loader

Hlavná

Liečba

Inguinálna kýla u dieťaťa

Intuinálna hernia u dieťaťa je slabým miestom vo svalovom tkanive v ingvinálnej oblasti, čo umožňuje vnútorným orgánom brucha ísť von. V tomto článku sa budeme snažiť zaoberať príčinami vzhľadu, liečebnými metódami, zistiť, aké komplikácie a vlastnosti vzniku a priebehu ochorenia môžu byť u chlapcov a dievčat..

Príčina slabinovej prietrže u chlapcov a dievčat.

U chlapcov je inguinálna hernia oveľa častejšia ako u dievčat a je spojená s tvorbou semenníkov, ktoré sa vyskytujú v dolnej časti obličiek počas embryonálneho vývoja. Po 6-7 mesiacoch tehotenstva zostupujú semenníky po zadnej stene brušnej dutiny a pred pôrodom zostupujú do mieška. V priebehu prolapsu semenníkov sa vytvára vnútorný trieslový kruh. Ak po narodení chlapca nie je ingvinálny prsteň dostatočne stlačený, dieťa vytvorí ingvinálnu prietrž.

U dievčat sa pri výhni maternice vytvára trieslová prietrž. Maternica sa u dievčat najskôr pripája k dvom väzom, ktoré následne spolu začnú rásť a vytvárajú peritoneum. Keď maternica spadne na svoje miesto, peritoneum sa nemusí uzavrieť a môže tvoriť proces v tvare vaku, ktorý sa vydúva.

Táto vada môže byť tak na jednej zo strán, ako aj na oboch, ľavá a pravá.

Inguinálna hernia je vrodená vada, ale môže sa objaviť, keď sa vnútorné otvorenie inguinálneho kanála stane pomerne veľkým..

Výsledkom je, že časť čreva padá do kanála. Môže sa to stať okamžite po narodení alebo postupne, ako dieťa rastie..

Ako rozpoznať slabinovú prietrž

Porucha je zistená rodičmi alebo ošetrujúcim lekárom počas rutinného vyšetrenia.

 1. Výčnelok v slabine. Formácia môže mať malé rozmery a celkom pôsobivá, ak niekoľko slučiek čreva spadne do trieslovej oblasti.
 2. Výstupok má okrúhly alebo oválny tvar.
 3. Pri zatlačení na tesnenie môžete počuť praskavý zvuk..
 4. Formácia je na dotyk mäkká, s miernym tlakom, prst sa nastaví bez toho, aby spôsobil bolesť dieťaťu, ak neexistujú žiadne komplikácie vo forme stlačenia. Po korekcii výčnelku hmatom môžete cítiť rozšírený vonkajší trieslový kruh.
 5. Patologické vystupovanie má tendenciu miznúť a znova sa objaviť, keď dieťa zmení polohu.
 6. S napätím, kričaním, plačom, smiechom sa výčnelok stáva zreteľnejším.

Potom, čo ste u dieťaťa nezávisle diagnostikovali ingvinovú prietrž, okamžite vyhľadajte lekára. Na objasnenie diagnózy vám budú pridelené nasledujúce postupy:

 1. Ultrazvuk brucha, panvy, trieslových kanálikov a mieška
 2. cystografii
 3. irrigografie

Deti trpiace chorobami uvedenými nižšie vyžadujú diferenciálnu diagnostiku:

 1. kvapkavé semenníky u chlapcov
 2. femorálna prietrž
 3. cysta vazy maternice u dievčat
 4. cysta spermií u chlapcov
 5. inguinálna lymfadenitída
 6. kryptorchidizmus u chlapcov

Komplikácie slabinovej prietrže u detí

Porušenie je najbežnejšou komplikáciou ingínovej prietrže. Črevá a u dievčat niekedy vaječník sa pri porušení porušujú prietržami a nedajú sa vrátiť späť do brušnej dutiny..

Takáto „neredukovateľná“ hernia je sprevádzaná bolesťou brucha, zápchou a zvracaním. Dieťa neustále plače a chová sa veľmi podráždene.

Závažnejšia komplikácia sa nazýva uškrtenie - ide o porušenie prietrže. Vyskytuje sa opuch črevnej steny, narušuje sa prietok krvi a rozvíja sa nekróza - komplikácia, ktorá predstavuje ohrozenie života.

Ak sa včasné ošetrenie nevykoná, poškodený orgán zomrie

U chlapcov sa táto komplikácia dá ľahšie určiť, pretože trieslovina sa zväčšuje a začervenáva, čím spôsobuje dieťaťu bolesť. Pretože prietrž je zrejmá iba vtedy, keď časť čreva vyčnieva cez prsteň, nie je pre chirurga ľahké nájsť ju..

Faktory, ktoré môžu spôsobiť porušenie:

 • energetické zaťaženie
 • kašeľ
 • nadúvanie
 • zápcha

Príznaky porušenia prietržovej prietrže u detí

 1. Bolesť v slabinách. Novonarodené deti plačú, pričom neustále stláčajú nohy na brucho.
 2. Výstupok je hustý, nedá sa narovnať, dieťa pociťuje bolesť pri pohmate.
 3. Nadúvanie, kolika, zadržiavanie stolice.
 4. Pri priestupkoch u chlapcov, v oblasti semenníkov a mieška, dochádza k nadmernému hromadeniu tekutín, podobne ako pri kvapkách.
 5. Opakované vracanie.
 6. Keď sa u dievčat uštipne trieslová prietrž, najčastejšie trpia vaječníky alebo vajcovody, môžu tieto orgány čiastočne alebo úplne vymrieť.

Liečba slabiny prietrže u detí

Vrodená slabinová prietrž sa u detí nelieči liekmi. Existujú rôzne obväzy, ale mnohí lekári v súčasnosti trvajú na prijatí mimoriadnych opatrení, aby sa predišlo nezvratným následkom. Jediná liečba je chirurgická. Ak môže pupočná kýla prejsť sama o sebe, potom priedušná kýla u dieťaťa nikdy neprejde.!

Počas operácie je inguinálny otvor šitý na normálnu veľkosť. To znamená, že od chirurga sa vyžaduje len šitie dvoch zväzkov. Operácia inguinálnej hernie sa spravidla uskutočňuje bez komplikácií a rizík, je pre deti dobre tolerovaná a netrvá dlhšie ako 30 minút..

Ak sa zistí hernia s ľavou stranou (alebo naopak), vyvstáva otázka skúmania druhej strany. Najpopulárnejšou výskumnou metódou je v poslednej dobe laparoskopická metóda. Počas štúdie sa pomocou malej dierky v brušnej dutine zavedie videokamera, pomocou ktorej sa vyšetrenie vykoná.

Našťastie komplikácie po odstránení slabinovej prietrže u detí sú mimoriadne zriedkavé. Tak ako pri každom chirurgickom zákroku, aj naďalej existuje mierne riziko krvácania alebo infekcie. Medzi špecifické komplikácie patrí recidíva, zhoršená dodávka semenníkov, poškodenie semenného kanálika.

Nedostatočné zaobchádzanie môže mať jeden z troch následkov:

 • šírenie prietrže
 • porušenie
 • uškrtenie

Inguinálna kýla nikdy sama nezmizne. V niektorých prípadoch sa komplikácie objavujú niekoľko dní po vzniku prietrže, v niektorých prípadoch v priebehu rokov.

Nie je možné predpovedať, ako rýchlo sa môže komplikácia vyvinúť. Je potrebné mať na pamäti: ak je prietrža zreteľne viditeľná, spôsobuje bolesť, pravdepodobnosť porušenia a uškrtenie je dosť vysoká..

V prípade porušenia a uškrtenia slabinovej prietrže u dieťaťa by sa malo toto vyšetrenie okamžite previezť do nemocnice. Oneskorenie môže mať vážne následky..

Operácia prietržnej hernie u dieťaťa

Inguinálna kýla u dieťaťa je pomerne vážnym problémom, ktorého riešenie by sa nemalo oneskoriť. Je lepšie byť v bezpečí, ihneď po vykonaní operácie, ako zničiť zdravie dieťaťa a rozhodnúť sa počkať, kým kýla neprejde sama o sebe.

Hlavná vec týkajúca sa slabinovej prietrže u detí: príčiny, príznaky a liečba

S chorobou vyčnieva tříslová prietrž u detí pod kožou v oblasti trieslovín jeden alebo viac orgánov v brušnej dutine. Stáva sa to, keď má dieťa tenké štruktúry, ktoré tvoria vrodenú (najčastejšie) alebo získanú príčinu prednú stenu brucha.

Toto ochorenie sa najčastejšie prejavuje v prvých 2 rokoch života dieťaťa.

Kýla sama o sebe zvyčajne deti nijako neobťažuje, neubližuje - prejavuje sa iba ako kozmetická vada. Niekedy však môže dôjsť k porušeniu obsahu herniového vaku - potom je potrebná urgentná operácia.

Chirurgia je jediná liečba. Môže byť vykonaná aj ambulantne, dobre vyvinutá a takmer vždy úspešná.

Ak sa operácia vykonáva plánovaným spôsobom, potom choroba navždy zmizne zo života dieťaťa.

Prečítajte si podrobný prehľad choroby: prečo sa vyskytuje, aké typy chorôb existujú, ako diagnostikovať a liečiť?

V trieslovom kanáli majú chlapci spermatickú šnúru a dievčatá majú okrúhly väz maternice. Inguinálny výčnelok sa vytvára, keď brušné orgány prechádzajú cez trieslovinový kanál..

Dôvody rozvoja patológie

Táto patológia je veľmi častá: vyvíja sa u 5% novorodencov a predčasne narodených detí - 3 až 5-krát častejšie (15 - 25%)..

Príčiny vývoja detskej inguinálnej hernie sa podmienečne delia na vrodené a získavané.

Vrodené príčiny

Vrodené výčnelky sa vyskytujú v dôsledku patológie spojivového tkaniva.

Chlapci sú chorí 3-10 krát častejšie ako dievčatá. Dôvodom je skutočnosť, že u chlapcov s vrodenými príčinami sa prietrže tvoria len vtedy, keď sa semenníky presunú do mieška. Pochádzajú z brušnej dutiny, kde boli utvorené, a musia prejsť do podkožného trieslového kanálika.

Dievčatá nemajú semenníky. Vaječníky neprechádzajú fázou pohybu, ale navždy zostávajú tam, kde sa tvoria. Inguinálna prietrž u dievčat je preto mimoriadne zriedkavá.

Vrodený herniálny výčnelok je často kombinovaný s patológiami, ako sú cysta spermatického kordu, kvapka semenníkov, abnormality chrbtice a bedrových kĺbov..

Získané príčiny - v detstve

Získaná forma patológie sa vyvíja v dôsledku:

 • operácie na orgánoch v miešku alebo brušnej dutine, pri ktorých sa vykoná incízia v trieslovej oblasti;
 • poranenia oblasti blízko krčmy;
 • výrazná fyzická námaha (vzpieranie, kašeľ alebo neskrývajúce zvracanie).

Druhy patológie

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Jednostranný (to znamená, že vzdelanie sa pozoruje v slabinách iba na jednej strane).

Priamy (nachádza sa bližšie k stredovej línii tela ako spermatická šnúra alebo väzivo maternice).

Tento typ patológie sa vyvíja iba v dôsledku získaných príčin..

Šikmé (umiestnené mimo spermatickej šnúry alebo väziva maternice).

Táto lokalizácia môže mať vrodený aj získaný charakter..

V neredukovateľnej fáze je proces adhézie silne rozvinutý (medzi orgánmi z pojivového tkaniva, podobne ako peritoneum), vznikajú špeciálne „preklady“, čo nedovoľuje „skrývať“ obsah hernálneho vaku v brušnej dutine..

Strangulovaný (existuje kompresia orgánov prítomných v hernálnom vaku s herniálnym portálom - krúžok spojivového tkaniva)

Priama trieslová prietrž leží mimo spermatickej šnúry a v nej prechádza šikmá čiara. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Charakteristické príznaky

Rodičia môžu zistiť príznaky patológie v akomkoľvek veku, od narodenia, ale najčastejšie chlapci do dvoch rokov.

Ochorenie sa prejavuje vo forme elastickej pečate v oblasti trieslovín, ktorá môže mať pokračovanie v miešku alebo labia majora..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Hovädzie hernie u dieťaťa sú

Nachádza sa na jednej alebo dvoch stranách (u chlapcov je 60% hernií ľavostranných, u dievčat viac ako 50% dvojstranných).

Ťažká bolesť pri výčnelku

Po stlačení bezbolestne

Dieťa úzkostlivo plače

Pri kašľaní, plaču alebo namáhaní sa formácia zvyšuje

Pri zatlačení na výstupok a vo vodorovnej polohe sa nastaví (voliteľný znak)

Plyny prestávajú plynúť (dieťa neprestáva prdať a zároveň nadúvajú)

Ak je prietrž rovná, má tvar gule, šikmé výčnelky majú podlhovastý tvar.

Ak v nemocnici okamžite nekontaktujete pediatrického lekára so známkami porušenia, objavia sa príznaky peritonitídy (zápal pobrušnice): je možné nauzea, horúčka, zvracanie, strata vedomia. Toto je život ohrozujúci stav..

Bilaterálna prietrž môže byť iba šikmá

Ľavá bočná kýla: takto to vyzerá, keď stojíte s napätím vo svaloch brušnej steny.

Ako lekár robí správnu diagnózu

Detský chirurg diagnostikuje dieťa. Zohľadní:

výsledky niektorých testov (napr. vytrhávajú sa pri kašľaní, namáhaní, chôdzi);

ultrazvukové výsledky (ktoré ukážu, ktoré orgány sú v herniálnom vaku, sú adhézie alebo nie);

údaje z irigografie - röntgenové vyšetrenie s kontrastom (ktoré preukáže prítomnosť čreva nachádzajúceho sa v herniálnom vaku).

liečba

Hnačka sa lieči iba operatívnym spôsobom (u dospelých aj u detí). Operácia sa vykonáva od veku 6 mesiacov.

Bandáže, obklady, spevnenie kýlovej brány pomocou bandážnych pomôcok - jedná sa o neúčinné ošetrenie.

Ak sa operácia vykonáva podľa plánu, bez čakania na vývoj komplikácií, potom sa vykonáva laparoskopicky pomocou troch malých rezov. Laparoskopická operácia sa vykonáva za 15-30 minút v anestézii a nasledujúci deň môže byť dieťa prepustené z domu.

Laparoskopická operácia sa vykonáva malými rezmi na prednej brušnej stene. Chirurg vykonáva zásah pomocou manipulátorov a na monitore vidí, čo sa deje v brušnej dutine..

Podstatou operácie je rozobrať herniálny vak, premiestniť orgány nachádzajúce sa v ňom „na miesto“ - do brušnej dutiny. Potom je diera, cez ktorú vyšli orgány, zosilnená vlastnými tkanivami alebo polypropylénovou sieťou, aby sa zabránilo opätovnému výskytu prietrže..

Po operácii je potrebné nosiť obväz, ktorý sa nosí iba pri ležaní a najprv odstránený až v noci. Po 14 dňoch začnú predlžovať čas chôdze bez obväzu počas dňa.

V pooperačnom období je veľmi dôležité zapojiť sa do fyzioterapie, masáže brucha, ktorá aktivuje krvný obeh v tejto oblasti a bude v budúcnosti vynikajúcou prevenciou prietrže..

Riešenie porušenia

Ak dôjde k porušeniu ingvinálnej prietrže, je nevyhnutná okamžitá hospitalizácia v detskej nemocnici, ktorá má chirurgické oddelenie. Tam môžu lekári počas 1-2 hodín tlačiť poranené orgány do brušnej dutiny pomocou konzervatívnych metód pomocou:

 • zavádzanie liekov, ktoré zmierňujú črevné kŕče;
 • vyprázdňovanie oblastí čreva, ktoré sa nachádzajú za priestupkom, s opatrným pokusom narovnať obsah.

Ak tento účinok neexistuje, vykoná sa neodkladná operácia.

zistenie

Hnačka u dieťaťa sa vyskytuje hlavne v dôsledku vrodenej patológie spojivového tkaniva.

Pretože je nebezpečné zasahovať do orgánov nachádzajúcich sa v nej, ak je zistená, okamžite sa obráťte na pediatrického lekára. Povie vám, aké vyšetrenia musíte absolvovať, aby ste mohli operovať s dieťaťom. Takáto liečba je potrebná, aby najmenšie zvýšenie vnútrobrušného tlaku u dieťaťa pri namáhaní, kašľaní alebo plaču neviedlo k obmedzeniu vnútorných orgánov..

Inguinálna hernia u dieťaťa: ako rozpoznať a či je potrebná operácia

Dobrý deň, milí rodičia. V tomto článku sa budeme zaoberať tým, čo je inguinálna hernia u detí. Dozviete sa, ako sa táto choroba prejavuje. Zistite, aké faktory ovplyvňujú jeho vývoj. Dozviete sa, ako je prietrž diagnostikovaná, rovnako ako sa zbavíte tohto ochorenia.

Definícia a klasifikácia

Inguinálna hernia je ochorenie, ktoré sa častejšie diagnostikuje u malých detí, najmä u chlapcov mladších ako tri roky. V širšom zmysle slova je touto chorobou únik určitých orgánov z pobrušnice do slabých oblastí brucha. Ak sa v šourku objaví prolaps, ingvinická prietrž sa stane ingvinálno-skolitou.

Podľa dotknutej oblasti existujú:

 • inguinálny - výstupok je v slabinách;
 • inguinal a scrotal - taška klesá do mieška. Môže sa vyskytnúť semenná alebo spermatická šnúra.

V mieste lokalizácie:

 • ľavostranné;
 • pravostranné;
 • bilaterálne.

Vzhľadom na výskyt sa delia na:

 • vrodené - sú výsledkom nedostatočne vyvinutej brušnej steny;
 • nadobudnuté - vznikajú, keď sa nadmerná sila aplikuje v čase, keď sú brušné svaly nedostatočne vyvinuté.

Ak je to možné, zníženie:

 • opraviteľné - ktoré sa niekedy objavia a nezávisle zmiznú;
 • nezmeniteľné - ktoré zavádzajú iba odborníci. V tomto prípade prebieha príliš veľa vzdelávania. Herniový vak sa spája s jeho obsahom, v dôsledku čoho sa táto formácia nemôže vrátiť do brušnej dutiny bez vynaloženia úsilia..

Na základe štrukturálnych vlastností.

 1. Priamo - tesne nad ohniskom. Stredná oblasť ingvinálneho kruhu sa stáva bránou prolapsu. Charakteristické je zničenie vnútornej steny kanála.
 2. Šikmé - hrboľ sa nachádza v blízkosti stydkých pyskov alebo semenníkov.
 3. Kombinovať. V tomto prípade existuje niekoľko vriec, medzi ktorými nie je spojenie. V tejto situácii sa môže súčasne vyvíjať priama aj šikmá prietrž..

príčiny

Tvorba inguinálnej prietrže ovplyvňujú dva typy faktorov:

Prvý z nich je možné zistiť u detí oboch pohlaví, zatiaľ čo druhý je diagnostikovaný hlavne u mladých chlapcov.

Pokiaľ ide o vrodené príčiny, je potrebné samostatne zvážiť situáciu každého pohlavia.

 1. U chlapcov je výskyt prietrže spôsobený tvorbou reprodukčných orgánov počas vývoja plodu. Spočiatku sú semenníky umiestnené v bruchu a po šiestom mesiaci postupne klesajú do mieška, po ktorom sa časť pobrušnice, ku ktorej boli pripojené, natiahne. Keď sa dieťa narodí, tento proces je už ukončený a všetky orgány na svojom mieste, diera, cez ktorú semenníky prechádzajú do mieška, sa oneskoria. Ak sa dieťa narodí predčasne, potom tento proces nemá čas na dokončenie, vzhľad ingvinálnej prietrže nie je neobvyklý. Celoročná kýla môže byť aj u novorodenca, ak sa počas tvorby reprodukčného systému vyskytnú patologické procesy, ktoré by mohli byť spôsobené chorobami matky, zneužívaním alkoholu alebo fajčením. V takejto situácii je slabé svalové tkanivo, orgány prenikajú do medzery, cez ktorú prechádza znižovanie semenníkov..

Ak diagnostikovaná kýla nepredstavuje nebezpečenstvo pre život omrvín, potom je chirurgický zákrok predpísaný po dosiahnutí veku šiestich mesiacov. Počas tohto obdobia je možné posilniť svaly pobrušnice a samovoľne pritiahnúť prietrž.

 1. Dievčatá majú v tomto prípade podobnú situáciu. Maternica sa pôvodne nachádza v bruchu, mierne nad miestom, kde bude v budúcnosti umiestnená. Keď sa znižuje v procese vývoja plodu, ťahá sa pozdĺž určitej časti pobrušnice a vytvára určitý druh záhybu. Ak ďalší vývoj pokračuje normálnym spôsobom, tento záhyb sa odstráni. Ak nie, potom sa vyvíja oslabenie svalov inguinálnej oblasti, čo sa prejavuje prolapsom vaječníkov, vajcovodov alebo čriev. Ak kýla nie je napravená v čase, v dospelosti sa môže skončiť prolapsom maternice počas tehotenstva..

Rozlišujú sa tieto faktory, ktoré ovplyvňujú tvorbu ingínovej kýly získanej povahy:

 • ostré nastavenie alebo strata hmotnosti, čo vedie k oslabeniu svalov nachádzajúcich sa v trieslovej oblasti;
 • prítomnosť nadmernej telesnej hmotnosti - tlak vnútorných orgánov sa aplikuje na spodné brucho, čoho výsledkom je, že svaly pri dlhodobom stresu nevydržia a vytvorí sa prietrž;
 • zdvíhať závažia;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • silný a častý kašeľ, ktorý je sprevádzaný tlakom na orgány a pri prítomnosti slabých svalu třísky sa vytvára prietrž;
 • predĺžený, nahnevaný plač;
 • trauma do brucha alebo chirurgický zákrok v tej istej oblasti;
 • častá zápcha - dieťa je v čase defekácie veľmi napäté, čo spôsobuje vážny tlak na spodnú časť pobrušnice;
 • vývoj zhubných alebo benígnych nádorov v oblasti slabín.

Získaná prietrž je oveľa nebezpečnejšia ako vrodená prietrž, pretože existuje zvýšené riziko zovretia.

symptomatológie

Zaznamenávajú sa časté znaky vyčnievania: zriedkavá bolesť po pohyboch, prípadne výskyt boľavých bolestí, pocit nepohodlia, ktorý u malých detí sprevádza závažná úzkosť, nálady a plač..

Pri absencii náležitej liečby sa môžu objaviť ďalšie príznaky:

 • neustále bolesti;
 • nadúvanie;
 • držanie kresla;
 • porušenie procesu močenia je možné.

Medzi miestne patrí výskyt vzdelávania v oblasti slabín, ktorý má tieto príznaky:

 • veľkosť - od malých, takmer nepostrehnuteľných, do 10 cm a viac;
 • tvar je elastický na dotyk;
 • tvar - guľatý alebo oválny;
 • keď zmeníte polohu tela, môže sa objaviť alebo zmiznúť;
 • zväčšuje sa veľkosť v čase brušného napätia, napríklad keď dieťa kýcha, kričí alebo kašle;
 • zvuk „kňučania“ alebo „vrčania“ môže naznačovať, že črevo vstupuje do brušnej dutiny.

Skutočnosť, že môj syn mal prietrž, som začala hádať podľa vzhľadu výbežku v oblasti trieslovín. Obzvlášť často sa objavilo, keď dieťa začalo plakať alebo kašeľ, to znamená namáhať brucho. Súčasne bol výčnelok bezbolestný. Ale akonáhle kýla spôsobila dieťaťu silnú bolesť a slzy.

diagnostika

Tento stav môže byť diagnostikovaný pri nasledujúcom vyšetrení chirurgom alebo pediatrom. Doma môžu rodičia predpokladať prítomnosť prietrže. Konečná diagnóza je stanovená chirurgom.

 1. Špecialista bude určite špecifikovať, kedy bol zaznamenaný prvý výčnelok, čo sa stalo predtým, bol tam syndróm bolesti.
 2. Potom skúma hmatateľnú slabinu.
 3. Vyhodnocuje sa všeobecný stav, kontroluje sa, ako výrazná je prietrž pri fyzickej námahe av pokojnom stave..
 4. Lekár môže stlačiť hrču, aby určil jej bolesť. Môžu sa predpísať ďalšie diagnostiky:
 • Röntgen s kontrastom;
 • Ultrazvuk inguinálnej oblasti;
 • diafaloskopia, ktorá sa vykonáva v miešku, aby sa vylúčila kvapka semenníka.

Na vylúčenie podobných chorôb môžu byť predpísané ďalšie štúdie. Existuje mnoho patológií, ktoré sa podobajú vzhľadu ako pri slabinovej prietrži:

 • výfukové semeno stúpajúce po kanáli môže vydávať vydutie v trieslovej oblasti;
 • vzájomne prepojené hydrocelé - vydutie v miešku nie je tvorené vyčnievajúcim tkanivom, ale tekutinou;
 • femorálna prietrž - vydutie umiestnené v hornej časti stehna, mierne nižšie ako slabina;
 • zápal trieslových lymfatických uzlín;
 • nádorové formácie.

Možné komplikácie

 1. Pri absencii včasnej diagnózy sa môže prietrž uviaznuť, a tým vyvolať nepredvídateľnú, skôr nebezpečnú komplikáciu. Stláčajú sa orgány, ktoré spadli do vrecka ingvinálneho kanála. V komprimovanom obsahu dochádza k porušeniu obehového systému, čo rýchlo vedie k nekróze tkaniva. Pretože črevo vyžaduje neustály prísun čerstvej krvi obohatenej kyslíkom, narušenie normálneho procesu krvného obehu sa končí smrťou orgánu a vznikom život ohrozujúceho syndrómu intoxikácie..

Klinický obraz s porušením

 • zvýšenie vydutia, opuchu;
 • neznesiteľná bolesť v mieste, kde k porušeniu došlo;
 • ak má dieťa jeden rok a takéto dieťa nemôže vysvetliť, čo ho trápi, rodičia si môžu všimnúť, že nohy sú pritlačené k žalúdku. To isté platí pre deti. Existujú bohaté slzy.

Ďalej môže dôjsť k opakovaným zvracaním bez toho, aby sa podnikli nejaké kroky, môže sa vyskytnúť prímes žlče a zápach výkalov. Toto je prejav intoxikácie..

 1. Akútna črevná obštrukcia sprevádzaná kŕčovými bolesťami. U detí je to veľmi zriedkavé. Charakteristická je kombinácia hernie s ďalším ochorením ovplyvňujúcim zažívací trakt (znížená peristaltika). Medzi príznaky črevnej obštrukcie patrí:
 • silná bolesť;
 • nadmerná tvorba plynu bez vypúšťania plynu;
 • nevoľnosť;
 • nedostatok stolice;
 • zvracanie
 • dieťa stráca chuť do jedla;
 • dieťa zbledne.
 1. Výskyt krvácania z čreva nie je vylúčený. Ak sa nevykonajú žiadne ďalšie kroky, teplota sa rýchlo zvýši, postupom času dôjde k dehydratácii, začne sa kŕče a mdloby. Smrť dieťaťa môže nastať druhý deň.

terapia

V zriedkavých prípadoch sa liečba môže uskutočňovať konzervatívnou metódou zameranou na posilnenie svalov brušnej steny. Je to hlavne chirurgické riešenie problému..

Ak chirurg zistí, že prietrž je liečiteľná a v súčasnosti existujú kontraindikácie pre chirurgický zákrok, predpíše sa konzervatívna terapia (masáž, obvaz, špeciálna gymnastika). Ak sa jej nepodarí, operácii sa nevyhneme.

Operácia sa vykonáva dieťaťu až po dosiahnutí šiestich mesiacov veku. Hernioplastika sa vykonáva - jednoduchý zákrok, ktorý trvá maximálne pol hodiny, sa vykonáva v celkovej anestézii. Sú možné dve možnosti:

 • otvorené - uskutoční sa pitva tkanív v vyčnievajúcej oblasti, získa sa otvorený prístup k herniálnemu vaku, zníži sa vypadnutie orgánu, odstráni sa hernálny vak, uskutoční sa prešívanie medzery;
 • zatvorené, nazývané aj laparoskopia - v oblasti trieslovín sa vykonávajú malé vpichy, do ktorých sa vkladá špeciálne vybavenie, vykonávajú sa lekárske výkony.

Druhá metóda je obľúbenejšia, v zriedkavých prípadoch komplikácie, na tele dieťaťa zostávajú malé jazvy.

Môj syn mal otvorenú operáciu, nikto neponúkal laparoskopiu. Asi pred 10 rokmi táto metóda ešte nebola praktizovaná v našej nemocnici..

Pooperačné obdobie

V závislosti od typu chirurgického zákroku, celkového stavu dieťaťa a jeho veku môže byť doba zotavenia od jedného týždňa do jedného mesiaca. Po otvorenej operácii je odstránenie stehov naplánované na týždeň, ak sa nepoužívajú absorpčné stehy. V prípade bolesti sa predpisujú analgetiká, najmä paracetamol, panadol alebo ibuprofén..

Deti dobre tolerujú chirurgický zákrok a často majú priaznivú prognózu. S cieľom vylúčiť možné komplikácie je však potrebné dodržiavať určité pravidlá:

 • vylúčenie zo stravy výrobkov, ktoré spôsobujú tvorbu plynu (strukoviny, jablká, kapusta), ako aj zápcha (údené mäso, mastné mäso, silný čaj);
 • je dôležité obohatiť stravu o potraviny bohaté na vlákninu;
 • ak je dieťa dojčené, matka by sa mala riadiť stravou;
 • odporúča sa nosiť obväz;
 • je mimoriadne dôležité chrániť dieťa pred nadmernou fyzickou námahou;
 • musíte sa ubezpečiť, že arašidový plač neplaká, bráni dlhému kriku - môže to spôsobiť recidívu;
 • rehabilitačné obdobie by malo byť sprevádzané špecializovanými cvičeniami zameranými na posilnenie brušnej steny, ako aj dychovými cvičeniami. Tento postup je však vhodný iba pre staršie deti..

Môjmu synovi bola diagnostikovaná pravostranná tříslová kýla asi rok. Vykonajte operáciu. Mesiac potom bola detegovaná ľavostranná prietrž, bol predpísaný ďalší chirurgický zákrok (nie okamžite, pretože čas po anestézii mal uplynúť). Po druhej operácii, o mesiac neskôr, lekár opäť odhalil pravostrannú tříslovnú kýlu. Musela byť tiež operovaná. To napriek skutočnosti, že v pooperačnom období boli dodržané všetky odporúčania. Našťastie sa tento problém v budúcnosti nepozoroval..

Teraz viete, aké sú príznaky slabinovej prietrže. Ako vidíte, táto choroba je veľmi nebezpečná a môže mať vážne následky. Preto pri najmenšom podozrení nelimikujte sami seba, okamžite vyhľadajte lekára. Ak je jedinou možnosťou chirurgický zákrok, súhlaste s tým.

Pediatrická ingvinická prietrž: všetko, čo rodič potrebuje vedieť

Mnohí ľudia sú prekvapení, keď sa dozvedeli, že kýly sú u detí dosť bežné. Dojčatá (najmä predčasne narodené deti) sa môžu narodiť s herniou. Liečená je hernia pri dojčení detí, pretože ide o bežnú operáciu, ktorú vykonávajú deti. Je však dôležité vidieť jej príznaky včas, aby ste mohli dieťaťu poskytnúť primeranú lekársku starostlivosť..

Čo je kýla?

Kýla sa vytvára, keď časť orgánu alebo tkaniva v tele (napríklad slučka čriev) vyčnieva cez otvor alebo oslabenú oblasť svalovej steny a začína vyčnievať do priestoru, kde by nemala byť. Tento výčnelok je prietrž, ktorá vyzerá ako šnúra alebo hrudka.

Na rozdiel od kýly nájdenej u dospelých nie sú tieto oblasti vždy považované za slabú zónu svalovej steny. Je to normálna, zdravá časť tela, ktorej sa ešte nepodarilo prejsť všetkými fázami prenatálneho vývoja..

Tkanivá môžu byť niekedy stlačené v anatomických otvoroch svalovej steny, ktoré sú tu určené iba na priechod tepien alebo nervových kmeňov. V iných prípadoch záťaž alebo zranenie oslabuje alebo riedi špecifickú oblasť svalovej steny. Ak sa na tomto mieste objaví akýkoľvek orgán alebo jeho časť, potom ním vytvorený tlak môže tiež tvoriť herniálny výčnelok.

Inguinálna kýla

Inguinálna hernia je neobvyklé vydutie, ktoré je možné vidieť a cítiť v oblasti slabín - oblasti medzi brušnou dutinou a boky. Hnačka u detí sa objaví, keď sa časť čreva, spolu s jej obsahom, ponáhľa cez hrúbku svalov brušnej steny..

príčiny

Medzi 12-14 týždňami vývoja plodu sa v brušnej dutine blízko obličiek tvoria semenníky. Keď sa dieťa vyvíja vnútromaternicovo, postupne sa posúva dole do brucha. Ešte pred narodením sú semenníky tlačené cez otvor v tkanivách medzi žalúdkom a slabinami a zostupujú do mieška..

Podobný proces sa vyskytuje u dievčat - vaječníky zostupujú do panvy. Potom sa otvor v brušnej stene uzavrie. Toto vylučuje akékoľvek spojenie medzi brušnou dutinou a mieškom alebo slabinami..

Ak sa tento kanál nezatvorí úplne a svaly v brušnej stene nezatvoria dostatočne dobre dieru, môže sa vyvinúť prietrž.

Hnačka u detí sa vyskytuje v každom veku, maximálna incidencia sa však pozoruje u dojčiat a do 5 rokov od 80 - 90% u chlapcov..

Približne 3 - 5% zdravých plnohodnotných detí sa môže narodiť s trieslovinou prietrže a tretina dojčiat a kojencov sa objaví v prvých šiestich mesiacoch. U predčasne narodených detí sa frekvencia inguinálnej kýly významne zvyšuje až o 30%. Pri viac ako 10% prípadov mala pri narodení alebo v detstve kýla aj iná príslušnosť rodiny..

Inguinal-scrotal kýla sa vyskytuje iba u chlapcov, zatiaľ čo semenník je stlačený, čo vedie k neplodnosti u človeka v budúcnosti. Hnačka hnačky u detí je rozdelená na semenník a semenník.

príznaky

Kýla u staršieho dieťaťa alebo dieťaťa bude v oblasti slabín vyzerať ako vydutie alebo opuch. Inguinálna hernia sa u novorodencov niekedy môže prejaviť ako opuch v šourku.

V mnohých prípadoch sa opuchy môžu vyskytnúť iba počas plaču alebo kašľa. Z tohto dôvodu rodičia často predpokladajú, že plač je spôsobený herniou, zatiaľ čo najčastejšie sa toto ochorenie v strúhanke vyskytuje kvôli plaču z úplne iného dôvodu.

U dievčat je ingvinická prietrž oveľa menej bežná, ale niekedy sa stáva. V tomto prípade vaječníky alebo slučka čriev vtlačia brušnú stenu do slabín a niekedy dokonca až k jej pysku..

Výstupok sa bude cítiť ako súvislá podlhovastá šnúra.

Všeobecný opuch bezprostredne po narodení u stydkých pyskov je pravdepodobne spôsobený nadbytkom tekutín u novorodencov alebo ďalšou dávkou hormónov, ktoré boli podané krátko pred narodením matky. Tento opuch je neškodný a po niekoľkých dňoch odznie.

Čo môže zamieňať prietrž?

Iné podmienky, ktoré môžu vyzerať, ale nie sú to slabé prietrže.

 1. Komunikujúci hydrocele je podobný prietrži s tým rozdielom, že v šourku vytvára vydutie, tekutinu a nie vyčnievajúce tkanivo. V niektorých prípadoch sa veľkosť mieška mení v závislosti od toho, koľko tekutiny vstupuje a vystupuje.
 2. Zasunuté semenník (ktorý občas stúpa z mieška po kanáliku) niekedy spôsobuje vypuknutie v oblasti slabín. Nemusí to vyžadovať liečbu, ale stav by mal vyhodnotiť odborník..
 3. Femorálna prietrž je u detí zriedkavá a môže byť zamieňaná s trieslovinami. Prietrž sa prejavuje vydutím na hornom stehne, mierne nižším ako slabina.

Komplikácie neliečenej prietrže

Intuálna hernia u detí má tendenciu uviaznuť, to znamená, že hrudka nezmizne, keď sa dieťa uvoľní. Toto sa nazýva priestupok..

Príznaky môžu zahrnovať nasledovné:

 • dieťa vyzerá zle;
 • slabiny;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • zväčšený žalúdok;
 • horúčka;
 • opuch, ktorý sa javí červený a je zreteľne citlivý na palpáciu;
 • opuch, ktorý sa nezmení pri plaču.

diagnostika

Ak si myslíte, že vaše dieťa má slabinovú prietrž, obráťte sa na lekára. Diagnóza sa vykonáva prostredníctvom dôkladného štúdia anamnézy a podrobného lekárskeho vyšetrenia. Ak pri návšteve nie je prietrž hernia, lekár sa ju pokúsi určiť ľahkým stlačením žalúdka dieťaťa..

Spravidla nie sú potrebné žiadne ďalšie testy na diagnostiku prietrže..

liečba

Inguinálne kýly si vyžadujú chirurgický zákrok a chirurgický zákrok sa vykonáva čo najskôr, aby sa zabránilo stlačeniu brušných orgánov.

Lekári niekedy odporúčajú deťom nosiť obväz. Táto liečba je predpísaná, keď je chirurgický zákrok kontraindikovaný..

Kontraindikácie na opravu prietrže:

 • telo je výrazne vyčerpané;
 • existujú sprievodné vážne podmienky.

Veľkosť a typ obväzu sa vyberá prísne individuálne v závislosti od miesta prietrže. Bandáž nie je schopná odstrániť prietrž. Zabráni len zovretiu prietrže a chráni pred úplným prolapsom orgánov vo výslednom vaku.

Počas operácie

 1. Anesteziológ (lekár špecializujúci sa na úľavu od bolesti) dáva dieťaťu celkové anestetikum, ktoré uvoľňuje svaly dieťaťa a spôsobuje spánok. Dieťa počas operácie necíti bolesť.
 2. V kožnom záhybe slabiny sa urobí malý rez (2 až 3 cm).
 3. Stanoví sa hernálny vak obsahujúci tenké črevo.
 4. Chirurg tlačí črevo vnútri hernálneho vaku späť do brušnej dutiny, v správnej polohe za svalovou stenou.
 5. Prázdna herniálna vak sa odstráni..
 6. Svalová stena je zaistená stehy, aby sa zabránilo ďalšej prietrži.
 7. Ak je dieťa mladšie ako 1 rok, je pravdepodobnosť, že sa prietrž na druhej strane slabiny, veľmi nízka. Preto sa odporúča korekcia inguinálnej oblasti. Pokiaľ v súčasnosti na druhej strane oblasti slabín neexistuje hernia, svalová stena je vystužená očkami.

Pri slabinovej prietrži u detí je chirurgický zákrok zvyčajne veľmi jednoduchý. Dieťa však môže mať ťažkosti. U chlapcov je otvorenie svalov veľmi blízko k cievam a šnúram, ktoré sú pripojené k semenníkom.

Prietrž môže tieto krvné cievy poškodiť, najmä ak je stlačená pred chirurgickým zákrokom, ale chirurg musí byť tiež opatrný pri ochrane ciev..

 • existuje malé riziko traumy na krvné cievy semenníka. To vedie k zlému rastu alebo dokonca k strate semenníkov;
 • môže dôjsť k infekcii rany, ktorá spôsobuje sčervenanie a vylučovanie hnisu niekoľko dní po operácii. V tomto prípade budú potrebné antibiotiká;
 • modriny v mieste opravy prietrže sú celkom viditeľné, ale samy o sebe zriedkavo spôsobujú opuchy. Opuchy zvyčajne zmiznú po niekoľkých dňoch;
 • prietrž sa prietrž len zriedka vracia a potom je potrebné ich znovu otvoriť. Môže sa to stať aj deň alebo dva po operácii..

Starostlivosť o dieťa po operácii

Dieťa sa zvyčajne cíti dobre večer po operácii a nasledujúce ráno. Nie je stanovený žiadny čas, kedy sa dieťa môže vrátiť k normálnym činnostiam. Staršie dieťa by sa malo zamerať na svoje pohodlie a bolesť. Odporúča sa však, aby ste cvičenie nevykonávali niekoľko týždňov..

Po operácii nasledujúci deň môžete dieťa utrieť špongiou namočenou vo vode. Kúpanie vo vani je povolené 2 dni po operácii.

predpoveď

Prognóza je priaznivá. Ak je inguinálna hernia chirurgicky odstránená u detí, je nepravdepodobné, že sa znovu objaví. Znova sa objaví prietrž častejšie, ak dôjde k poškodeniu čriev..

Intuálna hernia u detí: prejavy a liečba

Inguinálna hernia je čiastočný výčnelok brušných orgánov cez jeho anatomické umiestnenie cez trieslovinový kanál.

príčiny

Inguinálna hernia je spôsobená prítomnosťou slabosti v brušnej stene, ktorá je prítomná už pri narodení. Je to preto, že svaly brušnej steny sa nezatvárajú správne. Inguinálny kanál (v slabinách) sa vytvára spojením rôznych vrstiev brušnej steny na križovatke brušných a bedrových svalov v slabinách. Táto oblasť je obzvlášť zraniteľná u mladých chlapcov, pretože spermatická šnúra pripojená k semenníku prechádza cez jeden z troch druhov na druhý a zanecháva na jednom konci potenciálny otvor a okolo neho potenciálny priestor. Keď sa peritoneum, ktoré uzatvára otvor, nemôže správne priblížiť, vyvinie sa slabinová prietrž. 9 z 10 detí s trieslovými kýlami sú chlapci. Samice bábätiek nie sú ohrozené, pretože ich kanály obsahujú iba guľatý vaz a nedovoľujú priechod cez brušnú dutinu. V takejto situácii sa vydutie objaví alebo sa zväčší, keď sa zvýši vnútro-brušný tlak, napríklad keď sa dieťa napína pohybmi čriev, kašľa, kýcha alebo plače.

druhy

Inguinálna kýla môže byť priameho alebo nepriameho typu. Priame trieslové kýly sú spôsobené získanou slabosťou brušnej steny, ktorá sa časom vyvíja s traumou alebo stresom. K tomu dochádza u mužov v dospelosti. Obsah brušnej dutiny tlačí na slabé miesto v oblasti trieslovín, aby sa nakoniec dostal zo strany do brušného kanála zo strany..

Nepriame trieslové kýly sú častejšie ako priame trieslové kýly. Vyskytujú sa u približne 2 - 3% detí mužov, ale iba u 1% žien žien. Vyskytujú sa v dôsledku klesania brušnej dutiny pozdĺž trieslového kanálika otvorom, ktorý zostáva otvorený a nezatvorí sa, ako by mal.

Obsah brušnej dutiny nakoniec zhrnie pobrušnicu a vytvorí prietrž. U týchto detí sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyvinie prietrž na druhej strane. Inguinálne kýly sa môžu úplne dostať do mieška.

príznaky

Inguinálne kýly spôsobujú príznaky alebo môžu zostať asymptomatické po dlhšiu dobu v závislosti od ich veľkosti a prítomnosti ďalších komplikácií. Zahŕňajú:

 • Vypuknutie v ingvinálnej oblasti, ktoré sa zvyšuje s napätím alebo inou príčinou zvýšeného tlaku vo vnútri brucha.
 • Kýla môže spôsobiť pálenie alebo bolesť alebo pocit ťažkosti, najmä so zvýšením vnútrobrušného tlaku, ktorý počas odpočinku klesá alebo chýba..
 • Uzatvorenie črevného segmentu v herniálnom vaku spôsobuje bolesť, nevoľnosť, zvracanie a zápchu. To platí najmä v prípade, že je vak malý alebo mierny, čo sťažuje pohyb črevnej slučky cez trieslový kanálik malým otvorom..
 • Uškrtená kýla je stav, pri ktorom je vaskulárne zásobovanie čreva vo vnútri hernálneho vaku prerušené tlakom zúžených hraníc herniálneho otvoru, v dôsledku čoho sa črevo stáva gangrenóznym, ak sa tlak neuvoľní rýchlo..

Pozri tiež: Kýla: čo je to umenie liečby „opovrhnutia a šitia“

Prietrž sa musí chirurgicky rekonštruovať odstránením herniálneho vaku po kontrakcii črevnej slučky, ktorú obsahuje, ak existuje, späť do brušnej dutiny, uzatvorením otvoru alebo slabého miesta a posilnením steny ingvinálneho svalu..

Náhľad fotografie: Módny dámsky časopis

Ak chcete dostávať prevádzkové komentáre a správy, vložte do svojho informačného toku reťazec „Pravda.Ru“:

Pridajte do svojich zdrojov Pravda.Ru na stránkach Yandex.News alebo News.Google

Radi vás tiež uvidíme v našich komunitách na stránkach VKontakte, Facebook, Twitter, Odnoklassniki.

Inguinálna hernia u detí: liečba, príčiny, príznaky, príznaky, foto

Inguinálna hernia je stav, pri ktorom herniálny vak vystupuje cez pobrušnicu. Vo vnútri vaku sú vnútorné orgány, takže sa mení ich poloha a zhoršujú sa funkcie.

Teraz sa k tomu podrobnejšie venujme..

Čo je to „trieslová prietrž“?

Kýla sa môže vyskytnúť v rôznych oblastiach, s lokalizáciou v tvári, obvykle vyjde močový mechúr a črevá. Stáva sa to prostredníctvom triesloviny, ktorá sa nachádza medzi svaly a väzmi. U dievčat môže väz maternice tiež spadnúť do herniálneho vaku a u chlapcov do spermatickej šnúry.

Patológia je vrodená a získaná. Často sa vyskytuje u predčasne narodených detí. Samotný výčnelok môže byť bezbolestný, avšak pri fyzickej námahe je cítiť bolesť a vznikajú príznaky narušenia fungovania vnútorných orgánov..

Úplné odstránenie prietrže je možné iba chirurgickým zákrokom, ktorý sa odporúča deťom, ktorých patológia je viditeľná od narodenia. Toto ochorenie sa často spája s inými - kvapka semenníkov, dysplázia bedrového kĺbu, abnormality miechy. U chlapcov sa problém vyskytuje niekoľkokrát častejšie ako u dievčat. Je to kvôli zvláštnostiam vnútromaternicového vývoja, počas ktorého sa vytvára kanál na zníženie semenníkov do trieslovej oblasti. Za normálnych okolností by sa diera mala uzavrieť, ak sa tak nestane, objaví sa slabinová prietrž. Klinické prejavy nie sú vždy zreteľné okamžite a môžu sa objaviť počas života dieťaťa.

Nebezpečenstvo choroby spočíva v tom, že pri fyzickej aktivite je možné porušiť prietrž, po ktorej sa vnútorné orgány samočinne neupravujú na pobrušnicu. To vedie k ich dysfunkcii a objaveniu sa ďalších symptómov..

Ako vyzerá slabá prietrž u detí s fotografiou

Stupeň vyčnievania prietrže sa môže líšiť. Často je to nemožné v polohe na chrbte a objavuje sa iba vtedy, keď sú svaly pobrušnice napnuté, napríklad počas plaču alebo smiechu dieťaťa. U chlapcov je prietrž podobná hnilobe semenníkov, u dievčat má charakteristickejší vzhľad. Príklady ingvinálnej prietrže sú uvedené na nižšie uvedenej fotografii:

Prvé príznaky slabinovej prietrže

Vrodené trieslové kýly sú viditeľné okamžite po narodení. Prvým znakom je vyčnievanie kože vo forme opuchu. Je bezbolestný, má zaoblený tvar a môže v kľudnom stave dieťaťa úplne zmiznúť. Pri veľkej prietrži nie je ťažké si ju všimnúť, pri malej prietrži sa zistí o niečo neskôr, keď sa dieťa začne aktívne alebo plakať.

Kýla majú pravákov a ľavákov. V niektorých prípadoch je patologický výstupok vytvorený z dvoch strán. Okrem toho sa rozlišujú šikmé a priame formácie a rozlišuje sa niekoľko typov v závislosti od stupňa mobility, ktorý je pre lekára dôležitý..

Príznaky slabinovej prietrže

Samotný opuch je bezbolestný, avšak pri pohybe orgánov cez hernálnu trhlinku a späť môže mať dieťa nepríjemné pocity. Niektorí sa sťažujú na ťahanie bolesti, iní si sťažujú na pocit ťažkosti v dolnom bruchu.

U chlapcov vedie prietrž prietrž k rozptylu a asymetrii semenníkov. V mieste prietrže sa rozšíri miešok. U dievčat je to pozorované u stydkých pyskov - jedna z nich bude zreteľne väčšia. Hernálny výčnelok nie vždy spadá do genitálií, ale môže zostať v dolnej oblasti pobrušnice. V tomto prípade bude opuchnutá guľa viditeľná oveľa lepšie. Častejšie sa na pravej strane vyskytuje výčnelok.

Telá ulovené v hernálnom vaku sa môžu počas pohybu stlačiť. To vedie k porušeniu prietrže a uzavretiu orgánov na vonkajšej strane pobrušnice. Tento stav je sprevádzaný poruchami krvného obehu, zvýšeným tlakom brucha, plynatosťou, zápchou a bolesťou.

Keď dôjde k porušeniu, dieťa začne prudko plakať, je nepokojné a sťažuje sa na bolesť. Vyčnievajúci región sa nemôže ustúpiť, je ťažký, napätý a bolestivý. Črevo takmer vždy vstupuje do herniálneho vaku, takže jeho porušenie vedie k upchatiu čreva. Výsledkom je zvracanie, nadúvanie, zápcha, vývoj zápalového procesu a neskôr nekróza stien orgánu. Pri absencii neodkladnej starostlivosti existuje pravdepodobnosť perforácie črevnej steny a rozvoj peritonitídy.

Obzvlášť nebezpečné je narušenie krvného zásobovania, ku ktorému dochádza pri porušovaní práva dievčat. Nedostatočná výživa tkanív vaječníkov a pohlavných orgánov vedie k smrti vajíčok a nekrotickým procesom.

Príčiny a prevencia trieslovej prietrže

U detí sú ingvinálne prietrže prevažne vrodeným znakom. Vo fáze tvorby plodu má dieťa vaginálny proces, ktorý sa po 12 týždňoch vývoja podobá výčnelku. Po vykonaní svojich funkcií tento proces prerastie a jeho porušenie vedie k tvorbe trhlín a objaveniu sa prietrže po narodení. U predčasne narodených detí je pravdepodobnosť vzniku prietrže vyššia, pretože oblasť nemá čas na zarastanie. Tento proces je herniálny vak, do ktorého vstupujú vnútorné orgány: u dievčat - čreva, vaječníkov a vajcovodov, u chlapcov - črevá, spermatická šnúra.

Predpokladá sa, že choroba sa dá dediť. Približne 11% detí s trieslovkou prietrže malo príbuzného s podobnou patológiou..

Všeobecne sa verí, že prietrž sa dá získať, ak dieťa príliš nosí ťažkosti alebo plače. V skutočnosti sa to stáva veľmi zriedka. Získané patológie sa v zásade môžu vyskytnúť u chlapcov školského alebo prechodného veku, ktorí sa zaoberajú silnou fyzickou námahou a zároveň majú vrodenú slabosť brušnej steny..

Inguinálna prietrž sa tak vytvára už pred narodením dieťaťa, ale patológia sa môže zväčšovať s intenzívnou fyzickou námahou, čo je dôvod, prečo mnohí považujú prietrž za získanú.

Z provokujúcich faktorov, ktoré vedú k vyčnievaniu herniálneho vaku, lekári rozlišujú:

 • cystické formácie vo vaječníkoch alebo spermatickej šnúre;
 • dysplázia bedra;
 • spinálne problémy;
 • intenzívna fyzická aktivita;
 • obezita;
 • zápcha
 • kašeľ.

Prevencia prietrže zahŕňa včasné odhalenie patológie a pravidelné návštevy odborníkov na sledovanie dynamiky rozvoja prietrže. Deti by mali vylúčiť provokujúce faktory, ktoré sú opísané vyššie, a potom bude počet výčnelkov a štipcov oveľa menší..

Aby sa zabránilo získanej prietrži, odporúča sa starať sa o celkové zdravie dieťaťa. Zahŕňa to miernu fyzickú aktivitu, ktorá pomôže posilniť brušné svaly, liečiť zápchu a správnu výživu na normalizáciu gastrointestinálneho traktu..

diagnostika

Prietrž sa obvykle diagnostikuje bezprostredne po narodení dieťaťa. Patologický výčnelok si všimnú samotní rodičia alebo lekár zistí pri rutinnom vyšetrení dieťaťa. Na presnú diagnostiku sa budú vyžadovať výsledky inštrumentálnych štúdií, vizuálneho vyšetrenia a hmatu, ako aj anamnézy..

Na identifikáciu prietrže to bolo ľahšie, je dieťa požiadané, aby sa ohlo, namáhalo alebo kašľalo. S napätím v brušných svaloch sa výbežok stáva zreteľnejším. Potom je dieťa požiadané, aby zaujalo vodorovnú polohu. S nekomplikovanou prietržou sa vnútorné orgány dajú ľahko upevniť na svoje miesto. Ak črevo vstúpi do herniálneho vaku, potom, keď sa pohybuje z pobrušnice a späť, je možné počuť charakteristické dunivé zvuky.

Po predbežnej diagnóze lekár pošle dieťaťu ultrazvuk. Ultrazvuk skúma panvové, trieslové a peritoneálne oblasti..

Špecialista musí tiež rozlíšiť keratínovú prietrž s inými chorobami, ktoré majú podobný vzhľad (inguinálna lymfadenitída, femorálna prietrž, cysta spermií)..

Liečba prietržnej hernie

Môžete poslať späť iba nespletené kýly. Ak sú orgány stále zovreté, patológia sa opraví iba chirurgickým zákrokom. Kvalita výsledku závisí od stupňa zanedbania procesu a štádia, v ktorom sa liečba začína. Konzervatívna terapia je teoreticky možná, ale v súčasnosti sa nepoužíva. Zahŕňa to nepretržité nosenie obväzov alebo kompresného prádla, ktoré zabráni vyčnievaniu orgánov von.

Operácia sa vykonáva pre malé deti vo veku 6-12 mesiacov. Postup spočíva v odrezaní herniálneho vaku a obnovení normálnej anatómie trieslového kanála. Môže tiež vyžadovať posilnenie postihnutej oblasti vašimi vlastnými tkanivami..

Chirurgické ošetrenie sa môže uskutočňovať otvoreným spôsobom a pomocou laparoskopie. Druhá technika je výhodná, pretože má menej vedľajších účinkov a vyžaduje minimálne rezy tkaniva. Pri výkone zákroku musí chirurg postupovať opatrne, aby nepoškodil spermatickú šnúru, inak by to narušilo reprodukčnú funkciu..

Operáciu vykonáva lekár v nemocnici a ak je úspešná, dieťa môže byť prevedené na domácu liečbu.

Pri porušení kýly u dievčat je indikovaný pohotovostný chirurgický zákrok, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť atrofie vaječníkov a zhoršenej reprodukčnej funkcie. Pri porušovaní prietrže u chlapcov môžete podniknúť opatrenia na zníženie počtu orgánov:

 • kúpať sa v teple;
 • vezmite antispasmodiká na uvoľnenie svalov a rozšírenie hernálnej pukliny;
 • postavte dieťa vodorovne alebo zdvihnite panvu, aby bolo pre orgány pohodlnejšie „sa vrátiť“.

Prognóza pre dieťa so slabinou prietrže je vo väčšine prípadov priaznivá. V nekomplikovaných podmienkach je chirurgická liečba veľmi účinná. Pred chirurgickým znížením zovretej prietrže je potrebné začať overovať životaschopnosť orgánov. Ak bol prísun krvi vážne narušený a objavili sa nekrotické oblasti, lekár vykoná resekciu.

komplikácie

Ako komplikácia sa zvažuje drvenie slabinovej prietrže a následky, ktoré takáto podmienka vedie. Nie je možné predvídať štípanie vopred. Je to prilepenie vnútorných orgánov medzi svaly pobrušnice, takže sa ukáže, ako sa vytrhávajú. V tomto prípade sú svaly často kŕčové, a preto nie je možné vrátiť obsah pobrušnice späť. Toto sa často stáva, keď je črevná slučka preplnená, ktorá spadla do herniálneho vaku a vypadla po cvičení..

Pri štiepaní potrebuje dieťa neodkladnú chirurgickú pomoc. Tento proces je akútny a prebieha náhle. Dieťa zrazu pociťuje silnú bolesť v slabinách, cíti nevoľnosť a zvracanie. Miesto kýly, ktorá vyčnieva zvonka, je ťažké a nenahraditeľné. Zdravie pacienta sa prudko a rýchlo zhoršuje.

Okrem bolestivých pocitov je štípanie nebezpečné, pretože narúša normálny prietok krvi v orgánoch, ktoré sú mimo pobrušnice. Po niekoľkých minútach sa u nich objaví hypoxia tkaniva a po niekoľkých hodinách sa vyvinú nekrotické procesy. V 10% prípadov lekári diagnostikujú gangrénu po stlačení. Takéto podmienky sú nebezpečné pre život dieťaťa a môžu byť fatálne, ak sa neposkytne včasná pomoc..

Ak sú rodičia požiadaní o operáciu prietrže, keď je dieťa ešte malé, mali by s tým súhlasiť. S pribúdajúcim vekom sa zvyšuje pravdepodobnosť zoštipnutia. Okrem toho sa bude musieť dieťa v každodennom živote do značnej miery obmedzovať, kým sa problému nezbaví. Injekčná kýla sama o sebe nezmizne a v každom prípade ju bude potrebné odstrániť v určitom veku.

Rehabilitácia

Po prvom chirurgickom zákroku sa dieťaťu odporúča odpočinok, aby sa obnovila práca vnútorných orgánov a vrátil sa do normálu. Asi po mesiaci lekári hovoria, že robia špeciálne cvičenia fyzioterapeutických cvičení, aby posilnili svaly brušnej steny a urýchlili regeneráciu tkanív..

Odporúča sa pridať špeciálne cvičenia na dýchanie, vďaka ktorým sa zlepšuje homeostáza a celková imunita dieťaťa. Do jedného mesiaca po operácii vám lekár môže umožniť návštevu bazéna alebo aktívny chôdzu.

Je veľmi užitočné zúčastniť sa masáží. Ich cieľom nie je len posilnenie brušných svalov, ale aj normalizácia črevnej motility. Masážne pohyby sa vykonávajú v pupku, slabine, šikmých svaloch brucha, ako aj na chrbte pozdĺž chrbtice..

Lekári niekedy odporúčajú užívať mierne preháňadlá, aby sa pri pohybe čriev vyhli namáhaniu a napínaniu operačnej oblasti. Absolútne bezpečnou drogou pre deti všetkých vekových skupín je Dufalac. Ako pomôcku možno použiť pooperačné obväzy. Musia byť zakúpené na špecializovaných miestach, berúc do úvahy individuálnu veľkosť dieťaťa.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Inguinálna hernia je častejšia u mužov ako u žien kvôli fyziologickej slabosti ingvinálneho kanála a vývojovým vlastnostiam mužského reprodukčného systému.
V moderných podmienkach mladí ľudia často trpia osteochondrózou. Dôvodom je sedavý spôsob života, pretože aj my často trávime voľný čas pri počítači - samozrejme sedením.
Výskyt alebo manifestácia tejto patológie v klinickej praxi je asi 5% všetkých prípadov, pričom jej vznik je charakteristický pre pacientov starších ako 50 rokov, najmä pre ženy.
Charakteristické znaky prietržeZnaky porušenia
Ak je črevo v herniálnom vaku, potom sa pri stlačení rachotíslabosť