loader

Hlavná

Liečba

Klasifikácia cirhózy podľa Childa-Pugha

Cirhóza pečene je zložitá a nebezpečná choroba. Na jeho hodnotenie sa používajú rôzne klasifikácie: morfológia, etiológia, povaha klinického priebehu, vývojové štádiá a ďalšie príznaky..

Klasifikácia cirhózy pečene podľa Childa-Pugha je určená na hodnotenie závažnosti ochorenia, potreby transplantácie postihnutého orgánu, predpovedania prežitia a pravdepodobnosti úmrtia po operácii. Táto technika je pomenovaná podľa vývojárov.

Cirhóza pečene je chronické ochorenie charakterizované nahradením funkčných tkanív žľazy hrubými spojivovými vláknami. Zmeny, ktoré sa uskutočňujú, sú nezvratné. Etiológia cirhózy je rozmanitá, ale najvýznamnejšími faktormi sú vírusové lézie a alkoholické ochorenie pečene. Ak pravidelne pijete alkohol, vedie to k vzniku alkoholickej hepatitídy a hepatózy, ktorá sa vyvinie do cirhózy. Toto ochorenie je diagnostikované u 35% ľudí, ktorí pravidelne pijú alkohol po dobu 5 až 10 rokov.

Prečítajte si tiež

Prečítajte si tiež

Kritériá cirhózy dieťaťa-Pugha

Posúdenie stavu pacienta sa uskutočňuje podľa piatich alebo šiestich kritérií. Každému je pridelený špecifický počet bodov v trojbodovom systéme. Ukazovatele sú zhrnuté a konkrétnemu prípadu je pridelená trieda (A, B alebo C). Zvyčajne sa hodnotia nasledujúce príznaky:

 • hladina bilirubínu;
 • stupeň ascitu;
 • protrombínový čas alebo index;
 • hladina albumínu;
 • stupeň hepatickej encefalopatie.

Všetci pacienti s podozrením na cirhózu sa podrobia biochemickému krvnému testu. Táto štúdia určuje aktivitu hlavných pečeňových enzýmov (ALT, AST, GGTP, ALP, ako aj albumínu, protrombínu a bilirubínu). Všetky tieto ukazovatele sa menia pod vplyvom cirhotického procesu na funkciu pečene. Klasifikácia podľa Childa-Pugha berie do úvahy iba hladinu bilirubínu a albumínu, ako aj protrombínový čas..

Na hodnotenie sa používa táto tabuľka:

parameter1 bod2 body3 body
Bilirubín (μmol / l)menej ako 3434 až 51viac ako 51
Albumín (g / l)viac ako 3528-35menej ako 28
PTV (s) alebo PTV (%)1-4 alebo viac 604-6 alebo 40-60viac ako 6 alebo menej ako 40%
ascitesžiadnymäkké, dobre ošetriteľnénapätý, zle liečiteľný
Hepatálna encefalopatiažiadnymierne (1 alebo 2 stupne)ťažký (3 alebo 4 stupne)

Body sú zhrnuté vo všetkých ohľadoch. Ak je celková suma od 5 do 6 bodov, potom je chorobe pridelená trieda A, od siedmich do deviatich bodov - B, od desiatich do pätnástich - C.

bilirubín

Bilirubín je žlčový pigment, jedna z hlavných zložiek žlče sa tvorí v dôsledku rozkladu hemoglobínu, cytochrómu a myoglobínu. Zvýšenie bilirubínu sa prejavuje žltnutím kože, slizníc a očných sklérov.

V ľudskej krvi je bilirubín v dvoch frakciách - viazaný a voľný. Pridružený bilirubín sa filtruje obličkami a prirodzene sa vylučuje. Vstupuje do obličiek z pečene a ak táto žľaza nezvláda záťaž spôsobenú progresiou cirhózy, potom sa bilirubín začne hromadiť a otráviť krv..

V nekonjugovanej forme je bilirubín toxický, jeho nadmerná akumulácia negatívne ovplyvňuje biochemické procesy v bunkových štruktúrach. Dýchanie buniek je narušené, metabolické procesy sa vyskytujú nesprávne. To má negatívny vplyv na fungovanie nervového systému. Pri nadmernej koncentrácii krvi je bilirubín schopný prekonať hematoencefalickú bariéru, ktorá vedie k hepatálnej encefalopatii..

Miera celkového bilirubínu v krvi je približne 21 μmol / l. Ak ukazovateľ nie je vyšší ako 34, potom sa pri cirhóze pečene podľa Childa-Pugha pridelí 1 bod, až 51 - 2 body, viac ako 51 - 3 body..

bielok

Albumín je jednoduchá proteínová zlúčenina syntetizovaná v pečeni. U zdravého človeka predstavuje albumín polovicu všetkých krvných bielkovín. Cirhóza významne zhoršuje funkciu pečene a množstvo albumínu sa znižuje.

Norma albumínu je 35 - 50 g / l. Ak je dokonca o niečo viac ako 35 g / l, potom sa chorobe pridelí 1 bod, od 28 do 35 - 2 body, menej ako 28 - 3 body.

Protrombínový index

Protrombín je komplexná proteínová štruktúra, ktorá charakterizuje zrážanie krvi. Vyrába sa v pečeni a pri cirhóze je produkcia takýchto proteínov znížená. To má negatívny vplyv na fungovanie systému zrážania krvi. Ak existuje podozrenie na cirhózu, je predpísaný krvný test, v ktorom je zaznamenaný čas vzniku zrazeniny.

Vo výsledkoch analýzy môže laboratórny asistent odrážať koagulačný čas v sekundách. Najčastejšie sa však počíta medzinárodný normalizovaný pomer (INR) alebo protrombínový index. Je to pomer normy zdravého človeka k času vzniku krvnej zrazeniny u pacienta s cirhózou. Ukazovateľ sa počíta ako percento alebo v číselnom koeficiente..

Normálny index protrombínu je od 1 do 1,5. V percentuálnom vyjadrení je norma od 70 do 140%. Ak má pacient PTI najmenej 60% alebo do 1,7, potom je chorobe pridelený 1 bod, 40-60% alebo 1,7-2,2 - 2 body, menej ako 40% alebo viac 2,2 - 3 body.

ascites

Ascites je hromadenie tekutiny v brušnej dutine. Pod vplyvom cirhotického procesu sa zvyšuje tlak v portálnej žile. Časť prietoku krvi je distribuovaná pozdĺž kolaterálnych ciev, ale pri progresívnej cirhóze pečene to nestačí. Stagnácia krvi a obtiažnosť jej odtoku vedie k hromadeniu tekutiny v peritoneálnej dutine.

V extrémnych prípadoch môže množstvo tekutiny dosiahnuť 25 litrov. Závažnosť ascitu pri cirhóze sa odhaduje podľa množstva tekutiny, hmatateľnej hustoty a odpovede na liečbu. Ak kvapka chýba, chorobe sa pridelí 1 bod. V prítomnosti malého množstva tekutiny, nedostatku napätia a pozitívnej dynamiky pri použití terapeutických metód je chorobe pridelené 2 body. Keď je veľa tekutiny, brucho je nadmerne napäté, ťažko na dotyk, reakcia na liečbu liekom je slabá, potom sa patológiám pridelia 3 body.

Hepatálna encefalopatia

Toto je najzávažnejšia komplikácia cirhózy, najčastejšie diagnostikovaná u chronických alkoholikov. V dôsledku zníženia filtračnej funkcie pečene sa zvyšuje intoxikácia a je ovplyvnený centrálny nervový systém. Pečeň nedokáže využiť amoniak, zlúčeniny dusíka a ďalšie toxické látky. Keď sa dosiahne určitá koncentrácia, prekonajú hematoencefalickú bariéru a otrávia mozog.

Klinika hepatálnej encefalopatie zahŕňa množstvo duševných a neurologických porúch. Takíto pacienti sa stávajú inhibičnými, letargickými, s pevnou, fixovanou v jednom bode. Zaznamenávajú sa zmeny osobnosti, poruchy správania, neustála ospalosť a pokles intelektuálnych schopností. Dlhší alkoholizmus, ktorý sa často stáva príčinou cirhózy, zhoršuje priebeh encefalopatie a končí zdravotným postihnutím. Zvýšenie príznakov vedie pacienta k stavu stuporu a potom upadá do kómy.

Pri neprítomnosti encefalopatie sa chorobe pridelí 1 bod. S miernym poškodením nervového systému (poruchy spánku, mierna letargia, narušená inteligencia, reč) - 2 body. Závažný stav charakterizovaný výraznými zmenami v psychike, stratou priestorovej a časovej koordinácie, kŕčovými záchvatmi sa odhaduje na 3 body.

Prognóza prežitia cirhózy dieťaťa-Pugha

V tomto systéme sa za najjednoduchšiu považuje trieda A. Najčastejšie sa takáto cirhóza kompenzuje a pečeň sa stále vyrovnáva so svojimi funkciami. Potreba transplantácie pečene u pacientov s takýmito ukazovateľmi chýba, prežitie je 15 až 20 rokov. Takáto životnosť je možná s prísnym dodržiavaním lekárskych odporúčaní. Ak pacient potrebuje operáciu brucha, pravdepodobnosť úmrtia je 10%.

Pri zaradení cirhózy triedy B vzniká otázka transplantácie pečene. Očakávaná dĺžka života s takým poškodením orgánov sa odhaduje na približne 5 až 10 rokov. Počas brušnej operácie je pravdepodobnosť úmrtia 30%.

Trieda C je nebezpečný závažný stav, ktorý povedie k smrti pacienta od jedného roku do troch. Transplantácia pečene s týmto stupňom poškodenia je nevyhnutná. Pooperačná úmrtnosť navyše dosahuje 80%.

Klasifikácia cirhózy pečene podľa metódy Child-Pugh je lepšia ako ostatné hodnotiace škály, ale nie všetci hepatológovia ju považujú za účinnú. Väčšina zástupcov vedeckej obce však uznala túto metódu posudzovania ako pomerne presnú pri určovaní pravdepodobnosti úmrtia a potreby transplantácie pečene. Dnes je to najobjektívnejšia a najúčinnejšia technika..

Spolu s klasifikáciou Cheydle a Pugha sa používajú ďalšie metódy na hodnotenie závažnosti patológie. Na určenie taktiky liečby, ktorá prinesie najlepšie výsledky, musí lekár pochopiť patetiológiu procesu, zistiť morfologické príznaky cirhózy, stanoviť stupeň rozvoja choroby a vyhodnotiť kompenzačné schopnosti pečene. Použitie iba jednej klasifikačnej stupnice neposkytuje úplný obraz o stave postihnutého orgánu a neumožňuje predpovedať ďalší vývoj patológie..

Nie je možné vyliečiť alkoholizmus.

 • Vyskúšal veľa spôsobov, ale nič nepomáha?
 • Ďalšie kódovanie bolo neúčinné?
 • Alkoholizmus ničí vašu rodinu?

Nezúfajte, našiel účinný liek na alkoholizmus. Naši klinickí čitatelia vyskúšali na sebe klinicky dokázaný účinok. Prečítajte si viac >>

Child Pugh klasifikácia cirhózy: všetky štádiá nebezpečnej choroby

Cirhóza pečene - závažné ochorenie, ktoré môže viesť k smrti.

Pre úspešnú liečbu je potrebné správne určiť štádium vývoja cirhózy, ako aj závažnosť sprievodných ochorení..

Hepatológovia vyvinuli niekoľko metód hodnotenia, z ktorých klasifikácia cirhózy pečene podľa Childa Pugha vyniká svojou jednoduchosťou a objektívnosťou..

Čo je cirhóza pečene

Pečeň je jedným z najdôležitejších orgánov zapojených do procesov tvorby krvi a trávenia..

Jeho hlavnou úlohou je však chrániť telo pred rôznymi toxickými látkami. Porucha funkcie pečene vedie k vážnym problémom pre celé telo.

Cirhóza je jednou z najnebezpečnejších chorôb pečene, pri ktorej dochádza k nezvratnej premene jej tkanív. Existuje prebytok spojivového tkaniva, pečeň je zhutnená, zmeny vo veľkosti.

Povrchové vrstvy strácajú hladkosť. Funkčnosť pečene je nezvratne znížená. Tento proces má negatívny vplyv na všetky životne dôležité systémy tela. Cirhóza je nebezpečná so sprievodnými komplikáciami a chorobami, ako je krvácanie, ascites, onkológia a iné..

Ak sa nelieči, je nevyhnutná smrť. Najbežnejšou príčinou cirhózy je vírusová hepatitída a systematická intoxikácia alkoholom..

Cirhóza môže byť tiež spôsobená:

 1. ťažké otravy chemickými látkami (vrátane zneužívania drog),
 2. patológie žlčových ciest,
 3. problémy imunitného systému,
 4. genetické poruchy,
 5. patológie kardiovaskulárneho systému,
 6. parazitárna infekcia pečene.

Ochorenie v počiatočnom štádiu sa prejavuje slabosťou, tráviacimi problémami, bolesťou v pravej hypochondrii. Postupne sa symptómy zosilňujú, objavuje sa teplota, bolesť kĺbov.

Komplikácie po cirhóze

Pečeň sa začína meniť. V prípade absencie adekvátnej liečby pacient po 2-4 rokoch umrie a pociťuje silnú bolesť.

Pre správnu liečbu je potrebné určiť stupeň rozvoja choroby. Bolo vyvinutých niekoľko klasifikácií cirhózy pečene, z ktorých najobľúbenejšia je Child Pugh..

Niekedy sa nachádza výraz „klasifikácia cirhózy pečene čajom, ktorý pijem“, jedná sa však o chybný pravopis.

Funkcie klasifikácie Child Pugh

Táto technika na hodnotenie závažnosti cirhózy pomenovaná po vývojárov je založená na výpočte bodov, ktoré sú stanovené pre určité parametre..

Hodnota kritérií je stanovená vyšetrením pacienta, analýzou, inštrumentálnym vyšetrením. Posúdením parametrov v bodoch sa určí stav pacienta, jeho prežitie a predpovedá sa výsledok operácie.

Štatistika výskytu komplikácií s cirhózou

 • bilirubín,
 • bielok,
 • protrombínový čas (protrombínový index, medzinárodný normalizovaný pomer),
 • ascites,
 • hepatická encefalopatia.

bilirubín

Hladina tohto pigmentu, ktorý je súčasťou žlče, sa stanoví biochemickým krvným testom.

Bilirubín na cirhózu

Pri cirhóze jej hladina stúpa v dôsledku problémov so priechodnosťou žlče vo vnútri pečene, ako aj v dôsledku nadmerného ničenia červených krviniek..

bielok

Tento proteín, produkovaný v pečeni, transportuje vitamíny a ďalšie látky, viaže bilirubín.

Jeho objem môže zaberať až 60% plazmy. Zníženie jeho hladiny, stanovené výsledkami biochemickej analýzy, naznačuje porušenie pečene.

Protrombínový čas

Toto je koagulačný parameter určený koagulogramom. Pri cirhóze je narušená syntéza proteínov zodpovedných za zrážanie krvi, čo vysvetľuje intenzívne vnútorné krvácanie..

Analýza protrombínového času na cirhózu

Klasifikácia môže používať podobné parametre, ktoré sa líšia v merných jednotkách - protrombínový index alebo medzinárodný normalizovaný pomer.

ascites

Táto choroba sa nazýva aj brušná kvapka. Brucho sa zväčšuje kvôli veľkému množstvu tekutiny v brušnej dutine.

Ascites sa stanoví vyšetrením pacienta a vykonaním ultrazvukového vyšetrenia. Ochorenie nastáva v dôsledku poruchy funkcie pečene, najmä znížením syntézy albumínu.

Existujú tri fázy:

 1. Množstvo tekutiny je minimálne. Ľahko liečiteľný diétou a liekmi..
 2. Mierny ascites so stredným množstvom tekutiny. Prístup k liekovej terapii.
 3. Stresujúce ascites. Ťažká forma, ťažko liečiteľná. Môže byť potrebné načerpať tekutinu.

Hepatálna encefalopatia

V dôsledku nedostatočného fungovania pečene sa toxické látky hromadia v krvi. Toxíny v centrálnom nervovom systéme spôsobujú neuropsychiatrické poruchy rôznej závažnosti.

Schéma hepatickej encefalopatie

Existujú štyri fázy:

 • Poruchy spánku, depresia, úzkosť.
 • Problémy s pamäťou, priestorová dezorientácia, výkyvy nálad.
 • Zánik pamäte, narušenie intelektu, paranoia.
 • Smrteľné kóma.

Výpočtová tabuľka cirhózy pečene

Klasifikácia cirhózy pečene podľa detského púcha je pre pohodlie usporiadaná do tabuľky.

Boduje sa každý parameter v závislosti od jeho hodnoty. Stav pacienta je určený celkovým skóre všetkých parametrov.

Skúmaný parameterPočet bodov
123
Bilirubín (μmol / l)& lt, 3434 až 51& gt, 50
Albumín (g)& gt, 3,52,8-3,5
Protrombínový čas (s)& lt, 44-6& gt, 6
Ascites (pódium)NenájdenéI-IIIII
Hepatálna encefalopatia (štádium)NezistenýI-IIIII-IV

Triedy cirhózy

Podľa klasifikácie detského nápoja s cirhózou pečene sú pacienti rozdelení do troch tried podľa súčtu svojich bodov. Všeobecné charakteristiky tried pre prehľadnosť sú zhrnuté v tabuľke

Názov triedyCelkový počet bodovprežitie

po 1 roku / 2 rokoch,

Stredná dĺžka života (v rokoch)Potreba transplantácie pečenePravdepodobnosť úmrtia po operácii (%)
Dieťa a5-6100/8515-20nízky10
Dieťa v7-9osemdesiat jedna päťdesiat sedmtina3-10umiernenýtridsať
Dieťa C10-1545/351-3vysoký82

Použitie modernej klasifikácie cirhózy pečene podľa Child Pugh umožňuje hepatológovi urobiť diagnózu a vybrať najvhodnejšiu liečbu v závislosti od stavu pacienta. Každá trieda má svoj vlastný liečebný režim..

Zbaviť sa zlých návykov pri liečbe cirhózy triedy A

U pacientov triedy A sa odporúča:

 1. eliminácia faktora vyvolávajúceho rozvoj cirhózy,
 2. lieková terapia pri sprievodných ochoreniach, vrátane enzýmov na zmiernenie stavu,
 3. úprava stravy,
 4. zbaviť sa zlých návykov.

Liečba triedy B je ťažšia.

Obsahuje:

 1. diéta s nízkym obsahom bielkovín s nízkym obsahom solí, ktorá pomáha vylučovať prebytočnú tekutinu z tela,
 2. diuretiká na zmiernenie príznakov ascitu a prevenciu hypertenzie,
 3. lieky na obnovu črevnej mikroflóry

U pacientov triedy C z dôvodu závažnosti stavu nestačia uvedené opatrenia. Tretie štádium ascitu spôsobuje potrebu chirurgického odstránenia prebytočnej tekutiny.

Laparocentézna chirurgia na liečbu ascitu 3. etapy

Objem krvi je potrebné obnoviť intravenóznou infúziou a inými metódami intenzívnej starostlivosti. Odporúča sa transplantácia pečene.

záver

Cirhóza je závažné ochorenie. Včasný prístup k lekárom výrazne zvyšuje šance na uzdravenie.

Klasifikácia cirhózy podľa Childa Pugha uľahčuje včasné odhalenie príznakov a správnu diagnostiku..

Ale najlepší spôsob, ako zostať zdravý, je vzdať sa zlých návykov, ktoré ničia pečeň..

Klasifikácia cirhózy podľa Childa-Pugha: rozdelenie ukazovateľov

Na posúdenie závažnosti tejto choroby existuje v roku 1964 Charles Child a Jeremy Turcott špeciálnu klasifikáciu podľa Childa-Pugha. V tomto článku sa bude diskutovať o nej.

Ako sa hodnotí?

Každá trieda Child-Pugh má priradené konkrétne body, ktoré sa vypočítavajú na základe súčtu niekoľkých parametrov. Trieda A má teda rozsah od 5 do 6 bodov, respektíve B od 7 do 9 bodov. A posledná trieda - najvyššia hodnota od 10 do 15 bodov.

Minimálna závažnosť cirhózy patrí do kategórie A. Navyše, životnosť pacienta bude maximálna - od 15 do 20 rokov. V druhom je to asi 10 rokov. Trieda C znamená najkratšiu dĺžku života pacienta s cirhózou - iba jeden, maximálne tri roky.

Po operácii najvyššia úmrtnosť patrí do triedy C - je to 80%; 30% - respektíve B, ale A - iba 10%.

Potreba transplantácie pečene s rôznym stupňom závažnosti je definovaná takto:

ascites

Ascites je hromadenie tekutiny vo vnútri brušnej dutiny, v dôsledku čoho sa výrazne zvyšuje objem brucha, stagnácia krvi sa zvyšuje a tlak vo všetkých cievach stúpa. Toto je jedna z najzávažnejších komplikácií cirhózy. Stupnica podľa Childa-Pugha neposkytuje žiadne číselné ukazovatele, závažnosť stavu sa určuje palpáciou a hodnotí sa takto:

 1. 1 bod - úplná absencia patológie;
 2. 2 body - mierne ascites, ktorý sa vylučuje liečivami;
 3. 3 body - ťažko prístupná dutina s tekutinou, ktorá sa nedá liečiť.

Klasifikačné parametre podľa Childa-Pugha

Aké parametre ovplyvňujú distribúciu triedy? Po prvé, prítomnosť:

Rovnako ako hepatická encefalopatia, IPT, PTV a INR.

Systém Child-Pugh nemožno považovať za referenčný, pretože hodnotenie nezohľadňuje všetky parametre stavu pacienta. Prudká exacerbácia choroby, ako aj jej komplikácia, mení obraz a táto klasifikácia sa už nepoužíva.

Okrem opísaného systému cirhóza zohľadňuje aj morfologické a etiologické znaky.

Hladina Bilirubínu

Bilirubín je pigment, ktorý sa tvorí v pečeni po rozpadnutí červených krviniek. Môže byť rozpustný a nerozpustný. U zdravého človeka prechádza nerozpustný bilirubín z pečene do čriev, potom sa vylučuje obličkami..

Ak je narušená práca hepatocytov, dochádza k zvýšeniu hladiny bilirubínu, čo spôsobuje toxickú otravu. Normálny ukazovateľ je v tomto prípade 20,5 - 21 μmol / l, ale pri cirhóze sa mení a podľa toho sa uvádzajú tieto odhady:

 1. 1 bod - 2-34 μmol / l;
 2. 2 body - 34 - 50 mikromolov / l;
 3. 3 body - nad 50 μmol / l.

Možná a nejasná etiológia

Možná a nejasná, neznáma etiológia sa prejavuje v prítomnosti:

 • infekčné choroby;
 • parazitárne choroby;
 • autoimunitné patológie;
 • podvýživa.

Neznáme etiologické faktory sú najčastejšie kryptogénne formy cirhózy. Pri primárnej biliárnej a indickej detskej cirhóze sa hovorí aj o nejasnej etiológii.

Ako je založená trieda Cirhóza dieťaťa - Pugha

Každá trieda má svoje vlastné body, ktoré sa udeľujú pacientovi po absolvovaní testov a externom vyšetrení.

Známky a príznaky cirhózy pečene u mužov a žien

Čím viac bodov, tým horší je stav pacienta.

Pri klasifikácii sa zohľadňujú tieto ukazovatele:

 1. ascites je patologický stav, pri ktorom dochádza k hromadeniu tekutiny v pobrušnici;
 2. Bilirubín je proteín, ktorý sa tvorí v pečeni počas rozkladu červených krviniek. Jeho veľký počet naznačuje problémy s fungovaním pečene;
 3. albumín - jeho hlavnou funkciou je odstránenie bilirubínu z pečene. Pokles ukazovateľa tohto proteínu naznačuje cirhózu;
 4. protrombínový index - označuje množstvo protrombínového proteínu v pečeni. Je nevyhnutná pre normálnu koaguláciu krvi a vytvára sa v pečeni. Nízky protrombínový index nie je len spojený s rizikom krvácania, ale je tiež ukazovateľom ochorenia pečene;
 5. pečeňová encefalopatia je súbor porúch vo fungovaní orgánu, ktoré môžu viesť k zlyhaniu pečene.

Celkové skóre pomáha určiť triedu cirhózy. Lekári to potrebujú pre:

 • určenie rizika smrti bez liečby;
 • určenie možnosti úmrtia počas transplantácie orgánov na operačnom stole alebo počas obdobia zotavenia;
 • posúdenie potreby transplantácie v blízkej budúcnosti alebo v budúcnosti.

Ďalej môže lekár začať liečiť pacienta. Niektorí odborníci v budúcnosti robia opakovane niekoľko štúdií a môžu vytvoriť novú skupinu chorôb.

Metódy diagnostiky cirhózy pečene

Morfologická klasifikácia

Morfologická klasifikácia poškodenia pečene je prvá navrhnutá a schválená na základe údajov z biopsie (časť orgánu odobratá in vivo). Existujú patológie 4 foriem:

 • malá cirhóza pečene, vyznačujúca sa malými uzlinami v orgáne, ktorých priemer je 1-3 mm;
 • hrubá cirhóza - priemer uzlov v pečeni je 3 mm alebo viac;
 • formy neúplnej cirhózy, pri ktorých sú postihnuté hlavne interhepatické septy;
 • zmiešané, vyznačujúce sa kombináciou všetkých vyššie uvedených znakov.

Etiologická klasifikácia

Z dôvodu mnohých typov prejavov a priebehu ochorenia a potreby individuálnej terapie bolo na zhromaždení WHO 1978 schválených niekoľko klasifikácií cirhózy pečene. Najdôležitejšou z nich je distribúcia podľa etiologického kritéria, pretože podľa neho je zvolená terapeutická schéma. Najčastejšie formy cirhózy sú v dôsledku poškodenia pečene:

 1. alkoholické (40–50% prípadov) - najčastejšou príčinou cirhózy je poškodenie hepatocytov etanolom. Miera nástupu patológie závisí od mnohých individuálnych faktorov: frekvencia konzumácie alkoholu, ich kvalita, prítomnosť infekcií, trvanie opitosti atď. Ak sa denne konzumuje 200-400 g vodky, vyskytne sa cirhóza za 10 - 15 rokov, ale ak je osoba nosičom vírusu hepatitída, potom sa postihnutá pečeň prejaví za 5-7 rokov;
 2. vírusová (20–35% prípadov) - cirhóza je dôsledkom chronickej hepatitídy B, C a D, ktorá sa doteraz liečila iba symptomaticky. Aj pri dlhodobej remisii nie je vylúčená pravdepodobnosť poškodenia parenchýmu fibrózou. Cirhóza sa môže vyvinúť aj ako komplikácia so závažnou hepatitídou A a E, ktorá sa pozoruje u 1–5% pacientov;
 3. toxický (5 - 10% prípadov) - poškodenie hepatocytov je možné pri pravidelnej expozícii tela rôznym jedom. Hlavnú rizikovú skupinu tvoria pracovníci v chemickom a hutníckom priemysle. Boli tiež hlásené prípady toxického otravy pečene plesňami a chemikáliami používanými na ochranu plodiny pred škodcami. Preto sú poľnohospodárski pracovníci tiež ohrození cirhózou. Lieky, ktoré sa používajú najmä na liečbu onkológie, môžu tiež inhibovať funkciu pečene. V tomto prípade je diagnostikovaná cirhóza liečiva;
 4. stagnujúci (srdcový) - táto forma sa vyznačuje nekrózou hepatocytov, ktorá je spôsobená hypoxiou a stagnáciou krvi vo vnútri a extrahepatických cievach. Toto je zvyčajne komplikácia, ktorá sa vyvíja na pozadí zlyhania srdca alebo pľúc. Pri tomto type cirhózy sa často vyskytuje ascites, čo vedie k vnútornému krvácaniu zažívacieho traktu a bakteriálnej peritonitíde. Pretože sa v dôsledku toho vyvíja viacnásobné zlyhanie orgánov, prognóza je zlá;
 5. primárna biliárna (genetická) - choroba je spôsobená porušením imunoregulácie, to znamená, že imunitné bunky spôsobujú infiltráciu žlčového epitelu, čo vedie k nekróze hepatocytov. Ochorenie je charakterizované mnohými extrahepatickými prejavmi, vrátane lokálnych lézií vo forme nefritídy a alveolitídy, ako aj systémových reumatických ochorení: lupus, reumatoidná artritída, sklerodermia atď. Prognóza je zlá.

Cirhóza sa môže začať na pozadí ďalších dôvodov: cukrovka, hemochromatóza (neschopnosť pečene odstrániť železo, ktoré spôsobuje jej hromadenie v krvi a pôsobí ako toxín), galaktozémia atď. Chiari, v ktorej je upchatá pečeňová žila a je potrebné chirurgické odstránenie krvných zrazenín. Takéto prípady sú však zriedkavé..

Stojí za zmienku, že podľa niektorých správ asi 5 až 15% všetkých cirhóz patrí do kryptogénnej skupiny, to znamená, že sa vyvíjajú z neznámeho dôvodu. Dôkladnejšie a hĺbkové vyšetrenie „idiopatických“ pacientov ukazuje, že 60% z nich má poškodenie pečene spôsobené genetickými poruchami endokrinného systému. Ako sa diagnostické techniky zlepšujú, kryptogénna cirhóza sa stáva menej bežnou, ale niektoré klinické prípady ponechávajú veľa nevyriešených problémov..

Liečba cirhózy

Prezentovaná cirhóza triedy Child-Pugh umožňuje nielen stanoviť diagnózu, predpovedať prežitie pacienta, ale tiež zvoliť primeranú liečbu a podpornú terapiu..

Kompenzované poškodenie pečene (v triede A) teda zahŕňa základnú terapiu zameranú na odstránenie základnej príčiny choroby. Okrem toho sa musia vybrať podporné lieky. Ich úlohou je odstrániť dyspepsiu. Súčasne sú veľmi dôležité enzýmové činidlá, ako je pankreatín, kreon, mezima. Dávky sú štandardné, užívané trikrát denne, hlavne pred jedlom. Pridelené kurzami, v priemere na 2-3 týždne, ktoré sa opakujú s určitou frekvenciou.

V prípade subkompenzovanej cirhózy pečene (v prípade cirhózy triedy B podľa Childa-Pugha) sa vyžaduje zvýšená udržiavacia terapia. Na tento účel použite diétu s nízkym obsahom soli (nie viac ako 2 g soli za deň), bielkoviny sú navyše obmedzené. Z liekov predpísaných „Furosemid“ a „Spironolaktón“. Užívanie diuretík bráni rozvoju portálnej hypertenzie a znižuje ascites. Funkciu gastrointestinálneho traktu je možné zlepšiť pomocou „laktózy“ pri 50-70 ml za deň, ale príjem by mal byť konštantný.

V prípade dekompenzovaného poškodenia pečene (s triedou C podľa škály Child-Pugh) sa objaví život ohrozujúci stav pacienta. Vyžaduje sa okamžitá intenzívna starostlivosť. Paracentéza umožňuje odstránenie tekutiny z pobrušnice, albumín a kryštaloidy sa zavádzajú intravenózne, čím sa doplňuje objem cirkulujúcej krvi a bielkovín v tele. Aktívne používané diuretiká: rovnaké „spironolaktón“ a „furosemid“. Je predpísaná diéta s nízkym obsahom solí. Vyvážená parenterálna výživa prichádza s hepatálnou encefalopatiou a inými závažnými stavmi..

Stupnica dieťaťa - Pughovej stupnice

Na všeobecné posúdenie stavu pacienta a predpovede jeho prežitia sa vykoná klasifikácia podľa Childa-Pugha na základe biochemických indikácií. Je potrebné vyhodnotiť stupeň poškodenia pečene piatimi faktormi, z ktorých každý dostane 1, 2 alebo 3 body. Ak konkrétny parameter chýba alebo je slabo vyjadrený, potom sa dá 1 bod s priemernými hodnotami - 2 a so silným prejavom - 3.

indexbody
123
bilirubín34–50 μmol / l> 50 umol / l
protrombín> 60%40-60%
bielok> 3,5 g2,8 až 3,5 g
ascitesžiadnyjednoduchýťažký
Hepatálna encefalopatiažiadnyI - II. StupeňIII - IV stupeň
VÝSLEDKY
Celkový počet bodovTriedaDĺžka životaPooperačná úmrtnosť
5-6Vo veku 15 - 20 rokov10%
7-9B3-10 rokovtridsiatich%
10-15C1-3 roky82%

Pri posudzovaní závažnosti ascitu a hepatickej encefalopatie by sa mali brať do úvahy 2 body, ak sú tieto príznaky mierne až stredne závažné a liečiteľné. Pokiaľ ide o biochemické parametre, odrážajú tieto procesy v tele:

 1. bilirubín je produkt rozpadu červených krviniek, ktorý je v neviazanom stave jedom pečene. Pri cirhóze pečeň účinkuje zle, takže sa v bunkách hromadí jed, ktorý na ne pôsobí toxicky. Index bilirubínu 20,5 μmol / l sa považuje za normálny. Prekročenie kritickej hodnoty znamená porušenie pečene;
 2. protrombín - tento proteín produkovaný v pečeni je zodpovedný za koaguláciu krvi. Protrombínový index sa určuje metódou Quick a hodnota 72% sa považuje za normu. Nízke hodnoty naznačujú nielen poškodenie pečene, ale aj sklon pacienta ku krvácaniu a riziko hemoragického syndrómu;
 3. albumín - tento proteín je zodpovedný za transport bilirubínu do obličiek a čriev, takže jeho pokles tiež prispieva k stagnácii jedu pečene v tele. Čím nižšia je hodnota albumínu, tým horší je stav pacienta..

Napriek rozšírenému použitiu tejto klasifikácie je hodnotenie prežitia pacientov podľa nej veľmi podmienečné. Podľa niektorých správ je teda v triede A dokonca dvojročné prežitie 85% a v triede C iba 35%. Veľa záleží na morfologických vlastnostiach cirhózy a rýchlosti jej progresie u konkrétneho pacienta. Preto sa klasifikácia Child - Pugh používa častejšie na určenie potreby transplantácie pečene, ktorá je nízka pre triedu A, stredná pre B a vysoká pre C.

Na predpovedanie prežívania pacienta a posúdenie pravdepodobnosti výskytu závažných komplikácií (krvácanie, kóma pečene, sepsa atď.) Sa používa stupnica SAPS. Sumarizuje tiež skóre pre rôzne fyziologické parametre: vek, srdcový rytmus, krvný tlak, teplotu, močovinu, biochémiu krvi (draslík, sodík, biele krvinky, glukóza) atď..

Čo ukazuje stupnica a prečo je to potrebné?

Klasifikácia cirhózy podľa Childa Pugha je založená na nasledujúcich ukazovateľoch:

 • protrombínový index, ktorý ukazuje odchýlky v systéme zrážania krvi;
 • množstvo albumínu (plazmové proteíny);
 • prítomnosť bilirubínu, žlčového pigmentu, ktorý sa vytvára pri rozklade proteínov;
 • prítomnosť hepatickej encefalopatie (štádium). Patológia je založená na odchýlke v mozgu v dôsledku otravy tela toxickými metabolickými produktmi. Pečeň nedokáže účinne vyčistiť krv a prenikajú do nej toxické látky;
 • ascites (súbor tekutín v pobrušnici). Táto komplikácia sa vyvíja v procese zvýšeného tlaku v žilách pečene a akumulácie tekutej zložky krvi v brušnej dutine..

Každý z uvedených parametrov je vyjadrený v číselných číslach vo vhodných jednotkách..

Systém kritérií SAPS

Tento systém sa používa pri komplikáciách s cirhózou: sepsa, gastrointestinálne krvácanie, kóma atď. Systém obsahuje ukazovatele klinického obrazu a fyziológie: systolický krvný tlak, vek, hematokrit, počet bielych krviniek, srdcový rytmus, telesná teplota, štádium pečeňovej kómy, koncentrácia. hydrogenuhličitany, draslík, sodík, močovina v krvnom sére.

Pomocou tohto systému kritérií je možné vyhodnotiť prognózy pacientov v jednotke intenzívnej starostlivosti.

Zmeny v pečeni s cirhózou

Alkohol, metabolické patológie, pôsobenie vírusov a ďalšie etiologické faktory vyvolávajú smrť pečeňových buniek.

Spojivové tkanivo blokuje krvné cievy pečene, kvôli čomu je narušená dodávka krvi do orgánov. Rýchlosť prietoku krvi v portálnej žile je výrazne znížená a vnútorný tlak sa zvyšuje. V tomto okamihu klíčí hepatický parenchým s vláknami spojivového tkaniva, ktoré rozdeľujú orgán na pseudo segmenty.

Z tohto dôvodu sú cievy spojené s anastomózami takým spôsobom, že krv prestáva byť dodávaná do hepatocytov..

Začarovaný kruh sa teda uzavrie a vytvorí nové ohniská nekrózy. Oprava pečene pri tejto chorobe sa stáva nemožnou.

Klasifikácia cirhózy podľa etiológie

Podľa etiológie ochorenia sa rozlišujú tieto typy cirhózy pečene:

 • vírusová cirhóza pečene;
 • drog;
 • stagnuje;
 • toxická cirhóza;
 • sekundárna biliárna;
 • vrodená cirhóza pečene;
 • nutričná cirhóza.

Lekári tiež poznamenávajú, že cirhóza pečene môže mať neznámu etiológiu. V tomto prípade existujú dva poddruhy choroby:

 • kryptogénna cirhóza pečene;
 • primárna biliárna cirhóza.

Cirhóza pečene vírusovej etiológie môže pôsobiť ako komplikácia po jednej alebo druhej forme hepatitídy. Cirhóza drog (drog) sa prejavuje na pozadí zneužívania drog. Dedičný typ choroby sa môže prenášať nasledujúcimi chorobami: hemochromatóza, tyrozinóza, glykogenóza atď. Poškodenie pečene tráviacim traktom je spôsobené metabolickými poruchami. K tomu môže prispieť obezita a cukrovka..

Lekári poznamenávajú, že v posledných rokoch sa cirhóza u mladých ľudí rýchlo rozvíja kvôli zlému fungovaniu žlčových ciest. Dôvodom je skutočnosť, že ľudia nejedia správne, zneužívajú nikotín a alkohol, nehľadajú včasnú lekársku pomoc, berú drogy bez povolenia.

Odhady prežitia pacientov s cirhózou [upraviť | upraviť kód]

Existujú rôzne odhady prežitia pacientov s cirhózou. Napríklad nasledujúce. [5] Oddelené čiarkou: jeden rok, dva roky.

 • Pre triedu A: 100%, 85%
 • Pre triedu B: 81%, 57%
 • Pre triedu C: 45%, 35%

Príbehy našich čitateľov

Zachránil rodinu pred hroznou kliatbou. Môj Seryozha nepil už rok. Dlho sme zápasili s jeho závislosťou a neúspešne sme skúšali veľa peňazí za tých dlhých 7 rokov, keď začal piť. Ale podarilo sa nám, a to všetko vďaka.

Klasifikácia pôvodu

Pre účinnú liečbu akejkoľvek formy patologického stavu je potrebné jasne poznať jeho príčinu, ak je eliminovaná, je možné rýchlo uzdraviť alebo aspoň zlepšiť klinický stav. Podľa etiologického faktora teda dochádza k cirhóze:

 • vírusový
 • liek
 • alkoholik
 • Vrodená. Dostatočne veľká skupina chorôb môže byť príčinou poškodenia fibrotických orgánov. K týmto patria hemochromatóza, tyrozinóza, glykogenóza, galaktozémia, hepatolentikulárna degenerácia a nedostatok alfa1-antitrypsínu..
 • Sekundárna biliárna
 • Kongestívne zlyhanie obehového systému.
 • Syndróm a Budd-Chiariho choroba.
 • Výmenno-alimentárna cirhóza, ktorá sa môže vyskytnúť pri ťažkej obezite, závažných formách diabetes mellitus alebo pri aplikácii obtoku z tenkej črevnej anastomózy.
 • Okrem toho v mnohých prípadoch zostáva príčina patologického stavu neznáma. V týchto prípadoch musíme hovoriť o kryptogénnej forme.

Klasifikácia štádií choroby

Predpovedanie detským nápojom je, samozrejme, mimoriadne dôležité pre život pacientov, je však potrebné venovať pozornosť klinickému obrazu, ktorý hrá dôležitú úlohu pri diagnostike:

 1. Počiatočná fáza odráža úplnú kompenzáciu cirhotického procesu. Pacienti majú často len málo ťažkostí, bolesť v pravej hypochondrii, asténia. Ultrazvuk vykazuje zväčšenú pečeň a slezinu v dôsledku zvýšenej portálnej hypertenzie.
 2. Štádium subkompenzácie sa vyznačuje závažným hepatolienálnym syndrómom so závažnou bolestivosťou týchto orgánov. Pacienti sa v spoločnosti stávajú vizuálne odlíšiteľnými: vyvíjajú sa ikterické sfarbenie skléry kože a očí, pavúčích žíl, „dlaní pečene“ a dokonca aj gynekomastie. Diagnóza sa odráža aj v laboratórnych testoch vo forme zníženia takmer všetkých krvných prvkov - anémie, leukopénie, lymfopénie. Anémia sa môže vyvinúť v rôznych prípadoch: ako nedostatok železa s krvácaním v žalúdku a črevách, makrocytová - v dôsledku narušenia životne dôležitých vitamínov, hemolytická - s nadmernou deštrukciou červených krviniek v slezine..

Diagnóza cirhózy v tomto štádiu sa často robí na základe kompletného vyšetrenia neplodnosti oboch pohlaví. Príznaky amenorey a anovulácie u žien, feminizácia a hypoganadizmus u mužov sú spojené s porušením endokrinnej funkcie pečene, ktorá oslabuje v dôsledku cirhóznych zmien. Dlhá intoxikácia tiež spôsobuje poruchy psychického stavu, spánku a bdelosti, adynamie a apatie..

Dekompenzačná fáza je stanovená na základe úplnej nedostatočnosti v hepatocytoch. V pravom slova zmysle je počet fungujúcich pečeňových buniek znížený, čo vždy vedie k závažným komplikáciám. Portálna hypertenzia a prejavy ascitu rastú. Kŕčový pažerák a žalúdočné žily môžu krvácať so skrytou, ale masívnou stratou krvi, v dôsledku čoho najčastejšie dochádza k úmrtiu pacientov.

Cirhóza pečene je v súčasnosti vážna a osudová diagnóza. Táto patológia sa naďalej aktívne skúma, v dôsledku čoho vzniká mnoho klasifikácií, napríklad shild-drink a zložitejšie. Pomáhajú identifikovať najlepšiu taktiku liečby veľkého počtu ľudí trpiacich hroznou patológiou..

príčina

Alkohol môže zničiť štruktúru pečeňových buniek. To vedie k výskytu ohnísk nekrózy. Pri chronickom vystavení vysokým dávkam alkoholu sa vyvíja cirhóza.

Závažnosť poškodenia pečene závisí od druhu alkoholu:

 • destilát - získaný destiláciou rastlinných materiálov (mesačný svit, brandy, whisky atď.);
 • rektifikovaný - vytvorený opakovaným odparovaním kvapaliny s ďalším ochladením v špecializovaných kolónach.

Alkoholické nápoje z prvej skupiny spôsobujú menšie škody, pretože na ich prípravu sa používajú prírodné suroviny. Najslávnejší destilát sa považuje za vodku. Pri výrobe z vysoko kvalitného alkoholu je bezpečný v malých dávkach (až do 50 g za deň).

Ak suroviny na vodku nie sú dostatočne očistené od tavných olejov, takýto nápoj má na telo silný toxický účinok.

Miera prežitia

Schopnosť pacienta prežiť pri rôznych stupňoch ochorenia môže byť tiež určená detským nápojovým systémom..

Dieťa (trieda)skóreRočné prežitie (%)Miera prežitia za dva roky (%)
A5-610085
AT7-98157
WITH10-154535

Hranice odhadovaných hodnôt v rôznych lekárskych zdrojoch sa môžu mierne líšiť, preto ich nepovažujte za štandard..

Liečba podľa závažnosti ochorenia

Trieda cirhózy, stanovená pomocou klasifikačného systému Child pugh, umožňuje urobiť správnu prognózu prežitia pacienta a zvoliť správne opatrenia podpornej liečby..

V prípade kompenzovanej cirhózy zodpovedajúcej triede A podľa systému Child Pew sa používa základná liečba zameraná na elimináciu hlavného faktora choroby a niektorých podporných liekov. Posledne menované zahŕňajú predovšetkým látky, ktoré eliminujú dyspepsiu, to znamená lieky založené na enzýmoch.

Drogy ako pankreatín a kreon sa väčšinou užívajú trikrát alebo štyrikrát denne bezprostredne po jedle a kurz trvá dva až tri týždne. Po určitej dobe sa kurz opakuje.

Ako je formulovaná diagnóza?

Pre diagnózu pomocou nasledujúcej schémy:

 • Prvým krokom je cirhóza, ak je prítomná, morfológia; trieda podľa kritérií Child-Pugh; etapa kompenzácie, aktivita.
 • Druhým krokom sú komplikácie: portálna hypertenzia; možné syndrómy (kŕčové žily pažeráka, ascites); stupeň (hypersplenizmus).
 • Tretím krokom je štádium (encefalopatia).
 • Patológie spojené so štvrtým krokom.

liečba

Pacient bude musieť užívať rôzne lieky a každá z nich vykonáva jednu z nasledujúcich funkcií:

 1. Poskytovanie vitamínov a minerálov;
 2. ochrana hepatocytov pred ďalším zničením;
 3. regulácia ľudského imunitného systému;
 4. predchádzanie účinkom vírusov na organizmus;
 5. obnova funkcií poškodenej pečene;
 6. normalizácia krvného tlaku.

Ak je diagnostikovaná cirhóza triedy C, bude jedinou možnosťou liečby transplantácia pečene. Ale aj po transplantácii zostáva prežitie veľmi nízke, takže ani toto nebude zárukou uzdravenia.

Rovnako ako všetko, čo pacient absolvuje testy, je potrebné podrobiť sa aj vizuálnemu vyšetreniu, aj on musí odpovedať na otázky ošetrujúceho lekára. Odborník analyzujúci údaje z laboratória skúma získané hladiny bilirubínu a albumínu, ako aj hodnotu indexu protrombínu. V tomto prípade lekár upozorňuje na výsledky vizuálneho vyšetrenia, vyvodzuje závery o ascite a encefalopatii..

Počas diagnostiky sa samozrejme všetky ukazovatele porovnávajú s tými, ktoré sa pozorujú u zdravého človeka. Hlavným zdrojom informácií je však tabuľka s Child-Pughovou stupnicou, kde sú v súlade s každou danou triedou uvedené rozsahy hodnôt pre všetky parametre..

Záverečné hodnotenie umožňuje lekárovi vyvodiť závery o štádiu choroby, stupni vplyvu liekov, úrovni transplantačnej účinnosti a prežití pacienta..

Pokyny na klasifikáciu choroby


Klasifikácia cirhózy pečene sa uskutočňuje niekoľkými smermi
Svetová asociácia hepatológov klasifikuje cirhózu niekoľkými spôsobmi:

 1. morfologická.
 2. etiologické.
 3. Dieťa pugh.
 4. Podľa systému kritérií SAPS.

Budeme podrobne analyzovať každý z vyššie uvedených smerov.

Morfologické smerovanie

Morfologické vyšetrenie pečene umožňuje analyzovať jeho štruktúru a formulovať tieto typy cirhózy:

 • Postnekrotická. Zvyčajne sa vyvíja v priebehu niekoľkých mesiacov v dôsledku smrti (nekrózy) parenchýmu pečene. Tento druh choroby sa vyskytuje v dôsledku negatívnych účinkov jedov alebo vírusov. Orgán sa vyznačuje menšou veľkosťou, veľkými uzlinami a tesneniami.
 • Portal. Jeho tvorba je pomalá kvôli chronickému alkoholizmu, vírusovej hepatitíde alebo mastnej hepatóze. Pečeň získava malú uzlovú alebo granulárnu štruktúru, zhutňuje a znižuje parametre. Portálna hypertenzia sa vyskytuje skoro.
 • Žlčových ciest. Patológia ovplyvňuje žlčové cesty v dôsledku ich zablokovania.
 • Zmiešané. Tento druh sa vyznačuje kombináciou znakov portálnej a post-nekrotickej cirhózy..

V roku 1978 bola na WHO navrhnutá jednoduchá morfologická klasifikácia. V ňom sa formy cirhózy pečene líšia podľa vizuálneho princípu:

 1. Mikromodulové alebo jemne viazané. Uzly majú malú veľkosť (od 1 do 3 mm). Oddeľujú sa tenkou spojivovou tkanivovou septou..
 2. Makronodular alebo hrubý. Hrúbka priečok je nerovnomerná a uzly majú veľkosť 3 mm.
 3. Zmiešané. Vyznačuje sa znakmi prvého a druhého typu.
 4. Neúplná septálna forma.

Existujú 3 formy cirhózy pečene, ktoré vynikajú pri štúdiu mikropreparácií. Často sa zhodujú s vizuálnymi formami:

 • monolobulárna cirhóza s malými uzlami, zatiaľ čo uzliny sú charakterizované fragmentmi pečene a absenciou krvných ciev;
 • multilobulárne sa vyskytuje s cirhózou veľkých uzlov. V uzloch sú žily, úlomky lalokov pečene, portálové trakty;
 • zmiešané zahŕňa znaky 2 predchádzajúcich formulárov a nepravých rezov, ktorých počet zodpovedá znakom.

Etiologický smer

V závislosti od príčiny cirhózy sa určuje známa, kontroverzná a neznáma etiológia choroby. Existuje príčina vzniku patológie:

 1. Vírusová povaha - príčinou je hepatitída B, C a D.
 2. Alkoholická povaha - choroba sa vyskytuje v dôsledku zneužívania alkoholu.
 3. Primárna žlč je autoimunitné ochorenie, ktoré ničí malé žlčové cesty v pečeni. Výsledkom je stagnácia žlče vo vnútri orgánu.
 4. Sekundárna biliárna - je výsledkom porušenia žlčového prúdu mimo orgánu v dôsledku nádorov, jaziev v jazve, zväčšených lymfatických uzlín a cholelitiázy..
 5. Toxické ochorenie sa vyskytuje v dôsledku toxických látok, liekov. Táto cirhóza sa nazýva liečivá.
 6. Genetika vzniká v dôsledku abnormalít v génoch. Pečeň stráca schopnosť odolávať poškodeniu..
 7. Parazitická patológia - jej príčinou je infekcia parazitmi.
 8. Tuberkulóza - objavuje sa v dôsledku tuberkulózy.
 9. Syfilická choroba - vznikla iba u novorodencov spôsobených syfilisom.
 10. Kryptogénna patológia - etiológia tejto cirhózy je neistá, preto existuje niekoľko druhov chorôb.

Prečítajte si tiež: Kangertech kbox mini 75 w

Autor: Child Pugh

S pomocou tejto pomoci sa hodnotí závažnosť ochorenia orgánov. Typologický rámec pomáha určiť prežitie pacienta a úmrtnosť po operácii. Tento systém identifikuje triedy, ktoré určujú závažnosť patológie a očakávanú dĺžku života. Existujú 3 triedy:

Závažnosť sa odhaduje na základe týchto hodnôt:

Každá z prezentovaných tried má škálu hodnotení. Pre triedu A sú čísla 5-6 charakteristické pre B - 7-9, pre C - 10-15. Prvá trieda je priradená k ochoreniu, pri ktorom je život pacienta schopný trvať 15 - 20 rokov a vyznačuje sa najmenšou závažnosťou.

Trieda B skracuje trvanie na 10 rokov a C na 1-3 roky. Po operácii triedy A nie je potrebná transplantácia pečene. Úmrtnosť je v tomto prípade 10%, čo je najoptimistickejšia predpoveď..

Trieda B znamená možnosť transplantácie orgánov a pravdepodobnosť úmrtia po operácii dosahuje 30%. Trieda C zodpovedá 82% úmrtnosti, pričom je nevyhnutná transplantácia pečene..

Klasifikácia podľa Childa-Pugha sa nepovažuje za presnú metódu na zisťovanie závažnosti cirhózy. Pri určovaní sa nezohľadňuje stav pacienta. Parametre by sa mali používať pri absencii ostrých exacerbácií patológie a komplikácií. Okrem toho klasifikácia podľa Childa-Pugha nezohľadňuje všetky faktory choroby, napríklad patológiu pažeráka alebo kŕčové žily..

Pri stanovení závažnosti cirhózy je potrebné urobiť klinický obraz, ktorý bude brať do úvahy ďalšie klasifikácie. Samotné systémy nie sú dokonalé, pretože príčinou cirhózy môže byť niekoľko faktorov. Prekrytie niekoľkých klasifikácií vám umožňuje vytvoriť objektívny obraz patológie.

Príklad hodnotenia tohto systému je uvedený v nasledujúcej tabuľke:

Posúdenie závažnosti cirhózy

Na základe výsledkov laboratórnych štúdií a všetkých vyššie uvedených kritérií sa sformuluje diagnóza. Určenie stupňa cirhózy pečene priamo závisí od závažnosti takých komplikácií, ako je portálna hypertenzia a zlyhanie pečene. Skóre je uvedené pre každý z týchto príznakov, čo vám umožní vyhodnotiť závažnosť choroby a určiť, do ktorej triedy patrí..

Podľa systému Child Pugh existujú tri triedy, ktoré sú zodpovedné za určité fázy vývoja cirhózy.

Prvou je fáza kompenzácie (trieda A). V tomto štádiu vývoja cirhózy si pacienti prakticky nestěžujú na prejavy symptómov choroby. Ale v procese lekárskeho vyšetrenia lekári diagnostikujú rozšírenie žíl pažeráka a abnormálne parametre pečene pri krvných testoch..

Druhou fázou je subkompenzačná fáza (trieda B). V tomto štádiu sa k symptómom kompenzovanej fázy pridá zníženie záujmu, zvýšená únava a gastrointestinálne problémy..

Tretia je dekompenzačná fáza (trieda C). Už existujúce príznaky oboch predchádzajúcich fáz sú doplnené žltnutím kože, zlyhaním pečene, portálnou hypertenziou, ascitom, prudkým poklesom telesnej hmotnosti a metabolickými poruchami..

Dôležité! Fáza dekompenzácie prispieva k rozvoju rakovinových buniek v pečeni, spontánnej peritonitíde, gastroduodenálnym vredom a zlyhaniu obličiek, čo vedie k smrti!

Systém na určovanie závažnosti cirhózy pomocou Tea Pugh je nasledujúci

Možnosti hodnoteniaPočet bodov v závislosti od závažnosti prejavu
1 bod2 body3 body
Plazmatický bilirubín (mg / dl)menej ako 2od 2 do 3nad 3
Albumín krvnej plazmy, (g / dl)nad 3,5od 2,8 do 3,5menej ako 2,8
Protrombínový čas, (sekundy)
alebo

od 1 do 4od 4 do 6nad 6
Hepatálna encefalopatia *
(Stupeň)
chýbajúceprítomnosť etáp I-II. Ľahký tvar, ktorý lekári ľahko ovládajúprítomnosť stupňa III-IV, ktoré je ťažké regulovať
Ascites (prítomnosť)chýbajúceepizodický (ľahko liečiteľný)žiaruvzdorné (stresujúce, zle kontrolované)

* Etapy hepatálnej encefalopatie:

Fáza I - nespavosť, znížená koncentrácia, depresia a celková podráždenosť.

Etapa II - dezorientácia. Ospalosť, zhoršená krátkodobá pamäť.

Etapa III - amnézia, bezdôvodná agresia, zmätenosť, paranoidné myšlienky.

IV. Etapa - kóma.

Výberom vhodných hodnôt pre každú položku sa vykoná bodové hodnotenie. Systém samozrejme nie je 100%, pretože nezohľadňuje prítomnosť alebo neprítomnosť mnohých dôležitých parametrov stavu pacienta..

Viac o cirhóze pečene sa môžete dozvedieť z jednotlivých materiálov:

 • Príznaky u žien
 • Koľko ľudí žije?
 • Fotografie ľudí s cirhózou.

Interpretácia získaných bodov

Sčítaním všetkých ukazovateľov sa stanoví pomer pacienta s cirhózou pečene k jednej zo skupín.

Trieda A

Pacienti s najmenej závažným deficitom funkcie pečene podľa Child-Pugha. Pacienti sú liečení konzervatívnou liečbou, nie je potrebná transplantácia pečene. Priemerná dĺžka života viac ako 15 rokov (pod podmienkou primeraného monitorovania a liečby). Pravdepodobnosť smrteľných následkov brušnej operácie je menšia ako 10%. S ďalším rozvojom cirhózy je pravdepodobný prechod na ďalšie najťažšie triedy.

Čo je primárna biliárna cirhóza?

Trieda B

Stredná trieda deficiencie funkcie hepatocytov pri miernej cirhóze. Je potrebné zvážiť transplantáciu pečene (v závislosti od typu ochorenia, ktoré vedie k cirhóze). Pooperačná úmrtnosť dosahuje 20 - 30%. Odhadovaná dĺžka života až 10 rokov, pričom v prvých dvoch rokoch zomrela necelá polovica.

Ďalšie informácie

Malo by sa pamätať na to, že systém posudzovania závažnosti cirhózy nápojov pre deti nie je schopný zohľadniť všetky charakteristiky choroby (napríklad ochorenie pažeráka alebo kŕčové žily). Preto by sa pri určovaní závažnosti choroby mali brať do úvahy ďalšie klasifikácie, ktoré pomôžu presnejšie zostaviť klinický obraz choroby. Tieto klasifikácie sú rozdelené podľa morfologických a etiologických parametrov..

Morfologický systém je založený na stanovení závažnosti choroby vonkajšími príznakmi:

 • Neúplná forma;
 • Malá cirhóza (priemer 1-3 mm);
 • Hrubá cirhóza (priemer viac ako 3 mm);
 • Zmiešaná forma (prítomnosť uzlov rôznych priemerov).

Táto klasifikácia nie je dostatočná na opis všetkých existujúcich foriem choroby, pretože niekedy môžu príznaky choroby obsahovať niekoľko opísaných príznakov súčasne..

Etiologický systém je určený pôvodom choroby. V závislosti od toho sa rozlišujú typy cirhózy:

 • vrodená;
 • vírusovej;
 • drog;
 • Sekundárne žlčové;
 • alkoholik;
 • Sekundárne žlčové;
 • stagnuje;
 • Výmena-alimentárne;
 • Nevysvetlený pôvod (prítomnosť parazitárnych a infekčných chorôb, podvýživa, autoimunita).

Takýto systém tiež nie je ideálny, pretože cirhóza sa môže vyskytnúť súčasne z niekoľkých dôvodov..

Každá z vyššie uvedených klasifikácií nie je sama o sebe dokonalá. Detský nápojový systém, etiologický a morfologický systém sa v niektorých prípadoch prekrývajú. Na získanie objektívnejšieho obrazu závažnosti cirhózy by sa preto mali zvážiť všetky klasifikácie.

video

Podľa toho, že teraz čítate tieto riadky, víťazstvo v boji proti ochoreniam pečene ešte nie je na vašej strane...

A už ste premýšľali o operácii? Je to pochopiteľné, pretože pečeň je veľmi dôležitým orgánom a jej správne fungovanie je kľúčom k zdraviu a pohode. Nevoľnosť a zvracanie, žltkastý odtieň pokožky, horkosť v ústach a nepríjemný zápach, tmavý moč a hnačka... Všetky tieto príznaky sú vám dobre známe z prvej ruky.

Je však možné radšej liečiť príčinu ako následok? Odporúčame prečítať si príbeh Olgy Krichevskej, ako vyliečila pečeň... Prečítajte si článok >>

Etapy cirhózy

1 K počiatočnej fáze kompenzácie dochádza, keď sú fibrózne uzliny registrované v pečeni pomocou ďalších výskumných metód, ale nemajú klinické ani laboratórne prejavy. V tejto chvíli sa môže pacient obávať, až na to, že v pravej hypochondrii, nevoľnosť a mierna žltkastosť skléry sú iba mierne nepríjemné pocity. V tomto štádiu pacienti často nepociťujú nepríjemné pocity v každodennom živote, a preto je veľmi zriedkavé navštíviť lekára. Naopak, liečba zahájená v tomto štádiu má najlepšiu účinnosť..

2 Druhá fáza alebo subkompenzácia je charakterizovaná skutočnosťou, že iné orgány sú už schopné pokryť deficit, ktorý sa tvorí v pečeni. V súčasnosti sa vyvíja skôr búrlivý klinický obraz, ktorý je pomerne ťažko konzervatívny. Na pozadí celkovej slabosti, únavy, zníženej chuti do jedla, nevoľnosti a neustáleho zvracania začína brucho rásť a objavuje sa sieť žilových ciev. V tomto okamihu sa môžu prvé komplikácie ochorenia vyskytnúť vo forme zmätku alebo krvácania z úst a konečníka.

3 Posledné štádium, v ktorom je dekompenzovaná cirhóza pečene, má najvýraznejší klinický obraz. Tenkí astenickí pacienti sa už prestávajú sťažovať na nevoľnosť a zvracanie, pretože tieto príznaky samy osebe vymiznú. Namiesto toho sa objaví obrovské brucho s rozšírenými žilkami. Stále častejšie sa zaznamenáva gastrointestinálne krvácanie. Veľmi zriedka sú títo pacienti v dostatočnom vedomí.

Najčastejšie sa rozvíja stupor, ktorý je neskôr nahradený kómou. Je ťažké odpovedať na to, koľko času pacient v tejto fáze odišiel, pretože môže zomrieť nasledujúci deň alebo môže existovať v kóme viac ako rok..

Pri zachovaní normálnych mentálnych schopností je jediným východiskom zo situácie operácia transplantácie pečene. Ak sú porušené prvé, takáto manipulácia je nepraktická. Preto je potrebné liečiť pacientov v ranom štádiu, keď sú minimálne šance.

Prečítajte Si O Druhy Kýl


Medzistavcová kýla lokalizovaná v určitom oddelení chrbtice je pomerne bežnou patológiou moderného vzpriameného človeka. V patogenéze choroby je deformácia medzistavcových platničiek (anatomická štruktúra spájajúca stavce) a jej vyčnievanie za chrbticu.
Napriek tomu, že moderná medicína neustále prechádza pri liečbe týchto iných chorôb, existujú patológie, ktoré nie sú prístupné terapii. Napríklad vedci zatiaľ nedokázali vymyslieť lieky na cirhózu pečene, ktorých použitie by pomohlo úplne obnoviť funkčnosť orgánu.
Bedra je slabou stránkou mnohých moderných ľudí, pretože má neustále zaťaženie nesprávnym sedením pri počítači, nedostatkom športu, nadváhou a oblečením na vysokom podpätku. V tejto oblasti sa v priebehu času vytvára hernia, ktorá sa ťažko lieči a spôsobuje výrazné zníženie kvality života.