loader

Hlavná

Pažerák

Známky a liečba deformujúcej sa spondylartrózy

Pre ľudí vo veku je charakteristická choroba, ako je deformujúca spondylartróza. Pod vplyvom nepriaznivých faktorov však postupuje aj medzi zástupcami mladšej generácie. V dôsledku vývoja patológie sa pozoruje degenerácia chrupavky v stavcoch a ich vzájomný posun. Spondylartróza je častejšia u ľudí, ktorí majú viac sedení. Toto ovplyvňuje kĺby na sakrálnej úrovni.

Čo vyvoláva patológiu?

Hlavným dôvodom rozvoja spondylartrózy je starnutie a poškodenie chrupavky a kostného tkaniva. K tomu dochádza v dôsledku zmien tela súvisiacich s vekom alebo nadmerného zaťaženia chrbtice. Výskyt bolesti chrbta znamená začiatok rozvoja poruchy. Bežné príčiny choroby v mladom veku sú také faktory:

 • sedavý spôsob života;
 • rachiocampsis;
 • intenzívne športy;
 • dlhá práca v sede alebo v stoji;
 • ploché nohy;
 • patológia štítnej žľazy;
 • poranenie miechy;
 • osteochondrosis;
 • vrodené problémy pri tvorbe pohybového aparátu.

Najčastejšie je artróza lokalizovaná v bedrovej oblasti, pretože táto časť chrbtice je centrom rovnováhy. Nadmerná fyzická aktivita zanecháva dojem na držaní tela. Deformujúca sa spondylartróza bedrovej chrbtice je výsledkom systematického prepracovávania, v dôsledku čoho sú v problémových oblastiach narušené metabolické procesy a prísun krvi..

Etapy ochorenia a ich príznaky

Dlhodobá bolesť je prvým príznakom artrózy. Pri chôdzi alebo cvičení sa zintenzívňuje. V závislosti od priebehu choroby sa tieto štádiá vyznačujú závažnosťou:

 • Prvý stupeň choroby. Vyznačuje sa tým, že ráno pociťuje bolesť v poškodenej oblasti chrbtice, ktorá čoskoro ustupuje. V tomto štádiu sa artróza ľahko lieči manuálnou terapiou..
 • Druhé štádium je sprevádzané výraznejším syndrómom bolesti. Tento príznak sa spája s pocitom stuhnutosti v postihnutej časti chrbta..
 • Tretia etapa, nazývaná deformujúca spondylóza bedrovej chrbtice, sa považuje za najťažšiu. Bolesť a obmedzenie pohybu stavcov prináša pacientovi neustále nepohodlie.
Späť na obsah

Diagnóza deformujúcej spondylartrózy

Pred začatím liečby lekár predpíše vyšetrenie chrbtice. Na začiatok sa lekár pýta pacienta na celkový obraz choroby: závažnosť bolesti a miesta jej lokalizácie, pohyblivosť chrbtice. Na objasnenie diagnózy sa používajú tieto diagnostické metódy:

 • Rentgenografie. Fotografie sa robia v priamych a priečnych projekciách. Vykazujú deformáciu kostného tkaniva, zúženie medzistavcovej medzery, miesto vzniku osteofytov.
 • CT alebo MRI. Pomocou týchto moderných diagnostických metód možno získať vrstvené obrazy postihnutých oblastí, čo poskytuje realistickejší obraz o chorobe..
 • Skenovanie rádioizotopmi. Táto štúdia pomáha identifikovať ložiská zápalu, zatiaľ čo izotopy sa podávajú intravenózne. Stupeň ich akumulácie v bolestivej oblasti sa skúma pomocou technécia-99.
 • ultrazvuk Táto diagnostická metóda sa používa na štúdium štrukturálnych zmien v mäkkých tkanivách chrbtice, nervov alebo ciev.
Späť na obsah

Ako liečiť?

Lieky

Lézie so spondylartrózou spôsobujú pacientovi bolesť, takže hlavným cieľom liečby je odstránenie zápalového procesu a bolesti. Na tento účel použite nasledujúce lieky:

Cieľom liekov na deformáciu spondylartrózy je odstránenie bolesti a obnovenie kostí a kĺbov chrbta.

 • Nesteroidné lieky, ako napríklad diklofenak, nimesulid. Pomáhajú zmierniť opuchy a anestetizovať postihnuté oblasti..
 • Svalový relaxant „Midokalm“ pomáha neutralizovať tón zadných svalov.
 • Enzymatická látka „Karipain“ vytvára metabolické procesy v tkanivách postihnutého kĺbu.
 • Vitamíny typu B priaznivo ovplyvňujú nervové zakončenie postihnutých oblastí.
 • Hormónové lieky, ako napríklad hydrokortizón alebo kenalog, sa injektujú do kĺbovej dutiny.
 • Chondroprotektory "Gialgan" a "Chondroxid". Používajú sa na zabránenie ničenia chrupavky..
Späť na obsah

Chirurgický zákrok

Chirurgia sa odporúča v prípade prerastania osteofytov, ktoré stláča nervové korene, ako aj v prípade narušenia vnútorných orgánov. Po manipulácii sa odporúča používať chondroprotektory. Použite nasledujúce metódy chirurgického zákroku:

 • Inštalácia rozptyľovača. Tento špeciálny fixátor vám umožňuje rozšíriť zúženie kĺbového lúmenu v dôsledku znečistenia osteofytov. Táto technika pomáha nájsť správne stavce..
 • Laminoplastika. Počas operácie sa poškodený oblúk nahradí implantátom..
 • Odstránenie miesta lokalizácie osteofytov.
Späť na obsah

ethnoscience

Použitie prírodných darov zahŕňa výrobu tinktúr, mastí na trenie alebo obkladov. Dekorácie harmančeka, oregana, šalvie sa aplikujú ústne. Byliny sa varia osobitne alebo všetky spolu. Spondylóza, posledné štádium vývoja spondylartrózy, sa tiež lieči včelárskymi výrobkami, ako sú med a propolis. Trenie tuku v jazve sa považuje za účinné. Tradičná medicína je rozšírená, pretože má menej kontraindikácií a recepty sa môžu používať počas tehotenstva..

Pred použitím liekov alebo prírodných darov na liečbu spondylartrózy sa odporúča konzultovať s lekárom.

fyzioterapia

Telesná výchova sa odporúča počas obdobia remisie choroby alebo zotavenia. Pre každého pacienta sa individuálne vyvinie skupina cvičení v závislosti od miesta bolesti. Deformujúcu sa spondylartrózu krčnej chrbtice, ako aj bedrovej, kolennej a bedrovej časti možno liečiť gymnastikou iba v kombinácii s liečbou liekmi. Ale po zlepšení stavu pacienta sa neodporúča zastaviť cvičenie, pretože má preventívny účinok..

Masážne ošetrenie

Pravidelnou masážou je možné zlepšiť stav svalov. V tomto prípade sa používajú špeciálne terapeutické a otepľovacie masti a gély, ktorých použitie by malo byť mierne, aby sa zabránilo alergickej reakcii na zložky mletia. Procedúra pomáha zlepšovať krvný obeh v chrbtici, zrýchlenie metabolických procesov v postihnutých oblastiach. Masáž tiež pomáha obnoviť chrupavku v kĺboch..

Preventívne opatrenia a prognózy

Prevencia choroby je jednoduchšia ako jej liečba. Preto sa o stav chrbtice treba starať už od detstva. Zdravý životný štýl a vyvážená strava sú kľúčom k zdraviu celého organizmu. Pozitívne výsledky pri formovaní držania tela dávajú hodiny v bazéne, nadšenie pre šport na neprofesionálnej úrovni. Znaky artrózy sa objavujú pri dlhodobom vertikálnom zaťažení chrbtice. Pri sedavej práci sa odporúča urobiť prestávku v telocvični. Najmenej 1 krát za 2 týždne musíte urobiť masáž chrbta. Osteochondróza je sprievodné ochorenie artrózy, preto je prevencia tiež zameraná na prevenciu tohto ochorenia..

Prognóza ochorenia je v prvých 2 štádiách celkom potešujúca. S výhradou všetkých preventívnych odporúčaní je počiatočná forma choroby úspešne neutralizovaná. Pri druhom stupni patológie sa odporúča liečba komplexne, čo tiež vedie k uzdraveniu. V poslednom stupni závažnosti potrebuje kĺb chirurgický zákrok, po ktorom musí pacient úplne zmeniť svoj životný štýl. Preventívne opatrenia sú povinné. V prípade nesprávneho zaobchádzania alebo nedodržania lekárskych predpisov je pravdepodobnosť zdravotného postihnutia vysoká.

Čo je spondylartróza

Spondylartróza chrbtice je degeneratívne-dystrofické ochorenie, pri ktorom sú ovplyvnené štruktúry fazetového kĺbu chrbtice. Zvyčajne sa vyskytuje u pacientov starších ako štyridsať rokov a postihuje niekoľko stavcov súčasne. Ochorenie postihuje krčnú a bedrovú chrbticu. Krčná oblasť je najmobilnejšia, ale lumbosakrálna je najväčšou záťažou - všetky tieto faktory spôsobujú rozvoj artrózy, čo zasa prispieva k rozvoju spondylartrózy..

Spondylartróza má charakteristickú symptomatológiu - bolesť v chrbte vo vzpriamenej polohe, čo veľmi znepokojuje pacientov. Spravidla už nie je ľahké vyrovnať sa s touto chorobou, pretože patológia je dlhodobo asymptomatická..

Toto ochorenie sa zriedka vníma ako nezávislá patológia, zvyčajne majú pacienti osteochondrózu, spondylózu a spondylartrózu. Spondylóza a spondylartróza sú takmer rovnaké. Spondylóza je počiatočný proces spondylartrózy, pri ktorej sa opotrebujú anatomické prvky chrbtice a spondylartróza je ďalším štádiom patológie, v ktorej začínajú nezvratné zmeny..

príčiny

Hlavným dôvodom rozvoja deformujúcej sa spondylartrózy sú degeneratívne-dystrofické zmeny v tkanive chrupavky. Z tohto dôvodu sa štruktúra chrupavky sama mení, stáva sa menej elastickou a prakticky prestane plniť svoju funkciu. Chrupavkové tkanivo sa zdrsňuje a je skôr ako kosť. Po prechode do akútneho štádia môže byť patológia dosť agresívna, pretože spolu s kĺbmi faziet je ovplyvnené aj kostné tkanivo v ich blízkosti..

Hlavné príčiny spondylartrózy možno identifikovať takto:

 • poranenie chrbtice (obvykle traumatické subluxovanie fazetových kĺbov, stresové zlomeniny, preklz stavcov);
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • chronické degeneratívne procesy v chrbtici;
 • ploché nohy;
 • profesionálne športy spojené so zvýšeným stresom v chrbtici;
 • ploché nohy;
 • nestabilita stavcov (obvykle diagnostikovaná medzi 3 až 4 až 5 stavcami bedrovej oblasti);
 • nadváha.

Napriek tomu, že u starších pacientov sa predtým diagnostikovala spondylartróza a mladí ľudia prakticky nevedeli, o čo ide, teraz sa mladí ľudia oveľa častejšie stretávajú s chorobami miechy. Spondylartróza oblúkových kĺbov nie je výnimkou. Zvyčajne to nie je spojené s opotrebovaním stavcov, ale s:

 • vrodené anomálie v štruktúre stavcov, napríklad prítomnosť prechodných stavcov v lumbosakrálnej oblasti;
 • lumbarizácia - prítomnosť ďalšieho stavca (šiesteho) v bedrovej oblasti alebo fúzia s krížovou sieťou piateho bedrového stavca;
 • porušenie kĺbového tropismu - umiestnenie kĺbových prvkov v rôznych rovinách (považované za variant normy, ale stáva sa príčinou rozvoja spondylartrózy);
 • lineárne usporiadanie fazetových kĺbov.

príznaky

Príznaky choroby u pacientov závisia od toho, na ktorom oddelení sa patológia objavila. Typicky sa pacienti sťažujú na bolesť v chrbte, ktorá sa prejavuje najviac pri pohybe, ohýbaní alebo otáčaní. Bolestivosť v pokoji je znížená.

Povaha nepohodlných pocitov môže byť konštantná a boľavá, ale niekedy sú bolesti výrazné, akútnej povahy a sú rozptýlené so stretnutými bedrami. Ovplyvňuje vzhľad bolesti a počasia. Pacienti hlásia zvýšené príznaky vo vlhkom počasí s prudkou zmenou tepla.

Zvyčajne sú pocity zosilnené otočením hlavy alebo naklonením. Ak sedíte dlhú dobu v jednej polohe alebo prudko otočíte hlavu, bolesti sa zintenzívnia a vystrelí ich charakter, ale cítite aj silný pocit pálenia. Stuhnutý krk sa objavuje aj ráno, ale zvyčajne zmizne asi po pol hodine a pacienti tento nepohodlie pripisujú nepríjemnej polohe spánku..

S progresiou patológie a zvýšenými príznakmi osteochondrózy, ak pacient túto chorobu nelieči, príznaky sa zvyšujú. Prejavy bolesti sú také rozmanité, že zmiasť pacientov. Objaví sa a zmizne nepohodlie. Bolesť sa začína cítiť v ramene a hornej časti chrbta.

Objaví sa závraty, migrény, pocit ťažkosti v hlave a hmla vedomia. Parestézia a narušená citlivosť sú možné. Ak sú postihnuté prvé a druhé stavce krčnej chrbtice, môžete k symptómom pridať problémy s rovnováhou, slabé reflexy, neuritídu..

Príznaky spondylartrózy sa zvyčajne vyskytujú v cervikálnej a bedrovej oblasti..

Hrudná spondylitída je zriedkavá. Príznaky tu začínajú objavením sa mierneho nepohodlia, ktoré sa objavuje najskôr z času na čas, ale potom sa vyvinie do stáleho pocitu bolesti. Mobilita je obmedzená, ráno je mimoriadne ťažké sa dostať do formy a ostrým pohybom môžete počuť charakteristické chrumkavé zvuky. Hrudné svaly môžu čiastočne atrofovať.

Patológia v bedrovej oblasti dáva takmer najbolestivejšie pocity. Bolesť je lokalizovaná v zadku, šíri sa do spodnej časti chrbta a ovplyvňuje dokonca aj boky. V dopoludňajších hodinách - charakteristická tuhosť a dokonca aj chôdza je rozbitá a držanie tela sa skrýva. Známky spondylartrózy v bedrovej oblasti dávajú najrozmanitejšiu symptomatológiu. Bolesť možno rozdeliť na kompresnú a reflexnú bolesť.

Charakteristickým prejavom choroby je syndróm laterálnej stenózy v bedrovej oblasti. Dôvodom tejto odchýlky je podľa lekárov segmentová rotácia, ku ktorej dochádza pri chôdzi. To ďalej vyvoláva stenózu medzistavcového kanála a zvyšuje žilové plnenie. Tento syndróm je zvyčajne diagnostikovaný u pacientov starších ako 60 rokov..

Pacienti opisujú svoje pocity ako znecitlivenie končatín, silnú prepichovaciu bolesť v chrbtici, ako aj slabosť nôh, pocit bavlnenej chuti ako pri prechladnutí. Na jednej strane chrbta a na oboch stranách sú pocity. Jeho vzhľad je niekedy spojený výlučne s predĺženým pobytom na nohách. Ak pacient zaujme pohodlnú vodorovnú polohu, nepohodlie zmizne.

diagnostika

Diagnóza choroby je rozsiahla, pretože je dôležité rozlišovať patológiu od iných degeneratívnych-dystrofických lézií chrbtice..

V počiatočnej fáze lekár zhromažďuje sťažnosti pacientov. Pacienti naznačujú bolesť chrbta, hlavne pri pohybe, svalovú slabosť a ďalšie charakteristické príznaky. História ukazuje čas nástupu bolesti, s čím je spojená a ako choroba progreduje (obdobia recidívy a remisie, iba mierna bolesť chronickej povahy atď.).

Pri všeobecnom vyšetrení pacienta ošetrujúcim lekárom je stanovená pohyblivosť chrbtice na všetkých oddeleniach, skúma a cíti oddelenie, ktoré spôsobuje sťažnosť pacienta. Všetky údaje sa zaznamenávajú v anamnéze, po ktorej bude mať pacient sériu inštrumentálnych štúdií, a to:

 • rádiografia - obrázok umožňuje vidieť traumatické poškodenie chrbtice. Pre väčší obsah informácií sa vykonáva v dvoch projekciách;
 • magnetická rezonancia je najpresnejším spôsobom stanovenia prítomnosti patológie. Pomocou MR je možné vidieť poškodenie chrupavkových štruktúr, prítomnosť osteofytov, zmenu veľkosti faziet, svalové napätie, hruškovitý kĺb fazety, zmeny synoviálnych tkanív;
 • počítačová tomografia je citlivejšia ako röntgenová diagnostika, čo vám umožňuje vykonať diagnostiku už v počiatočnej fáze patologických zmien;
 • rádioizotopové skenovanie - umožňuje identifikovať zápalový proces;
 • ultrazvukové vyšetrenie krvných ciev - umožňuje vyhodnotiť prísun krvi do ciev krčnej zóny a mozgovej panvy, ak existuje podozrenie na kompresiu.

Podľa indikácií sa denzitometria, myelografia vykonáva, ak je to potrebné, zobrazuje sa elektrokardiografia, echokardiografia a ďalšie opatrenia, ktoré pomôžu určiť diagnózu a určiť objem sprievodných lézií..

liečba

Výber metód na liečenie spondylartrózy chrbtice do značnej miery závisí od štádia patológie. V počiatočnej fáze vývoja ochorenia sa môžu použiť konzervatívne metódy a fyzioterapia. Terapia ľudovými liekmi nemá dostatočný účinok, preto je lepšie ju nepoužiť, aby sa terapia neodďaľovala. Liečba pokročilej spondylartrózy nie je úplná bez jedného z chirurgických spôsobov liečby.

konzervatívny

Liečba tohto ochorenia u mnohých pacientov v počiatočnom štádiu spočíva v zmiernení bolesti a korigovaní metabolizmu. Na silnú bolesť sa pacientom odporúčajú glukokortikosteroidy - liek Diprospan, ktorý pozostáva z betametazón dipropionátu a betametazónsulfátu sodného. Droga sa dokonale rozpúšťa vo vode a prináša rýchly účinok v prípade silnej bolesti a súčasne, hoci sa absorpcia začína rýchlo, dávkuje sa, čo zaisťuje trvanie pozitívnych zmien..

U niektorých pacientov sa dobrý účinok dosiahne iba liečbou Diprospanom s liekmi proti bolesti, napríklad lidokaínom. Droga Diprospan má pozitívny účinok, hlavne kvôli inhibícii produkcie prostaglandínov a interleukínov.

Injekcie Diprospan zmierňujú bolesť dobre a na začiatku môžu pomôcť.

Dobré pôsobenie sa dá dosiahnuť aj použitím lokálnej anestézie na pozadí stenózy. Táto metóda sa používa pomerne často, pretože umožňuje dosiahnuť vynikajúci účinok a oneskoruje alebo dokonca úplne ruší chirurgický zákrok.

Ak injekcia nie je z akéhokoľvek dôvodu možná, vyberie sa najúčinnejšie nesteroidné protizápalové liečivo. Liekom voľby sú látky blokujúce cyklooxygenázu-2.

Vynikajúci účinok sa dá dosiahnuť použitím arkoxie založenej na etorikoxibe. Stačí, keď pacienti užijú jednu tabletu denne, pretože terapeutický účinok trvá asi 22 hodín a najvyššia koncentrácia lieku, ktorá zmierňuje bolesť, sa objaví v krvi do jednej hodiny po užití lieku..

Okrem toho etorikoxib vyvoláva negatívny účinok na žalúdočnú sliznicu o polovicu menej, čo umožňuje jeho predpísanie širším skupinám pacientov. Priemerná doba liečby je od 10 do 14 dní. Je vhodné brať liek súčasne. Súčasne je predpísaná liečba chondroprotektormi, musia sa však užívať dlho.

Lekári berú na vedomie potrebu vykonať počas remisie špeciálnu gymnastiku zameranú na posilnenie chrbtových svalov, najmä bedrových a hrudných oblastí. Na tento účel sa používajú fyzioterapia (kinezioterapia, masáž, reflexológia) a fyzioterapeutické cvičenia. Aktívna fyzická aktivita pomôže nielen posilniť svalový korzet, ale tiež eliminuje zvyškovú bolesť.

Odporúča sa plávať, pretože tento druh aktivity znižuje zaťaženie chrbtice a posilňuje svalový korzet. Keď ovládate túto techniku, môžete pridávať nové cvičenia vo vode aj na súši. Po prvé, gymnastika sa vykonáva pod vedením lekára, a po chvíli si môžete robiť cvičenia sami.

prompt

Ak konzervatívna terapia nemá pozitívny účinok, má medicína rôzne chirurgické techniky. Spravidla sa používajú pri liečbe zanedbávaných

 • spondylarthrosis. Na liečbu def. spondylartróza, používajú sa metódy punkčnej terapie:
 • rádiofrekvenčná denervácia kĺbov - postup sa vykonáva vystavením elektródy s neizolovaným koncom a vysokofrekvenčným prúdom, ktorý zahrieva tkanivá a nakoniec zráža Lyushkov nerv a jeho vetvy. Expozičný čas na ukončenie nervov je jedna minúta, teplota je 90 stupňov. Pri vykonávaní postupu je možné ovplyvniť rôzne zóny a eliminovať multisegmentálny typ spinálnych lézií. Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii;
 • chemická denervácia - technika je podobná tej predchádzajúcej, pacienti sú tiež prepichnutí a do miesta nervových zakončení sa vstrekne až 0,5 ml chemicky aktívnej látky, ktorá môže mať deštruktívny účinok na nervy. Aby sa zabezpečil trvalý účinok, je potrebné podať chemikáliu 3-4 krát alebo dovtedy, kým posledná punkcia nebude úplne bezbolestná. To znamená, že došlo k zničeniu.

Po liečbe vpichom sa pacient môže pohybovať o hodinu neskôr, ak neexistujú komplikácie. Počas týždňa sa odporúča ochranný režim: zdvíhanie záťaže, ostré zákruty a zákruty a spánok v nepohodlnej polohe sú zakázané. Pri prepichnutí krku alebo dolnej časti chrbta ho lekár môže pripevniť špeciálnym golierom. Obvykle sa punkcia vykonáva bez komplikácií, ale niekedy môžu pacienti po zákroku pozorovať negatívne reakcie, konkrétne:

 • infekcia, hnisanie rany;
 • Alergická reakcia;
 • trauma na nervy a krvné cievy miechy.

Okrem punkčnej terapie sa vykonávajú aj mikrochirurgické zákroky. Kožný rez v projekcii do miesta poškodenia je malý - iba 3 až 5 cm. Rez sa uskutočňuje vo vrstvách kože, podkožnom tkanive a aponeuróze, po ktorej sa odrezajú hlboko ležiace paravertebrálne svaly a odkryje sa intralaminárne okno..

Operácia je radikálna metóda liečby, intervencie sa vykonávajú iba pri absencii účinku konzervatívnej terapie.

Chirurgia sa vykonáva pod mikroskopom pre väčšiu presnosť. Počas procedúry sa oddelí žltý väz a nervové korene sa odklonia na stranu. Priebeh operácie ďalej závisí od videného obrázka, najčastejšie sú lekári uvedení na odstránenie herniového výčnelku. Po operácii je potrebné zostať v pokoji päť hodín, ale potom sa už môžete pohnúť a ak neexistujú žiadne komplikácie, pacient je prepustený na tretí deň. V budúcnosti je potrebné pozorovať neurológa.

Ďalším možným zásahom je interbody fusion. Počas operácie lekári poskytujú prístup na patologické miesto, eliminujú dekompresiu krvných ciev a nervových zakončení a potom tvoria lôžko pre budúce implantáty z porézneho titaničitého niklu. Vkladajú sa priamo do medzičlánku a potom sa rana zašíva..

Ochorenie tiež umožňuje zásahy stabilizujúce dekompresiu. Umožňujú vám dosiahnuť dva dôležité ciele naraz:

 • stabilizovať postihnutý segment chrbtice;
 • eliminovať kompresiu nervov a krvných ciev.

Eliminácia objemu miechového tkaniva je daná situáciou pacienta - je možné vykonať interlaminektómiu, fascektómiu a okrajovú resekciu procesov kĺbu. V každom prípade sa operácia vykonáva s maximálnym možným zachovaním tkanív. Termín hospitalizácie je o niečo viac ako jeden týždeň a po prepustení je potrebné sa zaregistrovať aj u neurológa.

Najdôležitejšie

Spondylartróza je lézia fazetových kĺbov chrbtice. Ochorenie je spojené s degeneratívnymi-dystrofickými procesmi vyskytujúcimi sa v chrupavke, v dôsledku čoho prestáva plniť svoju funkciu. Hlavným príznakom choroby je bolesť chrbta, ktorú pacienti obracajú na lekára.

V počiatočnom štádiu vývoja patológie je možné pomôcť s konzervatívnymi metódami liečby, ale v pokročilých prípadoch pacienti potrebujú chirurgický zákrok. Používa sa niekoľko chirurgických techník, z ktorých každá poskytuje pacientom so spondylartrózou povzbudzujúcu prognózu..

Deformujúca sa spondylartróza bedrovej chrbtice

Obrovské množstvo ľudí má bolesti chrbta a bolesti. Významné percento pacientov trpí odieraním medzistavcových platničiek. Táto patológia sa postupne šíri do svalov, šliach a väzov a rozvíja sa na ochorenie zvané deformujúca spondylartróza bedrovej chrbtice. Inými menami sú fazetová artropatia alebo spondylóza. Táto patológia je formou osteoartritídy a útočí najmä na ľudí v dôchodkovom veku..

príčiny

Hlavným faktorom výskytu tejto patológie je zlyhanie systému metabolických procesov. Výsledkom je ukladanie vápnika. Iné dôvody:

 • športy týkajúce sa vzpierania: vzpieranie, výstrel;
 • vrodené anomálie chrbtice (neprítomnosť piateho stavca, deformácia chrbtice);
 • bedrové poranenia;
 • genetická predispozícia;
 • stále statické napätia (kancelárska práca pri počítači alebo pri stole s papiermi);
 • zmeny súvisiace s vekom;
 • abnormality vývinu chodidla (ploché chodidlá, chodidlá atď.);
 • zlý životný štýl - nedostatok fyzickej aktivity, nadváha, zlé návyky.

príznaky

Pri deformácii spondylartrózy lumbosakrálnej chrbtice je hlavným príznakom bolesť v chrbte. Okrem toho to môžu byť rôzne druhy bolesti: pri chôdzi aj behu, ako aj po sedení a ľahnutí. Ďalším príznakom spondylartrózy je zúženie lumbosakrálnej oblasti ráno po spánku. Zvyčajne tento stav zmizne po 2 až 3 hodinách alebo po malom nabití.

Príznaky sa líšia v závislosti od štádia vývoja choroby. V počiatočnej fáze sa bolesť vyskytuje iba vtedy, keď je záťaž na chrbte a prechádza v pokoji. V 2. etape sa už bolesť stáva trvalou a aby sa zbavil nepohodlia, je pacient nútený zmeniť polohu tela. V tretej etape sa bolestivé bolesti stanú samozrejmosťou. Ak nič také neurobíte, môžete sa stať neplatným.

diagnostika

Znaky tejto poruchy sa objavujú v ranom štádiu vývoja. Počas tohto obdobia je možné zabrániť vzniku procesov poškodzujúcich zdravie. Pred začatím liečby je potrebné podrobiť sa kompletnému vyšetreniu. Ošetrujúci lekár počúva sťažnosti, zisťuje príčinu choroby, skúma a určuje zdroj bolesti. Na overenie správnosti diagnózy sa používajú tieto metódy:

 • röntgenový
 • ultrazvuk
 • počítačová tomografia a MRI;
 • rádioizotopové skenovanie.

liečba

Liečba spondylartrózy chrbtice sa má začať okamžite. Existuje veľa metód. Hlavná vec je, že lekár vo vašom konkrétnom prípade potvrdí možnosť použitia tejto alebo tej možnosti.

Lieky

Tento typ liečby v boji proti deformujúcej spondylartróze bedrovej chrbtice má za cieľ zbaviť sa bolesti a zmierniť svalové kŕče. Potrebujeme tiež lieky, ktoré pomôžu zmierniť zápal a opuch:

 • Anestetika: Paracetamol, Zaldiar;
 • Nesteroidné protizápalové lieky: Diclofenac, Celecoxib, Arthrotek;
 • Svalové relaxanciá: Midokalm, Baklofen, Isoprotan;
 • Enzýmy: Caripain;
 • Chondroprotektory: Rumalon, Alflutop, Hyaluron;
 • Vitamíny B6, B2, B1 a multivitamíny Kokarnit, Flesinovo;
 • Mikrocirkulačné korektory: Agapurín, Betagistín.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické metódy zahŕňajú pokojnú, ale stabilnú a úspešnú úľavu od bolesti a kŕčov ׃

 • Masáž. Toto je jedna z najpoužívanejších metód deformácie spondylartrózy bedrovej chrbtice. Cieľom masáže je zvýšiť prietok lymfy a krvi, zastaviť proces svalovej atrofie a zmien v tkanivách a zmierniť bolesť. Pri spondylóze sa používa klasická, orientálna reflexná masáž;
 • Cvičebná terapia je hlavným spôsobom, ako zabrániť progresii ochorenia. Táto metóda má dva hlavné ciele: zmierniť bolesť a vybudovať korzet svalu;
 • Akupunktúra je jednou z metód relaxačnej terapie, pri ktorej špeciálne ihly pôsobia na biologicky aktívne miesta človeka.

Alternatívne metódy

Medzi alternatívne spôsoby liečby patria:

 • Trakcia chrbtice. Toto je postup na kreslenie chrbtice, ktorého podstatou je, že sa zväčšuje vzdialenosť medzi stavcami a platničkami a ich poloha sa vyrovná;
 • Elektroforéza je účinok prúdu na poškodenú oblasť chrbtice u pacienta. Najčastejšie používam novokain ako liek;
 • Liečba UHF - táto alternatívna metóda je založená na účinku elektromagnetického poľa na postihnutú oblasť, čo vám umožňuje zvýšiť prietok krvi;
 • Magnetoterapia je liečebná metóda využívajúca magnetické pole na chrbtici. Má antiedematózne, analgetické a sedatívne účinky;
 • Fasetectomy Toto je chirurgická operácia na odstránenie postihnutého fazetového kĺbu. Takýto postup je predpísaný v obzvlášť ťažkých prípadoch, keď liečba liekmi nepomáha a pacient už má ochrnutie a zhoršenú funkciu vnútorných orgánov..

ethnoscience

Tinktúry, krémy alebo odvar z bylín nijakým spôsobom neodstraňujú skutočnú príčinu spondylartrózy bedrovej chrbtice, ale môžu významne znížiť bolesť bedrovej oblasti, znížiť opuchy a zápaly. Ale napriek tomu by sa metódy ľudových prostriedkov mali používať po konzultácii s ošetrujúcim lekárom a mali by predstavovať iba malú časť komplexnej liečby. Preto zdôrazníme niekoľko základných prostriedkov tradičnej medicíny, ktoré môžu pomôcť:

 • Apitherapie - metóda ošetrovania včiel a včelárskych výrobkov. Liečba včelím jedom - liečba apitoxínom - by sa mala vykonávať pod dohľadom lekára. Najprv musíte zabezpečiť, aby pacient nebol alergický na včely;
 • Teplé kúpele založené na odvaroch liečivých bylín zmierňujú svalové napätie a zmierňujú nepríjemnú bolesť s takým narušením, ako je deformácia spondylartrózy bedrovej chrbtice. Je lepšie používať rastliny ako levanduľa, ihly, breza;
 • Gaštanová masť. Berieme gaštanové ovocie, zomelíme v mixéri alebo mlynčeku na mäso, nalejeme pohár rastlinného oleja. Potom sme túto zmes pripravili vo vodnom kúpeli jednu hodinu pred varom. Počas dňa by sa pripravená zmes mala podávať infúziou;
 • Mletie medu a reďkoviek. Koreňovú plodinu votrite strúhankou, nalejte 100 g vodky, nalejte pohár tekutého medu a 2 polievkové lyžice soli. Trvajte na tom, týždeň, potom použiť ako brúsiť.

Čo je to nebezpečná spondylartróza

Deformujúca sa spondylóza bedrovej chrbtice je často sprevádzaná vážnymi vaskulárnymi poruchami a zvyšuje riziko mikrobiálnych porúch. Najhoršie následky tohto ochorenia sú zdravotné postihnutie a smrť. Včasné odhalenie choroby, ako je deformujúca sa spondylartróza bedrovej chrbtice, si vyžaduje okamžité ošetrenie, pretože poskytuje väčšie šance na úspešné zotavenie. Na zastavenie progresie spondylózy je potrebné neustále sa zapájať do fyzických cvičení, sledovať chôdzu a držanie tela. Až po dodržaní týchto odporúčaní bude možné udržať chrbticu zdravú.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Spondylartróza bedrovej chrbtice

Bedrová spondylartróza je chronický deštruktívny proces, ktorý sa vyvíja na pozadí degeneratívnych zmien v tkanivách vláknitého prstenca medzistavcových platničiek. Bedrová oblasť preberá obrovské mechanické a tlmiace zaťaženie pri chôdzi, behu, statickej polohe tela, státí, sedení.

Často sa pozorovalo ničenie klenutého kĺbu, čo vedie k rýchlej deformácii iných stavcov, umiestnených nad a pod miestom primárneho ničenia. Primárna spondylartróza bedrovej chrbtice sa vyvíja s rovnakou frekvenciou v mladosti aj v dospelosti. Hlavnými rizikovými faktormi sú sedavá práca a sedavý spôsob života, nadmerná váha a nesprávne umiestnenie chodidla, zakrivenie chrbtice a porušenie ergonomických pravidiel pri organizovaní práce a miest na spanie..

Telesá bedrových stavcov sú masívne, pretože musia odolať obrovskému zaťaženiu. Sú vzájomne prepojené pomocou klenutých kĺbov a zosilnené dlhými väzmi. Stabilita polohy stavcov je zabezpečená prítomnosťou medzistavcových platničiek. Sú to elastické útvary pozostávajúce z hustej vonkajšej membrány vláknitého prstenca a vnútornej želatínovej štruktúry buničitého jadra..

Disky medzistavcových chrupaviek nemajú vlastnú sieť na prívod kapilárnej krvi. Môžu prijímať tekutinu a výživné látky v nej rozpustené, kyslík iba prostredníctvom difúznej výmeny so susednými svalovými tkanivami. Pri redukcii svalových skupín sa komprimujú myocyty a do priestoru okolo svalu sa uvoľňuje malé množstvo tekutiny. V tomto čase sa chrupavkové tkanivo medzistavcového kotúča narovnáva a absorbuje túto tekutinu. Potom dochádza k stlačeniu medzistavcových platničiek a uvoľneniu tekutiny, v ktorej sú rozpustené metabolické produkty, toxíny a oxidované bunky. To všetko je absorbované do žilového krvného obehu, očistené pečeňovými bunkami a prenášané do veľkého kruhu krvného obehu cez srdcové komory..

Pri narušení difúzneho metabolizmu dochádza k degenerácii chrupavkových medzistavcových platničiek. Ligamenty chrbtice nemajú čas na prispôsobenie sa novým podmienkam a nemajú zmluvu. Je tu nestabilita stavcov. Pri pravidelnom posúvaní sa oblúkové kĺby ničia, nasleduje deformácia fazety a odkryté kĺby kostí. To všetko prispieva k rozvoju bedrovej alebo lumbosakrálnej osteochondrózy. Najčastejšie sú súčasne postihnuté viaceré oddelenia..

Ak sa u vás objaví spondylartróza bedrovej a lumbosakrálnej chrbtice, odporúčame vám začať s liečbou čo najskôr. Pomocou manuálnej terapie je možné vyliečiť takmer všetky štádiá patológie, s výnimkou posledného, ​​keď sa vyvíja deformujúca artróza stavcových kĺbov..

Deformujúca sa spondylartróza bedrovej chrbtice

Postupne sa vyvíja deformujúca sa spondylartróza bedrovej chrbtice - závažná forma narušenej pohyblivosti chrbtice, ktorá vyvoláva prítomnosť syndrómu konštantnej bolesti..

Deformujúca sa spondylartróza bedrovej chrbtice sa vyznačuje opakujúcim sa chronickým priebehom, ktorý prechádza 4 štádiami:

 • najskôr sa vyskytnú primárne degeneratívne zmeny v chrupavke chrbtice, pozoruje sa zápalová reakcia a ukladanie fibrínu;
 • v druhej fáze sú kĺbové povrchy odkryté a vápenaté soli sa na nich začínajú usadzovať, čo vyvoláva rast kostí;
 • tretie štádium sa vyznačuje pretrvávajúcim obmedzením pohyblivosti pri premietnutí postihnutého kĺbu (deformácie rastu kostí, úplné zúženie škáry kĺbov je na tomto rôntgenovom snímke viditeľné počas tohto obdobia);
 • štvrtý stupeň poškodenia je charakterizovaný úplným zničením kĺbu, jeho úplnou ankylózou a obmedzením pohyblivosti.

Keď sa objavia prvé známky rozvoja deformujúcej sa osteoartrózy bedrovej chrbtice, je potrebné začať s komplexnou liečbou čo najskôr. Na tento účel sa odporúča vyhľadať pomoc od stavovca alebo chiropraktika. Úradná medicína nemá účinné metódy na účinné obnovenie integrity poškodených medzistavcových kĺbov.

Príčiny rozvoja spondylartrózy

Častejšie ako iné v klinickej praxi stavcov existuje spondylartróza bedrovej chrbtice L5-S1, je to spôsobené skutočnosťou, že má maximálnu amortizáciu a fyzickú záťaž..

Diagnóza spondylartrózy v bedrovej oblasti môže byť stanovená v pomerne mladom veku, ak má pacient určité rizikové faktory pre vývoj tohto ochorenia:

 • nadváhou;
 • udržiavanie sedavého sedavého životného štýlu;
 • nesprávne umiestnenie chodidla vo forme plochých nôh a chodidiel);
 • otrava drogami, soľami ťažkých kovov;
 • deformujúca osteoartróza bedrových, kolenných a členkových kĺbov (vedie k skráteniu dĺžky jednej končatiny, čo negatívne ovplyvňuje stav bedrovej chrbtice);
 • fajčenie, pitie alkoholu a iných zlých návykov;
 • diabetes mellitus a sprievodná diabetická angiopatia;
 • nádorové procesy a ťažké infekcie chrbtice.

Okamžitými príčinami degenerácie medzistavcových kĺbov sú degeneratívne ochorenia chrupavky a väzivového tkaniva obklopujúceho stavce. Tieto negatívne patológie zahŕňajú:

 1. osteochondróza vyskytujúca sa s komplikáciami, ako je napríklad vyčnievanie, vytláčanie a kýla medzistavcového disku;
 2. Ankylozujúca spondylitída, systémový lupus erythematodes, reumatoidná polyartritída, sklerodermia a iné autoimunitné patológie;
 3. porušenie postavenia a zakrivenia chrbtice;
 4. následky traumatických účinkov (popraskané procesy, zlomenina stavca, výrony a trhliny väzov a šliach, prasknutia svalového tkaniva atď.)..

Mierna spondylartróza bedrovej chrbtice sa môže vyvinúť z nadmerného preťaženia počas vykonávania rovnakých typov pohybov. V prípade maliarov, nakladačov, staviteľov, kaderníkov, kuchárov, medziobratlovej spondylartrózy bedrovej chrbtice sa odkazuje na choroby z povolania. Jeho vývoju sa môžete vyhnúť iba starostlivým dodržiavaním všetkých hygienických a hygienických odporúčaní lekárov. Počas práce je potrebné pravidelne si robiť prestávky a počas nej vykonávať špeciálne gymnastické cvičenia. Sú určené na obnovenie mikrocirkulácie krvi, zastavenie napätia vo svaloch vystavených statickému stresu..

Miernu spondylartrózu bedrovej časti môže vyvolať anémia s nedostatkom železa, tyreotoxikóza, hyperfunkcia kôry nadobličiek. Lekár musí vziať do úvahy všetky tieto faktory v procese stanovenia presnej diagnózy..

Známky a príznaky spondylartrózy bedrovej chrbtice

Prvé príznaky bedrovej spondylartrózy nie sú typické pre toto ochorenie. Viac pripomínajú klinický obraz osteochondrózy. Prvými príznakmi bedrovej spondylartrózy sú bolesti chrbta, ktoré sa po dlhodobej fyzickej aktivite zhoršujú.

Charakteristické príznaky bedrovej spondylartrózy sa vyskytujú v štádiu deformácie kĺbu. V tomto prípade sa bolesť zosilňuje, v pohybe je pocit stuhnutosti.

Vo všeobecnosti sa v druhej fáze bedrovej spondylartrózy môžu vyskytnúť tieto príznaky:

 • pretrvávajúca tupá bolesť lokalizovaná v mieste zničenia medzistavcového kĺbu;
 • ranná stuhnutosť - v prvých hodinách po prebudení je ťažké urobiť úplný ohyb vpred;
 • kŕče a kliknutia počas náhlych pohybov (naklonenie, otočenie tela);
 • slabosť bedrových svalov;
 • únava chrbta pri dlhých prechádzkach.

Rádiografické príznaky spondylartrózy bedrovej chrbtice závisia od štádia degeneratívneho procesu. Najprv je to len zúženie kĺbového priestoru, potom sú príznaky deformácie kostného tkaniva. V posledných fázach dynamické röntgenové snímky ukazujú úplnú nehybnosť postihnutého kĺbu.

Stupne spondylartrózy bedrovej chrbtice

Pri vykonávaní diferenciálnej diagnostiky musí lekár čeliť úlohe stanovenia stupňa deštrukcie medzistavcového kĺbu. Faktom je, že spondylartróza druhého stupňa bedrovej chrbtice môže byť liečená konzervatívnymi metódami a pri treťom a štvrtom štádiu patologického procesu bude pacient pravdepodobne potrebovať chirurgický zákrok, aby obnovil pohyblivosť chrbtice..

Čo je typické pre každé štádium tejto choroby:

 • spondylartróza bedrového stupňa 1 je charakterizovaná takmer úplnou absenciou symptómov a rádiografických znakov;
 • spondylartróza druhého stupňa bedrového kĺbu spôsobuje výrazné napätie bedrových svalov a neustále prejavuje bolesť;
 • spondylartróza 3. stupňa driekovej chrbtice - to sú charakteristické zmeny v rádiografických obrazoch (osteofyty a výrastky) a takmer úplné zničenie kĺbov.

Liečba spondylartrózy bedrovej chrbtice

Pred liečbou spondylartrózy bedrovej chrbtice sa musí stanoviť diagnóza. Na tento účel sú priradené röntgenové a MRI skenovanie.

Existuje niekoľko rôznych spôsobov liečby bedrovej spondylartrózy a niektorí lekári naznačujú, že pacienti sa podrobujú chondroprotektívnym injekciám. V počiatočnom štádiu liečby bedrovej spondylartrózy sa to nemá robiť. Po prvé, je dôležité obnoviť mikrocirkuláciu krvi a lymfatických tekutín, zastaviť zápal a obnoviť schopnosť chrupavky šíriť výmenu okolitých svalov..

Na účinnú liečbu spondylartrózy bedrovej chrbtice sa odporúča používať metódy manuálnej liečby:

 • trakčná trakcia - umožňuje obnoviť normálny stav všetkých štruktúrnych častí (stavcov, medzistavcových platničiek a kĺbov);
 • masáž a osteopatia - zlepšujú elasticitu tkanív, mikrocirkuláciu krvi a lymfatických tekutín zhoršenú návratom;
 • reflexológia - začína proces regenerácie poškodených tkanív;
 • lekárska gymnastika a kinezioterapia - aktivujú funkciu svalov a zlepšujú difúznu výživu chrupavky.

Používa sa tiež fyzioterapia, laserová expozícia a oveľa viac. Ak potrebujete ošetrenie, kontaktujte kliniku manuálnej terapie v mieste bydliska.

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Čo deformuje (fazetovú) spondylartrózu a ako ju liečiť

Deformujúca sa spondylartróza bedrovej chrbtice je chronické ochorenie pomalej povahy, ktoré spôsobuje deformáciu a deštrukciu fazetových kĺbov chrbtice. Spondylartróza sa vyvíja na pozadí osteochondrózy a zriedkavo vo forme nezávislého ochorenia. Podľa WHO postihuje choroba 65% ľudí vo veku nad 60 rokov a 20% mladých ľudí.

Čo je a rysy choroby

Spondylartróza (fazetová artropatia, neobjavená artróza alebo artróza fazetových kĺbov) je ochorenie, ktoré ovplyvňuje kĺbové fazety stavcov. V dôsledku choroby sa štruktúra kĺbov mení, deformuje a zrúti. Príčinou deformácie je vyčerpanie kostného tkaniva. Ako substitúcia začína telo kalcifikovať a deformovať problémové oblasti. Vyskytuje sa ankylóza (úplná imobilizácia) kĺbov. Pozdĺž okrajov kostí rastú osteofyty - ostrohy, ktoré komprimujú krvné cievy a nervové korene. Na pozadí zakrivenia stavcov existujú neurologické príznaky.

Fazetové kĺby sú umiestnené na konci kĺbových procesov. Obmedzujú amplitúdu sklonu chrbtice, zabezpečujú pohyb stavcov. Hlavnou funkciou je zabrániť napínaniu interartikulárnych diskov chrbtice. Keď choroba ovplyvňuje danú oblasť pohybového aparátu, je narušená fyzická štruktúra tela..

Bedrová, krčná a hrudná deformujúca spondylartróza sa vyvíja postupne. Od prejavu prvých príznakov po úplné zničenie uplynie mnoho rokov. To vedie k priaznivej prognóze choroby, pretože osoba má dostatok času na úplné liečenie.

Príznaky a príčiny

Symptomatológia ochorenia je spojená s lokalizáciou poškodenia a stupňom rozvoja choroby. Pri tejto chorobe existuje zoznam bežných príznakov:

 • bolestivé, nudné a boľavé,
 • obťažovanie sa vyskytuje pravidelne alebo je neustále prítomné,
 • presná lokalizácia bolesti je pociťovaná,
 • symptomatológia sa po dlhom pobyte v uniforme zhoršuje,
 • ožarovanie bolesti (spôsobujúce bolesť) končatiny,
 • v poškodenej oblasti je pocit stuhnutosti,
 • s predĺženým vývojom choroby je konkrétne miesto imobilizované.

Vonkajšie faktory a vnútorné biologické procesy vyvolávajú vývoj tohto ochorenia. Je obvyklé zdôrazniť niekoľko hlavných príčin rozvoja deformujúcej sa spondylózy.

Abnormálny vývoj stavcov. Patria sem abnormálny vrodený vývoj fazetových kĺbov, deformované vertebrálne oblúky. Ochorenie sa prejavuje na pozadí fúzie posledného bedrového stavca s krížovou kosti alebo v prípade výskytu 6. stavca v bedrovej oblasti. Táto skupina zahŕňa aj nestabilitu pripojenia stavcov, keď sa pod vplyvom fyzickej aktivity pohybujú zo svojej normálnej polohy..

Nadmerné cvičenie. Do rizikovej skupiny patria ľudia, ktorých práca súvisí s vzpieraním (sťahováci, športovci atď.)

Poškodenie pohybového aparátu. Deformujúca (fazetová) spondylartróza sa vytvára v dôsledku skôr získaných poranení miechy.

Vývoj choroby ovplyvňujú aj rôzne choroby pohybového ústrojenstva: skolióza, ligamentóza, osteochondróza, ploská noha.

Poruchy endokrinného systému, ďalší dôvod rozvoja takejto patológie. Výsledkom metabolických porúch je štrukturálne zloženie kostí a chrupavkových tkanív, ich deplécia a deštrukcia. Zhoršenie situácie je ovplyvnené nadmernou telesnou hmotnosťou, ktorá spôsobuje ďalšie zaťaženie chrbtice..

Vedci tiež odhalili vzťah medzi poruchami chrbtice s psychoemocionálnym stresom. Bolo pozorované, že ľudia vystavení stresu a nervovým šokom sú náchylní na podobné choroby..

Funkcie vývoja chrbtice

Spondylartróza postihuje stavce krčnej, hrudnej a lumbosakrálnej chrbtice. Symptomatológia ochorenia sa líši v závislosti od miesta zamerania deštrukcie..

krčnej

Hlavným príznakom cervikálnej spondylartrózy je bolesť. Nepriaznivé bolestivé pocity na úrovni stavcov C1 - C7 sú dvoch druhov - krčka maternice a krčka maternice. Prvá sa vyznačuje konštantnou bolesťou vyžarujúcou do týlnej oblasti. Tento jav je podráždený nervovými koreňmi alebo kŕčmi krčných svalov. Druhý - periodický akútny lumbago alebo impulzy v dôsledku porušenia nervov. Trvá od 2 sekúnd do 2 minút.

 1. Gymnastický komplex pre osteochondrózu prsníka
 2. Príčiny bilaterálnej gonartrózy
 3. Ako sa prejavuje deformujúca spondylóza bedrovej chrbtice

Hlavné príznaky cervikálnej spondylartrózy:

 • narušenie citlivosti kože v oblasti krčných stavcov,
 • pokles svalového tonusu horných končatín,
 • znecitlivenie rúk,
 • bolesť v krku,
 • narušená koordinácia,
 • časté závraty,
 • nepohodlie v oblasti ramenného kĺbu,
 • cvaknutie alebo krk v krku.

Podobné príznaky sú charakteristické pre iné choroby. Na potvrdenie diagnózy je potrebná štúdia hardvéru..

Hrudné oddelenie

Pri léziách stavcov T1 - T12 hrudnej chrbtice sa vyskytuje tupá bolesť, najčastejšie v oblasti medzi lopatkami. Ľudia sa prispôsobujú tomuto fenoménu a ignorujú potrebu ísť k lekárovi. Pacienti hľadajú pomoc v neskorších fázach, keď sa príznaky stanú neznesiteľnými. S rozvojom choroby človek pociťuje kompresiu v oblasti hrudníka. Človek nemôže úplne dýchať. Existujú problémy s ohýbaním trupu. Elementárne pohyby sa stávajú ťažkými.

lumbosakrální

Stavce l4-s1, ktoré sú zodpovedné za lumbosakrálnu chrbticu, sú najčastejšie vystavené deformáciám, pretože preberajú zaťaženie tela. Typické príznaky lézií v sakrálnej oblasti sú:

 • poruchy citlivosti v bedrovej oblasti,
 • Je to nudná bolesť,
 • svrbenie, pálenie, brnenie,
 • panvovej dysfunkcie,
 • znecitlivenie dolných končatín,
 • obmedzené pohyby pri nakláňaní a otáčaní tela.

Pri léziách bedrových stavcov často dochádza k porušeniu chôdze vo forme krívania a únavy. Liečba deformujúcej spondylartrózy (fazetovej artropatie) bedrového procesu je časovo náročná a vyžaduje si dodržiavanie všetkých lekárskych odporúčaní..

Stupne choroby

Stupeň ochorenia závisí od prejavu a závažnosti symptómov. Čím vyššie, tým širšie je spektrum deformácií a zlomenín..

 1. Prvý stupeň. Počiatočné štádium ochorenia, pri ktorom neexistujú žiadne klinické príznaky. Pacient upozorňuje na výskyt bolesti pri ťahaní v určitej oblasti chrbtice. V takom prípade sa ráno objaví nepríjemný pocit a zmizne po celý deň. Je dôležité začať s liečbou v tejto fáze, pretože sú vysoké šance na úplné uzdravenie.
 2. Druhý stupeň. Bolest sa prejavuje ráno a po dlhom pobyte v jednej polohe. Znaky choroby sú výrazné. V mieste lokalizácie spondylózy je konštantná tuhosť. Objaví sa opuch a miestna hypertermia. Ak je v prvom štádiu ochorenia možné robiť minimálne terapeutické účinky, potom si spondylartróza druhého stupňa vyžaduje zavedenie špeciálnych liekov analgetického účinku. V tomto štádiu sú viditeľné deformácie. Telo začne osifikovať poškodené fragmenty, dochádza k čiastočnej alebo úplnej nehybnosti konkrétnej oblasti chrbtice.
 3. Tretí stupeň je posledným štádiom choroby. Bolesť je neustále prítomná. Deformácie sú výrazné. Existuje veľké množenie kostného tkaniva, osteofyty ovplyvňujú krvné cievy a nervy, čo narušuje proces krvného obehu. Inertné tkanivá susedných kĺbov sú navzájom spojené, čo vedie k ankylóze - imobilizácii konkrétneho miesta. Celá muskuloskeletálna sústava trpí, objavujú sa problémy s končatinami a dôležitými orgánmi. Osoba nadobudne zdravotné postihnutie, nemôže sa obísť bez vonkajšej pomoci.

Pacient s diagnózou deformujúcej spondylatózy je vyňatý z vojenskej služby v prítomnosti 3 alebo viacerých poškodených kĺbov viditeľných na rôntgenových léziách, opakovaných konzultácií s lekárom na bolesť chrbta, ak je rozsah pohybu postihnutej oblasti najmenej o 20% menší, ako je obvyklé..

Liečebné metódy

Ošetrenie na odstránenie problémov spojených s deformáciou fazetových kĺbov závisí od závažnosti. V počiatočných štádiách je možné sa vyhnúť konzervatívnej liečbe, zatiaľ čo v neskoršom štádiu je potrebný chirurgický zákrok.

Konzervatívna terapia zahŕňa použitie špeciálnych liekov, ktoré majú analgetický účinok. Používajú sa chondroprotektory, blokády novokainu, relaxanty svalov, vitamíny B alebo glukokortikoidy. Počiatočné štádiá liečby okrem užívania tabliet a iných liekov zahŕňajú fyzioterapiu, cvičebnú terapiu, masáže, plávanie, gymnastiku a hardvérové ​​ošetrenie. Správne vybrané fyzické cvičenia dávajú pozitívne výsledky v krátkom čase, ak sa liečba začala v počiatočnej fáze ochorenia.

Chirurgický zákrok sa vykonáva s cieľom nainštalovať špeciálny rozptyľovač (zadržovač expanzie stavcov), protetiku konkrétnej oblasti alebo jej odstránenie..

Existujú alternatívne spôsoby liečby, ktoré lekári neschvália ako samostatný druh liečby, ale sú vítaní ako adjuvans. Zahŕňa to špeciálne dekorácie a masti na vonkajšie použitie.

Deformujúca sa spondylóza je ochorenie, ktoré má vo väčšine prípadov priaznivú prognózu. Čím skôr sa diagnostika a liečba začne, tým väčšie sú šance pacienta na úplné uzdravenie. Pri prvých prejavoch choroby musíte čo najskôr konzultovať odborníka. Ak sa choroba nelieči, postihne širokú oblasť chrbtice a spôsobí zdravotné postihnutie osoby..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ak sa vyskytnú prvé príznaky medzistavcovej prietrže, je potrebné okamžite sa obrátiť na odborníka bez čakania na akútnu bolesť. V 90% prípadov nie sú potrebné chirurgické zákroky.
Čo je burzitída päty? Toto je akútne, subakútne alebo opakujúce sa ochorenie sprevádzané zápalom vnútornej výstelky synoviálneho vaku. Patologický proces môže ovplyvniť kĺb samotný aj Achillovu šľachu umiestnenú v bezprostrednej blízkosti.
Liečba pacientov s myómom maternice sa vykonáva komplexne. V závislosti od stavu ženského reprodukčného systému a štádia choroby.