loader

Hlavná

Pažerák

Klasifikácia, príznaky a liečba uškrtenej prietrže

Obmedzená hernia sa považuje za akútny chirurgický stav, ktorého liečba by sa mala vykonať okamžite. Úspešnosť operácie závisí od typu zovretia a včasnej liečby pacienta na klinike.

Foto 1. Ak dôjde k porušeniu prietrže, je naliehavo potrebné naliehavé volanie. Zdroj: Flickr (eceveryshop).

Čo je obmedzená prietrž

Strangulated kýla - stláčanie obsahu vaku v bráne prietrže. V tomto prípade je narušený metabolizmus v tých štruktúrach a orgánoch, ktoré tvoria novotvar. Keď sú svaly brušnej steny napnuté, brána prietrže sa rozširuje, do ktorej vypadávajú vnútorné orgány. Orgány zostávajú v stlačenej polohe s reverznou svalovou kontrakciou.

Môže dôjsť k porušeniu akejkoľvek hernie, ale stlačenie vnútorných orgánov v brušnej dutine sa považuje za najzávažnejšie pre zdravie.

Poznámka! Hlavným nebezpečenstvom je, že u pacienta sa môže vyvinúť zápal alebo obštrukcia čreva.

Klasifikácia porušenia

Existuje niekoľko druhov patológie, v závislosti od príčin a charakteru patológie.

Pružné zasekávanie

Vyskytuje sa v dôsledku fyzického nadmerného zaťaženia, pri ktorom časť vnútorných orgánov opúšťa brušnú dutinu. Tento stav spôsobuje ischémiu a ťažké svalové kŕče. K odumretiu tkaniva dôjde do 1,5 - 2 hodín.

fekálne

Vyvíja sa v dôsledku pretečenia črevných slučiek stolicami. Charakteristickým rysom problému je to, že stlačené bunky odumierajú pomalšie ako pri elastickom porušení.

Nekróza sa vyvíja iba 2 dni po štiepení. Hlavnou príčinou stláčania stolice je narušenie pohyblivosti zažívacieho systému.

Porušovanie v etape

Črevná slučka čiastočne stlačená.

Zmiešané porušenie

Považuje sa za zanedbané štádium porušenia fekálií, keď sa stláčaný prvok zväčšuje a vedie k rozťahovaniu prietržovej brány. Na druhej strane vyvíjajú tlak na odklonenie a vynútenie slučky čreva.

Hernia Littre

Vyznačuje sa rýchlou smrťou stlačených tkanív. Najčastejšie pozorované pri kompresii femorálnych alebo ingvinálnych novotvarov. Tento typ porušenia sa vyskytuje iba u malých hernií s úzkymi bránami. Dá sa to pripísať porušeniu parietalu, hoci jediným rozdielom je rýchlejší priebeh, ktorý vedie k nekróze, pretože herniálny výčnelok je oveľa horšie zásobovaný krvou..

Spätné porušenie

Niekoľko črevných slučiek vstupuje do brány prietrže, ale iba jedna z nich je porušená.

Príčinou patológie môže byť pretečenie čriev stolicami alebo nadmerná fyzická námaha..

Foto 2. V prípade kýly je kontraindikovaná ťažká fyzická námaha. Zdroj: Flickr (clement127).

Dôvody a mechanizmus vzdelávania

Mechanizmus rozvoja patologického stavu je rovnaký pre všetky typy hernií. Výstupok pozostáva z niekoľkých hlavných častí:

 • brána - diera vytvorená v oslabených väzoch a svaloch;
 • sac - dutina prietrže, kde padajú mäkké tkanivá a vnútorné orgány;
 • hernial content - časť orgánov, ktorá prenikla cez výchovné brány.

Poznámka! Najčastejšie konečník, omentum alebo močový mechúr vstupujú do dutiny prietrže. Po stlačení nemôžu vnútorné orgány nezávisle zaujať anatomicky správnu polohu.

Hlavným dôvodom vzniku je zvýšený vnútrobrušný tlak, ktorý je vyvolaný niekoľkými faktormi:

 • silné napätie pri pohybe čriev;
 • dlhodobý kašeľ;
 • patológia močenia;
 • prudké zníženie telesnej hmotnosti;
 • ťažká práca;
 • na sebe príliš tesné oblečenie a opasky;
 • gastroenterologické problémy.

Príznaky a príznaky

Poranenie prietrže nie je bez povšimnutia, pretože stav je sprevádzaný živým klinickým obrazom. Medzi charakteristické znaky stavu patrí:

 1. Ostré bolesti, ktoré sa vyskytujú po napätí v tlači. Znak sa vyvíja na pozadí prudkého poklesu krvného tlaku. Keď sa človek pokúša dotknúť vyvýšenia, vznikajú nepríjemné pocity.
 2. Zovretá formácia sa nezaviedla, napriek úspešným predchádzajúcim pokusom o opravu kýly.
 3. Rozťahovanie a začervenanie nad výškou.

Iba lekár môže rozlíšiť typ zvažovanej patológie od chorôb podobných symptómom. Ak sa u dieťaťa tento stav objaví, pacient bude nepokojný, stratí chuť do jedla a spí. Pri dlhšom plaču je možné mierne zvýšenie teploty.

Všetky tieto príznaky by mali spôsobiť okamžitú príťažlivosť pre gastroenterológa, pretože následné zotavenie závisí od trvania hladovania kyslíka v stlačených tkanivách..

Patologická diagnostika

Diagnóza patológie zahŕňa externé vyšetrenie bolestivej oblasti. Lekár hodnotí veľkosť a distribúciu výčnelku a tiež určuje mieru bolesti pri prehmatávaní.

Poznámka! Pri zmene polohy tela obmedzený hernálny vak nezmení veľkosť a nezmizne, čo je typické pre iné typy vyvýšení..

Lekár tiež skontroluje, či nedošlo k prenosu kašľa, ktorý nie je charakteristický pre zovretý útvar.

Presná diagnóza vyžaduje brušnú rádiografiu. Inštrumentálne vyšetrenie vám umožní identifikovať črevnú obštrukciu. Ultrazvuk vnútorných orgánov je predpísaný na rozlíšenie obmedzenej prietrže od iných typov vzdelávania..

Liečba obmedzenej hernie

Boj proti tomuto problému sa vykonáva iba chirurgicky. Pred príchodom je pacient v sanitke v ľahu s malým vankúšom pod hlavou. Je zakázané vstávať, hýbať sa, otepľovať bolestivé miesta alebo brať lieky proti bolesti. To vedie ku komplikáciám patológie a skresleniu jej klinického obrazu..

Ciele a typy chirurgických zákrokov

Účelom operácie je eliminovať tlak herniálneho vaku na okolité tkanivo a uvoľniť vnútorné orgány z herniálneho portálu. Tieto akcie šetria zdravie a život pacienta. Pri včasnom zásahu je možné úplné uzdravenie bez komplikácií.

Po anestézii chirurg odstráni výčnelok dvoma spôsobmi:

Štandardná operácia

Nad vyvýšeninou sa odreže koža a potom sa vyreže samotný vak. Potom je stlačený vnútorný orgán fixovaný vo svojej pôvodnej polohe. Ak tkanivá nie sú poškodené, lekár ich nastaví späť. Poškodené a mŕtve oblasti sa odstránia spolu s herniou. Na opravu brány prietrže používa lekár syntetické materiály alebo vlastné ľudské tkanivá..

laparoskopia

Zásah je menej traumatizujúci ako štandardný chirurgický zákrok. Z tohto dôvodu sa doba rehabilitácie skracuje. Laparoskopia sa nesmie používať vo všetkých prípadoch. Indikácie pre chirurgický zákrok: ľahký výčnelok, pacient nemá žiadne chronické choroby a príznaky intoxikácie. Od okamihu stlačenia mäkkých tkanív pred laparoskopiou by mali uplynúť najmenej 3 hodiny. Laparoskopia sa nevykonáva počas tehotenstva u ľudí s obezitou a intestinálnou obštrukciou.

Minimálne invazívna chirurgia má výhody oproti štandardnej chirurgii:

 • pacient nemá jazvy na koži;
 • riziko komplikácií je minimalizované;
 • žiadne zranenia okolitého tkaniva.

To je dôležité! Laparoskopia sa vykonáva v etapách: v oblasti vyvýšenia sa vykonávajú vpichy, ktorými sa potom vkladajú miniatúrne chirurgické nástroje. Proces sa vykonáva pod dohľadom videokamery, ktorá je vybavená nástrojmi.

Pravidlá prípravy

Operácia nemá prakticky žiadne kontraindikácie, s výnimkou nedávnych infarktov a infarktu. Príprava na zákrok je rýchla, pretože obmedzená prietrž môže byť nekrózou komplikovaná..

Možné komplikácie

V prípade predčasného odstránenia fekálneho porušenia sa u pacienta vyvinú intoxikačné príznaky: výtok plynu ustane, ťažkosti sa objavia pri pohybe čriev. Postupne zvracanie získava vôňu výkalov.

Predčasná pomoc je smrteľná.

Foto 3. Pri liečbe uškrtenej prietrže hrá kľúčovú úlohu rýchlosť starostlivosti. Zdroj: Flickr (Foto z Moskvy).

Ďalšou komplikáciou obmedzenej prietrže je črevný zápal alebo peritonitída. V tomto prípade sa príznaky patológie časom zosilňujú, čo vedie k narušeniu fungovania všetkých systémov a orgánov (zlyhanie viacerých orgánov). Peritonitída je vo väčšine prípadov smrteľná, a to aj napriek tomu, že zdravotnícky personál má k dispozícii kvalifikovanú pomoc.

Nebezpečným dôsledkom patológie je hlien herniálneho vaku. Komplikácia sa pozoruje 3 až 5 dní po štiepení. Steny čriev sa postupne stenčujú, čo vedie k prelomeniu obsahu.

Predchádzanie porušovaniu

Prevencia choroby zahŕňa:

 • včasné odstránenie brušnej prietrže;
 • odstránenie nadmerného zaťaženia;
 • liečenie chronických chorôb.

Boj proti štiepeniu vykonávajú lekári viacerých profilov - chirurg a gastroenterológ. Včasný zásah zachraňuje človeka nielen zdravie, ale aj život.

Pacient sa môže vrátiť k svojmu obvyklému životnému štýlu niekoľko dní po operácii, najmä ak bol vykonaný minimálne invazívnym spôsobom.

Pruh

Poranenie prietrže kýly. Najnebezpečnejšou komplikáciou tříslovných, femorálnych, pupočníkových a iných prietrže je ich porušenie, ku ktorému dochádza pomerne často, najmä u ľudí stredného veku a starších ľudí. Spočíva v tom, že vnútornosti, ktoré padli do herniálneho vaku, sú stlačené na najužšom mieste - v herniálnom kruhu. Zvyčajne k porušeniu prietrže dôjde pod vplyvom silného a rýchleho kontrakcie brušných svalov sprevádzané prudkým a náhlym zvýšením vnútrobrušného tlaku (napríklad pri zdvíhaní ťažkých váh, skákaní z výšky, silnom kašľaní atď.).

V dôsledku toho dochádza k elastickému stlačeniu (zovretiu) vyčnievajúcej slučky čreva (alebo omentum) v oblasti hernial foramen a už sa nemôže „usadiť“ do brušnej dutiny (elastické zovretie). Niekedy (zvlášť často s nezvratnými prietržami) dochádza k porušovaniu predpisov z dôvodu veľkého hromadenia výkalov v slučke čreva, ktorá je v herniálnom vaku (fekálne porušenie)..

Ak dôjde k narušeniu črevnej slučky alebo časti omentum, dochádza pri herniálnom otvorení ku kompresii krvných ciev týchto orgánov, čo nevyhnutne spôsobuje ich nekrózu s následným vývojom fekálneho hlienu alebo peritonitídy..

Pokiaľ ide o početnosť porušenia, na prvom mieste sú ingínové prietrže, na druhom mieste femorálne, na treťom mieste na pupočníku atď. U mužov sú častejšie uškrtené trieslové kýly au žien femorálne prietrže. Okrem uvedených vonkajších kýly uvedených na zozname by sa malo pamätať na zriedkavú možnosť takzvaného vnútorného porušenia, pri ktorom je porušená črevná slučka v rôznych medzerách, otvoroch, vreckách a priehlbinách peritoneálnej pokrývky. Najčastejšie sa porušujú slučky tenkého čreva, potom omentum alebo iné orgány brušnej dutiny..

Poranenie príznakov a symptómov prietrže. U pacienta, ktorý trpí prietržou, sa pri stlačení objaví prudká bolesť v oblasti herniálneho výčnelku a potom v bruchu. Kýla, ktorá bola predtým narovnaná a mäkká, teraz nekoriguje, stáva sa napätá, bolestivá a jej objem rýchlo narastá. V pacientovi nie je žiadna stolica, plyny nejdú ďalej, žalúdočné svaly stúpajú, to znamená, že sa vyvíja obraz akútnej obštrukcie čreva.

Pri poškodení prietrže sa zhoršuje celkový stav, objavuje sa nevoľnosť, vracanie, zvýšená srdcová frekvencia a pokles krvného tlaku. Len za pár hodín (6-8) sa môžu objaviť príznaky nekrózy obmedzenej slučky čreva, intoxikácie, dehydratácie a peritonitídy. V závažných prípadoch vnútorného porušenia sú bežné príznaky akútnej obštrukcie čreva.

Diagnóza porušenia prietrže obvykle nemá žiadne osobitné ťažkosti. Je pravda, že pre obéznych ľudí je niekedy ťažké určiť prítomnosť opuchov, ale pri správnom rozpoznaní môžu pomôcť bolestivé príznaky a miestna bolesť. Iba inguinálna lymfadenitída sa môže do istej miery podobať na uškrtenú prietrž. Pri lymfadenitíde sa však od samého začiatku ochorenia teplota zvyšuje, prejavujú sa iba lokálne zápalové javy a neexistujú žiadne javy od brucha a iné charakteristické pre uškrtené kýly..

Závažné ťažkosti pri diagnostike vznikajú iba v prípadoch porušenia vnútorných prsteňov alebo pri takzvanom parietálnom porušení čreva, ako aj pri malých kýlach, najmä u obéznych pacientov a pri vnútornom porušení. Prítomnosť aspoň mierneho výčnelku alebo dokonca iba bolestivosti pri vyšetrení kýlovej brány a klinických príznakov „akútneho brucha“ umožňuje podozrenie na porušenie vnútorného prstenca alebo na parietálne porušenie čreva..

Je vhodné pripomenúť si tu dôležité pravidlo: pri všetkých akútnych bolestiach brucha je potrebné skúmať miesta, kde kýla zvyčajne vyjde (trieslovinový a femorálny kanál, pupočníkový krúžok, biela čiara brucha), aby nedošlo k uškrteniu prietrže.

Poranenie prietrže prvej pomoci. Pri prvých príznakoch porušenia prietrže (bolesť, nenapraviteľnosť atď.) By mal byť pacient okamžite poslaný do nemocnice na pohotovostnú operáciu. Nemôžete sa uchýliť k teplým kúpeľom, vyhrievacím podložkám a analgetikám.

Pri porušení prietrže a dokonca pri najmenšom podozrení na porušenie prietrže sú akékoľvek pokusy na narovnanie prietrže prísne zakázané, pretože stav poškodenej slučky čreva nie je známy a už uzavretá slučka môže byť opravená. Pokusy o opravu obmedzenej prietrže môžu navyše viesť k závažným, niekedy fatálnym komplikáciám (prasknutie obmedzeného čreva atď.). Ak už obmedzená prietrž bola už napravená alebo ju niekto opravil, potom by mal byť pacient bez ohľadu na to poslaný na chirurgické oddelenie, aby pozoroval a rozhodol o potrebe chirurgického zákroku. Doprava - v ľahu.

Poranenie prevencie prietrže. Každý pacient trpiaci jednoduchou prietržou žije pod hrozbou jeho porušenia. Preto, aby sa zabránilo možnosti takejto nebezpečnej komplikácie, je potrebné vykonať operáciu pre jednoduchú prietrž.

Príznaky obmedzenej prietrže a metódy liečby

Patológia nie je zriedkavá, môže to však ohrozovať život. Obmedzená prietrž často vedie k tomu, že sa zhoršuje funkčnosť vnútorných orgánov. Prirodzene môžu existovať aj iné vážne komplikácie..

Čo je to choroba?

Patologickým stavom je stlačenie herniového vaku pri bráne prietrže. V tomto prípade je narušený krvný obeh v tkanivách a v tých častiach orgánov, ktoré ho tvoria, sa začína nekróza. To znamená, že silné napätie v brušnej stene rozširuje prietržovú bránu a vyvoláva prolaps orgánov. Potom sa svaly stlačia a všetok obsah sa zovrie..

Obmedzená prietrž vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok, pretože ide o akútny chirurgický stav. Nepovažuje sa za menej nebezpečný ako zápal slepého čreva. Môže byť ovplyvnená akákoľvek prietrž brucha. Hlavným nebezpečenstvom takejto patológie je, že u pacienta sa vyvinie obštrukcia čreva, ako aj akútna peritonitída.

Porušenie je vždy náhle:

 1. U pacienta sa rozvíja silná bolesť, ktorá pretrváva aj po uvoľnení brušných svalov..
 2. Kýla sa nedá ustúpiť, je napätá.
 3. Stav pacienta sa rýchlo zhoršuje: objavuje sa arytmia, krvný tlak sa znižuje.

Prvé príznaky nekrózy tkanív sa môžu objaviť po 7 hodinách. Ak sa s lekárom vopred nekonzultujete, pacient môže zomrieť. Včasný chirurgický zákrok vám však umožňuje rýchlo vyriešiť problém s minimálnym poškodením tela..

Primárne a sekundárne porušenie

Primárne porušenie prietrže je pomerne zriedkavé. Vyzerá to v dôsledku veľmi silného fyzického okamžitého stresu, ak je osoba náchylná na výskyt takého výčnelku. To znamená, že človek v dôsledku takéhoto úsilia súčasne vyvinie prietrž a je narušený.

Diagnostikovanie uškrtenej prietrže je dosť ťažké. Môže to urobiť iba skúsený lekár, ktorý nezabudne na možnosť svojho vzhľadu. Toto je nebezpečenstvo zákernej choroby. Pacient jednoducho nedokáže pochopiť, čo sa s ním deje, a môže mu uniknúť drahocenný čas. V dôsledku toho začína peritonitída, odumieranie tkanív vnútorných orgánov, ako aj ťažká intoxikácia.

Sekundárne porušenie prietrže sa zistí oveľa rýchlejšie, pretože sa vyvíja na pozadí existujúceho výčnelku. To znamená, že pacient už môže situáciu vysvetliť pohotovostnému lekárovi.

Druhy patologických stavov

Existuje taká klasifikácia typov porušenia prietrže:

 1. Vypučením miesta:
 • vonkajší: trieslový, pupočný, femorálny a zriedkavejší - prietrž lumbálneho trojuholníka a špicatá čiara;
 • vnútorná: suprafrenická, subfrenická, intraperitoneálna, epigastrická, kýla panvového dna.
 1. Podľa toho, ktorý orgán trpí porušením:
 • upchávka;
 • močového mechúra;
 • slepé črevo a hrubé črevo;
 • tenké črevo;
 • v zriedkavých prípadoch vypadáva dolný pažerák, semenný kanál, maternica, žalúdok.
 1. Povaha porušenia:
 • antegráda, v ktorej je stlačená iba jedna slučka čreva alebo iného vnútorného orgánu;
 • retrográdna, pri ktorej vypadnú 2 slučky, zatiaľ čo spoj zostane vo vnútri a najviac sa zovrie;
 • parietálnej;
 1. Podľa stupňa porušenia orgánov:
 • neúplný;
 • kompletné.
 1. Mechanizmus porušenia:
 • fekálne;
 • elastický.

Fekálny mechanizmus je charakterizovaný skutočnosťou, že vedúca slučka čreva, zachytená herniovým vakom, je prudko pretečená výkalmi. Tento stav sa vyvíja iba vtedy, ak má pacient dlhodobo nenapraviteľné kýly. Kýlová brána je v tomto prípade pomerne široká.

Elastický mechanizmus je charakteristický pre ostrý súčasný vstup veľkého herniálneho obsahu do brány. Vnútorné orgány sa zároveň nemôžu usadiť samy. Kýlová brána je v tomto prípade úzka.

Aby bolo možné určiť, aké porušenie prietrže je prítomné u pacienta, lekár musí nevyhnutne počúvať a analyzovať sťažnosti pacienta.

Dôvody rozvoja

Prezentovaná patológia sa, prirodzene, neobjavuje sama o sebe. Zvieranie sa môže vyskytnúť takmer u každého, kto má tento výčnelok. Stačí urobiť nejakú akciu, ktorá vyvolá napätie svalov brušnej tlače.

Existujú určité dôvody, ktoré vedú k porušeniu prietrže:

 • ostré zdvíhanie príliš ťažkého predmetu trhnutím;
 • tlačenie zo zeme počas vysokého skoku;
 • neznesiteľný ťažký kašeľ;
 • svalové napätie brucha spôsobené zápchou;
 • adenóm prostaty;
 • svalová slabosť brušného korzetu;
 • črevná atónia charakteristická pre starších ľudí

Okrem toho existujú ďalšie faktory, ktoré môžu spôsobiť porušenie prietrže: periodický komplexný pôrod, príliš rýchly úbytok na váhe, trauma do brušnej steny, príliš veľká fyzická námaha..

Príznaky patológie

Najdôležitejším znakom obmedzenej prietrže je prudká silná bolesť a jej intenzita, ktorá sa môže líšiť v závislosti od jej umiestnenia, kompresnej sily a typu. V tomto prípade môže byť bolesť cítená iba v oblasti vyčnievania alebo sa môže šíriť po celej brušnej dutine.

Nepriaznivé pocity sa často vyskytujú na stehne, slabine a iných častiach brucha. Pohodlie pacienta nezmizne, aj keď klamie a nepohybuje sa. Časom sa bolesť stáva závažnou, až kým nekróza dosiahne nervy..

Ak má pacient prietrž prietrže, príznaky sú nasledujúce:

 1. Veľmi častý nepravidelný srdcový rytmus (pulz dosahuje 120 úderov za minútu).
 2. Rýchly pokles krvného tlaku.
 3. Bledosť kože.
 4. Nízka intenzita symptómov môže naznačovať, že pri hromadení výkalov sa objavila uškrtená prietrž.
 5. Črevná obštrukcia, ktorá sa vyznačuje neskrývateľným neustálym zvracaním s postupne sa zvyšujúcim zápachom výkalov.
 6. Ak je štipnutie parietálne, pacient nebude vykazovať príznaky črevnej obštrukcie.
 7. Výčnelok sa výrazne zväčší a tiež sa stáva napätým.
 8. Nedostatok príznaku „kašľa“.
 9. Objavuje sa zvýšená úzkosť a úzkostné správanie..

Pri uškrtenej prietrži sa symptómy prejavujú veľmi jasne, takže diagnostika patológie nie je tak zložitá.

Diagnostické funkcie

Diagnóza obmedzenej prietrže zahŕňa externé vyšetrenie postihnutej oblasti. Lekár upozorňuje na prítomnosť výčnelkov, ktoré sa vyznačujú bolestivosťou a napätím. A keď zmeníte polohu, nezmizne.

Lekár okrem toho skontroluje prenos kašľa, ktorý pri stlačení chýba. Peristaltiku nad prietržou nemožno počuť. Symetria brucha je často narušená. Možno budete potrebovať brušný röntgen - umožňuje diagnostikovať obštrukciu čriev.

Pri diferenciálnej diagnostike sa vykonáva ultrazvukové vyšetrenie vnútorných orgánov pobrušnice.

Liečebné vlastnosti

Zdržané kýly sa majú liečiť iba chirurgicky. Okrem toho by mal byť naliehavý a vykonávaný „zo zdravotných dôvodov“. To znamená, že keď pacient pocítil prvé znamenie zjavného porušenia prietrže, musí naliehavo zavolať sanitku. Pred príchodom si musí pacient ľahnúť pod vankúšik s malým vankúšom.

Ak je bolesť príliš silná, môže sa na postihnutú oblasť nasadiť ľadový obklad. Nemôžete robiť nič iné, dokonca brať lieky proti bolesti. Okrem toho je zakázané:

 • vykúpať sa, zvlášť horúco;
 • používať otepľovacie obklady, ktoré aktivujú krvný obeh a proces iba zhoršujú;
 • piť antispasmodiká;
 • sa samostatne zapájajú do regulácie výčnelku.

Faktom je, že takéto pôsobenie môže spôsobiť prasknutie krvných ciev s výskytom krvácania v herniálnom vaku. A prietrž hernie môže prasknúť, v tomto prípade odumreté tkanivo spadne do brušnej dutiny.

Takúto patológiu je možné liečiť iba pomocou chirurgického zákroku. Predtým však musí chirurg vedieť, či má pacient vážne ochorenie srdca alebo či nedávno prekonal infarkt..

Na operáciu je potrebné sa pripraviť veľmi rýchlo, pretože nekróza nečaká. Počas procedúry musí lekár nielen odhaliť zaseknutú časť a opraviť ju, ale tiež uvoľniť zovreté tkanivá z herniového vaku, vyhodnotiť ich stav a potom odstrániť telo prietrže a odumreté časti orgánov..

Aké druhy operácií existujú

Chirurgický zákrok sa teda nevyhnutne vykonáva pomocou lokálnej, spinálnej anestézie alebo celkovej anestézie. Existujú také druhy operácií:

 1. Tradičné. Vyrába sa nasledovne: koža sa odreže nad prietrž a potom sa rozreže stena hernálneho vaku. V tejto fáze musí chirurg rýchlo vyhodnotiť stav výčnelku. Ďalej je potrebné upevniť upnutý orgán a vyrezať hernálnu bránu. Ak tkanivá nie sú poškodené a sú v uspokojivom stave, môžu sa vrátiť späť do brušnej dutiny. V prípade poškodenia orgánov sa tieto oblasti musia odstrániť. Na výrobu plastových bránkových hernií sa používajú buď ich vlastné tkanivá alebo špeciálne pletivo.
 2. Laparoskopia. Toto je minimálne invazívna operácia, ktorá nevyžaduje dlhé obdobie na zotavenie. Takýto zásah si však vyžaduje celkovú anestéziu. Laparoskopia sa používa, ak: výčnelok je malý, pacient nemá sprievodné patológie, neuplynuli viac ako 3 hodiny po upnutí tkaniva, nedochádza k všeobecnej intoxikácii tela alebo peritonitídy. Nemôžete použiť laparoskopiu počas tehotenstva, v prípade silnej obezity, ako aj pri výskyte príznakov črevnej obštrukcie..

Druhý spôsob operácie má niekoľko výhod:

 • pacient netvorí pooperačné jazvy;
 • riziko komplikácií je znížené;
 • okolité tkanivá nie sú prakticky poškodené.

Laparoskopia sa vykonáva nasledovne: Najskôr sa v oblasti vyčnievania urobia malé vpichy, cez ktoré sa vložia špeciálne miniatúrne prístroje vybavené videokamerou. Celý priebeh operácie je zobrazený na monitoroch. Pre plastové brány prietrže sa používa špeciálna zošívačka..

Prognóza a prevencia

Už dlho je známe, že porušenie prietrže je dosť nebezpečné pre ľudské zdravie a život. Napríklad v dôsledku vývoja takéhoto patologického stavu môže zomrieť 10% pacientov, ktorí dosiahli pokročilý vek. Dôkazom toho sú štatistiky.

Ak osoba vyhľadá lekársku pomoc príliš neskoro, liečba to značne komplikuje. A pokusy zmierniť bolesť a samostatne napraviť prietrž vedú k zhoršeniu stavu pacienta, ťažkostiam pri diagnostike.

Najnebezpečnejšou komplikáciou tohto ochorenia je nekróza zovretej črevnej slučky, ktorá vedie k jej obštrukcii. V tomto prípade sa môže začať peritonitída a bude sa musieť vykonať závažnejšia operácia, obdobie zotavenia po ktorom je dlhá a náročná.

Pokiaľ ide o prevenciu patológie, ustanovuje:

 1. Včasná liečba brušnej prietrže.
 2. Vylúčenie všetkých činností, ktoré môžu vyvolať silné napätie brušných svalov.

Prezentovanú patológiu lieči gastroenterológ a chirurg. Včasná operácia nielen šetrí život pacienta, ale tiež udržuje zdravie. Niekoľko dní po operácii môže pacient vstať a pokúsiť sa chodiť. Proces rehabilitácie nezaberie veľa času, ale je potrebné obnoviť normálnu funkčnosť tela.

Príznaková prietrž brucha: príznaky, diagnostika, metódy liečby, dôsledky

Herniová formácia má rovnakú štruktúru bez ohľadu na to, kde sa nachádza. Prietrž pozostáva z takých častí, ako sú:

 • herniálny vak, ktorý je časťou kože a vnútornej fascie brucha, ktorá obklopuje vyčnievajúce orgány;
 • herniové brány, ktoré sú dierou, do ktorej idú časti orgánov;
 • herniálny obsah, to znamená to, čo vstupuje do kýly, zvyčajne črevných slučiek, omentum, žalúdka.

Priškrtenie prietrže brucha nastáva v dôsledku zvýšeného vnútrobrušného tlaku, ktorý vyvolá nasledujúce faktory:

 • častá zápcha, pri ktorej sa musíte nadmerne rozťahovať, aby ste mohli opustiť výkaly;
 • silné kašeľ, kýchanie;
 • zdvíhanie ťažkých bremien, najmä ostrých;
 • zlyhanie močového procesu;
 • svalová slabosť v peritoneálnej zóne;
 • poranenia brucha;
 • náhly rýchly pokles telesnej hmotnosti;
 • črevná atónia;
 • pažeráka;
 • silné plač alebo kričanie u detí;
 • komplikované narodenie;
 • nadváhou;
 • nosiť tesné oblečenie.

Pacienti sa sťažujú na tieto príznaky porušenia brušnej prietrže:

 • ostrá bolesť v peritoneálnej zóne, priťažujúca počas fyzickej aktivity. Bolesť sa môže šíriť cez žalúdok alebo lokalizovať na konkrétnom mieste;
 • zvracanie, ktoré je častejšie, ak má osoba obštrukciu čreva. Tento príznak sa nie vždy prejavuje, nie je prítomný s čiastočným porušením prietrže;
 • nevoľnosť, grganie;
 • zvýšená tvorba plynu, nadúvanie;
 • sčervenanie kože v postihnutej oblasti;
 • zvýšenie telesnej teploty;
 • celková slabosť v tele;
 • apatia.

Proces privretia nastáva na rôznych miestach brušnej dutiny, kde je herniálny výčnelok. Porážka nastala v týchto oblastiach:

 • pupočníkový krúžok;
 • biela čiara brucha, prechádzajúca stredom od solárneho plexu po ochlpenie;
 • trieslový kanálik;
 • femorálne kanály;
 • jazvy po operácii.

Obzvlášť často porušenie ovplyvňuje inguinálnu oblasť, pupok, femorálnu fossu, ostatné sú menej časté.

Najprv sa obmedzená prietrž v bruchu neobťažuje so symptómami, takže nie je možné podozrenie na chorobu. Preto sa pacienti často obracajú na odborníkov, keď sa patológia vyvíja už v neskorých štádiách.

Keď sa veľkosť hernálneho vaku zväčší a bude zvonka viditeľná, lekár okamžite určí, že ide o kýlu. Aby však získal podrobný obraz o tejto chorobe, nasmeruje pacienta na ultrazvukové vyšetrenie. Ultrazvuk vám umožňuje vidieť prietrž, určiť jej typ.

Lekár tiež zistí druh porušenia - sekundárne, tj opakujúce sa alebo primárne. Ak existuje podozrenie, že osoba má komplexnú viackomorovú formáciu, vykoná sa dodatočná počítačová tomografia prednej brušnej steny..

Ak má pacient v mieste prietrže záchvat bolesti, je dôležité okamžite zavolať lekára. Pred príchodom poskytnite osobe úplný odpočinok, položte ho na chrbát, položte malý vankúš alebo valček z prikrývky pod panvovú oblasť. Pomôže to predchádzať nedostatku krvi v mieste porušenia..

V žiadnom prípade by nemal pacient pred príchodom sanitky:

 • dať si kúpeľ;
 • na postihnutú časť naneste vyhrievaciu podložku, urobte obklady so zahrievajúcim účinkom;
 • lieky proti bolesti a preháňadlá;
 • pokúsiť sa narovnať prietrž.

Ak váš žalúdok bolí alebo bolí, môžete naň aplikovať niečo studené..

Liečba strangulovanej prietrže brucha sa vykonáva operatívne. Počas operácie sa otvorí herniový vak a zostávajúce orgány sa fixujú tak, aby sa predčasne neusadili. Potom sa rozrezajú prietržové brány, ktoré ich len zovrú.

Počas liečby chirurg vyšetruje stav postihnutých orgánov. Ak neexistujú žiadne náznaky, ktoré by naznačovali ich neživotaschopnosť, intervencia sa vykoná ako zvyčajne. Ak existujú životaschopné stránky, vykoná sa excízia s ich zachytením.

Ak má pacient prietrž kýly, vyskytuje sa hlien vrecka so závažnými príznakmi, lekár sa rozhodne odstrániť výčnelok s resekciou postihnutého čreva a použitím anastomózy. Odstráni sa všetky tkanivá s nekrózou..

Vykonáva sa chirurgické ošetrenie porušenia prietrže otvorenou alebo laparoskopickou metódou. V prvom prípade sa urobí veľký rez v brušnej dutine, na mieste ktorého potom zostane viditeľná jazva. Táto možnosť je najtraumatickejšia, preto je regenerácia tela pomalšia a existuje vysoké riziko komplikácií.

Pri laparoskopii nie je brušná stena rezaná, ale vykonáva sa v nej niekoľko malých vpichov, ktoré sa potom úspešne uzdravia. Rehabilitácia je rýchlejšia, pravdepodobnosť negatívnych následkov sa znižuje na minimum.

Aby sa predišlo komplikáciám, opakovaniu hernie so sekundárnym porušením, je dôležité, aby sa pacient v pooperačnom období riadil pokynmi ošetrujúceho lekára..

V prvom rade je potrebné nosiť obväz. Presný dátum určí lekár. Toto zariadenie je tiež vybrané individuálne podľa odporúčaní odborníka.

Ďalším dôležitým bodom v rehabilitácii je strava. Je potrebné vylúčiť zo stravy všetky škodlivé výrobky, konkrétne:

 • rýchle občerstvenie;
 • údené mäso;
 • salámy;
 • cukrovinky;
 • korenené, vyprážané a mastné jedlá;
 • konzervy.

Nejedzte ani strukoviny, kapustu a iné výrobky, ktoré vedú k zvýšenej tvorbe plynu.

Musíte brať jedlo frakčne - 5 krát denne, ale v malých porciách. V žiadnom prípade nedovoľte prejedať sa, nejedzte v noci.

V ponuke je viac zeleniny, ovocia, jesť viac tekutých obilnín, ale iba na vode, ako aj na polievkach. Minimalizujte mliečne výrobky.

Fyzická aktivita v prvých dňoch po operácii je prísne zakázaná. Lekár rozhodne, kedy sa má vrátiť k činnosti. Je dôležité postupne zvyšovať zaťaženie tela, inak sa nedá vyhnúť negatívnym následkom.

Ak sa vytvorí hustá jazva, pravdepodobnosť divergencie švu bude minimálna, môžete pokračovať v záťažovej terapii. Zahŕňa vykonávanie cvičení, ktoré pomáhajú obnoviť svalový tonus, normalizovať prietok krvi a zlepšovať imunitu..

Ak sa osoba nekonzultuje s lekárom včas alebo nedodržiava lekársky predpis, zvyšuje sa pravdepodobnosť vzniku komplikácií. Najnebezpečnejšie následky sú nasledujúce.

V prvom rade je to nekróza. Ak neprijmete opatrenia na odstránenie prietrže na dlhú dobu, poškodené tkanivo začne postupne odumierať. Koniec koncov, narušujú proces toku krvi a pohybu lymfy. Je dôležité odstrániť nekrotické oblasti čo najskôr, inak dôjde k zápalu a dôjde k závažnej intoxikácii tela..

Ďalšou závažnou komplikáciou je peritonitída. S ním sa stav pacienta výrazne zhoršuje, zhoršuje sa činnosť vnútorných orgánov brušnej dutiny. Vyskytujú sa aj príznaky intoxikácie:

 • celková slabosť v tele;
 • záchvaty nevoľnosti;
 • zvracanie
 • zvýšenie teploty;
 • apatický syndróm.

Peritonitída si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc, pretože často vedie k smrti pacienta.

Ďalším negatívnym dôsledkom porušenia prietrže je hlien, ktorý je zápalovým procesom. Komplikácia vzniká v dôsledku smrti postihnutých tkanív. Ak sa opatrenia neprijmú včas, zápal sa rýchlo rozšíri do ďalších častí brušnej dutiny.

Ak chcete zabrániť vzniku týchto komplikácií pomôže včasnú návštevu lekára a dodržiavanie všetkých jeho odporúčaní.

Teda priškrtená prietrž v bruchu je sprevádzaná nepríjemnými symptómami a vyžaduje si pomoc lekárov. Patológia predstavuje nebezpečenstvo pre ľudský život, a preto sa podrobuje naliehavej chirurgickej liečbe.

Príznaky obmedzenej prietrže

Strangulovaná prietrž

Obmedzená prietrž predstavuje nebezpečnú komplikáciu typicky sa vyskytujúcej prietrže a v súvislosti s frekvenciou výskytu sa označuje ako samostatné nozologické ochorenie. Jadrom choroby je drvenie herniálneho vaku v herniálnej bráne so stláčaním tkanív a orgánov, ktoré sú v ňom umiestnené. Najväčším nebezpečenstvom je kompresia črevnej slučky, pretože to spôsobuje fenomén uškrtenej črevnej obštrukcie a nekrózy časti čreva..

V závislosti od umiestnenia sú priškrtené kýly:

 • trieslová;
 • stehenné
 • pupočnej;
 • biela čiara brucha;
 • pooperačná (ventrálna);
 • atypické oblasti (špicatá čiara, vnútorná);
 • posttraumatická, spojená s poškodením svalovej aponeurózy (stredná, bočná).

Podľa klinických možností kurzu:

Vyskytuje sa v dôsledku výrazného a náhleho zvýšenia tlaku v brušnej dutine. Súčasne do už vytvoreného herniálneho vaku prechádza väčší počet rôznych štruktúr (výrazné rozšírenie brány prietrže). V čase, keď sa prietrž vráti do pôvodného stavu, dôjde k porušeniu.

Vyskytuje sa v prípade stlačenia výtoku z čreva. V priemete kýly je preplnené aduktívne črevo jasne vizualizované, čo stláča výstupnú časť priamo v herniovej bráne..

Vo vnútri herniálneho vaku je iba časť črevnej steny a nie celá slučka (oblasť oproti mesentérii)..

Táto skupina zahŕňa mimoriadne zriedkavý typ porušenia - literárna prietrž (porušenie Meckelovho divertikla).

V dutine herniálneho vaku sú okamžite odklonené a privádzané slučky. Časť čreva medzi nimi je umiestnená mimo herniálneho vaku (črevo tvorí písmeno w). Táto oblasť je najviac postihnutá. S jeho nekrózou sa vyskytuje fenomén peritonitídy, ako taká neexistuje žiadna prekážka.

V závislosti od výsledku:

 • Nekomplikovaný. Počas operácie sa vyžaduje iba odstránenie porušenia bez ďalších zásahov.
 • Komplikované. Kýla je spojená s vážnym poškodením orgánov a tkanív v herniálnom vaku. Počas operácie sú okrem plastu trieslového kanála potrebné ďalšie opatrenia (resekcia čreva na odstránenie obštrukcie, anastomóza počas ťažkých nekrotických procesov v brušnej dutine)..

Závažnosť priebehu patológie priamo závisí od trvania porušenia - čím dlhší je čas od momentu kompresie, tým horší je stav pacienta.

príznaky

Bežné klinické prejavy všetkých typov porušení sú:

 1. Bolesť rôznej intenzity. Vyskytuje sa vo väčšine prípadov prudko, ale pri Richterovom porušení to môže byť postupné. Ožarovanie je pozorované pozdĺž herniálneho výčnelku. Ako črevná stena postupuje a nekróza, bolesť prechádza do brucha.
 2. Intenzívna nezvratná formácia v mieste porušenia. Lokalizácia závisí od typu herniálneho výčnelku (trieslová zóna, stehno). Tkanivá po výstupku sa môžu meniť (cyanóza, opuch)..
 3. Nie je príznakom kašľa. Hériová hmota nezmizne v horizontálnej polohe. Tento stav je spôsobený skutočnosťou, že formácia stráca spojenie s brušnou dutinou a stáva sa úplne izolovanou (nezávisle od zmien tlaku)..
 4. Príznaky črevnej obštrukcie. Medzi hlavné patrí nevoľnosť / zvracanie, zápcha, zvýšená pneumatizácia čreva, ostrá bolesť brucha rôznej lokalizácie. Hladiny tekutín zistené röntgenovými lúčmi (klasické).
 5. Známky peritonitídy. Vyskytuje sa v prípade perforácie črevnej steny. Brucho sa stáva ťažkým, bolesť prechádza do dýky. Celkový stav sa prudko zhoršuje.
 6. Dysurické poruchy sa vyskytujú v prípade lokalizácie prietrže v blízkosti močového mechúra alebo močovej trubice. Poruchy predstavujú časté bolestivé nutkania a hematúria..

Dlhodobé porušovanie vedie k pripútaniu sekundárnej infekcie a objaveniu sa hernia sac phlegmon s charakteristickými znakmi zápalu.

Zvláštnosti porušenia rôznych druhov kýly (sú prítomné všetky príznaky uvedené vyššie, ale pri každom konkrétnom type kýly existujú dominantné prejavy):

Bolestivá formácia v ingvinálnej oblasti so všetkými charakteristickými príznakmi prietrže. Ťažkosti vznikajú, keď je prietrž lokalizovaná v premietnutí trieslového kanála (šikmá prietrž). V tomto prípade spočíva ťažkosti v priamom nájdení samotnej formácie, pretože má malé rozmery (iba detekcia palpácie v laterálnej trieslovine). Hlavným príznakom je bolestivý výčnelok v slabinách.

Pri posudzovaní klinického obrazu často vznikajú ťažkosti v diferenciálnej diagnostike pri slabinovej prietrži v dôsledku podobnosti týchto dvoch chorôb. Správna diagnóza je často možná iba pomocou ultrazvuku. Hlavným príznakom je bolestivý výčnelok v oblasti trieslovín s čiastočným prechodom do bedra.

Hlavné príznaky: bolesť v pupku a priľahlých tkanivách, obštrukcia (častejšie Richterovo porušenie).

Biela línia brucha

Jedna z najvzácnejších možností. Často sa vyskytujú falošné kýly spojené s porušením tukového tkaniva a bez prvkov klasického herniálneho výčnelku (herniálny vak). Existujú však skutočné kýly s nasledujúcimi príznakmi: neobjektívne fenomény obštrukcie (Richterovo porušenie), bolestivé vystupovanie v strede brucha.

Hlavné príznaky: výrazná klinika uškrtenej črevnej obštrukcie (fekálny alebo elastický typ),

silná bolesť v mieste porušenia.

Špirálová (lunárna) línia

Má charakteristickú lokalizáciu: vyskytuje sa v segmente medzi pupkom a prednou hornou osou ilea. Sú lokalizované častejšie subkutánne a vo väčšine prípadov sa prejavujú iba lokálnou bolesťou.

K stlačeniu obsahu hernálneho vaku dochádza vo vnútri brušnej dutiny bez akýchkoľvek vonkajších prejavov. Porušenie je možné v záhyboch pobrušnice, pri väzbe rysov, v malom omente. Spočiatku existujú fenomény uškrtenej črevnej obštrukcie a pri pretrvávajúcej neprítomnosti liečby sa vyskytuje peritonitída..

Zvláštnou formou je bránica prietrže, pri ktorej obsah prechádza cez slabé oblasti bránice do hrude. Môže to byť vrodené a získané, pravdivé a nepravdivé. Kliniku predstavujú nasledujúce príznaky: javy akútnej obštrukcie čriev, prejavy kardiovaskulárneho a dýchacieho systému (tachykardia, tachypnoe, sťažené dýchanie, prudký pokles alebo zvýšenie krvného tlaku).

Môže byť fatálne.

Posttraumatické zranenia sa rozdeľujú do samostatnej nozologickej skupiny, pretože porušenie môže byť sprevádzané krvácaním, nekrózou svalového tkaniva (osobitná forma). Stupeň prejavu určitých symptómov závisí od povahy porušenia (fekália má rýchlejší priebeh, elastický a Richter - hladší).

Klinické odporúčania

Odporúčania závisia od typu kýly, príčin a klinického prejavu..

 1. Nie je dovolené vysielať žiadne vzdelávanie samostatne.
 2. Pri pohmate cíti doktor prietrž jemne, bez nadmernej intenzity. V niektorých prípadoch sa pri pohľade vyskytne variant imaginárnej redukcie, ktorá sa vzťahuje na mimoriadne nebezpečné podmienky.
 3. Je potrebné potvrdenie diagnózy laboratórnymi a inštrumentálnymi štúdiami. Cieľom je identifikovať možné príznaky obštrukcie a perforácie (leukocytóza, zvýšená ESR, posun formulácie, tekutina v brušnej dutine, voľný plyn pod kupolou bránice)..
 4. Núdzová chirurgická liečba je indikovaná do 2 - 3 hodín od momentu porušenia..
 5. V prípade porušenia bez gangrény postačuje umiestnenie katétra (močový mechúr, žalúdok, periférna žila)..
 6. V prípade gangrény sa okrem katétrov uvádza aj povinné zavedenie antibiotík a infúzna terapia.

liečba

Je indikovaná prísna chirurgická liečba. V tabuľke sú uvedené hlavné kritériá životaschopnosti spekaného segmentu čreva (v prípade neživotaschopnosti sa vykoná resekcia)..

Ružová, lesklá. Mierne sčervenanie a cyanóza sú povolené..

Tmavý (až čierny) s jednoduchými modrinami.

Cievky sú pulzované a môže dôjsť k miernemu opuchu..

Mezenterická trombóza.

Reakcia po vystavení 15-minútovému fyziologickému roztoku

Farba získava normálny ružový odtieň..

Farba sa nemení.

V prípade kýly Litra sa ukazuje odstránenie Meckelovho divertikla, bez ohľadu na jeho životaschopnosť, pretože patrí medzi pozostatkové orgány. Ak ju chcete odstrániť, použite šijaciu metódu ligatúr-kabelka (ako apendektómia).

V predoperačnom období je potrebná stabilizácia pacienta (hemodynamika a saturácia). Častejšie sa používa celková anestézia, pretože miestna anestézia je neprijateľná, ak existuje riziko poškodenia čriev.

Hlavné ciele operácie:

 • odstránenie prietrže a všetkých jej zložiek;
 • drvenie vnútorných orgánov;
 • plastové uzatvorenie vady, aby sa zabránilo recidíve.

V tabuľke sú uvedené niektoré body operačnej taktiky pre rôzne typy kýly.

Koža a podkožné tkanivo sa rozrežú o 2 cm vyššie a rovnobežne s pupartickým ligamentom. Ďalej odrežte aponeurózu vonkajšieho šikmého svalu zachytením vnútorného trieslového prstenca. Hrudný vak je oddelený od priľahlých štruktúr, odrezaný a zošitý. Prednú alebo zadnú stenu inguinálneho kanála pripevnite pomocou sieťky a vyrobte plast.

Veľmi zriedkavo sa pri týchto kýloch vyskytuje porušenie čreva (podľa indikácie sa resekuje časť čreva alebo omentum). Vyžaduje si to vyrezanie zadnej steny trieslového kanálika a priesečník svalových štruktúr. To poskytuje prístup do čriev. Ak pomocou tohto rezu nie je možné vykonať chirurgický zákrok, vykoná sa štandardná stredná laparotómia. Po odstránení postihnutého čreva sa na črevo aplikuje anastomóza čreva alebo sa odstráni stómia a rana sa zošije vo vrstvách.

Počas operácie rez narúša striktne na strednú stranu.

Niekedy sa používa skôr femorálny ako inguinálny prístup k herniálnej formácii. Ako plast sa používa iba metóda Basini.

Zranenie čreva sa vyskytuje mimoriadne zriedka, na jeho odstránenie použite metódu resekcie podľa Ruggiho - Parlavechchia. Ich inguinálny prístup sa dosiahne rezom do bedra, potom sa otvorí femorálny kanál, zadržané orgány sa ponoria do brušnej dutiny a prietrž sa odstráni plastom z trieslového kanálika..

Chirurgický prístup zahŕňa dva ohraničujúce rezy okolo herniálneho výčnelku. Tkanivo sa rozreže vo vrstvách, vrátane aponeurotického krúžku okolo pupka na oboch stranách. Ďalej je prietržový vak otvorený trochu zo strany. Životaschopnosť znehybneného čreva sa hodnotí, ak je to potrebné, vykoná sa resekcia a anastomóza sa aplikuje od konca do konca. Rana je zošitá vo vrstvách z plastu prednej brušnej steny.

Niekedy sa vykonáva operácia Grekova (odstránenie prietrže v jednom bloku s obmedzeným krúžkom). V tomto prípade sa črevo pretína v oddelení únosu a adukcie (obmedzená časť je odrezaná) a prekrýva sa anastomóza..

Herniový vak sa otvorí, kontroluje sa vitalita obmedzených tkanív a ponorí sa do brušnej dutiny a kýla sa vyreže. Plastická chirurgia sa zriedka vykonáva, stačí len prišiť prednú brušnú stenu.

Hraničný rez sa uskutočňuje v oblasti herniálneho výčnelku. Potom, ak je to potrebné, odrežte obmedzený krúžok a ponorte životaschopné orgány do brušnej dutiny. Niekedy nie je odstránený celý hernálny vak, ale vstupná brána je zošitá, aby sa zabránilo recidíve. Je možné vykonávať plastickú chirurgiu kože pomocou rôznych metód v závislosti od indikácie.

Klasická operačná technika s jediným rozdielom pri zvyšovaní počtu prístupov.

Je indikovaná laparoskopia alebo stredná laparotómia. Množstvo ďalšieho chirurgického zákroku je určené konkrétnou situáciou. Vo väčšine prípadov sú defekty jednoducho šité alebo uzavreté štepmi..

V pooperačnom období sú zobrazené:

 • antibiotická terapia - s preventívnym účelom;
 • infúzna terapia - berúc do úvahy dennú stratu tekutín;
 • substrátové antioxidanty a antihypoxanty - na prevenciu ischemických procesov v čreve;
 • trombolytiká - s cieľom zabrániť zrážaniu krvi;
 • blokátory protónovej pumpy - na prevenciu vredov.

Pacient je na enterálnej výžive nejaký čas..

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Výklad snov

Tlmočník snov Význam tlmočenia snov zdarma

Domov »Liečba» Kýla Príznaky porušenia prietrže

Kýla Príznaky porušenia prietrže

Príznaky porušenia prietrže, čo je porušenie prietrže: príznaky tejto choroby a liečba. Poranenie prietrže je jej najzávažnejšou komplikáciou a predstavuje pre pacienta veľké nebezpečenstvo. Ovplyvnené sú najmä takzvané vonkajšie kýly prednej brušnej steny (trieslovina, stehno, pupok, pooperácia). Porušenie sa vyskytuje v oblasti herniovej brány, a preto sa oveľa častejšie porušujú veľké prietrže vznikajúce z relatívne malých defektov prednej brušnej steny..

Takmer akýkoľvek orgán brušnej dutiny môže byť zranený v herniálnom vaku, ale najčastejšie je to slučka tenkého čreva alebo jeho steny, menej často omentum alebo hrubé črevo. Porušenie sa často vyskytuje po nútenom zdvíhaní gravitácie v dôsledku zvýšenia vnútrobrušného tlaku. Rozlišujú sa primárne obmedzené kýly (kýla sa objavuje prvýkrát na pozadí fyzickej námahy) a sekundárna (k porušovaniu dochádza na pozadí existujúcej kýly).

Príznaky porušenia prietrže
Poranenie prietrže je charakterizované náhlym výskytom ostrých bolestí v nej a jej stratou schopnosti usadiť sa v brušnej dutine. Povaha klinických prejavov s obmedzenou prietržou závisí hlavne od toho, ktorý orgán brušnej dutiny bol stlačený. Keď dôjde k narušeniu črevnej slučky, objaví sa obraz uškrtenia, zvyčajne obštrukcie tenkého čreva s pomerne živými prejavmi (ostré kŕče, zvracanie, zadržiavanie plynu, zvýšená periodická črevná motilita)..

Porušenie v herniálnom vaku vakového tkaniva sa vyznačuje menej výraznými bolesťami, prerušovaným jednotlivým zvracaním, ktoré má reflexný charakter. Miestne uškrtená kýla je hustá, ostro bolestivá formácia umiestnená v oblasti hernálneho portálu pod kožou prednej brušnej steny. Vďaka izolácii od brušnej dutiny sa na rozdiel od voľnej prietrže pri napínaní nezvyšuje. Z toho istého dôvodu sa objavuje ďalší charakteristický príznak - strata schopnosti prenášať kašeľ pomocou herniálneho výčnelku. Perkutánna nuda (ak herniálny vak obsahuje omentum) alebo tympanitída (keď črevo obsahuje plyn v herniálnom vaku). Vo väčšine prípadov diagnóza obmedzenej prietrže nie je náročná, najmä preto, že pacienti zvyčajne vedia, že majú prietrž a sami vyhlasujú, že po výskyte ostrých bolestí nedokážu narovnať prietrž, ktorá sa predtým ľahko vložila do brušnej dutiny; s kýlou prednej brušnej steny je porušenie zriedka jej prvým klinickým prejavom.

U starších ľudí so zníženou reaktivitou sa často s výrazným oneskorením zistia uškrtené prietrže, keď sa bolest v uškrtenom prietrhu nevyjadrí a hlavnou sťažnosťou je bolesť brucha a zvracanie (následky štipnutia čreva). Ťažkosti s rozpoznaním sa výrazne zhoršujú v prípadoch, keď je uškrtená prietrž pomerne malá, najmä u pacientov s významne rozvinutou subkutánnou tukovou vrstvou. Vyšetrenie a prehmatanie miest možných herniálnych výčnelkov (triesloviny, femorálny kanál, pupok, jazvy po predchádzajúcich operáciách) je základným prvkom pri vyšetrovaní pacientov s bolesťou brucha. V prvých hodinách po porušení zostáva koža pokrývajúca hernálny vak nezmenená, avšak v prípadoch, keď pacienti vyhľadávajú lekársku pomoc veľmi neskoro, 2 až 3 dni po vývoji porušenia sú možné hlienové javy v oblasti prietrže (kožná hyperémia, infiltrácia) tkanivá, silná bolesť, horúčka, miestne zvýšenie teploty). Je to spôsobené nekrózou obmedzenej slučky, jej nekrózou a prechodom infekcie do okolitých tkanív (herniálny vak a koža, ktorá ju zakrýva)..

Diagnóza uškrtenej prietrže Diagnóza uškrtenej prietrže sa teda uskutočňuje na základe nasledujúcich klinických kritérií: 1. Akútna bolesť v oblasti už existujúcej prietrže alebo v bruchu. 2. Vzhľad alebo zvýšenie, stvrdnutie, bolesť ireverzibilného herniálneho výčnelku. 3. Nedostatok prenosu kašľa tlačí na herniálny výčnelok. Zdržanlivá prietrž sa musí odlišovať od nezničiteľnej prietrže, ktorá má zvyčajne pred mnohými rokmi, a je to vak spojený s brušnými orgánmi, ktoré do nej vstúpili. Avšak aj pri nezmeniteľnej prietrži a pretrvávajúcich indikáciách pacientov o stabilite typu a veľkosti prietrže by sa výskyt ostrých bolestí mal považovať za možné porušenie brušných orgánov. V takýchto prípadoch by pacienti mali byť tiež bezodkladne hospitalizovaní..

Diferenciálna diagnóza obmedzenej brušnej a femorálnej prietrže sa vykonáva pri ingvinálnej alebo femorálnej lymfadenitíde (vyskytuje sa postupne, pokračuje na pozadí vysokej horúčky a zimnice, často má vstupnú bránu na stehne alebo dolnej končatine a nesprevádza ju príznaky črevnej obštrukcie). Okrem toho sa uškrtená trieslová hernia diferencuje s akútnou kvapkou semenníkov a akútnou orchoepididymitídou (podľa rovnakých klinických príznakov) as krútením semenníka a spermatickej šnúry (vyskytuje sa vo veku od 16 do 21 rokov, vyznačuje sa vysokým postavením bolestivej palpácie semenníka, prítomnosťou kašľa a potlačenia kašľa). kýlová brána).

Pacienti s obmedzenou prietržou by mali byť na chirurgickom oddelení urgentne hospitalizovaní, pretože poruchy obehového systému v obmedzenej slučke sa vyvíjajú veľmi rýchlo a aká operácia bude vykonaná pri včasnom rozpoznaní obmedzenej prietrže a rýchlosti dodania pacienta na chirurgické oddelenie: rozrezanie obmedzeného krúžku a uvoľnenie stlačeného, ale zachovala si životaschopnosť čreva alebo jeho resekciu s rozvojom nekrózy. Akékoľvek pokusy o premiestnenie bez kýlovej operácie počas jej porušenia sú neprijateľné, pretože je to veľmi často komplikované zranením zaduseného čreva, kým sa nerozbije. Pacienti, ktorí majú obmedzenú kýlu izolovanú sami, sú tiež hospitalizovaní kvôli riziku peritonitídy. Antispasmodiká nie sú zobrazené. Okrem vonkajších prietrží prednej brušnej steny existujú aj tzv. Vnútorné prietrže, ktoré môžu byť tiež porušené..

Obzvlášť pozoruhodné sú kýly klenby bránice, takmer vždy vľavo. Porušenie brušných orgánov (zvyčajne žalúdka alebo hrubého čreva) v nich, keď preniknú do ľavej dutiny pohrudnice, je sprevádzané ostrými bolesťami v ľavej polovici hrudníka, zvracaním zvracania (často krvou) alebo príznakmi črevnej obštrukcie. Okrem príznakov poškodenia brušných orgánov sú rovnako akútne aj poruchy dýchacích ciest, ostrá tachykardia, pokles krvného tlaku, bledosť, cyanóza v dôsledku kompresie pľúc a vytlačenie mediastína brušnými orgánmi. Pri vyšetrení sa odhalí posun srdca na zdravú stranu, otupenie nárazového zvuku alebo tympanitídy, oslabené dýchanie alebo jeho neprítomnosť, niekedy peristaltické šelesty na spodnej časti hrudníka vľavo, mierna bolesť pri pohmatu horného brucha..

Zranené bráničné hernie sa spravidla nerozpoznávajú alebo sa u nich diagnostikuje značné oneskorenie (u pacientov existuje podozrenie na spontánny pneumotorax, hemopneumotorax, v týchto prípadoch je pleurálna punkcia mimoriadne nebezpečná a kontraindikovaná). Malo by sa pamätať na možnosť porušenia diafragmatickej prietrže u ľudí s anamnézou poranení hrudníka alebo zlomenín panvy. Pri týchto zlomeninách dochádza niekedy k „uzatvoreným“ prasknutiam ľavého dómu bránice bez poškodenia vonkajšieho záznamu. Výsledné bezplatné bráničné hernie, ktoré z toho vyplývajú už niekoľko rokov, môžu existovať asymptomaticky a môžu sa javiť iba ako hrozivý obraz náhlych porušení. Diagnózu diafragmatickej prietrže v nemocnici je možné objasniť röntgenovým vyšetrením hrudných orgánov. Obmedzená diafragmatická hernia je indikáciou pre pohotovostnú hospitalizáciu na chirurgickom oddelení nemocnice.

Druhy uškrtených brušných hernií a ich prejavy

Kýla je choroba sprevádzaná vyčnievaním častí orgánov mimo anatomického postavenia. ICD kód: K40-K46. V brušnej dutine (ventrum - lat. Dutina.) Sa tvorí ventrálna kýlová vak. Jednou z komplikácií prietrže je kompresia častí vnútorných orgánov, v dôsledku ktorej stlačené tkanivá trpia poruchami krvného obehu, dochádza k čiastočnej smrti epitelu, ktorá spôsobuje silný zápalový proces. Pre včasnú liečbu pri stlačení prietrže brucha je dôležité včas rozpoznať príznaky komplikácií..

Ako sa zviera?

V oblasti brucha sú anatomicky slabé miesta, cez ktoré z rôznych dôvodov môžu vyčnievať vnútorné orgány. Najčastejšie sa patológia vyskytuje v oblasti pupočného prstenca, slabiny, lúmenu bielej línie brucha, anatomických otvorov bránice..

V závislosti od umiestnenia výčnelku, pohyblivé orgány v brušnej dutine: črevné slučky, časť žalúdka, veľký omentum, môžu vstúpiť do herniálnej brány, a to do tzv. Otvoru vo svaloch..

Hroznou komplikáciou tejto choroby je porušenie vnútorných orgánov nachádzajúcich sa v hernálnom vaku. V kompresnej zóne sa vytvára zápalová lézia, ktorá prechádza do gangrény, ktorá sa šíri po celej brušnej dutine.

Kde môže dôjsť k stlačeniu

Zovreté orgány sa môžu vyskytnúť kdekoľvek v bruchu, kde sa vytvára výčnelok. Medzi najslabšie miesta peritoneálnej steny patria:

 1. Krúžok na bruchu.
 2. Biela čiara brucha je zvislá čiara, ktorá prechádza presne v strede: od solárneho plexu po pubis.
 3. Inguinálny kanál na ľavej a pravej strane.
 4. Patologické formácie - femorálne kanály.
 5. Jazvy po operácii.

Najčastejšie diagnostikovaným porušením slabín, pupku a femorálnej fossy. Mačkanie je menej časté pri prietržoch bielej línie brucha a v oblasti pooperačných stehov..

Kýlová štruktúra

Každá kýla má rovnakú štruktúru. Výstupok pozostáva z nasledujúcich častí:

 1. Taška - časť kože a vnútorná fascia brucha obklopujúca orgány, ktoré prešli výčnelkom.
 2. Brána - otvor medzi väzmi a svalmi, do ktorého sú stlačené časti vnútorných orgánov.
 3. Obsah - črevné slučky, omentum, žalúdok.

Z vonkajšej strany sa prietrž podobá zaoblenej formácii, ktorá môže mať malú alebo pomerne veľkú veľkosť. V pokoji môže byť výčnelok skrytý z pohľadu, množstvo vzdelania sa zvyšuje s fyzickou námahou, v stoji, pri behu a chôdzi.

K porušeniu môže dôjsť bez ohľadu na umiestnenie a veľkosť výčnelku. K komplikáciám môže dôjsť kedykoľvek, takže prietrž v lekárskej praxi sa nazýva časová bomba.

Druhy patológie

Klinický obraz choroby závisí od typu porušenia a toho, ktorý orgán bol poškodený kompresiou. Porušenia sa klasifikujú podľa miesta (vnútorné, vonkajšie), povahy a stupňa kompresie (retrográdna, parietálna, litrová hernia), podľa orgánov, ktoré vstupujú do herniovej brány (často padajúce orgány, zriedkavé typy kompresie). Kompresia môže byť primárna a sekundárna.

Podľa mechanizmu vývoja dochádza k porušeniu elastického a fekálneho charakteru.

elastický

V prípade výčnelku môže dôjsť k náhlemu stlačeniu orgánov pod vplyvom zaťaženia v peritoneálnej oblasti, so zvýšením hmotnosti, počas silného kašľa, kýchania a iných druhov stresu. Výsledkom svalového napätia je prudká expanzia hernálnej brány, ktorá vyvoláva únik významnej časti vnútorného orgánu do brušnej dutiny. V tomto prípade nie je zovretá oblasť nastavená, pretože brána sa zatvára a jej obsah je izolovaný. To všetko sprevádza silná bolesť a svalové kŕče..

fekálne

Mechanizmus fekálneho porušovania sa líši v tom, že príčiny kompresie tu nie sú fyzické namáhanie svalov pobrušnice, ale postupné hromadenie výkalov v slučkách čreva, ktoré spadli do herniálneho vaku. Najčastejšie sa tento typ zvierania vyskytuje u starších pacientov a ľudí so zníženou pohyblivosťou žalúdka.

Charakterom stláčania rozlišujú:

retrográdna

Vyznačuje sa obehovými poruchami v črevnej slučke, ktorá sa nenachádza v herniálnom vaku, ale vo vnútri brušnej dutiny. Počas núdzovej operácie chirurg skúma obsah herniálneho vaku a zistí, že uškrtený koniec čreva je celkom životaschopný. Medzitým sa poškodená črevná slučka vrhá hlboko do brušnej dutiny.

parietálnej

Zvláštnosťou nie je úplné preniknutie črevnej slučky do herniálnej brány, ale kompresia jej určitej časti. K črevnej obštrukcii nedochádza, ale existuje vysoké riziko úmrtia jednej zo stien čreva.

Hernia Littre

Tento typ kompresie je veľmi podobný parietálnej kompresii s tým rozdielom, že príznaky sa tu vyvíjajú oveľa rýchlejšie. Počas prvej hodiny po stlačení sa môže vyskytnúť nekróza a ďalšie komplikácie..

Bez ohľadu na typ kompresie sú symptómy patológie podobné. Zvieranie je sprevádzané silnou bolesťou, nemožnosťou samoregulácie výčnelkov a dyspeptických porúch tráviaceho systému..

Časté príznaky zvierania prietrže

Keď je orgán stlačený, vyskytujú sa poruchy obehového systému, ktoré vedú k vzniku mnohých negatívnych príznakov. Znaky patológie možno rozdeliť na skoré a neskoré prejavy choroby.

Skoré príznaky

Ihneď po stlačení orgánu sa u človeka vyskytne ostrá bolesť, často sa vyvíja bolestivý šok. Intenzita symptómov závisí od toho, ktorý orgán bol stlačený. Pri stlačení omentum môžu byť klinické prejavy slabé, pacient pociťuje bolesť a kŕče.

Ak sa črevné slučky vzdajú kompresii, proces môže byť sprevádzaný nasledujúcimi prejavmi:

 1. Ostrá intenzívna bolesť paroxyzmálneho charakteru.
 2. Viacnásobné zvracanie bez úľavy.
 3. Silné nadúvanie, bez plynu.
 4. Zníženie pri úplnej absencii črevnej motility.
 5. Nevoľnosť, predĺžené čkanie, grganie, pálenie záhy.

Vonkajšími znakmi sa zvieranie vyznačuje začervenaním kože, zvýšením teploty v oblasti vyčnievania, hustotou prietrže a jej bolestivosťou. Dôležitým príznakom, ktorým je možné diagnostikovať kompresiu, je neprítomnosť príznaku pri kašle.

Neskoré príznaky

Ak nie je potrebná lekárska starostlivosť, obmedzenú ventrálnu prietrž môžu sprevádzať také prejavy:

 1. Hyperémia kože - miestny prietok krvi do postihnutej oblasti.
 2. Silná horúčka.
 3. Akumulácia exsudátu v mieste kompresie.
 4. Slabosť, apatia, chronická únava.

Pacienti majú často hnisavú léziu (hlien) herniálneho vaku, ktorá môže byť tiež narušená následným roztopením steny črevnej slučky..

Porušenie vnútorných kýly

Pri skúmaní iných vnútorných orgánov sú vnútorné výčnelky zriedkavé, diagnostikované náhodne. Patológia sa vytvára kvôli slabosti prirodzeného otvoru bránice. Prejavy patológie sú nasledujúce:

 1. Mierna bolesť pri pohmate postihnutej oblasti.
 2. Respiračné zlyhanie.
 3. Posun srdca oproti strane štipky.
 4. Prítomnosť peristaltického hluku v dolnej časti hrudníka.

Je ťažké diagnostikovať zovretý prietrž bránice. Tento typ patológie sa často vyskytuje s významnou komplikáciou, pretože príznaky choroby sú podobné príznakom zhoršenej funkcie srdca, pľúc a žalúdka.

Príznaky porušenia ingvinálnej prietrže

Poranenie pri slabinovej prietrži je často diagnostikované výčnelkom v oblasti trieslového prstenca. S elastickým zvieraním sa objavujú tieto znaky:

 • ostrá bolesť;
 • nemožnosť samoregulácie;
 • celkové zhoršenie.

Po stláčaní stolice má pacient tieto príznaky:

 • rozvoj nevoľnosti, zvracanie;
 • nedostatok stolice;
 • nadúvanie.

Ak dôjde k porušeniu pravostrannej kínovej prietrže, je potrebná diferenciálna diagnóza s akútnou apendicitídou.

Známky kompresie pupočnej kýly

Patológia je častejšia u dojčiat. Hernia v pupku nemusí dieťa dlho obťažovať, ale s vývojom štípania sú príznaky zreteľné. Tie obsahujú:

 • intenzívna kŕčová bolesť v mieste kompresie;
 • porucha gastrointestinálneho traktu;
 • nevoľnosť, zvracanie;
 • zápcha
 • črevná obštrukcia;
 • prítomnosť krvi v stolici;
 • nemožnosť samoregulácie výčnelku.

Často spojené s horúčkou, príznakmi intoxikácie, slabosťou.

Prejavy stláčania prietrže stehennej kosti

Vylisovanie obsahu prietrže s femorálnym výstupkom je sprevádzané týmito príznakmi:

 • brnenie, kŕče, zhoršené fyzickou námahou;
 • pocit tlaku v oblasti slabín;
 • nadúvanie, nevoľnosť, zvracanie;
 • opuch a začervenanie tkanív vo výčnelku;
 • zápcha, akútna črevná obštrukcia.

S rozvojom komplikácií, ako je nekróza a peritonitída, sa môže vyskytnúť prudké zvýšenie telesnej teploty, celková slabosť, prudký pokles krvného tlaku, zmätené vedomie, zastavenie dýchania a zlyhanie srdca..

Kýla bielej línie brucha

Pri tomto type kýly je črevná obštrukcia zriedkavá. Hlavné príznaky kompresie orgánov s takými kýlami sú:

 • syndróm bolesti;
 • bledosť pacienta;
 • celkové zhoršenie pohody;
 • nevoľnosť, zvracanie;
 • horúčka;
 • nadúvanie.

U pacientov sa často rozvíja šokový stav, ktorý sa vyskytuje na pozadí silnej bolesti, zníženia krvného tlaku, srdcového rytmu.

Príznaky kompresie pooperačných hernií

Pooperačné hernie sa vyskytujú v miestach jaziev, ktoré sa vytvorili po chirurgickom zákroku. Komplikáciou choroby je stlačenie vnútorných orgánov herniou bránou. Klinika kýly priškrtenia po operácii zahŕňa nasledujúce príznaky:

 • náhle vznikajúca bolesť;
 • zvýšené potenie;
 • tachykardia;
 • nevoľnosť, zvracanie;
 • opuch a sčervenanie postihnutého tkaniva;
 • porucha trávenia;
 • nadúvanie s nemožnosťou vypúšťania plynov;
 • miestne alebo všeobecné zvýšenie telesnej teploty.

Bez ohľadu na typ stláčania, ak sa vyskytnú vyššie uvedené príznaky, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Komplikácie patológie

S rozvojom patológie je riziko komplikácií dosť veľké. Ak pacient vyhľadá lekársku pomoc príliš neskoro, môžu sa vyskytnúť vážne následky. Najčastejšie komplikácie sú:

 1. Tkanivová nekróza.
 2. zápal pobrušnice.
 3. Phlegmon hernia sac.

nekróza

Pri elastickej forme patológie dochádza k nekróze veľmi rýchlo - k smrti tkaniva v dôsledku prerušenia krvného a lymfatického toku v nich. Najskôr je postihnutá sliznica orgánu, submukózne tkanivá, potom sa proces umierania rozširuje na svalovú a seróznu vrstvu..

zápal pobrušnice

Úžasná komplikácia, ktorá sa vyskytuje pri všetkých typoch porušenia. S rozvojom patológie sa stav pacienta prudko zhoršuje, fungovanie všetkých orgánov a systémov je narušené. Existujú príznaky intoxikácie - slabosť, nevoľnosť, zvracanie, horúčka, apatia. V mnohých prípadoch nie je možné pacienta uložiť ani v nemocnici.

flegmóna

V dôsledku nekrózy čreva, ktorá sa dostala do brány prietrže, sa vyvíja závažný zápalový proces, ktorý nakoniec ovplyvňuje všetky okolité tkanivá, prechádza do peritoneálnych orgánov. Phlegmon sa vyvíja s elastickou aj fekálnou formou patológie.

diagnostika

Diagnóza komplikácií nie je náročná. Hmatanie sa ľahko zistí hmatom. Počas vizuálneho vyšetrenia pacienta upozorňuje lekár na tieto príznaky:

 1. Tvrdosť herniového výčnelku, bolesť formácie.
 2. Kýla nezmizne pri zmene polohy tela pacienta.
 3. Negatívny príznak kašľa.
 4. Peristaltika nie je počuť.

Medzi inštrumentálnymi metódami sa používa panoramatická rádiografia, menej často ultrazvuková a počítačová tomografia.

Po stanovení diagnózy lekár rozhodne o naliehavosti chirurgického zákroku a ďalších potrebných manipuláciách na normalizáciu stavu pacienta..

Funkcie chirurgickej liečby

Chirurgický zásah pri porušení orgánu sa vykonáva v naliehavom prípade a pozostáva z:

 1. Eliminácia porušenia a uvoľnenia orgánu metódou pitvy tkanív v oblasti prietrže.
 2. Preskúmanie postihnutého orgánu, v prípade potreby rozhodnutie o jeho oslobodení.
 3. Resekcia (odstránenie) tkaniva podstupujúceho nekrózu.
 4. Smer orgánu v brušnej dutine.
 5. Plastová brána prietrže.

Po operácii prechádza pacient rehabilitačným obdobím, ktoré spočíva v užívaní liekov na vylúčenie infekcie tkanív, po diéte (správna výživa), nosení špeciálneho obväzu.

Pri včasnom ošetrení a dodržiavaní preventívnych opatrení je prognóza zotavenia priaznivá. Recidívy ochorenia sú zriedkavé a pacient sa čoskoro vráti do normálneho života..

Prečo sa objaví poškodená prietrž a ako sa objaví??

Obmedzená prietrž je stav, v ktorom sú orgány, ktoré spadli patologickým otvorom, stlačené. Dôvodom je narušenie krvného obehu. Akákoľvek prietrž (medzistavcová, pupočná, femorálna, biela línia brucha, trieslovina) môže byť rozdrvená. Tento stav si vyžaduje pohotovostný chirurgický zákrok..

príčiny

Príčiny prietrže:

 • ťažká fyzická práca;
 • zdvíhať závažia;
 • prudké zvýšenie tlaku v brušnej dutine (pravdepodobne s ťažkým kašľom, kýchaním alebo skúšaním počas zápchy);
 • prudké zníženie telesnej hmotnosti;
 • zlá výživa;
 • obezita;
 • nízka fyzická aktivita.

Rizikové faktory štipnutia sú ťažké pri narodení dieťaťa, nadmerná fyzická námaha, ťažkosti s močením, ťažké pláče a zranenia brucha a chrbta..

príznaky

Znaky porušenia hernia (slučky čreva, omentum, žalúdok, močový mechúr):

 • Intenzívna lokálna alebo rozptýlená bolesť. Nezmizne sám. V prípade črevnej obštrukcie sa bolesť stáva spastickou. Trvá to niekoľko hodín alebo dní. Prudké zmiznutie naznačuje smrť nervov na pozadí nekrózy tkanív.
 • Neschopnosť nastaviť herniálny vak.
 • Napätie a bolesť.
 • Neprítomnosť kašľa (stanovená počas hmatu).
 • Pokles krvného tlaku.
 • úzkosť.
 • Tachykardia (častý pulz).
 • Koprostáza (fekálna retencia). Vyskytuje sa na pozadí črevnej obštrukcie. Pozoruje sa, keď sú svrbené a femorálne prietrže zovreté.
 • Bledosť kože. Bežnou príčinou je krvácanie.
 • nadúvanie.
 • Poruchy močenia (časté močenie alebo zadržiavanie moču). Vyskytuje sa v prípade zovretia močového mechúra. Najčastejšie sa dysuria vyvíja v starobe..
 • zvracanie.
 • Opuch a začervenanie pokožky. Označte vývoj komplikácií vo forme hlienu.
 • Horúčka.

Pri pritlačení herniového výčnelku v oblasti otvoru bránice sa objavujú nasledujúce príznaky:

 • ostrá kŕčová bolesť v hypochondriu, bruchu alebo hrudníku;
 • zvracanie ako mletá káva alebo fontána, často zmiešané so žlčou a výkaly;
 • tesnosť a suchosť jazyka;
 • dýchavičnosť;
 • nadúvanie;
 • studený a vlhký pot; utláčanie vedomia (stupor alebo omráčenie).

diagnostika

Ak existuje podozrenie na zovretie orgánov (črevné slučky, žalúdok) v oblasti hernálnej brány, vyžaduje sa komplexné vyšetrenie. Je potrebné poradiť sa s gastroenterológom alebo chirurgom. Na objasnenie diagnózy a vylúčenie inej patológie budete potrebovať:

 • Prieskum pacienta a jeho príbuzných. Určujú sa sťažnosti, predpisovanie príznakov, povaha bolesti a podmienky výskytu..
 • Posúdenie objektívneho stavu. Zahŕňa fyzikálne vyšetrenie, meranie telesnej teploty, tlaku, srdcového rytmu a dýchania. Dôležitým diagnostickým znakom obmedzenej prietrže je absencia peristaltiky. V prípade črevnej obštrukcie sú stanovené pozitívne Valya príznaky a striekajúci hluk.
 • X-ray krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice. Vykonané s podozrením na medziobratlovú kýlu.
 • CT alebo MRI. Najspoľahlivejšie a informatívne metódy na diagnostikovanie choroby.
 • inšpekcia Pri brušnej hernii sa často zisťuje asymetria brucha a príznaky peritonitídy (pozitívny príznak Shchetkin-Blumberg)..
 • Ultrazvuk brušnej dutiny. Vzhľad Kloiberových misiek naznačuje črevnú obštrukciu.
 • Črevná endoskopia.

Táto patológia sa musí odlišovať od orchoepididymitíd (zápal semenných váčkov a semenníkov), hydrocelu (kvapka semenníkov), akútny koronárny syndróm a pažerák (s bolesťou na hrudníku), peptický vred dvanástnika a žalúdka, zápal žlčníka a pankreasu, ako aj nádory a choroby ženských pohlavných orgánov.

klasifikácia

Pridelte Richterovi a klamlivé porušenie prietrže. V prvom prípade dochádza k čiastočnej kompresii čreva, ktorá je plná tkanivovej nekrózy.

Črevná obštrukcia sa zriedka vyvíja. Tento typ porušenia je charakteristický pre pupočnú a kýlu bielej línie brucha.

Falošné štípanie sa vyznačuje tým, že nekróza tkaniva chýba, ale existuje klinický obraz charakteristický pre štiepenie orgánov. Príčinou je výpotok, ktorý sa dostane do herniálneho vaku, čo vedie k zápalu..

Primárne a sekundárne porušenie

K primárnemu porušeniu dochádza v čase silného stresu. V tomto prípade sa vytvorí prietrž, ktorá sa okamžite zviera. K sekundárnemu porušeniu dochádza u ľudí s predtým diagnostikovanou kýlou.

Anatomické umiestnenie

Rozlišujú sa vonkajšie (femorálne, epigastrické, ischiatické, hernie xiphoidného procesu a biela línia brucha, triesloviny, pupočníka) a vnútorné (intraabdominálne, medzistavcové a bránice) ušliapnuté hernie. Prvé sa vyznačujú prolapsom orgánov pod kožou. Sú stanovené vizuálne vo forme kruhových alebo oválnych útvarov..

Na orgáne zadržiavanom pri bráne prietrže

Kýly s poškodením črevnej slučky, maternice, Cooperovho ligamentu, prívesky pohlavných orgánov, močového mechúra, omentum a žalúdka sú izolované. Tieto orgány často upúšťajú. Meckelov divertikulum a vermiformová príloha cecum (dodatok) sa zriedka porušujú.

Povaha porušenia

V závislosti od charakteristík vývoja sa porušenie delí na tieto typy:

 • antegráda (poškodenie 1 slučky čreva alebo iného orgánu);
 • retrográdne (2 slučky čreva sa stlačia okamžite, zatiaľ čo slučka spojivového tkaniva zostáva v brušnej dutine);
 • parietálny (charakterizovaný porušením 1 steny čreva, ktorá sa nachádza oproti mezentériu).

Stupeň stlačenia vyzrážaného orgánu

Porušenie je úplné a neúplné. V druhom prípade sa zachovajú funkcie orgánu.

Tuhá femorálna prietrž

Ak dôjde k porušeniu femorálnej prietrže, zapália sa orgány, ktoré prechádzajú femorálnym kanálikom. Jedná sa o prílohy maternice, dodatku a čriev. Hrudný vak sa zvyšuje a nenasadzuje. Pri pohmate sa zistí zvýšenie hustoty orgánov a silná bolesť. Predĺžené štípanie je spojené s črevnou obštrukciou, ktorá sa prejavuje zvracaním stolice, škytavkou, zadržiavaním stolice a plynu, nadúvaním a kŕčou..

Kontrakcia prietrže chrbtice

Poranenie prietrže chrbtice je najčastejšie pozorované u ľudí trpiacich osteochondrózou. Známky patológie:

 • silná bolesť pozdĺž chrbtice;
 • torticollis (s poškodením krčnej chrbtice);
 • bolesť na hrudníku podľa typu angíny (s prietržou hrudnej oblasti);
 • svalové kŕče;
 • ťažkosti s prehĺtaním;
 • obmedzenie mobility;
 • panvovej dysfunkcie.

Zaseknutý ischiadický nerv, syndróm stavcov, radiálny syndróm, zhoršená citlivosť, motorické poruchy, zhoršené zmyslové vnímanie a vyblednutie reflexov.

liečba

Ak sa zistí obmedzená prietrž, je indikovaná pohotovostná chirurgická liečba. Sebahojenie je zriedkavý jav. Pohotovostná starostlivosť zahŕňa privolanie sanitky, poskytnutie anestetika a poskytnutie úplného fyzického odpočinku pacientovi. Konzervatívna terapia a použitie ľudových prostriedkov na fekálne porušenie sú neúčinné. Vyvíjajú sa obklady na odstránenie bolesti..

 • chirurgický zákrok na obnovenie normálneho umiestnenia orgánov;
 • gymnastické cvičenia po operácii na posilnenie svalovej kostry a na zabránenie recidívy;
 • dobrá výživa;
 • obmedzenie fyzickej aktivity;
 • nosenie elastickej ortézy na upevnenie orgánov.

Absolútne zakázané

Pri obmedzenej prietrži je zakázané:

 • nezávisle pred príchodom sanitky podať pacientovi antispasmodiká alebo NSAID;
 • postaviť herniálny vak;
 • vezmite preháňadlá;
 • self-liečiť;
 • napínanie brušných svalov.

Chirurgický zákrok

Účelom operácie je uvoľnenie orgánov zadržiavaných v herniálnom vaku. Ciele liečby:

 • odstránenie príznakov;
 • obnova normálneho umiestnenia orgánov;
 • posilňovanie svalov a prírodných otvorov pomocou vlastných tkanív alebo syntetických materiálov;
 • predchádzanie komplikáciám a relapsom.

Pri obmedzenej prietrži sú účinné nasledujúce zásahy:

 • Ťahová hernioplastika. Zahŕňa posilnenie orgánov pomocou laloku tkanív. Nevýhody tohto spôsobu plastiky sú vysoké riziko relapsu a dlhá doba zotavenia. Prístup k tkanivám si vyžaduje strednú laparotómiu. Počas operácie lekár disekuje pokožku, priraďuje vrece s vypadnutými orgánmi, otvára ju, odstraňuje tekutinu, starostlivo vyšetruje (v prípade nekrózy odstraňuje odumreté tkanivo), obnovuje orgány a vykonáva plastickú chirurgiu. Vyžaduje sa tiež šitie (uzavretie rany)..
 • Oprava sieťovej kýly (netahový plast). Tento spôsob liečby je účinnejší. Miera recidívy je omnoho nižšia..
 • Zavádzanie črevných fistúl. Vyžaduje sa, ak nie je možné odstrániť časť čreva v prípade nekrózy.
 • Laparoskopia (endoskopický zásah pomocou sondy vybavenej kamerou). Takéto ošetrenie je menej traumatické.

predpoveď

Pri včasnej operácii nie je prietrž nebezpečná. Prognóza sa zhoršuje, ak sa vyskytnú komplikácie. U starších ľudí dosahuje úmrtnosť 10%. Vývoj hernia sac phlegmon zhoršuje prognózu zdravia.

Po operácii sa obnova neobjaví okamžite. Rehabilitácia trvá najmenej mesiac. Pri vykonávaní hernioplastiky sa prietrže môže vytvárať a znova porušovať.

prevencia

Najúčinnejšie opatrenia na zabránenie výskytu a priškrtenia prietrže:

 • odmietnutie ťažkej fyzickej práce a vzpierania;
 • posilnenie svalov chrbta a brucha;
 • zvýšená motorická aktivita;
 • udržiavanie optimálnej telesnej hmotnosti;
 • prevencia poranení chrbtice a brucha;
 • včasná liečba respiračnej patológie so silným kašľom (bronchitída, pneumónia, tuberkulóza, čierny kašeľ, laryngotracheitída);
 • normalizácia stolice;
 • správna výživa (obohatenie jedálneho lístka o ovocie a zeleninu, čiastočné jedlá, obmedzenie spotreby sladkostí a mastných potravín);
 • včasný prístup k lekárovi.

Pruh

Poranenie prietrže - stlačenie prietrže hernie v bráne prietrže, spôsobujúce narušenie krvného zásobovania a nekrózu, ktorá vytvára herniálny obsah orgánov. Poranenie prietrže sa vyznačuje ostrou bolesťou, napätím a bolestivosťou herniového výčnelku, ireducibilnosťou defektu. Diagnóza porušenia prietrže je založená na údajoch z anamnézy a fyzikálneho vyšetrenia, prehľadovej rádiografii brušnej dutiny. Počas kýly na obmedzenú prietrž sa často vyžaduje resekcia nekrotického hrubého čreva.

Všeobecné informácie

Poranenie prietrže je najčastejšou a hroznou komplikáciou brušnej prietrže. Zranené prietrže sú akútny chirurgický stav, ktorý si vyžaduje neodkladný zásah, a ich frekvencia výskytu je nižšia iba pri akútnej apendicititíde, akútnej cholecystitíde a akútnej pankreatitíde. V operatívnej gastroenterológii je porušenie prietrže diagnostikované v 3 - 15% prípadov.

Poranenie prietrže je spojené s náhlou kompresiou obsahu herniového vaku (omentum, tenké črevo a ďalšie orgány) v bráne prietrže (defekty prednej steny brucha, otvory bránice, vrecká brušnej dutiny atď.). Môže dôjsť k poraneniu akejkoľvek brušnej prietrže: trieslovina (60%), stehno (25%), pupočníková (10%), menej často hernia bielej línie brucha, pažerákové otvorenie bránice, pooperačná prietrž. Krvácanie je spojené s nebezpečenstvom vzniku nekrózy stlačených orgánov, črevnej obštrukcie, peritonitídy..

Druhy porušenia prietrže

V závislosti od orgánu stláčaného v bráne prietrže existujú prietrže s porušením čreva, omentum, žalúdka, močového mechúra, maternice a jej dodatkov. Stupeň prekrývania lúmenu dutého orgánu počas porušenia prietrže môže byť neúplný (parietálny) a úplný. V niektorých prípadoch, napríklad pri porušení Mertelovho divertikula alebo dodatku, sa prekrývanie lúmenu orgánov vôbec nepozoruje. Podľa zvláštností vývoja sa rozlišuje antegráda, retrográdna, falošná (imaginárna), náhla (pri absencii histórie kýly) porušenie kýly.

Existujú dva mechanizmy na porušenie prietrže: elastický a fekálny. Elastické porušenie sa vyvíja v prípade súčasného východu cez úzku hernálnu bránu s veľkým objemom herniálneho obsahu. Vnútorné orgány uzavreté v herniálnom vaku sa nemôžu samy usadiť do brušnej dutiny. Ich porušenie úzkym kruhom herniovej brány vedie k rozvoju ischémie, syndrómu silnej bolesti, pretrvávaniu svalových kŕčov herniovej brány, čo ďalej komplikuje porušovanie prietrže.

Fekálne porušenie sa vyvíja s prudkým pretečením prednej slučky čreva, ktorá spadla do herniálneho vaku, s obsahom čreva. V tomto prípade je výstupná časť čreva sploštená a obmedzená v herniálnom portáli mezentériou. Fekálne porušenie sa často vyvíja s dlhodobými nezvratnými kýlami.

Poranenie prietrže môže byť primárne a sekundárne. Primárne porušenie je menej časté a vyskytuje sa na pozadí súčasného núdzového úsilia, ktoré vedie k súčasnému vytvoreniu predtým neexistujúcej prietrže a jej kompresii. K sekundárnemu porušeniu dochádza na pozadí predtým existujúcej prietrže brušnej steny.

Príčiny porušenia prietrže

Hlavným mechanizmom porušenia prietrže je prudký simultánny alebo periodicky sa opakujúci nárast vnútrobrušného tlaku, ktorý môže byť spojený s nadmerným fyzickým úsilím, zápchou, kašľom (s bronchitídou, zápalom pľúc), ťažkosťami s močením (s adenómom prostaty), ťažkým pôrodom, plačom atď. slabosť svalov brušnej steny, črevná atónia u starších ľudí, traumatické zranenia brucha, chirurgické zákroky, úbytok hmotnosti prispieva k porušeniu prietrže.

Po normalizácii vnútrobrušného tlaku sa veľkosť hernálnych brán zmenšuje a porušuje hernálny vak, ktorý prekročil svoje limity. V tomto prípade pravdepodobnosť vzniku porušenia nezávisí od priemeru prietrže bránice a veľkosti prietrže.

Príznaky porušenia prietrže

Poranenie prietrže sa vyznačuje nasledujúcimi príznakmi: ostrá lokálna alebo rozptýlená bolesť brucha, neschopnosť korigovať prietrž, napätie a bolestivosť herniového výčnelku, absencia príznaku „kašľového tlaku“..

Hlavným signálom porušenia prietrže je bolesť, ktorá sa vyvíja vo výške fyzického úsilia alebo napätia a v pokoji nezmizne. Bolesť je taká intenzívna, že pacient často nemôže odolať stonaniu; jeho správanie sa stáva nepokojným. V objektívnom stave je zaznamenaná bledosť kože, javy bolestivého šoku - tachykardia a hypotenzia..

V závislosti od typu uškrtenej prietrže môže bolesť vyžarovať do epigastrickej oblasti, do stredu brucha, slabín a stehien. Keď nastane črevná obštrukcia, bolesť nadobúda spastický charakter. Syndróm bolesti sa spravidla prejaví v priebehu niekoľkých hodín, až kým sa nevyvinie nekróza zadržovaného orgánu a nenastane smrť nervových prvkov. Pri fekálnom porušovaní sú bolesť a intoxikácia menej výrazné, črevná nekróza sa vyvíja pomalšie.

Pri porušení prietrže sa môže vyskytnúť jediné zvracanie, ktoré má spočiatku reflexný mechanizmus. S rozvojom črevnej obštrukcie sa zvracanie stáva konštantným a fekálnym. V situáciách čiastočného porušenia prietrže sa spravidla nevyskytujú fenomény obštrukcie. V tomto prípade môžu okrem bolesti, tenesmu, zadržiavania plynu narušiť aj dysurické poruchy (časté bolestivé močenie, hematúria)..

Dlhodobé porušenie prietrže môže viesť k tvorbe hlienu herniového vaku, ktorý je rozpoznávaný charakteristickými miestnymi príznakmi: edém a hyperémia kože, bolesť herniálneho výčnelku a kolísanie nad ňou. Tento stav je sprevádzaný všeobecnými príznakmi - vysoká horúčka, zvýšená intoxikácia. Rozliata peritonitída spôsobená prechodom zápalu na peritoneum alebo perforáciou natiahnutej časti uškriabaného čreva je výsledkom času, keď nedôjde k odstráneniu porušenia prietrže..

Diagnóza porušenia prietrže

Pri anamnéze hernie a typickej klinike nie je diagnostika porušenia prietrže ťažká. Pri fyzickom vyšetrení pacienta sa upozorňuje na prítomnosť intenzívneho bolestivého hernálneho výčnelku, ktorý nezmizne so zmenou polohy tela. Patognomonickým znakom porušenia prietrže je neprítomnosť prenášajúceho kašľa, ktorý je spojený s úplným vymedzením herniového vaku z brušnej dutiny pomocou obklopujúceho krúžku. Peristaltika nad obmedzenou prietržou sa nepočuje; niekedy sú príznaky obštrukcie čriev (Valya symptóm, striekajúci hluk atď.). Často existuje asymetria brucha, pozitívne peritoneálne príznaky.

V prípade črevnej obštrukcie odhaľuje röntgenová snímka brušnej dutiny Kloiberove misky. Na účely diferenciálnej diagnostiky sa vykonáva ultrazvuk brušných orgánov. Porušenie femorálnej a ingvinálnej prietrže by sa malo odlíšiť od hydrocelu, spermatocele, orchiepididymitis, ingvinálnej lymfadenitídy..

Liečba kýly

Bez ohľadu na rozmanitosť, umiestnenie a načasovanie porušenia sú komplikované kýly podrobené okamžitej chirurgickej liečbe. V prehospitálnom štádiu je kategoricky neprijateľné pokúšať sa opraviť obmedzenú prietrž, spravovať antispasmodiká a analgetiká samostatne a užívať preháňadlá. Chirurgia pre porušenie prietrže sa vykonáva podľa vitálnych indikácií.

Chirurgický zásah pri porušení prietrže sleduje cieľ uvoľnenia stlačených orgánov, vyšetrenia poškodeného orgánu na jeho životaschopnosť, resekciu nekrotickej oblasti, vykonanie opravy herniovej brány (hernioplastika s miestnymi tkanivami alebo so syntetickými protézami)..

Najdôležitejším okamihom operácie je vyhodnotenie životaschopnosti uškrtenej slučky čreva. Kritériom životaschopnosti čreva je obnovenie jeho tónu a fyziologickej farby po uvoľnení z porušujúceho kruhu, hladkosť a lesk seróznej membrány, neprítomnosť ryhovacej drážky, prítomnosť pulzácie mezenterických ciev a zachovanie peristaltiky. V prítomnosti všetkých týchto príznakov sa črevo považuje za životaschopné a ponorené do brušnej dutiny.

Inak, keď je prietrž obmedzená, je potrebná resekcia črevného rezu end-to-end anastomózou. Ak nie je možné vykonať resekciu nekrotického čreva, zavedie sa črevná fistula (enterostómia, kolostómia). Vykonanie primárnej plastickej chirurgie brušnej steny je kontraindikované v prípade peritonitídy a hlienu herniálneho vaku..

Predikcia a prevencia porušenia prietrže

Mortalita pri porušení prietrže u starších pacientov dosahuje 10%. Neskorý prístup k lekárskej starostlivosti a pokusy o porušenie vlastných prietrží vedú k diagnostickým a taktickým chybám, čo výrazne zhoršuje výsledky liečby. Komplikáciami pri porušovaní prietrže môže byť nekróza zmenenej črevnej slučky s nesprávnym vyhodnotením jej životaschopnosti, zlyhanie črevnej anastomózy, peritonitída..

Predchádzanie porušovaniu spočíva v plánovanom ošetrení všetkých identifikovaných brušných prietrží, ako aj vo vylúčení okolností vedúcich k rozvoju prietrže..

Poranenie prietrže: typy patológie, príčiny, príznaky, chirurgická liečba

Abdominálna prietrž (brušná prietrž), ak sa počas nich neodstráni, môže spôsobiť vážne komplikácie, z ktorých najnebezpečnejšou je zranená prietrž. Čo to je? Hlavným stimulom pre tento stav je prudký nárast vnútrobrušného tlaku v dôsledku súčasného nadmerného fyzického úsilia. Silné napätie v brušnej stene prispieva k expanzii prietrže brány, do ktorej spadajú orgány. Po ukončení zaťaženia sa otvor v pobrušnici zmenší a stlačí.

Pre lekára je diagnóza tohto druhu kritickým stavom, ktorý vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok..

Prijímajú sa núdzové opatrenia, pretože hernálna brána komprimuje orgány v dutine prietrže a prestane im prístup k živinám a kyslíku, čo vedie k rýchlej smrti tkanív. Nekrotické látky (nekróza - nekróza) sa rýchlo dostávajú do krvného obehu a spôsobujú ťažkú ​​intoxikáciu tela..

Takmer vždy sa kýla objaví náhle:

 • osoba pociťuje neočakávaný útok neznesiteľnej bolesti, ktorý nezmizne ani po relaxácii;
 • herniálny výčnelok je napätý a nereaguje na redukciu;
 • celkový stav sa prudko zhoršuje, pokles tlaku krvi, zvýšenie pulzu.

V priebehu 7-8 hodín sa objavia prvé príznaky, ktoré naznačujú vývoj nekrózy v obmedzených tkanivách.

Otáľanie s návštevou chirurga a pokus o samoliečbu môže byť fatálne.

Som rád, že moderné metódy chirurgickej liečby uškrtenej prietrže umožňujú zásah minimálne invazívnym spôsobom. Laparoskopická metóda významne znižuje dobu zotavenia, znižuje riziko pooperačnej infekcie a nezanecháva na tele začarované jazvy. Operácia sekundárnej strangulovanej prietrže obvykle prebieha hladko.

Primárne a sekundárne porušenie

V prevádzkovej praxi je obmedzená prietrž štvrtou patológiou vo svojej frekvencii. Môže to byť primárne a sekundárne.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Je to mimoriadne zriedkavé, ale najnebezpečnejšie. Súčasne dochádza k vytváraniu patologickej diery v tkanivách, extrúzii vnútorných orgánov a ich porušovaniu..

Nebezpečenstvo primárneho porušenia je v nesprávnom postoji k stavu pacientov, pokusu o samoliečenie a oneskorenému ošetreniu kvôli kvalifikovanej pomoci. Výsledkom je, že priebeh operácie sa zhoršuje týmito komplikáciami:

 • stlačená nekróza tkaniva,
 • zápal pobrušnice,
 • silná intoxikácia tela.

Vyskytuje sa na pozadí existujúcej kýly. Pacienti primerane vyhodnotia svoj stav a rýchlo sa obrátia na chirurga.

Príčiny porušenia prietrže

Riziko porušenia ohrozuje akýkoľvek patologický výčnelok bez ohľadu na jeho umiestnenie, anatomické umiestnenie a herniálny obsah. Hlavným provokujúcim faktorom je rýchla a silná kontrakcia brušných svalov, pri ktorej tlak zvnútra narastá tlak na prietržovú bránu..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Primárne porušenieSekundárne porušenie

Vyhoďte ťažký predmet

Časté ťažké narodenie

Začiatok skoku počas vysokého skoku

Napätie pri zápche alebo ťažkosti s močením adenómom prostaty

Nadmerná sila

Klasifikácia kýly náchylnej na porušenie

Zranené prietrže sú jasne klasifikované podľa rôznych ukazovateľov. To pomáha chirurgovi presne určiť typ a rozsah operácie..

1. Podľa anatomického umiestnenia

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Harm kýla môže vyprovokovaťPredispozičné príčiny, ktoré vytvárajú priaznivé podmienky pre náhle porušenie
 • slabý (60% prípadov),
 • femorálne (25%),
 • pupočníkový (10%).
 • biela čiara brucho,
 • pooperačné.
 • Spigelia hernia,
 • prietrž bedrového trojuholníka.
vonkajšie
domáci
 • Supraphrenic;
 • subfrenickú;
 • preperitoneálny (epigastrický, epigastrický);
 • intraperitoneálna (postrek peritoneálna, Douglasovova vrecka);
 • kýla panvového dna pobrušnice.

2. Pre orgán narušený pri bráne kýly

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

 • Plniaci box,
 • slučky tenkého čreva,
 • hrubé črevo,
 • slepé črevo,
 • mechúr.
Orgány, ktoré často spadajú do prietrže a podliehajú kompresii
Orgány zriedka vstupujú do prietrže
 • Doplnky maternice,
 • telo maternice,
 • semenný kanál,
 • žalúdok,
 • dolný pažerák.

3. Z povahy porušenia

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Stlačenie jednej slučky čreva alebo iného orgánu.

Dve slučky čreva okamžite vstupujú do dutiny herniálneho vaku a spojovacia slučka zostáva v dutine brušnej. Pri relatívne priaznivom stave slučiek padajúcich do dutiny je spojivo výrazne stlačené.

Postihnutá je iba jedna stena čreva - oproti úrovni mezentérie.

4. Podľa stupňa stlačenia vyzrážaného orgánu

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Dokončené. Ide o protiprávne konanie a retrográdne porušenie.

Neúplná. Tvorí sa parietálneho typu.

Pri objasňovaní povahy prietrže a typu porušenia sú dôležité sťažnosti pacienta.

príznaky

Hlavným príznakom akéhokoľvek typu obmedzenej prietrže je bolesť, ktorá sa líši v závislosti od miesta, typu a stupňa porušenia. Bolesť môže pokrývať iba prietrž alebo sa šíriť po celom bruchu.

Zdržanlivá prietrž, v závislosti od anatomického umiestnenia, môže spôsobiť bolesť vyžarujúcu do trieslovej oblasti, stehna, prednej steny brucha, stredu alebo jednej strany brucha. Bolesť, ktorá prudko vznikla v čase porušenia, nezmizne a nebude v pokoji. Intenzita bolesti sa zvyšuje, až kým sa proces nekrózy tkanív nedotkne nervových zakončení. Potom postupne ustupovali, nahradení silnou úzkosťou a nervozitou..

 • Lekár zároveň zaznamenáva výraznú bledosť kože, viac ako 120 úderov za minútu tachykardiu a prudký pokles krvného tlaku. Tieto príznaky spoločne naznačujú vývoj bolestivého šoku..
 • Ak k porušeniu došlo v dôsledku hromadenia výkalov, nevyskytnú sa žiadne známky bolestivého šoku. Tkanivová nekróza s týmto kompresným mechanizmom sa vyvíja omnoho pomalšie a bolesť je tolerantná.
 • Vývoj nekrózy vyvoláva výskyt črevnej obštrukcie, o čom svedčí výskyt opakovaného zvracania hnedo-zelenej farby s postupne sa zvyšujúcim zápachom výkalov..
 • Čiastočné (parietálne) porušenie sa vyvíja bez príznakov črevnej obštrukcie a všeobecnej intoxikácie. Vyznačuje sa miernou bolesťou, neprítomnosťou plynu, výskytom nečistoty krvi v moči.
 • Spoľahlivým ukazovateľom porušenia orgánov v bráne prietrže je zväčšenie a silný výčnelok.
 • Absencia kašľa je posledným príznakom, ktorý lekári kontrolujú. Ak počas kašľa v herniálnom výčnelku nepocítite všeobecné napätie vnútorných orgánov, znamená to, že obsah vaku je oddelený od dutiny všeobecne a nie je s ním komunikovaný..

Patologické ošetrenie

Pacient s príznakmi porušenia prietrže je odoslaný na chirurgický zákrok. Chirurgický zákrok má status „zo zdravotných dôvodov“: to znamená, že jedinou kontraindikáciou je jasný stav smrti pacienta..

Výskyt známok porušenia prietrže je signálom okamžitého zavolať sanitku. Pred príchodom tímu by mal pacient ležať na chrbte a mal pod vankúš umiestniť malý vankúš. Pri neznesiteľne silnej bolesti je možné aplikovať ľadový mechúr. Nie je možné podniknúť žiadne ďalšie kroky.

 • zohriate sa a ešte horúcejšie kúpele;
 • naneste vyhrievaciu podložku alebo ohrievaciu komprimáciu;
 • užívajte analgetiká, antispasmodiká a preháňadlá.

Je prísne zakázané pokúšať sa v prípade porušenia kýly nezávisle opraviť! Svojimi činmi môžete vyprovokovať:

 • prasknutie krvných ciev a krvácanie do okolitého mäkkého tkaniva,
 • pretrhnutie prietrže,
 • penetrácia odumretého tkaniva do brušnej dutiny,
 • oddelenie krku prietrže a jej redukcia na pobrušnicu spolu so zadržaným orgánom.

Funkcie operácie pri uškrtenej prietrži

Ak pacient trpí závažným ochorením srdca alebo nedávno prekonal infarkt, zavolá kardiológa a za jeho účasti sa uskutoční operácia.

Prípravné opatrenia sa vykonávajú zrýchleným tempom, pretože každá minúta oneskorenia zvyšuje riziko nekrózy tkanív.

Hlavné úlohy chirurga počas operácie:

 • čo najskôr odhaliť, izolovať a opraviť narušenú oblasť orgánu;
 • preťať prietržnou bránou a uvoľniť stlačené tkanivo;
 • posúdi stav postihnutej oblasti a rozhodne o jej likvidácii;
 • odstráňte odumreté tkanivo a telo prietrže;
 • vykonať opravu kýly.

Použitie ochrannej siete na plastové brány prietrže

Druhy operácií

Tradičný prevádzkový prístup

Procedúra sa vykonáva v lokálnej, mieche alebo v celkovej anestézii..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Antegradnoe
Spätné porušenie prietrže (v tvare W)
parietálnej

Zranená prietrž akejkoľvek veľkosti

Prítomnosť komplikácií (príznaky peritonitídy, intoxikácie tela)

Čas porušenia počas 6 hodín

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

indikáciakontraindikácie

Koža sa odreže priamo nad výstupkom. Stena herniálneho vaku sa rozreže, kýla sa zhromaždí a vyhodnotí a obmedzený orgán sa zafixuje. Roztiahnutá prietržná brána. Ak je stav orgánu uspokojivý, vloží sa do brušnej dutiny. Keď chirurg pochybuje o životaschopnosti tkaniva - miesto je odrezané.

Plastická chirurgia herniových brán sa vykonáva napnutím vlastných tkanív pacienta (musia byť v uspokojivom stave) alebo použitím špeciálnej sieťky.

 • Schopnosť vizuálne posúdiť stav poškodeného orgánu.
 • Znížte riziko vzniku vnútorného zápalu.
 • Rýchle rozšírenie rozsahu operácie, keď sa pacient zhoršuje.

Video o technike operácie „atopická aloplastika“ pre herniu: https://www.youtube.com/watch?v=7bHkSmnr3uM.

laparoskopia

Tento typ operácie sa vykonáva v celkovej anestézii, v zriedkavých prípadoch sa používa spinálna anestézia..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

metodológievýhody

Malé rozmery zovretého vydutia

Nedostatok sprievodných chorôb

Obezita 3 a 4 stupne

Trvanie porušenia nie viac ako 3 hodiny

Známky črevnej obštrukcie

Žiadne komplikácie spôsobené peritonitídou a všeobecnou intoxikáciou

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

indikáciakontraindikácie

Špeciálne nástroje (trokary) sa zavádzajú pomocou malých vpichov. Priebeh operácie je monitorovaný monitorom. Tkanivová pitva sa vykonáva pomocou špeciálnych endoskopických nožníc.

Plastická chirurgia sa vykonáva pomocou špeciálnej zošívačky so sieťkou.

 • Nízka invazívnosť techniky.
 • Zníženie rizika poškodenia okolitého tkaniva.
 • Zníženie možnosti vzniku pooperačných komplikácií.
 • Nedostatok pooperačných jaziev.

zhrnutie

Odstránenie obmedzenej prietrže je operácia bez kontraindikácií. Zásah sa vždy vykonáva v núdzovom stave, pretože odpočítavanie je nepretržite. Včasné odporúčanie do nemocnice niekoľkokrát zvyšuje priaznivú prognózu.

Druhy, znaky a liečba uškrtenej prietrže

Aby sme pochopili, čo je zúžená prietrž, je najprv potrebné zaoberať sa samotným konceptom prietrže.

Kýla sama o sebe je súčasťou orgánu, ktorý siaha za oblasť, v ktorej musí byť tento orgán v normálnom stave.

Ďalej, diera, cez ktorú sa vyvíja časť orgánu, môže byť vytvorená ako dôsledok prirodzených vnútorných procesov vyskytujúcich sa v ľudskom tele, ako aj následkom vnútorných zranení. Táto diera sa zvyčajne nazýva kýlová brána.

Vytvorenie prietrže je už významným dôvodom pre návštevu lekárov a vykonávanie rôznych opatrení na zlepšenie zdravia: od dodržiavania špeciálneho režimu dňa, stravovania a obmedzovania fyzickej aktivity až po chirurgický zákrok.

Keď hovoríme o tom, čo je porušenie prietrže, je potrebné pochopiť príčiny tohto stavu. K tomu dochádza v dôsledku hromadenia tekutiny v oblasti prietrže alebo v dôsledku zvýšeného tlaku v tejto oblasti. Kýly, porušené svalovým krúžkom, vznikajú v dôsledku svalového napätia v oblasti prietrže bránice, čo vedie k zvýšeniu objemu prolapsu orgánu z dutiny, kde by malo byť umiestnené, a následné oslabenie svalov vedie k zníženiu stien kýlovej brány.

Tento stav sa vyskytuje v priemere u 8 - 17% z celkového počtu ľudí trpiacich patológiou v brušnej dutine. Tento stav sa vyskytuje najčastejšie v dôsledku porušenia lekárskych predpisov. Je potrebné poznamenať, že úmrtnosť ľudí s týmto patologickým stavom je extrémne vysoká. V prípade uškrtenej prietrže je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc a vykonať pohotovostnú hospitalizáciu. Ignorovanie príznakov môže viesť k výraznému zhoršeniu a smrti..

Druhy uškrtenej kýly

Je obvyklé rozdeliť typy obmedzených hernií podľa typu ich umiestnenia na 2 typy:

 1. Interné prietrže sú zriedkavým javom v dôsledku príčin ich výskytu. K poraneniu prietrže dochádza v dôsledku premiestnenia časti orgánu v oblasti hrudníka a následného stlačenia tejto časti bránicou..
 2. Vonkajšie formy sú všetky ostatné varianty ochorenia, ktoré môžu mať odlišné umiestnenie a príčiny. Nazývajú sa vonkajšími z dôvodu ich umiestnenia v brušnej dutine a prechodu cez hranicu prednej brušnej steny..

Je tiež obvyklé rozdeliť druhy porušenia prietrže podľa druhu výskytu na primárne a sekundárne. V tomto prípade pôvodne obmedzená prietrž sú formácie, ktoré sú výsledkom nadmerného svalového napätia u jedincov, ktorí sú náchylní k výskytu ochorenia. Napríklad pri prudkom zdvíhaní závaží.

Druhou formou sú zase všetky ostatné formácie, ktoré sa vyskytujú u ľudí, ktorí predtým mali takúto patológiu v brušnej dutine.

Príznaky obmedzenej patológie

Výskyt vypuklého útvaru v brušnej dutine, ako aj prítomnosť bolestivých pocitov pri dotyku s útvarom, sú príznakmi zaseknutej prietrže. Bolestivé pocity sa vyskytujú predovšetkým v mieste vzniku a potom sa šíria do celej brušnej dutiny. Obmedzená prietrž môže mať rôzne príznaky. Ďalším príznakom porušenia je neschopnosť nastaviť alebo vrátiť prietrž na pôvodné miesto v brušnej dutine. Pocit výskytu cudzieho predmetu v bruchu a postupný nárast objemu vzdelávania sú priamymi znakmi uškrtenia prietrže.

Vyššie uvedené príznaky sú potrebné. Existuje tiež niekoľko príznakov priškrtenej prietrže, ktoré sa vyskytujú omnoho menej často:

 • črevná obštrukcia;
 • intoxikácie;
 • tachykardia;
 • zvýšenie teploty;
 • zvracanie.

Poranenie prietrže je sprevádzané akútnou, šíriacou sa bolesťou v bruchu, zatiaľ čo bolesť môže byť niekedy taká silná a intenzívna, že človek môže nedobrovoľne kričať. Pocity bolesti prichádzajú do prírody a môžu sa dramaticky zvýšiť, aj keď sa osoba nezúčastňuje na fyzickej aktivite a nezmení polohu tela. Okrem toho, keď je prietrž stlačená, koža osoby sa zbledne, dýchanie sa zrýchli a osoba je nepokojná. Akútna bolesť netrvá niekoľko hodín, potom sa intenzita bolesti na krátku dobu znižuje. Medzi ďalšie možné príznaky porušenia, ako je výskyt jednotlivého zvracania a krátka nevoľnosť, ktoré sa môžu časom vyvinúť na neustále zvracanie. Okrem toho sa pri štípaní často vyskytuje: zápcha, nadúvanie, prehĺtanie problémov, ťažkosti s dýchaním.

V procese porušovania prietrže samotné lisované tkanivo orgánov nedostáva potrebné množstvo kyslíka a živín, v dôsledku čoho začína nekróza (smrť) tkanív. Pri dlhodobom porušovaní sa horúčka a intoxikácia zosilňujú spolu so zvyšujúcou sa bolesťou. Kýly v brušných stenách majú za následok nekrózu prechádzajúcu do brušnej dutiny, čo zvyšuje iba potenciálnu šancu na smrť..

V prípade, že po vytvorení poškodenia nekrotického tkaniva je prietrž rozdrvená, výskyt antiseptického zápalu a peritonitídy je vysoký. Napriek vysokej úrovni rozvoja liekov vedie peritonitída (zápal pobrušnice) k smrti často aj po hospitalizácii. Ak sa vyskytnú prvé príznaky porušenia, musíte okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Čím menej času uplynulo od momentu porušenia prietrže po moment hospitalizácie, tým väčšia je šanca vyhnúť sa smrti.

Oddelene by sme sa mali venovať takémuto javu, ako je slabinová prietrž, a patologickému stavu jeho porušenia. Je to dôsledok prolapsu tráviaceho systému do trieslovej oblasti, ktorý sa prejavuje vo forme konvexného útvaru pripomínajúceho nádor..

Podľa štatistík, hernie, ktoré sú narušené brušnými stenami v dolnom bruchu, sa vyskytujú u mužov 6-7 krát častejšie ako ženy, kvôli štruktúre mužského tela. Táto formácia sa zvyšuje s fyzickou námahou a silným kašľom. Jedným z príznakov slabinovej prietrže je bolesť v bedrovej a dolnej časti brucha, horšia pri chôdzi. Medzi jej hlavné príznaky patrí neustála zápcha, časté nadúvanie a pulzujúce bolesti v oblasti vzdelávania. V tomto prípade môže dôjsť k porušeniu prietrže v dôsledku vystavenia nadmernej fyzickej námahe v oblasti chrbtice a panvy alebo v dôsledku hromadenia produktov trávenia v herniálnom vaku. Znaky obmedzenej prietrže:

 • slabiny;
 • prechod bolesti na pobrušnicu;
 • nevoľnosť;
 • držanie kresla;
 • zvracanie.

Ak sa tieto príznaky vyskytnú, vyhľadajte lekársku pomoc, aby ste predišli závažným komplikáciám a nekróze tkanív. Na rozdiel od zvyšku vyššie opísaných možností zovretia sa operácia v tomto prípade najčastejšie vykonáva v lokálnej anestézii a má minimálnu periódu pooperačného zotavenia.

Liečba a prvá pomoc pri chorobe

Najčastejšou a, bohužiaľ, najnebezpečnejšou chybou, ktorú človek urobil v prípade štipky prietrže, je túžba samostatne vrátiť vzdelanie do pôvodného stavu. Pocit cudzieho útvaru a jeho bolestivosť spôsobuje nedobrovoľnú túžbu opraviť vyčnievajúci tuber. Takéto konanie je neprijateľné. Takéto manipulácie by ste v žiadnom prípade nemali vykonávať, pretože môžu viesť k tzv. Minimálnemu zníženiu. Tento stav je lekárom opísaný ako oddelenie elastického prstenca prietrže a vedie k presunu prietrže do peritoneálnej dutiny bez toho, aby sa vylúčilo samotné porušenie. Zaseknutá prietrž umiestnená v brušnej dutine zasa spôsobuje zrýchlený rozvoj peritonitídy a rozšírenie poškodenia..

Ak sa u vás vyskytnú predtým opísané príznaky, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Zdržanlivá prietrž, ktorej liečba sa dlho nevykonáva, môže vyvolať vývoj rôznych ochorení. Poranenie prietrže sa eliminuje výlučne pomocou chirurgického zákroku. Okrem toho by ste sa v žiadnom prípade nemali uchýliť k použitiu preháňadiel alebo klystýru v prípade zvieracích príznakov, ako je zápcha, nadúvanie..

V čase hospitalizácie musíte informovať lekára:

 • približný čas výskytu prvej bolesti;
 • presná oblasť, v ktorej sa vyskytuje akútna bolesť;
 • či už bola prietrž hernie predtým diagnostikovaná;
 • okolnosti, za ktorých sa vyskytla akútna bolesť;

Výskyt priškrtenej kýly je najbolestivejšou, najnebezpečnejšou a najsmrteľnejšou zo všetkých možných komplikácií. Napriek skutočnosti, že pohotovostná chirurgia je vždy spojená s rizikom pre život, neexistuje žiadny iný účinný spôsob, ako odstrániť zovretú prietrž. Tento problém nedokážu vyriešiť žiadne iné prostriedky, vrátane liečby drogami, a najmä tradičné lieky. Ak lekár odporúča operáciu, musí sa rozhodnúť čo najskôr. V prípade odmietnutia chirurgického zákroku je pravdepodobnosť výskytu komplikácií vrátane nekrózy a šoku maximálna. V prípade takýchto komplikácií bude rozhodnutie o vykonaní pohotovostnej operácie delegované na najbližších príbuzných pacienta, chirurgický zákrok v takom stave pacienta však výrazne zvyšuje riziko úmrtia.

Počas operácie chirurg určí oblasť porušenia, oblasť a stupeň poškodenia tkaniva, ak existuje, a spôsoby odstránenia porušenia. Pri najrýchlejšej liečbe lekárskej starostlivosti a chirurgického zákroku je často možné vyhnúť sa odstráneniu miest tkaniva, čo výrazne skracuje obdobie pooperačnej rehabilitácie.

Prevencia ochorenia

Jedinou skutočnou a účinnou metódou na zabránenie zovretia prietrže je včasné odhalenie patológie a dodržiavanie lekárskych predpisov. Každá osoba s takouto diagnózou má šancu na taký nebezpečný stav, ako je porušenie. Ak lekár odporúča uchýliť sa k chirurgickému zákroku na odstránenie patologickej formácie, odporúča sa použiť túto metódu, aby sa predišlo potenciálne život ohrozujúcemu stavu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Progresia rastu myomatóznych novotvarov často spôsobuje krvácanie z myómu maternice. Strata krvi je znakom, ktorý pomáha diagnostikovať chorobu. V počiatočnom štádiu ochorenia sa krvácanie začína zosilňovať až počas menštruácie.
Už niekoľko rokov sa diskutuje o výhodách peroxidu pre ľudské telo. Niektorí vedci tvrdia, že takýto nástroj je neúčinný a niektorí trvajú na tom, že pomáha peroxidom pri liečení onkológie, ekzému a dokonca aj AIDS.
Laparoskopia pri pupočnej hernie u dospelých: charakteristické znaky zákrokuPupočníková prietrž je ochorenie, pri ktorom orgány brušnej dutiny prechádzajú cez ňu (pod kožu) cez zväčšený pupočný kruh.
metodológievýhody