loader

Hlavná

Pažerák

Medzistavcové vystúpenie disku

Výčnelok medzistavcovej platničky sa objavuje v dôsledku neúplnej osteochondrózy a je to jej komplikácia. Samo osebe je toto ochorenie charakterizované deformáciou vnútornej časti medzistavcových platničiek, zatiaľ čo jeho vonkajší obal nie je poškodený. V dôsledku vnútorných prasknutí škrupiny sa rôsolovitá látka rozkladá za hranice disku, čím vytvára výstupok s veľkosťou jeden až päť milimetrov. Výsledkom tohto procesu je stlačenie niektorých nervových zakončení a krvných ciev. V tomto okamihu človek začína chápať, že nie je v poriadku s chrbticou, potom sa obráti na lekára.

Druhy chorôb

Lekári poznajú niekoľko druhov vyčnievania medzistavcových platničiek:

 • výstupok krčka maternice;
 • výstupok hrudného disku;
 • vyčnievanie diskov umiestnených v bedrovej oblasti.

Všetky vyššie uvedené druhy sa líšia v umiestnení poškodených diskov, ako aj v lokalizácii a závažnosti symptómov.

príznaky

Samotný výstupok medzistavcových platničiek nevykazuje žiadne známky. Symptómy sa začnú objavovať až vtedy, keď vydutý segment začne ovplyvňovať cievy, ako aj nervové zakončenie. V tomto prípade možno pozorovať nasledujúce príznaky..

Deformácia krčka

Keď na tomto mieste vyčnieva disk, človek cíti nepohodlie, bolesť, čudné pocity v krku. Môžu byť podávané na plece, lakť alebo ruku. Je tiež možné brnenie v ruke alebo dokonca jeho znecitlivenie.

Hrudná deformita

V tomto prípade sa výstupok disku prejavuje nepríjemnými pocitmi, ako aj bolesťou v strede chrbta. Možná bolesť brucha v oboch hypochondriách. Pacient tiež pociťuje slabosť brušných svalov, znecitlivenie chrbta v jeho strednej časti.

Bedrová deformita

V tomto prípade je výčnelok medzistavcovej platničky cítiť bolesťou, ako aj stuhnutosťou v dolnej časti chrbta. Ďalšia osoba cíti brnenie v nohách alebo dokonca ich znecitlivenie. V niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť dysfunkcia.

Klasifikácia premietania

V závislosti od toho, kde a kde sú vyčnievané želé podobné krúžky, sa rozlišujú nasledujúce výčnelky diskov chrbtice..

Bočný (bočný) pohľad

V tomto prípade má výstupok výstupok napravo alebo naľavo od chrbtice.

Zadný pohľad

V tomto prípade k vyčnievaniu prstencovej časti dochádza dozadu, s bočným posunutím vzhľadom na chrbticu.

Stredný (stredný) pohľad

K vyčnievaniu dochádza v strede disku.

Zadný pohľad

Tu má výstupok medzistavcových platničiek hlavne výstupok späť vzhľadom na umiestnenie stavcov..

Faktory spôsobujúce vývoj choroby

Existuje niekoľko dôvodov, prečo môže dôjsť k vyčnievaniu medzistavcovej platničky. Najbežnejšie sú tieto:

 • zmeny kĺbov alebo medzistavcových priestorov v dôsledku veku;
 • neliečené choroby, ako je osteochondróza, skolióza a ďalšie poruchy kĺbov;
 • silná fyzická námaha, hlavne na chrbát;
 • náhle pohyby alebo zákruty;
 • rôzne zranenia skôr utrpené;
 • profesionálny šport;
 • sedavý alebo sedavý výkon v nesprávnej zadnej polohe.

Diagnostika a detekcia choroby

Pre každý prípad vyčnievania disku sa vyžaduje špeciálna diagnostická metóda..

Poliklinika

Vďaka vyčnievaniu krčnej, bedrovej alebo hrudnej oblasti môže skúsený lekár urobiť diagnózu na základe sťažností a symptómov. Lekár musí tiež vykonať vyšetrenie pacienta a vyvodiť príslušné závery. Ak to lekárovi nestačí, môžu sa predpísať ďalšie štúdie..

Röntgenová a počítačová tomografia

Tento spôsob diagnostikovania vyčnievania krčka a ďalších častí chrbtice je veľmi častý, ale nemôže vždy ukázať presný obraz. Preto nedávno profesori a lekári uprednostňovali nasledujúcu metódu diagnostiky choroby.

Magnetická rezonancia

Tento spôsob detekcie výčnelku krčka, bedra a hrudníka môže presne ukázať miesto a stupeň výčnelku disku nad normálny rozsah. Táto metóda je však dosť nákladná..

Liečba a lekárska korekcia

Ošetrenie krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice sa uskutočňuje rôznymi spôsobmi. Zvolená korekčná metóda tiež závisí od typu a stupňa straty obsahu prstenca..

Samoliečba

Fanúšikovia tradičnej medicíny radšej používajú infúzie bylín a robia obklady z odvarov. Často sa používajú protizápalové čaje. Harmanček, nechtík a ľubovník bodkovaný pomôžu zmierniť zápalový proces a mierne zmiernia bolesť.

Takéto metódy spracovania však nedostali súhlas špecialistov..

Fyzioterapeutické cvičenia a masáže

V najskorších štádiách cervikálnych a hrudných chorôb sa zvolí podobná korekčná metóda. liečba sa vykonáva ambulantne. Pacientovi je predpísaná denná masáž a ľahká gymnastika. Je dôležité, aby masáž bola vykonávaná kvalifikovaným odborníkom, inak nebude liečba nielen užitočná, ale môže iba zhoršiť problém..

Liečba drogami

Keď sa človek sťažuje na neznesiteľné bolesti, preukáže sa, že užíva špeciálne lieky proti bolesti. Na zmiernenie zápalu z postihnutej oblasti je tiež predpísané použitie rôznych mastí a gélov. Nezabudnite, že používanie zahrievajúcich krémových výrobkov je kontraindikované.

fyzioterapia

Takmer vo všetkých prípadoch lekár predpíše fyzioterapiu v ktoromkoľvek štádiu vyčnievania krčnej alebo bedrovej chrbtice. Vďaka nej je liečba rýchlejšia, zápal sa zmierňuje. U človeka začnú po niekoľkých reláciách nepríjemné pocity zmiznúť.

chirurgia

Pri závažne pokročilej chorobe krčnej, bedrovej alebo hrudnej oblasti môže byť indikovaný chirurgický zákrok. V tomto prípade je pacient v celkovej anestézii korigovaný na umiestnenie medzistavcového disku spolu s jeho obsahom..

prevencia

Aby sa nevyžadovalo ošetrenie, je potrebné zabrániť vyčnievaniu diskov rôznych segmentov, najmä krčnej chrbtice. Vzhľadom na to, že najväčšia záťaž nie je na krku, je najbežnejší a najnebezpečnejší výčnelok oddelenia druhu.

Pokúste sa urobiť ľahké cvičenie na posilnenie svalov. Prestaň fajčiť. Jedzte správne. Jedzte všetko sezónne ovocie, bobule a zeleninu s vysokým obsahom vitamínov..

Ak ste v ohrození, navštívte lekára v čase, ktorý odporúča, vykonajte preventívne prehliadky a diagnostiku.

komplikácie

Mnoho ľudí s týmto ochorením odmietne liečbu predpísanú lekárom a sadne si na lieky proti bolesti. To nielenže nepomôže pri riešení problému, ale tiež to môže viesť k komplikáciám vo forme kýly.

Liečba protúziou by sa mala začať čo najskôr. Musí sa ukončiť. Iba kvalifikovaný odborník, správne zvolená liečba alebo manuálna terapia zaručujú úplné uzdravenie a zbavia sa nepríjemných príznakov.

Sledujte svoje zdravie, starajte sa o svoju chrbticu.

Znížená výška bedrových medzistavcových platničiek

Znížené medzistavcové platničky sa často zisťujú pri vyšetrovaní pacienta, ktorý prišiel na problémy so stálou bolesťou dolnej časti chrbta a krížovej kosti. Na identifikáciu príčiny týchto klinických prejavov môže lekár predpísať röntgen v niekoľkých projekciách alebo vyšetrenie MRI. V prvom prípade je možné pozorovať zníženie výšky medzistavcových platničiek nepriamymi znakmi. Je to nadmerná konvergencia stavcov a čiastočná tvorba osteofytov na ich rohových plochách (tvoria sa z častých zrážok stavcov). MRI ukazuje pokles výšky bedrových medzistavcových platní vo vzťahu k jadru vláknitého prstenca a buničiny..

Táto patológia sprevádza osteochondrózu. S tým je pozorovaná degeneratívna degeneratívna deštrukcia chrupavkového tkaniva vláknitého prstenca. Vo vnútri vláknitého prstenca sa nachádza buničitá žila. U zdravého človeka má pulpózne jadro dostatočný prísun tekutín, aby sa udržala fyziologická výška medzistavcových platničiek..

Osteochondróza je patologický proces, ktorý sa vyvíja na pozadí poruchy difúznej výživy chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek. Tento proces sa začína v pomerne mladom veku, ak sú prítomné rizikové faktory. Budeme o nich hovoriť neskôr. Medzitým pochopíme patogénny mechanizmus deštrukcie tkaniva medzistavcových platničiek.

Zníženie výšky medzistavcových platničiek je nevyhnutným procesom počas starnutia. A je považovaný za fyziologický v pomerne pokročilom veku - po 65 - 70 rokoch. A čo prípad, keď mladý muž vo veku 20 - 23 rokov žiada o menovanie a pri vykonávaní vyšetrenia MRI má zníženie výšky medzistavcových platničiek L5-S1 o 25 - 30%? Aký je dôvod takejto skorej degenerácie chrupavky?

S fyziológiou medzistavcových platničiek je spojený určitý mechanizmus. Vo svojom jadre nejde iba o tesnenie s vysokým stupňom pružnosti a pružnosti. Na udržanie týchto vlastností potrebuje prijať veľké množstvo tekutiny obohatenej o živiny, kyslík, vitamíny a minerály. Tým sa obnoví tkanivová štruktúra. Príroda však koncipovala všetko takým spôsobom, že medziobratlový disk je úplne bez vlastnej obežnej siete. Nemajú kapiláry, arterioly, žily. Môžu prijímať tekutinu a výživu iba prostredníctvom difúznej výmeny..

Vláknitý prsteň (vonkajší plášť) má dva zdroje príjmu tekutín a živín:

 1. uzamykacia doska, ktorá ho oddeľuje od tela stavcov (je bohato škvrnitá kapilárnou sieťou a poskytuje až 70% výživy);
 2. paravertebrálne svaly, väzivo a šľachy - pri aktívnej fyzickej aktivite sa myocyty zmršťujú a vylučujú určité množstvo tekutiny, keď je expandované tkanivo vláknitého prstenca túto tekutinu po znehodnotení absorbuje a čiastočne ju prenáša do jadra buničiny.

Čo sa stane s rozvojom degeneratívnej degeneratívnej choroby chrbtice (osteochondróza):

 • zvýšenie tlmiaceho zaťaženia endoplastiky podstúpi proces skleroterapie väčšiny kapilárneho vaskulárneho lôžka - stratí sa viac ako polovica toku tekutiny a živín do chrupavkových tkanív medzistavcových platničiek;
 • pod vplyvom nepriaznivých rizikových faktorov sú paravertebrálne svaly narušené - tok tekutín sa ďalej znižuje;
 • dochádza k primárnemu utesneniu chrupavkového tkaniva vláknitého prstenca - výška sa mierne znižuje a tlmiaca schopnosť sa znižuje;
 • pri výraznej strate elasticity a plasticity sa povrch vláknitého prstenca pri zaťažení trhá;
 • pretože nedochádza k výmene difúznych tekutín, nastáva štandardný proces vyplňovania trhlín usadeninami vápenatých solí, aby sa obnovila integrita diskovej štruktúry;
 • kalcifikácia vláknitého prstenca je takým stavom pri osteochondróze, keď už nemôže existovať cesta späť k zdraviu chrbtice bez lekárskej pomoci, pretože medziobratlová platnička úplne stráca schopnosť absorbovať tekutinu a živiny zvonku;
 • Na tomto pozadí sa tkanivo medzistavcovej platničky neobnoví ani pri obnovení pracovnej kapacity svalov a koncovej platne;
 • následne, aby sa aspoň čiastočne kompenzovala, vláknitý kruh začne absorbovať tekutinu z buničitého jadra umiestneného vo vnútri;
 • rýchlo klesá, čo vedie k zníženiu výšky medzistavcových platničiek - to je stupeň vyčnievania;
 • ak sa neprijmú opatrenia na správne a účinné ošetrenie, potom sa ďalej roztrhne vláknitý kruh (extrúzia) a výstup časti buničitého jadra (hernie).

V skorých štádiách je pozorovaný nerovnomerný pokles výšky medzistavcových platničiek, potom sa tento proces patologických zmien stáva rozptýleným.

Výška medzistavcových platničiek je normálna

Norma výšky medzistavcových platničiek koreluje s vekom osoby, chrbtice. Vo veku 18 - 25 rokov by výška medzistavcových platní mala byť najmenej 8 mm v krčnej oblasti, 8,5 mm v hrudníku a 11 mm v bedrovej oblasti. Približne okolo 35 rokov sa výška medzistavcových platničiek môže znížiť o 05 - 1 mm. Ďalší pokles je zaznamenaný vo veku 45 - 50 rokov. Vo veku 60 - 70 rokov by mala byť povolená výška medzistavcových platní najmenej 8 mm v krčnej oblasti a najmenej 7 mm v bedrovej oblasti..

Výška medziobratlového kotúča L5-S1 sa môže pohybovať od 8 mm do 11 mm. Čím väčšia je táto hodnota v opise štúdie, tým lepšie.

Výška medzistavcových platničiek sa znížila - čo to znamená?

Pri popise röntgenového obrazu lumbosakrálnej chrbtice sa často zobrazuje, že výška medzistavcového disku L5-S1 je znížená. Nie je to jasné, ale lekár nepovažuje za potrebné poskytnúť vysvetlenie na recepcii?

Potom sa pokúsime vysvetliť, čo to znamená, ak sa zníži výška medzistavcových platničiek a aké následky sa môžu vyskytnúť v tomto procese..

Po prvé, zníženie výšky je dôsledkom degeneratívneho dystrofického procesu opísaného vyššie v tomto článku. Ak už je spustený, v budúcnosti dôjde k neustálemu znižovaniu výšky disku.

Ak dosiahne iba 10%, potom je to najskoršie štádium osteochondrózy a stačí vylúčiť negatívne faktory z vášho života. A ak už dosiahol 20%, potom je potrebné povinné ošetrenie. Je vhodné vykonať ho bez farmakologických prípravkov, pretože väčšina liekov predpísaných miestnym terapeutom alebo neuropatológom na mestskej klinike ešte rýchlejšie ničí tkanivá chrbtice. Najlepšie je viesť rehabilitačný priebeh liečby pomocou metód manuálnej terapie, fyzioterapie a fyzioterapie.

Zjednodušene povedané, zníženie výšky disku je klinickým príznakom osteochondrózy, ktorý bez včasného a úplného ošetrenia povedie k rozvoju prietrže a chirurgickému zákroku, ak sa vylučuje..

Dôvody vymazania medzistavcových platničiek

Každý pacient sa pýta, prečo sú medzistavcové platničky vymazané, čo spôsobuje vývoj degeneratívnych degeneratívnych zmien v chrupavkových tkanivách..

Uvádzame hlavné rizikové faktory, prečo sú medzistavcové platničky vymazané:

 1. nadmerná telesná hmotnosť - na chrupavkové tkanivo a koncovú doštičku sa vytvára zvýšené odpisové zaťaženie, ktoré narúša všetky procesy mikrocirkulácie krvi a difúznej výživy vláknitého prstenca;
 2. udržiavanie sedavého životného štýlu s prevažne sedavou prácou a pri nedostatočnej pravidelnej fyzickej námahe na zadné svaly;
 3. nesprávna výživa, v ktorej strave chýbajú všetky potrebné živiny, minerály a vitamíny;
 4. nedostatočné používanie čistej pitnej vody počas dňa;
 5. ťažká fyzická práca s konštantným zdvíhaním a prenášaním ťažkých bremien;
 6. vzpieranie a vzpieranie;
 7. poranenia v chrbte (pády, bič, zlomeniny kompresie);
 8. zápalové procesy v mieche;
 9. nádory mäkkých a kostných tkanív chrbtice, membrány a štruktúra miechy;
 10. porušenie držania tela a zakrivenia chrbtice (vedie k segmentálnemu zvýšeniu odpisového zaťaženia na jednej alebo druhej strane medzistavcových platničiek);
 11. šikmé panvové kosti a syndróm krátkej dolnej končatiny;
 12. deštrukcia kĺbov dolných končatín (kolena a členku);
 13. kliešte, ploché chodidlá, duté chodidlá a iné druhy porušení; predstavenie nôh pri chôdzi a športovaní.

Zníženie výšky medzistavcových platničiek môže byť vyvolané použitím alkoholických nápojov, fajčením, otravou soľami ťažkých kovov a metabolickými poruchami, napríklad diabetickou angiopatiou alebo znížením funkcie štítnej žľazy..

Príznaky vymazania medzistavcových platničiek

Ak sa medzistavcové platničky opotrebovali, príznaky sa môžu podobať osteochondróze, pretože tento klinický príznak je prejavom tohto ochorenia..

Hlavné klinické príznaky poklesu výšky medzistavcových platničiek v bedrovej chrbtici sú:

 • syndróm bolesti (lokalizovaný v mieste narušenia integrity alebo sa šíri pozdĺž radiálneho nervu, ktorý je vystavený sekundárnej kompresii v dôsledku vyčnievania disku);
 • stuhnutosť pohybov, pocit nadmerného svalového napätia v bedrovej oblasti;
 • znecitlivenie a zníženie citlivosti kože v tých oblastiach, za ktoré je za inerváciu zodpovedný radikálny nerv, ktorý siaha vedľa poškodeného disku;
 • znížená svalová sila v dolných končatinách;
 • kŕče lýtkových a stehenných svalov.

Niekedy sa príznaky zhoršenej funkcie tráviacich orgánov a močového mechúra spoja. Môže to byť zápcha a hnačka, inkontinencia moču alebo retencia moču.

Vymazaná miecha - čo robiť?

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, ak je medzistavcový disk opotrebovaný, je vyhľadať lekársku pomoc. Ak máte pocit, že sa medzistavcový disk opotreboval, dohodnite si stretnutie s vertebroológom alebo neurológom. Títo odborníci vykonajú úplné vyšetrenie a predpíšu vyšetrenia, ktoré pomôžu pri stanovení presnej diagnózy..

Ak boli medzistavcové platničky bedrovej opotrebenia opotrebované, je potrebné úplne vylúčiť extrémnu fyzickú aktivitu, pokiaľ nie sú úplne obnovené. Je potrebné opustiť vzpieranie, vylúčiť vzpieranie a ostré zákruty tela. Vyhnite sa pádom a zraneniam v domácnosti. V tomto stave môže akýkoľvek traumatický účinok viesť k úplnému pretrhnutiu vláknitého prstenca a uvoľneniu buničitého jadra..

Pred začiatkom liečby je potrebné sa snažiť nepoužívať lieky proti bolesti, pretože môžu skomplikovať proces diferenciálnej diagnostiky..

Medzistavcové platničky sa vymazali - ako sa má liečiť

Pred liečením choroby, pri ktorej sa medzistavcové platničky opotrebovali, je potrebné vytvoriť priaznivé podmienky na obnovenie výšky medzistavcových priestorov. Pomôže to postup manuálneho ťahania chrbtice. V trakčnom procese bude eliminovaná kompresia z radiálnych nervov a bolesť zmizne.

Fyzioterapia sa potom používa na urýchlenie metabolizmu bunkových tkanív. Pomocou reflexológie môžete začať proces regenerácie poškodeného tkaniva chrupavky.

Masáž a osteopatia môžu obnoviť schopnosť vláknitého kruhu absorbovať tekutinu počas difúzneho metabolizmu. Terapeutická gymnastika a kinezioterapia eliminujú nadmerný svalový tonus a obnovujú schopnosť dodávať tekutine medzistavcovej platničke.

Toto sú základné princípy liečby medzistavcových platničiek. Pri rehabilitačnom kurze je najlepšie kontaktovať kliniku ručnej terapie.

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Výčnelok disku L5 - S1: ako odstrániť bolesť a byť zdravý

Výstupok je proces deformácie disku, ktorý je sprevádzaný zmenou jeho konfigurácie.

Disk komprimuje nervový koreň a spôsobuje bolesť.
Výčnelok je najčastejšie počiatočnou fázou tvorby medzistavcovej prietrže u ľudí.

 • Chrbát bolí a ťahá spodnú časť chrbta;
 • Do večera je ťažké narovnať sa;
 • Neustále bolesti nefungujú;
 • Strieľal cez chrbát a dáva do nohy;

To sú jasné známky toho, že stojí za to okamžite začať s liečením miechy..

V článku budeme hovoriť o tom, ako sa zbaviť bolesti, zabrániť vzniku prietrže a obnoviť plnú pracovnú kapacitu.
Vysvetlite nebezpečenstvo vyčnievania a možnosti liečby, ktoré moderná medicína ponúka..

obsah


Výčnelok je dlhý proces, ktorý sa prejaví až po uplynutí času.
Podľa štatistík je tento problém pravdepodobnejší pre ľudí nad 35 rokov.

Zvýšenie statického zaťaženia a zníženie motorickej aktivity vedie k tomu, že choroba „je mladšia“..
Lekári diagnostikujú zmeny disku (MTD) dokonca aj u dospievajúcich.

Priaznivé faktory výskytu choroby sú:

 • Poranenia miechy;
 • Genetická predispozícia,
 • skolióza;
 • Nízka motorická aktivita;
 • Vysoké statické zaťaženie.

Deformácia MTD je vo väčšine prípadov dôsledkom osteochondrózy.

Čo znamená výstupok z disku L5 S1

Toto vzdelanie sa najčastejšie tvorí v bedrovej oblasti.
Podlieha deformácii alebo pretláčaniu medzistavcových platničiek medzi stavcami L5 a S1.

Výstupok z disku L5 S1 naznačuje, že došlo k posunu medzi piatym stavcom bedrovej časti a prvým stavcom krížovej kosti..
Táto oblasť chrbtice predstavuje väčšinu záťaže.

Keď výstupok dosiahol viac ako 5 mm, lekári obvykle diagnostikujú pacienta s medzistavcovou prietržou.
Ak k tomu dôjde, prasknutie vláknitého prstenca.

Aký je rozdiel medzi vyčnievaním a prietržou?

Ak je vláknitý prsteň neporušený - hovoríme o výstupkoch.
Keď je prsteň roztrhaný - jadro alebo jeho časť vyjde - je to prietrž.

Príčiny výčnelku L5 S1

Príčiny vyčnievania disku L5 S1 sú rôzne.
Zmena štruktúry medzistavcových platničiek L5 a C1 nenastane náhle, proces formovania deformácie má dlhý charakter.

Existuje mnoho chorôb, ktoré prispievajú k výskytu zmien na disku:

 • osteochondróza;
 • spondylóza;
 • skolióza;
 • osteoporóza;
 • Akékoľvek poškodenie miechy.

Deformácia medzistavcových platničiek nastáva v dôsledku deštrukcie tkaniva chrupavky a zníženia elasticity disku.
Je to hlavne kvôli zníženiu obsahu živín, ktoré vstupujú do ľudského tela..

Ľudia sú v ohrození:

 • Staroba,
 • Vedenie neaktívneho životného štýlu;
 • Mať povolanie súvisiace s kancelárskou prácou.

Často je ovplyvnená nevyváženou výživou a nedostatkom vody.
K vzniku ochorenia prispieva iracionálna fyzická aktivita..

Príznaky vyčnievania

V prvom štádiu vývoja sa choroba nijako neprejavuje.


Primárne príznaky - únava, mierna bolesť v bedrovej oblasti - sa pripisujú dlhodobému pobytu na nohách, celkovej únave..

Hlavné príznaky choroby sa objavujú v druhej fáze, keď:

 • pocity bolesti sú výraznejšie;
 • osoba má silnú bolesť;
 • citlivosť prstov na nohách sa môže zhoršiť.

Príznaky môžu mať rôznu závažnosť..
Obdobia exacerbácie ustupujú remisii.

Druhy výčnelkov

 • Dorsálny alebo zadný výčnelok disku L5 S1 je nebezpečný, pretože deformácia medzistavcového kotúča môže stlačiť miechu.Na vyčnievanie disku dochádza v zadnej časti relatívne k chrbtici. Pri tomto type chirurgického zákroku sa často predpisuje.
 • Kruhový výčnelok je častejšie detegovaný v bedrovej oblasti L4 L5.
  Vyznačuje sa rovnomerným vyčnievaním disku.
  Možné stlačenie nervových koreňov.
 • Difúzny výčnelok najčastejšie postihuje starších ľudí a vedie neaktívny životný štýl. Deformácia je lokalizovaná v bedrových - L4 L5 diskoch.
  Kompresia disku je nerovnomerná, od hrudníka po chrbticu.
 • Stredný typ je nebezpečný v tom, že k deformite medzistavcových platničiek dochádza smerom k miechovému kanálu.
  Cauda equina je stlačená v bedrovej oblasti.
 • Paramediánsky výčnelok sa vyznačuje akútnou prepichovacou bolesťou v bedrovej oblasti, rebrami, svrbením svalu.
  Nebezpečenstvo tohto výčnelku je v tom, že existuje prolaps jadra medzistavcovej platničky, zvyčajne na ľavej strane chrbtice..

Podľa štatistík je posterolaterálna deformácia častejšia ako iné typy choroby. Výsledkom tejto patológie je, že medzistavcové platničky vyčnievajú do strany a späť vzhľadom na chrbticu..

Centrálny výčnelok deformuje bedrové miechové disky L4 L5.
Centrálny výčnelok
pozorované v krčnej chrbtici - 4 a 7 alebo 5 a 6 stavcov sú zdeformované.

Stredný typ deformuje medzistavcový disk v jeho strednej časti. Na hornom aj dolnom stavci sa môže vyskytnúť vydutie.

Stupne vysunutia

Výstupok disku L5 S1 má tri vývojové fázy:

Prvá etapa vyčnievania disku L5 C1 je charakterizovaná zmenou štruktúry disku. Sprevádzaná bolesťou v bedrovej oblasti.

Druhou fázou je vytláčanie disku na stranu. Vláknitý krúžok nie je poškodený.
Tretie štádium je výskyt medzistavcovej prietrže, ktorej vznik je sprevádzaný neznesiteľnou bolesťou, ktorá sa vyskytuje v dôsledku zovretia nervových zakončení..

Diagnóza choroby

Je dôležité pochopiť, že hlásenie choroby môže byť nesprávne a poškodiť vaše telo..
Okrem toho sa neodporúča samostatne si vyberať skupinu fyzických cvičení pre domácu úlohu.
Za diagnostiku choroby a stanovenie diagnózy zodpovedá lekár.

Ošetrujúci lekár pochopí klinický obraz choroby:

 • vyšetriť chrbticu pacienta;
 • dávať smer röntgenovému žiareniu;
 • pošle na ultrazvuk a MRI.

Až po získaní výsledkov vyšetrenia môže byť pacientovi diagnostikovaná choroba.
Možno ďalšie vyšetrenie.

Zvyčajne sa jedná o elektro-neurofyziologickú štúdiu a elektromyografiu.
Vykonáva sa za účelom stanovenia funkčných porúch, zmien citlivosti.

Prečo je výčnelok nebezpečný?

Deformácia medzistavcových platničiek vedie k pretrvávajúcej bolesti chrbta.
Táto choroba je nebezpečná s komplikáciami, keď sa zviera nervová zakončenie.

pamätať!
Neurologické poruchy môžu viesť k nezvratným následkom, dokonca k invalidite a paralýze.

Preto v žiadnom prípade neignorujte prvé príznaky prejavu patológie.
Včasná diagnóza choroby vám umožňuje začať liečbu, ktorá bude účinnejšia ako v neskorších štádiách choroby.

Liečba protúziou

Medzi hlavné spôsoby liečenia vyčnievania medzistavcovej platničky L5 S1 patria:

 • Užívanie liekov;
 • Lekárska blokáda;
 • Návšteva masážnej miestnosti alebo chiropraktika;
 • Terapeutická telesná výchova (LFK);
 • Súbor cvičení s použitím simulátorov;
 • Reflexológia alebo akupunktúra.

V takom prípade je potrebné vylúčiť statický fyzický stres, stres a podvýživu.
Je užitočnejšie relaxovať, mať dostatok spánku a byť vonku.

Liečba drogami

Ako lieky, najmä protizápalové lieky.
Toto je základná terapia, ktorú je možné predpísať priebehom, s exacerbáciou procesu..
Drogy tejto skupiny zahŕňajú:

 • meloxicam;
 • ibuprofen;
 • diklofenak;
 • etorikoxib.
 • Vzhľadom na to, že lieky nie sú účinné pri užívaní tabliet, lekár predpíše injekcie.

dôležitý!
NSAID nemôžete užívať dlho - majú významné vedľajšie účinky.

Hlavným problémom je škodlivý účinok na žalúdočnú sliznicu.
Nebezpečná komplikácia - erózna gastritída alebo peptický vred sa vyvíja vo viac ako polovici prípadov užívania liekov tejto série..

Všeobecný komplex predpísanej liečby bude nevyhnutne zahŕňať multivitamíny a lieky, ktoré podporujú ľudský imunitný systém.

Lieky nevyhnutne zahŕňajú:

 • Svalové relaxanty - prispievajú k relaxácii;
 • Vitamíny B - prispievajú k regenerácii nervovej vlákniny;
 • Chondroprotektory - predpokladá sa, že lieky spomaľujú procesy dystrofických zmien chrupavky;

Môžete použiť miestne rozptýlenie: náplasti a masti.
S neúčinnosťou liečby drogami je predpísaná blokáda.
Lekár vstúpi do bolestivej oblasti hormonálny liek.
Na tento účel sa zvyčajne používa Diprospan..

Blokády bohužiaľ nevylučujú príčiny choroby.
V skutočnosti maskujú bolesť iba na chvíľu.
Výčnelok môže postupovať.

Po nejakom čase blokády jednoducho prestanú pomáhať, pacient ide na operáciu.

Alternatívne metódy

Reflexoterapia vám umožňuje ovplyvňovať aktívne body tela. Akupunktúra je ovplyvnená laserom, elektrickým prúdom, ihlami, pijavicami.
Akupunktúra je jedným z odvetví reflexológie, v ktorom sa ihly vkladajú do aktívnych miest ľudského tela.
Predpokladá sa, že ihly pôsobia na nervové zakončenie a normalizujú toky energie.
To vám umožní zbaviť sa bolesti.

> Chirurgické ošetrenie

Lekári niekedy vydávajú verdikt: chirurgia je nevyhnutná.
Stáva sa to, ak sú nervové zakončenie, miecha stlačené a je znížená citlivosť..
Predtým, ako s operáciou súhlasíte, je potrebné zvážiť.

pamätať!
Komplikácie dosahujú 10 - 15% - pri vykonávaní podobných operácií.

Osoba má šancu zostať zdravotne postihnutá.

Preventívna prevencia

Je potrebné si uvedomiť, že akékoľvek poškodenie chrbtice môže spôsobiť zakrivenie..
Pri zvýšenom zaťažení chrbtice je dôležité zabrániť poraneniu chrbtice v dospievaní.
To vedie k posunu stavcov a deformácii chrbtice.

Klasická liečba je často obmedzená na prevenciu tohto ochorenia a posilnenie svalovej a kostnej štruktúry človeka.

cvičenie

Fyzikálna terapia je predpísaná ako liečba na vyčnievanie.
Cvičenia na chrbte môžu zlepšiť prekrvenie dolnej časti chrbta, posilniť svalový systém chrbtice.

Terapeutická gymnastika sa musí robiť dvakrát denne počas celého kurzu, ktorý predpísal ošetrujúci lekár.
Je dôležité vykonávať cvičenia na tvrdom povrchu, zabezpečujúc fixáciu chrbtice.

Vo videu je uvedený efektívny súbor cvičení:

Ako sa vysporiadať s problémom, ak dôjde k vyčnievaniu?

Môžete ísť na špecializovanú kliniku, podstúpiť nákladnú diagnostiku a liečiť.
Vykonajte postupy každý rok, ktoré dávajú iba dočasný účinok, a nakoniec si od lekára vypočujte vetu: „Iba chirurgický zákrok vám pomôže“.
Alebo neustále prehltnite lieky proti bolesti, čo umožní, aby choroba napredovala.

Málokto vie, ale jedinou správnou liečbou bude systematický tréning svalového korzetu.
Moderný drevený simulátor pomôže liečiť chorobu tak, aby si udržala zdravú chrbticu v zdravom stave (odkaz).

Ak pociťujete bolesť v dolnej časti chrbta, neodkladajte liečbu.

Prečítajte si recenzie o našich simulátoroch chrbtice.
Vždy môžete získať úplné informácie od nášho konzultanta..
Drevený simulátor si môžete objednať rýchlo (tu), zabezpečiť pohodlné doručenie a začať triedy.

Prajem vám dobré zdravie a pohodu!

Deformácia chrbtice

Ľudská chrbtica je často vystavená silnej fyzickej námahe. Ale svaly tela, ktoré zaisťujú stabilitu chrbtice, sa nemusia vždy vyrovnať so svojou úlohou. Preto je deformácia chrbtice mimoriadne častým javom..

Normálne má chrbtica 4 fyziologické ohyby: krčné, hrudné, sakrálne a bedrové. Pomáhajú osobe udržiavať rovnováhu a prispievajú k amortizácii pohybu. Príčinou zakrivenia chrbtice sa najčastejšie stáva porušenie týchto ohybov.

Príčiny a podmienky výskytu

Príčiny deformácie chrbtice sa delia na dva typy: vrodené a získané. Vrodené faktory sú:

 • vrodené abnormality centrálneho nervového systému;
 • choroby vedúce k metabolicko-dystrofickým problémom;
 • genetické patológie miechových tkanív;
 • genetická predispozícia;
 • klinovité stavce.
 • svalová paralýza:
 • poranenia miechy;
 • osteochondrosis;
 • radiculitis;
 • jednostranné choroby (napríklad keď sú bolesti obličiek alebo žlčníka);
 • pľúcne choroby;
 • · Nadmerná fyzická námaha;
 • podvýživa;
 • kliešťová encefalitída.

Okrem týchto dôvodov je možné rozlíšiť aj iný - sedavý životný štýl. Ak osoba neustále sedí v nepohodlnej polohe, môže to viesť nielen k deformácii chrbtice, ale aj k rôznym patológiám, ktoré ju sprevádzajú..

Klasifikácia deformácií a ich stupňov

Špecialisti rozlišujú 3 hlavné typy zakrivenia chrbtice:

 • Skolióza (alebo skoliotická choroba) je zakrivenie chrbtice z jej osi na pravú alebo ľavú stranu, t.j. bočné.
 • Lordóza je zakrivenie, pri ktorom sa chrbtica ohýba.
 • Kyphosis je choroba, pri ktorej sa chrbtica ohýba späť a vytvára hrboľ.

Kyphosis sa delí na poddruhy: klenutá kyfóza, pri ktorej je zakrivenie diskov okrúhle, hranatá kyfóza, v ktorej rohy vyčnievajú na jednom alebo viacerých diskoch. V zriedkavých prípadoch vo forme komplikácií sa môže vyskytnúť zmiešaná forma množstva zakrivení.

Závažnosť choroby je určená uhlom oblúka zakrivenia:

 • Prvý stupeň. Pri prvom, najjednoduchšom stupni zakrivenia je patológia pre bežné oko neviditeľná. Pretože uhol je iba 10 stupňov, u pacienta je možné pozorovať iba mierny sklon. Žiadne sťažnosti.
 • Druhý stupeň. S druhým stupňom už je obrat v obratle, sú pevné v nesprávnej polohe a ramenný opasok sa stáva nerovnomerným. Tento stupeň je určený hodnotou uhlu oblúka od 11 do 25 stupňov.
 • Tretí stupeň. S tretím stupňom začína brušná tlač silno oslabovať, pacient začína pociťovať hrb. Uhol oblúka je určený od 26 do 50 stupňov.
 • Štvrtý stupeň. Štvrtý stupeň začína na 50 stupňov. S posledným stupňom sú pozorované problémy nielen s muskuloskeletálnou funkciou chrbtice, ale aj s prácou kardiovaskulárneho systému, gastrointestinálneho traktu a dýchacieho systému. Vnútorné orgány sú stlačené, pohyby sú minimálne.

Aby sa zabránilo rozvoju choroby do štvrtej etapy, musí osoba už pri prvých príznakoch choroby konzultovať odborníka. Ak na prvých stupňoch (podľa uváženia lekára) môžu stačiť masáže a cvičebná terapia, potom u druhých zvyčajne pomáha iba chirurgický zákrok.

Ako zistiť prítomnosť deformity miechy (príznaky)

Zakrivenie by mal vždy určiť skúsený lekár. Sú však prípady, keď nie je možné dohodnúť si schôdzku s lekárom. Potom sa môžete pokúsiť určiť zakrivenie chrbtice doma. Pri prvej metóde by mal pacient stáť na podlahe vo vodorovnej polohe. Ak je jedno rameno nižšie ako druhé, je to znak zakrivenia..

Existuje tiež niekoľko individuálnych klinických prejavov:

 • znecitlivenie končatín;
 • pokles svalového tonusu;
 • bolesti hlavy a srdce;
 • ostré záchvaty bolesti v bedrových a krčných oblastiach, na hrudníku;
 • s bedrovou deformitou chrbtice sa môže vyskytnúť sexuálna dysfunkcia.

Aj keď niekto objavil niektoré z príznakov, nemal by sa v žiadnom prípade liečiť sám. Nakoniec, pri niektorých typoch zakrivenia liečba zdôrazňuje telesnú výchovu, zatiaľ čo pri iných typoch je kategoricky kontraindikovaná. Sebahojenie, môžete ďalej deformovať chrbticu.

Preto je vždy lepšie zveriť sa do rúk skúseného profesionála. Na začiatok lekár vykoná kompletné fyzikálne vyšetrenie pacienta. Na stanovenie presnej diagnózy môže odborník predpísať: všeobecný a biochemický krvný test, ultrazvuk, počítačovú tomografiu a röntgen.

Ako liečiť zakrivenie chrbtice

Liečba a diagnostika sa určuje individuálnym prístupom ku každému pacientovi. Je dôležité vziať do úvahy nielen stupeň choroby, ale aj vek a pacienta, úroveň jeho celkového zdravia. Na základe výsledkov všetkých štúdií a analýz lekár predpíše komplexnú liečbu, ktorá môže zahŕňať lieky a cvičenie.

Z liekov obvykle predpisovaných:

 • lieky proti bolesti a protizápalové lieky;
 • chondroprotektory (skupina liekov zameraných na zvýšenie tkaniva medzistavcových chrupaviek);
 • vitamíny.

prevencia

Aby sa predišlo deformácii chrbtice, je potrebný aktívny životný štýl. Ak človek stojí dlhý čas, mal by si často vymieňať opornú nohu a držať chrbát rovno. Ak jeho práca súvisí s nosnosťou, potom by zaťaženie svalov malo byť rovnomerne rozložené.

Keď človek v práci trávi celý deň v sede, musí sa postarať o pohodlnú a najdôležitejšiu stoličku pre seba. Bude užitočné vstávať zo stola čo najčastejšie a robiť minimálne fyzické cvičenia. Správna výživa a pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu budú tiež dobrým pomocníkom pri prevencii zakrivenia..

Degeneratívna výmena disku L4-L5

Ochorenie je charakterizované vyčnievaním disku. Ako sa prejavuje choroba, ak je postihnutá oblasť v bedrovej oblasti? A ako s ňou zaobchádzať?

Bezbolestná, jedinečná technika Dr. Bobyr

PRACUJEME VŠETKY DOVOLENÉ

Urobte si stretnutie hneď teraz!

Získajte priechod a príďte k nám!

Iba od 1. do 10. mája! Prihlásiť sa teraz!

Ochorenie je charakterizované vyčnievaním disku. Ako sa prejavuje choroba, ak je postihnutá oblasť v bedrovej oblasti? A ako s ňou zaobchádzať?

Miechový stĺp má neuveriteľné zaťaženie, z ktorého väčšina padá na bedrovú kosť. Preto je deformácia vystavená častejšie ako iné. Výčnelok disku môže ovplyvniť ďalšiu časť chrbtice, ale stáva sa to menej často. Vývoj patológie je spojený so zvýšením fyzickej aktivity. Pri absencii včasného ošetrenia sa situácia zhoršuje: disk vyčnieva do vzdialenosti 5 mm a diagnostikuje sa u kýly „hernia“.

Výčnelok sa nazýva L4-L5, pretože postihnutá oblasť sa nachádza medzi 4 a 5 bedrových stavcov. Počas vývoja choroby trpia medzistavcové platničky. Mení sa nielen ich tvar a vonkajší tvar, ale aj vnútornosti, a to kvalitatívne zloženie. Disk má veľký tlak, ktorý sa v dôsledku deformácie zvyšuje. Veľké bremená nepriaznivo ovplyvňujú prsteň - prasknú. Rozvíja sa dystrofia. Vláknité tkanivo je roztrhané. Vláknité jadro je mimo priestoru medzi dvoma stavcami.

Môžete vidieť dôsledky medzery, jadrového východu pomocou CT, MRI. Tieto štúdie sú neoddeliteľnou súčasťou konečnej diagnózy..

Etiológia choroby

Vyčnievanie medzistavcovej platničky sa typicky vyvíja pri iných chorobách. Väčšina patológií vyvoláva osteochondrózu. Akékoľvek degeneratívne zmeny v chrbtici sú spojené so sedavým životným štýlom. Zhoršený metabolizmus môže tiež spôsobiť vývoj ochorenia.

Na medzistavcovom disku nie sú žiadne krvné cievy. A výživa sa uskutočňuje prostredníctvom difúzie látok nachádzajúcich sa v tesne umiestnených tkanivách. Ak je metabolizmus narušený, disk nedostáva dostatok živín, začína proces „hladovania“ a deštrukcie tkaniva.

Takéto zmeny sú najviac citlivé na ľudí, ktorí sa zaoberajú ťažkou fyzickou prácou. Do rizikovej skupiny patria tí, ktorí sa zaoberajú športom. Infekčné choroby (najmä tie časté) sú schopné „zraziť“ zdravie. Ďalším dôvodom vzniku výčnelku sú dedičné anatomické rysy chrbtice.

Druhy chorôb

Existujú 4 typy výčnelkov:

 1. Kruhová. Vyznačuje sa vystupovaním disku rovnomerne po celej oblasti;
 2. Bočné (alebo bočné). Degeneratívne zmeny ovplyvňujú korene nervov;
 3. Difúzne. Charakteristickou črtou je nerovnomerné vydutie na rôznych miestach;
 4. Chrbtová. Miechový kanál je zdeformovaný. Prognózy sú nepriaznivé. Okrem zhoršených pohybových schopností, vnútorných orgánov a citlivosti je možné postihnutie..

Charakteristické znaky vyčnievania

Ochorenie sa cíti okamžite po začiatku kompresie nervu. Bolesť je charakterizovaná relatívnou slabosťou a nízkou intenzitou. Vyskytuje sa pri fyzickej námahe. „Dáva“ dolným končatinám a zadkom. Syndrómu bolesti predchádza pociťovaná kríza v postihnutej oblasti. Progresia výbežku vedie k zvýšenej bolesti. Objavujú sa ďalšie príznaky: svalové kŕče, slabosť, znížená citlivosť, stuhnutosť v dolnej časti chrbta.

Eliminácia príznakov a odstránenie príčiny choroby

Liečba sa začína tým, že pacient vylúči záťaž, ktorá môže zhoršiť neistý stav. Bolestivé pocity oslabujú a potom úplne eliminujú analgetiká a protizápalové lieky. Lieky sa používajú ako prostriedok boja proti opuchom. Postihnuté chrupavkové tkanivo sa obnoví pomocou chondroprotektorov. Akupunktúra je dobre zavedená. Z tradičných metód liečby: fyzioterapia, cvičebná terapia a masáž. Pokiaľ ide o operáciu, vykonáva sa vo výnimočných prípadoch. Podstatou chirurgického zákroku je excízia vydutého disku. Jediný spôsob, ako eliminovať kompresiu nervových koreňov.

Deformácia chrbtice

dôležité!

Informácie v tejto časti nemožno použiť na autodiagnostiku a samoliečbu. V prípade bolesti alebo iného zhoršenia ochorenia by diagnostické testy malo predpísať iba ošetrujúci lekár. Požiadajte svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti o diagnostiku a správnu liečbu..

 • Kypické zakrivenie: predstavuje zvýšenie hrudného zakrivenia chrbtice, ktoré sa prejavuje ako sklopenie v oblasti lopatiek, v prípade absencie liečby vedie k vzniku hrboľa..
 • Zakrivenie Lordózy: predstavujú zväčšenie ohybu chrbtice v prednej časti bedrovej a / alebo krčnej oblasti, prejavujúce sa ako vyčnievajúce brucho, sklon hlavy zobák, ťažko liečiteľné.
 • Skoliolytická deformácia chrbtice: predstavuje bočné ohyby miechy, prejavujúce sa znížením objemu brušnej dutiny, narušením umiestnenia a činnosti vnútorných orgánov; zvyčajne sa rozlišuje pravá a ľavostranná skolióza, ako aj skolióza v tvare S.
 • Kombinované zakrivenie: sú rôzne kombinácie vyššie uvedených foriem (napríklad kombinácia kyfózy a skoliózy), prejavy závisia od povahy deformity miechy..
 • Osteoartróza (artritída, artróza) chrbtice sa vyskytuje v dôsledku predĺženého zápalového procesu. Postihuje sa chrupavkové tkanivo, priľahlá kosť, šľachy, kĺby, synoviálna membrána a periartikulárne svaly kĺbových kĺbov, čo vedie k degeneratívnym a dystrofickým zmenám na stavcoch a medzistavcových platničkách..
 • Osteochondróza rôznych častí chrbtice (krčka, hrudník, lumbosakrál) je chronický priebeh procesu spojeného s kompresným rušením nervových koreňov v miechových kanáloch. Vedie k degeneratívnym dystrofickým poruchám stavcov, kĺbov a medzistavcových platničiek, čo spôsobuje axiálne posunutie stavcov a deformáciu chrbtice..
 • Výčnelok - tento stav je dôsledkom osteochondrózy a je opuchom medzistavcové platničky v miechovom kanáli, čo vedie k bolesti, necitlivosti, závratom. Najčastejšie postihuje krčný alebo bedrový sval, bez liečby slúži ako základ pre deformitu chrbtice.
 • Medzistavcová hernia je neurologická patológia, najčastejšie lokalizovaná v lumbosakrálnej oblasti. Vedie k degeneratívnej degeneratívnej deštrukcii a zakriveniu chrbtice.
 • Osteoporóza je dôsledkom nerovnováhy vápnika v tele, vďaka ktorej sú kosti krehké a prispievajú k výskytu deformít..
 • Lumbago sa prejavuje akútnou bolesťou, spôsobuje vážne nadmerné zaťaženie bedrovej oblasti, čo môže viesť k deformácii chrbtice. Vyskytuje sa pri vysokej fyzickej námahe.
 • Lumbosakrálna radikulitída (ischias) - porušenie zväzkov nervových vlákien (ischiadický nerv). Vedie k akútnej bolesti, bedrovej kôre a silnému svalovému kŕču, ktoré ovplyvňujú stav chrbtice.
 • Reumatizmus je systémové zápalové ochorenie, ktoré ovplyvňuje spojivové tkanivo a pohybový aparát vrátane deformácie miechy..
 • Miechová tuberkulóza je extrapulmonálna forma infekčného ochorenia, ktoré postihuje stavce a vedie k zlomeninám a štrukturálnym zmenám..
 • Pleurisy je zápalové ochorenie pohrudnice (serózna membrána pokrývajúca pľúca) v dôsledku silnej bolesti, ktorá vedie k nerovnomernému zaťaženiu hrudnej chrbtice, ktoré môže spôsobiť jej deformáciu.
 • Duševné poruchy sprevádzané svalovými kŕčmi (neuróza, depresia), ktoré vedú k zvýšenému zaťaženiu chrbtice (najčastejšie trpia krčné a hrudné oblasti).

dôležité!

Informácie v tejto časti nemožno použiť na autodiagnostiku a samoliečbu. V prípade bolesti alebo iného zhoršenia ochorenia by diagnostické testy malo predpísať iba ošetrujúci lekár. Požiadajte svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti o diagnostiku a správnu liečbu..

Poškodenie bedrových medzistavcových platničiek: príčiny, príznaky, diagnostika, liečba

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Poškodenie bedrových a hrudných medzistavcových platničiek je oveľa častejšie, ako sa bežne predpokladá. Vznikajú s nepriamymi účinkami násilia. Priamou príčinou poškodenia bedrových medzistavcových platničiek je zdvíhanie, nútené otáčavé pohyby, pohyby v ohybe, náhle ostré namáhanie a nakoniec pád.

Poškodenie hrudných medzistavcových platničiek sa častejšie vyskytuje priamym úderom alebo úderom v oblasti stavcových koncov rebier, priečnymi procesmi v kombinácii so svalovým napätím a nútenými pohybmi, čo sa obzvlášť často vyskytuje u športovcov pri hraní basketbalu..

Poškodenie medzistavcových platničiek sa v detstve takmer nepozoruje, vyskytuje sa v dospievaní a mladosti, a to najmä u ľudí vo veku 3 - 4 rokov. To sa vysvetľuje skutočnosťou, že k izolovaným zraneniam medzistavcových platničiek dochádza častejšie, keď sa v nich vyskytujú degeneratívne procesy..

Čo spôsobuje poškodenie medzistavcových platničiek?

Lumbosakrálna a bedrová chrbtica sú oblasťou, kde sa najčastejšie rozvíjajú degeneratívne procesy. Bedrové disky IV a V sú najčastejšie postihnuté degeneratívnymi procesmi. Toto je uľahčené sledovaním niektorých anatomických a fyziologických vlastností týchto diskov. Je známe, že IV bedrový stavec je najmobilnejší. Najväčšia mobilita tohto stavca vedie k tomu, že medzistavcové platničky IV pociťujú značné zaťaženie, najčastejšie sú traumatizované..

Výskyt degeneratívnych procesov na medzistavcovom disku V je spôsobený anatomickými vlastnosťami tohto medzistavcového kĺbu. Tieto črty sú nezhodou predného priemeru telies bedrového kĺbu V a krížových stavcov. Podľa Willisa sa tento rozdiel pohybuje od 6 do 1,5 mm. Fletcher to potvrdil na základe analýzy 600 rádiografov lumbosakrálnej chrbtice. Domnieva sa, že tento rozdiel vo veľkosti týchto stavcov je jednou z hlavných príčin degeneratívnych procesov v bedrovej oblasti V. Prispieva k tomu frontálny alebo prevažne frontálny typ dolných bedrových a horných sakrálnych faziet, ako aj ich zadný-vonkajší sklon..

Vyššie uvedené anatomické vzťahy medzi kĺbovými procesmi I. sakrálneho stavca, V bedrovej a I. sakrálnej miechy môžu viesť k priamej alebo nepriamej kompresii týchto miechových koreňov. Tieto korene miechy majú významnú dĺžku v miechovom kanáli a sú umiestnené v jej bočných zárezoch, ktoré sú tvorené pred zadným povrchom lumbálneho medzistavcového disku V a bedrom V bedrových stavcov a za nimi kĺbovými procesmi krížovej kosti. Často, keď dôjde k degenerácii bedrového medzistavcového disku V dôsledku sklonu kĺbových procesov, telo bedrových stavcov nielen klesá, ale tiež sa pohybuje dozadu. To nevyhnutne vedie k zúženiu bočných zárezov miechového kanála. Preto v tejto oblasti často vzniká „disko-radikálny konflikt“. Preto najčastejším výskytom bedrovej ischialgie so záujmom o bedrovú kĺb a 1 sakrálne korene.

Roztržky bedrových medzistavcových platničiek sa častejšie vyskytujú u mužov zapojených do fyzickej práce. Obzvlášť sú bežné u športovcov..

Podľa V. M. Ugryumova sa vyskytujú slzy degenerovaných medzistavcových bedrových diskov u ľudí stredného a staršieho veku od 30 do 35 rokov. Podľa našich pozorovaní sa tieto zranenia vyskytujú aj v mladšom veku - vo veku 20 - 25 rokov a v niektorých prípadoch dokonca vo veku 14 - 16 rokov..

Medzistavcové platničky: anatomické a fyziologické informácie

Medzistavcové platničky, umiestnené medzi dvoma susednými povrchmi stavcov, sú pomerne zložitou anatomickou formáciou. Táto komplexná anatomická štruktúra medzistavcových platničiek je spôsobená zvláštnym komplexom funkcií, ktoré vykonáva. Medzistavcové platničky sú spojené s tromi hlavnými funkciami: funkciou pevného spojenia a držania priľahlých stavovcov, funkciou polovičného kĺbu, ktorá zabezpečuje pohyblivosť tela jedného stavca vo vzťahu k telu druhého, a napokon aj funkciou tlmiča nárazov, ktorý chráni telo stavovca pred trvalým úrazom. Elasticita a elasticita chrbtice, jej pohyblivosť a schopnosť odolať významnému zaťaženiu sú určené najmä stavom medzistavcových platničiek. Všetky tieto funkcie môžu byť vykonávané iba úplným, nezmeneným medzistavcovým diskom.

Kraniálne a kaudálne povrchy telies dvoch susediacich stavcov sú pokryté kortikálnou kosťou iba v periférnych častiach, kde kortikálna kosť tvorí kostný lem - limbus. Zvyšok povrchu stavcových telies je pokrytý vrstvou veľmi hustej zvláštnej hubovitej kosti, ktorá sa nazýva doska stavcov. Hrana okrajov kostí (limbus) stúpa nad koncovú dosku a podľa toho ju orámuje.

Medzistavcové platničky sa skladajú z dvoch hyalínových platní, vláknitého prstenca a buničitého jadra. Každá z hyalínových dosiek tesne prilieha na koncovú dosku tela stavcov, má rovnakú veľkosť a je do nej vložená ako sklo v smere hodinových ručičiek otočené v opačnom smere, ktorého okraj je limbus. Povrch limbu nie je pokrytý chrupavkou.

Predpokladá sa, že buničinové jadro je zvyšok miechy akordu embrya. Akord v procese evolúcie je čiastočne redukovaný a čiastočne transformovaný do buničitého jadra. Niektorí argumentujú, že buničité jadro medzistavcových platničiek nie je zvyškom embryonálneho akordu, ale predstavuje úplnú funkčnú štruktúru, ktorá nahradila akord v procese fylogenetického vývoja vyšších zvierat..

Celulózové jadro je želatínová hmota pozostávajúca z malého počtu chrupavkových a spojivových tkanivových buniek a vláknitých prepletených napučaných spojivových vlákien. Periférne vrstvy týchto vlákien tvoria druh kapsuly, ktorá viaže želatínové jadro. Toto jadro je uzavreté v dutine, ktorá obsahuje malé množstvo tekutiny pripomínajúcej synoviál.

Vláknitý kruh sa skladá z hustých zväzkov spojivového tkaniva umiestnených okolo želatínového jadra a vzájomne prepletených rôznymi smermi. Obsahuje malé množstvo intersticiálnej látky a jednotlivé bunky chrupavky a spojivového tkaniva. Periférne zväzky vláknitého prstenca sú tesne pri sebe a podobne ako Sharpeyho vlákna sú zapustené do okrajov kostí stavcov. Vlákna vláknitého prstenca, ktoré sú umiestnené bližšie k stredu, sú voľnejšie a postupne prechádzajú do kapsuly želatínového jadra. Ventrálny - predná časť vláknitého prstenca je odolnejšia ako zadná strana.

Podľa údajov Franceschiniho (1900) pozostáva vláknitý krúžok medzistavcových platní z kolagénových dosiek usporiadaných sústredne a počas života prechádza významnými štrukturálnymi zmenami. U novorodenca je kolagénová lamelárna štruktúra slabo exprimovaná. Až do 3 - 4 roku života v oblasti hrudníka a bedier a až do 20 rokov v oblasti krčka maternice sa kolagénové platne nachádzajú vo forme štvoruholníkových útvarov obklopujúcich jadro disku. V hrudných a bedrových oblastiach od 3 do 4 rokov a do krčka maternice - od 20 rokov dochádza k transformácii primitívnych kvadrangulárnych kolagénových formácií na eliptické. Následne, vo veku 35 rokov v oblasti hrudníka a bedier, súčasne so znížením veľkosti jadra disku, kolagénové platne postupne získajú vankúšikovú konfiguráciu a hrajú významnú úlohu v odpisovacej funkcii disku. Tieto tri kolagénové štruktúry sú štvoruholníkové - eliptické a vankúšové - vzájomne sa nahrádzajúce, sú výsledkom mechanického pôsobenia na pulpózne jadro disku. Franceschini verí, že jadro disku by sa malo považovať za zariadenie určené na prevod vertikálne pôsobiacich síl na radiálne. Tieto sily sú rozhodujúce pri tvorbe kolagénových štruktúr..

Malo by sa pamätať na to, že všetky prvky medzistavcových platničiek - hyalínové platne, buničité jadro a vláknitý kruh - sú navzájom štrukturálne úzko prepojené..

Ako je uvedené vyššie, medzistavcové platničky v spojení so zadnými a vonkajšími medzistavcovými kĺbmi sa podieľajú na pohyboch vykonávaných chrbticou. Celkový rozsah pohybu vo všetkých segmentoch chrbtice je pomerne významný. Výsledkom je, že medzistavcové platničky sa porovnávajú s polovičným kĺbom (Luschka, Schmorl, Junghanns). Vláknité jadro v tomto polovičnom kĺbe zodpovedá kĺbovej dutine, hyalínovým doštičkám kĺbovým koncom a vláknitému kruhu kĺbovému vaku. Vláknité jadro v rôznych častiach chrbtice zaujíma inú pozíciu: v krčnej chrbtici sa nachádza v strede disku, v horných hrudných stavcoch bližšie k prednej časti, vo všetkých ostatných oddeleniach - na hranici strednej a zadnej tretiny predného priemeru disku. Pohybmi chrbtice mení pulpózne jadro, ktoré je schopné sa do istej miery pohybovať, svoj tvar a polohu..

Krčné a bedrové disky sú vyššie vo ventrálnej oblasti a hrudné disky sú vyššie v chrbtovej oblasti. Toto je zjavne spojené s prítomnosťou zodpovedajúcich fyziologických kriviek chrbtice. Rôzne patologické procesy vedúce k zníženiu výšky medzistavcových platničiek spôsobujú zmenu veľkosti a tvaru týchto fyziologických ohybov chrbtice..

Každý medzistavcový kotúč je o niečo širší ako príslušné stavcové telo a vo forme valca je o niečo dopredu a do strany. Predný a bočný medzistavcový disk je zakrytý predným pozdĺžnym ligamentom, ktorý siaha od spodného povrchu týlnej kosti pozdĺž celého predného bočného povrchu chrbtice po predný povrch krížovej kosti, kde sa stráca v panvovej fascii. Predný pozdĺžny väz je pevne spojený s stavcami a voľne sa šíri cez medzistavcové platničky. V krčnej a bedrovej oblasti - najmobilnejších častiach chrbtice je tento väz mierne o niečo užší a v hrudníku - širší a pokrýva predné a bočné povrchy stavcov..

Zadný povrch medzistavcových platničiek je pokrytý zadným pozdĺžnym väzom, ktorý začína od mozgového povrchu tela týlnej kosti a siaha až po chrbticu až po krížovú kosti. Na rozdiel od predného pozdĺžneho väzu nemá zadný pozdĺžny väzy silné väzby s stavcami, ale voľne sa cez ne šíri a je pevne a úzko spojené so zadným povrchom medzistavcových platničiek. Úseky zadného pozdĺžneho väzu, prechádzajúce cez stavce, sú užšie ako oblasti spojené s medzistavcovými platničkami. V oblasti diskov sa zadný pozdĺžny väz trochu rozťahuje a je tkaný do vláknitého prstenca diskov..

Želatínové jadro medzistavcových platničiek vďaka svojmu vývrtku vyvíja konštantný tlak na hyalínové platne susedných stavcov a snaží sa ich od seba vzdialiť. Súčasne silný väzivový aparát a vláknitý kruh majú tendenciu priblížiť susedné stavce a pôsobiť tak proti pulpóznemu jadru medzistavcových platničiek. V dôsledku toho nie je veľkosť každého jednotlivého medzistavcového kotúča a celej chrbtice ako celku konštantná, ale závisí od dynamickej rovnováhy opačne smerovaných síl buničitého jadra a väzivového aparátu dvoch susedných stavcov. Napríklad po nočnom odpočinku, keď želatínové jadro získava maximálny turgor a do značnej miery prekonáva elastickú trakciu väzov, sa zvyšuje výška medzistavcových platničiek a stavce sa pohybujú od seba. Na rozdiel od toho, na konci dňa, najmä po výraznom stagnáčnom zaťažení chrbtice, sa výška medzistavcovej platničky znižuje v dôsledku poklesu stavu drene jadra buničiny. Telá susediacich stavcov sa k sebe priblížia. V priebehu dňa sa teda dĺžka chrbtice buď zväčšuje alebo zmenšuje. Podľa A.P. Nikolaeva (1950) dosahuje toto denné kolísanie veľkosti chrbtice 2 cm, čo tiež vysvetľuje pokles rastu starších ľudí. Pokles v chirurgii medzistavcových platničiek a zníženie ich výšky vedú k zníženiu dĺžky chrbtice, a teda k poklesu ľudského rastu..

Podľa moderných konceptov závisí konzervácia buničinového jadra od stupňa polymerizácie mukopolysacharidov, najmä kyseliny hyalurónovej. Pod vplyvom určitých faktorov dochádza k depolymerizácii základnej látky jadra. Stratí svoju kompaktnosť, zhutňuje, fragmentuje. Toto je začiatok degeneratívnych-dystrofických zmien na medzistavcovej platničke. Zistilo sa, že v degeneratívnych diskoch dochádza k posunu v lokalizácii neutrálnej a výraznej depolymerizácie kyslých mukopolysacharidov. V dôsledku toho jemné histochemické techniky potvrdzujú myšlienku, že degeneratívne-dystrofické procesy na medzistavcovom disku začínajú jemnými zmenami v štruktúre buničitého jadra..

Medzistavcový disk dospelého je približne v rovnakých podmienkach ako kĺbová chrupavka. V dôsledku straty schopnosti regenerácie, nedostatočného prísunu krvi (Bohmig) a veľkého zaťaženia stavcových diskov v dôsledku vertikálnej polohy osoby sa v nich procesy starnutia vyvíjajú pomerne skoro. Prvé príznaky starnutia sa vyskytujú už pred 20. rokom v oblasti riedených úsekov hyalinných platní, kde sa hyalínová chrupavka postupne nahrádza chrupavkou spojivového tkaniva s následným razvolením. To vedie k zníženiu odporu hyalínových doštičiek. Súčasne dochádza k vyššie uvedeným zmenám v jadre buničiny, čo vedie k zníženiu jeho tlmiaceho účinku. S vekom sa všetky tieto javy vyvíjajú. Dystrofické zmeny vo vláknitom krúžku sa spájajú, sprevádzajú ich trhliny aj pri normálnom zaťažení. Postupne sa k tomu pridávajú degeneratívne zmeny medzistavcových a kostných stavcov. Vyvíja sa mierna vertebrálna osteoporóza.

V patologických stavoch sa všetky opísané procesy v rôznych prvkoch medzistavcovej platničky vyvíjajú nerovnomerne a dokonca aj izolovane. Objavujú sa včas. Na rozdiel od zmien súvisiacich s vekom sú to už degeneratívne-dystrofické lézie chrbtice.

Podľa drvivej väčšiny autorov vznikajú v dôsledku chronického preťaženia degeneratívne-dystrofické lézie na medzistavcovej platni. Súčasne sú u niektorých pacientov tieto lézie výsledkom individuálnej získanej alebo ústavnej menejcennosti chrbtice, pri ktorej je aj obvyklé denné zaťaženie nadmerné..

Hĺbkovejšia štúdia patologickej morfológie degeneratívnych procesov na diskoch v posledných rokoch ešte nepriniesla zásadne nové fakty do koncepcie degeneratívnych procesov opísaného Hildebrandtom (1933). Podľa Hildebrandta je podstata prebiehajúceho patologického procesu nasledovná. Degenerácia buničinového jadra začína znížením jeho stavu, stáva sa suchším, fragmentovaným, stráca svoju elasticitu. Biofyzikálne a biochemické štúdie pružnej funkcie diskov umožnili preukázať, že v tomto prípade je kolagénová štruktúra jadra buničiny nahradená vláknitým tkanivom a polysacharidy sú znížené. Dlho pred rozpadom jadra na oddelené útvary sa do procesu zapájajú aj ďalšie prvky medzistavcových platničiek. Vplyvom tlaku susedných stavcov sa jadro buničiny, ktoré stratilo svoju elasticitu, sploští. Výška medzistavcových platničiek je znížená. Časti rozpadnutého buničitého jadra sú posunuté do strán, ohýbajú smerom von vlákna vláknitého prstenca. Vláknitý prsteň je zlomený, roztrhaný. Ukázalo sa, že pri vertikálnom zaťažení disku v modifikovanom disku je tlak omnoho nižší ako pri normálnom. Vláknitý krúžok degenerovaného disku súčasne narastá 4-krát väčšie zaťaženie ako vláknitý krúžok normálneho disku. Hyalínové platne a priľahlé povrchy stavcov sú neustále traumatizované. Hyalínová chrupavka sa nahrádza vláknitou. Na hyalínových doštičkách sa objavujú praskliny a praskliny a niekedy sú celé ich časti odtrhnuté. Poruchy buničitého jadra, hyalínových doštičiek a vláknitého prstenca sa spájajú do dutín, ktoré pretínajú medzistavcové platničky rôznymi smermi..

Príznaky poškodenia bedrových diskov

Príznaky poškodenia bedrových medzistavcových platničiek zapadajú do rôznych syndrómov a môžu siahať od menších náhle sa vyskytujúcich bolestí v bedrovej oblasti po najzávažnejší obraz úplného priečneho stlačenia prvkov cauda equina s paraplegiou a dysfunkciou panvových orgánov, ako aj celého rozsahu autonómnych symptómov..

Hlavnou sťažnosťou obetí je náhla bolesť bedrovej chrbtice po zdvihu, náhly pohyb alebo menej často pád. Obeť nemôže zaujať prirodzené držanie tela, nie je schopná vykonať žiadne pohyby v bedrovej chrbtici. Skoliotická deformita sa často vyvíja akútne. Najmenší pokus o zmenu polohy spôsobuje zvýšenú bolesť. Tieto bolesti môžu byť lokálne, ale môžu vyžarovať pozdĺž koreňov miechy. Vo vážnejších prípadoch je možné čoskoro pozorovať akútnu paraparézu, ktorá sa čoskoro zmení na paraplegiu. Môže dôjsť k akútnemu zadržiavaniu moču, k zadržaniu stolice.

Objektívna štúdia ukazuje hladkosť lumbálnej lordózy až do vzniku uhlovej kyphotickej deformity, skoliózy, kontraktúry bedrových svalov, príznaku „reins“; obmedzenie všetkých druhov pohybov, pokus o reprodukciu, ktorý zvyšuje bolesť; bolesti pri údere pozdĺž spinálnych procesov dolných bedrových stavcov, odrážajúce ischiatické bolesti pri údere pozdĺž spinálnych procesov, bolesť paravertebrálnych bodov, bolesť pri pohmatávaní prednej chrbtice prednou brušnou stenou; zvýšená bolesť pri kašľaní, kýchaní, náhlom smiechu, namáhaní, stlačení krčných žíl; nemožnosť státia na nohách.

Neurologické príznaky poškodenia bedrových diskov závisia od úrovne poškodenia diskov a stupňa záujmu o prvky miechy. Ako je uvedené vyššie, pri prasknutiach disku s masívnou stratou jeho obsahu sa môže vyskytnúť monoparéza, paraparéza a dokonca aj paraplegia a dysfunkcia panvových orgánov. Závažná bilaterálna symptomatológia naznačuje masívnosť prolapsu látky z disku. Ak je záujem o lumbálny koreň IV, možno zistiť hypostéziu alebo anestéziu v zadku, vonkajšom stehne a vnútornom povrchu chodidla. V prípade hypostézie alebo anestézie na zadnej strane chodidla by sa malo uvažovať o záujme lumbálneho koreňa V. Strata alebo zníženie povrchovej citlivosti pozdĺž vonkajšieho povrchu dolnej končatiny, vonkajšej plochy chodidla, v oblasti štvrtého a piateho prsta naznačuje, že sa zaujíma prvý sakrálny segment. Často existujú pozitívne príznaky napätia (príznaky Kerniga, Lasega). Achillové a kolenné reflexy sa môžu znížiť. V prípade poškodenia horných bedrových diskov, ktoré sa pozoruje oveľa menej, môže dôjsť k zníženiu sily alebo k strate funkcie štvorhlavého svalu, porúch citlivosti na prednom a vnútornom stehne..

Diagnóza poškodenia bedrových diskov

Pri rozpoznávaní poškodenia medzistavcových platní má veľký význam rôntgenová metóda výskumu. Röntgenová symptomatológia poranení medzistavcových bedrových diskov - to je vlastne röntgenová symptomatológia bedrovej medzistavcovej osteochondrózy..

V prvom štádiu medziobratlovej osteochondrózy (Schmorlovho chondrózy) je najskorším a najtypickejším rôntgenovým príznakom zníženie výšky medzistavcových platničiek. Spočiatku môže byť extrémne zanedbateľný a môže byť zachytený iba porovnávacím porovnaním so susednými diskami. Malo by sa pamätať na to, že najsilnejším, najvyšším „diskom“ v norme je medziobratlový disk IV. Zároveň sa zachytí narovnanie bedrovej chrbtice - tzv. Príznak „struny“ alebo „sviečky“, ktorý opísal Güntz v roku 1934..

Počas tohto obdobia majú takzvané röntgenové funkčné testy veľkú diagnostickú hodnotu. Funkčný rôntgenový test je nasledujúci. Röntgenové lúče sa vyrábajú v dvoch extrémnych polohách - v polohe maximálneho ohybu a maximálneho roztiahnutia. Pri normálnom nezmenenom disku s maximálnym ohybom dochádza k zníženiu výšky disku vpredu, s maximálnym predĺžením v zadnej časti. Neprítomnosť týchto symptómov naznačuje prítomnosť osteochondrózy - naznačuje stratu depreciácie funkcie disku, zníženie výskytu vädnutia a elasticitu buničitého jadra. V čase rozšírenia môže dôjsť k posunutiu tela zadnej chrbtice. To naznačuje pokles funkcie držania disku jedného stavovca voči druhému. Posun zadného tela by mal byť určený zadnými obrysmi stavca.

V niektorých prípadoch môžu vysokokvalitné rádiografy a tomogramy odhaliť prolaps disku.

Je možné pozorovať aj príznak „spaceru“, ktorý spočíva v nerovnomernej výške disku a v prednej rentgenovej snímke. Táto nerovnosť spočíva v prítomnosti klinovitej deformácie disku - na jednom okraji stavcových telies je medzistavcová trhlina širšia a postupne sa zužuje klinovito smerom k druhému okraju telies.

S výraznejším rôntgenovým obrazom („osteochondróza“ podľa Schmorla) sa vyskytujú sklerózy uzatváracích dosiek stavcových telies. Vzhľad skleróznych zón by sa mal vysvetliť reaktívnymi a kompenzačnými fenoménmi na časti zodpovedajúcich povrchov stavcov, ktoré vznikajú v dôsledku znehodnotenia medzistavcových platničiek. Výsledkom je, že povrchy dvoch susedných stavcov, ktoré sú oproti sebe, podliehajú systematickému a trvalému traumatu. Objavujú sa okrajové výrastky. Na rozdiel od okrajových rastov pri spondylóze sa okrajové prírastky pri medziobratlovej osteochondróze nachádzajú vždy kolmo k dlhej osi chrbtice, pochádzajú z končatín stavcov, môžu sa vyskytovať v ktorejkoľvek časti bedrovej kosti vrátane chrbta, nikdy sa navzájom nezlučujú a nevznikajú na pozadí zníženie výšky pohonu. Často sa pozorovala retrográdna postupná spondylolistéza.

Vollniar (1957) opísal „vákuový jav“ - röntgenový príznak, ktorý podľa jeho názoru charakterizuje degeneratívne-dystrofické zmeny bedrových medzistavcových platničiek. Tento „fenomén vákua“ spočíva v skutočnosti, že na prednom okraji jedného z bedrových stavcov je na röntgenovom snímači určená štrbina v tvare štrbiny..

Kontrastná spondylografia. Kontrastné metódy röntgenového vyšetrenia zahŕňajú ppevmomyelografiya a diskografiu. Tieto výskumné metódy môžu byť užitočné, ak na základe klinických a konvenčných rádiologických údajov nie je možné presne pochopiť prítomnosť alebo neprítomnosť poškodenia disku. Pri čerstvých zraneniach medzistavcových platničiek je dôležitá diskografia.

Diskografia v zobrazených prípadoch poskytuje množstvo užitočných údajov, ktoré dopĺňajú klinickú diagnózu. Punkcia disku vám umožní objasniť kapacitu dutiny disku, spôsobiť provokovanú bolesť, reprodukovať zosilnený záchvat bolesti, ktorý zvyčajne prežíva pacient, a nakoniec získať diskogram kontrastu.

Punkcia dolných bedrových diskov sa vykonáva transdurálne podľa postupu navrhnutého Lindblomom (1948-1951). Pacient sedí alebo je v polohe s maximálnou možnou korekciou bedrovej lordózy. Zadná strana pacienta je klenutá. Ak je disk prepichnutý v sede, predlaktia ohnuté v lakťoch sa opierajú o kolená. Opatrne stanovte medzipriestory a označte roztokom metylénovej modrej alebo brilantnej zelene. Chirurgické pole je ošetrené dvakrát 5% tinktúrou jódu. Potom sa jód odstráni alkoholovým tampónom. Koža, podkožné tkanivo a interspinózny priestor sa anestetizujú 0,25% roztokom novokainu. Podáva sa ihla s tŕňom na prepichnutie miechy, rovnako ako pri prepichnutí miechy. Ihla prechádza kožou, subkutánnym tkanivom, povrchovou fasciou, supraspinatívnym a interspinóznym väzom, zadným epidurálnym tkanivom a zadnou stenou durálneho vaku. Vyberte mandrin. Strávte kvapalinovú analýzu, stanovte tlak mozgomiechového moku. Vezmite na vyšetrenie mozgomiechovú tekutinu. Znovu zavádza mandrin. Ihla je posunutá dopredu. Vedené pocitmi pacienta menia smer ihly. V prípade kontaktu ihly s prvkami copu sa pacient sťažuje na bolesť. Ak cítite bolesť na pravej nohe, mali by ste ihlu mierne natiahnuť a natiahnuť doľava a naopak. Predná stena duralového vaku, predné epidurálne tkanivo, zadný pozdĺžny väz a zadná časť vláknitého prstenca medzistavcového disku sú prepichnuté. Ihla spadne do dutiny. Priechod zadného pozdĺžneho väzu je určený reakciou pacienta - sťažnosti bolesti pozdĺž chrbtice až po chrbát hlavy. Priechod vláknitého prstenca je určený odporom ihly. V procese vpichu disku by ste sa mali zamerať na profil spondylogramu, ktorý pomáha pri výbere správneho smeru ihly..

Stanovenie kapacity disku sa uskutoční zavedením ihly do dutiny disku pomocou striekačky fyziologického roztoku. Normálny disk umožňuje vloženie 0,5 až 0,75 ml tekutiny do jeho dutiny. Väčší počet označuje degeneratívnu zmenu disku. Ak sa vyskytnú trhliny a trhliny vláknitého prstenca, potom je množstvo možného zavedenia tekutiny veľmi veľké, pretože prúdi do epidurálneho priestoru a šíri sa v ňom. Podľa množstva zavedenej tekutiny je približne možné posúdiť stupeň degenerácie disku.

Reprodukcia vyprovokovanej bolesti sa vykonáva trochu nadmerným zavedením roztoku. Zvyšujúci sa intradiskálny tlak, injikovaný roztok zvyšuje alebo spôsobuje kompresiu koreňa alebo väzov a reprodukuje intenzívnejšiu charakteristiku bolesti tohto pacienta. Tieto bolesti sú niekedy dosť významné - pacient náhle vykrikuje z bolesti. Dotazovanie pacienta na povahu bolesti nám umožňuje vyriešiť otázku, či tento disk zodpovedá príčine utrpenia pacienta..

Kontrastná diskografia sa uskutočňuje zavedením roztoku kardiotrast alebo hepak cez tú istú ihlu. Ak je kontrastné médium voľné, nemali by ste ho zadávať viac ako 2-3 ml. Podobné manipulácie sa opakujú na všetkých pochybných diskoch. Najťažšie preraziť V disk nachádzajúci sa medzi bedrovým V a krížovým stavcom. Dôvodom je skutočnosť, že telá týchto stavcov sú umiestnené v prednom uhle otvorenom, takže medzera medzi nimi na zadnej strane je značne zúžená. Obvykle je viac času stráveného na punkcii V disku, než na punkcii prekrývajúceho sa disku.

Malo by sa pamätať na to, že rádiografia sa vykoná najneskôr do 15 - 20 minút po podaní kontrastnej látky. Po neskoršom období nebude diskografia s kontrastom fungovať, pretože kardiotrust zmizne. Preto odporúčame najprv prepichnúť všetky potrebné disky, zistiť ich kapacitu a povahu vyvolanej bolesti. Ihla je ponechaná v disku a je do nej vložená mandrena. Až po vložení ihiel na všetky potrebné disky by ste mali rýchlo zaviesť kontrastnú látku a okamžite vykonať diskografiu. Iba v tomto prípade získajte kvalitné diskogramy.

Transdurálnou cestou môžu byť prepichnuté iba tri dolné bedrové disky. Miecha je už vyššia, s výnimkou transdurálnej punkcie lumbálnych diskov II a I. Ak je potrebná defekt týchto diskov, mal by sa použiť epidurálny prístup, ktorý navrhuje Erlacher. Ihla sa vstrekuje 1,5 až 2 cm smerom von z odstredivého procesu na zdravej strane. Je nasmerovaný nahor a zboku od zadného-vonkajšieho medzistavcového kĺbu do medzistavcových foramen a vložený do disku cez medzeru medzi chrbticou a duralovým vakom. Táto metóda vpichu disku je zložitejšia a vyžaduje si zručnosti.

Nakoniec je možné disk prepichnúť aj externým prístupom, ktorý navrhol de Seze. Za týmto účelom sa ihla dlhá 18 až 20 cm injektovala 8 cm smerom von z odstredivého procesu a smerovala dovnútra a hore v uhle 45 °. V hĺbke 5 - 8 cm sa opiera o priečny proces. Prechádzajú okolo neho zhora a tlačia ihlu hlbšie do stredovej čiary. Hrot v hĺbke 8 - 12 cm dosadá na bočnú plochu tela stavcov. Pomocou röntgenového lúča sa skontroluje postavenie ihiel a vykoná sa korekcia, až kým ihla nevstúpi na disk. Táto metóda tiež vyžaduje dobre známe zručnosti a vyžaduje viac času..

Počas operácie existuje ďalšia možnosť vykonať defekt disku. Keďže sa zákrok vykonáva v anestézii, v tomto prípade môžete iba určiť kapacitu dutiny disku a vytvoriť kontrastnú diskografiu..

Povaha diskogramu závisí od zmien na disku. Normálny diskogram predstavuje zaoblený, štvorcový oválny štrbinovitý tieň umiestnený v strede (predná projekcia). Na diskograme profilu je tento tieň umiestnený bližšie k zadnej časti, približne na okraji zadného a stredného tretiny predného priemeru disku. V prípade poškodenia medzistavcových platničiek sa zmení charakter diskogramu. Tieň kontrastu v medzistavcovom priestore môže nadobudnúť najbizarnejšie formy, až kým sa neobjaví kontrast jódovými prednými alebo zadnými pozdĺžnymi väzmi, v závislosti od toho, kde sa vláknitý prstenec pretrhol..

Diskografiu využívame pomerne zriedka, pretože častejšie je možné na základe klinických a rádiologických údajov stanoviť správnu klinickú a miestnu diagnózu..

Konzervatívna liečba poranení bedrových medzistavcových platničiek

Vo veľkej väčšine prípadov je možné poškodenie bedrových medzistavcových platničiek liečiť konzervatívnymi metódami. Konzervatívne ošetrenie poškodenia bedrových diskov by sa malo vykonávať komplexne. Tento komplex zahŕňa ortopedické, lekárske a fyzioterapeutické ošetrenie. Medzi ortopedické metódy patrí odpočinok a vyloženie chrbtice..

Obeť, ktorá poškodila bedrovú medzistavcovú platničku, sa uloží do postele. Je mylnou predstavou, že obeť by mala byť položená na tvrdú posteľ v polohe na chrbte. Pre mnoho obetí spôsobuje takéto vynútené postavenie zvýšenú bolesť. Naopak, v niektorých prípadoch dochádza k zníženiu alebo zmiznutiu bolesti pri ukladaní obetí do mäkkej postele, čo umožňuje výrazné ohnutie chrbtice. Bolesť často ustupuje alebo klesá v polohe na strane so stehnami privedenými do žalúdka. V dôsledku toho musí obeť na lôžku zaujať pozíciu, v ktorej bolesť zmizne alebo klesne.

Vyloženie chrbtice sa dosiahne horizontálnou polohou obete. Po určitom čase, po prekonaní akútnych javov bývalého poškodenia, môže byť toto vyloženie doplnené neustálym predlžovaním chrbtice pozdĺž naklonenej roviny pomocou mäkkých krúžkov pre axilárne dutiny. Na zvýšenie ťažnej sily sa môžu použiť špeciálne závažia zavesené na panve obete pomocou špeciálneho pásu. Množstvo nákladu, čas a stupeň napínania sú dané pocitmi obete. Odpočinok a vyloženie poškodenej chrbtice trvá 4-6 týždňov. Počas tohto obdobia sa zvyčajne strata bolesti, medzera v oblasti vláknitého prstenca sa lieči silnou jazvou. V neskorších obdobiach po predchádzajúcom poranení s pretrvávajúcim syndrómom bolesti a niekedy v čerstvých prípadoch to nie je neustále napínanie, ale účinnejšie je prerušované napínanie miechy..

Existuje niekoľko rôznych techník pre prerušovanú distináciu miechy. Ich podstata sa scvrkáva na skutočnosť, že v priebehu relatívne krátkej doby 15 - 20 minút sa pomocou ťahov alebo ťahu skrutky dosiahne napätie 30 až 40 kg. Veľkosť pevnosti v ťahu v každom jednotlivom prípade je daná postavou pacienta, stupňom rozvoja jeho svalov, ako aj jeho pocitmi v procese napínania. Maximálne rozťahovanie trvá 30-40 minút a potom sa v priebehu nasledujúcich 15-20 minút postupne znižuje.

Chrbtica sa natiahne pomocou dávkovaného skrutkového ťahu na špeciálnom stole, ktorého plošiny sa rozprestierajú po celej dĺžke stola špirálovou tyčou so širokým rozstupom nití. Obeť je pripevnená k hlavnému koncu stola špeciálnou podprsenkou nosenou na hrudi a na chodidle - pásom cez panvu. Keď sa platformy nôh a hlavy líšia, bedrová chrbtica sa roztiahne. Ak neexistuje špeciálny stôl, môže sa občasné napínanie vykonávať na bežnom stole zavesením záťaže z panvového pletenca a podprsenky na hrudi..

Veľmi užitočné a efektívne je napínanie chrbtice v bazéne pod vodou. Táto metóda vyžaduje špeciálne vybavenie a vybavenie..

Liečba poškodenia bedrových diskov liekom spočíva v orálnom podaní drog alebo ich lokálnom použití. V prvých hodinách a dňoch po poškodení, pri silnej bolesti, by sa lieková liečba mala zamerať na zmiernenie bolesti. Môžu sa použiť analgín, promedol atď. Dobrý terapeutický účinok sa prejavuje vo veľkých dávkach (do 2 g za deň) salicylátov. Salicyláty sa môžu podávať intravenózne. Užitočné sú aj blokády novokainu v rôznych modifikáciách. Injekcie hydrokortizónu v množstve 25 - 50 mg do bodov paravertebrálnej bolesti majú dobrý analgetický účinok. Ešte účinnejšie je zavedenie rovnakého množstva hydrokortizónu na poškodený medzistavcový disk.

Intradiskálne podávanie hydrokortizónu (roztok 0,5% novokainu s 25 - 50 mg hydrokortizónu) sa vykonáva podobne ako sa vykonáva diskografia podľa metódy navrhnutej de Seze. Táto manipulácia vyžaduje známu zručnosť. Ale aj paravertebrálne podávanie hydrokortizónu poskytuje dobrý terapeutický účinok..

Z fyzioterapeutických procedúr najúčinnejšie diadynamické prúdy. Môže byť použitý popoforez novokain, tepelné procedúry. Malo by sa pamätať na to, že tepelné procedúry často spôsobujú exacerbáciu bolesti, ktorá sa zjavne objavuje v dôsledku zvýšeného lokálneho opuchu tkanív. Ak sa pohoda pacienta zhorší, mali by sa zrušiť. Po 10-12 dňoch, pri absencii výrazných javov podráždenia koreňov miechy, je masáž veľmi užitočná.

Neskôr sa týmto obetiam môže odporučiť balneoterapia (Pyatigorsk, Saki, Tskhaltubo, Belokurikha, Matsesta, Karachi). V niektorých prípadoch je užitočné nosiť mäkké korzety, korzety alebo „milosti“..

Chirurgické ošetrenie poranení driekovej medzistavcovej platničky

Indikácie na chirurgické ošetrenie poranení lumbálnych medzistavcových platničiek vznikajú, keď je konzervatívna liečba neúčinná. Tieto náznaky obvykle vznikajú dlhodobo po predchádzajúcej škode a v skutočnosti sa vykonáva zásah týkajúci sa dôsledkov pôvodnej škody. Takéto indikácie sa považujú za pretrvávajúcu lumbalgiu, jav funkčnej platobnej neschopnosti chrbtice, syndróm chronickej kompresie koreňov miechy, ktorý nie je horší ako pri konzervatívnej liečbe. Pri čerstvých zraneniach medzistavcových bedrových platní vznikajú indikácie pre chirurgickú liečbu s akútnym vývojom kompresného syndrómu chvosta koní s paraparézou alebo paraplegiou, dysfunkciou panvových orgánov..

Dejiny vzniku a vývoja chirurgických metód na liečenie poranení bedrových medzistavcových platničiek sú v podstate históriou chirurgickej liečby bedrovej medzistavcovej osteochondrózy..

Chirurgickú liečbu lumbálnej medzistavcovej osteochondrózy („lumbosakrálna radiculitída“) prvýkrát vykonal Elsberg v roku 1916. Pri páde látky z disku, keď bol poškodený pre interspinálne tumory - „chondróm“, Elsberg, Petit, Qutailles, Alajuanine (1928) ich odstránili. Mixter, Barr (1934), ktorý dokazuje, že „chondrómy“ nie sú ničím iným, než spadnutou časťou buničitého jadra medzistavcového disku, vykonali laminektómiu a odstránili spadnutú časť medzistavcového disku s trans- alebo extradurálnym prístupom.

Od tej doby, najmä v zahraničí, sa rozšírili metódy chirurgickej liečby bedrovej medzistavcovej osteochondrózy. Stačí povedať, že niektorí autori publikovali stovky a tisíce pozorovaní pacientov operovaných pre bedrovú medzistavcovú osteochondrózu..

Existujúce chirurgické metódy na liečbu prolapsu disku počas intervertebrálnej osteochondrózy možno rozdeliť na paliatívnu, podmienečne radikálnu a radikálnu.

Paliatívna chirurgia pri poškodení bedrových diskov

Takéto operácie zahŕňajú operáciu, ktorú navrhla Láska v roku 1939. Po vykonaní niektorých zmien a doplnkov sa táto metóda bežne používa pri liečbe kýly medzistavcových platničiek bedrovej lokalizácie..

Cieľom tohto chirurgického zákroku je iba odstrániť vyzrážanú časť disku a eliminovať kompresiu nervového koreňa.

Obeť je umiestnená na operačnom stole v polohe na chrbte. Na elimináciu bedrovej lordózy používajú rôzni autori rôzne triky. B. Boychev navrhuje umiestniť vankúš pod brucho. A. I. Osna dáva pacientovi „pózu modliaceho sa budhistického mnícha“. Obidve tieto spôsoby vedú k významnému zvýšeniu intraperitoneálneho tlaku, a tým k venóznemu preťaženiu, ktoré spôsobuje zvýšené krvácanie z chirurgickej rany. Friberg navrhol špeciálnu „kolísku“, v ktorej je obeť umiestnená na správnom mieste bez problémov s dýchaním a zvýšením vnútrobrušného tlaku..

Odporúča sa lokálna anestézia, spinálna anestézia a celková anestézia. Navrhovatelia lokálnej anestézie považujú výhodu tohto typu anestézie za schopnú kontrolovať priebeh operácie s potlačením miechy a reakciou pacienta na túto kompresiu..

Technika pre operáciu dolných bedrových diskov

Paravertebrálny polooválny rez narezaný cez vrstvu kože po vrstve, podkožné tkanivo, povrchová fascia. V strede sekcie by mal byť zasiahnutý disk. Na strane lézie je bedrová fascia rezaná pozdĺžne na okraji suprastatického väzu. Dôkladne skeletonizujte laterálny povrch spinálnych procesov, polovičných ramien a kĺbových procesov. Z nich by sa mali starostlivo odstrániť všetky mäkké tkanivá. Vďaka širokému silnému háčiku sa mäkké tkanivá bočne ťahajú. Holé polovice ramien, medzi nimi žlté väzivá a kĺbové procesy. Časť žltého väzu sa vyreže na požadovanej úrovni. Dura mater je odkrytá. Ak sa ukáže, že to nie je dostatočné, zahryznutá časť susedných úsekov polovíc ramien alebo susedných polovíc ramien sa úplne odstráni. Hemilaminektómia je celkom prijateľná a oprávnená na rozšírenie chirurgického prístupu, ale je ťažké súhlasiť so širokou laminektómiou s odstránením 3 až 5 oblúkov. Okrem skutočnosti, že laminektómia významne oslabuje zadnú chrbticu, existuje názor, že to vedie k obmedzenému pohybu a bolesti. Obmedzenia pohybu a bolesti sú priamo úmerné veľkosti lamiaektómie. Počas intervencie sa vykonáva dôkladná hemostáza. Duralový vak je premiestnený dovnútra. Odpojte koreň miechy. Skontrolujte posterolaterálny povrch postihnutého medzistavcového disku. Ak je prietrž disku uložená za zadným pozdĺžnym ligamentom, zachytí sa lyžičkou a odstráni sa. Inak je rozrezaná zadná pozdĺžna väzba alebo zadne vyčnievajúca časť zadnej časti vláknitého prstenca. Potom sa časť vyzrážaného disku odstráni. Produkujú hemostázu. Na rany sa aplikujú vrstvené stehy.

Niektorí chirurgovia disekujú dura mater a používajú transdurálny prístup. Nevýhodou transdurálneho prístupu je potreba širšieho odstránenia zadných stavcov, otvorenie zadných a predných listov dura mater, možnosť následných intradurálnych jazvových procesov..

V prípade potreby je možné jesť jeden alebo dva kĺbové procesy, čo rozširuje online prístup. To však narúša spoľahlivosť stability chrbtice na tejto úrovni.

Počas dňa je pacient na bruchu. Uskutočňuje sa symptomatická liečba liekmi. Od 2 dní je pacientovi dovolené zmeniť polohu. 8. až 10. deň je prepustený na ambulantnú liečbu.

Opísaný chirurgický zákrok je čisto paliatívny a vylučuje iba kompresiu koreňa miechy pomocou padnutého disku. Tento zásah nie je zameraný na liečenie základnej choroby, ale iba na odstránenie komplikácií, ktoré spôsobuje. Odstránenie iba časti postihnutej lézie nevylučuje možnosť recidívy.

Podmienené radikálne operácie na poškodenie bedrových diskov

Základom týchto operácií je návrh Dandyho (1942), aby sa neobmedzoval iba na odstraňovanie spadnutej časti disku, ale na odstraňovanie celého postihnutého disku pomocou ostrej kostnej lyžičky. Preto sa autor pokúsil vyriešiť problém prevencie relapsu a vytvoriť podmienky pre výskyt fibróznej ankylózy medzi susednými telesami. Táto technika však neviedla k požadovaným výsledkom. Počet relapsov a nepriaznivých výsledkov zostal vysoký. Záviselo to od platobnej neschopnosti navrhovaného chirurgického zákroku. Schopnosť úplne odstrániť disk cez malú dierku vo vláknitom prstenci je príliš ťažká a problematická, životaschopnosť vláknitej ankylózy v tejto extrémne pohyblivej chrbtici je príliš nepravdepodobná. Hlavnou nevýhodou tohto zásahu je podľa nášho názoru nemožnosť obnoviť stratenú výšku medzistavcového disku a normalizovať anatomické vzťahy v zadných stavcoch, neschopnosť dosiahnuť kostnú fúziu medzi stavcami..

Pokusy jednotlivých autorov „vylepšiť“ túto operáciu zavedením jednotlivých kostných štepov do defektu medzi stavcami tiež neviedli k požadovanému výsledku. Naše skúsenosti s chirurgickým ošetrením bedrovej medzistavcovej osteochondrózy nám umožňujú s istotou konštatovať, že nie je možné odstrániť uzatváracie platničky susediacich stavcov kostnou lyžicou alebo kyretou tak, aby sa odhalila hubovitá kosť, bez ktorej nie je možné očakávať začiatok kostnej fúzie medzi stavcami. Prirodzene, umiestnenie jednotlivých kostných štepov do nepripraveného lôžka nemôže viesť k ankylóze kostí. Zavádzanie týchto štepov cez malú dieru je ťažké a nebezpečné. Táto metóda nerieši problémy obnovenia výšky medzistavcových priestorov a obnovenia normálnych vzťahov v zadných prvkoch stavcov..

Medzi podmienečne radikálne operácie patria pokusy kombinovať odstránenie disku s následnou fúziou chrbtice (Ghormley, Love, Joung, Sicard atď.). Podľa zámeru týchto autorov je možné počet neuspokojivých výsledkov pri chirurgickej liečbe medzistavcovej osteochondrózy znížiť pridaním chirurgického zákroku so zadnou fúziou. Okrem skutočnosti, že v podmienkach narušenia integrity zadnej chrbtice je mimoriadne ťažké dosiahnuť artrodézu zadnej chrbtice, táto kombinovaná chirurgická liečba nie je schopná vyriešiť problém obnovenia normálnej výšky medzistavcového priestoru a normalizácie anatomického vzťahu v zadných stavcoch. Táto metóda však bola významným krokom vpred v chirurgickej liečbe bedrovej medzistavcovej osteochondrózy. Napriek tomu, že to neviedlo k významnému zlepšeniu výsledkov chirurgickej liečby medzistavcovej osteochondrózy, napriek tomu umožnil jasne si predstaviť, že nie je možné vyriešiť problém liečby degeneratívnych lézií medzistavcových platničiek jedným „neurochirurgickým“ prístupom..

Radikálna chirurgia pri poškodení bedrových diskov

Pod radikálnym zásahom by sa malo rozumieť chirurgická pomoc, ktorá rieši všetky hlavné body patológie spôsobené poškodením medzistavcových platničiek. Týmito hlavnými bodmi sú odstránenie celého postihnutého disku, vytvorenie podmienok na začatie kostnej fúzie susediacich stavcov, obnovenie normálnej výšky medzistavcových priestorov a normalizácia anatomických pomerov v zadných stavcoch..

Základom radikálnych chirurgických zákrokov používaných pri liečbe poranení bedrových medzistavcových platničiek je operácia V. D. Chaklina, ktorú navrhol v roku 1931 na liečbu spondylolistézy. Hlavnými bodmi tejto operácie sú vystavenie prednej chrbtice z predného extraperitoneálneho prístupu prednej steny, resekcia 2/3 medzistavcového kĺbu a umiestnenie kostného štepu do výslednej poruchy. Následné ohýbanie chrbtice pomáha znižovať bedrovú lordózu a nástup adhézie kostí medzi telom susedných stavcov..

Pokiaľ ide o liečbu intervertebrálnej osteochondrózy, tento zásah nevyriešil problém odstránenia celého postihnutého disku a normalizácie anatomických vzťahov zadných stavcov. Klinovité vyrezanie prednej medzistavcovej artikulácie a umiestnenie do výsledného klinovitého defektu vhodnej veľkosti a tvaru kostného štepu nevytvorilo podmienky na obnovenie normálnej výšky medzistavcového priestoru a rozdiely pozdĺž dĺžky kĺbových procesov..

V roku 1958 Hensell hlásil 23 pacientov s medziobratlovou bedrovou osteochondrózou, ktorí boli podrobení chirurgickému ošetreniu podľa nasledujúcej metódy. Poloha pacienta na chrbte. Paramediálny rez vo vrstvách prerezaných cez kožu, podkožné tkanivo, povrchová fascia. Otvorte vagínu svalu rectus abdominis. Svalovec brucha konečníka je vytiahnutý smerom von. Peritoneum sa odlupuje, až kým nie sú prístupné dolné bedrové stavce a medzistavcové platničky ležiace medzi nimi. Odstránenie postihnutého disku sa uskutoční cez oblasť aortálnej bifurkácie. Z hrebeňa bedrového krídla sa odoberie klinový klin s veľkosťou asi 3 cm a vloží sa do defektu medzi stavcami. Je potrebné zabezpečiť, aby kostný štep nespôsoboval tlak koreňov a duralového vaku. Autor upozorňuje na potrebu ochrany plavidiel pri vkladaní klinov. Po operácii sa náplasťový korzet nanáša počas 4 týždňov.

Nevýhody tohto spôsobu zahŕňajú možnosť zásahu iba do dvoch dolných bedrových stavcov, prítomnosť veľkých krvných ciev obmedzujúcich chirurgické pole zo všetkých strán, použitie klinového štepu v tvare klinu na opravu defektu medzi telami susedných stavcov..

Total discectomy and proppant corporodesis

Tento názov sa týka chirurgického zákroku uskutočneného v prípade poškodenia bedrových medzistavcových platničiek, počas ktorého sa odstráni celý poškodený medzistavcový disk, s výnimkou zadných vonkajších častí vláknitého prstenca, obnovia sa podmienky na vznik kostnej fúzie medzi telom susedných stavcov a obnoví sa normálna výška medzistavcových priestorov a dochádza k zaklínovaniu - nakláňaniu - naklonených kĺbových procesov.

Je známe, že keď sa stratí výška medzistavcových platničiek, zvislý priemer medzistavcových foramenov sa zníži v dôsledku nevyhnutne následného sklonu kĺbových procesov. medzistavcové otvory, ktoré sa do značnej miery obmedzujú, v ktorých prechádzajú korene miechy a radiálne cievy, ako aj miechové ganglie. Preto je v procese prebiehajúcich chirurgických zákrokov mimoriadne dôležité obnoviť normálny vertikálny priemer medzistavcových priestorov. Normalizácia anatomických pomerov v zadných častiach dvoch stavcov 1 sa dosiahne zaklinením.

Štúdie ukázali, že v procese korpédie propantu sa zvislý priemer medzistavcových foramenov zväčšuje na 1 mm..

Predoperačná príprava spočíva v obvyklých manipuláciách vykonaných pred zákrokom v retroperitoneálnom priestore. Okrem všeobecných hygienických postupov dôkladne vyčistite aj črevá a vyprázdnite močový mechúr. Ráno sa pred operáciou oholia krčma a predná brušná stena. V predvečer nočného chirurgického zákroku pacient dostáva prášky na spanie a sedatíva. U pacientov s nestabilným nervovým systémom sa liek pripravuje niekoľko dní pred operáciou.

Anestézia - endotracheálna anestézia s kontrolovaným dýchaním. Svalová relaxácia výrazne uľahčuje technickú prevádzku.

Obeť leží na chrbte. Bedrovou lordózou sa posilňuje valec položený pod spodnú časť chrbta. Toto by sa malo vykonať iba vtedy, keď je obeť v anestézii. Zväčšená bedrová lordóza, chrbtica, ako bola, sa približuje k povrchu rany - jej hĺbka sa zmenšuje.

Technika totálnej discektómie a propantnej korporodézy

Bedrová chrbtica je exponovaná predtým opísaným predným ľavostranným paramediálnym mimotranitoneálnym prístupom. V závislosti od úrovne postihnutého disku sa používa prístup bez resekcie alebo so resekciou jedného zo spodných rebier. Prístup k medzistavcovým diskom sa uskutočňuje po mobilizácii ciev, rozrezaní prevertebrálnej fascie a premiestnení ciev doprava. Prenikanie na dolné bedrové disky cez oblasť delenia brušnej aorty sa nám zdá zložitejšie a najdôležitejšie nebezpečnejšie. Pri použití prístupu prostredníctvom rozdrobenia aorty je chirurgické pole na všetkých stranách obmedzené veľkými arteriálnymi a žilovými kmeňmi. V plavidlách, s ktorými musí chirurg manipulovať, zostáva iba dolný žeriav s obmedzeným priestorom. Pri manipulácii s diskami musí chirurg vždy zabezpečiť, aby chirurgický nástroj náhodne nepoškodil okolité cievy. S posunutím ciev doprava sú predné a ľavé bočné časti diskov a stavcov bez nich. Na chrbtici vľavo zostáva iba bedrový bedrový sval. Chirurg môže bezpečne manipulovať s nástrojmi sprava doľava bez rizika poškodenia krvných ciev. Pred manipuláciou s diskami je vhodné vybrať a posunúť ľavú hranicu sympatického kmeňa doľava. Tým sa výrazne zvyšuje rozsah manipulácie s diskom. Po rozrezaní prevertebrálnej fascie a premiestnení ciev doprava sa predná bočná plocha lumbálnych stavcových telies a diskov, zakrytá predným pozdĺžnym väzom, otvára široko. Pred manipuláciou s diskami je potrebné požadovaný disk pomerne široko odkryť. Na vykonanie úplnej discektomie by sa mal celý disk a priľahlé časti tiel susedných stavcov otvoriť. Napríklad, aby sa odstránil bedrový disk V, malo by byť odkryté horné telo I krížového stavca V bedrovej platničky a spodné telo bedrového stavca V. Vysunuté plavidlá musia byť spoľahlivo chránené výťahmi, ktoré ich chránia pred náhodným zranením..

Predný pozdĺžny väz je rozrezaný v tvare U alebo vo forme písmena H v horizontálnej polohe. Toto nemá zásadný význam a nemá to vplyv na následnú stabilitu tejto časti chrbtice, po prvé, pretože v oblasti odstráneného disku sa následne objavuje kostná fúzia medzi telom susedných stavcov a po druhé, pretože v oboch prípad v nasledujúcom prednom pozdĺžnom ligamente v mieste sekcie fúzovanom s jazvou.

Rozrezaný predný pozdĺžny väz je oddelený vo forme dvoch bočných alebo jednej zástery v tvare zástery na pravej základni a stiahnutý do strán. Predný pozdĺžny väz je oddelený tak, aby boli odkryté okrajové končatiny a priľahlá oblasť stavcov. Vláknitý krúžok medzistavcových platničiek je odkrytý. Postihnuté disky majú zvláštny vzhľad a líšia sa od zdravého disku. Nemajú charakteristický turgor a nebudú stáť vo forme charakteristického valca nad stavcami. Namiesto strieborno-bielej farby, ktorá je charakteristická pre normálny disk, sa stanú žltkastými alebo slonovinovými. Neskúsené oko sa môže zdať, že výška disku je ale znížená. Tento falošný dojem je spôsobený tým, že bedrová chrbtica je nadmerne zväčšená na valci, čo umelo zosilňuje bedrovú lordózu. Natiahnuté predné časti vláknitého prstenca a vytvárajú falošný dojem širokého disku. Vláknitý prstenec je oddelený od predného pozdĺžneho väziva pozdĺž celého anterolaterálneho povrchu. Široký sekáč využívajúci kladivo na výrobu prvej sekcie rovnobežnej s uzatváracou doskou tela stavcov priľahlej k disku. Šírka vrtáka musí byť taká, aby prierez prešiel celou šírkou telesa, s výnimkou bočných kompaktných dosiek. Tento vrták by mal preniknúť do hĺbky 2/3 predného priemeru stavcovského telesa, čo zodpovedá priemeru 2,5 cm. Druhá časť sa vykonáva rovnakým spôsobom v oblasti druhého stavcovského telesa priliehajúceho k disku. Tieto rovnobežné úseky sú vyrobené tak, že spolu s odnímateľným diskom sa oddeľujú blokovacie platne a otvára sa hubovitá kosť telies susedných stavcov. Ak vrták nie je správne nastavený a rovina rezu v tele stavcov nie je blízko uzatváracej platne, môže dôjsť k venóznemu krvácaniu z venóznych dutín stavcov..

Užší vrták vytvára dva rovnobežné úseky pozdĺž okrajov prvého v rovine kolmej na prvé dva úseky. Použitím osteotómu vloženého do jednej z častí sa vybraný disk ľahko premiestni zo svojho lôžka a vyberie sa. Malé krvácanie z jeho postele zvyčajne zastavuje tamponáda s gázovou handričkou navlhčenou teplým fyziologickým roztokom. Za použitia lyžičiek odstráňte zadné časti disku. Po odstránení disku je zreteľne viditeľná zadná časť vláknitého prstenca. Herniové brány sú zreteľne viditeľné, prostredníctvom ktorých je možné extrahovať spadnutú časť buničitého jadra. Obzvlášť opatrne by mal disk zostať v oblasti medzistavcových foramenov pomocou zakrivenej malej kostnej lyžičky. Zároveň musia byť manipulácie opatrné a jemné, aby nedošlo k poškodeniu koreňov, ktoré tu prechádzajú..

Týmto sa končí prvá etapa operácie - totálna discektómia. Pri porovnaní hmotností diskov, ktoré sa odstránia pri použití predného prístupu, s počtom, ktorý sa odstráni z vonkajšieho prístupu zozadu, je úplne zrejmé, ako je paliatívna operácia vykonávaná prostredníctvom zadného prístupu..

Druhým, nemenej dôležitým a rozhodujúcim momentom operácie je „klinová“ korporácia. Transplantácia zavedená do defektu by mala podporovať začatie kostnej fúzie medzi telom susedných stavcov, obnoviť normálnu výšku medzistavcových priestorov a zakliniť zadné stavce, aby sa anatomické pomery v nich normalizovali. Predné časti stavcov by sa mali ohýbať cez prednú hranu štepu umiestneného medzi nimi. Potom sa zadné časti stavcov - oblúky a kĺbové procesy - odkláňajú do tvaru ventilátora. Poruchy normálneho anatomického vzťahu v zadných a vonkajších medzistavcových kĺboch ​​sa obnovia, a preto sa medzistavcové otvory mierne rozšíria a zúžia v dôsledku zníženia výšky postihnutého disku..

Transplantácia umiestnená medzi tela susediacich stavcov musí preto spĺňať dve základné požiadavky: musí umožňovať najrýchlejší nástup kostného bloku medzi telami susediacich stavcov a jeho predná časť musí byť taká silná. odolávať veľkému tlaku, ktorý naň vyvíjajú telá susedných stavcov pri klinovaní.

Odkiaľ pochádza tento štep? Pri dobre definovanom dostatočne masívnom hrebeni iliakálneho krídla by sa mal štep odobrať z hrebeňa. Môžete si ju vziať z hornej metafýzy holennej kosti. V tomto druhom prípade bude predný štep pozostávať zo silnej kortikálnej kosti, hrebeňa holennej kosti a spongióznej kosti metafýzy, ktorá má dobré osteogénne vlastnosti. Toto nemá zásadný význam. Je dôležité, aby sa štep vybral správne a zodpovedal požadovanej veľkosti a tvaru. Štep hrebeňa bedrového krídla je však svojou štruktúrou bližšie k štruktúre stavcov. Štep by mal mať tieto rozmery: výška jeho predného úseku by mala byť o 3 až 4 mm väčšia ako výška medzistavcovej chyby, šírka jej predného úseku by mala zodpovedať šírke defektu v prednej rovine, dĺžka štepu by sa mala rovnať 2/3 prednej veľkosti defektu. Jeho predná časť by mala byť o niečo širšia ako zadná časť - za ňou sa trochu zužuje. Pri medzistavcovej defekte by mal byť štep umiestnený tak, aby jeho predná hrana nestála mimo predného povrchu stavcov. Jeho zadná hrana by sa nemala dotýkať zadnej časti vláknitého prstenca disku. Medzi zadným okrajom štepu a vláknitým krúžkom disku by mal byť určitý priestor. To má zabrániť náhodnému stlačeniu prednej časti duralového vaku alebo koreňov miechy zadným okrajom štepu..

Pred položením štepu do medzistavcovej poruchy mierne zvýšte výšku valca pod bedrovou chrbticou. Tým sa ešte viac zvyšuje lordóza a výška medzistavcových porúch. Zväčšenie výšky valca by malo byť starostlivo odmerané. Transplantát sa umiestni do medzistavcovej chyby tak, že jej predná hrana je 2 až 3 mm do defektu a medzi prednou hranou stavcov a prednou hranou štepu sa vytvorí zodpovedajúca medzera. Valec operačného stola sa spustí na úroveň roviny stola. Eliminujte lordózu. Rana jasne ukazuje, ako sa stavcové telá spájajú a štep medzi nimi dobre prilieha. Pevne a spoľahlivo ju drží telo uzavretých stavcov. Už v tejto chvíli dochádza k čiastočnému zaklineniu zadných stavcov. Následne, keď bude pacientovi v pooperačnom období poskytnutá poloha ohybu chrbtice, bude sa tento klin ešte viac zväčšovať. Do defektu by sa nemali zavádzať žiadne ďalšie štepy vo forme kostného štrku, pretože sa môžu posúvať dozadu a následne spôsobiť tvorbu kosti predného duralového vaku alebo koreňov počas tvorby kosti. Štep musí mať taký tvar. tak, že vykoná medzistavcové defekty v rámci stanovených limitov.

Na štep sa umiestnia chlopne oddeleného predného pozdĺžneho väzu. Okraje týchto chlopní sú zošité. Malo by sa pamätať na to, že častejšie s týmito chlopňami nie je možné úplne uzavrieť oblasť predného štepu, pretože z dôvodu obnovenia výšky medzistavcového priestoru je veľkosť týchto chlopní nedostatočná..

Dôkladná hemostáza počas operácie je absolútne povinná. Rana prednej brušnej steny sa šije vo vrstvách. Podávajú sa antibiotiká. Naneste aseptický obväz. Počas operácie, aby ste nahradili stratu krvi, je zvyčajne zanedbateľná.

Pri správnom zvládnutí anestézie sa spontánne dýchanie obnoví na konci operácie. Extubovat. Pri stabilnom krvnom tlaku a doplnení krvných strát sa krvná transfúzia zastaví. Zvyčajne sa nepozorujú žiadne významné výkyvy krvného tlaku ani počas operácie, ani v pooperačnom období..

Pacient leží v posteli na pevnom štíte v polohe na chrbte. Boky a dolné končatiny sú ohnuté v bedrových a kolenných kĺboch ​​pod uhlom 30 ° a 45 °. Na tento účel sa pod oblasť kolenných kĺbov umiestni vysoká doska. Tým sa dosiahne určitá flexia bedrovej chrbtice a relaxácia bedrových bedrových a končatinových svalov. V tejto polohe pacient zostáva prvých 6 až 8 dní.

Uskutočňuje sa symptomatická liečba liekmi. Môže sa vyskytnúť krátkodobá retencia moču. Na zabránenie parézy čreva sa intravenózne podáva 10% roztok chloridu sodného v množstve 100 ml a subkutánne roztok proserínu. Sú liečení antibiotikami. V prvých dňoch je predpísaná ľahko stráviteľná strava.

V dňoch 7. až 8. dňa je pacient usadený na lôžku vybavenom špeciálnymi zariadeniami. Hojdacia sieť, v ktorej sedí pacient, je vyrobená z hustej hmoty. Opierka na nohy a operadlo sú vyrobené z plastu. Tieto zariadenia sú veľmi pohodlné pre pacienta a sú hygienické. Poloha flexie bedrovej chrbtice ďalej zaklinuje zadné stavce. V tejto polohe je pacient 4 mesiace. Po uplynutí tejto doby sa aplikuje sadrovec a pacient je prepustený. Po 4 mesiacoch sa korzet odstráni. Do tejto doby je prítomnosť kostného bloku medzi stavcami zvyčajne rôntgenová a liečba sa považuje za ukončenú..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Vzhľadom na súčasný stav ekológie a životného štýlu ľudí je hlásených veľa gastroenterologických chorôb. Najčastejšie prichádzajú pacienti k lekárom s gastritídou, pankreatitídou, peptickým vredom, cholecystitídou.
Pupočná prietrž je veľmi závažné ochorenie, ktoré tradičná medicína ponúka na liečenie iba pomocou chirurgických metód. Nemali by sme však zabúdať, že sa môžete zbaviť tejto choroby pomocou mágie.
Pomerne závažné ochorenie prietrže je známe v celej ľudskej rase a je úspešne liečené oficiálnymi lekárskymi centrami a ľudovými liečiteľmi pomocou konšpiráciíKeby to nebolo pre bezmocnosť nášho vysoko rozvinutého lieku, keď namiesto chirurgického zákroku lieči obvyklú prietrž hernie, mnohí by sotva mohli uveriť v silu starodávnej ľudovej mágie.