loader

Hlavná

Pažerák

Miechová dystrofia: príznaky, vývoj, liečba

Dystrofia chrbtice je výsledkom zmien v štruktúre stavcov a samotných diskov, ich kostí a základne mäkkých tkanív. To všetko vedie ku kompresii miechy a jej nervových zakončení..

Degeneratívne degeneratívne choroby chrbtice dnes zahŕňajú choroby, ako sú rôzne lézie chrbtice, jej disky a kĺby. Najčastejšie sa také dystrofické zmeny v chrbtici nazývajú prejavom osteochondrózy..

V podstate toto ochorenie postihuje ľudí, ktorí sú zdatní a má rôzne následky vrátane zdravotného postihnutia. Štatistiky ukazujú, že 70% nemocenskej dovolenky vydanej neuropatológmi je spojené s rôznymi klinickými prejavmi degeneratívnych-dystrofických zmien v oblasti hrudníka..

Príznaky, ktoré spôsobujú zmeny v chrbtici

Dystrofické zmeny na stavcoch sú sprevádzané dvoma hlavnými príznakmi:

 • bolesť v oblasti hrudníka, dolnej časti chrbta;
 • prerušenie chrbtice počas ohybov a pohybov.

Je potrebné poznamenať, že bolesť je možné pozorovať pri zápalových ochoreniach chrbtice a súvisiacich zmenách a pri procese komplikácií s degeneratívnymi dystrofickými ochoreniami..

Zvyčajne prítomnosť bolesti naznačuje, že nervy miechy a on sú zapojené do vývoja ochorenia hrudnej chrbtice. Ak má človek akútnu a ostrú bolesť na hrudníku a dolnej časti chrbta, potom sa zjavne objaví taká degeneratívna-dystrofická zmena, ako sa objavuje výskyt radikulitídy. Ak je bolesť nevýrazná a bolesť, potom sú najpravdepodobnejšie patologické zmeny v chrbtici spojené s progresiou závažných štádií osteochondrózy..

Sú chvíle, keď bolesť, ktorá sprevádza rôzne zmeny chrbtice, spôsobená končatinám rúk a nôh. Najčastejšie sa takáto bolesť vyskytuje pri krátkej fyzickej námahe a pri náhlych pohyboch.

Porušenie normálnej funkcie chrbtice počas mobility nie je o nič menej dôležitým symptómom ako bolesť. Ak má človek osteochondrózu, čo sa dosť ignoruje, následky môžu byť také, že je jednoducho nemožné sa dokonca zohnúť a vyzdvihnúť padnutú vec..

Musím povedať, že sekundárne príznaky alebo skôr komplikácie, ktoré sprevádzajú dystrofické zmeny v chrbtici, môžu byť poruchou vnútorných orgánov. Takýto proces je možné pozorovať pri poškodení nervových koreňov, ktoré sú zodpovedné za životne dôležitú činnosť vnútorných orgánov..

Hrudná chrbtica - čo to je?

Hrudný sektor chrbtice pozostáva z dvanástich stavcov, ktoré sú vzájomne prepojené kĺbovými a kĺbovými kĺbmi. Pohyblivosť hrudnej oblasti je veľmi obmedzená, pretože slúži ako druh kostry, ktorá by mala chrániť vnútorné orgány pred rôznymi zraneniami. Preto má degeneratívne dystrofické ochorenie chrbtice spojené so zmenami v oblasti hrudníka následky pre celý organizmus.

Obmedzenie mobility je primárne spojené s týmito faktormi:

 • malá výška medzi kotúčmi stavcov;
 • špecifické spinálne procesy stavcov, sú dlhšie ako vo všetkých ostatných oddeleniach.

Pretože hrudná oblasť je takmer vždy v malom pohybe, na rozdiel od krčka maternice alebo bedrovej oblasti má zriedkavo značné zaťaženie..

Vývoj degeneratívnych a dystrofických zmien v oblasti hrudníka

Vzhľadom na to, že pohyblivosť hrudnej chrbtice je veľmi malá, náchylná na stres a menej zranená ako iné oddelenia. Preto sa tu dystrofické zmeny vyvíjajú omnoho pomalšie. Štruktúra hrudnej oblasti od prvých dní života človeka je navrhnutá tak, aby vychýlenie chrbtice rozdelilo väčšinu záťaže na laterálne a predné stavce.

Tento incident má svoje klady a zápory. Výhodou je, že zaťaženie medzistavcových platničiek je znížené, takže riziko kýly medzi stavcami a výčnelkami sa znižuje. Mínus v tomto prípade je, že osteochondróza sa môže vyvíjať v tých oblastiach, ktoré sú najmenej v pohybe a ktoré majú najväčší stres..

Prejavy dystrofických zmien na hrudníku

Je potrebné poznamenať, že degeneratívne-dystrofické zmeny, napríklad rozvoj osteochondrózy v hrudnej chrbtici, nie sú vo väčšine prípadov sprevádzané výraznými symptómami. Je to možné, pretože v oblasti predných a bočných častí stavcov neexistujú žiadne membrány miechy, a teda ani jej nervových vetiev. Z tohto dôvodu môže osteochondróza ovplyvniť celú oblasť hrudníka, čo z nej robí útvar, ktorý nie je predmetom pohybu. V takom prípade sa príznaky bolesti nemusia objaviť.

Rovnakým spôsobom sa môže vyskytnúť aj degeneratívna-dystrofická zmena ako prietrž chrbtice. Pretože to nevedie k zovretiu nervových zakončení, môže postupovať úplne bezbolestne v prvých fázach vývoja.

V osobitných prípadoch sa však príznaky bolesti stále cítia. Najčastejšie, keď sa začne objavovať bolesť, to znamená, že v medzistavcových kĺboch ​​sa začali vyvíjať degeneratívne procesy. Charakteristický je tiež vývoj spondylartrózy alebo osteoartritídy, ktorá môže postupovať v kĺboch ​​kĺbov a kĺbov stavcov. v priečnych kĺboch ​​a chrbtových kĺboch. V týchto prípadoch dochádza k stlačeniu nervových zakončení, ktoré spôsobujú bolesť v postihnutom nerve..

Ale keď dôjde ku kompresii nervových vlákien, proces sa stáva komplikovanejším. Faktom je, že táto situácia v konečnom dôsledku vedie k narušeniu fungovania vnútorných orgánov, ktoré tieto nervové vlákna regulujú. Okrem toho upínanie nervových vlákien nemusí byť sprevádzané bolesťou, takže existuje možnosť, že diagnóza choroby môže byť stanovená nesprávne, a preto môže byť liečba degeneratívnych zmien v chrbtici uskutočnená nesprávne..

S vývojom takýchto odchýlok si ľudia sťažujú:

 • bolesť medzi lopatkami;
 • bolesť v oblasti hrudníka, ktorá sa zosilňuje dýchaním a pohybom;
 • porušenie citlivých receptorov v zóne zmien;
 • pocity lezenia po postihnutej oblasti husliakov;
 • znecitlivenie končatín a svalov alebo zvýšená citlivosť;
 • narušené fungovanie vnútorných orgánov.

Ako liečiť degeneratívne-dystrofické zmeny v chrbtici?

Liečba tohto javu sa vyskytuje hlavne konzervatívnym spôsobom. Veľmi zriedkavo, keď odborníci predpisujú chirurgický zákrok. Je predpísaný v prípadoch, keď degeneratívne-dystrofické zmeny v hrudných stavcoch ovplyvňujú prirodzené fungovanie dôležitých vnútorných orgánov..

Konzervatívna liečebná metóda vo väčšine prípadov umožňuje obísť chirurgickú liečbu. Je potrebné poznamenať, že väčšina chorôb chrbtice a kĺbov sa lieči rovnakým spôsobom, ktorý je účinný. Rozdiel môže byť iba u niektorých liekov. Napríklad pri chorobách spojených s kĺbmi lekári predpisujú rôzne chondroprotektory, aby zmiernili svalové kŕče - svalové relaxanciá..

Liečba dystrofických zmien chrbtice a jej hrudnej oblasti začína odpočinkom na posteli. Trvá to asi štyri až šesť dní. Takýto režim sa potom jedného dňa nezruší, je potrebné postupne obnovovať pohybovú aktivitu.

Hlavný liek v liečebnom procese sa pripisuje nesteroidným protizápalovým liekom, ktoré zmierňujú zápaly svalov a opuchy. To významne znižuje tlak na nervový koreň, takže bolesť sa najskôr oslabí a potom úplne zmizne.

Takáto liečba drogami je veľmi účinná, ale napriek tomu by mal lekár stále porovnávať prínosy ich použitia s priebehom liečby, pretože tieto lieky môžu v zásade ovplyvňovať životnú činnosť žalúdka. Ak je to potrebné na liečbu, odborníci môžu predpísať lieky, ako sú analgetiká, lieky proti bolesti.

Preto je veľmi dôležité vedieť, ako sa prejavujú degeneratívne-dystrofické zmeny, aby sme poskytli potrebnú pomoc v čase a vyhli sa mnohým problémom..

Degeneratívne-dystrofické zmeny v bedrovej chrbtici

Deštruktívne zmeny chrbtice v bedrovej oblasti sú závažnou patológiou ovplyvňujúcou štruktúru medzistavcových platničiek; väzivové prístroje; kĺbové, chrupavkové a iné tkanivá. Choroby v tejto oblasti obvykle prenasledujú pacienta celý život a sú postihnuté zdravotným postihnutím alebo zdravotným postihnutím.

Všeobecné informácie

Podobné procesy pozostávajú z troch zložiek:

 • Osteochondróza (viditeľné riedenie disku, postup bez zápalového procesu);
 • Spondylóza (charakterizovaná prítomnosťou atypického rastu kostí pozdĺž okrajov stavcov);
 • Spondylartróza (artróza medzistavcových kĺbov).

Degeneratívne-dystrofické zmeny sú najčastejšie postihnuté dve časti chrbtice:

 • Krčka maternice (ako najcitlivejšia a naj mobilnejšia);
 • Bedrá (ako oblasť vystavená najväčšiemu stresu).

Klinický obraz

Viac ako 80% populácie je nútených zažiť degeneratívne-dystrofické zmeny bedrovej chrbtice a iba polovica z nich dostáva kvalitnú lekársku starostlivosť. Predtým sa verilo, že tieto procesy sú charakteristické iba pre starších ľudí v dôsledku prirodzeného starnutia tela. Nedávno sa však choroba stáva mladšou.

počiatočné štádium

Prvým príznakom prítomnosti škodlivých zmien v bedrovej oblasti sú výrazné bolesti v dolnej časti chrbta. Nepríjemné pocity sú také hmatateľné, že pacient je nútený výrazne obmedziť svoje pohyby, čo narúša normálny život a pracovnú kapacitu..

Sťažnosti pacientov priamo závisia od umiestnenia lézie. Starostlivé vyšetrenie symptómov prispieva k správnej diagnostike nezdravých bedrových stavcov.

Druhé štádium choroby

Ďalší vývoj degeneratívnych-dystrofických zmien v bedrovej chrbtici sa vyznačuje:

 • Závažné obmedzenia mobility;
 • „Bolesti chrbta“ v dolnom páse končatín;
 • Prítomnosť brnenia alebo „husacích hrčiek“ v nohách alebo zadku.

Takto sa prejavuje radikulárny syndróm, v ktorom dochádza k kompresii nervových procesov..

Tretia fáza

Vyznačuje sa narušeným krvným obehom, ktorý je spôsobený kompresiou radiálnej cievy, v dôsledku ktorej sa vyvíja jej ischémia. V tejto fáze sa okrem zvyšujúcej sa bolesti zaznamenáva aj výskyt:

 • Čiastočná alebo dočasná necitlivosť v dolnej zóne končatín;
 • záchvaty.

Štvrtá fáza

Procesy, ktoré nedostávali slušnú terapiu až do tohto štádia vývoja, sú plné parézy a paralýzy, ktorej výskyt je spôsobený úplným narušením krvného obehu miechy..

Včasná diagnóza

Vyhýbanie sa vážnym následkom pomôže navštíviť lekára a kompletné vyšetrenie chrbtice pomocou röntgenového prístroja, počítačovej tomografie alebo MRI.

Liečba takýchto deštrukčných procesov prebiehajúcich v oblasti lumbosakrálnych stavcov je vo svojej podstate najkonzervatívnejšia a je kombináciou jednoduchých opatrení: prijímania liekov, terapeutických cvičení a fyzioterapeutických procedúr. Chirurgia je indikovaná od tretieho štádia vývoja chorôb.

Dôsledky rozvoja týchto procesov nepriaznivo ovplyvňujú kvalitu života pacienta. Okrem toho sa práve vďaka takým zmenám pozoruje najvyššie percento zdravotného postihnutia. Kým počiatočné štádiá dysfunkcie tolerujú konzervatívnu liečbu. Preto nemožno zanedbávať najmenšie príznaky vzniku choroby, kvalitnú terapiu a lekársky dohľad.

Degeneratívne zmeny v bedrovej chrbtici

Patológia chrbtice, ktorá sa vyznačuje procesom posunu bedrových stavcov, sa nazýva degeneratívne zmeny. Najčastejšie u ľudí pod zámienkou takýchto zmien je ochorenie - osteochondróza bedrovej oblasti.

Táto patológia postihuje telesne postihnutých ľudí všetkých vekových skupín. Hlavným dôvodom výskytu choroby je skutočnosť, že celý život v bedrovej oblasti má väčší stres ako ktorákoľvek iná časť chrbtice. Ako človek starne, procesy, ktoré sú zodpovedné za stav chrupavky a kostného tkaniva, sa spomaľujú. Najčastejšie nepriaznivé zmeny pociťujú ľudia po 30 rokoch veku, potom lekári sklamú diagnózu - degeneratívne zmeny bedrovej chrbtice. Ak k tomu dôjde, musíte tento záver brať vážne a prijať všetky opatrenia, aby sa choroba nestala komplikáciou.

príčiny

Ak sa v skorom štádiu ochorenia zistí problém, dá sa zabrániť deštrukcii kostného a chrupavkového tkaniva vo všetkých segmentoch chrbtice. K takémuto ničeniu postupne prispievajú degeneratívne zmeny..

Medzi hlavné dôvody vedúce k takým patologickým zmenám patria:

 • Udržiavanie nesprávneho životného štýlu;
 • pasivita;
 • Zlé návyky.

K výskytu degeneratívnych zmien v bedrovej chrbtici môže prispieť aj množstvo faktorov:

 • Chôdza a sedenie v nesprávnej polohe vedú k zlej cirkulácii chrbtice, v dôsledku čoho sú narušené metabolické procesy v tkanivách. Výsledkom je, že chrupavka a kostné tkanivo oslabujú, akýkoľvek pohyb môže viesť k mikroskopickým poraneniam. V tomto okamihu sú pozorované degeneratívne zmeny bedrovej chrbtice.
 • Pravidelná nadmerná fyzická aktivita môže ovplyvniť stav bedrových segmentov chrbtice.
 • Rôzne zranenia môžu tiež viesť k takýmto zmenám.
 • Oslabenie svalového tkaniva je ďalším nepriaznivým faktorom..
 • Infekcie alebo endokrinné choroby môžu byť výsledkom bedrovej časti chrbtice..

V skutočnosti existuje omnoho viac dôvodov, ako je uvedené vyššie. Nech je dôvod akýkoľvek, najdôležitejšou vecou je včasné určenie choroby a okamžitá liečba.

Na identifikáciu patológií je dôležité každoročne podstúpiť lekársku prehliadku. Naozaj, v prvých štádiách choroby ľudia tento stav nevnímajú ako chorobu, mylne si myslia, že v dôsledku prepracovania vznikol nepohodlie a čoskoro prejde. Všetky pochybnosti môžu rozptýliť iba lekári.

príznaky

Ľudia s degeneratívnymi zmenami bedrovej chrbtice pociťujú bolesť. Jej postava sa môže veľmi líšiť, ale najčastejšie sa ľudia sťažujú:

 • Nepohodlie pri pohybe;
 • Nie ostrá bolesť v bedrovej oblasti;
 • Nepohodlie v bedrovej oblasti;
 • Prítomnosť neurologických porúch;
 • Pohodlie v sediacej polohe ako státie alebo chôdza.

V bedrovej chrbtici je niekoľko fáz degeneratívnych zmien:

 • Ťažká bolesť v bedrovej oblasti a ustupovanie. Pocit nepohodlia je taký silný, že človek zaujme nútené postavenie a obmedzuje sa v pohybe.
 • Pacient má obmedzenú pohyblivosť, cíti sa v bedrách a mravčí v nohách.
 • Zhoršený krvný obeh. Kŕče nôh a znecitlivenie sú nevyhnutné.
 • paralýza.

Aby sa choroba nepreniesla do extrémov, mali by ste sa poradiť s lekárom pri najmenších príznakoch. Ak ochorenie ignorujete v počiatočnom štádiu, môžete skončiť na invalidnom vozíku..

Diagnóza choroby

Degeneratívne zmeny bedrovej chrbtice sa diagnostikujú podľa výsledkov lekárskeho vyšetrenia.

 • X-ray chrbtice. Obrázok poskytuje predstavu o umiestnení kostí a deformácii chrbtice. Môže diagnostikovať chorobu iba v posledných fázach..
 • Počítačová tomografia (CT)
 • Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI)

Výsledky CT a MRI skenov môžu presne určiť prítomnosť degeneratívnych zmien v skorých štádiách ochorenia. Na základe výsledkov týchto štúdií je možné určiť, koľko miesta na disku je poškodené, či dochádza k dehydratácii miechy, erózii chrupavkovej platne stavcového tela, tvorbe medzistavcovej prietrže a prasknutiu vo vláknitom kruhu. V takýchto štúdiách mínus jedna vysoká cena služieb, ale výsledok stojí za to peniaze.

liečba

Liečba je založená na užívaní liekov, terapeutických cvičeniach a metódach tradičnej medicíny. A čo je najdôležitejšie, liečba by mala byť komplexná.

 • Na zmiernenie bolesti sa používajú špeciálne masti (ibuprofén, diklofenak atď.), Analgetické injekcie a tablety..
 • Počas remisie sa predpisujú svalové relaxanciá na uvoľnenie svalového napätia a chondoprotektory sú schopné obnoviť poškodené tkanivo chrupavky..
 • Cvičebná terapia, masáže a fyzioterapia sa vykonávajú bez problémov. V kombinácii dokážu odstraňovať stavce menej nebezpečnou metódou..
 • Akupunktúra, apitherapia a hirudoterapia môžu poškodené tkanivo opraviť.
 • Do stravy by sa mali pridávať želé potraviny, ako je želé mäso, želé atď..
 • Ak vyššie uvedené metódy nepomáhajú, je potrebný chirurgický zákrok. Lekár rozhodne, či sa má operácia vykonať alebo nie, na základe výsledkov vyšetrenia a individuálneho vyšetrenia pacienta.

Komplikácie degeneratívnych zmien

Degeneratívna zmena má za následok veľa komplikácií.

 • Osteochondróza. V dôsledku tohto ochorenia sa ničia anatomické štruktúry chrbtice, čo negatívne ovplyvňuje pohybový aparát. Je to spôsobené zúžením medzistavcových priestorov, posunom stavcov a zvýšenou kompresiou medzistavcových platničiek. S rozvojom osteochondrózy cíti pacient nielen bolesť v chrbte, ale aj neurologické príznaky.
 • Chondróza je predchodcom osteochondrózy. Ochorenie je charakterizované výskytom mikrotrhlín v stavovcoch. Vyskytuje sa častejšie u tých, ktorí milujú alebo pracujú, majú nadmernú fyzickú námahu. Ohrozené sú športovci, vzpierači, sťahováci atď..
 • Komplikácie degeneratívnych zmien môžu viesť k vytvoreniu medzistavcovej prietrže. Prispieva k deštrukcii vláknitého kruhu a vyčnievaniu buničitého jadra. Tieto zmeny sa môžu vyskytnúť pri veľkom zaťažení bedrovej oblasti. Ochorenie je charakterizované bolesťou a poruchami pohybového aparátu až po ochrnutie.

Je možné zabrániť akejkoľvek komplikácii choroby. Neberte túto chorobu do extrému. Potrebujete iba monitorovať svoje zdravie, navštíviť lekára včas, absolvovať kurzy lekárskej liečby, cvičebnú terapiu, masáže atď..

A.G. Gritsenko Medical Center sa zaoberá problémami s chrbticou už viac ako 27 rokov. Recepciu zabezpečujú skúsení profesionáli najvyššej kategórie. Vedúcou kliniky je laureát Ceny Purpurového srdca a autor viac ako 50 vedeckých prác v oblasti vertebrologie a psychoneurológie. Metódy vyvinuté A. Gritsenkom nemajú na svete žiadne analógy.

Degeneratívne-dystrofické zmeny v chrbtici: príčiny a liečba

Degeneratívne-dystrofické zmeny v chrbtici sú deštrukciou spojivového tkaniva medzistavcových platničiek, ktorá prestáva prijímať krv, stráca elasticitu a stáva sa suchou. Dôvodom tohto procesu sa často stáva sedavý spôsob života a nadváha, ktoré negatívne ovplyvňujú chrbticu a vedú k oslabeniu chrbtových svalov. Výsledkom patológie je ischias, osteochondróza a strata citlivosti na nohách.

Degeneratívne-dystrofické zmeny v lumbosakrálnej chrbtici sa začínajú vyvíjať so slabnutím svalov chrbta a zvýšením telesnej hmotnosti, ktoré stláča chrbticu. Najväčší tlak je vyvíjaný na lumbosakrálnu oblasť, čo vedie k stlačeniu stavcov a zhoršeniu mikrocirkulácie krvi v tejto oblasti. Bez získania potrebného množstva živín sa tkanivo chrupavky stane krehkým a jadro buničiny vyschne. Zvýšenie záťaže chrbtice vedie k vyčnievaniu a medzistavcovej prietrži. Vývoj patológie je spravidla asymptomatický a prvé príznaky sa začínajú objavovať až v štádiu osteochondrózy a radikulitídy..

Bežné príčiny patológie v lumbosakrálnej oblasti sú:

 • pasívny životný štýl;
 • zdvíhať závažia;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • podvýživa;
 • starší vek;
 • poranenia miechy;
 • narušenie metabolických procesov;
 • zápalové procesy;
 • hormonálne poruchy.

Choroba chrbtice spôsobená narušením fungovania regulačných systémov tela sa môže prejaviť nielen bolesťou chrbta, ale aj so symptómami, ako sú:

 • zápcha;
 • ťažkosti s močením;
 • opuchy končatín;
 • poruchy v gastrointestinálnom trakte;
 • závraty;
 • slabosť nôh.

Každý zo symptómov sa prejavuje s inou intenzitou v každom štádiu choroby. Existujú štyri štádiá vývoja patológie lumbosakrálnej chrbtice:

 1. 1. Neexistujú žiadne vyjadrené príznaky, ale po fyzickej námahe alebo dlhodobom vystavení chladu človek pociťuje nepohodlie v bedrovej oblasti, ktoré sa často mýli s únavou svalov..
 2. 2. Objavujú sa malé príznaky, je narušená flexibilita chrbtice. Pre pacienta je ťažké sa ohnúť alebo otočiť a náhle pohyby sú sprevádzané akútnou bolesťou. To ukazuje na vývoj radikulitídy a kompresie stavcových nervov..
 3. 3. Syndróm bolesti sa stáva trvalým, sprevádzaným znecitlivením nôh, svalových kŕčov a bolesti hlavy. Metabolické procesy v tkanivách dolnej časti chrbta spomaľujú, vyvíja sa ischémia.
 4. 4. Nedostatok živín vedie k deštrukcii medzistavcových platničiek a anatomickej deformácii chrbtice. V závažnom prípade môžu stlačené nervy chrbtice viesť k paralýze dolných končatín.

Základom liečby degeneratívnych-dystrofických zmien v chrbtici je komplexná diagnóza. Najprv by ste mali kontaktovať neurológa, ktorý po preskúmaní a vykonaní série testov predpíše ďalšie postupy, ktoré zahŕňajú:

Diagnóza sa najčastejšie robí na základe röntgenového žiarenia, ale v prípade atypického priebehu ochorenia sa na MRI a CT určia skryté patológie v ranom štádiu vývoja. Zabráni sa tým budúcim komplikáciám..

Liečba patológie sa uskutočňuje konzervatívne alebo chirurgicky. Obidve metódy sa často používajú na vzájomné dopĺňanie..

Konzervatívna terapia sa uskutočňuje v raných štádiách vývoja ochorenia a má vonkajší charakter účinku. Jej cieľom je zastaviť zápalový proces a opraviť zmeny v chrbtici. Na tento účel sa používajú fyzioterapeutické postupy, ako napríklad:

 • elektroforéza;
 • vodoliečba;
 • laserová terapia;
 • akupunktúra;
 • trakcie;
 • ortopedická korekcia;
 • radónové kúpele;
 • liečivé bahno.

Pacientovi je predpísaná masáž a liečebné postupy, ktorých príjem by mal zmierniť negatívne príznaky. Predpisujú sa nesteroidné protizápalové lieky (diklofenak, ibuprofén) a lieky proti bolesti (Ketanov, Analgin), chondroprotektory a priebeh vitamínu B. V prvom týždni liečby by mal pacient obmedziť fyzickú aktivitu, vyhnúť sa zdvihnutiu hmotnosti a náhlym pohybom, ktoré môžu viesť k poškodeniu chrbtice..

Pacientovi je predpísaný kurz fyzioterapie, ktorého účelom je eliminácia dystrofie, posilnenie chrbtových svalov, zníženie zaťaženia chrbtice. Komplex postupov zahŕňa vytvorenie správneho dávkovacieho zaťaženia, ktoré zmierni tlak stavcov na nervových zakončeniach a upraví ich polohu. Pravidelná cvičebná terapia s použitím zdravotníckych pomôcok alebo doma normalizuje krvný obeh, metabolizmus a zásobovanie miechových tkanív živinami, ktoré potrebujú..

Komplex cvičebných cvičení zahŕňa:

 1. 1. Ležať na chrbte, ohýbať obe nohy na kolenách a nohy opierať o stenu. Potom pomaly odtrhnite krížovú vrstvu z podlahy pohybom tlaku na hrudnú a krčnú chrbticu. Podržte niekoľko sekúnd v najvyššom bode a potom postupne spustite panvu k podlahe.
 2. 2. Ležať na chrbte, pomaly si odtrhávať hlavu od podlahy a súčasne si kolená ťahať za hruď. Je potrebné priblížiť časti tela čo najbližšie, potom ich plynulo rozdeliť a cvičenie zopakovať.
 3. 3. Ležať na chrbte, roztiahnuť nohy a položiť dlane na zem. Na povzdych musíte maximalizovať svrbenie svalov a zároveň vydýchnuť - uvoľniť sa. Napätie sa musí udržiavať 5 až 10 sekúnd a zvyšok medzi opakovaniami by nemal prekročiť niekoľko sekúnd.
 4. 4. Pri ležaní na hladkom povrchu podlahy musíte ohnúť nohu na koleno z vysunutej polohy bez toho, aby ste si trhali chrbát. Noha je čo najviac pritiahnutá k zadku. V ideálnom prípade sa musíte dotýkať päty zadku, ale pri prvých pokusoch by sa malo obmedziť na kolenný kĺb 90 stupňov, nie viac.
 5. 5. Dostaňte sa na všetky štyri ruky s dlaňami na podlahe. Po privedení brady k hrudníku sa pri výdychu ohnite chrbtom a po vdýchnutí ho vráťte do pôvodnej polohy. Cvičenie sa nazýva mačka. Malo by sa vykonávať hladko, zatiaľ čo hlava by nemala stúpať a chrbát by sa mal ohýbať.
 6. 6. Postavte sa na všetky štyri a pomaly uvoľnite jednu nohu v kolene, chvíľu ju zafixujte, potom sa vráťte do pôvodnej polohy a nohu vymeňte..
 7. 7. Ľahnite si na brucho pomocou valčeka pod bradu a pri nadýchaní pomaly zdvíhajte panvu nad podlahu. Opravte niekoľko sekúnd v najvyššom bode a potom postupne zostupujte. Pri výkone cvičenia musíte zabezpečiť, aby sa krk neťažil a aby fungovali iba bedrové chrbtice a svaly brucha..

Cvičenie Cvičenie

Po lekárskej gymnastike sa vykonáva masáž, ktorá zmierňuje svalové napätie. Miestnym tlakom, trením a vibráciami na povrchu chrbtového a chrbtového stĺpca sa obnoví normálny svalový tonus a stimuluje sa krvný obeh. Chirurgická liečba sa používa v prípade anatomickej deformácie stavcov, ktorú nemožno napraviť konzervatívnymi metódami liečby. V ťažkých prípadoch je chirurgický zákrok jediným spôsobom, ako pri štiepení koreňov nervov spôsobiť paréziu a narušenie vnútorných orgánov. Takéto podmienky ohrozujú život pacienta a vyžadujú si núdzové opatrenia..

Chirurgický zákrok spočíva v odstránení poškodených medzistavcových platničiek a ich nahradení umelými. Protéza sa skladá z dvoch pántov a dosiek, ktoré úplne opakujú štruktúru prirodzených stavcov, čo vám umožňuje pevne ju opraviť a dosiahnuť ďalšie obnovenie funkčnosti chrbtice..

Degeneratívne dystrofické zmeny v bedrovej chrbtici

Jednou z chorôb, ktoré trápia ľudstvo v starobe, sú poruchy miechy. Hneď ako vek osoby prekročí tridsať rokov, pravdepodobnosť výskytu týchto chorôb je viac ako 30%. Rozšírené degeneratívne-dystrofické zmeny v bedrovej chrbtici. Diagnóza s týmto menom navyše neexistuje. Označujú tak syndróm charakterizujúci určitý stav tela.

Čo to je?

Aj keď existuje vplyv dedičnosti, hlavným faktorom sú prirodzené procesy starnutia alebo opotrebovania chrbtice alebo skôr medzistavcové platničky. Samotné disky sa nedokážu zotaviť - nie sú obohatené krvou. Napokon, s obohatením obehového systému dochádza k obnove iných tkanív tela.

Normálny medzistavcový disk pozostáva z buničitého jadra obklopeného vláknitou membránou. Porušenie správneho životného štýlu môže prispieť k premiestneniu stavcov a nadmernému tlaku na disk, čo prispieva k deštrukcii buničiny a membrány..

Ochorenie veľmi často postupuje postupne a niekedy celkom nepostrehnuteľne. V tomto prípade nastanú biochemické zmeny v štruktúre disku, čo môže viesť k narušeniu fungovania celej chrbtice.

Časté príznaky a prejavy

Degeneratívne zmeny v bedrovej chrbtici sa prejavujú už pri zmene štruktúry stavcov. Syndróm môže trvať roky a nedáva nič. Znaky, pri ktorých musíte venovať pozornosť chrbtici, sú:

 1. Bolesť bolesť typu v bedrovej oblasti. Intenzita účinku bolesti sa zvyšuje, keď je telo vystavené fyzickej námahe. V noci, keď telo odpočíva, bolesť zreteľne ustupuje. Bolesťami v bolesti na bolesť sa môžu objaviť v sede alebo v stoji po dlhú dobu, pretože v týchto okamihoch sa v spodnej časti chrbta vyskytuje vysoké zaťaženie..
 2. Bolesť sa môže prenášať zo spodnej časti chrbta na zadok a nohy.
 3. V dôsledku týchto ťažkostí s močením, zápchou môže dôjsť k narušeniu panvových orgánov.
 4. Opuch, začervenanie a studená pokožka v dolnej časti chrbta.
 5. Porucha symetrie tela.
na obsah ↑

Skupiny a rizikové faktory

Riziko získania choroby chrbta je predovšetkým veľké u ľudí so zraneniami chrbta alebo so zlým životným štýlom:

 • preťaženie tela záťažami v každodennom živote alebo v športe;
 • neaktívny typ života;
 • rôzne štádiá obezity v dôsledku nadmerného tlaku na rôzne časti chrbtice.

Medzi menej významné, ale ovplyvňujúce rizikové faktory patria:

 • sedavá práca;
 • podvýživa;
 • metabolické poruchy;
 • chlad a prievan.

Pravdepodobnosť výskytu tejto choroby sa po 60 rokoch zvyšuje. Okrem toho, ženské pohlavie je viac ohrozené hormonálnymi poruchami v tele.

choroby

V bedrových medzistavcových platničkách existujú tri typy degeneratívnych zmien:

Spondylóza je charakterizovaná proliferáciou kostného tkaniva pozdĺž okrajov. Toto rôntgenové rozloženie má vzhľad vertikálnych hrotov.

Osteochondróza - zníženie výšky diskov medzi stavcami. Navyše sa úroveň ich pružnosti a pevnosti výrazne znižuje.

Spondylartróza je komplikáciou osteochondrózy. Deplécia chrupavky je charakteristická pre spondylartrózu, v dôsledku ktorej sa uvoľňuje.

Prečo sú tieto zmeny nebezpečné??

Uvažuje sa o štyroch štádiách patológie:

 • tupá bolesť po fyzickej námahe, ktorá sa najčastejšie pripisuje fyzickej únave;
 • mravčenie v panve alebo nohách, je ťažké sa ohnúť a otočiť, je tu pocit „husacích hrčiek“;
 • zovretie krvných ciev a metabolických porúch svalov dolnej časti chrbta, necitlivosť a kŕče nôh;
 • deformácia miechy a koreňov jej nervov, čo vedie k ochrnutiu.
na obsah ↑

diagnostika

Diagnóza poranení miechy hrtana sa vykonáva v troch etapách:

 • zostaví sa lekárska anamnéza, kde sa indikujú príznaky a určí sa začiatok lekárskej anamnézy;
 • vyšetrí sa lekár, kde sa stanoví oblasť lokalizácie syndrómu bolesti, študuje sa úroveň mobility a svalovej sily;
 • MRI sa vykonáva na potvrdenie alebo zamietnutie diagnózy.

Ak sa potvrdia degeneratívne zmeny, výsledkom MRI bude jedna z možností:

 • začiatok deformácie diskov, o čom svedčí zníženie hladiny vlhkosti v nich;
 • deformácia medzistavcových platničiek o polovicu alebo viac;
 • začiatok deštrukcie vláknitého kruhu a odumretie buniek chrupavky;
 • vláknitý kruh je zničený a buničité jadro začína opúšťať disk.

liečba

V prvom rade medicína zabezpečuje lekárske ošetrenie - masti, lieky proti bolesti, fyzioterapeutické cvičenia a masáže, manuálna terapia. A až potom, ak tieto metódy neprinášajú výsledky, odporúča sa chirurgický zákrok..

prípravy

Cieľom užívania drog je zmiernenie bolesti a návrat pacienta do práce. Najčastejšie sa tieto lieky používajú:

 • Diclofenac, Movalis, Nice - zmierňujú zápalové procesy;
 • Ketanol, Ketanov - zmierňuje bolesť chrbtice;
 • Midokalm, Sirdalud - uvoľnite napäté svaly;
 • Vo zvlášť závažných prípadoch sa používa blokáda, ktorá spočíva v podaní liečiva priamo do chrbtice.

Vitamíny skupiny B pomáhajú pri obnove chrbtice.

chirurgia

Zákrok chirurgov sa používa iba v extrémnych prípadoch - keď sa v bedrovej chrbtici vyskytnú príznaky degeneratívnych-dystrofických zmien, ktoré naznačujú progresiu ochorenia. Počas operácie je nainštalované zariadenie, ktoré podporuje driekovú bedru. Výsledkom je odstránenie tlaku z bolestivého miesta a medzistavcové platničky sa už ďalej nedeformujú.

fyzioterapia

Účelom fyzioterapie je zmierniť bolesť a vrátiť pacienta do práce. Fyzioterapeutické metódy zahŕňajú magnetoterapiu, elektroforézu a UHF. Tieto metódy pôsobia na postihnutú oblasť pomocou elektrických prúdov a elektromagnetických polí..

masáž

Na zmiernenie bolesti je potrebná masáž s degeneratívnymi zmenami v diskoch bedrovej chrbtice. Napäté svaly zvierajú stavce a prispievajú k vzniku choroby. Preto pri absencii cvikov, ktoré prispievajú k relaxácii týchto svalov, je nevyhnutná masáž zodpovedajúcej oblasti.

Fyzioterapeutické cvičenia zlepšujú krvný obeh v blízkosti postihnutej oblasti chrbtice, uvoľňujú a posilňujú bedrové svaly, zlepšujú metabolizmus. Fyzikálna terapia pomocou napínacích prvkov je veľmi užitočná. Takéto cvičenia pomáhajú zväčšiť vzdialenosť medzi stavcami, v dôsledku ktorej zmiznú bolesti a zápalové syndrómy. S dystrofickou zmenou bedrovej chrbtice s výčnelkami alebo kýlami vykazuje súbor cvičení na simulátore Evminov a plavecké cvičenia vysokú účinnosť..

prevencia

Prevencia zdravej dolnej časti chrbta zahŕňa také momenty:

 • dodržiavanie pravidiel racionálnej fyzickej námahy a vzpierania;
 • udržiavanie fyzickej aktivity a predovšetkým používanie cvičení na rozvoj chrbtice;
 • vyvážená strava, ktorá obsahuje vápnik a ďalšie látky, ktoré prispievajú k jeho absorpcii;
 • prevencia podchladenia bedrovej oblasti.
na obsah ↑

záver

Niekedy je ľahšie sledovať profylaxiu ako sa zaoberať liečbou degeneratívnych-dystrofických zmien bedrovej chrbtice. Preto je možné so všetkou zodpovednosťou tvrdiť, že každý človek má v rukách zdravý chrbát.

Príznaky a diagnostika degeneratívnych-dystrofických zmien v bedrovej chrbtici

Každý má bolesti chrbta. Zvyčajne je spôsobená neškodnými príčinami, napríklad intenzívnou fyzickou aktivitou, ale niekedy môže byť príznakom ohromných chorôb..

Degeneratívne-dystrofické zmeny v bedrovej chrbtici sú skupinou patológií, ktoré nepriaznivo vplývajú na kosti, chrupavku, svaly a nervy. A hoci sa pri spomínaní týchto ťažkostí vo fantázii zvyčajne objavuje obraz starej starej mamy, ktorá sa jej drží za chrbtom, moderná realita je taká, že aj veľmi mladí ľudia môžu trpieť.

Čo sú degeneratívne-dystrofické zmeny v bedrovej chrbtici

Degeneratívne-dystrofické zmeny v chrbtici sú bežné názvy rôznych patológií, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú miechu a pohybový aparát. Ovplyvňujú kosti, väzy, kĺby, svaly, chrupavky.

Podľa ICD-10 zahŕňajú degeneratívne-dystrofické choroby:

 • osteochondróza (riedenie medzistavcových platničiek);
 • chondróza (praskliny na stavcoch vedúce k ich zničeniu);
 • výčnelok medzistavcových platničiek (výčnelok jadra buničiny)
 • medziobratlová hernia (pretrhnutie vláknitého prstenca a stlačenie blízkych nervov pulpóznym jadrom);
 • spondylóza (výrastky na kostiach);
 • spondylartróza (deštrukcia medzistavcových kĺbov);
 • a veľa ďalších.

Degeneratívne-dystrofické procesy sa môžu vyskytovať v ktorejkoľvek časti chrbtice, ale bedrová kosť zvyčajne trpí, pretože je to hlavná záťaž..

príčiny

Okamžitými príčinami dystrofických ochorení sú:

 1. Zápalové procesy, ktoré vznikli v dôsledku prasknutia vláknitého prstenca a úniku buničitého jadra. Jadro tlačí na blízke nervové korene, dráždi ich a bráni im v úplnom fungovaní. Z dlhodobého hľadiska to vedie k svalovej dystrofii..
 2. Degenerácia medzistavcových platničiek a súvisiace zvýšenie pohyblivosti stavcov.

Príznaky choroby

Termín „degeneratívne-dystrofické zmeny v chrbtici“ zahrnuje mnoho ochorení, z ktorých každé má svoje vlastné charakteristiky. Tieto choroby však majú bežné príznaky..

Patologické procesy v chrbtovej kolóne majú nasledujúce charakteristiky:

 • bolesť dolnej časti chrbta, zhoršená fyzickou námahou. Niekedy sa nepohodlie môže rozšíriť na zadok a nohy;
 • opuch a sčervenanie postihnutej oblasti;
 • mravčenie a znecitlivenie nôh bez zjavného dôvodu;
 • tuhosť pri pohybe;
 • narušenie panvových orgánov;
 • zlé zdravie a únava.

Diagnostické opatrenia

Ak existujú príznaky, ktoré môžu byť spôsobené degeneratívnymi procesmi, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom. Pri absencii kompetentnej liečby môžu také patológie viesť k degenerácii svalov, deštrukcii stavcov a dokonca k paralýze dolných končatín..

Lekárska prehliadka

Fyzikálne vyšetrenie je povinnou metódou na diagnostikovanie týchto ochorení. S jeho pomocou sa zisťuje, či má pacient príznaky naznačujúce prítomnosť degeneratívneho procesu v tele. Za týmto účelom lekár identifikuje oblasti, v ktorých sa vyskytuje bolesť, kontroluje stav svalov a zisťuje, či má pacient stuhnutosť v pohybe..

Klinické testy

Diagnóza sa zvyčajne robí na základe zozbieraných výsledkov z anamnézy a výsledkov vyšetrení (niekedy sa k nim pridáva MRI, menej často röntgenová snímka), ale ak existuje podozrenie na zápalový proces, je možné predpísať všeobecný a biochemický krvný test..

V ktorých prípadoch je potrebné urobiť MRI

Pretože k degeneratívnym dystrofickým patológiám patrí niekoľko chorôb, nie je vždy možné na základe výsledkov vyšetrenia určiť, ktoré z nich viedli k bolesti chrbta. MR zobrazenie ukazuje obrázok degeneratívnych-dystrofických zmien v lumbosakrálnej chrbtici spoľahlivejšie ako rádiografia, pretože odráža zmeny nielen v kostných štruktúrach, ale aj v mäkkých tkanivách.

Okrem toho sa zdá, že v röntgenových lúčoch v ranom štádiu ochorenia sa zdá, že chrbtový stĺpec je úplne normálny, v MR je obrázok počiatočných zmien jasnejší..

MRI je tiež predpísaná vždy pri hernii, pretože jediný spôsob, ako presne určiť, v ktorom konkrétnom stavec sa vyskytla. Ďalšími dôvodmi sú podozrenie na vrodené chyby chrbtice a vylúčenie chorôb, ktoré nesúvisia s degeneratívnou dystrofiou..

Rizikové faktory

Okrem priamych príčin vedúcich k degeneratívnym zmenám v mieche existujú aj rizikové faktory, ktoré samy osebe nevyvolávajú choroby, ale významne zvyšujú riziko ich výskytu. Tie obsahujú:

 • starší vek;
 • genetická predispozícia;
 • pravidelné vzpieranie;
 • poranenia chrbta a operácia chrbtice;
 • vážne športové bremená, profesionálne športy;
 • fyzická nečinnosť;
 • nadváha.

Napriek skutočnosti, že sú starší ľudia v ohrození, je potrebné poznamenať, že v posledných rokoch existuje tendencia „omladzovať“ takéto patológie a vyskytujú sa čoraz častejšie u ľudí starších ako 30 rokov a dokonca aj u dvadsiatich rokov..

Terapeutická taktika

Liečba závisí od toho, ktoré ochorenie ničí chrbticu. Vo všetkých prípadoch je však zameraná na:

 • odstránenie bolesti a iných príznakov;
 • odstránenie bremien z dolnej časti chrbta;
 • posilnenie chrbtových svalov.

Liečebný režim zahŕňa lieky, cvičenie, masáže a fyzioterapiu. V pokročilých prípadoch sa uchýlite k operácii.

Domáca terapia

Doma, bez konzultácie s lekárom, sa nemôžete zbaviť takýchto ťažkostí. Je však možné zmierniť stav pacienta so silnou bolesťou. To možno dosiahnuť pomocou:

 • odpočinok na lôžku, ktorý sa musí pozorovať počas niekoľkých prvých dní a potom sa postupne vracať na obvyklú úroveň aktivity;
 • znehybnenie postihnutej chrbtice. Na upevnenie sa používajú špeciálne ortopedické pomôcky, napríklad golier na krk alebo korzet na spodnej časti chrbta..

Liečba drogami

Drogová terapia je hlavnou metódou na odstránenie degeneratívnych-dystrofických patológií chrbtice. Zameriava sa na súčasné investície do symptómov a na opravu poškodeného tkaniva. Liečebný režim zvyčajne zahŕňa lieky z nasledujúcich skupín:

 • nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) - sú určené na odstránenie zápalu, tepla a bolesti;
 • analgetiká - niekedy predpisované okrem NSAID, ak ich účinok nebol dostatočný na úplné zmiernenie bolesti;
 • chondroprotektory - opravte poškodenú chrupavku;
 • svalové relaxanciá - uvoľnenie svalov;
 • Vitamíny B a minerály - zlepšujú látkovú výmenu, urýchľujú regeneráciu tkanív.

Masážna a cvičebná terapia

Spolu s liekmi lekár predpisuje cvičebné cvičenia a masáže pre pacienta. Pomáha to uvoľniť svaly chrbta, čo následne oslabuje alebo úplne zmierňuje bolesť.

Lekár zostaví skupinu cvičení individuálne pre každého pacienta. Rovnako ako masážne sedenia nemôžu byť vykonané so syndrómom výraznej bolesti.

Trakcia chrbtice

Natiahnutie je mechanický účinok na chrbticu, ktorý vám umožní umiestniť kosti do správnej polohy voči sebe, obnoviť krvný obeh v medzistavcových platničkách a zmierniť bolesť..

Kedy je potrebné vykonať operáciu?

Chirurgický zákrok je extrémnym opatrením pri takýchto chorobách. Uchyľujú sa k chirurgickému zákroku v prípadoch, keď ani tabletky, ani fyzická terapia s fyzioterapiou pomohli udržať chorobu a degeneratívne procesy pokračujú v postupe a ničia miechu.

Pretože operácia chrbtice je spojená s vážnymi rizikami, lekári uprednostňujú minimálne invazívne techniky.

Preventívne opatrenia

Na dosiahnutie zdravej chrbtice do veľmi vysokého veku by sa mali prijať tieto preventívne opatrenia:

 1. Chráňte spodnú časť chrbta pred chladom.
 2. Vyvarujte sa silnému fyzickému namáhaniu, neprenášajte ťažké bremená.
 3. Denné cvičenia na chrbticu.
 4. Robte pravidelné prestávky a zahrievajte sa, keď pracujete dlhšiu dobu v sede alebo v statickej polohe.

Dodržiavanie týchto jednoduchých pravidiel neposkytuje 100% záruku, ale významne zníži riziko chorôb chrbta.

záver

Degeneratívne-dystrofické zmeny v bedrovej chrbtici sú skupinou chorôb, ktoré sa v modernom svete, žiaľ, stále častejšie vyskytujú aj u mladých ľudí. Pretože ktorákoľvek z týchto patológií môže viesť k vážnym následkom až do zdravotného postihnutia, s výskytom bolesti chrbta, najmä ak k nej došlo bez zjavného dôvodu, je najlepšie sa poradiť s lekárom čo najskôr.

Degeneratívne-dystrofické zmeny v chrbtici: prečo je fyzická nečinnosť nebezpečná pre človeka

Bipedalizmus dovolil starým ľuďom uvoľniť si horné končatiny a rozvíjať jemné motorické zručnosti. Zároveň to viedlo k posunu ťažiska nadol a k významnému zvýšeniu zaťaženia chrbtice. Silný svalový korzet nielen zaisťuje plnohodnotný pohyb, ale tiež chráni tkanivo miechy pred predčasným zničením.

Životom moderného človeka je fyzická nečinnosť a často sa vyskytujúce bolesti chrbta (dorzalgia). Najčastejšie sa vyskytujú v dôsledku degeneratívnych-dystrofických zmien hrudnej a bedrovej chrbtice. Často sa nazývajú zovšeobecnený pojem „osteochondróza“, hoci to nie je úplne správne.

Prečo začína degenerácia

Hlavnými predispozičnými faktormi progresívnych procesov ničenia štruktúr chrbtice sú nadmerné nefyziologické axiálne zaťaženie s nedostatočnou podporou paravertebrálnych svalov..

Nízky svalový tonus a ich nízka kondícia vedú k zmene držania tela, k posilneniu alebo vyhladeniu prírodných kriviek chrbtice. Preto aj pri absencii fyzickej aktivity je tlak na všetky nosné štruktúry kĺbov nerovnomerne rozdelený. To vedie k ich predčasnému opotrebeniu, ktoré sa prejavuje degeneratívnymi procesmi.

Zmeny, ktoré sa vyskytujú v chrbtici, sú charakteristické starnutím, keď dochádza k prirodzenému starnutiu, oslabeniu väzov, stvrdnutiu chrupavky a zmenám v štruktúre kostí. Tieto poruchy sa však už začínajú objavovať u mladých ľudí.

Rysy života moderného človeka, ktoré prispievajú k skorému opotrebovaniu a degenerácii chrbtice:

Maximálna záťaž padá na bedrovú a v menšej miere na hrudnú chrbticu. Preto sa degeneratívne-dystrofické procesy častejšie zisťujú presne na týchto úrovniach.

Čo sa deje v chrbtici

Stavce sú navzájom spojené pomocou kĺbov medzi susednými procesmi, elastickými medzistavcovými platničkami a väzmi rôznych dĺžok. Patologické procesy sú deštrukcia tkanív (degenerácia) s metabolickými poruchami (dystrofia) v nich. Súčasne sú do rôznej miery zapojené všetky štruktúry..

V tkanive chrbtice existuje niekoľko typov degeneratívnych-dystrofických zmien:

Najzraniteľnejšou štruktúrou je medzistavcový disk. Skladá sa z vonkajšej vláknitej vláknitej kapsuly a elastického zaobleného vláknitého (želatínového) jadra. Kapsula za normálnych okolností nevyčnieva z oblastí stavcov a jadro je umiestnené v strede. To poskytuje flexibilitu a tlmenie pri pohybe..

Počiatočné degeneratívne-dystrofické zmeny v chrbtici sú uvoľnenie stien kapsuly disku a zníženie obsahu vody v jeho jadre. Výsledkom je, že disk je sploštený, stáva sa menej elastickým a jeho strany sa vydúvajú za stavce. V ďalšom štádiu sa obsah jadra posunie nabok a začne prenikať cez defekt vláknitej kapsuly. Toto sa nazýva vyčnievanie disku. Keď jadro padá mimo kapsuly, hovoria o hernii. Špeciálnym typom výčnelkov je vloženie jadra do stavcov (Schmorlova hernia)..

Jadro disku sa môže vo forme sekvestrácie zrútiť a spadnúť do lúmenu miechy. V tomto prípade budú nervové štruktúry stlačené a poškodené..

Na okrajoch stavcov sú v miestach pripojenia väzov oblasti osifikácie a rastu v podobe hrotov. Z toho sa stavce stávajú nerovnakými a podľa toho sa rozširujú. Je to spôsobené prebiehajúcimi dystrofickými procesmi, ako aj kompenzáciou nestabilného disku.

Dystrofia chrupavky v kĺbových medzistavcových kĺboch ​​vedie k degenerácii a deformácii kĺbov postihujúcich okolité tkanivá..

Dôsledky komplexu patologických zmien:

Príznaky choroby sú spôsobené samotnými degeneratívnymi-dystrofickými zmenami a zapojením neurovaskulárnych formácií a svalov do procesu..

Ako sa to prejavuje

Bolesť je najbežnejším príznakom degeneratívnych zmien bedrovej chrbtice. Najčastejšie je jednostranný, ale so spondylartrózou sa stáva symetrickým. Myofasciálny syndróm spôsobuje bolesť paravertebrálnych svalov, ktorá je sprevádzaná lokálnym napätím svalov a objavením sa spúšťacích bodov..

Ak dôjde k narušeniu nervových koreňov, nepohodliu sa dostane do zadku a nohy, objaví sa slabosť niektorých svalov nôh a zistia sa oblasti znecitlivenia. Dlhodobo existujúci kompresný syndróm vedie k asymetrickej atrofii dolných končatín. Lekár tiež odhaľuje zmenu reflexov šľachy, príznaky napätia nervových koreňov.

Zmeny v štruktúre chrbtice, bolesti a svalového napätia majú za následok obmedzenú pohyblivosť dolnej časti chrbta. Chôdza sa mení, vzhľad náklonu tela v jednom smere je možné znížiť kompresiu koreňov.

Degeneratívne-dystrofické zmeny v hrudnej chrbtici sú sprevádzané bolesťou (zvyčajne medzi lopatkami), myofasciálnym syndrómom, skoliózou a zmenou polohy tela. Bolesť môže byť podaná pozdĺž medzirebrového priestoru a napodobňovať príznaky chorôb hrudníka alebo brucha.

Ak dôjde ku kompresii miechy, potom sa porušenie zistí pod úrovňou poškodenia. Môžu byť asymetrické. Vyznačuje sa paralýzou nôh so zníženou citlivosťou, narušením panvových orgánov. Miecha má kratšiu dĺžku ako miecha, pod 1 bedrovým stavcom je miesto toho obrovský zväzok nervov (cop). Pri deformácii miechy na tejto úrovni alebo pri sekvestrácii prietrže sa vyskytuje syndróm chvosta koňa.

Identifikácia všetkých symptómov, vyšetrenie a vypočúvanie pacienta pomáhajú lekárovi určiť mieru poškodenia a naznačiť povahu patologických zmien. Ďalej vykonávať výskum.

Diagnostika a liečba

Inštrumentálna diagnostika je nevyhnutná na získanie presného obrazu choroby, na vylúčenie poškodenia nádoru alebo miechy, na identifikáciu stupňa a povahy poškodenia nervových štruktúr. Je potrebné zvoliť taktiku liečby..

Na objasnenie poškodenia svalov a ultrazvuku sa vykonáva rádiografia, CT a MRI chrbtice, myelografia, EMG..

Konzervatívne a chirurgické metódy sa používajú na liečenie degeneratívnych-dystrofických zmien v chrbtici a ich dôsledkov. Princípy liečby:

NSAID, svalové relaxanciá, vitamíny B, vaskulárne a neurotropné lieky, analgetiká sú predpísané. V akútnom štádiu sú predpísané intravenózne infúzie a intramuskulárne injekcie, aby sa rýchlo dosiahla terapeutická koncentrácia liekov v krvi a následne prešli na užívanie tabliet..

Pri liečení radikulárnych syndrómov sa lieková terapia dopĺňa o kostrovú trakciu. Účinná terapeutická blokáda. V tomto prípade sa analgetiká, kortikosteroidy a iné lieky podávajú subkutánne, paravertebrálne alebo epidurálne..

O operácii sa rozhoduje v prípade pretrvávajúcej silnej bolesti, kompresie miechy. Vykonajte klasické chirurgické zákroky aj moderné operácie s minimálnym dopadom. Znižujú riziko pooperačných komplikácií a prispievajú k včasnému uzdraveniu zdravotného postihnutia..

Je ťažké predpovedať presnú prognózu ochorenia s degeneratívnymi-dystrofickými zmenami v chrbtici. Podobné poruchy u rôznych pacientov môžu vyvolať príznaky rôznej intenzity. Prítomnosť myofasciálnej bolesti je priaznivejšia ako rozvoj radiálneho syndrómu. Čím je svalový korzet rozvinutejší, tým lepšia je prognóza. Niektoré pretrvávajúce ochranné a kompenzačné deformácie môžu zlepšiť priebeh choroby, zatiaľ čo iné samotné vedú k progresívnemu ničeniu diskov a stavcov..

Na začatie prevencie degeneratívnych-dystrofických zmien v chrbtici je potrebné začať od dospievania. Vyžaduje sa telesná výchova, tvorba správneho držania tela, odstránenie telesnej nečinnosti, vhodné usporiadanie pracoviska z ergonomického hľadiska a udržiavanie normálnej hmotnosti. Všetky tieto opatrenia zabránia predčasnému opotrebeniu chrbtice..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

75% - 80% zo sociálne aktívnej vekovej skupiny (vo veku 30 - 60 rokov) trpí degeneratívnymi ochoreniami chrbtice, 80% skúmaných 100% sú ľudia s diagnostikovanou bedrovou alebo bedrovou medzistavcovou prietržou.
Spiknutie z pupočnej kýly je jednou z najúčinnejších ľudových metód. Používa sa od staroveku a používa sa najmä vo vzťahu k deťom, ktoré niekedy často náhle plačú, a preto majú herniu. V súčasnej dobe sa prietrž hernie používa v detských prípadoch, ako aj v prípadoch dospelých.
Medzistavcová hernia je častou patológiou chrbtice. Je to výčnelok jadra disku umiestneného v medzistavcovom priestore, čo vedie k poškodeniu integrity vláknitého prstenca. Je diagnostikovaná hlavne v bedrovej a sakrálnej chrbtici, pretože nesú hlavnú záťaž pri chôdzi a vykonávaní väčšiny pohybov.