loader

Hlavná

Hlava

Deformujúca spondylóza

Proces starnutia je však čisto individuálny. Rovnako ako niektorí ľudia začnú siviť skôr, u niektorých sa objaví skôr spondylóza. V skutočnosti niektorí ľudia nemusia mať vôbec bolesti. Všetko záleží na tom, ako časť chrbtice prešla degeneráciou a ako tieto zmeny ovplyvňujú miechu alebo korene miechy..

Deformujúca sa spondylóza sa môže vyvinúť vo všetkých častiach chrbtice (v krčku hrudníka a bedrovej časti tela) a v závislosti od lokalizácie degeneratívnych zmien v spondylóze sa prejavia zodpovedajúce príznaky. Spondylóza (deformujúca spondylóza) sa často nazýva osteoartritída alebo spinálna osteoartritída.

Deformujúca spondylóza je degeneratívny proces, ktorý prebieha súbežne s osteochondrózou a degeneratívne zmeny sa vyskytujú v nasledujúcich štruktúrach chrbtice..

Medzistavcové platničky. S vekom sa u ľudí vyskytujú určité biochemické zmeny, ktoré ovplyvňujú tkanivá celého organizmu. Existujú tiež zmeny v štruktúre medzistavcových platničiek (vo vláknitom kruhu, v želatínovom jadre). Vláknitý kruh sa skladá zo 60 alebo viacerých koncentrických pásov kolagénového vlákna. Vláknité jadro je želé podobná látka vo vnútri medzistavcových platničiek, obklopená vláknitým prstencom. Jadro pozostáva z vody, kolagénových vlákien a proteoglykánov. Degeneratívne involučné zmeny môžu tieto štruktúry oslabiť, v dôsledku čoho sa vláknitý kruh opotrebuje alebo zlomí. Obsah vody v jadre s pribúdajúcim vekom klesá, čo ovplyvňuje tlmiace vlastnosti medzistavcových platničiek. Štrukturálne zmeny počas degenerácie disku môžu viesť k zníženiu výšky medzistavcových platničiek a zvýšenému riziku hernie disku..

Fazetové kĺby (alebo zygapofyzické kĺby). Každé telo stavcov má štyri kĺby faziet, ktoré pôsobia ako pánty. To umožňuje, aby sa chrbtica mohla ohýbať, narovnať a otáčať. Rovnako ako iné kĺby, aj fazetové kĺby sú pokryté chrupavkou. Tkanivo pre chrupavku je špeciálny typ spojivového tkaniva, ktoré je mazané a má dobrý klzný povrch. S degeneratívnymi zmenami fazetových kĺbov tkanivo chrupavky zmizne a vytvorí sa osteofyt. Tieto zmeny môžu viesť k hypertrofii kĺbov (osteoartróza, osteoartróza)..

Kosti a väzy. Osteofyty sa môžu tvoriť blízko konca stavcových platní, čo môže viesť k narušeniu prísunu krvi do stavcov. Ďalej môžu byť koncové doštičky hustejšie kvôli sklerotickým javom; zahusťovanie alebo zahusťovanie kostí pod koncovými doskami. Ligamenty sú pruhy vláknitého tkaniva, ktoré spájajú stavce a chránia chrbticu pred nadmernými pohybmi, ako je napríklad hyperextension. Degeneratívne zmeny spôsobujú stratu sily väzov Zmeny, napríklad žltý väz, môžu viesť k zhutneniu a zhrubnutiu väzov, čo môže zase ovplyvniť dura mater..

Príznaky spondylózy rôznych oddelení

Cervikálna spondylóza. Komplexná anatomická štruktúra krčnej chrbtice a široký rozsah pohybu spôsobujú, že táto chrbtica je veľmi citlivá na poruchy spojené s degeneratívnymi zmenami. Bolesť v krku so spondylózou v tejto časti je častá. Bolesť môže vyžarovať z ramena alebo z ramena. Ak osteofyty spôsobujú stlačenie nervových koreňov inervujúcich končatiny, môže sa okrem bolesti objaviť aj slabosť horných končatín. V zriedkavých prípadoch môžu kostné ostrohy (osteofyty), ktoré sa tvoria pred krčnej chrbtice, viesť k ťažkostiam s prehĺtaním (dysfágia)..

S lokalizáciou spondylózy v hrudnej chrbtici sa často vyskytuje bolesť spôsobená degeneratívnymi zmenami (spondylóza), keď je kmeň sklonený dopredu a hyperexpenzia. Flexia spôsobuje bolesti spojené s fazetami.

Spondylóza bedrovej chrbtice sa často vyskytuje u ľudí starších ako 40 rokov. Najčastejšie sťažnosti sú bolesť chrbta a ranná stuhnutosť. Zmeny sa spravidla uskutočňujú vo viacerých segmentoch motorov. Bedrová chrbtica je ovplyvnená väčšinou telesnej hmotnosti. Preto, keď degeneratívne zmeny narušia štrukturálnu integritu, symptómy vrátane bolesti môžu sprevádzať akúkoľvek fyzickú aktivitu. Pohyb stimuluje vlákna vlákien vo vláknitom prstenci a kĺboch. Sedenie na dlhú dobu môže viesť k bolesti a iným príznakom v dôsledku tlaku na bedrové stavce. Opakované pohyby ako zdvíhanie hmotnosti a trup môžu zvýšiť bolesť.

Príznaky spondylózy sa môžu líšiť od miernych po ťažké a môžu byť chronické alebo dokonca viesť k invalidite. Tieto môžu zahŕňať:

 • krčnej
  • Bolesť, ktorá sa objaví a zmizne
  • Bolesť, ktorá sa šíri na plecia, ruky, ruky, prsty
  • Ranná stuhnutosť v krku alebo ramene alebo obmedzenie rozsahu pohybu po prebudení
  • Bolesť v krku alebo ramene alebo necitlivosť
  • Slabosť alebo brnenie v krku, ramenách, pažiach, rukách, prstoch
  • Záchvaty hlavy
  • nerovnováha
  • Ťažkosti s prehĺtaním
 • Hrudná chrbtica
  • Bolesť hornej a strednej časti chrbta
  • Bolesť sa objaví pri ohýbaní a narovnávaní tela
  • Ranná stuhnutosť v chrbte po prebudení
 • Bedrová chrbtica
  • Bolesť, ktorá sa objaví a zmizne
  • Ranná stuhnutosť v dolnej časti chrbta po vstaní z postele
  • Bolesť, ktorá klesá s odpočinkom alebo po cvičení
  • Bolesť v oblasti chrbta alebo necitlivosti
  • Sciatica (mierna až intenzívna bolesť nôh)
  • Slabosť, znížená citlivosť alebo brnenie v dolnej časti chrbta, nôh alebo nôh
  • Porucha chôdze
  • Porušenie funkcie čriev alebo močového mechúra (tieto príznaky sa vyskytujú zriedkavo, ale sú možné pri kompresii cauda equina).

Príčiny deformácie spondylózy

Starnutie je hlavnou príčinou spondylózy. Telo je vystavené každodennému stresu po mnoho rokov a postupom času sa vyskytujú zmeny v rôznych štruktúrach chrbtice. Predtým, ako sa objavia príznaky, ako je bolesť a stuhnutosť, dochádza k degenerácii miechových štruktúr. Spondylóza je kaskádový proces: niektoré anatomické zmeny vedú k iným, čo vedie k zmenám v štruktúre chrbtice. Tieto zmeny spolu spôsobujú spondylózu a súvisiace príznaky..

Na medzistavcových platničkách sa spravidla začínajú predovšetkým degeneratívne zmeny. Z tohto dôvodu majú pacienti so spondylózou často aj osteochondrózu. Dôsledky týchto degeneratívnych zmien v chrbtici spolu úzko súvisia.

Zmeny začínajú na diskoch, ale nakoniec proces starnutia ovplyvňuje aj ďalšie komponenty motorických segmentov chrbtice. V priebehu času sa kolagén, ktorý tvorí vláknitý kruh, začína meniť. Okrem toho sa zníži obsah vody v disku. Tieto zmeny znižujú tlmiace funkcie disku a možnosť absorbovať vektory zaťaženia. Pri degenerácii sa disk stáva tenším a hustejším, čo už vedie k zmenám v kĺboch, ktoré sa sami podieľajú na zaťažení disku, čo zaisťuje stabilizáciu chrbtice. Po zriedení disku sa chrupavky kĺbov začnú rýchlejšie opotrebovávať, zvyšuje sa pohyblivosť chrbtice a vznikajú podmienky na podráždenie nervových koreňov nachádzajúcich sa v blízkosti. Táto hypermobilita zasa spôsobuje kompenzačnú reakciu tela vo forme nadmerného rastu kostného tkaniva v kĺboch ​​(osteofyty). Osteofyty s dostatočným zvýšením môžu mať kompresný účinok na korene miechy a spôsobiť zodpovedajúci klinický obraz. Osteofyty môžu tiež spôsobiť stenózu miechového kanála. Príčinou stenózy miechy nie je spravidla osteochondróza, ale spondylóza.

Pri vývoji spondylózy hrá úlohu genetický determinizmus. Zlé návyky, ako napríklad fajčenie, majú tiež určitý účinok..

diagnostika

Nie je vždy ľahké určiť, čo presne je spondylóza príčinou bolesti chrbta, pretože spondylóza sa môže postupne vyvíjať v dôsledku starnutia tela a bolesť môže byť spôsobená ďalším degeneratívnym ochorením, ako je napríklad osteochondróza. Neurológ má predovšetkým záujem o odpovede na tieto otázky:

 • Nástup bolesti
 • Druh činnosti, ktorá predchádzala výskytu bolesti
 • Aké činnosti sa robili na zmiernenie bolesti
 • Prítomnosť ožarovania bolesti
 • Faktory, ktoré zvyšujú bolesť alebo znižujú bolesť

Neurológ tiež vykoná fyzické vyšetrenie a preskúma neurologický stav pacienta (držanie tela, rozsah pohybu v chrbtici, prítomnosť svalového kŕče). Okrem toho musí neurológ tiež vyšetriť kĺby (bedrové kĺby, sakroiliakálne kĺby), pretože kĺby môžu byť tiež zdrojom bolesti chrbta. Počas neurologického vyšetrenia neurológ skontroluje reflexy šľachy, silu svalov a poškodenie zmyslov.

Na overenie diagnózy sú potrebné aj inštrumentálne metódy, ako je rádiografia, MRI alebo CT, ktoré umožňujú vizualizáciu zmien v chrbtici. Rádiografia dobre odráža zmeny v kostnom tkanive a umožňuje vám vizualizovať prítomnosť rastu kostí (osteofytov). Ale pre presnejšiu diagnostiku sú výhodné metódy ako CT alebo MRI, ktoré tiež vizualizujú mäkké tkanivá (väzivo, disky, nervy). V niektorých prípadoch je možná scintigrafia, najmä ak je potrebné rozlíšiť onkologické procesy alebo infekčné (zápalové) ložiská..

Ak dôjde k poškodeniu nervových vlákien, lekár vám môže predpísať ENMG, čo vám umožní určiť mieru narušenia vodivosti pozdĺž nervového vlákna a určiť tak stupeň poškodenia, ako aj mieru poškodenia. Na základe kombinácie klinických údajov a výsledkov inštrumentálnych metód môže vyšetrenie neurológom urobiť klinickú diagnózu spondylózy a určiť potrebnú taktiku liečby..

liečba

Priebeh spondylózy je vo väčšine prípadov pomerne pomalý a nevyžaduje si prakticky žiadnu liečbu. Pri aktívnom priebehu spondylózy je potrebná liečba, ktorá môže byť konzervatívna a v niektorých prípadoch chirurgická. Pri spondylóze sa najčastejšie vyžaduje konzervatívna liečba. Na liečenie spondylózy sa používajú rôzne spôsoby liečby..

Akupunktúra. Táto metóda liečby znižuje bolesti chrbta a krku. Ihly, ktoré sa vkladajú v konkrétnych miestach, sa môžu stimulovať aj mechanicky aj elektrickými impulzmi. Akupunktúra navyše zvyšuje produkciu vašich vlastných liekov proti bolesti (endorfíny)..

Pokoj na lôžku. V ťažkých prípadoch so silnou bolesťou môže byť potrebný odpočinok na dobu nie dlhšiu ako 1 až 3 dni. Dlhší odpočinok na lôžku zvyšuje riziko komplikácií, ako je hlboká žilová trombóza a hypotrofia chrbtového svalu.

Trakčná terapia. Vo väčšine prípadov sa chrbtová trakcia vyžaduje zriedkavo alebo sa používa na zmiernenie príznakov spojených so spondylózou..

Manuálna terapia. Manipulácia s chiropraktikom pomocou rôznych techník môže zvýšiť pohyblivosť motorických segmentov, odstrániť svalové bloky.

Liečba drogami. Lieky na liečbu spondylózy sa používajú hlavne na zmiernenie bolesti. Sú to lieky ako NSAID a okrem toho sa môžu použiť svalové relaxanciá, ak sa vyskytnú príznaky svalového kŕče. Na zmiernenie svalových kŕčov sa môžu použiť aj upokojujúce prostriedky, ktoré môžu tiež zlepšiť spánok. Opioidy sa používajú na liečbu bolesti iba príležitostne, s prejavmi silnej bolesti. Akákoľvek liečba drogami by sa mala vykonávať iba podľa predpisu ošetrujúceho lekára, pretože takmer všetky lieky majú množstvo vedľajších účinkov a majú určité kontraindikácie..

Epidurálne steroidné injekcie sa niekedy používajú na bolestivé syndrómy a môžu zmierniť prejavy bolesti, najmä ak dôjde k opuchom a zápalom v oblasti koreňov miechy. Steroid sa spravidla podáva v kombinácii s lokálnym anestetikom. Účinok takýchto injekcií je zvyčajne obmedzený na 2 až 3 dni, ale umožňuje vám odstrániť patologický proces a prepojiť ďalšie metódy liečby..

Injekcie fazetových kĺbov sa používajú aj na liečbu spondylózy a zlepšujú pohyblivosť fazetových kĺbov, znižujú bolesť spôsobenú artrózou fazetových kĺbov..

Cvičebná terapia. Táto liečba je jedným z najúčinnejších spôsobov liečby spondylózy. Dávkovaná fyzická aktivita vám umožňuje obnoviť normálny svalový korzet, znížiť bolesť, zvýšiť stabilitu chrbtice, zlepšiť stav väzivového aparátu a zastaviť progresiu degeneratívnych procesov v chrbtici. Zvyčajne sa záťažová terapia predpisuje po úľave od akútnej bolesti.

Fyzioterapia. Moderné metódy fyzioterapie (napríklad HILT - terapia, UVT terapia, elektrická stimulácia, kryoterapia) môžu nielen zmierniť bolesť, ale do istej miery ovplyvniť aj vývoj degeneratívnych procesov v chrbtici..

Corseting. Použitie korzetov na spondylózu je možné na krátku dobu, pretože dlhodobé používanie korzetu môže viesť k atrofii zadných svalov..

Zmena životného štýlu. Strata hmotnosti a udržanie zdravého životného štýlu pomocou vyváženej stravy, pravidelného cvičenia a odvykania od fajčenia môžu pomôcť s liečbou spondylózy v každom veku..

Chirurgické ošetrenie

Iba malé percento prípadov spondylózy vyžaduje chirurgickú liečbu. Chirurgické liečebné metódy sú potrebné najmä v prípade pretrvávajúcich, rezistentných na konzervatívnu liečbu neurologických symptómov (slabosť končatín, zhoršená funkcia močového mechúra, črevá alebo iné prejavy kompresného účinku na miechu a korene). Chirurgické ošetrenie spočíva v dekompresii nervových štruktúr (napríklad odstránenie osteofytov, ktoré majú kompresný účinok na nervové štruktúry). V závislosti od objemu operácie je možné vykonať spinálnu fúziu na stabilizáciu stavcov. V súčasnosti sa bežne používajú minimálne invazívne metódy chirurgickej liečby, ktoré umožňujú rýchle obnovenie funkcie chrbtice a normalizáciu kvality života.

Použitie materiálov je povolené, keď je uvedený aktívny hypertextový odkaz na trvalú stránku článku.

Cervikálna spondylóza

Jednou z najbežnejších príčin bolesti krku je spondylóza krčnej chrbtice. Jedná sa o degeneratívne ochorenie charakterizované patologickými zmenami medzistavcových platničiek, tvorbou fosílií osifikácie v prednom pozdĺžnom ligamente, výskytom osteofytov (rast kostí) po stranách a na prednom povrchu stavcov..

Ochorenie sa vyvíja dlho, má skrytý priebeh, prejavuje sa charakteristickými príznakmi, zvyčajne v starobe. Ak sa výška diskov medzi stavcami zníži a prejaví sa spondylartróza, potom je pohyblivosť krku, krku a bolesti obmedzená. Prístrojový výskum pomáha stanoviť diagnózu. Častejšie komplexná konzervatívna liečba.

Základné informácie

Nie všetci pacienti, ktorí sa stretli s touto patológiou, nechápu, čo je spondylóza. Toto nie je samostatné ochorenie, ale patologické poruchy chrbtice počas jej degeneratívnych-dystrofických zmien. Častejšie sú spôsobené mimovoľnými procesmi počas prirodzeného starnutia tela. Potom sa preruší práca všetkých orgánov a štruktúr vrátane chrbtice. V prítomnosti provokujúcich faktorov sa v mladom veku vyskytujú degeneratívne zmeny.

Spondylóza je proces postupného opotrebovania štruktúr chrbtice. Je sprevádzaná dystrofiou vláknitého prstenca (predné alebo bočné časti) medzistavcovej platničky, jej vyčnievaním, osifikáciou predného pozdĺžneho väzu, výskytom rastu kostí pozdĺž predných a bočných povrchov stavcov. S patológiou je výška disku zachovaná, štruktúra miechového kanálu nie je narušená. Z tohto dôvodu môže mať spondylóza dlhý čas latentný priebeh. Keď ju doplní spondylartróza, objaví sa bolesť, pohyblivosť je v postihnutej oblasti obmedzená.

Na poznámku. Najčastejšie sa opotrebujú stavce krčných, krčných a bedrových segmentov. Je to kvôli anatomickým vlastnostiam týchto častí chrbtice..

Krčný región je považovaný za najmobilnejší, pozostáva zo 7 krčných stavcov. Takmer všetky kostné prvky majú telo a procesy. Os (prvý stavec) nemá telo. Všetky stavce (okrem prvého a druhého, Atlas a Axis) sú oddelené medzistavcovými platničkami, ktoré pri pohyboch zmierňujú ťahy. Disky pozostávajú z želatínového (buničitého) jadra a tuhej vonkajšej membrány (vláknitý kruh). Všetky stavce, okrem osi, majú kĺbové procesy, pomocou ktorých sa spájajú a vytvárajú medzistavcové (fazetové) kĺby. Všetky kostné prvky majú priečne procesy s otvormi, v krku nimi prechádzajú stavcové tepny.

Chrbtica stabilizuje väzy a svaly. Predný pozdĺžny väz je umiestnený na prednom povrchu stavcov. Pri cervikálnej spondylóze sa vonkajšia membrána medzistavcového disku stáva menej tuhou a jej jadro, ktoré stláča stavce, sa posúva bližšie k prednému pozdĺžnemu ligamentu. Potom sa v ňom vytvorí kostné tkanivo a po čase sa na okrajoch stavovcov objavia osteofyty.

Ak výška diskov pretrváva, potom neexistujú žiadne príznaky patológie. Ak sú degeneratívne-dystrofické zmeny doplnené osteochondrózou alebo spondylartrózou, zhoršuje sa stav pacienta. Potom sa výška diskov znižuje, mobilita je obmedzená, malé kĺby rastú spolu. V pokročilých prípadoch dochádza ku kompresii nervových zväzkov a miechovému kanálu sa zužuje. Tieto zmeny ohrozujú neurologické poruchy a ťažké komplikácie..

Počiatočné príznaky spondylózy je možné zistiť pri rádiografii u mnohých pacientov starších ako 50 rokov. Podľa štatistík viac ako 90% ľudí nad 65 rokov trpí degeneratívno-dystrofickými poruchami krčnej chrbtice (SHOP)..

Príčiny a rizikové faktory

Spondylóza je najčastejšie spôsobená zmenami v tele súvisiacimi s vekom, metabolickými poruchami, prirodzeným starnutím buniek a tkanív. Kosti a väzivá sa starnú, opotrebovávajú sa a potom sa objavujú kostné výrastky. Medzistavcové platničky sa navyše degenerujú, vďaka čomu vznikajú výčnelky a kýly.

Medzi ďalšie najčastejšie príčiny krčnej spondylózy patrí:

 • Poranenia v obchode.
 • Nadmerná fyzická aktivita alebo predĺžený pobyt v póze s ohnutým alebo predĺženým krkom.
 • osteochondróza.
 • Porušenie metabolických procesov atď..

V mladom veku sa patológia vyvíja v dôsledku vážnych zranení segmentu krčka maternice, napríklad zlomeniny stavcov. K patologickým zmenám môže dôjsť aj v dôsledku malého, ale často opakovaného poškodenia v tej istej oblasti.

V prípade narušenia metabolických procesov sa spondylóza prejavuje aj včas a rýchlo napreduje. To vedie k ukladaniu vápenatých solí okolo stavcov..

Pravdepodobnosť degeneratívnych-dystrofických zmien sa zvyšuje s hormonálnou nerovnováhou, ako aj s infekčnými chorobami s chronickým priebehom.

Medzistavcové platničky sa opotrebujú rýchlejšie s predĺženým nefyziologickým zaťažením SHOP. Toto je možné pri zhoršenom držaní tela, skolióze, patologickej cervikálnej lordóze. Vo väčšine prípadov je spondylóza diagnostikovaná u ľudí so sedavou prácou a pasívnym životným štýlom. Pri práci na počítači alebo mikroskope sa načítajú určité časti krčka segmentu. Potom stavce stláčajú disky a slabé svaly nemôžu znížiť toto zaťaženie.

Cervikálna spondylóza sa môže vyskytnúť s genetickou predispozíciou, endokrinnými chorobami, malnutríciou, nedostatkom vitamínov a minerálov v potrave. V prítomnosti aspoň jedného z vyššie uvedených faktorov sa zvyšuje riziko patológie.

príznaky

Pri izolovanej cervikálnej spondylóze (pri zachovaní výšky medzistavcovej platničky) sa sťažnosti dlho nevyskytovali. Ak je patológia zhoršená inými chorobami a vznikajú štrukturálne poruchy medzistavcových platničiek, pacienti sa cítia nepohodlne v krku. Prvým príznakom spondylózy je zvýšená únava. Neskôr sa pridá nepohodlie, bolesť matnej alebo boľavej povahy, ktorá sa po fyzickej námahe zosilňuje. Po odpočinku bolesť ustupuje alebo zmizne. Na zmiernenie bolesti pacient otočí hlavu telom.

V priebehu času sa objavujú ďalšie príznaky krčnej spondylózy. Keď sa rast kostí tvorí pozdĺž okrajov stavcov, pacienti sa začínajú sťažovať na závraty, bolesti hlavy, ktoré sú spôsobené narušením mozgového obehu. Ak výčnelky, prietrže alebo osteofyty komprimujú nervové zväzky a krvné cievy, objavia sa poruchy zraku a sluchu. Pacient nemôže zaostriť svoje videnie, pavučiny, iskry blesk pred očami, objaví sa hučanie v ušiach, zhoršenie sluchu.

Ako sa degeneratívne-dystrofické zmeny vyvíjajú, bolesť sa stáva výraznejšou, obavy sa predlžujú. Časom reakcia bolesti nezmizne ani po dlhom odpočinku.

Neustála bolesť a narušenie normálnej štruktúry chrbtice vedie k kŕčom svalov SHOP. Z tohto dôvodu je pohyblivosť krku obmedzená, bolesť sa zosilňuje. S ďalším rozvojom patológie vznikajú nervové poruchy spôsobené kompresiou nervových zväzkov (ischias) a zúžením miechy. Potom je narušená citlivosť rúk, sú slabé, objavujú sa bolesti, ktoré spôsobujú chrbát, plecia, horné končatiny..

Stupne spondylózy

Existujú 3 štádiá krčnej spondylózy, ktoré sa líšia v závažnosti a príznakoch:

 • Cervikálna spondylóza 1. stupňa má latentný priebeh, bolesť sa zriedka objavuje, zvyčajne po nadmernej fyzickej námahe alebo pri dlhšom sedení s ohnutým krkom. Pohodlie, ľahké drvenie, únava nespôsobujú špeciálne ťažkosti, takže pacienti často nechodia k lekárovi. Patológia sa dá zistiť náhodným inštrumentálnym vyšetrením..
 • Spondylóza druhého stupňa sa vyskytuje v neprítomnosti liečby v 1. štádiu. Postupne sa rast kostí objavuje na laterálnych a predných povrchoch stavcov. Postupom času sa zväčšujú, rastú, natahujú sa navzájom. Pocity bolesti sa potom zosilnia, zintenzívnia a vytrvajú. Po nadmernej fyzickej námahe alebo podchladení sa zvyšuje nepohodlie. Spondylóza sa v tomto štádiu môže vyvíjať niekoľko rokov, potom sa obdobia exacerbácie striedajú s fázami remisie.
 • Spondylóza stupňa 3 sa prejavuje rastom osteofytov, ktoré sú vzájomne spojené a tvoria mosty. Pacient trpí silným a konštantným svalovým kŕčom, v priebehu času sa znižuje pohyblivosť postihnutej oblasti až po ankylózu. Pacient môže stratiť kontrolu nad rukami, môžu sa vyskytnúť vestibulárne poruchy.

V poslednom štádiu sa cervikálna spondylóza dá vyliečiť iba operatívnym spôsobom. Konzervatívne techniky používané pri rehabilitácii na rýchle uzdravenie a prevenciu komplikácií.

Diagnostické opatrenia

Ak máte príznaky krčnej spondylózy, musíte sa obrátiť na ortopeda, vertebroológa alebo neurológa. Ak má pacient sťažnosti týkajúce sa nepohodlia v SHOP, lekár mu položí otázky, ktoré pomôžu určiť nasledujúce nuansy:

 • miesto bolesti;
 • povaha syndrómu bolesti;
 • frekvencia epizódy;
 • bolesť sama osebe alebo po liečbe zmizne;
 • či existujú problémy s pohybmi končatín, hlavy;
 • kde pacient pracuje, čo má rád;
 • boli zranenia atď.

Aby lekár mohol rýchlo stanoviť diagnózu, musíte odpovedať na otázky čo najprimeranejšie a najpodrobnejšie..

Ďalej odborník vykoná fyzikálne vyšetrenie, ktoré určí rozsah pohybov krku, vyhodnotí reflexy, silu svalov a chôdzu. Počas vizuálneho vyšetrenia bude lekár schopný identifikovať príznaky kompresie miechových nervov.

Na vizualizáciu stavu chrbtice sa vykonávajú inštrumentálne štúdie:

 • X-ray pomáha určiť zúženie medzistavcových priestorov, rast kostí. Pomocou tejto štúdie môžete nájsť ďalšie príčiny bolesti v krku, napríklad rakovina, zlomeniny, infekcie.
 • CT sa používa na podrobnejšiu štúdiu kostného tkaniva..
 • MRI poskytne veľa informácií o mäkkých tkanivách okolo chrbtice (svaly, nervové zväzky, väzivá, krvné cievy)..
 • Myelografia je röntgenová metóda na vyšetrenie miechy, jej nervov a tekutinových ciest. Počas tohto postupu sa kontrastné činidlo vstrekuje do miechového kanála.

Na posúdenie funkčnosti nervového a svalového tkaniva sa vykonáva elektroneuromyografia. Táto metóda vám umožňuje určiť ich elektrickú aktivitu..

Liečebný režim

Nepokúšajte sa liečiť cervikálnu spondylózu sami. Zverte to lekárovi po dôkladnej diagnóze a určení príčin bolesti. Iba v tomto prípade budete môcť zastaviť degeneratívne-dystrofické zmeny a vyhnúť sa závažným komplikáciám.

Kombinovaná terapia pomôže zmierniť bolesť, zlepšiť miestny krvný obeh, metabolické procesy, trofizmus, zachovať alebo zlepšiť pohyblivosť SHOP, obnoviť normálny anatomický vzťah medzi stavcami a zastaviť ničenie medzistavcových platničiek. Po liečbe je riziko poškodenia miechového nervu minimálne..

Kombinovaná terapia zahŕňa nasledujúce položky:

 • Zníženie zaťaženia (statického a dynamického) na krčnej časti chrbtice.
 • liečenie.
 • fyzioterapia.
 • Komplexy pohybovej terapie.
 • Nosenie ortopedických pomôcok.
 • Masáž, manuálna expozícia.
 • V pokročilých prípadoch sa vykonáva chirurgická liečba..

Aby sa zlepšila účinnosť liečby, pacient musí upraviť stravu, opustiť zlé návyky a postupovať podľa odporúčaní ošetrujúceho lekára..

lieky

Liečba spondylózy krčnej chrbtice sa vykonáva pomocou nasledujúcich liekov:

 • NSAID, napríklad Diclofenac, Ibuprofen, Anaprox, Piroxicam, Meloxicam, Indomethacin, Nimesulide. Prípravky vo forme tabliet, kapsúl, injekčných roztokov zastavujú príznaky zápalu (bolesť, opuch)..
 • Kortikosteroidy, napríklad Prenizolón. Na zmiernenie bolesti sa používajú tablety alebo kapsuly. Ak je bolesť silná, lekár predpíše injekciu steroidov.
 • Svalové relaxanciá: Amrix, Fexmid, Robaxin, Diazepam, Midokalm. Lieky uvoľňujú kŕče obklopujúce chrbticu, zmierňujú bolesť, obnovujú krvný obeh a metabolické procesy.
 • Analgetiká: Analgin, Tempalgin, Baralgin, Spazmalgon. Tieto tablety sa zaoberajú miernou bolesťou..
 • Chondroprotektory: Arthra, Don, Teraflex, Glukosamin, Chondroitin. Lieky zastavujú alebo spomaľujú degeneratívne-dystrofické zmeny v SHOP, zlepšujú funkčnosť chrbtice.

Počas liečby cervikálnej spondylózy sa môžu použiť antiepileptiká, napríklad Neurontin, Lyric. Zmierňujú bolesť, keď sú postihnuté nervové korene. Antidepresíva tiež znižujú reakciu na bolesť počas spondylózy (Elavil, Sinevkan, Simbalta). Kapsaicínové masti majú dobrý analgetický účinok.

Prípravky založené na prvkoch skupiny B majú priaznivý vplyv na nervové tkanivo. Po ukončení liečby sa obnoví funkčnosť nervových koreňov.

Akékoľvek lieky sa používajú iba po schválení lekárom. Faktom je, že všetky lieky majú kontraindikácie a môžu spôsobovať nežiaduce účinky.

Iné konzervatívne liečby

Pri spondylóze je užitočné chodiť každý deň, venovať sa plávaniu a vykonávať špeciálne fyzické cvičenia. Odporúča sa spať na ortopedickom vankúši a matraci. Pri sedavej práci musíte ovládať svoju polohu, sedieť na stoličke s ortopedickým chrbtom a položiť na krk golier (Shants golier) na niekoľko hodín. Pomôže to znížiť stres krčka maternice..

Cervikálnu spondylózu je potrebné liečiť komplexne. Liečebný režim je doplnený fyzioterapeutickými postupmi:

 • Ultrazvuková terapia aktivuje biochemické procesy, difúziu na bunkovej úrovni, poskytuje protizápalový účinok, znižuje citlivosť nervových zakončení, urýchľuje regeneráciu poškodených vlákien.
 • Diadynamická terapia má analgetický účinok, zlepšuje metabolické procesy, trofické tkanivo.
 • Elektroforéza demonštruje protizápalové, trofické, neurostimulácie, antispasmodické účinky. Počas procedúry sa používajú liečivé roztoky, ktoré sa injikujú cez pokožku a sliznicu elektrickým prúdom.

Počas liečby sa môže použiť aj fonoforéza, DMV-. SMT terapia, bahenná terapia.

Liečebný komplex je doplnený fyzikálnou terapiou. Správne vybraný komplex pomôže zmierniť bolesť, zlepšiť krvný obeh, metabolické procesy, tkanivový trofizmus, posilniť svaly, znížiť zaťaženie poškodenej oblasti SHOP a zastaviť jej ďalšie ničenie. Terapeutická gymnastika sa vykonáva pod dohľadom lekára alebo inštruktora.

Dôležité! Pred tréningom musíte skontrolovať hranice mobility. Nakloňte hlavu dozadu a dopredu a potom doľava a doprava. Ak je jeden z pohybov tvrdý, musíte tento smer starostlivo rozvíjať.

Komplex pre zlepšenie mobility:

 • Nakloňte hlavu dopredu a zároveň sa snažíte dotknúť sa brady hrudníkom.
 • Odhoďte hlavu dozadu.
 • Otočte hlavu rôznymi smermi, skúste sa pozrieť cez rameno dozadu a nadol.
 • Nakloňte doľava a doprava a pokúste sa dotýkať ucha ramenom.

Vykonajte každý pohyb plynulo, bez náhlych pohybov, päťkrát až osemkrát. Blokujte pri maximálnej amplitúde na 2 - 5 sekúnd.

Doma môžete vykonať nasledujúce cvičenia na posilnenie svalov krku:

 • Ľahnite si na pravú stranu, položte si hlavu na ruku, druhý odpočinok oproti podlahe pred vami. Zdvihnite hlavu, zaistite na 5 sekúnd. Opakujte do vyčerpania svalov a potom opakujte na ľavej strane.
 • Nemeňte polohu (na boku), nezdvíhajte hlavu, neotáčajte ju k ramenu, držte 5 sekúnd. Potom pripevnite oči na podlahu, zaistite sa a sklopte hlavu.

Tieto cvičenia dávajú pozitívny efekt pri každodennom výkone. Ak opustíte tréning, záchvaty bolesti sa obnovia s obnovenou energiou

Použitím techník mäkkej manuálnej terapie sa dá zmierniť bolesť a zlepšiť pohyblivosť. Jemná masáž pomôže normalizovať svalový tonus, zlepší krvný obeh, trofické tkanivo. Použitie týchto metód je zakázané v prípade kontraindikácií. Je prísne zakázané vykonávať hrubé manuálne alebo masážne techniky, pri ktorých existuje riziko ešte väčšieho poškodenia miechových nervov. Z toho istého dôvodu je zakázané masírovať sa alebo veriť laikovi.

Chirurgické techniky

Operácia krčnej spondylózy sa predpisuje v týchto prípadoch:

 • Neurologické príznaky, ktoré naznačujú, že nervový koreň sa zviera výčnelkom, prietržou alebo kosťou.
 • Kompresia miechy.
 • Existuje vysoké riziko, že bez operácie dôjde k poškodeniu nervových štruktúr..
 • Bolesť trápi po dlhú dobu a nekončí u liekov proti bolesti.

Chirurgický zákrok nepomáha dosiahnuť úplné vyliečenie, vykonáva sa na prevenciu komplikácií. Na tento účel sa používajú tieto prevádzkové metódy:

 • Diskektómia SHOP s predným prístupom sa vykonáva, ak poškodený disk komprimuje nervový koreň.
 • Laminektómia - odstránenie fragmentov kosti, ktoré vyvíjajú tlak na miechu.
 • Umelá protetika poškodeného medzistavcového disku.

Chirurgický zákrok si vyžaduje dlhé zotavenie - v priemere 6 až 8 týždňov. Hrozí nebezpečnými komplikáciami, ale zabraňuje ďalšiemu zničeniu medzistavcových platničiek a stavcov, ako aj zdravotnému postihnutiu..

recenzia

Podľa lekárov a mnohých pacientov, ktorí sa stretli s cervikálnou spondylózou, iba komplexná liečba pomôže zastaviť rozvoj patológie. Väčšina z nich dokázala zastaviť rozvoj degeneratívnych-dystrofických zmien..

Najdôležitejšie

Cervikálna spondylóza je častejšie diagnostikovaná u pacientov starších ako 50 rokov. U mladých ľudí sa vyskytuje v dôsledku zranení, chorôb chrbtice, nadmerného statického alebo dynamického zaťaženia OBCHODU atď. Keď sa objavia prvé príznaky patológie, mali by ste sa poradiť s ortopédom, aby ste zabránili rozvoju komplikácií. Liečba spondylózy by mala byť komplexná: mierna fyzická aktivita, užívanie NSAID, svalových relaxancií, chondroprotektorov, fyzikálna terapia, cvičebná terapia, masáž, manuálna expozícia, atď. Operácia je predpísaná iba pre neurologické poruchy alebo ich vysoké riziko, ako aj pre silné bolesti, ktoré zlyhávajú zastaviť konzervatívnymi metódami. Nebude možné úplne zastaviť degeneratívny proces. So systematickým liečením a pozorovaním však môžete dosiahnuť stabilnú remisiu a prežiť celý život.

Príznaky a liečba spondylózy krčnej chrbtice

Spondylóza krčnej chrbtice je proces, ktorý spôsobuje zmeny stavcov, kĺbov, medzistavcových platničiek v dôsledku ich starnutia (degenerácia). S vekom (najčastejšie sa u ľudí vyvíja po 55 rokoch) sa opotrebujú stavce a disky, ich štruktúra sa zrúti a chrbtica stráca svoju predchádzajúcu flexibilitu. Telo na to reaguje vytvorením osteofytov (rast kostí)..

Najčastejšie je ich rast sprevádzaný komplikáciami vo forme tlaku na zakončenie miechy a na miechu samotnú, čo vedie k bolesti. V tomto prípade sa chrupavkové disky rýchlo opotrebujú a strácajú svoju pružnosť, elasticitu a schopnosť správne rozdeliť zaťaženie chrbtice počas pohybu..

Klasifikácia spondylózy

Prečo krčný región trpí častejšie ako ostatní:

 • stavce krku majú nízku mechanickú pevnosť;
 • priestor, v ktorom sú umiestnené nervy, krvné cievy a miecha, je obmedzený;
 • medzi prvými tromi stavcami a lebkou nie sú medzistavcové platničky;
 • medzistavcové priepasti, cez ktoré sú výstupy nervových koreňov veľmi úzke;
 • cervikálna oblasť je veľmi pohyblivá, ale súčasne sú zle vyvinuté svaly krku.

príčiny

Medzi hlavné príčiny deformácie spondylózy (okrem samotného procesu starnutia) môžeme rozlíšiť:

 1. preťaženie a zranenie (profesionálne alebo domáce);
 2. porušenie postoja;
 3. dlhé statické zaťaženie (zvyčajne pri sedavých prácach);
 4. osteochondrosis;
 5. ploché nohy;
 6. podchladenie;
 7. výsledok zápalu kĺbov;
 8. pohlavie (častejšie sú chorí muži) atď..

príznaky

Cervikálna spondylóza sa často často neprejavuje, iba s progresiou ochorenia sa pacient začne cítiť nepohodlne.

Pacient často nemôže nájsť pohodlnú polohu na spanie. V tomto prípade sa bolesti môžu objaviť aj v noci, dôvodom je nepohodlná poloha hlavy a následkom toho ďalšie zaťaženie krčných väzov a kĺbov..

Bolesť a kríza v chrbte a kĺboch ​​v priebehu času môžu viesť k hrozným následkom - miestnemu alebo úplnému obmedzeniu pohybov kĺbov a chrbtice až do zdravotného postihnutia. Ľudia, ktorých učia trpké skúsenosti, používajú na liečenie kĺbov prírodný liek odporúčaný ortopedom Bubnovským. Čítaj viac "

Nebezpečenstvo krčnej spondylózy

Deformujúca spondylóza krčnej chrbtice je najčastejšie sprevádzaná cievnymi poruchami, ktoré zase spôsobujú závraty, hučanie v ušiach, bolesti hlavy, náhly nárast tlaku a rôzne poruchy zraku..

To sa deje, ako je uvedené vyššie, v dôsledku rastu osteofytov, zúženia miechového kanálu, narušenia tepien a nervov, v dôsledku čoho sa vyvíja stenóza miechového kanála. Ten je charakterizovaný neustálym pocitom bolesti, ako aj znecitlivením alebo znecitlivením nôh. Navyše, takáto bolesť nezmizne ani v stave úplného odpočinku.

Zažili ste niekedy pretrvávajúcu bolesť chrbta a kĺbov? Podľa toho, že čítate tento článok, ste už osobne oboznámení s osteochondrózou, artrózou a artritídou. Určite ste vyskúšali veľa liekov, krémov, mastí, injekcií, lekárov a zjavne - nič z toho vám nepomohlo. Vysvetlivky k tomu sú: pre farmaceutov jednoducho nie je výhodné predávať funkčný produkt, pretože prídu o zákazníkov! Čínska medicína však už tisíce rokov pozná recept na zbavenie sa týchto chorôb a je jednoduchá a zrozumiteľná. Čítaj viac "

diagnostika

Na potvrdenie diagnózy vám lekár môže nariadiť, aby ste podstúpili nasledujúce testy:

 1. X-ray - pomáha detekovať osteofyty a zmeny výšky diskov;
 2. CT (počítačová tomografia) - zistí prítomnosť spinálnej stenózy a jej veľkosť;
 3. MRI (magnetická rezonancia) - poskytne všetky potrebné informácie o stave chrbtice.

Liečba spondylózy

Vzhľadom na skutočnosť, že toto ochorenie sa môže stať chronickým a túto formu je ťažké liečiť, je mimoriadne dôležité začať liečbu čo najskôr. Upozorňujeme, že samoliečba v tejto situácii nie je prijateľná..

Ak u seba nájdete prvé príznaky spondylózy, mali by ste sa okamžite poradiť so špecialistom. Hlavnou úlohou lekára bude zlepšovať kvalitu života pacienta a predchádzať vzniku komplikácií. Preto bude liečba zameraná predovšetkým na vyloženie krčnej chrbtice, posilnenie krčných svalov, odstránenie syndrómu bolesti a vytvorenie správneho držania tela..

Na zlepšenie stavu pacienta možno predpísať:

 • užívanie nesteroidných protizápalových liekov a analgetík však problém neodstráni, ale iba zmierňuje príznaky. Pri dlhodobom používaní môžu spomaliť proces obnovy chrupavky poškodených medzistavcových platničiek;
 • akupunktúra;
 • manuálna terapia (intenzívna masáž a natiahnutie chrbtice sú kontraindikované);
 • fyzioterapia: elektroforéza s novokainom, diadynamickými prúdmi atď.;
 • šetrné terapeutické cvičenia (pomôžu posilniť svalový rámec chrbta);
 • masáže;
 • v ťažkých prípadoch - chirurgický zákrok.

Liečebný komplex cvičebnej terapie spondylózy:

Všetci vieme, aké sú bolesti a nepohodlie. Artróza, artritída, osteochondróza a bolesti chrbta vážne kazia život, obmedzujú normálne účinky - nie je možné zdvihnúť ruku, vstúpiť na nohu, vstať z postele.

Najmä sa tieto problémy začínajú prejavovať po 45 rokoch. Keď jeden na druhého pred fyzickou slabosťou, panika zapadá a je peklo nepríjemné. Ale to sa nemusí báť - musíte konať! Aké prostriedky by sa mali použiť a prečo - hovorí vedúci ortopedický chirurg Sergei Bubnovsky. Prečítajte si viac >>>

Deformujúca spondylóza

Všeobecné informácie

Deformujúca spondylóza sa vzťahuje na chronické degeneratívne-dystrofické ochorenia chrbtice, ktoré sa vyznačujú tvorbou a rastom kostných procesov (marginálne osteofyty / spondylofyty) a ničením vláknitých tkanív av niektorých prípadoch, keď osteofyty rýchlo rastú, zostrihom stavcov s úplnou imobilitou.

Degeneratívne-dystrofické zmeny v mieche

Ochorenie je prejavom extrémneho stupňa zhoršenia štruktúr chrbtice, ku ktorému dochádza v dôsledku primárnych dystrofických zmien na medzistavcovej platničke a vo vláknitom kruhu. Takmer nikdy nie je spondylóza nezávislou chorobou, ale vyvíja sa na pozadí existujúcej patológie chrbtice (osteochondróza, skolióza, lordóza, patologická kyfóza) alebo niektorých systémových chorôb. V skutočnosti je toto ochorenie posledným štádiom osteochondrózy.

Spondylóza, aj keď nie je povinným znakom starnutia, je častým spoločníkom ľudí v zrelom a najmä staršom veku (65 - 70 rokov). Spondylóza po 45 rokoch postihuje asi 20-35% populácie, väčšinou mužov. Ochorenie sa vyvíja častejšie u ľudí, ktorí vedú neaktívny životný štýl (vodiči, administratívni pracovníci) a u ľudí, ktorí nevenujú náležitú pozornosť držaniu tela, čo nakoniec vedie k zúženiu miechových kanálikov, stlačeniu nervových zakončení a vedie k obmedzenej pohyblivosti v zodpovedajúcej časti chrbtice. Spondylogénna dorzalgia (bolesť chrbtice) sa teda vyskytuje u 70 až 80% dospelej populácie a často vedie k dočasnému postihnutiu.

Lokalizácia degeneratívnych zmien v deformujúcej sa spondylóze môže byť vo všetkých častiach chrbtice (krčný / hrudný / bedrový), čo určuje špecifické príznaky choroby..

patogenézy

Osteofyty vznikajú a tvoria sa v dôsledku dystrofických zmien na medzistavcovej platničke (vo vláknitom jadre / buničitom jadre chrupavky), ktorá stratila schopnosť vykonávať svoje fyziologické funkcie. Biochemické zmeny súvisiace s vekom vedú k strate vlhkosti a proteoglykánov tkanivami medzistavcových platničiek, oslabeniu kolagénových vlákien, čo vedie k opotrebovaniu vláknitého prstenca a negatívne ovplyvňuje tlmiace schopnosti medzistavcových platničiek. Výsledkom je zníženie výšky (sploštenie) medzistavcových platničiek. Paralelne chrupavkové tkanivo mizne vo fazetových kĺboch ​​stavovcov, väzy strácajú svoju silu a oblasti susedných stavcových telies susediacich s diskom sa stávajú predmetom neustále sa zvyšujúcich traumat..

V súlade s tým sa zvyšuje zaťaženie doštičiek (tela) susedných stavcov priamo na kostnom tkanive. Ako odpoveď na zvyšujúcu sa záťaž - na zväčšenie oblasti podopretia a zníženie záťaže na časti stavcového segmentu sa objavujú osteofyty (okrajové výrastky kostného tkaniva stavcov), v niektorých prípadoch s výskytom „zubov“, „chrbtíc“, „dosiek“, „pier“, „ zobák “, ktorý so silným rastom okolo medzistavcových platničiek a môže tvoriť neoartrózu. Osteofyty v skutočnosti nedovoľujú vláknitým vláknam medzistavcových platničiek, aby sa plazili k sebe a znižovali tlak na medzistavcové platničky. S rastom osifikácie sa môže vytvoriť silná kostná svorka, ktorá spája telá susedných stavcov a vytvára úplne fixovaný segment chrbtice (fúzia)..

Osteofyty zase prispievajú k zúženiu medzistavcových kanálikov, poškodeniu nervových procesov v okolí, šliach a krvných ciev, čo má za následok prerušenie dodávky krvi / inerváciu regionálnych svalov, a zdeformovaný medzistavcový disk stláča korene miechy av niektorých prípadoch samotnú miechu.

klasifikácia

Existuje niekoľko druhov deformujúcej sa spondylózy:

 • Statický - vzniká v dôsledku predčasného opotrebovania diskov na základe poruchy axiálneho zaťaženia (so skoliózou, kypózou). Degeneratívne zmeny ovplyvňujú predné, bočné alebo zadné stavce.
 • Reaktívne deformujúca spondylóza - vytvára sa, keď sú miechové štruktúry zapojené do zápalového procesu.
 • Spontánna deformujúca spondylóza - vyskytuje sa v dôsledku biochemických zmien v štruktúre medzistavcových platničiek súvisiacich s vekom.

Lokalizácia rozlišuje: krčná, hrudná a bedrová deformácia spondylózy chrbtice.

Vo fáze deformácie sú:

 • Fáza 1 - výrastky kostí za rovinou platformy stavcového tela nevyčnievajú. Symptómy slabé alebo neprítomné.
 • Etapa 2 - Rast kostí presahuje medzistavcové platničky. Symptómy sú pravidelné, horšie s / po cvičení..
 • Etapa 3 - vytvorenie silnej kostnej svorky z telies dvoch / viacerých stavcov, blokujúcich funkciu motora. Silné svalové napätie je prítomné s čiastočnou / úplnou nehybnosťou rôznych častí chrbtice..

Pri emitovanom prietoku:

 • pomaly progresívna spondylóza;
 • mierne progresívne, ktoré sa vyznačujú pravidelnými exacerbáciami;
 • rýchlo postupujúce s tvorbou ankylózy na krátku dobu, pokrývajúcou niekoľko segmentov chrbtice;
 • fulminant - charakterizovaný ostrým ostrým nástupom a nepriaznivým smerom.

príčiny

Hlavným dôvodom rozvoja spondylózy je „odozva“ chrbtice na nadmerné zaťaženie stavcov a priame etiologické faktory môžu byť:

 • Biochemické zmeny v tkanivách medzistavcových platní súvisiace s vekom.
 • Mikro / makrotrauma chrbtice v dôsledku silného zdvihu, náhle pohyby.
 • Choroby chrbtice (osteochondróza).
 • Poruchy metabolizmu / endokrinného systému s nadmerným ukladaním vápenatých solí v tele.
 • Dedičná predispozícia.
 • Generalizované / lokálne zápalové procesy v tele (reumatoidná artritída, tuberkulóza).
 • Poruchy / anomálie tropismu medzistavcových kĺbov.
 • Abnormality chrbtice sprevádzané nestabilitou / hypermobilitou segmentov stavcov.
 • Zakrivenie chrbtice a tvorba nepravidelného motorického svalového stereotypu, čo vedie k zvýšenému mechanickému namáhaniu štruktúr medzistavcových segmentov (ploché nohy, obezita)..
 • Nízka fyzická aktivita.

Príznaky spondylózy

Symptomatológia spondylózy je určená stupňom deformácie štruktúr medzistavcových platničiek, zapojením sa do patologického procesu blízkych nervových procesov (pri stláčaní koreňov miechy), šliach a krvných ciev, čo vedie k narušeniu dodávky krvi / inervácii regionálnych svalov. U pacientov s degeneratívnymi léziami chrbtice sa okrem bolesti rozlišujú dve skupiny hlavných syndrómov:

 • Reflexné syndrómy spôsobené podráždením receptorov umiestnených v tkanivách chrbtice, so silnou zmyslovou inerváciou a vedúcimi k výskytu trofických zmien vo svalovom tkanive a hypertonických zónach. Výrazné a trvalé zvýšenie svalového tonusu spôsobuje lokálne zmeny svalového tkaniva, zhoršuje držanie tela, a tým prispieva k udržaniu bolesti..
 • Kompresné syndrómy. Sú založené na rádikulopatiách (vertebrogenická kompresia koreňov, krvných ciev alebo miechy) s fragmentmi zničeného medzistavcového disku a opuchom susedných tkanív. Spravidla v klinických symptómoch spondylogénnej dorzalgie prevládajú okrem bolestivých, kompresných alebo reflexných syndrómov.

Spondylóza krčnej chrbtice

Deformujúca sa spondylóza krčnej chrbtice sa prejavuje predovšetkým bolesťou v krku a berúc do úvahy anatomické špecifiká štruktúr krčnej chrbtice a široký rozsah pohybových bolestí sa objavujú relatívne skôr ako pri spondylóze iných častí chrbtice. Cervikálna spondylóza začína prekurzormi, ktoré sa pravidelne objavujú a rastú v priebehu niekoľkých rokov: pocit nepohodlia v krku, parestézia v prstoch ruky, nestrihaná lumbago krku.

Bolesť niekedy vyžaruje z pleca, menej často z ramena. Po stlačení nervových koreňov krčnej chrbtice inervujúcich končatiny sa v rukách objaví slabosť. S postupujúcou chorobou sa príznaky krčnej spondylózy stávajú výraznejšími - bolesti hlavy sa objavujú v kombinácii s bolesťou v ruke alebo s parestéziou v prstoch jednej ruky alebo obidvoch rúk alebo s bolesťou v srdci. Menej často sa prejavuje brachio-scapulárnou periartrózou alebo kraniocerebrálnymi prejavmi v dôsledku zmeny funkcie častí mozgu (hypotalamus / diencefalická oblasť mozgu) vo forme častých závratov, hučania v ušiach, búšenia srdca, krátkodobého mdloby.

Bolesť spravidla nemá jasnú lokalizáciu, ale častejšie sa vyskytuje v týlnej časti, spôsobuje spodnú čeľusť, oko a tiež sa šíri na plecia. Spravidla sa objavuje ráno, v dôsledku stagnácie krvi v stavcových tepnách. Dôležitou charakteristikou bolesti hlavy je prítomnosť oftalmických symptómov (iskry / hviezdy / hmla pred očami), čo sa vysvetľuje prítomnosťou centra výhľadu v týlnom laloku mozgu. Bolesť v krčnej oblasti spôsobuje stuhnuté pohyby a svalové napätie v krku a hornej časti chrbta. Ak je obmedzenie mobility spôsobené už vytvorenou kostnou svorkou, je stále prítomná, čo vedie k zníženiu pracovnej kapacity..

S výskytom vaskulárnych porúch spôsobených kompresiou v medzistavcových otvoroch artérií a žíl trpí venózny výtok z hlavy, čo vedie k venóznemu prekrveniu v lebke a vzniku hypertenzných symptómov (zvýšený intrakraniálny tlak), ktoré sa prejavujú prasknutím / otočením hlavy a buľvy. Vo výške syndrómu bolesti sa môže objaviť nevoľnosť a zvracanie. Trvanie útoku sa pohybuje medzi 2-5 hodinami.

Hrudná spondylóza

Ovplyvnené sú segmenty hrudnej chrbtice. Vedúca je bolesť s lokalizáciou v hrudnej chrbtici, často medzi lopatkami. Bolesť je konštantná, bolesť v prírode, zhoršená naklonením / otočením tela, je obzvlášť akútna po dlhšom odpočinku, ráno, pri kašli / kýchaní, zdvíhaní paží, pri hlbokom vdýchnutí / výdychu. Povaha bolesti sa však môže zmeniť a môže byť akútna, paroxyzmálna, pseudoangina (bolesť v srdci)..

Deformujúca sa spondylóza hrudnej chrbtice sa prejavuje tiež zvýšenou bolesťou v hrudnej oblasti počas búšenia chrbtice a najmä bolesť sa prejavuje v oblastiach hrudníka inervovaných medzirebrovými nervami. Bolesť môže byť jednostranná alebo pletená. V oblastiach inervácie hrudných miechových nervov možno pozorovať zmyslové poruchy (parestézia), ktoré sa vyznačujú výskytom znecitlivenia, pocitom „plazivého plazenia sa“, pálením / mravčením v rukách a častiach hrudníka. Menej často úplná strata citlivosti..

Bedrová spondylóza

Postihnuté sú segmenty bedrovej chrbtice. Deformujúca sa spondylóza bedrovej chrbtice sa prejavuje bolesťou, ktorá je lokalizovaná v bedrovej chrbtici. Alternatívne sa proces často rozširuje aj na oblasť kocýzy, potom sa vyvíja deformujúca spondylóza lumbosakrálnej chrbtice, pri ktorej bolesť ovplyvňuje aj sakrálnu oblasť chrbtice. Bolesť na bolesť, konštantná, priťažujúca pri chôdzi, státí a oslabenie, keď je telo v polohe embrya, v dôsledku zníženia podráždenia osteofytov predných väzov..

V niektorých prípadoch sa spondylóza lumbosakrálnej chrbtice prejavuje ožarovaním bolesti v oblasti zadku, bedrovej oblasti, stehien a šírenia sa pozdĺž zadnej strany nohy. Niekedy bolesť vyžaruje do oblasti hrudníka. Na tomto pozadí sa vyvíja tuhosť bedrovej oblasti, ktorá obmedzuje pohyb a ovplyvňuje kvalitu života. V prípade tvorby mohutných svoriek je motorická aktivita mimoriadne obmedzená.

Kompresia nervových koreňov spôsobuje narušenie citlivosti, ktoré sa prejavuje brnenie, pocit znecitlivenia bedrovej oblasti a zadku, dolných končatín, menej často sa objavuje svalová slabosť. V prípade akútneho narušenia nervov sa objaví akútna bolesť dolných častí chrbta, kombinovaná so silnou svalovou slabosťou dolných končatín, zníženou citlivosťou slabinovej / sedacej oblasti, zníženými reflexmi a dysfunkciou močového mechúra..

Ďalším prejavom bedrovej spondylózy môže byť spinálna stenóza. Čo to je? Stenóza miechy je patologický stav, pri ktorom sa lúmus miechového kanála zužuje rôznymi smermi (obrázok nižšie)..

Spinálna stenóza

Preto zúžený kanál vyvíja tlak na štruktúry vo vnútri, ktoré sa prejavujú charakteristickými príznakmi: prerušovaná klaudikácia, pálenie, brnenie, znížený tonus svalov nôh, bolesť pri chôdzi, znížená citlivosť končatín. V neskorších štádiách - inkontinencia moču / stolice, paréza, kŕče pri fyzickej aktivite.

Testy a diagnostika

Diagnóza sa vykonáva na základe charakteristických sťažností pacienta, fyzikálnych vyšetrení a údajov z vyšetrení inštrumentov (röntgenové vyšetrenie, počítačová tomografia / magnetická rezonancia), ktoré umožňujú identifikovať osteofyty, vyhodnotiť stupeň stenózy miechy, zmenu výšky segmentov disku.

CT sken hrudnej chrbtice

Liečba spondylózy

Doteraz neexistujú účinné metódy, ktoré môžu eliminovať degeneratívne-dystrofické zmeny v tkanivách miechy a obnoviť ich normálnu fyziologickú štruktúru. Liečba je teda zameraná na spomalenie / zastavenie dynamiky degeneratívnych-dystrofických zmien, zastavenie symptómov a obnovenie motorickej aktivity chrbtice. Používajú sa najkonzervatívnejšie liečebné metódy as ich neefektívnosťou a prudkým poklesom motorickej funkcie chrbtice sa vykonáva neurochirurgická liečba..

Liečba spondylózy krčnej chrbtice, ako aj liečba spondylózy lumbosakrálnej chrbtice sa zásadne nelíšia a je zameraná na:

 • Úľava od bolesti.
 • Aktivácia / doplnenie dodávky krvi v poškodených tkanivách chrbtice.
 • Zlepšenie stavu štruktúry medzistavcových chrupavkových tkanív, zníženie deformačných zmien. Znížené trenie kostí v medzistavcovej zóne.
 • Posilnenie svalového korzetu (svalovo-väzivové štruktúry) chrbtice.

Liečba sa vykonáva ambulantne. Pacientovi sa odporúča obmedziť fyzickú aktivitu, šetriaci motorický režim, s výnimkou predĺženého pobytu v nútenej polohe vrátane polohy ležania.

Menšie bolesti môžu byť zastavené blokovaním spúšťacích bodov / bolestivých svalových skupín podávaním analgetík (Analgin, Paracetamol, Metamizol, atď.) Alebo zmesi liekov vrátane anestetík (obvykle Lidokaín alebo Bupivakaín) a malej dávky kortikosteroidov (Hydrokortizón, Metylprednizolón)..

Na zmiernenie výraznejšieho syndrómu bolesti sa lieky zo skupiny NSAID predpisujú v stredných / vysokých denných terapeutických dávkach, i / m, orálne alebo iv, v závislosti od reakcie pacienta a závažnosti bolesti. Najbežnejšie predpísané sú Diclofenac, Dexalgin, Ketoprofen, Ketanov, ktoré majú výrazný analgetický / protizápalový účinok. Pri miernej bolesti možno predpísať ibuprofén, indometacín, movalis a nimesulid.

Na zmiernenie miernych bolestí sa široko používajú transdermálne formy NSAID (masti, gély, krémy) s ich viacnásobným použitím (5-6 krát denne). Na zlepšenie účinnosti úľavy od syndrómov vertebrogénnej bolesti sa predpisujú svalové relaxanciá (flupirtín, tizanidín) spolu s analgetikami a NSAID..

Na zlepšenie všeobecnej hemodynamiky a mikrocirkulácie v oblasti patologického procesu je možné predpísať angioprotektory / protidoštičkové látky (pentoxifylín, prodektín, aktovegín atď.). Na normalizáciu metabolizmu nervového tkaniva sa predpisujú vitamíny B a kyselina nikotínová.

Intenzívna, dlhotrvajúca bolesť je stresovým faktorom a často prispieva k rozvoju neurotických / depresívnych stavov, preto je v niektorých prípadoch potrebné zavádzanie liekov proti bolesti kombinovať s menovaním psychotropných liekov. Môže ísť o pľúcne sedatíva pochádzajúce z rastlín (zbierky sedatívnych bylín, valeriány, materskej sladkosti, medovky, atď.), Menej často krátke trankvilizéry (diazepam, alprazolam, oxazepam) av závažných prípadoch menovanie tricyklických antidepresív v malých dávkach (paroxetín, Doxepín, amitriptylín, tianeptín atď.).

Na stabilizáciu stavu chrupavkového tkaniva je indikované použitie prípravkov obsahujúcich chondroitín sulfát a glukozamín, ktoré sú prírodnými zložkami intercelulárnej chrupavkovej látky a ak sa užívajú dlhodobo, môžu spomaliť progresiu patologického procesu (Alflutop, Chondroxid, liek ARTRA atď.).

Dôležitou liečbou spondylózy je špeciálna gymnastika a masáž. Cvičenia však môžete začať až po úplnom odstránení bolesti. Cvičenia sú určené na spondylózu všetkých častí chrbtice vo forme komplexov fyzioterapie (LFK), ktoré sa vykonávajú pod vedením lekára LFK. Ich pravidelný výkon môže významne zlepšiť krvný obeh svalov a štruktúr chrbtice, rovnako ako vytvoriť svalový korzet, ktorý znižuje zaťaženie priamo na chrbticu. Okrem toho vám špecializovaná gymnastika umožňuje postupne rozvíjať správne stereotypy pohybov, čo znižuje pravdepodobnosť preťaženia postihnutého segmentu chrbtice. Je však potrebné mať na pamäti, že pri spondylóznej manuálnej terapii, trakcii chrbtice a dokonca aj pri intenzívnej masáži.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

V gynekologickej praxi sú ochorenia vagíny a vulvy veľmi časté. Tieto choroby sa môžu prejavovať výraznými klinickými prejavmi a prebiehajú takmer asymptomaticky a môžu byť diagnostikované iba objektívnym vyšetrením odborníkom.
Je možné čerpať lis herniou bedrovej chrbticeKýla je patologický proces, pri ktorom je pozorovaný výčnelok medzistavcových platničiek. Nádor najčastejšie postihuje bedrovú kosť, pretože má najväčšiu záťaž.
Ak neexistuje indikácia pre chirurgický zákrok, lekár okrem medikamentóznej liečby odporúča nosiť popruh na osteochondrózu aj pás. Opasky alebo korzety na bolesť chrbta na správne rozdelenie záťaže na chrbticu v medicíne sa používajú už dlhú dobu a považujú sa za pomerne účinnú formu liečby a prevencie negatívneho vývoja osteochondrózy bedrovej chrbtice..