loader

Hlavná

Žalúdok

Membránová prietrž

Deň pred včerajškom bol pri lekárovi, objavil žalúdočnú prietrž, ďakujem Bohu,

(Membránová hernia je vyčnievanie pažeráka a / alebo hornej časti žalúdka cez pažeravý otvor bránice).

Radili mi, aby som robil cisársky rez, ale ja nechcem. Prvé narodenie a,

Dúfam, že to nie je posledné, ale ja nechcem všetko nejako znižovať. Tiež som to našiel

informácie, že prietrže sa u tehotných žien často vyskytujú...

Možno niekto mal takúto situáciu? Samozrejme, pôjdem tiež k lekárom,

ale rád by som dostal šancu zo života... Ďakujem vám všetkým

Vrodená bránica prietrže

Vrodená bránica prietrže

Vrodená bránica hernie je malformácia bránice, ktorá vedie k porušeniu oddelenia brušnej dutiny a hrudníka, ako aj k premiestneniu žalúdka, sleziny, čriev a pečene do hrudnej dutiny..

Vrodená bránica prietrže môže byť izolovaným defektom a môže sa kombinovať s malformáciami iných orgánov a systémov. Väčšina prípadov vrodenej bránice hernie je ojedinelá.

Pri vrodenej diafragmatickej hernii po 8 až 10 týždňoch tehotenstva dochádza k defektu bránice v dôsledku porušenia uzáveru pleuroperitoneálneho kanála a brušné orgány môžu byť ventilované cez defekt do pleurálnej dutiny (9 až 10 týždňov tehotenstva). Prítomnosť brušných orgánov v hrudníku obmedzuje rast a vývoj pľúc, čo vedie k pľúcnej hypoplázii so znížením celkového počtu vetiev priedušiek a tepien. Na strane kýly je zaznamenaná významná pľúcna lézia, ale kontralaterálne pľúca majú spravidla tiež abnormálnu štruktúru a nižšiu hmotnosť v porovnaní s normou..

Frekvencia výskytu 1 zo 4 000 živonarodených detí, pomer pohlaví 1: 1

Membránová prietrž sa dá kombinovať s poruchami srdca, ktoré tvoria asi 20%. Kombinácie s poruchami centrálneho nervového systému a močového systému sú vždy 10,7%. Približne 10 - 12% vrodených diafragmatických hernií diagnostikovaných prenatálne je neoddeliteľnou súčasťou rôznych dedičných syndrómov (Cantrell pentad, Frinzeho syndrómy, Lange, Marfan, Ehlers-Danlos atď.) Alebo prejavov chromozomálnych abnormalít a génových porúch. Frekvencia chromozomálnych abnormalít je v priemere 16%. Opäť by sa malo zdôrazniť, že chromozomálne abnormality sa častejšie zisťujú iba v prípadoch, keď je vrodená bráničná kýla kombinovaná s inými malformáciami. Preto je vo všetkých prípadoch prítomnosti kombinovanej patológie indikovaný prenatálny karyotyp, aby sa objasnila genéza defektu..

Pokiaľ ide o strany lézie, všetky vrodené bráničné kýly sa delia na:

 • Vľavo asi 80%
 • Pravá strana asi 20%.
 • Bilaterálne menej ako 1%.

Väčšina novorodencov s vrodenou diafragmatickou prietržou vytvára obraz respiračného zlyhania priamo v pôrodnej miestnosti bezprostredne po narodení. Akútne zlyhanie dýchania postupuje veľmi rýchlo. Pri vyšetrení je pozoruhodná asymetria hrudníka s vydutou stranou lézie (obvykle vľavo) a absencia výkyvu hrudníka na tejto strane. Veľmi charakteristickým príznakom je potopený skalnatý brucho..

Hlavnou metódou prenatálnej detekcie vrodenej diafragmatickej prietrže je ultrazvuk. Ultrazvukové vyšetrenie má podozrenie na túto chybu abnormálneho obrazu orgánov hrudníka. Jedným z hlavných echografických príznakov je posun srdca, ako aj vzhľad žalúdka a slučiek tenkého čreva v hrudníku. Prenatálny ultrazvuk môže zistiť prítomnosť abdominálneho obsahu v hrudníku v 12. týždni tehotenstva. Diagnóza sa však obyčajne robí v 16. týždni tehotenstva.

Včasná diagnóza EDC umožňuje vykonať karyotypizáciu, aby sa vylúčila kombinovaná chromozomálna abnormalita. Podľa ultrazvuku v trimestri I a II tehotenstva je tiež možné určiť potrebu fetálnych zásahov na stabilizáciu plodu pomocou EDC..

Po narodení je diagnóza EDC potvrdená po komplexnom ultrazvukovom skenovaní a röntgenovej snímke hrudníka a brucha.

Pri narodení dieťaťa s diafragmatickou prietržou by mali byť lekári pripravení na predĺženú kardiopulmonálnu resuscitáciu. Intubácia priedušnice a mechanické vetranie sú indikované od prvej minúty života. Už v pôrodnici môže dieťa s EDC vyžadovať zavedenie liekov, ktoré stabilizujú prácu srdca. Až po dosiahnutí stabilného stavu je možné prepraviť dieťa z pôrodnej sály, vykonáva sa v podmienkach prepravného vaku na mechanické vetranie s monitorovaním životných funkcií.

V resuscitačnej jednotke oddelenia pokračuje intenzívna terapia zameraná na stabilizáciu stavu a prípravu na operáciu: výber metód a parametrov mechanickej ventilácie, kardiotonická podpora, sedatívna a analgetická, antibakteriálna terapia.

Ako sa stav stabilizuje, otázka možnosti chirurgického ošetrenia.

V prípade nestability v našom oddelení je možné použiť mimotelovú techniku ​​na podporu činnosti srdca a pľúc - ECMO.

Chirurgická liečba detí s EDC sa vykonáva hlavne pomocou minimálne invazívnej endoskopickej metódy. Prostredníctvom minimálnych prepichnutí hrudníka (3 mm) sa obsah opatrne ponorí z hrudnej dutiny do brušnej dutiny. Potom sa vyhodnotí defekt membrány: v prípade dostatočne vyvinutej vnútornej membrány sa defektný plast vykoná pomocou vlastných tkanív a pri výraznom deficite tkaniva sa defekt nahradí implantátom (použije sa syntetický materiál Gor-Tex a biologický materiál Permacol)..

V pooperačnom období pokračuje intenzívna terapia zameraná na odstránenie nedostatkov, ktoré pretrvávajú až do obnovenia hypoplastických pľúc..

V FSBI „Národné centrum lekárskeho výskumu pôrodníctva, gynekológie a perinatológie, pomenované po akademikovi V.I. Kulakova »Ministerstvo zdravotníctva Ruska, máte jedinečnú príležitosť získať chirurgickú ústavnú liečbu ZDARMA o kvótach pre špičkovú lekársku starostlivosť (VMP pre povinné zdravotné poistenie).

Membránová hernia u pacienta v treťom trimestri tehotenstva Text vedeckého článku v odbore "Klinická medicína"

Abstraktom vedeckého článku o klinickom lekárstve je autorom vedeckej práce Rusin I.V., Sushko A.A., Kropa Yu.S., Rusin A.V..

Článok popisuje zriedkavý prípad z praxe: diafragmatická prietrž vľavo s dislokáciou žalúdka, hrubého a tenkého čreva, veľkým omentom v ľavej pleurálnej dutine s kolapsom ľavých pľúc a narušeným priechodom cez črevo pacienta v treťom trimestri gravidity. Klinické príznaky sa objavili 9 rokov po zranení na pozadí zvýšeného vnútrobrušného tlaku v dôsledku tehotenstva. Napriek ťažkostiam v diagnostike poskytnutý chirurgický zákrok priniesol priaznivý výsledok.

Podobné témy vedeckej práce v klinickej medicíne, autorom vedeckej práce je Rusin I.V., Sushko A.A., Kropa Yu.S., Rusin A.V..

DIAFRAGMATICKÉ HERNIE U PACIENTA V TRETOM TRIMESTERE PREGNANCY

Článok popisuje zriedkavý klinický prípad ľavej bránkovej hernie s translokáciou žalúdka, tenkého a hrubého čreva, väčším omentom v ľavej pleurálnej dutine s kolapsom ľavých pľúc a narušením priechodu cez črevá u pacienta v treťom trimestri tehotenstvo. Klinické príznaky sa objavili 9 rokov po traume z dôvodu zvýšeného vnútroočného tlaku v dôsledku tehotenstva. Napriek ťažkostiam v diagnostike poskytnutý chirurgický zákrok priniesol priaznivý výsledok.

Text vedeckej práce na tému „Diafragmatická hernia u pacienta v treťom trimestri tehotenstva“

diafragmatická hernia u pacienta v treťom trimestri

„Rusin I.V. ([email protected]), Sushko A.A. ([email protected]), 2Kropa Yu.S. ([email protected]), 3Rusina A.V. (rw2006 @ mail.ru) 1UO „Štátna lekárska univerzita Grodno“, Grodno, Bielorusko 2UZ „Regionálna klinická nemocnica Grodno“, Grodno, Bielorusko 3UZ „Regionálne klinické perinatálne centrum Grodno“, Grodno, Bielorusko

Článok popisuje zriedkavý prípad z praxe: diafragmatická prietrž vľavo s dislokáciou žalúdka, hrubého a tenkého čreva, veľkým omentom v ľavej pleurálnej dutine s kolapsom ľavých pľúc a narušeným priechodom cez črevo pacienta v treťom trimestri gravidity. Klinické príznaky sa objavili 9 rokov po zranení na pozadí zvýšeného vnútrobrušného tlaku v dôsledku tehotenstva. Napriek ťažkostiam v diagnostike poskytnutý chirurgický zákrok priniesol priaznivý výsledok.

Článok popisuje zriedkavý klinický prípad ľavej bránkovej hernie s translokáciou žalúdka, tenkého a hrubého čreva, väčším omentom v ľavej pleurálnej dutine s kolapsom ľavých pľúc a narušením priechodu cez črevá u pacienta v treťom trimestri gravidity., Klinické príznaky sa objavili 9 rokov po traume z dôvodu zvýšeného vnútroočného tlaku v dôsledku tehotenstva. Napriek ťažkostiam v diagnostike poskytnutý chirurgický zákrok priniesol priaznivý výsledok.

Kľúčové slová: trauma, prietrž, bránica, pleurálna dutina, pľúca, dislokácia, črevá, gravidita, torakolaparotómia, plast

Membránová hernia je najbežnejšou chirurgickou patológiou bránice. Traumatická diafragmatická prietrž - pohyb brušnej dutiny do hrudnej dutiny prostredníctvom patologických otvorov v bránici v dôsledku zranenia. Podľa údajov z literatúry je výskyt traumatických diafragmatických hernií 2 až 3%, tvoria 13% všetkých diafragmatických hernií [1, 2, 3]. V 74,3% prípadov bolo poškodenie bránice zaznamenané vľavo, v 24,2% - vpravo, v 1,5% prípadov bola diagnostikovaná bilaterálna lézia [7]. Podľa literatúry sa pohyb brušných orgánov poškodením bránice vyskytuje okamžite v čase zranenia alebo prostredníctvom jedného alebo druhého obdobia po ňom, niekedy aj po mnohých rokoch [6]. Častejšie sa diagnostikuje traumatická diafragmatická hernia medzi prvým a štvrtým rokom po poranení [4], ale niekedy sa diagnóza robí mnoho rokov po poranení [8]. Traumatické kýly, ktoré neboli dlhodobo diagnostikované, sú asymptomatické u takmer polovice pacientov, príznaky traumatickej bránice sa objavujú so zvýšeným vnútrobrušným tlakom, napríklad počas tehotenstva, kašľa, u obéznych ľudí [5] alebo pri komplikáciách [6]..

Dávame pozorovanie. Pacient K., 21 rokov, bol prijatý na prijímacie oddelenie UZ „Regionálna klinická nemocnica Grodno“ 27. júla 2006 so sťažnosťami na ťažkú ​​celkovú slabosť, nevoľnosť, zvracanie až 10-15 krát denne opitou tekutinou, sucho v ústach, smäd. Od anamnézy sa zistilo, že od 16. júla 2006 do 25. júla 2006 bola liečená v pôrodníckom oddelení BSMP v Grodne so sťažnosťami na celkovú slabosť, nevoľnosť a pravidelne vracala žalúdočné obsahy. 21. 7. 2006 po FGDS zaznamenal výskyt bolesti v epigastriu, zvýšenú nevoľnosť, zvracanie. Na pozadí konzervatívnej liečby sa tieto príznaky zmiernili a boli prepustené do ambulantnej liečby. 26. 7. 2006 zaznamenalo zhoršenie: celková slabosť sa zintenzívnila, znova sa objavila-

bolesť v epigastrii, zosilnená nevoľnosť, zvracanie sa objavilo až 10 - 15 krát denne. 27. júla 2006 sa samostatne prihlásila do regionálneho klinického perinatálneho centra v Grodne, kde ju vyšetrila konzilium za účasti gynekológov, chirurgov, hrudníkov a diagnostikovaných 200 dní tehotenstva, akútnej gastritídy, kardiospazmu?, Akútnej ľavostrannej pneumónie? poslaná do regionálnej klinickej nemocnice v Grodne. Po prijatí na UZ „GOKB“ bola vyšetrená radou za účasti vedúceho oddelenia chirurgických chorôb, zástupcu hlavného lekára pre chirurgiu, vedúcich chirurgických, hrudných a resuscitačných oddelení, zodpovedných terapeutov, gynekológa a pôrodníka. Stav pacienta bol považovaný za závažný, bledý na koži, bola zaznamenaná mierna acrocyanóza. Perkutánna tympanitída bola stanovená nad ľavou polovicou hrudníka, vezikulárne dýchanie bolo na všetkých oddeleniach vpravo, dýchanie nebolo vľavo v dolných častiach a v horných častiach bolo oslabené. Dýchavičnosť, 26 dýchacích pohybov za minútu, pulz 105 úderov za minútu, krvný tlak 120/65 mm RT. Art. Jazyk je suchý, čistý. Brucho bolo zväčšené kvôli tehotnej maternici, zúčastňovalo sa dýchania, bolo hmatné na palpácii na všetkých oddeleniach, bezbolestné. Peritoneálne príznaky neboli zistené. Bola počutá austrálna peristaltika, unikli plyny, po 2 dňoch neexistovala stolica, postačovala diuréza. Prieskum sa uskutočnil. Kompletný krvný obraz: erytrocyty 3,71 × 1012 / l, hemoglobín 110 g / l, hematokrit 0,313, krvné doštičky 153 × 109 / l, biele krvinky 15,0 × 109 / l, E.-1, pal-11, segm-74, lymfatické- 10, mon.-4, ESR 24 mm / h, toxická granularita neutrofilov +. Analýza moču: slamovo žltá, priehľadná, merná hmotnosť 1016, kyslá, bielkovinové stopy, negatívne biele krvinky. Biochemická analýza krvi: celkový proteín 61 g / l, močovina 5,1 mmol / l, celkový bilirubín 11 μmol / l, AST 70 (normálny 5-40), ALT 120 (normálny 5-40), draselný 3,8 mmol / 1, 138 mmol / l sodíka, 1,19 mmol / l vápnika, 104 mmol / l chlóru. Koagulogram: APTT 23.2,

protrombínový index 1,05, INR 0,91, fibrinogén 3,08 g / l, negatívny test na etanol. Krvná skupina A (2) Rh-pozitívna, EKG bez patológie.

Vykonal sa röntgen hrudníka - prítomnosť pľúcneho tkaniva sa stanovila iba vpravo, mediastinum sa premiestnila doprava, kupola bránice sa nezobrazila vľavo, slučky tenkého čreva vo forme arkád s prítomnosťou hladiny tekutiny sa určili v pleurálnej dutine na ľavej strane.

Na brušnom ultrazvuku sa pečeň s hladkými kontúrami nezväčšuje, štruktúra je jemnozrnná, echogenicita je normálna, kanáliky nie sú rozšírené, portálna žila 10 mm, choledoch 4 mm, žlčník 85x25 mm, steny 2 mm, lúmen je rovný, pohyblivý, obrysy sú rovnomerné, parenchým 16-18 mm, na ľavej strane nie je urostáza, na pravej strane hydronefróza. Slezina je vizualizovaná v epi-žalúdočnej oblasti vľavo od stredovej čiary (offset) 85x45 mm, štruktúra je homogénna. Nad slezinou (v pleurálnej dutine) je vizualizovaná heterogénna štruktúra s tekutinou a vzduchom, peristaltická (črevná slučka)..

Pokiaľ ide o MRI, mediastinálne orgány sú ostro posunuté doprava vzhľadom na strednú líniu. Ľavé pľúca sa zrútili. V pleurálnej dutine vľavo je znázornené vzdelanie s pomerne tenkými stenami. Obsah zodpovedá hladinám plynu a malému množstvu homogénnej kvapaliny. Okrem tejto formácie sa v pleurálnej dutine vľavo vizualizujú črevné slučky. Údaje o akumulácii tekutín v pleurálnej dutine a opuchoch okolitého tkaniva neboli získané. Pravá pľúca je vizualizovaná bez viditeľných zmien. Pažerák je sledovaný až po úroveň bránice, bránica na pravej strane je sledovaná bez znakov, na ľavej strane nie je sledovaná. V brušnej dutine je pečeň bez príznakov, nie je zväčšená, obyčajná žlčovod, žlčník bez patológie. Podžalúdková žľaza je zdeformovaná, posunutá doľava a hore, žalúdok v brušnej dutine nie je vizualizovaný, vytvára sa dojem, že sa do brušnej dutiny dostane. Záver: MR obraz je charakteristický prolaps brušných orgánov (časť žalúdka, črevných slučiek) cez defekt bránice do pleurálnej dutiny..

Po ďalšom vyšetrení bolo konzilium diagnostikované s narušenou diafragmatickou prietržou, akútnou obštrukciou hrubého čreva, tehotenstvom 200 dní, hroziacim predčasným pôrodom, miernou anémiou.

Uskutočnil krátkodobý predoperačný prípravok na jednotke intenzívnej starostlivosti (infúzna terapia v množstve 2 litre s pridaním

1. Abakumov, M. M. Diagnostika a liečba ruptúry bránice / M. M. Abakumov, I. V. Ermolova, A. Pogodin a ďalší // Surgery, 2000. - č. 7. - S. 28-33.

2. Avilova, O. M. Chyby v diagnostike traumatickej prietrže bránice s uzavretými zraneniami hrudníka / O. M. Avilova, A. V. Makarov, V. G. Getman // Vestn. chir., 1988. - Č. 2 - S. 96 - 99.

3. Makhov, N.I. Chronická traumatická bránica / N.I. Makhov, K. Merdenov // Surgery, 1968. - č. 5. - S. 125 - 128.

4. Eren, S. Zobrazovanie diafragmatického pretrhnutia po traume / M. Kantarci, A. Okur // Clin. Radiol, 2006, zv. 61. - P467 - 477.

síran horečnatý 25% -10 ml, antispasmodiká, antibiotiká), potom po 3 hodinách a 50 minútach. po prijatí do Regionálnej klinickej nemocnice v Grodne bola vykonaná operácia - torakolaparotómia, pohyb žalúdka, čriev, omentum do brušnej dutiny, plastická bránica prietrž, drenáž ľavej pleurálnej dutiny. Počas operácie je v ľavej pleurálnej dutine vzduchom nafúknutý žalúdok, ktorý zaberá 2/3 pleurálnej dutiny, ako aj slučky tenkého a hrubého čreva s veľkým omentom, ktoré prechádzajú otvorom v bránici, ktorý meria 6 x 7 cm pozdĺž zadnej-terálnej plochy ľavého kupola. Vnútorné orgány sú životaschopné a premiestnené do brušnej dutiny. Defekt v bránici je odstránený zošitím pomocou samostatných švov vo forme duplikátu. Pleurálna dutina je odvedená dvoma odtokmi. Rana sa zošije vo vrstvách pevne. Diagnóza po operácii: diafragmatická prietrž vľavo s dislokáciou žalúdka, hrubého čreva, tenkého čreva a omentum do ľavej dutiny pleurálnej, kolaps ľavého pľúc, 200 dní tehotenstva, ohrozenie predčasného pôrodu, mierna anémia.

Pooperačné obdobie bolo zbytočné, drenáž z pleurálnej dutiny bola odstránená 6. deň, stehy boli odstránené 10. deň, 16. deň po operácii, bolo vykonané všeobecné klinické vyšetrenie a po konzultácii s účasťou gynekológa pôrodníka bol pacient prepustený na ambulantnú liečbu.

S ďalšou, dôkladnejšou históriou v pooperačnom období sa zistilo, že vo veku 12 rokov upadla do suterénu a nevyhľadala lekársku pomoc.

Po 2 mesiacoch bola pacientka dodaná v regionálnom perinatálnom centre cisárskym rezom v čase pôrodu, porodila zdravo narodené dieťa.

1. Toto pozorovanie je zriedkavý prípad. Klinické príznaky ľavostrannej traumatickej diafragmatickej prietrže sa prejavili 9 rokov po prijatí traumy na pozadí zvýšeného vnútrobrušného tlaku v dôsledku tehotenstva..

2. Diagnóza traumatickej diafragmatickej prietrže nie je stanovená okamžite, a to napriek odkazom na rôzne lekárske zariadenia.

3. Správnejšej diagnóze by mohla pomôcť starostlivo zozbieraná anamnéza (trauma v detskom veku), analýza klinických príznakov a inštrumentálne vyšetrenie (rádiografia pľúc, ultrazvuk brucha a hrudníka alebo MPT)..

1. Abakumov, M. M. Diagnostika i lechenie razryvov diafragmy / M. M. Abakumov, I. V. Ermolova, A. Pogodina i dr. // Nish ya, 2000. - č. 7. - S. 28-33.

2. Avilova, O. M. Oshibki diagnostika travmaticheskih gryzh diafragmy pri zakrytyh povrezhdenijah grudi / O. M. Avilova, A. V. Makarov, V. G. Get'man // Vestn. Hir., 1988. - Č. 2 - S. 96 - 99.

3. Mahov, N. I. Hronicheskie travmaticheskie diafragmal'nye gryzhi / N. I. Mahov, K. Merdenov // Hirm-gy ^ 1968. - č. 5. - S. 125 - 128.

4. Eren, S. Zobrazovanie diafragmatického pretrhnutia po traume / M. Kantarci, A. Okur // Clin. Radiol, 2006, zv. 61. - P467 - 477.

158 Vestník Štátnej lekárskej univerzity v Grodne č. 3, 2016

5. Feliciano, D. Oneskorená diagnostika poranení bránice po vniknutí do rán / D. Feliciano, P. Cruce, K. Mattox // J. Trauma, 1990. - zv. -P. 1135 - 1144.

6. Fibla, J. J. Korekcia de prietrže hernia diafragmatica por cez toracica / G. Gomez, C. Farina // Cir. Esp, 2009. - zv. 74. - S. 242 - 244.

7. Hanna, W.C. Aktuálny stav traumatického poranenia bránice: ponaučenia získané od 105 pacientov starších ako 13 rokov / W. C. Hanna, L. E. Ferri, P. Fata // Ann. Thorac. Surg, 2008.-- Zv. 85. - S. 1044 - 1048.

8. Halldorsson, A. Nová metóda diagnostikovania diafragmatického poškodenia s použitím intraperitoneálneho prípadu z technécia / M. Esser, W. A Cappaport // J. Trauma, 1992. - zv. 33. - S. 140 - 142.

5. Feliciano, D. Oneskorená diagnostika poranení bránice po vniknutí do rán / D. Feliciano, P. Cruce, K. Mattox // J. Trauma, 1990. - zv. - P. 1135 - 1144.

6. Fibla, J. J. Korekcia deernie hernia diafragmatica por cez toracica / G. Gomez, S. Farina // Cir. Esp, 2009. Zv. 74. - S. 242 - 244.

7. Hanna, W.C. Aktuálny stav traumatického poranenia bránice: ponaučenia získané od 105 pacientov starších ako 13 rokov / W. C. Hanna, L. E. Ferri, P. Fata // Ann. Thorac. Surg, 2008.-- Zv. 85. - S. 1044 - 1048.

8. Halldorsson, A. Nová metóda diagnostikovania diafragmatického poškodenia s použitím intraperitoneálneho prípadu z technécia / M. Esser, W. A Cappaport // J. Trauma, 1992. - zv. 33. - S. 140 - 142.

DIAFRAGMATICKÉ HERNIE U PACIENTA V TRETOM TRIMESTERE PREGNANCY

„Rusin, V.,“ Sushko AA, 2 Kropa J. S, 3 Rusina A. V Vzdelávacie zariadenie „Štátna lekárska univerzita Grodno“, Grodno, Bielorusko 2 Zdravotnícka inštitúcia „Regionálna klinická nemocnica Grodno“, Grodno, Bielorusko 3 Zdravotnícka inštitúcia „Regionálna klinika Grodno“ Perinatálne centrum “, Grodno, Bielorusko

Článok popisuje zriedkavý klinický prípad ľavej bránkovej hernie s translokáciou žalúdka, tenkého a hrubého čreva, väčším omentom v ľavej pleurálnej dutine s kolapsom ľavých pľúc a narušením priechodu cez črevá u pacienta v tretej trimestra tehotenstva. Klinické príznaky sa objavili 9 rokov po traume so základným zvýšením vnútrobrušného tlaku v dôsledku tehotenstva. Napriek ťažkostiam v diagnostike poskytnutý chirurgický zákrok priniesol priaznivý výsledok.

Kľúčové slová: trauma, prietrž, bránica, pleurálna dutina, pľúca, dislokácia, črevo, gravidita, torakolaparotómia, plastická chirurgia.

Prijaté: 26/26/2016 Recenzované: 5. 11. 2016

Prečo sa u novorodenca vyvinie bránica prietrže a je možné ju vyliečiť?

U novorodencov je diafragmatická prietrž vrodená. Abnormalita vývoja je sprievodné ochorenie v patológii gastrointestinálneho traktu, obličiek, kardiovaskulárneho a centrálneho nervového systému. Vzácna choroba je spojená so zmenou prirodzenej polohy brušných orgánov. Žalúdok, pažerák, črevo s bráničnou prietržou u malých detí sa posúvajú do oblasti hrudníka..

Znaky vývoja choroby

Počas tehotenstva sa anomália začína aktívne vyvíjať. Po 2 mesiacoch tehotenstva sa začína tvoriť prirodzená bariéra medzi orgánmi brušnej dutiny a spojivovým tkanivom srdca. V tomto okamihu dochádza v niektorých prípadoch k porušeniu svalovej kontrakcie, k vytvoreniu herniálneho vaku, v dôsledku čoho sa pozoruje expanzia ezofágového otvoru bránice..

Prostredníctvom prasknutia spojivovej membrány sa žalúdok môže pohybovať do oblasti hrudníka. Závažnosť choroby závisí od objemu orgánov tráviaceho ústrojenstva, ktoré sa sťahujú z brušnej dutiny, sprievodných vývojových abnormalít: zlyhanie obličiek, poruchy srdca a nervového systému, patológie črevného traktu..

klasifikácia

U plodu sa môže vyvinúť diafragmatická hernia rôznych tvarov: v čase výskytu, prítomnosťou obalového filmu, umiestnením a stranou umiestnenia..

 • vrodená;
 • nadobudnutý.

Prítomnosť obalového filmu:

 • phrenic - pleural;
 • parasternálny periosternal;
 • frenopericardial;
 • otvorenie pažeráka.

Vzhľad herniového vaku naznačuje skutočnú formu patológie, absenciu nepravej odrody. Obalový film môže byť umiestnený v periosternálnom, frenoperikardiálnom oddelení, v pleurálnej dutine, v pažeráku. Pri nesprávnej forme u dieťaťa dochádza k vnútromaternicovému pohybu tráviaceho systému. U novorodencov je bežná hernia na ľavej strane, medzeru však možno pozorovať aj na pravej strane bránice..

príčiny

Patológia sa vyvíja v dôsledku genetických mutácií embrya v počiatočnom období tvorby vnútorných orgánov v lone. Príčiny výskytu vrodenej formy bránice bránice sú:

 • ťažké tehotenstvo;
 • skorá toxikóza;
 • porucha gastrointestinálneho traktu u tehotnej ženy: porucha stolice, nadúvanie;
 • prenesené vírusové, infekčné, prechladnutie počas tehotenstva;
 • skoré požívanie alkoholu, tabakových výrobkov, drog;
 • chronické choroby dýchacích ciest;
 • dlhodobé užívanie toxických drog počas prepravy dieťaťa;
 • emočné nadmerné zaťaženie, časté vystavenie stresovým situáciám;
 • negatívny vplyv environmentálnych faktorov: ekológia, škodlivé chemické emisie na pracovisku, žiarenie.

Vrodená pravdivá alebo nepravdivá rozmanitosť choroby je spojená s prítomnosťou vnútorných patológií u matky, s charakterom priebehu tehotenstva.

Získaná forma prietrže bránice je spôsobená častou zápchou u dieťaťa, neustálym silným plačom a kričaním. V dôsledku toho dochádza k oslabeniu tónu dýchacieho svalu a k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku.

Preukázanie patológie

Vnútromaternicová malformácia je sprevádzaná ďalšími abnormalitami spojenými s fungovaním životne dôležitých orgánov novorodenca. To je spôsobené posunom žalúdka, pažeráka, čo vedie k tlaku na pľúca, srdce. Príznaky vrodenej alebo získanej formy bránice prietrže nezávisia od prítomnosti vaku, miesta vzniku trhliny spojivovej membrány. Znaky patológie po narodení dieťaťa sú základné a všeobecné.

 • zvracanie
 • nevoľnosť;
 • tichý plač;
 • kašeľ;
 • asymetrická poloha hrudníka;
 • dýchavičnosť, občasné dýchanie;
 • rýchly pulz.
 • nízka telesná hmotnosť;
 • svetlá farba kože;
 • znížená chuť do jedla;
 • rozdelenie zvracania, stolice s nečistotami krvi;
 • patológia kardiovaskulárneho, dýchacieho systému.

Hlavným znakom vzniku diafragmatickej prietrže u detí je cyanóza - bledosť pokožky. Toto ochorenie je spojené s nedostatočnou saturáciou krvi kyslíkom. Keď dôjde k prasknutiu spojovacej membrány, dieťa sa dusí, neprehltne dostatok vzduchu. Nedostatok kyslíka môže byť fatálny. Závažnou komplikáciou bránice prietrže v dôsledku vyčnievania tráviaceho systému je zmena polohy srdcového svalu, ktorá vedie k asymetrii hrudníka, k stiahnutiu brucha..

Príznaky choroby sú ovplyvnené veľkosťou herniálneho vaku, umiestnením vyčnievajúcich orgánov tráviaceho traktu a sprievodnými malformáciami dieťaťa. Nepriame príznaky naznačujú narušenú funkciu, prítomnosť zápalových procesov, EDC.

Ak je ovplyvnené otvorenie pažeráka, je možné pozorovať grganie, regurgitáciu po kŕmení a ťažké prehltnutie jedla. Pri parasternálnej obehovej krýze sa vyskytuje bolesť brucha, nevoľnosť, ale nie sú tu žiadne problémy s dýchaním..

Diagnóza malformácie

Môžete si vytvoriť tvorbu prietrže v skorých štádiách tehotenstva. Počas celého obdobia tehotenstva sa nastávajúca matka podrobuje ultrazvukovému vyšetreniu, ktorého výsledky ukazujú vnútromaternicový vývoj dieťaťa. Príznakom patológie bránice je polyhydramnios u tehotnej ženy a výtok srdca, pečene, porušenie venózneho výtoku u dieťaťa..

Ak existuje podozrenie na malformáciu, amniotická tekutina sa odoberie punkciou amniotickej membrány plodu na laboratórne testovanie. Na vyšetrenie brušných a hrudných orgánov, ako predpisuje ošetrujúci lekár, je možné vykonať zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie. Po narodení dieťaťa je predpísaná rádiografia na vylúčenie závažných chorôb: vnútorné krvácanie do mozgu, cysty, poruchy kardiovaskulárneho a dýchacieho systému, rakovinové nádory, nádory.

Liečba kýly

Ak sa počas gravidity zistí patológia, liečba diafragmatickej prietrže zahŕňa operáciu vnútromaternicového systému. Operácia sa vykonáva v povolenom období 26 - 28 týždňov tehotenstva. Úlohou chirurgickej liečby diafragmatickej prietrže u dieťaťa je zavedenie balónu cez reznú maternicu do priedušnice plodu, aby sa stimulovala činnosť orgánov dýchacieho systému, čím sa vytlačí obalový film. K demontáži zariadenia dochádza počas pôrodu. Vnútromaternicová chirurgia je predpísaná iba pre závažnú patológiu.

Ak sa po narodení dieťaťa zistí patológia, je predpísaný chirurgický zákrok skôr, ako dieťa dosiahne 1 rok. Núdzová hospitalizácia sa vykonáva s vnútorným krvácaním, porušením prietrže.

Počas operácie sa vyčnievajúce orgány premiestnia do umelo vytvoreného vaku a potom sa roztrhnutie respiračného svalu odstráni nejaký čas po prvom štádiu chirurgického zákroku. Po zákroku sa u dieťaťa môžu vyskytnúť nebezpečné komplikácie:

 • zápal, pľúcny edém;
 • potravinová obštrukcia cez črevá;
 • dehydratácia;
 • horúčka.

Možné vážne následky sa vyskytnú po odstránení parasternálnej formy prietrže. Po operácii je dieťa umelo očistené od pľúc. Aby sa predišlo recidíve patológie, lekár predpíše diétu a dojčí dieťa.

Preventívne opatrenia

Aby sa predišlo vnútromaternicovým anomáliám vo vývoji plodu, je potrebné plánovať tehotenstvo vopred, počas tehotenstva sa riaďte odporúčaniami. Pred počatím musí žena podstúpiť komplexné vyšetrenie, zložiť laboratórne testy, vypiť kurz vitamínov a minerálnych prípravkov, viesť zdravý životný štýl..

Základné pravidlá pre skoré tehotenstvo sú:

 • zamedzenie stresu, duševných a fyzických námah;
 • fyzické cvičenia: joga, dýchacie cvičenia;
 • prestať fajčiť, piť alkohol, drogy;
 • aktívny životný štýl: správna, vyvážená strava, pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu.

Informácie na našej webovej stránke poskytujú kvalifikovaní lekári a slúžia iba na informačné účely. Nepoužívajte samoliečbu! Nezabudnite kontaktovať špecialistu!

Autor: Rumyantsev V. G. Skúsenosti 34 rokov.

Gastroenterológ, profesor, doktor lekárskych vied. Predpisuje diagnostiku a vykonáva liečbu. Expert skupiny pre štúdium zápalových chorôb. Autor viac ako 300 vedeckých prác.

Nové ultrazvukové technológie v hodnotení postnatálnej prognózy diafragmatickej prietrže plodu

Ultrazvukový skener rs80

Štandard nových štandardov! Bezprecedentná zrozumiteľnosť, rozlíšenie, ultrarýchle spracovanie údajov, ako aj vyčerpávajúci súbor moderných ultrazvukových technológií na riešenie najzložitejších diagnostických problémov..

úvod

Membránová hernia je opraviteľná malformácia, ktorá je pred pôrodom dobre diagnostikovaná. Hlavným problémom je príprava postnatálnej prognózy. Približne 40% novorodencov s diafragmatickou prietržou zomiera na pľúcnu hypopláziu a pľúcnu hypertenziu, preto v tomto procese hrá dôležitú úlohu presnosť prenatálneho odhadu veľkosti pľúc plodu a funkčných rezerv stlačeného pľúcneho tkaniva [1, 2]. Cieľom tejto práce bolo študovať možnosti použitia trojrozmerného ultrazvuku pri hodnotení stavu pľúc s diafragmatickou prietržou a predikcii postnatálnych výsledkov pri prenatálnej diagnostike tejto malformácie..

Materiály a metódy

S cieľom zlepšiť prenatálne poradenstvo pre tehotné ženy s odstrániteľnými malformáciami u plodu, vrátane bránice, prietrže, sa v priebehu roka (od augusta 2011 do augusta 2012) uskutočňovali spoločné konzultácie s pediatrickým chirurgom na základe ultrazvukového diagnostického oddelenia multidisciplinárnej detskej klinickej nemocnice. a ultrazvukový lekár. Pacienti boli pozvaní na konzultáciu, u ktorých bola podozrenie na prítomnosť malformácií chirurgického profilu plodu a / alebo na základe ultrazvukového vyšetrenia v inštitúciách druhej úrovne. Celkovo bolo na poradné vyšetrenie vyšetrených 18 žien s diafragmatickou prietržou plodu, čo predstavovalo 14,8% z celkového počtu konzultovaných za toto obdobie a 57,2% všetkých novorodencov operovaných na oddelení chirurgie bránice prietrže v uvedenom období. Konzultačné obdobie sa pohybovalo od 16 do 37 týždňov a priemerovalo sa 31 týždňov 2 dni. Pred 22 týždňami sa do štúdie zapojili 2 (12%) pacienti po 22 až 31 týždňoch - 4 (24%), po 32 týždňoch - 11 (64%). Priemerné obdobie diagnózy diafragmatickej hernie v prvom štádiu bolo 26,0 týždňov (13-36 týždňov), zatiaľ čo až 14 týždňov 2 (12%) bolo diagnostikovaných, až 22 týždňov - 2 (12%), 22 - 31 týždňov - 7 (41%), po 32 týždňoch - 6 (35%).

Všetky tehotné ženy podstúpili odborné ultrazvukové vyšetrenie s meraním veľkosti pľúc, ako aj štúdiu relatívnej polohy brušných a hrudných orgánov. Osobitná pozornosť sa venovala polohe pečene a stupňu jej vytesnenia do hrudnej dutiny. Vo všetkých prípadoch bola získaná objemná informácia a uložená do pamäte ultrazvukového prístroja na ďalšiu analýzu v režime off-line (bez pacienta). Hlavné štúdie sa uskutočnili na moderných ultrazvukových zariadeniach vrátane Accuvix-V20 (Samsung Medison)..

Pri predlžovaní tehotenstva dostali pacienti odporúčanie na dodávku do špecializovanej pôrodníckej nemocnice. V prvej fáze dostali všetci novorodenci resuscitačnú starostlivosť v pôrodníckych zariadeniach a po stabilizácii boli presunutí na chirurgické oddelenie na chirurgické ošetrenie.

Záverečná analýza zahŕňala 14 z 18 prípadov prenatálnej diagnostiky bránice prietrže. V 2 klinických prípadoch bolo tehotenstvo ukončené na žiadosť rodiny zo zdravotných dôvodov, v 1 bola odstránená diafragmatická hernia, v ďalšom 1 počas poradného vyšetrenia bol plod dodatočne identifikovaný s viacnásobnými malformáciami (plod predčasne uhynul v treťom trimestri tehotenstva). V 7 zo 14 prípadoch novorodenci zomreli v štádiu starostlivosti v pôrodníckych zariadeniach, v 7 - boli operovaní: 2 z nich boli smrteľné kvôli komplikáciám spojeným s hypopláziou a pľúcnou hypertenziou; 5 - po operácii prepustený vo vyhovujúcom stave.

Výsledky a diskusia

V prenatálnom období sú pľúca v stlačenom stave a nespĺňajú svoju hlavnú funkciu (dýchanie), preto nie je možné objektívne vyhodnotiť ich funkčný stav pred pôrodom. Aj v prípade normálneho vývoja plodu a neprítomnosti akýchkoľvek anatomických zmien v pľúcach je nemožné s absolútnou absolútnou funkčnou užitočnosťou predpovedať v novorodeneckom období absolútnu absolútnu funkčnosť. V prípade diafragmatickej prietrže sa stupeň intrauterinnej kompresie pľúcneho tkaniva významne zvyšuje, čo predpovedá ešte ťažšiu.

Teoreticky možno objem pľúc odhadnúť v 2D režime, ale so zavedením nových ultrazvukových technológií do klinickej praxe sa zvýšila nádej, že toto meranie sa teraz môže spresniť a zjednodušiť. Skutočne, pomocou programu VOCAL (Virtual Organ Computer-Aided AnaLysis) môžete získať virtuálne virtuálne „obsadenie“ pľúc (obr. 1). Preto by sa objem hrudníka mal získavať v 3D režime v sagitálnej rovine, keď je plod umiestnený oproti senzoru. Je vhodné dodržať nasledujúce pravidlá: mierne nakloňte snímač k hlave pre lepšiu vizualizáciu bránice, použite vysokú kvalitu obrazu a harmonické, uhol snímania obrazu od 40 do 85 ° v závislosti od termínu.

Obr. 1. Rekonštrukcia zdravých pravých pľúc a výpočet jej objemu pomocou programu VOCAL.

Ďalej sa musí vytvoriť volumetrický obraz postupnými rotáciami pľúcneho obrazu, z ktorých každý je 30 °. Os rotácie by mala prechádzať cez vrchol pľúc a bod čo najbližšie k bránici. Lepšie je lepšie obísť pľúcny obrys manuálne. Počiatočná poloha pre rotáciu by mala zvoliť maximálny predný priemer pľúc [2]..

Na prvý pohľad nie je táto technika príliš komplikovaná, je však možné správne vykonať všetky fázy objemovej rekonštrukcie iba pri vysokej kvalite pôvodne získaného objemu. Dokonca aj bez patológie pľúc existuje mnoho faktorov, ktoré bránia vizualizácii tohto orgánu a ovplyvňujú kvalitu objemových informácií. Po prvé, toto je gestačný vek. Až do 32 týždňov je 3-7% zo všetkých uložených objemov neúspešných na ďalšie spracovanie, zatiaľ čo po tomto období je to asi 30%. Okrem toho tieto faktory zahŕňajú oligohydramniá, zlú vizualizáciu plodu u obézneho pacienta a nepríjemnú (napr. Priečnu) polohu plodu. Membránová prietrž sama osebe ostro zhoršuje vizualizáciu pľúc v súvislosti s ich kompresiou (obr. 2) [3]..

Obr. 2. Meranie objemu kontralaterálnych pľúc s diafragmatickou herniou na ľavej strane. Tieň z rebier narúša vizualizáciu okrajov stlačených pľúc.

V našej štúdii sa väčšina konzultácií (64%) uskutočnila po 32 týždňoch v súvislosti s oneskorenou (priemernou dĺžkou trvania 26 týždňov) diafragmatickou prietržou, preto bola kvalita volumetrických informácií vo všeobecnosti nízka. V 11 zo 14 prípadoch sme však mali možnosť získať dodatočné informácie v retrospektívnej analýze.

Aj pri normálnej anatómii orgánu a pri absencii faktorov, ktoré bránia vizualizácii, môže byť rozdiel v odhade objemu pľúc medzi odborníkmi a dokonca medzi meraniami toho istého lekára veľmi významný. V predbežnej fáze prípravy na túto prácu teda rozdiel vo výsledkoch pri hodnotení objemu normálnych pľúc u jedného lekára dosiahol 17,7% a pri rekonštrukcii kontralaterálnych pľúc s bráničnou kýlou - 25,2%. Okrem toho samotný proces obnovy objemu vyžaduje vážne zručnosti a značný voľný čas, čo obmedzuje možnosť jeho klinického použitia.

V tejto štúdii sme použili tradičnejšie metódy hodnotenia pľúc. V polovici 90. rokov. V 20. storočí bola navrhnutá technika prenatálnej predikcie kardiopulmonálnych komplikácií v prítomnosti diafragmatickej prietrže podľa stupňa kompresie kontralaterálu, t.j. podmienečne zdravé, pľúca. Odvtedy najobľúbenejším kritériom na hodnotenie postnatálnej prognózy pri diafragmatickej prietrži bol LHR (pomer pľúc a hlavy, pľúc a hlavy). Spočiatku sa zmerala pravá (podmienečne zdravá) pľúca s ľavostrannou bráničnou prietržou do 25 týždňov vynásobením maximálnych priemerov a získaný indikátor koreloval s obvodom hlavy nameraným počas skenovania v štandardnej axiálnej rovine, aby sa vyhodnotila veľkosť bipariet (jasná vizualizácia rohov M-echo a rohov). bočné komory, umiestnenie dutiny priehľadnej priehradky vo vzdialenosti 1/3 prednej kosti) [4].

V nasledujúcich rokoch sa uskutočnilo množstvo štúdií zameraných na preskúmanie možností navrhovanej metódy nielen v II., Ale aj v III. Trimestri gravidity. Výsledky získané mnohými výskumníkmi sa výrazne líšia v dôsledku rôznych vyšetrovacích období, malého počtu pacientov vo viacerých sériách štúdií, s ťažkosťami pri hodnotení pľúc s pravostrannou diafragmatickou prietržou a pri prechode do hrudnej dutiny pečene, čo spôsobuje silnejšiu kompresiu. Napriek určitým rozdielom vo výsledkoch sa v mnohých štúdiách zistilo, že s LHE ≤ 1,5 sa prognóza novorodenca môže považovať za nepriaznivú alebo mimoriadne pochybnú, zatiaľ čo ukazovateľ> 2 naznačuje dobrú postnatálnu prognózu [5-9]..

Aby sa znížil rozdiel v hodnotení LGO pri normálnych a bráničných kýlach, skupina autorov vedená C. Peraltom a K. Nikolaidesom [2] porovnala možné metódy merania pľúc. Bolo dokázané, že metóda sledovania (dĺžka obrysu) poskytuje najmenšie nezrovnalosti v meraniach medzi odborníkmi; metóda dvoch kolmíc (znásobenie maximálnych priemerov) je najobľúbenejšia, ale u neskúsených rúk môže výrazne (až 45%) preceňovať veľkosť pľúc, metóda so zahrnutím prednej veľkosti pľúc je najmenej reprodukovateľná, pretože neexistujú presné pokyny pre inštaláciu predných zadných strmení (obr. 3). ).

a) metóda sledovania.

b) Metóda dvoch kolmíc (metóda maximálnych priemerov).

c) Metóda odhadu veľkosti prednej vrstvy.

Tí istí autori vyvinuli nomogramy oblasti a LGO pre pravé a ľavé pľúca normálne pre každý týždeň tehotenstva od 12 týždňov do 32 týždňov (tabuľka 1) a dodatočne navrhnuté vzorce na výpočet normálu pre pojem pľúcna oblasť pre ktorúkoľvek z troch metód merania ( tabuľka 2).

Termín, týždneĽavé pľúcaPravé pľúca
plocha, mm²LGOplocha, mm²LGO
1236 (20 - 51)0,38 (0,21-0,54)58 (44 - 71)0,53 (0,21-0,85)
trinásť47 (26 - 68)0,50 (0,31-0,69)69 (42 - 96)0,72 (0,37-1,07)
1462 (36 - 89)0,62 (0,40 - 0,84)88 (48 - 129)0,90 (0,51 - 1,29)
pätnásť82 (49-114)0,74 (0,49 - 0,98)115 (61 - 169)1,08 (0,65 - 1,50)
šestnásť104 (63 - 144)0,85 (0,57 - 1,12)148 (80 - 215)1,25 (0,79 - 1,70)
17130 (83 - 177)0,95 (0,63 - 1,26)186 (105 - 267)1,41 (0,92 - 1,90)
osemnásť158 (105 - 213)1,06 (0,73 - 1,38)229 (134 - 323)1,56 (1,04-2,09)
devätnásť188 (125-252)1,15 (0,80 - 1,51)275 (168 - 383)1,71 (1,15 - 2,28)
dvadsať220 (148 - 293)1,25 (0,86 - 1,63)325 (204-447)1,86 (1,26 - 2,45)
21254 (172 - 335)1,33 (0,92 - 1,74)378 (243 - 512)1,99 (1,36 - 2,62)
22288 (196-380)1,42 (0,98 - 1,86)432 (283 - 580)2,12 (1,45 - 2,79)
23323 (220 - 425)1,50 (1,03 - 1,96)486 (325 - 648)2,24 (1,54 - 295)
24358 (244 - 471)1,57 (1,08 - 2,06)541 (366-716)2,36 (1,62 - 3,10)
25392 (268 - 517)1,64 (1,12 - 2,16)595 (406-783)2,47 (1,70 - 3,24)
26426 (290-563)1,71 (1,16 - 2,25)647 (445 - 849)2,57 (1,76 - 3,38)
27459 (310 - 609)1,77 (1,19 - 2,34)697 (482 - 913)2,67 (1,83 - 3,51)
28491 (328 - 653)1,82 (1,22 - 2,42)744 (515-973)2,76 (1,88 - 3,51)
29th521 (344 - 697)1,87 (1,25 - 2,50)787 (545 - 1029)2,84 (1,93 - 3,75)
tridsať548 (358 - 738)1,92 (1,27 - 2,58)825 (569 - 1081)2,92 (1,97 - 3,86)
31573 (368 - 777)1,96 (1,28 - 2,65)858 (589 - 127)2,99 (2,01 - 3,97)
32594 (374 - 814)2,00 (1,29 - 2,71)885 (602 - 1167)3,05 (2,03 - 4,07)
Metóda meraniaPravá pľúca s ľavou membránovou prietržouĽavé pľúca s pravou bránicou prietrže
Dve kolmé metódy (metóda s maximálnym priemerom)-3,4802+ (0,3995xSB)-
-(0.0048xSBxSB)
-2 595+ (0,3043 x SB)-
-(0.0042xSBxSB)
Metóda posudzovania predného priemeru-3,1597+ (0,3615xSB)-
-(0.0041xSBxSB)
-1,0224+ (0,1314xSB)-
-(0.0011xSBxSB)
Metóda sledovania-2 3271+ (0,27xSB)-
-(0.0032xSBxSB)
-1 494+ (0,1778xSB)-
-(0,0021xSBxSB)

Okrem toho boli definované pravidlá pre štandardizáciu meraní pľúc plodu s diafragmatickou prietržou.

 1. Meranie by sa malo vykonávať na úrovni štvorkomorového plátku srdca..
 2. Podmienene zdravé pľúca by mali byť bližšie k senzoru ako pľúca na strane kýly.
 3. Prevodník by mal byť umiestnený tak, aby ultrazvukový signál prebiehal rovnobežne s rebrami pozdĺž medzirebrového priestoru, aby sa zabránilo padaniu tieňa na pľúca..
 4. Po prijatí optimálneho rezu na meranie (všetky identifikačné body sú zreteľne viditeľné) by mal byť obraz pevný a potom zväčšený tak, aby axiálny plán zaberal celú obrazovku..
 5. Kontralaterálne pľúca sa môžu merať jedným z troch vyššie uvedených spôsobov a potom sa získaný výsledok vydelí hodnotou obvodu hlavy na výpočet LGO. Metóda sledovania by sa mala uprednostniť ako naj reprodukovateľnejšia, najmä v podmienkach zlej vizualizácie pľúc s bráničnou kýlou. Je potrebné zabezpečiť, aby myokard nevstúpil do meranej časti obrazu.
 6. Po prijatí LGO by sa mal vydeliť hodnotou LGO, ktorá zodpovedá priemerným štandardným hodnotám za obdobie, počas ktorého sa štúdia vykonáva..
 7. Minimálny počet pľúcnych meraní na dosiahnutie stabilného výsledku by mal byť najmenej 70. Je vhodné, aby lekár vykonávajúci merania absolvoval špeciálny výcvikový kurz s odborným lekárom..

V našej štúdii boli vo všetkých prípadoch kontralaterálne pľúca vyhodnotené pomocou vyššie uvedených dvoch kolmých metód pomocou 2D režimu a bol uložený dvojrozmerný obraz s pozíciou posuvných meradiel veľkosti pľúc. Po prijatí hodnôt LGO ≤ 1,5 bola postnatálna prognóza považovaná za mimoriadne pochybnú. V čase štúdie boli objemové informácie zaznamenané do archívu ultrazvukového prístroja, ale neboli spracované.

U 14 pacientov zahrnutých do štúdie sa LGO pohyboval od 0,7 do 2,7, priemerná hodnota bola 1,67. V 6 prípadoch LGO zomrelo v predoperačnej fáze menej ako 1,5 a 4 deti, 2 po operácii, v 3 prípadoch ukazovateľ prekročil 1,5, ale deti zomreli pred premiestnením do chirurgickej nemocnice. V 5 prípadoch bol LHE vyšší ako 1,5 a všetky deti boli úspešne operované. Neexistovali žiadne prípady, keď LHL bola ≤ 1,5 a deti boli podrobené operácii. Citlivosť teda bola 66,7%, špecificita 100%, falošne pozitívny 0%, falošne negatívny 33,3%.

Vzhľadom na to, že skupina prieskumu bola malá, nie je možné považovať získané údaje za štatisticky spoľahlivé. Trvanie prenatálnych konzultácií sa okrem toho výrazne líšilo (16 - 36 týždňov), t. vyžaduje sa úprava tehotenstva.

V štúdii, ktorej výsledky sú uvedené vyššie [2], sa dokázalo, že normálny objem pľúc počas tehotenstva sa zvyšuje 16-krát, zatiaľ čo veľkosť hlavy je iba 4-krát. V súvislosti s takýmito znakmi rastu fetálnych orgánov počas tehotenstva sa odporučilo nielen zmerať LGO, ale aj korelovať získané údaje s priemernými normatívnymi hodnotami LGO za obdobie tehotenstva, v ktorom sa štúdia vykonáva. Podľa vyššie uvedených údajov (pozri tabuľku 1) je dolná hranica normy pre LGO pre pravé pľúca za 12 týždňov 0,21, po 20 týždňoch - 1,26, po 22 týždňoch - 1,45, pri 32 týždňoch - 2 03. To znamená, že pri použití pevnej hodnoty LGO ≤ 1,5 pre postnatálnu prognózu možno všetky zdravé plody do 32 týždňov formálne klasifikovať ako rizikovú skupinu pre pľúcnu hypopláziu.

V druhej fáze tejto práce sa retrospektívne v každom prípade vypočítal ukazovateľ pomeru nameraných a očakávaných (na priemernej hranici normy pre daný termín) LGO (od. LGO / Ozh. LGO). Prognóza bola považovaná za nepriaznivú, ak bol tento ukazovateľ ≤0,5. Po zavedení korekcií počas tehotenstva sa ukázalo, že v 9 prípadoch je koeficient. LGO / Ozh. LGO bol menší ako 0,5 a deti zomreli, v jednom pozorovaní bol tiež menší ako 0,5, ale dieťa prežilo v 3 prípadoch s ukazovateľom viac ako 0,5, predpovedala sa priaznivá prognóza a deti prežili. Nebol žiaden prípad, keď bol koeficient vyšší ako 0,5, ale deti zomreli. Citlivosť tak dosiahla 100%, špecificita - 75%, falošne pozitívne výsledky boli 25%, nezaznamenali sa žiadne falošne negatívne výsledky..

Pri analýze ukazovateľov v dvoch skupinách (výpočet LGO a výpočet z. LGO / Ozh. LGO) sme sa najviac zaujímali v 4 prípadoch, keď sme urobili chybu v prognóze. Bolo rozhodnuté o opätovnom zmeraní pomocou uložených hromadných informácií. Vo všetkých 4 prípadoch boli pľúcne rezy odstránené na úrovni štvorkomorového srdcového rezu a bola vyhodnotená kontralaterálna pľúca (tabuľka 3)..

LGOLGO po opraveZmena postnatálnej prognózy pre veľkosť LGO po úprave meraní v 3DOf. LGO / Ozh. LGOOf. LGO / Ozh. LGO po opraveZmena postnatálnej prognózy hodnotou Iz. LGO / Ozh. LGO po korekcii meraní v 3D režime
1.731,54-0.360.32-
1.682.41-0,450,52+
1,621,69-0.390,41-
1,771,59-0,410.36-

Vo všetkých 4 prípadoch sa nové veľkosti líšili od pôvodných, ale v 3 z nich sa úpravou prognóza nezmenila. V 1 pozorovaní sa podľa upraveného LGO riziková skupina nezmenila, ale podľa upraveného ukazovateľa Iz. LGO / Ozh. LGO, bola postnatálna prognóza revidovaná. Teda po retrospektívnom prepočte údajov sa získala 100% citlivosť a špecifickosť, avšak s malým počtom pozorovaní nie je možné vyvodiť jednoznačný záver o absolútnej spoľahlivosti takého prognostického kritéria pre diafragmatickú prietrž, ako je pomer meraného k očakávanému LGO..

Pri porovnávaní obrazu v 2D móde, podľa ktorého sa uskutočňovali počiatočné merania, a ultrazvukového rezu získaného retrospektívne z uloženého objemu, sú viditeľné chyby počas meraní (obr. 4) a predovšetkým nedostatok jasného obrazu štvorkomorového srdcového úseku a malé zväčšenie obrazu. V tejto etape práce nám použitie nových technológií umožnilo objektívnejšie vyhodnotiť predtým získané údaje..

a) Porušené pravidlá posudzovania: neexistuje jasný obraz štvorkomorového srdcového rezu.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Bandáž na brušnej dutine je vyrobená z elastického materiálu vo forme bandáže, ktorá je upevnená na miestach, kde je potrebné vykonať fixáciu. Najčastejšie nosia takýto pás v rehabilitačnom období po operácii brucha.
Akékoľvek vírusové ochorenie je nebezpečné nielen samo o sebe. Pokroková fáza vírusovej infekcie hrozí vážnymi komplikáciami. Napríklad s pokročilou vírusovou hepatitídou C sa u pacienta môže vyvinúť cirhóza.
Tehotenstvo prináša ženskému telu veľa zmien vrátane reštrukturalizácie všetkých orgánov. Niekedy to môže spôsobiť nepríjemné následky a prerušenie ich práce. Jedným z nich je pupočná kýla po pôrode.