loader

Hlavná

Pažerák

Vrodená bránica prietrže u detí. Diafragmatická kýla u detí: čo to je a ako sa lieči

Membrána prietrže u novorodencov je vyčnievanie brušnej dutiny do hrude v dôsledku výskytu vrodenej chyby v bránici. Defekt sa považuje za zriedkavý, zistí sa v 0,05% prípadov. Kýla sa začína pri 4 týždňoch vývoja plodu, keď sa medzi brušnou dutinou a srdcovým vakom položí prepážka. Nevyvinutie svalových vlákien bránice prispieva k tvorbe herniálneho vaku.

Membrána prietrže u novorodencov je vyčnievanie brušných orgánov do hrude.

príčiny

Presné príčiny výskytu vrodenej prietrže neboli stanovené. Predpokladá sa, že riziko vzniku choroby sa zvyšuje pod vplyvom nasledujúcich faktorov:

 • komplikované tehotenstvo;
 • prítomnosť závažných chronických ochorení vnútorných orgánov u ženy;
 • silné narodenie;
 • nadmerná fyzická námaha počas narodenia dieťaťa;
 • užívanie liekov s teratogénnymi účinkami;
 • prítomnosť zlých návykov u nastávajúcej matky (alkoholizmus, drogová závislosť, fajčenie);
 • účinky na vyvíjajúce sa embryo ionizujúceho žiarenia;
 • kontakt tehotnej ženy s toxickými chemikáliami;
 • následky tupých poranení brušnej oblasti a hrudníka;
 • choroby sprevádzané kašľom, prispievajúce k zvýšenému tlaku v bruchu.

Liečba patológie u detí perinatálne

Vnútromaternicová liečba sa vykonáva, ak má dieťa veľkú prietrž, ak existuje vysoké riziko úmrtia plodu. Technika liečby sa nazýva fetoskopická korekcia fetálnej oklúzie. Chirurgický zákrok sa vykonáva pomocou malého rezu do hrudnej kosti plodu, cez ktorý sa do priedušnice vloží špeciálny balónik. Implantát má stimulačný účinok na vývoj pľúc dieťaťa. Po narodení sa balón odstráni. Najčastejšie sa takéto liečenie uskutočňuje v druhom trimestri tehotenstva.

Operácia predstavuje veľké riziko pre život plodu, vykonáva sa iba na špecializovaných klinikách s prítomnosťou špeciálne drahého zariadenia. Porušenie operačnej techniky často vedie k predčasnému pôrodu, prasknutiu diafragmy dieťaťa a iným nežiadúcim následkom. Pri nízkom alebo strednom riziku pre zdravie dieťaťa sa operácia nevykoná.

príznaky

Malé hernie sa vyznačujú asymptomatickým priebehom. Možné sú typické komplikácie spojené s mozgovým krvácaním, nedostatkom povrchovo aktívnej látky (látky, ktorá po narodení otvára pľúca) a sepsou..

Ak je herniálny vak veľký, príznaky sa prejavia kompresiou pľúc a poruchou krvného obehu spôsobenou premiestnením mediastínu. Tie obsahujú:

 • Problémy s pľúcami. Dieťa sa narodí zdravé, ale kvôli problémom s dýchaním nemôže hlasne plakať.
 • Cyanóza. S raným vývojom cyanózy kože a jej rýchlym rastom môže dieťa zomrieť v prvých hodinách života. Šance na prežitie sa zvyšujú úmerne k času, keď sa príznak objaví: čím neskôr sa objaví, tým väčšia je pravdepodobnosť prežitia dieťaťa.
 • Útoky zadusenia. Vyskytujú sa počas dojčenia. Dieťa zafarbí na modro a začne sa dusiť. Na respiračnom akte sa podieľajú pomocné svaly. Príznaky udusenia zmiznú, ak dieťa držíte vo zvislej polohe alebo ho položíte na bok na bok, na ktorom sa nachádza prietrž.
 • Kašeľ. Nie je to typický príznak choroby, ale vyskytuje sa pomerne často.
 • Záchvaty zvracania. Charakteristické pre kýly sprevádzané posunom tráviaceho ústrojenstva.
 • Porušenie srdcovej činnosti. V prvých dňoch života zostáva srdcový rytmus normálny, ale v budúcnosti sa na pozadí častého zadusenia pozoruje jeho zrýchlenie..
 • Dextrokardie. Toto je názov patológie, v ktorej je väčšina srdca posunutá doprava. Hrudník vyčnieva a stáva sa neaktívnym z lokalizácie herniálneho výčnelku. Opačná časť klesá.
 • Nedostatočne vyvinutá pľúca. Je sprevádzané vážnym zlyhaním dýchacích ciest. Symptómy patológie sa objavia po upnutí pupočníka, čo vedie k prechodu na nezávislú existenciu. Patrí medzi ne rýchle dýchanie povrchu, nadúvanie, modrosť nasolabiálneho trojuholníka, spomalenie pulzu, oslabenie všetkých životne dôležitých reflexov. Súčasne sa potápa oblasť žalúdka. Vdýchnutie sprevádzané kovovými zvukmi a dunením v žalúdku.
 • Predĺženie dýchacích prestávok. Podporuje rozvoj nedostatku kyslíka, ktorý vedie k smrti dieťaťa.
 • Nedostatočná telesná hmotnosť. Hmotnosť dieťaťa sa v priebehu niekoľkých týždňov nielen nezvýši, ale tiež zníži. To sa spája s odmietnutím potravy, príznakmi anémie, krvácaním z čreva, pneumóniou.

Hmotnosť dieťaťa s vývojom diafragmatickej kýly po dobu niekoľkých týždňov sa nielen nezvyšuje, ale tiež znižuje..

Čo je diafragmatická hernia u novorodencov?

Membrána prietrže u novorodencov je patologický stav, pri ktorom brušné orgány padajú do hrude otvorom v bránici, čo by nemalo byť normálne..

Patrí k zriedkavým malformáciám zisteným u 5 novorodencov z 1 000. Proces tvorby herniálnych brán začína 3 - 4 týždne po počatí, keď je medzi hrudník a brušnú dutinu položená septa.

Nedostatočné rozvinutie svalového tkaniva bránice prispieva k vzniku defektu..

Pri diafragmatickej prietrži u novorodencov padajú brušné orgány do hrudníka otvorom v bránici..

príčiny

Presné príčiny bránice hernie neboli objasnené. Vyvolávajúce faktory zahŕňajú:

 • fajčenie, pitie alkoholu a drog počas pôrodu dieťaťa;
 • komplikované tehotenstvo;
 • exacerbácia závažných chronických patológií pečene, obličiek, srdca a pľúc počas tehotenstva;
 • závažný priebeh pôrodu;
 • silná fyzická práca na začiatku tehotenstva;
 • užívanie liekov, ktoré majú negatívny vplyv na vývoj plodu;
 • Röntgenové vyšetrenie v prvých týždňoch vývoja plodu;
 • prenikanie toxických látok do tela tehotnej ženy;
 • následky poranenia hrudníka a brušnej oblasti u novorodencov;
 • chronické ochorenia dýchacích ciest spôsobujúce dlhodobé záchvaty kašľa.

traumatický

Takéto výčnelky sa vytvárajú na pozadí následkov uzavretých alebo otvorených zranení hrudnej kosti, sprevádzaných prolapsom vnútorných orgánov v dôsledku objavenej chyby. Kýla sa tvorí v čase zranenia alebo niekoľko mesiacov po ňom. Traumatické kýly majú najčastejšie ľavostranný charakter, cez hranicu medzi svalmi a šľachami prechádza hernálna fisúra.

Traumatické kýly sú najčastejšie ľavostranné.

Hrudný vak v tomto prípade chýba, takže výčnelok sa považuje za nepravdivý. V dutine nádoru sa nachádzajú časti žalúdka a čriev, pečeň a žlčník.

neuropatický

Táto forma ochorenia sa vyvíja na pozadí relaxácie bráničných svalov. Výskyt patologických zmien prispieva k porušeniu inervácie spôsobenej zápalom nervových zakončení, poškodením mozgu a dýchacích ciest..

predpoveď

Prežitie závisí od veľkosti bránice prietrže u detí. Prognóza je ovplyvnená prítomnosťou sprievodných malformácií a časom začiatku operácie. Pri odmietnutí vnútromaternicovej korekcie prežije 40 - 75% detí. Pri pokuse o úpravu plodu je pravdepodobnosť úmrtia plodu 60%. V prvých hodinách života zomrie 7% novorodencov.

diagnostika

Rodičovská diagnostika sa vykonáva pomocou ultrazvukového alebo magnetického rezonancie. Počas zisťovania postupov:

 • Polyhydramnios. Vyvíja sa na pozadí stláčania pažeráka plodu, ktorý vzniká na pozadí vytesňovania vnútorných orgánov. Patológia narušuje proces prehĺtania plodovej vody.
 • Časti žalúdka, čriev a žlčníka v hrudníku.
 • Peristaltické črevo naplnené tekutinou umiestnené v oblasti srdcových komôr.
 • Neprítomnosť plynovej bubliny žalúdka v brušnej dutine. Považuje sa za ďalší diagnostický znak bránice prietrže..
 • Prítomnosť žlčníka v pleurálnej dutine. Zistí sa, keď sa pečeň posúva smerom k hrudníku.
 • Posun srdca a mediastína. Vyvíja sa v dôsledku herniálneho vystupujúceho tlaku.
 • Znaky hydrocefalu a kvapka semenníkov. Hromadenie prebytočnej tekutiny prispieva k narušeniu odtoku venóznej krvi.

Diagnóza malformácie

Môžete si vytvoriť tvorbu prietrže v skorých štádiách tehotenstva. Počas celého obdobia tehotenstva sa nastávajúca matka podrobuje ultrazvukovému vyšetreniu, ktorého výsledky ukazujú vnútromaternicový vývoj dieťaťa. Príznakom patológie bránice je polyhydramnios u tehotnej ženy a výtok srdca, pečene, porušenie venózneho výtoku u dieťaťa..

Ak existuje podozrenie na malformáciu, amniotická tekutina sa odoberie punkciou amniotickej membrány plodu na laboratórne testovanie. Na vyšetrenie brušných a hrudných orgánov, ako predpisuje ošetrujúci lekár, je možné vykonať zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie. Po narodení dieťaťa je predpísaná rádiografia na vylúčenie závažných chorôb: vnútorné krvácanie do mozgu, cysty, poruchy kardiovaskulárneho a dýchacieho systému, rakovinové nádory, nádory.

klasifikácia

vrodený

Vrodená bránica prietrže sa delí na:

 • Nepravdivé. Sú tvorené v dôsledku aplazie niektorých častí bránice, čo vedie k tvorbe správ medzi hrudníkom a brušnou dutinou..
 • Praví. Vznikajú v dôsledku napínania slabých svalov kupoly bránice so zvýšeným vnútrobrušným tlakom. Orgány môžu vypadnúť cez sternocostálne a bedrové kostné otvory alebo sternum bránice. Hernálny vak obsahuje omentum, hrubé črevo a tukové tkanivo.
 • Atypické. Takéto výčnelky sa zriedka vyskytujú. Od ostatných vrodených malformácií sa líšia prítomnosťou herniálnych brán.

Falošné diafragmatické kýly sa tvoria v dôsledku aplazie niektorých častí bránice.

traumatický

Podobné novotvary sa tvoria s otvoreným a uzavretým poranením bránice, po ktorom nasleduje prolapanie orgánov cez otvor, ktorý sa objaví..

Kýla sa môže vytvoriť v čase poškodenia alebo nejaký čas po ňom.

Traumatické výčnelky sa najčastejšie nachádzajú na ľavej strane bránice, medzera prechádza cez hranicu šľachy a častí svalov. Hernia sa nevytvára, hernie sa považuje za nepravdivú. Črevo, omentum, žalúdok alebo pečeň vypadávajú z diery.

neuropatický

Tento typ prietrže sa vytvára, keď je oblasť bránice uvoľnená. Prispieva k tomuto porušeniu tkanivovej inervácie spôsobenej zápalovými procesmi, chorobami centrálneho nervového systému a dýchacieho systému.

Ezofageálny otvor

Kýla pažeráka sa nazýva patológia charakterizovaná premiestnením brušných orgánov (dolná časť pažeráka a horná časť žalúdka) do hrudnej dutiny..

Kýla pri otvorení pažeráka v pažeráku sa nazýva patológia charakterizovaná vytesnením brušných orgánov..

Má chronický progresívny charakter. Orgány sa posúvajú kvôli veľkej šírke pažeráka. Toto ochorenie je najčastejšie vrodené..

Metódy diagnostiky bránice hernie

Existuje niekoľko spôsobov, ako môže špecialista diagnostikovať dieťa s prietržovou bránou, keď je stále v lone. Napríklad pri perinatálnej diagnostike, ktorá sa vykonáva pomocou ultrazvuku, sa u budúcej matky objaví polyhydramnios.

Príčinou tohto javu je skloňovanie dojčenského pažeráka, ku ktorému dochádza v dôsledku premiestnenia jeho orgánov. Konečná diagnóza sa vykoná až po identifikácii častí vnútorných orgánov pobrušnice v hrudi plodu. V niektorých prípadoch sa u plodu zistí kvapka. Ďalší vývoj dieťaťa v lone pri detekcii kvapiek sa riadi ultrazvukom.

Ak sa u plodu zistí diafragmatická hernia, uskutoční sa konzultácia so špecialistami, na ktorých sa uvedie prognóza ochorenia, spôsoby dodania a následná liečba patológie. V niektorých prípadoch môže byť potrebné okamžité ukončenie tehotenstva..

Po narodení dieťaťa sa vykoná rádiografia s cieľom objasniť predtým diagnostikovanú diagnózu. Počas röntgenového vyšetrenia špecialista zistí v novorodeneckom osvietení vizuálne podobné voštine. V tomto prípade je srdce dieťaťa spravidla mierne posunuté doprava.

Počas vyšetrenia špecialista vylučuje alebo potvrdzuje, že dieťa má také patológie, ako je pľúcna cysta, vrodené srdcové ochorenie, dextrocardia, atrézia pažeráka, nádor pečene, vrodené malformácie dychu a intrakraniálne krvácanie..

liečba

Jedinou účinnou liečbou diafragmatických hernií je chirurgický zákrok.

Pri chirurgii sa používa niekoľko typov operácií, ktoré sa vykonávajú tak v období vnútromaternicového vývoja, ako aj po narodení.

Preprava novorodencov s takýmito defektmi je takmer nemožná, a preto ak sa počas tehotenstva zistí prietrž, pri pôrode sa vykonáva špecializované centrum. Operácie sa začnú okamžite.

vnútromaternicové

Vnútromaternicový zásah sa vykonáva včasným zistením patológie. Nástroje sa vkladajú cez malý otvor. Procedúra sa uskutočňuje v 26. - 28. týždni tehotenstva. Do priedušnice plodu sa zavedie balónik, ktorý stimuluje rozvoj pľúc. V budúcnosti bude zariadenie odstránené.

Fetoskopická korekcia sa vykonáva vtedy, keď nenarodené dieťa nemá bez chirurgického zákroku šancu na prežitie. Dokonca aj úspešná operácia však nezaručuje úplné vyliečenie. Zásah môže viesť k prasknutiu bránice alebo predčasnému narodeniu dieťaťa. Pri kýlách malých a stredných veľkostí sa liečba odkladá, takže tehotná žena je pod dohľadom.

Vnútromaternicová chirurgia sa vykonáva včasným zistením patológie plodu.

U dojčiat

Začína sa liečba novorodenca bráničnou herniou s mechanickou ventiláciou. Ak sa objavia príznaky prasknutia bránice alebo poškodených orgánov, operácia sa začne a preskočí sa príprava. Intervencia zahŕňa 2 etapy:

 • Tvorba umelej ventrálnej prietrže endoskopiou. Je znázornená s malým objemom brušnej dutiny, čo neumožňuje vrátiť vnútorné orgány do správnej polohy..
 • Odstránenie umelej prietrže. Uskutočňuje sa to 6 - 365 dní po prvom zásahu. Počas procedúry sa odstráni defekt bránice, vyprázdni sa pleurálna dutina.

Liečba kýly

Ak sa počas gravidity zistí patológia, liečba diafragmatickej prietrže zahŕňa operáciu vnútromaternicového systému. Operácia sa vykonáva v povolenom období 26 - 28 týždňov tehotenstva. Úlohou chirurgickej liečby diafragmatickej prietrže u dieťaťa je zavedenie balónu cez reznú maternicu do priedušnice plodu, aby sa stimulovala činnosť orgánov dýchacieho systému, čím sa vytlačí obalový film. K demontáži zariadenia dochádza počas pôrodu. Vnútromaternicová chirurgia je predpísaná iba pre závažnú patológiu.

Ak sa po narodení dieťaťa zistí patológia, je predpísaný chirurgický zákrok skôr, ako dieťa dosiahne 1 rok. Núdzová hospitalizácia sa vykonáva s vnútorným krvácaním, porušením prietrže.

Počas operácie sa vyčnievajúce orgány premiestnia do umelo vytvoreného vaku a potom sa roztrhnutie respiračného svalu odstráni nejaký čas po prvom štádiu chirurgického zákroku. Po zákroku sa u dieťaťa môžu vyskytnúť nebezpečné komplikácie:

 • zápal, pľúcny edém;
 • potravinová obštrukcia cez črevá;
 • dehydratácia;
 • horúčka.

Možné vážne následky sa vyskytnú po odstránení parasternálnej formy prietrže. Po operácii je dieťa umelo očistené od pľúc. Aby sa predišlo recidíve patológie, lekár predpíše diétu a dojčí dieťa.

predpoveď

Prognóza diafragmatických hernií u detí závisí od veľkosti defektu, od času operácie a od výskytu komplikácií. Priemerná miera prežitia novorodencov je 40 - 75%. Ak dôjde k pokusu o vnútromaternicovú korekciu v prípade včasného zistenia choroby, v 60% prípadov nastane smrť. Okamžite po narodení zomrie asi 7% pacientov.

komplikácie

Diafragmatická prietrž prináša nasledujúce komplikácie:

 • Zápalové procesy v pažeráku. Vyskytujú sa posuvné prietrže sprevádzané refluxom žalúdočnej šťavy do pažeráka.
 • Duodenogastrický reflux. Obsah dvanástnika a žalúdka sa pravidelne vrhá do pažeráka.
 • Porušenie prietrže a okolitých orgánov. Považuje sa za najnebezpečnejšiu komplikáciu, ktorá často vedie k smrti dieťaťa. Pri porušení sa narušia funkcie orgánov brušnej oblasti a hrudníka. Identifikácia tohto patologického stavu pomáha oddialiť stolicu a plyn.

Preukázanie patológie

Vnútromaternicová malformácia je sprevádzaná ďalšími abnormalitami spojenými s fungovaním životne dôležitých orgánov novorodenca. To je spôsobené posunom žalúdka, pažeráka, čo vedie k tlaku na pľúca, srdce. Príznaky vrodenej alebo získanej formy bránice prietrže nezávisia od prítomnosti vaku, miesta vzniku trhliny spojivovej membrány. Znaky patológie po narodení dieťaťa sú základné a všeobecné.

 • zvracanie
 • nevoľnosť;
 • tichý plač;
 • kašeľ;
 • asymetrická poloha hrudníka;
 • dýchavičnosť, občasné dýchanie;
 • rýchly pulz.
 • nízka telesná hmotnosť;
 • svetlá farba kože;
 • znížená chuť do jedla;
 • rozdelenie zvracania, stolice s nečistotami krvi;
 • patológia kardiovaskulárneho, dýchacieho systému.

Hlavným znakom vzniku diafragmatickej prietrže u detí je cyanóza - bledosť pokožky. Toto ochorenie je spojené s nedostatočnou saturáciou krvi kyslíkom. Keď dôjde k prasknutiu spojovacej membrány, dieťa sa dusí, neprehltne dostatok vzduchu. Nedostatok kyslíka môže byť fatálny. Závažnou komplikáciou bránice prietrže v dôsledku vyčnievania tráviaceho systému je zmena polohy srdcového svalu, ktorá vedie k asymetrii hrudníka, k stiahnutiu brucha..

Príznaky choroby sú ovplyvnené veľkosťou herniálneho vaku, umiestnením vyčnievajúcich orgánov tráviaceho traktu a sprievodnými malformáciami dieťaťa. Nepriame príznaky naznačujú narušenú funkciu, prítomnosť zápalových procesov, EDC.

Ak je ovplyvnené otvorenie pažeráka, je možné pozorovať grganie, regurgitáciu po kŕmení a ťažké prehltnutie jedla. Pri parasternálnej obehovej krýze sa vyskytuje bolesť brucha, nevoľnosť, ale nie sú tu žiadne problémy s dýchaním..

prevencia

Prevencia bránice u novorodencov je:

 • prestať fajčiť a piť počas tehotenstva;
 • vylúčenie kontaktu ženy s teratogénnymi látkami;
 • užívanie vitamínových a minerálnych prípravkov;
 • liečba chronických chorôb u tehotných žien;
 • prevencia vnútromaternicovej infekcie plodu (napr. vakcinácia proti rubeole).

Tehotná žena by mala pravidelne navštevovať lekára a podstúpiť všetky potrebné diagnostické postupy.

Čo je diafragmatická hernia u novorodencov a metódy chirurgickej liečby

Membránová hernia u novorodencov je pomerne zriedkavou vývojovou anomáliou charakterizovanou premiestnením orgánov, ktoré sa bežne nachádzajú v brušnej dutine do hrude..

Membránová hernia u novorodencov je pomerne zriedkavou vývojovou anomáliou charakterizovanou premiestnením orgánov, ktoré sa bežne nachádzajú v brušnej dutine do hrude..

Pre dospelých nie je táto patológia nebezpečná, ale u novorodencov je takáto porucha fatálna, preto si vyžaduje neodkladný chirurgický zákrok. Existujúce prostriedky na perinatálnu diagnostiku často umožňujú zistiť toto porušenie plodu dlho pred narodením dieťaťa..

Presné príčiny výskytu takejto patológie u novorodencov neboli identifikované. Už však boli identifikované rizikové faktory, ktoré prispievajú k vzniku tejto abnormality počas vývoja plodu počas tehotenstva. Tie obsahujú:

 • práca v nebezpečnom priemysle;
 • žiť v environmentálne znevýhodnených oblastiach;
 • komplikované tehotenstvo sprevádzané ťažkou toxikózou;
 • konzumácia alkoholu;
 • fajčenie;
 • respiračné choroby;
 • infekcie pohlavných ciest;
 • častá zápcha;
 • silné napätie;
 • užívanie niektorých liekov;
 • nadúvanie.

Pod vplyvom týchto nepriaznivých faktorov je narušená záložka vnútorných orgánov plodu. Diafragmatická hernia sa u novorodencov často kombinuje s inými vývojovými abnormalitami vrátane kvapiek.

Príznaky bránice hernie

Prejavy tohto patologického stavu do značnej miery závisia od objemu herniového výčnelku, obsahu vaku a okrem toho od sprievodných vývojových anomálií..

Pri niektorých druhoch kýly môže novorodenec vyzerať zdravo, ale taký kurz nie je o nič menej nebezpečný. V tomto prípade v dôsledku slabých tkanív podporujúcich orgány na ich anatomických miestach sa v prvých mesiacoch života vytvorí prietrž.

Vo väčšine prípadov má však novonarodené dieťa od 1. dňa života charakteristické príznaky patológie.

Kvôli nemožnosti úplného odhalenia pľúc a obmedzeného priestoru v hrudníku u novorodencov môže byť pri prvých minútach života zistená prietrž.

V takom prípade môže byť prvý plač novorodenca slabý. Okrem toho, ak je výčnelok veľký, sú zo strany miesta, kde sa nachádza prietrž, zistené príznaky pľúcnej hypoplázie.

Kvôli nedostatku respiračných funkcií u novorodencov sa objaví cyanóza, to znamená cyanóza kože a slizníc. Môžu sa vyskytnúť útoky udusenia. Dýchanie dieťaťa je plytké.

Je možné zastaviť dýchanie, ktoré môže spôsobiť smrť. Tieto prejavy patológie sa znížia, ak otočíte novorodenca na stranu, na ktorej je herniálny výčnelok..

Medzi ďalšie charakteristické znaky bránice prietrže patrí:

 • asymetria hrudníka;
 • kašeľ;
 • strata chuti do jedla;
 • spustenie brucha;
 • regurgitácia po kŕmení;
 • pomalý prírastok na váhe.

Charakteristickým znakom diafragmatickej prietrže u novorodenca je strata chuti do jedla.

U novorodenca s takou kýlou je často zistené nesprávne usporiadanie srdca, pretože je premiestnené. V tomto prípade sa môžu vyskytnúť príznaky poruchy kardiovaskulárneho systému..

U niektorých novorodencov sa v dôsledku tvorby herniálneho vaku pozorujú prejavy poruchy zažívacieho systému. To často spôsobuje krv vo zvracaní a výkaloch..

Významná diagnostická hodnota. Tento patologický stav sa často zisťuje pred narodením dieťaťa. Ultrazvuk sa používa na určenie hernie bránice..

Pri vykonávaní ultrazvuku plodu sa zistí posun v pečeni a slezine k hrudníku. Použitím tejto výskumnej metódy možno zistiť známky zmeny v normálnej polohe žalúdka..

Špecialista môže takéto vývojové abnormality zistiť už v 22-24 týždňoch.

Po narodení dieťaťa sa rozširujú možnosti diagnostiky bráničnej prietrže. V tomto prípade sa vyžaduje konzultácia s pulmonológom, gastroenterológom, otolaryngológom, kardiológom a inými vysoko špecializovanými odborníkmi..

Vykonáva sa dôkladné vyšetrenie a auskultácia pľúc novonarodeného dieťaťa. V prítomnosti diafragmatickej prietrže u novorodenca sú zvuky zreteľne počuteľné. Predpísaná je rádiografia a štúdia pažeráka s báriom.

 • endoskopické vyšetrenie;
 • CT sken;
 • denné sledovanie pH pažeráka;
 • drogové testy.

Po narodení dieťaťa sa rozširujú možnosti diagnostiky bráničnej prietrže. V tomto prípade sa vyžaduje konzultácia s pulmonológom, gastroenterológom, otolaryngológom, kardiológom a inými vysoko špecializovanými odborníkmi..

Ak sa u novorodenca vyskytnú známky narušenia kardiovaskulárneho systému, často sa predpisujú EKG a ďalšie štúdie.

Príznaky hernie bránice u detí

Taktika chirurga s diafragmatickou prietržou by mala byť aktívna: všetci pacienti by mali byť operovaní, s výnimkou detí s obmedzeným vyčnievaním pravej kopule bránice, zvyčajne asymptomatických a nevystavujúcich dieťa komplikáciám..

Núdzová operácia sa vykonáva vtedy, keď sa membrána pretrhne alebo u novorodencov s porušením prietrže. Plánované operácie u detí, najmä u mladších, je vhodnejšie vykonávať v špecializovaných zariadeniach, kde sú skúsenosti s používaním chirurgických metód liečby, modernej anestézie a dojčenia detí po operácii, čo často rozhoduje o konečnom úspechu operácie..

Anestézia - intratracheálna anestézia s oxidom dusnatým alebo éterom s použitím krátkodobých relaxancií (ditilín, listenón).

Online prístup je transabdominálny. S obmedzenými výčnelkami v centrálnej zóne kupoly, s prietržami s pravou lokalizáciou, ako aj s herniami pažeráka, je možné použiť transthorakálny prístup..

Chirurgické techniky závisia od typu prietrže bránice u detí. Mali by byť jednoduché a netraumatické..

Neprítomnosť adhézií umožňuje ľahko spustiť orgány do brušnej dutiny. Pri falošnej hernii sa vzduch zavedie do pleurálnej dutiny cez hrubý katéter, ktorý pomáha redukovať črevné slučky..

S malými defektmi bránice, traumatickými a prednými prietržami stačí stehovanie herniálneho portálu jednou alebo dvoma radmi prerušených stehov bez obnovenia herniálneho portálu. Používajú hrubý (č. 3 - 4) materiál na šitie (nylon alebo hodváb) na zabránenie erupcie svalov.

V prítomnosti nariedenej oblasti bránice veľkej plochy je zosilnená buď plikúrou herniového vaku, šitím pomocou prefabrikovaných stehov, tamponádou slabej oblasti s hustým orgánom (pečeň, slezina) alebo použitím aloplastického materiálu (polyvinylalkohol, nylonová tkanina alebo sieťovina)..

Pri významnom defekte bránice sa používa množstvo techník, ktoré prispievajú k zníženiu defektu (resekcia rebier, posunutie membrány o 1 až 2 okraje vyššie). Avšak aj potom je vhodné použiť aloplastický materiál za predpokladu, že je izolovaný od voľnej pleurálnej dutiny peritoneálnym štepom (aby sa predišlo predĺženej pohrudnici).

Druhy bránice hernie

Existuje veľa klasifikácií, v rámci ktorých sa odrody diafragmatických hernií rozlišujú podľa rôznych znakov.


V závislosti na povahe vytesnenia brušných orgánov, kĺzanie a pažerák

V závislosti na povahe vytesnenia brušných orgánov môžeme hovoriť o týchto typoch:

 • posuvné alebo axiálne - cez otvor v bránici môžu brušné orgány a ich prvky voľne preniknúť do hrude a za určitých okolností sa môžu vrátiť;
 • paraezofág - časť žalúdka sa pohybuje do oblasti hrudníka, pričom je umiestnená rovnobežne s trubicou pažeráka;
 • zmiešaný typ.

Na základe rozdielov v umiestnení kýlovej brány existujú:

 • parasternálna hernia (nachádza sa blízko hrudnej kosti);
 • retrosternal (brány sa nachádzajú za hrudnou kosťou);
 • retrocostocernal (bránou takejto prietrže je Larreyov trojuholník, križovatka hrudnej kosti a bočné časti diafragmatického septa, nie sú tu žiadne svaly, iba tenká doska spojivového tkaniva).

V závislosti od umiestnenia vyčnievajúcej oblasti:

 • ľavostranné (okrem žalúdka môžu vyčnievať aj tenké a hrubé črevo, pečeň alebo slezina);
 • pravostranné (ovplyvňuje pečeň a časť hrubého čreva);
 • bilaterálna prietrž (najťažšie prípady).

V závislosti od toho, čo vyvolalo výskyt takého vážneho problému, sa rozlišujú dve veľké skupiny bráničných hernií: traumatické a netraumatické..

posttraumatická

Táto skupina je priamo spojená s udalosťami, ktoré viedli k mechanickému poškodeniu bránice. Môže ísť o rôzne druhy poranení, pádov z výšky, poškodenie pri stlačení tela pri nehode atď. V takýchto situáciách často trpí niekoľko orgánov následkom vážnych zranení, ktoré si vyžadujú naliehavú pomoc pri zachraňovaní života..

V rámci tejto skupiny môžeme hovoriť o takýchto podtypoch choroby:

 • akútna prietrž - strata nastáva okamžite po zranení;
 • chronická forma - príznaky sa vyskytujú počas jedla, sú menej intenzívne ako v akútnej forme a taká kýla nie je okamžite diagnostikovaná;
 • uškrtené kýly sú zriedkavé, ich vzhľad je sprevádzaný ostrou bolesťou brucha a hrudníka.

neúrazovou

Druhá skupina kombinuje prietrže, ktorých vzhľad je spojený so znakmi a poruchami v štruktúre orgánu. V jeho rámci môžeme hovoriť o takýchto poddruhoch choroby:

 • vrodená forma (niekedy nazývaná nepravda). Je to spôsobené porušením normálnych procesov vývoja plodu, v dôsledku čoho sa úplne neprevýši odkaz medzi brušnou dutinou a hrudnou kosťou;
 • kýly slabých zón. Sú považované za pravdivé a rozvíjajú sa v tých oblastiach, kde je bránica najtenšia a najzraniteľnejšia v tzv. „Slabých oblastiach“. Ich znakom je, že tu nie je žiadna diera, ale orgány sa nadmerne vydúvajú kvôli slabosti doštičky, to znamená, že sa vytvára vnútorný vak;
 • neuropatický, vznikajúci z abnormálnej relaxácie svalovej doštičky;
 • lézie prírodných otvorov doštičiek. Kýly v tomto prípade vznikajú tam, kde sú v bránici normálne otvory, napríklad na priechod aorty..

Poznámka špecialistu: Kýla v oblasti pažeráka sa považuje za najbežnejšiu - diagnostikuje sa v 9 z 10 prípadov. Tento jav naznačuje premiestnenie brušnej časti trubice pažeráka a časti žalúdka do priestoru hrudníka. V zriedkavých prípadoch sa takéto vytesnenie môže podrobiť aj iným orgánom lokalizovaným v normálnom stave v brušnej dutine..

Vrodená bránica prietrže

Vrodená bránica prietrže

Vrodená bránica hernie je malformácia bránice, ktorá vedie k porušeniu oddelenia brušnej dutiny a hrudníka, ako aj k premiestneniu žalúdka, sleziny, čriev a pečene do hrudnej dutiny..

Vrodená bránica prietrže môže byť izolovaným defektom a môže sa kombinovať s malformáciami iných orgánov a systémov. Väčšina prípadov vrodenej bránice hernie je ojedinelá.

Pri vrodenej diafragmatickej hernii po 8 až 10 týždňoch tehotenstva dochádza k defektu bránice v dôsledku porušenia uzáveru pleuroperitoneálneho kanála a brušné orgány môžu byť ventilované cez defekt do pleurálnej dutiny (9 až 10 týždňov tehotenstva). Prítomnosť brušných orgánov v hrudníku obmedzuje rast a vývoj pľúc, čo vedie k pľúcnej hypoplázii so znížením celkového počtu vetiev priedušiek a tepien. Na strane kýly je zaznamenaná významná pľúcna lézia, ale kontralaterálne pľúca majú spravidla tiež abnormálnu štruktúru a nižšiu hmotnosť v porovnaní s normou..

Frekvencia výskytu 1 zo 4 000 živonarodených detí, pomer pohlaví 1: 1

Membránová prietrž sa dá kombinovať s poruchami srdca, ktoré tvoria asi 20%. Kombinácie s poruchami centrálneho nervového systému a močového systému sú vždy 10,7%. Približne 10 - 12% vrodených diafragmatických hernií diagnostikovaných prenatálne je neoddeliteľnou súčasťou rôznych dedičných syndrómov (Cantrell pentad, Frinzeho syndrómy, Lange, Marfan, Ehlers-Danlos atď.) Alebo prejavov chromozomálnych abnormalít a génových porúch. Frekvencia chromozomálnych abnormalít je v priemere 16%. Opäť by sa malo zdôrazniť, že chromozomálne abnormality sa častejšie zisťujú iba v prípadoch, keď je vrodená bráničná kýla kombinovaná s inými malformáciami. Preto je vo všetkých prípadoch prítomnosti kombinovanej patológie indikovaný prenatálny karyotyp, aby sa objasnila genéza defektu..

Pokiaľ ide o strany lézie, všetky vrodené bráničné kýly sa delia na:

 • Vľavo asi 80%
 • Pravá strana asi 20%.
 • Bilaterálne menej ako 1%.

Väčšina novorodencov s vrodenou diafragmatickou prietržou vytvára obraz respiračného zlyhania priamo v pôrodnej miestnosti bezprostredne po narodení. Akútne zlyhanie dýchania postupuje veľmi rýchlo. Pri vyšetrení je pozoruhodná asymetria hrudníka s vydutou stranou lézie (obvykle vľavo) a absencia výkyvu hrudníka na tejto strane. Veľmi charakteristickým príznakom je potopený skalnatý brucho..

Hlavnou metódou prenatálnej detekcie vrodenej diafragmatickej prietrže je ultrazvuk. Ultrazvukové vyšetrenie má podozrenie na túto chybu abnormálneho obrazu orgánov hrudníka. Jedným z hlavných echografických príznakov je posun srdca, ako aj vzhľad žalúdka a slučiek tenkého čreva v hrudníku. Prenatálny ultrazvuk môže zistiť prítomnosť abdominálneho obsahu v hrudníku v 12. týždni tehotenstva. Diagnóza sa však obyčajne robí v 16. týždni tehotenstva.

Včasná diagnóza EDC umožňuje vykonať karyotypizáciu, aby sa vylúčila kombinovaná chromozomálna abnormalita. Podľa ultrazvuku v trimestri I a II tehotenstva je tiež možné určiť potrebu fetálnych zásahov na stabilizáciu plodu pomocou EDC..

Po narodení je diagnóza EDC potvrdená po komplexnom ultrazvukovom skenovaní a röntgenovej snímke hrudníka a brucha.

Pri narodení dieťaťa s diafragmatickou prietržou by mali byť lekári pripravení na predĺženú kardiopulmonálnu resuscitáciu. Intubácia priedušnice a mechanické vetranie sú indikované od prvej minúty života. Už v pôrodnici môže dieťa s EDC vyžadovať zavedenie liekov, ktoré stabilizujú prácu srdca. Až po dosiahnutí stabilného stavu je možné prepraviť dieťa z pôrodnej sály, vykonáva sa v podmienkach prepravného vaku na mechanické vetranie s monitorovaním životných funkcií.

V resuscitačnej jednotke oddelenia pokračuje intenzívna terapia zameraná na stabilizáciu stavu a prípravu na operáciu: výber metód a parametrov mechanickej ventilácie, kardiotonická podpora, sedatívna a analgetická, antibakteriálna terapia.

Ako sa stav stabilizuje, otázka možnosti chirurgického ošetrenia.

V prípade nestability v našom oddelení je možné použiť mimotelovú techniku ​​na podporu činnosti srdca a pľúc - ECMO.

Chirurgická liečba detí s EDC sa vykonáva hlavne pomocou minimálne invazívnej endoskopickej metódy. Prostredníctvom minimálnych prepichnutí hrudníka (3 mm) sa obsah opatrne ponorí z hrudnej dutiny do brušnej dutiny. Potom sa vyhodnotí defekt membrány: v prípade dostatočne vyvinutej vnútornej membrány sa defektný plast vykoná pomocou vlastných tkanív a pri výraznom deficite tkaniva sa defekt nahradí implantátom (použije sa syntetický materiál Gor-Tex a biologický materiál Permacol)..

V pooperačnom období pokračuje intenzívna terapia zameraná na odstránenie nedostatkov, ktoré pretrvávajú až do obnovenia hypoplastických pľúc..

V FSBI „Národné centrum lekárskeho výskumu pôrodníctva, gynekológie a perinatológie, pomenované po akademikovi V.I. Kulakova »Ministerstvo zdravotníctva Ruska, máte jedinečnú príležitosť získať chirurgickú ústavnú liečbu ZDARMA o kvótach pre špičkovú lekársku starostlivosť (VMP pre povinné zdravotné poistenie).

Diafragmatická prietrž - príznaky, liečba novorodencov a detí

Príznaky, diagnostika a liečba diafragmatickej prietrže u novorodencov

Membrána prietrže u novorodencov je vyčnievanie brušnej dutiny do hrude v dôsledku výskytu vrodenej chyby v bránici. Defekt sa považuje za zriedkavý, zistí sa v 0,05% prípadov. Kýla sa začína pri 4 týždňoch vývoja plodu, keď sa medzi brušnou dutinou a srdcovým vakom položí prepážka. Nevyvinutie svalových vlákien bránice prispieva k tvorbe herniálneho vaku.

Membrána prietrže u novorodencov je vyčnievanie brušných orgánov do hrude.

príčiny

Presné príčiny výskytu vrodenej prietrže neboli stanovené. Predpokladá sa, že riziko vzniku choroby sa zvyšuje pod vplyvom nasledujúcich faktorov:

 • komplikované tehotenstvo;
 • prítomnosť závažných chronických ochorení vnútorných orgánov u ženy;
 • silné narodenie;
 • nadmerná fyzická námaha počas narodenia dieťaťa;
 • užívanie liekov s teratogénnymi účinkami;
 • prítomnosť zlých návykov u nastávajúcej matky (alkoholizmus, drogová závislosť, fajčenie);
 • účinky na vyvíjajúce sa embryo ionizujúceho žiarenia;
 • kontakt tehotnej ženy s toxickými chemikáliami;
 • následky tupých poranení brušnej oblasti a hrudníka;
 • choroby sprevádzané kašľom, prispievajúce k zvýšenému tlaku v bruchu.

príznaky

Malé hernie sa vyznačujú asymptomatickým priebehom. Možné sú typické komplikácie spojené s mozgovým krvácaním, nedostatkom povrchovo aktívnej látky (látky, ktorá po narodení otvára pľúca) a sepsou..

Ak je herniálny vak veľký, príznaky sa prejavia kompresiou pľúc a poruchou krvného obehu spôsobenou premiestnením mediastínu. Tie obsahujú:

 • Problémy s pľúcami. Dieťa sa narodí zdravé, ale kvôli problémom s dýchaním nemôže hlasne plakať.
 • Cyanóza. S raným vývojom cyanózy kože a jej rýchlym rastom môže dieťa zomrieť v prvých hodinách života. Šance na prežitie sa zvyšujú úmerne k času, keď sa príznak objaví: čím neskôr sa objaví, tým väčšia je pravdepodobnosť prežitia dieťaťa.
 • Útoky zadusenia. Vyskytujú sa počas dojčenia. Dieťa zafarbí na modro a začne sa dusiť. Na respiračnom akte sa podieľajú pomocné svaly. Príznaky udusenia zmiznú, ak dieťa držíte vo zvislej polohe alebo ho položíte na bok na bok, na ktorom sa nachádza prietrž.
 • Kašeľ. Nie je to typický príznak choroby, ale vyskytuje sa pomerne často.
 • Záchvaty zvracania. Charakteristické pre kýly sprevádzané posunom tráviaceho ústrojenstva.
 • Porušenie srdcovej činnosti. V prvých dňoch života zostáva srdcový rytmus normálny, ale v budúcnosti sa na pozadí častého zadusenia pozoruje jeho zrýchlenie..
 • Dextrokardie. Toto je názov patológie, v ktorej je väčšina srdca posunutá doprava. Hrudník vyčnieva a stáva sa neaktívnym z lokalizácie herniálneho výčnelku. Opačná časť klesá.
 • Nedostatočne vyvinutá pľúca. Je sprevádzané vážnym zlyhaním dýchacích ciest. Symptómy patológie sa objavia po upnutí pupočníka, čo vedie k prechodu na nezávislú existenciu. Patrí medzi ne rýchle dýchanie povrchu, nadúvanie, modrosť nasolabiálneho trojuholníka, spomalenie pulzu, oslabenie všetkých životne dôležitých reflexov. Súčasne sa potápa oblasť žalúdka. Vdýchnutie sprevádzané kovovými zvukmi a dunením v žalúdku.
 • Predĺženie dýchacích prestávok. Podporuje rozvoj nedostatku kyslíka, ktorý vedie k smrti dieťaťa.
 • Nedostatočná telesná hmotnosť. Hmotnosť dieťaťa sa v priebehu niekoľkých týždňov nielen nezvýši, ale tiež zníži. To sa spája s odmietnutím potravy, príznakmi anémie, krvácaním z čreva, pneumóniou.

Hmotnosť dieťaťa s vývojom diafragmatickej kýly po dobu niekoľkých týždňov sa nielen nezvyšuje, ale tiež znižuje..

diagnostika

Rodičovská diagnostika sa vykonáva pomocou ultrazvukového alebo magnetického rezonancie. Počas zisťovania postupov:

 • Polyhydramnios. Vyvíja sa na pozadí stláčania pažeráka plodu, ktorý vzniká na pozadí vytesňovania vnútorných orgánov. Patológia narušuje proces prehĺtania plodovej vody.
 • Časti žalúdka, čriev a žlčníka v hrudníku.
 • Peristaltické črevo naplnené tekutinou umiestnené v oblasti srdcových komôr.
 • Neprítomnosť plynovej bubliny žalúdka v brušnej dutine. Považuje sa za ďalší diagnostický znak bránice prietrže..
 • Prítomnosť žlčníka v pleurálnej dutine. Zistí sa, keď sa pečeň posúva smerom k hrudníku.
 • Posun srdca a mediastína. Vyvíja sa v dôsledku herniálneho vystupujúceho tlaku.
 • Znaky hydrocefalu a kvapka semenníkov. Hromadenie prebytočnej tekutiny prispieva k narušeniu odtoku venóznej krvi.

klasifikácia

vrodený

Vrodená bránica prietrže sa delí na:

 • Nepravdivé. Sú tvorené v dôsledku aplazie niektorých častí bránice, čo vedie k tvorbe správ medzi hrudníkom a brušnou dutinou..
 • Praví. Vznikajú v dôsledku napínania slabých svalov kupoly bránice so zvýšeným vnútrobrušným tlakom. Orgány môžu vypadnúť cez sternocostálne a bedrové kostné otvory alebo sternum bránice. Hernálny vak obsahuje omentum, hrubé črevo a tukové tkanivo.
 • Atypické. Takéto výčnelky sa zriedka vyskytujú. Od ostatných vrodených malformácií sa líšia prítomnosťou herniálnych brán.

Falošné diafragmatické kýly sa tvoria v dôsledku aplazie niektorých častí bránice.

traumatický

Podobné novotvary sa tvoria s otvoreným a uzavretým poranením bránice, po ktorom nasleduje prolapanie orgánov cez otvor, ktorý sa objaví..

Kýla sa môže vytvoriť v čase poškodenia alebo nejaký čas po ňom.

Traumatické výčnelky sa najčastejšie nachádzajú na ľavej strane bránice, medzera prechádza cez hranicu šľachy a častí svalov. Hernia sa nevytvára, hernie sa považuje za nepravdivú. Črevo, omentum, žalúdok alebo pečeň vypadávajú z diery.

neuropatický

Tento typ prietrže sa vytvára, keď je oblasť bránice uvoľnená. Prispieva k tomuto porušeniu tkanivovej inervácie spôsobenej zápalovými procesmi, chorobami centrálneho nervového systému a dýchacieho systému.

Ezofageálny otvor

Kýla pažeráka sa nazýva patológia charakterizovaná premiestnením brušných orgánov (dolná časť pažeráka a horná časť žalúdka) do hrudnej dutiny..

Kýla pri otvorení pažeráka v pažeráku sa nazýva patológia charakterizovaná vytesnením brušných orgánov..

Má chronický progresívny charakter. Orgány sa posúvajú kvôli veľkej šírke pažeráka. Toto ochorenie je najčastejšie vrodené..

liečba

Jedinou účinnou liečbou diafragmatických hernií je chirurgický zákrok.

Pri chirurgii sa používa niekoľko typov operácií, ktoré sa vykonávajú tak v období vnútromaternicového vývoja, ako aj po narodení.

Preprava novorodencov s takýmito defektmi je takmer nemožná, a preto ak sa počas tehotenstva zistí prietrž, pri pôrode sa vykonáva špecializované centrum. Operácie sa začnú okamžite.

vnútromaternicové

Vnútromaternicový zásah sa vykonáva včasným zistením patológie. Nástroje sa vkladajú cez malý otvor. Procedúra sa uskutočňuje v 26. - 28. týždni tehotenstva. Do priedušnice plodu sa zavedie balónik, ktorý stimuluje rozvoj pľúc. V budúcnosti bude zariadenie odstránené.

Fetoskopická korekcia sa vykonáva vtedy, keď nenarodené dieťa nemá bez chirurgického zákroku šancu na prežitie. Dokonca aj úspešná operácia však nezaručuje úplné vyliečenie. Zásah môže viesť k prasknutiu bránice alebo predčasnému narodeniu dieťaťa. Pri kýlách malých a stredných veľkostí sa liečba odkladá, takže tehotná žena je pod dohľadom.

Vnútromaternicová chirurgia sa vykonáva včasným zistením patológie plodu.

U dojčiat

Začína sa liečba novorodenca bráničnou herniou s mechanickou ventiláciou. Ak sa objavia príznaky prasknutia bránice alebo poškodených orgánov, operácia sa začne a preskočí sa príprava. Intervencia zahŕňa 2 etapy:

 • Tvorba umelej ventrálnej prietrže endoskopiou. Je znázornená s malým objemom brušnej dutiny, čo neumožňuje vrátiť vnútorné orgány do správnej polohy..
 • Odstránenie umelej prietrže. Uskutočňuje sa to 6 - 365 dní po prvom zásahu. Počas procedúry sa odstráni defekt bránice, vyprázdni sa pleurálna dutina.

predpoveď

Prognóza diafragmatických hernií u detí závisí od veľkosti defektu, od času operácie a od výskytu komplikácií. Priemerná miera prežitia novorodencov je 40 - 75%. Ak dôjde k pokusu o vnútromaternicovú korekciu v prípade včasného zistenia choroby, v 60% prípadov nastane smrť. Okamžite po narodení zomrie asi 7% pacientov.

komplikácie

Diafragmatická prietrž prináša nasledujúce komplikácie:

 • Zápalové procesy v pažeráku. Vyskytujú sa posuvné prietrže sprevádzané refluxom žalúdočnej šťavy do pažeráka.
 • Duodenogastrický reflux. Obsah dvanástnika a žalúdka sa pravidelne vrhá do pažeráka.
 • Porušenie prietrže a okolitých orgánov. Považuje sa za najnebezpečnejšiu komplikáciu, ktorá často vedie k smrti dieťaťa. Pri porušení sa narušia funkcie orgánov brušnej oblasti a hrudníka. Identifikácia tohto patologického stavu pomáha oddialiť stolicu a plyn.

prevencia

Prevencia bránice u novorodencov je:

 • prestať fajčiť a piť počas tehotenstva;
 • vylúčenie kontaktu ženy s teratogénnymi látkami;
 • užívanie vitamínových a minerálnych prípravkov;
 • liečba chronických chorôb u tehotných žien;
 • prevencia vnútromaternicovej infekcie plodu (napr. vakcinácia proti rubeole).

Tehotná žena by mala pravidelne navštevovať lekára a podstúpiť všetky potrebné diagnostické postupy.

Membránová prietrž u dojčiat

Membrána prietrže u novorodencov je pohyb orgánov nachádzajúcich sa v brušnej dutine do hrude v dôsledku prítomnosti vrodenej chyby v bránici..

Ochorenie je pomerne zriedkavé - približne v jednom prípade z rokov 2000 - 4000 (podľa rôznych štatistík).

patogenézy

Vznik defektu začína vo štvrtom týždni embryonálneho vývoja, v štádiu ukladania membrány medzi brušnú dutinu a perikardiálnu dutinu plodu. Pozastavenie vývoja jednotlivých svalových štruktúr v niektorých častiach bránice vyvoláva výskyt prietrže s herniovým vakom.

Steny vaku sú tvorené seróznymi membránami pleurálnych a brušných listov. Týmto spôsobom dochádza k vytváraniu skutočných kýly..

Vznik falošnej hernie je spôsobený pohybom (cez otvor cez bránicu) brušných orgánov, ktoré nie sú zakryté herniovým vakom do hrudníka bez obmedzení, v dôsledku čoho sa vyvíja syndróm intratorakálneho napätia..

Najbežnejšou formou falošnej hernie je Bogdaleková hernia, ktorá sa vyznačuje prienikom orgánov z brušnej dutiny do hrudnej dutiny cez štrbinovitý zadný parietálny defekt v bránici..

Ak má dieťa herniu bránice, závažnosť jeho stavu je určená dvoma faktormi:

 1. Objem vytlačených častí orgánov;
 2. Prítomnosť sprievodných defektov, z ktorých sú najčastejšie diagnostikované:
 • srdcové defekty;
 • hypoplázia pľúc (dá sa vyjadriť v rôznej miere);
 • problémy s tráviacim traktom;
 • ochorenie obličiek
 • malformácie nervového systému.

Extrémne závažný priebeh je charakteristický vrodenou bráničnou prietržou sprevádzanou zlyhaním pľúc. V tomto prípade ani chirurgický zákrok nevedie k zlepšeniu stavu dieťaťa.

Z najzávažnejších srdcových patológií je potrebné uviesť takzvaný „modrý defekt“ (alebo Fallotov tetrad) a spoločný arteriálny kmeň, v ktorom sa dve základné cievy neodchýlia od srdcovej základne, ale jedna.

Pretože prítomnosť prietrže vedie k porušeniu venózneho výtoku do srdca, plod sa vyvíja a má nedostatočnú telesnú hmotnosť. Môže sa tiež vyvinúť hypoplázia ľavej komory..

Membrána hernia je niekedy jednou zo súčastí choroby pri niektorých genetických poruchách..

príčiny

Doteraz neexistuje presná definícia príčin a mechanizmov vedúcich k výskytu takýchto kýly počas prenatálneho obdobia. Existuje predpoklad, že priaznivé pozadie pre vývoj choroby je vytvorené:

ťažké tehotenstvo;

prítomnosť niektorých chronických ochorení dýchacieho systému u ženy;

fyzická aktivita pri nosení dieťaťa;

užívanie niektorých liekov;

zlé návyky (fajčenie, pitie).

Výsledkom je narušenie normálneho procesu vnútromaternicového ukladania fetálnych orgánov, čo vedie k výskytu nedostatkov vo vývoji bránice..

Klasifikácia bránice prietrže

Klasifikácia kýly sa vykonáva podľa takých kritérií, ako je pôvod a lokalizácia.

Vrodený typ bráničnej prietrže sa delí na:

diafragmatický pleurálny (pravdivý a nepravdivý);

parasternálny periosternal (true);

hiátová prietrž.

Medzi získané hernie patrí falošná traumatická hernia.

Najbežnejšími typmi sú bránice bránice a hiátové hernie..

Membrána je svalový dýchací akt, ktorý oddeľuje hrudník a brucho. Ako už bolo uvedené, kýla sa vyskytuje počas vývoja plodu. V dôsledku pôsobenia určitých faktorov je proces formovania bránice narušený a je v ňom vytvorená diera..

Orgány, ktoré ním prenikajú, vyvíjajú tlak na pľúca dieťaťa, vedú k ich splošteniu a narúšajú normálny vývoj..

Diera sa môže vytvoriť takmer na každej strane bránice, ale vo väčšine prípadov je umiestnená vľavo. V skutočnosti je bránica prietrže výsledkom neúplnej fúzie pleuroperitoneálnej membrány plodu, čoho dôsledkom je to, že časti orgánov nachádzajúce sa v brušnej dutine vstupujú do hrude..

Obsah herniálneho vaku môže byť hrubé a tenké črevo, časť žalúdka, slezina. Do patologického procesu sú zapojené všetky ďalšie orgány..

Najzávažnejšie následky prietrže bránice sú kompresia pľúc a ich hypoplázia. Špecifickosť takýchto hernií spočíva v tom, že pri jednostrannom usporiadaní sa proces rozširuje na obe pľúca.

príznaky

Ak má plod diafragmatickú prietrž, pravdepodobnosť predčasného pôrodu je pomerne vysoká. Vzhľadom na svoju malú veľkosť nie je vylúčený asymptomatický priebeh choroby. Možno rozvoj charakteristických komplikácií s typickými prejavmi mozgového intraventrikulárneho krvácania, zlyhania povrchovo aktívnej látky a sepsy.

Ak je diafragmatická hernia významná, prejav symptómov je primárne spojený s procesom kompresie pľúc a zhoršenou normálnou cirkuláciou v dôsledku vytesnenia mediastína a srdca..

1. Deti s touto patológiou sa môžu narodiť zdravo vyzerajúce, ale príliš neplakajú, pretože pľúca sa nedokážu úplne rozvinúť a dýchanie je výrazne ťažké..

2. Ďalším hlavným príznakom choroby je cyanóza. S jeho skorým prejavom a rýchlym rastom môže dieťa zomrieť prvý deň po narodení.

Prognóza sa zhoršuje v priamom pomere k času rozvoja cyanózy: čím skôr sa prejaví, tým je menej pravdepodobné, že dieťa zachráni.

3. Niekedy sa cyanóza vyskytuje po atakoch asfyxie spôsobenej kŕmením. Dieťa sa začne dusiť, zmení farbu na modrú, pri dýchaní sú zapojené pomocné svaly.

Takéto príznaky môžu zmiznúť, ak držíte dieťa vo zvislej polohe alebo ho položíte na bok na strane lokalizácie bráničnej prietrže..

Prítomnosť atrofických záchvatov by mala byť základom röntgenového vyšetrenia na potvrdenie (vyvrátenie) diagnózy diafragmatickej prietrže.

4. Kašeľ nie je charakteristickým znakom tejto patológie..

5. V niektorých prípadoch sa pozoruje zvracanie.

6. Srdcová aktivita zostáva spočiatku normálna, ale môže sa dramaticky zhoršiť v dôsledku častých záchvatov zadusenia. Pozorovalo sa zrýchlenie srdcového rytmu.

7. Jedným z najdôležitejších príznakov hernie bránice je dextrocardia, mimoriadne zriedkavá vrodená anomália, pri ktorej je podstatná časť srdca umiestnená na pravej strane (symetrická k normálnemu miestu). Mnoho autorov je presvedčených, že pred röntgenovým vyšetrením je možné klinicky zistiť príznak „vysídleného srdca“. Pri vizuálnom vyšetrení je viditeľná asymetria hrudníka: mierne napučiava a je nehybný na strane miesta prietrže. Opačná strana hrudníka klesá.

8. Prítomnosť pľúcnej hypoplázie vedie k prejavu ťažkého respiračného zlyhania od okamihu upnutia pupočnej šnúry v súvislosti s prechodom dieťaťa na spontánne dýchanie. Charakterizované prejavmi tachypnoe (rýchle povrchové dýchanie), prehĺtaním vzduchu a následným nadúvaním, rozvojom cyanózy, tachykardie, bradykardie a následným potlačením všetkých vitálnych reflexov.

Dýchanie je niekedy sprevádzané hlasnými kovovými zvukmi (tzv. Peristaltické zvuky čreva) čreva čreva. Počas dýchania epigastrický útlm ustupuje.

9. Keď oneskoríte pomoc dieťaťu, cyanóza sa zintenzívni, koža sa zafarbí, nedostatok kyslíka vedie k významnému zhoršeniu dýchacieho procesu a postupnému predlžovaniu dýchacích prestávok. V dôsledku toho môže novorodenec zomrieť.

10. Hmotnosť detí, ktoré žili niekoľko týždňov, sa nezvyšuje alebo dokonca neznižuje. Tiež pozorované:

 • úplný nedostatok chuti do jedla;
 • príznaky anémie;
 • črevné krvácanie;
 • zápal pľúc.

Metódy diagnostiky diafragmatickej prietrže

Prenatálna diagnostika

Takáto diagnostika sa vykonáva pomocou ultrazvukového alebo magnetického rezonancie..

Polyhydramniá sa objavujú u ženy, ktorej príčinou je nadbytok pažeráka plodu v dôsledku premiestnenia jeho vnútorných orgánov a narušenia procesu prehltnutia plodovej vody..

Diagnóza sa stanoví po zistení častí brušnej dutiny v hrudníku.

Niekedy v projekcii srdcových komôr môžete vidieť peristaltické črevo umiestnené vedľa tekutiny vnútri.

Za ďalší príznak bráničnej prietrže sa považuje absencia bubliniek žalúdočného plynu v brušnej dutine..

Detekcia v pravej pleurálnej dutine žlčníka naznačuje posun pečene do tejto zóny.

Charakteristickým znakom je vytlačenie srdca a mediastína pod tlakom herniálneho vyčnievania zo stredovej čiary..

Kvapka sa u plodu často vyvíja a vyvíja sa na pozadí zablokovaného venózneho odtoku.

Diferenciálna diagnostika sa vykonáva s týmito patológiami:

 • bronchogénne cysty;
 • nádory mediastínu;
 • adenomatózna cystická pľúcna transformácia.

Rast a vývoj plodu, ako aj dynamika polyhydramnéz a kvapiek sa monitorujú prostredníctvom sériových ultrazvukových štúdií..

Dôležitú úlohu pri diagnostike choroby hrá amniocentéza - špeciálny invazívny postup, ktorého podstatou je prepichnutie amniotickej membrány, aby sa získala ďalšia vzorka plodovej vody a vykonala laboratórna analýza..

Stanovenie prítomnosti zložiek pľúcnych povrchovo aktívnych látok v plodovej vode umožňuje vyhodnotiť úroveň jej produkcie hypoplastickými pľúcami a zrelosť plodu..

V prípade diagnostikovania hernie bránice sa vyžaduje konzultácia pozostávajúca z perinatológa, genetika, pôrodníka, resuscitátora, pediatrického chirurga, aby sa prediskutovala prognóza patológie, miesta pôrodu a jej metódy, ako aj terapia, ktorá po nej nasleduje..

V súčasnosti neexistujú dostatočne presné metódy na identifikáciu pacientov, ktorých pľúca môžu zabezpečiť nezávislú výmenu plynu. Z tohto dôvodu zostáva otázka možnej potreby ukončenia tehotenstva dosť relevantná..

Jedným z kritérií na určenie prognózy (do určitej miery) zostáva index pomeru veľkostí hlavy a pľúc, ktorý sa počíta pomocou osobitného vzorca. Pri indexe menšom ako 1 je úmrtnosť 100%, ak je index 1,4, úmrtnosť je nulová. V prípade priebežných ukazovateľov sa percento pohybuje v rozmedzí 50 - 60%.

Diagnóza po narodení

Na objasnenie diagnózy po narodení dieťaťa je potrebné najskôr vykonať röntgenové vyšetrenie.

Rádioskopia a rádiografia odhaľujú nepravidelne tvarované osvietenie pripomínajúce plást s lokalizáciou na zodpovedajúcej strane hrudníka. V niektorých prípadoch sa berú do úvahy takzvané „okrúhle tiene“..

Srdce je v podstate posunuté doprava.

Membránová kupola je takmer nerozoznateľná.

Zriedená suspenzia síranu bárnatého (nazývaného aj „kaša bária“) umožňuje presne vidieť umiestnenie časti žalúdka, čriev a iných brušných orgánov v hrudníku. Je potrebné poznamenať, že pri použití tejto metódy s výraznou cyanózou je významné riziko. V takýchto prípadoch je výhodný jodurón..

Pri röntgenovom vyšetrení je potrebné mať na pamäti vysokú polohu bránice (relaxácia) - je často výsledkom ochrnutia počas pôrodu traumatickej alebo vrodenej povahy..

Vykonáva sa diferenciálna diagnostika, aby sa vylúčili nasledujúce patológie:

 • intrakraniálne krvácanie;
 • vrodené chyby;
 • pľúcne cysty;
 • vrodené srdcové defekty (vrátane dextrocardie);
 • atelektáza (stav, ktorý sa vyvíja, keď je narušená ventilácia alveol, v dôsledku ktorej ustupujú);
 • ezofágová atrézia;
 • nádory pečene - táto diferenciácia sa vykonáva s pravostranným umiestnením otvoru s prolapsom pečene. V tomto prípade je scintigrafia vylúčená obličková dystopia..

Liečba počas tehotenstva

Pri závažných formách hernie bránice sa často vykonáva vnútromaternicová liečba. Jedna z najmodernejších techník sa nazýva fetoskopická korekcia fetálnej tracheálnej oklúzie alebo FETO.

Operácia sa uskutočňuje cez malú dierku v tkanive. Vykonanie postupu sa odporúča medzi 26. a 28. týždňom tehotenstva. Jeho podstata spočíva v zavedení špeciálneho balóna do priedušnice dieťaťa. Má stimulačný účinok na vývoj pľúc dieťaťa. V budúcnosti (počas tehotenstva, počas pôrodu alebo po narodení dieťaťa) sa balón odstráni.

Implementácia fetoskopickej korekcie je možná iba v špecializovaných chirurgických centrách a iba vtedy, keď je šanca na prežitie novorodenca minimálna bez chirurgického zákroku. Ani úspešná operácia nie je zárukou uzdravenia dieťaťa: pravdepodobnosť uzdravenia nie je viac ako 50%.

Operácia je spojená s určitým rizikom: jej implementácia môže spôsobiť predčasné narodenie alebo prasknutie bránice..

Pri miernej alebo miernej prietrži je lepšie odložiť operáciu a dynamicky monitorovať vývoj plodu..

Liečba po pôrode

Na zabezpečenie normálneho dýchania sa v prvých hodinách po narodení dieťaťa vykonáva ventilácia.

Pri diafragmatickej prietrži u novorodencov zostáva jedinou metódou chirurgický zákrok. V prípade asfyxického porušenia alebo príznakov prasknutia bránice sa toto vyšetrenie vykoná bezodkladne.

Počas prvého štádia chirurgického zákroku u dieťaťa sa v prípade malého objemu brušnej dutiny, ktorý nezaujíma orgány odobraté z pleurálnej časti, vytvorí umelá ventrálna prietrž.

Druhá etapa sa vykonáva po období 6 dní až roku odo dňa prvej operácie. Počas druhého zákroku sa odstráni umelá prietrž. Vykonáva sa tiež drenáž pleurálnej dutiny..

Bohužiaľ je potrebné poznamenať, že pravdepodobnosť komplikácií po takýchto operáciách je pomerne vysoká a predstavuje približne 50%. Najčastejšie sa vyskytujúce udalosti sú:

 • všeobecné komplikácie: horúčka, poruchy rovnováhy voda-soľ, depresia dýchacieho centra;
 • pľúcne komplikácie: zápal pľúc, opuchy, pohrudnice;
 • komplikácie orgánov nachádzajúcich sa v brušnej dutine - najmä rôzne typy intestinálnej obštrukcie;
 • výrazné zvýšenie vnútrobrušného tlaku na pozadí obmedzenia motorickej funkcie bránice a stlačenie dolnej dutej veny.

Pri paraezofágovej hernii, ktorá sa vyznačuje umiestnením v blízkosti pažeráka, dochádza po operácii najčastejšie k relapsom.

Aby sa im zabránilo po ukončení obdobia dojčenia, je potrebné, okrem prísneho dodržiavania lekárskych predpisov, dodržiavať aj terapeutickú diétu určenú osobitne pre tieto prípady..

Počas pooperačného obdobia by malo byť dieťa mechanicky vetrané s predĺženým typom.

Nežiaduce účinky po chirurgickej liečbe sa môžu pozorovať v 10 - 30% prípadov.

Ďalšie informácie o tejto chorobe nájdete vo videu:

Čo je diafragmatická hernia u novorodencov?

Membrána prietrže u novorodencov je patologický stav, pri ktorom brušné orgány padajú do hrude otvorom v bránici, čo by nemalo byť normálne. Patrí k zriedkavým malformáciám, ktoré sa vyskytujú u 5 novorodencov z 1 000. Proces tvorby herniálnych brán začína 3 - 4 týždne po počatí, keď je položená septa medzi hrudnou a brušnou dutinou. Nedostatočné rozvinutie svalového tkaniva bránice prispieva k vzniku defektu..

príčiny

Presné príčiny bránice hernie neboli objasnené. Vyvolávajúce faktory zahŕňajú:

 • fajčenie, pitie alkoholu a drog počas pôrodu dieťaťa;
 • komplikované tehotenstvo;
 • exacerbácia závažných chronických patológií pečene, obličiek, srdca a pľúc počas tehotenstva;
 • závažný priebeh pôrodu;
 • silná fyzická práca na začiatku tehotenstva;
 • užívanie liekov, ktoré majú negatívny vplyv na vývoj plodu;
 • Röntgenové vyšetrenie v prvých týždňoch vývoja plodu;
 • prenikanie toxických látok do tela tehotnej ženy;
 • následky poranenia hrudníka a brušnej oblasti u novorodencov;
 • chronické ochorenia dýchacích ciest spôsobujúce dlhodobé záchvaty kašľa.

príznaky

Malé kýly nemajú typické príznaky, čo sťažuje diagnózu. Možný je výskyt sekundárnych patologických stavov spojených s poruchami krvného obehu vo vnútorných orgánoch, nedostatkom povrchovo aktívnej látky (látky, ktorá po prerezaní pupočníka začína proces dýchania) a otravou krvou. Pri veľkých veľkostiach herniálneho výčnelku sú príznaky spojené s presunom vnútorných orgánov a narušením výmeny plynov v tele. Klinický obraz diafragmatickej prietrže zahŕňa:

 • Neschopnosť otvoriť pľúca v prvých minútach života. Dieťa má normálny vzhľad, avšak kvôli nedostatočnej schopnosti samostatne dýchať, nevydáva prvý plač.
 • Cyanóza (cyanóza kože). Pri skorom objavení sa tohto príznaku a rýchlom zvýšení jeho intenzity môže dôjsť k úmrtiu dieťaťa v prvých hodinách po narodení. Riziko úmrtia sa znižuje pri neskorom výskyte cyanózy a jej slabej závažnosti.
 • Zápach zadusenia. Vyskytujú sa počas sania prsníka. Koža dieťaťa získava namodralý odtieň, začne kašľať a dusiť. V procese dýchania sú zapojené ďalšie svaly. Znaky asfyxie zmiznú, ak je dieťa držané vo zvislej polohe alebo položené na jeho boku, najbližšie k miestu výčnelku..
 • Kašeľ. Nevzťahuje sa na špecifické príznaky bránice prietrže, je však pozorovaná pomerne často. Má dlhý suchý charakter.
 • Záchvaty zvracania. Vyskytujú sa prietrže spôsobujúce vytesnenie orgánov gastrointestinálneho traktu.
 • Známky srdcového zlyhania. V počiatočných dňoch zostáva srdcová aktivita normálna, avšak na pozadí častých záchvatov asfyxie sa vyvíja tachykardia.
 • Dextrokardie. Toto je názov patologického stavu, pri ktorom sa časť srdca pohybuje doprava. Pravá strana hrudníka vyčnieva, znižuje sa pohyblivosť postihnutej strany. Ľavá strana klesá.
 • Nedostatočné rozvinutie pľúcneho tkaniva. Sprevádzané častým zadržiavaním dýchacích ciest. Príznaky patológie sa vyskytujú po odrezaní pupočnej šnúry, ktorá začína fungovanie pľúc. Patria medzi ne rýchle plytké dýchacie pohyby, nadúvanie, zníženie srdcovej frekvencie, modrá koža nasolabiálneho trojuholníka, oslabenie sania. Keď vdychujete, za hrudnou kosťou a sucho v žalúdku sa vyskytuje suchý pískot.
 • Predĺženie trvania respiračnej prestávky. Podporuje smrteľné hladovanie kyslíkom.
 • Nízka hmotnosť Hmotnosť dieťaťa v prvom mesiaci po narodení sa nielen zvyšuje, ale tiež klesá. Dieťa odmieta prsník, vyvíja sa anémia, črevné krvácanie a vyskytuje sa zápal v pľúcach.

diagnostika

Rodičovská diagnostika sa vykonáva v prvých dňoch života. Na tento účel sa používa ultrazvuk a magnetická rezonancia. Postupy pomáhajú odhaliť nepriame príznaky patológie:

 • Odchýlka objemu plodovej vody od normálu. V dôsledku stlačenia pažeráka a hornej časti žalúdka plod nemôže prehltnúť plodovú vodu..
 • Posun častí žalúdka, tenkého čreva alebo žlčníka smerom k hrudníku.
 • Kapalina obsahujúca peristaltické črevá. Nachádza sa na ľavej strane hrudníka.
 • Neprítomnosť žalúdka v mieste jeho anatomického umiestnenia. Vzťahuje sa na ďalšie diagnostické príznaky hiátovej prietrže.
 • Pohyb žlčníka do pleurálnej dutiny. Sprevádzané vytlačením pečene v hornej časti brucha.
 • Zmena polohy srdca a mediastína. Vyskytuje sa v dôsledku tlaku spôsobeného veľkou prietržou.
 • Znaky hromadenia nadbytočnej tekutiny v lebke a semenníkoch. Venózna kongescia prispieva k rozvoju týchto patologických stavov..

klasifikácia

vrodený

Medzi kýly tejto skupiny patria:

 • Skutočné hrče. Vyvíjajú sa na pozadí oslabujúcich a klesajúcich svalov bránice, ktoré sú dôsledkom prudkého zvýšenia tlaku v brušnej dutine. Orgány vypadávajú cez otvory umiestnené v hrudnej kosti a spodnej časti chrbta. V dutine herniálneho vaku sú slučky čreva, omentum a brušného tkaniva.
 • Nepravdivé. Tvorba takého výčnelku je podporovaná aplazie (neprítomnosť) niektorých častí bránice. V tomto prípade existujú správy medzi hrudnou a brušnou oblasťou.
 • Atypické. Takéto kýly sa diagnostikujú zriedka. Od ostatných malformácií vnútorných orgánov sa odlišujú prítomnosťou charakteristického herniálneho otvoru.

traumatický

Takéto výčnelky sa vytvárajú na pozadí následkov uzavretých alebo otvorených zranení hrudnej kosti, sprevádzaných prolapsom vnútorných orgánov v dôsledku objavenej chyby. Kýla sa tvorí v čase zranenia alebo niekoľko mesiacov po ňom. Traumatické kýly majú najčastejšie ľavostranný charakter, cez hranicu medzi svalmi a šľachami prechádza hernálna fisúra.

Hrudný vak v tomto prípade chýba, takže výčnelok sa považuje za nepravdivý. V dutine nádoru sa nachádzajú časti žalúdka a čriev, pečeň a žlčník.

neuropatický

Táto forma ochorenia sa vyvíja na pozadí relaxácie bráničných svalov. Výskyt patologických zmien prispieva k porušeniu inervácie spôsobenej zápalom nervových zakončení, poškodením mozgu a dýchacích ciest..

Ezofageálny otvor

Ezofágová hernia je najbežnejším typom vrodeného výčnelku..

Vyznačuje sa pohybom brušných orgánov za hrudnou kosťou..

Má progresívny chronický priebeh. Vyskytuje sa na pozadí patologickej expanzie pažeráka.

liečba

Membránová prietrž sa dá liečiť iba chirurgicky. Pri chirurgii sa používa niekoľko metód, ktorých výber závisí od štádia vývoja plodu..

Operácie sa vykonávajú pred aj po narodení. Preprava novorodenca s vrodenou prietržou môže byť ťažká, a preto ak sa počas vnútromaternicového vývoja zistí porucha, pôrod sa vyberie do perinatálneho centra. Operácia sa začína okamžite po narodení dieťaťa.

vnútromaternicové

Takýto zákrok sa uskutočňuje v 2. trimestri tehotenstva. Nástroje sa vkladajú malým vpichom do steny maternice. Do dýchacích ciest plodu sa zavedie zariadenie, ktoré uľahčuje otvorenie pľúc. Po narodení sa balón odstráni.

Fetoskopický zásah je predpísaný v prípade porúch nezlučiteľných so životom.

Avšak ani správne vykonanie operácie nezaručuje 100% šancu na prežitie. Zásah môže spôsobiť predčasný pôrod alebo viesť k zraneniu osôb..

U dojčiat

Pred operáciou je dieťa pripojené k ventilátoru.

Keď membrána praskne alebo stlačí orgány, prípravná fáza je vylúčená. Operácia zahŕňa nasledujúce kroky:

 1. Umelé vytvorenie prietrže prednej brušnej steny endoskopiou. Vyznačuje sa výrazným poklesom objemu brušnej dutiny, ktorý zabraňuje návratu orgánov do normálnej polohy..
 2. Eliminácia umelého výčnelku. Druhá fáza operácie je naplánovaná na 7 365 dní po prvej. Počas zásahu sa hernálny otvor uzavrie, pleurálna dutina sa premyje.

predpoveď

Prežitie závisí od veľkosti bránice prietrže u detí. Prognóza je ovplyvnená prítomnosťou sprievodných malformácií a časom začiatku operácie. Pri odmietnutí vnútromaternicovej korekcie prežije 40 - 75% detí. Pri pokuse o úpravu plodu je pravdepodobnosť úmrtia plodu 60%. V prvých hodinách života zomrie 7% novorodencov.

komplikácie

Pri diafragmatickej prietrži sa môžu vyskytnúť tieto komplikácie:

 • Duodeno-žalúdočný reflux. Vyznačuje sa neustálym požitím žalúdočného a črevného obsahu do pažeráka.
 • Zápal slizníc pažeráka. Tento dôsledok je charakteristický kĺzavými prietržami sprevádzanými požitím žalúdočnej šťavy v hornej časti tráviaceho traktu.
 • Poranenie prietrže. Nebezpečná komplikácia pri absencii liečby má za následok smrť v 100% prípadov. Stlačenie vedie k porušeniu funkcií orgánov brušnej a hrudnej dutiny. Sprevádzané príznakmi črevnej obštrukcie.

prevencia

Ak chcete zabrániť rozvoju vrodenej kýly, pomáha:

 • prestať fajčiť a piť alkohol počas tehotenstva;
 • vylúčenie prieniku teratogénnych látok do plodu;
 • užívanie vitamínových a minerálnych doplnkov a vyváženej výživy počas tehotenstva;
 • odstránenie chronických chorôb u tehotných žien;
 • zníženie rizika infekcie plodu včasnou vakcináciou.

Počas tehotenstva musíte pravidelne navštevovať pôrodnícky gynekológ a podrobiť sa ultrazvukovému vyšetreniu.

Výskyt bránice prietrže u novorodencov

Membránová hernia u novorodencov je pohyb orgánov z pobrušnice do hrude v dôsledku prítomnosti vrodenej chyby v bránici. Diafragmatické kýly u detí - patológia je pomerne zriedkavá a podľa štatistík sa vyskytuje iba v 1 prípade z 3 000.

Deficit sa u dieťaťa začína tvoriť pred narodením, keď je medzi peritoneum a perikardiálnou dutinou uložená membrána. Ak počas tohto obdobia dôjde k zastaveniu rozvoja niektorých svalov, vytvorí sa prietrž a herniálny vak.

Ak sa u dieťaťa objaví diafragmatická prietrž, závažnosť závisí od faktorov, ako sú napríklad:

 • objem orgánov, ktoré sa pohybujú na hrudníku;
 • prítomnosť srdcových chorôb;
 • ochorenie obličiek, žalúdka alebo čriev;
 • problémy vo vývoji nervového systému.

Vrodená bránica prietrže v zložitých prípadoch môže byť sprevádzaná pľúcnou nedostatočnosťou. V niektorých prípadoch ani chirurgický zákrok nemusí priniesť pozitívne výsledky..

Keď sa pri plode objaví prietrž, pri vývoji sa začína zaostávať a môže mať malú váhu. V niektorých prípadoch sa tiež vyvinie hypoplázia ľavej komory..

Príčiny hernie bránice u novorodenca

Presné dôvody výskytu vrodenej prietrže u novorodencov neboli odborníkmi identifikované. Hlavnými faktormi ovplyvňujúcimi vývoj diafragmatickej prietrže sú:

 • ťažké tehotenstvo;
 • časté stolice;
 • pôrod s komplikáciami;
 • prítomnosť určitých chronických ochorení u matky (choroby dýchacích ciest) v matke;
 • nadmerné zaťaženie počas tehotenstva;
 • použitie určitých liekov;
 • Tehotná žena zneužívajúca alkohol a / alebo fajčí.

Príznaky hernie bránice

Ak bola u dieťaťa zistená hernia bránice, riziko predčasného pôrodu je veľmi zvýšené. Ak je prietrž malá, potom choroba spravidla pokračuje bez príznakov. Pri veľkej prietrži sú hlavné príznaky najčastejšie spojené s kompresiou vnútorných orgánov.

Na prvý pohľad sa deti s diafragmatickou prietržou rodia zdravé, ale plačú oveľa viac, pretože pľúca sa nemôžu správne otáčať a dýchanie je ťažké. Jedným z hlavných znakov vývoja tejto patológie je cyanóza. Vďaka svojmu rýchlemu rastu môže novorodenec zomrieť 24 hodín po narodení.

V niektorých prípadoch sa u dojčiat môže vyskytnúť cyanóza po ataku udusenia počas kŕmenia. Zrazu sa dieťa začne zafarbiť a udusiť. Podobné príznaky niekedy vymiznú, keď je dieťa umiestnené vo zvislej polohe alebo na bok. V niektorých prípadoch sa u novorodenca môže vyvinúť zvracanie, zrýchliť pulz v dôsledku systematických útokov udusenia.

Dôležitým príznakom bránice prietrže je pomerne zriedkavá abnormalita, ktorá sa nazýva dextrocardia. S ňou časť srdca nie je umiestnená vľavo, ako by mala byť, ale vpravo.

Navonok si novorodenec môže všimnúť určitú asymetriu hrudnej kosti. Strana, na ktorej sa nachádza prietrž, je mierne vypuklá a druhá je mierne zapadnutá..

Ak sa novorodencovi s diafragmatickou prietržou včas nepomôže, cyanóza sa zintenzívni a pokožka dieťaťa čoskoro získa namodralý odtieň. Dýchací proces sa začne postupne zhoršovať v dôsledku nedostatočného prísunu kyslíka. Zároveň sa hmotnosť novorodenca nezvyšuje niekoľko dní po narodení a niekedy začína klesať.

Ak má dieťa diafragmatickú prietrž, zaznamenávajú sa aj nasledujúce prejavy:

 • odmietnutie kŕmiť dieťa;
 • pľúcny zápal;
 • krvácanie.

Metódy diagnostiky bránice hernie

Existuje niekoľko spôsobov, ako môže špecialista diagnostikovať dieťa s prietržovou bránou, keď je stále v lone. Napríklad pri perinatálnej diagnostike, ktorá sa vykonáva pomocou ultrazvuku, sa u budúcej matky objaví polyhydramnios.

Príčinou tohto javu je skloňovanie dojčenského pažeráka, ku ktorému dochádza v dôsledku premiestnenia jeho orgánov. Konečná diagnóza sa vykoná až po identifikácii častí vnútorných orgánov pobrušnice v hrudi plodu. V niektorých prípadoch sa u plodu zistí kvapka. Ďalší vývoj dieťaťa v lone pri detekcii kvapiek sa riadi ultrazvukom.

Ak sa u plodu zistí diafragmatická hernia, uskutoční sa konzultácia so špecialistami, na ktorých sa uvedie prognóza ochorenia, spôsoby dodania a následná liečba patológie. V niektorých prípadoch môže byť potrebné okamžité ukončenie tehotenstva..

Po narodení dieťaťa sa vykoná rádiografia s cieľom objasniť predtým diagnostikovanú diagnózu. Počas röntgenového vyšetrenia špecialista zistí v novorodeneckom osvietení vizuálne podobné voštine. V tomto prípade je srdce dieťaťa spravidla mierne posunuté doprava.

Počas vyšetrenia špecialista vylučuje alebo potvrdzuje, že dieťa má také patológie, ako je pľúcna cysta, vrodené srdcové ochorenie, dextrocardia, atrézia pažeráka, nádor pečene, vrodené malformácie dychu a intrakraniálne krvácanie..

Vnútromaternicové liečenie patológie

Komplikované formy bránice prietrže sa spravidla snažia liečiť in utero. Chirurgia sa vykonáva pomocou najmodernejších technológií - fetoskopická korekcia fetálnej tracheálnej oklúzie (FETO). Špecialista vytvorí malú dieru a vloží balónik do priedušnice plodu, ktorá stimuluje pľúca dieťaťa a prispieva k ich rozvoju. Podobný postup sa spravidla vykonáva v 27. týždni tehotenstva. Počas tehotenstva, pôrodu alebo po narodení je balónik odstránený.

Tento druh zákroku sa vykonáva iba v špecializovaných chirurgických centrách a iba pod podmienkou, že novorodenec nemôže prežiť bez chirurgického zákroku. Malo by sa však pamätať na to, že úspešný postup neposkytuje 100% záruku na zotavenie dieťaťa.

Táto operácia má tiež určité riziká. Po implementácii sa teda riziko predčasného pôrodu alebo diafragmatického pretrhnutia plodu výrazne zvyšuje. Pri diafragmatickej prietrži miernej alebo strednej závažnosti sa tento druh chirurgického zákroku lepšie nevykonáva. V takýchto prípadoch bude stačiť pokračovať v monitorovaní vývoja dieťaťa..

Metódy liečby kýlovej bránice u dojčiat

Po narodení dieťaťa v prvých minútach života mu bola poskytnutá pľúcna ventilácia, aby sa zabezpečilo normálne dýchanie. Diafragmatická hernia sa u novorodenca môže liečiť iba chirurgickým zákrokom. V prípade zadusenia alebo prasknutia bránice sa vykoná núdzová operácia.

V prvom štádiu chirurgického zákroku u dojčaťa sa kvôli nedostatočnému objemu brušnej dutiny vytvára umelá ventrálna prietrž. V ďalšej fáze operácie, ktorá sa vykonáva po určitej dobe po 1 chirurgickom zákroku, sa odstráni umelá prietrž a vyprázdni sa pleurálna dutina..

Bohužiaľ, riziko komplikácií po takejto operácii je veľmi vysoké a predstavuje asi 50%. Pomerne často sú to komplikácie, ako napríklad:

 • všeobecne: horúčka, útlak dýchacích ciest, narušenie rovnováhy voda-soľ;
 • problémy s pľúcami (ich zápal, opuch, pohrudnica);
 • obštrukcia čriev;
 • zvýšený tlak vo vnútri pobrušnice;

Aby sa predišlo výskytu takýchto komplikácií, je potrebné dodržiavať všetky pokyny ošetrujúceho lekára a špeciálne navrhnutú stravu. Pokiaľ ide o nepriaznivý výsledok takejto operácie, vyskytuje sa približne v 20% prípadov.

Po operácii je dieťa zvyčajne prevedené na mechanickú ventiláciu. Dojčatá sa spravidla infúziou intravenózne dodávajú s určitými roztokmi a ihneď po anestézii sa starostlivo monitoruje ich celkový stav..

Novorodenca je možné kŕmiť až 24 hodín po operácii. Za 1 deň môžete piť iba dieťa. Ak bola operácia úspešná a po 1 týždni nedošlo k žiadnym komplikáciám, novorodenec je prepustený pár týždňov po operácii. Ďalšie stretnutie je predpísané až po mesiaci. Počas tejto doby musí byť dieťa kompletne vyšetrené a všetci príbuzní špecialisti s ním navštívení, aby sa ubezpečil, že neexistujú žiadne súvisiace patológie..

Po operácii odstránenia bráničnej prietrže sa dieťa naďalej vyvíja normálne a nelíši sa od svojich rovesníkov. Zároveň by sa malo pamätať na to, že k úplnému uzdraveniu dôjde iba vtedy, ak sa na to doporučia lekárove odporúčania, terapeutická strava a určité obmedzenia fyzickej aktivity..

Čo je diafragmatická hernia u novorodencov a metódy chirurgickej liečby

Membránová hernia u novorodencov je pomerne zriedkavou vývojovou anomáliou charakterizovanou premiestnením orgánov, ktoré sa normálne nachádzajú v brušnej dutine do hrude..

Membránová hernia u novorodencov je pomerne zriedkavou vývojovou anomáliou charakterizovanou premiestnením orgánov, ktoré sa bežne nachádzajú v brušnej dutine do hrude..

Pre dospelých nie je táto patológia nebezpečná, ale u novorodencov je takáto porucha fatálna, preto si vyžaduje neodkladný chirurgický zákrok. Existujúce prostriedky na perinatálnu diagnostiku často umožňujú zistiť toto porušenie plodu dlho pred narodením dieťaťa..

príčiny

Presné príčiny výskytu takejto patológie u novorodencov neboli identifikované. Už však boli identifikované rizikové faktory, ktoré prispievajú k vzniku tejto abnormality počas vývoja plodu počas tehotenstva. Tie obsahujú:

 • práca v nebezpečnom priemysle;
 • žiť v environmentálne znevýhodnených oblastiach;
 • komplikované tehotenstvo sprevádzané ťažkou toxikózou;
 • konzumácia alkoholu;
 • fajčenie;
 • respiračné choroby;
 • infekcie pohlavných ciest;
 • častá zápcha;
 • silné napätie;
 • užívanie niektorých liekov;
 • nadúvanie.

Pod vplyvom týchto nepriaznivých faktorov je narušená záložka vnútorných orgánov plodu. Diafragmatická hernia sa u novorodencov často kombinuje s inými vývojovými abnormalitami vrátane kvapiek.

Príznaky bránice hernie

Prejavy tohto patologického stavu do značnej miery závisia od objemu herniálneho výčnelku, obsahu vaku a navyše od sprievodných vývojových anomálií. Pri niektorých druhoch kýly môže novorodenec vyzerať zdravo, ale taký kurz nie je o nič menej nebezpečný. V tomto prípade v dôsledku slabých tkanív podporujúcich orgány na ich anatomických miestach sa v prvých mesiacoch života vytvára prietrž. Vo väčšine prípadov má však novonarodené dieťa od 1. dňa života charakteristické príznaky patológie.

Kvôli nemožnosti úplného odhalenia pľúc a obmedzeného priestoru v hrudníku u novorodencov môže byť pri prvých minútach života zistená prietrž.

V takom prípade môže byť prvý plač novorodenca slabý. Okrem toho, ak je výčnelok veľký, sú zo strany miesta, kde sa nachádza prietrž, zistené príznaky pľúcnej hypoplázie.

Kvôli nedostatku respiračných funkcií u novorodencov sa objaví cyanóza, to znamená cyanóza kože a slizníc. Môžu sa vyskytnúť útoky udusenia. Dýchanie dieťaťa je plytké. Je možné zastaviť dýchanie, ktoré môže spôsobiť smrť. Tieto prejavy patológie sa znížia, ak obrátite novonarodené dieťa na stranu, na ktorej je herniálny výčnelok. Medzi ďalšie charakteristické znaky bránice prietrže patrí:

 • asymetria hrudníka;
 • kašeľ;
 • strata chuti do jedla;
 • spustenie brucha;
 • regurgitácia po kŕmení;
 • pomalý prírastok na váhe.

Charakteristickým znakom diafragmatickej prietrže u novorodenca je strata chuti do jedla.

U novorodenca s takou kýlou je často zistené nesprávne usporiadanie srdca, pretože je premiestnené. V tomto prípade sa môžu vyskytnúť príznaky poruchy kardiovaskulárneho systému. U niektorých novorodencov sa v dôsledku tvorby herniálneho vaku pozorujú prejavy poruchy zažívacieho systému. To často spôsobuje krv vo zvracaní a výkaloch..

diagnostika

Významná diagnostická hodnota. Tento patologický stav sa často zisťuje pred narodením dieťaťa. Ultrazvuk sa používa na určenie hernie bránice. Pri vykonávaní ultrazvuku plodu sa zistí posun v pečeni a slezine k hrudníku. Použitím tejto výskumnej metódy možno zistiť známky zmeny v normálnej polohe žalúdka. Špecialista môže takéto vývojové abnormality zistiť už v 22-24 týždňoch.

Po narodení dieťaťa sa rozširujú možnosti diagnostiky bráničnej prietrže. V tomto prípade sa vyžaduje konzultácia s pulmonológom, gastroenterológom, otolaryngológom, kardiológom a inými vysoko špecializovanými odborníkmi. Vykonáva sa dôkladné vyšetrenie a auskultácia pľúc novonarodeného dieťaťa. V prítomnosti diafragmatickej prietrže u novorodenca sú zvuky zreteľne počuteľné. Predpísaná je rádiografia a štúdia pažeráka s báriom. Dodatočne vykonané:

 • endoskopické vyšetrenie;
 • CT sken;
 • denné sledovanie pH pažeráka;
 • drogové testy.

Po narodení dieťaťa sa rozširujú možnosti diagnostiky bráničnej prietrže. V tomto prípade sa vyžaduje konzultácia s pulmonológom, gastroenterológom, otolaryngológom, kardiológom a inými vysoko špecializovanými odborníkmi..

Ak sa u novorodenca vyskytnú známky narušenia kardiovaskulárneho systému, často sa predpisujú EKG a ďalšie štúdie.

klasifikácia

Existuje niekoľko prístupov k klasifikácii tohto patologického stavu. Všetky typy bránice hernie pozorované u novorodencov možno rozdeliť na:

Vrodené netraumatické varianty sa delia na neuropatické a kýly prírodných otvorov. Všetky typy takýchto formácií u novorodencov sú rozdelené na pravdivé a nepravdivé. Toto je mimoriadne dôležitý parameter. Falošná kýla u novorodencov nemá vak. V tomto prípade tráviaci trakt prechádza otvorom bránice. Pri tejto možnosti dochádza iba k perforácii pažeráka a horného žalúdka. Skutočné kýly u novorodencov majú vak, to znamená, že vysídlené orgány sú zabalené do tenkého filmu, ktorý môže predstavovať pleura alebo pobrušnica.

vrodený

Tieto kýly sa tvoria v období vnútromaternicového vývoja. V závislosti od lokalizácie sú také útvary rozdelené do 2 poddruhov. V prvom prípade je pozorovaný výčnelok zúženej časti bránice. Pri tejto možnosti môže existovať obmedzený, veľký alebo úplný výčnelok kopule bránice. V druhom prípade môže byť premiestnenie orgánov a tvorba hernie výsledkom takých anomálií vývoja, ako je defekt zadného výrezu v tvare štrbiny a navyše aplazie, to znamená neprítomnosť kupoly bránice..

Vrodená hernia sa tvorí v období vnútromaternicového vývoja.

traumatický

Tento variant diafragmatickej prietrže je najčastejšie výsledkom úrazu pri narodení. Často sa pri pretrhnutí bránice vytvorí výčnelok. Takéto hernie sú vo väčšine prípadov relatívne malé a nie sú sprevádzané výskytom závažných komplikácií..

neuropatický

Takéto herniálne výčnelky sa vyvíjajú v dôsledku narušenia nervovej regulácie bránice. Podobný jav vedie k tomu, že samostatná časť bránice sa uvoľňuje, čo vytvára predpoklady na perforáciu orgánov..

Ezofageálny otvor

Takéto herniálne výčnelky sa u novorodencov delia na pažerák a pažerák. Každá možnosť má svoje vlastné vývojové vlastnosti. Hieriová hernia pažeráka sa u novorodencov vyznačuje prolapsom srdcovej časti žalúdka. Parazofágový variant je charakterizovaný lokalizáciou herniálneho vaku v blízkosti dolného hrudného pažeráka.

Liečba hernie bránice

U novorodencov sa terapia vykonáva pomocou chirurgického zákroku. Už boli vyvinuté techniky, ktoré vám umožnia odstrániť takúto poruchu počas vnútromaternicového vývoja. Ak sa plod vyvíja normálne, operácia sa môže vykonať po narodení dieťaťa. Znižuje sa tým riziko pre matku aj pre plod. Každá možnosť liečby má svoje špecifické vlastnosti..

U novorodencov sa patológia lieči chirurgicky..

vnútromaternicové

Často sa uskutočňovala fetoskopická korekcia tracheálnej oklúzie plodu. Tento spôsob liečby sa najčastejšie používa počas 26 až 28 týždňov tehotenstva. Chirurgia je minimálne invazívna. Malým otvorom sa do priedušnice plodu vkladá špeciálny balónik, ktorý ďalej stimuluje vývoj pľúc dieťaťa. Takéto chirurgické zákroky sú spojené s vysokým rizikom predčasného pôrodu a prasknutia bránice u dieťaťa. Tento zásah zabezpečuje prežitie nie viac ako 50% novorodencov.

U dojčiat

U novorodencov sa terapia vykonáva výlučne chirurgickými metódami. V miernych prípadoch je predpísaná endoskopia. Takéto chirurgické zákroky sú menej traumatické a umožňujú vám vrátiť orgány na ich anatomické miesto..

V ťažkej forme, keď je podobná vývojová anomália u novorodenca sprevádzaná nielen tvorbou herniálnej výčnelky, ale aj znížením objemu brušnej dutiny, sa vykonávajú otvorené operácie..

V tomto prípade je potrebný dlhý prípravný prípravok, ktorý môže trvať od 15 do 48 hodín. Chirurgické postupy na odstránenie podobného defektu u novorodenca sa často uskutočňujú v dvoch fázach.

Najprv sa vytvorí umelá ventrálna prietrž. To vám umožní zväčšiť objem brušnej dutiny. Druhá fáza operácie sa uskutoční po 6 - 12 mesiacoch. V tomto okamihu sa vyprázdni pleurálna dutina, odstráni sa umelo vytvorený hernálny vak a vyčnievajúce orgány sa umiestnia na svoje anatomické miesto. V približne 50% prípadov sú takéto operácie sprevádzané komplikáciami..

Operácia na odstránenie kýly u novorodencov sa vykonáva v dvoch etapách. Najprv sa vytvorí umelá ventrálna prietrž. To vám umožní zväčšiť objem brušnej dutiny. Druhá fáza operácie sa uskutoční po 6 - 12 mesiacoch.

predpoveď

Stupeň nebezpečenstva tohto patologického stavu závisí od charakteristík tohto porušenia. Membránové kýly u detí, ktoré boli zistené pred 24. týždňom tehotenstva, majú často nepriaznivú prognózu. Smrteľný výsledok sa vyskytuje približne v 40% prípadov.

Ak sa diafragmatické kýly objavia u detí v 3. trimestri, považuje sa to za menej nebezpečné, pretože pri tejto možnosti sa orgány lepšie formujú, čo zvyšuje šance dieťaťa na prežitie. Výčnelky vytvorené na pravej strane hrudníka sa považujú za menej priaznivé. Prognóza prežitia novorodenca sa zhoršuje, ak sa vrodená patológia kombinuje a dieťa sa narodí predčasne..

komplikácie

Rôzne komplikácie, ktoré sa môžu vyskytnúť na pozadí bránice prietrže, značne zhoršujú prognózu priebehu patológie. Zápalová refluxná ezofagitída sa vyvíja v dôsledku neustáleho podráždenia kyslými obsahmi žalúdka sliznice pažeráka..

Na pozadí kýly tohto typu novorodenci často tvoria jazvovitú stenózu.

Toto porušenie je zúženie lúmenu pažeráka v dôsledku proliferácie spojivového tkaniva v dôsledku deštrukcie sliznice..

Táto patológia vnútromaternicového vývoja je tiež spojená s rizikom rozsiahleho krvácania z pažeráka.

Na pozadí kýly u novorodencov sa často vytvára jazvovitá stenóza. Toto porušenie je zúženie lúmenu pažeráka v dôsledku proliferácie spojivového tkaniva v dôsledku deštrukcie sliznice..

Bežnou komplikáciou diafragmatickej prietrže u novorodencov je vred. V tomto prípade sa defekt objaví na spodnej časti pažeráka, čo je výsledkom poškodenia sliznice v tejto oblasti žalúdočnou šťavou.

prevencia

Aby sa znížilo riziko takejto anomálie vývoja, je potrebné naplánovať vzhľad dieťaťa v rodine. Je nevyhnutné, aby žena vyliečila všetky existujúce infekcie, aby sa počas tehotenstva nezhoršovala. Mali by ste sa vopred vzdať zlých návykov. Tehotná žena by mala dodržiavať najšetrnejší režim. Počas očakávania dieťaťa musíte starostlivo sledovať stravu a vyhnúť sa stresu.

Zabráňte kontaktu s ionizujúcim žiarením, chemikáliami, ťažkými kovmi atď. Je potrebné dodržiavať všetky odporúčania lekárov a včas vykonať ultrazvukové vyšetrenie plodu. Ak sú u novorodencov diafragmatické prietrže, je včasná diagnóza mimoriadne dôležitá, pretože zvyšuje pravdepodobnosť priaznivého výsledku..

Diafragmatická kýla u detí: čo to je a ako sa lieči?

Ak lekári majú vážne diagnózy pri narodení alebo v detskom veku, rodičia sa často obávajú chorôb, pretože presne nevedia, o aký druh patológie ide, ako sa prejavuje a čo je nebezpečné. Jednou z týchto diagnóz môžu byť diafragmatické kýly, ktoré sa tvoria v dôsledku abnormalít vnútromaternicového vývoja alebo iných problémov..

Čo je diafragmatická prietrž u detí
Diafragmatické kýly u detí sú najčastejšie vrodené av zriedkavých prípadoch získané defekty bránice, ktoré vedú k vytlačeniu brušných orgánov do hrude. V tomto prípade trpia funkcie orgánov oboch dutín. V súvislosti s nástupom prenatálnej skríningovej ultrazvukovej diagnostiky sa dnes identifikácia týchto malformácií zvýšila, vyskytujú sa s frekvenciou jedného z 2 - 4 tisíc novorodencov..

príčiny
Defekt sa môže vytvoriť asi za 4 týždne embryonálneho vývoja, keď sa medzi perikardiálnu dutinu a brušnú dutinu položí špeciálna membrána. Keď sa zastaví rozvoj určitých svalových skupín v určitých oblastiach bránice, vznikajú hernie s herniovými vakmi a stenami z brušných a pleurálnych vrstiev. Pri falošnej hernii sa v bránici vytvárajú diery, cez ktoré sa brušné orgány voľne pohybujú do hrudnej dutiny, pretože pľúca sú v zbalenom stave. Vrodené bráničné kýly sa často kombinujú s hypopláziou (nedostatočným vývojom) pľúc, poruchami srdca a nervového systému, abnormalitami tráviacej trubice..
Získaná bránica hernie sa vyskytuje v dôsledku poranení hrudníka a brušnej dutiny, s poranením bránice.

Príznaky bránice hernie u detí
U detí môže mať každý typ diafragmatickej prietrže svoje špecifické príznaky. Medzi rôznymi symptómami sa však dajú rozlíšiť dva vedúce syndrómy:
- Kardiopulmonálne poruchy s intratorakálnym napätím (s diafragmatickými pleurálnymi kýlami)
- gastroezofageálne poruchy (s kýlami pri otvorení pažeráka v bránici).
Ak sa do hrudnej dutiny presunul významný počet orgánov v brušnej dutine, príznaky zlyhania dýchacích ciest sa rýchlo zvyšujú, objavujú sa okamžite po narodení alebo po niekoľkých hodinách. Existuje cyanóza a dýchavičnosť, pokožka a sliznice sú tmavomodré. Na strane kýly existuje asymetria hrudníka s vydutým medzirebovým priestorom a nedostatočný pohyb tejto časti hrudníka počas dýchania. Súčasne žalúdok vyzerá škvrnitý, prepadnutý. Pri počúvaní hrude sa zistí oslabenie alebo nedostatočné dýchanie. Srdcové tóny sa určujú na pravej strane v dôsledku posunu srdca, cez hrudný zárez sa počuje striekanie a hluk čreva..
Pri kýloch menšej veľkosti sú prejavy menej výrazné. Zistená hodnota:
- dýchavičnosť a modrosť s plačom, nepokoj alebo kŕmenie so zmenou polohy tela
- príznaky sa objavujú u starších detí vo forme zvierania stien žalúdka s bolesťou, nevoľnosťou, zvracaním a zvýšenou úzkosťou..
Pri malých veľkostiach hernií a ich pravostrannej lokalizácii nemusí byť klinika k dispozícii, ale vyšetrenie môže odhaliť určité premiestnenie srdca a poruchy jeho práce..
Parasternálne (peri-sternálne) hernie zvyčajne dávajú klinike v predškolskom a školskom veku bolesť v epigastrickej oblasti, nevoľnosť alebo zvracanie, bez respiračných a vaskulárnych porúch.
Hernie bránice poskytujú regurgitáciu, grganie, zvracanie, tvorbu refluxnej ezofagitídy.

diagnostika
Diagnostika je založená na prenatálnom ultrazvukovom skríningu počas materskej dovolenky. Štúdia odhaľuje pohyb brušnej dutiny do hrudníka. Po narodení je hlavnou metódou rádiografia s detekciou črevných slučiek na hrudi, srdce sa posunie do strany, pľúca sa napnú. Pri uskutočňovaní kontrastnej štúdie sa črevné slučky naplnia suspenziou v hrudnej dutine. Ultrazvuk ukazuje premiestnenie brušných orgánov do hrude.

Liečba bránice prietrže u detí
Ako liečiť diafragmatickú prietrž u detí? Odpoveď je jednoznačná - iba rýchlo, s dlhou, asi 48 hodín, prípravou dieťaťa na chirurgický zákrok. Vykonáva sa dekompresia (kompresia) žalúdka katétrom, ako aj intubácia dieťaťa s jeho prenosom na umelú kontrolovanú ventiláciu pľúc. Infúzna terapia sa tiež vykonáva na odstránenie metabolických porúch a metabolických porúch. O tom, ako liečiť diafragmatické kýly u detí a kde to urobiť, sa rozhodne hneď po narodení podľa všeobecného stavu. Deti zvyčajne dopravu neznášajú dobre, takže terapia sa začína okamžite v nemocnici a pokračuje v podmienkach jednotky intenzívnej starostlivosti o prepravu novorodencov. Po stabilizácii všetkých životných funkcií sa vykoná operácia..
Stupeň naliehavosti operácie je určený kardiovaskulárnymi poruchami a respiračným zlyhaním..
Počas prevádzky:
- pohyb brušných orgánov z hrudníka na svoje obvyklé miesto
- zošitie alebo oprava defektov bránice pomocou hypoalergénnych inertných materiálov alebo vlastných tkanív
- vykonávanie po operácii dlhodobého vetrania pľúc na ich úplné rozšírenie.
Iba malé kýly na pravej strane s obsahom prietrže vo forme pečene nie sú podrobené chirurgickému ošetreniu..

Prevencia bránice prietrže u detí
Špecifická profylaxia vrodenej diafragmatickej hernie nebola vyvinutá. Pri prenatálnej diagnostike a detekcii závažných viacnásobných defektov bránice sa problém potratov vyriešil.

komplikácie
Hlavné komplikácie prietrže sú:
Kardiovaskulárne zlyhanie
- zlyhanie dýchania
- sekundárna infekcia, najmä pri dlhodobej mechanickej ventilácii
- vývoj refluxnej choroby.

účinky
Prognóza je nepriaznivá v 30 - 50% prípadov z toho dôvodu, že pri včasnom vývoji prietrže sú pľúca nedostatočne vyvinuté a nemôžu úplne vykonávať svoje funkcie. Pri dlhšej operácii sú možné pneumónia a kardiovaskulárne poruchy.

ďalej
U detí existujú kýly:
- pravé a falošné bráničné hernie
- parasternálne (periosternálne)
- prietrž pri otvorení bránice.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Existuje značný počet ochorení lakťového kĺbu, ktoré môžu ovplyvniť jeho pohyblivosť, spôsobiť nepríjemné pocity, znemožniť fyzický stres alebo jednoducho ovplyvniť estetiku vzhľadu.
Fyzikálna terapia je hlavnou metódou pri konzervatívnej liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Pravidelné cvičenie s bedrovou prietržou dáva oveľa väčší účinok ako užívanie liekov.
Navonok vyzerá hygróm zápästia ako hrbol, ktorý je spočiatku malý, ale časom rastie, začína prinášať nepohodlie a vyzerá úplne neesteticky. Ak to cítite - je to husté a mierne sa pohybuje.