loader

Ascites pri cirhóze

Ascites je patologický stav, pri ktorom sa v brušnej dutine hromadí voľná tekutina, čo vedie k zväčšeniu veľkosti brucha. U ľudí sa to tiež nazýva kvapkavé. Nejde o samostatné ochorenie, ale o prejav adaptačných mechanizmov tela. Vo väčšine prípadov dochádza k rozpadu brucha proti cirhóze pečene. Môže byť patológia vyliečená? Koľko ľudí žije s touto diagnózou? To všetko a ešte oveľa viac sa budeme venovať v našom článku..

príčiny

Výskyt ascitu pri cirhóze pečene je jasným znakom toho, že telo pacienta už jednoducho nie je schopné bojovať a jeho ochranné mechanizmy sú vyčerpané, to znamená, že choroba prešla do štádia dekompenzácie. Odborníci identifikujú tri hlavné príčiny kvapiek:

 • portálna hypertenzia;
 • sekundárny hyperaldosteronizmus;
 • hypoalbuminémia.

Pozrime sa podrobnejšie na tieto tri spúšťacie faktory, ktoré sa podieľajú na vývoji ascitu. Ich odborníci poukazujú na systémové alebo všeobecné dôvody. Najprv si povedzme o portálovej hypertenzii.

Portálna hypertenzia

Portálna žilová pečeň porušuje normálny prietok krvi. To spôsobuje rozvoj preťaženia a zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Hypertenzia postihuje aj malé krvné cievy. Ich steny nedokážu zvládnuť zvýšené zaťaženie, ktoré vyvoláva zvýšenie priepustnosti. Výsledkom je, že tekutina preniká a ľahko preniká do brušnej dutiny.

Sekundárny hyperaldosteronizmus

Pečeň je zodpovedná za produkciu biologicky aktívnych látok zodpovedných za rozširovanie krvných ciev. V dôsledku poškodenia hepatocytov (pečeňových buniek) tieto látky vo významnom množstve prenikajú do systémového obehu. To vedie k uvoľneniu hladkých svalov krvných ciev, zhoršeniu prietoku krvi a zníženému tlaku.

Najzraniteľnejšie na také zmeny v tele sú obličky. Začínajú vylučovať renín - látku, ktorá stimuluje tvorbu nadobličiek, aldosterónu. To vedie k oneskoreniu sodíka a vody v tele..

hypoalbuminémia

Vedci vedome nazývajú pečeň chemickým laboratóriom nášho tela. Telo je zodpovedné za produkciu bielkovín, najmä imunoglobulínu. Látka zadržuje tekutinu a bráni jej v prekonávaní vaskulárneho lôžka..

Na pozadí deštrukcie pečeňových buniek je syntéza proteínov prerušená. V dôsledku toho už neexistujú bariéry pre odtok vody. Takto sa vyvíja ascites..

Za zmienku tiež stojí niekoľko dodatočných dôvodov zodpovedných za vývoj kvapiek. V dôsledku patológie dochádza k zníženiu objemu cirkulujúcej krvi. Na oddialenie sodíka a vody telo spojí mechanizmus na kompenzáciu nedostatku kyslíka v tkanivách. Uvoľňovanie antidiuretického hormónu a aldosterónu.

Pokles objemu cirkulujúcej krvi spôsobuje hladovanie srdcového svalu kyslíkom. Výsledkom je, že sa vypudenie krvi významne zníži. To vedie k preťaženiu dolnej dutej veny, ako aj k opuchu nôh v dôsledku zadržiavania krvi na periférii..

Okrem systémových provokačných faktorov odborníci identifikujú aj miestne príčiny ascitu. Patria sem zvýšenie vaskulárnej rezistencie vo vnútri hepatocytov, ako aj intrahepatický blok, ktorý zvyšuje tvorbu lymfy..

NEZABUDNITE! Ascites s cirhózou pečene nie je diagnostikovaná u všetkých pacientov. Najčastejšie sa patológia vyskytuje u ľudí, ktorých deštrukcia tkaniva pečene nastala na pozadí systematického požívania alkoholu.

Podľa štatistík sa v 50% prípadov u pacientov s cirhózou vyskytuje ascites. Riziko tejto komplikácie je významne zvýšené týmito faktormi:

 • prítomnosť srdcových patológií;
 • neaktívny životný štýl;
 • nesprávne zvolená liečba;
 • predčasná diagnóza choroby;
 • zlyhanie obličiek;
 • chronické patológie endokrinného systému;
 • autoimunitné ochorenia;
 • otravy;
 • užívanie určitých drog;
 • vírusová hepatitída;
 • chyby vo výžive.

Patogenéza (vývojový mechanizmus)

Cirhóza pečene je závažné nevyliečiteľné ochorenie, ktorého základom je poškodenie tkaniva orgánov a jeho následné nahradenie jazvami. Dropsy sa najčastejšie vyvíja v posledných štádiách choroby a významne zhoršuje predpovede.

Na vedomie! Ascites pri cirhóze je vážna komplikácia, ktorá si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Jeho vývoj naznačuje prechod patológie do terminálneho štádia.

Mechanizmus tejto poruchy je už dobre známy. V tomto prípade sa pozoruje výskyt rozsiahlych ohnísk nekrózy a nahradenie mŕtvych častí fibrózou. To vedie k zvýšeniu deformity pečene a následkom toho k narušeniu fungovania zdravých tkanív.

Normálne fungujúce pečeňové bunky sú nahradené abnormálnymi. Jazvy nielenže nemôžu vykonávať žiadne funkcie, ale stále zasahujú aj do zvyšných hepatocytov. Výsledkom je, že normálne bunky dostávajú z krvi menej živín a odumierajú.

Situáciu zhoršuje skutočnosť, že abnormálne hepatocyty vyvolávajú uvoľňovanie látok, ktoré vedú k vazodilatácii, ktorá navyše telo intenzívne napĺňa krvou. To vedie k zvýšeniu objemu cirkulujúcej krvi a konštantnému tlaku na steny žíl a tepien. Výsledkom je hromadenie solí a vody v tele. Exit prirodzene nemajú príležitosť. To vedie k zníženiu elasticity cievnych stien a tvorbe pórov, cez ktoré môže vylúčená tekutina vniknúť do brušnej dutiny..

Vytvára sa veľa malých ciev, ktorými prietok krvi umožňuje obchádzať poškodené oblasti. To vedie nielen k rýchlejšiemu zvýšeniu cirhózy pečene, ale tiež k vzniku syndrómu portálnej hypertenzie..

Postupne sa znížia filtračné schopnosti orgánov postihnutých cirhózou. To spôsobuje zvýšenie krvi toxických látok, ktoré majú nepriaznivý vplyv na steny krvných ciev, čo spôsobuje zníženie ich priepustnosti. Ascites sa tak objavuje v dôsledku pôsobenia mnohých nepriaznivých faktorov spôsobených kritickým poškodením pečene..

Charakteristické príznaky

V prvých fázach komplikovanej cirhózy nevyzerá brucho opuchnuté. Patologické zmeny možno zistiť iba pomocou inštrumentálnych diagnostických metód, napríklad ultrazvuku. V počiatočnej fáze sa tekutina môže distribuovať krvou a lymfatickými cievami. Napriek neprítomnosti klinických príznakov sa krvné cievy rozširujú, tlak v systéme žilových portálov stúpa a pečeňové bunky sú nahradené nefunkčnými jazvami..

POZOR! Voda prúdi do brušnej dutiny v štádiu, keď cievy neznesú nadmerné zaťaženie. Celkovo sa v žalúdku môže nahromadiť až desať litrov tekutiny..

Ascites je sprevádzaný postupným zvyšovaním veľkosti brucha. S postupujúcou cirhózou prechádza svalové tkanivo atrofickými zmenami. Napriek tomu sa hmotnosť a obvod pásu neustále zvyšujú. Za zmienku stojí disproporcionalita veľkosti brucha v porovnaní s ostatnými časťami tela.

Koža prednej brušnej steny sa napína a stáva hladkou. Často sa na nej objavia ružové pruhy. Pod epidermou sú zreteľne viditeľné rozšírené krvné cievy a objavuje sa viac pavučinových žíl.

Keď sa kvapka zhoršuje, pacienti sa sťažujú na extrémne nepohodlie a bolesti brucha. Pozoruje sa príznak výkyvov, to znamená, že aj pri miernom zatlačení na stranu pacienta sa vo vnútri brucha prejavuje oscilácia tekutín..

Zvýšenie vnútrobrušného tlaku vedie ku kompresii bránice a zníženiu objemu pľúc. Klinicky sa to prejavuje vo forme ťažkej dýchavičnosti a rýchleho dýchania. Pri ležaní sa nepríjemné príznaky zhoršujú. Bez vysokého opierky hlavy alebo vankúša nemôžu pacienti zaspať. Výskyt mokrého kašľa, modrých pier (cyanóza), ako aj bledosť pokožky naznačujú vývoj respiračného zlyhania..

Po každom jedle sa človek cíti nepríjemne. Nasýtenie pochádza z malého množstva jedla. Belching a pálenie záhy sa stávajú stálymi spoločníkmi pre týchto pacientov. V niektorých prípadoch sa vyskytujú ataky zvracania nestráveného jedla. Je to spôsobené kompresiou v oblasti prechodu zo žalúdka do čriev. Tiež vo zvratkoch sa môžu objaviť nečistoty žlče.

Kvôli nahromadenému exsudátu v bruchu sa v črevnom trakte po celej jeho dĺžke zvyšuje tlak. To spôsobuje hnačku alebo naopak zápchu. V závažných prípadoch sa môže vyvinúť črevná obštrukcia.

Nahromadený exsudát tiež tlačí na močový mechúr, ktorý sa prejavuje vo forme častých a bolestivých nutkaní na močenie. To vytvára ideálne podmienky pre rozvoj pyelonefritídy a cystitídy..

Pacienti s ascitom trpia silným opuchom dolných končatín. Výskyt tohto príznaku je spôsobený zníženým odtokom lymfy. Tento stav sa zhoršuje poruchami kardiovaskulárneho systému. Možné zvýšenie krvného tlaku.

Keď je pacient v stoji, tekutina je vplyvom gravitácie priťahovaná k spodnému bruchu. V polohe na chrbte sa „šíri“ k bočným stenám a pripomína „žabí žalúdok“..

Zvýšenie objemu voľnej tekutiny v brušnej dutine vedie k vyčnievaniu pupka smerom dopredu. Často sa tvorí pupočná kýla. Exsudátová tekutina sa môže infikovať patogénmi, čo môže viesť k smrti.

V lekárskej terminológii sa používa všeobecný názov „syndróm edematózneho ascitu“, ktorý zahŕňa všetky poruchy cirhózy. Toto ochorenie pečene sa teda prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • bolesť v pravej hypochondrii;
 • ťažkosť po jedle;
 • slabosť, nevoľnosť, ospalosť, ľahostajnosť ku všetkému, čo obklopuje;
 • poškodenie pamäte a výkon;
 • bodové krvácanie;
 • škvrnitosť dlaní;
 • krvácajúci;
 • nadúvanie, dunenie v žalúdku;
 • žltačka;
 • impotencia a rast prsníkov u mužov;
 • menštruačné nepravidelnosti, neplodnosť u žien;
 • Svrbivá pokožka;
 • „Lakovaný jazyk“ kvôli sčervenaniu a opuchom;
 • pavúčie žily na tvári;
 • periodické zvyšovanie telesnej teploty;
 • epiderma sa stáva suchou, bledou, so žltkastým nádychom.

Dropsy samo o sebe nevedie k smrti. Komplikácie, ku ktorým vedie, sú nebezpečné. Nahromadená tekutina silne komprimuje životne dôležité orgány, čím narúša ich normálne fungovanie. Kardiovaskulárny systém je obzvlášť zraniteľný.

Ascites je nebezpečný, keď sa vyskytnú takéto komplikácie:

 • Peritonitída (zápal pobrušnice). Očkovanie dutiny patogénmi spôsobuje vznik hnisavého zápalu.
 • Hydrotorax. Kvapalina vstupuje do hrudnej dutiny.
 • Obštrukcia čriev. Vyskytuje sa na pozadí stlačenia orgánu veľkým množstvom tekutiny.
 • Pupočná prietrž. Aj po nastavení klesá.

Predpoveď života

Koľko ľudí žije s ascitom pri cirhóze? Je ťažké jednoznačne odpovedať na túto otázku. Koľko môže pacient žiť, do veľkej miery závisí od stavu kardiovaskulárneho systému, obličiek a pečene. Pri cirhóze vo fáze kompenzácie je prognóza všeobecne priaznivá. Ako ukazuje prax, ľudia s touto diagnózou žijú dlhšie s včasnou liečbou. Pre správnu prognózu je potrebné vziať do úvahy niekoľko dôležitých kritérií: vek, miera progresie patológie, vývoj sprievodných chorôb, strava.

Ak sa vyvinie zlyhanie obličiek bez hemodialýzy, pacienti zomrú v priebehu prvých týždňov. S rozvojom dekompenzovanej cirhózy môžu pacienti žiť až päť rokov iba v dvadsiatich percentách prípadov.

Na vedomie! Na základe diéty bez solí a odporúčaní ošetrujúceho lekára môže chorá osoba počítať s dobrou prognózou.

Najúčinnejším spôsobom, ako sa zbaviť účinkov brušnej kvapky, je transplantácia pečene. V niektorých prípadoch je to jediný spôsob, ako liečiť ascites. Pri úspešnej operácii môžu pacienti žiť viac ako tucet rokov.

Špecialisti identifikujú kategóriu pacientov, u ktorých sú následky edémovo-ascitického syndrómu najmenej nepriaznivé. Ohrozené sú:

 • starí ľudia;
 • osoby trpiace hypotenziou;
 • onkologickí pacienti;
 • pacienti s cukrovkou.

V súčasnosti sa odborníci naučili kompenzovať stav pacientov so správne vybranými liekmi a stravou. Malo by sa však pamätať na to, že existujú také formy choroby, ktoré sa ťažko liečia. V týchto prípadoch je takmer nemožné predĺžiť životnosť o niekoľko rokov..

Ako liečiť?

Liečba ascitu pri cirhóze je predpísaná v závislosti od štádia prebiehajúceho patologického procesu. V počiatočných fázach sa používa konzervatívna terapia. Na zlepšenie funkcie pečene sa predpisujú lieky s hepatoprotektívnym účinkom.

Na odstránenie prebytočnej tekutiny a na zabránenie zväčšenia jej objemu v brušnej dutine sú uvedené diuretiká. Na zabránenie bakteriálnej peritonitídy môžu byť predpísané antibiotiká..

Vo vodorovnej polohe sa zvyšuje činnosť obličiek a zvyšuje sa ich filtračná schopnosť. Pomáha to čistiť krv nahromadených toxických látok. Pacientom s ascitom sa preto zobrazuje odpočinok na lôžku.

Ak je konzervatívna liečba neúčinná, na liečbu sa predpisuje laparocentéza. Toto je minimálne invazívna manipulácia zahŕňajúca čerpanie tekutiny z brušnej dutiny. Počas postupu sa nesmie odobrať viac ako päť litrov tekutiny. Pri jedinom prísunu väčšieho množstva tekutiny existuje vysoké riziko komplikácií a šoku.

V prípade ascitu sa do stravy odporúča zahrnúť mliečne a mliečne výrobky, teľacie a chudé hovädzie mäso a nízkotučné ryby. Jedálny lístok by mal obsahovať jedlá vyrobené z vaječných bielkov, pohánky a prosa, ako aj sójovú múku. Tento typ výživy je spôsobený schopnosťou tela spracovať proteíny v dostatočnom množstve..

Pri dekompenzovanej cirhóze dochádza k prudkému poklesu schopnosti spracovávať proteíny. V tomto bode je príjem bielkovín obmedzený. V prípade pečeňovej kómy sú proteíny zo stravy úplne vylúčené..

Ľudovými liekmi nie je možné zbaviť sa ascitu. Liečebné tipy sa môžu použiť ako pomôcka na zmiernenie príznakov..

sumarizujúci

Ascites je nahromadenie výtokovej tekutiny v brušnej dutine, ktorej hlavným prejavom je zväčšené brucho. Vývoj patológie je vo väčšine prípadov spojený s týmito príčinami: zvýšený tlak v systéme portálnych žíl, nedostatok bielkovín v krvi, zvýšená produkcia vazodilatačných hormónov a preťaženie lymfy. Šanca na rozvoj kvapiek sa zvyšuje s nedodržiavaním diéty, fyzickej nečinnosti, predčasnej diagnostiky a sprievodných patológií srdca a obličiek. Je pomerne ťažké identifikovať patológiu v počiatočných fázach, pretože prvé príznaky sa objavujú pri nahromadení asi pol litra exsudátu..

Medzi hlavné príznaky komplikovanej cirhózy patrí pocit plnosti, plynatosť, nevoľnosť, zväčšenie brucha a zažívacie ťažkosti. Očakávaná dĺžka života v mnohých ohľadoch závisí od samotného pacienta, ktorý musí striktne dodržiavať pitný režim a stravu. V súčasnosti neboli vyvinuté žiadne lieky, ktoré by obnovili funkčnú aktivitu pečene. Pri akumulácii veľkého množstva tekutiny v brušnej dutine sa vykonáva laparocentéza - punkcia brušnej steny s následným čerpaním exsudátu z tela. Včasný chirurgický zákrok bráni rozvoju život ohrozujúcich komplikácií.

Ascites pri cirhóze

Pôsobením agresívnych faktorov (alkohol, toxíny, vírus hepatitídy) je tkanivo pečene zničené. Bunky postupne odumierajú, sú nahradené spojivovým tkanivom. Ukončenie činnosti orgánov má vážne následky, ktoré sú nezávislé od príčin vzniku choroby. Ascites s cirhózou pečene je nahromadenie tekutiny v brušnej dutine, vážna komplikácia ochorenia, vážne zhoršujúca prognózu života pacienta. Môže byť ovplyvnené srdce a obličky. Nahromadenie tekutín najčastejšie spôsobuje brušný rast.

Čo je ascites

Ascites je hromadenie tekutiny v bruchu, ku ktorému dochádza v dôsledku cirhózy pečene. To sa deje v dôsledku zvýšeného žilového tlaku, stagnácie krvi. S poklesom počtu zdravých pečeňových buniek sa krv zhoršuje horšie, hromadia sa škodlivé látky, ktoré sú spôsobené nedostatočnou produkciou bielkovín a enzýmov. Cievne steny znižujú priechodnosť. Rovnováha tekutín je narušená, ktorá sa postupne hromadí v pobrušnici.

Patológia je diagnostikovaná u 50 - 60% pacientov s cirhózou do 10 rokov po zistení základného ochorenia. Komplikácia výrazne zhoršuje priebeh choroby. Účinnosť liečby tohto ochorenia závisí od toho, ako skoro sa zistila zmena v štruktúre tkanív, a viac od úsilia pacienta v boji proti tomuto ochoreniu..

Lekárska štatistika poskytuje údaje o očakávanej dĺžke života s ascites:

 • s kompenzovanou formou cirhózy - od 10 rokov, pretože pečeň naďalej funguje;
 • fáza dekompenzácie bez transplantácie - 80% úmrtí za prvých 5 rokov;
 • s tendenciou na relaps, rezistencia na liečbu - do jedného roka.

príčiny

Väčšina prípadov akumulácie tekutín spôsobuje nedostatočnú produkciu proteínov. Cez steny krvných ciev vstupuje tekutina do pobrušnice. Neschopnosť pečene poškodenej cirhózou neutralizovať toxíny spôsobuje zvýšenie hladiny sodíka, ktoré ďalej udržuje v tele vlhkosť..

Iné príčiny ascitu pri cirhóze:

 • nedostatok lymfatického systému;
 • zvýšená priepustnosť pečeňových ciev;
 • zhoršená funkcia obličiek.

Všetky tieto faktory spomaľujú prietok krvi a zvyšujú krvný tlak. Interlobulárna hepatická septa obsahuje veľa žíl a tepien. Rast patogénneho tkaniva ich stláča a narúša celý obehový systém. Porušenie odtoku lymfy vyvoláva hromadenie lymfy v pečeni, odkiaľ preniká do panvovej dutiny..

U zdravého človeka obsahuje žalúdok až 200 ml vody. Pri ascite je objem až niekoľko litrov.

Stupeň komplikácie

Ascites sa určuje už v počiatočných štádiách cirhózy ultrazvukom alebo laparoskopicky. Existujú také fázy hromadenia tekutín:

Ascites pri cirhóze

Pečeň neustále preberá „mŕtvicu“ v procese ľudského života. Nesprávna výživa, používanie alkoholických nápojov, vystavenie chemickým látkam atď. Negatívne ovplyvňuje činnosť tohto tela. V bunkách sa vyvolávajú patologické procesy, ktoré vedú k ich smrti. Ak veľa buniek odumrie, pečeň sa snaží obnoviť svoju integritu a vyplniť dutiny spojivovým tkanivom. Cirhóza teda začína, ktorá je často sprevádzaná rôznymi komplikáciami. Medzi nimi sú ascites. Ascites s cirhózou významne komplikuje liečbu a vedie k ešte horšiemu zhoršeniu stavu pacienta. Prognóza s takouto „kyticou“ sa, nanešťastie, stáva nepriaznivou.

Pár slov o patológii

Predtým, ako sa porozprávame o tom, ako liečiť ascites a či je všeobecne liečiteľný, je potrebné analyzovať jeho vývojový mechanizmus. Táto patológia teda nie je nezávislou chorobou. Spravidla sa vyvíja na pozadí iných chorôb vrátane hepatitídy a cirhózy. Prvá choroba je charakterizovaná porážkou ľudského tela vírusom hepatitídy a druhá dominanciou spojivového tkaniva v pečeni, ktoré nemôže plniť funkcie mŕtvych buniek. Tieto dve patológie spolu súvisia, pretože práve v 30% prípadov je hlavnou príčinou cirhózy práve hepatitída, ktorá ničí pečeňové bunky, po ktorej sa začnú nahrádzať spojovacími prvkami..

Ascites je ochorenie charakterizované hromadením tekutiny v brušnej dutine. Jeho vývoj je spôsobený skutočnosťou, že smrť pečene vedie k narušeniu procesu čistenia krvi. V dôsledku toho sa v tele začnú hromadiť rôzne škodlivé látky. Funkčnosť pečene je narušená a nedokáže syntetizovať správne množstvo enzýmov a proteínov, ktoré sú zodpovedné za mnoho procesov v tele vrátane čistenia krvi..

Na pozadí nedostatočnej produkcie proteínov a enzýmov je narušený proces presakovania tekutiny cez tkanivá a steny ciev. A keďže už nemá kam ísť, začína sa hromadiť v brušnej dutine. Takto sa vyvíja ascites (druhé meno choroby je kvapkavé).

Dôvody rozvoja

Ako už bolo uvedené, hlavným dôvodom rozvoja ascitu na pozadí cirhózy je nedostatok bielkovín (albumínu) v tele, čo vedie k zníženiu schopnosti krvi byť v krvných cievach. Inými slovami, nedostatočné množstvo albumínu zvyšuje priechod tekutín stenami krvných ciev, v dôsledku čoho ľahko vstupuje do brušnej dutiny, kde sa hromadí.

Príčinou ascitu sa však stáva nielen nedostatok bielkovín. Pretože pri cirhóze pečeň stráca svoju schopnosť kontrolovať koncentráciu sodíka v tele, jej hladina sa začína zvyšovať, čo tiež vyvoláva zadržiavanie tekutín v tkanivách a vnútorných orgánoch osoby, čo spôsobuje vážne opuchy..

Keď už hovoríme o tom, aké ďalšie príčiny vývoja ascitu je potrebné uviesť, že pri cirhóze je narušené aj fungovanie lymfatického systému, pretože práve lymfa produkuje pečeň. A pretože orgán s takouto patológiou nemôže úplne fungovať, lymfatický systém tiež podlieha určitým poruchám. V tele stúpa lymfatický tlak, ktorý tiež vedie k prenikaniu tekutiny do brušnej dutiny. A pretože sa funkčnosť pečene zhoršuje každý deň, tekutina sa postupne hromadí.

Ak zhrnieme malé výsledky všetkých vyššie uvedených, malo by sa povedať, že základom pre vývoj ascitu je súčasne niekoľko faktorov:

 • poškodený lymfatický systém;
 • zvýšená vaskulárna permeabilita;
 • vysoký obsah sodíka v krvi na pozadí zhoršenej funkcie obličiek a pečene;
 • vysoký tlak v pečeni.

príznaky

Pretože sa ascites vyvíja na pozadí cirhózy, je potrebné osobitne zvážiť príznaky, ktoré sú charakteristické pre tieto ochorenia. Koniec koncov, často hladko prúdia do seba a nie je možné ich nechať bez dozoru, pretože iba včasnou identifikáciou týchto príznakov a obrátením sa na svojho lekára sa môžete vyhnúť vážnym a nezvratným následkom..

Príznaky cirhózy

Vývoj cirhózy sa vyskytuje trikrát častejšie u mužov ako u žien. Charakteristické sú nasledujúce príznaky:

 • pocit ťažkosti pod rebrom na pravej strane;
 • nepohodlie v tej istej oblasti, ktoré sa po fyzickej námahe zintenzívňuje (čím väčšie patologické procesy, tým častejšie sa objavujú nepohodlie a dokonca aj malé zaťaženie môže vyvolať jeho vzhľad);
 • pocit ťažkosti a nepohodlia na pravej strane pod rebrom po požití alkoholu, mastných alebo korenených jedál;
 • prítomnosť horkosti v ústach, suchosť;
 • nevoľnosť, ktorá sa môže objaviť bez ohľadu na príjem potravy, často končiaci zvracaním;
 • rýchla únava;
 • črevné poruchy (často dochádza k vyprázdňovaniu, zatiaľ čo stolica má tekutú konzistenciu);
 • nadúvanie;
 • prudké zníženie telesnej hmotnosti;
 • Svrbivá pokožka;
 • obštrukčná žltačka (koža a skléra očí sa nažltnú);
 • zvýšenie objemu pečene, ktoré je ľahko cítiť pod kožou (s prehmataním dochádza k zhutneniu a tuberozite orgánu, možné sú bolestivé pocity);
 • znížené libido a sexuálna aktivita.

S rozvojom cirhózy u mnohých pacientov je tiež pozorovaný nárast veľkosti prsníkov, a to nielen u žien, ale aj u mužov. Zároveň je možné, aby silní predstavitelia pohlavia zmenšili veľkosť vonkajších pohlavných orgánov.

Okrem toho s rozvojom cirhózy sa objavujú ďalšie nepríjemné príznaky. Koagulácia krvi je narušená, čo často spôsobuje neprimerané modriny a modriny. Moč sa zakalí a získa nahnedlý odtieň, ale výkaly sa naopak zosvetlia. Pacient môže občas zažiť horúčku a horúčku..

Príznaky ascitu

Ako už bolo uvedené, ascites je ochorenie, pri ktorom sa v brušnej dutine hromadí tekutina. Bohužiaľ je možné túto chorobu rozpoznať v počiatočnej fáze vývoja iba v ojedinelých prípadoch, pretože jej prvé príznaky sa vyskytujú až vtedy, keď sa v brušnej dutine hromadí viac ako 1 liter tekutiny. Jeho počet sa postupne zvyšuje. A v lekárskej praxi boli často prípady, keď množstvo tekutiny v brušnej dutine pacientov dosiahlo 25 l.

Stručne povedané, pri ascite sú charakteristické tieto príznaky:

 • zvýšenie objemu brucha;
 • napätie kože v bruchu (výskyt strií);
 • pri akejkoľvek činnosti osoba pociťuje nepríjemné pocity vo vnútri pobrušnice (perlivá voda);
 • poklepanie na brucho vydáva nudný zvuk;
 • žily sú jasne viditeľné na koži;
 • vyskytuje sa častá nevoľnosť;
 • opuch nôh a paží;
 • v žalúdku je pravidelná bolesť (vyskytuje sa v dôsledku tlaku tekutiny na tento orgán);
 • vydutý pupok.

Je potrebné okamžite liečiť ascites cirhózou. Inak sa choroba začne rýchlo vyvíjať a bude mať nezvratné následky..

Ascitové komplikácie

Ascites je vážna patológia, ktorá môže viesť k rôznym komplikáciám. Najčastejšie sa jeho vývoj stáva príčinou peritonitídy. Jeho vzhľad je spôsobený infekciou tekutiny v brušnej dutine. Ak osoba počas vývoja peritonitídy nedostane včasnú lekársku starostlivosť, môže to viesť k náhlej smrti.

Pri dekompenzácii pečene a ascitu sa peritonitída prejavuje nasledovne:

 • oslabenie črevného hluku;
 • výskyt príznakov encefalopatie;
 • zvýšenie hladiny leukocytózy v krvi (zistené laboratórnymi krvnými testami);
 • zvýšenie teploty;
 • zimnica.

Je potrebné poznamenať, že peritonitída nie je jedinou komplikáciou, ktorá vzniká na pozadí tohto ochorenia. Ak sa liečba ascitu cirhózou pečene nebude vykonávať podľa všetkých pravidiel, môže to mať za následok:

 • vývoj hemoroidov (vyskytuje sa na pozadí zvýšeného vnútromaternicového tlaku);
 • výtok tekutiny do pohrudnice;
 • prenikanie obsahu žalúdka do pažeráka, čo vedie k častému vracaniu, páleniu záhy, atď.;
 • premiestnenie vnútorných orgánov;
 • tvorba bránice.

Etapy vývoja choroby

Ascites má niekoľko fáz svojho rozvoja:

 • Prvé štádium. V brušnej dutine sa hromadí až 3 litre vody. Prejavuje sa to ako mierny nárast objemu brucha. Prognóza je v tomto prípade priaznivá. Ak je liečba zahájená včas, môžete zastaviť progresiu ochorenia pomocou liekov.
 • Druhá fáza. V brušnej dutine sa hromadí 3 až 10 litrov tekutiny. Prejavuje sa všetkými vyššie uvedenými príznakmi. Dochádza k výraznej deformácii tvaru brucha. S vývojom 2. stupňa ascitu majú ľudia často zlyhanie obličiek.
 • Tretia fáza. V brušnej dutine sa hromadí viac ako 10 litrov tekutiny. Stav pacienta sa stáva kritickým. Začína mať problémy s dýchaním, je narušená funkcia srdca, v tele je zaznamenaný opuch..

predpoveď

Ľudia s cirhózou komplikovanou v ascitoch sa často pýtajú, ako dlho žijú s takouto patológiou a či sa dá vyliečiť. Ascites je možné liečiť, ale iba vtedy, ak bol zistený včas, čo je veľmi zriedkavé. Cirhóza s ascitom má, bohužiaľ, fatálne následky. Stáva sa to v dôsledku zvýšeného obsahu ketónových telies a acetónu v krvi, čo vedie k závažnej intoxikácii tela a smrti jeho buniek. Ako ukazujú štatistiky, asi 10% pacientov s komplikovanou cystitídou nežije dlhšie ako 1 mesiac.

Ak sa však osoba v čase obrátila na kvalifikovaného lekára so žiadosťou o pomoc a začala liečbu diuretikami, draslíkom a horčíkom, umožňuje mu to zabrániť ďalšiemu progresii choroby a predĺžiť jej život. Pri včasnej liečbe je predpokladaná dĺžka života pacientov približne 8 až 10 rokov.

Stanovenie diagnózy

Diagnóza je založená na:

 • vyšetrenie pacienta;
 • štúdium anamnézy;
 • výsledky laboratórnych testov krvi, výkalov a moču;
 • Ultrazvuk, MRI, CT a X-ray.

liečba

Liečba ascitu proti cirhóze je nasledovná:

 • lieky sú predpísané tak, aby zabránili hromadeniu tekutín v brušnej dutine a ich odstraňovaniu z tela;
 • používa špeciálnu stravu;
 • na odvádzanie tekutiny z brušnej dutiny sa používajú ďalšie metódy.

V tomto prípade sa používajú tieto lieky:

 • esenciálne fosfolipidy;
 • antivírusové lieky;
 • syntetické hepatoprotektory;
 • protizápalové steroidné činidlá;
 • diuretiká;
 • hepatoprotektívne aminokyseliny.

V prípadoch, keď lieková terapia neprináša pozitívne výsledky, vykoná sa operácia - laparocentéza, ktorá zahŕňa čerpanie tekutiny z pobrušnice pomocou špeciálnej ihly.

Pokiaľ ide o stravu, v tomto prípade je predpísaná tabuľka č. 5 liečby. Pacient bude musieť upraviť svoje denné menu a vylúčiť z neho všetky vyprážané, mastné, údené a slané jedlá. Je povolené jesť iba ovocie a zeleninu, obilniny uvarené na vode, nízkotučné odrody mäsa a rýb, mliečne a kyslé mlieko, bylinné čaje. Lekár by vás mal podrobne informovať o zozname povolených a zakázaných liekov..

Pamätajte, že ascites je vážnou komplikáciou cirhózy, ktorá môže byť smrteľná už za pár mesiacov. Preto, keď sa vyskytnú jej primárne príznaky, mali by ste okamžite vyhľadať lekára a riadiť sa všetkými jeho odporúčaniami. Nezávislosť v tomto prípade nie je prijateľná, pretože to môže mať nezvratné následky..

Ascites v cirhóze, čo to je

Ascites pri cirhóze

Cirhóza pečene často s dlhým priebehom spôsobuje pomerne vážne komplikácie. Jedným z nich sú ascity, ktoré sa môžu rýchlo alebo postupne prejavovať. V každom prípade je však jeho výskyt odborníkmi považovaný za znak zanedbávania procesu ochorenia pečene. Ascites je výskyt voľnej tekutiny v brušnej dutine. Vo väčšine prípadov sa táto patológia objavuje pri cirhóze pečene, v 10% - pri onkologickej patológii, v 5% sprevádza závažné srdcové zlyhanie.

Liečba cirhózy ascitom je úplným odmietnutím soli, diuretík. Niekedy, s veľkou akumuláciou tekutín, títo pacienti podstúpia laparocentézu. Výskyt takejto komplikácie pri cirhóze naznačuje potrebu transplantácie pečene.

V reakcii na liekovú terapiu je ascites rozdelený na refraktérny a liečiteľný. Infekcia môže niekedy spôsobiť spontánnu bakteriálnu peritonitídu..

Ak bola pacientovi diagnostikovaná ascites pri cirhóze, prognóza je zvyčajne zlá. Iba polovica z týchto pacientov prežije až 2 roky po stanovení diagnózy. V prítomnosti žiaruvzdornej formy, ktorá nereaguje na prebiehajúcu liečbu a stravu, nie je dĺžka života osoby dlhšia ako jeden rok..

Príčiny ascitu pri cirhóze

Pred nástupom ascitu uplynie v priemere asi 10 rokov od začiatku ochorenia pečene. Výskyt tekutiny v brušnej dutine naznačuje, že došlo k narušeniu funkcie obličiek, portálnej hypertenzii, výraznej stagnácii krvného obehu v iných orgánoch..

V podstate je ascitickou tekutinou plazmový filtrát. Vniká do dutiny v dôsledku zníženia tlaku v kvapalnej časti cirkulujúcej krvi v dôsledku zníženia bielkovín. Nedostatok proteínových zlúčenín, ktoré tento fenomén zhoršujú, je spôsobený podvýživou a zhoršenou funkciou pečene, ktorá ju už nemôže syntetizovať..

Portálna hypertenzia rozširuje steny krvných ciev a dochádza k poteniu tekutín, okrem toho dochádza k narušeniu krvného obehu v črevách a obličkách, čo zvyšuje zadržiavanie tekutín v tele.

Lymfatické cievy sa rozširujú a cez ne preniká tiež do brušnej dutiny. Existuje začarovaný kruh, v dôsledku ktorého sa stav pacienta zhoršuje. A choroba pokračuje.

liečba

Ako liečiť ascites pri cirhóze? Cieľom tejto diagnózy je lekári zlepšiť kvalitu života pacienta a podľa možnosti odstrániť príčinu komplikácie.

1. Najdôležitejšou vecou tohto druhu komplikácie je obmedzenie príjmu soli na pozadí používania diuretík..

2. Je potrebné používať diuretiká - veroshpiron, furosemid v kombinácii s draselnými prípravkami - panangin alebo asparkam.

3. Na zlepšenie metabolizmu pečeňových buniek sa odporúčajú hepatoprotektory. Patria sem niektoré skupiny liekov, ktoré zvyšujú odolnosť hepatocytov voči deštruktívnym faktorom..

4. Pokles albumínu v krvi významne zhoršuje stav pacienta s ascitom. Keď sa tento indikátor zníži, pacient dostane transfúziu krvnej plazmy darcu.

5. Terapia sa považuje za účinnú, pri ktorej osoba stráca hmotnosť až 300 g za deň, jej diuréza je najmenej liter tekutiny za deň a nedochádza k zníženiu hladín elektrolytov. Ak lieková terapia a strava nevedú k významným výsledkom do 10 dní, potom sa na odstránenie prebytočnej tekutiny odporúča punkcia. Nie je možné odstrániť viac ako 5 litrov naraz, pretože to spôsobuje prudké narušenie rovnováhy elektrolytov alebo hepatorenálneho syndrómu..

6. Ak sa infekcia spojí a vyskytne sa bakteriálna peritonitída, potom je potrebné liečiť širokospektrálnymi antibiotikami najmenej 14 dní. Po znížení bielkovín v ascitickej tekutine sa pacientovi odporúča primárna prevencia jeho infekcie. A po liečbe choroby je potrebné prijať opatrenia na sekundárnu prevenciu.

7. Žiaruvzdorný ascites sa lieči iba transplantáciou pečene. Ak nie je chirurgický zákrok možný, je potrebná terapeutická laparocentéza pri súčasnom intravenóznom podaní albumínu alebo polyglucínu. Po odobratí tekutiny sa predpíše Veroshpiron..

8. Vývoj hepatickej encefalopatie je tiež indikáciou transplantácie pečene, pretože centrálny nervový systém je poškodený toxickými dusíkatými produktmi. Zdrojom amoniaku je proteín, ktorý vstupuje do tela. Liečba takého pacienta zahŕňa prechod na zeleninovo-zeleninovú stravu, zníženie obsahu bielkovín v potrave a vykonanie čistiacich klystírov. Antibakteriálne lieky (metronidazol alebo neomycín) sa predpisujú na potlačenie mikroflóry, ktorá spôsobuje čpavok v črevách..

Liečba cirhózy ascitom

Ako určiť ascites pri cirhóze?

Na správne určenie diagnózy je potrebné správne interpretovať všetky dostupné príznaky choroby a vykonať všetky potrebné štúdie. Známky ascitu pri cirhóze pečene:

 • Nárast hmotnosti pacienta a rast brucha na pozadí cirhózy, výskyt dýchavičnosti.
 • Fyzikálne vyšetrenie určuje nudnosť nárazového zvuku a kolísanie.
 • Vyšetrenie takéhoto pacienta môže odhaliť všetky typické príznaky ochorenia pečene, ako aj rozšírenie žíl, vrátane hemoroidov, opuch nôh..
 • Detekcia abnormalít spojených so zlyhaním pečene pomocou biochemického krvného testu.
 • V moči dochádza k zníženiu vylučovania sodíka, klírensu kreatinínu, k vylučovaniu visiaceho proteínu a k poklesu celkového denného moču..
 • Ultrazvuk, MRI alebo CT môžu potvrdiť prítomnosť aj malého množstva tekutiny v peritoneálnej dutine.
 • Najobjektívnejšou metódou na určenie príčiny ascitu a na vykonanie diferenciálnej diagnostiky je diagnostická punkcia.
 • Konečná diagnóza sa stanoví po biopsii pečene..

Autor: Lapushanskaya V.V., praktický lekár

Brušný ascites s cirhózou

Ľudská pečeň je jedným z najzraniteľnejších orgánov, ktorý môže pod vplyvom mnohých negatívnych faktorov stratiť svoje funkcie. Je ovplyvnená toxínmi, vírusmi, alkoholom, ťažkými kovmi, ktoré sa dostanú dovnútra. Všetky ničia hepatocyty a prispievajú k nahradeniu nekrózy vláknitým tkanivom. Výsledkom je, že u pacienta sa začína vyvinúť cirhóza. Toto je vážne ochorenie, ktoré študuje hepatológia. V konečnom štádiu je patológia prakticky neliečiteľná a vedie k rozvoju komplikácií, z ktorých jednou je ascites. U ľudí je stále zvyčajné nazývať to kvapkovým, pretože sa vyznačuje prítomnosťou voľnej tekutiny v pobrušnici..

Charakteristika cirhózy

Patologický stav pečene, ktorý je dôsledkom závažných porúch krvného obehu v orgáne a ktorý sa vyznačuje pretrvávajúcim poškodením tkaniva, sa nazýva cirhóza. Ohrozuje nielen kvalitu života pacienta, ale často spôsobuje aj smrť, takže nie je možné s ním doma liečiť ľudovými prostriedkami. Od pacienta sa vyžaduje, aby dodržiaval pokyny lekára, podrobil sa pravidelným vyšetreniam a správnemu správaniu. A v niektorých prípadoch nie je možné upustiť od transplantácie orgánov..

Hepatitída môže vyvolať výskyt cirhózy. To zasa vedie k rozvoju mnohých závažných patológií, ako je zlyhanie pečene, ascites, portálna hypertenzia. Negatívne komplikácie sú najčastejšie výsledkom pokročilého stavu ochorenia a hovoria o nepriaznivej prognóze.

Čo je ascites?

Pečeňové bunky odumierajú postupne, ale nezvratne. Namiesto toho sa tvoria vláknité spoje. Rušia normálny pohyb krvi cez cievy, takže systém sa s touto úlohou úplne nezaoberá a nevyčistí ju od toxínov. Ľudské telo je znečistené toxínmi, uniknutá tekutina sa postupne hromadí v brušnej dutine a nemá čas prirodzene sa vylučovať lymfatickými tokmi. Takže ascites začína cirhózou. Táto komplikácia je jednou z najbežnejších. Patogenéza choroby je rozdelená do niekoľkých fáz:

 1. Prechodné. V oblasti brucha sa nepozoruje viac ako 400 g tekutiny.
 2. Moderovať. Vyznačuje sa malou akumuláciou tekutiny v bruchu, objem nepresahuje 3 až 4 litre. V tomto štádiu sa uskutoční defekt, aby sa stanovilo kvalitatívne zloženie transudantu. Pri absencii krvi v ňom bude prognóza na zotavenie optimistická.
 3. Napätá. Pacient má v bruchu hojnú akumuláciu tekutiny (od 10 do 20 litrov), veľkú brušnú dutinu s tenkou priesvitnou pokožkou. Existujú ťažkosti so zlyhaním dýchacích ciest, problémami s pamäťou, sústredením pozornosti, únavou, vydutým pupkom (ktorý sa podobá prietrži), opuchom tela..

Prítomnosť malého množstva tekutiny v pobrušnici je normálna. Je potrebné zabrániť adhézii orgánov a odstrániť trenie medzi nimi. Ale je neustále aktualizovaný a nehromadí sa vo veľkých množstvách, ak je človek zdravý. K takémuto porušeniu môže prispieť iba závažná patológia.

Pozor! Ascites sa pozoruje hlavne pri cirhóze (v 75% prípadov), nevyvíja sa samostatne. Najnebezpečnejší je tretí stupeň, ktorý je často príčinou smrti..

Príčiny komplikácie

Liečba ascitu pri cirhóze sa začína hľadaním príčiny jeho vzhľadu. Ako už bolo spomenuté, vyvíja sa na pozadí iného ochorenia, takže lekár musí vždy určiť hlavné faktory, ktoré spôsobili hromadenie tekutín. Môžu byť:

 • Vývoj trombózy pečeňových žíl.
 • Choroby žalúdka alebo čriev.
 • Onkológia vnútorných orgánov.
 • Žilové preťaženie.
 • Zástava srdca.
 • cukrovka.
 • Vývoj peritoneálnej karcinómu.
 • zápal pobrušnice.

Nahromadenie tekutín v bruchu u žien nie je príznakom vážneho ochorenia v určitých dňoch menštruačného cyklu. Je to prirodzený proces a postupne sa vylieči bez toho, aby to poškodilo zdravie pacienta. Preto, ak máte podozrenie na vývoj ascitu, musí sa férové ​​pohlavie, okrem podstúpenia základných diagnostických postupov, poradiť aj s ďalším gynekológom a vylúčiť pravdepodobnosť problémov s reprodukčným systémom. Cisársky rez, infekcie reprodukčného traktu, endometrióza môže tiež vyvolať ascites..

U mužov sa patológia vyvíja najčastejšie na pozadí podvýživy, zneužívania silných nápojov a užívania injekčných liekov. Dropsy sa objavujú nielen v dôsledku cirhózy, ale aj v dôsledku vstupu atypických buniek do pobrušnice, reumatoidnej artritídy, lupus erythematodes alebo urémie..

Ako sa choroba prejavuje

Symptomatológia ochorenia priamo závisí od rýchlosti akumulácie tekutín. U niektorých pacientov sa prvé príznaky objavia okamžite, zatiaľ čo iné neexistujú mesiace. Hlavné klinické prejavy patológie sú:

 • Viditeľné zväčšenie brucha.
 • Formy žilových žíl.
 • Prudký nárast telesnej hmotnosti.
 • Vzhľad „zástery“ v dolnom bruchu.
 • Opuch nôh alebo tváre.
 • Vzhľad dýchavičnosti a tachykardie.
 • Nevoľnosť, strata chuti do jedla, zápcha.
 • Spomalený záber.

Rýchle zväčšenie veľkosti brucha naznačuje, že lymfatický systém nevydrží ani jednotlivé cievy sú silne stlačené. Veľké množstvo vody ovplyvňuje tráviace orgány a neumožňuje im zvládnuť túto úlohu. Pacienti sa často sťažujú na grganie, pálenie záhy, plynatosť a iné nepríjemné prejavy. Preto je pre cirhózu pečene s ascitom nevyhnutná strava, ktorá umožňuje znížiť zaťaženie gastrointestinálneho traktu..

Diagnostický výskum

Pacient konzultuje s lekárom charakteristické znaky patológie v tele. Po vykonaní vizuálneho vyšetrenia, pohmatu brucha, počúvaní fonendoskopom a odobratí anamnézy odborník predpíše diagnostické vyšetrenie. Pre lekára nebude ťažké určiť problém, pretože patológia sa prejavuje kolísaním „vlny“ počas hmatu pobrušnice..

Na potvrdenie diagnózy sú predpísané nasledujúce inštrumentálne metódy:

 • ultrazvuk na detekciu zvýšenej akumulácie tekutín;
 • laparoskopia na vyhodnotenie zmien stavu vnútorných orgánov;
 • laparocentéza (prepichnutie sa vykonáva na odstránenie voľnej vody);
 • CT sken;
 • rentgén hrude;
 • Magnetická rezonancia;
 • angiografia (ak je príčinou vzniku cievnych problémov).

V závažných prípadoch sa diagnóza a liečba cirhózy ascitom vykonáva v nemocnici. Je predpísaný biochemický krvný test, ktorý vám umožní určiť hladinu bielkovín, kreatínu, močoviny a draslíka. Po ukončení štúdie lekár na základe výsledkov protokolu rozhodne o výbere konkrétnej taktiky.

Hlavné metódy liečby

Nie je možné sa zotaviť z ascitu doma doma, pretože problém predstavuje vážne nebezpečenstvo. Kompletná likvidácia je možná s včasným kontaktom s lekárskym zariadením a absolvovaním celého predpísaného kurzu.

Liečba sa vykonáva v spojení s korekciou ochorenia, ktoré spôsobilo vznik kvapiek. Vykonáva sa jedným z nasledujúcich spôsobov:

 1. Drogová terapia. Zahŕňa to užívanie liekov zameraných na normalizáciu pečene, odstránenie zápalu a posilnenie tela ako celku. Vyberajú sa podľa symptómov prítomných u pacienta. Zvyčajne sa jedná o diuretiká (furasemid, kyselina etakrínová, spironolaktón), hepatoprotektory (Essentiale, Heptral)..
 2. Laparocentesis Ak odporúčania na konzervatívnu liečbu nepriniesli požadovaný výsledok, potom odborník predpíše punkciu pobrušnice. Táto technika vám umožní zbaviť sa prebytočnej tekutiny a znížiť riziko komplikácií. Stena je prepichnutá ihlou v pupku, po ktorej je nahromadená voda odstránená.
 3. Obtoková chirurgia. Medzi pečeňovými a golierovými žilami sa vytvorí správa. Umožňuje vám znížiť krvný tlak, čo vedie k normalizácii odtoku tekutiny.
 4. Transplantácia. Táto metóda sa považuje za najradikálnejšiu, pretože vám umožňuje okamžite vyriešiť problémy s cirhózou a ascitom. Vykonáva sa však za podmienky, že pacient nemá kontraindikácie (duševné poruchy, srdcové patológie)..

Hlavnou liečebnou metódou je lieková terapia. Lekár vyberie komplex individuálne, pričom berie do úvahy rýchlosť straty tekutín a stupeň rozvoja patológie. Nemali by sme však zabúdať na potrebu upraviť stravu. Ľudové lieky sa používajú iba pod dohľadom lekára. Najčastejšie sa odporúča bodlák mariánsky. Táto bylina má pozitívny vplyv na pečeňové tkanivo a spomaľuje progresiu cirhózy..

Diéta na ascites

Správna výživa pre cirhózu ascitom je základom úspešnej liečby. Umožňuje vám znížiť záťaž tráviaceho systému a zmierniť stav pacienta. Potraviny, ktoré obsahujú veľké množstvo tukov, solí a škodlivých konzervačných látok, sa z ponuky úplne odstránia. Marinády, uhorky a párky sú vylúčené.

Potraviny by mali pozostávať z týchto potravín:

 • Hydinové mäso s nízkym obsahom tuku, králiky, morky.
 • Ryža, ovsené vločky, obilniny z niekoľkých obilnín na vode.
 • Rastlinný olej a semená.
 • Nízkotučné ryby.
 • Korenie (klinček, petržlen, majoránka, rasca).
 • Korenie, cesnak, cibuľa.
 • Mliečne výrobky.

Ak sa ascites vyvinul na pozadí cirhózy, potom je pacientovi pridelená tabuľka č. 5. Táto strava je dostatočne vyvážená na to, aby do tela dostala všetky potrebné užitočné zložky bez preťaženia zažívacieho traktu. V strave by malo byť veľa vlákniny a znížený príjem tukov a uhľohydrátov. Strava sa môže pridávať iba v malom množstve. V ideálnom prípade by sa mala soľ úplne opustiť.

Ľudové lieky

Komplexná terapia je často doplnená liečivými bylinami a rastlinami. Môžu znížiť výskyt nepríjemných príznakov a prispieť k rýchlemu uzdraveniu. Nasledujúce nástroje sa osvedčili:

 • Odvar z petržlenu. Pripravuje sa z čerstvých listov, ktoré sa nalejú vriacou vodou a trvajú na tom pol hodiny. Ráno je potrebné užívať liek v polovici pohára. Na zmiernenie stavu stačí tri dni.
 • Bean Husk. Hlavná zložka vrie po dobu 10 minút, po ktorej je voda vypustená a vylúhovaná. Stačí 20 minút. Je potrebné vziať prostriedky prijaté ráno, nabudúce - pol hodiny pred raňajkami a to isté 30 minút pred obedom. Posledná schôdzka je naplánovaná na 20:00.

Nemôžete vyliečiť túto chorobu sami. Preto sa tradičná medicína týka iba konvenčných liekov. Ak chcete vylúčiť výskyt vedľajších účinkov, pred užitím stojí za to sa poradiť s lekárom.

Možné komplikácie

Odpoveď na otázku, ako dlho bude pacient žiť s ascitom na pozadí cirhózy pečene, do značnej miery závisí od aktuálnosti návštevy lekára. Samotná choroba je dekompenzáciou, tj komplikáciou už existujúcej patológie, preto nedostatok kvalifikovanej starostlivosti často vedie k smrti.

Možné následky sú:

 • Vzhľad krvácania rôznej lokalizácie.
 • Vývoj hepatickej encefalopatie.
 • Krvné zrazeniny v slezine alebo v golieri.
 • Zápal v pobrušnici.
 • Hepotoreanálny syndróm.

Je dôležité to vedieť! Ochorenie ohrozuje pacienta, takže kontakt s lekárom v primárnom štádiu je nesmierne dôležitý. Toto umožní špecialistovi predpísať potrebnú terapiu, eliminovať komplikácie a zvýšiť priemernú dĺžku života.

Prognóza obnovy a preventívne opatrenia

Žiadny lekár nedokáže presne určiť, ako dlho pacient prežije s kvapkou brucha a cirhózou pečene. Všetko záleží na veku pacienta a štádiu choroby. Predikcia u ľudí nad 60 rokov je komplikovaná prítomnosťou závažných chronických ochorení. V polovici prípadov sú chorí, v niektorých, okrem ascitov, zlyhanie obličiek, rakovina pečene, diabetes mellitus alebo hypertenzia. Takíto pacienti spravidla nežijú dlhšie ako dva roky..

Ascites sa dá predchádzať iba odstránením pravdepodobnosti vývoja chorôb, ktoré ho vyvolávajú. Je tiež dôležité jesť správne, nepiť alkohol, chodiť na šport a pravidelne sa podrobovať lekárskym vyšetreniam. Neexistuje univerzálny liek, takže udržanie zdravia pacienta závisí od dobrého životného štýlu.

Ascites je vážna komplikácia, ktorá naznačuje, že choroba už bola zahájená a pravdepodobnosť úplného uzdravenia je extrémne nízka. Preto nelimikujte alebo nezabudnite na odporúčania lekára.

Správny prístup, kvalitná strava vo výžive a moderné metódy liečby dávajú nádej na obnovenie zdravia a na zvýšenie strednej dĺžky života.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Konečník je náchylný na rôzne choroby vďaka svojej polohe v tele a vykonávaným funkciám. Jednou z bežných chorôb je prietrž konečníka - vyčnievajúca za hranice jeho prirodzeného postavenia.
Abdominálna hernia je migrácia vnútorných orgánov pod kožu alebo v iných častiach brušnej dutiny v dôsledku poruchy svalovej vrstvy. Kýla sa tvoria v najslabších miestach brušnej steny. Pri absencii komplikácií je výstupok bezbolestný a ľahko nastaviteľný, na rozdiel od komplikovanej prietrže.
Kýla krčnej chrbtice s frekvenciou výskytu je na druhom mieste po lumbálnej prietrži a bez vhodného ošetrenia môže viesť k rozvoju závažných patológií. Vyskytuje sa, keď je narušená štruktúra disku umiestneného medzi stavcami.