loader

Hlavná

Žalúdok

Čo je to miechový hemangióm a ako ho liečiť

Podľa štatistík je onkologia po srdcových chorobách na druhom mieste z dôvodu úmrtnosti Rusov. Aká hrozná choroba je hemangióm chrbtice? Je možné sa z toho zotaviť? Ochorenie nie je neobvyklé, vyskytuje sa každých desatinu, hlavne u žien. Prečítajte si o príčinách jeho výskytu, príznakoch, hlavných ložiskách poškodenia a okrem toho sa dozviete o inovatívnych metódach liečby a prevencie tohto ochorenia..

Čo je to spinálny hemangiom

Hemangiom stavca je nádor, je tvorený v jednom z nich. Existujú zhubné formácie - potom je prognóza uzdravenia nanešťastie malá. Ak je však vaskulárny uzol benígny, s včasnou diagnostikou a vhodnou liečbou musí človek bojovať o zdravie. Presné príčiny choroby neboli objasnené. S najväčšou pravdepodobnosťou je geneticky začlenená do tela v čase narodenia. Môže byť asymptomatický. Patológia postihuje hlavne dolnú časť hrudníka a hornú bedrovú časť.

krčnej

Hemangióm krčnej chrbtice je typ nádoru, ktorý ovplyvňuje telá krčných stavcov. Podľa štúdií je menej časté ako iné druhy v asi 1% všetkých prípadov. Neočakávaná akútna bolesť v krku môže signalizovať rozvoj nádoru v tejto oblasti. Výsledný nádor má negatívny účinok, dochádza k stlačeniu miechy a jej koreňov.

Hrudné oddelenie

Porážka tejto časti chrbtice sa spravidla nachádza v šiestom stavci. Je to benígny novotvar, ktorý sa zvyšuje v dôsledku novovytvorených ciev rôznych veľkostí. Vo väčšine prípadov ochori jeden stavec, oveľa menej často - dva alebo viac. Typicky sa vyskytuje vertebrálny hemangiom th12. Ochorenie, ako je hemangiomatóza, pri ktorom je viac ako 5 stavcov súčasne s nádormi, je veľmi zriedkavé.

bedrový

Podľa výskumu je lumbálny hemangiom druhým najbežnejším ochorením po hrudníku. Prečo je stav chrbtice náchylný na túto chorobu? Dôvod vzhľadu nie je jasne stanovený. Možno kvôli tomu, že krvné cievy sú v tomto segmente už pri narodení horšie. Toto ochorenie - hemangiom stavca 1 - v niektorých prípadoch je asymptomatické, nádor rastie pomaly. Hemangióm stavovca 13 sa často vyskytuje u pacientov vo veku 30 až 60 rokov, ktorý sa náhodne zistí pri lekárskom vyšetrení..

Nebezpečné veľkosti hemangiómov

Hemangióm u dospelých rastie pomaly, ale súčasne ničí stavce. Tehotenstvo, zranenia, fyziologické zmeny v tele u starších ľudí môžu spôsobiť rast nádoru. Kostný prvok je zlomený, tkanivo stráca svoju integritu a aj pri malej záťaži môže viesť k zlomeninám. Hemangiom vertebrálneho disku do 1 cm sa pre telo nepovažuje za nebezpečný a nevyžaduje si ošetrenie.

Ako liečiť hemangióm v chrbtici

Na liečenie tohto ochorenia existuje dostatočný počet metód lekárskej starostlivosti. Ošetrujúci lekár by mal pomôcť pri výbere. Tu sú bežné:

 1. Radiačná terapia (ožarovanie, používané v počiatočných fázach).
 2. Embolizácia (injekcia liečivej tekutiny do chorého stavca sa môže opakovať).
 3. Alkoholizácia (vystavenie etanolu, vysoké riziko komplikácií).
 4. Vertebroplastika (najúčinnejšia a najbezpečnejšia injekcia „kostného cementu“).
 5. Chirurgická intervencia (extrémny prípad so zložitým priebehom).

Ľudové lieky

Ľudové recepty na liečbu chorôb sú často nanajvýš zbytočné, ale v najhoršom prípade nebezpečné. V tomto prípade závisí účinnosť liečby od včasnej diagnostiky nádoru. Alternatívna liečba hemangiómov chrbtice môže vyvolať rast nádoru v dôsledku použitia tonických činidiel. Stav nádoru sa môže zhoršiť, preto je potrebné koordinovať jeho činnosť s lekárom. Na ošetrenie sa používajú tieto rastliny:

 • Pivoňka (použitie infúzie vody sa často používa pri liečbe nádorov).
 • Bodlák (infúzia vody).
 • Kalina (vodná infúzia bobúľ).

Pomocou operácie

Liečba tohto ochorenia chrbtice sa vykonáva aj pomocou chirurgického zákroku. Táto metóda sa používa, ak je nádor už veľký a jeho veľkosť sa zväčšuje. V lokálnej anestézii sa do postihnutej oblasti stavca prepichne špeciálny „cementovací“ roztok. Priebeh operácie je riadený röntgenovým žiarením, takže sú viditeľné aj drobné detaily.

Ktorého lekára kontaktovať

Príznak, ako je bolesť chrbtice, si vyžaduje vyšetrenie lekárom. Na koho sa obrátiť? Najprv je potrebné dohodnúť si stretnutie s neurológom alebo ortopédom. Po vyšetrení, ak je to potrebné a na potvrdenie tejto diagnózy, špecialista nasmeruje pacienta na neurochirurga. Potrebnú liečbu predpíše iba lekár..

Kontraindikácie pre hemangióm

Ak je na chrbticu postihnuté také ochorenie, ako je hemangióm, je prísne zakázaný akýkoľvek vplyv na ňu:

 • Akákoľvek fyzická aktivita, šport.
 • masáž.
 • Manuálna terapia.

Ochorenie rýchlo ničí hustotu kostí tkaniva, tela stavca, spôsobuje ich krehkosť a zraniteľnosť. Tlak na postihnuté miesto môže viesť k zlomeninám a iným nepríjemným následkom. Osobitná pozornosť by sa mala venovať týmto preventívnym opatreniam pre ľudí, ktorí tiež trpia osteoporózou. Akákoľvek mobilita - iba so súhlasom lekára, pod jeho kontrolou.

Video na ošetrenie miechového hemangiómu

Informácie o ochorení a jeho liečbe, ktoré uvidíte nižšie vo videu, sa poskytnú vo forme podrobnej odpovede na otázku jedného z pacientov V.I. Dikul „ostrov Elk“. Mutin I.N. podrobne uvádza základy inovatívnych a účinných metód liečby choroby, ako je hemangióm miechy. Zistite, ktorú metódu kandidát lekárskych vied odporučil pacientovi ako najprijateľnejšiu.

Recenzie liečby

Irina, 43 rokov, minulý rok sa s týmto problémom stretla počas MR. Spočiatku sa veľmi bála, bežala k doktorovi. Neuropatológ ubezpečil, že veľkosť 7 mm nie je nebezpečná. Horšie je, že keď je veľkosť väčšia, stavec sa stáva veľmi zraniteľným. Potom nemôžete ísť ani na masáž, ani na manažéra. A s touto veľkosťou - je to povolené. Pri masáži ma bolí hlava tak menej.

Nikolai, 56 rokov Počas lekárskeho vyšetrenia lekári objavili hemangióm. Syn našiel informácie na internete, videl dosť strašidelných fotografií. Ponáhľal sa k ortopédovi, ktorý ho poslal k neurochirurgovi. Po vyšetrení sa mi rozhodli dať mi vertebroplastiku. Všetko šlo rýchlo, bezbolestne. Zabudol som na bolesti chrbta, všetko je v poriadku.

Maria, 60 rokov Už dlho som trpel bolesťou chrbta, lekári nedokázali zistiť, o čo ide. Potom sa ukázalo, že hemangiomy stavcov už boli veľké. Mali operáciu pred niekoľkými rokmi. Minulý mesiac sa nádor objavil na rovnakom mieste. Aj keď malý, nie je tak nebezpečný pre zdravie, ale bol som veľmi rozrušený. budem pozerať.

Vertebrálny hemangiom: príčiny, príznaky, diagnostika, liečba a chirurgický zákrok

Mala by sa urobiť iba malá poznámka: „spinálny hemangiom“ je nesprávny výraz, je správne hovoriť „stavovcový hemangiom“, rovnako ako je nesprávne povedať „spinálnu prietrž“, musíte povedať - medziobratlová prietrž. Preto v prípade, že stretnete lekára s podobnou odbornou slovnou zásobou, je lepšie vyhľadať iného špecialistu.

Diagnóza v MRI obrazoch.

definícia

Akýkoľvek hemangiom, vrátane stavcov, je vaskulárnym nádorom. Názov tohto nádoru je možné dešifrovať ako hem (krv) + angio (cieva) + „-oma“, to znamená, že ide o nádor pochádzajúci z krvných ciev. Jediným miestom, kde sa hemangiom nemôže stretnúť, je miesto, kde nie sú žiadne cievy: opticky priehľadné prostredie oka a kĺbových povrchov, kde je tkanivo chrupavky. Ktoré bunky sú zdrojom nádoru? Toto je endotel, vnútorná výstelka ciev.

Pacienti s hemangiómom by sa nemali obávať, že tento nádor bude malígny. Hemangióm je jedným z mála novotvarov, ktoré sa nikdy nezhubia, to znamená, že sa nestanú zhubnými.

Hemangióm tejto lokalizácie sa vždy nachádza v hĺbke hubovitej kostnej hmoty stavca, ktorá je nasýtená krvnými cievami. Toto je výhodná lokalizácia, pretože vaskulárna guľa je zo všetkých strán chránená kosťou. Hemangiómy, ktoré sú v parenchýme vnútorných orgánov, napríklad vo vnútri pečene, nie sú chránené pred vonkajšími vplyvmi a pri zraneniach môžu byť zdrojom masívneho krvácania..

Od konca osemdesiatych rokov 20. storočia a po súčasnosť sa počet odhalených hemangiómov vnútorných orgánov vrátane stavcov mnohokrát zvýšil v dôsledku masívneho zavedenia nových vizualizačných typov diagnostiky - počítačovej tomografie a magnetickej rezonancie. Takmer vždy je to náhodný nález, keď sa výskum uskutočňuje z úplne iného dôvodu..

Príčiny hemangiómov a štatistík

Moderná medicína nemôže pomenovať jedinú presnú príčinu výskytu hemangiómov vrátane lokalizácie stavcov. Najčastejšie ide o vrodený výskyt nádorov spojených s genetickou predispozíciou. V tomto prípade je hemangiom vždy kladený vo fáze vnútromaternicového vývoja alebo bezprostredne po narodení.

U novorodencov sa občas môžu počítať viac ako tri rôzne lokalizácie hemangiómov na koži. V tomto prípade existuje vysoká pravdepodobnosť výskytu nádorov vo vnútorných orgánoch vrátane stavcov. Tento mnohopočetný stav sa nazýva hemangiomatóza..

Predpokladá sa, že sa môžu vyskytnúť získané hemangiómy, ale ako - to je presne nejasné. Možno pri dlhodobej expozícii ultrafialovému žiareniu zo slnka, zatiaľ však nebol predložený žiadny presvedčivý dôkaz. Preto, ak ste náhodou našli hemangióm počas CT alebo MRI, potom sa nedá povedať, kedy sa vytvoril. Mohla sa objaviť v posledných mesiacoch vývoja plodu alebo pred rokom.

U mužov aj žien sa tieto formácie vyskytujú s rovnakou frekvenciou u každej 10. osoby. Ak predpokladáme, že každý z nás má 24 stavcov, bez počítania krížovej kosti a chvostovej kosti, potom bude šanca, že na stavovce bude počas života zasiahnutý hemangiom, 1/240. Pretože príčiny nie sú známe, metódy profylaxie nie sú známe a sú možné, zatiaľ čo sú nepreskúmané a nie otvorené rizikové faktory..

Aké je riziko hemangiómov?

Hemangióm môže rásť, ale môže byť stabilný. Stabilný hemangiom malých rozmerov nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo. Pred zavedením röntgenového žiarenia a magnetickej rezonancie do klinickej praxe boli hemangiómy tiež stanovené pri röntgenovom vyšetrení ako svetlá škvrna na pozadí tela stavcov ako zriedkavá frakcia kostného tkaniva. Nezistili sa žiadne konkrétne príznaky hemangiómov, a preto sa celoživotná diagnóza zriedka stanovila iba v prípade rastúceho nádoru, ktorý mal za následok zlomeniny stavcov. Diagnóza bola stanovená počas chirurgického zákroku, po biopsii intraoperačného materiálu a histologickom vyšetrení.

Keďže hemangiom nie je schopný zhubného bujnenia, predstavuje jediné riziko mechanického ničenia stavcov a výskytu troch komplikácií:

 • zlomenina stavca (kompresia) (najbežnejšia);
 • kompresia centrálneho kanála s rozvojom kompresnej myelopatie a vývoj vhodných neurologických symptómov v závislosti od úrovne (menej často);
 • stlačenie kanála s poškodením fragmentov kosti dura mater a (alebo) prenikajúcej rany miechy (veľmi zriedkavé).

Našťastie hemangiomy stavovcov nikdy nevyvolávajú nadmerné krvácanie, pretože na rozdiel od parenchymálneho tkaniva pečene, obličiek alebo sleziny, kosť vyžaduje malé množstvo krvi. Komplikácia, ako je krvácanie, sa nezaznamenáva pri hemagióme stavcov. Ak sa však zlomenina už vyskytla, ale operácia sa nesledovala, môže hemangiom krvácať v uzavretom objeme, ktorý môže poškodiť úlomky stavca..

Nebezpečné veľkosti

Existujú kritické veľkosti nádorov, pri ktorých je riziko vyššie uvedených komplikácií významne zvýšené. Jediná abstraktná veľkosť však nestačí. Preto, ak máte vy alebo vaši blízki hemangióm o veľkosti 1 cm, nestačí to na stanovenie prognózy. V prípade, že veľký, masívny človek má tento hemangiom vo štvrtom alebo piatom bedrovom stavci, nemusíte sa obávať. A ak má mladé dievča v treťom krčku stavca rovnaký nádor, potom je to mimoriadne nebezpečné a v tomto prípade je potrebné ho liečiť bez čakania na komplikácie..

Veľký hemangiom s kompresiou miechového kanála.

Situácia sa zhoršuje skutočnosťou, že pri hypotetickej zlomenine 4 bedrových stavcov už na tejto úrovni neexistuje miecha a v extrémnych prípadoch je možný syndróm chvosta koňa, s rozvojom streleckých bolestí na nohy, zníženou citlivosťou perineum, poruchami močenia a poruchami močenia. V prípade zlomeniny tretieho krčka maternice a progresívnej myelopatie alebo poranenia miechy hovoríme o kvadriplegii, to znamená o úplnej paralýze rúk a nôh, o hlbokom postihnutí a rovnakých poruchách močenia. To znamená „1 cm“ pre predpoveď bez presného uvedenia úrovne hemangiómu.

Riziko hemangiómu sa tiež zvyšuje úmerne k rýchlosti jeho rastu. Preto, keď sa zistí tumor nekritickej veľkosti, vyžaduje sa iba jedna vec: opätovné vyšetrenie po roku, v prípade, že nie sú sťažnosti, potom po ďalšom roku, potom pravdepodobne po 3 rokoch, potom po 5 rokoch. A ak je nádor skutočne stabilný, nemusíte sa báť.

Ďalším dôležitým kritériom nebezpečenstva je umiestnenie tela stavcov. Ak je hemangiom malý a nachádza sa približne v strede a je zo všetkých strán obklopený nezničenými kostnými lúčmi, ktoré tvoria jedinú masu, existuje veľká šanca, že stavca zostane dlho silný, aj keď bude rovnomerne rásť. Ak je však hemangiom blízko okraja stavca, ak ho od vonkajšieho priestoru oddeľuje iba tenká hrana kosti, potom je riziko kompresného zlomeniny oveľa vyššie..

Krční hemangiom s kompresiou miechového kanála

Nakoniec treba mať na pamäti stav kostného tkaniva. Ak hovoríme o hemangiome stavca u mladého muža, potom si nemôžete robiť starosti s hustotou kostí. Ak sa však u staršej ženy v období po menopauze zistí hemangióm, bude mať už vysoké riziko osteoporózy, ale v každom prípade bude krehkosť trabekulárnej kosti v nej oveľa vyššia. Preto aj malý hemangiom u pacienta s vysokým rizikom osteoporózy bude prognosticky nebezpečnejší ako nádor mierne väčšej veľkosti u zdravého človeka..

Z toho vyplýva, že hlavný faktor, ktorý desí pacientov (menovite veľkosť hemangiómu, ktorý sa berie ako taký), nehrá rozhodujúcu úlohu pri určovaní stupňa rizika. Ak sa však stále zameriavate na tento ukazovateľ, potom, ak nádor začal obsadzovať objem rovnajúci sa 55 - 60% stavca, a zároveň existuje tendencia k jeho rastu, musíte uvažovať o chirurgickej liečbe..

Lekár by mal pacientovi vysvetliť, že pomalý rast hemangiómov neznamená malígny rast a navyše nemá nič spoločné s metastázami. Ak sa tak nestane, môže sa pacient vystrašiť, dať do depresie a, ako viete, chronická depresia a úzkosť sú jedným z rizikových faktorov chronickej bolesti chrbta. Hemangiom skrytý vo stavci nikdy neuškodí, kým nenastane deštrukcia kosti. Ak je však pacient v strese, môže sa neustále sťažovať na falošnú bolesť chrbta, ktorá významne zníži kvalitu života.

Klinické príznaky

Vertebrálne hemangiómy majú presne rovnaký klinický obraz ako Schmorlova kýla alebo skôr nie. Aj keď majú veľa spoločného: ničia kostné tkanivo stavcov, obidve tieto formácie sú náchylné na zvyšovanie, ale stále sú oba tieto procesy úplne asymptomatické. Aj keď vezmeme najcitlivejšiu krčnú chrbticu, potom všetky rovnaké príznaky, až kým nenastane jedna z vyššie uvedených komplikácií, hemangioma neukazuje.

A iba v najvzácnejších prípadoch, keď nádor dosiahol významnú veľkosť, môže dôjsť k takzvanému kolapsu stavcov, pri ktorom sa skutočne vyskytne kompresné zlomenie, ale nevytvoria sa žiadne samostatné fragmenty, zachová sa rovnobežnosť vyššieho a dolného medzistavcového disku a samotná zlomenina je injekcia. okolo celého obvodu stavcov. Inými slovami, stavca sa usadí tak, ako bola, jeho výška sa znižuje. V tomto prípade sa prirodzene vyskytuje narušenie prirodzeného priebehu nervových koreňov v zodpovedajúcich dierach a objavujú sa akútne radiálne príznaky..

O radiálnych príznakoch

V tomto prípade hovoríme o výskyte ostrých, streleckých bolestí pripomínajúcich elektrický šok. Vyvolávajú ho akékoľvek pohyby, otras mozgu, to znamená kašeľ, smiech, kýchanie, napínanie toalety. Takáto bolesť sa vyskytuje so známou bedrovou bolesťou chrbta alebo bedrovou kosťou.

S predĺženou existenciou radiálnych symptómov sa spája sekundárny myofasciálno-tonický syndróm. Hlboko ležiace chrbtové svaly v blízkosti postihnutého stavca reagujú na zápal v okolí, na zlomeninu spôsobenú neustálym chronickým kŕčom. V dôsledku kŕče je sval zbavený schopnosti včasne odkloniť kyselinu mliečnu, to znamená odpadové produkty. Z arteriálnych kapilár, ktoré sú tiež spastické, stráca výživu. Táto situácia predstavuje začarovaný kruh a môže sa zlomiť buď odstránením dolného stavca alebo, ak nie je možné z akéhokoľvek dôvodu podstúpiť rekonštrukčnú chirurgiu - vymenovanie relaxantov centrálneho svalstva a nosenie korzetu s obmedzenou pohyblivosťou v chrbte, ale to nie je najlepší spôsob, ako sa dostať von ustanovenia.

Ako často sa vyskytuje radiálna bolesť v hemangiómoch? Veľmi zriedkavo, z počtu všetkých vertebrálnych hemangiómov diagnostikovaných na všetkých oddeleniach sa v 0,1% prípadov vyskytuje kolaps disku s rozvojom radiálnych symptómov. Preto je možné výčnelky a hernie medzistavcových platničiek považovať za hlavných „dodávateľov“ radiálnych symptómov..

diagnostika

V diagnostike hemangiómov vládne počítačová a magnetická rezonancia. Dokonca ani pojem „diagnóza stavcových hemangiómov“ je absurdný, pretože sa nepoškodia a sami sa neprejavujú, a preto nemá zmysel ich hľadať. Toto je možné vykonať iba počas vedeckej štúdie o výskyte stavovcových vaskulárnych nádorov..

Preto takmer 100% detekcie všetkých hemangiómov sú náhodné nálezy. Sú sledovaní as primeraným prístupom, keď vidia rastúci vaskulárny nádor, keď sú dosiahnuté určité veľkosti, a pri zohľadnení rizikových faktorov a nebezpečenstiev opísaných vyššie sa vykonáva radikálna liečba, ktorá spôsobuje, že pacient zabudne na hemangiom. V niektorých prípadoch je hemangiom pôvodne podozrivý pri röntgenovom vyšetrení chrbtice, ale na presné potvrdenie diagnózy pacienta sa stále odosielajú na tomografiu. Neexistujú žiadne ďalšie diagnostické metódy, rovnako ako sa nevykonávajú laboratórne testy na hemangióm..

Liečba pacientov s vertebrálnym hemangiómom

Pretože stabilné aj rastúce hemangiómy sú bezpečne skryté, tak vo vnútri krunýře, vo vnútri stavcov, všetky konzervatívne metódy sú úplne neúčinné, zbytočné a ak sú ponúkané, nie je to nič iné ako podvod.

Podvod zahŕňa pokusy o „vyliečenie“ hemangiómu u týchto pacientov pomocou masáže, akupunktúry, osteopatie, manuálnej liečby, pijavice, cauterizovaných cigár, elektrickej stimulácie, elektroforézy a ďalších techník, ktoré naši ľudia milujú. Po vyčerpaní peňazí pacient vykoná druhú MRI. Hemangióma je stále tu! Zlostne prichádza k doktorovi a doktor mu s očarujúcim úsmevom povie, že „... ste mali rastúci hemangióm, a nakoniec sme pomocou jedinečných techník zastavili jeho rast a dosiahli stabilizáciu. Teraz nie ste v nebezpečenstve a môžete zabudnúť na operáciu "..... Komentáre, ako sa hovorí, sú zbytočné.

Je potrebné pamätať na to, že formácia, ktorá sa skrýva vo vnútri stavcov, sa nedá odstrániť ani zastaviť jej rast bez toho, aby sa dostala do samotnej stavcov. Našťastie sa hemangióm lieči jednoduchou, bezbolestnou a minimálne invazívnou chirurgickou metódou bez akýchkoľvek rezov..

Perkutánna punkcia stavcov

Vertebroplastika vpichu je moderný a veľmi pohodlný spôsob odstránenia. Cieľom je odstrániť dutinu vo stavci a naplniť ju špeciálnym cementom, ktorý je mierne zahriaty, rozťahuje sa, úplne ničí spleť krvných ciev a úplne vyplňuje celý priestor vnútri stavca..

Schematické znázornenie postupu.

Za týmto účelom nemusíte robiť žiadne škrty. Stačí presne určiť priemet požadovaného stavca na kožu. Aby sa predišlo chybám, pod röntgenovú kontrolu sa do lokálnej anestézie vloží ihla do stavca. Keď ihla spadne do vnútornej dutiny naplnenej cievnym nádorom, dovnútra sa privádza špeciálny biopolymér, ktorý sa zohreje na pomerne vysokú teplotu, asi 60 ° C. Táto teplota je dostatočná na úplné zničenie nádorových buniek a schopnosť polyméru po tvrdnutí mierne expandovať umožňuje zaručiť vyplnenie všetkých dutín. Obratle sa tak opäť stáva jediným monolitom.

V tomto prípade cementová látka pozostávajúca z:

 • vlastne cement;
 • Röntgenový kontrastný materiál (aby ste videli proces plnenia priamo pod röntgenovou kontrolou „v reálnom čase“);
 • Antibakteriálny doplnok je z hľadiska hustoty a mechanických vlastností približne podobný kostnému tkanivu, takže stavce naďalej plní svoju funkciu, ako predtým.

Pri hrubom priblížení sa táto operácia podobá vyplneniu chorého zuba. Žiadne rezy, žiadna krv, žiadne dlhodobé pobyty v nemocnici. Nasledujúci deň môže pacient už opustiť nemocnicu sám a miestna anestézia umožňuje vertebroplastiku perkutánnym vpichom u pacientov so sprievodnou patológiou vrátane - a v starobe.

Kontraindikácie pre chirurgický zákrok

Mnohé súkromné ​​kliniky využívajú negramotnosť obyvateľstva, v opačnom prípade - v prípade uvalenia neopodstatnenej chirurgickej liečby - dobre zohrejú ruky. Takže, ak našli na MR hemangióme stavca v ľahkomyseľnej osobe, ktorá by ho mohla ovplyvniť, môžu na tom zarobiť dobré peniaze. Používajú sa také argumenty ako „potenciálne nebezpečenstvo“, „riziko rýchleho a nekontrolovateľného rastu“ a „zlomenina stavcov v priebehu niekoľkých týždňov alebo v extrémnych prípadoch mesiacov“. Zvyčajne sa odporúča naliehavá vertebroplastika a konverzácia sa končí slovami: „Máte veľké šťastie, že ste k nám prišli a my sme urobili MRI včas.“ Obzvlášť arogantní „odborníci“ môžu dokonca naznačovať možnosť malignity a „premeny na rakovinu“. Ako si pamätáme, je to nemožné: hemangiómy akejkoľvek lokalizácie sa nestanú „rakovinou“..

Toto je veľmi víťazná situácia. Vertebroplastika je operácia s minimálnym rizikom pre pacienta, pomerne jednoduchá, ale môžete si za ňu vziať dosť peňazí. Takže na zavedenie kostného cementu do jedného stavca si môžete ľahko vziať 20 000 rubľov a ešte viac. Pacienti by mali vedieť, že to vôbec nie je potrebné a nestojí to za to.

Kontraindikácia tohto malého chirurgického zákroku bude: malá veľkosť hemangiómu a jeho stabilita. Preto, ak ste presvedčení o potrebe urgentnej vertebroplastiky, potom musíte v každom prípade najmenej 6 mesiacov po zistení nádoru urobiť druhú tomografiu, aby ste sa uistili, že nádor je skutočne reálny a potenciálne nebezpečenstvo..

Trocha histórie

Musím povedať, že vertebroplastika je mimoriadne úspešná a krásna cesta na odstránenie nádoru a vytvorenie jediného kostného bloku. Skôr sa pred zavedením tejto techniky použila skleroterapia. V tomto prípade boli do hemangiómu odstránené sklerotizujúce činidlá, napríklad etylalkohol. Dutina však zostala: síce samotný hemangióm zomrel, ale alkohol znížil silu kostného tkaniva, a v dôsledku toho sa často vyskytovala patologická fraktúra. V niektorých prípadoch nádor nezomrel úplne a objavil sa relaps..

Okrem skleroterapie sa použila aj embolizácia nádoru, to znamená pokus eliminovať prietok krvi cez cievy. Bolo to technicky komplikovanejšie a nestačilo to len s jednou vpichom. Vyžadovala sa zručnosť vaskulárneho chirurga, čo pri modernej stavovke vôbec nie je potrebné. Ale pretože samotný nádor zostal, smrť embolizovaných ciev nehrala veľkú úlohu. Cievky zomreli, ale neustále sa ukladali nové cievne zväzky, pretože sa udržoval tlak na arteriálne miesto.

predpoveď

Ako ste si možno mohli myslieť, vo veľkej väčšine prípadov stabilný malý hemangiom nemá vplyv na kvalitu života ani na jeho trvanie. Pred rozšírením tomografie žili desiatky a dokonca stovky generácií dokonale s hemangiommi, s kalcifikáciou epifýzy v mozgu as ďalšími náhodnými nálezmi, ktoré v súčasnosti spôsobujú stres a paniku. Nie je vždy potrebné prijať núdzové opatrenia, ak sa vo vašom tele nachádzajú neznáme útvary.

Možno, ak sa zistí „hlúpy“ hemangiom stavca, môžeme vám iba odporučiť, aby ste svoju váhu udržiavali blízko ideálu, vylúčte vzpieranie, vzpieranie a kontakt tvrdé bojové umenia. Ženám možno odporučiť pravidelne vykonávať denzitometriu po menopauze, pretože v prípade osteoporózy sa môže vyskytnúť patologická fraktúra dlho predtým, ako teoretický hemangióm dosiahne svoju konečnú silu v oblasti 50 - 60% objemu stavcov..

A v prípade, že kompresná fraktúra už nastane, musíte ísť na širokú operáciu. Áno, niektoré kompresné vertebrálne zlomeniny nevyžadujú chirurgické ošetrenie, rastú spolu. Ale majte na pamäti, že v tomto prípade bude vaskulárny nádor ležať medzi fragmentmi kosti a hemangióm bude faktorom „nerastenia“, vytvorí tkanivové vloženie medzi fragmentmi a ak bude ležať voľne, už nie je pokryté stavcami, vytvorí ďalšie riziko krvácania..

Základom správneho prístupu k liečbe hemangiómov bude preto dynamické pozorovanie, pričom sa zohľadnia ďalšie rizikové faktory.

MRI diagnostika bolesti s poškodením bedrovej chrbtice

MRI pre bolesť spôsobenú poškodením bedrovej chrbtice

Bolesť v dolnej časti chrbta je známa takmer každému človeku a často vedie k dočasnému postihnutiu. Najčastejšou je bolesť dolnej časti chrbta spôsobená zmenami lumbosakrálnej chrbtice. Klasické prejavy chorôb bedrovej chrbtice sú dobre známe: pre bolesť v dolnej časti chrbta, vyžarujúca do zadku a na zadnej strane nôh sa diagnostikuje rýchlo. Ťažkosti vznikajú, keď bolesť vyžaruje do hrádze, mieška alebo na predný povrch nôh. V tomto prípade sa mylne predpokladá podozrenie na slabinovú prietrž alebo prietrž uzamykacieho otvoru. Problémy sa vyskytujú pri diagnostike spondylarthropatie, ktorej prevalencia je v súčasnosti oveľa širšia, ako sa všeobecne predpokladá. Aby sa predišlo chybám v takýchto prípadoch, je vždy potrebné vylúčiť chorobu miechy.

Hlavné príčiny bolesti zistené pomocou MRI sú:

1. Približne 95% pacientov, ktorí hľadajú bolesti chrbta, trpí osteochondrózou a osteoartrózou (často súčasne)..

Z dôvodu veľkého zaťaženia a nedostatočnej ochrany v oblasti bedier je najčastejšie postihnutý bedrový región. Bolesť a jej sprievodné príznaky sú najčastejšie spôsobené poškodením medzistavcových platničiek, pričom častejšie sú postihnuté disky L4 / 5, L5 / S1..

Hlavným príznakom osteoartritídy je výrazné obmedzenie pohybov. Vo väčšine prípadov sa pacienti s touto nepríjemnosťou vyrovnávajú určitý čas, ale s postupujúcou osteoartrózou sa vyskytujú subluxácie artikulárnych procesov stavcov, čo vedie k zúženiu medzistavcových otvorov a sprievodná osteochondróza vedie k spinálnej stenóze. Tieto zmeny vedú k stlačeniu miechových nervov a deformácii durálneho vaku, čo spôsobuje radikulo- a myelopatiu..

Herniované disky a osteofyty môžu spôsobiť zápal v epidurálnom priestore a na vonkajšom povrchu dura mater miechy (epiduritída)..

Osteochondróza, deformujúca spondylóza. Spinálna stenóza; stlačenie duralového vaku. Extradurálna volumetrická tvorba na úrovni L3-L4 (suspend. Epiduritída)

Herniovaný disk L5 / S1

Hernia disku L4 / 5 s kaudálnou migráciou

Osteochondróza. Hernia L4-S1; hernálna sekvestrácia L5 / S1 s kraniálnou migráciou do pedikálnej úrovne

2. Ak sa pri chôdzi a v stoji vyskytne bolesť dolnej časti chrbta a v sede klesá, príčinou môže byť spondylolistéza..

V tomto prípade bolesť nastáva v dôsledku napätia väzov chrbtice alebo podráždenia koreňov miechy.

Antelistéza stavcov L5, „vákuum“ je javom disku L5-S1

3. Neprestajná bolesť chrbta (noc a deň) je charakteristická pre zhubné nádory.

Neurologické symptómy sa objavia, keď nádor stlačí alebo klíčí korene miechy alebo miechy. Symptómy sú veľmi rôznorodé, charakteristická je ich stabilná progresia..

Najčastejšie zhubné nádory sú myelóm a spinálne metastázy..

Patologická infiltrácia (metastázy alebo primárny mnohopočetný nádor) krížovej kosti

Intradurálny odmerný útvar na úrovni L5 stavca

Tvorba objemovej krížovej kosti (patologická infiltrácia, deštrukcia, paravertebrálna zložka) diferenciálna diagnostika s metastázami

Ohniskové zmeny v tele stavca L3 (hemangióm). Chondrosis

Tvorba objemovej krížovej kosti (patologická infiltrácia); overený myelóm

4. Príčinou bolesti sú tiež zlomeniny stavcov.

Existujú traumatické aj patologické zlomeniny kompresie spôsobené deštrukciou stavcov v dôsledku myelómu, metastatických lézií alebo osteoporózy..

Patologická zlomenina stavca L4; osteoporotická zlomenina stavca L2; retrolistéza L2.

Osteoporóza. Osteoporotické zlomeniny stavcov L2-L5

Osteoporóza. Osteoporotické zlomeniny stavcov Th11, Th12, osteoporotické deformácie telies L1-L3, L5 stavcov

Kompresná zlomenina stavca L1 (chronické obdobie)

Zlomenina stavca L4 (horizontálna)

Zlomenina zlomeniny stavca L1 (obdobie XP)

5. Ak je bolesť dolnej časti chrbta sprevádzaná nevoľnosťou, slabosťou a hektickou horúčkou, príčinou môže byť infekčná alebo zápalová lézia kostných štruktúr chrbtice a okolitých mäkkých tkanív..

Spondylitída L4-S1; epiduritis; absces v prednom mieche

spondylitídy; zničenie kontaktu. Stenóza miechy (vrodene úzky miechový kanál)

Subakútna perióda spondylitídy Th12-L1, L5-S1

6. Bolesť pri pohybe tela a stuhnutosť v relatívne mladom veku pacienta môže byť spôsobená spondyloartropatiou.

Táto skupina chorôb sa vyznačuje poškodením sakroiliakálnych kĺbov a chrbtice, oligoartritídy a entezopatií. Vyššie uvedené príznaky sa vyskytujú v pokoji (najmä ráno, po spánku) a po cvičení sa znižujú.

Dvojstranná sakroiliitída 4 lyžice (čiastočná synostóza), mimo štádia exacerbácie; deformujúca spondylóza na úrovni segmentov Th12-S1 (ankylozujúca spondylitída)

Ľavostranná sakroileitída; chondróza, výčnelok L4 / 5

Ankylozujúca spondylitída (ankylozujúca spondylitída).

7. U pacientov rôznych vekových kategórií, vrátane detí a dospievajúcich, sa môžu bolesti chrbta vyskytnúť v prítomnosti vrodených malformácií..

Vaskulárna malformácia miechy; myelopatia

Malformácie - Synostóza L4-L5

Koncentrácia telies L3-L4; osteoporotická deformácia tela Th12

Podľa niektorých odborníkov je bolesť v dolnej časti chrbta akýmsi spôsobom počítania ľudstva za vzpriamené držanie tela, keď najväčšia záťaž padá na bedrovú chrbticu a nesie hlavnú záťaž hmoty ľudského tela. Škodlivé sú aj fyzická nečinnosť, podvýživa, obezita a stres. Bolesť dolnej časti chrbta sa môže vyskytnúť iba raz a môže zmiznúť bez stopy a môže sa znovu a znovu vracať, čo spôsobuje značné utrpenie. Bolesť dolnej časti chrbta je nešpecifický príznak, ktorý môže byť spôsobený mnohými príčinami. Spoľahlivo urobte klinickú diagnostiku a včas začnite s liečbou pomocou širokého spektra vyšetrovacích metód, medzi ktorými v súčasnosti hrá hlavnú úlohu moderná metóda - MRI dolnej časti chrbta..

Ako je usporiadaná chrbtica? Aké stavce majú špeciálnu štruktúru?

Všeobecný opis chrbtice. Prvé, druhé, siedme krčné stavce, hrudné, bedrové, sakrálne a kostravé stavce. Príslušné oddelenia.

Štruktúra a funkcie chrbtice

Miecha alebo chrbtica je súčasťou kostry kmeňa a vykonáva ochranné a podporné funkcie miechy a koreňov miechových nervov vychádzajúcich z miechového kanála. Hlavnou zložkou chrbtice je stavca. Horný koniec chrbtice nesie hlavu. Kostra horných a dolných voľných končatín je pripevnená k kostre tela (chrbtica, hrudník) cez pásy. Výsledkom je, že chrbtica prenáša závažnosť ľudského tela na pás dolnej končatiny. Miechový stĺpec tak vydrží významnú časť závažnosti ľudského tela. Malo by sa poznamenať, že chrbtový stĺpec je veľmi odolný a je prekvapivo mobilný.

Ľudská chrbtica je dlhý zakrivený stĺp, ktorý pozostáva z radu stavcov ležiacich nad sebou. Najtypickejšie z nich sú:

 • krčné stavce (C - z krčka maternice Lat. - krk) - 7,
 • hrudník (Th - z hrudníka lat. hrudníka) - 12,
 • bedrovej (L - z Lat. lumbalis - bedrovej) - 5,
 • sakrálny (S - z lat. sacralis - sakrálny) - 5,
 • coccygeal (Co - z Lat. coccygeus - coccygeal) - 4.

U novonarodeného dieťaťa je počet jednotlivých stavcov 33 alebo 34. U dospelých sa dolné stavce spoja, aby spolu tvorili krížovú kosť a kostru..

Stavce rôznych oddelení sa líšia tvarom a veľkosťou. Všetky však majú spoločné črty. Každé stavce sa skladá z hlavných prvkov: umiestnených pred stavcom a za oblúkom. Oblúk a telo stavca tak obmedzujú široké stavce stavcov. Vertebrálne otvory všetkých stavcov tvoria dlhý stavcový kanál, v ktorom leží miecha. Na chrbtici medzi stavcami sú medzistavcové platne vyrobené z vláknitej chrupavky.

Procesy sa odchyľujú od oblúka stavca, nepárový spinálny proces je smerovaný dozadu. Vrchol mnohých spinálnych procesov je u ľudí ľahko pociťovaný pozdĺž stredovej línie chrbta. Po stranách chrbtového oblúka odchádzajú bočné procesy a dva páry kĺbových procesov: horný a dolný. S pomocou ich stavcov sú vzájomne prepojené. Na hornom a dolnom okraji oblúka v blízkosti jeho odchodu z tela stavca je zárez. Výsledkom je, že spodný výrez prekrývajúceho sa a horný výrez spodných stavcov tvorí medzistavcové priepasť, ktorým prechádza miechový nerv..

Miechový stĺp teda plní podpornú a ochrannú funkciu, pozostáva z stavcov, rozdelených do 5 skupín:

 1. Krčné stavce - 7
 2. Hrudné stavce - 12
 3. Bedrovej - 5
 4. Sakrálne - 5
 5. Coccygeal - 1-5 (zvyčajne 4)

Každý stavec má následne tieto kostné útvary:

 • telo (umiestnené vpredu)
 • oblúk (umiestnený za)
 • odstredivý proces (presunie sa späť)
 • priečne procesy (po stranách)
 • dva páry kĺbových procesov (priečne nad a pod)
 • horné a dolné zárezy (tvorené v mieste kĺbového procesu z tela)

Krčné stavce, štrukturálne vlastnosti prvého, druhého a siedmeho krčného stavca

Počet krčných stavcov u ľudí, tak ako u takmer všetkých cicavcov, je sedem.

Krčné stavce človeka sa líšia od ostatných v ich malej veľkosti a prítomnosti malého zaobleného otvoru v každom z priečnych procesov. Tieto otvory, ktoré sa navzájom prekrývajú, vytvárajú v prirodzenej polohe krčných stavcov jeden druh kostného kanála, v ktorom prechádza stavcová artéria zásobujúca mozog. Telo krčných stavcov je nízke, ich tvar sa približuje k obdĺžniku.

Kĺbové procesy majú zaoblený hladký povrch, v horných procesoch sú otočené dozadu a nahor, v dolných procesoch - dopredu a dole. Dĺžka odstredivých procesov sa zvyšuje od stavca II do VII, ich konce sú rozdvojené (s výnimkou stavca VII, ktorého odstredivý proces je najdlhší)..

Prvý a druhý krčný stavca sa kĺbovo spája s lebkou a znáša jeho závažnosť.

Prvý krčný stavca alebo atlas

Nemá odstredivý proces, jeho zvyškom je malý zadný tuber, vystupujúci na zadnom oblúku. Stredná časť tela, oddelená od atlasu, rástla do tela stavca II a formovala jeho zub.

Avšak zvyšky tela - bočné masy, z ktorých sa odchádzajú zadné a predné oblúky stavcov. Ten má predný tubercle.

Atlas nemá kĺbové procesy. Namiesto toho sú kĺbové fosílie umiestnené na hornom a dolnom povrchu bočných hmôt. Horné sa používajú na kĺbové spojenie s lebkou, dolné - s axiálnym (druhým krčným) stavcom.

Druhý krčný stavca je axiálny

Pri otáčaní hlavy sa atlas spolu s lebkou otáča okolo zuba, čo odlišuje II stavce od ostatných. Bočne od zubu na hornej strane stavca sú dva kĺbové povrchy smerujúce nahor a do strany. Spojili sa s atlasom. Na spodnom povrchu axiálneho stavca sú nižšie kĺbové procesy smerujúce dopredu a dole. Odstredivý proces je krátky a má rozdvojený koniec.

Siedmy krčný stavca (vyčnievajúci)

Má dlhý odstredivý proces, ktorý je cítiť pod kožou na spodnom okraji krku.

Krčné stavce (7) sú teda malé, veľkosť priečneho procesu je otvorená..

Prvý krčný stavca alebo atlas, ako aj druhý a siedmy krčný stavec majú špeciálnu štruktúru.

Hrudné stavce

K rebrám sa pripája dvanásť hrudných stavcov. To ponecháva odtlačok na ich štruktúru..

Na bočných povrchoch telies sú kĺbové jamy na kĺbové spojenie s hlavami rebier. Teleso prvého hrudného stavca má výklenok pre prvé rebro a polovicu výbežku pre hornú polovicu hlavy druhého rebra. A v stavci II je dolná polovica fosílií pre rebrá II a polovica fosílií pre III. Preto sa II a pod nimi ležiace rebrá, pozdĺž X, spájajú dve susedné stavce. K stavcom XI a XII sú pripevnené iba rebrá, ktoré im zodpovedajú v rade. Ich jamy sa nachádzajú na telách tých istých stavcov.

Na zosilnených koncoch priečnych procesov desiatich horných hrudných stavcov sú kostné fosílie. Zodpovedajúce rebrá sú s nimi spojené. Neexistujú také fosílie na priečnych procesoch hrudných stavcov XI a XII..

Kĺbové procesy hrudných stavcov sú umiestnené takmer v prednej rovine. Spinálne procesy sú omnoho dlhšie ako krčné stavce. V hornej časti hrudnej oblasti sú nasmerované horizontálne, v strednej a dolnej časti padajú takmer vertikálne. Tela hrudných stavcov sa zväčšujú v smere zhora nadol. Otvory pre stavce sú zaoblené.

Znaky hrudných stavcov:

 • na bočných plochách tela, ako aj na koncoch priečnych procesov 10 horných hrudných stavcov, sa nachádzajú kostné fosílie.
 • kĺbové procesy takmer vo frontálnej rovine
 • dlhé odstredivé procesy

Bedrové stavce

Päť bedrových stavcov sa líši od ostatných vo veľkých telesných veľkostiach, absencia kostných fosílií.

Priečne procesy sú relatívne tenké. Kĺbové procesy ležia takmer v sagitálnej rovine. Stavce stavcov majú trojuholníkový tvar. Vysoké, masívne, ale krátke odstredivé procesy sa nachádzajú takmer horizontálne. Štruktúra bedrových stavcov teda poskytuje väčšiu pohyblivosť tejto časti chrbtice.

Sakrálne a kostravé stavce

Nakoniec zvážte štruktúru sakrálnych stavcov u dospelých. Je ich 5 a spolu rastú a tvoria krížovú sieť, ktorá sa u dieťaťa stále skladá z piatich samostatných stavcov..

Je pozoruhodné, že proces osifikácie chrupavkových medzistavcových platničiek medzi sakrálnymi stavcami sa začína vo veku 13 - 15 rokov a končí sa iba vo veku 25 rokov. U novorodenca sú zadná stena sakrálneho kanála a oblúk bedrových stavcov V stále chrupavkovité. Fúzia polovice kostných oblúkov II. A III. Sakrálnych stavcov sa začína od 3., 4., III., IV. - 4 až 5 rokov..

Predná plocha krížovej kosti je konkávna, ktorá rozlišuje:

 • stredná časť tvorená telesami, ktorých hranice sú jasne viditeľné vďaka priečnym čiaram
 • potom dva rady okrúhlych sakrálnych otvorov (štyri na každej strane); oddeľujú strednú časť od bočnej.

Zadný povrch krížovej kosti je vypuklý a má:

 • päť pozdĺžnych hrebeňov vytvorených spojením procesov sakrálnych stavcov:
  • po prvé, odstredivé procesy, ktoré tvoria stredný hrebeň,
  • po druhé, kĺbové procesy, ktoré tvoria pravý a ľavý stredný hrebeň
  • a po tretie, priečne procesy stavcov tvoriace bočné hrebene
 • ako aj štyri páry dorzálnych sakrálnych otvorov umiestnených dovnútra od bočných hrebeňov a komunikujúcich so sakrálnym kanálom, ktorý je dolnou časťou miechového kanála.

Na bočných častiach krížovej kosti sú povrchy v tvare ucha na kĺbové spojenie s panvovými kosťami. Na úrovni ušovitých plôch sa za ňou nachádza sakrálna tuberozita, ku ktorej sú väzy pripojené..

V sakrálnom kanáli sú terminálne vlákna miechy a korene bedrových a sakrálnych miechových nervov. Cez panvové (predné) sakrálne otvory prechádzajú predné vetvy sakrálnych nervov a krvných ciev. Na druhej strane cez dorzálne sakrálne otvory - zadné vetvy tých istých nervov.

Coccyx je tvorený 1-5 (obyčajne 4) fúzovanými stavcami kostravy. Poistka zo stavovcových kôrovcov vo veku 12 až 25 rokov a tento proces prebieha zdola nahor.

Hemangióm chrbtice: príčiny a liečba

Zverejnil Evdokimenko dňa 28.8.2019 · Aktualizované dňa 03/20/2020

Počas zobrazovania pomocou počítača alebo magnetickej rezonancie sa hemogiom v chrbtici pacienta často detekuje - jeden alebo viac.

Hemangiom stavca - čo je to? Je to nebezpečné? „To sú presne tie otázky, na ktoré sa ma často pýtajú úzkostliví pacienti.“ Rýchlo vás upokojím.

V skutočnosti je hemangióm skôr nevinná vaskulárna formácia. V skutočnosti je to len krtek, ktorý rástol v tele stavcov.

Najčastejšie sa tvorí v stavcoch hrudnej chrbtice. V krčných a bedrových stavcoch sú hemangiómy.

Na tomograme vyzerá hemangiom ako svetlá škvrna zaobleného tvaru.

Ak naskenujete chrbty všetkých ľudí v rade, v mnohých z nás v chrbtici nájdete aspoň jednu alebo dve hemangiómy. Najmä u osôb starších ako 40 rokov. Je to normálne.

Hemangiómy navyše zvyčajne nespôsobujú žiadne bolesti ani iné príznaky..

A hoci pojem „oma“ (hemangi-ohm) v lekárskej terminológii znamená slovo „tumor“, hemangioma sa nevyvinie v rakovinu alebo sarkóm alebo iný nebezpečný nádor..

Maximum, ktoré sa jej môže stať, je, že sa postupne, veľmi pomaly zvyšuje. iba.
Príčiny hemangiómu

Hemangiómy sa tvoria z neobvykle zarastených krvných ciev, ktoré prenikajú do tela stavcov. Prečo nie je známe také množenie krvných ciev.

Predpokladá sa, že vývoj hemangiómov prispieva k dedičnosti, ako aj k niektorým vonkajším faktorom, napríklad príliš dlhému vystaveniu slnku. Je to však iba predpoklad..

Hemangiómy sa zvyčajne zisťujú u dospelých. Je však vysoká pravdepodobnosť, že sa s nimi niektorí ľudia narodia a mnohí môžu mať hemangiómy už v mladom veku..

Pred tomografiou boli hemangiómy niekedy odhalené v konvenčných röntgenových lúčoch. Ale na röntgenovom snímaní je viditeľný iba veľký hemangiom, ich detekcia bola zriedkavým diagnostickým nálezom.

A preto až do objavenia sa tomografie mnoho hemangiómov zostalo nepovšimnutých. Človek mohol žiť celý život pokojne so svojím hemangiómom, o tom ani nevedel, a umieral na starobu z dôvodu inej choroby. A iba s príchodom tomografie bola detekcia hemangiómov „spustená“..

Ešte raz zdôrazňujem - predtým veľa ľudí nevedelo o svojich hemangiómach, a preto s nimi žili ticho. A teraz sú ľudia niekedy zastrašovaní hemangiómami na skutočné záchvaty hnevu.

Príčiny hemangiómu

Hemangiómy sa tvoria z neobvykle zarastených krvných ciev, ktoré prenikajú do tela stavcov. Prečo nie je známe také množenie krvných ciev.

Predpokladá sa, že vývoj hemangiómov prispieva k dedičnosti, ako aj k niektorým vonkajším faktorom, napríklad príliš dlhému vystaveniu slnku. Je to však iba predpoklad..

Hemangiómy sa zvyčajne zisťujú u dospelých. Je však vysoká pravdepodobnosť, že sa s nimi niektorí ľudia narodia a mnohí môžu mať hemangiómy už v mladom veku..

Pred tomografiou boli hemangiómy niekedy odhalené v konvenčných röntgenových lúčoch. Ale na röntgenovom snímaní je viditeľný iba veľký hemangiom, ich detekcia bola zriedkavým diagnostickým nálezom.

A preto až do objavenia sa tomografie mnoho hemangiómov zostalo nepovšimnutých. Človek mohol žiť celý život pokojne so svojím hemangiómom, o tom ani nevedel, a umieral na starobu z dôvodu inej choroby. A iba s príchodom tomografie bola detekcia hemangiómov „spustená“..

Ešte raz zdôrazňujem - predtým veľa ľudí nevedelo o svojich hemangiómach, a preto s nimi žili ticho. A teraz sú ľudia niekedy zastrašovaní hemangiómami na skutočné záchvaty hnevu.

Z praxe Dr. Evdokimenka.

Doslovne za mnou písania týchto riadkov ma prišlo navštíviť 28-ročné dievča, ktorého doktor z oddelenia tomografie „vyľakal peklo“ a takmer ma priviedol k depresii.

Takto to bolo. Počas lekcií aerobiku dievča neúspešne otočila hlavu a jej ľavá strana krku bola pritlačená. Neuropatológ, ktorého oslovila s bolesťou v krku, odporučil dievčaťu, aby urobilo magnetickú rezonanciu krčnej chrbtice..

Na tomograme „Ach, môj Bože, aká hrôza!“ Boli odhalené dve malé hemangiómy. Každému lekárovi malo byť jasné, že štipnutie krku v žiadnom prípade nesúvisí s týmito hemangiommi, ale:

"Naliehavo potrebuješ neurochirurga, drahý, inak máš dva malé nádory na krku, dva hemangiómy," povedal špecialista, ktorý dešifroval získané tomografické údaje, a podal jej vizitku neurochirurga z drahej platenej kliniky..

Za normálnych okolností by dievča samozrejme pochopilo, čo sa tu stalo - že diagnostik z oddelenia tomografie jednoducho „spolupracuje“ s touto platenou klinikou a „nenápadne“ tam dodáva klientov.

Po slovách „dva malé nádory“ však dievča spanikárilo a stratilo schopnosť kriticky myslieť. A preto sa poslušne riadil radou na návšteve určeného neurochirurga.
Okamžite navrhol vykonať „jednoduchú operáciu“ - spojiť obe hemangiómy.

V zásade je to dnes štandardná operácia na detekciu veľmi veľkých hemangiómov - v prípade, že hemangiomy „zachytili“ takmer celé telo stavca a existuje riziko zlomenín. Pripomínam vám však, že dievča malo malé hemangiómy a nepredstavovalo žiadne nebezpečenstvo. A čo je najdôležitejšie: nemali nič spoločné s tým, čo sa dievča spravidla obrátilo k lekárom - stlačila si krk.

Zachránila dievča pred operáciou, s ktorou už súhlasila, s jednoduchým šťastím - pokiaľ to celé toto „katavázie“ trvalo, zrazu pustila krk. A dievča sa zdalo čudné pracovať na bezbolestnom krku.

Preto sa začala pýtať a čítať internet a nakoniec prišla ku mne na konzultáciu. Ale aj keď v tom čase si už dievča začalo uvedomovať, že bola „mierne“ podvedená, musel som ju na hodinu upokojiť a presvedčiť ju, že také malé hemangiómy nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo.

A potom si nie som istá, že aj po týchto dlhých napomenutiach sa dievča úplne upokojilo okolo nej „ako nádory“..

Ako liečiť hemangióm: liečba alebo odstránenie hemangiómu

Mimochodom, a čo operácia, ktorú malo dievča ponúknuť? Čo je to stmelenie stavcov?

Vedecky sa to nazýva perkutánna punkčná vertebroplastika. Táto metóda bola vyvinutá francúzskym neurochirurgom R. Gaibertom a neurorádiológom N. Deramondom v 80. rokoch 20. storočia..

Podstata tejto techniky spočíva v tom, že sa zmes špeciálneho kostného cementu vstrekuje priamo do stavovca, do hemangiómu, pomocou špeciálnej ihly..

Zmes vyplní hemangiomovú dutinu a postupne stvrdne. Výsledkom je, že chrbtica je silnejšia a riziko zlomenín zmizne..

Ukázalo sa, že metóda punkčnej vertebroplastiky je skutočne revolučná. Úspešne sa používa (v upravenej verzii) aj na liečbu ťažkých zlomenín chrbtice.

Operácia je jednoduchá, najčastejšie sa vykonáva v lokálnej anestézii: neurochirurg urobí vpich, vstrekne cementovú maltu a je hotový. Pacienti po takejto operácii zvyčajne vstávajú hneď nasledujúci deň. Bolesť, ak existuje, sa zmierňuje v prvých dňoch alebo dokonca v prvých hodinách po vertebroplastike.

K komplikáciám samozrejme tiež dochádza, ale nie často. Podľa štatistík je dnes asi 1-7% prípadov.

Ešte raz zdôrazňujem - metóda je veľmi dobrá. Používajú ho iba častejšie, ako je potrebné. A niekedy, ako v prípade vyššie spomínaného 28-ročného dievčaťa, sa neurochirurgovia pri snahe o peniaze zaväzujú „stmeliť“ aj malé hemangiómy, ktoré sa vôbec nemusia dotýkať..

A čo robiť s takýmito hemangiommi?

Nevadí! Ak je hemangiom malý, nerastie vo veľkosti a, ako sa často stáva, nespôsobuje žiadne problémy, musíte sa obmedziť na pozorovanie. Na sledovanie vykonávajte výpočty alebo magnetické rezonancie z času na čas (najskôr asi raz ročne, potom menej často), a to je všetko. Nevyžaduje sa žiadne ošetrenie!

Je potrebné sa obávať, iba ak sa hemangióm rýchlo zväčší alebo už zaberá viac ako 50 - 60% stavca. Práve v tomto prípade musíte skutočne premýšľať o operácii - perkutánnej stavovici.

Na mieste, kde sa nachádza veľký hemangiom, je skutočne zničená stavba kostí stavcov. A ak hemangioma zaberá viac ako polovicu tela stavca, pri neúspešnom pohybe alebo zdvíhaní závaží sa môže poškodený stavec zlomiť. Vznikne takzvaná kompresná zlomenina chrbtice. Ktoré však môžeme liečiť rovnakou perkutánnou vertebroplastikou..

Pamätajte teda: veľké hemangiómy - cement, malé - pozorujeme. A ničoho sa nebojíme. Hemangióm v našej dobe nie je dôvod na paniku!

Vedúci Dr. Evdokimenko © z knihy „BYŤ ZDRAVÝ V NAŠEJ KRAJINE“.
Všetky práva vyhradené.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Xiphoidný procesToto je najmenšia a najnižšia oblasť hrudnej kosti. Pri narodení je to tenká, približne trojuholníková oblasť chrupavky, ktorá pomaly osifikuje a fúzuje s telom hrudnej kosti.
Problém krásnej postavy zostáva relevantný pre ženy aj mužov, a to napriek skutočnosti, že dnes existuje mnoho rôznych metód na jeho vyriešenie. Kameňom úrazu vo vašom sne je nedostatok voľného času, financií a niekedy aj jednoduchá vôľa.
Kýla sa nazýva prolaps vnútorného orgánu (tenké črevo, hrubé črevo, omentum, menej často maternica, mechúrová stena) vrodenými alebo získanými dierami alebo trhlinami. Rozlišujú sa tieto kýly: