loader

Hlavná

Žalúdok

Ako sa diagnostikuje a prejavuje cirhóza

Cirhóza pečene je ochorenie, ktoré je v našom svete rozšírené. Podľa štúdií ročne zomrie na túto patológiu asi 300 tisíc ľudí. Aj napriek rýchlo sa rozvíjajúcemu lekárstvu dosiahol nárast úmrtí za posledných desať rokov 12%, čo je pre ľudstvo obrovský počet. V tomto článku podrobne preskúmame, o aký druh ochorenia ide, aké sú jeho príčiny a ako sa prejavuje cirhóza pečene..

Funkcie a ochorenia pečene

Pečeň je najrozsiahlejším orgánom brušnej dutiny. Nachádza sa pod bránicou pod pravými pľúcami, za pravou stranou klenebného oblúka. Pečeň má veľa funkcií. Medzi hlavné patrí čistenie krvi neúčinných látok (jedy, toxíny atď.), Tvorba žlče (ktorá aktivuje črevnú motilitu), skladovanie glykogénu, ktorý sa tvorí v glukóze. Ďalšou dôležitou funkciou orgánov je syntéza proteínov:

 • Niektoré proteíny zadržiavajú tekutú časť krvi v cievach, takže neopúšťa tkanivo a nespôsobuje opuch;
 • Posledne menované sú základom gama globulínov;
 • Ešte ďalšie sú zapojené do zrážania krvi;
 • Štvrté sú súčasťou enzýmov zodpovedných za hlavné reakcie v našom tele.

Cirhóza je chronické ochorenie, ktoré je náchylné na progresiu. V priebehu ochorenia sa pečeňové bunky transformujú do tkaniva podobného tkanivu, z ktorého sa tvoria hrubé jazvy a jazvy. Nemyslite si, že cirhóza je veľa iba alkoholikov, pretože toto ochorenie je posledným štádiom chronických chorôb orgánov.

Cirhóza niekedy môže byť aj nezávislou patológiou spôsobenou útokom vlastnej imunity na žlčový trakt. Alebo napríklad nemajú vôbec žiadne vysvetlenie. Ochorenie kompletne komplikuje život pacienta, musí sa obmedziť nielen v jedle, ale aj v motorickom režime, sledovať lieky, udržiavať svoju imunitu atď..

Cirhóza sa vzťahuje na tie typy chorôb, na ktoré umierajú, pretože žiadny iný orgán nemôže vykonávať funkciu pečene. Ale sú tu dobré správy - pečeň sa dokonale regeneruje, z malého miesta môže orgán narásť do plného objemu. Je to však skutočné, ak sa nezohľadnili prvé príznaky cirhózy a prijali sa včasné opatrenia na odstránenie tohto problému. Existujú prípady, keď transplantácia pečene pomôže, ale je tiež dôležité nevynechať príslušné obdobie na túto operáciu.

Prvé príznaky a hlavné príznaky

Prvé prejavy cirhózy pečene nie sú vždy správne rozpoznané osobou. Po prvé, je ovplyvnená skutočnosťou, že v 20% prípadov choroba pokračuje latentne, t.j. príznaky chýbajú alebo sú veľmi minimálne a nemôžu spôsobiť podozrenie. Po druhé, ľudia nie sú vždy dostatočne pozorní na svoje telá, neexistuje trvalý zvyk kontaktovať lekárov kvôli rôznym obavám. To vedie k tomu, že v 20% prípadov sa choroba zistí po smrti osoby. Už teraz však teší, že zostávajúci pacienti majú šancu rozpoznať patológiu. Prvé príznaky cirhózy:

 1. Pravidelná bolesť v pravej hypochondrii, bolesť sa zvyšuje po fyzickej námahe a objavuje sa aj po jedle ťažkých mastných potravín, alkoholu;
 2. Ráno sa v ústnej dutine prejavuje nadmerná suchosť a horká dochuť;
 3. Pravidelné nadúvanie bez osobitného dôvodu;
 4. Hmotnosť pacienta je znížená, objavuje sa únava a prepuknutie podráždenia;
 5. Rýchla saturácia tela, pacient aj po malých dávkach jedla pociťuje preplnený žalúdok;
 6. Mierna horúčka, krvácanie z ďasien;
 7. Pri post-nekrotickej cirhóze sa žltačka môže objaviť už v prvých štádiách.

Postupom choroby sa symptómy zväčšujú a zosilňujú. Ak je k dispozícii, už nie je ťažké rozpoznať cirhózu pečene. Tie obsahujú:

 1. Bolesť napravo sa začína zosilňovať, je to skôr kolika, ktorá kňučí, hromadí a dáva pocit ťažkosti;
 2. Pacient začína prekonávať pocity nevoľnosti, ktorá často končí zvracaním; zvracanie môže obsahovať krv, znamená to krvácanie do žalúdočných žíl;
 3. V krvi je nadbytok žlčových kyselín, ktoré sa prejavujú svrbením kože;
 4. Ochorené sily odchádzajú, atrofia svalov a strácajú tón;
 5. Pokožka sa stane ikterickou, skléra očí žltne, sliznice sú natreté, táto situácia naznačuje posledné štádium choroby;
 6. Na horných viečkach sa tvoria škvrny s lipidovou zložkou;
 7. Stav prstov sa zmení, na koncoch zhustnú a pripomínajú paličky;
 8. Kĺby sa zväčšujú, na bruchu sa rozširujú žily;
 9. Na hornej časti tela nad pupočnou zónou sa nachádzajú pavúčie žily;
 10. U mužov rastú prsné žľazy, atrofia pohlavných orgánov, vypadávanie ochlpenia;
 11. Strata hmotnosti v končatinách, brucho rastie a vydúva sa dopredu;
 12. Nezdravá pleť, zväčšené slinné žľazy, rozšírené kapiláry.

Podrobnejšie sme tiež písali o príznakoch cirhózy pečene u mužov.

Fázy cirhózy pečene

Precirrotické štádium nebude skryté pred skúseným lekárom. Pri včasnom prístupe k lekárom dostane človek potrebnú pomoc a jeho stav tela sa stabilizuje. Cirhóza pečene sa ďalej prejavuje v 4 štádiách:

 1. Kompenzačné. V tomto štádiu sa choroba prejavuje málo. Ak bola diagnostikovaná včas, potom pomocou liekov je hepatocytová nedostatočnosť úplne kompenzovaná. Napriek tomu, že pohoda človeka je normálna, v tele vládne zápal. Ak neprijmete vhodné opatrenia, choroba sa okamžite vyvinie a pečeň prestane plniť svoje funkcie. Ak má niekto podozrenie na niečo, ale nevie, ako rozpoznať cirhózu, pomôže v úvodnej fáze krvný test. Znížený bilirubín a protrombický index pod 60 indikujú problém..
 2. Subcompensated. V tejto fáze sa vo väčšine prípadov človek začne cítiť prvé príznaky. Začína slabosť, znížená výkonnosť, apatia, chudnutie, nevoľnosť atď. Pacient vyzerá unavene a vychudnute. Laboratórne testy ukazujú nielen redukovaný bilirubín, ale aj albumín, protrombický index klesá na 40.
 3. Terminál. V tejto fáze sa s ich funkciou vyrovná kriticky málo hepatocytov. Postupuje zlyhanie pečene. Bolesť v bruchu znepokojuje pacienta čoraz viac, pokožka zožltne. Hodnoty protrombického indexu a albumínu sú kriticky nízke. Je ľahké identifikovať chorobu, ale lekári pravdepodobne nebudú schopní osobe pomôcť. Pacient musí byť vždy v nemocnici.
 4. Posledný. Orgán je tak poškodený, že ťažko funguje. Bolesť je neznesiteľná, čo vedie k neustálemu používaniu liekov proti bolesti. V tomto štádiu nie je možné zastaviť vývoj choroby. Prognóza je nepriaznivá a pacient zomiera na najzávažnejšie určité komplikácie.

diagnostika

Diagnóza cirhózy pečene zahŕňa niekoľko fáz. Spočiatku využívajú inštrumentálny výskum:

 • Ultrazvuk - umožňuje vykonať iba predbežnú diagnózu, ale je povinnou metódou pri štúdiu hypertenzie a ascitu;
 • MRI alebo CT - presnejšie výskumné metódy;
 • Biopsia - umožňuje určiť typ cirhózy a jej príčinu.

Ďalej, keď je stanovená diagnóza, sú určené podľa príčiny choroby. Za týmto účelom urobte krvný test a skontrolujte nasledujúce:

 • DNA vírusu hepatitídy B a RNA vírusu hepatitídy C metódou PCR;
 • Hladiny medi a ceruloplazmínu;
 • Antitochondriálne protilátky;
 • Alfa-fetoproteín - na vylúčenie rakoviny krvi;
 • Hladina imunoglobulínov A a G, ako aj T-lymfocytov.

Potom sa diagnostikujú ďalšie choroby, ktoré naznačujú úroveň poškodenia tela:

 • Vykoná sa scintigrafia pečene. Pomocou tejto pomoci určte, ktoré bunky v orgáne stále fungujú..
 • Lipidogram, proteinogram, koagulogram, ALT, AST, krvný test na bilirubín, cholesterol, alkalická fosfatáza atď..
 • Analyzujú tiež, aké sú poškodené obličky..

príčiny

Príčinou choroby môže byť množstvo rôznych faktorov. Najskôr sa odporúča skontrolovať cirhózu pečene u tých, ktorí pili alkohol dlhú dobu, ktorí majú poruchu metabolizmu, či dochádza k systematickej podvýžive alebo ak došlo k otrave drogami. Ostatné dôvody zahŕňajú:

 • Vírusová hepatitída. Približne 20% ľudí, ktorí mali hepatitídu B, C alebo D (tiež nedávno objavenú novú hepatitídu G), bude neskôr trpieť cirhózou..
 • Poruchy imunitného systému.
 • Ochorenia žlčových ciest: primárna sklerotizujúca cholangitída, cholelitiáza, extrahepatálna obštrukcia.
 • Žilové preťaženie v pečeni.
 • Portálna hypertenzia.
 • Dedičné choroby vedúce k genetickým metabolickým poruchám: Wilson-Konovalovova choroba, deficit A1-antitrypsínu, ochorenie akumulácie glykogénu atď..
 • Otrava jedovatými hubami alebo chemikáliami.
 • Dlhodobé užívanie niektorých liekov: anabolické steroidy, iprazid, izoniazid atď..
 • V 12 - 40% prípadov sa vyskytuje aj kryptogénna cirhóza, ktorej príčiny doteraz liek nezistil..

záver

Toto ochorenie je, bohužiaľ, stále také bežné ako pred desiatkami rokov. Dobrou správou je, že lekári majú viac skúseností, sú vybavení zdokonaleným vybavením, viac sa orientujú na diagnostiku cirhózy pečene. Koniec koncov, čím skôr sa choroba zistí, tým ľahšie bude s ňou bojovať a čím rýchlejšie sa ľudské telo vráti k normálu. Ak ste zistili akékoľvek príznaky, trápite bolesti na pravej strane, ale neviete, ako určiť cirhózu, potom najlepším riešením by bolo okamžite ísť do nemocnice. V tejto veci bude veľká pozornosť venovať vášmu zdraviu iba do rúk.

Zdravie pečene

Ochorenie je dlhodobo asymptomatické, ale s výraznou progresiou sa analýzy vizuálne menia. Farba stolice s cirhózou pečene a moču mení svetlo a moč naopak vytvára tmavý odtieň. Ak sa takéto príznaky zistia, je potrebné navštíviť hepatológa. Pri komplikáciách gastrointestinálneho traktu - choďte k gastroenterológovi.

Príčiny analýzy zmeny farby

Normálny proces

Sfarbenie výkalov a stmavnutie moču sa pozoruje v štádiu pre- alebo dekompenzácie cirhózy pečene..

Ak je pečeň zdravá a normálne funguje, hemoglobín sa rozkladá pôsobením enzýmov na biliverdin a niekoľko ďalších zložiek. Potom sa biliverdin premení na bilirubín, ktorý môže existovať voľný (neviazaný) v malom množstve v krvi. Táto forma zložky je veľmi toxická, ale jej stopy nie sú pre telo škodlivé. Hepatocyty v pečeni môžu spravidla neutralizovať voľný bilirubín a prevádzať ho na nepriamy. V tejto forme sa látka spolu so žlčou dostáva do tenkého čreva, premieňa sa na urobilín a už s krvným riečiskom prechádza do obličiek, odkiaľ sa vylučuje močom. Je to kvôli jeho žltej farbe. Spolu s týmto procesom sa v čreve vytvára stercobilín - špeciálny pigment, ktorý škvrny vylučuje v hnedom odtieni.

Odchýlky od cirhózy

Poškodením pečeňového tkaniva, ktoré spôsobuje smrť hepatocytov, sú narušené funkcie orgánov a enzýmy potrebné na premenu bilirubínu na nepriamu formu sa produkujú v nedostatku. Proces väzby toxickej látky a jej eliminácia sa spomaľuje. Hlavná časť toxínu cirkuluje krvou v tele a vylučuje sa močom z obličiek, čo spôsobuje jeho stmavnutie. Zároveň toxický bilirubín nevnikne do čreva, nevytvára sa stercobilín a výkaly sa stávajú ľahšími.

Močový odtieň a ďalšie vlastnosti

Pri cirhóze pečene s narušenou funkčnosťou dochádza k narušeniu procesu premeny bilirubínu a jeho toxická forma sa prenáša do celého tela a otrávuje ho. Vylučuje sa však močom a zafarbí sa tmavou farbou. Charakteristickým doplnkovým znakom je pena moču pri trepaní. Moč sa tiež mení v závislosti od štádia ochorenia, ako je zrejmé z tabuľky..

Symptóm sa prejavuje ráno.

Ďalšie charakteristické znaky moču:

 • opacita, zákal;
 • vzhľad vizuálne viditeľných vločiek so sedimentom;
 • penenie s výskytom malých žltých bublín;
 • ostrý a nepríjemný jantár.

Späť na obsah

Obsahuje výkaly

Okrem svetlej farby sa výkaly s cirhózou líšia v konzistencii, je možný výskyt nečistôt v krvi. Tento stav je dôsledkom hemoroidov - častým spoločníkom poškodenia pečene v dôsledku zápalu hemoroidov. Krvné škvrny môžu byť v tomto prípade šarlatové av malom množstve. Charakteristický je vzhľad bezprostredne po vyprázdnení. Sprievodné príznaky:

 • bolesť a pálenie v konečníku;
 • zápcha.

Možno, že sa vyvinie závažnejší a nebezpečnejší stav - výskyt melény (čierna stolica s cirhózou), ktorá je spojená s objavom vnútorného krvácania. A masy samotné sa stávajú tekutými a beztvarými. Konkrétne vzhľad zvracania „kávového základu“. Stmavnutie výkalov a zvratkov naznačuje, že krv je trávená v žalúdku.

Ak zistíte, že výkaly alebo moč sú mnohokrát odlišné od normy, je dôležité, aby ste sa okamžite poradili s lekárom, pretože ide o signál dekompenzácie choroby..

Dôvody, ktoré môžu zmeniť odtieň testov na cirhózu

Farbu ovplyvňujú aj tieto faktory:

 • množstvo pitnej vody, ktorá je schopná riediť pigment;
 • skontrolovať čas - ráno je moč ešte tmavšia;
 • vek človeka - rozjasňuje sa starnutím;
 • výrobky svetlej farby;
 • lieky.
 • kala:
 • komplikácie gastrointestinálneho traktu;
 • hemoroidy;
 • vnútorné krvácanie;
 • kŕčové žily z ľubovoľného miesta.

  Späť na obsah

  Terapeutické opatrenia

  Liečba sa predpisuje v závislosti od stupňa cirhózy a rozsahu poškodenia pečene, prítomnosti a charakteru komplikácií. Intenzívna lieková terapia je spravidla uvedená v spojení s diétou č. 5. Chirurgia je možná aplikáciou anastomóz, ligáciou hepatickej artérie. Samoliečba sa dôrazne neodporúča kvôli závažnosti ochorenia. Cirhóza pečene je nevyliečiteľná.

  Cirhóza pečene je nevyliečiteľné ochorenie, pri ktorom pečeňové bunky neúprosne odumierajú, čo zasa prestáva plniť svoje funkcie..

  Príznaky cirhózy pečene

  Príznaky cirhózy pečene u ľudí sa môžu líšiť, ale medzi nimi sú hlavné:

  • nepríjemné alebo bolestivé pocity (v závislosti od štádia) v pravej hypochondrii spojené s príjmom mastných a vyprážaných potravín, ako aj s fyzickou aktivitou;
  • nevoľnosť (možné je aj zvracanie krvou);
  • suché ústa
  • pocit horkosti v ústach;
  • letargia, únava;
  • nervové poruchy;
  • problémy so stolicou (ťažká hnačka je možná aj pri liekoch);
  • zvýšená tvorba plynu;
  • strata chuti do jedla v dôsledku chudnutia;
  • menštruačné nepravidelnosti u žien a problémy s potenciou u mužov.

  Pri prvých príznakoch z tohto zoznamu je nevyhnutné ísť k špecialistovi, aby lekár predpísal potrebné štúdie na potvrdenie alebo vyvrátenie pravdepodobnej diagnózy. Najnebezpečnejšie príznaky, ktoré by mali upozorniť lekára aj pacienta, sú nasledujúce:

  • celkové oslabenie tela;
  • svalová atrofia;
  • svetlá farba kože;
  • suchá nezdravá šupinatá pokožka;
  • sčervenanie kože v oblasti nechtov na rukách;
  • zažltnuté viečka (xantelasma);
  • zväčšené končeky prstov (prsty - „paličky“);
  • opuchnuté kĺby
  • rozšírenie krvných ciev brušnej steny;
  • pri počúvaní žilový hluk v pupočnej oblasti.

  Špecifické príznaky cirhózy

  Okrem vyššie uvedeného si každý lekár tiež dobre uvedomuje špecifické príznaky cirhózy pečene, ktoré sa objavujú v dôsledku zastavenia činnosti pečene v procese produkcie estrogénu. Medzi tieto príznaky patria:

  • pavúčie žily umiestnené na tele nad pásom;
  • angiomy v rohoch očí a nosa, ktoré môžu pravidelne krvácať;
  • neprirodzené jasne červené dlane (erytém);
  • jasne červený jazyk s výrazným opuchom, bez bieleho alebo žltého plaku;
  • kaštanové sfarbenie ústnej dutiny;
  • pery nasýtené jasne červenou;
  • gynekomastia u mužov. U mužov rastie prsné tkanivo, čo sa vysvetľuje zvýšením estradiolu a znížením hladiny testosterónu v krvi;
  • genitálna atrofia;
  • malá závažnosť (alebo jej úplná absencia) sekundárnych sexuálnych charakteristík.

  Detekcia takýchto príznakov by mala byť signálom dôkladného vyšetrenia.

  Vzhľad s cirhózou

  Žltá koža

  V počiatočnej fáze ochorenia si nie každý môže všimnúť nejaké zmeny, ale čím ďalej sa ochorenie vyvíja, tým zreteľnejšia bude zmena farby kože. Prvými, ktorí zmenili svoj prirodzený odtieň, sú očné skléry, dlane a chodidlá chodidiel. Iba v posledných fázach zmení celé telo farbu.

  Chudá, boľavá tvár a telo

  Pri ochoreniach pečene si človek často všimne významné zníženie telesnej hmotnosti a viditeľné zhoršenie zdravia, ale závažnosť situácie chápe iba vtedy, keď sa stane kritickou a choroba je nevyliečiteľná..

  Svetlé pery, dlane a sliznice

  Ak sú pery a jazyk začervenané, sú nalakované, oplatí sa premýšľať a ponáhľať sa k lekárovi. Napriek tomu, že tento príznak môže jasne indikovať prítomnosť cirhózy u pacienta, je tiež charakteristický pre množstvo ďalších chorôb (lichen planus, kandidóza ústnej sliznice)..

  Ďalším symptómom, ktorý nepriamo naznačuje vývoj choroby v tele, je syndróm pažerákov (palmový erytém)..

  Ak sa tento alarmujúci príznak vyskytne u vás, musíte sa bezodkladne poradiť s odborníkom, ktorý po podrobnom prieskume nevyhnutne určí potrebné štúdie:

  • dôkladná kontrola vnútorného povrchu kefiek;
  • všeobecné a podrobné testy krvi a moču;
  • Ultrazvuk a röntgen;
  • MRI a CT;
  • biopsia.

  Nezdravá suchá pokožka

  Suchá koža u ľudí s cirhózou je spojená s pomerne veľkým počtom faktorov, z ktorých jedným je syndróm hormonálnej nerovnováhy. Môžete to zvládnuť iba symptomaticky - zvlhčujú a vyživujú pokožku špeciálnymi masťami a krémami. Účinok takéhoto ošetrenia bude krátkodobý, preto sa musí neustále udržiavať uspokojivý stav pokožky.

  Sčervenenie líc

  V procese ochorenia získava koža celého tela žltačku, ale na tvári je zreteľne viditeľný zygomatický erytém..

  Výrazné zvýšenie brucha pri ascite

  Jedným z jasných príznakov naznačujúcich progresívnu cirhózu sú ascity..

  Kvapalina sa hromadí v brušnej dutine, čo vedie k všetkým nepríjemným následkom. Ascites sa neobjaví okamžite, primárne objemy tekutiny sú pomerne malé. Ďalej choroba postupuje podľa nasledujúceho scenára:

  • objem brucha sa výrazne zvyšuje (koža je natiahnutá, krvné cievy sú cez ňu jasne viditeľné, keď narazí na brucho, objaví sa oscilačný efekt);
  • žalúdok naďalej rastie, pacient cíti silný tlak v epigastrickej oblasti;
  • pľúca sú stlačené, vďaka čomu sú narušené dýchacie funkcie;
  • vyskytujú sa vážne problémy s tráviacim systémom, pretože orgány gastrointestinálneho traktu podliehajú silnej kompresii;
  • sú možné zápalové procesy v genitourinárnom systéme;
  • opuch dolných končatín;
  • pupok vyčnieva, vytvára sa veľká pupočná kýla.

  Zväčšené hviezdne žily

  Cievne hviezdičky označujú nadmerné rozširovanie podkožných ciev, a preto sa všetkým známym „hviezdičkám“ javia všetky. Ich charakteristickou črtou je pulzácia stredu plexu pri jeho stlačení (malá bodka pulzuje - stredná arteriol).

  Hemoragická diatéza

  Hemoragická diatéza je nebezpečná nielen svojimi vonkajšími prejavmi, ale aj skrytými. Pri zápale pečene je pravdepodobné časté krvácanie vrátane krvácania z nosa.

  Kožná vyrážka

  Pri problémoch s pečeňou je koža veľmi postihnutá. Dôvody tejto masy - od hormonálnych porúch až po zápalový proces. V každom prípade je samoliečba zakázaná a akékoľvek vymenovanie by mal dať iba lekár.

  Zlé nechty

  Cirhóza pečene nepriaznivo ovplyvňuje celé telo, ale nie sú ovplyvnené iba vnútorné orgány.

  Existuje niekoľko ich podmienok:

  • mliečne nechty (nechtová doska je úplne biela);
  • Murkeove čiary (nedostatok albumínu spôsobuje, že biele pruhy sa objavujú rovnobežne s dierou);
  • Froté nechty (horná časť nechtu si zachováva svetlú mliečnu farbu a spodná časť sa stáva tmavou v dôsledku zhoršeného krvného obehu).

  Ako teda vyzerá človek s cirhózou? Zvyčajne sa jedná o osobu so žltačkou, tmavými krúžkami pod očami, zlou pokožkou a nechtami. Na tele sú zaznamenané zmeny tvaru pavúčích žíl av prípade ascitu obrovské brucho naplnené tekutinou. Keď sa objavia prvé alarmujúce príznaky, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom, pretože v takomto prípade môže život človeka predĺžiť iba kvalifikovaná liečba. Napriek tomu, že sa choroba považuje za nevyliečiteľnú, lekári vždy starostlivo monitorujú stav svojich pacientov, podporujú ich všetkými možnými spôsobmi a pomáhajú udržiavať kvalitu života..

  Cirhóza pečene je stav, ktorý postihuje nielen samotnú pečeň, ale aj všetky orgány a systémy. Faktom je, že pečeň plní mnoho rôznych funkcií a keď je zničená a jej schopnosť vykonávať tieto funkcie je znížená, narušuje sa aj mnoho ďalších procesov v tele..

  Ak hovoríme o laboratórnych štúdiách, potom sa zistia zmeny vo všeobecných krvných a močových testoch a samozrejme v biochemických krvných testoch. Ale vďaka cirhóze pečene sa tiež menia fekálne vlastnosti..

  Po prvé, cirhóza môže ovplyvniť frekvenciu a tvar stolice. Jedným z príznakov tohto ochorenia je často hnačka alebo naopak zápcha.

  Okrem toho cirhóza pečene vedie k rozvoju hemoroidov, ktoré tiež ovplyvňujú stolicu: spravidla je ťažké.

  Farba stolice s cirhózou

  Pri cirhóze pečene v štádiu sub- a dekompenzácie sa výkaly často stávajú bielymi alebo sfarbením hliny..

  Dôvodom je skutočnosť, že pigment nevstúpil do čreva, ktoré znečistilo výkaly hnedou farbou. Pozrime sa na tento proces podrobnejšie..

  Pri normálne fungujúcej pečeni sa vyskytuje toto. Hemoglobín sa pomocou enzýmov rozkladá na niekoľko látok, pričom vzniká medziprodukt - biliverdin.

  Potom sa biliverdin premení na bilirubín, ktorý existuje vo voľnej krvi krátky čas v krvi. Tento bilirubín sa nazýva voľný alebo priamy a je toxický..

  Zvyčajne je jej obsah v krvi zanedbateľný a nie je nebezpečný. Voľný bilirubín podlieha komplexu reakcií a je neutralizovaný v pečeni, premieňa sa na viazaný alebo nepriamy bilirubín..

  Potom vstúpi do čreva prúdom žlče, premieňa sa na urobilín, ktorý opäť vstupuje do krvného riečišťa a vylučuje sa obličkami, čo spôsobuje žltú farbu moču.

  Ďalej sa v čreve tvorí sterkobilín - pigment, ktorý dodáva stolici charakteristickú farbu..

  Čo sa stane s cirhózou pečene? Hepatocyty sa ničia, ich funkčná schopnosť sa tiež znižuje.

  Preto sa väzba bilirubínu a jeho neutralizácia spomaľuje, hlavná časť bilirubínu zostáva vo voľnej forme a cirkuluje v krvi, vylučovaná obličkami..

  Preto bilirubín nevstupuje do čriev a vytvára sa stercobilín. Farba stolice sa mení s cirhózou pečene: stáva sa svetlou a potom úplne bielou.

  Vzhľad bielych alebo iba svetlých výkalov je zlým znamením. Naznačuje dosť závažné porušenie pečene a žlčových ciest. Ak sa ocitnete s takým príznakom, musíte sa opakovane poradiť s lekárom.

  Iné zmeny farby stolice s cirhózou

  Okrem zosvetľovania môžu byť stolica počas cirhózy podrobená ďalším zmenám. Najskôr sa môžu objaviť škvrny spolu s výkaly.

  Najčastejšie sú spojené s prítomnosťou hemoroidov: cirhóza pečene vedie k expanzii hemoroidových žíl, ktoré sa následne zapália. Krvácanie hemoroidmi má nasledujúce charakteristiky:

  • Scarlet Blood.
  • Trochu špinenie.
  • Krv sa objaví okamžite po pohybe čriev.
  • Existujú charakteristické znaky hemoroidov (bolesť, pálenie, zápcha)..

  V každom prípade, s výskytom krvavého výtoku z konečníka, šarlátovej krvi v stolici, sa musíte poradiť s lekárom.

  Oveľa nebezpečnejšia situácia je taká zmena farby výkalov, ako je sčernenie. Čierne výkaly sa nazývajú melena a charakterizujú veľmi nebezpečný stav, ktorý si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.

  Čierne výkaly s cirhózou sa vyskytujú s rozvojom vnútorného krvácania. Výkaly v tomto prípade nebudú formované, takmer tekuté.

  Vnútorné krvácanie je často sprevádzané zvracaním „kávového základu“ - tmavej farby. Tmavá farba výkalov a zvratkov je spôsobená skutočnosťou, že krv bola nejaký čas v žalúdku a trávila sa.

  Krvácanie sa vyvíja v dôsledku kŕčových žíl s cirhózou.

  Fekálna analýza cirhózy

  Koprogram (všeobecná analýza výkalov) veľa pomáha pri podozrení na cirhózu pečene. Farba výkalov sa zmení na bielu, hlinu. V stolici sa množstvo stercobilínu znižuje, v takom prípade sa stolica nazýva acholická.

  Štandardný obsah stercobilínu vo výkaloch: 75 - 350 mg / deň. Tiež vo všeobecnej analýze stolice s cirhózou pečene sa môže zistiť krv. Detekcia šarlatovej krvi s najväčšou pravdepodobnosťou naznačuje hemoroidy alebo rektálnu fisúru.

  Čierne výkaly sú znakom vnútorného krvácania. Znakom gastrointestinálneho krvácania je aj detekcia nerozpustného proteínu vo výkaloch.

  Analýza výkalov okultnej krvi pomáha zistiť prítomnosť krvácania, ak neexistujú žiadne zjavné príznaky.

  Pozitívna reakcia stolice na okultnú krv môže hovoriť nielen o hemoroidoch, análnom puknutí, ale aj o skrytom vnútornom krvácaní..

  Táto situácia si vyžaduje okamžitú ďalšiu diagnostiku a liečbu..

  Cirhóza pečene

  Cirhóza pečene je progresívne ochorenie, pri ktorom je pečeňové tkanivo nahradené spojivovým tkanivom. V ekonomicky vyspelých krajinách je cirhóza jednou z desiatich najčastejších príčin úmrtí ľudí vo veku 35 - 60 rokov. Najčastejšie sa toto ochorenie vyvíja po 40 rokoch. Pomer mužov a žien s cirhózou je približne 3: 1. Každý rok na svete zomrie na túto chorobu asi 300 000 ľudí. A toto číslo rastie.

  známky

  Cirhóza sa vyvíja veľmi pomaly a často sa neobjavuje v počiatočných fázach. Mnoho ľudí s chronickým ochorením pečene si to nemusí všimnúť. Toto ochorenie však môže byť podozrivé, ak osoba neustále pociťuje slabosť, únavu, ak stratila chuť do jedla a stráca váhu. Jedným zo symptómov tohto ochorenia je teleangiektázia (pavučinové žily). Ak ich stlačíte, po určitom čase sa zblednú, ale opäť sa naplnia krvou. Cirhóza tiež trpí svrbením kože, najmä v noci, tendenciou ku krvácaniu a tvorbou hematómov. Jeho koža a skléra sú žlté a jeho dlane červené, pretože k nim prúdi veľa krvi. Jazyk týchto ľudí je malina, „lak“. Prsty pripomínajú tvar paličiek. Pri cirhóze môže bolesť v správnej hypochondrii alebo ťažkosť v boku po konzumácii „nesprávneho“ jedla alebo alkoholu narušiť.

  Cirhóza je charakterizovaná syndrómom portálnej hypertenzie. Vyvíja sa v dôsledku zvýšeného tlaku v portálnej žile, ktorá prenáša krv z brušných orgánov do pečene. Pri zvýšenom tlaku v ňom krv z orgánov nemôže prúdiť do pečene a stagnuje. Syndróm portálnej hypertenzie sa prejavuje ako kŕčové žily na nohách, hemoroidy, opuchy žíl, rozširovanie žíl na povrchu brucha, hromadenie tekutín v brušnej dutine (ascites)..

  U žien je možný menštruačný cyklus. U mužov môže erekcia oslabiť, môže sa vyvinúť gynekomastia. Vypadávanie vlasov možné.

  popis

  Preložené z gréčtiny znamená „cirhóza“ žltú. V skutočnosti s cirhózou sa mení farba pečene aj farba kože. Ochorenie začína skutočnosťou, že určitý faktor poškodzuje pečeňové bunky. Bunky sa začínajú patologicky regenerovať (regenerovať), výsledkom však nie je plnohodnotné pečeňové tkanivo, ale spojivové tkanivo. Toto tkanivo porušuje štruktúru pečene, už nie je možné normálne prísun krvi do tela. Zostávajúce zdravé bunky nejaký čas pracujú na hranici svojich schopností, ale po určitom čase odumrú. Pečeň prestáva plniť svoje funkcie - neneutralizuje toxíny, nesyntetizuje krvné bielkoviny, nevylučuje žlčové kyseliny, preto je trávenie narušené, hemostáza sa nedá udržať.

  Pretože je narušený obehový systém pečene, portálna žila je plná krvi. Krv začína hľadať iné spôsoby, tečie cez žily pažeráka a žalúdka, hemoroidy, ako aj pozdĺž povrchových žíl prednej brušnej steny, čo spôsobuje ich rozšírenie.

  Pri vývoji tohto ochorenia sa rozlišujú tri štádiá:

  • Fáza kompenzácie, počas ktorej ešte neexistujú žiadne príznaky, ale niektoré bunky už boli nahradené spojivovým tkanivom a zdravé bunky pracujú v rozšírenom režime.
  • Subkompenzačná fáza, v ktorej sa objavujú prvé príznaky choroby. Pečeň už nemôže fungovať pri plnej sile..
  • Stupeň dekompenzácie, pri ktorom sa objaví zlyhanie pečene. V tom čase táto choroba predstavovala hrozbu pre ľudský život.

  Mnohí veria, že cirhóza je ochorenie alkoholikov. Ale nie je to tak, cirhóza sa môže vyvinúť aj u dieťaťa, ktoré nikdy alkohol neskúšalo. Príčiny choroby:

  • vírusová hepatitída, najmä hepatitída C;
  • autoimunitná hepatitída;
  • Zneužívanie alkoholu
  • metabolické poruchy (Wilsonova choroba, hemochromatóza);
  • expozícia chemickým hepatotoxickým látkam;
  • hepatotoxické lieky;
  • choroby žlčových ciest (žlčníková choroba);
  • choroby iných orgánov (zlyhanie srdca, trombóza portálnych žíl).

  V približne 20 prípadoch zo 100 nie je možné vôbec určiť príčinu cirhózy. Takáto cirhóza sa nazýva kryptogénna..

  Mnohí, ktorí majú dôvod navštíviť lekára s cirhózou, robia veľkú chybu tým, že ignorujú rady lekárov alebo sa na ne príliš často obracajú. Cirhózu nemožno napokon vyliečiť, môžete zastaviť iba patologický proces a spomaliť rozvoj život ohrozujúcich komplikácií:

  • krvácanie zo žíl pažeráka;
  • infekčné pripojenie;
  • vývoj rakoviny pečene;
  • pečeňové kóma.

  Hlavnými príčinami úmrtia na cirhózu sú pečeňové kóma a gastrointestinálne krvácanie.

  Cirhóza trpí zdravotným postihnutím. Vo väčšine prípadov sú čiastočne postihnutí. S dekompenzovanou cirhózou a komplikáciami sú postihnuté.

  diagnostika

  Ak chcete diagnostikovať cirhózu, musíte sa obrátiť na gastroenterológa alebo hepatológa. Predpíše ďalšie štúdie. Vyžaduje sa všeobecný a biochemický krvný test, všeobecný močový test, koagulogram, štúdia vírusových infekcií v krvi..

  Budete tiež musieť urobiť ultrazvukové vyšetrenie brušných orgánov, gastroskopiu, aby ste zhodnotili stav pažerákových žíl a pravdepodobnosť gastrointestinálneho krvácania. V niektorých prípadoch sa vykonávajú ďalšie štúdie - počítačová tomografia, scintigrafia pečene, biopsia pečene.

  liečba

  Pri cirhóze sú predpísané hepatoprotektory. Pri autoimunitnom ochorení sú indikované glukokortikoidové hormóny. Na elimináciu portálnej hypertenzie sa predpisujú antihypertenzíva a diuretiká. Ak je príčinou ochorenia vírus, predpisujú sa antivírusové lieky. Enzýmové prípravky sa predpisujú na zlepšenie trávenia..

  Určite dodržiavajte diétu (tabuľka 5a).

  V prípade pokročilého ochorenia je liečba zameraná na odstránenie nepríjemných symptómov a na spomalenie rozvoja komplikácií.

  Ak pečeň nezvláda neutralizáciu toxínov, je uvedená plazmaferéza..

  V niektorých prípadoch sa nemôžete obísť bez chirurgického zákroku. Zvyčajne sa vykonáva paracentéza - vpich brušnej steny. Týmto postupom sa z brušnej dutiny odstráni tekutina. Tento postup sa musí vykonať viackrát, pretože brušná dutina sa rýchlo znovu naplní krvou..

  Aby sa znížil tlak v portálnej žile, v niektorých prípadoch sa podrobujú chirurgickému zákroku, to znamená, že tvoria nový krvný tok.

  V niektorých prípadoch je indikovaná transplantácia pečene..

  Očakávaná dĺžka života pacientov s cirhózou závisí od štádia začatia liečby..

  životný štýl

  Utrpenie z cirhózy by malo obmedziť fyzický a psychický stres. Ak je však jeho celkový stav uspokojivý, sú indikované chôdze a terapeutické cvičenia. Musíte si však oddýchnuť pri prvých príznakoch únavy.

  Pri cirhóze je zakázané zdvíhanie závaží, pretože to môže spôsobiť gastrointestinálne krvácanie.

  Určite normalizujte črevo.

  Osoby s cirhózou by mali obmedziť príjem tekutín. Je potrebné denne vážiť a merať obvod brucha na úrovni pupka. Pomôže to včasné oznámenie ascitu..

  Na kontrolu poškodenia nervového systému niektorí lekári odporúčajú vytvoriť poznámkový blok, do ktorého budete musieť každé ráno napísať rovnakú poznámku. Pri zmene rukopisu sa poraďte s lekárom.

  Pri cirhóze pečene sú kontraindikované:

  • alkohol;
  • soľ;
  • minerálna voda obsahujúca sodík;
  • nakladaná zelenina;
  • šunka, slanina, konzervované ryby a mäso;
  • výrobky obsahujúce prášok do pečiva a sódu do pečiva.

  Ak sa vyskytnú sprievodné choroby, zavedú sa ďalšie obmedzenia.

  prevencia

  Prevencia cirhózy je včasná diagnostika a správna liečba chorôb vedúcich k cirhóze.

  Na prevenciu tejto choroby by ste sa mali vzdať alkoholu.

  Cirhóza pečene: príznaky, liečba, koľko s tým žijú

  Cirhóza pečene sa nazýva chronické ochorenie pečene, ktoré má tendenciu postupovať, keď sa pečeňové bunky degenerujú do tkaniva podobného tkanivu, z ktorého sa tvoria jazvy. Cirhóza pečene nie je nevyhnutne veľa alkoholikov: táto patológia je takmer vždy posledným štádiom chronického ochorenia pečene. Cirhóza sa niekedy môže stať aj nezávislou patológiou, ktorá sa vyvinula napríklad v dôsledku útoku vlastnej imunity na žlčový trakt (primárna biliárna cirhóza) alebo nemusí mať jasný dôvod (kryptogénna cirhóza)..

  Patológia značne komplikuje život človeka a ukladá obmedzenia nielen na jeho stravu, ale aj na motorický režim, užívanie liekov a teplé oblečenie. Vzťahuje sa na tie choroby, na ktoré umierajú, pretože žiadny orgán nemôže nahradiť funkciu pečene. Tento orgán má však pozoruhodné regeneračné schopnosti a môže rásť od malého „kusu“ po plný objem. Môže sa to však stať, ak na to budete venovať pozornosť včas a nezúfalete, ale nájdete príčinu choroby a riešite ju, kým sa stav nezkompenzuje. V niektorých prípadoch môže pomôcť transplantácia pečene, ale nemalo by sa to ani odkladať: ak sa krvácanie zvýši, operácia už nebude možná..

  O pečeni, ktorá trpí

  Táto časť je venovaná stručnej analýze štruktúry a funkcie pečene, aby bolo jasné, prečo sa objavujú určité príznaky cirhózy pečene..

  Pečeň je teda najväčším a najťažším orgánom nachádzajúcim sa pod pravými pľúcami pod bránicou, zakrytou pravou stranou oblúka. Vykonáva veľa funkcií. to:

  1. čistenie krvi toxických alebo neúčinných látok tvorených samotným telom, ktoré okamžite vstupujú do krvi alebo sú do nej absorbované z čriev alebo močových ciest;
  2. Syntézy bielkovín:
   • niektoré z nich zadržiavajú tekutú časť krvi v cievach, čo jej bráni v prístupe do tkaniva a spôsobuje opuch;
   • iné sú základom protilátok, gama globulínov;
   • tretí - zabezpečte zrážanie krvi;
   • po štvrté sú základom enzýmov, ktoré v organizme poskytujú významné reakcie;
  3. tvorba žlče - stimulátor črevnej motility, látka, ktorá emulguje tuky (rozdeľuje ich na malé kvapôčky), aby sa lepšie rozložili enzýmami pankreasu;
  4. skladovanie „energetického substrátu“ - glukózy - vo forme glykogénu.

  Vnútornou štruktúrou pečene sú voštinové laloky s vnútornou krvnou cievou (žila), oddelené spojivovým tkanivom. Pri cirhóze sa na mieste tohto laloku objaví vláknité (hrubšie spojivové) tkanivo a „deliče“ (úplne alebo čiastočne) zostávajú na svojom mieste. Tieto nové „laloky“ sa nazývajú „uzly“, ktoré môžu byť veľké (niekoľko lalokov, uzol je väčší ako 3 mm) alebo malé (spojivové tkanivo oddeľuje každý uzol, ako pred lobulom)..

  Pretože sa namiesto normálnych buniek objavujú nefunkčné tkanivá, trpia všetky funkcie pečene. Postupne vyvinuté fibrotické oblasti komprimujú cievy ležiace v lalokoch. To vedie k zvýšeniu tlaku v systéme zabezpečujúcom odtok krvi z pečene - portálna hypertenzia. Na zmiernenie tohto systému krv začína obchádzať pečeň (pre túto povahu sú žily poskytované v prírode): žily pažeráka, žalúdka a konečníka sa rozširujú. Pri zachovaní tlaku v cievach tieto cievy strácajú svoj tón a stávajú sa kŕčovito rozšírenými, z ktorých sa pravidelne vyvíja krvácanie..

  štatistika

  Najvyšší výskyt cirhózy sa pozoruje v rozvinutých krajinách: 14 - 30 prípadov na 100 000 obyvateľov; zatiaľ čo v poslednom desaťročí sa frekvencia výskytu zvýšila o 12%. Najčastejšie sa to spája s stravovacími návykmi: čím sú vyprážané a labužnícke jedlá, v strave je obsiahnutý alkohol, tým vyššia je šanca na ochorenie.

  Cirhóza je jednou zo šiestich hlavných príčin smrti v rozvinutých krajinách: na túto chorobu zomrie každoročne 300 tisíc ľudí. Najčastejšie trpia ľuďmi vo veku 35 - 60 rokov, muži sú vystavení alkoholu trikrát častejšie.

  Prečo ochorieť na cirhózu

  Príčiny cirhózy sú rôzne. Zavolajte ich v zostupnom poradí:

  1. Častý príjem alkoholu spôsobuje 35,5 - 50% cirhózy pečene. Alkoholická cirhóza sa nevyvíja okamžite, ale po 10 - 20% rokov od začiatku častého (v niektorých prípadoch denného) alkoholizácie, keď sa pravidelne konzumuje 80 - 160 ml v zmysle 96% alkoholu. Posledné štúdie hovoria, že pri vývoji cirhózy nie je dôležitá ani tak samotná toxicita etanolu, pretože zlá výživa je spôsobená tým, že časť energetickej potreby je pokrytá alkoholom, ale neexistujú žiadne užitočné aminokyseliny, nenasýtené mastné kyseliny a uhľohydráty..

  Približne 12% prípadov tohto ochorenia je bez príznakov. Táto vlastnosť je charakteristická cirhózou u mužov..

  1. Chronický (zriedkavo akútny) zápal pečene, tj hepatitída, má často za následok cirhózu. Hepatitída spôsobená vírusmi je toho schopná. „Vodcom“ v tomto ohľade je vírusová hepatitída C, choroba, ktorá nemá prakticky žiadne konkrétne prejavy. Našťastie sa v tejto chvíli dobre lieči..

  Cirhóza môže spôsobiť vírusovú hepatitídu B, B + D, ktorú je ťažké liečiť. Hepatitída A naopak takmer nikdy nezíska chronický priebeh a nespôsobí cirhózu.

  1. Kryptogénna cirhóza. Je to choroba s nevysvetlenou príčinou, keď podľa výsledkov laboratórnych a inštrumentálnych štúdií nebola zistená žiadna jediná príčina choroby. Táto cirhóza pečene je častejšia u žien, asi 20-30% v štruktúre celej incidencie.
  2. Hepatitída vyvolaná liečivom môže viesť k cirhóze. Toto je zápal pečene, ktorý sa môže vyskytnúť ako reakcia na užívanie rôznych liekov. Najmä toxické pre pečeň sú lieky na tuberkulózu, parkinsonizmus, rakovina, lieky na zlato, ortuť, olovo, niektoré antiseptiká (na základe dimetylsulfoxidu) s dlhodobým používaním..
  3. Toxický zápal pečene. Pečeň je tak poškodená metylalkoholom, etylénglykolom obsiahnutým v alkoholových náhradách, ako aj niektorými jedovatými hubami. Ak osoba nezomrela na akútne poškodenie pečeňového tkaniva a po akútnom období nie je dovolené obnoviť telo (požil alkohol, toxické drogy, mala vírusovú hepatitídu), môže sa takáto choroba dostať do cirhózy..
  4. Autoimunitná hepatitída. Degenerácia pečeňového tkaniva do vláknitého tkaniva môže byť spôsobená jeho poškodením protilátkami - proteínmi vlastnej imunity, ktoré môžu spočítať pečeňové bunky ako cudzie látky..
  5. Nealkoholická mastná hepatitída. Tento zápal pečene, ktorý vedie k cirhóze, sa vyvíja na pozadí metabolických porúch, napríklad pri cukrovke, galaktozémii alebo obezite..
  6. Primárna cirhóza alebo primárna biliárna cirhóza. Je to autoimunitný zápal, ktorý začína útokom vlastných protilátok na žlčové cesty v pečeni. Dlhá stagnácia žlče v týchto dráhach vedie k degenerácii pečeňového tkaniva.
  7. Takéto ochorenie, ako je primárna sklerotická cholangitída, keď sa zvyčajne na pozadí chronických zápalových ochorení čriev objavia protilátky proti intrahepatálnym žlčovým kanálikom, ktoré prestávajú fungovať, stávajú sa sklenenou tyčinkou.
  8. Sekundárna biliárna cirhóza. Je to stav, ktorý sa vyvíja v dôsledku narušenia priechodu žlče pozdĺž žlčových ciest (často intrahepatických). Tu, na rozdiel od primárneho „brata“, neexistuje žiadny autoimunitný mechanizmus. Príčina sekundárnej biliárnej cirhózy je:
   • kamene v žlčových cestách;
   • stlačenie žlčových ciest nádormi;
   • vylisované kanály so zväčšenými lymfatickými uzlinami s lymfocytárnou leukémiou, lymfogranulomatózou;
   • sekundárna biliárna cirhóza sa môže vyskytnúť dokonca aj u novorodencov. To vedie k vrodenému nedostatočnému rozvoju alebo úplnej absencii extrahepatických potrubí;
   • hnisavý zápal intrahepatálnych žlčových ciest;
   • zúženie žlčových ciest po operácii na orgánoch hepatobiliárnej zóny;
   • extrahepatické cysty žlčových ciest.
  9. Poškodenie pečene červami, napríklad echinokokom alebo alveokokom.
  10. Hemochromatóza. Je to choroba, pri ktorej sa železo ukladá v tkanivách vrátane pečene.
  11. Wilson-Konovalovova choroba. V tomto prípade sa z dôvodu genetických porúch enzýmových systémov v mozgu a pečeni vylučuje meď..
  12. Badda-Chiariho syndróm. Jedná sa o zablokovanie prietoku krvi pečeňovými žilami..
  13. Zlyhanie srdca, v dôsledku čoho sú pečeňové cievy vždy preplnené, čo má negatívny vplyv na pečeň.
  14. Nedostatok enzýmu -1-antitrypsínu v dôsledku genetickej poruchy. To vedie k rozvoju bronchitídy a cirhózy..

  Ako sa prejavuje cirhóza?

  Známky cirhózy pečene sa neobjavujú u všetkých pacientov, 12 až 20% z nich má asymptomatický priebeh ochorenia až do štádia, keď dochádza k ikterickému sfarbeniu kože a ascitu - zvýšenie brucha v dôsledku hromadenia tekutín v ňom..

  Prvé príznaky patológie sú:

  • Pocit plný žalúdok. Zároveň to znamená, že znižujú tvorbu plynu, zlepšujú pohodu.
  • Znížený výkon.
  • Po pití alkoholu, požití diéty alebo zdvíhaní ťažkých váh sa v pravej hypochondrii objaví bolesť. Je to spôsobené zvýšeným prísunom krvi a predĺžením kapsuly pečene. Takáto bolesť prechádza sama o sebe, lieky ako No-shpa, Drotaverin, Spazmalgon nepomáhajú.
  • Človek rýchlo zožerie: po malých dávkach jedla sa objaví pocit plnosti žalúdka.
  • Telesná teplota sa pravidelne zvyšuje na nízke čísla.
  • Pri čistení zubov krvácajú ďasná.
  • Pravidelne, bez zjavného dôvodu a pri normálnom tlaku, sa zaznamenávajú krvácanie z nosa. Je to kvôli zvýšeniu tlaku v portálnych žilách a zníženiu zrážania krvi.

  Táto choroba sa ďalej vyvíja podľa jednej z troch možností:

  Spočiatku sú nepríjemné plynatosť, nevoľnosť, zvracanie. Človek sa rýchlo unaví, jeho nálada sa mení, je náchylný k rozmarom. Objavujú sa časté krvácanie z nosa.

  Obdobie ascitu s cirhózou. Najprv sa bolesť objaví na jednom mieste v bruchu, potom na inom mieste. Potom, čo dôjde k výraznej slabosti, pravidelne zvracať. Pravidelne to bolí v pravej hypochondrii - v ľavej hypochondrii (zväčšená slezina). Brucho je zväčšené a nemôže byť vtiahnuté. Na prednej stene sú viditeľné rozšírené žily. Po 6-24 mesiacoch sa vyvinie kachektické obdobie (deplécia). Hmotnosť sa výrazne znižuje, koža je bledá, ochabnutá. Obdobia slabosti, počas ktorých sa určuje nízky krvný tlak, periodické - zvracanie hnedého obsahu alebo čiernej voľnej stolice (gastrointestinálne krvácanie)..

  Smrť nastáva v dôsledku pečeňového kómy alebo nákazy infekčnou chorobou. Prenikanie baktérií do ascitickej tekutiny - ascitická peritonitída - ak nekončí samotnou smrťou, výrazne skracuje život

  Objavujú sa príznaky zvýšeného tlaku v portálnej žile a rýchlo postupujú: bolesť v pravej hypochondrii, krvácanie z ďasien, krvácanie z hemoroidových žíl a z nosa..

  Na tomto pozadí sa vyvinie žltačka, svrbenie, žlté škvrny na očných viečkach (xantelasma), stenčenie kože..

  Vyššie uvedené príznaky súvisia s poruchami stolice, bolestivosťou brucha, nevoľnosťou, grganím, zmenami nálady, zvracaním.

  Slabá citlivosť - teplota, bolesť, hmat - na ruky a nohy.

  V konečnom štádiu sa vyvinie hepatická encefalopatia. Táto euforická nálada, po ktorej nasledovala depresia, zmena osobnosti, poruchy spánku, rozmazaná reč, dezorientácia.

  Obličky tiež trpia, čo sa prejavuje opuchom tváre, nedostatkom chuti do jedla, znížením množstva moču a bledosťou pokožky..

  Možnosti tokuPrevažuje možnosť, pri ktorej príznaky zvýšeného tlaku v systéme žíl zásobujúcich pečeň prevládajúVoľba, v ktorej rozširujúce sa uzly stlačia predovšetkým žlčové kanályKombinovaná možnosť
  Príznaky cirhózy pečenePrvé významné príznaky sú:

  • znížená chuť do jedla;
  • žltnutie kože a očných proteínov;
  • pokožka je suchá a ochabnutá;
  • pocit horkosti v ústach;
  • suché ústa
  • časté uvoľnené stolice vyvolané mastnými potravinami;
  • Svrbivá pokožka;
  • únava
  • žlté škvrny na očných viečkach - xantómy a xantómy;
  • Podráždenosť.

  Príznaky sa objavujú pomaly, postupne..

  Ďalšie príznaky sa neskôr pripoja:

  • dlane sa stávajú špeciálnymi: oblasti okolo palca a malého prsta začervenajú, začervenajú sa a distálne prsty prstov na strane dlane;
  • sexuálna slabosť;
  • menštruačné nepravidelnosti u žien;
  • pocit rýchleho srdcového rytmu;
  • bolesť v pravej hypochondrii;
  • na koži tváre a tela sa objavujú pavúčie žily;
  • semenníky sú zmenšené, prsia u mužov môžu rásť;
  • ascites;
  • krvácajúce gumy;
  • krvácanie z nosa;
  • rednutie kože;
  • strata váhy;
  • koncové prsty prstov zhustnú. Stávajú sa ako paličky;
  • nechty zhustnú a vyblednú, stávajú sa hodinkami.
  • atrofia svalov končatín;
  • zuby sú uvoľnené a vypadávajú.

  Smrť pochádza z krvácania

  Aké chorobyBadda-Chiariho syndróm po hepatitíde v dôsledku srdcového zlyhania s hemochromatózouBiliárna cirhóza - primárna a sekundárna, sklerotizujúca cholangitídaAlkoholická cirhóza môže byť cirhóza po hepepatitíde

  Existujú také štádiá cirhózy pečene:

  1. Kompenzačné. Stále neexistujú žiadne príznaky, aspoň niektoré bunky už zomreli, ale zostávajúce bunky pracujú v rozšírenom režime.
  2. Subcompensatory. V tejto fáze sa objavia prvé príznaky choroby: slabosť, pocit nadúvania, bolesť v hypochondrii na pravej strane, znížená chuť do jedla. Na koži sa objavia „siete“; vlasy vypadávajú.
  3. Posledným štádiom cirhózy pečene je dekompenzácia. Tu sa objavuje ascites, žltačka a krvácanie a atrofia svalov končatín a pásov horných ramien a podchladenie..

  Pacienti s cirhózou v tomto štádiu majú charakteristický vzhľad:

  • svetlo žltá ochabnutá pokožka;
  • s hrebeňmi;
  • žlté oči;
  • červené a fialové „pavúky“ z ciev sú viditeľné na koži tváre a tela;
  • tenké a tenké ruky a nohy;
  • modriny na rukách a nohách;
  • veľké brucho s vyčnievajúcim pupkom;
  • na bruchu - sieť rozšírených žíl;
  • červené dlane s začervenanými a zosilnenými koncovými falangami, matné nechty;
  • opuchy nôh;
  • zväčšené prsia, malé semenníky u mužov.

  Komplikácie cirhózy

  Komplikácie cirhózy sú:

  1. Ascites: zväčšenie brucha, ktoré pri ľahnutí prakticky nezmizne, vyzerá napäto, s tlakom na žalúdok sa objem pohybuje nabok.
  2. Portálna hypertenzia. Jej príznaky sme opísali vyššie.
  3. Akútne zlyhanie pečene sa vyvíja s rýchlym progresom cirhózy. V tomto prípade zhoršené vedomie rýchlo progreduje, pokožka zožltne, objaví sa nevoľnosť, objaví sa zvracanie, vyvíja sa krvácanie - vnútorné, gastrointestinálne, maternice, hemoroidy.
  4. Chronické zlyhanie pečene. Postupne sa vyvíja zmena osobnosti, trpí spánkom, zvyšuje sa žltačka, vyvíja sa ascites.
  5. Spontánna bakteriálna peritonitída. Toto je komplikácia ascitu, keď je intraabdominálna tekutina infikovaná baktériami v čreve v dôsledku priepustnosti črevnej steny. Ochorenie je sprevádzané prudkým zhoršením stavu, vysokou horúčkou, ťažkosťami s dýchaním, bolesťami brucha, zvracaním, hnačkou..
  6. Hepatorenálny syndróm. Toto je meno poškodenia obličiek, ktoré sa vyskytuje na pozadí portálnej hypertenzie. Príznaky: znížený moč, zvýšená slabosť, nevoľnosť.
  7. Rakovina pečene. Jeho príznaky sa mierne líšia od príznakov cirhózy samotnej..

  Aká je diagnóza

  Diagnóza cirhózy pečene pozostáva z niekoľkých fáz. Samotná diagnóza sa uskutočňuje pomocou inštrumentálneho výskumu:

  • Ultrazvuk - ako metóda skríningu. „Povoluje“ iba urobiť predbežnú diagnózu, je však nevyhnutný pre diagnostiku portálnej hypertenzie a ascitu;
  • Počítačové alebo magnetické rezonancie. Ide o presnejšie metódy ako prvá;
  • Biopsia. Táto metóda umožňuje určiť typ cirhózy - malý alebo veľký, ako aj príčinu choroby;

  Po stanovení diagnózy, ak podľa výsledkov histologického vyšetrenia nebola zistená príčina, pokračuje jej vyhľadávanie. Z tohto dôvodu sa krv vyšetruje na:

  • DNA vírusu hepatitídy B a RNA vírusu hepatitídy C metódou PCR;
  • antimitochondriálne protilátky;
  • hladiny cerruloplasmínu a medi;
  • alfa-fetoproteín - na vylúčenie rakoviny krvi;
  • hladina T-lymfocytov, imunoglobulínov G a A.

  Ďalším krokom je zistiť, koľko tela utrpelo poškodenie pečene. Urobiť to:

  1. Scintigrafia pečene. Toto je rádionuklidová štúdia, ktorá vám umožní zistiť, ktoré pečeňové bunky stále fungujú..
  2. Biochemický krvný test na také testy, ako je proteinogram, lipidogram, ALT, AST, bilirubín - častá a jedna z frakcií, alkalická fosfatáza, cholesterol, koagulogram, hladiny draslíka a sodíka.
  3. Stupeň poškodenia močoviny obličiek, kreatinínu.

  Prítomnosť alebo neprítomnosť komplikácií:

  • ultrazvuk je vhodný na vylúčenie ascitu;
  • kŕčové žily pažeráka a žalúdka sú vylúčené pomocou FEGDS;
  • kŕčové žily konečníka si vyžadujú vyšetrenie sigmoidoskopiou;
  • vylúčenie skrytého, neviditeľného krvácania z tráviaceho traktu sa vykonáva analýzou výkalov okultnej krvi.

  Aká pečeň na cirhózu. Cítite ju cez prednú stenu brucha. Lekár sa domnieva, že je hustý, hrbolatý. Ale to je len vo fáze dekompenzácie.

  Na ultrazvuku sú vo vnútri tohto orgánu viditeľné ložiská fibrózy („uzly“): menej ako 3 mm - malé uzly, viac ako 3 mm - veľké. Pri alkoholickej cirhóze sa najskôr vyvinú malé uzly, s biopsiou sa stanoví mastná hepatóza a špecifické zmeny v pečeňových bunkách. V neskorších fázach sa uzliny zväčšia a zmiešajú, mastná hepatóza sa postupne stráca. Pri primárnej biliárnej cirhóze je pečeň zväčšená, v nej sú stanovené nezmenené žlčové kanáliky. Sekundárna biliárna cirhóza je príčinou zväčšenia pečene, prítomnosti obštrukcie v žlčovom trakte.

  Liečba chorôb

  Ako liečiť cirhózu. Ak to chcete urobiť, musíte:

  1. eliminovať príčinu choroby;
  2. zastaviť progresiu degenerácie pečeňového tkaniva do vláknitých uzlín;
  3. kompenzovať porušenia;
  4. znížiť zaťaženie žíl portálového systému;
  5. liečiť komplikácie a predchádzať rozvoju ďalších problémov.

  Eliminácia príčin choroby

  Táto liečba závisí od príčin cirhózy:

  • S alkoholickou cirhózou - eliminujte príjem alkoholu v tele.
  • Pri vírusovej hepatitíde sa predpisujú špeciálne antivírusové látky: pegylované interferóny, ribonukleáza atď.
  • Autoimunitná hepatitída sa lieči liekmi, ktoré potláčajú imunitný systém..
  • Cirhóza mastnej hepatitídy je liečená diétou s nízkym obsahom lipidov.
  • Biliárna cirhóza sa lieči odstránením zúženia žlčových ciest.

  Vytváranie podmienok na obnovenie pečene

  Ihneď po diagnóze, keď je človek vyšetrený na príčinu choroby, je mu predpísaná diéta na cirhózu:

  Proteín: 1 až 1,5 g / kg hmotnosti. Keď dôjde k narušeniu vedomia, zrušia sa v terminálnom štádiu;

  Tuk - 80 - 90 g / deň (živočíšny a bielkovinový pôvod 1: 1);

  Sacharidy - 400 - 500 g / deň.

  Počet jedál: 5-6 za deň, v malých porciách

  Všeobecné pravidláMôcťJe to nemožné
  • zeleninové polievky, lepšie ako šťouchané polievky;
  • obilniny;
  • varené chudé mäso;
  • tvaroh;
  • nízkotučné kyslé smotany;
  • zelené jablká
  • zelenina - v pečenej forme;
  • vajíčka
  • banány a sušené ovocie - ak obličky fungujú dobre.
  • káva;
  • alkohol
  • salámy;
  • konzervy;
  • šunka;
  • huby;
  • cesnak;
  • paradajky
  • čokoláda;
  • paradajkový džús;
  • údené výrobky;
  • minerálka;
  • výrobky s práškom do pečiva a sódou na pečenie (koláče, koláče, pečivo, chlieb);
  • slanina;
  • pasta z mäsa alebo rýb;
  • majonézy;
  • olivy;
  • nakladaná zelenina;
  • zmrzlina;
  • vyprážané jedlá.

  Pri ascite je vylúčená šťava

  Upravuje sa aj životný štýl cirhózy:

  1. nemôžete zdvíhať závažia, pretože to môže spôsobiť gastrointestinálne krvácanie;
  2. viac relaxovať;
  3. denne merajte objem brucha a hmotnosti: zvýšenie oboch hovorí o zadržiavaní tekutín;
  4. nezabudnite vziať do úvahy pomer prijímanej tekutiny (nielen vody) a vylučovaného moču. Ten by mal byť o niečo menší;
  5. pri vývoji ascitu je potrebné znížiť objem prijatej tekutiny na 1-1,5 l;
  6. ovládajte zmenu v písaní rukou: napríklad napíšte krátku frázu každý deň s dátumom v poznámkovom bloku.

  Drogová terapia

  Pri cirhóze je každý liek predpísaný primerane, pretože je poškodená pečeň a ďalšie zaťaženie liekmi pre ňu nie je užitočné. Bez týchto liekov sa nemôžete obísť:

  • Duphalac, Normase alebo Prelaxan. Tieto laktulózové prípravky viažu mozgové toxické aminokyseliny, ktoré spôsobujú encefalopatiu.
  • Hepatoprotektory - lieky, ktoré zlepšujú fungovanie pečeňových buniek: Heptral, Ornitox, Ursokhol.
  • Diuretiká - na odstránenie prebytočnej tekutiny z tkaniva. Pri cirhóze Veroshpiron v malých dávkach funguje dobre.
  • V niektorých prípadoch s ascitom má zmysel brať antibiotiká, ktoré čistia črevá: kanamycín, ampicilín. To je prevencia spontánnej bakteriálnej peritonitídy..
  • Na zníženie tlaku v žilách portálu je Molsidomin účinný, betablokátory: Propranolol, Atenolol. V takom prípade musíte kontrolovať krvný tlak.

  Liečba ľudovými liekmi

  Alternatívna liečba cirhózy pečene ponúka tieto recepty:

  • Zmieša sa 10 g, 20 g odrôd pšeničnej trávy, 20 g divej ruže. 1 polievková lyžica nalejte do zmesi 200 ml vody, varte 10 minút. Potom vývar ochladte, vezmite 1 polievkovú lyžicu. dvakrát denne.
  • Vezmite 3 lyžice. umyté ovos, breza, 2 polievkové lyžice. rozdrvené listy brusnice, zalejeme 4 l, trvajte 1 deň na chladnom mieste. Samostatne urobte šípkový vývar. Po jednom dni zmiešajte obidve bujóny, pridajte 2 polievkové lyžice. kukuričné ​​stigmy a uzlíky. Celú infúziu varte 15 minút, namiešajte a uložte do chladničky.
  • Potrebujete 3 hlavy cesnaku, 4 citróny, 200 g olivového oleja, kilogram medu. Odrežte kôru z citrónov, vyberte semená, posuňte citróny a cesnak do mlynčeka na mäso, kombinujte s maslom a medom. Masu premiešajte, vložte na deň do chladničky a potom ju uložte. Dajte si lyžičku 30 minút pred jedlom trikrát denne. Musíte jesť všetko a potom túto manipuláciu opakovať trikrát do roka.

  Prognóza ochorenia

  Cirhóza je nevyliečiteľná, iba ak sa transplantácia pečene nevykonáva. Pomocou vyššie uvedených liekov si môžete udržiavať iba viac-menej slušnú kvalitu života.

  Koľko ľudí žije s cirhózou pečene závisí od príčiny ochorenia, štádia, v ktorom bolo objavené, a od komplikácií, ktoré sa vyvinuli v čase liečby:

  • s rozvojom ascitu žijú 3-5 rokov;
  • ak sa gastrointestinálne krvácanie objaví prvýkrát, prežije ho 1/3 až polovica ľudí;
  • ak sa vyvinie hepatická kóma, znamená to takmer 100% úmrtnosť.

  K dispozícii je tiež stupnica, ktorá vám umožňuje predpovedať dĺžku života. Zohľadňuje výsledky testov a stupeň encefalopatie:

 • Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Prolaps mitrálnej chlopne (MVP) je klesanie hrotov mitrálnej chlopne smerom k ľavej predsieni počas kontrakcie ľavej komory. Toto ochorenie srdca vedie k tomu, že pri kontrakcii ľavej komory je časť krvi vrhnutá do ľavej predsiene.

  Osteochondróza je jednou z najbežnejších chorôb moderného človeka, ktorá priamo neohrozuje život, ale výrazne zhoršuje jej kvalitu. Ochorenie je multifaktoriálne, charakterizované rôznymi klinickými symptómami a najčastejšie sa deteguje v štádiu aktívneho ničenia medzistavcových platničiek.
  Po operácii brucha je dôležité, aby sa pacient zotavil čo najskôr. Aby sa stehy liečili rýchlejšie a aby sa nepohybovali, nepociťoval sa pri pohybe nepohodlie, pacientovi sa predpíše špeciálna bandáž.