loader

Hlavná

Späť

Dekompenzovaná cirhóza pečene: príznaky a liečba

Dekompenzovaná cirhóza pečene je nebezpečný patologický stav, ktorý vedie k zjazveniu orgánu s úplnou náhradou zdravých tkanív. Tento proces vedie k deštrukcii štruktúry, ktorá negatívne ovplyvňuje funkčné vlastnosti. Ako postupuje, pečeň prestáva vykonávať svoje základné funkcie, čo vedie k jej zlyhaniu.

Je dôležité, aby pacient s takým poškodením orgánov poskytoval náležitú lekársku starostlivosť, ktorej činnosť je zameraná na celkovú údržbu tela. Dekompenzovanú cirhózu pečene nie je možné liečiť. Počas transplantácie orgánov je zachovaná šanca na prežitie.

Dekompenzovaná cirhóza: základné informácie

Charakteristickým znakom patologického procesu je absencia zrejmých klinických prejavov v skorých štádiách vývoja. Prvé príznaky sa objavujú s postupom patológie. V lekárskej praxi existujú tri hlavné štádiá priebehu choroby:

 • Kompenzované. Počiatočné štádium patológie je stanovené pomocou ultrazvuku a biochemickou analýzou krvi. Telo vykonáva svoj funkčný účel. Správny terapeutický účinok zastavuje progresiu patológie,
 • Subcompensated. V tomto štádiu sa zaznamenávajú závažné klinické prejavy, orgán postupne stráca svoj funkčný účel. Neexistujú žiadne komplikácie, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť pozitívneho výsledku.,
 • Dekompenzované. V tomto štádiu sa v orgáne vyskytujú ireverzibilné procesy sprevádzané úplnou výmenou zdravého spojivového tkaniva. Pri vyšetrení sú jazvy fixované v orgáne, hlavné funkcie sa nevykonávajú.

Ochorenie v poslednom štádiu vývoja, čo to je a aké je nebezpečenstvo rýchlo postupujúceho procesu?

Posledný stupeň je sprevádzaný smrťou takmer všetkých buniek. Orgán je obklopený akútnym zápalovým procesom, funkcie sú tlmené. Krv sa nevyčistí, čo vedie k intoxikácii celého organizmu.

Dekompenzácia je charakterizovaná zrejmými klinickými prejavmi, pacient má subkutánne krvácanie a nevylučujú sa odchýlky od centrálneho nervového systému. Osoba trpí vážnymi duševnými poruchami. Symptómy amnézie, rozvoj halucinácií a kóma nie sú vylúčené.

Etiológia choroby

Čo je provokatér dekompenzovanej cirhózy? Nasledujúce stavy a choroby môžu vyvolať vývoj závažného patologického procesu:

 • prenikanie vírusových a infekčných agens do tela. Pod ich vplyvom sa pozoruje vývoj hepatitídy typu C a B.,
 • autoimunitná hepatitída: pod vplyvom tohto procesu telo vníma svoje vlastné bunky a enzýmy ako potenciálne nebezpečné látky a začína fázu ich aktívneho ničenia,
 • nadmerná konzumácia alkoholu vedie k postupnej smrti zdravých pečeňových buniek, ktorá je sprevádzaná vývojom nezvratných procesov,
 • drogová závislosť: toxíny a nebezpečné zlúčeniny, ktoré sú súčasťou drog, vedú k vážnemu poškodeniu filtračného orgánu,
 • dlhé a nekontrolované lieky,
 • poruchy fungovania žlčových ciest,
 • žilové preťaženie.

Dekompenzovaná cirhóza pečene sa vyvíja pod jarmom systematického vystavenia nepriaznivým faktorom. Väčšina ľudí nevenuje pozornosť všeobecnej nevoľnosti a problém naďalej ignoruje. Dôsledkom tohto procesu je vážne a nezvratné poškodenie orgánu s úplnou stratou funkčného účelu. S touto patológiou ľudia nežijú viac ako 5 rokov, podliehajúc všetkým odporúčaniam lekára a pravidelnému používaniu udržiavacej liečby.

Klinické prejavy cirhózy

Ako rozpoznať cirhózu v štádiu dekompenzácie? Zrejmé klinické príznaky nemožno ignorovať. Táto fáza sa vyznačuje závažnými zmenami v orgáne, ktoré sú sprevádzané:

 • bolesť pri lokalizácii pečene. Intenzita bolesti sa môže meniť v závislosti od závažnosti lézie.,
 • prudké zníženie telesnej hmotnosti bez zjavného dôvodu,
 • porucha a neustála ospalosť,
 • emocionálna nerovnováha,
 • poruchy tráviaceho systému (grganie, nevoľnosť a zvracanie),
 • zväčšená pečeň,
 • Svrbivá pokožka,
 • opuchy,
 • akumulácia tekutín v pobrušnici (ascites),
 • začervenanie dlaní,
 • zmena zdravej farby pleti na žltý odtieň,
 • hematómy a krvácania pod kožu, bez traumatického poškodenia.

U žien sú príznaky porúch reprodukčného systému ustálené. Vyskytuje sa rozrušený menštruačný cyklus a zmeny hormonálneho pozadia. U mužov dochádza k prudkému nárastu mliečnych žliaz, k zníženiu vlasovej línie v oblasti ochlpenia a v podpazuší. Testikulárna atrofia nie je vylúčená.

Komplikácie patologického procesu

Dekompenzovaná cirhóza je sprevádzaná množstvom komplikácií. Pacient má gastrointestinálne krvácanie a krvácanie z pažeráka. S ich vývojom človek potrebuje núdzovú transfúziu krvi. Krvácanie v dôsledku kŕčových žíl a vysokého krvného tlaku.

Medzi hlavné komplikácie patrí:

 • Ascites. V brušnej dutine sa hromadí nadmerné množstvo tekutiny. Cirhóza s ascitom si vyžaduje osobitnú pozornosť zdravotníckych pracovníkov. Stav pacienta sa musí starostlivo monitorovať a ako sa tekutina hromadí, musí sa prečerpať,
 • Zápal pobrušnice. Zápal v brušnej dutine, sprevádzaný akútnou bolesťou, vysokou telesnou teplotou a poklesom črevnej motility,
 • Hepatálna encefalopatia. Pacient zaznamenal emocionálne poruchy a zníženie úrovne výkonu. V priebehu času sa pozorujú závažné mentálne abnormality sprevádzané nedostatočnosťou.

Komplikácie zlyhania pečene zvyšujú pravdepodobnosť fatálneho výsledku. So svojím vývojom sú všetky činnosti zdravotníckeho personálu zamerané na zmiernenie celkového stavu pacienta.

Ako sa vysporiadať s chorobou

Liečba cirhózy pečene závisí od celkového stavu pacienta a súvisiacich faktorov vrátane stupňa poškodenia orgánov. Základné pravidlá liečby zahŕňajú:

 • Transfúzia albumínu sa uskutočňuje s nízkym obsahom proteínových molekúl.
 • Užívanie liekov na báze železa (Sorbifer, Tradiferon): liečba sa vykonáva s rozvojom anémie (anémie)..
 • Znížený denný príjem tekutín. Dodržiavanie tohto pravidla je vhodné pri vývoji opuchov a ascitu. Pacient musí skontrolovať výživu a znížiť množstvo spotrebovanej soli. Použitie diuretík nie je vylúčené (Kanefron, Nefropil).,
 • Prijatie širokospektrálnych antibiotík (Ceftriaxon, Amoxiclav). Vykoná sa, keď do tela vniknú infekčné agens. Terapia je doplnená hepatoprotektormi (Essential, Phosphogliv) na udržanie pečene.
 • Správna výživa. Diéta na cirhózu v štádiu dekompenzácie je hlavnou zložkou terapeutického účinku. Pacient musí čo najskôr vyložiť orgán pomocou prírodných a ľahkých potravín (obilniny, zelenina, ovocie)..

Liečebný režim pre cirhózu vo fáze dekompenzácie sa môže meniť v závislosti od individuálnych charakteristík tela.

V poslednom štádiu vývoja sa odporúča transplantácia orgánov. Pozitívny výsledok sa však nie vždy vyskytuje, pravdepodobnosť priaznivej prognózy sa pozoruje v 45% prípadov.

Chirurgia sa vykonáva po úplnom vyšetrení tela. Ak je stav kritický, operácia je nevhodná. Nie je možné kompenzovať funkciu pečene ani po transplantácii..

Prognóza a miera prežitia

Koľko ľudí žije s cirhózou pečene v poslednom štádiu vývoja? Je to čisto individuálny proces v závislosti od charakteristík tela a komplikácií. V 20% prípadov sa pozoruje päťročné prežitie. Ak sa pacientovi podarilo žiť 5 rokov, pravdepodobnosť predĺženia života na rovnaké obdobie zostáva pravdepodobná.

S rozvojom ascitu je miera prežitia 25%. Pri takejto komplikácii je priemerná dĺžka života 3 roky a je predmetom udržiavacej liečby.

Koľko ľudí žije s rozvojom encefalopatie? Toto je vážne poškodenie mozgu, ktoré má za následok rýchlu smrť. Stredná dĺžka života nie je dlhšia ako jeden rok.

Cirhóza pečene: dekompenzovaná cirhóza pečene je závažné a nevyliečiteľné ochorenie. Väčšina úmrtí je spôsobená rýchlym progresom komplikácií, ktoré sa objavili na pozadí patologického procesu. Ako dlho bude človek žiť, závisí od výživy, prítomnosti zlých návykov a dodržiavania pokynov lekára.

Video s cirhózou pečene

Porušenie pečene ovplyvňuje celý život človeka. Akákoľvek cirhóza môže byť fatálna. Viac informácií o tomto ochorení a diagnostických metódach nájdete na videu:

Nebezpečenstvo dekompenzovanej cirhózy pečene, možné riešenia problému

Postupne sa pečeň mení - stáva sa hustejšou, zmenšuje sa, funkčné bunky sa nahrádzajú spojivovým tkanivom. Pri dekompenzovanej cirhóze sú živé aktívne bunky stále prítomné v pečeni, ale ich počet rýchlo klesá.

Negatívne faktory prispievajúce k rozvoju dekompenzovanej cirhózy pečene:

 • používanie silných alkoholických nápojov;
 • fajčenie;
 • užívanie drog;
 • užívanie silných drog;
 • nevyvážená výživa;
 • poruchy srdca a obličiek.

Čo znamená fáza dekompenzácie?

Cirhóza prebieha vo viacerých etapách a je veľmi dôležité nevynechať prvé príznaky patologického procesu. Bohužiaľ sa vám nedarí úplne zbaviť choroby, ale spomalíte ďalší progres vo svojej sile
V prvom štádiu ochorenia sa objavujú zápalové nekrotické zmeny v pečeni.

Kompenzovaná cirhóza sa prejavuje vo forme slabosti, únavy, zníženej koncentrácie a pozornosti, zníženej chuti do jedla. Pacienti často pripisujú tieto príznaky nedostatku vitamínu alebo nadmernej práci. Už v druhej etape sa objavujú závažnejšie príznaky. Koža zožltne, objaví sa svrbenie, teplota tela stúpa.

Pacienti sa tiež obávajú nepohodlia v bruchu a atak nevoľnosti môže viesť k zvracaniu s nečistotami vylučovania žlče. Fekálna hmota sa rozjasní, zatiaľ čo moč získa tmavší odtieň. Pečeňové tkanivo sa začína nahrádzať vláknitým tkanivom, ale aj v tomto štádiu orgán naďalej pracuje obvyklým spôsobom.

Tretím stupňom je dekompenzovaná cirhóza pečene. V tomto štádiu sa môžu vyskytnúť závažné komplikácie vo forme pečeňového kómy, otravy krvi, pneumónie, venóznej trombózy a ďalších. Pre túto fázu je charakteristické aj náhle krvácanie z nosa, ďasien alebo konečníka..

U pacientov sa tiež vyvinie hnačka, úplná impotencia, prudké zníženie telesnej hmotnosti, zvracanie, horúčka, ako aj atrofia svalov rúk a v medzistavovej časti. Pacienti by mali byť v nemocnici, pretože pravdepodobnosť smrteľných následkov je vysoká. Tretie štádium sa vyznačuje úplným narušením funkčnej aktivity a deformity pečene.

V tomto štádiu nastáva smrť veľkého počtu hepatocytov. Okrem toho je oblasť poškodenia orgánov takmer 90%. Terminál je charakterizovaný kómou. Deformácia pečene ovplyvňuje veľkú časť. Na pozadí pečeňovej kómy je postihnutý mozog. Najčastejšie pacient jednoducho nevychádza z kómy.

predpoveď

Ako dlho žijú pacienti s cirhózou? Prognóza do značnej miery závisí od štádia patologického procesu. S kompenzovanou formou je možné žiť až desať rokov. S dekompenzovanou cirhózou pečene môžete žiť iba jeden až dva roky. Podľa štatistík dĺžka života štyridsať percent pacientov nepresahuje viac ako tri roky.

Odborníci tvrdia, že iba jeden z piatich môže žiť ďalších päť rokov. Pri ascite môže iba tri štvrtiny všetkých pacientov prežiť tri roky. Ak sa vyvinie hepatická encefalopatia, nebude možné žiť dlhšie ako rok. Komatóza takmer vždy končí smrťou.

Dôležité! Prognóza dekompenzovanej cirhózy pečene je najčastejšie zlá.

Nie je možné jednoznačne odpovedať na otázku, koľko pacientov s cirhózou 4. stupňa žije, pretože k smrteľným následkom v dôsledku komplikácií môže dôjsť kedykoľvek. Bežnou príčinou smrti vo fáze dekompenzácie je žalúdočné a črevné krvácanie. Na druhom mieste je ascit, ktorý je komplikovaný peritonitídou.

diagnostika

Na posúdenie stavu postihnutého orgánu a iných telesných systémov sa pacient podrobí dôkladnému vyšetreniu, ktoré pozostáva z týchto postupov:

Dekompenzovaná forma cirhózy pečene sa dá zistiť komplexným vyšetrením a analýzou..

 • laboratórne testy;
 • priechod ultrazvuku - na identifikáciu veľkosti a štruktúry pečene pomocou znakov ozveny, vizualizácia výsledných hustých veľkých a malých uzlov;
 • laparoskopické vyšetrenie - určiť typ a stupeň poškodenia orgánu s vyhodnotením jeho celkového stavu a funkčnej aktivity;
 • odobratie biopsie tkanív chorého orgánu - na vyhodnotenie závažnosti porúch na bunkovej úrovni.

Klinické zmeny v dekompenzovanom štádiu cirhózy sú nasledujúce:

 • v biochémii - nadmerné hladiny bilirubínu, AcT, Alt;
 • podľa všeobecných krvných testov - skok v ESR so zníženým hemoglobínom;
 • celkový močový test - prítomnosť červených krviniek, solí, bielkovín.

Prežívanie pacientov s dekompenzovanou cirhózou je nejednoznačné. Indikátory závisia od závažnosti klinického obrazu. Podľa štatistík možno iba v 50% prípadov predĺžiť životnosť o viac ako dva roky. Na predĺženie doby prežitia musia všetci pacienti s prvými prejavmi dekompenzácie vyhľadať chirurgickú liečbu.

Terapia 3 štádia ochorenia pečene

V rámci liečby dekompenzovanej cirhózy pečene sa prijímajú opatrenia na podporu činnosti všetkých systémov a orgánov, na zabránenie vzniku opuchov, ascitu a peritonitídy a bolestivého rozšírenia sleziny..

Na tieto účely ošetrujúci lekár predpisuje priebeh intenzívnej liečby drogami. Tieto lieky sa nazývajú tieto skupiny liekov:

 • vitamíny (najmä skupina B);
 • lieky, ktoré pozitívne ovplyvňujú funkciu pečene;
 • fondy, ktoré umožňujú urýchlenie procesu regenerácie tkanív;
 • imunostimulačné lieky.

Okrem včasného užívania liekov je potrebné opustiť konzumáciu alkoholických nápojov a dodržiavať diétnu stravu..

Aby sa zabránilo rozvoju opuchov a ascitu, predpisujú odborníci lieky s diuretickými vlastnosťami v kombinácii s prípravkami draslíka a horčíka. Ak nie sú kontraindikácie, pacientovi sa odporúča podstúpiť chirurgický zákrok na transplantáciu celej pečene alebo jej časti.

Liečba alkoholickej cirhózy pečene

Zvážte najúčinnejšie metódy:

 • vezmite v rovnakom pomere presličku, podzemok čakanky, ľubovník bodkovaný a rebríček. Lyžica suchej trávy sa naleje pohárom vriacej vody. Liek sa má podávať infúziou štyri hodiny. Odvar by mal byť pol hodiny pred hlavným jedlom;
 • Skombinujte jednu časť žihľavy, ako aj dve časti koreňa pšeničnej trávy a divej ruže. Polievková lyžica suroviny sa naleje do pohára vody a pätnásť minút sa varí v ohni. Užívajte liek dvakrát denne, 250 g.

Ako však viete, ľahšie sa dá predchádzať chorobe a cirhóza nie je výnimkou. Hlavným preventívnym opatrením je vylúčenie alkoholických nápojov. Dôležitú úlohu hrá strava. Obmedzte príjem mastných, vyprážaných jedál a rýchlych jedál..

Nezabudnite tiež na jednoduché opatrenia:

 • pred jedlom si umyte ruky;
 • Pred varením zeleniny a ovocia by sa mali dôkladne umyť pod tečúcou vodou;
 • dodržiavať pravidlá osobnej hygieny;
 • opustiť promiskuitný sexuálny styk;
 • nepoužívajte drogy;
 • ovládajte krvný tlak;
 • pri kardiovaskulárnych poruchách sa poraďte s odborníkom.


Živočíšne tuky sa budú musieť opustiť

Ľudové lieky

Na odstránenie nepríjemných symptómov a bolesti pomôžu recepty tradičnej medicíny. Najpopulárnejšie lieky sú:

 1. Zbierka rovnakých pomerov čakanky, presličky, rebríčka, ľubovníka bodkovaného. 1 polievková lyžica. l zmes sa varí v 250 ml vriacej vody. Nápoj môžete piť po 4 hodinách v 3 dávkach denne.
 2. Zber koreňa pšeničnej trávy (2 zväzky), divej ruže (2 zväzky), žihľavy (1 zväzok). 1 polievková lyžica. l zmes sa varí v 250 ml vody v ohni 10 minút. Vypite nápoj v pohári dvakrát denne.

Akýkoľvek tradičný liek na liečbu patológie sa musí dohodnúť s ošetrujúcim lekárom.

Takáto patológia, ako je dekompenzovaná cirhóza pečene, sa považuje za jednu z najnebezpečnejších chorôb, ktorá môže v krátkom čase viesť k smrti. Toto ochorenie sa vyznačuje veľmi vážnym priebehom. V procese progresie patológie sa objavuje dysfunkcia pečene, nekrotické ložiskové formy a hepatocyty sú aktívne nahradené spojivovým tkanivom.

príčiny

Príčiny tejto choroby - jednou z nich je intoxikácia..

Dekompenzovaná cirhóza pečene sa vytvára vplyvom viacerých faktorov. Najčastejšie sa toto ochorenie vyvíja po infekcii tela vírusovou hepatitídou. Niektoré typy hepatitídy nemusia vykazovať žiadne príznaky po dlhú dobu, takže ochorenie sa často diagnostikuje, keď cirhóza už postupuje v pečeni. Nadmerná konzumácia nápojov obsahujúcich etyl tiež spôsobuje poškodenie hepatocytov. Aktívny zápalový proces vyvoláva tvorbu špeciálnych molekúl lymfocytov, ktoré sa snažia zastaviť zápal pomocou fibrózy. Bez vhodných opatrení na cirhózu sa začne vyvíjať dekompenzácia. A zdôrazniť aj ďalšie príčiny vzniku choroby:

 • autoimunitné patológie;
 • porušenie odtoku žlče;
 • intoxikácia organizmom: ťažké kovy, napríklad ortuť;
 • lieky;
 • jedy;
 • chemikálie.
 • stagnácia intrahepatických žíl.

  Je možné sa zotaviť

  Liečba ascitu pri ochoreniach pečene je predovšetkým kompenzáciou cirhózy. A to znamená liečenie základnej choroby, ktorá ju spôsobila. Napríklad v prípade toxickej hepatitídy je potrebné vylúčiť účinok látky, ktorá viedla k problémom s pečeňovými bunkami:

  • ak je to alkohol, potom musíte prestať piť;
  • ak lieky - mali by byť tiež zrušené;

  Ak je príčinou vírusová hepatitída, potom je jej liečba možná a nevyhnutná aj pri cirhóze. Na tento účel existujú moderné lieky s dobrým účinkom a minimálnymi vedľajšími účinkami..

  S cieľom aspoň mierne stabilizovať svoj stav a zastaviť rýchly progres choroby musia pacienti dodržiavať celoživotnú stravu vo forme maximálneho obmedzenia soli..

  V závislosti od situácie lekár vyberie liečbu. Medzi drogami si zvyčajne všimnete:

  • diuretiká na zníženie hromadenia tekutín v pobrušnici (furosemid, hypotiazid, triampur);
  • antibiotiká (ceftriaxón, ciprofloxacín, norfloxacín) s infekciou;
  • beta-blokátory na normalizáciu fungovania pečeňových ciev;
  • albumín je proteín, ktorého strata vedie k ascitu.

  Hepatoprotektory, prípravky kyseliny ursodeoxycholovej nezohrávajú úlohu pri cirhóze pečene a ascite - a nezlepšujú prognózu.

  V ktorých prípadoch je nutný chirurgický zákrok:

  1. Ak diuretiká nezvládajú svoju úlohu, použije sa odtok tekutiny pomocou drenáže (laparocentéza).
  2. Riešením môže byť aj operácia bypassu. Bypassová operácia znižuje tlak v žilách portálu. Dôvod hromadenia výtoku tak zmizol. Pôvodný dôvod sa tým však neodstráni, a preto nemôže dôjsť k trvalému zlepšeniu, v priebehu času môže dôjsť k relapsom.
  3. Jedinou metódou, ktorá ovplyvňuje základné príčiny vzniku závažného stavu pacienta, je transplantácia pečene. Toto je náročná operácia, preto jej lekár odporúča iba ako poslednú možnosť, keď je prognóza života nízka.

  Viac informácií o tom, ktoré lieky môžu pomôcť zmierniť príznaky cirhózy a ktoré môžu ovplyvniť príčinu ochorenia, nájdete v článku o liečbe cirhózy pečene..

  Možné komplikácie

  V dôsledku progresie ochorenia sa môžu vyskytnúť vážne komplikácie, ako je rakovina, krvácanie, hromadenie tekutín a ďalšie. Poďme hovoriť o najbežnejších procesoch, ktoré sa vyskytujú vo fáze dekompenzácie.

  Hepatálna encefalopatia

  Patológia vedie k neuropsychickým poruchám, ktoré sa prejavujú vo forme zmien správania a vedomia. Pri cirhóze krv hromadí toxické látky, ktoré ovplyvňujú predovšetkým mozgové časti. Človek sa stáva nepozorným a podráždeným, jeho spánok je narušený, zatiaľ čo ospalosť je trvalá.

  Pacient sa postupne stráca v čase, jeho reč je narušená a jeho správanie sa stáva neadekvátnym. Liečba zahŕňa infúznu terapiu. Hepatoprotektory pomáhajú znižovať koncentráciu toxínov v obehovom systéme. Niekedy sa vyžaduje dokonca výplach žalúdka. Antibakteriálne činidlá sa používajú na zníženie absorpcie produktov rozpadu..

  V dôsledku hromadenia tekutiny sa zväčšuje veľkosť žalúdka. Pri cirhóze deformované bunky stlačia krvné cievy, čo vedie k narušeniu zásobovania krvi. Hromadenie tekutiny možno diskutovať pomocou denných meraní obvodu brucha. Umbilikálny prsteň je roztiahnutý a pupok je otočený. Žily sú jasne viditeľné na koži brucha.

  Pacientom sa odporúča odpočinok na lôžku. Množstvo soli je výrazne obmedzené a príjem tekutín je znížený. Pod kontrolou diurézy sa predpisujú diuretiká. Ak na tieto látky neexistuje reakcia, vykoná sa brušná punkcia.

  Hepatálna kóma

  Patologický proces spôsobuje zníženie počtu aktívnych buniek. Ak sa súčasne s narušením funkčnej aktivity pečene vyskytnú zmeny zo strany metabolických procesov, vyvíja sa pečeňová kóma. Náhle sa objaví a trvá 1 až 3 dni.

  Liečba sa vykonáva na jednotke intenzívnej starostlivosti, v ktorej sa neustále monitorujú vitálne funkcie. Parenterálna výživa sa predpisuje pacientom zavedením liečivých roztokov so živinami. Detoxikačná terapia.

  Cirhóza pečene je teda nebezpečné progresívne ochorenie, ktoré môže nakoniec viesť k smrti. Dekompenzácia je tretím štádiom choroby, pri ktorej existujú závažné štrukturálne poruchy orgánu a závažné klinické príznaky.

  Prognóza je vo všeobecnosti nepriaznivá, a preto je také dôležité nevynechať prvé príznaky. Starostlivé dodržiavanie lekárskych odporúčaní, úprava výživy, odmietnutie zlých návykov - to všetko pomôže predĺžiť životnosť

  Stav s cirhózou pečene, počas ktorého pečeňové bunky (hepatocyty) prestávajú plniť svoje funkcie, pretože viac nahradené vláknitým tkanivom, ktoré sa nazýva dekompenzácia.

  Táto fáza vývoja procesu sa vyskytuje najčastejšie po niekoľkých rokoch choroby. Predchádzajú mu fázy kompenzácie a subkompenzácie.

  diéta

  V štádiu dekompenzácie ochorenia pečene je predpísaná prísna strava. Hlavné odporúčania sú tieto:

  • odmietnutie ťažkých, vysoko kalorických, korenených, nezdravých potravín;
  • maximalizovanie bielkovín v ponuke;
  • odmietanie živočíšnych tukov;
  • správna vyvážená výživa v malých jedlách.
  • strukoviny;
  • pečenie masla;
  • silný čaj, káva, kakao;
  • šťaveľa;
  • zelenina s éterickými olejmi (cibuľa, cesnak, reďkovka, reďkovka).

  Strava môže obsahovať:

  • šťouchané polievky;
  • mlieko a mliečne výrobky, najmä čerstvý tvaroh;
  • želé;
  • šípkový vývar;
  • kompot, ovocný nápoj.

  Späť na obsah

  Čo je to

  Cirhóza pečene je nebezpečné ochorenie, ktoré prebieha v troch štádiách:

  • kompenzovaná cirhóza;
  • subkompenzované poškodenie pečene;
  • dekompenzovaná fáza.

  Najväčšie nebezpečenstvo predstavuje posledný stupeň, keď takmer všetky pečeňové bunky už zapálili a uhynuli, pričom ich nahradilo spojovacie tkanivo, ktoré nevykonáva dôležité funkcie na čistenie krvi..

  Prvé štádiá choroby sa nelíšia v rýchlosti, ale dekompenzovaná cirhóza pečene sa vždy vyvíja rýchlo a so závažnou intoxikáciou celého organizmu..

  Ak sú v počiatočných štádiách choroby charakteristické asymptomatické alebo mierne zhoršenie pozornosti, je charakteristický nepokojný spánok, potom je cirhóza pečene v štádiu dekompenzácie výraznejšia. V tomto štádiu ochorenia sa prejavuje žltačka, hemoragická vyrážka v dôsledku subkutánneho mikrobielenia, pozorujú sa závažné zmeny v psychike. Pacient sa začne správať nevhodne, symptómy amnézie sa prejavujú dezorientáciou. Tento stav sa vysvetľuje toxickými účinkami rozkladných produktov pečeňových buniek na mozog a zmeneným zložením krvi. Klinický obraz sa postupne zvyšuje, čo vedie k kóme a zhoršeniu prognózy úmrtnosti..

  Zdravé pečeňové tkanivo produkuje koagulanty, slezina vytvára krvné doštičky. Fáza dekompenzácie je charakterizovaná úplným zastavením syntézy týchto krviniek, čo vedie k objavu masívneho vnútorného krvácania. Obzvlášť nebezpečný je vývoj v tejto fáze portálnej hypertenzie, ktorý je vyvolaný zvýšeným tlakom v hlavnej žile tela - portáli. Prostredníctvom tejto cievy všetka krv nachádzajúca sa vo vnútorných orgánoch vstupuje do pečene kvôli čisteniu a presmerovaniu.

  Ďalším nebezpečným javom v štádiu dekompenzovanej cirhózy je ascites, ktorý sa vyznačuje hromadením tekutiny v brušnej dutine. Hypertenzia je často sprevádzaná opuchom, kŕčovými žilami vnútorných orgánov (zvyčajne žalúdka a pažeráka), končatinami. V dôsledku zmien v hustote kostí a tkanív stráca človek na váhe.

  S postupujúcim dekompenzovaným ochorením a jeho komplikáciami sa objavujú vizuálne príznaky cirhózy:

  • žltačka;
  • opuch brucha;
  • modriny po celom tele;
  • teplu;
  • palpácia stuženej pečene.

  Ako identifikovať problém

  Hlavné diagnostické metódy, ktoré umožňujú rozlíšiť hlavný problém tohto článku:

  • všeobecná analýza krvi;
  • krvná chémia;
  • Ultrazvuk brušnej dutiny a retroperitoneálneho priestoru (pečeň, slezina, žlčník, atď.);
  • testy a štúdie na objasnenie príčiny ochorenia pečene (predpísané lekárom, v závislosti od situácie).

  Toto je klinické minimum potrebné na stanovenie diagnózy. Pri minimálnom ascite a miernom zvýšení pečeňových enzýmov sa na hodnotenie stupňa fibrózy môže použiť aj fibroelastometria (Fibroscan), ale len zriedka..

  Ak sú pochybnosti o pôvode výpotku v brušnej dutine, potom je možná laparocentéza s analýzou výtoku (pacient je prepichnutý špeciálnou tenkou ihlou a obsah je odobratý na analýzu).

  Prejavy a diagnostika

  Je ťažké predpokladať prítomnosť cirhózy v ranom štádiu jej vývoja. Symptómy sa prejavujú ako patologické procesy v progresii pečene. Hlavné príznaky cirhózy v štádiu dekompenzácie:

  • znížená chuť do jedla alebo jeho úplná neprítomnosť;
  • strata váhy;
  • celková slabosť;
  • závraty;
  • ospalosť;
  • žltnutie slizníc, skléry, kože;
  • tmavé škvrny, pavúčie žily na tele;
  • miestne zvýšenie telesnej teploty;
  • sčervenanie pokožky rúk (na dlaniach);
  • porušenie tráviaceho systému;
  • nevoľnosť sprevádzaná zvracaním;
  • pálenie záhy;
  • hnačka, zápcha;
  • suchosť, svrbenie pokožky (jej intenzita sa v noci zvyšuje);
  • modriny, modriny;
  • zväčšená slezina;
  • horkosť v ústach;
  • rozšírené vnútorné žily, kapiláry na tvári;
  • lesklý, s červeným odtieňom pier a jazyka;
  • silná paroxyzmálna bolesť v pravej hypochondrii;
  • dysfunkcia obličiek, orgánov reprodukčného systému;
  • zväčšenie brucha;
  • zmena štruktúry a objemu pečene;
  • tmavý moč;
  • odľahčenie stolice;
  • narušenie koordinácie pohybov, orientácia v priestore;
  • zmätok vedomia;
  • depresie;
  • časté zmeny nálady;
  • chvenie končatín;
  • nadmerná podráždenosť;
  • úzkosť bez zjavného dôvodu.

  Na potvrdenie diagnózy a stanovenie závažnosti patológie je potrebné komplexné vyšetrenie. Po prvé, lekár zhromaždí anamnézu a sťažnosti pacienta, vyšetrí ho (vyhodnotí stav kože a slizníc, veľkosť pečene). Potom sú predpísané laboratórne a inštrumentálne vyšetrovacie metódy (tabuľka 2)..

  Tabuľka 2 - Diagnostické opatrenia pri cirhóze

  Ak existuje podozrenie na vírusovú alebo biliárnu cirhózu, sú predpísané ďalšie krvné testy. Vykazujú prítomnosť protilátok proti vírusom alebo mitochondriálnym membránam.

  Konečná diagnóza sa uskutoční až po vyšetrení tkaniva pečene, ktoré sa urobí biopsiou. Ak je cirhóza v štádiu dekompenzácie, počet vláknitých buniek a hepatocytov je rovnaký alebo počet prvých je oveľa vyšší.

  Liečba ascitu

  Všeobecné zásady liečby sú zamerané na zlepšenie kvality života pacienta. Po prvé, na terapiu proti cirhóze. V niektorých prípadoch sa u pacientov s malým a stredným ascitom stav pacienta stabilizuje, keď sa po špecifickej liečbe obnovia funkcie pečene.

  Konzervatívna terapia pozostáva z drogových a nrogových metód. Neliečenie je menovanie odpočinku a špeciálnej diéty s obmedzením príjmu soli na minimum. Táto metóda je účinná v raných štádiách ascitu a iba v desiatich percentách prípadov. Liečba drogami sa vykonáva drogami:

  • diuretiká alebo diuretiká (spironolaktón, furosemid);
  • lieky ovplyvňujúce metabolické procesy (Heptral, Carsil, Essentiale);
  • žlčové riedidlá (Ursofalk, Ursosan);
  • vitamínovo-minerálne komplexy (Altivil, Multitabs s beta-karoténom).

  Pri predpisovaní diuretík je nevyhnutné sledovať dennú diurézu - počíta sa pitná a vylúčená tekutina. Výsledky sú hlásené ošetrujúcemu lekárovi.

  Terapeutická taktika

  Pri cirhóze v poslednej fáze by liečba mala byť komplexná a zameraná na:

  • udržiavanie funkcií všetkých orgánov a systémov tela;
  • prevencia edému, patologické zväčšenie sleziny;
  • prevencia prechodu cirhózy do tepelného štádia, rozvoj komplikácií.

  Na tento účel predpíšte používanie zdravotníckych pomôcok, povinnú stravu. V prítomnosti veľkého množstva komplikácií alebo neúčinnosti tradičnej terapie sa uchyľujú k chirurgickému zákroku.

  Expozícia liekom

  Ak cirhóza prešla do štádia dekompenzácie, odporúča sa užívať drogy nasledujúcich skupín:

  • hepatoprotektory (Essentiale, Phosphogliv);
  • urýchlenie opravy tkaniva (ademethionín);
  • imunostimulačné (Zadaxinum, Timogen);
  • diuretiká (furosemid);
  • anabolické steroidy (retabolil);
  • antibiotiká (ciprofloxacín).

  Ďalej pripisujú príjem vitamínov B a prípravkov železa, transfúziu roztoku albumínu a krvnej plazmy. Antivírusové látky na dekompenzovanú cirhózu nie sú predpísané. Takéto lieky urýchľujú progresiu deštrukčných procesov v pečeni. To zvyšuje riziko komplikácií a smrti..

  Liečebná strava

  S cirhózou, najmä v poslednom štádiu vývoja, pečeň takmer nedokáže vykonávať svoje funkcie. Preto je na zníženie zaťaženia chorých orgánov predpísaná strava. Výživa s takouto diagnózou by mala byť jemná, ale úplná. Odporúča sa odmietnuť:

  • mäso a ryby tukových odrôd;
  • vyprážané;
  • múčne výrobky (čerstvý chlieb, pečivo);
  • Sýtené nápoje;
  • silná káva a čaj;
  • solené, údené, konzervované a korenené jedlá.

  Pri cirhóze musíte jesť čerstvú zeleninu a ovocie. Proteíny musia byť prítomné v potrave. Preto sa odporúča jesť chudé ryby a mäso. Môžete jesť varené, pečené alebo dusené jedlo. Musíte jesť často (až 5-6 krát denne), ale v malých porciách. Malo by tam byť súčasne.

  Rovnako dôležité je sledovať patologický režim pitia. Na zabezpečenie dostatočného množstva tekutín v tele musíte piť vodu, džúsy a ovocné nápoje z kyslých bobúľ a ovocia

  Pri cirhóze sa musia prísne dodržiavať všetky odporúčania lekára. Nezabudnite upustiť od používania alkoholu, tabaku a zdravotníckych pomôcok, pri používaní ktorých nie je naliehavá nevyhnutná potreba (napríklad lieky na kontrolu pôrodnosti, ktoré je možné nahradiť bariérovými metódami antikoncepcie)..

  Chirurgické ošetrenie

  Cirhóza v kompenzovanom a subkompenzovanom štádiu sa môže liečiť liekmi. Ale v poslednom štádiu vývoja patológie nie je vždy možné dosiahnuť takúto terapiu pozitívny účinok. V takýchto prípadoch sa uchýli k chirurgickému zákroku - vykonáva sa transplantácia pečene. Operácia sa vykonáva, ak je pravdepodobnosť, že sa pacientova pohoda zlepší, dostatočne vysoká.

  Ani úspešná operácia však nezaručuje, že sa uzdraví: pozitívny výsledok sa pozoruje iba u 45% pacientov. V iných prípadoch priebeh dekompenzovanej cirhózy končí smrťou v dôsledku odmietnutia transplantovanej pečene alebo neprítomnosti vhodného darcu (jedným sa môže stať iba úplne zdravý človek)..

  Prognóza cirhózy

  Toto ochorenie sa vyznačuje agresívnym priebehom, takže liečba je zriedka úspešná. Po potvrdení diagnózy je prognóza prežitia v nasledujúcich 3 rokoch 40%. Takéto štatistiky sú spojené s vývojom rôznych komplikácií, ktoré ohrozujú život človeka. Napríklad vnútorné krvácanie sa považuje za jednu z hlavných príčin úmrtia na cirhózu v dekompenzovanom štádiu vývoja. Ak sa vytvorí ascites, percento prežitia pacienta sa zníži na 25%. Pri transplantácii orgánov sa pozitívny výsledok objaví u 45%.

  Príznaky dekompenzácie cirhózy

  V neskorších fázach procesu sa môžu vyskytnúť tieto príznaky:

  • Žltosť kože a skléry, ako aj slizníc, dosahuje maximálny stupeň. V terminálnom štádiu môže žltá zblednúť.
  • Zvýšená telesná teplota (môže dosiahnuť 38 alebo viac ⁰C)
  • Silné chudnutie
  • Slabosť, strata pracovnej kapacity, zlé zdravie
  • Znížená chuť do jedla
  • Porušenie správania, spánok, agresia, neprimeraná reakcia na životné prostredie, dezorientácia
  • Trasúce sa končatiny
  • Zvýšenie brucha, výskyt prietrže v tejto oblasti
  • Krvácanie, ako aj krvácanie z pažeráka, žalúdka, čriev a ďalších
  • Bolesť v pravej hypochondrii
  • Poruchy gastrointestinálneho traktu (hnačka, zápcha, nadúvanie, zvracanie, nevoľnosť).

  Je možné pozorovať obidva jednotlivé znaky zhora a všetky naraz. V porovnaní s inými štádiami, s dekompenzáciou cirhózy pečene, všetky príznaky zosilňujú a postupne dosahujú maximum.

  Počas prieskumu môže lekár zistiť prítomnosť a trvanie primárneho ochorenia: vírusová hepatitída, ochorenie žlčníka, alkoholizmus, zlyhanie srdca atď..

  Pri externom vyšetrení a palpácii sa objavujú tieto príznaky dekompenzácie:

  • Vysoká telesná teplota
  • žltačka
  • Zväčšené brucho
  • „Hlava medúzy“ na koži brucha - rozšírené safénové žily
  • Asténska postava, redukcia hmotnosti
  • Zmršťuje svaly ramenného pletenca
  • Znížený tón a sila všetkých svalov
  • Krvácanie ďasien
  • Vnútorné krvácanie
  • Pavúčie žily
  • Malá červená vyrážka po celom povrchu tela
  • Palpácia brucha - zvýšenie pečene a sleziny, okraj pečene je hustý, bolestivý, hrboľatý; v pokročilých prípadoch je pečeň znížená, zdeformovaná
  • S nárazom do brucha - otupením zvuku v dôsledku tekutiny v brušnej dutine, rozšírením okrajov pečene a sleziny.

  Niektoré z týchto príznakov si všimli samotní pacienti, zatiaľ čo iné zaznamenal lekár.

  Diagnostické vyšetrenie

  Laboratórne testy, biopsia, ultrazvuk, laparoskopické vyšetrenie pomôžu posúdiť stav pacienta. Pomocou ultrazvukovej diagnostiky môže špecialista venovať zvýšenú veľkosť pečene, ako aj prítomnosť štrukturálnych zmien. Orgán má hustú štruktúru s uzlíkmi.

  Laparoskopia vám umožňuje určiť typ a stupeň patológie, ako aj celkový stav postihnutého orgánu. Biopsiou sa môžeme dozvedieť o štrukturálnych zmenách v pečeni na bunkovej úrovni..

  Vo všeobecnom krvnom teste na cirhózu je rýchlosť sedimentácie erytrocytov zvýšená a hodnoty hemoglobínu sú znížené. Mikroskopom močového sedimentu bude odborník schopný vidieť soli, ako aj zvýšenú hladinu červených krviniek. V biochemickej štúdii sa zvýši hladina bilirubínu, AcT, Alt. Laboratórne testy pomôžu diagnostikovať.

  Cirhóza pečene je veľmi závažné a komplexné ochorenie, pri ktorom príznaky, ako aj pohoda pacienta do značnej miery závisia od určitého štádia vývoja tohto patologického procesu. V medicíne existujú tri štádiá choroby, z ktorých prvé je kompenzované, druhé je subkompenzované a tretie je dekompenzované.

  Príznaky choroby

  Fáza dekompenzácie sa prejavuje veľmi živými príznakmi, niekedy až dystrofiou. Niektoré príznaky môžu ohrozovať život, napríklad ascites, ktorý sa nevyvíja ako nezávislé ochorenie, ale je nevyhnutným prejavom cirhózy. Vnútorné príznaky choroby:

  • bakteriálna peritonitída;
  • zväčšená slezina;
  • zníženie zrážanlivosti krvi: vnútorné krvácanie, ktoré sa otvára v pažeráku, žalúdku alebo v črevách;
  • časté krvácanie z nosa.
 • zhutnenie pečene;
 • hormonálna nerovnováha;
 • psychosomatické poruchy;
 • intoxikácia tela:
   závraty;
 • teplu;
 • bolesť brucha.

  Vonkajšie prejavy

  Cirhóza poslednej etapy má tieto príznaky:

  • odmietnutie jedla;
  • zväčšenie brucha s výraznou vaskulárnou sieťou;
  • červené škvrny na tele;
  • malinový jazyk;
  • opuchy končatín;
  • svrbenie po celom tele;
  • pokožka a biele oči zožltnú;
  • rozsiahle hematómy na tele;
  • Zmršťovanie svalov ramien
  • znížený svalový tonus;
  • červené dlane, ktoré vynikajú na pozadí úplného žltnutia pokožky.

  Zdieľajte článok v sociálnej sieti. siete:

  Koľko ľudí žije s touto chorobou

  Mnoho ľudí sa pýta, aké je trvanie života pacienta pri potvrdení takejto diagnózy? Prakticky všetko tu závisí spravidla od toho, aké komplikácie sú s touto chorobou spojené a aké ťažké sú.

  Ak je hromadenie tekutín v peritoneu alebo cirhóza pečene v štádiu dekompenzácie komplikované ascitom, potom nie je prognóza života takého pacienta dlhšia ako 3 roky. Ak sa u pacienta vyvinie hepatická encefalopatia ako komplikácia, vo väčšine prípadov nastane smrť do jedného roka. Ak je pacient vrhnutý do kómy, smrť nastáva veľmi rýchlo, doslova za 2 - 3 mesiace.

  Koncept dekompenzácie

  Dekompenzácia je stupeň, ktorý charakterizuje jedno zo štádií vývoja choroby. Prvá fáza sa nazýva kompenzácia. V tomto štádiu je telo schopné samostatne opraviť postihnuté orgány, pacient prakticky nepociťuje zmeny svojho stavu.
  Ďalšou fázou je subkompenzácia. Vnútorné orgány sú už horšie pri zvládaní regeneračných úloh, pacient si všimne vývoj príznakov choroby. Fáza dekompenzácie sa považuje za posledné obdobie vývoja patológie. Z latinčiny sa prekladá ako „žiadna náhrada“. Telo nie je schopné vyrovnať sa s ujmou, ktorá mu bola spôsobená. Obdobie je charakterizované živým klinickým obrazom: pacienti sú oslabení, cítia sa dobre, celková slabosť, prudký pokles výkonnosti.

  Dekompenzovaná cirhóza: cirhóza v štádiu dekompenzácie

  Dekompenzácia sa chápe ako posledné štádium vývoja patológie. Čo je cirhóza v štádiu dekompenzácie? Preto je obvyklé nazývať výskyt viacnásobných porušení v práci tela, prejav komplikácií z aplikovanej terapie, ktoré môžu následne viesť k smrti.

  V priebehu tejto fázy sa musíte pokúsiť porozumieť a identifikovať príznaky choroby, aby ste mohli rýchlo začať s liečbou na ich odstránenie..

  Všeobecné informácie

  Pečeň funguje ako vonkajšia vylučovacia žľaza a je neoddeliteľnou súčasťou tráviaceho systému. Aktívne bunky tela - hepatocyty - sú zodpovedné za produkciu látok zapojených do životne dôležitých fyziologických procesov.

  Cirhóza je patológia, pri ktorej je zdravé tkanivo žľazy nahradené spojivom. V dôsledku toho sa tvoria mŕtve oblasti, ktoré nevykonávajú funkcie charakteristické pre pečeň. Ochorenie je smrteľné, pretože vo väčšine prípadov vedie k smrti v priemere za 3 až 4 roky.

  Vláknitý proces sa považuje za liečiteľný iba v počiatočných štádiách patológie. Ak sa vyvinie cirhóza, stupeň dekompenzácie je v žľaze nezvratný. Terapia neumožňuje odstrániť ložiská nahradenia a obnoviť hepatocyty, je však možné predĺžiť život pacienta a zabrániť rozvoju závažného zlyhania orgánov..

  Čo to je?

  Cirhóza, ktorá postihuje pečeň, má 3 štádiá vývoja:

  • odškodnenie;
  • subcompensation;
  • dekompenzácia.

  Takáto klasifikácia naznačuje schopnosť orgánu obnovovať svoje aktívne bunky - hepatocyty. V poslednom štádiu vývoja choroby sa pečeň nedokáže regenerovať, väčšina jej tkanív sa nahradí spojivom a bunky, ktoré zostali, boli vystavené intenzívnemu zápalu. Tento stav sa nazýva „dekompenzácia cirhózy pečene“. V dôsledku tohto procesu je parenchým silne zdeformovaný, zmenšený, zhutnený a pokrytý zhojenými uzlinami. Tieto štrukturálne poruchy nedovoľujú, aby pečeň plnila svoje funkčné povinnosti, a telo prechádza rozsiahlou intoxikáciou. Účinky toxických účinkov na mozog môžu viesť k kóme, ktorá významne znižuje pravdepodobnosť prežitia.

  Dôvody rozvoja patológie

  Cirhóza, ktorá sa vyvinula do štádia dekompenzácie, si vyžaduje špeciálnu terapiu. Je navrhnutý tak, aby pomáhal kompenzovať intoxikáciu a zlepšoval stav pacienta. Ak je choroba spojená s vírusovou etiológiou, predpisujú sa špeciálne antivírusové lieky. A tiež aplikujte hemokorekciu.

  Akútna forma srdcového zlyhania má rôzne príčiny, ktoré závisia od postihnutej oblasti:

  • Akútna forma ľavej komory sa vyvíja s poškodením myokardu. Príznaky tiež vyvolávajú lézie pľúcneho tkaniva: v dôsledku nadmerného naplnenia dýchacích orgánov krvou napučiavajú.
  • Naproti tomu správna komorová forma sa vyvíja v dôsledku porúch v orgánoch dýchacieho systému: pľúcnej embólie. Môže to byť tiež spôsobené roztrhnutím medzikomorového septa v dôsledku infarktu srdcového svalu. V obehovom systéme dochádza k nerovnomernému hromadeniu krvi, po čom sa zvyšuje pečeň.

  Medzi faktory, ktoré spúšťajú cirhózu pečene, patria:

  • Závislosť od alkoholu. Pri dennom používaní nápojov, ktoré obsahujú alkohol, telo nemá čas sa zotaviť. To vedie k zmenám v štruktúre, dystrofii a cirhóze..
  • Hepatitída. Vírusové patológie typu B, C a D spôsobujú ireverzibilné poškodenie štruktúry pečene.
  • Genetics. Existujú choroby, ktoré sa prenášajú na génovej úrovni a spôsobujú smrť pečeňových buniek. Medzi ne patrí Wilsonova choroba a hemochromatóza.
  • Autoimunitná hepatitída. Zmeny imunitného systému vedú k tomu, že telo začína útočiť na zdravý orgán a vyvíjať fázu kompenzácie.
  • Toxické látky. Pretože všetky látky, ktoré vstupujú do tela, prechádzajú pečeňou, škodlivé pracovné podmienky alebo zlá výživa ovplyvňujú štruktúru orgánu.
  • Srdcová patológia. Odchýlky v srdci často vyvolávajú stagnáciu krvi v pečeni, ktorá ovplyvňuje normálny rytmus orgánu.

  Štádiá patológie pečene sa líšia závažnosťou symptómov a stupňom poškodenia orgánu, ale pri ktoromkoľvek z nich nie je možné úplne vylúčiť chorobu. Hlavným pravidlom terapie je eliminácia faktorov, ktoré vyvolali rozvoj cirhózy. Častejšie vyvoláva odchýlka:

  • Alkohol nepriaznivo ovplyvňuje chorú pečeň.
   Alkohol. V tomto prípade sa vykonáva intoxikačná terapia, ktorá pomáha očistiť telo od škodlivých látok.
  • Vírus. Antivírusovým komplexom je možné zastaviť vývoj cirhózy.
  • Liečivá hepatitída. Terapia vyžaduje odmietnutie liečby.
  • Imunitné poruchy Lieky sú predpísané, ktoré potláčajú jeho činnosť a bránia útoku na pečeň.

  Rizikové faktory

  Za určitých podmienok sa choroba z menej nebezpečného štádia rýchlo stáva fatálnou. Rýchlosť tohto procesu sa zvyšuje za nasledujúcich podmienok:

  • nadmerná konzumácia alkoholických nápojov;
  • užívanie omamných látok;
  • nevyvážená výživa;
  • vplyv škodlivých látok na telo (náklady na povolanie, zlé podmienky prostredia);
  • užívanie silných drog;
  • zástava srdca;
  • vírusová hepatitída.

  Opis patologického procesu

  Dekompenzovaná cirhóza zodpovedá 3. štádiu choroby. Je považovaná za ťažkú. Nebezpečnejším stavom je iba terminálna forma, pri ktorej pacient z dôvodu encefalopatie spravidla upadne do kómy. Pri takýchto procesoch je pravdepodobnosť prežitia minimalizovaná..

  Hepatálna cirhóza v štádiu dekompenzácie je sprevádzaná zhoršením patologických zmien, ku ktorým došlo v skorých štádiách. Zápal sa vyvíja v bunkách orgánu, v ktorom odumierajú hepatocyty a namiesto neho rastie vláknité tkanivo. Lézia sa postupne zvyšuje, v dôsledku čoho sú postihnuté celé segmenty žľazy.

  Od fázy kompenzácie je rozdiel v tom, že pri dekompenzovanej cirhóze telo už nie je schopné vykonávať svoje funkcie. Počas tohto obdobia sa preto najčastejšie vyskytujú charakteristické komplikácie a zvyšuje sa intenzita patologických prejavov.

  Terapeutická taktika

  Pri cirhóze v poslednej fáze by liečba mala byť komplexná a zameraná na:

  • udržiavanie funkcií všetkých orgánov a systémov tela;
  • prevencia edému, patologické zväčšenie sleziny;
  • prevencia prechodu cirhózy do tepelného štádia, rozvoj komplikácií.

  Na tento účel predpíšte používanie zdravotníckych pomôcok, povinnú stravu. V prítomnosti veľkého množstva komplikácií alebo neúčinnosti tradičnej terapie sa uchyľujú k chirurgickému zákroku.

  Expozícia liekom

  Ak cirhóza prešla do štádia dekompenzácie, odporúča sa užívať drogy nasledujúcich skupín:

  • hepatoprotektory (Essentiale, Phosphogliv);
  • urýchlenie opravy tkaniva (ademethionín);
  • imunostimulačné (Zadaxinum, Timogen);
  • diuretiká (furosemid);
  • anabolické steroidy (retabolil);
  • antibiotiká (ciprofloxacín).

  Ďalej pripisujú príjem vitamínov B a prípravkov železa, transfúziu roztoku albumínu a krvnej plazmy. Antivírusové látky na dekompenzovanú cirhózu nie sú predpísané. Takéto lieky urýchľujú progresiu deštrukčných procesov v pečeni. To zvyšuje riziko komplikácií a smrti..

  Liečebná strava

  S cirhózou, najmä v poslednom štádiu vývoja, pečeň takmer nedokáže vykonávať svoje funkcie. Preto je na zníženie zaťaženia chorých orgánov predpísaná strava. Výživa s takouto diagnózou by mala byť jemná, ale úplná. Odporúča sa odmietnuť:

  • mäso a ryby tukových odrôd;
  • vyprážané;
  • múčne výrobky (čerstvý chlieb, pečivo);
  • Sýtené nápoje;
  • silná káva a čaj;
  • solené, údené, konzervované a korenené jedlá.

  Pri cirhóze musíte jesť čerstvú zeleninu a ovocie. Proteíny musia byť prítomné v potrave. Preto sa odporúča jesť chudé ryby a mäso. Môžete jesť varené, pečené alebo dusené jedlo. Musíte jesť často (až 5-6 krát denne), ale v malých porciách. Malo by tam byť súčasne.

  Rovnako dôležité je sledovať patologický režim pitia. Na zabezpečenie dostatočného množstva tekutín v tele musíte piť vodu, džúsy a ovocné nápoje z kyslých bobúľ a ovocia

  Pri cirhóze sa musia prísne dodržiavať všetky odporúčania lekára. Nezabudnite upustiť od používania alkoholu, tabaku a zdravotníckych pomôcok, pri používaní ktorých nie je naliehavá nevyhnutná potreba (napríklad lieky na kontrolu pôrodnosti, ktoré je možné nahradiť bariérovými metódami antikoncepcie)..

  Chirurgické ošetrenie

  Cirhóza v kompenzovanom a subkompenzovanom štádiu sa môže liečiť liekmi. Ale v poslednom štádiu vývoja patológie nie je vždy možné dosiahnuť takúto terapiu pozitívny účinok. V takýchto prípadoch sa uchýli k chirurgickému zákroku - vykonáva sa transplantácia pečene. Operácia sa vykonáva, ak je pravdepodobnosť, že sa pacientova pohoda zlepší, dostatočne vysoká.

  Ani úspešná operácia však nezaručuje, že sa uzdraví: pozitívny výsledok sa pozoruje iba u 45% pacientov. V iných prípadoch priebeh dekompenzovanej cirhózy končí smrťou v dôsledku odmietnutia transplantovanej pečene alebo neprítomnosti vhodného darcu (jedným sa môže stať iba úplne zdravý človek)..

  Etapy ochorenia a ich klinický obraz

  Vzhľadom na cirhózu pečene v štádiu dekompenzácie je potrebné poznamenať, že táto forma patológie nie je nikdy asymptomatická. Stav pacienta v tomto období je vážny, pretože sú narušené funkcie orgánu.

  Medzi znaky dekompenzovanej fázy patria:

  • Ťažká žltačka.
  • Prejavy hypersplenizmu (pokles počtu tvarovaných krvných telies).
  • Vysoká teplota (perzistentná, zvyčajne do 38 stupňov).
  • Strata váhy.
  • nadúvanie.
  • Nedostatok chuti do jedla.
  • Nevoľnosť a občasné vracanie.
  • Chvenie a kŕče.
  • hepatomegália.
  • Menštruačné nepravidelnosti u žien.
  • Krvácanie ďasien.
  • Atrofia hlavných svalových skupín.
  • Hnačka s krvou.

  Pacient je zvyčajne veľmi slabý, zdravotné postihnutie sa výrazne zníži. Bolesť na pravej strane je niekedy zaznamenaná. Na pozadí patologického procesu sa vyvíja zápalový exsudát, ktorý sa hromadí v brušnej dutine a vyvoláva prechodný ascites. Chovanie pacienta sa mení. Stáva sa podráždeným, niekedy agresívnym, letargickým.

  Diagnóza choroby

  Cirhóza pečene v štádiu dekompenzácie si vyžaduje dôkladné preskúmanie. Ošetrujúci lekár vykoná vizuálne a hmatové vyšetrenie pacienta a predpíše laboratórne testy. V tabuľke sú uvedené často predpísané testy a ich výsledky týkajúce sa cirhózy v poslednej fáze:

  výskumvýsledok
  Kompletný krvný rozborPočet bielych krviniek
  Zvýšená ESR
  rozbor močuUkazuje prítomnosť červených krviniek, bielkovín, urobilínu a bielych krviniek.
  Chémia krviZvýšené pečeňové transaminázy
  Bilirubín sa zvýšil
  Alkalická fosfatáza presahuje normálne hodnoty
  Gama-glutamyltransferáza - zvýšená
  Zvýšené špecifické pečeňové enzýmy
  Globulín niekoľkokrát prekračuje normu
  Celkový krvný proteín sa znížil
  Nízky obsah albumínu
  Močovina pod normálne hodnoty
  Cholesterol sa znížil

  Prístrojový výskum


  Diagnostika zahŕňa ultrazvuk.
  Ak je cirhóza vyvolaná vírusovou hepatitídou, potom sa v krvi zistia špeciálne markery. Vykonávajú sa aj ďalšie diagnostické opatrenia:

  • Ultrazvuk - ukazuje hľúzovú, heterogénnu pečeň a zväčšenú slezinu.
  • Laparoskopia - viditeľný rast vláknitého tkaniva, viditeľná deformácia orgánov.
  • Biopsia - sú viditeľné histologické príznaky choroby.

  Ako diagnostikovať cirhózu pečene?

  Pretože sa kompenzované štádium vyvíja bez viditeľného klinického obrazu, osoba najčastejšie vyhľadáva pomoc, keď proces už naberá na sile. Je veľmi dôležité poradiť sa s odborníkom, ktorý vykoná prieskum, identifikuje predtým prenesené vírusové patológie a tiež pomocou palpácie skontroluje pečeň, či nemá pečať. Ak máte podozrenie na abnormality v práci tela, bude vám pridelená osoba, ktorá má podstúpiť:

  • celkový krvný test;
  • biochemická analýza;
  • imunologické štúdium krvi;
  • ultrazvuk
  • tomografia;
  • angiografia;
  • skenovanie rádionuklidmi.

  Ľudové lieky

  Na odstránenie nepríjemných symptómov a bolesti pomôžu recepty tradičnej medicíny. Najpopulárnejšie lieky sú:

  1. Zbierka rovnakých pomerov čakanky, presličky, rebríčka, ľubovníka bodkovaného. 1 polievková lyžica. l zmes sa varí v 250 ml vriacej vody. Nápoj môžete piť po 4 hodinách v 3 dávkach denne.
  2. Zber koreňa pšeničnej trávy (2 zväzky), divej ruže (2 zväzky), žihľavy (1 zväzok). 1 polievková lyžica. l zmes sa varí v 250 ml vody v ohni 10 minút. Vypite nápoj v pohári dvakrát denne.

  Akýkoľvek tradičný liek na liečbu patológie sa musí dohodnúť s ošetrujúcim lekárom.

  Aké komplikácie môžu byť?

  Cirhóza vyžaduje liečbu, pretože môže viesť k negatívnym následkom.
  Cirhóza pečene, ktorá sa vyvinula do štádia dekompenzácie, spôsobuje mnoho komplikácií, ktoré sú pre ľudský život nebezpečné. Časté patológie spôsobené cirhózou:

  • hepatická encefalopatia;
  • opuch, to znamená hromadenie vody v dutinách a tkanivách tela;
  • ascites;
  • kómu;
  • trombóza portálnej žily;
  • onkologický proces;
  • infekčné infekcie;
  • mentálne poruchy.

  Čo je to diabetická nefropatia? Pri dlhodobom diabete sa objavuje neskoršia komplikácia - diabetická nefropatia. To znamená, že patológia obličiek sa vyvíja v dôsledku predĺženého priebehu cukrovky. Diabetická nefropatia je jednou z hlavných príčin zdravotného postihnutia a úmrtnosti u pacientov s cukrovkou. Frekvencia rozvoja diabetickej nefropatie u pacientov s diabetom 1. typu je 40-50% au pacientov s diabetom 2. typu - 15-30%.

  Stanovenie mikroalbuminúrie - spôsob kontroly vývoja diabetickej nefropatie Na kontrolu rozvoja diabetickej nefropatie sa používa nasledujúci ukazovateľ - mikroalbuminúria. Mikroalbuminúria je výskyt bielkovín v moči v koncentráciách nad normálnym, ale pod patologickým stavom.

  Norma mikroalbuminúrie je menšia ako 30 mg za deň, albuminúria sa uvádza, keď je obsah bielkovín v moči 30 - 300 mg za deň. A proteinúria je diagnostikovaná s koncentráciou bielkovín v moči vyššou ako 300 mg za deň. Štádium mikroalbuminúrie sa vyvíja za 5-15 rokov od vzniku cukrovky. Je dôležité nevynechať toto štádium, aby sa mohla začať včasná liečba patológie obličiek..

  Preskúmali sme hlavné diagnostické kritériá pre vývoj a kompenzáciu cukrovky. Nemali by ste sa však snažiť samoliečiť. Ak zistíte akékoľvek podozrivé príznaky, mali by ste sa poradiť s lekárom o vysoko kvalifikovanú a odbornú pomoc..

  Vo väčšine prípadov sa dekompenzovaná cirhóza pečene zhoršuje nebezpečnými patologickými prejavmi. Mnohé z nich sú potenciálne život ohrozujúce, čo naznačuje potrebu okamžitej lekárskej starostlivosti..

  Možné komplikácie zahŕňajú:

  • Hypertenzia žíl portálu.
  • Tvorba rakovinových lézií.
  • Intenzívne vnútorné krvácanie.
  • Hepatálna encefalopatia a kóma.
  • zápal pobrušnice.
  • Závažné alergické reakcie v dôsledku toxických účinkov.

  Provokatívne faktory

  Cirhóza je jednou z pomaly sa rozvíjajúcich chorôb. Prechod z pôvodnej formy na neskorú môže trvať až 2 - 3 roky. Vývojové obdobie do veľkej miery závisí od životného štýlu pacienta a od niektorých ďalších faktorov..

  Tie obsahujú:

  • Závislosť od alkoholu.
  • závislosť.
  • Strava a iné poruchy stravovania.
  • Vystavenie toxickým látkam.
  • Dlhodobé lieky.
  • Obezita.
  • Srdcová fibróza.
  • Stav imunodeficiencie.
  • Prítomnosť sprievodných chorôb.

  K fáze dekompenzácie dochádza z dôvodu nedostatočnej liečby v skorých štádiách, nedodržania odporúčaní lekára, porušenia režimu, výskytu zlých návykov. U niektorých pacientov je komplikácia spôsobená sprievodnými ochoreniami, ako je hepatitída, obštrukcia žlčových ciest, cukrovka, vaskulárne lézie..

  Dekompenzovaná cirhóza pečene: liečba a prognóza života s ochorením v štádiu dekompenzácie

  Toto ochorenie sa vyznačuje agresívnym priebehom, takže liečba je zriedka úspešná. Po potvrdení diagnózy je prognóza prežitia v nasledujúcich 3 rokoch 40%. Takéto štatistiky sú spojené s vývojom rôznych komplikácií, ktoré ohrozujú život človeka. Napríklad vnútorné krvácanie sa považuje za jednu z hlavných príčin úmrtia na cirhózu v dekompenzovanom štádiu vývoja. Ak sa vytvorí ascites, percento prežitia pacienta sa zníži na 25%. Pri transplantácii orgánov sa pozitívny výsledok objaví u 45%.

  Pečeň je prirodzeným filtrom nášho tela. Porušenia práce tohto tela spôsobujú značné poškodenie celého tela. Cirhóza pečene je veľmi nebezpečné ochorenie, ktoré má niekoľko stupňov vývoja, v závislosti od závažnosti priebehu.

  Posledný a najnebezpečnejší stupeň poškodenia orgánov sa nazýva dekompenzovaná cirhóza pečene. To znamená, že poškodené orgánové bunky sa nedajú opraviť..

  V tomto článku sa budeme zaoberať príčinami patológie a možnou liečbou.

  V neskorších fázach procesu sa môžu vyskytnúť tieto príznaky:

  • Žltosť kože a skléry, ako aj slizníc, dosahuje maximálny stupeň. V terminálnom štádiu môže žltá zblednúť.
  • Zvýšená telesná teplota (môže dosiahnuť 38 alebo viac ⁰C).
  • Silné chudnutie.
  • Slabosť, strata pracovnej kapacity, zlé zdravie.
  • Znížená chuť do jedla.
  • Porušenie správania, spánok, agresia, neprimeraná reakcia na životné prostredie, dezorientácia.
  • Trasúce sa končatiny.
  • Zvýšenie brucha, výskyt prietrže v tejto oblasti.
  • Krvácanie, ako aj krvácanie z pažeráka, žalúdka, čriev a ďalších.
  • Bolesť v pravej hypochondrii.
  • Poruchy gastrointestinálneho traktu (hnačka, zápcha, nadúvanie, zvracanie, nevoľnosť)..

  Je možné pozorovať obidva jednotlivé znaky zhora a všetky naraz. V porovnaní s inými štádiami, s dekompenzáciou cirhózy pečene, všetky príznaky zosilňujú a postupne dosahujú maximum.

  Počas prieskumu môže lekár zistiť prítomnosť a trvanie primárneho ochorenia: vírusová hepatitída, ochorenie žlčníka, alkoholizmus, zlyhanie srdca atď..

  Príznaky choroby

  Fáza dekompenzácie sa prejavuje veľmi živými príznakmi, niekedy až dystrofiou. Niektoré príznaky môžu ohrozovať život, napríklad ascites, ktorý sa nevyvíja ako nezávislé ochorenie, ale je nevyhnutným prejavom cirhózy. Vnútorné príznaky choroby:


  V tomto štádiu ochorenia môže byť časté krvácanie..
  bakteriálna peritonitída;

 • zväčšená slezina;
 • zníženie zrážanlivosti krvi: vnútorné krvácanie, ktoré sa otvára v pažeráku, žalúdku alebo v črevách;
 • časté krvácanie z nosa.
 • zhutnenie pečene;
 • hormonálna nerovnováha;
 • psychosomatické poruchy;
 • intoxikácia tela:
   závraty;
 • teplu;
 • bolesť brucha.

  Vonkajšie prejavy

  Cirhóza poslednej etapy má tieto príznaky:

  • odmietnutie jedla;
  • zväčšenie brucha s výraznou vaskulárnou sieťou;
  • červené škvrny na tele;
  • malinový jazyk;
  • opuchy končatín;
  • svrbenie po celom tele;
  • pokožka a biele oči zožltnú;
  • rozsiahle hematómy na tele;
  • Zmršťovanie svalov ramien
  • znížený svalový tonus;
  • červené dlane, ktoré vynikajú na pozadí úplného žltnutia pokožky.

  Chirurgický zákrok

  Liečba operáciami umožňuje dočasne zlepšiť stav pacienta. Preto sa táto metóda často používa v kombinácii s podpornými liekmi. Spravidla sa chirurgia používa na cirhózu, zaťaženú portálnou hypertenziou.

  • splenektómia.
  • Intrahepatický portosystémový posun.
  • Čiastočná hepatektómia.
  • Segmentová resekcia.

  Chirurgická liečba sa vykonáva podľa plánu bez kontraindikácií. Účinnosť postupov sa líši v závislosti od špecifík klinického obrazu. Okrem toho existuje riziko pooperačných komplikácií..

  prevencia

  Aby sa zabránilo rozvoju zápalu pečene, prechodu choroby na cirhózu, dodržiavajú sa nasledujúce pravidlá:

  • osobná hygiena, používanie sterilných nástrojov a striekačiek;
  • obmedzenie príjmu alkoholu alebo jeho úplnej neprítomnosti;
  • užívanie liekov, ktoré neovplyvňujú hepatocyty;
  • použitie jedla, ktoré neovplyvňuje stav pečene;
  • včasné liečenie všetkých vírusových a infekčných chorôb;
  • ak sa zistí hepatitída - urgentná liečba, celoživotná strava.

  klasifikácia

  Srdcové zlyhanie je veľmi nebezpečný stav, pri ktorom srdce nie je schopné primerane vykonávať svoje funkcie. Výsledkom je, že orgány a všetky tkanivá tela nedostávajú správne množstvo krvi, z ktorej sa dodáva kyslík a živiny. Toto ochorenie má niekoľko štádií vývoja, najnebezpečnejšie, tretím je dekompenzácia.

  Dekompenzované zlyhanie srdca často vedie k smrti. V tomto prípade sa srdce nezaoberá svojou úlohou, nielen fyzickým alebo emocionálnym stresom, ale aj keď je človek v pokojnom stave. Táto forma je nezvratná, a preto tak nebezpečná..

  Dekompenzované srdcové zlyhanie sa vyznačuje:

  • Zväčšenie myokardu alebo skôr jeho roztiahnutie a zoslabenie.
  • Zadržiavanie tekutín v tele.
  • Rýchly pokles srdcového výdaja.
  • Opuch myokardu.

  Chronická forma dekompenzácie je dlhý proces, to znamená, že táto patológia sa vyvíja v priebehu rokov a súčasne pokračuje. Jeho zvláštnosťou je skutočnosť, že v dôsledku poškodenia orgánov (nekróza, zápal, dysplázia) sa bunky myokardu menia. To sa odráža v jeho fungovaní..

  Dekompenzované zlyhanie srdca sa delí lokalizáciou:

  1. Patológia ľavej komory. Diastolický typ - zatiaľ čo dutina nie je schopná získať správne množstvo krvi. To je plné preťaženia ľavej predsiene a stagnujúceho procesu v pľúcach. Srdcový výdatok v aorte je však stále zachovaný. Systolický typ - ľavá komora je rozšírená, srdcový výdaj je znížený. Porucha kontrakčnej funkcie.
  2. Patológia pravej komory. Vyznačuje sa stagnujúcim procesom vo veľkom kruhu krvného obehu, zatiaľ čo malý proces nie je dostatočne zásobený krvou.
  3. Zmiešaná forma. Je to veľmi zriedkavé. Vyznačuje sa dysfunkciou ľavej aj pravej komory.

  Dekompenzácia v medicíne je porušením fungovania orgánu alebo systému orgánov. Jej príčinami môžu byť dlhodobé závažné choroby, celkové vyčerpanie, intoxikácia, porušenie adaptačných mechanizmov na životné prostredie. Všetky tieto účinky narúšajú fungovanie orgánov a normálnu interakciu medzi telom a prostredím..

  Po nejakú dobu sa telo stále vyrovná so zvýšenou alebo zmenenou záťažou - napríklad sa zvyšuje srdcový sval alebo obličky vylučujú viac tekutín. Tento stav sa nazýva kompenzácia..

  Ale po chvíli alebo keď sa objavia ďalšie škodlivé faktory, telo prestane zvládať prácu a dôjde k dekompenzácii - zlyhanie srdca alebo obličiek, súkromné ​​infekčné choroby, poruchy dýchacích ciest.

  V psychiatrii sa dekompenzácia nazýva prudká exacerbácia psychopatických symptómov choroby kombinovaná s emocionálnymi poruchami a mentálnej povahy..

  Diagnostické vyšetrenie

  Laboratórne testy, biopsia, ultrazvuk, laparoskopické vyšetrenie pomôžu posúdiť stav pacienta. Pomocou ultrazvukovej diagnostiky môže špecialista venovať zvýšenú veľkosť pečene, ako aj prítomnosť štrukturálnych zmien. Orgán má hustú štruktúru s uzlíkmi.

  Laparoskopia vám umožňuje určiť typ a stupeň patológie, ako aj celkový stav postihnutého orgánu. Biopsiou sa môžeme dozvedieť o štrukturálnych zmenách v pečeni na bunkovej úrovni..

  Vo všeobecnom krvnom teste na cirhózu je rýchlosť sedimentácie erytrocytov zvýšená a hodnoty hemoglobínu sú znížené. Mikroskopom močového sedimentu bude odborník schopný vidieť soli, ako aj zvýšenú hladinu červených krviniek. V biochemickej štúdii sa zvýši hladina bilirubínu, AcT, Alt. Laboratórne testy pomôžu diagnostikovať.

  Korekcia výživy

  Vzhľadom na dekompenzáciu cirhózy pečene - aký druh choroby a metódy jej liečby je potrebné zdôrazniť potrebu dodržiavať diétu. V prípade choroby je orgán vystavený silnému stresu, ktorý môže spôsobiť záťaž patologického procesu.

  Korekcia výživy umožňuje uľahčiť činnosť žľazy, vylúčiť potenciálne nebezpečné faktory pri cirhóze. Pacientom s dekompenzovaným štádiom je predpísaná liečebná tabuľka č. 5. Táto diéta zabezpečuje fragmentáciu dennej stravy (5-8 jedál). Pri prejavoch intoxikácie sa odporúča používať šťouchané jedlo.

  diéta

  V štádiu dekompenzácie ochorenia pečene je predpísaná prísna strava. Hlavné odporúčania sú tieto:

  • odmietnutie ťažkých, vysoko kalorických, korenených, nezdravých potravín;
  • maximalizovanie bielkovín v ponuke;
  • odmietanie živočíšnych tukov;
  • správna vyvážená výživa v malých jedlách.
  • strukoviny;
  • pečenie masla;
  • silný čaj, káva, kakao;
  • šťaveľa;
  • zelenina s éterickými olejmi (cibuľa, cesnak, reďkovka, reďkovka).

  Strava môže obsahovať:

  • šťouchané polievky;
  • mlieko a mliečne výrobky, najmä čerstvý tvaroh;
  • želé;
  • šípkový vývar;
  • kompot, ovocný nápoj.

  Dekompenzovaná cirhóza pečene koľko žije

  Nedostatočná liečba v skorých štádiách alebo jej nedostatočnosť nevyhnutne povedie k úmrtiu, a to je mimoriadne nebezpečenstvo choroby, ako je napríklad dekompenzovaná cirhóza pečene..

  Každý počul o ochorení pečene, ako je cirhóza, ale nie každý predstavuje svoju skutočnú povahu. V skutočnosti nie všetky prípady cirhózy, aj keď v skutočnosti je veľa, sú spôsobené dlhodobou intoxikáciou tela alkoholom. Medzi ďalšie príčiny patrí hepatitída C, nadmerné užívanie drog a užívanie drog..

  Čo sa v tejto chvíli deje? Štruktúra ľudskej pečene sa mení. Pri cirhóze stráca orgán svoje vlastnosti a ľudské telo začína pomaly zomrieť. Prognóza väčšiny pacientov je sklamaním. Cirhóza pečene spôsobuje, že orgánové bunky sa stávajú nespôsobilými v dôsledku zjazvenia.

  V každom prípade je v každom prípade predpokladaná dĺžka života..

  Stav s cirhózou pečene, počas ktorého pečeňové bunky (hepatocyty) prestávajú plniť svoje funkcie, pretože viac nahradené vláknitým tkanivom, ktoré sa nazýva dekompenzácia.

  Najnebezpečnejšou chorobou ovplyvňujúcou prírodný filter v ľudskom tele je dekompenzovaná cirhóza. Tkanivá orgánu sú takmer úplne zjazvené a nahradené inertným fibrínom, a preto pečeň nemôže vykonávať svoje funkcie..

  Hlavnými príznakmi dekompresie pri cirhóze pečene sú silné vyčerpanie, odmietnutie jesť, pretrvávajúca nevoľnosť, skléra a žltnutie kože, bolesť brucha, impotencia, krvácanie..

  Predčasné liečenie tohto ochorenia vedie k úmrtiu v dôsledku vývoja ascitu, portálnej hypertenzie, bakteriálnej peritonitídy.

  Dekompenzovaná choroba pečene je najnebezpečnejším prejavom choroby, pri ktorej orgán mutuje a nemôže vykonávať svoje funkcie..

  Cirhóza pečene je nebezpečné ochorenie, ktoré prebieha v troch štádiách:

  • kompenzovaná cirhóza;
  • subkompenzované poškodenie pečene;
  • dekompenzovaná fáza.

  Najväčšie nebezpečenstvo predstavuje posledný stupeň, keď takmer všetky pečeňové bunky už zapálili a uhynuli, pričom ich nahradilo spojovacie tkanivo, ktoré nevykonáva dôležité funkcie na čistenie krvi..

  Prvé štádiá choroby sa nelíšia v rýchlosti, ale dekompenzovaná cirhóza pečene sa vždy vyvíja rýchlo a so závažnou intoxikáciou celého organizmu..

  Ak sú v počiatočných štádiách choroby charakteristické asymptomatické alebo mierne zhoršenie pozornosti, je charakteristický nepokojný spánok, potom je cirhóza pečene v štádiu dekompenzácie výraznejšia..

  V tomto štádiu ochorenia sa prejavuje žltačka, hemoragická vyrážka v dôsledku subkutánneho mikrobielenia, pozorujú sa závažné zmeny v psychike. Pacient sa začne správať nevhodne, symptómy amnézie sa prejavujú dezorientáciou.

  Tento stav sa vysvetľuje toxickými účinkami rozkladných produktov pečeňových buniek na mozog a zmeneným zložením krvi. Klinický obraz sa postupne zvyšuje, čo vedie k kóme a zhoršeniu prognózy úmrtnosti..

  Zdravé pečeňové tkanivo produkuje koagulanty, slezina vytvára krvné doštičky. Fáza dekompenzácie je charakterizovaná úplným zastavením syntézy týchto krviniek, čo vedie k objavu masívneho vnútorného krvácania..

  Prostredníctvom tejto cievy všetka krv nachádzajúca sa vo vnútorných orgánoch vstupuje do pečene kvôli čisteniu a presmerovaniu.

  Ďalším nebezpečným javom v štádiu dekompenzovanej cirhózy je ascites, ktorý sa vyznačuje hromadením tekutiny v brušnej dutine. Hypertenzia je často sprevádzaná opuchom, kŕčovými žilami vnútorných orgánov (zvyčajne žalúdka a pažeráka), končatinami. V dôsledku zmien v hustote kostí a tkanív stráca človek na váhe.

  S postupujúcim dekompenzovaným ochorením a jeho komplikáciami sa objavujú vizuálne príznaky cirhózy:

  • žltačka;
  • opuch brucha;
  • modriny po celom tele;
  • teplu;
  • palpácia stuženej pečene.

  Opísaná fáza cirhózy je mimoriadne ťažká. Priemerná dĺžka života po potvrdení diagnózy je 2 - 3 roky. Lehota do 5 rokov sa uvádza iba v 40% prípadov.

  Najčastejšie sa smrť vyskytuje v dôsledku vnútorného krvácania. Menej často sa smrť vyskytuje v dôsledku iných komplikácií, ako je encefalopatia. Prognóza sa zhoršuje s vývojom ascitu. Pri tejto patológii žije iba 25% pacientov dlhšie ako tri roky.

  liečba

  Základom liečby je strava a mierna fyzická aktivita. Oplatí sa opustiť sladkosti a škrobové jedlá, aby sa nezaťažoval tráviaci trakt a pečeň. Moderné pečivo obsahuje veľké množstvo tuku a margarínu, čo spôsobí veľké poškodenie pečene. Mali by sa vylúčiť aj alkoholické nápoje a tabak..

  Základ výživy - zelenina, biopotraviny, bylinky, bobule. Môžete si vziať bylinné prípravky a čaje. Fyzická aktivita znamená nabíjanie ráno, chôdza, návšteva bazéna, aerobik s nízkou intenzitou. Akákoľvek záťaž, ktorá zvýši rýchlosť toku krvi, urýchli proces vylučovania produktov rozpadu z tela, normalizuje funkciu sleziny a orgánov tvoriacich krv..

 • Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Hernia disku L5-S1

  Žalúdok
  L disková prietrž5-S1 - toto je najbežnejší typ hernie medzistavcových platničiek lumbosakrálnej chrbtice (L - označenie bedrových stavcov, S - sakrálna). Ochorenie je rozšírené: miera výskytu je 300 prípadov na každých 100 tisíc dospelých.
  Abdominálna hernia je veľmi časté ochorenie. Môže sa vyskytnúť u akejkoľvek osoby bez ohľadu na vek a pohlavie. Táto patológia sa u mnohých cicavcov vyvíja v dôsledku oslabenia svalov a spojivového tkaniva brušnej steny.

  Pupočné a pupočné kýly sú spojené s defektom pupočného kruhu alebo tkanív, ktoré sú okolo neho. Do rizikovej skupiny patria ženy vo vyššom veku.