loader

Hlavná

Liečba

Liečba spondylózy krčnej chrbtice

Cervikálna spondylóza, ak sa nelieči, úplne imobilizuje krčnú chrbticu. Krk prestane poslúchať svojho pána, je ťažké sa otočiť. Ak dotknutý pacient ide k lekárovi a zistí diagnózu - spondylózu krčnej chrbtice, málo sa dá opraviť. Kosti, chrupavky a stavce nedokážu znovu získať mobilitu.

Spondylóza sa lieči iba v počiatočných štádiách, takže je dôležité poznať príznaky a podniknúť včasné opatrenia na záchranu chrbtice..

Cervikálna slabosť

Ľudský stavcový stĺpec má 5 častí a 32 až 34 stavcov. Sú vzájomne prepojené takým spôsobom, aby zabezpečovali rôzne pohyby ľudského tela. Každý stavec má:

 • telo;
 • Horné a dolné oblúky stavcovcov; všetky stavce otvory sa pripájajú k mieche - umiestnenie miechy:
 • Procesy spojenia s inými stavcami a svalovými väzbami;
 • Medzi chrbticami sú umiestnené chrupavkové disky, ktoré dávajú stĺpci flexibilitu a pohyblivosť.

Zo všetkých častí chrbtice je krčka maternice najzraniteľnejšia. Sedem stavcov je najmenších a najzraniteľnejších. A musia držať hlavu a všetok obsah v nej. Slabé krčné svaly sú u tohto pomocníka zlé. Krčné stavce sú veľmi mobilné, majú malé diery a nimi prechádzajú najväčšie nervy a cievy: napríklad stavcová tepna dodáva krv do tretej časti mozgu. Takže akékoľvek poruchy krčnej chrbtice sú veľmi bolestivé a hrozia im závažné komplikácie.

Ako sa tvorí spondylóza

Všetkých 34 stavcov je vzájomne prepojených nielen chrupavkovými diskami, ale aj väzmi. Takzvaný pozdĺžny väz zahrnuje stavce tela po celej prednej ploche chrbtice. V prípade, že sa tento väz odlúči od stavcov, kostné tkanivo jeho tela začne rásť. Tento proces kostnej drene - osteofyt alebo ostenie kostí - pokrýva medziobratlovú platničku a bráni jej posunu a deformácii. Stavce nie sú medzi sebou fixované elastickým väzom, ale fixovaným kostným tkanivom. Takéto rigidné uchytenie stavcov sa nazýva spondylóza. V tomto prípade nie sú disky poškodené, pohyb nespôsobí bolesť, ak v tejto časti chrbtice nie je žiadna osteochondróza..

Spondylóza je reakcia chrbtice na prasknutie elastického väzu spájajúceho stavce. Namiesto toho rastú kostné „klipy“. S vekom sa stávajú mnohými, vyrastajú spolu. Pohyb chrbtice zmizne, každý pohyb je ťažký.

Riziková skupina s vývojom takejto choroby zahŕňa:

 • Ľudia sediaci roky;
 • Tí, ktorí sa radi pýšia zdvíhaním závaží, ktoré nesú na svojich pleciach (napríklad vrecia múky);
 • Zranená chrbtica;
 • S vrodeným poškodením muskuloskeletálnych štruktúr;
 • Ľudia s metabolickými poruchami alebo endokrinnými chorobami;
 • Osoby nad 55 rokov.

V každom veku a v akejkoľvek profesii je potrebné starostlivo zvážiť prvé príznaky spondylózy, zistiť jej skoré príznaky a liečba bude v tomto prípade úspešná.

Pozor: bolesť krku

Nie okamžite môže človek cítiť, čo je to spondylóza krčnej chrbtice..

 • Všetko to začína ráno nepríjemnou stuhnutosťou;
 • Keď sedíte alebo stojíte, krk začne znecitlivieť;
 • Mierna týlová bolesť nám neustále pripomína, že sa tu pripravuje problém;
 • Potom krčné stavce začnú praskať pri pohybe;
 • Existujú problémy so sluchom a zrakom, najmä po presťahovaní z pevnej polohy;
 • Brnenie v krku, prechod na ramená a ramená, svalová slabosť v týchto miestach, strata citlivosti - to je ohromný znak toho, že sa prenášajú nervové korene miechy, ktoré sa objavujú cez krčné stavce. Ahead - ochrnutie alebo choroba koronárnych artérií;
 • Zúženie krvných ciev obmedzuje prístup potravy a kyslíka do mozgu, a teda závraty, nevoľnosť a mdloby;
 • V noci si hlava nenájde pohodlnú polohu pre seba - bolesť nepustí;
 • Spazmy dolných končatín, problémy s močením v dôsledku narušeného fungovania miechy.

Už nie je možné tolerovať a pracovať. Zostáva ísť k lekárovi a zistiť, v akom štádiu lézie je v súčasnosti chrbtica.

Tri štádiá choroby

Na zistenie spondylózy krčnej chrbtice u pacienta a určenie štádia ochorenia sa môže vykonať iba pomocou inštrumentálnych diagnostických metód:

 • X-ray umožňuje vidieť osteofyty chrbtice na vlastné oči a zmerať stupeň kompresie medzistavcových platničiek;
 • Počítačová tomografia určí, či existuje spinálna stenóza, t.j. zníženie svetlosti vo vnútri stavcov, v ktorej je umiestnená miecha;
 • Magnetická rezonancia poskytne trojrozmerný obraz stavu chrbtice a pomôže objasniť diagnózu..

S podobnými príznakmi sa u pacienta môže vyvinúť: osteochondróza - poškodenie medzistavcových platničiek; spondylóza - zvýšenie kostného tkaniva na okrajoch stavcov; spondylartróza - zničenie kĺbov, ktoré držia stavce pohromade.

Príznaky a liečba ochorenia závisia od štádia jeho vývoja:

 1. V prvej fáze môže röntgenové žiarenie preukázať veľa osteofytov, ktoré zostávajú v stavcoch a neobmedzujú pohyb, hoci lordóza - krčka krčka - je už zlomená a existujú prvé známky stuhnutosti a necitlivosti krku;
 2. Druhé štádium choroby - ostrohy kostí (osteofyty) už spolu začínajú rásť a stláčajú medzistavcové platničky. Mobilita je taká obmedzená, že osoba dostáva 3 stupne zdravotného postihnutia;
 3. Tretia etapa - fúzovali takmer všetky osteofyty a podobne ako v zátvorkách zakrývali stavce, čo obmedzovalo mobilitu na minimum. Osoba je zbavená možnosti nielen pracovať, ale aj slúžiť sebe. Je to 2 alebo 1 stupeň postihnutia.

Je možné liečiť spondylózu

K lekárovi nás môže priviesť iba silná bolesť, jedná sa o 2 - 3 štádiá spondylózy a podľa toho o zdravotné postihnutie. Je potrebné opustiť nádej na obnovenie bývalej flexibility. Hoci moderná medicína vie, ako liečiť choroby chrbtice, a postaviť človeka na nohy.

Lieky

Liečba spondylózy krčnej chrbtice v pokročilom štádiu sa začína použitím silných liekov proti bolesti a svalových relaxancií. Prirodzene ich predpisuje ošetrujúci lekár, niekedy bolesť ustupuje až po užití omamných látok. Svalové relaxanciá zmierňujú svalové kŕče ovplyvňujúce centrálny nervový systém.

Lieky proti bolesti a nesteroidné (nehormonálne) lieky sú indikované na zmiernenie bolesti vo všetkých štádiách cervikálnej spondylózy. Sú to také bežné lieky, ako je diklofenak, ktorý sa dá kúpiť bez lekárskeho predpisu, ibuprofén atď. Na obnovenie metabolických procesov v tkanivách a stavcoch sa používa vitamínová terapia (vitamíny B, tokoferol, kyselina askorbová); chondroprotektory, enzýmové prípravky.

Moderné typy terapie

Po odstránení silnej bolesti pacient prechádza:

 • Masážny kurz;
 • Postizometrická relaxácia (striedanie minimálnej svalovej námahy s úplnou relaxáciou);
 • Suchá trakcia, keď je pevná chrbtica trakcia zavesená na bremene;
 • akupunktúra;
 • Elektroforéza - pulzná expozícia slabému elektrickému prúdu;
 • Ultrazvuková a magnetická expozícia.

Po takomto ošetrení v nemocnici existuje nádej, že pacient bude stáť na nohách. A potom, po zvyšok môjho života, cvičenia fyzioterapie.

Spondylóza je reakciou prírody na to, ako človek trestne nakladá so svojím telom, vrátane chrbtice. Každý vie o zdravom životnom štýle, ale pamätá si ho iba v prípade bolesti. V počiatočných štádiách spondylózy môže správna výživa, vitamínová terapia a fyzioterapia zastaviť vývoj choroby a udržať radosť z pohybu..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Deformujúca spondylóza

Proces starnutia je však čisto individuálny. Rovnako ako niektorí ľudia začnú siviť skôr, u niektorých sa objaví skôr spondylóza. V skutočnosti niektorí ľudia nemusia mať vôbec bolesti. Všetko záleží na tom, ako časť chrbtice prešla degeneráciou a ako tieto zmeny ovplyvňujú miechu alebo korene miechy..

Deformujúca sa spondylóza sa môže vyvinúť vo všetkých častiach chrbtice (v krčku hrudníka a bedrovej časti tela) a v závislosti od lokalizácie degeneratívnych zmien v spondylóze sa prejavia zodpovedajúce príznaky. Spondylóza (deformujúca spondylóza) sa často nazýva osteoartritída alebo spinálna osteoartritída.

Deformujúca spondylóza je degeneratívny proces, ktorý prebieha súbežne s osteochondrózou a degeneratívne zmeny sa vyskytujú v nasledujúcich štruktúrach chrbtice..

Medzistavcové platničky. S vekom sa u ľudí vyskytujú určité biochemické zmeny, ktoré ovplyvňujú tkanivá celého organizmu. Existujú tiež zmeny v štruktúre medzistavcových platničiek (vo vláknitom kruhu, v želatínovom jadre). Vláknitý kruh sa skladá zo 60 alebo viacerých koncentrických pásov kolagénového vlákna. Vláknité jadro je želé podobná látka vo vnútri medzistavcových platničiek, obklopená vláknitým prstencom. Jadro pozostáva z vody, kolagénových vlákien a proteoglykánov. Degeneratívne involučné zmeny môžu tieto štruktúry oslabiť, v dôsledku čoho sa vláknitý kruh opotrebuje alebo zlomí. Obsah vody v jadre s pribúdajúcim vekom klesá, čo ovplyvňuje tlmiace vlastnosti medzistavcových platničiek. Štrukturálne zmeny počas degenerácie disku môžu viesť k zníženiu výšky medzistavcových platničiek a zvýšenému riziku hernie disku..

Fazetové kĺby (alebo zygapofyzické kĺby). Každé telo stavcov má štyri kĺby faziet, ktoré pôsobia ako pánty. To umožňuje, aby sa chrbtica mohla ohýbať, narovnať a otáčať. Rovnako ako iné kĺby, aj fazetové kĺby sú pokryté chrupavkou. Tkanivo pre chrupavku je špeciálny typ spojivového tkaniva, ktoré je mazané a má dobrý klzný povrch. S degeneratívnymi zmenami fazetových kĺbov tkanivo chrupavky zmizne a vytvorí sa osteofyt. Tieto zmeny môžu viesť k hypertrofii kĺbov (osteoartróza, osteoartróza)..

Kosti a väzy. Osteofyty sa môžu tvoriť blízko konca stavcových platní, čo môže viesť k narušeniu prísunu krvi do stavcov. Ďalej môžu byť koncové doštičky hustejšie kvôli sklerotickým javom; zahusťovanie alebo zahusťovanie kostí pod koncovými doskami. Ligamenty sú pruhy vláknitého tkaniva, ktoré spájajú stavce a chránia chrbticu pred nadmernými pohybmi, ako je napríklad hyperextension. Degeneratívne zmeny spôsobujú stratu sily väzov Zmeny, napríklad žltý väz, môžu viesť k zhutneniu a zhrubnutiu väzov, čo môže zase ovplyvniť dura mater..

Príznaky spondylózy rôznych oddelení

Cervikálna spondylóza. Komplexná anatomická štruktúra krčnej chrbtice a široký rozsah pohybu spôsobujú, že táto chrbtica je veľmi citlivá na poruchy spojené s degeneratívnymi zmenami. Bolesť v krku so spondylózou v tejto časti je častá. Bolesť môže vyžarovať z ramena alebo z ramena. Ak osteofyty spôsobujú stlačenie nervových koreňov inervujúcich končatiny, môže sa okrem bolesti objaviť aj slabosť horných končatín. V zriedkavých prípadoch môžu kostné ostrohy (osteofyty), ktoré sa tvoria pred krčnej chrbtice, viesť k ťažkostiam s prehĺtaním (dysfágia)..

S lokalizáciou spondylózy v hrudnej chrbtici sa často vyskytuje bolesť spôsobená degeneratívnymi zmenami (spondylóza), keď je kmeň sklonený dopredu a hyperexpenzia. Flexia spôsobuje bolesti spojené s fazetami.

Spondylóza bedrovej chrbtice sa často vyskytuje u ľudí starších ako 40 rokov. Najčastejšie sťažnosti sú bolesť chrbta a ranná stuhnutosť. Zmeny sa spravidla uskutočňujú vo viacerých segmentoch motorov. Bedrová chrbtica je ovplyvnená väčšinou telesnej hmotnosti. Preto, keď degeneratívne zmeny narušia štrukturálnu integritu, symptómy vrátane bolesti môžu sprevádzať akúkoľvek fyzickú aktivitu. Pohyb stimuluje vlákna vlákien vo vláknitom prstenci a kĺboch. Sedenie na dlhú dobu môže viesť k bolesti a iným príznakom v dôsledku tlaku na bedrové stavce. Opakované pohyby ako zdvíhanie hmotnosti a trup môžu zvýšiť bolesť.

Príznaky spondylózy sa môžu líšiť od miernych po ťažké a môžu byť chronické alebo dokonca viesť k invalidite. Tieto môžu zahŕňať:

 • krčnej
  • Bolesť, ktorá sa objaví a zmizne
  • Bolesť, ktorá sa šíri na plecia, ruky, ruky, prsty
  • Ranná stuhnutosť v krku alebo ramene alebo obmedzenie rozsahu pohybu po prebudení
  • Bolesť v krku alebo ramene alebo necitlivosť
  • Slabosť alebo brnenie v krku, ramenách, pažiach, rukách, prstoch
  • Záchvaty hlavy
  • nerovnováha
  • Ťažkosti s prehĺtaním
 • Hrudná chrbtica
  • Bolesť hornej a strednej časti chrbta
  • Bolesť sa objaví pri ohýbaní a narovnávaní tela
  • Ranná stuhnutosť v chrbte po prebudení
 • Bedrová chrbtica
  • Bolesť, ktorá sa objaví a zmizne
  • Ranná stuhnutosť v dolnej časti chrbta po vstaní z postele
  • Bolesť, ktorá klesá s odpočinkom alebo po cvičení
  • Bolesť v oblasti chrbta alebo necitlivosti
  • Sciatica (mierna až intenzívna bolesť nôh)
  • Slabosť, znížená citlivosť alebo brnenie v dolnej časti chrbta, nôh alebo nôh
  • Porucha chôdze
  • Porušenie funkcie čriev alebo močového mechúra (tieto príznaky sa vyskytujú zriedkavo, ale sú možné pri kompresii cauda equina).

Príčiny deformácie spondylózy

Starnutie je hlavnou príčinou spondylózy. Telo je vystavené každodennému stresu po mnoho rokov a postupom času sa vyskytujú zmeny v rôznych štruktúrach chrbtice. Predtým, ako sa objavia príznaky, ako je bolesť a stuhnutosť, dochádza k degenerácii miechových štruktúr. Spondylóza je kaskádový proces: niektoré anatomické zmeny vedú k iným, čo vedie k zmenám v štruktúre chrbtice. Tieto zmeny spolu spôsobujú spondylózu a súvisiace príznaky..

Na medzistavcových platničkách sa spravidla začínajú predovšetkým degeneratívne zmeny. Z tohto dôvodu majú pacienti so spondylózou často aj osteochondrózu. Dôsledky týchto degeneratívnych zmien v chrbtici spolu úzko súvisia.

Zmeny začínajú na diskoch, ale nakoniec proces starnutia ovplyvňuje aj ďalšie komponenty motorických segmentov chrbtice. V priebehu času sa kolagén, ktorý tvorí vláknitý kruh, začína meniť. Okrem toho sa zníži obsah vody v disku. Tieto zmeny znižujú tlmiace funkcie disku a možnosť absorbovať vektory zaťaženia. Pri degenerácii sa disk stáva tenším a hustejším, čo už vedie k zmenám v kĺboch, ktoré sa sami podieľajú na zaťažení disku, čo zaisťuje stabilizáciu chrbtice. Po zriedení disku sa chrupavky kĺbov začnú rýchlejšie opotrebovávať, zvyšuje sa pohyblivosť chrbtice a vznikajú podmienky na podráždenie nervových koreňov nachádzajúcich sa v blízkosti. Táto hypermobilita zasa spôsobuje kompenzačnú reakciu tela vo forme nadmerného rastu kostného tkaniva v kĺboch ​​(osteofyty). Osteofyty s dostatočným zvýšením môžu mať kompresný účinok na korene miechy a spôsobiť zodpovedajúci klinický obraz. Osteofyty môžu tiež spôsobiť stenózu miechového kanála. Príčinou stenózy miechy nie je spravidla osteochondróza, ale spondylóza.

Pri vývoji spondylózy hrá úlohu genetický determinizmus. Zlé návyky, ako napríklad fajčenie, majú tiež určitý účinok..

diagnostika

Nie je vždy ľahké určiť, čo presne je spondylóza príčinou bolesti chrbta, pretože spondylóza sa môže postupne vyvíjať v dôsledku starnutia tela a bolesť môže byť spôsobená ďalším degeneratívnym ochorením, ako je napríklad osteochondróza. Neurológ má predovšetkým záujem o odpovede na tieto otázky:

 • Nástup bolesti
 • Druh činnosti, ktorá predchádzala výskytu bolesti
 • Aké činnosti sa robili na zmiernenie bolesti
 • Prítomnosť ožarovania bolesti
 • Faktory, ktoré zvyšujú bolesť alebo znižujú bolesť

Neurológ tiež vykoná fyzické vyšetrenie a preskúma neurologický stav pacienta (držanie tela, rozsah pohybu v chrbtici, prítomnosť svalového kŕče). Okrem toho musí neurológ tiež vyšetriť kĺby (bedrové kĺby, sakroiliakálne kĺby), pretože kĺby môžu byť tiež zdrojom bolesti chrbta. Počas neurologického vyšetrenia neurológ skontroluje reflexy šľachy, silu svalov a poškodenie zmyslov.

Na overenie diagnózy sú potrebné aj inštrumentálne metódy, ako je rádiografia, MRI alebo CT, ktoré umožňujú vizualizáciu zmien v chrbtici. Rádiografia dobre odráža zmeny v kostnom tkanive a umožňuje vám vizualizovať prítomnosť rastu kostí (osteofytov). Ale pre presnejšiu diagnostiku sú výhodné metódy ako CT alebo MRI, ktoré tiež vizualizujú mäkké tkanivá (väzivo, disky, nervy). V niektorých prípadoch je možná scintigrafia, najmä ak je potrebné rozlíšiť onkologické procesy alebo infekčné (zápalové) ložiská..

Ak dôjde k poškodeniu nervových vlákien, lekár vám môže predpísať ENMG, čo vám umožní určiť mieru narušenia vodivosti pozdĺž nervového vlákna a určiť tak stupeň poškodenia, ako aj mieru poškodenia. Na základe kombinácie klinických údajov a výsledkov inštrumentálnych metód môže vyšetrenie neurológom urobiť klinickú diagnózu spondylózy a určiť potrebnú taktiku liečby..

liečba

Priebeh spondylózy je vo väčšine prípadov pomerne pomalý a nevyžaduje si prakticky žiadnu liečbu. Pri aktívnom priebehu spondylózy je potrebná liečba, ktorá môže byť konzervatívna a v niektorých prípadoch chirurgická. Pri spondylóze sa najčastejšie vyžaduje konzervatívna liečba. Na liečenie spondylózy sa používajú rôzne spôsoby liečby..

Akupunktúra. Táto metóda liečby znižuje bolesti chrbta a krku. Ihly, ktoré sa vkladajú v konkrétnych miestach, sa môžu stimulovať aj mechanicky aj elektrickými impulzmi. Akupunktúra navyše zvyšuje produkciu vašich vlastných liekov proti bolesti (endorfíny)..

Pokoj na lôžku. V ťažkých prípadoch so silnou bolesťou môže byť potrebný odpočinok na dobu nie dlhšiu ako 1 až 3 dni. Dlhší odpočinok na lôžku zvyšuje riziko komplikácií, ako je hlboká žilová trombóza a hypotrofia chrbtového svalu.

Trakčná terapia. Vo väčšine prípadov sa chrbtová trakcia vyžaduje zriedkavo alebo sa používa na zmiernenie príznakov spojených so spondylózou..

Manuálna terapia. Manipulácia s chiropraktikom pomocou rôznych techník môže zvýšiť pohyblivosť motorických segmentov, odstrániť svalové bloky.

Liečba drogami. Lieky na liečbu spondylózy sa používajú hlavne na zmiernenie bolesti. Sú to lieky ako NSAID a okrem toho sa môžu použiť svalové relaxanciá, ak sa vyskytnú príznaky svalového kŕče. Na zmiernenie svalových kŕčov sa môžu použiť aj upokojujúce prostriedky, ktoré môžu tiež zlepšiť spánok. Opioidy sa používajú na liečbu bolesti iba príležitostne, s prejavmi silnej bolesti. Akákoľvek liečba drogami by sa mala vykonávať iba podľa predpisu ošetrujúceho lekára, pretože takmer všetky lieky majú množstvo vedľajších účinkov a majú určité kontraindikácie..

Epidurálne steroidné injekcie sa niekedy používajú na bolestivé syndrómy a môžu zmierniť prejavy bolesti, najmä ak dôjde k opuchom a zápalom v oblasti koreňov miechy. Steroid sa spravidla podáva v kombinácii s lokálnym anestetikom. Účinok takýchto injekcií je zvyčajne obmedzený na 2 až 3 dni, ale umožňuje vám odstrániť patologický proces a prepojiť ďalšie metódy liečby..

Injekcie fazetových kĺbov sa používajú aj na liečbu spondylózy a zlepšujú pohyblivosť fazetových kĺbov, znižujú bolesť spôsobenú artrózou fazetových kĺbov..

Cvičebná terapia. Táto liečba je jedným z najúčinnejších spôsobov liečby spondylózy. Dávkovaná fyzická aktivita vám umožňuje obnoviť normálny svalový korzet, znížiť bolesť, zvýšiť stabilitu chrbtice, zlepšiť stav väzivového aparátu a zastaviť progresiu degeneratívnych procesov v chrbtici. Zvyčajne sa záťažová terapia predpisuje po úľave od akútnej bolesti.

Fyzioterapia. Moderné metódy fyzioterapie (napríklad HILT - terapia, UVT terapia, elektrická stimulácia, kryoterapia) môžu nielen zmierniť bolesť, ale do istej miery ovplyvniť aj vývoj degeneratívnych procesov v chrbtici..

Corseting. Použitie korzetov na spondylózu je možné na krátku dobu, pretože dlhodobé používanie korzetu môže viesť k atrofii zadných svalov..

Zmena životného štýlu. Strata hmotnosti a udržanie zdravého životného štýlu pomocou vyváženej stravy, pravidelného cvičenia a odvykania od fajčenia môžu pomôcť s liečbou spondylózy v každom veku..

Chirurgické ošetrenie

Iba malé percento prípadov spondylózy vyžaduje chirurgickú liečbu. Chirurgické liečebné metódy sú potrebné najmä v prípade pretrvávajúcich, rezistentných na konzervatívnu liečbu neurologických symptómov (slabosť končatín, zhoršená funkcia močového mechúra, črevá alebo iné prejavy kompresného účinku na miechu a korene). Chirurgické ošetrenie spočíva v dekompresii nervových štruktúr (napríklad odstránenie osteofytov, ktoré majú kompresný účinok na nervové štruktúry). V závislosti od objemu operácie je možné vykonať spinálnu fúziu na stabilizáciu stavcov. V súčasnosti sa bežne používajú minimálne invazívne metódy chirurgickej liečby, ktoré umožňujú rýchle obnovenie funkcie chrbtice a normalizáciu kvality života.

Použitie materiálov je povolené, keď je uvedený aktívny hypertextový odkaz na trvalú stránku článku.

Príznaky a liečba deformujúcej krčnej spondylózy

Deformujúca sa spondylóza krčnej chrbtice sa týka chronických ochorení chrbtice, spočíva v deformácii kostného tkaniva stavcov a tvorbe tzv. Osteofytov, kostných hrotov, ktoré narušujú pohyblivosť chrbtice a vedú k kompresii, stlačeniu nervov a krvných ciev v chrbtici. V dôsledku rastu osteofytov dochádza k deformite miechy, menovite k zmene lordózy (ohyby stavcov). Môže existovať zväčšenie aj sploštenie zakrivenia chrbtice do strany.

Aké sú príčiny deformácie spondylózy krčnej chrbtice?

Zarastajúce hroty kostí (osteofyty) v priebehu času komprimujú nervové zakončenie a tepny chrbtice a zužujú lúmenu miechového kanála. Takýto proces môže viesť k dosť katastrofálnym následkom..

Etiológia tohto ochorenia nie je až do konca jasná, ale s istotou môžeme identifikovať niekoľko dôvodov, ktoré vedú k tejto patológii chrbtice..

Existujú dôvody, ktoré môžu s väčšou pravdepodobnosťou zvýšiť riziko spondylózy krčnej chrbtice:

 • vek (choroba sa najčastejšie diagnostikuje u starších ľudí);
 • pravidelné zvýšené zaťaženie krčnej chrbtice (môže to byť statické namáhanie, dlhodobé sedenie v jednej polohe a časté energetické zaťaženie, vzpieranie);
 • akákoľvek vrodená alebo získaná patológia stavcov v tejto oblasti (to môže vyvolať nárast osteofytov);
 • nadváha;
 • zhoršený metabolizmus;
 • artróza atď..

Aké sú príznaky choroby??

Aké sú príznaky choroby? Cervikálna spondylóza je jedným z najnebezpečnejších typov choroby, pretože tepny, ktoré živia mozog, sú stlačené. Krčka spondylóza sa vyznačuje nasledujúcimi príznakmi:

 1. Pomerne silná, charakteristická (strelecká) bolesť v krku a týlnej oblasti. Táto bolesť dáva do rúk a môže viesť k znecitliveniu..
 2. Neustále znižovanie pohyblivosti krku a znižovanie amplitúdy rotácie hlavy.
 3. Pri pohybe a otáčaní krku sa pozoruje kŕč.
 4. Krčka lordózy sa sploštila.

Najprv sa vyskytnú mierne závraty pri otáčaní hlavy a krku, potom sa závraty zväčšia a zosilnia, môže sa vyskytnúť šum alebo zvonenie v ušiach, zraková ostrosť sa môže znížiť..

S progresiou ochorenia sa môže vyskytnúť spinálna stenóza, ktorá vedie k pretrvávajúcej silnej bolesti, stuhnutosti chrbtice v tejto oblasti a imobilizácii krku a horných končatín. Jedným z najťažších prejavov a následkov spondylózy krčnej chrbtice môže byť mozgová porážka, pretože s touto patológiou sú stlačené tepny, ktoré dodávajú kyslík do mozgu, hladina mozgu v kyslíku, strata vedomia môže začať. Všetky tieto príznaky sa môžu prejavovať v rôznej miere a v rôznych kombináciách..

Čo je to nebezpečná spondylóza? Spondylóza krčnej chrbtice sa najčastejšie vyskytuje vo vekovej kategórii pacientov, ale vyskytuje sa u mladých ľudí a dokonca aj detí. V dospievaní môže spondylóza viesť k zakriveniu chrbtice. Vo všeobecnosti je choroba dosť nebezpečná, môže viesť k úplnej imobilizácii krčnej chrbtice a horných končatín.

V ťažkých a pokročilých formách dochádza k atrofii svalov a úbytku hmotnosti. V dôsledku zovretia nervových zakončení chrbtice a tepien, ktoré živia mozog, môžu nastať problémy s prísunom krvi do mozgu (časté mdloby, hypoxia mozgu), problémy s močením, svalové kŕče, zhoršená koordinácia pohybov a chôdze..

Pred začatím liečby tohto ochorenia je vhodné vykonať dôkladnú diagnózu, aby sa určil stupeň progresie ochorenia, umiestnenie osteofytov, stupeň kompresie tepien a nervov, ako je úzka medzistavcová dutina, kde sú zovreté tkanivá a tepny a v akom stave sú disky stavcov..
Na tento účel použite nasledujúce typy prieskumov:

 • Röntgen krčnej chrbtice;
 • CT a MRI krčnej chrbtice;
 • myelografia;
 • všeobecné klinické testy (moč, krv).

Po vykonaní kompletného vyšetrenia a stanovení presnej diagnózy môže lekár predpísať priebeh liečby.

Ako sa lieči choroba?

Ako sa lieči choroba? Liečba sa zvyčajne uskutočňuje pomocou konzervatívnych metód..
Liečba drogami. Na zmiernenie bolesti a zápalu lekár predpíše intramuskulárne priebeh nesteroidných protizápalových liekov. Pri silnej bolesti a progresívnom zápale sa predpisujú kortikosteroidy a lieky proti bolesti.

Súčasne je predpísaný priebeh svalových relaxancií na zmiernenie spastického svalového napätia v postihnutej oblasti. Vo zvlášť ťažkých prípadoch môže byť aktívny kyslík predpísaný intravenózne a / alebo autoplazmoterapiou (plazmatická injekcia) na obnovenie postihnutého tkaniva.

Fyzioterapeutická liečba. Na dosiahnutie najlepšieho výsledku z lekárskeho ošetrenia je možné predpísať fyzioterapiu, a to:

 • laser;
 • ultrazvuk;
 • elektromagnetická terapia;
 • elektroforéza.

Existujú kontraindikácie pre fyzioterapiu, ktorú nie je možné predpísať počas období exacerbácie choroby, v prítomnosti určitých sprievodných chorôb, ak je počas tehotenstva diagnostikovaná rakovina a akékoľvek zhubné nádory..
Nasledujúce ošetrenie funguje dobre:

 • manuálna terapia;
 • masáže;
 • Fyzioterapeutické cvičenia a gymnastika;
 • hirudotherapy;
 • bahenná terapia;
 • reflexné.

Ordinácie. Stáva sa, že konzervatívne metódy liečby sa stanú neúčinnými a musíte sa uchýliť k chirurgickému zákroku. Počas operácie sa odstránia osteofyty, spoja sa medzistavcové platničky.

Deformujúca spondylóza krčnej chrbtice je pomerne nebezpečné a nepríjemné ochorenie. Aby ste ho vyliečili, budete musieť vynaložiť veľa úsilia a času. Môže výrazne znížiť kvalitu života a niekedy dokonca viesť k imobilizácii.

Je oveľa ľahšie zabrániť výskytu tohto ochorenia. Existujú jednoduché opatrenia na prevenciu spondylózy krčnej chrbtice, ktoré je potrebné vykonať. Tieto opatrenia zahŕňajú:

 • udržiavanie zdravého životného štýlu;
 • po strave bohatej na rôzne stopové prvky a vitamíny;
 • udržiavanie aktívneho životného štýlu (rôznorodejší pohyb, cvičenie, športovanie, plávanie atď.);
 • vyhnúť sa dlhodobému pobytu v uniformách (v prípade, že sedíte alebo máte statický náboj, určite by ste si mali urobiť prestávky a miesiť chrbticu pomocou jednoduchých cvičení);
 • vyhnúť sa prievanu a podchladeniu.

Ak sa objavia mierne príznaky choroby, mali by ste sa poradiť s lekárom a vyšetriť, až kým sa choroba nevyvinie. Dá sa ľahko predchádzať alebo liečiť..

spondylóza

Spondylóza je chronické ochorenie chrbtice, pri ktorom dochádza k silnému rednutiu a opotrebeniu medzistavcových platničiek, čo vedie k tvorbe vyrastania kostí nazývaných osteofyty na povrchoch stavcov. Vo vyspelých prípadoch rastú natoľko, že začínajú prichádzať do vzájomného styku a rásť spolu. Výsledkom týchto procesov je fúzia dvoch alebo viacerých stavcov do jedného konglomerátu, čo vedie k ich úplnej imobilizácii..

Spondylóza sa predtým považovala za ochorenie súvisiace s vekom. Bola diagnostikovaná hlavne u starších ľudí nad 65 rokov. Dnes sa však choroba vyskytuje u osôb staršej vekovej skupiny, ako aj u veľmi mladých ľudí. Už vo veku 45 rokov trpí touto chorobou 20–35% ľudí a nedávno sa vyskytla aj u 25-ročných..

Spondylóza sa najčastejšie diagnostikuje u mužov..

Príčiny a znaky vývoja spondylózy

Patológia je priamym dôsledkom dystrofických zmien v medzistavcových platničkách, t. J. Osteochondrózy. Zvyšuje riziko vzniku skoliózy, patologickej kyfózy alebo lordózy, ako aj prítomnosti určitých systémových chorôb. Spondylóza sa teda dá čiastočne nazvať posledným štádiom progresie osteochondrózy. Preto je najcharakteristickejšia osoba, ktorá vedie sedavý životný štýl, najmä administratívni pracovníci, vodiči.

Pod vplyvom rôznych faktorov sa začínajú vyskytovať biochemické zmeny na medzistavcových platničkách, ktoré postupne vedú k zníženiu percentuálneho podielu vody a proteoglykánov v nich. Dôsledkom týchto procesov je deštrukcia kolagénových vlákien tvoriacich vláknitú membránu a výrazné zníženie tlmiacich schopností disku..

Paralelne s tým sa znižuje tón, elasticita väzov a zvyšuje sa ich krehkosť. Výsledkom je, že tlak stavcov na disku sa zvyšuje a zvlášť silno, ak sa vyskytujú sprievodné patológie chrbtice a začína sa splošťovať. V tomto prípade nevyhnutne trpia miechové korene, ktoré sú stlačené okolitými tkanivami. To vedie k rozvoju a neustálemu progresu neurologických symptómov..

So zvyšujúcim sa zaťažením stavcov a znižovaním odpisov začnú rásť. Telo sa preto snaží kompenzovať zmeny, ktoré sa vyskytli, a zvyšný medzistavcový disk. Začína sa tým proces tvorby osteofytov. Môžu mať rôzne formy a niekedy sa môžu ohýbať okolo medzistavcových platničiek a brať ich do kruhu.

Ak osteofyty susedných stavcov nezasahujú do procesu včas, budú rásť spolu a budú tvoriť silnú kostnú svorku. Výsledkom je, že stavce sú pevne spojené, čo úplne vylučuje možnosť pohybu v postihnutom segmente stavcov a vedie to tiež k:

 • poškodenie šliach a krvných ciev;
 • poruchy obehového systému;
 • stlačenie koreňov miechy alebo dokonca samotnej miechy;
 • rozvoj závažných neurologických symptómov;
 • čiastočná alebo úplná paralýza.

Spondylóza môže ovplyvniť absolútne akúkoľvek časť chrbtice: krčný, hrudný, bedrový a bedrovitý. Najbežnejšia spondylóza krčnej a bedrovej chrbtice z dôvodu ich vysokej pohyblivosti.

Príznaky a diagnostika spondylózy

Hlavnými prejavmi choroby sú bolesť na krku, hrudníku alebo dolnej časti chrbta, ako aj zníženie pružnosti chrbtice v postihnutej časti. Bolesť je priamym dôsledkom podráždenia nervových koreňov osteofytmi a degenerácie medzistavcových platničiek..

Počas choroby sa rozlišujú 3 štádiá:

 1. Výčnelky z kosti stále nevyčnievajú cez stavce. V takýchto situáciách príznaky prakticky chýbajú alebo sa prejavujú miernou bolesťou v postihnutej oblasti..
 2. Osteofyty idú za hranice stavcov. Toto je sprevádzané pravidelným výskytom syndrómu bolesti, ktorý má tendenciu zosilňovať sa po fyzickej námahe..
 3. Tvorba veľkého rastu kostí, ktorý spája 2 alebo viac stavcov, čo vedie k obmedzenej pohyblivosti a silnému reflexnému svalovému napätiu.

Spondylóza v rôznych štádiách vývoja sa tak môže cítiť:

 • akútne, prepichovacie bolesti v krku, lopatkách alebo dolnej časti chrbta, náchylné k podaniu na hlave, opasku, ramenách, hrudníku alebo nohách;
 • reflexné svalové napätie v oblasti postihnutého segmentu stavcov;
 • znecitlivenie inervovaných častí tela s nervami vychádzajúcimi zo stlačeného koreňa miechy;
 • zhoršená citlivosť, slabosť končatín;
 • obmedzenie pohyblivosti chrbta, nôh (so spondylózou bedrového kĺbu) a ramien (so spondylózou krčnej alebo hrudnej chrbtice);
 • zvýšená bolesť pri chôdzi, fyzickej práci, dlhšom sedení alebo státí, otáčaní tela alebo zmene počasia;
 • únava;
 • zlyhanie dýchania, kontrola močenia, pohyby čriev;
 • znížená imunita;
 • vývoj chorôb vnútorných orgánov, ktorých inervácia sa uskutočňuje kvôli nervovým koreňom na úrovni postihnutého segmentu stavovcov.

Pretože pri spondylóze sú postihnuté nervy, môže poškodenie hrudných stavcov viesť k bolesti charakteristickej pre angínu pectoris alebo srdcový infarkt.

Pre skúseného neurológa alebo vertebroológa nie je ťažké odhaliť spondylózu, aj keď sa berie do úvahy skutočnosť, že jej príznaky sú podobné klinickému obrazu charakteristickému pre rôzne choroby vnútorných orgánov. Aby však bolo možné presne potvrdiť diagnózu a zvoliť správnu taktiku liečby, musí byť pacient poslaný na:

Na základe zistení štúdií môže lekár posúdiť závažnosť lézie a vyvinúť primeranú liečebnú stratégiu.

Liečba spondylózy

Na boj s týmto ochorením sa môže použiť konzervatívna terapia aj chirurgický zákrok. Táto operácia je poslednou možnosťou, ktorá sa používa iba v prípade prísnych údajov. Preto sa spočiatku pacientom predpisuje konzervatívna liečba najčastejšie. Je najúčinnejší v 1. štádiu spondylózy, ale keďže v tejto fáze sú príznaky choroby stále mierne vyjadrené, zriedka sa zistí..

Konzervatívna terapia sa vyvíja pre každého pacienta individuálne, berúc do úvahy úroveň poškodenia, počet stavcov zapojených do patologického procesu, prítomnosť sprievodných chorôb, vek a množstvo ďalších faktorov. Preto iba vysoko kvalifikovaný špecialista môže správne zostaviť liečebnú taktiku a zohľadniť všetky nuansy. Konzervatívne liečenie spondylózy spravidla zahŕňa:

 • lieková terapia;
 • Cvičebná terapia;
 • rehabilitácia;
 • manuálna terapia.

Takáto liečba však nemôže viesť k úplnému uzdraveniu, pretože už vytvorené kostné výčnelky sa dajú odstrániť iba chirurgicky. Konzervatívna terapia spondylózy však umožňuje výrazne zlepšiť stav pacienta, zastaviť progresiu patológie a zabrániť vývoju komplikácií..

Liečba spondylózy liekmi

Liečba spondylózy je veľmi podobná liečbe osteochondrózy, pretože práve toto ochorenie leží na začiatku vzniku osteofytov. Preto je terapia zameraná nielen na odstránenie symptómov patológie, ale aj na zlepšenie metabolických procesov v štruktúrach chrbtice..

Pacientom sú teda predpísané lieky určitých skupín, ktoré pomáhajú spomaľovať progresiu degeneratívnych procesov v medzistavcových platničkách a zlepšujú kvalitu prenosu bioelektrických impulzov nervovými vláknami. to:

 • NSAID - pomáhajú znižovať závažnosť bolesti a pôsobia protizápalovo, používajú sa vo forme tabliet, mastí, gélov a injekcií;
 • kortikosteroidy - majú silný protizápalový účinok;
 • svalové relaxanciá - eliminujú reflexné svalové kŕče, čo vedie k zníženiu bolesti chrbta;
 • psychotropné lieky - zvyšujú účinnosť svalových relaxancií a NSAID, ako aj zlepšujú kvalitu spánku, pozitívne ovplyvňujú psychoemocionálny stav pacientov, ktorí často trpia dlhotrvajúcim a pretrvávajúcim priebehom spondylózy;
 • chondroprotektory - prispievajú k normalizácii metabolických procesov v tkanivách medzistavcových platničiek a k ich regenerácii (neexistuje presvedčivý klinický dôkaz o účinnosti);
 • lieky, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu v postihnutej oblasti - aktivujú krvný obeh, ktorý zaisťuje lepšiu výživu tkanív a znižuje riziko progresie ochorenia.

Všetky lieky na spondylózu vyberá výlučne lekár, ktorý vlastní úplné údaje o zdravotnom stave pacienta. Preto sú pacienti často predpisovaní krytie inými, napríklad inhibítormi protónovej pumpy, aby sa znížili vedľajšie účinky určitých liekov.

Nepredpisujte lieky sami. To môže nepriaznivo ovplyvniť celkový stav a spôsobiť vážne narušenie činnosti vnútorných orgánov..

Pacientom sa môže predpísať paravertebrálna blokáda s veľmi silnou bolesťou, ktorú nemožno zastaviť inými prostriedkami. Procedúra je injekciou anestetík a kortikosteroidov do chrbtice v presne definovaných bodoch. Vykonáva sa výlučne v zdravotníckom zariadení špeciálne vyškoleným zdravotníckym personálom, pretože porušenie techniky paravertebrálnej blokády alebo výkonu v nesterilných podmienkach je spojené s rozvojom závažných komplikácií..

Tento postup umožňuje takmer okamžite eliminovať aj veľmi silné bolesti a injikované kortikosteroidy majú výrazný protizápalový účinok. Potom sa môže pacient takmer okamžite vrátiť k výkonu denných povinností. Blokáda by sa však mala považovať iba za núdzovú pomoc. Je povolené robiť to najviac štyrikrát do roka, až na niektoré výnimky, keď sa v kurzoch predpisujú paravertebrálne injekcie.

Cvičenie na spondylózu

Fyzikálna terapia je jedným z hlavných smerov konzervatívnej liečby spondylózy. Kurzy sa konajú každý deň, ale všetky cviky vyberá prísne individuálne odborník. Zohľadňujú sa nielen vlastnosti priebehu choroby, ale aj úroveň fyzického vývoja pacienta, jeho hmotnosť, typ odbornej činnosti, ako aj prítomnosť ďalších porúch vo fungovaní pohybového aparátu..

Liečebné cvičenia sa na začiatku odporúčajú pacientom pod dohľadom lekára. Pomôže zvládnuť správnu metodológiu pre každé cvičenie, zvoliť optimálne trvanie a frekvenciu tried. Až potom môžu pacienti pokračovať v štúdiách doma a vysvetliť, ako správne zvýšiť zaťaženie, aby sa dosiahol optimálny výsledok..

Vďaka cvičebnej terapii spondylózy je možné:

 • spevniť svalový korzet a väzivový aparát bez poškodenia postihnutého segmentu chrbtice;
 • znížiť napätie svalov chrbta v postihnutej oblasti;
 • zvýšiť pohyblivosť a flexibilitu chrbtice;
 • znižujú tlak na medzistavcové platničky a stavce, čo znižuje kompresiu koreňov nervov a vedie k významnému zlepšeniu stavu pacienta;
 • aktivujú krvný obeh a metabolizmus, čo vytvára priaznivé podmienky pre kvalitnú výživu vyčerpaného medzistavcového disku a zastavuje progresiu patologického procesu;
 • normalizovať pohybové schopnosti rúk a nôh, ak spondylóza viedla k ich porušeniu;
 • zlepšiť držanie tela, čo vám umožní naučiť sa, ako správne rozdeliť záťaž chrbtice a znížiť tlak na všetky medzistavcové platničky.

Cvičebná terapia nie je krátkodobým opatrením. Pri spondylóze by sa mala cvičiť gymnastika každý deň až do konca života. Tým sa zastaví progresia choroby a významne sa zníži intenzita bolesti. Ale aj keď bolo možné dosiahnuť úplnú normalizáciu štátu, nemôžete zastaviť každodenné činnosti. Inak sa relapsu patológie nedá zabrániť.

Pacientom sa okrem toho môže odporučiť plávanie..

fyzioterapia

Fyzioterapeutická liečba je povinná u pacientov so spondylózou. To v kombinácii s inými metódami konzervatívnej liečby môže dosiahnuť významné zlepšenie stavu pacienta a pretrvávajúcej remisie ochorenia. Fyzioterapia na spondylózu umožňuje:

 • zlepšiť priebeh metabolických procesov;
 • zmierniť alebo úplne odstrániť bolesť;
 • odstrániť svalové svorky;
 • znižujú únavu;
 • zlepšiť krvný obeh a prietok lymfy;
 • odstránenie opuchov a zápalov;
 • zlepšiť kvalitu prenosu signálu pozdĺž nervov;
 • zväčšiť rozsah pohybu;
 • posilniť imunitu.

Na tieto účely sú pacientom predpísané liečebné procedúry, ktorých typ a frekvencia a trvanie sú vybrané individuálne. Na dosiahnutie pozitívnej dynamiky a udržanie dosiahnutého výsledku je v priemere potrebných 10 až 15 relácií..

Pacienti so spondylózou sa spravidla indikujú na:

 • elektroforéza s novokainom;
 • elektrická pulzná terapia;
 • terapia rázovými vlnami
 • electromyostimulation;
 • UHF;
 • magnetoterapia;
 • laserová terapia;
 • Vystavenie UV žiareniu.

Manuálna terapia

Mimo obdobia exacerbácie ochorenia sa odporúča manuálna terapia. Jednoduchá terapeutická masáž na spondylózu nie je účinná, pretože zahŕňa iba vypracovanie chrbtových svalov. Manuálna terapia vám tiež umožňuje mať pozitívny vplyv na stav chrbtice a polohu stavcov vzhľadom na stredovú os..

Preto sa používa na:

 • aktivácia krvného obehu a metabolizmu v postihnutej oblasti;
 • zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami a zníženie tlaku na medzistavcové platničky;
 • eliminácia predpokladov progresie degeneratívnych-dystrofických procesov v chrbtici;
 • eliminácia kompresie nervových koreňov;
 • zlepšenie držania tela;
 • normalizácia práce vnútorných orgánov;
 • posilnenie imunitného systému.

Operácia spondylózy

Ak je konzervatívna liečba neúčinná a nedochádza k zlepšeniu stavu pacienta, odporúča sa chirurgický zákrok. Okrem toho je urgentná operácia spondylózy indikovaná na:

 • ťažká stenóza miechy;
 • silná kompresia nervového koreňa;
 • veľké medzistavcové prietrže;
 • porušenie kontroly činnosti panvových orgánov vrátane pohlavných orgánov, močového mechúra a konečníka;
 • paréza končatín;
 • závažné poruchy vnútorných orgánov v dôsledku vývoja a progresie spondylózy.

V takýchto situáciách sa v závislosti od príčiny vzniku spondylózy môžu vykonávať rôzne druhy dekompresných a / alebo stabilizačných operácií:

 • microdisectomy;
 • laminektomie;
 • kĺbu;
 • autotransplantácia.

Microdisectomy

Mikrodiscektómia je najčastejšie vykonávanou operáciou spondylózy, pri ktorej je mikrochirurgickým zákrokom odstránená riedená medzistavcová platnička. Zahŕňa vykonanie minimálneho rezu na zabezpečenie prístupu k chrbtici. Jeho veľkosť nepresahuje 3 cm, čo vám umožňuje výrazne minimalizovať chirurgické traumy, minimalizovať riziko pooperačných komplikácií a výrazne uľahčiť a skrátiť trvanie rehabilitácie..

Podstata operácie je nasledovná:

 • pacient je injikovaný do celkovej anestézie;
 • pod kontrolou zosilňovača obrazu sa vykoná rez v mäkkom tkanive pri premietnutí postihnutého segmentu stavcov;
 • svaly sa starostlivo pohybujú od seba a fixujú sa pomocou špeciálnych nástrojov, čo eliminuje riziko ich poškodenia a znižuje bolesť v skorom pooperačnom období;
 • pod kontrolou špeciálneho chirurgického mikroskopu s 8-násobným zvýšením neurochirurg opatrne tlačí nervový koreň a miniatúrnymi chirurgickými nástrojmi odstraňuje medzistavcovú prietrž av prípade potreby celý disk;
 • dôkladná rehabilitácia chirurgického poľa sa vykonáva s následnou inštaláciou endoprotéz alebo autoimplantátov;
 • šitie.

Mikrodisektómia trvá 45 - 60 minút. Doba hospitalizácie je 7 dní, po ktorých je pacient prepustený z nemocnice. Zároveň nevyhnutne dostane zoznam odporúčaní o tom, ako sa správať počas rehabilitačného obdobia, aké lieky brať a aká fyzioterapia by sa mala užívať.

Výsledok operácie do značnej miery závisí od správnosti obdobia obnovy. Z tohto dôvodu sa odporúča, aby ste nezanedbali lekársku pomoc a podstúpili rehabilitáciu pod dohľadom špecializovaného rehabilitológa.

laminektomie

Laminektómia je operácia navrhnutá na odstránenie kompresie miechy a koreňov nervov vyvolaných rôznymi chorobami. Eliminácia vysokého krvného tlaku sa uskutočňuje resekciou oblúkov stavcov, spinálnych procesov a medzistavcových platničiek. Z tohto dôvodu prestávajú mačať miechu a nervové korene z nej vystupujúce, čo vedie k normalizácii prenosu bioelektrických impulzov a eliminácii neurologických príznakov vrátane bolesti, porúch citlivosti, paralýzy..

V závislosti od závažnosti situácie môže byť s laminektómiou odstránená časť alebo celý prvok, ktorý má kompresný účinok. To vytvára ďalší priestor pre miechové útvary, čo zaisťuje dostatočný dekompresný účinok. Aby sa zachovala normálna pohyblivosť chrbtice a fyzické schopnosti pacienta po laminektómii, často sa inštalujú špeciálne stabilizačné systémy..

Táto operácia je často kombinovaná s inými chirurgickými zákrokmi na chrbtici, najmä s korekciou jej deformít. Laminektómia je však vysoko traumatická operácia, pretože zahŕňa excíziu dôležitých štruktúrnych prvkov chrbtice.

Existuje niekoľko druhov laminektómie. Konkrétna je vybraná v závislosti od príčin vzniku spondylózy:

 • hemilaminektómia - odstránenie oblúka jedného stavca z jednej alebo oboch strán so zachovaním spinálnych procesov;
 • interlaminar - zahŕňa narezanie žltého väzu chrbtice a odstránenie oblúkov najviac postihnutých stavcov a susedných;
 • celkom - odstránenie vertebrálneho výparu pomocou odstredivých procesov.

Laminektómia zahŕňa vykonanie rezu mäkkých tkanív a kostrových stavcov postihnutých segmentov v celkovej anestézii. Chirurg odhaľuje štruktúry, ktoré sa majú resekovať: oblúky, spinálne procesy, fazety.

Najzložitejším a najnáročnejším procesom je skeletonizácia stavcov krčnej chrbtice, pretože vrcholy ich oblúkov sú rozdvojené a hlboko ponorené do svalov..

Pri laminektómii je fasáda často poškodená, čo komplikuje priebeh zotavovacej doby. Urobený rez je rozšírený o navíjač. Nahé štruktúry chrbtice sú zahryznuté špeciálnymi klieštikmi a odstránené z tela pacienta. V každom prípade je individuálne stanovené, ktoré fragmenty sa majú odstrániť, aby sa eliminovala spondylóza. V niektorých prípadoch stačí odstrániť iba osteofyty a nainštalovať endoprotézu medzi stavcami, v iných situáciách, najmä pri veľmi pokročilej spondylóze, je potrebné uchýliť sa k totálnej laminektómii..

protéza

Pretože medzistavcové platničky sa pri spondylóze obvykle ničia tak, že úplne strácajú schopnosť vykonávať svoje funkcie, sú často úplne odstránené. To si však vyžaduje zavedenie implantátu na uzavretie výslednej poruchy. Na tento účel je najvýhodnejšie použiť endoprotézy, ktoré pomáhajú stabilizovať prevádzkovaný segment miechy, udržiavajú pohyblivosť a amortizáciu v rámci prírodných hodnôt. Dnes sú najlepšou alternatívou k spinálnej fúzii, t.j. úplnej fúzii stavcov.

Moderné protézy plne preberajú funkcie vzdialeného disku. Ich obrovskou výhodou je eliminácia preťaženia susedných segmentov a zníženie rizika degeneratívnych-dystrofických procesov v nich..

Implantáty sa dnes používajú na artroplastiku:

Najpokročilejšie sú modely M6 a Bryan, ktoré úplne opakujú štruktúru a štruktúru prírodných medzistavcových platničiek. Sú dostupné v rôznych veľkostiach, čo vám umožňuje zvoliť si najvhodnejšiu protézu pre konkrétneho pacienta. Takéto zariadenia sú schopné kvalitatívne zmierňovať axiálne zaťaženie a poskytujú mobilitu v 6 rovinách. Ich kompresné a ťahové vlastnosti nie sú horšie ako pri prírodných diskoch, čo zaisťuje udržiavanie normálnej biomechaniky.

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii bezprostredne po odstránení medzistavcových platničiek takým spôsobom. Trvá to 2 až 3 hodiny. Rôzne typy protéz majú rôzne inštalačné postupy, s ktorými musí byť operatívny neurochirurg dôkladne oboznámený. Takéto operácie sa vyznačujú vysokou úrovňou bezpečnosti. S nimi nie je riziko komplikácií väčšie ako 1 - 2%.

Zvyčajne je možné sa pohybovať po operácii 5. deň a po 3 mesiacoch sa v priemere pozoruje úplná fúzia endoprotézy s stavcami. Ale pre správne zaradenie implantátu do drahého zariadenia je potrebné prísne dodržiavať odporúčania lekára a prísne dodržiavať pravidlá počas obdobia zotavovania..

autotransplantácia

Po dekompresných operáciách často zostávajú defekty, ktoré je potrebné uzavrieť, aby sa zachovala normálna výška chrbtice a jej podporná funkcia. Niekedy sa na tento účel použijú fragmenty odobraté z vlastných kostí pacienta, ktoré sa inštalujú do výslednej chyby. Najčastejšie sa časť ilium používa na tieto účely..

V priebehu času autoimplantát prežije a pevne sa spojí so zostávajúcimi kostnými štruktúrami chrbtice, t. J. Dosiahne sa fúzia. V dôsledku toho sa pohyby v ovládanom segmente stavcov stávajú nemožnými, ale pri stanovení iba jedného alebo dvoch pacientov si zvyčajne nevšimne rozdiel v možnom rozsahu pohybov..

Avšak vždy, keď je to možné, sa od spinálnej fúzie upúšťa v prospech inštalácie endoprotéz, pretože prísna stabilizácia segmentu chrbtice zvyšuje riziko degeneratívnych procesov na susedných úrovniach chrbtice. Fúzia dvoch alebo viacerých stavcov spôsobuje významné zmeny v biomechanike hrebeňa, a preto sa deštruktívne procesy v štruktúrach kostnej chrupavky prekrývajúcich sa a spodných segmentov často začínajú alebo sa zhoršujú..

Obratle môžu byť tiež upevnené pomocou kovových konštrukcií, ktoré sú sadou dosiek a skrutiek. V dôsledku toho sa tiež dosiahne fúzia..

Prognóza teda do veľkej miery závisí od toho, v ktorej fáze vývoja patologického procesu sa zistila. Pri včasnej diagnostike a začiatku adekvátnej liečby sa drvivej väčšine pacientov podarí udržať funkčnosť chrbtice, normálny výkon a naďalej viesť známy životný štýl..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Umbilická hernia u detí je častou patológiou, ktorá postihuje každé piate dieťa. Predčasne narodené deti trpia týmto ochorením častejšie ako deti na plný úväzok - približne každú tretinu.
Súčasný trend v minulosti privádzať pacientov s kýlami medzistavcových platničiek na chirurgický zákrok je už zastaraný.
Opuchnuté prsty nie sú zriedkavým javom a sú typické pre ľudí všetkých vekových kategórií. Opuchy sa niekedy objavujú v dôsledku malých zlyhaní tela, napríklad v dôsledku nesprávneho životného štýlu.