loader

Hlavná

Späť

Dekompenzovaná cirhóza pečene: príznaky a liečba

Dekompenzovaná cirhóza pečene je nebezpečný patologický stav, ktorý vedie k zjazveniu orgánu s úplnou náhradou zdravých tkanív. Tento proces vedie k deštrukcii štruktúry, ktorá negatívne ovplyvňuje funkčné vlastnosti. Ako postupuje, pečeň prestáva vykonávať svoje základné funkcie, čo vedie k jej zlyhaniu.

Je dôležité, aby pacient s takým poškodením orgánov poskytoval náležitú lekársku starostlivosť, ktorej činnosť je zameraná na celkovú údržbu tela. Dekompenzovanú cirhózu pečene nie je možné liečiť. Počas transplantácie orgánov je zachovaná šanca na prežitie.

Dekompenzovaná cirhóza: základné informácie

Charakteristickým znakom patologického procesu je absencia zrejmých klinických prejavov v skorých štádiách vývoja. Prvé príznaky sa objavujú s postupom patológie. V lekárskej praxi existujú tri hlavné štádiá priebehu choroby:

 • Kompenzované. Počiatočné štádium patológie je stanovené pomocou ultrazvuku a biochemickou analýzou krvi. Telo vykonáva svoj funkčný účel. Správny terapeutický účinok zastavuje progresiu patológie,
 • Subcompensated. V tomto štádiu sa zaznamenávajú závažné klinické prejavy, orgán postupne stráca svoj funkčný účel. Neexistujú žiadne komplikácie, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť pozitívneho výsledku.,
 • Dekompenzované. V tomto štádiu sa v orgáne vyskytujú ireverzibilné procesy sprevádzané úplnou výmenou zdravého spojivového tkaniva. Pri vyšetrení sú jazvy fixované v orgáne, hlavné funkcie sa nevykonávajú.

Ochorenie v poslednom štádiu vývoja, čo to je a aké je nebezpečenstvo rýchlo postupujúceho procesu?

Posledný stupeň je sprevádzaný smrťou takmer všetkých buniek. Orgán je obklopený akútnym zápalovým procesom, funkcie sú tlmené. Krv sa nevyčistí, čo vedie k intoxikácii celého organizmu.

Dekompenzácia je charakterizovaná zrejmými klinickými prejavmi, pacient má subkutánne krvácanie a nevylučujú sa odchýlky od centrálneho nervového systému. Osoba trpí vážnymi duševnými poruchami. Symptómy amnézie, rozvoj halucinácií a kóma nie sú vylúčené.

Etiológia choroby

Čo je provokatér dekompenzovanej cirhózy? Nasledujúce stavy a choroby môžu vyvolať vývoj závažného patologického procesu:

 • prenikanie vírusových a infekčných agens do tela. Pod ich vplyvom sa pozoruje vývoj hepatitídy typu C a B.,
 • autoimunitná hepatitída: pod vplyvom tohto procesu telo vníma svoje vlastné bunky a enzýmy ako potenciálne nebezpečné látky a začína fázu ich aktívneho ničenia,
 • nadmerná konzumácia alkoholu vedie k postupnej smrti zdravých pečeňových buniek, ktorá je sprevádzaná vývojom nezvratných procesov,
 • drogová závislosť: toxíny a nebezpečné zlúčeniny, ktoré sú súčasťou drog, vedú k vážnemu poškodeniu filtračného orgánu,
 • dlhé a nekontrolované lieky,
 • poruchy fungovania žlčových ciest,
 • žilové preťaženie.

Dekompenzovaná cirhóza pečene sa vyvíja pod jarmom systematického vystavenia nepriaznivým faktorom. Väčšina ľudí nevenuje pozornosť všeobecnej nevoľnosti a problém naďalej ignoruje. Dôsledkom tohto procesu je vážne a nezvratné poškodenie orgánu s úplnou stratou funkčného účelu. S touto patológiou ľudia nežijú viac ako 5 rokov, podliehajúc všetkým odporúčaniam lekára a pravidelnému používaniu udržiavacej liečby.

Klinické prejavy cirhózy

Ako rozpoznať cirhózu v štádiu dekompenzácie? Zrejmé klinické príznaky nemožno ignorovať. Táto fáza sa vyznačuje závažnými zmenami v orgáne, ktoré sú sprevádzané:

 • bolesť pri lokalizácii pečene. Intenzita bolesti sa môže meniť v závislosti od závažnosti lézie.,
 • prudké zníženie telesnej hmotnosti bez zjavného dôvodu,
 • porucha a neustála ospalosť,
 • emocionálna nerovnováha,
 • poruchy tráviaceho systému (grganie, nevoľnosť a zvracanie),
 • zväčšená pečeň,
 • Svrbivá pokožka,
 • opuchy,
 • akumulácia tekutín v pobrušnici (ascites),
 • začervenanie dlaní,
 • zmena zdravej farby pleti na žltý odtieň,
 • hematómy a krvácania pod kožu, bez traumatického poškodenia.

U žien sú príznaky porúch reprodukčného systému ustálené. Vyskytuje sa rozrušený menštruačný cyklus a zmeny hormonálneho pozadia. U mužov dochádza k prudkému nárastu mliečnych žliaz, k zníženiu vlasovej línie v oblasti ochlpenia a v podpazuší. Testikulárna atrofia nie je vylúčená.

Komplikácie patologického procesu

Dekompenzovaná cirhóza je sprevádzaná množstvom komplikácií. Pacient má gastrointestinálne krvácanie a krvácanie z pažeráka. S ich vývojom človek potrebuje núdzovú transfúziu krvi. Krvácanie v dôsledku kŕčových žíl a vysokého krvného tlaku.

Medzi hlavné komplikácie patrí:

 • Ascites. V brušnej dutine sa hromadí nadmerné množstvo tekutiny. Cirhóza s ascitom si vyžaduje osobitnú pozornosť zdravotníckych pracovníkov. Stav pacienta sa musí starostlivo monitorovať a ako sa tekutina hromadí, musí sa prečerpať,
 • Zápal pobrušnice. Zápal v brušnej dutine, sprevádzaný akútnou bolesťou, vysokou telesnou teplotou a poklesom črevnej motility,
 • Hepatálna encefalopatia. Pacient zaznamenal emocionálne poruchy a zníženie úrovne výkonu. V priebehu času sa pozorujú závažné mentálne abnormality sprevádzané nedostatočnosťou.

Komplikácie zlyhania pečene zvyšujú pravdepodobnosť fatálneho výsledku. So svojím vývojom sú všetky činnosti zdravotníckeho personálu zamerané na zmiernenie celkového stavu pacienta.

Ako sa vysporiadať s chorobou

Liečba cirhózy pečene závisí od celkového stavu pacienta a súvisiacich faktorov vrátane stupňa poškodenia orgánov. Základné pravidlá liečby zahŕňajú:

 • Transfúzia albumínu sa uskutočňuje s nízkym obsahom proteínových molekúl.
 • Užívanie liekov na báze železa (Sorbifer, Tradiferon): liečba sa vykonáva s rozvojom anémie (anémie)..
 • Znížený denný príjem tekutín. Dodržiavanie tohto pravidla je vhodné pri vývoji opuchov a ascitu. Pacient musí skontrolovať výživu a znížiť množstvo spotrebovanej soli. Použitie diuretík nie je vylúčené (Kanefron, Nefropil).,
 • Prijatie širokospektrálnych antibiotík (Ceftriaxon, Amoxiclav). Vykoná sa, keď do tela vniknú infekčné agens. Terapia je doplnená hepatoprotektormi (Essential, Phosphogliv) na udržanie pečene.
 • Správna výživa. Diéta na cirhózu v štádiu dekompenzácie je hlavnou zložkou terapeutického účinku. Pacient musí čo najskôr vyložiť orgán pomocou prírodných a ľahkých potravín (obilniny, zelenina, ovocie)..

Liečebný režim pre cirhózu vo fáze dekompenzácie sa môže meniť v závislosti od individuálnych charakteristík tela.

V poslednom štádiu vývoja sa odporúča transplantácia orgánov. Pozitívny výsledok sa však nie vždy vyskytuje, pravdepodobnosť priaznivej prognózy sa pozoruje v 45% prípadov.

Chirurgia sa vykonáva po úplnom vyšetrení tela. Ak je stav kritický, operácia je nevhodná. Nie je možné kompenzovať funkciu pečene ani po transplantácii..

Prognóza a miera prežitia

Koľko ľudí žije s cirhózou pečene v poslednom štádiu vývoja? Je to čisto individuálny proces v závislosti od charakteristík tela a komplikácií. V 20% prípadov sa pozoruje päťročné prežitie. Ak sa pacientovi podarilo žiť 5 rokov, pravdepodobnosť predĺženia života na rovnaké obdobie zostáva pravdepodobná.

S rozvojom ascitu je miera prežitia 25%. Pri takejto komplikácii je priemerná dĺžka života 3 roky a je predmetom udržiavacej liečby.

Koľko ľudí žije s rozvojom encefalopatie? Toto je vážne poškodenie mozgu, ktoré má za následok rýchlu smrť. Stredná dĺžka života nie je dlhšia ako jeden rok.

Cirhóza pečene: dekompenzovaná cirhóza pečene je závažné a nevyliečiteľné ochorenie. Väčšina úmrtí je spôsobená rýchlym progresom komplikácií, ktoré sa objavili na pozadí patologického procesu. Ako dlho bude človek žiť, závisí od výživy, prítomnosti zlých návykov a dodržiavania pokynov lekára.

Video s cirhózou pečene

Porušenie pečene ovplyvňuje celý život človeka. Akákoľvek cirhóza môže byť fatálna. Viac informácií o tomto ochorení a diagnostických metódach nájdete na videu:

Dekompenzovaná fáza cirhózy pečene, diagnostika, prognóza a liečba

Čo znamená fáza dekompenzácie?

Cirhóza prebieha vo viacerých etapách a je veľmi dôležité nevynechať prvé príznaky patologického procesu. Bohužiaľ sa vám nedarí úplne zbaviť choroby, ale spomalíte ďalší progres vo svojej sile

V prvom štádiu ochorenia sa objavujú zápalové nekrotické zmeny v pečeni.

Kompenzovaná cirhóza sa prejavuje vo forme slabosti, únavy, zníženej koncentrácie a pozornosti, zníženej chuti do jedla. Pacienti často pripisujú tieto príznaky nedostatku vitamínu alebo nadmernej práci. Už v druhej etape sa objavujú závažnejšie príznaky. Koža zožltne, objaví sa svrbenie, teplota tela stúpa.

Pacienti sa tiež obávajú nepohodlia v bruchu a atak nevoľnosti môže viesť k zvracaniu s nečistotami vylučovania žlče. Fekálna hmota sa rozjasní, zatiaľ čo moč získa tmavší odtieň. Pečeňové tkanivo sa začína nahrádzať vláknitým tkanivom, ale aj v tomto štádiu orgán naďalej pracuje obvyklým spôsobom.

Tretím stupňom je dekompenzovaná cirhóza pečene. V tomto štádiu sa môžu vyskytnúť závažné komplikácie vo forme pečeňového kómy, otravy krvi, pneumónie, venóznej trombózy a ďalších. Pre túto fázu je charakteristické aj náhle krvácanie z nosa, ďasien alebo konečníka..

U pacientov sa tiež vyvinie hnačka, úplná impotencia, prudké zníženie telesnej hmotnosti, zvracanie, horúčka, ako aj atrofia svalov rúk a v medzistavovej časti. Pacienti by mali byť v nemocnici, pretože pravdepodobnosť smrteľných následkov je vysoká. Tretie štádium sa vyznačuje úplným narušením funkčnej aktivity a deformity pečene.

V tomto štádiu nastáva smrť veľkého počtu hepatocytov. Okrem toho je oblasť poškodenia orgánov takmer 90%. Terminál je charakterizovaný kómou. Deformácia pečene ovplyvňuje veľkú časť. Na pozadí pečeňovej kómy je postihnutý mozog. Najčastejšie pacient jednoducho nevychádza z kómy.

diagnostika

Na posúdenie stavu postihnutého orgánu a iných telesných systémov sa pacient podrobí dôkladnému vyšetreniu, ktoré pozostáva z týchto postupov:

Dekompenzovaná forma cirhózy pečene sa dá zistiť komplexným vyšetrením a analýzou..

 • laboratórne testy;
 • priechod ultrazvuku - na identifikáciu veľkosti a štruktúry pečene pomocou znakov ozveny, vizualizácia výsledných hustých veľkých a malých uzlov;
 • laparoskopické vyšetrenie - určiť typ a stupeň poškodenia orgánu s vyhodnotením jeho celkového stavu a funkčnej aktivity;
 • odobratie biopsie tkanív chorého orgánu - na vyhodnotenie závažnosti porúch na bunkovej úrovni.

Klinické zmeny v dekompenzovanom štádiu cirhózy sú nasledujúce:

 • v biochémii - nadmerné hladiny bilirubínu, AcT, Alt;
 • podľa všeobecných krvných testov - skok v ESR so zníženým hemoglobínom;
 • celkový močový test - prítomnosť červených krviniek, solí, bielkovín.

Prežívanie pacientov s dekompenzovanou cirhózou je nejednoznačné. Indikátory závisia od závažnosti klinického obrazu. Podľa štatistík možno iba v 50% prípadov predĺžiť životnosť o viac ako dva roky. Na predĺženie doby prežitia musia všetci pacienti s prvými prejavmi dekompenzácie vyhľadať chirurgickú liečbu.

Liečba alkoholickej cirhózy pečene

Zvážte najúčinnejšie metódy:

 • vezmite v rovnakom pomere presličku, podzemok čakanky, ľubovník bodkovaný a rebríček. Lyžica suchej trávy sa naleje pohárom vriacej vody. Liek sa má podávať infúziou štyri hodiny. Odvar by mal byť pol hodiny pred hlavným jedlom;
 • Skombinujte jednu časť žihľavy, ako aj dve časti koreňa pšeničnej trávy a divej ruže. Polievková lyžica suroviny sa naleje do pohára vody a pätnásť minút sa varí v ohni. Užívajte liek dvakrát denne, 250 g.

Ako však viete, ľahšie sa dá predchádzať chorobe a cirhóza nie je výnimkou. Hlavným preventívnym opatrením je vylúčenie alkoholických nápojov. Dôležitú úlohu hrá strava. Obmedzte príjem mastných, vyprážaných jedál a rýchlych jedál..

Nezabudnite tiež na jednoduché opatrenia:

 • pred jedlom si umyte ruky;
 • Pred varením zeleniny a ovocia by sa mali dôkladne umyť pod tečúcou vodou;
 • dodržiavať pravidlá osobnej hygieny;
 • opustiť promiskuitný sexuálny styk;
 • nepoužívajte drogy;
 • ovládajte krvný tlak;
 • pri kardiovaskulárnych poruchách sa poraďte s odborníkom.


Živočíšne tuky sa budú musieť opustiť

príčiny

Príčiny tejto choroby - jednou z nich je intoxikácia..

Dekompenzovaná cirhóza pečene sa vytvára vplyvom viacerých faktorov. Najčastejšie sa toto ochorenie vyvíja po infekcii tela vírusovou hepatitídou. Niektoré typy hepatitídy nemusia vykazovať žiadne príznaky po dlhú dobu, takže ochorenie sa často diagnostikuje, keď cirhóza už postupuje v pečeni. Nadmerná konzumácia nápojov obsahujúcich etyl tiež spôsobuje poškodenie hepatocytov. Aktívny zápalový proces vyvoláva tvorbu špeciálnych molekúl lymfocytov, ktoré sa snažia zastaviť zápal pomocou fibrózy. Bez vhodných opatrení na cirhózu sa začne vyvíjať dekompenzácia. A zdôrazniť aj ďalšie príčiny vzniku choroby:

 • autoimunitné patológie;
 • porušenie odtoku žlče;
 • intoxikácia tela:
  • ťažké kovy, ako je ortuť;
  • lieky;
  • jedy;
  • chemikálie.
 • stagnácia intrahepatických žíl.

Možné komplikácie

V dôsledku progresie ochorenia sa môžu vyskytnúť vážne komplikácie, ako je rakovina, krvácanie, hromadenie tekutín a ďalšie. Poďme hovoriť o najbežnejších procesoch, ktoré sa vyskytujú vo fáze dekompenzácie.

Hepatálna encefalopatia

Patológia vedie k neuropsychickým poruchám, ktoré sa prejavujú vo forme zmien správania a vedomia. Pri cirhóze krv hromadí toxické látky, ktoré ovplyvňujú predovšetkým mozgové časti. Človek sa stáva nepozorným a podráždeným, jeho spánok je narušený, zatiaľ čo ospalosť je trvalá.

Pacient sa postupne stráca v čase, jeho reč je narušená a jeho správanie sa stáva neadekvátnym. Liečba zahŕňa infúznu terapiu. Hepatoprotektory pomáhajú znižovať koncentráciu toxínov v obehovom systéme. Niekedy sa vyžaduje dokonca výplach žalúdka. Antibakteriálne činidlá sa používajú na zníženie absorpcie produktov rozpadu..

V dôsledku hromadenia tekutiny sa zväčšuje veľkosť žalúdka. Pri cirhóze deformované bunky stlačia krvné cievy, čo vedie k narušeniu zásobovania krvi. Hromadenie tekutiny možno diskutovať pomocou denných meraní obvodu brucha. Umbilikálny prsteň je roztiahnutý a pupok je otočený. Žily sú jasne viditeľné na koži brucha.

Pacientom sa odporúča odpočinok na lôžku. Množstvo soli je výrazne obmedzené a príjem tekutín je znížený. Pod kontrolou diurézy sa predpisujú diuretiká. Ak na tieto látky neexistuje reakcia, vykoná sa brušná punkcia.

Hepatálna kóma

Patologický proces spôsobuje zníženie počtu aktívnych buniek. Ak sa súčasne s narušením funkčnej aktivity pečene vyskytnú zmeny zo strany metabolických procesov, vyvíja sa pečeňová kóma. Náhle sa objaví a trvá 1 až 3 dni.

Liečba sa vykonáva na jednotke intenzívnej starostlivosti, v ktorej sa neustále monitorujú vitálne funkcie. Parenterálna výživa sa predpisuje pacientom zavedením liečivých roztokov so živinami. Detoxikačná terapia.

Cirhóza pečene je teda nebezpečné progresívne ochorenie, ktoré môže nakoniec viesť k smrti. Dekompenzácia je tretím štádiom choroby, pri ktorej existujú závažné štrukturálne poruchy orgánu a závažné klinické príznaky.

Prognóza je vo všeobecnosti nepriaznivá, a preto je také dôležité nevynechať prvé príznaky. Starostlivé dodržiavanie lekárskych odporúčaní, úprava výživy, odmietnutie zlých návykov - to všetko pomôže predĺžiť životnosť

Stav s cirhózou pečene, počas ktorého pečeňové bunky (hepatocyty) prestávajú plniť svoje funkcie, pretože viac nahradené vláknitým tkanivom, ktoré sa nazýva dekompenzácia.

Táto fáza vývoja procesu sa vyskytuje najčastejšie po niekoľkých rokoch choroby. Predchádzajú mu fázy kompenzácie a subkompenzácie.

Čo je to

Cirhóza pečene je nebezpečné ochorenie, ktoré prebieha v troch štádiách:

 • kompenzovaná cirhóza;
 • subkompenzované poškodenie pečene;
 • dekompenzovaná fáza.

Najväčšie nebezpečenstvo predstavuje posledný stupeň, keď takmer všetky pečeňové bunky už zapálili a uhynuli, pričom ich nahradilo spojovacie tkanivo, ktoré nevykonáva dôležité funkcie na čistenie krvi..

Prvé štádiá choroby sa nelíšia v rýchlosti, ale dekompenzovaná cirhóza pečene sa vždy vyvíja rýchlo a so závažnou intoxikáciou celého organizmu..

Ak sú v počiatočných štádiách choroby charakteristické asymptomatické alebo mierne zhoršenie pozornosti, je charakteristický nepokojný spánok, potom je cirhóza pečene v štádiu dekompenzácie výraznejšia. V tomto štádiu ochorenia sa prejavuje žltačka, hemoragická vyrážka v dôsledku subkutánneho mikrobielenia, pozorujú sa závažné zmeny v psychike. Pacient sa začne správať nevhodne, symptómy amnézie sa prejavujú dezorientáciou. Tento stav sa vysvetľuje toxickými účinkami rozkladných produktov pečeňových buniek na mozog a zmeneným zložením krvi. Klinický obraz sa postupne zvyšuje, čo vedie k kóme a zhoršeniu prognózy úmrtnosti..

Zdravé pečeňové tkanivo produkuje koagulanty, slezina vytvára krvné doštičky. Fáza dekompenzácie je charakterizovaná úplným zastavením syntézy týchto krviniek, čo vedie k objavu masívneho vnútorného krvácania. Obzvlášť nebezpečný je vývoj v tejto fáze portálnej hypertenzie, ktorý je vyvolaný zvýšeným tlakom v hlavnej žile tela - portáli. Prostredníctvom tejto cievy všetka krv nachádzajúca sa vo vnútorných orgánoch vstupuje do pečene kvôli čisteniu a presmerovaniu.

Ďalším nebezpečným javom v štádiu dekompenzovanej cirhózy je ascites, ktorý sa vyznačuje hromadením tekutiny v brušnej dutine. Hypertenzia je často sprevádzaná opuchom, kŕčovými žilami vnútorných orgánov (zvyčajne žalúdka a pažeráka), končatinami. V dôsledku zmien v hustote kostí a tkanív stráca človek na váhe.

S postupujúcim dekompenzovaným ochorením a jeho komplikáciami sa objavujú vizuálne príznaky cirhózy:

 • žltačka;
 • opuch brucha;
 • modriny po celom tele;
 • teplu;
 • palpácia stuženej pečene.

Prejavy a diagnostika

Je ťažké predpokladať prítomnosť cirhózy v ranom štádiu jej vývoja. Symptómy sa prejavujú ako patologické procesy v progresii pečene. Hlavné príznaky cirhózy v štádiu dekompenzácie:

 • znížená chuť do jedla alebo jeho úplná neprítomnosť;
 • strata váhy;
 • celková slabosť;
 • závraty;
 • ospalosť;
 • žltnutie slizníc, skléry, kože;
 • tmavé škvrny, pavúčie žily na tele;
 • miestne zvýšenie telesnej teploty;
 • sčervenanie pokožky rúk (na dlaniach);
 • porušenie tráviaceho systému;
 • nevoľnosť sprevádzaná zvracaním;
 • pálenie záhy;
 • hnačka, zápcha;
 • suchosť, svrbenie pokožky (jej intenzita sa v noci zvyšuje);
 • modriny, modriny;
 • zväčšená slezina;
 • horkosť v ústach;
 • rozšírené vnútorné žily, kapiláry na tvári;
 • lesklý, s červeným odtieňom pier a jazyka;
 • silná paroxyzmálna bolesť v pravej hypochondrii;
 • dysfunkcia obličiek, orgánov reprodukčného systému;
 • zväčšenie brucha;
 • zmena štruktúry a objemu pečene;
 • tmavý moč;
 • odľahčenie stolice;
 • narušenie koordinácie pohybov, orientácia v priestore;
 • zmätok vedomia;
 • depresie;
 • časté zmeny nálady;
 • chvenie končatín;
 • nadmerná podráždenosť;
 • úzkosť bez zjavného dôvodu.

Na potvrdenie diagnózy a stanovenie závažnosti patológie je potrebné komplexné vyšetrenie. Po prvé, lekár zhromaždí anamnézu a sťažnosti pacienta, vyšetrí ho (vyhodnotí stav kože a slizníc, veľkosť pečene). Potom sú predpísané laboratórne a inštrumentálne vyšetrovacie metódy (tabuľka 2)..

Tabuľka 2 - Diagnostické opatrenia pri cirhóze

Ak existuje podozrenie na vírusovú alebo biliárnu cirhózu, sú predpísané ďalšie krvné testy. Vykazujú prítomnosť protilátok proti vírusom alebo mitochondriálnym membránam.

Konečná diagnóza sa uskutoční až po vyšetrení tkaniva pečene, ktoré sa urobí biopsiou. Ak je cirhóza v štádiu dekompenzácie, počet vláknitých buniek a hepatocytov je rovnaký alebo počet prvých je oveľa vyšší.

Terapeutická taktika

Pri cirhóze v poslednej fáze by liečba mala byť komplexná a zameraná na:

 • udržiavanie funkcií všetkých orgánov a systémov tela;
 • prevencia edému, patologické zväčšenie sleziny;
 • prevencia prechodu cirhózy do tepelného štádia, rozvoj komplikácií.

Na tento účel predpíšte používanie zdravotníckych pomôcok, povinnú stravu. V prítomnosti veľkého množstva komplikácií alebo neúčinnosti tradičnej terapie sa uchyľujú k chirurgickému zákroku.

Expozícia liekom

Ak cirhóza prešla do štádia dekompenzácie, odporúča sa užívať drogy nasledujúcich skupín:

 • hepatoprotektory (Essentiale, Phosphogliv);
 • urýchlenie opravy tkaniva (ademethionín);
 • imunostimulačné (Zadaxinum, Timogen);
 • diuretiká (furosemid);
 • anabolické steroidy (retabolil);
 • antibiotiká (ciprofloxacín).

Ďalej pripisujú príjem vitamínov B a prípravkov železa, transfúziu roztoku albumínu a krvnej plazmy. Antivírusové látky na dekompenzovanú cirhózu nie sú predpísané. Takéto lieky urýchľujú progresiu deštrukčných procesov v pečeni. To zvyšuje riziko komplikácií a smrti..

Liečebná strava

S cirhózou, najmä v poslednom štádiu vývoja, pečeň takmer nedokáže vykonávať svoje funkcie. Preto je na zníženie zaťaženia chorých orgánov predpísaná strava. Výživa s takouto diagnózou by mala byť jemná, ale úplná. Odporúča sa odmietnuť:

 • mäso a ryby tukových odrôd;
 • vyprážané;
 • múčne výrobky (čerstvý chlieb, pečivo);
 • Sýtené nápoje;
 • silná káva a čaj;
 • solené, údené, konzervované a korenené jedlá.

Pri cirhóze musíte jesť čerstvú zeleninu a ovocie. Proteíny musia byť prítomné v potrave. Preto sa odporúča jesť chudé ryby a mäso. Môžete jesť varené, pečené alebo dusené jedlo. Musíte jesť často (až 5-6 krát denne), ale v malých porciách. Malo by tam byť súčasne.

Rovnako dôležité je sledovať patologický režim pitia. Na zabezpečenie dostatočného množstva tekutín v tele musíte piť vodu, džúsy a ovocné nápoje z kyslých bobúľ a ovocia

Pri cirhóze sa musia prísne dodržiavať všetky odporúčania lekára. Nezabudnite upustiť od používania alkoholu, tabaku a zdravotníckych pomôcok, pri používaní ktorých nie je naliehavá nevyhnutná potreba (napríklad lieky na kontrolu pôrodnosti, ktoré je možné nahradiť bariérovými metódami antikoncepcie)..

Chirurgické ošetrenie

Cirhóza v kompenzovanom a subkompenzovanom štádiu sa môže liečiť liekmi. Ale v poslednom štádiu vývoja patológie nie je vždy možné dosiahnuť takúto terapiu pozitívny účinok. V takýchto prípadoch sa uchýli k chirurgickému zákroku - vykonáva sa transplantácia pečene. Operácia sa vykonáva, ak je pravdepodobnosť, že sa pacientova pohoda zlepší, dostatočne vysoká.

Ani úspešná operácia však nezaručuje, že sa uzdraví: pozitívny výsledok sa pozoruje iba u 45% pacientov. V iných prípadoch priebeh dekompenzovanej cirhózy končí smrťou v dôsledku odmietnutia transplantovanej pečene alebo neprítomnosti vhodného darcu (jedným sa môže stať iba úplne zdravý človek)..

Príznaky dekompenzácie cirhózy

V neskorších fázach procesu sa môžu vyskytnúť tieto príznaky:

 • Žltosť kože a skléry, ako aj slizníc, dosahuje maximálny stupeň. V terminálnom štádiu môže žltá zblednúť.
 • Zvýšená telesná teplota (môže dosiahnuť 38 alebo viac ⁰C)
 • Silné chudnutie
 • Slabosť, strata pracovnej kapacity, zlé zdravie
 • Znížená chuť do jedla
 • Porušenie správania, spánok, agresia, neprimeraná reakcia na životné prostredie, dezorientácia
 • Trasúce sa končatiny
 • Zvýšenie brucha, výskyt prietrže v tejto oblasti
 • Krvácanie, ako aj krvácanie z pažeráka, žalúdka, čriev a ďalších
 • Bolesť v pravej hypochondrii
 • Poruchy gastrointestinálneho traktu (hnačka, zápcha, nadúvanie, zvracanie, nevoľnosť).

Je možné pozorovať obidva jednotlivé znaky zhora a všetky naraz. V porovnaní s inými štádiami, s dekompenzáciou cirhózy pečene, všetky príznaky zosilňujú a postupne dosahujú maximum.

Počas prieskumu môže lekár zistiť prítomnosť a trvanie primárneho ochorenia: vírusová hepatitída, ochorenie žlčníka, alkoholizmus, zlyhanie srdca atď..

Pri externom vyšetrení a palpácii sa objavujú tieto príznaky dekompenzácie:

 • Vysoká telesná teplota
 • žltačka
 • Zväčšené brucho
 • „Hlava medúzy“ na koži brucha - rozšírené safénové žily
 • Asténska postava, redukcia hmotnosti
 • Zmršťuje svaly ramenného pletenca
 • Znížený tón a sila všetkých svalov
 • Krvácanie ďasien
 • Vnútorné krvácanie
 • Pavúčie žily
 • Malá červená vyrážka po celom povrchu tela
 • Palpácia brucha - zvýšenie pečene a sleziny, okraj pečene je hustý, bolestivý, hrboľatý; v pokročilých prípadoch je pečeň znížená, zdeformovaná
 • S nárazom do brucha - otupením zvuku v dôsledku tekutiny v brušnej dutine, rozšírením okrajov pečene a sleziny.

Niektoré z týchto príznakov si všimli samotní pacienti, zatiaľ čo iné zaznamenal lekár.

Príznaky choroby

Fáza dekompenzácie sa prejavuje veľmi živými príznakmi, niekedy až dystrofiou. Niektoré príznaky môžu ohrozovať život, napríklad ascites, ktorý sa nevyvíja ako nezávislé ochorenie, ale je nevyhnutným prejavom cirhózy. Vnútorné príznaky choroby:

 • zväčšená slezina;
 • zníženie koagulácie krvi:
  • vnútorné krvácanie, ktoré sa otvára v pažeráku, žalúdku alebo črevách;
  • časté krvácanie z nosa.
 • zhutnenie pečene;
 • hormonálna nerovnováha;
 • psychosomatické poruchy;
 • intoxikácia tela:
  • závraty;
  • teplu;
  • bolesť brucha.
 • Vonkajšie prejavy

  Cirhóza poslednej etapy má tieto príznaky:

  • odmietnutie jedla;
  • zväčšenie brucha s výraznou vaskulárnou sieťou;
  • červené škvrny na tele;
  • malinový jazyk;
  • opuchy končatín;
  • svrbenie po celom tele;
  • pokožka a biele oči zožltnú;
  • rozsiahle hematómy na tele;
  • Zmršťovanie svalov ramien
  • znížený svalový tonus;
  • červené dlane, ktoré vynikajú na pozadí úplného žltnutia pokožky.

  Dekompenzovaná cirhóza pečene

  Cirhóza je nevyliečiteľná choroba, ktorá sa vyvíja už roky. Pečeň je jedným z najdôležitejších orgánov ľudského tela, úpadok, a dokonca aj úplná strata funkcie, ktorá vedie k extrémne závažným dôsledkom až po smrť pacienta. Počas vývoja cirhotického procesu prechádza niekoľkými štádiami a účinnosť liečby bude závisieť od toho, na ktorom sa nachádza. Dekompenzovaná cirhóza pečene je tretím štádiom choroby, keď je veľmi malá šanca na prežitie. Aj v tomto prípade však pacienti musia prijať opatrenia na záchranu svojich životov..

  U pacientov s cirhózou v štádiu dekompenzácie sa spravidla vyskytujú veľké ťažkosti, príznaky sú veľmi výrazné a liečba neprináša očakávané výsledky. Preto je veľmi dôležité pri prvých príznakoch ochorenia pečene začať liečbu, predchádzať rozvoju cirhózy a ešte viac jej dekompenzácii..

  Dekompenzovaná fáza cirhózy

  Pečeň je jedným z najodolnejších orgánov, má mimoriadne účinné mechanizmy regenerácie a snaží sa vykonávať svoju prácu aj v najťažších podmienkach. Práve tieto vlastnosti tohto prírodného filtra ľudského tela vysvetľujú skutočnosť, že choroby pečene, dokonca aj tie najzávažnejšie, sa dajú liečiť. Terapia nie vždy vedie k želaným výsledkom, ale patologický proces sa môže vždy spomaliť. Človeku je potrebné venovať iba malú pozornosť pečene a bude pokračovať vo svojej práci. Zahájená cirhóza v štádiu dekompenzácie, nedostatok adekvátnej liečby, zlá strava, konzumácia alkoholu naznačuje nerešpektovanie vlastného zdravia.

  Cirhóza je patologický proces, pri ktorom dochádza k smrti funkčných pečeňových buniek. Postihnutý orgán začína proces samoliečenia, ktorý zahŕňa rast buniek vo veľkosti, aby vykonávali základné funkcie. Takýto proces je charakteristický pre fázu kompenzácie..

  Keď je cirhóza dekompenzovaná, samoliečenie hepatocytov je takmer nemožné. Rast spojivového tkaniva namiesto mŕtvych buniek vedie k deformácii orgánu. V treťom a ďalšom terminálnom štádiu cirhózy je pečeň značne zmenšená, vráskavá, pokrytá mnohými jazvami a uzlíkmi..

  Tento stav sa vyznačuje takmer úplnou stratou funkcie pečene, čo vedie k množstvu klinických prejavov. Vyjadrujú sa príznaky fázy dekompenzácie a majú mnoho prejavov, ktoré majú významný vplyv na kvalitu života pacienta..

  Príčiny dekompenzovanej cirhózy

  Prechod do fázy dekompenzácie je veľmi pomalý. Než sa tak stane, človek môže žiť veľmi dlho. A ak súčasne liečite túto chorobu a počúvate rady lekára, nikdy nemôžete zistiť, čo je dekompenzovaná cirhóza..

  Dôvodov vývoja je niekoľko:

  • nedostatočné zaobchádzanie,
  • nesúlad s lekárskymi predpismi a stravou,
  • použitie alkoholických nápojov alebo iných látok toxických pre organizmus.

  Prípady asymptomatického priebehu choroby sú známe, keď sa zistí príliš neskoro. Malo by sa však pamätať na to, že v žiadnom prípade by ste nemali samoliečiť alebo dúfať, že všetko pôjde samo. Akákoľvek choroba musí byť riadne liečená..

  symptomatológie

  Toto štádium sa vyznačuje výraznejšou klinikou s rastúcimi symptómami. Patologický proces pokračuje, funkcia pečene sa stále viac znižuje. V dôsledku toho dochádza k neustálemu zhoršovaniu zdravia v dôsledku stále výraznejšej intoxikácie. Medzi príznaky fázy dekompenzácie patrí:

  • výrazná strata hmotnosti v dôsledku neustáleho nedostatku chuti do jedla,
  • bolesť v pravej hypochondrii,
  • dyspepsia,
  • horká pachuť, horké grganie,
  • suchosť a svrbenie kože, červené dlane, malina, akoby lakovaný jazyk,
  • vzhľad pavučinových žíl v rôznych častiach tela,
  • hromadenie tekutín v brušnej dutine, vyčnievajúce, opuchnuté brucho,
  • sfarbenie kože, skléry, slizníc,
  • výskyt mnohých malých hematómov v rôznych častiach tela bez mechanického namáhania,
  • splenomegália,
  • biele škvrny na nechtových doskách.

  Okrem toho existuje hormonálna nerovnováha. U mužov možno pozorovať príznaky gynekomastie, to znamená zvýšenie mliečnych žliaz a zvýšenie tukového tkaniva. Silné vypadávanie vlasov v celom tele tiež dochádza. Možná erektilná dysfunkcia, atrofia semenníkov. U žien sa najčastejšie vyskytuje amenorea.

  Pravdepodobné komplikácie

  U pacientov s cirhózou v štádiu dekompenzácie existuje riziko vzniku rôznych komplikácií, ktoré sa stanú príčinou smrti. Pri dekompenzovanej cirhóze sú možné tieto patologické stavy:

  • v dôsledku portálnej hypertenzie a kŕčových žíl sa pravdepodobnosť masívneho vnútorného krvácania výrazne zvyšuje,
  • rôzne mentálne poruchy na pozadí hepatickej encefalopatie,
  • abdominálna kvapka (ascites), proti ktorej zvyšuje riziko bakteriálnej peritonitídy,
  • karcinóm pečene (rakovina pečene),
  • pečeňové kóma.

  Prognóza dekompenzovanej cirhózy

  Podľa štatistík nie je päťročné prežívanie v štádiu dekompenzácie cirhózy viac ako 20% a podľa niektorých správ je to 15%. Vysoká pravdepodobnosť komplikácií a celkové zhoršenie pohody v dôsledku nedostatočnej funkcie pečene významne zhoršujú prognózu.

  Vývoj hepatickej encefalopatie znižuje priemernú dĺžku života až na rok. Prítomnosť ascitu vedie k úmrtiu štvrtiny pacientov do troch rokov. Takmer polovica zomiera na masívne vnútorné krvácanie.

  Nedodržanie odporúčaní lekára, neschopnosť alebo neochota opustiť zlé návyky a zmeniť spôsob života môžu urýchliť patologický proces..

  Čo robiť na predĺženie života?

  Keď cirhóza prechádza do štádia dekompenzácie, liečba drogami a implementácia odporúčaní lekára môžu pomôcť predĺžiť život, ale nikto neposkytuje záruky. Je nevyhnutné brať podporné lieky, dodržiavať diétu a prijať opatrenia na zabránenie vzniku komplikácií. Mali by sa vykonávať pravidelné vyšetrenia na sledovanie postupu choroby..

  Ak existujú nejaké sprievodné patológie, musia sa liečiť rýchlo a správne. Je úplne neprijateľné používať alkohol a drogy. Ak je ich príčinou cirhóza, mali by ste podstúpiť liečbu na narkologickej klinike.

  S dekompenzovanou fázou cirhózy môžete žiť, ak do nej vynaložíte primerané úsilie a nevzdáte sa..

  Dekompenzovaná cirhóza

  Dekompenzovaná cirhóza pečene je posledným, najťažším štádiom ochorenia s rôznymi komplikáciami. S prísnym dodržiavaním pokynov lekára sa však život pacienta môže predĺžiť. V tejto fáze pečeň prakticky prestane filtrovať toxíny, jej živé bunky odumierajú a premenia sa na spojivové tkanivo.

  Dekompenzovaná cirhóza sa prejavuje veľmi jasne:

  • Portálna hypertenzia v kombinácii so zlyhaním obličiek vedie k akumulácii tekutín. Po prvé, nohy napučiavajú, potom sa zvyšuje žalúdok. Z tohto dôvodu sa v brušnej dutine môže vyskytnúť ascites a v dôsledku toho bakteriálna peritonitída.
  • Zväčšenú tvrdú a hrboľatú pečeň možno ľahko pocítiť pocítením jej vyčnievajúceho ostrého okraja.
  • Látky viažuce krv sa v chorej pečeni nevyrábajú a doštičky v slezine sa nevytvárajú. Preto rôzne krvácanie: z nosa, úst, čriev, maternice, ako aj náhle modriny.
  • Ťažké hormonálne poruchy vedú k narušeniu libida a neplodnosti. U žien sa to prejavuje aj formou menštruačných nepravidelností. U mužov to vedie k gynekomastii a impotencii..
  • Vďaka vysokej koncentrácii bilirubínu je pokožka suchá a bronzovo žltá, pokrytá vráskami a škrabancami. Biele oči sú tiež žlté. Prsty a dlane sú neprirodzene červené. Pery a jazyk získavajú škaredý lesk a malinový odtieň. Iné vonkajšie príznaky: načervenalá vyrážka, svetlé pavúčie žily, rozšírené kapiláry na tvári a na zväčšenom bruchu - rozvetvená sieť ciev.
  • Svalové tkanivo sa zmenšuje v dôsledku metabolickej dysfunkcie, človek stráca váhu, klesá pokožka, riziko zlomenín sa výrazne zvyšuje.
  • V dôsledku intoxikácie je možná horúčka, závraty a nechutenstvo. Pacient je depresívny, podráždený, môže ísť do kómy a potom zomrie.

  Koľko ľudí žije s chorobou, ako je napríklad dekompenzovaná cirhóza?

  Podľa štatistík smrť trvá päť rokov po stanovení takejto diagnózy, 80 percent pacientov. Táto fáza je obzvlášť nebezpečná pre ľudí vo veku a žien - rezistencia pečeňových buniek je nižšia.

  Veľa záleží na komplikáciách:

  Najdlhšie žijú tí, ktorých choroba je spôsobená alkoholizmom (pri vzdávaní sa alkoholu) alebo má autoimunitnú povahu. Choroba etiológie vírusu je najrýchlejší zabijak.

  To, ako je pacient pripravený predĺžiť svoj život, závisí od neho. Je veľmi dôležité, aby ste dodržiavali všetky pokyny svojho lekára. Povinná striktná, takmer vegetariánska strava, úplné odmietnutie alkoholu, nikotínu, rýchleho občerstvenia, liekov, ktoré negatívne ovplyvňujú pečeň drog.

  Budete musieť jesť často, v malých dávkach, aby ste odstránili záťaž z pečene. Musíte normalizovať váhu, chodiť častejšie, mať zaujímavý koníček.

  Existujú určité typy liečby, ktoré môžu kompenzovať stav pacienta v takom zložitom štádiu:

  1. Účinnosť expozície lieku závisí od toho, ako dlho osoba trvala na návšteve lekára. Čím skôr sa liečba začne, tým je pravdepodobnejšie predĺženie dní pacienta. Používajú sa tu rôzne liečivá: hepatoprotektory, imunosupresíva, detoxikátory, choleretické lieky, metabolické regulátory. Ak je príčinou choroby infekcia vírusom hepatitídy C, potrebujete antivírusové lieky.
  2. Môže pomôcť predĺžiť životnosť a technológiu mimotelovej hemokorekcie na čistenie krvi toxínov.
  3. V najvyspelejších prípadoch, ak je vhodný darca, je možná transplantácia pečene. Toto však nie je záruka, pretože niekde v polovici prípadu dochádza buď k odmietnutiu darcovského orgánu, alebo k novej cirhóze. Aj keď s úspešnou operáciou žijú päť alebo viac rokov.

  Nádej dali sibírski vedci, ktorí teraz testujú nový efektívny liek založený na kmeňových bunkách. Koľko pacientov má však šancu dosiahnuť koniec testovania a uvoľnenie finančných prostriedkov na trhu?

  Najnebezpečnejšou chorobou ovplyvňujúcou prírodný filter v ľudskom tele je dekompenzovaná cirhóza. Tkanivá orgánu sú takmer úplne zjazvené a nahradené inertným fibrínom, takže pečeň nemôže vykonávať svoje funkcie. Hlavnými príznakmi dekompresie pri cirhóze pečene sú silné vyčerpanie, odmietnutie jesť, pretrvávajúca nevoľnosť, žltosť skléry a kože, bolesť brucha, impotencia a krvácanie. Predčasné liečenie tohto ochorenia vedie k úmrtiu v dôsledku vývoja ascitu, portálnej hypertenzie, bakteriálnej peritonitídy.

  Cirhóza pečene je nebezpečné ochorenie, ktoré prebieha v troch štádiách:

  • kompenzovaná cirhóza;
  • subkompenzované poškodenie pečene;
  • dekompenzovaná fáza.

  Najväčšie nebezpečenstvo predstavuje posledný stupeň, keď takmer všetky pečeňové bunky už zapálili a uhynuli, pričom ich nahradilo spojovacie tkanivo, ktoré nevykonáva dôležité funkcie na čistenie krvi..

  Prvé štádiá choroby sa nelíšia v rýchlosti, ale dekompenzovaná cirhóza pečene sa vždy vyvíja rýchlo a so závažnou intoxikáciou celého organizmu..

  Ak sú v počiatočných štádiách choroby charakteristické asymptomatické alebo mierne zhoršenie pozornosti, je charakteristický nepokojný spánok, potom je cirhóza pečene v štádiu dekompenzácie výraznejšia. V tomto štádiu ochorenia sa prejavuje žltačka, hemoragická vyrážka v dôsledku subkutánneho mikrobielenia, pozorujú sa závažné zmeny v psychike. Pacient sa začne správať nevhodne, symptómy amnézie sa prejavujú dezorientáciou. Tento stav sa vysvetľuje toxickými účinkami rozkladných produktov pečeňových buniek na mozog a zmeneným zložením krvi. Klinický obraz sa postupne zvyšuje, čo vedie k kóme a zhoršeniu prognózy úmrtnosti..

  Zdravé pečeňové tkanivo produkuje koagulanty, slezina vytvára krvné doštičky. Fáza dekompenzácie je charakterizovaná úplným zastavením syntézy týchto krviniek, čo vedie k objavu masívneho vnútorného krvácania. Obzvlášť nebezpečný je vývoj v tejto fáze portálnej hypertenzie, ktorý je vyvolaný zvýšeným tlakom v hlavnej žile tela - portáli. Prostredníctvom tejto cievy všetka krv nachádzajúca sa vo vnútorných orgánoch vstupuje do pečene kvôli čisteniu a presmerovaniu.

  Ďalším nebezpečným javom v štádiu dekompenzovanej cirhózy je ascites, ktorý sa vyznačuje hromadením tekutiny v brušnej dutine. Hypertenzia je často sprevádzaná opuchom, kŕčovými žilami vnútorných orgánov (zvyčajne žalúdka a pažeráka), končatinami. V dôsledku zmien v hustote kostí a tkanív stráca človek na váhe.

  S postupujúcim dekompenzovaným ochorením a jeho komplikáciami sa objavujú vizuálne príznaky cirhózy:

  • žltačka;
  • opuch brucha;
  • modriny po celom tele;
  • teplu;
  • palpácia stuženej pečene.

  Cirhóza pečene sa môže dostať do štádia dekompenzácie vplyvom niektorých nepriaznivých faktorov, medzi ktoré patria:

  Abúzus alkoholu, hepatitída, lieky môžu vyvolať patológiu pečene s dekompenzáciou..

  • Zneužívanie alkoholu;
  • užívanie drog;
  • nesprávny režim a výživa;
  • stály kontakt so škodlivými chemikáliami a rádioaktívnymi látkami;
  • užívanie účinných liekov;
  • zástava srdca;
  • vírusová hepatitída.

  Neskoré štádium cirhózy pečene sa vždy prejavuje v nasledujúcich príznakoch:

  • zožltnutie kože a očných sklérov;
  • bledosť a cyanóza určitých častí tela;
  • intenzívne teplo (do 40 ° C);
  • ostré vyčerpanie (až po anorexiu);
  • slabosť, zdravotné postihnutie;
  • odmietnutie jedla;
  • nespavosť;
  • neprimerané správanie s nevysvetliteľnou agresivitou, podráždenosťou;
  • chvenie končatín;
  • výrazné zvýšenie objemu brucha;
  • pupočníkovej, ingvinálnej prietrže;
  • krvácanie z nosa, pažeráka, žalúdka rôznych intenzít;
  • silná bolesť sa šíri doprava pod rebrá;
  • gastrointestinálna dyspepsia (hnačka, striedanie so zápchou, nadúvanie, plynatosť, nevoľnosť s vracaním).

  Príznaky sa môžu objaviť osobitne, ale vo väčšine prípadov sú prítomné v dekompenzovanej fáze naraz. Zároveň sa príznaky rýchlo zvyšujú až na maximum.

  V záverečnom štádiu cirhózy môže lekár pri vyšetrení pacienta identifikovať tieto príznaky:

  • astenická postava v bruchu, u obyčajných ľudí nazývaná „hlava medúzy“;
  • redukcia svalov v pleciach;
  • znížený svalový tonus a silu;
  • krvácania v celom tele vo forme hrotu, červenkastej vyrážky;
  • začervenané dlane so všeobecnou žltačkou;
  • hmatateľná pečeň a slezina, ktoré sa cítia ako bolestivé, hľúzovité, husté hrče (vo zvlášť závažných prípadoch je pečeň výrazne znížená a zdeformovaná);
  • tupý nárazový zvuk v bruchu v dôsledku hromadenia veľkého množstva tekutiny v pleurálnej dutine.

  Na posúdenie stavu postihnutého orgánu a iných telesných systémov sa pacient podrobí dôkladnému vyšetreniu, ktoré pozostáva z týchto postupov:

  Dekompenzovaná forma cirhózy pečene sa dá zistiť komplexným vyšetrením a analýzou..

  • laboratórne testy;
  • priechod ultrazvuku - na identifikáciu veľkosti a štruktúry pečene pomocou znakov ozveny, vizualizácia výsledných hustých veľkých a malých uzlov;
  • laparoskopické vyšetrenie - určiť typ a stupeň poškodenia orgánu s vyhodnotením jeho celkového stavu a funkčnej aktivity;
  • odobratie biopsie tkanív chorého orgánu - na vyhodnotenie závažnosti porúch na bunkovej úrovni.

  Klinické zmeny v dekompenzovanom štádiu cirhózy sú nasledujúce:

  • v biochémii - nadmerné hladiny bilirubínu, AcT, Alt;
  • podľa všeobecných krvných testov - skok v ESR so zníženým hemoglobínom;
  • celkový močový test - prítomnosť červených krviniek, solí, bielkovín.

  Prežívanie pacientov s dekompenzovanou cirhózou je nejednoznačné. Indikátory závisia od závažnosti klinického obrazu. Podľa štatistík možno iba v 50% prípadov predĺžiť životnosť o viac ako dva roky. Na predĺženie doby prežitia musia všetci pacienti s prvými prejavmi dekompenzácie vyhľadať chirurgickú liečbu.

  Väčšina negatívnych účinkov cirhózy sa objavuje v poslednej fáze. Najčastejšie sa krvácanie vyvíja v gastrointestinálnom trakte a pažeráku. Dôvodom ich vzniku je zvýšenie tlaku v portálnej žile s následným pretrhnutím rozšírených malých a veľkých ciev. Zároveň sa stáva častejšie krvácanie z nosa, ďasien a maternice. Hlavným faktorom úmrtnosti pri cirhóze je predovšetkým opakovaná strata krvi.

  Druhou najnebezpečnejšou komplikáciou dekompenzácie sú ascites, pri ktorých sa brucho výrazne zvyšuje, bicie zvuky sú otupené, vyvíjajú sa prietrže rôznej lokalizácie. Pri ascite sa sekundárna infekcia často spája s rozvojom bakteriálnej peritonitídy. príznaky

  • prudké zvýšenie teploty (až do 42 ° C);
  • ostrá rozliata bolesť v brušnej dutine;
  • zníženie intestinálneho hluku a peristaltickej aktivity.

  Bez kvalifikovanej pomoci komplikácia končí smrťou..

  Tretím najintenzívnejším dôsledkom dekompenzácie je progresívne zlyhanie pečene, ktoré sa rýchlo mení na encefalopatiu s poškodením mozgových buniek toxínmi. Komplikácia sa prejavuje:

  • emočná nestabilita;
  • narušenie nálady;
  • nespavosť;
  • strata výkonu.

  V posledných fázach sa zistia závažné mentálne odchýlky, nedostatočnosť, ktorá končí tým, že pacient upadne do kómy a končí smrťou..

  Terapeutický režim pre dekompenzovanú cirhózu pečene sa určuje porovnaním mnohých faktorov. Dĺžka liečby závisí najmä od závažnosti poškodenia pečeňového tkaniva, vekovej skupiny a životného štýlu pacienta, od výskytu komplikácií..

  1. Na odstránenie opuchu s ascitom sa znižuje denná dávka spotrebovanej tekutiny, soľ je vylúčená z ponuky, predpisujú sa diuretiká. Množstvo spotrebovanej tekutiny sa nastavuje individuálne.
  2. Úplné odmietnutie zlých návykov s prispôsobením životného štýlu.
  3. Prechod na zdravú výživu s výnimkou ťažkých a nezdravých potravín. Zvyšovanie bielkovín vo vašej strave.
  4. Príjem multivitamínových a minerálnych komplexov.
  5. Transfúzia albumínu a podávanie anabolických steroidov v plazme s kritickým poklesom krvných bielkovín.
  6. Na liečbu anémie - užívanie železa.
  7. Vymenovanie hepatoprotektorov a rastlinných prípravkov na obnovu a regeneráciu poškodených pečeňových buniek.
  8. Vykonávanie antivírusovej alebo antibakteriálnej terapie s pridaním sekundárnej infekcie.
  9. Chirurgický zákrok, transplantácia pečene, ktorá môže byť jediným riešením na odstránenie rýchlo progredujúcej choroby.

  Pozitívny výsledok je však možný iba v 45% prípadov. Pred operáciou sa pacienti podrobia dôkladnej diagnóze. Transplantácia sa vykonáva iba s 50% pravdepodobnosťou prežitia a absenciou zlých návykov v anamnéze pacienta. Táto operácia umožňuje predĺžiť životnosť o 3 až 5 rokov.

  Úspešnosť liečby závisí od včasného zistenia začiatku dekompenzácie. Jedinečnosť pečene spočíva v jej schopnosti obnoviť svoje funkcie aj pri 40% poranení.

  V štádiu dekompenzácie ochorenia pečene je predpísaná prísna strava. Hlavné odporúčania sú tieto:

  • odmietnutie ťažkých, vysoko kalorických, korenených, nezdravých potravín;
  • maximalizovanie bielkovín v ponuke;
  • odmietanie živočíšnych tukov;
  • správna vyvážená výživa v malých jedlách.
  • strukoviny;
  • pečenie masla;
  • silný čaj, káva, kakao;
  • šťaveľa;
  • zelenina s éterickými olejmi (cibuľa, cesnak, reďkovka, reďkovka).

  Strava môže obsahovať:

  • šťouchané polievky;
  • mlieko a mliečne výrobky, najmä čerstvý tvaroh;
  • želé;
  • šípkový vývar;
  • kompot, ovocný nápoj.

  Na odstránenie nepríjemných symptómov a bolesti pomôžu recepty tradičnej medicíny. Najpopulárnejšie lieky sú:

  1. Zbierka rovnakých pomerov čakanky, presličky, rebríčka, ľubovníka bodkovaného. 1 polievková lyžica. l zmes sa varí v 250 ml vriacej vody. Nápoj môžete piť po 4 hodinách v 3 dávkach denne.
  2. Zber koreňa pšeničnej trávy (2 zväzky), divej ruže (2 zväzky), žihľavy (1 zväzok). 1 polievková lyžica. l zmes sa varí v 250 ml vody v ohni 10 minút. Vypite nápoj v pohári dvakrát denne.

  Akýkoľvek tradičný liek na liečbu patológie sa musí dohodnúť s ošetrujúcim lekárom.

  Cirhóza pečene v štádiu dekompenzácie je najnebezpečnejším typom cirhózy. Jedinečný orgán prispôsobený na samoliečenie z určitých dôvodov stráca túto prirodzenú schopnosť a prestáva nahrádzať (alebo kompenzovať) poškodené bunky zdravými hepatocytmi.

  Nedostatočná liečba v skorých štádiách alebo jej nedostatočnosť nevyhnutne povedie k úmrtiu, a to je mimoriadne nebezpečenstvo choroby, ako je napríklad dekompenzovaná cirhóza pečene..

  Čo sa stane s orgánom, keď sa pečeňové bunky prestanú samoliečiť? Pretože dekompenzovaná cirhóza je posledným štádiom cirhózy, jej vývoj sa vyznačuje zrýchleným nahradením hepatocytov bunkami spojivového tkaniva..

  Výsledkom je, že pečeňový parenchým sa mení na deformovanú a postupom času sa výrazne zmenšuje hustá tkanivová zrazenina, ktorá je škvrnitá so zahojenými uzlinami. Táto štruktúra tela mu neumožňuje plniť svoje funkčné „povinnosti“, stáva sa neaktívnym a osoba zomiera.

  môže byť z rôznych dôvodov, ktorých hlavným je zneužívanie alkoholu alebo silných drog, ako aj vírusová hepatitída

  Pokiaľ ide o takú formu choroby, ako je cirhóza v štádiu dekompenzácie, je ľahké ju uhádnuť. To znamená, že ochorenie už prešlo jeho počiatočné štádiá (kompenzované a subkompenzované), ktoré sú často asymptomatické. A ak deštrukcia orgánu pokračuje, potom:

  • pacient nedostal riadnu liečbu v skorých štádiách choroby;
  • alebo naďalej otrávi vlastnú pečeň alkoholom, drogami alebo toxickými látkami;
  • alebo nelieči vírusovú hepatitídu alebo hepatálne parazitárne nákazy.

  Môžu existovať aj iné dôvody pre prechod cirhózy do štádia dekompenzácie, sú však menej časté..

  Aké sú príznaky tohto štádia? Cirhóza vo fáze dekompenzácie sa môže vyskytnúť:

  • bolesť, pocit napätia v pravej hypochondrii;
  • prudký úbytok hmotnosti pacienta;
  • ospalosť, časté zmeny nálady, slabosť;
  • nevoľnosť, grganie, pálenie záhy, horkosť v ústach, strata chuti do jedla;
  • hepatolienálny syndróm (zväčšená slezina a pečeň);
  • svrbenie kože, suchá koža;
  • opuch, expanzia safénových žíl brušnej steny, ascites (nahromadenie tekutiny v brušnej dutine);
  • malinová farba jazyka, sčervenanie dlaní;
  • vzhľad pavúčích žíl v bruchu, tvári, krku;
  • ikterické príznaky;
  • príčinné (netraumatické) hematómy, podkožné krvácanie;
  • u mužov - gynekomastia (zväčšenie prsných žliaz), atrofia semenníkov, ochudobnenie vlasov na krčme a podpazuší;
  • u žien - menštruačné poruchy a iné hormonálne nerovnováhy.

  Dekompenzovaná cirhóza pečene je tiež nebezpečná pre jej komplikácie..

  Známky cirhózy

  Aké komplikácie sa môžu vyskytnúť v štádiu dekompenzácie? Najbežnejšie sú:

  • mentálne poruchy spôsobené hepatálnou encefalopatiou;
  • opuchy (hromadenie tekutín v telových dutinách), ascites v brušnej dutine, ktoré niekedy vedú k akumulácii až 10 litrov tekutiny;
  • bakteriálna peritonitída, ktorá sa spravidla vyskytuje v dôsledku infekcie nahromadenej tekutiny;
  • pečeňové kóma - prejav pokročilého štádia hepatálnej encefalopatie;
  • portálna hypertenzia - zvýšený tlak alebo trombóza v portálovej žilovej sústave, často sprevádzaná zväčšenou slezinou, kŕčovými žilami pažeráka a ďalšími komplikáciami;
  • gastrointestinálne krvácanie;
  • hepatocelulárny karcinóm (rakovina).

  Čím viac informácií je odhalených o tom, čo je dekompenzovaná cirhóza pečene, tým je jasnejšie, že táto diagnóza nesľubuje priaznivé prognózy pre pacienta. S takým narušením funkcie pečene a komplikáciami vyplývajúcimi z jeho pozadia nežijú dlho. Koľko ľudí žije s cirhózou v štádiu dekompenzácie závisí hlavne od prítomnosti komplikácií ochorenia.

  1. Pri tejto diagnóze sa 5% prežitie pozoruje u 20% pacientov (tj s touto patológiou dokážu žiť ďalších 5 rokov)..
  2. U 25% pacientov s ascitom je maximálna doba prežitia 3 roky.
  3. V prípade hepatálnej encefalopatie nebude maximálna dĺžka života vyššia ako 1 rok.
  4. Krvácanie z gastrointestinálneho traktu je najčastejšou príčinou smrti - asi 40% prípadov.
  5. Ascites komplikovaný peritonitídou má na druhom mieste v miere úmrtnosti.
  6. Výsledky biochemických krvných testov, napríklad pokles hladiny albumínu na 2,5 g / la sodíka na 120 mmol / l, môžu tiež naznačovať vysokú pravdepodobnosť úmrtia..
  7. Urýchlenie nekrotických procesov v pečeni závisí aj od životného štýlu pacienta, jeho pripútanosti k zlým návykom a nedodržiavaniu lekárskych predpisov..

  Ďalšie informácie o cirhóze pečene nájdete v nasledujúcom videu:

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Ak má osoba kýlu chrbtice bedrovej chrbtice, liečba by sa mala začať okamžite, aby sa predišlo komplikáciám. Lekári odporúčajú na uvoľnenie diskov kombináciu liekov proti bolesti a cvičebnej terapie.
  metóda vlastnej liečbyAko liečiť medzistavcové prietrže doma?(Na základe skúseností zo skutočného života)Medzistavcové prietrže sa dajú liečiť aj doma - presvedčil som sa o tom z vlastnej skúsenosti!
  Podľa mnohých odborníkov je dnes ezofágová hernia veľmi častým ochorením gastrointestinálneho traktu, pričom po peptickom vrede a cholecystitíde je na 3.