loader

Hlavná

Späť

Diafragmatická kýla u detí: čo to je a ako sa lieči?

Ak lekári majú vážne diagnózy pri narodení alebo v detskom veku, rodičia sa často obávajú chorôb, pretože presne nevedia, o aký druh patológie ide, ako sa prejavuje a čo je nebezpečné. Jednou z týchto diagnóz môžu byť diafragmatické kýly, ktoré sa tvoria v dôsledku abnormalít vnútromaternicového vývoja alebo iných problémov..

Čo je diafragmatická prietrž u detí
Diafragmatické kýly u detí sú najčastejšie vrodené av zriedkavých prípadoch získané defekty bránice, ktoré vedú k vytlačeniu brušných orgánov do hrude. V tomto prípade trpia funkcie orgánov oboch dutín. V súvislosti s nástupom prenatálnej skríningovej ultrazvukovej diagnostiky sa dnes identifikácia týchto malformácií zvýšila, vyskytujú sa s frekvenciou jedného z 2 - 4 tisíc novorodencov..

príčiny
Defekt sa môže vytvoriť asi za 4 týždne embryonálneho vývoja, keď sa medzi perikardiálnu dutinu a brušnú dutinu položí špeciálna membrána. Keď sa zastaví rozvoj určitých svalových skupín v určitých oblastiach bránice, vznikajú hernie s herniovými vakmi a stenami z brušných a pleurálnych vrstiev. Pri falošnej hernii sa v bránici vytvárajú diery, cez ktoré sa brušné orgány voľne pohybujú do hrudnej dutiny, pretože pľúca sú v zbalenom stave. Vrodené bráničné kýly sa často kombinujú s hypopláziou (nedostatočným vývojom) pľúc, poruchami srdca a nervového systému, abnormalitami tráviacej trubice..
Získaná bránica hernie sa vyskytuje v dôsledku poranení hrudníka a brušnej dutiny, s poranením bránice.

Príznaky bránice hernie u detí
U detí môže mať každý typ diafragmatickej prietrže svoje špecifické príznaky. Medzi rôznymi symptómami sa však dajú rozlíšiť dva vedúce syndrómy:
- kardiopulmonálne poruchy s intratorakálnym napätím (s diafragmatickými pleurálnymi kýlami)
- gastroezofageálne poruchy (s kýlami pažeráka v bránici).
Ak sa do hrudnej dutiny presunul významný počet orgánov v brušnej dutine, príznaky zlyhania dýchacích ciest sa rýchlo zvyšujú, objavujú sa okamžite po narodení alebo po niekoľkých hodinách. Existuje cyanóza a dýchavičnosť, pokožka a sliznice sú tmavomodré. Na strane kýly existuje asymetria hrudníka s vydutým medzirebovým priestorom a nedostatočný pohyb tejto časti hrudníka počas dýchania. Súčasne žalúdok vyzerá škvrnitý, prepadnutý. Pri počúvaní hrude sa zistí oslabenie alebo nedostatočné dýchanie. Srdcové tóny sa určujú na pravej strane v dôsledku posunu srdca, cez hrudný zárez sa počuje striekanie a hluk čreva..
Pri kýloch menšej veľkosti sú prejavy menej výrazné. Zistená hodnota:
- dýchavičnosť a modrosť s plačom, nepokoj alebo kŕmenie, so zmenou polohy tela
- príznaky sa objavujú u starších detí vo forme zvierania stien žalúdka s bolesťou, nevoľnosťou, zvracaním a zvýšenou úzkosťou..
Pri malých veľkostiach hernií a ich pravostrannej lokalizácii nemusí byť klinika k dispozícii, ale vyšetrenie môže odhaliť určité premiestnenie srdca a poruchy jeho práce..
Parasternálne (peri-sternálne) hernie zvyčajne dávajú klinike v predškolskom a školskom veku bolesť v epigastrickej oblasti, nevoľnosť alebo zvracanie, bez respiračných a vaskulárnych porúch.
Hernie bránice poskytujú regurgitáciu, grganie, zvracanie, tvorbu refluxnej ezofagitídy.

diagnostika
Diagnostika je založená na prenatálnom ultrazvukovom skríningu počas materskej dovolenky. Štúdia odhaľuje pohyb brušnej dutiny do hrudníka. Po narodení je hlavnou metódou rádiografia s detekciou črevných slučiek na hrudi, srdce sa posunie do strany, pľúca sa napnú. Pri uskutočňovaní kontrastnej štúdie sa črevné slučky naplnia suspenziou v hrudnej dutine. Ultrazvuk ukazuje premiestnenie brušných orgánov do hrude.

Liečba bránice prietrže u detí
Ako liečiť diafragmatickú prietrž u detí? Odpoveď je jednoznačná - iba rýchlo, s dlhou, asi 48 hodín, prípravou dieťaťa na chirurgický zákrok. Vykonáva sa dekompresia (kompresia) žalúdka katétrom, ako aj intubácia dieťaťa s jeho prenosom na umelú kontrolovanú ventiláciu pľúc. Infúzna terapia sa tiež vykonáva na odstránenie metabolických porúch a metabolických porúch. O tom, ako liečiť diafragmatické kýly u detí a kde to urobiť, sa rozhodne hneď po narodení podľa všeobecného stavu. Deti zvyčajne dopravu neznášajú dobre, takže terapia sa začína okamžite v nemocnici a pokračuje v podmienkach jednotky intenzívnej starostlivosti o prepravu novorodencov. Po stabilizácii všetkých životných funkcií sa vykoná operácia..
Stupeň naliehavosti operácie je určený kardiovaskulárnymi poruchami a respiračným zlyhaním..
Počas prevádzky:
- pohyb brušných orgánov z hrudníka na svoje obvyklé miesto
- zošívanie alebo oprava defektov bránice pomocou hypoalergénnych inertných materiálov alebo vlastných tkanív
- vykonávanie po operácii predĺžené vetranie pľúc pre ich úplné rozšírenie.
Iba malé kýly na pravej strane s obsahom prietrže vo forme pečene nie sú podrobené chirurgickému ošetreniu..

Prevencia bránice prietrže u detí
Špecifická profylaxia vrodenej diafragmatickej hernie nebola vyvinutá. Pri prenatálnej diagnostike a detekcii závažných viacnásobných defektov bránice sa problém potratov vyriešil.

komplikácie
Hlavné komplikácie prietrže sú:
- kardiovaskulárne zlyhanie
- respiračné zlyhanie
- sekundárna infekcia, najmä pri dlhodobej mechanickej ventilácii
- vývoj refluxnej choroby.

účinky
Prognóza je nepriaznivá v 30 - 50% prípadov z toho dôvodu, že pri včasnom vývoji prietrže sú pľúca nedostatočne vyvinuté a nemôžu úplne vykonávať svoje funkcie. Pri dlhšej operácii sú možné pneumónia a kardiovaskulárne poruchy.

ďalej
U detí existujú kýly:
- pravé a falošné bráničné hernie
- parasternálny (periosternálny)
- hiátová prietrž.

Membránová prietrž u dojčiat

Membrána prietrže u novorodencov je pohyb orgánov nachádzajúcich sa v brušnej dutine do hrude v dôsledku prítomnosti vrodenej chyby v bránici..

Ochorenie je pomerne zriedkavé - približne v jednom prípade z rokov 2000 - 4000 (podľa rôznych štatistík).

patogenézy

Vznik defektu začína vo štvrtom týždni embryonálneho vývoja, v štádiu ukladania membrány medzi brušnú dutinu a perikardiálnu dutinu plodu. Pozastavenie vývoja jednotlivých svalových štruktúr v niektorých častiach bránice vyvoláva výskyt prietrže s herniovým vakom.

Steny vaku sú tvorené seróznymi membránami pleurálnych a brušných listov. Týmto spôsobom dochádza k vytváraniu skutočných kýly..

Vznik falošnej hernie je spôsobený pohybom (cez otvor cez bránicu) brušných orgánov, ktoré nie sú zakryté herniovým vakom do hrudníka bez obmedzení, v dôsledku čoho sa vyvíja syndróm intratorakálneho napätia..

Najbežnejšou formou falošnej hernie je Bogdaleková hernia, ktorá sa vyznačuje prienikom orgánov z brušnej dutiny do hrudnej dutiny cez štrbinovitý zadný parietálny defekt v bránici..

Ak má dieťa herniu bránice, závažnosť jeho stavu je určená dvoma faktormi:

 1. Objem vytlačených častí orgánov;
 2. Prítomnosť sprievodných defektov, z ktorých sú najčastejšie diagnostikované:
 • srdcové defekty;
 • hypoplázia pľúc (dá sa vyjadriť v rôznej miere);
 • problémy s tráviacim traktom;
 • ochorenie obličiek
 • malformácie nervového systému.

Extrémne závažný priebeh je charakteristický vrodenou bráničnou prietržou sprevádzanou zlyhaním pľúc. V tomto prípade ani chirurgický zákrok nevedie k zlepšeniu stavu dieťaťa.

Z najzávažnejších srdcových patológií je potrebné uviesť takzvaný „modrý defekt“ (alebo Fallotov tetrad) a spoločný arteriálny kmeň, v ktorom sa dve základné cievy neodchýlia od srdcovej základne, ale jedna.

Pretože prítomnosť prietrže vedie k porušeniu venózneho výtoku do srdca, plod sa vyvíja a má nedostatočnú telesnú hmotnosť. Môže sa tiež vyvinúť hypoplázia ľavej komory..

Membrána hernia je niekedy jednou zo súčastí choroby pri niektorých genetických poruchách..

príčiny

Doteraz neexistuje presná definícia príčin a mechanizmov vedúcich k výskytu takýchto kýly počas prenatálneho obdobia. Existuje predpoklad, že priaznivé pozadie pre vývoj choroby je vytvorené:

ťažké tehotenstvo;

prítomnosť niektorých chronických ochorení dýchacieho systému u ženy;

fyzická aktivita pri nosení dieťaťa;

užívanie niektorých liekov;

zlé návyky (fajčenie, pitie).

Výsledkom je narušenie normálneho procesu vnútromaternicového ukladania fetálnych orgánov, čo vedie k výskytu nedostatkov vo vývoji bránice..

Klasifikácia bránice prietrže

Klasifikácia kýly sa vykonáva podľa takých kritérií, ako je pôvod a lokalizácia.

Vrodený typ bráničnej prietrže sa delí na:

diafragmatický pleurálny (pravdivý a nepravdivý);

parasternálny periosternal (true);

hiátová prietrž.

Medzi získané hernie patrí falošná traumatická hernia.

Najbežnejšími typmi sú bránice bránice a hiátové hernie..

Membrána je svalový dýchací akt, ktorý oddeľuje hrudník a brucho. Ako už bolo uvedené, kýla sa vyskytuje počas vývoja plodu. V dôsledku pôsobenia určitých faktorov je proces formovania bránice narušený a je v ňom vytvorená diera..

Orgány, ktoré ním prenikajú, vyvíjajú tlak na pľúca dieťaťa, vedú k ich splošteniu a narúšajú normálny vývoj..

Diera sa môže vytvoriť takmer na každej strane bránice, ale vo väčšine prípadov je umiestnená vľavo. V skutočnosti je bránica prietrže výsledkom neúplnej fúzie pleuroperitoneálnej membrány plodu, čoho dôsledkom je to, že časti orgánov nachádzajúce sa v brušnej dutine vstupujú do hrude..

Obsah herniálneho vaku môže byť hrubé a tenké črevo, časť žalúdka, slezina. Do patologického procesu sú zapojené všetky ďalšie orgány..

Najzávažnejšie následky prietrže bránice sú kompresia pľúc a ich hypoplázia. Špecifickosť takýchto hernií spočíva v tom, že pri jednostrannom usporiadaní sa proces rozširuje na obe pľúca.

príznaky

Ak má plod diafragmatickú prietrž, pravdepodobnosť predčasného pôrodu je pomerne vysoká. Vzhľadom na svoju malú veľkosť nie je vylúčený asymptomatický priebeh choroby. Možno rozvoj charakteristických komplikácií s typickými prejavmi mozgového intraventrikulárneho krvácania, zlyhania povrchovo aktívnej látky a sepsy.

Ak je diafragmatická hernia významná, prejav symptómov je primárne spojený s procesom kompresie pľúc a zhoršenou normálnou cirkuláciou v dôsledku vytesnenia mediastína a srdca..

1. Deti s touto patológiou sa môžu narodiť zdravo vyzerajúce, ale príliš neplakajú, pretože pľúca sa nedokážu úplne rozvinúť a dýchanie je výrazne ťažké..

2. Ďalším hlavným príznakom choroby je cyanóza. S jeho skorým prejavom a rýchlym rastom môže dieťa zomrieť prvý deň po narodení.

Prognóza sa zhoršuje v priamom pomere k času rozvoja cyanózy: čím skôr sa prejaví, tým je menej pravdepodobné, že dieťa zachráni.

3. Niekedy sa cyanóza vyskytuje po atakoch asfyxie spôsobenej kŕmením. Dieťa sa začne dusiť, zmení farbu na modrú, pri dýchaní sú zapojené pomocné svaly.

Takéto príznaky môžu zmiznúť, ak držíte dieťa vo zvislej polohe alebo ho položíte na bok na strane lokalizácie bráničnej prietrže..

Prítomnosť atrofických záchvatov by mala byť základom röntgenového vyšetrenia na potvrdenie (vyvrátenie) diagnózy diafragmatickej prietrže.

4. Kašeľ nie je charakteristickým znakom tejto patológie..

5. V niektorých prípadoch sa pozoruje zvracanie.

6. Srdcová aktivita zostáva spočiatku normálna, ale môže sa dramaticky zhoršiť v dôsledku častých záchvatov zadusenia. Pozorovalo sa zrýchlenie srdcového rytmu.

7. Jedným z najdôležitejších príznakov hernie bránice je dextrocardia, mimoriadne zriedkavá vrodená anomália, pri ktorej je podstatná časť srdca umiestnená na pravej strane (symetrická k normálnemu miestu). Mnoho autorov je presvedčených, že pred röntgenovým vyšetrením je možné klinicky zistiť príznak „vysídleného srdca“. Pri vizuálnom vyšetrení je viditeľná asymetria hrudníka: mierne napučiava a je nehybný na strane miesta prietrže. Opačná strana hrudníka klesá.

8. Prítomnosť pľúcnej hypoplázie vedie k prejavu ťažkého respiračného zlyhania od okamihu upnutia pupočnej šnúry v súvislosti s prechodom dieťaťa na spontánne dýchanie. Charakterizované prejavmi tachypnoe (rýchle povrchové dýchanie), prehĺtaním vzduchu a následným nadúvaním, rozvojom cyanózy, tachykardie, bradykardie a následným potlačením všetkých vitálnych reflexov.

Dýchanie je niekedy sprevádzané hlasnými kovovými zvukmi (tzv. Peristaltické zvuky čreva) čreva čreva. Počas dýchania epigastrický útlm ustupuje.

9. Keď oneskoríte pomoc dieťaťu, cyanóza sa zintenzívni, koža sa zafarbí, nedostatok kyslíka vedie k významnému zhoršeniu dýchacieho procesu a postupnému predlžovaniu dýchacích prestávok. V dôsledku toho môže novorodenec zomrieť.

10. Hmotnosť detí, ktoré žili niekoľko týždňov, sa nezvyšuje alebo dokonca neznižuje. Tiež pozorované:

 • úplný nedostatok chuti do jedla;
 • príznaky anémie;
 • črevné krvácanie;
 • zápal pľúc.

Metódy diagnostiky diafragmatickej prietrže

Prenatálna diagnostika

Takáto diagnostika sa vykonáva pomocou ultrazvukového alebo magnetického rezonancie..

Polyhydramniá sa objavujú u ženy, ktorej príčinou je nadbytok pažeráka plodu v dôsledku premiestnenia jeho vnútorných orgánov a narušenia procesu prehltnutia plodovej vody..

Diagnóza sa stanoví po zistení častí brušnej dutiny v hrudníku.

Niekedy v projekcii srdcových komôr môžete vidieť peristaltické črevo umiestnené vedľa tekutiny vnútri.

Za ďalší príznak bráničnej prietrže sa považuje absencia bubliniek žalúdočného plynu v brušnej dutine..

Detekcia v pravej pleurálnej dutine žlčníka naznačuje posun pečene do tejto zóny.

Charakteristickým znakom je vytlačenie srdca a mediastína pod tlakom herniálneho vyčnievania zo stredovej čiary..

Kvapka sa u plodu často vyvíja a vyvíja sa na pozadí zablokovaného venózneho odtoku.

Diferenciálna diagnostika sa vykonáva s týmito patológiami:

 • bronchogénne cysty;
 • nádory mediastínu;
 • adenomatózna cystická pľúcna transformácia.

Rast a vývoj plodu, ako aj dynamika polyhydramnéz a kvapiek sa monitorujú prostredníctvom sériových ultrazvukových štúdií..

Dôležitú úlohu pri diagnostike choroby hrá amniocentéza - špeciálny invazívny postup, ktorého podstatou je prepichnutie amniotickej membrány, aby sa získala ďalšia vzorka plodovej vody a vykonala laboratórna analýza..

Stanovenie prítomnosti zložiek pľúcnych povrchovo aktívnych látok v plodovej vode umožňuje vyhodnotiť úroveň jej produkcie hypoplastickými pľúcami a zrelosť plodu..

V prípade diagnostikovania hernie bránice sa vyžaduje konzultácia pozostávajúca z perinatológa, genetika, pôrodníka, resuscitátora, pediatrického chirurga, aby sa prediskutovala prognóza patológie, miesta pôrodu a jej metódy, ako aj terapia, ktorá po nej nasleduje..

V súčasnosti neexistujú dostatočne presné metódy na identifikáciu pacientov, ktorých pľúca môžu zabezpečiť nezávislú výmenu plynu. Z tohto dôvodu zostáva otázka možnej potreby ukončenia tehotenstva dosť relevantná..

Jedným z kritérií na určenie prognózy (do určitej miery) zostáva index pomeru veľkostí hlavy a pľúc, ktorý sa počíta pomocou osobitného vzorca. Pri indexe menšom ako 1 je úmrtnosť 100%, ak je index 1,4, úmrtnosť je nulová. V prípade priebežných ukazovateľov sa percento pohybuje v rozmedzí 50 - 60%.

Diagnóza po narodení

Na objasnenie diagnózy po narodení dieťaťa je potrebné najskôr vykonať röntgenové vyšetrenie.

Rádioskopia a rádiografia odhaľujú nepravidelne tvarované osvietenie pripomínajúce plást s lokalizáciou na zodpovedajúcej strane hrudníka. V niektorých prípadoch sa berú do úvahy takzvané „okrúhle tiene“..

Srdce je v podstate posunuté doprava.

Membránová kupola je takmer nerozoznateľná.

Zriedená suspenzia síranu bárnatého (nazývaného aj „kaša bária“) umožňuje presne vidieť umiestnenie časti žalúdka, čriev a iných brušných orgánov v hrudníku. Je potrebné poznamenať, že pri použití tejto metódy s výraznou cyanózou je významné riziko. V takýchto prípadoch je výhodný jodurón..

Pri röntgenovom vyšetrení je potrebné mať na pamäti vysokú polohu bránice (relaxácia) - je často výsledkom ochrnutia počas pôrodu traumatickej alebo vrodenej povahy..

Vykonáva sa diferenciálna diagnostika, aby sa vylúčili nasledujúce patológie:

 • intrakraniálne krvácanie;
 • vrodené chyby;
 • pľúcne cysty;
 • vrodené srdcové defekty (vrátane dextrocardie);
 • atelektáza (stav, ktorý sa vyvíja, keď je narušená ventilácia alveol, v dôsledku ktorej ustupujú);
 • ezofágová atrézia;
 • nádory pečene - táto diferenciácia sa vykonáva s pravostranným umiestnením otvoru s prolapsom pečene. V tomto prípade je scintigrafia vylúčená obličková dystopia..

Liečba počas tehotenstva

Pri závažných formách hernie bránice sa často vykonáva vnútromaternicová liečba. Jedna z najmodernejších techník sa nazýva fetoskopická korekcia fetálnej tracheálnej oklúzie alebo FETO.

Operácia sa uskutočňuje cez malú dierku v tkanive. Vykonanie postupu sa odporúča medzi 26. a 28. týždňom tehotenstva. Jeho podstata spočíva v zavedení špeciálneho balóna do priedušnice dieťaťa. Má stimulačný účinok na vývoj pľúc dieťaťa. V budúcnosti (počas tehotenstva, počas pôrodu alebo po narodení dieťaťa) sa balón odstráni.

Implementácia fetoskopickej korekcie je možná iba v špecializovaných chirurgických centrách a iba vtedy, keď je šanca na prežitie novorodenca minimálna bez chirurgického zákroku. Ani úspešná operácia nie je zárukou uzdravenia dieťaťa: pravdepodobnosť uzdravenia nie je viac ako 50%.

Operácia je spojená s určitým rizikom: jej implementácia môže spôsobiť predčasné narodenie alebo prasknutie bránice..

Pri miernej alebo miernej prietrži je lepšie odložiť operáciu a dynamicky monitorovať vývoj plodu..

Liečba po pôrode

Na zabezpečenie normálneho dýchania sa v prvých hodinách po narodení dieťaťa vykonáva ventilácia.

Pri diafragmatickej prietrži u novorodencov zostáva jedinou metódou chirurgický zákrok. V prípade asfyxického porušenia alebo príznakov prasknutia bránice sa toto vyšetrenie vykoná bezodkladne.

Počas prvého štádia chirurgického zákroku u dieťaťa sa v prípade malého objemu brušnej dutiny, ktorý nezaujíma orgány odobraté z pleurálnej časti, vytvorí umelá ventrálna prietrž.

Druhá etapa sa vykonáva po období 6 dní až roku odo dňa prvej operácie. Počas druhého zákroku sa odstráni umelá prietrž. Vykonáva sa tiež drenáž pleurálnej dutiny..

Bohužiaľ je potrebné poznamenať, že pravdepodobnosť komplikácií po takýchto operáciách je pomerne vysoká a predstavuje približne 50%. Najčastejšie sa vyskytujúce udalosti sú:

 • všeobecné komplikácie: horúčka, poruchy rovnováhy voda-soľ, depresia dýchacieho centra;
 • pľúcne komplikácie: zápal pľúc, opuchy, pohrudnice;
 • komplikácie orgánov nachádzajúcich sa v brušnej dutine - najmä rôzne typy intestinálnej obštrukcie;
 • výrazné zvýšenie vnútrobrušného tlaku na pozadí obmedzenia motorickej funkcie bránice a stlačenie dolnej dutej veny.

Pri paraezofágovej hernii, ktorá sa vyznačuje umiestnením v blízkosti pažeráka, dochádza po operácii najčastejšie k relapsom.

Aby sa im zabránilo po ukončení obdobia dojčenia, je potrebné, okrem prísneho dodržiavania lekárskych predpisov, dodržiavať aj terapeutickú diétu určenú osobitne pre tieto prípady..

Počas pooperačného obdobia by malo byť dieťa mechanicky vetrané s predĺženým typom.

Nežiaduce účinky po chirurgickej liečbe sa môžu pozorovať v 10 - 30% prípadov.

Ďalšie informácie o tejto chorobe nájdete vo videu:

metodológie

Intervencia sa výhodne uskutočňuje medzi 26-30 týždňami tehotenstva, pretože zavedenie balóna skôr ako v tomto období môže spôsobiť poškodenie priedušnice. Do amniotickej dutiny sa vloží fetoskop a privedie sa do úst plodu, čím sa zabráni placente. Potom sa zavedie do ústnej dutiny a postupuje pozdĺž hrtanu, priedušnice až do rozdvojenia, po čom sa balón nafúkne zavedením 0,8 ml fyziologického roztoku. Po tom, čo je lekár presvedčený o správnej polohe balónika pomocou embryoskopie alebo ultrazvuku, je zariadenie odpojené od mikrokatétra. Po vyhodnotení stavu plodu a matky sa embryo vyberie a postup sa považuje za ukončený. Prvú 24–48 hodín je v nemocnici sledovaná tehotná žena s nepretržitým monitorovaním plodu, potom sa poloha plodu a balónika monitoruje každé dva týždne pred pôrodom..

Obrázok 2 | Spôsob zavedenia balónika pomocou fetoskopu

Obrázok 3 | Technika balónikovej oklúzie priedušnice v 26. týždni tehotenstva. A - fetálna epiglottis (e), B - tracheálne rozdvojenie, C - balón (b) s mikrokateterom (m), D - balón (b) po otvorení.

Odstránenie balóna sa uskutoční v 34. týždni pomocou opakovanej fetoskopie alebo punkcie balónom pod ultrazvukovým vedením.

V priebehu štyroch až ôsmich týždňov sa pľúca vyvíjajú intenzívne, významne sa zväčšujú a vytesňujú orgány brušnej dutiny. Tým sa súčasne dosiahne zníženie pľúcnej hypoplázie a zníženie hernia..

Obrázok 4 | MRI pred zákrokom (vľavo) a 4 týždne po inštalácii balóna (vpravo).

Výhoda oklúzie tracheálneho balónu oproti postnatálnemu chirurgickému zákroku bola potvrdená mnohými štúdiami. V porovnaní s „nastávajúcou“ taktikou je vysoká miera prežitia; percento pľúcnej hypoplázie u detí s prenatálnym zásahom je nižšie a skóre Apgar je o 1 a 5 minút vyššie ako u detí bez korekcie chýb. Vzhľadom na to, že vrodená bránica prietrže je spojená s vysokou úrovňou novorodeneckej úmrtnosti, je táto korekčná metóda najsľubnejšia.

Vnútromaternicové intervencie. Liečba plodu s vrodenou bráničnou herniou

Liečba plodu s vrodenou bráničnou herniou

Vrodená diafragmatická hernia (EDC) je z anatomického hľadiska pomerne jednoduchá anomália, ktorá sa eliminuje odstránením vnútorných orgánov z hrudníka a zošitím defektu bránice. Mnoho detí s EDC však napriek optimálnej postnatálnej liečbe zomiera na pľúcnu nedostatočnosť, pretože ich pľúca sú také hypoplastické, že nemôžu podporovať mimomaternicový život. Prítomnosť pľúcnej hypoplázie v EDC je jasne dokumentovaná klinicky aj experimentálne. Hlavnou príčinou hypoplázie je kompresia vyvíjajúcich sa pľúc plodu črevami nachádzajúcimi sa na hrudi.

Model bránice hernie u plodov oviec. Aby bolo možné skúmať pľúcnu hypoplaziu sprevádzajúcu EDC a možnosť spätného vývoja týchto zmien po intrauterinnej eliminácii EDC, vytvoril sa model EDC postupným nafúknutím balóna zo silikónovej gumy v tvare kužeľa umiestneného v ľavej polovici hrudníka plodu oviec..

Vytvorenie modelu EDC sa uskutočnilo v poslednom trimestri gravidity, aby sa simulovala kompresia rastúcich pľúc plodu brušnými orgánmi. Stav jahniat narodených s opuchnutým intratorakálnym balónom sa rýchlo zhoršil a smrť následkom zlyhania dýchacích ciest.

Obzvlášť zlé výsledky sa získali v prípadoch, keď sa zaznamenala polyhydramnióza a diagnóza sa stanovila v skorých štádiách tehotenstva. Závažnosť EDC u plodu je určená načasovaním jeho výskytu (preniknutie brušnej dutiny do hrudníka) v prenatálnom období, stupňa kompresie pľúc (pomer objemu pľúc k objemu hrudníka na úrovni srdca, keď všetky štyri srdcové komory „spadnú do rezu“) a prítomnosti polyhydramnézií.

Prvé skúsenosti s vnútromaternicovou korekciou EDC. V roku 1983 sme dostali povolenie od Výboru pre výskum človeka na otvorenú operáciu plodu s EDC. Počas 7 rokov sa splnilo iba 8 prípadov, ktoré úplne spĺňali naše prísne kritériá výberu pre takéto operácie.

Aj keď sme v tomto období riešili významne väčší počet plodov s EDC, do skupiny kandidátov však mohla byť zaradená iba malá časť (menej ako 1 z 10) na ďalšie zváženie možnosti zásahu. Aspoň polovica potenciálnych kandidátov bola „vylúčená“ zo sociálnych alebo finančných dôvodov..

Snažili sme sa uložiť týchto 8 plodov vybraných veľmi prísnym výberom s ťažkou EDC pomocou otvorenej vnútromaternicovej operácie. Prvé tri plody zomreli počas intervencie v dôsledku skutočnosti, že pokusy o extrakciu pečene, ktorá sa tam nachádza, ľahko zraniteľné akoukoľvek manipuláciou, boli neúspešné. V štvrtom prípade bola okolo pečene vytvorená bránica z Gore-Tex, avšak dekompresia pľúc bola neúčinná. Dieťa pri narodení zomrelo. Posledné 4 plody boli úspešné.

Vo všetkých 4 týchto prípadoch bol po zákroku pozorovaný vnútromaternicový rast pľúc a po narodení bola funkcia pľúc prekvapivo dobrá. Dve zo 4 detí následne zomreli na pľúcnu patológiu (jedno v dôsledku nehody, druhé v dôsledku črevných komplikácií). Dve deti prežili a cítia sa dobre. Obrázok 82-4 predstavuje náš vyvinutý algoritmus liečby pre pacientov s prenatálne diagnostikovaným EDH.

Pri EDC je rozsah závažnosti defektu veľmi široký. S miernym stupňom poškodenia plodu sa EDC zistí v neskoršej fáze tehotenstva. Ale vo väčšine prípadov je lézia zvyčajne ťažká. Takéto ovocie neprežije ani pri optimálne uskutočňovanom tradičnom antie- a postnatálnom ošetrení. Je veľmi dôležité urobiť všetko, aby sa zistilo, či je pečeň v hrudníku, s výnimkou iných orgánov, pretože to určuje zložitosť antatálnej korekcie..

Medzi 20. a 30. týždňom tehotenstva si rodina môže vybrať medzi tradičnou liečbou a operáciou plodu. Po 30. týždni je možný iba jeden prístup - tradičná liečba pomocou resuscitácie a intenzívnej starostlivosti optimálne vykonávaná v postnatálnom období. Aj keď teoreticky je možné vnútromaternicovú operáciu vykonať pred 32. týždňom, je lepšie to urobiť pred 30. týždňom, pretože pľúca by mali mať dostatok času na to, aby rástli skôr, ako sa im poskytne život dieťaťa..

Čím neskôr sa uskutoční vnútromaternicový zásah, tým väčšie je riziko, že môže spôsobiť predčasný pôrod. V súčasnosti uvažujeme o možnom vnútromaternicovom zákroku v období od 20. do 30. týždňa tehotenstva.

Veľmi starostlivo vybrané prípady BCAA sa teraz dajú zvážiť z hľadiska vnútromaternicových chirurgických možností (Obr. 82-6)..

Syndróm materskej reflexie. Veľké nádory môžu viesť k placentomegálii, kvapkám a úmrtiu plodu. Syndróm materskej reflexie je stav hyperfunkcie, pri ktorom procesy vyskytujúce sa v tele matky odrážajú zmeny, ktoré sa vyskytujú u plodu, v dôsledku čoho sa u matky vyvinie hypertenzia, opuchy periférnych tkanív a pľúc a zhoršená funkcia čriev a obličiek..

Syndróm materskej reflexie sa vyskytuje pri ťažkej nekompatibilite Rh a iných typoch patológie plodu, ktoré spôsobujú placentomegáliu a sťažujú prevenciu predčasného pôrodu.

S týmto syndrómom sme sa stretli dvakrát po resekcii veľkých nádorov u umierajúcich plodov s kvapkami. V obidvoch prípadoch placentomegália pretrvávala aj po operácii a u matiek sa vyvinul progresívny reflexný syndróm, ktorý neumožnil adekvátnu tokolýzu (liečba zameraná na prevenciu a elimináciu kontrakcií), napriek tomu, že plod vykázal zreteľné zlepšenie..

Aby sa zaistila bezpečnosť matiek, vykonala sa cisárska rez, v jednom prípade 12 dní po operácii u plodu, v druhom po 6 dňoch. Syndróm materskej reflexie bol rýchlo zastavený. Obidve predčasne narodené deti čoskoro zomreli na respiračné zlyhanie. Aj keď je excízia nádoru u plodu technicky uskutočniteľná, spätný vývoj patofyziologických zmien nevedie k rýchlemu odstráneniu placentomegálie ani k odstráneniu syndrómu reflexie matky..

Tento syndróm môže byť spôsobený uvoľňovaním vazoaktívnych látok placentou, čo vedie k závažnej preeklampsii..

Vrodené srdcové ochorenie

Mnohé typy vrodených srdcových chorôb môžu byť ľahko a s pomerne vysokou mierou presnosti diagnostikované in utero. Prenatálne diagnostikovaná úplná srdcová blokáda (PSB) sa niekedy vyskytuje v neprítomnosti srdcových vád. Súčasne sú pokusy obnoviť srdcové kontrakcie a zvýšiť srdcový výdatok pomocou farmakoterapie často neúčinné a dochádza k úmrtiu plodu..

Napnutý močový mechúr sa otvorí a marsupializuje (lemuje sa k okrajom rezu brušnej steny) 4-0 samostatnými hodvábnymi stehmi (Obr. 82-8)..

Pri diafragmatickej prietrži sa na monitorovanie odstráni ľavá rukoväť plodu. Ľavá polovica hrudníka a horného brucha sa fixuje pomocou Babcockovej svorky, ktorá sa aplikuje na okraje rebier (Obr. 82-9). Urobí sa subcostálny rez a integrita membrány sa obnoví pomocou náplasti od Gore-Tech. Kapacita brušnej dutiny sa zvyšuje použitím inej náplasti, aby sa zmestili vnútorné orgány v brušnej dutine (Obr. 82-10)..

Plod sa vracia do maternicovej dutiny a plodová voda sa obnovuje pomocou obyčajného teplého soľného roztoku alebo teplej plodovej vody obsahujúcej 500 mg nafcilínu (nafcilín). Maternica je zošitá v troch radoch absorbovateľných stehov a ošetrená fibrínovým lepidlom. Rez v brušnej stene sa šije vo vrstvách súvislými stehmi s 0-0 prolínom.

Koža je zošitá pomocou safénového stehu. Okrem týchto technických detailov sme boli presvedčení, že základný princíp prístupu k chirurgickým zákrokom u plodu možno vyjadriť vzorcom: „všetko alebo nič“.

Náprava malformácie plodu by mala byť úplná a primeraná, aby si lekári mohli byť istí vysokou pravdepodobnosťou priaznivého výsledku. Inak by mal byť spodný plod odstránený a odstránený, čím sa ukončí gravidita. Čiastočná alebo nedostatočná korekcia predlžuje existenciu hrozby pre matku, pričom nemá žiadne výhody, výhody ani výhody.

Pooperačné ošetrenie. Predčasné narodenie zostáva najdôležitejším faktorom, ktorý bráni priaznivému výsledku v pooperačnom období. Po zákroku sa sleduje srdcová aktivita plodu a kontrakcie maternice. Respektívne vedú tokolytickú terapiu s betamimetikami, sulfátmi magnézia a inhibítormi prostaglandínsyntetázy..

Len čo počiatočné obdobie kontrakcií maternice (obvykle do 5 dní) ustúpi, intravenózne podanie terbutalínu sa nahradí subkutánnym podaním pomocou pumpy počas celého tehotenstva..

Antibiotiká predpísané perioperačne, hlavne cefalosporíny, sa naďalej podávajú 3 dni po zákroku. Odpočinok na lôžku sa pozoruje najmenej 3 dni po operácii, potom sa začnú rýchlo meniť na ambulantný program.

Membránová prietrž

obsah:

Vrodená bránica prietrže je choroba, pri ktorej sa brušné orgány (zvyčajne žalúdok a črevá) pohybujú medzerou v bránici smerom nahor a komprimujú pľúca a srdce..

Informácie Diafragmatická hernia sa vyskytuje pomerne často: 1 prípad v roku 2000 - 4 000 novorodencov. U väčšiny štúdií sa častejšie pozoruje izolovaná bránica prietrže u chlapcov (pomer mužov a žien je približne 1,5: 1)..

V 50% prípadov sú sprievodné malformácie gastrointestinálneho traktu, obličiek, srdca a centrálneho nervového systému. Membránová hernia môže byť tiež jednou zo zložiek dedičných chromozomálnych chorôb, ako napríklad:

 • Downov syndróm (trizómia pre 21. pár chromozómov);
 • Edwardsov syndróm (trizómia pre 18. pár chromozómov);
 • Patauov syndróm (trizómia na 13. páre chromozómov).

príčiny

Defekt sa začína formovať v 4. týždni tehotenstva, keď sa medzi perikardiálnou dutinou (lokalizáciou srdca a pľúc embrya) a jeho telom vytvorí septum. Jeho vývoj môžu vyprovokovať tieto faktory:

 • Konzumácia alkoholu počas tehotenstva (preniká materskou krvou do buniek plodu a poškodzuje jej bunky);
 • Narkotické látky veľmi rýchlo prenikajú do bunky a poškodzujú jej genetický aparát;
 • fajčenie;
 • Vystavenie ionizujúcemu žiareniu;
 • Užívanie liekov, ktoré majú teratogénny účinok na plod (cytostatiká, niektoré antibiotiká);
 • Škodlivé pracovné podmienky (práca s chemikáliami);
 • Nepriaznivé environmentálne podmienky v mieste bydliska.

Pri nedostatočnom rozvoji svalov v niektorých častiach bránice vznikajú skutočné prietrže, to znamená, že orgány brušnej dutiny sú pokryté tenkou seróznou membránou - herniálnym vakom. S úplnou neprítomnosťou svalovej vrstvy bránice a neobmedzeným pohybom vnútorných orgánov hovoria o relaxácii bránice..

Ak je otvor v bránici otvorený, potom hovoria o falošných kýlach - orgány prenikajúce cez túto medzeru nie sú ničím zakryté. Zvyčajne vyvíjajú najväčšiu kompresiu pľúc a srdca, pretože pohyb čriev a žalúdka je neobmedzený..

V mieste hernial foramen rozlišujte:

 • Membránovo-pleurálna kýla sú častejšie ako iné a sú umiestnené hlavne vľavo. Sú pravdivé a nepravdivé;
 • Parasternálne kýly sa nachádzajú za hrudnou kosťou a sú pravdivé;
 • Hernia pažeráka je tiež pravdivá.

príznaky

Závažnosť klinických prejavov priamo závisí od typu prietrže a stupňa kompresie vnútorných orgánov.

Okrem toho Pri diafragmaticko-pleurálnej hernii zvlášť veľkých rozmerov sú charakteristické znaky akútneho zlyhania dýchacích ciest, keď sa pohybuje takmer celé črevo..

Krátko po narodení alebo krátko potom dýchavičnosť, cyanóza. Krik dieťaťa nie je hlasný, pretože pľúca sa nemôžu úplne otvoriť. Koža a sliznica sú namodralé. Stav novorodenca sa prudko zhoršuje. Pri vyšetrení je okrem cyanózy zrejmá asymetria hrudníka s výčnelkom na boku lézie (obvykle vľavo) a bez pohybu tejto polovice hrudníka. Potopené brucho dieťaťa.

Pri malých kýloch sú príznaky menej výrazné, pri kŕmení dieťaťa sa častejšie pozoruje dýchavičnosť a dýchavičnosť so zmenou jeho polohy. Niekedy môže dôjsť k zhoršeniu kvality u detí predškolského a dokonca školského veku. Ak sa pri otvorení v hrudi porušia steny žalúdka, deti sa začínajú sťažovať na bolesti brucha, nevoľnosť a môže sa vyskytnúť reflexné vracanie..

V prípade parasternálnej prietrže nie sú príznaky výrazné a nie sú neustále zisťované. Deti sa môžu sťažovať na bolesti brucha, nevoľnosť a zvracanie. Problémy s dýchaním sú veľmi zriedkavé..

Najmä príznaky gastroezofágového refluxu sú charakteristické pre hiátovú hernie - deti sa často regurgitujú, majú problémy s prehĺtaním, priberajú na váhe.

diagnostika

Už v druhej polovici tehotenstva bude možné detegovať veľkú diafragmatickú prietrž, keď je na ultrazvuku zreteľne viditeľná ultrazvuková kompresia pľúc. Pri malom otvorení sa príznaky môžu objaviť okamžite po narodení alebo neskôr. Aby sa objasnila diagnóza, urobil sa röntgen brušných orgánov - a črevá sa dajú vidieť na obrázku.

Liečba bránice hernie

Pri akútnom respiračnom zlyhaní sa najprv pomocou špeciálnej sondy z žalúdka odstráni plyn, aby sa znížil stupeň kompresie pľúc. Potom sa dieťa prenesie na mechanické vetranie. Po normalizácii základných vitálnych funkcií sa vykoná chirurgická korekcia defektu bránice.

V posledných rokoch boli vyvinuté metódy na vnútromaternicovú liečbu diafragmatických hernií. Pľúce plodu neustále produkujú tekutinu, ktorá vystupuje z priedušnice do plodovej dutiny. S umelým upchatím priedušnice sa pľúca napínajú a rastú, čím sa hernálny obsah postupne tlačí späť do brušnej dutiny. Táto operácia sa vykonáva buď „otvorenou“ metódou, ktorá si vyžaduje otvorenie maternice, alebo pomocou špeciálneho vybavenia pomocou malého (5 mm) zárezu. Ako doplnková liečba sa používajú kortikosteroidné hormóny, ktoré urýchľujú maturáciu pľúc..

predpoveď

Prognóza závisí od veľkosti defektu, sprievodných malformácií a kvality lekárskej starostlivosti..

Prečo sa u novorodenca vyvinie bránica prietrže a je možné ju vyliečiť?

U novorodencov je diafragmatická prietrž vrodená. Abnormalita vývoja je sprievodné ochorenie v patológii gastrointestinálneho traktu, obličiek, kardiovaskulárneho a centrálneho nervového systému. Vzácna choroba je spojená so zmenou prirodzenej polohy brušných orgánov. Žalúdok, pažerák, črevo s bráničnou prietržou u malých detí sa posúvajú do oblasti hrudníka..

Znaky vývoja choroby

Počas tehotenstva sa anomália začína aktívne vyvíjať. Po 2 mesiacoch tehotenstva sa začína tvoriť prirodzená bariéra medzi orgánmi brušnej dutiny a spojivovým tkanivom srdca. V tomto okamihu dochádza v niektorých prípadoch k porušeniu svalovej kontrakcie, k vytvoreniu herniálneho vaku, v dôsledku čoho sa pozoruje expanzia ezofágového otvoru bránice..

Prostredníctvom prasknutia spojivovej membrány sa žalúdok môže pohybovať do oblasti hrudníka. Závažnosť choroby závisí od objemu orgánov tráviaceho ústrojenstva, ktoré sa sťahujú z brušnej dutiny, sprievodných vývojových abnormalít: zlyhanie obličiek, poruchy srdca a nervového systému, patológie črevného traktu..

klasifikácia

U plodu sa môže vyvinúť diafragmatická hernia rôznych tvarov: v čase výskytu, prítomnosťou obalového filmu, umiestnením a stranou umiestnenia..

 • vrodená;
 • nadobudnutý.

Prítomnosť obalového filmu:

 • phrenic - pleural;
 • parasternálny periosternal;
 • frenopericardial;
 • otvorenie pažeráka.

Vzhľad herniového vaku naznačuje skutočnú formu patológie, absenciu nepravej odrody. Obalový film môže byť umiestnený v periosternálnom, frenoperikardiálnom oddelení, v pleurálnej dutine, v pažeráku. Pri nesprávnej forme u dieťaťa dochádza k vnútromaternicovému pohybu tráviaceho systému. U novorodencov je bežná hernia na ľavej strane, medzeru však možno pozorovať aj na pravej strane bránice..

príčiny

Patológia sa vyvíja v dôsledku genetických mutácií embrya v počiatočnom období tvorby vnútorných orgánov v lone. Príčiny výskytu vrodenej formy bránice bránice sú:

 • ťažké tehotenstvo;
 • skorá toxikóza;
 • porucha gastrointestinálneho traktu u tehotnej ženy: porucha stolice, nadúvanie;
 • prenesené vírusové, infekčné, prechladnutie počas tehotenstva;
 • skoré požívanie alkoholu, tabakových výrobkov, drog;
 • chronické choroby dýchacích ciest;
 • dlhodobé užívanie toxických drog počas prepravy dieťaťa;
 • emočné nadmerné zaťaženie, časté vystavenie stresovým situáciám;
 • negatívny vplyv environmentálnych faktorov: ekológia, škodlivé chemické emisie na pracovisku, žiarenie.

Vrodená pravdivá alebo nepravdivá rozmanitosť choroby je spojená s prítomnosťou vnútorných patológií u matky, s charakterom priebehu tehotenstva.

Získaná forma prietrže bránice je spôsobená častou zápchou u dieťaťa, neustálym silným plačom a kričaním. V dôsledku toho dochádza k oslabeniu tónu dýchacieho svalu a k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku.

Preukázanie patológie

Vnútromaternicová malformácia je sprevádzaná ďalšími abnormalitami spojenými s fungovaním životne dôležitých orgánov novorodenca. To je spôsobené posunom žalúdka, pažeráka, čo vedie k tlaku na pľúca, srdce. Príznaky vrodenej alebo získanej formy bránice prietrže nezávisia od prítomnosti vaku, miesta vzniku trhliny spojivovej membrány. Znaky patológie po narodení dieťaťa sú základné a všeobecné.

 • zvracanie
 • nevoľnosť;
 • tichý plač;
 • kašeľ;
 • asymetrická poloha hrudníka;
 • dýchavičnosť, občasné dýchanie;
 • rýchly pulz.
 • nízka telesná hmotnosť;
 • svetlá farba kože;
 • znížená chuť do jedla;
 • rozdelenie zvracania, stolice s nečistotami krvi;
 • patológia kardiovaskulárneho, dýchacieho systému.

Hlavným znakom vzniku diafragmatickej prietrže u detí je cyanóza - bledosť pokožky. Toto ochorenie je spojené s nedostatočnou saturáciou krvi kyslíkom. Keď dôjde k prasknutiu spojovacej membrány, dieťa sa dusí, neprehltne dostatok vzduchu. Nedostatok kyslíka môže byť fatálny. Závažnou komplikáciou bránice prietrže v dôsledku vyčnievania tráviaceho systému je zmena polohy srdcového svalu, ktorá vedie k asymetrii hrudníka, k stiahnutiu brucha..

Príznaky choroby sú ovplyvnené veľkosťou herniálneho vaku, umiestnením vyčnievajúcich orgánov tráviaceho traktu a sprievodnými malformáciami dieťaťa. Nepriame príznaky naznačujú narušenú funkciu, prítomnosť zápalových procesov, EDC.

Ak je ovplyvnené otvorenie pažeráka, je možné pozorovať grganie, regurgitáciu po kŕmení a ťažké prehltnutie jedla. Pri parasternálnej obehovej krýze sa vyskytuje bolesť brucha, nevoľnosť, ale nie sú tu žiadne problémy s dýchaním..

Diagnóza malformácie

Môžete si vytvoriť tvorbu prietrže v skorých štádiách tehotenstva. Počas celého obdobia tehotenstva sa nastávajúca matka podrobuje ultrazvukovému vyšetreniu, ktorého výsledky ukazujú vnútromaternicový vývoj dieťaťa. Príznakom patológie bránice je polyhydramnios u tehotnej ženy a výtok srdca, pečene, porušenie venózneho výtoku u dieťaťa..

Ak existuje podozrenie na malformáciu, amniotická tekutina sa odoberie punkciou amniotickej membrány plodu na laboratórne testovanie. Na vyšetrenie brušných a hrudných orgánov, ako predpisuje ošetrujúci lekár, je možné vykonať zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie. Po narodení dieťaťa je predpísaná rádiografia na vylúčenie závažných chorôb: vnútorné krvácanie do mozgu, cysty, poruchy kardiovaskulárneho a dýchacieho systému, rakovinové nádory, nádory.

Liečba kýly

Ak sa počas gravidity zistí patológia, liečba diafragmatickej prietrže zahŕňa operáciu vnútromaternicového systému. Operácia sa vykonáva v povolenom období 26 - 28 týždňov tehotenstva. Úlohou chirurgickej liečby diafragmatickej prietrže u dieťaťa je zavedenie balónu cez reznú maternicu do priedušnice plodu, aby sa stimulovala činnosť orgánov dýchacieho systému, čím sa vytlačí obalový film. K demontáži zariadenia dochádza počas pôrodu. Vnútromaternicová chirurgia je predpísaná iba pre závažnú patológiu.

Ak sa po narodení dieťaťa zistí patológia, je predpísaný chirurgický zákrok skôr, ako dieťa dosiahne 1 rok. Núdzová hospitalizácia sa vykonáva s vnútorným krvácaním, porušením prietrže.

Počas operácie sa vyčnievajúce orgány premiestnia do umelo vytvoreného vaku a potom sa roztrhnutie respiračného svalu odstráni nejaký čas po prvom štádiu chirurgického zákroku. Po zákroku sa u dieťaťa môžu vyskytnúť nebezpečné komplikácie:

 • zápal, pľúcny edém;
 • potravinová obštrukcia cez črevá;
 • dehydratácia;
 • horúčka.

Možné vážne následky sa vyskytnú po odstránení parasternálnej formy prietrže. Po operácii je dieťa umelo očistené od pľúc. Aby sa predišlo recidíve patológie, lekár predpíše diétu a dojčí dieťa.

Preventívne opatrenia

Aby sa predišlo vnútromaternicovým anomáliám vo vývoji plodu, je potrebné plánovať tehotenstvo vopred, počas tehotenstva sa riaďte odporúčaniami. Pred počatím musí žena podstúpiť komplexné vyšetrenie, zložiť laboratórne testy, vypiť kurz vitamínov a minerálnych prípravkov, viesť zdravý životný štýl..

Základné pravidlá pre skoré tehotenstvo sú:

 • zamedzenie stresu, duševných a fyzických námah;
 • fyzické cvičenia: joga, dýchacie cvičenia;
 • prestať fajčiť, piť alkohol, drogy;
 • aktívny životný štýl: správna, vyvážená strava, pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu.

Informácie na našej webovej stránke poskytujú kvalifikovaní lekári a slúžia iba na informačné účely. Nepoužívajte samoliečbu! Nezabudnite kontaktovať špecialistu!

Autor: Rumyantsev V. G. Skúsenosti 34 rokov.

Gastroenterológ, profesor, doktor lekárskych vied. Predpisuje diagnostiku a vykonáva liečbu. Expert skupiny pre štúdium zápalových chorôb. Autor viac ako 300 vedeckých prác.

Malformácie bránice u novorodencov

RCHR (Republikánske centrum pre rozvoj zdravia Ministerstva zdravotníctva Kazašskej republiky)
Verzia: Klinické protokoly Ministerstva zdravotníctva Kazašskej republiky - 2014

všeobecné informácie

Stručný opis

Embryológie. Membrána je tvorená 4 rôznymi štruktúrami - priečnym septom, dorzálnym pažerákovým mezentériom, pleuroperitoneálnym kanálom a medzirebrovými svalmi. V dôsledku porušenia uzáveru pleuroperitoneálneho kanála v 8 až 10 týždňoch tehotenstva sa vyskytne defekt bránice. Orgány brušnej dutiny sa môžu vyskytnúť prostredníctvom defektu v pleurálnej dutine počas celého obdobia po návrate čreva do brušnej dutiny (9 - 10 týždňov tehotenstva) [2].

- Profesionálni lekárski sprievodcovia. Štandardy liečby

- Komunikácia s pacientmi: otázky, recenzie, stretnutia

Stiahnite si aplikáciu pre ANDROID

- Profesionálni lekárski sprievodcovia

- Komunikácia s pacientmi: otázky, recenzie, stretnutia

Stiahnite si aplikáciu pre ANDROID

klasifikácia

diagnostika

II. DIAGNOSTICKÉ A ZAOBCHÁDZAČSKÉ METÓDY, PRÍSTUPY A POSTUPY

• Konzultácia s klinickým farmakológom

Laboratórne testy špecifické pre túto chybu sa spravidla nevykonávajú..

Kombinácia s malformáciami iných orgánov a systémov je až 50%, z toho 20% sú vrodené srdcové chyby, 10,7% sú choroby centrálneho nervového systému. a močový systém, 10 - 12% je neoddeliteľnou súčasťou rôznych dedičných syndrómov (Cantrell pentad, Friens de Langeov syndróm atď.). Frekvencia chromozomálnych abnormalít je v priemere 16%.

Na predpovedanie choroby je potrebné určiť ejekčnú frakciu a ľavú srdcovú myokardovú hmotu. Je tiež dôležité vyhodnotiť stupeň rozvoja pľúcnych artérií pomocou Nakatovho indexu alebo upraveného McGoonovho indexu (pomer súčtu priemerov pravej a ľavej pľúcnej artérie k priemeru zostupnej aorty v bránici), pretože sa uvádza, že pri indexe menšom ako 1,3 dosahuje úmrtnosť pacientov 100%..

Odlišná diagnóza

Falošná bránica prietržeKamlaMediastinálny nádor (neuroblastóm)Pľúcna sekvestráciaBronchogénna cystaVrodený lofov emfyzém
Pri perorálnom podaní kontrastného činidla je možné po 2 až 3 hodinách identifikovať umiestnenie črevných slučiek.Tenkostenné vzduchové cysty v postihnutej oblasti.Tieň (anechoický) s jasnými kontúrami s lokalizáciou v prednom alebo zadnom médiuAbsencia anechogénneho formovania v štruktúre postihnutej oblastiIzolovaná anechogénna tvorba v štruktúre pľúc, ktorá nesprevádza zvýšenie echogenicity okolitého tkanivaNadmerné rozšírenie pľúcneho parenchýmu bez deštrukcie

liečba

Účel liečby: normalizácia funkcie kardiopulmonálneho systému a ponorenie orgánov do brušnej dutiny s obnovením integrity bránice.

• Minimalizujte všetky invazívne a iné postupy spojené s vonkajšou expozíciou dieťaťa (tracheálna debridementa atď.), Pretože môžu vyvolať pľúcnu vazokonstrikciu

MAP - stredný tlak v dýchacích cestách

- implementácia infúznej terapie, zavedenie inotropných a vazoaktívnych, sedatívnych liekov (pozri nižšie)

• Inhalácia oxidu dusnatého [4.9] sa používa na zníženie pľúcneho vaskulárneho odporu pacientov, ktorí slabo reagujú na mechanickú ventiláciu a výmenu povrchovo aktívnych látok. Molekula NO oxidu NO je produkovaná endogénne prostredníctvom interakcie enzýmu nitroxidsyntetázy a arginínu, čo vedie k vazodilatácii. Vdýchnutie oxidu dusnatého umožňuje dosiahnuť selektívnu vazodilatáciu pľúcnych ciev. Dávka iNO sa volí od 1 do 20 ppm, až kým sa nedosiahne klinický účinok. Trvanie nie dlhšie ako 7 dní. S pozitívnym účinkom (zlepšená oxygenácia a stupeň pľúcnej hypertenzie) sa koncentrácia NO postupne znižuje na 5 ppm počas prvých 4 až 6 hodín. Ďalší pokles pomaly o 1 ppm za obdobie 1-5 dní. kritériá na zrušenie inhalácie NO sú PaO2 väčšie ako 50 - 60 mm Hg. pri FiO2 nižšom ako 0,6 a koncentrácii NO 1 ppm za 60 minút Pred odpojením od pacientových okruhov je potrebné zvýšiť FiO2 o 10 - 15%. Počas inhalácie môže oxid dusnatý tvoriť methemoglobín: jeho hladina v krvi by nemala prekročiť 2,5%., (D)

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Moderné masérky na osteochondrózu môžu nahradiť klasickú manuálnu masáž, o niečo slabšiu v porovnaní s účinnosťou a konečným účinkom. Zopakovaním základných techník a techník štandardného postupu majú pomôcky podobný vplyv na ovplyvnené štruktúry.
Inguinálna hernia si vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok, ale stáva sa, že operácia sa musí odložiť. V takom prípade by mal pacient nosiť špeciálnu bandáž na brušnú prietrž, ktorá pomáha predchádzať ďalšiemu rozvoju nebezpečného ochorenia.
Fyzikálna terapia je nevyhnutným prvkom pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Denné cvičenia pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, odstraňujú príznaky, zlepšujú krvný obeh.