loader

Hlavná

Späť

Degeneratívne-dystrofické zmeny v lumbosakrálnej chrbtici

Degeneratívne-dystrofické zmeny v lumbosakrálnej chrbtici sú syndrómom, pri ktorom patológia medzistavcových platničiek vyvoláva výskyt bolesti dolnej časti chrbta..

Aj keď existuje mierna genetická predispozícia k vzniku tohto ochorenia, skutočná príčina degeneratívnych zmien v chrbtici sa zdá byť multifaktoriálna. Degeneratívne zmeny môžu byť spôsobené prirodzeným procesom starnutia tela alebo môžu mať traumatický charakter. Zriedkavo sú však výsledkom rozsiahleho zranenia, napríklad pri dopravnej nehode. Najčastejšie pôjde o pomalý traumatický proces vedúci k poškodeniu medzistavcových platničiek, ktorý postupom času postupuje.

Samotný medzistavcový disk nie je vybavený systémom na prívod krvi, takže ak je poškodený, nemôže sa obnoviť spôsobom, ako sa obnovujú iné tkanivá tela. Preto aj malé poškodenie disku môže viesť k tzv. „degeneratívna kaskáda“, vďaka ktorej sa medziobratlový disk začína zrútiť. Napriek relatívnej závažnosti tohto ochorenia je veľmi časté a podľa moderných odhadov najmenej 30% ľudí vo veku 30 - 50 rokov trpí určitým stupňom degenerácie na disku, hoci nie všetci majú bolesti alebo majú primeranú diagnózu. V skutočnosti je u pacientov starších ako 60 rokov určitá miera degenerácie medzistavcových platničiek zistená pomocou MRI skôr pravidlom ako výnimkou..

príčiny

Degeneratívne-dystrofické zmeny v lumbosakrálnej chrbtici sú zvyčajne vyvolané jedným alebo obidvoma z nasledujúcich dvoch dôvodov:

 • Zápal, ku ktorému dochádza, keď proteíny v priestore disku počas tvorby medzistavcovej prietrže dráždia nervové korene..
 • Patologická nestabilita mikromócie, keď sa vonkajší obal disku (vláknitý prstenec) opotrebuje a nemôže účinne odolať zaťaženiu chrbtice, čo vedie k nadmernej mobilite v postihnutom stavci.

Kombinácia oboch faktorov môže viesť k pretrvávajúcej bolesti chrbta..

Kombinácia obidvoch faktorov je najbežnejšia pri tvorbe medzistavcovej prietrže, čo je komplikácia degeneratívneho procesu na medzistavcových platničkách. Keď sa objaví hernia disku, pridá sa tiež mechanické stlačenie neurovaskulárneho zväzku prechádzajúceho cez miechový kanál, čoho dôsledkom je výrazné zvýšenie bolesti chrbta a jej trvalá stálosť..

príznaky

Väčšina pacientov s degeneratívnymi-dystrofickými zmenami v lumbosakrálnej chrbtici pociťuje konštantnú, ale tolerovateľnú bolesť, ktorá sa čas od času zosilňuje na niekoľko dní alebo viac. Príznaky sa môžu v jednotlivých prípadoch líšiť, ale hlavné príznaky tohto ochorenia sú nasledujúce:

 • Bolesť lokalizovaná v dolnej časti chrbta, ktorá môže vyžarovať do bokov a nôh;
 • Predĺžená bolesť v dolnej časti chrbta (trvajúca viac ako 6 týždňov);
 • Bolesť dolnej časti chrbta sa zvyčajne označuje ako nudná alebo boľavá, na rozdiel od páliacej bolesti v miestach, kde vyžaruje;
 • Bolesť sa zvyčajne zhoršuje v polohe na sedenie, keď disky zaznamenajú výraznejšie zaťaženie v porovnaní s tým, ktoré je na chrbtici, keď pacient stojí, kráča alebo leží. Dlhšie státie môže tiež zhoršovať bolesť, nakláňať sa dopredu a zdvíhať predmety;
 • Bolesť sa zhoršuje pri vykonávaní určitých pohybov, najmä pri ohýbaní, otáčaní tela a zdvíhaní závaží;
 • Ak dôjde k hernii disku, medzi príznaky môže patriť znížená citlivosť a brnenie v nohách, ako aj ťažkosti pri chôdzi;
 • Pri priemernej alebo veľkej veľkosti medzistavcovej prietrže môže byť nervový koreň, ktorý sa vyvíja zo miechy na postihnutej úrovni, stlačený (foraminálna stenóza), čo môže zase viesť k bolesti v nohách (ischias);
 • Neurologické symptómy (napríklad slabosť dolných končatín) alebo dysfunkcia panvových orgánov (rôzne poruchy močenia a defekácie) môžu byť dôsledkom vývoja syndrómu chvosta. Pri syndróme konského chvosta sa vyžaduje okamžitá akcia na zabezpečenie kvalifikovanej lekárskej starostlivosti..
 • Okrem bolesti dolnej časti chrbta sa u pacienta môžu vyskytnúť aj bolesti nôh, znížená citlivosť alebo brnenie. Dokonca aj pri absencii kompresie nervového koreňa môžu iné stavce spôsobiť ožarovanie bolesti zadku a nôh. Nervy sa stávajú citlivejšími kvôli zápalom vyvolaným proteínmi vo vnútri disku, čo spôsobuje necitlivosť a pocit mravenčenia. Zvyčajne v takýchto prípadoch bolesť neklesne pod koleno;

Okrem degeneratívnych zmien na medzistavcových platničkách môže byť príčinou bolesti:

 • Stenóza (zúženie) miechového kanála a / alebo osteoartritídy, ako aj ďalšie progresívne choroby chrbtice, ktorých výskyt je uľahčený degeneráciou medzistavcových platničiek;
 • Medzistavcová prietrž, dôsledok degenerácie medzistavcových platničiek.

diagnostika

Diagnóza degeneratívnych-dystrofických zmien v lumbosakrálnej chrbtici sa zvyčajne vykonáva v troch krokoch:

 • Zostavenie anamnézy pacienta vrátane opisu bolesti, opisu bolesti a iných príznakov, ako aj účinkov, postojov a liečebných metód (ak sa liečba uskutočnila), ktoré zmierňujú alebo naopak zosilňujú bolesť;
 • Lekárske vyšetrenie, počas ktorého lekár kontroluje pacienta na prítomnosť posledných príznakov degenerácie medzistavcových platničiek. Toto vyšetrenie môže zahŕňať kontrolu rozsahu pohybu pacienta, jeho svalovej sily, hľadanie bolestivých oblastí atď..
 • MRI sken, ktorý sa používa na potvrdenie podozrenia na degeneratívne zmeny v chrbtici a na identifikáciu ďalších potenciálnych príčin, ktoré vedú k vzniku bolestivých symptómov u pacienta.

Výsledky MRI, ktoré najpravdepodobnejšie naznačujú prítomnosť degeneratívnych zmien ako príznakov príznakov bolesti:

 • Miesto na disku je zničené o viac ako 50%;
 • Počiatočné príznaky degenerácie miesta na disku, ako je dehydratácia disku (pri skenovaní MRI bude taký disk vyzerať tmavší, pretože bude obsahovať menej vody ako zdravý disk);
 • Existujú znaky erózie koncovej doštičky chrupavky stavca. Disk nemá svoj vlastný systém na prívod krvi, avšak živé bunky sa napriek tomu nachádzajú vo vnútri priestoru na disku. Tieto bunky dostávajú výživu difúziou cez koncovú dosku. Patologické zmeny v koncovej doske v dôsledku degenerácie vedú k podvýžive buniek. Takéto zmeny sú najlepšie vidieť na T2-vážených obrázkoch nasnímaných v sagitálnej rovine. Koncová doska na MRI zvyčajne vyzerá ako čierna čiara. Ak táto čierna čiara nie je viditeľná, znamená to eróziu koncovej dosky.
 • Roztrhnutie vo vláknitom kruhu
 • Prítomnosť výčnelku alebo medzistavcovej prietrže

liečba

Prevažná väčšina prípadov degenerácie medzistavcových platničiek nevyžaduje chirurgický zákrok a je liečená pomocou konzervatívnych metód, medzi ktoré patria špeciálne terapeutické cvičenia, fyzioterapia, rôzne typy masáží. Okrem toho počas degenerácie disku pomáha veľmi dobre chrbtová trakcia, pretože zväčšuje vzdialenosť medzi stavcami, umožňuje medzistavcové platničke prijímať vodu a živiny, ktoré potrebuje, čo prispieva k jej regenerácii..

Neskladová trakcia chrbta je ideálna na liečbu degeneratívnych lézií medzistavcových platničiek (spinálna osteochondróza) a jej komplikácií - spondylóza, spondylartróza, medzistavcové prietrže a výčnelky. Trakcia prechádza so zachovaním všetkých fyziologických ohybov chrbtice a je bezpečná, pretože trakcia nevyvoláva silu. So zväčšením medzistavcovej vzdialenosti dochádza k zlepšeniu výživy všetkých medzistavcových platničiek, obnoveniu ich štruktúry a odstráneniu bolesti..

Pomocou komplexnej liečby je možné dosiahnuť úplné uzdravenie pacienta a nielen zmiernenie bolesti po obmedzenú dobu.

Ak máte syndróm bolesti, môžete sa poradiť s neurológom na niektorej z našich moskovských kliník. Pre občanov Ruskej federácie sú konzultácie bezplatné.

Článok bol pridaný do Yandex Webmaster 22.7.2014, 13:32

Pri kopírovaní materiálov z našich stránok a ich umiestňovaní na iné stránky požadujeme, aby bol ku každému materiálu pripojený aktívny hypertextový odkaz na našu stránku:

 • 1) Hypertextový odkaz môže viesť na doménu www.spinabezboli.ru alebo na stránku, z ktorej ste skopírovali naše materiály (podľa vášho uváženia);
 • 2) Na každej stránke vášho webu, na ktorej sú zverejnené naše materiály, by mal byť aktívny hypertextový odkaz na našu stránku www.spinabezboli.ru;
 • 3) Nemalo by sa zakázať indexovanie hypertextových odkazov pomocou vyhľadávacích nástrojov (pomocou výrazov „noindex“, „nofollow“ alebo inými prostriedkami);
 • 4) Ak ste skopírovali viac ako 5 materiálov (t. J. Na svojich stránkach viac ako 5 stránok s našimi materiálmi, musíte do všetkých článkov autora vložiť hypertextové odkazy). Okrem toho by ste tiež mali umiestniť odkaz na našu webovú stránku www.spinabezboli.ru na hlavnej stránke svojej webovej stránky..

Upozorňujeme na klasický článok o tejto otázke..

Degeneratívne-dystrofické zmeny v lumbosakrálnej chrbtici (prevalencia, klinické príznaky, prevencia)

NA. Pozdeeva, V.A. Sorokovikov
Štátne výskumné centrum RVH VSNTS SB RAMS (Irkutsk)

Diagnostika bedrových stavcov je jedným z najmenej študovaných problémov v rádiológii. Záujem o tento patologický stav chrbtice nie je náhodný. Nestabilita - premiestnenie stavcov - ako jedna z foriem dysfunkcie motorického segmentu sa stáva príčinou bolesti a následných neurologických porúch. Berúc do úvahy náklady na diagnostiku a liečbu, ako aj kompenzáciu za pracovnú neschopnosť, zdravotné postihnutie, možno tvrdiť, že syndróm bolesti dolnej časti chrbta je tretím najdrahším ochorením po srdcových chorobách a rakovine..

DEGENERATÍVNE-DYSTROFICKÉ ZMENY V LUMBOSACRÁLNEJ ČASTI SPINE
(PRÍLEŽITOSŤ, KLINICKÁ, PROPHYLAXOVÁ)
N. A. Pozdeyeva, V.A. Sorokovikov
SC RRS ESSC SB RAMS, Irkutsk
Diagnostika dislokácie bedrových stavcov je jedným z menej študovaných problémov rádiológie. Záujem o tento patologický stav nie je vôbec náhodný. Nestabilita - dislokácia stavcov. - ako jedna forma sa dysfunkcia pohybového segmentu stáva príčinou bolesti a ďalších neurologických porúch. Ak vezmeme do úvahy náklady na diagnostiku a liečbu a tiež na kompenzáciu zdravotného postihnutia pracujúcich pacientov, invaliditu, môžeme tvrdiť, že syndróm bedrovej bolesti je tretím, „najdrahším“ ochorením po koronárnych poruchách a rakovine..

Degeneratívne choroby chrbtice sú jedným z hlavných sociálnych problémov, ktoré majú dôležitý ekonomický aspekt, pretože táto patológia často postihuje mladých ľudí a ľudí stredného veku, ktorí tvoria najpočetnejšiu kategóriu populácie v produktívnom veku. Podľa Holgera Petterssona (1995) je diagnostika týchto chorôb náročná, pretože medzi výsledkami röntgenového vyšetrenia a klinickými príznakmi existuje slabá korelácia.

Diagnostika bedrových stavcov je jedným z najmenej študovaných problémov v rádiológii. Záujem o tento patologický stav chrbtice nie je náhodný. Nestabilita - premiestnenie stavcov - ako jedna z foriem dysfunkcie motorického segmentu sa stáva príčinou bolesti a následných neurologických porúch. Berúc do úvahy náklady na diagnostiku a liečbu, ako aj kompenzáciu pracovnej neschopnosti, zdravotného postihnutia, možno tvrdiť, že bolesť dolnej časti chrbta je tretím najdrahším ochorením po rakovine a srdcovom ochorení..

Lekársky a sociálno-ekonomický význam diagnostiky a liečby osteochondrózy bedrovej chrbtice je spôsobený niekoľkými dôvodmi. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (2003) trpí miechovou osteochondrózou 30 až 87% najschopnejších obyvateľov vo veku 30 až 60 rokov. Osteochondróza chrbtice predstavuje 20 až 80% prípadov dočasného postihnutia. Miera výskytu v Rusku má tendenciu sa zvyšovať, zatiaľ čo u veľkej väčšiny pacientov je toto ochorenie sprevádzané poškodením bedrovej chrbtice. Na základe materiálov Svetového kongresu o bolesti VIII, ktorý sa konal vo Vancouveri v roku 1996, je bolesť chrbta druhou najčastejšou príčinou vyhľadania lekárskej starostlivosti a treťou najčastejšou príčinou hospitalizácie po respiračných chorobách, zatiaľ čo 60-80% populácie zažilo najmenej jeden deň. V štruktúre výskytu dospelej populácie našej krajiny je bedrová osteochondróza 48 - 52%, pričom prvé miesto je vrátane počtu dní postihnutia. Dočasné postihnutie u 40% neurologických chorôb je spôsobené lumbálnymi ischalgickými syndrómami [5]. Vo všeobecnej štruktúre postihnutia z chorôb osteoartikulárneho systému predstavujú degeneratívne-dystrofické choroby chrbtice 20,4%. Miera invalidity pri degeneratívnych ochoreniach chrbtice je 0,4 na 10 000 obyvateľov. U ľudí so zdravotným postihnutím s inými chorobami pohybového aparátu je tento patologický stav na prvom mieste z hľadiska frekvencie výskytu, navyše u 2/3 pacientov je zdravotné postihnutie úplne stratené [7]..

Miechová mobilita je možná vďaka komplexným interakciám elastického aparátu stavcov, oblúkov a medzistavcových platničiek. Funkčnou jednotkou chrbtice na ktorejkoľvek úrovni je motorický segment - koncept predstavený Iunghanom v roku 1930. Motorový segment obsahuje dva susedné stavce, medzi nimi disk, zodpovedajúci pár medzistavcových kĺbov a väzivový aparát na tejto úrovni. Na úrovni jedného segmentu je pohyblivosť chrbtice pomerne malá, ale kombinované pohyby segmentov ho poskytujú ako celok v širšom rozsahu [1]..

Research LB Fialkova (1967), Buetti-Bauml (1964) a ďalší ukazujú, že v bedrovej oblasti je segment L4 - L5 najmobilnejší z hľadiska ohybu a rozšírenia v prednej rovine; Toto vysvetľuje jeho preťaženie, ktoré vedie k degeneratívnym léziám a posunu stavcov [3]..

Medzistavcové kĺby patria do skupiny neaktívnych a sú kombinovanými kĺbmi. Hlavným funkčným účelom kĺbov chrbtice je smer pohybu, ako aj obmedzenie rozsahu pohybu v týchto smeroch..

Za normálnych statických podmienok nenesú kĺbové procesy zvislé zaťaženie: funkcia znehodnocovania zvislých tlakových síl (ťažkosť hlavy, tela) sa vykonáva medzistavcovými platničkami. V prípadoch, keď sú kĺbové procesy prinútené aspoň čiastočne vykonávať podpornú funkciu, ktorá im nie je inherentná (s veľkým statickým zaťažením chrbtice kombinovaným s obezitou), sa miestna artróza a posuny predných stavcov (antelistéza) vyvíjajú v pravých kĺboch ​​as výrazným rastúcim nárastom. vertikálne zaťaženie - neoartróza kĺbových procesov so základmi oblúkov.

Úlohou disku v statike chrbtice je absorbovať tlak vyvíjaný na chrbticu hmotnosťou tela a fyzickou námahou. To znamená, že sila pôsobiaca na medzistavcové platničky musí byť vyvážená rovnakou veľkosťou, ale opačne v smere k sile disku [1, 2, 5]..

Aplikovaná sila odoláva nielen celej chrbtici, ale aj muskulo-väzivovému aparátu tela, ktorý sa prispôsobuje vonkajšiemu zaťaženiu. Najdôležitejšie sú sily pôsobiace v rovine diskov, inými slovami, ťažné sily prenášané na disk. Môžu dosiahnuť významnú intenzitu a spôsobiť najviac poškodenie mechanických diskov..

Určitá forma poškodenia miechy sa dá klasifikovať ako stabilné alebo nestabilné poškodenie. Pojem „stabilné a nestabilné lézie“ predstavil Nicoll v roku 1949 pre bedrovo-hrudnú chrbticu av roku 1963 sa Holdsworth rozšírila na celú chrbticu. Podľa tejto teórie je pretrhnutie zadnej štruktúry nevyhnutnou podmienkou nestability chrbtice..

F. Denis (1982-1984) predstavil trojrozmerný koncept nestability chrbtice - teóriu „troch stĺpcov“, zatiaľ čo predná nosná štruktúra sa skladá z: predného pozdĺžneho ligamentu, prednej strany vláknitého prstenca, prednej polovice stavcov; priemerná podporná štruktúra: zadný pozdĺžny väz, zadná časť vláknitého prstenca, zadná polovica stavcových telies a zadná podporná štruktúra zahŕňajú: supraspinatívny väz, interspinózny väz, kĺbové kapsuly, žltý väz, vertebrálne oblúky. Podľa tejto teórie, aby sa vyskytla nestabilita, je potrebné prerušenie zadných a stredných nosných štruktúr [4, 6].
Degeneratívne-dystrofické zmeny v segmentoch chrbtice sa vyvíjajú hlavne v dôsledku akútneho a chronického preťaženia pod vplyvom kumulatívnej mikrotraumy..
Medzistavcové platničky sú vysoko trvanlivé a vydržia statické zaťaženie, ktoré pôsobí pomaly, napríklad pri ťažkom zaťažení. Dynamické, okamžite pôsobiace zaťaženie, vytvárajúce šok z veľkej lokálnej sily, spravidla vedie k rôznym stupňom kompresie stavcov a tiež spôsobuje poškodenie diskov. V prípade diskových lézií, keď pulpózne jadro stráca svoju funkciu osi sférického kĺbu, pohyby sa zmenšujú alebo sú blokované napriek neporušeniu zvyšku muskuloskeletálneho a väzivového aparátu [4, 9].
Disk bráni nielen priblíženiu, ale aj vzdialenosti stavcov. Túto funkciu poskytujú kolagénové vlákna doštičiek vláknitého prstenca, ktoré sú pevne pripevnené k chrupavkovej vrstve a v periférnej oblasti limbu. V prípadoch, keď sa ich vzťah oslabí, napríklad pri degeneratívnych léziách v segmentoch chrbtice, sa môžu stavce, ktoré nie sú pevne spojené s diskami, posunúť rôznymi smermi..
Klinický polymorfizmus choroby určuje množstvo vznikajúcich patomorfologických a patofyziologických situácií. V patologickom procese sú zahrnuté rôzne anatomické formácie.
Klinickým prejavom tohto procesu je dorzalgia - bolesť chrbta (s možným ožiarením končatiny), ktorá je spôsobená funkčnými a dystrofickými zmenami v tkanivách pohybového aparátu (svaly, fascia, šľachy, väzy, kĺby, disk) s možným zapojením susediacich periférnych štruktúr. nervový systém (root, nerv) [8].
V patogenéze chronickej dorsalgie hrá hlavnú úlohu dekompenzácia dystrofických zmien v tkanivách pohybového aparátu, ako aj dysfunkcia jednotlivých svalov a kĺbov, čo vedie k tvorbe nocicepčných zdrojov s následnou segmentovou a suprasegmentálnou odpoveďou..
V mechanizme rozvoja radikulopatie hrá úlohu koreňová kompresia v úzkom „tuneli“, ktorej steny môžu byť tvorené rôznymi štruktúrami: herniovaný disk, žltý väz, tkanivá klenutého kĺbu, osteofyty. V tomto prípade má veľký význam narušenie obehu koreňa v kompresnej zóne s následným opuchom..
Medzi rizikové faktory rozvoja bolestivých syndrómov muskuloskeletálnej povahy patrí:
o motorická nerovnováha (zlé držanie tela, skolióza, znížená rozťažnosť, sila a vytrvalosť svalov, patologický motorický stereotyp);
o dysplázia chrbtice;
o ústavná hypermobilita;
o Dystrofické zmeny v pohybovom aparáte.
Vytvárajú predpoklady pre rozvoj funkčných porúch v rôznych častiach pohybového aparátu a neschopnosť kompenzovať prirodzené dystrofické procesy súvisiace s vekom pod vplyvom provokačných faktorov..
Problém nestability segmentu stavcov, ktorý vyplýva z pôsobenia rôznych faktorov, nie je ani zďaleka vyriešený. V prvom rade ide o systematizáciu najdôležitejších patogenetických mechanizmov, berúc do úvahy úlohu morfologických a funkčných zmien v štruktúrach chrbtice, biomechaniku, ako aj potrebu diagnostikovať nestabilitu PDS v skorých štádiách degeneratívneho procesu..

1. Galley R.L. Núdzová ortopédia. Spine / R.L. Gally, D.W. Spight, R.R. Simon: Trans. z angličtiny - M., Medicine, 1995. - 432 s..

2. Epifanov V.A. Osteochondróza chrbtice / V.A. Epifanov, I.S. Roller, A.V. Epifanov. - M., Medicine, 2000 ---- 344 s..

3. Maso I.S. Radiodiagnostika posunov bedrových stavcov / I.S. Maso, I.L. Tagermi. - M.: Medicine, 1979. - S. 28.

4. Mushkin A.Yu. Vertebrology v termínoch, číslach, číslach / A.Yu. Mushkin, E.V. Ulrich. - SPb.: ELBI-SPb, 2002. - 187 s.

5. Praktická neurochirurgia: Sprievodca pre lekárov / pod. ed. B.V. Gajdar. - SPb: Hippocrates, 2002. - 648 s..

6. Sorokovikov V.A. Syndróm posttraumatickej nestability segmentu stavcov / V.A. Sorokovikov, V.V. Malyshev. - Irkutsk, 2003.-- 117 s.

7. Chertkov A.K. Chirurgická liečba pacientov s osteochondrózou s nestabilitou v segmentoch bedrových motorov: Abstrakt. dis., Dočítate. med. vied. - Kurgan, 2002. - 45 s.

8. KedizschJ. Epidemiológia Untersuchungen bei vertebrogenen Syndromen / J. Kedizsch, J.-U. Optitz, U. Klemm // Man. Med. - 1985. - zv. 23, N2 - S. 43-46.

9. Kestler O.C. Gravidita a bedrová degencia / O.C. Kestler // J. Neurol. Prthop. Med. - 1987. - zv. 8, N2 - P. 139-142.

Bulletin VSSC SB RAMS, 2006, č. 4 (50)

Pri kopírovaní materiálov z našich stránok a ich umiestňovaní na iné stránky požadujeme, aby bol ku každému materiálu pripojený aktívny hypertextový odkaz na našu stránku:

 • 1) Hypertextový odkaz môže viesť na doménu www.spinabezboli.ru alebo na stránku, z ktorej ste skopírovali naše materiály (podľa vášho uváženia);
 • 2) Na každej stránke vášho webu, na ktorej sú zverejnené naše materiály, by mal byť aktívny hypertextový odkaz na našu stránku www.spinabezboli.ru;
 • 3) Nemalo by sa zakázať indexovanie hypertextových odkazov pomocou vyhľadávacích nástrojov (pomocou výrazov „noindex“, „nofollow“ alebo inými prostriedkami);
 • 4) Ak ste skopírovali viac ako 5 materiálov (t. J. Na svojich stránkach viac ako 5 stránok s našimi materiálmi, musíte do všetkých článkov autora vložiť hypertextové odkazy). Okrem toho by ste tiež mali umiestniť odkaz na našu webovú stránku www.spinabezboli.ru na hlavnej stránke svojej webovej stránky..

Dotazy telefonicky v Moskve: +7 (495) 745-18-03.

Degeneratívne-dystrofické zmeny v bedrovej chrbtici

Degeneratívne-dystrofické zmeny v lumbosakrálnej chrbtici - pomalá deštrukcia tkanivových štruktúr súvisiacich s diskom. To všetko sa deje z jednoduchého dôvodu, že tkanivá už nie sú zásobované dostatočnou výživou, čo vedie k ich suchosti a strate elasticity..

Čo to je?

Dystrofické zmeny v lumbosakrálnej chrbtici sú nebezpečné choroby. Je takmer nemožné okamžite zistiť patológiu. V takýchto situáciách nezostáva nič iné, len si vziať rôzne lieky a ísť do nemocnice na procedúry. Situáciu ešte znásobuje skutočnosť, že na to, aby sa chrbtica vrátila späť do normálu, možno budete musieť zmeniť niektoré návyky a nespoliehať sa iba na silu medicíny..

DZDP zahŕňa vo svojej skupine niekoľko patologických stavov. Kombinujú ich niektoré všeobecné atribúty a vlastnosti. V praxi sa tradične vyskytujú tieto druhy zmien:

 • osteochondróza - problémy spojené s narušenou integritou diskov, ich riedením, deformáciou;
 • spondylóza - prejav rastu patologického charakteru v oblasti stavcov, tieto prvky obmedzujú motorické schopnosti pacienta;
 • spondylartróza - jav, pri ktorom dôjde k narušeniu kĺbov, ktoré má za následok silnú bolesť počas pohybu.

Toto sú odrody týchto podmienok. Aby klinický obraz bol identifikovaný čo najjasnejšie a najjasnejšie, je potrebná podrobná diagnóza.

Príčiny choroby

V lumbosakrálnej oblasti existuje niekoľko príčinných faktorov degeneratívnych-dystrofických zmien:

 • Vedenie sedavého životného štýlu. Ak je telo zdravé, pozoruje sa v ňom rovnomerné rozloženie záťaže na chrbticu. Nedostatočná mobilita však vedie k nadmernej slabosti korzetu svalov a svalovej slabosti. Preto aj minimálny faktor zaťaženia môže viesť k posunu stavcov..
 • Nadmerné cvičenie. Opačná situácia môže viesť k patológii, keď sa človek aktívne zapája do športu a nešetrí si svaly. Štatistiky ukazujú, že kĺbové choroby sa vyskytujú u 90% športovcov.
 • Traumatické udalosti. Ak hovoríme o pacientoch mladého veku, potom podobné patológie (artróza, nervové poškodenie, kýla) najčastejšie vedú k zraneniam vrátane porodných procesov..
 • Starnutie je ďalší proces, ktorý spôsobuje nezvratné zmeny. V lekárskom procese nemožno hovoriť o chirurgii, pretože dystrofia je prirodzená. Za podpornú sa považuje iba podporná terapia..
 • Zlá výživa. Kvôli problémom s metabolickými reakciami nedostávajú telové bunky správnu výživu. To má negatívny vplyv na stav celého organizmu a spôsobuje ďalšie zaťaženie..
 • Zápalové procesy. Na pozadí zápalu sa môžu vyskytnúť zmeny. Napríklad najbežnejším pôvodcom týchto stavov je artritída, ankylozujúca spondylitída.

Pre rôzne príčinné faktory sa môžu vyskytnúť degeneratívne zmeny v bedrovej chrbtici. Pre ich presné založenie je potrebné navštíviť ošetrujúceho odborníka.

Cesta vývoja patológie

Vertebrálny stĺp, najmä sakrálna oblasť, je predmetom zvýšeného zaťaženia pri akýchkoľvek pohyboch tela. Z tohto dôvodu dochádza k narušeniu dodávok živín do buniek a tkanív. Na diskoch nie sú žiadne krvné cievy, ktoré by hypoteticky zabezpečovali priamu výživu. Preto dochádza k postupnej strate elasticity tkaniva a jej pomalému ničeniu. V ďalšom kroku sa textília stane tenšou a zoslabuje sa..

Chrupavky vyschnú, disky stratia výšku. V reakcii na tieto procesy imunitná funkcia vstupuje do aktívnej práce. Jeho bunkové štruktúry začínajú vytvárať induktory zápalu. V dôsledku toho tkanivá napučiavajú a objavuje sa bolesť. Priebeh degeneratívnych-dystrofických zmien v lumbosakrálnej chrbtici je zvyčajne pomalý a chronický. V budúcnosti sa môže na ich pozadí objaviť vývoj ďalších nebezpečných podmienok..

Fázy a hlavné príznaky progresie

U levého podielu na klinických situáciách sa pozorujú problémy pri nezávislom určovaní začiatku vývoja choroby. Faktom je, že na začiatku nie sú žiadne vyjadrené znaky. Ako ukazuje praktická stránka problému, existujú 4 štádiá progresie patológie. Každá z nich je sprevádzaná zvláštnymi znakmi.

 1. Prvé štádium. Osoba bez lekárskeho vzdelania si nemusí všimnúť žiadne zmeny v zdraví, pretože v skutočnosti neexistujú žiadne známky degeneratívnych-dystrofických zmien. Niektorí pacienti hlásia nadmernú tuhosť v dolnej časti chrbta..
 2. Druhá fáza. Pri tomto procese sa môžu objaviť závažnejšie príznaky. Najprv hovoríme o obmedzení pohybov v bedrovej chrbtici. Aj pri najmenšom ohybe sa môžu cítiť bolesti pri streľbe a záchvaty počiatočnej radikalitídy.
 3. Tretia fáza. Existujú problémy s výživou mäkkých tkanív, ktoré obklopujú chrbticu. Čo sa týka fyzických prejavov, zvyšuje sa bolesť, znecitlivenie končatín a kŕčovitý stav.
 4. Štvrtá fáza. Toto je najviac zanedbávaný stav, v ktorom môže dôjsť k zjavnému poškodeniu miechy a koreňov. Tento stav má za následok vznik parézy a ochrnutia..

Ako vidíte, existuje priama korelácia medzi štádiom, v ktorom patologický proces prešiel, a charakteristickými prejavmi choroby. Kĺb bedrovej chrbtice sa teda vyskytuje v niekoľkých fázach a je nebezpečným stavom. Je dôležité určiť stav čo najskôr, aby sa proces liečby mohol začať včas..

Diagnostické opatrenia

Komplex prieskumov je pomerne jednoduchý a vykonáva sa v troch spoločných etapách..

 1. Zostavenie všeobecnej anamnézy. V tomto prípade sa venuje pozornosť príznakom choroby a všeobecným podmienkam, za ktorých sa útok začal.
 2. Vyšetrenie pacienta. V tejto fáze špecialista kontroluje charakteristické znaky degenerácie, skúma stupeň pohyblivosti, určuje svalovú silu a oblasť, v ktorej je lézia lokalizovaná.
 3. Vykonávanie magnetickej rezonancie. Táto udalosť slúži na odhalenie dôkazovej základne pre dystrofické zmeny a príčinné faktory vo vývoji patológie..

Ako ďalšie analýzy možno na stanovenie dystrofických zmien v chrbtici použiť ďalšie opatrenia. Toto je krvný test, röntgen, CT. Nie všetky tieto opatrenia sú však schopné preukázať príznaky patológie v ranom štádiu. Najpodrobnejšie metódy vyšetrenia sú opatrenia ako CT, MRI. Pacienti sa však uchýlia k nim v prípade, keď sa lézia v bedrovej oblasti už začala aktívne vyvíjať.

Komplex terapeutických opatrení

Zoznam liečebných metód je pomerne široký, najčastejšie ide o komplex liekovej, fyzickej a chirurgickej liečby. Požadovaný spôsob liečby vyberie lekár.

Lieky na liečenie tejto choroby

Po prvé, lekári predpisujú konzervatívnu liečbu. Zahŕňa použitie liekov proti bolesti, účinkov na zahrievanie. Umožňujú zmierniť stav bolesti a poskytujú voľný pohyb a normálny výkon. Najčastejšie sa uprednostňujú predstavitelia skupiny nesteroidných protizápalových zlúčenín:

Sú účinné, ale sú sprevádzané skôr nebezpečnými vedľajšími účinkami na črevo až do vzniku vredov.

Na zlepšenie celkovej pohody zahŕňa degeneratívna-dystrofická zmena použitie jednoduchých liečivých prípravkov - Ketonal, Ketanov. Princíp účinku liekov je odstránenie bolesti a uľahčenie celkového pocitu zdravia.

Aby sa uvoľnili napäté svaly, je predpísané Sirdalud. Tieto lieky sú indikované na použitie iba prerušovane, pretože majú závažný vplyv na stav svalov..

Okrem týchto prostriedkov lekári predpisujú pravidelné používanie chondroprotektorov, ktorých cieľom je aktivácia regenerácie kĺbov a tkanív.

Na regeneráciu tela sa často používajú komplexy špeciálnych vitamínov a minerálov. Lieky skupiny B majú najväčší účinok (6, 12).

Ak sa pocit bolesti prejavuje pomerne silne a nedá sa potlačiť pomocou populárnych liekov, používa sa blokáda novokainu. Tento postup zahrnuje zavedenie liečiva priamo do miechy.

Je pomerne jednoduché liečiť dystrofické zmeny v bedrovej oblasti, ak dodržujete všetky pravidlá pre používanie drog a dodržujete dávkovanie.

Fyzioterapeutické cvičenia a masáže

Tento súbor postupov zvyčajne prispieva k normalizácii možností krvného obehu v problémovej oblasti. Zameriava sa tiež na relaxáciu svalov a na zabezpečenie potrebnej výživy riedených tkanív. Cvičebná terapia degeneratívnych lézií pomáha zlepšovať metabolické procesy a privádzať krv do bedrovej oblasti. Okrem toho bude táto udalosť užitočná pre obéznych ľudí, pretože pomáha odstraňovať nadváhu..

Je dôležité správne naplánovať skupinu fyzických aktivít, a preto bude možné dosiahnuť posilnenie svalov, ktoré následne môže na seba mierne zaťažiť.

Hlavnou nuanciou týchto opatrení je možnosť zväčšenia vzdialenosti medzi stavcami dolnej časti chrbta, ako aj schopnosť uvoľniť nervy, ktoré boli stlačené. Takže s degeneratívnymi-dystrofickými zmenami v lumbosakrálnej chrbtici bude možné zbaviť sa syndrómu bolesti a zmierniť zápal..

Odporúča sa tiež zapísať sa do bazéna, pretože kvalitné cvičenia pomôžu posilniť svaly a zaistia ich hladké napínanie. Úbytkom hmotnosti môžete dosiahnuť odstránenie nadmerného zaťaženia. Ale v tejto dobe je dôležité starostlivo premyslieť a naplánovať stravu, aby telo dostalo dostatočné množstvo vitamínu a minerálov.

Chirurgický zákrok

Našťastie v mnohých klinických prípadoch na záchranu prichádza použitie liekov a terapeutické fyzické cvičenie. Chirurgia je potrebná iba v prípade aktívnej progresie ochorenia, a to aj pri včasných a pravidelne prijímaných liečebných opatreniach. V tomto prípade sa lekár pozrie na MR obraz degeneratívnych-dystrofických zmien. Počas podujatia sa inštalujú zariadenia, ktoré prispievajú k údržbe driekovej chrbtice. Tento prístup umožňuje odstrániť nadmerný tlak a zabrániť ďalšej deformácii medzistavcových platničiek.

Ďalším bežným prípadom chirurgického zákroku je vytvorenie závažnej lumbálnej prietrže, pri ktorej dochádza k výstupu disku z chrbtice. Buničina, ktorá opúšťa disk, sa potom kauterizuje laserom alebo sa vytiahne.

Operačný proces zahŕňa možnosť súčasného riešenia niekoľkých klinických problémov:

 • dekompresia v oblasti nervov miechového typu;
 • eliminácia predmetu, čo vedie ku stlačeniu nervových vlákien;
 • odstránenie stenózy vyvinutej v mieche.

Ak je jav degeneratívnych zmien akútny, je indikovaný núdzový zásah. Jeho cieľom je zabrániť neurologickým poruchám. Týmto opatrením môžu odborníci vylúčiť kompresiu mozgu a obnoviť možnosti panvových orgánov.

Preventívne opatrenia

Z dôvodu rozsiahleho šírenia týchto zmien je potrebné dodržiavať určité preventívne opatrenia. Pomáhajú chrániť pred zdravotným postihnutím v mladom veku a predlžujú dobu činnosti až do vysokého veku. Na zlepšenie MR obrazu degeneratívnych-dystrofických zmien v lumbosakrálnej oblasti a zlepšenie celkového blahobytu v súčasnom a budúcom čase je potrebné podniknúť určité kroky:

 • Udržiavanie chrbta v suchu a teple. Nadmerná vlhkosť a chlad sú najhorúcejšími nepriateľmi chrbta.
 • Zamedzenie intenzívnej fyzickej aktivity.
 • Vykonaním špeciálnych cvičení zameraných na rozvoj miechových svalov sa vyhnete stavu DDP.
 • Ak práca vyžaduje stály alebo dlhodobý pobyt v statickej póze, je dôležité čo najčastejšie vykonať zmenu polohy.
 • Ak pracujete v kancelárskych priestoroch, musíte pravidelne ležať na zadnej strane kresla. Odborníci odporúčajú robiť to každých 30 minút..
 • Každých 1-1,5 hodín musíte vystúpiť zo stoličky a robiť priechody po dobu 5-10 minút.

Je to závažné ochorenie, ktoré si vyžaduje okamžité terapeutické opatrenia. Kompetentný prístup k jeho liečbe zaručuje zachovanie mobility a pohody do vysokého veku. Najlepším spôsobom, ako sa zbaviť tohto ochorenia, je včasné prijatie preventívnych opatrení..

Ako liečiť degeneratívne-dystrofické zmeny v bedrovej oblasti?

V tomto článku vám povieme všetko o takom probléme, ako sú degeneratívne-dystrofické zmeny v bedrovej oblasti. Spomíname si, ktoré choroby patria do tejto kategórie, aké prejavy a príčiny majú. A čo je najdôležitejšie, načrtneme lekárske a preventívne metódy.

Čo to je?

Degeneratívne-dystrofické procesy lumbosakrálnej chrbtice sú pomalou a progresívnou deštrukciou chrupavky a stavcov. V bedrovej oblasti sú najväčšie stavce určené pre maximálne zaťaženie v porovnaní s inými časťami chrbtice. Po celý život je však chrbtica neustále vystavená stresu a postupom času sa vyskytujú degeneratívne zmeny..

Nanešťastie, dystrofické procesy nie sú všeobecne liečiteľné. Je tu možnosť ich spomaliť, môžete ich dokonca skúsiť zastaviť. Ak sa pokúsite, môžete úplne zastaviť prejavy a vyhnúť sa následným exacerbáciám.

Ale samy o sebe sú degeneratívne zmeny v bedrovej oblasti platbou za vzpriamené držanie tela človeka. Evolúcia nás zdvihla na nohy, pripravená na to všetky systémy tela. V dlhodobom horizonte však tkanivá každého človeka z kolmých záťaží začínajú prežívať dystrofické procesy. Preto je hlavnou liečbou degeneratívnych procesov dolnej časti chrbta prevencia.

Degeneratívne procesy zahŕňajú:

 • osteochondrosis;
 • spondylóza (tvorba osteofytov);
 • artróza kĺbov bedrových faziet.

Osteochondróza a jej komplikácie - osteofyty

 • prietrže;
 • výstupok;
 • zápalové procesy;
 • porušenie nervových koreňov dolnej časti chrbta;
 • lumbago (bolesti chrbta).

Kto sa prejavuje?

Degeneratívne zmeny bedrovej chrbtice v priebehu života postihujú takmer každú osobu. Existujú však určité skupiny pacientov, u ktorých sa osteochondróza a osteoartróza vyvíjajú rýchlejšie av skoršom veku..

Najväčšie riziko, že sa stanete neurológom v nasledujúcich skupinách populácie:

 • profesionálni športovci, najmä kulturisti a vzpierači;
 • vodiči automobilov a administratívni pracovníci, spisovatelia;
 • ľudia s ťažkou fyzickou prácou;
 • obyvatelia území so studenou nepriaznivou klímou;
 • starí ľudia;
 • ľudia s nadváhou.

Športovci a ľudia, ktorí pracujú na tvrdej práci, vystavujú svoju bedrovú záťaž maximálnemu zaťaženiu. Vzpierači sa snažia premôcť váhu, ktorú dokážu uniesť ich svaly, ale nie bedrová oblasť. A ľudia zaoberajúci sa stavbou alebo inou ťažkou prácou nie vždy dodržiavajú bezpečnostné opatrenia. Z tohto dôvodu sú medzistavcové platničky vystavené stresu, na ktorý nie sú určené..

V starobe sa hromadí všetok náklad, ktorý chrupavka vydržala počas celého života. Výsledkom sú degeneratívne procesy s mnohými nepríjemnými príznakmi. Neustále chladné a nepriaznivé poveternostné podmienky vedú k tomu, že infekcie často postihujú chrupavku. Viacnásobné akútne zápaly vedú k chronickým degeneratívnym procesom.

Tento problém sa stáva obzvlášť naliehavým v ére „počítačovej“, sedavej práce. Keď osoba sedí na dlhú dobu, svaly prestanú normálne držať bedrovú kosť. Chrupavka teda trpí nadmerným tlakom. To po mnohých rokoch takejto práce nevyhnutne vedie k degeneratívnym zmenám.

Vo svetle sedavého životného štýlu vstupuje do platnosti ďalšia riziková skupina - pacienti s obezitou. Extra libra každú sekundu vyvinie ďalšie zaťaženie na chrupavku medzistavcových platničiek. Chôdza spôsobuje, že bedrový región pociťuje stres, na ktorý nie je určený. Okrem toho u obéznych pacientov sú metabolické procesy v bedrovom tkanive horšie..

príznaky

Medzi príznaky degeneratívnych zmien v bedrovej chrbtici patrí:

 • ostrá pálivá bolesť, ak je postihnuté nervové tkanivo a začína zápal;
 • tupá bolesť, ak trpia kĺby faziet;
 • mobilita je ťažká;
 • medzi stavcami je pocit trenia.

Klinický obraz sa prudko zhoršuje, ak je narušený nervový koreň:

 • začína zápalový proces;
 • bolesť vyžaruje do dolných končatín, niekedy do brucha;
 • zhoršuje sa citlivosť a fungovanie panvových orgánov;
 • existuje parestézia dolných končatín, to znamená pocit husacích hrčiek a znecitlivenia;
 • objavujú sa svalové kŕče dolnej časti chrbta, ktoré bránia normálnemu pohybu a uvoľneniu.

V prípade zápalového procesu bolesti prechádzajú s exacerbáciami a po niekoľkých dňoch sa môžu samy ustupovať. Takéto akútne obdobia sa však budú opakovať znova a znova. A zakaždým, keď zápalový proces zhorší stav chrupavky.

Ak degeneratívny proces nie je ovplyvňovaný predovšetkým medzistavcovými platničkami, ale fazetovými kĺbmi, nazýva sa tento stav artróza. V tejto situácii sa po námahe ráno a večer prejaví bolesť. Zvyčajne stačí trochu natiahnuť a príde úľava.

príčiny

Príčiny degeneratívnych procesov bedrovej oblasti nie sú iba v záťažiach. Neustále napätie je iba spúšť, ktorá spúšťa ničenie chrupavky.

Základným problémom, ktorý spôsobuje, že sa pacienti podrobujú degeneratívnym procesom, je nedostatočný prístup k živinám. Medzistavcové platničky a fazetové kĺby sú tak citlivé na degeneratívnu deformáciu práve kvôli charakteristikám metabolizmu chrupavky.

Chrupavka nemá vlastný kapilárny systém a prísun krvi, dostáva živiny zo susedných mäkkých tkanív. Preto, keď sa krvný obeh vo svalových tkanivách zhorší, odumrú aj bunky chrupavky. Celý problém spočíva v tom, že je veľmi ťažké obnoviť tieto bunky.

Normálne chrupavkové tkanivo bedrovej oblasti pôsobí ako tlmiče nárazov medzi stavcami. Bránia kostnému tkanivu, aby sa navzájom dotýkalo a trie. Pri degeneratívnych procesoch klesá elasticita medzistavcových platničiek a fazetových kĺbov, ich výška sa znižuje. Vertebrálne stavce sa začínajú dotýkať a pomaly sa navzájom deformujú.

Výsledkom je, že telo začína obnovovať nedostatok kostí. Na okrajoch stavcov rastie vo forme hrotov - osteofytov. Táto patológia sa nazýva spondylóza. Takéto výrastky deformujú tkanivo chrupavky ešte viac. Preto, ak nechcete chodiť na liečbu degeneratívnych procesov, časom sa budú vyvíjať iba ďalej.

liečba

Liečba degeneratívnych-dystrofických zmien v bedrovej chrbtici je celý komplex. V opačnom prípade budú mať všetky terapeutické opatrenia iba symptomatický význam. Zmierniť bolesť, samozrejme obnoviť mobilitu na krátku dobu. Oveľa dôležitejšie je však zlepšenie krvného obehu, posilnenie svalov a uvoľnenie medzistavcovej chrupavky od tlaku.

Súčasne väčšina pacientov pri liečbe degeneratívnych procesov bedrovej chrbtice prestáva s liečebnými metódami. Väčšina liekov proti bolesti chrbta je veľmi cenovo dostupná a predáva sa v každej lekárni. Bohužiaľ je omnoho ľahšie piť lieky dlho, ako ísť na šport, zmeniť výživu a schudnúť..

Po odstránení exacerbácie odporúčame odložiť lieky bokom. Teraz je čas zaoberať sa komplexnou liečbou vášho problému a zlepšovať krvný obeh. Inak degeneratívne zmeny nezastavia mučenie.

Na zmiernenie príznakov exacerbácie sa používajú tieto lieky:

  Nesteroidné protizápalové lieky. Tieto lieky ničia nielen bolesť, ale aj zápal. Používajú ho takmer všetci pacienti, ktorí trpia degeneratívnymi procesmi bedrového kĺbu. Majú negatívny vplyv na gastrointestinálny trakt. Zvyčajne sú veľmi lacné..

Diclofenac cena 50 rubľov

Uskutočňujú sa aj kurzy, ktoré môžu dlhodobo zmierniť stav pacienta:

 1. Preparáty pre křupavku. Sú to lieky, ktoré stimulujú produkciu látok, ktoré posilňujú tkanivo chrupavky. Momentálne zostávajú novým vývojom a spočiatku ich lekári neakceptovali. Teraz bola preukázaná účinnosť chondroprotektorov, hoci mnohí lekári ich kritizujú z rôznych dôvodov. Chondroprotektory však majú málo kontraindikácií a vedľajších účinkov..
 2. Svalové relaxanciá. Pomôže, ak sa svalové kŕče stávajú sprievodnými príznakmi degeneratívnych procesov..

Ľudové cesty

Nasledujúce metódy tiež pomáhajú pri bolesti, zníženej citlivosti a pohyblivosti:

 1. Otepľovanie vonkajších zdrojov. Nepoužívajte počas prvých dvoch dní po začiatku akútneho obdobia, ak je prítomný zápal. V opačnom prípade je to skvelý spôsob, ako zmierniť bolesť a zlepšiť krvný obeh v postihnutej oblasti. Patria sem aj obklady podľa ľudových receptov. Prevažná väčšina z nich je založená na účinku otepľovania..
 2. Korenie, čínske a magnetické omietky. Jednoduché použitie, dlhodobo pôsobiace, ale nie príliš účinné. Nemajú žiadny terapeutický účinok, pomáhajú iba proti príznakom. Konajte na rovnakých princípoch ako každé iné zahrievanie.

Pepřová omietka cena 100 rubľov

prevencia

Nechcete vedieť, čo je osteochondróza, osteoartróza a spondylóza? Potom sa zapojte do prevencie už od pomerne mladého veku. Prevencia je navyše jediným skutočným riešením problému..

Medzi metódy prevencie proti degeneratívnym zmenám v dolnej časti chrbta patria:

  Najdôležitejším odporúčaním je fyzická aktivita. Posúvaním posilňujeme svaly našej bedrovej oblasti. Zlepšujeme tak krvný obeh jeho chrupavkových tkanív. Silné svaly zase znížia zaťaženie medzistavcových platničiek. Pomocná funkcia sa vykoná masážnymi procedúrami..

 • Správna výživa, zbavenie ďalších libier. Nadmerná tuková hmota narúša normálnu výživu tkanív. A nadváha vytvára nadmerný tlak na chrupavku.
 • Odmietnutie zo sedavého životného štýlu. Aj keď pracujete v kancelárii, čas od času sa zahrievajte. Držte svoju polohu po celý deň a večer sa pokúste chodiť aspoň trochu.
 • Plávanie je najlepším cvičením pre chrbát. Ak je osoba vo vode, telesná hmotnosť sa rovnomerne rozdeľuje na rôzne časti chrbtice.
 • Video "Degeneratívne-dystrofické zmeny"

  Toto video hovorí o tom, ako rozpoznať degeneratívne-dystrofické zmeny v dolnej časti chrbta v čase..

  Degeneratívne-dystrofické zmeny v lumbosakral

  Doteraz boli ochorenia v lumbosakrálnej oblasti považované za súvisiace s vekom a najčastejšie sa vyskytovali u ľudí starších ako 50 rokov. Dnes je choroba mladšia. Tretina obyvateľov nad tridsať rokov má podobné problémy. Dôvodom je nepriaznivá environmentálna situácia a životný štýl..

  Čo to je?

  Lumbosakrálna oblasť je komplexom nasledujúcich orgánov:

  • bedrová chrbtica,
  • sacrum,
  • kostrč,
  • svaly, väzy, cievy a zadky,
  • mozog dolnej časti chrbta,
  • nervové zakončenie.

  Lumbálna oblasť pozostáva z piatich veľkých stavcov, ktoré zodpovedajú maximálnemu zaťaženiu. Kôra je tiež vytvorená z piatich stavcov, oveľa menších rozmerov.

  Zápach je zodpovedný za zvislé držanie tela a zákruty, vyvažovanie záťaže, podporu tela, ochranu miechy.

  Choroby lumbosakrálnej oblasti sú zastúpené hlavne neurologickými a ortopedickými abnormalitami.

  Degeneratívne-dystrofické zmeny v lumbosakrálnej chrbtici sú nepretržité a pomalé ničenie disku v dôsledku straty ich elasticity. Stavce sú hrubšie a chrupavka je zničená a zdeformovaná. Výsledkom je, že nerv je zovretý a patológia sa cíti pri bolesti chrbta.

  Skupiny a rizikové faktory

  Zdravá chrbtica vydrží rôzne zaťaženia. Môže však tak zostať iba pod podmienkou prítomnosti silného svalového korzetu. Väčšina ľudí v modernom svete sa trochu pohne a sedí veľa, čo vedie k atrofii korzetu. Zmeny tejto chrbtice sa často vyskytujú v dôsledku tejto atrofie..

  Medzi faktory, ktoré vyvolávajú rýchly rozvoj patológie, patria:

  • Veľké zadné zaťaženie.
  • Hypodynamia.
  • Infekcie a hormonálne zmeny.
  • Poruchy príjmu potravy.
  • Staroba.
  • dedičnosť.
  • zranenia.

  Hlavnú rizikovú skupinu tvoria tí, ktorí trávia takmer celý deň sedením na stoličke, a tí, ktorých hmotnosť presahuje normu.

  choroby

  Zmeny lumbosakrálnej chrbtice vyvolávajú vývoj mnohých chorôb:

  • Spondylóza sa prejavuje vo forme abnormálneho rastu kostí..
  • Osteochondróza - zníženie výšky a tvaru disku.
  • Spondylartróza je deštrukcia kĺbov medzi stavcami.

  Na zastavenie procesov ničenia je potrebné začať s liečbou včas.

  Hlavným príznakom všetkých zmien je ťažná bolesť v dolnej časti chrbta rôznej intenzity, najmä pri sedení alebo pri dlhodobom státí, nakláňaní, zákrutách tela..

  Môžu sa vyskytnúť príznaky, ako sú opuchy nôh, obmedzená pohyblivosť chrbtice, nadmerné vysušenie kože, závraty a znížená citlivosť..

  Na fotografii je uvedený jasný obraz dystrofických zmien v lumbosakrálnej oblasti.

  Prečo sú tieto zmeny nebezpečné??

  Degeneratívne zmeny v lumbosakrálnej chrbtici sa môžu vyvinúť do zložitých foriem s vážnymi následkami. Sú to deformácie tkanív, skolióza a iné typy zakrivenia.

  S progresívnou degeneráciou, tvorbou medzistavcových prietrží, je možná osteochondropatia. A také formácie môžu viesť k porušeniu nielen nervov, ale aj miechy.

  Vyskytuje sa obehová porucha, nohy nie sú citlivé, objavujú sa ťažkosti s pohybom, dochádza k paralýze.

  Týmto hrozným následkom sa môžete vyhnúť, vyžaduje si to však kvalifikovanú lekársku pomoc. Iba lekár môže diagnostikovať chorobu a liečiť ju. Iba začiatočné zmeny môžu spôsobiť takmer žiadne nepohodlie a nepreukazovať príznaky, a preto je potrebné pravidelne navštevovať neurológa na prevenciu a chodiť do nemocnice aj s najmenšou bolesťou chrbta..

  diagnostika

  Diagnostikujte zmeny pravdepodobne komplexným vyšetrením.

  • Vyšetrenie pacienta a štúdia anamnézy.
  • röntgenový.
  • CT sken.
  • Všeobecné analýzy.
  • Ultrazvukové vyšetrenie.
  • MRI.

  Počiatočné vyšetrenie vám umožňuje vykonať predbežnú diagnostiku a vybrať si druhy inštrumentálnych vyšetrení, ktoré chcete potvrdiť alebo vyvrátiť.

  X-ray je najdostupnejšia, ale nie najinformatívnejšia metóda. Odhaľuje pokles diskov, posuny a rast kostí..

  Inovatívnejšie a informatívnejšie sú tomografia, ktorá dokáže odhaliť aj mierne zmeny.

  liečba

  Úplná a účinná liečba degeneratívnych-dystrofických zmien v lumbosakrálnej chrbtici pomáha nielen zmierňovať príznaky, ktoré narúšajú normálny život pacienta, ale tiež dlhodobo upevňuje výsledok..

  Hlavné ciele lekárov:

  • Úľava alebo úľava od bolesti.
  • Odľahčenie svalového napätia.
  • Zlepšenie krvného obehu.
  • Obnovenie citlivosti.
  • Odstránenie zápalového procesu alebo jeho zníženie.

  Na dosiahnutie týchto výsledkov lekári používajú rôzne konzervatívne metódy: lieky, cvičenie a masáž, fyzioterapia. Ak konzervatívna liečba neprináša očakávané výsledky, rozhodne sa o operácii.

  prípravy

  Aby sa pacientovi vrátila schopnosť pohybu, je potrebné zmierniť bolesť. Nasledujúce lieky s tým pomôžu:

  • Protizápalové látky ako: Nise, Diclofenac.
  • Lieky proti bolesti vo forme tabliet, injekcií a mastí, napríklad Ketanov alebo Ketanol.
  • Na uvoľnenie svalov sú predpísané svalové relaxanty, napríklad Medokalm.
  • Na obnovu chondroprotektorov chrupavky.

  Rôzne formy drog sa používajú jednotlivo aj komplexne. V núdzových prípadoch je predpísaná blokáda lumbosakrálnej chrbtice.

  Svalové relaxanciá sú predpísané na svalovú relaxáciu, chondroprotektory na obnovu chrupavky.

  Komplexy vitamínov a minerálov, ktoré obsahujú vitamín B, pomôžu obnoviť a posilniť telo.

  chirurgia

  Prípady chirurgickej liečby sú pomerne zriedkavé a používajú sa iba vtedy, ak sú iné metódy neúčinné. Jeho podstatou je inštalácia podporných zariadení chrbtice s cieľom znížiť zaťaženie stavcov a zabrániť ďalšej deformácii..

  fyzioterapia

  Výsledky liečby fyzioterapeutickými metódami sú totožné s výsledkami liečby liekmi. Náraz na telo je však ovplyvňovaný mechanickými, elektromagnetickými alebo elektrickými prúdmi. UHF, magnetoterapia a elektroforéza zlepšujú krvný obeh, uvoľňujú svaly, zmierňujú zápal a bolesť

  Masáž (lumbosakrálna)

  Profesionálna masáž mäkkých tkanív je indikovaná pre pacientov v počiatočných štádiách patológie. Masáž pomôže napnúť svaly, obnoviť krvný obeh a poskytnúť problémovej oblasti živiny.

  Masáž však nie je bezpečná v prípade hernií, výčnelkov, upchatia nervov a stlačenia miechy. Je tiež neprijateľné masírovať dolnú časť chrbta vo fáze exacerbácie.

  Preto môže predpísať a vykonať zákrok iba lekár.

  LFK (lumbosakrálna)

  Cvičenie môže pomôcť obnoviť pohyblivosť chrbtice. Cieľom telesnej výchovy je zastaviť proces zmien a zmiernenia bolesti. Jeho účinnosť závisí od správneho výberu súboru cvičení. Zahŕňa cvičenia na napínanie chrbtice, pumpovanie korzetových svalov.

  Intenzívne cvičenia, skákanie, skladanie, najmä pri prietrži, sú kontraindikované.

  Lekári najčastejšie odporúčajú plávanie, vodný aerobik, trakciu po povrchu alebo vodorovnú lištu.

  Akákoľvek metóda liečby lumbosakralu môže byť účinná, ale odborník si musí zvoliť a menovať ju v každom prípade individuálne.

  Nepoužívajte samoliečbu a neskúšajte ľudové lieky sami, zvyčajne to nie je efektívne a vyžaduje si to drahocenný čas.

  prevencia

  Aby sa predišlo včasnému vývoju patologických zmien v lumbosakrálnej oblasti, je potrebné dodržiavať jednoduché preventívne opatrenia:

  • Nezanedbávajte ranné cvičenia..
  • Nezabudnite na držanie tela.
  • Spite na ortopedických povrchoch.
  • Kontrolná hmotnosť.
  • Neroztrhajte si chrbát.
  • Vyhnite sa zraneniu.

  Prevencia choroby je vždy jednoduchšia ako jej liečba v budúcnosti a riešenie následkov..

  záver

  Lumbosakrálna ddzp - problém, ktorému sa môžete vyhnúť, ak si spomeniete na svoje zdravie, sledujete výživu, viac sa pohybujete a zabránite výskytu nadmernej hmotnosti. Včasné liečenie aj menšej bolesti v dolnej časti chrbta pomôže zabrániť vývoju nezvratných procesov.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Cervikálna osteochondróza je chronická degeneratívna-dystrofická patológia. Ak sa nelieči, progreduje rýchlo a vyvoláva príznaky.
  Zmeny v lymfatickom systéme - príležitosť na podozrenie z patológie a vyhľadať radu lekára. Ultrazvuk lymfatických trieslových uzlín je nevyhnutným opatrením pri identifikácii príčin patologických procesov v ľudskom tele.
  Nedávno málokto venuje pozornosť bolesti a nepohodliu v krčnej chrbtici, pričom poukazuje na skutočnosť, že čoskoro všetko prejde samo.