loader

Hlavná

Žalúdok

Kruhový výstupok disku l3 l4

Autor článku: Nadezhda Nikolaevna

Výčnelok - posunutie disku umiestneného medzi stavcami na stranu. V modernej medicíne je to bežný jav. Každý deň sa veľa ľudí obracia na neurológa, ktorý sa obáva bolesti chrbta. V poslednej dobe to znepokojuje nielen dospelých a starších ľudí, ale aj mladých ľudí..

Výstupky disku L3-L4 sú zriedkavé iba v 4% prípadov, ale môžu byť veľmi nepohodlné. Tento medziobratlový disk sa nachádza v strednom driekovej oblasti - oblasti, ktorá každý deň prežíva veľké napätie.

ťažkosti

Patológiu v oblasti disku L3-L4 je ťažké diagnostikovať. Najťažšou vecou nie je len zistiť prítomnosť choroby, ale aj identifikovať štádium jej vývoja a formu priebehu. Následné ošetrenie závisí od týchto faktorov..

Problém s vysunutím tohto segmentu je v tom, že s ďalším rozvojom patológie môže disk narušiť súčasne štyri nervy. Vo zvlášť ťažkých situáciách sú nervové vlákna stlačené. Jeho porážka môže viesť k strate citlivosti dolných končatín a zdravotnému postihnutiu.

Pri podráždení pravého alebo ľavého nervového zväzku oddelenia L3-L4 nie je vylúčená pravdepodobnosť rozvoja vertebrogénnej radikulopatie..

klasifikácia

Druhy výčnelkov majú rôzne účinky na ľudské telo. Závisia od toho príznaky choroby a následná liečba. Všetky patológie v strednom drieku sa dajú rozdeliť:

 • Zadný výčnelok je nasmerovaný na mozgový kanál. Je to príčina kompresie nervov a vlákien a bolesť, ktorá sa v tomto prípade vyskytuje, je sústredená v postihnutej oblasti;
 • Difúzia - nerovnomerný typ výčnelku, ktorý sa pozoruje súčasne vo viacerých segmentoch chrbtice;
 • Bočné - patológia, ktorá sa vyskytuje v 25% prípadov. Zistí sa rýchlo, hlavným príznakom je prudká bolesť;
 • Kruhový - nebezpečná lézia, pri ktorej je sedací nerv stlačený..

symptomatológie

Medzi príznaky lézií v zóne L3-L4 patria:

 • bolesť V prvých fázach formovania patológie sú mierne, ale postupom času sa začnú intenzifikovať a stávajú sa bežnejšími. Výsledkom je, že sa tento syndróm zmení na chronickú bolesť dolnej časti chrbta;
 • Charakteristické kliknutie v postihnutej oblasti, po ktorom sa bolesť prudko zosilní;
 • Bolesť ustupuje v pokojnej a uvoľnenej polohe, ale opäť sa zvyšuje pohybmi alebo po športových výkonoch;
 • S ďalším rozvojom patológie sa bolesti začínajú prejavovať na dolných končatinách. Časom zachytí celý povrch nôh;
 • Výrazným syndrómom je príznak Lasega. V tomto prípade sa pacient pri naklonení hlavy na pravú alebo ľavú stranu cíti nepohodlne. A tiež pri zdvíhaní plochej nohy.

Pozor! Lekári tvrdia, že príznaky sa môžu zvýšiť, ak pacient trpí osteochondrózou pred poškodením disku. Okrem toho samotné lézie budú tiež niekoľkokrát silnejšie.

Rozdiel

Rozdiel medzi výčnelkom L3-L4 je v tom, že pri ďalšom vývoji bez ošetrenia disk pritlačí koreň L3. Toto je možné v situáciách, keď sa pozoruje foraminálna alebo laterálna patológia..

Známky jej drvenia:

 • Bolesť sa okamžite šíri na nohu, zo všetkého najviac je cítená v kolene a pred stehnom;
 • Znecitlivenie dolných končatín, mravčenie na špičke;
 • Postupná svalová slabosť. Toto ovplyvňuje funkčnosť dolnej časti nohy a výkon.

Ďalším charakteristickým znakom je možnosť zovretia koreňa L4. To sa môže stať, ak bol diagnostikovaný centrálny výčnelok..

Pozorujú sa nasledujúce príznaky:

 • Bolesť v hornej časti stehna;
 • Brnenie v dolnej časti nohy;
 • Porušenie citlivosti;
 • Významné oslabenie štvorhlavého svalu.

liečba

Pozor! Výčnelok je začiatkom tvorby medzistavcovej prietrže, preto sa odporúča s jeho liečbou neváhať.

Patológia v bedrovej oblasti sa dá liečiť bez chirurgického zákroku. Konzervatívne metódy zahŕňajú:

 • Vykonávanie masážnych sedení. Verte, že sa odporúča iba skúsenému odborníkovi. Odporúča sa vykonať procedúru s použitím éterických olejov, hrejivých mastí alebo krémov. Zlepšujú krvný obeh, čo má pozitívny vplyv na postihnutý segment;
 • Manuálna terapia je postup, ktorý vám umožní odstrániť opuchy svalov a tkanív. To vám umožní rýchlo obnoviť predchádzajúcu aktivitu a mobilitu;
 • Fyzioterapeutické cvičenia alebo gymnastika - súbor opatrení zameraných na posilnenie svalov postihnutej chrbtice a zlepšenie krvného obehu. Pred začatím vyučovania sa odporúča koordinovať ich implementáciu s lekárom. Počas gymnastiky by sa pacient nemal cítiť nepohodlie alebo únava;
 • Extrakcia chrbtice - tento postup vám umožňuje zväčšiť priestor medzi stavcami. Disk a stavce sú v tejto polohe pevné, takže ich posunutie a vyklenutie sa spomalí alebo úplne zastaví.

Odporúča sa, aby sa tieto opatrenia vykonávali iba v prvých štádiách výskytu patológie. Ak výčnelok už beží, ale neexistuje žiadna bolesť, lekár predpíše priebeh akupunktúry. Aktivuje pohyb krvi a jej tok do postihnutej oblasti.

Počas liečebného obdobia budete musieť opustiť akúkoľvek fyzickú aktivitu s výnimkou fyzioterapeutických cvičení a zdvíhania ťažkých bremien..

Osobitná pozornosť sa odporúča venovať správnej výžive. Nadmerná hmotnosť má negatívny vplyv a zvyšuje tlak na postihnutý disk. Samostatne alebo spolu s odborníkmi na výživu sa odporúča vyvinúť správnu stravu, v ktorej budú mať osobitné miesto bielkoviny, vápnik a mangán. Nezabudnite na čerstvé ovocie a zeleninu.

Potraviny by mali byť v súlade s nasledujúcimi zásadami:

 • V ten deň sa pacientovi odporúča pravidelne jesť jedlo v malých dávkach päťkrát v pravidelných intervaloch;
 • Jesť čisté tuky je zakázané. Musia sa kombinovať s proteínmi;
 • Všetky výrobky musia byť čerstvé. Otrava alebo prejedanie vedie k destabilizácii postihnutej oblasti;
 • Samostatne môžete používať vitamíny. Pravidlá a priebeh ich prijatia sa musia dohodnúť s lekárom.

Ak sa odporúča prečnievať sa, použite terpentínové kúpele. Majú pozitívny vplyv na obehový systém a uvoľňujú bedrové svaly, čím odstraňujú svalové kŕče..

Kúpele sa odporúčajú užívať dvakrát týždenne. Prijímacie obdobie by nemalo byť dlhšie ako dvadsať minút. Sú zakázané pre ľudí so slabým kardiovaskulárnym systémom..

Možné komplikácie

Komplikácie v bedrovej oblasti v prípade absencie náležitého ošetrenia môžu byť tieto:

 1. Bolesť chrbta - bolesť v bedrovej oblasti, vďaka ktorej si pacient nemôže narovnať chrbát. Táto komplikácia sa často pozoruje pri dorzálnej patológii. Aj strata disku L3-L4 o 2 až 3 mm môže viesť k lumbaku;
 2. Oslabenie svalov svalu a rýchla únava nôh - toto všetko sa pozoruje pri tomto ochorení. Zároveň je možné pozorovať parestéziu - strata citlivosti nôh;
 3. K tomu vedie nedobrovoľné močenie, narušené fungovanie vylučovacieho systému, nedostatočná kontrola močového mechúra - difúzny výčnelok strednej časti bedrovej oblasti;
 4. Zadný výčnelok v počiatočných štádiách tvorby môže viesť k silnému príznaku bolesti, ktorý ustúpi až po podaní liekov proti bolesti..

Preto je potrebné, aby sa liečba výčnelku začala ihneď po diagnostikovaní choroby. Inak sa vytvorí medzistavcová prietrž, ktorú je možné odstrániť iba chirurgicky.

Výčnelok disku L3-L4 si vyžaduje osobitnú pozornosť. Nachádza sa v strede bedrovej oblasti, takže táto patológia je často sprevádzaná mnohými komplikáciami.

LV-L4 Disk Protrusion

Zhrnutie: Výčnelok L3-L4 je dôsledkom degeneratívneho procesu v chrbtici. Diagnóza s MRI bedrovej chrbtice. Konzervatívne zaobchádzanie.

Výstupky disku L3-L4, bedrová chrbtica.

Ak trpíte bolesťou dolnej časti chrbta - verte mi, nie ste sami. Dolná časť chrbta alebo bedrovej chrbtice je oblasť, ktorá je náchylná na rôzne zranenia. Jedným z problémov, s ktorým sa v praxi často stretávame, je medzistavcový výčnelok lumbálnej chrbtice, vrátane výčnelkov disku L3-L4. Bedrový medzistavcový výčnelok môže spôsobiť bolesť v dolnej časti chrbta a nohy.

Bedrová chrbtica

Medzi každým párom stavcov je umiestnený medzistavcový disk. Medzistavcové platničky sú hlavnými „stabilizátormi“ chrbtice. Slúžia ako tlmiče trenia. Medzistavcové platničky tiež zaisťujú pohyblivosť chrbtice.

Medzistavcové platničky sa skladajú z dvoch častí: vonkajšej vláknitej membrány alebo vláknitého prstenca a stredového alebo buničitého jadra podobného mäkkým gélom. Aby ste lepšie porozumeli štruktúre disku, môžete si ju predstaviť ako šišky so želé. Želé v strede (jadro buničiny) sú vyrobené z cukru naviazaného na proteín a fungujú ako špongia. Vláknité jadro vytvára vo vnútri disku vysoký tlak. Obal tejto šišky, vláknitý kruh, pozostáva z približne 60 kolagénových kruhov. Tieto prstene sú dosť tuhé. Koncové platničky stavca oddeľujú kosť od disku. Tieto doštičky sú vyrobené z chrupavky. Rovnaká chrupavka pokrýva kolenné a bedrové kĺby. Chrupavka vytvára bariéru pre živiny a kyslík.

Problémy spojené s bedrovou chrbticou

Po 8 rokoch tok krvi na disky prirodzene začína miznúť. Vnútorná časť disku u dospelých teda zostáva bez prívodu krvi. Preto sú iba tekutiny, ktoré sa dajú vymeniť, pod tlakom. S tým súvisí náš rozdiel v raste počas dňa. Keď ráno vstávame, sme zvyčajne o niečo vyššia ako večer. Tlak vo vnútri disku počas dlhého pobytu v stoji tlačí vodu, čím sa disk stáva tenší. Z tohto dôvodu má chrbtica na konci dňa nižšiu výšku. Pohyb disku vymieňa tekutiny rovnako ako špongia vytlačená pod vodu. Kvapalina sa najskôr vytlačí a potom znova absorbuje. Táto bariéra významne obmedzuje tok živín na medzistavcové platničky..

Bez kyslíka sa bunky vnútri disku, ktoré produkujú tlmiaci proteín, opotrebujú. Bez produkcie týchto proteínov tlak v disku klesá. Keď tlak klesne, stena disku, vláknitý krúžok, dostane ďalšie zaťaženie, čo zvyšuje riziko prasknutia. Disk, ktorý sa zúčastňuje degeneratívneho procesu, je preto oveľa menej odolný voči patologickým pohybom, ktoré môžu viesť k traumatizácii disku.

Ďalším problémom medzistavcových platničiek je typ kolagénu, ktorý tvorí vláknitý kruh. Nie všetky kolagény účinkujú rovnako. Niektoré typy kolagénu sa môžu nepretržite natahovať a naďalej fungovať, akoby boli nové, zatiaľ čo iné sú menej elastické a náchylnejšie k poškodeniu. Genetika medzistavcových platničiek má veľký význam pri určovaní zdravia chrbta. Takže môžete bezpečne položiť všetku zodpovednosť za bolesti chrbta na svojich rodičov.

Ako sa tvoria medzistavcové výčnelky v bedrovej chrbtici?

Ako vidíte, mechanicky a biologicky je disk v nebezpečenstve. Medzistavcové platničky sú najväčšou štruktúrou nášho tela bez toku krvi. Bez dodávky krvi sa medzistavcové platničky nemôžu vyliečiť po traume. Preto sa všetky škody na disku hromadia. Inými slovami, akékoľvek poškodenie disku je v skutočnosti trvalé. Roztrhnutie vo vláknitej membráne nemôže byť oddialené samo o sebe. Ak ste sa narodili so slabým alebo krehkým kolagénom, existuje vysoké riziko poškodenia disku.

Čo sa stane, keď sa roztrhne vláknitý prsteň? Ak sa vo vláknitom krúžku vytvorí prasklina, napučí sa obsah gélu podobného gélu. Tento stav sa nazýva herniovaný disk. Herniový fragment môže komprimovať blízky nerv alebo miechu samotnú. Okrem toho látka, z ktorej sa skladá vláknité jadro, obsahuje tiež chemické prvky, ktoré môžu spôsobiť zápal nervu, čo vedie k bolesti v dolnej časti chrbta..

Keď sa na vonkajšej stene disku objaví medzera, vstúpi do nej veľmi slabý prietok krvi. Medzera sa lieči, ale jazvové tkanivo je omnoho slabšie ako kolagénové vlákna, ktoré sa snaží nahradiť. Okrem toho krvné cievy, ktoré rastú v poškodených tkanivách disku, tiež prinášajú nové vlákna bolesti. To je ďalšia príčina bolesti..

Medzistavcová hernia je výsledkom choroby degeneratívnych diskov. Roztrhnutie vláknitej membrány (ktoré samo osebe spôsobuje bolesť) sa môže nakoniec roztrhnúť na niekoľkých miestach, čo povedie k vytlačeniu gélovitého obsahu disku (jadra buničiny) ako pasty z trubice s otvoreným uzáverom. Výsledný prietržový materiál komprimuje nervové korene a spôsobuje bolesť pozdĺž sedacieho nervu (dolná časť chrbta, zadok, noha, chodidlo)..

Pacienti môžu niekedy trpieť bolesťou chrbtice mesiace alebo roky. Počas ťažkého zdvíhania alebo neúspešného otáčania sa obal disku roztrhne a pacient sa uľaví. Dôvodom je skutočnosť, že skrovité zvyšujúce neporušené vlákna disku boli vystavené vysokému tlaku. Keď sa tieto vlákna roztrhnú, bolesť zmizne. Avšak, po prasknutí, časť disku vyjde do miechového kanála, ktorý môže komprimovať nervový koreň. Po vytvorení kýly môže niekedy trvať 1 až 2 dni, kým sa prejavia príznaky bolesti.

Etapy medzistavcovej prietrže

V bedrovej chrbtici existuje niekoľko etáp vývoja prietrže. V priebehu času sa medzistavcové platničky v dôsledku prirodzeného opotrebovania chrbtice oslabujú. V tomto štádiu sa môžu objaviť minimálne príznaky, ako je opakujúca sa mierna bolesť dolnej časti chrbta. Ďalšia fáza zvyčajne vedie k vzniku medzistavcových výčnelkov, zatiaľ čo výčnelok alebo vydutie sa objavuje v obryse disku. Ak vláknité jadro prerazí vláknitou membránou, ale nevystúpi z disku, vytvorí sa extrúzia. Poslednou a najzávažnejšou fázou je sekvestrovaná prietrž alebo sekvestrácia, ku ktorej dochádza, keď herniový fragment vystúpi z disku.

Príznaky medzistavcového výbežku L3-L4

Príznaky bedrovej medzistavcovej výbežky nie sú tak závislé od množstva výčnelku, ako od šírky miechy. Kanál môže byť od narodenia úzky. Degeneratívne-dystrofické procesy v chrbtici môžu tiež viesť k zúženiu kanála. Ak je kanál úzky, potom môžu príznaky vyčnievania byť rovnaké ako príznaky medzistavcovej prietrže. Medzistavcové výčnelky môžu tiež stlačiť nervové korene a viesť k rozvoju radikulopatie.

Čím je disk nižší, tým väčšie je zaťaženie. Aj keď segment L3-L4 nie je tak náchylný na poškodenie ako L4-L5 a L5-S1, je stále celkom ľahko poškoditeľný..

Problém v segmente L3-L4 pravdepodobne povedie k bolesti a neurologickým príznakom na prednej časti stehna, prednej časti kolena, dolnej časti nohy a chodidla. Tieto príznaky sa líšia od príznakov spôsobených patológiou na úrovniach L4-L5 a L5-S1, pretože poškodenie disku pri týchto hladinách pravdepodobne spôsobí bolesť, brnenie a slabosť na zadnej strane stehna, kolena a dolnej časti nohy alebo na chodidle. Nemali by sme však zabúdať, že v dôsledku výživových charakteristík medzistavcových platničiek sú často postihnuté disky celej chrbtice a príznaky budú rôzne. Vytvorenie jediného výčnelku disku je skôr výnimkou ako pravidlom.

Liečba medzistavcových výčnelkov lumbálnej chrbtice

Pri prvej konzultácii neurológ vykoná neurologické vyšetrenie a urobí anamnézu vašej choroby. Po konzultácii vás pravdepodobne odporučí na vyšetrenie chrbtice. Dodatočné testy môžu zahŕňať röntgenové lúče na identifikáciu problémov so skeletálnym systémom, počítačovou tomografiou (CT) alebo zobrazením magnetickou rezonanciou (MRI). Najinformatívnejšie je skenovanie MRI chrbtice, ktoré lekárovi pomôže vytvoriť komplexný obraz o vašom probléme. Po vyšetrení MRI lekár predpíše liečbu.

Výčnelok medzistavcovej platničky sa lieči konzervatívne. Najúčinnejšia komplexná liečba. Pretože výživa medzistavcových platničiek priamo závisí od vzdialenosti medzi stavcami (so znížením dochádza k strate živín a vody, so zvýšeným prietokom vody a živín), hlavnou metódou liečby je trakcia miechy, ktorá je najlepšie mimo záťaž. Používajú sa aj rôzne druhy masáží. Hirudoterapia má veľmi dobrý účinok..

Vo väčšine prípadov medzistavcových výčnelkov nie je potrebná chirurgická liečba. Chirurgia sa môže vyžadovať iba pri úzkom miechovom kanáli, keď sa objavia príznaky syndrómu konského chvosta. Po operácii existuje možnosť recidívy medzistavcovej prietrže, pretože medzera v disku sa úplne nevylieči.

Včasné liečenie a prevencia obnovia úplné zdravie chrbtice.

Článok bol pridaný do Yandex Webmaster 2016-06-27, 09:13.

Pri kopírovaní materiálov z našich stránok a ich umiestňovaní na iné stránky požadujeme, aby bol ku každému materiálu pripojený aktívny hypertextový odkaz na našu stránku:

 • 1) Hypertextový odkaz môže viesť na doménu www.spinabezboli.ru alebo na stránku, z ktorej ste skopírovali naše materiály (podľa vášho uváženia);
 • 2) Na každej stránke vášho webu, na ktorej sú zverejnené naše materiály, by mal byť aktívny hypertextový odkaz na našu stránku www.spinabezboli.ru;
 • 3) Nemalo by sa zakázať indexovanie hypertextových odkazov pomocou vyhľadávacích nástrojov (pomocou výrazov „noindex“, „nofollow“ alebo inými prostriedkami);
 • 4) Ak ste skopírovali viac ako 5 materiálov (t. J. Na svojich stránkach viac ako 5 stránok s našimi materiálmi, musíte do všetkých článkov autora vložiť hypertextové odkazy). Okrem toho by ste tiež mali umiestniť odkaz na našu webovú stránku www.spinabezboli.ru na hlavnej stránke svojej webovej stránky..

Hodnotenie článku

Hlasovalo celkom: 6

V prípade kopírovania materiálov a ich zverejňovania na iných stránkach bude správa stránok konať v súlade s právnymi predpismi Ruskej federácie o autorských právach..

Čo je to kruhový výčnelok diskov l3, l4, l5, s1 do 4 mm

Dnes pacienti často počujú od svojich lekárov takú diagnózu, ako je výčnelok kruhového disku. Nie každý vie, čo sa myslí týmto komplexným názvom..

Kruhový výčnelok medzistavcových platničiek je patológia sprevádzaná vyčnievaním zaobleného disku. Ochorenie vedie k zovretiu nervových zakončení a kmeňov, vďaka ktorým sa vyvíjajú rôzne neurologické príznaky..

Príčiny patológie

Výčnelok sa najčastejšie pozoruje u pacientov starších ako 30 rokov. Lekári rozlišujú niekoľko stavcov, zvlášť náchylných na túto chorobu. Medzi nimi: s1, l4, l5 a l3. Medzi dôvody vedúce k rozvoju patológie medzistavcových platničiek patria:

 • rôzne traumatické účinky na chrbticu;
 • nesprávne držanie tela v detstve, ktoré vedie k problémom;
 • nedostatok príjmu vápnika alebo vysoké straty z dôvodu krvácania, a preto sa u pacienta rozvíja osteoporóza;
 • výrazná lordóza bedrového kĺbu.

Veľkosti výčnelkov sa zvyčajne pohybujú od 4 mm do 12. V závislosti od toho, ako výrazný je výčnelok medzistavcových platničiek, bude závažnosť symptómov kolísať. Pri malom výčnelku menšom ako 4 mm sa nemusia všetci pacienti sťažovať.

Je tiež zaujímavé, že výčnelok sa často vyskytuje v oblasti dvoch stavcov naraz. Napríklad môžu byť postihnuté s1 a 15, ktoré touto chorobou trpia najčastejšie. V priebehu času môžu byť do procesu tiež zapojené stavce 14 a 13. Toto zapojenie sa môže nazývať súvislý výčnelok..

Výčnelok možno rozdeliť do niekoľkých odrôd v závislosti od jeho štruktúry. prideliť:

 • kruhová foraminálna forma;
 • kruhová dorzálna forma;
 • jednotný tvar.

Prvý formulár sa najčastejšie zisťuje pomocou diagnostiky MRI. Môže sa diagnostikovať po celej chrbtici vrátane krčných a hrudných oblastí, ale najčastejšie sú postihnuté stavce l4, l5 a sl..

Kruhový dorzálny výčnelok je tiež diagnostikovaný hlavne pri MRI. Nachádza sa u každého druhého pacienta, ktorý ide k lekárovi z dôvodu ťažkostí s bolesťou chrbta. Ovplyvňujú sa stavce l4, l5 a sl, ako v prípade kruhovej formy, ale teraz sa do procesu môže zapojiť aj 13. Tento stav sa považuje za najnebezpečnejší, pretože práve to je najčastejšie spojené so zvieraním miechových nervov..

Je potrebné si uvedomiť, že to môže mať vplyv nielen na stavcové disky l4 a s5, ale v niektorých prípadoch možno pozorovať aj poškodenie medzistavcových platničiek v bedrovej oblasti, krku alebo hrudníku.!

Rovnomerný výčnelok je ďalšou patológiou, ktorá sa vyskytuje pomerne často. Pri tejto forme ochorenia dochádza k splošteniu medzistavcových platničiek a nie k výbežku na jednej strane. Výstupok disku môže nastať buď dopredu alebo dozadu..

Zaručenie zdravia kĺbov! Pozrite si tento odkaz.

Výčnelok chrbta sa považuje za nebezpečnejší, pretože v tomto prípade sú miechové nervy štiepané najčastejšie na úrovni stavcov l5 a s1. Táto patológia sa s predčasnou liečbou zmení na kýlu chrbtice, ktorá sa lieči oveľa ťažšie a pre pacienta predstavuje obrovské množstvo nepríjemností..

príznaky

V závislosti od úrovne lézie sa príznaky môžu výrazne líšiť, ale jej hlavné rysy budú pokračovať. Napríklad pri léziách stavcov na úrovni s1 a l5 môžete naraziť na nasledujúce neurologické príznaky:

 • výskyt výrazného pocitu bolesti v chrbtici, ako aj v dolných končatinách;
 • pocit znecitlivenia, ktorý ovplyvňuje lepkavú oblasť a niekedy aj dolné končatiny;
 • svalové tkanivo je kŕčovité, v dôsledku čoho je pacient vystavený narušeniu motorickej funkcie nôh;
 • pacienti sa môžu sťažovať na bedrový pocit v bedrovej oblasti.

V skorých štádiách ochorenia môžu príznaky úplne chýbať. Výstupok sa cíti iba vtedy, keď dosiahne významnú veľkosť.

Prvým príznakom je bolesť v chrbte, ktorú mnohí pacienti pripisujú únave alebo námahe. S touto detekciou patologického výčnelku sa stáva nepríjemným nálezom, ktorý sa pri vyšetrení často objaví celkom náhodou.

Prietrž dokonca malej veľkosti s individuálnymi charakteristikami vývoja chrbtice môže spôsobiť pacientovi veľmi vážne utrpenie.

Základy liečby

Terapia vznikajúceho výbežku by mala byť komplexná a mala by byť založená na niekoľkých miestach expozície. Napríklad sa odporúča úplne odstrániť príčiny, ktoré viedli k vzniku patológie v oblasti stavcov s1 a l5 alebo na iných miestach, je nevyhnutné zabrániť zhoršovaniu stavu, odstrániť všetky príznaky.

Liečba tohto ochorenia je často komplikovaná skutočnosťou, že do procesu sú zapojené nielen medzistavcové platničky, ale aj nervové kmene miechy. Z tohto dôvodu si pacienti sťažujú na silnú bolesť, ktorú nemožno zastaviť bez spánku a výberu dobrých analgetík.

Po liečbe výčnelku je vždy potrebná starostlivá rehabilitácia, ktorá by mala byť pod dohľadom lekára. Akékoľvek úsilie zamerané na liečbu stavovcov môže byť zbytočné, ak pacient nedodržiava odporúčania lekára týkajúce sa regeneračných procesov..

Čo je to kruhový výčnelok miechy

Chrbtica plní podpornú funkciu ľudskej kostry a medzistavcové platničky sú akýmsi druhom tlmičov nárazov. Ak dôjde k narušeniu integrity posledne menovanej, vedie to k zmenám charakteristickým pre počiatočnú fázu prietrže. Vyskytuje sa obehový výčnelok disku.

Druhy a príčiny vyčnievania

Cirkulačné vyčnievanie medzistavcových platničiek - vydutie buničitého jadra za ňou, ktoré spôsobuje zovretie koreňov nervov a rozvoj symptómov bolesti. Je dôležité identifikovať charakteristické zmeny v počiatočnej fáze choroby, pretože prognóza patológie závisí od včasnosti prijatia terapeutických opatrení..

Ak s takýmto problémom nekonzultujete lekára a nevykonáte príslušnú liečbu, choroba sa stane akútnou formou chronická. Zvyšuje sa riziko priradenia skupiny osôb so zdravotným postihnutím.

Existuje niekoľko klasifikácií choroby. Na základe postihnutej oblasti:

 • cervikálny výčnelok: stavce cl, c2, c3, c4, c5, c6, c7;
 • hrudný výčnelok: stavce th1, th2, th3, th4, th5, th6, th7, th8, th9, th10, th11, th12;
 • bedrový výčnelok: stavce 11, l2, l3, l4, l5.

Na základe znakov vyčnievania jadra možno rozlíšiť tieto typy chorôb:

 • Prstencový kruhový výčnelok. Najbežnejší typ choroby, ktorá je diagnostikovaná v 85% prípadov. Charakteristickým znakom je šírenie vnútorného obsahu disku, ktoré spôsobuje jeho rovnomerné rozloženie po celom povrchu vláknitého prstenca. Kruhové vydutie medzistavcového disku nie je sprevádzané bolesťou a inými neurologickými príznakmi..
 • Kruhový výstupok dorzálneho disku. V miechovom kanáliku dochádza k vydutiu. Dorsálna forma patológie je zriedkavá, vyznačuje sa však závažnými symptómami spôsobenými lokalizačnou oblasťou: bolesť, ktorá je spôsobená zovretím miechy a nervovými zakončeniami..
 • Predsieňový výčnelok. Ochorenie sa týka nebezpečných patológií, pretože sa šíri na obe strany miechy a spôsobuje stlačenie nervových zakončení. V dôsledku toho - silná bolesť, necitlivosť aj pri malom množstve výčnelku. V pokročilých prípadoch sa vyskytne komplikácia - periférna paralýza.

Hlavným dôvodom rozvoja kruhového výčnelku medzistavcových platničiek bedrovej, hrudnej a krčnej chrbtice je poškodenie vláknitého prstenca medzistavcových platničiek..

 • poranenie miechy;
 • osteochondrosis;
 • patrimoniálna činnosť;
 • vrodené chyby v štruktúre stavcov, napríklad dysplázia;
 • zmeny súvisiace s vekom - znížená elasticita, rednutie chrupavky;
 • nedostatočný obsah vitamínov, makro a mikroelementov v tele;
 • porušenie postoja;
 • konštantná fyzická aktivita na chrbtici;
 • nadváha a obezita;
 • dedičný faktor.

Ak je v chrbtici bolesť, musíte navštíviť lekára a podrobiť sa komplexnej diagnóze.

Klinický obraz

Predný a zadný kruhový výčnelok disku môže mať rôzne klinické prejavy v závislosti od oblasti vývoja zodpovedajúcich zmien. Vo väčšine prípadov je diagnostikovaná patológia bedrovej oblasti, na ktorú je najväčšie zaťaženie. V tomto prípade sa charakteristické príznaky objavia, keď výstupok dosiahne pôsobivú veľkosť. Ochorenie krčnej chrbtice pokračuje so závažnými symptómami už v počiatočnom štádiu - s veľkosťou do 1 mm.

Symptómy a znaky zadného alebo predného výčnelku sú rozdelené na všeobecné a špecifické. Prvá skupina obsahuje:

 • malátnosť;
 • znecitlivenie;
 • obmedzenie miechovej mobility;
 • pravidelné zvýšenie krvného tlaku.

Špecifické príznaky choroby v závislosti od oblasti poškodenia:

 • Výčnelok krčnej chrbtice: bolesť krčnej chrbtice, týlnosť, závraty, zvýšený intrakraniálny tlak, zhoršená pohyblivosť krku.
 • Hrudný výčnelok: nepríjemné pocity na hrudníku, arytmia, príznaky interkstálnej neuralgie, necitlivosť a slabosť v náručí.
 • Dorsálny výčnelok: silná bolesť v dolnej časti chrbta, znížená citlivosť kože dolných končatín, zhoršená sexuálna funkcia v dôsledku posunutia disku.

Klinický obraz choroby môže byť inherentný iným patológiám dorzálnej oblasti. Preto pred určením liečebnej metódy musíte podstúpiť komplexnú diagnostiku, aby ste identifikovali skutočnú príčinu príznakov.

Diagnostické opatrenia

Ak zistíte charakteristické zmeny výčnelkov v počiatočnej fáze vývoja, choroba dobre reaguje na liečbu a má priaznivú prognózu. V tomto prípade sú konzervatívne metódy postačujúce bez potreby chirurgického zákroku..

V prvom rade lekár zhromažďuje informácie o trvaní príznakov, ich povahe, intenzite, trvaní a frekvencii záchvatov. Preskúmajte dedičnú anamnézu a identifikujte sprievodné choroby a faktory, ktoré môžu spôsobiť klinický obraz.

Na potvrdenie diagnózy je predpísaná počítačová tomografia. Táto metóda je v porovnaní s röntgenovým vyšetrením šetrnejšia a informatívnejšia. Počas diagnostickej udalosti sa získa trojrozmerný obraz štruktúr zobrazených na obrazovke zariadenia.

Možno budete potrebovať magnetickú rezonanciu, ktorá má vyššiu cenu ako CT, ale poskytuje úplnejší obraz o stave stavcovej sekcie. Pomocou tejto metódy môžete určiť vývojový stupeň patológie a identifikovať zmeny na diskoch už v počiatočnej fáze zmien.

Liečba a prevencia

Terapia výčnelkov kruhových diskov v bedrovej, hrudnej a krčnej oblasti sa uskutočňuje pomocou konzervatívnych alebo chirurgických metód. Metóda liečby sa určuje s prihliadnutím na stupeň patológie. Operácia bude potrebná v pokročilých prípadoch za prítomnosti závažných komplikácií.

Na zníženie závažnosti bolestivých príznakov predpisujte lieky vo forme masti alebo gélu zo skupiny analgetík a protizápalových liekov..

Na odstránenie príčinného faktora sa používajú metódy bez liečiv. Predpíšte liečebné masáže, fyzioterapeutické cvičenia, fyzioterapeutické a manuálne výkony, trakciu chrbtice.

Ak chcete znížiť riziko vysunutia disku, musíte dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 • dodržiavať správnu výživu;
 • odstrániť zlé návyky;
 • Nezneužívajte nadmernú fyzickú aktivitu;
 • vylúčiť príčinné faktory (patológia vyliečenia chrbtice atď.).

Ak sa bolesti chrbtice vyskytujú neustále alebo majú vysokú závažnosť, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom a podstúpiť potrebnú diagnostiku. Každá choroba sa ľahšie lieči v počiatočnej fáze vývoja..

Vysunutie m / n disku L3-L4

Výčnelok disku L3-L4 je výčnelok medzistavcovej platničky bez pretrhnutia vláknitého prstenca, v dolnej časti chrbta, v strednom drieku.

Klinika Dr. Ignatiev sa špecializuje na diagnostiku a liečbu výbežkov medzistavcových platničiek L3-L4. Recepcia je na základe dohody..

Označenie „L3-L4“ označuje léziu medzistavcovej platničky medzi tretím a štvrtým bedrovým stavcom.

V závislosti od typu výčnelkov v tejto oblasti môžu byť ovplyvnené 4 nervové korene alebo celý zväzok nervových procesov (Cauda Equina - cop). Najmä môže výčnelok spôsobiť podráždenie pravých alebo ľavých nervových koreňov L3, L4, a tým spôsobiť vertebrogénnu radikulopatiu.

Aby ste správne interpretovali diagnózu a príznaky, musíte vedieť, aký typ výčnelku L3-L4 a jeho veľkosť.

Typy výčnelkov L3-L4 ↑

Klinicky sa zvažujú iba výčnelky na zadnej strane, v skutočnosti iba môžu ovplyvniť nervové štruktúry.

Rozlišujú sa tieto typy výčnelkov (najbežnejšie):

Difúzny (zadný, dorzálny) výčnelok disku L3-L4 - poškodenie disku o 25-50%. Môže ovplyvniť oba nervové korene.

Kruhový výstupok disku L3-L4 - rovnomerné roztiahnutie medzistavcových platničiek na veľkej ploche.

Stredný (zadný stredný) výčnelok disku L3-L4 je výčnelok v smere cauda equina, miechového kanála. Spôsobuje obojstranné poškodenie koreňov L4, pri zhoršení môže spôsobiť štipky konskej kone, nižšiu paraparézu, stenózu miechového kanála.

Výstupok paramediánskeho disku L3-L4 - spôsobuje ľavú alebo pravostrannú léziu koreňového nervu L4.

Výstupok posterolaterálneho (posterolaterálneho) disku L3-L4 - vedie k podráždeniu ľavého alebo pravého koreňa L3. Je to relatívne nebezpečný výčnelok, ktorý je náchylný k zarastaniu do medziobratlovej kýly. Pri veľkostiach do 2 - 3 mm sa zriedka obťažuje pacienta, prejavuje sa miernou bolesťou v dolnej a dolnej časti chrbta.

Foraminálny (bočný) výčnelok disku L3-L4 - výčnelok disku v smere medziobratlového kanála. Ovplyvňuje štvrtý bedrový koreň vpravo alebo vľavo. Rozlišujte medzi ľavým predným výbežkom, pravým predným výbežkom a dvojstranným. Najnebezpečnejším typom výčnelku pre úplnú stratu citlivosti je často výčnelok 5-6 mm.

Príznaky ↑

Prvé príznaky sa zvyčajne objavujú vo veku 20 rokov, niekedy na pozadí určitého pohybu, môže sa vyskytnúť charakteristická kríza v chrbtici, po ktorej sa bolesti zosilnia. V prvých obdobiach sa bolesť v dolnej časti chrbta obťažuje a až po určitom čase sa začína v nohách vzdávať.

V akútnom období, keď je hlava naklonená, noha je zdvihnutá priamo hore, v mieste lézie sa objaví bolesť (Lasegov príznak). Bolí to kýchanie, kašeľ.

Intenzita bolesti do značnej miery závisí od individuálnych charakteristík tela, veľkosti postihnutého disku, šírky predného otvoru, prítomnosti osteochondrózy a dehydratácie disku..

Tomuto problému zvyčajne predchádza chronická bolesť dolnej časti chrbta alebo trauma. K výčnelkom často dochádza po zranení, často po 1,5 až 2 rokoch. Často sa u pacientov vyskytuje aj charakteristický „cvak“, po ktorom postupne dochádza k bolesti.

Ak je postihnutý nervový koreň L3 (L3-L4 výčnelok: laterálne-foraminálne, posteriórne), potom aj malý výčnelok v tejto oblasti môže spôsobiť výraznú bolesť. Na prednej strane stehien a kolenného kĺbu je bolesť. Môže sa vyskytnúť pocit „plazivého plazenia sa“, slabý pocit brnenia, znecitlivenie v kolene a vnútorné stehno. V pokročilých prípadoch sa objaví slabosť predĺženia dolnej časti nohy, flexia bedra. Reflektory aduktora a kolena miznú alebo sú menej viditeľné (z postihnutého koreňa).

L4 koreňová náklonnosť (L3-L4 výčnelok: záchranár, medián). Na prednej vnútornej strane stehna po kolene a hornej končatine sú bolesti. Citlivosť je narušená na vnútornej strane dolnej časti nohy. Existuje slabosť svalu štvorhlavého svalu, oslabuje predĺženie a únos stehna. Koleno trhania sa mení.

Prognóza výčnelku disku L3-L4 ↑

Stlačenie duralového vaku s výstupkom

Je potrebné si uvedomiť, že výčnelok je počiatočné štádium medzistavcovej prietrže, ktorého progresiu možno stále zastaviť a dosiahnuť dobré výsledky liečby. Ak má pacient foraminálny výčnelok L3-L4, má najnepriaznivejšiu prognózu z hľadiska ďalších symptómov.

Mediánové a paramediánske výčnelky sa môžu vyvíjať do ťažších stavov s ďalšou kompresiou cauda equina, miechového kanála.

Navyše častá kombinácia výbežkov L3-L4 a L4-L5 hrozí dvojitými klinickými symptómami a exacerbáciami..

V skorých štádiách pacienta sa malé starosti, ale po chvíli príznaky zväčšujú a postupne deaktivujú celé telo, čo spôsobuje choroby, ako sú VVD, DEP, neuróza atď..

Diagnóza s MRI

MRI bedrovej časti, výčnelok

liečba

Palpačná diagnostika bolestivosti paravertebrálnych bodov. Klinika lekára Ignatiev

Bedrová manipulácia

Je dôležité liečiť výčnelok v skorých štádiách, ideálne do 22 rokov, zatiaľ čo medzistavcové platničky sú stále náchylné na zotavenie. Najpriaznivejšia prognóza pre liečbu výčnelkov do 3 mm.

V neskoršom veku je liečba zameraná na prevenciu komplikácií a zvládanie pacienta.

Pretože výčnelok nastáva na pozadí osteochondrózy, spondylózy, spondylolistézy a iných sprievodných chorôb, je potrebné ich liečiť v kombinácii.

V budúcnosti je predpísaný terapeutický náboj, aby sa vytvorili podmienky na zotavenie pacienta. Jej poslaním je podporovať výsledky liečby..

Pacient by mal pochopiť, že vyčnievanie je ochorenie chrupavky a že použitie liekov má nízku účinnosť a že použitie rôznych náplastí a vankúšikov má iba rušivý účinok..

Vyhodnotenie výsledkov liečby. Klinika lekára Ignatiev

Bolesť v oblasti stehien, lýtok a dokonca aj chodidiel je veľmi znepokojujúca. Povedzte mi, na koho odborníka sa obrátiť? Posielam MRI. poďakovať

Ahoj. Je možné vyjadriť sa mojou diagnózou na vašej klinike?

Urobil som MR. Tu je môj záver:
MR - obrázok bilaterálnej laterálnej prietrže disku L4-5, strednej prietrže disku L3-4, L5-S1. Degeneratívne-dystrofické zmeny bedrovej chrbtice vo forme osteochondrózy. s výstupkom z disku L2-3. Arachnoidová cysta na S2.
Všetky príznaky, ktoré by mali byť prítomné: bolesť v dolnej časti chrbta, v dolnej časti pravého závažne (pri zaťažení a bez, v pokojnom stave, v noci), pred niekoľkými dňami ľavica začala bolieť.
Povedzte mi, môžem od vás dostať liečbu, ak áno. koľko by som mal očakávať?

Dobrý deň, prosím, pomôžte, ak existuje liek. Má moja mama kýlu. Vopred ďakujem.

dobrý deň!
Mesiac bol trápený bolesťou chrbta, a tak neurológ poslal do CT.
Výsledok ma veľmi depresoval.
Čo mám teraz robiť? ako si môžem pomôcť?

Opis: Skúmali sa stavce Th12-L1-S5 Na získaných myelogramoch T1-VI, T2-VI, T2-FS-VI a MR v sagitálnych, čelných a axiálnych projekciách: Fyziologická bedrová lordóza sa zachovala, tvar a poloha stavcov sú normálne. Rast kostí sa minimálne prejavuje na anterolaterálnych povrchoch bedrových stavcov.. Priľahlé oblasti stavcových telies L4-L5 s malými defektmi v ušiach, subchondrálne oblasti degenerácie tukov podľa typu Modic ll. V štruktúre kostnej drene skúmaných stavcov sú malé fokálne oblasti tukovej degenerácie, krížová kôra má obvyklú formu, klenuté kĺby sa nemenia. Kostný miechový kanál nie je zúžený, nie sú stanovené ďalšie útvary v jeho priemete, miecha sa dá vysledovať až k slezine L1, jej obrysy sú čisté, štruktúra MR je homogénna. Epicon, prvky z copu bez znakov: Medzistavcové disky segmentu L2-S1 s nerovnomerne redukovaným MR signálom v T2-VI v dôsledku dehydratácie sa MP signál zo zostávajúcich vizualizovaných diskov významne nezmení. Výška diskov segmentu L3-L5 sa zníži, zostávajúce disky sa významne nezmenia. Disk L2 / L3 bude difúzne stáť v lúmene miechového kanála na 2,7 mm, deformuje priľahlé časti duralového vaku. Minimálna efektívna sagitálna veľkosť miechy sa nezužuje (20,2 mm). Disk L3 / L4 stojí difúzne v lúmene miechového kanála do 3,4 mm, deformuje priľahlé časti duralového vaku. Priečna veľkosť radiálnych kanálikov na úrovni disku je mierne zúžená (D = S = 2,4 mm). Minimálna efektívna sagitálna veľkosť miechy nie je zúžená (18,4 mm) Disk L4 / L5 bude stáť difúzne až do 3,1 mm v lúmene miechového kanála a deformovať priľahlé časti duralového vaku. Priečna veľkosť radikálových kanálikov na úrovni disku je relatívne zúžená vpravo a výrazne zúžená vľavo (D = 2,0 mm, S = 1,0 mm), minimálna efektívna sagitálna veľkosť miechy nie je zúžená (16,0 mm). Mäkké tkanivo v oblasti skenovania bez funkcií. Záver: degeneratívne-dystrofické zmeny v lumbosakrálnej chrbtici (osteochondróza, minimálna spondylóza) s prevládajúcou generáciou segmentu L2-S1. Výčnelok medzistavcovej platničky L2 / L3, L / L4, L4 / L5 /

Ahoj! Záver lekára: MR príznaky osteochondrózy, výčnelky medzistavcových platničiek L3-L4, L4-L5, L5-S1. Povedzte mi, kde začať liečbu? Vykonáte operáciu? Aké vážne to je? poďakovať!

Mám 31 rokov
Záver: Degeneratívne-dystrofické zmeny disku. L1-L2.4-á5. L5-S1. Existuje riziko zhoršenia pôrodnosti ?

Ahoj, prepáč, chcem ťa požiadať o pomoc. Pred 2 rokmi. Moja mama ťažko padla na moju chrbticu. A od tej doby sa to začalo. Všeobecná slabosť: Ťažkosti s pohybom spôsobil MRI SIGNS. röntgenový Tu máme v pláne urobiť CT výskum. Podľa lekárov samozrejme nikto nič nehovorí

Irina - Bielorusko
Dobrý deň. Mám 53 rokov. Moja legálna noha je veľmi boľavá, najmä v slabinách a dáva kolenám. Chôdza je veľmi bolestivá, objavila sa lenivosť. Keď MSCT - štúdia lumbosakrálnej chrbtice neboli zistené deštruktívne zmeny kostí. Bedrová lordóza je vyhladená. Stanoví sa posun tela L4 smerom dopredu vzhľadom na L5 o 3 až 4 mm, laterálne nervové kanály sa zúžia. Stanovená subchondrálna skleróza koncových doštičiek, marginálne kostné výrastky stavcov. V klenutých kĺboch ​​- jav defartózy, najvýraznejšie na úrovni L4-L5 vpravo. Stanoví sa difúzny dorzálny výčnelok diskov L3-L4-L5-S1 do veľkosti 3-4 mm. Sagitálna veľkosť miechy na úrovni L5 je 16 mm. Záver: Osteochondróza, deformujúca spondylartróza bedrovej chrbtice. Degeneratívna antepondylolistéza tela L4.
Ona podstúpila liečbu - L-lyzín-escent, diprospan, tolperison, melbek, ketarolac. Nič nepomohlo, bolesti sú strašné. Teraz vám lekár predpísal xefokam, borivitídu, ipigrix, arkoxiu, oplatí sa ich užiť alebo je tam niečo efektívnejšie. Vopred ďakujem.

Mám 26 rokov! Fyzická práca a okrem toho aj futbal! Môže sa objaviť prietrž alebo ako zaobchádzať s tým, čo je napísané v závere?!

Už máte výčnelky, toto je prietrž, počiatočné štádium. Je potrebné zapojiť sa a nezačať ich postup.

Hernia disku L3 - L4

Obraty bedrovej chrbtice sú najširšie a najväčšie, pretože práve ony nesú hlavnú záťaž pri zákrutách tela a fyzickej práci. Preto sa v tejto oblasti najčastejšie tvoria herniované disky. Najčastejšie sú postihnuté disky L4-L5 a L5-S1, ale často súčasne s ich deformáciou alebo izolovaným degeneratívno-dystrofickým procesom sa vyskytuje o niečo vyššia - medzi 3 a 4 stavcami bedrovej chrbtice. Výsledkom je diagnostikovanie hernie disku L3 - L4..

Približne 4–5% všetkých pacientov s medzistavcovými kýlami vie, čo to je a kde to bolí s prietržou disku L3 - L4..

V oblasti disku L3 - L4 prechádzajú nervové zakončenia, ktoré sú zodpovedné za inerváciu svalov strednej časti prednej strany stehna a laterálnej oblasti kolena. Preto je možné s ich kompresiou pozorovať pokles citlivosti nôh v týchto zónach, čo tiež negatívne ovplyvňuje motorickú aktivitu.

Príznaky hernie disku L3 - L4:

 • ostré alebo konštantné bolesti v bedrovej oblasti, ktoré prechádzajú pri odpočinku v polohe na chrbte;
 • ožarovanie bolesti nôh;
 • pocit bežiacich husacích hrčiek, brnenie vo vyššie uvedených oblastiach;
 • narušená stabilita;
 • tuhosť pohybov;
 • paréza a ochrnutie.

Ak je lumbosakrálna kýla L4 - L5 alebo L5 - S1, budú v zadku pozdĺž zadných končatín prítomné bolesti v oblasti zadku a chodidiel..

Hlavnými vyvolávajúcimi faktormi vývoja choroby sú nadváha, zranenia chrbta, ako aj také polárne pracovné podmienky, ako je kancelárska práca a sú spojené s ťažkou fyzickou námahou.

Všetky medzistavcové prietrže sa dajú rozdeliť na prednú a zadnú. V prvom prípade môžu príznaky hernie disku L3 - L4 úplne chýbať, pretože sa tvoria v smere rastu spinálnych procesov. Najnebezpečnejšie sú zadné (dorzálne) hernie, pretože vyčnievajú smerom k mieche a po dosiahnutí určitej veľkosti môžu stlačiť nervové zakončenie a miechu samotnú.

V závislosti od umiestnenia prietrže v miechovom kanáli existujú:

 • foraminal;
 • medián;
 • Paramedianní;
 • difúzna.

Každá z hernií postupne prechádza niekoľkými fázami vývoja, od vyčnievania až po sekvestráciu, t. J. Oddelením časti buničitého jadra od disku. Výsledkom je, že sa môže voľne pohybovať po miechovom kanáli a môže spôsobiť značné poškodenie koreňov vaku a nervových koreňov. Kýla v štádiu sekvestrácie je pre ľudské zdravie najnebezpečnejšia.

Foraminal

Keď je prietrž vyčnievajúca do úzkych predných otvorov chrbtice, dochádza k silnej bolesti, pretože tam prechádzajú nervy. Dajú sa ťažko zistiť, pretože miechový kanál zostáva voľný..

Paramedianní

Pomerne bežný typ herniálneho výčnelku, ktorý sa vyznačuje tým, že sa tvorí v priemere manžety nervového koreňa, t. J. Na ľavej alebo pravej strane miechového kanála. Pretože táto oblasť je najcitlivejšia, môžu aj malé kýly vyvolať silnú bolesť. Komediálne kýly sú nebezpečné kompresiou duralového vaku.

medián

Medián kýly L3 - L4 je mimoriadne zriedkavá. Tvorí sa jasne v strede miechového kanála a po dosiahnutí veľkých rozmerov môže ovplyvniť miechu..

difúznu

Takéto útvary zaberajú celý priestor miechy a sú nebezpečné pri silnom stlačení miechy. Sprevádza ich silná bolesť aj v pokoji a silná slabosť svalov nôh..

diagnostika

Prvým stupňom diagnózy je vyšetrenie neurológom alebo stavcom. Počas konzultácie lekár zhromažďuje údaje o pacientovi, životnom štýle a pracovných podmienkach, iných existujúcich chorobách atď. Potom vykoná vyšetrenie, ktoré umožňuje podozrenie na výskyt výčnelkov, prietrže L3 - L4 alebo perineurálnych cýst už v tomto štádiu. Na objasnenie diagnózy sú predpísané:

Väčšina informácií o forme, veľkosti a ďalších charakteristikách hernie L3 - L4 je daná pomocou MR. Výsledky štúdie sú prezentované vo forme obrázkov, ktoré odrážajú študovanú oblasť chrbtice vo vrstvených častiach. To vám umožní presne vyhodnotiť situáciu av prípade potreby chirurgický zákrok na naplánovanie priebehu operácie.

Konzervatívne liečby

Liečba herniovaného disku L3 - L4 v skorých štádiách sa celkom úspešne uskutočňuje metódami konzervatívnej terapie. Výber taktiky závisí od veľkosti, typu patologického výčnelku a existujúcich symptómov. Takže pri výčnelku a prietrži L3 - L4 do 0,7 cm bez silnej bolesti sa predpisuje:

 • liečba drogami;
 • trakčná terapia (chrbtová trakcia);
 • Cvičebná terapia.

Pre útvary väčšie ako 0,7 cm, ale menšie ako 11 cm sa navyše odporúča:

 • fyzioterapeutická liečba;
 • manuálna terapia;
 • na sebe ortopedický korzet.

Liečba drogami

Cieľom liekovej terapie je eliminácia syndrómu bolesti, zlepšenie vodivosti nervových impulzov, normalizácia trofizmu medzistavcových platničiek a vytvorenie priaznivých podmienok pre ich nezávislú regeneráciu. To sa dosiahne priradením:

 • NSAID - lieky tejto skupiny účinne odstraňujú miernu bolesť a navyše majú protizápalový účinok;
 • svalové relaxanciá - prispievajú k uvoľneniu nadmerne napnutých chrbtových svalov a správnemu rozdeleniu záťaže na chrbticu;
 • Vitamíny B - potrebné na zlepšenie vedenia nervov, čo je prevencia paréz a ochrnutie dolných končatín;
 • chondroprotektory - skupina pomerne drahých liekov, ktoré si vyžadujú dlhodobé užívanie, ale zatiaľ nemajú klinické dôkazy o účinnosti.

Pri silnej bolesti je možné vykonať blokády, ktoré zahŕňajú injekcie glukokortikoidných hormónov a anestetiká (lidokaín, novokain) v konkrétnych bodoch v oblasti disku L3 - L4. Procedúra sa vykonáva v podmienkach úplnej sterility špeciálne vyškoleným zdravotníckym pracovníkom. V opačnom prípade existuje vysoké riziko poškodenia nervových vlákien alebo infekcie, čo môže viesť k vážnym komplikáciám..

Trakčná terapia

Trakcia chrbtice sa vykonáva na špeciálnych zariadeniach. Existujú 2 typy postupov:

 • suché napínanie - zahŕňa vibračno-mechanické pôsobenie na muskulo-väzivový aparát v dôsledku práce špeciálnych valčekov a ľahkého napínania tela v opačných smeroch;
 • mokrá trakcia - vykonáva sa v špeciálnej vani, ktorá poskytuje mäkký náraz a psychologický komfort pacienta.

Tento postup umožňuje zväčšiť priestor medzi stavcami. Vďaka tomu je možné zastaviť progresiu choroby a znížiť závažnosť bolesti.

Účinné ošetrenie kýly chrbtice L3 - L4 je nemožné bez pravidelného vykonávania súboru špeciálnych cvičení. Spravidla ich vyberá odborník individuálne pre každého pacienta a najprv sa vykonáva pod jeho dohľadom..

Keď pacient dokonale zvládne techniku ​​každého cvičenia, môže ich začať vykonávať sám. Ak však počas ktorejkoľvek z nich je bolesť, musíte okamžite zastaviť sedenie a vyhľadať príčiny s lekárom.

Fyzikálna terapia sa odporúča vykonávať každý deň. Dĺžka hodiny zvyčajne nepresahuje 15-20 minút. Návštevy v bazéne pomôžu zvýšiť ich účinnosť..

fyzioterapia

Pacienti s herniou L3 - L4 sú predpísaní:

 • elektroforéza;
 • magnetoterapia;
 • fonoforézou;
 • ultrazvuková terapia.

Tieto postupy prispievajú k úľave od bolesti a zvyšujú účinnosť liečby..

Manuálna terapia

Manuálne terapeutické sedenia pomáhajú odstraňovať svalové svorky z preťažených svalov a nadmerne uvoľnené tóny. Pomáha to vyrovnať záťaž bedrovej chrbtice a znížiť tlak na postihnutý disk. Skúsený špecialista vďaka implementácii špeciálnych techník manipulácie a mobilizácie môže tiež dosiahnuť zníženie veľkosti výčnelku..

Ortopedické korzety

Bandáže sú predpísané na zníženie zaťaženia bedrovej chrbtice. To pomáha zastaviť degeneratívne-dystrofické zmeny v tkanive chrupavky a umožňuje regeneráciu medzistavcových platničiek.

Veľkosť a tuhosť korzetu vyberie individuálne stavovec. V prvých mesiacoch liečby by sa malo nosiť nepretržite a následne - nosiť pred fyzickou prácou..

Alternatívne metódy konzervatívnej terapie

Na zvýšenie účinnosti konzervatívnej liečby sa môžu pacienti uchýliť k pomoci:

 • reflexológia - uvoľňuje upnuté svaly, odstraňuje bolesť, aktivuje prietok krvi, ktorý zlepšuje výživu všetkých tkanív;
 • osteopatia - cielený vplyv špeciálnych prstov na konkrétne oblasti pomáha obnoviť normálnu polohu svalov a kĺbov a zlepšiť ich pohyblivosť;
 • kinezoterapia - určitá kombinácia aktívnych a pasívnych pohybov bez zaťaženia postihnutej chrbtice pomáha odstraňovať opuchy a svalové kŕče.

Operácia bedrovej hernie L3 - L4

Chirurgický zákrok je extrémne opatrenie potrebné pri absencii pozitívnych zmien stavu pacienta na pozadí konzervatívnej liečby vykonávanej dlhšie ako 1-3 mesiace. Je tiež predpísaný pre pacientov, ktorí majú medziobratlovú herniu L3 - L4 väčšiu ako 12 mm alebo silnú bolesť, aj keď je jej výčnelok malý, na vyšetreniach MRI..

V určitých situáciách, ktoré ohrozujú vážne komplikácie, je nutná pohotovostná chirurgia. Hovoríme o oddelených kýlach. Takéto zásahy sú však technicky najkomplexnejšie a vyžadujú si od neurochirurga najväčšiu starostlivosť a zručnosti..

Odstránenie herniovaného disku L3-L4 je dnes možné:

 • nucleoplastics;
 • endoskopická chirurgia;
 • microdisectomy.

Tieto operácie na odstránenie medzistavcovej prietrže L3 - L4 sa líšia nielen cenou. Hlavným rozdielom sú náznaky ich správania a existujúce obmedzenia. Preto je technika pre každého pacienta zvolená samostatne.

Kombinuje všetky typy moderných chirurgických zákrokov na odstránenie medzistavcových prietrží s nízkym stupňom rizika, dobrým kozmetickým účinkom a krátkym obdobím rehabilitácie, ale iba ak je vybraný skúsený neurochirurg.

Po endoskopickej chirurgii a mikrodisektómii sa vyskytne defekt disku, niekedy je potrebné ho úplne odstrániť. V prvom prípade sa na zabránenie recidívy používa sieťka implantátu Barricaid. Druhá vyžaduje použitie transpedikulárnych fixačných techník alebo inštaláciu protézy M6.

Nucleoplasty

Najmodernejšou technikou na odstránenie medzistavcovej prietrže bedrovej L3 - L4 je nukleoplastika. Môže sa to vykonať pomocou rôznych techník, na základe ktorých rozlišujú:

 • laserová nukleoplastika;
 • nukleoplastika studenej plazmy;
 • nukleoplastika pre rádiové vlny;
 • hydroplastics.

Za najúčinnejšiu a najbezpečnejšiu metódu sa považuje hydroplastický prístroj SpineGet. Podstatou metódy je zavedenie špeciálneho tenkého nástroja do dužinového jadra vpichom mäkkých tkanív. Soľou sa cez ňu čerpá tlak, čo vedie k mechanickému zničeniu časti želatínového obsahu disku. Zároveň sa skvapalnený materiál čerpá, čo vytvára všetky podmienky na spätné zasunutie výčnelku a odstránenie bolesti..

Nukleoplastika je možná s nekomplikovanými kýlami do veľkosti 7 mm. Pooperačná rana nevyžaduje šitie. Je pokrytá sterilným obväzom..

K úľave dochádza takmer okamžite alebo postupne sa stav pacienta zlepší po 2 týždňoch. Veľkou výhodou punkčného chirurgického zákroku je absencia potreby hospitalizácie a komplexnej rehabilitácie, takže pacient môže nechať čepeľ sám niekoľko hodín po operácii..

Endoskopická chirurgia

Kýla sa odstráni endoskopickým zariadením prepichnutím mäkkých tkanív s priemerom do 1 cm. Do nej sa vloží dutý endoskop, ktorý je vybavený videokamerou, ktorá prenáša obraz na monitor. Prostredníctvom endoskopu chirurg vloží špeciálny manipulátor, pomocou ktorého môže resekovať vyčnievajúcu časť disku..

Endoskopická chirurgia je možná s veľkými kýlami a je umiestnená vo foraminálnych otvoroch alebo na iných úzkych miestach miechového kanála. Pretože prístup na disk sa vytvára pomocou holiaceho strojčeka, riziko poškodenia nervov sa dramaticky zníži..

Microdisectomy

Mikrodisektómia je mikrochirurgická operácia uskutočňovaná rezom do 3 cm. Vykonáva sa v prítomnosti neurologických porúch alebo diagnózy sekvestrovanej hernie, pretože nie je možné ju úplne odstrániť menej traumatickým spôsobom..

Rehabilitácia

Ako dlho bude rehabilitácia trvať a ako ľahko to bude trvať, závisí od typu vykonaného zákroku, ako aj od jeho objemu. Po odstránení niekoľkých hernií, napríklad L3 - L4 a L4 - L5 alebo L5 - S1, sa telo prirodzene zotaví dlhšie.

Takmer vždy sú pacientom predpísaná cvičebná terapia a krátkodobá lieková terapia. Po nukleoplastike stačí na to, aby pacienti mierne obmedzili svoju fyzickú aktivitu a zabránili zdvíhaniu hmotnosti. Vykonanie odstránenia endoskopickej prietrže si vyžaduje odmietnutie dlhodobého sedenia, niekedy je navyše predpísaná fyzioterapia a nosenie korzetu..

Po mikrodiscetómii je zotavenie trochu komplikovanejšie, takže pacienti sú prepustení z nemocnice iba na 5 až 7 dní. Musia tiež zostať jemní dlhšie..

Moderné operácie odstraňovania prietrže L3 - L4 sú teda mimoriadne bezpečné a menej traumatické. Umožňujú vám rýchlo sa zbaviť vyčerpávajúcich bolestí a umožňujú návrat do normálneho života..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Hormonálny liek zo skupiny gestagénov - Dufaston - s pravidelným užívaním bráni rastu endometria a normalizuje menštruačné funkcie. Liek potlačuje ovuláciu, nemá androgénnu aktivitu, neovplyvňuje anabolické procesy.
Výlučne všetky choroby tráviaceho traktu spadajú pod všeobecný lekársky termín „gastropatia“. Erytematózna gastropatia, napriek jej desivému názvu, naznačuje počiatočné štádium zápalu žalúdočnej sliznice.
Umbilická hernia u detí je varianta hernie prednej brušnej steny, pri ktorej k rozšíreniu vnútorných orgánov dochádza prostredníctvom rozšíreného pupočného krúžku. Umbilická kýla u detí je veľmi častá.