loader

Hlavná

Žalúdok

Je liečená cirhóza pečene?

Mnohí, ktorí počuli diagnózu cirhózy pečene, sa pýtajú, či sa choroba lieči v skorom štádiu, ak áno, ako.

V skutočnosti spôsob a spôsob liečby závisia od stupňa zanedbávania choroby, jej priebehu a individuálnych charakteristík a samozrejme predispozícií. Vo všeobecnej podobe možno povedať, že cirhóza 1. a 2. stupňa pečene je úplne liečiteľná chirurgickou metódou - transplantáciou pečene. V iných zanedbávaných prípadoch (stupne 3 a 4) môže liek spomaliť vývoj komplikácií a zmierniť bolesť.

Ak chcete byť úplne zdraví, mali by ste sa pokúsiť zotaviť sa v počiatočnom štádiu ochorenia s hepatitídou C alebo iným typom hepatitídy a nepriniesť záležitosť do cirhózy..

Hepatológovia radia svojim pacientom, aby liečili ochorenie komplexným spôsobom pomocou všetkých možných prostriedkov (ľud, lieky (tablety, antibiotiká, injekcie, kvapkadlá, iná nevyhnutná terapia), dodržiavali stravu, viedli zdravý životný štýl). Odporúča sa každému pacientovi:

 • viac odpočinku, najmä ak je únava silná;
 • nezdvíhajte závažia, inak to môže viesť k krvácaniu;
 • monitorovať frekvenciu stolice (normálne 1 - 2-krát denne), ak sa vyskytnú problémy - užívajte liek Dufalac, ktorý nespôsobuje vedľajšie účinky a je povolený dokonca aj pre tehotné ženy;
 • aby sa zlepšila práca tráviaceho traktu, užívajte multienzýmové prípravky;
 • vypite 1-1,5 litra vody za deň a obmedzte príjem soli na 0,5 g za deň;
 • vylúčte z každodennej stravy minerálnu vodu s obsahom sodíka;
 • denne merať hmotnosť a objem brucha a viesť záznamy o objemoch spotrebovanej a uvoľnenej tekutiny;
 • sledovať emocionálny stav, ktorý by mal byť pokojný, a to tak, že na kus papiera napíšete tú istú vetu, ktorú je potrebné ukázať ostatným. Ak sa rukopis zmení, znamená to psychologickú zmenu. Preto by ste sa mali poradiť so svojím lekárom, aby sa syndróm encefalopatie nezačal..

Pri cirhóze 1 alebo 2 stupne lekári umožňujú pacientom byť doma, pretože nie je potrebný podrobný lekársky dohľad. Ak choroba prechádza do akútneho, chronického štádia alebo sa vyvinie na iné choroby, ako je napríklad ascites alebo rakovina, potom by mal pacient okamžite prísť do nemocnice, aby poskytol kvalifikovanú lekársku starostlivosť. Otázka, či sa v blízkej budúcnosti vyskúšať, sa odkladá na neurčito. Pri tejto kombinácii okolností je cirhóza pečene ťažko liečiteľná, maximum, ktoré sa dá urobiť, je vytvoriť remisiu..

Liečba v rôznych štádiách cirhózy

Toto ochorenie má niekoľko fáz (štádií):

 1. kompenzácia - neprítomnosť akýchkoľvek príznakov;
 2. subkompenzácia - nedostatok chuti do jedla, nepohodlie na pravej strane pobrušnice, celková slabosť, fungovanie pečene nie je v plnej sile;
 3. dekompenzácia - zlyhanie pečene a kóma, zafarbenie ľudského tela žltou farbou. V tejto fáze je nevyhnutná okamžitá hospitalizácia a chirurgický zákrok..

V akomkoľvek štádiu (v počiatočnom alebo poslednom) je ochorenie liečené liekmi, najčastejšie antibiotikami. Pri cirhóze 1 alebo 2 stupne lekári predpisujú užívať také lieky a lieky, ako sú:

 • diuretiká, ako je albumín, ktorý zlepšuje mikrocirkuláciu a funkciu obličiek;
 • dodržujte prísnu diétu;
 • vitamíny - B6 a B12, ktoré zlepšujú metabolizmus pečeňových buniek;
 • glukokortikoidové hormóny;
 • lieky proti bolesti - napríklad Tramadol, ktorý je ťažké kúpiť v lekárňach, iba na lekársky predpis v určitej dávke predpísanej WHO;
 • antivírusové lieky (ak má pacient vírusovú hepatitídu);
 • hepatoprotektory chrániace pečeňové bunky, napríklad silymarín alebo ademetionín;
 • lieky, ktoré znižujú tlak v oblasti portálu, napríklad Anaprilín alebo Nitrosorbit. Tieto lieky liečia portálnu hypertenziu dobre..

Ak vitálny orgán prestane čistiť krv toxínov ako takú, je potrebné uchýliť sa k plazmaferéze (postup vykonávaný mimo tela na odber, čistenie a návrat krvi)..

Ak má pacient akútnu, patologickú, chronickú formu priebehu ochorenia, pravdepodobne sa vykoná chirurgický zákrok:

 • chirurgia bypassu - vytvára novú cestu pre prietok krvi, do ktorej nebude zapojená pečeň. Táto metóda nepomáha liečiť ochorenie, ale iba zmierňuje bolesť - stav remisie;
 • transplantácia pečene (transplantácia) je radikálna a nákladná metóda liečby, ktorá sťažuje uskutočňovanie dlhodobej rehabilitácie a užívanie imunosupresívnych liekov. Táto metóda vás môže zachrániť pred týmto ochorením na celý život, má však kontraindikácie;
 • paracentéza - prepichnutie brušnej dutiny v nemocnici na odstránenie tekutiny, nejde o liečebnú metódu, ale o manipuláciu, ktorá pomáha udržať chorobu v remisii.

Na internete nájdete obrovské množstvo informácií o tom, že cirhóza pečene sa dá liečiť u mužov a žien, a dokonca aj tu sú recenzie „po liečbe cirhózy som zdravý...“ a tak ďalej. Ale to všetko je lož, choroba nie je rozdelená podľa veku alebo pohlavia. Podľa štatistík WHO sa vykonáva niekoľko sto operácií u pacientov s cirhózou pečene ročne, z toho 10 transplantácií. Je nemožné úplne sa z takejto choroby zotaviť, ak sa neschováte po metóde transplantácie pečene, ktorú si nemôže dovoliť každý. Stav remisie choroby (cirhóza 1 a 2 stupne) je tiež dobrý stav, vďaka ktorému môžete pokojne žiť viac ako 10 rokov a pritom robiť svoje obľúbené veci..

U žien vo veku 40 až 50 rokov sa často vyskytuje ochorenie, ako je primárna biliárna cirhóza (deštrukcia intrahepatálnych kanálikov, ktorá vedie k zlyhaniu pečene alebo kóme). S pacientom sa môže vyskytnúť silné svrbenie, ktoré sa lieči „cholestyramín“ (jednu hodinu pred užitím iných liekov) alebo „fenobarbital“ (120/160 mg denne).

Niektorí lekári liečia svojich pacientov „frakciou ASD“ starým spôsobom - antiseptikom navrhnutým na ochranu ľudí pred chemickými a rádioaktívnymi účinkami (napríklad v čase vojny). V ZSSR sa vo veľkej miere používal pri cirhóze. V súčasnosti však tento liek WHO neuznáva, a preto sa v lekárskej praxi nepoužíva.

Ak ochorenie eskaluje na rakovinu, lekári predpisujú pacientovi chemoterapiu a ak dôjde k cirhóze v dôsledku hepatitídy C, predpíše sa Sofosbuvir..

Mnoho pacientov, najmä ženy, v počiatočných štádiách cirhózy uvažuje, či je možné takúto chorobu opaľovať. Odpoveď znie nie. Ultrafialové lúče ovplyvňujú obranyschopnosť tela a u ľudí s narušením celkového stavu pečene je zvýšená citlivosť na slnko. Preto je opaľovanie s cirhózou kontraindikované.

Aby bolo vaše zdravie zdravé a zdravé, ako aj pomohlo telu vyrovnať sa s touto chorobou, je potrebné splniť všetky požiadavky ošetrujúceho lekára. Ne experimentujte, nevyvolávajte ochorenie. Zabráňte akémukoľvek škodlivému kontaktu s prostredím. A potom môžete žiť tento život v stabilnom stave a v potešení.

Hepatitída C a cirhóza: ako žiť a ako sa liečiť

Cirhóza pečene je posledným štádiom rôznych chronických chorôb, ktoré vedú k progresívnej smrti jej buniek. Táto diagnóza sa vykonáva, keď sú zmeny už nezvratné a ovplyvňujú veľkú oblasť..

Stručne povedané, proces vývoja choroby spočíva v odumieraní hepatocytov, telo nahrádza mŕtve pečeňové bunky spojivovým tkanivom, ktoré nevykonáva funkcie čistenia tela od rôznych toxínov a dochádza k závažnej intoxikácii..

Hlavné príznaky, štádiá a diagnostika

Smrť pečeňových buniek nie je mesačný proces, choroba postupuje postupne a zachytáva nové oblasti zdravého tkaniva. Patologické zmeny sa už dlho nemusia prejaviť, najmä ak sa vyvinie cirhóza spôsobená hepatitídou C. Klinicky je priebeh hepatitídy a cirhózy úzko spätý. Cirhóza pečene je komplikáciou po hepatitíde C..

Príčiny a príznaky

Najbežnejšie príčiny cirhózy možno zvážiť:

 • chronická vírusová hepatitída C a B;
 • alkoholizmus;
 • hepatóza (mastné ochorenie pečene);
 • nekontrolované užívanie antireumatických liekov.

Hepatitída C s výsledkom cirhózy pečene je príčinou viac ako 27% prípadov patologických zmien v pečeni po celom svete..

Pacient s cirhózou a hepatitídou C sa môže sťažovať na:

 1. letargia, únava;
 2. znížený výkon;
 3. v ústach, najmä ráno, sa objaví horkosť a suchosť;
 4. stav spánku vo dne, pocit neustáleho spánku;
 5. porušenie kognitívnych funkcií - zábudlivosť, strata koncentrácie pri vykonávaní pracovných úloh.
 6. poruchy trávenia - dyspepsia, bolesť a pocit ťažkosti v bruchu periodickej povahy, zvýšená tvorba plynov;
 7. strata váhy;
 8. bezfarebné nechtové platne;
 9. horúčka nízkej kvality.

Vonkajšie prejavy, príznaky cirhózy:

 • sčervenanie kože na dlaniach a chodidlách;
 • pavúčie žily;
 • v axilárnej a ochlpenej oblasti dochádza k vypadávaniu vlasov;
 • prsty na prstoch vyzerajú ako paličky.

Hepatitída a cirhóza: diagnostika

Diagnóza cirhózy sa vykonáva nielen na základe príznakov, ale aj po získaní výsledkov štúdií, v prípade podozrenia na vírusovú infekciu - chronická hepatitída a cirhóza pečene, sa vykonávajú laboratórne testy:

 1. Celkový krvný test - stanovenie hladiny leukocytov, hemoglobínu, ESR. Na základe ukazovateľov bude možné posúdiť celkový stav tela.
 2. Biochémia krvi - pomáha pochopiť, v akom štádiu je deštrukcia pečene, ukazovatele bilirubínu, fosfatázy, stanovenie transamináz (ALT, AST)..
 3. Štúdium hladiny gama globulínu - zvýšená hladina indikuje cirhózu.
 4. Anti-HCV, anti-HBV - poskytuje pochopenie prítomnosti vírusu hepatitídy C v tele.
 5. PCR - analýza polymerázovej reťazovej reakcie, pomáha zistiť prítomnosť RNA vírusu hepatitídy C, ktorá spôsobila cirhózu pečene.

Okrem laboratórnych krvných testov sa používajú aj tieto hardvérové ​​metódy:

 • Počítačová tomografia - poskytuje najpresnejší obraz pečene.
 • Biopsia - malá časť z nej je získaná z pečene, táto metóda vám umožňuje plne vyhodnotiť štádium vývoja choroby (prítomnosť nekrózy a fibrózy), jej príčiny.
 • Ultrazvuk - pomáha pri hodnotení veľkosti pečene a sleziny, či nie je vláknité tkanivo.

etapy

Je obvyklé rozlišovať tri hlavné štádiá progresie cirhózy pečene a hepatitídy C:

 1. Neexistujú kompenzované - živé príznaky cirhózy, aktívne prežívajúce bunky sa snažia nahradiť mŕtvych.
 2. Subkompenzované - objavujú sa prvé príznaky cirhózy, opísané vyššie.
 3. Dekompenzované - významné oblasti pečene sú už ovplyvnené, kompenzačné mechanizmy malého počtu zdravých buniek sa už nemôžu vyrovnať s ich prácou. V tomto štádiu sa zvyšuje zlyhanie pečene, výraznejšie sú príznaky encefalopatie, ascites, žltačka, anémia a svalová atrofia. Toto štádium sa vyznačuje komplikáciami, ako sú: pečeňové kóma, venózna trombóza, krvácanie, infekčné procesy, väzivo hepatitídy - cirhóza - tu sa plne prejavuje rakovina..

Hlavným rozdielom medzi kompenzovanou a dekompenzovanou cirhózou pečene a hepatitídou C je to, že v prvom štádiu sa proces deštrukcie pečene môže rýchlo zvrátiť. Najprv musíte úplne vyliečiť hepatitídu a potom obnoviť funkciu pečene.

Prognóza očakávanej dĺžky života s kompenzovanou cirhózou a hepatitídou C pri remisii je zvyčajne priaznivá.

Dekompenzovaná cirhóza sa vyznačuje vývojom závažných komplikácií - hypertenzia portálnej žily, zväčšená slezina v dôsledku krvácania, hromadenie prebytočnej tekutiny v pobrušnici..

Komplikácie hepatitídy C a cirhózy

Dôsledky progresívnej cirhózy zhoršenej hepatitídou C sa môžu prejaviť ako:

 • Akútne zlyhanie pečene - vyžaduje sa intenzívna starostlivosť, intravenózny albumín.
 • Ascites - tekutina presakuje do pobrušnice kvôli portálnej hypertenzii.
 • Bakteriálna peritonitída - keď je nahromadená tekutina v brušnej dutine infikovaná patogénnou mikroflórou. Telesná teplota sa môže zvýšiť až na nebezpečný 40 stupňov, pacient cíti silný bolestivý syndróm v oblasti brucha.
 • Hepatálna encefalopatia - najprv bolesť hlavy, únava, letargia, potom môže postupovať a končiť kómou..
 • Krvácanie z pažeráka.

Je možné vyliečiť cirhózu pečene hepatitídou?

Cirhóza v prítomnosti hepatitídy C sa dá korigovať, ale všetko závisí od štádia ochorenia. V každom prípade však musíte vyliečiť hepatitídu C a potom začať s obnovou pečene.

Zaujímavé vedieť! V Škótsku sa uskutočnila štúdia od apríla 2014 do marca 2017, ktorá našla podporu na úrovni štátu. Pacientom s celkovým počtom 4 800 ľudí s chronickou hepatitídou C a kompenzovanou cirhózou bola predpísaná liečba priamymi antivírusovými liekmi. Vo výsledku bola stabilná virologická odpoveď zaznamenaná u 94%. A v porovnaní so štatistikami z predchádzajúcich rokov sa počet prípadov dekompenzovanej cirhózy znížil o 29% u pacientov s diagnózou chronickej hepatitídy C.

Prítomnosť vírusových viriónov hepatitídy v tele sa môžete úplne zbaviť pomocou kombinovanej liečby priamymi antivírusovými liekmi - Sofosbuvir, Daclatasvir, Velpatasvir, Ladyspavir.

Pri kompenzovanej cirhóze a hepatitíde C sa pri remisii používa nasledujúca terapeutická liečba:

 • predpisovanie liekov na báze kyseliny urodesoxycholovej;
 • použitie fosfolipidových prípravkov;
 • pri ascite sa používajú diuretiká;
 • encefalopatia zahŕňa korekciu sedatívnych a antikonvulzívnych liekov.

Okrem liekovej terapie je predpísaná strava na cirhózu a hepatitídu C. Jej základom je obmedzenie bielkovín a solí. Aby sa do tela dostalo dostatočné množstvo živín, musí byť v potrave prítomná zelenina, ovocie, obilniny a obilné výrobky. Bežné menu - vyprážané, konzervované, mastné, strukoviny, višne a ovocie, káva, čaj, sú zakázané.

Je potrebné dodržiavať zdravý životný štýl (chôdza, plávanie), úplne opustiť alkohol a tabakové výrobky.

Pri dekompenzovanej cirhóze a hepatitíde pomôže 100% darcovská pečeňová transplantácia pred operáciou, jej činnosť musí byť podporená rovnakými metódami ako v kompenzovanej fáze..

Koľko ľudí žije s cirhózou a hepatitídou C? Odpoveď na túto otázku bude - na mnoho rokov, s včasným začiatkom liečby priamymi antivírusovými liekmi a dodržiavaním odporúčaní odborníkov.

Dá sa cirhóza vyliečiť?

Cirhóza pečene je ochorenie, ktoré sa vyznačuje zmenou štruktúry orgánu v dôsledku rastu spojivového tkaniva v ňom a prejavuje sa vo forme funkčnej nedostatočnosti..

Medzi hlavné príčiny vzniku choroby patrí:

 • Vírusová hepatitída;
 • Zneužívanie alkoholu;
 • Poškodenie pečene v dôsledku otravy rôznymi chemikáliami;
 • Prítomnosť parazitov v tele;
 • Vrodené autoimunitné ochorenie pečene;
 • Ochorenia obehového systému, venózna kongescia a srdcové zlyhanie.

V 80% prípadov sú prvé dve položky zo zoznamu rozhodujúce..

symptomatológie

V prípade cirhózy sú charakteristické 4 štádiá, z ktorých každá môže trvať roky. Vyznačujú sa charakteristickými príznakmi:

 1. Prvá fáza, ktorá sa nazýva fáza kompenzácie, prechádza chorým bez povšimnutia. Deje sa tak v dôsledku toho, že zdravé pečeňové bunky intenzívne vykonávajú svoje funkcie a snažia sa kompenzovať nedostatok normálnej práce z mŕtvych buniek..
 2. Keď sa zdravé bunky opotrebujú, začína sa druhá fáza choroby, ktorá sa nazýva štádium subkompenzácie. Počas tohto obdobia sa objavujú prvé príznaky choroby. Osoba s cirhózou prežíva slabosť a výrazne stráca na váhe. Chuť k jedlu je výrazne znížená, nepohodlie na pravej strane môže rušiť.
 3. Tretie štádium alebo stupeň dekompenzácie je vyjadrené výskytom žltačky a celkovým oslabením tela. V tejto fáze je zjazvená značná časť pečeňového tkaniva, a preto prakticky nespĺňa funkcie, ktoré sú jej priradené..
 4. Posledným stupňom je cirhóza pečene 4. stupňa, ktorá sa vyznačuje výskytom kŕčových žíl v tráviacom trakte a orgánoch brušnej dutiny, ktoré pravidelne krvácajú. Vo väčšine prípadov sa rozvíja peritonitída a vyskytuje sa pečeňové kóma. V tomto štádiu cirhózy pečene je prognóza mimoriadne nepriaznivá.

V ktoromkoľvek štádiu ochorenia môže byť pacient s cirhózou pečene narušený symptómami, ako je zmena farby dlaní, objavenie sa pavučinových žíl a zvýšené krvácanie z ďasien a ústnej dutiny. Fenomény, ako je vypadávanie vlasov a svrbenie kože s cirhózou, sú tiež príznakmi tohto ochorenia..

Diagnostické metódy používané na detekciu cirhózy

Diagnóza v počiatočnom štádiu cirhózy je mimoriadne problematická, pretože choroba pokračuje bez charakteristických symptómov. Najvýznamnejšie štúdie na určenie štádia choroby a identifikáciu špecifického poškodenia orgánov sú ultrazvukové, ako aj metódy röntgenového a rádionuklidového výskumu. Počítačová tomografia môže navyše s dostatočnou presnosťou ukázať obraz choroby..

Najúčinnejšou výskumnou metódou je tomografia a ultrazvuk na cirhózu pečene, pretože rádionuklidová metóda nezistí vždy patologické zmeny v štruktúre orgánu. Avšak pomocou scintigrafie je možné dostatočne posúdiť správne fungovanie pečene. Biopsia sa používa ako konečná rozhodujúca metóda na vyšetrenie tkanív. Tento postup sa vykonáva v kombinácii s ultrazvukom, aby sa odobrali vzorky tkaniva zo špecifických častí tela..

Údaje získané rôznymi metódami umožňujú posúdiť, či je cirhóza pacienta liečiteľná. Okrem toho môže lekár na základe získaných informácií posúdiť, ako liečiť cirhózu pečene, používať alebo nepoužívať určité lieky, ako aj robiť predpovede o predpokladanej dĺžke života pacienta..

Liečebné metódy

Doteraz neexistuje liečba na cirhózu pečene, takže liečebný proces je zameraný na kompenzáciu a elimináciu príznakov choroby. Prvá fáza si nevyžaduje lekárske ošetrenie. Na zlepšenie stavu pacienta stačí kvalitatívne zlepšiť životné podmienky, zabezpečiť správnu výživu a opustiť zlé návyky.

V druhom a treťom štádiu choroby sú potrebné lieky, ktoré znižujú hlavné prejavy choroby:

 • S poklesom hemoglobínu sa predpisujú prípravky železa;
 • S nízkym obsahom bielkovín v krvi - roztoky albumínu, plazmy a anabolických steroidných prípravkov;
 • Keď sa objaví opuch, použijú sa diuretiká a jedlá soľ sa vylúči zo stravy;
 • Špecifické lieky na cirhózu pečene sa začínajú iba pri nástupe exacerbácie.

Základom liekovej terapie sú hormonálne lieky a antidepresíva. Za zmienku stojí, že čím väčšie je poškodenie pečene, tým menší je účinok liekov. Okrem toho sa s najmenšími prejavmi infekčných chorôb alebo so zvýšeným rizikom infekcie odporúčajú antibiotiká.

Na otázku, či je možné cirhózu vyliečiť raz a navždy, je odpoveď celkom jednoduchá: všetko závisí od stupňa poškodenia a trvania ochorenia v čase diagnózy. Zanedbaná forma ochorenia nie je prakticky liečiteľná. V počiatočnej fáze ochorenia má pacient šancu na zotavenie.

Cirhóza pečene: osem prírodných ošetrení

Viete, že vaša pečeň je najväčším vnútorným orgánom (o veľkosti futbalového lopty!)? Vaša pracovitá pečeň má hmotnosť asi tri až štyri kilogramy, umiestnené pod hrudníkom na pravej strane brucha. Je zodpovedná za najdôležitejšie funkcie tela, ako je trávenie potravy, ukladanie energie a odstraňovanie toxínov z tela..

p, blokuj citáciu 1,0,0,0,0 ->

Málokto z nás žije v čistom prostredí a jesť úplne „čisté“ jedlo. Výsledkom je, že veľa ľudí má neustále príliv toxínov zo vzduchu, pôdy, vody a jedla. Tieto toxíny vo väčšine prípadov spôsobujú preťaženie pečene a vyžadujú vysoké dávky hepatoprotektorov na ochranu pečene pred týmito toxínmi. Pri slabej funkcii pečene sa objavuje množstvo príznakov, ktoré môžu narušením pečene ovplyvniť takmer všetky telesné systémy. Medzi týmito symptómami existuje veľké množstvo symptómov, ktoré ľudia zvyčajne nespájajú s chorou pečeňou..

p, blokuj citáciu 2,0,0,0,0 ->

Niektoré menšie alebo stredne závažné poruchy fungovania tohto orgánu sa môžu účinne stabilizovať alebo liečiť iba zmenami životného štýlu. Schudnutie, zlepšenie kvality potravín a zastavenie konzumácie alkoholu môžu pomôcť dosť rýchlo. Nie vždy to však funguje s cirhózou. Cirhóza je v skutočnosti oveľa závažnejšou a pokročilejšou formou poškodenia pečene. Bohužiaľ, moderná medicína nemôže ponúknuť žiadne liečenie proti cirhóze. Existujú však postupy, ktoré môžu znížiť riziko zlyhania pečene a iných komplikácií..

p, blokuj citáciu 3,0,0,0,0,0 ->

Ako môžete zabrániť cirhóze a iným rozvojom ochorení pečene? Pokiaľ ide o pečeň, kľúčom k riešeniu problémov je zdravá strava. Pravidelné cvičenie, znižovanie účinkov toxínov, obmedzovanie množstva alkoholu, drog, pesticídov, herbicídov a hormónov... to všetko môže dopĺňať a podporovať zdravú výživu..

p, blokuj citáciu 4,0,0,0,0,0 ->

Čo je cirhóza pečene?

Cirhóza pečene je závažné progresívne ochorenie, pri ktorom sa v pečeni vyvíja jazvové tkanivo. V dôsledku toho tieto zmeny spôsobujú dysfunkciu orgánu, ktorá ovplyvňuje celý rad dôležitých procesov, ako napríklad: krvný obeh, odstránenie toxínov z tela, hladina hormónov a správne trávenie určitých základných živín.

p, blokuj citáciu 5,0,0,0,0 ->

Podľa Národného diabetologického ústavu (USA) sú gastrointestinálne choroby, ochorenie obličiek, zneužívanie alkoholu, vyvinuté ochorenie pečene, rôzne vírusy (hepatitída) najčastejšími dôvodmi, prečo nebezpečné jazvové tkanivo nahrádza zdravé pečeňové tkanivo..

p, blokuj citáciu 6,0,0,0,0,0 ->

K dysfunkcii pečene a zvýšenému riziku cirhózy môžu tiež prispieť ďalšie faktory, ako je podvýživa, dedičná genetika alebo vysoký cholesterol..

p, blokuj citáciu 7,0,0,0,0 ->

Bohužiaľ, ak sa ochorenie pečene vážne zhorší na „pokročilé štádium cirhózy pečene“, môže sa vyvinúť zlyhanie pečene a rakovina pečene. Pri modernej medicíne môže byť tento stav fatálny a transplantácia pečene môže byť jedinou cestou von. Našťastie však zmeny životného štýlu a používanie určitých farmakologických liekov môžu pomôcť zastaviť pokrok a do istej miery dokonca odvrátiť cirhózu..

p, blokuj citáciu 8,0,1,0,0 ->

Časté príznaky cirhózy

Mnoho ľudí si nevšimne žiadne príznaky poškodenia pečene alebo cirhózy. Niektoré bežné príznaky a príznaky cirhózy a iných foriem ochorenia pečene zahŕňajú nasledujúci zoznam stavov:

p, blokuj citáciu 9,0,0,0,0 ->

 • Nedostatok energie alebo únava.
 • Strata chuti do jedla.
 • Príznaky žltačky, vrátane žltnutia kože a očí
 • Tráviace problémy, ako je nevoľnosť, zvracanie, bolesť brucha a kŕče.
 • Problémy s mozgom, ako sú zmätenosť, dezorientácia a zmeny nálady.
 • Opuchy nôh a členkov.
 • Problémy s kožou, ako je svrbenie.
 • Tmavý moč (hnedá alebo tmavožltá)
 • Bledé alebo veľmi tmavé výkaly
 • Syndróm chronickej únavy
 • Zmena hmotnosti, zvyčajne strata kvôli menšiemu apatitu
 • Tendencia k miernym modrinám

Fázy cirhózy pečene

Ochorenie pečene je vážny problém, ktorý každý rok postihuje milióny ľudí. Ochorenie pečene je jednou z 10 najčastejších príčin úmrtí každý rok. Existuje viac ako 100 druhov rôznych typov ochorení pečene vrátane: syndrómu mastných pečene, žltačky, cirhózy, genetických chorôb a rôznych vírusov, ako je hepatitída A, B a C.

p, blokuj citáciu 10,0,0,0,0 ->

Cirhóza pečene vedie k výraznému zníženiu strednej dĺžky života. Bohužiaľ, priemerný čas prežitia pacientov s cirhózou pečene v poslednom štádiu je 1 - 2 roky. A v skorých štádiách ochorenia pečene a dokonca ani pri cirhóze sa žiadne príznaky nemusia objaviť vôbec. Z tohto dôvodu nie je možné včas zistiť príčiny alebo rizikové faktory, ktoré zhoršujú stav..

p, blokuj citáciu 11,0,0,0,0 ->

Na začiatku choroby sa objavujú príznaky ako nízka energia (častá alebo konštantná únava), zmeny kože, opuchy končatín a nedostatok živín. Ak sa poškodenie pečene prehĺbi, postupom času sa začnú vyvíjať jazvy, čo naznačuje cirhózu. To môže nakoniec viesť k zlyhaniu pečene, ktoré môže byť pre človeka smrteľné..

p, blokuj citáciu 12,0,0,0,0 ->

Komplikácie cirhózy s rozvojom jaziev môžu spôsobiť nasledujúce príznaky:

 • Portálna hypertenzia: hromadenie tekutín vedie k edémom, zvyšuje sa riziko infekcie, zvyšuje sa krvný obeh a slezina, objavuje sa zmätenosť.
 • Opuchy a ascites, ktoré môžu viesť k bakteriálnej peritonitíde.
 • Kŕčové žily: rozšírené krvné cievy v pažeráku, žalúdku alebo oboch, čo môže viesť k prasknutiu a smrteľnému krvácaniu..
 • Problémy so slezinou spôsobujúce zmeny v krvi.
 • Hepatálna encefalopatia: toxíny sa hromadí v mozgu v dôsledku zlej funkcie pečene, čo spôsobuje narušené myslenie.
 • Metabolické ochorenie kostí: vedie k zmenám hladín mineralizácie a úbytku kostnej hmoty.
 • Žulové kamene a kamenné žľazy.
 • Precitlivenosť na lieky.
 • Oslabený imunitný systém a zvýšené riziko infekcie.
 • Vyššie riziko zlyhania obličiek a pľúc.
 • Rakovina pečene.
NED ALKOHOLICKÉ CHOROBY ŽIVOČÍŠNEHO ŽIVOTA ako príčina a následok METABOLICKEJ SYNDROME

Príčiny cirhózy a rizikových faktorov

Väčšina ľudí spája ochorenie pečene s alkoholizmom. Avšak všetko, čo vaše telo nedokáže rozložiť a použiť na výrobu energie, sa okamžite dostane do pečene na detoxikáciu. Vďaka tomu vaša pečeň neustále potrebuje akúkoľvek pomoc. Keď zneužívate alkohol alebo rôzne chemikálie, lieky, vyprážané potraviny, spracované alebo rafinované potraviny (napríklad bielu múku, bežné mliečne výrobky zo skladu, cukor a nekvalitné mäsové výrobky), vaša pečeň je veľmi exponovaná a nemôže normálne fungovať.

p, blokuj citáciu 13,0,0,0,0 ->

Rizikové faktory pre cirhózu pečene:

 • História fatálnej choroby pečene.
 • Piť príliš veľa alkoholu
 • Užívanie drog a fajčenie
 • Nesprávna výživa (s nízkym obsahom zeleniny, listovej zeleniny a ovocia, s vysokým obsahom spracovaných potravín, cukru, soli a nasýtených tukov)
 • Vyvinul sa diabetes mellitus alebo metabolický syndróm
 • Obezita
 • Vysoký cholesterol a triglyceridy
 • Chronické vírusy a rôzne infekcie
 • Silné vystavenie toxínom a znečisteniu životného prostredia
 • Genetické faktory
 • Rôzne choroby, ktoré poškodzujú, ničia a blokujú žlčové cesty a rušia trávenie

Máte dva rizikové faktory, ktoré môžete zmeniť celkom jednoducho a efektívne: jesť spracované potraviny (rýchle občerstvenie) a piť alkohol. Rôzna zelenina je pre vašu pečeň veľmi užitočná, vrátane zeleninových štiav, pretože obsahuje dôležité elektrolyty, fytonutrienty, enzýmy a antioxidanty. Zelenina a niektoré druhy ovocia (najmä citrusové plody, ako sú citróny a limety) tiež pomáhajú znižovať hladinu kyseliny v tele, vytvárajú priateľskejšiu rovnováhu a môžu zabrániť poklesu hladiny draslíka v dôsledku poškodenia pečene..

p, blokuj citáciu 14,0,0,0,0 ->

Okrem toho všetky tieto rastlinné potraviny obsahujú toľko potrebnej vlákniny, ktorá pomáha udržiavať zdravý gastrointestinálny trakt a črevnú mikroflóru. Regulácia tráviaceho systému je rozhodujúca pre zdravie pečene, takže je potrebné dosiahnuť dennú stolicu (pohyby čriev), aby ste toxíny z tela odstránili včas po tom, ako ich odstránia pečeň..

p, blokuj citáciu 15,0,0,0,0 ->

Tradičné liečenie cirhózy

Liečba cirhózy bude závisieť predovšetkým od toho, čo ju spôsobilo v prvom rade a od akej závažnosti je súčasný stav. Lekári často používajú kombinované terapie vrátane liekov a zmien životného štýlu. Aj keď neexistuje žiadna zaručená „liečba“ na cirhózu, na zmiernenie príznakov cirhózy sa používa široká škála metód riadenia stavu:

p, blokuj citáciu 16,1,0,0,0 ->

 • Prestať piť alkohol a užívať lieky
 • Použitie diuretík na kontrolu opuchu (zadržiavanie tekutín) a ascitu (tekutina v žalúdku)
 • Jesť s menej spracovanými potravinami, zvyšovať príjem živín a znižovať príjem solí
 • Chudnutie a správa cholesterolu
 • Terapie zamerané na zlepšenie fungovania mozgu a niekedy užívanie liekov na zlepšenie nálady alebo zastavenie duševnej poruchy
 • Užívanie preháňadiel na zlepšenie eliminácie toxínov
 • Pri rozvinutej hepatitíde sa používajú rôzne lieky (antivírusové a steroidné)
 • Transplantácia pečene so zlyhaním pečene

Osem ďalších spôsobov liečby cirhózy

Vykonajte pravidelné „čistenie pečene“

Mnoho starých národov vrátane Číňanov považovalo pečeň za najdôležitejší orgán, preto v názve tohto orgánu často zahrnuli slovo „live“. Ak ste ešte neprešli na zdravú výživu s prevahou rastlinných jedál, nevykonávajte pravidelne cvičenie a neobmedzujte alkohol, tak ako väčšina ľudí musíte očistiť pečeň..

p, blokuj citáciu 17,0,0,0,0,0 ->

Ak chcete, aby vaša pečeň správne filtrovala toxíny z jedla, vody a vzduchu, môžete použiť niektoré potraviny, ktoré vám s tým môžu pomôcť:

p, blokuj citáciu 18,0,0,0,0 ->

 • tmavo zelená listová zelenina
 • dusená a surová zelenina, čerstvé vylisované zeleninové šťavy
 • citrus
 • sladké zemiaky, banány, avokádo (zdroj draslíka)
 • semená alebo jedlo z bodliaka
 • kurkuma
 • zázvor
 • spirulina, chlorella, pšeničná tráva
 • probiotiká
 • koreň púpavy
 • čierny rascový olej
 • čerstvá citrónová šťava
 • extra panenský olivový olej
 • kokosový olej (s opatrnosťou)
 • Jablčný ocot
 • hovädzia pečeň

Zoznam výrobkov alebo akcií, ktorým sa treba vyhnúť:

 • prejedanie
 • veľmi korenené jedlo
 • Vyprážané jedlo
 • rafinované uhľohydráty (cukor)
 • bezlepkový
 • príliš veľa kofeínu (čaj, káva)
 • zložité jedlá (príliš veľa rôznych druhov potravín)

Prejdite na protizápalovú stravu s potravinami bez potravín

V skutočnosti strava s vysokým obsahom nízko kvalitných nasýtených tukov, vyprážaných potravín, chemikálií a spracovaných potravín (rýchle občerstvenie) môže zvýšiť riziko ochorenia pečene. Výsledkom je, že vysoké hladiny triglyceridov a cholesterolu v krvi sú dva vážne rizikové faktory poškodenia pečene a rozvoja cirhózy..

p, blokuj citáciu 19,0,0,0,0 ->

Pravidelná konzumácia zeleniny a iných prírodných rastlinných potravín je kľúčom k udržaniu zdravej pečene. Je dôležité jesť rôzne druhy surovej zeleniny, v ideálnom prípade približne 4-5 porcií čerstvej ekologickej zeleniny každý deň. Za časť sa považuje objem najviac jedného pohára s objemom 200 ml. Ak sa zdá, že takéto množstvo zeleniny vo vašej strave je nadmerné, mali by ste vyskúšať aspoň vylisovanú zeleninovú šťavu (dávajte si pozor na cukor!). Takéto šťavy podporujú rýchle trávenie a nevyžadujú veľa žlče, čo dáva pečeni určitý odpočinok.

p, blockquote 20,0,0,0,0 -> OBESITY PRÍČINY CHRONICKÉ INFORMÁCIE A ROZVOJ MALÝCH CHOROB. NA MODRÝCH POZADÍCH PRÍRODNÉ LÁTKY SÚ ŠPECIFIKOVANÉ NA ZNÍŽENIE INFORMÁCIÍ A ZNÍŽENIE RIZÍK CHOROB.

Ak chcete znížiť zaťaženie pečene, môžete obmedziť množstvo nasýtených tukov vo vašej strave tak, aby boli prijímané menej, ale boli len vysoko kvalitné, napríklad od zvierat pestovaných na otvorených pastvinách, a nie na farmách s chovom dobytka. Je známe, že zvieratá chované na moderných poľnohospodárskych farmách majú zvyčajne v tuku veľa toxínov. Okrem toho môžete do svojej stravy pridať kokosový olej, orechy, semená (nie vyprážané) a morské plody.

p, blockquote 21,0,0,0,0 ->

Stručne povedané, čím menej budete jesť jedlo, ktoré je zabalené vo farebných škatuliach v obchode, tým lepšie bude vaše telo. Ide o to, že výrobky z takýchto škatúľ obsahujú značné množstvo chemických konzervačných látok, plnív a syntetických príchutí. Napríklad v konzervovanej zelenine je vždy prítomné značné množstvo dusičnanov a v konzervovanom mäse sa často nachádzajú hydrogenované oleje (transmastné tuky)..

p, blokuj citáciu 22,0,0,0,0 ->

Pokúste sa zahrnúť túto zeleninu do svojej stravy tak často, ako je to možné:

 • karfiol
 • brokolica
 • greeny, špenát, púpava, žerucha
 • Ružičkový kel
 • obyčajná kapusta
 • zeler
 • špargľa
 • repa
 • mrkva
 • uhorka
 • bylinky vrátane petržlenu, mäty, koriandra, bazalky
POTRAVINÁRSKE VÝROBKY, KTORÉ POMOCI ODSTRAŇUJÚ MNOŽSTVO TUKU Z MNOŽSTVA

Znížte spotrebu alkoholu, prestajte fajčiť a užívajte zbytočné lieky

Veľké množstvo alkoholu je najpriamejšie spojené s mastnými chorobami pečene, čo je hromadenie tuku v pečeňových bunkách, ktoré môže spôsobiť opuchy a cirhózu. Ak pijete veľké množstvo alkoholu, používate jeden z najrýchlejších spôsobov poškodenia alebo zničenia pečeňových buniek. A kombinácia alkoholu s rôznymi liekmi na predpis, cigaretami a zlou stravou je fatálna.

p, blokuj citáciu 23,0,0,0,0 ->

Spotrebu alkoholu obmedzte na „zdravú“ úroveň pre väčšinu dospelých, ktorá neprekračuje 1-2 nápoje denne (približne 30 gramov alkoholu, čo sa považuje za „bezpečné“ množstvo). Ak máte akékoľvek známe problémy s pečeňou, potom je najlepšie, keď pre svoju pečeň urobíte to, že úplne prestanete piť alkohol.

p, blockquote 24,0,0,1,0 ->

Podporte pečeň špeciálnymi doplnkami

Doplnky, bylinky a koreniny, vrátane kurkumy, ostropestreca mariánskeho, probiotík a zázvoru, môžu pomôcť pri vytváraní správneho množstva žlče a enzýmov, upokojujú gastrointestinálny trakt, znižujú črevný plyn a znižujú zápal..

p, blokuj citáciu 25,0,0,0,0 ->

 • Bodliak mlieka sa považuje za „kráľa“ bylín, aby sa zbavil toxínov. Táto rastlina sa používa už po stáročia, aby pomáhala pečene čistiť a odstraňovať ťažké kovy, znečisťujúce látky a drogy..
 • Kurkuma je silné protizápalové liečivo, ktoré nielen pomáha tráveniu, ale tiež pomáha obnoviť zdravú rovnováhu cukru v krvi, čo podporuje metabolizmus pečene..
 • Nedávne štúdie tiež ukazujú, že probiotiká môžu byť prospešné pre zdravie pečene, pretože mikroflóra hrá dôležitú úlohu pri detoxikácii a pri prechode metabolických procesov. Zmeny v priechodnosti čreva (nazývané aj syndróm netesného čreva) môžu zhoršiť stav už postihnutej pečene. Je pravdepodobné, že príjem prospešných mikroorganizmov a probiotík do tela sa môže odporučiť pacientom s ochorením pečene, aby sa znížili škodlivé účinky a obnovili imunitné funkcie tela..
 • Mnohé z vyššie uvedených potravinových alebo biologických doplnkov sú tiež vážnymi zdrojmi základných živín, ako je draslík, vitamín C, vitamín A a vitamín B-6. Potraviny bohaté na draslík sú obzvlášť prospešné, pretože pomáhajú znižovať systolický krvný tlak, znižovať cholesterol a znižovať triglyceridy..

Udržiavajte zdravú telesnú hmotnosť

Ochorenia pečene spojené s obezitou sú dnes najbežnejšími ochoreniami tohto orgánu v rozvinutých krajinách. Obezita môže viesť k nealkoholickému mastnému ochoreniu pečene a je spojená so zvýšeným rizikom vzniku ďalších problémov s pečeňou. Metabolický syndróm je pojem, ktorý sa vzťahuje na sériu súčasne prebiehajúcich stavov: nadváha, vysoký krvný tlak, vysoká hladina cukru v krvi, značné množstvo tuku v páse, nízka hladina „dobrého“ cholesterolu a zvýšené hladiny triglyceridov. Všetky tieto faktory zvyšujú pravdepodobnosť porúch pečene, nehovoriac o ochoreniach kardiovaskulárneho systému, ale aj o mozgovej príhode.

p, blockquote 26,0,0,0,0 ->

Nedávna štúdia uverejnená v časopise Journal of Endocrinology and Metabolism ukázala, že obezita u dospelých zvyšuje 3-15-násobne vyššie riziko vzniku ochorenia pečene ako u dospelých s normálnou hmotnosťou. Dôvodom je skutočnosť, že nadváha mení hladinu mastných kyselín a enzýmov, ktoré vaša pečeň vytvára. Nealkoholické ochorenie mastných pečene (NAFLD) sa vyskytuje, keď rýchlosť absorpcie mastných kyselín a ich syntéza presahuje rýchlosť oxidácie mastných kyselín a ich export. Tento proces sa nazýva „mastná hepatóza“ a výsledkom je zvýšené množstvo triglyceridov produkovaných v pečeni..

p, blockquote 27,0,0,0,0 ->

Mastná hepatóza je spojená so škodlivými zmenami v metabolizme glukózy, mastných kyselín a lipoproteínov, ktoré môžu zvýšiť akumuláciu tukového tkaniva, zvýšiť systémový zápal, vyvinúť inzulínovú rezistenciu a zvýšiť srdcové riziká..

p, blokuj citáciu 28,0,0,0,0 ->

Znížte vystavenie toxínom

Každý deň prichádzame do styku s rôznymi formami toxínov vo vzduchu, ktorý dýchame, v potrave, ktoré jeme, a vo veciach, ktoré používame. Je potrebné vynaložiť maximálne úsilie, aby sa zabránilo vdýchnutiu toxínov alebo ich dotknutiu, najmä obmedzením množstva chemikálií pre domácnosť, čistiacich prostriedkov a kozmetiky, ktoré často používate. Chemické prvky nachádzajúce sa v aerosólových prípravkoch, insekticídy, syntetická kozmetika a cigarety prispievajú k poškodeniu pečeňových buniek.

p, blokuj citáciu 29,0,0,0,0 ->

Skontrolujte svoje lieky.

Pečeň je zodpovedná za spracovanie chemikálií v krvi. Zoznam týchto látok zahŕňa lieky, antikoncepčné pilulky, hormonálnu substitučnú terapiu a mnoho ďalších. Mnohí vedci sa domnievajú, že značné množstvo liekov prezentovaných v lekárňach je zneužívaných alebo nesprávne kombinovaných, napríklad antibiotiká a lieky proti bolesti..

p, blokuj citáciu 30,0,0,0,0 ->

Ak pravidelne užívate lieky, zistite, ako môžu ovplyvniť Vašu pečeň. Postupujte podľa pokynov na dávkovanie. Požiadajte svojho lekára, aby vám odporučil niektoré prírodné prostriedky, ktoré môžete použiť namiesto týchto liekov..

p, blokuj citáciu 31,0,0,0,0 ->

Chráňte svoju pečeň pred infekciami

Vírusy, ktoré sa prenášajú z človeka na človeka, sú spôsobené rôznymi ochoreniami pečene, vrátane hepatitídy A, B a C. Takéto vírusy, akonáhle sú v pečeni, môžu viesť k narušeniu činnosti tohto tela až do jeho zlyhania. Okrem toho môžu viesť k rakovine pečene. Väčšina lekárov tvrdí, že najlepšou obranou proti hepatitíde A a B je vakcinácia, zatiaľ však neexistuje žiadna vakcína proti hepatitíde C. Preto jediným spôsobom, ako zabrániť infekcii hepatitídy C, je zabrániť kontaktu s krvou nosičov tohto vírusu: bezpečný sex, nezdieľanie injekčných striekačiek, ihly, britvy, zubné kefky a predmety osobnej hygieny, vždy ich ihneď umyte mydlom a teplou vodou návšteva toaliet alebo dotyk krvi niekoho.

Cirhóza pečene: príznaky, liečba, koľko s tým žijú

Cirhóza pečene sa nazýva chronické ochorenie pečene, ktoré má tendenciu postupovať, keď sa pečeňové bunky degenerujú do tkaniva podobného tkanivu, z ktorého sa tvoria jazvy. Cirhóza pečene nie je nevyhnutne veľa alkoholikov: táto patológia je takmer vždy posledným štádiom chronického ochorenia pečene. Cirhóza sa niekedy môže stať aj nezávislou patológiou, ktorá sa vyvinula napríklad v dôsledku útoku vlastnej imunity na žlčový trakt (primárna biliárna cirhóza) alebo nemusí mať jasný dôvod (kryptogénna cirhóza)..

Patológia značne komplikuje život človeka a ukladá obmedzenia nielen na jeho stravu, ale aj na motorický režim, užívanie liekov a teplé oblečenie. Vzťahuje sa na tie choroby, na ktoré umierajú, pretože žiadny orgán nemôže nahradiť funkciu pečene. Tento orgán má však pozoruhodné regeneračné schopnosti a môže rásť od malého „kusu“ po plný objem. Môže sa to však stať, ak na to budete venovať pozornosť včas a nezúfalete, ale nájdete príčinu choroby a riešite ju, kým sa stav nezkompenzuje. V niektorých prípadoch môže pomôcť transplantácia pečene, ale nemalo by sa to ani odkladať: ak sa krvácanie zvýši, operácia už nebude možná..

O pečeni, ktorá trpí

Táto časť je venovaná stručnej analýze štruktúry a funkcie pečene, aby bolo jasné, prečo sa objavujú určité príznaky cirhózy pečene..

Pečeň je teda najväčším a najťažším orgánom nachádzajúcim sa pod pravými pľúcami pod bránicou, zakrytou pravou stranou oblúka. Vykonáva veľa funkcií. to:

 1. čistenie krvi toxických alebo neúčinných látok tvorených samotným telom, ktoré okamžite vstupujú do krvi alebo sú do nej absorbované z čriev alebo močových ciest;
 2. Syntézy bielkovín:
  • niektoré z nich zadržiavajú tekutú časť krvi v cievach, čo jej bráni v prístupe do tkaniva a spôsobuje opuch;
  • iné sú základom protilátok, gama globulínov;
  • tretí - zabezpečte zrážanie krvi;
  • po štvrté sú základom enzýmov, ktoré v organizme poskytujú významné reakcie;
 3. tvorba žlče - stimulátor črevnej motility, látka, ktorá emulguje tuky (rozdeľuje ich na malé kvapôčky), aby sa lepšie rozložili enzýmami pankreasu;
 4. skladovanie „energetického substrátu“ - glukózy - vo forme glykogénu.

Vnútornou štruktúrou pečene sú voštinové laloky s vnútornou krvnou cievou (žila), oddelené spojivovým tkanivom. Pri cirhóze sa na mieste tohto laloku objaví vláknité (hrubšie spojivové) tkanivo a „deliče“ (úplne alebo čiastočne) zostávajú na svojom mieste. Tieto nové „laloky“ sa nazývajú „uzly“, ktoré môžu byť veľké (niekoľko lalokov, uzol je väčší ako 3 mm) alebo malé (spojivové tkanivo oddeľuje každý uzol, ako pred lobulom)..

Pretože sa namiesto normálnych buniek objavujú nefunkčné tkanivá, trpia všetky funkcie pečene. Postupne vyvinuté fibrotické oblasti komprimujú cievy ležiace v lalokoch. To vedie k zvýšeniu tlaku v systéme zabezpečujúcom odtok krvi z pečene - portálna hypertenzia. Na zmiernenie tohto systému krv začína obchádzať pečeň (pre túto povahu sú žily poskytované v prírode): žily pažeráka, žalúdka a konečníka sa rozširujú. Pri zachovaní tlaku v cievach tieto cievy strácajú svoj tón a stávajú sa kŕčovito rozšírenými, z ktorých sa pravidelne vyvíja krvácanie..

štatistika

Najvyšší výskyt cirhózy sa pozoruje v rozvinutých krajinách: 14 - 30 prípadov na 100 000 obyvateľov; zatiaľ čo v poslednom desaťročí sa frekvencia výskytu zvýšila o 12%. Najčastejšie sa to spája s stravovacími návykmi: čím sú vyprážané a labužnícke jedlá, v strave je obsiahnutý alkohol, tým vyššia je šanca na ochorenie.

Cirhóza je jednou zo šiestich hlavných príčin smrti v rozvinutých krajinách: na túto chorobu zomrie každoročne 300 tisíc ľudí. Najčastejšie trpia ľuďmi vo veku 35 - 60 rokov, muži sú vystavení alkoholu trikrát častejšie.

Prečo ochorieť na cirhózu

Príčiny cirhózy sú rôzne. Zavolajte ich v zostupnom poradí:

 1. Častý príjem alkoholu spôsobuje 35,5 - 50% cirhózy pečene. Alkoholická cirhóza sa nevyvíja okamžite, ale po 10 - 20% rokov od začiatku častého (v niektorých prípadoch denného) alkoholizácie, keď sa pravidelne konzumuje 80 - 160 ml v zmysle 96% alkoholu. Posledné štúdie hovoria, že pri vývoji cirhózy nie je dôležitá ani tak samotná toxicita etanolu, pretože zlá výživa je spôsobená tým, že časť energetickej potreby je pokrytá alkoholom, ale neexistujú žiadne užitočné aminokyseliny, nenasýtené mastné kyseliny a uhľohydráty..

Približne 12% prípadov tohto ochorenia je bez príznakov. Táto vlastnosť je charakteristická cirhózou u mužov..

 1. Chronický (zriedkavo akútny) zápal pečene, tj hepatitída, má často za následok cirhózu. Hepatitída spôsobená vírusmi je toho schopná. „Vodcom“ v tomto ohľade je vírusová hepatitída C, choroba, ktorá nemá prakticky žiadne konkrétne prejavy. Našťastie sa v tejto chvíli dobre lieči..

Cirhóza môže spôsobiť vírusovú hepatitídu B, B + D, ktorú je ťažké liečiť. Hepatitída A naopak takmer nikdy nezíska chronický priebeh a nespôsobí cirhózu.

 1. Kryptogénna cirhóza. Je to choroba s nevysvetlenou príčinou, keď podľa výsledkov laboratórnych a inštrumentálnych štúdií nebola zistená žiadna jediná príčina choroby. Táto cirhóza pečene je častejšia u žien, asi 20-30% v štruktúre celej incidencie.
 2. Hepatitída vyvolaná liečivom môže viesť k cirhóze. Toto je zápal pečene, ktorý sa môže vyskytnúť ako reakcia na užívanie rôznych liekov. Najmä toxické pre pečeň sú lieky na tuberkulózu, parkinsonizmus, rakovina, lieky na zlato, ortuť, olovo, niektoré antiseptiká (na základe dimetylsulfoxidu) s dlhodobým používaním..
 3. Toxický zápal pečene. Pečeň je tak poškodená metylalkoholom, etylénglykolom obsiahnutým v alkoholových náhradách, ako aj niektorými jedovatými hubami. Ak osoba nezomrela na akútne poškodenie pečeňového tkaniva a po akútnom období nie je dovolené obnoviť telo (požil alkohol, toxické drogy, mala vírusovú hepatitídu), môže sa takáto choroba dostať do cirhózy..
 4. Autoimunitná hepatitída. Degenerácia pečeňového tkaniva do vláknitého tkaniva môže byť spôsobená jeho poškodením protilátkami - proteínmi vlastnej imunity, ktoré môžu spočítať pečeňové bunky ako cudzie látky..
 5. Nealkoholická mastná hepatitída. Tento zápal pečene, ktorý vedie k cirhóze, sa vyvíja na pozadí metabolických porúch, napríklad pri cukrovke, galaktozémii alebo obezite..
 6. Primárna cirhóza alebo primárna biliárna cirhóza. Je to autoimunitný zápal, ktorý začína útokom vlastných protilátok na žlčové cesty v pečeni. Dlhá stagnácia žlče v týchto dráhach vedie k degenerácii pečeňového tkaniva.
 7. Takéto ochorenie, ako je primárna sklerotická cholangitída, keď sa zvyčajne na pozadí chronických zápalových ochorení čriev objavia protilátky proti intrahepatálnym žlčovým kanálikom, ktoré prestávajú fungovať, stávajú sa sklenenou tyčinkou.
 8. Sekundárna biliárna cirhóza. Je to stav, ktorý sa vyvíja v dôsledku narušenia priechodu žlče pozdĺž žlčových ciest (často intrahepatických). Tu, na rozdiel od primárneho „brata“, neexistuje žiadny autoimunitný mechanizmus. Príčina sekundárnej biliárnej cirhózy je:
  • kamene v žlčových cestách;
  • stlačenie žlčových ciest nádormi;
  • vylisované kanály so zväčšenými lymfatickými uzlinami s lymfocytárnou leukémiou, lymfogranulomatózou;
  • sekundárna biliárna cirhóza sa môže vyskytnúť dokonca aj u novorodencov. To vedie k vrodenému nedostatočnému rozvoju alebo úplnej absencii extrahepatických potrubí;
  • hnisavý zápal intrahepatálnych žlčových ciest;
  • zúženie žlčových ciest po operácii na orgánoch hepatobiliárnej zóny;
  • extrahepatické cysty žlčových ciest.
 9. Poškodenie pečene červami, napríklad echinokokom alebo alveokokom.
 10. Hemochromatóza. Je to choroba, pri ktorej sa železo ukladá v tkanivách vrátane pečene.
 11. Wilson-Konovalovova choroba. V tomto prípade sa z dôvodu genetických porúch enzýmových systémov v mozgu a pečeni vylučuje meď..
 12. Badda-Chiariho syndróm. Jedná sa o zablokovanie prietoku krvi pečeňovými žilami..
 13. Zlyhanie srdca, v dôsledku čoho sú pečeňové cievy vždy preplnené, čo má negatívny vplyv na pečeň.
 14. Nedostatok enzýmu -1-antitrypsínu v dôsledku genetickej poruchy. To vedie k rozvoju bronchitídy a cirhózy..

Ako sa prejavuje cirhóza?

Známky cirhózy pečene sa neobjavujú u všetkých pacientov, 12 až 20% z nich má asymptomatický priebeh ochorenia až do štádia, keď dochádza k ikterickému sfarbeniu kože a ascitu - zvýšenie brucha v dôsledku hromadenia tekutín v ňom..

Prvé príznaky patológie sú:

 • Pocit plný žalúdok. Zároveň to znamená, že znižujú tvorbu plynu, zlepšujú pohodu.
 • Znížený výkon.
 • Po pití alkoholu, požití diéty alebo zdvíhaní ťažkých váh sa v pravej hypochondrii objaví bolesť. Je to spôsobené zvýšeným prísunom krvi a predĺžením kapsuly pečene. Takáto bolesť prechádza sama o sebe, lieky ako No-shpa, Drotaverin, Spazmalgon nepomáhajú.
 • Človek rýchlo zožerie: po malých dávkach jedla sa objaví pocit plnosti žalúdka.
 • Telesná teplota sa pravidelne zvyšuje na nízke čísla.
 • Pri čistení zubov krvácajú ďasná.
 • Pravidelne, bez zjavného dôvodu a pri normálnom tlaku, sa zaznamenávajú krvácanie z nosa. Je to kvôli zvýšeniu tlaku v portálnych žilách a zníženiu zrážania krvi.

Táto choroba sa ďalej vyvíja podľa jednej z troch možností:

Spočiatku sú nepríjemné plynatosť, nevoľnosť, zvracanie. Človek sa rýchlo unaví, jeho nálada sa mení, je náchylný k rozmarom. Objavujú sa časté krvácanie z nosa.

Obdobie ascitu s cirhózou. Najprv sa bolesť objaví na jednom mieste v bruchu, potom na inom mieste. Potom, čo dôjde k výraznej slabosti, pravidelne zvracať. Pravidelne to bolí v pravej hypochondrii - v ľavej hypochondrii (zväčšená slezina). Brucho je zväčšené a nemôže byť vtiahnuté. Na prednej stene sú viditeľné rozšírené žily. Po 6-24 mesiacoch sa vyvinie kachektické obdobie (deplécia). Hmotnosť sa výrazne znižuje, koža je bledá, ochabnutá. Obdobia slabosti, počas ktorých sa určuje nízky krvný tlak, periodické - zvracanie hnedého obsahu alebo čiernej voľnej stolice (gastrointestinálne krvácanie)..

Smrť nastáva v dôsledku pečeňového kómy alebo nákazy infekčnou chorobou. Prenikanie baktérií do ascitickej tekutiny - ascitická peritonitída - ak nekončí samotnou smrťou, výrazne skracuje život

Objavujú sa príznaky zvýšeného tlaku v portálnej žile a rýchlo postupujú: bolesť v pravej hypochondrii, krvácanie z ďasien, krvácanie z hemoroidových žíl a z nosa..

Na tomto pozadí sa vyvinie žltačka, svrbenie, žlté škvrny na očných viečkach (xantelasma), stenčenie kože..

Vyššie uvedené príznaky súvisia s poruchami stolice, bolestivosťou brucha, nevoľnosťou, grganím, zmenami nálady, zvracaním.

Slabá citlivosť - teplota, bolesť, hmat - na ruky a nohy.

V konečnom štádiu sa vyvinie hepatická encefalopatia. Táto euforická nálada, po ktorej nasledovala depresia, zmena osobnosti, poruchy spánku, rozmazaná reč, dezorientácia.

Obličky tiež trpia, čo sa prejavuje opuchom tváre, nedostatkom chuti do jedla, znížením množstva moču a bledosťou pokožky..

Možnosti tokuPrevažuje možnosť, pri ktorej príznaky zvýšeného tlaku v systéme žíl zásobujúcich pečeň prevládajúVoľba, v ktorej rozširujúce sa uzly stlačia predovšetkým žlčové kanályKombinovaná možnosť
Príznaky cirhózy pečenePrvé významné príznaky sú:

 • znížená chuť do jedla;
 • žltnutie kože a očných proteínov;
 • pokožka je suchá a ochabnutá;
 • pocit horkosti v ústach;
 • suché ústa
 • časté uvoľnené stolice vyvolané mastnými potravinami;
 • Svrbivá pokožka;
 • únava
 • žlté škvrny na očných viečkach - xantómy a xantómy;
 • Podráždenosť.

Príznaky sa objavujú pomaly, postupne..

Ďalšie príznaky sa neskôr pripoja:

 • dlane sa stávajú špeciálnymi: oblasti okolo palca a malého prsta začervenajú, začervenajú sa a distálne prsty prstov na strane dlane;
 • sexuálna slabosť;
 • menštruačné nepravidelnosti u žien;
 • pocit rýchleho srdcového rytmu;
 • bolesť v pravej hypochondrii;
 • na koži tváre a tela sa objavujú pavúčie žily;
 • semenníky sú zmenšené, prsia u mužov môžu rásť;
 • ascites;
 • krvácajúce gumy;
 • krvácanie z nosa;
 • rednutie kože;
 • strata váhy;
 • koncové prsty prstov zhustnú. Stávajú sa ako paličky;
 • nechty zhustnú a vyblednú, stávajú sa hodinkami.
 • atrofia svalov končatín;
 • zuby sú uvoľnené a vypadávajú.

Smrť pochádza z krvácania

Aké chorobyBadda-Chiariho syndróm po hepatitíde v dôsledku srdcového zlyhania s hemochromatózouBiliárna cirhóza - primárna a sekundárna, sklerotizujúca cholangitídaAlkoholická cirhóza môže byť cirhóza po hepepatitíde

Existujú také štádiá cirhózy pečene:

 1. Kompenzačné. Stále neexistujú žiadne príznaky, aspoň niektoré bunky už zomreli, ale zostávajúce bunky pracujú v rozšírenom režime.
 2. Subcompensatory. V tejto fáze sa objavia prvé príznaky choroby: slabosť, pocit nadúvania, bolesť v hypochondrii na pravej strane, znížená chuť do jedla. Na koži sa objavia „siete“; vlasy vypadávajú.
 3. Posledným štádiom cirhózy pečene je dekompenzácia. Tu sa objavuje ascites, žltačka a krvácanie a atrofia svalov končatín a pásov horných ramien a podchladenie..

Pacienti s cirhózou v tomto štádiu majú charakteristický vzhľad:

 • svetlo žltá ochabnutá pokožka;
 • s hrebeňmi;
 • žlté oči;
 • červené a fialové „pavúky“ z ciev sú viditeľné na koži tváre a tela;
 • tenké a tenké ruky a nohy;
 • modriny na rukách a nohách;
 • veľké brucho s vyčnievajúcim pupkom;
 • na bruchu - sieť rozšírených žíl;
 • červené dlane s začervenanými a zosilnenými koncovými falangami, matné nechty;
 • opuchy nôh;
 • zväčšené prsia, malé semenníky u mužov.

Komplikácie cirhózy

Komplikácie cirhózy sú:

 1. Ascites: zväčšenie brucha, ktoré pri ľahnutí prakticky nezmizne, vyzerá napäto, s tlakom na žalúdok sa objem pohybuje nabok.
 2. Portálna hypertenzia. Jej príznaky sme opísali vyššie.
 3. Akútne zlyhanie pečene sa vyvíja s rýchlym progresom cirhózy. V tomto prípade zhoršené vedomie rýchlo progreduje, pokožka zožltne, objaví sa nevoľnosť, objaví sa zvracanie, vyvíja sa krvácanie - vnútorné, gastrointestinálne, maternice, hemoroidy.
 4. Chronické zlyhanie pečene. Postupne sa vyvíja zmena osobnosti, trpí spánkom, zvyšuje sa žltačka, vyvíja sa ascites.
 5. Spontánna bakteriálna peritonitída. Toto je komplikácia ascitu, keď je intraabdominálna tekutina infikovaná baktériami v čreve v dôsledku priepustnosti črevnej steny. Ochorenie je sprevádzané prudkým zhoršením stavu, vysokou horúčkou, ťažkosťami s dýchaním, bolesťami brucha, zvracaním, hnačkou..
 6. Hepatorenálny syndróm. Toto je meno poškodenia obličiek, ktoré sa vyskytuje na pozadí portálnej hypertenzie. Príznaky: znížený moč, zvýšená slabosť, nevoľnosť.
 7. Rakovina pečene. Jeho príznaky sa mierne líšia od príznakov cirhózy samotnej..

Aká je diagnóza

Diagnóza cirhózy pečene pozostáva z niekoľkých fáz. Samotná diagnóza sa uskutočňuje pomocou inštrumentálneho výskumu:

 • Ultrazvuk - ako metóda skríningu. „Povoluje“ iba urobiť predbežnú diagnózu, je však nevyhnutný pre diagnostiku portálnej hypertenzie a ascitu;
 • Počítačové alebo magnetické rezonancie. Ide o presnejšie metódy ako prvá;
 • Biopsia. Táto metóda umožňuje určiť typ cirhózy - malý alebo veľký, ako aj príčinu choroby;

Po stanovení diagnózy, ak podľa výsledkov histologického vyšetrenia nebola zistená príčina, pokračuje jej vyhľadávanie. Z tohto dôvodu sa krv vyšetruje na:

 • DNA vírusu hepatitídy B a RNA vírusu hepatitídy C metódou PCR;
 • antimitochondriálne protilátky;
 • hladiny cerruloplasmínu a medi;
 • alfa-fetoproteín - na vylúčenie rakoviny krvi;
 • hladina T-lymfocytov, imunoglobulínov G a A.

Ďalším krokom je zistiť, koľko tela utrpelo poškodenie pečene. Urobiť to:

 1. Scintigrafia pečene. Toto je rádionuklidová štúdia, ktorá vám umožní zistiť, ktoré pečeňové bunky stále fungujú..
 2. Biochemický krvný test na také testy, ako je proteinogram, lipidogram, ALT, AST, bilirubín - častá a jedna z frakcií, alkalická fosfatáza, cholesterol, koagulogram, hladiny draslíka a sodíka.
 3. Stupeň poškodenia močoviny obličiek, kreatinínu.

Prítomnosť alebo neprítomnosť komplikácií:

 • ultrazvuk je vhodný na vylúčenie ascitu;
 • kŕčové žily pažeráka a žalúdka sú vylúčené pomocou FEGDS;
 • kŕčové žily konečníka si vyžadujú vyšetrenie sigmoidoskopiou;
 • vylúčenie skrytého, neviditeľného krvácania z tráviaceho traktu sa vykonáva analýzou výkalov okultnej krvi.

Aká pečeň na cirhózu. Cítite ju cez prednú stenu brucha. Lekár sa domnieva, že je hustý, hrbolatý. Ale to je len vo fáze dekompenzácie.

Na ultrazvuku sú vo vnútri tohto orgánu viditeľné ložiská fibrózy („uzly“): menej ako 3 mm - malé uzly, viac ako 3 mm - veľké. Pri alkoholickej cirhóze sa najskôr vyvinú malé uzly, s biopsiou sa stanoví mastná hepatóza a špecifické zmeny v pečeňových bunkách. V neskorších fázach sa uzliny zväčšia a zmiešajú, mastná hepatóza sa postupne stráca. Pri primárnej biliárnej cirhóze je pečeň zväčšená, v nej sú stanovené nezmenené žlčové kanáliky. Sekundárna biliárna cirhóza je príčinou zväčšenia pečene, prítomnosti obštrukcie v žlčovom trakte.

Liečba chorôb

Ako liečiť cirhózu. Ak to chcete urobiť, musíte:

 1. eliminovať príčinu choroby;
 2. zastaviť progresiu degenerácie pečeňového tkaniva do vláknitých uzlín;
 3. kompenzovať porušenia;
 4. znížiť zaťaženie žíl portálového systému;
 5. liečiť komplikácie a predchádzať rozvoju ďalších problémov.

Eliminácia príčin choroby

Táto liečba závisí od príčin cirhózy:

 • S alkoholickou cirhózou - eliminujte príjem alkoholu v tele.
 • Pri vírusovej hepatitíde sa predpisujú špeciálne antivírusové látky: pegylované interferóny, ribonukleáza atď.
 • Autoimunitná hepatitída sa lieči liekmi, ktoré potláčajú imunitný systém..
 • Cirhóza mastnej hepatitídy je liečená diétou s nízkym obsahom lipidov.
 • Biliárna cirhóza sa lieči odstránením zúženia žlčových ciest.

Vytváranie podmienok na obnovenie pečene

Ihneď po diagnóze, keď je človek vyšetrený na príčinu choroby, je mu predpísaná diéta na cirhózu:

Proteín: 1 až 1,5 g / kg hmotnosti. Keď dôjde k narušeniu vedomia, zrušia sa v terminálnom štádiu;

Tuk - 80 - 90 g / deň (živočíšny a bielkovinový pôvod 1: 1);

Sacharidy - 400 - 500 g / deň.

Počet jedál: 5-6 za deň, v malých porciách

Všeobecné pravidláMôcťJe to nemožné
 • zeleninové polievky, lepšie ako šťouchané polievky;
 • obilniny;
 • varené chudé mäso;
 • tvaroh;
 • nízkotučné kyslé smotany;
 • zelené jablká
 • zelenina - v pečenej forme;
 • vajíčka
 • banány a sušené ovocie - ak obličky fungujú dobre.
 • káva;
 • alkohol
 • salámy;
 • konzervy;
 • šunka;
 • huby;
 • cesnak;
 • paradajky
 • čokoláda;
 • paradajkový džús;
 • údené výrobky;
 • minerálka;
 • výrobky s práškom do pečiva a sódou na pečenie (koláče, koláče, pečivo, chlieb);
 • slanina;
 • pasta z mäsa alebo rýb;
 • majonézy;
 • olivy;
 • nakladaná zelenina;
 • zmrzlina;
 • vyprážané jedlá.

Pri ascite je vylúčená šťava

Upravuje sa aj životný štýl cirhózy:

 1. nemôžete zdvíhať závažia, pretože to môže spôsobiť gastrointestinálne krvácanie;
 2. viac relaxovať;
 3. denne merajte objem brucha a hmotnosti: zvýšenie oboch hovorí o zadržiavaní tekutín;
 4. nezabudnite vziať do úvahy pomer prijímanej tekutiny (nielen vody) a vylučovaného moču. Ten by mal byť o niečo menší;
 5. pri vývoji ascitu je potrebné znížiť objem prijatej tekutiny na 1-1,5 l;
 6. ovládajte zmenu v písaní rukou: napríklad napíšte krátku frázu každý deň s dátumom v poznámkovom bloku.

Drogová terapia

Pri cirhóze je každý liek predpísaný primerane, pretože je poškodená pečeň a ďalšie zaťaženie liekmi pre ňu nie je užitočné. Bez týchto liekov sa nemôžete obísť:

 • Duphalac, Normase alebo Prelaxan. Tieto laktulózové prípravky viažu mozgové toxické aminokyseliny, ktoré spôsobujú encefalopatiu.
 • Hepatoprotektory - lieky, ktoré zlepšujú fungovanie pečeňových buniek: Heptral, Ornitox, Ursokhol.
 • Diuretiká - na odstránenie prebytočnej tekutiny z tkaniva. Pri cirhóze Veroshpiron v malých dávkach funguje dobre.
 • V niektorých prípadoch s ascitom má zmysel brať antibiotiká, ktoré čistia črevá: kanamycín, ampicilín. To je prevencia spontánnej bakteriálnej peritonitídy..
 • Na zníženie tlaku v žilách portálu je Molsidomin účinný, betablokátory: Propranolol, Atenolol. V takom prípade musíte kontrolovať krvný tlak.

Liečba ľudovými liekmi

Alternatívna liečba cirhózy pečene ponúka tieto recepty:

 • Zmieša sa 10 g, 20 g odrôd pšeničnej trávy, 20 g divej ruže. 1 polievková lyžica nalejte do zmesi 200 ml vody, varte 10 minút. Potom vývar ochladte, vezmite 1 polievkovú lyžicu. dvakrát denne.
 • Vezmite 3 lyžice. umyté ovos, breza, 2 polievkové lyžice. rozdrvené listy brusnice, zalejeme 4 l, trvajte 1 deň na chladnom mieste. Samostatne urobte šípkový vývar. Po jednom dni zmiešajte obidve bujóny, pridajte 2 polievkové lyžice. kukuričné ​​stigmy a uzlíky. Celú infúziu varte 15 minút, namiešajte a uložte do chladničky.
 • Potrebujete 3 hlavy cesnaku, 4 citróny, 200 g olivového oleja, kilogram medu. Odrežte kôru z citrónov, vyberte semená, posuňte citróny a cesnak do mlynčeka na mäso, kombinujte s maslom a medom. Masu premiešajte, vložte na deň do chladničky a potom ju uložte. Dajte si lyžičku 30 minút pred jedlom trikrát denne. Musíte jesť všetko a potom túto manipuláciu opakovať trikrát do roka.

Prognóza ochorenia

Cirhóza je nevyliečiteľná, iba ak sa transplantácia pečene nevykonáva. Pomocou vyššie uvedených liekov si môžete udržiavať iba viac-menej slušnú kvalitu života.

Koľko ľudí žije s cirhózou pečene závisí od príčiny ochorenia, štádia, v ktorom bolo objavené, a od komplikácií, ktoré sa vyvinuli v čase liečby:

 • s rozvojom ascitu žijú 3-5 rokov;
 • ak sa gastrointestinálne krvácanie objaví prvýkrát, prežije ho 1/3 až polovica ľudí;
 • ak sa vyvinie hepatická kóma, znamená to takmer 100% úmrtnosť.

K dispozícii je tiež stupnica, ktorá vám umožňuje predpovedať dĺžku života. Zohľadňuje výsledky testov a stupeň encefalopatie:

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýlová medzistavcová platnička je choroba, ktorá sa zvyčajne vyskytuje náhle. Nepríjemný pohyb, zdvíhanie ťažkých vecí a podchladenie môžu u zdanlivo zdravého človeka vyvolať chorobu.
Prstová artritída je najbežnejšou patológiou, ktorá postihuje kĺby. Tento stav má rôzne príčiny, ale je sprevádzaný charakteristickými znakmi, ktoré je potrebné včas upozorniť.
Medzistavcová prietrž sa vyznačuje posunutím a vyčnievaním medzistavcových platničiek medzi stavcami. Patologické premiestnenie je zaznamenané v krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtici.