loader

Hlavná

Hlava

Cirhóza pečene u žien

Cirhóza pečene u žien a mužov má podobné príčiny a klinické prejavy. Toto ochorenie je terminálnym štádiom mnohých patológií infekčného alebo neinfekčného pôvodu, ku ktorým dochádza pri porážke hepatocytov. V dôsledku týchto zmien tkanivá strácajú schopnosť vykonávať svoje funkcie, ktoré sú spojené s poruchami v práci iných systémov a progresívnou intoxikáciou tela. Výsledok závisí od štádia cirhózy a vykonávania lekárskych predpisov, ale liečba nie je zameraná na zotavenie, ale na predĺženie životnosti a zlepšenie jej kvality..

Čo je cirhóza?

Hlavným mechanizmom rozvoja cirhózy je výskyt jazvového spojivového (vláknitého) tkaniva. Takéto poruchy sa môžu vyskytnúť v dôsledku dlhodobého zápalu alebo konštantného príjmu toxínov v tele. Spojivové tkanivové vlákna tvoria v pečeňovom parenchýme uzly a postupne menia svoju štruktúru. Klinický obraz choroby závisí od ich veľkosti a lokalizácie..

Riziko cirhózy je, že zmeny v pečeňovom tkanive sú nezvratné. Napriek tomu, že sa orgán regeneruje veľmi rýchlo a po hepatitíde a iných chorobách sa úplne obnoví, v tomto prípade sa tak nestane. Na rozdelenie hepatocytov sú potrebné nové neporušené bunky a pri cirhóze sú nahradené hustým tkanivom jazvy..

Hlavné dôvody

Cirhóza je považovaná za ochorenie alkoholikov a ľudí s nízkou úrovňou spoločenskej zodpovednosti, ale dá sa diagnostikovať u akejkoľvek osoby. Jeho vývoj ovplyvňuje okrem iného povolanie pacienta, jeho životný štýl, miesto pobytu a dedičné faktory..

Medzi hlavné príčiny cirhózy patrí:

 • hepatitída rôzneho pôvodu - vírusová, toxická (vrátane alkoholu a liekov);
 • akútne a chronické otravy drogami (steroidné a iné), soli ťažkých kovov, toxické výpary v priemyselných podnikoch;
 • metabolické poruchy (vrodené a získané);
 • podvýživa, prevaha mastných, vyprážaných, slaných potravín, sódovky a alkoholu;
 • choroby tráviaceho traktu a žlčníka (cholecystitída, žlčníková choroba);
 • dedičné pečeňové patológie (hemochromatóza, autoimunitná hepatitída, Wilson-Konovalovova choroba a iné).

príznaky

Ochorenie sa vyvíja postupne, takže v počiatočných fázach jeho prejavu môže zostať nepovšimnuté. Príznaky cirhózy sú spojené s poruchou funkcie pečene. Tento orgán hrá dôležitú úlohu v tele, podieľa sa na tráviacich, sekretorických a metabolických procesoch. Klinické príznaky choroby sa prejavujú komplexne, základom konečnej diagnózy môže byť kombinácia niekoľkých z nich.

Známky cirhózy pečene u žien a mužov sú komplexom symptómov, ktoré priamo indikujú deštrukciu orgánov a zhoršené fungovanie iných systémov spojených so zlyhaním pečene..

 • Bolesť v pravej hypochondrii je príznakom zápalu pečene a jeho zväčšenia objemu. Pokiaľ v orgánovom parenchýme nie sú receptory bolesti, nachádzajú sa v kapsule.
 • Chudnutie alebo naopak rýchle priberanie na váhe sú prvé príznaky cirhózy. Pacienti sa tiež sťažujú na nevoľnosť a zvracanie (niekedy s krvnými nečistotami). Sprevádza ich opuch spôsobený poruchami krvného obehu.
 • Charakteristické znaky sú výskyt vaskulárnych hviezd pod kožou, zafarbenie distálnych končatín s červeným odtieňom. U žien - výskyt ťažkého krvácania, poruchy menštruačného cyklu.
 • Žltačka je jav, ktorý sa vyskytuje pri poruche žlčového systému a ťažkom odtoku žlče. Koža a sliznica osoby zožltnú. Zároveň dochádza k stmavnutiu moču a stmavnutiu výkalov.
 • Ascites je jednou z prvých komplikácií cirhózy. V dôsledku nedostatočného krvného obehu a oslabenia stien krvných ciev sa v brušnej dutine hromadí voľná tekutina. Tento príznak sprevádza dekompenzované štádiá ochorenia, keď sa telo nemôže prispôsobiť novým podmienkam..
 • Intoxikácia je ďalšou komplikáciou, ktorá sa prejavuje u pacientov s cirhózou. Pretože pečeň nemôže neutralizovať jedy a toxíny, hromadí sa vo vnútorných orgánoch, v krvi a uvoľňuje sa cez kožu. Tento proces sa prejavuje svrbením a vyrážkou. V posledných fázach dochádza k intoxikácii mozgu, ktorá spôsobuje pečeňové kómu a smrť.

Funkcie prejavu cirhózy závisia od jej príčiny a od celkového stavu pacienta. Na presnú diagnózu je potrebné vykonať klinické a biochemické krvné testy, prípadne vykonať ultrazvuk brušnej dutiny - CT alebo MRI. Analýzy naznačia zvýšenie aktivity pečeňových enzýmov pri súčasnom znížení množstva albumínu a bilirubínu. V parenchýme pečene sa nachádzajú ložiská zhutnenia s nerovnými okrajmi. V počiatočnom štádiu sa orgán zväčší, v poslednom menšom - výrazne sa zníži. Zároveň slezina rastie a zapáli sa - je poškodená pečeňou, ktorá je poškodená, keď je poškodená.

Klasifikácia a stupne

Na určenie závažnosti ochorenia a na predpovedanie strednej dĺžky života pri cirhóze sa používa klasifikácia. Je založená na niekoľkých faktoroch, ktoré sa postupne vyvíjajú v rôznych štádiách choroby. V závislosti od prítomnosti komplikácií a symptómov existujú 4 štádiá cirhózy, z ktorých prvé sa považuje za relatívne priaznivé, štvrté je smrteľné v krátkom čase..

Jednou z metód na predpovedanie cirhózy je medzinárodná klasifikácia podľa Childa-Pugha. V tabuľke sú uvedené parametre, podľa ktorých sa hodnotí závažnosť pacienta a možné ukazovatele (v stĺpcoch A, B a C). Pre každý parameter je priradený určitý počet bodov od 1 do 3. Potom sa spočítajú a celkový počet sa použije na určenie prognózy:

 • do 5–6 - jednoročné prežitie je 100%, dvojročné - 85% (trieda A);
 • 7–9 - v prvom roku prežije až 81% pacientov, v druhom 57%;
 • 10–10 - počas prvého roka zostane pravdepodobné, že prežije 45% pacientov, druhý - až 35%.

Výsledok môžete určiť až po absolvovaní všetkých analýz a vykonaní inštrumentálnej štúdie. Hlavnými ukazovateľmi sú krvný obraz, ultrazvukové údaje a reakcia tela na liečbu symptómov liečivom.

Fáza 1

V počiatočnej fáze sa cirhóza vyskytuje takmer bez klinických príznakov. Fáza 1 sa nazýva kompenzovaná, pretože telo využíva všetky možné mechanizmy na kompenzáciu zlyhania pečene. Príznaky, ktoré môžu naznačovať poškodenie pečene, sú pravidelná bolesť a ťažkosť v pravej hypochondrii. V zásade sa vyskytujú, keď je porušená strava (jesť veľké množstvo mastných potravín), pije alkohol alebo fyzickú námahu. Prognóza je priaznivá, môžete udržiavať stav pacienta pomocou správnej výživy a liekov zo skupiny, ktorá chráni hepatoprotektor.

2 štádium

Druhou fázou je subkompenzovaná cirhóza. S pomocou liekov môžete vrátiť chorobu do štádia kompenzácie, ale poškodenie pečene je už rozsiahlejšie. Pacient má obavy z neustálej bolesti v pravej hypochondrii, tráviacich porúch, v brušnej dutine môže byť mierne nahromadená tekutina. Krvné testy naznačujú pokles bilirubínu a albumínu.

3 etapa

Konečné štádium cirhózy je charakterizované vývojom komplikácií. V tomto štádiu nie je ascites prakticky liečiteľný, vyskytujú sa závažné metabolické poruchy. Existuje riziko hepatálnej encefalopatie. Aké komplikácie sa diagnostikujú v tretej etape a koľko môže pacient žiť, závisí od sprievodných diagnóz. Prognóza sa zhoršuje s infekciou HIV, rakovinou pečene alebo peritonitídou, ktorá sa môže vyvinúť v dôsledku ascitu..

4. etapa

Štvrté štádium cirhózy je spojené s nezvratnými zmenami pečene, ktoré nie je možné liečiť. Bolesť sa dá zastaviť iba pomocou silných analgetík. Ochorenie rýchlo končí smrťou, ktorej príčinou je hepatická encefalopatia, sepsa alebo iné komplikácie.

Diagnostické metódy

Cirhóza pečene sa musí odlišovať od iných chorôb, ktoré je možné liečiť. Základom diagnózy bude odhalenie zjazvenia tkanív a rozvoj fibrózy, ako aj zmena krvného obrazu. Ak existuje podozrenie na fibrózu, predpíše sa súbor inštrumentálnych a laboratórnych štúdií:

 • klinická a biochemická analýza krvi;
 • sérologické štúdie na zistenie vírusového patogénu;
 • angiografia;
 • Ultrazvuk brušnej dutiny;
 • CT, MRI;
 • v prípade potreby biopsia pečene.

Liečebný režim

Cirhóza je nebezpečná choroba, ktorú nie je možné úplne vyliečiť. Pacientom sa však predpisuje komplex liekov na udržanie tohto stavu. Vyžaduje sa vyvážená strava, ktorej porušenie môže rýchlo viesť k zhoršeniu choroby. Terapeutické metódy sa zameriavajú na niekoľko faktorov.

 • Obnova buniek. Na tento účel sa používajú hepatoprotektívne lieky. Chránia intaktné hepatocyty a podporujú ich regeneráciu. Na predaj sú prírodné a syntetické výrobky s podobným mechanizmom účinku.
 • Normalizácia rovnováhy žlčových kyselín. Na tento účel sa predpisujú zlúčeniny kyseliny cholovej vo forme tabliet. Môže ísť o prípravky ursodeoxycholové, kyseliny chenodeoxycholové a kombinované činidlá.
 • Posilnenie imunitného systému. Imunomodulátory obsahujú zložky, ktoré stimulujú tvorbu špecifických ochranných buniek.
 • Odstránenie prebytočnej tekutiny v ascite. Za týmto účelom môžete užívať diuretiká.
 • Účelom dodatočných finančných prostriedkov je odstrániť príčinu alebo príznaky cirhózy. Do liečebného režimu tak môžu byť zahrnuté antivírusové látky, ako aj lieky proti nevoľnosti a zvracaniu, svrbeniu kože a iným prejavom..

Rovnako dôležité je šetrné stravovanie. Mastné, vyprážané potraviny, koreniny, omáčky, ľahké jedlá, soľ a cukor vo veľkých množstvách by nemali byť prítomné v strave pacienta s cirhózou. Nezabudnite vylúčiť alkohol. Varené mäso a ryby, prvé jedlá, zelenina a ovocie by sa mali stať základom výživy. Je užitočné udržiavať frakčnú stravu, jesť jedlo najmenej 5-6 krát denne v malom množstve.

Prevencia a prognóza

Nemožno tvrdiť, že cirhóza je liečiteľná. Avšak pri správnom výbere liekov, udržiavaní zdravého životného štýlu a vzdaní sa zlých návykov sa môže životnosť pacienta predĺžiť na 10 až 15 rokov alebo viac. Prítomnosť komplikácií vo forme infekcie HIV alebo špecifických foriem vírusovej hepatitídy (B alebo kombinovanej), prognóza je menej priaznivá - do 2 až 3 rokov.

Nemožno zabrániť chorobe s úplnou zárukou. Existuje však niekoľko odporúčaní, ktoré znížia pravdepodobnosť jeho vývoja:

 • vzdať sa zlých návykov - alkohol je nebezpečný pre pečeň aj v malých dávkach;
 • pri každej manipulácii s krvou (injekcie, manikúra a tetovacie salóny) buďte opatrní - takto sa prenáša vírusová hepatitída;
 • pravidelne darujte krv na diagnostiku - v skorých štádiách je pravdepodobnosť zotavenia oveľa vyššia.

Cirhóza u žien sa vyskytuje ako komplikácia iných ochorení pečene. Toto je komplexný stav, pri ktorom je tkanivo pečene zničené a nemôže plniť svoju funkciu. Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa vyskytuje cirhóza, medzi ktorými by sa mali rozlišovať vrodené a získané patológie. Liečba je zameraná na odstránenie syndrómu bolesti a zachovanie funkčných oblastí orgánu. Podľa všetkých odporúčaní a pri absencii komplikácií s takouto diagnózou môžete žiť až 10 a viac rokov.

Príznaky a diagnostika cirhózy u žien

príznaky cirhózy u žien

Cirhóza pečene je závažné ochorenie, vo väčšine prípadov nebezpečné a nezvratné, ktorého prvé príznaky sa často zisťujú príliš neskoro. Ženské telo na ochorenie reaguje inak ako mužské telo, v dôsledku čoho sa vyvíja oveľa rýchlejšie a následky sa stávajú nezvratnými. Cirhóza pečene u žien je menej častá, podľa prokishechnik.ru je žlčová forma choroby prevažne ženská, ktorej príčinou môžu byť spúšťacie faktory, ako sú:

 • požitie baktérie alebo vírusu, ktorý vyvoláva chorobu (mykoplazma, chlamydia, Escherichia coli atď.);
 • poškodenie imunitného systému ženy použitím viacerých liekov, napríklad chlórpromazínu (liek spôsobuje nezvratné zmeny, ktoré poškodzujú žlčové cesty);
 • hormonálne poruchy, pri ktorých je hladina estrogénov v ženskom tele výrazne zvýšená;
 • dedičnosť.

Príznaky skorej cirhózy

Ak sa včas neporadíte so špecialistom s cieľom zistiť chorobu a predpísať ďalšiu liečbu, cirhóza môže podľa prokisheshniRu viesť k smrti. Preto musíte vedieť, ako sa choroba prejavuje a ako sa choroba prejavuje v skorých štádiách..

U žien, ktoré dnes trpia na prvé príznaky tohto ochorenia, neexistuje špecifická klinika. V počiatočných fázach vývoja ochorenia sa môžu príznaky zamieňať s iným poškodením pečene. Preto prvé príznaky cirhózy pečene nie sú vždy zrejmé, žena si nemusí byť vedomá vývoja ochorenia.

Počas ultrazvuku je možné pozorovať zjavnú patológiu. Cirhóza pečene sa dá tiež zistiť včasným krvným testom. Príznaky u žien - zvýšená hladina transferáz.

Hlavným príznakom prvého štádia choroby je podľa prokishechnik-Ru zhoršenie celkového stavu a blaha ženy, ktorého charakteristickými znakmi sú vysoká únava, znížená chuť do jedla, náhla strata hmotnosti, slabosť a nevoľnosť. Pri ignorovaní tohto prejavu choroby žena riskuje, že zmešká šancu na úplné vyliečenie.

Cirhóza Príznaky Video

Ďalšie príznaky u žien

Niekoľko týždňov po počiatočnej fáze sa u žien prestanú prehliadať príznaky cirhózy pečene. Hlavné príznaky sú:

 • vzhľad kovovej chuti;
 • hormonálne poruchy;
 • bolesť v hornej časti brucha, vyčnievajúca z rebier;
 • porušenie stolice (hnačka môže byť nahradená zápchou a naopak);
 • grganie a plynatosť po jedle.

V tejto fáze ženy, hovorí ProkishechnikRu, už idú k lekárovi-diagnostikovi s otázkou: ako liečiť cirhózu pečene.

Príznaky v pokročilom štádiu

Príznaky v pokročilom štádiu

Pouhým okom je viditeľná zanedbaná forma cirhózy: najbežnejším symptómom je nafúknutý žalúdok. Tu sa môžu súčasne s cirhózou vyvinúť príznaky a choroby, ako je žltačka a začervenanie končatín, koža ženy sa môže zakryť sieťou ciev, je možné pozorovať zvýšenie teploty, problémy so žilovým systémom, pečeň sa stáva hustejšou, čoho výsledkom je narušenie metabolických procesov v tele: stolica sa rozjasňuje, moč naopak naopak stmavne. Všetky tieto príznaky naznačujú úplnú léziu pečeňového tkaniva ženy.

Špecifické príznaky cirhózy

V poslednom štádiu choroby sa príznaky prejavujú nielen na postihnutej pečeni, ale šíria sa, ako poznamenáva ProKishechnikRu, do celého ženského tela. Napríklad, charakteristickým prejavom ženskej cirhózy je často zmena v odtieni pokožky na jasnejšiu, hladšiu, akoby neprirodzenú pery, lesk jazyka..

Hepatálna encefalopatia ako príznak cirhózy u žien

Porušenie produkcie hormónov a tajomstiev spôsobených cirhózou tiež ovplyvňuje mozog pacienta. Pečeň nemôže plniť svoju funkciu, nedokáže sa vysporiadať s toxínmi, čo vedie k:

 • mozgová reakcia klesá, pamäť sa zhoršuje;
 • ženy často menia svoju náladu a dokonca aj charakter;
 • narušená práca nervového systému.

Najhorším a najnebezpečnejším výsledkom pečenej encefalopatie je kóma.

Edém sprevádzajúci cirhózu

Zvýšený opuch žien na bruchu a končatinách je tiež jasným príznakom cirhózy. Porušenie pečene, poznamenáva prokishechnik.ru, spôsobuje hromadenie prebytočnej tekutiny a solí v ľudskom tele. Baktérie sa aktívne množia v brušnej dutine pacienta, čo môže spôsobiť peritonitídu. Opuch sa zvyčajne vyskytuje popoludní.

Nahromadenie brušnej vody

Nahromadenie brušnej vody

Vývoj ascitického syndrómu, ktorý často sprevádza cirhózu, značne komplikuje priebeh ochorenia. Patologické akumulácie tekutín v pobrušnici sú dôsledkom narušenia filtrácie krvi postihnutou pečeňou. Kvapalná frakcia krvi prechádza cez žily a hromadí sa v okolitých tkanivách, vrátane pobrušnice. Podľa ProKishechnikRu sa prejavuje vonkajšia manifestácia tohto účinku, v ordináciách lekára sa často vyskytujú fotografie tohto príznaku..

Iné závažné príznaky

Porušenie pečene ovplyvňuje funkciu všetkých orgánov ženy. Zvýšenie záťaže obličiek spôsobuje problémy s močením. Porušenie toku lymfy ovplyvňuje stav žíl ženy. Často sa prejavuje symptóm, ako je portálna hypertenzia, ktorej následkom môže byť nielen sieť žíl na koži, ale aj krvácanie. Závažnými príznakmi tohto ochorenia sú tiež závraty, mdloby, zvracanie krvou, poruchy stolice.

Ako potvrdila prítomnosť cirhózy?

V prvej fáze je ťažké odhaliť cirhózu. Príznaky u žien sa často objavujú až v druhej etape, fotografie vonkajších príznakov je možné vidieť v lekárskych encyklopédiách. Avšak, čím skôr pacient vyhľadá pomoc, hovorí prokishechnik, tým väčšia je šanca na úspešné potvrdenie príznakov a ukončenie liečby s pozitívnym výsledkom.

Cirhóza je potvrdená množstvom analýz a testov. Diagnóza sa často začína palpáciou, po ktorej lekár predpíše krvný test, ultrazvuk a MRI.

palpácia

Palpáciu vykonáva skúsený lekár, ktorý pociťuje charakteristické príznaky a zmeny v štruktúre postihnutej pečene.

Prvé príznaky teda sú špicaté, nariedené okraje pečene a vzhľad pečatí na nej. Všeobecne možno orgán zväčšiť alebo zmenšiť.

analýzy

Ak sa zistia zmeny v štruktúre pečene, lekár predpíše ďalšie laboratórne testy. Biochemický krvný test môže naznačovať ďalší jasný príznak choroby - zvýšenie hladiny transferáz, ktoré je spôsobené deštrukciou zdravých tkanív.

Stanovenie cirhózy ultrazvukom

Stanovenie cirhózy ultrazvukom

Ak sa vyskytnú prvé príznaky choroby, podľa prokishechnikRu sa ženám odporúča, aby sa poradili so špecialistom a podrobili sa ultrazvuku, aby sa stanovila presná diagnóza. Hlavné zmeny pozorované na ultrazvuku sa vyskytujú v štruktúre pečene: charakteristickým príznakom je výskyt nerovných okrajov pečene, zvýšenie echogenicity parenchýmu, výskyt zahusťovania tkanív..

diagnostika pečene na MRI

Magnetická rezonancia pečene s cirhózou je jedným z najdôležitejších vyšetrení. Skenovanie pomáha okrem zmeny štruktúry pečene viesť k zmenám v jej hmotnosti a polohe v tele. Skúmajú sa anatomické zmeny v orgáne a výskyt patológie. Na MRI sa zvyčajne prejaví pokles pravého laloku pečene a zväčšenie chvosta - hlavné znaky patológie orgánov..

Hlavné metódy liečby cirhózy u žien

Pri identifikácii prvých príznakov choroby je podľa PrykishechnikPy dôležité, aby ženy dodržiavali diétu, ktorá vylučuje alkohol, mastné a slané jedlá, korenie, korenené omáčky. Hlavnými predpísanými liekmi sú hepatoprotektory a antioxidanty. Liečba glukokortikoidmi, stimulátormi diurézy a kryštaloidmi sa predpisuje intravenózne.

Video od Elena Malysheva

Video o liečbe a diagnostike cirhózy pečene.

Príznaky cirhózy pečene u žien

Toto ochorenie sa považuje za najzávažnejšie, pretože cirhóza pečene sa vyznačuje nenapraviteľnými zmenami v tomto orgáne, v dôsledku ktorých sa namiesto poškodených buniek objavujú husté jazvy. Ochorenie postihuje celé telo, a ak sa vyskytnú aj iné choroby, významne sa zníži život chorého. Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u mužov, ale bohužiaľ ženy trpia týmto ochorením.

príčiny

Cirhóza je dôsledkom rôznych chronických ochorení pečene. Nevratná deštrukcia buniek (hepatocytov) - môže byť pre telo veľmi škodlivá. Pretože prestáva plniť svoje funkcie, dochádza k intoxikácii tela.

Príčiny choroby sú rôzne, najmä u žien to môže byť:

 • vírusy hepatitídy, najmä hepatitída C (niekde v 97% prípadov);
 • neustále a dlhodobé zneužívanie alkoholu (hoci tento dôvod je typickejší pre mužov, ale ženy tiež trpia závislosťou od alkoholu);
 • autoimunitné poškodenie pečene vyplýva zo skutočnosti, že ich telo vníma ako cudzie - autoimunitné hepatitídy, biliárna cirhóza;
 • choroba žlčových ciest - stagnácia žlče v nich vedie k cirhóze pečene. Na to stačí 6 - 18 mesiacov ich chronického blokovania;
 • toxické poškodenie pečene, ku ktorému dochádza pri vystavení chemikáliám, jedovatým a určitým drogám;
 • dedičné choroby, napríklad Wilson-Konovalovova choroba, ktorá je spojená s porušením normálnej výmeny medi v tele;
 • kompatibilita viacerých dôvodov.

Stáva sa tiež, že lekári nedokážu zistiť konkrétny dôvod výskytu takého vážneho ochorenia. V tomto prípade je uznaná ako kryptogénna cirhóza pečene. Jej znakom je veľmi rýchla deštrukcia buniek a rýchly priebeh choroby.

Všeobecne sa uznáva, že alkohol poškodzuje pečeň najviac, a preto existuje vysoká šanca na cirhózu. Dozviete sa o nebezpečenstvách alkoholu.

príznaky

Toto ochorenie je ďalej komplikované skutočnosťou, že jeho príznaky nemusia byť pociťované mnoho mesiacov. Okrem toho prvé príznaky choroby sú často podobné prejavom iných ochorení. Postupom času sa však intenzita prejavov choroby zvyšuje a telo pacienta je vystavené stále väčšiemu nebezpečenstvu.

Počiatočné štádium tejto lézie pečene je charakterizované:

 • prejavy poklesu sily, slabosti, zníženej schopnosti pracovať, ľahostajnosti, nálady, nepriateľstva, trhania;
 • svrbenie kože so stagnáciou žlče v pečeni;
 • žltačka - ktorá sa pociťuje žltnutím bielych očí, dna jazyka, slizníc v ústach a stmavnutím moču, ktorým pacienti zvyčajne nevenujú pozornosť;
 • vzhľad rozšírených malých ciev v hornej časti tela a najmä v rukách (palmový erytém);
 • porucha menštruačného cyklu (nepredvídané krvácanie z maternice alebo žiadna menštruácia).

Neskôr sa tieto príznaky spoja:

 • pocit ťažkosti v pečeni;
 • krvácanie z ďasien, nosa, gastrointestinálneho traktu, ako aj výskyt hematómov s menšími kožnými léziami, výrazné krvácanie na končatinách;
 • rýchle dýchanie - dôsledok nečinnosti bránice.

V neskorších štádiách ochorenia sa objavuje ascites - zvýšenie brucha v dôsledku hromadenia tekutín v ňom..

Ak krvný tlak pacienta klesne pod 100 milimetrovú značku a keď je pacient vo zvislej polohe, je potrebné okamžite zavolať sanitku, ďalších 20 jednotiek, rýchly srdcový rytmus, ako aj stratu rovnováhy, bezvedomia, tmavej stolice a kvapiek zvracania krvi. To všetko sú príznaky - stav, ktorý predstavuje hrozbu pre život pacienta..

Cirhóza a tehotenstvo

Ak je žena už chorá na cirhózu, potom ak sa rozhodne porodiť, mala by sa okamžite poradiť s lekárom. Je to on, kto vykoná potrebné vyšetrenie, ako aj terapiu, aby pripravil svoje telo na také ťažké obdobie.

Hlavne sa to však nestane a tehotenstvo sa neplánuje vopred a všetko sa deje akoby náhodou. Potom by ste určite mali informovať gynekológa o tejto chorobe.

Tehotenstvo zvyčajne neovplyvňuje priebeh cirhózy. Ale u mnohých žien, ktoré už majú túto chorobu, sa stav zhoršuje počas tehotenstva.

Pri významnej porážke tohto ochorenia tela ju lekári radia, aby ukončili tehotenstvo, ale nie o tom rozhodujú všetky ženy. Toto ochorenie má však tiež negatívny vplyv na plod, ktorý môže následne ovplyvniť vývoj dieťaťa.

Vďaka tomuto videu môžete zistiť prvé príznaky cirhózy u ženy.

Príznaky cirhózy pečene u žien a znaky liečby

Čo je cirhóza pečene? Podmienkou je komplexné poškodenie orgánov, počas ktorého dochádza k nahradeniu živých pečeňových buniek (hepatocytov) vláknitým spojivovým tkanivom. Príznaky cirhózy pečene u žien závisia od štádia, v ktorom bola patológia zistená. Pacienti sa spravidla prijímajú k lekárovi v štádiu subkompenzácie, keď sa u pacienta už vyvinuli pomerne závažné príznaky. Preto je dôležité vedieť, aké sú prvé príznaky cirhózy u žien. A aké sú príznaky poškodenia orgánov všeobecne?.

Príčiny choroby

Čo je cirhóza pečene, je teraz jasné. Čo však môže vyprovokovať vývoj patológie? Lekári hovoria o hlavných príčinách cirhózy u žien. to:

 • genetika. Štatistika chorobnosti ukazuje, že ak sa vyskytli prípady tejto patológie v rodine pacienta, pravdepodobnosť jej rozvoja sa zvyšuje;
 • prítomnosť chorôb autoimunitného pôvodu;
 • Zneužívanie alkoholu
 • poškodenie toxických orgánov v dôsledku príjmu významného množstva liekov;
 • hepatitída vírusového pôvodu.

V niektorých prípadoch je diagnostikovaná kryogénna cirhóza, t.j. skutočné príčiny cirhózy u žien zostávajú nediagnostikované.

Počiatočné príznaky cirhózy

Ochorenie je nebezpečné, pretože v skorých štádiách je takmer asymptomatické, t.j. ničí sa pečeň, ale stále neexistujú žiadne zjavné príznaky. Patológia je v tomto prípade odhalená úplne náhodou. Najčastejšie počas rutinného vyšetrenia.

Prvé príznaky cirhózy pečene u žien však stále existujú. Vo väčšine prípadov zostávajú nepovšimnuté, pretože pacient odpisuje menšie zdravotné problémy, ako je únava, pracovné zaťaženie, zlé počasie atď..

Prvé príznaky cirhózy u žien sa môžu vyskytnúť takto:

 • únava;
 • pokorenie;
 • nedostatok sústredenia (žena sa rozptyľuje);
 • slabá chuť do jedla;
 • neprimerané chudnutie;
 • ťažkosti so spánkom v noci a všeobecne zaspaním;
 • celková slabosť.

Známky skorého poškodenia pečene nemožno označiť ako špecifické. Sú charakteristické mnohými chorobami. Z tohto dôvodu prvé príznaky cirhózy u žien jednoducho nevšimnú..

Sekundárne príznaky choroby

Aj keď prvé príznaky cirhózy u žien zostali pacientom bez dozoru, nemožno si všimnúť ďalšie zhoršenie celkového stavu typické pre túto patológiu..

Znaky cirhózy u žien sa po prechode choroby do druhého štádia prejavujú nasledovne:

 • pokožka stráca svoju prirodzenú elasticitu;
 • v ústach sa objaví charakteristická kovová chuť;
 • dochádza k porušeniu mesačného cyklu;
 • v pravej hypochondrii a epigastrii je konštantná závažnosť (môže sa tiež vyvinúť bolesť);
 • vznikajú dyspeptické príznaky - grganie, zvýšená tvorba plynov, pálenie záhy, atď..

Toto sú typické príznaky cirhózy, ktorá prešla do subkompenzovaného štádia. Žena cíti trvalú únavu. A len keď sa také príznaky objavia, obráti sa na lekára.

Špecifické príznaky

V pokročilom štádiu, keď pacient nedostane vhodnú liekovú podporu, sa u žien vytvoria špecifické príznaky cirhózy. Chýbajúce je úplne nemožné..

Aké príznaky sa môžu prejaviť v súčasnej fáze? to:

 • získanie kože, bielkovín oka a slizníc povrchov atypického ikterického tónu. Farba záznamu sa môže meniť iba nepatrne a získa výraznú žltú farbu;
 • Svrbivá pokožka. Toto je typický príznak cirhózy. Príčinou neznesiteľného svrbenia je výskyt žlčových kyselín v malých podkožných cievach. Zdravá pečeň spracováva látku, potom to nemôže urobiť chorý orgán;
 • sčervenanie povrchu dlaní alebo iba špičky prstov. Dôvodom je zvýšená akumulácia bilirubínu v krvi;
 • vzhľad červených pavučinových žíl na koži. Väčšinou sa vyskytuje v hornej časti trupu;
 • spontánne modriny a modriny. Môžu sa vyskytnúť náhlé krvácanie z nosa;
 • zvýšenie telesnej teploty s periodickými horúčkami;
 • zmena fyzického stavu pečene. Orgán sa zhutní, zvyšuje sa jeho veľkosť. Počas fyzického vyšetrenia pacienta počas hmatu postihnutej pečene sa zmeny, ktoré sa vyskytnú, určujú dotykom. Vo väčšine prípadov je cítiť vyčnievajúci ostrý okraj orgánu;
 • znížená imunitná obrana;
 • kŕčové žily dolných končatín;
 • rozvoj hemoroidového zápalu konečníka;
 • vzhľad charakteristického vaskulárneho modelu na koži;
 • povrch jazyka je nasýtený ružovou alebo svetlou malinou, ktorý získava lakovaný vzhľad (hladký a lesklý);
 • uvoľnený moč je zakalený, špinavo hnedý, zatiaľ čo výkaly sú vyčírené.

U žien existujú ďalšie špecifické príznaky cirhózy. Jedným z nich je silný opuch. Pre túto chorobu je typická zadržiavanie vody a solí, ktoré sa stáva príčinou opuchov. Spočiatku sa objavujú príznaky cirhózy, ako je opuch dolných končatín, ale ako sa stav zhoršuje, opuch brucha sa k nemu pripojí..

Cirhóza pečene u žien môže byť sprevádzaná syndrómom ascitu. Čo je ascites? Stav je patologická akumulácia tekutiny v brušnej dutine osoby. Chorá pečeň už nie je schopná filtrovať obvyklý objem krvi. A jej tekutá frakcia čiastočne presiakne žilovými stenami a hromadí sa v brušnej dutine.

Medzi príznaky cirhózy u žien patrí aj vývoj hepatickej encefalopatie. Aký je stav? Hepatálna encefalopatia je komplex duševných a neuromuskulárnych porúch spôsobených zlyhaním pečene.

Tento stav je spôsobený negatívnymi účinkami toxínov na mozog, pretože pečeň sa už nemôže vyrovnať so svojimi povinnosťami čistiť krv „špiny“..

Aké príznaky sa u žien objavujú s vývojom tohto stavu? V tomto prípade sa u pacienta začínajú vyskytovať nasledujúce problémy:

 • rýchlosť myslenia klesá;
 • sú zaznamenané problémy so zapamätaním;
 • mení sa správanie a charakter ženy;
 • rozvíjajú sa poruchy svalového a nervového systému.

Tento stav si vyžaduje povinné ošetrenie..

Cirhóza v treťom štádiu je často sprevádzaná expanziou safénových žíl. V dôsledku toho sa na tele ženy objaví charakteristický obrazec. Čo je portálna hypertenzia (toto je názov príslušného stavu)? Patológia sa prejavuje zväčšením medzier v subkutánnych cievach. Nebezpečenstvo spočíva vo vývoji závažného vnútorného krvácania. Príznaky môžu zahŕňať zvracanie krvi, mdloby a závraty..

Známky cirhotického ultrazvuku pečene

Ako sa prejavuje cirhóza ultrazvukom? Koniec koncov, je to technika hardvéru, ktorá pomáha objasniť alebo vyvrátiť diagnózu.

Prvé príznaky cirhózy u žien počas ultrazvuku sú veľmi ťažko pozorovateľné. Avšak existuje množstvo parametrov, ktoré naznačujú vývoj patológie.

Priame ultrazvukové príznaky cirhózy u žien sú:

 • zväčšenie veľkosti orgánov. Vysvetľuje sa to nahradením hepatocytov spojivovým tkanivom;
 • Ultrazvuk ukazuje zaoblený dolný okraj pečene;
 • zmena echogenicity;
 • zmena vaskulárneho vzoru. Žila portálu je zle viditeľná, hoci je zaznamenané zhrubnutie jeho stien. Nie je možné vizualizovať stredné a malé plavidlá.

Medzi nepriame značky patrí:

 • portálna hypertenzia. Pevná expanzia slezinovej žily (do 1 cm) a portálnej žily (viac ako 1,5 cm);
 • významné rozšírenie sleziny;
 • ascites. V brušnej dutine pacienta je stanovené významné množstvo voľnej tekutiny (do 1 l).

Potvrdiť cirhózu pečene u žien na základe ultrazvuku môže byť iba vtedy, ak boli zistené dva až tri špecifické príznaky a najmenej dva nepriame príznaky.

Lekárska výživa

Čo je cirhóza pečene, viete. Musíte pochopiť, že chorý orgán nie je schopný vykonávať svoje funkcie. A je mimoriadne nežiaduce ich preťažiť. Z tohto dôvodu lekári dôrazne odporúčajú, aby pacienti dodržiavali stravovacie pravidlá. Diéta na cirhózu vám umožňuje skontrolovať stravu, zmierniť chorý orgán, čo výrazne zlepšuje celkovú pohodu žien.

Strava by mala spĺňať nasledujúce pravidlá:

 • musíte jesť v malých porciách;
 • počet denných kalórií by mal spadať do rozsahu 2500... 3000;
 • počas dňa musíte vypiť najmenej 1,5 litra čistej vody;
 • znížiť príjem soli;
 • jedlá sa výhodne podávajú vo forme šťavy;
 • jedlo by nemalo byť príliš horúce alebo studené;
 • vyprážané potraviny je potrebné úplne vylúčiť.

Existujú tri spôsoby prípravy jedla - varenie, naparovanie a pečenie.

Diéta na cirhózu pečene „umožňuje“ použitie nasledujúcich produktov:

 • Pšeničný chlieb „Včera“, sušienky (nie jedlé);
 • polievky - zeleninová, mliečna, ovocná, vegetariánska borievka a kapustnica. Vyprážanie je zakázané;
 • mäso dietetických stupňov;
 • ryby s nízkym obsahom tuku;
 • zeleninové vedľajšie jedlá (korenená zelenina - cibuľa a cesnak - by sa nemali vylúčiť);
 • Mliečne výrobky;
 • čerstvé a pečené ovocie, kompóty, zaváraniny, sladkosti (marmeláda, marshmallows, želé);
 • nápoje - čaje, džúsy, šípkové infúzie, želé;
 • maslo a rastlinný olej.

Zostávajúce skupiny výrobkov musia byť, pokiaľ nie sú úplne vylúčené, potom čo najviac obmedzené..

Môže sa choroba vyliečiť?

Bude cirhóza u žien liečiteľná? Otázka záujmu všetkých pacientov bez výnimky. Nezabudnite, že choroba spôsobuje nezvratné zmeny, ktoré spôsobujú ničenie orgánov.

Liečí sa choroba, ktorá pokročila do neskorých štádií, úplne? Vo väčšine prípadov nie je možné zastaviť vývoj choroby. Výber liekov v každom prípade pomôže stabilizovať stav pacienta a významne zlepšiť kvalitu života.

Je cirhóza diagnostikovaná v ranom štádiu? Ak sa choroba zistí v skorom období, je celkom možné zastaviť vývoj patologického procesu. Pacientovi sú predpísané lieky, špeciálna diéta a odporúča sa úplné vylúčenie alkoholu. Za všetkých podmienok môže človek viesť známy životný štýl.

Je cirhóza pečene liečená darcovstvom orgánov? Lekári neposkytujú úplnú záruku, že choroba ustúpi. Transplantácia je však jediným spôsobom, ako zachrániť človeka s chorobou, ktorá prešla do terminálnej (konečnej) fázy.

 • Biochemický krvný test pomôže identifikovať patológiu na samom začiatku vývoja. Veľa ukazovateľov z dôvodu nekvalitnej práce sa pečeň odchyľuje od prípustnej normy.
 • Pre aktívnu fázu choroby je typická zmena v zložení moču. Je možné určiť valce, bielkoviny, biele krvinky, bilirubín a červené krvinky.

Prognóza cirhózy pečene závisí od štádia, v ktorom bolo ochorenie diagnostikované. Včasná etapa patológie a adekvátna liečba dostávajú predĺženie doby prežitia až na 10 a viac rokov.

Aké sú príznaky cirhózy pečene u žien, prečo sa toto ochorenie vyskytuje a je liečiteľné

Každoročne na svete zomrie na cirhózu asi 400 tisíc ľudí a miera úmrtnosti sa časom zvyšuje. Takéto zvýšenie výskytu je spôsobené skutočnosťou, že u každého desiateho pacienta je choroba asymptomatická. Cirhóza pečene je menej častá u žien ako u mužov. Prvé príznaky sa môžu zamieňať s inými patológiami tráviaceho traktu. Je však také dôležité rozpoznať túto chorobu v počiatočnom štádiu: pomôže včas zahájiť liečbu a zvýšiť očakávanú dĺžku života.

Príznaky choroby

Príznaky cirhózy pečene u žien sú rôzne a závisia od etiológie, aktivity a štádia ochorenia. Jasné klinické príznaky sú charakteristické pre posledné štádiá, a preto je ochorenie najčastejšie detegované náhodne počas preventívnych prehliadok alebo pri návšteve lekára pri iných patológiách..

Zvážte, čo je to cirhóza a aké príznaky sa prejavuje u žien.

Čo je cirhóza

Cirhóza pečene je závažný patologický proces, ktorý sa vyznačuje nahradením parenchymálneho pečeňového tkaniva vláknitým tkanivom, ktoré v konečnom dôsledku vedie k zlyhaniu funkčných orgánov a portálnej hypertenzii..

Príčiny cirhózy pečene u mužov a žien sú rovnaké a je ich veľa, preto sa toto ochorenie nazýva polyetiologické. Ochorenie postupuje s rôznou intenzitou, hoci vo všetkých prípadoch je do zápalového procesu zapojený celý orgán, iba stupeň poškodenia pečeňových lalokov je rozdielny.

Prvé príznaky

Diagnóza cirhózy v počiatočnej fáze je ťažká z dôvodu miernych klinických príznakov a absencie objektívnych ťažkostí. Prvé príznaky cirhózy u žien nie sú špecifické. Pacienti sa sťažujú na časté nadúvanie, pocit ťažkosti v hornej časti brucha, bolesť v tejto oblasti. Tiež si všimnite chudnutie, slabosť, ospalosť, zhoršený výkon. Počas vyšetrenia lekár určí zväčšenie orgánu pečaťou, v zriedkavých prípadoch s deformáciou povrchu.

Príznaky cirhózy pečene u žien nezávisia od príčiny jej výskytu, vo všetkých prípadoch je klinika rovnaká. Keď ochorenie progreduje, objavia sa závažnejšie príznaky:

 • zvýšenie objemu brucha;
 • bolesť brucha;
 • po jedle pocit úplnej sýtosti;
 • zmena farby alebo stmavnutie výkalov;
 • tmavý moč
 • krvácajúce gumy;
 • zožltnutie kože a skléry;
 • dyspeptické príznaky (hnačka, zápcha, nadúvanie);
 • Svrbivá pokožka;
 • opuch nôh.

Po vyšetrení lekár ľahko vidí tzv. „Príznaky pečene“. Patria sem pavúčie žily na hornej polovici tela, začervenanie dlaní a malinový jazyk..

Ako sa prejavuje u alkoholikov

Príznaky cirhózy pečene u alkoholikov sa prejavujú spravidla ešte viac lubrikovane. Diagnóza je komplikovaná pomalým zápalovým procesom. Tkanivová nekróza, tvorba uzlín je pomalá, čo zlepšuje prognózu.

Prvé príznaky a príznaky cirhózy pečene, ktoré sa u žien vyvinú z alkoholu, sú dosť rozdielne. Zvyčajne sa sťažujú na nevoľnosť, únavu, nepohodlie v pravej hypochondrii. Vo fáze dekompenzácie sa objaví žltačka, opuch tváre, končatín a porucha vedomia. Táto kategória pacientov má jeden charakteristický znak - prítomnosť „alkoholovej stigmy“, ktorá sa chápe ako rozšírenie ciev nosa a skléry, zväčšenie príušných žliaz. Zaznamenáva sa tiež významné zväčšenie pečene..

Posledná fáza

Posledné štádium cirhózy pečene u žien je charakterizované ťažkou parenchymálnou a vaskulárnou dekompenzáciou. Vyznačuje sa výrazným vyčerpaním pacientov, vývojom zlyhania obličiek, hemoragickým syndrómom, hypertermiou.

Príznaky cirhózy pečene u žien v štádiu 4 je ťažké zamieňať s inými chorobami. V tejto fáze patologického procesu je narušená práca všetkých telesných systémov:

 1. Pacienti majú zvýšenú telesnú teplotu, ktorá je sprevádzaná závažnou žltačkou. Hypertermia môže trvať až niekoľko týždňov..
 2. V dôsledku zvýšeného tlaku v brušnej dutine sa vyvíja refluxná ezofagitída. Postihnuté sú črevá, pankreas, žalúdok..
 3. Pri cirhóze sa vždy pozorujú mentálne poruchy, ktoré sú spôsobené intoxikáciou centrálneho nervového systému. Pacienti sú podozrievaví, vyžadujú zvýšenú pozornosť, sú citliví, sú náchylní na konflikty.

V dôsledku narušenia pečene v poslednom štádiu sa vyvinú závažné komplikácie - ascites, peritonitída, trombóza portálnych žíl, ako aj ruptúra ​​žilovej pažeráka so život ohrozujúcimi príznakmi, ako je krvácanie z tráviaceho traktu (z úst)..

V rozšírenej fáze sa vyskytujú rovnaké prejavy ako na začiatku, ale výraznejšie. V dôsledku toho človek nezomiera na cirhózu, ale na následky, ku ktorým vedie.

Fázy cirhózy pečene

príčiny

Čo spôsobuje cirhózu pečene u žien? Vo väčšine prípadov sa choroba vyskytuje v dôsledku nasledujúcich patológií:

 • vírusová hepatitída;
 • alkoholizmus;
 • genetické metabolické poruchy;
 • vystavenie chemikáliám a liekom;
 • extrahepatická obštrukcia žlčovodov.

V prípade poškodenia alkoholom orgán rastie s tenkými vláknami vláknitého tkaniva. Potom dôjde k strate pečeňových buniek a vývoju regeneračných uzlov.

Okrem chronickej hepatitídy prispievajú k rozvoju patológie rôzne metabolické poruchy:

 • cystická fibróza;
 • porfýria;
 • hemochromatóza;
 • Westphalova choroba
 • dedičná intolerancia fruktózy.

V prípade výskytu týchto chorôb je pečeň pomaly pokrytá širokými pásikmi vláknitého tkaniva, na povrchu orgánu sa náhodne objavujú uzly a môžu dosiahnuť veľkosť niekoľkých centimetrov..

Prečo vzniká u mladých ľudí

Príčinou cirhózy u mladých žien je zvyčajne závažné dedičné ochorenie alebo vrodené anomálie žlčových ciest. Taktiež adolescenti s drogovou závislosťou majú vysoké riziko rozvoja ochorenia pečene. Mnoho antibiotík, nesteroidných protizápalových liekov má toxický účinok na pečeň. Časté užívanie týchto liekov narúša pečeň.

Ako liečiť

Terapeutické opatrenia sú determinované etiologickými faktormi a štádiom cirhózy: závažnosť symptómov určuje stratégiu liečby choroby. Pacientovi je pridelený šetrný režim, ktorý spočíva v obmedzení fyzickej aktivity as činnosťou procesu - odpočinku v posteli. To priaznivo ovplyvňuje prísun krvi do postihnutého orgánu. Všetky formy choroby vylučujú alkohol, hepatotoxické lieky.

Je choroba liečiteľná?

Väčšina žien nevie, či sa dá vyliečiť cirhóza pečene, a nechápe úplné nebezpečenstvo situácie. Neznalosť vedie často k tomu, že pacienti zanedbávajú liečbu a proces deštrukcie pečene nastáva rýchlejšie.

Rast spojivového tkaniva vedie k narušeniu lymfy a krvného obehu, čo zasa prispieva k rozvoju hypoxie a nekrózy..

Jedinou možnosťou, ako vyliečiť cirhózu v posledných fázach, je transplantácia pečene.

liečba

Ako liečiť cirhózu pečene u žien, aby nedošlo k závažným komplikáciám? Terapia cirhózy zahŕňa vplyv na príčinu jej vzniku, ako aj symptomatický zásah v závislosti od klinických prejavov..

Liečba drogami zahŕňa použitie nasledujúcich liekov:

 • etiotropické lieky (interferóny, ribavirín, lamivudín);
 • hepatoprotektory (Essentiale, Silymarin);
 • diuretiká (Veroshpiron, Furosemide);
 • vitamíny (nevyvinuté);
 • enzýmové produkty (Mezim, Creon).

Pri aktívnom procese a závažných príznakoch zahŕňa liečba menovanie glukokortikoidov, ktoré majú silný protizápalový a antitoxický účinok. Aj v tomto období je detoxikačná terapia indikovaná intravenóznou infúziou glukózového roztoku s kokarboxylázou.

diéta

Pacienti s cirhózou musia dodržiavať určité obmedzenia v strave a strave. Výživa by mala byť vyvážená - 4-5 krát denne, čo zlepšuje odtok žlče a produkciu enzýmov.

Strava pre cirhózu u žien má obmedzovať príjem bielkovín. Môžete variť jedlá pre pár, dusené mäso, variť. Je potrebné vylúčiť výrobky, ktoré podporujú tvorbu plynu v čreve.

Povolené odrody s nízkym obsahom tuku, mäso a ryby, mliečne výrobky, okrem mastných tvarohov a kyslej smotany. Je zakázané jesť konzervované potraviny, nakladanú zeleninu, korenené korenie.

Koľko ľudí žije s touto chorobou

Viac ako jeden lekár nebude schopný odpovedať na otázku, koľko žien s cirhózou žije, pretože príznaky sa môžu vyvíjať rôznou mierou. Očakávaná dĺžka života koniec koncov závisí od niekoľkých faktorov:

 • príčiny choroby;
 • štádium choroby;
 • procesná činnosť.

Ak je choroba spôsobená vírusom, potom asi 50% pacientov zažije päťročný medzník, pričom neaktívny priebeh stúpne na 70%. Pri alkoholickej cirhóze je doba prežitia 5 až 7 rokov po stanovení diagnózy.

V dekompenzovanom procese iba 3 - 30% pacientov zažije trojročný medzník. Pri ascitovej komplikácii dĺžka života nepresahuje 2 roky.

Je zdravotné postihnutie vhodné?

Mnoho pacientov sa zaujíma o otázku, či je postihnutie spôsobené cirhózou. Schopnosť pracovať u takýchto pacientov dokonca v počiatočnom štádiu je skutočne obmedzená, v tomto prípade sú priradené 3 skupiny zdravotných postihnutí.

Skupiny 2 a 1 sú vyrobené v dekompenzovaných formách, ako aj v prítomnosti komplikácií.

Na registráciu zdravotného postihnutia sa musí pacient podrobiť vyšetreniu vrátane ultrazvuku. Konkrétnu skupinu zdravotne postihnutých v každom prípade určujú lekári VTEC na základe dostupných údajov..

Cirhóza u mužov

Muži trpia cirhózou častejšie ako ženy. Je to spôsobené skutočnosťou, že sú viac náchylní na rizikové správanie spojené s prenosom vírusovej hepatitídy, prácu v nebezpečnom priemysle a často zneužívajú alkohol. Príznaky choroby u nich sú rovnaké ako u žien. Štatistiky však ukazujú, že pečeň u mužov je ovplyvnená pomalšie. Neskorá diagnóza je tiež charakteristická pre mužov, pretože prvé príznaky choroby sa objavujú neskôr.

Príznaky cirhózy pečene u žien

Cirhóza pečene u žien je mimoriadne nebezpečná choroba, ktorá sa vyznačuje pretrvávajúcim progresívnym priebehom. Po prekonaní niekoľkých štádií vývoja vedie tento patologický stav k nevratnému nekrotickému poškodeniu tkanív orgánu, k rozvoju portálnej hypertenzie a závažnému zlyhaniu pečene..

Častejšie je táto porucha diagnostikovaná u žien starších ako 45 rokov. Len s včasným odhalením a začatím liečby sa dá vývoj choroby zastaviť. Cirhóza pečeňového tkaniva vo väčšine prípadov spôsobuje smrť.

Prvé príznaky

Vzhľadom na to, že pečeň má vysoké regeneračné vlastnosti, môžu byť funkcie poškodených tkanív v priebehu času kompenzované zostávajúcimi zdravými bunkami. Prvé príznaky cirhózy u žien tak môžu byť nejasné. Počas tohto obdobia sa môžu objaviť také príznaky rozvoja patológie, ako napríklad:

 • vôňa zhnitého mäsa z úst;
 • tráviace poruchy;
 • zvýšená tvorba plynu;
 • zvýšená nervozita;
 • nadúvanie;
 • časté prípady silného opuchu nôh;
 • strata chuti do jedla;
 • strata váhy;
 • ráno sucho v ústach;
 • pálenie záhy;
 • neustály pocit únavy;
 • nespavosť atď..

Prítomnosť nekrotických procesov v pečeni môže naznačovať výskyt syndrómu suchej kože. Žiadny zvlhčovač nemôže eliminovať prejavy tejto poruchy. Na tele sa môžu objaviť žlté škvrny rôznych veľkostí. S rozvojom cirhózy pečene môžu byť príznaky u žien vyjadrené žltnutím pokožky a sclera očí v skorých štádiách.

Vo väčšine prípadov sa v počiatočných štádiách vývoja tohto ochorenia pečene po jedle vyvinie nepohodlie a ťažkosť v bruchu..

príčiny

Najčastejší výskyt cirhózy pečeňového tkaniva je pozorovaný u žien, ktoré pravidelne užívajú alkohol a drogy. Prítomnosť takýchto závislostí u žien rýchlo vedie ku kritickému poškodeniu pečene ako u mužov. Menej často spočíva problém v nedodržaní bezpečnostných opatrení pri práci v továrňach s toxickými látkami, ktoré môžu emitovať škodlivé výpary. Náhodná otrava hubovými jedmi a ťažkými kovmi môže tiež vyvolať vývoj cirhózy..

Takéto poškodenie pečene je často výsledkom progresie vírusovej hepatitídy. Vírusy majú zničujúci účinok na tkanivo orgánov, čo vedie k smrti rozsiahlych oblastí. Patológia sa môže vyvinúť pri užívaní silných liekov. Obzvlášť nebezpečné je užívanie viacerých liekov naraz bez lekárskeho predpisu. Okrem toho cirhóza často pôsobí ako vedľajší účinok po podstúpení vysokodávkovej chemoterapie pri liečbe rôznych onkologických ochorení..

Ochorenia žlčových ciest môžu vytvárať podmienky pre nekrotické poškodenie pečeňového tkaniva. V zriedkavých prípadoch sa vývoj tohto ochorenia začína na pozadí autoimunitných reakcií ovplyvňujúcich tkanivá pečene a žlčových ciest. Dedičné formy cirhózy u žien sú mimoriadne zriedkavé. Možno pozorovať podobnú léziu pečene, a to aj na pozadí Wilson-Konovalovovej choroby.

Medzi nepriaznivé vplyvy, z ktorých sa môže vyvinúť cirhóza u žien, okrem iného vyniká množstvo faktorov. Medzi tieto faktory patria:

 • používanie nekvalitnej kozmetiky;
 • nadbytok estrogénu;
 • tehotenské komplikácie;
 • nezdravé zneužívanie potravín;
 • odmietnutie jedla s anorexiou atď..

U pacientov je často okamžite identifikovaných niekoľko faktorov, ktoré môžu prispievať k vzniku cirhózy. Zároveň je diagnostikovaná kryptogénna cirhóza asi v 20% prípadov, v ktorej nie je možné určiť presnú príčinu rozvoja patológie..

Ako cirhóza postupuje, prechádza 3 etapami procesu, vrátane primárneho, subkompenzovaného a terminálneho. Na každej z nich sú charakteristické zmeny v štruktúre orgánu a klinické príznaky.

V počiatočnom štádiu ochorenia začnú zvyšné pečeňové bunky pracovať aktívnejším spôsobom a kompenzujú tak dysfunkciu postihnutých oblastí. V takom prípade je kompenzácia neúplná a pri vystavení nepriaznivým faktorom, a to aj pri konzumácii alkoholu alebo ťažkých mastných potravín, sa u žien môžu prejaviť charakteristické príznaky. Na pozadí zápalového procesu a smrti tkaniva v tomto štádiu cirhózy sa začínajú tvoriť ložiská fibrózy..

Pečeňové tkanivá sú zhutnené a zdeformované. Okrem toho počas tohto obdobia zhoršil obeh tkanív. Napriek tomu, že klinické príznaky cirhózy v tomto štádiu sú pravidelné a mierne, počas krvných testov sa zisťujú odchýlky hladín bilirubínu a albumínu..

Ak sa neprijmú opatrenia, choroba žien sa rýchlo dostane do subkompenzovaného štádia. Zmeny v štruktúre pečene sú výraznejšie. Väčšia časť orgánu prestane fungovať. Často sa objavujú nové cievy, cez ktoré preteká krv cez poškodené oblasti.

Často už v tomto štádiu vedie k vzniku závažnej portálnej hypertenzie. Všetky primárne príznaky sú priťažujúce a objavujú sa výrazné dyspeptické poruchy, ktoré môžu pretrvávať takmer neustále. V tomto prípade sa pravidelne vyskytuje bolesť brucha. Útoky môžu byť intenzívne.

Často sa vyskytnú náhle intenzívne krvácanie z nosa. Zvýšené krvácanie z ďasien. Sú možné rozsiahle podkožné hematómy. Je to kvôli zníženej produkcii pečeňových bielkovín. Mnoho žien už v tomto štádiu vyvinie ascites pri cirhóze, ktorá je sprevádzaná zvýšeným obvodom brucha, svalovou atrofiou a závažným opuchom. V tejto fáze sa často objavujú výrazné cievne hviezdičky. Zároveň je v tejto fáze vývoja patológie stále možnosť zvrátiť proces počas komplexnej terapie.

S prechodom choroby do terminálneho štádia sa pozoruje kritické poškodenie pečeňového tkaniva, v dôsledku ktorého sa orgán prestane vyrovnať aj pri minimálnom zaťažení. Objavujú sa príznaky závažného zlyhania pečene. Pokožka a skléra očí intenzívne zožltnú. Ascites postupuje.

Okrem toho sa u väčšiny pacientov popri posilňovaní predtým prítomných príznakov choroby objavujú aj príznaky anémie a intenzívne zvyšujúca sa atrofia svalov. Často dochádza k poklesu na kritickú úroveň telesnej teploty. Celkový stav pacienta sa výrazne zhoršuje. Žena má neustále silné bolesti brucha. Okrem toho sa v tomto štádiu často pozorujú komplikácie spôsobené zlyhaním pečene a hromadením toxínov v krvi.

komplikácie

Pri subkompenzovanom a terminálnom štádiu cirhózy sa stav ženy často zhoršuje v dôsledku výskytu komplikácií. Na pozadí tejto poruchy sa často vyskytujú rýchlo progredujúce kŕčové žily a trombóza. Oddelenie krvných zrazenín môže v tomto prípade spôsobiť pľúcnu embóliu alebo mozgovú príhodu..

Okrem toho majú pacienti s cirhózou zvýšené riziko vzniku pneumónie. Pľúcne infekcie s kritickým poškodením pečene sa vyskytujú vo veľmi agresívnej forme a môžu dokonca spôsobiť smrť.

Pravdepodobnosť vzniku vnútorného krvácania sa zvyšuje z dôvodu nízkej produkcie bielkovín a iných aktívnych zložiek. Vo väčšine prípadov končí nepriaznivo. Na pozadí cirhózy je zvýšené riziko vzniku zhubných nádorov v pečeni.

Pri akumulácii kritickej úrovne toxínov v krvi je pravdepodobnejšie, že žena vykazuje známky hepatálnej encefalopatie a ďalší vývoj kómy. Hromadenie výtoku v brušnej dutine vytvára priaznivé podmienky na pripojenie sekundárnej infekcie a výskyt peritonitídy. Vo väčšine prípadov výskyt týchto komplikácií zvyšuje riziko úmrtia aj pri komplexnej liečbe.

diagnostika

Včasná diagnóza cirhózy vám umožňuje predĺžiť život pacienta. Na stanovenie diagnózy pri najmenších príznakoch dysfunkcie pečene sa musí pacient poradiť s hepatológom.

Špecialista najprv zhromaždí anamnézu a vyhodnotí existujúce sťažnosti. Potom sú predpísané všeobecné a biochemické krvné testy. Na vizualizáciu štruktúr pečene sa vyžaduje ultrazvuk, CT alebo MRI. Ak je to potrebné, môže byť indikovaná biopsia tkaniva..

Liečebné metódy

Nie je možné úplne obnoviť už mŕtve časti pečene, takže úsilie špecialistov a pacientov by malo byť zamerané na zastavenie zápalu a symptomatických prejavov, ako aj na zabránenie ďalšiemu poškodeniu pečene. Pacientom sa často predpisujú infúzie albumínu, glukózy, glukonátu vápenatého a vitamínov na zlepšenie stavu.

Ženy s cirhózou sú predpísané lieky, ktoré majú hepatoprotektívny účinok. Pacienti s cirhózou musia okrem toho pozorovať mierny odpočinok na lôžku a dodržiavať diétu predpísanú lekárom. V prípade kritického poškodenia pečeňového tkaniva je jedinou možnosťou, ako zachrániť život pacienta, transplantácia orgánov.

Ženy trpiace cirhózou pečene by mali úplne odmietnuť konzumovať alkohol, rovnako ako vyprážané, korenené, údené jedlá, sladkosti, nápoje sýtené oxidom uhličitým atď. Najlepšie je opustiť používanie soli pri varení. Potraviny je potrebné dusiť alebo variť. Jesť by malo byť v malých porciách najmenej 5-6 krát denne. Stravu je možné zadať:

 • domáce kompoty a želé;
 • kuracie mäso;
 • morčacie hydiny;
 • králičie mäso;
 • obilniny;
 • med;
 • bielok;
 • nízkotučné mliečne výrobky;
 • ryby s nízkym obsahom tuku;
 • zelenina;
 • ovocie.

Je vhodné naučiť sa jesť podľa rozvrhu, aby nedošlo k zhoršeniu kvality. Ak sa vyskytnú príznaky cirhózy, denný príjem vody by mal byť obmedzený na 1,5 litra..

Cirhóza je prognosticky nepriaznivé ochorenie. Keď sa objavia prvé príznaky choroby, ženy žijú v priemere od 7 do 10 rokov. Ak sa choroba zistí v subkompenzovanom a terminálnom štádiu, viac ako polovica pacientov nežije dlhšie ako 3 až 5 rokov. Priemerná dĺžka života je vyššia, ak žena dodržiava všetky lekárske predpisy..

Prognóza zhoršuje rýchly prechod choroby zo štádia do štádia a výskyt komplikácií. Väčšina pacientov predčasne zomiera na encefalopatiu alebo peritonitídu..

6 komentárov

V 21. storočí sa za hlavnú príčinu úmrtia považujú cievne katastrofy - srdcové infarkty a mozgové príhody - ktoré sú zväčša výsledkom hypercholesterolémie, aterosklerózy a hypertenzie. Zdalo by sa, že cirhóza sa takmer nikdy neobjaví pri rozsiahlych hodnoteniach zdravia obyvateľstva, zdá sa však, že je. Ak vezmeme úmrtnosť aktívnej populácie vo veku 35 až 65 rokov, cirhóza pečene bude na šiestom mieste. V Spojených štátoch je to štvrtá hlavná príčina smrti pre ľudí nad 40 rokov.

Na predstavenie si globálneho rozmeru stačí povedať, že na našej planéte každý rok zomrie na cirhózu 40 miliónov ľudí - to sú traja Moskva so svojimi predmestiami! Navyše úmrtnosť neustále rastie. Čo je to zákerné ochorenie, aké sú jeho príčiny, ako sa prejavuje a ako sa lieči?

Cirhóza - čo to je?

Postupná náhrada hepatocytov vláknitým tkanivom

Supernova explodovala v súhvezdí Cygnus pred ôsmimi tisíc rokmi a na jej mieste vznikla hmlovina. Nazýva sa poeticky „závoj“, „rybárska sieť“ alebo jednoducho cirrus, cirrus. Cirhóza a cirrus sú príbuzné slová. Cirhóza je proliferácia retikulárnej štruktúry v pečeni.

Pečeň sa zvyčajne skladá z buniek - hepatocytov, ktoré prenikajú krvnými kapilárami a na ich výstupe sa tvorí žlč, ktorá sa tiež zhromažďuje v žlčových kanálikoch. Tieto bunky sú usporiadané do úrovní, v usporiadaných radoch, ktoré sú jasne viditeľné pod mikroskopom. Tieto riadky sa nazývajú plátky pečene, ktoré sú prísne usporiadané. Lobuly sa skladajú z väčších segmentov, lalokov pečene a samotného orgánu.

Hepatocyty tvoria parenchým pečene. Parenchým je špecifické tkanivo orgánu, ktoré vytvára svoj „význam“ a odlišuje ho od ostatných. Napríklad parenchým pečene a pankreasu je odlišný, pretože funkcia týchto orgánov je odlišná.

Okrem intenzívne pracujúcich pečeňových buniek existuje aj podporné (kostrové) tkanivo alebo stroma - vyzerá to ako sieť alebo závoj. Skladá sa z pojivového alebo vláknitého tkaniva. A táto štruktúra v akomkoľvek orgáne je rovnaká v zložení buniek. Hlavnou úlohou strómy je byť „kostra“ pre žľazové tkanivo. Pri cirhóze pečene všetky pracovné tkanivá (parenchým) postupne odumierajú a na druhej strane dochádza k nadmernému rastu vláknitého tkaniva. Nevie „robiť nič“ a nemôže nahradiť mŕtve hepatocyty. V prípade cirhózy je v podstate celá pečeň tuhá sieťovina „žínka“ z rozšírenej strómy, do ktorej sú rozptýlené zvyšky pracovného tkaniva..

Príčiny cirhózy

Príčiny cirhózy sa, samozrejme, rovnako ako u všetkých chorôb všeobecne, môžu skrývať aj po dôkladnom a komplexnom vyšetrení. V tomto prípade sa stanoví diagnóza kryptogénnej cirhózy. Ale to je veľmi zriedkavé. Príčiny cirhózy sú častejšie prozaické u mužov aj žien. Tu sú najpravdepodobnejší „kandidáti“:

 • Prítomnosť vírusovej hepatitídy s B, C, D. Veľmi zriedkavo sa môže akútna hepatitída transformovať na cirhózu, ale hlavná úloha stále patrí do chronického priebehu so strednou alebo vysokou aktivitou. U žien s hepatitídou B a C s takou aktivitou v 25% prípadov je možný výsledok hepatitídy pri cirhóze;
 • Pravidelné pitie alkoholu. Ak je denný príjem alkoholu z hľadiska etylalkoholu ženami 60 - 110 g, u 10% pacientov sa po mnohých rokoch pitia vyvinie cirhóza. To zodpovedá približne 1,5 litru silného piva denne (100 g 96% alkoholu). Je dôležité, aby alkoholičky žien v mladom veku zvýšili počet pacientov s cirhózou pečene;
 • Dedičné metabolické choroby (deficit antitrypsínu, hemochromatóza, Wilson-Konovalovova choroba a iné);
 • Ako vedľajší účinok na lieky (metotrexát, lieky proti TB);
 • Hepatotoxické jedy (chlorid uhličitý);
 • Procesy, ktoré vedú k obštrukcii žlčových ciest (v tomto prípade sa u žien vyvinie sekundárna biliárna cirhóza). Jedná sa o ochorenie žlčníka, zúženie vývodov, cholangitída, ako aj neúplnú obštrukciu s čiastočnou priechodnosťou. Za takýchto podmienok sa cirhóza zvyčajne tvorí za rok;
 • V prítomnosti žilovej stagnácie v pečeňových tkanivách (s Buddhovým syndrómom - Chiari). Príčina môže ležať ďaleko za orgánom - napríklad s chlopňovými defektmi trikuspidálnej chlopne, s adhezívnou a sťahujúcou perikarditídou.

Cirhóza môže tiež spôsobiť parazitárne infekcie (schistosomiáza), autoimunitnú hepatitídu a ďalšie príčiny..

Aké sú prvé príznaky cirhózy pečene?

Alkoholická cirhóza nie je okamžite badateľná!

Bohužiaľ, toto ochorenie sa vždy nevyskytuje so živým klinickým obrazom. Prvé príznaky cirhózy pečene u žien do značnej miery závisia od stupňa aktivity procesu. Hepatológovia rozlišujú nasledujúce možnosti priebehu cirhózy:

 1. Drvivá väčšina žien (60%) má jasnú kliniku a jednoducho si to nevšimneme;
 2. V 20% prípadov choroba pokračuje latentne a nie je dostatok sťažností na jej cielené odhalenie. Znaky sa často zisťujú v analýzach, ako sú náhodné nálezy alebo pri vyšetreniach;
 3. Nakoniec ďalších 20% pacientov „nečakalo“ na intravitálnu diagnostiku. V tomto prípade je táto diagnóza stanovená iba pri pitve..

Existuje však niekoľko symptómov, ktoré sú charakteristické pre počiatočné štádiá cirhotickej degenerácie pečene. Je len škoda, že sa ľahko „vynechajú“, pretože môžu naznačovať veľmi široké spektrum chorôb. Posudzujte sami za seba, medzi skoré príznaky cirhózy pečene patria:

 • nadúvanie alebo nadúvanie;
 • bolesť a pocit ťažkosti v epigastrii;
 • znížený výkon;
 • strata váhy.

Ak je pacient vyšetrený lekárom, je možné zistiť zväčšenie veľkosti pečene a zahusťovanie jej okrajov, výskyt tuberozity, zmiznutie elasticity. Jeho voľný okraj bude špicatý a hustý..

V priebehu času budú klinické prejavy cirhózy rôzne a špecifické. To často urobí klinickú diagnózu, dokonca aj na prvý pohľad na pacienta..

Príznaky a štádiá cirhózy

Ďalšie prejavy choroby

V rozšírenej fáze klinických prejavov sa príznaky cirhózy spájajú, podobne ako mozaika, s týmito hlavnými porušeniami:

 • Prejavy zlyhania pečene (znížená syntéza bielkovín, vrátane zrážania krvi);
 • Portálny hypertenzný syndróm (zvýšený tlak v portálnej žile, ktorý absorbuje všetku krv prúdiacu z čriev absorbovanou potravou). Táto krv vstupuje do pečene kvôli „kontrole“ a neutralizácii, ale s cirhózou je problém s jej normálnym vedením cez pečeň..

Tieto podmienky sa vyvíjajú a vedú k charakteristickému klinickému obrazu. Príznaky cirhózy pečene u žien v pokročilom štádiu sú nasledujúce:

 • Hepatosplenomegália (zväčšená pečeň a slezina). Naopak, v neskorších štádiách cirhózy je naopak znížená veľkosť pečene;
 • Vzhľad telangiektázií alebo „pavučinových žíl“ na koži;
 • Erytém dlane alebo výrazné sčervenanie dlaní;
 • Vzhľad žltačky - najprv prechodný a potom - konštantný;
 • Bolesť a ťažkosť v pravej hypochondrii;
 • So zvýšenou aktivitou a progresiou cirhózy sú možné obdobia horúčky, ktoré sú sprevádzané žltačkou a zhoršením pohody;
 • Hrozným príznakom portálnej hypertenzie sú kŕčové žily vnútorných orgánov (žalúdok, črevá, pažerák) - všade tam, kde existujú „delenia“ portálového systému a vena cava. Zvýšený tlak v systéme portálnych žíl spôsobuje posunovanie alebo kvapkanie krvi do iných bazénov, čo vedie ku krvácaniu.

Napríklad krvácanie z kŕčových žíl pažeráka u pacientov s cirhózou často vedie k smrti, pretože sa vyskytuje na pozadí anémie a výrazného zníženia zrážanlivosti krvi..

 • Ascites alebo nahromadenie voľnej tekutiny v brušnej dutine. Toto je častý príznak dekompenzovanej pokročilej cirhózy..

Brucho je veľké, napnuté ako guľa, jeho koža je napnutá, ako na bubne a leskne sa: pupok nie je viditeľný, zmizol. Ak narazíte na brucho, ak položíte dlaň na druhú stranu, môžete cítiť, ako sa k nej vlieva tekutina. Často je ascites sprevádzaný kŕčovými žilami prednej brušnej steny, ktoré sa podobajú hadom na hlave Gorgon Medusa..

Laboratórne príznaky cirhózy sa vyznačujú poklesom všetkých výhonkov červenej kostnej drene (anémia, trombocytopénia, leukopénia). Koniec koncov, upadajúca zdravá pečeň syntetizuje trochu bielkovín a jednoducho nie je z čoho vytvárať krvinky. V dôsledku leukopénie dochádza k hnisavým procesom, v dôsledku poklesu syntézy protilátok sa žena začína nakaziť infekčnými chorobami. Pretože „neexistujú prostriedky“ na syntézu krvných doštičiek, charakteristickým znakom nízkej syntézy bielkovín syntetizujúcich funkciu pečene pri cirhóze je výskyt krvácania (maternice, nosa z ďasien), predĺžené kvitnutie modrín a ich výskyt v dôsledku menších zranení..

V biochemickej analýze sa hladiny ALT a AST v krvi zvyšujú. Normálne sa tieto enzýmy nachádzajú vo vnútri pečeňových buniek, ale s ich intenzívnym rozkladom vstupujú do krvného obehu a vytvárajú syndrómy cytolýzy a nekrózy..

„Veselý leopard veselý“ alebo aká je choroba nebezpečná?

Ak sa zvýši činnosť cirhózy, potom sa bolesti zosilnia, zvýši sa teplota, svrbenie kože a žltačka, objavia sa pavúčie žily. Po dlhú dobu môže tento proces prebiehať s kompenzáciou, ale ak sa zvýši ascites, krvácanie, opuch, horúčka, žltačka a vznik encefalopatie, naznačuje to katastrofický pokles funkcie pečene..

Vzhľad pacienta, ktorý sa blíži smutnému výsledku, je charakteristický: je to „veselý leopard s brucho“, ako ho krstil jeden z resuscitátorov. To znamená, že pacient je v stave eufórie a nedostatku kritiky a na jednotke intenzívnej starostlivosti je priviazaný k posteli. Nad telom stúpa napätý, tekutý žalúdok, ktorý pojme viac ako 20 litrov ascitickej tekutiny. Farba kože takýchto závažných pacientov je citrónovo žltá, pretože žltačka sa „prekrýva“ pri ťažkej anémii a bledosti pokožky a na tele sa rozprestierajú modriny a krvácania, čo sa zďaleka podobá leopardej koži.

Z tohto „jednokrokového“ stavu do hojného krvácania z kŕčových žíl pažeráka a čriev. Ascitická tekutina v podmienkach zníženej imunity sa môže ľahko nakaziť vývojom peritonitídy a hepatálna encefalopatia a insuficiencia môžu viesť k kóme.

Nepodceňujte výskyt hepatocelulárneho karcinómu alebo rakoviny pečene, výskyt trombózy v systéme portálnych žíl a septické komplikácie..

Zásady liečby cirhózy

Hlavným cieľom liečby v počiatočnej fáze cirhózy je zabrániť zvýšeniu aktivity, dekompenzácii a komplikáciám. Uvádzame základné princípy riadenia pacientov:

 1. Dodržiavanie šetrného režimu, s obmedzením zaťaženia, s dekompenzáciou - odpočinok na lôžku;
 2. Strava na cirhózu akejkoľvek etiológie úplne vylučuje alkohol a pokračuje ako tabuľka číslo 5;
 3. Ak je štádium kompenzované a aktivita je nízka, potom nie sú potrebné lieky: poškodzujú aj pečeň;
 4. Ak dôjde k dekompenzácii, sú uvedené vitamíny, „esenciálne látky“, „heptral“ a „ursofalk“. Je uvedené použitie „berlition“;
 5. Pri dekompenzácii je indikovaná denná infúzia glukózy, vitamínov, glukonátu vápenatého;
 6. V prípade ascitu a výrazného poklesu bielkovín sa podáva 20% albumín a koncentrovaná plazma.

Každý variant cirhózy má svoju špecifickú liečbu: vírusové formy vyžadujú vymenovanie interferónov a antivírusovú liečbu, autoimunitná dekompenzácia je zastavená hormónmi.

V prípade, že existuje vysoké riziko krvácania, potom sa umelo vytvoria porastové anastomózy, a preto sa vykonáva chirurgická profylaxia smrteľného krvácania..

Koľko ľudí žije s cirhózou a na čo sa treba usilovať?

Napriek tomu, že cirhóza u žien a mužov je nezvratná, moderná hepatológia môže tento proces spomaliť a dokonca „zmraziť“. Hlavnou vecou nie je dekompenzovať záležitosť, pretože s tým trojročné prežitie nepresahuje 40%. Pri neskorej diagnóze cirhózy, v štádiu podrobných príznakov, prežitie nepresahuje 5 rokov. Ak pacient vyjadril ascites, potom obvyklá dĺžka života po tomto príznaku dekompenzácie tiež neprekročí 5 - 6 rokov..

Ak je napríklad u pacienta diagnostikovaná alkoholická cirhóza v počiatočných fázach, keď primeraná osoba venuje pozornosť svojim sťažnostiam a príznakom, potom s úplným odmietnutím alkoholu, môžete žiť s kompenzovanou cirhózou najmenej desať rokov. Potom sa pripravte na transplantáciu pečene, ktorá predĺži život pacienta o mnoho rokov.

Rovnakým spôsobom, ak dôkladne monitorujete chronickú vírusovú hepatitídu, dodržiavate všetky lekárske predpisy a udržiavate jej nízku aktivitu, môžete sa cítiť dobre po mnoho rokov a udržiavať vysokú úroveň kvality života..

Patologické zmeny v štruktúre pečeňových buniek sú nezvratné. Cirhóza sa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov a muži sú tradične náchylnejší na túto chorobu..

U žien môžu byť príznaky mierne odlišné a maskujú sa ako iné choroby. Preto je dôležité určiť ochorenie v skorých štádiách a v našich informáciách sa berú do úvahy hlavné príznaky cirhózy u žien..

Čo spôsobuje patológiu?

Napriek tomu, že väčšina prípadov choroby je zaznamenaná u pacientov trpiacich závislosťou od alkoholu alebo drog, často príčiny choroby spočívajú v inej.

Podľa štatistík sú ženy - pacientky trikrát nižšie ako muži, nemôžete však ignorovať riziko rozvoja patológie.

Hlavné príčiny cirhózy:

 • Dlhodobé toxické účinky na organizmus. Môže to byť alkohol, drogy, škodlivé organické zlúčeniny a ťažké kovy.
 • Vírusová hepatitída, ktorá má zničujúci účinok na pečeňové bunky. Závažnosť a rozsah porušení sa určuje individuálne.
 • Užívanie niektorých liekov. Je potrebné poznamenať, že väčšina z týchto prípadov je príkladom neúspešnej samoliečby..
 • Dedičné faktory, ktoré sú našťastie veľmi zriedkavé. Medzi ne patrí Wilson-Konovalovova choroba.
 • Choroby žlčových ciest. U žien je to jedna z hlavných príčin cirhózy..
 • Autoimunitné lézie pečene a žlčových ciest. Je potrebné poznamenať, že ženy sú náchylnejšie k takýmto chorobám v dôsledku charakteristík a nestability hormonálneho pozadia.

Najčastejšie vedie kombinácia viacerých príčin k progresívnej forme cirhózy. Už dlho sa poznamenáva, že alkoholická cirhóza u žien sa vyvíja rýchlejšie a jej sprievodné komplikácie..

Ako sa prejavuje cirhóza pečene u žien?

Nebezpečenstvo choroby spočíva v tom, že sa príznaky maskujú ako bežné problémy. Žena sa cíti unavená a chorá, čo zvyčajne nevenuje pozornosť.

V skorých štádiách fungujú zdravé pečeňové bunky v zlepšenom režime, takže toxická otrava tela sa prejavuje postupne. Je veľmi dôležité venovať pozornosť takýmto alarmujúcim signálom včas a určiť ich príčinu..

Prvé príznaky:

 • Znížený výkon.
 • Rozptýlenie a konštantná únava.
 • Periodické poruchy trávenia.
 • Zápach z úst.
 • Podráždenosť a nervozita.
 • Strata váhy.
 • Ráno - sucho v ústach, horkosť a pálenie záhy.
 • Intenzifikácia plynu.
 • Pocit ťažkosti v hornej časti brucha.
 • Opuch nôh.
 • nadúvanie.
 • Strata chuti do jedla.
 • Poruchy spánku.
 • Suchá koža.

Po fyzickej námahe, po jedle mastných alebo korenených jedál, po požití alkoholu a stresových situáciách môže pacient pociťovať bolesť v pravej hypochondrii. Príznaky postupne stúpajú a stávajú sa trvalými, doplnené novými.

Ďalšie klinické prejavy

Proces premeny zdravých pečeňových buniek na spojivové tkanivo sa vyvíja rôznymi rýchlosťami. Môžu to ovplyvniť vonkajšie príčiny (ďalší príjem alkoholu, nedostatok stravovania a ďalšie), ako aj vnútorné faktory (sprievodné choroby, vek, patologické príčiny)..

Ak je cirhóza zistená už v terminálnom štádiu, lézie tela získali hroziace príznaky.

Ako sa choroba ďalej vyvíja:

 • Žltačka z bielkovín oka a kože je výraznejšia.
 • Objavuje sa charakteristické svrbenie, zvyčajne v oblasti pravého predlaktia.
 • Žalúdok sa zvyšuje aj na pozadí všeobecného chudnutia.
 • Dlane a povrch chodidla sú vďaka vazodilatácii (palmový erytém) jasne červené..
 • Na žalúdku sa objavuje charakteristický vaskulárny vzorec (tzv. Hlava medúzy)..
 • Nevoľnosť a tráviace poruchy.
 • Charakteristický hepatický dych.
 • Krvácanie ďasien, zle liečiteľné rany.
 • Zmeny správania, agresivita alebo apatia.
 • Bolesť v pravej hypochondrii.
 • Znížená imunita.

Prejavy cirhózy u žien sa môžu nazývať poruchy menštruačného cyklu. Toto sa často vníma ako prejav urogenitálneho systému, čo vedie k nesprávnemu zaobchádzaniu..

S porušením pečene môže byť menštruácia príliš hojná a môže sa úplne zastaviť. Mnoho pacientov zaznamenalo špinenie uprostred cyklu a zníženú sexuálnu túžbu.

Špecifické vlastnosti

Presná diagnóza sa dá vykonať až po úplnom vyšetrení, ale ďalšie charakteristické príznaky môžu naznačovať cirhózu pečene. Po pohovore alebo vyšetrení pacienta bude mať lekár zvyčajne podozrenie na problémy s pečeňou a nasmeruje vás na vykonanie testov alebo inštrumentálne vyšetrenie.

Čo naznačuje cirhózu:

 • Žltosť očí a pokožky.
 • Ťažká menštruácia.
 • Hemoroidné krvácanie.
 • Rozšírenie orgánov.
 • Vypuklé okraje pečene na pravej strane.
 • Farba jazyka sa mení, je brilantná a karmínová.
 • Výkaly zmenili farbu.
 • Moč tmavne hnedý.
 • Cievny brušný obrazec.
 • Zväčšenie brucha.
 • Opuch tkanív a dolných končatín.
 • Trasenie končatín (s alkoholovým charakterom choroby).

Všetky príznaky postupne stúpajú a stávajú sa trvalými. Pacienti sa sťažujú na závažnú únavu a apatiu, náhle zmeny nálady a neschopnosť sústrediť sa na akýkoľvek problém.

Vizuálne sa toto ochorenie často prejavuje neprirodzenou farbou kože, ale v zriedkavých prípadoch sa žltačka nemôže vyvinúť.

Pri akýchkoľvek takýchto zmenách by ste určite mali navštíviť lekára a čo najskôr. Ochorenie môže nadobudnúť rýchly vývoj, preto je nevyhnutná včasná diagnostika.

komplikácie

Okrem bezprostredného ohrozenia života pacienta cirhóza často vedie k rozvoju závažných komplikácií. Najhoršia z nich je pečeňové kóma, v ktorom nie je žiadna šanca na prežitie.

Pacienti navyše často trpia encefalopatiou, zlyhaním pečene, vnútorným krvácaním a peritonitídou v brušnej dutine..

Postihnuté pečeňové bunky môžu tvoriť zhubné nádory, ktoré postupujú rýchlo. Všetky tieto komplikácie najčastejšie spôsobujú smrť, preto by sa podporná starostlivosť mala vždy koordinovať s lekárom..

diagnóza

Dôležitú úlohu pri určovaní príčin choroby zohráva inštrumentálna a laboratórna diagnostika. Lekár okrem toho vždy vedie rozhovor s pacientom, zisťuje možnú závislosť od alkoholu alebo drog (časté príčiny choroby) a dedičné faktory.

Na základe osobného vyšetrenia môžete diagnostikovať vývoj ascitu, začínajúcu žltačku alebo zväčšenú veľkosť pečene. Na presnejšiu diagnostiku sa používajú ďalšie výskumné metódy..

Ako určiť cirhózu:

 • Biochemický krvný test ukáže charakteristické zmeny (zvýšenie hladín bilirubínu, nízka hladina hemoglobínu a ďalšie ukazovatele).
 • Testy moču a stolice budú tiež neobvyklé..
 • Krvný koagulogram pomôže určiť poruchy zrážanlivosti.
 • Ultrazvuk brušných orgánov.
 • Uistite sa o dopplerometrii ciev, čo umožňuje identifikovať patológie.
 • Ak je to potrebné, vykoná sa biopsia pečeňového tkaniva..

Rozsiahle vyšetrenia tela, ako napríklad počítačová tomografia alebo magnetická rezonancia, môžu pomôcť určiť mieru poškodenia orgánov a súvisiace problémy..

Ako liečiť chorobu?

Ideálny liek na liečenie postihnutých pečeňových buniek v tomto štádiu vývoja lieku nebol vynájdený. Cieľom podpornej liečby je eliminovať príznaky intoxikácie, zmierniť bolesť a posilniť zdravé pečeňové bunky..

Okrem toho by sa osobitná pozornosť mala venovať možným komplikáciám gastrointestinálneho traktu, obličiek, centrálneho nervového systému a kardiovaskulárneho systému..

V závislosti od diéty a odporúčaného priebehu liekov predpísaného odborníkom môže pacient dúfať v dlhú remisiu.

Videozáznam o cirhóze pečene:

Dĺžka života

Cirhóza pečene je vážnou patológiou a prognóza bude sklamaním aj pri adekvátnej liečbe.

Predpokladá sa, že najúčinnejšou možnosťou liečby cirhózy je transplantácia pečene darcu, ale tento postup nie je vhodný pre každého, nehovoriac o dlhom čakaní na darcu a finančných nákladoch..

Stredná dĺžka života pacientov s cirhózou pečene sa určuje individuálne v závislosti od závažnosti stavu, výskytu komplikácií, veku a súvisiacich ochorení..

Výpočet sa vykonáva podľa špeciálne vyvinutej Coxovej, Child-Kewovej stupnice a ďalších štúdií..

Napriek tomu, že ženy sú menej vystavené riziku cirhózy, nikto nie je v bezpečí pred touto chorobou. Venujte pozornosť alarmujúcim príznakom nástupu choroby, môžete sa uchýliť k špeciálnej terapii a zabezpečiť dlhodobú remisiu..

Ako sa prejavuje cirhóza pečene u žien, príznaky skorého štádia a hlavné príčiny, ktoré spôsobili ochorenie, sú opísané v našom článku..

Ochorenie sprevádzané patologickou degeneráciou normálneho parenchymálneho tkaniva pečene do vláknitého spojivového tkaniva. Patológia je sprevádzaná konštantnou matnou bolesťou v pravej hypochondrii, žltačkou, zvýšeným tlakom v portálnej žilovej sústave s charakteristickým krvácaním (pažerák alebo hemoroid)..

Fázy choroby

Patogenéza cirhózy je založená na ireverzibilnej patologickej zmene v zdravom tkanive a tvorbe malých alebo veľkých uzlov z pojivového tkaniva. V závislosti od klinického prejavu choroby sa rozlišuje niekoľko fáz priebehu:

 1. Kompenzované. Vyznačuje sa prítomnosťou zápalových procesov. U pacienta sa vyvinie závažná únava, koncentrácia pozornosti klesá a chuť do jedla úplne chýba. Dochádza k deštrukcii hepatocytov (funkčných pečeňových buniek) a ich nahradeniu spojivovým tkanivom.
 2. Subkompenzovaná fáza. Vyznačuje sa progresívnou dysfunkciou žlčového systému. V tomto štádiu sa zväčšuje veľkosť pečene. Okrem toho je charakteristická tvorba ascitu..
 3. Dekompenzované. Je charakterizovaná vývojom rôznych sprievodných chronických ochorení iných orgánov (dýchacích ciest, tráviaceho ústrojenstva, moču), výskytom pretrvávajúcej telesnej teploty subfebrilu (37 - 38 ° C), atrofiou svalov, úbytkom hmotnosti. Počas dekompenzácie sa pacientovi ukazuje hospitalizácia z dôvodu vysokej pravdepodobnosti úmrtia v dôsledku zlyhania viacerých orgánov.
 4. Terminál. Spravidla je pacient v kóme. Štruktúra pečene sa stáva kamennou, stav všetkých vnútorných orgánov sa výrazne zhoršuje. Koža sa stáva zemitou..

Podľa štatistík ženy trpia cirhózou niekoľkokrát častejšie ako muži. V tomto prípade je patológia systémová, autoimunitná. Prvé príznaky cirhózy pečene u žien sa objavujú vo veku 25 - 30 rokov, často po tehotenstve, pri dlhých chorobách alebo na pozadí zhoršenia chronických ochorení. Okrem toho existujú tieto rozlišovacie znaky:

 • prítomnosť kŕčových žíl končatín, pažeráka, žalúdka;
 • zmeny v charaktere menštruácie: prepúšťanie je hojnejšie a bolestivejšie;
 • štúdie ukazujú výraznú mastnú hepatózu.

Príznaky cirhózy u žien

Ochorenie u žien je nebezpečné, pretože často trvá dlho a prakticky nemá žiadne klinické prejavy. Hlavné príznaky cirhózy pečene u žien sú:

 • menštruačné zmeny;
 • zvýšená únava, únava;
 • preťaženie v panvovej dutine;
 • rýchle chudnutie;
 • bolesť v pravej hypochondrii bolavého charakteru, strednej alebo silnej intenzity;
 • strata chuti do jedla;
 • zvracanie žlče.

Prvé príznaky

Príznaky počiatočného štádia poškodenia pečene predovšetkým závisia od príčiny vzniku patológie. Medzi prvé príznaky cirhózy pečene patria:

 • znížená sexuálna motivácia;
 • výskyt hematómov bez dôvodu;
 • zvýšené krvácanie z ďasien;
 • krvácanie z nosa;
 • vzhľad cievnej siete na bruchu, nohách;
 • opuch nôh;
 • palmový erytém;
 • dystrofia kostrového svalstva.

Príznaky etáp 2 a 3

S rozvojom cirhózy pečene dochádza k postupnej porážke celého organizmu. Klinické príznaky 2. a 3. stupňa choroby sú tieto príznaky:

 • hemoroidové krvácanie;
 • závraty;
 • tachykardia;
 • arytmie;
 • zastavenie menštruácie;
 • poškodenie vlasov, nechtov;
 • tmavá farba moču;
 • ľahké výkaly;
 • nevoľnosť;
 • chvenie rúk;
 • rýchle chudnutie;
 • žltačka očnej skléry, kože;
 • vzhľad charakteristického nepríjemného zápachu z tela;
 • záchvaty hnačky;
 • hromadenie tekutiny v brušnej dutine;
 • nadúvanie;
 • nespavosť.

V biochemickej analýze krvi sa zaznamenávajú hemolytická anémia, znaky metabolického metabolizmu bilirubínu (zvýšenie koncentrácie oboch frakcií, globulíny), zníženie množstva albumínu, zvýšenie počtu leukocytov a zvýšenie sedimentácie erytrocytov. Okrem toho sa významne zvyšuje rýchlosť pečeňových enzýmov - alanínaminotransferáza (ALT) a aspartátaminotransferáza (AST)..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

obsahBurzitída lakťa je veľmi časté ochorenie, ktoré sa môže vyskytnúť u zástupcov niektorých profesií. Je potrebné poznamenať, že ide o pomerne zložité ochorenie kĺbov, ktoré sa vyznačuje zápalovým procesom, v opačnom prípade je to zápal lakťového kĺbu.
Na liečbu rakoviny sa používa veľa metód. Vedci predložili mnoho hypotéz a návrhov, ako sa vysporiadať s touto chorobou. Jednou z liečebných metód je metóda Neumyvakin, ktorá podľa mnohých sledovateľov liečila pacientov s rakovinou.
Kýla medzistavcových platničiek - patológia nie je nezávislá. Príčinou prietrže je osteochondróza. V skorých štádiách osteochondrózy sa ochorenie neprejavuje. Pri takomto skrytom kurze existuje veľká šanca, že dôjde k medzistavcovým kýlam.