loader

Hlavná

Liečba

Schmorlova kýla

Zhrnutie: Schmorlova kýla je chybou stavca. Na rozdiel od medzistavcovej prietrže je jasne viditeľná v röntgenovom snímaní. Schmorlova kýla takmer nikdy nespôsobuje bolesť. V prípade bolesti je potrebné urobiť MRI postihnutej chrbtice, aby sa vylúčila medziobratlová hernia a ďalšie komplikácie osteochondrózy..

Kľúčové slová: Schmorlova hernia, osteochondróza chrbtice, MRI, medziobratlová hernia.

Schmorlova kýla je pomenovaná po nemeckom lekárovi a patológovi Christianovi Georgovi Schmorlovi (1861 - 1932), ktorý tento stav prvýkrát opísal v roku 1927. Patológ - špecialista podieľajúci sa na interpretácii a diagnostike zmien v tele spôsobených chorobami tkanív a telesných tekutín.

Čo je Schmorlova kýla?

Aby ste pochopili, čo je kýla Schmorla, musíte najskôr zistiť niektoré základné fakty o štruktúre chrbtice. Chrbtica pozostáva z malých kostí - stavcov umiestnených nad sebou. Vertebrálne oblúky tvoria dutú zvislú trubicu prechádzajúcu cez celú chrbticu. V tejto trubici sú miechy a miechové nervy, ktoré z nej vychádzajú. Medzistavcové platničky sú umiestnené medzi stavcami, ktoré bránia stavcom v tom, aby sa navzájom otriasali, a tiež umožňujú pohyblivosť chrbtice. Gélovitá stredná časť disku sa nazýva buničité jadro a tvrdá vonkajšia škrupina sa nazýva vláknitý prsteň. Hlavná a najväčšia časť stavcov sa nazýva telo stavcov. Schmorlova hernia je vyčnievanie medzistavcovej platničky do tela stavca v dôsledku poškodenia koncových doštičiek tela stavca.

Príčiny Schmorlovej kýly

Schmorlova hernia je mimoriadne častým javom (1/3 populácie, častejšie u mužov ako u žien), najmä u ľudí starších ako 40 rokov, pretože V tejto dobe dochádza k degenerácii stavcov v dôsledku starnutia. Schmorlova kýla sa však môže vyskytnúť aj u mladých ľudí. Schmorlova hernia zvyčajne nespôsobujú žiadne príznaky, ale jednoducho sú dôkazom toho, že v chrbtici dochádza k degenerácii. Okrem toho prítomnosť Schernlovej hernie môže naznačovať, že v určitom okamihu došlo k oslabeniu kosti, pravdepodobne kvôli nedostatku vitamínu D (hoci táto teória by sa mala potvrdiť štúdiami), alebo že v mladom veku, keď kosti pacient ešte nebol úplne osifikovaný, zažil intenzívnu fyzickú námahu (napríklad pomoc farme s rodičmi). Existuje vysoká pravdepodobnosť dedičnosti Schmorlovej hernie (viac ako 70%).

Tvorba Schmorlovej hernie je tiež spôsobená jediným poranením miechy alebo opakovanými epizódami traumy. Napriek tomu, že Schmorlova hernia spravidla neobťažujú pacientov a nespôsobujú komplikácie, častejšie sa vyvíjajú, ak dôjde k deformite miechy, napríklad pri Scheuermann-Mauovej chorobe (juvenilná kyfóza). Schmorlova hernia sa v takýchto prípadoch vytvára vtedy, keď stavec stráca svoju funkčnosť a prestane sa pohybovať, prestane byť aktívny, dochádza k subluxácii stavca. V tomto okamihu je zaťaženie, ktoré obvykle preberá buničité jadro medzistavcového disku, sústredené v určitej oblasti, čo vedie k deformácii koncových dosiek tela stavcov..

Príznaky Schmorlovej kýly

V skutočnosti zatiaľ nebolo dokázané, že Schmorlova kýla môže spôsobiť bolesť chrbta, ale v medicíne sa všeobecne uznáva, že Schmorlova kýla môže spôsobiť bolestivé príznaky, ako aj nepohodlie a pocit stuhnutosti v bedrovej chrbtici. Keďže bolesť je subjektívny pojem, môže sa cítiť ako mierna, stredne ťažká alebo závažná. Najčastejšie sa bolesti pri Schmorlovej kýle vyskytujú medzi 14. a 18. rokom veku, zvyčajne u dospievajúcich, ktorí vedú aktívny životný štýl. Takíto adolescenti často chodia na šport a bolesť im bráni v úplnom zaškolení, čo je dôvodom návštevy lekára. Oblasť, v ktorej pacient pociťuje bolesť, sa zvyčajne zhoduje s lokalizáciou Schmorlovej kýly.

diagnostika

Schmorlovu prietrž možno diagnostikovať pomocou konvenčného röntgenového prístroja, hoci v niektorých prípadoch ich nemožno vidieť na röntgenovom snímaní. Drahšia štúdia, ktorá nepoužíva röntgenové lúče - zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI) - je vhodnejšia na diagnostiku Schmorlovho kýly. Na snímkach získaných pomocou röntgenového zariadenia je možné určiť stav kostného tkaniva.

V tomto prípade sa diagnostikuje Schmorlova hernia, keď dôjde k deformácii koncovej platne tela stavovcov. Metóda zobrazovania pomocou magnetickej rezonancie využíva silný magnet, ktorý vám umožňuje získať vysoko kvalitné podrobné snímky nielen kosti, ale aj mäkkých tkanív chrbtice: svalov, väzov, medzistavcových platničiek atď. Alternatívou k zobrazovaniu magnetickou rezonanciou je počítačová tomografia (CT), ale obrázky získané týmto spôsobom sú menej kvalitné a podrobnejšie ako obrázky získané pomocou MRI. Vykonanie počítačovej tomografie je opodstatnené v prípadoch, keď má pacient kontraindikácie na používanie MRI. Keďže táto štúdia zahŕňa pôsobenie dostatočne silného magnetického žiarenia (ktoré samo osebe je neškodné pre ľudské telo), MRI je kontraindikovaná u pacientov s kovovými implantátmi alebo zariadeniami v tele (umelé kĺby, kovové platne v chrbtici, kardiostimulátory atď.). Kontraindikácie MRI často naznačujú prítomnosť tetovania. Dôvodom je skutočnosť, že skôr, približne pred 20 rokmi, sa pri tvorbe tetovaní použil atrament obsahujúci malé dávky kovov. Teraz sa tieto farbivá nepoužívajú pri vytváraní tetovaní..

liečba

Ak Schmorlova kýla nespôsobí u pacienta žiadne príznaky, liečba sa u tohto pacienta nevyžaduje. Avšak v prítomnosti Schmorlovej hernie je nevyhnutná prevencia komplikácií osteochondrózy, pretože prítomnosť Schmorlovej hernie u pacienta naznačuje problémy so spinálnou pohyblivosťou. Pacientovi sa odporúča plávanie a špeciálna gymnastika.

V prípade symptómov bolesti, nepohodlia a / alebo pocitu tuhosti v chrbtici sa vykonáva konzervatívna symptomatická liečba, ktorá môže zahŕňať fyzioterapiu, terapeutické cvičenia, masáže atď. Chirurgia pri liečbe Schmorlovej kýly je mimoriadne zriedkavá. Ako je uvedené vyššie, otázka, či samotná Schmorlova kýla môže spôsobiť bolesť a nepohodlie v chrbtici, je v lekárskych kruhoch stále kontroverzná. Podľa štúdie spoločnosti NASS (North American Spine Society), ktorú vypracovali Hamanishi a kol., Boli hernie Schmorl podľa výsledkov MRI prítomné u 19% zo 400 pacientov trpiacich bolesťou chrbta a 9% v kontrolnej skupine. Táto štúdia čiastočne potvrdzuje hypotézu, že Schmorlova kýla je schopná vyvolať bolestivé príznaky, ale to nestačí na to, aby sa urobil definitívny záver. Samotnú štúdiu možno len ťažko nazvať indikatívnou, pretože veľkosť kontrolnej skupiny bola takmer štyrikrát nižšia ako v hlavnej skupine. Preto, ak má pacient bolesti chrbta, je vhodné vylúčiť ďalšie príčiny jeho prítomnosti, ktoré nemusia byť nevyhnutne spojené s poškodením stavcov. Problémy s vnútornými orgánmi (črevá, prostata, maternica, močový mechúr) môžu tiež spôsobiť nepríjemné pocity v chrbte, najmä v dolnej časti chrbta..

Preto pred liečením Schmorlovej kýly sa odporúča podstúpiť zobrazovanie magnetickou rezonanciou, ak bola Schmorlova kýla diagnostikovaná jednoduchou rádiografiou, aby sa nevynechala pravdepodobnejšia príčina bolesti v chrbtici (napríklad medzistavcová prietrž je výčnelok materiálu) pulpózne jadro do miechového kanála, ktoré môže viesť k stlačeniu blízkeho nervového koreňa a spôsobiť príznaky, ako je bolesť, nepohodlie, pocit stuhnutosti, necitlivosť, slabosť v postihnutej oblasti a oblasti inervované stlačeným nervom (rameno, rameno, ruka, lopatka, stehno), zadok, noha, chodidlo)). Nakoniec v niektorých situáciách nie je na mieste kontrolovať stav vnútorných orgánov pomocou ultrazvuku brušnej dutiny a malej panvy. Existujú časté prípady, za bolesťou chrbta je choroba, ktorá nijako nesúvisí s chrbticou. Dá sa bezpečne predpokladať, že Schmorlova kýla je príčinou bolesti chrbta v prípade, že iné potenciálne príčiny boli vylúčené na základe výsledkov príslušných vyšetrení..

Mnohí zažívajú bezprecedentnú úzkosť, keď je neuropatológovi alebo traumatológovi diagnostikovaná Schmorlova medziobratlová hernia. Meno je samozrejme veľmi impozantné a môže okamžite vyvolať obavy aj u osoby, ktorá vopred vedela o existujúcej chorobe.

V skutočnosti však Schmorlova medziobratlová hernia nie je ničím iným ako vyčnievaním medzistavcových platničiek v smere k hornému alebo dolnému stavcu. V tomto prípade nedochádza k posunu samotného disku a výsledný výstupok žiadnym spôsobom neovplyvňuje korene nervovej miechy alebo miechu..

To však neznamená, že choroba nevyžaduje liečbu. Prítomnosť Schmorlovej kýly u pacienta naznačuje určité porušenia kostného tkaniva, ktoré tvoria telo chrbtice. Pri absencii liečby tohto ochorenia sa môže vyskytnúť prietrž medziobratlového disku, ktorého liečenie si bude vyžadovať veľa úsilia. Pozrime sa podrobnejšie na to, čo predstavuje chorobu, ako je Schmorlova kýla.

Príčiny Schmorlovej kýly

Existuje niekoľko rôznych patológií, ktoré môžu byť predispozičnými faktormi pre vývoj Schmorlovej kýly:

 • Vrodené kostné patológie, ktoré vedú k porušeniu štruktúry stavcovej platničky.
 • Riedenie kostného tkaniva, ktoré sa vyvíja po celý život človeka. Vyskytuje sa spravidla s osteoporózou a zhoršenou mineralizáciou kostí.
 • Vzpieranie a ostrý vplyv výraznej traumatickej sily, ktorá môže mať za následok niekoľko herniálnych výčnelkov v chrbtici.
 • Systematické mechanické poškodenie chrbtice.

Napriek tomu, že Schmorlova kýla nie je chorobou, je potrebné ju včas určiť a pokúsiť sa ju čo najrýchlejšie zbaviť..

Príznaky Schmorlovej kýly

Táto patológia je takmer asymptomatická a iba občas sa u pacienta môže vyskytnúť mierna bolesť, ktorá je skôr nepríjemným mravenčením v chrbte..

Toto ochorenie nie je možné určiť na dlhú dobu a možno ho nájsť buď počas rutinného lekárskeho vyšetrenia, alebo pri výskyte degeneratívnych-dystrofických ochorení kostného tkaniva (ankylozujúca spondylitída, artritída, osteochondróza). V tomto prípade sa symptómy Schmorlovej hernie javia takto:

 • Vyskytuje sa pravidelná bolesť v chrbtici;
 • Bolesť v končatinách;
 • Vyskytuje sa krátkodobá necitlivosť končatín a ich pohyblivosť je čiastočne znížená..

Ak pacient nemá žiadne sprievodné ochorenia, Schmorlova hernia môže existovať veľmi dlho, bez hlásenia akýchkoľvek príznakov a bez výrazného klinického obrazu..

Výskyt krátkodobých ostrých bolestí chrbta a končatín by mal slúžiť ako signál na vykonanie röntgenového vyšetrenia a na kontrolu zdravotného stavu..

Liečba a prevencia Schmorlovej prietrže

Na liečenie choroby v lekárskej praxi sa používajú tieto metódy:

 • Biopuncture. Zlepšenie výživy chrupavky predstavuje zavedenie špeciálnych liekov v určitých miestach na povrchu tela;
 • Používanie ortopedických výrobkov. Ošetrujúci lekár môže predpísať potrebné prostriedky na nápravu v závislosti od miesta prietrže;
 • Massotherapy;
 • Osteopatia je postup, ktorý sa veľmi podobá masáži, ale účinok nemá na svaly, ale na kosti;
 • elektroforéza Špeciálny postup, ktorý zabezpečuje bezbolestné podávanie liečiva do oblasti medzistavcových platničiek pomocou elektrického prúdu;
 • Drogová terapia.

Medzi preventívne opatrenia patrí udržiavanie správneho životného štýlu a prispôsobenie fyzickej práce. Nezdvíhajte príliš ťažké predmety, ktoré môžu spôsobiť prietrž, nesnažte sa zraniť chrbticu a dodržujte správnu stravu.

Poruchy hrdla stavcov: čo to je, príznaky, príčiny

Po röntgenovom vyšetrení chrbtice alebo CT môže pacient často dospieť k záveru o „Schmorlových defektoch“ alebo „Schmorlovej hernii“. To naznačuje, že sú odhalené štrukturálne zmeny stavcov s tvorbou buničitého jadra. Následne sa stavcová chrupavka stlačí cez susedné stavce.

Na rozdiel od konvenčnej medzistavcovej prietrže, pri Schmorlových defektoch nie je vyčnievanie disku nasmerované na medzistavcový kanál.

Pretože kompresia nervových koreňov nenastáva pri tejto patológii, u ľudí sa nepozoruje výrazný syndróm bolesti.

Progresia Schmorlovej prietrže vedie k ďalšiemu zničeniu disku a môže spôsobiť normálnu medzistavcovú prietrž s následnými komplikáciami.

všeobecné informácie

Stavce, ktoré tvoria chrbticu chrbtice, sa nelíšia štruktúrou od kostí. Obsahujú huby a kostné tkanivo. Priestor medzi stavcami je vyplnený medzistavcovými platničkami. Zhora sú pokryté chrupavkovým tkanivom. Medzistavcové platničky vykonávajú funkciu odpisovania chrbtice a umožňujú jej pohyb.

Pod vplyvom určitých faktorov sa v stavcoch vyvíjajú degeneratívne procesy. Kostné tkanivo začína rásť pomalšie ako chrupavka. To vedie k tvorbe dutín v tele stavcov. V nich vypadne vláknité jadro disku. Takéto štrukturálne zmeny sa nazývajú Schmorlove defekty (hernie)..

Vo väčšine prípadov k takému vrúbkovaniu chrupavky do kosti dochádza počas obdobia aktívneho rastu u detí (vo veku 14 až 17 rokov). Špongiová látka kostí rastie pomalšie ako celé telo a stáva sa mäkšou.

Chrupavka v tomto veku je odolnejšia, preniká prenikajúcou hubou a vytvára výčnelok chrupavky.

Defekty Schmorlu sú teda obmedzené na stavce, na rozdiel od výčnelkov a medzistavcových kýly.

Dôvody vzniku defektov

Patológia môže byť vrodená a získaná. V prvom prípade kýly vznikajú kvôli vrodeným štrukturálnym vlastnostiam stavcov.

Príčiny získaných defektov Schmorl:

 • narušenie metabolických procesov;
 • hormonálne dysfunkcie;
 • deformity chrbtovej kolóny (skolióza, kyfóza);
 • poranenia chrbtice (napr. vertikálny pád);
 • zvýšené zaťaženie stavcov (vzpieranie, silové športy);
 • systémové choroby, ktoré znižujú hustotu chrupavky a kostí.

V detstve je tvorba kýly Schmorlovej vo väčšine prípadov spojená s tvorbou dutín v stavcoch v dôsledku nesúladu medzi rastom kostí a svalového tkaniva..

Ako opraviť skoliózu u adolescentov? Prezrite si výber účinných ošetrení zakrivenia podporného stĺpca.

Prečítajte si, ako si vyrovnať držanie tela a posilnite chrbtové svaly doma pomocou gymnastických cvičení na tejto adrese..

Typy subjektov

Podľa počtu defektov sú jednotlivé a násobné.

Jednorazová hernia je diagnostikovaná u 70% pacientov. Častejšie sú asymptomatické. Iba výskyt jednotlivých defektov v iných oddeleniach vedie k narušeniu pohyblivosti chrbtice a jej zakriveniu. V mladom veku je patológia diagnostikovaná častejšie v hrudníku, u starších v bedrovej oblasti.

Viacnásobné defekty sú nepriamym znakom Scheuermann-Mauovej choroby, charakterizované progresívnou kyfózou alebo bedrovou hyperlordózou. Na začiatku patologického procesu sa nemôžu vyskytnúť žiadne príznaky, ale viac prietrží často spôsobuje zhoršenú motorickú funkciu.

V závislosti od typu umiestnenia defektov stavovcov sa rozlišuje niekoľko typov kýlov Schmorla:

 • intracorporeal - medzistavcové platničky prenikajú hubovitou látkou stavcov;
 • intravertebrálne - disk je posunutý cez platničky stavcov;
 • predné - vyvíjajú sa v predných segmentoch stavcov, ktoré môžu byť vyššie alebo nižšie;
 • chrbát - vznikajú v dôsledku prenikania degeneratívneho väziva do stavcovského tela, ktoré prechádza pozdĺž jeho zadnej steny;
 • stredné a bočné - detegujú sa iba röntgenom, nespôsobujú deformáciu stavcov.

Prvé príznaky a príznaky

Zákernosť Schmorlových defektov v stavovcoch je taká, že na začiatku procesu formovania sú asymptomatické.

Ako hernie uzol rastie, môžu sa objaviť nasledujúce príznaky:

 • porušenie postoja;
 • bolesť v oblasti; tvorba defektov;
 • rýchla únava;
 • znecitlivenie končatín;
 • zvýšená bolesť počas námahy;
 • svalové reflexné napätie.

Priebeh intrakorporálnych porúch Schmorl v bedrovej oblasti môže byť sprevádzaný:

 • zhoršené močenie;
 • hnačka alebo zápcha;
 • nevoľnosť
 • zvracanie
 • sexuálna dysfunkcia.

Možné následky

Patológia sa nemusí vyvíjať veľmi dlho a nemôže spôsobiť komplikácie. Zvýšenie prietrže môže mať tieto následky:

Všeobecné pravidlá a účinné zaobchádzanie

Ak sa počas rádiológov zistili Schmorlove defekty v počiatočnom štádiu, liečba by sa mala zamerať na zastavenie progresie patológie..

Nepoužívajte samoliečbu! Taktiku liečby určuje lekár na základe veku pacienta, závažnosti defektov, prítomnosti sprievodných ochorení..

Ciele liečby:

 • eliminovať bolesť, ak je prítomná, a zmierniť svalové kŕče;
 • zvýšiť metabolizmus v kostnom tkanive;
 • zlepšujú prísun krvi do miechových svalov;
 • obnoviť flexibilitu chrbtice;
 • zabrániť možným komplikáciám.

Vo väčšine prípadov sú pacientom predpísané metódy komplexnej liečby:

 • Korekcia stravy. V ponuke je potrebné zvýšiť počet mliečnych výrobkov, rýb a strukovín. Limit soli.
 • Na bolesť sa predpisujú NSAID (Nimesulid, Movalis, Ibuprofen)..
 • Kalcitonín, rybí olej, vitamín D sa užívajú na posilnenie kostí..
 • Cvičenie a masáž.
 • Trakcia chrbtice (trakcia);
 • Fyzioterapeutické metódy (elektroforéza, blato, laserová terapia a iné).

Cvičebná terapia a gymnastika

S Schmorlovými defektmi pomáha gymnastika aktivovať metabolizmus, zvýšiť prietok krvi a posilniť pohybový aparát. Triedy fyzickej terapie by mali byť pravidelnou metódou na prevenciu recidívy patológie. Špecialista vyberie sadu cvičení pre každého pacienta osobitne.

Lekcia sa koná v niekoľkých fázach:

Ako a ako liečiť osteochondrózu krčnej chrbtice druhého stupňa? Máme odpoveď!

V tomto článku sú opísané účinné metódy injekcie prietrže lumbálnej chrbtice..

Na stránke http://vse-o-spine.com/bolezni/osteohondroz/lechenie-hondroza-doma.html sa dozviete o prvých príznakoch chondrózy a možnostiach liečby tohto ochorenia doma..

masáž

Mal by byť vykonávaný skúseným odborníkom. Hlavná vec je, že masážny kurz nezhoršuje priebeh patológie. Akupresúra sa považuje za veľmi účinnú pri Schmorlovej kýle. Pomáha zmierniť únavu, zmierniť bolesť, zlepšiť trofické tkanivo. Masáž sa odporúča iba v kombinácii s inými terapeutickými opatreniami..

prevencia

Aby ste sa v maximálnej miere varovali pred výskytom defektov Schmorl v stavovcoch, musíte dodržiavať tieto odporúčania:

 • viac sa pohybovať a venovať sa tým športom, ktoré posilňujú chrbticu (joga, plávanie, chôdza);
 • 2x ročne absolvovať liečebné a relaxačné masáže chrbta;
 • zabrániť vzniku nadmernej hmotnosti;
 • jesť vyvážene, vylúčiť konzumáciu alkoholu;
 • pri najmenšom nepohodlí v chrbte sa poraďte s odborníkom.

Aj keď defekty Schmorla sa označujú rádiologickou diagnózou a patológia často nie je sprevádzaná bolesťou, jej liečbu nemožno zanedbávať. Progresia ochorenia je spojená s rozvojom komplikácií, ktoré výrazne zhoršujú život človeka (medziobratlová hernia, artróza)..

Schmorlova kýla: aké sú príznaky a liečba chrbtice

Schmorlova hernia je choroba, pri ktorej medziobratlový disk nevyčnieva vo vodorovnej rovine, ale vo zvislej polohe a tlačí telo stavcov. Jeho kostná štruktúra je zničená a stlačená zvisle - hore alebo dole, chrupavkové tkanivo disku vypĺňa vytvorenú dutinu.

Patológia je často dedičná, vyvíja sa najmä u dospievajúcich detí a starších ľudí s degeneratívnymi procesmi v štruktúrach chrbtice..

Čo je Schmorlova kýla

Medzistavcové platničky sa skladajú z chrupavky. Schmorlova hernia nastáva, keď sa chrupavka disku začne tlačiť na povrch stavcov. Jeho kostné tkanivo „padá“ dovnútra pod tlakom, takže sa objaví mikroskopická kompresná zlomenina. Dutina vytvorená v tele stavcov po určitom čase je zarastená chrupavkovým tkanivom medzistavcových platničiek.

V podstate sa jedná o bezbolestný proces, pretože disk prechádza do stavcov a nevyčnieva z neho, takže nie sú ovplyvnené nervové zakončenie, artérie a miecha..

Bolestivé príznaky sa objavujú s vývojom a zvýšením chrupavkového výčnelku, v dôsledku čoho medzistavcové platničky takmer úplne spadajú do tela nadložného alebo spodného stavca, zmenšuje sa priestor medzi stavcami, dochádza ku kompresii nervových koreňov a niekedy dochádza k vzniku krvných ciev v mieche..

Schmorlova kýla sa tiež nazýva Schmorlova uzlina alebo vertikálna kýla. Jeho opis urobil vedec Christian Schmorl v roku 1927. Nazýva sa to jeho patológia.

Podľa posledných štúdií sa toto ochorenie vyskytuje približne u 75% starších ľudí. Rýchlo postupujúce výčnelky zvyšujú pravdepodobnosť kompresnej zlomeniny chrbtice asi o 10%.

Miesta výskytu kýly Schmorlovej

Schmorlova hernia sa tvorí v rôznych častiach chrbtice. Symptómy a pohoda pacienta závisia od umiestnenia výčnelku.

bedrový

Vertikálne výčnelky medzistavcových platničiek v bedrovej oblasti sa vyskytujú častejšie ako v iných, pretože táto časť chrbtice má najväčšie zaťaženie. Vo väčšine prípadov je diagnostikovaná u starších pacientov..

S progresiou patológie sa v bedrovej oblasti vyskytuje bolesť chrbta. Takáto lokalizácia prietrže je nebezpečná so závažnými komplikáciami - kompresnou zlomeninou chrbtice s provokačnými faktormi.

Hrudné oddelenie

Toto je hlavné miesto, kde sa vyskytuje Schmorlova kýla. Častejšie sa patológia vyvíja v dospievaní a spôsobuje komplikácie. Dieťa rozvíja skoliózu a iné degeneratívne choroby chrbtice.

Hrudná náklonnosť.

V počiatočných fázach s malými rozmermi nedáva bolestivé prejavy. S progresiou, riedením stavcového tkaniva, chrupavkou rastie, začína sa dotýkať štruktúr chrbtice, zvyšuje sa riziko vzniku neurologických porúch..

krčnej

Schmorlove uzly v krčnej chrbtici sú nebezpečné kompresiou vertebrálnej artérie, ktorá vedie do mozgu a živí ju. K tomu dochádza pri významnom poškodení štruktúry stavcov a raste medzistavcových chrupaviek. U pacienta sa rozvíja závrat, bolesti hlavy a narušuje sa prívod krvi do mozgu, čo je nebezpečné z dôvodu rozvoja mozgovej príhody.

Viac hernias Schmorl

Podľa počtu ohnísk sú vertikálne herniové výčnelky jednoduché a násobné. Pri viacerých patológiách vstupuje chrupavka do kostného tkaniva stavca súčasne na niekoľkých miestach, z disku sa stáva kosoštvorec, na oboch stranách sa objavia výčnelky..

V približne 70% prípadov sa diagnostikuje viac uzlov. Spôsobujú syndróm chronickej bolesti, ktorý sa zvyšuje, ak je pacient nútený neustále sa nachádzať v rovnakej polohe - stojaci alebo sedí.

príčiny

Hlavnou podmienkou rozvoja Schmorlovej kýly je dedičná predispozícia. Faktory, ktoré vyvolávajú jeho vzhľad a ďalší vývoj:

 • rýchly rast v dospievaní - kostné štruktúry sa vyvíjajú nerovnomerne, kostra sa tvorí pomalšie ako mäkké tkanivá, v hubovitom tele stavcov sa objavujú dutiny;
 • začínajú pokročilé vekovo degeneratívne procesy sprevádzané znížením pružnosti tkanív a pevnosti kostí (osteoporóza);
 • poškodenie miechy, v dôsledku čoho je medzistavcový disk zdeformovaný;
 • nedostatok vápnika v tele;
 • nadmerná fyzická aktivita, profesionálne športy, pravidelné vzpieranie.

Príznaky choroby

Schmorlova kýla sa tvorí postupne a do určitého bodu sa nedotýka susedných tepien a koreňov nervov. Schmorlova hernia preto dlhodobo nespôsobuje žiadne príznaky.

Bolesť chrbta sa môže postupne objaviť v nasledujúcich prípadoch:

 • predĺžená fyzická aktivita;
 • zdvíhanie ťažkých vecí;
 • predĺžený statický pobyt v stojacej alebo sediacej polohe;
 • bodnúť do chrbta alebo hrudníka.

S progresiou výčnelku a zväčšením jeho veľkosti sa vyskytujú tieto príznaky:

 • bolesť, brnenie vo svaloch chrbta;
 • obmedzenie pohyblivosti v hrudnej oblasti chrbtice;
 • neschopnosť dlho sedieť bez podpory chrbta;
 • znecitlivenie končatín;
 • závraty, bolesti hlavy.

diagnostika

Na potvrdenie diagnózy a výberu liečby Schernlovej prietrže je pacientovi predpísané:

 • Rentgenografie;
 • magnetická rezonancia;
 • Počítačová tomografia.

Metódy liečby Schmorlovej kýly

Pri detekcii malých herniálnych výčnelkov, ktoré nespôsobujú bolesť a nepohodlie, nie je potrebná terapia. Pacient dostane odporúčania týkajúce sa zdravého životného štýlu, správnej výživy, mierneho cvičenia. Pravidelne je potrebné podrobiť sa vyšetreniam, aby sa sledoval priebeh prietrže.

Ak uzliny rastú a spôsobujú bolesť, je indikovaná komplexná liečba, ktorá zahŕňa:

 • brať lieky;
 • rehabilitácia;
 • fyzioterapeutické cvičenia.

V prípade komplikácií, pokročilých štádií Schmorlových uzlov, ich kombinácie s horizontálnymi kýlami, je možné vykonať operáciu.

Drogová terapia

Zvláštnosťou liekovej liečby vertikálnych prietrží je to, že neexistujú žiadne lieky, ktoré by úplne vyliečili alebo odstránili výčnelky. Cieľom terapie je zmierniť bolesť, obnoviť poškodené tkanivo. Po prerušení užívania drog sa po vystavení provokujúcim faktorom môže znova objaviť bolesť..

Čo je predpísané pacientovi:

 • Masti a gély na lokálne použitie s analgetickými a protizápalovými účinkami - Diclofenac, Voltaren.
 • Chondroprotektory - prispievajú k regenerácii poškodených tkanív. To sú lieky Chondroitin, Teraflex.
 • Svalové relaxanciá - zmierňujú svalové kŕče, ktoré sú príčinou syndrómu bolesti. Predpíšte Midokalm, Baclofen.
 • Vitamínové komplexy - predpísané na saturáciu tkanív esenciálnymi látkami a posilnenie pevnosti kostí.
 • Prípravky vápnik a vitamín D.

Fyzioterapia pre Schmorlovu prietrž

Fyzioterapeutické techniky pre zvislé herniálne výčnelky sú zamerané na zlepšenie prísunu krvi a toku lymfy v stavovcoch, zastavenie zápalu a odstránenie stagnujúcich procesov..

Sú predpísané nasledujúce fyzioterapeutické metódy:

 • elektroforéza Toto je zavádzanie liekov lokálne do lézie pomocou elektrického poľa vytvoreného zariadením..
 • Fonoforézou. Zahŕňa zavedenie aktívnych liekov do postihnutého tkaniva pomocou ultrazvuku.
 • Magnetoterapia. Toto je účinok na tkanivo herniového výčnelku s magnetickým poľom..
 • Elektrická stimulácia. Táto technika je zameraná na stimuláciu prietoku krvi a metabolických procesov slabým výbojom elektrického prúdu.

Fyzioterapeutické techniky, ako je lieková terapia, nemôžu úplne odstrániť kýlu. Ale ich použitie v kombinácii s inými metódami liečby zlepšuje stav pacienta na stabilnú remisiu.

Hardvérová trakcia

Trakcia chrbtice alebo trakcia sa vykonáva na špeciálnych simulátoroch. Táto metóda umožňuje zväčšiť vzdialenosť medzi stavcami v dôsledku napínania svalových vlákien a väzov, v tomto procese sa posilňujú svaly chrbta..

Procedúra sa vykonáva pod prísnym dohľadom lekára, ktorý určuje záťaž. Nedostatočné vybavenie alebo preťaženie môže spôsobiť komplikácie.

Dobré výsledky sa dosahujú jednou z moderných autorských metód - kombinovaným využívaním podvodnej trakcie s podvodnou terapiou chrbtice. Predpokladá sa súčasné vystavenie infračervenému svetlu a trakcia pomocou obväzov vo vode.

reflexné

Jednou z metód reflexológie je akupunktúra. Ide o zavedenie tenkých kovových sterilných ihiel do biologických bodov. Trvanie relácie asi 30 - 40 minút.

Akupunktúra znižuje tlak disku na stavce, zmierňuje bolesť, kŕče krvných ciev a zastavuje degeneratívne procesy v kostnom tkanive. Akupunktúra sa však nepreukázala ako účinná podľa zásad medicíny založenej na dôkazoch.

masáž

Cieľom terapeutickej masáže Schmorlovými uzlami je zmiernenie pohody a odstránenie bolesti, pocit únavy v chrbte. Procedúry obnovujú metabolizmus v štruktúrach chrbtice, zlepšujú celkový prietok krvi a pohyb lymfy.

Liečba diétou

Nevyžaduje sa špeciálna strava na tlačenie stavcov chrupavkovým tkanivom. Existujú všeobecné odporúčania:

 • Kontrola hmotnosti. Nadmerná telesná hmotnosť spôsobuje ďalšie zaťaženie chrbtice a nedostatok váhy oslabuje korzet svalov.
 • Vyvážená strava. Denná strava by mala obsahovať ovocie a zeleninu na nasýtenie tela nevyhnutnými živinami.

Je potrebné jesť potraviny obsahujúce:

 • Vápnik - mliečne výrobky a mliečne výrobky.
 • Horčík - špenát, fazuľa, semená.
 • Fosfor - ryby, morské plody.
 • Mangán - morské riasy, vajcia, kuracie mäso.

Pacient by mal odmietnuť alkoholické nápoje a nikotín, čím sa zlepší prísun krvi a výživa tkanív.

Fyzioterapeutické cvičenia sú nevyhnutnou súčasťou komplexnej liečby Schmorlovej kýly. Súbor cvičení je fyzioterapeut, ktorý berie do úvahy lokalizáciu hrudného výčnelku, jeho veľkosť a prítomnosť symptómov..

 • posilnenie svalového korzetu;
 • zmierniť kŕče a napätie od chrbtice.

Dôležitou podmienkou je pravidelné vykonávanie cvičení. Ak sa vyskytne bolesť alebo nepohodlie, mali by sa prerušiť..

Manuálna terapia

Počas manuálnej terapie a najmä pri napínacích prvkoch, napríklad pri trakčnej terapii, sa v chrbtici vytvára podtlak. Toto ovplyvňuje prietrž a spôsobuje chrupavku, ktorá sa vracia do pôvodnej polohy..

Správnou technikou sa zlepšuje prísun krvi do všetkých štruktúr chrbtice, zmierňuje sa syndróm bolesti.

Ortopedický korzet

Ak sa vyskytnú časté záchvaty bolesti pri uzloch Schmorl, pacientom sa predpíše ortopedický korzet. Upevňuje chrbát, odstraňuje záťaž chrbtice, odstraňuje bolesť, minimalizuje riziko vzniku neurologických príznakov.

Ortopedický korzet je určený pre tých, ktorí sú kvôli svojej činnosti nútení zostať dlho v rovnakej polohe - sedieť alebo stáť.

Chirurgia pre Schmorlovu prietrž

Schmorlova kýla často nevyžaduje chirurgický zákrok. Operácia je predpísaná pre ťažké zničenie stavcov, veľké výčnelky, kombinované s horizontálnou prietržou, ktorá spôsobuje stlačenie miechy..

Používajú sa tieto metódy:

 • Laserové odparovanie. Pod vplyvom laserového žiarenia sa prebytočná tekutina odparuje z medzistavcových platničiek. Vláknité jadro v strede disku sa zmenšuje, tlak na postihnutý stavec sa znižuje.
 • Radikálna chirurgická liečba je indikovaná pre veľmi veľké prietrže. Počas operácie sa disk úplne odstráni a nahradí sa implantátom.
 • Najčastejším typom vertebrálnej intervencie po oprave prietrže je perkutánna punkčná vertebroplastika. Áno, nie je kýla a nezvyšuje sa, ale v stavci zostala dutina, ktorá zhoršuje jeho silu. Veľká dutina je plná zlomenín stavca. Preto je vyplnený špeciálnym kostným cementom a mení ho na jediný monolit.

Možné komplikácie

Kýla malej Schmorlovej nespôsobuje príznaky a nie je nebezpečná pre zdravie a život. Ale s progresiou a neprítomnosťou liečby spôsobuje komplikácie:

 • úplné odsadenie disku a jeho dysfunkcia;
 • rozvoj horizontálnej medzistavcovej prietrže;
 • riedenie stavcov;
 • artróza, spondylartróza;
 • stenóza miechového kanála;
 • kompresné zlomenie chrbtice (s lokalizáciou Schmorlovej prietrže v bedrovej chrbtici);

Aby sa predišlo vzniku komplikácií, je lepšie liečiť Schmorlovu prietrž na klinikách v Českej republike. Tam použité metódy a integrovaný prístup významne zlepšia fyzickú pohodu, zvýšia pracovnú kapacitu a kvalitu života..

predpoveď

Asymptomatický priebeh choroby nemá nepriaznivý vplyv na činnosť a pohodu človeka. V prípade bolesti je potrebná komplexná liečba kombinujúca liekovú terapiu a fyzioterapiu. To stabilizuje stav, čo vedie k remisii..

V neprítomnosti terapie výstupok postupuje, nadobúda veľké rozmery a začína komprimovať dôležité štruktúry miechového kanála. To je nebezpečné vývojom komplikácií až po úplnú paralýzu, t. J. Imobilizáciu pacienta.

Preventívne opatrenia

Akákoľvek fyzická aktivita, ktorá je spojená so zadnou záťažou a je vykonávaná pravidelne alebo príliš aktívne, môže spôsobiť rozvoj vertikálnej prietrže chrbtice..

Aby sa zabránilo tvorbe herniálneho výčnelku alebo aby sa predišlo komplikáciám s už diagnostikovanými Schmorlovými uzlinami, mali by sa prijať preventívne opatrenia..

Je potrebné vylúčiť nadmernú fyzickú aktivitu na chrbtici, najmä počas jej rastu (v dospievaní), aby sa kontrolovala telesná hmotnosť tak, aby na chrbticu nespadla ďalšia záťaž, aby sa nezvýšili závažia..

Pri výkonových športoch je dôležité dbať na moderovanie.

Schmorlova kýla

Schmorlova hernia je označenie v rádiologickej terminológii chrupavkových uzlín - defektov chrbtice pomenovaných na počesť nemeckého vedca kresťana Georga Schmorla, ktorý opísal túto patológiu v roku 1927.

Je to dierovanie alebo potápanie chrupavkových tkanív koncových doštičiek miechy do huby častí stavcov - hlbšie do horného alebo dolného priľahlého spojenia, než sa líši od bežných horizontálnych prietrží ovplyvňujúcich medzistavcové platničky a ovplyvňujúcich miechové kanály alebo nervové otvory..

Zdravá medzistavcová platnička a Schmorlova kýla

Defekty Schmorl v stavovcoch (kód ICD-10: M51.4) sa zvyčajne vyskytujú v detstve v štádiu rýchleho rastu dieťaťa a sú dedičné.

V dôsledku skutočnosti, že mäkké tkanivá sa predlžujú so zvýšeným rastom ľudského tela a kostné tkanivo môže zaostávať, dochádza k tvorbe dutín v hubovitých telách stavcov, do ktorých sa následne tlačia tkanivá miechy..

Toto je tiež uľahčené prítomnosťou slabých miest spojivového tkaniva a riedením v epifyziálnych doštičkách, ktoré umožňujú formovaciemu disku „vyčnievať“ do tela stavovcov..

Uzly Schmorl sú lokalizované hlavne v strednej alebo dolnej časti chrbta, čo zodpovedá hrudnej a bedrovej chrbtici.

patogenézy

V závislosti od etiológie narušenia štruktúry stavcov sa môžu vyvíjať rôznymi spôsobmi:

 • základom patogenézy vrodenej Schmorlovej hernie je slabosť a menejcennosť chrupavkových tkanív, narušená dodávka krvi rastúcemu disku;
 • v staršom a senilnom veku osteoartritída alebo osteoporóza spôsobuje degeneratívne zmeny v chrupavkových tkanivách, porušuje ich štruktúru, čo vedie k strate sily a elasticity a k ďalšej tvorbe uzla;
 • poranenia môžu spôsobiť defekty disku, prienik tkaniva buničitého jadra, ktorý sa vytvára pod vplyvom veľkej a ostrej mechanickej sily, napríklad v dôsledku nárazu, zlomeniny, dislokácie, subluxácie.

Čo je Schmorlova kýla?

Schmorlove uzly v chrbtici sú jednoducho prietržom medzistavcovej platničky, ktorá sa vytvára lisovaním chrupavkových tkanív medzistavcových uzatváracích dosiek tela susedného stavca (horná alebo dolná). Sú vrodené alebo získané - v dôsledku degeneratívnych procesov alebo poranení hrudnej alebo bedrovej chrbtice..

Schmorlove chrupavkové uzly siahajú za vláknitý prsteň a môžu mať stredné, paramediánske, foraminálne a extraforaminálne usporiadanie.

Na röntgenových lúčoch sa Schmorlove uzly objavujú vo forme zúženia medzistavcových priestorov, nerovných kontúr uzamykacích dosiek a mierneho rastu kakosidov pozdĺž okrajov, so znakmi kalcifikácie želatínového jadra alebo vláknitého prstenca, ako aj „vákuového javu“ - štrbiny podobného osvietenia v predných medzistavcových platničkách..

klasifikácia

Schmorlova hernia môže byť jednoduchá a mnohonásobná - to znamená, že sa vyskytuje súčasne v rôznych častiach chrbtice a zvyčajne sú malé. Malé defekty Schmorlu sa vyvíjajú v dôsledku vrodenej nedostatočnosti vláknitej chrupavky.

príčiny

Vrodené chyby stavcov vo forme chrupavkových uzlín alebo Schmorlovej kýly sú dedičné ochorenie. Patológie v oblasti stavcov sa však najčastejšie získavajú a spôsobujú:

 • poranenia chrbtice - zlomeniny, dislokácie, subluxácie, mŕtvice atď.;
 • ťažká brucha a Scheuermannova choroba;
 • sedavý a sedavý spôsob života;
 • silná fyzická námaha;
 • degeneratívne ochorenia - môžu sa vyskytnúť v dôsledku osteoporózy a osteoartrózy.

Dôležité! Najviac ohrozenými uzlinami Schmorl sú starší ľudia a seniori, ako aj športovci.

príznaky

Veľké alebo malé uzly Schmorl sa zvyčajne nedetegujú zvonka a klinicky sa nevyskytujú: nespôsobujú nepohodlie ani iné negatívne reakcie. V 80% prípadov je patológia asymptomatická.

Existujú však prípady, keď také defekty chrbtice spôsobujú neustálu bolesť a významne znižujú kvalitu života.

Syndróm bolesti je zvyčajne streľba alebo bolesť, zosilňuje sa po dlhšej fyzickej námahe, dlhšom sedení, náhlych pohyboch a je lokalizovaný v bedrovej oblasti, vo výnimočných prípadoch - na dolných končatinách a poskytuje zadok, kolená, boky, trieslovinu..

Hlavné príznaky problémov s chrbticou sú:

 • rýchla únava;
 • migréna;
 • tuhosť pohybov;
 • znecitlivenie končatín;
 • znížená flexibilita a mobilita;
 • pocit ťažkosti v dolnej časti chrbta;
 • bolesť a kŕče chrbtových svalov, ktoré sú eliminované ľahkou masážou a krátkym odpočinkom v polohe na chrbte..

Testy a diagnostika

Latentný asymptomatický priebeh Schmorlovej patológie znemožňuje vyhodnotiť trvanie a závažnosť lézií počas vyšetrenia a výsluchu pacientov, palpácia odhaľuje malú bolesť a svalové kŕče v postihnutých častiach chrbta. Hernia sa zisťujú pomocou takých štúdií, ako sú:

 • rádiografiu
 • počítačová tomografia (CT);
 • zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI).

Liečba kýly Schmorl

Menšie defekty Schmorlu zvyčajne nevyžadujú špeciálne ošetrenie. Lekárska starostlivosť je najčastejšie potrebná u pacientov so silnou bolesťou v bedrovej oblasti. Zvyčajne ťažia z manuálnej terapie, fyzioterapie a cvičenia..

Kľúčom k úspešnému obnoveniu funkcií pohybového aparátu je rehabilitačný program správne vypracovaný stavovcom..

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Defekty bedrovej chrbtice Schmorl sú uzlové výčnelky medzistavcovej chrupavky.

Toto je pomerne častý problém moderného ľudstva, pretože na spodnej časti chrbta sa vyskytuje najväčšia statická fyzická záťaž - veľký počet ľudí vedie sedavý životný štýl, trávi veľa času prácou v nepohodlných, ťažkých a nadmerných pracovných podmienkach..

Preto sa musíte starať o zdravie chrbtice už od mladého veku - cvičiť každý deň, plávať a pri prvých príznakoch choroby konzultovať odborníka.

Dôvodom obáv, najmä pre zdravie dospievajúcich, je tendencia narovnať normálnu bedrovú lordózu a vývoj rigidity bedrovej oblasti. Konzervatívne metódy liečby zahŕňajú cvičebnú terapiu, masáže a ďalšiu fyzioterapiu:

 • je dôležité vykonávať denne cvičenia zamerané na posilnenie chrbtových svalov a zvýšenie flexibility chrbtice, jogy, nordic walking, plávania;
 • masážne sedenia by mal vykonávať kvalifikovaný rehabilitológ a mali by byť zamerané na zmiernenie napätia, kŕče a zlepšenie krvného obehu v postihnutých oblastiach;
 • terapeutické kúpele a iné balneologické procedúry;
 • starodávna technika akupunktúry - niekoľko cyklov 10-15 sedení pomôže zlepšiť krvný obeh a vyrovnať bolesť;
 • autogravitácia - roztiahnutie chrbtice s cieľom zväčšiť priestor medzi stavcami a zlepšiť pohyblivosť.

Liečba Schmorlovej kýly hrudnej chrbtice

V dôsledku pravidelnej ťažkej fyzickej námahy sa môže vyskytnúť kyfóza bedrovej hrudníka a ďalšie defekty hrudnej chrbtice. Tento stav je mimoriadne nebezpečný, pretože existuje vysoké riziko rednutia stavca, zlomeniny kompresie a postihnutia.

Aj keď diagnostikujete malé uzly, mali by ste opustiť zdvíhacie závažia, náhle pohyby, skoky, jazdiť na motorke a koňovi. Okrem zdravého životného štýlu, správnej výživy a dobrej hygieny spánku môžu pomôcť aj pásy a obväzy..

Lekári

liečenie

Enbrel Infliximab Chondroitín Arthra Teraflex

Schmorlova hernia sa zriedka dajú liečiť. Na odstránenie zápalu a bolesti je možné predpísať inhibítory TNF (faktor nekrózy nádorov):

 • Etanercept - liek patrí medzi imunosupresívne lieky, ale pomáha pri malých kýlach a zápalových procesoch, opuchoch intranazálnych tkanív a príznakoch reumatoidnej artritídy..
 • Enbrel je tiež imunosupresívum, ktoré sa zvyčajne predpisuje deťom s vrodenou prietržami na ich konzervatívnu liečbu..
 • Infliximab - liek sa stále častejšie používa v vertebroológii a reumatológii, predpisuje sa adolescentom, aby zmiernil exacerbáciu a zabránil komplikáciám patologických procesov v chrbtici..

Okrem toho rôzne chondroprotektory, ako napríklad:

 • Chondroitín je korektorom metabolizmu kostí a chrupavkových tkanív, ktorý má analgetický, protizápalový účinok, stimuluje regeneráciu chrupavkového tkaniva a chondroprotektívny účinok. Môžete mať formu kapsúl a masť si trieť.
 • Arthra je kombinovaný liek s protizápalovými, regeneratívnymi, chondroprotektívnymi a chondrostimulačnými účinkami. Tablety užívajte 1-2 krát denne najmenej 6 mesiacov.
 • Teraflex - nástroj na stimuláciu regeneračných procesov v chrupavkách, je k dispozícii vo forme kapsúl. Má sa užiť 1 kapsula 2-3 krát denne po dobu 3-6 mesiacov.

Postupy a operácie

Indikáciami na chirurgickú liečbu sú zväčšujúce sa motorické a zmyslové poruchy radiálnej, segmentovej a kondukčnej povahy, ako aj bolesti v radiálnej oblasti..

Pacientom sa zvyčajne odporúča perkutánna fluoroskopická vertebroplastika..

V prípade patológií chrbtice sa vyrába zavedením rôntgenovej kostnej látky - polymetylmetakrylátu (PMMA) do tela postihnutého stavca na zmiernenie bolesti a zabránenie patologickým zlomeninám..

predpoveď

Uzol Schmorl na chrbtici je nebezpečným predzvesťou kompresnej zlomeniny chrbtice, ktorá môže nastať v dôsledku účinkov veľkých ne vektorových záťaží alebo silných nárazov, ktoré spôsobia stlačenie osi chrbtice.

Okrem toho môžu medziobratlové platničky v priebehu času spadnúť do prietrže, čo je veľmi nebezpečné, pretože vedie k funkčným poruchám..

Preto sa odporúča zastaviť pre-patologický proces v raných štádiách - starať sa o zdravie a pohyblivosť chrbtice..

Zoznam zdrojov

 • Romodanov A.P. Mosiychuk N.M. Neurochirurgie. Kyjev: škola Vishcha, 1990. –S. 91.
 • Sadov A. V. Kýla chrbtice. Nechirurgická liečba a prevencia. Peter, 2011 –C. 26.

Čo je Schmorlova kýla

Niektoré patológie chrbtice sú asymptomatické a sú zistené náhodne. Takéto choroby zahŕňajú Schmorlovu prietrž. Patológia je charakterizovaná penetráciou chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek do tela stavcov. Tieto miesta sa tiež nazývajú Schmorlove uzly..

Nie každý vie, čo to je, pretože patológia sa často nepovažuje za chorobu. Podľa všeobecne akceptovaného názoru je to jednoducho vada, röntgenové znamenie. Vyskytuje sa pri rôznych ochoreniach chrbtice a kostného tkaniva. Táto choroba nie je zvyčajne nebezpečná a nevyžaduje si ani liečenie.

V závažných prípadoch to však môže spôsobiť komplikácie.

Všeobecné charakteristiky patológie

Ľudská chrbtica je stĺpec jednotlivých stavcov spojený kĺbmi. Každý stavec sa skladá z tela a odstredivých procesov. Vertebrálne oblúky tvoria miechový kanál, ktorým prechádza miecha.

Procesy sú spojené kĺbmi a medzistavcové platničky sú umiestnené medzi telami stavcov. Disk je tenká vrstva elastickej chrupavky.

Sú potrebné na zmiernenie nárazov a otrasov počas pohybu a na zabránenie trenia stavcov proti sebe..

Zdravie chrbtice, jej flexibilita a pohyblivosť závisí od stavu diskov. Ale práve oni často podstupujú rôzne patológie. Disky nemajú svoj vlastný obehový systém, takže ich poruchy ovplyvňujú metabolické poruchy, vaskulárne patológie alebo endokrinné choroby..

Najčastejšie sa vyskytuje vertebrálna hernia, ktorá môže spôsobiť vážne komplikácie. K tomu dôjde, keď sa disk zhroutí a vydutí na stranu. Časť disku však niekedy môže preniknúť nahor alebo nadol. Stáva sa to, keď sa z stavovcov z nejakého dôvodu vyprázdňujú póry..

Tento stav sa nazýva „Schmorlova hernia“.

Toto je asymptomatická patológia, ktorá sa tiež nazýva Schmorlova defekt alebo Schmorlovo uzly, pomenované podľa vedca, ktorý ju prvýkrát objavil a opísal. Môže sa vyskytnúť v každom veku, dokonca aj u detí.

Predpokladá sa, že každá tretina ovplyvňuje túto prietrž, aj keď nie všetci sú s ňou diagnostikovaní. Tento stav sa zvyčajne neprejavuje nijakým nepohodlím a môže ísť aj sám osebe.

Mnohí ľudia si zvyčajne neuvedomujú, že majú podobné zlomeniny v chrbtici..

Patológia je charakterizovaná skutočnosťou, že hustota medzistavcových platničiek je väčšia ako hustota kostného tkaniva stavcov. Disk preto preniká do svojej dutiny. Tento stav možno považovať za mikrofraktúru stavca, pretože sa zdá, že disk ho pretláča a padá dovnútra. To sa môže stať, keď sa zníži hustota kostí alebo dôjde k poraneniu..

Podobné chrupavkové uzly sa môžu vyskytovať v rôznych častiach chrbtice, najčastejšie sa však nachádzajú v bedrovej oblasti. Môžu byť jednoduché alebo viacnásobné a ovplyvňujú niekoľko stavcov naraz. Takéto uzlíky majú rôzne veľkosti. Ak sú malé, patológia je asymptomatická. Ale veľká hernia Schmorl môže spôsobiť vážne nepohodlie a komplikácie..

príznaky

Prítomnosť Schmorlových uzlov prakticky nespôsobuje žiadne príznaky. Mnoho ľudí si túto vadu nevšimlo mnoho rokov. Len s veľkou veľkosťou uzlov, keď ovplyvňujú nervové zakončenie, je možný výskyt bolestivých pocitov. Nie všetci lekári však veria, že bolesť chrbta spôsobuje Schernlova kýla. Zvyčajne sú spôsobené inými patológiami..

Pozor: najčastejšie sa takéto pocity vyskytujú u aktívnych tínedžerov zapojených do športu. Zároveň majú v dôsledku rýchleho rastu nedostatočnú výživu tkanív, a ak sa k tomu pridá zvýšená záťaž, objaví sa bolesť..

Ale vo väčšine prípadov sú všetky príznaky, ktoré sa vyskytujú pri Schmorlovej kýle, spojené s komplikáciami patológie alebo inými problémami.

Napríklad bolesť sa často objavuje v dôsledku porušenia statiky chrbtice, svalového kŕča alebo vyčnievania prietrže smerom k spinálnym nervom s ich poškodením.

Zvýšené zaťaženie svalov vedie k pocitu únavy v chrbte, k únave, často dochádza k svalovým kŕčom.

Bolestivé pocity so Schmorlovou kýlou, pokiaľ nie sú spôsobené sprievodnými patológiami, sú zvyčajne mierne a bolestivé. Vyskytujú sa po cvičení alebo dlhodobom pobyte v nepohodlnej polohe..

Niekedy je tiež slabosť svalov končatín, ich znecitlivenie. V závažných prípadoch s veľkou prietržou sa môžu tieto príznaky spojiť s bolesťou hlavy, slabosťou, závratmi, ospalosťou a nevoľnosťou..

V zásade sú takéto prejavy neoddeliteľnou súčasťou Schmorlovej kýly krčnej chrbtice, čo je zriedkavé.

Dôvody vzhľadu

Uzliny Schmorl v chrbtici sa najčastejšie vyskytujú u starších ľudí v dôsledku zmien kostného tkaniva súvisiacich s vekom. Preto väčšina pacientov s touto diagnózou sú ľudia starší ako 40 rokov, ktorí trpia osteoporózou. Takáto patológia je však možná aj u mladých ľudí alebo dokonca u detí. V tomto prípade je jeho výskyt spojený s dedičnou predispozíciou alebo rôznymi chronickými chorobami.

Takmer 70% prípadov tohto ochorenia sa považuje za genetický pôvod. Slabosť kostného tkaniva stavcov je zdedená. Takýto defekt sa vyskytuje u detí tiež kvôli skutočnosti, že rýchly rast niekedy vedie k zníženiu hustoty kostí. Vo vertebrálnych telách sa tvoria medzery, ktoré sa stávajú miestom vzniku takejto chyby.

Patológia sa často vyvíja kvôli zriedkavosti kostného tkaniva, zníženiu jeho hustoty.

K zníženiu hustoty a sily kostí môže dôjsť aj pri nedostatku minerálov, najmä vápnika a fosforu alebo vitamínu D.

Dôvodom je nielen ich nízky obsah v potrave, ale aj poruchy obehového systému.

K nedostatočnému príjmu živín v stavcoch dochádza pri rôznych patologických stavoch chrbtice, napríklad pri Scheuermann-Mauovej chorobe, kyphosis, slabom držaní tela.

V prípade takýchto odchýlok môže vplyv niektorých nepriaznivých faktorov vyvolať výskyt Schmorlovej kýly:

 • profesionálne športy;
 • zvýšená fyzická aktivita, najmä v detstve a dospievaní, keď kosti ešte nie sú úplne osifikované;
 • časté vzpieranie môže spôsobiť výskyt Schmorlovej prietrže bedrovej alebo hrudnej oblasti;
 • poranenie chrbtice, napríklad subluxácia stavca alebo úder do hlavy;
 • sedavý spôsob života, čo vedie k spomaleniu výživy tkanív.

Aké je nebezpečenstvo patológie

Keď lekár po vyšetrení informuje osobu, že má Schmorlovu prietrž, mnohí sa okamžite pýtajú, či je to nebezpečné. Niektorí lekári ani nepovažujú takúto poruchu za chorobu, takže liečbu nepredpisujú.

Dôležité: Problém spočíva v tom, že takéto uzliny sa nevytvárajú iba takto, ale na pozadí problémov v tele. Preto je na začiatku patológia asymptomatická, ale postupne sa môžu vyvinúť rôzne nepríjemné následky.

V tej časti chrbtice, kde sa takéto defekty objavili, sa mobilita rýchlo narušila a rozvinuli sa rôzne patológie. Zvyčajne sa to stáva, keď sa prietrže zväčšia na veľké veľkosti alebo keď sa ich počet zvýši. Poškodený disk sa môže ešte viac zrútiť, čo povedie k rozvoju medzistavcovej prietrže. Malé uzlíky Schmorl sa nepovažujú za nebezpečné a nevyžadujú si liečbu.

Za hlavné komplikácie takéhoto defektu sa považujú rôzne typy porúch držania tela, obzvlášť častá je kyfóza. V dôsledku posunutia ťažiska sa môžu vyvíjať ploché chodidlá, deformácia chodidla val halus valgus.

Tento stav zvyšuje riziko zlomenia stavcov alebo spondylartrózy. Nízka hustota kostného tkaniva spôsobuje, že stavce sú krehké, ľahko sa zrania.

Zníženie vzdialenosti medzi stavcami vedie k zvýšeniu zaťaženia medzistavcových kĺbov. Preto sa u nich rozvíja artróza.

diagnostika

Schmorlove uzly sa dajú zistiť pri röntgenovej diagnostike chrbtice. V tomto prípade zníženie hustoty kostí a prítomnosť dutín v stavcoch.

Ale nie vo všetkých prípadoch je možné pomocou tohto vyšetrenia presne posúdiť stav chrbtice. Preto, ak existuje podozrenie na Schmorlovu prietrž, predpisuje sa zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie.

Táto metóda umožňuje podrobne preskúmať stav stavcov a okolitých mäkkých tkanív..

To je nevyhnutné, aby ste si vybrali liečebnú techniku, ktorá vám umožní úplne vyliečiť chorobu. Koniec koncov, také chyby môžu byť sprevádzané inými patológiami. Preto sa nepohodlie nemusí nevyhnutne spájať s touto prietržou. Aby sa vylúčili všetky možné príčiny bolesti a stuhnutosti, vykonávajú sa aj CT, brušný ultrazvuk, krvné a močové testy..

Röntgenový obraz určí stav kostného tkaniva, veľkosť a lokalizáciu Schmorlových uzlov.

Liečebné vlastnosti

Väčšina lekárov považuje Schmorlovu prietrž za nebezpečnú patológiu. Preto je jej liečba zameraná hlavne na prevenciu komplikácií. Týchto pacientov pozoruje a lieči neurológ alebo stavovec.

Všetky terapeutické metódy sa vyberajú individuálne v závislosti od príznakov a rizika komplikácií..

Zvyčajne sa používa symptomatická liečba, ale na opravu hernie a obnovenie kostnej denzity sa môžu predpísať nápravné opatrenia..

Dôležité: nevyhnutne sa liečba vykonáva pomocou pravidelnej röntgenovej kontroly. Umožní vám to sledovať dynamiku obnovy a včas si všimnúť vývoj komplikácií.

Aj v prípade, keď patológia nespôsobuje žiadne nepohodlie, liečbu nesmiete odmietnuť. Zároveň bude mať preventívny charakter. V dôsledku porúch stavcov sa teda zníži mobilita miechy, preto sa zvyšuje riziko vzniku osteochondrózy a iných degeneratívnych patológií..

V každom prípade by mala byť Schmorlova kýla liečená konzervatívnymi metódami. Chirurgia pre túto patológiu sa nepoužíva. Najčastejšie je potrebné používať lieky, ktoré zmierňujú bolesť a zápal. Môže ísť o analgetiká alebo nesteroidné protizápalové lieky..

Musia sa brať nie vždy, ale iba ak výstupok medzistavcovej platničky vedie k podráždeniu a opuchu okolitých tkanív alebo k rozvoju spondylartrózy. Najčastejšie sa používajú diklofenak, meloxikam, Nise, Ibuprofen, Ketanov.

Ďalej je uvedené použitie multivitamínových prípravkov alebo látok s vitamínmi D a vápnikom - kalcitonín, myokalcín. V tomto prípade sa deťom odporúča, aby zobrali rybí olej..

Fyzioterapeutické postupy sú účinné v prítomnosti Schmorlových uzlov. Magnetoterapia a účinok prúdov rôznych frekvencií môžu zlepšiť prísun krvi do chrbtice a výživu tkanív. Často sa tiež predpisuje akupunktúra, hirudoterapia, apitherapia..

S touto patológiou je účinná trakcia miechy alebo autogravitačná terapia. S pomocou špeciálnych simulátorov je chrbtica napnutá, čo pomáha zastaviť kompresiu disku.

Ak sa súčasne použije táto metóda na obnovu kostnej denzity, Schmorlova kýla zmizne.

Trakcia chrbtice umožňuje zastaviť progresiu patológie, pretože obnovuje normálnu výšku diskov.

Dôležité: všetky ostatné metódy sú zamerané na obnovenie pohyblivosti chrbtice a posilnenie svalového korzetu. Je potrebné zabrániť komplikáciám..

Dokonca aj tí pacienti, ktorí nevykazujú žiadne príznaky patológie, majú predpísané fyzioterapeutické cvičenia a masáže. Pomáha to posilňovať svalový korzet a zlepšuje krvný obeh tkanív. Pravidelne vykonávané špeciálne cvičenia pomôžu predchádzať degeneratívnym procesom. Zvyšujú priestor medzi stavcami, čo obnovuje pohyblivosť chrbtice.

Pri praktickej fyzickej terapii je však potrebné dodržiavať niektoré pravidlá:

 • všetky cviky by mal vyberať lekár individuálne;
 • nemôžete sa vysporiadať s prítomnosťou bolesti chrbta;
 • vzpieranie by sa malo vylúčiť;
 • skoky a akékoľvek vertikálne zaťaženie chrbtice sú zakázané;
 • trhnutie, krútenie chrbtice, náhle pohyby sú obmedzené;
 • obzvlášť užitočné plávanie a gymnastika vo vode.

Liečba Schmorlovej kýly sa uskutočňuje doma, ale pod dohľadom lekára. Pretože táto patológia nie je vážnym ochorením, je to iba rádiologický znak, odporúča sa namiesto liekov často používať bezpečné ľudové liečivá. Existuje mnoho nástrojov, ktoré môžu zlepšiť krvný obeh a metabolické procesy v tkanivách, zmierniť bolesť a zápal..

Najčastejšie používané také ľudové recepty:

 • drvené surové zemiakové obklady;
 • požitie tinktúry saberfish;
 • kúpele s ihličnatým extraktom;
 • medová masáž;
 • trenie chrbta o gáforový olej;
 • obklady z listov lopúch;
 • aplikácia masti z infúzie listov brezy v kukuričnom oleji.

Aby sa predišlo rozvoju komplikácií, v prípade Schmorlovej kýly je potrebné zabrániť zvýšenému zaťaženiu, podchladeniu a stresu. Musíte jesť správne a poskytnúť mieche všetky potrebné živiny.

Strava tiež pomôže schudnúť a normalizovať metabolické procesy, pretože tieto problémy sú často príčinou Schmorlových uzlov. Pacient by sa mal snažiť nenahrať postihnutú chrbticu, najmä vertikálne zaťaženie.

Musíte sedieť čo najmenej a na spánok si vyberte mierne tvrdú matrac a nízky vankúš.

zistenie

Schmorlova kýla je pomerne častá patológia, ktorá sa najčastejšie vyskytuje u žien po 40 rokoch veku alebo u mladých aktívnych mužov. Nie je považovaná za nebezpečnú chorobu, ani vonkajšie príznaky sa nie vždy objavia.

Takýto nedostatok stavcov však zvyšuje ich zraniteľnosť voči zraneniam a rôznym patológiám. Preto toto ochorenie vyžaduje dohľad lekára a použitie preventívnej liečby.

Pri správnom prístupe možno ľahko odstrániť kýlu Schmorlu a jej možné komplikácie..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Na dosiahnutie účinných výsledkov sa pri liečbe používajú injekcie z osteochondrózy, pretože bolesť pri tomto ochorení je najintenzívnejšia. Liečba osteochondrózy injekciami sa uskutočňuje pod dohľadom skúseného lekára.
Ak je osoba počas profesionálnej činnosti nútená neustále vykonávať rovnaké pohyby kefou alebo z viacerých dôvodov pravidelne zranených zápästný kĺb, môže sa vyvinúť hygróm zápästia.
Analgetiká a nesteroidné liekyHlavným príznakom pri radikulitíde je bolesť, preto sa lieky, ktoré môžu anestetizovať, používajú predovšetkým na liečbu. Táto skupina zahŕňa nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ktoré súčasne zmierňujú bolesť a bojujú proti zápalom.