loader

Hlavná

Hlava

Čo sú Schmorlovy chrupavkové uzly v chrbtici: ako sa zbaviť formácií a aké nebezpečné sú

Takéto impozantné meno, ako Schmorlova kýla, podvedome spôsobuje spojenia niečoho vážneho a nevyliečiteľného. V skutočnosti sú Schmorlova kýla (uzly) patologickými zmenami medzistavcových platničiek (uzuratívne defekty), v dôsledku ktorých chrupavka tlačí cez susedný (vyšší alebo dolný) stavca. Toto je rozdiel medzi Schmorlovou prietržou od obvyklej prietrže chrbtice, kde výstupok smeruje do alebo z chrbtice a je sprevádzaný silnou bolesťou.

Schmorlova kýla nemá výraznú symptomatológiu, pretože nevedie ku kompresii nervových koreňov, ako je medzistavcová prietrž. Je to však stále patológia a je do istej miery nebezpečná..

Progresia degeneratívnych deštruktívnych procesov na medzistavcovej platni vedie k jej dysfunkcii. V dôsledku toho sa tu môže vytvoriť obyčajná stavcová kýla so všetkými jej dôsledkami alebo kompresná zlomenina stavca. Príčiny takejto zlomeniny (zvýšený stres alebo normálna trauma) na zdravej chrbtici veľmi zriedka vedú k takým dôsledkom..

K podobnej patológii medzistavcových platničiek dochádza u ľudí s krehkými, slabými kosťami chrbtice alebo skôr stavcami. Preto sa najčastejšie diagnostikuje v dospievaní, najmä v bedrovej a dolnej časti hrudnej chrbtice. V oblasti krčnej chrbtice sa prakticky nevyskytuje.

Identifikácia Schmorlovho uzla je pravdepodobnejšie zvončekom skutočnosti, že stav medzistavcových platničiek a stavcov určitého segmentu chrbtice vyžaduje zvýšenú pozornosť.

Príčiny Schmorlovej kýly

Výskyt uzuratívnych defektov môže prispieť k príčinám vrodenej aj získanej povahy. Príkladom prvého môžu byť malé Schmorlovy kýly, spôsobené presne vrodenými štruktúrnymi znakmi stavca. Príčiny získané v priebehu života a vedúce k vzniku takýchto defektov môžu byť tieto:

 • metabolické poruchy na medzistavcovej platničke, vrátane osteoporózy;
 • zakrivenie chrbtice (kyphosis, shrbenie);
 • zranenia: úder alebo zvislý pokles zhora nadol, hlavne u mladých ľudí - ich disky sú stále pevné a dosť trvanlivé;
 • nadmerné zaťaženie chrbtice;
 • zriedkavé choroby (Scheuermann-Mauova choroba).

Ako dôvod vzniku Schmorlových uzlín u detí môžeme uviesť skutočnosť, že kostné tkanivo jednoducho neudržiava tempo s vývojom svalu, v dôsledku čoho sa defekty tvoria v stavcoch vo forme dutín..

Ako dochádza k poškodeniu stavcov, keď sa vytvorí Schmorlova kýla

príznaky

Toto ochorenie má tendenciu byť úplne asymptomatické. Navyše, časté výčnelky v stavcoch sa detegujú náhodne, keď sa pacient podrobuje rádiografii s úplne odlišnými účelmi..

Hernia z viacerých Schmorlových hernií sa môžu vyskytnúť, ak sa pacient sťažuje na zvýšenú únavu jednej alebo druhej časti chrbtice. Tolerancia voči stresu je znížená kvôli skutočnosti, že medzistavcový disk je pevne pripojený k telu stavcov, čo sťažuje pohyby v ňom, ako aj udržiavanie pevného postoja.

Veľké alebo malé Schmorlovy kýly vo veľkých množstvách sa môžu prejavovať ako chronické bolesti, na ktoré sa človek bude sťažovať, keď bude jeho telo vzpriamené. Je zaujímavé, že ak zaujmete vodorovnú polohu, bolesť postupne ustupuje.

Defekty Schmorlu môžu znížiť pohyblivosť chrbtice, viesť k prerozdeleniu záťaže a rýchlemu opotrebeniu určitých častí chrbtice. V priebehu času sa na ich mieste môžu tvoriť plnohodnotné výčnelky a kýly.

Veľká Schmorlova kýla veľkej veľkosti môže vyvolať príznaky charakteristické pre osteochondrózu. Ak má pacient centrálnu kýlu, odporúča sa profylaktická liečba, aj keď neexistujú žiadne klinické príznaky..

Príznaky - kde a ako to bolí

Vo väčšine prípadov sú intrakorporálne hernie (Schmorlovy hernie) detegované náhodne pri röntgenovom vyšetrení z iného dôvodu. Tento nedostatok klinických prejavov sa jednoducho vysvetľuje: patologický proces zachytáva disk a kostné tkanivo stavcov, ktoré neubližujú. Táto patológia neovplyvňuje korene miechy a nervov, preto vyjadrené príznaky bolesti, ktoré poskytuje konvenčná vertebrálna kýla, nie sú charakteristické..

Bolesť, ak sa objaví, už má značné množstvo prietrže a je slabo vyjadrená, bolesť v prírode. Vyvoláva sa dlhodobým státím, pri práci nadol alebo po dlhšej chôdzi. Príznaky bolesti sú často sprevádzané pocitom únavy v chrbte a prechádzajú v polohe na chrbte.

Príčinou bolesti v bedrovej oblasti alebo v oblasti hrudnej chrbtice nie sú usuratívne defekty samotnej chrbtice, ale reakcia unavených svalov a tkanív okolo nich..

Intrakorporálna hernia môže byť tiež sprevádzaná prejavom narušenia držania tela, ako je napríklad strata sluchu, opuch tkanív v oblasti ich umiestnenia, pocit nepohodlia a určité obmedzenie pohyblivosti chrbtice..

Progresia hernie môže viesť k výraznému zakriveniu chrbtice vo forme kyfózy (v prípade diskovej lézie v oblasti hrudníka) alebo lordózy (s lokalizáciou Schmorlovho uzla v bedrových diskoch)..

V závislosti od umiestnenia je kýla Schmorlovho typu nasledovná: stredná, bočná, predná a zadná.

 • Stredná a bočná nevedú k deformácii chrbtice, preto nie sú často klinicky zjavné. Je možné ich identifikovať iba pomocou rôntgenových výskumných metód..
 • Predné uzly Schmorl sú najčastejšie lokalizované v oblasti prvých troch stavcov lumbálnej chrbtice a rovnako ako mnohopočetné najčastejšie prejavujú príznaky bolesti..

Výskyt silnej bolesti krčnej chrbtice naznačuje, že príčiny pravdepodobne nesúvisia s uzuratívnymi defektmi. Pretože umiestnenie v krčku nie je pre nich typické.

Uzly Schmorl môžu byť tiež prejavom Scheuermann-Mauovej choroby. Často sa jedná o mnohopočetné prietrže sprevádzané patologickými zakriveniami chrbtice: kyfóza v hrudníku a vyhladenie ohybu bedrovej chrbtice..

Druhy a formy

V závislosti od zóny umiestnenia uzlov, počtu patologických formácií sa rozlišujú tieto typy kýly Schmorlovej:

 • intrakorporální. Medzistavcové platničky aktívne prenikajú do hubovitých štruktúr susedného stavca;
 • späť a spredu. Negatívny proces vyvoláva porušenie statiky a dynamiky chrbtice, spôsobuje špecifické príznaky;
 • intravertebrálních. Tento druh patológie vedie k premiestneniu elastického pásu cez doštičky stavcov;
 • bočné a stredné. Patologický proces na medzistavcovej platničke prebieha bez výrazných príznakov, choroba sa diagnostikuje náhodne, pri vyšetrení chrbtice s podozrením na iné typy poškodenia chrupavky alebo kostných štruktúr;
 • viacnásobné a jednotlivé malé uzly Schmorl.

Diagnostický postup

Diagnóza je založená na:

 1. rozhovor s pacientom: na čo sa sťažuje; či existuje bolesť, ich lokalizácia a závažnosť, závislosť od fyzickej aktivity a zmiernenie bolesti v polohe na chrbte; či došlo k zraneniam alebo nadmernému zaťaženiu chrbtice atď.;
 2. vyšetrenie chrbtice na prítomnosť zakrivenia, opuchu tkanív;
 3. ďalšie výskumné metódy: rádiografia - základná metóda na stanovenie diagnózy;
 4. počítačová tomografia a magnetická rezonancia - vykonávajú sa s cieľom uistiť sa, že klinika nevyvoláva medzistavcovú prietrž alebo inú patológiu (najmä pri prejavoch bolesti v hrudnej a krčnej chrbtici)..

Aby bola schéma, podľa ktorej bude pacient liečený, čo najprávnejšia a najúčinnejšia, lekár môže konzultovať s inými odborníkmi (ortopédom, vertebroológom, neurológom).

Liečba kýly Schmorl

Kedy a ako liečiť Schmorlovu prietrž? Odhalenie uzuratívnych defektov chrbtice je už príležitosťou na začatie liečby. Aj keď klinický obraz chýba, cieľom liečby bude zabrániť ďalšiemu rozvoju patológie.

Liečba Schmorlových uzlín je predpísaná s prihliadnutím na mnoho faktorov: vek pacienta, pohlavie a nuansy jeho profesionálnej činnosti závisia od stupňa prejavu patológie a prítomnosti sprievodných chorôb. Zohľadňuje sa aj príčina ich výskytu: ak ide o zranenie, bude potrebné liečiť zranenie, ak má Scheuermann-Mauova choroba liečiť toto ochorenie..

Predpísané ošetrenie má nasledujúce ciele:

 • normalizácia metabolických procesov v kostnom tkanive;
 • anestézia;
 • svalová relaxácia;
 • stimulácia krvného obehu a stabilizácia inervácie chrbtových svalov;
 • zlepšenie, obnovenie flexibility chrbtice;
 • prevencia komplikácií.

Ako liečebné metódy sa uplatňujú:

 1. Terapeutická gymnastika je jednou z najúčinnejších metód vrátane cvičení, ktoré posilňujú svalový korzet chrbta, ako aj cvičení na zvýšenie pružnosti chrbtice;
 2. Plávanie - aktívne vodné aktivity a cvičenia vo vode sú tiež schopné účinne liečiť túto patológiu chrbtice;
 3. Terapeutická masáž - v tomto prípade je predpísaná masáž na zmiernenie únavy a bolesti chrbta, zlepšenie krvného a lymfatického obehu; dobrá profesionálna masáž je tiež schopná posilniť chrbtové svaly a opraviť posturálne poruchy;
 4. Manuálna terapia nie je o nič menej účinná ako masáž a zameriava sa tiež na zlepšenie prísunu krvi do postihnutého segmentu chrbtice a rozšírenie medziobratlového priestoru;
 5. Reflexoterapia - akupunktúra je obzvlášť účinná v kombinácii s inými metódami;
 6. Trakcia chrbtice (trakcia) je hardvérové ​​ošetrenie, ktoré podobne ako manuálna terapia a masáž pomáha pri zväčšovaní medzistavcového lúmenu a pri zlepšovaní tkanivového trofizmu;
 7. Lieky určené na liečbu metabolických porúch, na zmiernenie bolesti;
 8. Hirudoterapia, apitherapia - liečba pijavicami a včelími produktmi tiež prináša pozitívne výsledky.

Obmedzenia zahŕňajú cviky zahŕňajúce axiálne zaťaženie chrbtice, skákanie, ako aj cviky na silový tréningový prístroj a prenos hmotnosti.

Liečba Schmorlovho uzla ľudovými metódami sa veľmi nelíši od postavenia úradného lekárstva a zahŕňa cvičenia, terapeutické masáže a obklady z alkoholových tinktúr liečivých rastlín (púpava, gaštanové kvety) alebo zmesi surových zemiakov s chrenom..

Schmorlove uzly: čo to je? Inými slovami, toto ochorenie sa označuje ako Schmorlova kýla. Z tohto dôvodu neexistujú žiadne zjavné príznaky s takouto chorobou. O vývoji prietrže sa môžete dozvedieť iba pomocou diagnózy. Čo ho odlišuje od iného podobného ochorenia a ako ho vyliečiť, budeme podrobnejšie analyzovať.

Príčiny Schmorlovej kýly

Schmorlova kýla alebo chrupavkové uzly (uzol) sú rádiologickým konceptom. Prvú informáciu o tomto fenoméne opísal nemecký vedec Christian Schmorl.

Čo je Schmorlova kýla? Toto ochorenie je potápanie alebo tlačenie chrupavky do spongióznej kosti, vnútri tela dolného alebo horného stavca. Vo väčšine prípadov sa pozoruje genetická povaha choroby alebo vývoj choroby v dôsledku rýchleho rastu tela dieťaťa. V druhom prípade dochádza k rýchlemu rozšíreniu mäkkých tkanív, ale nie k rýchlemu rastu kostného tkaniva. Výsledkom je, že vo stavcoch sa tvoria medzery, ktoré sa potom začínajú upadať do platničky stavcov.

V medicíne existuje zhoda o príčinách Schmorlovej kýly. Z tohto dôvodu možno zvážiť hlavné dôvody:

 • dedičné predpoklady pre vývoj choroby;
 • ako je uvedené vyššie, je to dôsledok nesúladu v raste kostí a chrupaviek;
 • vertebrálna mikrotrauma;
 • poranenie stavcov ostrým zdvíhaním ťažkých predmetov alebo pádom z výšky;
 • nadmerné zaťaženie stavcov;
 • deformita miechy pri osteoporóze;
 • zhoršená dodávka krvi do chrbtice, ktorá znižuje pevnosť stavcov a začnú sa stláčať do medzistavcových platničiek;
 • nedostatočné vápnik v tele;
 • narušený metabolický proces v medzistavcových platničkách.

Čo sú Schmorlovy defekty na stavcoch. Schmorlova kýla stavcov - čo to je a čo je nebezpečné?

Ľudská chrbtica je samostatný stavec pozostávajúci z huby. Sú oddelené medzistavcovými platničkami. Medzi diskom a stavcami je blokovacia doska hyalínovej chrupavky. Slúži ako tlmič nárazov, poskytuje pružnosť a pohyblivosť chrbtice a tiež chráni stavce pred zničením.

V stavovcoch sa niekedy vytvoria dutiny, do ktorých prenikne hyalínová chrupavka disku. Najčastejšie sa to deje s rýchlym rastom v detstve alebo dospievaní. V tomto prípade kostné tkanivo zaostáva vo vývoji chrupavky. Podobný nedostatok sa často vytvára aj v starobe, keď hustota kostí klesá v dôsledku nedostatku vápnika.

Takéto defekty v štruktúre stavcov sú najčastejšie vrodené, ale môžu sa objaviť počas celého života. Tínedžeri sú náchylní k tomu počas rýchleho rastu kostry. Okrem toho môžu zranenia, zvýšený stres alebo poruchy metabolizmu minerálov viesť k tvorbe dutín v tele stavcov..

Schmorlova kýla nie je prietrž v klasickom zmysle slova. Výčnelok chrupavky sa vyskytuje iba v tele stavcov. Samotný medzistavcový disk sa nepohybuje a nervové vlákna a krvné cievy nie sú poškodené. Patológia sa preto najčastejšie nazýva Schmorlova defekt a mnohí lekári ju nepovažujú za chorobu, ale iba za rádiologický znak naznačujúci štrukturálne zmeny v chrbtici..

Takéto kýly môžu byť jednoduché, ak sa objavia po poranení alebo deformácii chrbtice. Pri vrodenej patológii sa vyskytuje niekoľko malých uzlín Schmorl, ktoré ovplyvňujú niekoľko stavcov. Najčastejšie sú takéto defekty citlivé na bedrovú a hrudnú chrbticu.

Najčastejšie sa takýto defekt pozoruje pri vrodených chybách chrbtice

Okrem toho existujú Schmorl predné, stredné, bočné a zadné kýly. Vďaka svojej centrálnej alebo bočnej polohe nie sú žiadne bolesti ani iné nepríjemné príznaky, pretože nervové korene nie sú ovplyvnené.

Takáto patológia sa zistí iba počas vyšetrenia, pretože sa nevyskytuje so žiadnymi príznakmi. Bolesť a zhoršená pohyblivosť chrbtice sa vyskytujú hlavne pri predných hrebienkach Schmorl, najmä ak ich je niekoľko.

Ale nielen v tomto prípade je potrebné začať s liečbou, keď sa zistí táto patológia. Koniec koncov, takáto chyba naznačuje prítomnosť porušení štruktúry kostného tkaniva stavcov. To môže viesť k rozvoju vyčnievania alebo prietrže disku, k riziku zlomeniny pri kompresii, ako aj k ďalším komplikáciám..

diagnostika

Pri dlhšom priebehu kýly Schmorla má človek bolesti, ktoré sa pri ľahnutí zhoršujú so zvýšeným zaťažením a ustupujú..

Počas diagnózy sa lekár od pacienta dozvie niekoľko vecí: či došlo k poraneniam chrbtice, či rodičia mali Schmorlovu prietrž, sťažnosti na vyššie opísané bolesti. Ďalším diagnostickým krokom je vyšetrenie chrbta pacienta s prehmataním chrbtice.

Lekár vyzerá, či nie je zdeformovaný. Pri najmenšom podozrení sa vykoná vyšetrenie hardvéru: MRI, CT alebo röntgen.

Druhy Schmorlovej kýly ↑

Podľa röntgenového obrázku je Schmorlova kýla opísaná rôznymi spôsobmi, stručne zvážime každý z týchto typov rádiologických znakov.

Viac hernií

Nález viacerých defektov pri používaní (ako opísali rádiológovia Schmorlovej kýly) je nepriamym znakom Scheuermannovej patológie, to znamená také závažné degeneratívne ochorenie, ktoré sa u dospievajúcich formuje z neznámych dôvodov, ktoré sa vyznačuje vývojom progresívnej hrudnej kyfózy, bedrovej hypolordózy..

Ďalšími príčinami sú genetická predispozícia chrupavky a kostného tkaniva chrbtice, nedostatok vápnika v tele.

Takéto kýly často spôsobujú zhoršenú pohyblivosť chrbtice, môžu byť asymptomatické.

Môžu sa však prejaviť aj týmito znakmi:

 • bolesť chrbta, znižujúca sa v horizontálnej polohe tela;
 • vyhladenie bedrových a hrudných ohybov chrbtice;
 • hrbiť;
 • zvýšená únava chrbta.

Príznaky a príznaky prietrže

Berúc do úvahy skutočnosť, že sa nevyskytuje kompresia koreňov miechy a tiež nedochádza k zúženiu miechového kanála a zápalu v lokalizačnej zóne kýly, priebeh choroby je celkom skrytý a latentný.

Ak sa na rôznych miestach lokalizácie vyskytuje hernia, ale v jednej časti chrbtice je možné pozorovať rýchlu únavu. V niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť bolesťový syndróm, ktorý má rastúci charakter iba vo vertikálnej polohe tela. V polohe tela na chrbte bolesť zmizne. Môže sa zhoršiť aj držanie tela..

Ak je diagnostikovaná vysoká progresia choroby, môže to narušiť fungovanie segmentov miechy a spôsobiť vážne následky. Tie obsahujú:

 • znížená pohyblivosť a flexibilita chrbtice;
 • skorý rozvoj spondylartrózy v dôsledku zvýšeného zaťaženia kĺbov;
 • vývoj kyfózy s viacnásobnými prietržami v hrudníku, lordóza - s mnohonásobnými prietržami v bedrovej oblasti;
 • prijatie kompresného lomu v čase pádu z výšky;
 • môže sa vyvinúť hernácia disku, ktorá spôsobí kompresiu koreňa miechy.

Diagnóza choroby

Keďže prietrž nie je sprevádzaná zjavnými príznakmi, človek môže žiť celý život bez toho, aby vedela o svojej existencii v tele. Ak sa vyskytne nepríjemný pocit, najmä pod vplyvom vonkajších faktorov, osoba môže vyhľadať lekársku pomoc, ale to nie každý robí s odkazom na bežné prepracovanie.

Pri kontaktovaní lekára je potrebné vykonať takéto štúdie, aby sa stanovila konečná diagnóza:

 1. Röntgenové snímanie umožňuje detekovať takéto „stiahnutie“ v tele stavcov.
 2. CT (počítačová tomografia) vďaka trojrozmernému obrazu pomáha určiť mieru „padania“.
 3. MRI (magnetická rezonancia) vďaka vysokokvalitnému obrazu umožňuje vidieť mäkké tkanivo.

Aké je nebezpečenstvo?

Prečo sú Schmorlovy uzly napriek absencii akýchkoľvek príznakov považované za nebezpečné? Existuje niekoľko dôvodov. Medzi nimi:

 • negatívny účinok na stavce, ktorý vedie k rednutiu kostných tkanív, zníženiu ich znášanlivosti voči stresu a následkom toho sa môže pri strese vyvinúť kompresná zlomenina chrbtice - závažná patológia, ktorá si vyžaduje dlhé zotavenie;
 • Defekty Schmorla v stavovcoch pôsobia nielen na ne, ale aj na medzistavcové platničky, čo im neumožňuje vykonávať svoje základné funkcie normálne, a preto chrbtica prestane zvládať štandardné zaťaženie, niekedy dokonca až do zdravotného postihnutia pacienta;
 • v dôsledku tejto choroby trpia medzistavcové kĺby dosť často, kvôli čomu sa u nich môže vyvinúť skorá artróza, čo môže tiež viesť k invalidite v pokročilých prípadoch;
 • ak sa choroba nevylieči včas, môže spôsobiť výčnelok alebo úplnú medzistavcovú prietrž, ktorá sa dá liečiť oveľa ťažšie. Viac o spinálnej prietrži →

Chrupavkové uzliny v stavovcoch samotné môžu byť bezpečné a dokonca aj asymptomatické. Hlavné nebezpečenstvo takýchto uzlov spočíva v komplikáciách, ktoré môžu vyprovokovať, čo narúša prácu chrbtice. Z tohto dôvodu sa odporúča liečiť aj asymptomatickú herniu Schmorl.

Ako liečiť prietrž?

Liečba Schmorlovej prietrže by mala byť komplexná. Do procesu sú teda zahrnuté nasledujúce postupy a metódy liečby:

 1. Užívanie liekov je predpísané na poháňanie medzistavcových platničiek a na odstránenie bolesti. Ale stále to nezachráni osobu od choroby, ale iba odstráni jej príznaky. Vďaka tomuto všetkému bude choroba postupovať s obnovenou energiou. Ak je príčinou prietrže osteoporóza, je potrebné užívať prípravky obsahujúce vápnik a vitamín D. Anestetika pomôže anestetizovať postihnuté miesto a protizápalové liečivo pomôže eliminovať viac prietrží..
 2. Korzet - prostriedok na zmiernenie nadmerného zaťaženia postihnutého segmentu, odstránenie bolesti.
 3. Reflexológia pomáha zvyšovať prietok krvi do postihnutej oblasti, čím pomáha obnovovať silu kostného tkaniva.
 4. Vykonávanie hirudoterapie alebo liečba pijavicami. V tomto prípade je možné zlepšiť prietok krvi do požadovanej oblasti, znížiť tlak, znížiť kŕče, nasýtiť krv kyslíkom a eliminovať jej stagnáciu. Takáto liečba je kontraindikovaná v prípade existujúcich metastatických nádorov, tehotenstva, dojčenia, ochorení krvotvorného systému..
 5. Telesná výchova. Pred takouto liečbou sa odporúča konzultovať s lekárom, pretože správny účinok na prietrž sa dá dosiahnuť až po určení jeho veľkosti a umiestnenia. Telesná výchova pomáha posilňovať korzet svalov chrbta, brucha. Odporúča sa vykonávať takúto liečbu pravidelne..
 6. Masáž. Vďaka masáži je možné zlepšiť krvný obeh v postihnutej oblasti, metabolický proces v kostiach a chrupavkách.
 7. Používanie ľudových prostriedkov. Takže môžete robiť obklady založené na prírodných prísadách doma. Aktívne používajte ihly na pridanie do kúpeľa, ako aj rôzne éterické oleje.
 8. Po správnej strave. Vhodná konzumácia mliečnych výrobkov (tvaroh a kefír), zeleniny (najmä fazuľa a špenát), ovocia (sušené marhule a pomaranče), sa odporúča ryba.

Čo to je? ↑

Toto opakujeme znova, je to röntgenové znamenie, ktoré naznačuje zmeny v štruktúre medzistavcových platničiek a tela stavcov.

Jedná sa o vyčnievanie špeciálneho chrupavkového tkaniva, ktoré lemuje stavce do tela horného alebo dolného stavca..

Tenká hyalínová chrupavka sa nazýva uzamykacia doska, je umiestnená nad a pod medzistavcovým kotúčom.

Po takejto deformácii sa pulpózne jadro medzistavcového disku zavedie do tela stavca, zakryté zhora alebo pod vyššie uvedeným tkanivom chrupavky chrupavky..

Schmorlova hernia nemá nič spoločné s herniou medzistavcových platničiek, jej vyčnievaním a osteochondrózou: takéto narušenie štruktúry chrupavky a kosti nekomprimuje miechové nervy a nemačkáva miechu - obmedzuje sa na stavce.

Takéto vtlačenie chrupavky do kosti sa najčastejšie vytvára počas jedného z období aktívneho napínania dieťaťa, ku ktorému dochádza vo veku 14 - 17 rokov..

V tomto okamihu sa hubovitá látka rastúcej kosti, ktorá nedrží krok s rastom celého tela, stáva mäkšou. Preniká sem chrupavkové tkanivo koncovej platne, ktoré je v tomto období oveľa odolnejšie..

Takto sa vytvorí klinovitý výčnelok chrupavky obrátený k vrcholu vo vnútri poškodeného stavca, ktorého základňa „leží“ na medzistavcovom kotúči.

Druhé obdobie, ktoré je nebezpečné pre vývoj Schmorlových uzlov, je staroba, keď sa znižuje kostná denzita človeka, vyvíja sa osteoporóza..

Pretože štruktúry centrálneho a periférneho nervového systému nie sú v tomto prípade stlačené, pretože sa ničí iba stavcová kosť, príznaky Schmorlovej kýly sú v počiatočných štádiách slabé alebo chýbajú..

Ale takáto patológia stavcov vytvára predpoklady pre vznik ďalších závažnejších chorôb chrbtice, a preto, keď sa zistí, liečba.

Je možné zabrániť vývoju kýly Schmorlovej?

Ako už bolo uvedené, Schmorlova kýla sa vyskytuje najčastejšie u detí. Z tohto dôvodu sa odporúča, aby sa prevencia začala čo najskôr, bez čakania na rozvoj komplikácií. V tomto prípade by ste sa mali systematicky zapájať do telesnej výchovy, chodiť na čerstvý vzduch, navštíviť bazén.

Prevencia tiež zahŕňa udržiavanie aktívneho životného štýlu, obmedzovanie nadmerného zaťaženia chrbtice, dodržiavanie režimu dňa a odpočinku, právo na stravovanie, vzdávanie sa zlých návykov, používanie ortopedického nábytku..

A samozrejme sa neodporúča zanedbávať rady lekára pri prvých prejavoch choroby. Iba včasná návšteva špecialistu pomôže úplne vyliečiť chorobu.

Schmorlove uzly - patológia chrbtice, ktorá pokračuje zvláštnym spôsobom. Neexistuje akútna symptomatológia ochorenia, choroba sa dá zistiť iba röntgenovým vyšetrením. Pretože pacient nepociťuje poruchy, zvyčajne sa k lekárovi dostane o iných problémoch a uzly sa zisťujú pozdĺž cesty. Pri chorobe je chrupavkové tkanivo patologicky zdeformované, vytláča kostnú hmotu stavcov a vytvára výčnelok, ktorý je viditeľný na rôntgenovom snímaní.

Existuje niekoľko názvov chorôb, ktoré lekári používajú. Táto patológia sa nazýva inak: „Schmorlova uzlina“, „Schmorlova kýla chrbtice“, „Schmorlova uzlina“. Schmorl je známy lekár, ktorý pozoroval a komplexne skúmal so svojimi kolegami túto patológiu, jej patomorfologické prejavy. Zistil degeneráciu, dystrofiu hyalínových doštičiek u 38% pacientov z pozorovanej skupiny..

Vo vekovej kategórii do 20 rokov boli jednotlivé prejavy patológie. Ľudia starší ako 50 rokov majú oslabený kostný systém so zníženou hustotou a silou. Dôvodom je skutočnosť, že s vekom sa prísun krvi významne zhoršuje s najmenšími zmenami v štruktúre (sklonená postava alebo skolióza). Mladí ľudia získavajú uzlovú patológiu v dôsledku choroby, pravidelného vzpierania, zvislých úderov.

Rizikové faktory

Takáto štrukturálna porucha, ako je Schmorlova prietrž, je podobná medzistavcovej prietrži, ale v oveľa menšej miere predstavuje nebezpečenstvo. Príčinnou výhodou výskytu sú dedičné genetické predpoklady. Ak má choroba genetickú povahu, prejavuje sa tendencia k tvorbe Schmorlových uzlov u zástupcov všetkých nasledujúcich generácií. Ak sa získa v prírode, potom sú hlavnými určujúcimi faktormi tieto faktory:

 • zranenia, mechanické poškodenie chrbtice;
 • deformované držanie tela v dôsledku degeneratívnych-dystrofických zmien v hyalínových doštičkách;
 • pravidelné zaťaženie chrbtice spojené s určitými športy;
 • narušený proces látkového metabolizmu;
 • autoimunitné ochorenia;
 • vrodené štrukturálne poruchy chrbtice;
 • starnutie kostí;
 • zrýchlený rast s nerovnomerným prírastkom hmotnosti v rôznych častiach tela u detí.

V počiatočnom období života môže dieťa rásť veľmi rýchlo a nerovnomerne. Tento proces je sprevádzaný napínaním mäkkých tkanív. Taký rýchly vývoj nie je charakteristický pre kosti, štruktúra kostí nemôže zväčšiť veľkosť vhodným tempom. Špongiovité telo získava prázdne miesta, do neho sa za zaťaženia dostáva určité množstvo chrupavkového tkaniva.

Ak rodičia majú vrodenú tendenciu k Schmorlovej hernii, musíte dieťa skontrolovať, či nemá uzliny, a to aj bez podania sťažnosti. Pri výbere vzdelávacích aktivít pre deti by sa mali vylúčiť niektoré typy atypických záťaží. To sa musí urobiť pred úplným vytvorením pohybového aparátu.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať dieťaťu s dedičnými rizikovými faktormi v súvislosti s jeho stravou. Denné detské menu by malo obsahovať potraviny bohaté na vápnik, vitamíny, jód.

Druhy patológie

Uzly Schmorl sa môžu tvoriť v ktorejkoľvek časti chrbtice. Pozorujú sa jednotlivé formácie aj viacnásobné zhluky. Kýla môže byť intraverbálna alebo intrakorporálna. V mieste uzla môže byť:

 • centrálnej
 • pred ním;
 • späť;
 • postranné.
patológieprejavy
S intraverbálnymi uzlami Schmorla.Tkanivá medzistavcových platničiek sú premiestnené cez stavce stavacích doštičiek..
S intracorporálnymi formáciami.Vláknité jadro disku napadne hubovité tkanivo chrbtice. V tomto prípade je koncová doska zničená, čo vedie k vytvoreniu oblasti osteosklerózy okolo nodulárnej formácie..
S jednoduchými uzlíkmi.Nezávislá detekcia jednotlivých laterálnych alebo centrálnych lézií nie je možná. Príznaky týchto patológií ako také chýbajú..
S niekoľkými stavcami.V prípade poškodenia bedrovej chrbtice stráca chrbtica svoje typické dynamické, statické vlastnosti. K dispozícii je kompresia, upnutie nervových koreňov, niekedy miechy. Toto nebezpečenstvo môže dokonca vzniknúť v dôsledku stredne veľkej uzliny..

Nodulárna patológia hrudníka pomáha znižovať pohyblivosť chrbtice. Zaťaženie sa presunie na stavce umiestnené pod alebo nad zónou, kde sa vytvorili uzly. Najbežnejšou formou tohto ochorenia je cervikálny výčnelok. Medzistavcový disk vyčnieva, ale môže sa ľahko vrátiť do svojej pôvodnej polohy, to znamená, že výstupok má schopnosť zvrátiť sa. Na medzistavcovej platničke sa nepozoruje tvorba prolapsu. Tieto lézie sa vyskytujú v rozšírenej klinickej forme, čo si vyžaduje okamžitú liečbu, aj keď pacient nemá sťažnosti na zlé zdravie.

Stáva sa, že krvné cievy z hubovitých kostí vyrastajú do chrupaviek alebo medzistavcových platničiek. To vedie k vláknitej transformácii uzla s ďalším blokom postihnutých stavcov. Ak nedochádza k zarastaniu, vývoj ochorenia je pomalý. Rast uzlov sa zastaví po zavedení hlavnej hmoty želatínových jadier do tela stavcových kostí.

Niekedy dochádza k vaskularizácii v dôsledku resorpcie koncových doštičiek, chrupavky. Postihnuté miesto stráca svoje pohybové vlastnosti, zvyšuje sa zaťaženie kĺbov, existuje riziko zlomenia, zlomeniny stavcov, artróza medzistavcových kĺbov.

Príznaky a symptómy

Povaha choroby, účinok na telo a chrbticu do značnej miery závisí od typu kýly Schmorlovej. Niekoľko malých uzlov sa neobjavuje žiadnym spôsobom, schopnosť pracovať je zachovaná a klinické príznaky chýbajú. Zadné bočné a zadné uzly niekedy vyvolávajú vývoj neurologických porúch, lokálnu bolesť v oblasti postihnutého stavca. S rozvojom nepohodlia sa vykonáva špecifická liečba..

S rastúcou kýlou Schmorl sa zvyšuje riziko vzniku syndrómu bolesti. Ak sa po 40 rokoch objaví veľký uzol alebo niekoľko útvarov, potom je tlak na oslabené stavce vyšší ako v mladom veku, nepohodlie je silnejšie.

Dôležité! Keď rastie uzol, problémová oblasť stráca mobilitu, s fibrotickou transformáciou sa zvyšuje tlak na medzistavcové kĺby. Na pozadí veľkej kýly sa môže objaviť zlom a kompresná zlomenina tela oslabeného stavca. Medzi dôsledky výskytu veľkých uzlov patrí rozvoj artrózy.

Metódy korekcie

Aby sa zabránilo patologickému vývoju v uzle, sú pacienti sledovaní neuropatológmi a stavovcami. Na zlepšenie výživy diskov sa predpisujú protizápalové lieky a lieky. Ďalšie opatrenia na odstránenie bolesti:

 • barolaserová terapia;
 • parenterálne podávanie dekongestantov a liekov proti bolesti;
 • electroanalgesia;
 • akupunktúra;
 • gymnastické cvičenia Nishi (japonský wellness systém);
 • fyzioterapeutické cvičenia;
 • hirudotherapy;
 • autogravitačné ťahanie;
 • masážne procedúry;
 • manuálny terapeutický účinok.

Ošetrenie sa uskutočňuje na cvičných lehátkach s pohyblivými trubicovými rebrami s hladkým povrchom. Ortopedické ležadlá kopírujú prirodzenú stavcovú líniu. Pacient môže pohodlne sedieť, napínať a relaxovať stavce. Výsledkom je postupné zvyšovanie medziobratlovej vzdialenosti, zlepšenie prekrvenia a zmiernenie zaťaženia nervových štruktúr. Predvádzanie plávania, pravidelné cvičenie.

Prítomnosť Schmorlovej kýly nie je prekážkou prechodu povinnej vojenskej služby. Na lekárskych komisiách mladí ľudia s touto patológiou potvrdzujú svoju pripravenosť vykonávať vojenské povinnosti, ktoré si nevyžadujú zvýšenú telesnú výchovu.

Čo sú Schmorlovy chrupavkové uzly v chrbtici: ako sa zbaviť formácií a aké nebezpečné sú

Schmorlove uzly sa objavujú v chrbtici na pozadí genetickej predispozície s degeneratívnymi a dystrofickými procesmi v hyalínovej platni po vážnom poškodení podporného stĺpca. Čím vyššie je zaťaženie, tým aktívnejší je patologický proces.

Jedným z dôvodov je starnutie tela. Lekári preukázali v priebehu výskumu: negatívne zmeny na hyalínových doštičkách po 50 rokoch sa vyvíjajú u 80% ľudí. Sú Schmorlove uzly nebezpečné pre chrbticu? Je možné zabrániť poškodeniu stavcov v rozpore s kostným tkanivom? Odpovede v článku.

Čo sú uzly Schmorl

Ochorenie sa vyvíja s čiastočným zničením hyalínovej doštičky, odtokom určitého objemu látky mimo medzistavcové platničky. Prienik chrupavky do tela stavcov postupne vyvoláva atrofiu kostného prvku. V pevnom prvku sa objaví malá depresia, vo vnútri ktorej je látka, ktorá unikla z disku. Horná časť dutiny je zakrytá blokovacou doskou. Ako rastie, uzol Schmorl tlačí na želatínové jadro, posteľ rastie, steny postupne menia štruktúru.

Patologický proces vo väčšine prípadov prebieha pomaly, ale pod vplyvom negatívnych faktorov môže byť deformácia aktívna, agresívna. V tomto prípade tkanivo chrupavky rýchlejšie preniká do tela stavcov, tlak sa prudko zvyšuje, čo môže spôsobiť zlomeninu kostných doštičiek. V aktívnom priebehu sú husté štruktúry čiastočne ničené, okolo substrátu z medzistavcovej platničky sa hromadí špongiová hmota a žiadna uzatváracia doska.

Často sa vyskytujú závažné zmeny Schernlovej prietrže. Tento proces začína zarastaním hubovitého miesta krvných ciev. Kapiláry niekedy prenikajú cez disk, čo vyvoláva čiastočnú alebo úplnú zmenu štruktúry vankúšika. Čím pomalšie vyrážky krvných ciev v tkanive medzistavcovej platničky, tým nižšia je miera nárastu Schmorlovho uzla.

príčiny

Poškodenie hyalínových doštičiek sa vyskytuje v nasledujúcich prípadoch:

 • zníženie hustoty, porušenie štruktúry kostného tkaniva pri autoimunitných patológiách;
 • deformity medzistavcových platničiek;
 • prirodzené starnutie chrbtice;
 • dystrofické a degeneratívne procesy v hyalínových platniach;
 • anomálie v štruktúre podporného stĺpca;
 • narušenie dodávky krvi prvkom podporného stĺpca u starších pacientov;
 • systémové choroby, pri ktorých sa stavovce ničia, napríklad osteoporóza;
 • neúplná alebo predčasná terapia zápalových procesov v prvkoch podporného stĺpca;
 • dedičná predispozícia k chorobám pohybového aparátu;
 • poškodenie miechy so silným vertikálnym nárazom;
 • vrodené alebo získané porušenie postavenia;
 • dieťa rastie rýchlo, veľkosť chrbtice, horných a dolných končatín sa neprimerane zvyšuje;
 • nadmerné zaťaženie nosného stĺpika v detstve, ktoré spôsobuje poškodenie chrupavky, nervov a kostí. Negatívne faktory: intenzívny tréning bez dávkovania zaťaženia, skákanie do vody, najmä z veľkej výšky, zdvíhanie a nosenie bremien.

U administratívnych pracovníkov s hypodynamiou na pozadí poklesu flexibility chrbtice sa Schmorlova hernia vyskytuje tak často ako u športovcov. Intenzita negatívnych prejavov závisí od individuálnych charakteristík, typu patologickej formácie, zaťaženia chrbtice a celkového stavu tela..

Ako posilniť chrbticu doma? Prezrite si výber užitočných cvičení a dozviete sa viac o výživových vlastnostiach..

Prečítajte si o príčinách silnej bolesti v hornej časti chrbta medzi lopatkami ramena a možnostiach liečby nepríjemných pocitov na tejto adrese..

Príznaky a symptómy

Povaha choroby, účinok na telo a chrbticu do značnej miery závisí od typu kýly Schmorlovej. Niekoľko malých uzlov sa neobjavuje žiadnym spôsobom, schopnosť pracovať je zachovaná a klinické príznaky chýbajú. Zadné bočné a zadné uzly niekedy vyvolávajú vývoj neurologických porúch, lokálnu bolesť v oblasti postihnutého stavca. S rozvojom nepohodlia sa vykonáva špecifická liečba..

S rastúcou kýlou Schmorl sa zvyšuje riziko vzniku syndrómu bolesti. Ak sa po 40 rokoch objaví veľký uzol alebo niekoľko útvarov, potom je tlak na oslabené stavce vyšší ako v mladom veku, nepohodlie je silnejšie.

Druhy a formy

V závislosti od zóny umiestnenia uzlov, počtu patologických formácií sa rozlišujú tieto typy kýly Schmorlovej:

 • intrakorporální. Medzistavcové platničky aktívne prenikajú do hubovitých štruktúr susedného stavca;
 • späť a spredu. Negatívny proces vyvoláva porušenie statiky a dynamiky chrbtice, spôsobuje špecifické príznaky;
 • intravertebrálních. Tento druh patológie vedie k premiestneniu elastického pásu cez doštičky stavcov;
 • bočné a stredné. Patologický proces na medzistavcovej platničke prebieha bez výrazných príznakov, choroba sa diagnostikuje náhodne, pri vyšetrení chrbtice s podozrením na iné typy poškodenia chrupavky alebo kostných štruktúr;
 • viacnásobné a jednotlivé malé uzly Schmorl.

diagnostika

S bolesťou v oblasti chrbtice, obmedzenou pohyblivosťou, musíte podstúpiť vyšetrenie. Prvým stupňom je návšteva stavovca alebo neurológa, objasnenie klinického obrazu patológie. Ďalej lekár nasmeruje na röntgeno problémového oddelenia podporného stĺpca nevyhnutne dve projekcie.

Ak chcete objasniť najmenšie zmeny, identifikovať malé uzly, budete potrebovať MRI. Je dôležité potvrdiť, že bolesť, znížená flexibilita, mobilita podporného stĺpca sa vyvíja pod vplyvom veľkých kôrov Schmorla. Komplexné vyšetrenie ukazuje, koľko uzlov sa objavilo, ako silno chrupavkové tkanivo komprimuje stavovce, či existujú fibrózne degenerácie a choroby chrbtice, ktoré sa vyvíjajú na pozadí patologického procesu..

Dozviete sa viac o najpravdepodobnejších príčinách kŕčov na krku pri otáčaní hlavy, ako aj o metódach liečenia negatívnych príznakov..

V tomto článku sú opísané príčiny zápalu sedacieho nervu a možnosti liečby patológie doma..

Na stránke http://vse-o-spine.com/bolezni/osteohondroz/narushenie-krovoobrasheniya.html nájdete výber účinných metód liečby cerebrovaskulárnych príhod pri cervikálnej osteochondróze..

Všeobecné pravidlá a metódy zaobchádzania

Malé uzly nie sú pre organizmus nebezpečné, ale ak sa zistí jedna Schmorlova kýla alebo viacnásobné útvary, musíte pravidelne navštíviť lekára, aby sledovali patologický proces. Keď sa objaví syndróm bolesti, bude potrebné prijať niekoľko opatrení na normalizáciu krvného obehu v problémovej oblasti a odstránenie bolesti.

Pacienti navštevujú masážne a magnetoterapeutické sedenia, robia špeciálne cvičenia a na odporúčanie vertebroológa navštívia chiropraktika. Ak dôjde k deformácii hyalínovej doštičky na pozadí poranenia miechy, potom bude užitočný priebeh prípravkov obsahujúcich vápnik a vitamín D, NSAID a lieky na normalizáciu krvného obehu. Pred podaním formulácií na posilnenie kostí lekári odporúčajú vyšetriť obličky, aby sa vylúčil negatívny účinok pri ochoreniach orgánov typu fazule.

Natiahnutie (trakcia) podporného stĺpca je účinnou metódou na odstránenie bolesti, ktorá znižuje zaťaženie medzistavcových platničiek. Procedúra sa vykonáva vo fyzickej miestnosti pomocou špeciálnej pohovky. Suchá chrbtová trakcia znižuje zaťaženie nervových zakončení, zlepšuje prísun krvi do podporného stĺpca. Po priebehu antigravitačnej terapie sa podporný stĺpec roztiahne, väzy a svaly sa uvoľnia a zlepší sa pohyblivosť postihnutej oblasti. Trakcia chrbtice doma sa vykonáva iba so súhlasom stavca, po objasnení kontraindikácií, výbere optimálnej metódy vplyvu na podporný stĺpec..

Aké je nebezpečenstvo uzliny

Schmorlove uzly v chrbtici: čo to je, dôvody, ako zaobchádzať

Vertebrálny stĺpec je oporou pre celé telo a je počas celého života vystavený výraznému stresu. Ale s vekom, kosť a chrupavkové tkanivo sa postupne opotrebovávalo a v chrbtici sa vyvíjali rôzne patológie - osteochondróza, artróza, Schmorlovy uzly a iné.

Uzly Schmorl sú patologické poruchy degeneratívne-deštruktívnej povahy, ktoré sa vyskytujú na medzistavcových platničkách. Táto patológia sa pozoruje u 80% ľudí, ktorí prekročili 50-ročný medzník..

Popis patológie

V počiatočnej fáze vývoja lekári neidentifikovali malé Schmorlove uzly ako odchýlku od normy, ale považujú sa za malú zmenu štruktúry chrbtice. Podstatou patológie je prienik medzistavcovej chrupavky do samotného stavca. Pretože kostné tkanivo nemá nervové zakončenie, proces je asymptomatický, čo vedie k jeho komplexnej diagnostike. Osoba sa zvyčajne podrobuje vyšetreniu pri liečbe inej choroby a Schmorlovho uzla.

Vývoj patológie začína čiastočným zničením hyalinnej doštičky medzistavcových platničiek. Z výslednej medzery prúdi stavovce mimo stavcov a chrupavkové tkanivo sa pomaly rozrastá do voľného priestoru. Obratle sa začínajú atrofovať. V pevnom prvku je vytvorený priestor zakrytý uzatváracou doskou, do ktorej je umiestnená tekutina uniknutá z disku. Toto je uzol Schmorl. Schmorlovo uzol sa zväčšuje, zvyšuje tlak na želatínové jadro, zväčšuje sa priestor a steny uzliny menia svoju štruktúru..

Typicky sa také zmeny vyvíjajú veľmi pomaly a asymptomaticky. Ale pod vplyvom priťažujúcich faktorov môže dôjsť k rýchlej deformácii stavcov, čo môže viesť k zlomeninám kostných doštičiek. Menej často sa fibrotické procesy vyskytujú v Schmorlových uzlinách. Kapiláry krvných ciev môžu preniknúť cez medzistavcové platničky a spôsobiť zmenu v štruktúre jej prvkov. Tento proces môže spôsobiť Schmorlovu prietrž.

Príčiny Schmorlových uzlov

Faktory tvorby patologických uzlov sú najčastejšie vek a genetická predispozícia. Ak aspoň jeden z rodičov trpí tvorbou uzlov na medzistavcových platničkách, musí sa dieťa pravidelne vyšetrovať na včasné odhalenie patológie. Okrem týchto faktorov existujú nasledujúce dôvody na vytvorenie Schmorlových uzlov:

 • autoimunitné patológie, ktoré vedú k zníženiu hustoty kostí;
 • degeneratívne procesy v medzistavcových platničkách;
 • osteoporóza;
 • kongestívne zápalové procesy v chrbtici;
 • poranenia miechy;
 • porušenie postoja - skolióza, kyfóza;
 • nadmerné zaťaženie chrbtice v detskom veku, napríklad profesionálne športy s nesprávne vypočítaným zaťažením;
 • vrodené patológie v štruktúre chrbtice;
 • pri intenzívnom raste dieťaťa neprimerané zvyšovanie hmotnosti rôznych častí tela;
 • deformita medzistavcových platničiek.

Nadmerná alebo naopak nedostatočná fyzická aktivita je pomerne častou príčinou vzniku choroby. Z tohto dôvodu sa uzly Schmorl často zisťujú u športovcov a administratívnych pracovníkov..

Patologické ošetrenie

Malé uzlíky nespôsobujú poškodenie tela, nespôsobujú nepohodlie ani bolesť. Avšak s tvorbou veľkých uzlov alebo Schmorlovej kýly existuje nebezpečenstvo zlomeniny stavcov, artróza medzistavcových platničiek, výčnelky. V takom prípade musíte podstúpiť komplexnú liečbu a pravidelne sledovať diagnostiku, aby ste mohli sledovať vývoj choroby.

Liečba tradičnými medicínskymi metódami:

 • spinálna trakcia - pomáha uvoľňovať napätie od svalov a väzov, zlepšuje krvný obeh, znižuje zaťaženie medzistavcových platničiek. Postup sa vykonáva na odporúčanie vertebroológa na špeciálne vybavenom gauči;
 • lekárska gymnastika, plávanie - posilnenie svalového korzetu chrbta a zlepšenie flexibility chrbtice;
 • masáž - úľava od bolesti, stimulácia krvného obehu a odtok lymfy v postihnutej oblasti.

V prípade bolesti sa lieči patológia.

Liečba alternatívnymi metódami:

 • liečivé kúpele - ihličnatý kúpeľ uvoľňuje svaly a väzivo, stimuluje krvný obeh a zmierňuje bolesť. Musíte nasekať konáre mladého smreku, zbierať ich do litrovej nádoby a dobre variť v 3 litroch vody. Vývar je potrebné prefiltrovať, zohriať sa v kúpeli po dobu až 20 minút;
 • infúzia pri masáži - pomáha normalizovať krvný obeh, metabolické procesy v postihnutých oblastiach. Z rovnakých častí nasekajte nasekané bylinky: koreň šabľa, gaštan konský, semená uzlov a púpava. Vložte do sklenenej nádoby, nalejte alkohol a trvajte na tmavom mieste po dobu 15 dní. Potom dôkladne namiešajte a uložte do chladničky. Mletie s terapeutickou infúziou v kombinácii s masážou je pre Schmorlovy uzly mimoriadne účinné.

Uzly Schmorl sú často zamieňané s medzistavcovou prietržou. Tieto patológie sú síce trochu podobné, ale prietrž je nebezpečnejším ochorením so závažnými následkami. Patologické uzliny s včasnou liečbou nespôsobujú nepohodlie a sú úspešne liečené masážou a fyzioterapiou.

Schmorlova kýla: liečba, príznaky, čo je nebezpečné.

Bežne sa vyskytujú Schmorlove uzly (známe aj ako „Malá Schmorlova hernia“). Chceme najprv objasniť, čo v skutočnosti znamená pojem „Disková kýla“. Keď hovoríme o takom fenoméne, akým je Schmorlova kýla, o čo ide a ako sa s ňou zaobchádza, lekári hovoria, že toto je vydutie chrupavky medzi stavcami s ďalším dopadom a zápalom koreňov koncov miechových nervov..

Etiológie. Vývoj choroby „Schmorlova hernia“

Pokiaľ ide o tento typ prietrže, je potrebné objasniť, že existujú zásadné rozdiely od známych horizontálnych prietrží. Zmeny priamo ovplyvňujú medzistavcové platničky. Tvorba začína, keď chrupavkové tkanivo koncových dosiek padá do stavovcov a deformuje spongióznu kosť. Inými slovami, disk je vtlačený do telies horného dolného stavca.

Patológia je zväčša dedičná vo svojom pôvode alebo sa prejavuje ako negatívne symptómy v najskoršom detskom veku pacienta. Ako dieťa rastie, postupne sa bude typ mäkkého tkaniva úspešne rozširovať, zatiaľ čo samotné kostné tkanivo bude zaostávať a v hubovitom tele chrbtice sa budú postupne tvoriť dutiny. Práve tieto prázdnoty vyvolávajú v budúcnosti samotnú podstatu problému - postupne v nich zlyhávajú stavcové platne. Najčastejšie je taká patológia, ako je Schmorlova uzlina, lokalizovaná v hrudnej alebo bedrovej chrbtici (v strede alebo v dolnej časti chrbta)..

Schmorlove uzly sa nepovažujú za samostatné ochorenie a samy osebe sú neškodné. Zároveň však môžu byť znakom rôznych ochorení, ktoré sa prejavujú prietržom a poškodením chrbtice pacienta..

Ochorenie sa zvyčajne začína vyvíjať v pubertálnom období, príznaky sa však objavujú v detskom a starom veku. V dospievaní sa telo rýchlo rozvíja a rýchlosť rastu mäkkého (svalového) tkaniva prevyšuje rast kostí.

Príčiny Schmorlovej kýly

Samotná patológia nemá jasne definované vekové obmedzenia - dá sa diagnostikovať u dieťaťa aj u pacienta vo veku. Lekári rozlišujú niekoľko predispozičných faktorov na základe vzniku a vývoja negatívnych procesov v mieche, tvorbe Schmorlovej kýly:

 • Toto je v prvom rade porušenie hustoty štruktúry medzistavcovej chrupavky, chrupavky.
 • Porucha metabolických procesov a nedostatok určitých vitamínov, minerálnych zlúčenín.

Takéto negatívne a predispozičné faktory lekári diagnostikujú najčastejšie v období aktívneho rastu dieťaťa alebo s intenzívnym fyzickým alebo emocionálnym stresom na tele, čo je typické pre športovcov. V dôsledku kombinácie negatívnych faktorov bude hustý uzol chrupavkového tkaniva tlačiť na samotné telo miechy a vyvolá jeho deformáciu. To všetko je jasne viditeľné v röntgenových lúčoch..

Negatívne a nezvratné zmeny

V prípade absencie liečby a včasného zásahu lekárov to môže vyvolať patológie miechy, konkrétne:

 • Zníženie anatomicky správnej výšky stavcov.
 • Pružnosť tkanív a väzov medzi stavcami postihnutými v chrbtovej kolóne sa postupne znižuje.
 • Znižujú sa vlastnosti odpisovania celej chrbtice a v mieste lézie sa môže vyvinúť zameranie rastu a vývoja typu vláknitého tkaniva..
 • Postihnuté sú kĺby, znižuje sa ich pohyblivosť, vyvoláva sa artróza.

Samotná kýla Schmorla, pri nedostatku pozornosti a včasnej liečby, môže v priebehu času vyvolať nielen negatívne symptómy vo forme atakov bolesti a stuhnutosti, ale tiež môže spôsobiť rast a vývoj skutočnej kýly..

Druhy patológie

V závislosti od umiestnenia prietrže môže byť stredová alebo bočná, ako aj predná alebo zadná. A berúc do úvahy novotvary, môže byť jeden alebo viac. Veľa v tejto veci určuje hlavnú príčinu patologických zmien..

Kvôli tomu, čo sa objavuje Shmorlovo uzlíky

Schmorlove uzly vznikajú z veľkého množstva dôvodov. Spomínajú sa tieto faktory:

  1. Choroby pohybového ústrojenstva (osteopénia, kyfóza, osteoporóza);
   • S osteoporózou sa znižuje kostná sila. Výsledkom bude, že samotný spinálny disk bude tlačiť na telo chrbtice. Vyvolávanie negatívnych príznakov a objavenie sa prietrže;
   • Schmorlova kýla komplikuje aj niektoré vrodené stavce. Príkladom sú predné, bočné typy zakrivenia, ako je patologická lordóza, skolióza, kyphosis;
 1. Zmeny hubového tkaniva stavcov. Dedia sa - ak rodina predtým diagnostikovala túto patológiu u blízkych príbuzných, pravdepodobnosť vývoja u pacienta sa zvýši jeden a pol až dvakrát;
 2. Tehotenstvo, rovnako ako laktácia. Hormonálne a fyziologické zmeny v tele môžu spustiť rast a vývoj prietrže;
 3. Intenzívna pravidelná fyzická aktivita (cvičenie s „železom“, prenos hmotnosti).

Najčastejšie je však tento problém spôsobený zrýchleným dozrievaním tela dospievajúcich. V medicíne sa tento jav nazýva zrýchlenie. Vedie to k tomu, že kostné tkanivo medzistavcových platničiek sa vyvíja pomalšie ako svaly, v dôsledku čoho je tlak na medzistavcové stĺpy príliš vysoký..

Pred ďalším prečítaním článku vám dôrazne odporúčame pozrieť si video profesora Sergeja Bubnovského o tom, čo je Schmorlova Hernia.

symptomatológie

Príznaky sa prejavili iba príležitostne prietržnej kýly. Zvyčajne sa neukazujú.

Tieto kýly nemajú osobitný vplyv na kvalitu života: nespôsobujú bolesti chrbta a neobmedzujú pohyblivosť tela. Mali by sme sa však obávať, pretože malé uzlíky Schmorlu spôsobujú, že kosti sú krehké, a to je už plné zlomenín, postupného rozvoja artrózy a ďalších nepríjemných ochorení..

V ktorých častiach chrbtice sa nachádzajú Schmorlovy uzly? Prečo je to nebezpečné ?

Lokalizácia malých kýly Schmorl

Najčastejšie sa nachádzajú v bedrovej, hrudnej chrbtici a krčnej oblasti.

Hrudné oddelenie

Toto je hlavné miesto ich lokalizácie. V ňom sa Schmorlova kýla zvyčajne vyvíja už v puberte. Takáto lokalizácia je nebezpečná so závažnými komplikáciami, rozvojom skoliózy a iných chorôb. Príznaky naolejované, môžu úplne chýbať. Zranenia chrbta sa vyskytnú iba vtedy, keď človek stojí alebo sedí.

bedrový

Porážka driekovej chrbtice, ktorej ošetrenie by mal predpisovať iba lekár, je zriedka diagnostikovaná odborníkmi. Pokiaľ v niektorých prípadoch bolí chrbát, bolí chrbát, keď niekto stojí. Takáto lokalizácia choroby je však spojená s veľmi vážnymi komplikáciami, ktoré sa nazývajú kompresné zlomeniny hrebeňa..

krčnej

Veľmi krehká časť chrbtice, takže sa tam často objavujú aj Schmorlovy uzly. Ich hlavnými príznakmi sú bolesti hlavy a závraty, ktoré sa vyskytujú v dôsledku kompresie tepny, ktorá dodáva mozgu krv.
Viacnásobné a jednotlivé malé hernie

Rôzne malé uzly Schmorl

Rozdelené na jednoduché a viacnásobné.

Viac uzlov

Viac uzlov je častejšie (asi v 70% prípadov). Vyznačujú sa tým, že medzistavcové platničky vstupujú do stavcov na viacerých miestach naraz. Tento druh kýly je sprevádzaný pomerne silnou bolesťou. Ich hlavné príznaky sú:

 • Chronické bolestivé bolesti, ktoré sa zosilňujú v stoji alebo v sede;
 • Rýchla únava;
 • Poruchy spánku.

Jednotlivé uzly

Pokiaľ ide o jednotlivé uzly, sú zvyčajne príznakom Scheuermann-Mauovej choroby (jedná sa o typ kypózy). Ochorenie sa prejavuje silnou bolesťou v oblasti hrebeňa. Zvyčajne sa vyskytujú, keď človek dlhší čas pracuje alebo dlhodobo stojí. Scheuerman-Mau sa musí liečiť, inak môže dôjsť k osteochondróze a iným vážnym ochoreniam chrbtice.

Ako sú diagnostikované malé hernie ?

Schmorlove uzly sú zvyčajne diagnostikované röntgenovými lúčmi, ako aj zobrazovaním pomocou magnetickej rezonancie alebo počítačovou tomografiou. Ak sa zistí prietrž, lekár nariadi pacientovi, aby mu dal moč a úplný krvný obraz. Často sú potrebné aj rôzne biochemické štúdie..

Ktorého špecialistu kontaktovať?

Pomerne často sa mnohí pacienti pýtajú, čo lekár predpisuje pri diagnóze, ako je Schmorlova kýla, potom by ste sa mali poradiť s ortopédom. Najmä v súčasnosti v oblasti ortopédie existuje osobitná oblasť lekárskych poznatkov - vertebroológia, ktorá sa týmito otázkami zaoberá. Je k dispozícii, že existuje veľa metód diagnostiky a liečby, ktoré vám umožňujú postaviť pacienta na nohy.

Liečebné metódy

Priebeh liekovej terapie

Ak hernie nespôsobujú žiadne bolestivé príznaky, lekár sa obmedzí na vymenovanie wellness procedúr:

 • plávanie;
 • Špeciálne masáže;
 • Liečebné cvičenia.

Vďaka nim sa posilnia chrbtové svaly.

Ak dôjde k bolesti v dôsledku Schmorlovej kýly, lekár predpíše pacientovi jedno z nasledujúcich protizápalových liekov nesteroidnej skupiny. Podávajú sa intramuskulárne ráno jeden týždeň:

 • Lornoxikam. 16 mg sa podáva raz;
 • Meloxicam. Zvyčajná dávka je 1,5 ml;
 • Diclofenac. 3,0 ml sa podáva raz.

Okrem toho lekár zvyčajne predpisuje pre bolesť 200 mg ibuprofénu alebo nimesulidu. Toto by sa malo robiť večer po dobu jedného mesiaca - hlavnou vecou nie je praktikovať samoliečbu a ich podávanie. V takom prípade by všetko malo byť pod dohľadom lekára..

V niektorých prípadoch lekár predpisuje aj vitamíny B (B6, B12), relaxanty svalov (midokálne) a lokálne protizápalové masti (diklafinak). Lekári tiež predpisujú a užívajú tablety alebo injekcie vitamínu D, vápnika, ale iba ak sú patologické procesy v chrbtici sprevádzané patológiou, ako je osteoporóza - nadmerná krehkosť a krehkosť kosti..

Spolu s užívaním liekov lekári často, individuálne a berúc do úvahy celkový stav pacienta, predpisujú priebeh fyzioterapeutických cvičení a liečba samotnej chrbtice je trochu menej často predpísaná.

Nosiť špeciálny korzet

Pretože samotná patológia je spôsobená častými záchvatmi bolesti chrbta a bedrovej chrbtice ako prvku liečby a prostriedku na zmiernenie bolesti, lekári často predpisujú pacientovi, ktorý nosí mäkký alebo tvrdý korzet. Najčastejšie, so špeciálnym upevňovacím dizajnom - korzet je predpísaný pacientom, ktorých práca alebo životný štýl často zahŕňa nájdenie dlhého času v určitej, jednej polohe, napríklad v ležiacej, stojacej alebo sediacej polohe. Samotná konštrukcia pomáha odstraňovať nadmerné zaťaženie chrbtice v patologickom segmente chrbtice samotnej, a tak zmierňuje bolesť, čím sa občas znižuje riziko vzniku neuralgie a medzistavcových prietrží..

Reflexný kurz

Prax použitia reflexológie samotnej, rovnako ako každý lekársky zákrok, je zameraná na úplné obnovenie postihnutej oblasti chrbtice, úplné ošetrenie a obnovenie pacienta. Priebeh reflexológie pomáha zvyšovať a zlepšovať prietok krvi, ktorý vyživuje chrbticu, čo pomáha dodávať viac kyslíka a živín do poškodenej oblasti, čo pomáha k rýchlej obnove chrupavky, kostného tkaniva.

V procese liečby kýly predloženou metódou - reflexológia, stojí za zváženie kontraindikácie, ktoré existujú pre jej implementáciu. Ak ich nezohľadníte, môže to spôsobiť zhoršenie celkového stavu pacienta a vyvolať negatívny vývoj patologických procesov, ako je rast nádoru a horúčka, bolesti hlavy a bolesti..

Priebeh reflexológie je kontraindikovaný v diagnostike chorôb, ako sú:

 • Rast a vývoj zhubných a benígnych novotvarov, najmä tých, ktoré sú sprevádzané metastázami.
 • Horúčka spôsobená nachladnutím.
 • Tuberkulóza v aktívnej fáze svojho priebehu.
 • Reflexoterapia sa tiež nevykonáva počas tehotenstva a dojčenia..
 • Pri diagnóze krvných ochorení, napríklad s leukémiou alebo duševným nadmerným vzrušením.

Hirudoterapia

Rovnako účinná a účinná metóda liečby Schmorlovej kýly a iných patológií, ktoré ovplyvňujú chrbticu, je liečebná procedúra s pijavicami. Porcie pijavice sa pre niekoho môžu zdať nepríjemné, ale ukazujú pozitívne výsledky liečby:

 • Pomáhajú saturovať krv kyslíkom;
 • Zlepšiť prietok krvi a prísun krvi do postihnutej oblasti chrbtice;
 • Pomáhajú zmierniť vysoký krvný tlak;
 • Uvoľnite spastické záchvaty a eliminujte stagnáciu škodlivých látok v tkanivách.

Avšak, pre všetky svoje výhody, ošetrenie pijavice majú svoje vlastné kontraindikácie:

 • Diagnostikované nádory postihujúce tkanivá a orgány s metastázami;
 • Obdobie gravidity a laktácie;
 • Ochorenia postihujúce krv, najmä diagnostikovaná hemofília, poznačené zlou koaguláciou krvi.

fyzioterapia

Priebeh terapeutickej cvičebnej terapie má tiež pozitívne výsledky v liečbe kýly. Pred praktickým vykonaním konkrétneho cvičenia je však vhodné poradiť sa s lekárom, ktorý zostaví individuálny cvičebný program, ktorý bude brať do úvahy umiestnenie kýly, jej veľkosť a celkový stav pacienta..

Cieľom samotných gymnastických cvičení je posilnenie svalov chrbta a abs, uvoľnenie napätia a nadmernej hmotnosti chrbtice a vytvorenie silného svalového korzetu. Hlavná vec v tomto prípade je pravidelné a správne vykonanie všetkých cvičení, ich správanie pod vedením skúseného trénera. Ak cvičenia spôsobujú nepohodlie a bolesť, mali by sa okamžite zastaviť..

Schmorlove uzly v chrbtici

Schmorlove uzly v chrbtici sú komplexom patologických zmien na medzistavcových platničkách. Ochorenie nie je sprevádzané akútnymi príznakmi, preto sa v medicíne nazýva „rádiologický“ príznak. Uzly Schmorla sa často diagnostikujú náhodne, keď sa pacient poradí s lekárom o iných zdravotných problémoch. Patológia je sprevádzaná deformáciou chrupavky, v dôsledku čoho je stlačená kostná hmota chrbtice a dochádza k výčnelku. Takéto zmeny je možné zistiť iba röntgenovým lúčom, čo zvyšuje nebezpečenstvo patológie.

príčiny

Medzi najbežnejšie faktory prispievajúce k výskytu Schmorlových defektov patria:

  patologické zmeny v štruktúre chrbtice (zakrivenie), ku ktorým dochádza pri chorobách, ako je napríklad skolióza alebo lordóza. Na svojom pozadí sa krvný obeh v stavovcoch zhoršuje, v dôsledku čoho strácajú hustotu a ľahko sa cezň pretlačujú;

Mnoho z vyššie uvedených faktorov možno zabrániť. Napríklad so zakrivením chrbtice, ktorému mnohí ľudia jednoducho nevenujú pozornosť, sa musí zaobchádzať včas. Musíte tiež sledovať svoju stravu a obmedziť fyzickú aktivitu na chrbte v prípade problémov s chrbticou.

Druhy patológie

Podľa počtu uzlov a lokalizácie patologických formácií sa Schmorlova kýla klasifikuje do niekoľkých odrôd. Nižšie sú uvedené hlavné.

Tabuľka. Hlavné typy kýly Schmorl.

Typ chorobypopis
intrakorporálníSprevádza ju poškodenie hubovitých štruktúr susedného stavca medziobratlovou platničkou. Považuje sa za jednu z najbežnejších druhov choroby..
Chrbát a spredPatologický proces vedie k narušeniu dynamiky a statiky chrbtice, čo spôsobuje špecifické príznaky.
intravertebrálníchĎalší druh choroby, ktorý je sprevádzaný posunom v elastickej výstelke stavcov.
Bočné a stredovéNegatívny proces na medzistavcovej platni nie je sprevádzaný výraznými symptómami, preto sa diagnóza tohto typu Schmorlových uzlov vyskytuje náhodne.
Jednoduché a viacnásobnéSprevádzaná léziou jedného medzistavcových platničiek a podľa toho aj niekoľkých súčasne. Podľa štatistík sa ľudia najčastejšie stretávajú s jednotlivými uzlami Schmorl.

Poznámka! Zasiahnutá oblasť chrbtice môže niekedy pri nedostatočnom ošetrení stratiť svoju mobilitu, v dôsledku čoho sa pod vplyvom zvýšeného zaťaženia kĺbov zvyšuje riziko zlomenín alebo zlomenín stavcov. V zriedkavých prípadoch to vedie k rozvoju artrózy medzistavcového kĺbu.

Charakteristické príznaky

Zvláštnosť patológie spočíva v tom, že ani pri vývoji početných Schmorlových uzlov sa neobjavujú žiadne príznaky a pracovná kapacita pacienta nie je narušená. Bolestivé pocity alebo neurologické príznaky môžu niekedy sprevádzať iba bočné alebo zadné uzly. Títo pacienti trpia zníženou schopnosťou pracovať, čo si vyžaduje osobitnú liečbu..

Keď sa uzly objavia u ľudí starších ako 40 rokov, môže sa vyskytnúť mierna bolesť v chrbtici. Ale pripísať syndróm bolesti tomuto ochoreniu je možné až po diagnostickom vyšetrení. Mali by sa vylúčiť ďalšie faktory, ktoré môžu spôsobiť bolesť..

Prečo je to nebezpečné

Uzly Schmorlu spravidla nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo pre zdravie pacienta, pretože postihnuté medzistavcové platničky sa v priebehu času vracajú do pôvodnej polohy. Kostné tkanivo je posilnené a chrupavka má prirodzený vzhľad. To však neznamená, že sa toto ochorenie môže ignorovať a neprijímajú žiadne terapeutické opatrenia.

U pacientov, ktorí sa predtým museli vysporiadať s takým ochorením, klesá mobilita v mieste prietrže, čím sa zvyšuje zaťaženie medzistavcových kĺbov. Okrem toho, ak sa prietrž kýly do istej miery zvýšila, významne sa zvyšuje riziko poškodenia stavcov počas fyzickej aktivity. Je to kvôli oslabeniu stavcov..

Ak chcete poznať príznaky Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice, ako aj metódy liečby, prečítajte si o tom článok na našom portáli..

Diagnostické funkcie

Pred začatím liečby sa musí lekár uistiť, že sa zaoberá Schmorlovými uzlami, takže na pacienta čaká diagnostické vyšetrenie. Na presnú diagnostiku môže lekár predpísať inštrumentálne a klinické diagnostické opatrenia:

 • pacient opisuje príznaky, ktoré sa objavili, najmä bolesť. Ich povaha, miesto a trvanie;
 • palpácia (palpácia) postihnutej oblasti chrbta s cieľom identifikovať a vyhodnotiť zakrivenie chrbtice, ako aj vzniknutý edém;
 • na konečnú identifikáciu patologických lézií môže lekár predpísať MRI, CT alebo röntgen.

Na vedomie! Iba kvalifikovaní odborníci budú schopní identifikovať Schmorlovo uzly a pochopiť, o čo ide, preto sa autodiagnostika prísne neodporúča. Presnú diagnózu pomôžu lekári, ako je neurológ, ortopéd a vertebroológ. V zriedkavých prípadoch môže diagnostika vyžadovať konzultáciu všetkých týchto odborníkov naraz.

Ako liečiť

Pri vypracúvaní liečebného postupu musí lekár zohľadniť mnoho rôznych faktorov, napríklad vek pacienta, jeho zdravotný stav a povolanie, ako aj závažnosť choroby. V prítomnosti sprievodných patológií je potrebné o tom informovať ošetrujúceho lekára, pretože od toho tiež závisí ošetrenie Schmorlových uzlov. Je potrebné vziať do úvahy aj príčinu vývoja choroby, pretože ak je to dôsledok úrazu, potom by sa liečba mala zamerať na odstránenie následkov tohto poškodenia..

Bez ohľadu na príčinu vývoja a závažnosti ochorenia by terapeutický priebeh mal sledovať tieto ciele:

 • obnova metabolických procesov v chrbte;
 • zmiernenie bolestivých symptómov;
 • svalová relaxácia;
 • normalizácia krvného obehu, zvýšený svalový tonus;
 • obnovenie flexibility postihnutých stavcov;
 • predchádzanie komplikáciám.

Na dosiahnutie všetkých týchto cieľov je možné použiť rôzne liečebné metódy, počnúc terapeutickými cvičeniami, masážami alebo akupunktúrou až po lekárske ošetrenie. Každú z terapeutických metód budeme posudzovať osobitne..

Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie, ako zaobchádzať so Schmorlovými uzlinami stavcov, ako aj zvážiť alternatívne metódy liečby a diagnostiky, môžete si prečítať článok o tejto téme na našom portáli..

Všetky vykonané cvičenia by mali byť zamerané na posilnenie svalovej kostry a zvýšenie flexibility chrbtice. Výber komplexu by mal vykonať kvalifikovaný odborník a samotný proces by sa mal vykonať individuálne. Hlavné etapy lekárskej gymnastiky:

 • plné roztiahnutie chrbta a podľa toho aj chrbtice. Malo by sa vykonať v stoji alebo v ľahu;
 • posilňovacie cvičenia na chrbtové svaly;
 • napínanie svalov a chrbtice (to by malo skončiť každým tréningom).

Pri vykonávaní tohto alebo tohto cvičenia by nemala vzniknúť žiadna bolesť, takže ak pociťujete bolesť v chrbtici, okamžite zastavte tréning. V takom prípade by si špecialista mal zvoliť iný súbor cvičení.

masáž

Je vhodné ukončiť tréning masážou, pretože všetky tkanivá sú dobre zahriate. Masážne akcie pomáhajú zlepšovať krvný obeh v postihnutých oblastiach, uvoľňujú svalové vlákna a posilňujú svalový korzet. Pravidelnou masážou môžete dosiahnuť korekciu zakriveného držania tela.

Manuálna terapia

Toto je ďalšie ošetrenie používané so Schmorlovými uzlami. Účinnosť manuálnej terapie nie je horšia ako masáž. Jeho hlavnou úlohou je zlepšiť krvný obeh v postihnutom segmente.

Ak sa chcete dozvedieť viac o manuálnej terapii prietrže lumbálnej chrbtice, ako aj o druhoch a technikách vykonávania, prečítajte si o tom článok na našom portáli..

plávanie

Počas celého liečebného cyklu a po jeho ukončení odporúčajú mnohí lekári aktívne vodné aktivity. Pravidelné cvičenie vo vode, ako aj plávanie prispievajú k rýchlemu uzdraveniu..

akupunktúra

Táto metóda liečby je založená na zavedení špeciálnych ihiel na určitých miestach. Ihly by sa mali vkladať v určitej hĺbke av stanovenom uhle. Toto je jediný spôsob, ako dosiahnuť maximálny terapeutický účinok, a preto všetky činnosti musí vykonávať skúsený špecialista. Akupunktúra sa často používa v kombinácii s inými metódami..

Trakcia chrbtice

Účinná metóda naťahovania chrbtice pomocou vlastnej hmotnosti pacienta. Takéto manipulácie vám umožňujú vrátiť normálnu hodnotu medzistavcového lúmenu, a tým zlepšiť výživu kostí a chrupavky..

Farmaceutické prípravky

Pri liečbe Schmorlovho uzla lekári spravidla predpisujú tieto skupiny liekov:

  Cieľom svalových relaxancií s centrálnym účinkom je zmiernenie kŕčov. Medzi najbežnejšie lieky patria Serdolud a Midokalm;

Poznámka! Ľudia trpiaci prietržnou kýlou nie sú ušetrení na povinnej vojenskej službe, a preto keď sa podrobia lekárskej prehliadke, potvrdzujú svoju pripravenosť na službu. Iba v tomto prípade sú jednotky vybrané tam, kde sa nevyžaduje zvýšená telesná príprava vojakov.

Chirurgický zákrok

V zriedkavých prípadoch sú lekári nútení uchýliť sa k chirurgickej liečbe Schmorlových uzlov. Medzi hlavné indikácie operácie patria:

 • veľké a početné patologické útvary, ktorých prítomnosť vytvára vážne nebezpečenstvo poškodenia stavcov;
 • diagnóza medzistavcovej prietrže stláčajúcej nervové korene alebo miechu pacienta;
 • zlomenina stavcov.

Počas chirurgického zákroku vykonáva lekár resekciu (odstránenie) uzlov, po ktorej sa kosti prestavajú a medziobratlová platnička sa postupne obnovuje. Na urýchlenie procesu rehabilitácie po operácii je potrebné dodržiavať všetky príkazy lekára. Pacientovi sa spravidla predpisuje špeciálna strava, ktorá spočíva v každodennom používaní výrobkov, ktoré sú prospešné pre kosti a chrupavku.

Preventívne opatrenia

Uzly Schmorl často pôsobia ako geneticky podmienená choroba, preto, žiaľ, neexistujú žiadne osobitné preventívne opatrenia. K tejto chorobe však môže dôjsť aj z iných dôvodov, napríklad pri porušení metabolických procesov. V takýchto prípadoch bude prevencia pozostávať z udržiavania aktívneho životného štýlu, pravidelného cvičenia a kontroly hmotnosti.

Odborníci tiež odporúčajú zdravú výživu. Uistite sa, že vaša každodenná strava obsahuje potraviny bohaté na rôzne vitamíny. To poskytne užitočné látky do všetkých tkanív chrbtice. Ak máte pochybnosti o svojej strave, je lepšie vyhľadať pomoc špecialistu.

Video - Ako liečiť Schmorlovu prietrž

Schmorlova kýla - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Správna mikroskopická diagnóza odrezkov z maternice závisí od dodržiavania niekoľkých nevyhnutných podmienok, ktoré by mal lekár zohľadniť pri vykonávaní kyretáže a odosielaní materiálu na vyšetrenie..
Takáto patológia je charakteristická pre pomerne veľký počet žien a mužov. K vyčnievaniu vnútorných orgánov dochádza prostredníctvom oslabeného pupočného prstenca. Ak okamžite začnete so správnou liečbou, môžete sa úplne zbaviť takejto patológie..
Spiknutie z pupočnej kýly je jedným zo spôsobov, ako môžete túto chorobu prekonať. Môžete sa toho zbaviť sami, pomôcť svojej rodine a priateľom. Rituály sa musia vykonávať v určitých dňoch av určitom čase s čistými myšlienkami.