loader

Hlavná

Pažerák

Ascites pri cirhóze

Ascites nie je nezávislé ochorenie, ale skôr symptóm. Tento problém sám o sebe najčastejšie vzniká ako komplikácia dlhodobého chronického poškodenia pečene. Iné príčiny ascitu sú oveľa menej časté. Toto je konečný výsledok, keď dekompenzácia (narušenie ochranných mechanizmov) činnosti orgánu vedie k akumulácii tekutín v brušnej dutine..

Koncept cirhózy v Rusku je najčastejšie spájaný s chronickým alkoholizmom. V skutočnosti sa také problémy očakávajú len pri konštantných toxických účinkoch alkoholu. Asi 50% pacientov, u ktorých sa vyvinú cirhotické lézie, sa dostane do posledného štádia tohto ochorenia, v ktorom sa stáva kritická akumulácia voľnej tekutiny v bruchu.

Čo to je

Výraz „ascites“ v doslovnom preklade z gréčtiny znamená vrecko s vodou. "Brušná kvapka," ako sa hovorí. V skutočnosti ide o exsudáciu tekutej časti krvi z ciev cez vaskulárnu stenu so oneskorením v brušnej dutine..

Cieva v tele sú transportným systémom - a obštrukcia toku krvi cez tieto cievy vedie k situácii, keď tekutá časť vystupuje cez cievnu stenu a hromadí sa v brušnej dutine. Hromadenie ascitickej tekutiny ukazuje terminálne (posledné) štádiá cirhózy.

Cirhóza môže byť spôsobená vírusovou hepatitídou C. Zobraziť v plnej veľkosti

Prečo sa pri cirhóze vyvíja ascites

Cirhóza je degenerácia živého pečeňového tkaniva na jazvu. Jazvy sa vyvíjajú, objem zdravého tkaniva klesá.

Aby sa v orgáne vytvorila jazva, musí byť pečeňovou bunkou niečo zničené. Existujú dva spôsoby bunkovej smrti - nekróza a apoptóza (programovaná samovražda). Pri cirhóze bunky odumierajú v dôsledku nekrózy. V tomto prípade sa „mŕtve“ oblasti začínajú nahrádzať jazvami. A v dôsledku tvorby jaziev v mieste stále žijúceho pečeňového tkaniva sa vyskytujú dystrofické poruchy:

 • podvýživa postihnutých častí tela;
 • poškodenie cievnej zložky;
 • uvoľňovanie zápalových mediátorov a vazodilatátorov do krvi (to znamená látok, ktoré neustále rozširujú krvné cievy).

Výsledkom je intrahepatický blok: stagnácia krvi v cievach. A to je výtok jeho tekutej časti cez cievnu stenu. A potom sú tu atrofické zmeny: zníženie objemu orgánov.

Z tejto podvýživy sú postihnuté susedné, stále živé oblasti pečeňového tkaniva. To zhoršuje priebeh choroby a urýchľuje transformáciu orgánu na súvislú jazvu.

Ale to nie je všetko. Deštruktívne pečeňové bunky vylučujú látky do okolitého priestoru, ktoré zvyšujú krvný obeh, rozširujú krvné cievy a tým zvyšujú krvnú stázu vo vaskulárnom lôžku a tiež vyvolávajú opuchy okolitých tkanív. So zvýšením množstva tekutiny, hromadením hmoty sa hromadí nielen v pečeňovom tkanive, ale aj v brušnej dutine..

Mechanizmy prebytočnej tekutiny sa spúšťajú zvýšením tlaku vo veľkej nádobe, ktorá vstupuje do pečeňovej brány. Toto je žila portálu. Tento stav sa nazýva portálna hypertenzia. Keď dôjde k stagnácii v portálnej žile, trpí celý žilový systém tela a sú vytvorené ideálne podmienky na to, aby tekutá časť krvi unikla z tohto systému cez steny ciev. S ďalším zhoršením situácie vznikajú aj kŕčové žily nad úrovňou poškodenia: v pažeráku a žalúdku.

Aké ochorenia pečene vedú k rozpadu brucha

Cirhóza aj ascites sú výsledkom dlhodobého ochorenia pečene. Dôvody sa môžu líšiť. Poškodenie pečene môžu byť spôsobené rôznymi činiteľmi:

 • vírusy,
 • toxíny,
 • mechanické prekážky,
 • odmerné procesy v samotnom orgáne av jeho bezprostrednom okolí,
 • liečivé látky,
 • vrodené podmienky,
 • autoimunitné procesy,
 • metabolické ochorenie.

Existujú choroby iných orgánov, ktoré tiež spôsobujú výtok tekutín do pobrušnice: napríklad nádorové procesy v brušnej dutine a panve. Veľmi zriedkavo nie je možné zistiť príčiny cirhózy, potom sa to nazýva kryptogénne.

Aké fázy lekári rozlišujú?

Detegujú sa štyri štádiá cirhózy. Iba posledné dve z nich sú zvyčajne sprevádzané hromadením ascitickej tekutiny..

 1. Počiatočná alebo fáza kompenzácie. Pečeňové tkanivo je silne zmenené, s tvorbou jaziev (cirhóza) hlavne na periférii, ale neexistuje portálna hypertenzia a ascites..
 2. Subcompensation. Kompenzačné mechanizmy začínajú plynúť. Fibróza (zjazvenie), pohybujúca sa z periférie do stredu orgánu. Zaznamenáva sa portálna hypertenzia. V tejto fáze sa objavujú menšie, ale už výraznejšie sťažnosti na zdravie. Kvapalina v brušnej dutine sa môže akumulovať v malom množstve a žalúdok ešte nie je príliš zväčšený.
 3. Dekompenzácia. Vyznačuje sa zvýšením množstva jazvového tkaniva, ktoré už zaberá polovicu až 2/3 objemu orgánu. V brušnej dutine sa hromadí veľké množstvo tekutiny, objem brucha sa zvyšuje. Pacient má veľké množstvo rôznych zdravotných ťažkostí.
 4. Terminál. K dekompenzácii sa pridávajú nové nebezpečné príznaky, prognóza zdravia a života je pochybná, stav je vážny, možno je to porušenie vedomia, žalúdok je napätý v dôsledku ascitu..

Stupne ascitu súvisia s objemom nahromadenej tekutiny:

 • Ascites je určený iba ultrazvukom.
 • Mierny nárast objemu brucha v dôsledku ascitu.
 • Silné napäté ascites.

Osobitným problémom pre pacienta a lekára je to, že ascites sa stáva refraktérnym, to znamená, že nereaguje na lieky. Potom je možné použiť chirurgické metódy na liečbu ascitu, ale prognóza ako celok nie je príliš priaznivá.

Akým príznakom by ste mali venovať pozornosť

 1. V prvom štádiu choroby prakticky nie sú sťažnosti. V ústach môže byť horkosť alebo nepríjemná pachuť, strata chuti do jedla. Pečeň môže byť zväčšená kvôli degenerácii tukov, ale môže byť znížená alebo normálna (lekár to môže určiť pri vyšetrení podľa ultrazvuku)..
 2. Druhé štádium sa vyznačuje zvýšenými príznakmi. To je nadúvanie, zvýšená črevná motilita alebo dunenie, niekedy sú pozorované voľné stolice. Často sa stáva výrazom „pečeňový“ jazyk: lakovaný, bez povlaku. Rovnako ako „pečeňové“ dlane červeno-vínovej farby.
 3. S dekompenzáciou choroby, žltnutím pokožky, sfarbením stolice a stmavnutím moču sa objaví „modrina“. V celom tele sa vaskulárne prvky objavujú vo forme hviezd alebo malých hrotov. U mužov dochádza k impotencii, pri gynekomastii (zväčšenie mliečnych žliaz) je možné, pri narušení cyklu žien. Ak sa infekcia spojí, je možné zvýšenie telesnej teploty.
 4. Štvrté štádium choroby, pri ktorom sa vytvára klinický obraz vážneho stavu. To sú všetky vyššie uvedené príznaky plus porucha krvácania, ktorá sa prejavuje zvýšeným krvácaním. Krvácanie môže byť dosť masívne: napríklad žalúdočné alebo krvácanie z kŕčových žíl pažeráka. Pacient stráca váhu, má poruchy trávenia. Objaví sa výrazná slabosť. Významné zvýšenie brucha je možné o niekoľko dní. Na povrchu brucha je obrázok kŕčových žíl, ktorý sa nazýva „hlava medúzy“..

Ak je pacient vložený, zmení sa tvar jeho brucha. V stojacej polohe - žalúdok je guľatý, visí dole a keď pacient leží na chrbte - jeho žalúdok sa „šíri“ do strán, stáva sa ako „žaba“ (plochá).

Pozitívny príznak fluktuácií. Ak ostro zatlačíte brucho zo strany, na druhej strane dôjde k úderu „vlny“.

Je charakteristické, že pacient, vizuálne veľmi tenší, si napriek tomu zachováva svoju pôvodnú váhu alebo dokonca získava ešte viac. Dôvodom je skutočnosť, že niekoľko litrov nahromadenej tekutiny zvyšuje hmotnosť pacienta.

V štvrtom štádiu degenerácie cirhóznych orgánov vznikajú problémy s pľúcami v dôsledku žilovej stázy, ktorá pokračuje. Dýchavičnosť, kašeľ. Zintenzívňujú sa v ležiacej polohe, keď tekutina, ktorá sa rozlieva v žalúdku, začne vyvíjať tlak na bránicu..

Pri akumulácii veľkého objemu výtoku môžu vzniknúť tieto problémy:

 • Pri silnom tlaku na brušnú stenu je možné vytvoriť rôzne prietrže: pupočnú, ingvinálnu, bielu líniu brucha..
 • Krvácanie z rozšírených žíl pažeráka, krvácanie z rozšírených žíl žalúdka.
 • Výstup tekutiny do pleurálnej dutiny (hydrotorax).

Ako identifikovať problém

Hlavné diagnostické metódy, ktoré umožňujú rozlíšiť hlavný problém tohto článku:

 • všeobecná analýza krvi;
 • krvná chémia;
 • Ultrazvuk brušnej dutiny a retroperitoneálneho priestoru (pečeň, slezina, žlčník, atď.);
 • testy a štúdie na objasnenie príčiny ochorenia pečene (predpísané lekárom, v závislosti od situácie).

Toto je klinické minimum potrebné na stanovenie diagnózy. Pri minimálnom ascite a miernom zvýšení pečeňových enzýmov sa na hodnotenie stupňa fibrózy môže použiť aj fibroelastometria (Fibroscan), ale len zriedka..

Ak sú pochybnosti o pôvode výpotku v brušnej dutine, potom je možná laparocentéza s analýzou výtoku (pacient je prepichnutý špeciálnou tenkou ihlou a obsah je odobratý na analýzu).

Je možné sa zotaviť

Liečba ascitu pri ochoreniach pečene je predovšetkým kompenzáciou cirhózy. A to znamená liečenie základnej choroby, ktorá ju spôsobila. Napríklad v prípade toxickej hepatitídy je potrebné vylúčiť účinok látky, ktorá viedla k problémom s pečeňovými bunkami:

 • ak je to alkohol, potom musíte prestať piť;
 • ak lieky - mali by byť tiež zrušené;

Ak je príčinou vírusová hepatitída, potom je jej liečba možná a nevyhnutná aj pri cirhóze. Na tento účel existujú moderné lieky s dobrým účinkom a minimálnymi vedľajšími účinkami..

S cieľom aspoň mierne stabilizovať svoj stav a zastaviť rýchly progres choroby musia pacienti dodržiavať celoživotnú stravu vo forme maximálneho obmedzenia soli..

V závislosti od situácie lekár vyberie liečbu. Medzi drogami si zvyčajne všimnete:

 • diuretiká na zníženie hromadenia tekutín v pobrušnici (furosemid, hypotiazid, triampur);
 • antibiotiká (ceftriaxón, ciprofloxacín, norfloxacín) s infekciou;
 • beta-blokátory na normalizáciu fungovania pečeňových ciev;
 • albumín je proteín, ktorého strata vedie k ascitu.

Hepatoprotektory, prípravky kyseliny ursodeoxycholovej nezohrávajú úlohu pri cirhóze pečene a ascite - a nezlepšujú prognózu.

V ktorých prípadoch je nutný chirurgický zákrok:

 1. Ak diuretiká nezvládajú svoju úlohu, použije sa odtok tekutiny pomocou drenáže (laparocentéza).
 2. Riešením môže byť aj operácia bypassu. Bypassová operácia znižuje tlak v žilách portálu. Dôvod hromadenia výtoku tak zmizol. Pôvodný dôvod sa tým však neodstráni, a preto nemôže dôjsť k trvalému zlepšeniu, v priebehu času môže dôjsť k relapsom.
 3. Jedinou metódou, ktorá ovplyvňuje základné príčiny vzniku závažného stavu pacienta, je transplantácia pečene. Toto je náročná operácia, preto jej lekár odporúča iba ako poslednú možnosť, keď je prognóza života nízka.

Viac informácií o tom, ktoré lieky môžu pomôcť zmierniť príznaky cirhózy a ktoré môžu ovplyvniť príčinu ochorenia, nájdete v článku o liečbe cirhózy pečene..

Čo čaká pacienta

Prognóza prítomnosti ascitu v dôsledku cirhózy pečene závisí od „zanedbania“ cirhózy, to znamená, do akej miery je pečeň schopná obnoviť svoje funkcie. S kompenzovanou cirhózou a odstránením príčiny ochorenia pečene (napríklad pacient sa navždy vzdal alkoholu) môže byť život dlhý. Ak nepriaznivé faktory naďalej ovplyvňujú pečeň a cirhóza sa zhoršuje, výskyt ascitu naznačuje, že bez liečby môže pacient po určitom čase zomrieť..

Smrteľné následky môžu nastať pri komplikáciách:

 • bakteriálna peritonitída;
 • masívne krvácanie zo žíl pažeráka;
 • zlyhanie obličiek;
 • zástava srdca;
 • zlyhanie viacerých orgánov;
 • pľúcny edém.

Životné obdobia s cirhózou pečene s ascitom sa nedajú presne určiť mimo špecifickej situácie, silne závisia od príčiny choroby, štádia a od individuálnych charakteristík tela (schopnosť kompenzácie). Ak je možné odstrániť hlavnú príčinu, prognóza sa trochu zlepší. Preto, ak máte nejaké zdravotné problémy, neodkladajte riešenie tohto problému, ale vyhľadajte lekársku pomoc.

V komentároch môžete položiť otázku hepatológovi. Opýtajte sa, nehanbite sa!

Článok bol naposledy aktualizovaný: 09/05/2019

Nenašli ste, čo ste hľadali?

Skúste použiť vyhľadávanie

Bezplatný sprievodca znalosťami

Prihláste sa na odber noviniek. Povieme vám, ako piť a jesť, aby ste nepoškodili vaše zdravie. Najlepšie rady odborníkov z tejto stránky, ktorú číta každý mesiac viac ako 200 000 ľudí. Prestaňte kaziť svoje zdravie a pripojte sa!

Túto stránku tvoria odborníci: toxikológovia, narkológovia, hepatológovia. Prísne vedecké. Experimentálne overené.

Mysli, že môžeš piť?
Vykonajte test a skontrolujte sa!
Prieskum dokončilo 251 229 ľudí, ale iba 2% odpovedalo na všetky otázky správne. Aká známka budeš mať?

Diagnostika a liečba ascitu pri cirhóze

Pečeň je najväčší orgán v našom tele. Vykonáva dôležité funkcie, medzi ktoré patrí filtrovanie krvi a spracovanie živín potrebných na normálne fungovanie..

Keď sú vystavené negatívnym faktorom - alkohol, toxíny, hepatitída - pečeňové bunky postupne odumierajú. Spojivové tkanivo stúpa a nahrádza ich. Ten však nie je schopný úplne vykonávať funkcie pečene. Výsledkom je vývoj cirhózy.

Liečba tohto ochorenia je pomerne ťažká a spôsobuje vážne komplikácie. Jedným z nich je brušný ascites. S touto diagnózou sa stav pacienta zhoršuje a šance na uzdravenie sa znížia. Je možné vyliečiť chorobu, je strava povinná pre ascites a aká by mala byť výživa pre cirhózu pečene?.

Čo je to choroba

Ascites v cirhóze je koncentrácia tekutiny v bruchu. Súčasne sa výrazne zvyšuje veľkosť brušnej dutiny v dôsledku stagnácie a zvýšeného tlaku v žilovom systéme..

Ascites v bruchu nemožno nazvať nezávislou chorobou. Je to iba komplikácia, ktorá sa vyskytuje v pokročilom štádiu cirhózy pečene, čo zhoršuje priebeh ochorenia a významne znižuje šance na hojenie. Prognóza života pri takejto chorobe je často nepriaznivá.

Mechanizmus vývoja choroby

Ascites sa vyvíja pri cirhóze pečene nasledovne. Po usmrtení buniek začne tkanivo, ktoré vykonáva spojovacie funkcie, rýchlo rásť. V tomto prípade sa krvné cievy stiahnu a zničia. Pečeň stráca svoju schopnosť a už nemôže fungovať ako filter a tiež produkuje správne množstvo bielkovín a enzýmov (sú zodpovedné za mnoho dôležitých procesov, ktoré sa vyskytujú v tele). Výsledkom je zvýšený tlak v žilách a intoxikácia tela metabolickými produktmi. Výsledkom je, že zníženie prietoku krvi v pečeni vedie k zásahu krvnej plazmy cez cievy a naplneniu brušného priestoru tekutinou..

Príčiny nahromadenia tekutín v bruchu

Hlavnými vinníkmi pre rozvoj kvapiek v bruchu sú.

 1. Cirhóza pečene. Jedna tretina ľudí trpiacich ascitom trpí touto chorobou.
 2. Zhubné pečeňové útvary. 10% všetkých chorých má rakovinu pečene.
 3. Zástava srdca. 5% pacientov s ascitom má toto nebezpečné ochorenie..

Kvapka brucha sa môže vyskytnúť aj z iných dôvodov:

 • zvýšenie tlaku v portálnej alebo portálovej portálnej žile v pečeni nie je v žiadnom prípade spôsobené cirhózou, ale kvôli zablokovaniu prietoku krvi (trombóza pečeňových žíl, trombóza portálnych žíl v dôsledku jej stlačenia adhéziami a nádormi);
 • závažné ochorenie obličiek;
 • podvýživa s cirhózou;
 • rakovina čreva, prsníka, žalúdka;
 • peritoneum tuberculosis.

Ascites s cirhózou pečene postupuje v dôsledku nedostatku bielkovín. Nedostatok albumínu neumožňuje koncentráciu krvi v cievach. Potom tekutina začne pretekať cez žily, ktoré ľahko prenikajú do žalúdka.

Príznaky choroby

Ak sa v bruchu nahromadilo malé množstvo tekutiny, nespôsobuje to pacientovi veľké obavy.

Toto ochorenie však má tendenciu postupovať. A ako sa vyvíjajú, objavujú sa charakteristické príznaky.

 1. Veľkosť brucha sa výrazne zväčšuje. Okrem toho sa peritoneum môže každým dňom rozširovať. Pokožka je hladká, pozoruje sa prítomnosť ružových prúžkov. V ležiacej polohe pacienta sa bočné steny brucha vydúvajú. Ak osoba stojí, žalúdok visí..
 2. Priberanie na váhe rýchlo.
 3. V bruchu je bolesť.
 4. Existujú problémy s dýchaním. Veľké brucho pritláča membránu. V dôsledku toho sa objaví dýchavičnosť, pocit nedostatku vzduchu, závraty. Tento symptóm sa pozoruje najmä v polohe na chrbte..
 5. Pysky sú modré, kašeľ.
 6. Trávenie je narušené. Pri silnom tlaku na žalúdok je pacient rýchlo nasýtený jedlom. V niektorých prípadoch dochádza k silnému páleniu záhy, belgovaniu, plynatosti, ťažkosti v bruchu.
 7. Nevoľnosť. Vomit môže obsahovať žlč alebo kúsky nestráveného jedla.
 8. Hnačka, obštrukcia čriev, ťažká zápcha.
 9. Pravidelne sa vyžaduje močenie, pyelonefritída, cystitída.
 10. Tlačidlo brucha sa vydúva dopredu. Kýla sa často objavuje.
 11. Nohy a ruky napučiavajú.

Symptómy sa začnú prejavovať, keď tekutina v bruchu dosiahne množstvo 1 liter. Maximálna koncentrácia je 25 litrov. Okrem toho sa pacient obáva príznakov cirhózy pečene, ktoré sa prejavujú predovšetkým únavou, slabosťou, únavou, silnou bolesťou v pravej hypochondrii..

Kvapka brušnej dutiny. odrody

Kvapka pečene je rozdelená do 3 typov v závislosti od množstva nahromadenej tekutiny.

 1. V žalúdku je až 3 litre tekutiny. V takom prípade príznaky nemusia pacienta vôbec obťažovať. Prítomnosť cirhózy a ascitu sa dá určiť iba ultrazvukom, laparoskopiou, MRI a CT. Prognóza života s touto formou je vždy pozitívna.
 2. V pobrušnici sa nahromadilo viac ako 3 litre tekutiny. V tejto fáze má pacient mierny vzrast veľkosti brucha. Peritoneálna stena nie je napnutá. Tlak na membránu ešte nenastal. V tejto fáze sa často pozoruje vývoj zlyhania pečene, ako aj poruchy mozgovej aktivity.
 3. Posledná fáza - kvapalina dosiahne koncentráciu 20 alebo viac litrov. Tu je už pre pacienta ťažké sa pohybovať a dýchať kvôli veľkej veľkosti brucha. Srdcová aktivita je narušená. Znepokojuje ho ťažká slabosť, únava, a to aj pri malej fyzickej námahe.

Dropsy brucha sa tiež delia podľa stupňa vývoja.

 1. Prechodné (prechodné). Tento druh sa ľahko lieči. Prognóza života je v tomto prípade vždy pozitívna..
 2. Pokoja. Pri tomto type ochorenia nemá konzervatívna terapia žiadny účinok.
 3. Intenzívne (progresívne). Koncentrácia tekutiny neustále stúpa. Liečba už neprináša výsledky.

Pečeň pečene je tiež refraktérna a nie je refraktérna. V prvom prípade je choroba ľahko liečiteľná. Pri refrakternej prognóze je život často negatívny.

Kvapka brucha sa zvyčajne vyvíja 10 rokov po diagnóze cirhózy. Na určenie prognózy života je potrebné zistiť, či je alebo nie je kompenzovaný druh choroby prítomný alebo dekompenzovaný. V prvej situácii pacient žije 7 alebo viac rokov od okamihu diagnózy „cirhóza pečene a ascitu“. Druhý typ naznačuje, že pacient bude žiť od 3 do 11 rokov (40%). Ak sa choroba vyvíja rýchlo, potom je šanca pacienta nízka. V tomto prípade prežije iba 25% ľudí s ascitom. Ak je ochorenie sprevádzané poškodením nervového systému, dĺžka života pacienta sa zníži na 1 rok.

Diagnóza cirhózy pečene pomocou ascitu

Diagnóza ochorenia pomocou ultrazvuku, laparoskopie, CT, MRI, angiografie. Rádiografia peritoneálneho priestoru a hrudnej kosti odhaľuje ascites v prítomnosti 0,5 litra vody v bruchu. Okrem toho, ak sa pacient sťažuje na bolesť v pravej hypochondrii, lekár predpíše krvný test na biochémiu, analýzu moču, štúdiu hladiny alfa-fetoproteínu, koagulogramu atď..

Liečba cirhózy ascitom

Najskôr je potrebné liečiť príčinu choroby - cirhózu pečene. Nanešťastie liek, ktorý by mohol rýchlo poraziť túto hroznú chorobu, liek ešte nebol vynájdený. Liečba by mala pozostávať z integrovaného prístupu - ide o diétu pre ascites a lieky.

Poznámka: chirurgický zákrok zahŕňa transplantáciu pečene. Tento zásadný krok môže zlepšiť stav pacienta a zvýšiť šance na uzdravenie. Táto operácia je však dosť komplikovaná a nákladná. Na jeho vykonanie musíte nájsť darcu.

Ak môžete zastaviť proces rozpadu pečene, potom sa môžete vyhnúť závažným komplikáciám. Liečba nie je založená iba na užívaní liekov, ale musí sa dodržiavať striktná strava pre ascites.

Výživa pre cirhózu pečene je schopná:

 • zintenzívniť činnosť lalokov pečene;
 • obnoviť pečeňové a metabolické funkcie;
 • zvýšiť regeneráciu pečeňového tkaniva;
 • znížiť riziko komplikácií;
 • posilniť ochranné funkcie, obnoviť silu.

Výživa s ascitom môže spomaliť alebo úplne zastaviť vývoj choroby.

Lieky na liečenie

Strava s ascitom by sa mala bezpodmienečne dodržiavať. V tomto prípade je dôležité použitie liekov. Nevyhnutným predpokladom je zriadenie stoličky, odstránenie zápchy. V tomto prípade pomôže strava pre ascity a preháňadlá ako Dufalac, Senna atď. Diuretiká ako furasemid, kyselina etakrylová sa tiež často predpisujú, ale takáto liečba je neúčinná..

Ak strava s ascites, lieková terapia nepriniesla výsledky a choroba pokračuje vo vývoji, potom sa v tomto prípade uskutoční punkcia. Za týmto účelom sa do brucha vloží hrubá ihla a tekutina sa odstráni.

Po tomto musí pacient dodržiavať diétu kvôli ascitu a užívať diuretiká.

Dôležité: Nedostatok bielkovín sa obnovuje intravenóznym albumínom..

Správna a racionálna výživa pre cirhózu by sa mala kombinovať s miernym cvičením, úplným odmietnutím alkoholu. Len v tomto prípade sa zvýšia šance na zotavenie.

Diéta na ascites a cirhózu

Predpokladom je správna výživa pre cirhózu. Často je predpísaná strava číslo 5. Hlavným pravidlom takejto stravy je nízkokalorický príjem potravy - iba 2500 - 2900 kcal za deň. Okrem toho musí pacient s takouto diagnózou odmietnuť hrubé, mastné, vyprážané, korenené a slané jedlá.

Správna výživa pre cirhózu zníži produkciu žlče a štiav, čo pomôže znížiť nebezpečný účinok na pečeň. Výsledkom je obnova žlčového systému, gastrointestinálneho traktu a pečene.

To však neznamená, že by sa mal pacient úplne obmedziť v jedle a jesť iba čistené jedlá. Strava pre ascites zahŕňa mletie iba mäsového mäsa a zeleniny, ktorá obsahuje hrubú vlákninu.

Dôležité: iba vo výnimočných prípadoch, pri zhoršení choroby, môže lekár predpísať diétu č. 5A, ktorej hlavným stavom je použitie iba strúhanej stravy.

Takže, strava pre ascites zahŕňa päť jedál denne. Okrem toho musia byť dodržané nasledujúce pravidlá..

 1. Počas tohto obdobia nezabudnite znížiť množstvo príjmu soli - maximálne 10 gramov. o deň. V ideálnom prípade je lepšie to úplne opustiť.
 2. Pacient by mal vypiť najmenej 1,5 litra tekutiny denne. Odporúča sa vypiť 1 pohár na prázdny žalúdok.
 3. Strava ascitu zahŕňa aj jesť teplé jedlo. Horúce jedlá, napríklad studené, sú pre telo škodlivé.
 4. Varené potraviny varte iba dusené alebo dusené a pečte.

Výživa s cirhózou pečene sprevádzaná ascitom by mala vyzerať takto.

 1. Bielkoviny - nie viac ako 100 g. o deň.
 2. Sacharidy - 80 g.
 3. Tuky (iba rastlinného pôvodu) - 400 - 450 g. za deň.

Ak je choroba v kompenzovanom štádiu, výrobky obsiahnuté v strave pacienta by mali obsahovať veľké množstvo bielkovín. Je to kvôli schopnosti enzýmu regenerovať pečeňové tkanivo v dôsledku bunkového cholínu a aminokyselín v ňom obsiahnutých..

Správna výživa pre cirhózu ascitom je založená na pravidelnom používaní:

 • Mliečne výrobky (tvaroh, kefír);
 • odtučnené mlieko;
 • hovädzie mäso;
 • morské plody;
 • ryby (nemali by byť mastné);
 • bielok;
 • ryža - na hnačky, proso, pohánky, ovsené vločky;

Ascites strava tiež vyžaduje použitie mliečnych polievok, zeleninových a ovocných pyré.

V ťažkom štádiu ochorenia by sa malo množstvo proteínu znížiť. Ak je požadovaná rýchlosť - až 20-30 gr. za deň - choroba sa ďalej vyvíja, bielkoviny sú zo stravy úplne vylúčené.

Výživa pri cirhóze pečene ascitom v dekompenzovanom štádiu by mala byť taká.

 1. Do stravy je zahrnutá akákoľvek zelenina okrem bielej kapusty, papriky, cibule, reďkovky atď. Uprednostňuje sa mrkva a repa..
 2. Menu musí obsahovať rastlinné tuky (syr, rastlinný olej).

V takom prípade by ste mali obmedziť používanie mlieka, kefíru, tvarohu, hovädzieho mäsa, vaječného bielka.

Strava s obsahom ascitu zahŕňa potraviny, ktoré sa odporúčajú pre obe formy ochorenia. to:

 • chudé cookies
 • denný chlieb, sušienky;
 • zelenina a ovocie;
 • med;
 • domáce želé, želé, ovocné kompoty (zo sušeného ovocia - na zápchu), pudingy.

Prekonanie zápchy pomôže takýmto výrobkom:

 • marhule
 • repa (rastlinná šťava);
 • surová mrkva;
 • sušené ovocie;
 • kefír;
 • med;
 • mlieko.

Ak je ochorenie sprevádzané hnačkami, konzumácia takýchto potravín nie je povolená..

Výživa pri cirhóze. Čo by sa nemalo konzumovať?

Nasledujúce produkty sú zakázané:

 • maslové misky;
 • strukoviny;
 • šťaveľa;
 • mastné ryby a mäso;
 • cesnak a cibuľa;
 • koreniny;
 • alkoholické nápoje;
 • vodnica, reďkovka, rutabaga, reďkovka;
 • soľ.

V období, keď je strava pozorovaná na ascites a cirhózu, nemôžete jesť vyprážané, slané, korenené, kyslé, korenené a mastné jedlá..

Diéta na ascites. Čo nemôže byť?

V prípade výskytu kvapiek v bruchu by mal pacient jesť každé 3 hodiny. V závažných prípadoch by výživa pre ascites mala byť vegetariánska, tj bez obsahu mäsových jedál. Neschválené na použitie:

 • akékoľvek sladkosti;
 • údené mäso;
 • vyprážané jedlá;
 • muffin;
 • konzerváciu;
 • saláma;
 • huby;
 • maslo, margarín;
 • majonézy;
 • mäso a ryby tukových odrôd;
 • káva, silný čaj, alkohol.

Prísne tabu v cirhóze s ascitom sa nanášajú na kečupy, horčicu, omáčky, najmä na výrobu z továrne. Okrem toho sa neodporúča jesť zeleninu - kapusta, paprika, reďkovky, reďkovky, cibuľa, cesnak, zeler, baklažán, petržlen, špenát a šťaveľ.

Výživa pri cirhóze a ascite by mala byť vyvážená. Sebakompilovanie stravy sa však neodporúča. Koordinovať menu je potrebné iba s lekárom. Strava s ascitom pomôže zastaviť vývoj choroby a zlepšiť prognózu života.

Ascites pri cirhóze pečene: predpokladaná dĺžka života

Ascites in cirhóza: vývojový mechanizmus

Cirhóza pečene sa vyznačuje nahradením pečeňových buniek bunkami spojivového tkaniva. V tomto prípade dochádza k deštrukcii krvných ciev pečene. Orgán nie je schopný prejsť rovnakým veľkým objemom krvi na čistenie ako v normálnom stave. V tomto prípade dochádza k zvýšeniu tlaku v cievach portálneho systému žíl - dochádza k tzv. Portálnej hypertenzii.

Tekuté krvné zložky sa potia stenami krvných ciev a končia vo vnútri brušnej dutiny. V budúcnosti sa objem tejto tekutiny iba zvyšuje. Okrem toho je cirhóza komplikovaná poškodením lymfatického systému. To vedie k tomu, že lymfa tiež preniká cez steny lymfatických ciev do brušnej dutiny. Vyskytuje sa ascites - hromadenie tekutín vo vnútri brušnej dutiny. Normálne medzi listy pobrušnice obsahuje asi 200 ml tekutiny. Pri ascite sa tento objem môže zvýšiť na niekoľko litrov..

Klasifikácia ascitov

Podľa závažnosti stavu a množstva tekutiny nahromadenej v bruchu sa ascites delí na tieto typy:

 1. Malý, v ktorom objem kvapaliny nepresahuje tri litre. V tomto prípade nie je patológia navonok viditeľná. Prítomnosť ascitu môže byť diagnostikovaná ultrazvukom alebo laparoskopicky.
 2. Stredná - objem kvapaliny je viac ako tri, ale menej ako 10 litrov. Tvar brucha sa mení, ale svaly brušnej steny sa nepreťahujú a úroveň bránice zostáva rovnaká. Progresia zlyhania pečene, nezvratné zmeny v aktivite mozgového spojenia (dochádza k hepatálnej encefalopatii).
 3. Veľký - objem tekutiny dosiahne 10 - 20 litrov. Brucho je upravené, napnuté, bránica stúpa so zväčšenou brušnou dutinou. Vyskytuje sa respiračná porucha (konštantná dýchavičnosť), je narušený kardiovaskulárny systém, v tele je pozorovaný výrazný opuch.


V závislosti od toho, ako možno liečiť ascites, sa choroba delí na 3 odrody:

 1. Prechodné alebo prechodné ascites. Pri adekvátnej liečbe príznakov choroby sa nepozoruje.
 2. Stacionárne ascity. Telo nereaguje na konzervatívnu liečbu, je potrebná hospitalizácia a chirurgický zákrok.
 3. Stresujúci alebo progresívny ascites. Všetky lekárske opatrenia nedávajú výsledok. Ochorenie postupuje, zvyšuje sa objem tekutiny.

Príznaky ascitu

Ascites s cirhózou sa vyznačuje postupným zväčšovaním veľkosti brucha, zmenou jeho tvaru a klesaním. Aj pri malom ascite sa na hornom bruchu môžu objaviť pavúčie žily. Neskôr, s veľkým ascitom, sa okolo pupka objaví charakteristický žilový obrazec (príznak „Medusa Head“).

Svaly pupočného prstenca sú napnuté, pupok je „skrútený“. Neskôr vyčnievajú na brucho na povrch žily. Často existujú prietrže - pupočníkové, ingvinálne. Pri poklepaní na brucho sa zaznamená tupý zvuk, ktorý by sa mal za normálnych okolností vyslovovať. Pri diagnostických „šokoch“ prstami na bruchu sa pozoruje jav fluktuácie - „divergencia vĺn“. Zaznamenáva sa svalové napätie brušnej steny počas búšenia srdca (búšenie srdca).

Liečba ascitu

Všeobecné zásady liečby sú zamerané na zlepšenie kvality života pacienta. Po prvé, na terapiu proti cirhóze. V niektorých prípadoch sa u pacientov s malým a stredným ascitom stav pacienta stabilizuje, keď sa po špecifickej liečbe obnovia funkcie pečene.

Konzervatívna terapia pozostáva z drogových a nrogových metód. Neliečenie je menovanie odpočinku a špeciálnej diéty s obmedzením príjmu soli na minimum. Táto metóda je účinná v raných štádiách ascitu a iba v desiatich percentách prípadov. Liečba drogami sa vykonáva drogami:

 • diuretiká alebo diuretiká (spironolaktón, furosemid);
 • lieky ovplyvňujúce metabolické procesy (Heptral, Carsil, Essentiale);
 • žlčové riedidlá (Ursofalk, Ursosan);
 • vitamínovo-minerálne komplexy (Altivil, Multitabs s beta-karoténom).

Pri predpisovaní diuretík je nevyhnutné sledovať dennú diurézu - počíta sa pitná a vylúčená tekutina. Výsledky sú hlásené ošetrujúcemu lekárovi.

Diéta na cirhózu s ascitom

Do ascitu s kompenzovanou cirhózou sa odporúča zaradiť mliečne výrobky a výrobky z kyslého mlieka, teľacie a chudé hovädzie mäso, nízkotučné ryby, jedlá z bielkov, pohánky a proso, sójová múka. Takáto výživa je spôsobená schopnosťou chorého tela spracovať proteíny v dostatočnom množstve.

Dekompenzačná fáza cirhózy sa vyznačuje prudkým poklesom schopnosti tela spracovať bielkoviny. Preto by strava v tomto prípade nemala obsahovať soli, denný príjem bielkovín je obmedzený na 20 - 25 gramov. S rozvojom pečeňovej kómy je proteín úplne vylúčený, po výstupe z kómy je proteín zavádzaný postupne a s mimoriadnou opatrnosťou. Jedlá by mali byť bohaté na vitamíny A, C, skupina B, ako aj stopové prvky - draslík, vápnik, fosfor a zinok.

Najvhodnejšou stravou pre pacientov s ascitom a cirhózou sú tabuľky č. 5 (používané pri ochoreniach pečene) a č. 10 (pre pacientov s kardiovaskulárnymi chorobami, kde je množstvo soli výrazne znížené)..

Punkcia (laparocentéza)

Ak nedôjde k konzervatívnemu ošetreniu, predná brušná stena sa prepichne špeciálnou ihlou (trokar) a nahromadená tekutina sa odstráni (nie viac ako 6 litrov na reláciu). Táto metóda najčastejšie poskytuje dočasný účinok. Kvapalina sa znova hromadí, musíte urobiť druhú laparocentézu.

Radikálna metóda liečby je odstránenie príčiny choroby. V dekompenzačnej fáze je to možné iba transplantáciou pečene. Veľmi malý počet pacientov má však šancu na transplantáciu orgánov..

Koľko pacientov s cirhózou komplikovanou ascitom žije?

S malým ascitom a zodpovedným prístupom pacienta k liečbe a životnému štýlu môžete žiť od 8 do 10 rokov. Organizovaná každodenná rutina, vzdanie sa zlých návykov, strava, primeraná fyzická aktivita, lekársky dohľad a včasná liečba zvyšujú šance.

S priemerným ascitom a dekompenzovanou formou cirhózy žije asi 20% chorých 5 a viac rokov. Pri neošetrenom ascite zomrie viac ako 50% pacientov do 1 roka od začiatku dekompenzácie. Najbežnejšia prognóza ascitu s cirhózou je zlá. Polovica pacientov s touto diagnózou nežije dlhšie ako 2 roky.

Ascites v cirhóze, čo to je

Ascites pri cirhóze

Cirhóza pečene často s dlhým priebehom spôsobuje pomerne vážne komplikácie. Jedným z nich sú ascity, ktoré sa môžu rýchlo alebo postupne prejavovať. V každom prípade je však jeho výskyt odborníkmi považovaný za znak zanedbávania procesu ochorenia pečene. Ascites je výskyt voľnej tekutiny v brušnej dutine. Vo väčšine prípadov sa táto patológia objavuje pri cirhóze pečene, v 10% - pri onkologickej patológii, v 5% sprevádza závažné srdcové zlyhanie.

Liečba cirhózy ascitom je úplným odmietnutím soli, diuretík. Niekedy, s veľkou akumuláciou tekutín, títo pacienti podstúpia laparocentézu. Výskyt takejto komplikácie pri cirhóze naznačuje potrebu transplantácie pečene.

V reakcii na liekovú terapiu je ascites rozdelený na refraktérny a liečiteľný. Infekcia môže niekedy spôsobiť spontánnu bakteriálnu peritonitídu..

Ak bola pacientovi diagnostikovaná ascites pri cirhóze, prognóza je zvyčajne zlá. Iba polovica z týchto pacientov prežije až 2 roky po stanovení diagnózy. V prítomnosti žiaruvzdornej formy, ktorá nereaguje na prebiehajúcu liečbu a stravu, nie je dĺžka života osoby dlhšia ako jeden rok..

Príčiny ascitu pri cirhóze

Pred nástupom ascitu uplynie v priemere asi 10 rokov od začiatku ochorenia pečene. Výskyt tekutiny v brušnej dutine naznačuje, že došlo k narušeniu funkcie obličiek, portálnej hypertenzii, výraznej stagnácii krvného obehu v iných orgánoch..

V podstate je ascitickou tekutinou plazmový filtrát. Vniká do dutiny v dôsledku zníženia tlaku v kvapalnej časti cirkulujúcej krvi v dôsledku zníženia bielkovín. Nedostatok proteínových zlúčenín, ktoré tento fenomén zhoršujú, je spôsobený podvýživou a zhoršenou funkciou pečene, ktorá ju už nemôže syntetizovať..

Portálna hypertenzia rozširuje steny krvných ciev a dochádza k poteniu tekutín, okrem toho dochádza k narušeniu krvného obehu v črevách a obličkách, čo zvyšuje zadržiavanie tekutín v tele.

Lymfatické cievy sa rozširujú a cez ne preniká tiež do brušnej dutiny. Existuje začarovaný kruh, v dôsledku ktorého sa stav pacienta zhoršuje. A choroba pokračuje.

liečba

Ako liečiť ascites pri cirhóze? Cieľom tejto diagnózy je lekári zlepšiť kvalitu života pacienta a podľa možnosti odstrániť príčinu komplikácie.

1. Najdôležitejšou vecou tohto druhu komplikácie je obmedzenie príjmu soli na pozadí používania diuretík..

2. Je potrebné používať diuretiká - veroshpiron, furosemid v kombinácii s draselnými prípravkami - panangin alebo asparkam.

3. Na zlepšenie metabolizmu pečeňových buniek sa odporúčajú hepatoprotektory. Patria sem niektoré skupiny liekov, ktoré zvyšujú odolnosť hepatocytov voči deštruktívnym faktorom..

4. Pokles albumínu v krvi významne zhoršuje stav pacienta s ascitom. Keď sa tento indikátor zníži, pacient dostane transfúziu krvnej plazmy darcu.

5. Terapia sa považuje za účinnú, pri ktorej osoba stráca hmotnosť až 300 g za deň, jej diuréza je najmenej liter tekutiny za deň a nedochádza k zníženiu hladín elektrolytov. Ak lieková terapia a strava nevedú k významným výsledkom do 10 dní, potom sa na odstránenie prebytočnej tekutiny odporúča punkcia. Nie je možné odstrániť viac ako 5 litrov naraz, pretože to spôsobuje prudké narušenie rovnováhy elektrolytov alebo hepatorenálneho syndrómu..

6. Ak sa infekcia spojí a vyskytne sa bakteriálna peritonitída, potom je potrebné liečiť širokospektrálnymi antibiotikami najmenej 14 dní. Po znížení bielkovín v ascitickej tekutine sa pacientovi odporúča primárna prevencia jeho infekcie. A po liečbe choroby je potrebné prijať opatrenia na sekundárnu prevenciu.

7. Žiaruvzdorný ascites sa lieči iba transplantáciou pečene. Ak nie je chirurgický zákrok možný, je potrebná terapeutická laparocentéza pri súčasnom intravenóznom podaní albumínu alebo polyglucínu. Po odobratí tekutiny sa predpíše Veroshpiron..

8. Vývoj hepatickej encefalopatie je tiež indikáciou transplantácie pečene, pretože centrálny nervový systém je poškodený toxickými dusíkatými produktmi. Zdrojom amoniaku je proteín, ktorý vstupuje do tela. Liečba takého pacienta zahŕňa prechod na zeleninovo-zeleninovú stravu, zníženie obsahu bielkovín v potrave a vykonanie čistiacich klystírov. Antibakteriálne lieky (metronidazol alebo neomycín) sa predpisujú na potlačenie mikroflóry, ktorá spôsobuje čpavok v črevách..

Liečba cirhózy ascitom

Ako určiť ascites pri cirhóze?

Na správne určenie diagnózy je potrebné správne interpretovať všetky dostupné príznaky choroby a vykonať všetky potrebné štúdie. Známky ascitu pri cirhóze pečene:

 • Nárast hmotnosti pacienta a rast brucha na pozadí cirhózy, výskyt dýchavičnosti.
 • Fyzikálne vyšetrenie určuje nudnosť nárazového zvuku a kolísanie.
 • Vyšetrenie takéhoto pacienta môže odhaliť všetky typické príznaky ochorenia pečene, ako aj rozšírenie žíl, vrátane hemoroidov, opuch nôh..
 • Detekcia abnormalít spojených so zlyhaním pečene pomocou biochemického krvného testu.
 • V moči dochádza k zníženiu vylučovania sodíka, klírensu kreatinínu, k vylučovaniu visiaceho proteínu a k poklesu celkového denného moču..
 • Ultrazvuk, MRI alebo CT môžu potvrdiť prítomnosť aj malého množstva tekutiny v peritoneálnej dutine.
 • Najobjektívnejšou metódou na určenie príčiny ascitu a na vykonanie diferenciálnej diagnostiky je diagnostická punkcia.
 • Konečná diagnóza sa stanoví po biopsii pečene..

Autor: Lapushanskaya V.V., praktický lekár

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Text poskytuje klinika gynekológie a nových reprodukčných technológií, choďte na stránku.Z gynekologických ochorení, ktoré sa vyskytujú u žien po 35 rokoch, zaujíma vedúce postavenie maternicové myómy.
popisVýčnelok (alebo chrbtový) dorzálneho disku je deformácia, vyčnievanie postihnutého medzistavcového disku v smere k miechovému kanálu, t. J. Späť. Nazýva sa tiež zadný výčnelok.
Inguinálna hernia je čiastočný výčnelok brušných orgánov cez jeho anatomické umiestnenie cez trieslovinový kanál.príčinyInguinálna hernia je spôsobená prítomnosťou slabosti v brušnej stene, ktorá je prítomná už pri narodení.