loader

Hlavná

Liečba

Ako denzitometria kostí a chrbtice?

Kostná denzitometria je postup vykonávaný na hodnotenie stavu kostnej štruktúry. Tento typ štúdie je predpísaný pre množstvo chorôb. S jeho pomocou je možné včas identifikovať patológiu, ktorá zabráni výskytu komplikácií. Techniku ​​predstavuje niekoľko možností. Výber je určený závažnosťou ochorenia a lokalizáciou ložiskových miest poškodenia kostného tkaniva.

Viac informácií o denzitometrii

Tento postup umožňuje určiť hustotu minerálov v kostiach. Metóda je neinvazívnej povahy, čo znamená, že nie je potrebné porušovať integritu pokožky. Ak vás zaujíma otázka, čo je denzitometria, musíte zistiť, ako sa vykonáva. Na vyšetrenie sa používa rôzne vybavenie, účelom postupu je stanovenie kvantitatívnych ukazovateľov obsahu základných minerálov, predovšetkým vápnika..

Ak sa v kostiach vyvinú degeneratívne procesy, predpisuje sa predovšetkým denzitometria bedrovej chrbtice a femorálneho krku. Na základe výsledkov štúdie sa analyzuje stav kostí pohybového ústrojenstva. Je dôležité vylúčiť možnosť zlomeniny, pretože poškodenie krku stehna a chrbtice hrozí úplnou nehybnosťou..

Denzitometria je hlavnou výskumnou metódou pre ochorenie, ako je osteoporóza. Zároveň sa hodnotí niekoľko ukazovateľov:

 • kostná mikroarchitektonika;
 • mineralizácie;
 • prítomnosť mikrodoštičiek v kostných lúčoch;
 • výmena kostí.

Zvyčajne si vyžaduje štúdium chrbtice a bedrových kĺbov. Ak je to potrebné, posúdte kostnú štruktúru celého kostry.

Indikácie a kontraindikácie pre postup

Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu vyvolať degeneratívne procesy v kostných tkanivách:

 • zlomeniny kostí (dokonca aj ojedinelý prípad vedie niekedy k rozvoju patológie);
 • u žien je demineralizácia kostí častejšie diagnostikovaná, najmä po 65 rokoch;
 • menopauze;
 • dlhodobé používanie glukokortikosteroidov (viac ako 3 mesiace), čo je často nevyhnutné opatrenie pri reumatických ochoreniach (vaskulitída, lupus erythematosus);
 • ak bola príbuzným diagnostikovaná osteoporóza;
 • mierne vývojové oneskorenia (veľká riedkosť, krátka postava);
 • fyzická nečinnosť;
 • alkohol, omamné látky;
 • chirurgický zákrok na odstránenie vaječníkov;
 • predĺžená imobilizácia kĺbov;
 • nedostatok vitamínu D a vápnika.

Ak dôjde k jednému z vyššie uvedených faktorov, pravdepodobnosť vzniku patológie sa zníži. Denzitometria sa však môže vykonávať aj na sledovanie liečby. Táto metóda má málo kontraindikácií. Gravidita sa zaznamenáva, ale toto obmedzenie sa vyskytuje iba pri určitých typoch denzitometrie. Okrem toho sa neodporúča vykonávať takýto postup, ak dôjde k nehybnosti. V takom prípade pacient nebude schopný zaujať správne miesto na vyšetrenie..

Prehľad druhov metód

Vyhodnotenie štruktúry kostného tkaniva, menovite ukazovateľa hustoty minerálov, sa môže uskutočňovať rôznymi spôsobmi. Typy techník:

 1. Ultrazvuková denzitometria kostí. Telo neubližuje. Nevýhodou tejto techniky je menej presný výsledok. Denzitometria založená na ultrazvuku nemá kontraindikácie. Je prípustné vykonať ju aj pre tehotné ženy a ženy počas laktácie. Ultrazvuk sa často predpisuje na úvodnú štúdiu v prípade podozrenia na degeneratívne procesy v kĺboch. Tento postup trvá málo času a nespôsobuje nepohodlie. Na ďalšie sledovanie a monitorovanie liečby sa však odporúča presnejšia metóda..
 2. Röntgenová denzitometria. Toto je vysoko informačná technika. Ak vás zaujíma, ako sa takýto postup vykonáva, musíte vedieť, že hodnotenie štruktúry kostného tkaniva je založené na intenzite žiarenia prechádzajúceho kosťami. K zariadeniu je pripojené špeciálne zariadenie, ktoré určuje kvantitatívne ukazovatele minerálov. Röntgenová denzitometria vám umožňuje vyšetriť celú kostru alebo jej jednotlivé časti. Táto metóda hodnotí štruktúru kostného tkaniva bedrovej oblasti, hrudnej chrbtice, zápästného kĺbu, stehennej kosti atď. Nevýhodou tejto techniky je potreba vystavenia pacienta žiareniu. Z tohto dôvodu nie je predpísaný počas tehotenstva a pacientom v detskom veku.
 3. Absorpčná fotónová denzitometria je nákladná metóda, ktorá je tiež dosť namáhavá. Z tohto dôvodu to nie je také bežné ako röntgenové lúče. V tomto prípade sa vykonáva hodnotenie rýchlosti absorpcie rádioizotopov v kostnom tkanive. Priraďte jednu z metód postupu: monochromatické a dichromické. V prvom prípade je dávka izotopov minimálna. Pomocou monochromatickej denzitometrie sa hodnotí hustota kostí. Dichromatická metóda je informatívnejšia, určuje tiež stupeň drobivosti kostného tkaniva.

Existujú aj iné metódy röntgenovej denzitometrie:

 • kvantitatívna magnetická rezonančná denzitometria;
 • počítačová denzitometria alebo kvantitatívna počítačová tomografia.

Sú predpisované menej často - napríklad v prípadoch, keď je potrebné získať podrobnejšie informácie o stave kostry a zistiť ďalšie porušenia. To vám umožní správne diagnostikovať, s výnimkou mnohých patologických procesov. Okrem toho sú CT a MRI drahé metódy, takže sú dostupné užšiemu okruhu pacientov.

Ako sa pripraviť na postup?

Na rozdiel od mnohých iných techník, denzitometria nevyžaduje úpravu diéty v očakávaní jej implementácie. Je však stále potrebné pripraviť sa na postup, na tento účel sa musíte riadiť týmito odporúčaniami:

 1. Prestaňte užívať lieky, ktoré obsahujú vápnik. Denzitometria sa presne vykonáva s cieľom určiť kvantitatívnu zložku tohto ukazovateľa. Ak navyše užívate vápnik, výsledok bude nepresný, čo môže ovplyvniť ďalšie liečenie. Asi 1 deň pred denzitometriou sa vylúčia prísady obsahujúce tento minerál.
 2. Je dôležité upozorniť lekára na ďalšie štúdie, ktoré sa uskutočnili skôr: CT, MRI atď. Procedúra nemusí byť ovplyvnená skutočnosťou štúdie, ale látkou, ktorá sa injikuje, aby sa na obrázku vytvoril kontrast, napríklad obsahujúci bárium. Ak je tento prvok v tele, výsledok bude nepresný. Medzi jednotlivými zákrokmi je potrebné zachovať prestávku, ale o vymenovaní ďalšieho vyšetrenia by mal rozhodnúť lekár.

Ak je potrebné vykonať analýzu stavu štruktúry kostí na pokožke hlavy, je potrebné pamätať na to, že pri denzitometrii sa nevyžaduje odstraňovanie chĺpkov. Ako vidíte, prípravok nie je pracný, je dôležité dohodnúť sa s lekárom na všetky okamihy zákroku. Pred vyšetrením je potrebné hlásiť včasné tehotenstvo..

Ak je ultrazvuková metóda bezpečná pre ženu a dieťa, potom pri röntgenovej denzitometrii je obdobie nosenia dieťaťa kontraindikáciou..

Ako sa postup vykonáva??

Hlavnou podmienkou je zachovanie imobility. Aj slabé pohyby môžu viesť k zlým výsledkom. Osoba by mala zaujať postoj, ktorý je vhodný na vyšetrenie. Poloha tela sa vyberie s ohľadom na lokalizáciu ložiska poškodenia kostného tkaniva. Denzitometria sa vykonáva pomocou špeciálneho senzora malej veľkosti. Prichádza do kontaktu s pokožkou a prenáša žiarenie, ktoré sa dostáva do kostného tkaniva. Výsledok sa zobrazí na monitore..

Vyšetrenie celého tela môže trvať nejaký čas (30 minút alebo viac). Denzitometria periférnych oblastí sa vykonáva v priebehu niekoľkých minút. Ak sa vykonáva röntgenové vyšetrenie, musia sa odstrániť všetky kovové predmety. Platí to pre röntgen, CT a MRI. Implantáty by ste mali nahlásiť svojmu lekárovi. Ultrazvukový postup sa vykonáva dvoma spôsobmi:

 1. „Suchý“ senzor. Metóda vyžaduje použitie špeciálneho gélu, ktorý sa aplikuje na miesto, kde sú lézie lokalizované. Látka, ktorá umožňuje snímaču denzitometra skĺznuť, sa líši od látky pri štandardných ultrazvukových postupoch akéhokoľvek iného druhu.
 2. Metóda "voda". V tomto prípade je telo pacienta úplne alebo čiastočne ponorené do vody, na ktorú sa používa destilovaná voda. Postup sa uskutočňuje v kúpeli.

Röntgenová denzitometria sa vykonáva v odevoch. Malo by sa však skontrolovať, či na ňom nie sú kovové prvky..

Rozdelenie výsledku

Kostné tkanivo môže mať inú štruktúru, keď sa v ňom vyvinú degeneratívne procesy. Pri denzitometrii sa analyzujú dve kritériá: T- a Z-skóre. Prvý z nich je výsledkom porovnania referenčného ukazovateľa a vyhodnotenia hustoty tkanív pacienta. Z-guľa sa získa porovnaním kostnej denzity pacienta a priemerného ukazovateľa jeho vekovej skupiny.

 1. Normálny výsledok je viac ako 1.
 2. Ak sa hodnota hlavných ukazovateľov mení od -1 do -2, diagnostikuje sa osteopénia. Toto je stav charakterizovaný nízkou kostnou denzitou..
 3. Ukazovateľ menší ako -2 naznačuje, že sa vyvíja osteoporóza..
 4. Pokles ukazovateľa na -2,5 a nižšie dáva dôvod na diagnostikovanie závažného štádia osteoporózy, keď je riziko zlomeniny s ľahkým zranením extrémne vysoké..

Cena a kde požiadať o postup

Ultrazvuk sa vykonáva v ambulanciách a diagnostických centrách. Toto je jednoduchšia a cenovo dostupnejšia metóda. Ak bola predpísaná röntgenová denzitometria, takýto postup je k dispozícii v nemocniciach a lekárskych strediskách so širokým profilom. Ak je priemerná cena zaujímavá, je potrebné vziať do úvahy typ vyšetreného kĺbu a lokalizáciu ložiskových ložísk..

Cena sa pohybuje od 700 do 6000 rubľov. Takže rozsiahle vyšetrenie, keď sa posudzuje stav všetkých kostí kostry, bude stáť viac ako iné postupy. Štúdium štruktúry tkaniva jedného kĺbu môže stáť v priemere 700 - 1400 rubľov. Ak je potrebné získať výsledok o stave 2 alebo viacerých kĺbov, komplexné preskúmanie bude stáť 2200 rubľov a viac..

Čo je denzitometria?

Denzitometria je moderný výskumný postup, ktorý umožňuje vyhodnotiť hustotu kostí. Uskutočňuje sa na identifikáciu a vyhodnotenie účinnosti liečby osteoporózy. Termín „denzitometer“ znamená doslova „merať hustotu“ a charakterizuje zariadenie, ktoré meria stupeň stmavenia predmetov - v tomto prípade kostné tkanivo.

Druhy skúšok

Osteoporóza je reverzibilné ochorenie, ale iba v počiatočných štádiách. Preto je také dôležité včas zistiť, že hustota kostí je znížená a zastaviť deštruktívny proces. V súčasnosti existuje niekoľko druhov denzitometrie - röntgen (DEXA), ultrazvuk a počítač.

Bežný rôntgen, scintigrafia, fotónová denzitometria sa môžu tiež použiť na hodnotenie stavu kostrového systému. Nie je to tak dávno, čo sa objavila nová metóda počítačovej tomografie s dvojitou energiou, ktorá je trojrozmerným analógom DEXA a ešte sa nerozšírila..

Osteodenzitometria alebo test pevnosti

Osteodenzitometria (DEXA, röntgenová denzitometria, duálna energia röntgenovej absorpcie) je röntgenová metóda, ktorá vám umožňuje vyhodnotiť minerálnu hustotu kostí (BMD) a určiť množstvo tuku v tele. Hodnotiacim kritériom je hustota meraná vg / cm2 v oblasti bedrovej chrbtice alebo femorálneho krku.

V súčasnosti je osteodenzitometria zlatým štandardom pre komplexnú diagnostiku osteoporózy. Takáto štúdia je vysoko presná a informačná, čo vám umožňuje jasne vidieť rozdiel (ak existuje) medzi hustotou kostí pacienta a zdravého človeka.

Prístroj, pomocou ktorého sa postup vykonáva, vykazuje výsledky s chybou najviac 1%. Röntgenové denzitometre sa kalibrujú pomocou makety bedrových stavcov. Tento analóg ľudskej chrbtice má špecifickú mieru hustoty materiálu, z ktorého je vyrobený. Preto presnosť merania závisí iba od kvalifikácie zdravotníckeho personálu a nepohyblivosti pacienta počas postupu.

Princíp činnosti denzitometra je založený na metóde fotónovej absorpčnej spektrometrie - hodnotení stupňa útlmu röntgenového žiarenia tkanivami rôznej hustoty. Kosti sú osvetlené lúčmi dvoch energetických úrovní - mäkké (krátke vlny) a tvrdé (dlhé vlny). Je to ťažké lúče, ktoré majú veľkú penetračnú silu a sú najpriaznivejšie na vytvorenie vysoko kvalitného obrazu.

Po prechode ľudským telom dopadajú lúče do detektora prijímača. Potom sa pomocou softvéru vypočíta hustota kostí, hmotnosť tukového tkaniva a tukového tkaniva. Plochu skúmaného povrchu určuje prevádzkovateľ, ktorý v prípade potreby vykoná úpravy.

Rôntgenová denzitometria sa vykonáva za účelom stanovenia hustoty kostí axiálneho skeletu (krčka stehna, chrbtica) a distálnych končatín (predlaktie, päta). Na posúdenie stavu periférnych kostí sa používa prenosné zariadenie, ktoré vytvára minimálne dávky žiarenia (nie viac ako 0,03 m3v). Túto štúdiu môžete urobiť priamo v ordinácii lekára.

Ultrazvuková denzitometria

Táto metóda je založená na meraní IPC pomocou ultrazvukového žiarenia. Počas ultrazvukovej diagnostiky sa hodnotí hustota kostí, mikroštruktúra a elasticita, hrúbka a hustota vonkajšej vrstvy kostného tkaniva. Ultrazvuková denzitometria sa často odporúča ženám starším ako 40 rokov, ako aj ženám, ktoré majú menopauzu..

Calcaneus sa zvyčajne vyšetruje, pretože v prvom rade podlieha metabolickým zmenám. Hodnoty BMD päty a bedrového kĺbu u žien sú takmer rovnaké.

Nevýhodou ultrazvukovej metódy je nízka presnosť v porovnaní s röntgenovou diagnostikou a neschopnosť určiť stupeň osteoporózy. Výhodou je, že ultrazvuk je možné vykonať pre tehotné a dojčiace ženy, ako aj pre osoby, ktoré sú kontraindikované pri röntgenovej expozícii..

Ako počiatočné vyšetrenie na osteoporózu je však veľmi vhodná ultrazvuková denzitometria. Ak je diagnostikovaná redukcia kostnej hmoty, potom je pacient požiadaný o osteodenzitometriu, aby objasnil rozsah ochorenia..

Počítačové a magnetické rezonancie

Röntgenová počítačová tomografia má oproti iným metódam významnú výhodu, pretože umožňuje získať vrstvený obraz štruktúry kosti s ďalšou konverziou na trojrozmerný obraz..

CT sa však odvoláva na ďalšie metódy a predpisuje sa v osobitných prípadoch, keď sú potrebné podrobnejšie informácie o stave kostry. Po získaní výsledkov je možné vylúčiť alebo potvrdiť prítomnosť mnohých chorôb.

Princíp počítačovej diagnostiky spočíva v prechode röntgenovými lúčmi ľudského tela vo forme lúča ventilátora orientovaného v jednej rovine. Keď lúče prenikajú do hustých štruktúr, ich intenzita klesá. Toto zníženie sa zaznamenáva špeciálnym senzorom a potom sa pomocou softvéru stanoví hustota kostí. Na základe analýzy vykonanej počítačom sa zostaví tomogram.

Dnes existuje 5 generácií tomografických prístrojov, z ktorých každý sa líši spôsobom, akým pôsobia röntgenové lúče a senzory. Najbežnejšie tomografy štvrtej predposlednej generácie s rotujúcim zdrojom žiarenia. Senzory sú usporiadané v kruhu a zaznamenávajú intenzitu lúčov počas zákrut: jedná sa o trojrozmerný trojrozmerný obraz. Radiačná dávka v tejto štúdii je 50 Sv, presnosť - 5 - 10% chyby.

Výhodou počítačovej denzitometrie je jej pomerne vysoká presnosť, schopnosť vyšetriť akúkoľvek časť tela a vyhodnotiť stav kostí, svalov a tukového tkaniva. Nevýhodou je, že postup sa môže vykonať iba v nemocnici, ako aj pri vysokých nákladoch na štúdium.

MRI je dobre známy spôsob získavania obrazov založený na fenoméne nukleárnej magnetickej rezonancie. Napriek názvu, pripomínajúcemu terminológiu jadrovej fyziky, je táto metóda pre človeka úplne bezpečná. Ďalšou výhodou MRI je rýchlosť - obraz o priereze tela pacienta získate za 20 sekúnd.

Zobrazovanie magnetickou rezonanciou je inštalácia pozostávajúca z magnetu, cievok, hlavného riadiaceho procesora a monitora. Röntgenové žiarenie chýba. MRI vybavenie sa líši v výkone magnetického poľa, ktoré sa mení od 0,05 do 4 T. Na vykonanie denzitometrie kosti je potrebná sila najmenej 1,5 T..

Podobne ako snímky CT, aj snímky MRI sú drahé. Medzi podmienečné nevýhody patrí potreba manuálne upraviť hranice študovanej oblasti.

Komu a od akého veku by sa denzitometria mala robiť?

Odporúča sa, aby všetky ženy staršie ako 65 rokov a muži staršie ako 70 rokov mali denzitometriu..

Indikácie na vyšetrenie hustoty kostí sú:

 • skorý nástup menopauzy u žien do 45 rokov;
 • podváha u mužov;
 • najmenej jednu zlomeninu spôsobenú malým nárazom;
 • prítomnosť patológií alebo užívania liekov, ktoré prispievajú k zníženiu hustoty kostí alebo nedostatku vápnika;
 • dlhodobé užívanie hormonálnych liekov;
 • viacpočetná anamnéza, častý pôrod a dlhé obdobie dojčenia;
 • endokrinné choroby - Itsenko-Cushingov syndróm, dysfunkcia štítnej žľazy, hypofýza, hypotalamický syndróm, diabetes, dysfunkcia semenníkov a znížená tvorba pohlavných hormónov u mužov;
 • choroby tráviaceho ústrojenstva - resekcia žalúdka, zlá stráviteľnosť stopových prvkov a vitamínov v čreve, chronická patológia pečene;
 • chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP);
 • chronické zlyhanie obličiek;
 • hematologické patológie - leukémia, lymfóm, myelóm, Cooleyova anémia;
 • odpočinok na posteli, ktorý trval viac ako dva mesiace;
 • sedavý spôsob života;
 • tendencia k poklesu;
 • identifikovaná osteoporóza u blízkych príbuzných;
 • prenesená adnexektómia (chirurgický zákrok na odstránenie vaječníkov).

Denzitometria sa odporúča raz za tri roky. V prípade odchýlok získaných výsledkov od normy by sa malo preskúmanie vykonať ročne.

Detská denzitometria sa vykonáva v prípade zlomeniny, ktorá sa objaví pri páde z výšky ich vlastného rastu bez zrýchlenia, ako aj v prítomnosti rizikových faktorov pre osteoporózu. Medzi takéto faktory patrí malabsorpcia a zápal čreva, systémové ochorenia spojivového tkaniva (lupus erythematosus, reumatoidná artritída), anorexia nervosa. Ak sa uskutočnila dlhodobá liečba hormonálnymi liekmi, diuretikami alebo antikonvulzívami, odporúča sa, aby dieťa vykonalo denzitometrické vyšetrenie..

V Rusku je softvér na meranie hustoty kostí určený na vyšetrenie detí od 5 rokov. Okrem toho sa denzitometria nemusí robiť všade, ale iba v inštitúcii vybavenej prístrojom s programom pre deti pre deti.

kontraindikácie

Röntgenové vyšetrenie chrbtice a stehennej kosti sa nevykonáva v prípade:

 • výrazné zakrivenie chrbtice;
 • silná deformácia stavcov;
 • existujúce protézy bedra;
 • nezhojená zlomenina;
 • neskoré štádiá kĺbových patológií;
 • tehotenstvo
 • ak pacient podstúpil osteosyntézu - spojenie kostí s kovovými fixačnými prostriedkami.

V prípade vyššie uvedených kontraindikácií sa skenujú kosti predlaktia. X-ray je absolútne kontraindikovaný pre tehotné ženy.

Denzitometria na zobrazovači magnetickej rezonancie sa nevykonáva u ľudí, ktorí majú kardiostimulátory a akékoľvek kovové implantáty..

výcvik

Ultrazvuková denzitometria nevyžaduje žiadnu prípravu. A pre osteodenzitometria by mala byť pripravená. Deň pred zákrokom musíte prestať užívať lieky obsahujúce vápnik. Ak sa pred menej ako dvoma týždňami uskutočnilo röntgenové vyšetrenie s použitím kontrastných látok (napríklad bária), mali by ste o tom informovať svojho lekára. V prítomnosti zvyškového kontrastného prvku v tele môžu byť výsledky nepresné. Okrem toho by na pacientovom oblečení nemali byť kovové časti..

Pred vykonaním štúdie lekár vloží osobné údaje pacienta do pamäte denzitometra: číslo pasu, občianstvo, pohlavie, vek, výška a hmotnosť. Tieto charakteristiky sa porovnajú s regulačnými hodnotami IPC..

Aký je postup

Bedrová chrbtica sa dá skúmať v dvoch výčnelkoch: rovná a bočná. V prvom prípade pacient leží na chrbte av druhom - na ľavej strane. Na získanie obrazu v priamej projekcii je potrebné dosiahnuť priamu polohu chrbtice. Ak má pacient silnú ohyb v krčnej a / alebo bedrovej oblasti, umiestni sa pod kolená špeciálny stojan tak, aby uhol medzi bokmi a telom bol 60 - 90 °. Čím je väčší ohyb, tým bližšie je stojan k telu.

Pri bočnom skenovaní by sa mala chrbtica narovnať. Pacient leží na ľavej strane, ohýba nohy v bedrových a kolenných kĺboch. Nižšie sú nainštalované špeciálne podložky, aby sa zabránilo prehnutiu chrbta. Ramená by mali byť umiestnené presne v línii a kolmo na gauč. Chrbát je navyše upevnený pomocou zvislej podpery a popruhov..

Ak potrebujete vyšetriť krk stehna, pacient leží na chrbte bez ohýbania nôh. Skúmaná končatina by mala ležať rovno a chodidlo je otočené dovnútra o 15–20 °. V tomto prípade by noha mala zostať presne kolmá na gauč (v pravom uhle k dolnej časti nohy).

Pri vyšetrení predlaktia je pacient v sede a jeho ruka je položená na denzitometri.

Deti pred denzitometriou sú umiestnené na chrbte tak, aby horný bod lebky bol 1,5 cm pod východiskovým bodom skenovania. Ruky ležia pozdĺž tela, nohy sú narovnané.

Skenovanie netrvá dlhšie ako 6 minút. Celú túto dobu si musíte udržiavať stacionárnu polohu. V študijnej oblasti by nemali byť rušivé prvky: upevňovacie prvky, kovové vlákna, fólie, mince atď..

Pri denzitometrii u detí sa neberú do úvahy kosti lebky, pretože v ranom veku obsahujú veľké množstvo vápnika..

Záver je vždy napísaný lekárom. Počítačová technológia nezohľadňuje jednotlivé parametre: získané deformácie, výšku patologicky zmenených stavcov, posun študovanej oblasti, existujúce ďalšie rebrá alebo „extra“ stavce, fúziu stavcov a mnoho ďalších.

Rozdelenie výsledkov

Na rozlíšenie výsledkov röntgenovej denzitometrie sa používajú 3 indikátory: hustota kostí pacienta, vyjadrená vg / cm2, Z a T-test.

Posledné dve kritériá sa získajú porovnaním získaných údajov s normatívnymi ukazovateľmi dostupnými v databáze:

 • Z-test (štandardizovaný) - výsledok sa porovná s priemernou hustotou kostí u zdravého človeka rovnakého veku a pohlavia;
 • T-test (hypotetický) - výsledok sa porovná s priemernou hustotou kostí u zdravého človeka vo veku 30 - 35 rokov rovnakého pohlavia.

Z-test sa používa na hodnotenie hustoty kostí u detí a dospievajúcich mladších ako 20 rokov, mužov do 50 rokov a žien vo fertilnom veku (pred menopauzou)..

T-kritérium sa používa na hodnotenie BMD u žien v peri- a postmenopauzálnom období, ako aj u mužov nad 50 rokov..

Pre obe kritériá sa používa jednotná ratingová stupnica uvedená v nasledujúcej tabuľke:

hodnotadiagnóza
0-1,5Normálna IPC
-1,5-2,5osteopénia
Menej ako -2,5osteoporóza

V pediatrickej praxi sa diagnóza „osteoporózy“ iba pomocou denzitometrie považuje za nesprávnu, pretože tvorba kostnej hmoty sa dokončí až do veku 25 rokov. Malo by sa pamätať aj na to, že po 45 rokoch dochádza k prirodzenému zníženiu hustoty minerálov v kostiach o 12 - 15%..

Hodnoty Z a T-kritérií sú vyššie ako normálne - v tomto prípade môžeme predpokladať vývoj zápalového procesu v chrbtici (spondylitída), vaskulárnu kalcifikáciu, kompresnú zlomeninu jedného alebo viacerých stavcov, zakrivenie chrbtice. Sú možné ďalšie patológie a stavy, pri ktorých získané ukazovatele prekračujú normu.

Čo je lepšie: ultrazvuk alebo rádiologická denzitometria

Ultrazvuková denzitometria je počiatočné štádium diagnostiky. Ak sa zistia abnormality, ktoré naznačujú možnú zriedkavosť kostného tkaniva, mala by sa vykonať osteodenzitometria. Röntgenová vyšetrovacia metóda objasní stupeň a lokalizáciu patologického procesu.

Výber metodiky vždy zostáva na lekárovi. Napríklad v prípade podozrenia na difúznu osteoporózu (malígna odroda) je predpísaná röntgenová denzitometria. Počas procedúry sú žiareniu vystavené iba najzraniteľnejšie časti tela.

Denzitometrickým vyšetrením bedrovej chrbtice a femorálneho krku je možné predpovedať pravdepodobnosť zlomeniny na ďalšie desaťročie. Je tiež povinné počas liečby osteoporózy, aby sa vyhodnotil a podľa potreby upravil terapeutický režim..

Čo je to miechová denzitometria? Diagnostický popis

Denzitometria je účinný spôsob, ako študovať minerálnu štruktúru kostného tkaniva, ktorá vám umožní vidieť obrázok zníženia hustoty kostí a identifikovať porušenia v jeho štruktúre. Táto diagnostická technika sa používa pri osteoporóze a iných ochoreniach, ktoré spôsobujú zníženie hustoty kostí. Krátky postup je absolútne bezbolestný a nevyžaduje osobitnú prípravu. Denzitometria sa spravidla vykonáva na bedrovej chrbtici, na bedrových kostiach, menej často na predlaktí, v niektorých prípadoch na štúdiu celého kostry..

K dnešnému dňu je konvenčné rádiografické vyšetrenie trochu zastarané, umožňuje vám diagnostikovať iba pri 25% úbytku kostnej hmoty. Miechová denzitometria odhaľuje štrukturálnu zmenu v kostnom tkanive v rozsahu od 1% do 5% celkovej kostnej hmoty, čo umožňuje diagnostikovať osteoporózu v ranom štádiu. Takáto diagnóza vám umožní predpísať včasnú liečbu a znížiť riziko ďalšieho rozvoja choroby.

Druhy denzitometrie

 1. Röntgenová denzitometria (duálna absorpcia röntgenovej absorpcie). Táto metóda výskumu poskytuje najpresnejšie informácie o hustote kostí. Postup je založený na použití dvoch rôznych röntgenových lúčov. Hustá kosť prenáša menej lúčov. Porovnaním výsledkov absorpcie lúčov je teda možné identifikovať odchýlky v hustote kostí. Procedúra sa vykonáva dostatočne rýchlo a dávka ožarovania nepredstavuje riziko pre zdravie pacienta.
 2. Ultrazvuková denzitometria. Tento postup je založený na získavaní údajov o rýchlosti pohybu ultrazvukových vĺn vrstvami kosti, ako aj na stanovení množstva rozptylu vĺn v kostných dutinách. Metóda je absolútne bezpečná a nezaberie veľa času, ale má nižší ukazovateľ presnosti merania ako röntgenová metóda.
 3. Kvantitatívna počítačová tomografia. Tento postup vám umožňuje získať trojrozmerný obraz štruktúrnej hustoty kostí, ale pretože metóda zaťažuje telo dosť ťažko žiarením, používa sa zriedka..

V súčasnosti sa na diagnostikovanie včasného štádia osteoporózy častejšie používajú ultrazvukové metódy. Táto diagnostická metóda je absolútne neškodná technika, ktorá umožňuje vyšetrenie detí a žien počas tehotenstva. Táto metóda umožňuje skontrolovať rôzne časti kostry s vysokou presnosťou. Výsledky štúdie sa porovnávajú s relevantnými ukazovateľmi, pričom sa zohľadňujú mnohé vlastnosti pacienta. Údaje štúdie sa zobrazujú na obrazovke denzitometra vo forme grafickej závislosti. Graf je pomerne jednoduchý a nevyžaduje špeciálne dekódovanie údajov. Pacient okamžite dostane všetky informácie o vyšetrení, je mu diagnostikovaná a je predpísaná vhodná liečba..

V situácii, keď ultrazvukové vyšetrenie preukáže významné ukazovatele úbytku kostnej hmoty, sa lekári uchyľujú k presnejšej diagnostike. Preto musí pacient podstúpiť röntgenovú denzitometriu. Radiačná expozícia na moderných denzitometroch je veľmi nízka a nepoškodzuje zdravie pacienta. Takáto technika umožní nielen stanoviť presnú hodnotu minerálnej hustoty kostného tkaniva, ale tiež zistiť jej pevnosť, elasticitu, ako aj hrúbku kortikálnej vrstvy a mikroštruktúry..

diagnóza

Príprava na postup

Neexistujú žiadne prísne pokyny na prípravu na denzitometriu, stále však existujú určité body, ktoré si vyžadujú pozornosť:

 • Ak používate prípravky obsahujúce vápnik, musíte ich opustiť 24 hodín pred stanovením diagnózy.
 • Ak máte kardiostimulátory alebo kovové implantáty, mali by ste o tom vopred informovať svojho lekára..

Aká je diagnóza?

Budete požiadaní, aby ste ležali na horizontálnom gauči, nad ktorým sa nachádza senzor čítajúci informácie o stupni absorpcie röntgenového žiarenia. Samotný emitor je umiestnený pod gaučom. V prípade vyšetrenia chrbtice budete požiadaní, aby ste si ohli nohy v bedrových kĺboch ​​a kolenách a potom ich položili na stojan. Počas diagnostiky by malo byť telo upevnené v pevnej polohe..

Kontraindikácie pre röntgenovú denzitometriu

 • Obdobie tehotenstva alebo dojčenia.
 • V prípade CT alebo MRI so zavedením kontrastnej látky za posledných 5 dní.
 • Pri diagnostike rádioizotopom v posledných 2 dňoch.

Kto musí byť vyšetrený?

 1. Ľudia náchylní k rozvoju osteoporózy.
 2. Ženy nad 45 rokov a muži nad 60 rokov.
 3. Osoby staršie ako 40 rokov, ktoré mali zlomeniny rôzneho druhu.
 4. Ženy užívajúce hormóny na dlhú dobu.
 5. Ľudia užívajúci drogy, ktoré pomáhajú odstraňovať vápnik z kostí.
 6. Ľudia s endokrinnými alebo reumatickými chorobami.
 7. Muži a ženy s nízkou hmotnosťou.
 8. Ľudia s osteoporózou zistení rutinným röntgenom.
 9. Ľudia, ktorí majú rôzne ochorenia chrbtice (skolióza, kyfóza, osteochondróza).
 10. Pacienti s osteoporózou predpisujú účinnú liečbu.

Cena za denzitometriu chrbtice

Náklady na denzitometriu chrbtice do značnej miery závisia od zariadenia, na ktorom sa štúdia uskutočňuje, od metódy diagnostiky a od autority kliniky. Vyšetrenie jednej časti chrbtice bude stáť približne 1 000 - 2 500 rubľov, vo väčšine prípadov sa vykonáva denzitometria bedrovej chrbtice. V prípade, že sa vyžaduje štúdia celej kostry, môže byť cena 4 000 - 6 000 rubľov.

Interpretácia výsledkov denzitometrie

Denzitometrický prístroj obsahuje normy pre hustotu kostného tkaniva ľudskej kostry, ktoré sa líšia pre každé jednotlivé miesto. Na základe týchto noriem, veku, pohlavia a individuálnych charakteristík pacienta sa vykonáva analýza parametrov kostí. Ako hlavné ukazovatele sa používajú:

 • BMC (g) - indikátor obsahu minerálov v kosti.
 • BMD (g / cm2) - indikátor hustoty minerálov v kostiach.

Výsledky výskumu sú prezentované vo forme dvoch hlavných kritérií:

 • T-test - ukazuje pomer hustoty kostí v tele k hustote kostí úplne zdravého jedinca rovnakého pohlavia a veku.
 • Z-kritérium - zobrazuje pomer hustoty kostí vo vašom tele k priemernej hustote kostí skupiny ľudí rovnakého pohlavia a veku.

Norma pre T-kritérium je hodnota od "+2" do "-0,9", keď sa objaví počiatočné štádium osteopénie (zníženie hustoty kostí), číselné údaje budú v rozsahu od "-1" do "-2,5". Vývoj osteoporózy je charakterizovaný hodnotou pod "-2,5". V prípade príliš nízkych hodnôt kritéria Z sa najčastejšie predpisujú ďalšie štúdie.

V súčasnosti poskytuje väčšina moderných lekárskych centier možnosť denzitometrického vyšetrenia chrbtice. Priradiť postup a určiť frekvenciu jeho prechodu by mal byť váš lekár.

DXA denzitometria (diagnostika osteoporózy)

Chcete, samozrejme, aby staršie rodičia žili vo vysokej kvalite? Takže na prechádzku sa vždy vráťte vlastnými nohami - bez zlomenín? Potom ho radšej choďte do najbližšieho lekárskeho strediska, kde sa vykonáva denzitometria DXA! Do tej doby sa rozhodnete, budeme vám o tejto štúdii hovoriť veľmi podrobne..

Čo je denzitometria?

Termín pochádza z dvoch latinských slov „hustota“ a „meranie“, to znamená, že sa prekladá ako „meranie hustoty“.

Denzitometria môže byť ultrazvuk, fotón, rádionuklid, ale v diagnóze je to „zlatý štandard“ osteoporóza je presne rôntgen (skrátene DXA). K dispozícii je tiež vypočítaná tomografická dvojrozmerná denzitometria, ktorá odhaduje hustotu minerálov v kostiach. Je to dokonca lepšie ako DXA, ale je drahšie, takže je menej bežné.

Röntgenová denzitometria je metóda:

 • presný: chyba je asi 1%. Všetky denzitometre sa kalibrujú pomocou štandardného dojmu bedrových stavcov vyrobených z hydroxyapatitu - na antropomorfnom fantóme;
 • ktorý nevyžaduje žiadne injekcie a vpichy;
 • dať rýchly výsledok - okamžite po ukončení postupu;
 • bezpečné: rôntgenová dávka - približne 1/10 dávky získanej rádiografiou pľúc (0,03 mSv);
 • nevyžadujú od osoby žiadnu starostlivú prípravu alebo účasť na štúdii;
 • umožnenie nepripojenia sa k zariadeniu určitej spoločnosti, ale zopakovanie štúdie podľa potreby;
 • čo dáva príležitosť vyhodnotiť nielen hustotu kostí, ale tiež určiť množstvo tukového tkaniva v tele.
 • mobilný: pomocou nich určíte hustotu stredne veľkých periférnych kostí: kalkaneus, prsty, zápästia;
 • stacionárne: sú potrebné na stanovenie hustoty veľkých kostí.

Ak chcete diagnostikovať osteoporózu, musíte určiť hustotu týchto oblastí:

 1. krk stehennej kosti;
 2. bedrové stavce - od 1. do 4..

Princíp činnosti denzitometra

Zariadenie vysiela 2 typy lúčov s rôznou dĺžkou. Rôznymi spôsobmi ich absorbujú tkanivá tela a po dosiahnutí detektora mu dodajú iný obraz. Detektor vypočíta 3 indikátory:

 • minerálna (kostná) hmota;
 • telesného tuku;
 • chudá telesná hmota, to znamená, svaly a tekutiny vo vnútri rôznych orgánov: gastrointestinálny trakt, kĺby, krvné cievy, močové cesty - všetko, čo bolo v ceste röntgenovému žiareniu.

Podľa rozdielu týchto koeficientov sa hustota skúmanej plochy kosti vypočíta v gramoch na centimeter štvorcový.

Indikácie pre denzitometriu

Výskum DXA by sa mal vykonávať každoročne pre všetky ženy po 65 rokoch a pre mužov po 70 rokoch - aby sa včas zistili príznaky osteoporózy a zabránilo sa spontánnemu zlomeniu končatiny (najmä stehenný krk) Existujú však prípady, keď sa denzitometria musí začať pred 65 rokmi. to:

 • choroby nervového systému, pri ktorých je narušená rovnováha alebo sú zaznamenané závraty, a osoba je náchylná na pád;
 • nízka telesná hmotnosť (pravdepodobne súvisiaca s senilná asténia);
 • už diagnostikovaná osteoporóza;
 • choroby, pri ktorých musíte užívať Prednizolón, Metylprednizolón alebo Dexametazón;
 • skorý nástup menopauzy u žien;
 • stavy, v ktorých kosti majú znížený obsah vápnika: nedostatočný príjem vápnika s jedlom, príjem veľkého množstva čaju a kávy, neznášanlivosť laktózy, diuretiká, lieky znižujúce kyslosť, antibiotiká, ako je tetracyklín;
 • sedavý spôsob života;
 • po odpočinku na lôžku 2 a viac mesiacov;
 • chronický zlyhanie obličiek;
 • stav po odstránení časti žalúdka;
 • chronická obštrukčná bronchitída;
 • chronické ochorenie pečene;
 • myelómu
 • tyreoiditída (zápal štítnej žľazy), sprevádzaná porušením uvoľňovania kalcitonínu - hormónu, ktorý reguluje obsah vápnika v tele (znižuje obsah vápnika v krvi a v kostiach - naopak, zvyšuje).

Ako sa pripraviť na denzitometriu

Príprava na štúdium nevyžaduje žiadne ďalšie úsilie. Potrebujete iba:

 • počkajte 2 týždne po röntgenovej snímke alebo CT, ktoré sa vykonalo s kontrastom: aby sa na bedrových stavcoch nestratil bárium alebo jód (v závislosti od štúdie).
 • Neužívajte vápnikové prípravky počas dňa, kým nie je denzitometrický.

Pokiaľ ide o samotnú štúdiu, mali by ste nosiť úplety bez kovových zipsov: prekrývajú sa študované kosti a znižujú presnosť interpretácie výsledkov..

Kontraindikácie štúdie

Neexistujú absolútne kontraindikácie denzitometrie DXA. Nemôže sa vykonať v oblasti stavcov alebo na krku stehna iba v prípadoch, keď nie je možné správne položiť osobu alebo je ťažké interpretovať výsledky štúdie. to:

Pozri tiež:

 • skolióza IV. stupňa;
 • Ankylozujúca spondylitída;
 • bedrovej artroplastiky;
 • kovové platne upevňujúce stavce;
 • ťažká koartróza (degeneratívna lézia bedrového kĺbu);
 • telesná hmotnosť nad 120 kg;
 • výška nad 195 cm.

Vo všetkých týchto prípadoch je riešením vykonať štúdiu DXA v oblasti kostí predlaktia..

Ako sa vykonáva denzitometria?

Ide o úplne bezbolestnú štúdiu, ktorá si nevyžaduje umiestnenie osoby do kabíny alebo do uzavretého priestoru (ako pri výpočte pomocou počítačovej techniky alebo pri zobrazovaní magnetickou rezonanciou)..

Ak pri stacionárnom prístroji neexistujú kontraindikácie na denzitometriu, pacient sa musí vyzliecť na spodnú bielizeň a ležať na chrbte na hustomerovom stole:

 • Pri určovaní hustoty bedrových stavcov sa nohy pacienta kladú na mäkkú kocku: v tejto polohe sa bedrová deformácia chrbtice sploští a štúdia je informačná.
 • Aby sa stanovila hustota krčka stehennej kosti, noha ohnutá v kolene sa upevní v takej polohe, aby palec bol rozvinutý smerom k päte opačnej nohy. Môžete si prezrieť akékoľvek stehno: na tom nezáleží.
 • Počas denzitometrie predlaktia dostane osoba stoličku, aby si sadla a položila ruku na denzitometrický stôl..

Trvanie procedúry - do 10 minút.

Rozdelenie výsledkov

Vyhodnotenie výsledkov sa uskutočňuje podľa 2 parametrov:

 1. T-kritérium, ktoré označuje porovnanie s maximálnou hustotou, ktorú kosť v tomto mieste dosahuje (v mladšom veku);
 2. Z-kritérium, čo je priemerná hustota konkrétnej meranej kosti - pre daný vek.

Výsledky sa zaznamenávajú v štandardnej odchýlke (SD) voči zodpovedajúcej norme, t.j. rozpätie od priemernej hodnoty. Podľa kritéria T:

 • Normou sú ukazovatele od +2,5 SD do -1 SD;
 • Osteopénia (pokles hustoty kostí) - to sú indikátory od -1 SD do -2,5 SD;
 • Osteoporóza (zriedenie kostí) - s indikátorom pod -2,5 SD;
 • Závažná osteoporóza: T-test pod -2,5 SD a mal aspoň jednu zlomeninu s minimálnym traumatom (to bolo možné zistiť iba teraz, na denzitometriu).

Hodnoty T-skóre nad +2,5 SD naznačujú vývoj degeneratívnych ochorení kostí: spondylitída, kompresná fraktúra, kostný hemangióm, kostné metastázy, osteopetróza, kalcifikácia aorty umiestnenej v blízkosti bedrových stavcov..

Všetky tieto kritériá boli vyvinuté pre ženy po menopauze počas denzitometrie na krku stehennej kosti..

Ak sú rozdiely medzi stavcami väčšie ako 1 SD, potom sa zo štúdie vylúči stavca, ktorý sa líši od susedných stavcov. Ak sú všetky stavce rozdielne v hustote, je nevyhnutná štúdia krčka stehennej kosti a prípadne ďalších kostí..

Pri hodnotení hustoty krčka stehennej kosti sa porovnávajú T-indexy tejto štruktúry s ďalšími ležiacimi oblasťami (väčší trochanter a intertrochanterická oblasť) a zaznamenáva sa najnižšia hodnota..

K konečnému záveru by mal dospieť lekár: iba on bude brať do úvahy premiestnenie študovanej oblasti, uloženie ďalších rebier a fúziu stavcov. Vyhodnocuje tiež Z-test, ktorý je porovnateľnejší s vekom, rasou a pohlavím, ktorý slúži na predpovedanie možných zlomenín. Iba lekár môže navrhnúť, že v tomto prípade existuje kombinácia osteoporózy a napríklad kompresnej fraktúry, zatiaľ čo prístroj napíše, že kritérium T je v rámci normálnych limitov.

Denzitometria: opis diagnózy, pravidlá jej vykonávania, indikácie

Na meranie minerálnej hustoty kostnej štruktúry u ľudí sa lekári uchýlili k pomoci takého informatívneho lekárskeho štúdia, ako je denzitometria. Diagnóza nie je invazívna, bezbolestná, umožňuje zistiť hladinu vápnika v kostnom tkanive u detí a dospelých, čo umožňuje určiť osteoporózu v raných štádiách vývoja..

Diagnostický účel

Denzitometria sa môže vykonávať v rôznych oblastiach pohybového aparátu, ale najčastejšie sa vykonáva diagnóza miechy, ako aj oblasť kolenného, ​​ramenného a bedrového kĺbu..

Vykonanie počítačovej alebo komplexnej denzitometrie vám umožní získať kompletnejšie informácie v porovnaní s konvenčnými krvnými testami a dokonca aj röntgenovými lúčmi. Poďme sa podrobne zoznámiť s rôznymi druhmi tejto diagnózy, čo predstavuje, ako sa vykonáva, ako dešifrovať údaje.

Pomocou komplexnej denzitometrie je možné určiť:

 1. Osteoporóza kostného tkaniva rôzneho stupňa.
 2. Na akej úrovni je hustota kostnej štruktúry.
 3. Koľko minerálnych zlúčenín je v kostiach pacienta na ktorejkoľvek časti pohybového aparátu.
 4. Presne lokalizujte zlomeninu chrbtice, zvážte jej stav ako celok.
 5. Objasnite diagnózu kostných patológií.
 6. Zostavte ďalšiu prognózu vzniku osteoporózy a stanovte riziko progresie ochorenia.
 7. Posúdiť účinok liečby.

Manipulácia sa vykonáva bez anestézie, považuje sa za neškodnú, pretože na tele pacienta nie je vystavená škodlivým lúčom. Počas procedúry je osoba vystavená ultrazvuku alebo röntgenovým lúčom. Špeciálne senzory čítajú informácie a prenášajú ich do počítača. Potom sa pomocou špeciálneho programu stanoví hustota kostnej štruktúry pacienta.

Vďaka počítačovej denzitometrii je možné určiť osteoporózu v ranom štádiu vývoja. Pod vplyvom ožiarenia je možné zistiť dokonca aj drobné abnormality v kostnej štruktúre (postup umožňuje určiť 2-percentnú stratu vápnika, čo naznačuje, že diagnóza je vysoko presná)..

Ako vykonať vyšetrenie

Technika denzitometrie je spôsobená rozmanitosťou samotnej diagnózy, lokalizáciou skúmanej oblasti tela pacienta.

Všeobecné kroky počas skúšky sú tieto:

 1. Pacient je umiestnený v potrebnej polohe na špeciálny stôl (lekár určí polohu v závislosti od oblasti vyšetrenia).
 2. Pri vyšetrení bedrových kĺbov sú dolné končatiny pacienta umiestnené v kučeravej vzpere.
 3. Osoba musí byť v nehybnej polohe. Trvanie manipulácie je dané typom diagnózy, môže trvať 10 až 30 minút.
 4. Počas vyšetrenia môže lekár potrebovať, aby pacient zadržal dych.
 5. Lúče röntgenového prístroja môžu prechádzať cez 3 body kosti.

Frekvenciu, s akou je takáto manipulácia povolená, určuje lekár individuálne, berúc do úvahy stav pacienta ako celku a jeho tendenciu ku kostným patológiám..

Druhy denzitometrie

Denzitometria sa vykonáva dvoma spôsobmi: pomocou ultrazvukového postupu a röntgenového vyšetrenia..

Ultrazvuk je postup bez použitia žiarenia. Keďže je úplne neškodný, dá sa používať pomerne často, dokonca aj počas tehotenstva a dojčiacim matkám.

Pri tejto diagnostike sa používa špeciálny denzitometer, pomocou ktorého sa meria rýchlosť ultrazvukových vĺn pozdĺž kostného tkaniva pacienta. Senzory čítajú informácie a potom sa spracúvajú pomocou špeciálneho počítačového programu.

Najbežnejšou oblasťou štúdia týmto spôsobom je kalkanus..

Ultrazvuková denzitometria má nasledujúce výhody:

 • Trvanie procedúry je maximálne 15 minút.
 • Žiadne škodlivé vystavenie alebo iné nepriaznivé účinky na pacienta.
 • Postup je k dispozícii.
 • Výsledky sú presné..
 • Nie je potrebná žiadna špeciálna príprava.
 • Diagnóza sa môže vykonať ako počiatočné vyšetrenie, ako aj vo forme vyhodnotenia účinku liečby.

Keď ultrazvuková denzitometria nebola dostatočne informatívna, kostná štruktúra sa skúmala pomocou röntgenových lúčov.

Rôntgenová denzitometria je presnejšia diagnostická technika. V procese manipulácie sú kosti pacienta vystavené röntgenovým lúčom. S ich pomocou sa vypočíta, koľko minerálnych látok je obsiahnutých v kostnej štruktúre, aby sa stanovila jej hustota.

Pomocou röntgenového žiarenia je možné určiť aj minimálne narušenie štruktúry kosti. Počas denzitometrie je vystavenie lúčom omnoho menšie, takže negatívny vplyv pacienta je zanedbateľný.

Najčastejšie sa tento typ denzitometrie používa na stanovenie hustoty kostného tkaniva v oblasti chrbtice, zápästia a bedra. Ďalší podobný postup sa môže uskutočniť v iných častiach pohybového aparátu..

Pretože tento druh výskumu stále ovplyvňuje telo röntgenovými lúčmi, častá diagnóza je zakázaná.

Nie je možné s istotou povedať, ktorá výskumná metóda je lepšia - pomocou röntgenového žiarenia alebo ultrazvuku. Napriek tomu sa röntgenová denzitometria považuje za informatívnejšiu..

Kde je takéto vyšetrenie?

Denzitometria sa môže vykonať na lekárskej diagnostickej klinike. Mali by ste starostlivo zvážiť výber lekárskeho zariadenia aj výber špecialistu, ktorý bude štúdiu vykonávať, pretože záleží na tom, do akej miery sa vykoná dešifrovanie údajov..

Výsledky výskumu

Pacient, ktorý sa podrobuje primárnej diagnostike, musí pochopiť, čo je možné vidieť v priebehu štúdie, aká by mala byť hustota kostí podľa lekárskych štandardov. Hlavné údaje prieskumu:

 • „T“ - úroveň hustoty štruktúry v porovnaní s normami.
 • „Z“ - úroveň hustoty štruktúry v závislosti od veku pacienta.

Pri skúmaní dospelých a detí lekári používajú rôzne stupnice na vyhodnotenie hustoty kostí..

Dešifrujte prijaté údaje nasledovne:

 • +Hustota 2,5 - -1 - v rámci normálnych limitov;
 • -1,5 - -2 - osteopénia sa tvorí;
 • -0,2 a menej - osteoporóza;
 • Menej ako -2,5 a zlomenina - závažná osteoporóza.

S diagnostickými údajmi by sa mal reumatológ navštíviť, aby si vybral priebeh liečby v závislosti od získaných výsledkov a závažnosti patológie..

Pri osteoporóze sa tradične predpisuje liečba:

 • znamená, že bránia ďalšiemu vylúhovaniu vápnika z kostného tkaniva - Alostin a jeho deriváty;
 • lieky, ktoré spomaľujú stratu kostnej hmoty - Bonefos, Xidiphon;
 • lieky, ktoré stimulujú tvorbu kostnej štruktúry - Osteogenon;
 • hormonálne lieky, ak sa osteoporóza vyskytuje vo výraznej forme;
 • prípravky obsahujúce vápnik, multivitamíny - Elevit, Complivit.

Ak sa získa zlomenina kostí, môže byť potrebné imobilizovať končatinu nanesením sadry. Pri závažnejšej forme ochorenia môže byť potrebný chirurgický zákrok.

V ktorých prípadoch je indikovaná diagnóza

Najčastejšie je predpísaná denzitometria:

 1. Ženy počas menopauzy. Kostnú štruktúru je potrebné skúmať v počiatočnej fáze menopauzy.
 2. Za účelom prevencie sa ženy vyšetrujú po dosiahnutí veku 40 rokov. A mužom sa odporúča, aby sa podrobili takejto štúdii každý rok, keď majú 60 rokov..
 3. Ak ste v minulosti utrpeli úraz alebo zlomeninu. Denzitometria je tiež dôležitá, ak bol predtým poškodený chrbtica alebo bedrový kĺb, pretože sú náchylnejšie k deštrukcii na pozadí osteoporózy..
 4. V prípade závažných problémov so štítnou žľazou a hormonálnych porúch.
 5. Ženy, ktoré majú odstránené vaječníky (sú vystavené riziku osteoporózy).
 6. Ľudia s rodinným príslušníkom, ktorí majú osteoporózu.
 7. Pacienti, ktorí sa podrobujú dlhodobej liečbe s účinkom vyplavovania vápnika z kostného tkaniva.
 8. Ľudia, ktorí sú po dlhú dobu závislí od alkoholu, fajčia.
 9. Pacienti, ktorí majú zle vyváženú stravu, kvôli ktorej telo dostáva nedostatočný objem živín a vápnika.
 10. Osoby s nízkou postavou a nízkou hmotnosťou.
 11. Ľudia, ktorí sa pravidelne liečia na terapeutické účely alebo na chudnutie.
 12. Ľudia so sedavým životným štýlom.
 13. Ľudia, ktorí systematicky preťažujú telo nadmernou fyzickou aktivitou.

Ďalej je možné priradiť denzitometriu:

 • v prípade problémov s chrbticou (osteochondróza, skolióza rôznej závažnosti, prietrž atď.);
 • s metabolickými poruchami;
 • so zvýšenou krehkosťou kostného tkaniva;
 • s bolesťou v oblasti chrbta neznámeho pôvodu;
 • s problémami s metabolizmom vápnika;
 • so závažnými patológiami endokrinného systému;
 • na všeobecnú kontrolu účinku liečby proti osteoporóze;
 • pri dlhodobom užívaní psychotropných liekov alebo hormonálnej antikoncepcie;
 • pri plánovaní koncepcie;
 • s obezitou;
 • častých konzumentov kávy.

Diagnostické obmedzenia

Ultrazvuková denzitometria sa považuje za neškodnú pre ľudské telo, takže prakticky neexistujú žiadne kontraindikácie. Pokiaľ ide o röntgenovú diagnostiku, neodporúča sa tehotným a dojčiacim matkám, pretože počas postupu je telo vystavené lúčom. V prípade závažných patológií chronického priebehu je pred stanovením diagnózy potrebné informovať lekára..

Vyšetrenie kostí

Kostná denzitometria (röntgen alebo ultrazvuk) je predpísaná reumatológom, ale s prihliadnutím na pohodu pacienta môže takúto diagnózu odporučiť ortopéd, endokrinológ, gynekológ alebo chirurg..

Ak vyšetrenie kostí predpíše endokrinológ alebo gynekológ, lekár chce potvrdiť odhady príčiny patológie a identifikovať súvisiace choroby..

O denzitometriu sa môžete opýtať u lekára, ktorý vykonáva takéto vyšetrenie. Poskytuje poradenstvo v súvislosti s prípravou na postup. Pre diagnózu, denzitometriu pre rôzne tkanivá kĺbov, kontaktujte svojho reumatológa..

Ako sa pripraviť na skúšku

Príprava na denzitometriu je nasledovná:

 1. Ak je cieľom štúdie diagnostikovať osteoporózu pár dní pred vyšetrením, musíte prestať piť akékoľvek látky obsahujúce vápnik a iné lieky, ktoré posilňujú kostné tkanivo..
 2. Pred začatím procedúry musí byť pacient bez šperkov a oblečený bez akýchkoľvek kovových vložiek (gombíky, zipsy atď.).
 3. Pred zahájením diagnostiky musí tehotná žena informovať svojho lekára o svojom stave. Malo by sa vylúčiť aj akékoľvek kontraindikovanie..
 4. V prípade rádiografie so zavedením kontrastu je potrebné o tom informovať lekára diagnostickej miestnosti.

Hustota kostí

Niektorí ľudia sa obávajú, že tento postup poškodí telo. Diagnóza však nemá negatívny vplyv na hustotu kostí, pretože denzitometria deštruktívne neovplyvňuje kĺbové tkanivo.

Je dôležité vedieť, ako často je možné diagnostikovať kostnú štruktúru. Odborníci odporúčajú, aby boli rizikoví pacienti vyšetrení na osteoporózu dvakrát ročne.

Pokiaľ ide o prevenciu rozvoja chorôb kĺbov, odporúča sa podstúpiť takúto diagnózu raz ročne, aby sa vyhodnotila celková hustota kostnej štruktúry. Lekár môže predpísať mimoriadny postup, ak existuje dôkaz (bolesť, zhoršená funkčnosť kĺbového tkaniva atď.). Pred podstúpením denzitometrie sa musíte vždy poradiť s lekárom.

Vyšetrenie chrbtice

Denzitometria chrbtice a bedrovej oblasti v nej na identifikáciu osteoporózy sa predpisuje, ak má pacient herniu, osteochondrózu alebo ak predtým bola diagnostikovaná zlomenina miechových prvkov..

Röntgenová denzitometria sa môže vykonávať dvakrát ročne, ak existujú choroby chrbtice zápalovej etiológie, skoliózy, artrózy u veľkých kĺbov (napríklad artrózy v krčku stehennej kosti).

Diagnostické opatrenia na detekciu osteoporózy

Diagnostika na stanovenie hustoty kostnej štruktúry umožňuje skúmať zloženie kosti. Hustota na pozadí osteoporózy ("T" a "Z") bude v rozmedzí -2,0 alebo menej.

Ak je osteoporóza diagnostikovaná počas denzitometrie, klasifikácia jej štádia sa uskutoční podľa štúdie a podľa názoru lekára.

Mnohí sa zaujímajú o frekvenciu, s akou je možné denzitometriu vykonať, ak už je diagnostikovaná osteoporóza. Frekvencia diagnostiky je určená stupňom zanedbávania choroby, rýchlosťou jej vývoja.

Náklady na diagnostiku závisia od typu, lekárskeho zariadenia, v ktorom sa bude vykonávať, a od lokalizácie problémovej oblasti. V priemere stojí tento postup 3 500 rubľov. Niektoré diagnostické centrá budú musieť za vyšetrenie zaplatiť asi 6 000 rubľov. Odporúča sa podstúpiť diagnózu štruktúry kostí s bolesťou kĺbov: ak sa včas zistí problém, minimalizuje sa možnosť vzniku závažných patológií s komplikáciami..

Diagnostika kĺbového tkaniva kolena

V porovnaní s konvenčným röntgenom kolenného kĺbu poskytuje denzitometria podrobnejšie informácie o stave kostí v tejto oblasti. Diagnóza umožňuje určiť prítomnosť ochorení kolena v skorých štádiách, pred začiatkom rozvoja aktívneho zápalového procesu. Doktor bude teda schopný zvoliť vhodnú terapiu pre pacienta a zabrániť nástupu degeneratívnych procesov v kĺbovom tkanive.

Preventívne opatrenia

Na pozadí osteoporózy sa kosti stenčujú, kvôli čomu sa zvyšuje ich krehkosť, čo vedie k vzniku zlomenín. Zníženiu hustoty kostí môžete zabrániť dodržiavaním niektorých pravidiel:

 • Udržiavanie zdravého životného štýlu. Silné alkoholické nápoje, cigarety, káva by sa mali vylúčiť zo stravy, pretože tieto výrobky z tela vylučujú vápnik..
 • Jesť zdravé potraviny s vysokým obsahom vápnika, horčíka a fosforu. Každý deň musíte jesť mäso, ryby, obilniny, bylinky, pečeň, vaječné žĺtky a syry. Je tiež užitočné zahrnúť do ponuky fermentované mliečne výrobky..
 • Pravidelné používanie vápnikových tabliet.
 • Ženy s menopauzou sa odporúčajú používať výrobky obsahujúce estrogén. To zabráni vzniku nedostatku pohlavných hormónov a komplikáciám tohto stavu..
 • Pravidelne zaťažujte telo, aby ste posilnili kostné tkanivo a udržali jeho hustotu. V prípade, že už je diagnostikovaná osteoporóza, nebude mať fyzická aktivita požadovaný účinok.
 • Nasýtenie tela vitamínmi skupiny D. Ak chcete získať prírodný vitamín, musíte navštíviť letovisko najmenej raz ročne.
 • Bojujte s nadváhou a vyhýbajte sa príliš nízkej hmotnosti.
 • Liečbu chronických ochorení začnite včas, najmä ak máte problémy s obličkami, pečeňou, tráviacim systémom, hormonálnymi poruchami.
 • Poraďte sa s lekárom a každoročne sa podrobte vyšetreniu, aby ste zhodnotili hustotu kostí.
 • Odmietnite dodržiavať prísne diéty.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Prolaps v návrhu vekuMnoho mladých ľudí v ťažkom veku s diagnózou prolaps mitrálnej alebo trikuspidálnej chlopne má otázku: „Berú armádu s takouto diagnózou?“ Odpoveď na túto otázku je nejednoznačná.
Dekompenzovaná cirhóza pečene je nebezpečný patologický stav, ktorý vedie k zjazveniu orgánu s úplnou náhradou zdravých tkanív. Tento proces vedie k deštrukcii štruktúry, ktorá negatívne ovplyvňuje funkčné vlastnosti.
Fyzikálna terapia je nevyhnutným prvkom pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Denné cvičenia pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, odstraňujú príznaky, zlepšujú krvný obeh.