loader

Hlavná

Hlava

Zakrivenie krčnej chrbtice Liečba krčnej chrbtice

Medzi chorobami krčka chrbtice nie je skolióza častá. V zásade to nie je ani dominantná lokalizácia skoliózy. Skoliotické ochorenie zvyčajne postihuje hrudnú chrbticu..

Napriek zriedkavosti výskytu tohto ochorenia sa zdá byť dôležité zvážiť ho, najmä pokiaľ ide o príčiny a prevenciu cervikálnej skoliózy u detí a dospievajúcich. Odpovieme tiež na otázku: je možné vyliečiť skoliózu.

Všeobecný opis choroby

Pod diagnózou „krčnej skoliózy“ sa rozumie zakrivenie chrbtice pozdĺž prednej roviny v oblasti krku. Správnejšie by bolo nazvať túto patológiu krčka maternice alebo vysokú skoliózu.
Vo všeobecnosti je skoliotická choroba veľmi častá a podľa moderných štatistík sa u každej tretej osoby zistí, že je na rovnakej úrovni. Vo väčšine prípadov sa zaznamenáva mierny priebeh choroby (prvé štádium)..

Skolióza krčnej chrbtice

Konkrétne, cervikálna skolióza najčastejšie postihuje ženskú populáciu, muži trpia asi 2-3 krát menej často. Choroba sa najčastejšie zisťuje v detskom veku, ktorá je spojená s aktívnym rastom chrbtice a nútenou a nesprávnou polohou dieťaťa pri stole počas štúdia..

Nútené postavenie je však zodpovedné za relatívne malý počet prípadov choroby. V asi 60% prípadov nie je možné vôbec dokázať, z dôvodu vývoja choroby. V takýchto prípadoch hovoria o idiopatickej skolióze krčka maternice.

Neschopnosť zistiť príčinu patológie neznamená, že sa nemôže liečiť. V žiadnom prípade neexistuje liečba a je mimoriadne účinná. Okrem toho vo väčšine prípadov skutočná príčina choroby vôbec neovplyvňuje liečebný režim..

Dôvody rozvoja

Väčšina prípadov rozvoja choroby zostáva bez jasného dôvodu. Predpokladá sa a treba primerane povedať, že príčinou môžu byť vrodené anomálie chrbtice alebo dedičné predispozície..

Moderné vedecké dôkazy čoraz viac hovoria za takúto hypotézu, ale doteraz nebolo možné zaoberať sa špecifickými mechanizmami. V ostatných prípadoch (asi 40%) hovoria o získaných príčinách choroby.

Skolióza sa často vyvíja na pozadí herniovaného disku

Medzi získané dôvody na vývoj skoliózy krčnej chrbtice patria:

 1. Nedostatočná svalová väzba. S touto patológiou kostrový systém dieťaťa rastie obrovským tempom, ale tvorba svalového korzetu s ním neudrží tempo. V dôsledku toho to vedie k oslabeniu muskulo-väzivového aparátu.
 2. Poruchy endokrinného systému. Akákoľvek hormonálna nerovnováha môže spôsobiť rozvoj skoliotického ochorenia. A opäť tu najčastejšie trpia deti: v dospievaní dochádza k hormonálnemu boomu, ktorý často spôsobuje skoliózu.
 3. Neurogénne poruchy, najmä injekčná striekačka.
 4. Degeneratívne-dystrofické procesy v chrbtici (osteochondróza, „prolaps“ stavcov, spondylóza).
 5. Dôsledky prenesených alebo aktívnych infekčných patológií (tuberkulóza a syfilis sú najnebezpečnejšie).
 6. Rôzne zranenia chrbta, aj tie najmenšie.
 7. Zhubné a zriedkavejšie benígne nádory miechy alebo okolitých tkanív.

Skolióza krčnej chrbtice má jasnú klasifikáciu podľa stupňa a formy. Celkovo existujú dve formy krčnej skoliózy: pravostranná a ľavostranná. Ten sa vyskytuje asi trikrát častejšie.

S pravou rukou je skoliotický oblúk nasmerovaný doprava. Podobne s ľavou stranou - vľavo. Špecifická forma úlohy nehrá úlohu pri závažnosti priebehu ochorenia, ale zaobchádza sa s nimi približne rovnako. Rozdiely sú iba vo vybraných fyzických cvičeniach, pre každú formu skoliózy sú odlišné.

Zakrivenie krčnej chrbtice

Skolióza krčnej chrbtice je tiež rozdelená do štyroch stupňov. Čím vyšší je stupeň ochorenia, tým výraznejšia je deformita chrbta a tým vyššie je riziko invalidity pacienta.

Zvážte každý stupeň podrobnejšie:

 1. Prvý stupeň. Uhol skoliotického oblúka nepresahuje desať stupňov. Nie sú pozorované žiadne komplikácie, choroba je veľmi mierna. Prognóza je priaznivá.
 2. Druhý stupeň. Uhol skoliotického oblúka dosahuje 25 stupňov. Ramená a lopatky sú mierne asymetrické. Prognóza je priaznivá.
 3. Tretí stupeň. Uhol skoliotického oblúka dosahuje 40 stupňov. Zaznamenávajú sa výrazné deformácie hrudnej kosti. Prognóza je podmienečne nepriaznivá.
 4. Štvrtý stupeň. Uhol skoliotického oblúka presahuje 40 stupňov. Pacient má vážne deformácie chrbtice, vyvíja sa stavovec. Nepriaznivá prognóza.

Aké je nebezpečenstvo

Okamžité ohrozenie života skoliotickým ochorením krčnej chrbtice sa takmer nikdy nepozoruje. Takáto závažná komplikácia je možná iba so súčasným priebehom skoliózy 4. stupňa, poškodením vnútorných orgánov hrudnej kosti a prítomnosťou vrodených anomálií a defektov chrbta..

Druhy skoliózy chrbtice

Ale choroba je hrozná, nie je pravdepodobné smrteľné následky, ktoré možno pripísať kazuistike. Po prvé, skolióza je hrozná pre postihnutie, pretože môže viesť k vážnym deformáciám celého muskuloskeletálneho systému v pomerne krátkom čase..

Ochorenie je tiež zákerné. Veľmi zriedkavo sa vyskytuje v raných štádiách, keď je liečba drogami stále účinná a nie je potrebný chirurgický zákrok. V dôsledku toho sa ochorenie najčastejšie zaznamenáva v druhom štádiu, keď je stále možná konzervatívna liečba, ale už spôsobuje problémy.

Okrem toho špecifickosťou krčnej skoliózy je možnosť vzniku syndrómu vertebrálnej artérie. Toto je situácia, keď skoliotický oblúk ohýba stavcové tepny, čím ohrozuje rozvoj mozgovej mŕtvice alebo srdcového infarktu zadných častí mozgu..

Súbor cvičení na uvoľnenie blokovaných stavcov

Je potrebné vykonať po spánku, dlhé sedenie v rovnakej polohe (napríklad pri počítači), ako aj to, či rovnaké pohyby kĺbov boli vykonávané po dlhú dobu.

 • Vytvárajte malé uzly s malou amplitúdou. Ako keby ste opakovali slovo „Áno“.
 • Opakujte zákruty do strán v horizontálnej rovine, ako by ste povedali „Nie“..
 • Mierne ohnutie hlavy do strán, k pleciam. Predstavte si, že ste prekvapení, a zopakujte „Oops“. Pohyby sa vyskytujú iba v prednej rovine.

Cvičenie krčka vývrtky

 • Opatrne a jemne nakloňte hlavu a pokúste sa bradou dosiahnuť hrudnej kosti.
 • Mäkká hlava sa otočí doľava, potom doprava. V tomto prípade musíte dosiahnuť bradu ramena a pozerať sa dolu, za chrbát.
 • Jemne a opatrne ohnite krk a snažte sa svojimi ušami dosiahnuť ramená..
 • Jemne roztiahnite krk a nasmerujte bradu na strop. Nemôžete hádzať hlavou.

Vykonajte komplex pravidelne, potom sa zlepší funkčnosť chrbtice v oblasti krku.

Príčiny patológie

Cervikálna skolióza má druhé meno - vysokú skoliózu. Okrem vlastných priestorov existujú aj ďalšie dôvody. Ochorenie postihuje oblasť hornej časti chrbtice. Lekári používajú na vysvetlenie príčin zakrivenia niekoľko teórií:

 • Dysfunkcia endokrinnej žľazy je hlavnou verziou príčiny objavenia sa patológie. Hormóny ovplyvňujúce laditeľný organizmus počas dospievajúcich zmien ovplyvňujú stav kostry. Urobte z kostí mäkšie stavce, ľahko sa menia pod tlakom.
 • Nedostatok svalov a väzov. S rýchlym rastom dieťaťa, keď svaly a kosti nemajú čas na seba, je pravdepodobnosť skoliózy. Muskulo-väzivový aparát slabne, pretože nie je schopný udržať chrbticu v požadovanom tvare;
 • Dysplastická verzia, podľa ktorej zmeny v kostných tkanivách vedú k dysplastickým procesom;
 • Podľa neurogénnej teórie sa predpokladá, že patologické procesy nervového systému ovplyvňujú výskyt skoliózy. Dôvodom môže byť injekčná striekačka, deformácia chrbta.

príznaky


Symptomaticky sa skolióza krčnej oblasti chrbtice prejavuje, ako už bolo uvedené vyššie, zakrivením v tvare písmena C pozdĺž osi „pravá-ľavá“. Takáto zmena zakrivenia môže nastať veľmi pomaly, čo je veľmi problematické všimnúť si v počiatočnej fáze..

Skleróza krčka maternice sa vyznačuje asymetrickou polohou hlavy, jej posunutím v jednom alebo druhom smere. Zjavným znakom skoliózy je viditeľná zmena v priebehu krčných stavcov..

Izolovaná krčná skolióza nie je sprevádzaná bolesťou. Syndróm bolesti je zvyčajne prítomný u pacientov s vekovou (degeneratívnou) skoliózou. V takýchto prípadoch prítomnosť symptómov bolesti indikuje sprievodné ochorenie, napríklad nervové vlákna stlačujúce medzistavcové prietrže.

Diagnóza choroby pomocou röntgenového žiarenia.

Cervikálna skolióza - metódy liečby a prevencia

Čo je to skoliotická choroba? Aké sú jeho formy Ako liečiť túto patológiu "- otázky, ktoré vyvstávajú u ľudí, ktorí sa stretli s takým ochorením, ako je skolióza. V tomto článku sa pokúsime vysporiadať sa s týmto patologickým stavom a podrobnejšie sa venovať jednej z jeho foriem - krčnej skoliózy..

Ženy trpia touto chorobou častejšie ako muži

Skolióza (skoliotická choroba) je pretrvávajúce laterálne zakrivenie chrbtice pozdĺž frontálnej roviny s rotáciou okolo osi. Aká častá je táto patológia?

Skolióza je veľmi časté ochorenie a vyskytuje sa od 2% do 41% populácie. Zistilo sa, že ženy sú choré, častejšie ako muži, pomer podľa pohlavia bol 3: 1. Formy skoliotickej choroby

všeobecné charakteristiky

Krčný sektor chrbtice má pri pohľade z profilu prirodzený ohyb v tvare písmena C podobný bedrovej oblasti len v opačnom smere..

Skutočne jedinečnou vlastnosťou krčka maternice je stupeň mobility. Zamyslite sa nad tým, ako je hlava mobilná - táto mobilita jej poskytuje špeciálnu štruktúru a upevnenie prvého horného stavca.

Skolióza sa nazýva neprirodzené zakrivenie chrbtice pozdĺž osi „sprava doľava“. Na základe tvaru zakrivenia sa rozlišuje niekoľko typov skoliózy. Krčný sektor, kvôli svojej krátkej dĺžke, neznamená veľkú druhovú diverzitu skoliotického zakrivenia. Cervikálna skolióza je obmedzená na jednoduché zakrivenie v tvare C pozdĺž osi „sprava doľava“..

Vývoj skoliózy sa začína v detstve a dospievaní so zvýšením frekvencie výskytu po 10 rokoch veku. Štatisticky odhalil sexuálne správanie pri tejto chorobe: dievčatá sú choré dvakrát častejšie ako chlapci.

Príčiny zakrivenia krčnej chrbtice

Liečba skoliózy by sa mala vykonávať komplexne, neustále a včas. Diagnostiku a korekciu laterálnej deformácie vykonávajú ortopédi a vertebroológovia. Ak patológia rýchlo progreduje a negatívne ovplyvňuje vnútorné orgány, je potrebná osobitná liečba špecializovaným odborníkom - kardiológom, pulmonológom atď..

Na nápravu zakrivenia, ktoré nastane po zranení alebo v dôsledku skrátenia jednej z končatín, je potrebné odstrániť hlavnú príčinu. Napríklad ortopedické vložky alebo špeciálne topánky pomôžu kompenzovať rozdiel v dĺžke nôh..


Na dosiahnutie skorého vyrovnania chrbtice je kombinéza s korzetom kombinovaná s terapeutickými cvičeniami, masážnymi sedeniami a fyzioterapiou

Skolióza neurogénneho a myopatického pôvodu prakticky nereaguje na konzervatívnu liečbu a vo väčšine prípadov sa vyžaduje chirurgický zákrok..

Idiopatická skolióza sa lieči dvoma metódami - terapeutickou antiskoliotickou gymnastikou a ortopedickými korzetmi. Pri miernom zakrivení nepresahujúcom 15 ° stačí vykonať špeciálne cvičenia.

Ak je uhol zakrivenia väčší ako 15 °, existujú znaky rotácie stavcov a rast pacienta ešte nebol dokončený, k telocvični sa pridá korzet. Korzet môžete nosiť nepretržite alebo iba v noci.

Pomoc: používanie korzetu je účinné iba počas obdobia rastu. Po jeho ukončení nie je korzet pridelený.

Pri rýchlo postupujúcom zakrivení s uhlom oblúka 20 až 40 ° je liečba indikovaná v nemocnici, kde pacient nosí korzet od 16 do 23 hodín denne a aktívne sa zapája do cvičebnej terapie..

operácie

Chirurgia sa vykonáva v uhle odchýlky presahujúcom 40–45 °. Hlavnou indikáciou je pretrvávajúca a závažná deformácia, ktorú nemožno liečiť konzervatívnymi metódami. O potrebe chirurgického zákroku sa vždy rozhoduje individuálne..

U detí a dospievajúcich, ktorých rast kostry ešte neskončil, je chirurgický zákrok pomerne zriedkavý, pretože rastúca chrbtica sa ľahšie koriguje. Najbežnejšia chirurgická metóda sa používa na pravú cervikotoraciu skoliózu. Tento typ deformácie je náchylný na rýchly progres..

Operáciu je možné vykonávať súčasne alebo postupne, ale jej podstata je rovnaká - v oblasti zakrivenia je chrbtica fixovaná kovovými štruktúrami. Neurochirurgické zákroky sa líšia v spôsobe inštalácie a type kolíkov, ktoré sú pevné a pohyblivé.

Pevné konštrukcie sa inštalujú hlavne pre dospelých. Pohyblivé čapy sa používajú u detí a dospievajúcich, ktorých chrbtica sa neustále rozrastá, pretože tieto systémy sa dokážu natiahnuť na výšku.

Použitie určitých techník vyžaduje nosenie korzetu v období rehabilitácie (metóda Harrington a Zilke), a to sa nevyžaduje pri operáciách s inštaláciou kolíkov podľa metódy Kotrel - Dubuss alebo Luke..

Trvanie operácie je v priemere jedna hodina. Vykonáva sa v celkovej anestézii. Pri silnom zakrivení, ako aj pri rozširovaní stavcov, aby anatomicky správny tvar chrbtice boli použité, sa používajú kostné štepy alebo titánové protézy..


Nahradenie stavca kostným implantátom sa vykonáva so silným zakrivením.

Počas operácie na odstránenie zakrivenia v krčnej oblasti chirurgovia odstránia jeden z stavcov a nahradia ho uhlíkovou alebo plastickou protézou. U detí sa často používa technika, ktorá nezahŕňa zostrih stavcov, aby sa umožnila rast chrbtice.

Po operácii by mal pacient ležať nehybne dva dni. Je zakázané hýbať hlavou a krčiť. Dávajú sa kvapkadlá, vykonáva sa antibakteriálna terapia. Tretí deň je pacient premiestnený na pravidelné oddelenie.

Je potrebné poznamenať, že v ruských nemocniciach sa operácia chrbtice vykonáva traumatickejšími metódami. Dôvodom je nedostatok moderného vybavenia a používanie zastaraných metód. Riziko komplikácií je preto výrazne vyššie ako na zahraničných klinikách.

Kto nevie, čo je to bolesť hlavy Pijeme pilulky, trúchlime nad často sa meniacim počasím a trpíme celé týždne a mesiace. Za to však nemusia byť oblaky na oblohe, ale zakrivenie krčnej chrbtice.

Jeho prvým a najdôležitejším symptómom je častý návrat bolestí, ktoré nielenže pulzujú v chrámoch, ale vydávajú sa aj do hlavy. Budete prekvapení, ale aj pri kocovine je určitá časť bolesti spôsobená uvedenou chorobou.

Faktom je, že v uvažovanom prípade dochádza k zablokovaniu krvných ciev nadmerne namáhanými svalmi. A to sa deje v krčnej oblasti. Napätie nie je generované od nuly. Zvyčajne je to spôsobené:

 • vysídlené stavce;
 • zakrivenie chrbtice;
 • stres.

Ľudia bohužiaľ venujú krku veľmi malú pozornosť. Oveľa menej, ako to vyžaduje.

Príčina analýzy

Poďme sa teda podrobnejšie zaoberať jedným z uvedených dôvodov. Je to, samozrejme, o zakrivení krčnej chrbtice.

Väčšina z nás si opiera hlavu o hlavu, spí sladko, spočíva na vysokých vankúšoch a jednoducho nesleduje naše držanie tela. V každom z týchto prípadov sa uvedené ochorenie začína vyvíjať. Je známe, že väzy chrbtice sú celkom plastické, čo nám umožňuje vykonávať rôzne pohyby.

klasifikácia

V modernej ortopédii existuje niekoľko klasifikácií skoliózy. Všeobecne sa delí na dva hlavné typy - štrukturálne a nekonštrukčné. Štrukturálna skolióza sa vyznačuje trojuholníkovým zakrivením - v laterálnom, horizontálnom a prednom smere. Neštrukturálne zakrivenie je odchýlka niekoľkých stavcov striktne nabok, bez stabilného krútenia chrbtice pozdĺž jej osi..

Neštrukturálna skolióza je rozdelená do niekoľkých skupín:

 • držanie tela - tvoria sa na pozadí porúch držania tela, pri nakláňaní vpred zmiznú. Ak urobíte röntgenové vyšetrenie chrbtice v polohe na chrbte pacienta, zakrivenie nebude viditeľné;
 • reflex - vyvíjajú sa kvôli núteným držaním tela kvôli bolesti;
 • kompenzačné - vyskytujú sa s rôznymi dĺžkami končatín;
 • hysterický - majú neuropsychický pôvod, vyskytujú sa v ojedinelých prípadoch.

Štrukturálne skoliózy sú:

Ťažká bolesť krku

 • traumatické;
 • jazvovitý;
 • myopatický vznikajúci z metabolických porúch kostrového svalu;
 • neurogénne, ktorého príčinou je neurofibromatóza, poliomyelitída, injekčná striekačka, atď.;
 • metabolický, najčastejšie sa rozvíjajúci s krivkou;
 • osteopatický kvôli vrodenej deformite stavcov;
 • idiopatický s nejasnou príčinou.

Idiopatická skolióza sa zase delí na dojčenské, juvenilné a dospievajúce (dospievajúce) typy. Detská skolióza sa objavuje v prvých 2 rokoch života dieťaťa. Juvenilný typ patológie sa vyvíja za 4-6 rokov. Skolióza u dospievajúcich je diagnostikovaná u dospievajúcich vo veku od 10 do 14 rokov.

V závislosti od počtu skoliotických oblúkov sa rozlišujú tri typy zakrivenia. Pri deformácii môže mať chrbtica 3 rôzne tvary a môže sa ohýbať vo forme písmen C, S a Z.


Cervikortakálna skolióza je často kombinovaná s kyphotickou deformitou - spätné zakrivenie chrbtice

Zakrivenie tvaru C má iba jeden skoliotický oblúk a je najjednoduchším a najbežnejším variantom patológie. Ak sa chrbtica odchýli doľava, hovoria o ľavostrannej skolióze, keď je vrchol zakrivenia umiestnený vpravo, skolióza je pravostranná.

Skolióza v tvare S sa vyznačuje prítomnosťou dvoch viacsmerných oblúkov, z ktorých jeden je hlavný a druhý kompenzačný. V hornej alebo dolnej ležiacej chrbtovej oblasti je vytvorený vyrovnávací ohyb, aby sa poloha tela vyrovnala.

Zakrivenie v tvare Z je najzávažnejšou a naj zriedkavejšou formou patológie. Tvoria ho tri oblúky, z ktorých dva (horný a dolný) sú nasmerované v jednom a tretí v opačnom smere.

Okrem toho môže byť laterálne zakrivenie stabilné alebo progresívne..

Dôsledky skoliózy

Skolióza je choroba, ktorej účinky sa časom významne predlžujú. To znamená, že samotné komplikácie sa môžu vyskytnúť kedykoľvek. Toto by sa malo zvážiť a neodkladať návštevu ortopeda.

Najčastejšie komplikácie zakrivenia:

 1. Poruchy kostrovej a svalovej sústavy, stuhnuté pohyby a bolesť svalov.
 2. Zhoršený krvný obeh. Nesprávne umiestnenie chrbtice vo vesmíre môže nepriaznivo ovplyvniť fungovanie krvných ciev.
 3. Bolesti hlavy. Je to najbežnejší príznak a komplikácia krčnej skoliózy, znižuje kvalitu života pacienta.

Najlepšie je, samozrejme, neprinášať prejavy zakrivenia a včas kontaktovať špecialistov na liečbu..

Cervikálna skolióza je veľmi časté ochorenie našej doby. Sedavý život, spánok na príliš mäkkých povrchoch, neprítomnosť pozitívneho zaťaženia chrbtových svalov - to prispieva iba k výskytu chorôb a porúch v chrbtici a najmä v jej krčnej časti..

Cervikálna skolióza môže nielen vyzerať škaredo, ale tiež spôsobuje veľa nepríjemných problémov pre človeka: bolesti hlavy, závraty a niekedy hypoxia (nedostatok kyslíka) v mozgu. Toto je nesmierne závažný argument v prospech zabránenia jeho rozvoja. Pretože liečba bude stáť viac a bude trvať oveľa dlhšie ako varovanie.

prevencia


Preventívne opatrenia vytvárajú podmienky, ktoré aj so dedičnou predispozíciou ku skolióze môžu zmierniť jej negatívne účinky a zabrániť progresívnemu zhoršovaniu kvality..

Bez ohľadu na vek a príčiny skoliózy by všeobecným vektorom prevencie mali byť fyzické cvičenia a gymnastika, ktoré posilňujú chrbát, čo by mala byť sada cvičení na skoliózu..

Jóga pre skoliózu je nesmierne užitočná, cvičenia jogy sú navrhnuté tak, aby trénovali svaly a natiahli chrbticu. Robiť jogu je nevyhnutné pod dohľadom inštruktora. Cvičenie by malo byť každodenným zvykom.

Pri dominantnom postavení v sede je potrebné venovať pozornosť polohe tela a zabezpečiť, aby postoj zostal správny, rovnomerný, bez neprirodzených ohybov chrbtice. Musí sa zabrániť konštantnému napätiu chrbtového svalu..

Musíte sedieť správne: chrbát vrátane krku by nemal byť napnutý alebo ohnutý. Ramená by mali byť rovné. Krk by mal zostať rovný, hlavu držať rovno, neskláňať ju dopredu ani dole, neskláňať sa do strán.

Diverzifikujte sedavý životný štýl s malými päťminútovými prestávkami na ľahké fyzické cvičenie: vytiahnutie nahor, naklonenie rovno dozadu dopredu, ohnutie dozadu.

Pri cvičení venujte pozornosť držaniu tela. Ramená by mali byť voči sebe v rovnakej úrovni, hrudník by mal byť otvorený, krk by mal zostať rovný..

Mechanizmus rozvoja

Skolióza krčnej chrbtice je chronické a progresívne ochorenie. Začínajúc ako malá odchýlka osi miechy od normálu, choroba postupuje a spôsobuje nové príznaky a komplikácie.

Celý mechanizmus vývoja choroby možno znázorniť takto:

 1. Krčka chrbta je ovplyvnená súčasne alebo postupne patologickými faktormi vonkajšieho a vnútorného prostredia.
 2. Odchýlka od osi chrbtice na stranu - vytvára sa uhol zakrivenia.
 3. Neschopnosť krčných svalov udržať stavce v správnej polohe vedie k zhoršeniu kliniky, zvyšuje sa uhol skoliózy.
 4. Vznikajú príznaky a komplikácie ochorenia - dochádza k stlačeniu krvných ciev a nervov, reflexnému svalovému kŕču, nezvratným deformáciám krku.
 5. Tvar podkladových častí pohybového aparátu sa vyrovnáva - zakrivenie hrudníka, zmena výšky pliec a lopatiek, deformácia hrudníka, kľúčnej kosti.

Uvedený mechanizmus sa môže zastaviť, ak je choroba ovplyvnená dostatočne včas. Na zjednotenie taktiky liečby pacientov so skoliózou v rôznych štádiách bola vyvinutá klasifikácia choroby podľa stupňa závažnosti zakrivenia..

Rozdiely v postihnutej oblasti

V stavovcoch a ortopédii sa skolióza klasifikuje v závislosti od lokalizácie zóny maximálneho zakrivenia chrbtice. To často určuje intenzitu symptómov, ako aj povahu komplikácií..

cervikotorakální

Horná časť hrudníka alebo krčka maternice sa nazýva skolióza, pri ktorej sa horná časť skoliotického oblúka (uhol skoliózy) nachádza na úrovni 4 a 5 hrudných stavcov s rozšírením do krčnej oblasti. Ako patológia postupuje, vytvára sa v lumbosakrálnej oblasti kompenzačný oblúk.

Deformácia krčka.

Prsník

Hrudná (hrudná) skolióza je lokalizovaná v hrudnej oblasti na úrovni 7-8 stavcov. Vyznačuje sa najmä pravostranným zakrivením chrbtice. Patológia postupuje rýchlo, často spôsobuje, že osoba je zdravotne postihnutá.

bedrový

Thoracolumbar (bedrato-hrudník) sa nazýva skolióza s umiestnením vrchu skoliotického oblúka na úrovni 10, 11 a 12 hrudných stavcov. Pravostranný priebeh pripomína hrudnú patológiu. Ľavá strana sa vyvíja pomalšie a jej príznaky nie sú intenzívne.

bedrový

V prípade bedrovej (bedrovej) skoliózy je charakteristické umiestnenie horného rohu oblúka v zóne 1-2 bedrových stavcov. U pacientov sa obvykle diagnostikuje ľavostranná forma poškodenia miechy. Charakteristickým znakom patológie tejto lokalizácie je zriedkavé stretnutie so značným zakrivením. Dokonca aj choroba závažnosti 2 sa deteguje iba rádiograficky.

Lumbosakrálna (lumbosakrálna) skolióza je najvzácnejším typom choroby. Horná časť skoliotického oblúka je umiestnená na úrovni dolných bedrových stavcov.

liečba

Lekár určuje liečbu cervikálnej skoliózy na základe stupňa vertebrálnej deformity, ako je napríklad skoliotická choroba. Lekári odporúčajú pre takéto patológie liekovú terapiu, aby sa eliminoval syndróm bolesti. Hlavné terapeutické opatrenia na skoliózu krčka maternice zahŕňajú miestne účinky na stavce. Z tohto hľadiska sa rozlišujú konzervatívne a chirurgické metódy liečby. Cieľom konzervatívnej metódy liečby skoliotického ochorenia u dospelých je zastaviť priebeh ochorenia. Nie je možné úplne vylúčiť skreslenie pomocou tradičných metód..

 • Masáž zovretých svalov krku. Pomáha vracať krv do mozgových buniek uvoľňovaním svalového napätia v krku.
 • Manuálna terapia. Použitie špeciálnych techník odstraňuje deformáciu stavcov, vylučuje upínanie nervov a krvných ciev.
 • Akupunktúra. Zmierňuje zápaly, bolesti a uvoľňuje svaly.
 • Fyzioterapia. Pomáha posilňovať svalovú kostru, vracia stavce do prirodzeného fyziologického stavu.
 • Kurzy jogy.
 • Spite na tvrdom matraci.
 • Zvýšenie podielu bielkovín, vápnika a fosforu v potrave priaznivo ovplyvňuje celkový stav.

Tieto opatrenia sú ideálne na zakrivenie 1 stupňa. V prípade vývoja choroby na 2. stupeň môže byť potrebná ďalšia fixácia stavcov pomocou špeciálneho obväzu, ktorý udržiava svaly v uvoľnenom stave. Konzervatívna terapia pri 3 a 4 stupňoch skoliózy neprináša výsledky. Potom sa odporúča vylúčiť chorobu chirurgickou metódou, ktorá spočíva v resekcii časti medzistavcových platničiek, aby sa odstránila asymetrická distenzia stavcov. Kostné štepy sa tiež používajú pri chirurgii fúzie miechy..

Zaujímavé na čítanie - subluxácia krčnej chrbtice.

Najdôležitejšie

Mnoho ľudí žije so skoliózou celý svoj život a cíti sa v postihnutom segmente nerovnomerný svalový tonus. Niektorí lekári sú si istí, že tento jav slúži ako ochrana pred ďalším zakrivením, zatiaľ čo iní ho považujú za zodpovedného za vytváranie hrudného koša a rotáciu stavcov okolo pozdĺžnej osi. Nikto z nich však nepochybuje o výhodách pravidelného cvičenia na posilnenie svalového korzetu, ktoré pomáhajú obnoviť symetriu.

Malo by sa tiež poznamenať, že v oblastiach susediacich so zakrivením je vzdialenosť medzi stavcami viac ako normálna. V tejto súvislosti sa stávajú mobilnejšími, a teda zraniteľnejšími v dôsledku neopatrných pohybov.

diagnostika

Prvé príznaky skoliózy krčka maternice sa zisťujú počas počiatočného vizuálneho vyšetrenia. Za týmto účelom lekár požiada pacienta, aby sa naklonil dopredu a sklonil ruky. Lekár skúma líniu stavcov, odhaľuje asymetriu a miesto zakrivenia.

Ďalšou fázou diagnostiky je smer k rtg. Je predpísaný v počiatočnej aj neskorej fáze. Na obrázku sú paralelné s platňami stavcov nakreslené dva znaky. Meranie uhlu sa vykonáva na priesečníku týchto čiar. Tento parameter (nazývaný Cobb uhol) vám umožňuje vyhodnotiť závažnosť patológie.

Tretia etapa predtým zahrnovala počítačovú tomografiu, ale s vývojom metódy, ako je zobrazovanie magnetickou rezonanciou, je prvá z nich predpísaná veľmi zriedka. MRI vám umožňuje vidieť stav nervových zakončení, krvných ciev a mäkkých tkanív a predchádzať možným komplikáciám.

Pred začatím liečby vykonáva lekár elektromyografiu.

Diagnóza choroby sa uskutočňuje v niekoľkých fázach. Najprv rodičia alebo dospelý idú k ošetrujúcemu lekárovi (u detí je to pediatr, u dospelých - terapeut). Tento špecialista vykoná dôkladné vyšetrenie a urobí anamnézu (vzhľadom na pacienta). Ak diagnóza nie je možná bez inštrumentálnych výskumných metód, lekár sa ich rozhodne uchýliť. Medzi hlavné metódy prístrojovej diagnostiky patrí magnetická rezonancia, ktorá je založená na elektromagnetickom žiarení.

Pri skenovaní krčnej chrbtice sa používajú tomografy otvoreného typu, ktoré celú procedúru vykonávajú za 5 až 10 minút. V tomto okamihu sa snažia pacienta nerozptyľovať, pretože je potrebné pozorovať úplnú nehybnosť. Z dôvodu relatívnej bezpečnosti MRI lekári používajú túto konkrétnu metódu. Pri diagnostikovaní patológií u dospelých sa môžu uchýliť k výskumu pomocou počítačovej tomografie a rádiografie, ktoré používajú röntgenové žiarenie ako základ.


Počítačová tomografia umožňuje získať podrobné snímky deformovaných častí krku

Výhody cvičebnej terapie

Fyzioterapeutické cvičenia krčnej chrbtice efektívne pomôžu:

 • zvýšiť účinnosť;
 • zlepšiť vizuálnu funkciu;
 • posilňujú paravertebrálne svaly;
 • normalizovať intrakraniálny tlak;
 • zlepšiť výkon načúvacích prístrojov;
 • udržiavať a obnovovať pružnosť krčnej chrbtice;
 • normalizovať spánok;
 • odstráni znecitlivenie horných končatín;
 • obnoviť vestibulárne zariadenie;
 • zlepšiť endokrinný systém;
 • zlepšiť výživu mozgu a pamäť.

Cvičenia, ktoré sú určené na odstránenie bolesti krku, tiež pomáhajú zbaviť sa hlavných príčin nepohodlia:

 • kŕče alebo svalové napätie;
 • zakončené nervové zakončenie;
 • myozitída (zápal svalového systému);
 • vývin chrbtice;
 • hernial formations;
 • cervikálnej osteochondrózy;
 • ischemická choroba srdca v prípade, že sa pred krkom vyskytne bolesť;
 • mnoho ďalších bežných chorôb (napríklad reumatoidná artritída, ankylozujúca spondylitída, myalgia).

Kyfóza krčnej chrbtice

Zakrivenie krčnej chrbtice - je pomerne zriedkavé. Patologická zmena v krčnej oblasti sa nazýva lordóza a vyzerá to ako konkávnosť pred stavcami krčnej oblasti. Kyphosis má úplne iný klinický obraz. Chrbtica v krčnej oblasti má takú deformáciu, že jej zakrivenie smeruje späť. Častejšie sa takéto deformácie môžu vytvárať v hrudnej chrbtici alebo v krížovej kosti.

Príčiny deformácií

Zakrivenie chrbtice v krčnej chrbtici zlým smerom je nezvyčajný a dokonca zriedkavý výskyt. Táto patológia zároveň poskytuje vážny klinický obraz, v ktorom sa v oblasti krku objavuje silná bolesť, ktorá sa šíri mimo krku. Klinické prejavy sa často vyskytujú vo forme bolesti hlavy, migrény alebo dokonca v znecitlivení rúk. Kyfóza krčnej chrbtice môže byť získaná s vekom alebo vrodená, ktorá je prítomná v kombinácii s inými patológiami chrbtice. Z rôznych dôvodov vedúcich k výskytu kyfózy v tejto konkrétnej oblasti chrbtice sa v lekárskej praxi vyskytla táto klasifikácia:

 • Paralytický typ kyfózy, ktorý sa objavuje v prípade narušenia svalového tkaniva, sprevádzaný poškodením mozgu.
 • Zhoršená tvorba kostí v dôsledku krivíc vyplývajúcich z akútneho nedostatku vitamínu D.
 • Poruchy obehového systému alebo metabolizmu v chrbtici môžu viesť k rozvoju kyfózy.
 • Zápalové procesy krčnej chrbtice, ktoré sú výsledkom závažných infekčných chorôb, ako je tuberkulóza a spondylitída, môžu dobre vyvolať výskyt kyfózy..
 • Počas celého života sú naše krčné stavce vystavené každodennému stresu a rôznym chorobám. V dôsledku týchto nepriaznivých účinkov môžu mať starší ľudia podobné deformácie..
 • Traumatická kyfóza sa vyvíja po traume a následných poruchách chrbtice.

Existujú dva typy cervikálnej kyfózy:

 • uhlové, prejavujúce sa jasne definovaným uhlom v samom vrchole zakrivenia stavcov;
 • oblúková.

Závažné príznaky tohto ochorenia sa objavujú u každej osoby bez ohľadu na príčinu kyfózy krčnej chrbtice. Ak ich máte, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc, inak sa problémy stanú vážnejšími.

Znaky cervikálnej kyfózy

Vzhľadom k tomu, že stavce v zóne kyphotického zakrivenia nie sú v prirodzenej polohe, objavujú sa silné pocity bolesti, ktoré sa môžu šíriť do ďalších častí tela. Klinické prejavy kyfózy krku sú rozdelené do troch typov:

 • vertebrálny a extravertebrálny vzhľad;
 • myelopatia
 • myofasciálny prejav.

Všeobecne je jedným z najzákladnejších a najzrejmejších symptómov neúplná pohyblivosť krčnej chrbtice a celej chrbtice..

Výrazným stavcom je narušenie pohyblivosti krku a / alebo objavenie sa kŕče počas zákruty alebo akýkoľvek pohyb hlavy. V tomto prípade nie je narušený svalovo-kĺbový reflex. Nedostatok citlivosti kože, slabosť svalov oka alebo poruchy fungovania lakťových kĺbov sú živým prejavom extravertebrálneho príznaku..

Ak dôjde ku kompresii artérií v krčnej chrbtici, tento prejav sa nazýva mozgový. Takéto porušenia sprevádzajú bolesti hlavy, nepríjemné pocity ťažkosti alebo kompresie v krku. Zriedka sa však môžu vyskytnúť také prejavy, ako sú poruchy sluchu, zraku a vestibulárneho aparátu..

Počas deformácie chrbtice v krku dochádza k zmenám v medzistavcoch medzi stavcami, čo vedie ku stlačeniu nervových koreňov miechy. U pacientov s týmito poruchami sa môžu vyskytnúť problémy s periférnou paralýzou a / alebo močením..

Kompresná myelopatia je nebezpečným prejavom kyfózy krčnej chrbtice. V tejto situácii je porušená stavca, ktorá dodáva 25% celej mozgovej štruktúry. Pri takomto porušení sa všetky nepríjemné príznaky časom zosilňujú. V počiatočnom štádiu dochádza u pacientov k zníženiu citlivosti určitých častí krku alebo ramena, po ktorých sa objaví syndróm silnej bolesti.

Vzhľadom na to, že cervikálna kyfóza sa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov, jej vzhľad môže ovplyvniť úplne každú osobu. Ak sa vyskytne ktorýkoľvek z vyššie uvedených príznakov, mali by ste okamžite kontaktovať svojho lekára. Zanedbanie takýchto prejavov môže zhoršiť situáciu a spôsobiť vážne komplikácie v chrbtici..

komplikácie

Takúto patológiu krčnej oblasti, ako je kyfóza, nemožno považovať za ochorenie chrbtice, ale za symptóm. Je to jeho vzhľad, ktorý sa môže stať „úrodnou“ pôdou, na ktorej sa vyvinú ďalšie, závažnejšie choroby. Je veľmi nebezpečné ignorovať počiatočné príznaky a prejavy kyphotického zakrivenia. Vďaka nepozornému a nezodpovednému postoju voči sebe môžete získať mnoho komplikácií a problémov. Zoberme si najčastejšie následky vývoja kyfózy krčnej chrbtice:

 • Posturálne zakrivenie môže byť vyvolané deformitami, ktoré sa vyskytujú v krčnej chrbtici;
 • Patológia krčnej chrbtice môže spôsobiť určité deformácie hrudníka, konkrétne nesprávne umiestnenie rebier. V takýchto prípadoch ľudia trpia nepohodlnosťou aj pri obvyklých pohyboch alebo nakláňaní tela;
 • Pľúcne zlyhanie sa môže vyvinúť v dôsledku nesprávne umiestneného Webera v dôsledku cervikálnej kyfózy. Táto patológia je vyvolaná neustálym stláčaním pľúc..

Odloženie začiatku liečby bude mať za následok výskyt závažných komplikácií v tele pacienta. Obratle krčnej chrbtice môžu stlačiť nervové korene vychádzajúce z miechového kanála chrbtice, čo bude mať za následok poruchu pohybového ústrojenstva alebo zníženú citlivosť horných končatín..

Za najhoršie komplikácie možno považovať deformitu, ktorá sa vyskytuje v súvislosti s deformáciou krčnej chrbtice alebo s vývojom úplnej paralýzy tela..

Mať otázku? Požiadajte našich lekárov.

Liečba cervikálnej kyfózy

Výskyt akýchkoľvek vyššie uvedených príznakov by mal byť príležitosťou na okamžitú lekársku pomoc. Vďaka moderným diagnostickým technikám a novým technikám, ktoré sa používajú na liečbu takýchto chorôb, je možné vyliečiť problém, ako je cervikálna kyfóza..

Kyphotické deformity krčnej chrbtice sa môžu vyskytnúť z rôznych dôvodov. Cieľom liečby by preto malo byť odstránenie tých faktorov, ktoré ju vyvolali. V prípade výskytu týchto príznakov v kombinácii s bolesťou môže lekár predpísať nesteroidné protizápalové lieky. Odstraňujú nielen bolesť, ale tiež znižujú zápalový proces, ktorý môže spôsobiť bolesť.

Ak sa vyskytne ktorýkoľvek z vyššie uvedených príznakov, mali by ste okamžite vyhľadať pomoc odborníka. Vďaka moderným diagnostickým zariadeniam a novým metódam liečby je možné vylúčiť chorobu, ako je cervikálna kyfóza..

Ortopedické goliere Shants

Hlavnou metódou, ako sa zbaviť kyfózy krčnej chrbtice, je nosenie špeciálneho korzetu. Vďaka nim môžete posilňovať svaly na krku a stavce sa vďaka nemu postupne padajú na svoje miesto..

Cvičenia fyzickej terapie pomôžu zotaviť sa oveľa rýchlejšie a efektívnejšie. Pretože žiadny korzet nemôže pomôcť s prítomnosťou oslabených svalov v tejto oblasti. Špeciálny súbor cvičení navrhnutý špeciálne pre ľudí s cervikálnou kyfózou.

Triedy akýchkoľvek fyzioterapeutických cvičení, vrátane kypózy krčnej chrbtice, sa môžu začať až po úplnom odstránení príznakov bolesti. Pred začatím vyučovania je potrebná konzultácia s ošetrujúcim lekárom a inštruktorom fyzioterapie. Iba tí si budú môcť zvoliť správne cviky, ktoré môžu pacienta čo najskôr uzdraviť, dať dobré výsledky a nepoškodiť zdravie. A nezabudnite, že preventívne opatrenia pri vývoji mnohých chorôb sú denné poplatky, ktoré môžu stvrdnúť a chrániť pred mnohými problémami!

Deformácia krčnej chrbtice

V srdci jedinečnej ľudskej črty, ktorá ho odlišuje od ostatných živých organizmov - vzpriameného postoja, sú úzke vzťahy medzi fyziologickými zákrutami rôznych častí chrbtice, čo vám umožňuje udržiavať rovnováhu ľudského tela v priestore. Ak sa pozrieme na ľudskú embryogenézu, uvidíme, že v počiatočných fázach jej vývoja je ľudská chrbtica charakterizovaná jasne vyjadrenou kyphotickou inštaláciou všetkých jej segmentov. Lordotické ohyby krčnej a bedrovej chrbtice sú v skutočnosti kompenzačné a vytvárajú sa druhýkrát, čo poskytuje schopnosť udržiavať rovnováhu ľudskej hlavy vo vzťahu k panve, vrátane pri chôdzi vzpriamene.

Akékoľvek faktory, ktoré nejakým spôsobom ovplyvňujú konfiguráciu ohybov chrbtice alebo ich vzájomný vzťah, vedú k vzniku určitých klinických situácií, ktoré sa vyznačujú zmenou globálnej rovnováhy chrbtice, zhoršenou chôdzou, syndrómom bolesti a atypickým prerozdeľovaním záťaže. Viacerým štúdiám sa venovalo určovanie hodnôt normálneho lordotického ohybu krčnej chrbtice, stále však neexistuje zhoda v tom, aké sú limity „normálnych hodnôt“. Stupeň kyphotickej deformácie krčnej chrbtice sa stanoví zmeraním uhla medzi čiarami nakreslenými tangenciálne vzhľadom na zadné celistvé platničky tiel najkraniálnejších a kaudálnych stavcov tvoriacich patologický ohyb, obvykle sa ako východiskové body používajú stavce C2 a C7. Uhol tvorený týmito dvoma tangenciálnymi čiarami je uhol théta, a to je stupeň kyphotickej deformácie krčnej chrbtice..

Gore a kol. hodnotili závažnosť kyphotickej deformity krčnej chrbtice u pacientov s degeneratívnymi zmenami v muskuloskeletálnom systéme a dospeli k záveru, že veľkosť lordotického ohybu krčnej chrbtice u mužov je 16-22 ° a u žien 15-25 °. Podľa Ganju et al., Normálna lordóza krčnej chrbtice je 10 - 20 °. Bez ohľadu na skutočnú hodnotu sa pri posudzovaní polohy krčnej chrbtice musí brať do úvahy os miechy ako celku. Zvislá čiara vypadnutá z tela C2 stavca by preto mala normálne prechádzať cez telo S1 stavca, distálne k nemu, zostávajúce pred ním k stavcu S2..

Z biomechanického hľadiska je potrebné opäť zdôrazniť dôležitosť hodnotenia anatómie a funkcie chrbtice nielen na základe priestorových vzťahov jej jednotlivých segmentov, ale aj na stave sekundárnych stabilizačných štruktúr. Na úrovni stavcov pôsobia hlavne tlakové sily, ktoré izolujú 36% axiálneho zaťaženia. Zadné kostné prvky stavcov, kĺby vyklenutého klíčenia a mäkké tkanivá paravertebrálneho typu odolávajú hlavne ťahovým silám, ktoré prenášajú okolo 64% celkového axiálneho zaťaženia chrbtice..

Porušenie integrity ktorejkoľvek z týchto stabilizačných štruktúr vedie k zmene normálneho rozdelenia záťaže a k postupnej zmene normálnej osi chrbtice v sagitálnej rovine. Keď sa odstránia všetky väzivové útvary chrbtice na mŕtvom preparáte, dôjde k jej deštrukcii pri oveľa nižšom zaťažení, ako je pozorované in vivo. Počas normálnej dennej aktivity môžu zaťaženia krčnej chrbtice počas flexie, predlžovania a iných typov pohybov dosiahnuť 1200 N. Potom sa v štúdiách o mŕtvolách ukázalo, že keď sa odstránia všetky väzivové štruktúry, krčná chrbtica vydrží vertikálne zaťaženie nepresahujúce 10 H. Povinné podmienky potrebné na to, aby krčná chrbtica odolala všetkým týmto fyziologickým stresom, sú zachovanie jej normálnej anatómie a zachovanie integrity a funkcie paravertebrálnych svalov..

Až potom v tejto časti chrbtice sa vytvoria podmienky pre normálne rozdelenie zaťaženia. V podmienkach lordotického ohýbania krčnej chrbtice je záťažový vektor začínajúci od hlavy umiestnený za telami krčných stavcov, čím sa znižuje zaťaženie paravertebrálnych svalov zapojené do udržiavania normálnej polohy hlavy v priestore..

Pri kyphotickej deformácii krčnej chrbtice sa záťažový vektor posúva dopredu a vznikajú sily, ktoré prispievajú k ohnutiu chrbtice. Tlakové zaťaženia, ktoré sa za týchto podmienok zvyšujú v oblasti predného stĺpca krčnej chrbtice, vedú k zníženiu výšky medzistavcových platničiek a súčasne k preťaženiu zadných stabilizačných chrbtových útvarov, ktoré prechádzajú nadmerným napínaním. Takéto rozdelenie záťaže nevyhnutne vedie k postupnému ďalšiemu progresiu kyphotickej deformity miechy..

a - Stupeň kyphotickej deformácie krčnej chrbtice.
b - rozdelenie záťaže, čo vedie k postupnému progresu kyphotickej deformity krčnej chrbtice.
Za týchto podmienok je progresia deformácie spôsobená zvýšením momentu ohybovej sily pôsobiacej na chrbticu (d)..

a) Príčiny kyphotickej deformity krčnej chrbtice (etiológia). Pretože udržiavanie normálnej lordotickej inštalácie krčnej chrbtice závisí od udržiavania krehkej rovnováhy medzi silami pôsobiacimi v oblasti tejto chrbtice a integritou predného a zadného stĺpca chrbtice, poškodenie prvkov ktoréhokoľvek z týchto stĺpcov vedie k vzniku podmienok na tvorbu kyphotickej deformácie. Porušenie integrity predného stĺpca sa môže vyskytnúť v dôsledku traumy, poškodenia nádoru, spondylózy, spondyloartropatie alebo metabolických porúch. U pacientov so závažnou spondylózou krčnej chrbtice sa pozoruje kolaps medzistavcových platničiek a postupne sa vyvíja kyphotická deformita chrbtice. Pri poraneniach krčnej chrbtice sa tieto zmeny vyskytujú náhle a veľmi rýchlo.

Najbežnejšou formou kyphotickej deformity krčnej chrbtice je post-laminektomická kyfóza, ktorej príčinou je narušenie integrity všetkých zadných stabilizačných prvkov chrbtice. Podľa literatúry je frekvencia vývoja takejto kyphotickej deformity miechy 6-30%. Kaptain a kol. vykonali retrospektívnu analýzu výsledkov liečby pacientov, ktorí sa podrobili laminektómii na úrovni krčnej chrbtice kvôli myelopatii, a dospeli k záveru, že incidencia post-laminektomickej kyfózy u týchto pacientov v nasledujúcich štyroch rokoch po operácii je 21%. U pacientov s pôvodne vyjadrenou kyphotickou deformitou do jedného alebo druhého stupňa sa pravdepodobnosť rozvoja alebo zosilnenia kyfózy po laminektómii zdvojnásobí..

c) Klinický obraz. Pacienti s kyphotickou deformitou krčnej chrbtice zvyčajne vyhľadávajú lekársku pomoc so sťažnosťami na bolesť ramenného pletenca a krku. Takéto ťažkosti sú spojené s nadmerným zaťažením svalov krku a chrbta, pracujúcimi v podmienkach preťaženia spojeného s potrebou udržania sagitálnej rovnováhy chrbtice. V najťažších prípadoch môžu mať pacienti zhoršenú schopnosť pozerať sa pred seba alebo dokonca prehltnúť. U týchto pacientov sa často vyvíja kompenzačná hyperlordóza bedrovej chrbtice, a preto je častou sťažnosťou pacientov bolesť bedrovej chrbtice. V závislosti od závažnosti kyphotickej deformácie alebo fenoménu spondylózy môže byť do jedného stupňa prítomná klinika cervikálnej radikulosy alebo myelopatie. Kyphotická deformita miechy vedie ku konfliktu medzi ventrálnym povrchom miechy a zadným povrchom stavcov. Podľa výskumu kyphotická deformita krčnej chrbtice spôsobuje kompresiu mikrovaskulárneho lôžka miechy, čo teoreticky môže spôsobiť rozvoj myelopatie..

d) Klinické vyšetrenie. Pacient by sa mal podrobiť kompletnému vyšetreniu nervového a vaskulárneho systému s osobitným dôrazom na prítomnosť príznakov poškodenia dlhých ciest miechy, ako sú Hoffmanov a Babinsky príznaky alebo svalový klon. Nasleduje kompletné röntgenové vyšetrenie určené na identifikáciu a vyhodnotenie takých kľúčových vlastností existujúcej deformity chrbtice, ako sú:
1) jej dôvod,
2) závažnosť deformácie a
3) deformačná elasticita, t.j. možnosť pasívnej korekcie.

Všetky tieto informácie sú potrebné na výber liečebného plánu a získanie odpovedí na otázky, ktoré vám umožnia zvoliť najoptimálnejší chirurgický prístup na dosiahnutie korekcie - predný, zadný alebo kombinovaný.

Počiatočné ožarovacie vyšetrenie zahŕňa vykonanie röntgenového snímania v priamej, bočnej projekcii a v polohe flexie a predĺženia krčnej chrbtice. Nedávne röntgenové snímky majú osobitný význam, pretože vám umožňujú určiť, ako mobilný je existujúca deformácia alebo ako je pevná. Globálna os chrbtice v sagitálnej rovine sa hodnotí pomocou röntgenového snímania chrbtice pacienta v plnej polohe. Pacientov so závažnou kyphotickou deformáciou umiestňujeme na RTG stôl do polohy v ľahu, čo nám umožňuje posúdiť, či je pre nich možné dosiahnuť pasívnu korekciu deformácie, a ak je to možné, koľko. Okrem toho sa vykonáva počítačová tomografia s tenkými rezmi, aby sa vyhodnotil stav archových procesov krčnej chrbtice. Ak dôjde k ankylóze týchto kĺbov, s najväčšou pravdepodobnosťou bude na korekciu deformácie potrebný jeden alebo iný zásah zo zadného prístupu zameraný na mobilizáciu kĺbov. Na vyhodnotenie stupňa kompresie miechy a jej koreňov sa vykoná MRI krčnej chrbtice. Prítomnosť významnej veľkosti predných osteofytov stavcových telies si zvyčajne vyžaduje zásah spredu.

e) Indikácie pre chirurgický zákrok počas kyphotickej deformity krčnej chrbtice. Neexistujú žiadne prísne indikácie pre chirurgickú liečbu u pacientov s kyphotickou deformitou krčnej chrbtice. Preto vzhľadom na skutočnosť, že nie všetci pacienti s týmto ochorením vyžadujú chirurgickú liečbu, musí lekár veľmi starostlivo zbierať a extrahovať informácie, ktoré sú preňho potrebné, z histórie pacienta, údajov z jeho fyzického vyšetrenia a ďalších výskumných metód. Podľa našich skúseností sú indikáciami pre chirurgickú liečbu u pacienta prítomnosť myelopatie, radikulopatie, refrakternej na konzervatívnu liečbu alebo progresívnej deformity s postupne zhoršujúcimi sa klinickými symptómami. Za potenciálnych kandidátov na chirurgický zákrok by sa mali považovať aj pacienti s ťažkou deformitou, ktorí významne obmedzujú ich denné činnosti..

a - Olovnica klesla z tela stavca C2,
by mal prechádzať stavcom S1, distálne k nemu, zostávajúcim pred pred stavcom S2.
b - Postlyaminektomická kypóza.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pupočná prietrž počas tehotenstva je často sa vyskytujúcou patológiou u žien počas očakávania dieťaťa. Intenzita symptomatického obrazu závisí od závažnosti klinického prípadu a rýchlosti vývoja patologického procesu, liečba sa vyberá individuálne..
Kýla chrbtice je prolaps alebo výčnelok chrupavkového tkaniva umiestneného medzi jeho jednotlivými segmentmi. Je tiež vtlačený do tela stavca (Schmorlova kýla). Kýla medzistavcových platničiek sa najčastejšie vyvíja na pozadí osteochondrózy alebo vážneho zranenia.
Telefonicky potvrdzujeme, že ste zaznamenaní na našej klinikeLaparoskopia je operácia, pri ktorej sa odstráni trieslová kýla malými otvormi (0,5 - 1,5 cm) bez použitia veľkých chirurgických rezov..