loader

Hlavná

Späť

Trikuspidálna chlopňa

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Trikuspidálna chlopňa, rovnako ako mitrálna, pozostáva z komplexu anatomických formácií, vrátane vláknitého prstenca, hrbolkov, šlach, akordových svalov, papilárnych svalov a priľahlých častí pravej predsiene a srdcovej komory. Trikuspidálny ventil má zvyčajne tri krídla podľa názvu, niekedy sú niektoré rozdelené. Existujú septy (septa), predné a zadné a komisárky sa nazývajú predné septy, predné a zadné..

Vláknitý prstenec, ktorý tvorí trikuspidálny ventil, obsahuje väčší počet elastických vlákien vzhľadom na vláknitý prstenec mitrálnej chlopne. Miesto susediace so septálnou oblasťou je pokračovaním membránovej časti interventrikulárneho septa. V blízkosti tejto oblasti prechádzajú cesty srdca. Zvyšok je voľnejší a obsahuje svalové vlákna. Rozmery vláknitého prstenca sú výraznejšie v oblasti jeho kontaktu s pravým vláknitým trojuholníkom a so vzdialenosťou od tohto trojuholníka sú tenšie. Vonkajšia časť vláknitého prstenca priliehajúca k prednému a zadnému hrudku sa mení v tvare a veľkosti (o 19–40%) v dôsledku kontrakcie a relaxácie myokardu počas srdcového cyklu..

Vo ventiloch, ktoré tvoria trikuspidálny ventil, sa tiež rozlišuje základňa, prekrývajúca sa zóna (telo) a uzatváracia zóna. Zväzky chlopní (2 až 6) sú podopreté šľachami a papilárnymi svalmi. Hlavná je predná, nie je položená na prednej stene pravej komory. Spolu s supraventrikulárnym hrebeňom, septálnou trabeku („moderátorská klietka“) a parietálnou stenou pravej komory, predná delí komorovú dutinu na prítokovú a výstupnú časť. Zadný papilárny sval je menší. Malé papilárne svaly môžu byť na interventrikulárnom septe, niekedy sa akordy rozširujú priamo zo steny komory. Najčastejšie sa vyskytujú 3-4 svaly, niekedy až 7-10.

Trikuspidálna chlopňa, podobne ako mitrálna chlopňa, má akordy, ktoré sú rozdelené na akordy 1., 2. a 3. rádu. Akordy septického krídla začínajú od hláv malých papilárnych svalov v medzikomorovom septe. Akordy z predného papilárneho svalu sú pripojené k prednému a akordové šľachy zadného hrotu opúšťajú skupinu zadných papilárnych svalov trabekulárnej časti septa. V komisii predného septa sú chlopne podporované akordmi vychádzajúcimi z Lanchisiho svalu. Funkčný význam akordov pripojených k rôznym oddeleniam nie je rovnaký. Priesečník akordov spodnej časti listu nenarúša uzatváraciu funkciu ventilu. Priesečník akordov prekrývajúcej sa zóny jedného listu nespôsobuje regurgitáciu, dva alebo viac ventilov - vedie k zlyhaniu ventilov. Poškodenie okrajových akordov jedného listu vedie k narušeniu uzatváracej funkcie takého útvaru, ako je trikuspidálna chlopňa..

Z chirurgického hľadiska je dôležitý vzťah medzi vodivým systémom a prvkami, ktoré tvoria trikuspidálnu chlopňu. Najmä jeho zväzok prebieha rovnobežne s líniou pripojenia septa chlopne trikuspidálnej chlopne a potom cez pravý vláknitý trojuholník a vláknitý prstenec v oblasti prednej septa (nebezpečná zóna) je nasmerovaný pozdĺž dolného okraja membránového septa. Hĺbka jeho zväzku v oblasti septa je 1 - 2 mm. Pri hypertrofii myokardu pravej komory (s poruchami srdca) a reumatických léziách, ako je trikuspidálna chlopňa, môže byť zväzok His umiestnený v hĺbke 2 až 4 mm. Pravá koronárna artéria navyše prechádza celkom blízko k predným segmentom vláknitého prstenca (2 až 4 mm), najmä v oblasti bočnej komisúry.

Trikuspidálny plastový ventil

Trikuspidálna chlopňa je pohyblivá septa medzi pravou srdcovou komorou a pravou predsieň. Chlopňa sa podieľa na krvnom obehu, cez ktorý prúdi krv z jednej časti srdca do druhej. Porušenie v tejto časti vedie k preťaženiu pravej strany srdca, spôsobuje zlyhanie krvného obehu, zhoršuje kvalitu života pacienta a dokonca ohrozuje smrť. Účinným ošetrením je plast ventilu, počas ktorého sa obnovuje jeho štruktúra a pohyblivosť.

Opis postupu

Srdce je rozdelené do komôr, krv medzi nimi cirkuluje cez chlopne. V srdci sú štyri chlopne a porucha v aspoň jednej spôsobuje vážne poškodenie zdravia. Tricuspid alebo tricuspid sa skladá z troch chlopní, ktoré sa otvárajú a zatvárajú počas srdcového rytmu. Keď sa ventily otvoria, krv nimi prechádza a vstupuje z pravej komory do pravej predsiene. Ventily sú pevne uzavreté, aby sa zabránilo spätnému toku krvi.

Ak sa ventil úplne neotvorí, nazýva sa to stenóza. V tomto prípade je prietok krvi narušený, komora je preťažená. Ak sa ventily úplne nezatvoria, nazýva sa to trikuspidálna nedostatočnosť.

Trikuspidálny ventil z plastu je určený na obnovenie jeho funkcie.

Ide o pomerne komplikovaný chirurgický zákrok, ktorý sa vždy vykonáva v celkovej anestézii, najčastejšie s použitím kardiopulmonálneho bypassu (AIK). V závislosti od problému (stenóza alebo nedostatok) vyberte vhodnú taktiku.

Pri stenóze môžu chlopne rásť alebo zhustnúť, pričom sa počas operácie manuálne oddeľujú a lemujú na správnych miestach. Ak je diagnostikovaný nedostatok, zošívajte okolo obvodu ventilu, aby sa ventil obnovil.

V dôsledku týchto účinkov sa obnoví normálny krvný obeh a zníži sa záťaž na srdce..

Na účinné ošetrenie v čase operácie sa často inštalujú špeciálne krúžky a polkrúžky. Tieto konštrukty môžu byť umelé alebo biologické, z ktorých druhé sú výhodnejšie, pretože ich telo ľahšie vníma a nevyžadujú celoživotné podávanie liekov. Krúžky sú zošité po obvode ventilového zariadenia, obnovujú potrebnú vôľu a zabezpečujú normálne uzavretie ventilov.

Táto rekonštrukcia navyše poskytuje dlhodobý výsledok, pretože neumožňuje vláknitému kruhu znova expandovať. Plastický materiál trikuspidálnej chlopne môže tiež zahŕňať úplnú excíziu svojich chlopní a nahradenie implantátom. K takýmto opatreniam sa pristupuje, keď nie je možné rehabilitovať pôvodné chlopne..

Ak je zobrazený plast

Takéto manipulácie sa vykonávajú v dvoch prípadoch: keď sa ventily zle otvárajú a keď nie sú blízko konca. Môže k tomu dôjsť v dôsledku získaných chorôb alebo vrodených anomálií. Vrodené patológie trikuspidálnej chlopne sú veľmi zriedkavé. Poruchy ventilov sú zvyčajne spôsobené získanými ochoreniami:

 • srdcové úrazy;
 • infekčné choroby;
 • systémový lupus erythematodes;
 • reumatizmus srdcového svalu;
 • karcinoidný syndróm.

Stenóza a nedostatočnosť v trikuspidálnom septe sú zriedkavo nezávislé ochorenia. Spravidla ide o následky iných patológií. Porušenie mitrálnej chlopne umiestnenej na ľavej strane srdca pôsobí na pravú stranu.

Výsledkom je, že pravá predsieň a komora nemôžu zvládnuť záťaž, ventil je zdeformovaný. Porušenie činnosti ventilového aparátu sa najskôr nemusí prejaviť, ale v priebehu času sa pacient cíti:

 • búšenie srdca
 • lapanie po dychu
 • opuch dolných končatín;
 • bolesť v hrudi
 • nadúvanie;
 • slabosť, častá únava.

Poruchy v tejto oblasti sú tiež sprevádzané zvýšením krčných žíl. Dokonca aj pacient sám dokáže rozlíšiť opuchnuté žily na krku. Koža sa stáva zemitým žltým odtieňom, pretože pečeň často trpí aj zhoršenou cirkuláciou.

Pravidelne sa môže vyskytnúť nevoľnosť, grganie a ťažkosť v bruchu. Potreba plastickej chirurgie je preukázaná až po dôkladnom vyšetrení a objasnení diagnózy.

Príprava na plastový ventil

Prvým meradlom prípravy pacienta je diagnostika. Na objasnenie diagnózy sú predpísané ultrazvukové vyšetrenia hrudníka, EKG, krvi a moču. Na niektorých moderných klinikách sa srdce vyšetruje na CT skeneri. Angiografia ciev srdca a / alebo CT podrobne ukazuje srdcový sval a krvný obeh v ňom, v priebehu štúdií môže rádiológ presne stanoviť trikuspidálnu stenózu alebo nedostatočnosť. Po analýze je pacient konzultovaný srdcovým chirurgom, neurológom, terapeutom.

Ak je porušenie chlopne sprevádzané ďalšími srdcovými problémami, snaží sa ich pred operáciou zbaviť. Napríklad pri arytmiách je srdcový rytmus najprv normalizovaný. Ak je klinický obraz komplikovaný zlyhaním srdca, predpisuje sa strava s výnimkou sodíka. Všetkým pacientom je niekoľko dní pred zákrokom podaná strava, musíte opustiť soľ, príliš mastnú, korenenú, vypiť menej vody. Nemôžete jesť 8 hodín pred plastmi. Ošetrujúci lekár v rámci prípravy pacienta vysvetlí svojmu oddeleniu, ako vykonať chirurgický zákrok na trikuspidálnej chlopni. Je dôležité, aby sa obsluhovaná osoba netrápila, nepreťažovala srdce a nervový systém. Ak máte obavy alebo obavy, mali by ste sa o tom porozprávať so svojím lekárom..

operácie

K rekonštrukcii ventilového zariadenia dochádza v nemocnici, na operačnej sále. Predtým je pacient premedikovaný: sedatíva a prášky na spanie sa podávajú intravenózne. Počas celého procesu asistenti budú monitorovať stav pacienta pomocou pripojeného zariadenia. Keď príde sen, chirurgický tím začne manipulovať.

 1. Na hrudi chirurg robí rez. Ak sa k srdcu dostanete cez medzirebrový priestor, nemusíte rezať kosti hrudnej kosti. Vo väčšine prípadov lekár otvorí hrudník, potom sa vo vrstvách dostane k chlopni.
 2. Srdce je násilne zastavené, stroj srdca a pľúc je pripojený. Počas tohto procesu bude toto zariadenie nasýtené krvou kyslíkom a poskytne mu požadovanú teplotu, zatiaľ čo srdce bude „vypnuté“..
 3. Potom bude pôsobenie chirurga závisieť od samotnej patológie. Ak chcete obnoviť lúmen krídla môže znížiť a lem, najčastejšie šijú po obvode ventilu. Existuje niekoľko techník zošívania: pri miernej dilatácii sa obvykle zošíva de Vega. Ak dôjde k korekcii uzáveru ventilu, najčastejšie sa prišívajú krúžky, pol krúžky alebo páska. Implantácia takýchto štruktúr sa nazýva anloploplastika. Ak nie je možné obnoviť funkciu trikuspidálnej chlopne, jej chlopne sa odstránia a na ich miesto sa umiestni protéza..
 4. Pred vypnutím AIK lekár skontroluje činnosť ovládanej alebo protetickej chlopne. Poruchy sú odstránené, stroj srdca a pľúc je vypnutý.
 5. Miesto rezov je zošité vo vrstvách, vonkajšie švy sú ošetrené sterilizačnými činidlami. Potom naneste tesný obväz.
 6. Stav pacienta sa znova vyhodnotí a prevedie na jednotku intenzívnej starostlivosti. Keď účinok anestézie pominie, pacient sa umiestni na jednotku intenzívnej starostlivosti.

Po operácii zostáva pacient pod dohľadom lekára ešte týždeň. Je to potrebné na kontrolu výsledkov plastickej chirurgie a na zabránenie komplikáciám. V prvých dňoch je indikovaný pokojný odpočinok, mierne pitie a strava. Po poslednej kontrole je pacient prepustený z domu.

Pooperačné obdobie

Počas prepúšťania dáva lekár pokyn na výživu a životný štýl, určuje dátum pre ďalšie vyšetrenie. V pooperačnom období musíte dodržiavať predpísanú diétu, ktorá vylučuje:

 • mastná;
 • pečienka;
 • príliš ostré a slané.

Pri zotavovaní je stres veľmi nepriaznivo ovplyvnený, preto je dôležité zabezpečiť pokojné a zmerané tempo života. V prípade potreby môže ošetrujúci lekár predpísať lieky na udržanie nervového systému, ak je oddelenie príliš citlivé. Alkohol v prvom mesiaci po rekonštrukcii chlopne je úplne vylúčený. Je tiež dôležité prestať fajčiť. Návštevy lekára sa naplánujú, najprv sa vymenujú vyšetrenia každý mesiac, ak sa nevyskytnú žiadne sťažnosti. Neoprávnená návšteva lekára sa oplatí v týchto prípadoch:

 • krvácanie z rany, opuch, svrbenie v tejto časti;
 • pretrvávajúca bolesť na hrudníku (pravdepodobne na začiatku);
 • horúčka bez príčin;
 • časté závraty a nevoľnosť.

Počas recepcie bude kardiológ počúvať rytmus srdca, dýchací rytmus, merať tlak. Pravidelne sa zobrazuje aj diagnostika: ultrazvuk, EKG, analýzy. Je to nevyhnutné na sledovanie procesu rehabilitácie..

Fyzická aktivita by mala byť mierna, odporúča sa chodiť častejšie vonku, schod by mal byť nepoškodený.

Keď bude možné vrátiť sa k plnej aktivite, povie lekár. Na udržanie práce srdca a celého tela sa predpisujú aj lieky. Ak je implantovaná biologická protéza, indikujú sa počas prvých troch mesiacov antikoagulanciá. Ak bola umelá protéza zošitá, sú antikoagulanciá indikované na celý život.

Plastové výsledky

Ihneď po operácii vymiznú príznaky stenózy alebo trikuspidálnej insuficiencie. V prvých 1 až 2 mesiacoch od jeho vzniku sa stav pacienta postupne zlepšuje, ak manipulácia prebehla bez komplikácií. Medzi negatívne dôsledky môžu patriť:

 • krvácajúci
 • infarkt;
 • krvné zrazeniny a upchatie krvných ciev;
 • poruchy videnia, chuť do jedla, spánok (je normou, prejde do jedného mesiaca);
 • infekcie
 • hemolytická anémia.

Aby sa zabránilo takýmto dôsledkom, predpisujú sa plánované a neplánované vyšetrenia. Vo väčšine prípadov je prognóza pre trikuspidálnu chlopňu pozitívna, srdce je obnovené, pacient sa vracia do svojho obvyklého životného štýlu.

Pooperačné obdobie je komplikované použitím antikoagulancií, ktoré znižujú zrážanie krvi. Biologické implantáty nevyžadujú neustále používanie antikoagulancií, ale trvanie týchto protéz je obmedzené. Pozorovania pacientov ukazujú, že biologický implantát trvá v priemere 9 - 10 rokov.

Mechanické analógy sa vyznačujú dlhou životnosťou, zachovávajú si prácu srdca po dobu 20 až 25 rokov. Ale po celú tú dobu musíte brať lieky, ktoré znižujú zrážanie krvi. Po uplynutí životnosti implantátu sa implantát nahradí nasledujúcim. Ak sa pri oprave použili bežné stehy, nemusí byť nutná opätovná operácia. Dlhodobé prežívanie pacientov je však vyššie pri implantácii krúžkov ako pri konvenčnej šijacej technike.

Kde tricuspidálna chlopňová chirurgia

Rekonštrukcia trikuspidálnej chlopne sa vykonáva vo veľkých regionálnych centrách. Tieto služby poskytujú špecializované lekárske centrá, oddelenia chirurgie srdca a kliniky a nemocnice. Cena tohto postupu je v priemere 3 000 - 3 500 $.

Náklady môžu byť vyššie, záleží na dobrej povesti kliniky, kvalifikácii chirurgického tímu, zložitosti a stupni patológie..

Pri výbere kliniky je lepšie uprednostňovať dôveryhodných lekárov, čítať recenzie zákazníkov, zisťovať skúsenosti zdravotníckeho personálu, najmä chirurga.

Operácia trikuspidálnej chlopne je komplexný postup určený na zlepšenie života pacienta. Takéto manipulácie sú často potrebné na záchranu pacienta. Táto operácia umožňuje obnoviť srdce, zbaviť sa zúženia chlopne alebo jej nedostatočnosti. Pri protetike sa znižuje riziko infarktu. Dodržiavanie všetkých odporúčaní lekára zabezpečí rýchle uzdravenie a návrat do plného života..

Trichuspidálna regurgitácia chlopne

Počas celého života človeka, každý deň, každú sekundu, naše srdce, náš vnútorný motor robí ohromnú prácu. Len si pomyslite: v jeden deň pumpuje srdce asi 7200 litrov krvi...

Je to vďaka práci nášho srdca, že každý orgán, každá bunka ľudského tela dostáva z krvi živiny a kyslík. Srdce neúnavne, harmonicky, jasne. Ako však funguje tento zložitý motor ľudského tela? Poďme na to.

Čo potrebujete vedieť o štruktúre srdca?

Štruktúra ľudského srdca

Najskôr si objasníme, že srdce je sval, ktorý pumpuje krv do tela. V srdci sú tri škrupiny: endokard - vnútorná membrána, myokard - skutočná svalová membrána a perikard - vonkajšia serózna membrána. Srdce predstavuje hlavne svalová membrána - myokard. Srdce má tiež 4 sekcie: dve komory a dve predsiene, ktoré sú oddelené priečkami. Pravá (predsieň a komora) a ľavá časť (predsieň a komora) srdca sú rozlíšené.

Najväčšia cieva v ľudskom tele, aorta, ktorá privádza arteriálnu (okysličenú) krv do všetkých buniek, sa odchyľuje od ľavej komory. Pľúcny kmeň sa odchyľuje od pravej komory, ktorá nesie venóznu (ochudobnenú) kyslík do pľúc. Krv sa pohybuje z predsiení do komôr a potom z komôr do ciev.

Krv obohatená kyslíkom, opúšťajúca srdce, zásobuje telo telom a po odobraní zbytočných toxických produktov rozkladu z buniek všetkých orgánov sa vracia do srdca. Tok krvi v jednom smere je regulovaný srdcovými chlopňami a krvnými cievami. Sú tvorené endokardiálnou membránou srdca. Medzi pravým srdcom je trikuspidálna chlopňa, pretože v jeho štruktúre sa rozlišujú 3 krídla, jeho druhé meno je trikuspid.

Medzi ľavými oddeleniami - mitrálnou alebo bicuspidálnou chlopňou. Chlopne fungujú mechanizmom otvorov alebo brán: v systole predsiení sú srdcové chlopne otvorené a v systole komôr - sú zatvorené, čím bránia retrográdnemu refluxu krvi. Zvyčajne sú listy navzájom pevne spojené. Ale často z rôznych dôvodov, vrodených alebo získaných, je práca srdca a chlopní narušená.

Keď trpí trikuspidálny ventil?

Tricuspidálna stenóza a nedostatočnosť

Normálne sú trikuspidálne chlopne ventilu elastické a trvanlivé. Priliehajú sa navzájom a nedovoľujú, aby krv znova vytiekla do pravej predsiene. Existujú však dôvody, ktoré vedú k tomu, že medzi hrboľmi je medzera - vzdialenosť, kvôli ktorej krv z komôr opäť vstupuje do predsiene, dochádza k spätnému toku krvi alebo k regurgitácii..

Táto podmienka vedie k tomu, že ventily nezvládajú svoje pracovné a poruchové formy. Príčiny nedostatočnosti trikuspidálnej chlopne:

 1. vrodený
  • difúzne ochorenia spojivového tkaniva: Morfanový syndróm (je to závažné ochorenie, pri ktorom okrem srdcovej patológie dochádza k zmenám nervového systému, očí, obličiek, pľúc, ako aj k vonkajším zmenám: vysoký rast, dlhé končatiny, pavúčie prsty, hypermobilita kĺbov, anomálie v štruktúre bedra). kĺb, kypóza, skolióza, dislokácia krčnej časti chrbtice a ďalšie.)
  • Ebsteinova anomália (vrodená patológia prichytenia zväzkov trikuspidálnych chlopní, je spustená do dutiny pravej komory, čím sa jej dutina výrazne zníži a ľavá predsieň sa naopak rozrastie).
  • vrodené srdcové chyby. Samostatne sa trikuspidálna ventilová nedostatočnosť takmer nikdy nestretne. Najčastejšie sa vyskytuje s poruchami mitrálnej a aortálnej chlopne.

Tiež trikuspidálna insuficiencia sa môže rozdeliť na organickú (keď sú priamo nezvratné zmeny v samotných chlopniach) a funkčnú (keď nie sú ovplyvnené chlopne a k nedostatočnosti dochádza v dôsledku napínania vláknitého prstenca alebo expanzie srdcových komôr).

Ako súvisí regurgitácia a nedostatok??

V závislosti od stupňa návratu krvi z komory do predsiene, t.j. regurgitácia, rozlíšiť stupeň nedostatočnosti trikuspidálnej chlopne. Čím viac regurgitácie, tým vyšší je stupeň chlopňovej nedostatočnosti. Stupeň regurgitácie umožňuje vyhodnotiť echokardiografiu s dopplerom. Týmto výskumným spôsobom je možné pozorovať pohyb ventilových klapiek a spätný tok krvi. Existujú 4 stupne regurgitácie trikuspidálnych chlopní:

 • 1 stupeň regurgitácie trikuspidálnej chlopne - na echokardiografii s dopplerom je spätný tok krvi sotva viditeľný. Stupeň 1 sa vyskytuje dokonca u úplne zdravých ľudí a ak nie je sprevádzaný žiadnymi inými patológiami srdca, je normou;
 • 2 stupne regurgitácie trikuspidálnej chlopne - retrográdny prietok krvi dosahuje 2 cm od trikuspidálnej chlopne;
 • 3 stupne regurgitácie - reflux krvi viac ako 2 cm;
 • 4. stupeň regurgitácie - retrográdny krvný reflux je vizualizovaný v celej pravej predsieni.

Aké sú príznaky trikuspidálnej nedostatočnosti?

Exertional dyspnea

Ako je uvedené vyššie, u ľudí, ktorí nemajú žiadne problémy so srdcom, sa vyskytuje 1 stupeň nedostatočnosti trikuspidálnej chlopne a nie je to choroba, ak už neexistuje žiadna patológia srdca. 1 stupeň sa často zisťuje náhodne počas preventívnych prehliadok. Pacienti si nesťažujú z kardiovaskulárneho systému. Pri vyšetrení sa niekedy môže pozorovať pulzácia žíl krku..

Pri 2 stupňoch zlyhania môžu pacienti predložiť tieto ťažkosti:
Slabosť, zvýšená únava, dýchavičnosť pri fyzickej námahe, búšenie srdca, prerušenie činnosti srdca, opuchy dolných končatín, bolesť pod rebrom vpravo, pravidelná bolesť v hrudníku. Pri vyšetrení je možné pozorovať žltosť pokožky, lepivosť, opuchy nôh a nôh, zvýšenie pečene, opuchy a zvýšenú pulzáciu krčných ciev. Počas auskultácie sa počuje systolický šelest na základni xiphoidného procesu.

Pri 3 až 3 stupni nedostatočnosti trikuspidálnej chlopne sa progresia symptómov zvyšuje: dýchavičnosť zintenzívňuje a sprevádza pacienta v pokoji, nauzea, vracanie, bolesť v pravej hypochondrii, výskyt ascitu a hydrotoraxu. 3-4 stupne trikuspidálnej nedostatočnosti - závažná patológia, zhoršuje sa celkový stav pacienta, čo často slúži ako indikácia pre chirurgickú liečbu - protetika alebo oprava chlopne.

Asistenti pri diagnostike choroby?

X-ray srdca s tricuspidálnou nedostatočnosťou

Okrem klinických príznakov a lekárskeho vyšetrenia poskytujú inštrumentálne výskumné metódy neoceniteľnú pomoc pri diagnostike. Ako je uvedené vyššie, 1 stupeň regurgitácie trikuspidálnej chlopne je diagnostikovaný echokardiografiou s dopplerografiou vo forme mierneho spätného toku krvi do pravej komory. Pri iných vyšetrovacích metódach sa nepozorujú žiadne zmeny..

Už pri druhom stupni regurgitácie sa však pozorujú tieto zmeny:

 1. Na EKG - zvýšenie pravého srdca.
 2. Na roentgenograme - rozšírenie tieňa pravej predsiene a vydutie hornej dutej žily.
 3. Pri vykonávaní echokardiografie - zväčšenie dutiny pravej komory, pravej predsiene.
 4. Pri vykonávaní echokardiografie s dopplerom - dochádza k spätnému toku krvi do predsiene. Táto metóda umožňuje nastaviť stupeň regurgitácie s veľkou presnosťou..
 5. Zriedkavo je srdcová katetrizácia možná na diagnostické aj terapeutické účely.

Ako sa vysporiadať s nedostatkom trikuspidálnej chlopne?

Pozorovanie kardiológom

Pretože regurgitácia 1. stupňa trikuspidálnej chlopne nie je patológiou, ale iba variantom normy, nie je potrebné liečiť nedostatočnosť 1. stupňa. Musíte navštíviť kardiológa, vykonať mu predpísané vyšetrenia, viesť zdravý životný štýl a dodržiavať všetky odporúčania lekára.

Ale ak trikuspidálna chlopňová nedostatočnosť postupuje a dosiahne číslo 2, potom tu nemôžete urobiť bez lekárskeho ošetrenia. A so závažnosťou klinických prejavov a nedostatočným účinkom liekov je možná aj chirurgická liečba: protetika alebo plastika chlopní..

Čo zahŕňa liečba drogami? Po prvé, odstránenie príčiny chlopňovej nedostatočnosti: liečba reumatických ochorení, endokarditída, boj proti hypertenzii, pretože v týchto prípadoch je nedostatočnosť sekundárnou príčinou. A odstránenie základnej príčiny automaticky povedie k zlepšeniu kardiovaskulárneho systému..

Ak je však primárna príčina poškodenia ventilov, zostáva len bojovať s rozvojom komplikácií:

 • pľúcna hypertenzia,
 • zástava srdca,
 • tromboembolizmus.

Ošetrujúci lekár preto vyberie individuálne liečebné režimy s prihliadnutím na sprievodné patológie.

Nikdy neliečte. Ak máte diagnostikovanú „nedostatočnosť trikuspidálnej chlopne“ alebo, na záver, čítate „regurgitácia trikuspidálnej chlopne“, neodkladajte návštevu kardiológa.

Tricuspidálna nedostatočnosť (I07.1)

Verzia: MedElement Disease Guide

všeobecné informácie

Stručný opis

Etiológia a patogenéza

Rozlišujte medzi organickou a funkčnou nedostatočnosťou trikuspidálnej chlopne.

Organický nedostatok je charakterizovaný hrubými morfologickými zmenami v trikuspidálnych chlopniach chlopní (utiahnutie, zvrásnenie, deformácia a kalcifikácia) a najčastejšie sa vyvíja s reumatizmom..

Patologická fyziológia. Regurgitácia krvi z pravej komory do pravej predsiene vedie relatívne rýchlo k dilatacii pravej predsiene bez výraznej hypertrofie. Kompenzácia defektu sa vykonáva ako mitrálna insuficiencia, kompenzačné možnosti pravej predsiene sú však menšie, preto sa včasnou depozíciou krvi v pečeni a ďalších orgánoch brušnej dutiny vytvára venózna hypertenzia a venózna kongescia..
Nedostatočnosť trikuspidálnej chlopne s veľkým objemom regurgitácie vytvára vlnu s reverzným prúdom, ktorá vedie k systolickej pulzácii krčných žíl a pečene. Priemerný tlak v dutine pravej predsiene sa zvýši 2-3 krát alebo viac. Rovnako ako pri nedostatočnosti mitrálnej chlopne je v dôsledku väčšej poddajnosti pri napínaní srdcového svalu ako vláknitý prstenec možná relatívna stenóza s malým gradientom diastolického tlaku medzi pravou predsieňou a pravou komorou, ktorá prejavuje slabú diastolickú šelest.

epidemiológia

Klinický obraz

Príznaky, samozrejme

Klinický obraz. Typické sú sťažnosti na dýchavičnosť, slabosť, búšenie srdca, ťažkosť v pravej hypochondrii. Ak sa defekt vytvára u pacienta s predtým existujúcou mitrálnou stenózou, kongescia v pľúcnom obehu klesá, dýchavičnosť klesá, pacient toleruje horizontálnu polohu.

Pri vyšetrení je pozoruhodná výrazná acrocyanóza, niekedy s ikterickým odtieňom. Tvár u pacientov so zlyhaním pravej komory je opuchnutá, koža je žltkasto bledá s acrocyanózou, ústa sú čiastočne otvorené, oči sú maté - tvár Corvisar.
Krčné žily sú opuchnuté, pri ťažkej trikuspidálnej nedostatočnosti sa určuje viditeľná pulzácia krčných žíl - pozitívny venózny pulz.
Pri vyšetrení sa zistia aj príznaky kongestívneho zlyhania srdca - periférny edém, hepatomegália. Niekedy (zriedkavo) pri vyšetrení pečene je možné zistiť jej pulzáciu - tzv. Hepatický pulz - Friedreichov príznak..
Ďalším charakteristickým klinickým prejavom trikuspidálnej insuficiencie - „hojdací príznak“ - je pulzujúca srdcová oblasť a oblasť pečene, ktoré sa časovo nezhodujú..
Auskultácia je určená stredne intenzívnym systolickým šelestom, ktorý sa zosilňuje do 2. tónu a určuje sa na základe xiphoidového procesu, vľavo pri dolnom okraji hrudnej kosti sa hluk zosilňuje vdychovaním (príznak Rivero-Corvallo). Možný útlm 1 tónu, ako aj vytvorenie patologického tretieho tónu s vytvorením protodiastolického cvalu

diagnostika

Odlišná diagnóza

komplikácie

liečba

Indikácie pre chirurgický zákrok

Chirurgický zákrok na trikuspidálnej chlopni sa zvyčajne vykonáva so zákrokom na iných chlopniach, ak je liek neúčinný.
V prípade nedostatočnosti trikuspidálnej chlopne nebol konečný čas na vykonanie chirurgickej liečby a optimálna technika stanovená najmä z dôvodu malého počtu a nekonzistencie dostupných údajov (pozri tabuľku)..

Indikácie na chirurgický zákrok na ochorenie trikuspidálnych chlopní
indikáciaTrieda
Závažná nedostatočnosť trikuspidálnej chlopne u pacientov podstupujúcich chirurgickú liečbu chlopní ľavého srdcaIC
Závažná primárna nedostatočnosť trikuspidálnej chlopne s prítomnosťou symptómov, napriek liekovej terapii, bez závažného zlyhania pravej komoryIC
Závažná stenóza trikuspidálnej chlopne (± trikuspidálna chlopňová nedostatočnosť) s prítomnosťou symptómov napriek liekovej terapii *IC
Závažná stenóza trikuspidálnej chlopne (± trikuspidálna insuficiencia) u pacientov podstupujúcich chirurgickú liečbu chlopní ľavého srdca *IC
Mierna organická nedostatočnosť trikuspidálnej chlopne u pacientov podstupujúcich chirurgické ošetrenie chlopní ľavého srdcaIIaC
Mierna insuficiencia sekundárnej trikuspidálnej chlopne s dilatovaným krúžkom (> 40 mm) u pacientov podstupujúcich chirurgickú liečbu chlopní ľavého srdcaIIaC
Závažná trikuspidálna chlopňová ventilácia s prítomnosťou symptómov po chirurgickom zákroku na ľavom srdci, pri absencii myokardu, ventilovej insuficiencii ľavého srdca alebo pri výskyte zlyhania pravej komory pri absencii závažnej pľúcnej hypertenzie (systolický tlak v pľúcach> 60 mmHg)IIaC
Závažná izolovaná insuficiencia trikuspidálnej chlopne kombinovaná s minimálnymi alebo chýbajúcimi symptómami a progresívnou dilatáciou alebo zhoršenou funkciou pravej komoryIIbC

* Perkutánna intervencia sa môže uplatniť v skorých štádiách, ak je izolovaná trikuspidálna stenóza

predpoveď

prevencia

Podľa odborníkov americkej asociácie srdca sú všetci pacienti s reumatickým ochorením srdca mierne ohrození rozvojom infekčnej endokarditídy. Pri vykonávaní rôznych lekárskych postupov spojených s rizikom rozvoja bakterémie (extrakcia zubov, tonzilektómia, chirurgia žlčových ciest alebo čriev atď.) Títo pacienti potrebujú profylaktické antibiotiká.

S manipuláciami v ústnej dutine, pažeráku, dýchacích cestách:
- dospelí, 1 hodinu pred zákrokom, amoxicilín 2 g raz, pre deti do 12 rokov - amoxicilín v dávke 50 mg / kg.
- na alergie na penicilín 1 hodinu pred zákrokom, dospelí vo vnútri clindamycínu 600 mg alebo azitromycínu 500 mg alebo klaritromycínu 500 mg alebo cefalexínu 2 g, deti do 12 rokov - klindamycín 20 mg kg, cefalexín 50 mg kg, azitromycín 15 mg kg, klarithrlergy omicín 15 mg kg

Pri manipulácii s gastrointestinálnym a urogenitálnym traktom:
- u dospelých, amoxicilín 2 g perorálne 1 hodinu pred zákrokom alebo ampicilín 2 g IV alebo IM, dokončite podávanie 30 minút pred zákrokom, pre deti do 12 rokov amoxicilín 50 mg kg alebo ampicilín 50 mg kg IV alebo m 30 minút pred zákrokom.-
- v prípade alergie na penicilín na dospelých, vankomycín 1 g IV po dobu 1 - 2 hodín, dokončenie podávania 30 minút pred zákrokom, pre deti do 12 rokov - vankomycín 20 mg kg IV po dobu 1 až 2 hodín, podávanie ukončite po 30 hodinách min. pred zákrokom

Ľudské zdravie

Deväť desatín nášho šťastia je založené na zdraví

Nedostatok trikuspidálnej chlopne

Nedostatok trikuspidálnej chlopne: príznaky a šanca na zotavenie

Trikuspidálna (trikuspidálna) chlopňa - jedna z chlopní srdca, ktorá je v pravej polovici srdca, medzi predsieňami a komorou.

Keď je otvorená, krv z pravej predsiene prechádza do pravej komory a po naplnení posledného sú jej krídla zatvorené, čo bráni návratu krvi do predsiene.

Ak z nejakého dôvodu začne ventil zlyhávať, prietok krvi sa preruší, čo spôsobuje nebezpečný stav, ktorý lekári nazývajú nedostatkom trikuspidálnej chlopne alebo trikuspidálnou nedostatočnosťou.

Opis choroby

Nedostatok tricuspidálnej chlopne je reumatické ochorenie srdca, ktoré sa prejavuje v jeho neschopnosti zabrániť návratu krvi z komory do predsiene. Z tohto dôvodu sa zvyšuje tlak v pravej predsieni a žilách a prietok krvi z orgánov do srdca je omnoho ťažší..

Tento defekt sa diagnostikuje u 33% pacientov s reumatickými poruchami a zvyčajne sa kombinuje s mitrálnou nedostatočnosťou alebo inými defektmi..

Príčiny a rizikové faktory

Vrodená nedostatočnosť trikuspidálnej chlopne je veľmi zriedkavá - najčastejšie je táto porucha získaná a môžu ju vyvolať nepriaznivé vonkajšie faktory alebo choroby..

Organická forma tejto patológie, ktorá je spojená so zmenami v chlopniach, sa môže vyvinúť z týchto dôvodov:

 • uzavreté poranenia hrudníka sprevádzané prasknutím srdcových chlopní;
 • karcinoidný nádor, ktorý je najčastejšie lokalizovaný v črevnej oblasti. Je schopný produkovať toxíny, ktoré krvou prúdi do srdca a poškodzuje jej vnútornú výstelku;
 • reumatizmus je jednou z najbežnejších príčin defektu, v takom prípade je sprevádzaný léziami iných chlopní;
 • infekčná endokarditída - závažné zápalové ochorenie intrakardiálnej membrány;
 • chirurgický zákrok, ktorý sa vykonáva za účelom liečby mitrálnej stenózy (fúzia chlopní chlopne) - pri operácii sa oddelia chlopne jednej chlopne, vznik zlyhania druhej.

Funkčná porucha alebo porucha, pri ktorej ventilové klapky neprechádzajú zmenami, sa vyskytuje v týchto prípadoch:

 • pri akútnom infarkte myokardu, keď patologický proces ovplyvňuje vnútorné svaly komôr;
 • keď sa krúžok roztiahne vo vnútri srdcových stien, ku ktorým sú pripevnené chlopne chlopne, nastáva to v dôsledku myokarditídy, prasknutia akordov, závažnej pľúcnej hypertenzie a iných chorôb alebo defektov.

Klasifikácia a stupne (1, 2, 3 a 4)

Podľa času výskytu je trikuspidálna chlopňová nedostatočnosť rozdelená na vrodenú a získava sa:

 • vrodená vada sa vyvíja v dôsledku vystavenia nepriaznivým faktorom organizmu budúcej matky a môže mať tri možnosti: Ebsteinovu anomáliu, vrodenú rozštep a myxomatóznu degeneráciu;
 • získaná nedostatočnosť sa vyskytuje v dôsledku vnútorných patologických procesov, ktoré ovplyvňujú vnútornú výstelku srdca.

Podľa dôvodov vývoja môže byť chyba organická, to znamená spojená so zmenami tvaru alebo veľkosti ventilov alebo funkčná, pri ktorej ventily neprechádzajú zmenami, ale nie sú schopné úplne vykonávať svoju prácu..

Na základe posúdenia závažnosti spätného toku krvi do pravej predsiene sa v klinickom priebehu choroby rozlišujú štyri stupne:

 • Stupeň, pri ktorom nie je prakticky určený spätný pohyb;
 • II. Stupeň, keď sa zistí spätný pohyb krvi vo vzdialenosti dvoch centimetrov od ventilu;
 • III. Stupeň, charakterizovaný spätným tokom krvi, ktorý sa určuje vo vzdialenosti viac ako dva centimetre;
 • IV stupeň - reverzný prietok krvi je určený na veľkej ploche pravej predsiene.

Nebezpečenstvo a komplikácie

U pacientov s podobnou diagnózou existuje riziko vzniku nasledujúcich komplikácií:

 • poruchy srdcového rytmu, výskyt fibrilácie predsiení, komorová tachykardia;
 • pľúcna embólia;
 • infekčná endokarditída sekundárnej formy sprevádzaná zápalom srdcových chlopní;
 • predsieňová aneuryzma;
 • zápal pľúc;
 • progresívne zlyhanie pravej predsiene a srdcovej komory.

Pravdepodobnosť vzniku komplikácií závisí od stupňa dekompenzácie defektu, príčinách jeho výskytu, možnosti chirurgického zákroku a sprievodných ochorení, avšak podľa štatistík sa komplikácie vyvíjajú približne u 90% pacientov.

príznaky

Tricuspidálna nedostatočnosť je zvyčajne sprevádzaná nasledujúcimi príznakmi:

 • dýchavičnosť, ktorá sa objavuje v dôsledku nedostatočného zásobovania krvných ciev;
 • nepríjemné pocity a nepríjemné pocity v oblasti srdca vrátane arytmie, potápania srdca, jeho „vlajenia“ atď.;
 • opuch tváre, žlto-modrá farba tváre a končatín;
 • bolesť a ťažkosť pod rebrámi (na pravej strane) v dôsledku stagnácie tekutín v pečeni;
 • k prejavom choroby z gastrointestinálneho traktu patrí belgovanie, plynatosť, nevoľnosť, pocit plnosti a ťažkosti v bruchu, ktoré vznikajú v dôsledku pretečenia krvných ciev v brušnej dutine;
 • časté močenie v noci;
 • pocit pulzácie ciev krku, sprevádzaný ich opuchom;
 • slabosť, únava a znížený výkon.

Viac informácií o tejto chorobe sa dozviete z tohto videoklipu:

Kedy navštíviť lekára

Včasná diagnóza defektu hrá veľmi dôležitú úlohu v úspechu liečby a tiež ovplyvňuje kvalitu a očakávanú dĺžku života pacienta..

Preto, ak dýchavičnosť, slabosť, zvýšená únava a cyanóza kože, ktoré sú sprevádzané nepríjemnými prejavmi gastrointestinálneho traktu a inými príznakmi srdcových vád, by sa osoba mala okamžite poradiť s kardiológom, terapeutom a gastroenterológom a podrobiť sa úplnému vyšetreniu tela..

diagnostika

Pre diagnostiku sa vykonávajú tieto testy a štúdie:

 • Zber anamnézy a sťažností. Na základe opýtania sa pacienta na príslušné otázky lekár určí, ako dlho sa objavili alarmujúce príznaky, čo spôsobilo ich výskyt a aké choroby predchádzali vzniku defektu;
 • Vizuálna kontrola. Pri vyšetrení pacienta sa zistí cyanóza kože, opuchy, zväčšenie pečene, opuchy krčných žíl, pulzácia v hornej časti brucha a pri počúvaní poruchy srdcového rytmu a systolické šelesty;
 • Moč a krvné testy. Vykonáva sa s cieľom určiť patologický proces a súvisiace poškodenie orgánov;

 • EKG. Elektrokardiogram vám umožňuje diagnostikovať poruchy srdcového rytmu, detekovať zväčšenie pravej predsiene a komôr, ako aj blokádu nôh a trupu jeho zväzku;
 • Phonocardiogram. Štúdia sa vykonáva na zistenie systolického šelestu pri projekcii trikuspidálnej chlopne;
 • Echokardiografia. Hlavná metóda zisťovania defektov srdcových chlopní, pri ktorých sa skúmajú ich chlopne na zmeny tvaru, plochy pravého atrioventrikulárneho otvoru, rozmerov srdcových dutín, hrúbok steny a ďalších faktorov, ktoré sú dôležité pri diagnostike;
 • Rentgén hrude. Vykonáva sa na vyhodnotenie veľkosti a umiestnenia srdca, zmenu jeho konfigurácie, identifikáciu prítomnosti alebo neprítomnosti stagnácie krvi v cievach;
 • Srdcová katetrizácia. Podstatou metódy je zavedenie katétrov do dutiny orgánov na meranie tlaku v jej oddeleniach;
 • Ultrazvuk srdca. Ultrazvuk môže detekovať hypertrofiu srdcovej steny, deformáciu chlopne, rozšírenie vláknitého prstenca a ďalšie zmeny charakteristické pre túto poruchu;
 • SKT. Počítačová tomografia so špirálou umožňuje získať celkom jasný obraz srdca na základe série röntgenových snímok zhotovených v rôznych hĺbkach..
 • Liečebné metódy

  Najskôr je potrebné odstrániť príčinu, ktorá viedla k vzniku vady, a potom pristúpiť k jej liečbe alebo odstráneniu. Konzervatívna terapia v tomto prípade spočíva v prevencii srdcového zlyhania a pľúcnej hypertenzie: pacientovi sú predpísané diuretiká, srdcové glykozidy, ACE inhibítory, prípravky draslíka, dusičnany..

  Chirurgické ošetrenie defektu sa uskutočňuje s II, III a IV stupňami jeho vývoja a príslušnými indikáciami.

  Medzi typy operácií, ktoré sa v tomto prípade odporúčajú, patria:

  • plastická chirurgia (šitie, polkruhová alebo prstencová anloplastika) je indikovaná pre stupeň rozvoja tricuspidálnej chlopne II a III a absenciu zmien jej chlopní;
  • protézy sa vykonávajú s výraznými zmenami v chlopniach alebo štruktúrach, ako aj v prípadoch, keď plastická chirurgia nepriniesla požadovaný výsledok - pacient je umiestnený s biologickými protézami alebo mechanickými chlopňami, ktoré sú vyrobené zo špeciálnych lekárskych zliatin.

  Po implantácii protézy pacienti potrebujú antikoagulačnú terapiu, ktorá môže byť krátkodobá (pri implantácii biologických protéz) alebo trvalá - vykonáva sa po inštalácii protéz z lekárskych zliatin..

  Prognózy a preventívne opatrenia

  Prognóza pacientov závisí predovšetkým od stupňa vývoja defektu a súvisiacich ochorení. Podľa štatistík je päťročné prežívanie pacientov po operácii asi 60-70%.

  Pri dekompenzovaných formách choroby sprevádzaných chronickými pľúcnymi chorobami je prognóza zvyčajne sklamaním..

  Základom prevencie tohto defektu je včasné liečenie chorôb, ktoré môžu mať negatívny vplyv na činnosť srdca.

  Napriek skutočnosti, že nedostatočnosť trikuspidálnej chlopne je ťažké liečiť pri srdcových ochoreniach, s včasnou diagnostikou môže moderná medicína významne predĺžiť trvanie a kvalitu života pacientov..

  Čo znamená nedostatok mitrálnej a trikuspidálnej chlopne?

  Srdce je najdôležitejšou súčasťou ľudského tela, pretože zásobuje živinami absolútne všetky ľudské orgány. Bohužiaľ existuje veľké množstvo srdcových defektov a srdcových chorôb, ktoré sú často kombinované, čo spolu vytvára ešte menej priaznivý obraz. Jednotlivé patológie sa často kombinujú, napríklad častá je súčasná nedostatočnosť mitrálnej a trikuspidálnej chlopne. Táto kombinácia nepriaznivo ovplyvňuje činnosť srdca, najmä pravej komory. Je však potrebné si uvedomiť, že i keď sa berú spolu, jedná sa o dve rôzne choroby.

  Tricuspidálna nedostatočnosť

  Toto ochorenie je spojené s neúplným uzavretím zodpovedajúceho otvoru trikuspidálnou chlopňou, v dôsledku čoho sa krv vracia z pravej komory do predsiene, čo spôsobuje poruchy v celom tele. Frekvencia je asi tretina vrodených srdcových chorôb reumatickej povahy.

  Toto ochorenie sa spravidla prejavuje v kombinácii s inými srdcovými chorobami, ako sú:

  • defekt predsieňového septa;
  • nesprávna poloha hlavných ciev (aorta, srdcová tepna).

  Ako už bolo uvedené, toto ochorenie sa často spája s mitrálnou regurgitáciou.

  Príčiny tricuspidálnej nedostatočnosti

  Toto ochorenie môže byť vrodené alebo získané..

  V týchto prípadoch sú príčiny výskytu veľmi rozdielne a môžu byť tieto:

  1. Posun ventilu do dutiny pravej komory.
  2. Nedostatočný vývoj alebo nedostatočný počet záhybov.
  3. Nesprávny vývoj spojivového tkaniva.

  Najčastejšie sa toto ochorenie získava..

  Môže to vzniknúť z týchto dôvodov:

  1. Najčastejšou príčinou choroby je reumatizmus. V dôsledku toho sa ventilové klapky a šľachy deformujú. V tomto prípade sa spravidla vyskytuje aj stenóza otvoru medzi pravým srdcom.
  2. Ochorenie sa môže vyskytnúť v dôsledku traumatického poškodenia stien komory..
  3. Nadmerná ponuka serotonínu.
  4. Tricuspidálna nedostatočnosť môže viesť k použitiu tvrdých drog.

  Tricuspidálna insuficiencia sa tiež môže javiť ako sprievodný symptóm mnohých chorôb:

  1. Dilatačná kardiomyopatia.
  2. Pľúcna hypertenzia vysokej kvality.
  3. Infekčné choroby srdca.
  4. Takmer všetky choroby mitrálnej chlopne.
  5. Infarkt myokardu. Klasifikácia tricuspidálnej nedostatočnosti.

  Na základe vyššie uvedeného možno trikuspidálnu nedostatočnosť rozdeliť na vrodenú a získanú, ako aj primárnu (nezávislú) a sekundárnu (sprievodnú s inými chorobami, napríklad mitrálnou nedostatočnosťou). Existuje však ďalší dôvod na klasifikáciu.

  Klasifikácia choroby podľa závažnosti

  Lekári rozlišujú 4 stupne choroby v závislosti od sily spätného pohybu krvi:

  1. Stupeň I - spätný pohyb krvi je tak zanedbateľný, že nemá vplyv na kvalitu krvného obehu.
  2. II. Stupeň - prietok krvi opačným smerom s dĺžkou do 2 cm od chlopne, ktorý už môže ovplyvniť krvný obeh.
  3. III. Stupeň - prietok krvi opačným smerom, viac ako 2 cm od ventilu.
  4. IV stupeň - veľmi silný spätný tok pokrývajúci významný zlomok dutiny pravej predsiene.

  Je zrejmé, že úroveň nebezpečenstva každého kroku je vyššia ako úroveň predchádzajúceho kroku, ale toto ochorenie si v každom prípade vyžaduje liečbu.

  Ako už bolo uvedené, časť krvi sa vracia z pravej komory do komory.

  Výsledky sa líšia:

  1. Ak nedostatok nie je príliš silný, pravé srdce eliminuje svoj účinok nadmernou aktivitou, ktorá v priebehu času vedie k zväčšeniu ich veľkosti. Nemôžu však s dostatočnou účinnosťou kompenzovať následky choroby neustále a v priebehu času dochádza k stagnácii vo veľkom okruhu krvného obehu..
  2. Keď sa vracia veľké množstvo krvi, predsieň s ňou preteká, čoho dôsledkom je to isté s žilami. Tlak v nich stúpa, čo vedie k vlneniu. To môže viesť k zrážaniu krvi. Takéto poruchy obehového systému môžu spôsobiť smrť..

  Ako vidíte, dôsledky nie sú veľmi rôznorodé a dokonca aj mierny stupeň ochorenia v priebehu času vedie k veľmi vážnym následkom..

  Príznaky trikuspidálnej nedostatočnosti

  Znaky trikuspidálnej nedostatočnosti sú veľmi rozdielne, môžu sa prejaviť v inej kombinácii:

  • nezdravá modrastá pleť;
  • opuchy rôznych častí tela, často - tváre;
  • výskyt problémov s dýchaním;
  • strata pevnosti, únava;
  • pľuvanie krvi;
  • zvracanie
  • nadmerná akumulácia a nadmerná erupcia potravinových plynov;
  • bolesť v hrudi;
  • tesnosť na hrudníku.

  Ak sa zistí, že novonarodené dieťa má vrodené ochorenie, cyanóza sa často prejavuje ako symptóm. Na diagnostikovanie choroby sa používajú rôzne metódy:

  • počúvanie;
  • rentgén hrude;
  • kontrastný rôntgen srdca;
  • phonocardiography;
  • elektrokardiogram;
  • echokardiografia;
  • znie to pravé srdce.

  Vyšetrenia predpisuje lekár na základe sťažností pacienta a výsledkov vyšetrení.

  Nedostatočná mitrálna chlopňa

  Toto ochorenie je takmer zrkadlovým odrazom trikuspidálnej nedostatočnosti. Ich podstata je podobná. Pri tomto ochorení nie je mitrálna chlopňa, ktorá zabezpečuje izoláciu ľavej predsiene a srdcovej komory, dostatočne tesná na to, aby sa uzavrela, čo vytvára spätný tok krvi z ľavej srdcovej komory do predsiene.

  Stále však existujú rozdiely, pretože úloha pravej a ľavej časti srdca je iná.

  Rovnako ako choroba diskutovaná vyššie, toto zlyhanie je dvoch typov:

  Rovnako ako choroba diskutovaná vyššie, je zriedkavo izolovaná a často susedia s inými srdcovými chorobami.

  Príčiny mitrálnej regurgitácie

  Všeobecne sú príčinou choroby buď defekt v samotnej chlopni alebo expanzia otvoru medzi ľavou komorou a predsieňom.

  Podrobnejší zoznam príčin na mnohých miestach zopakuje príčiny tricuspidálnej nedostatočnosti:

  • zápalové procesy v srdci;
  • reuma;
  • nadbytok vápnika;
  • traumatický účinok na ventil;
  • lupus;
  • infarkt myokardu;
  • vysoký krvný tlak;
  • ischemická choroba srdca;

  Je potrebné poznamenať, že v niektorých prípadoch sa choroba vyvíja sama (napríklad s traumatickými účinkami), v iných - na pozadí iného ochorenia, ktoré ovplyvňuje srdce..

  Druhé prípady sú stále bežnejšie, najmä proti reumatizmu..

  Existujú tri stupne choroby v závislosti od podielu krvi vo spätnom toku:

  1. Stupeň 1 je charakterizovaný skutočnosťou, že nie viac ako štvrtina prichádzajúcej krvi vstupuje do spätného toku. Pacient nemusí mať vôbec žiadne sťažnosti a dokonca ani individuálne diagnostické postupy v niektorých prípadoch nezistia ochorenie.
  2. Stupeň 2 je charakterizovaný skutočnosťou, že v spätnom toku sa objaví štvrtina až polovica krvi, v dôsledku čoho môže prúd premôcť až do polovice predsiene. Vzhľadom k tomu, že predsieň sa musí neustále zbavovať krvi, ktorá do nej vstúpila týmto spôsobom, neustále sa v nej zvyšuje tlak. Pri takýchto procesoch vznikajú problémy s pľúcami, kašľom, arytmiami.
  3. 3 stupňa. Prúd krvi prehltáva celú predsieň a dosahuje opačnú stenu. Predsieň nie je schopná vytlačiť takéto objemy a začína sa zväčšovať. Vyskytuje sa edém, významne sa zvyšuje tlak v žilách.

  Celková situácia je podobná mitrálnej regurgitácii. Možné sú dva scenáre:

  1. V dôsledku spätného toku krvi s malou silou začína srdce tvrdo pracovať, čo poskytuje dočasnú úľavu, čo spôsobuje rýchlejšie opotrebovanie srdca. Okrem toho sa vážne problémy začnú objavovať neskôr.
  2. Vo vážnejších prípadoch sa komorová hypertrofia začína veľmi rýchlo, kompenzačný mechanizmus nie je schopný udržať dostatočný prietok krvi v pľúcnom obehu. Tlak v ňom stúpa, čo by mohlo mať za následok fatálny pľúcny edém..

  Podobne ako v prípade mitrálnej nedostatočnosti je telo po určitú dobu schopné bojovať s touto chorobou, ale ani zďaleka nie je navždy - ak nevyhľadáte lekársku pomoc, choroba si vyberie svoju daň..

  Príznaky mitrálnej regurgitácie

  Vďaka kompenzačnému mechanizmu môže choroba dlho zmiznúť bez príznakov. V súčasnosti je jediný spôsob, ako ju spoznať, prostredníctvom auskultácie. Špecifické šelesty sa vyskytujú v srdci prietokom krvi.

  V priebehu času sa objaví hypertrofia ľavej komory a prvým príznakom je zvýšenie srdcovej frekvencie. Človek to začína neustále cítiť, predovšetkým v ležiacej polohe.

  Neskôr sa objavia ďalšie príznaky:

  • suchý kašeľ, ktorý sa nedá odstrániť;
  • opuch dolných končatín;
  • problémy s dýchaním, najskôr počas námahy a potom v konštantnom režime.

  Všetky tieto príznaky sa vyskytujú pri mnohých srdcových ochoreniach, a preto sa mitrálna insuficiencia dá spoľahlivo stanoviť iba špeciálnymi štúdiami podobnými štúdiám používaným pri diagnostike trikuspidálnej insuficiencie..

  Liečba tricuspidálnej a mitrálnej regurgitácie

  Spôsoby liečenia týchto dvoch chorôb sú podobné, rovnako závisia od štádia, v ktorom sa liečba začala. V závislosti od závažnosti ochorenia sú možné rôzne formy liečby:

  1. Terapia. Predpísané sú rôzne výživové režimy, ktoré vylučujú prebytočnú soľ a tekutinu. Malo by sa tiež zabrániť nadmernej fyzickej aktivite, najmä dynamickej. Mali by ste sa tiež zbaviť zlých návykov a vyhnúť sa stresu..
  2. Liečba drogami. Predpísané lieky, ktoré podporujú činnosť srdca, zmierňujú opuchy, korigujú metabolizmus, odstraňujú prebytočnú tekutinu.
  3. Chirurgický zákrok. Operácia by sa mala vykonať, ak lieky nemajú dostatočný účinok. Existujú dva hlavné typy chirurgických zákrokov: plastická chirurgia, náprava defektu a protetika - ventil je nahradený umelým zákrokom.

  Napriek závažnosti týchto chorôb existuje veľa spôsobov, ako ich vyliečiť, a ak sa s lekárom poradíte včas, možno sa liečba obmedzí na užívanie liekov, alebo dokonca na úpravu diéty a životného štýlu..

  Avšak s kombináciou trikuspidálnej a mitrálnej nedostatočnosti je chirurgický zákrok nevyhnutný takmer v každom prípade, pretože príznaky sa vzájomne sčítajú a zhoršujú. Ako bolo uvedené vyššie, tieto dve choroby sa často kombinujú.

  Najskôr sa odstráni patológia mitrálnej chlopne, pretože smrteľný edém v pľúcnom obehu postupuje rýchlejšie ako fatálne príznaky trikuspidálnej nedostatočnosti. Rozhodnutie o vykonaní druhej operácie a o tom, či sa má vykonať samostatne alebo súčasne, prijíma lekár na základe potreby a stavu pacienta..

  Malo by byť zrejmé, že s vývojom oboch chorôb je pravdepodobnosť úmrtia vysoká. Iba 35% ľudí so závažnými formami trikuspidálnej alebo mitrálnej insuficiencie žije viac ako 5 rokov po jej nadobudnutí. Operácia však zlepšuje situáciu, najmä pri pokračujúcom sledovaní lekármi. V tomto prípade je päťročné prežívanie až 80%. Autor článku: galchonok_-07 Získajte bezplatnú konzultáciu Čo znamená nedostatok mitrálnej a trikuspidálnej chlopne
  > Čo je trikuspidálna insuficiencia: príčiny, priebeh, diagnostika a tipy na liečbu

  popis

  Hlavnou úlohou trikuspidálnej chlopne (TC) je zabezpečiť jednostranný krvný obeh v pravom srdci. Otvorí sa kompresiou predsiene a prechádza krv do pravej komory. Pri zatváraní ventil neumožňuje prietok krvi do predsiení, keď sa komory sťahujú.

  Čo sa stane s nedostatkom TC? Klapky ventilov sa úplne nezatvárajú, čo umožňuje prietok krvi opačným smerom. Toto sa nazýva regurgitácia, kvôli ktorej je dutina pravej predsiene plná krvi a rozširuje sa. V dôsledku toho viac krvi vstupuje do pravej komory (RV) z PP, ako je normálne, čo tiež vedie k jej rozšíreniu. Pri tlačení nadmerného množstva krvi musí komora fungovať nepretržite, kvôli ktorej sa vyvíja jej hypertrofia (zhrubnutie svalovej vrstvy). Situácia sa časom zhoršuje: pankreas už nemôže pracovať správnym tempom a úplne stráca silu.

  Existuje stav nazývaný srdcové zlyhanie pravej komory. Krv začína stagnovať, kdekoľvek to môže, najmä v dolných končatinách, obličkách, slezine, pečeni.

  Nedostatok tricuspidálnej chlopne je približne 15 - 30% prípadov všetkých srdcových vád. Chcem tiež poznamenať, že izolovaný variant nedostatočnosti TC je skôr výnimkou ako pravidlom. Je to veľmi zriedkavé a najčastejšie ide ruka v ruke s mitrálnymi poruchami srdca..

  U zdravých ľudí možno do istej miery pozorovať trikuspidálnu regurgitáciu..

  V pokročilých formách môže byť výsledkom zdravotné postihnutie a nasledujúce komplikácie:

  • fibrilácia predsiení;
  • trombóza a pľúcna embólia;
  • kardiogénna cirhóza v dôsledku predĺženej venóznej stagnácie krvi.

  Možné príčiny

  Existuje veľa dôvodov na rozvoj trikuspidálnej nedostatočnosti. Medzi najbežnejšie z nich patria:

  • Reumatizmus je autoimunitný zápal, často zahŕňajúci chlopne. Môže sa vyskytnúť 1 - 2 týždne po bolesti v krku (angína), spôsobenej špeciálnym beta-hemolytickým streptokokom. To je najčastejšou príčinou nielen nedostatku TK, ale aj mnohých ďalších získaných srdcových defektov u detí..
  • Infekčná endokarditída je akútna patológia vnútornej výstelky srdca, ktorá sa niekedy nazýva „choroba závislá od injekčných drog“ kvôli vysokému riziku infekcie počas bezohľadných injekcií. Môže sa však vyvinúť aj v dôsledku zlého antiseptického ošetrenia pokožky neprofesionálnym postupom..
  • Defekty mitrálnej chlopne (MK) - zlyhanie MK alebo mitrálna stenóza sa často vyskytuje v dôsledku patológie trikuspidálnej chlopne.
  • Choroby dýchacej sústavy - chronické obštrukčné ochorenie pľúc, bronchiálna astma.
  • Vrodené srdcové chyby - Ebsteinova abnormalita.
  • Kardiologické choroby - kardiomyopatie, myokardioskleróza.
  • Zvýšenie pľúcneho arteriálneho tlaku.

  Zriedkavejšie príčiny nedostatku TK:

  • Užívanie liekov - niektoré lieky môžu mať škodlivý vplyv na letáky, napríklad Metisergide, liek na migrénu alebo tabletky na chudnutie s obsahom Fenfluramínu..
  • Vystavenie ionizujúcemu žiareniu - radiačná terapia na liečenie zhubných nádorov.
  • Dedičné choroby prejavujúce sa defektom spojivového tkaniva - Ehlersov-Danlov syndróm, Marfanov syndróm, nediferencované dysplázie.
  • Karcinoidné nádory. Pri neuroendokrinných novotvaroch lokalizovaných v orgánoch gastrointestinálneho traktu je z neznámych dôvodov často ovplyvnená trikuspidálna chlopňa.
  • Reumatické choroby - reumatoidná artritída, systémový lupus erythematodes, systémová sklerodermia, dermatomyozitída..
  • Whippleova choroba je veľmi zriedkavá chronická črevná infekcia, ktorá môže byť komplikovaná endokarditídou..

  Druhy patológie

  Existujú dva typy nedostatku TK:

  1. Organické, ktoré sa vyskytuje v dôsledku morfologických zmien v chlopňových chlopniach (vrásky, fibróza, degenerácia) s reumatizmom, endokarditídou, chorobami spojivového tkaniva atď..
  2. Funkčná forma sa nachádza trikrát častejšie ako organická. V jej prípade nie je porušená štruktúra ventilu. K nedostatočnosti dochádza v dôsledku zvýšeného tlaku v pravej komore, ktorý spôsobuje expanziu kostrového vláknitého skeletu a hroty sa nemôžu úplne uzavrieť. Tento typ trikuspidálnej chlopne sa pozoruje v kombinácii s mitrálnymi srdcovými chorobami a inými patológiami: pri pľúcnej hypertenzii, ťažkej bronchiálnej astme (t. J. Pri stavoch vedúcich k preťaženiu a zvýšenému tlaku v pankrease)..

  Príznaky trikuspidálnej nedostatočnosti

  Hlavný klinický obraz je znázornený na základe príznakov chronického srdcového zlyhania (CHF):

  • ťažkosti s dýchaním (dýchavičnosť), zhoršené fyzickou námahou;
  • rýchly nástup únavy;
  • ospalosť;
  • bolesť na hrudníku;
  • tachykardia;
  • opuch nôh, najmä večer;
  • ťažkosť alebo bolesť na pravej strane pod rebrom v dôsledku zväčšenej pečene;
  • modrasté sfarbenie pier a špičky nosa;
  • pulzácia rozšírených krčných žíl.

  V neskorších štádiách sa často vyskytujú poruchy srdcového rytmu, ako je napríklad fibrilácia predsiení. Pacienti začínajú pociťovať nepríjemné pocity na hrudníku, vysoký pulz a nepravidelnosť, závraty, pocity ľahkosti a nevoľnosť. V dôsledku prudkého poklesu krvného tlaku môžu dokonca omdlieť..

  Fibrilácia predsiení je jednou z najnepriaznivejších a najnebezpečnejších komplikácií nedostatku TC, pretože často spôsobuje ischemické mozgové príhody..

  Aký je rozdiel medzi zlyhaním srdca pri defekte a stavom iného pôvodu? Aj pri extrémne výrazných javoch stagnácie krvi vo vnútorných orgánoch sa môžu ľudia cítiť úplne zdraví, nepociťujú nepríjemné pocity a navyše dokonale tolerujú fyzickú aktivitu..

  Nedostatok trikuspidálnej chlopne

  Na objektívne posúdenie postupu defektu sa berie do úvahy objem regurgitácie (reverzný reflux krvi) podľa údajov v nasledujúcej tabuľke..

  Tricuspidálna nedostatočnosť 1. stupňa

  Minimálny a sotva viditeľný prietok krvi bez akýchkoľvek hemodynamických porúch

  To možno pozorovať u zdravých ľudí. Neexistujú absolútne žiadne príznaky.

  Tricuspidálna nedostatočnosť 2. stupňa

  2 cm regurgitácia od nákupného centra

  Vzhľadom na kompenzáciu hemodynamických porúch môže byť sprevádzaná miernou dýchavičnosťou a intenzívnou fyzickou prácou

  Tricuspidálna nedostatočnosť stupňa 3

  Regurgitácia vo vzdialenosti viac ako 2 cm od nákupného centra

  Dýchavičnosť sa objavuje pri zvyčajnom zaťažení, búšení srdca, miernej ťažkosti nôh a večerných opuchoch.

  Nedostatočná úroveň 4

  Regurgitácia, zaberajúca takmer celú dutinu PP

  Detailný obraz srdcového zlyhania: ťažkosti s dýchaním, bolesť srdca, opuch, ťažkosť na pravej strane atď..

  Diagnóza: ultrazvukové kritériá a ďalšie metódy

  Pri vyšetrovaní osoby s trikuspidálnou nedostatočnosťou musím venovať pozornosť prítomnosti týchto príznakov:

  • zvýšená a difúzna pulzácia v epigastrickej oblasti, ku ktorej dochádza v dôsledku výrazného zhrubnutia a rozšírenia pravej komory;
  • zväčšená a pulzujúca pečeň;
  • veľmi charakteristickým symptómom pravej srdcovej komory je hepaticko-jugulárny reflux (keď stlačím pečeň, krčné žily začnú veľmi napučiavať);
  • pri počúvaní srdca sa môžete stretnúť s predĺženým systolickým šelestom na xiphoidnom procese na dolnom okraji hrudnej kosti (táto chrupavka je v epigastrickej oblasti).

  Mojím hlavným inštrumentálnym spôsobom diagnostikovania trikuspidálnej insuficiencie je echokardiografia (Echo-KG, ultrazvuk srdca). Jej hlavné kritériá pre konečný rozsudok:

  • regurgitácia krvi v pravej predsieni;
  • šírka regurgitačného prúdu je viac ako 7 mm;
  • plocha regurgitného otvoru je viac ako 40 mm2;
  • rozšírenie dutín a zhrubnutie svalovej vrstvy pankreasu a PP;
  • zvýšená pulzácia dilatovanej dolnej dolnej dutej žily.

  Jedným z kritérií prítomnosti choroby je tiež spätný tok krvi v pečeňových žilách. Vo filme EKG často nájdem známky preťaženia pravého srdca, konkrétne:

  • hypertrofia PP a RV: vysoko zameraná P vlna vo zvodoch II, III, aVF (tzv. „P-pulmonálna“), vysoké vlny R v zvodoch I, II, hlboké vlny S vo zvodoch V5, V6;
  • neúplná blokáda pravého odbočkového zväzku;
  • fibrilácia predsiení (fibrilácia predsiení).

  Na lepšie sledovanie porúch rytmu vykonávam Holter (denné) monitorovanie EKG, pretože veľa arytmií je paroxyzmálnych a nemusí sa zistiť na pravidelnom kardiograme..

  Liečba: metódy a indikácie

  Primárnou úlohou lekárov je odstránenie príčiny zlyhania chlopne.

  Drogová terapia má niekoľko smerov:

  • boj proti srdcovému zlyhaniu a maximálne možné spomalenie jeho postupu;
  • prevencia a liečba srdcových arytmií;
  • prevencia trombózy.

  Pri liečbe srdcového zlyhania používam nasledujúce lieky:

  • beta-blokátory - „Bisoprolol“, „Metoprolol“;
  • ACE inhibítory - Perindopril, Lisinopril;
  • antagonisty aldosterónu alebo diuretiká šetriace draslík - „spironolaktón“.

  Na opuchy používam silnejšie diuretiká - „Torasemid“, „Indapamid“. Ak sa v dutinách (hrudník, brušná dutina) alebo perikardiálny vak hromadí príliš veľa tekutiny, konzultujem to s lekármi o jeho čerpaní. V závislosti od dutiny, z ktorej sa odstráni prebytok, sa rozlišujú nasledujúce postupy: punkcia pleury, laparocentéza, perikardiálna punkcia.

  Na liečbu arytmií sa predpisujú antiarytmiká - amiodarón, propafenón. Na prevenciu trombózy a zabránenie výskytu pľúcnej embólie alebo mozgovej príhody u pacientov s predsieňovou fibriláciou používam antikoagulanciá - Warfarín, Dabigatran, Rivaroxaban.

  Lekárska rada: kedy je čas na operáciu

  Chirurgická intervencia vyžaduje trikuspidálnu nedostatočnosť štvrtého stupňa, ako aj kombináciu akejkoľvek fázy s mitrálnou defektom. Je lepšie vykonať plastickú chirurgiu chlopní, ak to nie je možné vykonať - protetiku. Po ňom pacient čaká na prevenciu endokarditídy. To znamená, že by sa antibiotiká mali brať ako súčasť kurzu uvedeného lekárom. Ak sa u ženy na mieste zistí ťažká nedostatočnosť TK, v určitých prípadoch by sa tehotenstvo malo zo zdravotných dôvodov prerušiť.

  Nedostatok trikuspidálnej chlopne

  Pri tomto zlyhaní srdca dochádza k regurgitácii krvi počas siotoly z dutiny pravej komory do pravej predsiene. Neúplné uzavretie pravého žilového otvoru môže byť spôsobené poškodením ventilových hrotov (organická nedostatočnosť trikuspidálnej chlopne) alebo expanziou pravej komory (funkčná alebo relatívna nedostatočnosť)..

  Poškodenie ventilových klapiek sa vyskytuje pri reumatizme, menej často pri infekčnej endokarditíde; je tiež možné pretrhnutie akordov alebo papilárnych svalov. Trikuspidálna chlopňa je poškodená takmer u polovice pacientov s karcinoidným syndrómom v dôsledku akordovej fibrózy (často v kombinácii so stenózou pravého venózneho otvorenia a chlopňovým ochorením pľúcnej tepny). Vrodené zmeny v trikuspidálnej chlopni sú zriedkavé. Organické poškodenie sa zvyčajne kombinuje s inými ochoreniami srdca..

  Relatívna insuficiencia trikuspidálnej chlopne sa pozoruje u pacientov s ťažkou dilatáciou komorovej dutiny, ktorá je spôsobená vysokou pľúcnou hypertenziou alebo difúznym poškodením myokardu (s myokarditídou, kardiomyopatiou, niekedy so závažnou tyreotoxikózou)..

  V dôsledku regurgitácie krvi v pravej predsieni sa jej konečný diastolický objem a konečný diastolický tlak výrazne zvyšujú, čo vedie k dilatacii predsiení a hypertrofii jej stien. V dôsledku obmedzených kompenzačných možností predsiene sa objavujú skoré príznaky stagnácie vo veľkom kruhu krvného obehu: zvyšuje sa venózny tlak, zvyšuje sa pečeň, objavuje sa pozitívny venózny pulz (opuch krčných žíl počas komorovej systoly). Pri vyšetrení hrudníka je niekedy možné zistiť systolické stiahnutie z prednej steny hrudníka. Charakteristická systolická šelest je lepšie počuť v treťom alebo štvrtom medzikontálnom priestore na pravom okraji hrudnej kosti. Je zriedka nahlas, ale zvyčajne zaberá celú systolu. Pri akútnom nedostatku (v dôsledku infekčnej endokarditídy alebo traumy) je hluk zvyčajne nízkej intenzity a pozoruje sa iba v prvej polovici systoly. S výrazným zvýšením pravej komory je možné počuť aj tento systolický šelest na ľavom okraji hrudnej kosti a niekedy dokonca aj na vrchole. Na rozdiel od hluku mitrálnej regurgitácie je systolický šelest nedostatočnosti trikuspidálnej chlopne vo výške vdychu jasne zosilnený (symptóm Rivero-Carvallo), čo potvrdzuje aj fonokardiogram. Systolický šelest u pacientov s tricuspidálnou chlopňovou nedostatočnosťou je variabilný a často vymizne. Na EKG sa zistí odchýlka elektrickej osi srdca doprava, zvýšenie P vlny v štandarde II - III a pravé zvody hrudníka. Röntgenové vyšetrenie ukazuje dilatáciu pravej komory a pravej predsiene. Potvrdzuje to aj echokardiografia, ktorá tiež určuje paradoxný pohyb interventrikulárneho septa..

  Diagnostika tricuspidálnej nedostatočnosti je náročná. Ak existuje systolický šelest v oblasti dolnej časti hrudnej kosti, je dôležité určiť jej intenzitu počas hlbokého dychu. Avšak, ako už bolo uvedené, systolický šelest môže chýbať a pri kombinovaných srdcových defektoch je ťažké ho odlíšiť od ostatných šelestov. Tento defekt by sa mal očakávať u pacientov s výrazným zväčšením srdca a vrátane pravej komory s výraznou prevahou preťaženia vo veľkom kruhu. Okrem toho, spolu so zvýšením venózneho tlaku, opuchom krčných žíl, výrazným zvýšením pečene, je stanovená aj jej pulzácia, ktorá sa zhoduje so systolou srdcovej komory, systolickým venóznym pulzom, systolickým stiahnutím prednej steny hrudníka. Správne rozpoznanie defektu pomáha pri registrácii žilového pulzu a pulzácie pečene, ako aj echokardiograficky potvrdeného výrazného zvýšenia pravej predsiene a srdcovej komory. Diagnózu možno objasniť aj zaznamenaním tlaku v pravej predsieni. Normálne počas komorovej systoly tlak v dutine pravej predsiene dosiahne 5 - 6 mm RT. Art. Pri veľkej regurgitácii sa zvyšuje na 25-30 mm Hg. Art. v dôsledku prietoku krvi z pravej komory; s miernou regurgitáciou stúpa na 10-15 mm RT. st.

  Stručný opis choroby

  Trikuspidálna insuficiencia je srdcová vada, ktorá sa vyvíja v dôsledku chybného uzavretia ventilových klapiek, reverzného toku krvi z pravej komory do predsiene. Na pozadí neustálej regurgitácie sa zvyšuje diastolický objem a tlak v tejto štruktúre srdca.

  To má za následok hypertrofiu a dilatáciu jeho stien. V dôsledku poruchy funkčných kompenzačných mechanizmov sa u pacienta vyvinie stagnácia.

  Tricuspidálna insuficiencia je často sprevádzaná ďalšími vrodenými srdcovými vadami. Napríklad otvorené oválne okno alebo defekt predsieňového septa.

  príčiny

  Získané poruchy sa môžu vyskytnúť v dôsledku chorôb:

  • reuma,
  • infekčný zápal vnútorných membrán srdca,
  • karcinoidné nádory,
  • choroby, ktoré zhoršujú krvný obeh a vyvolávajú zväčšenie pravej komory;
  • traumatické zranenia srdca,
  • komplikácie spôsobené operáciou mitrálnej chlopne.

  Porušenie činnosti ventilu môže iniciovať:

  • anomálie v štruktúre chlopne alebo porušenie jej štruktúry v dôsledku chorôb,
  • poškodenie niektorých častí mechanizmu zapojeného do riadenia ventilu.

  Uvažovaná patológia má svoju vlastnú klasifikáciu, ktorá je vyjadrená v nasledujúcich formách.

  Primárne alebo organické zlyhanieDiagnostikuje sa v prípade stanovenia deformácie alebo iných štrukturálnych zmien vo ventiloch.
  Sekundárne alebo funkčnéDiagnostikovaná v dôsledku dysfunkcie komponentov ventilového prístroja.

  stupňa

  Nedostatočnosť ventilov môže byť vyjadrená v rôznych stupňoch. Meradlom na určenie hĺbky problému je miera návratu krvi (regurgitácia) do predsiene.

  • 1.. Spätný tok krvi v smere predsiene sa dotýka ventilových hrotov. Prvý stupeň choroby sa nepovažuje za nebezpečný a nie je predpísaná žiadna liečba.
  • 2.. Patológia druhého stupňa sa vyjadruje pohybom spätného lúča ďalej ako ventil do vzdialenosti dvoch centimetrov.
  • 3.. Ak sa spätný prúd pohybuje do predsiene viac ako dva centimetre od povrchu ventilu, potom sa toto porušenie týka tretieho stupňa.
  • 4.. Krv, ktorá vstupuje v čase regurgitácie do hornej zóny predsiene, tj prúd prechádza celou komorou, označuje štvrtý stupeň ochorenia.

  Tricuspidálna nedostatočnosť chlopne u detí

  Novonarodené deti s ťažkou regurgitáciou a prítomnosťou sprievodných srdcových abnormalít sú náchylné na rýchly rozvoj zlyhania pravej komory. Veľmi často je to smrteľné.

  Získaná forma choroby sa vyvíja na pozadí komplikácií iných chorôb. Najčastejšie ide o infekciu streptokokom, ktorá spôsobuje reumatickú horúčku.

  Medzi ďalšie príčiny detskej nedostatočnosti patria:

  • akútna forma hypertenzie;
  • myokardiálna choroba;
  • traumatické zranenia;
  • zhubné nádory.

  V počiatočnej fáze sa za anatomickú vlastnosť považuje trikuspidálna chlopňová nedostatočnosť u detí. Prvý stupeň patologického procesu nevyžaduje liečbu. S vekom ochorenie zvyčajne zmizne samo o sebe..

  U detí je príslušná patológia vždy diagnostikovaná spolu s defektmi mitrálnej alebo aortálnej chlopne. Novorodenci môžu mať takéto prejavy v dôsledku vrodenej anomálie, ktorá sa vyskytuje už v prvých mesiacoch života s inými poruchami..

  Patológia je nebezpečná pri ťažkej regurgitácii v prípade vytvorených abnormalít vitálneho orgánu. Novorodenci rýchlo začínajú trpieť nedostatkom pravej komory. Prejavuje sa to poruchami dýchania a zmenou kože s modrým odtieňom. Ak nie je včasné ošetrenie, dieťa zomrie..

  Ak je patológia získaná, je to komplikácia akejkoľvek choroby. Často dochádza k streptokokovej infekcii, ktorá vedie k reumatickým léziám..

  Medzi hlavné príčiny anatomických a funkčných abnormalít u detí patria tiež rôzne myokardiálne lézie a ťažká hypertenzia. Dôvody zriedka spočívajú v zraneniach a zhubných nádoroch..

  Ak má dieťa stagnáciu v malom alebo veľkom kruhu, môže to spôsobiť dysfunkciu rôznych vnútorných orgánov.

  Pri diagnostikovaní trikuspidálnej chlopne dieťaťa 1. stupňa lekári nezazvučia alarm, pretože táto mierna patológia sa považuje za vrodenú anomáliu, ktorá môže s vekom prejsť.

  Je dôležité včas diagnostikovať uvažované patológie, pretože pri primeranom ošetrení bude dieťa viesť plnohodnotný životný štýl..

  Známky nedostatočnosti trikuspidálnej chlopne

  V počiatočnom štádiu sa srdcové choroby prakticky neprejavujú. Niekedy po fyzickej námahe si pacienti všimnú silnú pulzáciu žíl na krku. Patologický proces je možné zistiť iba pomocou dopplerografie. Normálne EKG nevykazuje významné zmeny v srdci.

  Nedostatok tricuspidálnej chlopne 2. stupňa je sprevádzaný zvýšením objemu spätného toku krvi. Porucha pravej komory vedie k zväčšeniu veľkosti srdca. Výsledkom je, že klinický obraz je doplnený o tieto príznaky:

  • strata sily, znížená fyzická a duševná aktivita;
  • časté močenie v noci;
  • silné opuchy dolných končatín;
  • dýchavičnosť;
  • pocit ťažkosti pod rebrami;
  • dyspeptické poruchy.

  Pri počúvaní srdca sa zisťujú pansystolické šelesty a fibrilácia predsiení.

  Príznaky choroby sú:

  • vonkajšie prejavy:
   • pleť má odtieň žlto modrej,
   • tvár vyzerá opuchnutá;
  • dýchavičnosť,
  • slabosť,
  • hemoptysis,
  • zvracanie,
  • nadúvanie,
  • bolesť v oblasti srdca,
  • poníženie,
  • únava aj pri ľahkom zaťažení,
  • v oblasti pravej hypochondrium, pocit ťažkosti,
  • príznaky kongescie vo veľkom kruhu:
   • detekcia pleurálnej tekutiny,
   • opuch,
   • výskyt príznakov ascitu - tekutina sa hromadí na rôznych miestach tela;
   • zväčšenie pečene.

  Diagnostické metódy

  Včasné odhalenie choroby hrá priamu úlohu v úspešnosti liečby a ovplyvňuje aj dĺžku života pacienta. Pretože nedostatočnosť trikuspidálnej chlopne 1. stupňa je takmer asymptomatická, patológia sa zistí až po prechode na ďalší stupeň vývoja..

  Diagnóza začína prieskumom pacienta, štúdiom jeho anamnézy a fyzickým vyšetrením. Lekár kladie pacientovi rôzne otázky a určuje klinický obraz, čas vzniku prvých príznakov.

  Potrebuje tiež vedieť, ktorým chorobám predchádzalo zlyhanie. Externé vyšetrenie zvyčajne odhalí cyanózu kože a opuch, a pri počúvaní, porušenie srdcového rytmu.

  Súčasťou diagnostiky je niekoľko laboratórnych testov. Medzi nimi najinformatívnejšie sú krvné testy a štúdia imunologického stavu pacienta. Podľa výsledkov laboratórnych testov je možné posúdiť prítomnosť zápalových procesov v tele, paralelné ochorenia.

  Na objasnenie diagnózy môže lekár použiť hardvérové ​​vyšetrovacie metódy. Tie obsahujú:

  1. EKG. Uskutočňuje sa s cieľom zistiť zvýšenie predsieňových objemov..
  2. Phonocardiogram. Preukazuje systolický šelest.
  3. Špirálové CT. Poskytuje informatívny obraz o hlavnom svale tela.
  4. Rentgenogram. Poskytuje predstavu o veľkosti srdca, odhaľuje preťaženie.
  5. Coronocardiography Používa sa pred operáciou a umožňuje vyhodnotiť prietok krvi.
  6. Echokardiografia. Ukazuje deformáciu ventilov, prítomnosť nových útvarov na nich.

  Na základe výsledkov kompletného vyšetrenia lekár získa predstavu o tom, v akom stave je trikuspidálna chlopňa. Nedostatočnosť tejto štruktúry je vhodná na ošetrenie iba v počiatočnej fáze vývoja. Možnosti liečby tohto ochorenia budú podrobnejšie opísané nižšie..

  Špecialista počúva prítomnosť hluku v oblasti hrudníka. Po analýze príznakov a sťažností pacienta sa na podrobnú štúdiu problému vyberú inštrumentálne diagnostické metódy..

  • Elektrokardiogram. Táto metóda môže detegovať zväčšenie a deformáciu srdcových komôr..
  • Phonocardiography. Zariadenie zaznamenáva na papier hluk spojený s prácou srdca. Prístroj objasňuje údaje o vyšetrení pacienta pomocou stetoskopu.
  • Coronarocardiography Umožňuje vyhodnotiť pohyb krvi.
  • Rentgenografie Je možné zistiť zmeny vo veľkosti predsiení a veny cava. Bola stanovená konfigurácia srdca.
  • Echokardiografia. Jedna z hlavných metód vyšetrenia pacienta s problémami spojenými s chybnou chlopňou. Metóda ukazuje prítomnosť regurgitácie, stav chlopne a to, či existujú ďalšie porušenia.
  • CT sken. Zobrazuje presné snímky srdca v požadovanej perspektíve. Je možné získať obraz v kontexte ktorejkoľvek roviny.
  • Katetrizácia. Metóda diagnostikovania nedostatočnosti ventilov sa používa zriedka. Zariadenie, ktoré vstupuje do srdca pomocou katétra, môže poskytnúť podrobné informácie o jeho vnútorných abnormalitách. Umožňuje merať tlak v srdcových komorách.

  liečba

  Nedostatok tricuspidálnej chlopne 1 stupňa nevyžaduje terapiu. Ak ochorenie pokračuje do ďalšieho štádia vývoja, pacientovi sa predpíše liečba. Môže byť lekársky aj operatívny. Využívajú pomoc posledne menovaných v obzvlášť závažných prípadoch, keď použitie tabliet a injekcií neprináša výsledok.

  Po celú dobu liečby musí pacient dodržiavať tieto pravidlá:

  1. Prestaňte fajčiť úplne.
  2. Vyvarujte sa podchladeniu a stresovým situáciám.
  3. Postupujte podľa diéty, aby ste znížili srdcový stres.
  4. Znížte intenzitu a množstvo fyzickej aktivity.

  Dodržiavanie týchto odporúčaní zvyšuje účinnosť liečby a je tiež druhom prevencie komplikácií.

  Mierna insuficiencia trikuspidálnej chlopne sa nepovažuje za indikáciu chirurgického zákroku. V tomto prípade sa ošetrenie uskutočňuje pomocou liekov. Štandardný liečebný režim zahŕňa použitie nasledujúcich liekov:

  1. Diuretiká (Britomar, Hydrochlorotiazid). Eliminujte stagnáciu v tele, urýchlite proces vylučovania tekutín.
  2. Draselné prípravky (Panangin, Asparkam). Pomáha telu akumulovať nadbytočnú tekutinu.
  3. Žilové dilatátory (Corvaton, Nitrosorbid). Znížte záťaž na srdce ukladaním krvi.
  4. Antikoagulanciá (Warfarex, Warfarin).
  5. Srdcové glykozidy (digoxín, korglikón). Pomôžte v boji proti arytmii.
  6. Beta-blokátory (Diltiazem, Carvedilol). Znížte kontrakcie ľavej komory.

  Dávkový režim a dávkovanie liečiv sú stanovené individuálne, pričom sa berie do úvahy závažnosť ochorenia.

  Ako konzervatívna terapia sa používajú rôzne lieky, ktorých pôsobenie je zamerané na prevenciu srdcového zlyhania a pľúcnej hypertenzie. V tomto prípade pacient užíva diuretiká, antikoagulanciá, srdcové glykozidy a ďalšie lieky, ktoré uľahčujú prácu srdca.

  Ak sa diagnostikuje hydrotorax (akumulácia tekutín), vykoná sa pleurálna punkcia alebo drenáž. Pri lokalizácii tekutiny v brušnej dutine sa uchýlia k laparocentéze.

  Tricuspidálna nedostatočnosť 1. stupňa sa môže liečiť iba pomocou konzervatívnych metód. Chirurgický zákrok je spôsobený vážnymi poruchami s 2-4 stupňovou nedostatočnosťou. Využívajú sa na plastické alebo protetické použitie biologickej alebo umelej protézy..

  Chirurgická liečba môže spôsobiť značné komplikácie vo forme degenerácie novej biologickej protézy alebo trombózy. Často sa vyvinie protetická endokarditída alebo sa vytvorí blokáda AV..

  Porušenie chlopne prvého stupňa nevyžaduje lekárske zákroky. Od druhého stupňa hĺbky problému potrebuje pacient pomoc. Ochorenie je liečené, čo spôsobilo patológiu. Je tiež potrebné predpísať priebeh liečby, aby sa zmiernil stav spôsobený komplikáciami..

  Ak lekárske postupy neprinášajú výsledky a patologický proces sa zhoršuje, používa sa chirurgický zákrok.

  liečebný

  • Pacientovi je predpísaná strava, ktorá pomáha zmierniť stres počas práce srdca..
  • Malo by sa znížiť množstvo soli a tekutiny spotrebovanej v potrave..
  • Odporúča sa znížiť fyzickú aktivitu..
  • A ak musíte podstúpiť záťaž, mali by ste sa vyhnúť dynamickým možnostiam..
  • Prestať fajčiť.
  • Nevystavujte telo podchladeniu.
  • Pokúste sa vyhnúť stresovým situáciám..

  liečenie

  Lieky, ktoré podporujú stav pacienta, odstránia, do akej miery sú dôsledky dôsledkov nedostatočnosti chlopne:

  • srdcové glykozidy - podporujú funkciu srdca,
  • lieky, ktoré sú schopné korigovať metabolizmus myokardu;
  • diuretiká - sú potrebné, keď sa objaví opuch tkanív spôsobený preťažením;
  • lieky obsahujúce draslík - pomáhajú hromadiť nadbytočné tekutiny;
  • Inhibítory ACE - zlepšujú srdcové zlyhanie.

  operácie

  Ak je nutný chirurgický zákrok, nastane, keď sa srdce úplne zastaví. Odborník rozhodne, aký typ operácie je potrebný pre pacienta:

  • plastická chirurgia, ktorá odstraňuje nevýhody pri zachovaní existujúcej chlopne;
  • protetika - nahradenie poškodeného chlopne protézou. Môže byť umelý alebo z biomateriálu..

  Chirurgický zákrok

  Trikuspidálna insuficiencia stupňa 3 sa považuje za hlavnú indikáciu chirurgického zákroku. Odporúča sa aj chirurgický zákrok pre pacientov so závažnými deformáciami chlopní alebo so závažnými poruchami ich práce..

  Keď sa ventilový prístroj zachová, použije sa jednoročná plastická chirurgia. Počas operácie lekár položí stehy v tvare písmena U na poškodenú oblasť.

  Ak je zásah neúčinný, existujú zrejmé štrukturálne zmeny, pacient dostane umelý pasca. Po implantácii protézy je potrebná antikoagulačná terapia..

  Pri implantácii biologickej protézy je to krátkodobý charakter. Ak je vyrobená z lekárskych zliatin, liečba tricuspidálnej chlopňovej nedostatočnosti trvá trochu dlhšie.

  komplikácie

  Nedostatok včasnej liečby môže viesť k progresii choroby. Patologický proces v tomto prípade ovplyvňuje nielen trikuspidálnu chlopňu.

  Nedostatočnosť postupne vedie k tomu, že telo začína hľadať nové kompenzačné mechanizmy. Preto sa snaží vyrovnať s existujúcimi porušeniami.

  V závislosti od zanedbania choroby sa môžu vyskytnúť tieto poruchy:

  • zápal pľúc;
  • zväčšenie pečene, cirhóza;
  • pľúcna embólia;
  • ascites.

  Podľa štatistík sa tieto komplikácie vyvíjajú v 90% prípadov.

  Komplikácie sú tiež odborníkmi rozdelené do dvoch kategórií - tie, ktoré nasledujú v dôsledku nedostatočnej liečby a spôsobené operáciou.

  Pľúcna embóliaTvorba a úplné prekrývanie lúmenu tepny s trombom a jeho následné oddelenie.
  Fibrilácia predsieníRovnako ako ďalšie poruchy srdcového rytmu v dôsledku zhoršeného pohybu elektrického impulzu.
  Predsieňový komorový blokVyznačuje sa zhoršením pohybu elektrického impulzu.
  Infekčná endokarditídaSekundárny vývoj.
  Pľúcna embóliaV oblasti operácie sa tvorí krvná zrazenina.
  Zápal vnútornej výstelky vitálneho orgánuIndikované infekčnou endokarditídou.
  Trombóza biologickej alebo umelej protézyKrvná zrazenina sa tvorí blízko nainštalovaného ventilu, čo vedie k narušeniu normálneho prietoku krvi.
  Charakteristická deštrukcia biologickej protézyČasto si vyžaduje opakovaný chirurgický zákrok.
  Kalcifikácia v prítomnosti biologickej protézyVyvoláva zníženú pohyblivosť.

  Liečba nedostatočnosti trikuspidálnej chlopne závisí od stupňa poškodenia, závažnosti krvných stáz a ďalších faktorov, ktoré by sa mali komplexne zvážiť..

  prevencia

  Primárna prevenciaVyznačuje sa tým, že bráni rozvoju nedostatočnosti trikuspidálnej chlopne, pričom každá osoba musí vykonávať tieto činnosti:
  • Sledujte svoje zdravie a predchádzajte chorobám, ktoré spôsobujú vývoj prezentovanej patológie, napríklad reumatizmu alebo infekčnej endokarditídy..
  • Ak už je diagnostikovaná choroba, ktorá má popísané smutné následky, je potrebné rýchlo začať s liečbou, aby sa odstránila..
  • Ľudia by sa mali uchýliť k postupom kalenia, ktoré sa vykonávajú od detstva.
  • Liečbu ložisiek chronickej infekcie je potrebné starostlivo liečiť. Napríklad chronická tonzilitída akceptuje iba chirurgické odstránenie mandlí a zubný kaz - včasné vyplnenie.
  Sekundárna prevenciaZahŕňa opatrenia na zabránenie ďalšiemu šíreniu patológie vo forme poškodenia orgánov.

  Tu odborníci menujú pacientov:

  • Konzervatívna liečba vo forme liekov - diuretiká, ACE inhibítory, dusičnany, lieky obsahujúce draselné a srdcové glykozidy na zvýšenie srdcového rytmu.
  • Metódy na prevenciu recidívy reumatizmu vo forme antibiotík, postupy tvrdnutia a včasné liečenie chronických infekcií.
  • Je potrebné starostlivo liečiť choroby, ktoré vyvolali srdcové poruchy.
  • Ak zlyhanie ventilu spôsobilo reumatizmus, malo by sa vyvinúť úsilie, aby sa zabránilo recidíve..
  • Musí byť sledovaný kardiológom.

  Nasledujúca časť stručne opíše, čo je mitrálna trikuspidálna nedostatočnosť 1., 2., 3. stupňa.

  Neúplné uzavretie ventilových klapiek. S touto chybou stráca trikuspidálny ventil svoju uzatváraciu funkciu, čo vedie k spätnému výtoku krvi z pravej komory do pravej predsiene. Hemodynamické poruchy sa vyvíjajú v pľúcnom obehu (zhoršený prietok krvi do pľúcnych ciev a jeho saturácia kyslíkom), krvná fáza v pľúcnom obehu (ktorá sa prejavuje výrazným opuchom nôh, hromadením tekutiny v bruchu, zväčšenou pečeňou atď.). Pravá časť srdca sa postupne zvyšuje, pričom trojnásobne alebo viackrát prevyšuje bežné ukazovatele. U pacientov s ťažkou malformáciou trikuspidálnej chlopne dochádza k významnému zníženiu kvality života až do nemožnosti vstať z postele, vykonávať akúkoľvek fyzickú prácu. Priebeh defektu je zvyčajne dlhý, pacient ho ťažko toleruje a pri absencii liečby vedie k smrti.

  Diagnóza choroby je stanovená kardiológom alebo terapeutom po vyšetrení pacienta a vyšetrení výsledkov ultrazvukového vyšetrenia srdca..

  Na liečenie nedostatočnosti trikuspidálnej chlopne sa používa konzervatívna terapia na zmiernenie prejavov ochorenia pomocou liekov. Liečba liekom však môže zmierniť iba príznaky srdcového zlyhania, ale neodstráni vadu. Chirurgická liečba zameraná na radikálne odstránenie príčiny zlyhania krvného obehu spočíva vo vykonaní protézy alebo oprave trikuspidálnej chlopne..

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Degeneratívne choroby chrbtice sú dôsledkom straty elasticity medzistavcových platničiek, ktoré boli ovplyvnené sedavým životným štýlom, nadváhou a zlým držaním tela.
  Toto je najbežnejšia anomália tenkého čreva. Lekári sa s tým občas stretnú. Meckel's diverticulum.Meckel's diverticulumMeckelov divertikulum je najbežnejšou vrodenou malformáciou gastrointestinálneho traktu.
  Umbilická hernia u detí je varianta hernie prednej brušnej steny, pri ktorej k rozšíreniu vnútorných orgánov dochádza prostredníctvom rozšíreného pupočného krúžku. Umbilická kýla u detí je veľmi častá.