loader

Hlavná

Pažerák

Child-Pugh klasifikácia cirhózy pečene (Child-Turkot-Pugh)

Klasifikácia pečeňovej cirhózy podľa Childa-Pugha alebo Child-Pugha, Child-Turcotte, Child-Turcotte-Pugh a niekedy Child-Paquet je určená na hodnotenie závažnosti cirhózy. V rôznych zdrojoch sú malé rozdiely v hraniciach parametrov, pravdepodobnosť prežitia atď..

Závažnosť cirhózy pečene sa hodnotí systémom bodov, ktoré sa vypočítavajú na základe 5 alebo 6 parametrov. Celkovo sa ustanovujú tri triedy: A, B a C:

 • trieda A (dieťa A) - 5-6 bodov
 • trieda B (dieťa B) - 7 - 9 bodov
 • trieda C (dieťa C) - 10 - 15 bodov
Body sa nastavujú v závislosti od hodnoty každého z parametrov od 1 do 3 a potom sa sčítajú.


Odhadované parametre

Počet bodov v závislosti od hodnoty parametra
1 bod
2 body
3 body
asciteschýbajúcemäkké, ľahko sa ošetrujenapäté, zle kontrolované
celkový plazmatický bilirubín, μmol / l (mg / dl)50 (> 3)
albumín krvnej plazmy, g> 3.52,8-3,560

Tento systém je indikatívny a nezohľadňuje mnoho ďalších parametrov stavu pacienta, napríklad kŕčové žily pažeráka atď..

Odhady cirhózy založené na klasifikácii podľa Childa-Pugha

Existujú rôzne odhady prežitia pacientov s cirhózou. Najmä nasledujúce:

Klasifikácia cirhózy

Cirhóza pečene je nezvratný patologický proces, ktorý často vedie k smrti. Ak je však choroba diagnostikovaná včas a liečba je vybraná správne, pacient sa môže zotaviť. Účinnosť liečby cirhózy pečene závisí od správnosti diagnózy. Preto sa pri diagnostických činnostiach nevyhnutne používa všeobecne akceptovaná klasifikácia cirhózy pečene..

Pri diagnostike tohto ochorenia lekár najskôr vyhodnotí chorobu podľa nasledujúcich kritérií:

 • morfologická charakteristika (portálna cirhóza, post-nekrotická, biliárna):
 • o etiológii;
 • podľa funkčnej charakteristiky.

Je potrebné poznamenať, že portálna cirhóza pečene je u mužov najbežnejšia - pacient vykazuje gastrointestinálne ťažkosti, miernu žltačku, zápal žlčových ciest a močového mechúra a narušený srdcový systém..

Klasifikácia cirhózy podľa etiológie

Podľa etiológie ochorenia sa rozlišujú tieto typy cirhózy pečene:

 • vírusová cirhóza pečene;
 • drog;
 • stagnuje;
 • toxická cirhóza;
 • sekundárna biliárna;
 • vrodená cirhóza pečene;
 • nutričná cirhóza.

Lekári tiež poznamenávajú, že cirhóza pečene môže mať neznámu etiológiu. V tomto prípade existujú dva poddruhy choroby:

Cirhóza pečene vírusovej etiológie môže pôsobiť ako komplikácia po jednej alebo druhej forme hepatitídy. Cirhóza drog (drog) sa prejavuje na pozadí zneužívania drog. Dedičný typ choroby sa môže prenášať nasledujúcimi chorobami: hemochromatóza, tyrozinóza, glykogenóza atď. Poškodenie pečene tráviacim traktom je spôsobené metabolickými poruchami. K tomu môže prispieť obezita a cukrovka..

Lekári poznamenávajú, že v posledných rokoch sa cirhóza u mladých ľudí rýchlo rozvíja kvôli zlému fungovaniu žlčových ciest. Dôvodom je skutočnosť, že ľudia nejedia správne, zneužívajú nikotín a alkohol, nehľadajú včasnú lekársku pomoc, berú drogy bez povolenia.

Klasifikácia cirhózy podľa Childa-Pugha

Pri diagnostike cirhózy pečene sa používa klasifikačný systém Child-Pugh. Podľa tejto metódy sa závažnosť choroby rozpoznáva jednoduchými morfologickými gradáciami:

 • forma s malými uzlami - znamená to vytváranie uzlov 3 mm, v ktorých si pečeň stále zachováva svoju veľkosť, sa často vyskytuje u ľudí trpiacich závislosťou od alkoholu a pacientov s obštrukciou potrubia;
 • Makromodulová forma - rozpoznaná uzlami s priečkami 5 mm;
 • septálna forma - septa sú tvorené spojivovými tkanivami.

Vďaka tejto krátkej gradácii choroby môžu lekári rýchlo určiť stupeň rozvoja patologického procesu.

V niektorých prípadoch sa používa zložitejšia systematizácia cirhózy. Podľa tejto verzie je choroba rozdelená do 3 tried, z ktorých každá naznačuje približnú dĺžku života pacienta. Podľa tohto typu systému klasifikácie podľa Childa-Pugha existujú:

 • trieda A (dieťa A) - kompenzovaná cirhóza;
 • trieda B (dieťa B) - subkompenzovaná cirhóza pečene;
 • trieda C (dieťa C) - dekompenzovaná cirhóza.

Každá z týchto tried má svoj vlastný rozsah bodov, ktorý sa vypočíta spočítaním určitých parametrov. Na priradenie závažnosti pacienta do triedy A by celkové skóre všetkých parametrov nemalo byť väčšie ako 5-6. Pre triedu B potrebujete rozsah 7-9 a pre triedu C 10-15 bodov.

Pacienti, ktorých klinický obraz spadá do prvého stupňa, majú najlepšie prognózy. Ich priemerná dĺžka života dosahuje 15 - 20 rokov. Zároveň až 90% chorých prežije po operácii a transplantácia darcovských orgánov je prakticky zbytočná..

V triede B môžu pacienti žiť maximálne 10 rokov, po operácii 70% pacientov prežije. Najnižšia miera prežitia je v triede C. Zo 100 operovaných ľudí prežije iba 18. Okrem toho sa vyžaduje transplantácia orgánov kvôli vývoju ireverzibilného patologického procesu. Priemerné prežitie je iba 1-3 roky.

Posledná skupina chorôb, dekompenzovaná cirhóza, je jednou z najkomplexnejších. V tomto štádiu prestávajú existujúce pečeňové bunky plniť svoju hlavnú funkciu. V tomto prípade sa pozoruje najzložitejší klinický obraz:

 • žltačka;
 • horúčka;
 • poškodenie stolice;
 • vnútorné a vonkajšie krvácanie;
 • takmer úplný nedostatok chuti do jedla.

Na analýzu stavu pacienta podľa systému Child-Pugh sa berú do úvahy klinické ukazovatele týchto látok:

 • bilirubín;
 • bielok;
 • prítomnosť tekutiny v brušnej dutine;
 • protrombínový index.

Klasifikácia cirhózy pečene podľa Childa-Pugha určuje predpokladaný stav pacienta, nie presný stav. Dôvodom je skutočnosť, že pri analýze ochorenia sa lekári zaoberajú určitými parametrami, a nie všetkými údajmi o pacientovi. Jedným z dôležitých faktorov, ktoré môžu ovplyvniť diagnózu, je celkový klinický obraz:

 • prvá etapa - ultrazvukové vyšetrenie ukazuje zväčšenú pečeň a slezinu, čo uľahčuje cirhóza portálu;
 • štádium subkompenzácie je charakterizované silnou bolesťou všetkých orgánov, príznaky a príznaky cirhózy sú výraznejšie;
 • Fázu dekompenzácie lekári diagnostikujú, iba ak sa zistí úplný nedostatok hepatocytov..

Každá z týchto klasifikácií má právo existovať, sú však nedokonalé. Presná diagnóza, klinická forma a štádium vývoja choroby je možná iba kvalifikovanému lekárovi, ktorý na základe výsledkov štúdie vyvodí závery..

Klasifikácia cirhózy u dieťaťa

Lekári z celého sveta vyvíjajú prístupy k diagnostike závažnosti ochorenia na základe klinických prejavov, laboratórnych a inštrumentálnych údajov s cieľom správne vyhodnotiť stav pacienta a stanoviť ďalšiu kvalitu života. Jednou z takýchto metód hodnotenia je klasifikácia cirhózy pečene podľa detského pughu, ktorá ostatné predstihuje svojou jednoduchosťou a komplexnosťou prístupu..

Súhrn klasifikácie Child Pugh

Systém na hodnotenie prežitia pacienta a závažnosti ochorenia je rozdelený do 3 hlavných tried, ktoré sa určujú na základe systému bodov nastavených pri získavaní objektívnych údajov pri pozorovaní pacienta..

 • Trieda A podľa Childa Pugha odráža najjednoduchší stupeň, v akom sú adaptívne vlastnosti tela stále schopné pracovať v podmienkach kompenzácie. Rozsah 5-6 bodov zodpovedá tejto kategórii.
 • Child Pugh trieda B sa vyznačuje subkompenzáciou patologických procesov. Pri výpočte bodov zodpovedá tejto triede rozsah 7-9 bodov.
 • Child Pugh trieda C sa vyskytuje počas dekompenzácie patologických procesov, najnepriaznivejšej kategórie prežitia pacientov. Trieda C sa vyznačuje rozsahom 10 - 15 bodov.

Parametre požadované na hodnotenie detskej laviny

Cirhóza pečene spôsobuje poruchy vo všetkých telesných systémoch a je ťažké posúdiť prežitie alebo závažnosť stavu bez bodového systému, pretože klinický obraz ochorenia u rôznych pacientov sa môže výrazne líšiť. Klasifikácia cirhózy podľa Childa Pugha umožňuje oddeliť každý parameter od súboru údajov a racionálne ho vyhodnotiť.

 • Celkový bilirubín sa stanoví pomocou biochemického krvného testu. Cirhóza sa vyznačuje zvýšením priameho a nepriameho bilirubínu. Kvôli porážke pečeňového parenchýmu je prerušený konjugačný (väzbový) cyklus toxického nepriameho na priamy netoxický bilirubín. Klinicky sa zvýšenie tohto parametra prejavuje žltačkou.
 • Albumín, proteín syntetizovaný v pečeni, sa tiež stanoví biochemickým krvným testom. Porušenie funkcie tvorby albumínu vedie k jeho zníženiu, tiež zvyšuje frakciu priameho bilirubínu.
 • Ascites je určený objektívnym vyšetrením pacienta alebo ultrazvukom brušných orgánov. Kavitárny edém je dôsledkom zvýšeného tlaku v portálnej žile a poklesu onkotického tlaku, ku ktorému dochádza, keď je narušená syntéza albumínu a ďalších proteínov, ktoré zadržiavajú krvnú plazmu a bránia jej výstupu z vaskulárneho lôžka do brušnej dutiny. Vyzerá to ako obrovské brucho s kŕčovými žilami na prednej časti brucha.
 • Hepatálna encefalopatia sa prejavuje závažnými neuropsychiatrickými poruchami. Vyskytuje sa kvôli neschopnosti pečene neutralizovať toxické produkty, ktoré sa objavujú počas metabolizmu. Jedným z týchto produktov je amoniak, ktorý zostáva po rozklade proteínov. Toxíny, ktoré nepodstúpili detoxikáciu v pečeni, voľne vstupujú do mozgu a narušujú metabolizmus v nervovom tkanive a postupne vedú pacienta k pečeňovej kóme.
 • Index protrombínu (PTI),% protrombínového času (PTV), medzinárodný normalizovaný pomer (INR) - parametre systému zrážania krvi, stanovené pomocou koagulogramu. Jednou z najdôležitejších funkcií pečene je syntéza proteínov nevyhnutných pre normálne fungovanie systému zrážania krvi, zmeny týchto parametrov často vedú pacientov k masívnemu krvácaniu, najmä zo žíl pažeráka a konečníka..

Scorecard

Pri výpočte celkového počtu bodov na základe vyššie uvedených parametrov lekári používajú tabuľku uvedenú nižšie.

Možnosti klasifikácie cirhózy pečene

Cirhóza sa klasifikuje na účely vyhodnotenia s cieľom určiť závažnosť. Na systematizáciu choroby použite niekoľko možností: berúc do úvahy pôvod, morfologické príznaky. Všeobecne uznávaný systém delenia nie je vyvinutý, pretože je známych viac ako 10 druhov choroby.

Všeobecné informácie

Cirhóza pečene je nevyliečiteľný patologický proces, pri ktorom dochádza k ireverzibilnej substitúcii normálnych buniek spojivovými tkanivami. Ochorenie je vyvolané mnohými vonkajšími a vnútornými faktormi. Klinický obraz závisí od závažnosti.

Prognóza je nepriaznivá, pretože patológia sa diagnostikuje hlavne v neskorších štádiách. Zmeny v orgáne sú nezvratné, bunky sa neobnovujú. V dôsledku toho sa strácajú funkcie, ktoré sú pre žľazu prirodzené, a vyvíja sa nedostatok. Očakávaná dĺžka života závisí od typu cirhózy, štádia a formy procesu.

klasifikácia

Existuje niekoľko typov patológií, ktoré sa líšia v etiológii, patogenéze, charakteristických znakoch, a teda prístupoch k liečbe. Špecifickosť choroby sa zistí počas diagnostického vyšetrenia. Všeobecná klasifikácia cirhózy pečene nebola stanovená. Z tohto hľadiska WHO navrhla niekoľko možností systematizácie..

Kritériá na rozdelenie na druhy:

 • Povaha prebiehajúcich morfologických zmien v orgáne.
 • Etiologický faktor.
 • štádium.

Ako zvláštny variant klasifikácie cirhózy pečene sa používa metóda Child-Pugh, ktorá určuje závažnosť. Hodnotiacim kritériom je závažnosť charakteristických patologických prejavov.

Etiologická systematizácia

Rozdeľuje typy cirhózy pečene na základe hlavného provokačného faktora. Takáto klasifikácia sa považuje za najbežnejšiu. Výsledok hodnotenia sa používa pri formulácii diagnózy. Toto ochorenie môže mať neistú, známu alebo kontroverznú etiológiu.

Na základe týchto dôvodov možno cirhózu rozdeliť do nasledujúcich typov:

 • Liečivé (vyskytuje sa v dôsledku intoxikácie liekmi).
 • Vírusová (je komplikáciou hepatitídy).
 • Alkoholik (vyvolaný zneužívaním nápojov obsahujúcich alkohol).
 • Vrodené (spôsobené vývojovými abnormalitami a štrukturálnymi poruchami orgánov).
 • Stagnujúci (vyskytuje sa na pozadí porúch obehu v hepatobiliárnom trakte).
 • Výmena (pozorovaná pri diabetes mellitus a iných patologických stavoch s metabolickými poruchami).
 • Sekundárna žlč (vyvolaná stagnáciou žlče v dôsledku upchatia kanálov).
 • Nejasná etiológia (pôvod zostáva neistý).

Je dôležité to vedieť! Najbežnejšou formou sú alkoholické a vírusové typy. Menej častá je liečivá, stagnujúca a metabolická forma choroby..

Morfologická klasifikácia

Zabezpečuje oddelenie druhov na základe povahy prebiehajúcich zmien. Zohľadňujú sa klinika a príznaky choroby u konkrétneho pacienta. Kľúčové ukazovatele sa určujú ultrazvukovým vyšetrením. Na získanie spoľahlivých diagnostických informácií sa používa aj histologická analýza vzorky odobratej počas biopsie vpichu.

Morfologická klasifikácia zahŕňa tieto typy:

 • Mikronodulární. Vyznačuje sa rovnomernosťou povrchu parenchýmu so vzácnymi nodulárnymi ložiskami (do 3 mm). Vláknité šnúry sú lokalizované okolo novotvaru rovnomerne.
 • Makronodulární. Tvar žľazy sa mení. Pri vykonávaní ultrazvuku sa detegujú početné uzly do 5 cm, pri palpácii sa zaznamená tuberozita orgánu. Je to kvôli skutočnosti, že fibrotická substitúcia je nerovnomerná.
 • Zmiešané. Vyznačuje sa výskytom malých a veľkých novotvarov. Žľaza má drsný povrch, ostré hrany.
 • Neúplné septum. Je to variant makronodulárnej cirhózy. Charakteristickým znakom je prítomnosť tenkých priečok vláknitého tkaniva medzi uzlami.

Pri zohľadnení morfologických ukazovateľov sa určuje intenzita cirhotického procesu a jeho možné príčiny.

Pozor! Napriek skutočnosti, že na vyšetrenie sa používa veľa moderných metód, presná diagnóza sa dá vykonať iba vtedy, ak sa použije diferencovaný prístup.

Klasifikácia etapy

Cirhóza sa vyskytuje v chronickej forme. Transformácia parenchymálnych tkanív trvá 4 až 6 mesiacov až 3 až 4 roky, čo je ovplyvnené mnohými faktormi. V súčasnosti sa rozlišujú 4 hlavné štádiá patologického procesu, ktoré sa líšia predovšetkým stupňom závažnosti.

štádiumcharakteristický
I (kompenzácia)Neexistujú žiadne príznaky choroby. Malé ohniská cirhózy. Funkcie postihnutých buniek vykonávajú zdravé hepatocyty..
II (subkompenzácia)Vyznačuje sa znížením celkovej aktivity žľazy. Je to preto, že počet postihnutých buniek rastie. Zdravé tkanivá už nie sú schopné úplne vykonávať svoju prácu. Počas tohto obdobia sa objavujú silné príznaky..
III (dekompenzácia)Ťažká forma patológie, pri ktorej sa postupne vyvíja nedostatok a charakteristické komplikácie. Na pozadí ochorenia sa u pacientov môže vyskytnúť kóma. Stav pacienta s touto formou je vážny, a preto je potrebná hospitalizácia.
IV (terminál)Pečeň je takmer úplne zjazvená. Pacient je v kritickom stave. Úspešná liečba je možná iba transplantáciou. Inak pacient zomrie na komplikácie..

Klasifikácia CHILD-PUGH

Prezentovaná technika sa používa na vyhodnotenie funkcie hepatocytov. Táto metóda umožňuje určiť triedu, závažnosť a používa sa na prognostické účely..

kritériumbody
123
asciteschýbajúcemiernyMierne alebo silné
encefalopatiachýbajúceumiernenýintenzívny
Objem BilirubínuMenej ako 2 mg / dl2,5 až 3 mg / dlViac ako 3 mg / dl
Propagačný čas1,5-3 s4-6 sViac ako 6 s
Hladina albumínuViac ako 3,5 g / l2,7 až 3,4 g / lMenej ako 2,7 g / l

Cirhózová skupina sa určuje na základe celkových bodov:

RatingTrieda chorobyPrognóza prežitia
5-6A (kompenzované)Vo veku 15 - 18 rokov
7-9B (subkompenzované)3-5 rokov
10-15C (dekompenzované)1-3 roky

Dôležitosť klasifikácie pre liečbu

Identifikácia typu cirhózy je dôležitá pre následnú liečbu. Dôvodom je predovšetkým skutočnosť, že v procese systematizácie sa vykonáva presná diagnóza. To vám umožňuje zvoliť najoptimálnejší spôsob liečby, ktorý zohľadňuje množstvo faktorov.

Tie obsahujú:

 • Pôvod patológie.
 • Sprievodné choroby.
 • Intenzita fibrózy.
 • Veľkosť postihnutých oblastí.
 • Závažnosť symptómov.
 • Vplyv na iné orgány.

Okrem toho je dôležitá klasifikácia, ktorá vám umožňuje určiť presnú prognózu pre konkrétneho pacienta. V počiatočných štádiách cirhózy je možné znížiť negatívny účinok na žľazu a zabrániť vzniku závažných komplikácií. V neskorších fázach sa používajú metódy, ktoré prispievajú k kompenzácii stratených funkcií, čím sa predlžuje život pacienta.

Cirhóza je mimoriadne nebezpečné ochorenie, pri ktorom sú hepatocyty poškodené a nahradené tkanivom jazvy. Patológia sa klasifikuje podľa pôvodu, morfologických znakov, štádia vývoja, intenzity symptómov. Určenie typu ochorenia v diagnostickom procese je dôležitým kritériom, ktoré ďalej ovplyvňuje spôsob liečby.

Závažnosť cirhózy dieťaťa-Pugha

Cirhóza je chronické ochorenie pečene charakterizované poškodením špecifického tkaniva pečene a jeho nahradením spojivovou štruktúrou. Výmena tkaniva nemôže vykonávať celý rad funkcií pečeňových buniek. To vedie k zhoršeniu funkcie pečene, v tele je pozorovaná zvýšená citlivosť na toxíny a metabolizmus sa zhoršuje..

V ekonomicky vyspelých krajinách je cirhóza jednou zo šiestich chorôb, ktoré vedú k najväčšiemu počtu úmrtí v SNŠ, a na 4. mieste v tejto sérii v Spojených štátoch. Odhaduje sa, že na túto chorobu ročne zomrie asi 40 miliónov ľudí vo veku 35 - 60 rokov, v postsovietskom priestore trpí cirhózou 1% populácie..

V závislosti od charakteristík lézie pečene sa závažnosť ochorenia určuje pre pacienta - nazýva sa to členstvo v kategórii Child Pugh. Child-Pugh je štatistický dokument, ktorý vám umožňuje individuálne analyzovať obraz choroby a predpovedať očakávanú dĺžku života, určiť potrebu transplantácie pečene a ďalšie.

Klasifikácia cirhózy

Prvý variant oddelenia cirhózy pečene bol navrhnutý už v roku 1956 na Kongrese gastroenterológov v Havane a navrhol rozdiely medzi 3 druhmi chorôb:

Takýto systém sa ukázal byť veľmi nesprávny a obsahoval veľa nepresností, chýbajúcich ďalšie faktory nekrózy pečene. Tento systém bol nahradený novým poradím identifikácie druhov v roku 1974: Medzinárodná konferencia o združení lekárskej nomenklatúry sa rozhodla vyčleniť etiologický princíp a morfologický základ cirhózy. Už vtedy bol zavedený pojem mikronodular (priemer uzlov nepresahuje 3 mm) a makronodulár (priemer uzlov je väčší ako 3 mm) a bol zavedený zmiešaný typ regeneračných formácií.

Cirhóza pečene sa v súčasnosti klasifikuje podľa niekoľkých kritérií: príčina vývoja (etiológia), znaky lézie (morfológia ochorenia). Okrem toho podľa moderných štatistík Child-Pugha, podľa charakteristických čŕt individuálneho ochorenia, je pacient určený úrovňou vývoja cirhózy v tele. Podľa Childa-Pugha je skóre cirhózy určené podľa určitých kritérií, a čím vyššie je, tým závažnejšia a zanedbávanejšia choroba je.

Napriek trom hlavným metódam vymedzenia charakteristík choroby zatiaľ nebolo možné vytvoriť jednu klasifikáciu, ale v medicíne sa používajú tieto kritériá:

 • etiológie:
 • spôsobený etanolom,
 • ovplyvnené vírusovými chorobami,
 • toxická cirhóza,
 • kvôli genetickým metabolickým poruchám,
 • vyvolané poruchami žlčových ciest,
 • kryptogénny pôvod.
 • V závislosti od vývojovej aktivity dochádza k cirhóze:
 • subakútna (spôsobená expozíciou hepatitíde),
 • rýchly postup,
 • pomaly postupuje,
 • pomalý (vývoj je spomalený imunitným systémom a účinkami liekov),
 • latentné (zistené náhodne, aktivita neurózy je zamrznutá, pečeň nie je narušená, dĺžka života nezávisí od takejto cirhózy - nevyžaduje liečbu).
 • Morfologické znaky:
 • malá cirhóza,
 • cirhóza veľkých uzlín,
 • zmiešaná forma,
 • neúplná septálna forma.
 • komplikácie:
 • Krvácanie gastrointestinálneho traktu,
 • zlyhanie pečene, upadnutie do kómy, vývoj štádia encefalopatie 0-3,
 • spontánna ascites a peritonitída,
 • rozvoj hepatocelulárneho karcinómu alebo hepatorenálneho syndrómu,
 • krvné zrazeniny portálnej žily.
 • Fáza cirhózy podľa metódy "Child-Pugh":
 • A-stupeň (kompenzovaný),
 • Stupeň B (kompenzovaný),
 • Stupeň C (dekompenzovaný),

etiológie

Etiológia je príčinou vývoja choroby a faktorov sprevádzajúcich tento proces. Pri cirhóze pečene existujú určité body, ktoré významne urýchľujú nahradenie normálnej lobulárnej štruktúry orgánu spojivovými jazvami. Medzi ďalšie kritériá, ktoré tento proces urýchľujú, patria:

 • hepatitída vírusového pôvodu kategórií B, C, D a G, vrátane autoimunitnej hepatitídy,
 • schistosomiáza,
 • alkohol (druhý faktor významne zvyšujúci rýchlosť degradácie pečeňového tkaniva),
 • niektoré priemyselné toxíny, jedy a lieky,
 • stagnácia venóznej krvi v dôsledku srdcového zlyhania pravej komory, poruchy vaskulárneho systému pečene, narušený prietok krvi do malých vetiev a kapiláry štruktúry pečene,
 • dedičné metabolické poruchy, najmä: železo, meď, zmeny v reťazcoch premeny uhľohydrátov, nedostatok a1-antitrypsínu.

Neexistovali prípady, keď sa príčinou cirhózy stala syfilis, tuberkulóza, malária, iné infekčné choroby alebo aktivita parazitov vo vnútri tela..

V približne 25% prípadov nie je možné určiť príčinu choroby - táto cirhóza sa nazýva kryptogénna.

Alkoholická, vírusová a toxická cirhóza

Najbežnejšie typy cirhózy pečene sú alkoholické, vírusové a toxické. Medzi nimi však vedie cirhóza etanolu v pečeni..

Alkoholická cirhóza

Je to na prvom mieste, pokiaľ ide o prevalenciu medzi inými druhmi cirhózy. Ochorenie sa vyvíja u 20% ľudí, ktorí sú závislí od alkoholu, a cirhóza často predchádza alkoholická hepatitída. Pečeňové bunky sa značne poškodzujú, pretože v pečeni je takmer úplne zničený etanol a má škodlivý vplyv na tento orgán..

Pre alkoholický typ choroby existujú rizikové skupiny:

 • ľudia s nadváhou,
 • dievčatá a ženy, pretože majú zvýšenú citlivosť pečeňového tkaniva na alkohol (je to z dôvodu hormonálneho pozadia)
 • nosiče alebo pacienti s hepatitídou B, C alebo D. Predpokladá sa, že hepatitída typu C vyvoláva vývoj cirhózy, a keď sa objaví, zhoršuje celkový obraz a zhoršuje priebeh ochorenia.,
 • závislé od alkoholu. Na rozvoj alkoholického ochorenia pečene stačí konzumovať 40 gramov alebo viac denne po dlhú dobu (10 rokov).,
 • ľudia, ktorých blízki príbuzní trpeli týmto ochorením.

Napriek absencii špecifických symptómov, ktoré by mohli jasne odlíšiť tento typ cirhózy od ostatných, existujú niektoré charakteristické znaky:

 • Tvár je mierne opuchnutá, cez kožu sa objavujú malé kapiláry. Na ostatných častiach kože sú cievne „hviezdy“.
 • Atrofované svaly hrudnej a krčnej chrbtice.
 • Nadmerná príušná žľaza.

Alkoholická cirhóza sa nazýva ireverzibilný proces zmien v štruktúre pečene spôsobený nadmerným požívaním alkoholu, ale pri odmietnutí silných nápojov a účinnej liečbe existuje šanca, že bude možné zachovať existujúce zdravé bunky a výrazne spomaliť proces výmeny. Je dôležité nezačať s ochorením, ale s liečbou už v skorých štádiách, pretože každé nasledujúce štádium je komplikovanejšie ako predchádzajúce:

 • Obdobie choroby.
 • Vlastnosti.
 • odškodnenie.
 • Rozšírenie pečene je niekedy možné, iné príznaky chýbajú.
 • Subcompensation
 • Chuť pacienta sa zhoršuje, častá nauzea a vracanie, celková strata hmotnosti.
 • dekompenzácia
 • Vyvíja sa zlyhanie pečene, portálna hypertenzia a niekedy aj bakteriálne infekcie. Telo je úplne vyčerpané.

Tento typ cirhózy sa často pozoruje u mužov nad 40 rokov, ktorí už majú etanologické choroby: pankreatitída, neuritída, encefalopatia a ďalšie..

Vírusová cirhóza

Rozvoj takejto cirhózy je vyvolaný hepatitídou, ktorá sa do tela dostala cez krvné riečisko alebo cez tajomstvá sliznice B, C, D (metóda prenosu je hematogénna). Cirhóza sa vyskytuje v dôsledku skutočnosti, že infekcia spôsobuje mutáciu hepatocytov a imunitný systém, vzhľadom na to, že zmenené štruktúry sú cudzie, atakuje a ničí ich. Výsledkom je nekróza a poškodené hepatocyty sú nahradené spojivovým tkanivom..

V závislosti od typu hepatitídy, charakteristík prenosu a jeho účinku na organizmus sa menia:

 • Hepatitída typu B je odolná voči teplotám a dobre sa prispôsobuje životnému prostrediu, preto je často oddávaná domácimi predmetmi, pohlavným stykom a lekárskou manipuláciou. Žiadny hepatotoxický účinok.
 • Hepatitída C v kombinácii s typom D sa zle prispôsobuje prostrediu, je citlivá na teploty, a preto k prenosu dochádza hlavne podľa typu krvnej krvi. hepatotoxický.

Medzi príznaky patrí: zhoršenie celkového zdravotného stavu, zväčšená pečeň, zmena farby stolice a moču, bolesti hlavy a časté závraty, horúčka a neustála ospalosť. Často sa vyskytuje nevoľnosť, bolesť brucha a zvracanie..

Toxická cirhóza

Toxická cirhóza pečene je neliečiteľné ochorenie, ktorého vývoj exogénne toxíny svojím pôsobením vyvolávajú. Raz v tele agresívne pôsobia na hepatocyty a spôsobujú ich smrť - rozvíja sa mnohopočetná nekróza, v dôsledku toho sa tvoria alergické hepatitídy a následne cirhóza pečene toxického pôvodu. Hlavnou črtou tohto typu cirhózy pečene je to, že jej vzhľad závisí iba od vonkajších faktorov. To znamená, že pri zápale, hepatitíde alebo iných ochoreniach pečene nedochádza k vývoju ochorenia.

Podľa revízie Medzinárodnej klasifikácie chorôb 10 (ICD 10) sú toxické lézie pečene v rozmedzí kódov K 71-K71.9 XI trieda.

Látky, ktoré môžu spôsobiť vývoj toxického typu choroby:

 • Pravidelne užívané lieky, na ktoré má pacient zvýšenú citlivosť tela.
 • Jed z húb.
 • Ťažké kovy,
 • Niektoré rastlinné lieky. Phytopreparations.

Najčastejšie sú na túto chorobu náchylní ľudia pracujúci v chemickom priemysle alebo užívajúci drogy so silnými účinkami na pečeň. Hlavným príznakom toxickej cirhózy je bolesť brucha po každej dávke, dávka látky atď..

srdcové

Srdcová cirhóza je typom cirhotického ochorenia pečene, ktorého etiologický základ nebol pôvodnou patológiou orgánu, ale ochorením odlišnej štruktúry - srdca. Často ide o zlyhanie srdca akéhokoľvek pôvodu. Srdcová cirhóza pečene sa vyznačuje:

 • horúčka,
 • žltačka,
 • strata váhy,
 • krvácanie z čreva,
 • znížený výkon,
 • zmeny v zložení krvi.

Pri liečení je vývoj srdcového zlyhania spočiatku blokovaný - a potom sa vykonáva terapia, ktorá inhibuje rozvoj cirhózy.

genetický

Vrodený typ cirhózy - patológia, ktorá sa u plodu vyvíja in utero, je závažnou formou choroby. Bez transplantácie pečene je nemožné - aj moderná medicína poskytuje extrémne nízku dĺžku života. Dôvodom vývoja sú choroby matky: hepatitída, syfilis, HIV a niektoré ďalšie, dedičné choroby pečene pohlavných a vrodených patológií..

Morfologická klasifikácia cirhózy

Etiológia hrá dôležitú úlohu pri formovaní charakteristík choroby: zmeny, ktoré sa vyskytujú v lalokových peciach s cirhózou, sú od nej priamo závislé..

To znamená, že morfológia cirhózy je stálym znakom, ktorý je do značnej miery určený etiológiou. V závislosti od charakteristík sa rozlišuje niekoľko morfologických druhov choroby:

Podľa veľkosti uzlov a ich vlastností:

 • makronodulárna cirhóza,
 • malá cirhóza,
 • septálna lézia,
 • zmiešaný typ.
 • Uzly sú nerovnomerne rozdelené spojivovým tkanivom, veľkosť uzlov je od 3 mm do 5 cm.
 • Veľkosť uzlov neprekračuje 3 mm, mosty sú vzájomne prepojené malými priečkami (závity).
 • Predstavuje počiatočné štádium nodulárnej cirhózy pečene: pred objavením sa nodulárnych útvarov sa vyvinie fibrotická septa.
 • Prostredie medzi hrubou a jemnou léziou.

Podľa rýchlosti vývoja + príčiny:

 • cirhóza portálu,
 • postnekrotická cirhóza,
 • žlčový,
 • zmiešané zobrazenie.
 • Pomaly vymiera cirhóza, postupne inhibuje činnosť pečene. Prejavy portálových druhov sú zvyčajne prítomné v prípade mastnej hepatózy a vírusovej hepatitídy..
 • Vyvíja sa na pozadí toxického poškodenia pečeňovej štruktúry, rýchlo sa vyvíja a tvorí veľké uzly. V tomto prípade sa pečeň znižuje.
 • Príčiny: degradácia tkaniva žlčových ciest a zmeny v žlčníku samotnom, ktoré zhoršujú produkciu žlče.
 • Priemerný stupeň medzi portálnou a post-nekrotickou cirhózou.

Podľa charakteristík uzlov:

 • monobular,
 • multilobulárna cirhóza,
 • zmiešaný.
 • Uzol pozostáva z jedného pečeňového laloku, bez kanálov.
 • Uzol pozostáva z niekoľkých lalokov, žíl a kanálikov.
 • Existujú uzly dvoch typov približne rovnakej veľkosti.

Pri cirhóze malých uzlín na začiatku dekompenzácie prevládajú prejavy žltačky, hemoragický syndróm, môže dôjsť k vnútornému krvácaniu, je zaznamenaná hepatálna encefalopatia. S touto fázou cirhózy žije 40% z celkového počtu o niečo viac ako 3 roky, 60% - menej. Liečba v tomto štádiu zahŕňa iba boj proti symptómom choroby a použitie umelých krvných filtrov, pretože už nie je možné výrazne spomaliť vývoj bunkovej neurózy..

Postnekrotická cirhóza pečene je časté ochorenie charakterizované prítomnosťou príznakov iných poddruhov. V skutočnosti je to tá istá hrubozrnná cirhóza pečene s prejavom multilobulárnej štruktúry, ktorá sa vyskytuje ako komplikácia vírusovej hepatitídy alebo toxínov v tele. Hlavným znakom je znížená pečeň s prevahou uzlovej štruktúry.

Formy a fázy

V závislosti od štádia choroby je predpísaná liečba a sú stanovené predpoklady. Cirhóza je charakteristická pre tri štádiá vývoja:

 • Kompenzovaná cirhóza.
 • Subkompenzovaná cirhóza pečene.
 • Fáza dekompenzácie.

Fáza kompenzácie je prvým stupňom vývoja choroby, v skutočnosti je to počiatočná cirhóza, keď ešte nie je narušená funkčnosť pečene, ale začala sa ireverzibilná fibróza tkaniva. Hlavným diagnostickým problémom je nedostatok symptómov včasnej cirhózy. Často diagnostikovaná choroba pri krvných testoch na iné choroby. Kľúčové vlastnosti:

 • strata váhy,
 • žltkastý odtieň očí,
 • žalúdok je mierne zväčšený,
 • niekedy je bolesť pod rebrami na pravej strane,
 • telesná teplota stúpa na 37,5,
 • zhoršuje sa kvalita pokožky: stmavnutie a výskyt dermatóznych škvŕn.

Čo je to kompenzovaná fáza? - Toto je mierna forma choroby, ktorá vám umožňuje robiť veľmi priaznivé predpovede. Liečba je založená na prevencii ďalšieho vývoja do chronickej formy alebo na prechod do nového štádia.

Subkompenzovaná fáza - druhá etapa cirrhotických zmien. Už existujú abnormality v pečeni, ťažkosti po jedle, bolesť v pravej hypochondrii atď., Ktorá sa prejavuje v krvi, hladina bilirubínu a enzýmov v krvi stúpa. Hlavné príznaky, ktoré dávajú právo na podozrenie na druhú fázu cirhózy:

 • strata váhy,
 • hnačka, plynatosť, zväčšenie brucha,
 • žltačka, dermatitída,
 • rozšírené žily, objaví sa žilová sieťka,
 • výskyt vnútorného krvácania, zvyšuje sa ich stupeň.
 • zhoršená výkonnosť, slabý spánok, znížený svalový tonus, celková slabosť.

Krvné testy alebo ultrazvuk a biopsia môžu potvrdiť štádium..

Dekompenzovaná cirhóza je posledným a najnebezpečnejším štádiom choroby. Takmer celá štruktúra pečene pozostáva z pseudo segmentov a jaziev, funkčnosť orgánu je oslabená, prognóza je mimoriadne nepriaznivá. Charakteristiky choroby:

 • portálna hypertenzia,
 • hemoroidy,
 • žltá pokožka a oči,
 • silná častá bolesť brucha: bolí nielen pečeň, ale aj zväčšená slezina,
 • objavia sa veľké kŕčové žily,
 • brucho sa výrazne zväčšuje,
 • silná žltačka,
 • úplné vyčerpanie, strata sily a zhoršenie morálky, celková slabosť.

Pri neprítomnosti liečby nastáva smrť veľmi rýchlo: v závislosti od závažnosti a aktivity choroby - v najlepšom prípade do 2 až 3 rokov.

Okrem toho existujú také formy choroby ako kongestívne a zmiešané ochorenie.

Preťaženie - chronická cirhóza spôsobená stázami krvi v dôsledku porúch obehového systému. Dôvod vývoja: hladina hepatocytov kyslíkom a ich smrť. Vyvíja sa na pozadí toxicity alebo vystavenia alkoholu.

Zmiešaný typ cirhózy je morfologickým príznakom choroby, keď sú jazvy mikro- a makronodulárne súčasne, ich počet je približne rovnaký.

Stupnica detskej váhy

Klasifikácia cirhózy pečene podľa detského pughu zahŕňa stanovenie závažnosti cirhózy a vypracovanie predpovedí v závislosti od rôznych súvisiacich faktorov, ako sú: hladina bilirubínu, krvný obraz, dysfunkcia pečene, hepatitída, životný štýl a výživové vlastnosti atď. Každý taký faktor má svoj vlastný index, tieto ukazovatele sú zhrnuté na konci a získa sa celkové skóre ochorenia. Je to toto skóre, ktoré vám umožňuje urobiť nejaké predpovede a upraviť priebeh liečby.

V súčasnosti je klasifikácia podľa Childa-Pugha najpresnejšia dostupná a je schopná charakterizovať vývoj rozvinutého zlyhania pečene, jeho vlastnosti, popis celkového stavu a hodnotenie šancí na uzdravenie..

Hodnotenie prežitia na stupnici

Klasifikácia cirhózy pečene podľa Childa-Pugha umožňuje predpovedať očakávanú dĺžku života osoby s určitým stupňom cirhózy..

 • V kompenzovanej miere je zvyšok života približne 7 rokov alebo viac. Bez liečby dosiahne tento ukazovateľ približne 50% všetkých pacientov..
 • V prípade subkompenzovaných druhov je predpokladaná dĺžka života

5 rokov.

 • V poslednom štádiu dekompenzácie žije iba 3 - 40%, najlepšie 3 roky, zo 60 až 89% zomiera do jedného roka. Toto je vysvetlené vývojom závažných komplikácií a úplnou degradáciou pečeňového tkaniva.
 • Rozdelenie výsledkov

  Malá cirhóza, hrubý, zmiešaný typ, neúplná septálna forma - všetci môžu mať svoju vlastnú závažnosť, ktorá určuje charakteristiky liečby a postupov.

  Na posúdenie situácie môžete použiť parametre vyjadrené v nasledujúcej tabuľke:

  kritériá1 bod2 body3 body
  asciteschýbajúceSvetlá formaVýrazný, ostrý
  Index protrombínu,%> 6040-603,52,8-3,550 (> 3)

  V závislosti od počtu získaných bodov sa diagnostikuje:

  • Vyrovnaná fáza (trieda „A“) - 5 - 6 bodov.
  • Subkompenzácia (trieda „B“) - 7-9 bodov.
  • Dekompenzácia (trieda „C“) - 10 - 15 bodov.

  Dôležitým znakom dekompenzačného stupňa je to, že podľa kritérií 13 bodov a aktívnej formy ochorenia existujú indikácie pre transplantáciu pečene, ale táto otázka je veľmi nejednoznačná, pretože miera úmrtnosti na chirurgickom stole je veľmi vysoká..

  Dodatočné morfologické a etiologické parametre

  Morfologická klasifikácia je doplnená: existujú dva typy cirhózy v závislosti od miery jej rozšírenia:

  • Aktívne (veľmi vysoká miera nekrózy).
  • Pasívne (imunitný systém úspešne zvláda šírenie jaziev a pôsobí proti neuróze).

  Okrem toho existujú etiologické znaky post-cirrhotického účinku, to znamená vývoj komplikácií. V dôsledku zlyhania pečene sa často vyvíja portálna hypertenzia v rôznych štádiách:

  • pred asymptomatická fáza (bez príznakov),
  • klinické (zvýšenie objemu pečene, zvýšenie príznakov),
  • akútne (ascites sa vyvíja, všetky príznaky sú výrazné, vážny stav),
  • štádium komplikácií (vývoj súvisiacich chorôb, zachovanie príznakov, silné vnútorné krvácanie).

  Cirhóza pečene podľa detského nápoja triedy bc klasifikačný základ

  Klasifikácia cirhózy pečene podľa Childa-Pugha

  Klasifikáciu cirhózy pečene podľa Childa-Pugha používajú lekári na celom svete na určenie závažnosti ochorenia..

  Závisí od toho šanca na uzdravenie, výber liečebných postupov a možné komplikácie..

  príčina

  Alkohol môže zničiť štruktúru pečeňových buniek. To vedie k výskytu ohnísk nekrózy. Pri chronickom vystavení vysokým dávkam alkoholu sa vyvíja cirhóza.

  Závažnosť poškodenia pečene závisí od druhu alkoholu:

  • destilát - získaný destiláciou rastlinných materiálov (mesačný svit, brandy, whisky atď.);
  • rektifikovaný - vytvorený opakovaným odparovaním kvapaliny s ďalším ochladením v špecializovaných kolónach.

  Alkoholické nápoje z prvej skupiny spôsobujú menšie škody, pretože na ich prípravu sa používajú prírodné suroviny. Najslávnejší destilát sa považuje za vodku. Pri výrobe z vysoko kvalitného alkoholu je bezpečný v malých dávkach (až do 50 g za deň).

  Ak suroviny na vodku nie sú dostatočne očistené od tavných olejov, takýto nápoj má na telo silný toxický účinok.

  Zmeny v pečeni s cirhózou

  Alkohol, metabolické patológie, pôsobenie vírusov a ďalšie etiologické faktory vyvolávajú smrť pečeňových buniek.

  Keď nekróza dosiahne veľkú veľkosť, labule odpadne v dôsledku tlaku vo vnútri orgánu. To znemožňuje obnovenie pečene a rast nových hepatocytov. Namiesto odumretých buniek sa objaví spojivové tkanivo. Nevykonáva potrebné funkcie, ale rýchlo rastie..

  Spojivové tkanivo blokuje krvné cievy pečene, kvôli čomu je narušená dodávka krvi do orgánov. Rýchlosť prietoku krvi v portálnej žile je výrazne znížená a vnútorný tlak sa zvyšuje. V tomto okamihu klíčí hepatický parenchým s vláknami spojivového tkaniva, ktoré rozdeľujú orgán na pseudo segmenty.

  Z tohto dôvodu sú cievy spojené s anastomózami takým spôsobom, že krv prestáva byť dodávaná do hepatocytov..

  Začarovaný kruh sa teda uzavrie a vytvorí nové ohniská nekrózy. Oprava pečene pri tejto chorobe sa stáva nemožnou.

  Klasifikácia cirhózy

  Na posúdenie závažnosti ochorenia sa používa škála podľa Childa-Pugha. Stav pacienta je určený bodovým systémom, pre ktorý sú vyvinuté určité parametre. Existujú 3 typy cirhózy:

  • trieda A - od 5 do 6 bodov;
  • Trieda B - od 7 do 9 bodov;
  • trieda C - od 10 do 15 bodov.

  Počet bodov sa udeľuje v závislosti od závažnosti ukazovateľa od 1 do 3. Na konci je celková suma, berúc do úvahy všetky kritériá.

  kritériumBody v súlade so závažnosťou označenia
  123
  Kvapalina v bruchu (ascites)-Ľahký stupeň, ktorý je možné opraviťNapäté brucho, nedostatok významných výsledkov liečby
  Celkový bilirubín (μmol / l)Do 3334 až 50Viac ako 51
  Albumíny, gViac ako 3,62,8 až 3,5Až 2,7
  PEP (hepatická encefalopatia)-Mierne (1 - 2)Ťažké (3-4), ťažko liečiteľné
  PTV (protrombínový čas), s1 až 44 až 6Viac ako 6

  Na základe získaných výsledkov lekár uvádza prognózu prežitia pacienta na rok alebo dva v závislosti od štádia cirhózy podľa Child-Pugha:

  • A - za rok 100%, pre dve 85%;
  • B - 1 rok 81%, 2 roky 57%;
  • C - za rok 45%, pre dvoch 35%.

  Pacienti triedy C s Child-Turkot-Pugh sú často liečení na jednotke intenzívnej starostlivosti na jednotke intenzívnej starostlivosti, pretože príznaky sú závažné a stav je smrteľný.

  Závažnosť klinických prejavov priamo závisí od morfologických zmien v pečeni a od toho, do akej miery je ich telo schopné kompenzovať. V poslednej fáze sa konečne prestane venovať svojim úlohám.

  Klasifikácia cirhózy pečene podľa Childa-Pugha

  Cirhóza pečene je proliferácia spojivového tkaniva v orgáne v dôsledku dlhodobého zápalu. Neexistuje jediný prístup k klasifikácii tejto patológie, pretože neexistuje konsenzus o tom, ktorý z dostupných je najúspešnejší pri diagnostických úlohách a liečbe cirhózy..

  Klasifikácia cirhózy pečene podľa Childa-Pugha

  Táto klasifikácia cirhózy pečene sa používa na hodnotenie závažnosti ochorenia u pacienta..

  Na základe toho sa vyhodnotí miera prežitia pacienta s touto patológiou a stanoví sa percento úmrtnosti po operácii. Určuje, koľko je potrebná transplantácia pečene..

  Ochorenie je rozdelené do troch tried. Parametre, ktoré tieto triedy určujú, naznačujú závažnosť cirhózy, ako aj to, aká bude predpokladaná dĺžka života chorého s cirhózou. Podľa Child-Pugha je miera kompenzácie choroby definovaná takto:

  1. Trieda A zahŕňa kompenzovanú cirhózu..
  2. B - Subkompenzované.
  3. C - dekompenzovaná cirhóza.

  Ako sa hodnotí?

  Každá trieda Child-Pugh má priradené konkrétne body, ktoré sa vypočítavajú na základe súčtu niekoľkých parametrov. Trieda A má teda rozsah od 5 do 6 bodov, respektíve B od 7 do 9 bodov. A posledná trieda - najvyššia hodnota od 10 do 15 bodov.

  Minimálna závažnosť cirhózy patrí do kategórie A. Navyše, životnosť pacienta bude maximálna - od 15 do 20 rokov. V druhom je to asi 10 rokov. Trieda C znamená najkratšiu dĺžku života pacienta s cirhózou - iba jeden, maximálne tri roky.

  Po operácii najvyššia úmrtnosť patrí do triedy C - je to 80%; 30% - respektíve B, ale A - iba 10%.

  Potreba transplantácie pečene s rôznym stupňom závažnosti je definovaná takto:

  Klasifikačné parametre podľa Childa-Pugha

  Aké parametre ovplyvňujú distribúciu triedy? Po prvé, prítomnosť:

  Rovnako ako hepatická encefalopatia, IPT, PTV a INR.

  Systém Child-Pugh nemožno považovať za referenčný, pretože hodnotenie nezohľadňuje všetky parametre stavu pacienta. Prudká exacerbácia choroby, ako aj jej komplikácia, mení obraz a táto klasifikácia sa už nepoužíva.

  Okrem opísaného systému cirhóza zohľadňuje aj morfologické a etiologické znaky.

  Etiologická klasifikácia

  Existuje asi dvadsať foriem cirhózy. Podľa toho, či je príčina známa alebo nie, je choroba rozdelená do troch skupín:

  1. Cirhóza so zavedenou (známou) etiológiou.
  2. Patológia, v ktorej je etiológia kontroverzná (niekedy hovoria „s možnou etiológiou“)..
  3. Cirhóza s nejasnou (neznámou) etiológiou.

  Stanovená etiológia

  Známe, preukázané príčiny patológie sú uvedené v nasledujúcich prípadoch:

  • S alkoholickou cirhózou vznikajúcou pri dlhodobom používaní alkoholických nápojov (40 - 60 gramov etanolu) po dobu 15 rokov alebo viac.
  • Vírusová, ktorá sa vyskytuje v polovici prípadov v dôsledku vírusovej chronickej hepatitídy B, C a G.
  • Lieky alebo liečivá, ktoré sa prejavujú dlhodobým používaním liekov rovnakého typu.
  • Primárna a sekundárna biliárna cirhóza pečene, pri ktorej dochádza k odumretiu tkaniva pečene a vytvára sa hrubé jazvové tkanivo, ktoré ju nahrádza..
  • Vrodená alebo dedičná cirhóza.
  • Stagnujúci - má rozdiely od ostatných uvedených foriem a vyvíja sa pomerne dlhý čas, keď je narušená dodávka krvi do pečene. Pozoruje sa u pacientov so všeobecnými poruchami obehového systému.
  • S chorobou a Budd-Chiariho syndrómom - ochorenie spojené s porušením odtoku krvi z pečene (s trombózou pečeňových žíl)..
  • Žalúdková cirhóza pečene, ktorá sa vyskytuje pri ťažkej cukrovke, obezite, keď je pripojený obtok anastomózy tenkého čreva.

  Možná a nejasná etiológia

  Možná a nejasná, neznáma etiológia sa prejavuje v prítomnosti:

  • infekčné choroby;
  • parazitárne choroby;
  • autoimunitné patológie;
  • podvýživa.

  Neznáme etiologické faktory sú najčastejšie kryptogénne formy cirhózy. Pri primárnej biliárnej a indickej detskej cirhóze sa hovorí aj o nejasnej etiológii.

  Morfologická klasifikácia

  Morfologická klasifikácia poškodenia pečene je prvá navrhnutá a schválená na základe údajov z biopsie (časť orgánu odobratá in vivo). Existujú patológie 4 foriem:

  • malá cirhóza pečene, vyznačujúca sa malými uzlinami v orgáne, ktorých priemer je 1-3 mm;
  • hrubá cirhóza - priemer uzlov v pečeni je 3 mm alebo viac;
  • formy neúplnej cirhózy, pri ktorých sú postihnuté hlavne interhepatické septy;
  • zmiešané, vyznačujúce sa kombináciou všetkých vyššie uvedených znakov.

  Liečba cirhózy

  Prezentovaná cirhóza triedy Child-Pugh umožňuje nielen stanoviť diagnózu, predpovedať prežitie pacienta, ale tiež zvoliť primeranú liečbu a podpornú terapiu..

  Kompenzované poškodenie pečene (v triede A) teda zahŕňa základnú terapiu zameranú na odstránenie základnej príčiny choroby. Okrem toho sa musia vybrať podporné lieky. Ich úlohou je odstrániť dyspepsiu. Súčasne sú veľmi dôležité enzýmové činidlá, ako je pankreatín, kreon, mezima. Dávky sú štandardné, užívané trikrát denne, hlavne pred jedlom. Pridelené kurzami, v priemere na 2-3 týždne, ktoré sa opakujú s určitou frekvenciou.

  V prípade subkompenzovanej cirhózy pečene (v prípade cirhózy triedy B podľa Childa-Pugha) sa vyžaduje zvýšená udržiavacia terapia. Na tento účel použite diétu s nízkym obsahom soli (nie viac ako 2 g soli za deň), bielkoviny sú navyše obmedzené. Z liekov predpísaných „Furosemid“ a „Spironolaktón“. Užívanie diuretík bráni rozvoju portálnej hypertenzie a znižuje ascites. Funkciu gastrointestinálneho traktu je možné zlepšiť pomocou „laktózy“ pri 50-70 ml za deň, ale príjem by mal byť konštantný.

  V prípade dekompenzovaného poškodenia pečene (s triedou C podľa škály Child-Pugh) sa objaví život ohrozujúci stav pacienta. Vyžaduje sa okamžitá intenzívna starostlivosť. Paracentéza umožňuje odstránenie tekutiny z pobrušnice, albumín a kryštaloidy sa zavádzajú intravenózne, čím sa doplňuje objem cirkulujúcej krvi a bielkovín v tele. Aktívne používané diuretiká: rovnaké „spironolaktón“ a „furosemid“. Je predpísaná diéta s nízkym obsahom solí. Vyvážená parenterálna výživa prichádza s hepatálnou encefalopatiou a inými závažnými stavmi..

  záver

  Prevencia tejto patológie je tiež založená na klasifikácii závažnosti cirhózy pečene podľa Child Pugha..

  Pri kompenzovanom priebehu ochorenia nie sú potrebné preventívne účely. V triedach B a C sa u pacientov môže vyvinúť anémia, a preto sa často predpisuje erytropoetín. Okrem toho sa často predpisujú betablokátory (ako je Metoprolol, Anaprilín), ktoré môžu zabrániť ruptúre žilovej pažeráka..

  Čo je Child Pugh trieda C pre cirhózu pečene

  Stanovenie cirhózy pečene podľa Childa-Pugha zahŕňa hodnotenie závažnosti patológie. Systém je guľová váha, ktorá bola vyvinutá v roku 1964. Neskôr ju zdokonalil tím vedcov vedený Pughom. Na určenie triedy patológie sa používajú skóre, ktoré sa udeľujú v závislosti od umiestnenia ukazovateľov vzhľadom na normu.

  Do úvahy sa berú rôzne faktory, napríklad bilirubín, albumín, prítomnosť hepatálnej encefalopatie. Keď je diagnostikovaná cirhóza, trieda C podľa Childa-Pugha sa považuje za najťažšiu. Odporúčame ľuďom, aby pochopili vlastnosti tejto skupiny..

  Parametre použité na klasifikáciu cirhózy

  Na výpočet závažnosti patológie v súlade so systémom Child-Pugh je potrebné objasniť určité parametre. Pacient bude odoslaný na biochemický krvný test, analyzovaný koagulačný systém a výsledky vyšetrenia brušnej dutiny. Zohľadnili sa výsledky neurologických vyšetrení.

  Skupina sa určuje podľa nasledujúcich parametrov:

  • Bilirubín. Jedná sa o žlčový pigment, ktorý sa zvyšuje s deštrukciou červených krviniek a poruchami žlčových ciest.
  • Protrombínový čas. Hovorí o zrážaní krvi. Ukazovateľ sa predlžuje s nedostatkom vitamínu K.
  • Bílek. Viaže molekuly bilirubínu. Pri nízkej koncentrácii je podozrenie na nedostatok živín, nefrotický syndróm. Počas dehydratácie sa vyskytuje zvýšená rýchlosť.
  • Ascites. V tomto stave sa tekutina hromadí v brušnej dutine. Ochorenie je rozdelené do 3 etáp. Najprv sa zaznamená malé množstvo kvapaliny. Stav sa môže rýchlo zhoršiť. V 3 štádiách sa v brušnej dutine hromadí veľké množstvo tekutiny.
  • Hepatálna encefalopatia. Pacient má neurologické poruchy rôznej závažnosti. Po prvé, nespavosť a záchvaty úzkosti sú znepokojujúce. V druhej fáze dochádza k dezorientácii vo vesmíre. V 3. etape sa objaví denná ospalosť, paranoidné myšlienky a strata pamäti. Vo fáze 4 sa vyskytuje kóma.

  Ako sa udeľujú body

  Systém Child-Pugh sa nepovažuje za ideálny, pretože sa hodnotia konkrétne ukazovatele, a nie celkový stav osoby. Napriek tomu je možné pochopiť, aká ťažká je cirhóza. Každému parametru sa pridelí bod, po ktorom sa spočítajú všetky čísla.

  Hodnotenie nebude možné vykonať samostatne, pretože bude potrebné zložiť testy a podrobiť sa skúškam. Trieda C sa udeľuje, ak je výkon slabý. Celkové skóre by malo byť od 10 do 15.

  U pacientov s triedou C je spravidla hepatická encefalopatia v štádiu 3 - 4, ascites v ťažkej forme. Bilirubín je 50 μmol / l a albumín je 2,8 g. Protrombínový čas je vyšší ako 6 a INR je vyšší ako 2,3. Lekár zhrnie skóre a starostlivo analyzuje stav osoby. Výsledkom bude, že pridelí triedu C pre Child Pugh alebo inú skupinu.

  predpoveď

  V závislosti od triedy cirhózy môžu lekári urobiť prognózu. Okrem toho bude možné porozumieť približnej dĺžke života pacienta a výsledku operácie. Ak bola diagnostikovaná cirhóza pečene triedy C, potom to naznačuje zlý stav ľudského tela. Ochorenie je zanedbávané, takže liečba by mala byť čo najšetrnejšia a najpresnejšia..

  Stredná dĺžka života je 1-3 roky. Pri cirhóze pečene triedy C ľudia zriedka žijú viac ako tri roky. Pravdepodobnosť úmrtnosti po operácii je 82%. Preto je riziko mimoriadne vysoké. Súčasne je veľmi potrebná chirurgická intervencia.

  Najpriaznivejšia prognóza u ľudí s cirhózou skupiny A. Ich stredná dĺžka života je 15 až 20 rokov. Transplantácia sa často nevyžaduje..

  Na liečenie choroby triedy C je Child-Pugh predpísaná paracentéza s vylúčením tekutiny z brucha. Je dôležité znížiť tlak vyvíjaný na iné orgány. Na zlepšenie objemu krvi a koncentrácie proteínov bude potrebný albumín..

  Child Pugh klasifikácia cirhózy pečene: triedy závažnosti ochorenia A, B a C

  Ošetrujúci lekár často kladie otázku závažnosti priebehu cirhózy a platnosti transplantácie. Na vyriešenie tohto problému sa používajú špeciálne systémy - Child-Pugh (Child Pugh), SAPS, APACH II.

  Klasifikácia cirhózy pečene podľa Childa Pugha je založená na hodnotení vzťahu medzi laboratórnymi krvnými obrazmi, závažnosťou portálnej hypertenzie a prežitím pacientov vyjadrenými v bodoch..

  Čo sa dozviem? Obsah článku.

  Čo je cirhóza pečene?

  Cirhóza pečene je chronické ochorenie charakterizované tvorbou regeneračných uzlov v kombinácii s redundanciou spojivového tkaniva. Táto štrukturálna úprava normálnych hepatocytov vedie k funkčným poruchám vo forme portálnej a biliárnej hypertenzie, žltačky, ascitu..

  Medzi rizikové faktory patrí predovšetkým hepatitída a dlhodobá intoxikácia alkoholom. Výrobky rozpadu priamo ničia hepatocyty, spúšťajú reťazovú reakciu vrátane narušenia krvného zásobenia, po ktorom nasleduje transformácia pečeňových lalokov..

  Nebezpečenstvo choroby je vyjadrené pri závažných sprievodných poruchách postihujúcich všetky systémy a orgány. Cirhóza pečene v štádiu dekompenzácie má vysokú pravdepodobnosť úmrtia. Najčastejšou príčinou úmrtia je spontánne krvácanie, peritonitída spojená s horúčkou, ktorú nezastavujú antibiotiká a antipyretiká..

  Klasifikácia cirhózy pečene

  V súčasnosti je najobľúbenejšou všeobecnou klasifikáciou, ktorá zahŕňa príčiny vývoja, povahu a stupeň, morfologické znaky a komplikácie. Diagnóza vykonaná pomocou tejto pomoci opisuje patologický proces v čo najväčšej miere. Toto je potrebné pre lekára pri zostavovaní liečebného režimu..

  Na základe rizikových faktorov (etiológia)vírusový

  · Cirhóza v kombinácii s vrodenými poruchami metabolizmu;

  · Spojené s poruchami žlčových ciest;

  nešpecifikované.

  Povaha priebehu chorobysubakútnej;

  latentný.

  Fáza procesu· Kompenzácia;

  dekompenzácia.

  Morfologický obraz· Malé ohnisko;

  zmiešaný.

  Sprievodné organické poruchyKrvácanie z pažeráka, žalúdka;

  Akumulácia tekutiny (ascites), zápal tukového tkaniva okolo črevných slučiek (peritonitída) v dôsledku bakteriálnej invázie;

  Blokovanie lúmenu portálnej žily;

  · Znížená filtračná kapacita obličiek;

  Nádorová lézia (hepatocelulárna rakovina).

  Cirhóza sa berie do osobitnej skupiny z nešpecifikovaných dôvodov. Frekvencia detekcie choroby nejasnej etiológie podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je až 35%.

  Klasifikácia cirhózy u dieťaťa

  V roku 1964 vedci Child a Turkott vyvinuli stupnicu na hodnotenie závažnosti cirhózy. Neskôr to vylepšil tím vedený Pughom..

  Metóda Child Pugh bola založená na definícii skupín, ktoré zodpovedali štádiám choroby:

  • Cirhóza pečene triedy A sa rovná fáze kompenzácie;
  • Trieda B - do obdobia subkompenzácie;
  • trieda C - dekompenzácia.

  Na určenie aktuálnej triedy podľa Childa Pugha bola vytvorená tabuľka. Bodovanie sa vykonáva s prihliadnutím na umiestnenie získaných ukazovateľov vzhľadom na normu.

  Potom sa spočítajú všetky body a porovnajú sa s rozsahom pre každú skupinu. Ak je prijatá suma od 5 do 6 bodov, potom závažnosť zodpovedá triede A. Celková hodnota od 7 do 9 označuje triedu B. Trieda C je stanovená, ak konečný počet bodov kolíše od 10 do 15.

  Parametre potrebné na vyhodnotenie závažnosti cirhózy podľa Childa Pugha

  Na výpočet závažnosti podľa stupnice Child Pugh sa vyžadujú ukazovatele biochemickej analýzy krvi, koagulačného systému, výsledky prístrojového vyšetrenia brušnej dutiny, ako aj údaje z neurologického vyšetrenia..

  1. Bilirubín. Žlčový pigment, ktorého zvýšenie hladiny naznačuje nadmernú hemolýzu (deštrukcia červených krviniek) alebo zhoršenú priechodnosť intrahepatických žlčových ciest.
  2. Bílek. Vykonáva prenosové funkcie vďaka svojej veľkej ploche, viaže molekuly bilirubínu. Znížená koncentrácia (hypoalbuminémia) sa vyskytuje pri podvýžive, enteropatii, nefrotickom syndróme. Opačný stav vo forme hyperalbuminémie je kritériom dehydratácie.
  3. Protrombínový čas, medzinárodný normalizovaný pomer (INR) odráža proces zrážania krvi. Predĺženie nastáva s nedostatkom vitamínu K.
  4. Ascites. Hypertenzia v žilovom lôžku vedie k hromadeniu voľnej tekutiny v brušnej dutine - v lôžku pečene, sleziny, medzi slučkami čreva. Fázy ascitu ovplyvňujú výsledok bodového systému:
   • stupeň 1 - malé, minimálne stopové množstvo kvapalnej zložky;
   • etapa 2 - mierna, umožňujúca spoľahlivé meranie objemu;
   • stupeň 3 - výrazný, ktorý zodpovedá intenzívnej forme ascitu.
  5. Hepatálna encefalopatia. Vyjadruje sa neurologickými poruchami rôznej závažnosti:
   • 1. fáza - nespavosť, rozptýlenie, depresia so záchvatmi úzkosti a podráždenosti;
   • 2. fáza - počiatočné kognitívne poškodenie vo forme ťažkostí so zapamätaním si informácií, dezorientácia v priestore, labilita psychoemotorického pozadia;
   • etapa 3 - denná ospalosť, strata pamäti, podráždenosť, bolestivé paranoidné myšlienky, zvýšená intelektuálna dysfunkcia;
   • etapa 4 - kóma, ktorá sa zmení na smrteľný výsledok.

  Scorecard

  V rôznych zdrojoch je malý rozdiel v parametroch koagulačného systému, zvyšok je nezmenený.

  indexbody
  123
  bilirubín50 μmol / l
  bielok> 3,5 g2,8 až 3,5 g4-6> 6
  INR (medzinárodný normalizovaný pomer)1,7-2,3> 2,3
  ascitesNeidentifikovanéĽahké, stredne ťažké (1 - 2 lyžice)Ťažká forma stresu (3 lyžice)
  Hepatálna encefalopatiaNeidentifikovanéI - IIIII - IV st

  Každému ukazovateľovi je pridelené bodové hodnotenie, ktoré sa následne sčítajú. Prijatá suma sa musí porovnať so štandardnými hodnotami.

  predpoveď

  Na základe získaných údajov sa určuje vzťah medzi skupinou a očakávanou dĺžkou života.

  TriedaCelkový počet bodovDĺžka životaPravdepodobnosť pooperačnej úmrtnosti
  5-6Vo veku 15 - 20 rokov10%
  B7-93-10 rokovtridsiatich%
  C10-151-3 roky82%

  Najpriaznivejšia prognóza sa pozoruje v skupine A podľa Child Pugh, potreba transplantácie je minimálna..

  Opačné výsledky sú stanovené v skupine C, čo zodpovedá dekompenzovanej cirhóze. Priemerná dĺžka života nie je dlhšia ako 3 roky, potreba chirurgického zákroku je výrazne vyjadrená.

  Liečba cirhózy triedy Child Pugh

  Režim liečby, prognóza zotavenia, predpokladaná dĺžka života priamo závisia od skupiny identifikovanej podľa klasifikácie Child Pugh.

  Trieda A (kompenzovaná cirhóza) podľa Child Pugh vyžaduje nasledujúci prístup:

  • užívanie liekov, ktoré eliminujú hlavnú príčinu choroby;
  • vylúčenie zlých návykov;
  • úprava štýlu jedla;
  • doplnok s enzýmovými prípravkami (pankreatín, kreon), ktoré zastavujú dyspeptické prejavy vo forme nevoľnosti a bolesti v hypochondrii.

  Pre triedu B (subkompenzovaná forma) podľa Child Pugh sa vyžaduje predĺžený režim podpornej liečby vrátane:

  • diuretiká (furosemid v dennej dávke do 80 mg, spironolaktón - 100 mg za deň), aby sa zabránilo portálnej hypertenzii a znížila závažnosť ascitov;
  • prebiotiká na obnovu črevnej mikroflóry.

  Povinnou súčasťou liečby je strava založená na minimálnom príjme soli a bielkovín. V dôsledku toho sa zníži zaťaženie pečene, eliminuje sa faktor nútenej intraorganickej fixácie kvapaliny.

  Child Pugh trieda C charakterizuje konečnú dekompenzovanú fázu cirhózy, v ktorej sa dramaticky zvyšuje pravdepodobnosť úmrtia. Pri prevencii sa odporúča intenzívna starostlivosť:

  • paracentéza s evakuáciou voľnej tekutiny z brušnej dutiny, čím sa zníži zaťaženie vnútorných orgánov;
  • intravenózne podanie albumínu na kompenzáciu objemu krvi, koncentrácie proteínu.

  Ak liečba nemá požadovaný účinok, život sa dá zachrániť iba transplantáciou. Operácia sa vykonáva v neprítomnosti objektívnych kontraindikácií, riziko odmietnutia.

  Použitím obmedzeného počtu laboratórnych a inštrumentálnych štúdií, berúc do úvahy zavedenú klasifikáciu závažnosti cirhózy pečene podľa Childa Pugha, je včasnejšie zistenie príznakov choroby dostupnejšie. Liečba sa teda predpisuje už vo fáze kompenzácie, keď je pravdepodobnosť závažných komplikácií minimálna.

  Klasifikácia cirhózy podľa Childa-Pugha: rozdelenie ukazovateľov

  Klasifikácia Child-Pugh vám umožňuje približne posúdiť stav osoby, ktorej bola diagnostikovaná cirhóza. Analýza údajov je hľadanie odpovedí na otázky o tom, či je potrebná operácia a aké je percento prežitia. Môže sa tiež dosiahnuť predpokladaná dĺžka života..

  Charakteristika metódy Child-Pugh

  Táto klasifikácia sa objavila v roku 1964 a bola vyvinutá dvoma výskumníkmi z Ameriky ako alternatíva k populárnemu APACHE II-III. S jeho pomocou môžete vykonať predbežnú diagnostiku pacienta v prvý deň pobytu v nemocnici.

  Trieda A znamená fázu kompenzácie, zatiaľ čo trieda B znamená subkompenzáciu a dekompenzáciu C. Existuje tabuľka Child-Pugh, ktorá odráža rozsah hodnôt pre každú triedu. Pridelí sa po vypočítaní počtu bodov..

  Štandardné kritériá podľa Childa-Pugha

  Pred diagnózou dieťaťa-Pugha sa musí pacientovi s cirhózou podrobiť krvnému testu, po ktorom sa vykoná biochemická analýza. Lekár musí získať niekoľko ukazovateľov na ich hodnotenie:

  • množstvo bilirubínu v plazme;
  • protrombínový index;
  • hladina albumínu v krvi.

  Potom sa vykoná vizuálne vyšetrenie, pri ktorom buď prítomnosť komplikácií, ako je napríklad ascites a hepatická encefalopatia, sa buď potvrdí, alebo vyvráti. Ak sa také problémy vyskytnú, určte závažnosť.

  Hladina Bilirubínu

  Bilirubín je pigment, ktorý sa tvorí v pečeni po rozpadnutí červených krviniek. Môže byť rozpustný a nerozpustný. U zdravého človeka prechádza nerozpustný bilirubín z pečene do čriev, potom sa vylučuje obličkami..

  Ak je narušená práca hepatocytov, dochádza k zvýšeniu hladiny bilirubínu, čo spôsobuje toxickú otravu. Normálny ukazovateľ je v tomto prípade 20,5 - 21 μmol / l, ale pri cirhóze sa mení a podľa toho sa uvádzajú tieto odhady:

  1. 1 bod - 2-34 μmol / l;
  2. 2 body - 34 - 50 mikromolov / l;
  3. 3 body - nad 50 μmol / l.

  Protrombínový index

  Zdravá pečeň syntetizuje vitamín K a používa ho na výrobu protrombínového proteínu. Miera zrážania krvi závisí od jej množstva. Hladina protrombínu určuje rýchlosť zastavenia krvácania a riziko jeho výskytu.

  Uvažuje sa o protrombínovom indexe, ktorý nájde pomer, v ktorom je čitateľ štandardným časom tvorby zrazeniny u zdravého človeka, a menovateľ je rovnakým ukazovateľom cirhózy..

  Percentuálna hodnota indexu sa určuje pomocou metódy Quick. Za normálnych podmienok je výsledok výpočtu v rozmedzí 72 - 140%, zatiaľ čo štandardná doba tvorby krvnej zrazeniny je 11 - 15 sekúnd. Pri cirhóze sa percento mení, takže body sú rozdelené nasledovne:

  • 1 bod - 61 - 71%;
  • 2 body - 40 - 60%;
  • 3 body - menej ako 40%.

  Pri diagnostike podľa Childa-Pugha je možné vziať do úvahy aj čas protrombínu:

  1. 1 bod - menej ako 1,7;
  2. 2 body - 1,7-2,2;
  3. 3 body - viac ako 2,2.

  V tabuľke je vybraný iba jeden zo získaných výsledkov, buď IPT alebo PTV.

  Hladina albumínu

  Albumín je tiež jedným zo špecifických proteínov produkovaných pečeňou. Iba toto je jeden z „mediátorov“: podporuje transport bilirubínu do čriev a obličiek a tiež zabraňuje vzniku opuchov. Štandardná hladina albumínu v ľudskej krvi je 35 - 50 g / l. V závislosti od identifikovaného ukazovateľa sa skóre Child-Pugha prideľuje takto:

  • 1 bod - viac ako 35 g / l;
  • 2 body - 28 - 35 g / l;
  • 3 body - menej ako 28 g / l.

  ascites

  Ascites je hromadenie tekutiny vo vnútri brušnej dutiny, v dôsledku čoho sa výrazne zvyšuje objem brucha, stagnácia krvi sa zvyšuje a tlak vo všetkých cievach stúpa. Toto je jedna z najzávažnejších komplikácií cirhózy. Stupnica podľa Childa-Pugha neposkytuje žiadne číselné ukazovatele, závažnosť stavu sa určuje palpáciou a hodnotí sa takto:

  1. 1 bod - úplná absencia patológie;
  2. 2 body - mierne ascites, ktorý sa vylučuje liečivami;
  3. 3 body - ťažko prístupná dutina s tekutinou, ktorá sa nedá liečiť.

  Pečeňová encefalopatia

  Hepatálna encefalopatia - intoxikácia tela kvôli skutočnosti, že telo nemôže vykonávať svoju funkciu, a preto prestáva vylučovať z tela rôzne toxíny, ako je amoniak a jeho deriváty.

  Tento stav často vyvoláva kómu a vedie k smrti. Pri alkoholickej cirhóze sa často pozoruje encefalopatia..

  V tomto prípade je skóre Child-Pugh stanovené na základe výsledkov vizuálneho vyšetrenia a prieskumu pacientov:

  • 1 bod - úplná absencia symptómov hepatálnej encefalopatie;
  • 2 body - pravidelná ospalosť počas dňa s prípadmi letargického spánku, ako aj časté záchvaty nespavosti v noci (problémy sa dajú odstrániť liečbou);
  • 3 body - pacient má kŕče, vyskytujú sa epileptické záchvaty, zaznamenávajú sa aj problémy s priestorovou koordináciou (pri takejto anamnéze sa odporúča iba transplantácia pečene).

  Diagnostika dieťaťa-Pugha

  Ako je uvedené vyššie, trieda sa určí v závislosti od súčtu pridelených hodnotení:

  1. A - 5 - 6 bodov;
  2. B - 7-9 bodov;
  3. C - 10 - 15 bodov.

  Cirhóza triedy A - prognóza pre pacienta je najvýhodnejšia. Ak bude neustále liečený a bude plniť všetky odporúčania odborníkov, bude žiť 7-25 rokov. S touto diagnózou si môžete objednať transplantáciu, ale v takom prípade to nebude nevyhnutný predpoklad. Miera prežitia po operácii je však približne 90%, takže vám nič nebráni vyskúšať.

  Cirhóza triedy B - viditeľné poškodenie orgánu. Pacienti s touto diagnózou žijú približne 5 až 10 rokov, preto je potrebná transplantácia pečene. Po operácii bude však prežitie nižšie ako v prípade triedy A (asi 70%)..

  Cirhóza triedy C je najnebezpečnejšou a najťažšou patológiou. Menej ako polovica pacientov s týmto ochorením žije 2,5 - 3 roky, vo väčšine prípadov (približne 60%) smrť nastane do 1 - 2 rokov. Transplantácia s touto diagnózou je povinná, ale iba 18 - 19% týchto ľudí prežije po nej..

  liečba

  Pacient bude musieť užívať rôzne lieky a každá z nich vykonáva jednu z nasledujúcich funkcií:

  1. Poskytovanie vitamínov a minerálov;
  2. ochrana hepatocytov pred ďalším zničením;
  3. regulácia ľudského imunitného systému;
  4. predchádzanie účinkom vírusov na organizmus;
  5. obnova funkcií poškodenej pečene;
  6. normalizácia krvného tlaku.

  Ak je diagnostikovaná cirhóza triedy C, bude jedinou možnosťou liečby transplantácia pečene. Ale aj po transplantácii zostáva prežitie veľmi nízke, takže ani toto nebude zárukou uzdravenia.

  Rovnako ako všetko, čo pacient absolvuje testy, je potrebné podrobiť sa aj vizuálnemu vyšetreniu, aj on musí odpovedať na otázky ošetrujúceho lekára. Odborník analyzujúci údaje z laboratória skúma získané hladiny bilirubínu a albumínu, ako aj hodnotu indexu protrombínu. V tomto prípade lekár upozorňuje na výsledky vizuálneho vyšetrenia, vyvodzuje závery o ascite a encefalopatii..

  Počas diagnostiky sa samozrejme všetky ukazovatele porovnávajú s tými, ktoré sa pozorujú u zdravého človeka. Hlavným zdrojom informácií je však tabuľka s Child-Pughovou stupnicou, kde sú v súlade s každou danou triedou uvedené rozsahy hodnôt pre všetky parametre..

  Záverečné hodnotenie umožňuje lekárovi vyvodiť závery o štádiu choroby, stupni vplyvu liekov, úrovni transplantačnej účinnosti a prežití pacienta..

  Klasifikácia cirhózy pečene podľa Childa-Pugha

  Po celom svete sa zvyšuje počet pacientov s rôznymi patológiami pečene. Takéto negatívne ovplyvňujú stav tela, porušujú jeho normálnu štruktúru a funkcie. To vedie k zvýšeniu počtu chronických chorôb, z ktorých jedným je cirhóza..

  Na posúdenie závažnosti tejto choroby existuje v roku 1964 Charles Child a Jeremy Turcott špeciálnu klasifikáciu podľa Childa-Pugha. V tomto článku sa bude diskutovať o nej.

  Čo je cirhóza pečene

  Cirhóza pečene je ochorenie, pri ktorom dochádza k štrukturálnej zmene v orgáne pri degenerácii zdravého tkaniva na tkanivo jazvy. K dispozícii je tiež deformácia pečene a jej neschopnosť plniť svoje funkcie.

  Lekárska veda identifikuje mnoho príčin cirhózy. Medzi ne patrí pravidelné dlhodobé pitie, vírusová chronická hepatitída, autoimunitné ochorenia, cholangitída, obštrukcia extrahepatických kanálikov atď..

  Včasné odhalenie cirhózy, ako aj správna liečba nielenže zachránia pacientovi život, ale tiež mu umožnia viesť plný život v budúcnosti..

  Klasifikácia cirhózy pečene podľa Childa-Pugha je jednou z metód, ktorá vám umožňuje vyhodnotiť štádium tohto ochorenia a zvoliť potrebnú liečbu..

  Čo je klasifikácia Child Pugh

  Túto klasifikáciu používajú lekári na určenie závažnosti choroby. Tento systém hodnotenia je indikatívny, pretože nie je možné vziať do úvahy niektoré črty stavu pacienta.

  Klasifikácia umožňuje predpovedať prežitie pacientov s týmto ochorením, potrebu transplantácie a pravdepodobnosť nepriaznivého výsledku po operácii..

  Parametre na hodnotenie cirhózy dieťaťa-Pugha

  Závažnosť stavu pacienta sa hodnotí na základe skóre daných určitými parametrami. Vyhodnotí sa celkovo 5 takýchto parametrov, z ktorých každý môže byť pridelený od 1 do 3 bodov.

  1. Celková hladina bilirubínu

  Bilirubín je žlčový pigment, ktorý sa tvorí pri rozklade hemoglobínu v pečeni a slezine. Pečeňové bunky ho zachytávajú z krvi, potom procesy spracovania látky na voľný výstup z tela.

  Pri ochoreniach pečene je narušená funkcia pečeňových buniek, zvyšuje sa priepustnosť ich stien a bilirubín vstupuje do krvi. Jeho krvný obsah stúpa, preniká do okolitých tkanív a spôsobuje zafarbenie kože a skléry. Normálna laboratórna hodnota celkového bilirubínu u dospelých je do 21 μmol / l.

  1. Hladina albumínu

  Albumín je proteín, ktorý sa nachádza v krvnom sére a tvorí polovicu všetkých proteínov v tele. Tvorí sa v pečeni, preto s cirhózou klesá jej obsah, pretože postihnuté orgánové bunky nie sú schopné produkovať dostatok proteínu. Normálny sérový albumín - 35 - 50 g / l.

  1. Hepatálna encefalopatia

  Tento stav je častým dôsledkom zlyhania pečene v dôsledku toxického poškodenia centrálneho nervového systému. Prejavujú sa neuropsychiatrickými poruchami, zmeny funkcie mozgu, ktoré sú reverzibilné.

  Podľa kritérií na hodnotenie cirhózy pečene podľa Childa-Pugha sa berie do úvahy stupeň encefalopatie:

  • 1 stupeň. Vyznačuje sa miernymi poruchami vo forme zmien rytmu spánku, zmien nálady a správania a znížením koncentrácie pozornosti. Potom dôjde k narušeniu koordinácie (ataxia), ťažkej svalovej slabosti, strate sily, zníženej motorickej aktivite (adynamia).
  • 2 stupne. Príznaky progresie, ospalosť. Ľudské správanie sa stáva neprimeraným, je dezorientované v priestore a čase. Reč sa stáva pomalým, monotónnym. V tejto fáze sa často vyskytnú závraty a mdloby..
  • 3 stupňa. Ospalosť sa zintenzívňuje, pacient sa zobudí. Charakteristické epizódy vzrušenia vo forme motorickej úzkosti, opakované výkriky. Reč sa stáva nekoherentným, kontakt s pacientom je veľmi ťažký, pričom sa zachováva reakcia na podnety bolesti. Objaví sa charakteristický „hepatický“ zápach z úst.
  • 4 stupne. V tejto fáze sa vyvíja kóma. Najprv sa zaznamená zachovanie spontánnych pohybov a reakcia na bolesť, ale následne zmiznú. Objavujú sa patologické reflexy. Žiadne pupilárne reakcie. Výrazný „hepatický“ zlý dych.

  Ascites je hromadenie voľnej tekutiny v brušnej dutine. V závislosti od odpovede na liečbu liekmi sa rozlišuje mäkký, ľahko liečiteľný (2 body za klasifikáciu cirhózy pečene) a intenzívny, ktoré nemožno vylúčiť konzervatívnou liečbou alebo zabrániť jeho skorému relapsu (3 body)..

  1. Protrombínový čas (v sekundách), protrombínový čas (%)

  Protrombín je proteín produkovaný v pečeni, potrebný na zrážanie krvi. Protrombínový index je číslo, ktoré odráža pomer normálneho protrombínového času k protrombínovému času pacienta. Pri cirhóze pečene sa predlžuje protrombínový čas v závislosti od závažnosti procesu.

  Triedy cirhózy pečene dieťaťa-Pugha

  Po vyhodnotení každého parametra sa vypočíta celkový počet bodov. Na základe toho sa rozlišujú nasledujúce triedy cirhózy pečene.

  1. Trieda A (počiatočná cirhóza). Diagnostikovaná na základe 5-6 bodov za uvedené parametre. Príznaky choroby sa v tomto štádiu nevyjadrujú, hoci zmeny pečene sú už prítomné. Stredná dĺžka života je asi 15 - 20 rokov..
  2. Trieda B alebo subkompenzovaná forma cirhózy. Vyskytujú sa charakteristické sťažnosti, zmeny laboratórnych parametrov. Zodpovedá 7-9 bodom. Priradenie choroby k tejto triede je indikáciou pre transplantáciu pečene. Pravdepodobnosť úmrtia po operácii je 30%.
  3. Trieda C (dekompenzovaná cirhóza). V tomto štádiu sa vyvíja zlyhanie pečene, neschopnosť plniť svoje funkcie, komplikácie vo forme ascitu, encefalopatia a krvácanie. Celkové skóre je 10-15. Stredná dĺžka života je asi 1-3 roky, nepriaznivý výsledok po chirurgickej liečbe sa môže vyskytnúť v 82% prípadov.

  Na základe klasifikačných kritérií podľa Childa-Pugha je možné určiť typ liečby vyžadovanej pre pacienta s určitou triedou cirhózy..

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Cirhóza pečene je pomerne časté ochorenie, ktoré sa vyskytuje hlavne u mužov stredného veku. Jeho vývoj vyvoláva mnoho nežiaducich faktorov, napríklad dlhodobé užívanie alkoholu, ochorenie žlčových ciest, hepatitída.
  Cervikálna osteochondróza je chronická degeneratívna-dystrofická patológia. Ak sa nelieči, progreduje rýchlo a vyvoláva príznaky.
  obsahBurzitída lakťa je veľmi časté ochorenie, ktoré sa môže vyskytnúť u zástupcov niektorých profesií. Je potrebné poznamenať, že ide o pomerne zložité ochorenie kĺbov, ktoré sa vyznačuje zápalovým procesom, v opačnom prípade je to zápal lakťového kĺbu.