loader

Hlavná

Liečba

Kýla slabých miest bránice (praskliny Larrey, Morgany, Bogdalek): klinický obraz, diagnostické metódy.

Membrána kýla - pohyb brušných orgánov do hrudnej dutiny vrodenými alebo získanými defektmi. Rozlišujte medzi vrodenými, získanými a traumatickými kýlami. Falošná hernia nemá brušný herniálny vak. Rozdeľujú sa na vrodené a získané. Vrodené kýly sa tvoria v dôsledku nezatvorenia bránice v embryonálnom období, ktorá je spojená s hrudnou a brušnou dutinou. Traumatické získané falošné kýly sú oveľa bežnejšie. Vyskytujú sa pri poranení bránice a vnútorných orgánov, ako aj pri izolovaných prasknutiach bránice 2 - 3 cm alebo viac v šľachách aj svalových častiach. Skutočné kýly majú herniálny vak pokrývajúci padlé orgány. Vyskytujú sa so zvýšeným vnútrobrušným tlakom a brušnými orgánmi vystupujú cez existujúce otvory: cez priestor hrudného rebra (parasternálne hernie - Larrey, Morgagni) alebo priamo v oblasti nedostatočne rozvinutej sternálnej časti bránice (retrosternálna hernia), dumbrálna hernia Bohdalek - space. Obsahom herniálneho vaku v získaných a vrodených kýloch môže byť omentum, priečne hrubé črevo, preperitoneálne tukové tkanivo (parasternálny lipóm). Skutočné kýly atypickej lokalizácie sú zriedkavé a líšia sa od relaxácie bránice prítomnosťou herniálnych brán, a teda aj možnosti vzniku porušenia..

Klinický obraz a diagnostika. Závažnosť symptómov bráničnej hernie závisí od typu a anatomických znakov vysídlených brušných orgánov v pleurálnej dutine, ich objemu, stupňa naplnenia obsahom, ich kompresie a inflexie v oblasti hernálnej ústnej dutiny, stupňa kolapsu pľúc a posunutia hernie. Niektoré falošné kýly (prolaps) môžu byť asymptomatické. V iných prípadoch sa príznaky dajú rozdeliť na gastrointestinálne, pľúcne a všeobecné príznaky. Pacienti sa sťažujú na pocit ťažkosti a bolesti v epigastrickej oblasti, na hrudi, hypochondrii, dýchavičnosti a búšení srdca, ktoré sa vyskytujú po ťažkých jedlách; často kňučanie a dunenie v hrudníku na strane kýly, zvyšovanie dýchavičnosti v horizontálnej polohe. Po jedle sa vracia jedlo. S inverziou žalúdka, sprevádzanou prebytkom pažeráka, sa vyvinie paradoxná dysfágia (tuhá potravina prechádza lepšie ako tekutina). Ak dôjde k porušeniu bránice prietrže, objaví sa ostrá paroxysmálna bolesť v zodpovedajúcej polovici hrudníka alebo v epigastrickej oblasti a príznaky akútnej obštrukcie čreva. Porušenie dutého orgánu môže viesť k nekróze a perforácii jeho steny s rozvojom pyopneumotoraxu. Ak je v anamnéze trauma, vyššie uvedené ťažkosti, znížená pohyblivosť hrudníka a vyhladenie medzirebrových priestorov na postihnutej strane, môže byť podozrenie na bránicu prietrže. Charakteristické sú tiež abdominálne retrakcie s veľkými, dlhotrvajúcimi prietržami, otupením alebo tympanitídou v zodpovedajúcej polovici hrudníka, ktoré sa líšia intenzitou v závislosti od stupňa naplnenia žalúdka a čriev. Počas auskultácie sa v tejto oblasti ozývajú peristaltické zvuky čreva alebo lapujúci hluk so súčasným útlmom alebo úplnou absenciou dýchacích zvukov. Zaznamená sa zmes netupnosti mediastínu na neovplyvnenej strane. Konečná diagnóza sa vykonáva röntgenovým vyšetrením a informatívnejšou počítačovou tomografiou. Keď žalúdok padá do pleurálnej dutiny, je v ľavej polovici hrudníka viditeľná veľká hladina horizontálnej tekutiny. Keď slučky tenkého čreva vypadnú na pozadí pľúcneho poľa, určia sa jednotlivé časti osvietenia a stmavnutia. Pohyb sleziny alebo pečene spôsobuje stmavnutie v zodpovedajúcej časti pľúcneho poľa. U niektorých pacientov je jasne viditeľná kupola bránice a nad ňou umiestnené brušné orgány. V kontrastnej štúdii tráviaceho traktu sa určuje povaha orgánov, ktoré vypadli (duté alebo parenchymálne), umiestnenie a veľkosť hernálneho portálu sa určia na základe modelu kompresie stratených orgánov na úrovni otvoru v bránici (príznak herniovanej ústnej dutiny). Na objasnenie diagnózy je vhodné u niektorých pacientov vykonať torakoskopiu alebo použiť pneumoperitoneum. Pri falošnej hernii môže vzduch preniknúť do pleurálnej dutiny (obrázok pneumotoraxu je určený rádiologicky).

Liečbu. V súvislosti s možnosťou porušenia prietrže je indikovaná operácia. Pri hernii s pravou lokalizáciou sa operácia vykonáva transthorakálnym prístupom v štvrtom medzikontálnom priestore; s parasternálnymi herniami je najlepším prístupom vynikajúca stredná laparotómia; pri ľavostranných kýlach sa transthorakálny prístup zobrazuje v siedmom až ôsmom medzirebrovom priestore. Po rozdelení kĺbov, uvoľnení okrajov defektu v bránici, sa vysunuté orgány spustia do brušnej dutiny a prietržová brána (defekt v bránici) sa zošije samostatnými prerušenými stehmi za vzniku duplikátu. Pri veľkých veľkostiach defektu bránice je uzavretý syntetickým pletivom (lavsan, teflón atď.). Pri parasternálnej hernii (Larreyho prietrž, retrosternálna prietrž) sa vysunuté orgány dostanú dole z hrudnej dutiny, herniálny vak sa vypne a odreže pri krku. Stehy tvaru U sa aplikujú a postupne priviažu k okrajom defektu bránice a zadnému listu vagíny brušných svalov, periosteum hrudnej kosti a rebier. Pri kýlách v lumbálnom rebrovom priestore sa defekt bránice zošíva pomocou samostatných stehov za vytvorenia duplikátu. Pri obmedzených bráničných herniach sa uskutoční transtorakálny prístup. Po rozrezaní zadržiavacieho krúžku sa preskúma obsah herniálneho vaku. Pri zachovaní životaschopnosti spadnutého orgánu sa vloží do brušnej dutiny a nezvratnými zmenami sa resekuje. Porucha membrány je zošitá.

Dátum pridania: 2019-07-15; Pozreté: 312;

PRUH

Vykonanie schôdzky +7 (495) 103-46-23, ul. Myasnitskaya, 19

Konzultácie v súkromných správach a telefonicky NIE sú vedené.

O liečbe v neprítomnosti
Podľa ruského práva (článok 70 federálneho zákona Ruskej federácie č. 323-ФЗ „O základoch ochrany zdravia občanov v Ruskej federácii“) má právo predpisovať liečbu len ošetrujúci lekár..

VYTVORIŤ NOVÚ SPRÁVU.

Ste však neoprávnený používateľ.

Ak ste sa už predtým zaregistrovali, potom „prihlasovacie meno“ (prihlasovací formulár v pravej hornej časti stránky). Ak ste tu prvýkrát, zaregistrujte sa.

Ak sa zaregistrujete, budete môcť v budúcnosti sledovať odpovede na vaše správy, pokračovať v dialógu o zaujímavých témach s ostatnými používateľmi a konzultantmi. Okrem toho vám registrácia umožní viesť súkromnú korešpondenciu s konzultantmi a ostatnými používateľmi stránok.

Káča Bohdalek, čo to je a ako s tým zaobchádzať

Veľké množstvo chorôb, ktoré sa vyvíjajú in utero, spôsobuje každoročne vysokú úmrtnosť novorodencov. Veľkú časť týchto patológií je možné korigovať buď počas vývoja plodu v maternici, alebo v období skorej novorodenectva. Hlavná vec je včas rozpoznať a odstrániť vadu. Jedno z týchto porušení morfogenézy bude diskutované v tomto článku..

Bohdaleková kýla je vrodená vývojová porucha, ktorá sa prejavuje vo forme bráničnej kýly posterolaterálnej lokalizácie. Svoje meno získala v súvislosti s typickým špecifickým miestom lokalizácie - v oblasti premietania toho istého rebrového bedrového trojuholníka.

Anatomický obrázok

Membrána pozostáva zo štyroch zložiek - jedného priečneho septa, cereálneho mitómu, dorzálneho mezentéria a dvoch laterálnych pleuroperitoneálnych záhybov. K vytvoreniu tejto anatomickej štruktúry dochádza v treťom týždni vývoja plodu a končí sa až v ôsmom až desiatom týždni..

Okolo tejto doby dochádza k vnútornej rotácii orgánov pozdĺž jej osi, pričom sa tvoria tri poschodia brušnej dutiny so všetkými jej vreckami, kanálmi a trhlinami. Ak v súvislosti s týmto obratom dôjde k narušeniu fúzie pohrudnice a pobrušnice (tenké tkanivá, ktoré lemujú pohrudnú a brušnú dutinu), potom existuje priestor, do ktorého môžu preniknúť vnútorné orgány nazývané hernia..

Schematické znázornenie kýly Bohdalek (slučky tenkého čreva v pleurálnej dutine).

Lokalizácia prietrže

V 70-80% prípadov je prietržná kýla Bohdalek na ľavej strane, v 20-30% na pravej strane. Je to spôsobené skutočnosťou, že časti bránice, kvôli rôznym anatomickým rysom spojeným s rotáciou vnútorných orgánov, rastú spolu vľavo o niečo neskôr, čo umožňuje rozvoj patológie. Bránou pre výstup z brušnej dutiny do pleurálnej dutiny je otvor Bohdalek, ktorý sa nachádza nad hornou časťou ľavej obličky.

Bodkovaná čiara obklopuje typické miesto lokalizácie prietrže pri Bohdalek.

  Včasná gestóza tehotných žien. Pôrod cez prirodzený pôrodný kanál v prítomnosti veľkého plodu. Pôrod cez úzky pôrodný kanál. Pravidelný príjem alkoholu počas tehotenstva. Zneužívanie fajčenia. Užívanie rôznych liekov alebo liekov počas tehotenstva.

Príznaky vo vývoji tejto patológie sú úplne vysvetlené patofyziologickými procesmi, ktoré sú výsledkom herniálneho výčnelku. Závažnosť týchto príznakov sa môže líšiť a závisí od veľkosti. V hernálnom vaku môžu byť rôzne orgány a anatomické štruktúry brušnej dutiny, ako sú napríklad črevá, mezentérium, omentum..

V závislosti od veku výskytu budú existovať rôzne taktiky na diagnostikovanie choroby. Ak hernia vznikla in utero, potom jej výskyt môže byť podozrivý na pozadí zhoršenej srdcovej aktivity plodu, pretože dochádza ku kompresii mediastína a výtlaku srdca s vaskulárnou nohou.

Nasledujúce príznaky môžu naznačovať vývoj tohto ochorenia u novorodencov:

  Porušenie srdcovej činnosti. Ťažké dýchanie. Vzhľad takzvaného „skalnatého brucha“. Posun doprava od bodu lokalizácie apikálneho impulzu.

diagnostika

Toracoabdominálny chirurg sa podieľa na diagnóze tohto ochorenia u dospelých. V prípade podozrenia na ochorenie počas vývoja plodu sa diagnostikuje pomocou ultrazvukového diagnostického prístroja na prítomnosť alebo neprítomnosť vonkajších prvkov v pleurálnej dutine..

Počas novorodeneckého obdobia dieťa prijíma novorodenec alebo pediater, ktorý na základe anamnézy zhromaždenej od matky, počiatočného vyšetrenia, nárazu, palpácie a srdcovej auskultácie môže mať podozrenie na diafragmatickú prietrž. Ďalej, na základe inštrumentálnych diagnostických metód, ako je rádiografia alebo počítačové alebo magnetické rezonancie, je možné diagnózu potvrdiť..

Na röntgenovej snímke v takejto situácii sa zviditeľní zrútené pľúcne vysídlené médium. U detí sa kvôli vývoju prietrže počas vývoja plodu často pozoruje pľúcna hypoplázia z dôvodu jej kompresie, ako aj kompresie pľúcnych nervov, priedušiek rôznych veľkostí a alveol, čo vedie k zhoršeniu respiračných funkcií po pôrode..

Pri vykonávaní vyššie uvedených výskumných metód je možné zistiť cudzí orgán v pleurálnej dutine, hladiny tekutiny alebo plynu v ňom, slučky čreva s charakteristickým obrazom črevnej obštrukcie. V prípade porušenia častí pečene alebo sleziny bude pozorované stmavnutie pľúcneho poľa.

Keď sa tomografia vykonáva s pridaním kontrastnej látky, umožňuje vám určiť povahu orgánu - parenchýmu alebo dutiny, poskytnúť informácie o veľkosti herniálneho portálu a určiť bod ich umiestnenia..

Čo je to refluxná choroba pažeráka a ako sa s ňou liečiť, čítajte tu.

Urgentná starostlivosť

V prípade pôrodných komplikácií z rôznych dôvodov sa vo forme vzhľadu bránkovej kýly v Bohdaleku uplatňuje neodkladný súbor opatrení pre neodkladnú starostlivosť, medzi ktoré patria:

  Tracheálna intubácia. Vetranie cez tašku Ambu. Naliehavý presun dieťaťa do novorodeneckej jednotky intenzívnej starostlivosti. Použitie mimotelovej respirácie kyslíka.

liečba

Po potvrdení diagnózy sa vyrieši otázka naliehavosti chirurgického zákroku. Vyžaduje sa to bezpodmienečne, pretože herniálny obsah najskôr stlačuje pľúca a vedie k závažnému syndrómu respiračnej tiesne, ktorý môže spôsobiť smrť. Po druhé, činnosť srdcového svalu je prerušená v dôsledku kompresie mediastínu a v ňom ležia srdcové cievy a srdce. Po tretie, keď dôjde k porušeniu herniálneho obsahu, je nevyhnutná operácia čo najskôr, pretože v priebehu niekoľkých hodín dôjde k nekróze zadržovaného orgánu, po ktorom sa vyvinú fenomény rozšíreného zápalu pobrušnice. V tejto situácii môže dieťa zomrieť do 24 hodín.

Ako najvhodnejšia metóda sa chirurgický zákrok vykonáva v nemocnici. Počas operácie je herniálny vak pripevnený k svojim bránam, jeho otvoreniu a revízii zadržaných orgánov. Ak orgány nemajú nekrotické zmeny a sú úplne životaschopné, vložia sa do voľnej brušnej dutiny, herniálna vada sa uzavrie plastom pomocou vlastných tkanív alebo sa použije syntetická sieťka na uzatvorenie defektu a posilnenie steny.

Ak má zadržaný orgán známky nekrózy, vykoná sa jeho resekcia s ďalšou redukciou pahýlu do brušnej dutiny alebo, ak ide o črevá, end-to-end alebo side-to-side anastomózu. Potom sa opakujú vyššie uvedené kroky operácie spojené s plastovou prietržovou bránou.

Uvažované ochorenie je teda veľmi závažné z hľadiska ohrozenia života dieťaťa. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné vyhnúť sa účinkom provokujúcich faktorov, ak existuje rozpor medzi veľkosťou pôrodného kanála a plodu, vykonajte císařský rez podľa jednej zo známych metód. Ak sa táto komplikácia vyskytne v dôsledku ťažkej práce alebo problémov spojených s vývojom plodu, je nevyhnutný okamžitý chirurgický zákrok, aby sa zachránil život dieťaťa. Prognóza tohto ochorenia je, žiaľ, nepriaznivá, pretože v 30 - 50% prípadov, bez ohľadu na úsilie lekárov, sa vyvíja fatálny výsledok.

Membránová prietrž

Membránová prietrž - pohyb orgánov brušnej dutiny do hrudnej dutiny (alebo mediastínu) prostredníctvom prírodných alebo získaných slabých dier alebo defektov v bránici vrodeného alebo traumatického pôvodu.

Klasifikácia. Traumatické a netraumatické bránice sa vyznačujú pôvodom. Netraumatické kýly sa delia na falošné vrodené kýly, pravé kýly slabých zón, pravé kýly atypických lokalizácií, kýly prírodných otvorov bránice. Kýla sa nazýva nepravá, ak s ňou nie je herniálny vak, v prítomnosti jej kýly sa nazýva pravda.

Pri skutočnej hernii je herniálny vak tvorený parietálnym pobrušnicovým pásom, na ktorého vrchnej časti je zakrytá parietálna pleura. Medzi netraumatické kýly patria: falošné vrodené kýly (defekty) bránice, pravé prietrže slabých zón bránice, pravé prietrhy atypickej lokalizácie, prietrže prírodných otvorov (pažeráka) bránice.

Medzi skutočné kýly slabých oblastí bránice patria parasternálne kýly („predná diafragmatická hernia“, „rebroxiphoidal“, „subernal“, „hernia Morgagni“, „hernia Larrey“). Parasternálna hernia je retrosternálna, keď vystupuje cez sternocostálny trojuholník Larrey alebo cez defekt v nerozvinutej sternálnej časti bránice (Yu M. Pantsyrev, 1988)..

Obsah herniálneho vaku s parasternálnymi kýlami je obyčajne omentum alebo priečny ok. Parasternálne lipómy sa často vyskytujú v herniálnom vaku. S nimi cez herniovú bránu v bránici, rovnako ako pri posuvných prietržoch, vyčnieva predperitoneálne tukové tkanivo. Skutočné kýly trojuholníka bedrového rebra (priedušná kýl) sú zriedkavé.

Skutočné kýly atypickej lokalizácie sú ešte menej bežné.

S takými kýlami často neexistujú žiadne výrazné herniové brány. Skutočné kýly slabých oblastí bránice sa vyskytujú so zvýšením vnútrobrušného tlaku. V tomto prípade sa brušné orgány pohybujú týmito priestormi. K falošnej vrodenej prietrži bránice dochádza v dôsledku nezatvorenia správ, ktoré existujú medzi hrudníkom a brušnou dutinou v embryonálnom období..

Klinický obraz skutočných hernií v slabých oblastiach bránice závisí od povahy brušných orgánov, ktoré sa dostali do hrudníka, od stupňa kompresie a inflexie v herniálnom portáli, ako aj od závažnosti pľúcneho kolapsu a miešania mediastína, veľkosti a tvaru herniálneho portálu..

Často sa dokonca vyskytujú aj veľké diafragmatické kýly bez akýchkoľvek klinických príznakov a sú zistené náhodne pomocou RI. Sťažnosti pacientov s parasternálnou herniou sú veľmi netypické, najmä s malými kýlami. Pacienti sa sťažujú na pocit ťažkosti a bolesti v epigastrickej oblasti a na hrudníku, hypochondrie, dýchavičnosť a búšenie srdca, ktoré sa vyskytujú po ťažkých jedlách. Častokrát sa vyskytuje klokotanie a dunenie v hrudi na strane kýly. Dýchavičnosť sa zvyšuje v horizontálnej polohe a klesá vo zvislej polohe. Keď je žalúdok prevrátený, vzniká paradoxná dysfágia (pevné písanie je lepšie ako tekutina).

Porušenie bránice prietrže sa prejavuje ostrými bolesťami v zodpovedajúcej polovici hrudníka alebo v epigastrickej oblasti, vyžarujúcimi dozadu, lopatkou lopatky..

Prítomnosť diafragmatickej hernie môže byť indikovaná predchádzajúcim zranením, vyššie uvedenými ťažkosťami, ako aj príznakmi, ako je zníženie pohyblivosti hrudníka a vyhladenie medzirezortných priestorov na postihnutej strane, abdominálny retrakcia s veľkými dlhodobými prietržami, stanovenie otupenia alebo tympanitídy v zodpovedajúcej polovici hrudníka, zmena intenzity v závislosti od stupňa naplnenia žalúdka a čriev; počúvanie črevnej motility alebo striekajúceho hluku v tejto oblasti a súčasné oslabenie alebo úplná absencia respiračných zvukov, vytesnenie tuposti mediastínu v opačnom smere k lézii.

Konečná diagnóza sa stanoví pomocou RI. Pri pohybe žalúdka do hrudnej dutiny sa v ľavej polovici hrudníka zistí veľká vodorovná hladina, ktorá stúpa s príjmom tekutín a jedla. Na pohyb slučiek tenkého čreva je na pozadí pľúcneho poľa charakteristický výskyt samostatných častí osvietenia a stmavovania. Pre pohyb sleziny alebo pečene je v zodpovedajúcej časti pľúcneho poľa charakteristické stmavnutie. V niektorých prípadoch sú viditeľné kupola bránice a nad ňou umiestnené brušné orgány.

Naproti tomu gastrointestinálny trakt určuje povahu orgánov, ktoré sa presunuli do hrudnej dutiny, a určuje umiestnenie a veľkosť herniálneho portálu. V niektorých prípadoch sa na objasnenie diagnózy použije pneumoperitoneum..

Liečba skutočnej kýly bránice je funkčná. Pri pravom boku hernie sa operácia vykonáva transtorakálnym prístupom vo štvrtom medzikostálnom priestore, pri parasternálnom umiestnení sa za najlepší prístup považuje stredná laparotómia, pri ľavostranných kýloch sa transthorakálny prístup používa v siedmom až ôsmom medzikostálnom priestore. Pri obmedzených bráničných herniach vytvorených pred operáciou sa používa transtorakálny prístup.

Po oddelení adhézií, uvoľnení okrajov defektu v bránici, sa premiestnené orgány redukujú na brušnú dutinu a defekt sa zošíva pomocou oddelených prerušených stehov za vzniku duplikátu. Pri veľkých defektoch bránice sa vykonáva aloplastická defekt nahradený protézami z kaprónu, nylonu, teflónu atď..

Pri parasternálnych herniách sa znížia vytlačené orgány, herniálny vak sa odreže a odreže, aplikujú sa stehy v tvare U a postupne sa priviažu k okrajom defektu bránice a zadnému listu vagíny brušných svalov, periosteum hrudnej kosti a rebier..

Pri kýlách v lumbálnom rebrovom priestore je defekt bránice šitý transabdominálne za vzniku duplikátu.

V prípade strangulovaných bráničných hernií po rozrezaní pichacieho krúžku sa vyšetrí obsah herniového vaku a vloží sa do brušnej dutiny pomocou životaschopnosti padlých orgánov a pri nezvratných zmenách sa resekuje. Opravte chybu clony.

Bokhdalek hernias: popis prípadu Text vedeckého článku špecializovaného na klinické lekárstvo

Abstraktom vedeckého článku o klinickom lekárstve je autorom vedeckej práce Nikolay Alekseevič Ognerubov, Tatyana Sergeevna Antipova

Bohdaleková kýla označuje vrodenú diafragmatickú prietrž, ktorá sa vyskytuje s frekvenciou 1: 2200-1: 12500 novorodencov. U dospelých sú veľmi zriedkavé, dosahujú 0,17 až 6% a najčastejšie sa vyskytuje ľavostranná lokalizácia. Klinický obraz u dospelých je rôznorodý a závisí od obsahu herniálneho vaku. Hlavná metóda liečby od roku 1901 je chirurgická. Spolu s tradičnou laparotómiou alebo torakotómiou sa začali používať endoskopické metódy. Opisujú sa tri pozorovania kýly z Bohdaleka. Pacienti mali 47, 55 a 66 rokov. Z nich boli dvaja muži a jedna žena. Navyše, dve mali ľavostrannú lokalizáciu a v jednom prípade bola prietrž na pravej strane. Diagnóza bola stanovená pomocou špirálovej počítačovej tomografie. Ochorenie bolo asymptomatické..

Podobné témy vedeckej práce v klinickej medicíne, autorom vedeckej práce je Nikolay Alekseevič Ognerubov, Tatyana Sergeevna Antipova

Foramen z Bochdalekovej hernie: opis prípadu

Foramen z Bochdalekovej hernie je vrodená bránica, ktorá sa stretáva s frekvenciou novorodencov 1: 2200-1: 12500. Zriedkavo sa s nimi stretávajú dospelí, ktorí tvoria 0,17 - 6%, častejšie sa stretávajú s lokalizáciou ľavou rukou. Klinický nález u dospelých je rôznorodý a závisí od herniovaného spevu. Základná metóda liečby od roku 1901 je chirurgická. Spolu s tradičnou laparotómiou a pleuracotomiou sa používajú endoskopické metódy. Uvádza sa opis troch oznámení kýly Bochdalek. Vek pacientov bol 47, 55 a 66 rokov. Boli to dvaja muži a žena. Dvaja opustili lokalizáciu av jednom prípade bola prietrž pravá. Diagnóza sa stanovila pomocou špirálovej počítačovej tomografie. Toto ochorenie bolo asymptomické.

Text vedeckej práce na tému „Bohdalek hernias: popis prípadu“

HERNIA BOHDALEK: OPIS PRÍPADOV

© N.A. Ognerubov1 *, T.S. Antipova2)

1) Tambovská štátna univerzita. G.R. Derzhavina 392000, Ruská federácia, Tambov, ul. Internatsionalnaya, 33 2) Centrum pre nukleárnu medicínu 392000, Ruská federácia, Tambov, ul. Moskva, 29 E-mail: [email protected]

Bohdaleková kýla označuje vrodenú diafragmatickú herniu, ktorá sa vyskytuje s frekvenciou 1: 22001: 12500 novorodencov. U dospelých sú veľmi zriedkavé, dosahujú 0,17 až 6% a najčastejšie sa vyskytuje ľavostranná lokalizácia. Klinický obraz u dospelých je rôznorodý a závisí od obsahu herniálneho vaku. Hlavná metóda liečby od roku 1901 je chirurgická. Spolu s tradičnou laparotómiou alebo torakotómiou sa začali používať endoskopické metódy. Opisujú sa tri pozorovania kýly z Bohdaleka. Pacienti mali 47, 55 a 66 rokov. Z nich boli dvaja muži a jedna žena. Navyše, dve mali ľavostrannú lokalizáciu a v jednom prípade bola prietrž na pravej strane. Diagnóza bola stanovená pomocou špirálovej počítačovej tomografie. Ochorenie bolo asymptomatické. Kľúčové slová: vrodená bránica prietrže; kýla z Bohdalek; opis prípadu

V bránici sú oblasti, kde chýbajú svalové vlákna, a listy intratorakálnej a intraabdominálnej fascie sú v kontakte. Tieto slabé oblasti sú výstupnými miestami bránice. Patria sem dva párové priestory umiestnené medzi kostrovou a vonkajšou nohou bedrovej časti bránice, tzv. Bohdalek praskliny.

Kýly z Bohdalek patria medzi vrodené bráničné hernie, ktoré sú mnohými novorodencami a vyskytujú sa s frekvenciou 1: 2200-1: 12500. V literatúre sú náznaky ľavostrannej dominancie (80 - 90%) a väčšieho výskytu u mužov [1 - 2]. U dospelých sú veľmi zriedkavé a pohybujú sa v rozmedzí od 0,17 do 6% všetkých bráničných hernií [3-5]. Dôvodom rozvoja kýly pri Bohdalekoch je porucha bedrovej časti bránice. Faktory, ktoré prispievajú k rozvoju kýly Bohdalek u dospelých a komplikácie jeho výskytu, sú zvýšenie vnútrobrušného tlaku počas tehotenstva. V literatúre sa tejto problematike venuje niekoľko správ [2; 6-9].

Tento typ prietrže prvýkrát opísal V. Bochdalek v roku 1848 [10]. U novorodencov sa hernie Bohdalek prejavujú vážnym respiračným zlyhaním bezprostredne po narodení a sú sprevádzané vysokou úmrtnosťou. U dospelých môže byť asymptomatický a závisí od orgánov, ktoré tvoria kýlový vak [2]. V prítomnosti klinického obrazu môže byť chronický. Pacienti sa sťažujú na dýchavičnosť, bolesť brucha a hrudníka [11]. V niektorých prípadoch je však toto ochorenie asymptomatické a deteguje sa iba röntgenovým vyšetrením [1; 12].

Zlatým štandardom pre diagnózu kýly Bohdalek u dospelých je počítačová tomografia, ktorej citlivosť je pri ľavostrannej strane

lokalizácia je 78% a s pravou lokalizáciou - 50% [13]. Rôntgenová semiotika sa v tomto prípade prejavuje prítomnosťou tuku alebo zložky mäkkého tkaniva nad povrchom bránice. Iba 10,4% pacientov má herniálny vak [14]. V asymptomatických kýlach obsahuje Bohdaleka iba retroperitoneálnu vlákninu. Takmer každý orgán umiestnený retroperitoneálne však môže preniknúť do Bohdalekovej priepasti [15]. V literatúre sú uvedené správy o prítomnosti pankreasu, pečene, žalúdka v hernálnom vaku [2; šestnásť].

Chirurgické ošetrenie kýly pri Bohdalekovi. V súčasnosti sa uprednostňujú endoskopické metódy [17-19]..

Pozorovali sme troch pacientov s kýlami Bohdalekov vo veku 47, 55 a 66 rokov. Z nich boli dvaja muži a jedna žena. Ľavostranná prietrž hernie bola zaznamenaná v dvoch prípadoch a u jedného pacienta bola lokalizovaná vpravo. U všetkých pacientov sa nepozorovali žiadne klinické prejavy charakteristické pre obsah herniálneho vaku. Diagnóza bola stanovená náhodne, v priebehu röntgenovej počítačovej tomografie pre rôzne zhubné nádory. Okrem toho vo všetkých prípadoch bol zistený defekt v bránici - herniálne brány, veľkosť 50, 44 a 51 mm, s tvorbou herniálneho vaku, ktorého obsahom u jedného pacienta bolo paranefrické tkanivo s malou časťou horného pólu obličky a u dvoch pacientov - paranefrické tkanivo (tabuľka 1). ).

Pacient N., 55 rokov, v roku 2015 podstúpil nefrektomiu vľavo s trombektómiou pre rakovinu umenia. T3bN0M0. Pri kontrolnom vyšetrení s použitím röntgenovej počítačovej tomografie pri premietnutí uhlového diafragmatického uhla pravej kupoly bránice sa zistí defekt až do 50 mm

Klinické a rádiologické charakteristiky pacientov s kýlami Bohdalek

Lokalizácia pohlavia Vek Primárna diagnóza Defekt bránice, mm Obsah herniálneho vaku

m 55 pravá rakovina obličiek rTZSHMO 55 retroperitoneálna vláknina

m 66 karcinóm ľavého žalúdka T3ShM0 44 paranefrické tkanivo a čiastočne horný pól obličky

w 47 nechalo sigmoidnú rakovinu hrubého čreva pT2ShM0 51 paranefrálne vlákno

I 243 0 F »540 s * ov t b

f Neviete nájsť, čo potrebujete? Vyskúšajte službu výberu literatúry.

Obr. 1. Axiálna (a) a sagitálna (b) CT projekcia Bohdalekovej pravej hernie. Šípky označujú defekt v bránici.

výstup retroperitoneálneho tkaniva do zadných častí pravého hemithoraxu a tvorba herniálneho vaku do veľkosti 32x35x28 mm (obr. 1).

Pacient M., 66 rokov, aby sa objasnil stupeň prevalencie rakoviny žalúdka, sa vykonala röntgenová počítačová tomografia. Obličky na pravej strane sa zvyčajne nachádzajú, obrys je jasný, rovnomerný. Vľavo je mierna vnútorná rotácia okolo osi ľavej obličky s prolapsom paranefrického tkaniva a malou časťou horného pólu obličky do diafragmatického defektu do veľkosti 44 mm v zadných častiach ľavého hemitraxu s tvorbou herniálneho vaku do veľkosti 75 x 59 x 40 mm (obr. 2)..

Pacient K., 47 rokov, v roku 2013 o rakovine sigmoidálneho hrubého čreva, art. Uskutočnilo sa kombinované ošetrenie T2ShM0. Pri vyšetrení pomocou röntgenovej počítačovej tomografie v zadných častiach kupoly bránice vľavo sa zistí defekt až do 51 mm pri uvoľnení paranefrického tkaniva do zadných častí hrudnej dutiny, pričom sa vytvorí herniálny vak s rozmermi 35 x 52 x 61 mm (obr. 3)..

Uvádzajú sa tri zriedkavé prípady hernie prasklín Bohdalek u dospelých. V tomto prípade bola zaznamenaná prevaha mužov. V dvoch prípadoch boli hernie lokalizované vľavo. U všetkých pacientov bolo ochorenie asymptomatické. Diagnóza bola stanovená náhodne pomocou röntgenovej počítačovej tomografie, pri ktorej je v oblasti Bohdalekovej medzery zistený defekt diafragmy rôznych dĺžok s tvorbou herniálneho vaku..

1. Yu-Guang Shen, Na-Na Jiao, Wei Xiong, Quan Tang, Qing-Yong Cai, Gang Xu a Gui-You Liang Video-asistovaná torakoskopická operácia pre dospelú kýlu Bochdalek: kazuistika // Journal of Cardiothoracic Surgery. 2016. V. 11. P. 165.

2. Koca Y.S., Barut I., Yildiz E., Yazkan R. Príčina neočakávaného akútneho brucha a intraabdominálneho krvácania u 24-týždňovej tehotnej ženy: Bochdalek Hernia // Prípadové správy v chirurgii. 2016. DOI: dx.doi.org/10.1155/2016/6591714.

Obr. 2. Axiálne (a, b) a sagitálne (c) CT projekcie ľavostranných kýly Bohdalek. Šípky označujú defekt v bránici.

Obr. 3. Axiálne (a, b) a sagitálne (c) CT projekcie ľavostranných kýly Bohdalek. Šípky označujú defekt v bránici.

3. Tokumoto N., Tanabe K., Yamamoto H. a kol. Oprava Bochdalekovej kýly u dospelých pomocou torakoskopie: kazuistika // J. Med. Prípad rep. 2010. V. 4. S. 366.

4. Laaksonen E., Silvasti S., Hakala T. Hernia s pravou stranou Bochdalek u dospelých: kazuistika // J. Med. Prípad rep. 2009. V. 3. P. 9291.

5. Langham M.R. Jr., Kays D. W., Ledbetter D.J. a kol. Vrodená bránica prietrže. Epidemiológia a výsledky // Clin. Perinatol. 1996.V. 23 (4). 671-688.

6. Islah M.B.A.R., Jiffre D. Vzácny prípad uväznenej bochdalekovej diafragmatickej prietrže u tehotnej dámy // Medical Journal of Malaysia. 2010. V. 65. Č. 1. S. 75-76.

7. Chen Y., Hou Q., Zhang Z., Zhang J., Xi M. Diafragmatická kýla počas tehotenstva: kazuistika s prehľadom literatúry z posledných 50 rokov // Journal of Porstetrics and Gynecology Research. 2011. V. 37. No. 7. P. 709-714.

8. Barbetakis N., Efstathiou A., Vassiliadis M., Xenikakis T., Fessatidis I. Bochdaleckova kýla komplikujúca tehotenstvo: kazuistika // World Journal of Gastroenterology. 2006. V. 12. No. 15. P. 2469-2471.

9. Palanivelu C., Rangarajan M., Maheshkumaar G. S., Parthasarathi R. Oprava laparoskopickej sieťoviny Bochdalekovej diafragmatickej hernie s akútnym žalúdočným objemom u gravidnej pacientky // Singapore Medical Journal. 2008. V. 49. No. 1. P. e26-e28.

10. Novakov I.P., Paskalev G. Adult Bochdaleková kýla simulujúca výtok z pleury po ľavici: prehľad a kazuistika // Folia Med. (Plovdiv). 2010. V. 52 (4). 62-66.

11. Kanazawa A., Yoshioka Y., Inoi O. a kol. Akútne zlyhanie dýchacích ciest spôsobené uväznenou pravostrannou dospelou bochdalekovou kýlou: správa o prípade // Surg. Today. 2002. V. 32 (9). 812 - 815.

12. Niwa T., Nakamura A., Kato T. a kol. Dospelý prípad kýly Bochdalek komplikovanej hemotoraxom // Dýchanie. 2003.V. 70 (6). 644-646.

13. Husain M., Hajini F.F., Ganguly P. a kol. Laparoskopická oprava dospelej Bochdalekovej hermy // BMJ Case Rep. 2013. DOI: 10.1136 / bcr-2013-009131.

14. Brown S. R., Horton J. D., Trivette E. a kol. Kýla Bochdalek u dospelých: demografia, prezentácia a chirurgický zákrok // Kýla. 2011. V. 15 (1). 23-30.

15. Wilbur A.C., Gorodetsky A., Hibbeln J.F. Zobrazovacie nálezy dospelej hernie Bochdalek // Clin. Imaging. 1994.V. 18 (3). 224-229.

16. Banchini F., Santoni R., Banchini A., Cesare Bodini F., Capelli P. Pravá zadná diafragmatická hernia (Bochdalek) s postihnutím pečene a zmenou odtoku pečene u dospelých: kazuistika // Springer Plus. 2016. V. 5. P. 1561.

17. Brusciano L., Izzo G., Maffettone V. a kol. Laparoskopické ošetrenie kýly Bochdalek bez použitia ôk // Surg. Endosc. 2003.V. 17 (9). P. 1497-1498.

18. Nguyen T.L., Le A.D. Torakoskopická oprava vrodenej bránice prietrže: lekcie z 45 prípadov // J. Pediatr. Surg. 2006. V. 41 (10). 1713-1715.

19. Ambrogi V., Forcella D., Gatti A. a kol. Transtorakálna oprava Morgagniho prietrže: 20-ročná skúsenosť z otvoreného prístupu k prístupu pomocou videa // Surg. Endosc. 2007. V. 21 (4). 587-591.

Prijaté 16. marca 2017.

Ognerubov Nikolay Alekseevich, štátna univerzita v Tambove pomenovaná po G.R. Derzhavina, Tambov, Ruská federácia, doktor lekárskych vied, profesor, vedúci. Oddelenie anatómie, operatívnej chirurgie a onkológie, e-mail: [email protected]

Antipova Tatyana Sergeevna, Centrum pre nukleárnu medicínu, Tambov, Ruská federácia, rádiológ, rádiológ, e-mail: [email protected]

FORMÉNY BOCHDALEK HERNIA: POPIS PRÍPADU

© N.A. Ognerubov1), T.S. Antipova2)

1) Štátna univerzita v Tambove pomenovaná po G.R. Derzhavin 33 St. Internatsionalnaya, Tambov, Ruská federácia, 392000 2) Centrum nukleárnej medicíny 29 St. Moskovskaya, Tambov, Ruská federácia, 392000 E-mail: [email protected]

Foramen z Bochdalekovej hernie je vrodená bránica, ktorá sa stretáva s frekvenciou novorodencov 1: 2200-1: 12500. Zriedkavo sa s nimi stretávajú dospelí, ktorí tvoria 0,17 - 6%, častejšie sa stretávajú s lokalizáciou ľavou rukou. Klinický nález u dospelých je rôznorodý a závisí od herniovaného spevu. Základná metóda liečby od roku 1901 je chirurgická. Spolu s tradičnými lapa-rotómiou a pleuracotomiou sa používajú endoskopické metódy. Uvádza sa opis troch oznámení kýly Bochdalek. Vek pacientov bol 47, 55 a 66 rokov. Boli to dvaja muži a žena. Dvaja opustili lokalizáciu av jednom prípade bola prietrž pravá. Diagnóza sa stanovila pomocou špirálovej počítačovej tomografie. Choroba bola asymptomanická.

Kľúčové slová: vrodená bránica prietrže; Kýla Bochdalek; opis prípadu

1. Yu-Guang Shen, Na-Na Jiao, Wei Xiong, Quan Tang, Qing-Yong Cai, Gang Xu a Gui-You Liang Video-asistovaná torakoskopická operácia pre dospelých prietrže Bochdalek: kazuistika. Journal of Cardiothoracic Surgery, 2016, zv. 11, str. 165.

2. Koca Y.S., Barut I., Yildiz E., Yazkan R. Príčina neočakávaného akútneho brucha a intraabdominálneho krvácania u 24-týždňovej tehotnej ženy: Bochdalek Hernia. Správy o prípadoch v chirurgii, 2016. DOI: dx.doi.org/10.1155/2016/6591714.

3. Tokumoto N., Tanabe K., Yamamoto H. a kol. Oprava bochdalekovej kýly u dospelých pomocou torakoskopie: kazuistika. J. Med. Prípad Rep., 2010, zv. 4, str. 366.

4. Laaksonen E., Silvasti S., Hakala T. Hernia s pravou stranou Bochdalek u dospelých: kazuistika. J. Med. Prípad Rep., 2009, zv. 3, str. 9291.

5. Langham M.R. Jr., Kays D.W., Ledbetter D.J. a kol. Vrodená bránica prietrže. Epidemiológia a výsledok. Clin. Perinatal., 1996, zv. 23 (4), str. 671-688.

6. Islah M.B.A.R., Jiffre D. Vzácny prípad uväznenej bochdalekovej diafragmatickej prietrže u tehotnej dámy. Medical Journal of Malaysia, 2010, zv. 65, č. 1, str. 75-76.

7. Chen Y., Hou Q., Zhang Z., Zhang J., Xi M. Membránová hernia počas tehotenstva: kazuistika s prehľadom literatúry za posledných 50 rokov. Journal of Porstetrics and Gynecology Research, 2011, roč. 37, č. 7, str. 709-714.

8. Barbetakis N., Efstathiou A., Vassiliadis M., Xenikakis T., Fessatidis I. Bochdaleckova kýla komplikujúca tehotenstvo: kazuistika. World Journal of Gastroenterology, 2006, zv. 12, č. 15, str. 2469-2471.

9. Palanivelu C., Rangarajan M., Maheshkumaar G. S., Parthasarathi R. Oprava laparoskopickej sieťoviny Bochdalekovej diafragmatickej hernie s akútnym žalúdočným objemom u gravidnej pacientky. Singapore Medical Journal, 2008, zv. 49, č. 1, str. E26-E28.

10. Novakov I.P., Paskalev G. Adult Bochdaleková hernia simulujúca výtok z pleury: preskúmanie a správa z prípadu. Folia Med. (Plovdiv),

2010, zv. 52 (4), str. 62-66.

11. Kanazawa A., Yoshioka Y., Inoi O. a kol. Akútne respiračné zlyhanie spôsobené uväznenou pravostrannou dospelou bochdalekovou kýlou: správa o prípade. Surg. Dnes, 2002, zv. 32 (9), str. 812-815.

12. Niwa T., Nakamura A., Kato T. a kol. Dospelý prípad kýly Bochdalek komplikovaný hemotoraxom. Respiration, 2003, zv. 70 (6), str. 644-646.

13. Husain M., Hajini F.F., Ganguly P. a kol. Laparoskopická oprava kýly dospelých Bochdalek. Prípad BMJ, rep., 2013. DOI: 10.1136 / bcr-2013-009131.

14. Brown S. R., Horton J. D., Trivette E. a kol. Kýla Bochdalek u dospelých: demografia, prezentácia a chirurgický zákrok. Pruh,

2011, zv. 15 (1), str. 23-30.

15. Wilbur A.C., Gorodetsky A., Hibbeln J.F. Zobrazovacie nálezy dospelých hernií Bochdalek. Clin. Imaging, 1994, zv. 18 (3), str. 224-229.

16. Banchini F., Santoni R., Banchini A., Cesare Bodini F., Capelli P. Pravá zadná diafragmatická hernia (Bochdalek) s postihnutím pečene a zmenou odtoku pečene u dospelých: kazuistika. Springer Plus, 2016, zv. 5, str. 1561.

17. Brusciano L., Izzo G., Maffettone V. a kol. Laparoskopické ošetrenie kýly Bochdalek bez použitia oka. Surg. Endosc., 2003, zv. 17 (9), str. 1497-1498.

18. Nguyen T.L., Le A.D. Torakoskopická oprava vrodenej bránice prietrže: lekcie z 45 prípadov. J. Pediatr. Surg., 2006, zv. 41 (10), str. 1713-1715.

19. Ambrogi V., Forcella D., Gatti A. a kol. Transtorakálna oprava Morgagniho prietrže: 20-ročná skúsenosť z otvoreného prístupu k prístupu pomocou videa. Surg. Endosc., 2007, zv. 21 (4), str. 587-591.

Prijaté 16. marca 2017

Ognerubov Nikolay Alekseevich, Tambovská štátna univerzita pomenovaná po G.R. Derzhavin, Tambov, Ruská federácia, lekár, profesor, vedúci oddelenia anatómie, operatívnej chirurgie a onkológie, e-mail: [email protected]

Antipova Tatyana Sergeevna, Centrum nukleárnej medicíny, Tambov, Ruská federácia, Rádioterapeut - Radiolog, e-mail: [email protected]

Informácie pre citáciu:

Ognerubov N.A., Antipova T.S. Bokhdalek hernias: popis prípadu // Bulletin Tambovskej univerzity. Séria Prírodné a technické vedy. Tambov, 2017.Vol. 22. vydanie. 2, s. 323-327. DOI: 10,20310 / 1810-0198-2017-22-2-323-327

Čo je kýla z Bohdalek

Ľudské telo je zložitá štruktúra, takže k jeho vývoju dochádza niekedy s porušovaním. To platí najmä pre viac orgánov, ako je napríklad bránica. Skladá sa z niekoľkých častí - mezentérie, dvoch záhybov, septa a myotómov. Ak sa záhyby plodu vyvíjajú s abnormalitami, môžu sa orgány z brušnej dutiny premiestniť prostredníctvom defektov medzery, ktoré sa tvoria v bránici, v oblasti bedrovej rebrovej časti. Takto sa tvorí Bohdalekova prietrž (lumbocostálna prietrž).

Lumbocostal kýla je prietrž slabej zóny bránice, vyskytuje sa v dôsledku nezatvorenia bránice. Aj keď sa vyskytuje najčastejšie medzi diafragmatickými patológiami, celková frekvencia jeho výskytu nepresahuje 0,8 prípadov na 1 000 dojčiat. Vyvíja sa častejšie u mužov ako u žien.

Klinický obraz

Závažnosť choroby závisí od toho, do ktorých orgánov sa presťahovali. U dospelých pacientov sa najčastejšie objavujú tieto príznaky:

 1. Bolesť brucha a hrudníka.
 2. Charakteristické zvuky trávenia potravy v hrudi z prietrže.
 3. Po jedle je ťažšie dýchať, niekedy zvracať.
 4. Ak je postihnutý vagus, môže začať pálenie záhy..
 5. „Čipkový syndróm“ - pacient sa nemôže nakloniť dopredu, má pálivé bolesti na hrudi a škubne, akoby sa stiahol späť.

U detí sa Bohdalekova prietrž obvykle nijakým spôsobom neprejavuje, jediným príznakom je respiračné zlyhanie. Mimoriadne zriedkavá respiračná depresia, vytlačenie srdcového rytmu a scaphoid brucha.

Napriek určitým „ľahkomyseľnostiam“ príznakov by ste si mali byť vedomí, že toto ochorenie môže viesť k smrti, pretože môže dôjsť k vážnemu zlyhaniu dýchania..

Tvorí sa hlavne vľavo, v jednom prípade z piatich vpravo. Táto vlastnosť je spojená s rýchlosťou fúzie častí bránice, ako aj so skutočnosťou, že pečeň, vo väčšine prípadov neprechádzajúca dierou Bohdalek, bráni prechodu ďalších orgánov. V jednom prípade zo 100 sa vyvinie bilaterálna prietrž..

Najčastejšie sa v kompozícii nachádzajú slučky čreva a žalúdka, menej často slezina a pečeň. Obličky veľmi zriedka prenikajú cez hrudky do hrudníka.

V iba 10% prípadov má hernia herniálny vak, takže sa orgány môžu voľne pohybovať. S prietržnou kýlou Bohdalek nikdy susediace orgány nikdy nespájali. Brušné orgány spravidla vytlačia srdce. Vyskytujú sa zmeny v pľúcach: sú zúžené, ich objem sa zmenšuje, alveoly sú ovplyvnené na mikroskopickej úrovni.

V každom štvrtom prípade je choroba spojená s ďalšími abnormalitami vo vývoji plodu. Najčastejšie sú srdcové poruchy, centrálny nervový systém a močový systém. V treťom prípade je u plodov súčasne diagnostikovaná retardácia plodu. To znamená, že toto ochorenie je malformácia plodu, ktorého identifikácia vyvoláva otázku udržania tehotenstva.

liečba

Pacient dostane röntgen. Na hrudi blízko bránice bude nehomogénny tieň, ktorý je tvorený potravou, hromadením plynových bublín a črevnými záhybmi. Röntgenové lúče určujú povahu choroby, určujú presnú polohu, veľkosť a poškodenie orgánov.

Ak sa potvrdí predpoklad patológie bránice, pacient je okamžite prevedený na intenzívnu starostlivosť. Má priechodnosť dýchacích ciest, vetranie sa vykonáva pomocou dýchacieho vaku. Prostredníctvom masky pľúca nevetrávajú, pretože vzduch môže preniknúť do čriev, čím sa pľúca ešte viac stlačia..

Liečba diafragmatických hernií je výlučne chirurgická, pretože až polovica pacientov zomiera bez liečby.

Po uvoľnení orgánov z herniovej brány a vložení do brušnej dutiny sa puklina v bránici prešíva samostatnými medzerami. Ak je prietržová brána príliš veľká, sú navyše vystužené syntetickým pletivom.

Ak je narušená, chirurg kontroluje vitalitu orgánov. Ak je padlý orgán príliš poškodený na opravu, vykoná sa jeho resekcia..

Obdobie vymáhania

Po operácii je pacientovi zakázané vykonávať akékoľvek aktívne športy, zdvíhať závažia a nosiť opasky. Jeho strava pozostáva z jedál, ktoré nespôsobujú podráždenie pažeráka alebo objavenie sa plynov, odporúča sa pred jedlom ľanové rezy alebo lyžicu rastlinného oleja vypiť, aby sa vylúčilo podráždenie a zápcha. Po jedle je zakázané ľahnúť si alebo si drepnúť. Pacientovi sa odporúča chudnúť, ak má nadváhu.

Bohdaleková kýla

Kýla sa môžu objaviť v rôznych častiach ľudského tela vrátane viacerých orgánov, ako je napríklad bránica, ktorá zahŕňa:

V dôsledku patologického vývoja plodu existuje hernia bohdalek. Nepravidelný tvar záhybov umožňuje vnútornému orgánu pohybovať sa cez štrbiny bránice do úseku lumbálneho rebra. Ak membrána nie je úplne zarastená, môže dôjsť aj k posunu orgánov. Takáto patológia má obvykle vrodený charakter a častejšie sa vyskytuje u mužov.

Liečba kýly pri Bohdalekoch: operácia odstránenia

S cieľom presne diagnostikovať takéto ochorenie sa u pacienta vykonáva kompletné vyšetrenie. Aby ste to dosiahli, urobte röntgen, aby ste zistili, ako sa nachádza prietrž bohdaleka. Na obrázku môžete často vidieť kúsky jedla v oblasti hrudnej kosti, proces tvorby plynu v črevách. Pri diagnostike tohto ochorenia sa pacient prevedie na resuscitáciu, jeho pľúca sa vyčistia od nahromadených produktov črevného trávenia a sú pripravené na chirurgický zákrok..

Odstránenie tejto prietrže si vyžaduje veľa klinických skúseností. Špecialisti prvej chirurgie sú pripravení vykonať odstránenie kýly bochdalek akejkoľvek veľkosti so zárukou úplného vyliečenie pacienta.

Licencia Moskovského ministerstva zdravotníctva č. LO-77-01-018291 z 25. júna 2019

Čo je kýla z Bohdalek

Ľudské telo je zložitá štruktúra, takže k jeho vývoju dochádza niekedy s porušovaním. To platí najmä pre viac orgánov, ako je napríklad bránica. Skladá sa z niekoľkých častí - mezentérie, dvoch záhybov, septa a myotómov. Ak sa záhyby plodu vyvíjajú s abnormalitami, môžu sa orgány z brušnej dutiny premiestniť prostredníctvom defektov medzery, ktoré sa tvoria v bránici, v oblasti bedrovej rebrovej časti. Takto sa tvorí Bohdalekova prietrž (lumbocostálna prietrž).

Lumbocostal kýla je prietrž slabej zóny bránice, vyskytuje sa v dôsledku nezatvorenia bránice. Aj keď sa vyskytuje najčastejšie medzi diafragmatickými patológiami, celková frekvencia jeho výskytu nepresahuje 0,8 prípadov na 1 000 dojčiat. Vyvíja sa častejšie u mužov ako u žien.

Klinický obraz

Závažnosť choroby závisí od toho, do ktorých orgánov sa presťahovali. U dospelých pacientov sa najčastejšie objavujú tieto príznaky:

 1. Bolesť brucha a hrudníka.
 2. Charakteristické zvuky trávenia potravy v hrudi z prietrže.
 3. Po jedle je ťažšie dýchať, niekedy zvracať.
 4. Ak je postihnutý vagus, môže začať pálenie záhy..
 5. „Čipkový syndróm“ - pacient sa nemôže nakloniť dopredu, má pálivé bolesti na hrudi a škubne, akoby sa stiahol späť.

U detí sa Bohdalekova prietrž obvykle nijakým spôsobom neprejavuje, jediným príznakom je respiračné zlyhanie. Mimoriadne zriedkavá respiračná depresia, vytlačenie srdcového rytmu a scaphoid brucha.

Napriek určitým „ľahkomyseľnostiam“ príznakov by ste si mali byť vedomí, že toto ochorenie môže viesť k smrti, pretože môže dôjsť k vážnemu zlyhaniu dýchania..

Tvorí sa hlavne vľavo, v jednom prípade z piatich vpravo. Táto vlastnosť je spojená s rýchlosťou fúzie častí bránice, ako aj so skutočnosťou, že pečeň, vo väčšine prípadov neprechádzajúca dierou Bohdalek, bráni prechodu ďalších orgánov. V jednom prípade zo 100 sa vyvinie bilaterálna prietrž..

Najčastejšie sa v kompozícii nachádzajú slučky čreva a žalúdka, menej často slezina a pečeň. Obličky veľmi zriedka prenikajú cez hrudky do hrudníka.

V iba 10% prípadov má hernia herniálny vak, takže sa orgány môžu voľne pohybovať. S prietržnou kýlou Bohdalek nikdy susediace orgány nikdy nespájali. Brušné orgány spravidla vytlačia srdce. Vyskytujú sa zmeny v pľúcach: sú zúžené, ich objem sa zmenšuje, alveoly sú ovplyvnené na mikroskopickej úrovni.

V každom štvrtom prípade je choroba spojená s ďalšími abnormalitami vo vývoji plodu. Najčastejšie sú srdcové poruchy, centrálny nervový systém a močový systém. V treťom prípade je u plodov súčasne diagnostikovaná retardácia plodu. To znamená, že toto ochorenie je malformácia plodu, ktorého identifikácia vyvoláva otázku udržania tehotenstva.

liečba

Pacient dostane röntgen. Na hrudi blízko bránice bude nehomogénny tieň, ktorý je tvorený potravou, hromadením plynových bublín a črevnými záhybmi. Röntgenové lúče určujú povahu choroby, určujú presnú polohu, veľkosť a poškodenie orgánov.

Ak sa potvrdí predpoklad patológie bránice, pacient je okamžite prevedený na intenzívnu starostlivosť. Má priechodnosť dýchacích ciest, vetranie sa vykonáva pomocou dýchacieho vaku. Prostredníctvom masky pľúca nevetrávajú, pretože vzduch môže preniknúť do čriev, čím sa pľúca ešte viac stlačia..

Liečba diafragmatických hernií je výlučne chirurgická, pretože až polovica pacientov zomiera bez liečby.

Po uvoľnení orgánov z herniovej brány a vložení do brušnej dutiny sa puklina v bránici prešíva samostatnými medzerami. Ak je prietržová brána príliš veľká, sú navyše vystužené syntetickým pletivom.

Ak je narušená, chirurg kontroluje vitalitu orgánov. Ak je padlý orgán príliš poškodený na opravu, vykoná sa jeho resekcia..

Obdobie vymáhania

Po operácii je pacientovi zakázané vykonávať akékoľvek aktívne športy, zdvíhať závažia a nosiť opasky. Jeho strava pozostáva z jedál, ktoré nespôsobujú podráždenie pažeráka alebo objavenie sa plynov, odporúča sa pred jedlom ľanové rezy alebo lyžicu rastlinného oleja vypiť, aby sa vylúčilo podráždenie a zápcha. Po jedle je zakázané ľahnúť si alebo si drepnúť. Pacientovi sa odporúča chudnúť, ak má nadváhu.

03.03.2011 CT hrudnej dutiny. Bránová kýla z Bohdalek.

Vaše pripomienky k predloženej štúdii?

Ľavý brachiocefalický a ERW

Ľavá brachiocefalic a ERW sa mi zdali nejako nie

 • Ak chcete pridať komentáre, prihláste sa

Aortálna disekcia, typ A podľa

Disekcia aorty, typ A podľa Stanforda. Zdá sa, že to len začína. Naliehavá konzultácia so srdcovým chirurgom.

Mimochodom, vľavo je stále ešte kýla Bohdaleka.

 • Ak chcete pridať komentáre, prihláste sa

POCHÁDZAJÚCE ZMLUVY O PRÁVACH.

POCHÁDZAJÚCE ZMLUVY O PRÁVACH.

 • Ak chcete pridať komentáre, prihláste sa

Nie je to artefakt z

Nie je to artefakt z vlnenia?

 • Ak chcete pridať komentáre, prihláste sa

Nie sú tu žiadne aortálne disekcie,

Nie sú tu žiadne disekcie aorty, línia je artefakt. A Bohdalek má malú prietrž. Toto je jedna z odrôd skutočnej herniovej bránice. Na skenoch sa stanoví defekt bránice s výčnelkom brušného tuku:

Bohd a leca bránica a prietržová hernia (V.A. Bochdalek, 1801-1883, český anatóm) - bránica prietrže v dôsledku nedostatočného rozvoja svalovej vrstvy bránice v oblasti bedrového rebrového trojuholníka; častejšie pozorované vľavo.

Medzi netraumatické bráničné hernie patria:
1. Retrocostosternálna (parasternálna - Morgagni-Lorrea, predná bránica hernie). Vystúpte cez trojuholník sterno-rebra.
2. Lumbocostal (Bogdaleka, zadná bránica hernie). Výstup cez trojuholník lumbo rebrá.

Tieto hernie môžu byť asymptomatické a náhodné. Ich príznaky môžu byť určené orgánom, ktorý spadol do hrudnej dutiny a stupňom jej kompresie v prietržovej bráne..

 • Ak chcete pridať komentáre, prihláste sa

No, ale zdalo sa mi to

No, ale zdalo sa mi, že pitva (línie sa zdali byť veľmi zreteľné). :( ale vyskytli sa artefakty zo zvlnenia. V pochybných prípadoch robíme synchronizáciu EKG.

 • Ak chcete pridať komentáre, prihláste sa

Myslím, že to už bolo

Zdá sa mi, že sa už diskutovalo o zadných bráničných kýlách Bohdaleka, ale ako sa hovorí, „opakovanie je matkou učenia sa“. Len pred týždňom som mal pacienta s „krásnou“ prietržou, ideme do práce 11. januára - zapíšem to a uverejním na stránkach webu.

 • Ak chcete pridať komentáre, prihláste sa

a stále som videl viac

a stále som videl malú aneuryzmu subsegmentálnej pľúcnej tepny v dolnom laloku pravých pľúc..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ako som vyliečil medzistavcovú prietržVečer sa blížil, panika rástla. Pôsobenie liekov proti bolesti prešlo a noha sa začala viac a viac trápiť. A tak každý deň. Vo svojej hustej povahe som si spočiatku myslel, že je to jednoduché podvrtnutie, bolesť by sama prešla, ale vo chvíli, keď sa to stalo neúnosným vydržať.
Diagnózu pupočnej kýly často stretávajú rodičia detí. Chirurgovia sa často bojia: nemôžete urobiť bez operácie, Bože, zakaz, bude to priestupok, ktorý je pre dieťa smrteľne nebezpečný.
Ochorenia chrbtice a najmä jej hornej časti sa pozorujú takmer u každého druhého obyvateľa planéty.Jednou z najbežnejších patológií chrbtice je cervikálna osteochondróza, ktorá môže byť spôsobená sedavým životným štýlom, podvýživou, metabolickými poruchami atď..