loader

Hlavná

Žalúdok

Kruhový výstupok medzistavcovej platničky

Kruhový výstupok je defekt medziobratlového disku, pri ktorom je rovnomerne vypuklé obsahové množstvo disku. Tento typ výčnelku sa najčastejšie diagnostikuje približne v 80% prípadov. V pokročilom štádiu môže ochorenie spôsobiť stlačenie miechových nervov, ktoré je zvyčajne sprevádzané závažnými neurologickými príznakmi. Rozmery takého výčnelku sa pohybujú od 2 mm do 12 mm, zatiaľ čo rozdiel vo výčnelku defektu v rôznych oblastiach nepresahuje 1 mm. Ochorenie má predĺžený priebeh a pri absencii včasnej liečby vedie k vzniku medzistavcovej prietrže.

Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u ľudí starších ako 30 rokov na pozadí vývoja degeneratívnych-dystrofických procesov v chrbtici. V modernej lekárskej praxi často dochádza k výskytu výčnelkov vo veku 20 - 25 rokov. K vzniku ochorenia zvyčajne dochádza v lumbosakrálnej úrovni na úrovni stavcov L4-L5 a L5-S1, menej často ochorenie postihuje hrudnú a krčnú chrbticu..

Dôvody vzniku patológie:

 • Rôzne poranenia miechy.
 • osteochondróza.
 • Zhoršené držanie tela.
 • Nadmerné zaťaženie chrbtice.
 • V niektorých prípadoch osteoporóza (zníženie hustoty kostí).

Druhy kruhového výčnelku medzistavcových platničiek

 1. Rovnomerný (kruhový) výstupok - podľa názvu sa defekt šíri rovnomerne po celom obvode medzistavcových platničiek. Táto patológia sa zisťuje častejšie ako iné. Tento typ výčnelku je často charakterizovaný absenciou bolestivých pocitov a rôznych neurologických príznakov.
 2. Dorsálny (zadný) kruhový výčnelok - je menej častý, má však nebezpečnejšiu formu, pretože postupné vyrovnávanie medzistavcových platničiek sa posúva smerom k mieche. To môže viesť k spinálnej stenóze a prietrži..
 3. Cirkulárno-foraminálny výčnelok sa považuje za najkomplexnejší a najnebezpečnejší typ tohto ochorenia. Okrem rovnomerného vydutia dochádza k ďalšiemu vyčnievaniu obsahu disku smerom k foraminálnemu otvoru do oblasti umiestnenia nervových koreňov miechy, čo vedie k ich stlačeniu. Tento typ výčnelku je sprevádzaný silnou bolesťou v postihnutej oblasti, v niektorých prípadoch je strata citlivosti končatín, môže dôjsť aj k periférnej paralýze..

Možné príznaky

 • Silná bolesť.
 • Brúsenie v presahu.
 • Parestézia zadku a dolnej časti chrbta.

Je potrebné poznamenať, že táto symptomatológia je pomerne zriedkavá, zvyčajne sa vyskytuje iba u 5% ľudí s kruhovým vydutím disku. Ostatné prípady sú asymptomatické, čo veľmi komplikuje včasnú diagnostiku a určenie vhodnej liečby..

Metódy diagnostiky choroby

Podľa klinického obrazu, ktorý predstavuje charakteristická lokalizácia bolesti, lekár robí predpoklad prítomnosti ochorenia. Ďalej je predpísané röntgenové vyšetrenie v dvoch projekciách. Táto technika odhaľuje iba podozrenie na kruhový výčnelok. Je možné spoľahlivo potvrdiť prítomnosť poruchy iba vykonaním diagnostiky na MRI alebo CT.

Úprava kruhového výčnelku disku

Úspešná liečba spočíva predovšetkým v odstránení záťaže z chrbtice a odstránení faktorov, ktoré prispievajú k progresii choroby. Najlepšie výsledky liečby sa dajú dosiahnuť, ak sa v skorom štádiu tvorby zistí výčnelok.

Hlavné ciele liečby sú:

 1. Nájdenie príčiny choroby.
 2. Prevencia ďalšieho rozvoja choroby.
 3. Zbavenie sa prejavov výčnelku (pokiaľ je to možné).

Na liečenie kruhového výčnelku sa môžu použiť rôzne metódy, od fyzioterapeutických cvičení až po chirurgický zákrok vo zvlášť závažných prípadoch. Výber liečby závisí od prejavov príznakov, charakteristík patológie a celkového zdravotného stavu pacienta.

Základná terapia často zahŕňa priebeh nesteroidných protizápalových liekov. Okrem výrazného protizápalového účinku majú vynikajúci analgetický účinok. Lieky tejto skupiny používajte opatrne, pretože negatívne ovplyvňujú žalúdočnú sliznicu. Cvičebná terapia pomáha dokonale v boji proti chorobe. Správne vybraný súbor cvikov pomáha posilňovať svalový korzet chrbta a bude zase spoľahlivou ochranou proti ďalšiemu rozvoju výčnelkov. Na liečbu sa používajú tiež fyzioterapeutické postupy a manuálna terapia..

Na záver by som chcel poznamenať, že bez včasnej liečby bude patológia len postupovať. V praxi sa lekári často musia vysporiadať s pokročilými prípadmi choroby, a preto pri najmenšom podozrení vyhľadajte pomoc kvalifikovaných odborníkov a prešli diagnózou. Nezabudnite, že vaše zdravie je vo vašich rukách!

Kruhový výstupok disku, čo to je?

Pacienti s osteochondrózou často čelia takým dôsledkom, ako je vyčnievanie medzistavcových platničiek. Súčasne približne 80 - 85% pacientov trpí kruhovou formou tejto patológie - v každodennom živote sa často nazýva jednoducho vertebrálna kýla, hoci v skutočnosti je to jedno z počiatočných štádií tohto ochorenia. Kruhový výčnelok disku: čo to je, prečo vzniká a z akých druhov patológií trpia pacienti - to všetko by sa malo podrobnejšie prediskutovať.

Stručný opis patológie a hlavných etáp jej vývoja

Kruhový výčnelok disku možno v jeho jadre stručne opísať jedným slovom - „výčnelok“. Medzistavcový disk s obsahom vyčnieva za chrbticu chrbtice. Výstupok sa vyskytuje kruhovo a jeho veľkosť sa môže meniť v rozsahu od 3 mm do 12 mm. V rôznych častiach disku sa výstupok môže meniť, ale nie viac ako 1 mm.

Ochorenie je spojené s porušením nervových koreňov, čo vedie k prejavom neurologických symptómov.

Vo väčšine prípadov ochorenie nadobúda chronickú formu. Ak pacient zanedbáva terapeutické postupy a predčasne vyhľadá pomoc od lekárskej organizácie, pokročilé štádiá patológie vedú k tomu, že človek stráca svoju schopnosť pracovať a je zdravotne postihnutý.

V procese rozvoja patológie lekári rozlišujú tri hlavné štádiá:

 1. V štruktúre vláknitého prstenca sa objaví prasklina. Z tohto dôvodu sa štruktúra medzistavcových platničiek začína meniť. Intenzívna náhla bolesť v mieste patológie naznačuje, že sa vyvíja kruhový výčnelok disku.
 2. Disk vyčnieva, ale výstupok je malý (do 0,3 cm). K lokalizácii bolesti dochádza, keď sa chrupavkové tkanivo a kosť deformujú. Môže sa vyskytnúť reflexná bolesť..
 3. Zvýšenie výčnelku. Vláknitý prsteň je vystavený riziku prasknutia (následne sa vyvinie prietrž). Intenzita bolesti sa zvyšuje. Vo fáze tvorby prietrže trpí pacient akútnou silnou bolesťou a znecitlivením končatín.

Diagnóza patológie sa vykonáva pomocou počítačového alebo magnetického rezonancie. Metódy rádiografie a ultrazvukového vyšetrenia chrbtice na identifikáciu výčnelkov medzistavcových platničiek vykazujú nízku účinnosť, preto sa prakticky nepoužívajú.

Zaujímavým faktom je, že často je patológia medzistavcového disku v ranom štádiu diagnostikovaná náhodou - keď sa pacient podrobí MRI zákroku spojeného s akýmkoľvek iným ochorením.

V prípade včasnej detekcie patológie sú účinné metódy konzervatívnej liečby - podľa štatistík je v takýchto situáciách chirurgický zákrok potrebný iba v 10% prípadov.

Druhy chorôb

Štruktúra výčnelku medzistavcovej platničky určuje jej lekársku klasifikáciu. Existujú tri hlavné typy patológie.

Prsteň, uniforma

Medzistavcové platničky sa sploštia, výsledkom čoho je, že sa zo všetkých chrbtov relatívne rovnomerne zo všetkých miech vychádzajú z chrbtice. Najbežnejší typ choroby. Je takmer bezbolestný, s výnimkou zriedkavých útokov.

Kruhové - foraminálne

V dôsledku vývoja výčnelku disku sú nervové korene stlačené na pravej alebo ľavej strane osi, okolo ktorej prechádza miecha. Patológia intenzívnej bolesti, ktorá sa vyskytuje vo forme záchvatov. Znížená a následná strata citlivosti, periférna paralýza - časté následky.

Dorsálne kruhový

Bedra sa takmer vždy stáva miestom lokalizácie (najväčší výčnelok je pozorovaný v dorzálnej časti), prietrž môže prísť do kontaktu s miechou. Patológia sa môže rozšíriť do miechy, výsledkom je prietrž miechy.

Diskové výčnelky akéhokoľvek druhu zvyšujú pravdepodobnosť narušení fungovania vnútorných orgánov osoby v dôsledku porušenia nervových koreňov..

 • Mohlo by vás zaujímať: nervy zovreté v bedrovej oblasti

Lokalizácia a príznaky

Kým nie sú nervové korene postihnuté alebo stlačené, vývoj výbežku pre pacienta pokračuje takmer nepostrehnuteľne..

Znaky výskytu patológie sa líšia a sú priamo závislé od typu výčnelku, štádia jeho vývoja a umiestnenia. Niektorí pacienti trpia intenzívnou akútnou bolesťou a iní pacienti cítia na nohách mierne „brnenie“. Ak je choroba pomerne pokojná, veľa pacientov prijíma svoje príznaky v dôsledku bežnej únavy a neprijímajú žiadne opatrenia, kým ochorenie neprejde do pokročilého štádia, keď sa pozoruje silná bolesť..

V závislosti od toho, v ktorej časti chrbtice sa vyvinie patológia, budú prítomné rozdiely v symptómoch..

bedrový

 • Nohy sú znecitlivené (vrátane znecitlivenia nôh a prstov), ​​objavuje sa u nich pocit mravenčenia;
 • Slabosť pacientov vo svaloch stehien a teliat;
 • Pohyb sa obmedzuje;
 • Bolesť chronickej povahy je cítiť v bedrovej oblasti;
 • V lumbosakrálnej časti sú „bolesti chrbta“;
 • V neskorších fázach vývoja choroby, porušenie urogenitálneho systému.

Pretože sa tu nachádza ťažisko a miesto je vystavené najintenzívnejším zaťaženiam, sú v ňom často lokalizované výčnelky..

Hrudné oddelenie

 • Akútne a náhle záchvaty bolesti v medzirebálnom priestore alebo hrudníku;
 • Existuje pocit, že chrbát je „obmedzený“ a bolestivý, najčastejšie v jeho strednej časti;
 • Žalúdok je znecitlivený alebo sa vyskytuje pocit mravenčenia;
 • Pacient pociťuje pocit slabosti v brušných svaloch;
 • Poškodenie dýchacích ciest.

V hrudnej oblasti dochádza zriedkavo k kruhovému výčnelku medzistavcových platničiek, pretože táto časť chrbtice sa vyznačuje nízkou pohyblivosťou, čo znamená, že je vystavená menšiemu stresu..

krčnej

 • V krku sú silné bolesti;
 • V ramenách / ramenách alebo ramenách / ramenách je bolesť pri ťahaní;
 • Ruky sa znecitlivia, zníži sa citlivosť prstov, môže sa objaviť „brnenie“;
 • Výrazne zvýšená podráždenosť a nervozita;
 • Existujú prudké spazmodické poklesy krvného tlaku;
 • Často bolesť alebo závrat;
 • Hluk v ušiach je pociťovaný „plíživým plazením sa po tele“.

Pokiaľ ide o prevalenciu, je na druhom mieste - po vyčnievaní bedrových medzistavcových platničiek.

Pacient často berie príznaky vyčnievania medzistavcových platničiek na príznaky poruchy kardiovaskulárneho systému. Ak vyšetrenie kardiológom neodhalí choroby, mali by ste skontrolovať patologické stavy chrbtice. Terapia je náročná. Po absolvovaní kurzu sa pacient podrobuje pravidelným vyšetreniam počas niekoľkých rokov..

Ak osoba zistí množstvo príznakov vyčnievania medzistavcových platničiek, je to príležitosť konzultovať s lekárom, aby zistil príčiny nepríjemných symptómov..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Medzistavcové vystúpenie disku

Výstupok medzistavcových platničiek je degeneráciou medzistavcových platničiek. Navyše je jeho výška výrazne znížená. Výčnelok medzistavcových platničiek je tiež komplikovanou formou osteochondrózy, predstavuje aj počiatočnú formu medzistavcovej prietrže.

Vyčnievanie medzistavcových platničiek, skratka pre latinčinu - „vyčnievajúci“ - znamená vyčnievanie disku za chrbticu, zatiaľ čo vláknitý krúžok sa nedeformuje a nerozbije. K výčnelku disku dochádza, ak dôjde k poškodeniu vlákien vláknitého prstenca, zatiaľ čo membrána si zachováva integritu, zatiaľ čo si zachováva želatínové jadro v medzistavcovom disku. Samotný prsteň v tomto prípade siaha za disk a vytvára druh výčnelku, jeho veľkosť je približne 1 až 5 mm.

Výčnelok medzistavcových platničiek nevyhnutne prebieha podráždením nervových koreňov (ich kompresiou), v tomto prípade sa vytvára syndróm intenzívnej bolesti..

Bolesť má periodický charakter, periodicita sa dosahuje v dôsledku rôzneho stupňa podráždenia nervových vlákien. Výčnelok medzistavcového disku l4 l5 ovplyvňuje štvrtý a piaty disk, majú tiež charakteristickú podobnú klinickú symptomatológiu.

Výstupok disku. Čo je charakteristické pre túto chorobu?

Aby sme si uvedomili, aké zmeny v ľudskej chrbtici nastávajú počas vystupovania, je potrebné porozumieť štruktúre medzistavcových platničiek. Tvorí ho želatínové jadro, potom prichádza stredná časť chrupavkového disku, ktorý je obklopený krúžkom. Hlavným tkanivom vláknitého prstenca je vláknité spojivové tkanivo, chrupavka.

Pod vplyvom degeneratívnych procesov dochádza k dystrofii vláknitého prstenca, jeho tkanivám strácajú elasticitu, potom sa objavujú malé praskliny a deformácie. Želatínové jadro do nich začína prenikať. Potom sa vytvorí výčnelok, druh výbežku, ktorý sa nazýva výčnelok medzistavcových platničiek. Výbežok, ktorý sa vytvoril, začína padať do kanálika chrbtice, v dôsledku čoho dochádza k zápalu, ako aj k podráždeniu nervových vlákien a krvných ciev. Charakteristickou črtou je tiež zvýšená nestabilita medzistavcových telies. V okamihu prasknutia vláknitého prstenca (keď sú poškodené vonkajšie tkanivá) sa prolaps vytvára v kombinácii s predĺženým segmentom želatínového jadra. Prolaps je prolaps medzistavcových platničiek do kanála miechy. To je prolaps, ktorý odborníci nazývajú miechovou kýlou.

Výčnelok príznakov medzistavcových platničiek

V prípade, že je detegovaný výčnelok stavcových platničiek, je dôležité vytvoriť zónu lokalizácie choroby, to znamená lokalizovať miesto postihnutého medzistavcového disku. Vyčnievanie príznakov medzistavcových platničiek primárne spôsobuje bolesť. Charakteristické skúsenosti s bolesťou ramien, bedier, ako aj ramien, dolných končatín. Bolesť zvyšuje intenzitu po námahe, vo chvíľach prepracovania, vzpierania, ostrých, nepresných pohybov (ohýbanie, skrútenie, napínanie), ako aj po nečinnosti, polohe sedenia, anatomicky nesprávnom držaní tela. V tomto prípade je to pálivá, ostrá bolesť, ktorá má často formu chronickej bolesti. V tomto prípade je vyčnievanie medzistavcových platničiek nadmerným podráždením nervových koreňov. Nervové korene sú ovplyvnené miechovým kanálom so špeciálnymi želatínovými časťami. Bolesť sa však vyskytuje iba v prípadoch, keď dôjde k priamemu traumatu nervového vlákna, ak sa tak nestane, potom je výčnelok takmer asymptomatický.

Choroba v krčnej oblasti je nebezpečnejšia

Závažnosť symptómov tiež priamo závisí od veľkosti a miesta lokalizácie. Výčnelok medzistavcových platničiek krku, ako aj výčnelok medzistavcových platničiek lumbálnej chrbtice, sú dve najbežnejšie formy anomálií chrbtice. V rovnakom čase, ako hovoria odborníci, je choroba v oblasti krčka maternice nebezpečnejšia. V tomto prípade je charakteristická slabosť svalov, znížený tonus svalov, ako aj výrazná inervácia s ďalšou stratou citlivosti. Často sa vyskytujú necitlivosť.

Pacienti často prichádzajú s príznakom zúženého a zapáleného sedacieho nervu. Jedna vec sa dá povedať, že závažnosť symptómov bude priamo závisieť od hĺbky lézie, od stupňa rozvoja patológie, od veľkosti a témy (je rozdelená na: zadná, stredná a tiež bočná). Existujú časté prípady, keď bolesť bolí a dá sa rebrám. Tento symptóm je charakteristický vyčnievaním medzistavcových platničiek krčnej chrbtice..

Je dôležité si uvedomiť, že príznaky sú veľmi rozdielne, záleží na mnohých parametroch až po individualitu ľudského tela.

Preto čím skôr je tento typ ochorenia diagnostikovaný, tým účinnejšia bude liečba, tým lepšie budú výsledky..

Klasifikácia typov výstupkov v medicíne

Klasifikácia typov výčnelkov je usporiadaná v závislosti od umiestnenia výčnelku prstenca vzhľadom na oblasti chrbtice. Preto je zvyčajné rozlišovať medzi strednými (strednými), posterolaterálnymi, zadnými a bočnými výčnelkami. Zvážte každý typ podrobnejšie:

 • Kruhový výstupok medzistavcového disku je výstupok s expanziou určitej časti miechy. Kruhové výčnelky medzistavcových platničiek sa postupne delia na rovnomerné, kruhovo-foraminálne, kruhovo-dorzálne (inými slovami zadné)..
 • Dorsálny výčnelok medzistavcových platničiek - termín pochádza z latinčiny, čo znamená - chrbát. Disky sú v tomto prípade ohnuté smerom k medzistavcovému kanálu, ako aj k miechovému otvoru. Výčnelky chrbtového disku sú nasledujúcich typov: foraminal, median, extraforaminal a tiež median.
 • Difúzny výstupok disku je mnohonásobný, nerovnomerný výstupok medzistavcových platničiek. Difúzny výstupok medzistavcovej platničky sa tiež označuje ako zadná difúzia.
 • V laterálnych častiach disku sa vyvíja laterálny výčnelok, tzv. Laterálny výčnelok. Vzdelanie je pomerne zriedkavé. Klinický obraz priebehu choroby je podobný ako dorzálna prietrž. Hlavným kritériom, ktoré vyvoláva výčnelok, je deformácia v bočných častiach medzistavcových platničiek.
 • Ventrálny výčnelok, prakticky neobťažujúci pacientov, je zriedkavým javom. Ich charakteristickým znakom je nedostatočná expozícia nervovým vláknam.
 • Foraminálny výčnelok disku je typ výbežku, ktorý sa vyznačuje vydutím disku smerom ku koreňu miechy, ako aj k medzistavcovému kanálu.
 • Stredný výčnelok. Tento typ ochorenia je výčnelok, ktorý vedie do stredu miechového kanála. Nebezpečná forma, pretože priamo ovplyvňuje vlákna miechy, čo môže viesť k ochrnutiu.
 • Fyziologický výčnelok - disk doslova vyčnieva niekoľko milimetrov, toto rozšírenie disku žiadnym spôsobom neovplyvňuje pohybový aparát a chrbticu.

Pozrime sa podrobnejšie na klinický obraz priebehu choroby priamo na každom oddelení, ktoré je touto chorobou postihnuté. Takéto oddelenia zahŕňajú bedrové, krčné a hrudník.

Výčnelok krčka maternice

Hlavné príznaky kurzu: vyžarovanie bolesti v paži, brnenie, pálenie a znecitlivenie v pažiach, zníženie svalového tonusu v ramene, lakte a paži; bolesť krku.

Krčný región pozostáva zo siedmich stavcov, medzi nimi sú medzistavcové platničky. Krčná oblasť chrbtice je najviac pohyblivá, medzistavcové tkanivá v nej sú elastické a pohyblivé, čo zaisťuje pohyb hlavy. Nadmerné zaťaženie krku vedie k opotrebovaniu diskov, na týchto miestach sa objavujú výčnelky.

Bedrový výbežok medzistavcových platničiek

Symptomatický obraz choroby na tomto oddelení zahŕňa: stuhnutosť v dolnej časti chrbta, obmedzený pohyb, prítomnosť chronickej bolesti hlavy; časté sú choroby bedrovej radikulitídy; brnenie, pálenie, necitlivosť, bolesť v nohách, chodidlách; strata tónu v lýtkových svaloch; zhoršená funkcia močového a reprodukčného systému, problémy s močením.

Hrudný výčnelok

Medzi príznaky patrí: bolesť za hrudnou kosťou, bolesť v strede chrbta, pálenie, bolesť, znecitlivenie, brnenie v bruchu, lopatky priamo na hrudi, stuhnutosť, zhoršená pohyblivosť v chrbte, bolesť v medzirebálnom priestore.

Ošetrenie medzistavcových platničiek

Ošetrenie diskových výčnelkov zahŕňa komplexnú, v skutočnosti je to počiatočná forma prietrže, preto sa používajú konzervatívne metódy liečby. Liečba vyčnievania medzistavcových platničiek zahŕňa nasledujúce spôsoby liečby:

 • manuálna terapia;
 • masáže;
 • kurzy liečebných procedúr, wellness cvičenia;
 • reflexológia - akupunktúra;
 • hirudotherapy;
 • vákuová terapia.

Účelom protrúzie liečby medzistavcových platničiek je zlepšenie krvného obehu, zvýšenie flexibility chrbtice, jej napnutie, zvýšenie svalového tonusu, zmiernenie opuchov a zníženie tlaku. Je dôležité pamätať na to, že vyčnievanie cvičení medzistavcových platničiek musí byť koordinované s ošetrujúcim lekárom, podobne ako po zvyšok liečebného cyklu, a v žiadnom prípade by sa nemalo samoliečiť..

Kruhový výstupok medzistavcovej platničky

Kruhový typ výčnelku sa vyznačuje rovnomernou povahou kruhového výčnelku, vďaka ktorému je na prvý pohľad výhodnejší vo svojich dôsledkoch a prispieva k účinnému ošetreniu. Toto stanovisko je však nesprávne. Kruhový výčnelok medzistavcových platničiek, rovnako ako všetky ostatné typy tohto ochorenia, je vážnou odchýlkou ​​a následne vedie k tvorbe prietrže alebo úplnej dysfunkcii chrbtice..

Tento typ výčnelku sa vyskytuje najčastejšie, má pomerne malú veľkosť a prebieha chronicky. Bedrové usporiadanie má najväčšie percento kruhových výčnelkov, ale taký výčnelok sa môže vyskytnúť aj v iných častiach chrbtice. Najúčinnejšou metódou na včasnú diagnostiku výčnelkov je MRI.

Príčiny vyčnievania kruhového typu

 • Prirodzené starnutie tela;
 • Poranenia miechy;
 • Ťažké poškodenie držania tela;
 • Nedostatok kostného vápnika.

Najnebezpečnejší taký výčnelok je na úrovni krku alebo dolnej časti chrbta..

Príznaky výčnelkov tohto typu

Nanešťastie najčastejšie tento typ výčnelku po dlhú dobu nemá žiadne zjavné znaky. Alebo majú také nezvyčajné príznaky, že ich pacient nevenuje pozornosti a všetko pripisuje únave. Preto je nesmierne dôležité nevynechať prítomnosť týchto faktorov:

 • Bolesť a bolesti chrbta;
 • Neúplná alebo absolútna necitlivosť;
 • Čiastočne alebo dočasne znížená motorická schopnosť.

Druhy výčnelkov tohto typu

Kruhový výstupok medzistavcových platničiek je rozdelený do typov v závislosti od umiestnenia výstupku.

 • Rovnomerné alebo kruhové. Tento typ výčnelku nemá prakticky žiadne výrazné príznaky, ale práve medzistavcové platničky najčastejšie ovplyvňuje rovnomerný výčnelok. Výčnelok krúžku sa vyznačuje rovnomerným výčnelkom po celej oblasti disku.
 • Chrbát je kruhový. Zadný výčnelok je plný bolesti, obmedzenia motorickej aktivity a stenózy, pretože v tomto prípade poškodený disk vyvíja fyzický tlak na miechu..
 • Foraminal. Tento typ kruhového výčnelku tlačí na nervové korene, takže pacient pociťuje najťažšiu bolesť pri tomto type výčnelku. Navyše aj najmenší krb má vážne následky.

Cyklická protrúzna terapia

Úspešnosť liečby závisí od vedomia pacienta: čím skôr človek príde k lekárovi o pomoc, tým presnejšie bude vykonávať svoje vymenovanie, tým rýchlejšie príde úľava a pohoda zostane dlhšia.

Cieľom kvalitnej terapie je dosiahnutie niekoľkých cieľov naraz:

 • Zastavenie rozvoja choroby s cieľom zabrániť vzniku ešte komplexnejších foriem degeneratívnych zmien;
 • Identifikácia a odstránenie skutočných príčin choroby;
 • Maximálna likvidácia charakteristických príznakov vystupovania a všetkých nepríjemných pocitov, ktoré sprevádzajú chorobu.

Funkcie priebehu rehabilitačného procesu závisia od samotnej choroby. Výčnelok je v skutočnosti patológia chrupavky, ktorú nemožno liečiť obmedzením pohybov alebo užívaním liekov..

Základom liečby je komplexný súbor mnohých opatrení, ktoré musia súčasne ovplyvňovať telo. Liečebný komplex zahŕňa:

 • Užívanie liekov;
 • Pravidelné vykonávanie špeciálnych cvičení;
 • Recepty tradičnej medicíny;
 • Fyzioterapeutické postupy.

Rovnomernosť lézie neznamená mierny priebeh choroby. Kruhový výčnelok je veľmi nebezpečný a môže viesť k úplnému zdravotnému postihnutiu..

Odporúčame tri užitočné videá o efektívnej liečbe kruhového výčnelku medzistavcových platničiek:

Čo je to kruhový výstupok medzistavcových platničiek

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) prevládajú choroby miechy na 2. mieste. Hlavnou príčinou patológií chrbtice je pasívny životný štýl a nevyvážená strava.

V počiatočných fázach je možné úplné uzdravenie pomocou správneho lekárskeho nabíjania a liekovej terapie. Ale keď sa objavia prvé príznaky choroby, ľudia zriedka idú k lekárovi, zvyčajne sa počiatočné príznaky berú ako výsledok prepracovania, únavy. A choroba pokračuje ďalej a mení sa na nezvratnú formu.

Jednou z najzávažnejších komplikácií stavcov je výčnelok kruhového disku. Výčnelok prekladaný z latinčiny znamená výčnelok. Keď obsah medzistavcových platničiek vyčnieva do miechového kanálika, ale vláknitý prstenec sa nerozbije, vytvorí sa kruhový výčnelok..

Čo to je?

Výčnelok sa nazýva kruhový, ak k výčnelku medzistavcového disku za miechovým stĺpcom dochádza kruhovým spôsobom. Objemový objem môže byť v rozsahu 3 až 12 mm a výstupok okolo obvodu disku sa môže líšiť veľkosťou až do 1 mm. Ak sa neprijmú terapeutické opatrenia, praskne vláknitý prstenec, obsah pulpózneho jadra medzistavcových platničiek vstúpi do miechového kanála a vytvorí sa prietrž.

Kruhový výčnelok je chronické a nezvratné ochorenie. Pomocou komplexnej liečby môžete zastaviť jej postup. Hlavným cieľom liečby tejto patológie je prevencia prietrže.

Vývojové fázy

Vývoj patológie prebieha v niekoľkých fázach:

 1. Začínajú sa počiatočné zmeny v štruktúre vláknitého prstenca, začína vysychať a praskať, čo spôsobuje poruchy v samotnom medzistavcovom disku..
 2. V druhej fáze disk začne vyčnievať, opuch je stále zanedbateľný - až do 0,5 cm. Začínajú sa zmeny v chrupavke a kostnom tkanive. Existuje syndróm bolesti, ktorý je intenzívnej povahy, paroxysmálnej povahy.

Veľkosť hrčiek sa zväčšuje. Existuje riziko prasknutia vláknitého prstenca. Bolesť sa stáva ostrá, intenzívna a vyskytuje sa znecitlivenie končatín.

odrody

Aby lekár urobil správnu diagnózu a predpísal účinný liečebný režim, je kruhový výčnelok rozdelený do niekoľkých typov. Typy sa rozlišujú na základe charakteristických znakov vydutia medzistavcových platničiek..

Druhy kruhového výčnelku:

 • Rovnomerný prstenec - disk sa rovnomerne vysúva zo všetkých strán, je vyrovnaný po celom obvode vláknitého prstenca. Tento typ patológie je rozšírený, ale je asymptomatický, preto je možné vyčnievanie krúžku diagnostikovať v počiatočnom štádiu iba náhodou;
 • kruhový - foraminal - vypuklý medzistavcový disk zviera nervové procesy miechy na ľavej alebo pravej strane. Má najvýraznejšie príznaky - intenzívnu bolesť, znecitlivenie končatín, čiastočnú stratu citlivosti. Bolesť sa zvyšuje pri akejkoľvek fyzickej námahe;
 • dorzálno-kruhový - je nebezpečné v tom, že prietrž sa môže dotýkať miechy, pretože je nasmerovaná na miechový kanál. Tento typ patológie sa vyskytuje v bedrovej oblasti a najväčší výčnelok je v dorzálnom kanáli. S progresiou dorzálneho kruhového výčnelku dochádza k hernii a kompresnej paralýze.

Príznaky a príznaky

Toto ochorenie je zákerné v tom, že je v počiatočných štádiách asymptomatické. Bolesť a neurologické príznaky sa vyskytujú, keď sa vydutá medzistavcová platnička dotkne nervových procesov miechy. Povaha symptómov závisí od typu a štádia výčnelku, ale v najväčšej miere od miesta patológie.

krčnej

Príznaky kruhového výčnelku krčnej chrbtice:

 • bolesti hlavy;
 • rachot v ušiach;
 • intenzívna bolesť krku;
 • znecitlivenie horných končatín;
 • bolesť v ramene, paži;
 • tlakové rázy;
 • znížená citlivosť prstov;
 • imaginárna bolesť v srdci.

NA POZNÁMKA! Zložitosť liečby postihnutých stavcov krčnej chrbtice spočíva v tom, že práve v tejto časti chrbtice sa pozoruje najväčší počet nervových a vaskulárnych plexov..

Hrudné oddelenie

Príznaky:

 • bolesť v hrudnej chrbtici;
 • bolesť v hrudi;
 • obmedzenie pohyblivosti chrbta;
 • imaginárna intercostálna neuralgia;
 • oslabenie brušných svalov;
 • necitlivosť v bruchu.

Výčnelky v hrudnej chrbtici sú zriedkavé. Je to kvôli relatívnej stabilite stavcov..

bedrový

Bedrová oblasť má najvyššie zaťaženie. Vratce tohto oddelenia sú skutočne najmobilnejšie a leží v lumbálnej oblasti, kde sa nachádza ťažisko. Konkrétne príznaky tu závisia od toho, ktoré konkrétne stavce sú postihnuté..

POZOR! Obratle 13 l4 sa nachádzajú v strednej bedrovej chrbtici. Poškodenie týchto stavcov spôsobuje chronickú bolesť dolnej časti chrbta.

Vertebrálny výčnelok 14 l5 sa často vytvára v dôsledku pokročilej osteochondrózy. Medzistavcové platničky vyčnievajú medzi 4. a 5. stavcom a spôsobujú ischias, slabosť a necitlivosť svalov nôh a zanedbávanú formu, dokonca aj porušenie genitourinárneho systému..

Opuch medzistavcových platničiek medzi piatym bedrovým stavcom 15 a prvým sakrálnym s1 je dôsledkom osteochondrózy a považuje sa za začiatok medzistavcovej prietrže. Spôsobuje obmedzovanie pohybov, necitlivosť a stratu citlivosti dolných končatín a prietrž - narušenie genitourinárneho systému.

Príčiny patológie

Hlavnou príčinou výčnelku je sedavý spôsob života. Keď sa objaví tlak, chrupavka sa stiahne a potom pri absencii tlaku obnoví svoj tvar a naplní sa živinami z okolitých tkanív. Stáva sa to pri pohybe, chôdzi..

Ak výživa chrupavky chýba alebo je nepravidelná, potom začne vysychať, objavujú sa v nej praskliny. Tieto poruchy spôsobujú zmeny medzistavcovej platničky. Okrem toho existuje množstvo predispozičných faktorov, ktoré môžu spôsobiť kruhový výčnelok.

 • nevyvážená strava, nedostatok vitamínov a minerálov;
 • infekčné choroby;
 • poranenia miechy;
 • porušenie postoja;
 • zlyhanie metabolických procesov;
 • nesprávne zdvíhanie;
 • pretrvávajúca alebo nadmerná fyzická aktivita;
 • slabý korzet chrbta;
 • progresívna osteochondróza;
 • akumulácia soli.

Detekcia kruhového výčnelku (najmä v počiatočných fázach) je možná iba pomocou počítačového alebo magnetického rezonancie. Röntgenový obraz bude v tomto prípade neinformatívny.

POZOR! Kruhový výčnelok medzistavcových platničiek je ireverzibilné ochorenie. Vzniká v dôsledku deštrukcie chrupavky a následkom toho - porušenia štruktúry medzistavcových platničiek. S progresiou má vážne bolesti a neurologické príznaky. Výčnelok sa považuje za predzvesť závažnejšej patológie - medzistavcové prietrže, ktorá môže viesť k zdravotnému postihnutiu.

V počiatočnom štádiu je patológia liečiteľná. Pravidelne je potrebné vykonávať špeciálne cvičenia v terapeutickej gymnastike, vyvážiť stravu a chondroprotektory a prípravky s obsahom vápnika v kurzoch obnoviť chrupavku. Preto je vždy, keď je to možné, potrebné pravidelne vyšetriť MRI, aby sa včas zistila choroba.

Kruhový výčnelok medzistavcových platničiek - čo to je

Bolesť chrbta neznamená vždy prítomnosť závažnej patológie. Ale dlhé, príliš silné a ostré útoky by mali varovať, pretože môžu to byť príznaky osteochondrózy 3. stupňa - vyčnievanie medzistavcových platničiek. Miecha, uzavretá v kostre stavcov, poskytuje vedenie nervových impulzov z mozgu do orgánov a tkanív. Medzistavcové narušenie nervových koreňov môže viesť k vážnemu porušeniu práce akýchkoľvek orgánov av závažných prípadoch môže viesť k čiastočnej paralýze..

Výčnelok medzistavcových platničiek je jedným zo štádií osteochondrózy chrbtice, charakterizovaný protrúziou vláknitého prstenca disku, v dôsledku čoho sa porušujú nervové korene a prejavuje sa neurologická dysfunkcia. V závislosti od smeru posunu disku sa rozlišujú nasledujúce typy výčnelkov:

 1. 1. Dorsálne (zadné, chrbtové). Spoločná forma. V oblasti miechového kanálu sa vyskytuje výčnelok.
 2. 2. Ventrálne. Vypuklý výčnelok prakticky neovplyvňuje nervové korene, takže táto forma ochorenia je často asymptomatická.
 3. 3. Medián. Je považovaný za celkom nebezpečný, pretože vláknitý prsteň vyčnieva do stredu miechového kanála, čo môže spôsobiť ochrnutie..
 4. 4. Kruhový. Pomerne závažné ochorenie, pretože výčnelok sa vyskytuje po celom obvode disku. V tomto prípade dôjde k rozšíreniu časti chrbtice. Najbežnejší typ výčnelku - diagnostikuje sa u 80% pacientov.

Kruhový výstupok diskov (podobne ako iné typy) postupuje v niekoľkých fázach:

 1. 1. Vo vláknitom kruhu sa vytvorí trhlina, potom sa zmení štruktúra disku. Pacient cíti akútne záchvaty bolesti v oblasti tvorby výčnelkov.
 2. 2. Disk mierne vyčnieva, 2 až 3 mm, a bolesti vyžarujú, to znamená, že sa podávajú priľahlým orgánom a tkanivám..
 3. 3. Výčnelok sa zvyšuje, hrozí prasknutie vláknitého prstenca s vytvorením kýly. Bolesť je silná a akútna, často sprevádzaná znecitlivením končatín..

Symptomatológia ochorenia sa líši v závislosti od miesta lézie. Nasledujúce výstupky sú charakteristické pre výčnelky diskov krčnej chrbtice:

 • bolesť v rukách a krku;
 • znecitlivenie prstov;
 • migréna;
 • letargia, ospalosť;
 • hluk v ušiach;
 • závrat
 • Podráždenosť;
 • skoky v krvnom tlaku.

Poškodenie hrudnej oblasti je oveľa menej časté v dôsledku nízkej pohyblivosti stavcov a vyznačuje sa:

 • pocit stlačenia za hrudnou kosťou;
 • bolesť uprostred chrbta alebo za hrudnou kosťou;
 • oslabenie svalov tlače;
 • necitlivosť v solárnom plexe;
 • bolesť srdca;
 • ťažké dýchanie.

Výčnelky stavcov diskov bedrovej chrbtice sú najbežnejšie, pretože záťaž tohto oddelenia je najvyššia, tkanivá sa najrýchlejšie opotrebujú a choroba sa prejavuje:

 • bolesť chrbta vyžarujúca na nohy;
 • znecitlivenie prstov na nohách a pocit mravčenia;
 • pocit slabosti v nohách.

Z rôznych dôvodov sa vzdialenosť medzi stavcami zmenšuje a kostné tkanivo tlačí na medzistavcové platničky, čo spôsobuje ich deformáciu.

 • poranenia miechy rôznej závažnosti;
 • infekčné choroby;
 • poruchy všeobecného metabolizmu a krvného obehu;
 • patologická zmena postoja;
 • slabosť a nedostatočné rozvinutie svalového rámu chrbtice;
 • nadváhou;
 • podvýživa alebo podvýživa;
 • vzpieranie a akékoľvek iné nadmerné zaťaženie;
 • choroby iných orgánov;
 • zmeny kostí a chrupavky súvisiace s vekom.

Keď sa objavia prvé príznaky patológie, musíte navštíviť neurológa. Diagnostika zahŕňa:

 • vyšetrenie a vypočúvanie pacienta;
 • krvný test;
 • Röntgenové lúče v rôznych projekciách;
 • myelografia, epidurografia - všetky tieto metódy zahŕňajú vstrekovanie špecifických kontrastných látok do oblasti blízko disku, aby sa objasnil deformačný obrazec;
 • MRI - vám umožní čo najpresnejšie zobraziť lézie, stupeň vystupovania a súvisiace patológie.

Je mimoriadne nežiaduce ignorovať diagnostikovaný výčnelok, pretože môže to viesť k tvorbe prietrže a jej komplikáciám.

Kruhový výčnelok disku je dokonale liečený konzervatívne a iba asi 10% pokročilých prípadov vyžaduje chirurgický zákrok. Terapeutická liečba zahŕňa určitý súbor opatrení zameraných na zastavenie syndrómu bolesti, zníženie opuchov a zápalov tkanív, obnovenie citlivosti a motorických funkcií v postihnutých častiach chrbtice:

 1. 1. Liečba drogami. Protizápalové lieky (Diclofenac, Voltaren, Nise, Ibuprofen, Movalis) sa používajú vo forme injekcií, perorálnych foriem a topických látok (masti, gély). Pri silnej bolesti a silnom stlačení disku sa môžu glukokortikosteroidy používať v krátkych cykloch, ktoré nie sú dlhšie ako päť dní. Chondroprotektívne činidlá (Terafelks, Alflutop, Karipain) na regeneráciu chrupavkového tkaniva. Prostriedky obnovujúce prísun krvi do chrbtice (Pentoxifyllín, Eufillin). Svalové relaxanciá (Midokalm). Dekongestanty (Furosemid, Hypotiazid, Uregit, Lasix).
 2. 2. Liečebná výživa. Zameriava sa na dosiahnutie dvoch cieľov: chudnutie - okamžite vám umožní vyložiť deformované disky a dodatočný príjem potrebných výživných látok do tela, čo urýchľuje regeneráciu. Preto by v potrave mali byť prítomné zdroje minerálov a prírodných zvierat a rastlinných bielkovín a tukov. Výrobky odporúčané na terapeutické účely: mlieko, tvaroh, pečeň, ryby, vajcia, fazuľa, pohánka, orechy, semená, kapusta, kukurica. Zároveň je potrebné vylúčiť z výživy alebo aspoň obmedziť používanie škodlivých a metabolicky spomalujúcich potravín: vyprážané, nakladané, korenené a obsahujúce chemické prísady..
 3. 3. Trakcia chrbtice, ako aj jej fixácia. Vykonané na zníženie zaťaženia poškodeného disku. Aplikujte iba v počiatočných štádiách choroby s výčnelkom malých rozmerov. Tento postup umožňuje znížiť kompresiu, obnoviť krvný obeh a svalový korzet chrbtice a zabrániť vzniku prietrže. V neskorších štádiách ochorenia môže byť postup škodlivý a zhoršujúci sa..
 4. 4. Terapeutické cvičenie. Používa sa až po lekárskom ošetrení a úľave pri akútnom stave. Predstavuje niekoľko cvičení, ktoré posilňujú chrbtové svaly, zvyšujú krvný obeh a obnovujú pohybovú aktivitu. Cvičenia sa vyberajú individuálne v závislosti od stupňa vyčnievania a lokalizácie postihnutej oblasti..
 5. 5. Hardvérové ​​ošetrenie. Jeho cieľom je zmierniť kŕče a bolesti, zvýšiť prietok krvi v postihnutej oblasti. Aplikované elektrické procedúry, magnetoterapia, laserová terapia, UHF terapia, ultrazvuk. Existuje tiež špecifická úprava pre vyčnievanie diskov pomocou moderného prístroja DRX 9000. Podstata metódy spočíva v tom, že sa disky posunú od seba, do priestoru sa zavedie výživný prípravok na regeneráciu tkanív, potom sa disk vákuom stiahne späť do svojej pôvodnej polohy..
 6. 6. Manuálna terapia. Pri ťažkých formách ochorenia a pri akútnom stave sa používajú jemnejšie a jemnejšie masážne techniky. Pri pravidelných liečebných cykloch (každých šesť mesiacov) je účinná prevencia exacerbácií.
 7. 7. Reflexoterapia (akupunktúra, akupunktúra). Terapeutický účinok sa dosiahne vystavením určitým biologicky aktívnym miestam ľudského tela. Moderná možnosť spočíva v pripojení slabého elektrického prúdu k ihlám, aby sa vytvorili vibrácie rôznych frekvencií.
 8. 8. Terapeutické kúpele a bahenná terapia. Princíp expozície je všeobecný - prenikanie biologicky aktívnych zložiek vaní a bahna do tela cez póry kože, expandované pod vplyvom tepla.
 9. 9. Chirurgia. Moderné techniky lokálneho výčnelku sú minimálne invazívne a zabraňujú veľkým rezom. Použite rôzne metódy vpichu. Kostná blokáda - zavedenie lieku priamo do postihnutej oblasti, umožňuje rýchlo zmierniť bolesť a zápal. Hydroplastika zahŕňa zavedenie špeciálnej tekutiny do medzistavcovej chrupavky pod röntgenovou kontrolou: tekutina vymýva poškodené časti disku. Odparovanie disku je kauterizácia poškodenia jadra buničiny laserovými lúčmi, ktorá je účinná iba v skorých štádiách. Nukleoplastika - zavedenie studenej plazmy do stredu disku, zníženie tlaku vo vnútri disku a obnovenie tlmiacej schopnosti.

Včasná diagnóza výbežku zabráni tvorbe prietrže a následným komplikáciám: silná bolesť, poškodenie vnútorných orgánov a ochrnutie. Prevencia a komplexná terapia pomôžu vyhnúť sa exacerbáciám a udržať motorickú aktivitu na vysokej úrovni až do pokročilých rokov.

Výstupok z bedrovej chrbtice

Bedrový medziobratlový disk je vláknitá chrupavka, ktorej tvar je blízko oválu. Tvorí ho elastické vláknité jadro a silná vláknitá membrána a pôsobí ako tlmič nárazov medzi stavcami.

Medzistavcové platničky bedrovej chrbtice sú najväčšie a častejšie ako iné sú vystavené degeneratívnym dystrofickým zmenám v dôsledku najvyššej úrovne mobility a výsledného zaťaženia..

Čo je výčnelok bedrovej chrbtice

Bedrová chrbtica je tvorená 5, niekedy 6 stavcami. Medzistavcové platničky sú umiestnené medzi nimi, ktoré sú identifikované v závislosti od toho, ktoré stavce sú medzi: L1 - L2, L2 - L3, L3 - L4, L4 - L5. Ich výživa sa uskutočňuje obehovým systémom stavcov a difúzne cez horný a dolný povrch disku (koncové platne)..

Sú prirodzené ležiace medzi kostnými prvkami chrbtice a zabezpečujú zachovanie ich integrity, stability, ako aj mobility a flexibility hrebeňa..

Výčnelok bedrovej chrbtice predstavuje asi 90% všetkých prípadov ich formovania. Najčastejšie sa vyskytujú na diskoch L5 - S1 a L4 - L5.

Zmeny súvisiace s vekom, negatívne účinky vonkajších faktorov, sedavý spôsob života a mnoho ďalších dôvodov vedie k narušeniu krvného obehu a výžive disku. Výsledkom sú degeneratívne procesy na disku, t. J. Vyvíja sa osteochondróza.

Ak sa nelieči, degeneratívne zmeny postupujú, šíria sa na okrajové platne a spôsobujú ich sklerózu. To bráni vstupu živín do jadra buničiny, čo spôsobuje zníženie obsahu vlhkosti v nich a nedostatok živín. Následne to vedie k tvorbe výčnelkov. V takýchto situáciách je disk už zničený natoľko, že jeho tvar je zdeformovaný, vláknitý krúžok sa stáva tenší a vytvára sa mierny výstupok..

Nedostatok vody a živín v skutočnosti vedie k stratifikácii kolagénových vlákien, z ktorých sa vytvára vláknitý kruh, ako aj k ich mikro-prasknutiu. Toto vytvára predpoklady na presunutie želatínového jadra do oblasti riedenia, čo vyvoláva zvýšený tlak na už zdeformovaný vláknitý kruh. Postupne sa prestáva vyrovnať so zvýšenou záťažou, rozpadá sa ešte väčší počet kolagénových vlákien, čo vedie k vydutiu disku do miechy..

Kým je zachovaná integrita vláknitého prstenca, hovoria o prítomnosti výčnelku. Ale v neprítomnosti terapie tlak pulpózneho jadra na vláknitú membránu nezmizne, preto sa ničí stále viac a viac kolagénových vlákien. V dôsledku toho sa vláknitý krúžok zlomí a vnútorný obsah disku dostane príležitosť ísť von do miechového kanála. Vytvára sa tak kýla.

Výčnelok je teda prejavom osteochondrózy, ktorý sa prejavuje tvorbou mierneho výčnelku medzistavcovej platničky za fyziologické hranice, ale pri zachovaní integrity vláknitého prstenca..

V súčasnosti sa osteochondróza vyskytuje u ľudí rôzneho veku a je veľmi zriedkavo diagnostikovaná v raných štádiách. Obvykle sa ochorenie zistí, keď už viedlo k výčnelku, pretože aj malé zmeny stavu bedrových medzistavcových platničiek vedú k bolesti a iným poruchám..

Etapy a typy

V závislosti od závažnosti situácie existujú bedrové výčnelky v troch fázach:

 1. Ľahké - výčnelok je sotva viditeľný, a preto ani pri použití moderných vysoko presných vyšetrovacích metód si to nebude môcť všimnúť každý špecialista. Rozmery výčnelku nepresahujú 1 mm.
 2. Mierne - výstupok sa zvyšuje a už dosahuje 1-3 mm.
 3. Závažné - tvorba výbežku medzistavcovej platničky už nie je pochýb. Je jasne zviditeľnená za hranicami stavovcov a má rozmery od 3 do 6 mm. Vláknitý prsteň si však stále zachováva integritu.

Tretia fáza vývoja výčnelku hraničí s extrúziou, t. J. S vytvorením kýly. Preto pri detekcii takého vyčnievania nemusí vláknitý prstenec zriedený na hranicu vydržať záťaž kedykoľvek a prasknúť. Výsledkom je, že pulpózne jadro postupne vyjde, t. J. Vytvorí sa medzistavcová prietrž.

Avšak veľkosť výčnelku nie je jediným znakom klasifikácie patológie. Na určenie taktiky liečby má veľký význam jej poloha vzhľadom na strednú os miechy. Preto sa výčnelok rozlišuje:

 • chrbtová - výčnelok smerujúci dozadu;
 • bočné - tvorí sa na pravej alebo ľavej strane chrbtice;
 • foraminal - vypuklé „presakovanie“ do foraminálnych otvorov chrbtice, cez ktoré prechádzajú nervové plexusy;
 • medián - výstupok je jasne lokalizovaný v strede miechového kanála, kde sa nachádza veľký nervový plexus, takzvaný konský chvost;
 • kruhový - vláknité prstencové tenké krúžky po celej ploche povrchu a rovnomerne vyčnievajú do miechového kanála po celej svojej šírke.

príčiny

Hlavným dôvodom rozvoja výčnelku medzistavcových platničiek je osteochondróza. Vývoj choroby prispieva k:

 • sedavý životný štýl, sedavá práca (zamestnanci v kancelárii, vodiči atď.);
 • nadmerné zaťaženie chrbtice v dôsledku ťažkej fyzickej práce alebo určitých športov;
 • metabolické poruchy;
 • genetická predispozícia;
 • slabý vývoj svalového korzetu podporujúceho chrbticu;
 • zakrivenie hrebeňa (skoliotická deformácia, kyfóza, lordóza);
 • poranenia chrbta;
 • nadváha;
 • nevyvážená výživa;
 • zmeny veku.

príznaky

Hlavným prejavom patologických zmien na medzistavcovej platničke je bolesť. Bolesť, dokonca aj v počiatočnom štádiu, takzvaná predhernia, môže byť dosť závažná a môže mať predĺžený charakter. Často ich zle zastavujú lieky proti bolesti. Okrem toho sa biomechanika bedrovej chrbtice často výrazne zhoršuje.

Ide o to, že všetci ľudia majú rôzne veľkosti diskov a korene miechy prechádzajú v rôznej vzdialenosti od nich. U niektorých pacientov sa preto patológia dlho nepociťuje, až kým výčnelok nedosiahne veľkú veľkosť, zatiaľ čo u iných sa neurologické príznaky a bolesť objavia takmer okamžite a sú akútne..

Veľkosť prietrže alebo výčnelku preto nehrá významnú úlohu v otázke potreby chirurgického zákroku. Neurochirurgovia sa primárne riadia stavom pacienta, a preto je v niektorých prípadoch indikovaný chirurgický zákrok pri výčnelkoch a prítomnosti vrodene úzkeho miechového kanála..

Vo väčšine prípadov sa bolesť objaví, keď výstupok dosiahne 3 stupne vývoja a jeho veľkosť presiahne 3 mm.

Výskyt bolesti, najmä akútnej, je jasným znakom kompresie miechových nervov. Často sú bolesti boľavé a matné, ale môžu horieť alebo mať vzhľad kríža. Môžu dať jednu alebo obe nohy, najčastejšie do stehien a dolných končatín.

Bolestivosť v dolnej časti chrbta nastane, keď:

 • zmena polohy tela;
 • fyzická aktivita;
 • dlhodobý pobyt v jednej statickej póze.

Výstupok bedrovej chrbtice môže tiež spôsobiť:

 • zníženie možného rozsahu pohybu v dolnej časti chrbta (najčastejšie je ťažké pre pacienta ohnúť sa, otočiť telo v dôsledku prudko sa vyskytujúcej alebo zosilňujúcej bolesti);
 • znížená citlivosť (parastézia), ktorá sa prejavuje výskytom brnenia, znecitlivenia alebo plazenia sa na koži v bedrovej oblasti, perineu alebo nohách;
 • znížený tonus svalov dolných končatín a reflexné kŕče chrbtových svalov pri premietnutí postihnutej oblasti chrbtice;
 • panvová dysfunkcia sa vyskytuje pri vrodene úzkom miechovom kanáli a kompresii nervov cauda equina, pretože sú zodpovedné za kontrolu močenia, pohybu čriev a fungovania pohlavných orgánov;
 • únava, znížený výkon.

Závažnosť bolesti a neurologických príznakov je určená umiestnením výčnelku, jeho veľkosťou, stupňom zápalu a veľkosťou kompresie nervov..

Takéto príznaky sú často dôvodom na podrobné preskúmanie potreby chirurgického zákroku. Dlhšie oneskorenie môže spôsobiť nezvratné zmeny a viesť k ochrnutiu..

diagnostika

Pri prvej návšteve u lekára sa vyšetrí pacient, pri ktorom sa vyhodnocuje jeho neurologický stav. Kvalifikovaný odborník môže okamžite počítať s výskytom výčnelku, hoci nie je možné vykonať presnú diagnózu. Pretože dostatočne veľký počet chorôb chrbtice je sprevádzaný rozvojom neurologických symptómov, je možné presne určiť príčinu jej výskytu iba pomocou inštrumentálnej diagnostiky..

Preto je pacient poslaný na:

Povinné je dôkladné vykonanie histórie a vykonávajú sa neurologické testy. To vám umožní vyhodnotiť:

 • povahu, silu a čas výskytu, ako aj frekvenciu záchvatov bolesti;
 • svalová sila, kvalita koordinácie pohybov a nájdenie súvislosti medzi epizódami zvýšenej bolesti a určitými pohybmi;
 • úroveň fyzickej aktivity pacienta pred nástupom ochorenia a v súčasnosti;
 • držanie tela a stanovenie možnej amplitúdy pohybu v rôznych smeroch;
 • kvalita reflexov a hmatová citlivosť;
 • stav stavcov, veľkosť medzistavcových priestorov a identifikácia ich premiestnenia alebo tvorby osteofytov.

Najúplnejšie informácie o stave medzistavcových platničiek poskytuje MRI. Pomocou tejto výskumnej metódy môžete zistiť najmenší výčnelok, aj keď jeho veľkosť nedosiahla 2 mm.

Pacientom sa niekedy pridelia röntgenové vyšetrenie s funkčnými testami. Cieľom tejto štúdie je zistiť prítomnosť nestability v chrbtici. Toto je dôležitý diagnostický parameter pri detekcii obratlovcov, ktorý sa často pozoruje u ľudí akéhokoľvek veku a vytvára významné predpoklady pre výskyt kompresných radikálových syndrómov a mnohých ďalších ochorení chrbtice..

Liečba výčnelku bedrovej chrbtice

Spočiatku je konzervatívna terapia predpísaná na vyčnievanie bedrových medzistavcových platničiek. V mnohých prípadoch pomáha účinne bojovať proti exacerbáciám choroby a je určený na:

 • eliminuje bolesť a zápal, čo má priaznivý vplyv na stav koreňov miechy;
 • zlepšiť kvalitu krvného obehu, čo má pozitívny vplyv na metabolické procesy a trofické medzistavcové platničky;
 • zastaviť progresiu deštrukcie vláknitého prstenca a zabrániť prechodu výčnelku do prietrže;
 • normalizovať pohyblivosť patologicky zmeneného segmentu chrbtice;
 • zabrániť oslabeniu svalov chrbta a nôh.

Konzervatívna terapia však nie vždy úplne zastaví degeneratívne-dystrofické procesy. Preto sa veľmi často, napriek všetkému úsiliu, môže vyčnievať bedrový medzistavcový disk v priebehu času stále v kýlu.

Konzervatívna terapia môže viesť k úplnému zotaveniu a normalizácii štruktúry a tvaru bedrovej medzistavcovej platničky, najmä ak sa začala v 1. štádiu tvorby výbežkov, keď jej veľkosť nepresahuje 2 mm..

Aby bola konzervatívna liečba účinná a aby sa čo najviac riešili úlohy, musí byť komplexná a musí v plnej miere zohľadniť všetky charakteristické rysy priebehu choroby, vek, pohlavie, povahu pracovnej činnosti pacienta a mnoho ďalších faktorov. Optimálnu taktiku liečby si preto môže zvoliť iba vysoko kvalifikovaný špecialista vertebroológ.

Spravidla sa predpisujú pacienti s diagnostikovanými výčnelkami bedrovej chrbtice:

 • lieková terapia;
 • rehabilitácia;
 • Cvičebná terapia;
 • manuálna terapia;
 • strava a šetrné zaobchádzanie.

Metódy fyzioterapie, cvičenia a manuálnej terapie sa môžu používať iba mimo akútneho obdobia ochorenia.

Drogová terapia

Účinnosť liečby závisí od správneho výberu liekov. V závislosti od stavu medzistavcových platničiek sú pacienti predpisovaní:

 • NSAID - eliminujú bolesť a zápal, používajú sa vo forme perorálnych prípravkov, injekcií, mastí, krémov alebo gélov;
 • kortikosteroidy - majú výrazný protizápalový účinok a používajú sa pri akútnom, závažnom zápalovom procese;
 • chondroprotektory - navrhnuté na zlepšenie kvality regenerácie chrupavkového tkaniva, zlepšenie priebehu metabolických procesov v ňom;
 • Vitamíny B - normalizujú vedenie nervov;
 • vápnikové prípravky - zvyšujú hustotu kostí.

Zoznam liekov sa pre každého pacienta vyberie individuálne. Všetky lieky sa musia užívať v kurzoch, niekedy veľmi dlhých, aby nedochádzalo k neprimeraným prerušeniam.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické postupy prispievajú k zlepšeniu pohody pacienta a inhibujú progresiu patologických zmien v tkanivách medzistavcových platničiek. Všetky procedúry a ich kombinácie sa vyberajú individuálne a prideľujú sa v kurzoch 10 - 15 relácií.

Najväčšia účinnosť pri vyčnievaní medzistavcových platničiek bedrovej chrbtice je:

 • trakčná terapia - zahŕňa natiahnutie chrbtice na špeciálny prístroj, ktorý pomáha zväčšovať medzistavcové priestory a eliminuje zvýšený tlak na disky;
 • elektroforéza - poskytuje účinné dodávanie liečiva priamo do lézie, čo poskytuje výrazný analgetický a protizápalový účinok;
 • ošetrenie nárazovou vlnou - používa sa v prípade deformácií hrebeňa, pomáha znižovať tlak na nervové vlákna a zvyšuje svalový tonus;
 • laserová terapia - stimuluje metabolické procesy, ktoré poskytujú aktívnejšiu saturáciu tkaniva disku kyslíkom a živinami, pomáha posilňovať imunitu a zmierňuje závažnosť bolesti;
 • magnetoterapia - je zameraná na zlepšenie fungovania obehového systému, ktorý zabezpečuje aktiváciu výživy medzistavcových platničiek a posilnenie vlastnej obranyschopnosti tela;
 • oddych v kúpeľoch - má pozitívny vplyv na celé telo a psychoemocionálny stav, používa sa ako preventívne opatrenie.

Najefektívnejšie využitie fyzikálnych metód ovplyvňujúcich telo s výčnelkami miernej a strednej závažnosti pri absencii výrazných neurologických príznakov.

Fyzioterapeutické cvičenia sú jednou z hlavných zložiek konzervatívnej liečby. Pre každého pacienta je individuálne vypracovaný program odbornej prípravy, ktorý zohľadňuje jeho stav, úroveň fyzickej zdatnosti a prítomnosť iných chorôb..

Cvičebná terapia zahŕňa denné vykonávanie špeciálne navrhnutého súboru cvičení, ktoré pomáhajú:

 • znížiť zaťaženie patologicky zmenenej oblasti;
 • zvýšiť ťažnosť a silu svalov;
 • majú tonizujúci účinok na organizmus;
 • aktivovať krvný obeh v problémovej oblasti a zlepšiť priebeh metabolických procesov;
 • normalizovať veľkosť medzistavcových priestorov a vytvoriť predpoklady pre uvoľnenie nervových koreňov.

Účinnosť fyzioterapeutických cvičení je klinicky dokázaná. Táto metóda umožňuje udržať výstupok bedrovej oblasti pod kontrolou a zabrániť jej progresii. Ale na tento účel by mal byť komplex cvičení a záťaž zvolený striktne individuálne odborníkom. Inak, pri neautorizovanom výbere cvikov, triedy neprinášajú dobré výsledky alebo môžu viesť k zhoršeniu stavu pacienta.

Všetky cvičenia sa vykonávajú pomaly, bez náhlych pohybov. Zaťaženie sa zvyšuje postupne a len so súhlasom ošetrujúceho lekára.

Prvé triedy záťažovej terapie by sa mali vykonávať pod dohľadom špecialistu. Ak sa počas akéhokoľvek cvičenia vyskytne bolesť, mali by ste okamžite zastaviť sedenie a vyhľadať lekára, aby zistili príčiny syndrómu bolesti a opravili program cvičebnej terapie..

Manuálna terapia

Cieľom manuálnej terapie a terapeutickej masáže je obnova normálnej anatómie chrbtice, zlepšenie toku lymfy, krvný obeh a zlepšenie metabolických procesov. Pomocou techník manuálnej terapie obnovuje svalový tonus, zlepšuje kvalitu reflexov a normalizuje taktilnú citlivosť znížením patologického tlaku na nervové korene. Pri niektorých typoch výčnelkov je však masáž úplne kontraindikovaná.

Diéta a šetriaci režim

Pri diagnostike výčnelku medzistavcovej platničky lumbálnej chrbtice sa veľká pozornosť venuje charakteristikám fyzickej aktivity pacienta. Je dôležité nielen zabrániť nadmernému zaťaženiu dolnej časti chrbta, ale aj nízkej pohyblivosti. Preto sa pacientom odporúča, aby upustili od ťažkej fyzickej práce, najmä v súvislosti so zdvíhaním závaží, a tiež pravidelne chodili, nezabudli na cvičebnú terapiu.

Účinnosť konzervatívnej liečby tiež vo veľkej miere závisí od kvality výživy. Koniec koncov, je to s jedlom, že človek dostane väčšinu látok potrebných na správny priebeh biochemických premien v tele.

Preto je vhodné obohatiť stravu výrobkami, ktoré sú zdrojmi vápnika:

 • ryby
 • mliečne výrobky;
 • teľacieho mäsa;
 • hydinové mäso;
 • zelenina
 • greeny (petržlen, kôpor, bazalka sú obzvlášť užitočné);
 • orechy.

Za zmienku stojí aj zahrnutie jedál obsahujúcich prírodnú želatínu. Sú to mäsové vývary, morské riasy, marmelády atď. Je dôležité obmedziť spotrebu alkoholu, vyprážaných, mastných a korenených jedál..

V prípade nadváhy sa odporúča prijať opatrenia na jej zníženie, pretože to vedie k zvýšeniu zaťaženia chrbtice a má negatívny vplyv na stav ostatných orgánov..

Odporúča sa jesť po častiach 5-6 krát denne v malých porciách. Umožní vám to dosiahnuť optimálnu kombináciu produktov, získať všetky látky potrebné pre správne fungovanie tela a neprejedať sa, čo pozitívne ovplyvní váhu a celkovú pohodu.

chirurgia

Chirurgia je indikovaná približne u 5–10% pacientov s bedrovými výčnelkami. Odporúča sa pre:

 • neprítomnosť pozitívnych zmien stavu pacienta po 3 až 6 týždňoch;
 • časté záchvaty silnej bolesti;
 • narušené fungovanie chvostových nervov;
 • chronický reflexný a radiálny syndróm;
 • rýchlo sa zhoršujúce zhoršenie.
 • Vrodene úzky miechový kanál

Dnes sa uprednostňujú minimálne invazívne metódy perkutánneho chirurgického zákroku (punkčná nukleoplastika), ktoré umožňujú dosiahnutie vynikajúcich výsledkov pri minimálnej traume mäkkých tkanív. Tento postup je zameraný na zníženie tlaku vo vnútri zmeneného medzistavcového disku lumbálnej chrbtice, čo vytvára predpoklady na obnovenie jeho normálneho tvaru a hraníc. Toto sa dosiahne pôsobením na jadro buničiny:

Všetky metódy fungujú približne na rovnakom princípe. Podstatou punkčnej hydroplastiky je zavedenie patologicky zmenenej ihly s tenkým vodičom zo zadného prístupu do jadra buničiny pod kontrolou trubice zosilňovača obrazu. Predtým sa na kožu pôsobí antiseptickým roztokom..

Akonáhle sa ihla dostane do stredu jadra, vloží sa do nej pracovný port, cez ktorý sa zavedie nukleotom. Neurochirurg, ktorý sleduje jeho činnosť prostredníctvom monitora, zapne generátor zariadenia a začne vykonávať vratné pohyby v rôznych rovinách bez toho, aby prekročil pulpózne jadro disku..

To vedie k odstráneniu tkaniva jadra pri priechode nukleotómov, čo zmenšuje jeho veľkosť, eliminuje patologický tlak na vláknitý kruh a podporuje spätné vytiahnutie protrúzie z výbežku..

Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii a nevyžaduje pobyt v nemocnici. Vykonáva sa na lačný žalúdok a trvá v priemere nie viac ako pol hodiny. Po nukleoplastike zostáva na koži punkcia, ktorá nie je väčšia ako 2 - 5 mm, takže nevyžaduje šitie a je napnutá samostatne bez toho, aby na koži zostali viditeľné stopy. Rana sa uzavrie sterilným obväzom.

Použitie nukleoplastiky sa neodporúča u pacientov starších ako 50 - 55 rokov, pretože medzistavcové platničky v tomto veku sú už podstatne dehydratované a strácajú schopnosť invertovať stiahnutie..

Hydroplastika, ktorá je na rozdiel od studenej plazmy, lasera alebo nukleoplastiky rádiových vĺn založená na deštrukcii časti jadra buničiny tlakom fyziologického roztoku. Operácia sa tiež uskutočňuje vpichom mäkkých tkanív. Roztok sa privádza vodivou ihlou, ktorá má navyše vetvu na odsávanie použitého materiálu. Hydroplastický účinok je podobný výsledkom nukleoplastiky a tiež spočíva v spätnom stiahnutí výčnelku.

Ak sa však počas MRI už zistilo prasknutie vláknitého kruhu disku, t. J. Tvorba skutočnej kýly, nukleoplastika stráca svoju relevantnosť. V takýchto prípadoch sa zvyčajne musíte uchýliť k mikrodiscektómii, endoskopickej operácii a iným.

Rehabilitácia po operácii

Metódy perkutánneho chirurgického zákroku umožňujú pacientovi aktiváciu do 2 až 3 hodín po operácii. Zároveň sa takmer okamžite po ukončení procedúry pozoruje viditeľné zlepšenie stavu väčšiny pacientov, o niečo menej často sa zlepšuje v priebehu 1-2 týždňov..

Ak sa pacient necíti nepohodlne, môže okamžite opustiť kliniku, to znamená niekoľko hodín po operácii. Dostáva starostlivo písomné odporúčania od lekára, o kvalite vykonávania, ktorá závisí od trvania dosiahnutého účinku a rizika komplikácií..

 • antibiotická terapia;
 • antikoagulanciá;
 • šetriaci režim (je dôležité vyhnúť sa sklonu, ostrým zákrutám tela);
 • Cvičebná terapia;
 • nosiť ortopedickú bandáž;
 • odmietnutie fyzickej práce, vzpieranie a šport.

V priemere rehabilitácia netrvá dlhšie ako 2 mesiace a doba dočasného postihnutia často nepresiahne 3 až 5 dní.

Ak však pacient zanedbá lekárske odporúčania, najmä pokiaľ ide o fyzickú aktivitu, hrozí mu vysoké riziko opätovného vytvorenia výčnelku alebo dokonca prietrže.

Prognóza výčnelku bedrovej medzistavcovej platničky do značnej miery závisí od toho, ako skoro bude pacient vyhľadávať lekársku pomoc, a od zamerania sa na výsledok. Najmä súčasná úroveň vývoja medicíny a neurochirurgie vám umožňuje efektívne sa vysporiadať s výčnelkami rôznych veľkostí a dosiahnuť úplné uzdravenie. Výsledok liečby a pravdepodobnosť recidívy ochorenia však do veľkej miery závisia od pacienta.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Na liečbu osteochondrózy sa používa integrovaný prístup. Naj šetrnejším spôsobom kontroly sú lieky. Rôzne lieky proti bolesti, relaxanty svalov, chondroprotektory, vitamíny. Ak sa ochorenie nelieči, postihuje stavcovú chrupavku, rôzne tkanivá, orgány.
Sekvestrovaná kýla je najzávažnejšou fázou vývoja medzistavcovej prietrže. V tomto prípade dochádza k prolapsu jadra, najmobilnejšej oblasti medzistavcových platničiek, do miechového kanála.
Všeobecné informácieAnémia často sprevádza chronické ochorenia. Anémia sa vyznačuje zníženou hladinou hemoglobínu, niekedy červených krviniek..Hemoglobín je proteín, ktorý obsahuje železo.