loader

Hlavná

Liečba

Je liečená cirhóza pečene?

Diagnóza cirhózy pečene znie hrozivo, ale akákoľvek, aj najhoršia prognóza by sa mala brať rozumne. Štatistiky, podľa ktorých 50% pacientov s cirhózou zomiera, sú založené na pacientoch, ktorí nebrali nič za účelom predĺženia ich života. Preto v odpovedi na otázku - je možné vyliečiť cirhózu pečene - od mnohých lekárov môžete počuť jednoznačné a neodvolateľné „nie“ a opatrné „možno skoro“..

Napriek nevyliečiteľnej cirhóze pečene môže starostlivá a účinná terapia smrť trvalo odložiť.

Jazvy namiesto buniek

Každá 100. osoba vo veku 35 až 55 rokov zomiera na cirhózu. Príčinou tohto výsledku môže byť niekoľko faktorov naraz alebo jeden skôr intenzívny:

 • chronický alkoholizmus;
 • dlhodobé užívanie drog;
 • hepatitída rôznych typov;
 • choroba žlčových ciest;
 • zástava srdca;
 • dedičná predispozícia;
 • chronické choroby žlčníka a kanálikov;
 • kontaktné toxické látky.

Toto ochorenie je častejšie u mužov, ale vyskytuje sa obzvlášť v ťažkej forme u starších ľudí a žien.

Pečeňové bunky sa môžu samy opraviť, ale do istej miery. Ak faktor, ktorý ich zabíja, pôsobí po dlhú dobu, stratí sa táto schopnosť parenchýmu pečene regenerovať epidermu a celý orgán stvrdne. V mieste zničených hepatocytov nastáva fibróza, to znamená, že sa objaví jazva.

Progresívne príznaky

Asymptomatický priebeh choroby môže trvať niekoľko rokov, počas ktorých osoba naďalej žije v rovnakom režime. Pečeň hrdinsky bojuje proti tomu, čo na ňu dopadlo. Telo sa snaží naznačiť v márne nádej, že nemusí byť príliš neskoro na zastavenie. Signály prichádzajú vo forme zlej chuti do jedla, chronickej únavy, opuchov, úbytku hmotnosti, úbytku svalov.

Ak sa však pacient naďalej vysúva z poskytnutých signálov, objavujú sa hrozné príznaky, ako je iktericita (žltačka), opuch brucha (opuchy), opuchy rúk a nôh, vnútorné krvácanie, encefalopatia. Potom nastal čas morálnej pripravenosti pripustiť, že existuje choroba, a aktivuje sa túžba zachrániť pečeň.

Pri príležitosti predĺženia života, boja proti chorobe, prechádzajú alkoholici z kategórie „silní pijani“ do kategórie „už nepijú“, opustia zlé návyky, nezabudnú na stravu, berú lieky, liečia sprievodné patológie.

Liečba alebo transplantácia

Bolo by nesprávne jednoznačne tvrdiť, že cirhóza sa nelieči. Hojenie je možné iba v jednom prípade - ak existuje ideálny orgán darcu, suma, ktorú treba zaplatiť za chirurgický zákrok, kliniku a lieky, aby nedošlo k odmietnutiu..

Aj keď sú tu niektoré „buty“ - v prítomnosti patológií vo viscerálnych susedných orgánoch bude transplantácia dočasne nedostupná, kým sa neobnoví homeostáza v epigastrickom gastrointestinálnom trakte, v tenkom a hrubom čreve, v žlčníku a jej rozvetvená sieť potrubia. pankreatický parenchým by mal byť v zdravom stave, slezina by nemala mať difúznu heterogenitu a obličky by mali mať elastický tón.

To znamená, že orgány susediace s pečeňou by mali byť takmer v perfektnom stave, bez zjavnej alebo skrytej patogenézy.

Nie každý má však finančnú schopnosť viesť takúto uzdravovaciu udalosť. Cirhóza zostane nevyliečiteľnou skutočnosťou u väčšiny pacientov, ktorí môžu udržiavať pečeň iba na zvýšenie svojej strednej dĺžky života.

Liečba cirhózy

Vedenie nezdravého životného štýlu, pokračujúce v zlých návykoch pod zámienkou, že choroba je stále nevyliečiteľná, bez toho, aby ste niečo urobili na obnovenie pečene, môžete skutočne rýchlo a bolestivo zomrieť.

Život, boj o každý deň a hodinu, je ťažší, ale to je jediný spôsob, ako predĺžiť roky života. Musíte dodržiavať prísnu stravu: opustiť cibuľu a cesnak, alkohol a čokoládu, konzervované a korenené jedlá. Namiesto toho by ste mali jesť polievky a obilniny, uvarené mäso, sušienky, zelené jablká, bylinné dekorácie. Je potrebné kontrolovať stav vášho tela, aby ste sa úplne uvoľnili. Možno bude potrebné radikálne zmeniť celý životný štýl, dokonca aj zmenu práce.

Je potrebné nielen vzdať sa alkoholu, ale zaoberať sa aj liečením všetkých sprievodných patológií, ktoré spôsobil. Je potrebné brať lieky, ktoré pomáhajú urýchliť reakcie v pečeňových bunkách, ako aj lieky, ktoré stabilizujú membrány hepatocytov. Pomôžu tiež vitamínové komplexy, glukokortikoidové hormóny..

Z toho, do akej konkrétnej formácie (štádia) patrí cirhóza pacienta, sa predpisujú vhodné lieky:

 1. stupeň neaktívnej kompenzácie - expozícia liekom sa neaplikuje. Stačí dodržiavať prísnu stravu, primerané hladovanie, očistenie bylinnými čajmi od črevnej trosky;
 2. aktívna kompenzovaná fáza - okrem účinnej vitamínovej skupiny (B1, B6, B12) sa podávajú hepatoprotektory série Forte - Essential + Livolin (zahraniční aj domáci farmaceutickí výrobcovia). Carsil sa osvedčil dokonale, užíva sa 2 tablety po jedle. Medzi deriváty prírodnej lekárne patrí bodliak mariánsky - jeho plody v suchej forme (na pare) a hotové liečivé obaly;
 3. forma ascitu - na zmiernenie opuchov sú predpísané prejavy nadmernej hydrolýzy v tkanivách, diuretiká sú predpísané spolu s nevyhnutným stavom - asparkam. Sú to diuretiká Furosemid, Hypotiazid, Amlodipín. Dávkovanie by malo byť pod dohľadom lekára a pacientov, aby sa zabránilo nadmernej dehydratácii a nedostatku draslíka v tele. Inak bude mať pacient kŕče a spasticitu lýtkových svalov.

Okrem toho sa vykonáva hormonálna terapia kortikosteroidmi, ktoré sú obsiahnuté v prednizóne, hydrokortizóne. Špecialisti uprednostňujú americké a izraelské výrobné firmy, aj keď ruské farmakologické analógy nie sú z hľadiska kvality a spoľahlivosti horšie.

Drogy sú mimoriadne účinné. Prijímané iba podľa pokynov a pod dohľadom ošetrujúceho lekára.

Odporúčania na zlepšenie zdravia

Prebieha hľadanie prostriedkov na boj proti cirhóze, pretože na túto chorobu zomrie každých šesť z desiatich pacientov. Cirhózu v súčasnosti nemožno vyliečiť, ale kto vie, čo môže prielomový liek dosiahnuť za pár rokov.?

Súčasným hepatológom možno odporučiť, aby bojovali proti cirhóze akýmkoľvek uskutočniteľným spôsobom: pravidelne prechádzajú kvapkadlami a transfúziami krvi; pravidelne používajú enzýmy, ktoré stabilizujú črevá, odstraňujú dyspeptické poruchy; prepláchnutie čriev klystýrom; piť adsorbčné činidlá na detoxikáciu tela. Toto sú účinné metódy, ktoré zaručujú životnosť ďalších desať rokov..

Je liečená cirhóza pečene?

Mnohí, ktorí počuli diagnózu cirhózy pečene, sa pýtajú, či sa choroba lieči v skorom štádiu, ak áno, ako.

V skutočnosti spôsob a spôsob liečby závisia od stupňa zanedbávania choroby, jej priebehu a individuálnych charakteristík a samozrejme predispozícií. Vo všeobecnej podobe možno povedať, že cirhóza 1. a 2. stupňa pečene je úplne liečiteľná chirurgickou metódou - transplantáciou pečene. V iných zanedbávaných prípadoch (stupne 3 a 4) môže liek spomaliť vývoj komplikácií a zmierniť bolesť.

Ak chcete byť úplne zdraví, mali by ste sa pokúsiť zotaviť sa v počiatočnom štádiu ochorenia s hepatitídou C alebo iným typom hepatitídy a nepriniesť záležitosť do cirhózy..

Hepatológovia radia svojim pacientom, aby liečili ochorenie komplexným spôsobom pomocou všetkých možných prostriedkov (ľud, lieky (tablety, antibiotiká, injekcie, kvapkadlá, iná nevyhnutná terapia), dodržiavali stravu, viedli zdravý životný štýl). Odporúča sa každému pacientovi:

 • viac odpočinku, najmä ak je únava silná;
 • nezdvíhajte závažia, inak to môže viesť k krvácaniu;
 • monitorovať frekvenciu stolice (normálne 1 - 2-krát denne), ak sa vyskytnú problémy - užívajte liek Dufalac, ktorý nespôsobuje vedľajšie účinky a je povolený dokonca aj pre tehotné ženy;
 • aby sa zlepšila práca tráviaceho traktu, užívajte multienzýmové prípravky;
 • vypite 1-1,5 litra vody za deň a obmedzte príjem soli na 0,5 g za deň;
 • vylúčte z každodennej stravy minerálnu vodu s obsahom sodíka;
 • denne merať hmotnosť a objem brucha a viesť záznamy o objemoch spotrebovanej a uvoľnenej tekutiny;
 • sledovať emocionálny stav, ktorý by mal byť pokojný, a to tak, že na kus papiera napíšete tú istú vetu, ktorú je potrebné ukázať ostatným. Ak sa rukopis zmení, znamená to psychologickú zmenu. Preto by ste sa mali poradiť so svojím lekárom, aby sa syndróm encefalopatie nezačal..

Pri cirhóze 1 alebo 2 stupne lekári umožňujú pacientom byť doma, pretože nie je potrebný podrobný lekársky dohľad. Ak choroba prechádza do akútneho, chronického štádia alebo sa vyvinie na iné choroby, ako je napríklad ascites alebo rakovina, potom by mal pacient okamžite prísť do nemocnice, aby poskytol kvalifikovanú lekársku starostlivosť. Otázka, či sa v blízkej budúcnosti vyskúšať, sa odkladá na neurčito. Pri tejto kombinácii okolností je cirhóza pečene ťažko liečiteľná, maximum, ktoré sa dá urobiť, je vytvoriť remisiu..

Liečba v rôznych štádiách cirhózy

Toto ochorenie má niekoľko fáz (štádií):

 1. kompenzácia - neprítomnosť akýchkoľvek príznakov;
 2. subkompenzácia - nedostatok chuti do jedla, nepohodlie na pravej strane pobrušnice, celková slabosť, fungovanie pečene nie je v plnej sile;
 3. dekompenzácia - zlyhanie pečene a kóma, zafarbenie ľudského tela žltou farbou. V tejto fáze je nevyhnutná okamžitá hospitalizácia a chirurgický zákrok..

V akomkoľvek štádiu (v počiatočnom alebo poslednom) je ochorenie liečené liekmi, najčastejšie antibiotikami. Pri cirhóze 1 alebo 2 stupne lekári predpisujú užívať také lieky a lieky, ako sú:

 • diuretiká, ako je albumín, ktorý zlepšuje mikrocirkuláciu a funkciu obličiek;
 • dodržujte prísnu diétu;
 • vitamíny - B6 a B12, ktoré zlepšujú metabolizmus pečeňových buniek;
 • glukokortikoidové hormóny;
 • lieky proti bolesti - napríklad Tramadol, ktorý je ťažké kúpiť v lekárňach, iba na lekársky predpis v určitej dávke predpísanej WHO;
 • antivírusové lieky (ak má pacient vírusovú hepatitídu);
 • hepatoprotektory chrániace pečeňové bunky, napríklad silymarín alebo ademetionín;
 • lieky, ktoré znižujú tlak v oblasti portálu, napríklad Anaprilín alebo Nitrosorbit. Tieto lieky liečia portálnu hypertenziu dobre..

Ak vitálny orgán prestane čistiť krv toxínov ako takú, je potrebné uchýliť sa k plazmaferéze (postup vykonávaný mimo tela na odber, čistenie a návrat krvi)..

Ak má pacient akútnu, patologickú, chronickú formu priebehu ochorenia, pravdepodobne sa vykoná chirurgický zákrok:

 • chirurgia bypassu - vytvára novú cestu pre prietok krvi, do ktorej nebude zapojená pečeň. Táto metóda nepomáha liečiť ochorenie, ale iba zmierňuje bolesť - stav remisie;
 • transplantácia pečene (transplantácia) je radikálna a nákladná metóda liečby, ktorá sťažuje uskutočňovanie dlhodobej rehabilitácie a užívanie imunosupresívnych liekov. Táto metóda vás môže zachrániť pred týmto ochorením na celý život, má však kontraindikácie;
 • paracentéza - prepichnutie brušnej dutiny v nemocnici na odstránenie tekutiny, nejde o liečebnú metódu, ale o manipuláciu, ktorá pomáha udržať chorobu v remisii.

Na internete nájdete obrovské množstvo informácií o tom, že cirhóza pečene sa dá liečiť u mužov a žien, a dokonca aj tu sú recenzie „po liečbe cirhózy som zdravý...“ a tak ďalej. Ale to všetko je lož, choroba nie je rozdelená podľa veku alebo pohlavia. Podľa štatistík WHO sa vykonáva niekoľko sto operácií u pacientov s cirhózou pečene ročne, z toho 10 transplantácií. Je nemožné úplne sa z takejto choroby zotaviť, ak sa neschováte po metóde transplantácie pečene, ktorú si nemôže dovoliť každý. Stav remisie choroby (cirhóza 1 a 2 stupne) je tiež dobrý stav, vďaka ktorému môžete pokojne žiť viac ako 10 rokov a pritom robiť svoje obľúbené veci..

U žien vo veku 40 až 50 rokov sa často vyskytuje ochorenie, ako je primárna biliárna cirhóza (deštrukcia intrahepatálnych kanálikov, ktorá vedie k zlyhaniu pečene alebo kóme). S pacientom sa môže vyskytnúť silné svrbenie, ktoré sa lieči „cholestyramín“ (jednu hodinu pred užitím iných liekov) alebo „fenobarbital“ (120/160 mg denne).

Niektorí lekári liečia svojich pacientov „frakciou ASD“ starým spôsobom - antiseptikom navrhnutým na ochranu ľudí pred chemickými a rádioaktívnymi účinkami (napríklad v čase vojny). V ZSSR sa vo veľkej miere používal pri cirhóze. V súčasnosti však tento liek WHO neuznáva, a preto sa v lekárskej praxi nepoužíva.

Ak ochorenie eskaluje na rakovinu, lekári predpisujú pacientovi chemoterapiu a ak dôjde k cirhóze v dôsledku hepatitídy C, predpíše sa Sofosbuvir..

Mnoho pacientov, najmä ženy, v počiatočných štádiách cirhózy uvažuje, či je možné takúto chorobu opaľovať. Odpoveď znie nie. Ultrafialové lúče ovplyvňujú obranyschopnosť tela a u ľudí s narušením celkového stavu pečene je zvýšená citlivosť na slnko. Preto je opaľovanie s cirhózou kontraindikované.

Aby bolo vaše zdravie zdravé a zdravé, ako aj pomohlo telu vyrovnať sa s touto chorobou, je potrebné splniť všetky požiadavky ošetrujúceho lekára. Ne experimentujte, nevyvolávajte ochorenie. Zabráňte akémukoľvek škodlivému kontaktu s prostredím. A potom môžete žiť tento život v stabilnom stave a v potešení.

Môže sa vyliečiť cirhóza pečene?

Cirhóza pečene je závažné ochorenie, ktoré môže viesť k postihnutiu alebo dokonca k smrti. Zneužívanie alkoholu, otrava toxickými jedmi, drogami, vírusovými, dedičnými chorobami môže spôsobiť deštrukciu buniek. Je možné cirhózu vyliečiť úplne? Dnes je medicína toho názoru, že cirhóza pečene je nevyliečiteľná. Preventívne opatrenia, včasná diagnostika a terapia však môžu zabrániť rozvoju cirhózy a objaveniu sa hroziacich komplikácií. Substitúcia zdravých tkanív orgánov sa môže v priebehu rokov vyvíjať so slabo prejavenými príznakmi, preto sa odporúča každoročne podstúpiť preventívne lekárske vyšetrenie vnútorných orgánov..

Je možné zastaviť ničenie?

Štruktúru zdravej pečene predstavujú hepatocyty, ktoré spolu so žlčovými kanálikmi a krvnými cievami tvoria pečeňové laloky. Oddeľujú sa od seba spojivovým tkanivom. Pečeňové tkanivo má úžasnú schopnosť opraviť sa. Malé štrukturálne poruchy aktivujú delenie buniek a pečeň sa zotavuje.

Ak je negatívny účinok dlhodobý, poškodenie pečene sa stane nezvratným. Namiesto zničených buniek sa šíria spojivové tkanivá. Patogénne tkanivo bez liečby vytvára spojovacie šnúry, uzly, jazvy. Naopak, stláčajú susedné tkanivá, podporujú deštruktívny proces a spôsobujú komplikácie.

V štádiu dekompenzácie sa štruktúra orgánu zmení na pevný stav, pečeň zlyhá. Podľa štatistík zomiera na cirhózu 1% populácie vo veku 36 - 55 rokov. U mužov toto ochorenie postihuje trikrát častejšie. Navyše u žien a starších ľudí je toto ochorenie závažnejšie.

Je liečená cirhóza pečene? V počiatočných fázach sa deštruktívne procesy môžu zastaviť a prežiť mnoho rokov. Ak to chcete urobiť, musíte sa podrobiť pravidelným kurzom liečby drogami, jesť správne. Je mimoriadne dôležité stanoviť diagnózu včas. V konečných štádiách cirhózy pečene môže pacientovi život zachrániť iba chirurgický zákrok.

Existujúce hepatoprotektory zastavujú proces rozkladu, ale neregenerujú bunky. Ruskí vedci v roku 2011 dali nádej, že sa dá vyliečiť cirhóza: vynašiel sa jedinečný liek, ktorý by mohol zmeniť proces ničenia hepatocytov. Liek je schopný spustiť reverzný mechanizmus a nahradiť jazvy zdravým tkanivom z kmeňových buniek.

predpoveď

Hlavné nebezpečenstvo cirhózy pečene v takmer asymptomatickom cykle v prvej fáze. Pri rutinnom vyšetrení sa často diagnostikuje poškodenie pečene. Vysoká úmrtnosť pacientov je tiež strašidelná - do piatich rokov po stanovení diagnózy. Aj keď lekári nemôžu na otázku „Will cirhóza pečene“ odpovedať pozitívne, prognóza môže byť pozitívna. Včasná terapia zastavuje deštrukčný proces a zostávajúce zdravé bunky sa vyrovnajú s ich funkciami..

Existujú prípady dlhých období remisie - až niekoľko rokov. Zriedkavé relapsy sú spôsobené infekciami, podvýživou a pitím. Trvanie a kvalita života pacienta závisí od týchto faktorov:

 • stupeň poškodenia;
 • sprievodné komplikácie;
 • rod
 • Vek
 • dôvody;
 • dodržiavanie predpisov lekára, strava.

Významné zlepšenie pečene sa pozoruje v prípade úplného odmietnutia alkoholu. Nebezpečné komplikácie cirhózy:

 • vnútorné krvácanie, najmä v žalúdku a pažeráku;
 • ascites - nahromadenie tekutiny v brušnej dutine;
 • infekcie genitourinárneho, dýchacieho systému;
 • zlyhanie pečene.

Rozlišujú sa tri fázy vývoja cirhózy pečene: kompenzovaná, subkompenzovaná, dekompenzovaná. V prvom štádiu sa zdravé bunky vyrovnajú so záťažou, je možná predĺžená remisia. Pacient môže žiť mnoho rokov bez komplikácií, s istotou, že cirhóza je liečiteľná. V druhej fáze sa objavia prvé príznaky, liečba je komplikovaná. Pri dekompenzovanej cirhóze je prognóza sklamaním.

Diagnóza cirhózy pečene

Po objavení sa prvých príznakov sa má liečba okamžite začať. Pre správnu diagnózu sa používajú nasledujúce vyšetrovacie metódy:

 • výsluch pacienta;
 • pohmat;
 • krvný test všeobecne, biochemický, na hepatitídu;
 • ultrazvuk
 • MRI, CTG;
 • imunológie;
 • biopsia pečene;
 • angiografia ciev pobrušnice.

Ako zastaviť progresiu choroby

Po úplnom vyšetrení pacienta a diagnostike si terapeut vyberie optimálne liečebné metódy pre pacienta. Liečba je zameraná na zastavenie ďalšej deštrukcie buniek, odstránenie príčin. Pri alkoholickej cirhóze je odmietnutie alkoholu v akejkoľvek forme povinné a užívanie liekov na odstránenie produktov rozkladu z tela. Zdravotný dôvod vyžaduje zastavenie liečby, ktorá spôsobila deštrukciu pečene. Pri vírusovej cirhóze je hlavnou príčinou hepatitída. Autoimunitné faktory pre vývoj ochorenia vyžadujú použitie liekov blokujúcich imunitu.

Pokyny na terapeutický účinok:

Čo je

Odmietnutie alkoholu a drog. Strave. Mierna fyzická aktivita. Užívanie liekov - hepatoprotektory, antivírusové lieky, cytostatiká, imunosupresíva, hormóny, protizápalové, enterosorbenty, detoxikácia.

Čistenie krvi bez zaťaženia pečene.

Drahá prevádzka. Hlavným problémom je čakať na vhodný darcovský orgán vo všetkých ohľadoch. Transplantačné kontraindikácie - staroba, progresívna žltačka.

Najnovšia metóda sa podrobuje klinickému testovaniu. Umožňuje začať proces regenerácie pečeňového tkaniva.

Liečba liekmi závisí od komplikácií spôsobených cirhózou. Pri ascite sa predpisujú diuretiká s patológiami kardiovaskulárneho systému - antiarytmické, draselné.

Výživa

Pri cirhóze sa odporúča strava č. 5. Zásadou výživy je vylúčenie výrobkov, ktoré stimulujú produkciu žlče. Jedzte frakčne - až 5-krát denne.

Pri ascite sa odporúča úplne vylúčiť zo stravy stravu v akejkoľvek forme. Toxické mozgové lézie vyžadujú znížený príjem bielkovín.

Ľudové lieky by sa mali používať opatrne iba so súhlasom ošetrujúceho lekára. Používaný:

 • šťava z kapusty;
 • šťava z červenej repy;
 • kukuričné ​​hodváb;
 • zmes olivového oleja s cesnakom, citrónom, medom;
 • odvar žihľavy, divej ruže, pšeničnej trávy;
 • šťava zo stoniek a ovsených listov.

Otázka znie, či cirhóza pečene môže byť úplne vyliečená, kým nebude mať pozitívnu odpoveď. Tkanivové lézie sú nevratné. Deštrukciu buniek je možné zastaviť včasným ošetrením. Pre kvalitu a predpokladanú dĺžku života má veľký význam zodpovednosť samotného pacienta - dodržiavanie lekárskych predpisov, správny životný štýl a výživa. To vám umožní predĺžiť obdobia remisie a žiť celý život.

Ako liečiť cirhózu pečene

Cirhóza pečene je nebezpečné ochorenie, ktoré si vyžaduje dlhodobú liečbu. Nedá sa úplne vyliečiť, pretože žľaza prechádza nezvratnými zmenami. Primeraná terapia vám však umožňuje spomaliť alebo zastaviť cirhotické procesy..

Liečba cirhózy pečene by mala byť komplexná: strava, lieky, zdravý životný štýl. V niektorých prípadoch sa nemôžete obísť bez chirurgického zákroku. Okrem toho sa v boji proti tejto chorobe používajú ľudové prostriedky. Pred ich použitím však musíte vyhľadať lekára.

Pri cirhóze dochádza k štrukturálnym zmenám v tkanivách orgánov. To znamená, že existuje náhrada zdravého pečeňového tkaniva za zbytočné spojivo. Sclerosed oblasti stlačiť zdravé hepatocyty, čo spôsobuje ich smrť. Z tohto dôvodu sa choroba môže postupne rozvíjať aj po odstránení hlavnej príčiny (napríklad odmietnutie alkoholu). Toto ochorenie hrozí nebezpečnými komplikáciami, o ktorých sa viac dozviete tu. Preto by sa liečba mala začať čo najskôr..

Najprv je potrebné identifikovať príčinu rozvoja cirhotických zmien. Môžu to byť choroby vírusového pôvodu, poškodenia pečene, otrava žľazou chemikáliami alebo silnými liekmi, autoimunitné patológie. Najčastejšie sa však cirhóza vyskytuje po požití alkoholu, ak ho osoba používa vo veľkých dávkach a pravidelne.

Najskôr choroba pokračuje latentne, prvé príznaky sa objavia, keď sa nahradí viac ako ¼ plochy orgánu. Potom dlane pacienta začervenajú, koža tváre, žily vyčnievajúce z podbruška, objaví sa žltačka, chuť do jedla a zníženie hmotnosti, nevoľnosť, zvracanie atď..

Ak chcete vykonávať účinnú liečbu, musíte určiť typ cirhózy. V tomto článku nájdete niekoľko klasifikácií patológie..

Môže sa choroba vyliečiť??

Mnoho pacientov sa obáva, či sa dá cirhóza vyliečiť. Napriek neustálemu vývoju modernej medicíny je táto patológia zaradená do kategórie nevyliečiteľných. Terapia je však nevyhnutná, pretože pomáha spomaliť alebo zastaviť vývoj patologického procesu, predĺžiť život pacienta.

Najpriaznivejšia prognóza v počiatočnom štádiu choroby. Problém je však v tom, že cirhóza má v ranom štádiu skrytý smer. Preto veľa pacientov vyhľadáva lekársku pomoc so závažným porušením žľazy. Potom nie je možné obnoviť jej prácu. V počiatočnom štádiu je choroba zistená náhodne počas laboratórnych alebo inštrumentálnych štúdií.

Mnoho pacientov sa zaujíma o otázku, ktorý lekár lieči cirhózu. Keď sa na pravej strane objaví bolesť, pacienti sa obrátia na terapeuta, ktorý ich nasmeruje na hepatológa alebo gastroenterológa..

Všeobecné odporúčania

Cirhózu pečene je potrebné komplexne liečiť, to znamená, že pacient by nemal užívať len lieky, ale mal by sa tiež riadiť odporúčaniami lekára o zmenách životného štýlu. Je to potrebné na zastavenie rozvoja patológie..

Správne zaobchádzanie pozostáva z nasledujúcich položiek:

 • Drogová terapia.
 • Prísna strava.
 • fyzioterapia.
 • Mierne cvičenie.
 • Chirurgická liečba (v prípade potreby transplantácia pečene).

Liečba kompenzovanej cirhózy

Liečebný režim závisí od úrovne aktivity cirhotických zmien. Pri neaktívnom štádiu choroby je väčšina hepatocytov stále zachovaná, vykonávajú svoje funkcie, aj keď sa objavujú prvé patologické zmeny. Potom sa narušia metabolické procesy pečeňových buniek a namiesto mŕtvych hepatocytov sa vytvorí spojovacie tkanivo. Neexistujú žiadne závažné príznaky, takže pacient môže byť doma.

Kompenzovaná cirhóza je liečiteľná alebo skôr nie je možné úplne obnoviť funkciu pečene, ale cirhotické zmeny možno zastaviť. Za týmto účelom sú pacientom predpisované vitamínové prípravky, ktoré normalizujú metabolizmus pečene..

Štandardnou liečbou v počiatočnom štádiu je strava. Je dôležité prísne dodržiavať pravidlá výživy, aby nedošlo k zhoršeniu cirhózy a vzniku komplikácií nezlučiteľných so životom. Pacient by mal úplne opustiť produkty, ktoré zaťažujú orgány hepatobiliárneho traktu.

Ak chcete vyliečiť kompenzovanú cirhózu, musíte obmedziť príjem liekov. To platí najmä pre tie lieky, ktoré sú metabolizované v žľaze a sú pre ňu toxické (napríklad antibakteriálne látky). O predpisovaní liekov rozhoduje výlučne ošetrujúci lekár.

Liečba patológie priemerného stupňa aktivity

V druhej fáze prevláda proces výmeny zdravého spojivového tkaniva. Potom hepatocyty trpia nedostatkom energie, aby to nahradili, predpisujú sa tieto lieky:

 • Vitamíny B, kyselina askorbová, rutín.
 • Kyselina lipoová patrí do skupiny hepatoprotektorov, chráni hepatocyty a pomáha obnovovať žľazu.
 • Rastlinné lieky.

Je potrebné liečiť komplexne, to znamená, že neužívajte 1 liek, ale niekoľko. Každý liek pomáha vyrovnať sa s konkrétnym problémom..

Referencie. Terapeutický priebeh na cirhózu trvá 30-60 dní. Ak sa toto obdobie skráti, výsledok liečby bude krátkodobý.

Ak cirhóza vznikla na pozadí vírusovej hepatitídy C, B, pacientovi sa predpíše prednizolón. Tento liek znižuje aktivitu autoimunitných procesov, ktoré sa vyskytujú v tele..

Referencie. Pri hepatitíde C alebo B sa patologický proces nevyvíja v dôsledku skutočnosti, že vírusy poškodzujú hepatocyty, ale preto, že napadajú bunkové membrány a spôsobujú ich cudzie telo. Imunita potom poškodzuje tkanivo pečene.

So znížením koncentrácie krvných doštičiek, červených krviniek, bielych krviniek začína imunita pôsobiť aj proti vlastným antigénom. V tomto prípade je potrebné liečiť prednison vo vysokých dávkach, pretože toto liečivo eliminuje zápalové procesy..

Žaloby na dekompenzovanú cirhózu

Ak je cirhóza diagnostikovaná v neskorej dekompenzovanej fáze, potom je všetko oveľa komplikovanejšie. Lieky iba pomáhajú eliminovať nepríjemné príznaky choroby. Na zastavenie zápalu sa používajú hormonálne prípravky: Prednizolón alebo Delagil. Tieto lieky poskytujú umelú imunosupresiu, to znamená, že inhibujú imunitný systém. Vďaka tomuto účinku znižujú zápalové reakcie, opuchy pečeňového tkaniva, zastavujú bolesť.

Hepatoprotektory (Essentiale, Carsil) normalizujú funkčnosť pečeňových buniek. Ak je pacient vo vážnom stave, dostanú mu injekčnú striekačku roztoky glukózy, draslíka, horčíka, vápnika. Je to potrebné na obnovenie rovnováhy elektrolytov, ktorá je narušená počas patológie..

Na liečenie vírusovej cirhózy sa používajú iba účinné antivírusové lieky..

Na vyliečenie ascitu, ktorý je charakteristický pre cirhózu portálov, je potrebné odstrániť nahromadenú tekutinu z brušného priestoru. Na tento účel sa používajú diuretiká, ktoré v tele zachovávajú draslík. Ak boli lieky neúčinné, potom sa pomocou vpichu do brucha odstráni tekutina ascitu. Liečba sa vykonáva v nemocnici.

Pri cirhóze zrážanie krvi často klesá, takže pacientom je predpísaná transfúzia červených krviniek, krvnej plazmy alebo albumínových roztokov (bielkovín). To je nevyhnutné, aby sa zabránilo krvácaniu z kŕčových žíl..

Referencie. Pri hemoroidoch, ktoré sú často komplikované cirhózou, sú uvedené zmäkčenie, masti na hojenie rán a lieky proti bolesti..

Biliárna cirhóza vyžaduje stravu. Pacient by mal znížiť množstvo tuku v ponuke, optimálna dávka je asi 40-50 g rastlinného tuku. Aby sa zabránilo ďalšej smrti pečeňových buniek, použite vitamín E, C, ktoré zlepšujú stav krvných ciev a sú antioxidantmi. Parenterálna metóda zavádza roztoky vitamínov A, K, D. Je to nevyhnutné na normalizáciu metabolických procesov, stabilizáciu stavu. V niektorých prípadoch lekári predpisujú lieky, ktoré vylučujú žlčové kyseliny.

Pravidlá výživy

Bez stravy nebude ďalšia liečba účinná. Správna výživa vám umožní uvoľniť pečeň, normalizovať metabolizmus, urýchliť regeneráciu hepatocytov a predchádzať nebezpečným komplikáciám..

Dôležité. Pri cirhóze musí pacient dodržiavať diétu číslo 5, ktorú vyvinul M. I. Pevzner.

Podľa nej by pacientka mala vylúčiť z ponuky produkty, ktoré dráždia tráviaci trakt, zvyšujú množstvo potravín bohatých na bielkoviny, uhľohydráty a tiež znižujú koncentráciu tukov o 30%. Denná dávka soli nie je viac ako 1-2 čajové lyžičky. Optimálny počet kalórií je 2 500 - 3 000 za deň. Po dobu 24 hodín by mal pacient vypiť najmenej 1,5 litra tekutiny. Všetky potraviny pred použitím by mali byť mleté ​​a konzumované výlučne v teple.

Povolené potraviny, jedlá a nápoje pri liečbe cirhózy:

 • Polievky so zeleninou, obilninami, ovocím, mliekom, ale bez zavedenia smaženia.
 • Mäso, ryby nízkotučných odrôd (králik, hovädzie mäso, morka, merlúza, treska atď.).
 • Vajce sa môžu jesť iba vo forme bielkovinovej omelety uvarenej v pomalom hrnci.
 • Rastlinné šaláty ochutené rastlinným olejom.
 • Zastaraný alebo sušený chlieb, sušienky.
 • Kyslé mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku (mlieko, kefír, tvaroh, neostré syry).
 • Mliečne a zeleninové omáčky, varené vlastnými rukami z prírodných produktov.
 • Sladké ovocné omáčky.
 • Pacient si môže vychutnať sušené ovocie, ovocie, bobuľové pyré, želé z prírodnej šťavy (obmedzené množstvo).
 • Je dovolené piť kompoty, čerstvé džúsy (zriedené do polovice vodou), odvar z ruží, slabého čaju atď..

Zoznam zakázaných výrobkov:

 • Čerstvé pečivo (chlieb, maslo, chlieb), vyprážané koláče.
 • Polievky na báze bujónu, boršč.
 • Mastné mäso, ryby.
 • Strukoviny, biela kapusta, špenát, šťaveľ, reďkev, cesnak, huby atď..
 • Nakladané alebo konzervované výrobky.
 • Párky, údené mäso.
 • Kyslé odrody ovocia, bobule.
 • Vysokotučné mlieko a výrobky z neho (kyslá smotana, smotana, tvaroh, pikantný syr).
 • Varené alebo vyprážané vajcia.
 • Pikantné jedlá, omáčky z obchodov, chren.
 • Cukrovinky: čokoláda, koláče, pečivo s tukovou smotanou, zmrzlina.
 • Alkoholické nápoje, káva, kakao, silný čaj, sóda.

chirurgia

Neexistuje žiadna záruka, že cirhózu možno liečiť chirurgicky. Dokonca ani radikálna metóda, ako je transplantácia pečene, nie je vždy účinná. Po operácii sa stav pacienta na krátky čas zlepší. Po 3 - 5 rokoch má 80% pacientov zvýšené riziko opätovného výskytu cirhózy. Potom sa liečba začne znova.

Transplantácia sa spravidla vykonáva vtedy, keď je konzervatívna liečba neúčinná a orgán sa naďalej rozkladá..

V iných prípadoch sa chirurgický zákrok vykonáva na liečenie komplikácií s cirhózou. Za týmto účelom čistia žlčové cesty, eliminujú stagnáciu pečeňovej sekrécie atď..

Cirhóza stupňa 4 sa nelieči chirurgicky, pretože v tomto štádiu je telo pacienta už výrazne oslabené. Operácia preto iba zhorší jeho stav.

Ľudové lieky

Liečba cirhózy sa môže vykonávať doma pomocou ľudových liekov a liečivých bylín. Alternatívna liečba by sa však mala používať ako súčasť komplexnej liečby. Recepty na báze rastlín podporujú pečeň, zvyšujú obranyschopnosť tela, normalizujú stav krvi atď..

Populárne recepty na cirhózu sú nasledujúce..

Odvar z bodliaka mariánskeho:

 • Pour 1 polievková lyžica. čajová lyžička nasekaného ovocia 500 ml vody, dusíme na miernom ohni, až kým sa objem tekutiny nezníži na polovicu.
 • Filtruje sa, chladí sa, trvá 3-4 lyžice. lyžice trikrát denne pred jedlom.

Referencie. Lieky na báze bodliaka mariánskeho spomaľujú vývoj choroby, predchádzajú komplikáciám, chránia hepatocyty, urýchľujú elimináciu toxínov a zlepšujú zloženie krvi.

 • Nalejte hrsť slamy s 1 liter vriacej vody, prikryte a nechajte pôsobiť 60 minút.
 • Kmeň a potom po celý deň vypite v malých dúškoch.

Púpava šťava je účinná v kompenzovanej fáze cirhózy. Normalizuje funkciu žľazy, chráni pečeňové bunky, urýchľuje ich regeneráciu. Vytlačte šťavu z čerstvých listov a vezmite ju na 2-3 lyžice. lyžice na lačný žalúdok raz.

 • 1 čajová lyžička kurkumy sa zriedi 220 ml horúcej vody a nechá sa pôsobiť 10 - 15 minút.
 • Potom tam pridajte trochu medu, ráno a večer vypite na lačný žalúdok.

Referencie. Kurkuma je silný antioxidant, ktorý čistí telo toxínov, oslabuje zápalový proces. Tento nástroj okrem toho urýchľuje odoberanie žlče a bráni tak stagnujúcim procesom.

 • Nalejte 1 lyžičku sušených kvetov lastovičky 220 ml vriacej vody, zabalte a nechajte.
 • Po 20 minútach sa prefiltruje a potom sa užije 25 ml pred jedlom.

Referencie. Celandín sa používa na vírusovú cirhózu, je schopný rýchlo zlepšiť stav pacienta.

Existuje mnoho ďalších receptov na cirhózu. Malo by sa však pamätať na to, že ľudové lieky majú svoje kontraindikácie a môžu zhoršiť priebeh choroby. Okrem toho je telo každého pacienta individuálne - niečo, čo vyhovuje druhému, predstavuje nebezpečenstvo pre druhého. Z tohto dôvodu môžu byť ľudové lieky použité iba po súhlase lekára.

recenzia

Podľa prehľadov pacientov a ich príbuzných sa ochorenie vo väčšine prípadov nedá poraziť alebo sa opäť vyvíja. Zvyčajne je to kvôli skutočnosti, že pacienti nerešpektujú všetky odporúčania lekára. Existujú však prípady, keď je možné spomaliť vývoj cirhózy.

Liečba cirhózy sa preto odporúča začať v kompenzovanom štádiu, keď je stále možné zastaviť vývoj patologických procesov. Na identifikáciu choroby v počiatočnom štádiu je potrebné vykonávať preventívnu diagnostiku raz ročne. Liečba patológie by mala byť komplexná: lieky, strava, vzdanie sa zlých návykov, ľudové liečivá. Je dôležité riadiť sa odporúčaniami lekára, a nie samoliečiť.

Dá sa cirhóza vyliečiť?

Cirhóza pečene je ochorenie, ktoré sa vyznačuje zmenou štruktúry orgánu v dôsledku rastu spojivového tkaniva v ňom a prejavuje sa vo forme funkčnej nedostatočnosti..

Medzi hlavné príčiny vzniku choroby patrí:

 • Vírusová hepatitída;
 • Zneužívanie alkoholu;
 • Poškodenie pečene v dôsledku otravy rôznymi chemikáliami;
 • Prítomnosť parazitov v tele;
 • Vrodené autoimunitné ochorenie pečene;
 • Ochorenia obehového systému, venózna kongescia a srdcové zlyhanie.

V 80% prípadov sú prvé dve položky zo zoznamu rozhodujúce..

symptomatológie

V prípade cirhózy sú charakteristické 4 štádiá, z ktorých každá môže trvať roky. Vyznačujú sa charakteristickými príznakmi:

 1. Prvá fáza, ktorá sa nazýva fáza kompenzácie, prechádza chorým bez povšimnutia. Deje sa tak v dôsledku toho, že zdravé pečeňové bunky intenzívne vykonávajú svoje funkcie a snažia sa kompenzovať nedostatok normálnej práce z mŕtvych buniek..
 2. Keď sa zdravé bunky opotrebujú, začína sa druhá fáza choroby, ktorá sa nazýva štádium subkompenzácie. Počas tohto obdobia sa objavujú prvé príznaky choroby. Osoba s cirhózou prežíva slabosť a výrazne stráca na váhe. Chuť k jedlu je výrazne znížená, nepohodlie na pravej strane môže rušiť.
 3. Tretie štádium alebo stupeň dekompenzácie je vyjadrené výskytom žltačky a celkovým oslabením tela. V tejto fáze je zjazvená značná časť pečeňového tkaniva, a preto prakticky nespĺňa funkcie, ktoré sú jej priradené..
 4. Posledným stupňom je cirhóza pečene 4. stupňa, ktorá sa vyznačuje výskytom kŕčových žíl v tráviacom trakte a orgánoch brušnej dutiny, ktoré pravidelne krvácajú. Vo väčšine prípadov sa rozvíja peritonitída a vyskytuje sa pečeňové kóma. V tomto štádiu cirhózy pečene je prognóza mimoriadne nepriaznivá.

V ktoromkoľvek štádiu ochorenia môže byť pacient s cirhózou pečene narušený symptómami, ako je zmena farby dlaní, objavenie sa pavučinových žíl a zvýšené krvácanie z ďasien a ústnej dutiny. Fenomény, ako je vypadávanie vlasov a svrbenie kože s cirhózou, sú tiež príznakmi tohto ochorenia..

Diagnostické metódy používané na detekciu cirhózy

Diagnóza v počiatočnom štádiu cirhózy je mimoriadne problematická, pretože choroba pokračuje bez charakteristických symptómov. Najvýznamnejšie štúdie na určenie štádia choroby a identifikáciu špecifického poškodenia orgánov sú ultrazvukové, ako aj metódy röntgenového a rádionuklidového výskumu. Počítačová tomografia môže navyše s dostatočnou presnosťou ukázať obraz choroby..

Najúčinnejšou výskumnou metódou je tomografia a ultrazvuk na cirhózu pečene, pretože rádionuklidová metóda nezistí vždy patologické zmeny v štruktúre orgánu. Avšak pomocou scintigrafie je možné dostatočne posúdiť správne fungovanie pečene. Biopsia sa používa ako konečná rozhodujúca metóda na vyšetrenie tkanív. Tento postup sa vykonáva v kombinácii s ultrazvukom, aby sa odobrali vzorky tkaniva zo špecifických častí tela..

Údaje získané rôznymi metódami umožňujú posúdiť, či je cirhóza pacienta liečiteľná. Okrem toho môže lekár na základe získaných informácií posúdiť, ako liečiť cirhózu pečene, používať alebo nepoužívať určité lieky, ako aj robiť predpovede o predpokladanej dĺžke života pacienta..

Liečebné metódy

Doteraz neexistuje liečba na cirhózu pečene, takže liečebný proces je zameraný na kompenzáciu a elimináciu príznakov choroby. Prvá fáza si nevyžaduje lekárske ošetrenie. Na zlepšenie stavu pacienta stačí kvalitatívne zlepšiť životné podmienky, zabezpečiť správnu výživu a opustiť zlé návyky.

V druhom a treťom štádiu choroby sú potrebné lieky, ktoré znižujú hlavné prejavy choroby:

 • S poklesom hemoglobínu sa predpisujú prípravky železa;
 • S nízkym obsahom bielkovín v krvi - roztoky albumínu, plazmy a anabolických steroidných prípravkov;
 • Keď sa objaví opuch, použijú sa diuretiká a jedlá soľ sa vylúči zo stravy;
 • Špecifické lieky na cirhózu pečene sa začínajú iba pri nástupe exacerbácie.

Základom liekovej terapie sú hormonálne lieky a antidepresíva. Za zmienku stojí, že čím väčšie je poškodenie pečene, tým menší je účinok liekov. Okrem toho sa s najmenšími prejavmi infekčných chorôb alebo so zvýšeným rizikom infekcie odporúčajú antibiotiká.

Na otázku, či je možné cirhózu vyliečiť raz a navždy, je odpoveď celkom jednoduchá: všetko závisí od stupňa poškodenia a trvania ochorenia v čase diagnózy. Zanedbaná forma ochorenia nie je prakticky liečiteľná. V počiatočnej fáze ochorenia má pacient šancu na zotavenie.

Môže sa vyliečiť cirhóza pečene: chirurgické metódy a nové metódy liečby

Cirhóza pečene je chronické ochorenie, ktoré je vo väčšine prípadov spôsobené nadmernou konzumáciou alkoholických nápojov, toxickými účinkami toxických látok, liekov, ktoré sa hromadia v krvi pacienta. Choroba môže byť tiež spôsobená vírusovou hepatitídou, prítomnosťou chorôb kardiovaskulárneho systému, dedičnou predispozíciou.

Podľa lekárskych štatistík sa však cirhóza prejavuje dvoma faktormi, ako je prítomnosť chronickej hepatitídy C a nadmerná konzumácia alkoholických nápojov. V dôsledku priebehu choroby sú pečeňové bunky nahradené tkanivom jazvy, čo vedie k úplnej strate funkcie orgánov. Väčšina pacientov sa obáva otázky, či je možné vyliečiť cirhózu a predĺžiť ich život. Tento článok sa bude zaoberať modernými metódami liečby a liečby choroby.

Hlavné smery liečby

Pre každého pacienta, ktorý sa stretol s týmto ochorením, je dôležité, aby sa cirhóza pečene liečila výlučne v prvých štádiách a pozitívny výsledok liečby bude závisieť od celkového zdravotného stavu pacienta a od jeho vekovej kategórie. Existuje však možnosť predĺžiť život a zlepšiť jeho kvalitu pomocou liekov a stravy. Dodržiavanie všetkých predpísaných noriem a liečby začaté včas dáva šancu žiť dlhý a plný život.

Hlavné smery terapeutickej liečby sa vyberajú na základe štádia choroby a líšia sa v nasledujúcich skupinách:

 1. Počas neaktívnej formy alebo štádia kompenzácie je terapeutická liečba znížená na dodržiavanie diéty a užívanie predpísaného vitamínového komplexu. Lekári počas tohto obdobia neodporúčajú preťaženie tela liekmi, pretože existuje pravdepodobnosť toxických účinkov na pečeň. Neodporúča sa tiež používať dlhodobé sedatíva paracetamolu.
 2. Počas aktívnej formy je pacientovi predpísaný komplex vitamínov a diétna strava. Na terapeutickú liečbu sa navyše pridávajú hepatoprotektory. Patria sem základné fosfolipidy a rastlinné lieky.
 3. Vo fáze subkompenzácie sú hepatoprotektory predpísané na báze rastlín a zvierat. Predpisuje sa podávanie liekov obsahujúcich kyselinu ursodeoxycholovú, ktoré zahŕňajú: ursosan, ursofalk. prednizón, dexametazón. Ten je predpísaný, ak má choroba vírusový pôvod. Dexametazón. Používa sa výlučne pod dohľadom lekára.
 4. Počas fázy dekompenzácie sú predpísané injekčné a orálne hepatoprotektory. Používajú sa také lieky ako aldacton, lasix, diacarb, ktoré sú určené na odstránenie tekutiny z tela a na zabránenie ascitu. So zníženými hladinami bielkovín v krvi pacienta sa navyše predpisujú roztoky albumínu. Ak ochorenie prešlo do akútneho štádia, predpisujú sa probiotiká, prokinetika.

Je potrebné si uvedomiť, že v poslednom štádiu choroby potrebuje pacient naliehavú hospitalizáciu a liečbu. Najprv je potrebné liečiť cirhózu pečene, aby sa predišlo komplikáciám a zhoršeniu stavu. Na vyliečenie akútneho štádia choroby potrebuje pacient transplantáciu chorého orgánu.

Liečba drogami

Malo by sa pamätať na to, že všetka liečba drogami by sa mala uskutočňovať prísne pod dohľadom ošetrujúceho lekára, pretože nekontrolované používanie liekov môže viesť ku komplikáciám priebehu choroby. Dôvodom je skutočnosť, že v priebehu ochorenia nie je pečeň schopná úplne eliminovať toxíny..

Najskôr je potrebné odstrániť a liečiť príčiny choroby. Ak ide o alkoholickú cirhózu, musíte opustiť alkohol a odstrániť z tela produkty rozpadu etylalkoholu. Pri vírusovej cirhóze je najskôr potrebné liečiť vírusovú hepatitídu. Ak je cirhóza liečivá, podávanie liekov, ktoré ju vyvolali, sa musí zastaviť. Autoimunitná cirhóza vyžaduje liečbu liekmi, ktoré potláčajú imunitný systém, pretože pri tomto druhu ochorenia imunitný systém považuje svoje bunky za cudzie..

Liečba cirhózy pečene liečivami sa vykonáva v týchto oblastiach:

 1. Lieky, ktoré pomáhajú zlepšovať metabolizmus v pečeňových bunkách, stabilizujú hepatocytovú membránu. Medzi tieto lieky patria napríklad Heptral, Hepa-Merz, kyselina glutámová, kyselina lipoová, éterická zložka, vitamínový komplex, kokarboxyláza;
 2. Počas liečby je pacientovi predpísaná transfúzna terapia, ktorej podstatou je použitie krvných liekov, ich zložiek, krvných náhrad, roztokov elektrolytov. Je to potrebné na zmiernenie hemoragického syndrómu, javu zlyhania pečeňových buniek, ascitu, nerovnováhy elektrolytov. Tieto lieky majú výrazný hemostatický účinok, vďaka čomu dochádza k zvýšeniu počtu krvných doštičiek v krvi pacienta;
 3. V priebehu kompenzovaného štádia je pacientovi vo väčšine prípadov predpísaná hormonálna liečba glukokortikoidmi. Lieky v tejto skupine sú predpísané na vírusovú a biliárnu fibrózu, ktorá prebieha v akútnom štádiu. Glukokortikoidová hormonálna terapia je podľa indikácií predpísaná v prípade alkoholickej cirhózy pečene, ktorá prebieha v progresívnom štádiu, keď sa pozoruje hepatitída, pri encefalopatii, zlyhaní pečeňových buniek, hypersplenizmus..

Účel a dávkovanie týchto liekov vykonáva výlučne ošetrujúci lekár na základe ich individuálnych ukazovateľov a aktivity priebehu choroby..

Cirhóza sa vyskytuje s rôznymi príznakmi a na odstránenie a liečbu každého z nich sú predpísané samostatné liečebné postupy..

Svrbivá koža, ako jeden z najbežnejších sprievodných príznakov, je liečená cholesterolom. U 90% pacientov je zaznamenané zníženie svrbenia v priebehu niekoľkých dní od začiatku liečby. Droga môže spôsobiť vedľajšie účinky, ako napríklad:

 • nevoľnosť;
 • zvracanie
 • Zvýšená sexuálna túžba;
 • Kožné vyrážky;
 • Zvýšená tvorba plynu;
 • zápcha.

Pacientom, ktorí sú alergickí na tento liek a trpia úplnou obštrukciou žlčových ciest a fenylketonúriou, nie je predpísaný liek. Amoniaková živica (colestipol hydrochlorid) a kyselina ursodeoxycholová sú liečivá druhej skupiny. Môžu sa použiť, ak pacient netoleruje cholestyramín. Živica je oveľa lepšia v porovnaní s chuťou cholesterolu. Okrem toho na odstránenie svrbenia pokožky aplikujte ultrafialové žiarenie každý deň po dobu 10 minút.

Na zníženie kongescie žlče a ochranu pečeňových buniek pred zvýšenou koncentráciou bilirubínu v krvi sa používa kyselina ursodeoxycholová. Tento liek:

 1. Znižuje riziko kŕčových žíl pažeráka a žalúdka;
 2. Znižuje percento žltačky a ascitu;
 3. Znižuje koncentráciu bilirubínu v krvi;
 4. Zvyšuje kvalitu a predlžuje život pri cirhóze.

Liek nemá toxický účinok, je dobre tolerovaný pacientmi. Frekvenciu podávania a dávkovanie má predpísať lekár. Droga môže spôsobiť hnačku, zápchu, alergie, bolesti brucha, kalcifikáciu žlčových kameňov vo forme vedľajších účinkov. Použitie tohto lieku má kontraindikácie. Tie obsahujú:

 • Úplné upchatie žlčových ciest;
 • Akútne choroby žlčových ciest a žlčníka zápalového charakteru;
 • Problémy s pankreasom a obličkami;
 • alergie.

Predpokladom liečby je prevencia zápchy pri cirhóze. Na tieto účely sa používa laktulóza. Takéto dávkovanie liečiva je nevyhnutné, pri ktorom sa stolica stáva mäkkou konzistenciou a dvakrát denne. Droga môže spôsobiť hnačku, zvracanie, bolesti brucha, zvýšenú tvorbu plynov, nevoľnosť ako vedľajšie účinky. Laktulóza je kontraindikovaná v:

 1. Črevná obštrukcia;
 2. Akékoľvek krvácanie z konečníka, s výnimkou hemoroidov;
 3. Akútne ochorenia gastrointestinálneho traktu zápalovej povahy;
 4. Nedostatok laktózy;
 5. Neznášanlivosť na galaktózu, fruktóza;
 6. Alergie na tento liek.

Pacienti s cirhózou pečene často trpia nespavosťou. Na odstránenie tohto príznaku je predpísaný difenhydramín. V detstve je však kontraindikovaný s dojčením a alergiou na zložky lieku. Z najbežnejších vedľajších účinkov patrí zvýšenie srdcového rytmu, zníženie tlaku, suchosť slizníc úst a nosa, znížená citlivosť slizníc úst a nosa, závraty, slabosť, ospalosť, alergické reakcie..

Amitriptylín sa tiež používa na zlepšenie spánku a stavu pacienta ako celku. Tento liek má však aj vedľajšie účinky. Napríklad zníženie krvného tlaku, búšenie srdca, zmeny v sexuálnej túžbe, vypadávanie vlasov, nadmerné potenie, upchatie čriev, sucho v ústach, závraty, slabosť, ospalosť, rozmazané videnie..

Amitriptylín je kontraindikovaný v detskom veku, s vysokým krvným tlakom, poruchami srdcového vedenia, ochorením obličiek, atóniou močového mechúra, hyperpláziou prostaty, paralytickým ileom, alergiami a po infarkte myokardu v skorom období zotavenia.

Ak je cirhózou pečene vírus hepatitídy typu B, C, D, potom sú antivírusové látky povinné liečivá:

 • entekavir;
 • ribavirín;
 • telbivudín;
 • lamivudín;
 • peginterferón alfa-2a;
 • interferón alfa.

Vo všetkých prípadoch nie je dovolené používať všetky tieto lieky samostatne. Mali by ich predpísať lekári po dôkladnom vyšetrení pacienta a prísne kontrolovať. Dávku a kombináciu týchto liekov je tiež nemožné zvoliť samostatne..

Nasledujúce vedľajšie účinky pôsobia na tieto lieky ako vedľajšie účinky:

 1. potenie
 2. alergie;
 3. strata vlasov;
 4. zníženie koncentrácie červených krviniek a bielych krviniek;
 5. závraty, nevoľnosť, hnačka, vracanie;
 6. zápal pankreasu
 7. poruchy spánku;
 8. anémia;
 9. bolesť kĺbov a svalov;
 10. chrípkový syndróm;
 11. celková slabosť.

Drogy sú kontraindikované v prítomnosti alergií a neznášanlivosti na zložky, ktoré tvoria lieky, autoimunitné ochorenia, vážne narušené funkcie cti. Používajte opatrne počas tehotenstva, dojčenia, v detstve.

Terapia antivírusovými liekmi pomáha zastaviť proces ničenia tkaniva pečene vírusmi a chráni zdravú časť orgánu. Čím skôr začnete liečbu, tým vyššia je vaša účinnosť a väčšie šance na predĺženie vášho života.

Môže sa cirhóza vyliečiť vyššie uvedenými metódami? Bohužiaľ nie. Tieto liekové a nedrogové metódy však môžu významne zlepšiť stav pacienta, cítiť prudký nárast sily a sily, znížiť zaťaženie orgánov, zastaviť proces odumretia pečeňového tkaniva a ušetriť časť pečene..

Terapeutické opatrenia v počiatočnom štádiu choroby

Počas kompenzovaného štádia ochorenia, pri ktorom je zachovaná väčšina pečeňových buniek a ich výkon, je pacientovi predpísaná domáca liečba, ktorá zahŕňa nasledujúce opatrenia:

 • Prísne dodržiavanie diéty. Nesúlad, ktorý vedie k aktívnejšiemu prejavu choroby a jej prechodu do ďalšieho štádia;
 • Príjem vitamínového komplexu. Pre normálne fungovanie tela musí telo dostať potrebné množstvo vitamínov B, kyseliny listovej a kyseliny lipolovej. V tomto prípade je vitamínový komplex hepatoprotektor, ktorý normalizuje metabolizmus a neutralizuje toxické látky;
 • Pacientovi sa tiež odporúča dodržiavať preventívne opatrenia zamerané na odstránenie rôznych ochorení pečene.

Hlavné nebezpečenstvo komplikácií cirhózy pečene spočíva v častých úmrtiach bez včasnej lekárskej starostlivosti. Ale okrem toho existuje niekoľko chorôb, ktoré sa často pripájajú k cirhóze: hepatálna encefalopatia, ascites, infekčné komplikácie.

Liečba hepatálnej encefalopatie by sa mala obmedziť na bielkoviny do 50 gramov medikácie denne:

 1. Neabsorbovateľné antibiotiká. Znižujú tvorbu čpavku a toxínov v črevách. Medzi tieto lieky patria: metronidazol, ciprofloxacín, vankomycín. Skupina týchto antibakteriálnych liekov má nasledujúce vedľajšie účinky: nevoľnosť, vracanie, hnačka, zníženie koncentrácie červených krviniek, bielych krviniek a krvných doštičiek v krvi, zhoršená funkcia sluchu a obličiek a alergie. Antibiotiká sú kontraindikované pre neuritídu sluchového nervu, dojčenie a tehotenstvo, ako aj pre neznášanlivosť zložiek, ktoré tvoria prípravky..
 2. Na dehydratáciu toxického amoniaku sa ornitín aspartát používa perorálne alebo intravenózne. Môže spôsobiť nevoľnosť, zvracanie a kožné vyrážky. Kontraindikované v prípade zhoršenej funkcie obličiek a neznášanlivosti zložiek liečiva.
 3. Na zníženie inhibičných procesov v nervovom systéme sa používa flumazenil, antagonista benzadiazepínových receptorov. Tento liek môže spôsobiť búšenie srdca, sucho v ústach, závraty a bolesti hlavy, depresiu, dýchavičnosť. Ne predpisujte pacientom s alergiami, intrakraniálnou hypertenziou, epilepsiou a otravou cyklickými antidepresívami..

Infekčná cirhóza pečene sa lieči silnými širokospektrálnymi antibiotikami.

Ascites je choroba, ktorá sa často spája s cirhózou a nie je úplne liečiteľná. Ale s včasným zásahom lekárov, môžete výrazne zlepšiť stav pacienta a predĺžiť jeho život. Pri tomto ochorení sa predpisujú diuretiká. Počas ich podávania sa meria telesná hmotnosť, a tak sa vyhodnocuje účinnosť liečiv. Ak sa hmotnosť pacienta znížila o 500 gramov bez opuchu a o 900 gramov v prípade opuchu, dávkovanie liečiv sa predpísalo správne. Liečba bude teda účinná..

Pri nízkej hladine albumínu sa roztok podáva intravenózne. Včasným zásahom lekárov môžete výrazne zlepšiť stav pacienta a predĺžiť jeho život.

Detoxikačná terapia a mimotelové hemokorekčné technológie

Toxický účinok produktov rozpadu hepatocytov a iných metabolitov je jednou z línií patogenézy choroby. Na neutralizáciu škodlivých účinkov toxínov sa používa kyselina glutomová a ornicetil. Kyselina lipoová a esenciálne látky sa používajú na zlepšenie metabolických procesov v bunkách. Metóda nútenej diurézy sa používa v prítomnosti ascitu a v dekompenzovanej fáze cirhózy..

Hlavnou funkciou pečene je čistenie krvi a keď sú bunky nahradené vláknitým tkanivom, orgán nemôže normálne fungovať. Stav pacienta sa ďalej zhoršuje hromadením voľných radikálov, toxínov a metabolitov v tele. Všetky tieto procesy v dôsledku patogenézy choroby sa eliminujú mimotelovou hemokorekciou. Účelom tejto technológie je čistenie krvi bez účasti filtračného orgánu. Zaťaženie pečene sa výrazne zníži, pri zlyhaní pečene sa metabolity rýchlo odstránia.

Okrem toho mimotelová hemokorekcia pomáha pri liečbe komplikácií a odstraňuje ďalšie ložiská infekcie. Takéto postupy sa vykonávajú iba v nemocničnom prostredí..

Detoxikačná terapia je zameraná na zmiernenie dyspeptických prejavov a zápchy. Je to potrebné na zníženie absorpcie toxínov, ktoré sa tvoria v hrubom čreve. Terapia zahŕňa použitie enzýmových prípravkov, ktoré neobsahujú žlčové kyseliny. Medzi ne patria: Mezim-forte, Creon, Pankreatin. Pacientovi sú tiež predpísané absorpčné látky, ktoré čistia črevá, aktívne uhlie, enterosorbent, klystír.

Hlavnými cieľmi mimotelovej hemokorekčnej technológie sú tieto faktory:

 1. Zníženie funkčného zaťaženia pečene na určité časové obdobie;
 2. Čistenie od toxických metabolitov;
 3. Ochranná funkcia počas používania antivírusových liekov;
 4. Na najúčinnejšiu rehabilitáciu hlavného zamerania infekcie.

Nová terapeutická metóda

Nová metóda liečby cirhózy pečene je transplantácia kmeňových buniek. Táto technika umožňuje dosiahnuť regeneráciu buniek, poškodeného orgánu, ktorý je sám o sebe oveľa účinnejší ako pri použití obvyklých liekov. V súčasnosti je to táto metóda, ktorá môže pacienta vyliečiť z choroby, ktorá ho zabije. Účinnosť transplantácie kmeňových buniek dokázali domáci aj zahraniční vedci počas klinických skúšok..

Nie je žiadnym tajomstvom, že choroba, ako je cirhóza pečene, je jednou zo šiestich chorôb, ktoré spôsobujú smrť najschopnejšej časti populácie - mužov a žien vo veku 30 až 60 rokov. Preto sa práca profesorov a lekárov vedy nezastavuje, neustále skúmajú čoraz viac a hľadajú dobré spôsoby liečby. Každý vie, že tradičné metódy liečby cirhózy pečene nie sú schopné úplne sa zbaviť choroby, ale nedávno sa táto možnosť objavila. Dokončila sa moderná štúdia - štúdia kmeňových buniek a ich úlohy v ľudskom tele.

Zloženie vyvíjajúceho sa plodu - kmeňových buniek - je predchodcom budúcich tkanív a orgánov. Pri narodení zostávajú výlučne v kostnej dreni dieťaťa a placente matky. Takto sa zostavuje ich zvláštna zásoba. Vlastné kmeňové bunky sú univerzálne. Dávajú vznik všetkých materiálov tela.

Kmeňové bunky darcu sa už dlho používajú pri liečení chorôb, ako je aplastická anémia a leukémia. Tak ako každá transplantácia orgánov, aj táto metóda má kontraindikácie a v niektorých prípadoch môže spôsobiť komplikácie. Použitie vašich vlastných kmeňových buniek je efektívnejší spôsob, bude to viesť k zrušeniu odmietnutia buniek v tele.

Kmeňové bunky injikované priamo do pečene alebo do krvi sú lokalizované v oblasti smrti hepatocytov. Transformujú sa na zdravé bunky a začínajú sa deliť. Kmeňové bunky teda tvoria správne množstvo parenchýmu pečene a v krátkom čase obnovia všetky funkcie orgánu. Doposiaľ nebolo úplne študované, ako kmeňové bunky ovplyvňujú vláknité tkanivo, a nie je známa patogenéza premeny vláknitého tkaniva na zdravé hepatocyty, ale všetky tieto problémy sa v súčasnosti aktívne skúmajú..

Stav pacienta sa stabilizuje, choroba sa pri liečbe kmeňových buniek pomerne rýchlo vracia do štádia kompenzácie. Podobný účinok sa dosiahol u mnohých desiatok pacientov. Počas liečby sa pozorovalo obnovenie pečene - opačný proces cirhózy.

Chirurgické ošetrenie

Možné chirurgické zákroky pri cirhóze:

 • transplantácie;
 • Zavedenie intrahepatálnej portosystemickej transjugulárnej anastomózy;
 • Šitie dilatačných žíl žalúdka a pažeráka;
 • Laparocentesis.

Chirurgická prevádzka je predpísaná so zvyšujúcim sa tlakom portálového systému. Počas operácie sa vykonáva posunovanie. Chirurgický zásah môže prispieť k rozvoju akútneho zlyhania pečene. Pri ascite sa vykonáva paracentéza. To znamená, že sa pacientovi urobí vpich na bruchu, ktorým sa pomocou drenáže odstráni tekutina. Chirurgická metóda liečby zameraná na transplantáciu orgánov pomáha predĺžiť život pacienta o päť, osem rokov. Transplantácia sa vykonáva v prípadoch, keď iné terapeutické opatrenia neprinášajú očakávané výsledky..

Zo všetkých metód chirurgického zákroku iba transplantácia pečene umožňuje úplne sa zotaviť z cirhózy. Transplantácia sa vykonáva iba u pacientov s posledným štádiom choroby, ako aj u ascitu, ktorý sa nedá liečiť, a so stálym krvácaním žalúdka a pažeráka. Indikácia transplantácie orgánov je niekedy hepatálna encefalopatia a nepretržité svrbenie kože..

Do troch rokov po transplantácii pečene sa cirhóza vyskytuje u 20% pacientov. Miera prežitia po transplantácii po dobu piatich rokov je 76% a za rok - 93%.

Užitočné tipy

Cirhóza pečene je spravidla sprevádzaná zvýšenou únavou a celkovou stálym nevoľnosťou. Na základe toho sa musíte pokúsiť viesť nameraný životný štýl - akonáhle nastane slabina a únava, zvyšok by nemal byť prepracovaný. Ľudia s cirhózou pečene majú zakázané zdvíhať ťažké, pretože to môže spôsobiť gastrointestinálne krvácanie. Bude potrebné zabezpečiť, aby stolica bola dvakrát denne a Dufalac sa dokáže vyrovnať s normalizáciou funkcie čriev..

Laktulóza by sa nemala piť samostatne. Odporúčané dávkovanie sa pohybuje od 1 do 3 čajových lyžičiek do 1 - 3 polievkových lyžíc za deň, lekár vyberie individuálne pre každého pacienta. Dufalac je dobrý, pretože nemá žiadne kontraindikácie a je k dispozícii aj pre tehotné a dojčiace deti, ako aj pre malé deti. Pacientom s cirhózou sa predpisujú multienzýmové prípravky, aby sa zlepšilo trávenie.

Často s cirhózou sa objavujú opuchy. V tomto prípade bude potrebné obmedziť príjem kvapaliny na 1-1,5 litra a chloridu sodného na 0,5 gramu za deň. Je tiež lepšie vylúčiť z potravy minerálnu vodu so sodíkom, pretože cirhóza pečene je často sprevádzaná hypertenziou.

Každý deň musíte odmerať objem brucha a hmotnosti. Ak sú zmeny zreteľné smerom nahor, potom je tekutina v tele oneskorená a existuje riziko ascitu. Budete musieť spočítať všetku tekutinu, ktorú konzumujete: šťavu, polievku, čaj, vodu a tiež zmerať množstvo vylúčeného moču. Malo by byť menej, ale maximálne 200 - 300 ml.

Dnes už aj dieťa vie, že cirhóza pečene je nevyliečiteľná, ale včasným a správnym prístupom sa aktualizujú odumreté bunky a človek bude môcť žiť dlhšie. Povinným stavom je pôst a lieková terapia vrátane ASD-2.

Cirhóza pečene vedie k nezvratným zmenám v orgáne. Včasná liečba a prísne dodržiavanie diéty môžu pacientovi predĺžiť život o päť, desať rokov. Odporúča sa dodržiavať všetky pokyny ošetrujúceho lekára a nepredpisovať terapeutickú liečbu samostatne, pretože to môže prispieť k zhoršeniu stavu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

príčinyMedzi hrudníkom a brušnou dutinou je bránica. Je to svalová doska, v ktorej sú umiestnené 3 diery - pažerák, aorta, žíl. Kýla - expanzia bránice pažeráka, pri ktorej sa časť žalúdka a čriev vytlačí do hrudnej dutiny.
Prietrž chrbtice sa často zhoršuje kvôli slabému svalovému korzetu chrbta. Príčiny problémov sú spojené so zlým prísunom krvi, nadmerným cvičením a krehkosťou kĺbov.
Pijavice sú úžasné stvorenia, ktorých užitočné vlastnosti boli známe v staroveku, a vedecké štúdie sa s nimi rozvíjali až v poslednom polstoročí. Hirudoterapia pri liečbe chrbtice má priaznivý účinok na celé telo vďaka špeciálnemu zloženiu tajomstva, ktoré sa nachádza v slinách malej pijavice.