loader

Liečba Schmorlovej kýly: čo to je, aké sú príznaky, lieky a chirurgický zákrok

Schmorlova hernia je choroba, pri ktorej medziobratlový disk nevyčnieva vo vodorovnej rovine, ale vo zvislej polohe a tlačí telo stavcov. Jeho kostná štruktúra je zničená a stlačená zvisle - hore alebo dole, chrupavkové tkanivo disku vypĺňa vytvorenú dutinu.

Patológia je často dedičná, vyvíja sa najmä u dospievajúcich detí a starších ľudí s degeneratívnymi procesmi v štruktúrach chrbtice..

Čo je Schmorlova kýla

Medzistavcové platničky sa skladajú z chrupavky. Schmorlova hernia nastáva, keď sa chrupavka disku začne tlačiť na povrch stavcov. Jeho kostné tkanivo „padá“ dovnútra pod tlakom, takže sa objaví mikroskopická kompresná zlomenina. Dutina vytvorená v tele stavcov po určitom čase je zarastená chrupavkovým tkanivom medzistavcových platničiek.

V podstate sa jedná o bezbolestný proces, pretože disk prechádza do stavcov a nevyčnieva z neho, takže nie sú ovplyvnené nervové zakončenie, artérie a miecha. Bolestivé príznaky sa objavujú s vývojom a zvýšením chrupavkového výčnelku, v dôsledku čoho medzistavcové platničky takmer úplne spadajú do tela nadložného alebo spodného stavca, zmenšuje sa priestor medzi stavcami, dochádza ku kompresii nervových koreňov a niekedy dochádza k vzniku krvných ciev v mieche..

Schmorlova kýla sa tiež nazýva Schmorlova uzlina alebo vertikálna kýla. Jeho opis urobil vedec Christian Schmorl v roku 1927. Nazýva sa to jeho patológia.

Podľa posledných štúdií sa toto ochorenie vyskytuje približne u 75% starších ľudí. Rýchlo postupujúce výčnelky zvyšujú pravdepodobnosť kompresnej zlomeniny chrbtice asi o 10%.

Miesta výskytu kýly Schmorlovej

Schmorlova hernia sa tvorí v rôznych častiach chrbtice. Symptómy a pohoda pacienta závisia od umiestnenia výčnelku.

bedrový

Vertikálne výčnelky medzistavcových platničiek v bedrovej oblasti sa vyskytujú častejšie ako v iných, pretože táto časť chrbtice má najväčšie zaťaženie. Vo väčšine prípadov je diagnostikovaná u starších pacientov..

S progresiou patológie sa v bedrovej oblasti vyskytuje bolesť chrbta. Takáto lokalizácia prietrže je nebezpečná so závažnými komplikáciami - kompresnou zlomeninou chrbtice s provokačnými faktormi.

Hrudné oddelenie

Toto je hlavné miesto, kde sa vyskytuje Schmorlova kýla. Častejšie sa patológia vyvíja v dospievaní a spôsobuje komplikácie. Dieťa rozvíja skoliózu a iné degeneratívne choroby chrbtice.

Hrudná náklonnosť.

V počiatočných fázach s malými rozmermi nedáva bolestivé prejavy. S progresiou, riedením stavcového tkaniva, chrupavkou rastie, začína sa dotýkať štruktúr chrbtice, zvyšuje sa riziko vzniku neurologických porúch..

krčnej

Schmorlove uzly v krčnej chrbtici sú nebezpečné kompresiou vertebrálnej artérie, ktorá vedie do mozgu a živí ju. K tomu dochádza pri významnom poškodení štruktúry stavcov a raste medzistavcových chrupaviek. U pacienta sa rozvíja závrat, bolesti hlavy a narušuje sa prívod krvi do mozgu, čo je nebezpečné z dôvodu rozvoja mozgovej príhody.

Viac hernias Schmorl

Podľa počtu ohnísk sú vertikálne herniové výčnelky jednoduché a násobné. Pri viacerých patológiách vstupuje chrupavka do kostného tkaniva stavca súčasne na niekoľkých miestach, z disku sa stáva kosoštvorec, na oboch stranách sa objavia výčnelky..

V približne 70% prípadov sa diagnostikuje viac uzlov. Spôsobujú syndróm chronickej bolesti, ktorý sa zvyšuje, ak je pacient nútený neustále sa nachádzať v rovnakej polohe - stojaci alebo sedí.

príčiny

Hlavnou podmienkou rozvoja Schmorlovej kýly je dedičná predispozícia. Faktory, ktoré vyvolávajú jeho vzhľad a ďalší vývoj:

 • rýchly rast v dospievaní - kostné štruktúry sa vyvíjajú nerovnomerne, kostra sa tvorí pomalšie ako mäkké tkanivá, v hubovitom tele stavcov sa objavujú dutiny;
 • začínajú pokročilé vekovo degeneratívne procesy sprevádzané znížením pružnosti tkanív a pevnosti kostí (osteoporóza);
 • poškodenie miechy, v dôsledku čoho je medzistavcový disk zdeformovaný;
 • nedostatok vápnika v tele;
 • nadmerná fyzická aktivita, profesionálne športy, pravidelné vzpieranie.

Príznaky choroby

Schmorlova kýla sa tvorí postupne a do určitého bodu sa nedotýka susedných tepien a koreňov nervov. Schmorlova hernia preto dlhodobo nespôsobuje žiadne príznaky.

Bolesť chrbta sa môže postupne objaviť v nasledujúcich prípadoch:

 • predĺžená fyzická aktivita;
 • zdvíhanie ťažkých vecí;
 • predĺžený statický pobyt v stojacej alebo sediacej polohe;
 • bodnúť do chrbta alebo hrudníka.

S progresiou výčnelku a zväčšením jeho veľkosti sa vyskytujú tieto príznaky:

 • bolesť, brnenie vo svaloch chrbta;
 • obmedzenie pohyblivosti v hrudnej oblasti chrbtice;
 • neschopnosť dlho sedieť bez podpory chrbta;
 • znecitlivenie končatín;
 • závraty, bolesti hlavy.

diagnostika

Na potvrdenie diagnózy a výberu liečby Schernlovej prietrže je pacientovi predpísané:

 • Rentgenografie;
 • magnetická rezonancia;
 • Počítačová tomografia.

Metódy liečby Schmorlovej kýly

Pri detekcii malých herniálnych výčnelkov, ktoré nespôsobujú bolesť a nepohodlie, nie je potrebná terapia. Pacient dostane odporúčania týkajúce sa zdravého životného štýlu, správnej výživy, mierneho cvičenia. Pravidelne je potrebné podrobiť sa vyšetreniam, aby sa sledoval priebeh prietrže.

Ak uzliny rastú a spôsobujú bolesť, je indikovaná komplexná liečba, ktorá zahŕňa:

 • brať lieky;
 • rehabilitácia;
 • fyzioterapeutické cvičenia.

V prípade komplikácií, pokročilých štádií Schmorlových uzlov, ich kombinácie s horizontálnymi kýlami, je možné vykonať operáciu.

Drogová terapia

Zvláštnosťou liekovej liečby vertikálnych prietrží je to, že neexistujú žiadne lieky, ktoré by úplne vyliečili alebo odstránili výčnelky. Cieľom terapie je zmierniť bolesť, obnoviť poškodené tkanivo. Po prerušení užívania drog sa po vystavení provokujúcim faktorom môže znova objaviť bolesť..

Čo je predpísané pacientovi:

 • Masti a gély na lokálne použitie s analgetickými a protizápalovými účinkami - Diclofenac, Voltaren.
 • Chondroprotektory - prispievajú k regenerácii poškodených tkanív. To sú lieky Chondroitin, Teraflex.
 • Svalové relaxanciá - zmierňujú svalové kŕče, ktoré sú príčinou syndrómu bolesti. Predpíšte Midokalm, Baclofen.
 • Vitamínové komplexy - predpísané na saturáciu tkanív esenciálnymi látkami a posilnenie pevnosti kostí.
 • Prípravky vápnik a vitamín D.

Fyzioterapia pre Schmorlovu prietrž

Fyzioterapeutické techniky pre zvislé herniálne výčnelky sú zamerané na zlepšenie prísunu krvi a toku lymfy v stavovcoch, zastavenie zápalu a odstránenie stagnujúcich procesov. Sú predpísané nasledujúce fyzioterapeutické metódy:

 • elektroforéza Toto je zavádzanie liekov lokálne do lézie pomocou elektrického poľa vytvoreného zariadením..
 • Fonoforézou. Zahŕňa zavedenie aktívnych liekov do postihnutého tkaniva pomocou ultrazvuku.
 • Magnetoterapia. Toto je účinok na tkanivo herniového výčnelku s magnetickým poľom..
 • Elektrická stimulácia. Táto technika je zameraná na stimuláciu prietoku krvi a metabolických procesov slabým výbojom elektrického prúdu.

Fyzioterapeutické techniky, ako je lieková terapia, nemôžu úplne odstrániť kýlu. Ale ich použitie v kombinácii s inými metódami liečby zlepšuje stav pacienta na stabilnú remisiu.

Hardvérová trakcia

Trakcia chrbtice alebo trakcia sa vykonáva na špeciálnych simulátoroch. Táto metóda umožňuje zväčšiť vzdialenosť medzi stavcami v dôsledku napínania svalových vlákien a väzov, v tomto procese sa posilňujú svaly chrbta..

Procedúra sa vykonáva pod prísnym dohľadom lekára, ktorý určuje záťaž. Nedostatočné vybavenie alebo preťaženie môže spôsobiť komplikácie.

Dobré výsledky sa dosahujú jednou z moderných autorských metód - kombinovaným využívaním podvodnej trakcie s podvodnou terapiou chrbtice. Predpokladá sa súčasné vystavenie infračervenému svetlu a trakcia pomocou obväzov vo vode.

reflexné

Jednou z metód reflexológie je akupunktúra. Ide o zavedenie tenkých kovových sterilných ihiel do biologických bodov. Trvanie relácie asi 30 - 40 minút.

Akupunktúra znižuje tlak disku na stavce, zmierňuje bolesť, kŕče krvných ciev a zastavuje degeneratívne procesy v kostnom tkanive. Akupunktúra sa však nepreukázala ako účinná podľa zásad medicíny založenej na dôkazoch.

masáž

Cieľom terapeutickej masáže Schmorlovými uzlami je zmiernenie pohody a odstránenie bolesti, pocit únavy v chrbte. Procedúry obnovujú metabolizmus v štruktúrach chrbtice, zlepšujú celkový prietok krvi a pohyb lymfy.

Liečba diétou

Nevyžaduje sa špeciálna strava na tlačenie stavcov chrupavkovým tkanivom. Existujú všeobecné odporúčania:

 • Kontrola hmotnosti. Nadmerná telesná hmotnosť spôsobuje ďalšie zaťaženie chrbtice a nedostatok váhy oslabuje korzet svalov.
 • Vyvážená strava. Denná strava by mala obsahovať ovocie a zeleninu na nasýtenie tela nevyhnutnými živinami.

Je potrebné jesť potraviny obsahujúce:

 • Vápnik - mliečne výrobky a mliečne výrobky.
 • Horčík - špenát, fazuľa, semená.
 • Fosfor - ryby, morské plody.
 • Mangán - morské riasy, vajcia, kuracie mäso.

Pacient by mal odmietnuť alkoholické nápoje a nikotín, čím sa zlepší prísun krvi a výživa tkanív.

Fyzioterapeutické cvičenia sú nevyhnutnou súčasťou komplexnej liečby Schmorlovej kýly. Súbor cvičení je fyzioterapeut, ktorý berie do úvahy lokalizáciu hrudného výčnelku, jeho veľkosť a prítomnosť symptómov..

 • posilnenie svalového korzetu;
 • zmierniť kŕče a napätie od chrbtice.

Dôležitou podmienkou je pravidelné vykonávanie cvičení. Ak sa vyskytne bolesť alebo nepohodlie, mali by sa prerušiť..

Manuálna terapia

Počas manuálnej terapie a najmä pri napínacích prvkoch, napríklad pri trakčnej terapii, sa v chrbtici vytvára podtlak. Toto ovplyvňuje prietrž a spôsobuje chrupavku, ktorá sa vracia do pôvodnej polohy..

Správnou technikou sa zlepšuje prísun krvi do všetkých štruktúr chrbtice, zmierňuje sa syndróm bolesti.

Ortopedický korzet

Ak sa vyskytnú časté záchvaty bolesti pri uzloch Schmorl, pacientom sa predpíše ortopedický korzet. Upevňuje chrbát, odstraňuje záťaž chrbtice, odstraňuje bolesť, minimalizuje riziko vzniku neurologických príznakov.

Ortopedický korzet je určený pre tých, ktorí sú kvôli svojej činnosti nútení zostať dlho v rovnakej polohe - sedieť alebo stáť.

Chirurgia pre Schmorlovu prietrž

Schmorlova kýla často nevyžaduje chirurgický zákrok. Operácia je predpísaná pre ťažké zničenie stavcov, veľké výčnelky, kombinované s horizontálnou prietržou, ktorá spôsobuje stlačenie miechy..

Používajú sa tieto metódy:

 • Laserové odparovanie. Pod vplyvom laserového žiarenia sa prebytočná tekutina odparuje z medzistavcových platničiek. Vláknité jadro v strede disku sa zmenšuje, tlak na postihnutý stavec sa znižuje.
 • Radikálna chirurgická liečba je indikovaná pre veľmi veľké prietrže. Počas operácie sa disk úplne odstráni a nahradí sa implantátom.
 • Najčastejším typom vertebrálnej intervencie po oprave prietrže je perkutánna punkčná vertebroplastika. Áno, nie je kýla a nezvyšuje sa, ale v stavci zostala dutina, ktorá zhoršuje jeho silu. Veľká dutina je plná zlomenín stavca. Preto je vyplnený špeciálnym kostným cementom a mení ho na jediný monolit.

Možné komplikácie

Kýla malej Schmorlovej nespôsobuje príznaky a nie je nebezpečná pre zdravie a život. Ale s progresiou a neprítomnosťou liečby spôsobuje komplikácie:

 • úplné odsadenie disku a jeho dysfunkcia;
 • rozvoj horizontálnej medzistavcovej prietrže;
 • riedenie stavcov;
 • artróza, spondylartróza;
 • stenóza miechového kanála;
 • kompresné zlomenie chrbtice (s lokalizáciou Schmorlovej prietrže v bedrovej chrbtici);

Aby sa predišlo vzniku komplikácií, je lepšie liečiť Schmorlovu prietrž na klinikách v Českej republike. Tam použité metódy a integrovaný prístup významne zlepšia fyzickú pohodu, zvýšia pracovnú kapacitu a kvalitu života..

predpoveď

Asymptomatický priebeh choroby nemá nepriaznivý vplyv na činnosť a pohodu človeka. V prípade bolesti je potrebná komplexná liečba kombinujúca liekovú terapiu a fyzioterapiu. To stabilizuje stav, čo vedie k remisii..

V neprítomnosti terapie výstupok postupuje, nadobúda veľké rozmery a začína komprimovať dôležité štruktúry miechového kanála. To je nebezpečné vývojom komplikácií až po úplnú paralýzu, t. J. Imobilizáciu pacienta.

Preventívne opatrenia

Akákoľvek fyzická aktivita, ktorá je spojená so zadnou záťažou a je vykonávaná pravidelne alebo príliš aktívne, môže spôsobiť rozvoj vertikálnej prietrže chrbtice..

Aby sa zabránilo tvorbe herniálneho výčnelku alebo aby sa predišlo komplikáciám s už diagnostikovanými Schmorlovými uzlinami, mali by sa prijať preventívne opatrenia. Je potrebné vylúčiť nadmernú fyzickú aktivitu v chrbtovej kolóne, najmä počas jej rastu (v dospievaní), aby sa kontrolovala telesná hmotnosť tak, aby na záťaž nespadla ďalšia záťaž, aby sa nezvýšili závažia. Pri výkonových športoch je dôležité dbať na moderovanie.

Porucha stavcov Schmorl: čo to je, liečba chrbtice

Čo je Schmorlova kýla?

Nedávno sa predpokladá, že toto ochorenie bolo výsledkom vrodenej anomálie. Počas tvorby chrbtice u dieťaťa (v matkinom žalúdku alebo krátko po narodení) je narušená tvorba kostí. V dôsledku toho je chrupavková medzistavcová platnička medzi okolitými kostnými doštičkami nestabilná. Vytvárajú sa tým podmienky na jej stláčanie a zároveň sa zvyšuje záťaž na chrbte:

 • Krčka maternice alebo bedrovej chrbtice je častejšie poškodená, pretože nesú hlavnú záťaž. Hrudný segment je ďalej zosilnený rebrami, preto je veľmi zriedkavé tvoriť kýly.
 • Krk nesie váhu hlavy a tiež si vyžaduje dobrú mobilitu - to sa stáva dôležitým, keď dieťa začína svoje prvé pohyby. Dávať pozor na svojich rodičov - to všetko vytvára veľký tlak na chybné krčné stavce..
 • Schmorlova kýla bedrovej chrbtice sa vyznačuje vyšším vekom, čo sa dá vysvetliť veľkosťou a silou stavcov v tomto oddelení. Ohrozené sú deti, ktoré sa profesionálne venujú športu. V mnohých sekciách sa deťom podáva vek od 6 do 7 rokov a zaťaženie je úplne „nie pre deti“. Zvyčajne to vedie k predčasnému debutovaniu choroby, čo vás núti zamyslieť sa nad kariérou športovca.

Pred tým, ako prietrž prenikne do stavcov, môžu byť v štúdiách dokonca viditeľné kostné defekty. Preto by ste nemali brať svoje dieťa k lekárom, ktorí sa snažia nájsť túto chorobu - bez toho, aby ste vyvolali faktory, môžete celý život žiť bez liečby..

 • Čo to je
 • príčiny
 • príznaky
 • liečba
 • na túto tému

Defekty Schmorlu v stavovcoch sú patológiou charakterizovanou štrukturálnymi zmenami v chrbtici. Zvyčajne sa vyskytujú iba pri röntgenovom vyšetrení, pretože sa neobjavujú navonok.

Patológia sa tiež nazýva Schmorlova hernia, pretože sa prejavuje skutočnosťou, že platničky medzistavcových platničiek sú vtlačené do stavcov. Samotný disk sa neposúva, cievy a nervové zakončenie nie sú ovplyvnené. Preto najčastejšie defekt Schmorla nie je nebezpečný a nespôsobuje bolesť.

Odporúča sa však, aby sa po zistení začalo s liečbou, aby sa predišlo možným komplikáciám.

Ľudská chrbtica je samostatný stavec pozostávajúci z huby. Sú oddelené medzistavcovými platničkami. Medzi diskom a stavcami je blokovacia doska hyalínovej chrupavky. Slúži ako tlmič nárazov, poskytuje pružnosť a pohyblivosť chrbtice a tiež chráni stavce pred zničením.

V stavovcoch sa niekedy vytvoria dutiny, do ktorých prenikne hyalínová chrupavka disku. Najčastejšie sa to deje s rýchlym rastom v detstve alebo dospievaní. V tomto prípade kostné tkanivo zaostáva vo vývoji chrupavky. Podobný nedostatok sa často vytvára aj v starobe, keď hustota kostí klesá v dôsledku nedostatku vápnika.

Takéto defekty v štruktúre stavcov sú najčastejšie vrodené, ale môžu sa objaviť počas celého života. Tínedžeri sú náchylní k tomu počas rýchleho rastu kostry. Okrem toho môžu zranenia, zvýšený stres alebo poruchy metabolizmu minerálov viesť k tvorbe dutín v tele stavcov..

Takéto kýly môžu byť jednoduché, ak sa objavia po poranení alebo deformácii chrbtice. Pri vrodenej patológii sa vyskytuje niekoľko malých uzlín Schmorl, ktoré ovplyvňujú niekoľko stavcov. Najčastejšie sú takéto defekty citlivé na bedrovú a hrudnú chrbticu.

Najčastejšie sa takýto defekt pozoruje pri vrodených chybách chrbtice

Okrem toho existujú Schmorl predné, stredné, bočné a zadné kýly. Vďaka svojej centrálnej alebo bočnej polohe nie sú žiadne bolesti ani iné nepríjemné príznaky, pretože nervové korene nie sú ovplyvnené.

Ale nielen v tomto prípade je potrebné začať s liečbou, keď sa zistí táto patológia. Koniec koncov, takáto chyba naznačuje prítomnosť porušení štruktúry kostného tkaniva stavcov. To môže viesť k rozvoju vyčnievania alebo prietrže disku, k riziku zlomeniny pri kompresii, ako aj k ďalším komplikáciám..

Po röntgenovom vyšetrení chrbtice alebo CT môže pacient často dospieť k záveru o „Schmorlových defektoch“ alebo „Schmorlovej hernii“. To naznačuje, že sú odhalené štrukturálne zmeny stavcov s tvorbou buničitého jadra. Následne sa stavcová chrupavka stlačí cez susedné stavce.

Na rozdiel od konvenčnej medzistavcovej prietrže, pri Schmorlových defektoch nie je vyčnievanie disku nasmerované na medzistavcový kanál.

Pretože kompresia nervových koreňov nenastáva pri tejto patológii, u ľudí sa nepozoruje výrazný syndróm bolesti.

Progresia Schmorlovej prietrže vedie k ďalšiemu zničeniu disku a môže spôsobiť normálnu medzistavcovú prietrž s následnými komplikáciami.

V medicíne bol tento rádiologický termín v roku 1927 vďaka nemeckému lekárovi Christianovi Schmorlovi. Na jeho počesť je táto choroba pomenovaná. Schmorlove uzly sa tvoria v priebehu procesu nútenia chrupavkového tkaniva koncových doštičiek do spongióznej kosti. Porucha sa môže vyskytnúť na hornom aj dolnom stavci.

Ktorý doktor lieči Schmorlovu prietrž?

Po konzultácii s lekárom je pacient informovaný o tom, ako sa starať o svoju chrbticu, aké cvičenia, ktoré potrebujete na telesnej výchove, ako vybudovať odpočinok. Zoznam liekov vydá kvalifikovaný špecialista. Liečba Schmorlovej hernie je dôležité kombinovať s príjmom vápnika v množstve 1 000 ml. Namiesto nákupu ďalších vápnikových prípravkov si môžete zostaviť potrebnú stravu z fermentovaných mliečnych výrobkov, zeleniny, ovocia, rýb, sezamových semien, slnečnicových semien, fazule.

Vo väčšine prípadov sa pacientom odporúča navštíviť stavovca, ktorý sa špecializuje na patológie chrbtice bez ohľadu na ich závažnosť a umiestnenie..

Avšak dnes je stavovec stále pomerne zriedkavou špecialitou, ktorej predstavitelia sa nachádzajú iba vo veľkých mestách. Ak nie je možné navštíviť stavovca, môžete požiadať o pomoc ortopedického lekára alebo traumatológa. Títo špecialisti môžu tiež pomôcť vyrovnať sa s touto chorobou..

V niektorých prípadoch sa v záujme účinnejšej liečby odporúča konzultácia s neurológom. Ak má pacient nejaké komorbidity, môže sa vyžadovať konzultácia napríklad s endokrinológom alebo terapeutom..

Metódy liečby ↑

Ak sa Schmorlova kýla hrudnej oblasti necíti prítomnosťou bolesti, spravidla sa nevyžaduje jej ošetrenie..

Ale aj v tomto prípade je potrebné zabrániť ďalšiemu rozvoju patologického procesu.

Zároveň pri určovaní postupov potrebných na tento účel musí lekár zohľadniť tieto faktory:

 • stupeň a zanedbávanie patológie;
 • vek a pohlavie pacienta;
 • prítomnosť sprievodných chorôb;
 • vlastnosti života a práce pacienta.

Hlavné ciele liečby sú:

 • predchádzanie komplikáciám;
 • ak je prítomná bolesť - jej odstránenie;
 • obnovenie plnej pohyblivosti chrbtice;
 • odstránenie svalového kŕče;
 • normalizácia metabolizmu kostí.

Liečba Schmorlovej prietrže je konzervatívna. Hlavným cieľom je zlepšiť metabolizmus kostí a posilniť postihnuté stavce. Odporúča sa dodržiavať diétu s vysokým obsahom vápnika (fermentované mliečne výrobky) a užívať (ak je to uvedené) prípravky obsahujúce vápnik (kalcemín, vápnik D3-nycomed, komplimentuje vápnik D3)..

Liečba Schmorlovej prietrže zahŕňa aj obmedzenie zaťaženia chrbtice, odmietnutie zdvíhania závaží a zapojenie sa do určitých športov (jazdecké, akrobatické, aerobické). Vyhnite sa ostrým pohybom, ohybom, ohybom..

Obézni pacienti odporúčajú normalizovať hmotnosť (nadmerné zaťaženie chrbtice). Zlepšuje krvný obeh pri fyzioterapeutických cvičeniach chrbtice, masáži, plávaní, reflexológii a inej fyzioterapii.

Liečba Schmorlovej hernie sa považuje za dôležitú, hoci pôvodne je táto patológia klasifikovaná ako neškodná. Úlohou lekára a pacienta je zabrániť progresii ochorenia, zabrániť vzniku komplikácií.

Hlavným cieľom liečby je zvládnuť narušenie chrbtice zlepšením metabolizmu živín a posilnením tkanív. To možno dosiahnuť úpravou výživy pacienta, zlepšením lokálneho krvného obehu a zabezpečením prerozdelenia záťaže.

Pacientom je pod dohľadom lekára predpísaná strava bohatá na vápnik. Vápnik vstupujúci do tela posilňuje kostné tkanivo. Strava obsahuje mlieko, tvaroh, syr a ďalšie potraviny bohaté na tento prvok. V niektorých prípadoch, ak vápnik z potravín nestačí na úpravu hladiny v tele, je možné predpísať vitamínové komplexy a vápnikové prípravky..

Je dôležité pamätať na to, že strava bohatá na vápnik by sa mala dôkladne monitorovať, pretože môže mať nepriaznivý vplyv na obličky..

Gymnastiku so Schmorlovou prietržou predpisuje lekár. Odporúča sa cvičenie na cvičenie a ak máte nadváhu, potrebujete výber cvičebných cvičení, ktoré vám pomôžu zbaviť sa. Nie všetky cvičenia kýly Schmorl sú užitočné. Odporúča sa vylúčiť jazdu na motorke a na koni, aerobik, akrobaciu a niektoré ďalšie športy. Odporúča sa masáž herniou tohto typu, pretože zlepšuje metabolické procesy v tele.

Chirurgické ošetrenie chrupavkových uzlín v stavovcoch nie je uvedené. Operáciu je možné vykonať iba v prípade, že u pacienta došlo k komplikáciám ochorenia..

Bežne sa vyskytujú Schmorlove uzly (známe aj ako „Malá Schmorlova hernia“). Chceme najprv objasniť, čo v skutočnosti znamená pojem „Disková kýla“. Keď hovoríme o takom fenoméne, akým je Schmorlova kýla, o čo ide a ako sa s ňou zaobchádza, lekári hovoria, že toto je vydutie chrupavky medzi stavcami s ďalším dopadom a zápalom koreňov koncov miechových nervov..

Schmorlova kýla je stav osoby, ktorá nemá výrazné príznaky.

V tomto stave tkanivo chrupavky spadá do oblasti stavca, ktorý je vedľa nej.

Komplex terapeutických opatrení je zameraný na odstránenie príčiny prietrže a v mnohých ohľadoch od nej závisí.

Ak je patológia spôsobená osteochondropatiou chrbtice (odumretie stavovcov v dôsledku podvýživy) - liečba kýly Schmorlovej začína korekciou držania tela..

Pri vzniku patológie v dôsledku traumy sa predpisujú lieky na posilnenie kostného tkaniva a obnovu chrupavkových štruktúr.

Podľa rozhodnutia Svetovej zdravotníckej organizácie z roku 2010 sa prístup k liečbe kýly Schmorlovej radikálne zmenil. Ak v 90. rokoch prevládala chirurgická intervencia, po ktorej sa u 72,9% pacientov vyvinuli závažné komplikácie (znecitlivenie končatín, svalová atrofia), teraz je prioritou konzervatívna terapia, ktorá poskytuje vynikajúce výsledky..

Schmorlova defekt (alebo presnejšie hernia) je termín, ktorý charakterizuje silu stavcovcov chrupavkovým tkanivom medzistavcových platničiek..

Tento jav vyvoláva mnoho otázok. Čo to spôsobuje? Aké príznaky to naznačujú? Ako diagnostikovať tento nedostatok, čo je potrebné na liečbu? Mali by ste zodpovedať tieto a mnohé ďalšie otázky..

Mechanizmus vývoja choroby

Výčnelok alebo Schmorlova kýla je nie nebezpečná choroba. Prítomnosť tejto prietrže s normálnou štruktúrou kosti v žiadnom veku nevedie k zraneniam a rozvoju iných chorôb chrbtice..

Predispozícia na vývoj tohto ochorenia sa môže zdediť alebo vzniká z mnohých rôznych vekových, fyziologických a biochemických dôvodov..

Podstatou tejto deformácie je, že chrupavka medzistavcových platničiek tlačí cez oslabený stavec a spadá do nej..

„Čo je Schmorlova kýla?“, Túto otázku kladie väčšina pacientov potom, čo lekár ohlási diagnózu. Pokúsme sa pochopiť tento problém a zistiť mechanizmus Schmorlovej kýly. Medzistavcový disk pozostáva z buničitého jadra, vláknitého prstenca a z oboch strán ho obklopujú chrupavkové platne.

Komponenty medzistavcových platničiek sú poháňané chrupavkovými doskami. Blokovacou doskou je tenká hyalínová chrupavka umiestnená nad a pod medzistavcovým diskom. Keď dôjde k celistvosti blokovacích dosiek, voľné jadro pulpu obsiahnuté v disku preniká do tela oslabeného segmentu a padá do neho. Schmorlova kýla chrbtice nespôsobuje kompresiu miechového kanála a nervov, na rozdiel od vyčnievania medzistavcových platničiek.

Táto patológia sa začína formovať v dospievaní, asi 14 až 17 rokov. Špongiová látka rastúceho stavca neudrží krok s rastom dospievajúceho, stáva sa príliš mäkkou, takže začínajú degeneratívne zmeny. Blokovacia doska sa stáva oveľa silnejšou, a preto je schopná preniknúť do hubovitého priestoru stavcov.

Komplikácie patologického stavu

 • vytvorenie prietrže medzistavcovej platničky;
 • rozvoj spondylartrózy;
 • rachiocampsis;
 • výskyt kompresného zlomenia chrbtice.

Aké je riziko Schmorlovej kýly? Táto patológia môže zostať dlho nepovšimnutá. Ak choroba neprogreduje, pacient nemusí vedieť o prítomnosti choroby až do konca svojho života. Človek nevedome vytvára všetky potrebné podmienky, aby zabránil rozvoju choroby. Dôsledky progresie patologického stavu môžu byť hrozné. Ochorenie môže spôsobiť nasledujúce komplikácie:

 • kompresné zlomenie stavca so zničením jeho tela;
 • tvorba medzistavcovej prietrže disku;
 • výskyt radiálnych symptómov, ktoré vedú k neurochirurgii.

Nemôžete ignorovať bolesť chrbtice. V prípade akýchkoľvek odchýlok od normy je potrebné dohodnúť si termín u lekára, táto choroba predstavuje vážne zdravotné riziko.

Vývoj Schmorlovej medziobratlovej hernie je nebezpečne vysoká pravdepodobnosť traumy stavcov s následným rozvojom osteochondrózy a ďalších patologických zmien. V priebehu času môže patológia tiež postupovať, čo vedie k úplnej prietrži alebo vyčnievaniu. Ďalšou bežnou komplikáciou je kompresná zlomenina chrbtice v dôsledku zranení alebo preťaženia.

Schmorlova vertebrálna prietrž sa vo väčšine prípadov vyvíja úplne asymptomaticky. Prognóza tohto ochorenia, ak sa lieči rýchlo a úplne, je zvyčajne priaznivá. Hlavná vec je, že ak je na obrázku zistená patológia, neodkladajte volanie k lekárovi. Lepšie je zaistiť, aby výčnelky boli bezpečné, ako vydržať pred komplikáciami.

Terapeutické opatrenia na odstránenie Schmorlovho defektu

Ak sa zistia najmenšie príznaky Schmorlovho defektu, liečba sa začne okamžite, bez čakania na nové prejavy. Liečba v skorých štádiách choroby umožní vyhnúť sa rozvoju nebezpečných patológií.

Hneď na začiatku je potrebné poradiť sa s neuropatológom, ktorý po dôkladnom vyšetrení odkáže pacienta na röntgenové vyšetrenie. Lekári pomocou röntgenového žiarenia zistia oblasť lokalizácie vzdelávania.

Na terapeutické účely by sa mala predpísať rekreačná gymnastika. Takéto ošetrenie sa uskutočňuje podľa stanoveného harmonogramu a pod prísnym dohľadom fyzioterapeuta.

Terapeutické cvičenia sú zamerané na napínanie stavcov a ich posilňovanie. Sedenia terapeutickej masáže a manuálna terapia sú pomerne účinné. Pomocou týchto postupov sa uvoľnia jednotlivé sektory chrbtice, pri ktorých sa vyskytne porucha typu Schmorl.

Okrem toho sa v chrbtici výrazne zlepšuje krvný obeh. Na zvýšenie účinnosti liečby by sa mali používať ihličnaté alebo terpentínové kúpele.

Trakcia chrbtice sa tiež používa na ošetrenie chrbtice zo Schmorlovej kýly. Pomocou postupu pod vplyvom záťaže sa natiahne chrbtica, čím sa zlepší stav výživy tkanív.

Schmorlova kýla: čo to je a ako liečiť defekty stavcov

Po röntgenovom vyšetrení chrbtice alebo CT môže pacient často dospieť k záveru o „Schmorlových defektoch“ alebo „Schmorlovej hernii“. To naznačuje, že sú odhalené štrukturálne zmeny stavcov s tvorbou buničitého jadra. Následne sa stavcová chrupavka stlačí cez susedné stavce.

Na rozdiel od konvenčnej medzistavcovej prietrže, pri Schmorlových defektoch nie je vyčnievanie disku nasmerované na medzistavcový kanál.

Pretože kompresia nervových koreňov nenastáva pri tejto patológii, u ľudí sa nepozoruje výrazný syndróm bolesti.

Progresia Schmorlovej prietrže vedie k ďalšiemu zničeniu disku a môže spôsobiť normálnu medzistavcovú prietrž s následnými komplikáciami.

všeobecné informácie

Stavce, ktoré tvoria chrbticu chrbtice, sa nelíšia štruktúrou od kostí. Obsahujú huby a kostné tkanivo. Priestor medzi stavcami je vyplnený medzistavcovými platničkami. Zhora sú pokryté chrupavkovým tkanivom. Medzistavcové platničky vykonávajú funkciu odpisovania chrbtice a umožňujú jej pohyb.

Pod vplyvom určitých faktorov sa v stavcoch vyvíjajú degeneratívne procesy. Kostné tkanivo začína rásť pomalšie ako chrupavka. To vedie k tvorbe dutín v tele stavcov. V nich vypadne vláknité jadro disku. Takéto štrukturálne zmeny sa nazývajú Schmorlove defekty (hernie)..

Vo väčšine prípadov k takému vrúbkovaniu chrupavky do kosti dochádza počas obdobia aktívneho rastu u detí (vo veku 14 až 17 rokov). Špongiová látka kostí rastie pomalšie ako celé telo a stáva sa mäkšou.

Chrupavka v tomto veku je odolnejšia, preniká prenikajúcou hubou a vytvára výčnelok chrupavky.

Defekty Schmorlu sú teda obmedzené na stavce, na rozdiel od výčnelkov a medzistavcových kýly.

Dôvody vzniku defektov

Patológia môže byť vrodená a získaná. V prvom prípade kýly vznikajú kvôli vrodeným štrukturálnym vlastnostiam stavcov.

Príčiny získaných defektov Schmorl:

 • narušenie metabolických procesov;
 • hormonálne dysfunkcie;
 • deformity chrbtovej kolóny (skolióza, kyfóza);
 • poranenia chrbtice (napr. vertikálny pád);
 • zvýšené zaťaženie stavcov (vzpieranie, silové športy);
 • systémové choroby, ktoré znižujú hustotu chrupavky a kostí.

V detstve je tvorba kýly Schmorlovej vo väčšine prípadov spojená s tvorbou dutín v stavcoch v dôsledku nesúladu medzi rastom kostí a svalového tkaniva..

Ako opraviť skoliózu u adolescentov? Prezrite si výber účinných ošetrení zakrivenia podporného stĺpca.

Prečítajte si, ako si vyrovnať držanie tela a posilnite chrbtové svaly doma pomocou gymnastických cvičení na tejto adrese..

Typy subjektov

Podľa počtu defektov sú jednotlivé a násobné.

Jednorazová hernia je diagnostikovaná u 70% pacientov. Častejšie sú asymptomatické. Iba výskyt jednotlivých defektov v iných oddeleniach vedie k narušeniu pohyblivosti chrbtice a jej zakriveniu. V mladom veku je patológia diagnostikovaná častejšie v hrudníku, u starších v bedrovej oblasti.

Viacnásobné defekty sú nepriamym znakom Scheuermann-Mauovej choroby, charakterizované progresívnou kyfózou alebo bedrovou hyperlordózou. Na začiatku patologického procesu sa nemôžu vyskytnúť žiadne príznaky, ale viac prietrží často spôsobuje zhoršenú motorickú funkciu.

V závislosti od typu umiestnenia defektov stavovcov sa rozlišuje niekoľko typov kýlov Schmorla:

 • intracorporeal - medzistavcové platničky prenikajú hubovitou látkou stavcov;
 • intravertebrálne - disk je posunutý cez platničky stavcov;
 • predné - vyvíjajú sa v predných segmentoch stavcov, ktoré môžu byť vyššie alebo nižšie;
 • chrbát - vznikajú v dôsledku prenikania degeneratívneho väziva do stavcovského tela, ktoré prechádza pozdĺž jeho zadnej steny;
 • stredné a bočné - detegujú sa iba röntgenom, nespôsobujú deformáciu stavcov.

Prvé príznaky a príznaky

Zákernosť Schmorlových defektov v stavovcoch je taká, že na začiatku procesu formovania sú asymptomatické.

Ako hernie uzol rastie, môžu sa objaviť nasledujúce príznaky:

 • porušenie postoja;
 • bolesť v oblasti; tvorba defektov;
 • rýchla únava;
 • znecitlivenie končatín;
 • zvýšená bolesť počas námahy;
 • svalové reflexné napätie.

Priebeh intrakorporálnych porúch Schmorl v bedrovej oblasti môže byť sprevádzaný:

 • zhoršené močenie;
 • hnačka alebo zápcha;
 • nevoľnosť
 • zvracanie
 • sexuálna dysfunkcia.

Možné následky

Patológia sa nemusí vyvíjať veľmi dlho a nemôže spôsobiť komplikácie. Zvýšenie prietrže môže mať tieto následky:

Všeobecné pravidlá a účinné zaobchádzanie

Ak sa počas rádiológov zistili Schmorlove defekty v počiatočnom štádiu, liečba by sa mala zamerať na zastavenie progresie patológie..

Nepoužívajte samoliečbu! Taktiku liečby určuje lekár na základe veku pacienta, závažnosti defektov, prítomnosti sprievodných ochorení..

Ciele liečby:

 • eliminovať bolesť, ak je prítomná, a zmierniť svalové kŕče;
 • zvýšiť metabolizmus v kostnom tkanive;
 • zlepšujú prísun krvi do miechových svalov;
 • obnoviť flexibilitu chrbtice;
 • zabrániť možným komplikáciám.

Vo väčšine prípadov sú pacientom predpísané metódy komplexnej liečby:

 • Korekcia stravy. V ponuke je potrebné zvýšiť počet mliečnych výrobkov, rýb a strukovín. Limit soli.
 • Na bolesť sa predpisujú NSAID (Nimesulid, Movalis, Ibuprofen)..
 • Kalcitonín, rybí olej, vitamín D sa užívajú na posilnenie kostí..
 • Cvičenie a masáž.
 • Trakcia chrbtice (trakcia);
 • Fyzioterapeutické metódy (elektroforéza, blato, laserová terapia a iné).

Cvičebná terapia a gymnastika

S Schmorlovými defektmi pomáha gymnastika aktivovať metabolizmus, zvýšiť prietok krvi a posilniť pohybový aparát. Triedy fyzickej terapie by mali byť pravidelnou metódou na prevenciu recidívy patológie. Špecialista vyberie sadu cvičení pre každého pacienta osobitne.

Lekcia sa koná v niekoľkých fázach:

Ako a ako liečiť osteochondrózu krčnej chrbtice druhého stupňa? Máme odpoveď!

V tomto článku sú opísané účinné metódy injekcie prietrže lumbálnej chrbtice..

Na stránke http://vse-o-spine.com/bolezni/osteohondroz/lechenie-hondroza-doma.html sa dozviete o prvých príznakoch chondrózy a možnostiach liečby tohto ochorenia doma..

masáž

Mal by byť vykonávaný skúseným odborníkom. Hlavná vec je, že masážny kurz nezhoršuje priebeh patológie. Akupresúra sa považuje za veľmi účinnú pri Schmorlovej kýle. Pomáha zmierniť únavu, zmierniť bolesť, zlepšiť trofické tkanivo. Masáž sa odporúča iba v kombinácii s inými terapeutickými opatreniami..

prevencia

Aby ste sa v maximálnej miere varovali pred výskytom defektov Schmorl v stavovcoch, musíte dodržiavať tieto odporúčania:

 • viac sa pohybovať a venovať sa tým športom, ktoré posilňujú chrbticu (joga, plávanie, chôdza);
 • 2x ročne absolvovať liečebné a relaxačné masáže chrbta;
 • zabrániť vzniku nadmernej hmotnosti;
 • jesť vyvážene, vylúčiť konzumáciu alkoholu;
 • pri najmenšom nepohodlí v chrbte sa poraďte s odborníkom.

Aj keď defekty Schmorla sa označujú rádiologickou diagnózou a patológia často nie je sprevádzaná bolesťou, jej liečbu nemožno zanedbávať. Progresia ochorenia je spojená s rozvojom komplikácií, ktoré výrazne zhoršujú život človeka (medziobratlová hernia, artróza)..

Schmorlova kýla bedrovej, hrudnej chrbtice, čo to je, liečba

Ak je diagnostikovaný pacient, ktorý nevie, čo je Schmorlova kýla, rozhodne, že je chorý na niektoré zriedkavé nevyliečiteľné choroby. V lekárskej praxi však hernie tohto typu nie sú neobvyklé. V počiatočnom štádiu nie sú malé kýly Schmorlovy považované ani za chorobu, ale iba za malú zmenu štruktúry chrbtice..

Schmorlova kýla čo to je?

Schmorlova medziobratlová kýla alebo Schmorlovo uzol - odsadenie chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek v tele stavcov. Pretože kosti nemajú nervové zakončenie, u pacienta nebudú žiadne sťažnosti.

Keď sa hustota chrupavkového tkaniva zvýši ako hustota stavcov, chrupavka sa vynúti do kostného tkaniva..

Človek môže žiť celý svoj život s mnohými Schmorlovými kýlami a nemusí si toho byť vedomý. Ak sa však pri akomkoľvek vyšetrení zistí porušenie, je potrebné pokračovať v liečbe.

Uzly Schmorl v chrbtici majú množstvo rozdielov od jednoduchých vertebrálnych hernií:

 • Nervové zakončenie nie je stlačené;
 • Vonkajší medzistavcový disk nevyčnieva;
 • Pacient nemusí pociťovať žiadnu bolesť alebo byť slabý;
 • Defekty Schmorlu sa zvyčajne vyskytujú v raných štádiách ľudského života (detstvo a dospievanie)..

Aké je nebezpečenstvo

Schmorlova kýla chrbtice nie je nebezpečná. Komplikácie vyplývajúce z neliečenej alebo príliš dlhej liečby sú nebezpečné. Veľa záleží na výžive, životnom štýle, ale vo väčšine prípadov, pri absencii nevyhnutnej liečby, sa v stavovcoch vyskytli závažné komplikácie Schmorlovej prietrže:

 • Vo stavcoch sa vytvára dutina, ktorá ich oslabuje. Pri zvýšenom zaťažení zraneniami alebo vibráciami existuje vysoké riziko zlomenín stavcov. Takáto patologická zmena je veľmi nebezpečná..
 • Medzistavcové platničky môžu úplne zlyhať vo vnútri tela stavcov, z tohto dôvodu sa prakticky deaktivujú.
 • Spoje chrbtice sa opotrebujú, stávajú sa slabšími, vznikajú bolestivé pocity.
 • V mnohých prípadoch sa Schmorlova kýla stala príčinou vývoja jednoduchej medzistavcovej prietrže.

Schmorlova vertebrálna kýla môže tvoriť jeden, niekedy 2, 3 alebo viac takýchto defektov. Najhoršie zo všetkých, keď sa vyskytne defekt Schmorla nad a pod istým stavcom.

Obratle sú také tenké a slabé, že sa môže kedykoľvek vyskytnúť kompresné zlomenie. Podľa výskumu Schmorla sú kýly rozdelené do typov v závislosti od lokalizácie.

Lokalizácia ovplyvňuje veľkosť poruchy..

 • druhy prietrže chrbtice.

bedrový

Najnebezpečnejšia vada Schmorlu je presne v bedrovej oblasti. Tu sú stavce najmasívnejšie a najťažšie. A záťaž na spodnej časti chrbta je najväčšia (v porovnaní s ostatnými časťami chrbtice).

Ak sa v bedrovej oblasti vyskytuje viac Schmorlových kýly - veci sú zlé.

Niekedy sa človek môže cítiť unavený v bedrovej oblasti, ale nemala by sa vyskytovať bolesť. So zvýšeným zaťažením, ostrým ohybom do strán môže stavca prasknúť alebo prasknúť, čo je veľmi vážny stav. Existuje tiež vysoké riziko miechy. Ak sa na röntgenovom žiarení zistí patológia, liečba by sa mala začať okamžite.

 • Odporúčame vám prečítať si: ošetrenie Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice.

Prsník

V hrudnej chrbtici je tiež významné zaťaženie stavcov, ale menšie ako v bedrovej oblasti. Tlak na stavce nie je príliš veľký, takže riziko komplikácií so Schmorlovými kýlami je výrazne znížené. Ale s postupujúcou prietržou sa môže vyskytovať bolesť v hrudnej chrbtici, ktorá siaha až k horným končatinám. Ak sa zistí, je potrebné začať s liečbou.

krčnej

Kýly Schmorl sa vyskytujú častejšie v krčnej chrbtici ako v iných oddeleniach. Zvyčajne človek nevie o chybe, kým sa neobjaví bolesť, únava a únava. Ak sa na röntgenovom žiarení zistí hernia Schmorla, mala by sa liečba začať.

centrálnej

Schmorlova progresívna centrálna kýla môže spôsobiť bolesť pri pohybe, únavu, obmedzuje sa chrbtica. Takéto ochorenie sa vyskytuje bez príznakov, dozvedeli sa o ňom už počas vyšetrenia. V neskorších štádiách má prejavy podobné príznakom osteochondrózy.

Schmorlova kýla počas tehotenstva

Ak malo dievča pred tehotenstvom Schmorlovú prietrž, je potrebné prijať opatrenia na ochranu chrbtice pred nadmerným stresom. Jedno z týchto opatrení možno považovať za podporné korzety..

Počas tehotenstva sa v tele vyskytuje zvýšená záťaž, preto je potrebné pred plánovaním tehotenstva podstúpiť vyšetrenie, a to aj na Schmorlovu prietrž.

Pretože početné prietrže môžu spôsobiť poruchy štruktúry chrbtice počas tehotenstva, je potrebné byť pod neustálym dohľadom lekára..

príčiny

Dôvodov je veľa, niektoré zo slávnych liekov:

 • Genetické údaje rodičov (štrukturálne vlastnosti stavcov);
 • Keď dieťa dorastie, je príliš vysoká, stavce sú menej tvrdé ako vláknitý prsteň;
 • Ťažké športy;
 • Zranenia spojené so zdvíhaním ťažkých predmetov;
 • Ťažké tehotenstvo;
 • Osteoporóza počas starnutia tela;
 • Neustále sedavý životný štýl, zhoršené prísun krvi do chrbtice;
 • Nedostatok vitamínu v tele.

príznaky

Schmorlova kýla sa nijako veľmi neprejavujú. Lokálne bolesti sa zriedkavo pozorujú aj v pokročilých situáciách.

Keď sa zväčšuje Schernlova kýla chrbtice, začne sa lámať štruktúra stavca, začnú sa objavovať výčnelky alebo dokonca prietrž chrbtice, potom už bolesti začnú.

Existuje jeden charakteristický príznak takejto poruchy - tuhosť chrbtice.

diagnostika

Pri dlhšom priebehu kýly Schmorla má človek bolesti, ktoré sa pri ľahnutí zhoršujú so zvýšeným zaťažením a ustupujú..

Počas diagnózy sa lekár od pacienta dozvie niekoľko vecí: či došlo k poraneniam chrbtice, či rodičia mali Schmorlovu prietrž, sťažnosti na vyššie opísané bolesti. Ďalším diagnostickým krokom je vyšetrenie chrbta pacienta s prehmataním chrbtice.

Lekár vyzerá, či nie je zdeformovaný. Pri najmenšom podozrení sa vykoná vyšetrenie hardvéru: MRI, CT alebo röntgen.

liečba

Ak náhle osoba pri vyšetrení preukázala Schmorlovu prietrž, nezúfajte a panike. Ak lekári navrhnú liečiť tento medziobratlový nedostatok drogami, časť liekov sa môže opustiť. Pri takýchto ochoreniach je veľká časť liečby drogami zameraná na odstránenie bolesti, a v tomto prípade nie.

Liečba Schmorlovej prietrže sa uskutočňuje bojom proti chorobám, ktoré spôsobili toto ochorenie. Komplex liečby tiež zahŕňa prostriedky, ktoré posilňujú organizmus vrátane oslabenej chrbtice.

posilňujúci

Pri výbere liečebných metód sa berie do úvahy veľa funkcií osoby: vek, životný štýl, každodenný stres, príčiny Schmorlovej kýly. V počiatočnom štádiu, keď choroba ešte neprošla príliš, boj proti možným komplikáciám.

Obratle sú posilnené, svalové kŕče sú odstránené rôznymi metódami, krvný obeh je normalizovaný.

Pacientovi sú tiež pridelené špeciálne diéty, postupy a súbor pravidiel potrebných na rehabilitáciu:

 • Správna výživa s vysokým obsahom vitamínov a minerálov zabezpečujúca zdravie pohybového aparátu;
 • Nemôžete sa venovať športom, ktoré vyvíjajú vertikálne zaťaženie chrbtice a tým, v ktorých sú trhavé miesta. Zaťaženia vibráciami sú tiež zakázané;
 • Použitie chrbtovej trakcie pomocou špeciálnych zariadení;
 • Použitie akupunktúry;
 • Postupy používajúce pijavice;
 • Postupy používajúce bodnutie včiel;
 • Použitie alkoholových tinktúr na utieranie.

liečenie

Ak je u diagnózy schernlia prietrže diagnostikovaná osoba, liečba drogami sa takmer nepoužíva. Niekedy sa užívajú niektoré lieky, ak pacient trpí neustálou bolesťou. V tomto prípade sa predpisujú nesteroidné protizápalové lieky (Diclofenac, Voltaren atď.).

Chondroprotektory nie sú pri tejto chorobe účinné. Prípravky na báze vápnika potrebné na posilnenie stavcov.

fyzioterapia

Zaobchádzanie so Schmorlovou kýlou pomocou špeciálnych cvičení má tiež právo na existenciu. To nedáva vyliečenie, ale zastavuje progresiu choroby, zmierňuje stav. Tieto cvičenia môžete použiť na posilnenie svalového korzetu a zníženie zaťaženia chrbtice:

 • Zavesenie na vodorovnej lište s prvkami vytiahnutia - napína chrbticu, zabraňuje progresii kýly nosa a posilňuje chrbát, ruky.
 • Lavica pritlačte na plochú lavicu bez prehnutia v dolnej časti chrbta;
 • Elektrické činky v sede;
 • Cvičenia na lisovanie na vodorovnej lište, pomáhajú posilňovať brušné svaly, natiahnu bedrovú chrbticu;
 • Hyperextension - zamerané na posilnenie svalov dolnej časti chrbta, chrbtica je počas vykonávania napnutá.

Pred vykonaním týchto cvičení musíte dobre pracovať. Pri cvičení by malo byť dýchanie plynulé a systematické. Sada cvičení s vysoko kvalitnými napínacími koncami.

masáž

Masážne procedúry sú pri liečbe Schmorlovej kýly veľmi účinné, ale mali by ju vykonávať iba vysokokvalifikovaní odborníci, aby sa situácia nezhoršila a nedosiahla terapeutický účinok..

Chirurgický zákrok

Existuje aj iný spôsob, ako liečiť Schmorlovu prietrž, to je chirurgický zákrok. Táto metóda je najúčinnejšia a najrýchlejšia. Mnoho ľudí sa bojí prijať takéto opatrenia. Ale niekedy je lepšie riskovať. Na dobrej klinike môžu chirurgovia ľahko odstrániť poškodený medzistavcový disk a nahradiť ho implantátom. Dutina v stavci je vyplnená špeciálnou látkou, ktorá napodobňuje zloženie kostného tkaniva..

komplikácie

Ak Schmorlova hernia existuje v ľudskej chrbtici po dlhú dobu, skôr alebo neskôr sa ich veľkosť zväčší, chrbtica sa vyčerpá. S vekom kostné tkanivo oslabuje a môžu sa objaviť niektoré komplikácie:

 • Strata tekutín (spojená so starnutím tela) vedie k tvorbe jednoduchých medzistavcových prietrží, ktoré spôsobujú veľa problémov a bolesti;
 • Ak je Schmorlova hernia v rámci jedného stavca niekoľko, medziobratlová platnička môže úplne preniknúť hlboko do dutiny, je to istý spôsob postihnutia;
 • Najsmutnejším stavom je situácia, keď pod herniami dôjde ku kompresnej fraktúre nad a pod stavcom. To je možné so zvýšeným zaťažením vo forme vzpierania..

prevencia

Aby ste si udržali chrbticu, musíte viesť zdravý a aktívny životný štýl, vyhnúť sa dlhodobému sedeniu. Ak existujú zlé návyky - vynechajte ich, všetko toto ovplyvňuje zdravie.

Ak je práca sedavá, je potrebné prestať. Kontrola nadváhy je tiež dôležitá vec. Pravidelné športy pomáhajú udržiavať telo v dobrom stave, netrpia nadváhou. Vydajte sa na šport, sledujte stres, dobre jete a zostaňte zdraví.

Princípy liečby Schmorlovej kýly

Medzistavcové platničky sa nachádzajú medzi stavcami, zmena v jeho štruktúre vedie k tomu, že tkanivo buničitého jadra začína vyčnievať do hubovitej látky stavcov, zatiaľ čo neprekračujú chrbticu. Výskyt Schmorlovej prietrže je najčastejšie spájaný s jedným z nasledujúcich faktorov:

 • Stála mikrotrauma, modriny. V dôsledku mechanického pôsobenia na stavce sa jeho štruktúry zničia, čo umožňuje disku vyčnievať smerom dole alebo zhora.
 • Posilnené zaťaženie chrbtice. Pri aerobiku, potápaní, tréningu s profesionálnymi atlétmi dochádza k nadmernému tlaku na chrbticu. Nadmerné zaťaženie stavcov sa vyvíja a za prítomnosti ďalších libier.
 • Dedičná predispozícia, t.j. zmeny v kostnom tkanive v dôsledku genotypu.
 • Vrodené chyby stavcov. Mnoho lekárov považuje toto kritérium za zásadné pri vývoji viacpočetných hernií Schmorl..
 • Nerovnomerný rast tela v dospievaní.
 • Porušenie normálneho držania tela.
 • Osteoporóza je kmeň kostného tkaniva, ktorý umožňuje disku voľne prenikať do hubovitej látky stavcov..

Pozrime sa, čo to je. Vo väčšine prípadov je Schmorlova kýla iba vadou viditeľnou na röntgenových lúčoch.

Pri identifikácii tejto patológie by mal byť pacient pozornejší na svoje zdravie, pretože pozdĺžny výčnelok disku pod vplyvom nepriaznivých faktorov môže ísť do priečnej oblasti.

Táto patológia je už skutočnou medzistavcovou prietržou so všetkými nasledujúcimi príznakmi.

príznaky

Schmorlova kýla nepresahuje chrbticu, a preto sa nedotýka koreňov nervov, preto sa pri tejto chorobe nezistia vyjadrené bolestivé príznaky. Pri niektorých klinických príznakoch však môžete mať podozrenie na patológiu miechy, čo vám umožní ísť do lekárskeho zariadenia a podrobiť sa úplnému vyšetreniu..

Schmorlova medziobratlová hernia sa líši v mieste lokalizácie. Stredné a bočné kýly spôsobujú klinické príznaky s menšou pravdepodobnosťou ako predné a zadné.

Napriek tomu, že takéto kýly nespôsobujú bolesť, môžu viesť k oslabeniu štruktúr chrbtice, čo predisponuje k prijímaniu kompresných zlomenín s ľahkými zraneniami..

Môžete venovať pozornosť výskytu nasledujúcich príznakov:

 1. Bolesť v chrbtici s nadmernou fyzickou námahou.
 2. Vzhľad bolesti v stojacej alebo sediacej polohe, ktorá sa znižuje so zmenou polohy tela, to znamená v horizontálnej polohe.
 3. Tuhosť v mieste patológie.

Schmorlova hernia v bedrovej oblasti je najbežnejším miestom na lokalizáciu patológie, defekty sa vyskytujú aj pri prechode hrudníka do bedrovej oblasti. Pri vizuálnom vyšetrení si môžete všimnúť opuchy tkanív a prehmatanie ich zvýšenej citlivosti. Hernie malého Schmorla sa dajú zistiť aj vývojom bedrovej - hrudnej kyfózy, charakterizovanej zakriveným držaním tela..

Schmorlova hernia sa často prvýkrát zisťuje u dospievajúcich vo veku od 14 do 18 rokov, najmä u chlapcov, často sa podobné stavy kombinujú s inými patológiami pohybového aparátu. Diagnóza v mladom veku úplne zabráni výskytu závažnejších patológií pravidelným cvičením.

Ako liečiť

Špecifická liečba zameraná na odstránenie kýly Schmorlovej nebola vyvinutá, nie je však možné túto chorobu opustiť bez liečby. Nedostatok náležitej pozornosti na diagnostiku vedie k rozvoju skutočných kýly, zakrivenia chrbtice, čo zase vedie k bolesti, obmedzeniu pohybu, strate výkonnosti..

Liečba Schmorlovej kýly začína kompletnou diagnózou, je potrebné okrem rádiografie vykonať CT alebo MRI.

Počítačová tomografia je nevyhnutná na identifikáciu sprievodných patológií stavcov, ktoré umožnia určenie adekvátnej liečby chorôb chrbtice..

Terapia Schmorlovej hernie by mala byť zameraná na zvýšenie pohyblivosti chrbtice a posilnenie celého rámca svalov, takže hlavnými štádiami liečby sú:

 • fyzioterapia.
 • Vylúčenie športu súvisiaceho s axiálnym zaťažením chrbtice.
 • Správna denná rutina, to znamená, že je potrebné vylúčiť sedavý životný štýl.
 • Odporúča sa plávanie.
 • Použitie rôznych mastí s protizápalovým účinkom.
 • Pri identifikácii javov osteoporózy sa predpisujú vápnikové prípravky a lieky, ktoré zlepšujú metabolické procesy.

Neustále dodržiavanie odporúčaní lekára zabráni premene Schmorlovej kýly na skutočný medzistavcový ústrojenstvo a zabráni rozvoju zakrivenia miechy..

fyzioterapia

Jediným spôsobom, ako zabrániť rozvoju degeneratívnych procesov, je gymnastika so Schmorlovou kýlou. Vykonajte odporúčaný priebeh cvičení, ktoré bude musieť lekár neustále počas celého života. Komplexy fyzických cvičení je možné kombinovať s akupunktúrou, masážou, reflexológiou, fyzioterapiou, kurzmi 1 - 2-krát ročne. Cvičebná terapia pri Schmorlovej prietrži je zameraná na posilnenie svalovej kostry chrbtice a brušnej steny, na zvýšenie pohyblivosti stavcov. Denný súbor odporúčaných cvičení pozostáva najmä z nasledujúcich krokov:

 1. Počiatočné štádium je natiahnutie chrbtice. Ťahové cviky sa vykonávajú v akejkoľvek pohodlnej polohe - sedenie, státie alebo ležanie. Hlavným kritériom správneho vykonania je absencia bolesti.
 2. Hlavné štádium cvičení je zamerané na posilnenie svalovej kostry.
 3. Záverečná fáza - relaxačné cvičenia potrebné na zabránenie výskytu bolesti spôsobenej svalovou záťažou.

Predĺženie chrbtice sa vykonáva tradičným spôsobom na vodorovnej lište. V prvých fázach je vyučovací čas obmedzený na niekoľko minút, potom sa postupne zvyšuje. Svaly chrbtice môžete napnúť nasledujúcimi spôsobmi.

 • Sediac na zemi, jedna noha je ohnutá, druhá je narovnaná. Hlavu ohnite čo najviac k predĺženej nohe, opakujte až 10 krát na jednej a druhej strane.
 • Sú umiestnené vzadu na podlahe alebo koberci s ramenami predĺženými pozdĺž trupu. Pritiahnite svaly brušnej steny a zotrvajte v tejto polohe niekoľko sekúnd - brušná stena by mala byť pevná. Opakujte až 15 krát.
 • Ležiace na chrbte zdvihnite hornú časť tela, zatiaľ čo nohy nie sú odtrhnuté z podlahy. Držte v tejto polohe 10 - 15 sekúnd, pomaly sa vráťte do pôvodnej polohy, opakujte po krátkom odpočinku až 15 krát.
 • Sedíme na podlahe, zatiaľ čo oblasť panvy by mala byť umiestnená na nohách. Postupne začíname natahovať telo vpred bez zdvíhania panvy z nôh. Ideálnou pozíciou pre toto cvičenie je zakrivená chrbát a hlava umiestnená na podlahe, ruky natiahnuté dopredu na podlahe. Keď ste v pohodlí, môžete byť v tejto polohe. Cvičenie jemne napína svaly všetkých častí chrbtice.

Cvičenia pre Schmorlovu prietrž zameranú na posilnenie svalovej kostry:

 • Ležíme na bruchu, nohy sa rozprestierajú od seba na šírku ramien, spočívajú na prstoch na nohách a na dlaniach a telo pomaly zdvíhajú. Mali by ste dostať zakrivené chrbát, v tejto polohe držia niekoľko sekúnd a pomaly klesajú.
 • Leží na chrbte, s lakťom ľavej ruky dosahuje ohnuté koleno pravej nohy a naopak.
 • Poloha je tiež vzadu. Natiahneme ohnuté kolená k hrudníku, chytíme ich rukami, vytvoríme napätie a pokúsime sa dostať na nohy pomocou brady. Držte túto pozíciu 10 sekúnd.
 • Sediaci na podlahe spočívame s rovnými rukami na podlahe, ohýbame nohy a dvíhame umývadlo nad podlahu. Cvičenie vykonávané rýchlym tempom až 15 krát.

Cvičenia na Schmorlovu prietrž by mali byť zamerané na rôzne svalové skupiny, vrátane ramenného pletenca, krčnej oblasti a panvovej oblasti. Nemôžete venovať pozornosť jednej oblasti a zároveň sa nedotýkať inej oblasti. Popri cvičeniach s kýlami sa pozoruje pozitívny účinok pri pravidelnom plávaní a chôdzi.

Chôdza nevyžaduje nadmernú fyzickú námahu a dá sa praktizovať bez ohľadu na ročné obdobie..

Počas chôdze sú zapojené všetky hlavné svaly tela, zlepšuje sa činnosť dýchacích ciest a kardiovaskulárneho systému, zvyšuje sa rýchlosť metabolických procesov.

Optimálny pozitívny účinok sa dosiahne pri dennej chôdzi 40 minút pri priemernom tempe. V zimnom období je chôdza efektívnejšia a zdravšia ako lyžovanie..

Plávanie dobre uvoľňuje svaly chrbtice, najmä pohyb vo vode na chrbte. V bazénoch môžete vykonávať rôzne cvičenia - kruhové pohyby rúk, hojdanie nôh do strany, ohýbanie chrbtice. Po bazéne sa odporúča urobiť nejaké rozcvičovacie cvičenia a intenzívne sa trieť uterákom.

Jóga sa vyznačuje dobrým liečebným a profylaktickým výsledkom. V mnohých mestách existujú špecializované školy, v ktorých učia najdôležitejšie metódy starovekého učenia a vyberajú výcvikové komplexy zamerané na posilnenie chrbtových svalov..

prevencia

 1. Zdravý životný štýl. Najväčší negatívny účinok na stavce sa prejavuje v látkach obsiahnutých v nikotíne. Preto je potrebné čo najskôr zbaviť zlého návyku. Je tiež potrebné preveriť vašu pravidelnú stravu - na stole by malo byť hlavne rastlinné jedlo a dostatočné množstvo tekutiny.
 2. Strata váhy. Obezita je jedným z dôvodov rozvoja kýly, preto je dôležité počas celého života sledovať normálny pomer hmotnosti a výšky..
 3. Ľudia všetkých vekových skupín si musia udržiavať dostatočnú úroveň fyzickej aktivity. Osobitná pozornosť by sa mala venovať regulácii pracovného času a odpočinku pracovníkov, ktorých povolania sú spojené s dlhodobým postavením, sedením alebo nadmernou fyzickou aktivitou..
 4. Správne rozdeľte konštantné zaťaženie na chrbát. Pre tínedžerov si musíte vybrať batoh na prenos učebníc, nie tašku, ktorá na jednej strane tela vytvára nadmerné svalové napätie..
 5. Pri Schmorlovej hernii je potrebné spať na ortopedickom vankúši a matraci, to znamená na dostatočne tuhých povrchoch, ktoré počas odpočinku vytvárajú normálnu fyziologickú polohu tela..
 6. Používajte ortopedickú obuv, najmä pre ľudí s plochými nohami..
 7. V chladnom období nemôžete supercool.

Počas celého života venujete potrebnú pozornosť vašej chrbtici a môžete zabrániť rozvoju patologických stavov nielen pohybového ústrojenstva, ale aj celého organizmu. Je potrebné si uvedomiť, že Schmorlova kýla nie je lekárskym výrokom ani chorobou, ale predispozičným faktorom iných ochorení, a preto sa neurológ s dostatočnou túžbou a trpezlivosťou nikdy nestane chronickým pacientom s konštantnou bolesťou.

Schmorlova kýla: etiológia, typy a klinika choroby

Pri prvých príznakoch okamžite konzultujte s odborníkom, nezačínajte s ochorením

Schmorlova kýla je nebezpečná choroba, ktorá ohrozuje pacienta so zlým zdravotným stavom, ochrnutím. Každý rok sa prípady tohto ochorenia zaznamenávajú častejšie. Schmorlova medziobratlová hernia v súčasnom štádiu vývoja medicíny sa rýchlo deteguje, takže v zriedkavých prípadoch dochádza k paralýze. Toto ochorenie je sprevádzané penetráciou hyalínovej chrupavky do tela stavcov, to znamená, že dochádza k mikrotrhnutiu kostného tkaniva segmentu..

Mechanizmus vývoja choroby

„Čo je Schmorlova kýla?“, Túto otázku kladie väčšina pacientov potom, čo lekár ohlási diagnózu. Pokúsme sa pochopiť tento problém a zistiť mechanizmus Schmorlovej kýly. Medzistavcový disk pozostáva z buničitého jadra, vláknitého prstenca a z oboch strán ho obklopujú chrupavkové platne. Komponenty medzistavcových platničiek sú poháňané chrupavkovými doskami..

Blokovacou doskou je tenká hyalínová chrupavka umiestnená nad a pod medzistavcovým diskom. Ak dôjde k narušeniu integrity blokovacích dosiek, voľné vláknité jadro obsiahnuté v disku preniká do tela oslabeného segmentu a spadá do neho..

Schmorlova kýla chrbtice nespôsobuje kompresiu miechového kanála a nervov, na rozdiel od vyčnievania medzistavcových platničiek.

Táto patológia sa začína formovať v dospievaní, asi 14 až 17 rokov. Špongiová látka rastúceho stavca neudržiava tempo rastu dospievajúceho, stáva sa príliš mäkkým, takže začínajú degeneratívne zmeny..

Blokovacia doska sa stáva oveľa silnejšou, je preto schopná preniknúť do hubovitého priestoru stavcov. Táto choroba v medzinárodnej klasifikácii chorôb desiatej revízie má pridelený osobitný kód.

Schmorlova kýla v ICD 10 je označená kódom M51.4.

Etiológia vzniku choroby

Schmorlova uzlina u detí sa vytvára v dôsledku degeneratívnych zmien v chrbtici počas obdobia prudkého predlžovania. Patológia je často spôsobená Scheuermann-Mauovou chorobou. Pri Schmorlovej kýle môžu byť tieto príčiny takéto:

 • nadmerne zvýšená aktivita pacienta;
 • poranenie chrbtice sprevádzané poškodením integrity tenkej chrupavky hyalínu;
 • vrodené choroby chrbtice;
 • športové a pracovné úrazy;
 • nedokonalosť blokovacích dosiek;
 • Nedostatok vitamínu D je ďalším faktorom, ktorý oslabuje kosti a stavce a je náchylný k opotrebovaniu.
 • sedavá práca;
 • onkologické patológie s metastázami;
 • zaostávanie vo vývoji svalového korzetu chrbta;
 • zmeny súvisiace s vekom, ktoré vedú k oslabeniu kostného tkaniva.

Pri diagnóze spondylartrózy sa môže objaviť aj Schmorlova kýla. Toto ochorenie sa začína tvoriť v dôsledku ničenia stavcov v prítomnosti osteomyelitídy, kostnej tuberkulózy. Ak existuje predispozícia na výskyt patológie, potom tehotenstvo, skolióza a narušenie zásobovania krvi môžu spôsobiť degeneratívny proces..

Aké druhy patológie existujú?

Rovnako ako akékoľvek výčnelky, Schmorlova hernia sa dokáže tvoriť v rôznych segmentoch chrbtice. Uzly sa môžu objaviť v ktorejkoľvek časti chrbtice: hrudnej, sakrálnej, krčnej, bedrovej. Rozlišujú sa tieto typy kýly Schmorlovej:

 1. Hernie malých Schmorlov po dlhú dobu nespôsobujú klinické prejavy. Užitočné chyby zostávajú nepovšimnuté a objavujú sa po vyšetrení inštrumentov. Napriek malej veľkosti formácie vtlačí disk do tela stavca, čo následne vedie k tvorbe relevantných znakov.
 2. Hernie viacerých Schmorlov sú abnormality v štruktúre chrbtovej kolóny, ktoré sú na röntgenovom snímaní označené ako malé procesy od chrupavky po kosť na oboch stranách medzistavcového disku. Tento typ ochorenia často postihuje iba hrudné stavce..
 3. Centrálna kýla Schmorla je považovaná za najpriaznivejšiu na priebeh, najčastejšie sa zistí u pacientov, ktorí sa liečia bolesťou chrbta. Medzistavcová hernia je asymptomatická, deteguje sa tomografickým alebo rádiologickým vyšetrením.
 4. Intracorporálne hernie Schmorlu vedú k vzniku osteosklerózy. Vyznačujú sa uzlami, okolo ktorých dochádza k zhutneniu a zmene štruktúry kostného tkaniva stavca.
 5. Schmorlova kýla v stavovcoch môže byť intravertebrálna. Prítomnosť intravertebrálneho ochorenia je charakterizovaná premiestnením disku cez stavcové platne.

Rozlišujú sa tiež jednoduché, zadné, hlboké a predné prietrhy miechy. Schmorlova kýla lumbosakrálnej chrbtice, krčka maternice alebo hrudníka môže byť kaudálna. Táto Schmorlova medzistavcová prietrž sa vyznačuje vrúbkovaním hyalínovej chrupavky do hubovitej látky stavca a potom do želatínového jadra. Tento typ patológie je nebezpečný, pretože sa môže formovať..

Klinické prejavy patológie

Toto ochorenie nie je vždy asymptomatické. S progresiou patologického stavu sa objavujú zodpovedajúce znaky. Pri Schmorlovej prietrži môžu byť tieto príznaky nasledovné:

 • uzly spôsobujú nepohodlie, v chrbte je pocit hrče;
 • poškodenie medzistavcových platničiek je sprevádzané únavou;
 • pri Schmorlovej hernii sa bolesti pacienta neobťažujú okamžite, objavujú sa potom, ako sa veľkosť formácie začne zväčšovať v dôsledku vonkajších alebo vnútorných faktorov;
 • bolesť sa vždy nevyskytuje na oddelení, kde sa nachádza uzlina;
 • u pacientov s týmto ochorením dochádza k svalovej slabosti;
 • pacient sa cíti byť ohromený, prepracovaný.

Schmorlova kýla lumbosakrálnej chrbtice vedie k silnému napätiu svalov v chrbte.

S lokalizáciou choroby v oblasti krížovej kosti alebo dolnej časti chrbta pacient začne močiť, dolné končatiny znecitlivia.

Ak patológia vznikla v oblasti hrudných segmentov chrbta alebo krčka maternice, môže sa objaviť necitlivosť horných končatín. Okrem toho, že Schmorlova hernia bolí, majú pacienti tiež depresívnu náladu, nespavosť.

Ako sa diagnostikuje choroba??

Na obrázku je Schmorlova kýla, ktorá zasiahla dve stavce.

Diagnóza Schmorlovej kýly sa zisťuje na základe zozbieranej anamnézy, fyzického vyšetrenia obete a získaných snímok. Pre lepšie zoznámenie sa s chorobou a jej priebehom je nutná tomografia. Odporúča sa aj spondylografia. Na diagnostikovanie ochorenia často stačí jeden röntgen. V závažných prípadoch vyžadujú ošetrujúci lekár MRI.

CT a magnetická rezonancia pomáhajú vylúčiť iné patológie spojené s chrbticou. S pomocou MRI môžete vidieť všetky prietrže. Táto diagnostická metóda vám umožňuje určiť hustotu hyalínovej chrupavky. Vďaka MRI môže lekár vidieť, ako hlboko preniklo tkanivo do segmentu miechy. MRI tiež pomáha určiť veľkosť prietrže.

Komplikácie patologického stavu

Aké je riziko Schmorlovej kýly? Táto patológia môže zostať dlho nepovšimnutá. Ak ochorenie neprogreduje, pacient nemusí vedieť o jeho výskyte do konca života.

Človek nevedome vytvára všetky potrebné podmienky, aby zabránil rozvoju choroby. Dôsledky progresie patologického stavu môžu byť hrozné.

Ochorenie môže spôsobiť nasledujúce komplikácie:

 • kompresné zlomenie stavca so zničením jeho tela;
 • tvorba medzistavcovej prietrže disku;
 • výskyt radiálnych symptómov, ktoré vedú k neurochirurgii.

Nemôžete ignorovať bolesť chrbtice. V prípade akýchkoľvek odchýlok od normy je potrebné dohodnúť si termín u lekára, táto choroba predstavuje vážne zdravotné riziko.

Ako sa správať, keď lekár hovoril o prítomnosti patológie?

Čo robiť, ak nájdete túto chorobu v chrbte? Najskôr by sa malo urobiť všetko, čo je potrebné na vyliečenie tejto choroby. Ak to chcete urobiť, skúste postupovať podľa odporúčaní lekára, užívajte lieky, choďte na predpísanú fyzioterapiu.

Pri tejto chorobe nie je šport kontraindikovaný. Vykonajte ranné cvičenia a fyzioterapia cvičenia je povolená, ale počas obdobia remisie. Prvé hodiny sa konajú s fyzioterapeutom.

Počas exacerbácie choroby by ste nemali chodiť na školenie, čo zhoršuje priebeh patológie. Najlepšie je posilniť svalový korzet, pomôžu vodou a masážami, jogou. Okrem toho, pri stavovcovej hernii Schmorl nie je tehotenstvo kontraindikované..

Hlavné je ísť na tréning na posilnenie svalov chrbta a používať špeciálne podporné obväzy, opasky alebo korzety..

Berú Shmorlovu prietrž do armády? Táto patológia chrbtice nezakazuje brancom vojenskú službu. Pri Schmorlovej hernii sa dostanú do armády, ak pacient nemá funkčný chrbtový stĺp.

K odmietnutiu služby v armáde môže dôjsť, ak sa odvedenec sťažuje na silnú akútnu bolesť, röntgenové vyšetrenie odhalilo viac prietrží, pacient má zakrivenie chrbtice a artritída alebo osteochondróza sa zistila súčasne s ochorením. Zostávajúci pacienti so Schmorlovou kýlou budú vzatí do armády.

Naopak, vojenská služba zlepší stav pacienta, fyzická aktivita pomôže posilniť svalový korzet a ochorenie sa môže v priebehu času samo o sebe stratiť..

Porucha stavcov Schmorl: liečba, príznaky, príčiny

Defekty Schmorlu v stavovcoch alebo Schmorlove uzly stavcov alebo Schmorlova kýla - to je názov choroby sprevádzaný degeneratívnymi zmenami v chrbtici. U chorého sa vytvárajú herniformné výčnelky medzistavcových platničiek, ktoré sú vtlačené do hubovitej hmoty stavcov..

Táto choroba bola pomenovaná podľa mena nemeckého profesora, ktorý ich prvýkrát opísal.

Príčiny defektov a ich klasifikácia

Schmorlova kýla je najčastejšie vrodená. Existuje však aj získaná patológia. Vyvíja sa hlavne v detstve a dospievaní..

Schmorlove uzly stavcov sa môžu vyskytnúť v dôsledku:

 • zakrivenie chrbtice;
 • zlomeniny a modriny;
 • prasknutia vláknitých krúžkov umiestnených medzi stavcami;
 • patologické procesy v stavcoch;
 • atypické zaťaženie chrbtice;
 • rýchly rast dieťaťa, v dôsledku čoho mäkké tkanivá sú pred rozvojom kostných štruktúr;
 • metabolické poruchy.

V dôsledku vyššie uvedených procesov sú doštičky hyalínovej chrupavky roztrhané, čo spôsobuje prolaps jadra medzistavcovej platničky.

Defekty Schmorlu sú v závislosti od ich počtu rozdelené na jednoduché a viacnásobné a na mieste môžu byť predné, zadné, bočné a stredové..

Najčastejšie degeneratívne zmeny sa vyvíjajú v oblasti hrudníka a bedier. V krku sú veľmi zriedkavé..

Príznaky Schmorlovej kýly

Niekedy sa Schmorlova kýla vyhlasuje za náhle ostré alebo bolestivé bolesti. Je tiež možná únava v stoji..

Ale najčastejšie chyby Schmorla v stavovcoch nevykazujú ich prítomnosť.

Táto situácia je spôsobená skutočnosťou, že v kostnom tkanive stavcov sa vyvíja degeneratívny proces, ktorý neubližuje, a nie sú ovplyvnené štruktúry nervového systému..

diagnostika

Ak chcete diagnostikovať ochorenie, starostlivo analyzujte výsledky získané röntgenovým, počítačovým alebo magnetickým rezonančným zobrazením.

komplikácie

Defekty Schmorlu v stavovcoch nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo. Ak sa však nelieči, môžu sa vyvinúť do stavcovej prietrže alebo spôsobiť zlomeninu stavca..

Liečba chorôb

Schmorlove uzly stavcov sa liečia konzervatívnymi a radikálnymi metódami liečby..

Výber liečebných metód je ovplyvnený príčinou choroby, stupňom prejavu patologických zmien, prítomnosťou sprievodných chorôb, pohlavím a vekom pacienta, jeho odbornými činnosťami..

Konzervatívna liečba zahŕňa použitie liekov (protizápalové lieky), dehydratačnú liečbu a fyzioterapiu (trakcia, reflexológia, apitherapia, hirudoterapia, barolaseroterapia, elektroanalgézia, masáže, fyzioterapia, nika gymnastika, plávanie)..

Pomáhajú zbaviť sa zápalu, eliminujú bolesť a zastavujú patologické procesy..

V dôsledku fyzioterapeutických postupov sa vzdialenosť medzi stavcami zväčšuje, znižuje zaťaženie nervových štruktúr, zlepšuje zásobovanie poškodených diskov krvou a obnovuje metabolizmus v kostných tkanivách..

V prípade kompresie koreňov a pri neexistencii výsledku konzervatívnej liečby je predpísaný chirurgický zákrok. Uskutočňuje sa pomocou dekompresívnej laminektómie, v dôsledku ktorej sa disekujú dentoidné väzy..

 • Operácia nielen inhibuje ďalší progres choroby, ale vedie aj k spätnému vývoju procesu.
 • Často sa môžete stretnúť so situáciou, keď je osoba odoslaná na röntgenové vyšetrenie alebo počítačovú tomografiu chrbtice. Po absolvovaní tohto postupu mu lekár dá záver: „Schmorlova kýla“.
 • Neurológ alebo traumatológ sa pozerá na taký popis, ako sa zdá, osobe, príliš ľahko, zvyčajne bez toho, aby sa ponáhľal hospitalizovať alebo predpísať veľké množstvo rôznych liekov..
 • Preto taký pacient začína vyhľadávať informácie o tejto patológii na webe a cieľom nášho článku je poskytnúť najúplnejšie informácie o tomto rádiologickom príznake, ktorý, a nie strašné ochorenie, je Schmorlova kýla.

Čo to je?

Toto opakujeme znova, je to röntgenové znamenie, ktoré naznačuje zmeny v štruktúre medzistavcových platničiek a tela stavcov.

Jedná sa o vyčnievanie špeciálneho chrupavkového tkaniva, ktoré lemuje stavce do tela horného alebo dolného stavca..

 1. Tenká hyalínová chrupavka sa nazýva uzamykacia doska, je umiestnená nad a pod medzistavcovým kotúčom.
 2. Po takejto deformácii sa pulpózne jadro medzistavcového disku zavedie do tela stavca, zakryté zhora alebo pod vyššie uvedeným tkanivom chrupavky chrupavky..
 3. Schmorlova hernia nemá nič spoločné s herniou medzistavcových platničiek, jej vyčnievaním a osteochondrózou: takéto narušenie štruktúry chrupavky a kosti nekomprimuje miechové nervy a nemačkáva miechu - obmedzuje sa na stavce.
 4. Takéto vtlačenie chrupavky do kosti sa najčastejšie vytvára počas jedného z období aktívneho napínania dieťaťa, ku ktorému dochádza vo veku 14 - 17 rokov..

V tomto okamihu sa hubovitá látka rastúcej kosti, ktorá nedrží krok s rastom celého tela, stáva mäkšou. Preniká sem chrupavkové tkanivo koncovej platne, ktoré je v tomto období oveľa odolnejšie..

Takto sa vytvorí klinovitý výčnelok chrupavky obrátený k vrcholu vo vnútri poškodeného stavca, ktorého základňa „leží“ na medzistavcovom kotúči.

Druhé obdobie, ktoré je nebezpečné pre vývoj Schmorlových uzlov, je staroba, keď sa znižuje kostná denzita človeka, vyvíja sa osteoporóza..

Pretože štruktúry centrálneho a periférneho nervového systému nie sú v tomto prípade stlačené, pretože sa ničí iba stavcová kosť, príznaky Schmorlovej kýly sú v počiatočných štádiách slabé alebo chýbajú..

Ale takáto patológia stavcov vytvára predpoklady pre vznik ďalších závažnejších chorôb chrbtice, a preto, keď sa zistí, liečba.

príčiny

Mnohé faktory predisponujú k vývoju kýly Schmorlovej, ktoré sa dajú podmienene rozdeliť na vonkajšie, v závislosti od environmentálnych faktorov, a vnútorné, ktoré sa vyvíjajú v samotnom tele..

Medzi prvé patria:

 • ostrý simultánny účinok na chrbticu síl s vysokou intenzitou;
 • neustále zdvíhanie;
 • systematické drobné zranenia štruktúr samotnej chrbtice a tých, ktoré ju obklopujú, ktoré sú bežné najmä pri športe (aerobik, potápanie).

Patológie tela, ktoré sú náchylné na vývoj Schmorlových uzlov:

 • vrodené chyby hyalinnej chrupavky koncových dosiek alebo hubovitého tkaniva stavcov;
 • osteoporóza;
 • rýchly skok v raste dieťaťa;
 • narušenie metabolizmu minerálov;
 • kyfóza;
 • skolióza;
 • Scheuermann-Mauova patológia, pri ktorej je chrbtica dospievajúceho deformovaná vo forme kyfózy, je náchylná k progresii;
 • narušenie dodávky krvi do chrbtice;
 • tehotenstvo.

Druhy kýly Schmorl

Podľa röntgenového obrázku je Schmorlova kýla opísaná rôznymi spôsobmi, stručne zvážime každý z týchto typov rádiologických znakov.

Viac hernií

Nález viacerých defektov pri používaní (ako opísali rádiológovia Schmorlovej kýly) je nepriamym znakom Scheuermannovej patológie, to znamená také závažné degeneratívne ochorenie, ktoré sa u dospievajúcich formuje z neznámych dôvodov, ktoré sa vyznačuje vývojom progresívnej hrudnej kyfózy, bedrovej hypolordózy..

Ďalšími príčinami sú genetická predispozícia chrupavky a kostného tkaniva chrbtice, nedostatok vápnika v tele.

Takéto kýly často spôsobujú zhoršenú pohyblivosť chrbtice, môžu byť asymptomatické.

Môžu sa však prejaviť aj týmito znakmi:

 • bolesť chrbta, znižujúca sa v horizontálnej polohe tela;
 • vyhladenie bedrových a hrudných ohybov chrbtice;
 • hrbiť;
 • zvýšená únava chrbta.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla sú výčnelkom vnútorných orgánov z dutiny, v ktorej sa nachádzajú, v dôsledku defektov v stenách dutiny. U dojčiat je najbežnejším typom prietrže pupočník - jedná sa o vyčnievanie časti čreva do pupočného kruhu, oblasti, kde bola pupočníková šnúra pripevnená v maternici a kde sa nachádza pupok.
Chirurgická liečba medzistavcovej prietrže je extrémnym meradlom zlyhania konzervatívnej liečby. Podobná situácia sa vyskytuje iba u 25% pacientov.
Fyzioterapia SMT alebo ampipulázová terapia je moderná metóda fyzioterapie, ktorá spočíva v pôsobení sínusových prúdov na biologické tkanivá.