loader

Hlavná

Pažerák

Čo je spondylartróza

Spondylartróza chrbtice je degeneratívne-dystrofické ochorenie, pri ktorom sú ovplyvnené štruktúry fazetového kĺbu chrbtice. Zvyčajne sa vyskytuje u pacientov starších ako štyridsať rokov a postihuje niekoľko stavcov súčasne. Ochorenie postihuje krčnú a bedrovú chrbticu. Krčná oblasť je najmobilnejšia, ale lumbosakrálna je najväčšou záťažou - všetky tieto faktory spôsobujú rozvoj artrózy, čo zasa prispieva k rozvoju spondylartrózy..

Spondylartróza má charakteristickú symptomatológiu - bolesť v chrbte vo vzpriamenej polohe, čo veľmi znepokojuje pacientov. Spravidla už nie je ľahké vyrovnať sa s touto chorobou, pretože patológia je dlhodobo asymptomatická..

Toto ochorenie sa zriedka vníma ako nezávislá patológia, zvyčajne majú pacienti osteochondrózu, spondylózu a spondylartrózu. Spondylóza a spondylartróza sú takmer rovnaké. Spondylóza je počiatočný proces spondylartrózy, pri ktorej sa opotrebujú anatomické prvky chrbtice a spondylartróza je ďalším štádiom patológie, v ktorej začínajú nezvratné zmeny..

príčiny

Hlavným dôvodom rozvoja deformujúcej sa spondylartrózy sú degeneratívne-dystrofické zmeny v tkanive chrupavky. Z tohto dôvodu sa štruktúra chrupavky sama mení, stáva sa menej elastickou a prakticky prestane plniť svoju funkciu. Chrupavkové tkanivo sa zdrsňuje a je skôr ako kosť. Po prechode do akútneho štádia môže byť patológia dosť agresívna, pretože spolu s kĺbmi faziet je ovplyvnené aj kostné tkanivo v ich blízkosti..

Hlavné príčiny spondylartrózy možno identifikovať takto:

 • poranenie chrbtice (obvykle traumatické subluxovanie fazetových kĺbov, stresové zlomeniny, preklz stavcov);
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • chronické degeneratívne procesy v chrbtici;
 • ploché nohy;
 • profesionálne športy spojené so zvýšeným stresom v chrbtici;
 • ploché nohy;
 • nestabilita stavcov (obvykle diagnostikovaná medzi 3 až 4 až 5 stavcami bedrovej oblasti);
 • nadváha.

Napriek tomu, že u starších pacientov sa predtým diagnostikovala spondylartróza a mladí ľudia prakticky nevedeli, o čo ide, teraz sa mladí ľudia oveľa častejšie stretávajú s chorobami miechy. Spondylartróza oblúkových kĺbov nie je výnimkou. Zvyčajne to nie je spojené s opotrebovaním stavcov, ale s:

 • vrodené anomálie v štruktúre stavcov, napríklad prítomnosť prechodných stavcov v lumbosakrálnej oblasti;
 • lumbarizácia - prítomnosť ďalšieho stavca (šiesteho) v bedrovej oblasti alebo fúzia s krížovou sieťou piateho bedrového stavca;
 • porušenie kĺbového tropismu - umiestnenie kĺbových prvkov v rôznych rovinách (považované za variant normy, ale stáva sa príčinou rozvoja spondylartrózy);
 • lineárne usporiadanie fazetových kĺbov.

príznaky

Príznaky choroby u pacientov závisia od toho, na ktorom oddelení sa patológia objavila. Typicky sa pacienti sťažujú na bolesť v chrbte, ktorá sa prejavuje najviac pri pohybe, ohýbaní alebo otáčaní. Bolestivosť v pokoji je znížená.

Povaha nepohodlných pocitov môže byť konštantná a boľavá, ale niekedy sú bolesti výrazné, akútnej povahy a sú rozptýlené so stretnutými bedrami. Ovplyvňuje vzhľad bolesti a počasia. Pacienti hlásia zvýšené príznaky vo vlhkom počasí s prudkou zmenou tepla.

Zvyčajne sú pocity zosilnené otočením hlavy alebo naklonením. Ak sedíte dlhú dobu v jednej polohe alebo prudko otočíte hlavu, bolesti sa zintenzívnia a vystrelí ich charakter, ale cítite aj silný pocit pálenia. Stuhnutý krk sa objavuje aj ráno, ale zvyčajne zmizne asi po pol hodine a pacienti tento nepohodlie pripisujú nepríjemnej polohe spánku..

S progresiou patológie a zvýšenými príznakmi osteochondrózy, ak pacient túto chorobu nelieči, príznaky sa zvyšujú. Prejavy bolesti sú také rozmanité, že zmiasť pacientov. Objaví sa a zmizne nepohodlie. Bolesť sa začína cítiť v ramene a hornej časti chrbta.

Objaví sa závraty, migrény, pocit ťažkosti v hlave a hmla vedomia. Parestézia a narušená citlivosť sú možné. Ak sú postihnuté prvé a druhé stavce krčnej chrbtice, môžete k symptómom pridať problémy s rovnováhou, slabé reflexy, neuritídu..

Príznaky spondylartrózy sa zvyčajne vyskytujú v cervikálnej a bedrovej oblasti..

Hrudná spondylitída je zriedkavá. Príznaky tu začínajú objavením sa mierneho nepohodlia, ktoré sa objavuje najskôr z času na čas, ale potom sa vyvinie do stáleho pocitu bolesti. Mobilita je obmedzená, ráno je mimoriadne ťažké sa dostať do formy a ostrým pohybom môžete počuť charakteristické chrumkavé zvuky. Hrudné svaly môžu čiastočne atrofovať.

Patológia v bedrovej oblasti dáva takmer najbolestivejšie pocity. Bolesť je lokalizovaná v zadku, šíri sa do spodnej časti chrbta a ovplyvňuje dokonca aj boky. V dopoludňajších hodinách - charakteristická tuhosť a dokonca aj chôdza je rozbitá a držanie tela sa skrýva. Známky spondylartrózy v bedrovej oblasti dávajú najrozmanitejšiu symptomatológiu. Bolesť možno rozdeliť na kompresnú a reflexnú bolesť.

Charakteristickým prejavom choroby je syndróm laterálnej stenózy v bedrovej oblasti. Dôvodom tejto odchýlky je podľa lekárov segmentová rotácia, ku ktorej dochádza pri chôdzi. To ďalej vyvoláva stenózu medzistavcového kanála a zvyšuje žilové plnenie. Tento syndróm je zvyčajne diagnostikovaný u pacientov starších ako 60 rokov..

Pacienti opisujú svoje pocity ako znecitlivenie končatín, silnú prepichovaciu bolesť v chrbtici, ako aj slabosť nôh, pocit bavlnenej chuti ako pri prechladnutí. Na jednej strane chrbta a na oboch stranách sú pocity. Jeho vzhľad je niekedy spojený výlučne s predĺženým pobytom na nohách. Ak pacient zaujme pohodlnú vodorovnú polohu, nepohodlie zmizne.

diagnostika

Diagnóza choroby je rozsiahla, pretože je dôležité rozlišovať patológiu od iných degeneratívnych-dystrofických lézií chrbtice..

V počiatočnej fáze lekár zhromažďuje sťažnosti pacientov. Pacienti naznačujú bolesť chrbta, hlavne pri pohybe, svalovú slabosť a ďalšie charakteristické príznaky. História ukazuje čas nástupu bolesti, s čím je spojená a ako choroba progreduje (obdobia recidívy a remisie, iba mierna bolesť chronickej povahy atď.).

Pri všeobecnom vyšetrení pacienta ošetrujúcim lekárom je stanovená pohyblivosť chrbtice na všetkých oddeleniach, skúma a cíti oddelenie, ktoré spôsobuje sťažnosť pacienta. Všetky údaje sa zaznamenávajú v anamnéze, po ktorej bude mať pacient sériu inštrumentálnych štúdií, a to:

 • rádiografia - obrázok umožňuje vidieť traumatické poškodenie chrbtice. Pre väčší obsah informácií sa vykonáva v dvoch projekciách;
 • magnetická rezonancia je najpresnejším spôsobom stanovenia prítomnosti patológie. Pomocou MR je možné vidieť poškodenie chrupavkových štruktúr, prítomnosť osteofytov, zmenu veľkosti faziet, svalové napätie, hruškovitý kĺb fazety, zmeny synoviálnych tkanív;
 • počítačová tomografia je citlivejšia ako röntgenová diagnostika, čo vám umožňuje vykonať diagnostiku už v počiatočnej fáze patologických zmien;
 • rádioizotopové skenovanie - umožňuje identifikovať zápalový proces;
 • ultrazvukové vyšetrenie krvných ciev - umožňuje vyhodnotiť prísun krvi do ciev krčnej zóny a mozgovej panvy, ak existuje podozrenie na kompresiu.

Podľa indikácií sa denzitometria, myelografia vykonáva, ak je to potrebné, zobrazuje sa elektrokardiografia, echokardiografia a ďalšie opatrenia, ktoré pomôžu určiť diagnózu a určiť objem sprievodných lézií..

liečba

Výber metód na liečenie spondylartrózy chrbtice do značnej miery závisí od štádia patológie. V počiatočnej fáze vývoja ochorenia sa môžu použiť konzervatívne metódy a fyzioterapia. Terapia ľudovými liekmi nemá dostatočný účinok, preto je lepšie ju nepoužiť, aby sa terapia neodďaľovala. Liečba pokročilej spondylartrózy nie je úplná bez jedného z chirurgických spôsobov liečby.

konzervatívny

Liečba tohto ochorenia u mnohých pacientov v počiatočnom štádiu spočíva v zmiernení bolesti a korigovaní metabolizmu. Na silnú bolesť sa pacientom odporúčajú glukokortikosteroidy - liek Diprospan, ktorý pozostáva z betametazón dipropionátu a betametazónsulfátu sodného. Droga sa dokonale rozpúšťa vo vode a prináša rýchly účinok v prípade silnej bolesti a súčasne, hoci sa absorpcia začína rýchlo, dávkuje sa, čo zaisťuje trvanie pozitívnych zmien..

U niektorých pacientov sa dobrý účinok dosiahne iba liečbou Diprospanom s liekmi proti bolesti, napríklad lidokaínom. Droga Diprospan má pozitívny účinok, hlavne kvôli inhibícii produkcie prostaglandínov a interleukínov.

Injekcie Diprospan zmierňujú bolesť dobre a na začiatku môžu pomôcť.

Dobré pôsobenie sa dá dosiahnuť aj použitím lokálnej anestézie na pozadí stenózy. Táto metóda sa používa pomerne často, pretože umožňuje dosiahnuť vynikajúci účinok a oneskoruje alebo dokonca úplne ruší chirurgický zákrok.

Ak injekcia nie je z akéhokoľvek dôvodu možná, vyberie sa najúčinnejšie nesteroidné protizápalové liečivo. Liekom voľby sú látky blokujúce cyklooxygenázu-2.

Vynikajúci účinok sa dá dosiahnuť použitím arkoxie založenej na etorikoxibe. Stačí, keď pacienti užijú jednu tabletu denne, pretože terapeutický účinok trvá asi 22 hodín a najvyššia koncentrácia lieku, ktorá zmierňuje bolesť, sa objaví v krvi do jednej hodiny po užití lieku..

Okrem toho etorikoxib vyvoláva negatívny účinok na žalúdočnú sliznicu o polovicu menej, čo umožňuje jeho predpísanie širším skupinám pacientov. Priemerná doba liečby je od 10 do 14 dní. Je vhodné brať liek súčasne. Súčasne je predpísaná liečba chondroprotektormi, musia sa však užívať dlho.

Lekári berú na vedomie potrebu vykonať počas remisie špeciálnu gymnastiku zameranú na posilnenie chrbtových svalov, najmä bedrových a hrudných oblastí. Na tento účel sa používajú fyzioterapia (kinezioterapia, masáž, reflexológia) a fyzioterapeutické cvičenia. Aktívna fyzická aktivita pomôže nielen posilniť svalový korzet, ale tiež eliminuje zvyškovú bolesť.

Odporúča sa plávať, pretože tento druh aktivity znižuje zaťaženie chrbtice a posilňuje svalový korzet. Keď ovládate túto techniku, môžete pridávať nové cvičenia vo vode aj na súši. Po prvé, gymnastika sa vykonáva pod vedením lekára, a po chvíli si môžete robiť cvičenia sami.

prompt

Ak konzervatívna terapia nemá pozitívny účinok, má medicína rôzne chirurgické techniky. Spravidla sa používajú pri liečbe zanedbávaných

 • spondylarthrosis. Na liečbu def. spondylartróza, používajú sa metódy punkčnej terapie:
 • rádiofrekvenčná denervácia kĺbov - postup sa vykonáva vystavením elektródy s neizolovaným koncom a vysokofrekvenčným prúdom, ktorý zahrieva tkanivá a nakoniec zráža Lyushkov nerv a jeho vetvy. Expozičný čas na ukončenie nervov je jedna minúta, teplota je 90 stupňov. Pri vykonávaní postupu je možné ovplyvniť rôzne zóny a eliminovať multisegmentálny typ spinálnych lézií. Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii;
 • chemická denervácia - technika je podobná tej predchádzajúcej, pacienti sú tiež prepichnutí a do miesta nervových zakončení sa vstrekne až 0,5 ml chemicky aktívnej látky, ktorá môže mať deštruktívny účinok na nervy. Aby sa zabezpečil trvalý účinok, je potrebné podať chemikáliu 3-4 krát alebo dovtedy, kým posledná punkcia nebude úplne bezbolestná. To znamená, že došlo k zničeniu.

Po liečbe vpichom sa pacient môže pohybovať o hodinu neskôr, ak neexistujú komplikácie. Počas týždňa sa odporúča ochranný režim: zdvíhanie záťaže, ostré zákruty a zákruty a spánok v nepohodlnej polohe sú zakázané. Pri prepichnutí krku alebo dolnej časti chrbta ho lekár môže pripevniť špeciálnym golierom. Obvykle sa punkcia vykonáva bez komplikácií, ale niekedy môžu pacienti po zákroku pozorovať negatívne reakcie, konkrétne:

 • infekcia, hnisanie rany;
 • Alergická reakcia;
 • trauma na nervy a krvné cievy miechy.

Okrem punkčnej terapie sa vykonávajú aj mikrochirurgické zákroky. Kožný rez v projekcii do miesta poškodenia je malý - iba 3 až 5 cm. Rez sa uskutočňuje vo vrstvách kože, podkožnom tkanive a aponeuróze, po ktorej sa odrezajú hlboko ležiace paravertebrálne svaly a odkryje sa intralaminárne okno..

Operácia je radikálna metóda liečby, intervencie sa vykonávajú iba pri absencii účinku konzervatívnej terapie.

Chirurgia sa vykonáva pod mikroskopom pre väčšiu presnosť. Počas procedúry sa oddelí žltý väz a nervové korene sa odklonia na stranu. Priebeh operácie ďalej závisí od videného obrázka, najčastejšie sú lekári uvedení na odstránenie herniového výčnelku. Po operácii je potrebné zostať v pokoji päť hodín, ale potom sa už môžete pohnúť a ak neexistujú žiadne komplikácie, pacient je prepustený na tretí deň. V budúcnosti je potrebné pozorovať neurológa.

Ďalším možným zásahom je interbody fusion. Počas operácie lekári poskytujú prístup na patologické miesto, eliminujú dekompresiu krvných ciev a nervových zakončení a potom tvoria lôžko pre budúce implantáty z porézneho titaničitého niklu. Vkladajú sa priamo do medzičlánku a potom sa rana zašíva..

Ochorenie tiež umožňuje zásahy stabilizujúce dekompresiu. Umožňujú vám dosiahnuť dva dôležité ciele naraz:

 • stabilizovať postihnutý segment chrbtice;
 • eliminovať kompresiu nervov a krvných ciev.

Eliminácia objemu miechového tkaniva je daná situáciou pacienta - je možné vykonať interlaminektómiu, fascektómiu a okrajovú resekciu procesov kĺbu. V každom prípade sa operácia vykonáva s maximálnym možným zachovaním tkanív. Termín hospitalizácie je o niečo viac ako jeden týždeň a po prepustení je potrebné sa zaregistrovať aj u neurológa.

Najdôležitejšie

Spondylartróza je lézia fazetových kĺbov chrbtice. Ochorenie je spojené s degeneratívnymi-dystrofickými procesmi vyskytujúcimi sa v chrupavke, v dôsledku čoho prestáva plniť svoju funkciu. Hlavným príznakom choroby je bolesť chrbta, ktorú pacienti obracajú na lekára.

V počiatočnom štádiu vývoja patológie je možné pomôcť s konzervatívnymi metódami liečby, ale v pokročilých prípadoch pacienti potrebujú chirurgický zákrok. Používa sa niekoľko chirurgických techník, z ktorých každá poskytuje pacientom so spondylartrózou povzbudzujúcu prognózu..

Spondylartróza - čo je to? Symptómy, znaky a počiatočné prejavy

Odkiaľ pochádza spondylartróza, čo to je a ako sa choroba vyvíja, ďaleko od každého vie. Spondylartróza je jednou z odrôd osteoartrózy, pri ktorých sú postihnuté kĺby chrbtice. Porušenie držania tela, zmena metabolizmu, neustála sedavá práca vedie k rozvoju choroby. Ako liečiť spondylartrózu závisí od stupňa zanedbania choroby a individuálnych indikácií.

Príčiny a typy spondylartrózy

Spondylartróza je chronicky sa vyskytujúca odroda artrózy, ktorá sa vyznačuje porážkou všetkých podstatných častí fazetového kĺbu. V závislosti od príčin choroby sa rozlišujú tieto typy:

 • Deformujúca sa spondylartróza, ktorá sa vyskytuje v dôsledku poranení chrbtice, zhoršeného držania tela a metabolických problémov. Najčastejšie u starších ľudí.
 • Ankylozujúca spondylartróza. Zmeny chrbtových kĺbov vedú k bolesti pri otočení do strán, pri chôdzi, sťažujú dýchanie.
na obsah ↑

Príznaky choroby

Spondylartróza v závislosti od miesta ochorenia môže byť nasledujúcich typov:

 • Krk (inými slovami, cervikartróza). Znepokojujúca bolesť v krku, predlaktie a krk. Rast tkaniva kostnej chrupavky zužuje medzistavcové priestory a dráždi nervové zakončenie miechy..
 • Hrudné oddelenie (dorsartróza). Vyskytuje sa častejšie u starších ľudí. Komplikácie tohto typu sú veľmi malé, pretože mobilita hrudnej oblasti je minimálna..
 • Bedrá (lumbarartróza). Vyznačuje sa silnými záchvatmi bolesti, zhoršujúcimi sa počas zákrut, pri ohýbaní.

Hlavným príznakom spondylartrózy je lokalizovaná bolesť v kĺboch ​​chrbtice, ktorá sa objavuje pri chôdzi, otáčaní tela a náhle pohybe a mizne alebo klesá, keď je človek v pokojnom stave..

Etapy vývoja choroby:

 • Prvé štádiá spondylartrózy sú charakterizované bolesťou kĺbov chrbtice počas pohybov.
 • Bilaterálna spondylartróza znamená, že choroba už postihla obe strany susedných stavcov. Takáto patológia sa dá zistiť iba pomocou diagnostiky na špecializovaných zariadeniach.
 • Subluxácia fazetových kĺbov spôsobených spondylartrózou vyvoláva tupú bolesť. V posledných fázach prispieva nárast osteofytov k tvorbe neuralgického syndrómu.
 • Počiatočné prejavy krčnej spondylartrózy sú vyjadrené pri systematickej bolesti krku. Počas vývoja choroby sa bolesť pohybuje do zadnej časti hlavy. Hlavným príznakom cervikospondylartrózy je bolesť v krku, ramenné kĺby, medzi lopatkami ramien, v krku.

Bolesť so spondylartrózou sa vyznačuje dlhotrvajúcou nevoľnosťou. V budúcnosti sa syndróm bolesti zintenzívni, ochorenie narúša noc aj deň, keď je človek v pokojnom stave. Bolesť postupne prechádza do stehna a ovplyvňuje lepkavú oblasť..

Spondylartróza lumbosakrálnej chrbtice sa považuje za najbežnejšiu variáciu choroby.

Kellgrenova choroba a choroba kĺbov

Najbežnejším prípadom spondylartrózy je Kellgrenova choroba, ktorá sa vyznačuje súčasnou léziou klenbových a periférnych kĺbov chrbtice. Za hlavnú príčinu choroby sa považuje dedičnosť..

Ochorenie je častejšie u žien. Charakteristické príznaky choroby sa vyskytujú až do 40 rokov a prejavujú sa v deštrukcii kolenných kĺbov. Pri tejto chorobe sa môže tiež vytvoriť medzistavcová platnička a výsledkom je diagnostikovaný výskyt medzistavcovej prietrže..

Choroba kĺbov je druhé meno pre spondylartrózu, ktorá nakoniec vedie k zovretiu miechy. Choroba sa začína formovať po dvadsiatich piatich rokoch a vo vyššom veku je pozorovaná u 80 - 90% populácie.

Osteochondróza, v dôsledku ktorej sa chrupavka rýchlejšie opotrebuje a zvyšuje tlak na kostný materiál stavcov, je často verným spoločníkom spondylartrózy. Aj na pozadí je lézia lumbosakrálnej chrbtice, zvaná lumbospondylartróza..

Vyšetrenie a metódy na stanovenie diagnózy

Záver lekári „spondylartrózy“ robia na základe údajov o chorobe, konkrétnych sťažnostiach pacienta a štúdie pomocou palpácie. Medzi inštrumentálne metódy diagnostiky patria:

 • Rentgenografie Na výslednom obrázku je ťažšie určiť ochorenie malých kĺbov chrbtice ako zničenie veľkých kĺbov.
 • CT sken. Tento spôsob štúdia chrupavkového tkaniva po vrstve sa uskutočňuje nastavením vzdialenosti medzi rezmi. Ak chcete študovať kĺby, musíte nastaviť najmenšiu vzdialenosť. Takže môžete vidieť prítomnosť osteofytov a regionálnej osteosklerózy. Priamo podľa informácií získaných v dôsledku tejto metódy si pacienti všimnú degeneratívne-dystrofické zmeny v bedrovej oblasti a zistia sa príznaky osteochondrózy. Vyšetrenie MR ukazuje prietrže diskov L4-S1. Oblasť štrukturálnych zmien na úrovni stavovcového telesa L4 vľavo naznačuje sekvestrovaný herniálny fragment. Podľa záveru - hernie diskov L3-L5 s veľkosťou 0,5 - 0,7 cm znamenajú rozvoj spondylartrózy..

Spondylartróza u detí a tehotných žien

Prirodzené defekty tvorby chrupavky vedú k rýchlemu starnutiu chrupavky samotnej. S rozvojom choroby u detí sa pozoruje zmena zaťaženia stavcov. Preto sa prejav u detí najčastejšie vyskytuje v predškolskom veku, najmä ak je dieťa veľmi energické.

Deti vo veku päť rokov majú často tento záver: spondylomyelodysplazia lumbosakrálnej chrbtice. To znamená, že stavce sú mierne nedostatočne rozvinuté. Z tohto dôvodu existuje výrazné zaťaženie chrbtice, čo môže zvýšiť pravdepodobnosť skoliózy.

Pokiaľ ide o dievčatá v tejto polohe, obrázok je trochu iný. Počas tehotenstva sa produkuje obrovské množstvo estrogénu. Hormón hrá významnú úlohu pri vzniku a progresii artrózy, preto sa v období tehotenstva často pozorujú exacerbácie spondylartrózy..

Po narodení hladiny hormónov klesajú a začína sa remisia ochorenia..

Liečba spondyloartrózy

Liečba je zameraná na odstránenie bolesti, optimalizáciu preťaženia miechy a elimináciu následného vývoja ochorenia.

Medzi nefarmakologické metódy boja proti spondylitíde patria:

 • Terapeutická telesná výchova.
 • Údržba hmotnosti.
 • Používanie ortopedických pomôcok.
 • Ultrazvuková terapia.
 • reflexné.

Lieky na spondylartrózu obsahujú látky, ktoré možno rozdeliť do dvoch veľkých kategórií:

 • Vysoko aktívne lieky. Ich použitie vedie k zníženiu bolesti kĺbov chrbtice. Patria sem analgetiká, nesteroidné látky, ktoré zmierňujú zápal, tramadol..
 • Pomaly pôsobiace lieky, ktoré prispievajú k obnoveniu chrupavky. Táto skupina zahŕňa chondroitín sulfát, glukozamín, diacereín.

V medicíne používam nesteroidné látky častejšie. Prijímanie týchto látok spondylartrózou sa začína výlučne v čase progresie choroby. Opioidné lieky proti bolesti sa predpisujú na krátke obdobie.

Použitie kortikosteroidov je predpísané na rozvoj spondylartrózy s obmedzenou pohyblivosťou kĺbov.

Ak existujú kontraindikácie na používanie systémových liekov, používajú sa miestne látky vo forme krémov, mastí, gélov. Tieto lieky majú chondroprotektívne vlastnosti a výsledky liečby sa dajú pozorovať po mesiaci. Operácie sa používajú zriedkavo..

Ak sú fyzioterapeutické cvičenia kontraindikované alebo je liečba zameraná na starších ľudí, hlavný dôraz sa kladie na fyzioterapeutické manipulácie. V niektorých situáciách sa na vyloženie chrbtice používajú špeciálne korzety. V prípade neurologických príznakov (pozorovaných pri kombinácii spondylartrózy s inými dystrofickými chorobami chrbtice) sa pacient odporučí na ďalšiu konzultáciu s neurológom.

Výskyt artrózy v kĺboch ​​krčných stavcov môže spôsobiť vážne následky, ako sú abnormality v mozgovej kôre v dôsledku nesprávneho prísunu krvi..

Spondylartróza je pomerne závažné ochorenie, ktoré si vyžaduje okamžitú liečbu. Aby bolo možné správne zvoliť potrebnú terapiu, je vhodné, aby ju odborník včas vyšetril, aby sa zistila príčina ochorenia a tiež jeho typ. Pri objavení sa zjavných príznakov spondylartrózy je potrebné opustiť silnú fyzickú námahu a naliehavo podstúpiť potrebnú diagnostiku.

Čo je spondylartróza, príznaky a liečba choroby

Čo je spondylartróza? Spondylartróza je ochorenie, ktoré postihuje všetky zložky fazetového kĺbu. Ako liečiť chorobu a u ktorého lekára vyhľadať pomoc? Spondylartróza chrbtice, ktorej fotografiu je uvedená nižšie, sa doteraz týka bežných chorôb. Diagnostikuje sa na všetkých oddeleniach axiálnej kostry u pacientov stredného, ​​staršieho a vysokého veku..

Včasná liečba spondylartrózy pomáha predchádzať prejavom silnej bolesti a rozvoju komplikácií. Samotná choroba je špeciálnou formou osteoartritídy, ktorá je založená na zápalovom procese, degeneratívnych zmenách v medzistavcových tkanivách axiálneho skeletu, čo prispieva k obmedzeniu jej pohyblivosti. Čiastočná dystrofia vedie k zníženiu hrúbky chrupavkového tkaniva a vzdialenosti medzi stavcami, subluxácii a predĺženiu kĺbových procesov. Pri zhutňovaní sa na ich povrchu tvoria kostné neoplazmy. Nazývajú sa marginálne osteofyty. Vedieť, ktorý lekár lieči spondylartrózu, môžete vždy požiadať o jeho pomoc a včasné začatie liečby patológie.

Dôvody rozvoja patológie

Neprítomnosť výrazného klinického obrazu patológie vedie k tomu, že pacienti po zistení počiatočných príznakov choroby sa neponáhľajú vyhľadať pomoc kvalifikovaného odborníka. Takáto situácia na pozadí vzácneho času strateného v dôsledku zanedbania zdravia vedie k rozvoju chronickej formy medzistavcovej spondylartrózy. Súčasne sa zdravotný stav zhoršuje, bolesť sa objavuje v celom chrbte alebo v jeho samostatných častiach, čo rozdáva zadok, boky a zosilňuje sa pri zatáčaní, ohýbanie trupu. Medzi hlavné príčiny degeneratívnych zmien v medzistavcových tkanivách axiálnej kostry sú zaznamenané vonkajšie a vnútorné faktory. Tie obsahujú:

 • nesúlad fyzického zaťaženia kĺbov chrbtice, ich schopnosť odolať im pri výkone výrobných povinností, povolaní v profesionálnych alebo amatérskych športoch;
 • poranenia axiálnej kostry;
 • nadváhou;
 • anatomické abnormality chrbtice;
 • genetická predispozícia;
 • patologické procesy počas vývoja pohybového aparátu, vrátane autoimunitných problémov, ktoré spôsobujú tvorbu protilátok proti ich vlastnému chrupavkovému tkanivu;
 • metabolické poruchy v tele pacienta;
 • diagnóza diabetu, dna;
 • hormonálne zlyhanie a menopauza u pacientiek;
 • vysoká kostná hmota, charakteristická pre profesionálnych športovcov;
 • nesprávne držanie tela a chôdza kvôli plochým nohám;
 • sedavý životný štýl a sedavá práca.

Pacienti vo veku nad 65 rokov sú najčastejšie ohrození. Informácie o tom, čo je spondylartróza, ako vykonávať liečbu doma pomocou liekov a ľudových liekov, im môžu prospieť.

Príznaky choroby

Príznaky spondylartrózy sú spôsobené stupňami vývoja patologického stavu kĺbov chrbtice. Pomáhajú určiť formu choroby. Včasná diagnostika a liečba spondylartrózy môžu zabrániť výskytu komplikácií spôsobených degeneratívnymi zmenami v tkanivách chrbtice. Klinický obraz choroby sa neodlišuje výraznými znakmi. Zoznam charakterizujúci príznaky spondylartrózy v počiatočnej fáze jej vývoja zahŕňa:

 • bolesť chrbtice spôsobená statickým zaťažením vo forme dlhodobého pobytu v stojacej alebo sediacej polohe a lokalizovaná v miestach čiastočnej degeneratívnej dystrofie medzistavcových kĺbov;
 • vzhľad nepohodlia v chrbte.

S priechodom spondylartrózy, ktorej liečba by sa mala začať po nástupe jej prvých príznakov, od počiatočnej fázy po závažnejšie formy vývoja, slabosť a necitlivosť končatín, bolesti hlavy, zhoršená vizuálna funkcia, sluch, koordinácia pohybov a rovnováhy v okolitom priestore. Takéto príznaky spondylartrózy kompresiou nervových kmeňov, stavcovej artérie a zlyhaním autonómneho nervového systému.

Mechanizmus a štádiá vývoja patológie

So zápalom medzistavcových kĺbov a obmedzenou pohyblivosťou axiálneho skeletu sa stanovuje diagnóza spondylartrózy. Mechanizmus jeho vývoja pozostáva z niekoľkých etáp. Tie obsahujú:

 • atrofia chrupavky kĺbu z dôvodu porušenia normálneho prísunu krvi, zníženia obsahu chondroitín sulfátu a jeho následného nahradenia nefunkčnými látkami;
 • degeneratívna zmena chrupavky, ktorá vedie k strate proteoglykánov, chondrocytov a elasticity;
 • expozícia povrchov kĺbovej chrupavky a rozvoj sklerózy periartikulárneho kostného tkaniva;
 • vývoj zápalového procesu spôsobeného fragmentmi chrupavky, ktoré plávajú v synoviálnej tekutine;
 • nadmerný rast kostného tkaniva, čo vedie k marginálnym osteofytom.

Degeneratívny proces medzistavcovej chrupavky začína od centrálnej časti a šíri sa smerom k ich obvodu. Keď viete, ako liečiť spondylartrózu, môžete sa vždy vyhnúť komplikáciám patológie, zhoršovaniu kvality života, depresii..

Klasifikácia degeneratívnej dystrofie medzistavcových kĺbov

Vývoj spondylartrózy, ktorej príznaky nie sú zreteľné, prináša pacientom veľa nepríjemností. Ochorenie je klasifikované podľa niekoľkých kritérií a má štyri štádiá manifestácie. Každá z nich má svoje vlastné znaky a metódy liečby. Prvé štádium choroby je charakterizované nepostrehnuteľným vývojom spondylartrózy, ktorého príznaky sa neprejavujú správne. Jeho diagnóza sa vyskytuje náhodne počas rutinných vyšetrení. Druhé štádium patológie je charakterizované bolestivými pocitmi, únavou v chrbte. Existujú problémy s pohyblivosťou chrbtice.

Tretie štádium je charakterizované zápalovými procesmi v chrupavkovom tkanive stavcov, poškodením kĺbového povrchu kĺbov, výskytom malých osteofytov a dysfunkciou väzivového aparátu. Štvrté štádium vývoja choroby naznačuje nezvratnosť degeneratívnych procesov, výskyt ankylózy a spondylózy, zväčšenie osteofytov, zhoršenie vaskulárnej priechodnosti, problémy s nervovými procesmi..

Podľa typu patológie sa rozlišujú tieto typy chorôb:

 • deformujúca spondylartróza, založená na zmene tvaru stavcov v dôsledku výskytu osteofytov;
 • ankylozujúci typ ochorenia, ktoré postihuje veľké množstvo kĺbov a spôsobuje ich závažnú deformáciu;
 • degeneratívna spondylartróza, ktorá ničí kĺbové povrchy v kĺboch ​​axiálnej kostry pomocou rebier a medzistavcových platničiek;
 • ochorenie klenutého typu, ktoré ovplyvňuje kĺby medzi rebrami a chrbticou;
 • uniovertebrálna spondylartróza, charakterizovaná patologickým procesom medzi prvým a druhým krčným stavcom;
 • dysplastický typ choroby, čo bude znamenať úplné zničenie kĺbov chrbtice a ich závažnú deformáciu;
 • polysegmentálna spondylartróza, ktorá súčasne ovplyvňuje niekoľko oddelení axiálnej kostry.

Pri degeneratívnych zmenách krčných stavcov sa ochorenie nazýva cervikartróza. Zápalový proces kĺbov hrudného axiálneho skeletu je diagnostikovaný vo forme dorsartrózy chrbtice, ktorej liečbu vykonávajú vertebroológovia. Lekári nazývajú degeneratívnu dystrofiu kĺbových povrchov v lumbálnej oblasti bedrovej artrózy.

Diagnostika a liečba patológie miechy

Odpovede na otázku, spondylartróza, čo to je a ako to liečiť, odstraňujú obavy a starosti pacientov, ktorí čelia takejto diagnóze. Po vyšetrení pacienta, vykonanom v anamnéze, sú predpísané diagnostické opatrenia vo forme rádiografie, CT, MRI, rádioizotopového skenovania, angiografie. Výsledky výskumu tvoria základ liečby choroby. Zoznam základných metód na riešenie problému spondylartrózy zahŕňa:

 • lieková terapia, ktorá zahŕňa užívanie liekov vrátane nesteroidných protizápalových liekov, chondroprotektorov, svalových relaxancií, vitamínových komplexov;
 • liečba ľudovými liekmi;
 • fyzioterapia pomocou magnetického poľa, laserové žiarenie, elektroforéza;
 • masáž, vodné procedúry, akupunktúra, cvičebná terapia, trakcia chrbtice.

Dodržiavanie odporúčaní ošetrujúceho lekára a pravidelný príjem predpísaných liekov môže tento problém vyliečiť, vyhnúť sa komplikáciám, zdravotnému postihnutiu a návratu do normálneho života. Zdravie chrbtice v rukách samotných pacientov!

Deformujúca sa spondylartróza - čo to je?

Spondylartróza je chronicky sa vyskytujúce ochorenie kĺbových povrchov chrbtice. Názov choroby pochádza z dvoch slov: „spondylos“ - stavce, „artróza“ - nezápalová patológia kĺbov.

Ochorenie sa vyvíja v starobe a dospelosti a predstavuje proces „starnutia“ kĺbov medzi stavcami.

Najčastejšie trpia kĺby v krčnej oblasti, o niečo menej často - v lumbosakrálnej a hrudnej oblasti, ako najaktívnejšie, sú postihnuté menej často ako všetky.

Podstata choroby ↑

Obratle sú spojené nielen pomocou medzistavcových platničiek, ktoré sa nachádzajú medzi ich telom a sú analógom odpisovacej podložky..

Medzi postrannými procesmi stavcov, z ktorých niektoré sú nasmerované pod určitým uhlom, iné - tiež smerom nadol, majú kĺby, sú ploché, ale zakryté kĺbovou chrupavkou a obklopené špeciálnou kapsulou..

Rovina takého kĺbu (nazývaná „fazeta“) je v tvare klinu - to zabraňuje vzájomnému pohybu susedných stavcov smerom dozadu a dopredu..

Okrem toho je chrbtica fixovaná mnohými väzmi, ktoré zaisťujú integritu takéhoto segmentového dizajnu.

Ak sa degeneratívne procesy osteochondrózy vyskytujú v samotnom disku, potom pri spondylartróze sú postihnuté fazetové kĺby..

Ak sa v týchto kĺboch ​​vyvinie choroba na oboch stranách dvoch susedných stavcov - nad a pod - nazýva sa to obojstranne deformujúca spondylartróza..

Táto patológia sa zisťuje iba pomocou inštrumentálnych metód..

Patológia sa vyvíja takto:

 • Po určitom veku, keď je rast chrbtice už úplne ukončený (zvyčajne 25 rokov), sa metabolizmus a výživa medzistavcových platní znížia.
 • Výška a elasticita posledne menovaných zvyšujú zvislé zaťaženie kĺbov faziet.
 • S vekom sa stávajú tiež menej synoviálnou tekutinou („lubrikantom“ pre kĺby), čo vedie k postupnému riedeniu chrupavkovej výstelky kĺbových povrchov..

Ak v takom okamihu zdvihnete ťažšiu váhu alebo urobíte ostrý drep, môže dôjsť k posunu jedného kĺbového procesu k druhému..

Svaly obklopujúce kĺb sa snažia zachovať kapsulu pred pretrhnutím a sú stiesnené. Výsledkom je, že stavce sú zlé.

Ak sa liečba nezačne okamžite, potom je ťažšie uvoľniť „sprísnené“ svaly a obnoviť normálnu polohu stavcov a postupom času začnú ireverzibilné procesy degenerácie a autoimunitného zápalu v kĺbovej chrupavke..

Je možné liečiť hygróm zápästia s ľudovými liekmi? Odpoveď nájdete v našom článku..

Z akých dôvodov môže dôjsť k ukladaniu solí v ramennom kĺbe? Zistite tu.

Znaky a príznaky ↑

Prejavy patológie závisia od jej lokalizácie, ako aj od stupňa, v ktorom sa proces dosiahol.

Je tiež dôležité brať do úvahy sprievodné ochorenia u ľudí..

V krčnej oblasti

Hlavným prejavom choroby je bolesť krku..

Má nasledujúce vlastnosti:

 • nudný, boľavý charakter;
 • môže byť konštantný alebo sa môže vyskytovať pravidelne;
 • môžete určiť presné umiestnenie bolesti.

Vyžarovať (dať) bolesť môže:

 • medzi lopatkami;
 • v škapulárnej oblasti;
 • ramenný opasok;
 • v ruke;
 • v zadnej časti hlavy (ak je postihnutý spoj medzi stavcami I a II).

Druhým príznakom spondylartrózy je stuhnutosť v krku.

Nezdá sa od samého začiatku choroby, čo naznačuje jej progresiu..

Počas dňa prechádza tuhosť, ktorá spočíva v ťažkostiach s otáčaním a nakláňaním hlavy, zvyčajne ráno. Je ťažké dokonca pohnúť ramenami, ku ktorému dôjde aj nejaký čas po prebudení.

Čím ďalej proces pokračuje, tým dlhšia je bolesť a stuhnutosť človeka.

V posledných štádiách sa tieto 2 príznaky stanú trvalými; zasahujú do nájdenia polohy na spanie, často sa musia prebudiť z bolesti.

Ak choroba progreduje a sú narušené nervové korene a veľké cievy prechádzajúce v oblasti krčka maternice, objavia sa tieto príznaky:

 • závraty;
 • „Husacie hrbole“, znecitlivenie a brnenie ramenného pletenca a krku;
 • zmena videnia;
 • nevyváženosť bez straty vedomia;
 • hluk v ušiach.

Z nepretržitého nedostatku spánku, bolesti a syndrómu stavcových tepien sa zhoršuje pohoda človeka.

V lumbálnom (lumbosakrálnom) oddelení

V tomto prípade je bolesť v bedrovej oblasti pociťovaná..

Môže mať tieto vlastnosti:

 • boľavé;
 • zosilnené zákrutami a sklonmi tela, s dlhou chôdzou, zostávajúce v pevnej polohe;
 • dáva nohe, zadku, dolnej časti nohy (voliteľné);
 • s predĺženou existenciou môže viesť k nehybnosti tohto oddelenia.

Osoba sa môže tiež cítiť stuhnutá v bedrovej oblasti. Slabosť a necitlivosť jednej alebo oboch dolných končatín by nemali byť.

V oblasti hrudníka

Ochorenie takejto lokalizácie môže byť dlho asymptomatické..

Podľa klinického obrazu je veľmi ťažké rozlíšiť od spondylózy (zápalové lézie fazetových kĺbov)..

Patológia môže prejavovať tieto príznaky:

 • Silná bolesť v chrbtici medzi lopatkami, mierne nad alebo pod nimi. Je intenzívny ráno, počas dňa prechádza v počiatočných štádiách ochorenia, s progresiou degeneratívnych procesov - mierne oslabuje. Zvlášť výrazný pre tých, ktorí sa venujú sedavej práci.
 • Obmedzenie pohyblivosti hrudníka počas otočení tela.
 • V „zanedbávaných“ fázach je pocit zovretia hrudníka pri dýchaní spojený s bolesťou hlavy v hrudníku..

Príčiny ↑

 1. Vrodené poruchy vývoja stavcov: zmena umiestnenia fazetových kĺbov; nesprávna tvorba stavcových oblúkov; porušenie zlúčenia tiel a oblúkov stavcov. Lumbarizácia - vývoj šiesteho bedrového stavca alebo sakralizácia - spojenie posledného bedrového stavca s krížovou kosti môže viesť k spondylartróze bedrového kĺbu..
 2. Vrodená nestabilita väčšej alebo menšej chrbtice. V dôsledku narušenia štruktúry alebo vývoja väzov alebo svalov podporujúcich stavce sa môžu pri rôznych pohyboch v ňom (zákruty, náklony) pohybovať komponenty tvárových kĺbov voči sebe navzájom..
 3. skolióza.
 4. Časté a výrazné zaťaženie chrbtice: počas športu, tvrdej fyzickej práce.
 5. Poranenia miechy. Obzvlášť ľahko sa zraní, ak je osoba fyzicky zadržaná a / alebo má nadváhu.
 6. Osteochondróza: ak sa choroba nezačne liečiť v skorých štádiách, potom v dôsledku zníženia výšky medzistavcových platničiek prejdú procesy, ktoré tvoria fazety, zmenami..
 7. Ploché chodidlá: vedie k zhoršenej chôdzi, výsledkom je zmena rozdelenia záťaže na chrbticu, kĺb je „opotrebovaný“..
 8. Dlhé statické preťaženie: pri práci na počítači, obrábacom stroji atď.
 9. Spondylolyza je patológia, v ktorej ležia predné stavce a priečne procesy pod ním. V tomto prípade sa tiež zmení vzťah kĺbových procesov, ktoré tvoria fazetové kĺby.
 10. Endokrinné choroby: kvôli nim sa minerálne zloženie kostí a kĺbových chrupavkových zmien alebo zaťaženie chrbtice zvyšuje v dôsledku zvýšenia hmotnosti osoby.

Závažnosť choroby ↑

Deformujúca sa spondylartróza má niekoľko stupňov závažnosti, ktoré závisia od toho, ako ďaleko patologický degeneratívny proces odišiel..

1 stupeň

V tomto prípade osoba začne pociťovať mierne tiahnucu sa bolesť v jasne lokalizovanej oblasti chrbtice až ráno, čoskoro prejde.

Pri liečbe sa môžete stále obmedziť na manuálnu terapiu.

Foto: spondylartróza 1. stupňa

Rádiologické: patologické kostné výrastky (osteofyty) sa nachádzajú iba na úrovni okrajov kĺbu.

2 stupne

Bolesť sa stáva výraznejšou, trvá dlhšie a spája sa tuhosť v rovnakom segmente chrbtice.

Liečba v tomto štádiu zahŕňa liekovú terapiu zameranú na zastavenie bolesti a zastavenie degeneratívneho procesu v postihnutom kĺbe. Potom sa uskutoční manuálna korekcia a ďalšie typy liečby..

Rádiologické: osteofyty „obklopujú“ kĺb. Môže sa tiež opísať výskyt neoartrózy, „nového“ kostného kĺbu tvoreného osteofytmi..

3 stupňa

Bolesť v určitej oblasti chrbta je konštantná. Ona, ako aj rozvinutá tuhosť tohto segmentu, bránia osobe vykonávať určité pohyby.

Takýto pacient pociťuje zintenzívnenie syndrómu bolesti pri najmenšom statickom zaťažení postihnutého úseku, snaží sa neprijať určité opatrenia; musí hľadať pózu z „bezbolestného“ zaspávania na dlhú dobu.

V tejto fáze röntgenový lúč opisuje tvorbu silného kostného prvku, ktorý drží stavcové telá pohromade a blokuje segment motora.

Diagnostické metódy ↑

Diagnóza „deformujúcej spondylartrózy“ je založená na:

 • údaje o sťažnostiach a vyšetreniach pacientov;
 • röntgenové údaje;
 • počítačová tomografia (jeden z typov rádiologickej diagnostiky);
 • rádioizotopové skenovanie;
 • magnetická rezonancia;
 • v zriedkavých prípadoch sú diagnostické blokády (lokálne anestetikum injikované do fazetového kĺbu pod röntgenovou kontrolou, ak bolesť zmizne, potvrdí to diagnózu).

Hlavnou metódou, ktorá určuje samotnú diagnózu a závažnosť spondylartrózy, je rádiografia vykonávaná v predných a bočných projekciách..

Zobrazovanie magnetickou rezonanciou a počítačová tomografia umožňujú podrobnejšie vyhodnotenie fazetových kĺbov, odhaľujú zmeny v nich v počiatočných fázach.

Liečba deformujúcej spondylartrózy ↑

Optimálna možnosť liečby môže byť použitá, keď proces práve začal.

Ak sa vyvinú osteofyty, cieľom liečby je zastaviť ich ďalší rast, zmierniť bolesť a obnoviť pohyblivosť.

Je nemožné odstrániť miesta osifikácie bez chirurgického zákroku.

Liečba drogami

Pri liečení deformujúcej sa spondylartrózy sa používajú tieto skupiny liekov:

 • Lieky proti bolesti a protizápalové lieky: Movalis, Indometacín, Diklofenak.
 • Lieky, ktoré uvoľňujú patologicky spastické svaly zadných svalových relaxancií: "Midokalm".
 • Enzýmy (enzýmy), ktoré sú potrebné na malé „čistenie“ rastu kostí pred priamym obnovením kĺbu - „Karipain“.
 • Chondroprotektory sú lieky obsahujúce chondroitín a glukozamín. Ich pôsobenie je zamerané na obnovenie zmenenej kĺbovej chrupavky.
 • Vitamíny B - prispievajú k lepším nervovým impulzom z poškodených segmentov.
 • Blokáda postihnutých kĺbov lokálnymi anestetikami.
 • V extrémnych prípadoch sa na zmiernenie zápalu môže použiť intraartikulárne podávanie glukokortikoidových hormónov (Kenalog, Hydrocortisone)..

Obrázok: Obrátenie stavca

chirurgia

Tieto metódy sa môžu použiť iba vtedy, keď osteofyty stlačia blízke nervové korene, čo spôsobí narušenie funkcie vnútorných orgánov..

V súčasnosti sa uprednostňujú minimálne invazívne metódy chirurgických zákrokov:

 • Inštalácia rozptyľovača - špeciálny zadržovač dilatátora, ktorý vám umožní zväčšiť medzistavcové medzery zúžené osteofytmi a potom ich opraviť tak, aby sa stavce vrátili do anatomicky normálnej polohy;
 • Laminoplastika - odstránenie miesta poškodeného oblúka, po ktorom nasleduje jeho nahradenie titánom alebo autológnym implantátom.
 • Priame odstránenie oblasti, kde sa pestovali osteofyty.

Ľudové lieky v liečbe patológie

Existuje mnoho receptov na ľudové metódy..

Niektoré z nich zahŕňajú použitie odvarov a infúzií liečivých bylín vo vnútri, iné - výroba miestnych mastí a odreniny..

Obaja, aj iní sa lepšie používajú popri lekárskej, fyzioterapeutickej liečbe, manuálnej terapii a po konzultácii so svojím lekárom.

Miestne ošetrenie

 • Z ¼ šálky tekutého medu, 1/3 šálky čiernej strúhanej reďkovky, 2 lyžičky. morská soľ a 1/3 šálky soli na prípravu masti, dôkladné premiešanie všetkých zložiek a ich udržiavanie pár dní v chlade v tmavej, tesne uzavretej nádobe. Pred trením masť zohrejte.
 • Zafarbenú bolesť škvrny zohrejte jedľovým olejom a potom niekoľko hodín zabalte chrbát.
 • 200 g soli, 100 g horčice zmiešané s malým množstvom kerozínu do hustoty kyslej smotany. Suché pred spaním.
 • Masáž touto zmesou: 1 lyžica. zmiešajte olivový olej s 3-4 kvapkami citrónového éterického oleja, rovnakým množstvom levandule a 5-7 kvapkami borovicového oleja.

Systémové ošetrenie

Používajú sa dekorácie týchto bylín:

Byliny sa varia v súlade s receptom uvedeným na obale s liekom.

Iné konzervatívne terapie

 • masáž.
 • Striedavo sa aplikuje na boľavé miesto, buď teplé alebo studené.
 • Electromyostimulation.
 • Ultrazvukové ošetrenie.
 • Elektroforéza s novokainom.
 • Diadynamické prúdy.
 • akupunktúra.
 • magnetoterapia.
 • Trakčná terapia.
 • Návšteva bazéna.
 • Cvičebná terapia pod vedením rehabilitológa po zostavení individuálneho cvičebného programu.

Čo je to dna? Na našej webovej stránke nájdete množstvo informácií o tejto chorobe..

Prečo je na pravej strane pod rebrami výrazná bolesť? Pozri sa sem.

Ako sa lieči intercostálna neuralgia? Odpoveď v tomto článku.

Predikcia pre pacienta ↑

Dá sa povedať, že predpoveď je bližšia priaznivej situácii.

Záleží to na:

 • závažnosť zmien kĺbov faziet;
 • či sú spinálne nervy komprimované osteofytmi;
 • Sú postihnuté cievy spolu s koreňmi miechy?.

Teraz o tom, či s touto diagnózou prichádzajú do armády.

Ak chcete byť prepustený, musíte:

 • Boli postihnuté 3 alebo viac medzistavcových kĺbov;
 • osoba sa opakovane (zaznamenáva sa na ambulantnej karte) obrátila na neurológa o bolesti chrbta;
 • existuje najmenej mierna dysfunkcia chrbtice, to znamená:
 • rozsah pohybu v postihnutej oblasti je znížený o menej ako 20%;
 • po 5 až 6 hodinách vo zvislej polohe sa objavia statické poruchy;
 • v zóne 1 neurometra sú motorické a / alebo senzorické poruchy;
 • rádiologické príznaky patológie.

Deformujúca spondylartróza je teda ochorenie podobné osteochondróze, iba v tomto prípade je postihnutý kĺb tvorený laterálnymi procesmi stavcov..

Patológia sa vyskytuje z mnohých dôvodov, najmä u ľudí nad 40 rokov.

Ochorenie je diagnostikované röntgenovými lúčmi a niektorými ďalšími metódami, ktoré sa úspešne liečia konzervatívnym spôsobom.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzistavcová hernia je častou patológiou chrbtice. Je to výčnelok jadra disku umiestneného v medzistavcovom priestore, čo vedie k poškodeniu integrity vláknitého prstenca. Je diagnostikovaná hlavne v bedrovej a sakrálnej chrbtici, pretože nesú hlavnú záťaž pri chôdzi a vykonávaní väčšiny pohybov.
Medzi rôznymi brušnými herniami - trieslovinami (PG), najbežnejšie.Vyznačuje sa vyčnievaním rôznych orgánov umiestnených v brušnej dutine do štrbiny podobnej štiepky v dôsledku stratifikácie svalového tkaniva v slabinách..
Ako riskantná je operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže - túto otázku kladie takmer každý pacient, ktorý prichádza na konzultáciu s neurochirurgom a potrebuje podobnú operáciu.