loader

Hlavná

Späť

Schmorlove uzly v chrbtici: čo to je, dôvody, ako zaobchádzať

Vertebrálny stĺpec je oporou pre celé telo a je počas celého života vystavený výraznému stresu. Ale s vekom, kosť a chrupavkové tkanivo sa postupne opotrebovávalo a v chrbtici sa vyvíjali rôzne patológie - osteochondróza, artróza, Schmorlovy uzly a iné.

Uzly Schmorl sú patologické poruchy degeneratívne-deštruktívnej povahy, ktoré sa vyskytujú na medzistavcových platničkách. Táto patológia sa pozoruje u 80% ľudí, ktorí prekročili 50-ročný medzník..

Popis patológie

V počiatočnej fáze vývoja lekári neidentifikovali malé Schmorlove uzly ako odchýlku od normy, ale považujú sa za malú zmenu štruktúry chrbtice. Podstatou patológie je prienik medzistavcovej chrupavky do samotného stavca. Pretože kostné tkanivo nemá nervové zakončenie, proces je asymptomatický, čo vedie k jeho komplexnej diagnostike. Osoba sa zvyčajne podrobuje vyšetreniu pri liečbe inej choroby a Schmorlovho uzla.

Vývoj patológie začína čiastočným zničením hyalinnej doštičky medzistavcových platničiek. Z výslednej medzery prúdi stavovce mimo stavcov a chrupavkové tkanivo sa pomaly rozrastá do voľného priestoru. Obratle sa začínajú atrofovať. V pevnom prvku je vytvorený priestor zakrytý uzatváracou doskou, do ktorej je umiestnená tekutina uniknutá z disku. Toto je uzol Schmorl. Schmorlovo uzol sa zväčšuje, zvyšuje tlak na želatínové jadro, zväčšuje sa priestor a steny uzliny menia svoju štruktúru..

Typicky sa také zmeny vyvíjajú veľmi pomaly a asymptomaticky. Ale pod vplyvom priťažujúcich faktorov môže dôjsť k rýchlej deformácii stavcov, čo môže viesť k zlomeninám kostných doštičiek. Menej často sa fibrotické procesy vyskytujú v Schmorlových uzlinách. Kapiláry krvných ciev môžu preniknúť cez medzistavcové platničky a spôsobiť zmenu v štruktúre jej prvkov. Tento proces môže spôsobiť Schmorlovu prietrž.

Príčiny Schmorlových uzlov

Faktory tvorby patologických uzlov sú najčastejšie vek a genetická predispozícia. Ak aspoň jeden z rodičov trpí tvorbou uzlov na medzistavcových platničkách, musí sa dieťa pravidelne vyšetrovať na včasné odhalenie patológie. Okrem týchto faktorov existujú nasledujúce dôvody na vytvorenie Schmorlových uzlov:

 • autoimunitné patológie, ktoré vedú k zníženiu hustoty kostí;
 • degeneratívne procesy v medzistavcových platničkách;
 • osteoporóza;
 • kongestívne zápalové procesy v chrbtici;
 • poranenia miechy;
 • porušenie postoja - skolióza, kyfóza;
 • nadmerné zaťaženie chrbtice v detskom veku, napríklad profesionálne športy s nesprávne vypočítaným zaťažením;
 • vrodené patológie v štruktúre chrbtice;
 • pri intenzívnom raste dieťaťa neprimerané zvyšovanie hmotnosti rôznych častí tela;
 • deformita medzistavcových platničiek.

Nadmerná alebo naopak nedostatočná fyzická aktivita je pomerne častou príčinou vzniku choroby. Z tohto dôvodu sa uzly Schmorl často zisťujú u športovcov a administratívnych pracovníkov..

Patologické ošetrenie

Malé uzlíky nespôsobujú poškodenie tela, nespôsobujú nepohodlie ani bolesť. Avšak s tvorbou veľkých uzlov alebo Schmorlovej kýly existuje nebezpečenstvo zlomeniny stavcov, artróza medzistavcových platničiek, výčnelky. V takom prípade musíte podstúpiť komplexnú liečbu a pravidelne sledovať diagnostiku, aby ste mohli sledovať vývoj choroby.

Liečba tradičnými medicínskymi metódami:

 • spinálna trakcia - pomáha uvoľňovať napätie od svalov a väzov, zlepšuje krvný obeh, znižuje zaťaženie medzistavcových platničiek. Postup sa vykonáva na odporúčanie vertebroológa na špeciálne vybavenom gauči;
 • lekárska gymnastika, plávanie - posilnenie svalového korzetu chrbta a zlepšenie flexibility chrbtice;
 • masáž - úľava od bolesti, stimulácia krvného obehu a odtok lymfy v postihnutej oblasti.

V prípade bolesti sa lieči patológia.

Liečba alternatívnymi metódami:

 • liečivé kúpele - ihličnatý kúpeľ uvoľňuje svaly a väzivo, stimuluje krvný obeh a zmierňuje bolesť. Musíte nasekať konáre mladého smreku, zbierať ich do litrovej nádoby a dobre variť v 3 litroch vody. Vývar je potrebné prefiltrovať, zohriať sa v kúpeli po dobu až 20 minút;
 • infúzia pri masáži - pomáha normalizovať krvný obeh, metabolické procesy v postihnutých oblastiach. Z rovnakých častí nasekajte nasekané bylinky: koreň šabľa, gaštan konský, semená uzlov a púpava. Vložte do sklenenej nádoby, nalejte alkohol a trvajte na tmavom mieste po dobu 15 dní. Potom dôkladne namiešajte a uložte do chladničky. Mletie s terapeutickou infúziou v kombinácii s masážou je pre Schmorlovy uzly mimoriadne účinné.

Uzly Schmorl sú často zamieňané s medzistavcovou prietržou. Tieto patológie sú síce trochu podobné, ale prietrž je nebezpečnejším ochorením so závažnými následkami. Patologické uzliny s včasnou liečbou nespôsobujú nepohodlie a sú úspešne liečené masážou a fyzioterapiou.

Defekty Schmorl v stavovcoch: sú nebezpečné??

Defekty Schmorlu v stavovcoch alebo Schmorlove uzly stavcov alebo Schmorlova kýla - to je názov choroby sprevádzaný degeneratívnymi zmenami v chrbtici. U chorého sa vytvárajú herniformné výčnelky medzistavcových platničiek, ktoré sú vtlačené do hubovitej hmoty stavcov..

Táto choroba bola pomenovaná podľa mena nemeckého profesora, ktorý ich prvýkrát opísal.

Príčiny defektov a ich klasifikácia

Schmorlova kýla je najčastejšie vrodená. Existuje však aj získaná patológia. Vyvíja sa hlavne v detstve a dospievaní..

Schmorlove uzly stavcov sa môžu vyskytnúť v dôsledku:

 • zakrivenie chrbtice;
 • zlomeniny a modriny;
 • prasknutia vláknitých krúžkov umiestnených medzi stavcami;
 • patologické procesy v stavcoch;
 • atypické zaťaženie chrbtice;
 • rýchly rast dieťaťa, v dôsledku čoho mäkké tkanivá sú pred rozvojom kostných štruktúr;
 • metabolické poruchy.

V dôsledku vyššie uvedených procesov sú doštičky hyalínovej chrupavky roztrhané, čo spôsobuje prolaps jadra medzistavcovej platničky.

Defekty Schmorlu sú v závislosti od ich počtu rozdelené na jednoduché a viacnásobné a na mieste môžu byť predné, zadné, bočné a stredové..

Najčastejšie degeneratívne zmeny sa vyvíjajú v oblasti hrudníka a bedier. V krku sú veľmi zriedkavé..

Príznaky Schmorlovej kýly

Niekedy sa Schmorlova kýla vyhlasuje za náhle ostré alebo bolestivé bolesti. Je tiež možná únava v stoji..

Ale najčastejšie chyby Schmorla v stavovcoch nevykazujú ich prítomnosť.

Táto situácia je spôsobená skutočnosťou, že v kostnom tkanive stavcov sa vyvíja degeneratívny proces, ktorý neubližuje, a nie sú ovplyvnené štruktúry nervového systému..

diagnostika

Ak chcete diagnostikovať ochorenie, starostlivo analyzujte výsledky získané röntgenovým, počítačovým alebo magnetickým rezonančným zobrazením.

komplikácie

Defekty Schmorlu v stavovcoch nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo. Ak sa však nelieči, môžu sa vyvinúť do stavcovej prietrže alebo spôsobiť zlomeninu stavca..

Liečba chorôb

Schmorlove uzly stavcov sa liečia konzervatívnymi a radikálnymi metódami liečby..

Výber liečebných metód je ovplyvnený príčinou choroby, stupňom prejavu patologických zmien, prítomnosťou sprievodných chorôb, pohlavím a vekom pacienta, jeho odbornými činnosťami..

Konzervatívna liečba zahŕňa použitie liekov (protizápalové lieky), dehydratačnú terapiu a fyzioterapiu (trakcia, reflexológia, apitherapia, hirudoterapia, barolaseroterapia, elektroanalgézia, masáže, fyzikálna terapia, nika gymnastika, plávanie). Pomáhajú zbaviť sa zápalu, eliminujú bolesť a zastavujú patologické procesy. V dôsledku fyzioterapeutických postupov sa vzdialenosť medzi stavcami zväčšuje, znižuje zaťaženie nervových štruktúr, zlepšuje zásobovanie poškodených diskov krvou a obnovuje metabolizmus v kostných tkanivách..

V prípade kompresie koreňov a pri neexistencii výsledku konzervatívnej liečby je predpísaný chirurgický zákrok. Uskutočňuje sa pomocou dekompresívnej laminektómie, v dôsledku ktorej sa disekujú dentoidné väzy..

Operácia nielen inhibuje ďalší progres choroby, ale vedie aj k spätnému vývoju procesu.

Schmorlova kýla: ako prekonať chorobu a byť zdravý

Čo znamená Schmorlova kýla? Kto sa vyvíja? Prečo by ste nemali odložiť liečbu, ak sa u vás toto ochorenie nachádza? Aké nebezpečné je to pre vaše chrbát? Ako zaobchádzať? Na tieto a ďalšie otázky odpovie tento článok! 10 minút na čítanie

obsah

Čo je Schmorlova kýla?

Nazýva sa tiež „Schmorlove uzly“. Rovnaká prietrž medzistavcových platničiek, ale s jednou vlastnosťou: chrupavka medzistavcových platničiek vyčnieva do vzpriamený smer do tela nadložného alebo základného stavca.

Ako sa líši Schmorlova kýla od normálnej kýly? Ako viete, klasická medzistavcová prietrž vyčnieva v horizontálnej rovine, často smerom k mieche a Schmorlova kýla smerom k telu stavcov (intracorporeally).

Príznaky Schmorlovej kýly

Takmer vždy je Schmorlova kýla asymptomatická a neprináša osobe nepríjemné pocity, čo sa nepovažuje za akútny stav. V niektorých prípadoch (ktoré sme opísali nižšie) môžu spôsobiť príznaky, ako napríklad:

 • Bolesti chrbta, čo si vyžaduje zmenu polohy tela;
 • Zvýšená únava svalov chrbta;
 • Tuhé kĺby a strata elasticity väzov.

Príčiny Schmorlovej kýly

Hlavným a dominantným dôvodom sú degeneratívne procesy v kostnej štruktúre stavcov. Jednoducho povedané, stavcové telá zmäknú a do tohto miesta vyčnieva disk. Predisponuje k tvorbe takého kýla alebo počiatočnej nedostatočnosti vývoja kostného tkaniva od detstva v dôsledku metabolických porúch. Alebo podľa rovnakej schémy, ale v dôsledku zmien kostí súvisiacich s vekom a poklesu ich hustoty (osteoporóza)..

Okrem toho je to možné pozorovať v dôsledku neustálej vysokej fyzickej námahy, ktorá sa často vyskytuje u športovcov alebo v ťažkom tehotenstve. Na rôntgenovej snímke sú zreteľne viditeľné zmeny hustoty kostí a deformácií stavcov.

Aké je nebezpečenstvo Schmorlovej kýly?

Najviac poučná časť tohto článku, pretože sme o tom sľúbili!

Vzhľadom na to, že takéto kýly zvyčajne nie sú bohaté na príznaky, a aj keď sa zistia, často im nie je venovaná náležitá pozornosť. Samy osebe nie sú nebezpečné, ale pokiaľ ide o komplikácie, otázka je iná:

 1. Praskliny v stavcoch sa môžu tvoriť v dôsledku dutín v nich vytvorených. To môže viesť k ďalšiemu zlomeniu stavca, čo je nebezpečný stav. Pravdepodobnosť zlomenín stavcov je obzvlášť vysoká, ak sú dva výbežky nad a pod, smerom k jednému stavcu..
 2. Disk tiež môže úplne vyplniť vytvorenú dutinu, čo spôsobuje stlačenie nervových koreňov miechy a rýchle opotrebenie kĺbov chrbtice..
 3. Môžu sa tiež vyvinúť negatívne symptómy stuhnutosti, straty flexibility a únavy.

Druhy kýly Schmorl

V závislosti od miesta vývoja sa rozlišujú bedrové, hrudné a krčné kýly a Schmorlovy uzly.

Schmorl Lumbar Hernia

Veľkým nebezpečenstvom tejto kýly je lumbálna prietrž, pretože tieto stavce sú najmasovejšie a v porovnaní s inými stavcami sú vystavené najväčšiemu zaťaženiu. Vyskytujú sa pri konštantných ostrých pohyboch s bremenami na bedrovej časti.

Keď sa v tejto časti objavia Schmorlovy uzly, zvyčajne sa dajú ľahko určiť na röntgenovej snímke chrbtice:

Schmorlova hrudná kýla

V oblasti hrudníka je zaťaženie menšie ako v bedrovej oblasti, pretože tieto stavce sú podopreté rebrami a ťažisko je dobre rozložené. V tejto súvislosti je riziko vývoja kýly Schmorlovej v tejto časti nižšie. Charakteristickým znakom pri vývoji kýly Schmorlovej v hrudnej oblasti je to, že bolesti sa objavujú počas progresie procesu a môžu sa dať horným končatinám a hornej časti tela..

Schmorlova krčná prietrž

V tejto časti sa vyskytuje Schmorlova kýla o niečo častejšie ako v iných. Je ťažké identifikovať taký stav, pretože tento typ prietrže neobťažuje človeka po dlhú dobu vo forme bolesti. Jediným príznakom, ktorý môže viesť k diagnóze, je zvýšená únava krčnej chrbtice. V tejto časti sa môžu najčastejšie tvoriť praskliny a zlomeniny stavcov, pretože krčné stavce sú najmenšie a najzraniteľnejšie..

Ak sa zistí Schmorlova hernia v akékoľvek oddelenie chrbtica naliehavo potrebuje začať liečbu.

Stredné kýly Schmorl

Sú najvhodnejšou možnosťou pre vývoj prietrže tohto typu. Od ostatných sa líšia v tom, že ovplyvňujú centrálnu časť tela stavca a sú najmenej často komplikované prasklinami a zlomeninami stavcov. Takéto kýly zvyčajne nespôsobujú žiadne príznaky..

Popri lokalizácii Schmorlovej hernie sa rozlišujú aj viacnásobné a jednotlivé Schmorlovy uzly.

Viac uzlov

Sú omnoho častejšie ako jednotlivé. Zvláštnosťou viacerých uzlov je to, že môžu ovplyvniť rovnaký stavec z rôznych strán alebo môžu byť rozptýlené po rôznych častiach chrbtice. V tomto prípade nie sú nezvyčajné príznaky vo forme zvýšenej únavy chrbta a neschopnosti dlhodobo zostať v rovnakej polohe (sedenie, státie) z dôvodu bolesti chrbta..

jednoposteľová

Sú dôsledkom skoliózy, kyfózy a iných deformujúcich ochorení chrbtice. Najčastejšie nespôsobujú násilné symptómy v závislosti od lokalizácie.

Schmorlova kýla počas tehotenstva

Dôvodom rozvoja alebo zhoršenia takejto prietrže je zvýšené zaťaženie chrbtice, ktoré sa pozoruje u každého tehotného dievčaťa..

Aby sa predišlo zhoršeniu stavcovej deformity pred tehotenstvom alebo v prvom trimestri tehotenstva, je potrebné vykonať röntgenové vyšetrenie chrbtice, aby sa zistilo, či sú v chrbtici degeneratívne a deformujúce choroby chrbtice..

Ak bola Schmorlova kýla zistená pred alebo počas tehotenstva, je potrebné chrániť chrbticu pred preťažením formou nosenia podporných korzetov a iných všeobecných posilňovacích prostriedkov na ochranu a prevenciu chorôb chrbtice..

Nie je to kontraindikácia pre tehotenstvo a pôrod.

Diagnóza Schmorlovej kýly

Prvá vec, ktorá môže naznačovať prítomnosť Schmorlovej kýly, je prítomnosť zvýšenej únavy chrbta a prítomnosť bolesti chrbta, ktoré sú neutralizované v polohe na chrbte alebo pri zmene polohy tela..

Hlavnými vyšetreniami ľudí s podozrením na kýlu Schmorl sú rádiologické typy diagnózy:

 • X-ray chrbtice
 • MRI chrbtice
 • Počítačová tomografia chrbtice (to je najlepšia metóda v porovnaní s MRI, pretože CT sken lepšie vizualizuje také husté štruktúry tela ako kosti).

Schmorlovu herniu diagnostikuje traumatológ, ortopéd alebo vertebroológ.

Metódy liečby Schmorlovej kýly

K otázke liečby Schmorlovej prietrže by sa malo pristupovať komplexne. Na dosiahnutie cieľa vo forme zdravého chrbta sa rozlišuje 5 druhov liečby, z ktorých niektoré by sa mali navzájom kombinovať:

 • Liečba drogami
 • fyzioterapia
 • masáž
 • Chirurgické ošetrenie
 • Restoratívne ošetrenie

Liečba drogami

Hlavné lieky, ktoré sa používajú pri zastavení bolesť a zmiernenie zápalu Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) sú. Z tejto skupiny v takejto situácii je potrebné rozlišovať také lieky, ako sú:

Na posilnenie kostí a väzivového aparátu sú úspešné vápnikové prípravky v kombinácii s vitamínom (kalcium-D3 nycomed).

fyzioterapia

Pri výbere súboru cvikov pre Schmorlovu prietrž sa oplatí osloviť každého pacienta individuálne. Ale pre každého existujú všeobecné pravidlá:

 • pred každým cvičením je potrebné zahriať sa
 • každé cvičenie by sa malo vykonávať pomalým rytmom a bez náhlych pohybov
 • zavesenie na tyčinku napína chrbticu a zabraňuje progresii Schmorlovej kýly
 • hyperexlongácia chrbta posilňuje svaly dolnej časti chrbta, zatiaľ čo chrbtica je napnutá
 • použitie ťažkých závaží a činiek a ďalších doplnkových závaží je nežiaduce.

Odporúčame vám podrobne sa zoznámiť s technikou cvikov na Schmorlovu prietrž:

Najlepšie je použiť cvičebnú terapiu pre Schmorlovu prietrž v kombinácii s inými metódami liečby.

masáž

Má významný účinok pri liečbe Schmorlovej kýly. Má zosilňujúci účinok na svalový korzet chrbta, zlepšuje krvný obeh v určitých oblastiach chrbta. Ku každému pacientovi by sa v tejto veci malo pristupovať individuálne..

Pozor! Masáž by mala byť vykonávaná kvalifikovaným odborníkom, pretože situáciu môže zhoršiť iba nesprávny postup.

Je dôležité používať masáž v komplexe s inými liečebnými metódami..

Chirurgický zákrok

Spravidla nie je potrebná operácia Schmorlovej kýly. Existuje iba niekoľko indikácií pre chirurgický zákrok kvôli Schmorlovej kýle:

 • silné nepohodlie a bolesť v chrbte, ktoré nemožno odstrániť pomocou konzervatívnych metód liečby
 • zlomenina stavcov
 • kompresia (kompresia) miechy a koreňov miechy

Nasledujúce komplikácie sa vykonávajú pre komplikácie Schmorlovej kýly:

 • perkutánna fluroskopická vertebroplastika. Použitím tejto metódy sa zničené telo stavcov obnoví v dôsledku zlomeniny;
 • predná / zadná dekompresia miechy a jej koreňov. V tomto prípade je kompresia nervových štruktúr eliminovaná odstránením fragmentov, umelými protetikami, zavedením látok a správnym zlúčením stavcov..

Restoratívne ošetrenie

Hlavnými cieľmi konzervatívnej liečby Schmorlovej kýly sú:

 • záber a predĺženie chrbtice;
 • posilnenie svalového korzetu chrbtice;
 • zlepšenie prekrvenia štruktúr chrbtice a chrbta.

V tejto súvislosti sme citovali najlepšie metódy na dosiahnutie týchto cieľov..

Dosiahnutie cieľa vo forme zdravého chrbta konvenčnými metódami si vyžaduje zapojenie odborníkov, posilnené akcie a, čo je dôležité, vysoké náklady.

Tieto metódy a princípy sa dajú pozorovať počas 5 minút denne na špeciálnom simulátore, ktorý bol na tento účel testovaný a certifikovaný:

 • Simulátor Drevmass pôsobí nielen na príznak, ale aj na príčinu choroby! Zmierňuje zaťaženie medzistavcových platničiek a predlžuje dĺžku chrbtice. Činnosť je spôsobená valcami rôznych veľkostí.
 • Zlepšuje prísun krvi do chrupavky a výživu disku vďaka pôsobeniu na paravertebrálne svaly na chrbte! Pozitívne tak ovplyvňuje funkčný stav chrupavky a diskov..
 • Tónuje svaly, posilňuje ich a stabilizuje. Pozitívny vplyv na elastickú zložku medzistavcových platničiek!

Simulátor Drevmass

Vo všeobecnosti simulátor Drevmass jednoducho a efektívne ovplyvňuje komplexné zotavenie chrbtice a chrbta. Je nevyhnutnou vecou pri prevencii a liečbe chorôb chrbtice a je vhodný pre každého bez ohľadu na vek. Okrem toho je ľahké cvičiť doma.!

Upozorňujeme na príbeh Poliny a ako jej pomohli masérka a gymnastika Drevmass:

prevencia

Pre primeranú prevenciu výskytu a zhoršenia Schmorlovej prietrže je potrebné pripomenúť si niektoré pravidlá:

 • Vyžaduje sa primeraná úroveň fyzickej aktivity na chrbtici;
 • Udržiavajte zdravý životný štýl, zapájajte sa do telesnej výchovy, jogy a procesov posilňovania svalovej časti chrbta;
 • Je potrebné kontrolovať telesnú hmotnosť - pri obezite sa dramaticky zvyšuje zaťaženie chrbtice a kĺbov;
 • Dodržiavajte režim odpočinku / práce - nepretržitá práca (najmä státie) nepriaznivo ovplyvňuje zdravie chrbta.

byť zdravý!

Ak sa chcete poradiť s prevenciou a nezávislou liečbou chorôb chrbtice pomocou profesionálnych simulátorov Drevmass, radi vám odpovieme na bezplatnej horúcej linke 8 800-700-37-79 alebo e-mailom [email protected]

Môžete si tiež objednať spätné volanie alebo zanechajte svoju recenziu / návrh.

Dúfame, že tento materiál bol pre vás užitočný a želáme vám veľa zdravia a dlhého života.!

Shmorl defekt chrbtice

V rádiológii je pojem - Schmorlova kýla. To znamená, že v niektorých častiach chrbtice dochádza k anatomickým a štrukturálnym zmenám v dôsledku tvorby buničitého jadra..

Schmorlova medziobratlová hernia sa najčastejšie vyskytuje u detí s rýchlym rastom. Počas rastu sa mäkké tkanivá napínajú, zatiaľ čo kostné tkanivo výrazne zaostáva.

V hubovitých formáciách chrbtice sa začínajú tvoriť dutiny. Po určitom čase sú také dutiny stlačené koncovými doskami stavcov.

Tieto koncové platne sa nazývajú hyalínová chrupavka, ktoré sú špeciálnou formáciou. Hyalínová chrupavka je navrhnutá tak, aby chránila huby kostného tkaniva každého konkrétneho stavca pred rôznymi mechanickými traumatickými účinkami..

V mladom veku sa často vytvára viac Schmorlových hernií. Rozlišujte stavce podľa povahy miesta:

Je potrebné poznamenať, že stredná a bočná kýla Schmorla nikdy nespôsobujú bolesť. Je to preto, že takéto útvary netlačia na nervové zakončenie chrbtice.

Ak existuje predná kôra Schmorl, potom sa najčastejšie tvorí v množnom čísle. Takýto viacnásobný defekt vedie k neustálej bolesti, najčastejšie je sprevádzaný narušením pohybovej aktivity chrbtice.

Okolo kýly sa môže vytvoriť oblasť osteosklerózy, v dôsledku čoho vznikajú intrakorporálne kýly. Táto podmienka môže viesť k:

pravidelne zostať v rovnakej polohe po dlhú dobu, pasívny životný štýl.

Okrem toho je potrebné poznamenať dedičný faktor, ktorý tiež spôsobuje poruchu typu Schmorl.

Okrem toho kyphosis, lordóza alebo skolióza vedie k výskytu stavovcov. Pri týchto sprievodných ochoreniach sa v chrbtici vyskytujú degeneratívne zmeny, ktoré spôsobujú oslabenie stavcov.

Mnoho ľudí trpiacich bolesťou chrbtice, ako je napríklad myalgia a artralgia, sa zaujíma o stupeň nebezpečenstva Schmorlovej kýly. Je potrebné poznamenať, že akékoľvek ochorenie pozorované u ľudí môže mať rôzne následky..

To platí najmä pre pohybový aparát. Porucha typu Schmorl sa musí liečiť okamžite po objavení sa príznakov a stanovení diagnózy.

Hlavnými príznakmi Schmorlovej kýly sú:

výskyt pocitu tiaže v bedrovej oblasti, bolesť, zúženie oblasti kostnej drene, zriedkavé pulzovanie svalov chrbta.

Pri výskyte týchto príznakov bude bolesť zhoršená počas dlhého pobytu v stojacej polohe, ako aj pri drepe a ohybe. V polohe na chrbte bude bolesť chrbta ustupovať.

Ak sa zistia najmenšie príznaky Schmorlovho defektu, liečba sa začne okamžite, bez čakania na nové prejavy. Liečba v skorých štádiách choroby umožní vyhnúť sa rozvoju nebezpečných patológií.

Hneď na začiatku je potrebné poradiť sa s neuropatológom, ktorý po dôkladnom vyšetrení odkáže pacienta na röntgenové vyšetrenie. Lekári pomocou röntgenového žiarenia zistia oblasť lokalizácie vzdelávania.

Na terapeutické účely by sa mala predpísať rekreačná gymnastika. Takéto ošetrenie sa uskutočňuje podľa stanoveného harmonogramu a pod prísnym dohľadom fyzioterapeuta.

Terapeutické cvičenia sú zamerané na napínanie stavcov a ich posilňovanie. Sedenia terapeutickej masáže a manuálna terapia sú pomerne účinné. Pomocou týchto postupov sa uvoľnia jednotlivé sektory chrbtice, pri ktorých sa vyskytne porucha typu Schmorl.

Okrem toho sa v chrbtici výrazne zlepšuje krvný obeh. Na zvýšenie účinnosti liečby by sa mali používať ihličnaté alebo terpentínové kúpele.

Trakcia chrbtice sa tiež používa na ošetrenie chrbtice zo Schmorlovej kýly. Pomocou postupu pod vplyvom záťaže sa natiahne chrbtica, čím sa zlepší stav výživy tkanív.

Defekty Schmorlu v stavovcoch alebo Schmorlove uzly stavcov alebo Schmorlova kýla - to je názov choroby sprevádzaný degeneratívnymi zmenami v chrbtici. U chorého sa vytvárajú herniformné výčnelky medzistavcových platničiek, ktoré sú vtlačené do hubovitej hmoty stavcov..

Táto choroba bola pomenovaná podľa mena nemeckého profesora, ktorý ich prvýkrát opísal.

Schmorlova kýla je najčastejšie vrodená. Existuje však aj získaná patológia. Vyvíja sa hlavne v detstve a dospievaní..

Schmorlove uzly stavcov sa môžu vyskytnúť v dôsledku:

zakrivenie chrbtice; zlomeniny a modriny; prasknutia vláknitých krúžkov umiestnených medzi stavcami; patologické procesy v stavcoch; atypické zaťaženie chrbtice; rýchly rast dieťaťa, v dôsledku čoho mäkké tkanivá sú pred rozvojom kostných štruktúr; metabolické poruchy.

V dôsledku vyššie uvedených procesov sú doštičky hyalínovej chrupavky roztrhané, čo spôsobuje prolaps jadra medzistavcovej platničky.

Defekty Schmorlu sú v závislosti od ich počtu rozdelené na jednoduché a viacnásobné a na mieste môžu byť predné, zadné, bočné a stredové..

Najčastejšie degeneratívne zmeny sa vyvíjajú v oblasti hrudníka a bedier. V krku sú veľmi zriedkavé..

Niekedy sa Schmorlova kýla vyhlasuje za náhle ostré alebo bolestivé bolesti. Je tiež možná únava v stoji..

Ale najčastejšie chyby Schmorla v stavovcoch nevykazujú ich prítomnosť.

Táto situácia je spôsobená skutočnosťou, že v kostnom tkanive stavcov sa vyvíja degeneratívny proces, ktorý neubližuje, a nie sú ovplyvnené štruktúry nervového systému..

Ak chcete diagnostikovať ochorenie, starostlivo analyzujte výsledky získané röntgenovým, počítačovým alebo magnetickým rezonančným zobrazením.

Defekty Schmorlu v stavovcoch nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo. Ak sa však nelieči, môžu sa vyvinúť do stavcovej prietrže alebo spôsobiť zlomeninu stavca..

Schmorlove uzly stavcov sa liečia konzervatívnymi a radikálnymi metódami liečby..

Výber liečebných metód je ovplyvnený príčinou choroby, stupňom prejavu patologických zmien, prítomnosťou sprievodných chorôb, pohlavím a vekom pacienta, jeho odbornými činnosťami..

Konzervatívna liečba zahŕňa použitie liekov (protizápalové lieky), dehydratačnú terapiu a fyzioterapiu (trakcia, reflexológia, apitherapia, hirudoterapia, barolaseroterapia, elektroanalgézia, masáže, fyzikálna terapia, nika gymnastika, plávanie). Pomáhajú zbaviť sa zápalu, eliminujú bolesť a zastavujú patologické procesy. V dôsledku fyzioterapeutických postupov sa vzdialenosť medzi stavcami zväčšuje, znižuje zaťaženie nervových štruktúr, zlepšuje zásobovanie poškodených diskov krvou a obnovuje metabolizmus v kostných tkanivách..

V prípade kompresie koreňov a pri neexistencii výsledku konzervatívnej liečby je predpísaný chirurgický zákrok. Uskutočňuje sa pomocou dekompresívnej laminektómie, v dôsledku ktorej sa disekujú dentoidné väzy..

Operácia nielen inhibuje ďalší progres choroby, ale vedie aj k spätnému vývoju procesu.

Defekt Schmorl a jeho prejavy Intracorporeal defect Liečba choroby

V rádiológii je pojem nazývaný Schmorlova kýla.

Podstatou tohto pojmu je to, že v rôznych častiach chrbtice sa pozorujú štrukturálne a anatomické zmeny s tvorbou buničitého jadra..

Najčastejšie je Schmorlova medziobratlová hernia pozorovaná u detí počas ich rýchleho rastu. Keď rastú, mäkké tkanivá tela majú čas sa natiahnuť, zatiaľ čo kostné tkanivo výrazne zaostáva. Preto sa v hubovitých útvaroch chrbtice začínajú objavovať dutiny. V priebehu času sa také dutiny pritlačia cez koncové platničky stavcov..

Koncové platne sa tiež nazývajú hyalínová chrupavka, čo je špeciálna formácia. Hyalínová chrupavka chráni huby kostného tkaniva každého jednotlivého stavca pred rôznymi traumatickými (mechanickými) účinkami deformácie.

V dospievaní toto ochorenie najčastejšie tvorí mnohopočetné Schmorlovy hernie. Podľa charakteru ich umiestnenia sa stavce delia takto:

centrálnej laterálna; predné späť.

Je potrebné poznamenať, že centrálna prietrž Schmorla a laterálna forma jej prejavu nespôsobujú bolesť. Dôvodom je skutočnosť, že neovplyvňujú nervové zakončenie pozdĺž chrbtice. Predné herniálne miesto sa najčastejšie prejavuje v množnom čísle. Takéto viacnásobné defekty Schmorlu vedú k chronickej bolesti, ktorá môže byť sprevádzaná narušením motorickej funkcie chrbtice.

Späť na obsah

Okolo miesta ochorenia sa môže vytvoriť zóna osteosklerózy, v dôsledku čoho sa objavia intrakorporálne kýly. Môže to byť spôsobené faktormi, ako je neaktívny životný štýl a sedavá práca. Okrem toho nesmieme zabúdať na faktor dedičnosti, ktorý vedie k výskytu Schmorlovho defektu.

Skolióza, lordóza alebo kyphosis môžu tiež viesť k výskytu takýchto stavovcov. Pri takýchto sprievodných diagnózach sa v chrbtici vyskytnú degeneratívne zmeny, ktoré spôsobia oslabenie sily chrbtice..

Mnoho ľudí, ktorí majú bolesti chrbtice, sa čuduje, prečo je Schmorlova kýla nebezpečná. Akákoľvek choroba ľudského tela môže mať vážne následky. Najmä pokiaľ ide o pohybový aparát. Liečba defektov miechy sa preto musí začať ihneď po prejavení prvých príznakov..

Príznaky Schmorlovej kýly:

bolesť zriedkavá pulzácia v mieche; vzhľad ťažkosti v dolnej časti chrbta; zúženie priestoru kostnej drene;

V rovnakom čase sa budú bolesti zväčšovať s predĺženým státím, ostrými zákrutami a drepmi. V polohe na chrbte prechádzajú nepríjemné pocity na chrbte.

Schmorlova kýla bedrovej, hrudnej chrbtice: čo to je, ako s tým zaobchádzať

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Schmorlova kýla chrbtice alebo Schmorlova chrupavková uzlina sú rádiologickým konceptom, ktorý prvýkrát opísal nemecký vedec, lekár Christian Schmorl..

Schmorlova kýla chrbtice je potápanie alebo dierovanie chrupavkového tkaniva koncových doštičiek do hubovitej kosti, do tela dolného alebo horného stavca. Má veľmi často genetickú povahu alebo sa vytvára v ranom detstve v dôsledku rýchleho rastu ľudského tela.

Pri takomto raste dieťaťa sa mäkké tkanivá môžu rýchlo pretiahnuť a kostné tkanivo nemôže reagovať tak rýchlo na rýchly rast a začína sa vo vývoji zaostávať. Výsledkom tohto procesu je vytváranie dutín vo stavcoch (v ich hubovitom tele). Po uplynutí času padajú stavcové koncové platne do týchto dutín.

Kýla Schmorl sa líši od zvyčajnej medzistavcovej prietrže takto:

 • Lokalizácia (umiestnenie).
 • Neurovaskulárne zväzky sa nezúčastňujú patologickej reakcie.
 • Schmorlova kýla nekomprimuje miechy a miechu.
 • Klinické prejavy môžu chýbať alebo veľmi zriedkavé, pretože na tvorbe Schmorlovej kýly sa podieľajú iba stavce a medzistavcové platničky.
 • Takmer vždy sa vyskytuje v detstve a dospievaní.

Aké je nebezpečenstvo Schmorlovej kýly?

 1. Schmorlova kýla v priebehu času prispieva k rednutiu stavcov, spôsobuje ich náchylnosť na fyzickú námahu a otrasy, v dôsledku čoho sa môže vyskytnúť kompresná fraktúra (veľmi závažná patológia)..
 2. Zapojenie do patologického procesu medzistavcových platničiek, jeho dierovanie alebo potopenie do prietrže, výrazne zhoršuje funkciu chrbtice, ktorá môže spôsobiť postihnutie.
 3. Schmorlova kýla tiež zvyšuje zaťaženie medzistavcových kĺbov, čo je jednou z príčin skorej artrózy týchto kĺbov..
 4. Schmorlova kýla nájdená na röntgenovom snímaní môže byť predzvesťou tvorby ďalšej medzistavcovej prietrže.

Preto je Schmorlova kýla nebezpečná, t.j. ich komplikácie. Preto, aj keď neexistujú klinické prejavy tejto prietrže, ale existujú náhodne identifikované rádiologické príznaky, musíte okamžite začať s liečbou, aby ste zabránili výskytu komplikácií..

Príčiny Schmorlovej kýly

Schmorlova kýla má tieto príčiny:

 1. Dedičná predispozícia (jednotlivé štrukturálne vlastnosti stavcových koncových dosiek).
 2. Rýchly rast dieťaťa v skorom alebo dospievajúcom období, sprevádzaný oneskoreným rastom kostí s normálnym rastom chrupavky. Výsledkom je, že sa v stavcoch vytvárajú dutiny a plnia sa chrupavky.
 3. Mikrotrauma chrbtice alebo nadmerná fyzická námaha na ňu (napríklad v športe: potápanie, tanec - tvarovanie, aerobik alebo počas tehotenstva).
 4. Poranenie spôsobené prudkým nárastom hmotnosti alebo pádom zhora nadol.
 5. Deformácia kosti a chrupavky v dôsledku osteoporózy, najmä u starších ľudí.
 6. Zhoršenie prísunu krvi stavcom, v dôsledku ktorého sa stávajú menej trvanlivými a jednoducho vymačkávanými medzistavcovými platničkami (príčiny zhoršenia prísunu krvi do chrbtice sú sklon, kyfóza, Scheuermann-Mauova choroba, sedavý spôsob života, často medzi astronautmi).
 7. Nedostatok kostného vápnika.
 8. Porušenie metabolických procesov na medzistavcovej platničke.

Príznaky Schmorlovej kýly

Klinické príznaky Schmorlovej kýly obvykle nie sú prítomné alebo sú veľmi zriedkavé. Od Schmorlovej kýly:

 • nekomprimuje nervové korene a krvné cievy,
 • nespôsobuje aseptický zápal,
 • nespôsobuje svalové kŕče.

Schmorlova hernia, ako už bolo uvedené, je röntgenovým znamením a pri diagnostických vyšetreniach spojených s inými problémami chrbtice sa náhodou často zisťuje náhodne. Niekedy sa môže vyskytnúť bolesť miestnej (miestnej) povahy. Takáto bolesť sa často objavuje počas cvičenia a počas odpočinku zmizne alebo zmizne. V tomto ohľade sú hlavnými sťažnosťami neschopnosť vykonávať športové aktivity v plnom rozsahu.

Palpácia (s palpáciou) v oblasti postihnutého stavca môže spôsobiť miernu bolesť a môže sa určiť svalový spazmus. Neurologické a vaskulárne zmeny sa nepozorujú.

Schmorlova kýla bedrovej chrbtice

Schmorlova kýla bedrovej chrbtice sa zvyčajne neobjavuje. Môže však byť sprevádzaná zvýšenou únavou v bedrovej oblasti, pocitom nepohodlia a zníženou flexibilitou chrbta. Náhodne sa zistí pri diagnostickom röntgenovom vyšetrení chrbtice na iné choroby. Veľmi zriedkavo môže Schmorlova kýla spôsobovať bolesť v bedrovej a dolnej končatine, ktorá sa vyskytuje pod vplyvom fyzickej námahy alebo je počiatočným príznakom herniovej komplikácie. S progresom patologického procesu môže medzistavcová platnička úplne spadnúť do prietrže, čo by narušilo funkciu bedrových stavcov. Okrem toho je Schmorlova kýla bedrovej chrbtice slabým miestom, kde sa môže vyskytnúť kompresná zlomenina stavca. To sa stáva:

 • s výrazným bočným zaťažením chrbtice,
 • počas odrazu,
 • v prípade kompresie chrbtice pozdĺž osi.

Z tohto dôvodu si identifikovaná Schmorlova prietrž vyžaduje včasnú liečbu. Schmorlova kýla sa môže tvoriť na akejkoľvek úrovni bedrovej chrbtice. V tejto časti je päť stavcov, pretože sú najväčšie bedrová oblasť má veľké zaťaženie. V závislosti od umiestnenia kýly sa urobí röntgenová „diagnóza“ Schmorlovej kýly L1, L2, L3, L4 alebo L5..

Schmorlova kýla hrudnej chrbtice

Schmorlova kýla hrudnej chrbtice sa môže tvoriť na akejkoľvek úrovni hrudnej chrbtice a je menej obvyklá vo vzťahu k iným typom kýly. Najčastejšie sa vyskytuje na úrovni 8 - 12. Prietrž prietrže je často asymptomatická. pretože je ovplyvnené iba kostné tkanivo, ale nie nervové zakončenie. A neprítomnosť bolesti sprevádzaná predčasnou diagnózou kýly. Ako Schmorlova hernia rastie, môže sa vyskytnúť zvýšená celková únava v hrudnej chrbtici a lokálna únava v hrudnej oblasti chrbta. Zvýšená celková únava je spôsobená poruchou vnútorných orgánov - srdca a pľúc (môže sa vyskytnúť dýchavičnosť, rýchly pulz). V priebehu času sa vyskytujú bolesti chrbta, najmä pri fyzickej námahe, ktorá v pokoji klesá a môže sa vzdať.

Schmorlova kýla krčnej chrbtice

Schmorlova kýla krčnej oblasti sa najčastejšie vyskytuje kvôli mäkkosti samotných krčných stavcov. V počiatočnej fáze as malými rozmermi je priebeh kýly Schmorlovej v krčnej oblasti asymptomatický. S priebehom tohto procesu sa prejavuje slabosť, zvýšená únava a bolesť v krku, najmä počas cvičenia. Progresia kýly krčnej chrbtice (jej zväčšenie alebo komplikácia) môže byť sprevádzaná narušením mozgového obehu, ktorý sa klinicky prejavuje bolesťami hlavy, ospalosťou, celkovou slabosťou a zvýšenou únavou..

Viac hernias Schmorl

Viaceré kýly Schmorlu ovplyvňujú významný segment miechy, v dôsledku čoho sú ich hlavné prejavy:

 • chronická bolesť, ktorá sa zvyšuje vo zvislej polohe (keď osoba stojí alebo sedí) a klesá v polohe na bruchu.
 • Vizuálne je u týchto ľudí sklon chrbtice smerom dopredu zreteľne zvýšený a prirodzené ohyby chrbtice - hrudník a bedra sa vyhladzujú, čím sa vytvára veľmi priama forma..
 • Zaznamenaný sklon a zhoršené držanie tela.
 • Zaznamenáva sa aj zvýšená únavnosť chrbta a výsledkom je zníženie pracovnej kapacity.

Hernie viacerých Schmorlovcov môžu mať tiež asymptomatický priebeh, najmä v prípadoch, keď je postihnutá stredná časť stavcov. Takéto kýly sa spravidla zisťujú náhodne v ranom detstve a dospievaní a často môžu samy zmiznúť. Príčinou takýchto hernií je genetická predispozícia (najčastejšie) a pravdepodobne nedostatok vápnika.

Ak sa na prednej strane stavcov nachádza viac kýly Schmorl, potom existuje vysoké riziko medzistavcovej prietrže a kompresného lomu. Také deformácie na prednej strane stavcov sa často vyskytujú v bedrovej oblasti a môžu byť sprevádzané strednými kýlami v susednom chrbtovom stĺpci. Takáto patológia vyžaduje povinný odborný dohľad a včasnú terapiu..

Medziobratlová hernia Schmorl

Schmorlova medziobratlová hernia môže byť jednoduchá a mnohonásobná. Jediná medziobratlová hernia Schmorl sa zvyčajne neprejavuje klinickými príznakmi. Ak je však v chrbtici súčasne niekoľko hernií (najmä v jednom z jej oddelení), vedie to k narušeniu jej pohyblivosti a zakrivenia. Jednotlivé Schmorlove medzistavcové kýly sa zvyčajne tvoria v dospelosti a starších ľuďoch a sú lokalizované hlavne v lumbosakrálnej oblasti. Hernie viacerých Schmorlov sa vyskytujú u mladých a častejšie v hrudnej chrbtici. Schmorlova medziobratlová hernia sa pri rádiografii náhodne deteguje na inú chorobu.

Stredná kýla Schmorl

 • Centrálna kýla Schmorl má priaznivejší priebeh a najčastejšie sa vyskytuje. Priebeh tejto hernie je zvyčajne asymptomatický a určuje sa pomocou röntgenovej alebo tomografickej vyšetrovacej metódy. V prípadoch, keď je stredná hernia Schmorl veľká, objavujú sa klinické príznaky charakteristické pre osteochondrózu chrbtice:
 • bolesť vznikajúca pri chôdzi, dlhšom státí alebo pri ohýbaní;
 • pocit únavy v chrbte;
 • je možná bolesť v lumbálnej oblasti vyžarujúca do dolných končatín;
 • zmena (obmedzenie) pohyblivosti chrbtice v postihnutej oblasti.

V prípade náhodného odhalenia centrálnej kýly Schmorl je lepšie sa obrátiť na odborníka, aby sa začalo včasné predchádzanie možným komplikáciám..

Schmorlova kýla a tehotenstvo

Schmorlova kýla a tehotenstvo sú kompatibilné. Najmä ak sa prietrž nevyskytla pred tehotenstvom. Ale v každom prípade, ak je Schmorlova hernia zistená počas tehotenstva, je potrebné, aby bola pod osobitným dohľadom lekára (ortopédka, neurológka, gynekológa pôrodníka) a veľmi sa o seba starala. pretože počas tehotenstva sa výrazne zvyšuje zaťaženie chrbtice. Počas tehotenstva môže byť potrebné nosiť opasok, korzet alebo obväz, ako aj ísť do bazéna. Všetky tieto opatrenia budú veľmi užitočné pre tehotnú ženu aj pre nenarodené dieťa. Ak je Schmorlova kýla zistená pred tehotenstvom, odporúča sa, aby ste si ju pred plánovaním najprv posilnili.

Dôsledky Schmorlovej kýly

Dôsledky kýly Schmorlovej môžu byť rôzne. Môže existovať dlhý čas a nijakým spôsobom sa nemôže prejaviť, nemôže napredovať a nesmie byť komplikovaný. V prípade jej zvýšenia, napredovania procesu, však vyplynú tieto dôsledky:

 • vznik medzistavcovej prietrže, závažnejšieho ochorenia, ktoré si vyžaduje dlhodobú liečbu s možným chirurgickým zákrokom. Pretože neurovaskulárne zväzky a dokonca miecha sú už zapojené do patologického procesu.
 • Existuje tendencia ku kompresným zlomeninám chrbtice, ktoré sa môžu vyskytnúť pri fyzickej námahe (najmä u ľudí, ktorí sa zaoberajú športom)..
 • Zvyšujúce sa zaťaženie medzistavcových kĺbov vyvoláva vznik skorej artrózy týchto kĺbov.
 • Prerušené držanie tela, flexibilita a pohyblivosť chrbtice.
 • Vyvíja sa výrazné zakrivenie chrbtice - ak je postihnutá hrudná oblasť, vyskytuje sa kyfóza a ak je postihnutá bedrová chrbtica, lordóza.

Takéto následky nielen narušujú pohyb pri chôdzi, spôsobujú bolesť a nepohodlie, ale tiež znemožňujú športovanie a dokonca môžu viesť k zdravotnému postihnutiu. Vzhľadom na možné dôsledky kýly Schmorla je potrebné prijať potrebné opatrenia, aby sa včas zabránilo jej progresii..

Diagnóza Schmorlovej kýly

Diagnóza Schmorlovej kýly je založená na:

 • sťažnosti - prítomnosť alebo neprítomnosť bolesti, jej lokalizácia, závislosť bolesti od účinkov fyzickej námahy, či bolesť v polohe na chrbte klesá.
 • Prípadové anamnézy - má rodina v rodine Schmorlovu prietrž, boli predtým zaznamenané poranenia miechy atď..
 • Vizuálne vyšetrenie a palpácia pozdĺž chrbtice - je akékoľvek zakrivenie alebo opuch mäkkých tkanív.
 • Ďalšie vyšetrovacie metódy - rádiografia (hlavná metóda v diagnostike), počítačová tomografia alebo magnetická rezonancia.

V prípade potreby konzultácie s lekármi týchto špecialít - ortopéd, neurológ, vertebroológ.

Na koho sa obrátiť?

Ošetrenie Schmorlovej kýly chrbtice

Identifikácia uzuratívnych defektov chrbtice je príležitosťou na začatie liečby Schmorlovej kýly. Ak neexistujú klinické príznaky, liečba bude zameraná na prevenciu progresie patologického procesu.

Terapia na Schmorlovu prietrž (uzuratívne defekty) sa vykonáva pri zohľadnení mnohých faktorov: pohlavie, vek, charakteristika pracovnej činnosti, závažnosť procesu, sprievodné choroby. Pri liečbe kýly je okrem toho potrebné zohľadniť jej príčinu.

Ciele liečby hernie Schmorl sú:

 1. V prítomnosti bolesti - jej eliminácia.
 2. Je potrebné zlepšiť metabolické procesy v kostnom tkanive.
 3. Zlepšite cirkuláciu chrbtových svalov.
 4. Normalizujte a obnovte flexibilitu chrbtice.
 5. Znížte alebo odstráňte svalové kŕče (uvoľnenie svalov).
 6. Predchádzajte komplikáciám.

Terapia chrbtice Schmorlovho kýla je hlavne konzervatívna, zameraná na posilnenie kostry pohybového aparátu a spočíva v nasledujúcom.

 • Vyvážená a racionálna výživa - kyslé mliečne výrobky (tvaroh, syr, kefír, mlieko), ryby, kaviár, sójové výrobky (mlieko, tofu), bielkovinové výrobky - „obľúbené jedlo“ chrbtice. Je potrebné znížiť príjem soli, pretože ukladá sa na kosti a kĺby.
 • Ovládajte svoju váhu, ako je to ďalšie zaťaženie chrbtice.
 • V prípade bolesti sú predpísané lieky proti bolesti a protizápalové lieky (dicloberl, nimesil, movalis)..
 • Niekedy sa používajú lieky na posilnenie kostnej kostry - vápnikové prípravky - kalcitonín (Alostine, myokalcin), môže sa užívať vitamín D, rybí olej (v kapsulách). Nemalo by sa zabúdať na to, že užívanie látok na posilnenie kostry môže mať nepriaznivý vplyv na vylučovací systém (obličky) a väzivový aparát, preto by ste sa pred použitím mali poradiť so svojím lekárom..
 • Nezahŕňajú jazdu na motorke, potápanie, ťažké zdvíhanie.
 • Terapeutická gymnastika je pomerne účinná metóda, ktorou sa posilňujú chrbtové svaly a zlepšuje sa flexibilita chrbtice..
 • Plávanie je tiež vynikajúcou metódou na posilnenie svalov chrbta a chrbtice..
 • Liečebná masáž - zmierňuje únavu a bolesť chrbta, znižuje kŕče svalov, normalizuje krvný obeh a posilňuje svaly chrbta.
 • Manuálna terapia - zlepšuje krvný obeh v postihnutej oblasti chrbtice a rozširuje medzistavcový priestor.
 • akupunktúra.
 • Trakcia chrbtice (trakcia) - zlepšuje krvný obeh a zvyšuje medzistavcový priechod.
 • Hirudoterapia - aplikácia lekárskych pijavíc do postihnutej oblasti, ktoré uvoľňujú účinné látky, ktoré zlepšujú miestny krvný obeh a metabolické procesy.
 • Apitherapie - ošetrenie včelími produktmi (pôsobenie včelích žihadiel).

Liečba Schmorlovej kýly pomocou ľudových metód sa veľmi nelíši od oficiálnej medicíny, ktorá využíva aj gymnastiku a masáže. Aplikujte alkoholové tinktúry z liečivých rastlín - púpava, gaštanové kvety alebo zmes chrenu so surovými zemiakmi.

Chirurgické ošetrenie

Chirurgia pre Schmorlovu prietrž nie je zobrazená. Ak sa zistí, vykonáva sa konzervatívna terapia s komplexom fyzioterapeutických opatrení. Operácia môže byť indikovaná v prípade komplikácií prietrže, keď sa vytvorila medziobratlová kýla alebo došlo k fraktúre, v dôsledku čoho sa stav osoby výrazne zhoršil a konzervatívna terapia neprináša výsledky (svalová slabosť, bolesť chrbta, poruchy vnútorných orgánov atď. Rýchlo sa zvyšuje)..

fyzioterapia

Cvičebná terapia pre Schmorlovu herniu alebo fyzioterapiu - koncept používania rôznych metód fyzických cvičení - beh, chôdza, plávanie, gymnastika atď. Metóda fyzioterapeutických cvičení sa používa na prevenciu, liečbu Schmorlovej kýly, v rehabilitačnom období a na udržiavaciu terapiu. Fyzioterapeutické cvičenia sú indikované v každom veku. Triedy fyzickej terapie:

 • zlepšujú metabolické procesy v tele,
 • zvyšuje imunitu a odolnosť tela voči rôznym infekciám,
 • zlepšujú krvný obeh a trofizmus telesných tkanív,
 • posilniť pohybový aparát,
 • pozitívne ovplyvňujú psychoemotačný stav.

Zaťaženie počas fyzioterapeutických cvičení by malo zodpovedať schopnostiam tela a je vybrané pre každú jednotlivo.

cvičenie

Cvičenia prietrže kýly Schmorl sa vykonávajú v kombinácii s naťahovaním a masážou.

 1. Ťahanie - posilňuje svaly rúk, chrbta a hrude.
 2. Lavica tlačí z polohy na bruchu, bez ohýbania chrbta.
 3. Mahi ruky s činkami nabok. Východisková poloha - musíte si sadnúť a sklopiť ruky. Ruky s činkami sa potom musia jemne zdvihnúť nad plecia, držať niekoľko sekúnd a nižšie.
 4. Cvičenie abs, zadné svaly a zadok.
 5. Kríže - cvičenia na posilnenie svalu lichobežníka (chrbát krku a horná časť chrbta) - zdvíhanie a spúšťanie ramien záťažou. Môže sa vykonávať pri ležaní, státí alebo sedení.
 6. Hyperextension - nadmerné rozšírenie, nadmerné rozšírenie. Posilňuje chrbtové svaly, glute a flexory stehien. Toto cvičenie sa odporúča najmä pre tých, ktorí majú slabé chrbát. Pre jeho implementáciu je potrebné ležať na bruchu v simulátore, podpätky by mali byť pod špeciálnym valčekom. Potom sa trup zdvihne a zoberie - desaťkrát, dva až tri prístupy.

gymnastika

Terapeutická gymnastika so Schmorlovou kýlou je jednou z hlavných metód fyzioterapeutického cvičenia. Terapeutické cvičenia sa predpisujú a vykonávajú pod prísnym dohľadom lekára. Opravné sú rôzne terapeutické cvičenia. S jeho pomocou sa posilňuje svalová sústava (najmä chrbát), väzivový aparát, kĺby (vrátane medzistavcových), zvyšuje sa flexibilita chrbtice, v dôsledku čoho sa eliminujú poruchy pohybového aparátu (ako je narušené držanie tela, zakrivená chrbtica atď.). Terapeutická gymnastika so Schmorlovou kýlou sa zvyčajne predpisuje v kombinácii s dýchacími cvičeniami.

masáž

Masáž Schmorlovou prietržou je veľmi účinná a účinná metóda jej liečby. Je dôležité, aby terapeutickú masáž vykonával kompetentný odborník, napr manipulácia by mala byť jemná, mäkká a čo je najdôležitejšie, nemala patológiu zhoršovať. Akupresúra sa osvedčila veľmi dobre. Vďaka masáži:

 • zlepšuje sa krvný obeh,
 • posilňujú chrbtové svaly,
 • zmierňuje únavu a napätie zadných svalov,
 • bolesť v chrbte je znížená a eliminovaná,
 • svalový trofizmus sa zlepšuje.

Masáž Schmorlovou kýlou sa uskutočňuje v kombinácii s inými metódami jej liečby.

Profylaxia hernie Schmorl

Prevencia Schmorlovej prietrže je nešpecifická a pozostáva z nasledujúcich opatrení.

 1. Vedieť aktívny životný štýl vo všetkých obdobiach života - robiť gymnastiku, plávanie, jogging, chôdzu.
 2. Vykonajte fyzioterapeutické procedúry - rôzne druhy relaxačných masáží.
 3. Ľudia so zdravotným postihnutím - dlhá práca vo zvislej polohe, profesionálne športy (potápanie, korčuliari atď.) By mali starostlivo monitorovať zdravie chrbta a pri najmenšej bolesti a nepohodlí v chrbtici vyhľadať pomoc odborníka.
 4. Sledujte svoju váhu, ako s nadváhou je ďalšie zaťaženie chrbtice.
 5. Vedieť zdravý životný štýl - vylúčiť fajčenie a pitie alkoholu, ktoré zhoršuje krvný obeh a v dôsledku toho zhoršuje trofizmus (výživu) tkanív.

Schmorlova hernia

Prognóza kýly Schmorlovej je priaznivá pre zdravie s jej včasnou detekciou a pre profesionálne činnosti je relatívne priaznivá, najmä pre športovcov. Nebezpečenstvo takejto prietrže je jej asymptomaticita, pretože neprítomnosť klinických prejavov prispieva k progresii choroby a výskytu jej komplikácií (kompresné zlomeniny, artróza, medzistavcové prietrže atď.). Ale vykonávanie všetkých potrebných preventívnych opatrení, aktívny životný štýl a pozorný prístup k vášmu zdraviu zabezpečia celkové zdravie a zdravie chrbtice..

Schmorlova kýla a armáda

Schmorlova kýla a armáda sú dvojaké. Na jednej strane, Schmorlova kýla, ktorá má asymptomatický priebeh, nie je kontraindikáciou pre brancu, môžete dokonca vstúpiť a študovať na vojenských vzdelávacích inštitúciách. Na druhej strane, keď sa Schmorlova kýla skomplikovala (čo je zvlášť charakteristické pre mnohopočetné Schernlove kýly) a prejavuje sa porušením senzorických a motorických funkcií, potom takýto branec samozrejme nie je vhodný na vojenskú službu. O otázke vhodnosti brancu so zistenou Schmorlovou kýlou však rozhodne lekárska komisia po jeho ďalšom vyšetrení..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Nakoniec som sa rozhodol začať sériu príspevkov o ingínovej prietrži u novorodencov, alebo skôr, poviem vám o svojich vlastných skúsenostiach, o tom, ako môj syn našiel prietrhy pri operácii a koľko bolo možné urobiť bez operácie.
Dnes má väčšina ľudí vo veku od 20 do 60 rokov problémy s osteochondrózou alebo arteriálnou hypertenziou. Ak boli tieto problémy diagnostikované u starších ľudí, teraz sú „mladšie“.
Pupočná prietrž - jedna z odrôd brušnej hernie, ktorá je výstupom z vnútorných orgánov brušnej dutiny cez hernálnu bránu do podkožného tuku.Orgánmi, ktoré môžu byť v herniálnom vaku, sú: slučky tenkého a / alebo hrubého čreva, veľké omentum, žalúdok.