loader

Hlavná

Späť

Ako sa diagnostikuje a prejavuje cirhóza

Cirhóza pečene je ochorenie, ktoré je v našom svete rozšírené. Podľa štúdií ročne zomrie na túto patológiu asi 300 tisíc ľudí. Aj napriek rýchlo sa rozvíjajúcemu lekárstvu dosiahol nárast úmrtí za posledných desať rokov 12%, čo je pre ľudstvo obrovský počet. V tomto článku podrobne preskúmame, o aký druh ochorenia ide, aké sú jeho príčiny a ako sa prejavuje cirhóza pečene..

Funkcie a ochorenia pečene

Pečeň je najrozsiahlejším orgánom brušnej dutiny. Nachádza sa pod bránicou pod pravými pľúcami, za pravou stranou klenebného oblúka. Pečeň má veľa funkcií. Medzi hlavné patrí čistenie krvi neúčinných látok (jedy, toxíny atď.), Tvorba žlče (ktorá aktivuje črevnú motilitu), skladovanie glykogénu, ktorý sa tvorí v glukóze. Ďalšou dôležitou funkciou orgánov je syntéza proteínov:

 • Niektoré proteíny zadržiavajú tekutú časť krvi v cievach, takže neopúšťa tkanivo a nespôsobuje opuch;
 • Posledne menované sú základom gama globulínov;
 • Ešte ďalšie sú zapojené do zrážania krvi;
 • Štvrté sú súčasťou enzýmov zodpovedných za hlavné reakcie v našom tele.

Cirhóza je chronické ochorenie, ktoré je náchylné na progresiu. V priebehu ochorenia sa pečeňové bunky transformujú do tkaniva podobného tkanivu, z ktorého sa tvoria hrubé jazvy a jazvy. Nemyslite si, že cirhóza je veľa iba alkoholikov, pretože toto ochorenie je posledným štádiom chronických chorôb orgánov.

Cirhóza niekedy môže byť aj nezávislou patológiou spôsobenou útokom vlastnej imunity na žlčový trakt. Alebo napríklad nemajú vôbec žiadne vysvetlenie. Ochorenie kompletne komplikuje život pacienta, musí sa obmedziť nielen v jedle, ale aj v motorickom režime, sledovať lieky, udržiavať svoju imunitu atď..

Cirhóza sa vzťahuje na tie typy chorôb, na ktoré umierajú, pretože žiadny iný orgán nemôže vykonávať funkciu pečene. Ale sú tu dobré správy - pečeň sa dokonale regeneruje, z malého miesta môže orgán narásť do plného objemu. Je to však skutočné, ak sa nezohľadnili prvé príznaky cirhózy a prijali sa včasné opatrenia na odstránenie tohto problému. Existujú prípady, keď transplantácia pečene pomôže, ale je tiež dôležité nevynechať príslušné obdobie na túto operáciu.

Prvé príznaky a hlavné príznaky

Prvé prejavy cirhózy pečene nie sú vždy správne rozpoznané osobou. Po prvé, je ovplyvnená skutočnosťou, že v 20% prípadov choroba pokračuje latentne, t.j. príznaky chýbajú alebo sú veľmi minimálne a nemôžu spôsobiť podozrenie. Po druhé, ľudia nie sú vždy dostatočne pozorní na svoje telá, neexistuje trvalý zvyk kontaktovať lekárov kvôli rôznym obavám. To vedie k tomu, že v 20% prípadov sa choroba zistí po smrti osoby. Už teraz však teší, že zostávajúci pacienti majú šancu rozpoznať patológiu. Prvé príznaky cirhózy:

 1. Pravidelná bolesť v pravej hypochondrii, bolesť sa zvyšuje po fyzickej námahe a objavuje sa aj po jedle ťažkých mastných potravín, alkoholu;
 2. Ráno sa v ústnej dutine prejavuje nadmerná suchosť a horká dochuť;
 3. Pravidelné nadúvanie bez osobitného dôvodu;
 4. Hmotnosť pacienta je znížená, objavuje sa únava a prepuknutie podráždenia;
 5. Rýchla saturácia tela, pacient aj po malých dávkach jedla pociťuje preplnený žalúdok;
 6. Mierna horúčka, krvácanie z ďasien;
 7. Pri post-nekrotickej cirhóze sa žltačka môže objaviť už v prvých štádiách.

Postupom choroby sa symptómy zväčšujú a zosilňujú. Ak je k dispozícii, už nie je ťažké rozpoznať cirhózu pečene. Tie obsahujú:

 1. Bolesť napravo sa začína zosilňovať, je to skôr kolika, ktorá kňučí, hromadí a dáva pocit ťažkosti;
 2. Pacient začína prekonávať pocity nevoľnosti, ktorá často končí zvracaním; zvracanie môže obsahovať krv, znamená to krvácanie do žalúdočných žíl;
 3. V krvi je nadbytok žlčových kyselín, ktoré sa prejavujú svrbením kože;
 4. Ochorené sily odchádzajú, atrofia svalov a strácajú tón;
 5. Pokožka sa stane ikterickou, skléra očí žltne, sliznice sú natreté, táto situácia naznačuje posledné štádium choroby;
 6. Na horných viečkach sa tvoria škvrny s lipidovou zložkou;
 7. Stav prstov sa zmení, na koncoch zhustnú a pripomínajú paličky;
 8. Kĺby sa zväčšujú, na bruchu sa rozširujú žily;
 9. Na hornej časti tela nad pupočnou zónou sa nachádzajú pavúčie žily;
 10. U mužov rastú prsné žľazy, atrofia pohlavných orgánov, vypadávanie ochlpenia;
 11. Strata hmotnosti v končatinách, brucho rastie a vydúva sa dopredu;
 12. Nezdravá pleť, zväčšené slinné žľazy, rozšírené kapiláry.

Podrobnejšie sme tiež písali o príznakoch cirhózy pečene u mužov.

Fázy cirhózy pečene

Precirrotické štádium nebude skryté pred skúseným lekárom. Pri včasnom prístupe k lekárom dostane človek potrebnú pomoc a jeho stav tela sa stabilizuje. Cirhóza pečene sa ďalej prejavuje v 4 štádiách:

 1. Kompenzačné. V tomto štádiu sa choroba prejavuje málo. Ak bola diagnostikovaná včas, potom pomocou liekov je hepatocytová nedostatočnosť úplne kompenzovaná. Napriek tomu, že pohoda človeka je normálna, v tele vládne zápal. Ak neprijmete vhodné opatrenia, choroba sa okamžite vyvinie a pečeň prestane plniť svoje funkcie. Ak má niekto podozrenie na niečo, ale nevie, ako rozpoznať cirhózu, pomôže v úvodnej fáze krvný test. Znížený bilirubín a protrombický index pod 60 indikujú problém..
 2. Subcompensated. V tejto fáze sa vo väčšine prípadov človek začne cítiť prvé príznaky. Začína slabosť, znížená výkonnosť, apatia, chudnutie, nevoľnosť atď. Pacient vyzerá unavene a vychudnute. Laboratórne testy ukazujú nielen redukovaný bilirubín, ale aj albumín, protrombický index klesá na 40.
 3. Terminál. V tejto fáze sa s ich funkciou vyrovná kriticky málo hepatocytov. Postupuje zlyhanie pečene. Bolesť v bruchu znepokojuje pacienta čoraz viac, pokožka zožltne. Hodnoty protrombického indexu a albumínu sú kriticky nízke. Je ľahké identifikovať chorobu, ale lekári pravdepodobne nebudú schopní osobe pomôcť. Pacient musí byť vždy v nemocnici.
 4. Posledný. Orgán je tak poškodený, že ťažko funguje. Bolesť je neznesiteľná, čo vedie k neustálemu používaniu liekov proti bolesti. V tomto štádiu nie je možné zastaviť vývoj choroby. Prognóza je nepriaznivá a pacient zomiera na najzávažnejšie určité komplikácie.

diagnostika

Diagnóza cirhózy pečene zahŕňa niekoľko fáz. Spočiatku využívajú inštrumentálny výskum:

 • Ultrazvuk - umožňuje vykonať iba predbežnú diagnózu, ale je povinnou metódou pri štúdiu hypertenzie a ascitu;
 • MRI alebo CT - presnejšie výskumné metódy;
 • Biopsia - umožňuje určiť typ cirhózy a jej príčinu.

Ďalej, keď je stanovená diagnóza, sú určené podľa príčiny choroby. Za týmto účelom urobte krvný test a skontrolujte nasledujúce:

 • DNA vírusu hepatitídy B a RNA vírusu hepatitídy C metódou PCR;
 • Hladiny medi a ceruloplazmínu;
 • Antitochondriálne protilátky;
 • Alfa-fetoproteín - na vylúčenie rakoviny krvi;
 • Hladina imunoglobulínov A a G, ako aj T-lymfocytov.

Potom sa diagnostikujú ďalšie choroby, ktoré naznačujú úroveň poškodenia tela:

 • Vykoná sa scintigrafia pečene. Pomocou tejto pomoci určte, ktoré bunky v orgáne stále fungujú..
 • Lipidogram, proteinogram, koagulogram, ALT, AST, krvný test na bilirubín, cholesterol, alkalická fosfatáza atď..
 • Analyzujú tiež, aké sú poškodené obličky..

príčiny

Príčinou choroby môže byť množstvo rôznych faktorov. Najskôr sa odporúča skontrolovať cirhózu pečene u tých, ktorí pili alkohol dlhú dobu, ktorí majú poruchu metabolizmu, či dochádza k systematickej podvýžive alebo ak došlo k otrave drogami. Ostatné dôvody zahŕňajú:

 • Vírusová hepatitída. Približne 20% ľudí, ktorí mali hepatitídu B, C alebo D (tiež nedávno objavenú novú hepatitídu G), bude neskôr trpieť cirhózou..
 • Poruchy imunitného systému.
 • Ochorenia žlčových ciest: primárna sklerotizujúca cholangitída, cholelitiáza, extrahepatálna obštrukcia.
 • Žilové preťaženie v pečeni.
 • Portálna hypertenzia.
 • Dedičné choroby vedúce k genetickým metabolickým poruchám: Wilson-Konovalovova choroba, deficit A1-antitrypsínu, ochorenie akumulácie glykogénu atď..
 • Otrava jedovatými hubami alebo chemikáliami.
 • Dlhodobé užívanie niektorých liekov: anabolické steroidy, iprazid, izoniazid atď..
 • V 12 - 40% prípadov sa vyskytuje aj kryptogénna cirhóza, ktorej príčiny doteraz liek nezistil..

záver

Toto ochorenie je, bohužiaľ, stále také bežné ako pred desiatkami rokov. Dobrou správou je, že lekári majú viac skúseností, sú vybavení zdokonaleným vybavením, viac sa orientujú na diagnostiku cirhózy pečene. Koniec koncov, čím skôr sa choroba zistí, tým ľahšie bude s ňou bojovať a čím rýchlejšie sa ľudské telo vráti k normálu. Ak ste zistili akékoľvek príznaky, trápite bolesti na pravej strane, ale neviete, ako určiť cirhózu, potom najlepším riešením by bolo okamžite ísť do nemocnice. V tejto veci bude veľká pozornosť venovať vášmu zdraviu iba do rúk.

Ako skontrolovať pečeň: aké testy prejsť, ich dekódovanie, norma a odchýlky

Cirhóza pečene je závažné ochorenie, ktoré si vyžaduje okamžitú liečbu. S jeho vývojom sa pečeňové bunky podrobujú patologickým procesom, počas ktorých sú nahradené spojivovým tkanivom. V závislosti od rozsahu patologického procesu dochádza k čiastočnej alebo úplnej dysfunkcii pečene, ako aj k jej deformácii. Na predpísanie správnej liečby je potrebná dôkladná diagnóza cirhózy pečene, ktorá vám umožní získať úplný obraz o stave orgánu a fungovaní celého organizmu. To umožňuje nielen prerušiť postup choroby, ale tiež predchádzať komplikáciám súvisiacim s jej pôvodom alebo ich eliminovať.

Keď hovoríme o tom, ako určiť cirhózu pečene, treba poznamenať, že v tomto prípade diagnóza zahŕňa:

 • výsluch a vyšetrenie pacienta vrátane hmatu brušných orgánov;
 • laboratórne testy krvi, moču a výkalov;
 • Počítačová diagnostika;
 • inštrumentálna diagnostika;
 • odlišná diagnóza.

Takéto dôkladné vyšetrenie pacienta umožňuje rozpoznať cirhózu aj v počiatočných fázach jej vývoja, keď ešte stále neexistujú žiadne akútne príznaky a existuje vysoká pravdepodobnosť, že jej ďalšiemu postupu nedôjde. Avšak kvôli nedostatku klinických prejavov v počiatočnom štádiu nie všetci pacienti vyhľadávajú lekársku pomoc včas. Podľa štatistík je v 80% prípadov cirhóza pečene diagnostikovaná už v neskorých štádiách vývoja, keď nie je možné zachovať funkčnosť orgánu bez chirurgického zákroku..

anamnéza

Pri vzniku choroby hrá faktor dedičnosti dôležitú úlohu. Pri diagnostike by sa preto mala zohľadniť prítomnosť alebo neprítomnosť choroby u blízkych príbuzných pacienta. Lekár by mal okrem toho objasniť čas nástupu prvých nepríjemných príznakov a znaky vývoja choroby - pomôže to rýchlo zistiť, aké ochorenie pacient trpí (napríklad cirhóza alebo hepatitída) a určiť jeho štádium. Ľudia, u ktorých sa vyvinula cirhóza pečene, môžu hovoriť o rôznych ťažkostiach: v závislosti od toho, ako je postihnutý orgán a či existujú komplikácie. Pri kompenzovanej rozmanitosti choroby nemusí mať osoba podozrivé príznaky. Musíte však venovať pozornosť týmto príznakom:

 • epizodické mierne bolestivé nudné pocity v hypochondrii na pravej strane;
 • mierna strata telesnej hmotnosti;
 • slabosť, znížený tón tela;
 • nevoľnosť;
 • zvýšenie teploty (z 37 na 37,5 stupňov Celzia).

Vo fáze tzv. subkompenzačná symptomatológia je výraznejšia:

 • znížená výkonnosť, únava;
 • predĺžené záchvaty bolesti brucha (vpravo);
 • silná nevoľnosť, vracanie, plyn, zápcha, hnačka;
 • nedostatok chuti do jedla;
 • svrbenie kože;
 • pokožka môže zožltnúť;
 • teplota stúpa na 37,5 stupňov Celzia.

Dekompenzácia sa vyznačuje týmito sťažnosťami:

 • vysoká teplota (nad 37,5 stupňov Celzia);
 • dyspeptické prejavy;
 • výrazná strata telesnej hmotnosti, znížená chuť do jedla, únava;
 • krvácanie (možné krvácanie do pažeráka, brušnej dutiny);
 • brucho sa zväčšuje v dôsledku ascitu;
 • zmenený stav vedomia.

O tejto chorobe

Cirhóza pečene je patológia charakterizovaná agresivitou priebehu, v ktorom sa bunky orgánu zmutujú v tkanive, ktoré pripomína štruktúru jazvy. Ochorenie sa považuje za posledné, najťažšie štádium chronických pečeňových diagnóz..

Rozlišujú sa tieto stupne choroby:

 • 1 - predklinické - príznaky nie sú výrazné. Diagnostikuje sa to iba laboratórnym vyšetrením vzoriek krvi. Fáza je neškodná a môže trvať roky;
 • 2 - klinický - charakterizovaný zvýšením veľkosti orgánu, bolesťou v hypochondrii, črevnými poruchami a spontánnou nevoľnosťou. Ochorenie je v stave latencie;
 • 3 - subkompenzovaná - veľkosť orgánu sa už nemení, celková telesná hmotnosť pacienta sa výrazne znižuje. V tomto štádiu je charakteristická strata až 15% pôvodnej hmotnosti. Pri úspešnej operácii je prognóza veľmi optimistická;
 • 4 - terminál. Najťažšie štádium pre pacienta a jeho príbuzných. Je ťažké, príznaky sú desivé. Veľkosť orgánu je niekoľkokrát zmenšená. Často mutuje na rakovinu. Charakteristický je vzhľad pečeňovej kómy. Pacient vyžaduje neustály lekársky dohľad a je takmer vždy v nemocnici.

Pretože patológia je charakterizovaná rýchlou progresiou, časový interval medzi každým z vyššie uvedených stupňov môže byť minimálny a ľudský život závisí od jej včasnej diagnostiky..

Čím skôr sa liečba začne, tým väčšie sú šance pacienta na optimistickú prognózu.

Všeobecné fyzikálne vyšetrenie


U každého ochorenia je potrebné počiatočné vyšetrenie a terapeut zašle sťažnosti pacienta príslušnému lekárovi podľa sťažností pacienta..
Diagnóza začína prieskumom pacienta, počas ktorého musí podrobne informovať o sťažnostiach a opísať príznaky. Vzhľadom na zvýšené kompenzačné vlastnosti pečeňových buniek môže byť výskyt cirhózy po asymptomatický po dlhú dobu. Väčšina pacientov však hovorí o nevoľnosti, únave, strate chuti do jedla, chudnutí, svrbení kože, bolesti kĺbov, vypadávaní vlasov v oblasti trieslovín. U žien je možné porušenie cyklu.

Bežnými príznakmi cirhózy sú poruchy žalúdka a čriev: nevoľnosť, vracanie, hnačka, zmena farby výkalov, neznášanlivosť na alkohol a mastné potraviny. Pacienti sa sťažujú na vysokú horúčku, pocit bolesti v hypochondrii na pravej strane. Toto je charakteristický príznak cirhózy. Často bolesť bolí. Odborníci pripisujú ich výskyt skutočnosti, že kapsula pečene sa začína rozťahovať. Počas všeobecného fyzického vyšetrenia pacienta je možné zistiť zväčšenie veľkosti orgánov. Lekári okrem toho skúmajú stav pokožky pacienta, nechtových dosiek a vlasov.

Koža osoby trpiacej cirhózou (najmä je to charakteristická pre cholestatickú formu choroby), môže získať žltý odtieň (žltačka sa objavuje s postupom choroby). Ďalšie príznaky choroby na koži pacienta sú vyjadrené ako telangiektázia (alebo „hviezdy“). Hovoríme o malých miestach, ktoré sa zvyčajne nachádzajú na tele zhora. Výskyt takýchto príznakov na koži je spôsobený neschopnosťou pečene inaktivovať hormóny, ktoré spôsobujú vazodilatáciu. Vo väčšine prípadov sú vlasy a nechtové doštičky pacienta tenšie a krehké, čo je príznak narušeného metabolizmu.

Na koho sa obrátiť?

Ak nájdete príznaky cirhózy, musíte kontaktovať terapeuta. Vo väčšine prípadov je to rutinná procedúra, pretože terapeut môže pacienta odkázať na špecialistu na infekčné choroby alebo na gastroenterológa. Na súkromných klinikách sú lekári úzkych špecialít - hepatológovia špecializujúci sa na ochorenia pečene. Takýto lekár bude tým najlepším pre pacienta s patológiou pečene.

Ak je potrebné poskytnúť prvú pomoc, poskytuje ju najprv služobný tím, potom sa pacient vyšetrí na klinike, kde sa dodáva. Po stabilizácii stavu pacienta sa odporúča pokračovať v liečbe na špecializovanom oddelení.

Analýzy a výskumné metódy

 • Všeobecné klinické testy. Stanovenie hepatitídy, cirhózy a mnohých ďalších ochorení nie je možné bez vyšetrenia krvi pacienta, stolice a moču. Takže s cirhózou vám krvný test umožňuje identifikovať anémiu, ktorá je spôsobená porušením funkcie tvorby krvi. Je to kvôli nedostatku kyselín a železa, krvácaniu z vnútorných orgánov a iným faktorom. Pretože taká závažná patológia, ako je cirhóza orgánov, ovplyvňuje činnosť tela ako celku, pri štúdiu moču pacienta sú badateľné zmeny. Iné štúdie tiež ukazujú prítomnosť patologického procesu v tele a jeho štádium..
 • Biochemický krvný test. Na stanovenie diagnózy musia pacienti často robiť takúto analýzu. Umožňuje vám zaznamenať zvýšenie alkalickej fosfatázy, ASAT, rast bilirubínu. Okrem toho sa pri cirhóze znižuje aj proteínová frakcia. Všetky údaje pomáhajú lekárom porovnávať tabuľku ukazovateľov.
 • Enzýmové testy. Tento patologický proces spôsobuje zvýšenie pečeňových enzýmov (špecifických a nešpecifických).
 • Coagulogram. Je to špeciálna výskumná metóda, ktorá ukazuje, ako rýchlo pacientova krv zráža. Táto technika nie je posledná v diagnostike, umožňuje vám určiť celkový stav tela a podľa toho zvoliť liečebné metódy. Ukazovatele získané pri štúdiu charakteristík krvi nám umožňujú predpovedať približný priebeh operácie, pôrod. Okrem toho môžete skontrolovať, či bude možné zranenému človeku zastaviť závažné krvácanie.
 • Sérologické a imunologické štúdie. V medicíne sa používa sérologická metóda štúdia, ktorá pomáha diagnostikovať vírusový pôvod cirhózy pečene (je detekovaný marker). Imunologické štúdie zase umožňujú určiť markery hepatitídy vírusovej etiológie alebo protilátok. Ak sa protilátky počas štúdie nenašli v krvi, dotyčná osoba nebola infikovaná.
 • Iné štúdie. Okrem vyššie uvedených metód sa zisťujú aj hormonálne zmeny. Primárna forma biliárnej cirhózy je charakterizovaná detekciou protilátok proti mitochondriálnym membránam v krvi pacienta. Pokiaľ ide o hormonálne poruchy, súvisia s tým, že syntéza hormónov sa vyskytuje v pečeni. Štúdia krvi na prítomnosť hormónov odhaľuje zníženie hladín testosterónu, vysokú hladinu estrogénu. Okrem toho sa zvyšuje aj index inzulínu..

indikácia

Biochemický krvný test sa odporúča pri poruche funkcie pečene, ktorá môže byť spôsobená nasledujúcimi chorobami:

 • Hepatitída všetkých typov (A, B, C) a typov:
 • infekčné;
 • alkoholik;
 • liek.
 • cirhóza.
 • Onkologické lézie pečene.
 • zranený.
 • V prípade ochorenia spojeného s poruchou funkcie syntetických pečene.

  Biochémia má oproti iným metódam vyšetrenia mnoho výhod. Existuje však iba jedna nevýhoda. Touto analýzou nie je možné určiť chorobu. Umožňuje vám nájsť iba porušenia v práci tela.

  diagnostika

  • Rádiografiu. Umožňuje nastaviť veľkosť pečene a sleziny, ktorá sa nachádza neďaleko. Tento typ výskumu sa považuje za najjednoduchší..
  • Scintigrafia (diagnostika rádionuklidov). Rádionuklidová metóda vyšetrovania spočíva v zavedení rádioaktívnej látky do tela a následnom pozorovaní, ako je fixovaná v rôznych orgánoch. Takáto diagnóza neumožňuje získať také jasné obrazy ako pri ultrazvukovom vyšetrení, ale súčasne umožňuje scintigrafia pečene vyhodnotiť, ako fungujú funkcie pečene, čo sa nedá urobiť pri ultrazvukovom vyšetrení. Cirhóza negatívne ovplyvňuje schopnosť tela fixovať rádiofarmaceutickú zložku. Znížená koncentrácia látky vo vnútri pečene po preniknutí znižuje čistotu a kontrast obrazu orgánu. Okrem toho je možné identifikovať nefunkčné oblasti - zvyčajne nie sú schopné fixovať rádiofarmakum. Súčasne so znížením fixácie rádiofarmaceutickej zložky v pečeni sa zvyšuje retencia liečiva v oblasti sleziny. Obrázok ukazuje zväčšenú slezinu. Poloha rádiofarmaka v panvových kostiach a chrbtici naznačuje zlú funkciu pečene.
  • Počítačová tomografia (CT) a magnetická rezonancia. Pomocou týchto metód sa diagnostikuje ložisko rakovinového nádoru v pečeni, ktoré je postihnuté cirhózou. Pri vystavení ultrazvuku sa fokusy prepichnú, potom sa materiály starostlivo preskúmajú, aby sa diagnostikovala a predpísala liečba. Medzi komplikácie tohto ochorenia patria zhubné nádory, ktoré vznikajú v dôsledku transformácie buniek v orgáne. Tak sa vyvíja primárna onkológia..
  • Ultrazvukové vyšetrenie (ultrazvuk). Táto metóda lekárskeho výskumu pomáha približne určiť štádium choroby, tvar orgánu, jeho veľkosť, štruktúru, zistiť prítomnosť alebo neprítomnosť tekutiny vo vnútri žalúdka (ascites). Ultrazvuková diagnostika sa okrem toho používa na identifikáciu ohnísk, ktoré môžu viesť k tvorbe rakoviny. Charakteristiky hemodynamiky sa študujú pomocou Dopplerovho ultrazvukového zobrazovania.
  • Laparoskopická diagnostika. Je to minimálne invazívny chirurgický zákrok, ktorý vám umožní potvrdiť prítomnosť konkrétneho ochorenia. Lekár skúma povrch pečene, hodnotí jej stav. Táto metóda je účinná pri detekcii cirhózy. Ak pacient trpí cirhózou s veľkými uzlami, na povrchu orgánu budú viditeľné uzliny červeného alebo hnedého odtieňa (často viac ako 3 milimetre). Uzly majú nepravidelný tvar, môžu byť zaoblené. Mikronodálna forma cirhózy nevedie k zmene tvaru orgánu, ale na nej sa vytvára veľké množstvo uzlov, tkanivo medzi nimi začína rásť. V tomto prípade kapsula zhustne a žily sa rozšíria (to je typické pre všetky odrody choroby).
  • Biopsia a histologické vyšetrenie materiálu. Tieto diagnostické metódy vám umožňujú presne určiť patológiu a jej štádium. Po obdržaní výsledkov lekár môže predpísať liečbu.
  • Fibrogastroduodenoscopy. Považuje sa za jeden z najinformatívnejších typov diagnostiky krvácania vo vnútri tela. Počas procedúry môžete zvážiť rozšírenie žíl v pažeráku, žalúdku a určiť zdroj silného vnútorného krvácania (napríklad peptický vred a / alebo dvanástnikový vred)..

  Biochemické parametre

  Pretože pečeň je orgán, v ktorom sa syntetizuje väčšina bielkovín tela a mnoho enzýmov (ktoré sú bielkovinami v štruktúre), hepatocytová dysfunkcia zodpovedajúcim spôsobom mení biochemický stav krvi.

  bilirubín

  Táto látka sa tvorí pri deštrukcii hemoglobínu a myoglobínu. Samotný Bilirubín je toxický: pečeň ho zbiera a vylučuje žlčou. Zvýšenie jeho počtu naznačuje ničenie hepatocytov a preťaženie žlčových ciest. Avšak v 40% prípadov bilirubín s cirhózou nepresahuje normálne hodnoty.

  Norma - 8,5 - 20,5 umol / l.

  aminotransferázy

  Alebo transaminázy, enzýmy, ktoré sa nachádzajú vo všetkých telesných tkanivách. Najzaujímavejšia je alanínaminotransferáza (ALT), ktorej maximálne koncentrácie sú detegované v hepatocytoch, a aspartátaminotransferáza (ACT), z ktorých maximum je prítomné v srdcovom svale, ale pečeňové bunky ju tiež obsahujú v dostatočnom množstve. Zvýšené hladiny transamináz v krvi naznačujú deštrukciu hepatocytov. Pri cirhóze sa transaminázy mierne zvyšujú (1,5-5 krát) v porovnaní so zmenami zistenými pri hepatitíde, pretože proces už nie je taký aktívny ako pri akútnom zápale. Normalizácia množstva transamináz v krvi môže naznačovať pokročilé štádiá cirhózy a znížený počet hepatocytov..

  Norma Alt 7-40 IU / l; AST - 10 - 30 IU / l.

  Gammaglutamyltranspeptidase

  Ďalší enzým, ktorý sa bežne nachádza vo vnútri buniek. Izolované zvýšenie jeho koncentrácie v krvi počas cirhózy naznačuje toxické poškodenie pečene, v kombinácii so zvýšeným cholesterolom v krvi a zvýšením množstva bilirubínu, zvýšeným výskytom gamaglutamyl-transpeptidázy (povolené sú obidva varianty pravopisu) indikuje intrahepatálnu cholestázu (stagnácia žlče v kanálikoch pečene).

  Norma je 10-71 jednotiek / liter pre mužov a 6-42 jednotiek / liter pre ženy.

  Alkalický fosfát

  Enzým obsiahnutý vo vnútri buniek stien žlčovodov pečene. Ak sú poškodené, zvyšuje sa obsah krvi. Zvýšené hodnoty môžu tiež naznačovať intrahepatálnu cholestázu..

  Norma - 80 - 306 jednotiek / l.

  bielkovina

  Krvné bielkoviny, ktoré sú syntetizované v pečeni. V rozpore s jeho funkciou klesá množstvo albumínu v krvnej plazme.

  Norma: 35 - 50 g / l, čo predstavuje 40 - 60% celkového krvného proteínu.

  Gama globulíny

  Toto je komplex imunoglobulínov. Pri cirhóze pečene sa zvyšuje ich obsah v krvnej plazme, čo naznačuje pridanie autoimunitnej zložky do zápalového procesu..

  Norma: 12 - 22% v krvnom sére.

  Protrombínový čas

  Čas tvorby plazmatických protrombínových zrazenín, analýza naznačujúca stav koagulačného systému. Pretože všetky proteíny koagulačného systému sú syntetizované vo vnútri hepatocytov, smrť pečeňových buniek vedie k porušeniu zrážania krvi. Na prognostické účely sa často nepoužíva samotný protrombínový index času, ale jeden a jeho deriváty - medzinárodný normalizovaný pomer, ktorý sa určuje porovnaním rýchlosti tvorby zrazeniny s referenčnou normou; upravené o medzinárodný pomer.

  Norm 11-13,3 s, INR: 1,0 - 1,5.

  Srvátkové železo

  Môže naznačovať jeden z dôvodov rozvoja cirhózy - genetická patológia, ktorá spôsobuje narušenie metabolizmu železa - hemachromatóza. V tomto prípade sa železo nadmerne hromadí vo vnútri pečeňových buniek, čo má toxický účinok na hepatocyty.

  Norma je 11-28 μmol / l pre mužov a 66-26 μmol / l pre ženy.

  Odlišná diagnóza


  Na najpresnejšiu diagnózu cirhózy spôsobenej inými chorobami s podobnými príznakmi sa vykonáva súbor ďalších štúdií a testov.
  Diferenciálna diagnostická metóda vám umožňuje rozlíšiť rôzne typy cirhózy od iných ochorení, najmä od rakoviny. Na určenie patológie lekári používajú vzorky z ultrazvuku, laparoskopie a biopsie. Biopsia teda pomáha určiť najpresnejšiu diagnózu. Ako je však uvedené vyššie, v lekárskej praxi sú bežné prípady, keď sa v dôsledku cirhózy vytvorí rakovinový nádor. Presná technika sa potom stáva laparoskopickou diagnózou. Okrem toho môže byť ochorenie zamieňané s echinokokózou (ochorenie spôsobené parazitmi). V tomto prípade sa zvýši hustota pečene. Diferenciálna diagnostika sa vykonáva pomocou ultrazvukových a laboratórnych údajov.

  Čo sú pečeňové testy?

  Pečeňové testy sú typom krvnej diagnózy, ktorá sa vykonáva na určenie stavu pečene. Štúdia vzoriek pečene zahŕňa:

 • ALT a AST;
 • indikátor gama-glutamyltransferázy (GTT);
 • stanovenie koncentrácie bilirubínu;
 • celkový proteín a albumín;
 • Alkalický fosfát.

  Prečítajte si tiež: Oxid dusný s kyslíkom

  Test tymolu môže byť doplnený aj pečeňovým testom..

  Ako sa pripraviť na analýzu?

  Hepatické testy sú jedným z testov, ktoré si vyžadujú predbežnú prípravu. Aby výsledok plne odrážal stav pečene, je potrebné:

  • urobiť krvný test nalačno;
  • 2 dni pred plánovanou analýzou nejedzte mastné potraviny, ľahké jedlá, rýchle občerstvenie;
  • nepodľahnúť stresu a dočasne opustiť fyzickú aktivitu;
  • nepiť alkohol dva dni;
  • večer pred analýzou nepite silný čaj a kávu, pripravujte večeru z ľahkých jedál;
  • pred analýzou nefajčite ani nepite lieky, pokiaľ to nie je nevyhnutné.

  Zamietnutie liekov je nevyhnutné z dôvodu vysokej pravdepodobnosti získania nesprávneho výsledku testu. Odporúča sa najmä odmietnuť:

  • antibiotiká, ktoré už sú schopné ovplyvniť pečeň;
  • hormonálne lieky;
  • antidepresíva;
  • pankreatické stimulačné prípravky;
  • barbituráty;
  • aspirín
  • paracetamol;
  • a fenytoín.

  Je možné pochopiť, na čo sa podľa výsledkov pečeňových testov trápi choroba?

  Iba odborný lekár môže biochemickú analýzu úplne rozlúštiť a na základe jej výsledkov urobiť diagnózu, existuje veľa funkcií, ktorým nie je schopná venovať pozornosť osoba bez lekárskeho vzdelania. Podľa určitých výsledkov je však určite možné podozrenie na cirhózu pečene alebo hepatitídu.

  Kedy môže byť podozrenie na hepatitídu alebo cirhózu??
  Ochorenie pečeneAké testy naznačia ochorenie
  Cirhóza pečeneprekročená o 50 alebo viacnásobok úrovne ALT;

  zvýšený obsah alkalickej fosfatázy;

  Vírusová hepatitídazvýšené hladiny ALT;

  hodnota vyššia ako norma GTT;

  vysoká koncentrácia bilirubínu;

  alkalická fosfatáza vysokej kvality.

  Ako určiť cirhózu doma?

  Samozrejme, že doma nie je možné predpísať liečbu a potvrdiť prítomnosť alebo neprítomnosť choroby, mal by to urobiť iba špecialista. Existujú však náznaky, vďaka ktorým bude pacient schopný pochopiť, že je čas vyhľadať lekársku pomoc. Tie obsahujú:

  • zvýšená teplota bez zjavného dôvodu a na dlhú dobu;
  • únava, chudnutie, strata chuti do jedla;
  • bolesť žalúdka a hypochondrium na pravej strane, ktoré majú matný charakter;
  • zožltnutie kože, bielkoviny oka;
  • nevoľnosť, vracanie, zápcha, hnačka, vracanie;
  • zvýšenie krvácania.

  Je potrebné starostlivo monitorovať zdravotný stav ľudí trpiacich chorobami, ktoré vedú k cirhóze (napríklad hepatitída, chronické ochorenia pečene, žlčník). V prípade prudkého zhoršenia zdravotného stavu by ste mali čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc - lekár vykoná vyšetrenie av prípade potreby vás odporučí na vyšetrenie a prijatie k špecializovaným odborníkom..

  Rýchle testy na hepatitídu

  Čas nestojí a okrem vykonávania laboratórnych testov bolo možné dokázať prítomnosť vírusu hepatitídy bez opustenia domu. Toto sa dá urobiť pomocou rýchlych testov na hepatitídu C a B.

  Rýchly test na hepatitídu C.

  Najprv si musíte kúpiť rýchly test na hepatitídu C. Samotný rýchly test sa musí uskutočniť výlučne v lekárni, testovacia súprava musí obsahovať:

  • pokyny, ako správne vykonávať diagnostiku v domácnosti;
  • rozstrekovač prstov;
  • pipety vyrobené z plastu;
  • ukazovateľ, ktorý ukáže výsledok;
  • antiseptická vložka;
  • a činidlo na analýzu.

  Aby výsledok nezlyhal, je dôležité prísne dodržiavať nasledujúci algoritmus:

  1. Po vybratí z obalu by sa test mal udržiavať pri izbovej teplote 20 minút;
  2. Prst utrite antiseptickou handrou. Je na jedno použitie, nemôžete znovu použiť obrúsok;
  3. Otvorte balenie rozrušovača a prepichnite prst ihlou;
  4. Pipetujte kvapku krvi;
  5. Zhromaždenú krv vytlačte z pipety do kruhového otvoru ukazovateľa, stačí 2 kvapky;
  6. Pridajte tam dve kvapky činidla;
  7. A nechajte test po dobu 10 minút sám, potom môžete vyhodnotiť výsledok. Je však potrebné si uvedomiť, že odhadovaný výsledok po 20 minútach od okamihu odberu krvi možno považovať za neplatný..

  Pozitívne sú dva stĺpce na obrazovke ukazovateľa, ktoré naznačujú prítomnosť vírusu hepatitídy C v krvi. Jeden prúžok, ktorý sa objaví v blízkosti písmena „C“, je negatívny výsledok, čo znamená, že osoba nie je chorá na hepatitídu C. Jeden prúžok, ktorý sa objaví v blízkosti písmena „T“, označuje nesprávny test alebo jeho uloženie, výsledok tohto testu je neplatný.

  Rýchly test na hepatitídu typu B

  V lekárni je k dispozícii aj rýchly test na hepatitídu typu B. Vykonáva sa, ako aj predchádzajúca domáca štúdia:

  1. Utrite prst antiseptickou handričkou;
  2. Prepichnite prst;
  3. Zoberte krv do pipety, ak je pripojená k testu, alebo pritlačte prst na prepichnutie tak, aby krv začala odkvapkávať, zatiaľ čo ju držte nad testom bez toho, aby ste sa prstom dotkli prúžku (stačí 3 kvapky);
  4. Po jednej minúte naneste na prúžok reagenciu;
  5. Po 10-15 minútach je módne vyhodnotiť výsledok..

  Dva prúžky sú pozitívnym výsledkom potvrdzujúcim prítomnosť vírusu hepatitídy B v krvi. Jedno pásmo, ktoré sa objavilo v kontrolnej zóne, naznačuje negatívny výsledok. Neprítomnosť prúžkov po 15 minútach alebo prúžok na testovacej ploche naznačuje neplatnosť testu.

  Prvé príznaky a príznaky cirhózy pečene

  Ľudia, ktorí zneužívajú alkohol, sa často boja strašnou frázou - cirhózou pečene. Vyskytujú sa príznaky cirhózy iba u konzumentov alkoholu alebo sa môže choroba vyvinúť v dôsledku iných nepriaznivých faktorov?

  Ako spoznať človeka a jeho okolie, že jeho tkanivo tohto životne dôležitého orgánu sa ničí?

  Cirhóza pečene sa nazýva súčasné poškodenie orgánov na viacerých miestach, čo vedie k smrti pečeňových buniek a ich transformácii.

  V dôsledku toho sa v postihnutých oblastiach vytvára jazvové tkanivo, ktoré sa v percentách postupne zvyšuje.

  Výsledkom je, že funkčnosť orgánu výrazne klesá, čo vedie k smrti vnútorného orgánu a samotného pacienta.

  Prvé príznaky cirhózy

  V počiatočnej fáze sa cirhóza pečene často vyskytuje v latentnej forme.

  V 1. štádiu patologického procesu môžu úplne chýbať prejavy cirhózy pečene.

  Ochorenie je v latentnej (latentnej) forme, a preto nemá výrazný klinický obraz.

  V približne 20% prípadov sa pozoruje asymptomatické skoré štádium.

  Je smutné, že v ďalších 20% je skutočnosť, že osoba má cirhózu nebezpečnej patológie, zistená iba pri otvorení tela..

  Aby sa tomu zabránilo, je potrebné mať predstavu o tom, ako sa cirhóza pečene prejavuje u mužov a žien.

  Vo zvyšných 60% epizód v počiatočnej fáze patológie sú zaznamenané nasledujúce prejavy:

  1. Pravidelná bolesť na pravej strane. Pocity bolesti vznikajú určitým spôsobom v dôsledku intenzívnej fyzickej aktivity alebo z dôvodu jedla s vysokým obsahom tuku, pitím alkoholu.
  2. V ústach sa ráno cíti trpkosť a suchosť.
  3. Možná porucha defekácie (zápcha alebo hnačka), zvýšený plyn v črevách.
  4. Zmeny v správaní ľudí sú zaznamenané, rozčuľuje sa nad maličkosťami, stráca aktivitu.
  5. Vonkajšie príznaky cirhózy v post-nekrotickej forme sa javia ako žltkastosť kože.

  Ak prvé príznaky cirhózy pečene chýbajú, prejavy choroby sa vyvíjajú v ďalších štádiách a sú charakterizované závažnosťou a rozsiahlosťou..

  Je veľmi dôležité začať liečiť cirhózu pečene, ktorej prvé príznaky sa začali prejavovať.

  Hlavnou črtou tohto orgánu je jeho schopnosť aktívne regenerovať bunky, aj keď ich časť je ovplyvnená počiatočným stupňom cirhózy..

  Zdravo fungujúce bunky sú schopné vykonávať dvojitú prácu (pre seba a odumreté tkanivo).

  Príznaky progresívnej cirhózy

  S rozvojom choroby sa bolesti objavujú na pravej strane, zhoršujú sa zdravie.

  Postupom času sa choroba začína prejavovať jasnejšie a ovplyvňuje ďalšie orgány a systémy.

  Hlavné príznaky cirhózy pečene sa prejavia zvýšenou bolesťou v pravej hypochondrii.

  Toto je uľahčené zvýšením pečeňovej kapsuly. Bolestivé pocity bolia so sprievodným pocitom tiaže v boku.

  Preto na otázku, či bolesť pečene bolí s cirhózou, je odpoveď áno. Pečeň bolí veľa.

  Pri chorej pečeni má človek často nevoľnosť, ktorá môže viesť k zvracaniu.

  Cirhóza pečene je charakterizovaná prímesou krvi vo zvracaní, čo priamo naznačuje slabosť krvných ciev pažeráka a žalúdka..

  Riedenie cievnych stien je zaznamenané nielen v zažívacom trakte.

  Pomerne často má pacient krvácanie z nosa.

  Ľudia s rozsiahlym patologickým procesom majú charakteristické cirhózové syndrómy vo forme kožných zmien.

  1. Po prvé, epiderma získava nezdravý žltý odtieň, zatiaľ čo silne vločkuje. Žltačka sa vyskytuje v tomto poradí: očné skléry, ústna sliznica, dlane a chodidlá, potom pokožka celého tela. V zriedkavých prípadoch dochádza k hyperémii kože dlaní (tzv. Pečeňových dlaní) a chodidiel.
  2. Po druhé, koža chorého je veľmi svrbivá, čo sa vysvetľuje nadbytkom žlčovej kyseliny v krvi.

  Inou cirhózou sa dá zistiť cirhóza pečene..

  Syndrómy posledného štádia deštrukcie pečene zahŕňajú tvorbu špecifických škvŕn (xantelasma) na koži horných viečok. Na trupe sa často objavujú hviezdičky.

  Pre túto chorobu je navyše charakteristická ich lokalizácia nad pupkovou líniou.

  Akútny stav choroby je sprevádzaný zvýšením počtu hviezd na pokožke tela.

  Pri cirhóze pečene dochádza k závažným zmenám v zložení tela.

  Keď ochorie, človek začne rýchlo strácať svalovú hmotu.

  Dochádza k postupnej deplécii tela, ktorá sa vyznačuje úbytkom hmotnosti končatín a opuchom brucha..

  Ten je spôsobený nástupom ascitu, prebiehajúcim patologickým procesom, ktorý spočíva v akumulácii tekutín v pobrušnici..

  Známky cirhózy pečene u alkoholikov sú rozpoznateľné podľa ich tváre.

  Pokožka na nej sa stáva nezdravým odtieňom, lícne kosti sú zreteľne viditeľné, slinné žľazy sa výrazne zväčšujú..

  Je možné začervenanie tváre v dôsledku rozšírenia krvných ciev..

  Pri cirhóze pečene sa stav jazyka tiež mení v dôsledku opuchu a zmeny farby na svetlejšiu.

  Príznaky alkoholickej cirhózy pečene sú zaznamenané nielen na orgánoch tráviaceho a obehového systému..

  Príznaky cirhózy pečene u mužov a žien

  Známky cirhózy pečene u mužov majú určité vlastnosti.

  V dôsledku zneužívania alkoholu u mužov sa v tele vyskytujú tieto zmeny:

  • prsník významne napučiava a nadobúda vlastnosti ženských mliečnych žliaz (gynekomastia);
  • vlasová línia v slabinách a podpazuší je znížená;
  • erektilná dysfunkcia sa vyvíja s výrazným poklesom genitálií;
  • degeneratívne zmeny v semenníkoch.

  Známky cirhózy pečene u mužov sa vyskytujú dvakrát častejšie ako u žien.

  Lekári to vysvetľujú tým, že v mužskej polovici ľudstva sa častejšie diagnostikujú patológie vedúce k deštrukcii pečeňových buniek..

  Cirhóza je najčastejšie spôsobená vírusovou hepatitídou, ako aj parazitárnymi chorobami, pitím veľkého množstva alkoholických nápojov, kardiovaskulárnymi chorobami.

  Znaky alkoholickej cirhózy sú u mužov oveľa bežnejšie, ženské telo ich však postihuje mnohokrát rýchlejšie.

  Je to žena, ktorá vo väčšine prípadov rozvíja sekundárnu cirhózu, ak predtým mala ochorenie žlčníkových kameňov alebo mala zhubné nádory v orgánoch susediacich s pečeňou..

  Známky cirhózy pečene u žien sa nelíšia od príznakov uvedených v predchádzajúcom odseku, existujú však niektoré znaky spôsobené odlišnou anatómiou, a to:

  1. libido má pokles;
  2. menštruačný cyklus prepadne;
  3. krvácanie z maternice, ktoré nie je spojené s menštruáciou;
  4. v niektorých prípadoch menštruácia úplne prestane;
  5. z dôvodu zhoršenej sexuálnej funkcie nemôže žena otehotnieť a normálne mať dieťa.

  Známky úplnej cirhózy pečene

  S úplnou cirhózou v poslednom štádiu, orgán prestane plniť svoje funkcie, dochádza k závažnej intoxikácii tela sprevádzajúcej bolesť.

  Posledné štádium cirhózy pečene sa vyznačuje závažnými komplikáciami ovplyvňujúcimi obehový, tráviaci, vylučovací a nervový systém..

  Pri cirhóze pečene sa objavujú príznaky hepatálnej encefalopatie.

  Toto je reverzibilná lézia centrálneho nervového systému toxínmi, ktoré nie sú neutralizované štruktúrami pečene počas jej poškodenia..

  Pacient je narušený v spánku, pamäť je výrazne narušená, ľahostajnosť ku všetkému okolo neho, zreteľne prejavený tras končatín.

  Hepatálna encefalopatia sa môže vyskytovať v latentnej forme, potom sa dá zistiť iba počas špeciálneho vyšetrenia.

  V zriedkavých prípadoch pri neskorej alkoholickej cirhóze pečene sú príznakmi triezvy prejav, zmena štýlu písania, chôdza v dôsledku zlej koordinácie pohybov..

  Kóma je extrémny variant hepatálnej encefalopatie..

  Nepredbieha pacienta náhle, jej nástup môže byť určený nasledujúcimi príznakmi:

  1. U človeka sa náhle rozvíja úzkosť (túžba, eufória, apatia) bez zjavného dôvodu.
  2. Vo vesmíre je dezorientácia, oneskorená reakcia.
  3. Môže dôjsť k zakaleniu mysle s ďalším zmätkom.
  4. Kŕče tvárových a žuvacích svalov.

  Pri určovaní toho, ako sa prejavuje cirhóza pečene, tak u mužov, ako aj u žien, by ošetrujúci lekár mal vykonať sériu vyšetrení vrátane vykonania krvného testu na stanovenie množstva celkového bilirubínu..

  V poslednom štádiu patologického procesu v pečeni významne rastie.

  Pád do stavu pečeňovej kómy je sprevádzaný zastavením pohybovej aktivity, možným výskytom záchvatov v tele, nedochádza k reakcii žiakov na svetlo.

  Posledným krokom pred pečeňovým kómou je zmena srdcovej frekvencie.

  Krvný tlak je extrémne nízky, pulz sa stáva vláknitým, zvyšuje sa tachykardia.

  Zvieratá celého tela sú ochrnuté, príznaky posledného štádia lézie vedú k zastaveniu dýchania.

  Ak má osoba 1 alebo 2 príznaky charakteristické pre cirhózu pečene, neznamená to ničenie orgánov.

  Cirhóza pečene: príznaky, liečba, koľko s tým žijú

  Cirhóza pečene sa nazýva chronické ochorenie pečene, ktoré má tendenciu postupovať, keď sa pečeňové bunky degenerujú do tkaniva podobného tkanivu, z ktorého sa tvoria jazvy. Cirhóza pečene nie je nevyhnutne veľa alkoholikov: táto patológia je takmer vždy posledným štádiom chronického ochorenia pečene. Cirhóza sa niekedy môže stať aj nezávislou patológiou, ktorá sa vyvinula napríklad v dôsledku útoku vlastnej imunity na žlčový trakt (primárna biliárna cirhóza) alebo nemusí mať jasný dôvod (kryptogénna cirhóza)..

  Patológia značne komplikuje život človeka a ukladá obmedzenia nielen na jeho stravu, ale aj na motorický režim, užívanie liekov a teplé oblečenie. Vzťahuje sa na tie choroby, na ktoré umierajú, pretože žiadny orgán nemôže nahradiť funkciu pečene. Tento orgán má však pozoruhodné regeneračné schopnosti a môže rásť od malého „kusu“ po plný objem. Môže sa to však stať, ak na to budete venovať pozornosť včas a nezúfalete, ale nájdete príčinu choroby a riešite ju, kým sa stav nezkompenzuje. V niektorých prípadoch môže pomôcť transplantácia pečene, ale nemalo by sa to ani odkladať: ak sa krvácanie zvýši, operácia už nebude možná..

  O pečeni, ktorá trpí

  Táto časť je venovaná stručnej analýze štruktúry a funkcie pečene, aby bolo jasné, prečo sa objavujú určité príznaky cirhózy pečene..

  Pečeň je teda najväčším a najťažším orgánom nachádzajúcim sa pod pravými pľúcami pod bránicou, zakrytou pravou stranou oblúka. Vykonáva veľa funkcií. to:

  1. čistenie krvi toxických alebo neúčinných látok tvorených samotným telom, ktoré okamžite vstupujú do krvi alebo sú do nej absorbované z čriev alebo močových ciest;
  2. Syntézy bielkovín:
   • niektoré z nich zadržiavajú tekutú časť krvi v cievach, čo jej bráni v prístupe do tkaniva a spôsobuje opuch;
   • iné sú základom protilátok, gama globulínov;
   • tretí - zabezpečte zrážanie krvi;
   • po štvrté sú základom enzýmov, ktoré v organizme poskytujú významné reakcie;
  3. tvorba žlče - stimulátor črevnej motility, látka, ktorá emulguje tuky (rozdeľuje ich na malé kvapôčky), aby sa lepšie rozložili enzýmami pankreasu;
  4. skladovanie „energetického substrátu“ - glukózy - vo forme glykogénu.

  Vnútornou štruktúrou pečene sú voštinové laloky s vnútornou krvnou cievou (žila), oddelené spojivovým tkanivom. Pri cirhóze sa na mieste tohto laloku objaví vláknité (hrubšie spojivové) tkanivo a „deliče“ (úplne alebo čiastočne) zostávajú na svojom mieste. Tieto nové „laloky“ sa nazývajú „uzly“, ktoré môžu byť veľké (niekoľko lalokov, uzol je väčší ako 3 mm) alebo malé (spojivové tkanivo oddeľuje každý uzol, ako pred lobulom)..

  Pretože sa namiesto normálnych buniek objavujú nefunkčné tkanivá, trpia všetky funkcie pečene. Postupne vyvinuté fibrotické oblasti komprimujú cievy ležiace v lalokoch. To vedie k zvýšeniu tlaku v systéme zabezpečujúcom odtok krvi z pečene - portálna hypertenzia. Na zmiernenie tohto systému krv začína obchádzať pečeň (pre túto povahu sú žily poskytované v prírode): žily pažeráka, žalúdka a konečníka sa rozširujú. Pri zachovaní tlaku v cievach tieto cievy strácajú svoj tón a stávajú sa kŕčovito rozšírenými, z ktorých sa pravidelne vyvíja krvácanie..

  štatistika

  Najvyšší výskyt cirhózy sa pozoruje v rozvinutých krajinách: 14 - 30 prípadov na 100 000 obyvateľov; zatiaľ čo v poslednom desaťročí sa frekvencia výskytu zvýšila o 12%. Najčastejšie sa to spája s stravovacími návykmi: čím sú vyprážané a labužnícke jedlá, v strave je obsiahnutý alkohol, tým vyššia je šanca na ochorenie.

  Cirhóza je jednou zo šiestich hlavných príčin smrti v rozvinutých krajinách: na túto chorobu zomrie každoročne 300 tisíc ľudí. Najčastejšie trpia ľuďmi vo veku 35 - 60 rokov, muži sú vystavení alkoholu trikrát častejšie.

  Prečo ochorieť na cirhózu

  Príčiny cirhózy sú rôzne. Zavolajte ich v zostupnom poradí:

  1. Častý príjem alkoholu spôsobuje 35,5 - 50% cirhózy pečene. Alkoholická cirhóza sa nevyvíja okamžite, ale po 10 - 20% rokov od začiatku častého (v niektorých prípadoch denného) alkoholizácie, keď sa pravidelne konzumuje 80 - 160 ml v zmysle 96% alkoholu. Posledné štúdie hovoria, že pri vývoji cirhózy nie je dôležitá ani tak samotná toxicita etanolu, pretože zlá výživa je spôsobená tým, že časť energetickej potreby je pokrytá alkoholom, ale neexistujú žiadne užitočné aminokyseliny, nenasýtené mastné kyseliny a uhľohydráty..

  Približne 12% prípadov tohto ochorenia je bez príznakov. Táto vlastnosť je charakteristická cirhózou u mužov..

  1. Chronický (zriedkavo akútny) zápal pečene, tj hepatitída, má často za následok cirhózu. Hepatitída spôsobená vírusmi je toho schopná. „Vodcom“ v tomto ohľade je vírusová hepatitída C, choroba, ktorá nemá prakticky žiadne konkrétne prejavy. Našťastie sa v tejto chvíli dobre lieči..

  Cirhóza môže spôsobiť vírusovú hepatitídu B, B + D, ktorú je ťažké liečiť. Hepatitída A naopak takmer nikdy nezíska chronický priebeh a nespôsobí cirhózu.

  1. Kryptogénna cirhóza. Je to choroba s nevysvetlenou príčinou, keď podľa výsledkov laboratórnych a inštrumentálnych štúdií nebola zistená žiadna jediná príčina choroby. Táto cirhóza pečene je častejšia u žien, asi 20-30% v štruktúre celej incidencie.
  2. Hepatitída vyvolaná liečivom môže viesť k cirhóze. Toto je zápal pečene, ktorý sa môže vyskytnúť ako reakcia na užívanie rôznych liekov. Najmä toxické pre pečeň sú lieky na tuberkulózu, parkinsonizmus, rakovina, lieky na zlato, ortuť, olovo, niektoré antiseptiká (na základe dimetylsulfoxidu) s dlhodobým používaním..
  3. Toxický zápal pečene. Pečeň je tak poškodená metylalkoholom, etylénglykolom obsiahnutým v alkoholových náhradách, ako aj niektorými jedovatými hubami. Ak osoba nezomrela na akútne poškodenie pečeňového tkaniva a po akútnom období nie je dovolené obnoviť telo (požil alkohol, toxické drogy, mala vírusovú hepatitídu), môže sa takáto choroba dostať do cirhózy..
  4. Autoimunitná hepatitída. Degenerácia pečeňového tkaniva do vláknitého tkaniva môže byť spôsobená jeho poškodením protilátkami - proteínmi vlastnej imunity, ktoré môžu spočítať pečeňové bunky ako cudzie látky..
  5. Nealkoholická mastná hepatitída. Tento zápal pečene, ktorý vedie k cirhóze, sa vyvíja na pozadí metabolických porúch, napríklad pri cukrovke, galaktozémii alebo obezite..
  6. Primárna cirhóza alebo primárna biliárna cirhóza. Je to autoimunitný zápal, ktorý začína útokom vlastných protilátok na žlčové cesty v pečeni. Dlhá stagnácia žlče v týchto dráhach vedie k degenerácii pečeňového tkaniva.
  7. Takéto ochorenie, ako je primárna sklerotická cholangitída, keď sa zvyčajne na pozadí chronických zápalových ochorení čriev objavia protilátky proti intrahepatálnym žlčovým kanálikom, ktoré prestávajú fungovať, stávajú sa sklenenou tyčinkou.
  8. Sekundárna biliárna cirhóza. Je to stav, ktorý sa vyvíja v dôsledku narušenia priechodu žlče pozdĺž žlčových ciest (často intrahepatických). Tu, na rozdiel od primárneho „brata“, neexistuje žiadny autoimunitný mechanizmus. Príčina sekundárnej biliárnej cirhózy je:
   • kamene v žlčových cestách;
   • stlačenie žlčových ciest nádormi;
   • vylisované kanály so zväčšenými lymfatickými uzlinami s lymfocytárnou leukémiou, lymfogranulomatózou;
   • sekundárna biliárna cirhóza sa môže vyskytnúť dokonca aj u novorodencov. To vedie k vrodenému nedostatočnému rozvoju alebo úplnej absencii extrahepatických potrubí;
   • hnisavý zápal intrahepatálnych žlčových ciest;
   • zúženie žlčových ciest po operácii na orgánoch hepatobiliárnej zóny;
   • extrahepatické cysty žlčových ciest.
  9. Poškodenie pečene červami, napríklad echinokokom alebo alveokokom.
  10. Hemochromatóza. Je to choroba, pri ktorej sa železo ukladá v tkanivách vrátane pečene.
  11. Wilson-Konovalovova choroba. V tomto prípade sa z dôvodu genetických porúch enzýmových systémov v mozgu a pečeni vylučuje meď..
  12. Badda-Chiariho syndróm. Jedná sa o zablokovanie prietoku krvi pečeňovými žilami..
  13. Zlyhanie srdca, v dôsledku čoho sú pečeňové cievy vždy preplnené, čo má negatívny vplyv na pečeň.
  14. Nedostatok enzýmu -1-antitrypsínu v dôsledku genetickej poruchy. To vedie k rozvoju bronchitídy a cirhózy..

  Ako sa prejavuje cirhóza?

  Známky cirhózy pečene sa neobjavujú u všetkých pacientov, 12 až 20% z nich má asymptomatický priebeh ochorenia až do štádia, keď dochádza k ikterickému sfarbeniu kože a ascitu - zvýšenie brucha v dôsledku hromadenia tekutín v ňom..

  Prvé príznaky patológie sú:

  • Pocit plný žalúdok. Zároveň to znamená, že znižujú tvorbu plynu, zlepšujú pohodu.
  • Znížený výkon.
  • Po pití alkoholu, požití diéty alebo zdvíhaní ťažkých váh sa v pravej hypochondrii objaví bolesť. Je to spôsobené zvýšeným prísunom krvi a predĺžením kapsuly pečene. Takáto bolesť prechádza sama o sebe, lieky ako No-shpa, Drotaverin, Spazmalgon nepomáhajú.
  • Človek rýchlo zožerie: po malých dávkach jedla sa objaví pocit plnosti žalúdka.
  • Telesná teplota sa pravidelne zvyšuje na nízke čísla.
  • Pri čistení zubov krvácajú ďasná.
  • Pravidelne, bez zjavného dôvodu a pri normálnom tlaku, sa zaznamenávajú krvácanie z nosa. Je to kvôli zvýšeniu tlaku v portálnych žilách a zníženiu zrážania krvi.

  Táto choroba sa ďalej vyvíja podľa jednej z troch možností:

  Spočiatku sú nepríjemné plynatosť, nevoľnosť, zvracanie. Človek sa rýchlo unaví, jeho nálada sa mení, je náchylný k rozmarom. Objavujú sa časté krvácanie z nosa.

  Obdobie ascitu s cirhózou. Najprv sa bolesť objaví na jednom mieste v bruchu, potom na inom mieste. Potom, čo dôjde k výraznej slabosti, pravidelne zvracať. Pravidelne to bolí v pravej hypochondrii - v ľavej hypochondrii (zväčšená slezina). Brucho je zväčšené a nemôže byť vtiahnuté. Na prednej stene sú viditeľné rozšírené žily. Po 6-24 mesiacoch sa vyvinie kachektické obdobie (deplécia). Hmotnosť sa výrazne znižuje, koža je bledá, ochabnutá. Obdobia slabosti, počas ktorých sa určuje nízky krvný tlak, periodické - zvracanie hnedého obsahu alebo čiernej voľnej stolice (gastrointestinálne krvácanie)..

  Smrť nastáva v dôsledku pečeňového kómy alebo nákazy infekčnou chorobou. Prenikanie baktérií do ascitickej tekutiny - ascitická peritonitída - ak nekončí samotnou smrťou, výrazne skracuje život

  Objavujú sa príznaky zvýšeného tlaku v portálnej žile a rýchlo postupujú: bolesť v pravej hypochondrii, krvácanie z ďasien, krvácanie z hemoroidových žíl a z nosa..

  Na tomto pozadí sa vyvinie žltačka, svrbenie, žlté škvrny na očných viečkach (xantelasma), stenčenie kože..

  Vyššie uvedené príznaky súvisia s poruchami stolice, bolestivosťou brucha, nevoľnosťou, grganím, zmenami nálady, zvracaním.

  Slabá citlivosť - teplota, bolesť, hmat - na ruky a nohy.

  V konečnom štádiu sa vyvinie hepatická encefalopatia. Táto euforická nálada, po ktorej nasledovala depresia, zmena osobnosti, poruchy spánku, rozmazaná reč, dezorientácia.

  Obličky tiež trpia, čo sa prejavuje opuchom tváre, nedostatkom chuti do jedla, znížením množstva moču a bledosťou pokožky..

  Možnosti tokuPrevažuje možnosť, pri ktorej príznaky zvýšeného tlaku v systéme žíl zásobujúcich pečeň prevládajúVoľba, v ktorej rozširujúce sa uzly stlačia predovšetkým žlčové kanályKombinovaná možnosť
  Príznaky cirhózy pečenePrvé významné príznaky sú:

  • znížená chuť do jedla;
  • žltnutie kože a očných proteínov;
  • pokožka je suchá a ochabnutá;
  • pocit horkosti v ústach;
  • suché ústa
  • časté uvoľnené stolice vyvolané mastnými potravinami;
  • Svrbivá pokožka;
  • únava
  • žlté škvrny na očných viečkach - xantómy a xantómy;
  • Podráždenosť.

  Príznaky sa objavujú pomaly, postupne..

  Ďalšie príznaky sa neskôr pripoja:

  • dlane sa stávajú špeciálnymi: oblasti okolo palca a malého prsta začervenajú, začervenajú sa a distálne prsty prstov na strane dlane;
  • sexuálna slabosť;
  • menštruačné nepravidelnosti u žien;
  • pocit rýchleho srdcového rytmu;
  • bolesť v pravej hypochondrii;
  • na koži tváre a tela sa objavujú pavúčie žily;
  • semenníky sú zmenšené, prsia u mužov môžu rásť;
  • ascites;
  • krvácajúce gumy;
  • krvácanie z nosa;
  • rednutie kože;
  • strata váhy;
  • koncové prsty prstov zhustnú. Stávajú sa ako paličky;
  • nechty zhustnú a vyblednú, stávajú sa hodinkami.
  • atrofia svalov končatín;
  • zuby sú uvoľnené a vypadávajú.

  Smrť pochádza z krvácania

  Aké chorobyBadda-Chiariho syndróm po hepatitíde v dôsledku srdcového zlyhania s hemochromatózouBiliárna cirhóza - primárna a sekundárna, sklerotizujúca cholangitídaAlkoholická cirhóza môže byť cirhóza po hepepatitíde

  Existujú také štádiá cirhózy pečene:

  1. Kompenzačné. Stále neexistujú žiadne príznaky, aspoň niektoré bunky už zomreli, ale zostávajúce bunky pracujú v rozšírenom režime.
  2. Subcompensatory. V tejto fáze sa objavia prvé príznaky choroby: slabosť, pocit nadúvania, bolesť v hypochondrii na pravej strane, znížená chuť do jedla. Na koži sa objavia „siete“; vlasy vypadávajú.
  3. Posledným štádiom cirhózy pečene je dekompenzácia. Tu sa objavuje ascites, žltačka a krvácanie a atrofia svalov končatín a pásov horných ramien a podchladenie..

  Pacienti s cirhózou v tomto štádiu majú charakteristický vzhľad:

  • svetlo žltá ochabnutá pokožka;
  • s hrebeňmi;
  • žlté oči;
  • červené a fialové „pavúky“ z ciev sú viditeľné na koži tváre a tela;
  • tenké a tenké ruky a nohy;
  • modriny na rukách a nohách;
  • veľké brucho s vyčnievajúcim pupkom;
  • na bruchu - sieť rozšírených žíl;
  • červené dlane s začervenanými a zosilnenými koncovými falangami, matné nechty;
  • opuchy nôh;
  • zväčšené prsia, malé semenníky u mužov.

  Komplikácie cirhózy

  Komplikácie cirhózy sú:

  1. Ascites: zväčšenie brucha, ktoré pri ľahnutí prakticky nezmizne, vyzerá napäto, s tlakom na žalúdok sa objem pohybuje nabok.
  2. Portálna hypertenzia. Jej príznaky sme opísali vyššie.
  3. Akútne zlyhanie pečene sa vyvíja s rýchlym progresom cirhózy. V tomto prípade zhoršené vedomie rýchlo progreduje, pokožka zožltne, objaví sa nevoľnosť, objaví sa zvracanie, vyvíja sa krvácanie - vnútorné, gastrointestinálne, maternice, hemoroidy.
  4. Chronické zlyhanie pečene. Postupne sa vyvíja zmena osobnosti, trpí spánkom, zvyšuje sa žltačka, vyvíja sa ascites.
  5. Spontánna bakteriálna peritonitída. Toto je komplikácia ascitu, keď je intraabdominálna tekutina infikovaná baktériami v čreve v dôsledku priepustnosti črevnej steny. Ochorenie je sprevádzané prudkým zhoršením stavu, vysokou horúčkou, ťažkosťami s dýchaním, bolesťami brucha, zvracaním, hnačkou..
  6. Hepatorenálny syndróm. Toto je meno poškodenia obličiek, ktoré sa vyskytuje na pozadí portálnej hypertenzie. Príznaky: znížený moč, zvýšená slabosť, nevoľnosť.
  7. Rakovina pečene. Jeho príznaky sa mierne líšia od príznakov cirhózy samotnej..

  Aká je diagnóza

  Diagnóza cirhózy pečene pozostáva z niekoľkých fáz. Samotná diagnóza sa uskutočňuje pomocou inštrumentálneho výskumu:

  • Ultrazvuk - ako metóda skríningu. „Povoluje“ iba urobiť predbežnú diagnózu, je však nevyhnutný pre diagnostiku portálnej hypertenzie a ascitu;
  • Počítačové alebo magnetické rezonancie. Ide o presnejšie metódy ako prvá;
  • Biopsia. Táto metóda umožňuje určiť typ cirhózy - malý alebo veľký, ako aj príčinu choroby;

  Po stanovení diagnózy, ak podľa výsledkov histologického vyšetrenia nebola zistená príčina, pokračuje jej vyhľadávanie. Z tohto dôvodu sa krv vyšetruje na:

  • DNA vírusu hepatitídy B a RNA vírusu hepatitídy C metódou PCR;
  • antimitochondriálne protilátky;
  • hladiny cerruloplasmínu a medi;
  • alfa-fetoproteín - na vylúčenie rakoviny krvi;
  • hladina T-lymfocytov, imunoglobulínov G a A.

  Ďalším krokom je zistiť, koľko tela utrpelo poškodenie pečene. Urobiť to:

  1. Scintigrafia pečene. Toto je rádionuklidová štúdia, ktorá vám umožní zistiť, ktoré pečeňové bunky stále fungujú..
  2. Biochemický krvný test na také testy, ako je proteinogram, lipidogram, ALT, AST, bilirubín - častá a jedna z frakcií, alkalická fosfatáza, cholesterol, koagulogram, hladiny draslíka a sodíka.
  3. Stupeň poškodenia močoviny obličiek, kreatinínu.

  Prítomnosť alebo neprítomnosť komplikácií:

  • ultrazvuk je vhodný na vylúčenie ascitu;
  • kŕčové žily pažeráka a žalúdka sú vylúčené pomocou FEGDS;
  • kŕčové žily konečníka si vyžadujú vyšetrenie sigmoidoskopiou;
  • vylúčenie skrytého, neviditeľného krvácania z tráviaceho traktu sa vykonáva analýzou výkalov okultnej krvi.

  Aká pečeň na cirhózu. Cítite ju cez prednú stenu brucha. Lekár sa domnieva, že je hustý, hrbolatý. Ale to je len vo fáze dekompenzácie.

  Na ultrazvuku sú vo vnútri tohto orgánu viditeľné ložiská fibrózy („uzly“): menej ako 3 mm - malé uzly, viac ako 3 mm - veľké. Pri alkoholickej cirhóze sa najskôr vyvinú malé uzly, s biopsiou sa stanoví mastná hepatóza a špecifické zmeny v pečeňových bunkách. V neskorších fázach sa uzliny zväčšia a zmiešajú, mastná hepatóza sa postupne stráca. Pri primárnej biliárnej cirhóze je pečeň zväčšená, v nej sú stanovené nezmenené žlčové kanáliky. Sekundárna biliárna cirhóza je príčinou zväčšenia pečene, prítomnosti obštrukcie v žlčovom trakte.

  Liečba chorôb

  Ako liečiť cirhózu. Ak to chcete urobiť, musíte:

  1. eliminovať príčinu choroby;
  2. zastaviť progresiu degenerácie pečeňového tkaniva do vláknitých uzlín;
  3. kompenzovať porušenia;
  4. znížiť zaťaženie žíl portálového systému;
  5. liečiť komplikácie a predchádzať rozvoju ďalších problémov.

  Eliminácia príčin choroby

  Táto liečba závisí od príčin cirhózy:

  • S alkoholickou cirhózou - eliminujte príjem alkoholu v tele.
  • Pri vírusovej hepatitíde sa predpisujú špeciálne antivírusové látky: pegylované interferóny, ribonukleáza atď.
  • Autoimunitná hepatitída sa lieči liekmi, ktoré potláčajú imunitný systém..
  • Cirhóza mastnej hepatitídy je liečená diétou s nízkym obsahom lipidov.
  • Biliárna cirhóza sa lieči odstránením zúženia žlčových ciest.

  Vytváranie podmienok na obnovenie pečene

  Ihneď po diagnóze, keď je človek vyšetrený na príčinu choroby, je mu predpísaná diéta na cirhózu:

  Proteín: 1 až 1,5 g / kg hmotnosti. Keď dôjde k narušeniu vedomia, zrušia sa v terminálnom štádiu;

  Tuk - 80 - 90 g / deň (živočíšny a bielkovinový pôvod 1: 1);

  Sacharidy - 400 - 500 g / deň.

  Počet jedál: 5-6 za deň, v malých porciách

  Všeobecné pravidláMôcťJe to nemožné
  • zeleninové polievky, lepšie ako šťouchané polievky;
  • obilniny;
  • varené chudé mäso;
  • tvaroh;
  • nízkotučné kyslé smotany;
  • zelené jablká
  • zelenina - v pečenej forme;
  • vajíčka
  • banány a sušené ovocie - ak obličky fungujú dobre.
  • káva;
  • alkohol
  • salámy;
  • konzervy;
  • šunka;
  • huby;
  • cesnak;
  • paradajky
  • čokoláda;
  • paradajkový džús;
  • údené výrobky;
  • minerálka;
  • výrobky s práškom do pečiva a sódou na pečenie (koláče, koláče, pečivo, chlieb);
  • slanina;
  • pasta z mäsa alebo rýb;
  • majonézy;
  • olivy;
  • nakladaná zelenina;
  • zmrzlina;
  • vyprážané jedlá.

  Pri ascite je vylúčená šťava

  Upravuje sa aj životný štýl cirhózy:

  1. nemôžete zdvíhať závažia, pretože to môže spôsobiť gastrointestinálne krvácanie;
  2. viac relaxovať;
  3. denne merajte objem brucha a hmotnosti: zvýšenie oboch hovorí o zadržiavaní tekutín;
  4. nezabudnite vziať do úvahy pomer prijímanej tekutiny (nielen vody) a vylučovaného moču. Ten by mal byť o niečo menší;
  5. pri vývoji ascitu je potrebné znížiť objem prijatej tekutiny na 1-1,5 l;
  6. ovládajte zmenu v písaní rukou: napríklad napíšte krátku frázu každý deň s dátumom v poznámkovom bloku.

  Drogová terapia

  Pri cirhóze je každý liek predpísaný primerane, pretože je poškodená pečeň a ďalšie zaťaženie liekmi pre ňu nie je užitočné. Bez týchto liekov sa nemôžete obísť:

  • Duphalac, Normase alebo Prelaxan. Tieto laktulózové prípravky viažu mozgové toxické aminokyseliny, ktoré spôsobujú encefalopatiu.
  • Hepatoprotektory - lieky, ktoré zlepšujú fungovanie pečeňových buniek: Heptral, Ornitox, Ursokhol.
  • Diuretiká - na odstránenie prebytočnej tekutiny z tkaniva. Pri cirhóze Veroshpiron v malých dávkach funguje dobre.
  • V niektorých prípadoch s ascitom má zmysel brať antibiotiká, ktoré čistia črevá: kanamycín, ampicilín. To je prevencia spontánnej bakteriálnej peritonitídy..
  • Na zníženie tlaku v žilách portálu je Molsidomin účinný, betablokátory: Propranolol, Atenolol. V takom prípade musíte kontrolovať krvný tlak.

  Liečba ľudovými liekmi

  Alternatívna liečba cirhózy pečene ponúka tieto recepty:

  • Zmieša sa 10 g, 20 g odrôd pšeničnej trávy, 20 g divej ruže. 1 polievková lyžica nalejte do zmesi 200 ml vody, varte 10 minút. Potom vývar ochladte, vezmite 1 polievkovú lyžicu. dvakrát denne.
  • Vezmite 3 lyžice. umyté ovos, breza, 2 polievkové lyžice. rozdrvené listy brusnice, zalejeme 4 l, trvajte 1 deň na chladnom mieste. Samostatne urobte šípkový vývar. Po jednom dni zmiešajte obidve bujóny, pridajte 2 polievkové lyžice. kukuričné ​​stigmy a uzlíky. Celú infúziu varte 15 minút, namiešajte a uložte do chladničky.
  • Potrebujete 3 hlavy cesnaku, 4 citróny, 200 g olivového oleja, kilogram medu. Odrežte kôru z citrónov, vyberte semená, posuňte citróny a cesnak do mlynčeka na mäso, kombinujte s maslom a medom. Masu premiešajte, vložte na deň do chladničky a potom ju uložte. Dajte si lyžičku 30 minút pred jedlom trikrát denne. Musíte jesť všetko a potom túto manipuláciu opakovať trikrát do roka.

  Prognóza ochorenia

  Cirhóza je nevyliečiteľná, iba ak sa transplantácia pečene nevykonáva. Pomocou vyššie uvedených liekov si môžete udržiavať iba viac-menej slušnú kvalitu života.

  Koľko ľudí žije s cirhózou pečene závisí od príčiny ochorenia, štádia, v ktorom bolo objavené, a od komplikácií, ktoré sa vyvinuli v čase liečby:

  • s rozvojom ascitu žijú 3-5 rokov;
  • ak sa gastrointestinálne krvácanie objaví prvýkrát, prežije ho 1/3 až polovica ľudí;
  • ak sa vyvinie hepatická kóma, znamená to takmer 100% úmrtnosť.

  K dispozícii je tiež stupnica, ktorá vám umožňuje predpovedať dĺžku života. Zohľadňuje výsledky testov a stupeň encefalopatie:

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Masáž je dôležitou súčasťou liečby prietrže vytvorenej v bedrovej oblasti. Po niekoľkých reláciách liečebných procedúr sa zlepšuje pohoda pacienta, znižuje sa závažnosť syndrómu bolesti a ustupuje zápalový edém.
Membrána je silný orgán, ktorý pozostáva hlavne zo svalov a oddeľuje hrudnú dutinu od brušnej dutiny a zúčastňuje sa aj na dýchaní. V strednej časti bránice sa nachádzajú prírodné otvory, cez ktoré prechádzajú veľké cievy (aorta) a orgány (pažerák), na ktorých sa veľmi často tvoria hernie.
Lekári odporúčajú denné cvičenia fyzioterapeutických cvičení, aby zmiernili ťahanie, bolesť, bolesť v dolnej časti chrbta. Pravidelný tréning nielen eliminuje nepohodlie, ale tiež posilňuje chrbtové svaly, zlepšuje držanie tela.