loader

Hlavná

Hlava

Spondylarthrosis

Spondylartróza lumbosakrálnej chrbtice, čo to je a ako sa má liečiť?
Spondylartróza (iný názov pre túto chorobu je artróza fazetových kĺbov) je chronické ochorenie, pri ktorom sú postihnuté a zničené malé medzistavcové (fazetové) kĺby. Podľa popredných špecializovaných kliník je toto ochorenie príčinou periodickej alebo pretrvávajúcej bolesti chrbta u 10-12% pacientov.

Spondyloartróza zvyčajne postihuje starších ľudí, ale v posledných rokoch existuje tendencia k patológii u mladých ľudí. Osteoartritída fazetových kĺbov môže spôsobiť silnú bolesť, závraty, bolesť "bolesti chrbta" od dolnej časti chrbta po stehno a ďalšie negatívne príznaky, ktoré významne zhoršujú kvalitu ľudského života. Ak sa ochorenie nelieči, môže dokonca viesť k invalidite..

Čo to je?

Spondylartróza je ochorenie chrbtice (osteoartróza), ktoré ovplyvňuje všetky fazety v kĺbovom fazete..

Vyznačuje sa bolesťou, zhoršenou pohybom alebo stresom na tele pacienta a oslabením, keď je úplne v pokoji. Považuje sa za ochorenie súvisiace s vekom a u 90% zo 100 sa tvorí u ľudí, ktorých vek je 65 rokov alebo starší. Táto patológia sa však nanešťastie vyskytuje aj u mladých 30-ročných pacientov..

Príčiny rozvoja spondylartrózy

Naša chrbtica, rovnako ako mnoho iných štruktúr, končí rast o 20-25 rokov. Potom je spočiatku pomalý, potom sa vyvíjajú silnejšie a silnejšie degeneratívne zmeny. Množstvo vlhkosti v kĺbovej chrupavke klesá, čo je menej trvanlivé a elastické, sklerózy - je nahradené spojivovým tkanivom. Spolu s tým je znížená produkcia kĺbovej synoviálnej tekutiny. To všetko vedie k zníženiu rozsahu pohybu chrbtice - vyvíja sa spondyloartróza chrbtice.

Poruchy pohybu spôsobujú stagnáciu v tkanivách medzistavcových kĺbov, blízkych väzov a svalov. V dôsledku toho sa výživa kĺbových tkanív zhoršuje ešte viac a začarovaný kruh sa uzavrie. Dôležitú úlohu pri tvorbe spondylartrózy hrá osteochondróza. V tomto patologickom stave sa výška medzistavcových platničiek znižuje, v dôsledku čoho sa zvyšuje zaťaženie kĺbov faziet a ich chrupavka sa opotrebuje. Následne sa zvyšuje mechanický tlak na kostné tkanivo stavcov. Zároveň sa mení ich štruktúra a na povrchu stavcov sa tvoria patologické medzné kostné výrastky. Vyvoláva sa deformujúca spondylartróza.

Vertebroológovia identifikujú niekoľko hlavných príčin rozvoja spondylartrózy:

 1. Nestabilita stavcov;
 2. spondylolistéza;
 3. osteochondróza;
 4. Neustále zvyšujúce sa zaťaženie chrbtice (sedavá práca, profesionálne športy, ploché nohy, práca s hmotnosťou);
 5. Poranenia miechy (najčastejšie sa tvorí spondylartróza spôsobená subluxáciou v kĺboch ​​chrbtice);
 6. Anomálie pri vývoji chrbtice (prítomnosť doplnkového 6. bedrového stavca, fúzia do pevného bloku 5. bedrového stavca so krížovou svorkou, asymetrické procesy chrbtice, neúplné stavcové oblúky atď.).

Existuje tiež mnoho predispozičných faktorov, ktoré zvyšujú riziko rozvoja tejto patológie:

 1. Vek po 65 rokoch;
 2. Obezita;
 3. Autoimunitné ochorenia;
 4. Prítomnosť cukrovky, dny;
 5. Porušenie režimu a výživovej rovnováhy;
 6. Ženy po menopauze;
 7. Dedičná predispozícia k chorobám chrbtice.

Spondylartróza sa vyvíja postupne a začína atrofickými zmenami v chrupavke kĺbov. V priebehu choroby bunky chrupavky odumierajú, v chrupavke sa vyskytujú degeneratívne procesy a ich elasticita sa stráca (od stredu po perifériu). Ďalej dochádza k zmenšeniu chrupavky a v dôsledku toho k expozícii kĺbových povrchov kostným komponentom kĺbov. Spojivové kostné tkanivo je nahradené (sklerotizujúce) a v kĺboch ​​sa vyskytujú malé zápalové procesy. Stáva sa to preto, že sa chrupavka sa zrúti na malé fragmenty a tieto fragmenty padajú do synoviálnej tekutiny. Okrajové časti povrchov kĺbov kĺbov začínajú rásť a vytvárať osteofyty.

Fázy choroby a klasifikácia

Spondylartróza je rozdelená do troch veľkých skupín v závislosti od umiestnenia procesu:

 1. Cervikartróza - spondylartróza krčnej chrbtice;
 2. Dorsartróza - spondylartróza hrudnej chrbtice;
 3. Lumbarartróza - spondylartróza bedrovej chrbtice.

Podľa etáp formovania sa zvažujú 4 fázy vývoja:

 1. Prvý. Počiatočné procesy nie sú sprevádzané žiadnymi príznakmi. V tomto štádiu dochádza k strate plasticity miechy, poruchám väzov, ako aj savých membrán. Zistí sa spravidla náhodou pri bežnom preventívnom fyzickom vyšetrení.
 2. Druhý. V tomto štádiu vývoja sa začínajú prejavovať bolesti chrbta, únava a poruchy pohyblivosti stavcov.
 3. Tretia. Zápalové procesy sa pridávajú k už postupujúcemu ochoreniu, ovplyvňujú kostné roviny kíbu, začínajú sa tvoriť malé osteofyty, je narušený väzivový aparát.
 4. Štvrté miesto. V lézii chrbtice nefungujú motorické funkcie, vyskytuje sa ankylóza, spondylóza, osteofyty, prejavujú sa poruchy nervového a vaskulárneho systému. Táto fáza choroby je nezvratná.

V závislosti od priebehu patologického procesu sa spondylartróza delí na niekoľko typov:

 1. Deformácia - dochádza k deformácii tvaru stavca osteofytmi;
 2. Degeneratívny - dochádza k deštrukcii kĺbových plôch v mieste spojenia chrbtice s rebrami a v oblasti oblúkov stavcov, ako aj k deštrukcii štruktúry medzistavcových platničiek;
 3. Ankylozácia - nazýva sa ankylozujúca spondylitída, postihuje mnoho kĺbov osoby a významne ich deformuje;
 4. Oblúkové - procesy sa vyskytujú v kĺboch ​​medzi chrbticou a rebrami av oblúkových kĺboch;
 5. Uncovertebral - nachádza sa medzi spinálnymi procesmi na zadnom povrchu medzi 1 a 2 krčnými stavcami;
 6. Dysplastický - prejavuje sa ako úplné porušenie štruktúry kĺbov, ich deformácia;
 7. Polysegmentovaný - ovplyvňuje súčasne 2 alebo viac častí chrbtice.

príznaky

Klinický obraz spondylartrózy závisí od miesta patologického procesu. Pri poškodení rôznych častí chrbtice pacient pociťuje špecifické príznaky.

Príznaky lumbosakrálnej spondylartrózy:

 • poruchy pohyblivosti kĺbov;
 • narušená chôdza pacienta, držanie tela;
 • je zaznamenaná svalová slabosť;
 • nepohodlie sa vyskytuje v bedrovej oblasti, dáva zadok, stehná, dokonca aj perineum.

Klinický obraz spondylartrózy hrudnej chrbtice:

 • významne obmedzená pohyblivosť hrudnej chrbtice osoby;
 • ľudia sa sťažujú na rannú stuhnutosť hrudnej chrbtice;
 • počas náhlych pohybov dochádza k kŕču;
 • pacient sa cíti nepohodlne pri prudkej zmene počasia, pri fyzickej námahe. Syndróm konštantnej bolesti sprevádza pacienta, ak sa spondylartróza vyvinie v štádiách 3-4.

Ak sa vyskytne cervikálna lézia:

 • nepohodlie pociťujete pri otáčaní krku, ostrých sklonoch hlavy;
 • tinnitus, bolesti hlavy, nespavosť, únava;
 • bolesť s prudkou zmenou počasia, obzvlášť silné nepohodlie sa zaznamenáva pri vysokej vlhkosti;
 • bolesť syndróm je zaznamenaný nielen v krku, šíri sa na lopatky, plecia, šije, dokonca aj na hrudník. Bolesť vzniká pravidelne, po fyzickej námahe alebo ráno (telo bolo dlho nepohyblivé).

diagnostika

Pretože osteochondróza aj spondylartróza sú veľmi dobre prepojené anatomickou lokalizáciou a rizikovými faktormi, môžu sa tieto procesy vyskytovať súčasne. Rozdiely medzi nimi sa dajú zistiť iba pomocou zobrazovacích techník, napríklad röntgenovým vyšetrením.

V prípade, že sa MRI vykoná neskôr, je možné vyšetriť dlhé väzy chrbtice, ktoré sa často podieľajú na patologickom procese..

Ako liečiť spondylartrózu?

Liečba spondylartrózy v lumbosakrálnej oblasti sa uskutočňuje konzervatívnymi a chirurgickými metódami..

 1. Konzervatívny eliminuje bolesť a zápal, po ktorom nasleduje vymenovanie liekov a postupov, ktoré obnovujú poškodené tkanivo.
 2. Chirurgická metóda sa používa v extrémnych prípadoch, pretože lieky a fyzioterapia sú pomerne účinné a po operácii chrbtice existuje riziko komplikácií..

Liečba drogami

Drogová terapia spondylartrózy zahŕňa určité lieky, ktoré možno zaradiť do dvoch veľkých skupín:

 1. Vysokorýchlostné výrobky. Ich použitie minimalizuje príznaky bolesti. Patria sem analgetiká, nesteroidné protizápalové lieky, tramadol.
 2. Pomaly pôsobiace látky. Ich pôsobenie je zamerané na obnovu štruktúry chrupavkového tkaniva stavcových kĺbov. Patria sem chondroitín sulfát, glukozamín, diacereín, nezmydelniteľné sójové alebo avokádové zlúčeniny.

Lieky rýchlo pôsobiace sú navrhnuté tak, aby zmierňovali príznaky choroby:

 • Analgetiká. Sú to lieky na zmiernenie bolesti prvej línie. Patria sem paracetamol. Priradiť nie viac ako 4 g / deň. Relatívne neškodná droga, ak sa používa dva roky.
 • Opioidné lieky proti bolesti: Priraďte pri absencii účinku z predchádzajúcich skupín. Tramadol sa predpisuje v dávke 50 - 200 mg za deň. Užívanie opiátov by malo byť krátkodobé.
 • Kortikosteroidy. Použitie kortikosteroidov je predpísané na progresiu choroby so značným obmedzením rozsahu pohybu kĺbov..
 • NSA. Najčastejšie používané v praxi. Ich účel je vhodný, ak neexistuje správny účinok paracetamolu. Pri prideľovaní tejto skupiny finančných prostriedkov je potrebné sa spoliehať na sprievodnú patológiu. Táto skupina liekov má veľké množstvo vedľajších účinkov na kardiovaskulárny, tráviaci systém a obličky. Akceptácia týchto liekov na spondylartrózu by sa mala začať iba počas obdobia zvýšenej bolesti.

Pomaly pôsobiace lieky majú chondroprotektívne vlastnosti. Zástupcovia tejto skupiny:

 • Chondroitín sulfát a glukozamín sú súčasťou kĺbovej chrupavky. Na preukázanie účinku týchto chondroprotektívnych liekov je potrebné dosiahnuť vysokú koncentráciu v synoviálnej tekutine kĺbov. Obchodné názvy týchto liekov sú Structum, Teraflex, Don, Chondromed atď..
 • Nezmýdelniteľné zlúčeniny sóje a avokáda prispievajú k syntéze látok, ktoré stimulujú produkciu kolagénu chondrocytmi. Tieto lieky znižujú bolesťové impulzy..

Načasovanie nástupu terapeutického účinku sa pohybuje od 2 do 8 týždňov.

Liečba bez tabliet

Pokiaľ ide o metódy bez drog, toto zahŕňa:

 1. Akupunktúra, ktorá vám umožní odstrániť svalové kŕče a ovplyvniť prietok krvi v postihnutej oblasti.
 2. Psychoterapia. Je potrebné napraviť duševný stav pacientov so spondylartrózou, ktorí sa často musia vysporiadať s oslabujúcou bolesťou.
 3. Kinezioterapia je výučbová technika, vďaka ktorej sa pacient môže v období remisie a exacerbácie samostatne venovať cvičebnej terapii doma..
 4. Fyzioterapia - používa sa aj v akútnej fáze - ale nie na vrchole syndrómu bolesti. To zahŕňa mnoho techník, od elektroforézy až po magnetoterapiu. Lekár vyberie liečbu.
 5. Manuálna terapia eliminuje funkčné problémy v postihnutom segmente, svalové napätie, pomáha zlepšovať lokálnu mikrocirkuláciu.
 6. Masáž - je zodpovedná za normalizáciu výživy tkanív v dôsledku zrýchlenia metabolizmu, obnovenia krvného obehu a lymfatického obehu. Pri hlbokej masáži môžete blokovať impulzy bolesti z periférneho nervového systému. Zlepšenie trofizmu vám umožní rýchlo odstrániť produkty rozpadu.

Každý z procedúr je predpísaný lekárom, ktorý predbežne hodnotí stav chrbtice a vylučuje / potvrdzuje prítomnosť systémových chorôb, ktoré môžu byť kontraindikáciou ktoréhokoľvek z postupov..

Kontraindikácie pre spondylartrózu

Po absolvovaní liečebného cyklu vás musí lekár oboznámiť s kontraindikáciami pre spondylartrózu. Dodržiavajte všetky tieto jednoduché odporúčania, aby ste zabránili zhoršeniu chrbtice. Nezabudnite:

 • je potrebné sa vyhnúť podchladeniu;
 • Nerobte náhle pohyby a trhnutie;
 • nemôžete zdvíhať závažia;
 • nemôžete byť dlho v rovnakej pozícii;
 • ak máte dlhý výlet, použite ortopedický korzet.

Nezneužívajte však nosenie ortéz a iných zariadení. Pri dlhodobom používaní u pacientov sa pozoruje oslabenie svalov tela, statické poruchy chrbtice a bolesť. Špecialisti dôrazne odporúčajú zapojiť sa do fyzickej terapie, chodiť viac a venovať pozornosť lyžovaniu..

prevencia

Nasledujúce opatrenia by sa mali prijať ako profylaktické opatrenia pre riziko spondylartrózy, ktorá by sa mala vykonať pri remisii:

 1. Masáž. Z času na čas musíte absolvovať masážne kurzy.
 2. Telesná výchova. Niekedy stačí na nápravu situácie jednoduché cvičenie a ľahké cvičenie. Odborníci odporúčajú plávanie.
 3. Dodržiavanie diéty. Choroby chrbtice sú niekedy spôsobené nadváhou..

Na ktorého lekára sa mám obrátiť kvôli symptómom spondylartrózy? Všetko záleží na forme choroby. Ak to bolo spôsobené zraneniami, je lepšie dohodnúť si stretnutie s traumatológom. Ak existuje zápalový charakter, pomôže tu reumatológ. Ak príčina nie je známa, odborníci odporúčajú navštíviť neurológa, ktorý sa zaoberá všetkými patológiami chrbtice.

Spondylartróza - znaky diagnózy, liečba, príčiny

Spondylartróza (druh artrózy) je negatívny proces predčasného starnutia chrupavky kĺbu. Výsledkom patológie chrbtice je úplná náhrada periartikulárneho tkaniva za chybný rast kostí hustou štruktúrou. Jazvové tkanivo môže chorého úplne znehybniť.

Spondylartróza - spoločná definícia

Spondylartróza chrbtice je choroba, ktorá ničí hyalínovú chrupavku klenutého (fazetového) kĺbu v chrbtici. Fazetové kĺby sú umiestnené na štyroch procesoch kĺbu a poskytujú flexibilitu, silu, rovnováhu chrbtice.

Vývoj patológie chrbtice spôsobuje nebezpečné zmeny v chrupavkovom sklovitom tkanive, ktoré, ako sa vyvíjajú, ovplyvňujú celú anatomickú štruktúru - väzivo, kĺbová dutina, kosti.

V dôsledku negatívnych procesov je narušené biologické trenie medzi pohybujúcimi sa kĺbmi. Hyalínová chrupavka, ktorá sa stala horšou, sa nezaoberá pridelenou funkciou, na pozadí bežných gest pokračuje jej ničenie. Vo forme komplikácie sa objaví zápal, ktorý zhoršuje klinický obraz ochorenia.

Spondylartróza je vo väčšine prípadov chronický priebeh. Pomalý a dlhodobý proces sa prejavuje pravidelnými priťaženiami, ktoré vedú k úplnému zničeniu kĺbu.

Poškodené oblasti chrupavky hyalínu sú nahradené nedostatočnými výrastkami, ktoré sa náhodne rozširujú nielen okolo kĺbu, ale ovplyvňujú aj susedné tkanivo - šľachy a svaly. Nervové zakončenie je stlačené, čo spôsobuje bolesť a narúša všeobecnú motorickú funkciu.

Druhy spondylartrózy chrbtice

Spondylartróza je rozdelená do nasledujúcich skupín - patologická lokalizácia, priebeh a typ.

V závislosti od umiestnenia lézie je spondylartróza:

 • Miechová spondylartróza. Diagnostikovaná vo väčšine prípadov patológie. Syndróm bolesti je pozorovaný v dolnej časti chrbta s návratom na hornú časť stehien. Prejavuje sa ohybmi alebo drepy. S pohybom a po odpočinku sú ťažkosti - „stagnujúce“ príznaky sa odstránia po sérii cvičení.
 • Spondylartróza krku. Vyznačuje sa cervikálnymi bolesťami v zadnej časti hlavy, lopatkami a ramenami. Degeneratívne výrastky kostného tkaniva môžu ovplyvniť miechový kanál, čo významne ovplyvňuje celkovú pohyblivosť osoby.
 • Hrudná spondylartróza. Pomerne zriedkavá patológia, ktorú je ťažké identifikovať a diagnostikovať. Umiestnenie kĺbov za rebrami sťažuje presné určenie lokalizácie. Príznaky sú mierne alebo chýbajú. V takýchto prípadoch sa nepozorovali koreňové nervy a vaskulárne lézie..

Podľa typu a priebehu rozlišujú:

 • Deformovanie - rast defektného tkaniva okolo kĺbov chrbtice narúša tvar a prirodzený anatomický vzhľad stavcov..
 • Degeneratívny - deštrukcia procesov kĺbov, v dôsledku čoho sa zmenšuje vzdialenosť medzi stavcami kostry..
 • Ankylosing - konečný úpadok kĺbu chrbtice a jeho nahradenie hustými nehnuteľnými formáciami.

Stupeň poškodenia chrbtice

Klinický obraz spondylartrózy zahŕňa niekoľko fáz vývoja deštruktívnych deformačných procesov v chrupavke:

I titul. Existuje iba veľmi málo prípadov diagnostikovania spondylartrózy chrbtice v prvej fáze. Absencia živých príznakov, najmä bolesti, neumožňuje ani naznačiť vývoj patológie. Možné nepohodlie a stuhnutosť pohybov sú možné. Neznamená to však žiadne nepríjemnosti a je obviňovaná z únavy. Náhodou môžete zistiť napríklad rutinnú kontrolu alebo röntgenový snímok iného problému.

II. V dolnej časti chrbta alebo zadnej časti hlavy je mierna bolesť. Deštruktívny proces začína ovplyvňovať stavce. Avšak tolerantný stav, schopnosť zmierniť nepohodlie pri domácich liekoch a priraďovať príznaky všetkým druhom dôvodov v domácnosti umožňuje pacientovi samoliečiť.

III. Stupeň. Symptómy sa stávajú výraznými. Bolesť sa zosilňuje, stáva sa paroxyzmálnou a prejavuje sa dokonca aj v pokoji. Pocity tuhosti v chrbtici a končatinách sa stávajú známym stavom. V tretej fáze sa začínajú tvoriť kĺbové výrastky, spojovacie štruktúry menia anatomický tvar. Intenzita syndrómu bolesti priamo závisí od počtu stavcov zapojených do patologického procesu.

IV stupeň. V tejto fáze dôjde k úplnému alebo čiastočnému obmedzeniu funkcie motora. Deštrukcia okolitého tkaniva kĺbu chrbtice je nezvratná. Syndróm bolesti je akútny, pulzujúci, bolestivý. Pacient neustále užíva lieky proti bolesti. V prípade rozsiahlych lézií zostáva postihnutá osoba.

Všeobecné a špecifické príznaky

Pre spondylartrózu chrbtice sú charakteristické ako všeobecné príznaky, ktoré možno pozorovať pri akejkoľvek patológii. Sú to aj špeciálne príznaky, ktoré sú charakteristické porážkou určitej časti chrbtice.

Väčšina pacientov s podozrením na spondylartrózu si sťažuje na tieto pocity:

 • Napätie v chrbte a končatinách po nočnom odpočinku;
 • Mierna alebo silná bolesť chrbtice, od miernej po akútnu;
 • V zlúčeninách náchylných na patologický proces je počas pohybu pociťovaná kríza;
 • Obmedzenie pohybu v závislosti od stupňa pokroku

Spondylartróza krku má mierne odlišný klinický obraz. Pacient pociťuje migrénu, slabosť, zníženie mentálnej aktivity, zábudlivosť, zhoršenú chôdzu, necitlivosť a svalovú slabosť končatín..

Porážka hrudnej oblasti je charakterizovaná bolesťou veľmi podobnou srdcu. Nepokoj sa šíri z chrbtice do stredu hrudníka.

Porážka chrbtovej chrbtice je vyjadrená náhlou úľavou od bolesti, ktorá vzniká v dolnej časti chrbta a šíri sa postupne po celej nohe. Charakteristické sú svalové slabiny v nohách, zhoršené držanie tela a chôdza.

diagnostika

Detekcia spondylartrózy sa často vyskytuje náhodne pri vyhľadávaní lekárskej pomoci pri zraneniach alebo modrinách. Až v treťom štádiu patológie ide pacient k reumatológovi. Diagnóza obsahuje štandardný súbor opatrení zameraných na určenie typu patológie:

 • Vypracovanie anamnézy. Pohovory s pacientom kvôli sťažnostiam, vyšetrenie lekárskeho záznamu a externé vyšetrenie. Spravidla vykonáva miestny terapeut.
 • Vyšetrenie reumatológom alebo ortopédom. Lekár starostlivo skúma stav chrbtových svalov, pohyblivosť chrbtice, zhoršené držanie tela a chôdzu. Načasuje sa nepohodlie.
 • Röntgenové vyšetrenie. Štúdia sa vykonáva po predbežnej príprave pacienta - vykonaní čistiacich postupov a denných úprav výživy. V prípade patológie budú na obrázkoch viditeľné deformačné zmeny kĺbov - okrajové výrastky tkaniva, zúženie lúmenu medzi stavcami atď..
 • CT alebo CT sken sa vykonáva na objasnenie stupňa spondylartrózy chrbtice av prípadoch podozrenia na kompresiu rastom miechy..
 • Monitory MRI, neviditeľné na röntgenovom snímaní, zmeny hyalinnej chrupavky. Umožňuje diagnostikovať patológiu v prvom štádiu.

Medzi ďalšie hardvérové ​​štúdie patrí angiografia na určenie stavu krvných ciev, ultrazvuk, skenovanie rádioizotopmi, dopplerografia. Ide skôr o pomocné činnosti. Vyšetrenie a rádiografia spravidla postačujú na stanovenie diagnózy.

Liečba spondyloartrózy

Režim patologickej liečby je vyvinutý niekoľkými úzkymi špecialistami: reumatológom, neurológom a fyzioterapeutom. Komplex terapeutických opatrení je pomerne široký a zahŕňa najúčinnejšie metódy konzervatívnej liečby. Pred začatím liečby sa odporúča pacientovi splniť niekoľko podmienok:

 • Skontrolujte stravu, do ponuky zahrňte veľké množstvo čerstvej zeleniny a ovocia.
 • Normalizujte telesnú hmotnosť v prípade ďalších kilogramov.
 • Zahrňte cvičenie alebo dlhé prechádzky do svojej každodennej rutiny.
 • Liečte infekcie, ktoré ovplyvňujú progresiu spondylartrózy.

Ošetrujúci lekár individuálne predpisuje režim liečby drogami, širokú skupinu liekov:

 • Anestetiká. „Ketanov“, „Baralgin“, „Tempalgin“ a ďalšie sa všeobecne používajú na zmiernenie bolestivých stavov..
 • Protizápalové nesteroidné lieky. „Indometacín“, „Nimesulid“, „Meloxikam“ - lieky s nízkym účinkom zmierňujú zápaly a bolesti v krátkom čase..
 • Preparáty pre křupavku. Zamerané na zachovanie progresívnej patológie kĺbov. Osvedčené "Don", "Teraflex", "Chondrolon", "Structum".
 • Hormonálna terapia. Je predpísaný vo forme priameho vstupu do kĺbového tkaniva, keď mäkké metódy liekovej terapie nepriniesli významné výsledky. Najobľúbenejší je hydrokortizón.

Pri komplexnej liečbe sa nevyhnutne používajú ďalšie metódy:

 • Cvičebná terapia. Fyzioterapeutické cvičenia predpisuje fyzioterapeut na klinické alebo domáce použitie. Posilňuje chrbtové svaly, podporuje krvný obeh.
 • Fyzioterapia. Elektroforéza, magnetoterapia, ultrazvuk, terapia rázovými vlnami, elektro pulzové procedúry, hydromasáž. Zmierniť bolesť, nasýtiť kĺby kyslíkom.
 • Metódy manuálnej terapie. Zameriava sa na zabránenie presunu stavcov.

Chirurgický zákrok v prípade spondylartrózy na chrbtici je mimoriadne zriedkavý. Je indikovaný u pacientov so silným nadmerným rastom kostného tkaniva, ktorí ovplyvnili miechový kanál. Vykonáva sa operácia na odstránenie dolných novotvarov a fixácie chrbtice.

Spondylartróza nie je život ohrozujúca. Prevalencia patológie a pravdepodobnosť, že osoba zostane zdravotne postihnutá, je však vážnym dôvodom na vykonanie bežného vyšetrenia. Včasná diagnostika a liečba sú hlavnými podmienkami úplného uzdravenia.

Čo je spondylartróza?

Bolesť chrbta sa pozoruje pri chorobách, ako je spondylartróza, artróza alebo osteochondróza. Kvôli mnohým existujúcim ochoreniam pohybového aparátu sú pacienti často diagnostikovaní zmätení a ochorenie liečia nesprávne. Pozrime sa podrobnejšie na špecifickosť choroby spondylartróza: čo to je, aké sú príznaky a metódy liečby?

Ako je usporiadaný chrbtový stĺp??

Chrbtica má pomerne komplikovanú štruktúru, pozostáva z 32-34 stavcov. Medzi stavcami je medzistavcová platnička, ktorá je druhom tlmiča nárazov, ktorý chráni chrbticu pred dynamickým alebo statickým zaťažením..

Spojenie stavcov medzi sebou nastáva pomocou:

 • fazetové kĺby;
 • disky;
 • väzy;
 • sval.
Medzistavcové kĺby sú ovplyvnené spondylartrózou chrbtice

Spondylartróza - čo je to choroba??

Toto ochorenie nie je v lekárskej praxi neobvyklé. Pozrime sa podrobnejšie, čo je spondylartróza. Ide o chronické ochorenie charakterizované deštrukciou kĺbov malých faziet (medzistavcových). Táto choroba je diagnostikovaná u 15% z celkovej populácie.

Ochorenie sa vyvíja postupne. Najprv sa zníži objem tekutiny v disku. Jeho výška sa znižuje. Tkanivo chrupavky sa stáva tenšie a ničí sa. Kĺbové povrchy sa začínajú trieť o seba. V miestach kontaktu stavcov sú kosti zranené a vytvárajú sa osteofyty. Motorická funkcia chrbtice je narušená.

Klinické príznaky spondylartrózy sú podobné spondylóze a osteochondróze. Nie je možné stanoviť diagnózu sami. Toto by mal robiť výlučne lekár..

Klasifikácia a stupne

Spondylartróza je závažné ochorenie, ktoré sa v závislosti od charakteru kurzu delí na:

 1. Polysegmented. Patologický proces je diagnostikovaný na niekoľkých oddeleniach chrbtice..
 2. Klenuté. Sú ovplyvnené kĺby medzi rebrami a chrbticou.
 3. Deformácii. Na stavcoch sa tvoria kostné výrastky (osteofyty).
 4. Dysplastické. Patologický proces úplne ničí štruktúru kĺbov.
V dôsledku prerušenia dodávky krvi do chrupavky v kĺboch ​​dochádza k degeneratívnym zmenám

Okrem toho spondylartróza je:

 • primárne - je ovplyvnený zdravý kĺb. Táto forma choroby sa vyskytuje u ľudí s vekom;
 • sekundárne - patologický proces ovplyvňuje už postihnutý kĺb. Príčinou sú zranenia, zápalové ochorenia.

Ochorenie sa vyvíja v etapách:

 1. Spondylartróza 1. stupňa sa neobjavuje navonok. Diagnóza je možná až po vyšetrení.
 2. V druhej fáze sa objavia prvé sťažnosti. Pacient sa sťažuje na rýchlu únavu a nepohodlie v chrbte..
 3. V tretej etape sa príznaky stávajú výraznejšie. Stav pacienta sa prudko zhoršuje. Osteofyty sa tvoria na povrchu chrbtice.
 4. Štvrtá fáza je najťažšia. Osteofyty sa rozrástli na veľké veľkosti. Stavce fúzované. Žiadny pohyb v postihnutej oblasti.

Mechanizmus a príčiny rozvoja

Artróza kĺbov chrbtice v lekárskej praxi sa považuje za chorobu starších ľudí. Je to kvôli prirodzeným procesom starnutia. V priebehu času kíby strácajú elasticitu a sú zničené.

Zlomeniny chrbtice zvyšujú riziko spondyloartrózy

V mladom veku prispievajú k spondylartróze ďalšie príčiny:

 1. Vrodené chyby (lumbarizácia, sakralizácia, asymetrické usporiadanie kĺbových kĺbov). Podľa štatistík sú drobné patológie diagnostikované u každej druhej osoby.
 2. Poranenie. Môže to byť jednorazové poškodenie a početné mini-zranenia. Ľudia s dobrou fyzickou zdatnosťou zriedka zrania chrbát. Ohrození sú ľudia, ktorí vedú neaktívny životný štýl a sú obézni.
 3. Poruchy endokrinného systému.
 4. Nestabilita stavcov.
 5. osteochondróza.
 6. Autoimunitné ochorenia.

Mechanizmus rozvoja krčnej, hrudnej alebo bedrovej spondylartrózy je rovnaký. Všetko to začína atrofickými zmenami v kĺbovej chrupavke. Tomu predchádza narušenie krvného obehu. Tkanivo chrupavky sa stáva nepružným a tenkým a bunky chrupavky postupne odumierajú. Začínajú degeneratívne procesy. Bez liečby sa chrupavka zmenšuje. Môže to trvať asi rok. Ale v závislosti od individuálnych charakteristík tela môže tento proces trvať menej času. Kĺbové povrchy sú odkryté. Chrupavka je nahradená spojivovým tkanivom. Takýto proces sa inak nazýva skleróza. V procese deštrukcie zvyšky tkaniva chrupavky vstupujú do synoviálnej tekutiny, čím sa poškodzuje tkanivo stavcového kĺbu..

V pokročilých štádiách ochorenia rastú kostné povrchy a tvoria sa osteofyty. Spondylartróza ohrozuje úplnú imobilizáciu kĺbu.

Hlavné príznaky a príznaky

Klinické príznaky choroby závisia od lokalizácie patologických zmien. Spondylarthrosis postihuje krčka maternice (cervikartróza), hrudník (dorsartrózu) alebo bedrovú (lumbarartróza).

Bolesť a ranná stuhnutosť sa prejavujú ako klinické príznaky spondylartrózy

Symptómy sa prejavujú rôznymi spôsobmi:

 • pri poškodení bedrového segmentu sa pacienti sťažujú na bolesť v dolnej časti chrbta. Zosilňuje sa po fyzickej práci alebo dlhodobom pobyte v jednej polohe. Bolesť so spondylartrózou nevyžaruje do nohy a nesprevádza ju znecitlivenie;
 • pri cervikatróze sa môže krku, zadnej časti hlavy alebo ramena dostať bolesť. K príznakom sa pripája aj príznak stuhnutosti a ťažkosti. Pacienti sa môžu sťažovať na tinitus, „muchy“ pred očami, závraty. Nie je možné zbaviť sa nepríjemných symptómov v pokročilom štádiu, a to ani pomocou silných liekov;
 • dorsartóza je zriedkavo diagnostikovaná. Táto forma ochorenia je charakterizovaná bolesťou na hrudníku. Mnohí ju zamieňajú s bolesťou. Nie je však možné zastaviť bolesť pomocou liekov na srdce. Bez liečby sa objaví stuhnutosť pohybov a fungovanie vnútorných orgánov.

Aká je nebezpečná artróza kĺbov chrbtice?

Čo je rozložená spondylartróza chrbtice, ale prečo je nebezpečná? Ak necháte ochorenie bez náležitej pozornosti a nezačnete liečbu včas, môžu nastať vážne komplikácie. Chorý kĺb sa môže úplne zrútiť. Biomechanika chrbtice sa mení. Riziko vzniku prietrže na medzistavcových platničkách sa výrazne zvyšuje.

Ohrozujúca artróza hrozí:

 • zničenie kĺbov;
 • deformácia kĺbu;
 • čiastočná alebo úplná nehybnosť;
 • invalidita.

Komplikácie spondylartrózy sa najlepšie vyhnú. Vďaka svojmu vzhľadu pacientova kvalita života prudko klesá.

Zúženie miechového kanálu nastáva v dôsledku patologických procesov

diagnostika

Ak máte podozrenie na spondylartrózu chrbtice, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom. Diagnóza sa stanoví po úplnom vyšetrení pacienta. Po prvé, lekár vedie rozhovor s pacientom a zisťuje hlavné sťažnosti a históriu choroby. Po vyšetrení a pocítení hrebeňa lekár určí rozsah pohybu a lokalizáciu lézie.

Na získanie úplného klinického obrazu sú predpísané inštrumentálne štúdie:

 1. Rentgenografie Toto je kľúčová diagnostická metóda. Umožňuje vám identifikovať patologické zmeny v raných štádiách vývoja choroby.
 2. CT a MRI. Tieto štúdie pomáhajú určiť povahu lézie. Ich jedinou nevýhodou sú vysoké náklady. Nie každá nemocnica má také vybavenie.
 3. Rádiotopický sken chrbtice. Princípom postupu je zavedenie špeciálnej látky intravenózne. Nerovnosti jeho distribúcie naznačujú prítomnosť zápalového procesu

Ak vyššie uvedené štúdie nestačia na stanovenie diagnózy, potom sa dodatočne predpíše ultrazvuk ciev na krku a hlave, ako aj konzultácia s terapeutom..

Röntgenová diagnostika spondylartrózy

liečba

Spondylartróza 1-4 stupňov, čo to je? Po vypočutí diagnózy spondylartrózy by ste nemali začať s ochorením. Aby sa predišlo komplikáciám, liečba by sa mala začať okamžite..

S exacerbáciou príznakov pacient predpisuje lieky:

 • NSA;
 • lieky proti bolesti;
 • svalové relaxanciá;
 • kortikosteroidy;
 • Preparáty pre křupavku.

Pomáhajú rýchlo zastaviť bolesť a normalizovať pohyblivosť postihnutej oblasti.

Spondyloartróza sa spravidla vyznačuje chronickým priebehom, preto sa v období pokoja pravidelne predpisujú telesná výchova, masáže, fyzioterapia a ľudové liečivá. Priebeh liečby je predpísaný lekárom. Priemerná doba liečby je 3 mesiace.

V neskorších štádiách, keď sú nervové zakončenie stlačené, sa nedá zastaviť bolesť pomocou silných liekov proti bolesti, je ovplyvnená miecha, konzervatívna liečba je neúčinná. V takýchto prípadoch je indikovaná chirurgická liečba. Počas operácie chirurg odstráni kostné výrastky a nahradí kĺby implantátmi.

Všeobecné pravidlá zaobchádzania

Diagnózu spondylartrózy nemožno nechať náhode. V počiatočných fázach ochorenie dobre reaguje na liečbu. Prognóza pacienta bude priaznivá. Ochorenie je možné liečiť v skorých štádiách pomocou liekov, fyzioterapie a ľudových liekov. Ak je ochorenie zahájené, je nevyhnutný chirurgický zákrok. Táto operácia vyžaduje dlhé obdobie rehabilitácie a možné komplikácie..

Bez použitia chondroprotektorov nebude liečba pokračovať

Na základe všetkých lekárskych odporúčaní a preventívnych opatrení je možné zachovať pohybovú schopnosť hrebeňa a funkčnosť chorého kĺbu..

fyzioterapia

Deformujúca sa spondylartróza vyžaduje komplexnú liečbu, preto je lieková terapia vždy kombinovaná s fyzioterapeutickými postupmi. Pomáhajú zmierňovať bolesť, zmierňujú svalové kŕče, zlepšujú prietok krvi a obnovujú rozsah pohybu. V akútnom štádiu ochorenia sa používa pasívna liečba. Pomáha zmierniť bolesť.

Pasívne metódy zahŕňajú:

 1. kryoterapia Liečba chladom spomaľuje prietok krvi, zmierňuje bolesť a odstraňuje kŕče. Účinné sú studené obklady a spreje. Na konci procedúry sú uvedené terapeutické protahovacie cvičenia..
 2. Elektrická stimulácia. Postihnuté tkanivá sú ovplyvnené elektrickým striedavým prúdom. Zvyšuje uvoľňovanie endorfínu do krvi. Z tohto dôvodu bolesť ustupuje.

Aktívne metódy fyzioterapie sú zamerané na stabilizáciu pohybov, dávajú flexibilitu a silu. Tieto metódy zahŕňajú fyzioterapiu a masáže..

Dobrý výsledok ukazuje:

 1. elektroforéza Drogy prechádzajú hlboko do tkaniva v dôsledku elektrického prúdu.
 2. Terapia UHF. Princípom postupu je vplyv elektromagnetického poľa na postihnutú oblasť.
 3. Trakcia. Trakcia chrbtice umožňuje zväčšiť vzdialenosť medzi diskami a stavcami.
Fyzioterapeutické metódy sú predpísané iba v remisii

Ľudové lieky

Ľudové lieky sú skvelým doplnkom k hlavnému liečeniu spondylartrózy chrbtice.

Efektívne recepty:

 1. Chorú chrbticu môžete liečiť zmesou medu (200 g), reďkovky (300 g) a červeného vína (100 ml). Dôkladne premiešajte všetky prísady a pridajte 1 polievkovú lyžicu. l stolová soľ. Zmes votrite do hrebeňa. Zakryte chrbát teplou prikrývkou. Priebeh liečby je mesiac.
 2. Koren chrenu namočte do vriacej vody. Preveďte ju mlynčekom na mäso alebo mletím v mixéri. Výslednú suspenziu naneste na postihnuté miesto. Podržte kompresiu, kým sa neobjaví pocit pálenia..
 3. Osvedčené otepľovanie. Teplo priaznivo ovplyvňuje kĺby a zmierňuje stav. Na panvici zohrejte morskú soľ alebo pohánku. Nalejte ju do tkanej tašky a pripevnite ju na chrbticu v mieste bolesti. Udržujte kompresiu úplne vychladnúť.
 4. Horčová masť má otepľovací účinok. Zmiešajte 150 g soli s 50 g horčičného prášku, pridajte trochu kerozínu. Mala by sa získať homogénna hmota podobná hustej kyslej smotane. Pred spaním masť vmasírujte do bolestivých miest.
 5. Účinné sú terapeutické kúpele. Do vody môžete pridávať éterické oleje alebo bylinky (lastúrnik, oregáno, harmanček, šalvia, lopúcha).

Napriek účinnosti ľudových prostriedkov je vhodné ich používať až po konzultácii s lekárom.

Liečebné ceny

Koľko stojí liečba spondylartrózy? Neexistuje jednoznačná odpoveď. Náklady na ošetrenie závisia od mnohých faktorov:

 • závažnosť choroby;
 • oblasť bydliska pacienta;
 • kvalifikácia lekára;
 • vek pacienta;
 • komplikácie.

Preventívne opatrenia

Preventívne opatrenia pomôžu predchádzať rozvoju choroby:

 • Nepreťažujte chrbát;
 • nasledovať stravu;
 • správne usporiadať miesto spánku;
 • sledujte svoju telesnú hmotnosť;
 • včasné liečenie zápalových ochorení;
 • neprechladzujte;
 • Chráňte svoje kĺby pred zranením.

Ako profylaxia sa môžu užívať chondroprotektory. Priebeh prijímania je 3 - 4 mesiace. Dobré výsledky preukázali Arthra, Structum a Chondroitin..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Lumbosakrálny korzet je široký pás so špeciálnymi vložkami pre požadovanú úroveň fixácie. Výrobok je vyrobený z elastických materiálov, ktoré umožňujú priechod vzduchu. Aby ste zaistili účinnosť lumbosakrálneho korzetu, musíte vedieť, ako ho správne vybrať a nosiť.

Hygróm na prste

Žalúdok
Hygróm na prste sa môže objaviť tak na jeho zadnej strane, ako aj na strane dlaní. Je to cysta, ktorá je obklopená hustou škrupinou spojivového tkaniva a vo vnútri je naplnená tekutinou.
Ak má človek bolesti v krku a hlave, je pravdepodobné, že jeho osteochondróza pokračuje. V prípade podobného ochorenia je to veľmi častý jav. Určite musíte zistiť, aké opatrenia by sa mali prijať na zlepšenie vášho stavu, ak s tým viete..