loader

Kýla L5 S1, typy patológie, spôsoby liečby

Zdravotný stav celého organizmu závisí od chrbtice, ktorá je hlavnou zložkou pohybového aparátu. Neustále zaťaženie vedie k výskytu chorôb, pretože vykonáva mnoho dôležitých funkcií. Ignorovanie bolesti chrbtice je spojené s komplikáciami. Medzistavcová hernia L5 S1 sa považuje za častú komplikáciu, pri ktorej trpí disk medzi piatym bedrovým a prvým krížovým stavcom. Aká nebezpečná je táto choroba, aké liečebné metódy sa pre ňu používajú? Toto bude prediskutované v našom článku..

Hlavné charakteristiky choroby

Čo je herniovaný disk L5-S1? V bedrovej oblasti je päť stavcov, ktoré sú vzájomne prepojené pomocou veľkých a malých kĺbov. Tieto zlúčeniny sú medzistavcové platničky. Skladá sa z hustej želé podobnej hmoty (jadra) a hustej kapsuly. Každé stavce konkrétnej chrbtice má svoje vlastné meno. Piaty bedrový stavca je definovaný ako L5 a prvý sakrálny stavec je S1. Disk medzi týmito stavcami nie je ako zvyšok. Má lichobežníkový tvar, nie pravouhlý tvar. To je prirodzená vlastnosť nášho tela..

Na pozadí toho všetkého sa vyskytuje prietrž. Na tomto disku je diagnostikovaná najčastejšie. Kýla je prasknutie hustej diskovej kapsuly, ktorá už nemôže držať jadro. Dochádza k rozdrveniu disku s deformáciou vo forme patologického vyčnievania vláknitého prstenca. To vedie ku kompresii nervových koreňov, ktoré sú umiestnené vo vnútri alebo v blízkosti miechy. Z tohto dôvodu sa vyvíjajú rôzne choroby..

Príčiny prietrže

Príčiny lumbosakrálnej prietrže môžu byť tieto faktory:

 • Veľké zaťaženia, ktoré vyvíjajú tlak na medzistavcové platničky, ktoré reagujú na kĺby miechy s dolnými končatinami a panvou..
 • Zmeny fyziologického ohybu, ktorý je tvorený bedrovými a sakrálnymi stavcami. Disk je najzraniteľnejší s veľkým uhlom medzi nimi..
 • Veľa váhy. Prispieva k zvýšeniu axiálneho zaťaženia chrbtice všeobecne, a najmä bedrových kĺbov.
 • Vrodené vlastnosti väzu, sily svalov a šliach.
 • Ťažká fyzická práca, zdvíhanie a prenos hmotnosti prispievajú k opotrebovaniu medzistavcových tkanív.

Prítomnosť niekoľkých faktorov zvyšuje riziko prietrže. Fyzická aktivita zaujíma vo všetkých prípadoch osobitné miesto, pretože hlavnou príčinou kýly je najčastejšie.

Ako sa prejavuje choroba: klinické príznaky

Príznaky medzistavcovej prietrže priamo súvisia s kompresiou nervového tkaniva v oblasti vyčnievania prietrže. Najprv dôjde k porušeniu umiestnenia tkanív, dôjde k podráždeniu. Okamžite dochádza k opuchom a zápalom, ktoré vedú k zhoršeniu príznakov, pretože sa zvyšuje kompresia štruktúr z nervového tkaniva..

Pri prietrži sa objavujú nasledujúce príznaky:

 • Svalové napätie. Na jednej strane postihnutej chrbtice sa objaví zanedbateľný opuch, tkanivá diskov sa stávajú hustejšie kvôli neustálemu sťahovaniu svalov, podráždeniu nervov a zápalu..
 • Syndróm bolesti. V počiatočnej fáze tvorby prietrže sa prejavuje výrazná bolesť dolnej časti chrbta, ktorá vyžaruje do nohy, panvy. Bolesť chrbta je zhoršená akýmkoľvek pohybom, v pokoji nezmizne. Najčastejšie sa bolesť sústreďuje na pravú stranu..
 • Neurologické príznaky. Pri podráždení koreňov veľkých nervových zakončení, ktoré sú zodpovedné za pohyblivosť dolných končatín, sa objaví bolesť, keď prechádza sedací nerv. Pacient si sťažuje na bolesť v dolnej časti chrbta, objavuje sa v zadnej časti stehna a zadku, v členku a na vonkajšej strane dolnej časti dolnej končatiny je pocit pálenia. V dolných končatinách je slabina oboch končatín, znížená citlivosť.

Prejavy závisia od veľkosti prietrže. Pri malej prietrži prevláda bolesť, ak je prietrž disku L5 S1 veľká, príznaky sú neurologické.

Druhy kýly

Existuje niekoľko typov medzistavcovej prietrže L5-S1. Závisia od miesta a klinického obrazu choroby. Pri kýle sa zadná časť disku a zadná časť disku takmer vždy praskne, preto sa niekedy nazýva zadná kýla. Liečba závisí od typu ochorenia.

 1. Stredná prietrž je lokalizovaná vo vnútri dutiny miechy. Vyvíja tlak na korene miechy a takmer vždy spôsobuje znecitlivenie a stratu citlivosti na nohách..
 2. Foraminal. Kýla sa nachádza pri východe nervov z chrbtice.
 3. Paramedian hernia. Je tvorená v jednom z anterolaterálnych povrchov a nie v strednej časti. V jednom z dolných končatín je bolesť, necitlivosť spôsobená podráždením nervových procesov.
 4. Sekundovaná prietrž. Je to dané závažnosťou zničenia medzistavcových platničiek, a nie lokalizáciou. Môžete to považovať za extrémny stupeň deštrukcie. Pri tomto type prietrže je vláknitá kapsula úplne zničená, jadro tečie vo forme fragmentov do lúmenu kanálika miechy..

Diagnostika a vlastnosti liečby

Medzi stavcami sa kýla bedrovej chrbtice vyvíja pomaly, preto ju možno diagnostikovať až po vyšetrení, ktoré predpíše kompetentný lekár. Povinná MR, táto štúdia pomôže rozpoznať všetky zmeny, ktoré sa vyskytnú v chrbtici, vyhodnotiť ich intenzitu.

Pri kýle disku L5 S1 môže byť liečba konzervatívna alebo chirurgická v závislosti od závažnosti patológie, povahy bolesti a možných komplikácií..

Chirurgický zákrok

Chirurgické odstránenie prietrže sa používa vo výnimočných prípadoch za prítomnosti nasledujúcich faktorov:

 1. Syndróm bolesti pretrváva mesiac a po liečbe liekom neprejde.
 2. Pozorujú sa zrejmé neurologické poruchy s obmedzením motorickej aktivity končatín..
 3. Príznaky stlačenia všetkých koreňov kanálika miechy, nervy postupujú a rýchlo sa zvyšujú. Dolné končatiny úplne znehybnené.

Operácia sa vykonáva pomocou endoskopickej technológie a klasickej otvorenej metódy. Metódu zvolil chirurg na základe svojich skúseností. Bez ohľadu na to, ktorá metóda bola použitá, je hlavnou úlohou lekárov odobrať tkanivá zničeného disku a stlačiť nervové štruktúry..

Konzervatívne zaobchádzanie

Základná konzervatívna terapia sa vykonáva pod dohľadom lekára, je veľmi dlhá a zahŕňa:

 1. zavedenie protizápalových liekov (Movalis, Revmoxicam, Diclofenac);
 2. užívanie liekov, ktoré znižujú svalové kŕče (Midokalm, Sirdulad, Spazmalgon);
 3. užívanie liekov, ktoré znižujú opuch (Lasix, L-lyzín Escinate);
 4. liečba liekmi na zlepšenie štruktúry chrupavky (kolagénový komplex, Alflutop, Mucosat);
 5. fyzioterapeutická liečba.

Počas liečby je dôležité zmeniť životný štýl, dodržiavať všetky odporúčania lekára, aby nedošlo k recidíve ochorenia..

Liečba drogami

Komplexná liečba je predpísaná, vykonáva sa pod dohľadom lekára, lieky sa vyberajú individuálne. Cieľom liekovej terapie je zmiernenie zápalu a odstránenie bolesti. Preto by liečba mala zahŕňať:

 1. Preparáty pre křupavku;
 2. protizápalové lieky;
 3. blokáda novokainu;
 4. svalové relaxanciá;
 5. Vitamíny B..

Každý liek má svoje vlastné funkcie a účel. Chondroprotektory zabezpečujú výživu medzistavcových platničiek a pomáhajú opravovať poškodenú chrupavku. Protizápalové lieky sú potrebné na zmiernenie zápalu a odstránenie bolesti. Ak sa bolesť nezmierňuje, je potrebné použiť blokádu novokainu, ktorá eliminuje silnú bolesť. Svalové relaxanciá zmierňujú kŕče z poškodených paravertebrálnych svalov.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické metódy liečby sú veľmi účinné pri liečbe kýly. Nezabudnite na to v období zotavenia po operácii a po liekovej kúre. Fyzioterapeut môže odporučiť magnetoterapiu, elektroforézu. Diadynamické prúdy sa osvedčili, zmierňujú bolesť, pomáhajú uvoľňovať svaly okolo chrbtice. Po priebehu fyzioterapie u pacientov sa nervové vedenie k poškodeným diskom zlepší.

Pri hernii sú užitočné kurzy so školiteľom na špeciálnych simulátoroch. Činnosť simulátorov je zameraná na obnovu svalového korzetu chrbtice a naťahovanie. Jeden z týchto simulátorov sa nazýva Yulina hojdačka. Je to vertikálny kývavý rám, ktorého spodná časť je protiváha. Počas tréningu môže pacient uvoľniť záťaž zo chrbtice a natiahnuť poškodený segment. Triedy na Yulinovom švihu sú účinné pri prevencii tohto ochorenia a pri liečbe.

Kýlová masáž

Odporúča sa masážny kurz na uvoľnenie napätia a posilnenie svalov. Liečebnú masáž je potrebné dôverovať iba odborníkom, pretože neprofesionálny účinok na zapálenú časť chrbtice situáciu zhorší a bude mať nezvratné následky. Masáž sa podieľa na posilňovaní bedrovej chrbtice, zmierňuje oslabené svaly chrbta a nôh.

Hirudotherapy

Hirudoterapia - liečba pijavicami, efektívny spôsob komplexnej terapie bedrovej prietrže. Po priebehu hirudoterapie sa zlepšuje prísun krvi do stavcov, napätie v problémovej oblasti sa zmierňuje.

Liečebné cvičenia

Špecialisti ponúkajú špeciálnu súpravu cvičení pre pacientov s vertebrálnou kýlou. Cvičenia nevyžadujú špeciálne školenie, môžu sa vykonávať doma. Zaťaženie, ktoré sa získa počas cvičenia, pomôže posilniť svalové tkanivo a zmierniť napätie.

 1. Je potrebné ležať na chrbte, ruky natiahnuté pozdĺž trupu. Bez zdvíhania nôh zdvihnite telo. Podržte 10 sekúnd a vráťte sa do východiskovej polohy. Urobte si najmenej 5 sád, venujte si čas a urobte 10 minútové prestávky medzi cvičeniami.
 2. Ľahnite si na chrbát s nohami ohnutými na kolenách. Je potrebné dotiahnuť brušné svaly, držať niekoľko sekúnd, nemali by ste zadržiavať dych. Cvičenie sa opakuje 10-krát.
 3. Zaujmite východiskovú pozíciu ako v cviku číslo 2. Ruka sa dotknite opačného kolena. Vytvorte pružný pohyb. Opakujte to s druhou rukou. Cvičte 10-krát.
 4. Ľahnite na tvrdý povrch a pomaly, zatiaľ čo vdýchnite, natiahnite natiahnuté ruky k hlave. V takom prípade si neohýbajte nohy, neroztrhajte spodnú časť chrbta z podlahy. Pri výdychu sklopte ruky. Cvičte 10-15 krát.

Možné komplikácie

Je veľmi dôležité začať s patológiou včas. Liečba je dlhá, ale je účinná v skorých štádiách ochorenia. Ak sa patológia nelieči, môže dôjsť k výčnelku, pri ktorom dôjde k premiestneniu buničitého jadra a strate integrity vláknitého prstenca..

Medziobratlová hernia disku L5-S1

Ak je postihnutých 5 bedrových stavcov a 1 krížnik, diagnostikuje sa medzistavcová prietrž disku L5-S1. V tejto časti chrbtice sa najčastejšie vyskytuje patológia, pretože pri chôdzi, behu a iných pohyboch sa maximálne zaťaženie objavuje na spodnej časti chrbta. Ak sa choroba lieči predčasne, následky môžu byť nepredvídateľné, až do vypnutia pacienta. Preto je dôležité ignorovať príznaky a okamžite vyhľadať pomoc lekára..

Dôvody rozvoja

Hlavným faktorom, ktorý vyvoláva vývoj prietrže lumbálnej chrbtice L5-C1, je progresívna osteochondróza chrbtice, pri ktorej sa medzistavcové platničky (MTD) stenčujú, zrútia a menia svoje normálne umiestnenie. S patológiou trpia aj bedrové stavce - postupne sa opotrebovávajú, čím sa zhoršuje fungovanie chrbtice..

Ďalšími bežnými príčinami, ktoré spôsobujú medziobratlovú ploténku L5-S1, sú:

 • vrodené a genetické patológie, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú vývoj a fungovanie pohybového aparátu;
 • zranenia, modriny, dislokácie a zlomeniny bedrovej oblasti;
 • progresiu chorôb degeneratívnej-dystrofickej povahy;
 • zvýšená fyzická aktivita;
 • sedavý spôsob života;
 • podvýživa;
 • nedostatočný denný príjem tekutín;
 • nedostatok vápnika a fosforu v tele.

S progresívnou osteochondrózou najčastejšie trpia cervikálne (stavce C5 - C6) a bedrové (L4 - L5 a L5 - S1) oddelenia..

odrody

Vláknité jadro môže vyčnievať rôznymi smermi. V závislosti od toho, kde presne padol disk, existujú také typy lumbosakrálnej prietrže:

 • Hediácia paramediálneho disku. V tomto prípade jadro disku zaberá polohu vpravo alebo vľavo od miechy.
 • Chrbtová. S vývojom takejto patológie jadro padá do kanála, kde nervové plexusy prechádzajú, a preto pri dorzálnej kýle pacienta sú akútne príznaky znepokojujúce..
 • Medián herniation disku L5 - S1. Vypuklý obsah medzistavcových platničiek nachádzajúcich sa v strede miechového kanála.
 • Paramedian-foraminal kýla. Jadro disku spadá do oblasti koreňov miechy.
 • Hernia dvojstranné medián-paramediánsky disk L5 - S1. V tejto situácii je vláknité jadro nasmerované do centrálnej a bočnej časti, ale príznaky bolesti sa šíria na obe strany..

Vzhľadom na to, na ktorej strane sú nervové vlákna stlačené a zapálené, sa vyskytuje prietrž:

Charakteristické príznaky

Zadná prietrž medzistavcových platničiek vyvoláva akútnu bolesť v bedrovej oblasti. V pokročilých prípadoch je narušená pohyblivosť dolných končatín, trpia vnútorné orgány umiestnené v malej panve, človek stráca libido. Ak je výčnelok v dutine, kde prechádzajú stavcové nervy, bolesť sa šíri do gluteálnej a femorálnej oblasti. Porucha inervácie nôh a prstov, pocit necitlivosti kože alebo brnenie, akoby na nohách bežali husacie kožušiny. Medián alebo stredná kýla v pokročilých prípadoch vyvoláva paréziu, pretože so zvyšujúcim sa vydutím je poškodený miechový kanál.

Aj keď umiestnenie kýly môže mať odlišnú lokalizáciu, je možné rozlíšiť všeobecné príznaky, medzi ktorými sú najbežnejšie:

 • ostré a ostré bolesti chrbta v bedrovej oblasti;
 • exacerbácia bolesti po fyzickej námahe, predĺžený pobyt v jednej polohe;
 • necitlivosť a zhoršená funkčnosť dolných končatín;
 • nedobrovoľné močenie a vyprázdnenie;
 • syndróm „potlačenia kašľa“, keď sa bolestivosť zintenzívni pri pokuse o kašeľ alebo kýchanie.
Späť na obsah

Diagnóza herniovaného disku L5-S1

Aby bola liečba kýly L5-S1 účinná, je dôležité zistiť, aký je nepriaznivý vplyv na miechu a tiež zistiť polohu výčnelku. Preto lekár po úvodnom vyšetrení, palpácii a anamnéze odporučí vyšetrenie CT alebo MRI. Pomocou týchto diagnostických opatrení bude možné určiť presné rozmery prietrže. Na určenie polohy a stupňa poškodenia stavcov sa vykoná ďalšia rádiografia. Po potvrdení diagnózy lekár vyberie individuálny liečebný režim.

Aké ošetrenie je predpísané?

konzervatívny

Ak lumbosakrálna herniálna výčnelka nepresiahne 6 mm, bude možné urobiť bez chirurgického zákroku a zbaviť sa problému konzervatívnym spôsobom. Niektoré skupiny liekov uvedené v tabuľke pomôžu zbaviť sa zápalu, opuchov a syndrómu bolesti:

Skupina liekovaktnadpis
Nesteroidné protizápalové liekyEliminujte zápal, opuch, bolesťdiclofenac
Nimesil
ibuprofen
"Indometacín"
Svalové relaxanciáUvoľnite svalové kŕče"Baclofen"
Midokalm
Sirdalud
Preparáty pre křupavkuOpravte poškodené tkanivo chrupavkychondroitín
Structum
Arthro
Vitamíny B.Posilniť imunitu"Neuromultivitis"
Prispievajte k zrýchlenej regenerácii poškodených medzistavcových štruktúrMilgamma
Neurovitan
Supradin
Späť na obsah

Fyzioterapia a masáže

Masážne manipulácie obnovujú normálny prísun krvi a výživu postihnutým oblastiam. Fyzioterapeutické opatrenia, ktoré sú predpísané ako pomocná terapia a ako prevencia, pomôžu urýchliť obnovu poškodených diskov a normalizovať fungovanie lumbosakrálnej chrbtice. Užitočné sú nasledujúce postupy:

cvičenie

Je dôležité pravidelne cvičiť - vďaka nej sa obnovuje prísun krvi v postihnutej oblasti, pocit bolesti a stuhnutosti zmizne. Gymnastiku s herniou vyberá lekár individuálne, pričom sa berie do úvahy stupeň progresie patológie a celkové zdravie pacienta..

Kedy to urobiť bez operácie?

Ak herniálna formácia dosiahla veľkú veľkosť (od 12 mm) a konzervatívne metódy už nefungujú, vykonáva sa chirurgická liečba, počas ktorej sa kýla a iné poškodené štruktúry odstraňujú mikro-rezom pomocou endoskopu. Tento typ operácie sa nazýva mikrodisektómia. Môže sa použiť aj laserové odstránenie. Tento postup spočíva v odparení patologického obsahu medzistavcových platničiek pomocou laserového lúča. Druh operácie určuje iba lekár individuálne.

Negatívne následky a ich prevencia

Ignorovanie príznakov a odloženie návštevy lekára vyvoláva nebezpečné komplikácie:

 • narušené fungovanie orgánov umiestnených v panve;
 • problémy s prácou dolných končatín;
 • silná bolesť;
 • úplné zničenie medzistavcových platničiek a postihnutia.

Ak sa však liečba vykonáva v raných štádiách, takýmto dôsledkom sa dá vyhnúť. To znamená, že choroba sa musí liečiť včas. Ako profylaxia sa odporúča vykonávať cvičenia každý deň, dávkovať záťaž na spodnú časť chrbta, neprechladzovať, viesť zdravý životný štýl, liečiť patológie degeneratívne-dystrofickej povahy.

Ako zaobchádzať s herniou disku L5 S1, aké cvičenia je potrebné robiť

Najväčšie zaťaženie pripadá na lumbosakrálnu chrbticu. Anatomicky sa posledný piaty bedrový stavec pripája k prvému sakrálnemu. Krížová kosť je kosť piatich fúzovaných stavcov, ktorá vstupuje do panvového kruhu. Pripája sa k iliu na oboch stranách pomocou sakroiliakálnych kĺbov.

Z 23 medzistavcových platničiek, ktoré má osoba, sa táto nachádza presne medzi posledným bedrovým a prvým krížovým stavcom. Hernia disku L5 S1 nie je jedinou, ale najbežnejšou (90%) príčinou bolesti chrbta. Tento problém častejšie obťažuje mužov nad 40 rokov..

Príčiny medzistavcovej prietrže L5-S1

Vedci, ktorí študovali štruktúru medzistavcových platničiek, dospeli k záveru, že táto formácia slúži ako polovičný kĺb, ktorý zvyšuje funkčnú úlohu chrbtice. Hore a dole je pokrytá hyalínovými doštičkami spojenými s koncovými doskami stavcov, čo umožňuje zachovať výživu disku pri jeho prechode z detstva do dospelosti..

Na udržanie výživy musíte použiť zadné svaly. Úlohou doštičiek je to, že neumožňujú prenikanie tkaniva disku do susedných stavcov. V dieťati je medzi hyalínovými platničkami polotekuté vláknité jadro pozostávajúce z proteínov a polysacharidov, ktoré priťahujú vodu. Je obklopený vláknitým kruhom kolagénu a elastických vlákien..

Je naprogramované od prírody tak, že s vekom jadro stráca viskozitu, dochádza k jeho dehydratácii, disk u dospelého sa stáva hustejším a stráca elasticitu. 70% nevyužitých svalov chrbta sa u väčšiny ľudí postupne atrofuje, čo prispieva k dehydratácii disku.

Známe je osteochondróza s degeneratívnym ochorením, ktorej dôsledkom sú praskliny, praskliny vláknitého prstenca, cez ktoré vyčnieva vláknité jadro. V závislosti od toho, kde je výstupok nasmerovaný, dochádza ku kompresii nervových koreňov. Spôsobuje bolesť a ďalšie príznaky..

Bubnovsky: „Produkt Penny č. 1 na obnovenie normálneho prísunu krvi do kĺbov. Pomáha pri liečbe modrín a zranení. Chrbát a kĺby budú ako vo veku 18 rokov, stačí stierať raz denne. "

Rizikové faktory

Nasledujúce faktory prispievajú k progresii osteochondrózy, ktorá je hlavným dôvodom rozvoja herniálnej výčnelku:

 • nepriaznivé pracovné podmienky spojené s dlhodobým sedením, ohýbaním, nepohodlným držaním tela alebo zdvíhaním závaží;
 • mechanické účinky na chrbticu;
 • zakrivenie chrbtice;
 • bedrové ochorenie (dysplázia);
 • obezita a svalová slabosť;
 • športovci s nadváhou v dôsledku rozvoja svalov;
 • odmietnutie zdravého životného štýlu v prospech intenzívneho fajčenia a pitia alkoholu;
 • infekcie
 • dedičná predispozícia.

Poloha prietrže je určená latinskými písmenami označujúcimi chrbticu a číslami označujúcimi sériové číslo stavca. Napríklad prietrž chrbtice L5 S1 naznačuje, že je ovplyvnený medzistavcový kotúč medzi piatym driekom a prvým krížovým stavcom. V závislosti od prítomnosti zápalu alebo poškodenia koreňa sa rozlišuje ischalgia ischalgia a ischalgia.

Podľa lokalizácie herniálneho výčnelku vo vnútri disku sa rozlišujú tieto typy:

 • predné alebo ventrálne;
 • zadné alebo chrbtové.

Pohľad zozadu je rozdelený na:

 1. foraminal, v ktorom trpia korene prechádzajúce cez foraminal diery spinálnych procesov stavcov;
 2. medián alebo medián, v ktorom výstupok smeruje k miechovému kanálu v mediálnom smere;
 3. stredný alebo stredný medián, vyčnievanie do strany kanála v blízkosti stredného alebo stredovekého smeru.

Keď je koreň koreňový, trpí jednou zo strán, preto sa rozlišuje ľavostranná alebo pravostranná radikulitída (bedrová ischalgia)..

Veľkosť tiež umožňuje vybrať niekoľko typov:

 • do 5 mm - malé;
 • do 8 mm - stredný;
 • do 12 mm - veľké;
 • nad 12 mm - extra veľké. V tejto forme je znázornená operácia.

príznaky

Hlavné príznaky sú nasledujúce:

 • bolestivosť;
 • poruchy citlivosti;
 • obmedzenia pohybu.

Bolesť je rôznorodá. Akútna a náhla bolesť v dolnej časti chrbta sa často nazýva charakteristické slovo „lumbago“. Prechádzajú do 1-2 týždňov. Majú tendenciu zosilňovať sa s najmenším pohybom, kašľom, kýchaním.

Môže dôjsť k pretrvávajúcej tupej bolesti sprevádzanej svalovým napätím. Je to druh obrannej reakcie. Týmto spôsobom sa telo snaží udržať postihnutý segment chrbtice v stabilnej polohe. Neustále jednostranné svalové napätie môže viesť k skolióze - zakriveniu chrbtice, čo zvyšuje stupeň vystupovania.

Bolestivosť sa môže šíriť pozdĺž bočných povrchov nôh, tzv. Mnohé lézie sa vyznačujú ožarovaním, môžu sa dať na zadok, nohu až po chodidlo.

Stlačenie koreňov spôsobuje narušenie citlivosti. Pacient sa cíti znecitlivený, husacie kožušiny, kožu v mieste inervovanom týmto koreňom suchým, peelingom. Palec stráca svoju citlivosť. Obmedzenie pohyblivosti v dôsledku bolesti môže mať rôzne stupne závažnosti - od obmedzenia pohybov až po ochrnutie nôh. V tomto prípade sú reflexy šliach narušené..

U mužov a žien sú na pozadí kýly L5-S1 lumbosakral príznaky zhoršených sexuálnych a reprodukčných funkcií. Môže sa objaviť erektilná dysfunkcia, zhoršená kvalita spermií, menštruačné nepravidelnosti a neplodnosť. Možné problémy s močením. Je to kvôli zníženiu krvného obehu v panvových orgánoch..

diagnostika

Počiatočné vyšetrenie kompetentným neuropatológom vám umožňuje určiť mieru poškodenia. Na objasnenie diagnózy sa používajú moderné diagnostické metódy - ultrazvuk, CT a MRI. Röntgenové vyšetrenie stále relevantné.

Existuje potreba diferenciálnej diagnózy s ankylozujúcou spondylitídou, chorobami panvových orgánov, onkologickými chorobami. Z neurologických príznakov charakteristických pre herniu FFP - príznak Lasegovho napätia - neschopnosť zdvihnúť narovnanú nohu z polohy na chrbte..

komplikácie

Proces formovania prietrže piateho stavca dolnej časti chrbta prebieha v určitých fázach. Výstupok a vydutie disku môže existovať po dlhú dobu bez toho, aby došlo k sekvestrácii. Sekvestrácia je najnebezpečnejším štádiom choroby a umožňuje ju považovať za komplikáciu. V tomto prípade dôjde k úplnému oddeleniu jadra od medzistavcových štruktúr v dôsledku prasknutia pozdĺžneho ligamentu. Jadro padá na miechové nervy a spôsobuje ich kompresiu.

Táto komplikácia sa pozoruje u pacientov vo veku. Jadro sa stáva voľným fragmentom, v prípade prietrže sa viaže do epidurálneho priestoru a spôsobuje syndróm chvosta. Okrem bolesti chrbta a nôh narušuje pacient aj funkcie močového mechúra a čriev a zhoršuje sa citlivosť nôh. Typické sťažnosti - ťažkosti s jazdou po dlhú dobu a neschopnosť ráno si obliecť ponožky.

Liečebné vlastnosti

Liečba kýly L5-S1 sa najčastejšie zakladá na konzervatívnych metódach, ale existuje aj chirurgická liečba. Výber metódy je individuálny, ale v praxi sa častejšie môže zvoliť v prospech konzervatívnych metód. O výbere taktiky rozhoduje lekár po dôkladnom vyšetrení pacienta.

Konzervatívna terapia

Najbežnejšou metódou liečby sú lieky. Jeho cieľom je odstránenie syndrómu bolesti, zlepšenie mikrocirkulácie v postihnutej oblasti, odstránenie príznakov zápalu, zmiernenie svalových kŕčov, obnovenie chrupavky a regenerácia disku. S týmito prostriedkami by sa malo zaobchádzať:

 • svalové relaxanciá;
 • Preparáty pre křupavku;
 • nesteroidné protizápalové lieky;
 • lieky proti bolesti;
 • vitamíny.

Liečba liekom má čiastočný účinok, výsledok sa zlepšuje, ak sa problém rieši komplexne. Široko využívané masážne a fyzioterapeutické cvičenia. Masáž zmierňuje bolesť, opuchy, zlepšuje pohyblivosť bedier. Cvičenia fyzickej terapie sa prednostne vykonávajú na chrbte.

Jóga s herniou PKO má terapeutický účinok za predpokladu, že sa ásany správne vykonávajú pod vedením majstra. Recenzie ukazujú, že jóga je bezpečnejšia a užitočnejšia počas rehabilitačného obdobia alebo ako preventívne cvičenia. V akejkoľvek gymnastike kontraindikácie zahŕňajú náhle pohyby - ohýbanie, ohýbanie, krútenie.

Kinezioterapia sa aktívne zavádza do praxe podľa metódy Dr. S.M. Bubnovsky. Po vykonaní popravy v lekárskom centre dostáva pacient odporúčania pre pokračujúce hodiny doma. Bolesť sa zmierňuje akupunktúrou alebo blokádou lokálnych anestetík hydrokortizónom. Tradičná medicína zahŕňa použitie odvarov a infúzií, odreniny a obklady, liečivé kúpele s bylinkami.

chirurgia

Indikácia pre chirurgický zákrok:

 • zlyhanie konzervatívnej terapie;
 • extra veľké rozmery;
 • syndróm chvosta.

Moderná chirurgia ponúka dva spôsoby odstránenia:

 • je možné vykonať laserové odparovanie;
 • môže odstrániť jadro s výmenou implantátu.

Po operácii môžu neurologické príznaky pretrvávať dlhý čas, čo si vyžaduje úplnú rehabilitáciu.

prevencia

Dodržiavajte základné požiadavky, ktorých podstata je nasledovná:

 • správna výživa so zameraním na vitamíny a vápnik;
 • nie - fyzická nečinnosť;

Aktívne pohyby a zaťažené dávky pri športových a fyzických prácach, ktorých účelom je rozvíjať svalovú kostru a zapojiť neaktívne miechy.

Názor lekárov

Prevencia rozvoja prietrže je jednoduchšia ako liečba. Ak sa stalo, že ochorel - nie je potrebné samoliečiť, môže pomôcť iba lekár. Akékoľvek neopatrné masážne pohyby alebo práca nekvalifikovaného manuálneho terapeuta môžu mať nepredvídateľné následky..

záver

Frekvencia tejto patológie vyžaduje zvýšenú pozornosť na dodržiavanie preventívnych opatrení, počnúc od detstva. Rodičia by mali starostlivo monitorovať nielen to, čo dieťa jesť, ale aj to, ako trávi svoj voľný čas. Alternatívou k počítaču by mali byť hry v prírode, šport, plávanie. Pravda „Život v pohybe“ je pre udržanie zdravej pohyblivej chrbtice čo najrelevantnejšia.

Výčnelok disku L5 - S1: ako odstrániť bolesť a byť zdravý

Výstupok je proces deformácie disku, ktorý je sprevádzaný zmenou jeho konfigurácie.

Disk komprimuje nervový koreň a spôsobuje bolesť.
Výčnelok je najčastejšie počiatočnou fázou tvorby medzistavcovej prietrže u ľudí.

 • Chrbát bolí a ťahá spodnú časť chrbta;
 • Do večera je ťažké narovnať sa;
 • Neustále bolesti nefungujú;
 • Strieľal cez chrbát a dáva do nohy;

To sú jasné známky toho, že stojí za to okamžite začať s liečením miechy..

V článku budeme hovoriť o tom, ako sa zbaviť bolesti, zabrániť vzniku prietrže a obnoviť plnú pracovnú kapacitu.
Vysvetlite nebezpečenstvo vyčnievania a možnosti liečby, ktoré moderná medicína ponúka..

obsah


Výčnelok je dlhý proces, ktorý sa prejaví až po uplynutí času.
Podľa štatistík je tento problém pravdepodobnejší pre ľudí nad 35 rokov.

Zvýšenie statického zaťaženia a zníženie motorickej aktivity vedie k tomu, že choroba „je mladšia“..
Lekári diagnostikujú zmeny disku (MTD) dokonca aj u dospievajúcich.

Priaznivé faktory výskytu choroby sú:

 • Poranenia miechy;
 • Genetická predispozícia,
 • skolióza;
 • Nízka motorická aktivita;
 • Vysoké statické zaťaženie.

Deformácia MTD je vo väčšine prípadov dôsledkom osteochondrózy.

Čo znamená výstupok z disku L5 S1

Toto vzdelanie sa najčastejšie tvorí v bedrovej oblasti.
Podlieha deformácii alebo pretláčaniu medzistavcových platničiek medzi stavcami L5 a S1.

Výstupok z disku L5 S1 naznačuje, že došlo k posunu medzi piatym stavcom bedrovej časti a prvým stavcom krížovej kosti..
Táto oblasť chrbtice predstavuje väčšinu záťaže.

Keď výstupok dosiahol viac ako 5 mm, lekári obvykle diagnostikujú pacienta s medzistavcovou prietržou.
Ak k tomu dôjde, prasknutie vláknitého prstenca.

Aký je rozdiel medzi vyčnievaním a prietržou?

Ak je vláknitý prsteň neporušený - hovoríme o výstupkoch.
Keď je prsteň roztrhaný - jadro alebo jeho časť vyjde - je to prietrž.

Príčiny výčnelku L5 S1

Príčiny vyčnievania disku L5 S1 sú rôzne.
Zmena štruktúry medzistavcových platničiek L5 a C1 nenastane náhle, proces formovania deformácie má dlhý charakter.

Existuje mnoho chorôb, ktoré prispievajú k výskytu zmien na disku:

 • osteochondróza;
 • spondylóza;
 • skolióza;
 • osteoporóza;
 • Akékoľvek poškodenie miechy.

Deformácia medzistavcových platničiek nastáva v dôsledku deštrukcie tkaniva chrupavky a zníženia elasticity disku.
Je to hlavne kvôli zníženiu obsahu živín, ktoré vstupujú do ľudského tela..

Ľudia sú v ohrození:

 • Staroba,
 • Vedenie neaktívneho životného štýlu;
 • Mať povolanie súvisiace s kancelárskou prácou.

Často je ovplyvnená nevyváženou výživou a nedostatkom vody.
K vzniku ochorenia prispieva iracionálna fyzická aktivita..

Príznaky vyčnievania

V prvom štádiu vývoja sa choroba nijako neprejavuje.


Primárne príznaky - únava, mierna bolesť v bedrovej oblasti - sa pripisujú dlhodobému pobytu na nohách, celkovej únave..

Hlavné príznaky choroby sa objavujú v druhej fáze, keď:

 • pocity bolesti sú výraznejšie;
 • osoba má silnú bolesť;
 • citlivosť prstov na nohách sa môže zhoršiť.

Príznaky môžu mať rôznu závažnosť..
Obdobia exacerbácie ustupujú remisii.

Druhy výčnelkov

 • Dorsálny alebo zadný výčnelok disku L5 S1 je nebezpečný, pretože deformácia medzistavcového kotúča môže stlačiť miechu.Na vyčnievanie disku dochádza v zadnej časti relatívne k chrbtici. Pri tomto type chirurgického zákroku sa často predpisuje.
 • Kruhový výčnelok je častejšie detegovaný v bedrovej oblasti L4 L5.
  Vyznačuje sa rovnomerným vyčnievaním disku.
  Možné stlačenie nervových koreňov.
 • Difúzny výčnelok najčastejšie postihuje starších ľudí a vedie neaktívny životný štýl. Deformácia je lokalizovaná v bedrových - L4 L5 diskoch.
  Kompresia disku je nerovnomerná, od hrudníka po chrbticu.
 • Stredný typ je nebezpečný v tom, že k deformite medzistavcových platničiek dochádza smerom k miechovému kanálu.
  Cauda equina je stlačená v bedrovej oblasti.
 • Paramediánsky výčnelok sa vyznačuje akútnou prepichovacou bolesťou v bedrovej oblasti, rebrami, svrbením svalu.
  Nebezpečenstvo tohto výčnelku je v tom, že existuje prolaps jadra medzistavcovej platničky, zvyčajne na ľavej strane chrbtice..

Podľa štatistík je posterolaterálna deformácia častejšia ako iné typy choroby. Výsledkom tejto patológie je, že medzistavcové platničky vyčnievajú do strany a späť vzhľadom na chrbticu..

Centrálny výčnelok deformuje bedrové miechové disky L4 L5.
Centrálny výčnelok
pozorované v krčnej chrbtici - 4 a 7 alebo 5 a 6 stavcov sú zdeformované.

Stredný typ deformuje medzistavcový disk v jeho strednej časti. Na hornom aj dolnom stavci sa môže vyskytnúť vydutie.

Stupne vysunutia

Výstupok disku L5 S1 má tri vývojové fázy:

Prvá etapa vyčnievania disku L5 C1 je charakterizovaná zmenou štruktúry disku. Sprevádzaná bolesťou v bedrovej oblasti.

Druhou fázou je vytláčanie disku na stranu. Vláknitý krúžok nie je poškodený.
Tretie štádium je výskyt medzistavcovej prietrže, ktorej vznik je sprevádzaný neznesiteľnou bolesťou, ktorá sa vyskytuje v dôsledku zovretia nervových zakončení..

Diagnóza choroby

Je dôležité pochopiť, že hlásenie choroby môže byť nesprávne a poškodiť vaše telo..
Okrem toho sa neodporúča samostatne si vyberať skupinu fyzických cvičení pre domácu úlohu.
Za diagnostiku choroby a stanovenie diagnózy zodpovedá lekár.

Ošetrujúci lekár pochopí klinický obraz choroby:

 • vyšetriť chrbticu pacienta;
 • dávať smer röntgenovému žiareniu;
 • pošle na ultrazvuk a MRI.

Až po získaní výsledkov vyšetrenia môže byť pacientovi diagnostikovaná choroba.
Možno ďalšie vyšetrenie.

Zvyčajne sa jedná o elektro-neurofyziologickú štúdiu a elektromyografiu.
Vykonáva sa za účelom stanovenia funkčných porúch, zmien citlivosti.

Prečo je výčnelok nebezpečný?

Deformácia medzistavcových platničiek vedie k pretrvávajúcej bolesti chrbta.
Táto choroba je nebezpečná s komplikáciami, keď sa zviera nervová zakončenie.

pamätať!
Neurologické poruchy môžu viesť k nezvratným následkom, dokonca k invalidite a paralýze.

Preto v žiadnom prípade neignorujte prvé príznaky prejavu patológie.
Včasná diagnóza choroby vám umožňuje začať liečbu, ktorá bude účinnejšia ako v neskorších štádiách choroby.

Liečba protúziou

Medzi hlavné spôsoby liečenia vyčnievania medzistavcovej platničky L5 S1 patria:

 • Užívanie liekov;
 • Lekárska blokáda;
 • Návšteva masážnej miestnosti alebo chiropraktika;
 • Terapeutická telesná výchova (LFK);
 • Súbor cvičení s použitím simulátorov;
 • Reflexológia alebo akupunktúra.

V takom prípade je potrebné vylúčiť statický fyzický stres, stres a podvýživu.
Je užitočnejšie relaxovať, mať dostatok spánku a byť vonku.

Liečba drogami

Ako lieky, najmä protizápalové lieky.
Toto je základná terapia, ktorú je možné predpísať priebehom, s exacerbáciou procesu..
Drogy tejto skupiny zahŕňajú:

 • meloxicam;
 • ibuprofen;
 • diklofenak;
 • etorikoxib.
 • Vzhľadom na to, že lieky nie sú účinné pri užívaní tabliet, lekár predpíše injekcie.

dôležitý!
NSAID nemôžete užívať dlho - majú významné vedľajšie účinky.

Hlavným problémom je škodlivý účinok na žalúdočnú sliznicu.
Nebezpečná komplikácia - erózna gastritída alebo peptický vred sa vyvíja vo viac ako polovici prípadov užívania liekov tejto série..

Všeobecný komplex predpísanej liečby bude nevyhnutne zahŕňať multivitamíny a lieky, ktoré podporujú ľudský imunitný systém.

Lieky nevyhnutne zahŕňajú:

 • Svalové relaxanty - prispievajú k relaxácii;
 • Vitamíny B - prispievajú k regenerácii nervovej vlákniny;
 • Chondroprotektory - predpokladá sa, že lieky spomaľujú procesy dystrofických zmien chrupavky;

Môžete použiť miestne rozptýlenie: náplasti a masti.
S neúčinnosťou liečby drogami je predpísaná blokáda.
Lekár vstúpi do bolestivej oblasti hormonálny liek.
Na tento účel sa zvyčajne používa Diprospan..

Blokády bohužiaľ nevylučujú príčiny choroby.
V skutočnosti maskujú bolesť iba na chvíľu.
Výčnelok môže postupovať.

Po nejakom čase blokády jednoducho prestanú pomáhať, pacient ide na operáciu.

Alternatívne metódy

Reflexoterapia vám umožňuje ovplyvňovať aktívne body tela. Akupunktúra je ovplyvnená laserom, elektrickým prúdom, ihlami, pijavicami.
Akupunktúra je jedným z odvetví reflexológie, v ktorom sa ihly vkladajú do aktívnych miest ľudského tela.
Predpokladá sa, že ihly pôsobia na nervové zakončenie a normalizujú toky energie.
To vám umožní zbaviť sa bolesti.

> Chirurgické ošetrenie

Lekári niekedy vydávajú verdikt: chirurgia je nevyhnutná.
Stáva sa to, ak sú nervové zakončenie, miecha stlačené a je znížená citlivosť..
Predtým, ako s operáciou súhlasíte, je potrebné zvážiť.

pamätať!
Komplikácie dosahujú 10 - 15% - pri vykonávaní podobných operácií.

Osoba má šancu zostať zdravotne postihnutá.

Preventívna prevencia

Je potrebné si uvedomiť, že akékoľvek poškodenie chrbtice môže spôsobiť zakrivenie..
Pri zvýšenom zaťažení chrbtice je dôležité zabrániť poraneniu chrbtice v dospievaní.
To vedie k posunu stavcov a deformácii chrbtice.

Klasická liečba je často obmedzená na prevenciu tohto ochorenia a posilnenie svalovej a kostnej štruktúry človeka.

cvičenie

Fyzikálna terapia je predpísaná ako liečba na vyčnievanie.
Cvičenia na chrbte môžu zlepšiť prekrvenie dolnej časti chrbta, posilniť svalový systém chrbtice.

Terapeutická gymnastika sa musí robiť dvakrát denne počas celého kurzu, ktorý predpísal ošetrujúci lekár.
Je dôležité vykonávať cvičenia na tvrdom povrchu, zabezpečujúc fixáciu chrbtice.

Vo videu je uvedený efektívny súbor cvičení:

Ako sa vysporiadať s problémom, ak dôjde k vyčnievaniu?

Môžete ísť na špecializovanú kliniku, podstúpiť nákladnú diagnostiku a liečiť.
Vykonajte postupy každý rok, ktoré dávajú iba dočasný účinok, a nakoniec si od lekára vypočujte vetu: „Iba chirurgický zákrok vám pomôže“.
Alebo neustále prehltnite lieky proti bolesti, čo umožní, aby choroba napredovala.

Málokto vie, ale jedinou správnou liečbou bude systematický tréning svalového korzetu.
Moderný drevený simulátor pomôže liečiť chorobu tak, aby si udržala zdravú chrbticu v zdravom stave (odkaz).

Ak pociťujete bolesť v dolnej časti chrbta, neodkladajte liečbu.

Prečítajte si recenzie o našich simulátoroch chrbtice.
Vždy môžete získať úplné informácie od nášho konzultanta..
Drevený simulátor si môžete objednať rýchlo (tu), zabezpečiť pohodlné doručenie a začať triedy.

Prajem vám dobré zdravie a pohodu!

Príčiny vývoja, príznaky, diagnostika a metódy liečby prietrže medzistavcového segmentu L5 S1

Kýla medziobratlového disku L5 S1 je lokalizovaná medzi piatym prvkom bedrovej časti a krížovou kosti. Ťažisko ľudského tela je tu sústredené. Táto stránka neustále čelí veľkému zaťaženiu, a preto sa v tejto oblasti najčastejšie vyvíja prietrž. Liečba tohto ochorenia sa vykonáva konzervatívne v počiatočných štádiách vývoja a chirurgická - v neskorých štádiách.

Všeobecné charakteristiky patológie

Kýla je patologický jav, pri ktorom jadro medzistavcového disku so štruktúrou podobnou gélu vyschne na pozadí nedostatku živín a jeho periférna časť napučí do miechového kanála, po čom je narušená integrita tejto formácie..

Hernia disku L5 S1 je najbežnejším typom medzistavcových prietrží. Porušenie štruktúry segmentu L5 S1 sa diagnostikuje približne v 50% prípadov. Je to spôsobené skutočnosťou, že sa nachádza na hranici bedrových a sakrálnych častí - oblasti, ktorá je najviac zraniteľná..

Názov posudzovanej štruktúry je spojený s názvami stavcov, medzi ktorými je umiestnená: piaty bedrový stav a prvý sakrálny stavec. Písmeno L (lumbálna oblasť) znamená „lumbálnu oblasť“ a S (krížová kosť) znamená „sakrálnu oblasť“. Charakteristickým rysom tohto segmentu je jeho tvar: na rozdiel od ostatných nie je pravouhlý, ale lichobežníkový.

Patológia je nebezpečná a nepohodlie už v prvých fázach vývoja. Okrem bolesti a výrazného obmedzeného pohybu môže spôsobiť zdravotné postihnutie - úplné alebo čiastočné.

príčiny

Kýla sa vo väčšine prípadov vyvíja v dôsledku chorôb, ktoré narušujú proces vstupu živín do segmentov anatomickej štruktúry chrbtice..

Medzi hlavné dôvody, ktoré vyvolávajú vývoj kýly disku L5 S1, patria:

 • osteochondrosis;
 • skolióza;
 • zranenia segmentu L5 S1;
 • dysplázia bedra;
 • športové zranenia;
 • narušenie panvy vyvolané nesprávnym liečením dysplázie bedrového kĺbu v detstve;
 • sedavý spôsob života, nedostatok fyzickej aktivity;
 • vrodené malformácie chrbtice;
 • nedostatok fosforu a vápnika v stavcoch, ktorý môže byť spojený s chybnou nepravidelnou výživou;
 • zvýšená fyzická aktivita, zdvíhanie ťažkých predmetov;
 • nedostatočné množstvo tekutiny, ktorá vstupuje do tela počas dňa;
 • patológia ciev, ktoré živia stavce;
 • nadmerná váha, ktorá vytvára nadmerný tlak na medzistavcové platničky;
 • predĺžený pobyt v sede;
 • reumatoidná artritída;
 • zneužívanie kávy
 • fajčenie.

V prítomnosti týchto provokujúcich faktorov vznikajú deformácie: buničité jadro disku stráca tekutinu a potom stráca svoje tlmiace vlastnosti. Vláknitý kruh má tiež nedostatok živín, vďaka čomu je jeho štruktúra zničená. Na steny krúžku je zvýšený tlak, je vytvorený výčnelok. V budúcnosti dôjde k prasknutiu vláknitého prstenca a vytvoreniu kýly.

Druhy porážky

Rozlišujú sa tieto typy hernie disku L5 S1:

 • Chrbtová. V tomto prípade disk vyčnieva do oblasti miechových nervov.
 • Paramediální. Jadro sa posunie preč od miechy. Toto je najnebezpečnejší typ patológie, pretože v tomto prípade dochádza k porušeniu miechy a nie miechových nervov.
 • Mediálne. Výstupok je umiestnený v stredovej línii a je nasmerovaný na miechový kanál.
 • Kruhová. Zameranie patológie sa vytvára v celej oblasti miechového kanála. Pri tomto druhu patológie môže dôjsť k poškodeniu miechy, čo vedie k zdravotnému postihnutiu.

Každá z uvedených foriem prietrže má svoje charakteristické príznaky..

Klinický obraz

Bežné príznaky, ktoré sú charakteristické pre herniovaný disk L5 S1, sú:

 • vystrelenie náhlej bolesti v bedrovej oblasti, ktorá sa objaví, keď je telo naklonené dopredu a nesie ťažké bremená pred sebou, môže syndróm bolesti pretrvávať dlho;
 • opuch v postihnutej oblasti chrbtice;
 • horenie v dolnej časti nohy a členku;
 • znížená citlivosť v oblasti zadku a bedrovej oblasti;
 • zvýšená bolesť počas kašľa a kýchania;
 • tuhosť pohybov;
 • bolesť šíriaca sa na dolný koniec, cez stehno po koleno a členok;
 • znecitlivenie nôh;
 • pocit „husacích hrčiek“ na nohách.

Čím väčší je objem poškodenia disku, tým výraznejší je klinický obraz patológie.

V závislosti od tvaru kýly sa pozorujú nasledujúce príznaky:

 • Pri dorzálnom type patológie dochádza k zmenšeniu objemu svalov dolných končatín a stehien. Únava nôh sa vyskytuje pri chôdzi, bolesť v dolnej časti chrbta, zmeny chôdze, znecitlivenie dolných končatín, nepohodlie pri sedení.
 • Pri paramediálnej hernii je v perineu pálivá bolesť, defekácia a močenie sú ťažké, znížená citlivosť v oblasti trieslovín.
 • Pri strednej prietrži sa vyskytuje bolesť v bedrovej oblasti, ktorá chodidlu vedie po vonkajšom povrchu stehna. Porušenie kontroly nad pohybmi dolných končatín, ako aj nad procesom močenia, je porušením libida..
 • Pri kruhovej prietrži sa bolesti v dolnej časti chrbta objavujú nielen pri pohybe, ale aj v pokoji, pociťujú slabosť a brnenie v nohách. V závažných prípadoch sa stráca kontrola nad pohybmi nôh, ktoré sa nemôžu pohybovať, ako aj nad močením a stolicami..

V najťažších prípadoch je v patológii disku L5 S1 silná bolesť chrbta, bolestivý syndróm sa zosilňuje kašľom a smiechom, jedna z dolných končatín sa stáva neaktívnou, dokonca je možná jej paralýza.

diagnostika

Na identifikáciu patológie sa predpisuje vykonanie takých diagnostických opatrení, ako sú:

 • Röntgenové vyšetrenie chrbtice;
 • myelografia so zavedením rádioaktívnych látok;
 • CT sken;
 • Magnetická rezonancia.

Po vyhodnotení stavu pacienta a identifikácii formy a štádia choroby určte priebeh liečby

Prístupy k liečbe hernie disku L5 S1

Liečba sa môže uskutočňovať konzervatívne alebo chirurgicky..

Lieky

Metódy konzervatívnej terapie sú vhodné, ak bola patológia zistená v počiatočných štádiách vývoja. V takom prípade sa takéto lieky predpisujú:

 • Svalové relaxanciá (baklofén, midokalm). Takéto lieky tónujú svaly, odstraňujú bolestivosť a stuhnutosť..
 • Nesteroidné protizápalové lieky (Ibuprofen, Movalis, Voltaren, Diclofenac). Úlohou liekov tejto farmakologickej skupiny je eliminovať zápalový proces v mieste lézie, potláčať syndróm bolesti, bojovať proti opuchy, znižovať lokálnu teplotu.
 • Dekongestanty (Lasix, Furosemide). Takéto lieky odstraňujú nadmerný opuch mäkkých tkanív..
 • Chondroprotektory (Chondroxid, Alflutop). Tieto lieky pomáhajú obnoviť poškodené chrupavkové štruktúry, majú mierny analgetický účinok..
 • Prípravky s obsahom vitamínov B (B1, B6). Takéto činidlá zlepšujú vodivosť postihnutého nervu..

Fyzioterapeutické postupy

Vykonanie fyzioterapeutických postupov pri herniovanom disku L5 S1 vám umožňuje zastaviť syndróm expresie bolesti, ktorý je sprevádzaný patológiou.

Pri hernii sa odporúčajú nasledujúce postupy:

 • kryoterapia;
 • magnetoterapia;
 • elektroforéza;
 • laserová terapia;
 • ultrafrekvenčná terapia.

Okrem toho je pacientovi predpísaná masáž. Zvyčajne stačí 7 až 8 sedení na dosiahnutie relaxácie mäkkých svalov.

fyzioterapia

Liečebný proces môžete urýchliť vykonaním špeciálnych cvičení z komplexu fyzioterapeutických cvičení. Mali by sa vykonať nasledujúce cvičenia:

 • Ľahnite si na chrbát, na mäkkú podložku. Zdvihnite horné končatiny a ohnite v pravom uhle. Simulujte pedál bicykla. Trvanie - 2 - 3 minúty.
 • Ľahnite si na chrbát a položte ruky na trup. Nadýchnite sa a natiahnite horné končatiny k hlave. V tomto prípade spodná časť chrbta nevychádza z povrchu, nohy nemôžu byť ohnuté. Vydýchnite a vráťte ruky do pôvodnej polohy. Počet opakovaní - 10-15 krát.
 • Ľahnite si na chrbát, ruky natiahnite pozdĺž tela. Pomaly zdvíhajte telo a držte nohy na podlahe. Zostaňte v tejto polohe 10 sekúnd a potom sa pomaly vráťte do pôvodnej polohy. Opakujte 5-10 krát, zakaždým v pokoji po dobu 30 sekúnd.
 • Vydajte sa na všetky štyri. Prípadne ohnite chrbát a ohnite ho. Opakujte 10-15 krát.

Pacientom s herniovaným diskom L5 S1 sa odporúčajú triedy na simulátore Yulina. Je to vertikálny rám s protizávažím v spodnej časti, ktorý sa otáča. Pomocou tohto návrhu sa poškodený segment chrbtice vytiahne a záťaž sa z neho odstráni..

operácie

Ak konzervatívna liečba zlyhá, je potrebná operácia.

Indikácie pre chirurgický zákrok sú:

 • akútne bolesti, ktoré nemožno potlačiť ani pomocou silných analgetík;
 • porušenie kontroly nad činmi defekácie a močenia;
 • úplná alebo čiastočná ochrnutie nôh.

Zlomený fragment sa eliminuje malým rezom. Týmto sa odstráni poškodená oblasť, ktorá stláča miechu alebo nervové zakončenie..

Poškodený fragment sa odstráni podtlakom alebo odparením disku pomocou laserového lúča. Klasické operácie sú veľmi zriedkavé..

Prognóza a komplikácie

Pri hernii medzistavcového segmentu L5 S1 sa dá zabrániť zdravotnému postihnutiu, ak sa včas prijmú potrebné opatrenia..

V budúcnosti by sa po liečbe mal pacient vyhnúť provokatívnym faktorom, ktoré môžu opäť spôsobiť patologické stavy stavcov (vzpieranie, zvýšenie fyzickej aktivity)..

Medzi komplikácie, ktoré sa vyskytujú v dôsledku kýly patria:

 • úplné alebo čiastočné postihnutie spôsobené zníženou pohyblivosťou dolných končatín;
 • neschopnosť kontrolovať pohyby čriev a močenie;
 • zhoršená chôdza, pohyblivosť, zvýšená únava končatín.

O herniovanom disku L5 S1 jeho príznaky a metódy liečby hovorí lekár Rodion Ignatiev

Kýla medzistavcového segmentu L5 S1 je nebezpečná patológia. Niektoré formy tohto ochorenia spôsobujú zúženie miechy, čo môže spôsobiť postihnutie. Závažným komplikáciám možno predísť, ak sa liečba predpísaná lekárom začne včas a úplne prešla..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pri vyčnievaní diskov krčnej chrbtice dochádza k výpadku energie buniek. Táto choroba sa často vyskytuje u moderných ľudí v dôsledku životného štýlu, sedavej práce a nedostatku aktivity.

Dorsálna prietrž

Žalúdok
V dôsledku dlhého priebehu osteochondrózy v chrbtici dochádza k nezvratným zmenám, z ktorých jedna je medzistavcová prietrž. Disky oddeľujúce stavce medzi sebou sú zdeformované, vláknitý kruh sa zlomí a želatínové jadro presahuje jeho anatomické hranice.
Na zodpovedanie otázky, je možné zbaviť sa medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku, je potrebné určiť typ prietrže a očakávaný výsledok liečby.