loader

Hlavná

Žalúdok

Závažná komplikácia cirhózy pečene vo forme krvácania: mechanizmus výskytu, príznaky, liečba a preventívne opatrenia na zabránenie

Po infekčnom alebo chemickom poškodení pečene sa jej zdravé bunky menia na jazvu, to znamená, že sa nahradia spojivovým tkanivom a dochádza k cirhóze. Výsledkom je, že telo prestáva normálne fungovať a narúša normálny metabolický proces. Najzávažnejšou komplikáciou v tejto situácii je krvácanie. Pri cirhóze pečene sa vždy začína náhle a vo väčšine prípadov vedie k dosť bolestivej smrti pacienta, a to aj pri urgentnom chirurgickom zákroku..

Kvôli narušeniu priechodu krvi cez pečeň sa lúmeny žíl všetkých susedných vnútorných orgánov začnú výrazne rozširovať. Je to kvôli nadmernej akumulácii tekutiny a môže to byť veľmi nebezpečné. Vnútorné krvácanie s pokročilou cirhózou pečene je veľmi ťažké zastaviť, ak pacient nie je pod dohľadom lekára a ak mu nie je možné poskytnúť neodkladnú lekársku starostlivosť. Aj v nemocnici je pravdepodobnosť úmrtia na túto komplikáciu extrémne vysoká.

Prečítajte si článok

Cirhóza pečene a jej príčiny

Príčiny cirhózy sú:

 • ochorenie hepatitídy B, C alebo D;
 • Zneužívanie alkoholu
 • parazitárne infekcie (opisthorchiasis, schistosomiáza, atď.);
 • dlhodobé vystavenie agresívnym chemikáliám, drogám;
 • zápalové ochorenia žlčových ciest (najmä tie s chronickou formou);
 • chronické srdcové zlyhanie;
 • dedičné poruchy hepatobiliárneho systému (hemochromatóza atď.).

Pod vplyvom týchto faktorov začínajú odumierať zdravé hepatocyty, rastie spojivové tkanivo a vytvára sa fibróza. Krvné zásobovanie pečene je prerušené, tekutina pretekajúca cez portálnu žilu sa hromadí a tlačí na všetky susedné cievy. To vedie k natiahnutiu stien, zvýšeniu tlaku a patologickému zvýšeniu objemu kapilár vo vnútorných orgánoch (výskyt kolaterálov). Pri niektorých typoch cirhózy, napríklad pri alkohole, je prítomná aj tuková choroba pečene, ktorá zhoršuje obraz choroby..

Pacient v terminálnom štádiu je schopný upadnúť do pečeňovej kómy, zomrieť na vnútorné krvácanie alebo sepsu. V nekrotickom orgáne sa môže vyskytnúť rakovinový nádor. Ak sa zistí cirhóza, musí pacient striktne dodržiavať diétu a užívať všetky predpísané lieky. Je však potrebné si uvedomiť, že tento proces bude nezvratný, zdravé bunky sa nevrátia na miesto vláknitého tkaniva.

Krvácanie s cirhózou pečene

Pri miernej a vysokej závažnosti cirhózy je narušený krvný obeh v pečeni. Portálna žila, cez ktorú sa tento orgán dodáva, je blokovaná v dôsledku spojivového tkaniva, ktoré nahradilo zdravé hepatocyty. Krvný prúd je nútený hľadať riešenia a prechádza cez cievy a kapiláry, ktoré pre neho nie sú určené. Patologicky bohaté plnenie a zvýšený tlak vyvolávajú napínanie stien žíl, kŕčových žíl a tvorbu kolaterálov alebo anastomóz..

Kvôli potrebe hľadať spôsoby krvného obehu, obchádzania pečene, kardiovaskulárny systém pumpuje tlak do susedných veľkých žíl:

 • oblasť pažeráka;
 • oblasť žalúdka;
 • zóna prednej časti pobrušnice;
 • rektálna oblasť.

Výsledkom je, že steny žíl a krvných ciev sú veľmi tenké a krehké, môže dôjsť k perforácii samotnej aj pri malom mechanickom náraze. Ak dôjde k prasknutiam v malých cievach a kapilároch, nespôsobí to živé príznaky, s výnimkou celkového vyčerpania tela. Perforácia veľkej žily spôsobuje rozsiahle straty krvi a smrť. Aj v nemocnici pod dohľadom lekára nemusí byť pacient zachránený, ak dôjde k takejto komplikácii..

Najčastejším typom krvácania pri cirhóze sú kŕčové žily pažeráka (VRVP). Situáciu zhoršuje gastroezofágový reflux u pacienta, ktorý sa vyznačuje kyslým refluxom zo žalúdka, postupnou eróziou stien sliznice. Spolu s patologickou dilatáciou žíl to predstavuje najväčšie riziko perforácie varixov. Akýkoľvek mechanický tlak, kýchanie, škytavka, kašeľ atď. Môžu v takejto situácii spôsobiť krvácanie..

Kŕčové žily žalúdka sú druhým najbežnejším typom komplikácií pri odumieraní tkaniva pečene. Steny sliznice začínajú pod neustálym pôsobením kyseliny rýchlo atrofovať, patologicky rozšírené cievy sú pod vplyvom agresívneho prostredia. Kŕčové žily v prednej brušnej stene vedú k herniám a možnosti prietoku krvi do pobrušnice. Napnuté cievy konečníka tvoria hemoroidy, ktoré vypadávajú a ľahko sa poškodia..

Príznaky vnútorného krvácania

V skorých štádiách kŕčových žíl vnútorných orgánov s cirhózou sú znaky komplikácií viditeľné pri FGDS (fibrogastroduodenoskopia) alebo kolonoskopii. Tieto štúdie umožňujú určiť umiestnenie patologicky zväčšených ciev a vyhodnotiť možné nebezpečenstvo perforácie. Hviezdy alebo hematómy sa objavujú na prednej stene brucha, pozoruje sa nadúvanie. V celom tele je tiež možné pomliaždenie neznámeho pôvodu alebo z akejkoľvek miernej expozície..

Krvácanie zo žíl pažeráka, ako aj gastrická vaskulárna perforácia, sa dajú zistiť v závislosti od stupňa vnútorného poškodenia. V malej miere sa vyznačujú iba syndrómom vyčerpania a intoxikácie. Pečeň sa nezaoberá vstrebávaním živín, odstraňovaním toxických zlúčenín z tela. Neustále menšie krvácanie zhoršujú stav pacienta, cíti sa slabý, bledý, možné zníženie tlaku, mdloby a sčernenie stolice..

V prípade rozsiahleho prasknutia žíl pažeráka alebo žalúdka sa vyskytuje krvácanie z úst, šarlátového alebo hnedého zvracania. V hornej časti brucha sa objavujú ostré bolesti, prudko klesá tlak. V takom stave je potrebné pacienta bezodkladne hospitalizovať a začať chirurgické opatrenia na zastavenie krvi. Perforácia peritoneálnych žíl sa vyznačuje akútnou bolesťou, poklesom tlaku a mdloby. Tento prípad je nebezpečnejší ako krvácanie zo žalúdka alebo pažeráka..

Ruptúra ​​žíl konečníka sa vyznačuje malým alebo veľkým výtokom krvi z konečníka počas defekácie alebo nezávisle. Zvyčajne sa vaskulárne patológie v panvovej oblasti s cirhózou prejavujú tvorbou akútnych alebo chronických hemoroidov. Situácia sa zhoršuje problémami s koaguláciou a zvyšujúcim sa tlakom v zväčšených žilách. Uzly vypadávajú omnoho rýchlejšie ako pri normálnych hemoroidoch, nie v dôsledku cirhózy.

V terminálnych štádiách choroby sú možné zriedkavejšie typy krvácania, napríklad maternice u žien, červené výtoky z očí atď. Je to kvôli rozšíreniu vaskulárnych patológií mimo hepatobiliárny systém a gastrointestinálny trakt. Podobné príznaky sú príznakom akútneho nedostatku výživy spôsobeného poruchou funkcie pečene. Metabolizmus prestáva normálne fungovať, je narušená absorpcia vitamínov, mastných kyselín, trpia všetky tkanivá a orgány.

Liečba krvácania s cirhózou

V dôsledku nezvratnosti procesu nahradenia zdravých hepatocytov vláknitým tkanivom nie je možné pacienta chrániť pred patológiami kardiovaskulárneho systému. Na rozdiel od mnohých ochorení pečene je cirhóza zaručená, že vedie k smrti, ak k transplantácii orgánov nedošlo. Keď sa osoba s takouto patológiou začne prepúšťať krvou, riziko rozsiahlych žilových perforácií je veľmi vysoké.

Chirurgické postupy pomôžu pri malých až stredných sĺzach, ale vo väčšine prípadov sa vyskytnú relapsy..

Krvácanie z pažeráka s cirhózou (pečeň) a aké sú jeho príznaky

Problém je v tom, že táto patológia nespôsobuje príznaky po dlhú dobu, pretože v pečeni neexistujú nervové zakončenie, človek nepociťuje bolesť a nepohodlie v oblasti orgánu. Keď sa už vyskytli charakteristické príznaky, cirhóza sa stane nevyliečiteľnou.

Komplikácie tohto ochorenia často spôsobujú smrť pacienta, takže lekári s nimi liečia osobitnú pozornosť. Medzi následky závažného poškodenia pečene možno rozlíšiť ascites, rakovinu orgánov, krvácanie a iné patológie. Zoberme si jednu z komplikácií cirhózy - krvácanie, metódy liečby tohto stavu a symptómy sprevádzajúce porušenie.

 • Krvácanie pažeráka. Často sa vyskytuje u pacientov bez poruchy funkcie pečene. V prípade relapsu nie je možné hovoriť o zotavení. Takáto prognóza nepríjemná pre pečeň je spojená s kŕčovou patológiou ciev žalúdka a pažeráka. Ďalšie žilové cievy (kolaterály), do ktorých sa vypúšťa krv, začínajú silne krvácať, čo môže opäť spôsobiť krvácanie z pažeráka..
 • Krvácanie v gastrointestinálnom trakte. Zvyčajne pochádza z kŕčových žíl žalúdka. Zriedkavo pôsobí v dôsledku ezofagitídy a gastritídy, žalúdočných vredov a duodena. Zvracanie krvou s cirhózou pečene je spravidla príznakom krvácania v gastrointestinálnom trakte..

Z tohto dôvodu vnútorné krvácanie začína cirhózou pečene?

Pri cirhóze pečene môže krvácanie začať z niekoľkých dôvodov:

 • Portálna hypertenzia. V dôsledku proliferácie pečeňového tkaniva je narušený krvný obeh, čo vedie k zvýšeniu objemu krvi v pečeňovej žile, čo vedie k zvýšenému vnútornému tlaku na ňu.
 • Kŕčové uzly. Jeho vznik zhoršuje základné ochorenie,
 • Rozšírené cievy pažeráka a / alebo pečene. S rozširovaním krvných ciev krv začína stagnovať a krvné cievy pretekajú, čo môže viesť k prasknutiu..

Tieto problémy môžu byť vyvolané takými faktormi, ako sú: hepatitída akéhokoľvek druhu, alkoholizmus, zhoršená imunita, ochorenia žlčových ciest, dedičné patológie, vedľajšie účinky rôznych liekov, chemická otrava, hypotrombinémia, kapillaropatia, nedostatok vitamínu K v tele, nedostatok fibrinogénu.

Mechanizmus rozvoja

Krvácanie spôsobené cirhózou je veľmi nebezpečné, pretože zvyčajne prebieha násilne av krátkom čase môže viesť k smrti pacienta. Je potrebné včas rozpoznať takúto abnormalitu, vyhľadať pomoc od lekárskeho zariadenia, aby lekári mohli zastaviť stratu krvi.

Príznaky

Príčinou tejto poruchy je porucha funkcie pečene, krv nemôže správne cirkulovať, stagnuje a zvyšuje tlak v cievach orgánu. Táto situácia provokuje telo, aby konalo inak a spájalo spôsoby obtoku krvi. Lekári nazývajú takéto cesty kolaterálmi alebo anastomózami..

Takéto cesty pre krv jej pomáhajú dostať sa do srdcovej zóny, aj keď to nie je možné cez pečeň. Nebezpečenstvo tohto procesu spočíva v tom, že sa rozširuje mnoho žilových ciev, najmä v určitých oblastiach tela.

Kde sa rozšírenie koná:

 1. Oblasť žalúdka.
 2. Zóna prednej brušnej steny.
 3. Oblasť pažeráka.
 4. Rektálna oblasť.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať oblasti, kde pažerák prechádza do žalúdka, kde sa najčastejšie pozoruje masívne krvácanie. Cieva postihnuté kŕčovými žilami sú vypuklé a vyčnievajú do lúmenu problémovej oblasti. Takéto porušenia lekári často pozorujú pri vyšetrovaní pacienta s endoskopom.

Krvácanie žíl

Takéto odchýlky vedú k atrofii sliznice ciev, zatiaľ čo tkanivá cievnych stien sa tiež stenčujú. Takéto poškodenie spôsobuje prasknutie žíl, pretože pri akomkoľvek zaťažení môže stena nádoby prasknúť. Ďalším negatívnym bodom je slabá koagulačná schopnosť krvi spôsobená cirhózou a zhoršenou funkciou pečene. Spoločne tieto faktory spôsobujú závažné krvácanie..

klasifikácia

Existuje niekoľko druhov tejto komplikácie, najmä rozlišujeme:

 • Vnútorné krvácanie. Vyskytujú sa v dôsledku poškodenia vnútorných orgánov. Lekári považujú tento druh straty krvi za najnebezpečnejší, pretože ľudia nemôžu okamžite určiť, čo sa s nimi deje, príznaky sú rozmazané. Najnepriaznivejšie sú krvácanie z hornej časti pažeráka a žalúdka. Druhy vnútorného krvácania:
 • petechiálne škvrny - vyskytujú sa v dôsledku zníženia koagulácie krvi v dôsledku nedostatku fibrinogénu a rozvinutej trombocytopénie. Prejavuje sa ako veľa modrín na tele pacienta, ktoré majú rôzne tvary a veľkosti;


Alveolská krv

hematóm - objavuje sa v dôsledku hemofílie sprevádzajúcej cirhózu pečene, ako aj na pozadí krvných chorôb genetickej povahy. Prejavuje sa to prítomnosťou hematómov spôsobených malými poraneniami mäkkých tkanív, navyše v tejto zóne dochádza k opuchu postihnutej oblasti;

 • mikrocirkulácia - vyvíja sa v dôsledku prítomnosti DIC alebo von Willebrandovej choroby spolu s cirhózou pečene, ako aj v dôsledku zneužívania trombolytických a antikoagulačných liekov. Príznaky sa prejavujú výskytom veľkých hematómov, ktoré sa tvoria v zóne retroperitoneálnych listov, ako aj vyrážok na koži;
 • fialová - pozorovaná pri spoločnom priebehu cirhózy pečene a vaskulitídy. Na tomto pozadí je možný erytém, krvácanie v čreve a nefritída;
 • angiomatózna - vyskytuje sa v dôsledku rôznych cievnych poškodení spôsobených cirhózou a prejavuje sa vo forme ťažkého a častého krvácania z tej istej lokalizácie.
 • externý Môže dôjsť k strate krvi nosom alebo inými orgánmi. Tieto stavy sa líšia svojou intenzitou, ktorá závisí od závažnosti atrofických lézií pečene. Tieto typy sa rozlišujú:

   nosové. Krvná strata nastáva cez nosné priechody. Človek často považuje tento prejav za prejav hypertenzie. Intenzita takéhoto krvácania môže byť rôzna a tento stav sa môže vyskytnúť v ktoromkoľvek štádiu cirhózy pečene. Príčina straty nazálnej krvi spočíva v krehkosti kapilár nosa a vysokom krvnom tlaku;

  maternice. Takmer krvácanie je takmer vo všetkých prípadoch potrebné, preto si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Vo väčšine prípadov je takéto porušenie smrteľné;

  príznaky

  Pri cirhóze je krvácanie sprevádzané symptómami, ktoré závisia od množstva krvi..

  Krvácanie, pri ktorom strata krvi menej ako 500 ml má príznaky, ako sú:

  • drobné ochorenia,
  • slabosť,
  • ospalosť, zívanie,
  • znížená alebo úplná nechutenstvo,
  • cítiť nevoľnosť,
  • dechtová stolica,
  • pulz je o niečo rýchlejší,
  • kovový dych,
  • mierny pokles krvného tlaku.

  Pri strate krvi vyššej ako 1 liter sa objavujú príznaky:

  • ostré zhoršenie celého stavu pacienta,
  • pocit úzkosti,
  • vzrušená úzkosť,
  • blanšírovanie kože,
  • cardiopalmus,
  • zníženie krvného tlaku,
  • čierna stolička,
  • kovový dych.

  Strata krvi vyššia ako 1,5 litra krvi má príznaky:

  • modrá koža,
  • vyčnieva studený lepkavý pot,
  • búšenie srdca,
  • veľmi nízky krvný tlak,
  • hemattmesis. Krvavé zvracanie, dokonca aj krvné fontány z úst sú možné,
  • krvácanie z konečníka.

  Pri strate krvi vyššej ako dva litre hrozí bezprostredné ohrozenie života pacienta a spravidla bude potrebná okamžitá hospitalizácia a neodkladný chirurgický zákrok až po transplantáciu pečene..

  Známky vnútorného krvácania s cirhózou

  Príznaky závisia od miesta krvácania. Po prvé, cirhóza pečene sprevádza krvácanie z pažeráka.

  Prvým príznakom je zvracanie s tmavou krvou, po určitom čase sa môže objaviť aj krvná sekrécia stolicami. Výkaly v tomto prípade nadobúdajú čiernu farbu, podľa konzistencie sa stáva kašovitá, polotekutá.

  Takéto výkaly sa nazývajú melena. Niekedy sa môže objaviť bolesť za hrudnou kosťou. Pred krvácaním si môže chorá osoba všimnúť nejakú fyzickú aktivitu.

  Okrem toho je tu silná slabosť, nevoľnosť, bledosť kože, častý pulz, znížený krvný tlak.

  Počas laboratórneho vyšetrenia sa pri všeobecnom krvnom teste zaznamená anémia. Zistenie príčiny a presnej lokalizácie krvácania pomáha fibrogastroduodenoskopii (FGDS).

  Počas tohto postupu sú tiež možné terapeutické opatrenia..

  V prípade vnútorného krvácania zo žalúdka alebo čriev môže byť prvou známkou tiež zvracanie, čo v tomto prípade bude „kávová usadenina“, t.j. hnedastá. Dôvodom je skutočnosť, že krv v žalúdku sa začala tráviť..

  Stolička je čierna, neformovaná, „melena“. Všeobecné zdravotné problémy budú rovnaké ako pri krvácaní z pažeráka. FGDS tiež pomáha diagnostikovať žalúdočné krvácanie.

  Kolonoskopia sa používa na diagnostikovanie črevného krvácania..

  Krvácanie z hemoroidov sa prejavuje ako anémia, po defekácii sa objaví čerstvá krv. Okrem toho existujú ďalšie príznaky hemoroidov: bolesť, pálenie, pocit cudzieho telesa v konečníku, ťažkosti s pohybmi čriev.

  diagnostika

  Všeobecná inšpekcia

  Na začiatku diagnózy lekár objasní sťažnosti pacienta a vykoná všeobecné vyšetrenie. Vzhľadom na vysoké kompenzačné vlastnosti pečene môže progresia ochorenia po dlhú dobu zostať asymptomatická. Napriek tomu veľa pacientov pociťuje nedostatok chuti do jedla, celkovú slabosť, svrbivú pokožku, bolesť kĺbov a zlyhanie menštruácie. Vo veľkej väčšine prípadov sa vyskytujú poruchy zažívacieho traktu, pacient pociťuje nevoľnosť, vracanie, hnačku. Pravá strana začína bolieť. Bolesť spôsobuje rozťahovanie kapsuly pečene. Lekár dokáže zistiť zväčšenú veľkosť pečene aj pri všeobecnom vyšetrení. Krvné zvracanie s cirhózou pečene v počiatočnom štádiu sa už vyskytuje v každom piatom prípade a je spojené s krvácaním do pažeráka. Okrem toho začnú krvácať ďasná a pozorujú sa krvácania z kože.

  palpácia

  Uskutočňuje sa palpácia brušnej dutiny, ktorej cieľom je určiť zmeny vo veľkosti pečene a jej štruktúre. Pri cirhóze je štruktúra pečene hustejšia a jej povrch je pokrytý tuberkulózami.

  analýzy

  • Punkcia je biopsia pečene. Odobratá vzorka pečeňového tkaniva sa pošle na histologickú analýzu. Tento postup pomáha určiť typ cirhózy a etiológie choroby..
  • Všeobecná analýza krvi. Pomáha odhaliť anémiu s vnútorným krvácaním.
  • Chémia krvi. Dokáže detekovať zvýšené množstvo alkalickej fosfatázy, ako aj zvýšenie bilirubínu v krvi..
  • Analýza moču a výkalov.

  Iné štúdie

  • Ultrazvuk pečene sa vykonáva na stanovenie štruktúry, všeobecného tvaru a veľkosti orgánu, ako aj priemeru portálnej žily a na detekciu prítomnosti tekutiny v brušnej dutine. Okrem toho môže ultrazvuk pomôcť odhaliť zhubné nádory pečene..
  • Tomografia sa vykonáva na identifikáciu bodov rastu rakoviny v pečeni..
  • Najinformatívnejším spôsobom, ako určiť vnútorné krvácanie, je fibrogastroduodenskopia, ktorá umožňuje vidieť rozšírenie krvných ciev v pažeráku, ako aj ďalšie možné ložiská krvácania..
  • Kolonoskopia - spôsob, ako odhaliť črevné krvácanie s cirhózou.

  Prečítajte si tiež

  • portálna hypertenzia;
  • gastrointestinálne krvácanie;
  • venózne krvácanie z tráviacich orgánov;
  • ascit a opuch;
  • spontánna peritonitída;
  • hepatická kóma;
  • hepatorenálny syndróm;
  • hepatopulmonálny syndróm;
  • hypersplenický syndróm;
  • sepsa a zápal pľúc;
  • rakovina pečene.

  Každá kategória komplikácií predstavuje obrovské nebezpečenstvo a vyžaduje presnú diagnostiku a liečbu..

  Urgentná starostlivosť

  Čo robiť, ak má pacient príznaky naznačujúce možné vnútorné krvácanie? Najskôr ho naliehavo dopravte do nemocnice. Počas čakania na príchod sanitky alebo na prepravu obete sa musia vykonať tieto kroky:

  • Poskytnite obeti mier,
  • Položte obeť na rovný povrch.,
  • Ak obeť začne zvracať krv, mala by sa ovládať tak, aby hlava bola neustále na boku.
  • Dajte si na žalúdok niečo zima, ako napríklad ľadový balíček,
  • Je možné použiť lieky, ktoré zastavujú krvácanie, napríklad vikasol alebo kyselina aminokaprónová,
  • Je prísne zakázané zahrievať oblasť údajného krvácania, užívať preháňadlá, robiť klystír a používať drogy na stimuláciu srdca..

  Núdzová starostlivosť o vnútorné krvácanie je vytvorenie všetkých potrebných podmienok, ktoré môžu znížiť výkonnosť krvácania alebo ho zastaviť s následným doručením obete do zdravotníckeho zariadenia..

  Hepatorenálny syndróm

  Porucha funkcie pečene môže spôsobiť hepatorenálny syndróm a zlyhanie obličiek. Pozitívna liečba závisí od stavu pacienta a od diagnózy. U ľudí, ktorí pijú alkohol, môže dôjsť k zlyhaniu pečene, koža zožltne, nadúvne, slabne av niektorých prípadoch horúčka.

  S takýmito ukazovateľmi musíte navštíviť lekára:

  Na identifikáciu diagnózy musíte:

  • urobiť krvný test, močom na esenciu sodíka v tele;
  • stanovte stupeň amoniaku, močoviny v krvi;
  • meranie krvného tlaku.

  Túto komplikáciu možno zistiť až po absolvovaní skúšok..

  liečba

  Liečba krvácania cirhózou prebieha v niekoľkých fázach:

  • Obnovuje množstvo krvi v tele. Do periférnej alebo centrálnej žily sa zavedie katéter, ktorým sa podáva infúzia čerstvo zmrazenej plazmy, liečiva Vikasol a octreopid..
  • Pomocou endoskopie je presne identifikovaný zdroj krvácania. Pred zákrokom musí pacient vypláchnuť žalúdok.
  • Prestaňte krvácať. Krvácanie pažeráka je zastavené dopingom do žily alebo skleroskopiou. Pri krvácaní zo žalúdka oktreopid znižuje tlak v portálovom systéme. Črevné krvácanie sa zastavuje ako žalúdočné.
  • Tamponáda so sondou Blackmore - špeciálna sonda prechádza ústami do pažeráka a žalúdka, potom sú jej manžety nafúknuté. Z tohto dôvodu sa vylisujú krvácavé cievy a krvácanie sa zastaví.
  • Chirurgická metóda. Používa sa s neúčinnosťou vyššie uvedených metód a pozostáva z rôznych metód posunu alebo transplantácie samotnej pečene..
  • Prevencia opätovného výskytu krvácania. Diagnóza v počiatočných fázach a včasná účinná liečba pomáhajú znížiť pravdepodobnosť relapsu, napriek tomu sa krvácanie opakuje v siedmich z desiatich prípadov..

  Eliminácia patológie

  Stratu krvi u pacientov s cirhózou pečene môže zastaviť iba špecialista v nemocnici. Diagnostikuje a identifikuje oblasť, v ktorej sa vyvinula krvácanie, potom určí metodiku liečby a prognózy pre tohto pacienta. Terapia v takýchto prípadoch nie vždy pomáha, zvyčajne sa táto komplikácia objavuje znova.

   Musí sa uhradiť stratená krv, za ktorú sa pacientovi v centrálnej žile vstrekne plazma, a injekcie sa podávajú aj s použitím Octreotidu a Vikasolu..


  Vykonanie endoskopie vám umožňuje presne zistiť krvácajúcu zónu a pred zákrokom si musí pacient umyť žalúdok.

 • Eliminácia straty krvi. Ak sa ezofág stal lokalizáciou krvácania, potom pacient potrebuje skleroterapiu av niektorých prípadoch ligáciu žíl endoskopom. Keď sa strata krvi zastaví, pacientovi sa začne podávať oktreotid.
 • Chirurgická metóda zastavenia krvácania sa používa, keď zlyhali iné spôsoby liečby. Doktor robí vaskulárnu tamponádu pomocou sondy.
 • Krvácanie v žalúdku alebo konečníku môže byť zastavené iba s Octreotidom, tento liek znižuje hladinu tlaku v oddelení portálneho systému. Ak liek nemal správny účinok, lekári vykonávajú chirurgický výkon obtoku ciev. Pacientovi môže niekedy pomôcť iba transplantácia pečene.

  Existujú alternatívne spôsoby liečby, ktoré pomáhajú obnoviť pečeň a znižujú riziko krvácania. Každý z týchto liekov sa má užívať iba po konzultácii s lekárom..

  Alternatívne spôsoby liečby:


  sušené alebo čerstvé šípky 2 diely, odrody pšeničnej trávy 2 diely, list žihľavy 1 diel. Zmiešajte všetky ingrediencie, vezmite 1 lyžicu tejto zmesi a nalejte ju do 1 šálky vriacej vody, nechajte vylúhovať 2 hodiny. Kmeň vývar a vypiť ho 1/3 šálky trikrát denne;

 • zoberte 10 gramov rasce z ovocia, kôry rakytníka, ľubovníka bodkovaného, ​​kučeravej trávy bodliaka, trávy rebríčka, zmiešajte všetky zložky. Pripravte 1 šálku vriacej vody a nalejte doň 1 polievkovú lyžicu výslednej zmesi bylín, prikryte a nechajte 2-3 hodiny stáť, dekantujte. Vypite infúziu 1/3 šálky 3x denne;
 • vziať 2 polievkové lyžice sušeného koreňa púpavy, ľubovníka bodkovaného a 1 polievkovú lyžicu kvetov Helichrysum, rovnako ako sledovať trojlisté listy 1 polievkovú lyžicu, všetko premiešať a naliať pol litra vriacej vody. Trvajte na vývare po dobu 3 hodín, dekantujte. Užívajte 2-krát denne na 1 pohár;
 • pripravte listy čučoriedky, asi 20 kusov a 1 gram vodky, nalejte ju na listy. Trvajte na tom, že liek trvá 14 dní. Výsledná infúzia na pitie 25 kvapiek trikrát denne. Liečba trvá 21 dní. Uchovávajte misky s liekom v tme a chlade;
 • vziať 1 lyžicu husacej cinquefoil, list mäty piepornej, bylinkovú bylinu a všetko naliať pohárom vriacej vody, nechajte 2 hodiny, dekantujte. Pite tekutinu dvakrát denne.
 • prevencia

  Vnútornému krvácaniu možno zabrániť dodržiavaním určitých pravidiel. Cieľom prevencie krvácania pri cirhóze je zníženie tlaku vo vnútri žilových ciev alebo zneškodnenie žíl, ktorého stav môže skutočne viesť k krvácaniu..

  Aby sa zabránilo tlaku na portálnu žilu pečene, je potrebné zabrániť fyzickej aktivite, ktorá zvyšuje tlak v brušnej dutine. Neodporúča sa zdvíhať závažia, namáhať brušné svaly a nosiť pevné pásy alebo korzety. Pri kýchaní a kašľaní sa napínajú aj brušné svaly, preto je potrebné prijať preventívne opatrenia, ktoré zabránia prechladnutiu..

  Prípravky skupiny propranololu (Inderal Anaprilin atď.) A nadolol (Korgard) sú schopné znížiť tlak v žilách a zabrániť možným relapsom, musia sa užívať denne a na dlhú dobu..

  Vyššie uvedené lieky majú špeciálne kontraindikácie, v niektorých situáciách sú nielen neúčinné, ale môžu tiež predstavovať nebezpečenstvo pre ľudský život. Skôr ako začnete užívať tieto lieky, mali by ste sa poradiť s lekárom.

  Hepatálna kóma

  Encefalopatia alebo pečeňové kóma je kombináciou neuromuskulárnych a duševných porúch. Ak pečeň odmietne fungovať, tento stav je pečeňové kóma. Ak dôjde k strate zákonnej spôsobilosti, pečeň sa zmenšuje.

  Pozorujú sa rôzne príznaky kómy pečene:

  1. S tým sa stav pacienta zmení, bolesť sa necíti, žiaci reagujú slabo na svetlo.
  2. Mentálny stav je narušený, objavuje sa apatia, nespavosť.
  3. Poruchy svalov.
  4. Zlý dych sa stane neznesiteľným dotykom amoniaku.
  5. Mentálne a neurologické patológie sú výraznejšie, vyskytujú sa problémy s orientáciou v priestore, pacient nerozumie definícii času.
  6. halucinácie.
  7. Žltnutie kože (môže sa vytvoriť hemolytická anémia).

  Pri pečeňovej kóme nemôže pečeň vykonávať svoju čistiacu funkciu, preto je telo pod vplyvom produktov rozkladu. Zápcha, gastrointestinálne krvácanie a niektoré druhy liekov zvyčajne vedú k tvorbe kómy. Očakávať túto komplikáciu nie je ľahké nemá takmer žiadne prvé príznaky.

  Je ťažké rozlíšiť, kto je pečeň od iného. Je možné zistiť, kto má v anamnéze pacienta akútne hepatálne patológie. Ak zistíte niektorý z vyššie uvedených príznakov, určite by ste sa mali poradiť s lekárom.

  Pacient s kómou je umiestnený na jednotke intenzívnej starostlivosti. Pri použití hemodialýzy je krv pacienta zbavená toxínov. Okrem predpísanej liečby kómy je potrebná prísna strava, ktorá obmedzuje bielkoviny. V dôsledku rozkladu majú toxické látky veľmi zlý vplyv na ľudský mozog. Okrem toho toxíny vstupujúce do mozgu sú náchylné na drogy. Je potrebné znížiť dávky rôznych liekov, ktoré ovplyvňujú liečbu a robia ju neúčinnou.

  Z pažeráka

  V 40% prípadov tento typ straty krvi končí smrťou. Základnou príčinou je prasknutie rozšírenej žily pažeráka. Dôsledky patologického stavu - ulcerácia povrchu slizničného orgánu a atrofia tkaniva.

  Faktory vyvolávajúce vývoj krvácania:

  • rakovina pečene;
  • porušenie stravy, konzumácia alkoholu;
  • terminálna fáza;
  • trombóza portálnej žily;
  • formovanie veľkých kŕčových uzlín.
  • bolesť na hrudníku, tlak a pálenie;
  • krv v stolici;
  • krvácanie z nosa;
  • zvracanie tmavej krvi;
  • nevoľnosť.

  predpoveď

  Cirhózu pečene nie je možné úplne vyliečiť

  , ale ak začnete s liečením choroby včas, môžete výrazne predĺžiť svoj život. Podľa štatistík môžu pacienti s kompenzovanou cirhózou (pečeň je stále schopná plniť svoju funkciu) s včasnou návštevou u lekára žiť viac ako 7 rokov..

  Pri dekompenzovanej cirhóze (pečeň prakticky nefunguje) 3 roky po stanovení diagnózy zostane nažive iba 12 - 30% pacientov a pri ascite sa tento počet zníži štyrikrát. Je potrebné poznamenať, že pri úspešnej transplantácii pečene žije 75% pacientov vo veku 5 a viac rokov a 40% z nich môže žiť s transplantovaným orgánom viac ako 15 rokov..

  Video na tému: Hlavné metódy liečby a diagnostiky cirhózy

  - Nebezpečná choroba, ktorá sa vyvíja po mnoho rokov. Nezneužívajte alkohol, sledujte svoje zdravie a pri prvých príznakoch choroby okamžite vyhľadajte pomoc špecialistu. Pamätajte: s včasným liečením máte šancu výrazne predĺžiť život!

  Cirhóza pečene je chronické ochorenie, pri ktorom odumierajú bežné pečeňové bunky a sú nahradené spojivovým tkanivom. Cirhóza sa zvyčajne vyskytuje ako komplikácia určitých ochorení pečene, ako je hepatitída atď..

  Pečeňové bunky sa zapália a odumrú a ich miesto je plné spojivového tkaniva, ktoré nespĺňa ich funkcie. Štruktúra celého orgánu sa mení a nemôže normálne fungovať.

  Vývoj symptómov

  V prvých fázach príznaky prakticky neexistujú. V priebehu času sa môže objaviť únava a ospalosť, sčervenanie dlaní, silné svrbenie celého tela. Jedným zo zjavných príznakov je žltnutie bielkovín očí, pokožky a slizníc.

  Ľudia, ktorých pečeň je poškodená cirhózou, majú často krvácanie, ktoré je ťažké zastaviť.

  V závažných štádiách sa vyvíja portálna hypertenzia. Krv vo vnútorných orgánoch stagnuje. Pri PG sa vyvíjajú hemoroidy, objavuje sa ascites (zvýšenie brucha), opuchy, opuchy žíl.

  Fázy choroby

  • Kompenzácia - žiadne príznaky, zvyšuje sa zaťaženie buniek
  • Subkompenzácia - prejav prvých príznakov: strata chuti do jedla, slabosť, bolesť v pravej hypochondrii.
  • Dekompenzácia - výskyt žltačky, hypertenzie, kómy.

  Komplikácie tejto choroby sú nebezpečné pre ľudský život:

  • Rozvoj vnútorných infekcií;
  • Krvácanie z pažeráka;
  • onkológia;
  • Poškodenie mozgu a kóma.

  Dôsledky a predpovede

  Dôsledky cirhózy pečene sú deštrukcia medzi tkanivami a krvou pečene. Zotavenie sa z liečby alebo prežívajúce pečeňové bunky už nemôžu odstrániť škodlivé toxíny z tela ako predtým. Jazvy tvorené v dôsledku cirhózy bránia krvi prechádzať pečeňou. Z tohto dôvodu sa zvyšuje výskyt hlavnej žily a objavuje sa venózna hypertenzia.

  Ničenie cirhózy, spojenie žlčových ciest s bunkami. Škodlivé toxíny, ktoré zostávajú v žlči, sa nevylučujú, ale hromadia sa v tele a otrávia.

  Prognóza cirhózy pečene nie je vo väčšine prípadov ukľudňujúca. Po diagnostikovaní dlhšom ako 5 rokov ľudia nežijú.

  Fázy choroby

  K vývoju choroby dochádza v štyroch fázach, z ktorých každé je ťažšie ako predchádzajúce. V prvom štádiu poškodenia orgánov sa u pacienta vyvinú zápalové procesy v pečeni, ktoré vedú k nekróze jednotlivých hepatocytov. Počas tohto obdobia pacient pociťuje zníženie pracovnej kapacity, slabosť, problémy s chuťou k jedlu, neschopnosť sústrediť sa. Tieto príznaky nenaznačujú cirhózu, preto ich pacienti neberú do úvahy, spájajú ich s pracovnou prácou, dlhodobým nedostatkom odpočinku atď. Je pozoruhodné, že v prvom štádiu sa cirhóza lieči, ak je patológia diagnostikovaná v čase.

  Druhé štádium cirhózy začína závažnejšími príznakmi - u pacientov sa objaví svrbenie na koži, horúčka, kožné prvky získajú žltý odtieň rôznej intenzity. V pravej hypochondrii sa po požití mastných potravín zvyšuje pocit ťažkosti. Pacienti môžu trpieť plynatosťou, zvracaním a nevoľnosťou. Výkaly začervenajú a moč naopak stmavnú. Pri takýchto problémoch so zažívacím traktom veľa pacientov výrazne schudne. Už v druhej etape sa začína náhrada pečeňového parenchýmu vláknitým tkanivom, ale orgán si stále zachováva svoju účinnosť. U mužov sa vyskytuje gynekomastia.

  Prechod do tretej etapy je sprevádzaný výskytom ascitu. Už v tejto fáze môžeme hovoriť o dekompenzácii, t. neschopnosť tela vyrovnať sa s tráviacou záťažou v dôsledku zlyhania pečene. Takáto cirhóza sa nedá vyliečiť. Okrem toho sú porušené aj ďalšie funkcie, za ktoré bola zodpovedná pečeň. V tomto štádiu sa u pacientov často vyskytuje zvracanie, hnačka, spontánne krvácanie, krvácanie do brušnej dutiny a horúčka. V treťom stupni vznikajú zhubné nádory. Ak sa v tomto štádiu zistí cirhóza, zomrie 80 percent pacientov a zachráni sa iba dvadsať. V treťom štádiu sa väčšina transplantácií pečene vykonáva, ak pacient včas navštívi kliniku a podarí sa mu vyzdvihnúť darcu. Inak sa objavia príznaky poslednej fázy cirhózy..

  Príčiny choroby

  Tu je zoznam hlavných príčin cirhózy pečene:

  • Nadmerná konzumácia alkoholu. Ľudia, ktorí pravidelne pijú alkohol po dobu 10 rokov alebo viac, majú o 80% vyššiu pravdepodobnosť výskytu tejto choroby..
  • Hepatitída B, C a D a C sa často označuje ako „milujúci vrah“, pretože osoba nemá v prvých štádiách žiadne príznaky, ale riziko vzniku cirhózy je 97%.
  • Poruchy imunitného systému: autoimunitná hepatitída, primárna biliárna cirhóza.
  • Žilová krvná stáza v pečeni alebo Budd-Chiariho syndróm.
  • Toxická otrava jedmi, chemikáliami a inými látkami.
  • Choroby žlčníka a jeho kanálikov (narušená obštrukcia kanálikov, tvorba kameňov atď.).
  • Genetické choroby, napríklad Wilson-Konovalovova choroba (pri tomto ochorení v pečeni sa meď hromadí v dôsledku metabolických porúch).

  Lekári často nedokážu zistiť presnú príčinu tejto choroby. V tomto prípade dostane názov „kryptogénna cirhóza“.

  Obdobie vymáhania

  Po zastavení krvácania sú všetky snahy lekárov zamerané na prevenciu:

  • opakované krvácanie;
  • peritonitídy;
  • hepatická encefalopatia.

  Pacientom je predpísaný prísny odpočinok na lôžku a parenterálna výživa..

  Ak chcete zabrániť opätovnému nasadeniu:

  • sú predpísané neselektívne betablokátory (nadolol, propranolol) alebo karvedilol;
  • plánovaná skleroterapia na HRV sa vykonáva v týždenných intervaloch, až kým všetky trombózy nie sú trombózované (skleroterapia je často nahradená ligáciou).

  Nedávno sa objavili publikácie, ktoré tvrdia, že pri použití komplexu - neselektívnych betablokátorov + dusičnanov + ligácie sa pozoruje najmenšie množstvo opakovaného krvácania..

  Na prevenciu peritonitídy sú počas týždňa predpísané chinolóny (norfloxacín, ciprofloxacín, ceftriaxón).

  Prevencia hepatickej encefalopatie zahŕňa vykonávanie opatrení na zníženie amoniaku v črevách (strava s nízkym obsahom bielkovín, preháňadlá, antibiotiká), ako aj stimulácia procesov neutralizácie amoniaku (hepa-merts)..

  Po ukončení krvácania môže pacient jesť až po niekoľkých dňoch. Jedlá by mali byť polotekuté, najlepšie chladené (studená smotana, maslo, želé, želé, jogurt). Keď sa stav pacienta normalizuje, strava sa rozširuje. Jesť by malo byť vo veľmi malých porciách, ale často. Živočíšne tuky zvyšujú zrážanlivosť, preto musia byť v strave pacienta prítomné.

  Vypracovanie reštauračnej stravy na cirhózu po krvácaní z HRVP je veľmi náročná úloha, je to možné iba pre skúseného dietológa, pretože je potrebné vziať do úvahy veľa faktorov: možnosť opakovaného krvácania, stav pečene, hepatálna encefalopatia, ktorá sa zvyšuje po krvácaní, a možné srdcové komplikácie. Preto tu nie je povolená žiadna iniciatíva. Korekciu vyvinutú dietológom diéty môže vykonať iba ošetrujúci gastroenterológ.

  Po krvácaní musí pacient prísne dodržiavať každodennú rutinu, v žiadnom prípade nesmie piť alkohol, vyhýbať sa stresovým situáciám.

  Po prepustení je pacient pod ambulantným dohľadom prevedený hepatológom, kardiológom, neurológom. Na týchto pacientov dohliada gastroenterológ. Pacient by sa mal každý rok podrobiť všeobecnému vyšetreniu vrátane FSES.

  Cirhóza je závažné, v súčasnosti nevyliečiteľné ochorenie. Podľa priemerných štatistík nie je dĺžka života pacientov vo fáze dekompenzácie vyššia ako 5 až 7 rokov. Preto je úsilie lekárov zamerané na prevenciu tejto choroby.

  Aby sa zabránilo rozvoju choroby, je potrebné:

  • prísne obmedziť príjem alkoholu v akejkoľvek forme (u alkoholikov sa cirhóza vyvíja každú tretinu),
  • prevenciu vírusovej infekcie hepatitídy, buďte opatrní pri iných ochoreniach pečene, ktoré prispievajú k vzniku cirhózy (tuková degenerácia pečene), a ak sa vyskytnú, je potrebná včasná liečba;
  • zabrániť neoprávnenému a nekontrolovanému príjmu hepatotoxických liekov (amiodarón, metyldopa);

  Pri prevencii krvácania z kŕčových žíl pažeráka je dôležité dodržiavať pravidlá výživy.

  prejavy

  Klinika hemoragického syndrómu je rôznorodá. Najbežnejšie príznaky sú:

  • Vyrážky na koži. Povaha vyrážky je odlišná, ale častejšie vo forme:
  1. malé petechiee do 3 mm;
  2. veľké ekchymózy vo forme krvácania, hematómov, modrín.

  Vyrážka obvykle nepresahuje 10 mm a objavuje sa vo forme petechií alebo ekchymóz od purpurovej po fialovú, ktorá po stlačení nezmizne..

  • Bolestivé pocity v kĺboch, svaloch, bruchu rôznej intenzity a povahy - od neustáleho bolesti po streľbu, šitie.
  • Horúčka, zimnica.
  • Viditeľné nazálne, ďasná, maternice, rektálne krvácanie z kŕčových ciev.

  Všeobecné rady pre pacientov

  S predispozíciou na krvácanie je potrebný jemný denný režim. Pri prvých náznakoch únavy je potrebný oddych. Vzpieranie je prísne kontraindikované: krvácanie môže spôsobiť aj malé úsilie.

  Pacienti musia stolicu neustále monitorovať a predchádzať zápche. Optimálne, ak sa vyprázdňovanie čreva vyskytuje 2-krát denne. Ak chcete normalizovať črevá, musíte zobrať Duphalac. Je to syntetický cukor, ktorý slúži ako živina pre život „prospešných“ baktérií. Na pozadí používania Dufalacu by stolička mala byť mäkká.

  Každý deň musíte merať telesnú hmotnosť a objem brucha. Ak sa posledný parameter zvýši, znamená to zadržiavanie tekutiny v tele. V tomto prípade je množstvo tekutiny obmedzené na 1 - 1,5 litra za deň..

  Je potrebné vypočítať rovnováhu tekutín. Odporúča sa zhrnúť všetko opité (vrátane vody, džúsov, čaju, kávy, polievky, množstva vody v ovocí atď.). Suma vylučovaného moču sa tiež sčítava. Pri opuchoch alebo ascite by malo byť uvoľnené množstvo tekutiny približne o 200 ml viac ako opité.

  Prečo sa to deje

  Krvácanie z pažeráka s cirhózou sa vyvíja z nasledujúcich dôvodov:

  1. Riedenie stien krvných ciev. Proliferácia spojivového tkaniva narúša odtok krvi z pečeňových žíl, a preto tekutina začína hľadať náhradné riešenia. Tlak na steny pažeráka a žalúdočných ciev sa zvyšuje - dochádza k poškodeniu. Najčastejšie je patologický proces lokalizovaný v zvierači pažeráka.
  2. Kŕčové žily pažeráka, žalúdka a čriev. Dilatačné oblasti krvných ciev spadajú do lúmenov orgánov. Pri skúmaní vyzerajú ako malé hrbole. Dlhodobá stagnácia krvi môže viesť k prasknutiu cievy, čo môže viesť k ťažkému krvácaniu.
  3. Porucha zrážania krvi. Zdravé pečeňové tkanivo s cirhózou je nahradené vláknitým tkanivom, vďaka ktorému telo prestáva produkovať enzýmy zodpovedné za zrážanie krvi..
  4. Účinok kyslého obsahu žalúdka na riedené steny ciev. Pri ochoreniach pečene nefunguje tráviaci systém správne, a preto sa žalúdočný obsah vrhá do pažeráka a dráždi žily a tepny..

  Krvácanie s cirhózou pečene

  Skrytá alebo zjavná strata krvi je jednou z nebezpečných komplikácií cirhózy pečeňového tkaniva. U 40% pacientov krvácanie s cirhózou končí smrteľne. Hlavným dôvodom je portálna hypertenzia. So súčasným zvýšením objemu plazmy cirkulujúcej cez cievy a obmedzením jeho prietoku do pečene, ktorej väčšina tkanív je nahradená fibrínom, sa vaskulárne steny rozširujú. Nestoja kvôli svojej krehkosti, ktorá sa vyvinula na pozadí nedostatku živín. Spoločne tieto faktory vyvíjajú vnútorné a / alebo subkutánne krvácanie..

  Zápal pečene je sprevádzaný krvácaním.

  Hemoragický syndróm

  Tento stav sa vyznačuje početnými malými krvácaniami pod kožou, v tkanivách a slizniciach. Dôvod spočíva v poklese zrážanlivosti krvi a aktívnej fibrinolýze s progresívnou cirhózou pečene. Môže sa vyvinúť nielen mikrobielenie, ktoré je asymptomatické, ale aj rozsiahla strata krvi, ktorá ohrozuje život pacienta. Syndróm je často sprevádzaný intenzívnymi krvácaniami z nosa..

  prejavy

  Klinika hemoragického syndrómu je rôznorodá. Najbežnejšie príznaky sú:

  • Vyrážky na koži. Povaha vyrážky je odlišná, ale častejšie vo forme:
  1. malé petechiee do 3 mm;
  2. veľké ekchymózy vo forme krvácania, hematómov, modrín.

  Vyrážka obvykle nepresahuje 10 mm a objavuje sa vo forme petechií alebo ekchymóz od purpurovej po fialovú, ktorá po stlačení nezmizne..

  • Bolestivé pocity v kĺboch, svaloch, bruchu rôznej intenzity a povahy - od neustáleho bolesti po streľbu, šitie.
  • Horúčka, zimnica.
  • Viditeľné nazálne, ďasná, maternice, rektálne krvácanie z kŕčových ciev.

  Druhy a typy

  Existuje 5 hlavných typov hemoragického syndrómu, ako napríklad:

  Krvácanie so zápalom pečene môže byť vonkajšie a vnútorné s rôznou intenzitou.

  Hemorágie nosom a inými orgánmi s cirhózou sa môžu líšiť v intenzite v závislosti od závažnosti atrofie pečene, preto sa rozlišujú nasledujúce typy:

  Epistaxa so zápalom pečene sa môže mýliť s problémami s krvným tlakom.

  1. Krvácanie ďasien rôznych síl. Môže sa vyskytnúť v akejkoľvek fáze cirhózy.
  2. Krvácanie z nosa. Hlavným dôvodom je zvýšený krvný tlak a krehkosť nosných ciev.
  3. Krvácanie z maternice. Vždy dostatok, preto nebezpečné. Hromada bez vhodných opatrení vedie k smrti.
  4. Hemoroidná strata krvi. Príčinou sú kŕčové žily rektálnej sekcie a zvýšený tlak na cievne steny. Sú hojní.
  5. Vnútorné krvácanie je najnebezpečnejšie, pretože prebieha skryto, s rozmazanými príznakmi. Kategória s nepriaznivou prognózou zahŕňa stratu krvi z horného žalúdka a pažerák v roku 2005.

  Krvácanie rôznych síl sa môže vyvinúť v ktoromkoľvek štádiu cirhózy, ale častejšie patológia signalizuje začiatok posledného terminálneho štádia poškodenia pečene..

  diagnostika

  Postup stanovenia diagnózy:

  • zhromažďovanie anamnézy, objasnenie času nástupu cirhózy, určenie možných príčinných faktorov;
  • pri stlačení kože sa objaví vyšetrenie pacienta, ktorý má často haggardský vzhľad, bledú pokožku, cíti chronickú únavu a slabosť, so špecifickou kožnou vyrážkou (špecifické krvácanie);
  • analýza krvného séra: všeobecná analýza, počítanie krvných doštičiek, protrombín a fibrinogén, stanovenie koagulácie, doba krvotvorby, rýchlosť zahusťovania a tolerancia voči heparínu;
  • močové testy;
  • punkcia mozgomiechového moku;
  • biopsia kostnej drene.

  Vnútorné krvácanie s cirhózou

  Hlavnou príčinou rozvoja krvných strát z orgánov je portálna hypertenzia. Patológia sa vyznačuje:

  • narušenie prietoku krvi z pečene;
  • jeho dostatočný príliv do postihnutého orgánu;
  • tvorba veľkého počtu kolaterálov - nové cievy na cirkuláciu krvi mimo pečene.

  Dodatočné plavidlá môžu tvoriť:

  • v tkanivách žalúdka alebo pažeráka;
  • na konečníku;
  • v pupočnej žile;
  • v peritoneálnych listoch, väzoch, záhyboch;
  • v tkanive jaziev vytvorenom po chirurgickom zákroku;
  • v oblasti blokácie extrahepatických plavidiel.

  Tieto procesy vyvolávajú kŕčové žily orgánov. Častejšie trpia pažerák a horný žalúdok..

  Pri cirhóze pečene existujú 3 teórie krvácania:

  • Poškodenie rozšírenej žily, ku ktorému dochádza:

  Krvácanie s cirhózou sa môže vyskytnúť na pozadí cievneho poškodenia, rozvoja ďalších patológií.

  1. spontánna;
  2. mechanicky vyvolané (kašeľ, vracanie, vzpieranie).
  • Poškodenie žily v súvislosti s gastroezofágovým refluxom, keď sa za určitých podmienok vrhá kyslý obsah žalúdka do pažeráka..
  • Prítomnosť extenzívnej uzliny varixov.
  1. krvavé zvracanie s tmavými masami;
  2. pridelenie huňatej polotekutej stolice s krvou - melena;
  3. bolesti na hrudníku a pocit tlaku;
  4. silná slabosť;
  5. nevoľnosť
  6. bledú pokožku;
  7. krvácanie z nosa;
  8. zvýšená srdcová frekvencia a srdcová frekvencia;
  9. pokles krvného tlaku.
  • krvné testy vykazujú anemické príznaky;
  • FGDS odhaľuje miesto krvácania.

  Ak sa strata krvi začína v žalúdku alebo pažeráku, príznaky sú:

  • zvracanie šarlatových alebo kávových;
  • meléna;
  • narušenie všeobecného zdravia.

  Pri krvácaní z čriev alebo hemoroidov:

  • šarlátová stolica alebo krvné zrazeniny po pohybe čriev;
  • rýchle krvácanie z nosa;
  • bolesť a pálenie s pocitom cudzej častice v konečníku;
  • zápcha.

  Diagnózu môžete potvrdiť pomocou kolonoskopie..

  Z pažeráka

  V 40% prípadov tento typ straty krvi končí smrťou. Základnou príčinou je prasknutie rozšírenej žily pažeráka. Dôsledky patologického stavu - ulcerácia povrchu slizničného orgánu a atrofia tkaniva.

  Faktory vyvolávajúce vývoj krvácania:

  • rakovina pečene;
  • porušenie stravy, konzumácia alkoholu;
  • terminálna fáza;
  • trombóza portálnej žily;
  • formovanie veľkých kŕčových uzlín.
  • bolesť na hrudníku, tlak a pálenie;
  • krv v stolici;
  • krvácanie z nosa;
  • zvracanie tmavej krvi;
  • nevoľnosť.

  Z tráviaceho traktu

  Krvácanie zo žalúdka so zápalom pečene vyvoláva mdloby, horúčku, slabosť.

  Vyskytuje sa náhle bez prvých príznakov. Hlavným dôsledkom sú ascites. znaky:

  Z ostatných orgánov

  Krvácanie sa často vyskytuje z rozšírených žíl maternice, hemoroidov a obličiek. Charakteristické sú aj ďasná a krvácanie z nosa. Dôvodom je pokles koncentrácie trombocytov o menej ako 30-109 / L. Sú asymptomatické a náhle. Pri veľkej strate krvi sa vyvíjajú všeobecné príznaky patológie.

  Nebezpečenstvo a úloha

  Hlavné riziká vývoja, vrátane krvácania do zad z nosa, sú spojené s vysokou úmrtnosťou a možnosťou častých relapsov, čo tiež ohrozuje život pacienta s cirhózou. Najnebezpečnejšie krvácanie je z gastrointestinálneho traktu v terminálnom štádiu cirhózy pečene, keď sa vytvára veľké množstvo rozšírených žíl a kŕčových uzlín rôznych veľkostí, čo vedie k maximalizácii rizika vaskulárnej ruptúry a krvácania..

  Strata krvi nosom alebo iným orgánom sa môže začať s najmenšou námahou alebo pod vplyvom špeciálnych endogénnych faktorov. Krvácanie akejkoľvek intenzity, vrátane nazálnej, s cirhózou pečene, je nebezpečné náhlou smrťou, komplikáciami vo forme zlyhania niektorých orgánov a nenapraviteľnými zmenami v tkanivách..

  liečba

  Krvácanie spôsobené portálnou hypertenziou sa lieči v niekoľkých štádiách:

  • Náhrada za stratu krvi:
  1. do centrálnej / periférnej žily sa zavedie katéter na infúziu čerstvej plazmy;
  2. intramuskulárne vymenovali „Octreopid“ a „Vikasol“.
  • Vykonávanie endoskopie - na identifikáciu zdroja straty krvi. Predbežné výplach žalúdka.
  • Zastavenie krvácania. Táto technika je vybraná v závislosti od miesta a sily straty krvi:
  1. pažerák je blokovaný skleroterapiou alebo ligáciou žíl endoskopickou metódou, po ktorej nasleduje vymenovanie „Octreopidu“;
  2. žalúdok a črevá sú zastavené iba liekom na zníženie tlaku v portálnej žile, ako je napríklad Oktreopid, inak je predpísaný endoskopický postup alebo transplantácia pečene;
  3. masívne krvácanie z pažeráka je zastavené balónikovou tamponádou.
  • užívanie antibiotík na zabránenie prichytenia sekundárnej infekcie;
  • najprísnejšia strava s výnimkou vyprážaných, mastných a iných škodlivých potravín a tekutín;
  • zabezpečenie pravidelnej stolice (1 - 2-krát denne), inak sa môže vyvinúť ascites.

  Včasné zastavenie straty krvi vylučuje vážne komplikácie a správne aplikovaná taktika a správne vykonané preventívne opatrenia znižujú riziko relapsu. Ale v 70% prípadov krvácanie pokračuje kvôli nezvratnosti procesov, ktoré sa vyskytujú v terminálnej fáze cirhózy v tele.

  predpoveď

  Výsledok krvácania závisí od miesta, sily a tiež od štádia cirhózy pečene. Riziká zvyšujú prítomnosť ascitu, prudký skok v bilirubíne v krvi. V tomto scenári 1/3 pacientov zomrie už pri prvom krvácaní z akejkoľvek lokalizácie. Vždy existuje možnosť spontánneho zastavenia krvácania. K relapsu krvi však dochádza v 30% prípadov po 7 až 10 dňoch. V budúcnosti to ohrozuje mozgovú dysfunkciu, tvorbu rakovinových buniek..

  prevencia

  Aby sa zabránilo rozvoju krvácania u pacientov s cirhózou pečene:

  • poskytuje sa určitý rytmus a životný štýl;
  • sú predpísané špeciálne vazoaktívne lieky a diétna terapia;
  • vykonáva sa endoligácia kŕčových žíl a uzlov;
  • V závažných prípadoch sa vykonáva chirurgický obtok pečene.

  Vážnou komplikáciou je vnútorné krvácanie s cirhózou pečene z rozšírených portálnych žíl alebo ciev pažeráka. Krvácanie s cirhózou má často za následok pečeňovú kómu. Trvalé sledovanie stavu človeka a správna liečba zaručia život pacienta.

  Príčiny a mechanizmy vnútornej straty krvi

  Bežné príčiny vnútornej straty krvi v prípade cirhózy sú nasledujúce:

  1. Portálna forma hypertenzie. Spočíva v neustálom zvyšovaní tlaku v pečeňovej žile. Vyvíja sa v dôsledku zvýšenia objemu krvi, ktorá cirkuluje v cievach na pozadí prekážania prietoku krvi nadmerne zarastenými pečeňovými tkanivami..
  2. Vasodilatácia pečene, pažeráka. V dôsledku toho krv stagnuje a cievy sa preplnia. To môže viesť k ich prasknutiu a vzniku závažných komplikácií..
  3. Tvorba kŕčových uzlín, ktoré zhoršujú priebeh patologického procesu.

  V dôsledku narušenia odtoku krvi z postihnutej pečene sa začína aktívna tvorba tzv. Kolaterálov - ďalšie malé cievy, ktoré normalizujú odtok krvi..

  Hlavné miesta lokalizácie kolaterálov:

  • pažeráka;
  • žalúdok;
  • pupočné žily;
  • brušnej dutiny, maternice;
  • konečníka;
  • miesta tvorby jaziev po operácii.

  Krvný tok v žalúdku a pažeráku je najviac postihnutý, čo sa prejavuje krvácaním.

  Faktory, ktoré spôsobujú krvácanie z pečene alebo pažeráka, sú nasledujúce:

  • spontánne poškodenie pečene;
  • zvracací reflex;
  • fyzická aktivita, najmä intenzívna;
  • kašeľ, zvlášť silný a predĺžený;
  • poškodenie pažeráka a žalúdočných žíl spojené s hádzaním kyslého jedla zo žalúdka späť do pažeráka;
  • prasknutie kŕčových uzlín, ktoré sa tvoria s ťažkými formami poškodenia;
  • vek. U týchto pacientov sú steny ciev významne oslabené.

  Dôležité! Krvácanie z iných postihnutých ciev je takmer vždy spontánne, ich príčinu je ťažké určiť.

  Charakteristické príznaky straty krvi

  Osoby s diagnostikovanou cirhózou by si mali uvedomiť, že sú vystavené najväčšiemu riziku krvácania z pažeráka.

  Časté príznaky vnútornej straty krvi:

  • blanšírovanie kože;
  • cardiopalmus;
  • znížený tlak;
  • narušené vedomie;
  • silná slabosť, nedostatok sily;
  • závrat
  • bolesti hlavy;
  • záchvaty nevoľnosti a zvracania.

  Špecifické príznaky krvácania z pažeráka sú nasledujúce:

  • krvavé zvracanie;
  • farba zvracania je tmavá čerešňa;
  • krv v stolici, sfarbenie je čierne. Takéto znamenie v medicíne sa nazýva „melena“. Označuje zdĺhavú povahu patológie;
  • bolesti lokalizované za hrudnou kosťou.

  Charakteristické príznaky žalúdočného krvácania:

  • zvracanie krvi;
  • farba zvracania je hnedá, pripomína sa „kávová usadenina“;
  • čierne výkaly - melena;
  • hnačka.

  Črevné krvácania sú menej časté a líšia sa v nasledujúcich príznakoch:

  1. Izolácia krvi počas pohybu čriev.
  2. Farba vylučovanej krvi je jasne červená..
  3. Poruchy kresla.

  Zriedkavejšie, ale extrémne nebezpečné sú vysoké krvné výtoky z maternice u žien. Tento stav si vyžaduje núdzovú pomoc, pretože často vedie k smrti..

  Laboratórne príznaky poškodenia sú nasledujúce:

  • zníženie hladiny hemoglobínu;
  • počet červených krviniek.

  Údaje o krvných testoch vám umožňujú dokázať anémiu v dôsledku straty krvi rôznej intenzity v závislosti od rozsahu lézie. Vo väčšine prípadov sa anémia z nedostatku železa vyvíja rýchlo..

  Metódy diagnostiky a pomoci obetiam

  Rôzne formy straty krvi môžete identifikovať nasledujúcimi spôsobmi:

  • kolonoskopia (pre črevné formy);
  • fibrogastroduodenoskopia, ktorá umožňuje diagnostiku porúch žalúdka a pažeráka;
  • krvný test;
  • hysteroskopia, endoskopia;
  • fekálna analýza.

  Dôležité! Osoby s rôznymi formami vnútorného krvácania sprevádzajúce cirhózu pečene potrebujú neodkladnú lekársku starostlivosť.

  Hlavnými oblasťami zaobchádzania s obeťami sú:

  • intravenózne podávanie náhrad plazmy a soľných roztokov s cieľom obnoviť objem stratenej krvi;
  • výplach žalúdka, kým sa nezíska čistá oplachovacia voda;
  • fibrogastroduodenoskopia s cieľom identifikovať miesto krvácania, ako aj vykonávanie terapeutických postupov v postihnutej oblasti;
  • zastavenie straty krvi vhodnou metódou;
  • zavedenie hemostatických látok a látok zvyšujúcich zrážanie krvi - kyselina aminokapronová, dicinón, Vikasol atď.;
  • preventívne opatrenia zamerané na zabránenie krvácania z postihnutých ciev.

  Spôsoby zastavenia krvácania vyberie lekár po kompletnej analýze stavu pacienta.

  Hlavné metódy sú tieto:

  • Sclerotherapy;
  • ligácia postihnutých žíl;
  • balónková vaskulárna tamponáda;
  • vaskulárny bypass. Je to metóda výberu, iba ak sú vyššie uvedené opatrenia a lieková terapia neúčinné..

  Ak je strata krvi častá a jej zastavenie je mimoriadne ťažké, potom lekár položí otázku transplantácie pečene. Je dôležité pochopiť, že pri opakovaných prípadoch krvácania z dôvodu ochorenia pečene sa prognóza života rýchlo zhoršuje..

  Medzi preventívne opatrenia patria:

  • Vylúčenie fyzickej aktivity;
  • včasné ošetrenie prechladnutia, ktoré sú sprevádzané kašľom. Tento reflex pomáha zvyšovať vnútrobrušný tlak a vyvoláva krvácanie;
  • prevencia veľkého a častého zvracania;
  • včasná diagnostika a liečba patológie pečene;
  • neustále užívanie liekov na zníženie krvného tlaku - adrenoblokátory skupiny Propranolol;
  • znalosť hlavných príznakov cirhózy pečene a vnútornej straty krvi.

  Zdravie a život obete je možné udržiavať iba v prípade včasného prístupu k lekárskej pomoci. Pohotovostná starostlivosť na oddelení má rozhodujúcu úlohu pri liečbe komplikácií s cirhózou.

  Krvácanie s cirhózou je najbežnejšou komplikáciou tohto ochorenia. Pretože sa v priebehu choroby pečeň mení na opuchnuté spojivové tkanivo, ktoré nemôže ovplyvniť jeho činnosť. Orgán postupne prestane plniť svoje funkcie, ktorých hlavnou úlohou je čistenie obehového systému škodlivých toxínov a toxínov, ktoré znečisťujú celé telo a nedovoľujú mu úplne a správne fungovať. Preto je pri tejto chorobe dôležité, aby ste boli neustále registrovaní u lekára a dodržiavali všetky predpísané odporúčania.

  Exacerbácia cirhózy je vždy akútna. Najprv sa zvýši teplota, objavia sa silné a časté bolesti v chorých orgánoch, koža zožltne, svrbenie kože a zápach pečene z úst. Všetky tieto príznaky v komplexe by mali prinútiť pacienta, aby bezodkladne navštívil ošetrujúceho lekára, aby sa predišlo komplikáciám.

  V závislosti od stupňa poškodenia pečene sa môže krvácanie vyskytnúť na rôznych miestach. Všetky z nich predstavujú vážne ohrozenie zdravia a života pacienta..

  Pre túto chorobu sú charakteristické nasledujúce typy krvácania:

  1. Časté a pretrvávajúce problémy s ďasnami. Krvácanie začína od najmenšieho tlaku na ne. Hygiena úst sa mení na mučenie;
  2. Z nosa. Tento problém je celkom bežný pri cirhóze v dôsledku skutočnosti, že cievy sú krehké a najmenšia zmena tlaku vedie k ich prasknutiu;
  3. Maternice. Je to kvôli veľkému počtu krvných ciev a toto krvácanie je veľmi nebezpečné, čo môže viesť k smrti pacienta;
  4. Bohaté z konečníka. V dôsledku rozšírených žíl v tejto oblasti je možné silné krvácanie, ktoré môže viesť k smrti;
  5. Najnebezpečnejšie je vnútorné krvácanie zo žíl. Môže to začať pre pacienta samotného. Závažné je aj krvácanie spôsobené rozšírenými žilami pažeráka a žalúdka.

  Všetky vyššie uvedené typy sú komplikáciami ochorenia cirhózy pečene a môžu sa vyskytnúť kedykoľvek. Preto, ak nastane takáto situácia, mali by ste okamžite kontaktovať ambulanciu kvôli hospitalizácii.

  k obsahu ↑ Príznaky cirhózy

  Väčšina ľudí s cirhózou bola o tomto ochorení informovaná nasledujúcimi príznakmi:

  • Bolesť po jedle v pravej hypochondrii;
  • Častá nevoľnosť po jedle a medzi jedlami;
  • Prudký pokles hmotnosti môže tiež naznačovať zápalový proces v ľudskom tele;
  • Slabosť v celom tele, rýchla únava z ľahkej práce;
  • Horúčka;
  • Prítomnosť tohto ochorenia tiež naznačuje zvracanie, hnačka a horká chuť v ústnej dutine;
  • Opuchy, bez zjavného dôvodu, tiež naznačujú poruchu v tele a vývoj choroby.

  Ak sa objaví jeden alebo viac príznakov a nezmiznú niekoľko dní, je potrebné vyšetriť, aby sa zistili príčiny choroby.

  Pretože vnútorné krvácanie z žíl pažeráka je komplikáciou cirhózy, naznačuje to, že sa vyvíja zo zvýšeného tlaku v portálnej žile. Odtok krvi cez túto žilu je narušený, krv musí niekde ísť, takže sa tvoria malé žily, pozdĺž ktorých odtok smeruje. Plavidlá sa rozširujú a vzhľadom na to, že sú riedené, dochádza k ich prasknutiu. Najčastejšie sa tieto cievy tvoria v žalúdku a pažeráku.

  k obsahu ↑ Hlavné vlastnosti

  Najbežnejším typom cirhózy je krvácanie z pažeráka. V tomto prípade sa objaví zvracanie z úst tmavou krvou a krv sa nachádza aj v stolici. Jeho farba je čierna, hebká. Pred prejavom vyššie uvedených príznakov môže pacient pociťovať slabosť, závraty, bledosť tváre, znížený tlak. To všetko je doplnené anémiou, ktorú je možné zistiť krvným testom..

  Na stanovenie presnej lokalizácie krvácania sa používa postup FGDS.

  Podobné príznaky majú krvácanie zo žalúdka a čriev. Zvracanie je v tomto prípade hnedé, stolica je čierna. Objaví sa charakteristický hepatický dych.

  Pri krvácaní z hemoroidov sa po návšteve toalety objaví čerstvá krv.

  Existujú aj ďalšie príznaky naznačujúce prítomnosť tohto problému:

  • Bolesť v tejto oblasti.
  • Pocit „nedokončenej stoličky“ po odchode na záchod.
  • Ťažkosti so samotným vyprázdňovaním.

  Je dokázané, že v takmer osemdesiatich percentách prípadov je cirhóza a komplikácie z nej spojené so zneužívaním alkoholu. Porážka tela začína v ústnej dutine, zuby alkoholikov sú zničené. Je to kvôli narušenej imunite a porušeniu správnosti a stravovania, ako aj nedodržaniu ústnej hygieny. Ochranné funkcie tela oslabujú, a teda zápal pažeráka. Žily pažeráka sa rozširujú a pri systematickom pití alkoholických nápojov stenčujú a praskajú, čo vedie k vnútornému krvácaniu. Žily pažeráka a žily žalúdka môžu krvácať. V tomto prípade môže pacient zachrániť iba urgentný chirurgický zákrok.

  Druhou najčastejšou mierou krvácania pri cirhóze je žalúdok. Pri alkoholizme je narušený žalúdok človeka. Je to kvôli neustálemu toku alkoholových jedov do tela. Gastritída vyvíja a proti nej rakovina žalúdka. Bolesť v žalúdku je trvalá, slabosť, nedostatok chuti do jedla, zápach z úst.

  Neustále pitie vedie k zápalu pažeráka. Alkohol, ktorý je pre telo jedom, ničí všetky prospešné látky v jeho ceste, počínajúc od ústnej dutiny až po nervový systém. Celé telo trpí alkoholom.

  Intenzívne pokračujúce krvácanie z pažeráka ho môže zastaviť iba chirurgický zákrok. Pacient je urgentne pripravený pomocou sondy a krvácanie je zastavené. Zložitosť operácie spočíva v tom, že u pacientov s cirhózou pečene sa zlyhanie pečene vyvíja pomerne rýchlo. V tomto ohľade lekári používajú systém zrážania krvi (hemostáza), ktorý pomáha predchádzať ďalším stratám krvi. Druhá najbežnejšia metóda sa nazýva ligácia. Jedná sa o gumový prsteň, ktorý útočí na kŕčové žľazy, aby sa zabránilo krvácaniu..

  Ak sa kríze predišlo, musí byť pacient sledovaný gastroenterológom a v žiadnom prípade by sa nemal samoliečiť.

  Pečeň je životne dôležitý ľudský orgán. Cirhóza pečene je patológia, ktorá môže viesť k smrti pacienta. Komplikácie cirhózy predstavujú obrovské ohrozenie zdravia a života pacienta. Závažné komplikácie sa objavujú v dôsledku nesprávneho zaobchádzania. Všetky možné komplikácie sú rozdelené do niekoľkých kategórií:

  • portálna hypertenzia;
  • gastrointestinálne krvácanie;
  • venózne krvácanie z tráviacich orgánov;
  • ascit a opuch;
  • spontánna peritonitída;
  • hepatická kóma;
  • hepatorenálny syndróm;
  • hepatopulmonálny syndróm;
  • hypersplenický syndróm;
  • sepsa a zápal pľúc;
  • rakovina pečene.

  Každá kategória komplikácií predstavuje obrovské nebezpečenstvo a vyžaduje presnú diagnostiku a liečbu..

  Ascites spôsobený cirhózou

  Ascites je komplikácia charakterizovaná náhlym nárastom brucha v dôsledku hromadenia tekutín. Výskyt bolestivého stavu je spojený s veľkou rýchlosťou tvorby lymfy. Pri ascite pacient rýchlo priberá na váhe, žalúdok sa stáva okrúhly a výrazne sa zväčšuje, koža je natiahnutá a veľmi lesklá.

  V počiatočných štádiách choroby pacientka takmer neobťažuje malé hromadenie vody. A s vývojom komplikácií môže tekutina dosiahnuť 25 litrov. V dôsledku zvýšeného tlaku môže pacient s cirhózou vytvoriť pupočníkovú alebo ingvinálnu prietrž. Jedným zo symptómov je zimnica, horúčka, bolesť brucha.

  Ascites môže nepriaznivo ovplyvniť stav celého ľudského tela. Úmrtnosť v ascite sa zvyšuje o 25-30%. Asi 20% zomrie 1 mesiac po nástupe choroby.

  Spontánna peritonitída s cirhózou

  Peritonitída je akumulácia ascitickej tekutiny v bruchu, v ktorej sa môžu množiť baktérie a tekutina v bruchu ich nemôže očistiť. Tieto infekcie (baktérie) vedú k peritonitíde. Niektorí pacienti si nevšimnú príznaky peritonitídy, zatiaľ čo iní môžu mať bolesti brucha, horúčku, zimnicu, exacerbáciu ascitu..
  Ak sa liečba nezačne včas, peritonitída povedie k infekcii tela a potom k smrti. Liečba sa môže uskutočňovať chirurgicky a lekársky. V žalúdku sa prepichne a tekutina sa odčerpá, potom sa predpíšu antibiotiká.

  Portálna hypertenzia

  Cirhóza pečene je najčastejšie sprevádzaná portálnou hypertenziou, ktorá predstavuje zvýšenie krvného tlaku. U normálneho zdravého človeka je tlak zvyčajne 8 - 10 mm Hg, pri hypertenzii môže dosiahnuť 12 mm Hg alebo dokonca viac.

  Vysoký krvný tlak s hypertenziou rozširuje kŕčové žily, hemoroidy, okolo pupka. V súvislosti s týmito predĺženiami môže dôjsť ku krvácaniu, ktoré je vo väčšine prípadov príčinou smrti..

  Kŕčové žily sú detekované röntgenovým vyšetrením pažeráka ultrazvukom. Najnebezpečnejšia je expanzia kŕčových žíl, vďaka ktorej sa komplikácie vyskytujú vo forme silného krvácania.

  Terapeutická terapia má minimalizovať výskyt krvácania. Je možné vykonávať operačné portosystémové posunovanie.

  Hepatálna kóma

  Encefalopatia alebo pečeňové kóma je kombináciou neuromuskulárnych a duševných porúch. Ak pečeň odmietne fungovať, tento stav je pečeňové kóma. Ak dôjde k strate zákonnej spôsobilosti, pečeň sa zmenšuje.

  Pozorujú sa rôzne príznaky kómy pečene:

  1. S tým sa stav pacienta zmení, bolesť sa necíti, žiaci reagujú slabo na svetlo.
  2. Mentálny stav je narušený, objavuje sa apatia, nespavosť.
  3. Poruchy svalov.
  4. Zlý dych sa stane neznesiteľným dotykom amoniaku.
  5. Mentálne a neurologické patológie sú výraznejšie, vyskytujú sa problémy s orientáciou v priestore, pacient nerozumie definícii času.
  6. halucinácie.
  7. Žltnutie kože (môže sa vytvoriť hemolytická anémia).

  Pri pečeňovej kóme nemôže pečeň vykonávať svoju čistiacu funkciu, preto je telo pod vplyvom produktov rozkladu. Zápcha, gastrointestinálne krvácanie a niektoré druhy liekov zvyčajne vedú k tvorbe kómy. Očakávať túto komplikáciu nie je ľahké nemá takmer žiadne prvé príznaky.

  Je ťažké rozlíšiť, kto je pečeň od iného. Je možné zistiť, kto má v anamnéze pacienta akútne hepatálne patológie. Ak zistíte niektorý z vyššie uvedených príznakov, určite by ste sa mali poradiť s lekárom.

  Pacient s kómou je umiestnený na jednotke intenzívnej starostlivosti. Pri použití hemodialýzy je krv pacienta zbavená toxínov.
  Okrem predpísanej liečby kómy je potrebná prísna strava, ktorá obmedzuje bielkoviny. V dôsledku rozkladu majú toxické látky veľmi zlý vplyv na ľudský mozog. Okrem toho toxíny vstupujúce do mozgu sú náchylné na drogy. Je potrebné znížiť dávky rôznych liekov, ktoré ovplyvňujú liečbu a robia ju neúčinnou.

  Krvácanie z gastrointestinálneho traktu

  Gastrointestinálne krvácanie je ďalšou komplikáciou ochorenia pečene. Toto krvácanie s cirhózou pečene je spôsobené skutočnosťou, že vláknité tkanivo nechce prepúšťať bežný krv. Potom cievy začnú rásť a expandovať, objavia sa pomocné kapiláry a v brušnej dutine sa vytvoria kŕčové žily. Ak nedokáže odolať náporu krvi, jedna z ciev môže prasknúť, čo vedie k krvácaniu a anémii. Pri takomto krvácaní je nevyhnutná okamžitá hospitalizácia..

  Príznaky výslednej komplikácie:

  • výrazne znížená hladina hemoglobínu;
  • čierna krv v stolici;
  • zvracanie krvi;
  • tachykardia;
  • šokový stav tela;
  • teplota.

  Anémia je veľmi nepriaznivá prognóza pre zotavenie pacienta a ďalší priebeh ochorenia. Prestaňte krvácať špeciálnou sondou alebo endoskopiou.

  Gastrointestinálne krvácanie je väčšinou smrteľné. Spolu s kómou sú najnebezpečnejšími komplikáciami..

  Žilové krvácanie z pažeráka

  Krvácajú sa kŕčové žily pažeráka. Krv, ktorá vstupuje do srdca, nemôže uniknúť chorou pečeňou. Začína hľadať iné spôsoby a môže vystupovať cez žily pažeráka, čriev a hemoroidov. Krvácanie pažeráka môže spôsobiť anémiu.

  Príznaky žilového krvácania - nadmerná práca

  Hlavné príznaky venózneho krvácania:

  • slabosť, nadmerná práca, závraty;
  • čierne voľné stoličky;
  • zvracanie krvnej tmavej šarláty;
  • nízky krvný tlak.

  Ak máte nejaké príznaky, musíte navštíviť lekára, samoliečba za to nestojí. Na chirurgickom oddelení je pacientovi injikovaná sonda, ktorá zviera krvácajúce žily. Môže byť potrebná krvná transfúzia a niektoré lieky, ktoré pomôžu pacientovi dostať sa zo šoku. Hlavná vec je poskytnúť lekársku starostlivosť včas..

  Pri ochoreniach pečene sa môže vyvinúť anémia v prípade zníženia hladiny červených krviniek a hemoglobínu. Anémia sa tiež vytvára v dôsledku hypervolémie a zvýšenia veľkosti cirkulujúcej plazmy..

  Hepatorenálny syndróm

  Porucha funkcie pečene môže spôsobiť hepatorenálny syndróm a zlyhanie obličiek. Pozitívna liečba závisí od stavu pacienta a od diagnózy. U ľudí, ktorí pijú alkohol, môže dôjsť k zlyhaniu pečene, koža zožltne, nadúvne, slabne av niektorých prípadoch horúčka.

  S takýmito ukazovateľmi musíte navštíviť lekára:

  Na identifikáciu diagnózy musíte:

  • urobiť krvný test, močom na esenciu sodíka v tele;
  • stanovte stupeň amoniaku, močoviny v krvi;
  • meranie krvného tlaku.

  Túto komplikáciu možno zistiť až po absolvovaní skúšok..

  Hepatopulmonálny syndróm

  Zvyčajne je hepatopulmonálny syndróm s ťažkým stupňom cirhózy zriedkavý. U pacientov začínajú pľúca pracovať zle, je ťažké dýchať. Je to spôsobené skutočnosťou, že malým krvným cievam neprechádza dostatok krvi. Krv sa posúva okolo alveol, nie je schopná prijať dostatok kyslíka zo vzduchu. Preto sa objaví dýchavičnosť.

  Rakovina s cirhózou

  Komplikácie cirhózy môžu viesť k rakovine. Rakovina sa vyvíja, bez ohľadu na ďalšie komplikácie a štádium choroby..

  Príznaky rakoviny s cirhózou sú:

  • veľmi prudký úbytok hmotnosti;
  • celkový stav pacienta sa zhoršuje k horšiemu;
  • bolesti sa objavujú v hornej časti brucha z pravej strany.

  Biopsia má diagnostikovanú rakovinu a vykonáva sa aj ultrazvukové vyšetrenie. Zistená komplikácia cirhózy nie je liečiteľná. Prognózy sa pre pacienta stávajú najnepríjemnejšie. Chemoterapia na rakovinu je zbytočná, radiačná terapia sa nevykonáva a chirurgický zákrok sa nevykonáva. Pečeň je tiež veľmi citlivá na ožarovanie, preto je tiež vylúčená.

  Komplikácie sa veľmi ťažko riešia. Terapia je zameraná na liečenie hlavnej patológie, ale nie je liečiteľná.

  Dôsledky a predpovede

  Dôsledky cirhózy pečene sú deštrukcia medzi tkanivami a krvou pečene. Zotavenie sa z liečby alebo prežívajúce pečeňové bunky už nemôžu odstrániť škodlivé toxíny z tela ako predtým. Jazvy tvorené v dôsledku cirhózy bránia krvi prechádzať pečeňou. Z tohto dôvodu sa zvyšuje výskyt hlavnej žily a objavuje sa venózna hypertenzia.

  Ničenie cirhózy, spojenie žlčových ciest s bunkami. Škodlivé toxíny, ktoré zostávajú v žlči, sa nevylučujú, ale hromadia sa v tele a otrávia.

  Prognóza cirhózy pečene nie je vo väčšine prípadov ukľudňujúca. Po diagnostikovaní dlhšom ako 5 rokov ľudia nežijú.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Pijavice sú úžasné stvorenia, ktorých užitočné vlastnosti boli známe v staroveku, a vedecké štúdie sa s nimi rozvíjali až v poslednom polstoročí. Hirudoterapia pri liečbe chrbtice má priaznivý účinok na celé telo vďaka špeciálnemu zloženiu tajomstva, ktoré sa nachádza v slinách malej pijavice.
  V ZSSR boli všetky prechladnutia ošetrené plechovkami na chrbte. Mnoho starších ľudí stále používa túto metódu ako terapiu. Vďaka bankám sa zdravie zlepšuje, krvný obeh je normalizovaný.
  Diéta, ktorá je predpísaná pri hernii pažeráka, je zameraná na odstránenie bolesti a rehabilitácie po operácii. Lekár vyberie číslo tabuľky a trvanie liečebného režimu na základe stupňa posunu orgánov.