loader

Hlavná

Liečba

Degeneratívne-dystrofické zmeny v lumbosakral

Degeneratívne-dystrofické zmeny v lumbosakrálnej chrbtici sú pomalou deštrukciou tkanív medzistavcových platničiek dolnej časti chrbta. Prestanú prijímať jedlo, dehydratujú, vysušia a stratia pružnosť. Nadváha a sedavá práca vedú k oslabeniu chrbtových svalov a nadváhe. Výsledkom je, že chrbtica tlačí na medzistavcové platničky a ich štruktúra je zdeformovaná.

Patológie diskov sú nebezpečné tým, že sa zvyčajne vyskytujú iba v kritických okamihoch. Preventívne opatrenia už nebudú schopné pomôcť a pacient bude musieť používať lieky, absolvovať rôzne lekárske postupy. Samotná liečba však nemusí stačiť. Na zlepšenie stavu chrbtice a zabránenie vzniku závažných komplikácií je potrebné, aby ste prehodnotili svoj každodenný život ako celok..

Príčiny a rizikové faktory

Čo sú degeneratívne-dystrofické zmeny v lumbosakrálnej oblasti? Aby sme pochopili, pochopíme, ako sú usporiadané medzistavcové platničky. Tieto zvláštne pramene chrbtice pozostávajú z chrupavky. Na vrchole sú pokryté hustejším vláknitým prstencom a vo vnútri je dužinové jadro. Disky sú zvyčajne dosť mäkké, elastické - pretože poskytujú pohyblivosť chrbtice.

Keď svaly prestanú vydržať záťaž, prenesú ju na stavce. Chrbtica je stlačená, disky sú pod tlakom, ktoré nie sú navrhnuté. Bunky ich mäkkej chrupavky začnú odumierať..

Medzistavcové platničky môžu tiež oslabovať a deformovať sa, pretože je narušená výživa ich chrupavkového tkaniva. To sa môže stať, pretože stavce zmenšujú vzdialenosť medzi sebou a stlačia krvné cievy a kapiláry. Alebo zápalový proces, bedrové poškodenie malo rovnaké následky.

Rizikové faktory sú tieto:

 • Ostré pohyby, vzpieranie;
 • Zápalové procesy;
 • Sedavá práca;
 • Chlad a prievan;
 • Nezdravé jedlo;
 • Profesionálny šport;
 • Poruchy hormonálneho pozadia;
 • Starší vek;
 • Patológia metabolických procesov;
 • Traumatické zranenia stavcov.

Ľudia, ktorí sa pri nadváhe pohybujú veľmi málo, trpia problémami bedrovej chrbtice. Zvyčajne chrbtica stabilizuje svaly, ale ak sú svaly oslabené a nadmerná váha neustále zhoršuje chrbát, aj malé zaťaženie domácnosti spôsobuje deformáciu diskov. Ako vidíme, moderný životný štýl zvyšuje riziko dystrofických zmien v bedrovej oblasti.

Cesta vývoja patológie

Leví podiel napätia pripadá na lumbosakrálny región, práve tu medziobratlové platničky najčastejšie strácajú potrebnú výživu. Chrupavkové tkanivo stráca výživné látky, regeneruje sa horšie, prestáva byť elastické.

Vláknitý prsteň sa stáva krehkým, buničité jadro náhle stráca vlhkosť a schne. Spravidla sa na spodnú časť chrbta kladie čoraz väčšie napätie a priestor medzi stavcami sa zužuje ešte viac. Nadbytočné tkanivo bedrových diskov vyčnieva z okrajov chrbtice - nazýva sa to vyčnievanie. A keď vláknitý krúžok okolo disku zlomí jeho štruktúru, zlomí sa, výsledkom bude prvý výstup buničiny z disku a potom samotný disk z miesta v chrbtici. Nazýva sa to prietrž bedrovej chrbtice.

Výčnelky a prietrž prietrže, stlačenie nervov, silné bolesti. Telo má imunitu na ochranu pred zdrojom bolesti. V dôsledku tejto ochrany sa v bedrovej oblasti vytvárajú zápaly a opuchy, ktoré bránia pacientovi normálny život.

Degeneratívne-dystrofické zmeny v driekovej chrbtici sa vyvíjajú nepostrehnuteľne, a keď je príliš neskoro na to, aby sa venovali prevencii, zasiahnu pacienta. Aj keď máte šťastie a nevytvoril sa ani výčnelok, ani kýla, človek môže mať následky, ako je osteochondróza alebo radikulitída..

príznaky

Bohužiaľ, hoci bedrové ochorenie neohrozuje výkon pacienta, osoba v zásade nedochádza k podozreniu na ochorenie. Príznaky nie sú samotným degeneratívnym procesom, ale jeho komplikáciami a dôsledkami..

Návštevou neurológa alebo vertebroológa by ste mali odpovedať na tieto pocity:

 • Šitie, pálenie alebo tupá bolesť dolnej časti chrbta;
 • Vzhľad bolesti po námahe;
 • Bolesť po dlhšom pobyte v jednej polohe;
 • Ťažkosti s vykonávaním určitých pohybov, ako napríklad naklápanie alebo otáčanie;
 • Slabosť nôh;
 • Ťažkosti s močením, zápcha;
 • Chladná koža bedrovej oblasti;
 • Strata mobility, najmä ráno;
 • Porušenie symetrie tela;
 • Opuch a červená koža v bedrovej oblasti.

Vo vývoji tejto patológie lumbosakrálnej oblasti existujú štyri štádiá:

 • Prvé príznaky sa objavujú veľmi zriedka. Avšak často po fyzickej námahe ľudia trpia tupou bolesťou a obmedzeným pocitom v bedrovej oblasti. Ale takmer vždy sa to pripisuje únave;
 • V druhej fáze sa objavia príznaky. Pohyby chrbta sú oveľa ťažšie, pacient je ťažké sa ohnúť alebo otočiť. „Strieľa“ vzadu, to znamená, že hovorí o sebe ischiasou. V dôsledku stlačených nervov sa môže chvieť v panve a nohách. Existuje pocit „husacích hrboliek“;
 • Tretia fáza je akútna. Krvné cievy sa zachytia, metabolizmus svalov dolnej časti chrbta je prudko narušený, čo vedie k ich ischémii. Bolesť zosilnie. Nohy sú znecitlivené, kŕče ich prepichujú;
 • Štvrtá fáza je diagnostikovaná, ak je miecha a korene jej nervov zdeformované. To môže spôsobiť ochrnutie nôh..

diagnostika

Diagnóza degeneratívnych-dystrofických zmien v lumbosakrálnej oblasti sa vykonáva v troch etapách:

 • Zostaví sa lekárska anamnéza, sú uvedené príznaky a zvyčajné podmienky na nástup záchvatu bolesti;
 • Lekár vyšetrí pacienta na príznaky degenerácie tkaniva v lumbosakrálnej oblasti - skúma úroveň pohyblivosti, svalovú silu, oblasť lokalizácie syndrómu bolesti;
 • Vykoná sa skenovanie MRI. Nájde dôkaz, že pacient pociťuje dystrofické zmeny v lumbosakrálnej chrbtici. Nájde fyziologické dôvody, ktoré nakoniec viedli k rozvoju patológie.

Ak je skutočne pozorovaný degeneratívny proces v dolnej časti chrbta, potom skenovanie MRI pravdepodobne preukáže, že príznaky sú zrejmé z jedného z nasledujúcich dôvodov:

 • Medzistavcové platničky boli viac ako z polovice zdeformované;
 • Disky sa práve začínajú deformovať, napríklad sa v nich znižuje hladina vlhkosti;
 • Vláknitý kruh sa už začína zrútiť, bunky tkaniva chrupavky odumierajú;
 • Vláknitý prsteň je roztrhaný a buničité jadro začína opúšťať disk. To znamená, že sa vyvinula lumbosakrálna prietrž.

Môžete tiež potrebovať:

 • Krvné testy;
 • Röntgenové vyšetrenie;
 • CT sken.

Röntgenové žiarenie však nebude schopné preukázať známky patologického procesu v ranom štádiu. Počítačová tomografia a MRI skenujú chrbticu oveľa hlbšie. Tieto diagnostické metódy sa, žiaľ, zvyčajne využívajú iba vtedy, keď sa problém už prejavil.

liečba

Lekári najprv predpisujú konzervatívnu liečbu: rôzne lieky proti bolesti, otepľovacie masti, fyzioterapeutické cvičenia a masáže, manuálna terapia, akupunktúra. A iba ak tieto metódy nepomohli, robia sa chirurgické rozhodnutia.

prípravy

Predovšetkým je potrebné zmierniť bolesťový syndróm, poskytnúť pacientovi príležitosť na pohyb a obnovenie pracovnej kapacity. Na tento účel sa používajú nesteroidné protizápalové lieky (Diclofenac, Movalis, Nise) a lieky proti bolesti (Ketonal, Ketanov). Lieky sa používajú perorálne, zvonka injekciou. Vo zvlášť ťažkých situáciách je možné zablokovanie chrbtice v bedrovej oblasti..

Na uvoľnenie napätých svalov lumbosakrálneho svalstva sú predpísané svalové relaxanciá (Sirdalud, Midokalm)..

Musíte ich používať občas, pretože postupom času oslabujú svaly. Chondroprotektory aktivujú regeneráciu chrupavky a kĺbov. Vitamínové a minerálne komplexy tiež pomôžu telu zotaviť sa. Vitamíny B fungujú najlepšie.

LFK a masáže

Masážne a fyzioterapeutické postupy zlepšia krvný obeh v problematickej dolnej časti chrbta, uvoľnia svaly, poskytnú výživu pre vyčerpané tkanivá. Fyzioterapeutické cvičenia zlepšia metabolizmus a pumpujú krv do dolnej časti chrbta, pomáhajú schudnúť. Správne naplánovaná fyzická aktivita posilňuje bedrové svaly. Opäť majú dostatočnú silu, aby brali bremeno z chrbtice. Hlavná vec - naťahovacie cvičenia zväčšia vzdialenosť medzi stavcami dolnej časti chrbta a uvoľnia stlačené nervy. Zápalový proces a bolesť zmiznú. Obzvlášť užitočné je kúpanie. Triedy v bazéne nielen posilňujú svaly, ale tiež plynule napínajú lumbosakrálnu chrbticu. Takže budete liečiť nielen bolesť, ale aj jej príčiny.

Strata hmotnosti odstráni konštantné nadmerné zaťaženie spodnej časti chrbta. Ale nemôžete len schudnúť - musíte sa uistiť, že strava pacienta obsahuje vitamíny B a vápnik.

operácie

Našťastie vo väčšine prípadov pomôže stav pacienta uľahčiť konzervatívnu liečbu. Chirurgický zákrok je potrebný iba v prípade, že choroba pokračuje, bez ohľadu na všetky pokusy lekárov a pacienta o zastavenie liečby. Počas operácie sa nainštalujú zariadenia podporujúce bedrovú chrbticu. Pomôže to zmierniť tlak z chrbtice a zabráni ďalšiemu deformovaniu medzistavcových platničiek dolnej časti chrbta. Ďalším prípadom vyžadujúcim chirurgický zákrok je silná bedrová prietrž, pričom disk vychádza z chrbtice. Buničina, ktorá opustila disk, sa počas liposukcie vytiahne ako tuk alebo sa vyhorí laserom.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Degeneratívne-dystrofické zmeny v chrbtici: príčiny a liečba

Degeneratívne-dystrofické zmeny v chrbtici sú deštrukciou spojivového tkaniva medzistavcových platničiek, ktorá prestáva prijímať krv, stráca elasticitu a stáva sa suchou. Dôvodom tohto procesu sa často stáva sedavý spôsob života a nadváha, ktoré negatívne ovplyvňujú chrbticu a vedú k oslabeniu chrbtových svalov. Výsledkom patológie je ischias, osteochondróza a strata citlivosti na nohách.

Degeneratívne-dystrofické zmeny v lumbosakrálnej chrbtici sa začínajú vyvíjať so slabnutím svalov chrbta a zvýšením telesnej hmotnosti, ktoré stláča chrbticu. Najväčší tlak je vyvíjaný na lumbosakrálnu oblasť, čo vedie k stlačeniu stavcov a zhoršeniu mikrocirkulácie krvi v tejto oblasti. Bez získania potrebného množstva živín sa tkanivo chrupavky stane krehkým a jadro buničiny vyschne. Zvýšenie záťaže chrbtice vedie k vyčnievaniu a medzistavcovej prietrži. Vývoj patológie je spravidla asymptomatický a prvé príznaky sa začínajú objavovať až v štádiu osteochondrózy a radikulitídy..

Bežné príčiny patológie v lumbosakrálnej oblasti sú:

 • pasívny životný štýl;
 • zdvíhať závažia;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • podvýživa;
 • starší vek;
 • poranenia miechy;
 • narušenie metabolických procesov;
 • zápalové procesy;
 • hormonálne poruchy.

Choroba chrbtice spôsobená narušením fungovania regulačných systémov tela sa môže prejaviť nielen bolesťou chrbta, ale aj so symptómami, ako sú:

 • zápcha;
 • ťažkosti s močením;
 • opuchy končatín;
 • poruchy v gastrointestinálnom trakte;
 • závraty;
 • slabosť nôh.

Každý zo symptómov sa prejavuje s inou intenzitou v každom štádiu choroby. Existujú štyri štádiá vývoja patológie lumbosakrálnej chrbtice:

 1. 1. Neexistujú žiadne vyjadrené príznaky, ale po fyzickej námahe alebo dlhodobom vystavení chladu človek pociťuje nepohodlie v bedrovej oblasti, ktoré sa často mýli s únavou svalov..
 2. 2. Objavujú sa malé príznaky, je narušená flexibilita chrbtice. Pre pacienta je ťažké sa ohnúť alebo otočiť a náhle pohyby sú sprevádzané akútnou bolesťou. To ukazuje na vývoj radikulitídy a kompresie stavcových nervov..
 3. 3. Syndróm bolesti sa stáva trvalým, sprevádzaným znecitlivením nôh, svalových kŕčov a bolesti hlavy. Metabolické procesy v tkanivách dolnej časti chrbta spomaľujú, vyvíja sa ischémia.
 4. 4. Nedostatok živín vedie k deštrukcii medzistavcových platničiek a anatomickej deformácii chrbtice. V závažnom prípade môžu stlačené nervy chrbtice viesť k paralýze dolných končatín.

Základom liečby degeneratívnych-dystrofických zmien v chrbtici je komplexná diagnóza. Najprv by ste mali kontaktovať neurológa, ktorý po preskúmaní a vykonaní série testov predpíše ďalšie postupy, ktoré zahŕňajú:

Diagnóza sa najčastejšie robí na základe röntgenového žiarenia, ale v prípade atypického priebehu ochorenia sa na MRI a CT určia skryté patológie v ranom štádiu vývoja. Zabráni sa tým budúcim komplikáciám..

Liečba patológie sa uskutočňuje konzervatívne alebo chirurgicky. Obidve metódy sa často používajú na vzájomné dopĺňanie..

Konzervatívna terapia sa uskutočňuje v raných štádiách vývoja ochorenia a má vonkajší charakter účinku. Jej cieľom je zastaviť zápalový proces a opraviť zmeny v chrbtici. Na tento účel sa používajú fyzioterapeutické postupy, ako napríklad:

 • elektroforéza;
 • vodoliečba;
 • laserová terapia;
 • akupunktúra;
 • trakcie;
 • ortopedická korekcia;
 • radónové kúpele;
 • liečivé bahno.

Pacientovi je predpísaná masáž a liečebné postupy, ktorých príjem by mal zmierniť negatívne príznaky. Predpisujú sa nesteroidné protizápalové lieky (diklofenak, ibuprofén) a lieky proti bolesti (Ketanov, Analgin), chondroprotektory a priebeh vitamínu B. V prvom týždni liečby by mal pacient obmedziť fyzickú aktivitu, vyhnúť sa zdvihnutiu hmotnosti a náhlym pohybom, ktoré môžu viesť k poškodeniu chrbtice..

Pacientovi je predpísaný kurz fyzioterapie, ktorého účelom je eliminácia dystrofie, posilnenie chrbtových svalov, zníženie zaťaženia chrbtice. Komplex postupov zahŕňa vytvorenie správneho dávkovacieho zaťaženia, ktoré zmierni tlak stavcov na nervových zakončeniach a upraví ich polohu. Pravidelná cvičebná terapia s použitím zdravotníckych pomôcok alebo doma normalizuje krvný obeh, metabolizmus a zásobovanie miechových tkanív živinami, ktoré potrebujú..

Komplex cvičebných cvičení zahŕňa:

 1. 1. Ležať na chrbte, ohýbať obe nohy na kolenách a nohy opierať o stenu. Potom pomaly odtrhnite krížovú vrstvu z podlahy pohybom tlaku na hrudnú a krčnú chrbticu. Podržte niekoľko sekúnd v najvyššom bode a potom postupne spustite panvu k podlahe.
 2. 2. Ležať na chrbte, pomaly si odtrhávať hlavu od podlahy a súčasne si kolená ťahať za hruď. Je potrebné priblížiť časti tela čo najbližšie, potom ich plynulo rozdeliť a cvičenie zopakovať.
 3. 3. Ležať na chrbte, roztiahnuť nohy a položiť dlane na zem. Na povzdych musíte maximalizovať svrbenie svalov a zároveň vydýchnuť - uvoľniť sa. Napätie sa musí udržiavať 5 až 10 sekúnd a zvyšok medzi opakovaniami by nemal prekročiť niekoľko sekúnd.
 4. 4. Pri ležaní na hladkom povrchu podlahy musíte ohnúť nohu na koleno z vysunutej polohy bez toho, aby ste si trhali chrbát. Noha je čo najviac pritiahnutá k zadku. V ideálnom prípade sa musíte dotýkať päty zadku, ale pri prvých pokusoch by sa malo obmedziť na kolenný kĺb 90 stupňov, nie viac.
 5. 5. Dostaňte sa na všetky štyri ruky s dlaňami na podlahe. Po privedení brady k hrudníku sa pri výdychu ohnite chrbtom a po vdýchnutí ho vráťte do pôvodnej polohy. Cvičenie sa nazýva mačka. Malo by sa vykonávať hladko, zatiaľ čo hlava by nemala stúpať a chrbát by sa mal ohýbať.
 6. 6. Postavte sa na všetky štyri a pomaly uvoľnite jednu nohu v kolene, chvíľu ju zafixujte, potom sa vráťte do pôvodnej polohy a nohu vymeňte..
 7. 7. Ľahnite si na brucho pomocou valčeka pod bradu a pri nadýchaní pomaly zdvíhajte panvu nad podlahu. Opravte niekoľko sekúnd v najvyššom bode a potom postupne zostupujte. Pri výkone cvičenia musíte zabezpečiť, aby sa krk neťažil a aby fungovali iba bedrové chrbtice a svaly brucha..

Cvičenie Cvičenie

Po lekárskej gymnastike sa vykonáva masáž, ktorá zmierňuje svalové napätie. Miestnym tlakom, trením a vibráciami na povrchu chrbtového a chrbtového stĺpca sa obnoví normálny svalový tonus a stimuluje sa krvný obeh. Chirurgická liečba sa používa v prípade anatomickej deformácie stavcov, ktorú nemožno napraviť konzervatívnymi metódami liečby. V ťažkých prípadoch je chirurgický zákrok jediným spôsobom, ako pri štiepení koreňov nervov spôsobiť paréziu a narušenie vnútorných orgánov. Takéto podmienky ohrozujú život pacienta a vyžadujú si núdzové opatrenia..

Chirurgický zákrok spočíva v odstránení poškodených medzistavcových platničiek a ich nahradení umelými. Protéza sa skladá z dvoch pántov a dosiek, ktoré úplne opakujú štruktúru prirodzených stavcov, čo vám umožňuje pevne ju opraviť a dosiahnuť ďalšie obnovenie funkčnosti chrbtice..

Degeneratívne-dystrofické zmeny v chrbtici: príčiny, príznaky, metódy liečby

Patologické zmeny v štruktúre spôsobené degeneratívnymi-dystrofickými procesmi v chrbtici vedú k postupnej strate funkčnosti. Nedostatok včasného a správneho zaobchádzania výrazne zhoršuje zdravotný stav a kvalitu ľudského života.

príčiny

Existuje názor, že choroby pohybového ústrojenstva sú najčastejšie spôsobené procesom starnutia tela. Existuje však veľa provokujúcich faktorov pre rozvoj degeneratívnych-dystrofických zmien v chrbtici. Zoberme si ich:

 • Nesprávne držanie tela (u dospievajúcich sú abnormality zistené takmer v 90% prípadov).
 • Chýbajúci pravidelný, mierny tlak na svaly chrbta a brucha.
 • Sedavý spôsob života.
 • Nevyvážená strava.
 • Zlý príjem vody alebo nedostatočný príjem tekutín.
 • Nadmerná fyzická aktivita a neschopnosť správne ich distribuovať.
 • Ochorenia endokrinného systému, ktoré narušujú metabolické procesy v tele.
 • Príliš veľká telesná hmotnosť.
 • zranenia.
 • dedičnosť.
 • Rôzne novotvary.
 • Infekčné choroby (tuberkulóza kostí, osteomyelitída, syfilis).
 • Neschopnosť správne zorganizovať školenie, pracovisko.
 • Nútený pobyt na dlhú dobu v štatistickej póze.
 • Alkoholizmus, fajčenie.

Degeneratívne-dystrofické zmeny v chrbtici sa diagnostikujú u všetkých starších ľudí.

príznaky

Príznaky degeneratívnych chorôb chrbtice sa objavujú v rôznej miere v závislosti od poškodenia, oblasti a trvania procesu. Bez ohľadu na to, ktoré oddelenie je ovplyvnené, človek pociťuje bolesť, pocit stuhnutosti, obmedzený pohyb. Zvážte príznaky prejavujúce sa pri rôznych stupňoch poškodenia stavcov.

Počiatočné zmeny

Degeneratívne-dystrofické ochorenia chrbtice v počiatočnej fáze vyvolávajú dysfunkciu. Vo vláknitom tkanive diskov sa tvoria malé trhliny, dochádza k podráždeniu oblúkových kĺbov. Situáciu sprevádzajú tieto príznaky:

 • lokalizovaná bolesť v postihnutej oblasti:
 • obmedzená mobilita;
 • svaly sú stiesnené;
 • rýchla únava.

Akútna fáza v počiatočnom štádiu choroby zvyčajne zmizne po 6 až 14 dňoch. Nasledujúce prejavy patologických zmien budú trvať zakaždým dlhšie.

Mierna zmena

Lekári označujú túto fázu za nestabilnú. Medzistavcové platničky sú dehydratované, ich štruktúra je hustejšia. V dôsledku toho klenuté kĺby a kĺbové kapsuly oslabujú, čo spôsobuje nestabilitu. Známky miernych zmien v štruktúre tkanív:

 • objavujú sa bolesti rôznej intenzity;
 • rozsah pohybu je znížený;
 • chrbtica zmení ohyb;
 • svalové kŕče;
 • s degeneratívnymi zmenami krčnej chrbtice sa vyskytujú migrény, závraty, poruchy spánku;
 • znížený výkon;
 • postihnutá oblasť sa často zväčšuje, mierne nadbytočná;
 • s degeneratívno-dystrofickými zmenami v lumbosakrálnej chrbtici, bedrovej časti, pocit brnenia, znecitlivenie zadku, nohy.

Vyjadrené zmeny

Na chrbtici sa objavujú osteofyty (výrastky). Je to reakcia tela na nestabilitu kĺbov v období predchádzajúcej fázy..

Takéto zmeny často vyvolávajú zúženie miechového kanála. V tejto súvislosti choroba nadobúda nové príznaky:

 • povaha zmeny bolesti (môže sa výrazne znížiť);
 • je narušený krvný obeh;
 • zvyšuje sa strata funkčnosti;
 • ischémia sa často vyvíja;
 • dočasná alebo čiastočná znecitlivenie končatín (pálenie, brnenie, husacie hrbole);
 • znížená funkčnosť panvových orgánov;
 • kŕče.

Lekári venujú pozornosť skutočnosti, že porážku degeneratívnych-dystrofických zmien stavcov možno zastaviť, ak správne reagujete na prvé príznaky choroby..

Druhy degeneratívnych zmien

Pod patológiou chrbtice degeneratívnej-dystrofickej povahy sa rozumie niekoľko chorôb. Majú spoločné príznaky a charakteristické vlastnosti. Osoba často vyvíja niekoľko typov takýchto patológií súčasne:

 • chondróza (narušená integrita medzistavcových platničiek);
 • osteochondróza (disky sú zdeformované a nariedené);
 • spondylóza (formy rastu na chrbtici);
 • výstupok (výstupok z disku);
 • spondylartróza (zničené medzistavcové kĺby).

Degeneratívne-dystrofické zmeny krčnej chrbtice

Táto oblasť sa považuje za najzraniteľnejšiu. Preto sa najčastejšie diagnostikujú degeneratívne dystrofické zmeny krčnej chrbtice. Tento stav je spôsobený skutočnosťou, že svaly goliera sú neustále v dobrom stave. Najčastejšie patológia postihuje ľudí „sedavých povolaní“..

Známky degeneratívnych-dystrofických zmien v krčnej chrbtici:

 • ožarovanie bolesti od krku po plecia, ruky;
 • migréna;
 • závraty;
 • rýchla únava;
 • znížená duševná a fyzická aktivita;
 • poruchy spánku;
 • prejav príznakov vegetovaskulárnej dystónie;
 • znecitlivenie prstov.

Ak pacient nedostane včasnú pomoc počas degeneratívnych-dystrofických zmien v chrbtici krčnej chrbtice, pozoruje sa obmedzenie pohybu a ďalšia strata funkčnosti..

Degeneratívne zmeny v hrudnej chrbtici

Degeneratívne-dystrofické zmeny v hrudnej chrbtici sú najčastejšie vyvolané zraneniami. Patológia často postihuje ľudí, ktorí sú nútení zdvíhať príliš ťažké bremená a zaoberajú sa extrémnymi športy. Pri zasiahnutí tejto oblasti sa najčastejšie diagnostikuje osteochondróza, spondylóza, spondylartróza..

Disky sa bez ohľadu na vek deformujú. Zároveň sa stenčujú a spôsobujú pokles stavcov. Ak sa vyvinie spondylóza, vo väčšine prípadov sa osteofyty tvoria na vonkajšej strane diskov. Postupom času sa na okrajoch stavcov vytvárajú aj výrastky. To všetko vedie k klinickým prejavom:

 • bolesť pása;
 • nepohodlie alebo bolesti chrbta v srdci, obličkách, pečeni;
 • tuhosť pohybov.

V dôsledku degeneratívnych zmien stavcov hrudnej oblasti sa často zdá, že človeku bolí iné vnútorné orgány..

Degeneratívne-dystrofické zmeny v bedrovej chrbtici

Degeneratívne-dystrofické zmeny lumbosakrálnej chrbtice v zanedbanej forme predstavujú veľké riziko pre ľudské zdravie až do úplnej straty pracovnej kapacity..

Je pozoruhodné, že patologické nálezy v sakrálnej oblasti sa objavujú iba v mladom veku (do 25 rokov). Potom sa prirodzene v tejto zóne zlúčia všetky stavce. V tejto súvislosti všetky chyby, ktoré sa vyskytli skôr.

Ale degeneratívne-dystrofické zmeny v bedrovej chrbtici vyžadujú včasnú reakciu. Táto zóna sa hypoteticky nazýva ťažiskom, preto je neustále vystavená štatistickému a mechanickému namáhaniu..

Riziko vzniku chorôb je veľké pre všetkých ľudí, ktorých činnosť súvisí s ťažkou fyzickou prácou. Výkonné športy tiež prispievajú k rýchlemu zhoršovaniu podporného tkaniva stĺpov v tejto oblasti. Výsledkom je, hernie, vyčnievanie diskov, zovretý nerv. Patológie vyvolávajú silnú bolesť, znecitlivenie dolných končatín a dysfunkciu pri práci panvových orgánov..

Ktorý lekár lieči degeneratívne zmeny v chrbtici?

Ak zistíte alarmujúce príznaky, mali by ste sa okamžite poradiť s neurológom. Iba včasné začatie liečby zastaví progresiu ochorenia.

V závislosti od dôvodov a provokujúcich faktorov sa môžu do prípravy liečebného plánu zapojiť aj ďalší špecializovaní odborníci (osteopat, chiropraktik, endokrinológ, odborník na výživu, špecialista na infekčné choroby, pulmonológ)..

diagnostika

Skúsený špecialista je schopný určiť degeneratívne zmeny vo fáze vyšetrenia a vypočúvania pacienta. Klinické prejavy naznačujú prítomnosť patológií v určitej časti chrbtice.

Na potvrdenie a objasnenie povahy degeneratívnych procesov sa používa niekoľko diagnostických metód:

 • Rádiografia - umožňuje získať obrázok, na ktorom sú zobrazené odchýlky od normy. Možnosti tejto metódy sú trochu obmedzené. Na obrázku však vidíte zoslabenie medzistavcových platničiek, deformáciu tela, prítomnosť okrajových výrastkov, prietrže.
 • Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI) je štúdia, ktorá vám umožňuje získať podrobný obraz o stave stavcov, diskov, tkanív miechy, kĺbov. Výsledkom postupu je, že špecialista dostane veľa snímok MR každého stavca v rôznych projekciách a rezoch. Viac informácií o MRI →
 • Počítačová tomografia (CT) - táto štúdia sa vykonáva, ak je to potrebné na presné a presné stanovenie stavu chrupavky a kostného tkaniva, miechy, nervov.
 • Elektromyografia (EMG) sa používa na identifikáciu typov poškodenia nervov..
 • Myelografia je röntgenové vyšetrenie zahŕňajúce injekciu kontrastu do chrbtice. Táto technika umožňuje presnú vizualizáciu poškodenej oblasti. Prečítajte si viac o myelografii →

Výber diagnostickej metódy je založený na klinických prejavoch patológie, schopnostiach kliniky a pacienta.

liečba

Všetky spôsoby liečby degeneratívnych a dystrofických patológií chrbtice sa bežne delia do dvoch skupín. Konzervatívne metódy zahŕňajú použitie liekov, fyzioterapiu, ortopedické bandáže. Integrovaný prístup k riešeniu problému sa považuje za veľmi efektívny..

Chirurgický zákrok sa odporúča veľmi zriedka. Okrem toho by to malo byť odôvodnené rýchlym vývojom patologického procesu alebo nevhodnosťou konzervatívnej liečby.

Lieky

Terapia spočíva v vymenovaní liekov na zmiernenie bolesti, zápalu, zlepšenie krvného obehu a stavu chrupavky:

 • Protizápalové lieky (Nimesil, Diclofenac, Ibuprofen).
 • Lieky, ktoré zlepšujú cievnu priechodnosť (Actovegin, Trintal, Piracetam).
 • Lieky proti bolesti (Analgin, Oxadol, Tramal).
 • Antispasmodiká (Lidokaín, Novokaín, Bipivukaín).
 • Chondopotektory pomáhajú obnoviť štruktúru chrupavky a kostného tkaniva (Rumalon, Chondrolon, Chondrolitin).

fyzioterapia

Fyzioterapeutické liečebné metódy sa aktívne používajú v boji proti progresii degeneratívnych a dystrofických procesov v chrbtici:

 • Laser má komplexný efekt. Počas procedúry sa dosiahne protizápalový, analgetický a regeneračný účinok..
 • Vibračná metóda zahŕňa použitie páskových vibračných masérov.
 • Magnetoterapia - špeciálny prístroj ovplyvňuje liečenú oblasť na bunkovej úrovni.
 • Elektroterapia - postup zahŕňa miestne vystavenie tkanivám. Počas jeho správania sa krvný obeh zlepšuje, v dôsledku čoho dochádza k úľave.
 • Liečba rázovými vlnami je inovatívna technika založená na vplyve akustickej vlny na postihnutú oblasť. Po zákroku sa mikrocirkulácia v tkanivách a metabolických procesoch zlepší, bolesť, opuch sa zníži.

Manuálna terapia a masáž sú často kombinované s inou fyzioterapiou.

Telesná výchova

Existuje niekoľko súborov cvičení na zlepšenie stavu. Terapeutické cvičenia pre ľudí trpiacich degeneratívnymi zmenami bedrovej, hrudnej alebo krčnej chrbtice, zlepšujú metabolické procesy a krvný obeh:

 1. Začnite zahrievaním. Kruhové rotácie sa vykonávajú s hlavou, potom s rukami (prsty držiace sa za plecia) a telom okolo osi, ruky by sa mali držať za opasok. Zároveň je potrebné zabrániť ostrým pohybom..
 2. Postavte sa rovno, prsty zložené do zámku nad hlavou. Vykonajte pohyby krku zo strany na stranu (10-krát). Nemeňte smer hlavy.
 3. Ležte na podlahe, ruky a nohy by sa mali zdvíhať rovnomerne kolmo na povrch podlahy. Potom sa s uvoľneným trupom vykonajú pohyby napodobňujúce hadie plazenie.

Pravidelné cvičenie vytvára správne držanie tela, posilňuje svalový korzet. V dôsledku toho degeneratívne procesy spomaľujú ich vývoj.

Chirurgické ošetrenie

V modernej medicíne sa na boj proti progresii degeneratívnych procesov v mieche úspešne používajú rôzne chirurgické metódy:

 • laminektomie.
 • Laserové odparovanie.
 • Dekompresia (predná, posterolaterálna).
 • Foraminotomy.
 • Facetectomy.

V prípade výrazného poškodenia sa stabilizačné operácie vykonávajú pomocou titánových implantátov.

prevencia

Odporúčania špecialistu pomôžu znížiť pravdepodobnosť vzniku patológií pohybového aparátu:

 • Keď sedíte, mali by ste často vstávať a robiť mini-warm-up.
 • Eliminujte dlhodobé vystavenie chladu, nadmernému zaťaženiu.
 • Strava by mala obsahovať dostatočné množstvo zdravých minerálov a vitamínov..
 • Pravidelne cvičte, aby ste posilnili svaly..
 • Vzdajte sa zlých návykov.

Pri prvých prejavoch nepohodlia, stuhnutosti, bolesti chrbtice je nevyhnutná návšteva neurológa. Je oveľa ľahšie zastaviť chorobu v počiatočných fázach jej vývoja..

Zaslala sestra Tatyana Grosová,
špeciálne pre Vertebrolog.pro

Užitočné video o degeneratívnych zmenách chrbtice

Zoznam zdrojov:

 • Saveliev N.N. Choroby chrbtice a kĺbov. AST, 2017.
 • Tuchkov A.A. Všetko o chrbtici alebo stavovcoch pre všetkých: Moskva, 2011.

Pán známky degeneratívnych zmien v bedrovej chrbtici

Príčiny výskytu patológie

Aby sme pochopili podstatu vývoja degeneratívnych-dystrofických zmien na medzistavcových platničkách, je veľmi dôležité porozumieť príčinám týchto procesov. Faktom je, že ľudské telo je overený mechanizmus, ktorý vydrží obrovské zaťaženie, ale pod vplyvom rôznych druhov nepriaznivých faktorov sa pozoruje oslabenie prirodzeného obranného mechanizmu, čo vedie k rýchlemu narušeniu integrity chrupavkových štruktúr. Dôležitú úlohu pri porušovaní trofických medzistavcových platničiek hrá moderný životný štýl. Nasledujúce spúšťače teda prispievajú k rozvoju degeneratívnych-dystrofických zmien v chrbtici:

ostré bremená; zápalové ochorenia; pasívny životný štýl; podchladenie; podvýživa; aktívne športy; hormonálne poruchy; choroby endokrinného systému; normálny proces starnutia; metabolické poruchy; staré a čerstvé zranenia chrbtice.

Najčastejšie sú degeneratívne-dystrofické zmeny v chrbtici pozorované u ľudí, ktorí vedú extrémne sedavý životný štýl a súčasne nesprávne jedia. Faktom je, že za normálnych okolností je záťaž chrbtice rovnomerne rozložená a rozvinutý svalový rámec jej poskytuje významnú podporu. U ľudí, ktorí vedú sedavý spôsob života a majú nadmerný telesný tuk, sú svaly spravidla zle vyvinuté, takže aj najmenšie silové cvičenia vedú k vážnemu preťaženiu medzistavcových platničiek. Svalová štruktúra v tomto prípade už nemôže prevziať časť záťaže počas pohybu, čo prispieva k rýchlemu výskytu degeneratívnych-dystrofických zmien..

Vplyv iných nepriaznivých faktorov a ich kombinácií tiež ovplyvňuje stav miechy, takže vo väčšine prípadov je mimoriadne ťažké určiť, čo presne sa stalo impulzom na objavenie sa týchto porúch v chrupavkovom tkanive medzistavcových platničiek. Zároveň pochopenie príčiny vzniku takého patologického stavu, ako sú degeneratívne-dystrofické zmeny v chrbtici, vám umožňuje prijať účinné preventívne opatrenia..

Patogenéza vývoja choroby

V súčasnosti je dobre známe, ako sa vyvíjajú degeneratívne-dystrofické zmeny bedrovej chrbtice. Vertebrálny stĺpec v sakrálnej oblasti a dolnej časti chrbta má najväčšie zaťaženie pri každom pohybe a dokonca aj v polohe na sedenie. Kvôli vplyvu preťaženia a ďalších nepriaznivých faktorov sa v oblasti medzistavcových platničiek tohto oddelenia sleduje predovšetkým výživa chrupavkových tkanív. Priamo na medzistavcových platničkách sa nenachádzajú žiadne krvné cievy, ktoré by ho mohli kŕmiť priamo, takže často prvý výskyt podvýživy obklopujúci chrbticu mäkkých tkanív. Pri neprítomnosti správnej úrovne výživy medzistavcových platničiek sa chrupavkové tkanivo postupne rozpadá a stráca elasticitu..

Dikul: “Pamätajte! Ak sa začnú bolieť kĺby nôh a rúk, v žiadnom prípade by nemali... "

Druhou fázou vývoja degeneratívnych-dystrofických zmien je riedenie a oslabenie chrupavkového tkaniva. V tomto okamihu je pozorované postupné sušenie chrupavky, čo vedie k pomalému poklesu výšky medzistavcových platničiek. V dôsledku deštrukcie vláknitej membrány môžu vzniknúť rôzne výčnelky, t. J. Výčnelky diskov. Pri kritickom ničení tkanív vláknitého prstenca môže dôjsť k jeho prasknutiu, ktoré vo veľkej väčšine prípadov vedie k tomu, že želatínové telo opustí medzistavcové platničky a objaví sa herniálna formácia. Takéto výčnelky nevyhnutne znamenajú zmeny v proporciách stavcov a zovretie koreňov nervov siahajúcich od miechy..

V reakcii na narušenie chrupavkového tkaniva sa pozoruje aktivácia imunitného systému, bunky začnú produkovať prostaglandíny, to znamená látky, ktoré sú induktormi zápalového procesu. V dôsledku výroby týchto látok dochádza k zvýšeniu prísunu krvi a opuchu mäkkých tkanív obklopujúcich chrbticu, čo je často sprevádzané výskytom ešte väčšej tuhosti driekovej chrbtice a bolestivosťou v postihnutej oblasti. Degeneratívne-dystrofické zmeny v lumbosakrálnej chrbtici sa spravidla vyznačujú pomalou progresiou a chronickým priebehom. V budúcnosti sa môžu dystrofické zmeny bedrovej chrbtice stať odrazovým mostíkom pre vývoj množstva nebezpečných chorôb a komplikácií, vrátane osteochondrózy, radikulitídy atď..

Charakteristické príznaky choroby

Vo veľkej väčšine prípadov nemôžu pacienti nezávisle určiť začiatok vývoja degeneratívnych-dystrofických zmien, pretože v počiatočných štádiách tohto patologického procesu zvyčajne nie sú prítomné vyjadrené príznaky. V skutočnosti sa rozlišujú 4 hlavné fázy vývoja degeneratívnych-dystrofických zmien, z ktorých každá má svoje charakteristické znaky. V počiatočnej fáze sa nemusia pozorovať zjavné príznaky, ktoré môžu naznačovať osobe bez lekárskeho vzdelania existujúce problémy chrbtice..

Nehorľujte papilomavoly a krtky! Aby zmizli, pridajte do vody 3 kvapky..

Ako som liečil OSTEOCHONDROSIS bez lekárov...

Malysheva: „Paraziti budú prepustení do 1 noci! Bojí sa toho ako oheň! Piť 200 ml... “

Avšak často v tomto štádiu procesu sa môže po zvýšenej fyzickej aktivite vyskytnúť silná matná bolesť dolnej časti chrbta. Niektorí ľudia navyše hlásia určitú tuhosť v dolnej časti chrbta..

V 2. štádiu vývoja choroby je možné pozorovať závažné príznaky. Po prvé, u ľudí v tomto štádiu existuje vážne obmedzenie pohyblivosti chrbtice a môže sa objaviť akýkoľvek ohyb, tzv. „Bolesti chrbta“, to znamená útoky na radikály. Pacienti sa môžu sťažovať na pocit mravčenia a husacie hrbole na zadku a dolných končatinách.

V treťom štádiu vývoja degeneratívnych-dystrofických procesov ochorenie prechádza do akútneho štádia, pretože v tomto okamihu je pozorovaná kompresia radiálnej krvnej cievy a podvýživa mäkkých tkanív obklopujúcich chrbticu, čo spôsobuje ich ischémiu. Fyzické prejavy tohto štádia zahŕňajú zvýšenú bolesť, časté prípady znecitlivenia dolných končatín a kŕče.

Keď degeneratívne-dystrofické procesy chrbtice vstupujú do štádia 4, je možné pozorovať poškodenie miechy a jej vetviacich koreňov, čo je plné parézou a paralýzou dolných končatín. Takéto komplikácie sú spravidla výsledkom poškodenia miechy alebo podvýživy kompresiou.

Metódy včasnej diagnostiky

Vo väčšine prípadov sa pacienti s degeneratívno-dystrofickými procesmi v bedrovej chrbtici dostanú k lekárovi v neskorých štádiách, keď sa príznaky prejavujú pomerne intenzívne a bránia osobe viesť plnohodnotný každodenný život. Diagnóza tohto patologického stavu začína zozbieraním podrobnej analýzy, vyšetrením lumbosakrálnej chrbtice a palpáciou.

Externé vyšetrenie spravidla nestačí na vyhodnotenie prítomnosti patologických zmien na medzistavcových platničkách a ich prevalencie. Na potvrdenie diagnózy je potrebných niekoľko štúdií s použitím moderných lekárskych prístrojov. Takéto štúdie zahŕňajú:

všeobecná analýza krvi; rádiografiu počítačová tomografia: magnetická rezonancia.

Napriek skutočnosti, že rádiografia je všeobecne prístupnou diagnostickou metódou, zároveň sa považuje za najmenej presnú a informačnú, pretože v skorých štádiách vývoja patológie nie je možné identifikovať existujúce degeneratívne zmeny v lumbosakrálnej chrbtici. CT a MRI sú spoľahlivejšie a modernejšie zobrazovacie nástroje, takže vám umožňujú identifikovať existujúce abnormality aj v počiatočných fázach. Pomocou MR vám obraz umožňuje všimnúť si existujúce degeneratívne-dystrofické zmeny v hrudnej chrbtici alebo bedrovej oblasti, aj keď sú veľmi slabé. MRI je teda najpresnejšou modernou diagnostickou metódou..

Aká je terapia?

Liečba degeneratívnych-dystrofických zmien v bedrovej chrbtici spočíva predovšetkým v určení podpory liečiva, ktorá eliminuje syndróm bolesti..

Spravidla sa predpisujú injekčné blokády, masti a krémy s analgetickým účinkom.

Predpisujú sa lieky, ktoré pomáhajú obnovovať krvný obeh, odstraňujú opuchy mäkkých tkanív, zlepšujú trofizmus chrupavky a zmierňujú svalové kŕče. Okrem toho sú predpísané vitamíny B, ktoré môžu znížiť poškodenie nervových vlákien počas ich porušenia a urýchliť jeho regeneráciu. Bežné lieky predpísané na detekciu degeneratívnych-dystrofických zmien zahŕňajú:

diklofenak; Ketanov; Revmoxicam; Teraflex; chondroitín; Midokalm.

Toto nie je úplný zoznam liekov, ktoré možno použiť na identifikáciu degeneratívnych-ditrofických procesov. Obraz dystrofických zmien v lumbosakrálnej chrbtici v mnohých ohľadoch ovplyvňuje výber liekov v každom hotovom prípade. Po odstránení akútnych symptomatických prejavov je predpísaný celý komplex fyzioterapeutických procedúr a cvičebnej terapie. Fyzioterapeutické postupy používané pri takýchto patologických stavoch chrbtice zahŕňajú magnetoterapiu a elektroforézu. Aktívne používaná akupunktúra, akupunktúra, terapeutická masáž a ďalšie prostriedky.

Vzhľadom na to, že vývoj degeneratívnych-dystrofických zmien v lumbosakrálnej oblasti je chronický, je veľmi dôležité, aby pacient zodpovedne pristupoval k cvičebnej terapii. Fyzikálna terapia vám umožňuje vyvinúť svalovú štruktúru a znížiť zaťaženie chrbtice, zlepšiť výživu chrupavky a zabrániť ďalším degeneratívnym zmenám v chrbtici..

Mnoho patológií chrbtice má zložité príčiny pôvodu. Napríklad k degeneratívnym dystrofickým zmenám v lumbosakrálnej oblasti dochádza v dôsledku dlhodobej expozície rôznym patogénnym faktorom, ktoré súvisia najmä so životným štýlom a zraneniami pacienta. Predtým, ako pochopíte, čo je dystrofia stavcovej kosti a čo to môže znamenať, mali by ste pochopiť vlastnosti stavcového zariadenia a aké riziká mu hrozia po poškodení..

Podstata patológie

Diagnóza degeneratívnych dystrofických zmien v lumbosakrálnej chrbtici preto neexistuje. Táto veta označuje syndróm, ku ktorému vedú traumatické účinky, ako aj vnútorné procesy, ktoré sa vyskytujú v kostných tkanivách tela..

Vo väčšine prípadov sa patológia vyvíja postupne, a nie v dôsledku zlomeniny, ťažkej rany (napríklad porážky pri nehode) a je spojená s narušením metabolických procesov v tkanivách miechových kostí. Niekedy to môžu vyvolať dedičné faktory, ale ochorenie najčastejšie progreduje v dôsledku dlhodobého nesprávneho správania pacienta.

Výsledkom je porušenie štruktúry medzistavcových platničiek. Normálne sa skladá z vláknitého jadra, ktoré je obklopené na všetkých stranách (okolo obvodu) vláknitou membránou. Keď sa v dôsledku nesprávneho životného štýlu a nadmerného tlaku na chrbát stavcové kosti umiestnené nad a pod diskom začnú posúvať relatívne k svojej normálnej polohe, tlačia na disk a postupne ničia jeho dužinu a membránu.

Takže dystrofické zmeny v lumbosakrálnej chrbtici sú biochemické zmeny, ktoré vedú k deštrukcii štruktúry medzistavcových platničiek, čo negatívne ovplyvňuje fungovanie miechy ako celku.

Týmto názvom sa myslí celá skupina špecifických diagnóz:

osteochondróza rôznych štádií; spondylóza; spondylartróza; protrúzia a medziobratlová hernia.

Štrukturálne vlastnosti medzistavcových platničiek sú také, že sa obnovia rozdelením vlastných buniek, pretože sú zbavené krvného zásobenia. V súlade s tým sa výživa týchto tkanív uskutočňuje odlišne. Preto sa vo väčšine prípadov degeneratívna degeneratívna zmena vyskytuje pomerne pomaly, v priebehu niekoľkých rokov, bez akýchkoľvek známok.

Príčiny choroby

Ak je v lumbosakrale syndróm degeneratívnych dystrofických zmien, je pomerne ťažké zistiť jednu alebo viac základných príčin. Preto hovoria o konkrétnych príčinách, ktoré viedli k chorobe, bez toho, aby analyzovali, ktoré faktory spôsobili tieto príčiny..

Tieto patologické zmeny zvyčajne vedú k dvom príčinám:

Zápalové procesy, ktoré sú dôsledkom skutočnosti, že látka, ktorá vyšla z dilapidovaného disku, sa dostáva do styku s nervovými vláknami (nachádzajú sa v mieche) a dráždi ich. Zvýšená pohyblivosť stavcových kostí v bedrovej oblasti a ďalších častiach, ku ktorej dochádza v dôsledku skutočnosti, že disk opotrebuje sa, zmenšuje sa a stráca schopnosť prispôsobiť sa, aby správne držal kosti v priestore.

Obidva tieto dôvody vedú k narušeniu pohyblivosti stavcov, čo vedie k nadmernému mechanickému treniu kostí a stlačeniu nervových vlákien. Na príslušnom oddelení sú preto bolesti av pokročilých prípadoch to môže viesť k závažným komplikáciám až k paralýze dolných končatín..

Riziková skupina

Ceteris paribus, ľudia, ktorí sú zranení v chrbte a vedú nesprávny životný štýl, sú ohrození:

neustále pôsobenie na chrbát v dôsledku zdvíhania váhy (nedodržiavanie predpisov o zaťažení a zdvíhaní); aktívne športy, riziká zranení pri športe; sedavý spôsob života; obezita - nadváha neustále vyvíja tlak na chrbticu a negatívne ovplyvňuje jej integritu..

Ohrozené sú aj osoby staršie ako 60 rokov a u žien je väčšia pravdepodobnosť, že ochorejú v dôsledku hormonálnych porúch, ktoré nastanú po menopauze.

PLATOBNÁ POZOR - Syndróm, pri ktorom sa pozorujú degeneratívne dystrofické zmeny bedrovej alebo inej časti chrbtice, sa zaznamenáva v rôznom stupni vývoja u tretej osoby vo veku 30 až 50 rokov. U pacientov starších ako 60 rokov sa takéto patológie pozorujú vo viac ako 60% prípadov.

Príznaky choroby

V prípade degeneratívnych dystrofických zmien v bedrovej oblasti, ako aj v sakrálnej chrbtici, nie je prejav príznakov vždy charakteristický - nejakú dobu sa môže ochorenie vyvinúť v latentnom (skrytom) štádiu.

Ako sa vyvíjajú patologické procesy, vznikajú cudzie pocity a potom silné bolesti, ako aj ďalšie príznaky:

Bolesť v bedrovej oblasti, siahajúca až po zadok, stehná a nohy. Vyskytuje sa nepravidelne, môže byť boľavý a niekedy aj ostrý. Zároveň, v dolnej časti chrbta, je bolesť vo väčšine prípadov mdlá a vydáva sa s ostrými údermi Morálna, veľmi dlhá bolesť v dolnej časti chrbta - môžu trvať niekoľko týždňov, mierne so slabnutím so zavedením liekov proti bolesti a potom sa znova zosilňujú. Počiatočné príznaky syndrómu sú bolestivé pocity., ktoré sú počas sedenia zosilnené, pretože práve v tomto okamihu dochádza k zvýšenému zaťaženiu spodnej časti chrbta (disky sú stlačené). Mimoriadne pocity môžu tiež vzniknúť pri dlhodobom státí, prechod bolestivých pocitov k akútnym pri vykonávaní jednoduchých známych pohybov: nakláňanie sa dopredu, otáčanie tela. Bolesť sa stáva obzvlášť závažnou pri zdvíhaní dokonca malých váh. V pokročilejších prípadoch, keď sa tvoria medzistavcové prietrže, získajú bolesti výrazný ostrý, niekedy pálivý charakter, zatiaľ čo necitlivosť, brnenie a chlad sú často pozorované v rôznych častiach nôh; silná únava pri chôdzi. Ak sa nervové vlákna stlačia na stavcoch, prejavuje sa to nielen znížením citlivosti nôh, ale aj bolesťou - zodpovedajúca patológia sa nazýva ischias. V zriedkavých prípadoch môže bolesť prejsť celým chrbtom - je to spôsobené skutočnosťou, že zmeny chrbtice vedú k všeobecnému narušeniu fungovania nervových vlákien, ktoré prenášajú bolesť po celej jej dĺžke..

Najbežnejšími komplikáciami sú stenóza (t. J. Zúženie) miechového kanála, ako aj tvorba hernií a výčnelkov, ktoré často vyžadujú rýchly chirurgický zákrok. Takéto prípady sú výsledkom predčasného vyhľadania lekárskej pomoci..

DÔLEŽITÉ - Ak sú neustále znepokojujúce bolesti alebo akékoľvek iné vonkajšie pocity (napríklad pocit ochabnutia v dolnej časti chrbta pri dlhodobom pobyte v stojacej polohe), mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom, pretože v skorých štádiách sa liečba vždy vykonáva bez chirurgického zákroku..

Patologická diagnostika

Takmer vo všetkých prípadoch sa degeneratívne zmeny bedrovej chrbtice zisťujú pomocou komplexnej diagnózy, pri ktorej sa spolu s tradičnými metódami používajú aj inštrumentálne metódy:

Analýza sťažností pacienta a anamnézy jeho ochorenia - je obzvlášť dôležité zohľadniť predchádzajúce žiadosti o pomoc v situáciách, keď pacient už podstúpil operáciu chrbta alebo fyzioterapeutické zákroky, externé vyšetrenie a určenie bolestivých plôch pomocou palpácie (palpácia). Röntgen dolnej časti chrbta sa spravidla vykonáva v dvoch projekciách - priamo a zboku. Takáto diagnóza však nemusí odhaliť všetky dystrofické zmeny v bedrovej chrbtici. Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI) sa často používa na získanie presných informácií a na stanovenie správnej diagnózy, v dôsledku čoho sa získa takzvaný MR obraz dystrofických zmien. Vyznačuje sa vysokým stupňom detailov, takže môžete s istotou určiť príčinu patológie, jej stupeň a predpísať efektívny postup liečby..

Syndróm dystrofických zmien sa zvyčajne diagnostikuje, ak sa pozorujú nasledujúce príznaky:

diskový priestor (buničina a vláknitý kruh) je viac ako polovične zničený; dehydratácia diskovej substancie - na obrázku sa zdá, že postihnuté tkanivo je kvôli nedostatku vlhkosti tmavšie; vonkajšie znaky poškodenia chrupavkového tkaniva koncovej platne disku sa zvonka pozorujú ako čierny pruh na zodpovedajúcom mieste. úplné alebo čiastočné) a iné porušenia integrity vláknitého prstenca; vyčnievajúca alebo medzistavcová kýla - v tomto prípade buničina úplne prerazí vláknitým prstencom, v dôsledku čoho je disk zničený a jeho tkanivá prichádzajú do styku s nervovými vláknami, čo spôsobuje zápalové procesy.

Dystrofické zmeny sa najčastejšie pozorujú v bedrovej oblasti ako v sakrálnej chrbtici. Dôvod je ten, že ťažšie bremená sú umiestnené na spodnej časti chrbta. Avšak v prípadoch, keď je pacient zranený pri páde na chvostovú kosť, sa patológia začína vyvíjať presne v sakrálnej oblasti..

liečba

Vo väčšine prípadov liečba nezahŕňa chirurgický zákrok. Účinok na tkanivo stavcov je chemický (s pomocou liekov), mechanický a elektromagnetický.

Liečba drogami

V tomto prípade lieky vykonávajú 2 dôležité úlohy - zmierňujú bolesť a zlepšujú ich výživu a prispievajú tiež k obnove tkanív. Na tieto účely sa používajú:

svalové relaxanciá (relaxačné svaly chrbta); chondroprotektory (obnovujú chrupavku); sedatíva a lieky proti bolesti (na zmiernenie bolesti a ako sedatíva na celkovú relaxáciu pacienta); vitamíny B a minerálne komplexy sa zavádzajú tak, aby sa tkanivám dostávala doplnková výživa a rýchlejšie sa zotavovali.

Lieky sa podávajú intravenózne (injekcie, kvapkadlá) a navonok (masti, gély)..

Fyzioterapeutické a masážne kurzy

Tieto postupy majú rovnaké ciele ako liečba liekmi, ale ovplyvňujú telo odlišne (mechanicky, pomocou elektrického prúdu, elektromagnetického poľa atď.). Používajú sa tieto typy liečby:

elektroforéza; UHF; magnetoterapia atď..

Priebeh liečby je vždy predpísaný individuálne a zvyčajne trvá niekoľko týždňov..

Cvičenie a spinálna trakcia

Tento typ liečby degeneratívnych dystrofických zmien v rôznych oblastiach chrbtice zahŕňa mechanický účinok na chrbticu ako celok, aby sa optimalizovala vzájomná poloha kostí a stabilizovala sa ich pohyblivosť. Predpokladá sa špeciálny súbor cvičení, ktorý sa vyvíja a vykonáva pod dohľadom lekára. Domáce úlohy sú tiež prijateľné, ale iba podľa schválených pokynov..

Použitie samoliečby v takýchto prípadoch môže nielenže priniesť požadovaný účinok, ale tiež zhoršiť situáciu. Faktom je, že odbornú diagnostiku môže vykonať iba lekár a to až po inštrumentálnom vyšetrení. Ak liečite zlé ochorenie, môžete si len zraniť chrbát.

Prevencia chorôb

Prevencia rozvoja degeneratívnych dystrofických chorôb zabezpečuje dodržiavanie prírodných, jednoduchých pravidiel zdravého životného štýlu: dodržiavanie pravidelnej fyzickej aktivity vrátane cvičení na rozvoj chrbtice (plávanie pomáha veľa), pozorovanie správnej zdvíhacej techniky; vyhýbanie sa bedrovej podchladeniu; vyvážená výživa: ako súčasť každodenného života ponuka by mala obsahovať nielen vápnik, ale aj látky, ktoré prispievajú k jeho absorpcii.

Prevencia tejto choroby je omnoho jednoduchšia ako jej liečba, takže môžeme povedať, že vo väčšine prípadov je zdravie chrbta človeka v jeho rukách..

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter.

Degeneratívne-dystrofické zmeny v lumbosakrálnej chrbtici sú syndrómom, pri ktorom patológia medzistavcových platničiek vyvoláva výskyt bolesti dolnej časti chrbta..

Aj keď existuje mierna genetická predispozícia k vzniku tohto ochorenia, skutočná príčina degeneratívnych zmien v chrbtici sa zdá byť multifaktoriálna. Degeneratívne zmeny môžu byť spôsobené prirodzeným procesom starnutia tela alebo môžu mať traumatický charakter. Zriedkavo sú však výsledkom rozsiahleho zranenia, napríklad pri dopravnej nehode. Najčastejšie pôjde o pomalý traumatický proces vedúci k poškodeniu medzistavcových platničiek, ktorý postupom času postupuje.

Samotný medzistavcový disk nie je vybavený systémom na prívod krvi, takže ak je poškodený, nemôže sa obnoviť spôsobom, ako sa obnovujú iné tkanivá tela. Preto aj malé poškodenie disku môže viesť k tzv. „Degeneratívna kaskáda“, vďaka ktorej sa medziobratlová platnička začína zrútiť. Napriek relatívnej závažnosti tohto ochorenia je veľmi časté a podľa moderných odhadov najmenej 30% ľudí vo veku 30 - 50 rokov trpí určitým stupňom degenerácie na disku, hoci nie všetci majú bolesti alebo majú primeranú diagnózu. V skutočnosti je u pacientov starších ako 60 rokov určitá miera degenerácie medzistavcových platničiek zistená pomocou MRI skôr pravidlom ako výnimkou..

príčiny

Degeneratívne-dystrofické zmeny v lumbosakrálnej chrbtici sú zvyčajne vyvolané jedným alebo obidvoma z nasledujúcich dvoch dôvodov:

Zápal, ku ktorému dochádza, keď proteíny v priestore disku počas tvorby medzistavcovej prietrže dráždia nervové korene. Patologická nestabilita mikromócie, keď sa vonkajší obal disku (vláknitý prstenec) opotrebuje a nemôže účinne odolať zaťaženiu chrbtice, čo vedie k nadmernej mobilite v postihnutom stavci.

Kombinácia oboch faktorov môže viesť k pretrvávajúcej bolesti chrbta..

Kombinácia obidvoch faktorov je najbežnejšia pri tvorbe medzistavcovej prietrže, čo je komplikácia degeneratívneho procesu na medzistavcových platničkách. Keď sa objaví hernia disku, pridá sa tiež mechanické stlačenie neurovaskulárneho zväzku prechádzajúceho cez miechový kanál, čoho dôsledkom je výrazné zvýšenie bolesti chrbta a jej trvalá stálosť..

príznaky

Väčšina pacientov s degeneratívnymi-dystrofickými zmenami v lumbosakrálnej chrbtici pociťuje konštantnú, ale tolerovateľnú bolesť, ktorá sa čas od času zosilňuje na niekoľko dní alebo viac. Príznaky sa môžu v jednotlivých prípadoch líšiť, ale hlavné príznaky tohto ochorenia sú nasledujúce:

Bolesť lokalizovaná v dolnej časti chrbta, ktorá môže vyžarovať do bokov a nôh; Predĺžená bolesť v dolnej časti chrbta (trvajúca viac ako 6 týždňov); Bolesť dolnej časti chrbta sa zvyčajne označuje ako nudná alebo boľavá, na rozdiel od páliacej bolesti v miestach, kde vyžaruje; Bolesť sa zvyčajne zhoršuje v polohe na sedenie, keď disky zaznamenajú výraznejšie zaťaženie v porovnaní s tým, ktoré je na chrbtici, keď pacient stojí, kráča alebo leží. Dlhšie státie môže tiež zhoršovať bolesť, nakláňať sa dopredu a zdvíhať predmety; Bolesť sa zhoršuje pri vykonávaní určitých pohybov, najmä pri ohýbaní, otáčaní tela a zdvíhaní závaží; Ak dôjde k hernii disku, medzi príznaky môže patriť znížená citlivosť a brnenie v nohách, ako aj ťažkosti pri chôdzi; Pri priemernej alebo veľkej veľkosti medzistavcovej prietrže môže byť nervový koreň, ktorý sa vyvíja zo miechy na postihnutej úrovni, stlačený (foraminálna stenóza), čo môže zase viesť k bolesti v nohách (ischias); Neurologické symptómy (napríklad slabosť dolných končatín) alebo dysfunkcia panvových orgánov (rôzne poruchy močenia a defekácie) môžu byť dôsledkom vývoja syndrómu chvosta. Pri syndróme konského chvosta sa vyžaduje okamžitá akcia na zabezpečenie kvalifikovanej lekárskej starostlivosti. Okrem bolesti dolnej časti chrbta sa u pacienta môžu vyskytnúť aj bolesti nôh, znížená citlivosť alebo brnenie. Dokonca aj pri absencii kompresie nervového koreňa môžu iné stavce spôsobiť ožarovanie bolesti zadku a nôh. Nervy sa stávajú citlivejšími kvôli zápalom vyvolaným proteínmi vo vnútri disku, čo spôsobuje necitlivosť a pocit mravenčenia. Zvyčajne v takýchto prípadoch bolesť neklesne pod koleno;

Okrem degeneratívnych zmien na medzistavcových platničkách môže byť príčinou bolesti:

Stenóza (zúženie) miechového kanála a / alebo osteoartritídy, ako aj ďalšie progresívne choroby chrbtice, ktorých výskyt je uľahčený degeneráciou medzistavcových platničiek; Medzistavcová prietrž, dôsledok degenerácie medzistavcových platničiek.

diagnostika

Diagnóza degeneratívnych-dystrofických zmien v lumbosakrálnej chrbtici sa zvyčajne vykonáva v troch krokoch:

Zostavenie anamnézy pacienta vrátane opisu bolesti, opisu bolesti a iných príznakov, ako aj účinkov, postojov a liečebných metód (ak sa liečba uskutočnila), ktoré zmierňujú alebo naopak zosilňujú bolesť; Lekárske vyšetrenie, počas ktorého lekár kontroluje pacienta na prítomnosť posledných príznakov degenerácie medzistavcových platničiek. Toto vyšetrenie môže zahŕňať kontrolu amplitúdy pohybov pacienta, jeho svalovej sily, hľadanie bolestivých oblastí atď. MRI sken, ktorý sa používa na potvrdenie podozrenia na degeneratívne zmeny v chrbtici a na identifikáciu ďalších potenciálnych príčin, ktoré vedú k vzniku bolestivých symptómov u pacienta.

Výsledky MRI, ktoré najpravdepodobnejšie naznačujú prítomnosť degeneratívnych zmien ako príznakov príznakov bolesti:

Miesto na disku je zničené o viac ako 50%; Počiatočné príznaky degenerácie miesta na disku, ako je dehydratácia disku (pri skenovaní MRI bude taký disk vyzerať tmavší, pretože bude obsahovať menej vody ako zdravý disk); Existujú znaky erózie koncovej doštičky chrupavky stavca. Disk nemá svoj vlastný systém na prívod krvi, avšak živé bunky sa napriek tomu nachádzajú vo vnútri priestoru na disku. Tieto bunky dostávajú výživu difúziou cez koncovú dosku. Patologické zmeny v koncovej doske v dôsledku degenerácie vedú k podvýžive buniek. Takéto zmeny sú najlepšie vidieť na T2-vážených obrázkoch nasnímaných v sagitálnej rovine. Koncová doska na MRI zvyčajne vyzerá ako čierna čiara. Ak táto čierna čiara nie je viditeľná, znamená to eróziu koncovej dosky. Roztrhnutie vo vláknitom kruhu Prítomnosť vyčnievajúcej alebo medzistavcovej prietrže

liečba

Prevažná väčšina prípadov degenerácie medzistavcových platničiek nevyžaduje chirurgický zákrok a je liečená pomocou konzervatívnych metód, medzi ktoré patria špeciálne terapeutické cvičenia, fyzioterapia, rôzne typy masáží. Okrem toho počas degenerácie disku pomáha veľmi dobre chrbtová trakcia, pretože zväčšuje vzdialenosť medzi stavcami, umožňuje medzistavcové platničke prijímať vodu a živiny, ktoré potrebuje, čo prispieva k jej regenerácii..

Neskladová trakcia chrbta je ideálna na liečbu degeneratívnych lézií medzistavcových platničiek (spinálna osteochondróza) a jej komplikácií - spondylóza, spondylartróza, medzistavcové prietrže a výčnelky. Trakcia prechádza so zachovaním všetkých fyziologických ohybov chrbtice a je bezpečná, pretože trakcia nevyvoláva silu. So zväčšením medzistavcovej vzdialenosti dochádza k zlepšeniu výživy všetkých medzistavcových platničiek, obnoveniu ich štruktúry a odstráneniu bolesti..

Pomocou komplexnej liečby je možné dosiahnuť úplné uzdravenie pacienta a nielen zmiernenie bolesti po obmedzenú dobu.

Ak máte syndróm bolesti, môžete sa poradiť s neurológom na niektorej z našich moskovských kliník. Pre občanov Ruskej federácie sú konzultácie bezplatné.

Autor: Bogomolova N.A..

Článok bol pridaný do Yandex Webmaster 22.7.2014, 13:32

Pri kopírovaní materiálov z našich stránok a ich umiestňovaní na iné stránky požadujeme, aby bol ku každému materiálu pripojený aktívny hypertextový odkaz na našu stránku:

1) Hypertextový odkaz môže viesť na doménu www.spinabezboli.ru alebo na stránku, z ktorej ste skopírovali naše materiály (podľa vášho uváženia); 2) Na každej stránke vášho webu, na ktorej sú zverejnené naše materiály, by mal byť aktívny hypertextový odkaz na našu stránku www.spinabezboli.ru; 3) Nemalo by sa zakázať indexovanie hypertextových odkazov pomocou vyhľadávacích nástrojov (pomocou výrazov „noindex“, „nofollow“ alebo inými prostriedkami); 4) Ak ste skopírovali viac ako 5 materiálov (t. J. Na svojich stránkach viac ako 5 stránok s našimi materiálmi, musíte do všetkých článkov autora vložiť hypertextové odkazy). Okrem toho by ste tiež mali umiestniť odkaz na našu webovú stránku www.spinabezboli.ru na hlavnej stránke svojej webovej stránky..

Upozorňujeme na klasický článok o tejto otázke..

NA. Pozdeeva, V.A. Sorokovikov
Štátne výskumné centrum RVH VSNTS SB RAMS (Irkutsk)

Diagnostika bedrových stavcov je jedným z najmenej študovaných problémov v rádiológii. Záujem o tento patologický stav chrbtice nie je náhodný. Nestabilita - premiestnenie stavcov - ako jedna z foriem dysfunkcie motorického segmentu sa stáva príčinou bolesti a následných neurologických porúch. Berúc do úvahy náklady na diagnostiku a liečbu, ako aj kompenzáciu za pracovnú neschopnosť, zdravotné postihnutie, možno tvrdiť, že syndróm bolesti dolnej časti chrbta je tretím najdrahším ochorením po srdcových chorobách a rakovine..

DEGENERATÍVNE-DYSTROFICKÉ ZMENY V LUMBOSACRÁLNEJ ČASTI SPINE
(PRÍLEŽITOSŤ, KLINICKÁ, PROPHYLAXOVÁ)
N. A. Pozdeyeva, V.A. Sorokovikov
SC RRS ESSC SB RAMS, Irkutsk
Diagnostika dislokácie bedrových stavcov je jedným z menej študovaných problémov rádiológie. Záujem o tento patologický stav nie je vôbec náhodný. Nestabilita - dislokácia stavcov. - ako jedna forma sa dysfunkcia pohybového segmentu stáva príčinou bolesti a ďalších neurologických porúch. Ak vezmeme do úvahy náklady na diagnostiku a liečbu a tiež na kompenzáciu zdravotného postihnutia pracujúcich pacientov, invaliditu, môžeme tvrdiť, že syndróm bedrovej bolesti je tretím, „najdrahším“ ochorením po koronárnych poruchách a rakovine..

Degeneratívne choroby chrbtice sú jedným z hlavných sociálnych problémov, ktoré majú dôležitý ekonomický aspekt, pretože táto patológia často postihuje mladých ľudí a ľudí stredného veku, ktorí tvoria najpočetnejšiu kategóriu populácie v produktívnom veku. Podľa Holgera Petterssona (1995) je diagnostika týchto chorôb náročná, pretože medzi výsledkami röntgenového vyšetrenia a klinickými príznakmi existuje slabá korelácia.

Diagnostika bedrových stavcov je jedným z najmenej študovaných problémov v rádiológii. Záujem o tento patologický stav chrbtice nie je náhodný. Nestabilita - premiestnenie stavcov - ako jedna z foriem dysfunkcie motorického segmentu sa stáva príčinou bolesti a následných neurologických porúch. Berúc do úvahy náklady na diagnostiku a liečbu, ako aj kompenzáciu pracovnej neschopnosti, zdravotného postihnutia, možno tvrdiť, že bolesť dolnej časti chrbta je tretím najdrahším ochorením po rakovine a srdcovom ochorení..

Lekársky a sociálno-ekonomický význam diagnostiky a liečby osteochondrózy bedrovej chrbtice je spôsobený niekoľkými dôvodmi. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (2003) trpí miechovou osteochondrózou 30 až 87% najschopnejších obyvateľov vo veku 30 až 60 rokov. Osteochondróza chrbtice predstavuje 20 až 80% prípadov dočasného postihnutia. Miera výskytu v Rusku má tendenciu sa zvyšovať, zatiaľ čo u veľkej väčšiny pacientov je toto ochorenie sprevádzané poškodením bedrovej chrbtice. Na základe materiálov Svetového kongresu o bolesti VIII, ktorý sa konal vo Vancouveri v roku 1996, je bolesť chrbta druhou najčastejšou príčinou vyhľadania lekárskej starostlivosti a treťou najčastejšou príčinou hospitalizácie po respiračných chorobách, zatiaľ čo 60-80% populácie zažilo najmenej jeden deň. V štruktúre výskytu dospelej populácie našej krajiny je bedrová osteochondróza 48 - 52%, pričom prvé miesto je vrátane počtu dní postihnutia. Dočasné postihnutie u 40% neurologických chorôb je spôsobené lumbálnymi ischalgickými syndrómami. Vo všeobecnej štruktúre postihnutia z chorôb osteoartikulárneho systému predstavujú degeneratívne-dystrofické choroby chrbtice 20,4%. Miera invalidity pri degeneratívnych ochoreniach chrbtice je 0,4 na 10 000 obyvateľov. U ľudí so zdravotným postihnutím s inými chorobami pohybového aparátu sa tento patologický stav vyskytuje na prvom mieste vo frekvencii výskytu, navyše u 2/3 pacientov je zdravotné postihnutie úplne stratené.

Miechová mobilita je možná vďaka komplexným interakciám elastického aparátu stavcov, oblúkov a medzistavcových platničiek. Funkčnou jednotkou chrbtice na ktorejkoľvek úrovni je motorický segment - koncept predstavený Iunghanom v roku 1930. Motorový segment obsahuje dva susedné stavce, medzi nimi disk, zodpovedajúci pár medzistavcových kĺbov a väzivový aparát na tejto úrovni. Na úrovni jedného segmentu je pohyblivosť chrbtice pomerne malá, ale kombinované pohyby segmentov ho poskytujú ako celok v širšom rozsahu..

Research LB Fialkova (1967), Buetti-Bauml (1964) a ďalší ukazujú, že v bedrovej oblasti je segment L4 - L5 najmobilnejší z hľadiska ohybu a rozšírenia v prednej rovine; to vysvetľuje jeho preťaženie, ktoré vedie k degeneratívnym léziám a posunu stavcov.

Medzistavcové kĺby patria do skupiny neaktívnych a sú kombinovanými kĺbmi. Hlavným funkčným účelom kĺbov chrbtice je smer pohybu, ako aj obmedzenie rozsahu pohybu v týchto smeroch..

Za normálnych statických podmienok nenesú kĺbové procesy zvislé zaťaženie: funkcia znehodnocovania zvislých tlakových síl (ťažkosť hlavy, tela) sa vykonáva medzistavcovými platničkami. V prípadoch, keď sú kĺbové procesy prinútené aspoň čiastočne vykonávať podpornú funkciu, ktorá im nie je inherentná (s veľkým statickým zaťažením chrbtice kombinovaným s obezitou), sa miestna artróza a posuny predných stavcov (antelistéza) vyvíjajú v pravých kĺboch ​​as výrazným rastúcim nárastom. vertikálne zaťaženie - neoartróza kĺbových procesov so základmi oblúkov.

Úlohou disku v statike chrbtice je absorbovať tlak vyvíjaný na chrbticu hmotnosťou tela a fyzickou námahou. To znamená, že sila pôsobiaca na medzistavcové platničky musí byť vyvážená rovnakou veľkosťou, ale opačne v smere k sile disku..

Aplikovaná sila odoláva nielen celej chrbtici, ale aj muskulo-väzivovému aparátu tela, ktorý sa prispôsobuje vonkajšiemu zaťaženiu. Najdôležitejšie sú sily pôsobiace v rovine diskov, inými slovami, ťažné sily prenášané na disk. Môžu dosiahnuť významnú intenzitu a spôsobiť najviac poškodenie mechanických diskov..

Určitá forma poškodenia miechy sa dá klasifikovať ako stabilné alebo nestabilné poškodenie. Koncept „stabilných a nestabilných lézií“ predstavil Nicoll v roku 1949 pre bedrovo-hrudnú chrbticu av roku 1963 sa Holdsworth rozšírila na celú chrbticu. Podľa tejto teórie je pretrhnutie zadnej štruktúry nevyhnutnou podmienkou nestability chrbtice..

F. Denis (1982-1984) predstavil trojrozmerný koncept nestability chrbtice - teóriu „troch stĺpcov“, zatiaľ čo predná nosná štruktúra sa skladá z: predného pozdĺžneho ligamentu, prednej strany vláknitého prstenca, prednej polovice stavcov; priemerná podporná štruktúra: zadný pozdĺžny väz, zadná časť vláknitého prstenca, zadná polovica stavcových telies a zadná podporná štruktúra zahŕňajú: supraspinatívny väz, interspinózny väz, kĺbové kapsuly, žltý väz, vertebrálne oblúky. Podľa tejto teórie nestabilita vyžaduje prerušenie zadných aj stredných nosných štruktúr.
Degeneratívne-dystrofické zmeny v segmentoch chrbtice sa vyvíjajú hlavne v dôsledku akútneho a chronického preťaženia pod vplyvom kumulatívnej mikrotraumy..
Medzistavcové platničky sú vysoko trvanlivé a vydržia statické zaťaženie, ktoré pôsobí pomaly, napríklad pri ťažkom zaťažení. Dynamické, okamžite pôsobiace zaťaženie, vytvárajúce šok z veľkej lokálnej sily, spravidla vedie k rôznym stupňom kompresie stavcov a tiež spôsobuje poškodenie diskov. V prípade diskových lézií, keď pulpózne jadro stráca svoju funkciu osi sférického kĺbu, pohyby sa zmenšujú alebo sú blokované napriek neporušeniu zvyšku muskuloskeletálneho a väzivového aparátu..
Disk bráni nielen priblíženiu, ale aj vzdialenosti stavcov. Túto funkciu poskytujú kolagénové vlákna doštičiek vláknitého prstenca, ktoré sú pevne pripevnené k chrupavkovej vrstve a v periférnej oblasti limbu. V prípadoch, keď sa ich vzťah oslabí, napríklad pri degeneratívnych léziách v segmentoch chrbtice, sa môžu stavce, ktoré nie sú pevne spojené s diskami, posunúť rôznymi smermi..
Klinický polymorfizmus choroby určuje množstvo vznikajúcich patomorfologických a patofyziologických situácií. V patologickom procese sú zahrnuté rôzne anatomické formácie.
Klinickým prejavom tohto procesu je dorzalgia - bolesť chrbta (s možným ožiarením končatiny), ktorá je spôsobená funkčnými a dystrofickými zmenami v tkanivách pohybového aparátu (svaly, fascia, šľachy, väzy, kĺby, disk) s možným zapojením susediacich periférnych štruktúr. nervový systém (root, nerv).
V patogenéze chronickej dorsalgie hrá hlavnú úlohu dekompenzácia dystrofických zmien v tkanivách pohybového aparátu, ako aj dysfunkcia jednotlivých svalov a kĺbov, čo vedie k tvorbe nocicepčných zdrojov s následnou segmentovou a suprasegmentálnou odpoveďou..
V mechanizme rozvoja radikulopatie hrá úlohu koreňová kompresia v úzkom „tuneli“, ktorej steny môžu byť tvorené rôznymi štruktúrami: herniovaný disk, žltý väz, tkanivá klenutého kĺbu, osteofyty. V tomto prípade má veľký význam narušenie obehu koreňa v kompresnej zóne s následným opuchom..
Medzi rizikové faktory rozvoja bolestivých syndrómov muskuloskeletálnej povahy patrí:
o motorická nerovnováha (zlé držanie tela, skolióza, znížená rozťažnosť, sila a vytrvalosť svalov, patologický motorický stereotyp);
o dysplázia chrbtice;
o ústavná hypermobilita;
o Dystrofické zmeny v pohybovom aparáte.
Vytvárajú predpoklady pre rozvoj funkčných porúch v rôznych častiach pohybového aparátu a neschopnosť kompenzovať prirodzené dystrofické procesy súvisiace s vekom pod vplyvom provokačných faktorov..
Problém nestability segmentu stavcov, ktorý vyplýva z pôsobenia rôznych faktorov, nie je ani zďaleka vyriešený. V prvom rade ide o systematizáciu najdôležitejších patogenetických mechanizmov, berúc do úvahy úlohu morfologických a funkčných zmien v štruktúrach chrbtice, biomechaniku, ako aj potrebu diagnostikovať nestabilitu PDS v skorých štádiách degeneratívneho procesu..

1. Galley R.L. Núdzová ortopédia. Spine / R.L. Gally, D.W. Spight, R.R. Simon: Trans. z angličtiny - M., Medicine, 1995 - 432 s..

2. Epifanov V.A. Osteochondróza chrbtice / V.A. Epifanov, I.S. Roller, A.V. Epifanov. - M., Medicine, 2000 ---- 344 s..

3. Maso I.S. Radiodiagnostika posunov bedrových stavcov / I.S. Maso, I.L. Tagermi. - M.: Medicine, 1979. - S. 28.

4. Mushkin A.Yu. Vertebrology v termínoch, číslach, číslach / A.Yu. Mushkin, E.V. Ulrich. - SPb.: ELBI-SPb, 2002. - 187 s.

5. Praktická neurochirurgia: Sprievodca pre lekárov / pod. ed. B.V. Gajdar. - SPb: Hippocrates, 2002. - 648 s..

6. Sorokovikov V.A. Syndróm posttraumatickej nestability segmentu stavcov / V.A. Sorokovikov, V.V. Malyshev. - Irkutsk, 2003.-- 117 s.

7. Chertkov A.K. Chirurgická liečba pacientov s osteochondrózou s nestabilitou v segmentoch bedrových motorov: Abstrakt. dis.... doktor. med. vied. - Kurgan, 2002. - 45 s.

8. KedizschJ. Epidemiológia Untersuchungen bei vertebrogenen Syndromen / J. Kedizsch, J.-U. Optitz, U. Klemm // Man. Med. - 1985. - zv. 23, N2 - S. 43-46.

9. Kestler O.C. Gravidita a bedrová degencia / O.C. Kestler // J. Neurol. Prthop. Med. - 1987. - zv. 8, N2 - P. 139-142.

Bulletin VSSC SB RAMS, 2006, č. 4 (50)

Umiestňovanie materiálov podľa článku je možné iba s písomným súhlasom Správy a s odkazom na túto stránku. Dotazy telefonicky v Moskve: +7 (495) 745-18-03.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Aby sme premýšľali o nebezpečnosti kýly chrbtice, je nevyhnutné vo veľmi ranom štádiu vzniku patológie. Komplikácie sa nevyskytujú okamžite, môžu trvať roky. Ale v okamihu, keď sa človek ocitne v situácii, keď je choroba už v konečnom štádiu, už nebude potrebné ísť k neurológovi, kvôli liečbe je to cesta k neurochirurgovi.
Pijavice sú úžasné stvorenia, ktorých užitočné vlastnosti boli známe v staroveku, a vedecké štúdie sa s nimi rozvíjali až v poslednom polstoročí. Hirudoterapia pri liečbe chrbtice má priaznivý účinok na celé telo vďaka špeciálnemu zloženiu tajomstva, ktoré sa nachádza v slinách malej pijavice.
Abdominálna kýla je pomerne časté ochorenie, ktoré sa môže vyskytnúť u akejkoľvek osoby. Je rozdelená na mnoho druhov, ktoré majú rôzne príznaky, umiestnenie, príčiny vývoja a taktiku liečby.