loader

Hlavná

Hlava

Medzistavcové vystúpenie disku

Výstupok medzistavcových platničiek je degeneráciou medzistavcových platničiek. Navyše je jeho výška výrazne znížená. Výčnelok medzistavcových platničiek je tiež komplikovanou formou osteochondrózy, predstavuje aj počiatočnú formu medzistavcovej prietrže.

Vyčnievanie medzistavcových platničiek, skratka pre latinčinu - „vyčnievajúci“ - znamená vyčnievanie disku za chrbticu, zatiaľ čo vláknitý krúžok sa nedeformuje a nerozbije. K výčnelku disku dochádza, ak dôjde k poškodeniu vlákien vláknitého prstenca, zatiaľ čo membrána si zachováva integritu, zatiaľ čo si zachováva želatínové jadro v medzistavcovom disku. Samotný prsteň v tomto prípade siaha za disk a vytvára druh výčnelku, jeho veľkosť je približne 1 až 5 mm.

Výčnelok medzistavcových platničiek nevyhnutne prebieha podráždením nervových koreňov (ich kompresiou), v tomto prípade sa vytvára syndróm intenzívnej bolesti..

Bolesť má periodický charakter, periodicita sa dosahuje v dôsledku rôzneho stupňa podráždenia nervových vlákien. Výčnelok medzistavcového disku l4 l5 ovplyvňuje štvrtý a piaty disk, majú tiež charakteristickú podobnú klinickú symptomatológiu.

Výstupok disku. Čo je charakteristické pre túto chorobu?

Aby sme si uvedomili, aké zmeny v ľudskej chrbtici nastávajú počas vystupovania, je potrebné porozumieť štruktúre medzistavcových platničiek. Tvorí ho želatínové jadro, potom prichádza stredná časť chrupavkového disku, ktorý je obklopený krúžkom. Hlavným tkanivom vláknitého prstenca je vláknité spojivové tkanivo, chrupavka.

Pod vplyvom degeneratívnych procesov dochádza k dystrofii vláknitého prstenca, jeho tkanivám strácajú elasticitu, potom sa objavujú malé praskliny a deformácie. Želatínové jadro do nich začína prenikať. Potom sa vytvorí výčnelok, druh výbežku, ktorý sa nazýva výčnelok medzistavcových platničiek. Výbežok, ktorý sa vytvoril, začína padať do kanálika chrbtice, v dôsledku čoho dochádza k zápalu, ako aj k podráždeniu nervových vlákien a krvných ciev. Charakteristickou črtou je tiež zvýšená nestabilita medzistavcových telies. V okamihu prasknutia vláknitého prstenca (keď sú poškodené vonkajšie tkanivá) sa prolaps vytvára v kombinácii s predĺženým segmentom želatínového jadra. Prolaps je prolaps medzistavcových platničiek do kanála miechy. To je prolaps, ktorý odborníci nazývajú miechovou kýlou.

Výčnelok príznakov medzistavcových platničiek

V prípade, že je detegovaný výčnelok stavcových platničiek, je dôležité vytvoriť zónu lokalizácie choroby, to znamená lokalizovať miesto postihnutého medzistavcového disku. Vyčnievanie príznakov medzistavcových platničiek primárne spôsobuje bolesť. Charakteristické skúsenosti s bolesťou ramien, bedier, ako aj ramien, dolných končatín. Bolesť zvyšuje intenzitu po námahe, vo chvíľach prepracovania, vzpierania, ostrých, nepresných pohybov (ohýbanie, skrútenie, napínanie), ako aj po nečinnosti, polohe sedenia, anatomicky nesprávnom držaní tela. V tomto prípade je to pálivá, ostrá bolesť, ktorá má často formu chronickej bolesti. V tomto prípade je vyčnievanie medzistavcových platničiek nadmerným podráždením nervových koreňov. Nervové korene sú ovplyvnené miechovým kanálom so špeciálnymi želatínovými časťami. Bolesť sa však vyskytuje iba v prípadoch, keď dôjde k priamemu traumatu nervového vlákna, ak sa tak nestane, potom je výčnelok takmer asymptomatický.

Choroba v krčnej oblasti je nebezpečnejšia

Závažnosť symptómov tiež priamo závisí od veľkosti a miesta lokalizácie. Výčnelok medzistavcových platničiek krku, ako aj výčnelok medzistavcových platničiek lumbálnej chrbtice, sú dve najbežnejšie formy anomálií chrbtice. V rovnakom čase, ako hovoria odborníci, je choroba v oblasti krčka maternice nebezpečnejšia. V tomto prípade je charakteristická slabosť svalov, znížený tonus svalov, ako aj výrazná inervácia s ďalšou stratou citlivosti. Často sa vyskytujú necitlivosť.

Pacienti často prichádzajú s príznakom zúženého a zapáleného sedacieho nervu. Jedna vec sa dá povedať, že závažnosť symptómov bude priamo závisieť od hĺbky lézie, od stupňa rozvoja patológie, od veľkosti a témy (je rozdelená na: zadná, stredná a tiež bočná). Existujú časté prípady, keď bolesť bolí a dá sa rebrám. Tento symptóm je charakteristický vyčnievaním medzistavcových platničiek krčnej chrbtice..

Je dôležité si uvedomiť, že príznaky sú veľmi rozdielne, záleží na mnohých parametroch až po individualitu ľudského tela.

Preto čím skôr je tento typ ochorenia diagnostikovaný, tým účinnejšia bude liečba, tým lepšie budú výsledky..

Klasifikácia typov výstupkov v medicíne

Klasifikácia typov výčnelkov je usporiadaná v závislosti od umiestnenia výčnelku prstenca vzhľadom na oblasti chrbtice. Preto je zvyčajné rozlišovať medzi strednými (strednými), posterolaterálnymi, zadnými a bočnými výčnelkami. Zvážte každý typ podrobnejšie:

 • Kruhový výstupok medzistavcového disku je výstupok s expanziou určitej časti miechy. Kruhové výčnelky medzistavcových platničiek sa postupne delia na rovnomerné, kruhovo-foraminálne, kruhovo-dorzálne (inými slovami zadné)..
 • Dorsálny výčnelok medzistavcových platničiek - termín pochádza z latinčiny, čo znamená - chrbát. Disky sú v tomto prípade ohnuté smerom k medzistavcovému kanálu, ako aj k miechovému otvoru. Výčnelky chrbtového disku sú nasledujúcich typov: foraminal, median, extraforaminal a tiež median.
 • Difúzny výstupok disku je mnohonásobný, nerovnomerný výstupok medzistavcových platničiek. Difúzny výstupok medzistavcovej platničky sa tiež označuje ako zadná difúzia.
 • V laterálnych častiach disku sa vyvíja laterálny výčnelok, tzv. Laterálny výčnelok. Vzdelanie je pomerne zriedkavé. Klinický obraz priebehu choroby je podobný ako dorzálna prietrž. Hlavným kritériom, ktoré vyvoláva výčnelok, je deformácia v bočných častiach medzistavcových platničiek.
 • Ventrálny výčnelok, prakticky neobťažujúci pacientov, je zriedkavým javom. Ich charakteristickým znakom je nedostatočná expozícia nervovým vláknam.
 • Foraminálny výčnelok disku je typ výbežku, ktorý sa vyznačuje vydutím disku smerom ku koreňu miechy, ako aj k medzistavcovému kanálu.
 • Stredný výčnelok. Tento typ ochorenia je výčnelok, ktorý vedie do stredu miechového kanála. Nebezpečná forma, pretože priamo ovplyvňuje vlákna miechy, čo môže viesť k ochrnutiu.
 • Fyziologický výčnelok - disk doslova vyčnieva niekoľko milimetrov, toto rozšírenie disku žiadnym spôsobom neovplyvňuje pohybový aparát a chrbticu.

Pozrime sa podrobnejšie na klinický obraz priebehu choroby priamo na každom oddelení, ktoré je touto chorobou postihnuté. Takéto oddelenia zahŕňajú bedrové, krčné a hrudník.

Výčnelok krčka maternice

Hlavné príznaky kurzu: vyžarovanie bolesti v paži, brnenie, pálenie a znecitlivenie v pažiach, zníženie svalového tonusu v ramene, lakte a paži; bolesť krku.

Krčný región pozostáva zo siedmich stavcov, medzi nimi sú medzistavcové platničky. Krčná oblasť chrbtice je najviac pohyblivá, medzistavcové tkanivá v nej sú elastické a pohyblivé, čo zaisťuje pohyb hlavy. Nadmerné zaťaženie krku vedie k opotrebovaniu diskov, na týchto miestach sa objavujú výčnelky.

Bedrový výbežok medzistavcových platničiek

Symptomatický obraz choroby na tomto oddelení zahŕňa: stuhnutosť v dolnej časti chrbta, obmedzený pohyb, prítomnosť chronickej bolesti hlavy; časté sú choroby bedrovej radikulitídy; brnenie, pálenie, necitlivosť, bolesť v nohách, chodidlách; strata tónu v lýtkových svaloch; zhoršená funkcia močového a reprodukčného systému, problémy s močením.

Hrudný výčnelok

Medzi príznaky patrí: bolesť za hrudnou kosťou, bolesť v strede chrbta, pálenie, bolesť, znecitlivenie, brnenie v bruchu, lopatky priamo na hrudi, stuhnutosť, zhoršená pohyblivosť v chrbte, bolesť v medzirebálnom priestore.

Ošetrenie medzistavcových platničiek

Ošetrenie diskových výčnelkov zahŕňa komplexnú, v skutočnosti je to počiatočná forma prietrže, preto sa používajú konzervatívne metódy liečby. Liečba vyčnievania medzistavcových platničiek zahŕňa nasledujúce spôsoby liečby:

 • manuálna terapia;
 • masáže;
 • kurzy liečebných procedúr, wellness cvičenia;
 • reflexológia - akupunktúra;
 • hirudotherapy;
 • vákuová terapia.

Účelom protrúzie liečby medzistavcových platničiek je zlepšenie krvného obehu, zvýšenie flexibility chrbtice, jej napnutie, zvýšenie svalového tonusu, zmiernenie opuchov a zníženie tlaku. Je dôležité pamätať na to, že vyčnievanie cvičení medzistavcových platničiek musí byť koordinované s ošetrujúcim lekárom, podobne ako po zvyšok liečebného cyklu, a v žiadnom prípade by sa nemalo samoliečiť..

Kruhový výstupok disku, čo to je?

Pacienti s osteochondrózou často čelia takým dôsledkom, ako je vyčnievanie medzistavcových platničiek. Súčasne približne 80 - 85% pacientov trpí kruhovou formou tejto patológie - v každodennom živote sa často nazýva jednoducho vertebrálna kýla, hoci v skutočnosti je to jedno z počiatočných štádií tohto ochorenia. Kruhový výčnelok disku: čo to je, prečo vzniká a z akých druhov patológií trpia pacienti - to všetko by sa malo podrobnejšie prediskutovať.

Stručný opis patológie a hlavných etáp jej vývoja

Kruhový výčnelok disku možno v jeho jadre stručne opísať jedným slovom - „výčnelok“. Medzistavcový disk s obsahom vyčnieva za chrbticu chrbtice. Výstupok sa vyskytuje kruhovo a jeho veľkosť sa môže meniť v rozsahu od 3 mm do 12 mm. V rôznych častiach disku sa výstupok môže meniť, ale nie viac ako 1 mm.

Ochorenie je spojené s porušením nervových koreňov, čo vedie k prejavom neurologických symptómov.

Vo väčšine prípadov ochorenie nadobúda chronickú formu. Ak pacient zanedbáva terapeutické postupy a predčasne vyhľadá pomoc od lekárskej organizácie, pokročilé štádiá patológie vedú k tomu, že človek stráca svoju schopnosť pracovať a je zdravotne postihnutý.

V procese rozvoja patológie lekári rozlišujú tri hlavné štádiá:

 1. V štruktúre vláknitého prstenca sa objaví prasklina. Z tohto dôvodu sa štruktúra medzistavcových platničiek začína meniť. Intenzívna náhla bolesť v mieste patológie naznačuje, že sa vyvíja kruhový výčnelok disku.
 2. Disk vyčnieva, ale výstupok je malý (do 0,3 cm). K lokalizácii bolesti dochádza, keď sa chrupavkové tkanivo a kosť deformujú. Môže sa vyskytnúť reflexná bolesť..
 3. Zvýšenie výčnelku. Vláknitý prsteň je vystavený riziku prasknutia (následne sa vyvinie prietrž). Intenzita bolesti sa zvyšuje. Vo fáze tvorby prietrže trpí pacient akútnou silnou bolesťou a znecitlivením končatín.

Diagnóza patológie sa vykonáva pomocou počítačového alebo magnetického rezonancie. Metódy rádiografie a ultrazvukového vyšetrenia chrbtice na identifikáciu výčnelkov medzistavcových platničiek vykazujú nízku účinnosť, preto sa prakticky nepoužívajú.

Zaujímavým faktom je, že často je patológia medzistavcového disku v ranom štádiu diagnostikovaná náhodou - keď sa pacient podrobí MRI zákroku spojeného s akýmkoľvek iným ochorením.

V prípade včasnej detekcie patológie sú účinné metódy konzervatívnej liečby - podľa štatistík je v takýchto situáciách chirurgický zákrok potrebný iba v 10% prípadov.

Druhy chorôb

Štruktúra výčnelku medzistavcovej platničky určuje jej lekársku klasifikáciu. Existujú tri hlavné typy patológie.

Prsteň, uniforma

Medzistavcové platničky sa sploštia, výsledkom čoho je, že sa zo všetkých chrbtov relatívne rovnomerne zo všetkých miech vychádzajú z chrbtice. Najbežnejší typ choroby. Je takmer bezbolestný, s výnimkou zriedkavých útokov.

Kruhové - foraminálne

V dôsledku vývoja výčnelku disku sú nervové korene stlačené na pravej alebo ľavej strane osi, okolo ktorej prechádza miecha. Patológia intenzívnej bolesti, ktorá sa vyskytuje vo forme záchvatov. Znížená a následná strata citlivosti, periférna paralýza - časté následky.

Dorsálne kruhový

Bedra sa takmer vždy stáva miestom lokalizácie (najväčší výčnelok je pozorovaný v dorzálnej časti), prietrž môže prísť do kontaktu s miechou. Patológia sa môže rozšíriť do miechy, výsledkom je prietrž miechy.

Diskové výčnelky akéhokoľvek druhu zvyšujú pravdepodobnosť narušení fungovania vnútorných orgánov osoby v dôsledku porušenia nervových koreňov..

 • Mohlo by vás zaujímať: nervy zovreté v bedrovej oblasti

Lokalizácia a príznaky

Kým nie sú nervové korene postihnuté alebo stlačené, vývoj výbežku pre pacienta pokračuje takmer nepostrehnuteľne..

Znaky výskytu patológie sa líšia a sú priamo závislé od typu výčnelku, štádia jeho vývoja a umiestnenia. Niektorí pacienti trpia intenzívnou akútnou bolesťou a iní pacienti cítia na nohách mierne „brnenie“. Ak je choroba pomerne pokojná, veľa pacientov prijíma svoje príznaky v dôsledku bežnej únavy a neprijímajú žiadne opatrenia, kým ochorenie neprejde do pokročilého štádia, keď sa pozoruje silná bolesť..

V závislosti od toho, v ktorej časti chrbtice sa vyvinie patológia, budú prítomné rozdiely v symptómoch..

bedrový

 • Nohy sú znecitlivené (vrátane znecitlivenia nôh a prstov), ​​objavuje sa u nich pocit mravenčenia;
 • Slabosť pacientov vo svaloch stehien a teliat;
 • Pohyb sa obmedzuje;
 • Bolesť chronickej povahy je cítiť v bedrovej oblasti;
 • V lumbosakrálnej časti sú „bolesti chrbta“;
 • V neskorších fázach vývoja choroby, porušenie urogenitálneho systému.

Pretože sa tu nachádza ťažisko a miesto je vystavené najintenzívnejším zaťaženiam, sú v ňom často lokalizované výčnelky..

Hrudné oddelenie

 • Akútne a náhle záchvaty bolesti v medzirebálnom priestore alebo hrudníku;
 • Existuje pocit, že chrbát je „obmedzený“ a bolestivý, najčastejšie v jeho strednej časti;
 • Žalúdok je znecitlivený alebo sa vyskytuje pocit mravenčenia;
 • Pacient pociťuje pocit slabosti v brušných svaloch;
 • Poškodenie dýchacích ciest.

V hrudnej oblasti dochádza zriedkavo k kruhovému výčnelku medzistavcových platničiek, pretože táto časť chrbtice sa vyznačuje nízkou pohyblivosťou, čo znamená, že je vystavená menšiemu stresu..

krčnej

 • V krku sú silné bolesti;
 • V ramenách / ramenách alebo ramenách / ramenách je bolesť pri ťahaní;
 • Ruky sa znecitlivia, zníži sa citlivosť prstov, môže sa objaviť „brnenie“;
 • Výrazne zvýšená podráždenosť a nervozita;
 • Existujú prudké spazmodické poklesy krvného tlaku;
 • Často bolesť alebo závrat;
 • Hluk v ušiach je pociťovaný „plíživým plazením sa po tele“.

Pokiaľ ide o prevalenciu, je na druhom mieste - po vyčnievaní bedrových medzistavcových platničiek.

Pacient často berie príznaky vyčnievania medzistavcových platničiek na príznaky poruchy kardiovaskulárneho systému. Ak vyšetrenie kardiológom neodhalí choroby, mali by ste skontrolovať patologické stavy chrbtice. Terapia je náročná. Po absolvovaní kurzu sa pacient podrobuje pravidelným vyšetreniam počas niekoľkých rokov..

Ak osoba zistí množstvo príznakov vyčnievania medzistavcových platničiek, je to príležitosť konzultovať s lekárom, aby zistil príčiny nepríjemných symptómov..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Kruhový výstupok medzistavcovej platničky

Kruhový výstupok je defekt medziobratlového disku, pri ktorom je rovnomerne vypuklé obsahové množstvo disku. Tento typ výčnelku sa najčastejšie diagnostikuje približne v 80% prípadov. V pokročilom štádiu môže ochorenie spôsobiť stlačenie miechových nervov, ktoré je zvyčajne sprevádzané závažnými neurologickými príznakmi. Rozmery takého výčnelku sa pohybujú od 2 mm do 12 mm, zatiaľ čo rozdiel vo výčnelku defektu v rôznych oblastiach nepresahuje 1 mm. Ochorenie má predĺžený priebeh a pri absencii včasnej liečby vedie k vzniku medzistavcovej prietrže.

Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u ľudí starších ako 30 rokov na pozadí vývoja degeneratívnych-dystrofických procesov v chrbtici. V modernej lekárskej praxi často dochádza k výskytu výčnelkov vo veku 20 - 25 rokov. K vzniku ochorenia zvyčajne dochádza v lumbosakrálnej úrovni na úrovni stavcov L4-L5 a L5-S1, menej často ochorenie postihuje hrudnú a krčnú chrbticu..

Dôvody vzniku patológie:

 • Rôzne poranenia miechy.
 • osteochondróza.
 • Zhoršené držanie tela.
 • Nadmerné zaťaženie chrbtice.
 • V niektorých prípadoch osteoporóza (zníženie hustoty kostí).

Druhy kruhového výčnelku medzistavcových platničiek

 1. Rovnomerný (kruhový) výstupok - podľa názvu sa defekt šíri rovnomerne po celom obvode medzistavcových platničiek. Táto patológia sa zisťuje častejšie ako iné. Tento typ výčnelku je často charakterizovaný absenciou bolestivých pocitov a rôznych neurologických príznakov.
 2. Dorsálny (zadný) kruhový výčnelok - je menej častý, má však nebezpečnejšiu formu, pretože postupné vyrovnávanie medzistavcových platničiek sa posúva smerom k mieche. To môže viesť k spinálnej stenóze a prietrži..
 3. Cirkulárno-foraminálny výčnelok sa považuje za najkomplexnejší a najnebezpečnejší typ tohto ochorenia. Okrem rovnomerného vydutia dochádza k ďalšiemu vyčnievaniu obsahu disku smerom k foraminálnemu otvoru do oblasti umiestnenia nervových koreňov miechy, čo vedie k ich stlačeniu. Tento typ výčnelku je sprevádzaný silnou bolesťou v postihnutej oblasti, v niektorých prípadoch je strata citlivosti končatín, môže dôjsť aj k periférnej paralýze..

Možné príznaky

 • Silná bolesť.
 • Brúsenie v presahu.
 • Parestézia zadku a dolnej časti chrbta.

Je potrebné poznamenať, že táto symptomatológia je pomerne zriedkavá, zvyčajne sa vyskytuje iba u 5% ľudí s kruhovým vydutím disku. Ostatné prípady sú asymptomatické, čo veľmi komplikuje včasnú diagnostiku a určenie vhodnej liečby..

Metódy diagnostiky choroby

Podľa klinického obrazu, ktorý predstavuje charakteristická lokalizácia bolesti, lekár robí predpoklad prítomnosti ochorenia. Ďalej je predpísané röntgenové vyšetrenie v dvoch projekciách. Táto technika odhaľuje iba podozrenie na kruhový výčnelok. Je možné spoľahlivo potvrdiť prítomnosť poruchy iba vykonaním diagnostiky na MRI alebo CT.

Úprava kruhového výčnelku disku

Úspešná liečba spočíva predovšetkým v odstránení záťaže z chrbtice a odstránení faktorov, ktoré prispievajú k progresii choroby. Najlepšie výsledky liečby sa dajú dosiahnuť, ak sa v skorom štádiu tvorby zistí výčnelok.

Hlavné ciele liečby sú:

 1. Nájdenie príčiny choroby.
 2. Prevencia ďalšieho rozvoja choroby.
 3. Zbavenie sa prejavov výčnelku (pokiaľ je to možné).

Na liečenie kruhového výčnelku sa môžu použiť rôzne metódy, od fyzioterapeutických cvičení až po chirurgický zákrok vo zvlášť závažných prípadoch. Výber liečby závisí od prejavov príznakov, charakteristík patológie a celkového zdravotného stavu pacienta.

Základná terapia často zahŕňa priebeh nesteroidných protizápalových liekov. Okrem výrazného protizápalového účinku majú vynikajúci analgetický účinok. Lieky tejto skupiny používajte opatrne, pretože negatívne ovplyvňujú žalúdočnú sliznicu. Cvičebná terapia pomáha dokonale v boji proti chorobe. Správne vybraný súbor cvikov pomáha posilňovať svalový korzet chrbta a bude zase spoľahlivou ochranou proti ďalšiemu rozvoju výčnelkov. Na liečbu sa používajú tiež fyzioterapeutické postupy a manuálna terapia..

Na záver by som chcel poznamenať, že bez včasnej liečby bude patológia len postupovať. V praxi sa lekári často musia vysporiadať s pokročilými prípadmi choroby, a preto pri najmenšom podozrení vyhľadajte pomoc kvalifikovaných odborníkov a prešli diagnózou. Nezabudnite, že vaše zdravie je vo vašich rukách!

Kruhový výstupok medzistavcovej platničky

V súčasnosti sa veľké množstvo ľudí obracia na lekárov, ktorí sa sťažujú na akútnu bolesť chrbta. Lekári sa najčastejšie musia vysporiadať s osteochondrózou, vyčnievaním a v niektorých prípadoch herniovanými diskami.

Bohužiaľ, veľký počet pacientov nevenuje náležitú pozornosť svojmu zdraviu a k lekárovi prichádzajú až vtedy, keď je bolesť veľmi závažná..

Takáto nedbanlivosť zo strany ľudí vedie k tomu, že neškodné choroby sa na prvý pohľad vyvinú v chronické formy a majú vážnejšie následky..

obsah

Čo to je? ↑

Kruhový výčnelok disku je choroba, pri ktorej sa vyskytuje kruhový výčnelok medzistavcovej platničky, v dôsledku čoho sa porušujú nervové korene a objavujú sa rôzne neurologické príznaky..

Výčnelok je počiatočné štádium choroby, ako je medzistavcová prietrž.

Výstupok disku má niekoľko fáz vývoja:

 • Najskôr sa vo vláknitom kruhu vytvorí prasklina a potom dôjde k zmene štruktúry disku. Človek môže cítiť akútne záchvaty bolesti v oblasti výčnelku.
 • Druhý - existuje mierny výstupok disku (2-3 mm). Pocity bolesti sú lokalizované v oblasti deformácie kostí a chrupavkového tkaniva, získavajú ožarujúci charakter.
 • Tretie - výčnelok stavcov sa zvyšuje, čo hrozí roztrhnutím vláknitého prstenca a v dôsledku toho vytvorením prietrže, ktorá sa vyznačuje silnou a akútnou bolesťou s znecitlivením končatín..

Obrázok: vývojové štádiá patológie disku

Ak je diagnostikovaný kruhový výčnelok disku, potom môže byť toto ochorenie v 90% prípadov vyliečené bez chirurgického zákroku, tj terapeutických metód..

Funkcie ↑

Najbežnejšou patológiou je kruhový výčnelok disku - tento typ výbežku sa vyskytuje u viac ako 80% pacientov.

Najčastejšie sa kruhový výčnelok vyskytuje v stavcoch bedier.

Foto: diskový výstupok v MRI obrázku

Je potrebné poznamenať, že pri takejto patológii sa zvyšuje riziko zlyhania vnútorných orgánov - je to dôsledok porušenia nervových koreňov..

Medzi kruhovými výčnelkami sú medzi sebou symptomatické rozdiely v závislosti od umiestnenia lézie:

 • Krčka maternice: vyznačuje sa bolesťou v rukách, migrénami, ospalosťou a nestabilitou krvného tlaku. V prípade, že je choroba v zanedbanom stave, objavujú sa výrazné neurologické príznaky.
 • Hrudník: v solárnom plexe sú pocity kompresie, bolesť v srdci a zhoršuje sa aj fungovanie dýchacieho systému. Je potrebné poznamenať, že výčnelok hrudnej oblasti je pomerne zriedkavý jav..
 • Bedrovej: diagnostikovaná bolesť v chrbtici, ktorá sa často dá dať dolným končatinám, okrem toho sa v končatinách cíti brnenie..

V závislosti od charakteristických znakov vystupovania diskov sa kruhové výstupky delia na tieto typy:

 • Rovnomerný prstenec: disk sa vydúva po celej svojej medzere (zdá sa, že sa vyrovnáva). Tento typ patológie je diagnostikovaný omnoho častejšie ako iné, avšak toto ochorenie zvyčajne prebieha v pokojnej forme a nespôsobuje obavy pacientov..
 • Kruhový-foraminálny: dochádza k stlačeniu nervových koreňov vľavo alebo vpravo od miechy, čo vedie k silnej bolesti aj pri malom zaťažení chrbtice..
 • Kruhová chrbtová: najnebezpečnejší typ, pretože výstupok je nasmerovaný na miechový kanál, miechu a nervové korene. U pacientov s komplikáciami sa môže vyskytnúť periférna paralýza..

Obrázok: Druhy kruhových výčnelkov

Príčiny ↑

V skutočnosti môže byť veľa dôvodov na rozvoj patológie, ale najbežnejšie sú:

 • poranenia miechy;
 • infekčné choroby;
 • metabolické poruchy v tele;
 • nesprávne držanie tela;
 • zle vyvinutá svalová kostra chrbtice;
 • nadmerné zaťaženie, pri ktorom je závažnosť nerovnomerne rozdelená na chrbticu;
 • pokročilé choroby chrbtice (skolióza, osteochondróza);
 • choroby vnútorných orgánov, ako aj zmeny súvisiace s vekom;
 • podvýživa.

Na základe vyššie uvedených dôvodov:

 • vzdialenosť medzi stavcami je znížená;
 • na medzistavcové platničky je tlak;
 • disky sú posunuté na stranu;
 • tieto zmeny sa následne stanú príčinou vzniku výčnelkov a neskôr aj hernií.

Aby sa predišlo takýmto vážnym následkom, je nevyhnutné poradiť sa s lekárom s najmenšou bolesťou chrbta a výskytom znecitlivenia končatín..

Po vykonaní potrebných štúdií lekár predpíše lieky a fyzioterapeutické postupy..

Manuálna terapia osteochondrózy je najúčinnejším spôsobom, ako sa zbaviť exacerbácií a rozvoja výčnelkov disku..

Ako sa vykonáva punkcia miechy? Zistite tu.

Znaky a príznaky choroby ↑

Výčnelok sa nijako neprejavuje, kým nevzniknú dráždivé faktory - stlačenie koreňov nervov alebo vlákien.

To znamená, že človek sa môže cítiť úplne zdravý, kým nedôjde ku kontaktu s nervovými zakončeniami.

Príznaky choroby sú dosť rozdielne..

Úplne záleží na tom, ktorý konkrétny disk má léziu:

 • pocity sa môžu pohybovať od silnej bolesti chrbta po znecitlivenie prstov a dolných končatín;
 • príznaky sa môžu líšiť tak od typu výčnelku (centrálneho alebo zadného), ako aj od miesta jeho lokalizácie (krčka maternice, hrudníka, bedra).

V krčnej chrbtici

Pri stlačení nervových koreňov na tomto mieste nie sú v tejto oblasti iba vážne bolesti, ale aj poľutovaniahodnejšie následky.

Medzi hlavné príznaky patológie patrí:

 • ostrá bolesť v krku;
 • bolesť v ramene alebo ramene;
 • znecitlivenie rúk;
 • porušenie citlivosti prstov;
 • pocit „plazivého plazenia sa po tele“;
 • ostré skoky v krvnom tlaku;
 • bolesti hlavy;
 • závraty;
 • hluk v ušiach;
 • zvýšenie podráždenosti.

Preto sa niektorí pacienti, ktorí sa sťažujú na srdcové problémy, obracajú na kardiológov, ale títo odborníci nevidia patológiu.

Protrúzia krčnej chrbtice sa lieči veľmi ťažko, pretože v tejto oblasti je sústredená veľká akumulácia nervových a krvných plexov..

Z tohto dôvodu sa odporúča pacientovi pozorovať ho aj po ukončení liečby..

V hrudnej chrbtici

Tento typ ochorenia je veľmi zriedkavý..

Ide o to, že mobilita stavcov v tomto oddelení je znížená, takže na medzistavcové platničky neexistuje žiadny taký nadmerný účinok..

Príznaky úplne závisia od miesta a stupňa dopadu na nervové zakončenie..

Je možné uviesť tieto hlavné:

 • bolesť v strede chrbta;
 • slabosť brušných svalov;
 • bolesť v hrudi
 • znecitlivenie alebo brnenie v bruchu;
 • bolesť a stuhnutosť v chrbte;
 • medzirebrová bolesť.

V bedrovej oblasti

Je to ten, kto je najzraniteľnejší kvôli veľkému zaťaženiu (ťažisko sa nachádza v tejto oblasti) a rôznemu rozsahu pohybu..

Príznaky choroby úplne závisia od miesta a stupňa zmeny disku:

 • bolesť v bedrovej oblasti chronickej povahy;
 • obmedzenie pohybov;
 • radikulitída lumbosakrálnej;
 • svalová slabosť lýtkových svalov a bokov;
 • znecitlivenie, brnenie alebo bolesť nôh, nôh a prstov;
 • porušenie funkcií genitourinárneho systému (iba v pokročilom štádiu).

Liečba ↑

Výčnelok disku sa lieči terapeuticky a iba v pokročilom štádiu vyžaduje chirurgický zákrok.

Zvyčajná liečba je celý rad opatrení zameraných na odstránenie bolesti, opuchu tkanív, obnovenie motorických funkcií a citlivosti v postihnutých oblastiach:

Správna výživa

Výčnelok nie je choroba, s ktorou sa dá experimentovať..

Počas liečby musíte prísne dodržiavať všeobecné odporúčania, a to - začať správne jesť.

Je nevyhnutné brať s jedlom veľké množstvo vitamínov a minerálov.

Takže pre chrbticu sú dôležité:

 • Veveričky. Zdrojom živočíšnych bielkovín sú: mlieko, ryby, vajcia. Rastlinná bielkovina sa nachádza v potravinách, ako sú fazuľa, pohánka, orechy, semená a kukurica..
 • Tuky. V súčasnosti človek konzumuje veľké množstvo tuku s jedlom, ale nanešťastie má nízku kvalitu a zhoršuje stav chrbtice. Aby telo dostalo potrebné množstvo zdravých tukov, musíte jesť vyššie uvedené potraviny.
 • minerály Chrbtica potrebuje mangán, fosfor, vápnik a horčík. Vápnik sa nachádza v pečeni, tvarohu, čerstvých vajciach, syre, kapuste a horčíku v uhorkách, špenáte a slnečnicových semenách..

Je potrebné vrátiť sa k normálu a hmotnosti: čím je väčší, tým ťažšie je pre pacienta žiť a pohybovať sa, pretože medziobratlové platne dostávajú veľa záťaže..

Konzervatívne zaobchádzanie

 • na natiahnutie chrbtice, ako aj jej fixáciu, aby sa znížilo zaťaženie modifikovaného disku;
 • začať s užívaním liekov zameraných na odstránenie opuchov a zápalov.

Fotografie: chrbtová trakcia

Až po vykonaných manipuláciách sa pacientovi odporúča absolvovať kurz fyzioterapeutickej liečby, ktorý obsahuje niekoľko zložiek:

Fyzioterapeutické cvičenia alebo gymnastika

Toto je súbor cvičení, ktoré sa používajú pri veľkom počte chronických ľudských ochorení spojených so stratou svalovej sily..

Aby sa obnovili predchádzajúce funkcie tela, je potrebné bezpodmienečne vykonať určité cviky, ktoré sa vyberajú individuálne.

Hlavným cieľom fyzioterapeutických cvičení je zmierniť bolesť, pocit ťažkosti a návratovú mobilitu.

Video: cvičenia

Manuálna terapia

Liečba manuálnou terapiou je zameraná na blokovanie príznakov, ako aj na prevenciu exacerbácií.

V prípade, že štádium choroby je vo forme exacerbácie, sú manipulácie obmedzené na mäkké techniky..

Aby mohol byť komplex procedúr vykonaný správne, musí lekár manuálnej terapie presne poznať miesto patologického procesu.

Preto je pacientovi pred vykonaním manipulácie vyšetrenie, ktoré zahŕňa počítačovú tomografiu a magnetickú rezonanciu..

Hardvérová fyzioterapia

V tomto prípade hovoríme o vplyve pulzov diadynamického prúdu (DDT) na telo, ktorých charakteristickým klinickým účinkom je analgézia..

Foto: prístroj pre DDT

Účinok prúdov má vplyv na prísun krvi do tkanív, čo vedie k:

 • zlepšuje cirkuláciu kolaterálu;
 • zmierňuje zápalové procesy;
 • podporuje hojenie tkanív a obnovu prírodných funkcií v tele.

Okrem toho bolo nedávno možné liečiť výstupky disku pomocou moderného DRX 9000>

Podstata tejto techniky spočíva v tom, že moderný prístroj umožňuje, aby sa dva stavce pohybovali od seba bez chirurgického zákroku, pričom súčasne vytvárajú priestor, do ktorého vstupuje potrebná tekutina, čo prispieva k výžive a obnove poškodeného disku..

Vytvorený efekt vákua vtiahne disk na miesto.

Fotografie: drx9000

V dôsledku toho deformovateľný disk prestane vyvíjať tlak na nervové korene a bolesť zmizne..

Liečba drogami

Po kontaktovaní odborníka a vykonaní všetkých potrebných štúdií sa pacientovi predpisujú lieky proti bolesti.

Najbežnejším je diklofenak.

Foto: diclofenac

Tento liek ovplyvňuje metabolizmus kyseliny arachidónovej, znižuje zápalový proces a má analgetický účinok..

Lokálna terapia tiež zohráva dôležitú úlohu pri zmierňovaní bolesti. Často sa používajú ibuprofén a ketoprofén..

Lekári okrem toho predpisujú pacientom:

 • zmierniť opuchy - diuretiká;
 • na svalovú relaxáciu a zníženie nervového vedenia - svalové relaxanciá (tizanidín, tolperisón a baklofen);
 • na liečbu kompresného syndrómu - kortikosteroidné lieky, v malých cykloch.

Foto: Tizanidín

Ľudové lieky

Alternatívne metódy liečby sa môžu použiť iba ako súčasť komplexnej liečby, konkrétne v kombinácii s tradičnými liečebnými metódami, ktoré sú zamerané na obnovenie všetkých funkcií postihnutého segmentu, odstránenie bolesti a opuchu tkanív..

Na liečbu vyčnievania diskov sa najčastejšie používa alkoholová tinktúra s cesnakom..

Na jeho prípravu je potrebné zomleté ​​300 gramov cesnaku, potom sa výsledná zmes naleje 40 ° alkoholom v množstve 150 ml. Výsledná suspenzia sa má infúziou podávať na tmavom mieste asi 10 dní.

Po príprave roztoku sa roztok nanesie na postihnuté miesta, zafixuje sa handrou a plastovým obväzom.

Tento nástroj však môže spôsobiť alergické reakcie, preto ich používajte opatrne.

Tiež pri vyčnievaní diskov mnohí odporúčajú použitie terpentínových kúpeľov, treba však pamätať na to, že sú zakázané ľuďom s patológiou srdca a krvných ciev..

Liečba ľudovými prostriedkami zahŕňa aj použitie liečivých rastlín, ako je Kalanchoe atď..

Z akých dôvodov sa môže u detí objaviť dislokácia krčných stavcov? Zistite tu.

Čo môže byť spojené s chrumkaním v chrbte? Prečítajte si tu.

Predikcia pre pacienta ↑

Takmer každý človek sa stretol s takým problémom, ako je bolesť chrbta alebo krku, a často môžu byť príčinou ich výskytu celkom neškodné choroby..

Ale v zanedbanom stave, bez riadneho a včasného ošetrenia, môžu prispieť k rozvoju závažných a nebezpečných chorôb, ktoré môžu viesť pacienta nielen k chirurgickému stolu, ale aj k ochromeniu..

Ak sa však s lekárom včas poradíte, choroba sa dá liečiť. Okrem toho môže pacient po jeho absolvovaní úplne zabudnúť, že mal podobný problém..

To sa však dá dosiahnuť iba vtedy, ak budete presne dodržiavať odporúčania lekára a budete dodržiavať všetky jeho pokyny.

Takže, aj keď vám bol diagnostikovaný výčnelok medzistavcovej platničky, nezúfajte. Výčnelok nie je veta.

Páči sa vám článok? Prihláste sa na odber aktualizácií stránok cez RSS alebo zostaňte naladení na VKontakte, Odnoklassniki, Facebook, Google Plus, My World alebo Twitter.

Povedz svojim priateľom! O tomto článku informujte svojich priateľov o svojej obľúbenej sociálnej sieti pomocou tlačidiel na ľavom paneli. poďakovať!

komentár 2

Všetko vyššie uvedené je uvedené veľmi zrozumiteľne a jasne. ďakujem za konzultáciu.

Kruhový výčnelok medzistavcových platničiek - čo to je

Bolesť chrbta neznamená vždy prítomnosť závažnej patológie. Ale dlhé, príliš silné a ostré útoky by mali varovať, pretože môžu to byť príznaky osteochondrózy 3. stupňa - vyčnievanie medzistavcových platničiek. Miecha, uzavretá v kostre stavcov, poskytuje vedenie nervových impulzov z mozgu do orgánov a tkanív. Medzistavcové narušenie nervových koreňov môže viesť k vážnemu porušeniu práce akýchkoľvek orgánov av závažných prípadoch môže viesť k čiastočnej paralýze..

Výčnelok medzistavcových platničiek je jedným zo štádií osteochondrózy chrbtice, charakterizovaný protrúziou vláknitého prstenca disku, v dôsledku čoho sa porušujú nervové korene a prejavuje sa neurologická dysfunkcia. V závislosti od smeru posunu disku sa rozlišujú nasledujúce typy výčnelkov:

 1. 1. Dorsálne (zadné, chrbtové). Spoločná forma. V oblasti miechového kanálu sa vyskytuje výčnelok.
 2. 2. Ventrálne. Vypuklý výčnelok prakticky neovplyvňuje nervové korene, takže táto forma ochorenia je často asymptomatická.
 3. 3. Medián. Je považovaný za celkom nebezpečný, pretože vláknitý prsteň vyčnieva do stredu miechového kanála, čo môže spôsobiť ochrnutie..
 4. 4. Kruhový. Pomerne závažné ochorenie, pretože výčnelok sa vyskytuje po celom obvode disku. V tomto prípade dôjde k rozšíreniu časti chrbtice. Najbežnejší typ výčnelku - diagnostikuje sa u 80% pacientov.

Kruhový výstupok diskov (podobne ako iné typy) postupuje v niekoľkých fázach:

 1. 1. Vo vláknitom kruhu sa vytvorí trhlina, potom sa zmení štruktúra disku. Pacient cíti akútne záchvaty bolesti v oblasti tvorby výčnelkov.
 2. 2. Disk mierne vyčnieva, 2 až 3 mm, a bolesti vyžarujú, to znamená, že sa podávajú priľahlým orgánom a tkanivám..
 3. 3. Výčnelok sa zvyšuje, hrozí prasknutie vláknitého prstenca s vytvorením kýly. Bolesť je silná a akútna, často sprevádzaná znecitlivením končatín..

Symptomatológia ochorenia sa líši v závislosti od miesta lézie. Nasledujúce výstupky sú charakteristické pre výčnelky diskov krčnej chrbtice:

 • bolesť v rukách a krku;
 • znecitlivenie prstov;
 • migréna;
 • letargia, ospalosť;
 • hluk v ušiach;
 • závrat
 • Podráždenosť;
 • skoky v krvnom tlaku.

Poškodenie hrudnej oblasti je oveľa menej časté v dôsledku nízkej pohyblivosti stavcov a vyznačuje sa:

 • pocit stlačenia za hrudnou kosťou;
 • bolesť uprostred chrbta alebo za hrudnou kosťou;
 • oslabenie svalov tlače;
 • necitlivosť v solárnom plexe;
 • bolesť srdca;
 • ťažké dýchanie.

Výčnelky stavcov diskov bedrovej chrbtice sú najbežnejšie, pretože záťaž tohto oddelenia je najvyššia, tkanivá sa najrýchlejšie opotrebujú a choroba sa prejavuje:

 • bolesť chrbta vyžarujúca na nohy;
 • znecitlivenie prstov na nohách a pocit mravčenia;
 • pocit slabosti v nohách.

Z rôznych dôvodov sa vzdialenosť medzi stavcami zmenšuje a kostné tkanivo tlačí na medzistavcové platničky, čo spôsobuje ich deformáciu.

 • poranenia miechy rôznej závažnosti;
 • infekčné choroby;
 • poruchy všeobecného metabolizmu a krvného obehu;
 • patologická zmena postoja;
 • slabosť a nedostatočné rozvinutie svalového rámu chrbtice;
 • nadváhou;
 • podvýživa alebo podvýživa;
 • vzpieranie a akékoľvek iné nadmerné zaťaženie;
 • choroby iných orgánov;
 • zmeny kostí a chrupavky súvisiace s vekom.

Keď sa objavia prvé príznaky patológie, musíte navštíviť neurológa. Diagnostika zahŕňa:

 • vyšetrenie a vypočúvanie pacienta;
 • krvný test;
 • Röntgenové lúče v rôznych projekciách;
 • myelografia, epidurografia - všetky tieto metódy zahŕňajú vstrekovanie špecifických kontrastných látok do oblasti blízko disku, aby sa objasnil deformačný obrazec;
 • MRI - vám umožní čo najpresnejšie zobraziť lézie, stupeň vystupovania a súvisiace patológie.

Je mimoriadne nežiaduce ignorovať diagnostikovaný výčnelok, pretože môže to viesť k tvorbe prietrže a jej komplikáciám.

Kruhový výčnelok disku je dokonale liečený konzervatívne a iba asi 10% pokročilých prípadov vyžaduje chirurgický zákrok. Terapeutická liečba zahŕňa určitý súbor opatrení zameraných na zastavenie syndrómu bolesti, zníženie opuchov a zápalov tkanív, obnovenie citlivosti a motorických funkcií v postihnutých častiach chrbtice:

 1. 1. Liečba drogami. Protizápalové lieky (Diclofenac, Voltaren, Nise, Ibuprofen, Movalis) sa používajú vo forme injekcií, perorálnych foriem a topických látok (masti, gély). Pri silnej bolesti a silnom stlačení disku sa môžu glukokortikosteroidy používať v krátkych cykloch, ktoré nie sú dlhšie ako päť dní. Chondroprotektívne činidlá (Terafelks, Alflutop, Karipain) na regeneráciu chrupavkového tkaniva. Prostriedky obnovujúce prísun krvi do chrbtice (Pentoxifyllín, Eufillin). Svalové relaxanciá (Midokalm). Dekongestanty (Furosemid, Hypotiazid, Uregit, Lasix).
 2. 2. Liečebná výživa. Zameriava sa na dosiahnutie dvoch cieľov: chudnutie - okamžite vám umožní vyložiť deformované disky a dodatočný príjem potrebných výživných látok do tela, čo urýchľuje regeneráciu. Preto by v potrave mali byť prítomné zdroje minerálov a prírodných zvierat a rastlinných bielkovín a tukov. Výrobky odporúčané na terapeutické účely: mlieko, tvaroh, pečeň, ryby, vajcia, fazuľa, pohánka, orechy, semená, kapusta, kukurica. Zároveň je potrebné vylúčiť z výživy alebo aspoň obmedziť používanie škodlivých a metabolicky spomalujúcich potravín: vyprážané, nakladané, korenené a obsahujúce chemické prísady..
 3. 3. Trakcia chrbtice, ako aj jej fixácia. Vykonané na zníženie zaťaženia poškodeného disku. Aplikujte iba v počiatočných štádiách choroby s výčnelkom malých rozmerov. Tento postup umožňuje znížiť kompresiu, obnoviť krvný obeh a svalový korzet chrbtice a zabrániť vzniku prietrže. V neskorších štádiách ochorenia môže byť postup škodlivý a zhoršujúci sa..
 4. 4. Terapeutické cvičenie. Používa sa až po lekárskom ošetrení a úľave pri akútnom stave. Predstavuje niekoľko cvičení, ktoré posilňujú chrbtové svaly, zvyšujú krvný obeh a obnovujú pohybovú aktivitu. Cvičenia sa vyberajú individuálne v závislosti od stupňa vyčnievania a lokalizácie postihnutej oblasti..
 5. 5. Hardvérové ​​ošetrenie. Jeho cieľom je zmierniť kŕče a bolesti, zvýšiť prietok krvi v postihnutej oblasti. Aplikované elektrické procedúry, magnetoterapia, laserová terapia, UHF terapia, ultrazvuk. Existuje tiež špecifická úprava pre vyčnievanie diskov pomocou moderného prístroja DRX 9000. Podstata metódy spočíva v tom, že sa disky posunú od seba, do priestoru sa zavedie výživný prípravok na regeneráciu tkanív, potom sa disk vákuom stiahne späť do svojej pôvodnej polohy..
 6. 6. Manuálna terapia. Pri ťažkých formách ochorenia a pri akútnom stave sa používajú jemnejšie a jemnejšie masážne techniky. Pri pravidelných liečebných cykloch (každých šesť mesiacov) je účinná prevencia exacerbácií.
 7. 7. Reflexoterapia (akupunktúra, akupunktúra). Terapeutický účinok sa dosiahne vystavením určitým biologicky aktívnym miestam ľudského tela. Moderná možnosť spočíva v pripojení slabého elektrického prúdu k ihlám, aby sa vytvorili vibrácie rôznych frekvencií.
 8. 8. Terapeutické kúpele a bahenná terapia. Princíp expozície je všeobecný - prenikanie biologicky aktívnych zložiek vaní a bahna do tela cez póry kože, expandované pod vplyvom tepla.
 9. 9. Chirurgia. Moderné techniky lokálneho výčnelku sú minimálne invazívne a zabraňujú veľkým rezom. Použite rôzne metódy vpichu. Kostná blokáda - zavedenie lieku priamo do postihnutej oblasti, umožňuje rýchlo zmierniť bolesť a zápal. Hydroplastika zahŕňa zavedenie špeciálnej tekutiny do medzistavcovej chrupavky pod röntgenovou kontrolou: tekutina vymýva poškodené časti disku. Odparovanie disku je kauterizácia poškodenia jadra buničiny laserovými lúčmi, ktorá je účinná iba v skorých štádiách. Nukleoplastika - zavedenie studenej plazmy do stredu disku, zníženie tlaku vo vnútri disku a obnovenie tlmiacej schopnosti.

Včasná diagnóza výbežku zabráni tvorbe prietrže a následným komplikáciám: silná bolesť, poškodenie vnútorných orgánov a ochrnutie. Prevencia a komplexná terapia pomôžu vyhnúť sa exacerbáciám a udržať motorickú aktivitu na vysokej úrovni až do pokročilých rokov.

Kruhový výstupok miechy L3-L4, L4-L5, L5-S1

Kruhový výstupok disku (čo to je)? Vzhľadom na výskyt problému táto otázka znie dosť relevantne. Problém s touto patológiou vzniká v dôsledku nedbanlivého prístupu k nemu, keď by sa s lekárom malo konzultovať iba v pokročilom štádiu. Malo by sa však jasne chápať, že najúčinnejšia liečba sa vykonáva iba v počiatočnom štádiu choroby a keď sa objavia nezvratné zmeny, stáva sa dlhou a zložitou cestou..

Podstata patológie

Všeobecne platí, že pojem vyčnievania miechových diskov zahŕňa ich vyčnievanie za anatomické hranice. Na rozdiel od medzistavcovej prietrže sa výčnelok vyvíja bez toho, aby sa zničil vonkajší plášť, t.j. vláknitý prsteň. Vzhľadom na túto podmienku sa často považuje za počiatočnú fázu prietrže. Pri výčnelku sa nepozoruje významné poškodenie tkaniva, ale vyskytujú sa štiepané nervové vlákna, ktoré spôsobujú bolesť. Vývoj choroby predstavuje riziko závažných deštruktívnych komplikácií.

Kruhový výčnelok medzistavcových platničiek je jedným z typov tejto patológie, pri ktorom k pretláčaniu disku dochádza rovnomerne po celom obvode stavcov, t.j. v kruhu alebo kruhovo. V procese vyčnievania disku tiež dochádza k deformácii vláknitého prstenca, ktorý vedie von z stavcov. V dôsledku toho sa môžu poškodiť vnútorné tkanivá krúžku, ale samotná škrupina si zachováva integritu, ktorá zaisťuje zadržiavanie želatínového jadra vo vnútri.

Kruhový výčnelok sa môže vyvíjať v ktorejkoľvek časti chrbtice. V tomto prípade môžu byť priemery výčnelkov v rozsahu 4 - 11 mm a odchýlka uniformity vytláčania nie je väčšia ako 1 mm. V dôsledku tvorby anatomickej lordózy sú lézie najčastejšie lokalizované v lumbosakrálnej chrbtici. Veľmi často sa hovorí o kruhovom výčnelku disku L3 - L4. Výčnelok disku L5 - S1 spájajúci piaty bedrový stav a prvý krížový stavec je zvlášť nebezpečný, pretože Práve tu vychádza plexus miechového nervu, ktorý sa podieľa na regulácii funkcií dolných končatín a panvových orgánov. Ľudia tiež veľmi často trpia kruhovým výstupkom z disku L4 - L5.

Druhy patológie

Kruhový výčnelok môže mať svoje špecifické vlastnosti, a preto sa klasifikujú nasledujúce typy chorôb:

 1. Rovnomerný (kruhový) výčnelok. Tento typ predpokladá rovnomerné sploštenie disku, čo vedie k jeho kruhovému vyčnievaniu. V tomto prípade symptómy patológie najčastejšie nemajú jasnú závažnosť.
 2. Zadný kruhový alebo kruhový chrbtový typ. Hlavná deformácia je nasmerovaná na miechu, čo spôsobuje riziko rozvoja stenózy a transformácie na kýlu chrbtice.
 3. Kruhový-foraminálny typ. Toto je najnebezpečnejší typ výčnelku, napr spôsobuje silnú bolesť v dôsledku stlačenia nervových vlákien. Táto patológia je nebezpečná aj pri vypuklých rozmeroch menších ako 5 mm. Môže dôjsť k strate citlivosti a periférnej paralýze..

V patogenéze patológie je možné jasne vysledovať štádiá, podľa ktorých je možné rozlíšiť závažnosť lézie:

 1. Stupeň 1 alebo mierny. Vyznačuje sa mikroskopickými trhlinami a malými štrukturálnymi zmenami vo vnútorných vláknach vláknitého prstenca.
 2. Stupeň 2 alebo mierna závažnosť. Mimo stavcov sa vytvára mierny výstupok, ktorého veľkosť však nepresahuje 3 až 3,5 mm. V dôsledku stlačenia nervových koreňov sa v postihnutej oblasti chrbtice prejavuje bolesť.
 3. Stupeň 3 alebo nebezpečný stupeň poškodenia. Veľkosť vytláčania vláknitého prstenca presahuje 6 mm, čo spôsobuje riziko deštrukcie membrány s následným prechodom na medzistavcovú prietrž.

Etiológia tohto fenoménu

Najčastejšie sa výčnelok disku vyvíja u ľudí starších ako 40 rokov v dôsledku skutočnosti, že medzistavcové uzly podliehajú degeneratívnym - dystrofickým zmenám, najmä počas osteochondrózy..

Patológia je často výsledkom kostnej osteoporózy spôsobenej nedostatkom vápnika vrátane so stratami pri ťažkom krvácaní.

K vyčnievaniu disku dochádza pri narušení štruktúry tkaniva chrupavky a pôsobení nadmerného zaťaženia. Rozlišujú sa tieto faktory vyvolávajúce abnormálny proces:

 • poranenia miechy;
 • časté fyzické preťaženie a ich nadmerná veľkosť, čo je obzvlášť nebezpečné, ak nie sú správne rozmiestnené pozdĺž chrbtice;
 • metabolické ochorenia;
 • patológia chrbtice;
 • podvýživa;
 • držanie tela so zakrivením chrbtice;
 • zlý vývoj svalov;
 • dedičná predispozícia.

Ako sa choroba prejavuje

Príznaky kruhového výčnelku závisia od umiestnenia lézie, t.j. z ktorej časti chrbtice najviac trpeli. V počiatočnej fáze patológie nie sú prejavy výrazné. Najmä večer, po pracovnom dni, sa vyskytuje mierne nepohodlie, ktoré sa zvyčajne vníma jednoducho ako únava..

Progresia choroby vedie k charakteristickým prejavom. S vystupovaním diskov do krčnej chrbtice sa rozlišujú tieto príznaky:

 • bolesť rôznej intenzity v krku s ožarovaním ramenného pletenca a horných končatín;
 • znížený svalový tonus;
 • strata citlivosti (obzvlášť je cítiť znecitlivenie prstov);
 • viacsmerná zmena krvného tlaku;
 • bolesť hlavy;
 • hluk v ušiach.

S lokalizáciou zaostrenia v lumbosakrálnej chrbtici sa objavujú tieto charakteristické znaky:

 • bedrová bolesť s chronickým priebehom a jej ožarovanie počas exacerbácie nôh;
 • symptómy radikulitídy;
 • nízky svalový tonus v lýtkovej a femorálnej oblasti;
 • poruchy močenia;
 • strata citlivosti nôh.

V dôsledku svalového kŕče je možné obmedzenie motorických schopností. Poškodenie hrudnej oblasti je zaznamenané veľmi zriedka. V tomto prípade sú bolesti pociťované v strede chrbta, vo forme medzirestovej neuralgie, slabosti brušných svalov..

Diagnostické opatrenia

Primárnou diagnostickou metódou na detekciu vyčnievania disku je rádiografia. Tieto štúdie neumožňujú stanoviť presnú diagnózu, ale pravdepodobnosť tejto patológie sa dá odhadnúť. S rozvojom choroby v prvom štádiu existujú jasné hranice stavcov a malé odchýlky ich doštičiek..

V pokročilejších štádiách sa vystupovanie disku stáva výraznejším a obsah informácií rôntgenovej metódy sa výrazne zvyšuje. Pozoruje sa poškodenie stavcových doštičiek a samotné disky sa stanú ako dvojboké šošovky, ale niekedy majú formu rybej plutvy..

V štúdii stavcového výčnelku je zbytočné používať ultrazvuk, pretože táto metóda neposkytne žiadne informácie. Diagnóza po röntgenovom vyšetrení sa vykonáva pomocou MR a počítačovej tomografie. Tieto metódy umožňujú určiť veľkosť výstupku, stav vláknitého prstenca, štrukturálne zmeny v disku.

Liečebné príležitosti

V počiatočnom štádiu ochorenie nepredstavuje veľké riziko pre ľudské zdravie a opatrenia prijaté v tomto štádiu môžu obnoviť medzistavcové uzly. Najdôležitejšou zásadou liečby je včasnosť jej začiatku. V 3. etape je riziko komplikácií veľmi vysoké, niekedy sa musíte uchýliť k chirurgickému zákroku.

Hlavným spôsobom liečby cirkulárneho výčnelku je komplexná konzervatívna terapia. V procese jeho implementácie sú riešené nasledujúce úlohy:

 • eliminácia symptomatických prejavov (bolesťový syndróm);
 • zastavenie progresie choroby;
 • obnova a posilnenie štruktúry tkanív;
 • prevencia neurologických porúch, rozvoj vertebrálnej kýly a iných komplikácií.

Liečebný režim vytvára lekár, pričom berie do úvahy charakteristiky patológie a individuálne charakteristiky tela, ako aj prítomnosť iných chorôb..

Najčastejšie sa liečba poskytuje podľa tejto schémy:

 1. Expozícia liekom. Základným liekom je diklofenak. Na zmiernenie bolesti sa používajú nesteroidné protizápalové lieky (Ibuprofen, Ketoprofen). Diuretiká pri tvorbe opuchy sú zahrnuté v komplexnej terapii; svalové relaxanciá na normalizáciu svalovej aktivity (tizanidín, tolperison, baklofén); kortikosteroidy v ťažkej patológii (tizanidín).
 2. Extrakcia a fixácia chrbtice na špeciálne vybavenie. Tento postup sa neodporúča vykonávať samostatne..
 3. Terapeutická gymnastika a cvičebná terapia by mali byť vyvinuté odborníkom s prihliadnutím na lokalizáciu lézie, stav tela, vek a pohlavie pacienta..
 4. Akupunktúra a manuálna terapia zahŕňajúca expozíciu špecifickým biologicky aktívnym miestam.
 5. Fyzioterapia. Najúčinnejšou technikou je pôsobenie pulzov diadynamického prúdu. Nájde uplatnenie teplotných efektov, elektroforézy, bahennej terapie a niektorých ďalších technológií.

Pri včasnom prijatí primeraných opatrení nie je kruhový výčnelok pre ľudské zdravie príliš nebezpečný. Ak sa však začne patológia, sú možné vážne komplikácie, ktoré môžu viesť k invalidite.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Lumbálna kýla Liečba: Podrobný popis všetkých liečebných metód a symptómov lumbálnej prietrže. Potrebné cviky a cvičebná terapia prietrže.Jednou z najbežnejších a najzávažnejších chorôb, ktorá postihuje asi 20% svetovej populácie, je lumbálna kýla.
Chrbát bolí dlho a lekár diagnostikoval osteochondrózu 3. stupňa. Ako sa vysporiadať s touto chorobou a čo sa stane ďalej? Chrbtica je pre naše telo nesmierne dôležitá.
Čas čítania: min.Môžem robiť cvičenia s myómom maternice?Pomerne často majú ženy, ktoré sú zodpovedné za svoje zdravie, logickú otázku: „Aké cvičenia sa dajú robiť s myómom maternice?“.