loader

Hlavná

Pažerák

Diafragmatická hernia u novorodencov

Membránová hernia u novorodencov je patológia, ktorá je diagnostikovaná v brušnej dutine. Ochorenie je spojené s pohybom orgánov nachádzajúcich sa v pobrušnici do hrude v dôsledku vrodenej chyby bránice. Ochorenie je mimoriadne zriedkavé a diagnostikuje sa v jednom prípade z 2 - 4 000 hovorov.

Zvážte všetky problémy spojené s výskytom tejto poruchy u dojčiat a skúste tiež odpovedať na otázky týkajúce sa najúčinnejšieho spôsobu liečby choroby..

Klinický obraz patológie

Vrodená bránica prietrže sa objavuje už vo štvrtom týždni vývoja embrya. Práve v tomto období tvorby plodu sú membrány položené medzi oblasťou brucha a hrudníka. Pozastavenie vývoja jednotlivých svalov v oblasti bránice vyvoláva výskyt herniálneho vaku. U novorodencov sa niekedy vyvinú falošné kýly.

Je to kvôli pohybu diafragmatickým otvorením orgánov. Medzi takéto javy patrí bežná falošná kýla podľa Bogdaleka.

Závažnosť patológie u dieťaťa je určená dvoma faktormi:

 1. Objem vysídlených orgánov.
 2. Prítomnosť chorôb pozadia, ktoré sú najbežnejšie:
 • ochorenie srdca;
 • hypoplázia pľúc;
 • problémy s orgánmi gastrointestinálneho traktu;
 • ochorenie obličiek;
 • problémy s vývojom centrálneho nervového systému.

Ak je ochorenie sprevádzané pľúcnou nedostatočnosťou a nevedie to k zlepšeniu stavu malého pacienta, je pozorovaná bránica hernie u detí s najvyššou závažnosťou. Srdcové patológie (najmä tzv. Modrý defekt) sa tiež považujú za najzávažnejšie porušenia, pretože v tomto prípade kýla vedie k narušeniu odtoku venóznej krvi do srdca a vývoj plodu začína zaostávať, vrátane nedostatočného prírastku na váhe..

Príčiny výskytu patológie

V súčasnosti medicína ešte stále nemá úplný obraz o príčinách a mechanizme vývoja bránice pri novorodencoch, existuje však predpoklad, že výskyt patológie ovplyvňuje množstvo faktorov:

 • ťažké tehotenstvo alebo ťažké narodenie;
 • časté zápchy a črevné problémy;
 • prítomnosť určitých chronických chorôb dýchacieho systému;
 • fyzická aktivita pri nosení dieťaťa;
 • užívanie niektorých liekov;
 • zlé návyky - fajčenie, pitie alkoholu;

Klasifikácia patológií

Kýly tohto typu sa môžu podmienečne rozdeliť do niekoľkých skupín kľúčov. Je to spôsobené skutočnosťou, že klasifikácia zohľadňuje pôvod novotvaru a jeho lokalizáciu. Urobme malý stôl.

Typvyhliadka
Vrodený typ bránice
 • diafragmatický pleurálny (pravdivý a nepravdivý);
 • parasternálny periosternal (true);
 • frenopericardial (true);
 • hiátová prietrž.
Získaný typ diafragmatickej prietrže
 • falošná traumatická prietrž;
 • diafragmatický pleurálny (pravdivý a nepravdivý).

Každá z týchto druhov patológie má svoje vlastné charakteristiky a je diagnostikovaná špeciálnym spôsobom..

Príznaky choroby

Ak sa u plodu zistí alebo existuje podozrenie na bránicu, potom je pravdepodobnosť predčasného pôrodu veľmi vysoká. Pokiaľ ide o príznaky, choroba spravidla pokračuje bez zjavných príznakov. Ak je prietrž veľká, je to primárne kvôli procesu kompresie pľúc a zhoršenej normálnej cirkulácii so stratou srdca..

Zdá sa, že deti s touto patológiou sa narodili zdravé, ale príliš neplakajú, pretože pľúca sa nemôžu úplne rozvinúť. Dieťa s týmito poruchami môže mať tiež ťažkosti s dýchaním..

Ďalším prejavom patológie je cyanóza. Ak sa objaví ihneď po narodení a začne rásť, dieťa môže zomrieť. V niektorých prípadoch sa pozoruje zvracanie, dextrocardia, hypoplasia. Dýchanie dieťaťa niekedy sprevádzajú hlasné kovové zvuky. Deti, ktoré žili niekoľko týždňov, nie sú na váhe a majú tiež anémiu, úplný nedostatok chuti do jedla. Črevné krvácanie sa niekedy vyvíja a mierny zápal.

Diagnóza a liečba vrodenej prietrže

Detekcia patológie sa uskutočňuje pomocou špeciálnej štúdie - ultrazvuku alebo MRI. U žien môžu byť polyhydramnéty detekované v dôsledku vytesnenia vnútorných orgánov alebo neprítomnosti bubliniek plynu v brušnej dutine. Pomerne často je u plodu diagnostikovaná kvapka.

V ťažkých situáciách sa ošetrenie kýly bránice uskutočňuje in utero. Najvyspelejšou technológiou v tomto prípade je fetoskopická korekcia oklúzie vory priedušiek alebo FETO.

Operácia sa vykonáva medzi 26-28 týždňami tehotenstva. Do priedušnice pre dieťa sa vloží balónik. Toto zariadenie stimuluje vývoj pľúc u dieťaťa a po narodení dieťaťa sa balón odstráni. Úspešná operácia sa považuje za 50% prípadov. Takýto zásah môže spôsobiť predčasné narodenie a prasknutie bránice. Ak má hernia stredne závažnú alebo miernu závažnosť, chirurgický zákrok by sa mal odložiť..

Po narodení sa môže uplatniť aj osobitná liečba. Najmä na zaistenie normálneho dýchania sa dieťa v prvých hodinách po narodení podrobí ventilácii. V budúcnosti sa liečba vykonáva iba chirurgickým zákrokom. Toto rozhodnutie je obzvlášť dôležité, ak má dieťa asfyxické porušenie alebo známky prasknutia bránice.

Vyžaduje sa niekoľko operácií. V každej etape sa vykonávajú ich vlastné činnosti, ktoré umožňujú, aby sa dieťa postupne vrátilo do normálu. Kroky môžu byť nasledujúce:

Etapy chirurgického zákrokupopis
Prvý krokDieťa má malý objem brušnej dutiny, a preto je umelo vytvorená ventrálna prietrž, ktorá vám umožňuje ubytovať časti orgánov ich pleurálnej časti..
Druhá fázaChirurgia sa vykonáva po šiestich dňoch a do jedného roka od dátumu prvého chirurgického zákroku. Počas druhej operácie sa odstráni umelá prietrž a vyprázdni sa pleurálna dutina..
 • horúčka, narušenie rovnováhy voda-soľ;
 • dýchacie ťažkosti, opuchy, pohrudnice, zápal pľúc;
 • črevná obštrukcia;
 • zvýšenie tlaku v bruchu.

Aj keď operácie boli úspešné, po odstránení prietrže je dôležité dodržiavať všetky odporúčania lekárov a špeciálnu diétu, ktorá je špeciálne vyvinutá pre tieto situácie. V pooperačnom období by malo byť dieťa na umelej ventilácii dlhšieho typu. Ak sa tieto pravidlá nedodržiavajú, môžu sa u dieťaťa objaviť komplikácie.

Vrodená hernia bránice u dieťaťa môže byť diagnostikovaná ešte v lone a po narodení. Patológia je mimoriadne nebezpečná a môže u dieťaťa spôsobiť smrť. Aby sa tomu zabránilo, je mimoriadne dôležité neustále monitorovať stav dieťaťa a vykonávať sériu operácií na odstránenie prietrže. Pravdepodobnosť dobrého výsledku ochorenia je dosť vysoká, aby ste však vylúčili komplikácie, mali by ste sa v pooperačnom období riadiť odporúčaniami a odporúčaniami lekára..

Ako sa u novorodencov formuje diafragmatická prietrž

Membránová prietrž novorodencov je pomerne zriedkavá, ale nebezpečná malformácia plodu. Je sprevádzaná premiestnením orgánov z brušnej dutiny do oblasti hrudníka cez pažerový otvor v bránici. Táto patológia sa zisťuje aj pri prenatálnej diagnostike, ale zreteľne sa prejavuje až po narodení dieťaťa. Vzhľadom na vážne následky hernie bránice by liečba mala byť pod dohľadom profesionálnych lekárov.

Etiológia choroby

Lekári nestanovili presné príčiny, ktoré vedú k vývoju vrodenej kýly bránice u novorodencov. Odborníci identifikujú iba niekoľko nepriaznivých faktorov, ktoré môžu vyvolať podobnú patológiu:

 • ťažké tehotenstvo;
 • prítomnosť závažných systémových chorôb u ženy;
 • respiračné ochorenie;
 • silný stres počas tehotenstva;
 • prítomnosť zlých návykov ženy - fajčenie, pitie alkoholu;
 • pôrod s komplikáciami;
 • brať určité lieky.

Príznaky prietrže u novorodencov sa môžu prejaviť na pozadí prudkého plačového plaču, problémov s pohybmi čriev. V tomto prípade sa ochorenie vyvíja v dôsledku vrodenej slabosti svalových vlákien a väzov, ktoré podporujú bránicu..

Patologická klasifikácia

Rysom diafragmatickej prietrže u novorodencov je rozdiel v mechanizme rozvoja a lokalizácie. Sú nepravdivé a pravdivé. Prvý typ patológie sa vyvíja, keď je v oblasti bránice prítomný ďalší otvor, cez ktorý sú orgány premiestnené. Skutočná prietrž sa tvorí v najslabších miestach bránice. V tomto prípade je pozorovaný výstupok kupoly, spolu s ktorým vnútorné orgány migrujú do hrude.

V mieste lokalizácie sa hernie delia na tieto odrody:

U dojčiat je prietrž diafragmy častejšie diagnostikovaná. Skutočné chyby sa nemôžu prejaviť na dlhú dobu. Falošné prietrže zároveň vážne ohrozujú život dieťaťa.

Príznaky a príznaky

Deti s diafragmatickou prietržou sa spočiatku nelíšili od svojich zdravých rovesníkov. Hlavné klinické prejavy choroby sú spojené s presunom orgánov, ktoré komprimujú pľúca a srdce. Deti plačú tvrdšie, majú ťažkosti s dýchaním a cyanózou pokožky. Z dôvodu zvláštnosti patológie bránice novorodencov bez riadnej lekárskej starostlivosti pacienti zomierajú do 24 hodín po narodení..

Cyanóza sa môže objaviť u dieťaťa v dôsledku útoku udusenia, ku ktorému dochádza počas kŕmenia. V takejto situácii sa dieťa začne modrej farby a nemôže normálne dýchať. Tieto príznaky s diafragmatickou prietržou u detí vymiznú, ak je novorodenec položený zvisle alebo na jednu stranu. Na pozadí prejavených porúch sa vyvíja silné zvracanie, pulz sa zrýchľuje.

Medzi ďalšie príznaky patria:

 • prítomnosť dextrocardie, keď je srdce umiestnené v hrudníku z opačnej strany;
 • asymetria hrudnej kosti;
 • nedostatok chuti do jedla;
 • plytké dýchanie.

Pri absencii riadneho a včasného ošetrenia vrodenej bránice prietrže získava pokožka dieťaťa modrastú farbu. Dieťa začne rýchlo schudnúť. Postupne sa vyvíja zápal pľúc, krvné nečistoty sa objavujú vo výkaloch a zvracaní.

Diagnóza diafragmatickej prietrže u novorodencov

Diagnóza začína počas vývoja plodu. Počas tehotenstva je žena predpísaná ultrazvukom alebo magnetickou rezonanciou. Nepriame znaky prítomnosti kýly u dieťaťa sa nazývajú prítomnosť polyhydramné. Môže byť vyvolaná požitím plodovej vody plodom. Konečná diagnóza sa však urobí, ak sa počas štúdie zistia orgány nad bránicou, ktoré by mali byť normálne v brušnej dutine..

Po narodení sa dieťaťu priradí rádiografia. Na obrázkoch v oblasti, kde sa nachádza defekt, sú viditeľné osvietenia pripomínajúce plást. Počas tohto obdobia sa vykonáva diferenciálna diagnóza so stenózou pažeráka, novotvarmi pečene alebo krvácaním do mozgu..

terapia

Ak sa počas tehotenstva zistí patológia, liečba sa vykoná okamžite. Dieťa má korekciu tracheálnej oklúzie. Operácia je naplánovaná na obdobie 26 - 28 týždňov. Počas operácie sa do priedušnice plodu zavádza špeciálny balónik, ktorý prispieva k normálnemu vývoju pľúc. Toto zariadenie sa po narodení odstráni z dýchacieho systému dieťaťa..

Chirurgický zákrok sa vykonáva výlučne v závažných prípadoch patológie. Prognóza zotavenia v prítomnosti diafragmatickej hernie u novorodenca po operácii je 50% prípadov.

Po narodení dieťaťa sa liečba patológie začína mechanickou ventiláciou. Vykonáva sa operácia na odstránenie vrodenej chyby. Naliehavo sa vykonáva, ak existujú príznaky porušenia prietrže alebo rozvoja vnútorného krvácania. Plánovaná operácia sa uskutočňuje v dvoch etapách, aby sa dosiahol požadovaný výsledok..

Po operácii existuje pravdepodobnosť komplikácií: črevná obštrukcia, horúčka, zlyhanie dýchacích ciest. Je tiež možný recidív patológie. Aby tomu zabránil, lekár predpíše dieťaťu špeciálnu diétu. Ihneď po operácii je dieťa nejaký čas na mechanickej ventilácii..

Možné komplikácie a dôsledky

Pri prítomnosti hernie bránice u novorodenca sa môžu vyskytnúť tieto komplikácie:

 • duodeno-žalúdočný reflux - sprevádzaný prienikom obsahu žalúdka do pažeráka;
 • porušenie prietrže;
 • zápal pažeráka.

Možno vývoj vnútorného krvácania. Najzávažnejším dôsledkom týchto komplikácií je smrť dieťaťa.

Preventívne opatrenia a prognózy

Prevencia rozvoja prietrže bránice spočíva v dodržiavaní jednoduchého pravidla tehotnej ženy:

 • úplné ukončenie fajčenia a pitia alkoholu;
 • prevencia prenikania teratogénnych látok do tela;
 • dodržiavanie pravidiel vyváženej stravy;
 • pričom sa berie do úvahy obsah vitamínovo-minerálnych komplexov;
 • včasné liečenie porúch v tele alebo akútnych infekčných chorôb.

Prognóza závisí od závažnosti stavu dieťaťa a prítomnosti sprievodných patológií. Ak odmietnete vykonať vnútromaternicový chirurgický zákrok, prežije 40 - 70% novorodencov. Pri pokuse o odstránenie chyby 60% plodov odumrie.

Membránová hernia u novorodencov: príznaky, liečba, následky, príčiny, príznaky

Vo väčšine prípadov je chyba ľavostranná - asi 80%, pravostranná - asi 15%.

Najzávažnejšia forma: aplasia bránice, najčastejšie sprevádzaná pľúcnou hypopláziou.

U 40% všetkých detí sa nachádzajú ďalšie malformácie, napríklad srdce, urogenitálny trakt, centrálny nervový systém, trizómia 18.

Príznaky a príznaky bránice prietrže u novorodencov

 • závažné respiračné zlyhanie s dýchavičnosťou, cyanózou, bradykardiou, príznakmi šoku;
 • asymetria hrudníka, potopený žalúdok;
 • zoslabenie dýchacích zvukov až do ich neprítomnosti na postihnutej strane, miešanie tónov srdca;
 • pretrvávajúca pľúcna hypertenzia u novorodencov.

Diagnóza diafragmatickej prietrže u novorodencov

Optimálne: prenatálna diagnostika. RTG hrudníka, EKG: vylúčenie sprievodných malformácií, vysoký pľúcny tlak, posun sprava doľava.

Pôrodné činnosti

Primárna intubácia, v žiadnom prípade vetranie masky! Široká lúmenová otvorená žalúdočná trubica na vykladanie zažívacieho traktu (znižuje kompresiu pľúc črevami).

Kladenie na postihnutú stranu, zvýšená poloha hornej časti tela.

Liečba bránice prietrže u novorodencov

Po prvé, stabilizácia stavu dieťaťa; rýchle uzatvorenie defektu membrány - nie núdzová operácia.

Mechanická ventilácia, infúzia katecholamínov, zabránenie arteriálnej hypotenzii!

Invazívne monitorovanie; CVP, meranie krvného tlaku.

Pleurálna drenáž: hromadenie výtoku alebo vzduchu v uvoľnenej hrudnej dutine môže vyvíjať tlak na zdravé pľúca. Optimálne nasávanie pod tlakom 3 - 5 cm vody. Čl., Inak je možný mediálny posun.

Sedatíva a svalové relaxanty.

Postupné odmietanie mechanického vetrania; príliš rýchle zníženie ventilačných parametrov môže viesť k opakovanému zhoršeniu celkového stavu.

Monitorovanie pacientov

Venujte pozornosť vyčnievaniu jednej z polovíc hrudníka (vysoké riziko pneumotoraxu).

Každú ranu pooperačne kontrolujte.

Monitorujte pravidelnosť stolice.

Sledujte vzhľad brucha a pupka; nesúlad brušnej dutiny s jej obsahom → zvýšený vnútrobrušný tlak → nebezpečenstvo syndrómu kompresie vena cava.

Starostlivé sledovanie vitálnych funkcií a ventilačných parametrov.

Často kontrolujte zloženie krvi v krvi, aby ste predišli hypoxii a acidóze.

Minimálne množstvo manipulácie.

Presná kontrola rovnováhy vody, monitorujte dobrú funkciu obličiek.

Sledujte lieky.

Regulácia pleurálnej drenáže.

Kladenie: optimálne na otvorenom lôžku s termoreguláciou.

Pooperačná rana: denná dezinfekcia kože.

Dôkladná starostlivosť o priedušky, drenážne polohy: pľúca so zníženou ventiláciou sú náchylné na výskyt atelektázy a zápalu pľúc..

Po extubácii: fyzioterapia, teda nebezpečenstvo pneumónie a atelektázy.

Opatrné obnovenie normálneho kŕmenia, kŕmenie v skúmavkách, v malých častiach.

V niektorých prípadoch si môžete nainštalovať črevnú trubicu, je možné vymenovať lieky, ktoré stimulujú črevnú motilitu.

Liečba bránice prietrže u novorodencov

Diafragmatická hernia u novorodencov je zriedkavým javom súvisiacim s vrodenými vývojovými patológiami. Získaná forma choroby spravidla vzniká v dôsledku poranenia oblasti hrudníka.

V dôsledku choroby u detí cez dieru v bránici dochádza k patologickému posunu častí vnútorných orgánov (žalúdka, pečene, čriev, sleziny) do hrudnej dutiny. Proces je sprevádzaný narušením životných procesov, ktoré negatívne ovplyvňujú fungovanie tráviaceho systému, dýchanie, srdce a krvné cievy.

Ako sa vytvára patológia?

Vrodené bráničné kýly u novorodencov sa tvoria v štvrtom týždni vývoja plodu. Počas tohto obdobia sa tvorba membrány oddeľuje hrudnú dutinu dieťaťa od dutiny brušnej. Nesprávna tvorba jednotlivých svalov a väzov bránice spôsobuje vznik herniálnych výbežkov u detí.

Je možné diagnostikovať chorobu už v 22 - 24 týždňoch tehotenstva. Skúsený špecialista dokáže identifikovať patológiu počas ultrazvukového vyšetrenia. Po narodení dieťaťa sa choroba zistí na pozadí jej klinických prejavov a pomocou inštrumentálnych diagnostických metód. Najčastejšie sa to vykonáva röntgenovým vyšetrením a vyšetrením zažívacieho systému pomocou špeciálnej rádioaktívnej látky.

Diafragmatická hernia je často nezlučiteľná so životom dieťaťa, v 50% prípadov patológia vyvoláva smrť novorodenca..

Príčiny choroby

Stále nie je možné presne určiť príčiny vývoja patológie. V lekárskej praxi existuje niekoľko najpravdepodobnejších faktorov vyvolávajúcich ochorenie:

 1. Ťažké tehotenstvo u ženy.
 2. Ochorenia tehotnej ženy spojené so zápchou a inými poruchami trávenia.
 3. Obtiažny pôrod.
 4. Ochorenia dýchacích ciest.
 5. Vzpieranie pri nosení dieťaťa.
 6. Užívanie niektorých liekov a liekov.
 7. Zlé návyky.
 8. Stres ženy, nadmerný stres.

V dôsledku negatívnych vplyvov na ženské telo sa vyvíjajú patologické procesy, ktoré vyvolávajú abnormálny vývoj bránice u dojčaťa (skutočný typ patológie)..

Získaný typ choroby sa vyskytuje z nasledujúcich dôvodov:

 1. Časté zápchy, zvracanie u dieťaťa.
 2. Svalová slabosť.
 3. Pretrvávajúci kašeľ.
 4. Časté plačúce dieťa.
 5. Prejedanie s nadváhou u dieťaťa.

Získaná bránica prietrže u detí sa vyskytuje na pozadí zranení, ide o falošné druhy. Najčastejšie sú diagnostikované diafragmaticko-pleurálne a hiátové kýly.

Príznaky bránice hernie u detí

Klinický obraz choroby u dieťaťa závisí od typu a veľkosti formácie prietrže. S rozvojom kýly u detí sú indikované stavy, ktoré naznačujú kompresiu pľúc, zhoršený prietok krvi v dôsledku patologického posunu srdca. V prvých fázach života dieťaťa je srdcová frekvencia normálna, ale kedykoľvek môže dôjsť k významnému narušeniu kardiovaskulárneho systému. Dôsledkom týchto porúch je zadusenie a zrýchlenie srdcového rytmu.

Charakteristickým príznakom prítomnosti patológie je tichý plač dieťaťa bezprostredne po narodení, čo naznačuje ťažkosti s dýchaním v dôsledku nemožnosti úplne otvoriť pľúca..

Bežným príznakom choroby je cyanotická farba pokožky dieťaťa. Cyanóza sa najčastejšie vyskytuje na pozadí atrofických záchvatov, ktoré sa vyvíjajú počas kŕmenia dieťaťa a niektorých ďalších stavov.

Pľúcna insuficiencia je sprevádzaná prítomnosťou črevných peristaltických šelestov, stúpania čreva. Dieťa prehltne vzduch, ktorý vyvoláva nadúvanie, tachykardiu, všeobecné zhoršenie pohody.

Medzi bežné príznaky choroby v skorých štádiách života patrí:

 • nedostatok chuti do jedla;
 • nedostatočný prírastok na hmotnosti;
 • anémia
 • prímes krvi v stolici;
 • porušenie srdca;
 • zvracanie
 • namáhavé dýchanie;
 • zápal pľúc.

Pri absencii včasnej diagnózy patológie a kompetentnej lekárskej starostlivosti existuje vysoká pravdepodobnosť nástupu smrti novorodenca..

Diagnóza choroby

Diagnóza patológie sa vykonáva počas vnútromaternicového vývoja. Prítomnosť ochorenia je na plodoch naznačená takými príznakmi, ako je vytesnenie srdca na jednej zo strán (hlavne umiestnenie na pravej strane), rôzne odchýlky v štruktúre vnútorných orgánov. Perinatálna diagnostika pomocou ultrazvuku.

Lekári po narodení dieťaťa diagnostikujú ochorenie vonkajšími príznakmi:

 • abnormálny výčnelok hrudníka novorodenca:
 • dýchavičnosť, slabý plač;
 • nesprávne rozdelenie dýchania v hrudníku;
 • prítomnosť črevného dunenia v hrudníku.

Presnejšie výsledky (potrebné na diferenciálnu diagnostiku) a potvrdenie diagnózy sa získajú po vykonaní inštrumentálnych výskumných metód. Patrí medzi ne ultrazvuk, počítačová tomografia, analýza hladiny plynov v krvi.

Liečba patológie u detí perinatálne

Vnútromaternicová liečba sa vykonáva, ak má dieťa veľkú prietrž, ak existuje vysoké riziko úmrtia plodu. Technika liečby sa nazýva fetoskopická korekcia fetálnej oklúzie. Chirurgický zákrok sa vykonáva pomocou malého rezu do hrudnej kosti plodu, cez ktorý sa do priedušnice vloží špeciálny balónik. Implantát má stimulačný účinok na vývoj pľúc dieťaťa. Po narodení sa balón odstráni. Najčastejšie sa takéto liečenie uskutočňuje v druhom trimestri tehotenstva.

Operácia predstavuje veľké riziko pre život plodu, vykonáva sa iba na špecializovaných klinikách s prítomnosťou špeciálne drahého zariadenia. Porušenie operačnej techniky často vedie k predčasnému pôrodu, prasknutiu diafragmy dieťaťa a iným nežiadúcim následkom. Pri nízkom alebo strednom riziku pre zdravie dieťaťa sa operácia nevykoná.

Terapia po narodení

Po narodení dieťaťa sa chirurgicky lieči diafragmatická hernia. Úspešnosť operácie často závisí od včasnosti postupu. Operácia sa najčastejšie vykonáva počas prvých dní po narodení. Dojčatá môžu ľahko tolerovať chirurgický zákrok, v tomto období je riziko pooperačného šoku minimálne.

Chirurgická taktika spočíva v presune vnútorných orgánov z hrudníka do oblasti brucha. Potom sa membrána zošije. Niekedy používajú implantáty. Pooperačné obdobie znamená zistenie mechanického vetrania dieťaťa pod dohľadom zdravotníckeho personálu. Väčšina detí má priaznivú prognózu na uzdravenie. Po niekoľkých dňoch môže byť dieťa prepustené z domu.

Konzervatívna liečba sa vykonáva v prítomnosti útvarov malej veľkosti, pri ktorých nehrozí zdravie a život dieťaťa..

prevencia

Prevenciou patológie je vytvorenie priaznivých podmienok pre narodenie dieťaťa. Preto sa odporúča, aby sa žena riadila nasledujúcimi pravidlami:

 • jesť správne a úplne;
 • eliminovať stres a nervózny zážitok;
 • odmietnutie zlých návykov;
 • časté prechádzky na čerstvom vzduchu;
 • odmietanie škodlivých pracovných podmienok (hlučné, prašné, práca s rôznymi chemikáliami);
 • vylúčenie zranení počas tehotenstva;
 • včasná účasť na prenatálnej klinike.

Pozorný prístup k vášmu zdraviu počas tehotenstva, implementácia všetkých potrebných preventívnych odporúčaní a lekárskych predpisov minimalizuje riziko vzniku rôznych patologických stavov vnútromaternicovej tvorby u detí.

Diafragmatická kýla u detí: čo to je a ako sa lieči?

Ak lekári majú vážne diagnózy pri narodení alebo v detskom veku, rodičia sa často obávajú chorôb, pretože presne nevedia, o aký druh patológie ide, ako sa prejavuje a čo je nebezpečné. Jednou z týchto diagnóz môžu byť diafragmatické kýly, ktoré sa tvoria v dôsledku abnormalít vnútromaternicového vývoja alebo iných problémov..

Čo je diafragmatická prietrž u detí
Diafragmatické kýly u detí sú najčastejšie vrodené av zriedkavých prípadoch získané defekty bránice, ktoré vedú k vytlačeniu brušných orgánov do hrude. V tomto prípade trpia funkcie orgánov oboch dutín. V súvislosti s nástupom prenatálnej skríningovej ultrazvukovej diagnostiky sa dnes identifikácia týchto malformácií zvýšila, vyskytujú sa s frekvenciou jedného z 2 - 4 tisíc novorodencov..

príčiny
Defekt sa môže vytvoriť asi za 4 týždne embryonálneho vývoja, keď sa medzi perikardiálnu dutinu a brušnú dutinu položí špeciálna membrána. Keď sa zastaví rozvoj určitých svalových skupín v určitých oblastiach bránice, vznikajú hernie s herniovými vakmi a stenami z brušných a pleurálnych vrstiev. Pri falošnej hernii sa v bránici vytvárajú diery, cez ktoré sa brušné orgány voľne pohybujú do hrudnej dutiny, pretože pľúca sú v zbalenom stave. Vrodené bráničné kýly sa často kombinujú s hypopláziou (nedostatočným vývojom) pľúc, poruchami srdca a nervového systému, abnormalitami tráviacej trubice..
Získaná bránica hernie sa vyskytuje v dôsledku poranení hrudníka a brušnej dutiny, s poranením bránice.

Príznaky bránice hernie u detí
U detí môže mať každý typ diafragmatickej prietrže svoje špecifické príznaky. Medzi rôznymi symptómami sa však dajú rozlíšiť dva vedúce syndrómy:
- kardiopulmonálne poruchy s intratorakálnym napätím (s diafragmatickými pleurálnymi kýlami)
- gastroezofageálne poruchy (s kýlami pažeráka v bránici).
Ak sa do hrudnej dutiny presunul významný počet orgánov v brušnej dutine, príznaky zlyhania dýchacích ciest sa rýchlo zvyšujú, objavujú sa okamžite po narodení alebo po niekoľkých hodinách. Existuje cyanóza a dýchavičnosť, pokožka a sliznice sú tmavomodré. Na strane kýly existuje asymetria hrudníka s vydutým medzirebovým priestorom a nedostatočný pohyb tejto časti hrudníka počas dýchania. Súčasne žalúdok vyzerá škvrnitý, prepadnutý. Pri počúvaní hrude sa zistí oslabenie alebo nedostatočné dýchanie. Srdcové tóny sa určujú na pravej strane v dôsledku posunu srdca, cez hrudný zárez sa počuje striekanie a hluk čreva..
Pri kýloch menšej veľkosti sú prejavy menej výrazné. Zistená hodnota:
- dýchavičnosť a modrosť s plačom, nepokoj alebo kŕmenie, so zmenou polohy tela
- príznaky sa objavujú u starších detí vo forme zvierania stien žalúdka s bolesťou, nevoľnosťou, zvracaním a zvýšenou úzkosťou..
Pri malých veľkostiach hernií a ich pravostrannej lokalizácii nemusí byť klinika k dispozícii, ale vyšetrenie môže odhaliť určité premiestnenie srdca a poruchy jeho práce..
Parasternálne (peri-sternálne) hernie zvyčajne dávajú klinike v predškolskom a školskom veku bolesť v epigastrickej oblasti, nevoľnosť alebo zvracanie, bez respiračných a vaskulárnych porúch.
Hernie bránice poskytujú regurgitáciu, grganie, zvracanie, tvorbu refluxnej ezofagitídy.

diagnostika
Diagnostika je založená na prenatálnom ultrazvukovom skríningu počas materskej dovolenky. Štúdia odhaľuje pohyb brušnej dutiny do hrudníka. Po narodení je hlavnou metódou rádiografia s detekciou črevných slučiek na hrudi, srdce sa posunie do strany, pľúca sa napnú. Pri uskutočňovaní kontrastnej štúdie sa črevné slučky naplnia suspenziou v hrudnej dutine. Ultrazvuk ukazuje premiestnenie brušných orgánov do hrude.

Liečba bránice prietrže u detí
Ako liečiť diafragmatickú prietrž u detí? Odpoveď je jednoznačná - iba rýchlo, s dlhou, asi 48 hodín, prípravou dieťaťa na chirurgický zákrok. Vykonáva sa dekompresia (kompresia) žalúdka katétrom, ako aj intubácia dieťaťa s jeho prenosom na umelú kontrolovanú ventiláciu pľúc. Infúzna terapia sa tiež vykonáva na odstránenie metabolických porúch a metabolických porúch. O tom, ako liečiť diafragmatické kýly u detí a kde to urobiť, sa rozhodne hneď po narodení podľa všeobecného stavu. Deti zvyčajne dopravu neznášajú dobre, takže terapia sa začína okamžite v nemocnici a pokračuje v podmienkach jednotky intenzívnej starostlivosti o prepravu novorodencov. Po stabilizácii všetkých životných funkcií sa vykoná operácia..
Stupeň naliehavosti operácie je určený kardiovaskulárnymi poruchami a respiračným zlyhaním..
Počas prevádzky:
- pohyb brušných orgánov z hrudníka na svoje obvyklé miesto
- zošívanie alebo oprava defektov bránice pomocou hypoalergénnych inertných materiálov alebo vlastných tkanív
- vykonávanie po operácii predĺžené vetranie pľúc pre ich úplné rozšírenie.
Iba malé kýly na pravej strane s obsahom prietrže vo forme pečene nie sú podrobené chirurgickému ošetreniu..

Prevencia bránice prietrže u detí
Špecifická profylaxia vrodenej diafragmatickej hernie nebola vyvinutá. Pri prenatálnej diagnostike a detekcii závažných viacnásobných defektov bránice sa problém potratov vyriešil.

komplikácie
Hlavné komplikácie prietrže sú:
- kardiovaskulárne zlyhanie
- respiračné zlyhanie
- sekundárna infekcia, najmä pri dlhodobej mechanickej ventilácii
- vývoj refluxnej choroby.

účinky
Prognóza je nepriaznivá v 30 - 50% prípadov z toho dôvodu, že pri včasnom vývoji prietrže sú pľúca nedostatočne vyvinuté a nemôžu úplne vykonávať svoje funkcie. Pri dlhšej operácii sú možné pneumónia a kardiovaskulárne poruchy.

ďalej
U detí existujú kýly:
- pravé a falošné bráničné hernie
- parasternálny (periosternálny)
- hiátová prietrž.

Membránová hernia u novorodencov: vrodený výčnelok u detí

Membrána prietrže u novorodencov je patologický stav, pri ktorom brušné orgány padajú do hrude otvorom v bránici, čo by nemalo byť normálne..

Patrí k zriedkavým malformáciám zisteným u 5 novorodencov z 1 000. Proces tvorby herniálnych brán začína 3 - 4 týždne po počatí, keď je medzi hrudník a brušnú dutinu položená septa.

Nedostatočné rozvinutie svalového tkaniva bránice prispieva k vzniku defektu..

Pri diafragmatickej prietrži u novorodencov padajú brušné orgány do hrudníka otvorom v bránici..

príčiny

Presné príčiny bránice hernie neboli objasnené. Vyvolávajúce faktory zahŕňajú:

 • fajčenie, pitie alkoholu a drog počas pôrodu dieťaťa;
 • komplikované tehotenstvo;
 • exacerbácia závažných chronických patológií pečene, obličiek, srdca a pľúc počas tehotenstva;
 • závažný priebeh pôrodu;
 • silná fyzická práca na začiatku tehotenstva;
 • užívanie liekov, ktoré majú negatívny vplyv na vývoj plodu;
 • Röntgenové vyšetrenie v prvých týždňoch vývoja plodu;
 • prenikanie toxických látok do tela tehotnej ženy;
 • následky poranenia hrudníka a brušnej oblasti u novorodencov;
 • chronické ochorenia dýchacích ciest spôsobujúce dlhodobé záchvaty kašľa.

príznaky

Malé kýly nemajú typické príznaky, čo sťažuje diagnózu.

Možný je výskyt sekundárnych patologických stavov spojených s poruchami krvného obehu vo vnútorných orgánoch, nedostatkom povrchovo aktívnej látky (látky, ktorá po prerezaní pupočníka začína proces dýchania) a otravou krvou..

Pri veľkých veľkostiach herniálneho výčnelku sú príznaky spojené s presunom vnútorných orgánov a narušením výmeny plynov v tele. Klinický obraz diafragmatickej prietrže zahŕňa:

 • Neschopnosť otvoriť pľúca v prvých minútach života. Dieťa má normálny vzhľad, avšak kvôli nedostatočnej schopnosti samostatne dýchať, nevydáva prvý plač.
 • Cyanóza (cyanóza kože). Pri skorom objavení sa tohto príznaku a rýchlom zvýšení jeho intenzity môže dôjsť k úmrtiu dieťaťa v prvých hodinách po narodení. Riziko úmrtia sa znižuje pri neskorom výskyte cyanózy a jej slabej závažnosti.
 • Zápach zadusenia. Vyskytujú sa počas sania prsníka. Koža dieťaťa získava namodralý odtieň, začne kašľať a dusiť. V procese dýchania sú zapojené ďalšie svaly. Znaky asfyxie zmiznú, ak je dieťa držané vo zvislej polohe alebo položené na jeho boku, najbližšie k miestu výčnelku..
 • Kašeľ. Nevzťahuje sa na špecifické príznaky bránice prietrže, je však pozorovaná pomerne často. Má dlhý suchý charakter.
 • Záchvaty zvracania. Vyskytujú sa prietrže spôsobujúce vytesnenie orgánov gastrointestinálneho traktu.
 • Známky srdcového zlyhania. V počiatočných dňoch zostáva srdcová aktivita normálna, avšak na pozadí častých záchvatov asfyxie sa vyvíja tachykardia.
 • Dextrokardie. Toto je názov patologického stavu, pri ktorom sa časť srdca pohybuje doprava. Pravá strana hrudníka vyčnieva, znižuje sa pohyblivosť postihnutej strany. Ľavá strana klesá.
 • Nedostatočné rozvinutie pľúcneho tkaniva. Sprevádzané častým zadržiavaním dýchacích ciest. Príznaky patológie sa vyskytujú po odrezaní pupočnej šnúry, ktorá začína fungovanie pľúc. Patria medzi ne rýchle plytké dýchacie pohyby, nadúvanie, zníženie srdcovej frekvencie, modrá koža nasolabiálneho trojuholníka, oslabenie sania. Keď vdychujete, za hrudnou kosťou a sucho v žalúdku sa vyskytuje suchý pískot.
 • Predĺženie trvania respiračnej prestávky. Podporuje smrteľné hladovanie kyslíkom.
 • Nízka hmotnosť Hmotnosť dieťaťa v prvom mesiaci po narodení sa nielen zvyšuje, ale tiež klesá. Dieťa odmieta prsník, vyvíja sa anémia, črevné krvácanie a vyskytuje sa zápal v pľúcach.

Pri herniách sa vyskytujú ataky zvracania, ktoré spôsobujú vytesnenie orgánov gastrointestinálneho traktu.

diagnostika

Rodičovská diagnostika sa vykonáva v prvých dňoch života. Na tento účel sa používa ultrazvuk a magnetická rezonancia. Postupy pomáhajú odhaliť nepriame príznaky patológie:

 • Odchýlka objemu plodovej vody od normálu. V dôsledku stlačenia pažeráka a hornej časti žalúdka plod nemôže prehltnúť plodovú vodu..
 • Posun častí žalúdka, tenkého čreva alebo žlčníka smerom k hrudníku.
 • Kapalina obsahujúca peristaltické črevá. Nachádza sa na ľavej strane hrudníka.
 • Neprítomnosť žalúdka v mieste jeho anatomického umiestnenia. Vzťahuje sa na ďalšie diagnostické príznaky hiátovej prietrže.
 • Pohyb žlčníka do pleurálnej dutiny. Sprevádzané vytlačením pečene v hornej časti brucha.
 • Zmena polohy srdca a mediastína. Vyskytuje sa v dôsledku tlaku spôsobeného veľkou prietržou.
 • Znaky hromadenia nadbytočnej tekutiny v lebke a semenníkoch. Venózna kongescia prispieva k rozvoju týchto patologických stavov..

Rodičovská diagnostika sa vykonáva v prvých dňoch života. Na tento účel sa používa ultrazvuk..

klasifikácia

vrodený

Medzi kýly tejto skupiny patria:

 • Skutočné hrče. Vyvíjajú sa na pozadí oslabujúcich a klesajúcich svalov bránice, ktoré sú dôsledkom prudkého zvýšenia tlaku v brušnej dutine. Orgány vypadávajú cez otvory umiestnené v hrudnej kosti a spodnej časti chrbta. V dutine herniálneho vaku sú slučky čreva, omentum a brušného tkaniva.
 • Nepravdivé. Tvorba takého výčnelku je podporovaná aplazie (neprítomnosť) niektorých častí bránice. V tomto prípade existujú správy medzi hrudnou a brušnou oblasťou.
 • Atypické. Takéto kýly sa diagnostikujú zriedka. Od ostatných malformácií vnútorných orgánov sa odlišujú prítomnosťou charakteristického herniálneho otvoru.

traumatický

Takéto výčnelky sa vytvárajú na pozadí následkov uzavretých alebo otvorených zranení hrudnej kosti, sprevádzaných prolapsom vnútorných orgánov v dôsledku objavenej chyby. Kýla sa tvorí v čase zranenia alebo niekoľko mesiacov po ňom. Traumatické kýly majú najčastejšie ľavostranný charakter, cez hranicu medzi svalmi a šľachami prechádza hernálna fisúra.

Traumatické kýly sú najčastejšie ľavostranné.

Hrudný vak v tomto prípade chýba, takže výčnelok sa považuje za nepravdivý. V dutine nádoru sa nachádzajú časti žalúdka a čriev, pečeň a žlčník.

neuropatický

Táto forma ochorenia sa vyvíja na pozadí relaxácie bráničných svalov. Výskyt patologických zmien prispieva k porušeniu inervácie spôsobenej zápalom nervových zakončení, poškodením mozgu a dýchacích ciest..

Ezofageálny otvor

Ezofágová hernia je najbežnejším typom vrodeného výčnelku..

Vyznačuje sa pohybom brušných orgánov za hrudnou kosťou..

Má progresívny chronický priebeh. Vyskytuje sa na pozadí patologickej expanzie pažeráka.

liečba

Membránová prietrž sa dá liečiť iba chirurgicky. Pri chirurgii sa používa niekoľko metód, ktorých výber závisí od štádia vývoja plodu..

Membránová prietrž sa dá liečiť iba chirurgicky..

Operácie sa vykonávajú pred aj po narodení. Preprava novorodenca s vrodenou prietržou môže byť ťažká, a preto ak sa počas vnútromaternicového vývoja zistí porucha, pôrod sa vyberie do perinatálneho centra. Operácia sa začína okamžite po narodení dieťaťa.

vnútromaternicové

Takýto zákrok sa uskutočňuje v 2. trimestri tehotenstva. Nástroje sa vkladajú malým vpichom do steny maternice. Do dýchacích ciest plodu sa zavedie zariadenie, ktoré uľahčuje otvorenie pľúc. Po narodení sa balón odstráni.

Fetoskopický zásah je predpísaný v prípade porúch nezlučiteľných so životom.

Avšak ani správne vykonanie operácie nezaručuje 100% šancu na prežitie. Zásah môže spôsobiť predčasný pôrod alebo viesť k zraneniu osôb..

U dojčiat

Pred operáciou je dieťa pripojené k ventilátoru.

Pred operáciou je dieťa pripojené k ventilátoru.

Keď membrána praskne alebo stlačí orgány, prípravná fáza je vylúčená. Operácia zahŕňa nasledujúce kroky:

 1. Umelé vytvorenie prietrže prednej brušnej steny endoskopiou. Vyznačuje sa výrazným poklesom objemu brušnej dutiny, ktorý zabraňuje návratu orgánov do normálnej polohy..
 2. Eliminácia umelého výčnelku. Druhá fáza operácie je naplánovaná na 7 365 dní po prvej. Počas zásahu sa hernálny otvor uzavrie, pleurálna dutina sa premyje.

predpoveď

Prežitie závisí od veľkosti bránice prietrže u detí. Prognóza je ovplyvnená prítomnosťou sprievodných malformácií a časom začiatku operácie. Pri odmietnutí vnútromaternicovej korekcie prežije 40 - 75% detí. Pri pokuse o úpravu plodu je pravdepodobnosť úmrtia plodu 60%. V prvých hodinách života zomrie 7% novorodencov.

komplikácie

Pri diafragmatickej prietrži sa môžu vyskytnúť tieto komplikácie:

 • Duodeno-žalúdočný reflux. Vyznačuje sa neustálym požitím žalúdočného a črevného obsahu do pažeráka.
 • Zápal slizníc pažeráka. Tento dôsledok je charakteristický kĺzavými prietržami sprevádzanými požitím žalúdočnej šťavy v hornej časti tráviaceho traktu.
 • Poranenie prietrže. Nebezpečná komplikácia pri absencii liečby má za následok smrť v 100% prípadov. Stlačenie vedie k porušeniu funkcií orgánov brušnej a hrudnej dutiny. Sprevádzané príznakmi črevnej obštrukcie.

prevencia

Ak chcete zabrániť rozvoju vrodenej kýly, pomáha:

 • prestať fajčiť a piť alkohol počas tehotenstva;
 • vylúčenie prieniku teratogénnych látok do plodu;
 • užívanie vitamínových a minerálnych doplnkov a vyváženej výživy počas tehotenstva;
 • odstránenie chronických chorôb u tehotných žien;
 • zníženie rizika infekcie plodu včasnou vakcináciou.

Čo je diafragmatická hernia u novorodencov a metódy chirurgickej liečby

Membránová hernia u novorodencov je pomerne zriedkavou vývojovou anomáliou charakterizovanou premiestnením orgánov, ktoré sa bežne nachádzajú v brušnej dutine do hrude..

Membránová hernia u novorodencov je pomerne zriedkavou vývojovou anomáliou charakterizovanou premiestnením orgánov, ktoré sa bežne nachádzajú v brušnej dutine do hrude..

Pre dospelých nie je táto patológia nebezpečná, ale u novorodencov je takáto porucha fatálna, preto si vyžaduje neodkladný chirurgický zákrok. Existujúce prostriedky na perinatálnu diagnostiku často umožňujú zistiť toto porušenie plodu dlho pred narodením dieťaťa..

Presné príčiny výskytu takejto patológie u novorodencov neboli identifikované. Už však boli identifikované rizikové faktory, ktoré prispievajú k vzniku tejto abnormality počas vývoja plodu počas tehotenstva. Tie obsahujú:

 • práca v nebezpečnom priemysle;
 • žiť v environmentálne znevýhodnených oblastiach;
 • komplikované tehotenstvo sprevádzané ťažkou toxikózou;
 • konzumácia alkoholu;
 • fajčenie;
 • respiračné choroby;
 • infekcie pohlavných ciest;
 • častá zápcha;
 • silné napätie;
 • užívanie niektorých liekov;
 • nadúvanie.

Pod vplyvom týchto nepriaznivých faktorov je narušená záložka vnútorných orgánov plodu. Diafragmatická hernia sa u novorodencov často kombinuje s inými vývojovými abnormalitami vrátane kvapiek.

Príznaky bránice hernie

Prejavy tohto patologického stavu do značnej miery závisia od objemu herniového výčnelku, obsahu vaku a okrem toho od sprievodných vývojových anomálií..

Pri niektorých druhoch kýly môže novorodenec vyzerať zdravo, ale taký kurz nie je o nič menej nebezpečný. V tomto prípade v dôsledku slabých tkanív podporujúcich orgány na ich anatomických miestach sa v prvých mesiacoch života vytvorí prietrž.

Vo väčšine prípadov má však novonarodené dieťa od 1. dňa života charakteristické príznaky patológie.

Kvôli nemožnosti úplného odhalenia pľúc a obmedzeného priestoru v hrudníku u novorodencov môže byť pri prvých minútach života zistená prietrž.

V takom prípade môže byť prvý plač novorodenca slabý. Okrem toho, ak je výčnelok veľký, sú zo strany miesta, kde sa nachádza prietrž, zistené príznaky pľúcnej hypoplázie.

Kvôli nedostatku respiračných funkcií u novorodencov sa objaví cyanóza, to znamená cyanóza kože a slizníc. Môžu sa vyskytnúť útoky udusenia. Dýchanie dieťaťa je plytké.

Je možné zastaviť dýchanie, ktoré môže spôsobiť smrť. Tieto prejavy patológie sa znížia, ak otočíte novorodenca na stranu, na ktorej je herniálny výčnelok..

Medzi ďalšie charakteristické znaky bránice prietrže patrí:

 • asymetria hrudníka;
 • kašeľ;
 • strata chuti do jedla;
 • spustenie brucha;
 • regurgitácia po kŕmení;
 • pomalý prírastok na váhe.

Charakteristickým znakom diafragmatickej prietrže u novorodenca je strata chuti do jedla.

U novorodenca s takou kýlou je často zistené nesprávne usporiadanie srdca, pretože je premiestnené. V tomto prípade sa môžu vyskytnúť príznaky poruchy kardiovaskulárneho systému..

U niektorých novorodencov sa v dôsledku tvorby herniálneho vaku pozorujú prejavy poruchy zažívacieho systému. To často spôsobuje krv vo zvracaní a výkaloch..

Významná diagnostická hodnota. Tento patologický stav sa často zisťuje pred narodením dieťaťa. Ultrazvuk sa používa na určenie hernie bránice..

Pri vykonávaní ultrazvuku plodu sa zistí posun v pečeni a slezine k hrudníku. Použitím tejto výskumnej metódy možno zistiť známky zmeny v normálnej polohe žalúdka..

Špecialista môže takéto vývojové abnormality zistiť už v 22-24 týždňoch.

Po narodení dieťaťa sa rozširujú možnosti diagnostiky bráničnej prietrže. V tomto prípade sa vyžaduje konzultácia s pulmonológom, gastroenterológom, otolaryngológom, kardiológom a inými vysoko špecializovanými odborníkmi..

Vykonáva sa dôkladné vyšetrenie a auskultácia pľúc novonarodeného dieťaťa. V prítomnosti diafragmatickej prietrže u novorodenca sú zvuky zreteľne počuteľné. Predpísaná je rádiografia a štúdia pažeráka s báriom.

 • endoskopické vyšetrenie;
 • CT sken;
 • denné sledovanie pH pažeráka;
 • drogové testy.

Po narodení dieťaťa sa rozširujú možnosti diagnostiky bráničnej prietrže. V tomto prípade sa vyžaduje konzultácia s pulmonológom, gastroenterológom, otolaryngológom, kardiológom a inými vysoko špecializovanými odborníkmi..

Ak sa u novorodenca vyskytnú známky narušenia kardiovaskulárneho systému, často sa predpisujú EKG a ďalšie štúdie.

klasifikácia

Existuje niekoľko prístupov k klasifikácii tohto patologického stavu. Všetky typy bránice hernie pozorované u novorodencov možno rozdeliť na:

Vrodené netraumatické varianty sa delia na neuropatické a kýly prírodných otvorov. Všetky typy takýchto formácií u novorodencov sú rozdelené na pravdivé a nepravdivé. Toto je mimoriadne dôležitý parameter. Falošná kýla u novorodencov nemá vak.

V tomto prípade tráviaci trakt prechádza otvorom bránice. Pri tejto možnosti dochádza iba k perforácii pažeráka a horného žalúdka.

Skutočné kýly u novorodencov majú vak, to znamená, že vysídlené orgány sú zabalené do tenkého filmu, ktorý môže predstavovať pleura alebo pobrušnica.

Tieto kýly sa tvoria v období vnútromaternicového vývoja. V závislosti od lokalizácie sú také útvary rozdelené do 2 poddruhov. V prvom prípade je pozorovaný výčnelok zúženej časti bránice.

Pri tejto možnosti môže byť prítomný obmedzený, veľký alebo úplný výčnelok kupoly bránice..

V druhom prípade môže byť premiestnenie orgánov a tvorba hernie výsledkom takých anomálií vývoja, ako je defekt zadného výrezu v tvare štrbiny a navyše aplazie, to znamená neprítomnosť kupoly bránice..

Vrodená hernia sa tvorí v období vnútromaternicového vývoja.

traumatický

Tento variant diafragmatickej prietrže je najčastejšie výsledkom úrazu pri narodení. Často sa pri pretrhnutí bránice vytvorí výčnelok. Takéto hernie sú vo väčšine prípadov relatívne malé a nie sú sprevádzané výskytom závažných komplikácií..

neuropatický

Takéto herniálne výčnelky sa vyvíjajú v dôsledku narušenia nervovej regulácie bránice. Podobný jav vedie k tomu, že samostatná časť bránice sa uvoľňuje, čo vytvára predpoklady na perforáciu orgánov..

Ezofageálny otvor

Takéto herniálne výčnelky sa u novorodencov delia na pažerák a pažerák. Každá možnosť má svoje vlastné vývojové vlastnosti. Hieriová hernia pažeráka sa u novorodencov vyznačuje prolapsom srdcovej časti žalúdka. Parazofágový variant je charakterizovaný lokalizáciou herniálneho vaku v blízkosti dolného hrudného pažeráka.

Liečba hernie bránice

U novorodencov sa terapia vykonáva pomocou chirurgického zákroku. Boli už vyvinuté techniky, ktoré umožňujú odstránenie takejto poruchy počas vnútromaternicového vývoja.

Ak sa plod vyvíja normálne, operácia sa môže vykonať po narodení dieťaťa. Znižuje sa tým riziko pre matku aj pre plod..

Každá možnosť liečby má svoje špecifické vlastnosti..

U novorodencov sa patológia lieči chirurgicky..

vnútromaternicové

Často sa uskutočňovala fetoskopická korekcia tracheálnej oklúzie plodu. Tento spôsob liečby sa najčastejšie používa počas 26 až 28 týždňov tehotenstva. Chirurgia je minimálne invazívna.

Malým otvorom sa do priedušnice plodu vkladá špeciálny balónik, ktorý ďalej stimuluje vývoj pľúc dieťaťa. Takéto chirurgické zákroky sú spojené s vysokým rizikom predčasného pôrodu a prasknutia bránice u dieťaťa.

Tento zásah zabezpečuje prežitie nie viac ako 50% novorodencov.

U novorodencov sa terapia vykonáva výlučne chirurgickými metódami. V miernych prípadoch je predpísaná endoskopia. Takéto chirurgické zákroky sú menej traumatické a umožňujú vám vrátiť orgány na ich anatomické miesto..

V ťažkej forme, keď je podobná vývojová anomália u novorodenca sprevádzaná nielen tvorbou herniálnej výčnelky, ale aj znížením objemu brušnej dutiny, sa vykonávajú otvorené operácie..

V tomto prípade je potrebný dlhý prípravný prípravok, ktorý môže trvať od 15 do 48 hodín. Chirurgické postupy na odstránenie podobného defektu u novorodenca sa často uskutočňujú v dvoch fázach.

Najprv sa vytvorí umelá ventrálna prietrž. To vám umožní zväčšiť objem brušnej dutiny. Druhá fáza operácie sa uskutoční po 6 - 12 mesiacoch. V tomto okamihu sa vyprázdni pleurálna dutina, odstráni sa umelo vytvorený hernálny vak a vyčnievajúce orgány sa umiestnia na svoje anatomické miesto. V približne 50% prípadov sú takéto operácie sprevádzané komplikáciami..

Operácia na odstránenie kýly u novorodencov sa vykonáva v dvoch etapách. Najprv sa vytvorí umelá ventrálna prietrž. To vám umožní zväčšiť objem brušnej dutiny. Druhá fáza operácie sa uskutoční po 6 - 12 mesiacoch.

predpoveď

Stupeň nebezpečenstva tohto patologického stavu závisí od charakteristík tohto porušenia. Membránové kýly u detí, ktoré boli zistené pred 24. týždňom tehotenstva, majú často nepriaznivú prognózu. Smrteľný výsledok sa vyskytuje približne v 40% prípadov.

Ak sa diafragmatické kýly objavia u detí v 3. trimestri, považuje sa to za menej nebezpečné, pretože pri tejto možnosti sa orgány lepšie formujú, čo zvyšuje šance dieťaťa na prežitie. Výčnelky vytvorené na pravej strane hrudníka sa považujú za menej priaznivé. Prognóza prežitia novorodenca sa zhoršuje, ak sa vrodená patológia kombinuje a dieťa sa narodí predčasne..

komplikácie

Rôzne komplikácie, ktoré sa môžu vyskytnúť na pozadí bránice prietrže, značne zhoršujú prognózu priebehu patológie. Zápalová refluxná ezofagitída sa vyvíja v dôsledku neustáleho podráždenia kyslými obsahmi žalúdka sliznice pažeráka..

Na pozadí kýly tohto typu novorodenci často tvoria jazvovitú stenózu.

Toto porušenie je zúženie lúmenu pažeráka v dôsledku proliferácie spojivového tkaniva v dôsledku deštrukcie sliznice..

Táto patológia vnútromaternicového vývoja je tiež spojená s rizikom rozsiahleho krvácania z pažeráka.

Na pozadí kýly u novorodencov sa často vytvára jazvovitá stenóza. Toto porušenie je zúženie lúmenu pažeráka v dôsledku proliferácie spojivového tkaniva v dôsledku deštrukcie sliznice..

Bežnou komplikáciou diafragmatickej prietrže u novorodencov je vred. V tomto prípade sa defekt objaví na spodnej časti pažeráka, čo je výsledkom poškodenia sliznice v tejto oblasti žalúdočnou šťavou.

prevencia

Aby sa znížilo riziko takejto anomálie vývoja, je potrebné naplánovať vzhľad v rodine dieťaťa.

Je nevyhnutné, aby žena vyliečila všetky existujúce infekcie, aby sa počas tehotenstva nezhoršovala. Mali by ste sa vopred vzdať zlých návykov.

Tehotná žena by mala dodržiavať najšetrnejší režim. Počas očakávania dieťaťa musíte starostlivo sledovať stravu a vyhnúť sa stresu.

Zabráňte kontaktu s ionizujúcim žiarením, chemikáliami, ťažkými kovmi atď. Je potrebné dodržiavať všetky odporúčania lekárov a včas vykonať ultrazvukové vyšetrenie plodu. Ak sú u novorodencov diafragmatické prietrže, je včasná diagnóza mimoriadne dôležitá, pretože zvyšuje pravdepodobnosť priaznivého výsledku..

Prečo sa u novorodenca vyvinie bránica prietrže a je možné ju vyliečiť?

Abnormalita vývoja je sprievodné ochorenie v patológii gastrointestinálneho traktu, obličiek, kardiovaskulárneho a centrálneho nervového systému..

Vzácna choroba je spojená so zmenou prirodzenej polohy brušných orgánov. Žalúdok, pažerák, črevo s bráničnou prietržou u malých detí sa posúvajú do oblasti hrudníka..

Znaky vývoja choroby

Počas tehotenstva sa anomália začína aktívne vyvíjať.

Po 2 mesiacoch tehotenstva sa začína tvoriť prirodzená bariéra medzi orgánmi brušnej dutiny a spojivovým tkanivom srdca..

V tomto okamihu dochádza v niektorých prípadoch k porušeniu svalovej kontrakcie, k vytvoreniu herniálneho vaku, v dôsledku čoho sa pozoruje expanzia ezofágového otvoru bránice..

Prostredníctvom prasknutia spojivovej membrány sa žalúdok môže pohybovať do oblasti hrudníka. Závažnosť choroby závisí od objemu orgánov tráviaceho ústrojenstva, ktoré sa sťahujú z brušnej dutiny, sprievodných vývojových abnormalít: zlyhanie obličiek, poruchy srdca a nervového systému, patológie črevného traktu..

klasifikácia

U plodu sa môže vyvinúť diafragmatická hernia rôznych tvarov: v čase výskytu, prítomnosťou obalového filmu, umiestnením a stranou umiestnenia..

 • vrodená;
 • nadobudnutý.
 • Prítomnosť obalového filmu:
 • miesto:
 • phrenic - pleural;
 • parasternálny periosternal;
 • frenopericardial;
 • otvorenie pažeráka.

Vzhľad herniového vaku naznačuje skutočnú formu patológie, absenciu nepravej odrody.

Obalový film môže byť umiestnený v periosternálnom, frenoperikardiálnom oddelení, v pleurálnej dutine, v pažeráku. S falošnou formou u dieťaťa, vnútromaternicový pohyb tráviaceho systému.

U novorodencov je bežná hernia na ľavej strane, medzeru však možno pozorovať aj na pravej strane bránice..

príčiny

Patológia sa vyvíja v dôsledku genetických mutácií embrya v počiatočnom období tvorby vnútorných orgánov v lone. Príčiny výskytu vrodenej formy bránice bránice sú:

 • ťažké tehotenstvo;
 • skorá toxikóza;
 • porucha gastrointestinálneho traktu u tehotnej ženy: porucha stolice, nadúvanie;
 • prenesené vírusové, infekčné, prechladnutie počas tehotenstva;
 • skoré požívanie alkoholu, tabakových výrobkov, drog;
 • chronické choroby dýchacích ciest;
 • dlhodobé užívanie toxických drog počas prepravy dieťaťa;
 • emočné nadmerné zaťaženie, časté vystavenie stresovým situáciám;
 • negatívny vplyv environmentálnych faktorov: ekológia, škodlivé chemické emisie na pracovisku, žiarenie.

Vrodená pravdivá alebo nepravdivá rozmanitosť choroby je spojená s prítomnosťou vnútorných patológií u matky, s charakterom priebehu tehotenstva.

Získaná forma prietrže bránice je spôsobená častou zápchou u dieťaťa, neustálym silným plačom a kričaním. V dôsledku toho dochádza k oslabeniu tónu dýchacieho svalu a k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku.

Preukázanie patológie

Vnútromaternicová malformácia je sprevádzaná ďalšími abnormalitami spojenými s fungovaním životne dôležitých orgánov novorodenca. To je spôsobené posunom žalúdka, pažeráka, čo vedie k tlaku na pľúca, srdce.

Príznaky vrodenej alebo získanej formy bránice prietrže nezávisia od prítomnosti vaku, miesta vzniku trhliny spojivovej membrány. Znaky patológie po narodení dieťaťa sú základné a všeobecné.

 • zvracanie
 • nevoľnosť;
 • tichý plač;
 • kašeľ;
 • asymetrická poloha hrudníka;
 • dýchavičnosť, občasné dýchanie;
 • rýchly pulz.
 • nízka telesná hmotnosť;
 • svetlá farba kože;
 • znížená chuť do jedla;
 • rozdelenie zvracania, stolice s nečistotami krvi;
 • patológia kardiovaskulárneho, dýchacieho systému.

Hlavným znakom vzniku diafragmatickej prietrže u detí je cyanóza - bledosť pokožky. Toto ochorenie je spojené s nedostatočnou saturáciou kyslíkom.

Keď dôjde k prasknutiu spojovacej membrány, dieťa sa dusí, neprehltne dostatok vzduchu. Nedostatok kyslíka môže byť fatálny.

Závažnou komplikáciou bránice prietrže v dôsledku vyčnievania tráviaceho systému je zmena polohy srdcového svalu, ktorá vedie k asymetrii hrudníka, k stiahnutiu brucha..

Príznaky choroby sú ovplyvnené veľkosťou herniálneho vaku, umiestnením vyčnievajúcich orgánov tráviaceho traktu a sprievodnými malformáciami dieťaťa. Nepriame príznaky naznačujú narušenú funkciu, prítomnosť zápalových procesov, EDC.

Ak je ovplyvnené otvorenie pažeráka, je možné pozorovať grganie, regurgitáciu po kŕmení a ťažké prehltnutie jedla. Pri parasternálnej obehovej krýze sa vyskytuje bolesť brucha, nevoľnosť, ale nie sú tu žiadne problémy s dýchaním..

Diagnóza malformácie

Môžete si vytvoriť tvorbu prietrže v skorých štádiách tehotenstva. Počas celého obdobia tehotenstva sa nastávajúca matka podrobuje ultrazvukovému vyšetreniu, ktorého výsledky ukazujú vnútromaternicový vývoj dieťaťa. Príznakom patológie bránice je polyhydramnios u tehotnej ženy a výtok srdca, pečene, porušenie venózneho výtoku u dieťaťa..

Ak existuje podozrenie na malformáciu, amniotická tekutina sa odoberie punkciou amniotickej membrány plodu na laboratórne testovanie..

Na vyšetrenie brušných a hrudných orgánov, ako predpisuje ošetrujúci lekár, je možné vykonať zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie..

Po narodení dieťaťa je predpísaná rádiografia na vylúčenie závažných chorôb: vnútorné krvácanie do mozgu, cysty, poruchy kardiovaskulárneho a dýchacieho systému, rakovinové nádory, nádory.

Liečba kýly

Ak sa počas gravidity zistí patológia, liečba diafragmatickej prietrže zahŕňa operáciu vnútromaternicového systému. Operácia sa vykonáva v povolenom období - 26-28 týždňov tehotenstva.

Úlohou chirurgickej liečby diafragmatickej prietrže u dieťaťa je zavedenie balónu cez reznú maternicu do priedušnice plodu, aby sa stimulovala činnosť orgánov dýchacieho systému, čím sa vytlačí obalový film. K demontáži zariadenia dochádza počas pôrodu.

Vnútromaternicová chirurgia je predpísaná iba pre závažnú patológiu.

Ak sa po narodení dieťaťa zistí patológia, je predpísaný chirurgický zákrok skôr, ako dieťa dosiahne 1 rok. Núdzová hospitalizácia sa vykonáva s vnútorným krvácaním, porušením prietrže.

Počas operácie sa vyčnievajúce orgány premiestnia do umelo vytvoreného vaku a potom sa roztrhnutie respiračného svalu odstráni nejaký čas po prvom štádiu chirurgického zákroku. Po zákroku sa u dieťaťa môžu vyskytnúť nebezpečné komplikácie:

 • zápal, pľúcny edém;
 • potravinová obštrukcia cez črevá;
 • dehydratácia;
 • horúčka.

Možné vážne následky sa vyskytnú po odstránení parasternálnej formy prietrže. Po operácii je dieťa umelo očistené od pľúc. Aby sa predišlo recidíve patológie, lekár predpíše diétu a dojčí dieťa.

Preventívne opatrenia

Aby sa predišlo vnútromaternicovým anomáliám vo vývoji plodu, je potrebné plánovať tehotenstvo vopred, počas tehotenstva sa riaďte odporúčaniami. Pred počatím musí žena podstúpiť komplexné vyšetrenie, zložiť laboratórne testy, vypiť kurz vitamínov a minerálnych prípravkov, viesť zdravý životný štýl..

Základné pravidlá pre skoré tehotenstvo sú:

 • zamedzenie stresu, duševných a fyzických námah;
 • fyzické cvičenia: joga, dýchacie cvičenia;
 • prestať fajčiť, piť alkohol, drogy;
 • aktívny životný štýl: správna, vyvážená strava, pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu.

Diafragmatická kýla u novorodencov: vrodený výčnelok u detí - Hernia Honey

 • Vrodená diafragmatická hernia u detí je zriedkavou abnormalitou vývoja plodu, ktorá sa vyznačuje pohybom brušnej dutiny do hrude cez ezofágový otvor v bránici..
 • Takáto patológia u dospelých sa nepovažuje za nebezpečnú, ale pre deti môže táto porucha stáť život.

Prvýkrát sa dá diabragmatická hernia plodu zistiť dokonca aj počas prenatálnej diagnostiky, ale vymyté znaky neumožňujú presnú diagnózu.

Vrodená diafragmatická hernia sa začína tvoriť od 4 týždňov tehotenstva, keď je medzi peritoneálnou a perikardiálnou dutinou položená stena. V tomto okamihu je z rôznych dôvodov narušený vývoj jednotlivých svalových štruktúr, na bránici sa objavujú defekty, ktoré sa stávajú faktorom vzhľadu herniálneho vaku s obsahom vo forme žalúdka a časti čreva..

Príčiny vrodenej bránice prietrže

Neexistuje presne stanovená príčina vrodenej HPA, ale je známych veľa rizikových faktorov, ktoré priamo alebo nepriamo ovplyvňujú vývoj tejto patológie..

Dieťaťu môže byť diagnostikovaná pravá a falošná prietrž. V prvom prípade je hernálny vak tvorený pleurálnym a brušným listom.

Falošné abnormality sa prejavujú uvoľňovaním orgánov, ktoré nie sú pokryté vakom, do hrudnej dutiny, čo vyvoláva syndróm intratorakálneho napätia..

Okrem toho sa u dieťaťa po narodení môže vyskytnúť diafragmatická hernia, potom bude prístup k liečbe odlišný a získaná forma patológie má priaznivú prognózu.

Prečo sa teda vrodená bránica (AML) vyskytuje pri novorodencoch:

 • ťažké tehotenstvo s toxikózou;
 • zhoršenie systémových patológií u tehotnej ženy;
 • časté zápchy, nadúvanie a iné poruchy zažívacieho traktu;
 • respiračné choroby;
 • užívanie liekov a omamných látok;
 • pitie alkoholu, fajčenie;
 • silný stres, neustále skúsenosti tehotenstva.

Príčinou je častá zápcha, nahnevaný plač a silný plač. Takéto ochorenie je spojené s abnormalitami vnútromaternicového vývoja, najmä so slabosťou brušnej bránice, ale iba tento faktor nebude schopný zahájiť patologický proces. Na začiatok choroby sú potrebné ďalšie stavy, ktoré vyvolávajú zvýšenie vnútrobrušného tlaku.

Ako sa prejavuje choroba?

Orgány brušnej dutiny, preniknuté cez bránicu, začínajú vyvíjať tlak na pľúca a srdce dieťaťa, a preto je narušená aj ich tvorba. Vrodená HPOD sa často kombinuje s inými abnormalitami vnútromaternicového vývoja, čo ďalej zhoršuje vážny stav novorodenca. Častejšie je dieťaťu diagnostikovaná ľavostranná prietrž, ale táto vada sa môže objaviť kdekoľvek.

Symptómy patológie nebudú závisieť od umiestnenia brány prietrže, ale ich závažnosť je ovplyvnená obsahom vrecka, jeho veľkosťou a súvisiacimi poruchami. Membrána hernia bude mať vážne následky pre dieťa, bez ohľadu na kliniku, a asymptomatický priebeh iba zhoršuje stav.

Nepriamym znakom patológie bude v tomto prípade slabý výkrik, pretože pľúca nie sú úplne otvorené. Pre dieťa však môže byť ťažké dýchať a potom už možno pozorovať cyanózu. Cyanóza kože sa objaví už prvý deň a čím skôr sa to stane, tým je pravdepodobnejšie, že dieťaťu bude poskytnutá primeraná pomoc, čím sa zachová život.

Cyanóza sa často vyskytuje po niekoľkých záchvatoch zadusenia počas kŕmenia. Dieťa sa začne dusiť, koža sa zmení na modrú, svaly sú napäté. Tieto prejavy ustupujú, keď sa dieťa položí na bok na strane prietrže. Pri prvom záchvate asfyxie je dieťa röntgenované, aby potvrdilo ochorenie.

Nepriame príznaky bránice prietrže u dieťaťa:

 • zvracanie - nie vždy, nie je to špecifický prejav;
 • kašeľ - zriedkavo sa vyskytuje v dôsledku uviaznutých čiastočiek potravy v pažeráku;
 • asymetria hrudnej dutiny - to naznačuje dextrokardiu, pohyb srdca;
 • povrchové časté dýchanie - tachypnea je sprevádzaná tachykardiou, cyanózou, nadúvaním, narušením dôležitých reflexov.

Časté príznaky HPA od narodenia:

 • nízka hmotnosť a pomalé nastavenie;
 • nedostatok chuti do jedla;
 • bledá alebo namodralá pokožka;
 • zápal pľúc;
 • krv vo výkaloch a zvracaní;
 • patológia srdca a dýchacieho systému.

Typy HPAP u novorodencov

Vrodená bránica prietrže môže byť pravdivá a nepravdivá. Pravda je zasa takmer sternálnymi, frenoperikardiálnymi a pažerákovými otvormi. Falošná môže byť traumatická, bránično-pleurálna. V zriedkavých prípadoch je kombinovaných niekoľko foriem patológie a najčastejšie sa u detí diagnostikuje hernia AML a diafragmaticko-pleurálna.

Diagnóza pred a po narodení

Prenatálna diagnostika je možná pomocou ultrazvuku a magnetickej rezonancie. Obidve metódy sú bezpečné počas tehotenstva a môžu sa predpisovať opakovane. Nepriamym znakom patológie sú polyhydramniá v dôsledku zhoršeného požitia plodovej vody plodom..

V hrudníku sa zriedkavo dá vidieť tekutinu naplnené črevo, ale diagnóza sa zistí, keď sa nad bránicou nachádza akýkoľvek brušný orgán..

Špecifickým príznakom choroby bude porušenie polohy srdca, ktoré je posunuté na stranu. V prípade plodu môže byť detegovaný aj listový list v dôsledku narušeného venózneho odtoku.

Diferenčná prenatálna diagnostika sa vykonáva s takými patológiami, ako je benígny novotvar, cysta a adenomatózna transformácia pľúc..

Po narodení sa dieťaťu priradí rádiografia. Na obrázku lekár vidí oblasti osvietenia vo forme voštiny, ktoré sú umiestnené na boku defektu. Srdce je mierne posunuté doprava, kupola membrány sa prakticky nedetekuje.

Liečebné metódy

Ak sa počas tehotenstva zistí závažná patológia, liečba sa začne okamžite. Hlavnou metódou prenatálnej liečby je korekcia tracheálnej oklúzie. Operácia je naplánovaná na 26 až 28 týždňov. Podstatou postupu bude zavedenie balóniku do priedušnice, ktorý stimuluje rozvoj pľúc. Odstráni sa počas pôrodu alebo po narodení dieťaťa.

Po narodení liečba začína s ventiláciou dieťaťa. Jedinou účinnou metódou, ako sa zbaviť prietrže, je chirurgický zákrok.

Núdzový zásah sa vykonáva v prípade zovretia a vnútorného krvácania. Plánovaná prevádzka sa vykonáva v dvoch etapách.

Na jednej strane je vytvorená umelá ventrálna prietrž na pohyb orgánov a na druhej strane je eliminovaná drenážou pohrudničnej dutiny..

Po operácii je pravdepodobnosť komplikácií vysoká:

 1. Časté - horúčka, ťažkosti s dýchaním, dehydratácia a opuch.
 2. Z gastrointestinálneho traktu - črevná obštrukcia.
 3. Z dýchacích ciest - zápal sliznice, opuch a zápal.

K recidíve choroby po chirurgickom odstránení často dochádza po odstránení paraezofágovej hernie. Aby sa zabránilo opätovnému rozvoju patológie, dieťa musí zabezpečiť správnu výživu, režim kŕmenia predpisuje lekár. V skorom období rehabilitácie je dieťa neustále pod mechanickým vetraním.

prevencia

Plánovanie tehotenstva a vykonávanie určitých pravidiel počas tehotenstva sú hlavnou prevenciou vrodených patológií. Pred počatím je dôležité, aby žena reorganizovala systémové patológie, opustila zlé návyky a absolvovala kurz vitamínovej terapie..

Počas obdobia plánovania a tehotenstva sa odporúča:

 • k tomu prispieva minimalizácia stresových situácií a hodiny jogy, meditácie, dychové cvičenia, návšteva psychológa;
 • vyvážená a výživná výživa a najlepšou možnosťou by bola strava podľa špeciálne vytvoreného programu v závislosti od individuálnych potrieb tela;
 • mierna fyzická aktivita, pravidelná chôdza, zdravý nočný spánok;
 • úplné odmietnutie zlých návykov, omamných látok, tabaku, alkoholických a energetických nápojov.

Dôležitou podmienkou prevencie vrodených anomálií bude pravidelná návšteva gynekológa a iných lekárov so zmenou pohody, aby sa včas zistili akékoľvek abnormality..

Vrodená bránica prietrže u detí

Vrodená bránica prietrže je výsledkom porušenia vývoja plodu. Patologický diafragmatický proces sa vyskytuje na pozadí anomálie svalového väzu, ktorý má fyziologickú dieru na prechod časti pažeráka..

Keď sa väzba rozširuje, čo sa môže vyskytnúť dokonca aj u plodu, kardiálna časť žalúdka a väčšina pažeráka preniknú do hrudnej dutiny..

Ochorenie nie je vizuálne určené, u novorodencov neexistujú žiadne vonkajšie príznaky choroby (s malým defektom), čo komplikuje včasnú diagnostiku.

Membrána je doska svalu a spojivového tkaniva, má slabé miesta, v ktorých sa najčastejšie tvorí prietrž. Takáto choroba je spôsobená porušením vývoja bránice plodu, čo ju spája s vrodenými patológiami..

Príčiny vrodenej prietrže

Ochorenie sa vyskytuje na pozadí genetických mutácií plodu alebo v dôsledku chorôb a správania tehotnej ženy. Začiatok defektu sa začína v druhom mesiaci tehotenstva, keď sa medzi kmeňom a perikardiálnou oblasťou začína prepážka..

Narodenie detí s herniou je pravdepodobnejšie v týchto prípadoch:

 1. Účinok ionizujúceho žiarenia;
 2. Fajčenie a pitie alkoholu;
 3. Používanie omamných látok vedie k poškodeniu genetického aparátu;
 4. Liečba tehotnej ženy antibiotikami, cytostatikami a inými toxickými liekmi, ktoré ovplyvňujú tvorbu plodu;
 5. Nepriaznivá environmentálna situácia a škodlivé pracovné podmienky.

U detí sa môže vyskytnúť pravá alebo falošná bránica prietrže. Skutočná chyba je určená nedostatočným vývojom svalového väzu, cez ktorý prenikajú brušné orgány. Taký výčnelok má herniálny vak. V prípade úplnej neprítomnosti svalového väzu hovoríme o relaxácii bránice, keď sa orgány pohybujú neobmedzene.

Falošná kýla sa vyskytuje s priechodnou dierkou bránice, keď nie sú odchádzajúce orgány zakryté seróznou membránou (neexistuje herniálny vak).

Znaky a typy

Vrodené kýly sa klasifikujú v závislosti od miesta defektu:

 1. Výstupok je diafragmaticko-pleurálny: diagnostikuje sa najčastejšie, je umiestnený hlavne na ľavej strane, môže byť pravdivý alebo nepravdivý;
 2. Vydutie pažeráka: orgány prenikajú zväčšeným otvorom pažeráka, jedná sa výlučne o kýly;
 3. Parasternálny výčnelok: umiestnený za hrudnou kosťou, odkazuje na skutočné vrodené chyby.

Hlavné prejavy diafragmatickej poruchy u dieťaťa:

 • od narodenia sa pozoruje cyanóza a dýchavičnosť;
 • tichý krik novorodenca, pľúca nie sú úplne otvorené;
 • stav sa zhoršuje každú minútu;
 • vizuálne určená asymetria hrudníka, na strane kýly sa nepohybuje;
 • prietrž malej veľkosti sa cíti počas prevracania dieťaťa a kŕmenia dýchavičnosti a dýchavičnosti.

Vrodená kýla sa môže vyskytnúť u detí v predškolskom veku. Dieťa sa sťažuje na bolesť, nevoľnosť, zlyhanie dýchacích ciest v dôsledku stlačenia stien žalúdka a pľúc.

Ezofágová hernia sa prejavuje symptómami refluxnej choroby, často sa vyskytuje pálenie záhy. Tieto deti majú ťažkosti s prehĺtaním a nepriberajú na váhe..

liečba

Je potrebné liečiť vrodenú prietrž s prihliadnutím na abnormality, ktoré sa vyskytli u plodu. Pretože hlavným dôvodom je porušenie svalovej septy, vykonáva sa chirurgický zákrok.

U detí sa môžu vyskytnúť závažné komplikácie spojené s tlakom na pľúca, pretože na odstránenie plynu zo žalúdka sa používa špeciálna sonda a dieťa sa prevádza na umelú pľúcnu ventiláciu.

Po obnovení normálneho dýchania sa defekt odstráni.

Vnútromaternicová chirurgia

Teraz existuje možnosť vnútromaternicovej liečby bránice. Ak máte blokádu priedušnice, pľúca sa začnú zväčšovať v dôsledku tekutín, ktoré normálne prechádzajú do plodovej dutiny..

Rastúce pľúca postupne vytlačia herniálny vak a nahradia sa fetálne orgány. Takáto operácia sa vykonáva otvorením maternice alebo malým rezom..

Ďalším opatrením sú predpísané kortikosteroidy, ktoré urýchľujú tvorbu pľúc..

Nechirurgická liečba

Odstránenie prietrže v staršom veku sa vykonáva v prípade komplikácií, ohrozenia života. Väčšina novorodencov obvykle toleruje malú prietrž, preto je liečba predpísaná bez chirurgického zákroku.

Nechirurgická liečba diafragmatickej prietrže u novorodencov a starších detí znamená dodržiavanie viacerých preventívnych opatrení vrátane diéty, rovnomerného rozdelenia záťaže na telo, vylúčenia KVO a chorôb dýchacích ciest..

komplikácie

Ochorenie plodu bez adekvátnej liečby má nepriaznivú prognózu, frekvencia mŕtvo narodených detí je 30%, celková úmrtnosť je okolo 70%. Príčinou úmrtia plodu sú sprievodné ochorenia - pľúcna hypoplázia, pľúcna hypertenzia, strata hmotnosti, ischémia vnútorných orgánov..

V polovici prípadov kýla plodu pokračuje na pozadí ochorenia obličiek, centrálneho nervového systému, gastrointestinálneho traktu a srdca. Porucha bránice vedie k narušeniu krvného obehu, ktoré ovplyvňuje hmotu plodu, končí hypopláziou pľúc a srdcovej komory..

Kýla môže sprevádzať Turnerov syndróm, trizómiu na chromozóme 21, 18 a 13 a ďalšie genetické abnormality.

Membránová hernia u novorodencov: príčiny, príznaky, liečba

Diafragmatická hernia u novorodencov je zriedkavým javom súvisiacim s vrodenými vývojovými patológiami. Získaná forma choroby spravidla vzniká v dôsledku poranenia oblasti hrudníka.

V dôsledku choroby u detí cez dieru v bránici dochádza k patologickému posunu častí vnútorných orgánov (žalúdka, pečene, čriev, sleziny) do hrudnej dutiny. Proces je sprevádzaný narušením životných procesov, ktoré negatívne ovplyvňujú fungovanie tráviaceho systému, dýchanie, srdce a krvné cievy.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ako sa vyhnúť následkom po operácii trieslovej prietrže u mužovVýčnelok pobrušnice do trieslového kanálika je choroba, ktorá je u žien 9 až 10 krát menšia.
Veľká trochanterická burzitída alebo trochanterická burzitída je zápal trochanterického vaku bedrového kĺbu. Skutočnosť, že pojem „burzitída“ znamená, že proces má zápalovú zložku, musíme vziať do úvahy, že chýbajú 3 zo 4 prvkov zápalu, medzi ktoré patrí začervenanie, horúčka a opuch.
Obsah stránky:Cvičenia na vyčnievanie lumbosakrálnej chrbtice sa považujú za najúčinnejšiu liečbu tohto ochorenia. Toto je však nezávislé ochorenie.