loader

Hlavná

Žalúdok

Kruhový výstupok medzistavcovej platničky

Kruhový typ výčnelku sa vyznačuje rovnomernou povahou kruhového výčnelku, vďaka ktorému je na prvý pohľad výhodnejší vo svojich dôsledkoch a prispieva k účinnému ošetreniu. Toto stanovisko je však nesprávne. Kruhový výčnelok medzistavcových platničiek, rovnako ako všetky ostatné typy tohto ochorenia, je vážnou odchýlkou ​​a následne vedie k tvorbe prietrže alebo úplnej dysfunkcii chrbtice..

Tento typ výčnelku sa vyskytuje najčastejšie, má pomerne malú veľkosť a prebieha chronicky. Bedrové usporiadanie má najväčšie percento kruhových výčnelkov, ale taký výčnelok sa môže vyskytnúť aj v iných častiach chrbtice. Najúčinnejšou metódou na včasnú diagnostiku výčnelkov je MRI.

Príčiny vyčnievania kruhového typu

 • Prirodzené starnutie tela;
 • Poranenia miechy;
 • Ťažké poškodenie držania tela;
 • Nedostatok kostného vápnika.

Najnebezpečnejší taký výčnelok je na úrovni krku alebo dolnej časti chrbta..

Príznaky výčnelkov tohto typu

Nanešťastie najčastejšie tento typ výčnelku po dlhú dobu nemá žiadne zjavné znaky. Alebo majú také nezvyčajné príznaky, že ich pacient nevenuje pozornosti a všetko pripisuje únave. Preto je nesmierne dôležité nevynechať prítomnosť týchto faktorov:

 • Bolesť a bolesti chrbta;
 • Neúplná alebo absolútna necitlivosť;
 • Čiastočne alebo dočasne znížená motorická schopnosť.

Druhy výčnelkov tohto typu

Kruhový výstupok medzistavcových platničiek je rozdelený do typov v závislosti od umiestnenia výstupku.

 • Rovnomerné alebo kruhové. Tento typ výčnelku nemá prakticky žiadne výrazné príznaky, ale práve medzistavcové platničky najčastejšie ovplyvňuje rovnomerný výčnelok. Výčnelok krúžku sa vyznačuje rovnomerným výčnelkom po celej oblasti disku.
 • Chrbát je kruhový. Zadný výčnelok je plný bolesti, obmedzenia motorickej aktivity a stenózy, pretože v tomto prípade poškodený disk vyvíja fyzický tlak na miechu..
 • Foraminal. Tento typ kruhového výčnelku tlačí na nervové korene, takže pacient pociťuje najťažšiu bolesť pri tomto type výčnelku. Navyše aj najmenší krb má vážne následky.

Cyklická protrúzna terapia

Úspešnosť liečby závisí od vedomia pacienta: čím skôr človek príde k lekárovi o pomoc, tým presnejšie bude vykonávať svoje vymenovanie, tým rýchlejšie príde úľava a pohoda zostane dlhšia.

Cieľom kvalitnej terapie je dosiahnutie niekoľkých cieľov naraz:

 • Zastavenie rozvoja choroby s cieľom zabrániť vzniku ešte komplexnejších foriem degeneratívnych zmien;
 • Identifikácia a odstránenie skutočných príčin choroby;
 • Maximálna likvidácia charakteristických príznakov vystupovania a všetkých nepríjemných pocitov, ktoré sprevádzajú chorobu.

Funkcie priebehu rehabilitačného procesu závisia od samotnej choroby. Výčnelok je v skutočnosti patológia chrupavky, ktorú nemožno liečiť obmedzením pohybov alebo užívaním liekov..

Základom liečby je komplexný súbor mnohých opatrení, ktoré musia súčasne ovplyvňovať telo. Liečebný komplex zahŕňa:

 • Užívanie liekov;
 • Pravidelné vykonávanie špeciálnych cvičení;
 • Recepty tradičnej medicíny;
 • Fyzioterapeutické postupy.

Rovnomernosť lézie neznamená mierny priebeh choroby. Kruhový výčnelok je veľmi nebezpečný a môže viesť k úplnému zdravotnému postihnutiu..

Odporúčame tri užitočné videá o efektívnej liečbe kruhového výčnelku medzistavcových platničiek:

Kruhový výstupok disku, čo to je?

Pacienti s osteochondrózou často čelia takým dôsledkom, ako je vyčnievanie medzistavcových platničiek. Súčasne približne 80 - 85% pacientov trpí kruhovou formou tejto patológie - v každodennom živote sa často nazýva jednoducho vertebrálna kýla, hoci v skutočnosti je to jedno z počiatočných štádií tohto ochorenia. Kruhový výčnelok disku: čo to je, prečo vzniká a z akých druhov patológií trpia pacienti - to všetko by sa malo podrobnejšie prediskutovať.

Stručný opis patológie a hlavných etáp jej vývoja

Kruhový výčnelok disku možno v jeho jadre stručne opísať jedným slovom - „výčnelok“. Medzistavcový disk s obsahom vyčnieva za chrbticu chrbtice. Výstupok sa vyskytuje kruhovo a jeho veľkosť sa môže meniť v rozsahu od 3 mm do 12 mm. V rôznych častiach disku sa výstupok môže meniť, ale nie viac ako 1 mm.

Ochorenie je spojené s porušením nervových koreňov, čo vedie k prejavom neurologických symptómov.

Vo väčšine prípadov ochorenie nadobúda chronickú formu. Ak pacient zanedbáva terapeutické postupy a predčasne vyhľadá pomoc od lekárskej organizácie, pokročilé štádiá patológie vedú k tomu, že človek stráca svoju schopnosť pracovať a je zdravotne postihnutý.

V procese rozvoja patológie lekári rozlišujú tri hlavné štádiá:

 1. V štruktúre vláknitého prstenca sa objaví prasklina. Z tohto dôvodu sa štruktúra medzistavcových platničiek začína meniť. Intenzívna náhla bolesť v mieste patológie naznačuje, že sa vyvíja kruhový výčnelok disku.
 2. Disk vyčnieva, ale výstupok je malý (do 0,3 cm). K lokalizácii bolesti dochádza, keď sa chrupavkové tkanivo a kosť deformujú. Môže sa vyskytnúť reflexná bolesť..
 3. Zvýšenie výčnelku. Vláknitý prsteň je vystavený riziku prasknutia (následne sa vyvinie prietrž). Intenzita bolesti sa zvyšuje. Vo fáze tvorby prietrže trpí pacient akútnou silnou bolesťou a znecitlivením končatín.

Diagnóza patológie sa vykonáva pomocou počítačového alebo magnetického rezonancie. Metódy rádiografie a ultrazvukového vyšetrenia chrbtice na identifikáciu výčnelkov medzistavcových platničiek vykazujú nízku účinnosť, preto sa prakticky nepoužívajú.

Zaujímavým faktom je, že často je patológia medzistavcového disku v ranom štádiu diagnostikovaná náhodou - keď sa pacient podrobí MRI zákroku spojeného s akýmkoľvek iným ochorením.

V prípade včasnej detekcie patológie sú účinné metódy konzervatívnej liečby - podľa štatistík je v takýchto situáciách chirurgický zákrok potrebný iba v 10% prípadov.

Druhy chorôb

Štruktúra výčnelku medzistavcovej platničky určuje jej lekársku klasifikáciu. Existujú tri hlavné typy patológie.

Prsteň, uniforma

Medzistavcové platničky sa sploštia, výsledkom čoho je, že sa zo všetkých chrbtov relatívne rovnomerne zo všetkých miech vychádzajú z chrbtice. Najbežnejší typ choroby. Je takmer bezbolestný, s výnimkou zriedkavých útokov.

Kruhové - foraminálne

V dôsledku vývoja výčnelku disku sú nervové korene stlačené na pravej alebo ľavej strane osi, okolo ktorej prechádza miecha. Patológia intenzívnej bolesti, ktorá sa vyskytuje vo forme záchvatov. Znížená a následná strata citlivosti, periférna paralýza - časté následky.

Dorsálne kruhový

Bedra sa takmer vždy stáva miestom lokalizácie (najväčší výčnelok je pozorovaný v dorzálnej časti), prietrž môže prísť do kontaktu s miechou. Patológia sa môže rozšíriť do miechy, výsledkom je prietrž miechy.

Diskové výčnelky akéhokoľvek druhu zvyšujú pravdepodobnosť narušení fungovania vnútorných orgánov osoby v dôsledku porušenia nervových koreňov..

 • Mohlo by vás zaujímať: nervy zovreté v bedrovej oblasti

Lokalizácia a príznaky

Kým nie sú nervové korene postihnuté alebo stlačené, vývoj výbežku pre pacienta pokračuje takmer nepostrehnuteľne..

Znaky výskytu patológie sa líšia a sú priamo závislé od typu výčnelku, štádia jeho vývoja a umiestnenia. Niektorí pacienti trpia intenzívnou akútnou bolesťou a iní pacienti cítia na nohách mierne „brnenie“. Ak je choroba pomerne pokojná, veľa pacientov prijíma svoje príznaky v dôsledku bežnej únavy a neprijímajú žiadne opatrenia, kým ochorenie neprejde do pokročilého štádia, keď sa pozoruje silná bolesť..

V závislosti od toho, v ktorej časti chrbtice sa vyvinie patológia, budú prítomné rozdiely v symptómoch..

bedrový

 • Nohy sú znecitlivené (vrátane znecitlivenia nôh a prstov), ​​objavuje sa u nich pocit mravenčenia;
 • Slabosť pacientov vo svaloch stehien a teliat;
 • Pohyb sa obmedzuje;
 • Bolesť chronickej povahy je cítiť v bedrovej oblasti;
 • V lumbosakrálnej časti sú „bolesti chrbta“;
 • V neskorších fázach vývoja choroby, porušenie urogenitálneho systému.

Pretože sa tu nachádza ťažisko a miesto je vystavené najintenzívnejším zaťaženiam, sú v ňom často lokalizované výčnelky..

Hrudné oddelenie

 • Akútne a náhle záchvaty bolesti v medzirebálnom priestore alebo hrudníku;
 • Existuje pocit, že chrbát je „obmedzený“ a bolestivý, najčastejšie v jeho strednej časti;
 • Žalúdok je znecitlivený alebo sa vyskytuje pocit mravenčenia;
 • Pacient pociťuje pocit slabosti v brušných svaloch;
 • Poškodenie dýchacích ciest.

V hrudnej oblasti dochádza zriedkavo k kruhovému výčnelku medzistavcových platničiek, pretože táto časť chrbtice sa vyznačuje nízkou pohyblivosťou, čo znamená, že je vystavená menšiemu stresu..

krčnej

 • V krku sú silné bolesti;
 • V ramenách / ramenách alebo ramenách / ramenách je bolesť pri ťahaní;
 • Ruky sa znecitlivia, zníži sa citlivosť prstov, môže sa objaviť „brnenie“;
 • Výrazne zvýšená podráždenosť a nervozita;
 • Existujú prudké spazmodické poklesy krvného tlaku;
 • Často bolesť alebo závrat;
 • Hluk v ušiach je pociťovaný „plíživým plazením sa po tele“.

Pokiaľ ide o prevalenciu, je na druhom mieste - po vyčnievaní bedrových medzistavcových platničiek.

Pacient často berie príznaky vyčnievania medzistavcových platničiek na príznaky poruchy kardiovaskulárneho systému. Ak vyšetrenie kardiológom neodhalí choroby, mali by ste skontrolovať patologické stavy chrbtice. Terapia je náročná. Po absolvovaní kurzu sa pacient podrobuje pravidelným vyšetreniam počas niekoľkých rokov..

Ak osoba zistí množstvo príznakov vyčnievania medzistavcových platničiek, je to príležitosť konzultovať s lekárom, aby zistil príčiny nepríjemných symptómov..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Čo je to kruhový výstupok medzistavcových platničiek

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) prevládajú choroby miechy na 2. mieste. Hlavnou príčinou patológií chrbtice je pasívny životný štýl a nevyvážená strava.

V počiatočných fázach je možné úplné uzdravenie pomocou správneho lekárskeho nabíjania a liekovej terapie. Ale keď sa objavia prvé príznaky choroby, ľudia zriedka idú k lekárovi, zvyčajne sa počiatočné príznaky berú ako výsledok prepracovania, únavy. A choroba pokračuje ďalej a mení sa na nezvratnú formu.

Jednou z najzávažnejších komplikácií stavcov je výčnelok kruhového disku. Výčnelok prekladaný z latinčiny znamená výčnelok. Keď obsah medzistavcových platničiek vyčnieva do miechového kanálika, ale vláknitý prstenec sa nerozbije, vytvorí sa kruhový výčnelok..

Čo to je?

Výčnelok sa nazýva kruhový, ak k výčnelku medzistavcového disku za miechovým stĺpcom dochádza kruhovým spôsobom. Objemový objem môže byť v rozsahu 3 až 12 mm a výstupok okolo obvodu disku sa môže líšiť veľkosťou až do 1 mm. Ak sa neprijmú terapeutické opatrenia, praskne vláknitý prstenec, obsah pulpózneho jadra medzistavcových platničiek vstúpi do miechového kanála a vytvorí sa prietrž.

Kruhový výčnelok je chronické a nezvratné ochorenie. Pomocou komplexnej liečby môžete zastaviť jej postup. Hlavným cieľom liečby tejto patológie je prevencia prietrže.

Vývojové fázy

Vývoj patológie prebieha v niekoľkých fázach:

 1. Začínajú sa počiatočné zmeny v štruktúre vláknitého prstenca, začína vysychať a praskať, čo spôsobuje poruchy v samotnom medzistavcovom disku..
 2. V druhej fáze disk začne vyčnievať, opuch je stále zanedbateľný - až do 0,5 cm. Začínajú sa zmeny v chrupavke a kostnom tkanive. Existuje syndróm bolesti, ktorý je intenzívnej povahy, paroxysmálnej povahy.

Veľkosť hrčiek sa zväčšuje. Existuje riziko prasknutia vláknitého prstenca. Bolesť sa stáva ostrá, intenzívna a vyskytuje sa znecitlivenie končatín.

odrody

Aby lekár urobil správnu diagnózu a predpísal účinný liečebný režim, je kruhový výčnelok rozdelený do niekoľkých typov. Typy sa rozlišujú na základe charakteristických znakov vydutia medzistavcových platničiek..

Druhy kruhového výčnelku:

 • Rovnomerný prstenec - disk sa rovnomerne vysúva zo všetkých strán, je vyrovnaný po celom obvode vláknitého prstenca. Tento typ patológie je rozšírený, ale je asymptomatický, preto je možné vyčnievanie krúžku diagnostikovať v počiatočnom štádiu iba náhodou;
 • kruhový - foraminal - vypuklý medzistavcový disk zviera nervové procesy miechy na ľavej alebo pravej strane. Má najvýraznejšie príznaky - intenzívnu bolesť, znecitlivenie končatín, čiastočnú stratu citlivosti. Bolesť sa zvyšuje pri akejkoľvek fyzickej námahe;
 • dorzálno-kruhový - je nebezpečné v tom, že prietrž sa môže dotýkať miechy, pretože je nasmerovaná na miechový kanál. Tento typ patológie sa vyskytuje v bedrovej oblasti a najväčší výčnelok je v dorzálnom kanáli. S progresiou dorzálneho kruhového výčnelku dochádza k hernii a kompresnej paralýze.

Príznaky a príznaky

Toto ochorenie je zákerné v tom, že je v počiatočných štádiách asymptomatické. Bolesť a neurologické príznaky sa vyskytujú, keď sa vydutá medzistavcová platnička dotkne nervových procesov miechy. Povaha symptómov závisí od typu a štádia výčnelku, ale v najväčšej miere od miesta patológie.

krčnej

Príznaky kruhového výčnelku krčnej chrbtice:

 • bolesti hlavy;
 • rachot v ušiach;
 • intenzívna bolesť krku;
 • znecitlivenie horných končatín;
 • bolesť v ramene, paži;
 • tlakové rázy;
 • znížená citlivosť prstov;
 • imaginárna bolesť v srdci.

NA POZNÁMKA! Zložitosť liečby postihnutých stavcov krčnej chrbtice spočíva v tom, že práve v tejto časti chrbtice sa pozoruje najväčší počet nervových a vaskulárnych plexov..

Hrudné oddelenie

Príznaky:

 • bolesť v hrudnej chrbtici;
 • bolesť v hrudi;
 • obmedzenie pohyblivosti chrbta;
 • imaginárna intercostálna neuralgia;
 • oslabenie brušných svalov;
 • necitlivosť v bruchu.

Výčnelky v hrudnej chrbtici sú zriedkavé. Je to kvôli relatívnej stabilite stavcov..

bedrový

Bedrová oblasť má najvyššie zaťaženie. Vratce tohto oddelenia sú skutočne najmobilnejšie a leží v lumbálnej oblasti, kde sa nachádza ťažisko. Konkrétne príznaky tu závisia od toho, ktoré konkrétne stavce sú postihnuté..

POZOR! Obratle 13 l4 sa nachádzajú v strednej bedrovej chrbtici. Poškodenie týchto stavcov spôsobuje chronickú bolesť dolnej časti chrbta.

Vertebrálny výčnelok 14 l5 sa často vytvára v dôsledku pokročilej osteochondrózy. Medzistavcové platničky vyčnievajú medzi 4. a 5. stavcom a spôsobujú ischias, slabosť a necitlivosť svalov nôh a zanedbávanú formu, dokonca aj porušenie genitourinárneho systému..

Opuch medzistavcových platničiek medzi piatym bedrovým stavcom 15 a prvým sakrálnym s1 je dôsledkom osteochondrózy a považuje sa za začiatok medzistavcovej prietrže. Spôsobuje obmedzovanie pohybov, necitlivosť a stratu citlivosti dolných končatín a prietrž - narušenie genitourinárneho systému.

Príčiny patológie

Hlavnou príčinou výčnelku je sedavý spôsob života. Keď sa objaví tlak, chrupavka sa stiahne a potom pri absencii tlaku obnoví svoj tvar a naplní sa živinami z okolitých tkanív. Stáva sa to pri pohybe, chôdzi..

Ak výživa chrupavky chýba alebo je nepravidelná, potom začne vysychať, objavujú sa v nej praskliny. Tieto poruchy spôsobujú zmeny medzistavcovej platničky. Okrem toho existuje množstvo predispozičných faktorov, ktoré môžu spôsobiť kruhový výčnelok.

 • nevyvážená strava, nedostatok vitamínov a minerálov;
 • infekčné choroby;
 • poranenia miechy;
 • porušenie postoja;
 • zlyhanie metabolických procesov;
 • nesprávne zdvíhanie;
 • pretrvávajúca alebo nadmerná fyzická aktivita;
 • slabý korzet chrbta;
 • progresívna osteochondróza;
 • akumulácia soli.

Detekcia kruhového výčnelku (najmä v počiatočných fázach) je možná iba pomocou počítačového alebo magnetického rezonancie. Röntgenový obraz bude v tomto prípade neinformatívny.

POZOR! Kruhový výčnelok medzistavcových platničiek je ireverzibilné ochorenie. Vzniká v dôsledku deštrukcie chrupavky a následkom toho - porušenia štruktúry medzistavcových platničiek. S progresiou má vážne bolesti a neurologické príznaky. Výčnelok sa považuje za predzvesť závažnejšej patológie - medzistavcové prietrže, ktorá môže viesť k zdravotnému postihnutiu.

V počiatočnom štádiu je patológia liečiteľná. Pravidelne je potrebné vykonávať špeciálne cvičenia v terapeutickej gymnastike, vyvážiť stravu a chondroprotektory a prípravky s obsahom vápnika v kurzoch obnoviť chrupavku. Preto je vždy, keď je to možné, potrebné pravidelne vyšetriť MRI, aby sa včas zistila choroba.

Výstupok z kruhového disku

V modernom svete sa ľudia často uchýlia k lekárskym službám kvôli bolesti v chrbte. Špecialisti často prichádzajú do styku s osteochondrózou (dystrofické poruchy kĺbovej chrupavky), výčnelkom a, v osobitných situáciách, s medzistavcovou prietržou.

Bohužiaľ, veľa pacientov sa obracia na špecialistov iba vtedy, keď sa bolestivé pocity menia na silnú bolesť.

Kruhový výstupok disku je častý. Čelí to asi 85% pacientov s výčnelkami. Najčastejšie sa toto ochorenie vyskytuje v bedrovej oblasti, v častiach bedrových diskov L4 - L5, L5 - S1. Aspoň toto ochorenie môže byť ľahko lokalizované v krku alebo hrudi..

Kruhový výstupok disku, čo to je

Kruhový výčnelok disku je rovnaké vyklenutie kruhovej formy medzistavcových platničiek v podmienkach patológie periférnych častí nervového systému stavcovského oddelenia, čo môže ľahko viesť k stlačeniu nervových koreňov, k tvorbe chorôb v oblasti neurológie. Veľkosť tohto vydutia je asi 3 až 12 milimetrov, pričom rozdiel v vydutí v rôznych častiach disku nie je väčší ako 1 mm..

Naši čitatelia odporúčajú

Na prevenciu a liečbu HERNIA používa náš pravidelný čitateľ nechirurgickú metódu liečby, ktorá si získava na popularite a ktorú odporúčajú poprední nemeckí a izraelskí ortopédovia. Po dôkladnom preštudovaní sme sa rozhodli vám ju venovať.

Kruhový výčnelok medzistavcových platničiek sa vytvára chronicky, a ak sa liečba nezačne, môže to viesť k invalidite. Odborníci sa často stretávajú s týmto typom choroby a zo skúseností lekárov je možné vyvodiť záver, že liečba tohto ochorenia musí byť nevyhnutne systematická a komplexná..

Dôležité! Uistite sa, že sa lieči včas, pretože choroba neustále zhoršuje stav pacienta a môže tiež viesť k invalidite.

Druhy chorôb a štádiá vývoja

Na rozdiel od skutočnosti, že kruhové výčnelky diskov sú rovnako orientované v rôznych smeroch, v určitých situáciách v dôsledku horkosti niektorej časti vláknitého prstenca môžu bobtnať výhodne v smere miechy alebo koreňa. Takto je možné rozlíšiť nasledujúce typy výčnelkov:

 • Uniforma, pri ktorej dochádza k zmenšeniu medzery medzi stavcami a diskom, sa javí ako vyrovnaná. Výstupok disku L5-S1 sa vyznačuje malými rozmermi a po dlhú dobu si ani nevšimnete príznaky choroby..
 • Predný kruhový. Spolu s kruhovým vydutím disku existuje tendencia zvyšovať sa laterálne ku koreňu chrbtice. Často sa môžete stretnúť s výčnelkom na pravej alebo ľavej strane. U mnohých pacientov s týmto ochorením je v počiatočných štádiách zaznamenaná expresia bolesti.
 • Zadný kruhový výstupok je vydutie charakterizované kruhovým tvarom a v harmónii s hlavným výstupkom smerom k kanálu miechy. Toto je prevažne nebezpečná variácia tejto patológie, pretože taký výskyt a jeho vývoj môžu byť ľahko príčinou stlačenia miechy alebo koreňov..

Najmä kruhové výčnelky diskov sa nachádzajú v bedrovej oblasti, pretože práve táto časť chrbtice je vystavená vplyvu fyzickej aktivity alebo vibráciám. Aj zdvíhanie ťažkých bremien alebo pád osoby na chrbát môže byť v tejto časti stavovca hlavnou príčinou choroby..

 1. Prvá fáza - prasklina sa objaví vo vláknitom kruhu, po ktorom dochádza k transformáciám štruktúry medzistavcových platničiek. Pacient môže pri nástupe ochorenia pociťovať silnú bolesť..
 2. Druhá etapa sa vyznačuje miernym vydutím disku (približne 2 až 3 milimetre). Bolesť sa nachádza v zakrivení kosti a chrupavky, ktorá sa stáva ožarujúcou.
 3. Tretie - vypučenie stavcov sa rozširuje, čo môže spôsobiť prasknutie vláknitého prstenca a následne sa tvorí prietrž, ktorá je sprevádzaná bolestivými pocitmi a znecitlivením končatín..

V prípade, že odborník urobí diagnózu, ako je napríklad kruhový výčnelok medzistavcových platničiek, potom sa toto ochorenie dá vyliečiť takmer bez chirurgického zákroku, presnejšie pomocou liečebných metód..

Príčiny kruhového výčnelku miechy

V skutočnosti existuje dosť dôvodov na vznik tohto ochorenia, ale najbežnejšie sú nasledujúce:

 • poškodenie chrbtice;
 • infekcie
 • porucha metabolických procesov v ľudskom tele;
 • nesprávne držanie tela;
 • svalová kostra stavca nie je dobre vyvinutá;
 • nadmerné zaťaženie tela, v ktorom nie je rovnomerne rozložené na chrbticu;
 • zdĺhavé choroby stavcov, ako je osteochondróza a skolióza;
 • choroby vnútorných orgánov človeka, okrem transformácií súvisiacich s vekom;
 • podvýživa.

Za vyššie uvedených podmienok:

 • medzi stavcami sa medzera zmenšuje;
 • na disky je tlak;
 • dochádza k posunu diskov do strany.

Potom všetky tieto transformácie spôsobia tvorbu kruhového výčnelku medzistavcových platničiek a následne hernií.

Je dôležité to vedieť! Aby ste sa varovali pred vážnymi následkami, určite by ste sa mali poradiť s odborníkom aj s malými bolesťami a necitlivosťou vašich rúk alebo nôh.

Príznaky a diagnostika

Hlavnou diagnostickou metódou je MR. Pomocou terapie magnetickou rezonanciou je možné zistiť dokonca aj výčnelky malých rozmerov (do 1 milimetra)..

Symptomatológia choroby spravidla závisí od toho, na akej úrovni chrbtice sa vytvoril kruhový výčnelok medzistavcových platničiek. V krčnej oblasti sa aj malé transformácie (1-3 mm) stávajú hlavnou príčinou bolesti v krku, ktorá vyžaruje do hornej končatiny alebo zadnej časti hlavy..

V prípade, že je choroba lokalizovaná v hrudnej chrbtici, potom sa vo väčšine prípadov nevyjadruje pomerne dlhú dobu. Iba rozvoj choroby so zvýšeným vydutím môže spôsobiť rozsiahlu bolesť chrbta..

Najčastejšie je kruhový výčnelok medzistavcovej platničky umiestnený v bedrovej oblasti. Je to kvôli maximálnemu zaťaženiu segmentov stavcov v tejto časti. Najbežnejším miestom výstupu disku je L4 - l5, L5 - S1.

Prejavujúce sa príznaky sa vyskytujú s vývinom 4 až 6 milimetrov. V podobnej situácii, pri bolesti chrbta, nôh, znecitlivení nôh a dolných končatín, môže dôjsť k transformácii svalového tonusu nôh..

V iných častiach bedrovej oblasti L1 - L2, L3 - L4 sa kruhové výčnelky disku nachádzajú oveľa menej často. Vyjadrujú sa výraznou bolesťou na úrovni driekovej bedrovej kosti. V tomto prípade sa vyskytujú poruchy vnímavosti na predných a vnútorných povrchoch stehien alebo zadku.

liečba

Predstavuje nasledujúce udalosti:

 • brať rôzne lieky;
 • použitie fyzioterapie;

Napríklad pri liečbe krku sa masíruje a ručne ovplyvňuje čiastočne a podľa tvrdých indikácií a pri vystupovaní diskov v bedrovej oblasti sú najúčinnejšou fyzioterapia a fyzioterapia..

Okrem hlavnej liečby odborníci odporúčajú prijať opatrenia na elimináciu vývoja choroby. Zvyčajne sa odporúča dávať pozor na vážne fyzické namáhanie, zdvíhanie ťažkých bremien, vibrácie.

Chirurgia môže byť indikovaná, iba ak choroba spôsobuje kompresiu štruktúr miechy. V tomto prípade sa používajú minimálne invazívne metódy chirurgického zákroku, ktoré zase poškodzujú okolité tkanivá na minimum a vykonávajú sa ambulantne..

Lekári môžu pacientovi okrem toho predpísať:

 • Diuretiká pomáhajú pri odstraňovaní opuchov.
 • Svalové relaxanciá - na upokojenie svalov a zníženie nervového vedenia.
 • Kortikosteroidy - na liečbu syndrómu stláčania.

Máte medziobratlovú prietrž?

 • Všetky prostriedky boli vyskúšané a nič nepomohlo?
 • Mučí vás neustále bolesti?
 • A teraz ste pripravení využiť každú príležitosť, ktorá vám poskytne dlho očakávané blaho!

Existuje účinný prostriedok nápravy. Lekári odporúčajú Čítať viac >>!

Kruhový výstupok medzistavcovej platničky

V súčasnosti sa veľké množstvo ľudí obracia na lekárov, ktorí sa sťažujú na akútnu bolesť chrbta. Lekári sa najčastejšie musia vysporiadať s osteochondrózou, vyčnievaním a v niektorých prípadoch herniovanými diskami.

Bohužiaľ, veľký počet pacientov nevenuje náležitú pozornosť svojmu zdraviu a k lekárovi prichádzajú až vtedy, keď je bolesť veľmi závažná..

Takáto nedbanlivosť zo strany ľudí vedie k tomu, že neškodné choroby sa na prvý pohľad vyvinú v chronické formy a majú vážnejšie následky..

Čo to je? ↑

Kruhový výčnelok disku je choroba, pri ktorej sa vyskytuje kruhový výčnelok medzistavcovej platničky, v dôsledku čoho sa porušujú nervové korene a objavujú sa rôzne neurologické príznaky..

Výčnelok je počiatočné štádium choroby, ako je medzistavcová prietrž.

Výstupok disku má niekoľko fáz vývoja:

 • Najskôr sa vo vláknitom kruhu vytvorí prasklina a potom dôjde k zmene štruktúry disku. Človek môže cítiť akútne záchvaty bolesti v oblasti výčnelku.
 • Druhý - existuje mierny výstupok disku (2-3 mm). Pocity bolesti sú lokalizované v oblasti deformácie kostí a chrupavkového tkaniva, získavajú ožarujúci charakter.
 • Tretie - výčnelok stavcov sa zvyšuje, čo hrozí roztrhnutím vláknitého prstenca a v dôsledku toho vytvorením prietrže, ktorá sa vyznačuje silnou a akútnou bolesťou s znecitlivením končatín..

Obrázok: vývojové štádiá patológie disku

Ak je diagnostikovaný kruhový výčnelok disku, potom môže byť toto ochorenie v 90% prípadov vyliečené bez chirurgického zákroku, tj terapeutických metód..

Funkcie ↑

Najbežnejšou patológiou je kruhový výčnelok disku - tento typ výbežku sa vyskytuje u viac ako 80% pacientov.

Najčastejšie sa kruhový výčnelok vyskytuje v stavcoch bedier.

Foto: diskový výstupok v MRI obrázku

Je potrebné poznamenať, že pri takejto patológii sa zvyšuje riziko zlyhania vnútorných orgánov - je to dôsledok porušenia nervových koreňov..

Medzi kruhovými výčnelkami sú medzi sebou symptomatické rozdiely v závislosti od umiestnenia lézie:

 • Krčka maternice: vyznačuje sa bolesťou v rukách, migrénami, ospalosťou a nestabilitou krvného tlaku. V prípade, že je choroba v zanedbanom stave, objavujú sa výrazné neurologické príznaky.
 • Hrudník: v solárnom plexe sú pocity kompresie, bolesť v srdci a zhoršuje sa aj fungovanie dýchacieho systému. Je potrebné poznamenať, že výčnelok hrudnej oblasti je pomerne zriedkavý jav..
 • Bedrovej: diagnostikovaná bolesť v chrbtici, ktorá sa často dá dať dolným končatinám, okrem toho sa v končatinách cíti brnenie..

V závislosti od charakteristických znakov vystupovania diskov sa kruhové výstupky delia na tieto typy:

 • Rovnomerný prstenec: disk sa vydúva po celej svojej medzere (zdá sa, že sa vyrovnáva). Tento typ patológie je diagnostikovaný omnoho častejšie ako iné, avšak toto ochorenie zvyčajne prebieha v pokojnej forme a nespôsobuje obavy pacientov..
 • Kruhový-foraminálny: dochádza k stlačeniu nervových koreňov vľavo alebo vpravo od miechy, čo vedie k silnej bolesti aj pri malom zaťažení chrbtice..
 • Kruhová chrbtová: najnebezpečnejší typ, pretože výstupok je nasmerovaný na miechový kanál, miechu a nervové korene. U pacientov s komplikáciami sa môže vyskytnúť periférna paralýza..

Obrázok: Druhy kruhových výčnelkov

Príčiny ↑

V skutočnosti môže byť veľa dôvodov na rozvoj patológie, ale najbežnejšie sú:

 • poranenia miechy;
 • infekčné choroby;
 • metabolické poruchy v tele;
 • nesprávne držanie tela;
 • zle vyvinutá svalová kostra chrbtice;
 • nadmerné zaťaženie, pri ktorom je závažnosť nerovnomerne rozdelená na chrbticu;
 • pokročilé choroby chrbtice (skolióza, osteochondróza);
 • choroby vnútorných orgánov, ako aj zmeny súvisiace s vekom;
 • podvýživa.

Na základe vyššie uvedených dôvodov:

 • vzdialenosť medzi stavcami je znížená;
 • na medzistavcové platničky je tlak;
 • disky sú posunuté na stranu;
 • tieto zmeny sa následne stanú príčinou vzniku výčnelkov a neskôr aj hernií.

Aby sa predišlo takýmto vážnym následkom, je nevyhnutné poradiť sa s lekárom s najmenšou bolesťou chrbta a výskytom znecitlivenia končatín..

Po vykonaní potrebných štúdií lekár predpíše lieky a fyzioterapeutické postupy..

Manuálna terapia osteochondrózy je najúčinnejším spôsobom, ako sa zbaviť exacerbácií a rozvoja výčnelkov disku..

Jednou z príčin výčnelkov disku v krčnej chrbtici je osteochondróza. Mnoho informácií o tejto chorobe nájdete na našej webovej stránke v článku o cervikálnej osteochondróze..

Ako sa vykonáva punkcia miechy? Zistite tu.

Znaky a príznaky choroby ↑

Výčnelok sa nijako neprejavuje, kým nevzniknú dráždivé faktory - stlačenie koreňov nervov alebo vlákien.

To znamená, že človek sa môže cítiť úplne zdravý, kým nedôjde ku kontaktu s nervovými zakončeniami.

Príznaky choroby sú dosť rozdielne..

Úplne záleží na tom, ktorý konkrétny disk má léziu:

 • pocity sa môžu pohybovať od silnej bolesti chrbta po znecitlivenie prstov a dolných končatín;
 • príznaky sa môžu líšiť tak od typu výčnelku (centrálneho alebo zadného), ako aj od miesta jeho lokalizácie (krčka maternice, hrudníka, bedra).

V krčnej chrbtici

Pri stlačení nervových koreňov na tomto mieste nie sú v tejto oblasti iba vážne bolesti, ale aj poľutovaniahodnejšie následky.

Medzi hlavné príznaky patológie patrí:

 • ostrá bolesť v krku;
 • bolesť v ramene alebo ramene;
 • znecitlivenie rúk;
 • porušenie citlivosti prstov;
 • pocit „plazivého plazenia sa po tele“;
 • ostré skoky v krvnom tlaku;
 • bolesti hlavy;
 • závraty;
 • hluk v ušiach;
 • zvýšenie podráždenosti.

Preto sa niektorí pacienti, ktorí sa sťažujú na srdcové problémy, obracajú na kardiológov, ale títo odborníci nevidia patológiu.

Protrúzia krčnej chrbtice sa lieči veľmi ťažko, pretože v tejto oblasti je sústredená veľká akumulácia nervových a krvných plexov..

Z tohto dôvodu sa odporúča pacientovi pozorovať ho aj po ukončení liečby..

V hrudnej chrbtici

Tento typ ochorenia je veľmi zriedkavý..

Ide o to, že mobilita stavcov v tomto oddelení je znížená, takže na medzistavcové platničky neexistuje žiadny taký nadmerný účinok..

Príznaky úplne závisia od miesta a stupňa dopadu na nervové zakončenie..

Je možné uviesť tieto hlavné:

 • bolesť v strede chrbta;
 • slabosť brušných svalov;
 • bolesť v hrudi
 • znecitlivenie alebo brnenie v bruchu;
 • bolesť a stuhnutosť v chrbte;
 • medzirebrová bolesť.

V bedrovej oblasti

Je to ten, kto je najzraniteľnejší kvôli veľkému zaťaženiu (ťažisko sa nachádza v tejto oblasti) a rôznemu rozsahu pohybu..

Príznaky choroby úplne závisia od miesta a stupňa zmeny disku:

 • bolesť v bedrovej oblasti chronickej povahy;
 • obmedzenie pohybov;
 • radikulitída lumbosakrálnej;
 • svalová slabosť lýtkových svalov a bokov;
 • znecitlivenie, brnenie alebo bolesť nôh, nôh a prstov;
 • porušenie funkcií genitourinárneho systému (iba v pokročilom štádiu).

Liečba ↑

Výčnelok disku sa lieči terapeuticky a iba v pokročilom štádiu vyžaduje chirurgický zákrok.

Zvyčajná liečba je celý rad opatrení zameraných na odstránenie bolesti, opuchu tkanív, obnovenie motorických funkcií a citlivosti v postihnutých oblastiach:

Správna výživa

Výčnelok nie je choroba, s ktorou sa dá experimentovať..

Počas liečby musíte prísne dodržiavať všeobecné odporúčania, a to - začať správne jesť.

Je nevyhnutné brať s jedlom veľké množstvo vitamínov a minerálov.

Takže pre chrbticu sú dôležité:

 • Veveričky. Zdrojom živočíšnych bielkovín sú: mlieko, ryby, vajcia. Rastlinná bielkovina sa nachádza v potravinách, ako sú fazuľa, pohánka, orechy, semená a kukurica..
 • Tuky. V súčasnosti človek konzumuje veľké množstvo tuku s jedlom, ale nanešťastie má nízku kvalitu a zhoršuje stav chrbtice. Aby telo dostalo potrebné množstvo zdravých tukov, musíte jesť vyššie uvedené potraviny.
 • minerály Chrbtica potrebuje mangán, fosfor, vápnik a horčík. Vápnik sa nachádza v pečeni, tvarohu, čerstvých vajciach, syre, kapuste a horčíku v uhorkách, špenáte a slnečnicových semenách..

Je potrebné vrátiť sa k normálu a hmotnosti: čím je väčší, tým ťažšie je pre pacienta žiť a pohybovať sa, pretože medziobratlové platne dostávajú veľa záťaže..

Konzervatívne zaobchádzanie

 • na natiahnutie chrbtice, ako aj jej fixáciu, aby sa znížilo zaťaženie modifikovaného disku;
 • začať s užívaním liekov zameraných na odstránenie opuchov a zápalov.

Fotografie: chrbtová trakcia

Až po vykonaných manipuláciách sa pacientovi odporúča absolvovať kurz fyzioterapeutickej liečby, ktorý obsahuje niekoľko zložiek:

Fyzioterapeutické cvičenia alebo gymnastika

Toto je súbor cvičení, ktoré sa používajú pri veľkom počte chronických ľudských ochorení spojených so stratou svalovej sily..

Aby sa obnovili predchádzajúce funkcie tela, je potrebné bezpodmienečne vykonať určité cviky, ktoré sa vyberajú individuálne.

Hlavným cieľom fyzioterapeutických cvičení je zmierniť bolesť, pocit ťažkosti a návratovú mobilitu.

Video: cvičenia

Manuálna terapia

Liečba manuálnou terapiou je zameraná na blokovanie príznakov, ako aj na prevenciu exacerbácií.

V prípade, že štádium choroby je vo forme exacerbácie, sú manipulácie obmedzené na mäkké techniky..

Aby mohol byť komplex procedúr vykonaný správne, musí lekár manuálnej terapie presne poznať miesto patologického procesu.

Preto je pacientovi pred vykonaním manipulácie vyšetrenie, ktoré zahŕňa počítačovú tomografiu a magnetickú rezonanciu..

Hardvérová fyzioterapia

V tomto prípade hovoríme o vplyve pulzov diadynamického prúdu (DDT) na telo, ktorých charakteristickým klinickým účinkom je analgézia..

Foto: prístroj pre DDT

Účinok prúdov má vplyv na prísun krvi do tkanív, čo vedie k:

 • zlepšuje cirkuláciu kolaterálu;
 • zmierňuje zápalové procesy;
 • podporuje hojenie tkanív a obnovu prírodných funkcií v tele.

Okrem toho bolo nedávno možné liečiť výstupky disku pomocou moderného DRX 9000>

Podstata tejto techniky spočíva v tom, že moderný prístroj umožňuje, aby sa dva stavce pohybovali od seba bez chirurgického zákroku, pričom súčasne vytvárajú priestor, do ktorého vstupuje potrebná tekutina, čo prispieva k výžive a obnove poškodeného disku..

Vytvorený efekt vákua vtiahne disk na miesto.

Fotografie: drx9000

V dôsledku toho deformovateľný disk prestane vyvíjať tlak na nervové korene a bolesť zmizne..

Liečba drogami

Po kontaktovaní odborníka a vykonaní všetkých potrebných štúdií sa pacientovi predpisujú lieky proti bolesti.

Najbežnejším je diklofenak.

Foto: diclofenac

Tento liek ovplyvňuje metabolizmus kyseliny arachidónovej, znižuje zápalový proces a má analgetický účinok..

Lokálna terapia tiež zohráva dôležitú úlohu pri zmierňovaní bolesti. Často sa používajú ibuprofén a ketoprofén..

Lekári okrem toho predpisujú pacientom:

 • zmierniť opuchy - diuretiká;
 • na svalovú relaxáciu a zníženie nervového vedenia - svalové relaxanciá (tizanidín, tolperisón a baklofen);
 • na liečbu kompresného syndrómu - kortikosteroidné lieky, v malých cykloch.

Foto: Tizanidín

Ľudové lieky

Alternatívne metódy liečby sa môžu použiť iba ako súčasť komplexnej liečby, konkrétne v kombinácii s tradičnými liečebnými metódami, ktoré sú zamerané na obnovenie všetkých funkcií postihnutého segmentu, odstránenie bolesti a opuchu tkanív..

Na liečbu vyčnievania diskov sa najčastejšie používa alkoholová tinktúra s cesnakom..

Na jeho prípravu je potrebné zomleté ​​300 gramov cesnaku, potom sa výsledná zmes naleje 40 ° alkoholom v množstve 150 ml. Výsledná suspenzia sa má infúziou podávať na tmavom mieste asi 10 dní.

Po príprave roztoku sa roztok nanesie na postihnuté miesta, zafixuje sa handrou a plastovým obväzom.

Tento nástroj však môže spôsobiť alergické reakcie, preto ich používajte opatrne.

Tiež pri vyčnievaní diskov mnohí odporúčajú použitie terpentínových kúpeľov, treba však pamätať na to, že sú zakázané ľuďom s patológiou srdca a krvných ciev..

Liečba ľudovými prostriedkami zahŕňa aj použitie liečivých rastlín, ako je Kalanchoe atď..

Prečo deti často odhalia laterálne zakrivenie chrbtice? Odpoveď na túto otázku nájdete v našom článku o skolióze u detí.

Z akých dôvodov sa môže u detí objaviť dislokácia krčných stavcov? Zistite tu.

Čo môže byť spojené s chrumkaním v chrbte? Prečítajte si tu.

Predikcia pre pacienta ↑

Takmer každý človek sa stretol s takým problémom, ako je bolesť chrbta alebo krku, a často môžu byť príčinou ich výskytu celkom neškodné choroby..

Ale v zanedbanom stave, bez riadneho a včasného ošetrenia, môžu prispieť k rozvoju závažných a nebezpečných chorôb, ktoré môžu viesť pacienta nielen k chirurgickému stolu, ale aj k ochromeniu..

Ak sa však s lekárom včas poradíte, choroba sa dá liečiť. Okrem toho môže pacient po jeho absolvovaní úplne zabudnúť, že mal podobný problém..

To sa však dá dosiahnuť iba vtedy, ak budete presne dodržiavať odporúčania lekára a budete dodržiavať všetky jeho pokyny.

Takže, aj keď vám bol diagnostikovaný výčnelok medzistavcovej platničky, nezúfajte. Výčnelok nie je veta.

Kruhový výstupok disku, čo to je? diagnostika a liečba

Bolesť a príznaky protrúzie

Bedrové výčnelky v počiatočnej a strednej fáze sú častejšie asymptomatické alebo mierne. Spravidla sa v bedrovej oblasti bolesti a obmedzenia pohyblivosti začnú obťažovať na začiatku a progresii stupňa 3, keď vydutá časť disku dosiahne 3 mm alebo viac. Prvým príznakom nešťastnej deformácie je bolesť dolnej časti chrbta a spája sa s tuhosťou chrbtice v dolnej časti. Ďalej uvádzame kompletný zoznam klasických prejavov bedrovej a lumbosakrálnej výčnelky a uvádzame ich špecifickosť..

 • Syndróm bolesti. Výskyt bolesti naznačuje zapojenie miechových nervov do patogenézy. Vďaka výčnelku má hlavne nestabilný nudný, boľavý charakter. Samozrejme nie bez výnimiek. Bolesť sa môže vyskytnúť aj vo forme pálenia alebo paroxyzmálneho bedrového kĺbu. Bolestivé javy sa často zhoršujú, keď sa snažíte zmeniť postoj, počas fyzickej námahy, v čase alebo po pobyte v dlhej monotónnej póze (napríklad pri dlhom sedení). Je možné ožarovanie bolesti v jednom z dolných končatín, nepríjemnejšie nepohodlie je zaznamenané v stehennom lýtkovom svale..
 • Blok mobility. Zníženie potenciálu motora je určené spodnou časťou chrbta. Pacient sa sťažuje na ťažkosti, keď sa snaží nakloniť dopredu / dozadu, otočte telo nabok. Mnoho ľudí, ktorí sa dopúšťajú tohto alebo tohto typu pohybu dolnej časti chrbta, je zabránené vzrastajúcou alebo rastúcou bolesťou. Niekedy môže byť tiež problematické prejsť z pokojného do aktívneho stavu práve z dôvodu tesnosti a tuhosti na úrovni lézie..
 • Senzorické poruchy. Tento typ poruchy lekári klinicky nazývajú parestéziou. Vyznačujú sa neprirodzenými pocitmi v problémovej oblasti vo forme mravčenia, necitlivosti, plazivosti. Je potrebné poznamenať, že poruchy citlivosti môžu narušovať kožu, svaly dolnej časti chrbta a / alebo nohy, v perineu a stehnách. V mnohých z nich sa začínajú cítiť v oblasti prstov, chodidiel a zadných končatín. Po zvýšení motorickej aktivity sa parestézia často sama o sebe zastaví.
 • Porušenie svalového tonusu. Tento jav sa vo väčšej miere vyznačuje slabosťou, rýchlou únavou aparátu svalu dolných končatín. Naopak, v čase exacerbácie výčnelku sú svaly naopak častejšie v stave hypertonicity, spazmu. Ak v priebehu choroby neexistuje správne ošetrenie, obidva opísané stavy sú plné hrubej svalovej atrofie, až do neschopnosti stáť a sebaisto sa pohybovať..
 • Porucha panvy. Patologické abnormality vo fungovaní močového mechúra, čriev a pohlavných orgánov sú mimoriadne neuspokojivou komplikáciou pokročilého stavu vyčnievania, čo naznačuje prítomnosť syndrómu chvosta koní. Hlavnými príznakmi sú inkontinencia moču, stolica, impotencia, problémy s počatím a znášaním plodu. Takýto syndróm je presvedčivým argumentom pre naliehavé vymenovanie chirurgického zákroku, pretože predčasná pomoc ohrozuje nielen nezvratnosť patológií, ale aj ochrnutie osoby. Našťastie vo fázach vyčnievania je syndróm chvosta pomerne zriedkavý..

Intenzita bolesti a iných neurologických príznakov, kombinácia a počet symptómov závisí predovšetkým od miesta, objemu ohniska, stupňa zápalu a opuchu nervového tkaniva okolo disku..

Druhy výčnelkov

Rozlišujú sa tieto typy výčnelkov: kruhový, dorzálny (zadný), stredný, difúzny, foraminálny, paramediánsky, ventrálny (predný).

Kruhový výstupok

Je to kruhový výčnelok buničitého jadra medzistavcového disku a vyskytuje sa v 8 z 10 prípadov. Disk stráca svoj objem, je vyrovnaný, stlačí miechový kanál. V tomto prípade sú narušené nervové korene a krvné cievy a objaví sa neurologický syndróm (bolesť lámavej povahy, svalové napätie, brnenie a husacie hrbole)..

Je rozdelená na 3 typy:

 • uniforma - buničité jadro vyčnieva identicky vo všetkých smeroch, patológia sa nemusí prejaviť po dlhú dobu a je zistená náhodou;
 • chrbtová - nasmerovaná späť na miechový kanál, kde prechádza miecha a korene miechy;
 • foraminal - posun je nasmerovaný na foraminálny (medzistavcový) kanál.

Predsieňový výčnelok

Stáva sa to extraforaminal (disk sa posúva k vonkajšiemu okraju otvoru medzi stavcami), intraforaminal (posun je nasmerovaný smerom k vnútornému okraju), vlastne foraminal (cez kanál). Môže byť vľavo a vpravo.

Výstupok dorzálneho disku l5-s1

Vyskytuje sa, keď je chrupavková časť disku vydutá do dutiny miechového kanála. Zadný výčnelok disku l5-sl vedie k stlačeniu nervov a vzniku netolerovateľnej akútnej bolesti (bedrovej, bedrovej ischialgie) v oblasti dolnej časti chrbta a krížovej kosti, pre človeka je ťažké postaviť sa. Môže byť sprevádzaná necitlivosťou v kostrči, bolesť zosilnená pohybom čriev (pohyb čriev).

Rozlišuje sa zadná stredná (stredná, stredná), stredná a difúzna. Dorsálny stredný výčnelok disku 15-s1 je nasmerovaný pozdĺž stredu miechového kanála. Stlačuje cop (zväzok nervových zakončení pozostávajúci z bedrových koreňov (2 až 5), sakrálnych a kostrčových miechových nervov). Spôsobuje bolesť chrbta s ožarovaním zadku a dolných končatín, zníženú citlivosť, problémy s močením a vyprázdňovaním, svalovú hypotenziu, sexuálnu dysfunkciu.

Zadný paramediál sa posúva doprava alebo doľava od stredovej čiary. V závislosti od toho budú príznaky výraznejšie na pravej alebo ľavej strane. Zadná difúzia charakterizovaná lokálnymi léziami disku o 25-50%.

Ventrálny (predný) výstupok

Je zriedkavo diagnostikovaná, nemá zjavné príznaky. Tento typ patológie sa nemusí liečiť, pretože v tomto prípade nie sú nervy a krvné cievy stlačené, takže choroba nemá vplyv na miechu. Zistené náhodne s chorobami vnútorných orgánov na MRI alebo CT.

Ako sa prejavuje choroba??

Príznaky kruhového výčnelku závisia nielen od veľkosti výčnelku a jeho umiestnenia vzhľadom na miesto na disku, ale tiež od toho, v ktorom konkrétnom segmente stavcov prebieha patologický proces..

Horná časť chrbtice

Výčnelky v krčných stavcoch sú pomerne zriedkavé, ale zvyčajne sa prejavujú dosť výraznými klinickými príznakmi, pretože v tejto časti chrbtice je veľké množstvo nervových plexov a krvných ciev. Medzi najcharakteristickejšie vlastnosti patrí:

bolesti hlavy (niektorí pacienti sa sťažujú na časté záchvaty migrény);

zmeny krvného tlaku (nielen arteriálne, ale aj žilové);

upchatý pocit a tinitus.

Syndróm bolesti je lokalizovaný hlavne v krku, ale môže vyžarovať do ramena, pod lopatku a rameno. Pocity môžu byť ostré, šité, podobné dýke alebo ťahané..

Bolesť je lokalizovaná hlavne v krku, dáva ramene, pažiam

Stredná časť chrbtice

Posunutie jadra disku v hrudnej chrbtici je mimoriadne zriedkavé (menej ako 3,1% z celkového počtu pacientov s rôznymi výčnelkami). Je prakticky nemožné rozpoznať chorobu počas počiatočnej návštevy špecialistu bez röntgenového snímania alebo tomografie, pretože patológia nemá charakteristické alebo špecifické príznaky a môže byť maskovaná pre iné choroby, napríklad pre medzirestálnu neuralgiu alebo angínu pectoris..

U pacientov s rizikom tvorby výčnelkov v hrudných stavcoch (jedná sa najmä o pacientov s chronickou osteochondrózou tejto lokalizácie), musíte venovať pozornosť týmto príznakom:

akútna bolesť v hrudníku, horných častiach chrbta alebo v medzistupni;

svalová stuhnutosť v chrbte, ktorá môže byť sprevádzaná intenzívnou bolesťou a zvyšuje sa ráno (okamžite po prebudení);

slabosť brušných svalov (podlieha primeranému a pravidelnému cvičeniu).

Spodná časť chrbtice

Lumbosakrálne stavce sú najtypickejšou lokalizáciou kruhových výčnelkov, čo predstavuje viac ako 80% všetkých vydutín a výčnelkov disku. Ochorenie sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

lumbalgia (silná bolesť v bedrovej oblasti, ktorá netrvá dlho);

 • parestézia dolných končatín (hlavne v oblasti nôh);
 • patologická slabosť nôh;
 • porucha defekácie a vylučovania moču (močenie);
 • chronická bolesť panvy.
 • U mužov môže byť dislokácia buničiny v bedrovej oblasti sprevádzaná poruchami chronickej prostatitídy a inými poruchami reprodukčného a reprodukčného systému..

  Popis patológie

  Kruhový (kruhový) výčnelok u 93,7% pacientov sa vyskytuje v 2. štádiu osteochondrózy, najbežnejšej choroby miechy charakterizovanej dystrofiou medzistavcových platničiek a ich deformáciou, ako aj znížením hustoty chrupavkového tkaniva, čo poskytuje elasticitu a elasticitu miechy. Medzistavcové platničky pozostávajú z želatínovej buničiny (jadra), vláknitej membrány (spojivového tkaniva) a chrupavkových doštičiek, ktoré uzatvárajú priestor na disku a fixujú buničinu, čím bránia jej pohybu mimo vláknitého prstenca. Ak je štruktúra chrupavkového tkaniva narušená, jej hustota klesá, doštičky nemôžu spoľahlivo držať buničité jadro vo vláknitej membráne, čo vedie k tvorbe výčnelkov (výčnelkov)..

  Kruhový (difúzny) výstupok

  Významným patogénnym faktorom pri tvorbe kruhových výčnelkov je tiež deformácia stavcov, ktorá vedie k stlačeniu chrbtice a deštrukcii medzistavcových platničiek. Iba v 37% prípadov je táto patológia výsledkom úrazov a rôznych úrazov: u väčšiny pacientov s degeneratívnymi a dystrofickými zmenami v chrbtici vznikajú osteochondróza a jej komplikácie (vyčnievajúce a medzistavcové prietrže) v dôsledku nesprávneho životného štýlu, nedodržania pracovného režimu, nedostatočnej kvality a nevyváženej výživy..

  Hlavným nebezpečenstvom výčnelkov akéhokoľvek typu pri absencii včasnej terapeutickej alebo chirurgickej korekcie je vysoké riziko vzniku prietrže. Kýla sa líši od výčnelku tým, že pri tejto patológii je narušená integrita vláknitého prstenca a medzistavcová drť vyčnieva do miechového kanálika..

  Stav medzistavcových platničiek

  Centrálny kanál miechy (miechový kanál) je priestor, ktorý prechádza v šedej hmote miechy pozdĺž miechového stĺpca, spája sa s komorami mozgu a plní sa mozgomiešnou tekutinou (mozgomiechová tekutina). Želatínové jadro disku, ktoré spadá do centrálneho miechového kanálu, komprimuje korene miechových nervov, čo určuje rýchly progres neurologických symptómov..

  Miecha v miechovom kanáli

  Patogenetický mechanizmus cirkulárneho výčnelku predstavujú aj nasledujúce patologické procesy:

  dystrofická zmena v štruktúre medzistavcových platničiek a zníženie jej výšky;

  zníženie hustoty vláknitého kruhu, čo vedie k tvorbe trhlín (s progresiou k úplnému pretrhnutiu vláknitej membrány);

 • zníženie fixačnej funkcie medzistavcových platničiek, vo väčšine prípadov komplikované motorickou nestabilitou postihnutého segmentu chrbtice.
 • klasifikácia

  • Difúzna - tzv. Patologický výčnelok disku, ktorý má nerovnomerný a mnohonásobný charakter.
  • Ventrálne - vyčnievanie časti disku nastáva v smere opačnom od miechového kanála (do žalúdka).
  • Bočné - šírenie patológie má bočný smer.
  • Fyziologické - minimálne množstvo vyčnievania disku. Nevyžaduje sa žiadna starostlivosť ani obavy.
  • Posterolateral - nazýva sa tiež záchranár. Bežný typ choroby. Napučiavanie jadra je nasmerované na stranu s orientáciou dozadu.

  chrbtovej

  Extrúzia časti jadra bez prasknutia plášťa disku nastáva na zadnú stranu chrbtice do medzistavcového kanálika, otvorenie miechy - táto patológia sa nazýva dorzálny výčnelok..

  • Foraminal - smer vyfukovania časti disku môže byť na celom úseku medziobratlového kanála.
  • Paramedian - povaha dierovania v strednej časti miechového kanála pozdĺž línie.
  • Extraforaminal - to isté ako foraminálny výčnelok, ale lisovaná časť disku vyčnieva smerom von z medziobratlového kanála.
  • Intramoraminal je rovnaký ako foraminálny výčnelok, ale je nasmerovaný na vnútornú časť medzistavcového kanála.
  • Medián - výčnelok sa vyskytuje priamo v centrálnej časti miechového kanála. Veľmi nebezpečná dislokácia časti disku môže ovplyvniť miechu.

  kruhový

  Veľká skupina patologických zmien v chrbtici sa nazýva kruhový výčnelok. Stáva sa to, ak došlo k posunu vnútornej časti disku, čo neviedlo k prasknutiu jeho vonkajšieho obalu a má charakter rovnomerného vydutia v kruhu..

  Táto patológia sa prejavuje zákerne. Stupeň nebezpečenstva závisí od toho, aký rys má konkrétny výčnelok..

  • Samostatná skupina pod týmto menom rozlišuje jav, keď je vnútorná časť disku tlačená rovnomerne smerom k miechovému kanálu. Existujú jednostranné a rozširujúce sa na dvoch stranách výčnelku.
  • Rovnomerný kruh. Toto sa nazýva narušenie disku, keď sploštenie jadra vedie k rovnomernému rozdeleniu vyčnievajúcej časti. Steny plášťa sa rovnomerne napínajú a udržiavajú rovnakú hrúbku.
  • Kruhovo-dorzálna: Tento typ výčnelku vo svojej definícii úplne opakuje predchádzajúcu skupinu - rovnomerne kruhový, ale s tým rozdielom, že väčšina patologického výčnelku je umiestnená na boku zadnej steny. Odborníci pripisujú tento poddruh patológie najnebezpečnejším. Ak proces nezastavíte, lézia sa rozšíri postupne do susedných stavcov.

  Obrázok jasne ukazuje typy kruhového výčnelku disku

  Klasifikácia výčnelkov podľa veľkosti:

  Názov výčnelku v jeho veľkostiHodnota, mm
  veľký4 a viac
  priemerný2 ÷ 3
  malý1

  Patologická diagnostika

  Pre úspešnú liečbu výčnelku je potrebné identifikovať lokalizáciu patológie, stupeň poškodenia medzistavcovej platničky a smer výčnelku. Na diagnostiku sa používajú fyzikálne aj inštrumentálne metódy. K fyzickým patria vyšetrovanie a vyšetrenie pacienta, hodnotenie reflexov a symptómov, stav svalov.

  V závislosti od miesta, kde sa nachádza výčnelok, sú postihnuté bedrové alebo sakrálne nervy. S porážkou nervového koreňa 15 sa prejavujú pozitívne príznaky Lasegu, Turína a Sikaru. Pri identifikácii prvého pacienta leží pacient na chrbte a lekár postupne zdvíha nohu narovnanú v kolene. Ak pri zdvihnutí nohy o 30 - 40 ° nastane bolesť na zadnom povrchu stehna v smere sedacieho nervu, ktorý sa zastaví, keď sa koleno ohne, symptóm sa považuje za pozitívny. Druhý príznak je charakterizovaný výskytom bolesti v lýtkovom svale s ostrým predĺžením prvého prsta. V treťom je bolesť pod kolenom s plantárnou flexiou dolnej končatiny.

  Ak je koreň s1 poškodený, príznaky Lasega a Ankylozujúcej spondylitídy budú pozitívne. Ten je charakterizovaný bolesťou v chrbtovej dutine pri vyrovnávaní nohy v kolene. Pacient môže narovnať bolesť nohy iba so zdravým ohnutím.

  Medzi inštrumentálne metódy patria:

  1. Röntgenové vyšetrenie - umožňuje posúdiť stav stavcov, vzdialenosť medzi nimi.
  2. MRI (magnetická rezonancia) je najinformatívnejšou diagnostickou metódou, pretože umožňuje na obrázku vidieť medzistavcové platničky a určiť smer protrúzie, stupeň protrúzie, integritu vláknitého prstenca..
  3. CT sken.

  V popise MRI sa často nachádza diagnóza „vyčnievanie disku l5-c1 s discodurálnym konfliktom 1,2 alebo 3 stupne“. To znamená, že disk sa „nalepil“ na dura mater zakrývajúci miechu. Výsledkom je, že osoba má bolesti, aj keď výstupok nie je väčší ako 3 mm.

  Druhy kruhového výčnelku medzistavcových platničiek

  Kruhový výčnelok je počiatočné štádium vývoja medzistavcovej prietrže. Je to jednotný výčnelok medzistavcových platničiek za jeho anatomicky preddefinovanými hranicami.

  Výstupok môže nastať vo vzdialenosti 3 až 12 mm vzhľadom na anatomické hranice. Po celej dĺžke disku sa rozdiel vo vzdialenosti, v ktorej je disk vysunutý, nesmie líšiť o viac ako 1 mm.

  Vypuklý výčnelok vedie k zovretiu miechových nervov. Tento stav je veľmi nebezpečný a bez nevyhnutnej liečby môže spôsobiť celoživotné postihnutie osoby. Toto ochorenie najčastejšie postihuje ľudí vo vekovej kategórii nad 30 rokov.

  A tiež tí, ktorí trpia chorobou, ako je osteochondróza, ktorá vedie k rozvoju degeneratívnych procesov v medzistavcových platničkách a stavcoch chrbtice..

  klasifikácia

  Kruhový výstupok môže mať niekoľko podôb a môže byť:

  • Dorsálne (zadné) - táto forma sa vyznačuje špeciálnym usporiadaním herniového výčnelku. Medzistavcový disk vystupuje dozadu smerom k chrbtici. Pri dorzálnej forme výčnelku existuje vysoké riziko spinálnej prietrže.
  • Rovnomerný - táto forma sa vyznačuje rovnomerným vyčnievaním medzistavcových platničiek po celom svojom obvode. V počiatočnom štádiu vývoja sa patológia vôbec neprejavuje.
  • Foraminal - táto forma je najnebezpečnejšia. Vyznačuje sa kompresiou nervových koreňov miechy, čo vedie k vysokému riziku periférnej paralýzy.
  1. Rovnomerný (kruhový) výstupok - podľa názvu sa defekt šíri rovnomerne po celom obvode medzistavcových platničiek. Táto patológia sa zisťuje častejšie ako iné. Tento typ výčnelku je často charakterizovaný absenciou bolestivých pocitov a rôznych neurologických príznakov.
  2. Dorsálny (zadný) kruhový výčnelok - je menej častý, má však nebezpečnejšiu formu, pretože postupné vyrovnávanie medzistavcových platničiek sa posúva smerom k mieche. To môže viesť k spinálnej stenóze a prietrži..
  3. Cirkulárno-foraminálny výčnelok sa považuje za najkomplexnejší a najnebezpečnejší typ tohto ochorenia. Okrem rovnomerného vydutia dochádza k ďalšiemu vyčnievaniu obsahu disku smerom k foraminálnemu otvoru do oblasti umiestnenia nervových koreňov miechy, čo vedie k ich stlačeniu. Tento typ výčnelku je sprevádzaný silnou bolesťou v postihnutej oblasti, v niektorých prípadoch je strata citlivosti končatín, môže dôjsť aj k periférnej paralýze..

  Dôvody a negatívne faktory

  Jednou z hlavných príčin deformácie medzistavcových platničiek sú zranenia a poranenia miechy.

  Je dôležité vedieť, že v niektorých prípadoch sa môžu bolesti v oblasti poškodeného segmentu prejaviť až o niekoľko mesiacov po pomliaždenej chrbtici, a preto po každom páde, ktorý spôsobí pristátie osoby na chrbát alebo zadok, je potrebné vykonať röntgenové vyšetrenie chrbtice, aj keď samotný poškodený hodnotí svoj stav ako uspokojivý

  Pád môže spôsobiť vážne zranenie. Odporúča sa vyšetriť ihneď po incidente.

  Zlé návyky môžu tiež negatívne ovplyvniť fungovanie chrbtice a stav medzistavcových platničiek. Napríklad toxické látky obsiahnuté v tabakovom dyme (viac ako 400 toxických zlúčenín v jednej cigarete), ako aj víno a etylalkohol, interferujú s absorpciou vitamínov B, najmä vitamínu B9, čo je potrebné na zabezpečenie metabolických procesov v chrupavke..

  Ak človek fajčí alebo zneužíva alkohol, riziko medziobratlovej dystrofie je viac ako 60 - 70%. U týchto pacientov je osteochondróza zistená už vo veku 25 - 30 rokov a toto ochorenie nevyhnutne vedie k deformácii stavcov a tvorbe hernií a výčnelkov..

  Osteochondróza postupuje, stav medzistavcových platničiek sa postupne zhoršuje

  Ďalšími príčinami choroby u pacientov rôzneho veku môžu byť:

  metabolická porucha a spomalenie metabolických procesov (patológie sú typické pre diabetes mellitus, mastnú a alkoholovú dystrofiu pečene, pankreatitídu atď.);

  zvýšená fyzická aktivita alebo pracovná aktivita spojená s dlhodobým pobytom v naklonenej alebo sedacej polohe;

  zanedbávané patológie muskuloskeletálneho systému (najmä osteochondróza a skolióza).

  Pre rýchlosť dystrofických zmien na medzistavcových platniach má veľký význam výživa. Na udržanie zdravia chrbtice musíte denne získať dostatok bielkovín (najmä kolagénu), vápnika, železa, fosforu a určitých vitamínov. K tomu pravidelne pridávajte do jedla mäso a ryby, vajcia, mliečne výrobky, sušené ovocie, orechy. Ovocie a zelenina by sa mali konzumovať 2 - 3-krát denne, zelené a bobule - 2 - 4-krát týždenne.

  Úprava kruhového výčnelku disku

  Úspešná liečba spočíva predovšetkým v odstránení záťaže z chrbtice a odstránení faktorov, ktoré prispievajú k progresii choroby. Najlepšie výsledky liečby sa dajú dosiahnuť, ak sa v skorom štádiu tvorby zistí výčnelok.

  Hlavné ciele liečby sú:

  1. Nájdenie príčiny choroby.
  2. Prevencia ďalšieho rozvoja choroby.
  3. Zbavenie sa prejavov výčnelku (pokiaľ je to možné).

  Na liečenie kruhového výčnelku sa môžu použiť rôzne metódy, od fyzioterapeutických cvičení až po chirurgický zákrok vo zvlášť závažných prípadoch. Výber liečby závisí od prejavov príznakov, charakteristík patológie a celkového zdravotného stavu pacienta.

  Základná terapia často zahŕňa priebeh nesteroidných protizápalových liekov. Okrem výrazného protizápalového účinku majú vynikajúci analgetický účinok.

  Lieky tejto skupiny používajte opatrne, pretože negatívne ovplyvňujú žalúdočnú sliznicu. Fyzikálna terapia dokonale pomáha v boji proti chorobe

  Správne vybraný súbor cvikov pomáha posilňovať svalový korzet chrbta a bude zase spoľahlivou ochranou proti ďalšiemu rozvoju výčnelkov. Na liečbu sa používajú tiež fyzioterapeutické postupy a manuálna terapia..

  Na záver by som chcel poznamenať, že bez včasnej liečby bude patológia len postupovať. V praxi sa lekári často musia vysporiadať s pokročilými prípadmi choroby, a preto pri najmenšom podozrení vyhľadajte pomoc kvalifikovaných odborníkov a prešli diagnózou. Nezabudnite, že vaše zdravie je vo vašich rukách!

  Ako liečiť

  Vo väčšine prípadov výčnelok predpisuje komplexný liečebný program (viac informácií tu). Zabezpečuje odstránenie akútneho stavu pomocou liekovej terapie..

  • NSAID zmierňujú bolesť, zastavujú zápalový proces a zabezpečujú, že opuch tkaniva prechádza.
  • Svalové relaxanciá pôsobia cielene a odstraňujú svalové kŕče.
  • Chondroprotektory a vitamíny posilňujú stav chrupavky a zlepšujú ich výživu.

  Druhým krokom je vykonávanie činností, ktoré lekár predpíše:

  • akupunktúra,
  • terapeutické cvičenia,
  • hirudotherapy,
  • manuálna terapia,
  • trakcie,
  • fyzioterapia.

  Preventívne opatrenia

  Musíte poznať kultúru zdravia chrbtice, aby ste sa v nej vyhli vážnym problémom.

  • Je potrebné vyvinúť správne držanie tela a vždy ho udržiavať.
  • Pokúste sa nosiť závažia rovnomerne v rukách a najlepšie za chrbtom v brašni alebo batohu.
  • Pri zdvíhaní musíte kolená ohýbať a chrbát držať rovno.
  • Skontrolujte, či je jedlo kompletné.
  • Ak človek fajčí, musí sa tento zvyk prekonať.
  • Robte špeciálnu gymnastiku alebo len choďte a kúpte sa.
  • Nepreťažujte sa tvrdou prácou.
  • Pri prvých príznakoch osteochondrózy sa poraďte s lekárom a podrobte sa vyšetreniu.

  Druhy a stupne

  Kruhový výstupok disku je klasifikovaný podľa stupňa (štádia) diagnostikovaného u pacienta:

  • Prvá fáza - v tejto fáze medziobratlová platnička dostáva nerovnomerné živiny. Výsledkom je nedostatok a zhoršenie vlastností látky na zadržiavanie vlhkosti. Výsledkom je, že povrch je suchý a objavujú sa na ňom radiálne smerované praskliny. Symptómy u pacienta môžu úplne chýbať alebo sa môžu mierne prejaviť.
  • Druhá fáza sa vyznačuje riedením a zhutňovaním chrupavkového disku. Už nie je schopný vykonávať funkciu tlmenia a tlmenia nárazov. V tejto fáze dochádza k miernemu (až 3 mm) vyčnievaniu disku za hranice stavcov. Pacient má v postihnutej oblasti pocit bolesti. Existuje mnoho neurologických príznakov - vrátane bolesti v orgánoch, ktoré sú priamo spojené nervovými vláknami s chrbticou.
  • Tretia fáza - disk sa rozširuje ešte viac a jeho výška sa zmenšuje. Jeho deformácia za chrbticou je od 4 do 7 mm. Vláknité jadro z centrálnej polohy sa začína posúvať k okrajom. Ak sa v tomto štádiu choroby neprijmú naliehavé a účinné opatrenia, existuje významná pravdepodobnosť prasknutia vláknitého prstenca. V dôsledku toho sa môže vytvoriť medzistavcová prietrž. Syndróm bolesti sa stáva zreteľným a intenzívnym. Korene miechy sú v stlačenom stave, mäkké tkanivá prechádzajú zápalovým procesom v dôsledku nedostatočného prísunu krvi, kyslíka a živín.

  Naše zdravotné strediská

  Severné oddelenie (MRI a CT)

  m. Udelnaya, 33 Engels Ave.

  VT-TH: od 12:00 do 21:00 PT-SAT: od 8:00 do 17:00.

  Ústredie (klinika)

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Liečba onkológie sódou nie je v tradičnej medicíne uznaná, to však neznamená, že nikto tento spôsob liečby nevyužíva. Aká je podstata tejto liečby rakoviny? Ako brať sódu, aby sa zbavil onkológie?
  V súčasnosti je lumbálna miecha diagnostikovaná aj u mladých ľudí vo veku 20 až 25 rokov. Dôvodom je skutočnosť, že mladšia generácia vedie sedavý spôsob života s nedostatkom pravidelnej fyzickej aktivity na bedrových svaloch.
  Abdominálna hernia je veľmi časté ochorenie. Môže sa vyskytnúť u akejkoľvek osoby bez ohľadu na vek a pohlavie. Táto patológia sa u mnohých cicavcov vyvíja v dôsledku oslabenia svalov a spojivového tkaniva brušnej steny.