loader

Hlavná

Späť

Schmorlove uzly v chrbtici - čo to je?

Ak je diagnostikovaný pacient, ktorý nevie, čo je Schmorlova kýla, rozhodne, že je chorý na niektoré zriedkavé nevyliečiteľné choroby. V lekárskej praxi však hernie tohto typu nie sú neobvyklé. V počiatočnom štádiu nie sú malé kýly Schmorlovy považované ani za chorobu, ale iba za malú zmenu štruktúry chrbtice..

Schmorlova kýla čo to je?

Schmorlova medziobratlová kýla alebo Schmorlovo uzol - odsadenie chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek v tele stavcov. Pretože kosti nemajú nervové zakončenie, u pacienta nebudú žiadne sťažnosti.

Keď sa hustota chrupavkového tkaniva zvýši ako hustota stavcov, chrupavka sa vynúti do kostného tkaniva..

Človek môže žiť celý svoj život s mnohými Schmorlovými kýlami a nemusí si toho byť vedomý. Ak sa však pri akomkoľvek vyšetrení zistí porušenie, je potrebné pokračovať v liečbe.

Uzly Schmorl v chrbtici majú množstvo rozdielov od jednoduchých vertebrálnych hernií:

 • Nervové zakončenie nie je stlačené;
 • Vonkajší medzistavcový disk nevyčnieva;
 • Pacient nemusí pociťovať žiadnu bolesť alebo byť slabý;
 • Defekty Schmorlu sa zvyčajne vyskytujú v raných štádiách ľudského života (detstvo a dospievanie)..

Aké je nebezpečenstvo

Schmorlova kýla chrbtice nie je nebezpečná. Komplikácie vyplývajúce z neliečenej alebo príliš dlhej liečby sú nebezpečné. Veľa záleží na výžive, životnom štýle, ale vo väčšine prípadov, pri absencii nevyhnutnej liečby, sa v stavovcoch vyskytli závažné komplikácie Schmorlovej prietrže:

 • Vo stavcoch sa vytvára dutina, ktorá ich oslabuje. Pri zvýšenom zaťažení zraneniami alebo vibráciami existuje vysoké riziko zlomenín stavcov. Takáto patologická zmena je veľmi nebezpečná..
 • Medzistavcové platničky môžu úplne zlyhať vo vnútri tela stavcov, z tohto dôvodu sa prakticky deaktivujú.
 • Spoje chrbtice sa opotrebujú, stávajú sa slabšími, vznikajú bolestivé pocity.
 • V mnohých prípadoch sa Schmorlova kýla stala príčinou vývoja jednoduchej medzistavcovej prietrže.

Schmorlova vertebrálna kýla môže tvoriť jeden, niekedy 2, 3 alebo viac takýchto defektov. Najhoršie zo všetkých, keď sa Schmorlova vada vyskytne nad istým stavcom a pod ním. Obratle sú také tenké a slabé, že sa môže kedykoľvek vyskytnúť kompresné zlomenie. Podľa výskumu Schmorla sú kýly rozdelené do typov v závislosti od lokalizácie. Lokalizácia ovplyvňuje veľkosť poruchy..

bedrový

Najnebezpečnejšia vada Schmorlu je presne v bedrovej oblasti. Tu sú stavce najmasívnejšie a najťažšie. A záťaž na spodnej časti chrbta je najväčšia (v porovnaní s ostatnými časťami chrbtice).

Ak sa v bedrovej oblasti vyskytuje viac Schmorlových kýly - veci sú zlé.

Niekedy sa človek môže cítiť unavený v bedrovej oblasti, ale nemala by sa vyskytovať bolesť. So zvýšeným zaťažením, ostrým ohybom do strán môže stavca prasknúť alebo prasknúť, čo je veľmi vážny stav. Existuje tiež vysoké riziko miechy. Ak sa na röntgenovom žiarení zistí patológia, liečba by sa mala začať okamžite.

Prsník

V hrudnej chrbtici je tiež významné zaťaženie stavcov, ale menšie ako v bedrovej oblasti. Tlak na stavce nie je príliš veľký, takže riziko komplikácií so Schmorlovými kýlami je výrazne znížené. Ale s postupujúcou prietržou sa môže vyskytovať bolesť v hrudnej chrbtici, ktorá siaha až k horným končatinám. Ak sa zistí, je potrebné začať s liečbou.

krčnej

Kýly Schmorl sa vyskytujú častejšie v krčnej chrbtici ako v iných oddeleniach. Zvyčajne človek nevie o chybe, kým sa neobjaví bolesť, únava a únava. Ak sa na röntgenovom žiarení zistí hernia Schmorla, mala by sa liečba začať.

centrálnej

Schmorlova progresívna centrálna kýla môže spôsobiť bolesť pri pohybe, únavu, obmedzuje sa chrbtica. Takéto ochorenie sa vyskytuje bez príznakov, dozvedeli sa o ňom už počas vyšetrenia. V neskorších štádiách má prejavy podobné príznakom osteochondrózy.

Schmorlova kýla počas tehotenstva

Ak malo dievča pred tehotenstvom Schmorlovú prietrž, je potrebné prijať opatrenia na ochranu chrbtice pred nadmerným stresom. Jedno z týchto opatrení možno považovať za podporné korzety..

Počas tehotenstva sa v tele vyskytuje zvýšená záťaž, preto je potrebné pred plánovaním tehotenstva podstúpiť vyšetrenie, a to aj na Schmorlovu prietrž.

Pretože početné prietrže môžu spôsobiť poruchy štruktúry chrbtice počas tehotenstva, je potrebné byť pod neustálym dohľadom lekára..

príčiny

Dôvodov je veľa, niektoré zo slávnych liekov:

 • Genetické údaje rodičov (štrukturálne vlastnosti stavcov);
 • Keď dieťa dorastie, je príliš vysoká, stavce sú menej tvrdé ako vláknitý prsteň;
 • Ťažké športy;
 • Zranenia spojené so zdvíhaním ťažkých predmetov;
 • Ťažké tehotenstvo;
 • Osteoporóza počas starnutia tela;
 • Neustále sedavý životný štýl, zhoršené prísun krvi do chrbtice;
 • Nedostatok vitamínu v tele.

príznaky

Schmorlova kýla sa nijako veľmi neprejavujú. Lokálne bolesti sa zriedkavo pozorujú aj v pokročilých situáciách. Keď sa zväčšuje Schernlova kýla chrbtice, začína sa lámať štruktúra stavca, vznikajú výčnelky alebo dokonca kýla chrbtice, potom už začína bolesť. Existuje jeden charakteristický príznak takejto poruchy - tuhosť chrbtice.

diagnostika

Pri dlhšom priebehu Schmorlovho kýly má človek bolesti, ktoré sa pri ležaní zhoršujú so zvýšeným zaťažením a ustupujú. Počas diagnózy sa lekár od pacienta dozvie niekoľko vecí: či došlo k poraneniam chrbtice, či rodičia mali Schmorlovu prietrž, sťažnosti na vyššie opísané bolesti. Ďalším krokom v diagnostike je vyšetrenie chrbta pacienta s prehmataním chrbtice. Lekár vyzerá, či nie je zdeformovaný. Pri najmenšom podozrení sa vykoná vyšetrenie hardvéru: MRI, CT alebo röntgen.

liečba

Ak náhle osoba pri vyšetrení preukázala Schmorlovu prietrž, nezúfajte a panike. Ak lekári navrhnú liečiť tento medziobratlový nedostatok drogami, časť liekov sa môže opustiť. Pri takýchto ochoreniach je veľká časť liečby drogami zameraná na odstránenie bolesti, a v tomto prípade nie.

Liečba Schmorlovej prietrže sa uskutočňuje bojom proti chorobám, ktoré spôsobili toto ochorenie. Komplex liečby tiež zahŕňa prostriedky, ktoré posilňujú organizmus vrátane oslabenej chrbtice.

posilňujúci

Pri výbere liečebných metód sa berie do úvahy veľa funkcií osoby: vek, životný štýl, každodenný stres, príčiny Schmorlovej kýly. V počiatočnom štádiu, keď choroba ešte neprošla príliš, boj proti možným komplikáciám.

Obratle sú posilnené, svalové kŕče sú odstránené rôznymi metódami, krvný obeh je normalizovaný.

Pacientovi sú tiež pridelené špeciálne diéty, postupy a súbor pravidiel potrebných na rehabilitáciu:

 • Správna výživa s vysokým obsahom vitamínov a minerálov zabezpečujúca zdravie pohybového aparátu;
 • Nemôžete sa venovať športom, ktoré vyvíjajú vertikálne zaťaženie chrbtice a tým, v ktorých sú trhavé miesta. Zaťaženia vibráciami sú tiež zakázané;
 • Použitie chrbtovej trakcie pomocou špeciálnych zariadení;
 • Použitie akupunktúry;
 • Postupy používajúce pijavice;
 • Postupy používajúce bodnutie včiel;
 • Použitie alkoholových tinktúr na utieranie.

liečenie

Ak je u diagnózy schernlia prietrže diagnostikovaná osoba, liečba drogami sa takmer nepoužíva. Niekedy sa užívajú niektoré lieky, ak pacient trpí neustálou bolesťou. V tomto prípade sa predpisujú nesteroidné protizápalové lieky (Diclofenac, Voltaren atď.).

Chondroprotektory nie sú pri tejto chorobe účinné. Prípravky na báze vápnika potrebné na posilnenie stavcov.

fyzioterapia

Zaobchádzanie so Schmorlovou kýlou pomocou špeciálnych cvičení má tiež právo na existenciu. To nedáva vyliečenie, ale zastavuje progresiu choroby, zmierňuje stav. Tieto cvičenia môžete použiť na posilnenie svalového korzetu a zníženie zaťaženia chrbtice:

 • Zavesenie na vodorovnej lište s prvkami vytiahnutia - napína chrbticu, zabraňuje progresii kýly nosa a posilňuje chrbát, ruky.
 • Lavica pritlačte na plochú lavicu bez prehnutia v dolnej časti chrbta;
 • Elektrické činky v sede;
 • Cvičenia na lisovanie na vodorovnej lište, pomáhajú posilňovať brušné svaly, natiahnu bedrovú chrbticu;
 • Hyperextension - zamerané na posilnenie svalov dolnej časti chrbta, chrbtica je počas vykonávania napnutá.

Pred vykonaním týchto cvičení musíte dobre pracovať. Pri cvičení by malo byť dýchanie plynulé a systematické. Sada cvičení s vysoko kvalitnými napínacími koncami.

masáž

Masážne procedúry sú pri liečbe Schmorlovej kýly veľmi účinné, ale mali by ju vykonávať iba vysokokvalifikovaní odborníci, aby sa situácia nezhoršila a nedosiahla terapeutický účinok..

Chirurgický zákrok

Existuje aj iný spôsob, ako liečiť Schmorlovu prietrž, to je chirurgický zákrok. Táto metóda je najúčinnejšia a najrýchlejšia. Mnoho ľudí sa bojí prijať takéto opatrenia. Ale niekedy je lepšie riskovať. Na dobrej klinike môžu chirurgovia ľahko odstrániť poškodený medzistavcový disk a nahradiť ho implantátom. Dutina v stavci je vyplnená špeciálnou látkou, ktorá napodobňuje zloženie kostného tkaniva..

komplikácie

Ak Schmorlova hernia existuje v ľudskej chrbtici po dlhú dobu, skôr alebo neskôr sa ich veľkosť zväčší, chrbtica sa vyčerpá. S vekom kostné tkanivo oslabuje a môžu sa objaviť niektoré komplikácie:

 • Strata tekutín (spojená so starnutím tela) vedie k tvorbe jednoduchých medzistavcových prietrží, ktoré spôsobujú veľa problémov a bolesti;
 • Ak je Schmorlova hernia v rámci jedného stavca niekoľko, medziobratlová platnička môže úplne preniknúť hlboko do dutiny, je to istý spôsob postihnutia;
 • Najsmutnejším stavom je situácia, keď pod herniami dôjde ku kompresnej fraktúre nad a pod stavcom. To je možné so zvýšeným zaťažením vo forme vzpierania..

prevencia

Aby ste si udržali chrbticu, musíte viesť zdravý a aktívny životný štýl, vyhnúť sa dlhodobému sedeniu. Ak existujú zlé návyky - vynechajte ich, všetko toto ovplyvňuje zdravie.

Ak je práca sedavá, je potrebné prestať. Kontrola nadváhy je tiež dôležitá vec. Pravidelné športy pomáhajú udržiavať telo v dobrom stave, netrpia nadváhou. Vydajte sa na šport, sledujte stres, dobre jete a zostaňte zdraví.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Schmorlova kýla bedrovej kosti

Schmorlova kýla je výčnelok medzistavcovej platničky, ale v obvyklom horizontálnom smere, ale vo vertikálnej rovine. Patológiu objavil a podrobne opísal nemecký stavovec Christian Schmorl. Od tej doby patológia nesie jeho meno. Ako percento klasických variantov medzistavcových hernií tieto choroby zaberajú asi 18%. Najčastejšie sa predpoklady tvoria v ranom detstve. Počas rastu dospievajúcich dochádza k nadmernej tvorbe chrupavky. Protlačuje medzistavcovú uzatváraciu platničku a deformuje kostné tkanivo stavca.

Takýto mechanizmus pre včasný vývoj Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice navrhuje množstvo vedcov a lekárov. V skutočnosti je všetko oveľa komplikovanejšie. Vo väčšine prípadov sa vyvíja Schmorlova kýla lumbosakrálnej oblasti, ktorá sa nachádza v oblasti stavcov L5 a S1. Chrupavkový disk nachádzajúci sa medzi nimi má maximálnu amortizačnú záťaž, pretože je to podmienené ťažisko ľudského tela. K kompresii dochádza dokonca aj v pokoji (sedenie alebo státie). Disk L5-S1 preto rýchlo získava chrupavkovú hmotu, má najsilnejšiu membránu (vláknitý kruh) a najpôsobivejšie vláknité želatínové teleso (vnútorný obsah disku)..

Schmorlova hernia v lumbosakrálnej chrbtici sa vytvára podľa nasledujúceho patogénneho princípu:

 1. vývoj osteochondrózy znamená postupnú sklerózu blokovacích dosiek, ktoré rozdeľujú povrch kosti stavcov a medzistavcové platničky (sú zodpovedné za prísun krvi do tkaniva kostí a chrupavky);
 2. dehydratovaná a zničená terminálna doska sa stáva náchylnou na vystavenie patogénnym faktorom vplyvu;
 3. degeneratívny dystrofický proces vo vláknitom kruhu medzistavcových platničiek vedie k tomu, že stráca svoju elasticitu a elasticitu;
 4. akákoľvek vertikálna fyzická aktivita (napríklad prenos gravitácie alebo pristátie z päty) vedie k vyčnievaniu jadra buničiny v oblasti spojenia s koncovou doskou;
 5. pretože uzamykacia doska je už zničená, dôjde k narušeniu jej integrity a časť vláknitého prstenca prekĺzne do kostnej štruktúry stavcovského tela;
 6. s čiastočným roztrhnutím proteíny želatínového telesa pulpózneho jadra výstupu medzistavcových platničiek;
 7. dráždia tkanivo koncovej platne a tela stavcov;
 8. spustí sa zápalová reakcia, v dôsledku ktorej sa začne postupne topiť kostné tkanivo;
 9. vytvára sa dutina, v ktorej sa nachádza Schmorlova kýla;
 10. v následných epizódach výstupu z buničitého jadra sa situácia opakuje a objem herniálneho výčnelku neustále rastie.

To všetko môže viesť buď k úplnému výstupu z buničitého jadra do tela stavcov alebo ku kompresnému zlomeniu chrbtice so všetkými z toho vyplývajúcimi dôsledkami. Je potrebné začať včasnú liečbu tejto patológie, aj keď nedáva žiadne príznaky a príznaky. Pacient s podobným problémom sa môže do určitej doby považovať za úplne zdravého. S rastom herniového výčnelku sa však riziko zlomeniny stavcov neustále zvyšuje. Je postihnutá postihnutím kvôli ochrnutiu dolných končatín.

V súčasnosti je možné liečiť Schmorlovu prietrž pomocou konzervatívnych metód manuálnej terapie bez chirurgického zákroku. Čím skôr sa začne terapia, tým vyššia je pravdepodobnosť úplného obnovenia integrity kostného tkaniva stavcov a ich uzatváracích dosiek..

Príčiny Schmorlovej kýly

Schmorlova hernia v bedrovej a lumbosakrálnej chrbtici sa vyvíja v dôsledku pôsobenia negatívnych faktorov. Väčšina lekárov tvrdí, že k tejto chorobe existuje genetická predispozícia. Ak niektorý z rodičov trpí podobnou deformáciou stavcov, potom u dieťaťa s vysokou pravdepodobnosťou v období dospievania sa môžu vyskytnúť primárne klinické príznaky. Preto by sa malo dôkladné vyšetrenie miechy vykonať približne po 14 až 15 rokoch. Pri odhaľovaní skutočnosti, že sa vyvinie patológia, je potrebné začať s primeranou liečbou čo najskôr.

Hlavné dôvody vývoja Schmorlovej kýly:

 • porušenie odporúčaní ošetrujúceho lekára o diéte, prijímaní špeciálnych vitamínových a minerálnych komplexov, užívaní drog bez lekárskeho predpisu atď. tehotnými ženami;
 • - poranenia chrbtice vrátane modrín, prasklín stavcov, zlomenín stlačených tlakom atď.;
 • nádorové procesy, napríklad hemangiom chrbtice, ktorý po ošetrení zanechá dutinu;
 • infekčné zápalové procesy;
 • aseptická nekróza kostného tkaniva chrbtice;
 • Ankylozujúca spondylitída, systémový lupus erythematodes, sklerodermia a iné reumatoidné choroby;
 • porušenie postavenia a zakrivenia chrbtice;
 • dystrofia a atrofia svalovej kostry chrbta v určitých oblastiach;
 • spinálna osteochondróza a jej komplikácie, ako je výčnelok, extrúzia a prietrž.

Toto nie je úplný zoznam pravdepodobných príčin výskytu patológie. Je dôležité pochopiť, že udržiavanie sedavého životného štýlu, zlá výživa, pitie alkoholu a fajčenie nepriaznivo ovplyvňujú všetky chrupavky v ľudskom tele. Preto je dôležité viesť zdravý životný štýl, racionálne jesť, vzdať sa zlých návykov a pravidelne cvičiť.

Príznaky Schmorlovej kýly bedrovej kosti

Vo väčšine prípadov Schmorlova kýla bedrovej chrbtice nedáva príznaky. Pacientovi sa zdá, že je úplne zdravý. Výčnelok sa deteguje náhodne na röntgenovom snímaní, ktoré sa robí z úplne iného dôvodu..

To neznamená, že príznaky Schmorlovej kýly v bedrovej oblasti úplne chýbajú. V skutočnosti sú, iba pacienti si zvyknú, že im nevenujú pozornosť.

Klinické charakteristické znaky vývoja Schmorlovej kýly v bedrovej a lumbosakrálnej chrbtici sú:

 • tupá intermitentná bolesť v panvových kostiach a bedrovej oblasti;
 • tuhosť pohybov, ktorá sa prejavuje najmä v prvých hodinách po prebudení;
 • neschopnosť dokončiť plný ohyb vpred as rovnými nohami dotýkať sa podlahy celou oblasťou dlane;
 • ťažkosti so sklopením na jednej zo strán;
 • únava svalov chrbta, ak je to potrebné, len stát alebo sedieť.

Všetky tieto príznaky sa musia považovať za príznaky choroby. Ak sa vyskytnú, mali by ste sa okamžite poradiť s neurológom alebo stavcom.

Aké je riziko Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice?

Centrálna kýla Schmorl v lumbálnej oblasti je lokalizovaná v strede tela stavcov. Okrem toho sa diagnostikuje ľavá a pravá strana, zadná a predná strana. Drážky môžu byť jednoduché alebo viacnásobné. Ich veľkosť závisí od závažnosti patológie..

Najdôležitejšou vecou, ​​pri ktorej je Schmorlova kýla bedrovej chrbtice nebezpečná, je riziko zlomeniny stavca, a to aj pri miernom mechanickom náraze. Malý náraz, pád z výšky, nehoda - to všetko môže viesť k kompresnému zlomeniu chrbtice, paralýze dolného tela, zhoršenej funkcii brušnej dutiny a malej panve..

U približne polovice pacientov vedie Schmorlova intervertebrálna hernia bedrovej oblasti k úplnému zničeniu disku a fúzii susediacich stavcov. To má za následok obmedzenie pohyblivosti a porušenie mechanizmu distribúcie odpisového zaťaženia chrbtice. Pozícia pacienta je narušená, objavuje sa deformácia miechy a začína sa proces veľmi rýchlej degeneratívnej degeneratívnej deštrukcie takmer všetkých medzistavcových platničiek. Toto je veľmi nebezpečný stav, ktorý si vyžaduje okamžité ošetrenie..

Čo robiť a ako liečiť Schmorlovu prietrž v bedrovej oblasti

Schmorlova kýla v bedrových stavcoch je nebezpečná, a preto by sa mali prijať opatrenia okamžite po zistení patologických zmien. Prvá vec, ktorá sa týka Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice, je navštíviť skúseného neurológa alebo vertebroológa. V žiadnom prípade by ste nemali hľadať informácie o tom, ako zaobchádzať so Schmorlovou kýlou bedrovej chrbtice nezávisle na internete. Spoľahlivé informácie sú veľmi malé. Umiestňované kurzy nie sú navrhnuté pre individuálne charakteristiky vášho tela. To môže viesť k negatívnym dôsledkom..

Uzamknite jednoduché pravidlo. O tom, ako liečiť Schmorlovu prietrž lumbálnej chrbtice vo vašom konkrétnom prípade, iba skúsený stavovec vám môže povedať na základe diagnostických testov.

Pred úplným zotavením musíte samozrejme obmedziť fyzickú aktivitu, vyhnúť sa pádu, pomliaždeniu chrbta, skákanie, prudké otočenie tela, zdvíhanie závaží atď. Pokúste sa riadiť pokynmi lekára a správne usporiadať spánok a pracovisko, racionalizovať svoju stravu a distribuovať doby práce a odpočinku počas dňa.

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Je potrebné začať s liečbou Schmorlovej lumbálnej prietrže elimináciou vertikálnej kompresie. Na tieto účely je optimálna trakcia chrbtice. Počas postupu je tlak z koncovej dosky eliminovaný. Obnoví sa fyziologická výška medzistavcových platničiek. Stačilo 3-4 postupy. Mali by sa však vykonávať po špeciálnom tréningu pomocou masáže a osteopatie pod dohľadom skúseného stavovca..

V budúcnosti sa terapeutická gymnastika a kinezioterapia používajú na liečbu Schmorlovej kýly bedrovej bedrovej kosti. Sú určené na obnovenie difúznej výživy vláknitého prstenca medzistavcových platničiek. Akonáhle znovu získa svoju pevnosť a pružnosť, herniálny výstupok sa narovná.

Následná liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice bude zahŕňať reflexológiu, masáž, osteopatiu, fyzioterapiu a vystavenie laserom. Všetky metódy budú zamerané na obnovenie integrity kostného tkaniva stavca a jeho uzatváracej platne..

Najlepšie je ísť na špecializovanú kliniku ručnej terapie na komplexnú a účinnú liečbu. Priebeh liečby by mal byť vyvinutý vertebroológom alebo neurológom.

Metódy chirurgického ošetrenia sa používajú iba vtedy, ak existuje hrozba pre integritu stavovcov.

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Schmorlova kýla

Všeobecné informácie

Schmorlova hernia je označenie v rádiologickej terminológii chrupavkových uzlín - defektov chrbtice pomenovaných po nemeckom vedcovi Christianovi Georgovi Schmorlovi, ktorý opísal túto patológiu v roku 1927. Je to tlačenie alebo potopenie chrupavkového tkaniva koncových platničiek chrbtice do hlbokých horných alebo dolných častí chrbtice. dolné susedné spojenie, ako sa líši od bežných horizontálnych prietrží ovplyvňujúcich medzistavcové platničky a ovplyvňujúcich miechové kanály alebo nervové otvory.

Zdravá medzistavcová platnička a Schmorlova kýla

Defekty Schmorl v stavovcoch (kód ICD-10: M51.4) sa zvyčajne vyskytujú v detstve v štádiu rýchleho rastu dieťaťa a sú dedičné. V dôsledku toho, že mäkké tkanivá sa predlžujú so zvýšeným rastom ľudského tela a kostné tkanivá sa môžu oneskorovať, tvoria sa v hubovitých telách stavcov póry, do ktorých sa následne tlačia tkanivá miechy. Toto je tiež uľahčené prítomnosťou slabých miest spojivového tkaniva a riedením v epifyziálnych doštičkách, ktoré umožňujú formovaciemu disku „vyčnievať“ do tela stavovcov..

Uzly Schmorl sú lokalizované hlavne v strednej alebo dolnej časti chrbta, čo zodpovedá hrudnej a bedrovej chrbtici.

patogenézy

V závislosti od etiológie narušenia štruktúry stavcov sa môžu vyvíjať rôznymi spôsobmi:

 • základom patogenézy vrodenej Schmorlovej hernie je slabosť a menejcennosť chrupavkových tkanív, narušená dodávka krvi rastúcemu disku;
 • v staršom a senilnom veku osteoartritída alebo osteoporóza spôsobuje degeneratívne zmeny v chrupavkových tkanivách, porušuje ich štruktúru, čo vedie k strate sily a elasticity a k ďalšej tvorbe uzla;
 • poranenia môžu spôsobiť defekty disku, prienik tkaniva buničitého jadra, ktorý sa vytvára pod vplyvom veľkej a ostrej mechanickej sily, napríklad v dôsledku nárazu, zlomeniny, dislokácie, subluxácie.

Čo je Schmorlova kýla?

Schmorlove uzly v chrbtici sú jednoducho prietržom medzistavcovej platničky, ktorá sa vytvára lisovaním chrupavkových tkanív medzistavcových uzatváracích dosiek tela susedného stavca (horná alebo dolná). Sú vrodené alebo získané - v dôsledku degeneratívnych procesov alebo poranení hrudnej alebo bedrovej chrbtice..

Schmorlove chrupavkové uzly siahajú za vláknitý prsteň a môžu mať stredné, paramediánske, foraminálne a extraforaminálne usporiadanie.

Na röntgenových lúčoch sa Schmorlove uzly objavujú vo forme zúženia medzistavcových priestorov, nerovných kontúr uzamykacích dosiek a mierneho rastu kakosidov pozdĺž okrajov, so znakmi kalcifikácie želatínového jadra alebo vláknitého prstenca, ako aj „vákuového javu“ - štrbiny podobného osvietenia v predných medzistavcových platničkách..

klasifikácia

Schmorlova hernia môže byť jednoduchá a mnohonásobná - to znamená, že sa vyskytuje súčasne v rôznych častiach chrbtice a zvyčajne sú malé. Malé defekty Schmorlu sa vyvíjajú v dôsledku vrodenej nedostatočnosti vláknitej chrupavky.

príčiny

Vrodené chyby stavcov vo forme chrupavkových uzlín alebo Schmorlovej kýly sú dedičné ochorenie. Patológie v oblasti stavcov sa však najčastejšie získavajú a spôsobujú:

 • poranenia chrbtice - zlomeniny, dislokácie, subluxácie, mŕtvice atď.;
 • ťažká brucha a Scheuermannova choroba;
 • sedavý a sedavý spôsob života;
 • silná fyzická námaha;
 • degeneratívne ochorenia - môžu sa vyskytnúť v dôsledku osteoporózy a osteoartrózy.

Dôležité! Najviac ohrozenými uzlinami Schmorl sú starší ľudia a seniori, ako aj športovci.

príznaky

Veľké alebo malé uzly Schmorl sa zvyčajne nedetegujú zvonka a klinicky sa nevyskytujú: nespôsobujú nepohodlie ani iné negatívne reakcie. V 80% prípadov je patológia asymptomatická. Existujú však prípady, keď také defekty chrbtice spôsobujú neustálu bolesť a významne znižujú kvalitu života. Syndróm bolesti je zvyčajne streľba alebo bolesť, zosilňuje sa po dlhšej fyzickej námahe, dlhšom sedení, náhlych pohyboch a je lokalizovaný v bedrovej oblasti, vo výnimočných prípadoch - na dolných končatinách a poskytuje zadok, kolená, boky, trieslovinu..

Hlavné príznaky problémov s chrbticou sú:

 • rýchla únava;
 • migréna;
 • tuhosť pohybov;
 • znecitlivenie končatín;
 • znížená flexibilita a mobilita;
 • pocit ťažkosti v dolnej časti chrbta;
 • bolesť a kŕče chrbtových svalov, ktoré sú eliminované ľahkou masážou a krátkym odpočinkom v polohe na chrbte..

Testy a diagnostika

Latentný asymptomatický priebeh Schmorlovej patológie znemožňuje vyhodnotiť trvanie a závažnosť lézií počas vyšetrenia a výsluchu pacientov, palpácia odhaľuje malú bolesť a svalové kŕče v postihnutých častiach chrbta. Hernia sa zisťujú pomocou takých štúdií, ako sú:

 • rádiografiu
 • počítačová tomografia (CT);
 • zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI).

Liečba kýly Schmorl

Menšie defekty Schmorlu zvyčajne nevyžadujú špeciálne ošetrenie. Lekárska starostlivosť je najčastejšie potrebná u pacientov so silnou bolesťou v bedrovej oblasti. Zvyčajne ťažia z manuálnej terapie, fyzioterapie a cvičenia..

Kľúčom k úspešnému obnoveniu funkcií pohybového aparátu je rehabilitačný program správne vypracovaný stavovcom..

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Defekty bedrovej chrbtice Schmorl sú uzlové výčnelky medzistavcovej chrupavky. Toto je pomerne bežný problém moderného ľudstva, pretože na spodnej časti chrbta sa vyskytuje najväčšia statická fyzická aktivita - veľký počet ľudí vedie sedavý životný štýl, trávi veľa času prácou v nepohodlných, ťažkých a nadmerných pracovných podmienkach. Preto sa musíte starať o zdravie chrbtice už od mladého veku - cvičiť každý deň, plávať a pri prvých príznakoch choroby konzultovať odborníka.

Dôvodom obáv, najmä pre zdravie dospievajúcich, je tendencia narovnať normálnu bedrovú lordózu a vývoj rigidity bedrovej oblasti. Konzervatívne metódy liečby zahŕňajú cvičebnú terapiu, masáže a ďalšiu fyzioterapiu:

 • je dôležité vykonávať denne cvičenia zamerané na posilnenie chrbtových svalov a zvýšenie flexibility chrbtice, jogy, nordic walking, plávania;
 • masážne sedenia by mal vykonávať kvalifikovaný rehabilitológ a mali by byť zamerané na zmiernenie napätia, kŕče a zlepšenie krvného obehu v postihnutých oblastiach;
 • terapeutické kúpele a iné balneologické procedúry;
 • starodávna technika akupunktúry - niekoľko cyklov 10-15 sedení pomôže zlepšiť krvný obeh a vyrovnať bolesť;
 • autogravitácia - roztiahnutie chrbtice s cieľom zväčšiť priestor medzi stavcami a zlepšiť pohyblivosť.

Liečba Schmorlovej kýly hrudnej chrbtice

V dôsledku pravidelnej ťažkej fyzickej námahy sa môže vyskytnúť kyfóza bedrovej hrudníka a ďalšie defekty hrudnej chrbtice. Tento stav je mimoriadne nebezpečný, pretože existuje vysoké riziko rednutia stavca, zlomeniny kompresie a postihnutia.

Aj keď diagnostikujete malé uzly, mali by ste opustiť zdvíhacie závažia, náhle pohyby, skoky, jazdiť na motorke a koňovi. Okrem zdravého životného štýlu, správnej výživy a dobrej hygieny spánku môžu pomôcť aj pásy a obväzy..

Schmorlova kýla

Schmorlova kýla je čiastočný prolaps (priehlbina) chrupavky medzistavcovej platničky do hubovitej časti tela susediaceho stavca. Herniový výčnelok nestlačuje látku miechy, krvných ciev alebo koreňov nervov - jedná sa o Schmorlovu herniu odlišnú od skutočnej medzistavcovej prietrže.

Pre Schmorlovu prietrž je charakteristická subklinická forma, tj priebeh s minimálnymi klinickými prejavmi alebo ich úplnou neprítomnosťou. Pri röntgenovom vyšetrení sa často náhodou pri röntgenovom vyšetrení zistí náhodne aj viac Schmorlových hernií z iného dôvodu.

Termín „Schmorlova hernia“ v skutočnosti neznamená ochorenie chrbtice, ale je to röntgenové znamenie dysfunkcie medzistavcovej platničky, čo v budúcnosti môže viesť k vytvoreniu skutočnej medzistavcovej prietrže v tomto segmente alebo inej komplikácii..

príčiny

Schmorlova hernia sa najčastejšie zisťuje u detí a adolescentov, čo sa vysvetľuje rýchlym a neprimeraným rastom chrbtice, v ktorom rast chrupavkového tkaniva nastáva rýchlejšie, ako majú stavovce čas. To má za následok vznik dutín v hubovitej substancii, kde sa lisujú časti medzistavcových platničiek.

Príčinou viacerých hôriek Schmorl sú spravidla anomálie v štruktúre platničiek stavcov spojené s genetickými defektmi..

Osteoporóza, vzpieranie, sedavý spôsob života môže viesť k uvoľneniu kostného tkaniva, ktoré môže spôsobiť tvorbu Schmorlovej kýly.

Progresívna hôrka Schmorl môže viesť k rozvoju mnohých komplikácií vrátane kompresných zlomenín stavcov a skutočných kýly medzistavcových platničiek..

Pri skokanoch vo vode sa zistí Schmorlova kýla krčnej chrbtice s vyššou frekvenciou ako v bežnej populácii. Kýla Thoracic Schmorl sa často tvorí počas tehotenstva, ako aj u žien, ktoré sa aktívne podieľajú na formovaní.

Príznaky Schmorlovej kýly

Priebeh Schmorlovej kýly má latentný (skrytý) charakter. Je to spôsobené skutočnosťou, že chrupavková uzlina neznižuje lúmenu miechového kanála, nestláča korene nervov a nespôsobuje rozvoj miestneho zápalu..

Klinické príznaky Schmorlovej prietrže sa môžu vyskytnúť pri viacerých výčnelkoch, ale ani v tomto prípade nie sú výrazné (napríklad pri Schmorlovej prietrži krčnej chrbtice pacienta môžu narušiť menšie bolesti v krku)..

Schmorlova kýla hrudnej chrbtice sa prejavuje chronickou bolesťou chrbta, ktorá výrazne klesá alebo úplne zmizne v polohe na chrbte..

diagnostika

Hlavnou metódou na diagnostiku Schmorlovho kýly je spinálna rádiografia.

Schmorlova hernia sa najčastejšie zisťuje u detí a adolescentov, čo sa vysvetľuje rýchlym a neprimeraným rastom chrbtice, v ktorom rast chrupavkového tkaniva nastáva rýchlejšie ako stavovce majú čas na rast.

Liečba kýly Schmorl

Liečba kýly Schmorlovej je zameraná na zlepšenie metabolických procesov v tkanivách chrbtice. Tento prístup pomáha predchádzať progresii chrupaviek, ako aj predchádzať vzniku závažných komplikácií. Na tento účel sa prideľujú:

 1. Liečba diétou. V potrave musí byť obsiahnuté dostatočné množstvo potravín bohatých na vápnik (syr, tvaroh, mlieko, jogurt).
 2. Vápnikové prípravky. Vhodnosť ich použitia by sa mala potvrdiť a kontrolovať v laboratóriu, pretože nadbytok vápnika má negatívny vplyv na väzivový aparát a orgány močového systému..
 3. Obmedzenie zaťaženia chrbtice. Akrobacie, aerobik, potápanie, jazda na motocykli alebo na bicykli sa neodporúčajú.
 4. Normalizácia telesnej hmotnosti. Nadmerná váha zvyšuje statické zaťaženie chrbtice, čím vytvára predpoklady na zvýšenie vyčnievania chrupavky.
 5. Fyzioterapeutické cvičenia, masáže, plávanie, manuálna terapia, podvodná trakcia chrbtice, reflexológia. Tieto metódy môžu zlepšiť krvný obeh a metabolické procesy v tkanivách chrbtice, posilniť jej väzivový aparát.

Chirurgická liečba Schmorlovej hernie sa nevykonáva. Potreba chirurgického zákroku môže vzniknúť iba v prípade komplikácií (napríklad pri kompresnom zlomení chrbtice)..

prevencia

Prevencia tvorby a rastu Schmorlovej hernie zahŕňa:

 • udržiavanie aktívneho životného štýlu (ale zamedzenie preťaženia miechy);
 • správna výživa;
 • kontrola telesnej hmotnosti;
 • dodržiavanie optimálneho režimu práce a odpočinku.

Dôsledky a komplikácie

Progresívna hôrka Schmorl môže viesť k rozvoju mnohých komplikácií, ako napríklad:

 • zníženie flexibility a pohyblivosti chrbtice;
 • rachiocampsis;
 • skorý vývoj spondylartrózy;
 • kompresné zlomeniny stavcov;
 • skutočné herniované disky.

Video z YouTube na tému článku:

Vzdelanie: promoval na Štátnom lekárskom ústave v Taškente s titulom lekárskej starostlivosti v roku 1991. Opakovane absolvoval pokročilé školiace kurzy.

Pracovná skúsenosť: anesteziologicko-resuscitátor mestského materského komplexu, resuscitátor hemodialyzačného oddelenia.

Informácie sa zhromažďujú a poskytujú iba na informačné účely. Navštívte svojho lekára pri prvých príznakoch choroby. Samoliečba je zdraviu nebezpečná.!

Práca, ktorú človek nemá rád, je oveľa škodlivejšia pre jeho psychiku ako nedostatok práce všeobecne.

Viac ako 500 miliónov dolárov ročne sa vynakladá na alergické lieky v Spojených štátoch amerických. Stále si myslíte, že nájde spôsob, ako konečne poraziť alergie?

Bolo to tak, že zívanie obohatilo telo kyslíkom. Toto stanovisko však bolo zamietnuté. Vedci dokázali, že zívanie človek ochladzuje mozog a zlepšuje jeho výkon.

Počas prevádzky trávi náš mozog množstvo energie rovnajúce sa 10-wattovej žiarovke. Takže obraz žiarovky nad hlavou v čase objavenia sa zaujímavej myšlienky nie je tak ďaleko od pravdy.

Liečivo proti kašľu „Terpincode“ je jedným z vedúcich pracovníkov v predaji, a to vôbec kvôli jeho liečivým vlastnostiam.

Existujú veľmi zaujímavé lekárske syndrómy, napríklad obsedantné požitie predmetov. V žalúdku jedného pacienta trpiaceho touto mániou bolo nájdených 2 500 cudzích predmetov.

V našom čreve sa rodia, žijú a umierajú milióny baktérií. Vidia sa iba pri veľkom zväčšení, ale ak sa spoja, zapadnú do bežného šálky kávy.

Ak sa usmievate iba dvakrát denne, môžete znížiť krvný tlak a znížiť riziko infarktu a mozgovej príhody.

Okrem ľudí trpí prostatitídou iba jedno živé zviera na planéte Zem - psy. Naozaj naši najvernejší priatelia.

Priemerný človek počas života produkuje najmenej dva veľké zásoby slín.

Mnoho liekov sa pôvodne uvádzalo na trh ako drogy. Napríklad heroín sa pôvodne uvádzal na trh ako liek proti kašľu. Lekári odporúčali kokaín ako anestéziu a ako prostriedok na zvýšenie vytrvalosti..

Štyri plátky tmavej čokolády obsahujú asi dvesto kalórií. Takže ak sa nechcete zlepšovať, je lepšie jesť viac ako dve laloky denne.

Vedci z Oxfordskej univerzity uskutočnili sériu štúdií, počas ktorých dospeli k záveru, že vegetariánstvo môže byť škodlivé pre ľudský mozog, pretože vedie k zníženiu jeho hmotnosti. Vedci preto odporúčajú, aby ryby a mäso neboli úplne vylúčené zo svojej stravy..

Hmotnosť ľudského mozgu je asi 2% z celkovej telesnej hmotnosti, ale spotrebuje asi 20% kyslíka vstupujúceho do krvi. Táto skutočnosť spôsobuje, že ľudský mozog je mimoriadne náchylný na poškodenie spôsobené nedostatkom kyslíka..

Pečeň je najťažší orgán v našom tele. Jej priemerná hmotnosť je 1,5 kg.

Každý z nás počul príbehy o ľuďoch, ktorí si nikdy neotierali zuby a nemali s tým žiadne problémy. S najväčšou pravdepodobnosťou títo ľudia ani nevedeli o prítomnosti.

Schmorlova kýla bedrovej chrbtice

Schmorlova kýla bola prvýkrát opísaná v lekárskej vedeckej literatúre pred 90 rokmi. Nemecký lekár a patológ Christian (Christian) Schmorl objavil túto chorobu a interpretoval zmeny, ktoré sa vyskytujú pod jej vplyvom v telesných tkanivách. Zistil, že ide o chronické dedičné ochorenie, ktoré sa vyznačuje zväčšením miechy (výčnelok) a jej vtláčaním do susedných stavcov. Ak sa proces vyskytuje v bedrovej oblasti, prietrž sa nazýva bedrová.

Aký je rozdiel medzi Schmorlovou kýlou od klasického

V medicíne bola klasická vertebrálna kýla známa oveľa skôr ako Schmorlova kýla. Prečo ste museli klasifikovať tento konkrétny druh? Faktom je, že klasické prietrže sú horizontálne. A hernial formations (Schmorl uzly) vznikajú vo zvislej rovine chrbtice.

Najčastejšie je táto patológia komplikáciou osteochondrózy bedrovej chrbtice. S tým alebo v dôsledku toho sa môže vyskytnúť horizontálna prietrž, môže sa vytvoriť výčnelok disku, diagnostikuje sa spondylóza, stenóza, spondylartróza..

Dôležité! Ochorenie sa šíri častejšie u detí a dospievajúcich, ako aj u pacientov starších ako 55 rokov. Podľa pohlavia nie je choroba diferencovaná, pretože neovplyvňuje frekvenciu prípadov.

Vzhľadom na svoju špecifickosť sa choroba dlho neprejavuje, výsledné uzliny nerastú a nespôsobujú nepohodlie. S vekom, keď sa u dospievajúcich začína aktívny rast tkanív a kostry, alebo keď sa štruktúra tkanív zmení v dôsledku chemických zmien súvisiacich so starnutím, sa uzly zväčšia. Prispieva to k vzniku a intenzívnemu rozvoju existujúcich chorôb: bedrovej ischias, ankylozujúcej spondylitídy, osteochondrózy..

Bežná prietrž je typický výčnelok (buď výčnelok alebo extrúzia), ktorý stlačuje nerv a spôsobuje bolesť chrbta, aj keď je malý. Schmorlova kýla, ktorá vytláča uzatváraciu platňu, vstupuje priamo do stavcovského tela bez toho, aby sa dotýkala nervov a krvných ciev. Pokiaľ jeho rast nezaberie alarmujúcich rozmerov, patológia spravidla nespôsobuje bolestivé pocity.

Mimochodom. Častejšie (asi 30%) sa vyskytujú vertikálne prietrže v oblasti hrudníka ako v bedrovej oblasti. V bedrovej oblasti je to však tiež pomerne častý jav, ktorý v rôznej miere ovplyvňuje iné orgány..

príčiny

Dôvody, pre ktoré sa vyskytuje Schmorlova bedrová prietrž, ešte neboli dôkladne preskúmané. Existuje niekoľko rovnakých teórií, z ktorých jedna je rastová rýchlosť v tele, ktorá sa vyskytuje počas dospievania. Skôr rozdiel medzi rýchlosťou rastu kostí (pomaly) a chrupavky (rýchlo). Medzistavcová chrupavka, ktorá sa zväčšuje, sa najskôr vtlačí do stavcov a potom ju zlomí a vstúpi dovnútra. Príliš rýchly rast chrupavky v detstve a najmä v dospievaní sa teda nazýva hlavná generatrix..

K tomuto ochoreniu okrem toho prispieva množstvo ďalších faktorov:

 • dedičnosť - patológia sa prenáša z rodičov na deti ako vrodená choroba;
 • pravidelné vzpieranie, ak je s tým práca spojená, alebo ak sa osoba podieľa na športových výkonoch;
 • pacient trpí chorobami, kvôli ktorým sa objavuje nadváha a začína sa obezita: cukrovka, hypotyreóza, feochromocytóm;
 • zranenia chrbta.

Mimochodom. Vo väčšine prípadov výskytu Schmorlovho uzla v bedrovej oblasti sa to stáva po zranení alebo prudkom zdvíhaní závaží, ktoré spôsobí, že jadro disku prerazí koncovú dosku..

Prečo je „slabý bod“ presne blokovacia doska a nie vonkajší obal disku? Pretože za normálnych okolností vonkajšia membrána, nazývaná vláknitý prsteň, vydrží aj veľké zaťaženie, najmä u mladých pacientov, slúži doska ako „brána“, ktorou uzol prechádza do stavcov. Existuje niekoľko faktorov, ktoré vedú k tvorbe herniálnych uzlín. Jedná sa o rôzne ochorenia kostí, formácie nádorov, degeneratívne procesy a infekcie chrbtice.

Mimochodom. Schmorlova kýla sa vyskytuje pomerne často nielen medzi silovými atlétmi, ale aj medzi mladými gymnastkami. Príčinou je pád, najmä ak padá na zadok.

Kýly sa nazývajú zvislé, pretože sa vytvárajú zvislé zaťaženie. V niektorých prípadoch sa zápal vyskytuje v oblasti distribúcie uzla, ale vo väčšine epizód sa tak nestane. Ak sa zápal začal, môže sa vyskytnúť bez narušenia pacienta mesiace alebo dokonca roky. Zápalový proces obyčajne zmizne sám.

klasifikácia

Okrem klasifikácie podľa príčin sa patológie odlišujú aj lokalizáciou a počtom herniálnych formácií. Lokalizácia zahŕňa nasledujúce typy driekovej kýly Schmorla:

 • predné
 • centrálnej
 • ľavá strana;
 • späť;
 • pravá strana.

S touto sumou je všetko oveľa jednoduchšie - jedna prietrž alebo viacnásobná kýla.

Schmorlova kýla a bolesť

Je užitočné zaoberať sa touto otázkou a podrobnejšie ju skúmať - spôsobuje tento typ prietrže bolesť. Klasická horizontálna prietrž takmer okamžite po vytvorení spôsobuje bolesť chrbta, stehna, jednej nohy alebo oboch. Pri zvislej prietrži je všetko iné. Nie všetky odrody Schmorlovej kýly sú nevyhnutne príčinou bolesti, väčšina z nich bude pokračovať bez bolesti až do určitého štádia. Aby sa však zachovala integrita štruktúry diskov a stavcov, koncové platne musia zostať nedotknuté a ak sú poškodené, stáva sa to začiatkom tvorby ďalších patológií..

Hrudný uzol nemusí vyvíjať tlak na cievu, nie zvierať nervy, ale stále sa bude vytvárať poškodenie štruktúr. Hneď ako je blokovacia doska poškodená, časť jadra dužiny disku je pretlačená kostným tkanivom.

Mimochodom. Aby sa uľahčilo pochopenie mechanizmu tvorby prietrže, je možné chorobu porovnávať s kalužou pokrytou ľadom, na ktorú niekto vstúpil. Ľad sa predával, voda bola vytlačená von.

Ak sa okolo vyčnievajúcej kosti pozoruje biely halo, znamená to zápal kosti v dôsledku traumy. Taký zápal je bolestivý a bude bolieť hlboko v dolnej časti chrbta. Ožarovanie nôh, bokov, chrbta sa nevyskytuje, ako je to v prípade horizontálnej prietrže. Bolesť sa môže objaviť a pociťovať s rôznou silou v priebehu niekoľkých rokov. Ale časom odovzdajú samy seba.

Mechanizmus výskytu Schmorlovho herniálneho uzla však môže byť komplexnejší. Ak je blokovacia doska poškodená, zaťaženie vonkajšieho plášťa disku sa zvýši. To spôsobuje zmeny v biochemickej a mechanickej povahe, čo môže viesť k vytvoreniu konvenčnej hernie disku. V dôsledku toho sa objavia chronické bedrové bolesti dosť závažné, čo môže ovplyvniť motorické schopnosti, aktivitu, kvalitu života.

Iná situácia: na začiatku procesu nie sú žiadne známky zápalu, ale potom to začína, čo vedie k degeneratívnym zmenám v koncových doskách. Typické formy prietrže hernie a disku. V tomto prípade infikovaný disk, ktorý prichádza do styku s dodávaním kostnej krvi, vyvoláva imunitnú reakciu, ktorá zvyšuje počet cytokínov (protizápalové proteínové zlúčeniny). Výsledkom je bolesť určitej cyklickej povahy. Posilnenie v dopoludňajších hodinách tým, že sa upokojuje, opäť posilňuje večer a najsilnejší - v noci.

Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie, ako liečiť Schmorlove uzly v chrbtici, ako aj zvažovať príznaky, alternatívne spôsoby liečby a prevenciu, môžete si prečítať článok o tejto téme na našom portáli..

Dôležité! Aj keď Schmorlova kýla netvorí bolesť sama o sebe, spôsobuje reakcie a príznaky, ktoré môžu viesť k bolesti..

Existuje určitý typ vertikálnej prietrže, ktorá spôsobuje zmeny kostí. Na fluoroskopii nie je viditeľná a dá sa zistiť iba pri zobrazovaní magnetickou rezonanciou. Preto pri diagnostike kýly Schmorl sa často neobmedzujú iba na röntgen, ale vykonávajú rozsiahle inštrumentálne diagnostické postupy..

diagnostika

Ak je obvyklá medziobratlová kýla jasne viditeľná na röntgenových lúčoch, potom Schernlova kýla na ňu vyzerá ako na chybu v stavovcovom tele. Preto, ak fluoroskopické vyšetrenie ponúka nejasný obraz naznačujúci prítomnosť uzlov, je predpísaná MRI. Táto štúdia preukáže Schmorlovu prietrž v postihnutom bedrovom segmente..

príznaky

Keďže je choroba asymptomatická v niekoľkých počiatočných a dokonca aj v stredných štádiách, je ťažké ju odhaliť, až kým sa nezačnú spájať deštruktívne patológie stavcov. Ich príznaky sa už prejavujú tu:

 • bolesť chrbta;
 • bolesť pri chôdzi, behu;

Samozrejme, ako pri každej diagnóze, to všetko začína rozhovorom s pacientom, zhromažďovaním a opravovaním sťažností. Potom nasleduje vizuálne a hmatové vyšetrenie. Potom sú predpísané laboratórne testy a posledné sú inštrumentálne štúdie.

 1. Rádiografia dolnej časti chrbta na odhalenie Schmorlovej kýly.
 2. Počítačová tomografia umožňuje zistiť jej presnú polohu.
 3. Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie určuje hĺbku lézie, stupeň a komplikácie vyplývajúce z prietrže.

Liečebný proces

Ak je proces asymptomatický, aj keď existujú uzly a ich detekcia na röntgenovom alebo tomogramovom zázname, v tomto štádiu sa konzervatívna liečba nepoužíva. Pacient dostáva odporúčania týkajúce sa aktívneho životného štýlu, športu, správnej výživy, dodržiavania práce a odpočinku. Odporúčajú sa aj podporné kurzy fyzioterapie, cvičenia a kúpeľnej liečby..

Ak sa začnú prejavovať príznaky vo forme bolesti alebo iného nepohodlia, predpisuje sa komplexná konzervatívna liečba.

Tabuľka. Metódy liečby lumbálnej prietrže Schmorl

Terapeutická metódacharakteristický
Diklofenak sa môže podávať intramuskulárne v dávke 3 ml jedenkrát denne počas piatich dní.
Rovnaké liečivo v tabletách, dávka 100 mg, tiež raz denne až desať dní.
Droga "Neurobion" - trikrát denne po dobu jedného mesiaca.
Tiež mesiac, dvojnásobný denný príjem drogy "Midokalm".
Na vonkajšie namazanie pokožky - „Fastumgel“, „Diclagel“.
Najúčinnejšia je fonoforéza, ktorá sa predpisuje v množstve najmenej desiatich relácií pomocou hydrokortizónu.
UHF sa vykonáva aj na spodnej časti chrbta (až 14 sedení).
Bedrová masáž je určite predpísaná - od desiatich sedení po dvojnásobok.
Po dobu najmenej troch mesiacov musí pacient denne vykonávať fyzickú terapiu..
Trakcia chrbtice sa praktizuje vo vode (bedrovej oblasti) najmenej počas šiestich sedení. Dobré je aj kúpanie..
Nedávno aplikovaná ozokeritová terapia alebo aplikácie terapeutického bahna v bedrovej zóne v množstve najmenej 14 relácií.
S vysokou pravdepodobnosťou je možné predpísať kúpeľnú liečbu. Počas leta alebo zimy sú preferované sanatóriá s miernym teplým podnebím, bahenné kúpele, minerálne vody.
S touto patológiou sa často používajú. A hoci nedokážu eradikovať uzliny, pomáhajú udržiavať celkový stav a zvyšujú obranyschopnosť tela.
Používajú sa púpava, kvety, ihly, gaštanové kvety a iné rastliny. Z nich sa pripravujú kúpele, obklady, masti.
Ak je choroba komplikovaná a liečba konzervatívnymi metódami po dobu 8 mesiacov nepriniesla výsledky, uchýli sa k chirurgickej liečbe.
Počas operácie, ktorá sa vykonáva v celkovej anestézii, sa z tela odstráni časť vyčnievajúcej medzistavcovej chrupavky. Ak úplne vstúpil do stavca a významne ho zničil, je možné nainštalovať kovový implantát.
Po operácii je rehabilitácia indikovaná asi jeden a pol mesiaca.

prevencia

Ako už bolo uvedené, choroba je nebezpečná pre svoje komplikácie. Zoznam vyzerá pôsobivo, obsahuje:

 • bedrovej lordózy;
 • osteochondrosis;
 • kyfóza;
 • radiculitis;
 • Ankylozujúca spondylitída.

Aby sa neobjavila kľúčová choroba a jej komplikácie, je potrebné prijať preventívne opatrenia. Choďte na šport, racionálne a jedzte, dodržiavajte režim práce a odpočinku, choďte na kúpanie a robte denné cvičenia.

Video - Schmorlova kýla bedrovej chrbtice

Schmorlova kýla - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Klinika orientálnej medicíny "Sagan Dalí"

 • Konzultácie od 1500
 • Diagnostika od 0
 • Reflexoterapia od 1000

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Podľa lekárskej klasifikácie je bránica prietrže pažeráka výčnelkom cez prirodzené otvorenie orgánov pod bránicou do hrude, hoci s anatomickou normou by mali byť v brušnej dutine.
Ultrazvuk slabinovej prietrže, vlastnosti postupuJe na ultrazvuku viditeľná kýlová prietrž? Ultrazvuková procedúra pri slabinovej prietrži sa príliš nelíši od ultrazvuku akéhokoľvek iného ochorenia brušnej dutiny a príprava sa vôbec nevyžaduje.
Elektroforézna procedúra má dlhú históriu, ale dnes je predpísaná pomerne často. Je založená na vodivom účinku elektrického prúdu, ktorý umožňuje, aby sa liečivo dostalo hlboko do tkaniva.