loader

Hlavná

Liečba

Čo je choroba

Cirhóza pečene je patológia, pri ktorej dochádza k porušeniu funkcie hepatocytov, ich deštrukcii a nahradeniu spojivovým tkanivom, ako aj k zmene žlčovodov..

Najčastejšie sa to deje v dôsledku zápalových procesov, ktoré môžu byť spôsobené vírusmi hepatitídy, autoimunitnými procesmi, alkoholom alebo inou intoxikáciou. Existuje však aj určitá cirhóza pečene, ktorá sa vyskytuje na pozadí ťažkého srdcového zlyhania.

Príčiny srdcovej cirhózy

Príčiny srdcovej cirhózy

K zväčšeniu pečene a narušeniu jej činnosti dochádza najčastejšie v patologických stavoch spojených s porušením pravého srdca. Najčastejšie sa jedná o choroby, ako sú:

 • pericarditis;
 • pľúcne srdce;
 • mitrálnej stenózy;
 • nedostatočnosť trikuspidálnej chlopne;
 • porušenie systolickej činnosti pravej komory (pozorované pri pleuritických, diafragmatických a pľúcnych chorobách).

Dôvodmi, pre ktoré sa môže vyvinúť srdcové zlyhanie, sú tiež: hypertenzia, koronárne srdcové choroby, kardiomyopatia, myokarditída, alkoholizmus a diabetes mellitus. V tomto prípade dochádza k neustálemu preťažovaniu srdcového svalu, čo v priebehu času vedie k zhoršeniu jeho činnosti.

Ako sa to deje?

Všetko to začína stagnujúcim procesom v pečeňových žilách. To vedie k pretečeniu krvi vo všetkých cievach pečene a výskytu portálnej hypertenzie. Kvapalina z ciev, ktorá je v krvi, prúdi cez steny a vytlačuje tkanivá a žlčové cesty. Spočiatku má tento proces čisto mechanický charakter, potom sa v dôsledku porúch obehového systému s vývojom nekrózy pridá hypoxia hepatocytov..

Spolu s tým sa začína proliferácia spojivového tkaniva a na periférii lobúl sú pečeňové bunky pokryté tukovým tkanivom. Pri stagnácii sa zvyšuje deštrukcia štruktúry pečene..

sťažnosti

Pri zmenách pečene spôsobených srdcovou patológiou sú sťažnosti pacienta rovnaké ako pri akejkoľvek cirhóze. Zvýšenie orgánu spôsobuje bolesť na pravej strane, objavuje sa nevoľnosť a zvracanie a znížená chuť do jedla. Pacient zaznamenáva zhoršenie pohody, žltnutie skléry a kože, ako aj svrbenie. Pri tomto type cirhózy sa často vyvíja ascites. Pri vysokej hladine bilirubínu sa u týchto pacientov môže vyvinúť encefalopatia a neadekvátne posúdenie ich stavu je agresivita, poruchy spánku.

Teplota pri takomto ochorení môže byť normálna alebo zvýšená. Redistribúcia krvi do zažívacieho systému často vedie k žalúdočnému krvácaniu.

Na pozadí príznakov charakteristických pre poškodenie pečene je pacient znepokojený príznakmi, ktoré potvrdzujú poruchu srdca. Medzi ne patrí: silná dýchavičnosť, ktorá sa pri najmenšej námahe zintenzívňuje, bolesť na hrudníku vľavo, hemoptýza, edém dolných končatín..

Aký je rozdiel medzi srdcovou cirhózou z iných druhov?

Pri srdcovej cirhóze existuje niekoľko príznakov, ktoré pomôžu určiť príčinu choroby:

 1. Liečba srdcového zlyhania sa zlepšuje.
 2. Na začiatku je pečeň zväčšená, zatiaľ čo je na dotyk mäkká a jej veľkosť sa môže mierne zmenšiť, ale hustota sa zvyšuje.
 3. Charakteristickou črtou je, že keď sa na pravú hypochondriu pôsobí tlakom, krčné žily sa zväčšia.

Je potrebné poznamenať, že pri dlhodobom procese všetky opatrenia na kompenzáciu srdcového zlyhania už neovplyvňujú priebeh cirhózy..

liečba

Pri takej diagnóze, ako je srdcová cirhóza, sa liečba predpisuje na základe toho, že je potrebné odstrániť príčinu jej výskytu, ako aj vykonávať terapiu, ktorá pomôže spomaliť proces deštrukcie hepatocytov a znížiť intoxikáciu tela. Takýto pacient je predpísaný:

 1. Po diéte je potrebné obmedziť jedlo, ktoré výrazne zaťažuje pečeň a črevá. Nemôžete jesť mastné, údené a vyprážané jedlá. Korenie a soľ musia byť obmedzené. Dôrazne sa odporúča odstránenie zlých návykov, obmedzenie fyzického a psycho-emocionálneho stresu..
 2. Na zníženie srdcového zlyhania sú potrebné určité lieky. Najčastejšie sa používajú srdcové glykozidy, beta-blokátory, diuretiká. Drogová terapia je zameraná na posilnenie srdcového svalu, zníženie tlaku, odstránenie prebytočnej tekutiny.
 3. Terapeutické metódy na zlepšenie stavu pečene závisia od celkového stavu osoby, stupňa kompenzácie a aktivity procesu. Lekár obvykle predpisuje vitamíny B, kyselinu askorbovú, hepatoprotektory.
 4. Ak sa vyskytnú komplikácie, prijmú sa opatrenia na ich odstránenie alebo zníženie..

Prognóza takéhoto ochorenia je nepriaznivá, pretože patologický proces v srdcovom svale a pečeni v agregáte zhoršuje stav pacienta..

Príčiny a metódy liečby srdcovej cirhózy

Srdcová cirhóza je sekundárna patológia, ktorá sa vyvíja na pozadí zápalových procesov v srdcovom aparáte. S týmto ochorením dochádza k dysfunkcii pri práci hepatocytov, začínajú sa zrútiť, namiesto nich sa začína tvoriť náhradné spojivové tkanivo, navyše sa modifikujú žlčové kanáliky. Pri cirhóze dochádza k takým negatívnym procesom v dôsledku hepatitídy, autoimunitne negatívnych procesov, alkoholických alebo iných intoxikácií. Srdcová cirhóza sa však objavuje ako dôsledok intenzívneho rozvoja srdcového zlyhania.

Srdcová cirhóza je sekundárna patológia. Môže to byť vyvolané nefunkciami v činnosti orgánov, ale zlyhaním v činnosti srdca. Srdcová cirhóza sa vytvára v dôsledku ťažkej nedostatočnosti v činnosti srdca. V tomto prípade je preťaženie pozorované v srdcovom aparáte a v žilovom systéme pečene. Aby sa predišlo výskytu kardiocirhózy a jej komplikáciám, je potrebné vyzbrojiť sa informáciami o príčinách takéhoto javu, o tom, čo je cirhóza, ao tom, čo by sa malo pri liečbe urobiť. Icb 10 pridelil svoj kód chorobám orgánu. Podľa medzinárodnej klasifikácie chorôb (mcb 10) má srdcová cirhóza pečene kód K76.1.

Etiológia a patogenéza

Najčastejšie sa srdcová cirhóza pečene vytvára na pozadí pokročilého srdcového zlyhania. Patológia srdca sa formuje pod vplyvom hypertenzie, diabetes mellitus, myokarditídy alebo iných ochorení kardiovaskulárneho systému. Pri zlyhaní srdca sa zníži funkcia pumpovania orgánu, spomalí sa prietok krvi a vytvorí sa stagnácia. Pečeň je preniknutá vaskulárnou sieťou, takže tento patologický proces vyvoláva hladenie kyslíka na bunkovej úrovni a prebytok krvi komprimuje orgán a zabraňuje odtoku žlče. Následne sa pečeňové tkanivo premení na spojivové tkanivo, to znamená, vyvíja sa cirhóza. A tiež môže dôjsť k poškodeniu pečene v dôsledku týchto chorôb:

 • pericarditis;
 • pľúcne srdce;
 • mitrálnej stenózy;
 • poruchy trikuspidálnej chlopne a pravej srdcovej komory.

Nadmerná konzumácia nápojov obsahujúcich etanol môže vyvolať abnormality v pečeni, čo povedie k narušeniu funkčnosti srdcového svalu..

Symptómy a štádiá vývoja patológie


Patológia sa vyvíja na pozadí akútneho srdcového zlyhania.
Cirhóza, ktorá sa vytvorila v dôsledku srdcového zlyhania, sa klasifikuje do troch stupňov poškodenia orgánov. V závislosti od stupňa vývoja sa objavujú špecifické príznaky. Fáza subkompenzácie sa považuje za prechodnú a nie je charakterizovaná žiadnymi osobitnými prejavmi. Hlavné príznaky srdcovej cirhózy sú uvedené v tabuľke:

štádiumpríznaky
odškodnenieCelková slabosť
Tupá bolesť v pravej hypochondrii, ktorá sa vyskytuje pravidelne
Phlebeurysm
Hyperémia dlaní a chodidiel
Zvýšenie objemu sleziny
Zvýšená hustota pečene a posun jej anatomických hraníc
Mierne žltnutie očí
Zmeňte odtieň pokožky na žltý
dekompenzáciaVýrazné zvýšenie sleziny
Červené škvrny po celom tele
Výrazné zvýšenie objemu brucha
Dilatačné žily v žalúdku
rosacea
Žltnutie kože hnedým odtieňom
Niekoľkokrát sa zvyšuje veľkosť pečene

Hlavné príznaky nevoľnosti

Medzi najbežnejšie príznaky srdcovej cirhózy patrí:

 • opuch pečene;
 • zväčšenie veľkosti orgánu, ktoré sa veľmi líši od stanovenej normy;
 • silná suchosť pokožky;
 • pocit nevoľnosti, zvracanie;
 • pokorenie;
 • dýchavičnosť;
 • rozvoj anémie;
 • krvácanie v pažeráku;
 • problémy so spánkom;
 • zvýšená agresivita, časté zmeny nálady;
 • pocity malátnosti, anémie, dýchavičnosti;
 • na vonkajšej stene brušnej dutiny je viditeľná žilová sieť;
 • závažné zmeny telesnej teploty;
 • aktívny rast sleziny;
 • kožné vyrážky a iné miesta.

V tomto stave lekár najčastejšie na stanovenie presnej diagnózy predpíše:

 • klinický krvný test: zvýšenie ESR, nedostatok hemoglobínu a červených krviniek, veľké množstvo bielych krviniek v krvi, biele krvinky v tomto stave sa posunú doľava;
 • vykonanie všeobecného krvného testu: štúdia odhalí množstvo bielkovín v tele, počet červených krviniek v zornom poli a tiež počet valcov;
 • biochémia krvi: zvýšenie alkalickej fosfatázy, zníženie množstva bielkovín, zvýšenie hodnôt vzorky tymolu, zníženie hodnôt sublimačnej vzorky, nedostatok cholesterolu a močoviny v tele;
 • imunologické vyšetrenie krvi: zvýšená citlivosť T-lymfocytov na špecifický renálny lipoproteín;
 • hemostasiogram: predĺženie protrombínového času;
 • Ultrazvuk pečene: veľká pečeň, v ktorej sú uzly rôznych veľkostí, ako aj oblasť s nekrotickou léziou;
 • Diagnostická laparoskopia pomôže určiť presný typ cirhózy: makro- alebo mikronodálna;
 • punkčná biopsia pečene, ktorá pomôže potvrdiť diagnózu;
 • rádioizotopové vyšetrenie pečene pomôže určiť typ zmien a závažnosť porušenia orgánov;
 • FGDS pomôžu určiť kŕčové žily pažeráka.

komplikácie


Oddelenie trombu je život ohrozujúce.
Bez vhodných terapeutických účinkov môže choroba viesť k smrti pacienta. Srdcová cirhóza spôsobuje zvýšenie hladiny bilirubínu v krvi, čo má negatívny vplyv na fungovanie nervového systému. Surová krv vstupuje do mozgu a vyvoláva hepatickú encefalopatiu, ktorá sa prejavuje na mozgovej aktivite človeka. Preťaženie zvyšuje pravdepodobnosť vnútorného krvácania v zažívacom trakte. Rovnako ako ochranné funkcie imunitného systému oslabujú pod vplyvom neustálej intoxikácie organizmu. V dôsledku toho sa riziko infekcie rôznymi patogénnymi mikroorganizmami niekoľkokrát zvyšuje. Cirhóza pečene srdcovej etiológie vyvoláva výskyt týchto chorôb:

 • trombóza;
 • sepsa;
 • peritonitídy;
 • hepatocelulárny karcinóm.

predpoveď

Ak sa pacient obrátil na lekára, ktorý mu včas pomohol, môže adekvátna a správna liečba choroby predĺžiť život pacienta najmenej o 7 rokov. Pri akumulácii tekutiny v peritoneálnej oblasti o 25% sa priemerná dĺžka života pacientov znižuje na 3 roky. Krvácanie alebo pečeňové kóma zabíja pacienta.

Ak sa komplikácie tohto ochorenia nezačali objavovať pred začiatkom kompenzačného obdobia liečby, je možné zachovať schopnosť pacienta pracovať. V prípade aktívneho ochorenia môže byť pacient postihnutý.

Ako diagnostikovať?

Pre správnu diagnózu musíte kontaktovať špecialistu. Lekár vykoná hmatové a vizuálne vyšetrenie pacienta a predpíše ďalšie štúdie. Diagnostické opatrenia určujúce prítomnosť cirhózy, ktorá sa vytvorila v dôsledku zlyhania srdca:

 • Elektrokardiografia - postup, ktorý vám umožní sledovať prácu srdca.
 • Krvné testy - ukazujú prítomnosť alebo neprítomnosť špeciálnych markerov poškodenia hepatocytov, množstvo bilirubínu.
 • Koagulogram - určí hladinu zrážania krvi.
 • Ultrazvuk - umožňuje vizuálne vyhodnotiť stav pečene a okolitých orgánov.
 • FGDS - určí mieru odchýlky tlaku v systéme portálnych žíl.
 • Elektroencefalografia - hodnotí stav mozgovej aktivity.
 • Biopsia pečene - odhaľuje zmeny na bunkovej úrovni.

Charakteristiky choroby

Kardiogénna alebo kardiogénna cirhóza pečene je sekundárne ochorenie, ktoré sa vyvíja v dôsledku vysokého tlaku v pravej predsieni (zlyhanie srdca) v dôsledku stagnácie krvi v žilách orgánu. V tomto prípade sú normálne bunky nahradené spojivovým tkanivom, ktoré narúša normálnu aktivitu orgánu.

Pri nedostatočnom prietoku krvi do pečene prechádza do pomalého režimu a spomaľuje všetky procesy vo vnútri. V dôsledku toho stagnuje žlč, produkcia vitamínov a prvkov zrážania krvi sa zastaví, detoxikačná funkcia orgánu zlyhá.

Stav pečene bude priamo závisieť od liečby srdcových chorôb..

Patologické ošetrenie


Chorá pečeň nie je schopná zastaviť proces otravy tela toxínmi.
Kardiogénna cirhóza pečene sa prepožičiava iba komplexne. Ošetrujúci lekár po diagnóze predpíše detoxikáciu tela. Čistenie od nahromadených toxínov je neoddeliteľnou súčasťou liečby. Inak interné orgány prestanú fungovať, takže liečba bude zbytočná. Pri tomto type cirhózy je potrebné vykonávať terapeutické účinky na srdce a pečeň, aby sa dosiahli pozitívne výsledky..

Lieky

Všetky vymenovania vykonáva lekár individuálne. Hlavné liečenie zahŕňa užívanie drog, ktoré sú uvedené v tabuľke:

skupinanadpis
Beta blokátorybisoprolol
Srdcové glykozidy"Digoxín"
antioxidantyEssentiale®
vitamíny"Nutrilite pečeň"
HepatoprotektoryHepatosan
Sirepar

A tiež predpisovať lieky, ktoré sa týkajú udržiavacej liečby. Zoznam liekov je uvedený v tabuľke:

skupinanadpis
detoxikačné"Ornizetil"
laxatíva"Laktulóza"
železo"Hemofer Prolangatum"

Výživa pre srdcovú cirhózu


Dodržiavanie špeciálnej diéty urýchli proces hojenia..
Strava je dôležitou súčasťou liečby. Strava je pripravená tak, že telo dostáva všetky potrebné látky pre normálne fungovanie. Potraviny by mali obsahovať bielkoviny najmenej 20 gramov na 10 kg telesnej hmotnosti, rastlinné a živočíšne tuky 15 gramov. Je veľmi dôležité minimalizovať príjem soli, pretože spôsobuje zadržiavanie vody v tele. Zakázané jedlo:

 • Horúce jedlá;
 • vyprážané a nakladané jedlá;
 • údené jedlo;
 • salámy;
 • alkohol;
 • sóda;
 • čerstvé pečivo alebo pečivo s maslom;
 • jedlá, do ktorých sa pridávajú huby.

diagnostika

Diagnóza začína štúdiom anamnézy a sťažností pacienta. Potom lekár stlačí pravú hypochondriu. Pri srdcovej cirhóze pečene sa zväčšia krčné žily. Pri pohmate orgánu bude lekár pociťovať zväčšenie jeho veľkosti, mäkkej štruktúry, ktoré by sa za normálnych okolností nemalo pozorovať.

Potom lekári nariadia pacientovi, aby podstúpil tieto diagnostické postupy:

 1. Laboratórne testy krvi a moču;
 2. Imunologický krvný test;
 3. Hemostasiogram;
 4. Ultrazvuk pečene na zistenie jej veľkosti a oblastí nekrózy;
 5. Laparoskopia na stanovenie formy cirhózy;
 6. biopsia;
 7. Rádioizotopová štúdia na určenie povahy štrukturálnych zmien;
 8. FGDS;
 9. elektrokardiogram;
 10. Ultrazvuk srdca.

Presná diagnóza je možná po všetkých vyšetreniach, štúdiách príznakov cirhózy a srdcového zlyhania.

Prognóza srdcovej cirhózy

Zotavenie pacienta závisí od stupňa poškodenia pečene, od dodržiavania všetkých odporúčaní ošetrujúceho lekára a od vývoja komplikácií.

Ak je patológia v štádiu kompenzácie a sú prijaté vhodné terapeutické opatrenia, potom je prognóza na vyliečenie pozitívna. Ľudia s touto diagnózou žijú asi 10 rokov a niekedy aj dlhšie. Dekompenzovaná srdcová cirhóza sa vyznačuje agresívnejším priebehom a má zlú prognózu, pacienti nežijú dlhšie ako 3 roky. Ak dôjde k vnútornému krvácaniu, úmrtnosť je asi 40%. Pri ascite je miera prežitia pacientov na 3 roky 25%.

príčiny

Hlavnými príčinami cirhózy sú:

 1. Väčšina foriem hepatitídy vedie k ochoreniu pečene..
 2. Dlhý (od 10 rokov) pravidelný príjem alkoholu vo veľkých množstvách. Nezávisí to od kvality a typu alkoholu, ale iba od prítomnosti etylalkoholu, ktorý vstupuje do tela.
 3. Autoimunitné ochorenia.
 4. Extrahepatálna obštrukcia, ochorenie žlčových ciest, sklerotizujúca cholangitída.
 5. Portálna hypertenzia.
 6. Budd-Chiariho syndróm a žilové preťaženie v pečeni.
 7. Genetická predispozícia (prítomnosť v rodine metabolických porúch).
 8. Intoxikácia tela (priemyselné jedy, aflatoxíny, soli ťažkých kovov a huby).
 9. Užívanie liekov, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú pečeň.

Existuje určitý druh patológie, konkrétne kryptogénna cirhóza, ktorej príčiny sú stále nejasné. Zisťuje sa v 40 percentách prípadov. Riziko ochorenia sa zvyšuje, keď má niekoľko príčin (napríklad alkoholizmus a hepatitída). Pravidelná podvýživa, syfilis, infekcie môžu tiež nepriaznivo ovplyvniť pečeň. Koľko ľudí žije s cirhózou stupňa 4, veľa ich zaujíma.

Srdcová cirhóza pečene: vývoj choroby, prvé príznaky a metódy na ich odstránenie

Jednou z katastrof pre osobu 21. storočia je cirhóza pečene - choroba, pri ktorej sú normálne pečeňové bunky nahradené vláknitým spojivovým tkanivom, ktoré narúša správne fungovanie pečene..

Existuje veľa typov cirhózy, ako napríklad: vírusové, drogové, alkoholové, vrodené, cirhóza pri metabolických poruchách. Dnes však budeme hovoriť iba o kongestívnej cirhóze a jej vlastnostiach.

Srdcová cirhóza pečene je ochorenie, ktoré priamo závisí od stavu kardiovaskulárneho systému a presnejšie od vysokého tlaku v pravej predsieni..

Ak sa teda pozoruje chronické zlyhanie srdca, potom pri absencii náležitej liečby sa srdcové zlyhanie komplikuje cirhózou pečene. Postupne sa zvyšujú klinické prejavy. Dôvodom je skutočnosť, že pečeň je zásobovaná veľkým množstvom krvi a pri najmenšom nedostatku krvi zahŕňa ekonomický režim, ktorý spomaľuje všetky procesy v nej. Stagnácia žlče, nedostatočný vývoj koagulačných faktorov a vitamínov, narušená detoxikačná funkcia pečene.

Z vyššie uvedeného je možné vyvodiť záver, že liečba srdcových záležitostí významne zmierni stav pečene.

príčiny

Hlavným dôvodom rozvoja srdcovej cirhózy je závažné (posledné) štádium srdcového zlyhania, v ktorom dochádza k stagnácii krvi v žilách, vrátane ciev pečene..

K srdcovému zlyhaniu naopak dochádza v dôsledku preťaženia srdcového svalu, ktoré môže byť spôsobené:

 • ischemická choroba srdca;
 • arteriálna hypertenzia;
 • ochorenie srdca;
 • myokarditída;
 • mitrálnej stenózy;
 • kardiomyopatia;
 • pericarditis;
 • cukrovka;
 • alkoholizmus.


Chronické zlyhanie pravej srdcovej komory môže viesť k poškodeniu pečene

Na rozvoj srdcového zlyhania sa dá očakávať rýchlou únavou, dýchavičnosťou počas cvičenia alebo v pokoji. Ľavá (kongescia v pľúcnom obehu) a pravá (kongescia v pľúcnom obehu) sú nedostatočné.

V prvom prípade sa zaznamenáva pískanie v pľúcach, kašeľ, sprevádzané uvoľňovaním spúta s nečistotami krvi, cyanóza kože rúk a nôh, pier. Nedostatočnosť pravej komory sa prejavuje opuchom rúk a nôh, bolesťou pečene. Srdcové cirhózy pečene spôsobuje zlyhanie pravej komory.

Vlastnosti terapeutických účinkov

Tento druh choroby nie je možné úplne vyliečiť. Cieľom terapeutických opatrení je zmierniť stav pacienta, podporovať činnosť postihnutých orgánov. Kardiológia a gastroenterológia tvrdia, že čím skôr sa začne udržiavacia terapia, tým dlhší bude život pacienta. Ak sa vyvinie srdcová cirhóza pečene, liečba je zameraná na odstránenie opuchov a príznakov intoxikácie. Je tiež veľmi dôležité urobiť všetko pre to, aby sa zabránilo ďalšiemu progresii choroby.

Je potrebné vykonávať nielen liekovú terapiu, ale tiež zmeniť váš životný štýl. Ak je u žien diagnostikovaná cirhóza tohto typu, je prísne zakázané im rodiť a rodiť dieťa. Terapia je predpísaná na základe svedectva. Liečebný režim je určený príčinou vývoja choroby, je veľmi dôležité vylúčiť provokujúci faktor. Tým sa zastaví ďalšia deštrukcia hepatocytov, ako aj deštrukcia štruktúr hladkého svalstva srdcového aparátu.

Na podporu pečene lekár obvykle predpisuje vitamínové prípravky, hepatoprotektory.

Obzvlášť dôležité sú vitamíny skupiny B. Diuretiká, napríklad Veroshpiron, sa používajú na odstránenie opuchy. A na zníženie závažnosti príznakov srdcového zlyhania lekár predpisuje lieky - glykozidy a betablokátory. Okrem toho je potrebné obnoviť normálny krvný tlak. Za týmto účelom sa predpisujú antihypertenzíva a lieky na stimuláciu normálnej funkcie. Je potrebné neustále monitorovať stav pacienta, v prípade potreby vykonať korekciu liečby, vykonať testy včas, dodržiavať všetky lekárske odporúčania.

Mechanizmus rozvoja

Pri zlyhaní pravej komory srdcový sval neposkytuje potrebnú rýchlosť krvného obehu cez veľký kruh krvného obehu. Výsledkom je stagnácia krvi v tkanivách a orgánoch, opuchy.

Najviac postihnuté pečeňou, prepichnuté mnohými krvnými cievami. Predĺžený edém sa stáva príčinou hypoxie tkanív (hladovanie kyslíka), v dôsledku čoho sa pečeňové bunky (hepatocyty) degenerujú, kolabujú a tvoria ložiská nekrózy..

Korekcia životného štýlu

Dôležitou podmienkou na udržanie fungovania orgánov v normálnom stave je odstránenie zlých návykov a úprava stravy. Deštruktívne procesy môžete zastaviť dodržiavaním zásad správnej výživy. Spočíva v úplnom vylúčení slaných potravín, pretože tieto potraviny a nápoje silne zadržiavajú nadbytočnú tekutinu v tele. Je tiež potrebné minimalizovať alebo úplne odstrániť mastné a údené výrobky, pod vplyvom ktorých dochádza k zablokovaniu krvných ciev. Odmietnutie takýchto produktov tiež pomáha eliminovať záťaž na srdcový aparát a brušné orgány..

Musíte sa tiež vzdať fyzickej aktivity. Človek by nemal prepracovať. Naučte sa zvládať stres a emocionálny stres. Po stanovení takejto diagnózy odborníci nedajú najvýhodnejšiu prognózu na zotavenie. Pri poruchách srdca dochádza k poruchám funkcií iných systémov, ak sa neprijmú opatrenia na inhibíciu deštrukčných procesov..

príznaky

Srdcová cirhóza pečene sa prejavuje všetkými symptómami charakteristickými pre primárnu formu choroby, konkrétne:

Ako diagnostikovať cirhózu pečene

 • dyspepsia (plynatosť, nevoľnosť);
 • pocit ťažkosti a nepohodlia v pravej hypochondrii;
 • získanie kože, slizníc a skléry žltkastého odtieňa;
 • zvýšenie brucha (v dôsledku zvýšenia pečene av niektorých prípadoch sleziny);
 • znížený svalový tonus;
 • únava, znížená výkonnosť;
 • poruchy spánku, podráždenosť;
 • horúčka;
 • krvácanie z pažeráka.

Kardiogénny typ ochorenia je indikovaný sprievodnými symptómami charakteristickými pre zlyhanie pravej komory - dýchavičnosť, opuch rúk a nôh, zvýšený krvný tlak.

Laboratórne svedectvo

Laboratórne testy krvi a moču s kardiocirhózou zvyčajne ukazujú:

 • anémia z nedostatku železa;
 • zvýšenie sedimentácie erytrocytov (ESR), leukocytóza;
 • stopy bielkovín v moči;
 • zvýšenie alkalickej fosfatázy, gamaglobulínov, AST a ALT, ako aj špecifických pečeňových enzýmov;
 • nízke hladiny albumínu a protrombínu;
 • porucha krvácania.

Konečná diagnóza sa stanoví na základe histologického vyšetrenia pečeňového parenchýmu (tkaniva)..

etapy

Rozlišujú sa tri štádiá srdcovej cirhózy:

V prvom štádiu funguje väčšina pečeňových buniek normálne, ale už sú zaznamenané prvé príznaky patológie - nevoľnosť, plynatosť, strata hmotnosti, slabosť a nevoľnosť. Klinické prejavy sú stále mierne a môžu pravidelne vymiznúť.

Fáza subkompenzácie je prechodná z pôvodnej miernej formy na dekompenzáciu. Pri dekompenzovanej cirhóze sú pečeňové bunky takmer úplne zničené a nie sú schopné vykonávať svoje funkcie. V tkanivách sa vyskytujú štrukturálne zmeny - zaznamenáva sa výskyt jazievového tkaniva, začína sa nekróza.


Poškodenie parenchýmového pečeňového tkaniva pri cirhóze

Vo fáze dekompenzácie sú príznaky výrazné. Zvýšenie telesnej teploty, môže dôjsť ku krvácaniu (z pažeráka, čreva, maternice)..

Pri kompenzovanej cirhóze sa môže vyskytnúť kóma kedykoľvek, čo je v 80% prípadov smrteľné.

Známky srdcového typu

Príznaky kardiogénnej cirhózy pečene sa nepovažujú za diagnostický materiál z dôvodu, že tento typ ochorenia konverguje svoje príznaky s inými typmi cirhózy..

Za hlavné príznaky možno považovať tieto príznaky:

 • Bolesť v hypochondrii na pravej strane.
 • Pocit nevoľnosti.
 • Pokožka a skléra očí sú žltkasté.
 • Telesná teplota stúpa po celý deň.
 • Zväčšenie objemu brucha.
 • Pozorované problémy s koordináciou.
 • Výrazne horšia kvalita spánku.
 • Krvácanie v žalúdku.

Krvácanie žalúdka sa vyskytuje, keď je zničená väčšina pečeňových buniek. V tomto okamihu je pečeň dobre hmatná, je cítiť a jej nárast je už viditeľný.

Je tiež zrejmé, že sa zväčšuje veľkosť pobrušnice a pokles svalovej hmoty. Okrem toho, že sa pečeň zväčšuje, slezina tiež napučiava.

Keď sa vykonáva ultrazvuk, pozoruje sa pečeň, ktorá sa zväčšila, oblasti, ktoré boli postihnuté nekrózou a uzlinami..

Lekár potvrdí diagnózu srdcovej cirhózy, ak sa pri príznakoch cirhózy pozorujú aj príznaky srdcového zlyhania..

Krvné hodnoty sú veľmi závislé od zmien a problémov vo fungovaní srdcových systémov. Ak má pacient zlyhanie srdca, ohlási sa anémia, ako je anémia.

A červené krvinky sa usadzujú oveľa rýchlejšie. Ukazovatele pečeňových enzýmov vykazujú známku nad normálu.

Krv zle koaguluje a protrombín klesá. Transaminázy sa zvyšujú kvôli zhoršenej funkčnosti pečene a srdca, stávajú sa viac dôsledkom skutočnosti, že sa bunky pečene a myokardu rozpadajú.

Okrem charakteristických porúch pečene je možné pozorovať aj nasledujúce:

 • Opuch nôh.
 • Lapanie po dychu.
 • Bolesť v hrudi.
 • Tachykardia aj v pokoji.

Srdcová cirhóza sa môže vyvinúť u pacientov s hypertenziou alebo u ľudí, ktorí prežili infarkt. Riziko sú tiež ľudia, ktorí majú vrodené alebo získané srdcové vady..

Vývoj choroby postihuje hlavne staršie osoby, pretože ich srdcový systém a pečeň sú časom poškodené.

Pre starších ľudí je tiež ťažšie stanoviť diagnózu, pretože majú zhoršujúci sa stav pečene, čo naznačuje ďalšie problémy..

komplikácie

Pretože pečeň prestáva vykonávať ochranné funkcie, zhoršuje sa celkový zdravotný stav a vyskytujú sa intoxikačné príznaky. Imunita je tiež oslabená: človek často trpí akútnymi vírusovými infekciami dýchacích ciest, infekčnými patológiami dýchacích ciest a genitourinárneho systému..

Pri cirhóze stúpa obsah bilirubínu v krvi. Táto zlúčenina je prenášaná krvným obehom v tele, negatívne ovplyvňuje činnosť všetkých orgánov a systémov, ale bilirubín je obzvlášť toxický pre centrálny nervový systém..

V dôsledku toho sa vyvíja hepatálna encefalopatia - nebezpečná komplikácia sprevádzaná zhoršením duševnej aktivity, inhibíciou reakcií, neuromuskulárnymi poruchami, nespavosťou, zvýšenou podráždenosťou, častými výkyvmi nálady..

Srdcová cirhóza môže byť tiež komplikovaná:

 • hepatická kóma;
 • trombóza portálnej žily;
 • peritonitídy;
 • sepsa
 • hepatocelulárny karcinóm.

Ženy so srdcovou cirhózou sú zakázané porodiť dieťa, pretože je to nebezpečné pre život tehotnej ženy a pre plod..

Základné diagnostické opatrenia

V tomto stave lekár najčastejšie na stanovenie presnej diagnózy predpíše:

 • klinický krvný test: zvýšenie ESR, nedostatok hemoglobínu a červených krviniek, veľké množstvo bielych krviniek v krvi, biele krvinky v tomto stave sa posunú doľava;
 • vykonanie všeobecného krvného testu: štúdia odhalí množstvo bielkovín v tele, počet červených krviniek v zornom poli a tiež počet valcov;
 • biochémia krvi: zvýšenie alkalickej fosfatázy, zníženie množstva bielkovín, zvýšenie hodnôt vzorky tymolu, zníženie hodnôt sublimačnej vzorky, nedostatok cholesterolu a močoviny v tele;
 • imunologické vyšetrenie krvi: zvýšená citlivosť T-lymfocytov na špecifický renálny lipoproteín;
 • hemostasiogram: predĺženie protrombínového času;
 • Ultrazvuk pečene: veľká pečeň, v ktorej sú uzly rôznych veľkostí, ako aj oblasť s nekrotickou léziou;
 • Diagnostická laparoskopia pomôže určiť presný typ cirhózy: makro- alebo mikronodálna;
 • punkčná biopsia pečene, ktorá pomôže potvrdiť diagnózu;
 • rádioizotopové vyšetrenie pečene pomôže určiť typ zmien a závažnosť porušenia orgánov;
 • FGDS pomôžu určiť kŕčové žily pažeráka.

diagnostika

Lekár bude môcť potvrdiť diagnózu podľa výsledkov vizuálneho vyšetrenia, laboratórnych testov a metód inštrumentálneho vyšetrenia.

Pri vyšetrení je pacientom viditeľná žltkastosť kože a slizníc, zníženie svalového tonusu, veľké brucho. Na palpácii sa nachádza zväčšená pečeň a slezina. Na pokožke sú viditeľné zväčšené žily (tzv. „Medúza hlava“), ktorá je spôsobená stagnáciou krvi v krvných cievach, po ktorej nasleduje tvorba kolaterálov (inými slovami obchádzanie)..


Veľké brucho v dôsledku ascitu je jedným z diagnostických príznakov srdcovej a iných typov cirhózy

Vo výsledkoch laboratórnych testov na cirhózu sa zistilo toto:

 • anémia (znížená koncentrácia hemoglobínu);
 • zvýšený počet ESR a počet bielych krviniek;
 • prítomnosť bielkovín a červených krviniek v moči;
 • znížený albumín, zvýšený bilirubín;
 • zníženie obsahu koagulačných faktorov - fibrinogénu a protrombínu, predĺženie protrombínového času;
 • zvýšené pečeňové transaminázy.

V tomto prípade zvýšenie hladiny transamináz vyvoláva nielen zápalové procesy v pečeni, ale aj deštrukciu buniek srdcového svalu spôsobenú zlyhaním srdca..

Hlavnou inštrumentálnou metódou na diagnostiku cirhózy je ultrazvuk, ktorý odhaľuje zväčšenú pečeň s malými alebo veľkými uzlinami, ohniská nekrózy. Konečná diagnóza sa stanoví po získaní výsledkov histologického vyšetrenia pečeňového tkaniva.

Symptomatické prejavy

Kardiová cirhóza sa vyskytuje s rovnakými príznakmi, ktoré sú vlastné akejkoľvek inej forme. Medzi nimi:

 • všeobecná nevoľnosť;
 • strata záujmu o jedlo;
 • strata váhy;
 • porušenie tráviaceho traktu s rozvojom hnačky, plynatosti, nevoľnosti;
 • kŕčové žily brucha;
 • zväčšenie veľkosti brucha, ascitu;
 • opuch nôh a nôh všeobecne;
 • krvácanie z pažeráka a žalúdka;
 • ikterický syndróm kože;
 • zvýšená všeobecná teplota;
 • hepatická encefalopatia: zvýšená podráždenosť, porucha spôsobu práce a odpočinku, atď.;
 • bolesť z pečene;
 • splenomegália a hepatomegália.

Stagnácia v žľaze nastáva s nasledujúcimi príznakmi:

 • zvýšenie veľkosti pečene v počiatočnej fáze stagnácie;
 • zníženie hustoty orgánov v prvom stupni a zvýšenie v posledných stupňoch;
 • opuch žíl krku pri tlaku na pečeň hmatom;
 • zníženie intenzity symptómov po korekcii srdcového zlyhania.

Kardiogénna cirhóza môže byť podozrivá z výsledkov krvných testov, ktoré preukazujú anémiu, leukocytózu. V moči sa menia červené krvinky a bielkovinové ukazovatele, vo výkaloch - stercobilín.

liečba

Pri kompenzovanej forme cirhózy je liečenie choroby zamerané na ochranu buniek a zachovanie funkcie pečene, ako aj na liečenie choroby, ktorá vyvolala patologický proces..


Na liečenie cirhózy sa predpisujú lieky, ktoré spomaľujú deštrukciu pečeňových buniek a stimulujú ich regeneráciu

Na zachovanie funkcie pečene a obnovu štruktúry hepatocytov sú predpísané hepatoprotektory živočíšneho pôvodu - Sirepar, Hepatosan. Lieky obsahujúce metabolity s nízkou molekulovou hmotnosťou, fragmenty rastových faktorov pečene, aminokyseliny, sa používajú striktne podľa pokynov lekára.

Pri liečbe srdcového zlyhania platí:

 • beta-blokátory (metoprolol, atenolol, nebivolol) - normalizujú krvný tlak a srdcový rytmus;
 • srdcové glykozidy (digoxín) - podporujú srdcový sval, zmierňujú príznaky srdcového zlyhania;
 • diuretiká (Furosemid, Lasix, Hypotiazid, Hydrochlorotiazid) - odstránenie opuchov.


Pri správnej a včasnej liečbe srdcového zlyhania sa príznaky cirhózy stávajú menej výraznými

Vo fáze dekompenzácie môže pomôcť iba chirurgický zákrok - transplantácia pečene. Ale aj po chirurgickom zákroku môže deštrukcia orgánu pokračovať..

Pacienti so srdcovým zlyhaním a srdcovou cirhózou musia tiež:

 • sledovať telesnú hmotnosť;
 • dodržujte terapeutickú diétu, aby ste znížili zaťaženie pečene (zo stravy musíte úplne vylúčiť údené mäso, uhorky, marinády, vyprážané a mastné potraviny);
 • úplne prestať fajčiť a piť alkohol;
 • vylúčiť fyzický a duševný stres.

Výživa

Diétna výživa je dôležitou súčasťou liečby. Je dôležité, aby do tela vniklo dostatočné množstvo živín a aby bola zachovaná ich rovnováha: bielkoviny 20 g na 10 kg, tuky 15 g na 10 kg (zelenina a zvieratá v rovnakom množstve). Množstvo soli v potrave by malo byť obmedzené, pretože zadržiava vodu a spôsobuje jej veľký opuch.

Akékoľvek nezdravé jedlo je zakázané: vyprážané, údené, korenené, jedlá s omáčkami a marinádami. Nejedzte veľké jedlo. Musíte jesť 6 krát denne. Alergény a potraviny, ktoré spôsobujú neznášanlivosť, by sa nemali konzumovať..

predpoveď

Prognóza srdcovej cirhózy závisí od štádia ochorenia. Pri správnom komplexnom liečení kompenzovanej cirhózy je prognóza očakávanej dĺžky života v priemere 10 rokov, vo fáze dekompenzácie tento ukazovateľ neprekročí 3 roky. S krvácaním z kŕčových žíl pažeráka a hromadením tekutín v brušnej dutine (ascites) je prognóza horšia - v 40 - 75% prípadov ochorenia dochádza k úmrtiu ešte rýchlejšie.

Srdcová cirhóza je chronické ireverzibilné ochorenie, ktoré sa nedá úplne vyliečiť. Ale časom sa môžete obrátiť na lekára a na základe lekárskych odporúčaní podporiť prácu životne dôležitého orgánu. Lekári majú moc výrazne zmierniť stav a predĺžiť život pacienta o 7 a viac rokov, ale iba vtedy, ak je choroba diagnostikovaná v skorých štádiách.

Ako diagnostikovať?

Pre správnu diagnózu musíte kontaktovať špecialistu. Lekár vykoná hmatové a vizuálne vyšetrenie pacienta a predpíše ďalšie štúdie. Diagnostické opatrenia určujúce prítomnosť cirhózy, ktorá sa vytvorila v dôsledku zlyhania srdca:

 • Elektrokardiografia - postup, ktorý vám umožní sledovať prácu srdca.
 • Krvné testy - ukazujú prítomnosť alebo neprítomnosť špeciálnych markerov poškodenia hepatocytov, množstvo bilirubínu.
 • Koagulogram - určí hladinu zrážania krvi.
 • Ultrazvuk - umožňuje vizuálne vyhodnotiť stav pečene a okolitých orgánov.
 • FGDS - určí mieru odchýlky tlaku v systéme portálnych žíl.
 • Elektroencefalografia - hodnotí stav mozgovej aktivity.
 • Biopsia pečene - odhaľuje zmeny na bunkovej úrovni.

epidemiológia


Choroba nesúvisí s pohlavím alebo vekom. Štatisticky to však najčastejšie trpia muži v starom a starom veku. Najčastejšie sa iba pri pitve dá určiť, že pacient mal pečeň muškátového orieška. Pathanatomy môže poskytnúť odpovede na otázky, ktoré zaujímajú ošetrujúceho lekára. Za týmto účelom sa orgány nielen vizuálne hodnotia, ale odosielajú sa tiež na histologické vyšetrenie.

Rizikovými faktormi pre vývoj patológie pečene sú fyzická nečinnosť, podvýživa, zlé návyky, srdcové choroby v anamnéze, ako aj starší ľudia..

Liečba kardiogénnej cirhózy pečene

Pečeň čistí krv, takže je citlivá na toxíny, škodlivé látky, ktoré do nej vstupujú. V prípade porúch obehového systému sa vyskytujú poruchy funkcie vitálneho orgánu. Stav pečene je teda ovplyvňovaný pôsobením srdca. Slabé srdce spôsobuje stáziu krvi v cievach, čo môže spôsobiť srdcovú cirhózu pečene. V tomto prípade je zničenie pečeňových buniek.

Príčiny choroby, príznaky jej prejavu

Choré srdce pomaly pumpuje krv, je zle vyčistené, v orgánoch stagnuje a steny krvných ciev sú napnuté. Pečeň má najviac obehových ciest, takže bunky sú vytlačené spomaleným prietokom krvi. Výtok žlče a krvného obehu je narušený. Vyvíja sa srdcová cirhóza. Sú to ireverzibilné deštruktívne procesy v bunkách. Pečeň prestáva plniť svoju funkciu čistenia krvi, a tým komplikuje činnosť kardiovaskulárneho systému.

Pečeň naplnená žlčou neumožňuje prejsť krvou, ktorá prechádza mimo čistiaceho orgánu - cez žily gastrointestinálneho traktu, safénové žily. Brucho sa zväčšuje, krvné cievy sa zväčšujú, objavuje sa žltý odtieň kože a slizníc. Icteric farba sa objaví na bielej oči. Na pravej strane je pocit ťažkosti a bolesti.

Zlá krv spôsobuje komplikácie v práci všetkých orgánov, ktoré ovplyvňujú celkový stav tela. Vitálne systémy nemajú dostatok kyslíka a živín.

Príznaky cirhózy pečene:

Opuchy končatín; Vyčerpanie svalov; dermatitída Roztrhnutie kapilár na tvári a tele; Sčervenanie jazyka a dlaní.

Čo je choroba nebezpečná?

Zvýšené hladiny bilirubínu negatívne ovplyvňujú centrálny nervový systém. Mozgové bunky sú otrávené škodlivými látkami z neošetrenej krvi a dochádza k hepatálnej encefalopatii. Vyjadruje sa v znížení intelektuálnych ukazovateľov človeka, inhibovaných reakciách, neuromuskulárnych porúch.

Tieto príznaky sa ťažko vzťahujú na ochorenie pečene. Skutočnú príčinu môže určiť lekár, ktorý sa špecializuje na takéto choroby. Okrem uvedených symptómov existuje nespavosť, podráždenosť, záchvaty hnevu bez dôvodu, zmeny nálady. Zmeny v mentálnom správaní človeka sú zrejmé. To vyvoláva obavy o ostatných a o pacienta..

Príčiny srdcového zlyhania sú:

hypertenzia; ischémia; srdcové defekty; diabetes; myokarditída.

Existuje preťaženie krvných ciev, svalov a srdcových chlopní. Slabá činnosť ľavej srdcovej komory spôsobuje preťaženie pľúcneho obehu.

Znaky takejto patológie sú:

cyanóza pier; cyanóza prstov končatín; krvné spúta; zachrípnutie v pľúcach.

Porucha pravej komory spôsobuje preťaženie v pľúcnom obehu. V tomto prípade sa objavia opuchy končatín, bolesť v pravej hypochondrii. Patológia pravej komory spôsobuje srdcovú cirhózu.

Slabé srdce nie je schopné zabezpečiť požadovanú rýchlosť cirkulácie krvnej tekutiny. V pečeni sa vyskytujú stagnujúce procesy a dochádza k nedostatku kyslíka v tkanivách. V dôsledku toho bunky odumierajú.

Rozvoj cirhózy vedie k deštrukcii obehového systému. Plavidlá sa zvyšujú z napätia, steny praskajú a krvácajú. Krv vstupuje do pažeráka a do žalúdka, spôsobuje silné zvracanie, stolica obsahuje tiež veľa krvi.

Možné vnútorné krvácanie. V tomto prípade pacient pociťuje náhlu slabosť, stratí vedomie.

Ochorená pečeň prestáva plniť ochrannú funkciu tela. Vnútorné orgány a systémy sú oslabené, imunita je znížená. Osoba je náchylná na vírusové infekcie, často chorá. Po prvé, dýchacie orgány a genitourinárny systém spôsobujú poruchu. Keď pečeň a črevá nezvládajú toxíny a baktérie, teplota stúpa.

Spôsoby identifikácie a liečby choroby

Srdcová cirhóza sa vyskytuje na pozadí kardiovaskulárnych chorôb. Pre správnu diagnózu je potrebné vylúčiť:

prenikanie škodlivých toxických látok do krvi (zneužívanie alkoholu, škodlivá výroba); možnosť hepatitídy; zápalové procesy; iné typy cirhózy.

Na stanovenie diagnózy by sa mal urobiť test na protilátky, malo by sa vykonať ultrazvukové vyšetrenie..

V prvom štádiu ochorenia môže byť proces deštrukcie zastavený a zdravé pečeňové bunky môžu byť zachované. Liečba sa scvrkáva len na to..

Krvný obsah červených orgánov sa znižuje, zvyšujú sa leukocyty, znižuje sa zrážanie krvi. Proteín sa objavuje v moči. Ultrazvuk vykazuje zväčšenú pečeň a slezinu. V pečeni sú viditeľné stopy odumretého tkaniva. Histológia pečeňového tkaniva pomôže potvrdiť alebo vyvrátiť diagnózu..

Ako je možné odlíšiť tento typ cirhózy od iného typu tohto ochorenia??

Liečba príčiny, t. J. Srdca, vedie k zlepšeniu stavu pacienta. V prvej fáze je pečeň zväčšená, ale má mäkkú hustotu. Ďalej sa jeho veľkosť zmenšuje, stáva sa pevnou. S výrazným účinkom na oblasť pečene opuchnú krčné žily.

Je dôležité zintenzívniť liečbu srdcových chorôb, ktoré spôsobili srdcovú cirhózu.

Dodržiavanie pokynov lekára môže ochorenie pozastaviť a zmierniť stav pacienta. Človek sa zbaví opuchov, intoxikácie tela. Celkový stav sa výrazne zlepší..

Používa sa komplexná liečba: lieky, terapeutická strava, zdravý životný štýl. Nemocní by sa mali držať mierneho rytmu života a nemali by sa zaťažovať nadmerným psychickým a fyzickým stresom. Chorým ženám je zakázané rodiť.

Poradenstvo! Samoliečba môže chorobu zhoršiť. Ale v každom prípade bude prospešná diétna výživa, vyvážená strava vám umožní kontrolovať normálnu hmotnosť. Užívanie diuretík zníži opuch.

Nie je možné dosiahnuť úplné vyliečenie, ale lekári sú schopní predĺžiť život pacienta a zmierniť jeho stav. Stredná dĺžka života týchto pacientov sa pohybuje od 3 do 7 rokov. Smrť nastáva v dôsledku pečeňového kómy alebo vnútorného krvácania.

Reliéf prináša ošetrenie pijavice do pečene.

Potraviny s obsahom pečene sú kontraindikované - údené mäso, uhorky a marinády, korenie, alkohol, vyprážané a mastné potraviny.

Okrem liekov, ktoré lekár určuje na liečbu, sa predpisujú vitamíny a hepatoprotektory.

Srdcový typ cirhózy je sekundárne ochorenie. Dôvod, ktorý nie je patológia pečene, ale choroby iných orgánov, v tomto prípade srdce. Kardiogénna cirhóza sa vyskytuje na pozadí pokročilého srdcového zlyhania. Ochorenie kardiovaskulárneho systému spôsobuje stagnáciu krvi nielen srdcom, ale aj v iných orgánoch. Ak k tomu dôjde v pečeňových žilách, vyvíja sa srdcová cirhóza. S cieľom zabrániť rozvoju závažného ochorenia a vyhnúť sa následkom je dôležité poznať príčiny výskytu takejto patológie, príznaky prejavu a spôsoby riešenia choroby..

príčiny

Diagnóza srdcového zlyhania naznačuje porušenie srdcového svalu, jeho neschopnosť úplne zásobovať krvné orgány celého ľudského tela. S rozvojom srdcového zlyhania sa krvný obeh vo veľkom a malom kruhu spomalí alebo úplne zastaví. Preto sa v tkanivách vnútorných orgánov vyskytuje stagnácia. Tlak v cievach stúpa a tekutina vstupuje do pečene, čo spôsobuje jej napučiavanie. Predĺžený edém vedie k hypoxii a následkom toho k nedostatku kyslíka a odumretiu tkaniva. Rastie vláknité tkanivo pečene a tiež vznikajú regeneračné uzly.

Nasledujúce ochorenia kardiovaskulárneho systému môžu viesť k smrti hepatocytov a deštrukcii pečene:

pericarditis; stenóza mitrálnej chlopne; zväčšenie srdcového svalu; nedostatočnosť trikuspidálnej chlopne; systolické poruchy.

Poškodenie pečene je najčastejšie spôsobené poruchami funkcie pravého srdcového svalu. Príčinou cirhózy môže byť okrem toho:

myokarditída; hypertenzia; ischemická choroba srdca; kardiomyopatia.

Niekedy môže byť narušenie srdca a spôsobiť kardiocirrózu spôsobené chorobami endokrinného systému, napríklad diabetes mellitus. Na vine môžu byť aj zlé návyky, najmä alkohol. Zvyčajne je vinníkom cirhózy pečene, ale tiež spôsobuje značné poškodenie srdca a vyvoláva rozvoj srdcového typu..

Vonkajšie faktory a vnútorné choroby vedú k neustálemu stresu v srdci a postupne vedú k závažným poruchám vrátane srdcového zlyhania.

Príznaky choroby

Znaky srdcovej cirhózy nie sú presnou diagnostickou metódou. Na nich je dokonca ťažké predpokladať chorobu. Tento typ má rovnaké charakteristické príznaky ako iné typy cirhózy..

Medzi hlavné charakteristické znaky srdcovej cirhózy patrí:

ťažkosť a bolesť v pravej hypochondrii; nevoľnosť; porucha čriev; zožltnutie kože a sclera očí; stála horúčka nízkej kvality; zvýšený objem brucha; prudký úbytok hmotnosti; narušená koordinácia; zlý spánok; zmena správania; krvácanie do žalúdka.

K tomu dochádza v štádiu deštrukcie veľkého počtu pečeňových buniek. V tomto štádiu je pečeň dobre prehmataná a jej prehĺbenie sa pozoruje pri pohmate a pri vizuálnom vyšetrení. Okrem toho je možné pozorovať zvýšenie brušnej dutiny a zníženie svalovej hmoty. Spolu so zväčšenou pečeňou môže dôjsť k opuchu sleziny.

Stáza krvi vyvoláva krvný tok, aby hľadala iné spôsoby, a niektoré cievy musia pracovať v rozšírenom režime. Z tohto dôvodu sa na bruchu objavia rozšírené žily, ktoré tvoria charakteristickú sieťku..

Zmeny a poruchy fungovania srdca a pečene sa zobrazujú na klinických ukazovateľoch krvi. Na pozadí srdcového zlyhania sa rozvíja anémia, zvyšuje sa sedimentačná rýchlosť erytrocytov. Všetky pečeňové enzýmy v biochemickej analýze presahujú normu. Koagulácia krvi je narušená, protrombín je znížený a protrombínový čas je predĺžený. Proteín a červené krvinky zistené v moči.

Transaminázy sú zvýšené nielen z dôvodu poruchy funkcie pečene, ale aj srdca. Ich počet sa zvyšuje v dôsledku rozkladu pečeňových buniek a srdcovej membrány - myokardu.

Ultrazvuk skúma zväčšenie pečene a prítomnosť uzlov, ako aj viditeľné oblasti pečene ovplyvnené nekrózou. Iba srdcové príznaky spolu s príznakmi srdcového zlyhania môžu naznačovať srdcový typ.

Okrem toho sa prejavuje charakteristické poškodenie pečene:

opuch dolných končatín; lapanie po dychu bolesť v hrudi; búšenie srdca aj v pokoji.

Srdcová cirhóza pečene sa vyvíja u pacientov s hypertenziou, ktorí trpeli infarktom myokardu. Do rizikovej skupiny patria aj ľudia s vrodenými a získanými srdcovými poruchami a chronickými srdcovými poruchami. Ochorenie sa vyvíja hlavne v starobe, keď sú už časom opotrebované srdce a pečeň. Príznaky poškodenia pečene u starších ľudí môžu naznačovať vývoj iných patológií a stanovenie diagnózy bude ťažšie..

Liečebné metódy

Srdcová cirhóza pečene sa nedá liečiť a liečba je zameraná na zmiernenie celkového stavu a podporu tela. Je dôležité odstrániť opuchy a odstrániť príznaky detoxikácie tela a zastaviť progresiu choroby. Srdcová cirhóza pečene, ktorej liečba poskytuje iba podpornú terapiu, ešte nie je veta.

Terapia je postavená nielen na lekárskej podpore, ale vyžaduje si aj určité zmeny životného štýlu. U žien sa tento typ cirhózy stáva kategorickou kontraindikáciou tehotenstva a pôrodu.

Liečba je predpísaná na základe výsledkov vyšetrenia. V mnohých ohľadoch schéma závisí od príčin patologického procesu a všetky sily sú zamerané na potlačenie týchto príčin. Pri odstraňovaní príčiny je dôležité spomaliť deštrukciu pečeňových buniek a podporiť srdcový sval.

Na podporu pečene sa predpisujú vitamíny B a hepatoprotektory. Diuretiká sa používajú na zníženie opuchov. Aby sa znížili príznaky srdcového zlyhania, predpisuje sa komplexná liečba glykozidmi a betablokátormi. Je dôležité znížiť krvný tlak a stimulovať srdce pre normálne fungovanie..

Dôležitým bodom je vždy odmietnutie zlých návykov a správnej výživy. Dodržiavanie diéty je jedným z dôležitých faktorov pri zastavení deštruktívneho procesu. Je potrebné obmedziť príjem slaných potravín, ktoré zachytávajú tekutinu. Odmietnite mastné a údené potraviny, aby ste zabránili upchatiu krvných ciev a znížili záťaž na srdce, pečeň a slezinu. Je potrebné obmedziť fyzickú aktivitu, zabrániť nadmernej práci a vyhnúť sa stresovým situáciám..

Predpovede po diagnóze srdcovej cirhózy nie sú najpriaznivejšie. Poruchy fungovania srdca a pečene majú za následok poruchu iných systémov, a ak tento proces nie je obmedzený, následkom sa nedá vyhnúť..

Možné komplikácie

Zvýšenie všetkých enzýmov v krvi v dôsledku jej stagnácie vedie k narušeniu fungovania celého organizmu. Vysoké dávky bilirubínu vedú k dysfunkcii nervového systému. Otrava toxínmi v prípade cirhózy a srdcového zlyhania vedie k narušeniu mozgovej aktivity a často spôsobuje hepatickú encefalopatiu. Duševné poruchy, poruchy spánku zostávajú bez náležitej pozornosti a choroba postupne postupuje.

Existuje vysoká pravdepodobnosť krvácania z gastrointestinálneho traktu. Vysoký tlak vedie k rýchlemu poškodeniu krvných ciev a neznesie záťaž.

Pečeň nemôže chrániť telo pred vonkajšími vplyvmi a prestane plniť funkciu filtra. Človek začína trpieť infekčnými a vírusovými chorobami niekoľkokrát častejšie.

Ak sa liečba začala včas, choroba sa môže zastaviť a pacientova životnosť sa môže predĺžiť o niekoľko rokov. Smrteľné následky sú možné pri ťažkom krvácaní alebo kóme pečene.

Správny prístup pri kompenzačnej terapii predlžuje život pacienta so srdcovou cirhózou o viac ako 7-8 rokov. Ak sa vyvinie ascites, aj keď túto chorobu brzdí, málokto žije viac ako tri roky. Srdcová cirhóza pečene, ktorej liečba môže predĺžiť život, by mala byť pod neustálym dohľadom špecialistu.

Pokiaľ sa nevyskytnú komplikácie tohto typu cirhózy, človek môže viesť normálny životný štýl a pracovať. V aktívnej fáze choroby ho čaká postihnutie..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Čas čítania: min.Bylinné liečivo na myóm materniceMaternica bóru je pomerne účinný nástroj na boj proti myomatóznym formáciám ženského tela. Napriek moderným úspechom svetového a domáceho lekárstva má mnoho žien vo forme pacientov a ošetrujúcich lekárov tradičnej medicíny sklon k doplnkovej terapii ľudovými liekmi vo forme rastlinných liekov.
Jednou z vážnych porúch chrbtice je výčnelok. Toto ochorenie nie je izolované, preto sa považuje za syndróm osteochondrózy. Táto choroba sa niekedy stáva hraničným stavom, ktorý sa vyskytuje pred objavením sa prietrže.
Dystrofické zmeny v chrbtovej kolóne vedú ku kompresii medzistavcovej chrupavky a bolesti chrbta. Osteochondróza v počiatočnej fáze vývoja je vhodná na konzervatívnu liečbu, ktorá zahŕňa použitie fyzioterapeutických procedúr, gymnastiku a lieky, vrátane lokálnych liekov proti bolesti..