loader

Hlavná

Žalúdok

Známky cirhózy

Cirhóza pečene (CP) je závažné ochorenie, pri ktorom sú postihnuté hepatocyty. Nie je možné úplne obnoviť tráviacu žľazu, pretože prechádza nezvratnými zmenami. Pečeňové bunky sú nahradené spojivovým tkanivom a odumierajú, čím sa zhoršuje funkčnosť orgánu.

Je dôležité identifikovať príznaky cirhózy v ranom štádiu, potom je možné patologický proces zastaviť. Toto ochorenie je však zákerné, pretože v počiatočnom štádiu má latentný priebeh, takže pacient ani nemá podozrenie na jeho stav. Je však možné identifikovať prvé príznaky, ak dbáte na svoje zdravie. Ak sa cirhóza zistí v neskorom štádiu, významne sa zníži priemerná dĺžka života pacienta.

Skoré príznaky

Mnoho pacientov sa zaujíma o otázku, ako sa prejavuje CP v ranom štádiu. Ako už bolo spomenuté, patológia má skrytý priebeh. Dôvodom je skutočnosť, že tráviaca žľaza nemá nervové zakončenie, takže bolestivé pocity sa objavujú až po zväčšení jej veľkosti a natiahnutí vonkajšej kapsuly. Okrem toho sa prvé príznaky zmierňujú, pretože zdravé hepatocyty kompenzujú poškodenie.

Prvé príznaky cirhózy pečene:

 • Pohodlie a bolesť vpravo pod rebrámi. Bolesť môže byť akútna, najmä ak sú v žlčníku prítomné kamene. Po požití mastných, vyprážaných potravín, alkoholu a nadmernej fyzickej aktivity sa objavujú pocity plnosti, ťažkosti alebo bolesti.
 • Človek neustále pociťuje únavu, ktorá nezmizne po celý deň a po nočnom spánku neprejde.
 • Chuť pacienta klesá, dramaticky stráca váhu. Tieto príznaky naznačujú narušenie toku pečeňovej sekrécie z močového mechúra do dvanástnika 12 a zníženie jeho produkcie.
 • Nervová dráždivosť sa zvyšuje, pacient sa stáva dráždivým.
 • Poruchy spánku. Pacient nemôže v noci rýchlo zaspať.
 • Niekedy sa zvyšuje telesná teplota.
 • Zdá sa, že pacient je pomliaždený s ľahkým poškodením.
 • Dlane sa červenajú.
 • Na doštičkách nechtov sa objavujú vodorovné čiary.
 • Kolená a členky napučiavajú.
 • Pohyblivosť prstov je narušená.
 • Tvrdé dlane sa u mužov cítia, zatiaľ čo cítia prsia.
 • Menštruačný cyklus u žien je porušený.
 • Poruchy stolice (hnačka sa strieda so zápchou).
 • Zápach z úst.
 • V ústach je horkosť, xerostómia (vysychanie z úst), najmä ráno.
 • Nadúvanie, nevoľnosť, vyrážka zvracanie, najmä po jedle nezdravého jedla a alkoholu.

To sú príznaky nástupu cirhóznych zmien pečene..

Referencie. U niektorých pacientov je patologický proces v ranom štádiu sprevádzaný miernou žltačkou.

U detí sú príznaky CP podobné príznakom patológie u dospelých.

Hlavné prejavy

Čo je cirhóza, mnohí vedia, ale ako sa prejavuje v druhej etape a neskôr - nie všetci.

Hlavné príznaky cirhózy pečene:

 • Bolestivý syndróm, ktorý sa prejavuje v počiatočnom štádiu CP v miernej forme, sa časom stáva výraznejším. V neskorších štádiách sa bolesť zosilňuje, nadobúda boľavý alebo šijací charakter, na pravej strane pod rebrami sa objavuje ťažkosť.
 • Patologické prejavy sú také prejavy, ako je rýchly úbytok hmotnosti, až do vyčerpania, vydutý žalúdok.
 • Nevoľnosť u chorých ľudí sa objavuje častejšie, často je sprevádzaná zvracaním. Krvné zrazeniny môžu byť prítomné vo zvracaní, čo naznačuje vnútorné krvácanie z kŕčových žíl žalúdka a pažeráka..
 • Svaly sú slabé, ich hmotnosť sa znižuje, takže pacient cíti fyzickú impotenciu.
 • V niektorých prípadoch sa kĺby zväčšia, objaví sa bolesť, zhrubnutie prstov zhustne a navonok pripomínajú paličky. Koža okolo nechtového otvoru sa sčervenala.
 • Môže sa tiež objaviť začervenanie dlaní, nôh a tváre..
 • Na hornej časti trupu sa objavujú pavúčie žily, ktorých počet a jas sa zvyšujú s rozkladom pečene.
 • U mužov sa hormonálne poruchy vyskytujú vo forme zvýšenia prsných žliaz, vypadávania vlasov v podpazuší, na krčme a zníženia funkčnosti pohlavných orgánov..
 • Existuje žltačka, potom koža a viditeľné sliznice zožltnú. Ako viete, tento príznak naznačuje zvýšenie množstva bilirubínu (žlčového pigmentu) v krvi.
 • Opuchy nôh, opuchy jazyka, svrbenie kože, objavenie sa nazálneho krvácania, na horných viečkach sa objavujú konvexné žltkasté útvary..
 • Pacient sa stáva ľahostajným voči všetkému, čo sa deje, trpí poruchami spánku, je narušené vedomie, znížená pamäť.
 • Telesná teplota stúpa dlho.
 • Moč zhnedne a stolica sa rozjasní.

Vonkajšie príznaky v rôznych štádiách cirhózy sú do značnej miery podobné: v počiatočnej fáze pacient rýchlo stráca na váhe, najmä na tvári. Niekedy sa prejavuje atrofia svalov, dolné končatiny napučiavajú, pokožka zasychá a odlupuje sa. Odtiene pokožky sú žltkasté, potom sfarbujú nazelenalé a neskôr sú natreté bronzom.

Cievne hviezdičky sú umiestnené na krku, ramenách, pažiach, hrudníku, niekedy sa tvoria na krídlach nosa alebo v rohoch očí. Keď sa pacient zhorší, formácie začnú krvácať. Jazyk zčervená, napučiava.

Referencie. U dieťaťa s CP sa vývoj spomaľuje, jeho rast je nižší ako u jeho rovesníkov, je tenký a slabý.

Príznaky v závislosti od typu patológie

Cirhóza je ochorenie, ktoré vyvoláva rôzne etiologické faktory. Každý typ cirhózy sa vyznačuje svojimi príznakmi. Viac informácií o klasifikácii CPU nájdete tu..

Pri biliárnej cirhóze nie sú poškodené hepatocyty a portálna hypertenzia pokračuje miernou formou. V okolí postihnutých žlčových kanálikov sa vytvára vláknité tkanivo. Pečeň je zdeformovaná iba pri dlhom patologickom procese.

Biliárna CP sa prejavuje bolesťou vpravo pod rebrámi, narušením žalúdka a čriev. Žltačka má vlnovitý priebeh a objavuje sa skoro. Existuje hepatomegália, chýbajú exprimované príznaky portálnej hypertenzie. Pozorujú sa prejavy hypovitaminózy: zvýšené krvácanie, anémia, zvýšená krehkosť kostí v dôsledku nedostatku vápnika. Okrem toho je narušený kardiovaskulárny systém.

CP z dôvodu dlhodobého užívania alkoholu je diagnostikovaná u alkoholikov. Úmrtie zdravých hepatocytov a nahradenie normálneho spojivového tkaniva sú charakteristické pre alkoholické lézie žľazy. Na povrchu pečeňového parenchýmu sa objavujú malé uzliny, čo narúša jeho funkčnosť.

S primárnym žlčovým CP sú zničené medzibunkové žlčové kanály.

Cirhóza portálu sa vyznačuje tvorbou tenkej septy z pojivového tkaniva, ako aj výskytom malých uzlov približne rovnakej veľkosti. V počiatočnej fáze patologického procesu sa nevyskytujú žiadne príznaky. Ochorenie sa spravidla zistí náhodne počas lekárskeho vyšetrenia spojeného so zväčšením pečene alebo sleziny..

Po určitom čase sa pacienti cítia na pravej strane slabí, unavení a ťažcí. Existujú poruchy trávenia: saturácia rýchleho občerstvenia, nadmerná tvorba plynu v črevách, nevoľnosť atď. Mnoho pacientov vykazuje hormonálne poruchy: u mužov je narušená funkcia pohlavných orgánov a u žien sú poruchy menštruačného cyklu..

U pacientov je koža bledá a žltá, skléra očí zožltne v 10 - 12% prípadov. Na hornej časti tela sa objavujú pavučiny, dlane sčervenajú a u niektorých mužov sa prsné žľazy zväčšujú.

Počas hmatu sa zdá, že orgán je zväčšený, jeho hustota je hustá, hrany sú zahnuté. Mnoho pacientov má splenomegáliu.

Cirhóza sa často vyskytuje pri hepatitíde B alebo C. Vírusová CP v počiatočných štádiách má závažný priebeh. Niektorí pacienti majú plynatosť, nepohodlie alebo bolesť vpravo pod rebrámi. Palpáciou môžete určiť, že upchávka je mierne zväčšená a jej predná hrana je naostrená.

Referencie. Pri vírusovej cirhóze sa ľavý lalok orgánu často zväčšuje a ten pravý nemusí byť cítiť.

Ak sa patológia zhorší, zvyšuje sa závažnosť zlyhania pečeňových buniek a portálnej hypertenzie. Pacient je vyčerpaný, na ramenách, lícach a končatinách sa objavujú pavúčie žily.

Na dotyk je žehlička hustá a jej veľkosť sa zmenšuje. Počas inštrumentálnych štúdií sa zisťujú kŕčové žily pažeráka.
Referencie. Vírusová CP sa zriedka prejavuje ascitom. Táto komplikácia sa častejšie pozoruje pri poškodení alkoholovými orgánmi..

U niektorých pacientov sa zvyšuje telesná teplota, bolesť kĺbov a ďalšie atypické príznaky. Vírusová patológia je často sprevádzaná symptómami cholestázy (zníženie alebo zastavenie toku žlče do dvanástnika 12)..

Pri toxickom CP v počiatočných štádiách môžu príznaky chýbať, hoci funkčnosť žľazy je už narušená. Hepatocyty sú nahradené spojivovým tkanivom. Prvé príznaky sa objavujú v 2 fázach patologického procesu: slabosť, strata hmotnosti, prasknutie, ťažkosť alebo bolesť vpravo pod rebrámi, strata chuti do jedla. Existuje nevoľnosť, časté vyrážky zvracania, horká pachuť v ústach, grganie. Pacient netoleruje mastné alebo vyprážané jedlá, alkohol.

Tretie štádium toxického CP sa prejavuje symptómami zlyhania pečene, portálnej hypertenzie, žltačky. Zvýšená pravdepodobnosť pečeňového kómy.

Iba kvalifikovaný lekár bude schopný rozlíšiť rôzne typy cirhózy podľa vonkajších príznakov.

Prejavy v rôznych fázach

Každá fáza patológie sa prejavuje charakteristickými príznakmi, pomocou ktorých sa dajú rozpoznať..

Znaky CPU v rôznych fázach:

 1. S cirhózou pečene 1. stupňa sa začína zápalovo-nekrotický proces. Cirhotické zmeny je možné zistiť iba pomocou laboratórnych alebo inštrumentálnych štúdií. Kompenzovaná cirhóza je charakterizovaná absenciou závažných symptómov. Pacient má zníženú chuť do jedla, pociťuje neustálu únavu a podráždenosť. Mierne zväčšená pečeň alebo slezina. V počiatočnom štádiu môžu byť prítomné matné cievne hviezdičky.
 2. V druhej fáze dochádza k zjazveniu pečeňového tkaniva, čoho dôsledkom je hustota. U pacientov (najmä s portálnou cirhózou) sa vyskytuje plynatosť, nevoľnosť, zvracanie a slabosť. Primárna biliárna cirhóza sa vyznačuje neznášanlivosťou na mastné potraviny, mastnými stolicami, menštruačnými poruchami, bolesťou kostí, atď. Medzi charakteristické príznaky patrí žltačka, svrbenie kože, dlhodobé zvýšenie teploty z 37,1 na 38 °, zmena farby pohybov čriev (moč sa stáva hnedé a výkaly sa zmenili).
 3. V tretej fáze CP sa pečeň začína rozkladať a spojivové tkanivo sa rozširuje takmer na celú žľazu. Pacient zreteľne stráca váhu, jeho pokožka a viditeľné sliznice zožltnú, objavuje sa ascites (nahromadenie voľnej tekutiny v brušnom priestore) a jeho nohy opuchnú. Krvácanie sa zvyšuje, pavučiny na ramennom páse a tvári sú výraznejšie, niekedy sa vyskytuje horúčka nízkej úrovne. Možné príznaky dekompenzovanej cirhózy zahŕňajú poruchy citlivosti periférnych nervov, poruchy zraku, zväčšenie prsníkov, sčervenanie jazyka, dlane, stratu vlasov atď. Biliárna cirhóza sa prejavuje bolestivým svrbením, výskyt konvexných žltkastých útvarov v horných viečkach..
 4. V terminálnom štádiu sa pečeň rozkladá v dôsledku masívnej smrti pečeňových buniek a proliferácie spojivového tkaniva. Tvar žľazy sa mení, jej veľkosť sa zmenšuje. Toto štádium sa vyznačuje závažným vyčerpaním tela, ťažkým ascitom a žltačkou. Pacient má príznaky anémie a leukopénie (zníženie koncentrácie bielych krviniek). Existujú poruchy vedomia, zvyšuje sa pravdepodobnosť kómy a fatálny výsledok.

V prípade komplikácií sa životnosť pacienta skracuje. Preto je dôležité začať liečbu čo najskôr..

Znaky komplikácií

Mnoho pacientov, ktorí čelia hroznej diagnóze, sa zaujíma o otázku, aké príznaky sa objavujú pri komplikovanej cirhóze. Medzi najnebezpečnejšie dôsledky cirhózy patrí dysfunkcia pečene. Akútne funkčné zlyhanie pečene sa vyskytuje v štádiu 4 CPU. Tento stav si vyžaduje okamžité ošetrenie. Ak neexistuje adekvátna terapia, existuje riziko pečeňového kómy, z ktorej zomrie 80 až 100% pacientov.

Referencie. Pri cirhóze sa zvyšuje pravdepodobnosť chronického zlyhania obličiek. Táto komplikácia vyvoláva závažné poruchy nervového systému, ktoré sa vyvíjajú v dôsledku intoxikácie mozgu amoniakom..

V neskorších štádiách ochorenia sa vyskytuje ascites a portálna hypertenzia. Pri ascite sa obvod brucha zvyšuje v dôsledku hromadenia tekutiny v brušnej dutine. Tento dôsledok je sprevádzaný opuchom dolných končatín..

Pri portálnej hypertenzii sa vyvíjajú kŕčové žily pažeráka, žalúdka a konečníka, niekedy dochádza k prasknutiu ich stien a krvácaniu. Vonkajším znakom tejto komplikácie je „medúza hlava“, pri ktorej kŕčové žily vyčnievajú rôznymi spôsobmi z podkožia na žalúdok (okolo pupka). Ako tento príznak vyzerá, je možné vidieť na fotografii vyššie..

CP je často komplikované infekciami, malígnymi nádormi v pečeňovom tkanive.

Diagnostické opatrenia

Ak sa chcete dozvedieť viac o svojom stave, keď sa objavia podozrivé príznaky, mali by ste sa poradiť s gastroenterológom alebo hepatológom. Špecialisti zhromaždia anamnézu a vykonajú fyzickú prehliadku. Ak chcete skontrolovať pečeň, musíte prejsť laboratórnymi aj inštrumentálnymi štúdiami.

Krvné a močové testy pomôžu identifikovať cirhotické zmeny:

 • Klinický krvný test preukáže zníženie koncentrácie bielych krviniek a krvných doštičiek. Počas štúdie sa dá zistiť anémia..
 • Použitím koagulogramu (komplexná štúdia ukazovateľov zrážania krvi) sa zistí pokles protrombínového indexu..
 • Biochémia krvi môže zistiť zvýšenie hladiny ALaT, ASaT, alkalickej fosfatázy (pečeňové enzýmy), zvýšenie koncentrácie bilirubínu, zníženie albumínu atď..
 • Vykoná sa aj krvný test na prítomnosť protilátok proti vírusu hepatitídy..

Na doplnenie klinického obrazu sa vykonáva inštrumentálna diagnostika:

 • Ultrazvuk odhaľuje deformáciu pečene, jej zvukovú priepustnosť, príznaky portálnej hypertenzie a patologické zmeny v slezine..
 • Pomocou CT skenovania brušného priestoru je možné podrobne vyšetriť žľazu, krvné cievy, žlčové cesty..

Ak je to potrebné, lekár predpíše zobrazovanie magnetickou rezonanciou a dopplerometriu, čo vám umožní vyhodnotiť charakteristiky prietoku krvi v cievach.

Referencie. Na konečné stanovenie diagnózy a stanovenie liečebného režimu je predpísaná biopsia pečene. Na ten istý účel sa vykonáva laparoskopia. Počas štúdie sa pod mikroskopom skúmajú fragmenty tkaniva postihnutého orgánu odstránené z jeho tela pomocou malých vpichov. Tieto moderné štúdie nám umožňujú vyhodnotiť morfologické zmeny v žľaze a identifikovať presné príčiny vývoja CP.

Ak sa zistí cirhóza, je potrebné vykonať komplexnú liečbu v súlade so všetkými odporúčaniami lekára.

Pre CP sú charakteristické ireverzibilné zmeny v tkanive žľazy. Preto je veľmi dôležité venovať pozornosť svojmu zdraviu a poradiť sa s lekárom, keď sa objavia prvé podozrivé príznaky. Koniec koncov, od vašich krokov závisí nielen prognóza tejto patológie, ale aj kvalita života v budúcnosti. Keďže cirhóza v skorých štádiách má skrytý priebeh, odporúča sa preventívne vyšetrenie lekárom najmenej raz ročne.

Cirhóza pečene: príznaky, liečba, koľko s tým žijú

Cirhóza pečene sa nazýva chronické ochorenie pečene, ktoré má tendenciu postupovať, keď sa pečeňové bunky degenerujú do tkaniva podobného tkanivu, z ktorého sa tvoria jazvy. Cirhóza pečene nie je nevyhnutne veľa alkoholikov: táto patológia je takmer vždy posledným štádiom chronického ochorenia pečene. Cirhóza sa niekedy môže stať aj nezávislou patológiou, ktorá sa vyvinula napríklad v dôsledku útoku vlastnej imunity na žlčový trakt (primárna biliárna cirhóza) alebo nemusí mať jasný dôvod (kryptogénna cirhóza)..

Patológia značne komplikuje život človeka a ukladá obmedzenia nielen na jeho stravu, ale aj na motorický režim, užívanie liekov a teplé oblečenie. Vzťahuje sa na tie choroby, na ktoré umierajú, pretože žiadny orgán nemôže nahradiť funkciu pečene. Tento orgán má však pozoruhodné regeneračné schopnosti a môže rásť od malého „kusu“ po plný objem. Môže sa to však stať, ak na to budete venovať pozornosť včas a nezúfalete, ale nájdete príčinu choroby a riešite ju, kým sa stav nezkompenzuje. V niektorých prípadoch môže pomôcť transplantácia pečene, ale nemalo by sa to ani odkladať: ak sa krvácanie zvýši, operácia už nebude možná..

O pečeni, ktorá trpí

Táto časť je venovaná stručnej analýze štruktúry a funkcie pečene, aby bolo jasné, prečo sa objavujú určité príznaky cirhózy pečene..

Pečeň je teda najväčším a najťažším orgánom nachádzajúcim sa pod pravými pľúcami pod bránicou, zakrytou pravou stranou oblúka. Vykonáva veľa funkcií. to:

 1. čistenie krvi toxických alebo neúčinných látok tvorených samotným telom, ktoré okamžite vstupujú do krvi alebo sú do nej absorbované z čriev alebo močových ciest;
 2. Syntézy bielkovín:
  • niektoré z nich zadržiavajú tekutú časť krvi v cievach, čo jej bráni v prístupe do tkaniva a spôsobuje opuch;
  • iné sú základom protilátok, gama globulínov;
  • tretí - zabezpečte zrážanie krvi;
  • po štvrté sú základom enzýmov, ktoré v organizme poskytujú významné reakcie;
 3. tvorba žlče - stimulátor črevnej motility, látka, ktorá emulguje tuky (rozdeľuje ich na malé kvapôčky), aby sa lepšie rozložili enzýmami pankreasu;
 4. skladovanie „energetického substrátu“ - glukózy - vo forme glykogénu.

Vnútornou štruktúrou pečene sú voštinové laloky s vnútornou krvnou cievou (žila), oddelené spojivovým tkanivom. Pri cirhóze sa na mieste tohto laloku objaví vláknité (hrubšie spojivové) tkanivo a „deliče“ (úplne alebo čiastočne) zostávajú na svojom mieste. Tieto nové „laloky“ sa nazývajú „uzly“, ktoré môžu byť veľké (niekoľko lalokov, uzol je väčší ako 3 mm) alebo malé (spojivové tkanivo oddeľuje každý uzol, ako pred lobulom)..

Pretože sa namiesto normálnych buniek objavujú nefunkčné tkanivá, trpia všetky funkcie pečene. Postupne vyvinuté fibrotické oblasti komprimujú cievy ležiace v lalokoch. To vedie k zvýšeniu tlaku v systéme zabezpečujúcom odtok krvi z pečene - portálna hypertenzia. Na zmiernenie tohto systému krv začína obchádzať pečeň (pre túto povahu sú žily poskytované v prírode): žily pažeráka, žalúdka a konečníka sa rozširujú. Pri zachovaní tlaku v cievach tieto cievy strácajú svoj tón a stávajú sa kŕčovito rozšírenými, z ktorých sa pravidelne vyvíja krvácanie..

štatistika

Najvyšší výskyt cirhózy sa pozoruje v rozvinutých krajinách: 14 - 30 prípadov na 100 000 obyvateľov; zatiaľ čo v poslednom desaťročí sa frekvencia výskytu zvýšila o 12%. Najčastejšie sa to spája s stravovacími návykmi: čím sú vyprážané a labužnícke jedlá, v strave je obsiahnutý alkohol, tým vyššia je šanca na ochorenie.

Cirhóza je jednou zo šiestich hlavných príčin smrti v rozvinutých krajinách: na túto chorobu zomrie každoročne 300 tisíc ľudí. Najčastejšie trpia ľuďmi vo veku 35 - 60 rokov, muži sú vystavení alkoholu trikrát častejšie.

Prečo ochorieť na cirhózu

Príčiny cirhózy sú rôzne. Zavolajte ich v zostupnom poradí:

 1. Častý príjem alkoholu spôsobuje 35,5 - 50% cirhózy pečene. Alkoholická cirhóza sa nevyvíja okamžite, ale po 10 - 20% rokov od začiatku častého (v niektorých prípadoch denného) alkoholizácie, keď sa pravidelne konzumuje 80 - 160 ml v zmysle 96% alkoholu. Posledné štúdie hovoria, že pri vývoji cirhózy nie je dôležitá ani tak samotná toxicita etanolu, pretože zlá výživa je spôsobená tým, že časť energetickej potreby je pokrytá alkoholom, ale neexistujú žiadne užitočné aminokyseliny, nenasýtené mastné kyseliny a uhľohydráty..

Približne 12% prípadov tohto ochorenia je bez príznakov. Táto vlastnosť je charakteristická cirhózou u mužov..

 1. Chronický (zriedkavo akútny) zápal pečene, tj hepatitída, má často za následok cirhózu. Hepatitída spôsobená vírusmi je toho schopná. „Vodcom“ v tomto ohľade je vírusová hepatitída C, choroba, ktorá nemá prakticky žiadne konkrétne prejavy. Našťastie sa v tejto chvíli dobre lieči..

Cirhóza môže spôsobiť vírusovú hepatitídu B, B + D, ktorú je ťažké liečiť. Hepatitída A naopak takmer nikdy nezíska chronický priebeh a nespôsobí cirhózu.

 1. Kryptogénna cirhóza. Je to choroba s nevysvetlenou príčinou, keď podľa výsledkov laboratórnych a inštrumentálnych štúdií nebola zistená žiadna jediná príčina choroby. Táto cirhóza pečene je častejšia u žien, asi 20-30% v štruktúre celej incidencie.
 2. Hepatitída vyvolaná liečivom môže viesť k cirhóze. Toto je zápal pečene, ktorý sa môže vyskytnúť ako reakcia na užívanie rôznych liekov. Najmä toxické pre pečeň sú lieky na tuberkulózu, parkinsonizmus, rakovina, lieky na zlato, ortuť, olovo, niektoré antiseptiká (na základe dimetylsulfoxidu) s dlhodobým používaním..
 3. Toxický zápal pečene. Pečeň je tak poškodená metylalkoholom, etylénglykolom obsiahnutým v alkoholových náhradách, ako aj niektorými jedovatými hubami. Ak osoba nezomrela na akútne poškodenie pečeňového tkaniva a po akútnom období nie je dovolené obnoviť telo (požil alkohol, toxické drogy, mala vírusovú hepatitídu), môže sa takáto choroba dostať do cirhózy..
 4. Autoimunitná hepatitída. Degenerácia pečeňového tkaniva do vláknitého tkaniva môže byť spôsobená jeho poškodením protilátkami - proteínmi vlastnej imunity, ktoré môžu spočítať pečeňové bunky ako cudzie látky..
 5. Nealkoholická mastná hepatitída. Tento zápal pečene, ktorý vedie k cirhóze, sa vyvíja na pozadí metabolických porúch, napríklad pri cukrovke, galaktozémii alebo obezite..
 6. Primárna cirhóza alebo primárna biliárna cirhóza. Je to autoimunitný zápal, ktorý začína útokom vlastných protilátok na žlčové cesty v pečeni. Dlhá stagnácia žlče v týchto dráhach vedie k degenerácii pečeňového tkaniva.
 7. Takéto ochorenie, ako je primárna sklerotická cholangitída, keď sa zvyčajne na pozadí chronických zápalových ochorení čriev objavia protilátky proti intrahepatálnym žlčovým kanálikom, ktoré prestávajú fungovať, stávajú sa sklenenou tyčinkou.
 8. Sekundárna biliárna cirhóza. Je to stav, ktorý sa vyvíja v dôsledku narušenia priechodu žlče pozdĺž žlčových ciest (často intrahepatických). Tu, na rozdiel od primárneho „brata“, neexistuje žiadny autoimunitný mechanizmus. Príčina sekundárnej biliárnej cirhózy je:
  • kamene v žlčových cestách;
  • stlačenie žlčových ciest nádormi;
  • vylisované kanály so zväčšenými lymfatickými uzlinami s lymfocytárnou leukémiou, lymfogranulomatózou;
  • sekundárna biliárna cirhóza sa môže vyskytnúť dokonca aj u novorodencov. To vedie k vrodenému nedostatočnému rozvoju alebo úplnej absencii extrahepatických potrubí;
  • hnisavý zápal intrahepatálnych žlčových ciest;
  • zúženie žlčových ciest po operácii na orgánoch hepatobiliárnej zóny;
  • extrahepatické cysty žlčových ciest.
 9. Poškodenie pečene červami, napríklad echinokokom alebo alveokokom.
 10. Hemochromatóza. Je to choroba, pri ktorej sa železo ukladá v tkanivách vrátane pečene.
 11. Wilson-Konovalovova choroba. V tomto prípade sa z dôvodu genetických porúch enzýmových systémov v mozgu a pečeni vylučuje meď..
 12. Badda-Chiariho syndróm. Jedná sa o zablokovanie prietoku krvi pečeňovými žilami..
 13. Zlyhanie srdca, v dôsledku čoho sú pečeňové cievy vždy preplnené, čo má negatívny vplyv na pečeň.
 14. Nedostatok enzýmu -1-antitrypsínu v dôsledku genetickej poruchy. To vedie k rozvoju bronchitídy a cirhózy..

Ako sa prejavuje cirhóza?

Známky cirhózy pečene sa neobjavujú u všetkých pacientov, 12 až 20% z nich má asymptomatický priebeh ochorenia až do štádia, keď dochádza k ikterickému sfarbeniu kože a ascitu - zvýšenie brucha v dôsledku hromadenia tekutín v ňom..

Prvé príznaky patológie sú:

 • Pocit plný žalúdok. Zároveň to znamená, že znižujú tvorbu plynu, zlepšujú pohodu.
 • Znížený výkon.
 • Po pití alkoholu, požití diéty alebo zdvíhaní ťažkých váh sa v pravej hypochondrii objaví bolesť. Je to spôsobené zvýšeným prísunom krvi a predĺžením kapsuly pečene. Takáto bolesť prechádza sama o sebe, lieky ako No-shpa, Drotaverin, Spazmalgon nepomáhajú.
 • Človek rýchlo zožerie: po malých dávkach jedla sa objaví pocit plnosti žalúdka.
 • Telesná teplota sa pravidelne zvyšuje na nízke čísla.
 • Pri čistení zubov krvácajú ďasná.
 • Pravidelne, bez zjavného dôvodu a pri normálnom tlaku, sa zaznamenávajú krvácanie z nosa. Je to kvôli zvýšeniu tlaku v portálnych žilách a zníženiu zrážania krvi.

Táto choroba sa ďalej vyvíja podľa jednej z troch možností:

Spočiatku sú nepríjemné plynatosť, nevoľnosť, zvracanie. Človek sa rýchlo unaví, jeho nálada sa mení, je náchylný k rozmarom. Objavujú sa časté krvácanie z nosa.

Obdobie ascitu s cirhózou. Najprv sa bolesť objaví na jednom mieste v bruchu, potom na inom mieste. Potom, čo dôjde k výraznej slabosti, pravidelne zvracať. Pravidelne to bolí v pravej hypochondrii - v ľavej hypochondrii (zväčšená slezina). Brucho je zväčšené a nemôže byť vtiahnuté. Na prednej stene sú viditeľné rozšírené žily. Po 6-24 mesiacoch sa vyvinie kachektické obdobie (deplécia). Hmotnosť sa výrazne znižuje, koža je bledá, ochabnutá. Obdobia slabosti, počas ktorých sa určuje nízky krvný tlak, periodické - zvracanie hnedého obsahu alebo čiernej voľnej stolice (gastrointestinálne krvácanie)..

Smrť nastáva v dôsledku pečeňového kómy alebo nákazy infekčnou chorobou. Prenikanie baktérií do ascitickej tekutiny - ascitická peritonitída - ak nekončí samotnou smrťou, výrazne skracuje život

Objavujú sa príznaky zvýšeného tlaku v portálnej žile a rýchlo postupujú: bolesť v pravej hypochondrii, krvácanie z ďasien, krvácanie z hemoroidových žíl a z nosa..

Na tomto pozadí sa vyvinie žltačka, svrbenie, žlté škvrny na očných viečkach (xantelasma), stenčenie kože..

Vyššie uvedené príznaky súvisia s poruchami stolice, bolestivosťou brucha, nevoľnosťou, grganím, zmenami nálady, zvracaním.

Slabá citlivosť - teplota, bolesť, hmat - na ruky a nohy.

V konečnom štádiu sa vyvinie hepatická encefalopatia. Táto euforická nálada, po ktorej nasledovala depresia, zmena osobnosti, poruchy spánku, rozmazaná reč, dezorientácia.

Obličky tiež trpia, čo sa prejavuje opuchom tváre, nedostatkom chuti do jedla, znížením množstva moču a bledosťou pokožky..

Možnosti tokuPrevažuje možnosť, pri ktorej príznaky zvýšeného tlaku v systéme žíl zásobujúcich pečeň prevládajúVoľba, v ktorej rozširujúce sa uzly stlačia predovšetkým žlčové kanályKombinovaná možnosť
Príznaky cirhózy pečenePrvé významné príznaky sú:

 • znížená chuť do jedla;
 • žltnutie kože a očných proteínov;
 • pokožka je suchá a ochabnutá;
 • pocit horkosti v ústach;
 • suché ústa
 • časté uvoľnené stolice vyvolané mastnými potravinami;
 • Svrbivá pokožka;
 • únava
 • žlté škvrny na očných viečkach - xantómy a xantómy;
 • Podráždenosť.

Príznaky sa objavujú pomaly, postupne..

Ďalšie príznaky sa neskôr pripoja:

 • dlane sa stávajú špeciálnymi: oblasti okolo palca a malého prsta začervenajú, začervenajú sa a distálne prsty prstov na strane dlane;
 • sexuálna slabosť;
 • menštruačné nepravidelnosti u žien;
 • pocit rýchleho srdcového rytmu;
 • bolesť v pravej hypochondrii;
 • na koži tváre a tela sa objavujú pavúčie žily;
 • semenníky sú zmenšené, prsia u mužov môžu rásť;
 • ascites;
 • krvácajúce gumy;
 • krvácanie z nosa;
 • rednutie kože;
 • strata váhy;
 • koncové prsty prstov zhustnú. Stávajú sa ako paličky;
 • nechty zhustnú a vyblednú, stávajú sa hodinkami.
 • atrofia svalov končatín;
 • zuby sú uvoľnené a vypadávajú.

Smrť pochádza z krvácania

Aké chorobyBadda-Chiariho syndróm po hepatitíde v dôsledku srdcového zlyhania s hemochromatózouBiliárna cirhóza - primárna a sekundárna, sklerotizujúca cholangitídaAlkoholická cirhóza môže byť cirhóza po hepepatitíde

Existujú také štádiá cirhózy pečene:

 1. Kompenzačné. Stále neexistujú žiadne príznaky, aspoň niektoré bunky už zomreli, ale zostávajúce bunky pracujú v rozšírenom režime.
 2. Subcompensatory. V tejto fáze sa objavia prvé príznaky choroby: slabosť, pocit nadúvania, bolesť v hypochondrii na pravej strane, znížená chuť do jedla. Na koži sa objavia „siete“; vlasy vypadávajú.
 3. Posledným štádiom cirhózy pečene je dekompenzácia. Tu sa objavuje ascites, žltačka a krvácanie a atrofia svalov končatín a pásov horných ramien a podchladenie..

Pacienti s cirhózou v tomto štádiu majú charakteristický vzhľad:

 • svetlo žltá ochabnutá pokožka;
 • s hrebeňmi;
 • žlté oči;
 • červené a fialové „pavúky“ z ciev sú viditeľné na koži tváre a tela;
 • tenké a tenké ruky a nohy;
 • modriny na rukách a nohách;
 • veľké brucho s vyčnievajúcim pupkom;
 • na bruchu - sieť rozšírených žíl;
 • červené dlane s začervenanými a zosilnenými koncovými falangami, matné nechty;
 • opuchy nôh;
 • zväčšené prsia, malé semenníky u mužov.

Komplikácie cirhózy

Komplikácie cirhózy sú:

 1. Ascites: zväčšenie brucha, ktoré pri ľahnutí prakticky nezmizne, vyzerá napäto, s tlakom na žalúdok sa objem pohybuje nabok.
 2. Portálna hypertenzia. Jej príznaky sme opísali vyššie.
 3. Akútne zlyhanie pečene sa vyvíja s rýchlym progresom cirhózy. V tomto prípade zhoršené vedomie rýchlo progreduje, pokožka zožltne, objaví sa nevoľnosť, objaví sa zvracanie, vyvíja sa krvácanie - vnútorné, gastrointestinálne, maternice, hemoroidy.
 4. Chronické zlyhanie pečene. Postupne sa vyvíja zmena osobnosti, trpí spánkom, zvyšuje sa žltačka, vyvíja sa ascites.
 5. Spontánna bakteriálna peritonitída. Toto je komplikácia ascitu, keď je intraabdominálna tekutina infikovaná baktériami v čreve v dôsledku priepustnosti črevnej steny. Ochorenie je sprevádzané prudkým zhoršením stavu, vysokou horúčkou, ťažkosťami s dýchaním, bolesťami brucha, zvracaním, hnačkou..
 6. Hepatorenálny syndróm. Toto je meno poškodenia obličiek, ktoré sa vyskytuje na pozadí portálnej hypertenzie. Príznaky: znížený moč, zvýšená slabosť, nevoľnosť.
 7. Rakovina pečene. Jeho príznaky sa mierne líšia od príznakov cirhózy samotnej..

Aká je diagnóza

Diagnóza cirhózy pečene pozostáva z niekoľkých fáz. Samotná diagnóza sa uskutočňuje pomocou inštrumentálneho výskumu:

 • Ultrazvuk - ako metóda skríningu. „Povoluje“ iba urobiť predbežnú diagnózu, je však nevyhnutný pre diagnostiku portálnej hypertenzie a ascitu;
 • Počítačové alebo magnetické rezonancie. Ide o presnejšie metódy ako prvá;
 • Biopsia. Táto metóda umožňuje určiť typ cirhózy - malý alebo veľký, ako aj príčinu choroby;

Po stanovení diagnózy, ak podľa výsledkov histologického vyšetrenia nebola zistená príčina, pokračuje jej vyhľadávanie. Z tohto dôvodu sa krv vyšetruje na:

 • DNA vírusu hepatitídy B a RNA vírusu hepatitídy C metódou PCR;
 • antimitochondriálne protilátky;
 • hladiny cerruloplasmínu a medi;
 • alfa-fetoproteín - na vylúčenie rakoviny krvi;
 • hladina T-lymfocytov, imunoglobulínov G a A.

Ďalším krokom je zistiť, koľko tela utrpelo poškodenie pečene. Urobiť to:

 1. Scintigrafia pečene. Toto je rádionuklidová štúdia, ktorá vám umožní zistiť, ktoré pečeňové bunky stále fungujú..
 2. Biochemický krvný test na také testy, ako je proteinogram, lipidogram, ALT, AST, bilirubín - častá a jedna z frakcií, alkalická fosfatáza, cholesterol, koagulogram, hladiny draslíka a sodíka.
 3. Stupeň poškodenia močoviny obličiek, kreatinínu.

Prítomnosť alebo neprítomnosť komplikácií:

 • ultrazvuk je vhodný na vylúčenie ascitu;
 • kŕčové žily pažeráka a žalúdka sú vylúčené pomocou FEGDS;
 • kŕčové žily konečníka si vyžadujú vyšetrenie sigmoidoskopiou;
 • vylúčenie skrytého, neviditeľného krvácania z tráviaceho traktu sa vykonáva analýzou výkalov okultnej krvi.

Aká pečeň na cirhózu. Cítite ju cez prednú stenu brucha. Lekár sa domnieva, že je hustý, hrbolatý. Ale to je len vo fáze dekompenzácie.

Na ultrazvuku sú vo vnútri tohto orgánu viditeľné ložiská fibrózy („uzly“): menej ako 3 mm - malé uzly, viac ako 3 mm - veľké. Pri alkoholickej cirhóze sa najskôr vyvinú malé uzly, s biopsiou sa stanoví mastná hepatóza a špecifické zmeny v pečeňových bunkách. V neskorších fázach sa uzliny zväčšia a zmiešajú, mastná hepatóza sa postupne stráca. Pri primárnej biliárnej cirhóze je pečeň zväčšená, v nej sú stanovené nezmenené žlčové kanáliky. Sekundárna biliárna cirhóza je príčinou zväčšenia pečene, prítomnosti obštrukcie v žlčovom trakte.

Liečba chorôb

Ako liečiť cirhózu. Ak to chcete urobiť, musíte:

 1. eliminovať príčinu choroby;
 2. zastaviť progresiu degenerácie pečeňového tkaniva do vláknitých uzlín;
 3. kompenzovať porušenia;
 4. znížiť zaťaženie žíl portálového systému;
 5. liečiť komplikácie a predchádzať rozvoju ďalších problémov.

Eliminácia príčin choroby

Táto liečba závisí od príčin cirhózy:

 • S alkoholickou cirhózou - eliminujte príjem alkoholu v tele.
 • Pri vírusovej hepatitíde sa predpisujú špeciálne antivírusové látky: pegylované interferóny, ribonukleáza atď.
 • Autoimunitná hepatitída sa lieči liekmi, ktoré potláčajú imunitný systém..
 • Cirhóza mastnej hepatitídy je liečená diétou s nízkym obsahom lipidov.
 • Biliárna cirhóza sa lieči odstránením zúženia žlčových ciest.

Vytváranie podmienok na obnovenie pečene

Ihneď po diagnóze, keď je človek vyšetrený na príčinu choroby, je mu predpísaná diéta na cirhózu:

Proteín: 1 až 1,5 g / kg hmotnosti. Keď dôjde k narušeniu vedomia, zrušia sa v terminálnom štádiu;

Tuk - 80 - 90 g / deň (živočíšny a bielkovinový pôvod 1: 1);

Sacharidy - 400 - 500 g / deň.

Počet jedál: 5-6 za deň, v malých porciách

Všeobecné pravidláMôcťJe to nemožné
 • zeleninové polievky, lepšie ako šťouchané polievky;
 • obilniny;
 • varené chudé mäso;
 • tvaroh;
 • nízkotučné kyslé smotany;
 • zelené jablká
 • zelenina - v pečenej forme;
 • vajíčka
 • banány a sušené ovocie - ak obličky fungujú dobre.
 • káva;
 • alkohol
 • salámy;
 • konzervy;
 • šunka;
 • huby;
 • cesnak;
 • paradajky
 • čokoláda;
 • paradajkový džús;
 • údené výrobky;
 • minerálka;
 • výrobky s práškom do pečiva a sódou na pečenie (koláče, koláče, pečivo, chlieb);
 • slanina;
 • pasta z mäsa alebo rýb;
 • majonézy;
 • olivy;
 • nakladaná zelenina;
 • zmrzlina;
 • vyprážané jedlá.

Pri ascite je vylúčená šťava

Upravuje sa aj životný štýl cirhózy:

 1. nemôžete zdvíhať závažia, pretože to môže spôsobiť gastrointestinálne krvácanie;
 2. viac relaxovať;
 3. denne merajte objem brucha a hmotnosti: zvýšenie oboch hovorí o zadržiavaní tekutín;
 4. nezabudnite vziať do úvahy pomer prijímanej tekutiny (nielen vody) a vylučovaného moču. Ten by mal byť o niečo menší;
 5. pri vývoji ascitu je potrebné znížiť objem prijatej tekutiny na 1-1,5 l;
 6. ovládajte zmenu v písaní rukou: napríklad napíšte krátku frázu každý deň s dátumom v poznámkovom bloku.

Drogová terapia

Pri cirhóze je každý liek predpísaný primerane, pretože je poškodená pečeň a ďalšie zaťaženie liekmi pre ňu nie je užitočné. Bez týchto liekov sa nemôžete obísť:

 • Duphalac, Normase alebo Prelaxan. Tieto laktulózové prípravky viažu mozgové toxické aminokyseliny, ktoré spôsobujú encefalopatiu.
 • Hepatoprotektory - lieky, ktoré zlepšujú fungovanie pečeňových buniek: Heptral, Ornitox, Ursokhol.
 • Diuretiká - na odstránenie prebytočnej tekutiny z tkaniva. Pri cirhóze Veroshpiron v malých dávkach funguje dobre.
 • V niektorých prípadoch s ascitom má zmysel brať antibiotiká, ktoré čistia črevá: kanamycín, ampicilín. To je prevencia spontánnej bakteriálnej peritonitídy..
 • Na zníženie tlaku v žilách portálu je Molsidomin účinný, betablokátory: Propranolol, Atenolol. V takom prípade musíte kontrolovať krvný tlak.

Liečba ľudovými liekmi

Alternatívna liečba cirhózy pečene ponúka tieto recepty:

 • Zmieša sa 10 g, 20 g odrôd pšeničnej trávy, 20 g divej ruže. 1 polievková lyžica nalejte do zmesi 200 ml vody, varte 10 minút. Potom vývar ochladte, vezmite 1 polievkovú lyžicu. dvakrát denne.
 • Vezmite 3 lyžice. umyté ovos, breza, 2 polievkové lyžice. rozdrvené listy brusnice, zalejeme 4 l, trvajte 1 deň na chladnom mieste. Samostatne urobte šípkový vývar. Po jednom dni zmiešajte obidve bujóny, pridajte 2 polievkové lyžice. kukuričné ​​stigmy a uzlíky. Celú infúziu varte 15 minút, namiešajte a uložte do chladničky.
 • Potrebujete 3 hlavy cesnaku, 4 citróny, 200 g olivového oleja, kilogram medu. Odrežte kôru z citrónov, vyberte semená, posuňte citróny a cesnak do mlynčeka na mäso, kombinujte s maslom a medom. Masu premiešajte, vložte na deň do chladničky a potom ju uložte. Dajte si lyžičku 30 minút pred jedlom trikrát denne. Musíte jesť všetko a potom túto manipuláciu opakovať trikrát do roka.

Prognóza ochorenia

Cirhóza je nevyliečiteľná, iba ak sa transplantácia pečene nevykonáva. Pomocou vyššie uvedených liekov si môžete udržiavať iba viac-menej slušnú kvalitu života.

Koľko ľudí žije s cirhózou pečene závisí od príčiny ochorenia, štádia, v ktorom bolo objavené, a od komplikácií, ktoré sa vyvinuli v čase liečby:

 • s rozvojom ascitu žijú 3-5 rokov;
 • ak sa gastrointestinálne krvácanie objaví prvýkrát, prežije ho 1/3 až polovica ľudí;
 • ak sa vyvinie hepatická kóma, znamená to takmer 100% úmrtnosť.

K dispozícii je tiež stupnica, ktorá vám umožňuje predpovedať dĺžku života. Zohľadňuje výsledky testov a stupeň encefalopatie:

Počiatočné štádium cirhózy pečene

Cirhóza je patologická transformácia zdravých, zdravých hepatocytov (pečeňových buniek) do spojivového tkaniva jazvy, ktoré nemá funkčnú záťaž. Cirhotické zmeny v endokrinnej žľaze (pečeni) sú progresívne a nezvratné. Prvé príznaky cirhózy môžu byť stanovené iba na základe výsledkov laboratórnych testov a diagnostiky hardvéru. V počiatočnom štádiu vývoja sa choroba zriedka prejavuje výraznými vonkajšími alebo bolestivými príznakmi.

Ľudia spájajú menšie zmeny v pohody s únavou alebo prejavmi iných chronických patológií diagnostikovaných skôr. Toto je hlavný dôvod neskorej diagnózy. Toto ochorenie nie je možné eradikovať (absolútne eliminovať) drogami. Preto, na otázku záujmu všetkých pacientov, je možné vyliečiť cirhózu pomocou tabliet a injekcií, odpoveď bude záporná.

Čo sa deje v pečeni

Pečeň je základným orgánom v hepatobiliárnom systéme tela. Funkčné povinnosti žľazy sú:

 • detoxikácia (čistenie) tela z produktov rozpadu, jedov a toxínov;
 • produkcia a sekrécia žlče (biochemická tekutina, bez ktorej nie je možné stráviť prichádzajúce jedlo);
 • rozklad bielkovín a ich prideľovanie esenciálnych aminokyselín pre telo;
 • tvorba glykogénu a jeho spracovanie na rezervu glukózy;
 • udržiavanie hormonálnej rovnováhy;
 • účasť na procese krvotvorby.

Pri cirhóze je schopnosť hepatocytov regenerovať (regenerovať) blokovaná. Pod vplyvom rôznych nepriaznivých faktorov sa v pečeňovom tkanive tvorí tenká septa (septa). Bunky oplotené zo všetkých strán pomocou septy, postupne odumierajú, premieňajú sa na jazvy, žľaza stráca schopnosť vykonávať životne dôležité funkcie. Je nemožné začať deštruktívny proces opačným smerom, takže patológia pečene je liečiteľná, nemôže byť.

Dôvody rozvoja

Cirhóza je rozdelená do niekoľkých typov v závislosti od príčiny výskytu:

 • Vírusové. Postupuje v dôsledku predčasného alebo nesprávneho liečenia hepatitídy vírusovej etiológie (A, B, C)..
 • Farmakologické (liečivé). Vyvíja sa na pozadí predávkovania alebo dlhodobého užívania určitých druhov liekov.
 • Jedovatý (vo väčšine prípadov alkoholický). Vyskytuje sa v dôsledku pravidelného nekontrolovaného pitia. Podľa pohlavia je tento druh pre mužov charakteristickejší.
 • Exchange-alimentárne. Vyvíja sa ako komplikácia chronických endokrinných chorôb spojených s metabolickou a hormonálnou nerovnováhou (obezita, diabetes mellitus)..
 • Vrodená. Tvorí sa u plodu počas vývoja plodu pod vplyvom teratogénnych faktorov alebo v dôsledku nefunkčnej genetiky.
 • Žlčových ciest. Má dve formy. K primárnej biliárnej cirhóze dochádza v dôsledku deštrukčných účinkov buniek vlastného imunitného systému (autoimunitný faktor). Sekundárna forma sa vyvíja v dôsledku závažných patológií susediacich orgánov, najčastejšie žlčníka a jeho kanálikov (prítomnosť kameňov, cýst, nádorov, zápalových a infekčných lézií žlčových ciest)..
 • Kryptogenní. Diagnostikovaná nejasná povaha pôvodu, ak nie je možné zistiť presné dôvody.

Štádium choroby

Patológia má chronický priebeh s postupným zvyšovaním príznakov a morfologických transformácií orgánu. Štrukturálne zmeny v pečeni sú klasifikované podľa počtu a veľkosti mŕtvych uzlín vytvorených v mieste pôsobenia hepatocytov. Rozlišujú sa tri stupne poškodenia: mikro-nodulárne (ložiská nepresahujú 0,3 cm), makro-nodulárne (poškodenie sa zdvojnásobí), zmiešané (prítomnosť uzlov rôznych veľkostí).

Závažnosť patológie podľa závažnosti priebehu sa určuje podľa stupnice Child-Turcotte-Pugh:

 • počiatočná fáza alebo kompenzácia (trieda A);
 • mierna alebo subkompenzácia (trieda B);
 • dekompenzované alebo smrtiace ťažké (trieda C).

Pacient sa podrobí komplexnému vyšetreniu podľa piatich kritérií s pridelením určitého počtu bodov. Celkový ukazovateľ označuje štádium choroby. Konečné je konečné (štvrté) štádium choroby, po ktorom nevyhnutne nasleduje smrť pacienta.

Diagnostické opatrenia

Určiť príčinu choroby a jej štádium je možné pomocou komplexnej diagnostiky vrátane mikroskopických krvných testov, hardvérových metód, biopsie tkanív orgánu. Biochemické ukazovatele:

 • vysoký digitálny indikátor pečeňových enzýmov: AST (aspartátaminotransferáza), ALT (alanín aminotransferáza), alfa-amyláza;
 • narušenie interakcie živín a metabolizmu tukov (lipidov).

Podľa klinickej analýzy sa zistia leukocytóza a vysoká miera sedimentácie erytrocytov (ESR) ako príznaky zápalového procesu, ako aj nízka hladina hemoglobínu. Ultrazvukové výsledky ukazujú nasledujúce. Zmena veľkosti žľazy a jej schopnosť absorbovať ultrazvuk (echogenicita). Počiatočné štádium choroby sa vyznačuje proliferáciou žľazy a hyperecha, to znamená zvýšením hustoty orgánu. V procese degenerácie hepatocytov na uzly a jazvy klesá echogenicita do úplnej neprítomnosti v štádiu dekompenzácie a veľkosť pečene klesá..

Nehomogénna (heterogénna) štruktúra orgánu s uzlovými formáciami. Hrubý obrys (kontúry orgánu) s charakteristickým okrúhlym spodným okrajom. Zväčšenie veľkosti sleziny a sleziny (v počiatočnom štádiu choroby - nevýznamné). V subkompenzovaných a dekompenzovaných štádiách je diagnostikovaná abdominálna kvapka (ascites). V počiatočnej fáze ochorenia tento symptóm chýba.

Výsledky biopsie: deštruktívna-dystrofická zmena v tkanive a hepatocytoch, prítomnosť uzlín a jaziev. Pečeňové tkanivo sa odoberá laparoskopicky (skromný rez v pobrušnici) alebo metódou vpichu (pomocou ihly). Čím skôr sa uskutočňujú diagnostické opatrenia, tým väčšia je pravdepodobnosť, že pacient bude mať väčšiu dĺžku života. Pri cirhóze, ktorá sa zistí v ranom štádiu, pretrváva dĺžka života v 50% prípadov ďalších 10 až 12 rokov. Pri diagnostikovaní v subkompenzovanej fáze - 5 - 8 rokov. Trvanie závažných pacientov je obmedzené na tri roky..

Príznaky počiatočnej fázy

Počiatočné obdobie choroby zriedka pokračuje v nútenom režime. Pacient nemusí mať podozrenie na smrteľné ochorenie, kým neprejde z latentného do aktívnejšieho. Somatické príznaky cirhózy v počiatočnom štádiu nie sú výrazné. V niektorých prípadoch môžu príznaky úplne chýbať. Tento obraz je pozorovaný, pretože u ľudí stále funguje kompenzačný mechanizmus, tj pečeňové bunky, ktoré nie sú ovplyvnené patológiou, ktoré sa snažia odolávať, pracujú s dvojitým zaťažením.

V počiatočnej fáze môžu byť pozorované nasledujúce príznaky:

 • chudnutie nespôsobené intenzívnym športovým alebo stravovacím správaním;
 • porucha (porucha spánku) alebo chronická ospalosť;
 • strata sily, bez príčiny letargia a asténia (neuropsychologická slabosť);
 • strata chuti do jedla (niekedy averzia k jedlu);
 • závažnosť epigastrickej (epigastrickej) oblasti;
 • intenzívna tvorba plynu;
 • striedavá zápcha (zápcha) a hnačka (hnačka).

Neskôr sa do úst pridá horká pachuť v ústach (často po prebudení) a nepohodlné, ale nie bolestivé pocity v pravom bruchu. Takéto zriedkavé príznaky u ľudí nespôsobujú vážne obavy a zriedka vedú k lekárovi. Znaky skorej cirhózy sa spravidla zisťujú u pacientov s inými chronickými patológiami pri rutinnom vyšetrení. Ako choroba postupuje, symptómy sa zosilňujú. Koža a biele oči zožltnú, bolesti sa objavia v pravej hypochondrii, nohy opuchnú. Hematómy sa vyskytujú na tele (bez mechanického zranenia).

Vyskytujú sa komplikácie: hromadenie tekutín v brušnej dutine (ascites, inak kvapkavé), s možnou peritonitídou bakteriálnej etiológie, kŕčové žily portálnych žíl, ktorými sa krv dodáva do pečene, a zvýšenie tlaku v nich (vývoj portálnej hypertenzie), v budúcnosti poškodenie renálneho aparátu. (hepatorenálny syndróm), ktorý ohrozuje dekompenzáciu obličiek.

Najčastejšími dôsledkami cirhózy sú zlyhanie pečene a karcinóm (rakovina pečene)..

Počiatočné zmeny taktiky

Pretože cirhóza pečene je nevyliečiteľným ochorením, cieľom konzervatívnej liečby je spomaliť proces transformácie hepatocytov, predĺžiť regeneračnú kapacitu tela, zastaviť bolesť a oneskoriť vývoj komplikácií. Na liečbu všetkých typov cirhózy sa používajú:

 • lieky skupiny hepatoprotektorov (bylinné, esenciálne fosfolipidy, zvieratá), ktoré majú ochranný a redukujúci účinok proti hepatocytom;
 • vitamínové prípravky;
 • syntetické žlčové kyseliny;
 • diétna terapia (obmedzená strava a úplné vylúčenie alkoholu);
 • bylinná medicína s tradičnou medicínou;
 • fyzioterapeutické procedúry.

V závislosti od etiológie choroby sa hlavná terapia dopĺňa:

 • lipotropné látky, na reguláciu metabolických procesov a na prevenciu infiltrácie tukových žliaz (s alkoholovým poškodením pečene);
 • steroidné hormóny produkované kôrou nadobličiek (s toxickou a biliárnou cirhózou);
 • imunostimulačné lieky (v primárnej biliárnej odrode);
 • diuretiká, inak diuretiká, v prítomnosti kvapiek.

Terapia sa vykonáva pri pravidelnom monitorovaní krvného obrazu a nálezov ultrazvuku. Liečba cirhózy sa podieľa terapeut (počas počiatočnej liečby), gastroenterológ, hepatológ, špecialista v oblasti chorôb hepatobiliárneho systému. Ak je nutný chirurgický zákrok, chirurg sa pripojí.

Esenciálne lieky na liečbu cirhózy

skupinaNázov lieku
Esenciálne fosfolipidyEssential Forte N, Essliver, Fosfoncial, Fosfhogliv, Eslidin, Energy
Rastlinné hepatoprotektoryKarsil, Dipana, Silimar, Liv-52, Tsinariks, Bondzhigar
Hepatoprotektory živočíšneho pôvoduHepatosan, Sirepar, Progepar
Syntetické žlčové kyselinyUrsosan a jeho analógy: Ursofalk, Urdox, Ursodez
Aminokyseliny alebo lipotropné látkyHeptral, Hepa-Merz, kyselina lipoová, betargin
Lieky obsahujúce hormónyKortizón, hydrokortizón
Vitamínové komplexyThiogamma, Berlition 300, Tiolept, Thiolipon

Aké konkrétne lieky sa budú predpisovať, závisí od štádia ochorenia, prítomnosti komplikácií a sprievodných chronických patológií. Vymenovanie všetkých liekov vykonáva lekár. Samoliečba môže byť nebezpečná.!

fyzioterapia

Hlavnými fyzioterapeutickými metódami, ktoré sa používajú pri komplexnej liečbe patológie pečene, sú:

 • Plazmaferéza. Metóda extrakorporálneho čistenia hardvéru. Odber krvi sa vykonáva po častiach, čistí sa v nádobe na krv a vracia sa späť do systémového obehu.
 • Diatermia. Hĺbkové zahrievanie tkanív vysokofrekvenčnou expozíciou pomocou špeciálneho prístroja.
 • Inductothermy. Metóda elektroterapie pomocou vysokofrekvenčného (od 10 do 40 MHz) elektromagnetického poľa.

Liečba diétou

Od potvrdenia diagnózy, cirhózy pečene až do konca života je pacientovi predpísaná strava. Liečba diétou pomáha znižovať zaťaženie chorých pečene, pomáha odstraňovať usadeniny cholesterolu, predlžuje stupeň kompenzácie, spomaľuje rozvoj komplikácií. Všeobecné podmienky:

 • racionálne jedlo (každé 3-4 hodiny) s veľkosťou porcie nie viac ako 300 - 350 g raz;
 • prísny limit na stolovú soľ;
 • Dodržiavanie normy denného obsahu kalórií v miskách (nie viac ako 2500 kcal);
 • odstránenie jedál pripravených kulinárskym spôsobom na vyprážanie (vrátane dreveného uhlia) z jedálneho lístka;
 • dodržiavanie pitného režimu (do 2 litrov denne);
 • odmietnutie škodlivých výrobkov a alkoholických nápojov.

Menu je založené na komplexných sacharidoch (zelenina, ovocie, obilniny). V počiatočnom štádiu je použitie proteínových výrobkov povolené v množstve 1 gram na kilogram hmotnosti pacienta. Následne je proteín vylúčený z potravy. Množstvo tuku je 80 g / deň. Mliečne a kyslé mliečne výrobky sú povolené (s miernym obsahom tuku v%). Dusená alebo pečená zelenina.

kategóriePovolenýzakázaná
zeleninaVšetky druhy kapusty, tekvica, cuketaBaklažán, uhorky, paprika, paradajky, špenát
koreneMrkva, zemiakyCibuľa, fliaš, reďkovky, reďkovky, chren
Ovocie a bobuleMarhule, jablká, kdoule, melón, banány, melón, broskyne, slivky, hrušky, kivi, čučoriedky, jahodyzrnko vína
cereálieJačmeň, ovsené vločky, krupica, ryža, pohánkaproso
Múčne výrobkyTvrdý chlieb a cestovinyPečivo a listové pečivo
cukrovíMarshmallows, pastille, marmeláda, džemMliečna čokoláda, zmrzlina, maslo
Kyslé mliečne výrobkyBeztukový tvaroh, kefír, jogurt a acidofilus 1%, syr RicottaSmotana, kyslá smotana, domáci tvaroh
mäsoKuracie, Turecko, KrálikBravčové, kačacie, slanina, hus
rybyTreska modrá, treska belasá, treska žltá, šťuka, merlúzaLosos, halibut, beluga, makrela, sleď
šťavyMrkva, marhuľa, tekvicaParadajka
strukoviny-Hrach, cícer, fazuľa, šošovica, fazuľa

Okrem toho nie je dovolené používať:

 • rýchle jedlá;
 • huby,
 • párky a údené mäso (sádlo, mäso, ryby)
 • konzervované výrobky: dusené mäso, pasty, konzervované ryby (vrátane kaviáru), nakladaná a konzervovaná zelenina, ovocie v náleve.

Zakázaná káva, sýtené nápoje. Vlastný vývoj denného menu môže byť zložitý. V takom prípade sa odporúča vyhľadať radu lekára. V diagnostike cirhózy pečene v počiatočnej fáze je prognóza pomerne priaznivá.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Väčšina žien verí, že ak sa im diagnostikujú maternicové myómy, potom je to veľmi vážny a nezvratný problém. V skutočnosti však nie je všetko také, pretože tvorba maternicových fibroidov je benígna, ak je to potrebné, môžete sa jej zbaviť bez toho, aby ste sa museli uchýliť k operácii.
Kvôli narušeniu držania tela, ktoré sa často vyskytuje v našej dobe, najmä u detí a starších ľudí, existuje veľa chorôb pohybového aparátu..Najširší vývoj samotných chorôb a metód ich liečby je spôsobený skutočnosťou, že v súčasnosti je veľa špecialít a aktivít spojených s potrebou viesť sedavý sedavý spôsob života..
Medzistavcová hernia je jednou z najbežnejších príčin bolesti chrbta. Patológia sa vyznačuje vyčnievaním medzistavcových platničiek umiestnených medzi stavcami. Kýla je vo väčšine prípadov komplikáciou osteochondrózy.