loader

Hlavná

Pažerák

Medzistavcové vystúpenie disku

Výstupok medzistavcových platničiek je degeneráciou medzistavcových platničiek. Navyše je jeho výška výrazne znížená. Výčnelok medzistavcových platničiek je tiež komplikovanou formou osteochondrózy, predstavuje aj počiatočnú formu medzistavcovej prietrže.

Vyčnievanie medzistavcových platničiek, skratka pre latinčinu - „vyčnievajúci“ - znamená vyčnievanie disku za chrbticu, zatiaľ čo vláknitý krúžok sa nedeformuje a nerozbije. K výčnelku disku dochádza, ak dôjde k poškodeniu vlákien vláknitého prstenca, zatiaľ čo membrána si zachováva integritu, zatiaľ čo si zachováva želatínové jadro v medzistavcovom disku. Samotný prsteň v tomto prípade siaha za disk a vytvára druh výčnelku, jeho veľkosť je približne 1 až 5 mm.

Výčnelok medzistavcových platničiek nevyhnutne prebieha podráždením nervových koreňov (ich kompresiou), v tomto prípade sa vytvára syndróm intenzívnej bolesti..

Bolesť má periodický charakter, periodicita sa dosahuje v dôsledku rôzneho stupňa podráždenia nervových vlákien. Výčnelok medzistavcového disku l4 l5 ovplyvňuje štvrtý a piaty disk, majú tiež charakteristickú podobnú klinickú symptomatológiu.

Výstupok disku. Čo je charakteristické pre túto chorobu?

Aby sme si uvedomili, aké zmeny v ľudskej chrbtici nastávajú počas vystupovania, je potrebné porozumieť štruktúre medzistavcových platničiek. Tvorí ho želatínové jadro, potom prichádza stredná časť chrupavkového disku, ktorý je obklopený krúžkom. Hlavným tkanivom vláknitého prstenca je vláknité spojivové tkanivo, chrupavka.

Pod vplyvom degeneratívnych procesov dochádza k dystrofii vláknitého prstenca, jeho tkanivám strácajú elasticitu, potom sa objavujú malé praskliny a deformácie. Želatínové jadro do nich začína prenikať. Potom sa vytvorí výčnelok, druh výbežku, ktorý sa nazýva výčnelok medzistavcových platničiek. Výbežok, ktorý sa vytvoril, začína padať do kanálika chrbtice, v dôsledku čoho dochádza k zápalu, ako aj k podráždeniu nervových vlákien a krvných ciev. Charakteristickou črtou je tiež zvýšená nestabilita medzistavcových telies. V okamihu prasknutia vláknitého prstenca (keď sú poškodené vonkajšie tkanivá) sa prolaps vytvára v kombinácii s predĺženým segmentom želatínového jadra. Prolaps je prolaps medzistavcových platničiek do kanála miechy. To je prolaps, ktorý odborníci nazývajú miechovou kýlou.

Výčnelok príznakov medzistavcových platničiek

V prípade, že je detegovaný výčnelok stavcových platničiek, je dôležité vytvoriť zónu lokalizácie choroby, to znamená lokalizovať miesto postihnutého medzistavcového disku. Vyčnievanie príznakov medzistavcových platničiek primárne spôsobuje bolesť. Charakteristické skúsenosti s bolesťou ramien, bedier, ako aj ramien, dolných končatín. Bolesť zvyšuje intenzitu po námahe, vo chvíľach prepracovania, vzpierania, ostrých, nepresných pohybov (ohýbanie, skrútenie, napínanie), ako aj po nečinnosti, polohe sedenia, anatomicky nesprávnom držaní tela. V tomto prípade je to pálivá, ostrá bolesť, ktorá má často formu chronickej bolesti. V tomto prípade je vyčnievanie medzistavcových platničiek nadmerným podráždením nervových koreňov. Nervové korene sú ovplyvnené miechovým kanálom so špeciálnymi želatínovými časťami. Bolesť sa však vyskytuje iba v prípadoch, keď dôjde k priamemu traumatu nervového vlákna, ak sa tak nestane, potom je výčnelok takmer asymptomatický.

Choroba v krčnej oblasti je nebezpečnejšia

Závažnosť symptómov tiež priamo závisí od veľkosti a miesta lokalizácie. Výčnelok medzistavcových platničiek krku, ako aj výčnelok medzistavcových platničiek lumbálnej chrbtice, sú dve najbežnejšie formy anomálií chrbtice. V rovnakom čase, ako hovoria odborníci, je choroba v oblasti krčka maternice nebezpečnejšia. V tomto prípade je charakteristická slabosť svalov, znížený tonus svalov, ako aj výrazná inervácia s ďalšou stratou citlivosti. Často sa vyskytujú necitlivosť.

Pacienti často prichádzajú s príznakom zúženého a zapáleného sedacieho nervu. Jedna vec sa dá povedať, že závažnosť symptómov bude priamo závisieť od hĺbky lézie, od stupňa rozvoja patológie, od veľkosti a témy (je rozdelená na: zadná, stredná a tiež bočná). Existujú časté prípady, keď bolesť bolí a dá sa rebrám. Tento symptóm je charakteristický vyčnievaním medzistavcových platničiek krčnej chrbtice..

Je dôležité si uvedomiť, že príznaky sú veľmi rozdielne, záleží na mnohých parametroch až po individualitu ľudského tela.

Preto čím skôr je tento typ ochorenia diagnostikovaný, tým účinnejšia bude liečba, tým lepšie budú výsledky..

Klasifikácia typov výstupkov v medicíne

Klasifikácia typov výčnelkov je usporiadaná v závislosti od umiestnenia výčnelku prstenca vzhľadom na oblasti chrbtice. Preto je zvyčajné rozlišovať medzi strednými (strednými), posterolaterálnymi, zadnými a bočnými výčnelkami. Zvážte každý typ podrobnejšie:

 • Kruhový výstupok medzistavcového disku je výstupok s expanziou určitej časti miechy. Kruhové výčnelky medzistavcových platničiek sa postupne delia na rovnomerné, kruhovo-foraminálne, kruhovo-dorzálne (inými slovami zadné)..
 • Dorsálny výčnelok medzistavcových platničiek - termín pochádza z latinčiny, čo znamená - chrbát. Disky sú v tomto prípade ohnuté smerom k medzistavcovému kanálu, ako aj k miechovému otvoru. Výčnelky chrbtového disku sú nasledujúcich typov: foraminal, median, extraforaminal a tiež median.
 • Difúzny výstupok disku je mnohonásobný, nerovnomerný výstupok medzistavcových platničiek. Difúzny výstupok medzistavcovej platničky sa tiež označuje ako zadná difúzia.
 • V laterálnych častiach disku sa vyvíja laterálny výčnelok, tzv. Laterálny výčnelok. Vzdelanie je pomerne zriedkavé. Klinický obraz priebehu choroby je podobný ako dorzálna prietrž. Hlavným kritériom, ktoré vyvoláva výčnelok, je deformácia v bočných častiach medzistavcových platničiek.
 • Ventrálny výčnelok, prakticky neobťažujúci pacientov, je zriedkavým javom. Ich charakteristickým znakom je nedostatočná expozícia nervovým vláknam.
 • Foraminálny výčnelok disku je typ výbežku, ktorý sa vyznačuje vydutím disku smerom ku koreňu miechy, ako aj k medzistavcovému kanálu.
 • Stredný výčnelok. Tento typ ochorenia je výčnelok, ktorý vedie do stredu miechového kanála. Nebezpečná forma, pretože priamo ovplyvňuje vlákna miechy, čo môže viesť k ochrnutiu.
 • Fyziologický výčnelok - disk doslova vyčnieva niekoľko milimetrov, toto rozšírenie disku žiadnym spôsobom neovplyvňuje pohybový aparát a chrbticu.

Pozrime sa podrobnejšie na klinický obraz priebehu choroby priamo na každom oddelení, ktoré je touto chorobou postihnuté. Takéto oddelenia zahŕňajú bedrové, krčné a hrudník.

Výčnelok krčka maternice

Hlavné príznaky kurzu: vyžarovanie bolesti v paži, brnenie, pálenie a znecitlivenie v pažiach, zníženie svalového tonusu v ramene, lakte a paži; bolesť krku.

Krčný región pozostáva zo siedmich stavcov, medzi nimi sú medzistavcové platničky. Krčná oblasť chrbtice je najviac pohyblivá, medzistavcové tkanivá v nej sú elastické a pohyblivé, čo zaisťuje pohyb hlavy. Nadmerné zaťaženie krku vedie k opotrebovaniu diskov, na týchto miestach sa objavujú výčnelky.

Bedrový výbežok medzistavcových platničiek

Symptomatický obraz choroby na tomto oddelení zahŕňa: stuhnutosť v dolnej časti chrbta, obmedzený pohyb, prítomnosť chronickej bolesti hlavy; časté sú choroby bedrovej radikulitídy; brnenie, pálenie, necitlivosť, bolesť v nohách, chodidlách; strata tónu v lýtkových svaloch; zhoršená funkcia močového a reprodukčného systému, problémy s močením.

Hrudný výčnelok

Medzi príznaky patrí: bolesť za hrudnou kosťou, bolesť v strede chrbta, pálenie, bolesť, znecitlivenie, brnenie v bruchu, lopatky priamo na hrudi, stuhnutosť, zhoršená pohyblivosť v chrbte, bolesť v medzirebálnom priestore.

Ošetrenie medzistavcových platničiek

Ošetrenie diskových výčnelkov zahŕňa komplexnú, v skutočnosti je to počiatočná forma prietrže, preto sa používajú konzervatívne metódy liečby. Liečba vyčnievania medzistavcových platničiek zahŕňa nasledujúce spôsoby liečby:

 • manuálna terapia;
 • masáže;
 • kurzy liečebných procedúr, wellness cvičenia;
 • reflexológia - akupunktúra;
 • hirudotherapy;
 • vákuová terapia.

Účelom protrúzie liečby medzistavcových platničiek je zlepšenie krvného obehu, zvýšenie flexibility chrbtice, jej napnutie, zvýšenie svalového tonusu, zmiernenie opuchov a zníženie tlaku. Je dôležité pamätať na to, že vyčnievanie cvičení medzistavcových platničiek musí byť koordinované s ošetrujúcim lekárom, podobne ako po zvyšok liečebného cyklu, a v žiadnom prípade by sa nemalo samoliečiť..

Hernia disku L4 - L5

Najčastejším problémom chrbtice je medzistavcová prietrž, najčastejšie trpí bedrová oblasť a najmä jej posledné segmenty. Pri zdvíhaní závaží pripisuje maximálne zaťaženie on.

Bedrová chrbtica.

Medzistavcový disk tvorený vláknitou membránou a buničinovým jadrom je umiestnený medzi stavcami, pričom počas pohybu vykonáva hlavne funkciu tlmiča nárazov. V priebehu rokov je pod vplyvom rôznych faktorov zdeformovaný. Výsledkom je vysunutie časti pulpózneho jadra do miechového kanálika a pretrhnutie vláknitej membrány, ktorá ju drží späť. Toto a prvé vedie k tvorbe výčnelkov a potom kýly medziobratlovej platničky.

Štruktúra medzistavcových platničiek.

Približne 45% lumbálnych hernií sa nachádza na úrovni L4 - L5. Častejšie iba prietrž lumbosakrálneho L5 - S1.

Príčiny a príznaky prietrže L4-L5

Stavce bedrovej chrbtice sú väčšie ako ostatné a ich priemer presahuje výšku. Je to spôsobené skutočnosťou, že stavce skupiny L a najmä segment L4 - L5 tvoria leví podiel na zaťaženiach, ktoré sa vyskytli počas dňa. Iba svalový korzet pomáha udržiavať chrbticu..

Ale s najmenším narušením výživy tkanív medzistavcovej platničky, zmenou jej štruktúry alebo oslabením chrbtových svalov sa tlak na ňu zvyšuje priamo úmerne so závažnosťou existujúcich zmien. To vedie k tvorbe výčnelkov, hernii medziobratlovej platničky L4 - L5.

MRI sken hernie disku L4-L5.

Hlavnou príčinou vývoja choroby je osteochondróza. Môže tiež spôsobiť zranenia, obezitu, deformácie chrbtice atď..

 • pravidelná alebo neustála bolesť v bedrovej oblasti, ktorá sa zhoršuje chôdzou, otáčaním tela, vyprázdňovaním alebo jedením;
 • ožarovanie bolesti na bočných povrchoch stehna a dolnej končatiny;
 • zníženie intenzity bolesti v stojacej polohe;
 • opuchy členkov;
 • akútna bolesť v dolnej časti chrbta pri zdvíhaní rovnej nohy v polohe na chrbte a jej okamžité odstránenie, keď je rovnaká noha ohnutá v kolene;
 • zvýšené potenie, suchá pokožka;
 • celková slabosť, závraty.
Prejavy osteochondrózy.

Môžu sa vyskytnúť aj ďalšie sprievodné kýly L4 - L5. Ich povaha závisí od typu vytvoreného výčnelku..

Hernia L5 - L4 v lumbosakrálnej oblasti je najnebezpečnejšia zo všetkých. Hlavným nebezpečenstvom jeho vzniku je výskyt kompresie nervu L5, ktorý je zodpovedný za inerváciu panvových orgánov a dolných končatín v oblasti dolných končatín. Môže k tomu dôjsť:

 • znížená citlivosť;
 • zníženie možného rozsahu pohybu;
 • paréza alebo paralýza s postupnou svalovou atrofiou;
 • nedobrovoľné močenie a / alebo vyprázdnenie;
 • erektilná dysfunkcia.

V závislosti od typu výčnelku môže utrpieť iba jedna noha alebo oboje.

Ale v prípade modernej medicíny nie je liečenie medzistavcovej prietrže L4 - L5 zložité. V miernych prípadoch sa problém môže riešiť konzervatívnymi metódami, ale v pokročilých situáciách alebo pri tvorbe hernií určitých typov nie je možné eliminovať riziko komplikácií a príčiny bolesti bez operácie na odstránenie prietrže..

Druhy kýly

V závislosti od toho, ktorá oblasť výbežku miechy je zameraná, sa rozlišujú rôzne typy kýly.

chrbtovej

Predstavujú najväčšie nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, pretože sa nachádzajú v priemere miechy a po dosiahnutí určitej veľkosti ho môžu zraniť a spôsobiť zodpovedajúce poruchy. Dorsálna hernia je sprevádzaná znížením až do úplnej straty citlivosti dolných končatín, svalovej slabosti, straty kontroly nad močením a defekáciou a zhoršením účinnosti. Príznaky sa prejavujú rýchlo a pri vysokej rýchlosti získavajú intenzitu..

Foraminal

Tvorí sa pred miechovým kanálom v oblasti foraminálnych otvorov, ktorý je sprevádzaný bolesťou iba v oblasti jeho umiestnenia a pocitom mierneho brnenia pri kašľaní, smiechu, kýchaní atď..

Predsadená prietrž - vyznačená žltou čiarou.

Paramedianní

Sú umiestnené na ľavej alebo pravej strane spodného alebo horného povrchu vláknitého prstenca, ktorý je plný kompresie nervových vlákien. To vedie k silnej bolesti v postihnutej oblasti, ktorá môže dať späť zadok na zodpovedajúcej strane, chrbte trstiny a dolnej končatine. Jedným z prvých príznakov paramediánskej kýly je často pocit znecitlivenia nohy. Zo strany lézie reflexy šľachy rýchlo vyblednú, zmeny chôdze.

medián

Výstupok sa vytvára smerom k priestoru medzi stavcami L4 - L5. Jeho tvorba je často asymptomatická, ale nie je vylúčená možnosť kompresie nervových koreňov a premiestnenia zdravých častí medzistavcových platničiek. To môže spôsobiť paralýzu dolných končatín a zhoršenú funkciu panvových orgánov. Stredná kýla L4 - L5 sa často vyskytuje u športovcov.

Medián (medián) hernie disku.

difúznu

Vyznačujú sa poškodením celého vláknitého prstenca, ktorý je rovnomerne napnutý a v dôsledku kýly zaberá celý priestor miechového kanála. Predpokladom pre jeho rozvoj je pokročilá osteochondróza.

Vzhľadom na zvláštnosti miesta sa zadné hernie L4 - L5 častejšie ako predné zhlukujú, t. J. Po prasknutí vláknitého prstenca vplyvom tlaku zo susedných stavcov sa časť pulpózneho jadra oddeľuje od disku a jeho migrácia pozdĺž miechového kanála.

Toto je sprevádzané výrazným zápalovým procesom, do ktorého sú zapojené svaly, šľachy, väzy, nervy atď. Klinický obraz sa môže líšiť, čo komplikuje diagnostiku bez použitia inštrumentálnych metód..

diagnostika

Dôležitou diagnostickou úlohou nie je len identifikácia prietrže, ale aj určenie jej typu a veľkosti. Taktika ďalšieho liečenia priamo závisí od týchto faktorov..

Prvým stupňom diagnózy je vyšetrenie stavca alebo neurológa. Lekár zhromažďuje anamnézu a môže urobiť predbežnú diagnózu. Na potvrdenie sú priradené inštrumentálne výskumné metódy.

Najkomplexnejšie informácie môžu poskytnúť MRI. Medzi ďalšie použité diagnostické metódy patria laboratórne vyšetrenia, CT snímky a röntgenové snímky miechy..

Konzervatívne liečby

Liečba hernie disku L4 - L5 bez chirurgického zákroku je možná s veľkosťou v priemere do 8 mm. Taktika terapie sa vyvíja pre každého pacienta individuálne a je do značnej miery určená veľkosťou výčnelku v čase liečby. Hlavným cieľom konzervatívnej liečby je však vo všetkých prípadoch zníženie záťaže v tomto segmente stavcov, ktorý sa dosahuje vďaka prísnemu dodržiavaniu pokoja počas niekoľkých dní..

Preto pri hernii s veľkosťou L4 - L5 do 5 mm je zvyčajne postačujúci pravidelný výkon špeciálnej sady cvičení a niekedy aj trakčných terapií. Ak jeho hodnota presahuje 5 mm, ale nedosiahla 8 mm, bude sa vyžadovať rozsiahlejší súbor opatrení vrátane:

Manuálna terapia.

 • liečba drogami;
 • Cvičebná terapia;
 • masáže;
 • fyzioterapia.

Hospitalizácia s prísnym dodržiavaním pokoja na lôžku je predmetom pacientov so syndrómom akútnej bolesti s herniou do 12 mm.

V rámci liekovej terapie sú pacienti predpisovaní:

 • NSA;
 • svalové relaxanciá;
 • glukokortikoidy;
 • vitamíny
 • chondroprotektory (nemajú silné dôkazy o účinnosti).

Mnoho pacientov má počas prvých mesiacov konštantné nosenie ortopedického korzetu, aby sa znížilo zaťaženie medzistavcovej platničky L4 - L5. V budúcnosti by sa malo nosiť pri ťažkých fyzických prácach, najmä v súvislosti s potrebou zdvíhania závaží.

Bedrový polotuhý korzet.

Po odstránení akútnych bolestí je liečba doplnená fyzioterapeutickými sedeniami, napríklad ultrafialovým žiarením alebo elektroforézou, ako aj masážou a fyzioterapiou. Je to manuálna terapia a cvičebná terapia, ktorá hrá jednu z najdôležitejších úloh pri konzervatívnej liečbe kýly L4 - L5..

Správny účinok na zadné svaly vám umožňuje odstrániť nadmerné napätie niektorých, zatiaľ čo iné naopak vyvolávajú tón. To eliminuje patologickú nerovnováhu a pravidelné školenie pomáha vytvárať spoľahlivú podporu chrbtice..

Komplex pohybovej terapie sa vyvíja individuálne s prihliadnutím na úroveň fyzickej prípravy pacienta a typ medzistavcovej prietrže L4 - L5. Zvyčajne to zahŕňa brušné cvičenia, kliky a zákruty zo sedu. Prvé triedy sa odporúčajú vykonávať pod dohľadom odborníka a neskôr každý deň doma. Zároveň je potrebné vyhnúť sa náhlym pohybom, a ak je toto cvičenie sprevádzané bolesťou, mali by ste okamžite prestať a vyhľadať stavovcovú konzultáciu..

Pacientom sa niekedy odporúča doplniť liečbu alternatívnymi metódami:

 • akupunktúra;
 • trakčná trakcia;
 • osteopatia;
 • kinezioterapia;
 • terapia ozónom;
 • hirudotherapy.

Takéto postupy však môžu byť prospešné iba vtedy, ak ich vykoná kvalifikovaný odborník..

Chirurgia s herniou L4-L5

V prípade, že konzervatívna terapia nemá účinok dlhšie ako 1 až 3 mesiace, je indikovaný chirurgický zákrok na herníciu disku. Bez pomoci neurochirurgov nebude tiež možné, ak choroba vyvolá vývoj syndrómu konského chvosta. Okrem toho s výčnelkom 12 mm alebo viac sa vykonáva núdzová operácia.

Chirurgický zákrok je určený na rýchle odstránenie tlaku na nervové korene alebo miechu, čo eliminuje riziko komplikácií a bolesti. Jeho taktika sa určuje individuálne na základe typu kýly L4 - L5 a jej veľkosti.

Dnes je možné operáciu medzistavcovej prietrže L4 - L5 vykonať jedným z nasledujúcich spôsobov:

 • nucleoplasty;
 • microdiscetomy;
 • odstránenie endoskopickej prietrže.

V prípade potreby sa vzdialený medzistavcový disk L4 - L5 nahradí špeciálnymi implantátmi alebo sa dosiahne spondylóza, t. J. Fúzia stavcov.

Nucleoplasty

Nukleoplastika je metóda punkcie pri odstraňovaní prietrže L4 - L5 do veľkosti 7 mm. Toto je najmenej traumatická operácia. Zahŕňa to vyriešenie problému zničením časti jadra buničiny pod kontrolou elektronicko-optického meniča pomocou:

 • laser;
 • studená plazma;
 • rádiové vlny;
 • tlak tekutiny (hydroplasty).

Najúčinnejšiu a najbezpečnejšiu techniku ​​rozpoznáva hydroplastika SpineGet. Táto technika spočíva v deštrukcii časti buničitého jadra fyziologickým roztokom, ktorý sa privádza do medziobratlovej platničky L4 - L5 pomocou špeciálnej tenkej kanyly. Súčasne je riedka časť jadra okamžite nasávaná špeciálnou vetvou zariadenia a odstránená z tela. Výsledkom je odstránenie nepohodlia a bolesti..

Na rozdiel od laserovej nukleoplastiky nie je hydroplastika spojená s rizikom nadmerného zahrievania tkanív a poškodenia krvných ciev alebo nervov. Táto technika poskytuje vysokú presnosť kontroly hĺbky expozície a objemu odstráneného tkaniva.

Microdisectomy

Mikrodisektómia je minimálne invazívna operácia, pri ktorej sa odstráni medziobratlová hernia L4 - L5 rezom nepresahujúcim 3 - 4 cm, a ak je to potrebné, inštalácia špeciálnych implantátov. Má širokú škálu indikácií, vrátane tejto operácie sa vykonáva so sekvestrovanými kýlami.

Endoskopická chirurgia

Táto taktika spočíva v odstránení prietrže L4 - L5 prepichnutím mäkkých tkanív, cez ktoré sa vkladá špeciálne endoskopické zariadenie. Pretože na konci endoskopu je kamera, operačný chirurg môže monitorovať každý jeho pohyb cez monitor.

Endoskopická hernia disku.

Endoskopická prietrž hernie sa vykonáva na jej mieste vo foraminálnych otvoroch a na iných úzkych miestach miechového kanála. Predstavuje nízky počet intraoperačných rizík a minimalizuje pravdepodobnosť poškodenia nervových zakončení. Ale rovnako ako nukleoplastika sa nedá vždy vykonať.

Protetika medzistavcových platničiek

Protetika sa používa na prejav syndrómu konského chvosta alebo častého relapsu prietrže, to znamená v prípadoch, keď si medzistavcové platničky vyžadujú odstránenie alebo po operácii existuje vysoké riziko vzniku spinálnej nestability. Moderné implantáty a kovové štruktúry dokážu úplne nahradiť postihnutý disk pri zachovaní celého objemu jeho funkcií alebo obnoviť integritu vláknitého prstenca..

Disková protéza M6.

Absolútna biologická kompatibilita a vysoká odolnosť proti opotrebeniu sa vyznačujú endoprotézami M6, čo sú umelé disky. Umožňujú vymeniť vzdialenú jednotku alebo viac.

Ak sa po operácii kýly vyskytne veľký defekt vo vláknitom krúžku, môže sa použiť barikový implantát. Je to mriežka, ktorá nahradí chýbajúcu časť plášťa disku a zabraňuje úniku buničitého jadra do miechového kanála po operácii..

Na stabilizáciu stavcov v normálnej polohe sa môže tiež použiť transpedikulárna fixačná technika. Pomocou kovových konštrukcií a skrutiek sú stavce v oblasti vzdialeného disku bezpečne pripevnené a kombinované do jedného systému..

Rehabilitácia

Po operácii začína rehabilitačné obdobie. Jeho závažnosť a trvanie závisí od typu operácie uskutočnenej pri prietrži. Preto sa môžu pacienti po nukleoplastike v ten istý deň vrátiť k obvyklým životným podmienkam a opustiť iba ťažkú ​​fyzickú prácu a sklon. Po endoskopickom odstránení a mikrodiscektómii je rehabilitácia zložitejšia a vyžaduje nemocničný pobyt asi týždeň.

15-ročný pacient s herníciou disku L4-L5: vľavo

Po prepustení pacient dostane podrobné odporúčania. Počas rehabilitačného obdobia sú indikované liekové terapie, nosenie ortopedického korzetu, cvičebná terapia a fyzioterapia. Pacientom sa niekedy odporúčajú manuálne terapie, kinezioterapia, plávanie, joga.

Pacient vo veku 15 rokov deň po odstránení hernie disku L4-L5.

Metódy liečby cirkulárneho výčnelku medzistavcových platničiek: čo to je, diagnóza, použité lieky

Moderný človek trávi veľa času v sede, nesprávne drží svoju polohu, uhol krku atď. Niet divu, že väčšina ľudí sa obracia na lekárov, ktorí sa sťažujú na akútnu bolesť chrbta. Takéto nepohodlie prináša osteochondrózu, skreslenie držania tela a ďalšie patologické stavy chrbtice. Mnoho pacientov nenavštevuje lekára, až kým sa nepohodlie nestane neznesiteľným, čím sa výrazne vylieči ich choroba. Príčinou toho všetkého môže byť kruhový výčnelok disku - čo to je, aké sú jeho príznaky, aby boli známe každému, kto je v ohrození.

Čo je to kruhový výčnelok

Kruhový výčnelok je choroba, pri ktorej medziobratlová platnička kruhovým výčnelkom presahuje svoje anatomické limity. V dôsledku toho dochádza k porušeniu miechových nervov, čo zasa spôsobuje značnú bolesť a nepohodlie v postihnutej oblasti. Ochorenie je začiatkom vývoja medzistavcovej prietrže.

Ortopedický chirurg Bubnovsky: „Aj tie najchudobnejšie kĺby sa obnovia do 3 dní, ak sa prilepia v noci. »Prečítajte si viac >>

Kruhový výstupok má niekoľko stupňov vývoja:

 1. Po prvé: vláknitý kruh je pokrytý mikrotrhlinami, a preto sa mení jeho štruktúra. Toto štádium sa prejavuje pravidelnými ostrými záchvatmi bolesti chrbtice..
 2. Po druhé: disk presahuje svoje limity o 3-4 milimetre. Kosti a chrupavky sú zdeformované, v oblasti patológie existuje vážne nepohodlie. Vyskytuje sa ožarovanie bolesti v oblasti paže alebo hrudníka.
 3. Po tretie: stavca vyčnieva do tej miery, že vláknitý prsteň je na pokraji prasknutia. Ak sa tak stane, objaví sa prietrž, ktorej hlavným príznakom je silná akútna bolesť spolu so znecitlivením rúk a nôh..

Výbežok v počiatočnej fáze v 95% prípadov sa lieči bez zásahu chirurga.

Vlastnosti kruhového výčnelku

Kruhový výčnelok je najbežnejším typom výbežku, postihuje viac ako 80% pacientov, ktorí vyhľadávajú lekársku pomoc s nepohodou v chrbtici. Medzistavcové platničky spravidla presahujú svoje hranice najčastejšie v bedrovej oblasti. Poruchy vnútorných orgánov sa často vyskytujú často. To sa deje v dôsledku narušených nervových zakončení..

V závislosti od lokalizácie sa kruhové výčnelky navzájom líšia:

 • Choroba v krčnej oblasti sa prejavuje bolesťou v rukách, migrénou, apatiou, ospalosťou a nepravidelným krvným tlakom. V pokročilom štádiu sa navyše prejavujú príznaky neuralgie.
 • V oblasti hrudníka sa výstupok prejavuje pocitom kompresie v solárnom plexe, bolesťou v srdci, nepríjemnými pocity pri vdychovaní. Poranenie hrudníka je veľmi zriedkavé.
 • V bedrovej oblasti sa vyskytuje bolesť v dolnej časti chrbtice, môže sa uvoľňovať v končatinách, často je cítiť mravenčenie v nohách.

Druhy výčnelkov

V závislosti na tom, kde, ako a koľko medziobratlové platničky vychádzajú, je výstupok rozdelený do niekoľkých typov:

 • Kruhový objazd. Disk prilieha cez celú medzeru vláknitého prstenca, to znamená, že je vyrovnaný. Najbežnejším typom ochorenia je jeho identifikácia najčastejšie. A najviac asymptomatickí, s ktorými sú pacienti liečení len zriedka, pretože im nič nebráni.
 • Kruhový-foraminal. Nervové zakončenie je stlačené na ľavej a pravej strane miechy, čo spôsobuje, že pacient trpí aj pri malej fyzickej námahe..
 • Kruhový výstupok dorzálneho disku. Nebezpečný typ choroby, pretože choroba postihuje úzky mozgový kanál chrbtice, nervov a miechy. V pokročilom štádiu môže pacient čeliť ochrnutiu.

Výstupok disku l4 l5

K vyčnievaniu stavcov l4 až l5 dochádza, keď medziobratlový disk pokračuje medzi štvrtým a piatym stavcom. K patológii často dochádza v dôsledku progresívnej osteochondrózy.

Takéto porušenia prinášajú nepohodlie v dolnej časti chrbta, bolesť dáva dolným končatinám. Citlivosť u ľudí je narušená.

Pri predčasnom liečení pacient stráca svoju pracovnú kapacitu a môže byť postihnutý.

Ochorenie stavov l5 s1

K dispozícii je tiež vyčnievanie stavcov l5 s1 až do veľkosti 4 mm. Medzistavcový disk s ňou vyčnieva medzi prvým sakrálnym a piatym bedrovým stavcom. Vyskytuje sa v dôsledku osteochondrózy, často kombinovanej s medzistavcovou prietržou.

K výčnelku tiež dochádza v segmente 13 l4 strednej bedrovej chrbtice. Je to však najvzácnejšia forma choroby v kombinácii s inými bežnými chorobami chrbtice.

Príčiny kruhového výčnelku

Bežné faktory vzniku a rozvoja choroby sú:

 • rôzne nákazy infekčnej povahy;
 • poranenia miechy;
 • skreslenie držania tela;
 • metabolická porucha v tele;
 • nedostatočný vývoj svalov chrbtového korzetu;
 • vysoké zaťaženie chrbtice;
 • osteochondróza krčka alebo bedra;
 • nedostatočná výživa, a preto sa živiny nedostávajú na medzistavcové platničky a nemajú dostatok stopových prvkov a minerálov potrebných na ich normálne fungovanie;
 • zmeny v ľudskom tele v dôsledku veku.

Vzhľadom na toto všetko je medzi stavcami minimálna vzdialenosť, tlak na medzistavcové platničky sa výrazne zvyšuje, idú do strany, objaví sa vyčnievanie a ak dôjde k prolapsu (úplná deštrukcia vláknitého prstenca), potom medziobratlová hernia.

Aby ste nezačali s ochorením a aby ste v budúcnosti neutrpeli neznesiteľnú bolesť, musíte pri prvom nepohodlí v chrbte alebo pociťovaní necitlivosti v končatinách bezodkladne vyhľadať lekára. Lekár vám predpíše fyzioterapeutické procedúry a potrebné lieky.

Príznaky ochorenia

Výčnelok môže byť asymptomatický po dlhú dobu, až kým nie sú zovreté nervové zakončenie. Príznaky choroby závisia od štádia zanedbávania patologického procesu. Vnímanie choroby sa prejavuje v rozsahu od akútnej bolesti až po znecitlivenie všetkých končatín tela. Typ výčnelku a jeho lokalizácia tiež ovplyvňujú závažnosť symptómov choroby.

Ošetrenie kruhového výčnelku

Terapia je zameraná na zníženie zaťaženia chrbtice a stabilizáciu všetkých funkcií pohybového aparátu pacienta. Ciele liečby sú nasledujúce:

 • nájdenie hlavnej príčiny výčnelku;
 • prevencia alebo eliminácia medzistavcovej prietrže;
 • predchádzanie ďalšiemu zhoršovaniu pohody pacienta;
 • eradikácia najmenších príznakov vertebrálneho výčnelku.

Hlavným problémom pri liečbe tohto ochorenia je to, že lekár pracuje s tvrdými tkanivami tela (chrupavka, chrbtica), ktoré sa normálnym odpočinkom v posteli alebo drogami nedajú vrátiť do pôvodného stavu..

Pacient musí mať predpísané fyzioterapeutické cvičenia, pomocou ktorých je pacient plne rehabilitovaný. V pokročilých prípadoch ochorenia sa vykonáva chirurgický zákrok.

Lekár predpisuje pacientovi nesteroidné protizápalové lieky. Zmierňujú nielen opuchy tkanív a zápaly zo svalov, ale majú aj analgetický účinok. Tieto lieky by ste však nemali zneužívať, pretože negatívne ovplyvňujú žalúdočnú sliznicu.

Cvičebná terapia posilňuje svaly chrbtového korzetu, ktorý slúži ako vynikajúca prevencia možného výskytu ochorenia v budúcnosti. Protrúzna terapia tiež zahrnuje manuálnu liečbu a fyzioterapiu.

Všetci vieme, aké sú bolesti a nepohodlie. Artróza, artritída, osteochondróza a bolesti chrbta vážne kazia život, obmedzujú normálne účinky - nie je možné zdvihnúť ruku, vstúpiť na nohu, vstať z postele.

Najmä sa tieto problémy začínajú prejavovať po 45 rokoch. Keď jeden na druhého pred fyzickou slabosťou, panika zapadá a je peklo nepríjemné. Ale to sa nemusí báť - musíte konať! Aký nástroj by sa mal použiť a prečo - hovorí vedúci ortopedický chirurg Sergei Bubnovsky.

Kruhový výstupok miechy L3-L4, L4-L5, L5-S1

Kruhový výstupok disku (čo to je)? Vzhľadom na výskyt problému táto otázka znie dosť relevantne. Problém s touto patológiou vzniká v dôsledku nedbanlivého prístupu k nemu, keď by sa s lekárom malo konzultovať iba v pokročilom štádiu. Malo by sa však jasne chápať, že najúčinnejšia liečba sa vykonáva iba v počiatočnom štádiu choroby a keď sa objavia nezvratné zmeny, stáva sa dlhou a zložitou cestou..

Podstata patológie

Všeobecne platí, že pojem vyčnievania miechových diskov zahŕňa ich vyčnievanie za anatomické hranice. Na rozdiel od medzistavcovej prietrže sa výčnelok vyvíja bez toho, aby sa zničil vonkajší plášť, t.j. vláknitý prsteň. Vzhľadom na túto podmienku sa často považuje za počiatočnú fázu prietrže. Pri výčnelku sa nepozoruje významné poškodenie tkaniva, ale vyskytujú sa štiepané nervové vlákna, ktoré spôsobujú bolesť. Vývoj choroby predstavuje riziko závažných deštruktívnych komplikácií.

Kruhový výčnelok medzistavcových platničiek je jedným z typov tejto patológie, pri ktorom k pretláčaniu disku dochádza rovnomerne po celom obvode stavcov, t.j. v kruhu alebo kruhovo. V procese vyčnievania disku tiež dochádza k deformácii vláknitého prstenca, ktorý vedie von z stavcov. V dôsledku toho sa môžu poškodiť vnútorné tkanivá krúžku, ale samotná škrupina si zachováva integritu, ktorá zaisťuje zadržiavanie želatínového jadra vo vnútri.

Kruhový výčnelok sa môže vyvíjať v ktorejkoľvek časti chrbtice. V tomto prípade môžu byť priemery výčnelkov v rozsahu 4 - 11 mm a odchýlka uniformity vytláčania nie je väčšia ako 1 mm. V dôsledku tvorby anatomickej lordózy sú lézie najčastejšie lokalizované v lumbosakrálnej chrbtici. Veľmi často sa hovorí o kruhovom výčnelku disku L3 - L4. Výčnelok disku L5 - S1 spájajúci piaty bedrový stav a prvý krížový stavec je zvlášť nebezpečný, pretože Práve tu vychádza plexus miechového nervu, ktorý sa podieľa na regulácii funkcií dolných končatín a panvových orgánov. Ľudia tiež veľmi často trpia kruhovým výstupkom z disku L4 - L5.

Druhy patológie

Kruhový výčnelok môže mať svoje špecifické vlastnosti, a preto sa klasifikujú nasledujúce typy chorôb:

 1. Rovnomerný (kruhový) výčnelok. Tento typ predpokladá rovnomerné sploštenie disku, čo vedie k jeho kruhovému vyčnievaniu. V tomto prípade symptómy patológie najčastejšie nemajú jasnú závažnosť.
 2. Zadný kruhový alebo kruhový chrbtový typ. Hlavná deformácia je nasmerovaná na miechu, čo spôsobuje riziko rozvoja stenózy a transformácie na kýlu chrbtice.
 3. Kruhový-foraminálny typ. Toto je najnebezpečnejší typ výčnelku, napr spôsobuje silnú bolesť v dôsledku stlačenia nervových vlákien. Táto patológia je nebezpečná aj pri vypuklých rozmeroch menších ako 5 mm. Môže dôjsť k strate citlivosti a periférnej paralýze..

V patogenéze patológie je možné jasne vysledovať štádiá, podľa ktorých je možné rozlíšiť závažnosť lézie:

 1. Stupeň 1 alebo mierny. Vyznačuje sa mikroskopickými trhlinami a malými štrukturálnymi zmenami vo vnútorných vláknach vláknitého prstenca.
 2. Stupeň 2 alebo mierna závažnosť. Mimo stavcov sa vytvára mierny výstupok, ktorého veľkosť však nepresahuje 3 až 3,5 mm. V dôsledku stlačenia nervových koreňov sa v postihnutej oblasti chrbtice prejavuje bolesť.
 3. Stupeň 3 alebo nebezpečný stupeň poškodenia. Veľkosť vytláčania vláknitého prstenca presahuje 6 mm, čo spôsobuje riziko deštrukcie membrány s následným prechodom na medzistavcovú prietrž.

Etiológia tohto fenoménu

Najčastejšie sa výčnelok disku vyvíja u ľudí starších ako 40 rokov v dôsledku skutočnosti, že medzistavcové uzly podliehajú degeneratívnym - dystrofickým zmenám, najmä počas osteochondrózy..

Patológia je často výsledkom kostnej osteoporózy spôsobenej nedostatkom vápnika vrátane so stratami pri ťažkom krvácaní.

K vyčnievaniu disku dochádza pri narušení štruktúry tkaniva chrupavky a pôsobení nadmerného zaťaženia. Rozlišujú sa tieto faktory vyvolávajúce abnormálny proces:

 • poranenia miechy;
 • časté fyzické preťaženie a ich nadmerná veľkosť, čo je obzvlášť nebezpečné, ak nie sú správne rozmiestnené pozdĺž chrbtice;
 • metabolické ochorenia;
 • patológia chrbtice;
 • podvýživa;
 • držanie tela so zakrivením chrbtice;
 • zlý vývoj svalov;
 • dedičná predispozícia.

Ako sa choroba prejavuje

Príznaky kruhového výčnelku závisia od umiestnenia lézie, t.j. z ktorej časti chrbtice najviac trpeli. V počiatočnej fáze patológie nie sú prejavy výrazné. Najmä večer, po pracovnom dni, sa vyskytuje mierne nepohodlie, ktoré sa zvyčajne vníma jednoducho ako únava..

Progresia choroby vedie k charakteristickým prejavom. S vystupovaním diskov do krčnej chrbtice sa rozlišujú tieto príznaky:

 • bolesť rôznej intenzity v krku s ožarovaním ramenného pletenca a horných končatín;
 • znížený svalový tonus;
 • strata citlivosti (obzvlášť je cítiť znecitlivenie prstov);
 • viacsmerná zmena krvného tlaku;
 • bolesť hlavy;
 • hluk v ušiach.

S lokalizáciou zaostrenia v lumbosakrálnej chrbtici sa objavujú tieto charakteristické znaky:

 • bedrová bolesť s chronickým priebehom a jej ožarovanie počas exacerbácie nôh;
 • symptómy radikulitídy;
 • nízky svalový tonus v lýtkovej a femorálnej oblasti;
 • poruchy močenia;
 • strata citlivosti nôh.

V dôsledku svalového kŕče je možné obmedzenie motorických schopností. Poškodenie hrudnej oblasti je zaznamenané veľmi zriedka. V tomto prípade sú bolesti pociťované v strede chrbta, vo forme medzirestovej neuralgie, slabosti brušných svalov..

Diagnostické opatrenia

Primárnou diagnostickou metódou na detekciu vyčnievania disku je rádiografia. Tieto štúdie neumožňujú stanoviť presnú diagnózu, ale pravdepodobnosť tejto patológie sa dá odhadnúť. S rozvojom choroby v prvom štádiu existujú jasné hranice stavcov a malé odchýlky ich doštičiek..

V pokročilejších štádiách sa vystupovanie disku stáva výraznejším a obsah informácií rôntgenovej metódy sa výrazne zvyšuje. Pozoruje sa poškodenie stavcových doštičiek a samotné disky sa stanú ako dvojboké šošovky, ale niekedy majú formu rybej plutvy..

V štúdii stavcového výčnelku je zbytočné používať ultrazvuk, pretože táto metóda neposkytne žiadne informácie. Diagnóza po röntgenovom vyšetrení sa vykonáva pomocou MR a počítačovej tomografie. Tieto metódy umožňujú určiť veľkosť výstupku, stav vláknitého prstenca, štrukturálne zmeny v disku.

Liečebné príležitosti

V počiatočnom štádiu ochorenie nepredstavuje veľké riziko pre ľudské zdravie a opatrenia prijaté v tomto štádiu môžu obnoviť medzistavcové uzly. Najdôležitejšou zásadou liečby je včasnosť jej začiatku. V 3. etape je riziko komplikácií veľmi vysoké, niekedy sa musíte uchýliť k chirurgickému zákroku.

Hlavným spôsobom liečby cirkulárneho výčnelku je komplexná konzervatívna terapia. V procese jeho implementácie sú riešené nasledujúce úlohy:

 • eliminácia symptomatických prejavov (bolesťový syndróm);
 • zastavenie progresie choroby;
 • obnova a posilnenie štruktúry tkanív;
 • prevencia neurologických porúch, rozvoj vertebrálnej kýly a iných komplikácií.

Liečebný režim vytvára lekár, pričom berie do úvahy charakteristiky patológie a individuálne charakteristiky tela, ako aj prítomnosť iných chorôb..

Najčastejšie sa liečba poskytuje podľa tejto schémy:

 1. Expozícia liekom. Základným liekom je diklofenak. Na zmiernenie bolesti sa používajú nesteroidné protizápalové lieky (Ibuprofen, Ketoprofen). Diuretiká pri tvorbe opuchy sú zahrnuté v komplexnej terapii; svalové relaxanciá na normalizáciu svalovej aktivity (tizanidín, tolperison, baklofén); kortikosteroidy v ťažkej patológii (tizanidín).
 2. Extrakcia a fixácia chrbtice na špeciálne vybavenie. Tento postup sa neodporúča vykonávať samostatne..
 3. Terapeutická gymnastika a cvičebná terapia by mali byť vyvinuté odborníkom s prihliadnutím na lokalizáciu lézie, stav tela, vek a pohlavie pacienta..
 4. Akupunktúra a manuálna terapia zahŕňajúca expozíciu špecifickým biologicky aktívnym miestam.
 5. Fyzioterapia. Najúčinnejšou technikou je pôsobenie pulzov diadynamického prúdu. Nájde uplatnenie teplotných efektov, elektroforézy, bahennej terapie a niektorých ďalších technológií.

Pri včasnom prijatí primeraných opatrení nie je kruhový výčnelok pre ľudské zdravie príliš nebezpečný. Ak sa však začne patológia, sú možné vážne komplikácie, ktoré môžu viesť k invalidite.

Ako identifikovať a liečiť vyčnievanie medzistavcovej platničky L4 L5?

Disk L4-L5 je formácia medzi dolnými stavcami v bedrovej oblasti - najmobilnejším segmentom chrbtice. Výčnelok tohto segmentu je predzvesťou závažnejších patologických zmien, preto je dôležité včas prijať vhodné opatrenia. Liečba by mala byť komplexná.

Všeobecné vlastnosti a klasifikácia choroby

Akýkoľvek medziobratlový disk je vláknitá chrupavka. Je predstavovaná želatínovým jadrom umiestneným v strede a prstencovými doskami spojivového tkaniva.

Výčnelok disku L4-L5 znamená jeho vydutie do miechového kanála, ale s celistvosťou vláknitého prstenca ako celku. Tento patologický proces je jedným z štádií osteochondrózy a predchádza prietrž. Veľkosť hrče nie je väčšia ako 0,5 cm.

Vývoj výbežku je založený na degeneratívno-dystrofickom procese, ktorý mení štruktúru medzistavcových platničiek. To spôsobuje jeho dehydratáciu, čo vedie k strate elasticity, zníženiu výšky a objaveniu sa trhlín vo vláknitom kruhu. Výsledkom je strata amortizačných vlastností disku a zhoršuje sa fixácia stavcov L4 a L5 medzi nimi. Postihnutý segment sa postupne stáva nestabilným - také patologické zmeny sa vyvíjajú.

Najskôr sa na pozadí degeneratívnych-dystrofických procesov objavia praskliny vo vláknitom kruhu a potom sa zmení jeho štruktúra. Potom disk vyčnieva a bez ošetrenia praskne vláknitý krúžok. To vedie k rozvoju medzistavcovej prietrže.

V závislosti od charakteristík patologického procesu sa rozlišujú tieto formy výčnelku:

 • Kruhová. Tento druh patológie sa vyskytuje vo veľkej väčšine prípadov (približne 85%). Výstupok sa vyskytuje v horizontálnej rovine, je kruhový a rovnomerný. V tomto prípade sa často pozorujú neurologické príznaky..
 • Laterálna. Táto forma výčnelku sa nazýva aj laterálna, pretože patologický proces je lokalizovaný na pravej alebo ľavej strane..
 • Difúzne. Táto forma je charakterizovaná chaotickým výstupkom disku..
 • Chrbtová. Táto forma výčnelku sa nazýva aj zadná strana, pretože disk sa vydúva smerom dozadu smerom k miechovému kanálu. Prognóza je najmenej priaznivá pre túto formu výčnelku..

príčiny

Primárnou príčinou vystupovania disku L4-L5 je osteochondróza. Toto ochorenie sa vyznačuje pomalým progresom, takže pred vývojom takéhoto štádia môže uplynúť mnoho rokov..

Hlavnou príčinou predĺženia sú degeneratívne-dystrofické zmeny na medzistavcovej platničke. Môžu k nim viesť tieto faktory:

 • slabý svalový korzet;
 • nadváha;
 • nesprávne držanie tela, zakrivenie chrbtice;
 • časté svalové kŕče proti chorobám vnútorných orgánov, predĺžená expozícia tela v jednej polohe;
 • obehové poruchy;
 • silná fyzická námaha;
 • sedavý spôsob života;
 • poranenie;
 • zhoršený metabolizmus;
 • patológia panvových orgánov;
 • narušenie látkového metabolizmu;
 • fajčenie;
 • Zneužívanie alkoholu
 • dedičnosť.

Nie je vždy možné identifikovať príčinu protrúzie a osteochondrózy, proti ktorej sa vyvíja. Ak je to možné, mali by sa identifikovať a odstrániť patologické faktory..

Príznaky vyčnievania disku L4 L5

Prvým a hlavným príznakom patológie je bolesť. Nevytvára sa v mieste lézie, ale pozdĺž nervu, ktorý bol obmedzený vyčnievajúcim diskom. Na tomto pozadí bolesť vyžaruje do nôh, zadku.

Porušenie inervácie spôsobuje ďalšie príznaky:

 • na dolných končatinách sa vyskytuje necitlivosť, brnenie, pocit pálenia;
 • citlivosť je stratená, šľachy reflexy;
 • svalová slabosť;
 • znížený svalový tonus;
 • možné narušenie panvových orgánov - močenie, pohyb čriev, sexuálne funkcie;
 • niekedy je motorická aktivita stratená.

S rozvojom výčnelku sa mení štruktúra vláknitého prstenca, čo môže spôsobiť jeho čiastočnú fragmentáciu. Tento proces je sprevádzaný akútnou kolikou, ale rýchlo prechádza..

Keď disk vyčnieva, pozorujú sa spastické bolesti, ktoré sa objavujú hlavne po spánku, ťažkých nákladoch, predĺženom pobyte v jednej polohe. Môžu vyžarovať na nohy, zadok, dolnú časť chrbta. Fyzická aktivita osoby je kvôli nepríjemným pocitom obmedzená.

Ak dôjde k prasknutiu vláknitého prstenca, bolesť sa značne zhorší. Sprevádza ju brnenie a napätie vo svaloch nôh..

S výstupkom z disku L4-L5 sú narušené vegetatívne funkcie. Môže sa to prejaviť blednutím alebo začervenaním kože, hypo - alebo hyperhidrózou..

diagnostika

Neurológ alebo chirurg môže urobiť diagnózu. Po prvé, špecialista počúva sťažnosti a vykonáva vyšetrenie - fyzické a neurologické. Lekári sa zaujímajú o nasledujúce skutočnosti:

 • znaky bolesti: lokalizácia, povaha, predpis, trvanie;
 • prítomnosť iných príznakov;
 • životný štýl: úroveň fyzickej aktivity a fyzickej aktivity, vlastnosti odbornej činnosti a výživy, prítomnosť zlých návykov;
 • svalová sila a tonus;
 • úroveň citlivosti a reflexy;
 • stabilita, koordinácia pohybov.

Na potvrdenie diagnózy sú potrebné inštrumentálne štúdie. Pokiaľ ide o výčnelok, informatívne sú nasledujúce metódy:

 • röntgenový
 • tomografia - magnetická rezonancia, počítanie;
 • electroneuromyography.

Ošetrenie diskových výčnelkov L4-L5

Vo väčšine prípadov postačuje konzervatívny prístup. Vyžadujú sa aj tieto odporúčania:

 • V prípade akútnej bolesti sledujte odpočinok na lôžku, ale takéto opatrenie by malo byť dočasné.
 • Chlad sa používa na zníženie svalového kŕče a zápalu. Urobte to v prvých dvoch dňoch od začiatku záchvatu bolesti. Môžete použiť handričku namočenú v studenej vode alebo ľad zabalený v uteráku.

Drogová terapia

Účelom tohto lieku je zmierniť bolesť, svalové kŕče a zápaly. Hlavnou skupinou liekov na liečenie výčnelkov sú nesteroidné protizápalové lieky. S výstupkom sa uchýlia k Diclofenacu, Ibuprofenu, Ketoprofenu.

S neúčinnosťou NSAID sa uchyľujú k glukokortikoidom: hydrokortizón, prednizolón. Zmierňujú aj bolesť a zápal..

Okrem liekov nesteroidnej protizápalovej skupiny sú predpísané svalové relaxanciá, ktoré sú potrebné na zmiernenie svalového spazmu. Z tunajších lahôdok je to Mikodalm, Sirdalud, Baclofen.

Analgetiká sa môžu tiež použiť na zmiernenie bolesti. V prípade neznesiteľnej bolesti môže byť potrebná blokáda liečiv (zvyčajne prokaín)..

Výčnelok znamená degeneratívne-dystrofické zmeny, preto sa uchýlili k chondroprotektorom: chondroitín, glukozamín, Alflutop, Movex, Structum, Teraflex. Tieto lieky sa používajú v dlhých kurzoch..

Ak chcete normalizovať krvný obeh, uchýlite sa k lieku Curantil, Actovegin, Pentoxifylline.

Dodatočne predpísaná vitamínovo-minerálna terapia. Je potrebné brať vitamíny vápnik a B. Je to dôležité pre posilnenie kostí, zlepšenie metabolizmu chrupavkových štruktúr, uvoľnenie svalov a zmiernenie zápalu..

Fyzioterapia a masáže

Konzervatívna liečba vyčnievania disku L4-L5 tiež naznačuje fyzioterapeutický smer. Pacientovi môžu byť predpísané nasledujúce postupy:

 • Elektroforéza s liekmi. V dôsledku pôsobenia prúdov prechádza lieková látka priamo do patologického zamerania a znižuje sa riziko a intenzita vedľajších účinkov..
 • Liečba rázovými vlnami. Vystavenie zvuku určitej frekvencie je potrebné na zmiernenie bolesti, zníženie usadenín solí a stabilizáciu metabolických procesov v chrupavkových štruktúrach.
 • Magnetická terapia. Magnetické pole sa používa na zmiernenie bolesti, obnovu postihnutej oblasti.
 • Laserová terapia Laserové pôsobenie zlepšuje biochemické procesy, ktoré aktivujú regeneráciu tkanív.
 • Bahenná terapia. Pri liečbe výčnelkov efektívne obklady s prírodnou hlinkou. Zlepšujú krvný obeh, podporujú regeneráciu postihnutých tkanív..
 • Akupunktúra. Táto technika sa tiež nazýva akupunktúra alebo akupunktúra. Vystavenie sa určitým bodom vám umožní zmierniť bolesť, svalové kŕče, aktivovať krvný obeh, metabolické a metabolické procesy.

Vynikajúci účinok pri liečbe vyčnievania disku L4-L5 poskytuje masáž. Je potrebné podstúpiť úplnú liečbu - počet sedení závisí od individuálnych charakteristík prípadu a je určený lekárom. Masáž sa používa na zlepšenie krvného obehu, zmiernenie svalových kŕčov, obnovenie reflexov, zlepšenie trofizmu tkanív.

Jedným z najúčinnejších druhov masáží je vákuová technika. Mal by ju vykonávať iba špecialista. Vákuum poskytujú banky alebo aspirátor. Zmierniť bolesť a svalové kŕče uchýliť k akupresúre.

fyzioterapia

Je lepšie vykonávať terapiu pod dohľadom špecialistu, je však povolená aj domáca gymnastika. Malo by sa začať so súhlasom lekára po úľave od akútnych príznakov.

Doma môžete vykonávať nasledujúce cvičenia:

 • Ľahnite si na chrbát, ruky natiahnuté pozdĺž tela. Maximalizujte brušné napätie a potom relaxujte. Vykonajte 15 opakovaní.
 • Počiatočná poloha je rovnaká, nohy sa narovnajú. Mierne zdvihnite nohy a držte nohy rovno. Upevnite v krajnom bode po dobu 10 sekúnd, vráťte sa do východiskovej polohy. Vykonajte 15 opakovaní v 10 sekundových intervaloch.

Pokiaľ ide o výčnelok bedrovej časti, je vhodné vykonávať cvičenia s fitball:

 • Ľahnite si na loptu. Telo by malo byť v priamej línii s položenými rukami na podlahe. Zdvihnite jednu ruku tak, aby tvorila čiaru s telom. Súčasne zdvihnite opačnú nohu. V krajnom bode zaistite na niekoľko sekúnd. Opakujte pre opačné strany.
 • Ľahnite si na chrbát, ruky natiahnuté do strán. Ohnite nohy mierne na kolená a položte na fitball. Pomaly narovnajte telo tak, aby vytváralo priamu líniu. Podpera sa skladá z nôh na fitball, lopatiek, ramien, krku a hlavy na podlahe. Upevnite ho na niekoľko sekúnd, potom telo nadvihnite vyššie a nohy ťahajte smerom k sebe. V krajnom bode by fitball mali byť podporované iba chodidlami. Návrat do východiskovej polohy.
 • Dajte dôraz na ľahnutie. Ruky sa narovnajú a dlane spočívajú na podlahe. Telo je priamka rovnobežná s podlahou, nohy na fitball. Pomaly potiahnite rovné nohy smerom k sebe a zdvíhajte panvu. V extrémnom bode by telo malo zvierať pravý uhol - nohy a ramená sa narovnávajú.

Trakcia chrbtice (trakcia)

Táto technika sa tiež týka konzervatívnych oblastí pri liečení vystupovania diskov L4-L5. Zmierňuje bolesť, zlepšuje krvný obeh, obnovuje svalový korzet, zabraňuje komplikáciám vyčnievania vo forme medzistavcových prietrží.

Trakcia chrbtice sa môže vykonávať manuálne alebo pomocou hardvéru. Manuálna technika naznačuje potrebu niekoľkých sedení - zvyčajne stačí 5 až 6 procedúr.

Trakcia chrbtice môže byť suchá alebo podvodná. V prvom prípade sa použije minimálna sila - ťah sa vykonáva približne za 10 sedení. Pri podvodnej technológii je algoritmus postupu podobný, ale vykonáva sa v teplej vode.

Chirurgický zákrok

Môže byť potrebná chirurgická liečba pre silnú a dlhotrvajúcu bolesť, neúčinnosť konzervatívnej liečby, závažnú poruchu citlivosti, motorickú aktivitu a vnútorné orgány..

Častejšie sa uchýlili k mikrodiscektómii. Takáto operácia zahŕňa excíziu časti postihnutého disku a stlačenie nervových koreňov. Účinnosť operácie je viac ako 80%. V 10% prípadov dôjde k relapsu.

Prognóza, komplikácie

Pokiaľ sa nelieči, je prognóza výčnelkov disku L4-L5 nepriaznivá. V tomto prípade patologický proces vždy vedie k prietrži medzistavcových platničiek - ďalšiemu štádiu osteochondrózy. To komplikuje liečbu. Veľké kýly a určité komplikácie môžu vyžadovať chirurgický zákrok..

Možné sú aj nasledujúce komplikácie výčnelku:

 • Myelopatický syndróm. V tomto prípade sú membrány miechy podráždené, čo je stlačené vytvoreným výstupkom. To spôsobuje riziko blokovania pohybu mozgovomiechového moku - mozgomiechového moku. Senzitivita a motorické funkcie sú narušené, vyvíja sa syndróm ťažkej bolesti.
 • Ponytail syndróm. V tomto prípade vznikajú ireverzibilné neurologické zmeny. Ak nevykonáte potrebné opatrenia do dvoch dní, je potrebný chirurgický zákrok. Ponytail syndróm vedie k závažnej svalovej slabosti (niekedy ochrnutie), necitlivosti, inkontinencii alebo akútnemu zadržiavaniu moču, fekálnej inkontinencii alebo zápche..

prevencia

Aby sa výbežok nevyvíjal na pozadí osteochondrózy, je potrebné správne a včasne liečiť základné ochorenie, viesť správny životný štýl. Primárnou prevenciou patológie sú tieto opatrenia:

 • udržiavanie normálnej telesnej hmotnosti;
 • dodržiavanie správneho držania tela;
 • mierna fyzická aktivita - sedavý spôsob života a vysoké zaťaženie sú škodlivé;
 • odmietnutie zlých návykov;
 • správna výživa;
 • dodržiavanie pitného režimu;
 • správna organizácia spánku a pracoviska;
 • včasná liečba akýchkoľvek patológií, najmä patologických stavov spojených s látkovým metabolizmom a pohybovým aparátom;
 • pravidelné preventívne lekárske prehliadky.

Vystúpenie disku L4-L5 sa vyskytuje na pozadí osteochondrózy a môže vyvolať medziobratlovú herniu a množstvo ďalších komplikácií. Tomu pomôže predchádzať včasná identifikácia problému a primerané a úplné ošetrenie. Dodržiavanie preventívnych opatrení umožňuje znížiť riziko vzniku takejto choroby..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Prirodzenou túžbou každého človeka je byť zdravý a atraktívny. Existujú choroby, ktoré nielen spôsobujú utrpenie, ale sú sprevádzané výraznými kozmetickými defektmi, zhoršujú vzhľad a zvyšujú ich vlastníkom na desať rokov.
Osteochondróza chrbtice je hlavným provokátorom vývoja degeneratívnych-dystrofických zmien bedrových medzistavcových platničiek s vytvorením kýly.
Telesný tuk pod tlačidlom brucha dráždi všetky ženy, ktoré ho majú. A tento tuk v dolnej časti brucha je veľmi perzistentný. Existujú však účinné spôsoby, ako sa toho zbaviť.!