loader

Hlavná

Pažerák

Ako sa diagnostikuje a prejavuje cirhóza

Cirhóza pečene je ochorenie, ktoré je v našom svete rozšírené. Podľa štúdií ročne zomrie na túto patológiu asi 300 tisíc ľudí. Aj napriek rýchlo sa rozvíjajúcemu lekárstvu dosiahol nárast úmrtí za posledných desať rokov 12%, čo je pre ľudstvo obrovský počet. V tomto článku podrobne preskúmame, o aký druh ochorenia ide, aké sú jeho príčiny a ako sa prejavuje cirhóza pečene..

Funkcie a ochorenia pečene

Pečeň je najrozsiahlejším orgánom brušnej dutiny. Nachádza sa pod bránicou pod pravými pľúcami, za pravou stranou klenebného oblúka. Pečeň má veľa funkcií. Medzi hlavné patrí čistenie krvi neúčinných látok (jedy, toxíny atď.), Tvorba žlče (ktorá aktivuje črevnú motilitu), skladovanie glykogénu, ktorý sa tvorí v glukóze. Ďalšou dôležitou funkciou orgánov je syntéza proteínov:

 • Niektoré proteíny zadržiavajú tekutú časť krvi v cievach, takže neopúšťa tkanivo a nespôsobuje opuch;
 • Posledne menované sú základom gama globulínov;
 • Ešte ďalšie sú zapojené do zrážania krvi;
 • Štvrté sú súčasťou enzýmov zodpovedných za hlavné reakcie v našom tele.

Cirhóza je chronické ochorenie, ktoré je náchylné na progresiu. V priebehu ochorenia sa pečeňové bunky transformujú do tkaniva podobného tkanivu, z ktorého sa tvoria hrubé jazvy a jazvy. Nemyslite si, že cirhóza je veľa iba alkoholikov, pretože toto ochorenie je posledným štádiom chronických chorôb orgánov.

Cirhóza niekedy môže byť aj nezávislou patológiou spôsobenou útokom vlastnej imunity na žlčový trakt. Alebo napríklad nemajú vôbec žiadne vysvetlenie. Ochorenie kompletne komplikuje život pacienta, musí sa obmedziť nielen v jedle, ale aj v motorickom režime, sledovať lieky, udržiavať svoju imunitu atď..

Cirhóza sa vzťahuje na tie typy chorôb, na ktoré umierajú, pretože žiadny iný orgán nemôže vykonávať funkciu pečene. Ale sú tu dobré správy - pečeň sa dokonale regeneruje, z malého miesta môže orgán narásť do plného objemu. Je to však skutočné, ak sa nezohľadnili prvé príznaky cirhózy a prijali sa včasné opatrenia na odstránenie tohto problému. Existujú prípady, keď transplantácia pečene pomôže, ale je tiež dôležité nevynechať príslušné obdobie na túto operáciu.

Prvé príznaky a hlavné príznaky

Prvé prejavy cirhózy pečene nie sú vždy správne rozpoznané osobou. Po prvé, je ovplyvnená skutočnosťou, že v 20% prípadov choroba pokračuje latentne, t.j. príznaky chýbajú alebo sú veľmi minimálne a nemôžu spôsobiť podozrenie. Po druhé, ľudia nie sú vždy dostatočne pozorní na svoje telá, neexistuje trvalý zvyk kontaktovať lekárov kvôli rôznym obavám. To vedie k tomu, že v 20% prípadov sa choroba zistí po smrti osoby. Už teraz však teší, že zostávajúci pacienti majú šancu rozpoznať patológiu. Prvé príznaky cirhózy:

 1. Pravidelná bolesť v pravej hypochondrii, bolesť sa zvyšuje po fyzickej námahe a objavuje sa aj po jedle ťažkých mastných potravín, alkoholu;
 2. Ráno sa v ústnej dutine prejavuje nadmerná suchosť a horká dochuť;
 3. Pravidelné nadúvanie bez osobitného dôvodu;
 4. Hmotnosť pacienta je znížená, objavuje sa únava a prepuknutie podráždenia;
 5. Rýchla saturácia tela, pacient aj po malých dávkach jedla pociťuje preplnený žalúdok;
 6. Mierna horúčka, krvácanie z ďasien;
 7. Pri post-nekrotickej cirhóze sa žltačka môže objaviť už v prvých štádiách.

Postupom choroby sa symptómy zväčšujú a zosilňujú. Ak je k dispozícii, už nie je ťažké rozpoznať cirhózu pečene. Tie obsahujú:

 1. Bolesť napravo sa začína zosilňovať, je to skôr kolika, ktorá kňučí, hromadí a dáva pocit ťažkosti;
 2. Pacient začína prekonávať pocity nevoľnosti, ktorá často končí zvracaním; zvracanie môže obsahovať krv, znamená to krvácanie do žalúdočných žíl;
 3. V krvi je nadbytok žlčových kyselín, ktoré sa prejavujú svrbením kože;
 4. Ochorené sily odchádzajú, atrofia svalov a strácajú tón;
 5. Pokožka sa stane ikterickou, skléra očí žltne, sliznice sú natreté, táto situácia naznačuje posledné štádium choroby;
 6. Na horných viečkach sa tvoria škvrny s lipidovou zložkou;
 7. Stav prstov sa zmení, na koncoch zhustnú a pripomínajú paličky;
 8. Kĺby sa zväčšujú, na bruchu sa rozširujú žily;
 9. Na hornej časti tela nad pupočnou zónou sa nachádzajú pavúčie žily;
 10. U mužov rastú prsné žľazy, atrofia pohlavných orgánov, vypadávanie ochlpenia;
 11. Strata hmotnosti v končatinách, brucho rastie a vydúva sa dopredu;
 12. Nezdravá pleť, zväčšené slinné žľazy, rozšírené kapiláry.

Podrobnejšie sme tiež písali o príznakoch cirhózy pečene u mužov.

Fázy cirhózy pečene

Precirrotické štádium nebude skryté pred skúseným lekárom. Pri včasnom prístupe k lekárom dostane človek potrebnú pomoc a jeho stav tela sa stabilizuje. Cirhóza pečene sa ďalej prejavuje v 4 štádiách:

 1. Kompenzačné. V tomto štádiu sa choroba prejavuje málo. Ak bola diagnostikovaná včas, potom pomocou liekov je hepatocytová nedostatočnosť úplne kompenzovaná. Napriek tomu, že pohoda človeka je normálna, v tele vládne zápal. Ak neprijmete vhodné opatrenia, choroba sa okamžite vyvinie a pečeň prestane plniť svoje funkcie. Ak má niekto podozrenie na niečo, ale nevie, ako rozpoznať cirhózu, pomôže v úvodnej fáze krvný test. Znížený bilirubín a protrombický index pod 60 indikujú problém..
 2. Subcompensated. V tejto fáze sa vo väčšine prípadov človek začne cítiť prvé príznaky. Začína slabosť, znížená výkonnosť, apatia, chudnutie, nevoľnosť atď. Pacient vyzerá unavene a vychudnute. Laboratórne testy ukazujú nielen redukovaný bilirubín, ale aj albumín, protrombický index klesá na 40.
 3. Terminál. V tejto fáze sa s ich funkciou vyrovná kriticky málo hepatocytov. Postupuje zlyhanie pečene. Bolesť v bruchu znepokojuje pacienta čoraz viac, pokožka zožltne. Hodnoty protrombického indexu a albumínu sú kriticky nízke. Je ľahké identifikovať chorobu, ale lekári pravdepodobne nebudú schopní osobe pomôcť. Pacient musí byť vždy v nemocnici.
 4. Posledný. Orgán je tak poškodený, že ťažko funguje. Bolesť je neznesiteľná, čo vedie k neustálemu používaniu liekov proti bolesti. V tomto štádiu nie je možné zastaviť vývoj choroby. Prognóza je nepriaznivá a pacient zomiera na najzávažnejšie určité komplikácie.

diagnostika

Diagnóza cirhózy pečene zahŕňa niekoľko fáz. Spočiatku využívajú inštrumentálny výskum:

 • Ultrazvuk - umožňuje vykonať iba predbežnú diagnózu, ale je povinnou metódou pri štúdiu hypertenzie a ascitu;
 • MRI alebo CT - presnejšie výskumné metódy;
 • Biopsia - umožňuje určiť typ cirhózy a jej príčinu.

Ďalej, keď je stanovená diagnóza, sú určené podľa príčiny choroby. Za týmto účelom urobte krvný test a skontrolujte nasledujúce:

 • DNA vírusu hepatitídy B a RNA vírusu hepatitídy C metódou PCR;
 • Hladiny medi a ceruloplazmínu;
 • Antitochondriálne protilátky;
 • Alfa-fetoproteín - na vylúčenie rakoviny krvi;
 • Hladina imunoglobulínov A a G, ako aj T-lymfocytov.

Potom sa diagnostikujú ďalšie choroby, ktoré naznačujú úroveň poškodenia tela:

 • Vykoná sa scintigrafia pečene. Pomocou tejto pomoci určte, ktoré bunky v orgáne stále fungujú..
 • Lipidogram, proteinogram, koagulogram, ALT, AST, krvný test na bilirubín, cholesterol, alkalická fosfatáza atď..
 • Analyzujú tiež, aké sú poškodené obličky..

príčiny

Príčinou choroby môže byť množstvo rôznych faktorov. Najskôr sa odporúča skontrolovať cirhózu pečene u tých, ktorí pili alkohol dlhú dobu, ktorí majú poruchu metabolizmu, či dochádza k systematickej podvýžive alebo ak došlo k otrave drogami. Ostatné dôvody zahŕňajú:

 • Vírusová hepatitída. Približne 20% ľudí, ktorí mali hepatitídu B, C alebo D (tiež nedávno objavenú novú hepatitídu G), bude neskôr trpieť cirhózou..
 • Poruchy imunitného systému.
 • Ochorenia žlčových ciest: primárna sklerotizujúca cholangitída, cholelitiáza, extrahepatálna obštrukcia.
 • Žilové preťaženie v pečeni.
 • Portálna hypertenzia.
 • Dedičné choroby vedúce k genetickým metabolickým poruchám: Wilson-Konovalovova choroba, deficit A1-antitrypsínu, ochorenie akumulácie glykogénu atď..
 • Otrava jedovatými hubami alebo chemikáliami.
 • Dlhodobé užívanie niektorých liekov: anabolické steroidy, iprazid, izoniazid atď..
 • V 12 - 40% prípadov sa vyskytuje aj kryptogénna cirhóza, ktorej príčiny doteraz liek nezistil..

záver

Toto ochorenie je, bohužiaľ, stále také bežné ako pred desiatkami rokov. Dobrou správou je, že lekári majú viac skúseností, sú vybavení zdokonaleným vybavením, viac sa orientujú na diagnostiku cirhózy pečene. Koniec koncov, čím skôr sa choroba zistí, tým ľahšie bude s ňou bojovať a čím rýchlejšie sa ľudské telo vráti k normálu. Ak ste zistili akékoľvek príznaky, trápite bolesti na pravej strane, ale neviete, ako určiť cirhózu, potom najlepším riešením by bolo okamžite ísť do nemocnice. V tejto veci bude veľká pozornosť venovať vášmu zdraviu iba do rúk.

Ako sa určuje cirhóza pečene: moderná diagnóza

Najprv musíte od subjektu zistiť, či má predispozičné faktory na výskyt cirhózy pečene:

 • prítomnosť vírusovej hepatitídy;
 • autoimunitné lézie pečene;
 • konzumácia alkoholu počas 10 - 12 rokov;
 • choroby žlčových ciest: obštrukcia žlčníka pomocou nádoru alebo kameňa, adhézie kanálikov, zápalové ochorenia;
 • choroby akumulácie železa alebo medi;
 • vrodená glukózová intolerancia a iné choroby.

Ak existujú vyššie uvedené choroby, potom by sa ďalšia pozornosť mala zamerať na identifikáciu skorých príznakov cirhózy..

Príčiny choroby

V takmer 100% prípadov sa u ľudí s hepatitídou vyskytuje cirhóza. Toto ochorenie sa môže objaviť na dlhú dobu bez príznakov. Predĺžená hepatitída spôsobuje, že spojovacie tkanivo nahrádza pečeňové bunky. V určitom okamihu sa proces deštrukcie stane nezvratným a pečeň prestane fungovať.

Pomerne často je cirhóza pečene diagnostikovaná u jednotlivcov, ktorí zneužívajú alkohol (od 36% do 41% pacientov). Na druhom mieste je vírusová hepatitída C.

Čo ukazujú testy

Krvné testy na cirhózu ukazujú nedostatok hemoglobínu, leukocytopéniu a trombocytopéniu, čo naznačuje patologické zväčšenie žľazy. Koagulogram zaznamenal pokles protrombínového indexu, to znamená, že krv koaguluje pomalšie ako normálne.

Biochemiou krvi sa zistí zvýšená aktivita pečeňových enzýmov (alkalická fosfatáza, Alt, AcT), zvýšenie celkového a priameho bilirubínu, draslíka, sodíka, ako aj močoviny a kreatinínu, zníženie albumínu. Ďalej sa vykonávajú testy cirhózy pečene na protilátky proti vírusovej hepatitíde, stanoví sa obsah alfa-fetoproteínu..

Podľa krvného testu je možné stanoviť diagnózu a určiť stupeň kompenzácie. Na potvrdenie primárnej biliárnej cirhózy sa kontroluje hladina pečeňových enzýmov, cholesterol, antimitochondriálne protilátky a vyžaduje sa aj biopsia žľazy. Proteín a červené krvinky sa nachádzajú v moči pacienta.

príznaky

Ako sa diagnostikuje cirhóza pečene? Diagnóza je komplikovaná skutočnosťou, že toto ochorenie môže mať explicitné aj implicitné prejavy. Pomerne často, s asymptomatickým priebehom choroby, lekári pri rutinnom vyšetrení osoby detekujú cirhózu pečene. Známky označujúce cirhózu pečene:

 • zožltnutie kože a očných proteínov;
 • slabá chuť do jedla alebo ich nedostatok;
 • podliatiny
 • Svrbivá pokožka.

Cirhóza pečene môže mať tiež extrahepatické príznaky:

 • zvýšený tlak v portálnej žile;
 • opuchnuté cievy na hrudi a bruchu.

Nasledujúce príznaky môžu tiež naznačovať cirhózu pečene: slabosť, únavu bez dôvodu, ťažkosť a bolesť v hornej časti brucha, tráviace ťažkosti, plynatosť, chudnutie..

recenzia

Cirhóza pečene je ohromné ​​a dosť nebezpečné ochorenie, ktoré sa s rozvojom patológie môže ujať agresívneho charakteru av niektorých prípadoch sa môže vyvinúť na rakovinu. Preto je jeho včasná detekcia dôležitou podmienkou na získanie optimistickej životnej prognózy pacienta.

Ak vás zaujíma problém diskutovaný v tomto článku, ako aj spôsoby diagnostikovania patológie, zanechajte svoje poznámky nižšie v príslušnej časti - možno váš názor bude pre niekoho užitočný.

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter.

Ako diagnostikovať cirhózu pečene

Doma

Typicky, človek ide k lekárovi, ak zistí príznaky choroby. Príznaky, ktoré naznačujú cirhózu pečene:

 • Žltnutie nielen kože, ale aj slizníc úst a očí.
 • Moč a výkaly sa menia.
 • Predná stena brušnej dutiny sa zväčšila: to znamená, že v pobrušnici sa nahromadila tekutina.
 • Chuť do jedla zmizne, a preto sa telesná hmotnosť človeka výrazne znižuje.
 • Slabosť: pacienti zaznamenávajú, že je pre nich ťažké vykonať aj tie najjednoduchšie kroky.
 • Pokožka sa stáva suchou, stráca elasticitu.
 • Človek pociťuje ťažkosti v žalúdku a rýchlo sa nasýti bez ohľadu na to, koľko jedol: je to kvôli skutočnosti, že pečeň je zväčšená a na žalúdok je vyvíjaný tlak..

Po zistení týchto príznakov by sa osoba mala okamžite poradiť s lekárom.

Lekárska diagnostika

 1. Keď niekto ide do nemocnice, je uvedený na gastroenterológa. V prvom rade sa lekár oboznámi s anamnézou choroby a urobí anamnézu života pacienta. To môže pomôcť určiť príčiny choroby: napríklad osoba trpí alkoholizmom alebo je diagnostikovaná hepatitída.
 2. Potom lekár načúva opis sťažností osoby a vyšetrí pacienta, aby identifikoval vonkajšie príznaky choroby.
 3. Predbežná cirhóza je možná niekoľkými spôsobmi. Pri prehmatávaní určitých oblastí na bruchu a na pravej hypochondrii pacient pociťuje bolesť. Lekár tiež študuje reakciu človeka na rôzne tlakové metódy..
 4. Po externom vyšetrení môžu byť pacientovi pridelené tieto štúdie:
   Krvný test.
 5. Odlišná diagnóza.
 6. scintigrafia.
 7. Elastometria + ultrazvuk pečene.
 8. Biopsia a histológia pečene.

Po absolvovaní týchto štúdií lekár určí stav choroby.

Odlišná diagnóza

Ak pacient prešiel všetkými vyšetreniami, vytvoril sa jasný obraz, nevykonáva sa žiadna diferenciálna diagnostika, pacient sa okamžite lieči. Liečebná stratégia sa určuje individuálne z dôvodu príčiny choroby, štádia, stupňa progresie, stupňa poškodenia orgánov atď..

V nejasných prípadoch sa odporúča diferenciálna diagnóza na presnú diagnostiku, vypracovanie terapeutického režimu.

onkológia

Cirhotický proces sa musí odlišovať od onkologických, pretože liečba je zásadne odlišná. Ochorenia majú podobné klinické prejavy. Diagnóza je komplikovaná, ak má pacient primárnu / sekundárnu rakovinu a cirhózu.

Onkologický proces je charakterizovaný znakmi:

 • Rýchla progresia choroby.
 • Dramatická strata hmotnosti, vyčerpanie.
 • Horúčka.
 • Syndróm bolesti brucha.
 • Vysoký počet bielych krviniek.
 • Nízky hemoglobín.
 • Zvýšená ESR.

Testovanie na prítomnosť alfa-fetoproteínu, laparoskopia so vzorkou biologického materiálu sa odporúča angiografia..

Fibrotické lézie

Fibróza sa vyznačuje nadmernou tvorbou kolagénového tkaniva, ale pri cirhóze nie. Okrem toho má pacient pri fibróze lobulárnu architektoniku v parenchymálnych tkanivách.

Srdcová cirhóza

Na pozadí tohto stavu má pacient vysoký krvný tlak, voľným okom na krku viditeľné opuchnuté žily, cyanóza a dýchavičnosť. Pri diferenciálnej diagnostike sa navyše vykonáva echokardiografia..

Parazitárne choroby

Medzi parazitárne choroby pečene sú najčastejšie alveokokóza, echinokokóza, leptospiróza, zriedkavo ascariasis..

Na stanovenie infekcie echinokokom sa vykonávajú špeciálne štúdie na stanovenie protilátok v krvi. Na pozadí ochorenia má pacient hepatomegáliu, obmedzenú pohyblivosť bránice. Je potrebné vykonať sken parenchymálnych tkanív, vykonať röntgen.

Konštruktívna perikarditída

Symptomatické ochorenie je podobné cirhóze - bolesť na pravej strane, zväčšenie a sprísnenie pravého laloku pečene. Pacienti majú vysoký krvný tlak, zatiaľ čo kardiovaskulárny systém nemá žiadne choroby. Diagnóza vyžaduje röntgenovú difrakciu.

liečba

Počas liečby cirhózy je potrebné:

 1. Odstráňte príčiny, ktoré viedli k vzniku cirhózy: odmietnite brať alkohol a toxické drogy, začnite s liečbou hepatitídy, vykonávajte postup čistenia plazmy od toxínov a protilátok.
 2. Dodržujte dennú rutinu, znížte fyzickú aktivitu, choďte na čerstvý vzduch, robte gymnastiku. Ak sa choroba vyvíja aktívne - sledujte pokoj v posteli.
 3. Dodržujte diétu. Pri zostavovaní stravy by sa mali brať do úvahy komplikácie cirhózy pečene (zvyčajne sa predpisuje tabuľka č. 5): v prípade encefalopatie by sa mal znížiť príjem bielkovín;.
 4. Liečba drogami. Predpis liekov závisí tak od štádia ochorenia, ako aj od celkového stavu pečene a tela pacienta. Ak má človek anémiu, predpisujú sa prípravky železa; s ascitom a edémom - diuretiká. Hepatoprotektory sa často predpisujú z dôvodu ich ochranných a regeneračných vlastností. Prípravky polyenzýmu sú predpísané na udržanie trávenia.

Liečba každého pacienta vyberie lekár individuálne. Počas konzultácie môže pacient diskutovať s lekárom o príznakoch choroby a určiť dátum zákroku.

Pri diagnostikovaní cirhózy sa pacientovi odporúča dodržiavať tieto pravidlá:

 • Nezdvíhajte ťažké, neprepracujte, sledujte frekvenciu stolice (1 - 2-krát denne), každý deň sa odvážte a zmerajte objem brucha (pozdĺž pupka)..
 • Je tiež potrebné kontrolovať fungovanie nervového systému vykonaním takéhoto testu: denne napíšte do notebooku krátku vetu a ukážte, ako rukopis vyzerá ako taký. Ak zmeníte rukopis, informujte o tom svojho lekára.
 • Z potravín by sa nemalo vylúčiť: alkohol, minerálna voda so sodíkom, soľ, chlieb, pečivo, zmrzlina, konzervované jedlá a koláče, párky a šunka, syr, hovädzie konzervované konzervy, omáčky.

Všeobecná inšpekcia

Lekári pravidelne diagnostikujú patologické nálezy pečene pri všeobecnom vyšetrení, keď sa choroba prejavuje v plnom rozsahu. Symptomatický obraz pozostáva z nasledujúcich faktorov:

Pri cirhóze stúpa krvný tlak a zvyšuje sa pulz

 • menšia svalová atrofia;
 • vzhľad pavučinových žíl a výrazných kapilár;
 • rozšírenie mliečnych žliaz u predstaviteľov silnej polovice ľudstva;
 • šírenie žíl na bruchu;
 • opuchy končatín;
 • vývoj prietrže v oblasti pupka, slabiny a stehna;
 • začervenanie kože na dlaniach;
 • roztiahnutie prstov prstov;
 • vyrážka;
 • zmena hraníc pečeňového tkaniva a sleziny, ako aj výskyt tupého zvuku pri poklepaní;
 • zvýšenie krvného tlaku a zvýšenie srdcového rytmu.

palpácia

Skontrolujte, či nie je cirhóza pečene možná aj pomocou hmatu. V počiatočnej fáze si tkanivo pečene zachováva svoju konzistenciu a mierne sa zvyšuje. Avšak veľkosť pečene v dekompenzovanom štádiu je výrazne zvýšená. V tejto situácii je postihnutý orgán umiestnený za okrajom hrudného oblúka a môže vyčnievať niekoľko centimetrov. V tomto prípade lekár zaznamená hrboľatú a nerovnomernú formu pečeňového tkaniva a pacient pociťuje bolesť.

Dodatočné vyšetrovacie metódy

Pre väčšiu spoľahlivosť diagnostiky cirhózy pečene lekári uskutočňujú rôzne ďalšie štúdie. Z väčšej časti sa prítomnosť tohto ochorenia môže určiť pomocou ultrazvuku, scintigrafie, MRI, CT, fibrogastroduodenskopie a biopsie..

 1. Ultrazvuk sa predpisuje na určenie celkového obrysu a veľkosti pečene, ako aj na meranie priemeru portálnej žily, rozpoznanie štruktúry tkaniva a stanovenie prítomnosti alebo neprítomnosti tekutiny. Okrem toho môže ultrazvuk zistiť ložiská malígnych novotvarov, ak existujú.
 2. Scintigrafia sa týka rádionuklidových štúdií a vyznačuje sa zavedením rádiofarmák do tela pacienta a pozorovaním ich fixácie. Toto vyšetrenie vám umožňuje určiť funkčnosť pečeňového tkaniva. Poškodené tkanivo nie je schopné úplne zadržať rádiofarmaká, čo je na obrázku skutočne viditeľné s cirhózou. A tiež pri patológii pečene sa zvyšuje slezina, pretože práve jej tkanivá odoberajú rádiofarmaceutické látky, ktoré pečeň nemôže udržať.
 3. CT a MRI sa vykonávajú na stanovenie ohnísk rakovinových nádorov v pečeňovom tkanive. Na zistenie povahy rakovinových nádorov a získanie presnejších údajov sa pacientovi podáva špeciálna kontrastná látka. Je tiež potrebné poznamenať, že tieto vyšetrovacie metódy sú povinné pred transplantáciou postihnutého tkaniva.
 4. Fibrogastroduodenoskopia je jednou z najinformatívnejších metód na diagnostiku vnútorného krvácania pri cirhóze..
 5. Biopsia vám umožňuje určiť presnú diagnózu a spočíva v odbere a ďalšom morfologickom vyšetrení tkaniva pečene.

Ak je potrebná neodkladná odborná pomoc?

Cirhóza pečene spôsobuje pre ľudský organizmus množstvo závažných komplikácií. Často sú to hlavné problémy, ktoré vedú k zlému zdravotnému stavu a niekedy dokonca spôsobujú smrť. S cieľom pomôcť pacientovi s včasným poškodením pečene je potrebné zavolať sanitku za nasledujúcich stavov:

 1. zvracanie z mletej kávy - pravdepodobne vnútorné krvácanie;
 2. prudký pokles tlaku a výskyt studeného potu, slabosť - pravdepodobne vnútorné krvácanie;
 3. horúčka, slabosť, opuch, žltačka - pečeňové kóma;
 4. výskyt škvŕn podobných urtikárii, príznaky udusenia, Quinckeho edém - alergický šok;
 5. horúčka, špecifické zvuky pri počúvaní, slabosť, príznaky intoxikácie - infekcia tekutinou v brušnej dutine.

Fázy choroby

Pri cirhóze pečene je bežné rozdelenie podľa stupňov a štádií priebehu choroby bežné. V závislosti od progresie patológie sa šanca na úspešné zotavenie rýchlo znižuje.

Klasifikácia cirhózy pečene pre diagnózu je rozdelená na:

 1. Predklinické štádium. Nemá vonkajšie prejavy, počas tohto obdobia pacient nemá podozrenie na vývoj procesu. Patológiu je možné zistiť iba klinickou analýzou..
 2. Klinické štádium. Počas tohto obdobia sa začnú objavovať vonkajšie znaky. Medzi nimi sú dyspeptické prejavy - nevoľnosť, plynatosť, periodicky uvoľnená stolica. Pečeň rastie vo veľkosti.
 3. Subkompenzovaná fáza. Orgán zostáva v rovnakej veľkosti, rast už nenastáva. Hlavným klinickým príznakom tohto obdobia je prudký pokles hmotnosti pacienta. Ak však začnete liečbu a prijímate správne liečebné opatrenia, môžete zastaviť šírenie patológie a obnoviť zdravie.
 4. Koncové štádium. Najťažšie obdobie choroby. Zväčšená pečeň začína vysychať a stáva sa menšou ako jej pôvodná veľkosť. Existuje vysoká pravdepodobnosť prechodu na malígnu formu rakoviny. Liečba v tomto štádiu prebieha iba v nemocnici, pretože pacient potrebuje stály lekársky dohľad. Predpovede pre človeka sú sklamaním.

Na koho sa obrátiť?

Ak nájdete príznaky cirhózy, musíte kontaktovať terapeuta. Vo väčšine prípadov je to rutinná procedúra, pretože terapeut môže pacienta odkázať na špecialistu na infekčné choroby alebo na gastroenterológa. Na súkromných klinikách sú lekári úzkych špecialít - hepatológovia špecializujúci sa na ochorenia pečene. Takýto lekár bude tým najlepším pre pacienta s patológiou pečene.

Ak je potrebné poskytnúť prvú pomoc, poskytuje ju najprv služobný tím, potom sa pacient vyšetrí na klinike, kde sa dodáva. Po stabilizácii stavu pacienta sa odporúča pokračovať v liečbe na špecializovanom oddelení.

Invazívne techniky

Pacientom, ktorí podstúpili úplnú komplexnú diagnózu, sa pri potvrdení diagnózy pridelia ďalšie dve postupy, ktoré špecifikujú odber vzoriek z pečeňových buniek alebo zavedenie nástrojov do chorého orgánu:

 • Biopsia - histologické vyšetrenie so vzorkou materiálu (pečeňové bunky) pomáha pri diagnostike štádia patológie a jej možných komplikáciách. Tu lekár upozorňuje na rozšírený lúmen krvných ciev, opuch buniek a ich rôzne veľkosti, nekrózu (odumretie tkaniva), výskyt spojivového tkaniva v blízkosti uzlov sú kľúčové príznaky cirhózy..
 • Laparoskopia - pre diferenciálnu diagnostiku je nevyhnutná minimálne invazívna chirurgia. Pri multinodulárnej cirhóze sú viditeľné neoplazmy (majú červenú alebo hnedú farbu, veľkosti od 3 mm), rozšírené žily a zahusťovanie kapsúl pečene. Na potvrdenie diagnózy sa vykoná laparoskopická diagnostika..

Cirhóza pečene - prvé príznaky, príznaky, príčiny a liečba cirhózy

Dobrý deň, milí čitatelia!

V dnešnom článku zvážime s vami také ochorenie, ako je cirhóza pečene, ako aj jej príznaky, príčiny, typy, stupne, diagnostika, liečba, ľudové lieky a prevencia. Takže...

Čo je cirhóza pečene?

Cirhóza pečene je chronické ochorenie pečene charakterizované trvalým poškodením pečene, pri ktorom je normálne pečeňové tkanivo nahradené vláknitým spojivovým tkanivom. Konečným výsledkom porážky, ak neurobíte nič, je rozvoj zlyhania pečene a portálna hypertenzia, po ktorej pacient zvyčajne vedie k smrti. Smrť sa zvyčajne vyskytuje za 2 až 4 roky choroby. Cirhóza niekedy vedie k rakovine pečene.

Pečeň hrá jednu z hlavných úloh pri čistení tela toxických látok, prispieva tiež k syntéze tukov, bielkovín a uhľohydrátov, podieľa sa na procesoch trávenia a produkcii látok potrebných pre normálnu činnosť tela. Pri cirhóze je pečeň zjazvená, rastie a zväčšuje alebo zmenšuje svoju veľkosť, je hustá, drsná a hrboľatá. Jeho bunky (hepatocyty) degenerujú a prestávajú plniť svoje funkcie, preto zničenie tohto orgánu predstavuje hrozbu pre život živého organizmu, či už ide o osobu alebo zviera..

Hlavnými príznakmi cirhózy pečene sú postupne sa zvyšujúce bolesti v bruchu (hlavne v pravej hypochondrii), ktoré sa v poslednom štádiu vývoja pacienta stávajú tak silné, že aj lieky na omamné látky a zažívacie ťažkosti (bolesť brucha, nevoľnosť a vracanie) sa predpisujú ako lieky proti bolesti..

Hlavnými dôvodmi rozvoja cirhózy pečene sú vo väčšine prípadov hepatitída, ako aj častá a nadmerná konzumácia alkoholických nápojov, ktoré v skutočnosti otrávia nielen pečeň, ale celé telo..

Koľko ľudí žije s cirhózou?

Počet rokov života s cirhózou do značnej miery závisí od stupňa (štádia) patologického procesu v pečeni, od metód liečby a prísneho dodržiavania terapeutických a profylaktických predpisov ošetrujúceho lekára, ako aj od životného štýlu pacienta..

Kompenzovaná forma cirhózy je zvyčajne charakterizovaná prežitím v 50% prípadov. Pri podkompenzovanej forme lekári predpovedajú životnosť pacienta v priemere - 5 rokov, s dekompenzovanou formou - až 3 roky.

Mnoho špecialistov určuje štádium choroby podľa Child-Pugha, Coxa a ďalších.

Ponáhľam sa však poznamenať, že táto sieť obsahuje svedectvá ľudí, ktorí verili v Ježiša Krista, ktorí sa zotavili po obrátení, a to aj v najpokročilejších štádiách cirhózy, keď lekári nedali šancu na uzdravenie, preto vždy existuje nádej!

Štatistika chorôb

Lekári poznamenávajú, že cirhóza sa pozoruje hlavne u polovice populácie mužov, okolo 3 až 1. Je to predovšetkým kvôli tomu, že muži častejšie ako ženy radi pijú silné alkoholické nápoje, a to, ako sme už povedali, vo väčšine prípadov je hlavnou príčinou cirhózy.

Ak hovoríme o všeobecnom obraze, potom patologické zmeny v pečeni (cirhóza, hepatitída, rakovina) vedú k úmrtiu asi 300 tisíc ľudí ročne. Navyše vo vyspelých krajinách sa cirhóza vyskytuje v priemere u 20 ľudí na 100 000 obyvateľov, zatiaľ čo v bývalom ZSSR je to 1% populácie. Nižšie je uvedená mapa výskytu cirhózy na celom svete (od roku 2004). Čím je farba svetlejšia (bližšie k žltej), tým menej prípadov ochorenia je, tým tmavšie, tým viac:

Za posledných 10 rokov sa percento výskytu tohto ochorenia zvýšilo o 12%!

Vek pacientov je vo väčšine prípadov od 40 do 60 rokov.

Cirhóza - ICD

ICD-10: K74,3 - K74,6;
ICD-9: 571.

Príznaky cirhózy pečene

Hlavným príznakom cirhózy je bolesť brucha, najmä pri pravej hypochondrii, ale začiatok choroby môže byť sprevádzaný ďalšími príznakmi. Okrem toho existujú prípady (približne 20%), keď je poškodenie pečene asymptomatické a patológia sa dá zistiť až po smrti osoby. Budeme sa však zaoberať tým, ako sa choroba prejavuje v počiatočných fázach, v strede a na konci svojho vývoja..

Prvé príznaky cirhózy

 • Pravidelná bolesť brucha, najmä v pravej hypochondrii, ktorá sa zhoršuje po jedle mastných, vyprážaných a nakladaných potravín, alkoholických nápojov, ako aj pri nadmernej fyzickej námahe;
 • Pocit horkosti a sucha v ústnej dutine, najmä ráno;
 • Únava, podráždenosť;
 • Periodické poruchy gastrointestinálneho traktu - nechutenstvo, nadúvanie, nevoľnosť, zvracanie, hnačka;
 • Možné zožltnutie kože, slizníc a očných proteínov.

Hlavné príznaky cirhózy pečene

Pacient okrem počiatočných príznakov vykazuje aj tieto príznaky cirhózy pečene:

 • Bolesť brucha sa časom zosilňuje, v konečných štádiách netolerancie, sama o sebe bolí alebo šije, má pocit ťažkosti;
 • Rýchly úbytok na váhe, vyčerpanie tela, najmä chudnutie nôh, zatiaľ čo žalúdok sa môže vydávať dopredu, ako pri kyphosis;
 • Nevoľnosť sprevádza pacienta častejšie, ako aj ataky zvracania a zvracanie môže obsahovať krv, čo zvyčajne znamená krvácanie do žíl zažívacieho systému;
 • Svaly oslabujú, atrofiu, človek je často v slabom stave;
 • V kĺboch ​​je bolesť a opuch, končatiny prstov zhustnú a pokožka nechtov získava načervenalý odtieň;
 • Palmy, chodidlá, kapiláry na tvári sú tiež namalované v červených odtieňoch;
 • Horná časť tela pacienta je pokrytá pavučinovými žilami, ktorých počet a viditeľnosť sa zvyšuje s progresiou rozkladu pečene;
 • Mliečne žľazy u mužov sa zväčšujú, vypadávajú podpazušia a ochlpenia, genitálna atrofia;
 • Koža, sliznice a očné proteíny (skléra) získavajú žltkastý odtieň, čo naznačuje, že pečeň nemôže bilirubín ďalej spracovať;
 • Objaví sa opuch nôh a jazyka, svrbenie kože, krvácanie z nosa, ktoré spolu s viečkami je pokryté aj nádormi (angiomy) a v očných viečkach sa začína objavovať xantelasma;
 • Po pacientovi nasleduje apatia na všetko, nespavosť, zmätenosť a narušené vedomie, zhoršuje sa pamäť;
 • Telesná teplota je zvyčajne zvýšená a normalizuje sa hlavne vtedy, keď sa stav a normalizácia pečene zlepšia;
 • Zvyšuje sa tiež veľkosť sleziny, množstvo tekutiny v brušnej dutine, portálna hypertenzia.

Komplikácie cirhózy pečene

Medzi komplikácie cirhózy pečene je možné rozlíšiť tieto príznaky a následky choroby:

 • Ascites (nadbytočná tekutina v brušnej dutine);
 • Hepatálna encefalopatia;
 • zápal pobrušnice;
 • Kŕčové žily v celom tele, trombóza, ako aj vnútorné krvácanie;
 • Nízky krvný tlak, po ktorom nasleduje vývoj arteriálnej hypotenzie;
 • Renálne zlyhanie;
 • Hepatálna gastropatia, kolopatia alebo kóma;
 • Spojenie sekundárnych infekčných chorôb - zápal pľúc, sepsa a iné;
 • Zhubný nádor pečene (hepatocelulárny karcinóm);
 • Smrteľný výsledok.

Príčiny cirhózy pečene

Hlavnými príčinami cirhózy sú:

 • vírusová hepatitída, hlavne typu B, C, D a G, ktorej konečným výsledkom je patologická degenerácia pečene;
 • pravidelná konzumácia alkoholických nápojov, najmä nadmerná;
 • metabolická porucha, ktorá je sprevádzaná mastnou hepatózou;
 • otrava pečene určitými liečivami (androgény, anabolické steroidné látky, Iprazid, Inderal, Metyldofa, Methotrexate atď.), soli ťažkých kovov, priemyselné jedy, jedlá (huby) a iné látky;
 • systematická podvýživa, ako aj jesť prevažne nezdravé jedlo;
 • prítomnosť chronických dedičných a iných chorôb, ako aj patologických stavov - hemochromatóza, nedostatok alfa-1-antitrypsínu a galaktóza-1-fosfát-uridyltransferázy, Wilson-Konovalovova choroba, Randu-Oslerova choroba, autoimunitné ochorenie pečene, žlčové kamene, extrahepatálna obštrukcia,, portálna hypertenzia, kongestívne zlyhanie srdca, Budd-Chiariho syndróm, prítomnosť infekcií (aspergilóza, kandidóza, opisthorchiasis, schistosomiáza) a ďalšie.

Súčasný účinok niekoľkých vyššie uvedených faktorov na organizmus, napríklad hepatitídy pri požívaní alkoholu, urýchľuje patologickú degeneráciu pečene, niekedy aj desiatky krát!

Klasifikácia cirhózy

Cirhóza pečene sa podľa klasifikácie delí na tieto typy:

Podľa morfológie:

 • Cirhóza s malým priemerom (melkonodularná) - priemer uzlov 1-3 mm;
 • Cirhóza veľkých uzlov (makronodulárna) - priemer uzlov je 3 mm alebo viac;
 • Neúplná septálna forma;
 • Zmiešaná forma.

Podľa etiológie:

 • alkoholik;
 • vírusovej;
 • drog;
 • Sekundárne žlčové;
 • Vrodené kvôli týmto chorobám:

- hemochromatóza;
- tyrozinóza;
- hepatolentikulárna degenerácia;
- nedostatok a1-antitrypsínu;
- glykogenóza;
- galaktozémia.

 • Budd-Chiariho choroba a syndróm;
 • Stojatá (s nedostatočným krvným obehom);
 • Výmenný doplnok vyplývajúci z:

- Obezita;
- uloženie obtokovej anastomózy tenkého čreva;
- závažný diabetes mellitus;

 • Idiopatická (nejasná etiológia), ktorá môže byť:

- kryptogénne;
- primárne žlčové;
- indické deti.

Fázy cirhózy pečene

K rozvoju cirhózy pečene dochádza počas niekoľkých štádií, z ktorých každá je charakterizovaná klinickými prejavmi a liečebnými metódami. Pozrime sa na ne podrobnejšie..

Cirhóza pečene 1 (kompenzačná fáza). Cirhóza pečene 1. stupňa je charakterizovaná neprítomnosťou takmer akýchkoľvek príznakov - pacient sa zriedkavo môže obťažovať krátkodobou bolesťou v pravej hypochondrii, a to najmä v prípadoch, keď osoba pila alkoholický nápoj alebo zjedla niečo z tukov alebo vyprážané. Testy obvykle ukazujú pokles bilirubínu a protrombického indexu (až o 60). Pozitívna prognóza liečby je veľmi priaznivá a liečba zahŕňa najmä použitie liekov zameraných na obnovu hepatocytov (pečeňové bunky)..

Cirhóza pečene 2. stupňa (subkompenzovaná). Cirhóza stupňa 2 sa vyznačuje častou bolesťou brucha na pravej strane, stálym pocitom únavy a slabosti, pravidelnými záchvatmi nevoľnosti, úbytkom hmotnosti a krátkodobým ascitom. U mužov sa prejavujú príznaky gynekomastie, pri ktorých sa zväčšuje veľkosť mliečnych žliaz, okrem toho sa vlasová línia v podpazuší začína zmenšovať. Laboratórne štúdie ukazujú pokles nielen v bilirubíne, tak ako v prvom stupni choroby, ale aj v albumíne, index protrombínu klesá na 40. Je veľmi dôležité zvoliť správnu liečbu a preniesť chorobu zo subkompenzovanej na kompenzovanú..

Cirhóza pečene 3. stupňa (terminálna). Cirhóza pečene 3. stupňa je charakterizovaná akútnou bolesťou, rýchlym úbytkom hmotnosti, nevoľnosťou a zvracaním, zožltnutím kože a slizníc, krvácanie z nosa, žíl pavúkov, pretrvávajúcou slabosťou, apatiou a nespavosťou. Pacient má metabolické zlyhanie. Laboratórne štúdie ukazujú pokles bilirubínu, albumínu a protrombického indexu na kritické úrovne. V tomto štádiu sa u pacienta niekedy rozvíja vnútorné krvácanie, rakovina pečene, kóma pečene, peritonitída a ďalšie choroby a stavy, pri ktorých môže človek rýchlo zomrieť..

Cirhóza pečene 4. stupňa. Cirhóza pečene 4. stupňa je charakterizovaná zhoršením všetkých druhov príznakov a symptómov choroby, silnými bolesťami, ktoré zastavujú iba silné lieky, niekedy narkotické. Lekári dnes nemôžu zastaviť ďalší vývoj choroby a človek zomrie.

Klasifikácia cirhózy pečene podľa Childa-Pugha

Závažnosť cirhózy pečene, ako aj percento úmrtí, je tiež určená systémom Child-Pugh. Je pravda, že musíte pamätať na to, že tento „test“ nezohľadňuje mnoho ďalších faktorov choroby, a preto je iba indikatívny, a preto sa neukazuje, nevzdáva sa!

Zvláštnosťou tejto klasifikácie je malý test. Pre každú odpoveď sú 1 až 3 body, po ktorých sa vykoná výpočet a na základe počtu bodov sa určí stav pacienta a ďalšia prognóza jeho zotavenia..

V nasledujúcej tabuľke sú 4 stĺpce - 1 z nich sú testovacie otázky, ďalšie tri (A, B a C) - odpovede a počet bodov za každú z nich..

bodovania

 • Celkové skóre je 5 - 6 (pacient patrí do triedy A): prežitie pacienta v prvom roku od času testovania ponecháva 100%, v druhom roku asi 85%;
 • Celkové skóre je 7-9 (pacient patrí do triedy B): miera prežitia v prvom roku od času testovania ponecháva 81%, v druhom roku asi 57%;
 • Celkové skóre je 10 - 15 (pacient patrí do triedy C): prežitie v prvom roku od okamihu testovania ponecháva 45%, v druhom roku asi 35%;

Diagnóza cirhózy pečene

Diagnóza cirhózy pečene zvyčajne zahŕňa nasledujúce vyšetrovacie metódy:

Liečba cirhózy pečene

Ako liečiť cirhózu pečene? Liečba cirhózy sa zvyčajne začína odstránením príčiny choroby a zahŕňa nasledujúce položky:

1. Liečba drogami;
2. Prísna strava;
3. Fyzioterapeutické ošetrenie;
4. Dávková fyzická aktivita;
5. Chirurgická liečba (v prípade potreby transplantácia pečene).

1. Lieky na cirhózu (lieky na cirhózu)

1.1. Ochrana pečeňových buniek

Ako sme už uviedli, hlavným mechanizmom rozvoja cirhózy pečene je degenerácia jej buniek (hepatocytov). Preto je jedným z najdôležitejších bodov pri liečení cirhózy použitie liekov, ktoré chránia hepatocyty pred patologickou degeneráciou a nahradením. Okrem toho tieto lieky zvyčajne podporujú samotnú pečeň a jej fungovanie..

Na ochranu pečeňových buniek sa používajú hepatoprotektory, - podmienená skupina liekov, ktorá nepriamo v určitých situáciách priaznivo ovplyvňuje činnosť pečene..

Hepatoprotektorom možno pripísať tieto skupiny liekov:

 • Bylinné prípravky na liečenie cirhózy;
 • Esenciálne fosfolipidy;
 • Lipotropné látky;
 • Vitamíny pre pečeň.

Bylinné prípravky na liečenie cirhózy. Všetky hepatoprotektory rastlinného pôvodu sú založené hlavne na rastline - ostropestreci mariánskom. Je to spôsobené skutočnosťou, že bodkovaný bodliak mlieka obsahuje silymarín, ktorý vykonáva ochrannú funkciu pečeňových buniek pred patologickými účinkami a deštrukciou na ne..

Ďalšou úžasnou liečivou rastlinou, ktorá je základom niektorých hepatoprotektorov, je artičok, ktorého semená sú bohaté na cynarín. Tsinarin je svojou ochrannou funkciou podobný silymarínu.

Medzi inými rastlinami, ktoré vykonávajú ochrannú funkciu pečeňových buniek a ktoré prispievajú k normalizácii činnosti pečene, je možné rozlíšiť výťažky z brezy, hľuzy, kasie, yarrow a ďalšie..

Medzi lieky proti cirhóze rastlín rastlinného pôvodu možno uviesť: „Karsil“, „Legalon“, „Silymarin“, „Gepabene“, „Galstena“, „Tsinariks“, „Allohol“, „Sibektan“, „Bondzhigar“, „Dipana“.,

Esenciálne fosfolipidy. Táto skupina liekov je nevyhnutným komplexným tukom, ktorý je súčasťou membrán všetkých telesných buniek, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri normálnom metabolizme, napríklad medzi krvnou plazmou a červenými krvinkami (červené krvinky). Udržiavajte normálnu rovnováhu tukov, uhľohydrátov a cholesterolu.

Esenciálne fosfolipidy prispievajú k deštrukcii kolagénu, v dôsledku čoho sú pečeňové bunky v skutočnosti nahradené vláknitým tkanivom..

Medzi moderné esenciálne fosfolipidy možno rozlíšiť - „Phosphogliv“, „Fosfoncial“, „Essential“, „Essential Fort N“, „Eslidin“, „Essliver forte“..

Lipotropné látky. Je to skupina liekov pozostávajúcich hlavne z aminokyselín, ktoré znižujú hladinu „zlého cholesterolu“ v krvi (lipoproteíny s nízkou hustotou - LDL), zvyšujú aktivitu lipázy, ktorá pomáha odbúravať tuky a chráni aj pečeň pred prenikaním tukov. Mnoho lipotropných látok sú látky podobné vitamínom..

Lipotropné lieky sú zvyčajne založené na nasledujúcich látkach - ademetionín, arginín, betaín, inozitol (vitamín B8), karnitín (vitamín B11), S-metylmetionín (vitamín U), ornitín, cholín (vitamín B4), cysteín a ďalšie.

Medzi lipotropné lieky možno identifikovať: "Betargin", "Hepa-Merz", "Heptral", "Glutargin-alkocline", "Ornilatex".

Vitamíny pre pečeň. Vitamíny hrajú rozhodujúcu úlohu takmer vo všetkých životne dôležitých procesoch tela, a keď sú nedostatočné (hypovitaminóza), zdravie ľudí a kvalita života sa zvyčajne zhoršujú. Preto pri cirhóze pečene, rovnako ako pri iných chorobách, sa telu musia dodávať vitamíny.

Pri cirhóze by sa mala venovať osobitná pozornosť príjmu vitamínov, ako sú A (retinol), C (kyselina askorbová), E (tokoferol), lipoová (tioktická) kyselina a kokarboxyláza..

Okrem toho sa musíte zamerať aj na vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B6, B9, B12), D (calciferol) a P (rutín)..

Konkrétne vitamíny a ich dávky predpisuje iba lekár, a to iba na základe analýz, pretože niektoré z vitamínov v prípade predávkovania môžu spôsobiť alergické reakcie a iné nepriaznivé účinky.

1.2. Obnovenie nedostatku žlčových kyselín

Pri biliárnej nedostatočnosti sa v tele znižuje produkcia žlčovej kyseliny, ktorá sa priamo podieľa na trávení potravy. Okrem toho je v tomto stave narušená premena enzýmov, ktoré sa neskôr podieľajú aj na udržiavaní a normálnom fungovaní orgánov gastrointestinálneho traktu (GIT)..

Na obnovenie toku žlčovej a pankreatickej šťavy do čreva sa predpisuje kyselina ursodeoxycholová (UDCA), ktorá je syntetickým analógom kyseliny žlčovej. Dávka je obvykle 10 až 15 mg na 1 kg hmotnosti / 1 čas za deň, výhodne v noci.

Okrem toho UDCA pomáha normalizovať imunitnú odpoveď tela na infekčné agens v pečeni, zabraňuje pečeni absorbovať tzv. „Zlý“ cholesterol, zvyšuje činnosť enzýmu lipázy, ktorý pomáha odbúravať tuky, a UDCA pomáha znižovať hladinu cukru v krvi. Kyselinu ursodeoxycholovú možno v skutočnosti pripísať hepatoprotektorom.

Medzi prípravky kyseliny ursodeoxycholovej možno rozlíšiť: „Ursonan“, „Ursodex“, „Ursor“, „Exhol“.

1.3. Posilnenie a stimulácia imunitného systému

Na posilnenie a stimuláciu fungovania imunitného systému, ako aj na posilnenie pečene a zachovanie normálneho fungovania celého organizmu sa predpisujú imunostimulačné lieky..

Medzi lieky určené na stimuláciu imunitného systému možno identifikovať: Vilozen, Zadaxin, Timogen.

1.4. Odstránenie prebytočnej tekutiny z tela

Cirhóza pečene je často sprevádzaná hromadením extra veľkého množstva tekutiny v brušnej dutine. Tento proces sa nazýva ascites. Pri ascite majú pacienti tiež opuchy rúk a nôh, vnútorné orgány. Aby sa tomu zabránilo, pacientovi sú predpísané diuretiká (diuretiká). Niektorí lekári však na profylaktické účely predpisujú diuretiká skôr, ako sa objavia viditeľné znaky ascitu..

Medzi diuretiká na cirhózu pečene možno rozlíšiť tieto skupiny liekov - antagonisty aldosterónu, látky šetriace draslík, tiazidy, inhibítory karboanhydrázy a slučkové diuretiká..

Každá skupina je v princípe účinku veľmi odlišná, takže ich nezávislé použitie je prísne kontraindikované. Lekár predpisuje určitú skupinu diuretík iba na základe testov.

1.5. Symptomatická terapia

Na uľahčenie priebehu cirhózy pečene možno dodatočne predpísať symptomatické lieky.

Proti nevoľnosti a zvracaniu: Motilium, Pipolfen, Tserukal.

Pri silnom svrbení - antihistaminiká: diazolín, claritín, suprastín, difenhydramín.

Proti nespavosti, sedatívum: „Valerián“, „Tenoten“.

2. Diéta na cirhózu

Strava na cirhózu je jedným zo základných bodov, bez ktorých sa priaznivý výsledok choroby zníži na minimum. Z lekárskeho hľadiska je diéta na cirhózu zameraná na vyloženie pečene zo spracovania „ťažkých“ potravín, normalizáciu metabolizmu, obnovu pečeňových buniek a predchádzanie komplikáciám ochorenia, napríklad ascitu..

V lekárskej praxi M.I. Pevzner vyvinul diétu na cirhózu pečene, ktorá sa nazýva - strava č. 5 (tabuľka č. 5).

Stručne povedané, strava č. 5 je založená na odmietnutí potravín, ktoré dráždia tráviaci trakt a samotnú pečeň, ako aj na zvýšení stravy bielkovín a uhľohydrátov, zatiaľ čo množstvo tuku v potravinách by sa malo znížiť o 30%. Je tiež potrebné znížiť soľ - až na 1-2 čajové lyžičky / deň, už nie! Obsah kalórií vo výrobkoch by nemal prekročiť 2 500 - 3 000 kcal / deň, množstvo tekutiny - nie viac ako 1,5 litra. Frakčná výživa. Všetky hrubé potraviny by mali byť mleté ​​a konzumované iba v teplej forme..

Čo môžem jesť s cirhózou?

 • Polievky: zelenina, na rôzne obilniny, ovocie, mlieko, ale bez vyprážania.
 • Mäso: nízkotučné odrody mäsa a rýb - kurča, hovädzie mäso, nízkotučné mäso, morka, merlúza, treska.
 • Vajcia: môžu sa jesť vo forme dusených omeliet;
 • Šaláty - z čerstvej zeleniny a rastlinného oleja
 • Pekárske výrobky: pšeničný chlieb z prémiovej múky (nie čerstvý), nie pečivo, nie pečivo;
 • Mliečne výrobky: beztukové mlieko, kyslé mliečne nápoje, tvaroh, mäkký syr;
 • Omáčky: sú povolené mliečne a zeleninové omáčky, podľa možnosti domáce, ako aj sladké ovocné omáčky;
 • Sladkosti: čerstvé a sušené ovocie a bobule, ale v jemnej (strúhanej) forme, želé, med, džem, marshmallows, cukor.
 • Nápoje: dusené ovocie, čerstvo vytlačené šťavy, vývar z ruží, bozk, slabý čaj.
 • Je povolené používať maslo, ale z prírodných prísad.

Čo nemôžete jesť s cirhózou?

 • Čerstvé pečivo, vyprážané koláče;
 • Mastné polievky, boršč a iné prvé jedlá na mastné mäso, huby, kapusta;
 • Tukové mäso - bravčové, kačacie, husacie, údené mäso, párky, masť, pečeň, obličky, mozgy, mastné odrody rýb;
 • Zelenina a ovocie: strukoviny, kapusta, repa, špenát, šťuka, reďkovky, reďkovky, cesnak, zelená cibuľa, huby, nakladaná zelenina, kyslé ovocie a bobule;
 • Mastné mliečne výrobky - smotana, kyslá smotana, tvaroh, korenený syr;
 • Vajcia - vyprážané alebo varené strmé;
 • Pikantné predjedlá, omáčky, kečupy, horčica, paprika, chren, marinády, konzervované výrobky;
 • Sladkosti: čokoláda, zmrzlina, smotanové výrobky;
 • Nápoje: alkohol (ľubovoľný), silný čaj, káva, kakao, nealkoholické nápoje.

3. Fyzioterapeutická liečba

Fyzioterapeutické postupy pri cirhóze pečene prispievajú k zlepšeniu metabolizmu a udržiavajú zdravie pečene. Medzi fyzioterapeutické postupy možno identifikovať:

 • plazmaferéza
 • Ultrazvuk na pečeni;
 • Inductothermy;
 • diatermia;
 • Ionoforéza s roztokmi jódu, novokainu alebo síranu horečnatého.

4. Dávkovaná fyzická aktivita

Pri absencii ascitu lekári odporúčajú dávkovú fyzickú aktivitu - fyzioterapeutické cvičenia (cvičebná terapia).

Liečebné cvičenia zlepšujú metabolizmus, krvný obeh, posilňujú imunitný systém a tiež posilňujú pohybový aparát.

5. Chirurgická liečba (v prípade potreby transplantácia pečene)

Chirurgická liečba cirhózy zahŕňa transplantáciu pečene (transplantáciu). Je to dosť nákladný postup, ktorý je okrem financií komplikovaný aj hľadaním darcu..

Transplantácia sa zvyčajne predpisuje v prípadoch, keď konzervatívna liečba cirhózy pečene nepriniesla potrebné výsledky a patologický proces deštrukcie tohto orgánu sa naďalej nemilosrdne vyvíja..

Nevýhodou transplantácie pečene je okrem ceny aj nepretržité používanie imunosupresívnych liekov a počas celého života.

Kontraindikácie pri transplantácii pečene sú zhubné nádory (rakovina) s metastázami, niektoré závažné patológie srdca a pľúc, obezita, infekčné choroby, zápalové procesy v mozgu a iné..

Ešte raz vám však chcem pripomenúť, že aj keď lekári odmietajú pomôcť a odpísať osobu, v Bohu existuje cesta!

Liečba cirhózy pečene ľudových liekov

Dôležité! Pred použitím ľudových liekov proti cirhóze pečene sa poraďte so svojím lekárom!

Bodliak mlieka. Zmiešajte 1 čajovú lyžičku rozdrvených semien z bodliaka s 1 čajovou lyžičkou listov tejto rastliny, potom ju naplňte pohárom vriacej vody, nechajte ju 20 minút stáť a nechajte ju vychladnúť. Ďalej je potrebné liek 1krát úplne filtrovať a opiť. Táto infúzia sa má užívať každý deň 3-krát, ráno (na lačný žalúdok), pred večerou a pred spaním. Okrem toho môžete piť mätu mäty piepornej, ktorá okrem sedatívneho účinku tiež zlepší účinok infúzie ostropestreca mariánskeho..

Oman. Pridajte jednu a pol lyžice rozdrveného elecampanu do malého hrnca a nalejte ho do 500 ml vody, vložte výrobok do pomalého ohňa na 30 minút, potom odložte pivovar na 20 minút, preceďte a trikrát 2-3 krát denne, 30 minút pred jedlom vypiť naraz 200 ml. Liečba trvá 10 dní.

Kurkuma. 1 čajová lyžička kurkumického prášku, nalejte pohár teplej prevarenej vody, pridajte sem, aby sa zlepšila chuť medu, dôkladne premiešajte a vypite 100 ml 2-krát denne, 30 minút pred jedlom.

Zeleninové šťavy od Norman Walker. Podstatou liečby je denné používanie čerstvo vylisovaných štiav zo zeleniny. Optimálne množstvo pitnej šťavy je 1 l / deň. Nižšie sú uvedené 3 recepty, ktoré môžete takto piť, 1 veľká pohárik (250 ml) trikrát denne, striedavo:

 • Recept 1. Kombinácia zeleniny v nasledujúcom pomere (10: 3: 3) - mrkva, uhorka a repa.
 • Recept 2. Kombinácia zeleniny v nasledujúcom pomere (10: 6) - mrkva a špenát.
 • Recept 3. Kombinácia zeleniny v nasledujúcom pomere (5: 1) - mrkva a čierna reďkovka.

Bylinná kolekcia 1. Vytvorte zbierku nasledujúcich zložiek - šípky (20 g), odrody pšeničnej trávy (20 g) a dvojdomé lístie žihľavy (10 g). Všetko dôkladne rozdrvte, premiešajte a 1 polievková lyžica. nalejte zbernú lyžičku pohárom vriacej vody, potom zapaľujte výrobok na 15 minút, vyberte, na 15 minút odložte, aby vychladol a trvať na tom, aby sa namáhal. Potrebujete odvar 2 krát denne, ráno a večer.

Bylinná kolekcia 2. Vytvorte zbierku nasledujúcich zložiek (všetky v rovnakých pomeroch) - ovocie (šípky z ruží), korene (elecampan, liečivý šalvia, rebríček a lopúcha), kvety (harmanček, strapec) a byliny (ľubovník bodkovaný, motúz a horolezec). Všetko dôkladne premiešajte a 1 polievková lyžica. zberná lyžica nalejte pohár vriacej vody, potom dajte výrobok na 15 minút do pomalého ohňa, varte, vyberte a odložte produkt na 15 minút, aby trvala na tom, aby vychladla. Po vývare je potrebné 3 krát denne, 30 minút pred jedlom, napiť a pol pohára.

Bylinná kolekcia 3. Vytvorte zbierku nasledujúcich prísad (všetky v rovnakých pomeroch) - ľubovníková tráva, tráva z rebríčka, presličky poľnej a kôra čakanky. Všetko dôkladne rozdrvte, premiešajte a 1 polievková lyžica. nalejte zbernú lyžičku pohárom vriacej vody, vylúhujte ju po dobu 20 minút, namáhajte a odoberte túto časť po celý deň na 3 dávky.

Prevencia cirhózy

Prevencia cirhózy zahŕňa dodržiavanie nasledujúcich preventívnych opatrení:

 • Úplne sa vzdať pitia alkoholu, fajčenia;
 • Nenechávajte choroby orgánov gastrointestinálneho traktu samy osebe, najmä infekčnej povahy (hepatitída atď.);
 • Pokúste sa obmedziť konzumáciu mastných, korenených, vyprážaných a údených potravín, ľahkých jedál a iných nízko užitočných a nezdravých potravín;
 • Pokúste sa jesť potraviny obohatené o vitamíny a minerály;
 • Neužívajte lieky bez konzultácie so svojím lekárom; nezabudnite, že väčšina liekov má závažné vedľajšie účinky;
 • Dodržiavajte pravidlá osobnej hygieny;
 • Dodržiavajte preventívne opatrenia proti vírusu hepatitídy B..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Súčasťou fyzioterapeutických cvičení je aj plávanie prietrže lumbosakrálnej chrbtice. Odporúča sa na remisiu, pretože aktívne pohyby počas zhoršovania ochorenia môžu spôsobiť rýchle zhoršenie zdravotného stavu pacienta..
Fyzioterapia na cervikálnu osteochondrózu je klasický spôsob liečby a základ liečby u pacientov s touto diagnózou, ktorá rýchlo eliminuje zápalový proces v tkanivách a zastavuje ďalší progresiu ochorenia..
Cirhóza pečene je deštruktívny patologický proces, vo väčšine prípadov nezvratný a bez primeranej liečby vedúcej k rýchlej smrti. Na predĺženie života pacienta a zlepšenie jeho kvality je potrebná včasná diagnostika a primeraná terapia.