loader

Hlavná

Späť

Typológia cirhózy pečene

Cirhóza pečene je deštruktívny patologický proces, vo väčšine prípadov nezvratný a bez primeranej liečby vedúcej k rýchlej smrti. Na predĺženie života pacienta a zlepšenie jeho kvality je potrebná včasná diagnostika a primeraná terapia. Vedci považujú úplné zotavenie a zotavenie za nemožné. Ak však bola cirhóza zistená v skorých štádiách, keď pečeňové bunky ešte nie sú zničené a sú schopné samoopraviť, je možné výrazne spomaliť degeneráciu a dlhý čas žiť celý život.

Skutočnosť, že pečeň nemá nervové zakončenie, čo znamená, že človek po dlhú dobu necíti žiadne príznaky bolesti, tiež hovorí v prospech pravidelného preventívneho vyšetrenia. Bolesť sa objaví v tých fázach, keď zväčšený orgán začne komprimovať ostatných.

Druhy cirhózy

Substitúcia pečeňového spojivového tkaniva tvorbou strómy nastáva z mnohých rôznych dôvodov. Okrem toho samotné ochorenie môže prebiehať rôznymi spôsobmi, má veľmi rozsiahle príznaky a mnohopočetné komplikácie. Pacienti individuálne reagujú na terapiu, a preto majú inú dobu prežitia. Vzhľadom na rôzne faktory charakterizujúce ochorenie hepatológovia nerozlišujú jednu všeobecne akceptovanú klasifikáciu.

Typy cirhózy pečene sa doteraz delia na základe:

 • morfologické zmeny v tkanivách orgánu;
 • etiológie;
 • etapy vývoja degeneratívneho procesu;
 • komplikácie priebehu a miery prežitia pacientov (klasifikácia Child-Turkot-Pugh alebo CHILD-PUGH).

V súčasnosti sa lekári pri konečnej diagnóze viac zameriavajú na individuálne charakteristiky pôvodu a vývoja choroby ako na všeobecné údaje ktorejkoľvek z klasifikácií. Lekárska dokumentácia uvádza všetky najcharakteristickejšie príznaky, štádiá a komplikácie, ktoré má osoba v čase diagnózy.

Etiologická typológia

Existuje veľa dôvodov, prečo nezvratný proces degenerácie buniek začína v pečeni. Z tohto dôvodu je etiologická klasifikácia najrozsiahlejšia. Jeden pacient má niekedy niekoľko príčin cirhózy. V tomto prípade hovoria o zmiešanej genéze. Ak nie je možné zistiť pôvod choroby, etiológia sa označí za kontroverznú.

alkoholik

Požívanie alkoholu je škodlivé pre hepatocyty. So systematickým účinkom na pečeň je etanol a jeho produkty rozpadu schopné vyvolať zjazvenie a tvorbu strómy a oblastí nekrózy..

vírusový

Pri komplikovanom priebehu vírusovej hepatitídy B, C a D sa pečeňové bunky ničia. Pacienti podstupujúci liečbu sa najčastejšie môžu vyhnúť rýchlemu vývoju procesu. Cirhóza spojená s vírusom sa však nedá úplne vyliečiť, pretože je spojená so základným ochorením a jeho mnohými komplikáciami..

Primárne žlčové

Tento typ cirhózy sa vyvíja v dôsledku autoimunitných chorôb. Najmenšie žlčové kanály sú zničené a žlč sa hromadí v dutinách vnútri orgánu, čo spôsobuje jej zničenie.

Tento typ ochorenia nemá žiadne vonkajšie príčiny..

Sekundárna biliárna

Je spôsobený rovnakým procesom ako primárny, ale jeho vývoj začína určitými vonkajšími príčinami. Sekundárna biliárna cirhóza je spojená s rakovinou, cholelitiázou, posttraumatickými jazvami, kompresiou pečene zväčšenými lymfatickými uzlinami alebo inými orgánmi brušnej dutiny..

toxický

Súvisí to so závažnými toxickými účinkami chemikálií, jedov, ťažkých kovov alebo liekov (v tomto prípade sa hovorí o „liekovej cirhóze“)..

genetický

Vzniká v dôsledku genetických abnormalít. Jeho vývoj nie je možné predvídať a priebeh je ťažké predvídať. Často sa prejavuje ako komplikácia s nasledujúcimi genetickými patológiami:

 • Hemochromatóza - narušenie metabolizmu železa v tele a jeho akumulácia v orgánoch a tkanivách.
 • Glykogenóza - dedičné poruchy v syntéze enzýmov podieľajúcich sa na akumulácii a rozklade glykogénu.
 • Galaktozémia je genetická porucha, v dôsledku ktorej sa glukóza z mliečneho cukru neabsorbuje a hromadí sa vo forme galaktózy v rôznych tkanivách..
 • Hepatolentikulárna degenerácia - zriedkavé genetické ochorenie spojené s nadmernou akumuláciou medi v tele.
 • Tyrozinóza - dedičné porušenie syntézy tyrozínu, ktoré vedie k vážnemu poškodeniu orgánov zodpovedných za filtrovanie a čistenie krvi..
 • Deficit A1-antitrypsínu je narušením syntézy tohto proteínu s jeho akumuláciou v pečeni a deštrukciou pľúcneho tkaniva..

Exchange-alimentárne

Tento typ cirhózy je vyvolaný poruchou metabolizmu v dôsledku endokrinných patológií a nezdravého životného štýlu. Pečeň je smrteľne ovplyvnená:

 • obezita vrátane brucha s výraznou inzulínovou rezistenciou;
 • prítomnosť anastomózy tenkého čreva;
 • cukrovka;
 • chronický edém so zlyhaním obličiek.

cudzopasný

Niektoré typy mikroorganizmov, parazitických červov a ich lariev si ľudskú pečeň vyberajú ako prostredie pre svoj život. Postupne ho ničia, jedovaté bunky toxínmi, vytvárajú cysty.

Cirhóza sa vyskytuje s ťažkou inváziou a so zníženou imunitou.

tuberkulózne

V pečeni sa môže vyvinúť extrapulmonálna tuberkulóza, ktorá postupne ničí jej štruktúru.

syfilitický

Diagnóza u dojčiat s vrodeným syfilisom..

Stagnujúci (Budd-Chiariho syndróm)

Ochorenie pokračuje v dôsledku obštrukcie (trombózy) krvných ciev pečene. Viac nekrotických oblastí postupne degeneruje do vláknitého tkaniva.

Kryptogénny vrátane indických detí (príbuzných s meďou)

Toto je najmenej študovaný typ cirhózy, ktorého príčiny spočívajú v autoimunitných procesoch ovplyvňujúcich tráviace orgány..

Je pomenovaný preto, že bol prvýkrát diagnostikovaný u detí mladších ako 3 roky a vyrastal v indických rodinách strednej triedy. Neskôr sa v iných krajinách zistil podobný typ juvenilnej cirhózy..

Príčina závažných lézií spočíva vo výžive z medeného náradia, v dôsledku čoho sa hromadí v tkanivách.

Typológia podľa Childa-Pugha

Klasifikácia podľa Childa-Pugha vám umožní čo najpresnejšie opísať závažnosť priebehu cirhózy, predpovedať šance pacienta na prežitie a určiť nevyhnutnosť a možnosť transplantácie orgánov..

Podľa tejto typológie sa rozlišujú tieto triedy:

 • A - kompenzovaný vývoj choroby, keď si hepatocyty zachovávajú svoje funkcie, príznaky sú mierne a vláknité tkanivo v pečeni nepresahuje 25%.
 • B - subkompenzované štádium, v ktorom percento vláknitého tkaniva dosiahne 70, bunky odumierajú a funkcie pečene sa prakticky nevykonávajú.
 • C - úplná dekompenzácia, hepatocyty sú nahradené 98% tkanivom spojivového tkaniva. Príznaky poškodenia orgánov sú výrazné a stav osoby sa rýchlo zhoršuje.

Na posúdenie príslušnosti k cirhóze k určitému štádiu sa používa bodový systém.

1 bod2 body3 body
hepatická encefalopatiachýbajúcemoderovaťzosilnené alebo extrémne
asciteschýbajúcemoderovaťvýrazná
zvýšenie protrombínového času v sekundáchod 1,5 do 3od 4 do 6od 6 a viac
albumín v gramoch na literod 3,5od 2,7 do 3,4menej ako 2,7
množstvo bilirubínu v miligramoch na decilitermenej ako 2od 2,5 do 3viac ako 3
trofická pečeňdobrýpriemernýznížený

Pacienti s typom A získajú 6 bodov, s B - 7-9, s C - 10-18.

Podľa tejto hodnotiacej stupnice lekári predpovedajú prežitie. Ľudia s cirhózou triedy A žijú 15-18 rokov, s B - asi 3-5 rokov a C hovorí, že pacient má maximálne 3 roky.

Po úspešnej transplantácii sa prirodzene prirodzene výrazne predlžuje dĺžka života.

Morfologická typológia

Pri diagnostike cirhózy pečene sa pacient podrobuje biopsii a histologickému vyšetreniu. Je to potrebné na určenie stupňa a povahy morfologických zmien. Základom morfologickej klasifikácie boli výsledky a typizácia chorôb anatomickými zmenami.

Podľa nej rozlišujú:

 • Mikronodulár, v ktorom sa v pečeňových tkanivách vyskytuje viacnásobná vláknitá formácia do priemeru 3 mm s mostíkmi z väzivového tkaniva. Pri vyšetrení vonkajšou palpáciou sa orgán zväčší, zachováva však hladkú textúru.
 • Makronodular - charakterizovaný viacerými uzlami s prierezom 3 až 50 mm, spojovacie tkanivo medzi nimi je nerovnomerné. Pečeň je zväčšená a hľúzovitá.
 • Zmiešaná cirhóza - prejavuje sa výskytom malých uzlíkov a veľkých útvarov jazvového tkaniva.
 • Neúplná septická cirhóza pečene - sa prejavuje tvorbou mnohopočetnej septa sept. Rovnako sú prítomné degeneratívne a regeneračné procesy, ktoré sa prejavujú difúzne..

Iné klasifikácie

V procese diagnostiky a liečby sa používajú aj nasledujúce typy klasifikácie cirhózy pečene.

Aktivitou zápalových a degeneratívnych procesov

Ochorenie môže byť aktívne, s charakteristickými klinickými a závažnými príznakmi. V tomto prípade hepatocyty aktívne odumierajú, stále viac nekrotických tkanív pečene. Cirhóza sa môže vyskytnúť aj latentne, bez vonkajších prejavov..

Pacient si môže po dlhú dobu nevšimnúť zhoršenie jeho stavu a lekár môže starostlivo zvoliť vhodnú liečbu.

Podľa závažnosti portálnej hypertenzie

Celkový stav obehového systému v orgáne sa tiež mení s odlišným priebehom cirhózy. Podľa vývoja vaskulárnej patológie existujú:

 • Predklinický stav, keď pacient nepociťuje vývoj choroby a procesy sú skryté.
 • Vzhľad klinického obrazu degenerácie hepatocytov, bolesť, pocit pečene a sleziny.
 • Vývin ascitu, zvýšené prejavy portálnej hypertenzie, prudké zhoršenie stavu pacienta.
 • Extrémne štádium porúch obehu v štruktúrach pečene, výskyt vnútorných krvácaní a krvácanie.

Podľa stupňa rozvoja zlyhania pečene

Pečeň je životne dôležitým orgánom, deštrukcia buniek a tkanív vedie k nezvratným procesom a smrti človeka.

Podľa závažnosti lézie sa cirhóza delí na:

 • kompenzované štádium, v ktorom sú funkcie orgánu celkom dobre zachované, so symptómami podobnými zápalovému procesu: subfebrilná teplota, letargia, strata hmotnosti, periodická mierna bolesť a nepohodlie v pravej hypochondrii;
 • dekompenzovaná, keď sa počet pečeňovej krvi prudko zhoršuje, bunky odumierajú a sú nahradené spojivovým tkanivom;
 • terminálne štádium, v ktorom sú smrteľne narušené funkcie pečene, rozvíja sa ascites, celková intoxikácia tela, nádorové procesy;
 • pečeňové kóma - stav, pri ktorom orgán úplne nefunguje a pacient je na pokraji smrti.

Váš narkológ odporúča: znenie diagnózy cirhózy

Po všetkých vyšetreniach a nevyhnutnej laboratórnej diagnostike sa diagnostikuje podľa štandardnej schémy:

 • cirhóza pečene s etiológiou;
 • trieda typológie Child-Pugh;
 • sprievodné syndrómy a komplikácie (ascit, portálna hypertenzia);
 • štádium hepatickej encefalopatie.

Morfologické príznaky sa uvádzajú iba vtedy, ak etiologická klasifikácia nepostačuje na opísanie stavu pacienta.

Podľa medzinárodnej klasifikácie chorôb ICD-10 sú cirhóza a fibróza pečene uvedené v odseku K74 s výnimkou:

 • alkoholová cirhóza pečene (K70.3);
 • vrodená cirhóza (P78.3).

Podporné metódy liečby podľa štádia choroby

Čím skôr sa choroba zistí, tým priaznivejšia je prognóza pre budúci život pacienta. Ošetrenie sa vyberie podľa diagnostikovanej triedy poškodenia orgánov podľa Child-Pugha:

 • Pre A: s kompenzovaným priebehom choroby sa predpisujú lieky, ktoré obsahujú a eliminujú príznaky základnej choroby, ako aj enzýmy, ktoré podporujú tráviaci proces. Prostriedky na odstránenie príznakov dyspepsie sa prijímajú v priebehu asi jedného mesiaca, ktorý sa musí po krátkej prestávke obnoviť..
 • Pre B: čo znamená subkompenzovaná cirhóza, je potrebná rozšírená udržiavacia terapia. Pacientom je predpísaná diéta s nízkym obsahom soli (nesmie prekročiť dva gramy za deň) a odporúča sa minimalizovať spotrebu proteínových výrobkov (nie viac ako 0,5 gramu na kilogram hmotnosti). Súbežne so zmenami v strave sú pacientovi predpísané diuretiká, ktoré pomáhajú eliminovať príznaky portálnej hypertenzie a spomaľujú rozvoj ascitu. Na udržanie normálneho trávenia je laktulóza predpísaná v dávke 50 - 70 ml denne.
 • Pre C: pacient je vo vážnom stave. Celá terapia je zameraná na maximalizáciu predĺženia života. Pacientovi sa podáva tekutina z brušnej dutiny súbežne s menovaním diuretík a diéta s minimálnym obsahom soli a bielkovín. Albumín a kryštaloid sa používajú intravenózne pri vývoji akútneho zlyhania pečene. Zavádzanie parenterálnej výživy.

Klasifikácia cirhózy

Cirhóza pečene je nezvratný patologický proces, ktorý často vedie k smrti. Ak je však choroba diagnostikovaná včas a liečba je vybraná správne, pacient sa môže zotaviť. Účinnosť liečby cirhózy pečene závisí od správnosti diagnózy. Preto sa pri diagnostických činnostiach nevyhnutne používa všeobecne akceptovaná klasifikácia cirhózy pečene..

Pri diagnostike tohto ochorenia lekár najskôr vyhodnotí chorobu podľa nasledujúcich kritérií:

 • morfologická charakteristika (portálna cirhóza, post-nekrotická, biliárna):
 • o etiológii;
 • podľa funkčnej charakteristiky.

Je potrebné poznamenať, že portálna cirhóza pečene je u mužov najbežnejšia - pacient vykazuje gastrointestinálne ťažkosti, miernu žltačku, zápal žlčových ciest a močového mechúra a narušený srdcový systém..

Klasifikácia cirhózy podľa etiológie

Podľa etiológie ochorenia sa rozlišujú tieto typy cirhózy pečene:

 • vírusová cirhóza pečene;
 • drog;
 • stagnuje;
 • toxická cirhóza;
 • sekundárna biliárna;
 • vrodená cirhóza pečene;
 • nutričná cirhóza.

Lekári tiež poznamenávajú, že cirhóza pečene môže mať neznámu etiológiu. V tomto prípade existujú dva poddruhy choroby:

Cirhóza pečene vírusovej etiológie môže pôsobiť ako komplikácia po jednej alebo druhej forme hepatitídy. Cirhóza drog (drog) sa prejavuje na pozadí zneužívania drog. Dedičný typ choroby sa môže prenášať nasledujúcimi chorobami: hemochromatóza, tyrozinóza, glykogenóza atď. Poškodenie pečene tráviacim traktom je spôsobené metabolickými poruchami. K tomu môže prispieť obezita a cukrovka..

Lekári poznamenávajú, že v posledných rokoch sa cirhóza u mladých ľudí rýchlo rozvíja kvôli zlému fungovaniu žlčových ciest. Dôvodom je skutočnosť, že ľudia nejedia správne, zneužívajú nikotín a alkohol, nehľadajú včasnú lekársku pomoc, berú drogy bez povolenia.

Klasifikácia cirhózy podľa Childa-Pugha

Pri diagnostike cirhózy pečene sa používa klasifikačný systém Child-Pugh. Podľa tejto metódy sa závažnosť choroby rozpoznáva jednoduchými morfologickými gradáciami:

 • forma s malými uzlami - znamená to vytváranie uzlov 3 mm, v ktorých si pečeň stále zachováva svoju veľkosť, sa často vyskytuje u ľudí trpiacich závislosťou od alkoholu a pacientov s obštrukciou potrubia;
 • Makromodulová forma - rozpoznaná uzlami s priečkami 5 mm;
 • septálna forma - septa sú tvorené spojivovými tkanivami.

Vďaka tejto krátkej gradácii choroby môžu lekári rýchlo určiť stupeň rozvoja patologického procesu.

V niektorých prípadoch sa používa zložitejšia systematizácia cirhózy. Podľa tejto verzie je choroba rozdelená do 3 tried, z ktorých každá naznačuje približnú dĺžku života pacienta. Podľa tohto typu systému klasifikácie podľa Childa-Pugha existujú:

 • trieda A (dieťa A) - kompenzovaná cirhóza;
 • trieda B (dieťa B) - subkompenzovaná cirhóza pečene;
 • trieda C (dieťa C) - dekompenzovaná cirhóza.

Každá z týchto tried má svoj vlastný rozsah bodov, ktorý sa vypočíta spočítaním určitých parametrov. Na priradenie závažnosti pacienta do triedy A by celkové skóre všetkých parametrov nemalo byť väčšie ako 5-6. Pre triedu B potrebujete rozsah 7-9 a pre triedu C 10-15 bodov.

Pacienti, ktorých klinický obraz spadá do prvého stupňa, majú najlepšie prognózy. Ich priemerná dĺžka života dosahuje 15 - 20 rokov. Zároveň až 90% chorých prežije po operácii a transplantácia darcovských orgánov je prakticky zbytočná..

V triede B môžu pacienti žiť maximálne 10 rokov, po operácii 70% pacientov prežije. Najnižšia miera prežitia je v triede C. Zo 100 operovaných ľudí prežije iba 18. Okrem toho sa vyžaduje transplantácia orgánov kvôli vývoju ireverzibilného patologického procesu. Priemerné prežitie je iba 1-3 roky.

Posledná skupina chorôb, dekompenzovaná cirhóza, je jednou z najkomplexnejších. V tomto štádiu prestávajú existujúce pečeňové bunky plniť svoju hlavnú funkciu. V tomto prípade sa pozoruje najzložitejší klinický obraz:

 • žltačka;
 • horúčka;
 • poškodenie stolice;
 • vnútorné a vonkajšie krvácanie;
 • takmer úplný nedostatok chuti do jedla.

Na analýzu stavu pacienta podľa systému Child-Pugh sa berú do úvahy klinické ukazovatele týchto látok:

 • bilirubín;
 • bielok;
 • prítomnosť tekutiny v brušnej dutine;
 • protrombínový index.

Klasifikácia cirhózy pečene podľa Childa-Pugha určuje predpokladaný stav pacienta, nie presný stav. Dôvodom je skutočnosť, že pri analýze ochorenia sa lekári zaoberajú určitými parametrami, a nie všetkými údajmi o pacientovi. Jedným z dôležitých faktorov, ktoré môžu ovplyvniť diagnózu, je celkový klinický obraz:

 • prvá etapa - ultrazvukové vyšetrenie ukazuje zväčšenú pečeň a slezinu, čo uľahčuje cirhóza portálu;
 • štádium subkompenzácie je charakterizované silnou bolesťou všetkých orgánov, príznaky a príznaky cirhózy sú výraznejšie;
 • Fázu dekompenzácie lekári diagnostikujú, iba ak sa zistí úplný nedostatok hepatocytov..

Každá z týchto klasifikácií má právo existovať, sú však nedokonalé. Presná diagnóza, klinická forma a štádium vývoja choroby je možná iba kvalifikovanému lekárovi, ktorý na základe výsledkov štúdie vyvodí závery..

Aké sú príznaky cirhózy pečene?

hepatológ

Súvisiace špeciality: gastroenterológ, terapeut.

Adresa: Petrohrad, akademik Lebedev, 4/2.

Na vyhodnotenie cirrhotických zmien v tráviacej žľaze (pečeň) a závažnosti ochorenia sa používa klasifikácia cirhózy pečene. V lekárskych kruhoch existujú nezhody týkajúce sa definície choroby a jej systematizácie podľa rôznych kritérií. Špecialisti v oblasti hepatológie sa rozhodli zaradiť cirhózu podľa etiologických a morfologických zmien, ako aj podľa metódy Child-Turkotte-Pugh..

Život ohrozujúce ochorenie je vyvolané nielen alkoholom, ale aj mnohými ďalšími endogénnymi a exogénnymi faktormi. Niektoré etiologické príčiny cirhóznych zmien v pečeni nie sú úplne pochopené alebo nie sú úplne pochopené. Prognóza cirhózy závisí od provokatívnych faktorov, rýchlosti degenerácie parenchymálneho tkaniva a súvisiacich komplikácií. Pre presnejšiu diagnostiku a určenie primeranej liečby bolo vyvinutých niekoľko klasifikácií na základe určitých kritérií a príznakov choroby..

Typy klasifikácie

Cirhóza pečene (CP) je chronické a neliečiteľné ochorenie charakterizované ireverzibilnou náhradou pečeňových buniek jazvami spojivového tkaniva alebo stromami. V súčasnosti je identifikovaných najmenej 10 cirhóz pečene, ktoré sa medzi sebou líšia príčinami vývoja, morfologickými zmenami, charakteristikami toku atď. V tomto ohľade nebola vyvinutá jednotná klasifikácia choroby..

Podľa návrhu Svetovej asociácie hepatológov je cirhóza klasifikovaná podľa niekoľkých kritérií:

 1. morfologické zmeny v tráviacej žľaze;
 2. etiologické dôvody rozvoja choroby;
 3. etapy vývoja cirhotických procesov.

Hodnotenie metodiky Child-Turkcott-Pugh, ktorá umožňuje určiť nielen závažnosť priebehu patológie, ale aj prežitie pacientov, je oddelené. S jeho pomocou môžete posúdiť pravdepodobnosť úmrtia, ako aj potrebu transplantácie tráviacej žľazy. V súčasnosti je klasifikácia podľa Childa-Pugha jednou z najspoľahlivejších v oblasti predpovedania komplikácií a smrti.

Cirhóza pečene je ochorenie sprevádzané bohatým symptomatickým obrazom a komplikáciami, takže je takmer nemožné ho zjednotiť do jednej klasifikácie..

Etiologická klasifikácia

Klasifikácia podľa etiologického faktora, t. najčastejšie sú príčiny vzniku choroby. V závislosti od toho, či je etiológia degeneratívnych zmien v pečeni potvrdená alebo nie, je patológia rozdelená na cirhózu s kontroverznými, neznámymi a známymi príčinami..

Hlavné typy cirhózy pečene podľa etiologického faktora:

 • vírusové - vyvolané vírusom hepatitídy vírusovej etiológie;
 • droga - vyskytuje sa v dôsledku iracionálneho užívania liekov;
 • alkohol - spôsobený nadmerným pitím po dobu viac ako 5-7 rokov;
 • vrodená - vyvíja sa na pozadí vrodených chorôb, ktoré zahŕňajú galaktozémiu, tyrozinózu, hemochromatózu;
 • stagnujúci - spôsobený poruchami krvného obehu v orgánoch hepatobiliárneho systému;
 • výmenný-výživný - vyskytuje sa v dôsledku narušenia metabolizmu lipidov a rozvoja diabetu;
 • nejasná etiológia - príčiny cirrhotických zmien v pečeni zostávajú nejasné (indická, kryptogénna a primárna biliárna);
 • sekundárna biliárna - vyvíja sa v dôsledku upchávania (upchatia) žlčovodov;
 • Budd-Chiariho syndróm - spôsobený hepatickou vaskulárnou trombózou a preťažením žilovej krvi v pečeni.

Vírusová hepatitída a abúzus alkoholu sú najbežnejšou príčinou degeneratívnych zmien v hepatocytoch..

Morfologická klasifikácia

Cirhóza pečene sa líši svojimi morfologickými charakteristikami. Spôsoby liečenia patológie sú určené stupňom poškodenia parenchymálneho tkaniva a mierou nekrotizácie (smrti) hepatocytov v ňom. Na posúdenie stupňa poškodenia zažívacieho traktu môžete použiť ultrazvukové vyšetrenie, laparoskopiu a histologickú analýzu tkaniva pečene..

V závislosti od morfologickej štruktúry pečene sa rozlišujú tieto typy cirhózy pečene:

 • mikronodular - parenchým tráviacej žľazy je homogénny, na jej povrchu sa však nachádzajú malé uzliny s priemerom najviac 3 mm; vláknité tkanivo je rovnomerne rozložené okolo novotvarov;
 • makronodular - tvar pečene je zdeformovaný, na jej povrchu sa nachádza viac uzlov s priemerom do 45 - 50 mm; spojivové tkanivo v okolí novotvaru je nerovnomerne distribuované, a preto sa pri pohmate pociťuje hepatická bumpiness;
 • zmiešané - v parenchýme cirrhotickej pečene sa objavujú veľké a malé uzlové útvary, vďaka ktorým povrch orgánov s ostrými hranami drsný;
 • neúplné septum - subvariant makronodulárnej cirhózy, v ktorej sa medzi veľkými uzlinami vytvára dostatočne tenká septa spojivového tkaniva.

Zmeny v štruktúre parenchymálneho tkaniva určujú faktory, ktoré by mohli vyvolať cirrhotické procesy, ako aj rýchlosť progresie patológie. Napriek mnohorozmernosti inštrumentálneho vyšetrenia orgánov hepatobiliárneho systému sa dá diagnóza presne určiť iba pomocou diferenciálneho prístupu..

Fázy cirhóznych procesov

V hepatológii sa rozlišujú 4 štádiá cirhózy pečene, z ktorých každé má určité znaky vývoja a súvisiace komplikácie. Princípy liečby patológie sú do značnej miery určené stupňom CP a závažnosťou symptomatického obrazu. Čím skôr môže pacient podozrenie na cirhózu a poradiť sa so špecialistom, tým účinnejšia bude liečba tohto ochorenia..

Fáza odškodnenia (fáza I)

V počiatočnom štádiu cirhózy pečene živé hepatocyty kompenzujú funkciu nekrotických buniek. V tomto ohľade sa veľkosť cirhózy pečene nemení a vonkajšie príznaky choroby prakticky neexistujú. Najvýraznejšie príznaky CP vo fáze kompenzácie zahŕňajú:

 • únava;
 • strata chuti do jedla;
 • svalová slabosť;
 • poškodenie pamäte.

Väčšina pacientov nevenuje pozornosť malátnosti a niekedy vysvetľuje výskyt chronickej únavy hypovitaminózou, veľkým fyzickým a psychoemocionálnym stresom. V pečeni nie sú receptory bolesti, takže v počiatočných štádiách vývoja sú degeneratívne zmeny v parenchýme veľmi zriedkavo diagnostikované. S postupujúcimi patologickými procesmi sa cievy, žlčové cesty a susedné tkanivá podrobujú zápalu, ktorý následne spôsobuje pacientom závažnosť a bolesť v pravej hypochondrii..

Subkompenzačná fáza (II. Fáza)

V štádiu subkompenzácie sa zvyšuje počet mŕtvych hepatocytov do tej miery, že pečeň prestane zvládať svoje funkcie. V tomto ohľade je inaktivácia produktov rozkladu rôznych látok narušená. To vedie k intoxikácii tkanív a poruchám životne dôležitých orgánov a systémov..

V štádiu subkompenzácie sa komplikácie často vyvíjajú vo forme portálnej hypertenzie, ktorá vedie k ascitu, splenomegálii a kŕčovým žilám..

Typické prejavy subkompenzovaného CPU zahŕňajú:

 • zožltnutie kože;
 • horúčka nízkej kvality;
 • znížená chuť do jedla;
 • ťažkosť v žalúdku;
 • zmena farby stolice;
 • strata váhy.

S progresiou cirhotických procesov je parenchým pečene nahradený hrubými fibrotickými adhéziami. V priebehu času sa miesta spojivového tkaniva zväčšujú, čo vedie k ešte väčšiemu zhoršeniu funkcií tráviacej žľazy.

Dekompenzačná fáza (III. Etapa)

Dekompenzovaná cirhóza je jednou z najťažších foriem patológie, pri ktorej je narušený dýchací, nervový, obehový a hepatobiliárny systém. Väčšina pacientov má smrteľné komplikácie:

 • vnútorné krvácanie - krvácanie do dvanástnika, žalúdka, brušnej dutiny a tenkého čreva vyvolané zvýšeným venóznym tlakom a vazodilatáciou;
 • portosystémová encefalopatia - poruchy centrálneho nervového systému spôsobené intoxikáciou tela;
 • hepatocelulárny karcinóm - zhubný nádor v pečeni, ku ktorému dochádza v dôsledku zhoršenej funkcie orgánov a zhubných nádorov pečene;
 • pečeňové kóma - patologický stav (obeh, zlyhanie dýchacích ciest) vyvolaný dysfunkciou tráviacej žľazy.

Vývoj dekompenzovanej CP je indikovaný hnačkou, bolesťou brucha, atrofiou svalového tkaniva, anémiou, úplnou impotenciou atď. Vedľajšie choroby významne zhoršujú pohodu pacienta a môžu viesť k smrti.

Koncová fáza (IV. Fáza)

V poslednom štádiu CP je parenchýmové tkanivo takmer úplne nahradené vláknitými jazvami. Z tohto hľadiska sa zvyšuje závažnosť príznakov zlyhania pečene. Koža a sclera očí žltnú, progreduje syndróm edematózneho ascitu, o čom svedčí zvýšenie brucha a opuch dolných končatín. Biochemický krvný test naznačuje kritický pokles plazmatického albumínu, čo vedie k výtokom medzibunkovej tekutiny do brušnej dutiny..

Ascites je obrovská komplikácia, pri ktorej vývoji sa zhoršuje prognóza ochorenia.

Ascites alebo abdominálna kvapka je často sprevádzaná „spontánnou“ peritonitídou a vnútorným krvácaním. Zvýšenie vnútrobrušného tlaku má za následok drvenie vnútorných orgánov, čo zvyšuje pravdepodobnosť krvácania do brušnej dutiny. Smrť sa však najčastejšie vyskytuje v dôsledku rozvoja rakoviny pečene, trombózy portálnych žíl a pečeňového kómy.

Klasifikácia pomocou CHILD-PUGH

Klasifikácia Child-Pugh je systém, pomocou ktorého môžete určiť závažnosť CPU a percentuálnu pravdepodobnosť úmrtia. Metódu hodnotenia vyvinuli v roku 1964 D. Turcott a C. Child av roku 1972 ju britskí experti pod vedením Pugha doplnili a vylepšili. Pomocou klasifikácie CHILD-PUGH je možné predpovedať vývoj ochorenia a určiť potrebu transplantácie pečene darcu..

Podľa hodnotiaceho systému existujú tri hlavné triedy CPU:

 • trieda A (kompenzovaná) - väčšina pečeňových buniek vykonáva svoju funkciu, preto neexistujú žiadne prejavy pečene;
 • trieda B (subkompenzovaná) - veľa hepatocytov odumiera, takže tráviaca žľaza prestane plniť svoju funkciu v plnom rozsahu;
 • trieda C (dekompenzovaná) - dysfunkcia pečene vedie k systémovým komplikáciám a závažnému zhoršeniu zdravotného stavu pacienta.

Trieda CPU sa prideľuje v závislosti od počtu bodov podľa parametrov uvedených v tabuľke: trieda A - 5-6 bodov, trieda B - 7-9 bodov, trieda C - 10-15 bodov.

Klasifikácia cirhózy pečene podľa systému Child-Pugh je nasledovná:

Hodnotené kritériábody
jedendvatri
hepatická encefalopatia-moderovaťmierny alebo výrazný
brušná kvapka-bezvýznamnýmierne alebo veľké
zvýšenie protrombotického času, s1,5-34-6viac ako 6
koncentrácia albumínu, g / lviac ako 3,57.2.A-4.3.menej ako 2,7
koncentrácia bilirubínu, mg / dlmenej ako 22,5-3viac ako 3

Na základe výsledkov biochemického krvného testu a inštrumentálneho vyšetrenia sa určuje predpokladaná dĺžka života pacienta. Podľa metodológie Child-Pugh žijú pacienti triedy A 15-18 rokov, triedy B - 3-5 rokov, triedy C - 1-3 roky. Po úspešnej transplantácii darcovského orgánu sa významne predlžuje dĺžka života. Spravidla po operácii z triedy B prežije približne 70% pacientov a z triedy C nie viac ako 20%.

záver

Jediná všeobecne akceptovaná klasifikácia cirhózy pečene neexistuje, pretože choroba je vyvolaná rôznymi príčinami. Etiológia choroby určuje štrukturálne zmeny v pečeňových tkanivách (parenchým), ako aj rýchlosť progresie cirhotických procesov. V tejto súvislosti CPU okamžite systematizuje niekoľko ukazovateľov: etiológia, štádium vývoja, morfologické zmeny.

Klasifikácia podľa Child-Pugha umožňuje posúdenie závažnosti patológie a pravdepodobnosti prežitia pacienta. Podľa tejto techniky je cirhóza pečene zaradená do triedy A, triedy B alebo triedy C. Každá z nich zodpovedá určitej dĺžke života. Trieda sa zaraďuje v závislosti od počtu bodov, ktoré sa udeľujú pri posudzovaní určitých kritérií, najmä od koncentrácie albumínu a bilirubínu v tele, ako aj od prítomnosti ascitu a encefalopatie. Na základe tejto klasifikácie môžu lekári určiť nielen závažnosť CP, ale aj potrebu transplantácie pečene.

Cirhóza pečene - príznaky a liečba

Čo je cirhóza pečene? Príčiny, diagnostika a metódy liečby sú diskutované v článku Dr. Vasiliev R.V., praktický lekár so skúsenosťami 13 rokov.

Definícia choroby. Príčiny choroby

Cirhóza pečene (CP) je chronické degeneratívne ochorenie pečene spojené s difúznym patologickým procesom, pri ktorom sú normálne pečeňové bunky poškodené a potom nahradené tkanivom jazvy, ktoré tvoria nadmernú fibrózu a štrukturálne anatomické regeneračné uzly..

Podľa etiologických charakteristík môžeme rozlíšiť:

 • bežné formy CPU;
 • zriedkavé formy CPU.

Časté zahŕňajú vírusové (B, C, D), alkoholické a metabolické formy cirhózy pečene.

Zriedkavé formy CPU sú:

 • autoimunitná, liečivá, toxická, primárna a sekundárna biliárna cirhóza;
 • geneticky vyvolané patológie - hemochromatóza (zhoršený metabolizmus železa), Wilson-Konovalovova choroba, nedostatok alfa-1-antitrypsínových bielkovín, glykogenóza typu IV (nedostatok enzýmov), galaktozémia, dedičná tyrozinémia a fruktózová intolerancia;
 • porušenie venózneho výtoku z pečene - formy žilovej oklúzie CP (Budd-Chiariho choroba);
 • závažné srdcové zlyhanie pravej komory;
 • fleboportálna cirhóza (typ Banti).

Hlavnú úlohu pri výskyte a vývoji vírusovej CP zohrávajú symptomatické, asymptomatické a asymptomatické formy akútnej vírusovej hepatitídy B, C, ako aj súčasné ochorenie hepatitídy B a D s následným prechodom na aktívnu chronickú vírusovú hepatitídu. U väčšiny pacientov interval medzi akútnou hepatitídou C a klinicky vyjadrenými prejavmi CP presahuje 30 rokov. Iba u mužov, ktorí konzumujú viac ako 50 g alkoholu za deň, sa výrazné formy CP vyskytujú po 13 až 15 rokoch.

Najčastejšie príčiny smrti u pacientov s CP sú:

 • veľké zlyhanie pečene;
 • krvácanie z kŕčových žíl pažeráka;
 • primárna rakovina pečene;
 • imunoprotektívna nedostatočnosť vedúca k aktivácii infekčných (mikrobiálnych) procesov, predovšetkým spontánnej bakteriálnej peritonitídy a pneumónie, ako aj k výskytu oxidačného stresu.

U pacientov v terminálnej (konečnej) fáze ochorenia pečene sa pozorujú najmä dekompenzované formy cirhózy pečene: ascites, kŕčové žily pažeráka a žalúdka, encefalopatia a žltačka..

Príznaky cirhózy pečene

Cirhóza pečene po dlhú dobu môže nastať latentne, t.j. asymptomaticky.

Klinický obraz CP závisí od jeho formy a priebehu, aktivity základného ochorenia, ako aj od prítomnosti alebo neprítomnosti hepatocelulárnej nedostatočnosti, syndrómu portálnej hypertenzie, cholestázy a extrahepatických prejavov..

Najčastejšie príznaky, ktoré sú pri CP najbežnejšie, sú:

 • únava;
 • chudnutie;
 • narušené vedomie a správanie;
 • strata chuti do jedla a pocit nepohodlia v bruchu;
 • zožltnutie kože, proteínových membrán očí a slizníc;
 • zosvetlenie alebo zmenu farby stolice;
 • tmavý moč;
 • bolesť brucha;
 • edém;
 • ascites (nahromadenie tekutín v brušnej dutine);
 • krvácanie z nosa, gastrointestinálneho traktu, ďasien alebo hemoroidov, ako aj subkutánne krvácanie;
 • časté bakteriálne infekcie (napr. dýchací systém);
 • znížená sexuálna motivácia;
 • Svrbivá pokožka.

Príznaky bežných foriem CPU

Pri vysoko aktívnej CP sa okrem celkovej únavy, zosvetľovania stolice a stmavnutia moču môže vyskytnúť matná bolesť v pravej hypochondrii a nadúvanie..

Počas inšpekcie sa často zistí:

 • subikterichnost (žltnutie) skléry;
 • rozšírenie žíl brušnej steny, pripomínajúce hlavu medúzy;
 • žilový hluk pri počúvaní v epigastrickej oblasti brucha (hluk Crewellier-Baumgarten);
 • sivohnedá farba krku;
 • gynekomastia (zväčšenie mliečnych žliaz);
 • hypogonadizmus (u mužov);
 • Dupuytrenova kontraktúra (skrátenie šliach dlaní).

Posledné tri príznaky sa často pozorujú pri alkoholovej CP..

V oblasti hrudníka sa v 50-80% prípadov pozorujú telangiektázie kože (expanzia malých ciev), častejšie s alkoholovým CP. Palpácia pečene je zreteľne zahustená, má nerovný dolný okraj. Veľkosť pečene sa líši - od významného zvýšenia po zníženie.

Palpácia často odhaľuje mierne zväčšenú slezinu a jej okraj môže vyčnievať z bočného oblúka o 1-3 cm..

S rozvojom CP sa pri ťažkom zlyhaní pečene objavujú príznaky nedostatočnej proteínovej energie, ascit, edém a hepatický zápach..

Príznaky v neaktívnych a počiatočných fázach CP

Tieto formy CP sú často asymptomatické a sú zistené počas pravidelných lekárskych vyšetrení, lekárskych prehliadok a tiež ako náhodné nálezy pri vyšetrení pacienta so súvisiacou patológiou alebo extrahepatickými prejavmi..

S neaktívnym CPU sa spravidla nespájajú žiadne sťažnosti. Počas aktívneho výsluchu je možné identifikovať jarné zníženie pracovnej kapacity, časté choroby, po ktorých je možné krvácanie ďasien a stmavnutie moču. Takíto pacienti sú horší ako predtým a vydržia dlhodobý fyzický a psychický stres..

Žltačka a výrazné zvýšenie bilirubínu, s výnimkou obdobia interkurentnej akútnej hepatitídy, č. Mierna teleangiektázia kože (pavúčie žily) v oblasti hrudníka sa pozoruje u 40 - 60% ľudí s CP.

Cennou klinickou diagnostickou triádou sú kožnéngiektázie, hustá pečeň s vrúbkovaným okrajom a mierne zväčšená slezina, ktorá s pravdepodobnosťou 80 - 90% naznačuje CP alebo pokročilú chronickú hepatitídu..

Patogenéza cirhózy pečene

Patogenéza choroby je založená na poškodení a nekróze parenchýmu (hlavné tkanivo) pečene s deštrukciou a smrťou hepatocytov (pečeňové bunky), ako aj na systémovom poškodení intersticiálneho tkaniva.

Pri všetkých formách CP je narušená imunologická rovnováha tela, prevládajú autoimunitné procesy: ľudský imunitný systém berie cudzie vlastné pečeňové bunky a poškodzuje ich. Nakoniec to vedie k deštrukcii hepatocytov a štruktúre pečene ako celku. Každá forma CP má však svoje vlastné patogénne vlastnosti:

 • pri vírusovej hepatitíde je poškodzujúcim činidlom samotná vírusová častica, ktorá sa množením v bunke ničí a spôsobuje cytolýzu;
 • v alkoholovej CPU má acetaldehyd priamy toxický účinok na membrány hepatocytov s vývojom alkoholového tukového ochorenia pečene a alkoholovej steatohepatitídy;
 • Pri metabolickom CP hrá hlavnú úlohu v patogenéze obezita a diabetes mellitus v štádiu nealkoholickej steatohepatitídy s inzulínovou rezistenciou a následnou programovanou smrťou pečeňových buniek..

Patogenéza zriedkavejších príčin CP je založená na ešte konkrétnejších mechanizmoch rozvoja poškodenia a deštrukcie hepatocytov a štruktúry pečene:

 • narušenie výmeny a akumulácie železa pri hemochromatóze;
 • akumulácia medi pri Wilson-Konovalovovej chorobe;
 • oklúzia v systéme portálnych žíl pri hepatoportálnej skleróze.

Cirhóza sa formovala v priebehu rokov. V priebehu času dochádza k zmenám v genetickom aparáte pečeňových buniek, v dôsledku čoho sa objavujú nové patologické bunky. Tento proces v pečeni je imunizápalový, je podporovaný cudzími látkami, ktoré môžu hrať rôzne substráty:

 • vírus hepatitídy B;
 • alkoholový hyalín;
 • denaturované proteíny;
 • niektoré lieky;
 • komplexy meď-proteín a železo-proteín (feritín).

V dôsledku poškodenia pečeňového parenchýmu sa hepatocelulárne (hepatocelulárne) zlyhanie vyvíja v dôsledku difúznej fibrózy a transformácie pečeňového tkaniva na abnormálne regeneračné uzly. [3] [4] [5]

Klasifikácia a štádia cirhózy pečene

V roku 1974, na kongrese hepatológov v Acapulco (Mexiko), bola prijatá jednotná morfologická klasifikácia, ktorú neskôr odborníci WHO objasnili a trochu vylepšili. V súčasnosti sa všeobecne prijíma..

Histologická klasifikácia CPU:

 • mikronodulová forma (malý uzol) - uzly rovnakej veľkosti s priemerom 1 - 3 mm, uzol pozostáva z častí jedného lobule;
 • makronodulárny (hrubý) tvar - uzly rôznych veľkostí s priemerom od 3 mm do niekoľko cm, priečky nepravidelného tvaru, rôzna šírka, uzol pozostáva z častí niekoľkých lokusov;
 • zmiešaná forma alebo cirhóza veľkých a malých uzlov - počet malých a veľkých uzlov je približne rovnaký;
 • neúplná septická cirhóza - netvoria sa celé uzly, ale septa prechádza parenchýmom. Niektoré septy sa môžu považovať za neúplné, pretože sú neúplné.

Klasifikácia podľa priebehu choroby:

 • Latentná cirhóza - nie sú pozorované klinické, biochemické a morfologické príznaky aktivity CP. Portálna hypertenzia a zlyhanie pečene sú veľmi zriedkavé. Táto forma CP u väčšiny pacientov nemá vplyv na očakávanú dĺžku života, pokiaľ nie sú aktivované iné príčiny cirhózy..
 • Sluggish cirhóza - klinické príznaky často chýbajú, biochemické znaky choroby sa vyskytujú iba pri aktivovanej cirhóze, morfologické príznaky sú mierne. Portálna hypertenzia sa vytvára veľmi pomaly a zlyhanie pečene sa často nevyvíja. Priemerná dĺžka života väčšiny pacientov je 15 a viac rokov. Hlavnou príčinou smrti sú náhodné choroby..
 • Pomaly postupujúca (aktívna) cirhóza - prejavujú sa biochemické a morfologické príznaky, klinické prejavy sú nejasné. Portálna hypertenzia sa pomaly tvorí. Priemerná dĺžka života väčšiny pacientov je 10 a viac rokov..
 • Rýchlo postupujúca (aktívna) cirhóza - sú prítomné všetky znaky vysokej aktivity CPU. Progresívna hypertenzia a zlyhanie pečene postupujú. Priemerná dĺžka života väčšiny pacientov je asi päť rokov.
 • Subakútna cirhóza je v CP takmer priamym prechodom akútnej hepatitídy na smrť. Vyznačuje sa príznakmi počiatočného štádia cirhózy, ktorá sa vyvíja na pozadí akútnej hepatitídy. Trvanie choroby - 4 - 12 mesiacov.

Na stupnici Child-Pugh sa rozlišujú tieto úrovne závažnosti CPU:

Cirhóza pečene

Cirhóza pečene je ochorenie charakterizované degeneráciou parenchymálneho tkaniva pečene do vláknitého spojivového tkaniva. Je sprevádzaná tupou bolesťou v pravej hypochondrii, žltačkou, zvýšeným tlakom v portálnej žilovej sústave s krvácaním (pažerák, hemoroid) charakteristickým pre portálnu hypertenziu, ascitom atď. Ochorenie je chronické. Pri diagnostike cirhózy pečene zohrávajú rozhodujúcu úlohu ultrazvuk, CI a MRI pečene, ukazovatele biochemických testov, biopsia pečene. Liečba cirhózy pečene zahŕňa prísne odmietnutie alkoholu, diétu, užívanie hepatoprotektorov; v závažných prípadoch - transplantácia pečene darcu.

ICD-10

Všeobecné informácie

Cirhóza sa vyznačuje výskytom spojivových tkanív v pečeňovom tkanive, proliferáciou spojivového tkaniva a tvorbou „falošných“ lalokov. Cirhóza sa vyznačuje veľkosťou tvarovacích uzlov na malých uzloch (veľa uzlov až do priemeru 3 mm) a veľkých uzloch (uzly presahujú priemer 3 mm). Zmeny v štruktúre orgánu sú na rozdiel od hepatitídy nezvratné, takže cirhóza pečene je nevyliečiteľnou chorobou..

Medzi príčinami cirhózy pečene patrí zneužívanie alkoholu (od 35,5% do 40,9% pacientov). Na druhom mieste je vírusová hepatitída C. U mužov sa cirhóza vyvíja častejšie ako u žien, čo je spojené s vysokou mierou výskytu alkoholu v prostredí mužov..

príčiny

Vo veľkej väčšine prípadov je príčinou cirhózy pečene zneužívanie alkoholu a vírusová hepatitída B a C, menej často - fermentopatia:

 1. Závislosť od alkoholu. Pravidelná konzumácia alkoholu v dávkach 80 - 160 ml etanolu vedie k vývoju alkoholového ochorenia pečene, ktoré postupne prechádza s nástupom cirhózy. Medzi ľuďmi, ktorí zneužívajú alkohol po dobu 5 až 10 rokov, trpí 35% cirhózou 35%.
 2. Choroby hepatobiliárneho systému Chronická hepatitída tiež často vedie k fibróznej degenerácii pečeňového tkaniva. Po prvé, vo frekvencii diagnostiky sú vírusová hepatitída B a C (hepatitída C je náchylnejšia na deštruktívnejší priebeh a častejšie progreduje do cirhózy). Cirhóza môže byť tiež dôsledkom chronickej autoimunitnej hepatitídy, sklerotizujúcej cholangitídy, primárnej cholestatickej hepatitídy, zúženia žlčových ciest a stagnácie žlče. Cirhóza, ktorá sa vyvíja v dôsledku porúch obehu žlče, sa nazýva biliárna. Rozdeľujú sa na primárne a sekundárne.
 3. Poruchy metabolizmu. Príčinou rozvoja cirhózy pečene môže byť výmenná patológia alebo nedostatok enzýmov: cystická fibróza, galaktozémia, glykogenóza, hemochromatóza..

Rizikové faktory

Medzi rizikové faktory degenerácie pečeňového tkaniva patria:

 • hepatolentikulárnej degenerácie (Wilsonova choroba);
 • užívanie hepatotoxických liekov (metotrexát, izoniazid, amiodarón, metyl dopa);
 • chronické srdcové zlyhanie;
 • Syndróm Bad Chiari;
 • črevná chirurgia;
 • parazitárne lézie čriev a pečene.

V 20-30% prípadov nie je možné zistiť príčinu cirhózy pečene, takáto cirhóza sa nazýva kryptogénna.

patogenézy

Hlavným patogénnym faktorom pri vývoji cirhózy pečene je chronické narušenie trofizmu hepatocytov a ich deštrukcia. Výsledkom je postupná tvorba uzliny - rez spojivového tkaniva. Vytvorené uzly komprimujú krvné cievy v lalokoch a postupuje zlyhanie obehu. V tomto prípade sa pohyb krvi v systéme portálnych žíl spomaľuje, cievy sa pretekajú a preťažujú.

Krv začína hľadať riešenia a hlavne sa pohybuje cez cievy kolaterálu, obchádzajúc pečeň. Plavidlá, ktoré preberajú prevažnú časť toku krvi v pečeni - žily pažeráka a žalúdka, hemoroidy, predná brušná stena - sú značne preplnené, dochádza k expanzii kŕčových žíl, stenám, čo spôsobuje krvácanie..

Príznaky cirhózy pečene

Závažnosť klinických príznakov závisí od príčin cirhózy, aktivity progresie a stupňa poškodenia pečene. Asymptomatický priebeh je zaznamenaný u 20% pacientov, pomerne často choroba pokračuje spočiatku s minimálnymi prejavmi (plynatosť, znížená výkonnosť)..

Neskôr sa môže dostaviť pravidelná tupá bolesť v pravej hypochondrii, ktorá je vyvolaná požívaním alkoholu alebo poruchami stravovania a ktorá sa nezastaví podávaním antispazmodík, rýchlou saturáciou (pocit plnosti v žalúdku) a svrbením kože. Niekedy sa mierne zvyšuje telesná teplota, krvácanie z nosa. S ďalšou progresiou sa zisťuje žltačka, príznaky portálnej hypertenzie, krvácanie z kŕčových žliaz z pažeráka a hemoroidov, ascites (zvýšenie množstva tekutiny v brušnej dutine)..

Typické príznaky u pacientov s cirhózou pečene: „paličky“ (špecifické zhrubnutie prstov prstov), ​​„okuliare na sledovanie“ (charakteristická zmena v nechtoch), erytém dlane (začervenanie dlaní), telangiektázia („pavúčie žily“), výčnelok tenkých saphenous ciev na tvári a telo). U mužov možno pozorovať nárast mliečnych žliaz (gynekomastia) a zníženie počtu semenníkov. Progresívna cirhóza pečene vedie spravidla k úbytku hmotnosti, degenerácii.

komplikácie

Jednou z život ohrozujúcich komplikácií cirhózy je zlyhanie pečene. Akútne zlyhanie pečene je terminálny stav vyžadujúci okamžité lekárske opatrenia, chronické zlyhanie pečene vedie k závažným poruchám nervového systému v dôsledku nadmerných hladín amoniaku v krvi a otravy mozgu. Ak sa nelieči, zlyháva pečeň do kómy pečene (úmrtnosť pacientov v kóme pečene je od 80 do 100%).

V takmer veľkej väčšine prípadov je progresívna cirhóza komplikovaná ascitom a portálnou hypertenziou. Ascites je akumulácia tekutiny v brušnej dutine, ktorá sa prejavuje ako zvýšenie brucha, je určené fyzikálnym vyšetrením, metódou nárazu. Často sprevádzané opuchom nôh. Jeho výskyt je spojený s porušením homeostázy proteínov.

Portálna hypertenzia - stagnácia krvi v systéme portálnych žíl, sa vyznačuje zvýšeným venóznym výtokom z obtoku (kolaterálom). V dôsledku toho vznikajú kŕčové žily pažeráka, žalúdka a konečníka, zlomia sa ich steny a krvácanie. Z vizuálneho hľadiska je portálna hypertenzia determinovaná symptómom „medúza hlava“ - rozšírené žily okolo pupka, ktoré sa rozchádzajú rôznymi smermi..

Okrem vyššie uvedeného môže byť cirhóza pečene komplikovaná pridaním infekcie, výskytom zhubných novotvarov (hepatocelulárny karcinóm) v pečeni a existuje tiež možnosť vzniku zlyhania obličiek..

diagnostika

Diagnózu určuje gastroenterológ alebo hepatológ na základe kombinácie anamnézy a fyzického vyšetrenia, laboratórnych testov, funkčných testov, inštrumentálnych diagnostických metód..

 1. Úder. Vo všeobecnom krvnom teste na cirhózu pečene, anémiu, leukocytopéniu, trombocytopéniu (zvyčajne to naznačuje vývoj hypersplenizmu) možno uviesť, že koagulogramové údaje ukazujú pokles protrombínového indexu..
 2. Chémia krvi. Odhaľuje zvýšenie aktivity pečeňových enzýmov (Alt, AcT, alkalická fosfatáza), zvýšenie krvného obsahu bilirubínu (obe frakcie), draslíka a sodíka, močoviny a kreatinínu a zníženie albumínu. Uskutočňujú sa aj testy na identifikáciu protilátok proti vírusom hepatitídy a stanovenie obsahu alfa-fetoproteínu.
 3. Ultrazvuk brušnej dutiny. Podľa sonografie je zaznamenaná zmena veľkosti a tvaru pečene, jej zvuková priepustnosť, viditeľné sú aj známky portálnej hypertenzie, zmeny v slezine..
 4. Tomografia: CT brušnej dutiny vám umožňuje vizualizáciu pečene, krvných ciev, žlčových ciest. Ak je to potrebné, MRI pečene a dopplerometria krvných ciev pečene.
 5. Biopsia pečene. Umožňuje vyhodnotiť povahu morfologických zmien a urobiť predpoklad o príčinách cirhózy).

Ako pomocné metódy na identifikáciu príčin tohto ochorenia použite metódy na identifikáciu nedostatku enzýmov, skúmajte ukazovatele metabolizmu železa, aktivitu proteínov - markery metabolických porúch..

Liečba cirhózy pečene

Terapia pacientov s cirhózou pečene by mala vyriešiť tieto problémy: zastaviť progresívnu degeneráciu pečeňového tkaniva, kompenzovať existujúce funkčné poruchy, znížiť zaťaženie žíl kolaterálnym prietokom krvi a zabrániť vzniku komplikácií.

Neliečivé metódy

Všetkým pacientom je predpísaná špeciálna strava a odporúča sa strava. S cirhózou vo fáze kompenzácie musíte jesť úplne, udržiavať rovnováhu obsahu bielkovín, tukov a uhľohydrátov, užívať potrebné vitamíny a minerály. Pacienti s cirhózou by mali kategoricky odmietnuť alkohol.

Ak existuje vysoké riziko rozvoja encefalopatie, zlyhania pečene, sú pacienti prevedení na diétu s nízkym obsahom bielkovín. V prípade ascitu a opuchov sa pacientom odporúča odmietnuť soľ. Odporúčania pre režim: pravidelné stravovanie, 3 - 5-krát denne, fyzické cvičenie, zamedzenie fyzickej nečinnosti (chôdza, plávanie, cvičebná terapia).

farmakoterapia

Mnoho liekov je kontraindikovaných u pacientov s cirhózou pečene. Odporúča sa tiež obmedziť používanie liečivých bylín a doplnkov výživy.

Lieková terapia pri cirhóze pečene má za cieľ korigovať príznaky spojené s metabolickou nerovnováhou, použitím hepatoprotektorov (ademetionín, ornitín, kyselina ursodeoxycholová). Používajú sa tiež lieky, ktoré podporujú vylučovanie amoniaku a normalizáciu črevnej flóry (laktulóza), enteroseptiká..

Okrem priamej liečby cirhózy je predpísaná lieková terapia na boj proti patológii, ktorá spôsobila degeneráciu pečeňového tkaniva: antivírusová interferónová terapia, hormonálna terapia autoimunitných stavov atď..

chirurgia

Pri silnom ascite sa vykonáva laparocentéza a odstránenie prebytočnej tekutiny z brušnej dutiny. Kolaterálne cievy sa obchádzajú, aby vytvorili alternatívny prietok krvi. Kardiálnou chirurgickou technikou na liečenie cirhózy je však transplantácia pečene darcu. Transplantácia je indikovaná u pacientov s ťažkým priebehom, rýchlou progresiou, vysokým stupňom degenerácie pečeňového tkaniva a zlyhaním pečene..

Prevencia a prognóza

Cirhóza je nevyliečiteľné ochorenie, ale ak sa zistí v skorých štádiách, úspešne odstráni etiologický faktor a na základe odporúčaní týkajúcich sa stravovania a životného štýlu je prognóza prežitia pomerne priaznivá. Cirhóza alkoholu s pokračujúcim zneužívaním alkoholu je náchylná k rýchlemu rozkladu a vzniku nebezpečných komplikácií.

Pacienti s pokročilým ascitom majú prognózu prežitia rádovo 3 až 5 rokov. Ak dôjde ku krvácaniu z kŕčových žíl kolaterálneho krvného toku, úmrtnosť v prvej epizóde je asi 30 - 50%. Vývoj hepatickej kómy vedie v prevažnej väčšine prípadov k smrti (80 - 100%)..

Prevenciou cirhózy je obmedziť príjem alkoholu, včasná a primeraná liečba vírusovej hepatitídy a iných chorôb, ktoré prispievajú k rozvoju cirhózy. Odporúča sa aj zdravá vyvážená strava a aktívny životný štýl..

Prečítajte Si O Druhy Kýl


Nepríjemné pocity s herniou pažeráka sa podobajú mnohým patológiám tráviaceho traktu. Prvé príznaky by sa mali odlišovať od kolitídy, peptického vredu, erózie a gastroezofageálneho refluxu
Pupočná prietrž je patologický stav, pri ktorom brušné orgány prechádzajú pod kožu v pupku. Výstupok je zreteľne viditeľný v stojacej polohe a keď pacient leží, výrazne sa zmenšuje (alebo zmizne).
Ako riskantná je operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže - túto otázku kladie takmer každý pacient, ktorý prichádza na konzultáciu s neurochirurgom a potrebuje podobnú operáciu.