loader

Hlavná

Žalúdok

Deformujúca spondylóza: čo to je? Príčiny, príznaky a liečba

Deformujúca sa spondylóza sa vyvíja v dôsledku zmien súvisiacich s vekom, ako aj zranení, infekcií, zakrivenia tela a chodidiel. Symptómy patológie sú slabé: zvyčajne je v postihnutej oblasti tupá bolesť, napätie chrbtových svalov a stuhnutosť pohybov. „Zlatým štandardom“ výskumu je rádiografia (niekedy CT alebo MRI). Liečba spočíva v použití protizápalových liekov, svalových relaxancií, ako aj chondro a neuroprotektorov. Mimoriadny význam má fyzioterapia a masáž. S neúčinnosťou konzervatívnych metód sa vykonáva chirurgický zákrok.

Čo deformuje spondylózu?

Evolučné je, že ľudská chrbtica nie je prispôsobená na vzpriamené držanie tela, takže dokonca aj malé zaťaženie alebo hmotnosť vlastného tela môžu vyvolať patológiu chrbtice. Takže 60% dospievajúcich trpí zlým držaním tela, 85% ľudí nad 45 rokov si sťažuje na osteochondrózu a 100% starých ľudí má spondylózu.!

Deformujúca sa spondylóza je komplexný koncept, ktorý zahŕňa akýkoľvek chronický deštruktívny proces v chrbtici. Tento termín sa zvyčajne používa ako diagnóza senilného „opotrebenia“ stavcov, keď dôjde k zmene tvaru chrbtice - odtiaľ „deformácia“.

Spondylóza je špeciálna patológia, ktorá je spojená s porušením „výživy“ membrán medzistavcových platničiek, ako aj väzivového a kĺbového aparátu chrbtice. Inými slovami, štruktúra chrbtice stárne: medzistavcový disk stráca svoju elasticitu, väzivo sa stáva menej elastickým a defekty sa objavujú v kĺboch ​​- „praskliny“.

Takéto zmeny vedú k nestabilite chrbtice, a preto sú aktivované ochranné mechanizmy: kostné „výrastky“ - osteofyty - sa tvoria pozdĺž okrajov stavcov. Takéto útvary stabilizujú stavce, držia jadro disku a tiež dopĺňajú dutiny v kĺboch..

Takýto ochranný systém je však horší: chrbtica stráca svoju flexibilitu av niektorých prípadoch dochádza k úplnej fúzii stavcov. Posledne menované predstavuje nebezpečné poškodenie krvných ciev, nervov a svalov, po ktorom nasleduje poškodenie orgánov hrudníka a brušných dutín..

Spondylóza sa spravidla vyskytuje vo všetkých častiach chrbtice, ale najvýraznejšia patológia v krku a dolnej časti chrbta, čo predstavuje maximálne zaťaženie pohybu a odpočinku.

Buď opatrný! Nekomplikovaná spondylóza má zriedkavo živé príznaky. Zvyčajne sú všetky klinické prejavy choroby spojené so sprievodnou osteochondrózou alebo spondylartrózou. Posledné uvedené často spôsobujú, že pacienti vyhľadávajú pomoc..

Prečo vzniká?

Hlavnou teóriou výskytu deformujúcej sa spondylózy je „opotrebenie“ chrbtice. Mnoho ortopédov a traumatológov sa však domnieva, že sprievodné patológie zohrávajú pri formovaní ochorenia dôležitú úlohu:

 1. Jednotlivé poranenia chrbtice (zlomeniny atď.) Alebo opakovaná mikrotrauma.
 2. Vrodené malformácie chrbtice (fúzia stavcov, miechy atď.).
 3. Poruchy metabolizmu a endokrinného systému (dna, cukrovka), pri ktorých je narušený lokálny metabolizmus v mieche.
 4. Infekčná infekcia (častejšou špecifickou infekciou je tuberkulóza).
 5. Posturálne zakrivenie (hyperkyfóza, skolióza alebo hyperlordóza), ako aj ploché chodidlá a ďalšie deformácie chodidiel, ktoré prispievajú k zvýšenému zaťaženiu stavcov..
 6. Profesionálne športy alebo fyzická práca spojená s vzpieraním. Takže pri držaní záťaže 15 libier sa v chrbtovej kolóne vyskytuje záťaž 200 kg.
 7. Obezita akéhokoľvek stupňa, ktorá je spojená so zvýšeným tlakom na chrbticu.
 8. Zmeny v tele súvisiace s vekom, sprevádzané poruchami obehového systému, metabolizmom, koncentráciou stopových prvkov, vitamínov atď..
 9. Sedavý životný štýl alebo dlhodobý pobyt v nevhodných a nezvyčajných pozíciách (obzvlášť zraniteľní sú administratívni pracovníci, chirurgovia, taxikári, výškoví inštalatéri a iné profesie)..
 10. Chladné podnebie alebo časté podchladenie (medzi polárnymi objaviteľmi atď.), Ktoré je spojené s miestnymi reakciami na vystavenie chladu - narušenie inervácie a dodávky krvi do chrbtice..

Riziková skupina pre výskyt spondylózy je:

 • pacientov starších ako 45 rokov, čo je spojené s nástupom ireverzibilných zmien v chrbtici;
 • ženy v postmenopauzálnom období kvôli prudkým zmenám v hormonálnej rovnováhe;

Pamätať! Ženské pohlavné hormóny - estrogény - sú „ochrancami“ ženského tela. Ich prudký pokles (menopauza) vedie k patológii muskuloskeletálneho systému, kardiovaskulárneho, nervového a iného systému.

 • bývalí profesionálni športovci, ktorí náhle ukončili výcvik;
 • ľudia s nerovnakými alebo nedostatočne vyvinutými chrbtovými svalmi.

Dlhodobá expozícia dvom alebo viacerým z týchto faktorov v 100% prípadov vedie k tvorbe spondylózy a u 85% k pridaniu sprievodnej patológie: osteochondrózy alebo spondylartrózy..

symptomatológie

Deformujúca spondylóza sa najčastejšie diagnostikuje náhodne pri röntgenovom vyšetrení na ďalšie choroby. Hlavným prejavom je zvyčajne sotva viditeľná stuhnutosť v mieche alebo periodické tupé bolesti, ktoré nespôsobujú pacientovi osobitné nepohodlie..

S ďalším poškodením medzistavcových platničiek alebo kĺbov stavcov však existuje jasná symptomatológia podobná spondylartróze. Spravidla ide o stálu bolestivosť v postihnutej oblasti, ktorá sa zhoršuje nakláňaním a otáčaním tela. Bolesť sa často objavuje v noci, čo spôsobuje nespavosť pacientov.

Pacienti sú často nepokojní a nervózni, pretože Neustále sa snaží nájsť pohodlnú polohu hlavy a tela, aby zmiernila bolesť. Svaly chrbta sa sťahujú v reakcii na bolesť - „kŕč“, vďaka ktorému sú pohyby v chrbtici výrazne obmedzené a jeho ohyby sú trochu vyhladené..

Aj v období slabých príznakov alebo vymiznutia bolestivosti majú pacienti tendenciu byť opatrní: ich pohyby sú plynulé a neochotné v dôsledku strachu z objavenia sa alebo zosilnenia bolesti..

Závažnosť symptómov pri spondylóze nesúvisí so stupňom poškodenia miechy. Preto sú časté prípady, keď sú pacienti vyrušovaní miernym diskomfortom v chrbte a röntgenové údaje naznačujú zanedbaný patologický proces so značným nárastom osteofytov..

Cervikálna spondylóza

Lézie na úrovni krku sú častejšie u ľudí s mentálnou a sedavou prácou. Zvyčajne je to bolesť v krku, ktorá prechádza do zadnej časti hlavy, ramena alebo lopatky. Ohyby a náklony hlavy sú obmedzené, ale vo vodorovnej polohe tuhosť klesá. Pred očami sú často „muchy“, hučanie v ušiach, ako aj neprimerané zvýšenie alebo zníženie tlaku..

V pokročilých prípadoch sa môžu objaviť neurologické poruchy charakterizované pocitom pálenia alebo „husími kožušinami“ na pokožke krku a ramien. Často klesá citlivosť na bolesť a teplotu, svalový tonus a sila horných končatín sa oslabujú.

Prsník

Patológia v oblasti hrudníka sa často nevyskytuje. Spravidla je v strede chrbta bolesť, ktorá siaha až k hrudníku a dolnej časti chrbta. Syndróm bolesti niekedy pri hrudnej spondylóze môže napodobniť syndróm infarktu myokardu, tuberkulózy alebo pneumónie, čo si vyžaduje dôkladnú diagnostiku stavu pacienta..

Zadné svaly sú zvyčajne napnuté, čo obmedzuje naklonenie a otočenie tela. Počas hmatu sa určujú charakteristické body bolesti pozdĺž chrbtice..


bedrový

Bedrová spondylóza sa častejšie prejavuje vo forme bolestivého "bedrového kĺbu" v postihnutej oblasti. Pri dolných končatinách sa často vyskytuje pocit pálenia, pri dlhšom státí sa pozoruje pocit „bavlny“ alebo „drevených“ nôh. Pacienti sa často sťažujú na svalovú slabosť dolných končatín a únavu.

Spravidla sa objavuje prerušovaná klaudikácia. Zvyčajne je tento symptóm spojený so zastavením na oddych pri dlhšej chôdzi (na pozadí patológie ciev dolných končatín). Avšak v prípade spondylózy je to nútený trup vpred, keď pri dlhých prechádzkach a pri iných činnostiach existuje bolesť..

V pokročilých prípadoch sa objavujú neurologické poruchy: úplné alebo čiastočné vymiznutie povrchovej citlivosti pokožky, ako aj zníženie tonusu a sily svalov nôh. Niekedy dochádza k porušeniu funkcií panvových orgánov - k vyprázdňovaniu, močeniu a sexuálnej sile.

diagnostika

Na diagnostiku deformujúcej sa spondylózy sa používajú komplexné ortopedické a neurologické vyšetrenia, ako aj röntgenové lúče, počítačové alebo magnetické rezonancie..

„Zlatým štandardom“ na diagnostiku spondylózy je rádiografia. Kostné nádory sa zvyčajne podobajú zobáku - osteofyty sa určujú röntgenom. Tieto sú umiestnené na stavcoch a obalujú medzistavcové platničky.

Ak dva osteofyty na susedných stavcoch rastú smerom k sebe, je možný výskyt falošného kĺbu tvoreného vrcholmi týchto kostí. V neskorších štádiách choroby sa vytvára tzv. Kostná svorka, ktorá upevňuje telá horných a dolných stavcov. Podobný kostný blok úplne obmedzuje pohyb v tomto segmente..

Rádiologické znaky spondylózy tiež zahŕňajú: nepravidelný tvar osteofytov, ich asymetrický a protiprúdový rast (podľa typu „zobáka vtáka“)..

liečba

Terapia deformujúcej sa spondylózy je zameraná na odstránenie bolesti, obnovu funkcií koreňov nervov (ak bolo pozorované ich porušenie) a na prevenciu progresie ochorenia..

Lieky

Aby sa bolesti zastavili, protizápalové lieky sú zvyčajne predpisované lekárom (Ketorolac, Analgin, Indometacín atď.). Pri silnej bolesti sú indikované paravertebrálne blokády - zavedenie liekov proti bolesti do paravertebrálnych tkanív. Zvyčajne sa používa kombinácia anestetika (novokaín) s kortikosteroidom (hydrokortizón)..

Ak sa pozoruje svalový spazmus, predpisujú sa svalové relaxanciá (baklofén, Sirdalud). Keď sú nervové korene zovreté, sú ukázané neurotropné lieky, ktoré majú ochranný účinok na nervový systém (Neuron, Piracetam, Sincumar, Cinnarizine)..

Chondroprotektory (Chondromix, Arthra, Don, Hyaluron a Rumalon) sa používajú na obnovu chrupavky chrbtice a normalizáciu miestneho metabolizmu..

Lokálne používajte dráždivé látky, ktoré zlepšujú prietok krvi v postihnutej oblasti: masti na báze extraktu korenia - kapsaicín (Nikoflex), hadí alebo včelí jed (Virapin atď.).

Fyzioterapia a cvičenie

V akútnom období sa používajú fyzioterapeutické manipulácie: ultrazvukové a diadynamické účinky, ako aj elektroforéza s anestetikami (Lidokaín, prokaín). Laserová a magnetická terapia sa niekedy predpisujú..

Medzi hlavné metódy konzervatívnej liečby spondylózy patrí fyzioterapia. Ten spočíva vo výbere špeciálnej gymnastiky, aby sa zabránilo stlačeniu nervových koreňov, posilnili sa chrbtové svaly, správne držanie tela a dala sa chrbtici správna pružnosť. Správna telesná výchova môže zväčšiť medzistavcové medzery, vytvoriť svalový korzet a znížiť tlak na chrbticu.

Masáže sa predpisujú opatrne, zatiaľ čo intenzívna masáž, manuálna terapia a trakcia chrbtice sa neodporúčajú..

Chirurgické metódy

Indikácia pre chirurgický zákrok je pretrvávajúca bolesť, ako aj výskyt neurologických porúch. Operácia zvyčajne zahŕňa odstránenie medzistavcových platničiek (nasledované endoprotetikou) alebo kostnej štruktúry, ktorá komprimuje nervový koreň. Výhodnou liečbou je však konzervatívna terapia..

Ako tomu zabrániť?

Aby sa zabránilo deformácii spondylózy, je potrebné:

 • Zabráňte jednotlivým poraneniam chrbtice (zlomeniny atď.) Alebo opakovanej mikrotraume.
 • Správne vrodené anomálie chrbtice (fúzia stavcov, miechy atď.).
 • Liečiť metabolické a endokrinné poruchy (dna, cukrovka), ako aj infekčné infekcie (napr. Tuberkulóza)..
 • Správne posturálne zakrivenie (hyperkyfóza, skolióza alebo hyperlordóza), rovnako ako ploché chodidlá a ďalšie deformácie chodidiel.
 • Vyhnite sa profesionálnemu športu alebo fyzickej práci spojenej s zdvíhaním hmotnosti.
 • Zbavte sa obezity akéhokoľvek stupňa.
 • Posilnite stravu pomocou mikroelementov a vitamínov.
 • Zabrániť sedavému životnému štýlu alebo dlhodobému pobytu v nevhodných a nezvyčajných polohách.
 • Zmeňte chladné podnebie alebo sa vyhnite častým podchladám.

Tieto opatrenia sú obzvlášť dôležité pre ohrozených ľudí:

 1. Pacienti starší ako 45 rokov;
 2. Ženy v postmenopauzálnom období;
 3. Bývalí profesionálni športovci, ktorí náhle ukončili výcvik;
 4. Ľudia s nerovnomerným alebo nedostatočne rozvinutým svalstvom chrbta;
 5. Niektoré profesie sú chirurgovia, administratívni pracovníci, sťahováci, stavitelia, inštalatéri vo veľkých výškach, baníci, spisovatelia atď..

Je potrebné si uvedomiť, že vývoj spondylózy je nevyhnutný vzhľadom na anatomické a fyziologické vlastnosti ľudskej chrbtice. Z tohto dôvodu je v mladom veku potrebná zmena životného štýlu: správna výživa, dostatočná fyzická aktivita, ako aj odmietnutie zlých návykov - drogová závislosť, fajčenie alkoholom a tabakom.

Pamätajte, že príznaky zriedka zodpovedajú skutočnej závažnosti ochorenia. Preto základom pre pomoc s deformujúcou spondylózou je včasná diagnóza. Posledné uvedené umožňuje dlhú dobu udržiavať primeranú životnú úroveň pacientov, aby sa zabránilo ich zdravotnému postihnutiu.

Deformujúca spondylóza bedrovej chrbtice

Termín „spondylóza“ odráža prítomnosť problémov v chrbtici, pretože má latinské korene (spondyl znamená chrbticu a osis znamená poruchy). Tento výraz sa týka degeneratívnych zmien vyskytujúcich sa v kĺboch ​​chrbtice. Opotrebovanie štruktúr chrbtice nastáva so starnutím tela. Deformujúca sa spondylóza bedrovej chrbtice sa zisťuje u ľudí rôzneho veku, všetko záleží na tom, ako sa v tele vyskytli silné zmeny a aký vplyv mali na miechy a miechu..

Čo deformuje spondylózu

Spondylóza sa môže vyvinúť v ktorejkoľvek časti chrbtice. Najčastejšie sa vyskytuje deformujúca spondylóza lumbosakrálnej chrbtice. Táto časť chrbtice je vystavená najťažšiemu stresu a často ju trpí. Deformujúca sa spondylóza hrudnej chrbtice sa diagnostikuje najmenej často. Hrudníková časť je dobre chránená rebrami, zriedka je poškodená.

Degeneratívne zmeny v deformujúcej sa spondylóze sa vyskytujú v niekoľkých štruktúrach, trpia medzistavcové platničky, fazetové kĺby, kosti a väzivo.

Biochemické zmeny nastávajú s vekom v štruktúre medzistavcových platní, najmä v želatínovom jadre a vo vláknitom kruhu. Vláknitý kruh obsahuje viac ako 60 koncentrických pásov kolagénových vlákien. Vláknité jadro je želé podobná látka pozostávajúca z kolagénových vlákien, vody a proteoglykánov. Nachádza sa vo vnútri medzistavcových platničiek. Obklopuje ho vláknitý prsteň..

Degeneratívne zmeny oslabujú štruktúru, vláknitý krúžok sa zlomí alebo opotrebuje. Vzhľadom na to, že množstvo vody v jadre klesá, zhoršujú sa odpisové vlastnosti medzistavcových platničiek. Takéto zmeny znamenajú zvýšenie rizika hernie disku a zníženie výšky medzistavcových platničiek.

Telo stavcov má štyri fazetové (zigapofyzikálne) kĺby. Zohrávajú úlohu pántov. Kíby sú pokryté chrupavkovým tkanivom, ktoré je spojivovým tkanivom s dobrým klzným povrchom. Pri deformácii kĺbov tkanivo chrupavky mizne a tvoria sa osteofyty. To vedie k hypertrofii kĺbov..

Osteofyty sa tvoria blízko konca stavcových platní, čo prispieva k narušeniu prísunu krvi do stavcov. Koncové dosky sú zhutnené, kosti pod koncovými doskami. Zmeny vedú k strate väzivovej sily.

Výskyt spondylózy môže lekár zistiť až po vyšetrení. Choroba si vyžaduje včasnú diagnostiku a liečbu, pretože pri nepriaznivom výsledku sa choroba vyvinie na postihnutie alebo na začiatok postihnutia..

Príčiny spondylózy

Príčiny deformácie bedrovej spondylózy sú:

 • Dynamické zaťaženie - fyzické napätie svalov, ktoré obklopujú chrbticu, na pozadí závažnej fyzickej nečinnosti.
 • Statické záťaže - zostávajú príliš dlhé v jednej nepríjemnej polohe.
 • Traumatické zranenia svalov a väzov chrbtice v sakrálnej a bedrovej oblasti.
 • Zmeny v tkanivách miechy súvisiace s vekom.
 • Dedičné a ústavné predpoklady.
 • Infekčné nádory a choroby.

Známky spondylózy

 1. Pain. Pacienti trpiaci deformujúcou spondylózou bedrovej chrbtice trpia silnou bolesťou. Vyskytuje sa počas pohybu, môže sa zvyšovať počas dňa alebo s prudkou zmenou polohy. Niektorí pacienti si sťažujú, že bolesť je spôsobená meniacimi sa poveternostnými podmienkami. Bolesť chrbta v počiatočnej fáze patológie môže byť nestabilná. Pravidelne dochádza k oslabeniu a zosilneniu nepohodlia v postihnutej oblasti chrbtice.
 2. Obmedzenie mobility. Obmedzenie rozsahu pohybu stavcov bedrovej chrbtice sa objavuje s progresiou zmien. Stupeň obmedzenia závisí od závažnosti spondylózy. Pri údere a hmatu na spinálne procesy stavcov dochádza k bolesti.
 3. Falošná krivosť. V niektorých prípadoch si pacient sťažuje na bolesť nôh, ktorá v stave fyzického odpočinku nezmizne.
 4. Slabosť nôh. Bolesť môže byť spôsobená dolnými končatinami a zadkami, niekedy sa znižuje pri nakláňaní sa dopredu alebo pri pohybe po schodoch nahor. Je to kvôli fyziologickému zväčšeniu plochy medzistavcových platničiek..

Deformujúca sa spondylóza chrbtice sa líši od osteochondrózy tým, že pri spondylóze existuje vždy bolesť, keď sa tlačí na poškodené stavce stavcov. Osteochondróza sa často vyskytuje v oblasti L5-S1. A pri spondylóze sú postihnuté stavce L3-L5.

Diagnóza choroby

Potrebné komplexné neurologické vyšetrenie pacienta. Bez neho nie je možné stanoviť správnu diagnózu. Diagnóza bedrovej spondylózy zahŕňa:

 • Röntgenové vyšetrenie. Diagnostický lekár fotografuje v bokoch a štandardných projekciách. Metóda výskumu sa používa na hodnotenie stavu zdeformovaných stavcov, posunov, identifikácie osteofytov.
 • MRI a CT - tieto štúdie sa používajú na určenie šírky miechového kanála, jeho stavu a výšky medzistavcových platničiek..

Liečba bedrovej spondylózy

Po vyšetrení a potvrdení diagnózy lekár predpíše pacientovi komplexnú liečbu. Cieľom liečby je zabrániť progresii degeneratívnych zmien v kostiach a chrupavkách. Neaplikujte sa sami, môže to viesť k obmedzenej schopnosti pacienta zhoršiť stav tkanív miechy..

Komplexné ošetrenie by sa malo zamerať na:

 • Zlepšenie stavu chrupavky medzistavcových platničiek.
 • Posilnenie muskuloskeletálneho systému chrbtice.
 • Zníženie tlaku a trenia stavcov.
 • Obnovenie dodávky krvi.
 • Úľava od silnej bolesti.

Drogová terapia

Lieky nemôžu eliminovať príčinu choroby, nemôžu znížiť počet osteofytov. Sú predpísané v krátkych kurzoch na zmiernenie bolesti..

Do terapeutického režimu sú zahrnuté nasledujúce skupiny liekov:

 • Biostimulants. Výťažok z aloe sa predpisuje intramuskulárne raz denne.
 • Svalové relaxanciá. Počas 4 - 5 dní s použitím Musoflexu 2 ml dvakrát denne.
 • Minerály a vitamíny. Flexinovo dvakrát denne, Neurorubín na tablete večer a ráno.
 • Vasoaktívne lieky. Xantinol nikotinát alebo kyselina nikotínová sa podáva intramuskulárne.
 • Nesteroidné protizápalové lieky. Arthrotek tablety ráno a večer alebo Arcoxia 90 mg jedenkrát denne.

Fyzioterapeutické postupy

Vákuová terapia Jedná sa o špeciálnu masážnu techniku, pri ktorej sa používajú plechovky rôznych veľkostí. Postupy sa uskutočňujú dva týždne každý druhý deň po dobu 15 minút. Pomôžu zlepšiť krvný obeh, zvýšiť funkčnosť väzivového aparátu.

Elektroforéza s ionónom. Podujatia sú vedené v 15-chodovom kurze. Na povrch kože pomocou galvanického prúdu sa zavádzajú lieky.

Tepelné spracovanie. Termoterapia pomôže odstrániť produkty rozpadu z tela, aktivovať metabolické procesy, zlepšiť fungovanie svalov, znížiť nepohodlie.

Magnetoterapia. Počet procedúr závisí od závažnosti ochorenia. Liečebný cyklus je 100 alebo 200 minút, sú rozdelené do 10 relácií. Vykonajte postup 1-2 krát denne. Urýchľujú regeneračné procesy, odstraňujú bolesť.

Hirudotherapy. Liečba pijavice je účinná, 5-7 procedúr je predpísaných na 10-30 minút. Procedúry môžu eliminovať bolestivé príznaky spondylózy a zlepšovať stav pacienta.

Bahenná terapia. Na dosiahnutie liečebného účinku je potrebné vykonať 10 procedúr počas 30 minút. Liečba bahnom aktivuje odtok lymfy do svalového tkaniva a odstraňuje svalovú napätie.

Fonoforézou. S pomocou ultrazvuku sa zavádzajú lieky. Zastavujú zápal a zlepšujú krvný obeh. Vyžaduje sa absolvovanie 12 - 15 procedúr v trvaní 10 minút.

masáž

Hlavné techniky lumbálnej masáže sú: planárne, hlboké a hrebeňové efekty. Pomáhajú zlepšovať pružnosť a pohyblivosť svalov. Používajte tiež kruhové, špirálové, pílové brúsenie.

Pri medziobratlovej spondylóze je možné predpísať akupresúru bedrovej chrbtice. Masér pôsobí na biologicky aktívne miesta, najskôr cvičí zdravé oblasti. Počet bodov a intenzita expozície sa určuje individuálne.

Ortopedické prístroje

Aby ste udržali chrbát v správnej anatomickej polohe, použite fixačné korzety. Nedovoľujú ohýbanie chrbtice, riziko štípania nervov alebo krvných ciev je výrazne znížené. Korzety sú ľahké, pohodlné, ľahko sa rozopínajú a zapínajú, takže ich môžu používať pacienti akéhokoľvek veku.

Manuálne masážne prístroje pomôžu udržať svalový tonus. Niekedy sa používajú masážne kreslá alebo postele, ale môžu sa používať iba pod dohľadom lekára, aby sa nepoškodila chrbtica.

Ľudové lieky

Protizápalové činidlo. V rovnakých častiach zoberte koreň petržlenu, žihľavy a listov bazy čiernej, nalejte vriacu vodu. Potom povarte 15 minút. Trvať trikrát denne.

Anestetikum. Vývar je pripravený z kôry bazy čiernej, brezy a vŕby. Zmiešajte 1: 4: 5, nalejte 250 ml vriacej vody a trvajte na tom.

upokojujúce Sušený valerián, medovka, levanduľa sa zmiešajú v rovnakom pomere, nalejeme vriacu vodu, filtrujte za hodinu, pite v noci.

Ohrievací krém. Vezmite niekoľko kvapiek éterického oleja z čierneho korenia, santalového dreva, borievky, zmiešané s vazelínou. Po aplikácii do bedrovej oblasti sa musíte zabaliť, snažte sa pohybovať menej. Tento liek pomáha pri spondylóze na zmiernenie bolesti, opuchu, zápalu..

Prevencia patológie

Aby sa zabránilo rozvoju deformujúcej sa spondylózy, je potrebné dodržiavať niektoré metódy prevencie.

 • Cvičte stres. Nesmie sa dovoliť osifikácia väzov a chrupaviek. Musíte sa neustále hýbať, robiť wellness cvičenia, robiť ľahké cvičenia zamerané na napínanie chrbta.
 • Beh, chôdza, plávanie. Robia chrbtové svaly funkčné.
 • Správna výživa. Soľ, mäso, korenie, sladkosti sú zakázané. Odporúčame ryby s nízkym obsahom tuku, čerstvú zeleninu a bylinky..
 • Masáž. Preventívna masáž je dobrá pre chrbát. Najmä u žien, pretože chôdza v pätách niekoľkokrát zvyšuje zaťaženie chrbtice.

Tieto preventívne opatrenia zabránia nielen bedrovej spondylóze, ale aj deformácii spondylózy krčnej chrbtice..

Ako liečiť deformujúcu spondylózu krčnej chrbtice

Na liečbu deformujúcej spondylózy krčnej chrbtice - najdôležitejšia včasná diagnóza.

Prečítajte si náš výber a uvidíte, že od zdroja k zdroju sa stále viac zvyšuje počet dôvodov rozvoja tejto patológie. A vek pacientov je stále menej. To isté s príznakmi. Čím viac, tým viac.

Vybrali sme pre vás niekoľko videí s cvičením a liečbou prírodnými prostriedkami. Zotavenie je teda vo vašich rukách. Sledujte a implementujte.

Skôr ako to urobíte, nezabudnite sa poradiť so svojím lekárom.!


Cervikálna spondylóza sa do značnej miery objavuje v dôsledku skutočnosti, že s vekom, stavcami a opotrebovanými diskami sa v nich vyskytujú nezvratné zmeny. V zásade sa môžu zmeny tvaru a veľkosti stavcov uskutočňovať bezbolestne, čo sťažuje identifikáciu choroby v skorých štádiách. Je veľmi pravdepodobné, že osoba, ktorá dosiahla päťdesiat, môže mať toto alebo také štádium krčnej spondylózy..

Preto je vhodné pri najranejšej diagnóze ochorenia pravidelne podstúpiť vyšetrenie miechy. Mali by ste absolvovať vysoko odbornú konzultáciu so špecializovaným stavcom. Predbežné vyšetrenie stavu chrbtice môže pomôcť vyhnúť sa mnohým nezvratným zmenám v tele..

Príčiny krčnej spondylózy

Vzhľadom na väčšiu pohyblivosť krčnej chrbtice nie je prekvapujúce, že tento typ spondylózy je najbežnejší. Medzi hlavné príčiny tohto ochorenia patria:

 • Vek;
 • celkové poškodenie tela;
 • ploché nohy;
 • zranenia
 • preťaženia, najmä dlhodobý pobyt v zakrivenej polohe;
 • osteochondrosis;
 • metabolické poruchy v tele.

príznaky

Všeobecne sú príznaky choroby podobné symptómom spondylózy v iných častiach chrbtice. Bolesť je lokalizovaná v krku. Obzvlášť nápadná bolesť ráno a večer. Choroba je tiež sprevádzaná týmito príznakmi:

 • pretrvávajúce bolesti hlavy;
 • slabosť;
 • pocit „husacích hrčiek“ v končatinách;
 • hučanie v ušiach;
 • závrat
 • pokles tlaku.

Vzhľadom na to, že choroba nemá výrazné príznaky, môže sa po dlhú dobu vyvíjať bez správnej diagnózy, ktorá sa prejavuje až v neskorších štádiách. Jedným z hlavných nebezpečenstiev je vplyv na ľudský kardiovaskulárny systém.

Stupeň krčnej spondylózy

V závislosti od toho, ako ťažké ochorenie prechádza, možno ho podmienečne rozdeliť do 3 etáp. Je potrebné zistiť, v akom štádiu je ochorenie dôkladným vyšetrením lekárom chrbtice, pretože v mnohých ohľadoch je to stav pacienta, ktorý naznačuje štádium vývoja choroby. V závislosti od stupňa a individuálnych zmien krčnej chrbtice sa lieči aj cervikálna spondylóza..

 1. Prvé štádium môže byť asymptomatické a zriedkavá bolesť v krku iba nepatrne narúša obvyklý životný štýl osoby. Telá krčných stavcov sa postupne zarastajú kostnými útvarmi..
 2. Neúspešná liečba alebo jej neprítomnosť vedie k rozvoju druhej fázy cervikálnej spondylózy. Kostné procesy susedných stavcov sa postupne zväčšujú, akoby „rástli“ smerom k sebe. Silná fyzická námaha alebo podchladenie zvyšujú bolesť v krku. Táto fáza môže trvať až niekoľko rokov a pravidelne sa prejavuje exacerbáciami.
 3. V tretej fáze sú kostné procesy (osteofyty) vzájomne prepojené a vytvárajú oblúk. Svaly sú v extrémnom napätí, postupne sa vyvíja úplná nepohyblivosť postihnutej oblasti. Môže dôjsť k čiastočnej strate kontroly končatín. Zmeny krčnej chrbtice vedú k vestibulárnym poruchám. V tomto štádiu nedosiahne požadovaný výsledok ani manuálna terapia, ani medikácia. V treťom štádiu teda môže byť spondylóza liečená iba operatívnym spôsobom.

diagnostika

Ako už bolo spomenuté, diagnostika choroby v skorých štádiách je komplikovaná skutočnosťou, že choroba môže prejsť bez viditeľných fyzických prejavov. Preto je pre presnú diagnózu krčnej spondylózy vhodné:

 • Počítačová tomografia;
 • alebo zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie.

Na klinike môže lekár použiť CT sken na získanie trojrozmerného obrazu postihnutej oblasti. Takáto diagnostika poskytuje presnejšie výsledky a je šetrnejšia v porovnaní s konvenčnými röntgenovými lúčmi. V centrách sa počítačová tomografia vykonáva na zariadení PhilipsBrilliance 64.

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie umožní získať vrstvený obraz tkanív. Takto je možné dosiahnuť presnejšiu diagnózu spondylózy. Na klinike Omega-Kyjev tento typ vyšetrenia vykonáva spoločnosť PhilipsAchieva 1.5T 16ch.

liečba

Neznamená to však, že existuje určitá jedinečná liečba spondylózy krku. Tento typ ochorenia je ťažké liečiť:

 • v prvom rade je zameraný na zmiernenie bolesti;
 • ako aj na zabránenie degeneratívnym zmenám disku.

Počas liečby spondylózy krku na klinike získate príležitosť na zlepšenie:

 • krvný obeh krvných ciev;
 • eliminovať zápalový proces.

Špecialisti ponúkajú okrem liečby drogami aj komplexný systém, v ktorom sa používajú:

prevencia

Prevencia chorôb je dôležitá nielen pre starších ľudí, ale aj pre tých, ktorí trávia dlhý čas posedením pri počítači.

Preventívne cvičenia pomôžu zabrániť rozvoju patológií krčnej chrbtice. Vzhľadom na dlhodobú absenciu symptómov v skorých štádiách spondylózy na krku sa však odporúča občas vyšetriť stavovca..

Na klinike dostanete konzultáciu s vysoko kvalifikovaným odborníkom, ktorý má možnosť vyhnúť sa problémom spojeným s ochorením.

Video - Cvičenie Cvičenie na deformáciu spondylózy krku

Najčastejšie otázky týkajúce sa krčnej spondylózy

 1. Ako identifikovať krčnej spondylózy?
  Pri cervikálnej spondylóze sú charakteristické príznaky, ako sú bolesti hlavy, svalová slabosť v ramenách, ramenách, zhoršená chôdza a koordinácia, bolesť v krku s fyzickou pohyblivosťou. V prípade výskytu týchto príznakov by ste sa mali poradiť s lekárom o presnejšej diagnostike..
 2. Prečo liečiť krčnú spondylózu?
  Toto ochorenie zriedkavo pokračuje samostatne, pretože jeho častými spoločníkmi sú osteochondróza a spondylartróza. Toto ochorenie spôsobuje degeneráciu tkanív medzistavcových platničiek, čo vedie k bolesti, zvieraniu nervov a obmedzeniu pohyblivosti. Výsledkom je zníženie kvality života pacienta, takže toto ochorenie vyžaduje povinnú liečbu.

V krčnej chrbtici sa môže vyskytnúť spondylóza - objavenie sa výrastkov podobných stavcom kosti medzi stavcami, čo môže následne viesť k ešte zložitejším ochoreniam krku a chrbta. Vďaka špecifickosti krčnej chrbtice a pohyblivosti, pohyblivosti stavcov je krk neustále vystavený statickému stresu..

Prejav krčnej spondylózy možno vyjadriť nasledujúcimi príznakmi:

 • hluk v ušiach;
 • závraty;
 • bolesť krku, ktorá prechádza po odpočinku;
 • tlakové poklesy;
 • zrakové postihnutie;
 • šírenie bolesti v horných končatinách.

Táto patológia sa v počiatočnej fáze považuje za kompenzačnú. Hlavným impulzom pre začiatok choroby je:

 • nadmerné zaťaženie krčnej chrbtice v dôsledku zhoršeného držania tela;
 • bočné zakrivenie krku;
 • pretrvávajúce spastické kontrakcie krčných svalov;
 • narovnanie krčnej lordózy;
 • ako aj neurologické choroby vedúce k zlyhaniu krčných svalov.

Liečba v rôznych štádiách choroby

Nebezpečenstvo spondylózy deformujúcej krčka maternice spočíva v tom, že výsledné hroty kostí stláčajú tepny a narušujú prísun krvi do mozgu. Táto situácia mnohokrát zvyšuje pravdepodobnosť vzniku mikroúderov.

Liečba spondylózy krku v skorých štádiách je mimoriadne potrebná z dôvodu, že sa osteofyty zväčšujú iba v priebehu času a tiež významne obmedzujú pohyblivosť..

Cieľom liečby je eliminovať príznaky choroby a dosahuje sa:

 • medikácie;
 • Manuálny;
 • rehabilitácia;
 • akupunktúra;
 • lekárska gymnastika.

Kompetentné použitie lekárskych metód v kombinácii môže poskytnúť veľmi významný úspech v boji proti tejto chorobe.

Pri spondylóze krčnej chrbtice v dôsledku riedenia medzistavcových platničiek sa na stavcoch objavujú kostné útvary - osteofyty. Ak sa osteofyty neošetria, rastú nepretržite a poškodzujú okolité tkanivá a vytlačujú cievy a nervové korene.

Na špecializovaných klinikách sú:

 • potrebné diagnostické vybavenie;
 • súčasné liečebné metódy;
 • skúsení odborníci.

Pacienti sú ohromení, že sme veľmi pohodlní, čo je dôležité pre ľudí so zadnými chorobami.

Indikácie liečby

 • častá túžba „napnúť“ krk;
 • ranná stuhnutosť, drvenie pri pohybe;
 • mierna bolesť v zadnej časti hlavy;
 • tinnitus, stmavnutie očí, závraty pri ohýbaní alebo otáčaní hlavy;
 • mravenčenie v krku, ramenách alebo pažiach;
 • znecitlivenie tváre, rúk;
 • svalová slabosť alebo svalové napätie.

Patologické vlastnosti

Bolesť v krku, závraty, ťažkosti s otočením alebo naklonením hlavy - tieto nepríjemné javy môžu byť príznakmi deformujúcej sa spondylózy.

Túto patológiu je možné úplne zbaviť až na začiatku jej vývoja, preto by sa liečba mala začať už pri prvých prejavoch choroby..

Deformujúca spondylóza krčnej chrbtice je chronický stav, ktorý sa vyskytuje v dôsledku určitých chorôb alebo poranení chrbtice. V súvislosti so stenčením medzistavcových platničiek sa na stavcoch objavujú kostné útvary - osteofyty..

Čiastočne preberajú funkcie vykonávané diskami, ale zároveň spôsobujú veľa zdravotných problémov. Rast kosti v priebehu času vedie k fúzii susedných stavcov a strate pohyblivosti v tejto časti chrbtice.

Krčná oblasť je najviac náchylná na rozvoj spondylózy v dôsledku relatívne slabých svalov, vysokého statického zaťaženia a niektorých anatomických znakov, napríklad malej veľkosti stavcov a neprítomnosti diskov medzi tromi hornými stavcami a lebkou..

príčiny

Najčastejšie sa táto porucha vyvíja v starobe, ale teraz je často diagnostikovaná u pacientov stredného veku a dokonca aj u mladých ľudí. Je to kvôli nárastu počtu ľudí, ktorí pravidelne pracujú na počítači, čo vedie k konštantnému statickému zaťaženiu krku.

Tiež môžu spôsobiť cervikálnu spondylózu:

 • nadmerná fyzická aktivita;
 • choroby chrbtice a krku;
 • metabolické poruchy;
 • dedičná predispozícia;
 • nepresnosti vo výžive (nedostatok vitamínov a minerálov).

Hlavné príznaky choroby

V počiatočnom štádiu spondylózy pacienti spravidla neprikladajú význam implicitným príznakom patológie. Nasledujúce príznaky naznačujú potrebu lekárskej pomoci:

 • častá túžba „napnúť“ krk;
 • ranná stuhnutosť;
 • chrumkavosť pri pohybe;
 • mierna bolesť v zadnej časti hlavy;
 • hluk v ušiach;
 • stmavnutie očí, závraty pri ohýbaní alebo otáčaní hlavy;
 • mravenčenie v krku, ramenách alebo pažiach;
 • znecitlivenie tváre, rúk;
 • svalová slabosť alebo svalové napätie;
 • mdloby, celková slabosť.

V priebehu času sa prejavy choroby zvyšujú. Celkové zdravie sa zhoršuje v dôsledku narušenia krvného obehu a postupnej svalovej atrofie. Bez lekárskej pomoci môže patológia spôsobiť:

Diagnostika a liečba

Na diagnostikovanie počiatočného štádia spondylózy je potrebná pomoc skúseného ortopeda alebo neurológa. Okrem vyšetrenia pacienta môžu byť potrebné aj inštrumentálne štúdie:

 • Röntgenové žiarenie v 3 projekciách;
 • MRI
 • CT
 • ak je to potrebné - ďalšie typy vyšetrení.

V pokročilých prípadoch je indikovaná operácia a ďalšia rehabilitácia. V skorých štádiách deformujúcej sa spondylózy krčnej chrbtice sa používajú terapeutické metódy.

 • zápal;
 • zmierniť bolesť;
 • pomôže obnoviť chrupavku.

Bežne používané protizápalové lieky, lieky proti bolesti a chondroprotektory.

Fyzioterapeutické postupy eliminujú:

 • svalové kŕče;
 • bolesť;
 • normalizovať krvný obeh;
 • podporovať regeneráciu tkanív.
 • rozvíja korzet svalu;
 • zmierňuje krvné cievy a nervové korene, aby sa vytlačili;
 • zlepšuje prísun krvi do tkanív;
 • obnovuje mobilitu.

Ako pomocné metódy sa používajú:

 • masáže;
 • reflexná terapia;
 • manuálna terapia.

Sieťové kliniky liečia choroby chrbtice a kĺbov. Rozsiahle skúsenosti a moderné vybavenie pomáhajú lekárom diagnostikovať spondylózu v počiatočnej fáze.

Pre každého pacienta je vyvinutý najúčinnejší individuálny liečebný plán. Uplatňuje sa široká škála liečebných a rehabilitačných metód..

Zdroj: https://zdravclinic.ru/ Autor Simanenkov S.N., ortopedický traumatológ.

Krčka spondylóza je všeobecný pojem, ktorý sa týka zmien stavcov (kostných štruktúr), kĺbov, diskov krčnej chrbtice v dôsledku starnutia (degenerácie) diskov..

V priebehu času sa stavce a disky opotrebujú, čo vedie k bolesti. Väčšinou krčka spondylóza postihuje ľudí starších ako 55 rokov..

Postupne sa s vekom štruktúra disku ničí a flexibilita chrbtice sa stráca. Reakciou tela bude progresívna tvorba kostných výrastkov (osteofyty). Ich rast je často sprevádzaný komplikáciami vo forme tlaku vyvíjaného na zakončenie miechy a miechy, zatiaľ čo syndróm bolesti sa zvyšuje.

Toto ochorenie obvykle nemá výraznú symptomatológiu. Medzi hlavné príznaky patrí bolesť, stuhnutosť v krku, zhoršenie ráno po prebudení a postupné znižovanie po celý deň..

Môžu vás trápiť aj bolesti hlavy. Zväčšený rast kostí ovplyvňuje nervové zakončenie a miechu, čo spôsobuje:

 • pocit brnenia;
 • necitlivosť;
 • slabosť;
 • streľba alebo bolesť paží alebo nôh.

príčiny

Príčiny cervikálnej spondylózy zahŕňajú:

 • zranenia a preťaženia - domácnosť, profesionál, šport;
 • predĺžený pobyt v sklopenej polohe;
 • porušenie postoja;
 • ploché nohy;
 • osteochondrosis;
 • starnutie tela.

symptomatológie

 • bolesť v zadnej časti hlavy;
 • často v ramennom páse;
 • v zadnej časti hlavy;
 • oči a uši.

Pretrvávajú, aj keď je hlava nehybná. Okrem toho je obmedzená pohyblivosť krku a bolesť počas pohybu, najmä pri otáčaní hlavy. Pre pacientov je spravidla ťažké nájsť pohodlnú polohu pri spánku, často sa prebudia z bolesti krku kvôli nepríjemnej polohe hlavy, čo spôsobuje ďalší stres na kĺboch ​​a väzoch krčnej chrbtice..

Pri spondylóze sú zvyčajne charakteristické dlhodobá bolesť a ťažkosti s pohybom hlavy. Štúdia odhaľuje obmedzenie pohyblivosti krčných stavcov.

Tlak na zadnú stranu medzistavcového kĺbu spravidla spôsobuje bolesť, najmä ak mierne nakloníte hlavu pacienta späť.

Aké je nebezpečenstvo krčnej spondylózy??

Spondylóza je často dôvodom rozvoja medzistavcových prietrží, ako aj všetkých súvisiacich neurologických porúch, ako napríklad:

 • bolesť v rôznych častiach tela;
 • znecitlivenie končatín;
 • orgánové dysfunkcie.

Takmer vždy je cervikálna spondylóza sprevádzaná cievnymi poruchami, ktoré spôsobujú:

 • bolesť hlavy;
 • závraty;
 • hluk a zvonenie v ušiach;
 • tlakové rázy;
 • zrakové postihnutie.

To všetko sa deje v dôsledku rastu osteofytov, ktoré zužujú miechový kanál, porušujú tepny a nervy - dochádza k stenóze stavcov. Výskyt stavcovej stenózy zasa sprevádza príznak „nepravej krívania“, ktorý sa prejavuje neustálym pocitom bolesti, stuhnutosti alebo stuhnutosti jednej alebo oboch nôh..

Takáto bolesť sa však nezastaví, aj keď sa pacient nepohybuje.

Video - Cervikálna spondylóza: Prírodné ošetrenie

O liečbe

Cervikálnej spondylóze, ako chronickému a nevyliečiteľnému ochoreniu krčnej chrbtice, zvyčajne predchádzajú obdobia akútnych stavov. Potom je zvyčajne možný normálny pracovný život..

Avšak prijaté signály o ťažkostiach v tele by vás mali prinútiť premýšľať o potrebe zmeniť postoj počas práce a robiť pravidelné gymnastické cvičenia. V opačnom prípade existuje riziko chronickej choroby.

Liečba chronickej bolesti krčných stavcov by mala byť zameraná predovšetkým na prevenciu komplikácií ochorenia. Je dôležité pochopiť súvislosť medzi nesprávnou polohou tela a bolesťou v zadnej časti hlavy. Ak je to potrebné, vždy sedieť a nakláňať sa (napríklad pri práci s počítačom), mali by ste hlavu zdvíhať a ramená znižovať každých 10 minút..

Každú hodinu musíte chodiť s rukami visiacimi okolo vášho trupu. Takáto pauza je nevyhnutná pre fyzickú aj duševnú relaxáciu. Pravidelné cvičenia prispievajú k postupnému zmierňovaniu bolesti, zlepšujú tiež pohyblivosť stavcov. Nie je však možné očakávať rýchle zotavenie sa z chronických chorôb tohto druhu..

Lieky proti bolesti a protizápalové lieky zmierňujú tento stav, ale samotné ochorenie sa nelieči..

Klinika poskytuje efektívnu liečbu spondylózy. Liečba sa vykonáva ambulantne. Liečba je založená na komplexnom programe zameranom na rýchle odstránenie bolesti a príčiny utrpenia. Ako súčasť komplexnej terapie sa môžu použiť tieto metódy:

 • akupunktúra;
 • vákuová terapia;
 • šetrné metódy manuálnej terapie (postizometrická relaxácia);
 • laserová terapia;
 • pharmacopuncture;
 • suchá trakcia;
 • magnetopuncture;
 • elektrická stimulácia a iné ošetrenia.

Priemerný priebeh liečby je 10 až 15 sedení a odstránenie akútnej bolesti od 1 do 3 sedení.

Čím skôr je ošetrenie, tým lepší je výsledok.!

Sťažnosti na bolesť hlavy, závraty, bolesť v krku a ramenách často počujú ľudia staršej vekovej skupiny. Berú celé zbrane rôznych liekov proti bolesti, aby sa zbavili bolestivých symptómov, ale spravidla je všetko neúčinné. Faktom je, že príčinou takýchto príznakov sú často degeneratívne procesy na stavcoch, menovite krčka spondylóza..

Čo je spondylóza

Spondylóza nie je samostatným ochorením, je to termín, ktorý vysvetľuje podstatu patologických zmien v chrbtici počas jej degeneratívno-dystrofickej zmeny. Ako viete, v tele sa s vekom vyskytujú nedobrovoľné procesy..

Všetky telesné tkanivá, vrátane chrbtice, podliehajú starnutiu. Navyše, ak v živote osoby existujú rizikové faktory pre stavcovú patológiu, môžu sa degeneratívne zmeny vyskytnúť omnoho skôr ako u ľudí bez nich..

Spondylóza sa vyskytuje vo všetkých častiach chrbtice, ale krčka chrbtice často trpí, čo je spojené s anatomickými a fyziologickými charakteristikami krčných stavcov. Krčná oblasť je najviac pohyblivá v tele, vykonáva ťažké zaťaženie (drží váhu hlavy), svaly sa vyvíjajú relatívne slabo, čo zvyšuje statické zaťaženie.

Krčné stavce sú malé, pretože nie sú také silné ako ostatné. Vážnym priťažujúcim faktorom poškodenia krčnej chrbtice je to, že veľké nervy a krvné cievy, najmä stavcová tepna, prechádzajú vnútri stavcov..

Osteofytová kompresia tejto cievy ohrozuje chronické mozgové zlyhanie obehu a v niektorých prípadoch môže spôsobiť ischemickú mozgovú príhodu (stavca dodáva krv takmer tretine mozgu).

Aká je podstata patologických zmien pri krčnej spondylóze? Spondylóza sa často nazýva deformujúca..

Spondylóza krčnej chrbtice nie je primárnym procesom, je to druh ochrannej a adaptívnej reakcie tela na patologické zmeny medzistavcových platničiek s osteochondrózou..

Ako viete, osteochondróza vedie k deštrukcii disku, ktorá je sprevádzaná nestabilitou krčnej chrbtice. Telo reaguje zarastaním po stranách stavcových telies osteofytov (kostných výčnelkov), ktoré sú zamerané na stabilizáciu susedných stavcov..

S postupujúcou patológiou sa do procesu tiež vťahujú stavce väzov s ich osifikáciou (strácajú svoju elasticitu a elasticitu). Aj keď telo dokáže takým patologickým spôsobom dosiahnuť určitú stabilitu, ale z tohto dôvodu je krčná chrbtica deformovaná (deformujúca spondylóza), čo vedie ku kompresii nielen nervov a krvných ciev, ale aj v niektorých prípadoch miechy. V takýchto prípadoch pomôže iba chirurgická liečba..

Dôvody rozvoja patológie

V posledných desiatich rokoch sa stav, ako je deformujúca sa spondylóza krčnej chrbtice, výrazne zmenšil. Ak donedávna táto patológia, ako aj ďalšie dystrofické zmeny v chrbtici postihli ľudí vo veku 50 - 60 rokov, dnes sa prvé príznaky cervikálnej spondylózy nachádzajú aj u dvadsaťročných ľudí..

To spochybňuje teóriu, že spondylóza, ako je osteochondróza, sú fyziologické zmeny súvisiace s vekom..

Pri vývoji týchto problémov zohrávajú hlavnú úlohu príčiny a rizikové faktory, ktoré vedú k zvýšenému zaťaženiu stavcov, k metabolickým poruchám v chrupavkovom tkanive medzistavcových platničiek:

 • liečba závratov krčnej osteochondrózy, statického preťaženia krčnej chrbtice (predĺžený pobyt hlavy v jednej polohe, napríklad práca za počítačovým monitorom);
 • stále dynamické preťaženie krku;
 • získané alebo vrodené patológie, ktoré vedú k porušeniu biomechaniky chrbtice, posunu v ťažisku a redistribúcii zaťaženia chrbtice;
 • genetická predispozícia; metabolické choroby a endokrinologická patológia;
 • traumatické zranenia krčnej chrbtice;
 • nedostatok výživy, strava s nedostatkom vitamínov, stopových prvkov atď..

Ak je vo vašom živote prítomný aspoň jeden z rizikových faktorov rozvoja deformujúcej krčnej spondylózy, potom podniknite opatrenia na jeho odstránenie - prevencia choroby je omnoho jednoduchšia ako jej liečba..

Príznaky a diagnostika

Cervikálna spondylóza môže byť podozrivá z nasledujúcich príznakov:

 • bolesť v oblasti krčka maternice, ktorá môže uvoľňovať svaly ramenného pletenca, chrbta hlavy, môže byť chronická (cervikálna) alebo akútna vo forme náhlej bolesti chrbta;
 • periodický tok horných končatín, pocit plazenia;
 • cvaknutia a drvenie pohybmi hlavy; v priebehu času dochádza k obmedzeniu pohyblivosti v krku a deformácii („hrb“ na zadnej strane krku rastie);
 • závraty, mdloby po stlačení stavcov (takéto príznaky sú často vyvolané náhlymi pohybmi v krku, ktoré môžu slúžiť ako diagnostické príznaky);
 • bolesti hlavy v zadnej časti hlavy (boľavé, konštantné, nie je možné zmierniť konvenčnými analgetikami); znížená svalová sila v rukách;
 • bolesť ramena pri absencii artikulárnej patológie.

Potvrdenie diagnózy je jednoduché. Dosť:

 • vykonať objektívne vyšetrenie pacienta (vyžaduje sa konzultácia s neurológom);
 • RTG krčnej chrbtice v dvoch projekciách (pokles výšky disku, osteofyty, subluxácie stavcov, spondylolistéza).

Ak je to potrebné, vykoná sa CT alebo MRI sken (metóda výberu), ktorá vám umožní zistiť:

 • moc;
 • druh poškodenia;
 • na zistenie prítomnosti komplikácií, napríklad medzistavcovej prietrže.

Zásady liečby

Liečba krčnej spondylózy je náročná úloha. Je potrebné pochopiť, že túto patológiu nemožno vyliečiť. Môžete spomaliť alebo zastaviť progresiu degeneratívnych zmien a zabrániť komplikáciám.

Ak má byť liečba úspešná, mala by byť komplexná a mala by zahŕňať drogy aj metódy, ktoré nie sú drogami, ktoré sú mimochodom oveľa dôležitejšie ako injekcie a tablety..

Pri exacerbácii a rozvoji syndrómu bolesti vám odborník predpíše liečbu nasledujúcimi liekmi:

 • na odstránenie bolesti (ibuprofén, meloxikam, diklofenak, ketolorac atď.);
 • na odstránenie svalového kŕče (midokálne);
 • Vitamíny B na posilnenie nervových koreňov;
 • lieky, ktoré zlepšia mikrocirkuláciu a metabolické procesy;
 • lieky, ktoré sú zamerané na obnovu chrupavky miechy.

Všetky ostatné spôsoby neliečenia:

aplikovať až po odznení príznakov (počas remisie).

Chirurgia je poslednou liečebnou metódou, používa sa iba v naliehavých prípadoch, pretože existuje vysoké riziko komplikácií, ale niekedy môže zachrániť človeka pred neustálymi bolesťami..

Spondylóza krčných stavcov postihuje 40 - 45% populácie staršej ako 40 rokov. Spondylóza sa môže rozvíjať aj u ľudí, ktorí vedú neaktívny životný štýl (administratívni pracovníci, vodiči atď.) A nevenujú dostatočnú pozornosť držaniu tela..

Dôvody rozvoja

Degeneratívne zmeny medzistavcových platničiek sú dôsledkom procesov, ktoré sa vyskytujú v krčnej chrbtici a slúžia ako tlmič nárazov pre rôzne zaťaženia chrbta. V mladom veku je chrbtica plná vlhkosti a pružná. S pribúdajúcim vekom zahusťujú, vysychajú a začínajú sa opotrebovať, čo vedie k zmenšeniu priestoru medzi stavcami..

Kĺbov stavovcov sú zaťažené veľkými nákladmi, v dôsledku ktorých sa na stavovcoch tvoria osteofyty. Výčnelky z kostí znižujú pohyblivosť stavcov a zvierajú nervové korene, ktoré sú v segmentoch miechy..

Okrem prirodzených zmien súvisiacich s vekom môže byť tvorba spondylózy krčnej chrbtice vyvolaná:

 • traumatické zranenia;
 • zápalové procesy, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť rozvoja patológie u mladých ľudí.

Medzi hlavné faktory vyvolávajúce vývoj deformujúcej spondylózy patrí:

 • Nadmerné fyzické, pracovné a iné zaťaženie;
 • Zhoršené držanie tela;
 • Chronická mikrotrauma, abnormality vo vývoji stavcov;
 • osteochondróza;
 • fajčenie;
 • Dedičná predispozícia;
 • Endokrinná dysfunkcia;
 • Ploché nohy;
 • Starnutie tela;
 • Predĺžený pobyt v statickej polohe.

Video - Terapeutická gymnastika s cervikálnou spondylózou

Ako sa prejavuje

Prvé príznaky choroby sa môžu vyskytnúť vo veku 20 rokov. U ľudí starších ako 40 rokov sú príznaky deformujúcej spondylózy pozorované v 60 - 70% prípadov. Intenzita a závažnosť klinického obrazu choroby závisí od:

 • stupeň poškodenia nervových zakončení;
 • degenerácia tkaniva;
 • zapojenie do patologického procesu ciev, nervov, väzov a medzistavcových platničiek.

Medzi príznaky degeneratívnych zmien krčnej chrbtice patria:

 • Syndróm bolesti. Bolestivé pocity sa objavujú v krku, krku, dolnej čeľusti, ramenách, očných bulkách a ušiach. Spravidla sa ráno stáva výraznejšia bolesť.
 • Pocit stuhnutosti v oblasti stavovcov, ktorý sa na konci dňa zvyšuje.
 • Porucha spánku. Z dôvodu bolesti a nepohodlia v krku si ľudia nemôžu zvoliť pohodlnú polohu a mať dostatok spánku.
 • Hluk v ušiach.
 • Znecitlivenie kože na hlave, horný ramenný opasok, krk.
 • Zhoršená pohyblivosť krčných stavcov.
 • Atrofia svalu krku.
 • Závraty, nerovnováha.
 • Blikajúce muchy pred očami.
 • Pri pohybe v krku.

Špecifické liečenie degeneratívnych zmien

Liečba deformujúcej spondylózy si vyžaduje integrovaný prístup a zahŕňa užívanie liekov:

 • protizápalové lieky;
 • Preparáty pre křupavku;
 • analgetiká;
 • svalové relaxanciá atď.;
 • rehabilitácia;
 • reflexná terapia;
 • kurzy fytoterapie na normalizáciu metabolických procesov.

Liečba spondylózy krčnej chrbtice je zameraná na dosiahnutie týchto výsledkov:

 • Zlepšenie mobility stavcov;
 • Eliminácia bolesti;
 • Normalizácia miestneho krvného obehu;
 • Spomalenie dystroficko-degeneratívnych procesov;
 • Neutralizácia sprievodných symptómov (bolesti hlavy, závraty atď.);
 • Zníženie rizika komplikácií (medziobratlová hernia, výčnelok).

Liečba deformujúcej spondylózy zahŕňa tiež fyzioterapeutické postupy:

 • elektroforéza;
 • dynamické prúdy;
 • ultrazvuk atď.;
 • akupunktúra;
 • akupresúra (akupresúra);
 • terapia rázovými vlnami;
 • iné terapeutické techniky.

Pri akútnej bolesti sú na odstránenie stagnácie krvi a cievneho edému predpísané hirudoterapie.

Ako sa lieči osteopatia spondylózy?

Na dosiahnutie efektívnych a maximálnych výsledkov liečby degeneratívnych zmien v krčnom stavci umožňujú metódy osteopatie. Pomocou jemných manuálnych techník a techník pôsobí osteopat priamo na oblasť patologického procesu, čo eliminuje príčinu ochorenia a zlepšuje kvalitu života pacienta..

Liečba deformujúcej spondylózy osteopatickými technikami sa uskutočňuje niekoľkými smermi:

 • Zlepšenie metabolických procesov;
 • Stimulácia procesov obnovy (regenerácie) medzistavcových platničiek;
 • Aktivácia výživy a dodávky krvi v stavovcoch;
 • Neutralizácia bolesti uvoľnením nervových zakončení;
 • Obnovenie pohyblivosti kĺbov chrbta;
 • Eliminácia svalových kŕčov stavcových stavieb.

Cvičenia fyzickej terapie pomôžu upevniť výsledky liečby osteopatiou. Aktivujú svalovú aktivitu a zlepšujú krvný obeh..

Použitie osteopatických techník pri liečbe spondylózy umožňuje:

 • spomaľujú dystroficko-degeneratívne zmeny v stavcoch;
 • zastaviť rozvoj patologického procesu.

Metódy osteopatie sú absolútne bezpečné a nespôsobujú vedľajšie účinky..

Počet manuálnych expozičných relácií určuje lekár individuálne. Kombinácia osteopatických techník a techník s inými terapeutickými metódami expozície vám umožňuje dosahovať dlhodobé a trvalé výsledky, čo významne znižuje pravdepodobnosť výskytu nepriaznivých komplikácií..

Preventívne opatrenia

Nie je možné úplne vyliečiť krčnú spondylózu. Akonáhle sa objaví, choroba zostáva na celý život a významne znižuje kvalitu života. Osobitná pozornosť by sa preto mala venovať prevencii degeneratívnych zmien v chrbtici, ktorá spočíva v dodržiavaní týchto odporúčaní:

 • Viesť aktívny spôsob života a vykonávať pravidelnú fyzickú aktivitu, ktorá pomôže posilniť svalový rámec chrbta;
 • Počas sedavej práce si každú hodinu oddýchnite a zahrievajte 10-15 minút;
 • Dodržiavajte pravidlá vyváženej a vyváženej stravy.
 • Vyhnite sa zraneniam a poškodeniu chrbtice;
 • Spite na pohodlnom, najlepšie ortopedickom vankúši.

Ak zistíte prvé príznaky spondylózy krčnej chrbtice, mali by ste sa poradiť s lekárom. Detekcia degeneratívnych zmien v skorých štádiách umožní účinnú liečbu a maximálne terapeutické výsledky..

Najčastejšie sa osteofyty podobajú bodkám alebo zobákom, ktoré sú nasmerované na telá. Ak sa ochorenie začne, potom môžu byť deformované samotné stavce. Spravidla trpia touto chorobou ľudia starší ako 50 rokov..

Spondylóza je chronické ochorenie. Príčinou tohto ochorenia môže byť zranenie muskulo-väzivového aparátu, ako aj preťaženie miechy..

Dá sa povedať, že spondylóza je ochrannou reakciou ľudského tela, ktorá sa snaží opraviť oblasť chrbtice, ktorá bola poškodená stresom..

Aké sú príčiny choroby?

Príčiny deformácie spondylózy krčnej chrbtice môžu byť:

 • zápal medzistavcových kĺbov, t.j. artritída;
 • rôzne zranenia tejto chrbtice (profesionálne, športové alebo domáce);
 • osteochondróza krku.

Choroba sa tiež môže vyvinúť v dôsledku dlhodobého statického zaťaženia, napríklad pri sedavej práci. Porušenie postoja, ploché nohy a podchladenie tiež zvyšujú riziko spondylózy. Hlavným dôvodom sú však zmeny súvisiace s vekom a metabolické poruchy v tele.

Ak existuje nestabilita krčnej chrbtice, môže sa u ľudí významne mladších ako 50 rokov objaviť spondylóza chrbtice. V tomto prípade choroba postupuje rýchlejšie.

Znaky a prejavy. Ako ich spoznať

Spondylóza je veľmi nepríjemné ochorenie. Zvážte jeho príznaky:

 • Príznak 1: bolesť na chrbte krku, ktorá vyžaruje do rúk a lopatiek.
 • Príznak dva: rotácia hlavy je obmedzená, keď osoba stojí, leží, môže sa hlava otočiť o väčší uhol.

Odrazové a radiálne príznaky

Medzi prvé patria:

1) svalovo-tonické príznaky:

 • bolesť v hrudnej kosti a srdci (inak nazývaná syndróm prednej steny hrudníka);
 • bolesť na vnútornej strane ramena (inak sa nazývajú syndróm predného scalenu). Pri tomto syndróme pulz na radiálnej artérii slabne, pretože sa stlačí neurovaskulárny zväzok..

2) neurovaskulárne príznaky:

 • bolesť a závraty, o ktorých sa bude podrobnejšie hovoriť pri prejavoch choroby.
 • bolesť pri únose z ramena a / alebo rotácii ramena.

Druhá (radiálna) zahŕňa:

 • strata reflexov z brušných svalov brachioradia, tricepsov a bicepsov.

Pri spondylóze sa pozoruje aj vývoj hyperreflexie a zvýšenie svalového tonusu..

Príznaky krčnej spondylózy demonštrujú nasledujúce:

 • Po prvé, pacient trpí neznesiteľnými bolesťami v týlnej časti hlavy, zasahujúcimi do oblasti uší a očí, ako aj do ramenného pletenca. Spravidla sa tieto bolesti objavujú ráno a sú sprevádzané zhoršeným sluchom a / alebo zrakom..
 • Po druhé, v krku sú nepríjemné pocity, ich pohyblivosť je obmedzená, keď sa otáča opačným smerom.
 • Po tretie, príznakom môže byť kŕč v krku, keď človek robí akýkoľvek pohyb.
 • Po štvrté, závraty môžu byť nešpecifickým symptómom, ktorý dopĺňa obraz pri diagnostike choroby..
 • Po piate, pocit bolesti, necitlivosti a / alebo mravčenia v ruke (zvonka), ktorý môže dosiahnuť lakťom. Pacient pociťuje tieto pocity, keď sú nervové zakončenia stlačené. Je tiež možný výskyt bolesti v lopatkách..
 • A po šieste, ak sa ochorenie začne, môže sa vyvinúť atrofia svalov. Keď sa v pokročilých prípadoch rozšíria patologické procesy do miechy a pacientova chôdza sa stane nerovnomernou, sú možné problémy s močením.

Pri diagnóze spondylózy krčnej chrbtice sa príznaky (najmä bolesť) vyskytujú hlavne v krku. Okrem vyššie uvedených príznakov môže pacient trpieť poruchami spánku..

Toto ochorenie sa vyznačuje zvýšenou bolesťou večer a náhlymi pohybmi, hoci je možná neustála bolesť, aj keď je hlava nehybná. Citlivosť krku sa dá výrazne znížiť..

Pri cervikálnej spondylóze klesá výška medzistavcových platničiek, a preto dochádza k kompresii ciev a nervového koreňa, čo môže viesť k vzniku prietrže. Zúženie miechy pomocou spondylózy môže tiež vyvolať výskyt prietrže..

Iba lekár dokáže presne diagnostikovať krčnú spondylózu pomocou vizuálneho vyšetrenia, hmatu a röntgenových snímok alebo tomogramov..

Aké je nebezpečenstvo

Deformujúca sa spondylartróza krčnej chrbtice, ako už bolo uvedené, je jednou z príčin vzhľadu medzistavcových prietrží. Okrem takejto pravdepodobnosti zhoršenia ochorenia je spondylóza často spojená s rôznymi vaskulárnymi poruchami, ktoré môžu spôsobiť:

 • bolesť hlavy;
 • zvonenie a hučanie v ušiach;
 • tlakové rázy;
 • zrakové postihnutie;
 • závrat.

Čo spôsobuje takéto prejavy? Po prvé, pretože rastú osteofyty, a tým sa zužuje miechový kanálik, v dôsledku čoho sú nervy a tepny zovreté (nazýva sa to stenóza stavcov)..

Stenóza vedie k „falošnej klaudikácii“, to znamená, že jedna alebo obe nohy sú neustále v bolestiach, je cítiť ich znecitlivenie alebo stuhnutosť. S týmto príznakom bolesť nezmizne, aj keď sa pacient zastaví.

Môže sa objaviť aj brachiálna periartritída, ktorá sa vyznačuje bolesťou v ramene a obmedzeným pohybom, čo výrazne znižuje kvalitu života.

Hlavnou príčinou spondylózy je metabolická porucha, pravidelné preťaženie, ktoré vedie k mikrotraume chrbtice. Najmä sa často vyskytuje spondylóza u mužov pracujúcich v ťažkých zamestnaniach. Hlavná veková kategória rizika je 50 - 55 rokov, ale výnimky nie sú také zriedkavé, ako by sme chceli. Adolescentná spondylóza spôsobuje zakrivenie chrbtice. Príčiny môžu byť tiež:

 • Zápal kĺbov chrbtice,
 • Konštantné statické zaťaženie,
 • Šírenie kostí,
 • artróza,
 • osteochondróza.

symptomatológie

 • Obmedzenie a bolesť v oblasti krku a ramenného pletenca, najmä pri otáčaní hlavy;
 • Nepríjemný tlak, bolesť v chrbte hlavy, v očiach a ušiach, najmä v spánku a ráno;
 • Závrat, charakteristická kríza a niekedy znecitlivenie, brnenie a bolesť v paži;
 • Ťažká forma spondylózy spôsobuje svalovú atrofiu, strata svalovej hmoty;
 • Ak je postihnutá miecha, môžu nastať problémy s močením a svalovými kŕčmi, nerovnomerné chôdze.

Spondylóza je ďalším štádiom osteochondrózy. Vláknité vlákna medzistavcových platničiek sa vytlačujú mimo stavcov, čím prispievajú k tvorbe kostných výčnelkov - osteofytov a prichádzajú v rôznych etiológiách a štruktúrach:

 • chrupavkovitý,
 • metaplastická,
 • kostná kompaktná,
 • huby.

Pojem „osteofyty“ by sa mal používať v kombinácii s ďalšou charakteristikou lokalizácie, štruktúry, pôvodu, tvaru. Na röntgenovom snímke vyzerajú ako: „antény“, „zobáky“, „ostruhy“.

Výskyt týchto výrastkov je ochrannou reakciou tela na poškodenie spôsobené dehydratovaným diskom na pozdĺžny väz. Telo cíti potrebu zväčšiť oblasť podpory chrbtového disku vyčnievajúcu za jeho hranice.

Osteofyty sa môžu zväčšiť na významnú hmatateľnú veľkosť a spôsobiť fúziu pod pozdĺžnym väzom miechových telies. To nevyhnutne zužuje miechový kanál a vytvára tlak na nervové korene. Z toho vyplýva bolesť, teda obmedzenia pohyblivosti chrbtice a nepohodlia.

diagnóza

U približne 20 - 30% ľudí nespôsobuje počiatočná forma spondylózy žiadne príznaky. Preto je veľmi dôležité monitorovať váš spôsob mobility a pocity pod zaťažením. Sedavá práca tiež prispieva k degeneratívnym léziám chrbtice.

Rýchly rozvoj spondylózy je často spojený s genetickou predispozíciou, ako aj s vašou osobnou anamnézou úrazov. Diagnostikujte spondylózu pomocou:

 • Röntgen - ukazuje zhrubnutie kĺbov, zúženie medzistavcového priestoru pre disk, ostruhy.
 • CT (počítačová tomografia) - poskytuje podrobnejší obraz a množstvo informácií. Zúženie miechového kanála sa ľahšie diagnostikuje..
 • Myelografia vám umožňuje určiť stupeň šírenia degeneratívnej spondylózy.
 • MRI (magnetická rezonancia). Toto je najlepší spôsob vyšetrenia, ktorý vám umožní získať najpodrobnejšie informácie o stave chrbtice, kĺboch, diskoch, tkanivách, poškodení nervov atď..

Ako liečiť

Metóda liečby spondylózy je podobná liečbe osteochondrózy, ktorá je zameraná hlavne na odstránenie zápalového procesu a analgézie. A bez ohľadu na to, čo vám bolo povedané, nie je možné zvrátiť degeneratívny proces.

Liečba drogami

Svalové relaxanciá a lieky zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSAID) sa používajú hlavne:

Tieto lieky sú veľmi účinné pri zmierňovaní svalových kŕčov. Pri silnej bolesti sa používajú analgetiká (napríklad tramadol) av prípade chronickej bolesti sa predpisujú tricyklické antidepresíva:

 • dixelin;
 • amitriptylín;
 • duloxetín;
 • kapsaicínové masti majú dobrý účinok.

Manuálna terapia a akupunktúra

Je dôležité pochopiť, že liečba týmito metódami je možná iba na klinike, kde sú kvalifikovaní odborníci.

Nemôžete prísť do žiadneho masážneho salónu a očakávať riešenie všetkých problémov. Každý prípad si vyžaduje individuálny prístup založený na ukazovateľoch vašich analýz a obrázkov..

fyzioterapia

Ak sa chystáte trénovať s trénerom, dôrazne odporúčame, aby ste informovali trénera o spondylóze. Cvičenia týkajúce sa tohto ochorenia by sa mali vyberať veľmi starostlivo. Program cvičebnej terapie môže pozostávať z ľahkej gymnastiky a silového tréningu (na simulátoroch). Špecialisti odporúčajú venovať pozornosť qigongovej joge a gymnastike.

Cvičenie za domácu úlohu:

 • Postavte sa, položte ruky na svoje čelo a potom odpočívajte s úsilím proti ľavej ruke a potom doprava. Pridržte silu 5 sekúnd.
 • Postavte sa, zložte ruky na chrbte hlavy a pokúste sa odpočívať s rukami v dlani a snažiť sa udržať hlavu v pevnom postavení. Držte silu 5-7 sekúnd.
 • Opierajte sa o stenu a dotýkajte sa povrchu päty, zadku a zadnej časti hlavy. Postavte sa po dobu 10-15 sekúnd, potom sa vzdialite od steny a skúste chodiť po dobu 20 sekúnd, aby ste si nechali chrbát rovno.
 • Postavte sa blízko podpery (môžete držať na zadnej strane kresla). Urobte niekoľko výkyvov chodidlami dozadu a dopredu a držte chrbát rovno.
 • Šírka ramien je od seba vzdialená, chrbát rovno. Squat 5-6 krát, držte držanie tela. Pokiaľ si nevytvoríte reflex správnych dřepov, je lepšie niečo držať.
 • Stojte rovno, ruky pozdĺž trupu, dlane otočené do strán. Pomaly zdvihnite ruky na boky a zároveň opisujte oblúk nad vami, dajte dlane dokopy. Pokúste sa udržať lopatky sploštené. Postavte sa v tejto polohe na 2-3 sekundy a potom sklopte ruky. Toto cvičenie sa odporúča na zmiernenie bolesti..
 • Sedieť na stoličke, držať svoju polohu rovno, narovnať ramená. Natiahnite bradu dopredu a vráťte sa do východiskovej polohy. Vykonajte cvičenie 6-7 krát a skúste trochu vytiahnuť krk.
 • Ležiaci na bruchu (odporúča sa ležať na podlahe), zdvihnite hornú časť tela, ale neohýbajte sa. Tvár sa pozerá dolu a nohy sú pritlačené k podlahe. Podržte niekoľko sekúnd a potom si znova ľahnite.

predpoveď

Nie je možné úplne sa zbaviť spondylózy, ale dá sa dosiahnuť významné zlepšenie. Pravidelným vyšetrením a správnym liečením môžete udržiavať známu mobilitu a znižovať výskyt klinických príznakov. Jednoducho zmiernite bolesti a zápaly.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Degeneratívne-dystrofické zmeny v lumbosakrálnej chrbtici sú pomalou deštrukciou tkanív medzistavcových platničiek dolnej časti chrbta. Prestanú prijímať jedlo, dehydratujú, vysušia a stratia pružnosť.
Lumbálna kýla Liečba: Podrobný popis všetkých liečebných metód a symptómov lumbálnej prietrže. Potrebné cviky a cvičebná terapia prietrže.Jednou z najbežnejších a najzávažnejších chorôb, ktorá postihuje asi 20% svetovej populácie, je lumbálna kýla.
A tu je to, čo neoceniteľná rada pre obnovenie chorých kĺbov dala profesorovi Pakovi:Čo je svalová prietržSvalová kýla sú zriedkavým klinickým stavom, ktorý sa vyvíja: profesionálni športovci; osoby zapojené do vzpierania s nesprávnym zaťažením na určitú svalovú skupinu; po zranení v dôsledku prudkého úderu a prasknutia fascie; u pacientov s geneticky určeným oslabením alebo výrazným zoslabením svalovej fascie (v tomto prípade sa prietrž môže vyskytnúť aj pri malej svalovej záťaži).