loader

Čo je to dekompenzovaný diabetes

Dekompenzovaná fáza chronického ochorenia sa považuje za konečnú. Kompenzačný mechanizmus tela je schopný zvládnuť jednoduché funkčné poruchy, stav miernej závažnosti je kompenzovaný vedľajšími účinkami. Dekompenzácia znamená úplný nedostatok rezerv na náhradu škody spôsobenej chorobou. Bez radikálneho lekárskeho zásahu je prognóza mimoriadne nepriaznivá.

Nekompenzovaný diabetes: čo je to? Toto je extrém z troch štádií choroby, pri ktorých nie je možné stabilizovať hladinu glukózy v krvi. Opotrebovaný organizmus nie je schopný pôsobiť proti patológii ani pri vystavení inzulínu. V tomto stave je pozorovaný vývoj komplikácií. Ak nie je k dispozícii neodkladná starostlivosť, môže to mať fatálne následky v dekompenzovanom štádiu cukrovky.

Fázy choroby pred dekompenzáciou

Pred prechodom cukrovky do konečného (tretieho) štádia ochorenie prechádza dvoma vývojovými štádiami, určenými podľa závažnosti ochorenia:

 • Subkompenzovaná fáza. Vyznačuje sa nestabilným stavom pacienta. Telo pracuje na maximum. Pri užívaní liekov nie je možné zmeniť hladinu cukru na optimálnu alebo na dlhú dobu. Liečebná taktika vyžaduje okamžitú korekciu, inak je nevyhnutný prechod diabetes mellitus do štádia dekompenzácie..
 • Kompenzovaná fáza. Primárne štádium vývoja ochorenia, pri ktorom sa cukor môže normalizovať užívaním liekov. V tomto prípade je vyrovnávací mechanizmus v prevádzkovom stave. Riziko komplikácií je nízke..

Táto klasifikácia priebehu choroby je charakteristická nielen pre diabetes (diabetes mellitus). Stav pacienta sa teda hodnotí na všetky nevyliečiteľné patológie..

príčiny

Dekompenzovaná forma choroby sa môže vyvinúť vinou samotného pacienta z dôvodu nekompetentnosti ošetrujúceho endokrinológa v dôsledku vonkajších vplyvov. Do prvej kategórie patria nasledujúce dôvody: zanedbávanie diéty a nedodržiavanie odporúčaní lekára, samoliečba ľudovými liečivami a biologickými prísadami, ignorovanie predpísanej liečby, odmietnutie hormonálnej liečby inzulínom (ak je to nevyhnutné).

Medzi lekárske chyby patrí: nesprávne zvolená dávka hormónu (inzulínu), nedostatok kontroly nad dynamikou liečby. Vonkajšie vplyvy sú náhle stresové situácie, nepriaznivá epidemiologická situácia a následkom toho vznikli infekčné vírusové choroby. Detoxikácia v prípade infekcie alebo otravy je obzvlášť nebezpečná pre diabetikov. Tento stav môže spôsobiť dehydratáciu (dehydratáciu).

Porovnávacie ukazovatele chorôb spôsobených cukrovkou

Na určenie štádia choroby sa porovnávajú ukazovatele rôznych štúdií so štandardmi. To pomáha kontrolovať priebeh choroby. S dekompenzovaným diabetes mellitus sú ukazovatele vždy vysoké.

Dvojitý test hladiny cukru v krvi

Stanovenie hladiny cukru v krvi sa vykonáva v dvoch fázach:

 • pravidelný test na prázdny žalúdok;
 • glukózový test (krvný test dve hodiny po jedle alebo pití sladkej vody).
ukazovateleCukor nalačno (mmol / l)Glukózový záťažový test (mmol / l)
odškodnenie4.4.-01.06.5,5-8
Subcompensation2 / 06-07 / 078,1-10
dekompenzácia> 7.7> 10

Krv na glykozylovaný (glykovaný) hemoglobín

Proteín nachádzajúci sa v červených krvinkách (červených krvinkách) alebo glykozylovaný hemoglobín sa v lekárskych testoch označuje ako HbA1C. Tvorí sa inhibíciou hemoglobínu a glukózy. Analytické údaje zaznamenávajú percento látok (hodnotená podmienka počas troch mesiacov)..

Analýza moču na cukor

Glykozúria alebo hladina glukózy v moči v neprítomnosti diabetu a v kompenzovanom štádiu je nula, prípustný prah je 0,06-0,083 mmol / L. V štádiu subkompenzácie by horná hranica nemala presiahnuť 0,5 mmol / L. Vyššia miera je definovaná ako dekompenzovaný diabetes.

Krvný test na koncentráciu triglyceridov a cholesterolu

Tieto ukazovatele hodnotia mieru rizika kardiovaskulárnych chorôb (vrátane srdcového infarktu a mozgovej príhody)..

Stanovenie BMI (BMI)

Obezita je stálym spoločníkom cukrovky. BMI (index telesnej hmotnosti) sa počíta podľa štandardného vzorca.

Arteriálny tlak

U diabetikov sa zvyčajne pozoruje arteriálna hypertenzia. Prijateľné ukazovatele: na kompenzáciu a subkompenzáciu nepresahujte 140/90 a 160/100. Dekompenzácia sa vyznačuje vyššími číselnými hodnotami. Diagnóza dekompenzácie diabetu si vyžaduje okamžitý zásah do liečebného procesu. Na záchranu pacienta je potrebné zmeniť taktiku liečby základného ochorenia a súvisiacich komplikácií.

Komplikácie poslednej fázy

Podľa závažnosti a rýchlosti vývoja sú komplikácie klasifikované ako akútne a chronické. Posledný typ komplikácií v dekompenzovanej fáze je takmer vždy prítomný. Tie obsahujú:

 • Aterosklerotická vaskulárna lézia s rastom cholesterolu. Vyvíja sa v dôsledku metabolických porúch (najmä bielkovín a tukov). Následne vyvoláva hypertenziu, ischemickú chorobu srdca (CHD), infarkty, mozgovú príhodu, zlyhanie srdca.
 • Diabetická polyneuropatia dolných končatín (DPN). Je charakterizovaná smrťou nervových a svalových vlákien v dôsledku účinku glukózy na malé cievy (mikroangiopatia) a veľké tepny (makroangiopatia). S dekompenzáciou sa vyvíja syndróm diabetickej nohy. Konečným výsledkom je nekróza tkanív a gangrény..
 • Nefropatia je diabetická. Patologická transformácia vaskulárneho tkaniva obličiek na spojivové tkanivo. S touto komplikáciou je znížená filtrácia obličiek. Výsledkom je zlyhanie obličiek..
 • Dermatózy. V dôsledku metabolických porúch a krvného obehu pokožka nedostáva dostatok výživy. Akákoľvek infekcia spôsobuje eróziu a vredy na epiderme. Liečebný proces je mimoriadne zložitý a zdĺhavý..
 • Nezápalové lézie sietnice (retinopatia). Vyskytuje sa na pozadí vaskulárnych porúch. Môže viesť k úplnej slepote..
 • Osteoporóza a diabetická osteoartropatia. Riedenie kostí a deformácia kĺbov v dôsledku nedostatku živín.
 • Psychopatologické a neuropsychologické abnormality. Prejavuje sa v dôsledku depresie, zvýšenej nervozity a podráždenosti, ktorá je u diabetikov často spojená.
 • Diabetická hepatopatia. Obezita a zhrubnutie tkaniva pečene v dôsledku poruchy funkcie pri spracovaní a metabolizovaní živín (bielkoviny, tuky, uhľohydráty). Posledným štádiom je mastná hepatóza a zlyhanie pečene..

Akútne podmienky

Ak sa vyskytnú akútne komplikácie, pacient potrebuje neodkladnú lekársku starostlivosť. V opačnom prípade nie je vylúčená možnosť smrti..

 • Diabetická kríza. Táto diagnóza môže mať dva polárne prejavy: hypoglykémia (rýchly pokles hladiny glukózy) a hyperglykémia (vynútený skok v cukre pri akútnom nedostatku inzulínu). Pri absencii včasnej úľavy môžu obidve podmienky viesť k diabetickému kómu..
 • Diabetická ketoacidóza (DKA). Stav, pri ktorom hladina ketónových (acetónových) tiel v krvi prudko stúpa. Vyvíja sa na pozadí stabilnej hyperglykémie (zvýšená hladina glukózy v krvi), metabolických porúch a acetonémie (ketonémia). Vyznačuje sa akútnou intoxikáciou, bez lekárskeho zásahu ohrozuje kómu a smrť.
 • Laktátová acidóza. Vzniká ako reakcia na nadbytok kyseliny mliečnej. Komplikácia je nebezpečná s vývojom hyperlaktacidemického kómy.

ďalej

Dekompenzovaná cukrovka je nebezpečná pre svoju nepredvídateľnosť. Najmenšia provokácia (porušenie diéty, stres, nedostatok inzulínu) môže viesť k smrti pacienta. Aby sa choroba nedostala do extrémneho štádia, musia neustále monitorovať hladinu cukru a celkovú pohodu, navštevovať endokrinológa včas, nevykonávať nezávislú liečbu choroby netradičnými spôsobmi, bez predchádzajúceho súhlasu lekára, dodržiavať všetky odporúčania týkajúce sa výživy a používania liekov. Nemôžete sa zbaviť diabetu, pacient sa musí naučiť, ako koexistovať s touto chorobou a čo najviac sa chrániť pred nebezpečnými následkami..

Dekompenzácia cukrovky - čo to je?

Dekompenzovaná cukrovka - čo to je? Predtým, ako o tom budete hovoriť, musíte pochopiť, čo je to kompenzácia za cukrovku. Je to trvalé udržiavanie hladiny cukru v krvi, ktoré je najbližšie k normálu. Ak lekári dokážu dosiahnuť kompenzáciu a je perzistentné a dlhodobé, riziko komplikácií tohto ochorenia je minimálne..

Dekompenzácia cukrovky

Kompenzácia a dekompenzácia sú opačné stavy. Pri dekompenzácii diabetes mellitus sa hladina glukózy v krvi diabetika vôbec neupravuje alebo nie je dostatočne upravená na normálne fungovanie tela. Hrozí to vážnym poškodením orgánov pacienta a vyžaduje si neodkladnú kvalifikovanú lekársku starostlivosť. V takom prípade lekári kompletne preveria predpísanú liečbu a súrne predpíšu rehabilitačnú terapiu.

Dôvody dekompenzácie

Priebeh cukrovky závisí od samotného pacienta, od toho, do akej miery je sám pripravený monitorovať svoje zdravie a najmä od množstva glukózy v krvi. Trvalú kompenzáciu tohto ochorenia je možné dosiahnuť iba špeciálnou diétou, stravou a správnymi liekmi, ak sú predpísané.

Nemenej dôležité sú zásady samokontroly, najmä pravidelné používanie plynomeru. Výhoda dnešného lieku vám umožňuje sledovať hladinu glukózy v krvi každú hodinu, a preto ani nemusíte opustiť dom. Neustále sa vyrábajú novšie zariadenia, ktoré stav nespôsobujú kritickým.

Faktory ako narušenie terapeutickej stravy, nesprávna liečba liekmi, zriedkavá alebo nesprávna kontrola hladiny cukru v krvi, samoliečba a silný stres vedú k dekompenzácii diabetu. V každom prípade iba kvalifikovaný endokrinológ môže určiť a odstrániť príčiny tohto stavu..

Stupne kompenzácie cukrovky

Na kontrolu liečby cukrovky sú zaznamenané nasledujúce stupne kompenzácie..

 1. Ak je choroba kompenzovaná, pacient necíti smäd, nie je rušený častým nutkaním na močenie a inými prejavmi prudkého poklesu glukózy..
 2. Subkompenzácia - stav, pri ktorom sa hladina cukru v krvi diabetika mierne zvyšuje.
 3. Dekompenzácia je fáza, v ktorej hladina glukózy v krvi pacienta neustále stúpa. Riziko komplikácií s týmto stupňom vývoja ochorenia je veľmi vysoké. Je to kvôli nesprávnemu zaobchádzaniu. U pacientov s diabetes mellitus 1. typu sa štádium dekompenzácie vyskytuje častejšie.

Príznaky dekompenzácie

Príznaky tohto stavu sú zvyčajne viditeľné pri vývoji hypoglykémie, hyperglykémie, ketoacidózy a glukozúrie. Pri hypoglykémii, ktorá sa vyznačuje rýchlym poklesom cukru v krvi a môže predchádzať diabetickému kóme, je pacient znepokojený potom, bledosťou pokožky, slabosťou, hladom, úzkosťou a agresivitou, ťažkosťami s koncentráciou.

Na rozdiel od hypoglykémie sa hyperglykémia, ktorá spočíva v prudkom zvýšení hladiny cukru, vyznačuje suchosťou v ústach, svrbením tela, bolesťou hlavy, chladom na koncoch, náhlym úbytkom hmotnosti. Tento stav môže spôsobiť vážne poškodenie vnútorných orgánov pacienta..

Ketoacidóza sa vyskytuje, keď hladina ketónov v tele stúpa. Otravujú telo a spôsobujú nevoľnosť, zvracanie a smäd. Zároveň zápach acetónu vychádza z úst pacienta.

Pri glukózórii stúpa hladina glukózy v moči, ktorá sa deteguje iba v laboratórnej štúdii a je príznakom najsilnejšej dekompenzácie diabetes mellitus. Čo to je? Toto je prekročenie prahu obličiek, keď glykémia stúpne nad 10 mmol / liter.

Akútny variant fázy dekompenzácie sa vyvíja rýchlosťou blesku doslova za niekoľko hodín alebo minút. Ak pacientovi nie je poskytnutá čo najrýchlejšia lekárska starostlivosť, následky tohto stavu môžu byť veľmi vážne.

Príznaky dekompenzácie diabetu typu 2 sa nelíšia od prejavov dekompenzácie diabetu typu 1.

Komplikácie dekompenzácie

Najzávažnejšou komplikáciou dekompenzácie diabetu je diabetická kóma, ktorej vývoj je v podobnom stave celkom pravdepodobne a môže viesť k smrti pacienta. Okrem vyššie uvedenej hypoglykémie, hyperglykémie, glukozúrie a ketoacidózy je cukrovka nebezpečná aj pri chronických komplikáciách vrátane poškodenia krvných ciev, orgánov zraku a nervov..

Vo fáze dekompenzácie je choroba spojená so závažnými následkami - nefropatia (poškodenie obličiek), mikroangiopatia (poškodenie malých ciev v mozgu) a diabetická retinopatia (poškodenie sietnice). Slepota, infarkt myokardu, vaskulárna ateroskleróza, srdcové choroby, zlyhanie obličiek a pečene, gangréna - to všetko sa môže stať komplikáciou tohto stavu..

Odporúčania na dekompenzáciu

Ak má pacient cukrovku 2. typu, môže sa rozvinúť aj stupeň dekompenzácie, rovnako ako u cukrovky 1. typu, aj keď sa to stáva menej často. Na začiatku tejto fázy môže existovať iba jedno odporúčanie - urgentná návšteva lekára pri prvých prejavoch: zvýšená smäd, strata hmotnosti, zvýšené močenie, zvýšená hladina cukru v krvi a ďalšie. Len kvalifikovaná lekárska pomoc kompenzuje ochorenie normalizáciou hladín glukózy a zlepšením stavu pacienta.

Prevencia dekompenzovaného diabetu

Aby sa zabránilo vývoju tohto stavu tela, diabetikom sa odporúča neustále monitorovať hladinu cukru v krvi a pravidelne vykonávať analýzu hladiny glukózy a ketónov v moči. Po kompenzácii by v moči nemal byť prítomný cukor ani ketóny.

Pacient má monitorovať ukazovatele cukru glukometrom až päťkrát denne počas dňa, a to najmä v prípade podozrenia na stupeň dekompenzácie. Pacient sa tiež musí prísne riadiť predpísanou liečbou, ktorá zahŕňa stravu a lieky. Stabilita kompenzácie sa môže tiež stanoviť meraním hladín glykovaného hemoglobínu a fruktozamínu. Medzi jeho klinické parametre patrí normalizácia hmotnosti a pohoda..

Odporúčania pre diabetes

Liečba cukrovky je stále jednou z náročných úloh medicíny. Liečba diétou je stále hlavnou liečbou cukrovky 2. typu. Tento problém nie je len lekárskeho charakteru, ale aj sociálny. Aby sa zabránilo rozvoju cukrovky a jej prenosu do štádia dekompenzácie, je potrebné presne určiť skupinu ľudí, ktorí majú toto riziko. V prvom rade ide o ľudí s vysokou hmotnosťou, ktorí majú s touto chorobou dedičnú záťaž.

Inzulínová terapia pre diabetikov 1. typu hrá dôležitejšiu úlohu, ale pre nich je tiež veľmi dôležitá strava. Pre tých, ktorým je diagnostikovaná cukrovka typu 2, je základom strava, prísne dodržiavanie liekov predpísaných lekárom a optimálna fyzická aktivita. Ukazovateľom úspešnej kompenzácie je hladina cukru v prázdnom žalúdku nie vyššia ako 5,5 mmol / liter. Po dvoch hodinách po jedle v krvi by tento ukazovateľ nemal byť väčší ako 8 mmol / liter. U tých, ktorí majú diabetes 1. typu, sa štádium dekompenzácie vyskytuje častejšie.

Diéta na cukrovku

Hlavným odporúčaním pre cukrovku je špeciálna diéta s nízkym obsahom sacharidov. Čím menej sacharidov pacient bude jesť, tým ľahšie pre neho bude normalizovať hladinu glukózy v tele. Strava pozostáva z frakčnej výživy, vylúčenia cukru a akýchkoľvek sladkostí, múčnych výrobkov, hrozna, banánov, rajčin, tomel, semien a orechov. Nemôžete plnotučné mlieko, mastné mliečne výrobky, masť, margarín, majonézu, párky, mastné mäso, spracované potraviny, marinády, údené mäso, konzervované potraviny a alkohol. Je potrebné vylúčiť tzv. Diabetické výrobky na fruktóze, dextróze, laktóze atď..

Výrobky, ktoré sa môžu a mali by sa používať pri cukrovke: paradajky, uhorky, kapusta, cuketa, baklažán, paprika, šťaveľ, špenát, reďkovka, zelené fazule, huby, minerálna voda, obmedzená repa a zelený hrášok. Čaj a káva by sa mali piť bez pridania cukru.

Výrobky, s ktorými musíte byť obozretní a ktorých spotreba by sa mala obmedziť na 2-krát: nízkotučné ryby, nízkotučné mäso, nízkotučné mliečne výrobky, zemiaky, chlieb, strukoviny, obilniny, cestoviny, ovocie, vajcia a bobule.

Nízkokarbová diéta je zárukou, že hladina cukru v krvi zostane v normálnych medziach a že pacient bude žiť dlho bez komplikácií s cukrovkou a bude sa cítiť ako plnohodnotný človek..

Dekompenzované zlyhanie srdca

liečba

Pred predpísaním metódy liečebnej terapie a konkrétnych liekov lekár vykoná úplné vyšetrenie. Zahŕňa to štúdiu anamnézy, pretože ak sa vyvinula posledná etapa choroby, táto osoba už má anamnézu. Vykonáva sa aj fyzická prehliadka..

Uistite sa, že pacient vyšetrenie krvi a moču. Z prístrojových štúdií je predpísaná rádiografia a kardiografia ECHO. Medzi moderné diagnostické metódy patrí MRI a CT. Sú veľmi poučné, dajú sa predpísať namiesto röntgenového žiarenia a ultrazvuku. Po potrebných štúdiách sa predpisujú lieky.

Liečba by mala byť zameraná na odstránenie dekompenzácie tela a obnovenie jeho základných funkcií, aby sa neutralizovali stagnujúce procesy. Terapia sa nevyhnutne uskutočňuje pod dohľadom lekárov, to znamená iba v nemocničnom prostredí. Pacient potrebuje odpočinok na lôžku, nevyhnutne je vylúčená akákoľvek záťaž (fyzická a emocionálna). Pacient by sa mal pravidelne posadiť alebo urobiť niekoľko krokov. Pomôže to predchádzať stagnujúcim procesom a krvným zrazeninám..

Drogová terapia

Dekompenzované zlyhanie srdca sa lieči komplexom rôznych liekov

Je dôležité vziať: Inhibítory ACE.
Inhibítory beta

Tieto lieky pomáhajú znižovať potreby myokardu..
Srdcové glykozidy. Tieto lieky zvyšujú srdcový výdaj..
Antagonisty Aldosteronu. Tieto lieky zvyšujú krvný tlak a odstraňujú prebytočnú tekutinu z tela..
Antiarytmiká.

 • Inhibítory ACE.
 • Inhibítory beta. Tieto lieky pomáhajú znižovať potreby myokardu..
 • Srdcové glykozidy. Tieto lieky zvyšujú srdcový výdaj..
 • Antagonisty Aldosteronu. Tieto lieky zvyšujú krvný tlak a odstraňujú prebytočnú tekutinu z tela..
 • Antiarytmiká.

Je dôležité užívať antihypertenzíva, lieky, ktoré ovplyvňujú reologickú kvalitu metabolizmu krvi a lipidov. Okrem toho sú potrebné diuretiká..

Pri pokročilom srdcovom zlyhaní sa predpisujú iné lieky. Keďže celé telo trpí poruchami srdca, sú potrebné hepatoprotektory, imunomodulátory a vitamínové komplexy.

Je dôležité, aby komplex liekov predpisoval kvalifikovaný odborník, pretože všetky lieky na srdce majú pomerne veľký zoznam vedľajších účinkov. Len lekár môže predpísať terapiu na základe všetkých individuálnych charakteristík tela pacienta, aby sa znížila pravdepodobnosť výskytu takýchto účinkov na tele..

chirurgia

Najčastejšie sa pri srdcovej dekompenzácii predpisuje chirurgická liečba. Tieto metódy zahŕňajú:

 • vaskulárny bypass;
 • koronárna angioplastika;
 • inštalácia defibrilátora alebo kardiostimulátora.

Radikálna chirurgická liečba je predpísaná pre pacientov, ktorí majú nezvratné zmeny v štruktúre ich orgánov. To si môže vyžadovať transplantáciu pľúc, srdca alebo veľkých tepien..

Pri zlyhaní srdca v ľavej komore sa pacientom implantuje špeciálny prístroj, ktorý preň funguje. Pred nejakým časom lekári nainštalovali toto zariadenie dočasne, až teraz, ale teraz sa dokázalo, že významne predlžuje životnosť pacientov.

Srdcové zlyhanie v štádiu dekompenzácie je také závažné ochorenie, pri ktorom vo väčšine prípadov dôjde k fatálnemu výsledku. Preto je samoliečba v tomto prípade jednoducho kontraindikovaná. Podľa štatistík asi 75% mužov a 62% žien nežije s touto patológiou dlhšie ako 5 rokov. Takéto čísla sú však spôsobené skutočnosťou, že ľudia sa nekonzultujú s lekárom včas.

príčiny

Príčiny chronického srdcového zlyhania v dekompenzačnom štádiu sú rôzne choroby kardiovaskulárneho systému, ktoré neboli včas liečené..

K dekompenzovanému srdcovému zlyhaniu dochádza z nasledujúcich dôvodov:

 • Hypertenzia alebo skôr spustenie ireverzibilného procesu môže viesť k hypertenznej kríze.
 • Vrodené srdcové chyby. Toto sú abnormality srdcových chlopní, ktoré majú za následok poruchu srdca..
 • myokarditída.
 • Stabilná tachyarytmia.
 • Hypertrofická kardiomyopatia.

Vyššie uvedené dôvody sa týkajú srdcových patológií. Srdcové zlyhanie môže spôsobiť aj ďalšie faktory:

 • Chronický alkoholizmus.
 • Otrava bakteriálnou toxicitou.
 • Bronchiálna astma, ktorá sa neliečila a zmenila sa na zanedbanú formu.
 • Nesprávna liečba alebo jej neprítomnosť v prvom štádiu patológie.
 • Obezita.
 • cukrovka.

2 Hlavné príznaky dekompenzovanej cirhózy

Fáza dekompenzácie cirhózy pečene sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 1. 1. Strata chuti do jedla a vyčerpanie.
 2. 2. Pretrvávajúca nevoľnosť.
 3. 3. Chudnutie.
 4. 4. Žltosť.
 5. 5. Silná bolesť pri lokalizácii v pečeni a žalúdku.
 6. 6. Veľmi často sa vyskytuje nazálne a maternicové krvácanie, žily pažeráka, črevá, zvýšenie žalúdka..
 7. 7. Krvácajúce gumy.

Ďalej dekompenzovaná cirhóza pečene vedie k ešte závažnejším komplikáciám:

 1. 1. Ascites. V brušnej dutine sa zhromažďuje veľké množstvo vody.
 2. 2. Eden. Kvapalina sa hromadí v nohách, najmä v nohách.
 3. 3.. Prejavom tohto syndrómu je neustále krvácanie zo žíl kardinálnej časti žalúdka a distálnej časti pažeráka. Krvácanie nastáva v dôsledku neustále sa zvyšujúceho tlaku v žilách portálu.
 4. 4. Zmeny ovplyvňujú kostrovú sústavu. Hustota kostí klesá, strácajú svoju hmotu.
 5. 5. Pečeň začína stvrdnúť v dôsledku bunkovej smrti.
 6. 6. Došlo k zmene psychiky.
 7. 7. Odtok žlče, ktorý je sprevádzaný silným svrbením, je narušený.

Pri dekompenzovanej cirhóze laboratórne vyšetrenia odhalia tieto zmeny:

 • biochemický krvný test ukáže vysokú koncentráciu bilirubínu, AST, ALT.
 • pri všeobecnom krvnom teste sa zistí, že sa zvyšuje ESR a znižuje sa hemoglobín;
 • vo všeobecnej analýze moču odhalí prítomnosť červených krviniek, solí a bielkovín.

Ochorenie pomaly prechádza do posledného závažného štádia - do terminálu. Pacient upadne do kómy.

Ak študujete stav pečene v poslednom terminálnom štádiu, všetky zmeny sa prejavia. Je silne zdeformovaný, jeho veľkosť sa výrazne znížila. Dá sa povedať, že veľkosť pečene sa priblížila veľkosti sleziny. Pri pohmate, keď sa vyšetruje v mieste pečene, je cítiť hľúzovitá formácia.

Hladina protrombínu, ktorá hrozí pri novom krvácaní, je výrazne znížená. Vyvíja sa ťažká anémia a leukopénia. V krvi sa hromadí veľké množstvo toxínov, ktoré sa už nevylučujú pečeňou. Mozog kvôli tomu veľa trpí. Zvyčajne nie je možné odvodiť pacienta z kómy. Pacient skôr alebo neskôr zomrie.

príznaky

Medzi znaky dekompenzácie patrí:

 • nevhodné správanie;
 • nedostatok kritiky voči ich konaniam;
 • zreteľné zvýšenie mentálnych zmien;
 • znížená inteligencia;
 • slabý výkon;
 • problémy so sociálnou adaptáciou.

Dôsledkom tejto epizódy dekompenzácie je spravidla nárast psychologických a psychiatrických problémov. A čím dlhšie je obdobie dekompenzácie, tým horšie následky..

Faktory, ktoré môžu ovplyvniť špecifickosť pozorovaných reakcií:

 • pohyblivosť;
 • mentálna aktivita;
 • rigidita alebo pohyblivosť nervových procesov;
 • ľudský intra- alebo extravert.

Fázy choroby

Pri vývoji tejto choroby sa zvyčajne rozlišujú tri štádiá:

 • odškodnenie,
 • subkompenzácia a
 • dekompenzácia.

Takéto rozdelenie, založené na samotných menách, je založené na hodnote funkčnej schopnosti pečene počas daného ochorenia - do akej miery vykonáva svoju funkciu, ktorá mu bola pridelená..

Kompenzovaná fáza

V kompenzovanom štádiu pacient ani netuší, že má toto ochorenie. Faktom je, že zdravé pečeňové bunky preberajú zhoršenú funkciu hepatocytov poškodených cirhózou. Hypertrofia, t.j. zväčšenie veľkosti. Preto sa zvyšuje ich funkčná schopnosť. Celkovo však funkcia pečene ešte nebola ovplyvnená. Subjektívne nič neobťažuje pacienta, cíti sa celkom dobre, úplne si neuvedomuje, že má túto chorobu.

Fáza subkompenzácie

Pri subkompenzácii je na jednej strane prítomnosť prvých príznakov choroby už zrejmá a na druhej strane pečeň stále vykonáva svoju prácu. V tomto štádiu existuje určitá fazeta, ktorá prešla chorobou, ktorá prechádza do štádia dekompenzácie..

Fáza dekompenzácie

V poslednom štádiu sa už prejavujú príznaky choroby, ktoré je možné určiť objektívnym vyšetrením pacienta a potvrdiť laboratórnymi a biochemickými štúdiami. Pečeň už nie je schopná plniť svoju funkciu. Nič jej v tom nemôže pomôcť, pretože pečeň je nepárový orgán a nie je potrebné hovoriť o kompenzačnom mechanizme, v ktorom funkcia jedného trpiaceho spárovaného orgánu preberá iný (ako je možné pozorovať napríklad v prípade obličiek)..

Je to tak preto, lebo všetky hepatocyty sú takmer zničené a nahradené spojivovým tkanivom. Napriek tomu, že veľkosť pečene sa zväčší (v tejto situácii to už neznamená dobre), jej funkcia trpí a nakoniec mizne. V tejto fáze je pomocou prípravkov modernej medicíny možné predĺžiť iba dni života pacienta, zmierniť jeho osud, ale jeho úplné vyliečenie je, bohužiaľ, problematické.

Pri diagnostike cirhózy pečene je potrebné venovať náležitú pozornosť sťažnostiam, ktoré pacient predstavuje. Môže ísť o zhoršenie chuti do jedla alebo o jeho úplné nedostatok.

Chudnutie možno pozorovať na pozadí obvyklého životného štýlu pacienta bez použitia diéty alebo zvýšenej fyzickej námahy. U pacienta sa môže vyskytnúť neprimeraná únava, zvýšená únava. Spánok môže byť narušený, emocionálne chorý sa stane nevyváženým.

Objaví sa svrbivá koža a ikterické sfarbenie pokožky. Charakteristický je výskyt tzv. Vaskulárnych hviezdičiek. Z tráviaceho traktu sa vyskytujú problémy vo forme rôznych dyspeptických porúch, sprevádzané nevoľnosťou, zvracaním, nadúvaním (plynatosťou). Pacient sa môže na pravej strane sťažovať na ťažkosť. Pripojí sa stav subfebril.

Objektívne sa pozoruje zvýšenie pečene a sleziny a slezina, ako aj pečeň, môžu dosiahnuť pôsobivé veľkosti. Na tele sú rozšírené kŕčové žily. Pokožka je ikterická.

Strata svalovej hmoty je spôsobená nielen poklesom svalovej hmoty, ale aj tuku. Navonok vyzerá pacient tenšie. Často sa vyskytujú krvácanie z nosa a krvácanie z ďasien.

Prítomnosť cirhózy je potvrdená laboratórnymi testami. V biochemickej analýze krvi sú zreteľne sledované zmeny v štruktúre pečeňových enzýmov, zvýšenie niektorých a zníženie iných. Obsah bilirubínu v krvi sa významne zvyšuje, ale naopak sa znižuje množstvo albumínu. Pozorujú sa aj zmeny v obsahu špecifických pečeňových enzýmov.

V tejto fáze je pacient, bohužiaľ, úplne nevyliečiteľný. Ale nejako zmierňuje utrpenie človeka, predlžuje dni jeho života, samozrejme, je to možné. V tejto fáze je to hlavná úloha lekárov.

Glukometer a testovacie prúžky

Toto domáce zariadenie pomôže kontrolovať dve kritériá dekompenzácie diabetes mellitus naraz - hladinu glukózy v krvi nalačno a 1,5 - 2 hodiny po jedle (tzv. Postprandiálna glykémia).

Prvý indikátor by sa mal kontrolovať každé ráno, druhý - 4-5 krát denne, najlepšie po každom jedle. Pomáhajú neustále monitorovať hladinu glukózy v krvi a regulovať ju vopred pomocou diéty alebo liekov. Samozrejme, každý diabetik sám rozhodne, koľkokrát za deň bude schopný vykonať takéto merania. Malo by sa však pamätať na to, že k tomu by malo dôjsť najmenej dvakrát denne - na lačný žalúdok a po jedle..

Tip: Pri predpisovaní nových antidiabetík alebo pri chybách vo výžive je lepšie určiť hladinu cukru v krvi častejšie. Pri stabilnej liečbe a strave môže byť frekvencia meraní mierne znížená. Tieto testy sa z času na čas musia vziať do laboratória lekárskeho zariadenia.

Analýza cukru a acetónu v moči doma

Pri normálnych koncentráciách glukózy v krvi sa jeho stanovenie v moči môže vykonávať najviac 1-2 krát mesačne. Ak sa však zistia vysoké hladiny cukru - viac ako 12 mmol / l, hladiny glukózy v moči by sa mali okamžite skontrolovať. Ale zároveň, za to, že pri normálnej kompenzácii cukru v moči by nemala byť, a jeho prítomnosť naznačuje dekompenzáciu cukrovky.

V takom prípade sa oplatí konzultovať s ošetrujúcim endokrinológom úpravu dávky tabliet znižujúcich cukor alebo inzulínu. Na analýzu množstva cukru v moči doma sa používajú špeciálne testovacie prúžky..

Prítomnosť glukózy v moči vyžaduje analýzu na stanovenie acetónu (ketónových teliesok) v moči. Túto štúdiu je možné vykonať doma, bez významnej práce, pomocou špeciálnych testovacích prúžkov na stanovenie acetónu v moči. Testovací prúžok mení farbu v závislosti od množstva ketónových telies v moči. Takýto postup bude trvať iba niekoľko minút, ale jeho indikátory vám umožňujú začať včasnú liečbu a vyhnúť sa mnohým komplikáciám..

Glykozylovaný hemoglobín

Ego sa tiež nazýva glykované. Ukazovateľ sa považuje za najpresnejší v diagnostike dekompenzácie cukrovky, pretože ukazuje stav metabolizmu uhľohydrátov za 3 mesiace..

V tele zdravého človeka sa glukóza bez výnimky kombinuje so všetkými proteínmi, a teda s hemoglobínom - v tomto prípade sa tvorí glykozylovaný hemoglobín. Čím vyššia je hladina glukózy, tým viac hemoglobínu sa pripojilo. Hemoglobín obsahujúci erytrocyt vrátane jeho glykozylovanej frakcie žije v priemere 120 dní. Stanovením množstva glykozylovaného hemoglobínu teda zisťujeme hladinu cukru v krvi za 3 mesiace.

Aj doma je potrebné merať krvný tlak a váhu raz týždenne 2-krát denne. Tieto kritériá dekompenzácie sú dôležité pri predpisovaní komplexnej liečby a prevencie zdravotných problémov..

Príčiny dekompenzácie cukrovky

Každý organizmus je samozrejme individuálny a dôvody sa môžu v jednotlivých prípadoch líšiť. Najbežnejšie príčiny sú však:

 • porušenie diéty, prejedanie;
 • odmietnutie liečby;
 • nesprávne zvolená dávka liečiva na diabetes alebo typ liečby;
 • samoliečba;
 • použitie doplnkov výživy namiesto liekov;
 • nesprávne vypočítaná dávka inzulínu;
 • odmietnutie prechodu na inzulín;
 • stres, duševný stres;
 • niektoré infekčné choroby, ktoré vedú k prudkej dehydratácii tela;

3 Ako sa lieči

Liečba je symptomatická v dekompenzovanom štádiu. Je to veľmi drahé, ale môže to mierne predĺžiť životnosť pacienta. Pri nízkej hladine bielkovín v krvi sú predpísané transfúzie albumínu a plazmy.

Pri vysokom stupni anémie sa predpisujú prípravky železa. V prípade opuchu a ascitu pacient znižuje príjem tekutín. Soľ je z pacientovej stravy úplne vylúčená. Ďalej sa predpisujú diuretiká súčasne s antagonistami aldosterónu..

Ak je množstvo nahromadenej kvapaliny veľmi veľké, potom sa pri odčerpaní prebytočnej vody uskutoční paracentéza. V jednom postupe však môžete z tela odstrániť najviac 3 litre vody. Podstatou postupu je piercing. Kvapalina získaná týmto spôsobom sa podáva na laboratórnu analýzu na zistenie zápalu. V tomto prípade sa predpisujú antibiotiká..

Ak je k základnej chorobe pripojená infekcia, predpisujú sa antibiotiká. Ak je infekcia zanedbateľná, predpisujú sa antibakteriálne lieky.

Hepatoprotektory sa naďalej prijímajú v posledných 2 štádiách cirhózy. K smrti nevyhnutne dôjde v dôsledku otravy tela nahromadenými toxínmi.

Príznaky terminálnej fázy:

 1. 1. Poruchy čreva.
 2. 2. Veľká slabosť.
 3. 3. Zvracanie.
 4. 4. Rýchly úbytok na váhe. Pacient je tak tenký, že sa zreteľne obklopuje.
 5. 5. Významné zvýšenie teploty.
 6. 6. Atrofia svalov horného ramenného pletenca.

Komplikácie v štádiu terminálu sú:

 1. 1. Hepatálna encefalopatia.
 2. 2. sepse.
 3. 3. Hepatocelulárny karcinóm.

charakterizované nevysvetliteľnými výkyvmi nálady, nespavosť. Pacient prestane navigovať vo vesmíre, je stratený v čase. Existujú výpadky pamäte. Počas terminálneho štádia sa môže vytvoriť žalúdočný vred a 12 dvanástnikových vredov. Z tohto dôvodu je možný výskyt masívneho vnútorného krvácania..

Peritonitída sa prejavuje zápalom, keď baktérie vstupujú do pobrušnice. Je sprevádzaná veľmi vysokou teplotou. Na pozadí terminálneho štádia sa môže začať aj rakovina pečene. Dôvodom jeho vzhľadu je zrýchlený rast buniek..

Nie je vôbec ťažké odhaliť ascites na prednej stene pobrušnice. Pri poklepaní sa zistí nudný zvuk. Ak sa nahromadil veľmi veľký objem tekutiny, nie je možné zistiť túto patológiu. Rovnaký obrázok je pozorovaný pri ťažkej obezite. Na správne diagnostikovanie sa vykonáva ultrazvukové vyšetrenie. Ale táto metóda môže byť tiež zbytočná, ak je veľa tekutiny. Skúška tiež neukáže nič..

Jedinou šancou na život je transplantácia pečene. Nájdenie darcovskej pečene, ktorá je ideálne pre implantáciu, je však veľmi ťažké. Okrem toho je transplantácia veľmi ťažko uskutočniteľná a stojí to veľa peňazí. Preto tí, ktorí majú skutočnú šancu na prežitie a pokračovanie v plnohodnotnom živote, sú v fronte na transplantáciu..

Kritériá kompenzácie diabetu

Hlavné kritériá kompenzácie cukrovky:

 • glykovaný (alebo glykozylovaný) hemoglobín;
 • hladinu cukru v krvi nalačno a 1,5 až 2 hodiny po jedle;
 • močový cukor.

Existujú aj ďalšie kritériá:

 • ukazovatele krvného tlaku;
 • hladina cholesterolu;
 • hladiny triglyceridov;
 • index telesnej hmotnosti (BMI).

Tieto ukazovatele pomôžu pacientovi aj lekárovi kontrolovať kvalitu liečby a rýchlo reagovať, keď sa zmenia.

ukazovateleodškodnenieSubcompensationdekompenzácia
hladina cukru v krvi nalačno (mmol / l)4.4.-01.06.2 / 06-08 / 07> 7,8
hladina cukru v krvi po jedle (mmol / l)5,5-88,1 - 10> 10
Cukor v moči (%)0,5
Glykozylovaný hemoglobín (%) normálny 6%7.5
Celkový cholesterol (mmol / l)6.5
triglyceridy (mmol / l)2.2
Index telesnej hmotnosti u mužov (kg / (m) 2)27
Index telesnej hmotnosti u žien (kg / (m) 2)26
Krvný tlak (mmHg)160/95

Z tabuľky je možné vyvodiť záver, že čím bližšie sú výsledky testu diabetika k normálu, tým lepšie je kompenzovaný jeho diabetes a tým menej je pravdepodobné, že sa objavia nežiaduce komplikácie..

Domáce laboratórium

Bohužiaľ nie je možné priradiť zdravotníckeho pracovníka ku každému diabetickému pacientovi. Diabetik sa učí ovládať svoju chorobu a žiť s ňou.

Zdravie pacienta do značnej miery závisí od toho, ako sa naučí kontrolovať svoje ochorenie. Aby to urobil, môže robiť jednoduché testy doma. Laboratórny asistent je veľmi pohodlný a životne dôležitý pre každého diabetika. Koniec koncov, hladina glukózy v krvi je veľmi labilná a každý ukazovateľ je cenný na sledovanie správnosti liečby.

Najlepšie je mať špeciálny denník, v ktorom budete môcť každý deň zaznamenávať výsledky testov vo svojom domácom laboratóriu, vaše blaho, menu a ukazovatele krvného tlaku..

liečba

Liečba je symptomatická a je zameraná na zastavenie záchvatov a jej najzreteľnejších prejavov. Napríklad pri nekontrolovanom motorickom vzrušení sa predpisujú upokojujúce prostriedky, pri pokusoch o samovraždu - antidepresíva. A takmer všetci pacienti majú sedatíva.

Je však potrebné si uvedomiť, že liečbu nevyhnutne predpisuje psychiater. Môže pritiahnuť ďalších odborníkov na potrebné konzultácie: psychológov, neuropatológov, kardiológov a mnoho ďalších.

Preto samoliečba doma nemôže pomôcť nielen, ale aj zhoršuje situáciu. Okrem toho by sa mal prehodnotiť aj predtým predpísaný liečebný režim v prípade zjavných príznakov takéhoto porušenia.

Lapshun Galina Nikolaevna, magisterka psychológie, psychológ 1. kategórie

odškodnenie

Takmer každý orgán alebo systém orgánov má kompenzačné mechanizmy, ktoré zabezpečujú prispôsobenie orgánov a systémov meniacim sa podmienkam (zmeny vonkajšieho prostredia, zmeny životného štýlu tela a účinky patogénnych faktorov). Ak považujeme normálny stav tela v normálnom vonkajšom prostredí za rovnováhu, potom vplyv vonkajších a vnútorných faktorov privádza telo alebo jeho jednotlivé orgány do rovnováhy a kompenzačné mechanizmy obnovujú rovnováhu, uskutočňujú určité zmeny vo fungovaní orgánov alebo ich menia sami. Napríklad pri srdcových vadách alebo pri stálej významnej fyzickej námahe (u športovcov) sa vyskytuje hypertrofia srdcového svalu (v prvom prípade kompenzuje defekty, v druhom - poskytuje silnejší prietok krvi pre častú prácu so zvýšeným zaťažením)..

Pojem kompenzácie, subkompenzácie a dekompenzácie

Takmer každý orgán alebo systém orgánov má kompenzačné mechanizmy, ktoré zabezpečujú prispôsobenie orgánov a systémov meniacim sa podmienkam (zmeny vonkajšieho prostredia, zmeny životného štýlu tela a účinky patogénnych faktorov). Ak považujeme normálny stav tela v normálnom vonkajšom prostredí za rovnováhu, potom vplyv vonkajších a vnútorných faktorov privádza telo alebo jeho jednotlivé orgány do rovnováhy a kompenzačné mechanizmy obnovujú rovnováhu, uskutočňujú určité zmeny vo fungovaní orgánov alebo ich menia sami. Napríklad pri srdcových vadách alebo pri stálej významnej fyzickej námahe (u športovcov) sa vyskytuje hypertrofia srdcového svalu (v prvom prípade kompenzuje defekty, v druhom - poskytuje silnejší prietok krvi pre častú prácu so zvýšeným zaťažením)..

Kompenzácia nie je „bezplatná“ - spravidla vedie k tomu, že orgán alebo systém pracuje s vyššou záťažou, čo môže spôsobiť zníženie odolnosti voči škodlivým účinkom..

Každý kompenzačný mechanizmus má určité obmedzenia týkajúce sa závažnosti porušenia, ktoré je schopný kompenzovať. Mierne poruchy možno ľahko kompenzovať, závažnejšie poruchy je možné kompenzovať neúplne as rôznymi vedľajšími účinkami. Vychádzajúc z určitej úrovne závažnosti kompenzačný mechanizmus buď úplne vyčerpá svoje schopnosti, alebo sám zlyhá, v dôsledku čoho je ďalšia opozícia voči porušeniu nemožná. Tento stav sa nazýva dekompenzácia..

Bolestivé ochorenie, pri ktorom porušenie činnosti orgánu, systému alebo organizmu ako celku už nemôže byť kompenzované adaptívnymi mechanizmami, sa v medicíne nazýva „štádium dekompenzácie“. Dosiahnutie fázy dekompenzácie je znamením, že telo už samo nemôže poškodiť. Pri absencii radikálnych metód liečby vedie potenciálne smrteľné ochorenie v štádiu dekompenzácie nevyhnutne k úmrtiu. Napríklad cirhózu pečene vo fáze dekompenzácie je možné vyliečiť iba transplantáciou - pečeň sa už nemôže sama zotavovať.

Dekompenzácia (od lat. De... - predpona označujúca neprítomnosť a kompenzácia - vyváženie, kompenzácia) - narušenie normálneho fungovania jednotlivého orgánu, systému orgánov alebo celého organizmu v dôsledku vyčerpania schopností alebo narušenia adaptívnych mechanizmov.

Subkompenzácia je jedným zo štádií choroby, počas ktorých sa postupne zvyšujú klinické príznaky a zhoršuje sa ich zdravotný stav. Zvyčajne je to v tomto okamihu, keď pacienti začnú premýšľať o svojom zdraví a vyhľadajú lekára.

Celkovo sa teda počas choroby rozlišujú 3 po sebe idúce fázy: kompenzácia (počiatočná, choroba sa neprejavuje), subkompenzácia a dekompenzácia (terminálne štádium).

|nasledujúca prednáška ==>
V zjednodušenej a zároveň zovšeobecnenej podobe môžem posudzovať zdravotné kritériá - somatické - môžem; mentálne - chcem; morálne - musím (D. N. Davidenko, 1996)|Preventívne lekárske vyšetrenia

Dátum pridania: 2013-12-14; Pozreté: 23862; porušenie autorských práv?

Váš názor je pre nás dôležitý! Bol publikovaný materiál užitočný? Áno | žiadny

Diabetes mellitus v štádiu dekompenzácie, čo sa prejavuje a ako sa má liečiť

Diabetes mellitus 1. a 2. typu sú choroby spôsobené poruchou metabolizmu glukózy v tele. Aká je liečba cukrovky? Toto je denné sledovanie výživy, fyzickej aktivity a liekov. Pacient si často potrebuje nejaký čas zvyknúť na nové zásady života v prospech svojho zdravia, niekedy je to ťažšie, ako sa zdá na prvý pohľad. Cukrovka je nevyliečiteľné ochorenie a telo ho skôr alebo neskôr oslabí a prevládajú patologické mechanizmy choroby. Aby sa to čo najviac oneskorilo, je potrebné na prvom mieste v živote bojovať proti tejto chorobe.

Čo je to dekompenzácia DM?

V diagnóze diabetu je vždy určitý priebeh ochorenia. Fáza dekompenzácie cukrovky: kompenzovaná, subkompenzovaná a dekompenzovaná.

Prvý stupeň, to znamená mierny priebeh s adekvátnou liečbou, je takmer asymptomatický a má:

 • Stabilný cukor,
 • Glykovaný hemoglobín v prijateľných medziach,
 • Žiadne komplikácie na cieľových orgánoch.

Druhou fázou priebehu ochorenia je subkompenzácia alebo mierna závažnosť. V tomto období je možné diagnostikovať niektoré chronické komplikácie, ako aj výskyt cukru v moči a pokles hladiny glukózy v krvi. Táto etapa sa však vyznačuje relatívne priaznivou prognózou pre život..

Dekompenzácia choroby je vážnou etapou jej priebehu. Vyznačuje sa nerovnováhou v ukazovateľoch glukózy počas dňa, glykovaný hemoglobín je tiež normálny počas šiestich mesiacov alebo viac. Dekompenzovaný diabetes typu 2 sa prejavuje:

 • Zlyhanie orgánov,
 • Prípady diabetickej kómy,
 • Postupné zvyšovanie glykémie,
 • Liečba márnosti.

Pri diagnóze závažného priebehu choroby je prognóza života nepriaznivá.

Príčiny dekompenzácie cukrovky

Dekompenzované formy patológie majú nesprávny spôsob života. Osoba, ktorá nedodržiava odporúčania svojho lekára, nemôže počítať s miernym priebehom choroby.

Podľa ICD 10 má každá komplikácia diabetu svoj vlastný osobitný kód, to znamená, že pôsobí ako nezávislá forma choroby. Aké sú dôvody porušenia kompenzácie?

 1. Nedodržanie základnej diéty diabetikov, zneužívanie potravín obsahujúcich jednoduché uhľohydráty alebo čistú glukózu,
 2. Nekontrolovaná nevyvážená fyzická aktivita,
 3. Silný stres,
 4. Nesprávne zaobchádzanie,
 5. tehotenstvo,
 6. Sprievodné choroby.

Ak je príčina diagnostikovaná v čase, je možné preniesť cukrovku do stabilnej fázy zmenou smeru liečby, dávky a závažnosti diabetickej stravy..

Diabetes mellitus môže byť závažný bez zavinenia lekára alebo pacienta, v tomto prípade je prognóza ochorenia spočiatku považovaná za relatívne nepriaznivú.

Príznaky dekompenzácie

Dejiny vývoja spoločnosti vo vedomostiach o metabolizme glukózy a jej patológii siahajú do 2. storočia pred naším letopočtom, kedy sa prvýkrát popísali príznaky cukrovky. Endokrinológia potom nebola na takej úrovni, v akej je teraz, takže tekutinová inkontinencia, polyúria a intenzívny smäd, polydipsia sa nazývali cukrovka, pretože sa prekladala ako „prechádzajúca“, čo znamenalo, že z nejakého dôvodu voda v tele netrvala..

Tieto príznaky sa prejavujú v akomkoľvek priebehu ochorenia do tej istej miery. Nekompenzovaná forma sa vyznačuje progresiou príznakov:

 • Polyúria a polydipsia,
 • Sucho v ústach, upchatý jazyk,
 • Celková slabosť, závraty, narušené vedomie,
 • Chudnutie, poruchy trávenia,
 • Porušenie srdca (tachykardia, hypertenzia, rôzne typy arytmií, rozvoj srdcového zlyhania),
 • Porušenie filtrácie a reabsorpcie v obličkách, výskyt veľkého množstva glukózy v moči, bielkovinách, ketónových telách (v prípade ketózy, laktátovej acidózy a ketoacidózy),
 • Poškodenie krvných ciev a nervov s rozvojom polyneuropatie a angiopatie,
 • Znížená ostrosť zraku,
 • Hladovanie mozgu,
 • Komplikácie sa vyvíjajú do život ohrozujúcich stavov (kóma v dôsledku metabolických porúch, mŕtvica, akútny infarkt myokardu, gangréna a sepsa, šok)..

V pediatrii sa opisujú osobitné kritériá, podľa ktorých je možné posudzovať dekompenzáciu dieťaťa popri vyššie uvedených klasických kritériách pre všetky kategórie pacientov:

 • Sekundárna enuréza,
 • Vývojové oneskorenie, fyzické a duševné,
 • Špecifický vzhľad (Moriakov syndróm) - zväčšené brucho s tenkými končatinami v dôsledku veľkej pečene, okrúhlej tváre ako bábka, spomalenie rastu,
 • Mastná degenerácia pečene s nízkou hmotnosťou (Nobekurov syndróm).

nebezpečenstvo

Ako dlho môže mať človek ťažkú ​​cukrovku bez ohrozenia života? Závisí to od mnohých dôvodov, nie je možné určiť hlavný. Účinok zvýšených hladín glukózy po dlhú dobu na tkanivá orgánov sa prejavuje narušením ich funkcie. Aj keď si telo môže udržať životaschopnosť bojom proti patologickým mechanizmom cukrovky, pacient si nemusí všimnúť, ako sa choroba rozkladá..

Najčastejšie sa sťažnosti objavujú, aj keď dôjde k zlyhaniu orgánov, kritickému počtu krvi a riziku úmrtia. V prípade dospelých sa tento stav vyskytuje omnoho pomalšie ako u detí.

Ťažkosti pri diagnostike detí spočívajú v tom, že dieťa niekedy nedokáže správne vyjadriť svoje myšlienky a vysvetliť, čo ho znepokojuje. Pri liečbe dospelých je problémom ľahkomyseľnosť a nezodpovednosť vo vzťahu k ich zdraviu.

Akútne a chronické komplikácie, ktoré charakterizujú dekompenzáciu cukrovky, môžu viesť k smrti v čo najkratšom čase alebo v blízkej budúcnosti..

Ako zabrániť dekompenzácii?

Pacient a jeho rodina by mali úplne zmeniť stravu a život pacienta, aby si vzali také ťažké chronické ochorenie, ako je cukrovka, na krátkom vodítku..

Farmakologická liečba je najdôležitejšou súčasťou kontroly, ktorá má svoje nevýhody, obmedzenia a vedľajšie účinky. Je dôležité dodržiavať odporúčania pre nedrogovú liečbu s rovnakou zodpovednosťou..

Aby sa predišlo komplikáciám a nedostatočnému fungovaniu orgánov a systémov, nemali by sme zabúdať na niekoľko dôležitých pravidiel:

 • Diéta - lekárska strava č. 9, nezabudnite, čo môžete jesť, čo je obmedzené a čo je kontraindikované, kedy a v akom množstve,
 • Vyhnite sa alkoholu a tabaku,
 • Užívajte lieky nepretržite bez prerušenia,
 • Obmedzte sa na zbytočný stres,
 • Cvičte 8 hodín spánku,
 • Nemeňte liečbu bez konzultácie s lekárom,
 • Alternatívne metódy, ktoré sa majú použiť iba po schválení odborníkom,
 • Neužívajte neoverené lieky, ktoré nie sú certifikované a ktoré neprešli klinickým skúšaním,
 • Pravidelne sa podrobujte lekárskej prehliadke,
 • Pozerajte sa na svet pozitívne.

Rovnováha medzi kompenzovaným a dekompenzovaným diabetom je veľmi krehká. Nepredpokladajte, že ak je dnes všetko v poriadku a nehrozia komplikácie, zajtra bude všetko rovnaké a môžete odpočívať a zabudnúť. Ochorenie môže prejsť z akútneho vážneho stavu na remisiu do jedného dňa, najmä ak ste nezodpovední za lekársky predpis. Je dôležité ich rýchlo zastaviť a zabrániť opakovaniu, neustále kontrolovať stav vnútorných orgánov.

Je možné žiť celý život s chronickým ochorením, a to aj skokom cez priečku v priemernej dĺžke života. Dnes na svete žijú ľudia, ktorým bola diagnostikovaná cukrovka pred 50, 75 a dokonca aj 80 rokmi a nelíšia sa od zdravých.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osoba, ktorá sa často stretáva s bolesťou krčnej, hrudnej alebo bedrovej chrbtice, najmä po dlhodobom zachovaní statického nepohodlného držania tela, musí pravidelne vykonávať cvičenia, ktoré tvoria gymnastiku pre osteochondrózu.
Pupočné prietrže - patologický stav charakterizovaný uvoľňovaním vnútorných orgánov z dutiny, ktorú bežne zaberajú, pupočníkovým krúžkom. Sú jednou z odrôd prietrže prednej brušnej steny a prejavujú sa špecifickým vydutím v pupku.
Každý rok stúpa počet žien s diagnostikovanou rakovinou prsníka. Choroba sa stáva mladšou, čo ženy núti monitorovať stav mliečnych žliaz ešte opatrnejšie.