loader

Hlavná

Žalúdok

Ezofágová prietrž

Kýla pri pažerákovom otvore bránice je výstupok do hrudnej dutiny brušného segmentu pažeráka a priľahlej časti žalúdka a niekedy spolu s črevnými slučkami cez zväčšený otvor pažeráka v bránici. V lekárskej literatúre sa v súvislosti s touto patológiou niekedy používa výraz „hiátová prietrž“, v každodennom živote sa často používajú zjednodušené názvy - prietrž pažeráka alebo bránica.

Ochorenie sa vyskytuje približne u 5% dospelej populácie a vyznačuje sa chronickým relapsom.

Príčiny a rizikové faktory

Najčastejšou príčinou hiátovej hernie je vrodená alebo získaná slabosť väzov pažeráka. Približne v polovici prípadov je ochorenie diagnostikované u pacientov starších ako 50 rokov kvôli progresívnym degeneratívno-dystrofickým zmenám v spojivovom tkanive. Sedavý spôsob života, vyčerpanie a astenická postava zvyšujú pravdepodobnosť choroby. Sprievodné ochorenia môžu naznačovať patologický vývoj štruktúr spojivového tkaniva, ktoré prispievajú k výskytu kýly: ploché nohy, kŕčové žily, hemoroidy, Marfanov syndróm atď..

Vyvolávajúcim faktorom pri vytváraní hiátovej hernie je najčastejšie významné zvýšenie vnútrobrušného tlaku pri dlhodobom trhacom kašli, plynatosti, ascite, novotvaroch a ťažkej obezite, ako aj pri tupých poraneniach brucha, ostrých svahoch, nadmernej fyzickej námahe a súčasnom zdvíhaní ťažkého nákladu. U žien je toto ochorenie často diagnostikované počas tehotenstva: podľa WHO sa hiátová prietrž vyskytuje u 18% pacientov s opakovaným tehotenstvom.

Pri niektorých chorobách brušných orgánov sa pozoruje aj pretrvávajúce zvýšenie tlaku v brušnej dutine, ktoré je sprevádzané pretrvávajúcim zvracaním a zhoršenou peristaltikou. Zápalové procesy v hornom gastrointestinálnom trakte, refluxná ezofagitída a popáleniny slizníc vedú k jazvovým deformáciám pažeráka, ktoré prispievajú k jeho pozdĺžnemu skracovaniu a oslabeniu väzivového aparátu. Z tohto dôvodu diafragmatické hernie často sprevádzajú chronickú gastritídu a gastroduodenitídu, žalúdočné vredy a dvanástnikové vredy, cholecystitídu, pankreatitídu atď..

Najlepšie prevenciou hiátovej prietrže pri absencii klinických príznakov je odmietnutie zlých návykov, správna výživa a pravidelné cvičenie..

V zriedkavých prípadoch je vývoj kýly pažeráka spôsobený vrodenými malformáciami horného gastrointestinálneho traktu. Ohrození sú pacienti s krátkym pažerákom a tzv. Žalúdkom na hrudníku (vrodené skrátenie pažeráka)..

formuláre

V závislosti na lokalizácii a anatomických vlastnostiach sú hiátové kýly rozdelené do troch skupín.

 1. Axiálny (axiálny, posuvný) je najbežnejším typom hiátovej prietrže charakterizovanej voľným prienikom brušného segmentu pažeráka, kardie a fundusu žalúdka do hrudnej dutiny s možnosťou nezávislého návratu do brušnej dutiny so zmenou polohy tela. Vzhľadom na povahu dislokácie anatomických štruktúr sa kardiálne, kardiofundálne, medzisúčty a celkové žalúdočné podtypy odlišujú od axiálnych hernií pažeráka..
 2. Parezofág - prejavuje sa premiestnením časti žalúdka do hrudnej dutiny s normálnym umiestnením distálneho segmentu pažeráka a kardia. Paraezofágové hernie sa rozlišujú na fundus a antrum: v prvom prípade je dno žalúdka umiestnené nad bránicou, v druhom - antrum.
 3. Zmiešaná hiátová prietrž je kombináciou dvoch predchádzajúcich typov.

Vrodené malformácie gastrointestinálneho traktu, v ktorých je intratorakálna lokalizácia žalúdka z dôvodu nedostatočnej dĺžky pažeráka, by sa mali považovať za samostatnú kategóriu..

Kýlová hernia sa vyskytuje približne u 5% dospelej populácie a vyznačuje sa chronickým opakujúcim sa priebehom.

etapy

Na základe stupňa posunu žalúdka do hrudnej dutiny sa rozlišujú tri štádiá axiálnej diafragmatickej prietrže.

 1. Brušný segment je umiestnený nad bránicou, kardia je na úrovni bránice, žalúdok je priamo priľahlý k kardii.
 2. Dolný pažerák vyčnieva do hrudnej dutiny, žalúdok je umiestnený na úrovni pažeráka..
 3. Väčšina subfrenických štruktúr vystupuje do hrudnej dutiny.

Príznaky hiátovej prietrže

V približne polovici prípadov je hiátová hernia asymptomatická a je diagnostikovaná náhodou. Klinické prejavy sa javia ako sa zväčšuje herniálny vak a kompenzačné možnosti mechanizmu zvierača na hranici žalúdka a pažeráka sú vyčerpané. Výsledkom je gastroezofágový reflux - spätný pohyb obsahu žalúdka a dvanástnika pozdĺž pažeráka..

Pri veľkej hiátovej hernii sa často vyvíja refluxná ezofagitída alebo gastroezofageálna refluxná choroba - zápal stien pažeráka spôsobený neustálym podráždením slizníc kyslým prostredím. Hlavné príznaky hiátovej prietrže súvisia s klinickým obrazom refluxnej ezofagitídy, ktorá sa vyznačuje:

 • časté pálenie záhy a pocit horkosti v ústach;
 • škytavka a rachotenie s kyslou a horkou dochuťou;
 • chrapľavosť a bolesť hrdla;
 • riedenie zubnej skloviny;
 • bolesť v epigastrii, v epigastrickej oblasti a za hrudnou kosťou, siahajúca až po chrbát a medzikapsulovú oblasť;
 • bez príčiny zvracanie bez predchádzajúcej nevoľnosti, hlavne v noci;
 • ťažkosti s prehĺtaním, ktoré sa prejavuje obzvlášť pri konzumácii tekutých potravín av stresovom prostredí;
 • dyspeptické poruchy.

Progresívna refluxná ezofagitída je sprevádzaná vývojom eróznej gastritídy a tvorbou peptických vredov pažeráka, ktoré spôsobujú skryté krvácanie v žalúdku a dolných častiach pažeráka, čo vedie k anemickému syndrómu. Pacienti sa sťažujú na slabosť, bolesti hlavy, únavu a nízky krvný tlak; cyanóza slizníc a nechtov je často viditeľná.

Ak dôjde k porušeniu hrudného vaku, pocity bolesti sa prudko zvýšia a nadobudnú stiesnenú povahu. Zároveň sa objavujú príznaky vnútorného krvácania: nevoľnosť, vracanie s krvou, cyanóza, prudký pokles krvného tlaku.

Približne jedna tretina pacientov s hiátovou prietržou má kardiologické ťažkosti - bolesti na hrudníku vyžarujúce z lopatky a ramena, dýchavičnosť a srdcové arytmie (paroxyzmálna tachykardia alebo extrasystol). Diferenčným príznakom bránice prietrže je v tomto prípade zvýšená bolesť v polohe na chrbte, po jedle, pri kýchaní, kašľaní, nakláňaní dopredu a prechode črevnými plynmi. Po hlbokom dychu, zmene grgania a držania tela bolesť zvyčajne ustupuje.

diagnostika

Pri diagnostike hiátovej prietrže hrá hlavnú úlohu inštrumentálne zobrazovacie metódy:

 • esophagogastroscopy;
 • ezofageálny a intragastrický pH meter;
 • esophagomanometry;
 • impedanometry;
 • rádiografia orgánov pažeráka, žalúdka a hrudníka.

Endoskopické vyšetrenie odhaľuje spoľahlivé príznaky hiátovej prietrže: rozširovanie otvoru pažeráka, premiestnenie línie pažeráka a žalúdka a zmeny slizníc pažeráka a žalúdka, charakteristické pre chronickú ezofagitídu a gastritídu. Ezofagogastroskopia sa často kombinuje s meraním pH; keď sa zistia závažné ulcerácie a erózie, bioptická vzorka tiež vylučuje onkopatológiu a prekancerózne stavy..

Približne v polovici prípadov je hiátová hernia diagnostikovaná u pacientov starších ako 50 rokov kvôli progresívnym degeneratívnym dystrofickým zmenám v spojivovom tkanive..

Na röntgenových lúčoch sú zreteľne viditeľné príznaky axiálnych hernií: vysoká poloha pažeráka, vyčnievanie kardie nad bránicou, vymiznutie podkožného pažeráka. So zavedením kontrastného média sa pozoruje suspenzia suspenzie v prietrži.

Na vyhodnotenie stavu horných a dolných pažerákov a motility pažeráka sa vykonáva pažerácka - funkčná štúdia s použitím perfúzneho katétra s registračným senzorom. Ukazovatele tlaku v zníženom stave a v pokoji nám umožňujú posúdiť silu, amplitúdu, rýchlosť a trvanie kontrakcií zvieračov a hladkých svalov stien pažeráka..

Impedanometria vám umožňuje získať predstavu o kyslých, motorických a evakuačných funkciách žalúdka na základe elektrostatického odporu medzi elektródami ezofageálnej sondy. Impedanometria sa považuje za najspoľahlivejší spôsob, ako rozpoznať gastroezofágový reflux so súčasným vyhodnotením jeho typu - v závislosti od hodnoty pH sa rozlišuje kyselinový, zásaditý alebo mierne kyslý reflux..

Pri ťažkom anemickom syndróme sa dodatočne vykonáva analýza stolice pre okultnú krv. Aby sa vylúčila kardiovaskulárna patológia v prípade srdcových ťažkostí, môže sa vyžadovať konzultácia s kardiológom a gastro Cardiomonitoringom, kombinované denné monitorovanie kyslosti žalúdka a Holter EKG..

Liečba hiátovej prietrže

Pri malej prietrži sú lekárske taktiky zvyčajne obmedzené na farmakoterapiu gastroezofágového refluxu, ktorého cieľom je zastavenie zápalu, normalizácia pH, obnovenie normálnej pohyblivosti a slizníc horného gastrointestinálneho traktu. V terapeutickom režime zahŕňajú inhibítory protónovej pumpy a blokátory histamínových receptorov, so zvýšenou kyslosťou sa predpisujú antacidá - hydroxidy hliníka a horčíka, uhličitan a oxid horečnatý.

Pacient musí dodržiavať denný šetriaci režim, nesmie fajčiť a alkoholu, vyhnúť sa stresu a nadmernej fyzickej námahe. Pri silnej bolesti za hrudnou kosťou sa odporúča dať hlave zdvihnutú polohu.

Počas liečby by ste mali dodržiavať diétu č. 1 podľa Pevznera. Režim príjmu potravy je tiež dôležitý: denná strava sa delí na 5 až 6 porcií; je dôležité, aby sa posledné večerné jedlo užilo najmenej tri hodiny pred spaním.

Pri nízkej účinnosti liekovej terapie, dysplázii slizníc pažeráka a komplikovanom priebehu hiátovej hernie je najlepším riešením chirurgický zákrok. V závislosti od veľkosti a umiestnenia herniového vaku, povahy patologických zmien v stene pažeráka, výskytu komplikácií a sprievodných chorôb sa používajú rôzne metódy chirurgickej liečby hiátovej hernie:

 • posilňovanie väziva pažeráka a bránice - šitie hrudného portálu a plastika prietrže;
 • fundoplikácia - obnova ostrého uhla medzi brušným segmentom pažeráka a spodkom žalúdka;
 • gastropexia - fixácia žalúdka v brušnej dutine;
 • resekcia pažeráka - extrémne opatrenie, ku ktorému sa pristupuje v prípade, že dochádza k tvorbe jazvovitej stenózy pažeráka..

Možné komplikácie a dôsledky

Z komplikácií hiátovej hernie je najväčšou hrozbou aspiračná pneumónia, ktorá sa vyvíja, keď sa veľké množstvo žalúdočného obsahu dostane do dýchacích ciest. Aspiračná pneumónia predstavuje takmer štvrtinu všetkých hlásených prípadov závažnej pľúcnej infekcie. Časté podráždenie dýchacích ciest v malých častiach regurgitovaného obsahu žalúdka vedie k chronickej tracheobronchitíde.

Vyvolávajú sa tiež komplikácie kardiovaskulárneho systému spôsobené podráždením vagového nervu veľkými prietržami. Na pozadí diafragmatickej hernie sa môže vyvinúť reflexná angína pectoris a so spazmom koronárnych ciev sa zvyšuje riziko infarktu myokardu..

Nedostatočná liečba hiátovej prietrže spôsobuje komplikácie a zvyšuje mieru rizika rakoviny.

Dlhodobé následky hiátovej prietrže a progresívny priebeh refluxnej ezofagitídy zahŕňajú:

 • výskyt erózie a peptických vredov;
 • krvácanie z pažeráka a žalúdka;
 • jazvovitá stenóza pažeráka;
 • porušenie prietrže;
 • Perforácia pažeráka.

Dlhý priebeh gastroezofágového refluxu s herniou vytvára predpoklady pre dysplastické a metaplastické zmeny v epitelovom tkanive slizníc pažeráka. Príkladom metaplázie s vysokou pravdepodobnosťou zhubného bujnenia je Barrettov pažerák, ktorý sa vyznačuje nahradením normálneho skvamózneho epitelu steny pažeráka cylindrickým epitelom charakteristickým pre črevo, ako aj srdcovými a bazálnymi časťami žalúdka. To vytvára predpoklady pre rozvoj malígneho nádorového procesu. Metaplastické pohárikovité bunky sú zvlášť citlivé na malignitu s dĺžkou lézie viac ako 3 cm.

predpoveď

Pri konzervatívnej liečbe je hiátová hernia náchylná na recidívu, preto na konci hlavného liečebného cyklu sú pacienti podrobení lekárskemu vyšetreniu gastroenterológom. Po operácii je pravdepodobnosť recidívy minimálna..

Dostatočný výber terapeutických režimov a pravidelná profylaxia exacerbácií refluxnej ezofagitídy môžu dosiahnuť dlhodobú remisiu a zabrániť komplikáciám. Pri malej prietrži a dobrej reakcii na liekovú terapiu je možné dosiahnuť úplné uzdravenie. Neprítomnosť liečby naopak vyvoláva výskyt komplikácií a zvyšuje mieru rizika rakoviny.

prevencia

Najlepšie prevenciou hiátovej prietrže pri absencii klinických príznakov je odmietnutie zlých návykov, vyvážená strava a pravidelné cvičenie. Výcvikový program by mal obsahovať špecializované cvičenia na posilnenie brušnej steny.

Aby sa zabránilo opakovaniu hiátovej prietrže, je dôležité včas identifikovať a liečiť choroby tráviaceho ústrojenstva, zabezpečiť normálne fungovanie tráviaceho traktu a obmedziť spotrebu výrobkov, ktoré dráždia sliznice. Zakázané sú korenené, mastné, vyprážané a slané jedlá, bohaté vývary, údené mäso, alkohol, paradajky, reďkovky, kapusta, cibuľa, strukoviny a citrusové plody, ako aj celé zrno a obilniny bohaté na vlákninu. Nezapájajte sa ani do čokolády, tvrdých a plesnivých syrov pre labužníkov, červeného mäsa a smotanových koláčov.

Najpriaznivejšími produktmi na obnovu slizníc pažeráka a žalúdka sú jemnozrnné cereálie, biela ryža, nízkotučné mlieko a mäso, zrelé sladké ovocie bez kože a semien, pudingy, vajcia nealko, dusené omelety a varená zelenina. Liečivý účinok sa mnohokrát zvyšuje, ak sa budete držať čiastočných porcií jedla a po večeri si nájdete čas na pešiu turistiku.

Pacienti, ktorí sú náchylní k plnosti, je žiaduce uviesť hmotnosť do súladu s fyziologickou normou. S anamnézou hernie je kontraindikované intenzívne zaťaženie energiou, avšak triedy v skupinách cvičebnej terapie dávajú dobrý účinok..

Ezofágová prietrž

Hiátová prietrž alebo hiátová prietrž je uvedená v medzinárodnej klasifikácii chorôb pod kódom K44.9. V lekárskej literatúre sa toto ochorenie často označuje ako „HHP“..

Podstatou patológie je pohyb prstencom v kupole bránice podriadených orgánov (žalúdok, omentum, subfrenický segment pažeráka, črevná slučka) bez povinného sprievodného listu peritoneum..

Aj keď diagnostické metódy umožňujú potvrdenie choroby s úplnou istotou, v praxi sa často vyskytujú prípady dlhodobej liečby a pozorovania pacientov s rôznymi chorobami žalúdka a pažeráka spôsobenými sekundárnymi zmenami..

převládání

Zo všetkých typov bráničných hernií predstavuje pažerák takmer 90%. Čím je vek starší, tým väčšie je riziko ochorenia a frekvencia detekcie. U ľudí mladších ako 50 rokov sa vyskytujú v 8% prípadov a vo vyššom veku - v 70%. Odhaduje sa, že bráničné hernie majú až 6% z celkovej dospelej populácie.

Zistilo sa, že u žien sa častejšie vyvíja patológia. V ranom detstve je tvorba prietrže ezofágového otvorenia bránice zvyčajne spojená s vrodenou chybou (krátky pažerák), zatiaľ čo svalové a spojovacie tkanivo bránice je slabé. Ochorenie sa považuje za jednu z hlavných príčin gastroezofágového refluxu u detí.

klasifikácia

V bránici je lokalizovaných viac ako 50 klasifikácií hernií. V praxi sú najprijateľnejšie tie, ktoré zohľadňujú anatomické zmeny, vlastnosti vytvorenej prietrže, veľkosť otvorenia prietrže a úlohu subfrenického pažeráka..

Najobľúbenejšie rozdelenie kýly v pohyblivosti na kĺzavé (axiálne, axiálne) a fixné perioezofageálne (paraezofageálne). Okrem toho sa rozlišujú zmiešané hiátové hernie s komplikovaným priebehom.

Posuvné kýly majú schopnosť fixácie, najčastejšie na pozadí skráteného pažeráka. Ich hlavnou črtou je voľný pohyb hornej časti žalúdka a subfrenickej časti pažeráka do hrudnej dutiny a naopak. Je schopný sa prispôsobiť, keď je osoba v priamej polohe.

Typy axiálnych kýly sa rozlišujú v závislosti od podielu žalúdka, ktorý prechádza do hrudnej dutiny:

 • srdcový - malá časť srdca opúšťa pažerák;
 • kardiofundal - prietrž pozostáva z srdcovej časti a tela žalúdka;
 • medzisúčet - žalúdok sa presúva do pylorickej dutiny do pylorusa;
 • celkom - celý orgán s pylorickým oddelením je v prietrži.

Zvyčajne s pevným srdcovým rezom, spodok žalúdka alebo celý orgán, črevná slučka, omentum, zriedka časť sleziny, vstupujú do roztiahnutého otvoru pažeráka. Môže byť porušený tento druh. Medzi pevnými kýlami sa v závislosti od obsahu zvažujú tieto typy:

 • pozadí - telo žalúdka sa pohybuje do hrudnej dutiny;
 • antral - časť antrumu je posunutá;
 • črevo - slučka prechodu tenkého alebo hrubého čreva;
 • gastrointestinálne - súčasne pohybuje črevami a časťou žalúdka;
 • omental - v prietrži je omentum.

Rozdelenie podľa stupňa expanzie (veľkosti) herniálneho otvoru je rozdelené:

 • 1 stupeň - v suprafrenickom priestore leží iba brušná časť trubice pažeráka, žalúdok je vytiahnutý až k bránici;
 • 2 stupne - hore predsieň a srdcová časť stúpajú, žalúdočné záhyby vyčnievajú do diafragmatického otvoru;
 • Stupeň 3 - okrem brušného pažeráka prechádzajú do hrudnej dutiny aj telo a antrum žalúdka.

Prečo je kýla vytvorená??

Príčiny hiátovej prietrže sa skladajú z dvoch mechanizmov. Zmena štruktúry muskulo-väzivového aparátu bránice, strata elasticity, atrofia s výraznou stratou tónu a napínanie.

Tento proces je charakteristický pre senilný vek, ľudí, ktorí sa trochu pohybujú, nehrajú športy, schudnú z rôznych dôvodov, pacientov s chronickými systémovými chorobami spojivového tkaniva, krvného obehu, metabolických porúch (Marfanov syndróm, hemoroidy, divertikulóza v črevách, ploché nohy, diabetes mellitus), ak je u detí základom porušovania genetická choroba alebo nedostatočný rozvoj svalových skupín kvôli komplikovanému tehotenstvu matky, abnormality (achalázia, krátky pažerák).

Ďalším dôležitým faktorom je zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Rastie u ľudí:

 • s chronickými chorobami sprevádzanými nadúvaním a zápchou;
 • pri dlhodobom nezvratnom zvracaní;
 • pri ascite (zvýšenie brucha spôsobené penetráciou plazmy z krvných ciev do brušnej dutiny počas preťaženia) so srdcovou dekompenzáciou, cirhózou pečene;
 • s veľkým nádorom benígnej alebo malígnej povahy, ktorý sa nachádza v peritoneálnej dutine;
 • majúce poranenie brucha;
 • zdvíhať závažia;
 • pri zdvíhaní fyzickej námahy;
 • s brušnou obezitou;
 • trpia chronickými ochoreniami pľúc, priedušiek, hrtanu so silným kašľom.

Fyziologické tehotenstvo zvyčajne nevedie k hernii, ale ak je žena oslabená jedným z týchto ochorení, potom aj normálne zvýšenie maternice vážne ovplyvňuje svalový tonus a tlačí na bránicu zdola. V prípade viacpočetných tehotenstiev alebo komplikovaných pôrodov sa prognóza zhoršuje..

Narušená peristaltika pažeráka, ktorá spôsobuje nadmerné napätie a sprísnenie srdcovej časti žalúdka, je sprevádzaná zápalovými ochoreniami pažeráka, podporuje peptickú vredovú chorobu, početnú cholecystitídu a pankreatitídu, chronickú gastroduodenitídu u 15–20% pacientov (vyskytuje sa pozdĺžny svalový spazmus).

Príznaky a ich pôvod

Ochorenie sa vyvíja postupne, charakterizované chronickým priebehom. U polovice pacientov v ranom štádiu sa nevyskytujú žiadne charakteristické príznaky hiátovej hernie, snažia sa liečiť gastritídu, biliárnu dyskinézu, pankreatitídu.

Tieto choroby nie je možné klasifikovať ako „masky“ diafragmatickej prietrže, pretože zóna gastroezofágového spojenia je vybavená silnou inerváciou, podieľa sa na regulácii tráviacich procesov, najmä pri vytváraní potrebného tonusu svalovej vrstvy. Keď sa subfrenický segment pažeráka a žalúdka pomaly pohybuje smerom nahor, najprv sa do hrudného predka roztiahne veľké zakrivenie, spodná časť.

Malé zakrivenie má vodorovnú polohu. Takáto lokalizácia vytvára podmienky pre vznik refluxného (spätného) refluxu obsahu, pretože mení uhol spojenia a eliminuje ohýbací ventil, ktorý pôsobí ako hermetické uzatvorenie lúmenu. Patologický mechanizmus vysvetľuje neustále pálenie záhy u pacientov, časté rany.

Posúvanie časti orgánov hore nohami s nefixovanou prietržou spôsobuje neustále podráždenie reflexnej zóny, preto aj napriek zriedkavému porušeniu a asymptomaticite je indikáciou chirurgickej liečby prechod do hrudnej dutiny na 70% objemu žalúdka..

Fixná prietrž pažeráka je charakteristická trvaním a stálosťou príznakov. Je to zriedkavejšia, ale nebezpečná patológia. Významnejšie častejšie vedie ku komplikáciám, ktoré si vyžadujú chirurgický zákrok v súlade s núdzovými indikáciami.

Najčastejšie prejavy zahŕňajú:

 • bolesť - intenzita môže byť rôzna, lokalizovaná v epigastrickej oblasti, vyžarujúca do ľavej lopatky, ramena, za hrudnou kosťou, niekedy sú to pásovité, kŕčové alebo nudné bolesti v pravej hypochondrii, ktoré potvrdzujú zapojenie motorickej aktivity žlčovodov, syndróm bolesti je spojený s pozíciou tela (horšie leží keď sa predkláňate);
 • pálenie záhy - sprevádza bolesť, po prejedaní príliš dlho neodchádza;
 • grganie nedávno konzumované potravou, vzduch - je spôsobené spätným refluxom hrudky jedla zo žalúdka do pažeráka v dôsledku poškodenia dolného zvierača, sprevádzaného dočasným zmiernením stavu;
 • ťažkosti s prehĺtaním - vyskytujú sa u 1/3 pacientov so zúžením pažeráka v dolnej časti, najmä pri jedle teplých alebo studených jedál (zriedkavo pozorované u detí).

Menej často sú pacienti znepokojení:

 • dlhotrvajúce bolestivé škytavky;
 • nevoľnosť, zvracanie (niekedy krvou);
 • pocit horkosti v ústach;
 • chrapľavý hlas;
 • pálenie v koreni jazyka;
 • zvýšené slinenie;
 • sklon k zníženiu krvného tlaku.

Tieto príznaky sú spôsobené podráždením vetiev nervu vagus, kyslého obsahu a žlče v hrtane (najmä vo sne). Prejavy kĺzavej hernie sa vyznačujú pálením záhy, pretože sa vytvára viac podmienok na vznik gastroezofageálneho refluxu. Fixovaná prietrž spôsobuje bolesť, najmä ak je veľká.

Po stlačení pohrudnice sa môže vyskytnúť dýchavičnosť, arytmia (extrasystol, paroxysmálna tachykardia) spojená s jedlom. Vážna diagnostická chyba sa vyskytuje, keď sú príznaky zamieňané so srdcovým ochorením. Hiátová hernia sa môže zamieňať s angínou pectoris, čo je nepresvedčivá liečba arytmií. Pacienti často končia s bolesťou na kardiologickom oddelení.

Aké komplikácie vedie hiátová prietrž??

Čím je hernia závažnejšia a čím dlhšie je cielená liečba oneskorená, tým väčšie je riziko komplikácií. Najčastejšie pozorované:

 • svalová kontrakcia bránice orgánov vytlačených z ich anatomického miesta;
 • refluxná ezofagitída - zápal pažeráka v dôsledku neustáleho refluxu kyslého obsahu žalúdočnej šťavy vedie k vredom na povrchu sliznice, perforácii;
 • tvorba zrastov, jaziev, zúženie lúmenu pažeráka;
 • žalúdočný vred;
 • akútne alebo chronické krvácanie z kŕčových ciev pažeráka a žalúdka, anémia;
 • záchvaty angíny pectoris, ktoré je ťažké bojovať s nitro drogami;
 • Barrettov pažerák - prekancerózna choroba.

Ako príznaky súvisia so závažnosťou ochorenia?

Abdominálny pažerák je pred a po stranách pokrytý parietálnym plátom pobrušnice a žalúdok leží úplne vnútri postele od viscerálneho pobrušnice. Ak je zadná stena pažeráka vtiahnutá do bránice, potom sú porušené klasické znaky herniálneho vaku - z pobrušnice nebude žiadna stena..

Stupeň HH sa počas diagnózy určuje podľa závažnosti posunu žalúdka a pažeráka do hrudnej dutiny. Svetlo (prvý stupeň) - nespôsobuje žiadne rušenie, pretože iba 2 dolné segmenty pažeráka (intra- a subfrenické) prechádzajú do suprafrenického priestoru. Veľkosť natiahnutého otvoru pažeráka neumožňuje „natiahnutie“ žalúdka.

Je možné vyvinúť zápal (ezofagitída, gastritída), ale výrazné príznaky porúch trávenia sa nevyskytujú. Druhý stupeň - okrem pažeráka, horná časť žalúdka vstupuje do herniálneho otvoru, ale zostáva na úrovni ezofágovej kupoly bránice. Pacient má všetky typické príznaky HPOD, grganie a pálenie záhy sú obzvlášť škodlivé po jedle.

Tretí stupeň - dochádza k pohybu do hrudnej dutiny veľkej časti žalúdka, subfrenickej zóny pažeráka, v závažných prípadoch sa celý žalúdok nachádza v hrudnej dutine.

diagnostika

Toto ochorenie nemožno spoľahlivo predpokladať len na základe sťažností a vyšetrení pacienta. Hlavné objektívne metódy na diagnostikovanie patológie by mali presne určiť, ktoré orgány a ako ďaleko sa pohybujú z dutiny brušnej do dutiny hrudníka cez otvor pažeráka v bránici. Použite na to:

 • rentgén hrude;
 • vyšetrenie pažeráka a žalúdka rádioaktívnym materiálom;
 • pažerák - vyšetrenie pažeráka pomocou špeciálneho prístroja (pažeráka);
 • fibrogastroskopia - bežný spôsob identifikácie vnútorných problémov sliznice pažeráka a žalúdka pomocou pružnej tenkej hadice vybavenej optikou.

Hlavné rádiologické príznaky HPAP: abnormálne vysoké umiestnenie dolných segmentov pažeráka s prechodom do hrudnej dutiny, pohyb srdcovej chlopne do suprafrenického priestoru, dilatačný otvor pažeráka v kupole bránice, stagnácia kontrastu v obsahu kýly.

Z endoskopických štúdií vyplynulo:

 • zápal žalúdka a pažeráka;
 • skrátenie pažeráka v dôsledku spastickej kontrakcie;
 • zovretie srdcového zvierača alebo nedostatočná tesnosť pri zatvorení;
 • obrázok refluxu;
 • posun čiary spájajúcej pažerák so žalúdkom do suprafrenickej polohy;
 • zúženie dolného konca pažeráka.

Pri fibrogastroskopii sa materiál berie na cytologické vyšetrenie tkanív, aby sa vylúčila možnosť rastu nádoru. Na stanovenie sklonu kýly k vnútornému krvácaniu sa vykonáva analýza stolice pri Gregersenovej reakcii, v prípade podozrenia na anémiu sa kontrolujú červené krvinky, hemoglobín v krvi..

Impedanometria je metóda na detekciu činnosti pažeráka a žalúdka meraním elektrického odporu medzi vloženými elektródami pomocou sondy. Na súčasné sledovanie činnosti srdca a horných tráviacich traktov sa používa kardiovaskulárne monitorovanie. Táto metóda kombinuje záznam EKG a meranie kyslosti.

Študuje sa pomocou metódy pH-metry, kyslosti žalúdočnej šťavy, spätného liatia do pažeráka. Účinnosť kombinovanej konzervatívnej liečby hiátovej hernie je možné bez chirurgického zákroku porovnať.

Príznaky porušenia

Porušenie sa vysvetľuje rušením orgánov prechádzajúcich cez hernálny kanál na neobvyklom mieste nemožnosťou návratu. Hlavným dôvodom je náhla kontrakcia svalov bránice alebo krútenie herniálneho vaku. Objavujú sa výrazne bolestivejšie príznaky ako v priebehu ochorenia.

Sú spôsobené poruchami krvného obehu v vysídlených orgánoch, nekrózou tkanív. Bolesť sa strihá, intenzívne, lokalizovaná za hrudnou kosťou, pretrvávajúca, vyžarujúca do chrbta a žalúdka. Pálenie záhy je vnímané ako pocit pálenia. Je tu hojné grganie, potom zvracanie. Brucho je opuchnuté, slabosť sa zosilňuje. Telesná teplota stúpa, niekedy sa pacient trasie.

Pri fibrogastroskopii vykonanej podľa núdzových indikácií sa zistí zmena sfarbenia narušeného úseku zo sivomodrej na čiernu (gangréna). Pacient by mal byť okamžite ošetrený. Jediným spôsobom, ako zachrániť život, je včasné odstránenie zovretých častí orgánov.

Je možné zbaviť sa prietrže bránice bez chirurgického zákroku?

Liečba prietrže pri otvorení pažeráka do pažeráka závisí od stupňa pohybu orgánov pri otváraní kýly, prítomnosti komplikácií, sprievodných chorôb. V prvom stupni je choroba zistená náhodne, neobťažuje pacienta, ale aby zabránila ďalšiemu rozvoju patológie, lekári radia:

 • upraviť stravu - z ponuky by mali byť vylúčené všetky potraviny a jedlá, ktoré spôsobujú zvýšenú fermentáciu, zápchu, zvýšenú sekréciu v žalúdku a prispievajú k zvýšeniu telesnej hmotnosti;
 • normalizovať váhu - dlhý proces, ktorý vyžaduje správnu výživu a fyzickú aktivitu, keďže nie všetky cvičenia je možné vykonávať, mali by ste robiť iba liečebné cvičenia, komplex je potrebné zvoliť za účasti špecialistu;
 • v každodennom živote bude musieť opustiť nosenie závaží;
 • na zabránenie úniku žalúdočnej šťavy do pažeráka v noci sa odporúča spať v polosedacej polohe, zdvihnúť hlavu postele.

Po vyšetrení odhalí každý pacient jednotlivé vlastnosti priebehu, hlavný mechanizmus poškodenia. Podľa tohto princípu sa predpisujú lieky. Na zníženie kyslosti a zabránenie poškodeniu sliznice pažeráka sa používajú tieto látky:

 • antacidá (Almagel, Gastal, Maalox);
 • inhibítory protónovej pumpy (Pantoprazol, Esomeprazol, Omeprazol);
 • antihistaminiká (ranitidín).

Prokinetika (Motilium, Motilak, Trimebutin) pomáha normalizovať svalové kontrakcie. Lieky vitamínu B, cielene ovplyvňujú nervovú reguláciu zvieračov, kardiu, obnovujú epitelové tkanivo.

Na zmiernenie bolesti sa odporúčajú lokálne obaľovacie látky (Almagel A), nesteroidné protizápalové lieky (Ibuprofen, Nurofen) sa predpisujú menej často, pretože samotné látky môžu spôsobiť zápalové procesy v žalúdku..

Ľudovým liekom sa podarilo udržať a posilniť liekovú terapiu. Rôzne bylinné dekorácie plnia rovnaké funkcie ako lieky, ale menej produktívne: semená kôpru a ľanu, kvety harmančeka, koreň sladkého drievka, list senny. Na zmiernenie orgánov, ktoré vyšli v liečiteľoch, sa odporúča, aby pacienti preskočili z horného stupňa na dolný.

Ako sa vykonáva chirurgická liečba??

V druhom alebo treťom stupni HPOD môžu byť účinné iba operácie. Používa sa tiež v počiatočnom štádiu, ak z konzervatívnej liečby neexistujú žiadne výsledky, tráviace orgány pacienta sú vážne poškodené v dôsledku kýly, priebeh ochorenia je komplikovaný a fibrogastroskopia odhaľuje príznaky prekancerózneho poškodenia slizníc..

Rozsah zásahu závisí od veľkosti prietrže hernie a stavu vysídlených častí pažeráka, žalúdka, čreva. Najmenej traumatické je zošívanie natiahnutých väzov bránice, spevnenie väziva-bránice pomocou plastu (s vašimi vlastnými tkanivami alebo s implantovateľnou sieťou). Na špecializovaných klinikách sa na tento účel používa laparoskopia, ktorá skracuje čas na úplné uzdravenie..

V závažnejších prípadoch, v prípade komplikácií, porušenia, okrem plastickej chirurgie, spôsobujú:

 • fundoplikácia - posilnenie zvierača, spojenia žalúdka s pažerákom zabalením spodnej časti žalúdka a jeho pripevnením k brušnej časti pažeráka;
 • gastropexia - upevnenie (posilnenie fixácie) zadnej steny žalúdka k pobrušnici;
 • resekcia pažeráka a nekrotických oblastí uškrtenej prietrže.

Kýla pri otvorení bránice pažeráka v zanedbanom stave spôsobuje vážne poškodenie trávenia a celkového stavu človeka. Malo by sa to vylúčiť pri vyšetrovaní pacientov na iné choroby. Včasné preventívne ošetrenie a kontrola príčin pomáha predchádzať komplikáciám..

Ezofageálna diafragmatická prietrž - hiátová prietrž

Membránová prietrž je forma patologických zmien v bránici, zriedkavo diagnostikovaná v mladom veku. Od približne 36 rokov sa pozoruje zmena činnosti brušných orgánov u 8% vyšetrovaných pacientov a do veku 70 rokov narastie na 62 až 70%..

Klasifikácia bránice prietrže

Patologické zmeny sa zvyčajne objavujú v oslabených oblastiach bránice. Dôvodom ich výskytu sú chyby, ktoré vznikli v dôsledku traumatických zmien alebo potratov. Oba faktory oslabujú telo a narušujú jeho prácu..

Existujú dva typy kýly:

Pri ich diagnostikovaní sa pozornosť venuje prítomnosti herniového vaku, jeho obsahu a herniálnemu portálu.

Traumatický typ diafragmatickej prietrže podľa pôvodu je rozdelený takto:

 1. Falošná bránica prietrže.
  • Žiadny herniálny vak. Príčiny formovania sú následky zranení s vytváraním poškodených oblastí v miestach poškodenia.
 2. Skutočná traumatická bránica prietrže.
  • Má tašku, na ktorej je pokrytá pleura, a herniové brány, ktoré sú zvyčajne príliš veľké.

Traumatické kýly vzniknuté po zraneniach sú častejšie diagnostikované ako nepravdivé kvôli neprítomnosti herniálneho vaku a brány. Pri uzavretých zraneniach sú pravdivé aj nepravdivé.

 1. Falošné netraumatické.
  • S traumatickými vadami sa vyskytujú netraumatické kýly vrodenej povahy. Keď fúzovaná hrudná kosť a brušná dutina zanechávajú lúmen.
 2. Skutočná netraumatická bránica prietrže.
  • Vyskytuje sa v oblasti sternocostálneho trojuholníka - časť hrudníka je oddelená od brušnej dutiny tenkým septom, v ktorom je najzraniteľnejším bodom Bogdalikova medzera.
  • Vyskytuje sa v atypickej lokalizácii - prietrž sa nachádza v oblasti prirodzeného otvoru.

stupňa

Stav prietrže je určený tromi stupňami:

 1. I. stupeň - menšie zmeny v zbierke orgánov:
  • dolná časť žalúdka zasahuje do hrudnej dutiny;
  • kardia sa nachádza v blízkosti križovatky pažeráka - žalúdka;
  • ďalšie časti žalúdka zdvihnuté smerom hore.
 2. II stupeň - malá časť žalúdka vstupuje do pažeráka.
 3. III stupeň - žalúdok sa nachádza nad bránicou

Membránová prietrž podľa klinických prejavov:

 • Funkčné nezrovnalosti.
 • Vysídlenie vnútorných orgánov.
 • Podľa povahy zlyhania pri práci orgánov (stupeň ich ohýbania alebo stlačenia, zmena veľkosti).

Patologické zmeny sa podľa stupňa vývoja delia na:.

 1. Anatomické vlastnosti.
  • Keď pažerák prechádza z hrudnej dutiny do brušnej dutiny, v dôsledku zmenšenia otvoru počas inspirácie sa pažerák prsteň zužuje. Výsledkom toho, čo sa deje, je zväčšenie ohybu pažeráka v diafragmatickom otvore. Brušný segment vstupuje pod ostrým uhlom, tlak v žalúdku sa zvyšuje, polovičný krúžok pažeráka sa pohybuje.
 2. Mechanizmus uzáveru pažeráka.
  • V neprítomnosti výrazného zvierača bránice v srdcovej oblasti sa samotný orgán nezúčastňuje na uzavretí srdca..

Klasifikácia kýly podľa metódy navrhnutej Dr. Petrovským:

 1. axiálne.
  • Existujú dva typy axiálnych hernií: so skráteným pažerákom a bez skrátenia.
 2. paraezofageální hernie.
  • Miesto herniálnej chyby je časť bránice umiestnená na ľavej strane pažeráka. Znakom paraezofágovej hernie je prolaps časti žalúdka do herniálneho vaku, čo môže viesť k obaleniu tela v mieste defektu..

V medicíne sú diafragmatické kýly rozdelené do niekoľkých hlavných typov patologických zmien:

 1. Vrodená vada.
 2. zranený.
 3. Neuropatický, ktorý je výsledkom relaxácie na bránici.
 4. Nachádza sa na bránici v miestach prirodzeného vchodu do pažeráka (prietrž bránice alebo kýla pažeráka).

Dôvody rozvoja

Vývoj patologických zmien s následnou tvorbou bránice prietrže nastáva z nasledujúcich dôvodov.

 1. Abnormálne zmeny v membráne genetickej povahy u novorodencov.
 2. zranenia.
  • Príčinou vývoja bránice prietrže je: prenikajúca rana, úder alebo zranenie tupým predmetom.
 3. Vekový faktor.
  • Vývoj patológie na pozadí minulých chorôb vedúcich k zmene orgánového tónu.
 4. Slabé miesta.
  • V nich sa vyskytujú hrče, ktoré sa objavili v dôsledku zlyhania inervácie jednej alebo viacerých častí bránice, s následným vytvorením herniálneho vaku..
 5. Zvýšený brušný tlak.
  • Vyvolávajúce faktory: podvýživa, pretrvávajúci kašeľ s chronickou bronchitídou, ťažká ťažká sila, obdobie tehotenstva, častá ťažká fyzická práca a stres, obezita.
 6. Chronické gastrointestinálne choroby, zápcha.

Príznaky bránice hernie pažeráka

Všetky typy diafragmatických hernií majú podobný charakter symptomatológie, čo sa prejavuje poruchami hornej časti gastrointestinálneho traktu..

 1. Časté fúkanie vzduchu.
  • Symptóm indikuje poruchu bránice, vďaka ktorej veľké množstvo vzduchu neustále vstupuje do zažívacieho systému.
 2. Horšie pálenie záhy na svahoch.
 3. nadúvanie.
 4. Bolesť v hrudi.
  • Príznaky naznačujú porušenie alebo stlačenie časti orgánov umiestnených v herniálnom vaku.
 5. Menšie krvácanie, čiastočná anémia.
  • Príznaky sú vysvetlené zraneniami na stenách pažeráka, ktoré sa nachádzajú v herniálnom vaku.

Najťažšie je diagnostikovať počiatočné štádium vývoja diafragmatickej prietrže. Na tom sú rozmery patologických zmien ťažko viditeľné - rozmery prietrže sú malé, ale príznaky sa neobjavujú.

Možné komplikácie

Odlievanie obsahu žalúdka do pažeráka, prenikanie kyslého média do záhybov vedie k stenčeniu jeho sliznice. Ak k tomu dôjde často, môže dôjsť k narušeniu integrity stien pažeráka.

Medzi komplikácie, ktoré sa môžu objaviť v dôsledku bránice prietrže, patria medzi najnebezpečnejšie:.

Komplikácia porušenia diafragmatickej prietrže sa týka podmienok, pri ktorých je potrebný okamžitý zásah odborníkov.

diagnostika

Prítomnosť prietrže bránice pomáha určiť množstvo charakteristických symptómov a štúdia problému pomocou ambulantných inštrumentálnych metód. Pri výskume použitia:

 1. Röntgenový kontrast.
  • Röntgenové vyšetrenie kontrastným činidlom. Tekutina opitá pred štúdiou sa monitoruje v pažeráku s fixáciou existujúcich výčnelkov.
 2. Fibrogastroduodenoskopia (FGDS).
  • Skúška sa vykonáva pomocou prístroja pozostávajúceho z tenkej zaťahovacej trubice, z ktorej sa informácie prenášajú na monitor. Teleskopická trubica je vložená do pažeráka a žalúdka a lekár vizuálne identifikuje oblasti s patológiou.
 3. pH meter.
  • Štúdia sa týka nepriamych typov diagnostiky. Táto metóda pomáha identifikovať vývoj diafragmatických vredov v ranom štádiu..

Tipy na výživu

Diétna výživa je jedným z hlavných komplexných prostriedkov na liečbu bránice prietrže. Ako pri iných ochoreniach tráviaceho traktu a tráviaceho systému, lekári odporúčajú množstvo pravidiel a stravu.

diéta

Hlavným pravidlom stravy je vylúčenie mastných odrôd rýb a mäsa, slaných a vyprážaných potravín, sýtených a alkoholických nápojov z potravín. Uvedené jedlo zvyšuje sekréciu žalúdočnej šťavy a je ťažké ho stráviť.

Odborníci na výživu rozdeľujú jedlo na povolené a zakázané. Nasledujúce potraviny sa odporúčajú na zníženie objemu alebo úplné vylúčenie z vašej stravy:

 • citrusové plody a ich šťavy;
 • čokoláda a nápoje obsahujúce kakao, kávu;
 • studené mliečne výrobky a koktaily;
 • horúce korenie a chuťové prísady vrátane cesnaku a cibule;
 • všetky druhy mäty;
 • hrozno;
 • kukurica;
 • paradajky a paradajková pasta v mäse a iných jedlách;
 • mliečne výrobky s vysokým obsahom tukov;
 • potraviny s vysokou kyslosťou;
 • pečivo s hrubými vláknami.

Neexistuje žiadna osobitná strava pre pacientov s diafragmatickou kýlou. Pri chorobách tráviaceho traktu je potrebné dodržiavať všeobecné stravovacie odporúčania. Zoznam povolených potravín, ktoré neovplyvňujú bránicu, zahŕňa.

 • obilniny pripravené na základe mliečnych výrobkov (mlieko, maslo);
 • olúpané pečené zemiaky;
 • varená zelenina: brokolica, mrkva;
 • zeleninové polievky;
 • pečené ovocie: banány, jablká
 • parené jedlá: miešané vajcia, kastról;
 • morský kel;
 • dietetické mäsové výrobky: králičie mäso, morčacie mäso, chudé hovädzie mäso, mladé kuracie mäso;
 • morské a riečne ryby s nízkym obsahom tuku;
 • prírodné mliečne výrobky: jogurt, strúhaný syr, nízkotučné kozie mlieko, jogurt, nízkotučný tvaroh.

Odporúčania výživy

Pri diéte je dôležitá strava spolu s diétou. Existuje mnoho pravidiel, ktoré pomáhajú predchádzať negatívnym reakciám a komplikáciám vyplývajúcim z asimilácie potravy v tráviacom trakte..

 1. Frakčný režim.
  • Rozdelenie potravín na menšie porcie, pri použití dennej normy potravín v 5 až 7 dávkach, je prejedanie vylúčené a uľahčuje sa asimilácia..
 2. Ľahká večera.
  • Menu pre posledné jedlo, ktoré vylučuje silnú večernú aktivitu a stres na tráviaci trakt.
 3. Zákaz spánku po jedle.
  • Optimálne - 3-4 hodiny po jedle, minimálne - 1,5-2.
 4. Separácia kalórií.
  • Potraviny s najvyšším počtom kalórií, napríklad výrobky rýchleho občerstvenia, by sa mali jesť ráno, maximálne na obed.
 5. Strata váhy.
  • Nadváha je príčinou mnohých chorôb vrátane zažívacieho traktu. Tento problém sa musí vyriešiť diétnymi metódami a aeróbnym cvičením: jazda na bicykli, chôdza, jogging, lyžovanie, plávanie. Môžete chodiť na čerstvý vzduch.

Liečba hiátovej prietrže

V závislosti od miesta a závažnosti prietrže pažeráka sa predpisuje liečba, ktorá zastaví patologické zmeny v otvorení bránice. Medzi možné patológie patrí lekársky zásah:

 • neuropatickej;
 • traumatické (pravdivé a nepravdivé);
 • hernia pažeráka;
 • vrodený.

Tieto typy chorôb sa liečia dvoma spôsobmi: konzervatívnym a chirurgickým.

prípravy

V prípade diafragmatickej prietrže:

 • nevýznamný;
 • patologické zmeny sú neviditeľné;
 • je v počiatočnej fáze vývoja;
 • nepredstavuje vážne nebezpečenstvo;
 • existujú kontraindikácie pre chirurgický zákrok,

predpísať konzervatívnu terapiu.

Po sérii vyšetrení sa odporúčajú lieky:

operácie

O operácii sa rozhoduje po určení príčin, štúdiu povahy symptómov a ďalších faktorov naznačujúcich prítomnosť diafragmatickej prietrže.

Úlohou operácie je návrat peritoneálnych orgánov na miesto, odstránenie prietrže pažeráka, vytvorenie antirefluxnej bariéry. Sú možné tri typy operácií:

 1. Upevnenie časti žalúdka upevnením na prednú stenu brucha.
 2. Hemming brušnej dutiny v oblasti prolapsu orgánov.
 3. Upevnenie dolnej časti žalúdka zošitím na steny pažeráka.

Aktiváciou otvoru medzi žalúdkom a pažerákom sa odstráni bráničná hernia. Znížením diery spájajúcej pažerák a bránicu sa dutina brucha fixuje lemovaním.

Inovatívnou chirurgickou metódou na odstránenie prietrže je laparotómia. Torakotómia je niekedy obsolétnejším postupom..

Po operácii sú pacienti prakticky okamžite v prevádzke, je však vítaná rehabilitácia alebo šetriaci režim. S priaznivým výsledkom je pacient prepustený na štvrtý deň.

Ľudové lieky

Aj v prípade tradičnej medicíny sa odporúča, aby sa pri počiatočnej forme bránice prietrže a neprítomnosti patologických odchýlok použili prostriedky založené na predpisoch liečiteľov od ľudí.

K dispozícii tradičná medicína, jeden a pol tucta liekov z liečivých rastlín, ktoré pomáhajú zlepšovať pohodu pacienta:

 1. Propolisová tinktúra s mliekom.
  • 30 kvapiek látky sa rozpustí v ¼ pohára mlieka. Liek sa užíva ráno a večer..
 2. Slabý čaj mäty.
  • Po uvarení sa čaj ochladí. Látka zmierňuje príznaky pálenia záhy..
 3. Harmančekový čaj.
  • Spôsob prípravy a príjmu je identický s čajom mäty piepornej. Harmanček zmierňuje nepohodlie v pažeráku a odstraňuje pálenie záhy.
 4. zázvor.
  • Čistím a krájam koreňovú plodinu.
 5. Vývar kúpil v mlieku.
  • 25 g nakúpené sa zmiešajú s 0,5 litra mlieka, povarené 2-3 minúty, ochladené, dekantované. Pitie sa používa v dopoludňajších a večerných hodinách na 2 polievkové lyžice. l.
 6. Kozie mlieko.
  • Produkt sa vypije 1 pohár dvakrát denne, mierne sa zahrieva.
 7. Zemiaková šťava.
  • Používa sa iba čerstvá šťava, 1/3 šálky, dvakrát denne počas 1,5 až 2 týždňov.
 8. Dandelion Juice.
  • Stonky, umývanie a sušenie, nakrájané na kúsky, nasledované vytlačením šťavy. Recepcia: 2 dezertné lyžice raz denne.
 9. Semená anízu.
  • 1 lyžička rozdrvené semená anízu sa varia v pohári vriacej vody a trvajú 5-7 minút. Kvapalina je rozdelená na tri rovnaké časti a je vypitá po celý deň.
 10. Veľkoprietoková topánka.
  • Rastlina v množstve 1 dezertu nalejte 200 ml vriacej vody. Po tom, čo trvali 2 hodiny, vypite celý deň niekoľko dúškov.
 11. Osiková kôra.
  • Vývar sa pripravuje zo surovín v pomere: jeden (so sklíčkom) podľa umenia. l kôra na jednu pohár vriacej vody. Látka sa nadávkuje až do úplného ochladenia. Prefiltrujte a vypite 2 polievkové lyžice. l pred jedlom počas dňa.
 12. Spiraea.
  • 25 g lúčna lúka sa naleje pohárom vriacej vody, trvá na tom, že sa považuje za prírodné anestetikum. Pite pomaly, v malých dúškoch, z času na čas sa zastavte.

Z rastlinných prípravkov, ktoré sa používajú na liečbu komplikovanej patológie, sú populárne:

 1. Kmín, farba sedmokráska, angreštový list, lístky mäty.
  • Všetky suroviny sa berú v rovnakých pomeroch, miešajú sa, varia sa a vylúhujú ako čaj. Na jedno podanie látky budete potrebovať lyžičku na zákusok bez podložného sklíčka.
 2. Shandra, cinquefoil, nevlastná matka, púpava, mäta, koreň angeliky.
  • Byliny sa zmiešajú s drveným koreňom anjela v rovnakých pomeroch. 1 polievková lyžica. l pomocou podložného sklíčka sa zmes naleje vriacou vodou, varí sa 5-7 minút pri nízkej teplote, filtruje sa a naleje sa do sklenenej misky. Vývar sa vyberie 25 až 30 dní na 250 g. Pije sa celý deň a sleduje techniku ​​pitia v malých dúškoch. Po 15 dennej prestávke sa ošetrenie opakuje..
 3. Farba vresu, agátu, prvosienky je zmiešaná s koreňom angeliky, listom mäty a banánovníka.
  • Všetky suroviny, rovnako ako v skôr opísaných receptoch, sa berú v rovnakých pomeroch. 1 polievková lyžica. l zbierka nalejte pohár vriacej vody, trvajte na tom, kým nápoj nebude horúci. Filtrujte a pite dvakrát, ráno a večer, 10 minút pred jedlom.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla by mala byť operovaná bez ohľadu na miesto vzniku, aj keď nespôsobuje žiadne poruchy a bolesti. Dnes vo väčšine prípadov používajú chirurgovia siete na hernie a vďaka napätiu vo vlastných tkanivách sa eliminujú iba malé výčnelky..
Ak tradičné spôsoby liečby neprinášajú úspech alebo nedávajú nádej na dožitie, začnú používať rôzne alternatívne spôsoby liečby rakoviny žalúdka.
Prolaps žalúdočnej sliznice do pažeráka je patologický stav, ktorý sa často vyskytuje u pacientov s dyspeptickými poruchami fibrogastroduodenoskopie. Časť horného záhybu žalúdočnej sliznice (alebo dokonca celej) voľne prechádza do lúmenu pažeráka..